PDA

View Full Version : Zrakoplovni (civilni) pilot - skupna tema

stranice : [1] 2

fredrik
13.08.2007., 11:02
Evo baš sam sad malo razmišljao. Kaj moraš završiti da bi postao pilot? Kolike su im plaće? Koliko puta tjedno lete? I tako ono. Zanima me onak prosječni pilot kako živi. Ako neko zna molim da kaže.

Secundo
13.08.2007., 13:12
Prvo, odlična ti je ideja da se zanimaš za zvanje pilota. Trenutno su vrlo traženi, a kako zračni promet cijelo vrijeme raste (aj', bila je i kriza nakon 9/11, ali to je već zaboravljeno), imaš sjajne izglede.

Život pilota ovisi o društvu za koje letiš, te o relacijama (regionalno ili interkontinentalno, linijski, čarter ili teret ...). Ciljam da te zarada najviše zanima, primjer za švicarsku liniju Swiss je oko 80'000 CHF za kopilota na europskim relacijama do nekih 200'000 CHF za pilota A340 (interkonitinentalne veze). Posebno zanimljiv je posao za kompanije srednjeg istoka, ima aranžmana kod kojih ne plaćaš porez.

Evo copy/paste sa foruma na www.zrakoplovstvo.net:
"Moras zavrsiti srednju skolu u cetverogodisnjem programu!
Nakon toga moras upisati fakultet prometnih znanosti smjer aeronautika ili bilo koji drugi fax!
U slucaju da upises neki drugi fax moras ga zavrsiti,a nalet platiti u nekoj pilotskoj skoli cijela prica cete kostati izmedu 40 000 - 70 000eura ovisi koji pilotsku skolu upises!
Glavni preduvjet da bi to uopce moga upisati i biti pilot moras proc ljecnicki pregled gdje te kompletno cijelog pregledaju!
Ako to zadovoljis imas uvjet postati pilot i zapoceti svoju obuku!
Aha sta se prometnog faxa tice tamo imas placen nalet do sportske dozvole,a da bi dosao do dozvole profesionalnog pilota to moras sam platiti sta ce te ispasti negdje oko 40 000eura!"

fredrik
13.08.2007., 16:22
Čekaj znači bilo koji faks moraš završiti? A kolko traje ta pilotska škola?

howyesno
13.08.2007., 17:40
I ti ćeš slijepo vjerovati savjetima tu na forumu a radi se možda o nečemu za cijeli život?!

Moj stari je pilot i to je lijepo, ali u banani kod nas totalno :flop:

Raspitaj se malo o tome, osim na ovom forumu

đura
14.08.2007., 14:46
znaci ako neko hoce postati pilot mora imati 100 000 eura u carapi? :confused:

extreme
14.08.2007., 16:15
Čekaj znači bilo koji faks moraš završiti? A kolko traje ta pilotska škola?

a jel te zanima zanimanje vojnog ili civilnog pilota...?

fredrik
14.08.2007., 20:00
civilnog

Gorriot
14.08.2007., 20:05
Moj frend je pilot i leti na MD-u

Završio je Prometni fakultet, zračni promet.... ing.aeronautike

sretno ti bilo :top:

extreme
15.08.2007., 20:50
civilnog

e onda ti treba puuno novaca i velika nada da ćeš upasti u koju dobru veliku svjetsku aviokompaniju...

znam da vojni piloti uglavnom sanjaju o karijeri civilnog- ali odustanu kad skuže koliko ti love treba u startu a onda poslije ovisi hoćeš li dobiti posao u nekoj dobroj firmi ili u nekoj lokalnoj hrvatskoj kući.

plaće drastično variraju....

weslose
15.08.2007., 20:55
Bezveze pitam, ako upišeš civilnog na prometu UZ potporu ministarstva, dal će te svejedno tolko puno koštat ?

klubanka
22.10.2007., 15:15
bok ljudi! da li zna netko kolike plaće imaju piloti kod nas, npr. u Croatia Airlines-u?? hvala!

extreme
22.10.2007., 21:50
za croatiu sam čula oko 15-20 000
lufthansina škola za obuku pilota u zadru plaća 35000 bruto.
u tirani-za albansku avio kompaniju plaća je oko 5000 E, a život bagatela...
za ove strane-german wings, lufthansa, KLM,.... plaće rastu "do nebesa".
al tamo se ne'š zaposlit.. :zubo:

Laa Laa
23.10.2007., 07:46
za croatiu sam čula oko 15-20 000

Koliko ja znam ovisi koliko letova imaš (dakle, ljeti puno puno više zaradiš nego zimi), koliko isustva imaš (satova letenja) i na kojem si avionu, da li si kopilot ili pilot.

Dakle, vrlo rastetljiv pojam.

abaxa
23.10.2007., 22:31
baš i nije 35000 jer radim tamo pa znam koliko ima ekipa para ali ajde recimo da su sve od 15000 pa nadalje. daleko iznad hrvatskog prosjeka. aj prvo prođi testiranja za pilote pa onda školovanje i do tada će te zvati kompanije da letiš za njih. tako da je plaća stvar tvojeg dogovora sa njima. govorim za zemlje zapada i dalekog i bliskog istoka.

redbull666
27.09.2008., 12:38
Jel možda znate kolike su plaće vojnih pilota?
Kakvi su uvjeti rada i jel se dosta leti?

9A-CTN
17.01.2009., 21:29
Pilot komercijalnog zrakoplova. Što mislite o tome? Razmišljate li uopće o njima dok letite avionom? Možda ste i htjeli biti kao mali.

Za mene je to idealan posao, ali naravno, nisu svi ljudi isti niti imaju iste sposobnosti/interese.

Ako ima koji kolega ili netko tko se interesira neka se javi ;)

Top gun freak
26.02.2009., 19:27
Zdravo,zanimam se za zanimanje vojnog pilota.Idem u 3.raz IV.Gimnazija(jezična) i znam da je za upis na faks potrebna dobra ocjena iz matke,fizike i engleskog.Sad je problem što ja imam iz matematike 3,fizike 4 i engleskog 4 iako znam da to matku znam bolje i sad me je frka jel to dovoljno za upis za pilota,ili tam idu sam s prosjekom 4.5 i vise...Što je najgore znam da je nasa skola bolja od večine škola u Hrvatskoj...Ne brinem se previše za probleme s vidom,dioptrija mi je -0.20.Evo pa vas ovim putem molim da me uputite jeli imam šanse za upis..!!!:):)

*dalmatinka*
27.02.2009., 21:03
Put da uopće upišeš faks za vojnog pilota je puno duži od onog što si naveo. Moja je želja bila biti pilot vojnog helikoptera (je je žensko sam :mig:). Probala sam dva puta. Mada je od toga prošlo već nekoliko godina mislim da se postupak nije previše promijenio. Kad ti se izda natječaj (provjeri u uredu za obranu u svom gradu) slijede prijave. Dobit ćeš poziv za liječnički (slično je regrutaciji) i psihotest. Liječnički i nije nešto i ako nemaš nekih naročitih problema prolaziš. Veći je problem psihotest koji osim testa inteligencije sadrži i neke testove motoričkih sposobnosti. Traže dosta velik postotak, znam da su se neki posebno pripremali za taj test kod nekih vojnih osoba. Oba puta kad sam ja bila u mom gradu je prošao vrlo mali broj ljudi. Kad prođeš ovaj dio, ako si te sreće, slijedi detaljniji test (liječnički i ostalo) u Zagrebu. Ako prođeš i to tek onda slijedi razredbeni postupak na faksu (matematika, fizika i engleski). Tako da ti je trojka iz matematike najmanji problem jer sve možeš dobro napisati na ispitu ako se spremiš. Budi uporan možda se tebi ostvari ta želja :).

I.N.E.S.
05.03.2009., 12:36
Zdravo,zanimam se za zanimanje vojnog pilota.Idem u 3.raz IV.Gimnazija(jezična) i znam da je za upis na faks potrebna dobra ocjena iz matke,fizike i engleskog.Sad je problem što ja imam iz matematike 3,fizike 4 i engleskog 4 iako znam da to matku znam bolje i sad me je frka jel to dovoljno za upis za pilota,ili tam idu sam s prosjekom 4.5 i vise...Što je najgore znam da je nasa skola bolja od večine škola u Hrvatskoj...Ne brinem se previše za probleme s vidom,dioptrija mi je -0.20.Evo pa vas ovim putem molim da me uputite jeli imam šanse za upis..!!!:):)

moj dečko je završija srednju turističku šklu i poslje nije iša na fakultet. kada su ga zvali u vojsku otišao je na testiranje i imao je izvanredne rezultate pa su mu oni tamo ponudili sami da dođe na testiranje za vojnog pilota. testiranje ti nije lako. on je otišao u Zg u neku vojarnu gdje su se održavala testiranja. IQ test, više testova motorike, test refleksa, psiho test, testovi percepcije, simulator....sve i svšta, nemogu se sada točno sjetiti svih. ti testovi su trajali 3,4 dana. na kraju su sve testove prošli on i još jedan(od cijele Hrvatske). baš kada je mislio da je primljen našli su mu 2 promila daltonizma na jednom oku i zbog toga je odbačen. bad luck, what can I say...
u svakom slučaju, samo ti želim reći da ti je ovo jedan od načina da postaneš pilot a da ne ideš na fakultet.

Anton
05.03.2009., 12:46
Ne brinem se previše za probleme s vidom,dioptrija mi je -0.20.Evo pa vas ovim putem molim da me uputite jeli imam šanse za upis..!!!:):)

Mislim da zbog ovoga možeš nažalost zaboraviti na školovanje za pilota, ali treba provjeriti, nisam siguran.

u svakom slučaju, samo ti želim reći da ti je ovo jedan od načina da postaneš pilot a da ne ideš na fakultet.

Nije točno, mora na fakultet.Tvoj dečko je prošao samo medicinski dio, znači samo je dobio opciju da upiše faks aeronautike ( iako je i to upitno, jer bi prije toga morao ići na letenje u Zemunik, pa ako i to ne prođe, opet ne može biti pilot ).Dakle, da bi postao vojni pilot moraš završiti aeronautiku na Fakultetu prometnih znanosti.

lavida
05.03.2009., 13:05
jedan moj poznanik također nije primljen, bio je neki problem oko zgrušavanja krvi, ne znam točno šta....
uglavnom, bed, jer je cijele 4 godine srednje pilio o tom faksu i kako će on biti pilot...
šteta

ScuderiaBull
19.08.2009., 23:09
jedan moj poznanik također nije primljen, bio je neki problem oko zgrušavanja krvi, ne znam točno šta....
uglavnom, bed, jer je cijele 4 godine srednje pilio o tom faksu i kako će on biti pilot...
šteta

E sad me ovo u depru bacilo, meni je oduvijek životna želja bila postati vojni pilot, brusim o tome svoj cijeli život!

Sada krećem u 3. rz. srednje, i učinit ću apsolutno sve da mi se ta želja ostvari, nisam nikad bio odlikaš, ali sada kad znam da imam šanse, dići ću si sve ocjene s 3 na 5, pošto je u mojoj (turističkoj) školi matematički program na razini bebe u kolicima, a fizike ni nemam, odlučio sam se prebaciti negdje gdje će mi i taj dio znanja napredovati! Samo se matematike bojim, jer mi nikad bash nije išla (naravno ako nebih učio)ali, nevolim je iz petnih žila!!! Fiziku volim, ali je nažalost nemam, a za aEngleski se ni najmanje ne brinem!

See ya from 10 000m above!!!:mig:

powerslave111
19.12.2009., 17:58
Pozdrav

Dali mi netko moze reci koji je postupak za postati profesionalni komercijalni pilot?? Dali se moze prvo poloziti za sportskog-rekreativni pilot u nekom aeroklubu pa kasnije polagati ispite za slozenije avione?? Dali postoji mozda neka skola, izobrazba bas za profi pilota...ili kako to ide?? i kolko to sve košta ??

Koliko su uopce placeni piloti u hr ???

eto malo vise pitanja pa ako moze pomocni netko tko je vec to sve prosao..

Hvala:)

Tenacity
19.12.2009., 19:29
Prometni fakultet, smjer aeronautika je fakultet gdje trebaš ići, pod uvjetom da imaš sve zdravstvene uvjete, čitaj prilično dobro zdravlje i fizičko stanje, kao i da nisi negdje 2m visok. :P
Stvar je samo u tome što trebaš imati određenu kvotu broja sati leta, a za njih, kao i za posebne tečajeve leta i certifikate za zrakoplove kakvi se koriste u komercijalnim kompanijama, moraš plaćati sam, što te, koliko se sjećam, dolazi negdje 30-40 tisuća eura. Možda sam debelo pogriješio pa sačekaj da još netko posta.
Plaćeni su prilično dobro, no nema neke ogromne potražnje za njima koliko znam.

Nisam osobno u toj karijeri, ali sam se ranije o tome raspitivao kao i ti.

powerslave111
21.12.2009., 20:55
alooo ima li jos netko da zna...:confused:

Toni11
21.12.2009., 21:19
evo možda ti ovo pomogne

http://mrav.ffzg.hr/zanimanja/book/part2/node3301.htm

useless
23.12.2009., 22:46
upisat se na prometni fax smjer aeronautika...al je dosta tesko,mislim da primaju 10-ak godisnje
ili zavrsit visu na faxu a sam platiti dozvole/letenje,npr lh skola u zadru,skupo ko grcka

uglavnom treba ti visa skola zrakoplovnog smjera i pilotska dozvola atpl

lova u hr firmama nije bas neka i treba dosta vremena da se ulaganje "isplati" pa ako bas nisi lud za prometnim letenjem ima i isplativijih solucija

Maisha
24.12.2009., 03:03
ako lova nije problem KLIK (http://www.intercockpit.com/) :zubo:

gotov si za manje od dvije godine :mig:

ovac
24.12.2009., 12:58
ako lova nije problem KLIK (http://www.intercockpit.com/) :zubo:

gotov si za manje od dvije godine :mig:

Je i načelno nemreš nigdje dobiti posao jer nemaš min. 6 stupanj i BTW škola u Zadru odlazi iz Hrvatske u 2 mjesecu u Ist. Njemačku i SAD.
Išao na faks ili ne to će te koštat kao gore navedeno 30-40 k eura.
Možeš preko aerokluba i PPL-a ali moraš završiti na faksu za CPL. Za sada je faks jedini FTO u RH, ali otvorio se novi u Osijeku (još nema sve dozvole) i to je druga varijanta. Treće nema.
Da i plaća, za info sprema se štrajk u našoj nacionalnoj kompaniji u siječnju, plače idu dolje 15-40 % a ionako su relativno slabe i iznose sa dodacima cca 14000 kuna(kopilot)

powerslave111
24.12.2009., 19:05
Dakle da skratimo....

1.Trebam zavrsit fakultet aeronautike i s time stjecem dozvolu za sportskog pilota i nakon toga polažem složenjije ispite u svom trošku za složenije avione i postupke letenja sto ce me kostat ccr. 30 000eur ??

2. Mogu privatno u nekom aeroklubu polozit za sportskog pilota i kasnije također o svom trošku polagat složenije ispitete za slozenije nacine letenja i avione....sto me također kosta oko 30-40000eur (ali tada nemam faks iz aeronautike pa gotovno tesko mogu dobit posao)

evo molim vas ispravite me ako sam nesto krivo zakljucio ?? :kukuc:

ovac
24.12.2009., 23:27
Dakle da skratimo....

1.Trebam zavrsit fakultet aeronautike i s time stjecem dozvolu za sportskog pilota i nakon toga polažem složenjije ispite u svom trošku za složenije avione i postupke letenja sto ce me kostat ccr. 30 000eur ??

2. Mogu privatno u nekom aeroklubu polozit za sportskog pilota i kasnije također o svom trošku polagat složenije ispitete za slozenije nacine letenja i avione....sto me također kosta oko 30-40000eur (ali tada nemam faks iz aeronautike pa gotovno tesko mogu dobit posao)

evo molim vas ispravite me ako sam nesto krivo zakljucio ?? :kukuc:
VarijantA 1
Upišeš faks na državni trošak i uštedio si cca 7000 ojra koliko dođe ppl. Nakon toga završavaš CPL sa svim ostalim i to te dođe cca 30 k eura. Imaš i diplomu.
Varijanta 2
Upišeš faks na svoj trošak. Sve isto al te košta taj ppl više nego varijanta 1.I tu imaš diplomu.
Varijanta 3
Upišeš pilotsku školu na faksu (znači ne studiraš i nemaš diplomu) Cijena malterne ista i gotov si za 1.5-2 godine.
Varijanta 4
Upišeš FTO broj 2 kod nas u Osijeku, (možda će se letiti sa Plesa). Ista shema kao varijanta 3
Varijanta 5
Po meni najbolja kad s vlastiti novci u pitanju
Odeš u neki od aeroklubova i polažeš PPl. Nakon toga možeš letiti panorame, rute, bacat padobrance i tu možeš uštediti dosta love. Sa cirka 150 sati javiš se u neki FTO i polažeš za CPL, IR ME i MCC ako treba. To je najjeftinija varijanta ali tu nemaš diplomu bez koje ne možeš u Croatiju
pa i druge kompanije.

I to nije sve kad dobiješ negdje posao recimo na airbusu ili nekom drugom avionu vratit ćeš novce koje je kompanija uložila u tvoje školovanje a koje košta 20-30 000 eura na direktan ili indirektan način. Znači još te čeka masno plačanje na ovaj ili onaj način.

Da i nije bitno imati faks iz aeronautike već bilo koji sa min. 6 stupanjem.

Maisha
25.12.2009., 16:19
Je i načelno nemreš nigdje dobiti posao jer nemaš min. 6 stupanj i BTW škola u Zadru odlazi iz Hrvatske u 2 mjesecu u Ist. Njemačku i SAD.
ne možeš baš dobiti posao u CA, ali vani svugdje možeš. :kava: ne pišem napamet. :rolleyes: i kakve veze ima što škola seli iz zadra? ako se ima para, može se završiti bilo gdje

ovac
25.12.2009., 17:29
ne možeš baš dobiti posao u CA, ali vani svugdje možeš. :kava: ne pišem napamet. :rolleyes: i kakve veze ima što škola seli iz zadra? ako se ima para, može se završiti bilo gdje

Ajd malo pojasni ovo gore, ne pišeš napamet kažeš, očito da pojma nemaš. Vani nečeš nigdje dobiti posao zbog 100 razloga ali mi se neda pisat.
Ak imaš love možeš i u Australiju ali koji je point toga

Sova77
29.12.2009., 22:00
Ufff.... koliko pitanja. Ajmo po redu

1) Prema zakonu o zračnom prometu, posjednici dozvola profesionalnog (CPL) i prometnog (ATPL) pilota se nazivaju profesionalnim pilotima. Što bi to bilo profesionalni komercijalni pilot neznam ali nagađam da se radi o lošem prevodu "commercial pilot" i u ovom slučaju predstavlja pilota u zračnom prometu.

2) Da bi se primala plaća za obavljeno letenje, potrebno je imati mininalno dozvolu profesionalnog pilota (CPL). Da bi se došlo do CPL, nije neophodno prvo imati sportsku dozvolu (PPL) ali neke škole šalju svoje studente na polaganje PPL za vrijeme trajanja obke (FPZ-HZNS).

3) Da bi se dobio posao pilota u prometu u Hrvatskoj, potrebno je imati barem CPL sa položenom teorijom za ATPL. Viša stručna sprema je bila dugo godina uvjet za dobiti posao u Croatia Airlines-u, ali trenutno je dovoljna SSS i vjerojatno će tako ostati. Koliko mi je poznato, druge firme (Rajko, Cvijo, Dean & Zeno) nisu tražile VŠS.

4) Prometni fakultet školuje deset studenata po generaciji uz državnu potptoru do PPL dok se do profesionalne dozvole i ovlaštenja za višemotorno letenje mora doplatiti. Prije godinu dana se radilo o 24 000 €, dok je za one koji nisu uspjeli dobiti potporu doplata za PPL bila 8 000 €. Jeftino ako se usporedi sa Intercockpitom koji košta 69 000€, ali prokleto skupo kad se usporedi sa mogućnostima dobijanja posla i plaćom kad se isti dobije.

5) Plaća? Varijabilna. Ove godine su novi kopiloti zimi mogli računati sa dvostrukim HR prosjekom, iskusni kapetani sa četverostrukim, ljeti dodaj još kojih dvadesetak posto na to. Ali sad dolazi kriza, neki su na minimalcu, neki su izgubili posao, neki će ga tek izgubiti ali svima plaća ide dolje.

6) Obični HR pilot nemože ići tek tako van tražiti posao, problem nije pilotska već radna dozvola. Ja bih vrlo rado otišao u Luxair i zarađivao 50% više kao mlađi kopilot na tipu na kojem sam sad kapetan u HR, ali problem je što imam samo hrvatsko državljanstvo a Hrvatska nije članica ni EU ni EFTA-e pa moja aplikacija ne prolazi ni prvi test. Od nas su van uglavnom odlazili piloti sa ovlaštenjem na A320 na bliski i daleki istok. A kako stojimo u odnosu na susjede najbolje pokazuje velika dijaspora HR pilota u Albaniji. Čak imamo i jednog kapetana F100 u Crnoj Gori.

Slobodno pitajte dalje ako vam je još što nejasno.

Pozdrav od Sove, prednjeg lijevog na tihom Bombard(i)eru.

powerslave111
02.01.2010., 10:19
dali je posao pilota stresan posao ??

Sova77
02.01.2010., 15:16
Da.

powerslave111
02.01.2010., 16:13
DA ??....pilotiranje mi se po pitanju stresa cini mila majka naspram nekim drugim poslovima. Sta je tu uopce stresno?? Cini mi se da tu samo nadzireš instrumente, skoncentriran si, sve obavljaš po protokolu, (narvno osim ako nesto ne pođe u zlu)...znaci sve bez nervoze..:confused:

Sova77
02.01.2010., 19:22
Poštovani mladi forumski kolega.

Drastične razlike u konačnom rezultatu vašeg i mojeg znanstvenog istraživanja upućuju na radikalne razlike u metodologiji. Ja sam do svojeg zaključka došao pretežno se služeći metodom vlastite kože.

Volio bih znati kojim ste se vi metodama koristili u radu.

Bilježim se sa štovanjem.

Sova

powerslave111
02.01.2010., 19:36
maa znam, vjerujem sto kazes.....samo sam mislio da je ipak to sve malo opuštenije, bez nervoze....bar se tako cini..:mig:

Sova77
02.01.2010., 22:04
U tome je i štos - sve se mora odraditi na vrijeme, kako treba i bez nervoze, bez obzira dali se let odvija normalno ili imaš neki izvanredni događaj. S druge strane u profesionalnoj avijaciji, bez obzira bila vojna, prometna ili probna, nema mjesta za hazardere. Profesionalni piloti moraju biti svjesni rizika u letu, moraju imati dobru toleranciju na prisustvo opasnosti ali nesmiju namjerno i nepotrebno povečavati stupanj rizika.

A sad.... nadziranje instrumenata je samo jedan sićušni dio posla. Avioni još uvjek neznaju sami poletjeti i većina ih nezna sama sletjeti i tu dolazi do izražaja dobra koordinacija ruku, nogu i očiju, a o tome da ih nitko nije naučio čitati meteo radar ili planirati gorivo za let, da ne pričam.

miloshz
03.01.2010., 05:53
JAT flight academy u vrscu je dosta jeftina i dobra. zapravo, piloti i tehnika su jedino sto valja u JAT-u. takodje, prince air zorana modlija (ekipa 30+ ga se verovatno seca) u beogradu je super

PPL nije preduslov za CPL/ATPL, ali jeste put kojim vecina pilota ide

da treba mnogo rada, truda, vremena i love - treba!

posao pilota jeste stresan, ali kao i svaki posao koji ludo volis, nije problem. malo ko dalje od pocetka makne ako bas ne voli taj posao

nisam pilot, ali mi je deda bio pilot, instruktor letenja i mehanicar flighter (nakon sto se razbolio pa nije mogao letiti kao pilot) i pola familije i prijatelja su mi u avijaciji. da kao klinac nisam imao povredu kicme, bio bih i ja!

cak i kad zavrsite neophodnu obuku, u hrvatskoj je problem dobiti mogucnost da nakupite sate letenja i da zavrsite type rating.

definitivno vredi razmotriti rusiju kao zemlju za skolovanje i gradjenje pilotske karijere.

useless
03.01.2010., 07:59
DA ??....pilotiranje mi se po pitanju stresa cini mila majka naspram nekim drugim poslovima. Sta je tu uopce stresno?? Cini mi se da tu samo nadzireš instrumente, skoncentriran si, sve obavljaš po protokolu, (narvno osim ako nesto ne pođe u zlu)...znaci sve bez nervoze..:confused:

na drugoj temi o najstresnijem poslu si naveo:

"Kuhar i konobar u ugostiteljstvu."

:lol:

powerslave111
03.01.2010., 18:25
na drugoj temi o najstresnijem poslu si naveo:

"Kuhar i konobar u ugostiteljstvu."

:lol:

da, konobario sam dok sam bio na faksu....i jako je naporno :mig:

minutus
03.01.2010., 18:33
iz vlastitog iskustva mogu odgovorno tvrditi da je najvažnije
spustiti se i mekano prizemljiti

Maisha
03.01.2010., 19:44
Ajd malo pojasni ovo gore, ne pišeš napamet kažeš, očito da pojma nemaš. Vani nečeš nigdje dobiti posao zbog 100 razloga ali mi se neda pisat.
Ak imaš love možeš i u Australiju ali koji je point togatvrdiš da osoba koja završi intercockpitovu školu ne može nigdje vani dobiti posao zbog 100 razloga? :lol:

rađe se primi pravopisa. :mig:

dali je posao pilota stresan posao ??što misliš zašto svako malo imaju psihološke testove?

miloshz
04.01.2010., 02:59
da, konobario sam dok sam bio na faksu....i jako je naporno :mig:

ti nas zajebavas ili ti fali zivotnog iskustva ili oboje

ovac
04.01.2010., 15:24
tvrdiš da osoba koja završi intercockpitovu školu ne može nigdje vani dobiti posao zbog 100 razloga? :lol:

što misliš zašto svako malo imaju psihološke testove?

Još jedan dobar.....prava si vicmaherica. Pogotovo za psihotestove. A ovo gore sam mislio na domicilno stanovništvo, a ne na Švabe iliti neke druge

mislim da ovoj rečenici nedostaje pravopisna korekcija.:mig:

Maisha
04.01.2010., 17:17
Još jedan dobar.....prava si vicmaherica. Pogotovo za psihotestove. A ovo gore sam mislio na domicilno stanovništvo, a ne na Švabe iliti neke druge

ne možeš baš dobiti posao u CA, ali vani svugdje možeš.
nemam pojma kako je u CA, ali bi ti prije citiranja mogao obratiti malo više pažnje kod čitanja postova jer ja pišem o intercockpitu i pronalasku posla van naših granica, a kod traženja posla vani, svaka kompanija provodi brojne psihološke testove. :mig: plaća je puuuuno bolja nego u CA

Sova77
11.01.2010., 12:59
Sad kad smo preteresli kako postati zrakoplovni pilot, živo me zanima odgovor na pitanje:

Zašto bi netko želio postati zrakoplovni pilot?

Ono što me interesira je kako profesija pilota danas izgleda ljudima izvan branše.

Unaprijed zahvalan na komentarima, konstruktivnim ili drugačijim.

powerslave111
12.01.2010., 00:27
Sad kad smo preteresli kako postati zrakoplovni pilot, živo me zanima odgovor na pitanje:

Zašto bi netko želio postati zrakoplovni pilot?

Ono što me interesira je kako profesija pilota danas izgleda ljudima izvan branše.

Unaprijed zahvalan na komentarima, konstruktivnim ili drugačijim.
Hm....
Sve to pilotiranje, avioni izgleda vrlo interesanto, izazovno, neobicno i s određenom dozom opasnosti. Mislim da se posao uglavnom obavlja maskimalno profesionalno i bez improvizacije tj. Sve po strogo određenom i uvjezbanom protokolu bio to rutinski manevar ili ne...

Po prirodi sam odgovorna osoba i mrzim improvizaciju, volim da se stvari obavljam 100% i tezim za određenom dozom uzbuđenja pri poslu. Usprkos svemu tom mislim da taj posao nije toliko zamoran (pod stresom smatarm kad nista neradis a oznojis se totalno samo od stressa u glavi) a vjerojatno piloti dozivljavaju takav stress ukoliko nesto pođe po zlu sto mislim da nije bas tako cesto...

S obzirom da je skolovanje tako skupo, potraznja za pilotima i nije bas neka...hm
Neznam tako ja to sve vidim.....polozit cu ppl pa cu vidid jeli to za mene.,.

Tsar Boz
24.01.2010., 16:49
Bok ljudi. Evo treba mi pomoć i malo preporuka ako može !!!

Naime, želim studirati aeronautiku, smijer za vojnog ili civilnog pilota.
Ako itko išta zna, ili je već to studirao, trenutno studira, molio bih ga za preporuke.

Evo nekoliko pitanja:

1) Isplati li se to studirati u Hrvatskoj ???

2)Traje li taj faks 5 ili 3 godine ??

3) Isplati li se više biti vojni ili civilni pilot ???

4) Jeli teško upasti i upisati taj faks ???

5) Kolike su plaće u Croatia Airlinesu a koliko kad si vojni pilot ???

6) Čita li itko od vas Magazin Aeronautika ???

7) Jeli bolje studirati u Inozemstvu ??? Recimo Sloveniji ???

8) Imate li kakve preporuke, ako pohađate taj faks ili ako ste ga završili ???

9) Jeli teško dobiti posao nakon tog faksa ???

10) Treba li za svaki avion posebno polagati vozačku ???

Nadam se da će te mi pomoći, jer jako želim biti pilot !!!

Ultimativno Zlo
24.01.2010., 18:02
Tražilica je tvoj prijatelj:http://www.forum.hr/showthread.php?t=507176

Tsar Boz
25.01.2010., 07:13
Što je to CPL, PPL i ATPL ????
Kolika je plaća vojnog pilota u RH ??? A koliko onog u CA ???

Tsar Boz
25.01.2010., 09:14
Mene zanima rad recimo u CA !!! Koja mi dozvola za to treba (vjerovatno ATPL) i koliko košta ???

Sova77
25.01.2010., 20:54
Neke stvari su odgovorene par postova iznad, za one koje mrzi čitati cijeli thread, stiže pojašnjenje.

PPL- Private pilot licence = Dozvola sportskog pilota. Ako se netko želi samo rekreativno pilotirati, tu i tamo provozati frendove i to im ne naplatiti to je ono što se traži. Kad sam ja polagao PPL (1996.) bilo je potrebno minimalno 50 sati naleta za izlazak na ispit. Ako se ne varam to je u međuvremenu smanjeno ali neznam za koliko. Za PPL se može školovati u aeroklubovima.

CPL - Commercial pilot licence = Dozvola profesionalnog pilota. Kao sportska ali omogućava vlasniku da za sve što radi u zraku zatraži i plaću ali nema garancija da će je i dobiti. U moje doba min 200 sati, od čega bar 100 sati samostalnog naleta.

ATPL - Airline transport pilot licence = Dozvola prometnog pilota aviona. Nosioc iste može biti postavljen za zpovjednika zrakoplova (pilot-in-charge) u
zračnom prometu. Potrebno je bar 21 godina starosti, 1500 sati letenja ukupno (500 kao kopilot, 250 kao zapovjednik zrakoplova), ovlaštenje za instrumentalno letenje na višemotornim zrakoplovima i položeni teorijski ispiti za prometnu dozvolu.

Da bi ušao u predivan svijet prometnog letenja kao kopilot, potrebno ti je minimalno profesionalna dozvola, ovlaštenje za instrumentalno letenje na višemotorcu i položena ATPL teorija. Neke firme još traže da o svom trošku odradiš i MCC (multi-crew coordination) a neke da si sam platiš ovlaštenje na tipu (type rating) na kojem ćeš letjeti. Sve skupa to može koštati, ovisno gdje se školuješ i nakoju firmu tipuješ, od 30 do 140 tisuća €. Skup sport.

Plaće vojnih pilota su se dosta popravile u u odnosu na mizeriju koju su imali u devedesetima ali su još uvjek potplaćeni. Pretpostavljam da je razlog poboljšanju plaća to što u svakoj generaciji ima sve manje pilota a stariji i iskusniji napuštaju HRZ i odlaze u civilstvo - sad se masa para djeli na manje ljudi. Plaće civilnih su ti par postova više, daj si truda.
Mene zanima rad recimo u CA !!!
Zašto? Zašto ne u nekoj drugoj firmi (Trade Air, Dubrovnik Airline) ili u nekom drugom sektoru, npr. na poslovnim mlažnjacima?

Sova77
25.01.2010., 21:01
Što mislite o tome?

Što ih više upoznajem, to imam slabije mišljenje o njima.

Razmišljate li uopće o njima dok letite avionom?

Da! Vrlo često i intenzivno.
Možda ste i htjeli biti kao mali.

Jesam.

Za mene je to idealan posao
Za mene je još daleko od idealnog ali je najbolji što se može naći. Još da su mi plaća & radni uvjeti k'o u Luxemburgu...

Dawar
26.01.2010., 17:14
Mene zanima do koje godine se može bit pilot(čuo sam da kad počneš nosit naočale da nesmiješ pilotirat, zašto?)
Ako se završi za vojnog pilota koja se licenca dobije i koliko se treba prekvalificirati nakon rada u vojsci za komercijalnog pilota?

Sova77
26.01.2010., 20:07
Profesionalni pilot se može biti do 65. ili dok zdravlje dopušta, štogod dođe ranije. Donedavno se letjeti u prometu moglo samo do 60. ali i to je sad podignuto na 65. Krivo si čuo, u civilstvu smiješ pilotirati s naočalama a i u vojsci kad usfali pilota.

Hrvatski vojni piloti ne dobijaju nikad od HRZ-a nikakve civilne dozvole ni ovlaštenja, nije ovo Slovenija! Sve se mora platiti iz vlastitog džepa a koliko se vojnog naleta prizna za civilne dozvole je dosad bilo stvar ćeifa nadležnog organa. Prije par dana je Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo organizirala sastanak sa nastavnicima letenja nebi li dogovorili kakva-takva pravila ali, koliko mi je poznato, simpozij baš i nije bio uspješan.

1) Isplati li se to studirati u Hrvatskoj ???

Trenutno se ne isplati nigdje a kamoli u Hrvatskoj. Kriza je, ljudi manje putuju, kompanije propadaju, sretan je tko može zadržati posao.
2)Traje li taj faks 5 ili 3 godine ??

3 godine za civilnog, 5 godina za vojnog pilota.

3) Isplati li se više biti vojni ili civilni pilot ???

Trenutno se najviše isplati biti dijete bogatog oca. Pilotima baš i ne cvatu cvećke al' je generalno civilcima lukrativnije nego vojnima.

4) Jeli teško upasti i upisati taj faks ???

Bilo je. Možda je i sad.

6) Čita li itko od vas Magazin Aeronautika ???

Evo ja.

7) Jeli bolje studirati u Inozemstvu ??? Recimo Sloveniji ???

Nigdje nije bolje. Na dozvoli ne piše gdje si išao u školu. Razlika FPZ-a i ostalih je da ovdje osim dozvole dobiješ i titulu ing. aeronautike jer imaš i opće predmete (strojarstvo, fizika, informatika...) a ne samo stručne za dozvolu.

8) Imate li kakve preporuke, ako pohađate taj faks ili ako ste ga završili ???

Aha. Upiši neki drugi faks. Ako imaš love, položi sportsku dozvolu. Kad se stanje u avijaciji (za desetak godina) popravi, kreni polagati teoriju za prometnu, skupljati nalet i odi na instrumentalnu obuku, biti ćeš gotov za godinu dana. A ako se stanje nikad ne popravi, barem ćeš moći letjeti rekreativno a nisi ulupao lovu u profi školovanje.

9) Jeli teško dobiti posao nakon tog faksa ???

Ovisi od godine do godine. Uglavnom varira između "umjereno teško" i "nemoguće".

10) Treba li za svaki avion posebno polagati vozačku ???

U zrakoplovu nema vozačkih, naše šare se zovu letačke. Prometni avioni imaju svoja posebna ovlaštenja i, osim u specijalnim slučajevima (common type rating), moguće je biti aktivan na samo jednom tipu aviona i za svaki tip treba proći propisanu obuku.

Tsar Boz
27.01.2010., 18:13
Puno ti hvala !!!

1. Mislim da ću ići za vojnog pilota i nadam se a ću upast na faks, jer za civilnog nemam para, položit ću ATPL dozvolu nakon tih 10 g. kolko traje ugovor.

2. Dal biram sam želim li biti pilot helikoptera ili aviona ??? Ja bi radije aviona !!!
Dal se učiš u početku i na heliću i avionu ???

3. Sudjeluje li naše zrakoplovstvo u ikojoj mirovnoj misiji ???

4. Kad se kupuju novi avioni ??? Dal ove godine il za 1/2/3 ???

5. Kolko je težak taj zdravstveni ???

6. Di se radi praksa nakon teorije, dal u ZG il di ???

7. Ako se praksa radi u nekom drugom gradu, pretpostavljam da su i tamo vojni avioni, jel ???
Ako da, dal bi onda ja nakon faksa radio u ZG-u kao vojni pilot ili u nekom drugom gradu ???

Sova77
27.01.2010., 23:36
2. Uglavnom nemožeš birati. Netko odmah ode na helića nakon početne obuke na avionu, neko u toku karijere bude prebačen, netko cijeli vijek provede na avionima. Glavna stvar je kakve su potrebe za pilotima i kakvo je zdravlje.

3. Mislim da su An-32 išli u Afganistan, nisam siguran ali mislim da je par Miova bio na Kosovu. Borbena avijacija nije išla nikud.

4. Vjerojatno nikad

5. Za vojsku je dosta težak. Ako padneš ne znači da nemožeš uspješno raditi neki drugi posao. Ja sam imao sreće što nisam primljen za vojnog, dobio sam kriterij A uz ograničenje: nije za vojnog pilota. Psihologica koja me srušila mik je napravila največu uslugu u životu. Bilo je i godina kad su se zbog velike navale dizali kriteriji pa su padali i oni koji bi inače prošli. Za civile je, po mojem mišljenju, liječnički postao i prelagan.

6. Vojska radi školovanje u Zadru; tamo je bila i JRV akademija, jednostavno je tamo vrijeme najpovoljnije za školovanje. Školovanja na tip se rade u bazi gdje su smješteni: migovi u Zagrebu i Puli, Mi-8 na lučkom, An-32 u Zagrebu, protupožarni u Zadru.

7. Ovisno što dobiješ i gdje je tvoj tip baziran. Trenutno su baze Zadar, Zagreb i Pula. Supersonični Zagrepčanci su već jednom bili preseljeni u Pulu pa su se vratili.

ukuracstanevalja
07.04.2010., 22:48
Pozdrav,

Koja je krajnja dob za postati pilot civilnog ili vojnog zrakopovstva?

Attack
08.04.2010., 00:03
Pozdrav,

Koja je krajnja dob za postati pilot civilnog ili vojnog zrakopovstva?

64,99???

home edition
10.04.2010., 13:52
sa 64 godine pilot civilnog zrakoplova MORA ići u mirovinu.

Teško da ćeš dobiti posao sa 45 godina kao kopilot ako si prije toga radio (bubnut ću bezveze) u Konzumu jer se traži iskustvo koje dolazi s godinama. Što prije počneš sa obukom imat ćeš više vremena steći iskustvo.

kolak22
17.05.2010., 11:01
neznam jel ima ovakvih tema,ali mene zanima,kolike su place pilota u Hrvatskoj,,jel tesko dobiti posao pilota..jel tesko upasti na fpz(aeronautika), kolko je tezak fakultet...i koliko kosta skolovanje pilota,u Hrvatskoj..evo ako bi mi mogao odgovoriti netko ko zna, zato sto sam cuo 15000 razlicitih informacija..HVALA UNAPRIjED

Blue
17.05.2010., 12:24
U pravu si, ima ovakvih tema.

Sova77
16.06.2010., 22:52
Teško da ćeš dobiti posao sa 45 godina kao kopilot ako si prije toga radio (bubnut ću bezveze) u Konzumu jer se traži iskustvo koje dolazi s godinama.

Ove godine.

Druge godine drugačije.

Možda bolje, možda još gore.

Baš neki dan komentiram kopilotu da je šteta što Qatar ne prima nikoga tko nije ovlašten & kurentan na Airbusu. Dobio sam pogled tipa: "fosilu nijedan neinformirani!" Ispada da kad mi je Katar bio zanimljiv, nisu uoopće gledali pilote turbopropa a sad im je malo frka za popuniti siceve u kokpitu pa traže daj-što-daš.

Nekad su poljoprivredni piloti za četiri mjeseca rada dobijali godišnju plaću veću od kopilota u prometu. Danas ih nema.

STW u Aviogenexu si je nakon prve sezone bez problema mogla kupiti Jugića od ušteđevine. Danas od plaće STW sezonke nemožeš ni rentati garsonjeru pa da se makneš od staraca.

Što prije počneš sa obukom imat ćeš više vremena steći iskustvo.

Nije nužno. Posao ne dolazi automatski po završetku školovanja. Razlika između prvog koji je dobio posao u prometu iz moje generacije i posljednjeg je ravno deset godina. Neki su i odustali u međuvremenu. Održavanje dozvole kad nemaš posla je vrlo skup sport.

momakk
10.08.2010., 13:02
Imam 16 godina, na jesen ću u treći razred opće gimnazije.
Jako sam zagrijan za posao pilota te bi napravio sve da ga dobijem.
Kao većina vas, ne dolazim iz obitelji bogataša koji mogu čekati do tridesete na posao i kome će roditelji plaćati sve tokom tog puta.
Već par mjeseci se informiram o poslu pilota i najveći problem na koji sam naišao je velika nesigurnost nakon završetka fakulteta. Konkretno jedan poznanik moje obitelji je završio aeronautiku na FPZ te nije prošao na prvom natječaju za pilote nakon završetka, nakon toga nije mogao proći ni na jednom natječaju jer je "pre star"?! :confused:
Kao što sam rekao, spreman sam napraviti sve, ali ne mogu riskirati zaposlenje nakon završenog fakulteta jer nisam siguran da će me roditelji moći uzdržavati dok ne završim još jedan faks i nađen "pristojan" posao.

Također me brine dobivanje CPL licence jer dođe 30-40k € koje jednostavno nemam pa ako me neka zrakloplovna kompanije ne izabere morao bi dignuti kredit (s 22-23 godine).

Jesu li moji strahovi opravdani? Dali je pronalazak posla nakon završenog fakulteta tako težak?
Mišljenja pilota, studenata FTZ-a kao i svih koji nešto znaju o navedenom su dobrodošla. :)

btw jedna riječ: FLY (http://www.youtube.com/watch?v=v9T51UsuaPU)

momakk
12.08.2010., 19:05
Dakle, dali je jako teško nastaviti naobrazbu za pilota nakon fakulteta? (dobivanje CPL licence, btw nemam 30-40k € u džepu)
Također kako stoje stvari s zapošljavanjem?

momakk
19.08.2010., 15:19
Na ovom forumu postoji već par tema na ovaj kalup ali nitko više ne sudjeluje u njima pa evo još jedne pilotske teme. Kako sam dosta zagrijan za ovaj posao prikupljam informacije već par mjeseci, no i dalje postoji hrpa pitanja i potencijalnih prepreka. Pa da počnemo...

Na jesen ću u treći rezred opće gimnazije, rasturam matematiku i fiziku pa mislim da neću imati problema s upisom na aeronautiku na FPZ-u, ali problema bi moglo biti s dobivanjem stipendije (da ušpara ~10,000€ od PPL-a), odnosno na upisu moram biti među prvih deset. Stoga me zanima postoje li neke rang liste upisa prošlih godina da proučim konkurenciju?

Također puno se priča o liječničkom ispitu prve kategorije koji je obvezan za sve pilote, no nigdje nema ni približnog opisa kako bi isti trebao i izgledati i koji su zahtjevi. Najviše me brine visina, makar imam šesnaest godina imam tek 169cm, pa se nadam da nema nekih minimuma.

Nakon završenog fakulteta čuo sam da je veliki problem dobivanje CPL licence, koja je uvijet za dobivanje posla kopilota u hrvatskim aviokompanijama. Kako ona nije pod pokroviteljstvom države, na neku foru trebao bi iskeširati ~40,000€ kojih nemam. Druga je opcija dobivanje stipendije od Croatia Airlinesa koji bi onda cijenu obude odbijao od plaće. Zadnja opcija mi se čini najboljom ali ne znam kolika je vjerojatnost da je baš ja dobijem...

I konačno, ima li pilota na burzi? Dali potražnja raste ili pada? Kakva je plaća po činovima te koji su kriteriji napredovanja?

Uff, puno pitanja...
Već pola sata pišem ovo i nikako da stisnem "Pošalji", evo stiže...

antet
19.08.2010., 16:33
Sto se ljecnickog pregleda imas zakon u kojem su navedeni uvjeti - http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_03_31_729.html

home edition
19.08.2010., 16:52
Na ovom forumu postoji već par tema na ovaj kalup ali nitko više ne sudjeluje u njima pa evo još jedne pilotske teme. Kako sam dosta zagrijan za ovaj posao prikupljam informacije već par mjeseci, no i dalje postoji hrpa pitanja i potencijalnih prepreka. Pa da počnemo...

Na jesen ću u treći rezred opće gimnazije, rasturam matematiku i fiziku pa mislim da neću imati problema s upisom na aeronautiku na FPZ-u, ali problema bi moglo biti s dobivanjem stipendije (da ušpara ~10,000€ od PPL-a), odnosno na upisu moram biti među prvih deset. Stoga me zanima postoje li neke rang liste upisa prošlih godina da proučim konkurenciju?

Također puno se priča o liječničkom ispitu prve kategorije koji je obvezan za sve pilote, no nigdje nema ni približnog opisa kako bi isti trebao i izgledati i koji su zahtjevi. Najviše me brine visina, makar imam šesnaest godina imam tek 169cm, pa se nadam da nema nekih minimuma.

Nakon završenog fakulteta čuo sam da je veliki problem dobivanje CPL licence, koja je uvijet za dobivanje posla kopilota u hrvatskim aviokompanijama. Kako ona nije pod pokroviteljstvom države, na neku foru trebao bi iskeširati ~40,000€ kojih nemam. Druga je opcija dobivanje stipendije od Croatia Airlinesa koji bi onda cijenu obude odbijao od plaće. Zadnja opcija mi se čini najboljom ali ne znam kolika je vjerojatnost da je baš ja dobijem...

I konačno, ima li pilota na burzi? Dali potražnja raste ili pada? Kakva je plaća po činovima te koji su kriteriji napredovanja?

Uff, puno pitanja...

jesi pročitao one sve teme koje su bile? bez uvrede, ali uvijek ista pitanja.

da, skupo je. da, ima ih nezaposlenih. i da, ništa nije besplatno.

liječnički je sj**an (moraš imat refleks, sivih stanica u mozgu i moraš biti stabilna osoba) , imaš kaj za učit na faksu, moraš pokazat interes za zrakoplovstvo jer svi vide samo finu stranu (šetanje u odijelu i tipkanje brzine i visine u autopilot). Pilot je specifično zanimanje pa je teško odgovoriti na pitanje raste li/pada li potražnja za njima jer je zrakoplovstvo u krizi istoj kao i trgovina i sve ostale industrije i grane prometa.

i još nešto, vidim da ideš u gimnaziju pa si napisao da "rasturaš matematiku i fiziku"... ja tebi želim svo dobro ovog svijeta, ali prvo moraš rasturati učenike Zrakoplovne Tehničke Škole, a biti među prvih 10 je ipak malo zajebano. PPL u ECOS Pilot Schoolu za Cessnu 172 dođe oko 8 000€.

Konkurencija? Mala, ali oštra. Dragi prijatelj mog sina studira za pilota, a dečko je od kad zna za sebe u zrakoplovstvu isto kao moj sinek. Pretpostavljam da ne znaš što je flaps, što je ECAM, kako radi mlazni motor i sl. tako da si već tu u velikom minusu (deficitu sa znanjem).

Također, ako želiš da te CTN sponzorira onda moraš imat jaku vezu (teško mi je ovo reći, ali istina je) jer ionako imaju višak pilota s obzirom na trenutačno stanje.

Posao pilota (ukratko, ti pitaj detalje koji te zanimaju):
+ -> čast, specifičnost posla
+ -> plaća
+ -> ako si pravi pilot onda ćeš znati jako puno o svojem poslu
+ -> odijelo i ray ban aviatorice
+ -> stjuardese

- -> velika odricanja, kako psihička tako materijalna (nema onog, sutra mi je ispit učit ću večeras)
- -> teško je dobiti posao bez iskustva, ima pilota koji su na drugom kraju svijeta jer su otišli trbuhom za kruhom
- -> u Republici Hrvatskoj postoji jedna aviokompanija (Dubrovnik Airlines, Trade Air, i sl. nisu ni A od aviokompanije u smislu većeg prometa i nekakvih radnih mjesta)

Sova77
19.08.2010., 21:33
makar imam šesnaest godina imam tek 169cm, pa se nadam da nema nekih minimuma.

Trebaš u sjedećem položaju moći dohvatiti sve komande što se ustanovljava na antropometrijskom dijelu liječničkog. Ima prometnih pilota i nižih od 169, tako da to nebi trebao biti problem po sebi.
Druga je opcija dobivanje stipendije od Croatia Airlinesa koji bi onda cijenu obude odbijao od plaće. Zadnja opcija mi se čini najboljom ali ne znam kolika je vjerojatnost da je baš ja dobijem...

Apsolutno nikakva. Mila nam i jedina nacionalna zrakoplovna kompanija nikad nije nikome financirala CPL niti ima namjeru. Odbijanje od plaće se odnosi na školovanje na tipu pilotima koji su već dobili posao i glede svoje upitne legalnosti se više ne prakticira. HR odjel doživljava orgazme kad im dolaze ljudi koji su sami platili ovlaštenje za tip (type rating) i uopće ih ne zabrinjava što su im 2/3 takvih pilota pobjegli glavom bez obzira čim se prilika pružila negdje drugdje.

I konačno, ima li pilota na burzi?
Ima. A ima ih i mimo burze - onih koji ne rade u struci.

Dali potražnja raste ili pada?

Vani lagano raste, kod nas je moguć katastrofalan pad potkraj ove ili početkom iduće godine. U najboljem slučaju trebati će 4 nova kopilota i nitko neće dobiti otkaz. Svi držimo fige.

Kakva je plaća po činovima

U odnosu na ZETove tramvajce - fenomenalna.
U odnosu na JAT i BH Airlines - nešto slabija
U odnosu na Adriu Airways - loša
U odnosu na Austrian - žalosna
koji su kriteriji napredovanja?

Nakon žustre prepiske izvjesnog sindikata & izvjesnog HR odjela izvjesne firme došlo je do zaključka da je napredovanje največma ovisno o raspoloženju & naklonosti meniđmenta. Nezadovoljni piloti trenutno dižu bunu i traže da se poštuje seniority - promocija bazirana na dužini staža u firmi.

U mom slučaju kriterij je bio vrlo jasan - promoviran sam kad sam ostao na dnu kace, tj. kad stvarno više nisu imali nikog drugog za unapređenje.

Pilot je specifično zanimanje pa je teško odgovoriti na pitanje raste li/pada li potražnja za njima jer je zrakoplovstvo u krizi istoj kao i trgovina i sve ostale industrije i grane prometa.

Kriza u zrakolovstvu je završila, promet se oporavlja i premašuje IATA-ine prognoze. Europa malo kaska zbog Eyjafjallajökulla. Kod nas vrhunac krize još nije došao a ka' će, ne zna se.

i još nešto, vidim da ideš u gimnaziju pa si napisao da "rasturaš matematiku i fiziku"... ja tebi želim svo dobro ovog svijeta, ali prvo moraš rasturati učenike Zrakoplovne Tehničke Škole, a biti među prvih 10 je ipak malo zajebano.

Nitko na upisu na FPZ ne traži stručne predmete! U moje vrijeme se tražila matematika, fizika i engleski i tu smo mi gimnazijalci bili u prednosti pred ZTŠovcima. Ne vjerujem da je sad drugačije iako to ne znači da se možeš opustiti. Najbolja na mom prijemnom je bila IRE-ovka, trenutno capt A320 u Turskoj.

Pretpostavljam da ne znaš što je flaps, što je ECAM, kako radi mlazni motor i sl. tako da si već tu u velikom minusu (deficitu sa znanjem).

To su stvari koje se uče na faksu i nije potrebno imati stručno predznanje iako ono nikako ne škodi. Ono što škodi je krivo naučeno znanje pobrano od raznoraznih kvazieksperata koje se prvo treba odučiti. Uostalom, đaba ti poznavanje ECAMa ako nisi na Airbusu.

Također, ako želiš da te CTN sponzorira onda moraš imat jaku vezu (teško mi je ovo reći, ali istina je) jer ionako imaju višak pilota s obzirom na trenutačno stanje.

Netočno. Nema te veze koja će ti osigurati sponzorstvo naše nacionalne aviokompanije. Zasad. Nema viška pilota nego manjka ljudi koji bi pronašli posao firmi. Tako mogu i ja biti manager: kad su dobra vremena tjerati ljude u prekovremene i ne dati im godišnje a onda kad poslovi krenu loše napucati ih kao tehnološki višak.

+ -> čast, specifičnost posla

Jes da je posao specifičan ali u čemu se ogleda čast? Ah, možda u:

+ -> odijelo i ray ban aviatorice

Pa kad u uniformi na traktoru dođeš pred disko, svi seoski švaleri tad padaju nisko. StEx je dobro objasnio prednost nošenja odijela na primjeru turskog astronoma. To je trik kojem baš i nebi trebao podleći onaj koji to odjelo nosi. A Ray Banice moraš kupiti sam. Serengetice su bolje.

+ -> stjuardese

Što je tu pozitivno? Hej, nismo više o osamdesetima kad se letjelo oko svijeta, kad se ostajalo u dobrim hotelima, kad su stjuardese dolazile sa devetnaest a završavale karijeru sa dvadeset i dvije, bogatije za hrpu iskustava i pokoji novi Jugo 45 u garaži. Stjuardesa je danas nezahvalno, podcijenjeno i potplaćeno zanimanje. Cure (i dečki) su silom prilika morale postati brutalno realistične i lovci na naivke se vrlo brzo opeku.

Ruku na srce, ni današnji piloti nisu kao JATovi nekad.

- -> velika odricanja, kako psihička tako materijalna (nema onog, sutra mi je ispit učit ću večeras)

Druže sudija, nakon teškog djetinjstva, imao sam teško mladenaštvo - postao sam prometni pilot. Olakotna okolnost, nema šta. Pa za svako zanimanje je potrebno odricanje i napor ako ga želiš raditi kao spada i pilotiranje je tu više pravilo nego iznimka. Jedino što se u pilotiranju puno teže folira i tu mnogi hohštapleri plate glavom - i tuđima, ne samo svojom.

- -> teško je dobiti posao bez iskustva, ima pilota koji su na drugom kraju svijeta jer su otišli trbuhom za kruhom

Većina tih pilota je otišla van nakon što su skupili iskustvo u RH. Hrvat, pilot, bez iskustva je totalno nezanimljiv vani.

- -> u Republici Hrvatskoj postoji jedna aviokompanija (Dubrovnik Airlines, Trade Air, i sl. nisu ni A od aviokompanije u smislu većeg prometa i nekakvih radnih mjesta)

A ta kompanija ima samo jedan avion i taj se zove A320, sve ostalo nije vrijedno spomena. Siđi sa svog brda, o ti zrakoplovni Mojsije! Ima i drugih firmi i drugih aviona i dok ima bilo kakvog letačkog posla koji nosi redovnu plaću, dobro je.

Odo' ja sad navuć' šljem.

momakk
20.08.2010., 09:02
Što reći, hvala svima na brzim i kvalitetnim odgovorima.

Kao i većina vas ja nemam roditelje bogataše koji će me platiti sve te licence. Jedino u što se mogu pouzdati je u svoju sposobnost da budem među najboljima pa da mi se netko smiluje i uzme pod svoje krilo, ali kako ste rekli to je skoro pa nemoguće.
Druga opcija je da nakon fakulteta dignem kredit i doškolujem se. Ali kako da to učinim kad se, kako kažete, sve teže i teže nalazi posao. Koliko ću morati čekati svoj red za kopilota uz omču banke oko vrata prije nego me ta "ubije".

Nema čovjeka sretnijeg od mene da mi kažete da će me posao, po završetku studija, čekati. Zadužio bi se do grla samo tako, vratit će se.
Ali bez te sigurnosti nije mi jasno kako to drugi financiraju. Nema puno tajkunške djece na FPZ-u tako da svatko više manje nema para.

Evo jedno ekonomsko pitanje koje me i najviše brine... odo ja trčati da si nabije kapacitet pluća

home edition
20.08.2010., 09:19
A ta kompanija ima samo jedan avion i taj se zove A320, sve ostalo nije vrijedno spomena. Siđi sa svog brda, o ti zrakoplovni Mojsije! Ima i drugih firmi i drugih aviona i dok ima bilo kakvog letačkog posla koji nosi redovnu plaću, dobro je.

pamet u glavu i malo sreće i ništa nije nemoguće...! Želim ti svo dobro i puno sreće!

Sova77 --> vidim da si pametan i da imaš neke konkretne odgovore, ali daj mi molim te reci kako netko tvojeg kalibra može imati ovu izjavu...?! Nadam se da ne radiš u CTN Tehnici, jer da radiš nebi ovo pričao... da ne govorim o slučaju kad su došli Airbusi iz Belgije, cijeli Airbus podešen Business klasi, a bio je u totalnom raspadu... i slažem se da ima "letačkih poslova", ali daj mi molim te reci kojem pilotu ambicije mogu ostati na Cessni 150 Aerokluba Zagreb? U smislu pilota, kako većina ljudi doživljava to zanimanje, jedini posao u Hrvatskoj je CTN (iliti OU, kako ti draže). Nećeš nikoga na ulici tko spominje posao pilota čuti da govori "uhh, kako bih htio biti pilot na Cessnama i vući reklame"...

i da se odmah razumijemo, postoji i HRZ ali to je već druga priča...

Sova77
20.08.2010., 20:35
Hehehe.... vidim da se nismo razumjeli

Da pokušam ponovo:

A ta kompanija ima samo jedan avion i taj se zove A320, sve ostalo nije vrijedno spomena.

Kad si već tako elegantno otpisao Dubrovnik Airline i Trade Air kao irelevantne, rekoh: ajde da dovedem ovakav zrakoplovni svjetonazor do krajnjih granica. Propala mi fora.

Priča o raspadnutim Airbusima koji su došli iz Belgije sređeni u bussiness klasu mi zvuči dosta zanimljivo, molio bih više detalja.

FYI, do zadnje Zenine eskapade, Dubrovnik Airline je imao veće plaće od mile nam i jedine nacionalne kompanije a prije dvije godine najplaćeniji piloti u RH su letjeli Cessnu sa 4 putnička sjedala.

Toliko o aeroseksualcima koji mogu postići uzdizanje samo uz pomoć CFM-56.

Ja sam profesionalni pilot, letenje mi je jedini izvor prihoda a letim u prometu jer a) imam j**eno puno sreće b) trenutno je prometno letenje najbolje plaćeno c) posao je najstabilniji u redovnom prometu. Ako ikad letenje AKZovom C-150 postane lukrativnije od prometnog, ja ću biti prvi u redu za posao na livadi.

A što se tiče garancija za posao nakon završenog faksa, nema nikakvih. Nikad ih nije ni bilo čak ni kad vremena nisu bila ovako suluda. PPL sam položio '96 na FPZ-u i nakon ispita moja četveročlana grupa je izvela svog instruktora na večeru. Kako smo bili mladi i optimistični! Rat je bio gotov i naš instruktor je dao procjenu da će se turisti brzo vratiti, da će se kupovati avioni i da će kao prije rata našu obalu servisirati 20ak aviona. Posao za sve i još ćemo uvoziti pilote!

Turisti su se vratili ali ih više ne dovode domaće firme nego stranci. Ja sam dobio posao u prometu odmah nakon vojnog roka. Jedan kolega iz grupe je čekao pet godina, koje je proveo kao nastavnik letenja. Dvoje iz grupe je na kraju odustalo od produžavanja dozvole i sad rade izvan branše.

A kad se pogleda koliko nas je uspjelo dobiti posao, mi smo natprosječno sretna generacija.

B.ackey
22.08.2010., 09:28
U DA zadnjih godina zaposlilo se na desetke mladih pilota, neki od njih nisu ni sanjali da će ikad poletiti, tako da je DA dobra prilika.
Problem je možda to što nabijaju sate na dosta zastarjelim modelima tako da nisu konkurentni na europskom tržištu, za što bi mogao sova dati stručno mišljenje a dugoročno gledano uprava radi bez vizije tako da sutra mogu propasti.
Nisam djelatnik DA, niti radim u avijaciji. Pozdrav

home edition
22.08.2010., 10:07
U DA zadnjih godina zaposlilo se na desetke mladih pilota, neki od njih nisu ni sanjali da će ikad poletiti, tako da je DA dobra prilika.
Problem je možda to što nabijaju sate na dosta zastarjelim modelima tako da nisu konkurentni na europskom tržištu, za što bi mogao sova dati stručno mišljenje a dugoročno gledano uprava radi bez vizije tako da sutra mogu propasti.
Nisam djelatnik DA, niti radim u avijaciji. Pozdrav

odlična prilika da, imali smo i mi svojevremeno ponude za posao, 10 000kn plaće plus bonusi ali problem je bio što je t obilo na ugovor... a kako kompanija jedan dan uzme desetke tisuće dolara, a drugi dan ne uzme kume ta firma (kako B.ackey i sam kažeš) uprava je bez ikakve vizije (a DA i LDDU imaju jako puno potencijala) firma može propasti za par dana...

vrabac u ruci ili golub na grani?

ovac
22.08.2010., 20:52
odlična prilika da, imali smo i mi svojevremeno ponude za posao, 10 000kn plaće plus bonusi ali problem je bio što je t obilo na ugovor... a kako kompanija jedan dan uzme desetke tisuće dolara, a drugi dan ne uzme kume ta firma (kako B.ackey i sam kažeš) uprava je bez ikakve vizije (a DA i LDDU imaju jako puno potencijala) firma može propasti za par dana...

vrabac u ruci ili golub na grani?

DA je već godinama na tržištu gdje opstaje i govoriti da je uprava bez vizije je bez veze. Oni su charter kompanija a ne redovni prijevoznik pa samim tim rade na ugovore i to se ne može promijeniti. Istina je da mogu svake sezone zatvoriti vrata. Slijepu upravu bez ikakve vizije ima Sovina firma koja bi odavno otegla papke da vladaju jednaka pravila za sve.Što se tiče starih aviona to mladom kopilotu nije bitno. Mladom kopilotu nije bitno na čemu leti nego da leti. A u DA se leti puno i za 3-4 godine imate upgrade za kapetana. U Croatiji barem 7-8 godina ako niste nikom stali na žulj i ako imate sreće. Pa sad biraj.
A i plaće su veće u DA. Da i život i letenje u DA ima nedostake i to je istina. Nek Sova kaže koliko mu je trebalo do kapetana u dragom nam kerieru.

Sova77
22.08.2010., 21:42
Devet godina.

Netko je u mom sovhozu postao capo di machina za dvije, netko nije nikad. Sve će to, o mila moja, prekriti snjegovi, ružmarin, šaš i fraza "u skladu sa potrebama kompanije"

U Dubrovniku su plaće prepolovljene - pola dobiješ po ugovoru, drugu polovicu ako odradiš normu (ako se ne varam, 75 blok sati). DA se trenutno ne trga od posla, trenutno ima svega desetak posada, ostatak se razbježao ali ne čujem jadikovke da se previše radi ili da fali ljudi.

Što se tiče koliko vrijedi iskustvo vani: a) sati na "zastarjeloj" superici bez EFIS-a još uvijek više vrijede od sata na "supermodernom" Q400 sa 5 LCD-a, Universalovim FMSom i Head-up guidance systemom - pilote turbopropa se doživljava kao nižu vrstu i tu zasad nema pomoći b) Hrvatska nije članica ni EU ni EFTA-e i redovnim prijevoznicima u Europi se neda prtljati oko radnih dozvola za Hrvata tako da nam je expat perspektiva jedino na bliskom istoku.

A da moj uprava nema viziju nije istina. Ima je on ali kao što to pesnik reče:

A visionary - vision is scary.

ovac
22.08.2010., 22:48
U Dubrovniku su plaće prepolovljene - pola dobiješ po ugovoru, drugu polovicu ako odradiš normu (ako se ne varam, 75 blok sati). DA se trenutno ne trga od posla, trenutno ima svega desetak posada, ostatak se razbježao ali ne čujem jadikovke da se previše radi ili da fali ljudi.

Fale ljudi za ovaj tempo, radi se i debelo preko 75 sati. Al otom potom, zima je blizu..

home edition
23.08.2010., 08:22
Dečki, svako poštovanje vama i vašim zanimanjima ali opet idemo u debeli offtopic, no nema veze (pošto nam nedaju temu za zrakoplovstvo) jer bih htio jedno svoje razmišljanje napisati.

Dakle, uzmemo za primjer DA... Kompanija kojoj je matični "dom" Dubrovnik (iako je bliže Cavtatu :D ), LDDU, grad koji je svjetski poznat i koji godišnje posjeti veći broj turista (milijuni), a ZL Dubrovnik (iliti Čilipi) će 2011. primati 2 milijuna + putnika (ako se dobro sjećam planira se proširenje do 5.5 milijuna, svaka čast :top:). Eh sad, ako bi mi netko mogao izvjesiti podatak koliko putnika po svojoj sezoni (dakle ljeto?) preveze DA. Zar nije isplativo proširiti tvrtku nabavkama novih aviona? Pošto se ne radi o gradu tipa Osijek gdje godišnje sleti par tisuća ljudi, nego se radi o gradu koji je u Top 5 svjetskih destinacija?! Naravno da najveći broj turista dolazi ljeti, ali zar sve potrebe i potražnju zadovoljavaju s 5 (jel je uopće pet?) aviona?

Neka mi netko to malo objasni, baš me zanima :s :top:

momakk
23.08.2010., 14:44
Hvala svima na odgovorima. Još ću se raspitati o mogućnostima zaposlenja poslje faksa, pa se javim.

btw nadam se da ćemo se sresti na stotoj obljetnici Aerokluba u zagrebu (makar se nećemo prepoznati )

momakk
23.08.2010., 14:48
Hvala svima na odgovorima. Još ću se raspitati o mogućnostima zaposlenja poslje faksa, pa se čujemo :)

btw nadam se da ćemo se sresti na stotoj (http://www.100godina.hr/) obljetnici Aerokluba u zagrebu (makar se nećemo prepoznati :D )

EDIT: ispričavam se na duplom postu, šteka...

momakk
31.08.2010., 09:41
Budi se istok i zapad...

Možda će ovo (http://danas.net.hr/novac/page/2010/08/31/0103006.html?pos=n1) u dogledno vrijeme oživjeti zračni promet u Hrvatskoj. Samo da prošire pleso na još koju traku

home edition
31.08.2010., 19:03
taj projekt sa Dalmatia.hr je već davno postao "plan koji će se ostvariti" kao i obnova Maksimirskog stadiona :D ne znaš koje će prije.

dao Bog da zaživi i dao Bog da više prošire taj Pleso, sjećam se kad je jedan investitor (koji je odustao zbog naše birokracije, čitaj namještanja natječaja) svojevremeno rekao da Zagreb može biti vrata "turističkom istoku", dakle Turska, Grčka, čak i Egipat...

princess_lou
06.09.2010., 19:31
Moj zaručnik je pilot, leti za Lufthansu, s bazom u Munchenz. Ako te što zanima, o školovanju ili nešto, slobodno se javi na mail. On se školovao u Lufthansinoj akademiji u Frankfurtu i Zadru, i platio otprilike 70 000 eura, a kad je dobio posao (jer na kraju ide selekcija, tko im se svidi, čiji personality) Lufthansa mu je sama platila 40 000 eura kredita.

louzd@vip.hr

princess_lou
06.09.2010., 19:34
P.S. Pitaš ima li pilota na burzi?
Evo osobno znam jednog sjajnog, sposobnog dečka koji se školovao za pilota, dobio licencu, i na kraju 5 godina ljepio pločice u tatinom obrtu.
Sve zbog drage nam Croatie Airlines, ne brini se, i tamo je nepotizam debelo na djelu!

Konačno je dobio posao u Lufthansi kao instruktor na DA20 i DA40, otiša iz ove države, i kaže dobro mu je!

home edition
07.09.2010., 12:51
On se školovao u Lufthansinoj akademiji u Frankfurtu i Zadru, i platio otprilike 70 000 eura

:s :s svaka mu čast, treba imat i hrabrosti za to...! jako mi je drago što je uspio!

Sova77
07.09.2010., 13:02
Moj zaručnik je pilot, leti za Lufthansu, s bazom u Munchenu.

:top:Svaka čast.... na kojem tipu leti?

jahac_kadulje
10.09.2010., 20:28
Može li tko reći kolike su šanse za dobiti posao pilota sportskog zrakoplova tipa cessna 172 u RH ILI SVIJETU?Naravno kad dobijem dozvolu za cessnu,to već sve znam samo me ovo muči!

Pero_Kanister
10.09.2010., 21:58
Može li tko reći kolike su šanse za dobiti posao pilota sportskog zrakoplova tipa cessna 172 u RH ILI SVIJETU?Naravno kad dobijem dozvolu za cessnu,to već sve znam samo me ovo muči!

Jako teško jer takvih puno ima :)

ovac
11.09.2010., 11:12
Pitanje je jako čudno zato jer sportski pilot ne smije naplačivati letove odnosno ne može sudjelovati u komercijalnopm prijevozu.. To ga razlikuje od profesionalnog. Zato i postoji ta razlika. Znači prevoziti putnike smiješ, recimo kao prijatelje besplatno, inače ne smiješ jer bi to bio komercijalni prijevoz a za to vrijede druga pravila. Prema tome kao sportski pilot ne možeš zarađivati leteći i od tog ne možeš živjeti. U orginalu se ta dozvola zove PPL Private pilote licence. Znači dozvola za privatne potrebe

kolak22
11.09.2010., 16:49
Evo, jedno glupavo pitanje,al sigurno je sigurno...
Cuo sam da u policijskoj akademiji, mislim opcenito ko radi u policiji nesmije imati tetovazu, pa mene zanima jel piloti smiju imat..

dk1
11.09.2010., 16:53
koji piloti, kakvi piloti? ako imaš 50 000 ili 100 000 eura u džepu, tko će ti reći za vas nema mjesta u našoj pilotskoj školi?

neobuzdan
11.09.2010., 18:40
Evo, jedno glupavo pitanje,al sigurno je sigurno...
Cuo sam da u policijskoj akademiji, mislim opcenito ko radi u policiji nesmije imati tetovazu, pa mene zanima jel piloti smiju imat..

Za na kurcu znam da mozes imat 100 %, al za ostala podrucja ne znam .......

home edition
11.09.2010., 19:16
ne na vidljivom mjestu za vojnog, civilni smije ali ne tipa tigra preko čela i sl...

kolak22
11.09.2010., 21:13
Hvala na odgovorima !!!

kolak22
11.09.2010., 21:23
Sova77 i home edition, vi ste inace piloti ili???

home edition
12.09.2010., 16:29
ja nisam pilot (profesionalni), ali mi je struka zrakoplovna... imaš tu i tehničare i kontrolu leta i cabin crew i inženjere (mogu oni isto pod tehničare) i zrakoplovne prometnike (oni na aerodromu) i sl... ja sam jedan od njih :D

Sova77
14.09.2010., 08:51
Dozvolu profesionalnog pilota aviona sam zaradio još u prošlom tisućljeću na FPZ-u a trenutno za hranu, vodu, struju, plin, telefon i kredite zarađujem kapetaniranjem na dvomotornom turbopropu sa 76 putničkih sjedala.

Pretpostavljam da se to uklapa u definiciju "inače pilot".

home edition
14.09.2010., 10:36
Dozvolu profesionalnog pilota aviona sam zaradio još u prošlom tisućljeću na FPZ-u a trenutno za hranu, vodu, struju, plin, telefon i kredite zarađujem kapetaniranjem na dvomotornom turbopropu sa 76 putničkih sjedala.

Pretpostavljam da se to uklapa u definiciju "inače pilot".

:s :s

Dash 8 Q400 pretpostavljam? :ne zna:

Običan
14.09.2010., 14:47
Za na kurcu znam da mozes imat 100 %, al za ostala podrucja ne znam .......

tako je :top:

momakk
18.09.2010., 19:42
Ne znam ljudi.
Jako želim postati pilot, sanjam te oblake, ali sve mi se čini da si to neću moći priuštiti...

Sada mi je pomalo žao što mi otac nije opljačkao Hrvatsku da imam za školovanje

home edition
18.09.2010., 22:26
ha gledaj, sumnjam da djevojke i dečki koji trenutačno idu na FPZ za pilota već imaju 40 000€... također sumnjam da će te netko tražiti da to platiš odmah, u kešu... jesi se dobro raspitao oko ssvega?

ovac
19.09.2010., 09:21
Ne znam ljudi.
Jako želim postati pilot, sanjam te oblake, ali sve mi se čini da si to neću moći priuštiti...

Sada mi je pomalo žao što mi otac nije opljačkao Hrvatsku da imam za školovanje
Samo o tebi ovisi hoćeš li posati pilot, ne o tvom starom

Sova77
22.09.2010., 23:52
Samo o tebi ovisi hoćeš li posati pilot

Ma kakvi! To da će netko postati i ostati pilot ovisi i o jako puno stvari na koje pojedinac nema nikakvog utjecaja. E.K. Gann je to zvao "fate" - klasično se to prevodi na Hrvatski kao sudbina iako tu ima i elemenata fortune.

Da se razumijemo: zadovoljavanje liječničkih kriterija, odgovarajući karakter, inteligencija, predanost poslu, samodisciplina i, nažalost, u zadnje vrijeme puno love su nužni preduvjeti da bi netko postao pilot ali nisu i dovoljni uvjeti. Ako u vrijeme kad položiš dozvolu nema potrebe za pilotima, nećeš dobiti posao ma da si i najbolji u klasi. A nek se stvari pokrenu par godina kasnije, možda će te otpucati kao prestarog, možda kao nekog tko je predugo bio izvan posla a možda i dođeš na provjeru pa ustanoviš da su ti vještine otupile i da se nemožeš nositi s klincima koji su upravo izašli iz škole. Na svaku priču o uspjehu dolazi bar desetak priča o neuspjehu. Od tih deset, bar se tri mogu podvesti pod kategoriju "nije imao sreće".

Nekoliko morona koji su se odlučili ubiti na veću slavu svoje zatucanosti je prekinulo par tisuća pilotskih karijera. Naftni šokovi i pucanja investicijskih mjehura jedva da imaju nešto slabiji utjecaj. A o aparatčicima u HR odjelima zrakoplovnih kompanija koji blage veze s avijacijom nemaju a odlučuju o tome tko će biti pozvan na intervju za posao da ne pričam.

home edition
23.09.2010., 19:42
A o aparatčicima u HR odjelima zrakoplovnih kompanija koji blage veze s avijacijom nemaju a odlučuju o tome tko će biti pozvan na intervju za posao da ne pričam.

potpisujem :s :s

i također pozdrav "zrakoplovcima" u CCAA ;)

stand by
24.09.2010., 10:42
ha gledaj, sumnjam da djevojke i dečki koji trenutačno idu na FPZ za pilota već imaju 40 000€... također sumnjam da će te netko tražiti da to platiš odmah, u kešu... jesi se dobro raspitao oko ssvega?

čitao sam malo postove,zanimljivi argumenti i s jedne i s druge strane..

ja studiram na fpz-u za civilnog pilota trenutno (druga godina)

sve skupa košta oko (ako si uz potporu ministarstva upisao/la) 210.000 kn a ako nisi (uz potporu misitarstva) onda oko 260-270.000 kn..
da se razumijemo, moji starci nemaju te novce,a ni starci većine mojih kolega ali su mi rekli da to ide preko kredita..
kako sam čuo od starijih kolega, šema je ta da banka cijeli iznos uplati HZNS-u (Hrvatskom Zrakoplovnom Nastavnom Središtu - oni rade obuku pilota) a onda se to otplaćuje banci, najčešće je to otplata na 5 godina..
no svake godine se mijenjaju ugovori između faksa tj HZNS-a i banke tako da svaku generaciju nešto novo dočeka..

Sova77
24.09.2010., 19:02
Vrlo hrabro!

Recimo da uspiješ upasti ugrupu od 210 kilokuna i naći 5ogodišnji kredit sa 6% kamata.

Dobro, prestanite se smijati, ja to onako, primjera radi.

Ispadne rata cca 4375 kuna mjesečno.

Ako upadneš u sveti gral HR profesionalnih pilota, u našu jednu i jedinu nacionalnu aviokompaniju, prvo vrijeme ćeš biti pripravnik. To prvo vrijeme može trajati od 8 do 28 mjeseci. Za to vrijeme će ti netto osnovica pokrivati cca 80% rate.

Kad postaneš kopilot, cca 43% netto osnovice će ti odlaziti samo na kredit.

To je best case scenario.

Profi letenje se polako ali sigurno pretvara u skup hobby.

Da ne širim samo kmicu & pesimizam: situacija je teška i ne preporučujem nikome da se sad školuje za profi pilota ali ima metoda kako ostvariri početnu prednost kad se izvučemo iz septičke. Ako netko baš ima jaku potrebu za letenjem, nek krene sportski. Kad se savlada PPL teorija, lakše je uhvatiti teoriju ATPL a i PPL nalet dobro dođe kad se sati zbrajaju za CPL. Ja sam u klasi imao PPLovca sa 300tinjak sati koji je na faksu napravio samo 30-ak sati, malo da ga se dovede u fakultetski standard i nešto IFR-a.

home edition
24.09.2010., 20:50
dobro kaže Sova77, prošla su vremena kad se letjeti moglo "samo-tako"... ali zato ne treba biti zadrt i pun sebe pa onda ono "sada nemam posao (a imam ratu kredita uzet ću od Sove primjer pa ćemo reć cca. 4400kn) ali ne želim raditi na npr. baušteli jer ja sam pilot i to mi je ispod časti"....

pati sad i ostatak života provedi kao šampion...

dakle, što bih ja napravio da sam u tvojoj situaciji "stand by"... išao bih za svojim snom, pa makar me koštalo, ali bih bio toliko pametan da bih se trgao za svaki dodatni posao i izvor zarade - bilo to dijeljenje letaka bilo to rad u autopraoni. Svaka kuna u džepu je kuna bliže otplaćivanju kredita.

i još nešto da napomenem. u zadnje vrijeme vidim i čujem da je dosta mladih dečkiju, čitaj studenata FPZa (oćeš kontrole leta oćeš budućih pilota) počelo "njegovati" tradiciju vikend opijanja i to malo jačeg - pamet u glavu, nesreći je dovoljno malo, pazi se i nemoj si zbog neke gluposti upropastit ostatak života... pričam ti to jer je jedan dečko živio za zrakoplovstvo i jedan vikend je pao i izrezao si tetivu desne šake - više nikad neće imati normalno motoriku te ruke.

dakle da zaključim - prati svoj san, napravi sve što je u tvojoj moći, ali napravi šahovski potez i razmišljaj 2 koraka unaprijed!

lijepi pozdrav svima, posebno dečkima iz HRZ-a i pilotima dvaju, palih, MiG-ova! :s

stand by
25.09.2010., 11:52
hvala home edition na podršci :mig:

ovo što si rekao sam već proveo u praksu,cijelo ljeto sam radio ko crnac a sad ganjam neki posao tijekom godine..kako si rekao - svaka kuna dobro dođe kad krene otplaćivanje kredita a ne mogu dopustit da starcima sve padne leđa

istina je da je situacija sa kreditima,i općenito životom u ovoj državi,daleko od sjajne al svi nekako gledamo u budućnost i tom pristupanju u EU u nadi da će se tad pružit prilika hrvatskim pilotima da konkuriraju na europskom tržištu bez da moju provest godinu dana samo rješavajući papirologiju..

kako god,preostaje nam jedino "crnčit" u nadi da će sve dobro ispast :)

momakk
25.09.2010., 13:52
...kako sam čuo od starijih kolega, šema je ta da banka cijeli iznos uplati HZNS-u (Hrvatskom Zrakoplovnom Nastavnom Središtu - oni rade obuku pilota) a onda se to otplaćuje banci, najčešće je to otplata na 5 godina..
no svake godine se mijenjaju ugovori između faksa tj HZNS-a i banke tako da svaku generaciju nešto novo dočeka..

Kako otplaćuješ kredit rate ~4500kn dok ne dobiješ posao u struci?
Kako kaže Home, radiš na baušteli ili postoji neki rok dok ne dobiješ posao?

stand by
25.09.2010., 19:43
starci plaćaju..a onda im ti vraćaš kad se zaposliš :)

home edition
25.09.2010., 19:44
a treba to vidjeti točno, ali gledaj --- postoji jedna "kvaka" u dragoj nam Hrvatskoj... mi smo "soon to be" članica EU i shodno tome imamo pravo koristiti novce iz pristupnih fondova (to što ih mi ne znamo, ne želimo i ne koristimo to ne znači da tih novaca nema!!!) i siguran sam da postoji neko pravilo u kojem bi se pomoglo studentu koji želi uložiti u svoje znanje (tu pod student smatram osobu koja je dobar student i sve izvršava u roku, a ne ono "prve tri godine su najteže, pa onda upišeš drugu").

Eh sad, da me krivo ne shvatite. Ne govorim da će ti EU dati 250 000kn i reći vrati za 40 godina kad ćeš moć... želim reći to da sam siguran da postoji neka banka, neko središte, nešto negdje, gdje se možda može nešto srediti oko tih novaca - više sam siguran u to da se može srediti to da npr. ne plaćaš odmah poslije faksa nego npr. poslije 5 godina ili nešto sl. nego što sam siguran da bi ti netko dao te novce za "smiješnu" kamatu.

raspitajte se dobro, ovdje na forum.hru ima ljudi koji imaju soli u glavi, ali jako je teško dobiti konkretnu informaciju. raspitajte se po bankama, kod džamije (di je HDZ središte :D ) je i nekakva ustanova sa EU zastavom koja se bavi tim pitanjima pa pitajte i tamo... samo velim, razmotrite sve opcije!

i sjetite se one stare "ko ne riskira, ne profitira", al se sjeti one još starije "je*** ćemo ti majku ako ne platiš sve rate :D tvoja banka"

momakk
26.09.2010., 09:21
Ovo s pristupnim fondovima se čini kao dobra ideja.

Već šaljem mailove okolo :)

momakk
23.10.2010., 19:53
Gledao sam po stranicama koje su aviokompanije najotvorenije novim ljudima i u oko mi je upao Qatar.
Uvijeti navedeni dolje su za najniži čin pilota.
Jedino što me zbunjuje je ovaj prvi uvijet... može li ga netko malo elaborirati (kako bi netko za najniži čin već trebao imati 1,500h vožnje?)

Second Officers - Fast Track

* Minimum of 1,500 hours in Modern Multi Pilot Turbo-Prop greater than 12,000kg MTOW
* Valid ICAO ATPL or Frozen ATPL
* Valid Class 1 Medical.
* ICAO English Proficiency Minimum level 4.
* Age below 35 years.

EDIT: ispričavam se, limit je 1,000h leta (link (http://www.pilotcareercentre.com/Pilot-Job-Posting-Pilot-Opening-Pilot-Job/3764/MENA/First+Officers/A320-A300-A330-A340-B777/Qatar+Airways))

home edition
24.10.2010., 09:37
to će ti Sova najbolje znat, ali mislim da ne žele nekoga "friškog s akademije" nego pilota sa (više manje) iskustvom pa je zato takav uvjet...

Sova77
24.10.2010., 17:27
kako bi netko za najniži čin već trebao imati 1,500h vožnje?)

Vrlo jednostavno: početna plaća za kopilota u Qataru je malčice veća od one koju sad imam kao kapetan regionalnog turbopropa (da ti o mojim kopilotima ne pričam) pa ekipa iz Dohe može postavljati te uvjete.

Iliti: otrpi tri godine u našoj premiloj nacionalnoj, čije ime nesmijem spomenuti iz pravnih razloga, pa idi u pustinju po pare.

Ovo je još dobro: kad sam imao prvo pucanje filma i pokušaj odlaska u pečalbu 2005, Qatar čak nije gledao kopilote koji već nisu imali ovlaštenje na FBW Airbusu. Spuštaju kriterije, izgleda da im fali pilota ali nikad neće uzeti stranca koji nije preživio bar 2 sezone u zrakoplovstvu da se ne opeku s nekim tko iznenada shvati da letenje baš i nije za njega.

A ovo 12 t MTOM ti znači da ne žele kopilote sa Beechcrafta 1900 ili Twottera. Traži se iskustvo na ATR-u, DHC-8, SAAB-ovima ili ATPu.

momakk
07.11.2010., 11:02
Povodom obljetnice tigrova ovog petka, susreo sam se s vojnim pilotima koji voze naše military heliće.
Ti momci su rekli da imam veće šanse za dobivanje posla u inozemstvu (ovdje je nemoguće dobiti stalni posao) ako odem u vojsku te neko vrijeme vozam njihove zrakoplove. Lakše ću skupiti sate a kasnije kada budemo vozili selekciju biti ću daleko bolji od "civilne" konkurencije.

Probleme koje ja vidim u ovoj soluciji su sljedeći:

- Morat ću ostati u vojsci do ~35-te ako ne mislim vraćati državi novce koje je uloživa u mene (nisam oduševljen biti u vojsci do 35te...)
- Za vratom će mi visiti dva kredita, CPL koji ću morati polagati u slobodno vrijeme te novce koje ću vraćati državi za obuku
- Nisam siguran koliko aviokompanija priznaje MiG 21 kao "High performance jet" (vidi dno posta)
- I najvažnije... kada završim fakultet vojska me može poslati na vojne helikoptere, a ne na zrakoplove što mi ruši cijelu koncepciju budućnosti

Jesam li nešto krivo skopčao?
btw hvala sovi i ekipi na odgovorima.

EDIT: dio zahtjeva za First Officera u Quatru

* Minimum of 1,000 hours in one of the following categories:

- Multi Crew, Multi Engine Jet Aircraft
- Command Turbo-Prop above 20,000kg MTOW
- High Performance Military Jets
???

ovac
08.11.2010., 09:21
Jesam li nešto krivo skopčao?

Puno toga, blizu sve.

Lakše ću skupiti sate a kasnije kada budemo vozili selekciju biti ću daleko bolji od "civilne" konkurencije
Koje sate? Vojne sate? Koliko? I šta češ s njima? Vojni nalet se ne upisuje u civilnu knjižicu i naš CAA ga ne priznaje od 2006 g. za civilni nalet. Drugim riječima možeš obrisat ...........
I da priznaje u našim okvirima bi ti trebalo min 20 g. za 1000 sati. U boljim i realnijim okvirima 10 g. I onda misliš da bi bio bolji od civilne konkurencije. Ne da bi bio bolji nego bi bio na repu jer bi bio deficitaran u mnogim stvarima.

ovdje je nemoguće dobiti stalni posao
Zašto i tko to kaže.
Nisam siguran koliko aviokompanija priznaje MiG 21 kao "High performance jet"
Aviokompanija ništa ne priznaje, vidi gore.
Ova varijanta je totalno promašen ceo fudbal.

Sova77
12.11.2010., 13:23
Momakk, sve su ti krivo rekli. HRZ je u komi, samo se čeka neko dovoljno hrabar (ili lud, isto je) tko će iskopčati aparate.

A ovo da se vojni nalet ne priznaje za TT je samo hrvatski izum i pokazuje prosječnog hrvatskog pilota kao samoživog beskičmenjaka koji će i preko ovog prijeći samo dok se to ne dešava njemu ili se ne-baš-pravno-ispravnim putem može doći do šare. Može mi se nalet ne priznati za određenu kategoriju ali moj TT mi nesmije nitko uzetri, pa ako sam ga napravio na jedrilici, neće mi ga priznati za ATPL ali nitko (osim Hrvata) mi nemože oduzeti taj nalet.

Najkrvavija cveba bivšeg šefa licenciranja mi je bila kad su jednom pilotu MiGa skinuli 50ak sati od totala s obrazloženjem da je to bio aktualni ratni nalet i nemože se priznati za civilno letenje.

Moš mislit' kako Ameri ne priznaju svojim dečkima letove iznad Afganistana i Iraka.

momakk
13.11.2010., 20:32
Hvala ekipi na odgovorima!

Puno sam naučio kroz ovu temu. Te Vam samo želim reći da vaše vrijeme potrošeno na odgovaranje mojih naivnih pitanja nije bila nizašto, nedavno sam napunio 17 godina, skupio pare te prvom prilikom idem položiti liječnički i PPL (ako bog da liječnički :). Tako da ću vidjeti dali me nebo voli kao ja njega.

Još jednom hvala, i evo mene opet prvom prilikom s još pitanja :)

Maverick23
08.01.2011., 20:46

Uff, puno pitanja...

javi mi se na FB
Robert Maverick Đordić

Maverick23
08.01.2011., 21:05
Odo' ja sad navuć' šljem.[/QUOTE]

jedno pitanje, u vezi lijecnickog.. zanima me za mog frenda, jel problem to sto on pusi cigarete, prijeti li to padu na lijecnickom?

Maverick23
08.01.2011., 21:07
i ako vam nije problem, pogotovo ti MOMAKK da me dodate na FB-- Robert Maverick Đordić, jer imam 16 god, 3.razred opce gimne, i od djetinjstva zelim biti pilot, vise civilni nego vojni...... :top:

Sova77
09.01.2011., 16:08
jedno pitanje, u vezi lijecnickog.. zanima me za mog frenda, jel problem to sto on pusi cigarete, prijeti li to padu na lijecnickom?

Samo po sebi - ne. Pušenje smanjuje kapacitet pluća i povećava rizik obolijevanja od bolesti koje za sobom povlače pad na liječničkom. Tko ima sreće, može pušiti cijelu karijeru i prolaziti liječnički.

Osobno nevidim zašto riskirati pušenjem.

LINGUZA
20.01.2011., 12:34
Evo jedno pitanje koje me zanima već dugo godina.
Planirao sam naučiti turski jezik, otići u Hrvatsku, položiti državnu maturu, otići na Fakultet Aeronautike dobiti svoj PPL, onda otići u Tursku u Turkish Airlines Fligt Academy da bi dobio IR i CPL. A možda da upišem i fakultet u Turskoj pa uporedo i Turkish Airlines Flight Academy. Kolike su mi šanse i koliko će me sve to koštati ? :ne zna:

Sova77
21.01.2011., 08:10
Generalno ti mogu reći da su šanse male a da će koštati puno.

Za konretniji odgovor mi treba još detalja: koliko imaš godina, gdje živiš i čije državljanstvo imaš.

LINGUZA
21.01.2011., 21:03
Generalno ti mogu reći da su šanse male a da će koštati puno.

Za konretniji odgovor mi treba još detalja: koliko imaš godina, gdje živiš i čije državljanstvo imaš.

Godina imam malo, neću reći koliko :)
Samo ću reći da ekonomska kriza ima 8 godina da prođe kako bi ja mogao dobiti posao. Sova gledao sam slične teme kao moje i primjetio sam (uz dužno poštovanje) iz vaših odgovora da ste vrlo pesimistični za započinjanje karijere kao pilot, nadam se opravdano. Ako mi možete reći zašto je toliko teško postati pilot, ako kao razlog izbacimo ekonomsku krizu ? Volim taj posao, volim avijaciju, sve oko nje. Spreman sam se žrtvovati i učiti i mučiti koliko god je to potrebno i odkad znam za sebe stalno sam volio avione itd..tako što se tiče želje za uspjehom, velika je.
Hvala :)

I da zaboravio sam, živim u BiH i imam to državljanstvo.

Charliese
21.01.2011., 22:00
Fakultet Aeronautike ne postoji, samo odjeljenje Aeronautike na Fakultetu Prometnih Znanosti u Zagrebu, a taj ti je faks čisto sra...

Imaš Bih državljanstvo i ako bi upao na taj smjer - plaćao bi više, punu cifru školarine koja nije nimalo mala, i nebi mogao dobiti stipendiju niti potporu Ministarstva u RH. Ali imao bi dalje šanse u Turskoj, iako mislim da nebi imao ni novčića više kad završiš faks!! pa ni za daljnje usavršavanje/školovanje...

Čista glupost je upisivati FPZ, a lakše i bolje bi prošao s avioškolama koje se time bave, i puno manje bi te koštalo.

Moja ti je preporuka, poslušaj Sovu, tip zna što govori, ako zaista to želiš, potrudi se ali ne preko tog fakulteta jer ti je bolja opcija škola letenja. ali to je samo moje mišljenje...

sretno!!!

Sova77
21.01.2011., 23:29
Godina imam malo, neću reći koliko

Dobro, shvatio sam da si još u srednjoj školi, tako da imaš još puno vremena do kraja eventualne letačke obuke. Do onda se kriza možda produbi, možda se izvučemo. Tko preživi, pričati će.

Sova gledao sam slične teme kao moje i primjetio sam (uz dužno poštovanje) iz vaših odgovora da ste vrlo pesimistični za započinjanje karijere kao pilot, nadam se opravdano.

Da stavimo stvari u perspektivu: letim 14 godina, od toga 10 profesionalno. Imam prometnu dozvolu, ukupni nalet mi je 4900 sati a ručice gasa držim desnom rukom. Pesimisičan ili optimističan, moj stav je stav insidera.

Ako mi možete reći zašto je toliko teško postati pilot, ako kao razlog izbacimo ekonomsku krizu ?
Nemožemo kao razlog izbaciti ekonomsku krizu! Prema ortodoksnim ekonomistima, ona je osnovni razlog radi koje je teško i postati i ostati pilot. Plaće pilota su sve manje, radno vrijeme je sve duže, i ono najgore: trošak školovanja je prebačen sa kompanije (ili države) na pilota.

Dodatni problemi: školovanje je vrlo skupo i školarac više nije kadet nego klijent škole pa su nekom suludo bezobzirnom logikom kriteriji pali da bi se osigurala veća prolaznost.

Moj je savjet, ako je ikako moguće, ne sad ići u profesionalce, posebno nikako ne ići na tzv "integrated course" (to ti je npr. Turkish flight academy) koji su dozlaboga skupi a nedaju nikakvu garanciju zaposlenja veću nego što to daju modularni tečajevi. Ako novac i vrijeme dozvoljavaju, treba odraditi školovanje za sportskog pilota, pa malo pomalo letjeti i skupljati nalet. Teorija za prometnu dozvolu se danas može odslušati na svakoj većoj livadi, kad se položi, vrijedi i za instrumentalni rating i za profesionalnu dozvolu. Kad se skupi 200 sati, položiti profesionalnu dozvolu.

Ako se iskobeljamo iz krize, pa BH airlines iznenada osjeti potrebu za pilotima, višemotorno instrumentalno ovlaštenje se na CPL +fATPL može dodati za 4 dana, a ako budu stvarno očajno trebali pilote, oni će ga i organizirati i platiti.

Slobodno pitaj dalje.

LINGUZA
22.01.2011., 16:37
Dobro, shvatio sam da si još u srednjoj školi, tako da imaš još puno vremena do kraja eventualne letačke obuke. Do onda se kriza možda produbi, možda se izvučemo. Tko preživi, pričati će.

Da stavimo stvari u perspektivu: letim 14 godina, od toga 10 profesionalno. Imam prometnu dozvolu, ukupni nalet mi je 4900 sati a ručice gasa držim desnom rukom. Pesimisičan ili optimističan, moj stav je stav insidera.

Nemožemo kao razlog izbaciti ekonomsku krizu! Prema ortodoksnim ekonomistima, ona je osnovni razlog radi koje je teško i postati i ostati pilot. Plaće pilota su sve manje, radno vrijeme je sve duže, i ono najgore: trošak školovanja je prebačen sa kompanije (ili države) na pilota.

Dodatni problemi: školovanje je vrlo skupo i školarac više nije kadet nego klijent škole pa su nekom suludo bezobzirnom logikom kriteriji pali da bi se osigurala veća prolaznost.

Moj je savjet, ako je ikako moguće, ne sad ići u profesionalce, posebno nikako ne ići na tzv "integrated course" (to ti je npr. Turkish flight academy) koji su dozlaboga skupi a nedaju nikakvu garanciju zaposlenja veću nego što to daju modularni tečajevi. Ako novac i vrijeme dozvoljavaju, treba odraditi školovanje za sportskog pilota, pa malo pomalo letjeti i skupljati nalet. Teorija za prometnu dozvolu se danas može odslušati na svakoj većoj livadi, kad se položi, vrijedi i za instrumentalni rating i za profesionalnu dozvolu. Kad se skupi 200 sati, položiti profesionalnu dozvolu.

Ako se iskobeljamo iz krize, pa BH airlines iznenada osjeti potrebu za pilotima, višemotorno instrumentalno ovlaštenje se na CPL +fATPL može dodati za 4 dana, a ako budu stvarno očajno trebali pilote, oni će ga i organizirati i platiti.

Slobodno pitaj dalje.

Hvala na odgovoru. Koju mi školu letenja preporučujete, ne mora biti ovde na Balkanu može i negdje dalje. I ako mi možete reći kako ste vi postali pilot, u kojoj kompaniji radite i ako nije previše koji avion i koliko vas je sve koštalo i trajalo. Bio bih zahvalan na što više savjeta ako može. Također htio bih nešto naučiti i u mladim godinama kako bih bio spreman i bio što bolji pa ako mi možete preporučiti neke knjige ili neke oblasti za učenje. Hvala :)

Sova77
23.01.2011., 09:44
Školovao sam se na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu, smjer civilni pilot, upisao 1994, diplomirao 1998.

Čekaj malo, što je sad ovo, završio sam FPZ a sad odgovaram ljude od FPZ-a, baš dvolično od mene!

Razlika je u tome što smo ja i velika većina mojih kolega studirala uz državnu potporu, nismo si mogli priuštiti ni jeftiniji (modularni) način dolaska do profesionalne dozvole i na kocku smo stavili samo svoje vrijeme. Današnji studenti koji ne dobiju posao gube i vrijeme i novac a i posao je teže dobiti.

Trenutno sam kapetan na DHC-8 Q400 a naziv poslodavca nesmijem spomenuti iz pravnih razloga.

Školovanje me je koštalo živaca i vremena a konkretnu lovu sam morao dati samo za konverziju hrvatske u JAA dozvolu (800 €), polaganje ispita iz stručnosti u upotrebi engleskog jezika (170€) i produljenje dozvole nakon što sam 10 mjeseci proveo na državnim jaslama (1000€).

Trenutno ti nemogu preporučiti niti jednu školu, ni FlightSafety, ni Intercockpit, ni Turkish flight academy. Modularno školovanje, gdje škola daje samo teoriju a nalet se radi u privatnoj režiji je otprillike trostruko jeftinije i ne vjeruj reklamama škola da piloti koji su završili integrirane tečajeve imaju veću šansu za dobiti posao samo zato što su išli u glasovitu školu: na intervjuu za posao se radi teorijski ispit i simulatorska provjera i nepripremljeni integrirac će proći lošije od modularca koji se zapeo i potrudio stvarno naučiti teoriju letenja a ne samo napamet naštrebati ABC odgovore.

Europa ima veliki višak pilota i nitko ne stipendira pilote u školovanju za CPL (cadetship). To se trenutno radi samo u Aziji ali je otvoreno samo za lokalne državljane. Tough luck.

Preporučam da prije svega odeš do nekog aerokluba i dogovoriš se za informativni let, makar u jedrilici, da vidiš da li ti se letenje dopada i da li si komforan u zraku. Moraš se sam potruditi naći aeroklub blizu sebe, nema smisla da ti npr. preporučim Aeroklub Prijedor a ti si iz Mostara. Ako to prođeš, prije svega poradi na engleskom, sva dokumentacija za let je na njemu. Odradi i pilotski liječnički u svojoj režiji da na vrijeme saznaš da li imaš kakvih zdravstvenih problema.

Sretno!

LINGUZA
23.01.2011., 14:42
Školovao sam se na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu, smjer civilni pilot, upisao 1994, diplomirao 1998.

Čekaj malo, što je sad ovo, završio sam FPZ a sad odgovaram ljude od FPZ-a, baš dvolično od mene!

Razlika je u tome što smo ja i velika većina mojih kolega studirala uz državnu potporu, nismo si mogli priuštiti ni jeftiniji (modularni) način dolaska do profesionalne dozvole i na kocku smo stavili samo svoje vrijeme. Današnji studenti koji ne dobiju posao gube i vrijeme i novac a i posao je teže dobiti.

Trenutno sam kapetan na DHC-8 Q400 a naziv poslodavca nesmijem spomenuti iz pravnih razloga.

Školovanje me je koštalo živaca i vremena a konkretnu lovu sam morao dati samo za konverziju hrvatske u JAA dozvolu (800 €), polaganje ispita iz stručnosti u upotrebi engleskog jezika (170€) i produljenje dozvole nakon što sam 10 mjeseci proveo na državnim jaslama (1000€).

Trenutno ti nemogu preporučiti niti jednu školu, ni FlightSafety, ni Intercockpit, ni Turkish flight academy. Modularno školovanje, gdje škola daje samo teoriju a nalet se radi u privatnoj režiji je otprillike trostruko jeftinije i ne vjeruj reklamama škola da piloti koji su završili integrirane tečajeve imaju veću šansu za dobiti posao samo zato što su išli u glasovitu školu: na intervjuu za posao se radi teorijski ispit i simulatorska provjera i nepripremljeni integrirac će proći lošije od modularca koji se zapeo i potrudio stvarno naučiti teoriju letenja a ne samo napamet naštrebati ABC odgovore.

Europa ima veliki višak pilota i nitko ne stipendira pilote u školovanju za CPL (cadetship). To se trenutno radi samo u Aziji ali je otvoreno samo za lokalne državljane. Tough luck.

Preporučam da prije svega odeš do nekog aerokluba i dogovoriš se za informativni let, makar u jedrilici, da vidiš da li ti se letenje dopada i da li si komforan u zraku. Moraš se sam potruditi naći aeroklub blizu sebe, nema smisla da ti npr. preporučim Aeroklub Prijedor a ti si iz Mostara. Ako to prođeš, prije svega poradi na engleskom, sva dokumentacija za let je na njemu. Odradi i pilotski liječnički u svojoj režiji da na vrijeme saznaš da li imaš kakvih zdravstvenih problema.

Sretno!

Hvala na odgovoru. Imam Flight Simulator X i iz njega crpim to znanja što se može iscrpiti. Ne bojim se visine tako da mislim da sam prilično komforan u zraku. Engleski mi ide odlično, išao sam na dosta takmičenja iz njega i čak ga nekad miješam sa maternjim. A za liječnički ne znam, to je Božijim rukama.
Ponovo, velika hvala na vremenu i odgovorima. :top:

neobuzdan
04.02.2011., 01:11
50 000 E.... To je na prvi pogled puno, ali uz dobru plaću, to se brzo isplati...
Ali prije svega, treba bit uporan i vjerovat da se to može završit te poslije se zaposlit negdje ...
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/02/02/0250006.html?pos=n0

Sova77
06.02.2011., 14:26
To je cista propaganda (engl. Step right up, suckers!)

Nakon 10 godina kontinuiranog rada u zrakoplovstvu, niti brutto 2 mi ne dolazi do 50 000 kn. Da bih kupio avion kojim upravljam, morao bih svoju kompletnu netto placu stavljati na stranu cca 450 godina a jos me putnici za*eb*vaju na ulasku "Kakva je to maketa od aviona?"

JohnDoe-25
06.02.2011., 16:02
Pitanje za one koji znaju:

Vrijedi li što ova škola što se otvorila u Osijeku? Dobro, mene zanima samo kategorija 2(sportski pilot), može li se to dobiti za manje od navedenih 50k eura? Može li se iznimno na taj način doći do licence za kategoriju 1(civilni pilot)

neobuzdan
06.02.2011., 16:57
To je cista propaganda (engl. Step right up, suckers!)

Nakon 10 godina kontinuiranog rada u zrakoplovstvu, niti brutto 2 mi ne dolazi do 50 000 kn. Da bih kupio avion kojim upravljam, morao bih svoju kompletnu netto placu stavljati na stranu cca 450 godina a jos me putnici za*eb*vaju na ulasku "Kakva je to maketa od aviona?"

Pa to je na svjetskoj razini neki prosjek. Znači puno ih ima i više, a puno i manje plaću.
Gdje ti radiš, za koju kompaniju?
Negdje sam čitao da su u Hrvatskoj plaće od 2.5 - 3 tisuće eura neto.

Sova77
06.02.2011., 17:52
Vrijedi li što ova škola što se otvorila u Osijeku? Vrijedi dosta. Škola nije nedavno otvorena već je nedavno proširila djelokrug poslovanja. Najranije što sam ih vidio je bilo '96 na Lučkom tako da sigurno imaju bar 14 godina tradicije.

mene zanima samo kategorija 2(sportski pilot)Kategorije se odnose na liječničke svjedodžbe. Nitko ti ne brani da budeš sportski pilot sa kategorijom 1.

može li se to dobiti za manje od navedenih 50k eura? Može i to dosta jeftinije. Najbolje da nazoveš Air Pannoniu i raspitaš se.

Može li se iznimno na taj način doći do licence za kategoriju 1(civilni pilot) Može se preko sportske (PPL) dozvole doći do profesionalne (CPL) pa čak i prometne (ATPL) dozvole; potrebno je odslušati teoriju i položiti teorijske ispite, odletjeti određeni nalet i položiti praktične ispite. Dosta naleta koji se odleti rekreativno se priznaje za više dozvole. Tj. tako bi trebalo biti ako nas ne zahvati novi val jurešarićizma.

Pa to je na svjetskoj razini neki prosjek.

Nije. Imam neke špage u IFALPA-i pa znam. Ovo su dosta pouzdani podaci o plaćama pilota. (http://www.pilotjobsnetwork.com/) Navedena lova je brutto 1 - od toga treba odbiti poreze i obavezne doprinose da vidiš što ti dolazi na račun.

Gdje ti radiš, za koju kompaniju? Radim tamo gdje me pošalje operativni centar, uglavnom u području jugoistočne & centralne Europe od 0 do FL250. Ime svojeg poslodavca nesmijem spomenuti uzalud ni javno, iz pravnih razloga

Negdje sam čitao da su u Hrvatskoj plaće od 2.5 - 3 tisuće eura neto. Raspon je veći, medijan niži ali približno je tak nekak.

neobuzdan
06.02.2011., 23:59
A tako znači. Ma i ja imam simpatije prema tome zanimanju, prije svega što volim izazove i putovanja, ali mislim da ne bi mogao pošto me muči ( zasad) financija jer sam čuo da je to dosta skupo školovanje.

Sova, Ti si baš završio po starom što je bilo fax, smjer zračni promet- pilot ili kak se zove, ili si išao samo na polaganje kod neke privatne kompanije.
Razumijem da ne možeš reć ime poslodavca, ali ako možeš reć nešto za školovanje, jel te skupo koštalo?

Sova77
12.02.2011., 09:13
Završio sam po starom programu, smjer na FPZ-u se zvao Aeronautika 6. stupanj - civilni pilot. Za upad se bodovao uspjeh iz srednje, prijemni ispit i bilo kakav nalet. Ja sam ukupno imao 0 sati ali sam dobro napisao prijemni pa sam upao među prvih deset koji su dobili državno sponzorstvo. Višemotorno instrumentalno ovlaštenje, multicrew coordination course i ovlaštenja na tipu (tri, zasad) mi je platio poslodavac, moje je bilo samo da s uspjehom završim školovanje.

A koliko može koštati san o letenju pročitajte ovdje. (http://www.avherald.com/h?article=4379bc53&opt=0) Prvi preliminarni izvještaj se očekuje za par tjedana, novinari su iskopali da je kapetanu to bio prvi let sa lijevog sjedala Metroa, kopilotu je to bio prvi posao nakon škole a počeo ga je raditi dva tjedna ranije.

MrPolice
02.03.2011., 21:29
Ima li netko iskustva sa školovanjem za civilnog pilota u inozemstvu?

Prvenstveno zanima me Lufthansa i Intercockpit...

Navodno da dosta Hrvata uspiju u Lufthansi jer ti oni nude školovanje koje im kasnije vratis radeci za njih ili neku drugu aviokompaniju.

Druga opcija je Intercockpit gdje moras odmah platiti 70.000 eura.

Ima li tko kakve podrobnije informacije o tome...

ovdje je stranica od lufthanse ali nisam dovoljno vješt u njemačkom jeziku da bih u potpunosti shvatio njihove uvjete i način prijave.

http://www.lufthansa-pilot.de/

Da napomenem da me ne zanimaju privatne škole u Hrvatskoj iako ako netko ima zanimljivih informacija molio bih da napiše...

Maisha
02.03.2011., 22:37
intercockpit (http://www.intercockpit.com/index.php?id=6&L=1) ima stranicu na engleskom. :D odakle ti informacija da tečaj (da, to je tečaj) stoji 70 000 eura? koliko ja znam, stoji dosta više. nastava se održava na engleskom jeziku

MrPolice
02.03.2011., 23:01
znam da se nastava odrzava na engleskom.
Intercockpit sam spomenuo tek tolko..
Zanimljiva je Lufthansa jer upravo ona kreditira cijelo školovanje pa im kasnije vračaš lovu.
Zato sam ovdje i postavio pitanje ako netko zna nešto o tome ili zna nekoga tko je završio u lufthansi

krokodilkro
03.03.2011., 00:18
intercockpit (http://www.intercockpit.com/index.php?id=6&L=1) ima stranicu na engleskom. :D odakle ti informacija da tečaj (da, to je tečaj) stoji 70 000 eura? koliko ja znam, stoji dosta više. nastava se održava na engleskom jezikuhttp://www.intercockpit.com/index.php?id=38&L=1

68 tisuća (ATPL "od nule")
47 tisuća (ATPL za one koji već imaju PPL)

Školovanje traje 74 tjedna (godinu i pol u komadu), nije mi jasno zašto naglašavaš da je to "tečaj", kao da je to nešto što se odradi u tjedan dana večernje škole?

Maisha
03.03.2011., 09:20
http://www.intercockpit.com/index.php?id=38&L=1

68 tisuća (ATPL "od nule")
47 tisuća (ATPL za one koji već imaju PPL)
ranije je u cijenu bio uključen smještaj kroz cijelo vrijeme školovanja, sad vidim da su to izbacili (možda još i neke stvari).

Školovanje traje 74 tjedna (godinu i pol u komadu)vrlo često se oduži do dvije godine

nije mi jasno zašto naglašavaš da je to "tečaj", kao da je to nešto što se odradi u tjedan dana večernje škole?i oni samo kažu da je to "course". bez brige, ne potcjenjujem, znam da taj tečaj nije nimalo lagan :mig:

home edition
03.03.2011., 19:44
sad kad vas sova77 dohvati... :kava: :D

M.BOSCORELLI
03.03.2011., 19:50
U pičku materinu stvarno mi nije jasno zašto bi neko platio 70 000 E za to školovanje? Jbt pa ako ima tolike pare šta će mu uopće školovanje?

home edition
03.03.2011., 20:48
zato kaj će to, ako se npr. zaposli u Emiratima, vratit za godinu - dvije ;)

Maisha
03.03.2011., 22:47
U pičku materinu stvarno mi nije jasno zašto bi neko platio 70 000 E za to školovanje? Jbt pa ako ima tolike pare šta će mu uopće školovanje?imaš mogućnost zaposliti se bilo gdje u svijetu (osim u hrvatskoj gdje piloti moraju imati završen baš fakultet (barem u CA), a to se opet ne bi ni isplatilo :rofl: ) i ne treba dugo da se vrati lova, i to masna lova.

M.BOSCORELLI
03.03.2011., 23:33
Naravno uvijek postoji "ako" i postoji "mogučnost", ali to najviše vrijedi u inozemstvu. Za prilike ove jebene države to su prevelike novci, a šansa da se zaposliš u nekoj velikoj inozemnoj kompaniji su isto minimalne.

Maisha
03.03.2011., 23:36
Naravno uvijek postoji "ako" i postoji "mogučnost", ali to najviše vrijedi u inozemstvu. Za prilike ove jebene države to su prevelike novci, a šansa da se zaposliš u nekoj velikoj inozemnoj kompaniji su isto minimalne.na osnovi čega tamo misliš?

M.BOSCORELLI
03.03.2011., 23:49
na osnovi čega tamo misliš?

Pa to su preveliki novci, a usto ti nije zagarantiran posao.
Jedino kad bi to sve kompanija financirala, pa sve troškove kasnije odbijala od plaće. To je već druga stvar. A plaćat toliku love, a da nemaš osiguran posao, je suludo.

MrPolice
03.03.2011., 23:58
pa o tome se i radi...
kompanija sve to financira i kasnije im vracas lovu nakon sto se zaposlis..
bitniji su mi odgovori koje sam u gore navedenom postu objavio

Maisha
04.03.2011., 00:00
Pa to su preveliki novci, a usto ti nije zagarantiran posao.
Jedino kad bi to sve kompanija financirala, pa sve troškove kasnije odbijala od plaće. To je već druga stvar. A plaćat toliku love, a da nemaš osiguran posao, je suludo.nemoj olako suditi ako nemaš konkretnija saznanja od vlastitog mišljenja. :mig:

velika je lova, ali piloti vani zarađuju jako masnu lovu. čak i nakon 9/11 kad je u zračnom prijevozu nekoliko godina bila velika kriza s zapošljavanjem pilota, SVI intecockpitovci su nalazili posao maksimalno godinu dana nakon završetka školovanja.

nevezano za pilote, ali slično tome imaš u hrvatskoj nekoliko privatnih fakulteta koji nisu jeftini pa opet dosta njih plaća tu ne baš jeftinu školarinu i tek nakon što završe traže posao

M.BOSCORELLI
04.03.2011., 12:01
nemoj olako suditi ako nemaš konkretnija saznanja od vlastitog mišljenja. :mig:

velika je lova, ali piloti vani zarađuju jako masnu lovu. čak i nakon 9/11 kad je u zračnom prijevozu nekoliko godina bila velika kriza s zapošljavanjem pilota, SVI intecockpitovci su nalazili posao maksimalno godinu dana nakon završetka školovanja.

nevezano za pilote, ali slično tome imaš u hrvatskoj nekoliko privatnih fakulteta koji nisu jeftini pa opet dosta njih plaća tu ne baš jeftinu školarinu i tek nakon što završe traže posao

Pa ne sudim ja, jedino što mogu je iznosit vlasito mišljenje, generalizirati ne mogu pošto nisam dovoljno upućen u to podrućje.
Konkretno, ogorčen sam zato što zasada nemam nikakvih šansi to završit, a zanima me to jako, i to i kontrola leta.
Ali nikad se ne zna, sigurno će bit jednog dana mogućnosti, odnosno financija da se to položi. Jedino ne znam kako bi uskladio privatni i poslovni život, jer planiram osnovat obitelj, a znamo da pilotima jako pati privatni život zbog posla.
Ipak prvo što moram je naučit dobro engleski, za sada ga znam samo iz serija, dakle znam yes i no- kako bi rekao naš dragi Bandić- no spiking ingliš.

Secundo
04.03.2011., 12:13
Ja bi guglao malo i američke škole. Uspoređivao sam troškove (doduše za PPL), i izašlo je da su za faktore manji u nekoj školi recimo u Floridi.

krokodilkro
04.03.2011., 13:09
Ja bi guglao malo i američke škole. Uspoređivao sam troškove (doduše za PPL), i izašlo je da su za faktore manji u nekoj školi recimo u Floridi.
Ako je cijena glavni faktor, onda se do ATPL po školama u Španjolskoj ili SAD može doći za skoro upola manje novaca nego u Intercockpitu.

ovac
04.03.2011., 14:06
zato kaj će to, ako se npr. zaposli u Emiratima, vratit za godinu - dvije ;)
Nit će vratit lovu za dvije godine nit se može odmah zaposlit u Emiratima. Emirati mogu biti jedna dalja budućnost eventualno. A samo da pitam tko će platiti type rating za Airbusa. On nije uključen u cijenu od 70000 eura, a košta 30-35000 eura. Znači sad smo na 100 000. Stvarno moraš biti lud dati te pare da bi letio.
Da čujem koja je to masna lova i kad počinješ zarađivat te novce. Cifre i mjesto.
Quote:M.BOSCORELLI kaže:
imaš mogućnost zaposliti se bilo gdje u svijetu (osim u hrvatskoj gdje piloti moraju imati završen baš fakultet (barem u CA), a to se opet ne bi ni isplatilo ) i ne treba dugo da se vrati lova, i to masna lova.

Istina IMAŠ mogućnost se zaposliti bilo gdje, ali vjeruj mi samo sa dozvolom i bez iskustva imaš 1 promil šanse se zaposliti vani. Mislim da sam sa 1 promilom pretjerao. Nemaš nikakve šanse. I opet pitam koja je to masna lova.

Tu je problem sa Intercockpitom (čitaj gore) nemaš type plačen koji košta dodatnih 30 000 eura + za rad u njemačkim kompanijama trebaš aktivno znanje njemačkog jezika + kod njih je poprilično nemoguće ući.

Cijena u RH je kudikamo pristojnija pa ako imaš 35000 eura odi na faks pa u pola cijene dobiješ istu stvar, a onda moli da si rođen pod sretnom zvijezdom.

Sova77
04.03.2011., 16:12
nisam dovoljno vješt u njemačkom jeziku da bih u potpunosti shvatio njihove uvjete i način prijave.
http://www.lufthansa-pilot.de/

Dovoljno podataka. Ne razumiješ njemački - nemožeš biti pilot Lufthanse. Kraj balade. Nemoj se ni truditi ni sa nekim brzinskim tečajem Njemačkog ako nemaš njemačko državljanstvo.

Nema Hrvata u kokpitima u Lufthanse, tkogod ti je rekao da ima - slagao je. Najbliže što su naši dečki došli tome je kad su štrajkbrehali za Germanwings.

Hvala za link, nisam se već dugo ovako dobro nasmijao. Beneficije pilotskog radnog mjesta ko da im je pisala reklamna agencija Cleese, Palin, Gilliam & Co. Menađer iznad oblaka... buahahahaha!

zato kaj će to, ako se npr. zaposli u Emiratima, vratit za godinu - dvije

Moš si mislit kako sa 6500$ dolara mjesečno živiš komforno u Dubaiju i još otplaćuješ kredit u Eurima. Minimum za Emirates je 2000 sati na mlažnjaku iznad 35 tona, gdje ćeš to sakupiti?

piloti vani zarađuju jako masnu lovu

http://www.pilotjobsnetwork.com/ da ne psujem dalje.

Istina IMAŠ mogućnost se zaposliti bilo gdje... i ta mogućnost teži nuli. Nitko te vani neće bez iskustva a unutar EU ti ni iskustvo ne pomaže ako nemaš radnu dozvolu.

MrPolice
04.03.2011., 18:37
sova 77

ovo ja zovem kvalitetnim odgovorima na pitanja
sad mi je puno stvari jasnije,između ostaloga potvrdilo je moje slutnje

MrPolice
11.06.2011., 20:58
evo naslov sve govori...
kraj svih dozvola koje ide jel potrebno imati sss ili vss da bi dobio posao pilota u CA i kakva je praksa u svijetu ...
thx

home edition
12.06.2011., 07:07
Sova77 će ti najbolje reć al mislim da u CTN moraš imat VSS, ali u svijetu ne... Imam konkretan primjer prijatelja koji je sa završenom SSS otišao u SAD na školovanje i za jako malo godina pokupio sve moguće licence, čak je i instruktor ljudima starijima i po par godina od sebe...

Baptista1
12.06.2011., 21:48
Normalno da treba ako hoćeš voziti putnički avion. Za Cesne i one manje sportske ne treba.

Sova77
13.06.2011., 21:32
Zakonski nigdje se ne gleda stručna sprema već samo dozvole. Teorijski, nemora se čak ni maturirati da bi se moglo letjeti kao kapetan u prometu, dovoljna je prometna dozvola.

U praksi, američki prijevoznici, čak i FAR-135 operateri (commuters) traže četiri godine college-a ili AF akademiju za zaposlenje. Završiš faks i još školovanje za CPL sa strane i radiš za 20ak tisuća dolara godišnje. Bruto.

U našoj jedinoj, premiloj i nacionalnoj, uz dozvolu se najčešće traži minimalno VŠS ili prvi stupanj bilo kojeg usmjerenja. Povremeno se kriterij spusti na SSS, povremeno se inzistira na VŠS/VSS zrakoplovnog smjera. Što će se tražiti najesen, to još nitko nezna.

U najgorem slučaju će se tražiti posao vani.

Tsar Boz
02.09.2011., 15:27
Pozdrav.

Ako je netko upoznat sa školovanjem u Lufthansi, htio bih da mi objasni nešto.

Nerazumijem, dali ja plaćam te dvije godine školovanja (60000€) ili to plate oni pa ja to vraćam svojim radom kod njih?

Verwirklichen Sie Ihren Traum und starten Sie durch mit einer Schulung zum Verkehrsflugzeugführer! Die Ausbildung zum Piloten oder zur Pilotin bei der Lufthansa bereitet Sie in nur zwei Jahren mit einem anerkannt qualifizierten Programm auf einen faszinierenden Arbeitsplatz vor.

Innerhalb von zwei Jahren werden Sie in Bremen und in Phoenix/Arizona zum Piloten oder zur Pilotin ausgebildet. Die Ausbildung, die in deutscher und englischer Sprache durchgeführt wird, gliedert sich in vier Phasen und endet mit dem Erwerb der Multicrew Pilot Licence (MPL). Sämtliche Schulungskosten werden von Lufthansa komplett vorfinanziert. Nur die Kosten für Lebensunterhalt und Unterkunft in Bremen tragen Sie selbst. Erhalten Sie nach Abschluss der Ausbildung einen Arbeitsvertrag von einer Lufthansa-Konzerngesellschaft, so beteiligen Sie sich an den Schulungskosten: Ihren Eigenanteil von 60.000,-- EUR zahlen Sie in monatlichen Raten zurück, beginnend mit 255,10 EUR.
Ihr Profil

Allgemeine oder fachgebundene Hochschulreife (Fachhochschulreife nicht ausreichend)
Staatsangehörigkeit eines EU-Landes bzw. unbefristete Aufenthaltserlaubnis für die Bundesrepublik Deutschland, Besitz eines uneingeschränkten Reisepasses
Deutsch und Englisch fließend in Wort und Schrift
Verantwortungsbewusstsein, Disziplin, Zuverlässigkeit und Teamfähigkeit
Gute körperliche Konstitution
Keine Eintragung im Verkehrszentralregister, die auf Drogen- oder Alkoholkonsum zurückzuführen ist und/oder mehr als 5 Punkte beträgt
Sehvermögen: +/- 3 Dioptrien
Größe zwischen 1,65 und 1,98 m

Weitere Informationen unter www.lufthansa-pilot.de

Lufthansa ist eine der weltweit führenden Fluggesellschaften. Als international tätiger Aviation-Konzern ist die Deutsche Lufthansa AG in den Geschäftsfeldern Passage, Logistik, Technik, IT Services und Catering tätig. Darüber hinaus gehören weltweit über 400 Tochter- und Beteiligungsgesellschaften dem Konzern an. Die Konzernflotte umfasst derzeit rund 710 Flugzeuge, mehr als 340 werden bei der Lufthansa Passage Airline eingesetzt. Lufthansa verbindet mit über 200 Destinationen in rund 80 Ländern Menschen in aller Welt. Über 90 Millionen Passagiere weltweit geben uns jährlich ihr Vertrauen. Dabei gehört das Engagement, das Können und die Servicebereitschaft unserer weltweit mehr als 117 000 Mitarbeiter aus fast 150 Nationen zu unseren größten Stärken.

Sova77
03.09.2011., 22:04
Lufthansa kreditira školovanje ali ne plaća smještaj u Bremenu. Kredit im moraš vratiti natrag, tj. nije bonding da samo imaš obvezu odraditi određen broj godina kod njizi nakon uspješno završenog školovanja.

Tsar Boz
04.09.2011., 09:34
Znači ako sam dobro shvatio, oni plate školovanje od 60000€, a ja si sam plaćam smještaj i život u Bremenu i Arizoni?
Nakon toga imam posao kod njih, te radom tamo jednim dijelom plaće otplaćujem to školovanje?

Sova77
04.09.2011., 21:09
Plate ti školovanje za MPL a ti im vraćaš 60 000 Eura kredita. Za Arizonu ne piše, za Bremen se sam snalaziš. Posao dobiješ ako uspješno završiš školovanje i ako postoji potreba za pilotima negdje u DLH grupi kad dobiješ šaru.

mzlaki
20.11.2011., 07:32
Pošto vidim da sve odlično kužiš, zanima me dali mogu postati pilot civilnog zrakoplova, nakon što sam diplomirao na Prometnom, smjer željeznički, a nakon toga sam postao mr.sc aero prometa, i sad imam 37g..u biti dali ima smisla sad pokušati sa karijerom ići u tom smjeru. imao sam jedno 10-ak sati letenja sa malim zrakoplovom.
hvala ti unaprijed

marlasr
20.11.2011., 08:22
Pošto vidim da sve odlično kužiš, zanima me dali mogu postati pilot civilnog zrakoplova, nakon što sam diplomirao na Prometnom, smjer željeznički, a nakon toga sam postao mr.sc aero prometa, i sad imam 37g..u biti dali ima smisla sad pokušati sa karijerom ići u tom smjeru. imao sam jedno 10-ak sati letenja sa malim zrakoplovom.
hvala ti unaprijed

Huh, 37 godina.... to je vec vrijeme kada vojni piloti masovno prelaze u civile. A njih kompanije preferiraju da boli glava...

triorio
20.11.2011., 21:59
Pozdrav svima a pogotovo sovi
Evo jedna informacija neki dan sam putovo na posao radim u jednoj africkoj drzavi ,let iz pariza air france stize kasno navecer pa sam tu vecer u hotelu do sutra,naime posada aviona kako ne lete nazad vec sutra dan onda prenoce u hotelu, poslije vecere uz pivu i na sanku upadnem u pricu sa tipom i na kraju on pilot i uz pricu mi rece za onu nesrecu rio pariz sta je pao avion da je to cisto neiskustvo i da ce sve vise bit takvih nesreca radi manjka iskustva i mladih pilota sta se baziraju na automatici samoj sam je on bivsi vojni pilot ..
Malo je bija pod gasom (pive)pa se opustija u tu pricu nevjerujem da bi to pricao tek tako

Zasto ne probas za helikoptere mislim da bi imao vece sanse ..vidim po africi svi piloti su bijelci i ima dosta heli kompanija sve su strane! Jucer nas vozijo helicem mladi pilot ni 30g nema a kopilot bila cura spanjolka bas joj joystick pristaje u ruci hehe

Sova77
21.11.2011., 13:46
dali mogu postati pilot civilnog zrakoplovaDobiti dozvolu - uz hrpu para, bez problema. Dobiti posao - gotovo nemoguće.

dali ima smisla sad pokušati sa karijerom ići u tom smjeruNema smisla sve i da imaš 21 godinu. Školovanja su sve skuplja, posla je sve manje i sve se lošije plaća.

Donedavno sam savjetovao ljudima da ako imaju viška para i želju za letenjem, nek se bave sportskim pa se lako prebace u profiće. U Hrvatskoj više nema ni te opcije osim u Osijeku i Puli. Lučko je bilo zatvoreno za školovanje cijelo ljeto pa su ga odlučili otvoriti malo prije nego što se vrijeme pokvarilo.

Kompletno zrakoplovstvo nam je pred kolapsom - uprava, agencija, putničko, vojno, sportsko, održavanje - baš sve. Tko preživi ovu zimu, imati će o čemu pričati.

Eh, da, jutros je bankrotirao britanski Astraeus. Sve je bilo super, divno & krasno, zaposlili nešto pilota prije mjesec dana, da bi se jutros za vrijeme letova u kokpitima pojavili teleksi: "Dobar dan, ja sam vaš stečajni upravitelj..." Zabavno, ha?

Huh, 37 godina.... to je vec vrijeme kada vojni piloti masovno prelaze u civile. A njih kompanije preferiraju da boli glava...

Svašta je moguće u avijaciji ali najčešće doba kad vojni piloti napuštaju vojsku je kad odrade ugovor, što je gotovo svagdje u svijetu deset godina. Sa 21-22 završe akademiju, godinu dana kasnije su operativni i sa 31-32 se prebace u civilstvo. Kompanije ne preferiraju vojne pilote, jednostavno oni bolje prolaze na ulaznim provjerama zato što imaju iskustvo letenja u prokleto zahtjevnim okolnostima i zato što su već prošli rigoroznu selekciju kod prijema u redove vojnih pilota pa su stvarno odlično predispozicionirani za pilote. Bar je tako u savršenom svijetu. Kod nas zadnjih par godina nema navale za vojni smjer pa se prava selekcija ni nemože napraviti ako postoji potreba da bar netko završi i ode letjeti u postrojbu a i kompanije više vole neiskusne pilote kojima operu mozak da ne rade ništa kompliciraniji posao od tramvajca pa moraju biti sretni što imaju 20% veću plaću od njih.

on pilot i uz pricu mi rece za onu nesrecu rio pariz sta je pao avion da je to cisto neiskustvo i da ce sve vise bit takvih nesreca radi manjka iskustvaDa prostiš, defecira ga.

Nitko u kokpitu nije bio neiskusan. Crne kutije su očitane. Tri preliminarna izvještaja su vani. Sve lijepo piše, samo treba znati pročitati.

Zasto ne probas za helikoptere mislim da bi imao vece sanseŠkolovanje za helikopter je vani mnogo skuplje nego za avion a u Hrvatskoj ne postoji. Ni među helikopterašima nema puno posla a kad se i pojavi, to pokupe ex-vojni, glede svojeg naleta & iskustva.

marlasr
21.11.2011., 17:31
Kod nas zadnjih par godina nema navale za vojni smjer pa se prava selekcija ni nemože napraviti ako postoji potreba da bar netko završi i ode letjeti u postrojbu a i kompanije više vole neiskusne pilote kojima operu mozak da ne rade ništa kompliciraniji posao od tramvajca pa moraju biti sretni što imaju 20% veću plaću od njih.

Hmm.. ne znam da im bas takav kadar treba za recimo Lugano ili Madeiru. :)
Ali u pravu si, kompanijama u principu ne treba previse top gun kadra, ali kad ga traze onda je valjda u 99.9% slucajeva ex-vojni.

manchild
21.11.2011., 23:44
Sova onda koji je bio razlog pada tog zrakoplova?

Sova77
22.11.2011., 09:46
Hmm.. ne znam da im bas takav kadar treba za recimo Lugano ili Madeiru. Ono što im treba su fahidioti: ekipa koja će savršeno odletjeti ono što im se stavi na nalog za let ali da su im vrata kokpita granica svemira, da uopće ne kuže da su u deset godina realno izgubili pola plaće, da im se na pregovorima oko kolektivnog servira spika da su preskupi i da to popuše dok javno objavljeni financijski izvještaji jasno pokazuju suprotno. Zato ima i uzrečica u našem zrakoplovstvu: "Opasan po sustav je onaj pilot koji izađe iz kokpita".

kompanijama u principu ne treba previse top gun kadra, ali kad ga traze onda je valjda u 99.9% slucajeva ex-vojni. Kompanijama ne treba top gun pilot nego onaj koji je spooban u svakom trenutku ispuniti zahtjeve koje pred njega baca letenje. Džaba ti oko sokolovo i precizna ruka, ako ti sva preciznost ode kvragu čim zavrišti alarm požara motora. Vojni piloti češće upadaju ne zato imaju preferencijalni tretman nego zato što su bolji na testiranju. U savršenom svijetu, narafski.

onda koji je bio razlog pada tog zrakoplova?

Hmm..... teško je to svesti na razinu opće kulture. Budući da se udes desio u međunarodnim vodama, istragu je preuzela Francuska kao zemlja registracije. Komisija još nije izdala završno izvješće ali su izdana tri preliminarna. Iz njih se može iščitati da je neposredni uzrok udesa udar u površinu Atlantskog oceana vertikalnom brzinom od oko 50 m/s. Četiri i pol minute prije pada, sve tri sonde za mjerenje totalnog tlaka su se zaledile i avion je ostao bez ijedne indikacije brzine. Autopilot je ispao a FBW je prešao u degradirani mod. Tehnička analiza ostatka leta je gotova i s te strane nema iznenađenja ali da bi se shvatilo ono što su piloti radili, trebati će još puno istraživanja. Inžinjeri su gotovi, sad rade psiholozi.

Uglavnom, zna se što se desilo ali još nemamo ideje zašto se to desilo. Nismo sigurni što je natjeralo pilote da naprave krive poteze ali smo dosta sigurni da avion nije ušao u oluju niti da je posada bila neiskusna.

manchild
22.11.2011., 23:39
čitao sam da je nestalo i struje u avionu prije pada i da su piloti isključili autpilot i smanjili brzinu zrakoplova umjesto da je povećaju

Sova77
23.11.2011., 16:37
Ne baš... i struja i motori su radili normalno cijelo vrijeme leta. Autopilot i autothrust su se sami iskopčali jer su izgubili sve podatke o brzini i predali kontrole pilotima. Automatska zaštita od prevelike i premale brzine se isključila iz očiglednih razloga. Glede brzine: motori su gotovo cijelo vrijeme bili na punoj snazi ali je drugi kopilot pokušao popeti avion gdje jednostavno aerodinamički nije mogao ići. Avion je prevučen (stalled) na FL 380 i sljedeće 3min 20s je proveo u prevučenom padanju, na ogromnim napadnim kutevima, koje prije toga nije postigao nijedan A330/340.

marlasr
23.11.2011., 21:27

Mda, na ovo moram reagirati... profesionalna deformacija :)... jedini koji u floti ima Q400 i debilni ugovor o radu u krugu od 5k km oko Zagreba je domaci zrakoprometalnik. :)

manchild
24.11.2011., 00:32
Ne baš... i struja i motori su radili normalno cijelo vrijeme leta. Autopilot i autothrust su se sami iskopčali jer su izgubili sve podatke o brzini i predali kontrole pilotima. Automatska zaštita od prevelike i premale brzine se isključila iz očiglednih razloga. Glede brzine: motori su gotovo cijelo vrijeme bili na punoj snazi ali je drugi kopilot pokušao popeti avion gdje jednostavno aerodinamički nije mogao ići. Avion je prevučen (stalled) na FL 380 i sljedeće 3min 20s je proveo u prevučenom padanju, na ogromnim napadnim kutevima, koje prije toga nije postigao nijedan A330/340.

thanks!

kaj znači ovo: prevučenom padanju, na ogromnim napadnim kutevima, koje prije toga nije postigao nijedan A330/340.

Sova77
25.11.2011., 14:19
E to je ono na što sam mislio kad sam napisao da je uzrok teško svesti na razinu opće kulture. Ukoliko uzmeš uzdužni presjek krila (uzdužni u smislu aviona, ne od korijena krila prema vrhu) te spojiš prednji i stražnji rub, dobijena linija zove se tetiva. Moderna krila su geometrijski vitoperena i sužavaju se od korijena prema vrhu, tako da se tetive po rasponu žestoko razlikuju. Između njih se izabere ona koja je najreprezentativnija za ponašanje aviona i ta se nazove srednja tetiva krila ili MAC (mean aerodynamic chord).

Kut koji u letu zatvaraju MAC i strujanje zraka se zove napadni kut i to je najvažniji kut u avijaciji. Krilo efikasno radi samo na relativno malom rasponu napdnih kuteva, do cca +15° na A330. Nakon toga dolazi do odvajanja strujnica zraka s gornjake krila, aerodinamički otpor naglo raste dok uzgon pada i više nije dovoljan da se suprostavi gravitaciji te se avion više-manje seli iz domene arodinamike u domenu balistike. Pučki rečeno: avion je prespor pa padne.

Kako je avion dospio na ogromni napadni kut na kojem je let bio nemoguć? Totalno neprilagođenom reakcijom drugog kopilota na manji problem sa indikacijom brzine i izostankom reakcije prvog. Zašto se to desilo? Mislim da se istražitelji još češu po glavi. Pronalazak crnih kutija i njihova analiza su otvorili daleko više pitanja nego što su dali odgovora.

jedini koji u floti ima Q400 i debilni ugovor o radu u krugu od 5k km oko Zagreba

U ovom slučaju ću se pozvati na peti amandman ustava Sjedinjenih Američkih Država.

atlasworld
10.01.2012., 15:49
evo ovako, jedan od poslova koji me zanimaju za budućnost je i civilni pilot, pa me zanima je li to perspektivno zanimanje u Hrvatskoj. kolike su plaće, kakvi su uvjeti rada i kakvi su kriteriji pri liječničkom pregledu (čula sam da su vrlo rigorozni, a visina me malo muču naime imam 160cm. a uz to imam u povijesti bolesti NHL u remisiji - makar to nebi trebali uzeti u obzir). i da, ima li u Hrvatskoj žena koje su piloti? :)

0404
10.01.2012., 16:12
Perspektivno zanimanje je, place ovise o puno toga, u principu su dosta velike za nase prilike..
ali jel znas ti kolko kosta skolovanje za civilnog pilota? prije je to aviokompanija rijesavala ali sada nije tako!
trebat ce ti jedno 50 000 eurica...
Mislim da kod nas nema zene koja je civilni pilot,barem ne u CA!

niner.alpha
10.01.2012., 16:18
Mislim da kod nas nema zene koja je civilni pilot,barem ne u CA!

Krivo mislis...

marlasr
10.01.2012., 17:57
A evo i moje favoritkinje (http://www.youtube.com/watch?v=uSD4UpUmLoQ)... sasvim sam siguran da bi barem 50% muskih pilota imalo probavne tegobe da ih ona malo provoza. :)

0404
10.01.2012., 21:36
A ja se ispricavam bile su dvije,a sada je samo jedna! znaci ima...

MrCool
11.01.2012., 07:52

1) Prema zakonu o zračnom prometu, posjednici dozvola profesionalnog (CPL) i prometnog (ATPL) pilota se nazivaju profesionalnim pilotima. Što bi to bilo profesionalni komercijalni pilot neznam ali nagađam da se radi o lošem prevodu "commercial pilot" i u ovom slučaju predstavlja pilota u zračnom prometu.

2) Da bi se primala plaća za obavljeno letenje, potrebno je imati mininalno dozvolu profesionalnog pilota (CPL). Da bi se došlo do CPL, nije neophodno prvo imati sportsku dozvolu (PPL) ali neke škole šalju svoje studente na polaganje PPL za vrijeme trajanja obke (FPZ-HZNS).

3) Da bi se dobio posao pilota u prometu u Hrvatskoj, potrebno je imati barem CPL sa položenom teorijom za ATPL. Viša stručna sprema je bila dugo godina uvjet za dobiti posao u Croatia Airlines-u, ali trenutno je dovoljna SSS i vjerojatno će tako ostati. Koliko mi je poznato, druge firme (Rajko, Cvijo, Dean & Zeno) nisu tražile VŠS.

4) Prometni fakultet školuje deset studenata po generaciji uz državnu potptoru do PPL dok se do profesionalne dozvole i ovlaštenja za višemotorno letenje mora doplatiti. Prije godinu dana se radilo o 24 000 €, dok je za one koji nisu uspjeli dobiti potporu doplata za PPL bila 8 000 €. Jeftino ako se usporedi sa Intercockpitom koji košta 69 000€, ali prokleto skupo kad se usporedi sa mogućnostima dobijanja posla i plaćom kad se isti dobije.

5) Plaća? Varijabilna. Ove godine su novi kopiloti zimi mogli računati sa dvostrukim HR prosjekom, iskusni kapetani sa četverostrukim, ljeti dodaj još kojih dvadesetak posto na to. Ali sad dolazi kriza, neki su na minimalcu, neki su izgubili posao, neki će ga tek izgubiti ali svima plaća ide dolje.

6) Obični HR pilot nemože ići tek tako van tražiti posao, problem nije pilotska već radna dozvola. Ja bih vrlo rado otišao u Luxair i zarađivao 50% više kao mlađi kopilot na tipu na kojem sam sad kapetan u HR, ali problem je što imam samo hrvatsko državljanstvo a Hrvatska nije članica ni EU ni EFTA-e pa moja aplikacija ne prolazi ni prvi test. Od nas su van uglavnom odlazili piloti sa ovlaštenjem na A320 na bliski i daleki istok. A kako stojimo u odnosu na susjede najbolje pokazuje velika dijaspora HR pilota u Albaniji. Čak imamo i jednog kapetana F100 u Crnoj Gori.

Slobodno pitajte dalje ako vam je još što nejasno.

Pozdrav od Sove, prednjeg lijevog na tihom Bombard(i)eru.

Dal' cu ja moci kad uđemo u EU otici u npr. Njemacku i trazit posao od Lufthanse??? :confused:

atlasworld
11.01.2012., 15:35
znam koliko školovanje košta, ali mislim da se to na kraju isplati:)
ima možda koga da zna kakav je liječnički???

Sova77
11.01.2012., 16:38
Ne.

1.4. svi piloti u Hrvatskoj gube JAA dozvole i vraćaju se na nacionalne.

Kako će poslije izgledati konverzija nacionalnih u EASA i koliko će koštati, to nitko nezna.

Ako uđemo u Europu, i nekako rješimo problem dozvola, ostaje problem radnih dozvola.

Ako nitko ne postavi moratorij na zapošljavanje, nema problema za dobiti posao bilo gdje u Europi ali caka je da sve firme traže dobro poznavanje lokalnog jezika.

Svejedno, Lufthansa trenutno ne zapošljava pilote koji već imaju iskustvo u prometu i nema naznaka da će se to promjeniti. Eventualno možeš početi u Germanwingsu pa se preseliti.

Sova77
11.01.2012., 17:14
Posao ni u Hrvatskoj ni u Europi nema perspektive. Plaća je solidna ali ne dovoljna da pokriješ troškove školovanja. Kod nas je samo JAT od kompanija plaćao školovanje. Višu zrakoplovnu je financirala SRH, FPZ-HZNS do prije par godina RH. U HR su meni poznate 4 žene piloti putničkog aviona, od toga dvije u Hrvatskom Državnom Zrakoprijevozniku.

Raspitaj se kod ccaa.hr da li NHL utječe na dobijanje class1 liječničke svjedodžbe.

MrCool
11.01.2012., 17:48
Ne.

1.4. svi piloti u Hrvatskoj gube JAA dozvole i vraćaju se na nacionalne.

Kako će poslije izgledati konverzija nacionalnih u EASA i koliko će koštati, to nitko nezna.

Ako uđemo u Europu, i nekako rješimo problem dozvola, ostaje problem radnih dozvola.

Ako nitko ne postavi moratorij na zapošljavanje, nema problema za dobiti posao bilo gdje u Europi ali caka je da sve firme traže dobro poznavanje lokalnog jezika.

Svejedno, Lufthansa trenutno ne zapošljava pilote koji već imaju iskustvo u prometu i nema naznaka da će se to promjeniti. Eventualno možeš početi u Germanwingsu pa se preseliti.

Malo mi je to cudno ali u redu jer bas sam danas citao na Lufthansi za zaposljavanje moze se zaposliti onaj koji je rođen u Njemackoj,iz strane drzave ali koji ima drzavljanstvo za Njemacku ili ako mu je drzava clanica EU. ????? :ne zna:

Sova77
11.01.2012., 18:27
To je uvjet da uopće pogledaju tvoju prijavu.

Nema ništa čudno u tome da njemački flag carrier želi imati pilote koji su od prvog sata letenja naučeni letjeti onako kako Lufthansa od njih zahtijeva.

Moj instruktor iz Luftike kod kojeg sam 2000te bio na MCC-u je napustio Luftwaffe nakon 20ak godina i nije mogao ići u promet već su ga primili kao nastavnika letenja. Za kopilote su mogli ići samo oni bivši vojni piloti koji su odradili minimalni, 10godišnji ugovor.

To se nije promjenilo već 30ak godina, nema naznake ni da će se uskoro.

MrCool
11.01.2012., 19:04
To je uvjet da uopće pogledaju tvoju prijavu.

Nema ništa čudno u tome da njemački flag carrier želi imati pilote koji su od prvog sata letenja naučeni letjeti onako kako Lufthansa od njih zahtijeva.

Moj instruktor iz Luftike kod kojeg sam 2000te bio na MCC-u je napustio Luftwaffe nakon 20ak godina i nije mogao ići u promet već su ga primili kao nastavnika letenja. Za kopilote su mogli ići samo oni bivši vojni piloti koji su odradili minimalni, 10godišnji ugovor.

To se nije promjenilo već 30ak godina, nema naznake ni da će se uskoro.

Dakle ne moze se prijaviti i dobit posao u Lufthansi bez obzira na sto pise??? :confused:

Sova77
12.01.2012., 07:28
Možeš dobiti pilotski posao u Lufthansi ako imaš pravo na boravak i rad u Njemačkoj, tečno se izražavaš na njemačkom, imaš srednju/višu/fakultet, nemaš profesionalnu dozvolu i prođeš njihova testiranja. Ako padneš na testu, nemožeš se ponovo prijaviti. Ako već imaš dozvolu profi pilota, nemožeš dobiti posao kod njih osim ako si bivši Luftwaffeovac. Nadam se da sam uspio pojasniti.

MrCool
12.01.2012., 09:34
Možeš dobiti pilotski posao u Lufthansi ako imaš pravo na boravak i rad u Njemačkoj, tečno se izražavaš na njemačkom, imaš srednju/višu/fakultet, nemaš profesionalnu dozvolu i prođeš njihova testiranja. Ako padneš na testu, nemožeš se ponovo prijaviti. Ako već imaš dozvolu profi pilota, nemožeš dobiti posao kod njih osim ako si bivši Luftwaffeovac. Nadam se da sam uspio pojasniti.

Objasnio si.Ne želim davit ali evo još jedno pitanje. :D Dakle poslije faksa odmah da idem u Lufthansu bez profi licence i da ne idem u Intercokpit-ovu školu??? :ne zna:

atlasworld
12.01.2012., 15:01
a koje je onda perspektivno zanimanje u HR??? medicina nije (dugo školovanje, dugo se čeka specijalizacija....), pravo nije (svake godine se školuje sve više i više pravnika- a nema posla za njih), politologija nije (također ima puno politologa - valjda se ljudi nadaju da će završiti u saboru), očito ni civilni pilot nije...

i kako da je onda odlučim šta ću raditi sljedećih 50 godina, i da pri tome ne pogriješim??? -.-

zen king
13.01.2012., 15:56
a koje je onda perspektivno zanimanje u HR??? medicina nije (dugo školovanje, dugo se čeka specijalizacija....), pravo nije (svake godine se školuje sve više i više pravnika- a nema posla za njih), politologija nije (također ima puno politologa - valjda se ljudi nadaju da će završiti u saboru), očito ni civilni pilot nije...

i kako da je onda odlučim šta ću raditi sljedećih 50 godina, i da pri tome ne pogriješim??? -.-

ne ljuti se ali pokušaj isposlovat vizu za školovanje van RH i pomoći ćeš sebi neopisivo!

Sova77
13.01.2012., 23:05
Dakle poslije faksa odmah da idem u Lufthansu bez profi licence i da ne idem u Intercokpit-ovu školu???

Vrijeme je za jedan reality check.

Posao Lufthansinog pilota je jedan od najboljih pilotskih poslova u Njemčkoj i Europi. Broj mjesta je ograničen - taman koliko Luftiki treba a interesenata je mali milion. Upasti je vrlo teško a ima i mnogo onih koji nisu upali pa su svejedno poslije ostvarili solidne karijere u zrakoplovstvu.

Ako imaš uvjete za prijaviti se u DLH - probaj, šanse za dobitak su male ali nemaš što izgubiti.

Sova77
13.01.2012., 23:11
Nemam pojma koje je perspektivno zanimanje u Hrvatskoj niti kako da ne pogriješiš u izboru zanimanja. Ja ti samo mogu reći kakvo je trenutno stanje u predivnom svijetu profesionalnog letenja u Hrvata i kakvo je bilo do sad - zadnjih 12 godina iz vlastitog iskustva.

Ekstrapolaciju kako će nam u profi letenju tek biti, mora izvesti svatko sam, na vlastitu odgovornost.

Čisto me zanima: kako zamišljaš posao profesionalnog pilota i zašto misliš da je perspektivno?

MrCool
15.01.2012., 10:14

Posao Lufthansinog pilota je jedan od najboljih pilotskih poslova u Njemčkoj i Europi. Broj mjesta je ograničen - taman koliko Luftiki treba a interesenata je mali milion. Upasti je vrlo teško a ima i mnogo onih koji nisu upali pa su svejedno poslije ostvarili solidne karijere u zrakoplovstvu.

Ako imaš uvjete za prijaviti se u DLH - probaj, šanse za dobitak su male ali nemaš što izgubiti.

Sve razumijem.Hvala. :)

MrCool
15.01.2012., 16:53

Našao pravu školu za mene!!! :D Završio sam faks još 2011 sada samo čekam da uđemo u EU i idem u Lufthansa Flight Training.6 mjeseci Frankfurt 6 mjeseci Arizona.Evo link za sve koju su isto jako zainteresirani: http://www.lufthansa-flight-training.com/ :mig:

Sova77
15.01.2012., 23:12
Sve štima, ali ovo je Luftikino školovanje za one sa viškom para. Nećeš dobiti posao u Luftiki ako ga završiš s uspjehom. Sam kurs košta 67 900 €.

Koliku plaću misliš imati kad dobiješ posao civilnog pilota?

MrCool
16.01.2012., 14:37
Sve štima, ali ovo je Luftikino školovanje za one sa viškom para. Nećeš dobiti posao u Luftiki ako ga završiš s uspjehom. Sam kurs košta 67 900 €.

Koliku plaću misliš imati kad dobiješ posao civilnog pilota?

60 000 € (godišnja plaća) bruto nakon godinu dana,a nakon 10-12 godina kao kapetan možeš očekivati godišnju plaću veću od 110 000 €. :D

Sova77
16.01.2012., 17:40
Lijepo. U kojoj firmi i koliko je od toga neto?

MrCool
16.01.2012., 19:04
Lijepo. U kojoj firmi i koliko je od toga neto?

To ti je plaća u Lufthansi ako uopće dobijem posao.Bruto je na 60 000 € dakle dobiješ od tih 60 000 nekih 35 000 - 40 000 €.A za 110 000 € tu nema bruto to je samo neto. :mig:

Sova77
16.01.2012., 19:23
Super! Ajd nemoj zaboraviti napisati koja su pitanja bila na testiranju.

MrCool
16.01.2012., 19:29
Super! Ajd nemoj zaboraviti napisati koja su pitanja bila na testiranju.

Dobro ali tek 2015. :( Jer čekam EU pa onda još dvije godine ali proći ie to brzo ali budi siguran da ću napisati pitanja. :D

MrCool
17.01.2012., 19:51
Evo imam još jedno važnije pitanje.Imam ne alergijsku astmu.Dakle ne kašljem,ne ostajem bez zraka i ne svira mi u plućima.Samo uzimam jedan udah lijeka na dan.Sada ne znam dali će me pustiti u Lufthansi za posao pilota???Mene su primili na prometnom faksu.

Sova77
17.01.2012., 22:20
Na koji smjer su te primili? Imaš li class1 medical?

pionir
17.01.2012., 23:21
Evo imam još jedno važnije pitanje.Imam ne alergijsku astmu.Dakle ne kašljem,ne ostajem bez zraka i ne svira mi u plućima.Samo uzimam jedan udah lijeka na dan.Sada ne znam dali će me pustiti u Lufthansi za posao pilota???Mene su primili na prometnom faksu.

ja ne znam ko je ovdje lud...po tvom prvom postu na drugoj temi ispada da ni nemaš osnovnu školu završenu, a sad kažeš da si na faksu....:ne zna:

MrCool
18.01.2012., 11:56
Na koji smjer su te primili? Imaš li class1 medical?

Primili su me na Fakultetu Prometnih Znanosti smjer aeronautika civilno pilot.I imam Medical Class 1. :D

MrCool
18.01.2012., 16:56
ja ne znam ko je ovdje lud...po tvom prvom postu na drugoj temi ispada da ni nemaš osnovnu školu završenu, a sad kažeš da si na faksu....:ne zna:

Ne,ne,ne,ne.Nisi ti to dobro shvatio.Ja sam pitao dali možda trebam završiti neku posebnu srednju školu jer ja sam završio gimnaziju pa sam samo pitao. :mig:

BRAB-STON
08.02.2012., 16:13
Je li za PPL vrijede jednaki uvjeti kao i za više razine što se liječničkog pregleda tiče?

marlasr
08.02.2012., 22:31
Je li za PPL vrijede jednaki uvjeti kao i za više razine što se liječničkog pregleda tiče?

Class 3 za PPL, 2 za CPL, 1 za ATPL...
Mislim da se class 1 i class 2 razlikuju samo u EKG-u.

BRAB-STON
08.02.2012., 23:18
Class 3 za PPL, 2 za CPL, 1 za ATPL...
Mislim da se class 1 i class 2 razlikuju samo u EKG-u.

Hvala ali što spada u te klase? Recimo minus dioptrija (-2 cca)za PPL ? kako se kreću vrijednosti?

Sova77
09.02.2012., 08:05
Nu pravilnika o zdrastvenoletačkoj sposobnosti! (http://cadial.hidra.hr/searchdoc.php?query=%22uredba+o+unutarnjem+ustrojs tvu+i+na%C4%8Dinu+rada%22&searchTitle=on&resultdetails=basic&lang=hr&resultoffset=0&bid=boL2lx%2BMhuD59ryNLb6ebA%3D%3D)

xpro
12.02.2012., 13:48
Dobar dan,

Evo da vas pitam, ja se trenutacno skolujem vani gdje si zelim podici ATPL.
Obavljam si sve to preko sebe kada stignem i kad imam vremena, jer je puno jeftinije neko placanje unaprijed. Sad sam tek polozio teoretske jar-fcl PPL ispite i poceo sam se uciti atpl teoriju. ( oxford atpls)
Jos se nisam odlucio gdje bi isao dalje da podignem cpl i sve ostalo.
Htio bi zavrsit negdje gdje mogu dobiti i diplomu ali sve ovisi o cijenama.
Sto me zanima dali u hrvatskoj primaju pilote koji nisu isli preko hrvatskog faksa,vec studirali u inozemstvu,bez diplome. Ja imam samo SSS ( komercijalista)
Jednog dana ako mi sve uspije htio bi raditi u croatia aerlines ako moguce:)

Hvala,

Sova77
12.02.2012., 23:38
Neugodna istina o Hrvatskim pilotima! (http://www.jutarnji.hr/croatia-airlines--neugodna-istina-o-hrvatskim-pilotima/1006118/) Jutarnji list zna najbolje!

manchild
13.02.2012., 01:17
Neugodna istina o Hrvatskim pilotima! (http://www.jutarnji.hr/croatia-airlines--neugodna-istina-o-hrvatskim-pilotima/1006118/) Jutarnji list zna najbolje!

to istina ili?

Sova77
13.02.2012., 09:29
Par stranica dalje imaš da je Hitler napravio bazu ispod Antarktičkog leda. To je veća istina.

Istina je da je izvor informacija za članak u samom vrhu Hrvatskog Državnog zrakoprijevoznika.

Istina je da prema vlastitom mišljenju, dotični smatra da je ono što je iznio istina.

Istina je totalno drugačija ali kao što reče brkati Gruzijac: "Tim gore po činjenice".

marlasr
13.02.2012., 17:36
Kao i obicno istina lezi negdje po sredini... cinjenica jest da je CA mismanaged, ali je isto cinjenica da neki (naglasavam ne svi) djelatnici traze uvjete kao u recimo Luftiki... a CA nije Lufthansa.
Samo recentni primjer kada su DVA GWova leta uspjela sletjeti i poletjeti na i sa aerodroma u St-u za vrijeme snijega dok ni jedan od 6 letova u ta dva dana od CA nije prosao... slucajnost?!

Sova77
13.02.2012., 23:39
Pa to je neverjetno! Marlasr, molim vas rastumačite svima nama laicima kako je moguće da je razlika u kvaliteti pilota Germanwingsa i HDZ-a tolika da prvi mogu sletjeti u Split po snijegu a drugi ne. Sami kažete da to nije slučajno.

marlasr
14.02.2012., 10:46
Pa to je neverjetno! Marlasr, molim vas rastumačite svima nama laicima kako je moguće da je razlika u kvaliteti pilota Germanwingsa i HDZ-a tolika da prvi mogu sletjeti u Split po snijegu a drugi ne. Sami kažete da to nije slučajno.

Ne bih rekao da je problem u kvaliteti nego komociji, motiviranosti, politici firme cemu vec... i ne bih rekao da je to iskljucivo na pilotima... ali kada kompanija tipa CA nudi prijevoz autobusom kroz zametenu Liku umjesto zrakoplovom... i kao izlaze putnicima u susret... ne znam, meni je to smjesno. Avionom letim (i za to placam visestruku cijenu od autobusne karte) jer je brze, sigurnije, ponekad i udobnije (osim kada spaceman nabije sjedala da i ovi s metar i pol imaju problema sa smjestajem) i nikakvi autobusi ne dolaze u obzir. U obzir dolazi eventualno smjestaj o CA trosku i cekanje idealnih uvjeta po kojima CA jedino zna letjeti.

Nikog
14.02.2012., 14:02
Znači piloti CTN nisu dovoljno motivirani i obučeni da lete po malčice gorim vremenskim uvjetima ?

Marlasr, ne pričaj svašta, ljudi će ti još povjerovati.

marlasr
15.02.2012., 10:52
Znači piloti CTN nisu dovoljno motivirani i obučeni da lete po malčice gorim vremenskim uvjetima ?

Marlasr, ne pričaj svašta, ljudi će ti još povjerovati.

Cijela firma nije motivirana. Ne znam sto cekaju s privatizacijom... ako tko bude htio uopce kupiti...

Sova77
15.02.2012., 13:17
Ideš... cijela firma nije motivirana. Kako se to očituje u svakodnevnom poslovanju i letenju, ako smijete iznijeti svoja saznanja kao insider?

marlasr
15.02.2012., 14:12
Ideš... cijela firma nije motivirana. Kako se to očituje u svakodnevnom poslovanju i letenju, ako smijete iznijeti svoja saznanja kao insider?

Tako sto svake godine bude parsto milijuna gubitaka. Vjesnik za manje ide na bubanj pa ne vidim zasto ne bi i CA.
I ne treba biti insider da bi se doslo do financijskih podataka, oni su javni.

Nikog
15.02.2012., 14:42
Tako sto svake godine bude parsto milijuna gubitaka. Vjesnik za manje ide na bubanj pa ne vidim zasto ne bi i CA.
I ne treba biti insider da bi se doslo do financijskih podataka, oni su javni.

I gdje je tu odgovornost pilota za tih stotinjak miliona gubitka ?
Tema su piloti, ostavimo sad privatizaciju, mehaničare, kabince, menadžment ...

marlasr
15.02.2012., 19:08
I gdje je tu odgovornost pilota za tih stotinjak miliona gubitka ?
Tema su piloti, ostavimo sad privatizaciju, mehaničare, kabince, menadžment ...

Svi su suodgovorni... pa tako valjda i piloti. Nisam Indijac pa ne vjerujem u svete krave... Ali da ja priupitam... sto je po tebi razlog sto je za "sporni" slucaj GW letio, a CA nije?

Nikog
15.02.2012., 21:36
Svi su suodgovorni... pa tako valjda i piloti. Nisam Indijac pa ne vjerujem u svete krave... Ali da ja priupitam... sto je po tebi razlog sto je za "sporni" slucaj GW letio, a CA nije?

A čuj, po toj logici bi trebalo za stanje u HŽ-u objesiti vlakovođe i skretničare, za famozno bojanje tunela je odgovoran onaj koji je nanosio boju, ne možeš tako generalizirati stvari.

Što se tiče GW i CTN, logika je prilično jednostavna, kada je aerodrom otvoren, normalno se polijeće i slijeće, kada je zatvoren onda nema mrdanja.
Drugi par cipela je što je CTN unaprijed otkazivala letove. To baš nema puno veze sa pilotima i tu bi se odgovori trebali potražiti kod njihovog operativnog, vjerujem da ti Sova77 može to bolje objasniti.

Koliko ja znam, jedan jedini let CTN-a je došao do Splita i zbog vremenskih uvjeta nije mogao sletjeti. Mislim da je to bio večernji let iz Zg za Split prošli petak, kada je drugi put pao snijeg. Staza je bila čista, međutim jaki snijeg, nošen burom je toliko smanjio vidljivost da se jednostavno nije moglo sletjeti jer piloti nisu mogli vidjeti stazu.
Možda i postoje piloti koji su spremni ići ispod propisanih minimuma ali pitanje je da li bi ti želio biti putnik na takvom letu.

Rendolf
16.02.2012., 08:08
Ne znam..Sjedim i radim prekoputa, neke stvari prvi puta čujem, neke su već javna tajna..Pogledajte komentar "Croatia Airlines Cockpita" ispod članka..Nije baš sve tako crno-bijelo..

Uostalom jutarnji mi je u zadnje vrijeme postao kao index.hr

šrot od novina

marlasr
16.02.2012., 10:04
Koliko ja znam, jedan jedini let CTN-a je došao do Splita i zbog vremenskih uvjeta nije mogao sletjeti. Mislim da je to bio večernji let iz Zg za Split prošli petak, kada je drugi put pao snijeg. Staza je bila čista, međutim jaki snijeg, nošen burom je toliko smanjio vidljivost da se jednostavno nije moglo sletjeti jer piloti nisu mogli vidjeti stazu.
Možda i postoje piloti koji su spremni ići ispod propisanih minimuma ali pitanje je da li bi ti želio biti putnik na takvom letu.

Pazi Indijce...
http://www.youtube.com/watch?v=Fe_pEK_kRVw

e sad, ima li ST luka odgovarajuci ILS za CAT III... neam pojma... airbusevi bi trebali imati svu potrebnu opremu (eventualno bez autolanda i onog glupavog "retard, retard, retard" :)).

Sto se bure tice, netko dovoljno pametan je pravio orijentaciju piste (05/23) i njen smjestaj u okolini tako da ne pamtim kada je radi bure ST bio zatvoren... za razliku od recimo DU.

Nikog
16.02.2012., 11:04
Rekao sam da je uzrok bura koja je nosila snijeg na način da se apsolutno ništa nije vidjelo, bura sama po sebi nije problem, osim ako ne puše s orkanskim udarima.
Split u ovom trenutku uopće nema ILS, postavlja se novi, bio i ostat će CAT I.

marlasr
16.02.2012., 13:19
Split u ovom trenutku uopće nema ILS, postavlja se novi, bio i ostat će CAT I.

Masala... i kako se sad slece? NBD? Vektori?

antet
16.02.2012., 14:12
Masala... i kako se sad slece? NBD? Vektori?

NDB ili vizualno.

marlasr
17.02.2012., 08:35
http://www.slobodnadalmacija.hr/Dubrovnik/tabid/75/articleType/ArticleView/articleId/164627/Default.aspx

Suzava se trziste rada za pilote u Hr... :(

Sova77
17.02.2012., 13:32
A sužava se, jel'? Dobro jutro forumaši & novinari! Dubrovnik Airline ne leti niti isplaćuje plaće već mjesecima a netko se sad trgnuo iz zimskog sna i primjetio da više nema Superica u zraku i izveo dubokouman zaključak da je stečaj izvjestan. Piloti su već odavno zbriali u Iran, dosta ih je u međuvremenu uspjelo zbrisati i od tamo na daleki istok a HR novinari sad primjećuju da nešto nevalja. Ma, bravo!

Prekinimo ovu trakavicu o tome kako mali Perica zamišlja zrakoplovstvo da nebi još čuli da su radnici Agrokora zaslužni za pretvorbu Kulmerovog dvorca u hotel pa hotela u stambeni objekt. Ili da su kondukteri krivi za gubitak HŽ-a, tramvajci i vrtićke tete za ZG holding etc.

Pilot dobije nalog za let i dobije informacije o vremenu stanju piste. Na osnovi toga odlučuje da li je sigurno odraditi let. Ako nemože odraditi let a uvjeti su bili povoljni, dobije otkaz. Ukoliko pokuša izvesti let kad uvjeti to ne dozvoljavaju, može imati sreće ili ne. Ako nema, pogine. Ako ima, dobije otkaz. Ako nema naloga za let ili let nije siguran - ne leti se. 4U piloti su došli pred Split kad su vrijeme i stanje piste dozvoljavali slijetanje, HDZ piloti nisu.

Postoje tri vrste crnih kutija: DFDR, CVR i QAR. QAR je najopakijii. Na njemu se bilježe parametri leta i očitava se barem jednom tjedno. Ukoliko letiš brže od limita, prekasno ispustiš kotače, napraviš nestabiliziran prilaz pa sletiš ili neku drugu nepodopštinu, on će sve to zabilježiti nakon čega ti slijedi razgovor sa službom za bezbednost letenja, koji najčešće o završava opomenom pred otkaz. Ponoviš prekršaj, dobiješ otkaz. Nema nikakve bezuvjetne zaštite ni otkaznih rokova ni bilo čeg drugog o čemu vole pričati razni borislavškegre, nadanvidoševići ili česti posteri na podforumu gospodarstvo.

To je kad zrakoplovstvo funkcionira.

Hrvatsko zrakoplovstvo je na izdisaju. Od četvrtog travnja HR piloti gube europske dozvole i vraćaju se na hrvatske. Kako ćemo i kada opet prijeći na europske, to nitko živ u agenciji nezna niti ih zanima. Od čarter kompanija ostao je samo Trade Air sa dva aviona koja rijetko izbivaju s Plesa. Već je nekoliko pilota u HDZ-u dobilo otkaz kao tehnološki višak, i za razliku od Tyroleanovih Q400 pilota koji su mogli dobrovoljno otići uz otpremninu od pola milijuna eura bruto, dobrovoljni odlazak je u HDZ-u bio nula kuna a prisilni 2,5 mjesečnih plaća.

HDZ je prezadužen, primio je ogromnu lovu preko subvencija koje se u EU smatraju nelegalnim i potpuno je izvjesno da će ulaskom Hrvatske u EU doživjeti sudbinu MALEV-a. Kad smo već kod MALEV-a, dva tjedna nakon kolapsa, 60% linija i to one profitabilne, su preuzeli stranci tako da ponovo pokretanje nacionalne tvrtke u Mađarskoj nema šanse jer su ostale nepokrivene samo linije koje su donosile gubitak. Švicarci, Grci i Talijani su kod bankrota svojih flag carriera sav višak radnika riješili uz dobre otpremnine, novoosnovane firme su zadržale profitabilne rute uz rentabilne avione te su poremećaji prometu bili minimalni. Prvi dan je likvidiran Swissair, drugi dan je poletio Swiss.

Što mislite, hoćemo li mi kao Mađari ili Švicarci?

Zrakoplovstvo u Hrvatskoj je toliko rastureno da je jedino što je preostalo palijativna skrb.

Osim u kontroli leta, zaboravite bilo kakvu karijeru u HR avijaciji slijedećih minimalno 5 godina.

EDIT: Lako je Indijcima kad letaju na Airbusu sa duplim autopilotom koji može sam sletjeti i zaustaviti avion na pisti. Viđu Hrvata, oni slijeću ručno! (http://www.youtube.com/watch?v=Yv90kPhT3Z8)

marlasr
17.02.2012., 18:45
Prekinimo ovu trakavicu o tome kako mali Perica zamišlja zrakoplovstvo da nebi još čuli da su radnici Agrokora zaslužni za pretvorbu Kulmerovog dvorca u hotel pa hotela u stambeni objekt. Ili da su kondukteri krivi za gubitak HŽ-a, tramvajci i vrtićke tete za ZG holding etc.

Mozda nije kriv kondukter, ali za konobara koji u vagonu HZa dila svoje sendvice i pice nisam siguran. A ti su, koliko sam shvatio, prvi na listi za odstrel.

Pilot dobije nalog za let i dobije informacije o vremenu stanju piste. Na osnovi toga odlučuje da li je sigurno odraditi let. Ako nemože odraditi let a uvjeti su bili povoljni, dobije otkaz. Ukoliko pokuša izvesti let kad uvjeti to ne dozvoljavaju, može imati sreće ili ne. Ako nema, pogine. Ako ima, dobije otkaz. Ako nema naloga za let ili let nije siguran - ne leti se. 4U piloti su došli pred Split kad su vrijeme i stanje piste dozvoljavali slijetanje, HDZ piloti nisu.

GW pilot je podatke dobio s odmakom nesto manje od dva sata, CA pilot dobije uvjete s odmakom 40 minuta. GW piloti, komada dva, sleti i odleti, CA pilota komada 6 ne moze. Slobodnih slotova vjerojatno koliko ti dusa zeli. Tko je u cijeloj prici vise riskirao... CA ili GW? GW bi morao ili u Zg ili nazad, CA bi isao doma (ili mozda Zadar?!).
Ali da, CA je konzervativan i uopce nije riskirao... netko je tu spomenuo da su unaprijed letovi otkazivani.

EDIT: Lako je Indijcima kad letaju na Airbusu sa duplim autopilotom koji može sam sletjeti i zaustaviti avion na pisti. Viđu Hrvata, oni slijeću ručno! (http://www.youtube.com/watch?v=Yv90kPhT3Z8)

Cestitam na slijetanju. Krasan ILS HUD moram primjetiti... ali eto, moze se dakle i rucno u CAT III uvjetima i to koliko vidim preciznije nego s autolanderom. Vjerujem da bi na A319/320 bilo i lakse. I sto je bilo s pilotom koji je sletio? Jel dobio opomenu ili otkaz? Ne mogu zamisliti da je u St-u bilo "gore" od ovoga sto si nalinkao. A da su avio usluge u banani, ne samo kod nas nego u manje-vise cijeloj Europi, svjedoci strajk aerodromskih djelatnika u Frankfurtu. Vrag je definitivno odnio salu... na Francuze smo navikli, ali kad Njemci strajkaju onda definitivno nije dobro.

Iskreno, vjerujem da vecina pilota zasluzuje i dvostruki iznos svoje place, ali onda od pilota ocekujem - zdravlje (vise ono mentalno nego recimo savrsen vid), znanje (nitko ne sumnja, standardi su isti za svih) i cojones kakve ima pilot na videu! A za to treba - motivacija. I vrtimo se u zacaranom krugu sto se domicilnog letalnika tice.

A nista, ako se vise ne bude moglo letiti u Hr (to jos ostaje za vidjeti jer je zrakoplovstvo i stvar nacionalne tastine) moze se bar iz gusta... warbirdsi i te kerefeke, znam jednog Madjara koji je cijeli sport (s izdasnim sponzorima) oko toga izmislio.

Sova77
18.02.2012., 09:50
Mozda nije kriv kondukter, ali za konobara koji u vagonu HZa dila svoje sendvice i pice nisam siguran.Konobar koji dila svoje sendviče je kriv za rasulo u HŽ-u? Ajde napredujemo. Bar smo skinuli sumnju s konduktera, ajmo sad pokušati objektivno sagledati odgovornost skretničara i otpravnika vlakova. Malo pomalo ćemo skrenuti sumnju i na management. Samo treba vremena.

GW pilot je podatke dobio s odmakom nesto manje od dva sata, CA pilot dobije uvjete s odmakom 40 minuta. 40 minuta ili 2 sata, radi se o prognozi. Prognoza je predviđanje na osnovu kojeg operativni centar odlučuje dali postoje šanse da se let izvrši i odluku OPC-a da let ide mora potvrditi zapovjednik zrakoplova. Odluku operativnog centra o otkazu leta zapovjednik zrakoplova nemože osporiti.

Desetak minuta prije prilaza pilot dobija poruku o meteo stanju na aerodromu i tada pada odluka: prilaz, čekanje dok se vrijeme ne popravi ili odlazak na drugi aerodrom. 4U avioni su došli pred Split kad je snijeg prestao padati a pista je bila očišćena. 4U i HDZ operiraju vrlo slične avione sa istim, tvornički postavljenim, limitacijama. Rečeno vam je od djelatnika sa aerodroma Split da je slijetanje kasnije bilo nemoguće zbog vidljivosti drastično smanjene mećavom. Obzirom da si odbio prihvatiti taj argument, tvoju insinuaciju da su domaći piloti lošiji od stranih zbog toga što neki letovi nisu odrađeni ne mogu smatrati poslijedicom neinformiranosti i nalazim ju zlonamjernom.

Slobodnih slotova vjerojatno koliko ti dusa zeli.
Snijeg nošen burom ima isto toliko obzira prema slotovima kao što je magla u Smolensku imala obzira prema činjenici da je na dolaznom letu poljski predsjednik na vrlo važnoj misiji.

Ali da, CA je konzervativan i uopce nije riskirao...Ovo je vrlo ružna insinuacija prema Germanwingsu: ni oni nisu ništa riskirali. Da su sletjeli kasnije i da ih je zatrpao snijeg, ostali bi u Splitu dok se uvjeti ne poprave. Da je bura krenula ranije, otišli bi na alternaciju. Pravila & propisi su jasni i isti za sve.

moze se dakle i rucno u koliko vidim preciznije nego s autolanderom.Može se samo na posebno opremljenim avionima, sa posebno uvježbanom posadom, a posebno opremljenim aerodromima i po posebnim procedurama. Posebno uvježbana posada znači da je prošla školovanje i prolazi redovne provjere, ne da se radi o pilotima za specijalne namjene. Svi HDZ-ovi piloti na Q400 su školovani za CAT IIIA i procedura nije preciznija od autolanda. Ne postoji "autolander"

Vjerujem da bi na A319/320 bilo i lakseNe bi bilo lakše već nemoguće! Airbus nije certificiran za ručne prilaze ispod 550 m vidljivosti.

I sto je bilo s pilotom koji je sletio? Jel dobio opomenu ili otkaz?Pilot Q400 je odradio posao kako se od njega zahtijeva. Odradio je tehnički zahtjevan prilaz, vidio svjetla piste na minimumu i sletio. Za to nije dobio niti pohvalu. Da je pilot Airbusa pokušao ručno sletjeti po takvim uvjetima, QAR bi to zabilježio i ubrzo bi uslijedio otkaz zbog namjernog ugrožavanja sigurnosti leta, što znači kraj karijere u zrakoplovstvu bilo gdje u svijetu. Jedino potencijalno otvoreno radno mjesto bi moglo biti u švercanju kokaina ukradenim avionima sa Kariba na Floridu a to predstavlja vrlo neperspektivan posao.

Ne mogu zamisliti da je u St-u bilo "gore" od ovoga sto si nalinkao. Bila je bolja vidljivost od 200m ali a) Split zbog okolnog terena i nagiba piste nikako nemože dobiti ILS veće kategorije od 1 za koji je sistemski minimum 550 m vidljivost b) zbog prepreka oko aerodroma, čak se ni sistemski minimum nemože iskoristiti već je minimalna vidljivost za ILS u Splitu 800m c) na predmetni dan ILS je bio izvan upotrebe a za NDB prilaz je trebalo 1400m. Izmjerena vidljivost se kretala oko 500m. Svatko tko bi pokušao prilaz po takvim uvjetima bi uz malo sreće izgubio dozvolu. Uz malo manje sreće - glavu.

od pilota ocekujem - zdravlje (vise ono mentalno nego recimo savrsen vid), znanje (nitko ne sumnja, standardi su isti za svih)
Nemoraš očekivati. Postoje institucije koje se brinu za to i stvarno rade svoj posao, obzirom da su podložne međunarodnim inspekcijama.

cojones kakve ima pilot na videu! Ovo stvarno ne razumijem. Kako znaš kakve c***nes ima pilot na videu i otkud ti ideja da to ima veze sa letenjem? Jeli tvoj ideal pilota Džeri Drejk? Manje televizije, više kontakta sa stvarnim svijetom preporučam.

A za to treba - motivacijaNaravno ali se bojim da koliko god tvoji stavovi o motivaciji bili nejasni, ono malo što se nazire indicira totalno krive ideje.

A nista, ako se vise ne bude moglo letiti u Hr (to jos ostaje za vidjeti jer je zrakoplovstvo i stvar nacionalne tastine) moze se bar iz gusta... warbirdsi i te kerefekeNacionalna taština košta a generalna avijacija u Hrvata je crkla daleko prije nego što je postigla nivo warbirdsa. Ne velim da nema želje da se nastavi letjeti nego da neće biti financija.

marlasr
20.02.2012., 09:16
Konobar koji dila svoje sendviče je kriv za rasulo u HŽ-u? Ajde napredujemo. Bar smo skinuli sumnju s konduktera, ajmo sad pokušati objektivno sagledati odgovornost skretničara i otpravnika vlakova. Malo pomalo ćemo skrenuti sumnju i na management. Samo treba vremena.

Nitko ne tvrdi da riba ne smrdi od glave... samo da nije realno da rep tvrdi da mirise na ruze i ljubicice dok glava smrdi na rasulo, korupciju, kradju, koji sve vec smradovi idu u pricu iz Hrvatske...

40 minuta ili 2 sata, radi se o prognozi. Prognoza je predviđanje na osnovu kojeg operativni centar odlučuje dali postoje šanse da se let izvrši i odluku OPC-a da let ide mora potvrditi zapovjednik zrakoplova. Odluku operativnog centra o otkazu leta zapovjednik zrakoplova nemože osporiti.

Desetak minuta prije prilaza pilot dobija poruku o meteo stanju na aerodromu i tada pada odluka: prilaz, čekanje dok se vrijeme ne popravi ili odlazak na drugi aerodrom. 4U avioni su došli pred Split kad je snijeg prestao padati a pista je bila očišćena. 4U i HDZ operiraju vrlo slične avione sa istim, tvornički postavljenim, limitacijama. Rečeno vam je od djelatnika sa aerodroma Split da je slijetanje kasnije bilo nemoguće zbog vidljivosti drastično smanjene mećavom. Obzirom da si odbio prihvatiti taj argument, tvoju insinuaciju da su domaći piloti lošiji od stranih zbog toga što neki letovi nisu odrađeni ne mogu smatrati poslijedicom neinformiranosti i nalazim ju zlonamjernom.

Ajmo ovako postaviti stvar.... kako je moguce da GW "pogodi" vremenski prozor dok su uvjeti za sljetanje dobri nakon 2 sata leta, a CA ne moze pogoditi taj isti prozor +/-5 minuta nakon 40 minuta leta?
Znaci ne govorim sada o pilotima nego cijelom "sustavu" koji odlucuje i regulira.
Ovdje se provlaci prica da je to stvar srece, a ja pak mislim da je svatko krojac svoje srece i da sreca prati hrabre.

Ovo je vrlo ružna insinuacija prema Germanwingsu: ni oni nisu ništa riskirali. Da su sletjeli kasnije i da ih je zatrpao snijeg, ostali bi u Splitu dok se uvjeti ne poprave. Da je bura krenula ranije, otišli bi na alternaciju. Pravila & propisi su jasni i isti za sve.

Govorim o poslovnom, a ne o sigurnosnom riziku. A to onda nije ruzna insinuacija prema GWu nego pohvala, barem u dijelu svijeta zapadnije od Hr granice sa Slovenijom.

Može se samo na posebno opremljenim avionima, sa posebno uvježbanom posadom, a posebno opremljenim aerodromima i po posebnim procedurama. Posebno uvježbana posada znači da je prošla školovanje i prolazi redovne provjere, ne da se radi o pilotima za specijalne namjene. Svi HDZ-ovi piloti na Q400 su školovani za CAT IIIA i procedura nije preciznija od autolanda. Ne postoji "autolander"

A kako se onda strucno zove podsustav autopilota koji sam slece, a koristili ga i Indijci? Znas onaj dio s malo hardvera tipa radio altimetra, par ILS/MLS receivera, pa malo softwarea za regulaciju thrusta, kormila i flapsa koji svoj dio posla zavrsi sa "retard" da pilot moze vratiti rucicu na idle? Strucno se to zove dupli autopilot? Jbga, ne ide mi IFR letenje. :)

Ovo stvarno ne razumijem. Kako znaš kakve c***nes ima pilot na videu i otkud ti ideja da to ima veze sa letenjem? Jeli tvoj ideal pilota Džeri Drejk? Manje televizije, više kontakta sa stvarnim svijetom preporučam.

U stvarnom svijetu ideal su mi piloti koji uspiju sletjeti na Hudson bez da je ijedan putnik ogreban, koji uspiju sletjeti bez prednjeg stajnog trapa i ijedne iskre, koji slete totalno bez stajnog trapa na tvrdu podlogu, koji slecu s ekstremnim bocnim vjetrovima...

Sova77
20.02.2012., 10:28
nije realno da rep tvrdi da mirise na ruze i ljubicice dok glava smrdi na rasulo, korupciju, kradju, koji sve vec smradovi idu u pricu iz Hrvatske...
Ovakvo skretanje pažnje sa bitnoga se u Sovjetskom Savezu zvalo kolektivna odgovornost i nije funkcioniralo. Zašto bi funkcioniralo kod nas?

Ajmo ovako postaviti stvar.... kako je moguce da GW "pogodi" vremenski prozor dok su uvjeti za sljetanje dobri nakon 2 sata leta, a CA ne moze pogoditi taj isti prozor +/-5 minuta nakon 40 minuta leta? U putničkom zrakoplovstvu postoji nešto što se zove red letenja i prevoznici su zakonski obvezni dužni ga se držati. Ukoliko su u vrijeme predviđenog dolaska aviona prognozirani meteorološki uvjeti takvi da omogućuju sigurno slijetanje, let se odrađuje. Ukoliko nisu, let se odgađa ili otkazuje pri čemu se u obzir uzimaju i komercijalni aspekti.

Ovdje se provlaci prica da je to stvar srece, a ja pak mislim da je svatko krojac svoje srece i da sreca prati hrabre.Dokazivati se prkošenjem meteorološkim (ne)prilikama je toliko infantilno da kod odrasle osobe graniči sa psihopatologijom te predstavlja kontraindikaciju za obavljanje posla pilota.

Govorim o poslovnom, a ne o sigurnosnom riziku.Možda imate neke dobre ideje glede risk managementa u svojoj branši ali o zrakoplovstvu pojma nemate. Namjerno smanjenje poslovnog rizika povećanjem sigurnosnog je u zrakoplovstvu strogo zabranjeno te u razvijenom svijetu najčešće rezultira oduzimanjem dozvole operatera (AOC) ukoliko se otkrije na vrijeme, odnosno uništenjem zrakoplova i pogibijom putnika i posade ukoliko inspekcije zakažu. Postoji i nerazvijeni svijet od kog se razvijeni brani crnim listama, kao što je ona europska. (http://ec.europa.eu/transport/air-ban/list_en.htm)

A kako se onda strucno zove podsustav autopilota koji sam slece, a koristili ga i Indijci?Nije nikakav podsustav već mod rada. Uređaj se zove "Autoland capable autoflight control system".

MLS receiveraFAA je otpucala MLS prije gotovo dvadeset godina. U Europi postoji samo na Heathrowu ali se ne koristi jer nitko osim British Airwaysa nije kupio MLS prijemnike.

Jbga, ne ide mi IFR letenje. Očigledno.

U stvarnom svijetu ideal su mi piloti koji uspiju sletjeti na Hudson bez da je ijedan putnik ogreban, koji uspiju sletjeti bez prednjeg stajnog trapa i ijedne iskre, koji slete totalno bez stajnog trapa na tvrdu podlogu, koji slecu s ekstremnim bocnim vjetrovima... Sve ovo je normalni nivo sposobnosti koji se očekuje od svakog prometnog pilota i ne uključuje nikakav heroizam. Danas je vrlo lako nasjesti na propagandu letačkih škola kako je prometno letenje hrpa love za malo laganog posla i potrošiti stotinjak tisuća eura na pilotsko školovanje da bi se poslije čudom čudilo zašto se ne prolazi na psihotestovima za ulaz u kompanije.

marlasr
20.02.2012., 11:09
Ovakvo skretanje pažnje sa bitnoga se u Sovjetskom Savezu zvalo kolektivna odgovornost i nije funkcioniralo. Zašto bi funkcioniralo kod nas?

Jer su manje vise sve javne/drzavne firme zadrzale takav modus operandi.
Rjesenje je valjda privatizacija. Vjerujem da bi privatni vlasnik jako brzo napucao nesposobni management.
Nagradno pitanje: Sto djelatnici misle o privatizaciji CA, dakle nikakvi manageri nego svi oni ostali koji zapravo odradjuju posao?

Sova77
20.02.2012., 12:10
Trebalo je privatizirati najkasnije prije šest godina. Tko ima pristup internetu, neka pogleda financijske izvještaje na ZSE da vidi zašto je danas privatizacija nemoguća.

Sova77
26.02.2012., 17:52
Ali to nije sve:

Piloti progovorili o svojim zahtjevima: 148 slobodnih dana, doškolovanje, vozača i mirovinu sa 50! (http://www.jutarnji.hr/piloti-progovorili-o-svojim-zahtjevima---novi-nam-kolektivni-garantira-148-slobodnih-dana--doskolovanje--vozaca-i-mirovinu-sa-50--/1009319/)

marlasr
29.02.2012., 23:37
Jucer na HRT 1 u Dnevniku 3 Kis vs. Simunovic... bilo je zabavno. :)
Jedan kaze skoro milijardu u minusu, drugi kaze samo 75 milja.... i tako.
Najbolji bio kraj... Simunovic poziva urednika da leti sa CA, sindikalac kaze: Nemojte, preskupo... :) :) :)

GLAVATAR
02.03.2012., 11:18

krivo nagađaš, pojam "komercijalni" podrazumijeva da takav pilot svoje usluge moze naplaćivati (legalno, naravno)

VarijantA 1

Varijanta 5
Odeš u neki od aeroklubova i polažeš PPl. Nakon toga možeš letiti panorame, rute, bacat padobrance i tu možeš uštediti dosta love. Sa cirka 150 sati javiš se u neki FTO i polažeš za CPL, IR ME i MCC ako treba. To je najjeftinija varijanta ali tu nemaš diplomu bez koje ne možeš u Croatiju
pa i druge kompanije.

nista od navedenog ne mozes raditi s PPL-om, jedino ako je neko voljan dati ti posao na crno

meni je npr. jako stresno čitati tvoje postove...

maa znam, vjerujem sto kazes.....samo sam mislio da je ipak to sve malo opuštenije, bez nervoze....bar se tako cini..:mig:
evo opet....čir mi se na želucu stvara...

marlasr
11.03.2012., 17:26
http://www.vecernji.hr/vijesti/radnici-croatia-airlinesa-vagali-avion-pao-im-krana-probio-trup-clanak-385755

1:0 za strajkase vs. strajkolomaca...

Sova77
12.03.2012., 15:34
nista od navedenog ne mozes raditi s PPL-om,

Možeš u Sloveniji, USA, Srbiji, Madžarskoj, Njemačkoj i Finskoj.

Nemožeš u Hrvatskoj. Ne zato što je zabranjeno bez plaće vući jedrilice, raditi panorame i bacati padobrance nego zato što je generalna avijacija u Hrvata mrtva.

krivo nagađaš, pojam "komercijalni" podrazumijeva da takav pilot svoje usluge moze naplaćivati (legalno, naravno)
Što se tiče zakona nagađanja nema. Nagađanje u ovom slučaju se nije odnosilo na ZoZP već na upit forumaša.

GLAVATAR
14.03.2012., 09:03
@sova77

aj procitaj svoj post i onda opet moj....ponovio si ono sto sam ja rekao

sto se ppl-a tice, mozes letiti u navedenim zemljama, ali o vlastitom trosku, tako da tu nema govora o nekoj ustedi novca i nabijanju besplatnog naleta do cpl-a

Sova77
14.03.2012., 21:06
Dobro, ajde da ponovimo gradivo:

pa i druge kompanije.
nista od navedenog ne mozes raditi s PPL-om, jedino ako je neko voljan dati ti posao na crno

aj procitaj svoj post i onda opet moj....ponovio si ono sto sam ja rekaoNe bi prošlo. Bacanje padobranaca, šlepanje jedrilica i letenje panorama se nekad čak i u Hvatskoj moglo raditi na bijelo (tj. potpuno legalno, u skladu sa ZoZP-om, ZoR-om, PoLZom, KZom, etc.) sa sportskom dozvolom, štono bi Tom Kruz wannabeeovi rekli: PPL. To što netko plaća aeroklubu da ga pošlepa u Blanji na 300, 500 ili 1000 metara uopće ne znači da dio te love aeroklub treba proslijediti pilotu.

Dakle ne radi se o nikakvom zapošljavanju na crno, kao što ste izvoljeli primijedbiti. Nema legalne prepreke da se sati za CPL bildaju volonterskim šlepanjem i bacanjem padobranaca iako ostaje još par prepreka za savladati za koje se mora posegnuti u džep: u moje vrijeme se radilo o 50 sati solo cross-country i 10 sati noću, koje se na prethodno opisani način nikako nemogu napucati.

Osobno poznam pilota koji se zaposlio kao ZiM mehaničar u aeroklubu, bizarnim spletom okolnosti došao do PPL-a i kad se sjetio da bi mogao položiti i ATPL teoriju, već je imao više od minumuma za CPL po svim kategorijama naleta, samo je polagao teorijske i praktične ispite. Zadnje što sam čuo za njega je da leti za Etihad.

Ako vam ja palo na pamet: "I ja bi tako", zaboravite. Ta vrata su zatvorena. Predmetni aeroklub je u stečaju a generalna avijacija u Hrvata lagano odumire. Zrkoplovstvo je skup sport a prakticira ga sve manje sve siromašnijih participanata.

sto se ppl-a tice, mozes letiti u navedenim zemljama, ali o vlastitom trosku, tako da tu nema govora o nekoj ustedi novca i nabijanju besplatnog naleta do cpl-a Nema zakonskih prepreka ali postoje praktične: manjak sportskih letača i padobranaca. Ono malo što treba naletjeti pokupe stari aeroklubaši svugdje u svijetu. Kad oni odlete na zapad, mlađim generacijama će ostati samo da utrnu sviću.