PDA

View Full Version : Crkva razočarana I. krugom ?

slavonika
29.12.2009., 16:50
Citat s tportala
"Glas Koncila piše da rezultati prvoga izbornog kruga na predsjedničkim izborima ne daju baš utemeljenu nadu da će budući predsjednik biti 'nužna poluga koja bi počela stvarati preduvjete za mogućnost stvarnoga zaokreta".

Halo ? Pa zar nije više dosta ovoga ?

Pa Crkva je, velikim dijelom, kriva za ovakvo stanje u državi podržavajući (i na nedozvoljen način - s oltara), loš i opasan HDZ ? Koliko znam Bozanić s vodstvom crkve (što znači cijela crkva), poziva ljude putem medija, preko oltara i s drugih mjesta da svoj glas daju HDZ-u a isti taj HDZ vodi ovu zemlju 15 od 19 godina i gdje smo ? Ljudi dobro slušaju, imaju svoj mišljenje i ne boje ga se više izreći, pa ni protiv crkve. I imaju pravo! Dosta je bilo više nametanja mišljenja, ni meni ni velikoj većin građana više nitko ne mora reči što i kako ćemo raditi i glasati. A crkvi bi bilo bolje, da umjesto što govori, posluša što jadni stanovnici ove zemlje imaju za reči. To bi bilo vrlo mudro od crkve no da li će se takvo što dogoditi ? Neće jer je Crkva zauzela mjesto bivšeg Komiteta. I onda i sad radi se isto - nameće se mišljenje. A da li je bitno kako se taj koji nameće zove ili je bitni što radi ? A radi jako, jako loše.
I postoji još jedna interesantna stvar. Zašto na portalu Glasa koncila ne postoji mogućnost komentara napisanih tekstova ili kolumni ? Zašto ta ista Crkva ne želi poslušati što ljudi misle ? Nedemokratski je i ispod svake ljudske razine nekome nešto nametati a ne dopustiti isto drugima. To se nekad zvalo diktatura a Crkva je istu riječ često spominjala kako bi se obračunala s "ostacima prošlosti" i neistomišljenicima. A sad rade isto što su nekad radili komunisti i diktatori.
Svaka vam čast svečenstvo u Hrvata. Još jednom ste pokazali da niste dorasli vremenu u kojem živite.

despina
29.12.2009., 16:53
:bljak:
odvratni su

vegi1
29.12.2009., 16:53
Crkva se cjenka....Bandić je do sada dao puno Crkvi, i sad kad je ušao u drugi krug namirišali popovi da je vrijeme za cjenkanje.....kad Bandić obeća još malo više Crkva će promijeniti priču ;)

jajanka
29.12.2009., 16:54
Ma oni bi najradije bojkotirali ove izbore jer nijedan od kandidata nije tradicionalni "desničar", već je ovo sraz ljevice(ako se Bandić uopće može tako zvati, a i Josipović nije čisti ljevičar). Katolička Crkva je jedno od najvećih zala u ovoj državi.Da mogu, oni bi napravili malu teokraciju u kojoj bi vladali rigidni zakoni velikih katolika i kršćana, svaka mogućnost egzistiranja njima protivnih stavova bila bi nemoguća, a da ne govorim o položaju žena i tako dalje. Protudemokratska, fašistička banda-to su popovi, lopovi.

MRCINA2102
29.12.2009., 17:05
Citat s tportala
"Glas Koncila piše da rezultati prvoga izbornog kruga na predsjedničkim izborima ne daju baš utemeljenu nadu da će budući predsjednik biti 'nužna poluga koja bi počela stvarati preduvjete za mogućnost stvarnoga zaokreta".

Halo ? Pa zar nije više dosta ovoga ?

Pa Crkva je, velikim dijelom, kriva za ovakvo stanje u državi podržavajući (i na nedozvoljen način - s oltara), loš i opasan HDZ ?

Ne shvaćam te... loš i opasan HDZ? Jel ti nekog zezaš ili što? Nema loše i dobre stranke. Postoje dobri i loši ljudi. U svakoj stranci imaš jednih i drugih. Nije problem taj što crkva prihvaća programe pojednih stranaka odnosno predsjedničkih kandidata i kao takve ih prezentira vjernicima već postane problem kad se ti programi ne ispoštuju. A tada biva crkva izigrana zajedno sa vjernicima.

Creeping Death
29.12.2009., 17:06
Crkva kao institucija nikada nikome nije donjela ništa dobro, uvijek su samo zlo i naopako radili.

neke od najgorih gnusnih zločina i grozota općenito u ljudskoj povijeti došli su od straane katoličke crkve, kao institucije.

Od pokrštavanja "nevjernika", preko inkvizicije, do modernih vremena i petljanja u stvari koje nisu u njihovoj domeni.ne bi smjele biti, to je pokazano i dokazano.

MRCINA2102
29.12.2009., 17:11
Crkva kao institucija nikada nikome nije donjela ništa dobro, uvijek su samo zlo i naopako radili.

Ja ne volim komentirati stvari u koje nisam upućen da mi se drugi nebi narugali... E pa sad ću se ja malo tebi narugati :B

Creeping Death
29.12.2009., 17:19
Ja ne volim komentirati stvari u koje nisam upućen da mi se drugi nebi narugali... E pa sad ću se ja malo tebi narugati :B

Slobodno, ne moraš se rugati, naprotiv ako smatraš da nisam dobro upućen, ja ćui rado poslušati što imaš za reči :)

Pa ne znam ja sve, ali pazi, moj komentar se odnosi na ono kako ja tu instituciju doživljavam.
dakle argumentirao sam zašto, nasilna pokrštavanja, pozivanja na ratove, križarske pohode koji su bili pljačkaroški pohodi a ne oslobađanje kristovog groba, inkvizicija, mučenja, zatiranje znanosti i napretka, spaljivanje heretika, naravno što je to heretik, reci da je zemlja okrugla najebo si, pa sada do modernih vremena kada opet nalaze načine kako da se petljaju u stvari koje nisu njihova domena.

sada, ako ja nešto krivo shvaćam, rado ću čuti i suprotan argument, jer sam i sam vjernik, volio bih da nisu takvi.:D

slavonika
29.12.2009., 17:27
Ne shvaćam te... loš i opasan HDZ? Jel ti nekog zezaš ili što? Nema loše i dobre stranke. Postoje dobri i loši ljudi. U svakoj stranci imaš jednih i drugih.

Pa zar se (izbornim)vremenom ne pokaže da li je netko (stranka) loše ili dobro odradila posao pa time zavrijedi prefiks dobar ili loš ? Ne razumijem te :ne zna:
Za mene je HDZ 15 od 19 godina odradio loše (velika većina njegovih ljudi), i zavrijedio je prefiks loš. A da je opasan, i to je više nego jasno. Možeš loše raditi ali ne možeš krasti a kad kradeš postaneš opasan za sredinu. A afera je i više nego dovoljno, zar ne ?

Nije problem taj što crkva prihvaća programe pojednih stranaka odnosno predsjedničkih kandidata i kao takve ih prezentira vjernicima već postane problem kad se ti programi ne ispoštuju. A tada biva crkva izigrana zajedno sa vjernicima.

Da ti ovo ne stoji to znaju i vrapci na grani. No koliko se meni čini, svaka normalna osoba bi, kada vidi da netko konstantno krši "program" (kako veliš), promijenila mišljenje no da li se Crkvi to "dogodilo". Ne nije i vjerojatno neće. Ima svoje interese (moć, novac i paravlast), od kojih neće odstupiti. Nije im bitno što su nazadni i što vrijeme nije na njihovoj strani ali tupe po svom i baš ih briga. A raja pase. To je ono bolno. I sad kad sve više progovaraju ( a bit će i još više), Crkvi nije jasno. Pa naarvno da im nije jasnoi kad ne žele živjeti u stvarnom svijetu. A da je tomu tako pokazao je Glas koncila koji ne dozvoljava da narod napiše na njihovim stranicama što misli. Tako je i u ostalim crkvenim izdanjima a i na Katoličkom nije ništa bolje. Diktatura i cenzura su na vrhu moći.

zeljko_ri
29.12.2009., 17:33
Ako je Crkva razočarana sa rezultatima, jel to znači da je razočarana i sa svojim vjernicima?

MRCINA2102
29.12.2009., 17:39
Slobodno, ne moraš se rugati, naprotiv ako smatraš da nisam dobro upućen, ja ćui rado poslušati što imaš za reči :)

Pa ne znam ja sve, ali pazi, moj komentar se odnosi na ono kako ja tu instituciju doživljavam.
dakle argumentirao sam zašto, nasilna pokrštavanja, pozivanja na ratove, križarske pohode koji su bili pljačkaroški pohodi a ne oslobađanje kristovog groba, inkvizicija, mučenja, zatiranje znanosti i napretka, spaljivanje heretika, naravno što je to heretik, reci da je zemlja okrugla najebo si, pa sada do modernih vremena kada opet nalaze načine kako da se petljaju u stvari koje nisu njihova domena.

sada, ako ja nešto krivo shvaćam, rado ću čuti i suprotan argument, jer sam i sam vjernik, volio bih da nisu takvi.:D

Kao što si mogao primjetiti... nisam citirao ostatak tvog posta koji kaže što je crkva zlo učinila. I tu činjenicu da se nasilno pokrštavalo u prošlosti, ubijalo u ime Boga ne može se osporiti. Pa čak je i Papa Ivan Pavao II zatražio oprost za ta djela koja je crkva činila i izrazio kajanje u ime crkve.

Što se tiče crkve i njenih dobrih strana...

Misionarstvo, pomoć beskučnicima, caritas, pomoć ovisnicima kroz razne komune i najvažnije od svega duhovna obnova.

Što se tiče današnje crkve... moram reći da je njena najveća mana što su počeli tražiti drugog Boga u novcu. A to je s moje strane veliki prigovor.

plovidba
29.12.2009., 17:42
Ako je Crkva razočarana sa rezultatima, jel to znači da je razočarana i sa svojim vjernicima?

sigurno je da pored nezadovoljstva i legalne intervencije pricjednika i druge institucije koje nesmiju utjecati na slobodu demokracije ce reagirati u granicama pricjednikove demokraticnosti

Creeping Death
29.12.2009., 17:44
Misionarstvo, pomoć beskučnicima, caritas, pomoć ovisnicima kroz razne komune i najvažnije od svega duhovna obnova.

Shvaćam što si htio reči, naveo sam samo negativno.

međutim, ajmo i tako, stavi to na vagu...više zla nego dobra.:D
Pazi, to dobra opet ne radi institucija, rade vjernici i svećenstvo koje nije opsjednuto zlim, oni koji vode tu crkvu, oni su sposobnjiji za puno veća zla...a to su previše puta kroz povijet i radili, a bome rade i sada, samo na drugčije načine.

naravno da nije svaki svećenik i svaki vjernik opsjednutom sotonom, ali pazi zar nije logično da sotona zavlada kućom božijom na zemlji?
To je i napravio, zato su i radili to što su radili.

sada, ako vjeruješ u takve stvari :zubo:

zokster
29.12.2009., 17:48
Ma samo se nešto prave fini. Zna se tko je biskupima kod ovog izbora bliži srcu.

plovidba
29.12.2009., 17:52
Ma samo se nešto prave fini. Zna se tko je biskupima kod ovog izbora bliži srcu.

biskupi po krojaču razuma socijalističkog puka nemaju srce

Basta
29.12.2009., 18:27

ako si vjernik, žalosno je da tako razmišljaš... ne bih ulazio u dublju raspravu, volio bih da mi objasniš samo jednu stvar: kako je crkva zatirala znanost i napredak kad je sama stoljećima bila jedini nositelj obrazovanja? :)

ontopic: sve je jasno, ako srce nije kod Boga, stavovi nemaju veze s Bogom... srce je uz novac, novac daje hdz, takvi su i stavovi...

Creeping Death
29.12.2009., 18:29
ako si vjernik, žalosno je da tako razmišljaš... ne bih ulazio u dublju raspravu, volio bih da mi objasniš samo jednu stvar: kako je crkva zatirala znanost i napredak kad je sama stoljećima bila jedini nositelj obrazovanja? :)

pa tako što bi spalila na lomači svakog tko se protivio njihovom obrazovanju, među kojeme je recimo bilo da je zemlja u središtu svemira i da je ravna.

kada su znastvenici počeli otkrivati istinu oni ih polei ubijati.

crkva je to takozvano širenje obrazovanja koristila u svrhu ispiranja mozgova i lakšeg vladanja, da bi opet njima bilo bolje.

narod i sirotinja krepava, oni se u zlatne halje oblače.

Basta
29.12.2009., 18:42
pa tako što bi spalila na lomači svakog tko se protivio njihovom obrazovanju, među kojeme je recimo bilo da je zemlja u središtu svemira i da je ravna.

kada su znastvenici počeli otkrivati istinu oni ih polei ubijati.

crkva je to takozvano širenje obrazovanja koristila u svrhu ispiranja mozgova i lakšeg vladanja, da bi opet njima bilo bolje.

narod i sirotinja krepava, oni se u zlatne halje oblače.

tvoje neznanje je tragično... :facepalm:

dopusti da te obrazujem:

crkva nije vjerovala da je zemlja ravna ploča jer je iz antike postojalo saznanje da je zemlja kugla... tek je od 19. st. postala popularna ideja da se u srednjem vijeku vjerovalo da je zemlja ravna ploča...

evo izvoli i uči:
http://en.wikipedia.org/wiki/Myth_of_the_Flat_Earth

ako je crkva spaljivala znanstvenike, onda mora da ih je spalila na stotine i tisuće, te ti neće biti problem nabrojit njih bar desetak... pritom te molim da ne spomeneš bruna, ok? :)

potpao si pod jaku anticrkvenu propagandu, vjerojatno i kroz javno obrazovanje, a to je žalosno... istina, crkva ima svojih grijeha, ali ni blizu onog što joj predbacuješ...

Creeping Death
29.12.2009., 18:50
Što bi ti mene sada učio da je grk skužio u antičko doba da je zemlja okrugla?

I da, znam za ovo.

http://www.catholiceducation.org/articles/apologetics/ap0138.html

nekoga možeš ubiti i bez da ga fizički ubiješ :mig:

ma sve su to bajke, nije crkva nikada nikoga ubila, oni su samo osudili, ali svjetovne vlasti su palile vatru :)

zombi0000
29.12.2009., 18:52
ja mislim da je crkva ništ drugo nego čista politika.vjerujem u Boga,molim se,ali u crkvu nejdem jer je previše politički nastrojena i sve rade samo zbog novaca.Tu od nas pobiraju pare,a voze se u najskupljim mercedesima,zagovaraju politiku (hdz),eh to nije crkva,to je grana politike.pogotovo bozanić,da nije hdz-ovac nebi nit bio tu di je danas,ja bi njima zabranio opće glasat.

Basta
29.12.2009., 18:55
Što bi ti mene sada učio da je grk skužio u antičko doba da je zemlja okrugla?

I da, znam za ovo.

http://www.catholiceducation.org/articles/apologetics/ap0138.html

nekoga možeš ubiti i bez da ga fizički ubiješ :mig:

ma sve su to bajke, nije crkva nikada nikoga ubila, oni su samo osudili, ali svjetovne vlasti su palile vatru :)

galileo, čuveni anticrkveni primjer... :)

nu dobro, objasni mi samo jedno, kako to da je galileo usred rima 20 godina držao predavanja, izlagao svoju znanost, priređivao prikazivanja teleskopom, a da mu dlaka nije pala s glave, a da ga nitko nije vukao po sudovima? :)

kako to da su papa i kardinali bili oduševljeni kopernikovim idejama i preklinjali ga da objavi knjigu, a ovaj se nećkao jer se bojao reakcije javnosti? :)

Creeping Death
29.12.2009., 18:59
U svom djelu Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo tolemaico e Copernicano, objavljenog u Firenci 1632. godine, iznio je učenje Kopernikovog heliocentričnog sustava kao jedino ispravnog, i zbog toga ga je inkvizicija 1633. godine stavila u okove i odvela u Rim, kod pape Urbana VIII. Poslije dva tjedna provedena u karanteni na inzistiranje Ferdinanda II. de Medicia, premješten je u rezidenciju toskanskog konzula. U travnju 1633. godine inkvizicija je počela ispitivati Galileja, da bi sa suđenjem počela 22. lipnja 1633. godine i u sudskom procesu ga osudila na odricanje od svog učenja, na što je on i pristao, bojeći se da ga ne bi zadesila ista sudbina kao i Giordana Bruna iz godine 1600., kao i na zatvor neodređenog trajanja što je kasnije papa Urban VIII. pretvorio u konfinaciju (kućni pritvor). Pritvoren do smrti u svojoj kući u Firenci, završio je svoje veliko djelo Discorsi e dimonstrazioni matematiche intorno a due nuove scienze attenenti alla meccanica, koje je objavljeno 1638. godine, a u kojem je objasnio zakone fizike i mehanike u novoj svjetlosti, po čemu se i smatra osnivačem klasične fizike i mehanike.

Ovo je povijet zabilježila.gdje si našao izvore da ga je crkva podržavala?

zar ga nije papa tek u 20 stoljeću pomilovao? :rofl:

E, ajd nemoj molim te, imaš tamo forum religija, tema da se ubiješ od pisanja, sigurno ima ljudi koji su zainteresirani za to.

mene demagogija i ispiranje mozgova od strane crkve više ne zanima, dosta mi je toga, ja sam s njima raskrstio.

Basta
29.12.2009., 19:01
nisi mi odgovorio na pitanje, zašto ga crkva 20 godina javnog djelovanja usred rima nije dirala... :kava:

Inox 18/10
29.12.2009., 19:03
Mesić može,crkva ne. :rofl:

Creeping Death
29.12.2009., 19:03
da nadodam, nije im čak ni smetala znanost koliko diranje u bibliju.

Galileo Galilei was a religious man, and he agreed that the Bible could never be wrong. However, he said, the interpreters of the Bible could make mistakes, and it was a mistake to assume that the Bible had to be taken literally.

This might have been one of Galileo's major mistakes. At that time, only Church priests were allowed to interpret the Bible, or to define God's intentions. It was absolutely unthinkable for a mere member of the public to do so.

Onda su ga oslobodili optužbi pa 16 godina nakon toga opet im je došao pod nož.

I bez obzira na razloge, ali uvijek su se petljali tamo gdje im nije mjesto.Gušenje znanosti je samo jedna od stvaki koja im visi nad glavom.
Svim mastima su premazani.

mala ptica
29.12.2009., 19:06
Crkvi bi bilo bočlje da se drži duhovnosti a ovozemaljsko nek ostavi državi.Ne idem u crkvu to je za mene gubljenje vremena jer poznam dosta ljudi koji "ližu redovito oltare" ali su zli,ljenčine, niš koristi i manje se drže crkvenih zapovjedi nego ja koja ne idem u crkvu.Imamo mi svećenika koji na misama imenom i prezimenom čita na kraju mise koliko je ko dao za dobrobit crkve.Crkva bi Hrvatsku državu vratila u doba inkvizicije i srednjeg vijeka,i protiv sam križeva u javnim ustanovama osim ako su crkvene.

Creeping Death
29.12.2009., 19:11
nisi mi odgovorio na pitanje, zašto ga crkva 20 godina javnog djelovanja usred rima nije dirala... :kava:

As another amusement, Galileo started writing about ocean tides. Instead of writing his arguments as a scientific paper, he found that it was much more interesting to have an imaginary conversation, or dialogue, between three fictional characters. One character, who would support Galileo's side of the argument, was brilliant. Another character would be open to either side of the argument. The final character, named Simplicio, was dogmatic and foolish, representing all of Galileo's enemies who ignored any evidence that Galileo was right. Soon, he wrote up a similar dialogue called "Dialogue on the Two Great Systems of the World." This book talked about the Copernican system.

"Dialogue" was an immediate hit with the public, but not, of course, with the Church. The pope suspected that he was the model for Simplicio. He ordered the book banned, and also ordered the scientist to appear before the Inquisition in Rome for the crime of teaching the Copernican theory after being ordered not to do so.

Galileo Galilei was 68 years old and sick. Threatened with torture, he publicly confessed that he had been wrong to have said that the Earth moves around the Sun. Legend then has it that after his confession, Galileo quietly whispered "And yet, it moves."

nije problem što je zemlja okrugla, problem je što se ne vrti oko sunca, po bibliji to ne može.:D

zašto su ga ostavili s irom tih 16 godina, bio je ugledni znanstvenik u to vrijeme i imao je zaštitnike u detalje nisma ulazio, niti me previše zanimalo.
Ono što mi je zanimljivo je da su ga osudili, rekli su da je heretik jer je tvrdio da se zemlja okreče oko sunca, i tek su ga u 20 stoljeću pomilovali.

Mislim, nije crkva bila oličenje zla i crna aždaja, ali da su napravili sranja i zla jesu i to uvijek mješajući se tamo gdje im nije mjesto.
A inkvizicija im je svjetlost nad svjetlosti, to je bio napredak i boljitak za čitavo čovječanstvo.

Još nešto, sve ljude koje su osudili kao heretike, vještice i sl, teoretski nisu oni spalili, već vlasti.
Tako da opet možeš reči, nisu oni nikoga ubili.

i tako se prepirati.:D

RuSkO_17
29.12.2009., 19:14
PO mom nekom skromnom mišljenju, mislim da je Crkva nepotrebna sekularnoj državi, kakva Hrvatska teži da postane. Njihov posao su vjernici i Bog, a ne pitanje predsjednika. :)

Brankovac
29.12.2009., 19:16
Kolege koji ste ostavili negativni komentar spram političkom djelovanju Crkve na ovoj temi i još uvijek ostali živi, zdravi i elektronski slobodni na ovom forumu - zavidim vam!

Ja sam nedavno napisao da se Crkva ko kurva izvukla iz najvećih političkih spletki u zadnjih sto godina, što podrške fašistima u predzadnjem ratu, što podrške HDZ-u i nazadnim snagama u zadnjem ratu i ovom posljeratnom razdoblju pa sam zbog tog dobio prijetnje i sedmodnevni ban od jednog moderatora, jer protiv Crvke se takve stvari ne smiju pisati. Šta li, valjda je Crkva sveta krava forumu. Ma bila bi Crkva valjda malo manje iskompleksirana da je Tuđman junior osvojio barem 5 % glasova na ovim izborima. I vi ste bar sekularna država u odnosu na BiH, gdje vjerske zajednice kroje politički život i ulaze u sve moguće i nemoguće pore života.

Basta
29.12.2009., 19:19
tko je bio moćniji od pape i crkve u rimu, usred papinske države, a u tom, navodno natražnjačkom gnijezdu je galileo nesmetano djelovao, a da mu ni dlaka s glave nije pala, 20 godina...

taj slučaj ima više veze sa osobnošću galilea koji je bio prepotentan i nije htio ili znao biti oprezan u dobu kada je trebalo biti oprezan, nego s navodnim protivljenju crkve znanosti...

što se tiče inkvizicije, to je bila velika sramota i zločin, ali nju prikazivati antiznanstvenom ima istog smisla kao proglašavati diktaturu nkvd-a i kgb-a unutar sssr-a antiznanstvenom...

Creeping Death
29.12.2009., 19:24
tko je bio moćniji od pape i crkve u rimu, usred papinske države, a u tom, navodno natražnjačkom gnijezdu je galileo nesmetano djelovao, a da mu ni dlaka s glave nije pala, 20 godina...

taj slučaj ima više veze sa osobnošću galilea koji je bio prepotentan i nije htio ili znao biti oprezan u dobu kada je trebalo biti oprezan, nego s navodnim protivljenju crkve znanosti...

E to ne znam.zaista ne mogu nikakav komentar dati na to.

što se tiče inkvizicije, to je bila velika sramota i zločin, ali nju prikazivati antiznanstvenom ima istog smisla kao proglašavati diktaturu nkvd-a i kgb-a unutar sssr-a antiznanstvenom...

vidim da morma pojasniti, ono zbog čega ja njih smatram antiznastvenima, anti ljudskima je, iči spaliti ženu jer je vještica.sluga sotone.:rolleyes:

ne postoji nikakvi znanstveni dokazi da bog ili sotona postoje, zašto su se mješali u to i zašto su ubijali te ljude.da bi sebe održali na vlasti, da bi imali utjecaja i dobro živjeli.

To je jedino što ja kao pojedinac zaključujem, nekako sumnjam da su zaista vjerovali u vještice.
naravno nije mi argument čist ovog znanstvenog tipa i da sada dokaže da su ubijali znanstvenike, pitaj dragoga boga što je za njih bio vještac i heretik :rolleyes:

Creeping Death
29.12.2009., 19:39
Još samo nešto, ja bih da oni prestanu s mješanjem tamo gdje im nije mjesto i da se drže duhovnih stvari.
ja bih kao vjernik volio doći u crkvu i slušati o ljubavi i dobrim djelima i nauku koje je isus učio ljude i koji bi svećenici trebali širiti.

neću da slušam što on misli za koga treba glasati, jer u se njegovi šefovi slizali s tom političkom strujom i gledaju kako da se okoriste.

to je sve.

Tako je i u povijesti bilo, a arhive još drže zatvorenima, pola toga ne smiješ ni vidjeti a toliko para imaju da mogu zaista imati strašno jaku propagandu.

ali uvijek su se petljali tamo gdje im nije mjesto, srećom u današnjem civiliziranom svjetu ne mogu spaljivati ljude na lomači ali mogu takvim ponašanjem nanjeti štete, jer imaju jako veliki broj hmm..poslušnih vjernika.

htio sam napisati ovčica ali mi je to uredljivo :zubo:

RuSkO_17
29.12.2009., 19:48
Brankovac je to sve fino objasnio, kod vas barem narod ima glavnu riječ, dok je u Bosni normalno da vjerske vođe ( Puljić, Cerić i Nikojal) komentarišu odluke parlamentarne skupštine ili predsjedništva same države. Stoka obična. :)

Nemam ja ništa protiv vjere, neka ona cvjeta, ali šta duhovni vođa ima da radi sa političarem u kafani??? Novci diktiraju sve, narode...

tinna01
29.12.2009., 19:50
meni je to uplitanje crkve prestrašno, a da ne spominjem da sam par puta bila na misi kad je svećenik "natuknuo" za koga bi trebalo glasati:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Michael Collins
29.12.2009., 19:51

neke od najgorih gnusnih zločina i grozota općenito u ljudskoj povijeti došli su od straane katoličke crkve, kao institucije.

Od pokrštavanja "nevjernika", preko inkvizicije, do modernih vremena i petljanja u stvari koje nisu u njihovoj domeni.ne bi smjele biti, to je pokazano i dokazano.

Ovake stvari me odbijaju od ljevice,iako nisam neki vjernik,i smatram se prilično liberalnom osobom...

Svaka dogma je loša,pa i ova kod tebe i sličnih...

Creeping Death
29.12.2009., 19:57
Ovake stvari me odbijaju od ljevice,iako nisam neki vjernik,i smatram se prilično liberalnom osobom...

Svaka dogma je loša,pa i ova kod tebe i sličnih...

a ja nisam ljevica :D

hm....jebi ga, zvuči zadrto, i onda djeluje da se toga držim kao pijan plota i ne otvoren za drugčije mišljenje.

trebao bih razmsiliti način na koji prezentiram mišljenje o dotičnoj instituciji.Ok :)

ispada po tome da su sam vrag i sotona :rofl: :D

evo ovaj post me je natjerao da malo razmislim o tome kako i što sam točno napisao. :top:

Ali, još sam uvjeren u ono nakon toga pogotovo ovaj zadnji. :p

brioni
29.12.2009., 20:03
i kaj sad i ja sam često razočarana crkvom....

conan12

:ne zna: ''njihovi'' kandidati su zajedno skupili ispod 25% :kava:

gauper
Mesić može,crkva ne. :rofl:

Mesić ima legitimiteta, Crkva ga nema.
Mesić govori u ime četiri i kusur stotina tisuća ljudi, Crkva samo u svoje ime.
Mesić je političar i stoga je logično da se miješa u politiku, no Bozanić i njegovi podređeni nisu.

trešnjica
29.12.2009., 20:04
Crkvu i politiku ne miješati. Amen!

gauper
29.12.2009., 20:06
Ovime je Crkva pokazalo što joj je bitno. Bitno im je da HDZ ima monopol u vlasti, a ne ono što je dosada tvrdila, da je kandidat katolik.Bitno joj je da je HDZ na vlasti jer je HDZ jedini garant velikih beneficija Crkve, njene moći i materijalnih dobara. Jedini garant sporazuma sa SS-om.
Jer BAndić je ako ne isto katolikik ko i Herr Brang, onda daleko veći.

ancatdubh
29.12.2009., 20:15
Crkva se previse mjesa u politiku,uostalom,necemo biti naivni,oni su najveci krvnici kroz povijest,najvise su krali,zapravo oni su stranka mnogo mudrija od ovih sdp-a i hadezea itd..da se razumijemo nisam ateist,ali osoba kao sta je Bozanic ne siri nikakav mir definitivno:Pop:

Inox 18/10
29.12.2009., 20:22
Mesić ima legitimiteta, Crkva ga nema.
Mesić govori u ime četiri i kusur stotina tisuća ljudi, Crkva samo u svoje ime.
Mesić je političar i stoga je logično da se miješa u politiku, no Bozanić i njegovi podređeni nisu.

Crkva mora pomagati vjernicima,jer vjernici su ti koji propadaju zbog ovakve politike vodećih struktura.

Creeping Death
29.12.2009., 20:26
samo kada bi se držali duhovnih stvari i kristova nauka....ali od toga nemaju koristi.....

mene kao vjernika pogađaju takve stvari, umjesto da crkva predstavlja vjenike, oni predstavljaju političke interese, jer u konačnici vode ju ljudi, i to čini se vođeni vlastitim interesima.
što drugo možeš zaključiti, da ih slučajno nije briga za sudbinu naroda.
Ajd da popušimo i da je, nemaju moralno pravo stavljati se na političke strane, jer oni trebaju voditi crkvu svih vjernika, a nisu svi vjenici za istu stranku i istu političku opciju.
dakle već u tome sami rade grijeh i opet kako rekoh mješaju se tamo gdje im nije mjesto.
njihova uloga je vjerska, duhovna....oni straha pred Bogom nemaju, eto to je problem.

Pa kada su u stanju pedofile prikrivati, štiti , braniti, što im onda znače ovi drugi grijesi.
kako se nisam prije sjetio spomenuti pedofile, to je moderno kada se priča o crkvi :rofl::D

rekoh, svi vrazi u njima.....:ziba:

MRCINA2102
29.12.2009., 21:41
Mislim da ste malo krivo percipirali stvari. Koliko uspijevam pohvatati sve napisano, očito je da se ovdje radi o dobrim i lošim svečenicima. Na koncu konca i oni su ljudi sa svojim slabostima i manama.
Svaku nedjelju sam na misi i od početka do kraja izbora nisam čuo niti jednu riječ o kandidatima i preporukama za koga glasati.
Ukoliko crkva dozvoli da se izgube osnovni temelji nastanka crkve a to je vjera i ljubav prema bogu i jedni prema drugima, onda očito niti ne zaslužuje da postoji.
I moram na kraju reći da jedva čekam da Milanovićeva (ups. Josipovićeva) pravda pobjedi, da se poskidaju križevi iz državnih institucija, da se ponovno počnu prozivati vjernici, da se dugine boje rasprostru gradovima, da se u Haag pošalje i ona mala šačica ljudi koja još uvijek nije otišla... pa da napokon vidimo kako će nam izgledati zemlja bez vjere i nade u bolje sutra :kava:

Echoe
29.12.2009., 23:55
Zašto takvi kao Miklenić dobivaju medijski prostor?! :mad:

Naravno da Crkvi odgovara HDZ, daje im pare ... Ako dođe do smjene vlasti, a doći će, nadam se, s vremenom bi mnoga pitanja vezana uz Crkvu mogla biti malo propitana, i slavina bi se mogla zatvoriti

fibo
30.12.2009., 01:09

Naravno da Crkvi odgovara HDZ, daje im pare ... Ako dođe do smjene vlasti, a doći će, nadam se, s vremenom bi mnoga pitanja vezana uz Crkvu mogla biti malo propitana, i slavina bi se mogla zatvoriti

Jesi li uopće pročitao članak ili samo naslov? Gdje si u tekstu razumio da Miklenić podržava ili navija za HDZ?

Garovix
30.12.2009., 01:41
Pa i narod treba biti razočaran crkvom ako je ono što je njih razočaralo narod razveselilo. Tj. veći dio izašlih na izbore.

fibo
30.12.2009., 01:49
Pa i narod treba biti razočaran crkvom ako je ono što je njih razočaralo narod razveselilo. Tj. veći dio izašlih na izbore.

A i ti si neki veseljko :D
PS samo naslov jel da?

zokster
30.12.2009., 04:32
meni je to uplitanje crkve prestrašno, a da ne spominjem da sam par puta bila na misi kad je svećenik "natuknuo" za koga bi trebalo glasati:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Nemoj više ići na misu i je stvar riješena. Ja uopće ne vidim problem da kler daje sugestije crkvenim članovima, pa tko voli nek izvoli. Odlazak na misu i keširanje novca za blagoslov bar nisu obvezni.

PowerLock
30.12.2009., 05:29
Mene je stav Crkve također začudio - ali vjerujem da su vjernici dovoljno mudri pa da i bez službenog naputka sami odluče za koga glasati. Milan Bandić je višestruko manje zlo od politike SDP-a u slučaju Josipovićeve pobjede.

vegi1
30.12.2009., 09:00
Mene je stav Crkve također začudio - ali vjerujem da su vjernici dovoljno mudri pa da i bez službenog naputka sami odluče za koga glasati. Milan Bandić je višestruko manje zlo od politike SDP-a u slučaju Josipovićeve pobjede.

Vjernici su dovoljno mudri ali ipak ne škodi da "pastir" prekonekoliko puta podsjeti "stado" koji je pravi put, ali samo ako "pastir" dobije dovoljno veliki štap - od zlata:kava:

vegi1
30.12.2009., 09:01
Crkva mora pomagati vjernicima,jer vjernici su ti koji propadaju zbog ovakve politike vodećih struktura.

Jedino Crkva ne propada, propadaju vjernici, ali Crkva isto kao i naši političari živi u obilju....nije li to hipokrizija??

Echoe
30.12.2009., 11:35
Jesi li uopće pročitao članak ili samo naslov? Gdje si u tekstu razumio da Miklenić podržava ili navija za HDZ?

Osvrnuo sam se na jučerašnji komentar Miklenića u središnjem dnevniku HRT-a (koji je ukratko glasio da ni jedan ni drugi nisu najbolji izbor i da je to odraz krize u društvu) i mislim da ti ima veze s temom 'Crkva razočarana 1. krugom'. Ostatak posta je moj kratki stav zašto Crkvi ne odgovara ni jedan od kandidata.

the edge
30.12.2009., 11:47

Ne može Crkva javno podržati čovjeka koji je izgradio karijeru kao komunistički aparatčik.

tutlek
30.12.2009., 13:21
1. Miklenić nigdje nije rekao da konkretno podržava negok od propalih kandidata. možda im je odgovarao baš Jurčević ili Tuđman, a ne Hebrang...
2. Sekularno društvo ne podrazumijeva zabranu mišljenja i glasa vjerskim zajednicama, nego samo nesudjelovanje istih u pripremi i donošenju zakona, sudjelovanje u izvršnoj, zakonodavnoj ili sudskoj vlasti. Shvatite to već jednom

Inox 18/10
30.12.2009., 15:12
Jedino Crkva ne propada, propadaju vjernici, ali Crkva isto kao i naši političari živi u obilju....nije li to hipokrizija??

Htjeo ti priznati ili ne,ali u crkvenim krugovima se stvarala ova država.

vegi1
30.12.2009., 15:13
Htjeo ti priznati ili ne,ali u crkvenim krugovima se stvarala ova država.

Još da su htjeli uzeti oružje u ruke a ne samo krunicu....
I nemoj mi reći da Crkva ne poznaje pojam naoružani misionari.....
Ljepo se moliti bogu, no to nikad nije zaustavilo tenk.....da su baš takve face i da su baš stvorili Hrvatsku onda su i mogli uzeti pušku u ruke pa ju braniti
ovako samo seru sa strane i traže lovu i tu i tamo nešto propametuju kao u ovom slučaju

Inox 18/10
30.12.2009., 15:17
Još da su htjeli uzeti oružje u ruke a ne samo krunicu....
I nemoj mi reći da Crkva ne poznaje pojam naoružani misionari.....
Ljepo se moliti bogu, no to nikad nije zaustavilo tenk.....da su baš takve face i da su baš stvorili Hrvatsku onda su i mogli uzeti pušku u ruke pa ju braniti
ovako samo seru sa strane i traže lovu i tu i tamo nešto propametuju kao u ovom slučaju

:facepalm:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Juraj_Dobrila

Malo učiti povijest,ne bi škodilo. :)

vegi1
30.12.2009., 15:24
:facepalm:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Juraj_Dobrila

Malo učiti povijest,ne bi škodilo. :)

Očigledno neka zabuna, pošto ja govorio o 90-toj i o ovim parlamentarnim izborima

no kad smo kod povijesti

evo i za tebe

http://hr.wikipedia.org/wiki/Inkvizicija

:)

Kladi
30.12.2009., 15:26
Ne može Crkva javno podržati čovjeka koji je izgradio karijeru kao komunistički aparatčik.

al računaju da će bolje proći uz tog beskičmenjaka, čovjeka bez stava nego uz čovjeka sa stavom, agnostikom.
kalkuliraju. i oni traže "manje zlo" za sebe.......
al stvarno nije lako desničarima ovih dana!:rofl:

fibo
30.12.2009., 15:26
Osvrnuo sam se na jučerašnji komentar Miklenića u središnjem dnevniku HRT-a (koji je ukratko glasio da ni jedan ni drugi nisu najbolji izbor i da je to odraz krize u društvu) i mislim da ti ima veze s temom 'Crkva razočarana 1. krugom'. Ostatak posta je moj kratki stav zašto Crkvi ne odgovara ni jedan od kandidata.

Baš si se osvrnuo: Zašto takvi kao Miklenić dobivaju medijski prostor?! . Ostatak je tvoj osobni dojam koji nema veze s Miklenićevim javnim stavom.
(http://www.glas-koncila.hr/rubrike_komentar.html?broj_ID=17998)

fibo
30.12.2009., 15:29
al računaju da će bolje proći uz tog beskičmenjaka, čovjeka bez stava nego uz čovjeka sa stavom, agnostikom.
kalkuliraju. i oni traže "manje zlo" za sebe.......
al stvarno nije lako desničarima ovih dana!:rofl:

Gdje oni to računaju? Otkud ti to?
Ili je to još jedna slobodna interpretacija nepročitanog :mig:

Inox 18/10
30.12.2009., 15:30
Očigledno neka zabuna, pošto ja govorio o 90-toj i o ovim parlamentarnim izborima

no kad smo kod povijesti

evo i za tebe

http://hr.wikipedia.org/wiki/Inkvizicija

:)

Za očuvanje hrvatskog jezika kao temelja buduće države,najzaslužnija tijekom prošlosti je bila crkva. :)
Inkvizicija nema nikakve veze s našom državom. :)

fibo
30.12.2009., 15:32
1. Miklenić nigdje nije rekao da konkretno podržava negok od propalih kandidata. možda im je odgovarao baš Jurčević ili Tuđman, a ne Hebrang...
2. Sekularno društvo ne podrazumijeva zabranu mišljenja i glasa vjerskim zajednicama, nego samo nesudjelovanje istih u pripremi i donošenju zakona, sudjelovanje u izvršnoj, zakonodavnoj ili sudskoj vlasti. Shvatite to već jednom

Upravo tako, ali lakše je pretpostavljati i izmišljati podršku Hebrangu pa sad odnekud i Bandiću koje nikad nije bilo i onda zdvajati nad tim.

vegi1
30.12.2009., 15:34
Za očuvanje hrvatskog jezika kao temelja buduće države,najzaslužnija tijekom prošlosti je bila crkva. :)

Da bi reč reko, 100% istina....

slavonika
30.12.2009., 19:31

Nije dobio neo mu je to Crkva omogućila osnivajući list. Veći je problm što u tom listu nema dijaloga a tada svaki napis vodi u - nametanje. Pogotovu ako dolazi od sustava kao što je Crkva. Mislim da je još veći problem što državni organi o ovom slučaju šute jer je notorna činjenica da je g.Miklenić prekršio zakonske odredbe Zakona o javnom priopćavanju.

Točno, ne podrazumjeva zabranu mišljenja te ju kao takvu nije niti osudio. Ovdje taj problem ne postoji no postoji problem što to nije osobno mišljenje nego mišljenje ogromnog sustava pušteno kroz novinski pamflet a napose kad to dođe od urednika istog.

E sad, i o ovom bi se dalo puno rečenica napisati. Hrvatski jezik iz prošlosti i ovaj od ´45 nije isti. Možda bi bilo i gore ali ne možemo reći da je Crkva očuvala hrvatski jezik onakav kakav je dobila "u amanet". Prošetaj nekim grobljem i pogledaj što i kako piše na starim grobovima. Čisti svjedok povijesti našeg jezika.

Da bi reč reko, 100% istina....

:ne zna: Objašnjeno u postu iznad !

Martian7
30.12.2009., 21:15
IMNSHO, Crkva si je za svoje razočaranje rezultatima prvoga kruga predsjedničkih izbora dobrim dijelom sama kriva.

vegi1
30.12.2009., 21:17
IMNSHO, Crkva si je za svoje razočaranje rezultatima prvoga kruga predsjedničkih izbora dobrim dijelom sama kriva.

nije tuđman dovoljno platio da ga podrže...znaš kolko love iz zg proračuna ide u bih popovima....e da znaš onda bi i znala zašto nisu podržavali tvog nego bandića

Martian7
30.12.2009., 22:07
nije tuđman dovoljno platio da ga podrže...

Nije uopće nikome platio da ga podrži, tako da je totalno bez veze reći da nije dovoljno platio.
znaš kolko love iz zg proračuna ide u bih popovima....e da znaš onda bi i znala zašto nisu podržavali tvog nego bandića
Ne znam točan iznos, ali znam da su neki iz Crkve iz materijalističkih razloga bili za Bandića. No ti valjda nisu razočarani što im je Bandić u drugom krugu.

tutlek
31.12.2009., 00:12
Točno, ne podrazumjeva zabranu mišljenja te ju kao takvu nije niti osudio. Ovdje taj problem ne postoji no postoji problem što to nije osobno mišljenje nego mišljenje ogromnog sustava pušteno kroz novinski pamflet a napose kad to dođe od urednika istog.

!

I šta onda? To rade sve novine, svaki medij - imaju one koje zastupaju, imaju svoju ideologiju i nju promiču.
Jutarnji list ili 101-ca ili globus nisu ništa liberalniji ni objektivniji od glasa koncila. GK ima jednu svrhu, a to je komunikacija sa članovima crkve, sa vjernicima. A svatko ima pravo prihvatiti ili ne prihvatiti njihove stavove. Čitati ili ne čitati, pa zar nije to poanta slobode govora i izbora, demokracije same po sebi?
I dalje ne vidim problem u tome što crkve komunicira sa vjernicima i kroz GK? To je normalno, to je za očekivati, to je prirodno. Gdje god dođeš zna se koje su novine desne, lijeve, centar, ribičija i kajgod....zašto braniti GK-u da bude također takav, da odredi i drži svoje stavove?
Takvo stajalište i filozofija je već dobro utvrđena ljevičarska tolerancija koja tolerira samo kad se zastupaju njihova mišljenja i interesi, a u protivnom samo prigovara i buni se. CIjenim kvalitetne ljevičare, po većini stvari i ja sam ljevičar, ali takva netolerancija izrazito boli kad dolazi sa te strane je smrdi po licemjerstvu

tutlek
31.12.2009., 00:17
nekim crkva smrdi kaj god da naprave. Prvo pljuju da nekoga podržavaju (HDZ, BAndića), a nemaju nikakav dokaz za tako nešto. A onda kad izrijekom kažu da neće podržati ova dva kandidata (a tvrdili su da su iza Bandića) onda izmišljaju neke teorije o dobivenoj lovi :)
Ne bi im valjda moglo pasti na pamet jer bi im glava eksplodirala da Crkva sa ovim izražava svoj iskreni stav kako ovu dvojicu ne može nikako podržati. Jedan iz SDP-a uz koji, dok je ovakav, crkva nikad neće podržati. A drugi do jučer iz iste stranke, a još se i toliko mutnih stvari oko njega spominje...

Nikad se ti ljudi ne sjete utjecaja crkve na ljude prozivanjem grijeha struktura tamo '98 ili '99 sa čime su dali jasnu poruku da onaj HDZ ne podržavaju. Reći će da im valjda HDZ te godine nije dao dovoljno love...
Partijanje, stranačenje i slijepa ideologija...filozofija kontre bez obzira na sadržaj izrečenog/učinjenog - čista preslika naše politike i sabora. Kad vidim takve komentare i konstrukcije onda stvarno zaslužujemo ovakvu vlas i ovakav sabor kad su ljudi ograničeni na isti način

H-K
31.12.2009., 01:07
crkva razočarana? a, jadni....

iskreno, boli me k. jesu li razočarani ili oduševljeni, svećenstvo ima pravo glasa, pa nek izađu na izbore i glasaju, kao što i ja činim...kad meni ne pašu rezultati izbora oću se samospaliti na trgu bana jelačića? šutim, kenjam i brzine menjam....to i je bit demokracije, da većina odluči, a manjina onda njurga....

slavonika
31.12.2009., 06:53
I šta onda? To rade sve novine, svaki medij - imaju one koje zastupaju, imaju svoju ideologiju i nju promiču.
Jutarnji list ili 101-ca ili globus nisu ništa liberalniji ni objektivniji od glasa koncila. GK ima jednu svrhu, a to je komunikacija sa članovima crkve, sa vjernicima. A svatko ima pravo prihvatiti ili ne prihvatiti njihove stavove. Čitati ili ne čitati, pa zar nije to poanta slobode govora i izbora, demokracije same po sebi?
I dalje ne vidim problem u tome što crkve komunicira sa vjernicima i kroz GK? To je normalno, to je za očekivati, to je prirodno. Gdje god dođeš zna se koje su novine desne, lijeve, centar, ribičija i kajgod....zašto braniti GK-u da bude također takav, da odredi i drži svoje stavove?
Takvo stajalište i filozofija je već dobro utvrđena ljevičarska tolerancija koja tolerira samo kad se zastupaju njihova mišljenja i interesi, a u protivnom samo prigovara i buni se. CIjenim kvalitetne ljevičare, po većini stvari i ja sam ljevičar, ali takva netolerancija izrazito boli kad dolazi sa te strane je smrdi po licemjerstvu

Pobrkao si lončiće. Nit to rade novine niti mediji a nisi pogodio niti bit onoga što sam postao.
Nije problem što Crkva komunicira s vjernicima kroz "Glas" nego je problem što nije na svojim stranicama niti web-u dozvolila (a niti u programu "Katoličkog), što je demokratska osnova, čuti drugo mišljenje. U svim tiskanim medijima postoji rubrika "riječ čitatelja" (ili nekako slično), na svim portalima postoji mjesto "ostavi komentar (ili nekako slično). Da je Crkvi stalo do mišljenja ljudi,vjeruj mi ona bi to napravila. To bi im najviše moglo pomoći i na takav način mogli bi biti blizu ljudi.
Vidiš GK je u doba komunizma bio vrlo čitan (tada je osim crkvenih tema shvaćen kao, između ostalog, "demokratska avangarda"), a sada ga župnici moraju za govornicom silom prodavati jer ga ljudi već neko vrijeme ne žele puno čitati (jer se nisu urednički postavili vremenu u kojem žive).
E sad, druga je stvar koliko se čitaju odgovori građana ali je omogućen taj mali čin demokracije.
I za kraj, nemoj olako pisati uvrede na takav žestok način. Po čemu sam ja ili netko sličan meni,netolerantni :ne zna: Zar i ja nemam pravo primjerice na sličan komentar kao što dozvoljavaš Crkvi :ne zna:
Pogledaj malo Zakon o javnom priopćavanju gdje stoji način na koji se uređuju tiskovine, elektronički mediji i ostali. Kada to pročitaš možemo diskutirati o kvaliteti uredništva i TV-a, i radija (one koje zajednički možemo poslušati), i tiskovina pa i web portala.:kava:

slavonika
31.12.2009., 07:07
nekim crkva smrdi kaj god da naprave. Prvo pljuju da nekoga podržavaju (HDZ, BAndića), a nemaju nikakav dokaz za tako nešto. A onda kad izrijekom kažu da neće podržati ova dva kandidata (a tvrdili su da su iza Bandića) onda izmišljaju neke teorije o dobivenoj lovi :)
Ne bi im valjda moglo pasti na pamet jer bi im glava eksplodirala da Crkva sa ovim izražava svoj iskreni stav kako ovu dvojicu ne može nikako podržati. Jedan iz SDP-a uz koji, dok je ovakav, crkva nikad neće podržati. A drugi do jučer iz iste stranke, a još se i toliko mutnih stvari oko njega spominje...

Nikad se ti ljudi ne sjete utjecaja crkve na ljude prozivanjem grijeha struktura tamo '98 ili '99 sa čime su dali jasnu poruku da onaj HDZ ne podržavaju. Reći će da im valjda HDZ te godine nije dao dovoljno love...
Partijanje, stranačenje i slijepa ideologija...filozofija kontre bez obzira na sadržaj izrečenog/učinjenog - čista preslika naše politike i sabora. Kad vidim takve komentare i konstrukcije onda stvarno zaslužujemo ovakvu vlas i ovakav sabor kad su ljudi ograničeni na isti način

E sad si lega, pretjerao. Ne možemo imati sasvim suprotna kriterija. Ne možeš ti u mojoj kući raditi i govoriti što hoćeš dok u tvojoj moramo šutjeti i gledati opet kako ti radiš što hoćeš :ne zna:
Postoje kriteriji i oni moraju biti jednaki za sve, pa i za Crkvu. To je jedan od osnovnih postulata demokracije.
Ako Crkva može zašto ne dopuste da i narod može ?
Kada to shvatiš i primjeniš, vrlo brzo ćeš promijeniti mišljenje i postati demokrata, ovako...:kava:

PowerLock
31.12.2009., 07:11
Pogledaj malo Zakon o javnom priopćavanju gdje stoji način na koji se uređuju tiskovine, elektronički mediji i ostali. Kada to pročitaš možemo diskutirati o kvaliteti uredništva i TV-a, i radija (one koje zajednički možemo poslušati), i tiskovina pa i web portala.

Volio bi kada bi mi citirao/citirala rečeni zakon u onom dijelu gdje piše da je izdavač obavezan uključiti rubriku "Pisma čitatelja" u svoje izdanje.:kava:

slavonika
31.12.2009., 07:46
Volio bi kada bi mi citirao/citirala rečeni zakon u onom dijelu gdje piše da je izdavač obavezan uključiti rubriku "Pisma čitatelja" u svoje izdanje.:kava:

Citiraj mi molim te, gdje sam to napisao da "pisma čitatelja" stoje u zakonu :ne zna: Onim što citiraš nigdje ne piše :kava:

tutlek
31.12.2009., 09:55
E sad si lega, pretjerao. Ne možemo imati sasvim suprotna kriterija. Ne možeš ti u mojoj kući raditi i govoriti što hoćeš dok u tvojoj moramo šutjeti i gledati opet kako ti radiš što hoćeš :ne zna:
Postoje kriteriji i oni moraju biti jednaki za sve, pa i za Crkvu. To je jedan od osnovnih postulata demokracije.
Ako Crkva može zašto ne dopuste da i narod može ?
Kada to shvatiš i primjeniš, vrlo brzo ćeš promijeniti mišljenje i postati demokrata, ovako...:kava:

drago mi je što si se prepoznao u mom postu koji si sa ovim gore citirao, pogotovo kad se vidi da se u biti uopće ne obraćaš na taj post i na nemogućnost priznavanja ičeg pozitivnog od strane crkve, niti na "grijeh struktura" nego tučeš po sasvim drugoj temi.
Očekivani odgovor koji zaista govori puno drugih stvari sa strane onoga što u njemu piše...

tutlek
31.12.2009., 10:04
Pobrkao si lončiće. Nit to rade novine niti mediji a nisi pogodio niti bit onoga što sam postao.
Nije problem što Crkva komunicira s vjernicima kroz "Glas" nego je problem što nije na svojim stranicama niti web-u dozvolila (a niti u programu "Katoličkog), što je demokratska osnova, čuti drugo mišljenje. U svim tiskanim medijima postoji rubrika "riječ čitatelja" (ili nekako slično), na svim portalima postoji mjesto "ostavi komentar (ili nekako slično). Da je Crkvi stalo do mišljenja ljudi,vjeruj mi ona bi to napravila. To bi im najviše moglo pomoći i na takav način mogli bi biti blizu ljudi.
Vidiš GK je u doba komunizma bio vrlo čitan (tada je osim crkvenih tema shvaćen kao, između ostalog, "demokratska avangarda"), a sada ga župnici moraju za govornicom silom prodavati jer ga ljudi već neko vrijeme ne žele puno čitati (jer se nisu urednički postavili vremenu u kojem žive).
E sad, druga je stvar koliko se čitaju odgovori građana ali je omogućen taj mali čin demokracije.
I za kraj, nemoj olako pisati uvrede na takav žestok način. Po čemu sam ja ili netko sličan meni,netolerantni :ne zna: Zar i ja nemam pravo primjerice na sličan komentar kao što dozvoljavaš Crkvi :ne zna:
Pogledaj malo Zakon o javnom priopćavanju gdje stoji način na koji se uređuju tiskovine, elektronički mediji i ostali. Kada to pročitaš možemo diskutirati o kvaliteti uredništva i TV-a, i radija (one koje zajednički možemo poslušati), i tiskovina pa i web portala.:kava:

nisam apsolutno ništa promašio. A razlika moje demokratičnosti i demokratičnosti nekih ljudi koji ovdje pljuckaju po crkvi je ta što ja mogu ne uvažavati i čak ne poštivati nečije stajalište i izražavanje, ali mu ga ne zabranjujem. A to sa ljeve tolerante strane nije tako - ona bi ako ikako može crkvi nešto i zabranila. A to je ta ljevičarska tolerancije koja jednostavno oduševi čovjeka. Ako si i ti taj koji bi crkvi zabranjivao izražavanje kojeg god stava i mišljenja onda si i ti definitivno netolerantan. A ja kao pravi demokrat ti tu netolerantnost neću zabraniti ali ću ju svakako kritizirati :) Vidiš ti na kojem sam ja već demokratičnom nivou?
Naravno, ako ti ne zabranjuješ nikome izražavanje onda ne upadaš u ove netolerantno ljevičare koje sam opisao pa te nema što dirati moj post. NIgdje nisam napisao da su ljevičari po defaultu netolerantni. Kao što ne stoji niti da su svi vjernici desničari, daleko od toga, a to je vidim uvriježena greška na forumima.
GK možda više ne čitaš, možda su ga ljudi prije čitali zato što je bio ogledni primjer demokracije za vrijeme komunizma. I svaka čast GK-u na tome, promicao je vrijednosti koje su bile ispred vremena ljudi u tadašnjoj državi, odradio je s time veliki zadatak. Danas ga čitam jednako kao prije, nikad nisam čuo svećenika da mi ga prodaje, ali baš nikad, i većina ljudi za koje znam da su ga čitali i kupovali u crkvama 80-tih ga čitaju i sad. Ako je situacija sa nakladom i prodajom tako loša onda se opet nemaš što brinuti zar ne? Onda je to marginalizirana novina koja više publiciteta dobije kroz neke reakcije Mesića nego što se sami za njega izbore.
Meni se uredništvo GK odlično postavilo i poštujem ih možda i više nego ikad u zadnjih 15 godina.

Zašto bi gledao zakon - citiraj mi gdje i što arde krivo i suprotno zakonu pa ćemo krenuti sa diskusijom od tuda.

slavonika
31.12.2009., 10:09
drago mi je što si se prepoznao u mom postu koji si sa ovim gore citirao, pogotovo kad se vidi da se u biti uopće ne obraćaš na taj post i na nemogućnost priznavanja ičeg pozitivnog od strane crkve, niti na "grijeh struktura" nego tučeš po sasvim drugoj temi.
Očekivani odgovor koji zaista govori puno drugih stvari sa strane onoga što u njemu piše...

Da ti odgovorim na tvoj način jer tako češ najbolje razumjeti:
Drago mi je što nisi prepoznao istinu od laži, demokraciju od totalitarizma, zakon od bezakonja. Pogotovo mi je drago kada se ne osvrčeš na napisano nego tupiš svoju naučenu "misao" bez ijednog argumenta. Sasvim očekivano od jednog tvrdog komunističkog totalitarista presvućenog u HDZ-ovo "demokratsko" odijelo.

A sad o "grijehu struktura". Nemoj prodavati maglu ljudima jer grijeh struktura može postojati ali sigurno ne može bivstvovati 15 od 19 godina. To podržava Crkva i to podržavaš ti. Strašno.

slavonika
31.12.2009., 10:11
nisam apsolutno ništa promašio. A razlika moje demokratičnosti i demokratičnosti nekih ljudi koji ovdje pljuckaju po crkvi je ta što ja mogu ne uvažavati i čak ne poštivati nečije stajalište i izražavanje, ali mu ga ne zabranjujem. A to sa ljeve tolerante strane nije tako - ona bi ako ikako može crkvi nešto i zabranila. A to je ta ljevičarska tolerancije koja jednostavno oduševi čovjeka. Ako si i ti taj koji bi crkvi zabranjivao izražavanje kojeg god stava i mišljenja onda si i ti definitivno netolerantan. A ja kao pravi demokrat ti tu netolerantnost neću zabraniti ali ću ju svakako kritizirati :) Vidiš ti na kojem sam ja već demokratičnom nivou?
Naravno, ako ti ne zabranjuješ nikome izražavanje onda ne upadaš u ove netolerantno ljevičare koje sam opisao pa te nema što dirati moj post. NIgdje nisam napisao da su ljevičari po defaultu netolerantni. Kao što ne stoji niti da su svi vjernici desničari, daleko od toga, a to je vidim uvriježena greška na forumima.
GK možda više ne čitaš, možda su ga ljudi prije čitali zato što je bio ogledni primjer demokracije za vrijeme komunizma. I svaka čast GK-u na tome, promicao je vrijednosti koje su bile ispred vremena ljudi u tadašnjoj državi, odradio je s time veliki zadatak. Danas ga čitam jednako kao prije, nikad nisam čuo svećenika da mi ga prodaje, ali baš nikad, i većina ljudi za koje znam da su ga čitali i kupovali u crkvama 80-tih ga čitaju i sad. Ako je situacija sa nakladom i prodajom tako loša onda se opet nemaš što brinuti zar ne? Onda je to marginalizirana novina koja više publiciteta dobije kroz neke reakcije Mesića nego što se sami za njega izbore.
Meni se uredništvo GK odlično postavilo i poštujem ih možda i više nego ikad u zadnjih 15 godina.

Zašto bi gledao zakon - citiraj mi gdje i što arde krivo i suprotno zakonu pa ćemo krenuti sa diskusijom od tuda.

Eto vam razloga zašto je u RH ovako "odlično" stanje i zašto HDZ stalno i stalno pobjeđuje. Užas !

Echoe
31.12.2009., 10:28
Baš si se osvrnuo
[/URL]

Rekoh, osvrnuo sam se na komentar u središnjem dnevniku HRT-a.

I nije pitanje Crkve problem samo našeg društva, prema svojoj naravi i principima Crkva i u svijetu staje uz desnicu, nije Crkva samo Kaptol. Ali u našim okvirima to uplitanje predstavlja veliki problem ... ne znam točno da li je zakonom dopušteno tako direktno utjecati na glasače, možda i je, ne da mi se sad provjeravati, no kako god bilo smatram da je demokracija (barem bi trebala biti) stanje svijesti društva, dakle treba proizlaziti iz pojedinaca, ne iz organizacija, te imam dojam da se - ukoliko se ona pojmi na taj način - takvim izravnim uplitanjem, da ne kažem lobiranjem, krše njena temeljna načela slobode odluke. Naime, znam dosta ljudi koji se gotovo fanatično pokoravaju onome što Crkva kaže (neki i iz 'straha Božjega' valjda) ... paradoks je u tome što se time demokratski ustroj društva nastoji postići indoktrinacijom koja je temeljna odrednica totalitarističkih sustava. A ne zaboravimo da je i Crkva 'totalitaristička' sila, naime jedna preživjela apsolutistička monarhija.

tutlek
31.12.2009., 10:31
Da ti odgovorim na tvoj način jer tako češ najbolje razumjeti:
Drago mi je što nisi prepoznao istinu od laži, demokraciju od totalitarizma, zakon od bezakonja. Pogotovo mi je drago kada se ne osvrčeš na napisano nego tupiš svoju naučenu "misao" bez ijednog argumenta. Sasvim očekivano od jednog tvrdog komunističkog totalitarista presvućenog u HDZ-ovo "demokratsko" odijelo.

A sad o "grijehu struktura". Nemoj prodavati maglu ljudima jer grijeh struktura može postojati ali sigurno ne može bivstvovati 15 od 19 godina. To podržava Crkva i to podržavaš ti. Strašno.

malo brzaš sa zaključcima...od kuda ti da sam HDZ-ovac? Nikad za tu stranku nisam glasao, niti u jednim izborima. Od kuda si to izvukao? JEl to tvoja urođena pretpostavka vjernik = HDZ-ovac? Ako je netko uz crkvu onda je odmah za HDZ?
Što ja podržavam? Grijeh struktura? Opet te pitam gdje si došao do takvog zaključka? Gdje si molim te u mojim upisima vidio da ja podržavam sadašnju vlast, prošle vlasti, kriminal, korupciju ili što god? Ajde molim te molim te daj mi citira gdje si to pronašao? Pričaš o demokraciji a etiketiraš ljude samo ako ne misle isto kao ti :) Ja sam bar rekao da ne znam dali si netolerantan ljevičar i nisam te osobno prozivao i označavao nekim epitetima, ali sve mi se čini da mi je sad malo jasnije :)

A nemam ti što odgovarati na upis u kojem me citiraš a sa ničim se ne obratiš na ono što piše u citatu.
I koja je to moja naučena "misao"? baš me interesira :)

slavonika
31.12.2009., 10:37
malo brzaš sa zaključcima...od kuda ti da sam HDZ-ovac? Nikad za tu stranku nisam glasao, niti u jednim izborima. Od kuda si to izvukao? JEl to tvoja urođena pretpostavka vjernik = HDZ-ovac? Ako je netko uz crkvu onda je odmah za HDZ?

A nemam ti što odgovarati na upis u kojem me citiraš a sa ničim se ne obratiš na ono što piše u citatu.
I koja je to moja naučena "misao"? baš me interesira :)

Ručna malo,´jel ?
Lega sasvim sam ti jasno i nedvojbeno pokušao pojasniti kako je Crkva, u koje vrijeme i na koji način "reagirala" te namam volje za daljnje objašnjavanje. Pokušaj ponovo pažljivo pročitati postove koje ja, eto nisam smio pisati jer pišem loše i jer sam ljevičar :rofl: Blago meni. :cerek:

tutlek
31.12.2009., 10:37

I nije pitanje Crkve problem samo našeg društva, prema svojoj naravi i principima Crkva i u svijetu staje uz desnicu, nije Crkva samo Kaptol. Ali u našim okvirima to uplitanje predstavlja veliki problem ... ne znam točno da li je zakonom dopušteno tako direktno utjecati na glasače, možda i je, ne da mi se sad provjeravati, no kako god bilo smatram da je demokracija (barem bi trebala biti) stanje svijesti društva, dakle treba proizlaziti iz pojedinaca, ne iz organizacija, te imam dojam da se - ukoliko se ona pojmi na taj način - takvim izravnim uplitanjem, da ne kažem lobiranjem, krše njena temeljna načela slobode odluke. Naime, znam dosta ljudi koji se gotovo fanatično pokoravaju onome što Crkva kaže (neki i iz 'straha Božjega' valjda) ... paradoks je u tome što se time demokratski ustroj društva nastoji postići indoktrinacijom koja je temeljna odrednica totalitarističkih sustava. A ne zaboravimo da je i Crkva 'totalitaristička' sila, naime jedna preživjela apsolutistička monarhija.

dali po ovom principu ni sindikati ni udruge ni itko drugi ne bi smio davati svoja mišljenja i stajališta? Ne bi smjeli isticati vrijednosti, programe i stavove koje će cijeniti kod političara?
Dali po ovom principu sve stranke sada griješe kad daju svoju potporu jednom ili drugom kandidatu? Jeli i to lobiranje i nedemokratski utjecaj na rezultate izbora - da Kerum poziva svoje glasače da glasaju za Bandića, Vidošević, HNS i ostali svoje glasače da glasaju za Josipovića?
Nije li to puno jače lobiranje od ovog od Crkve kad kaže da u ova dva kandidata ne vide vrijednosti koje se poklapaju sa onima Crkve? Dakle Crkva ostaje po strani, a svi ostali otvoreno agitiraju i propagiraju jednog ili drugog kandidata?

Ili misliš da to ne bi smjela samo crkva a da je drugima dopušteno?

tutlek
31.12.2009., 10:38
Ručna malo,´jel ?
Lega sasvim sam ti jasno i nedvojbeno pokušao pojasniti kako je Crkva, u koje vrijeme i na koji način "reagirala" te namam volje za daljnje objašnjavanje. Pokušaj ponovo pažljivo pročitati postove koje ja, eto nisam smio pisati jer pišem loše i jer sam ljevičar :rofl: Blago meni. :cerek:

nisam rekao da pišeš loše...to si ti rekao :)

Nisi ti meni ništa objašnjavao nego si me osobno prozivao i etiketirao bez ikakve podloge, toliko o argumentiranoj raspravi
i usput - ono što si citirao je bio nepotpun post....server zafrkava

salel
31.12.2009., 10:56
ja mislim da je crkva ništ drugo nego čista politika.vjerujem u Boga,molim se,ali u crkvu nejdem jer je previše politički nastrojena i sve rade samo zbog novaca.Tu od nas pobiraju pare,a voze se u najskupljim mercedesima,zagovaraju politiku (hdz),eh to nije crkva,to je grana politike.pogotovo bozanić,da nije hdz-ovac nebi nit bio tu di je danas,ja bi njima zabranio opće glasat.

Ja recimo do dana današnjega nisam uspio pronaći nikakvu poveznicu između iskrene vjere u Boga i katoličke crkve.A trudim se svakodnevno.

Echoe
31.12.2009., 10:56
Crkva promatra politiku iz sasvim drugačijeg aspekta i ono što je njoj važno (poput pobačaja, eutanazije, križeva u javnim ustanovama ... ) je na marginama političkog promišljanja, barem u trenutnoj situaciji. Političari koji podupiru drugog političara su ljudi iz istog miljea i sa razlogom se opredjeljuju jer se svakodnevno bave istim temama, no oni nemaju takav autoritet, točnije odjek na odluke birača kao što ima Crkva. Ona se mora baviti stvarima koje su u njenoj nadležnosti. Nitko joj ne osporava pravo glasa, ali način i pozadina su upitni ...

Osim toga, Crkva po svom temeljnom poslanju nema pravo na takav način odbijati ljude od nauka koji joj je povjeren, a znam da je mnoge odbila upravo zbog uvođenja politike na oltare i to je nepobitna činjenica (osobno poznajem tri 'duše' koje su odbjegle zbog toga). A da Crkva radi svoj posao kak treba, neke vrijednosti bi bile usađene u pojedince na osobnoj razini, a ne na deklarativnoj, i ne bi im trebalo svaki put crtati za koga da glasuju.

tutlek
31.12.2009., 10:59
Ja recimo do dana današnjega nisam uspio pronaći nikakvu poveznicu između iskrene vjere u Boga i katoličke crkve.A trudim se svakodnevno.

A gdje si ju tražio?
Ima puno veza u običnom životu, ima fantastičnih svećenika, ima odličnih udruga, aktivnosti, poruka...
a sa druge strane naravno da ima masa stvari koje čovjeka naljute, iziritiraju jer čim se radi o strukturi, pravilima i ostalom onda nedostaje duh. Pogledaj dublje od onog što piše i dublje od propisa i proglasa, pričaj sa vjernicima i raznim svećenicima. Ako ni onda ne nađeš nikakvu poveznicu šteta, ali vjerujem da ćeš nešto naći

slavonika
31.12.2009., 11:01
nisam rekao da pišeš loše...to si ti rekao :)

Nisi ti meni ništa objašnjavao nego si me osobno prozivao i etiketirao bez ikakve podloge, toliko o argumentiranoj raspravi
i usput - ono što si citirao je bio nepotpun post....server zafrkava

Ok, vidim da možda ipak ima u tebi i nečeg pozitivnog.
Ono o ćemu sam postao jest grijeh Crkve kao sustava. Naime, nije isto kad ovakve teze tipa GK kaže pojedinac ili sustav.
1. Urednik GK je koristio sustav za "promicanje sustavnog mišljenja" kao svojeg mišljenja.
2. Osporio je dva preostala kandidata a ako prepostavimo (valjda ćemo se moći složiti), da Crkva nije niti za Kajina, Pusičku, Škare-Ožbolt i Vukšića, ostaju kandidati tzv. desnice.
3. Ostali kandidati su u HDZ-u ili su (neki i donedavno), bili članovi HDZ-a a Crkva svojim napisima staje, dakle uz desnicu i to, vjerojatno uz Hebranga ili Vidoševića (manje vjerojatno), ili uz Primorca. Dakle, stala je uz kandidate koji su bili dio Vrha (i to baš krojili), politike koja je ovu zemlju dovela do kolapsa i bankrota.
4. Govorila je Crkva o "grijehu struktura" ali ne na način kako insinuiraš nego kao o nečem imaginarnom. Da joj je doista važan grijeh struktura i da želi ljudima dobro, već bi davnih dana reagirala na ovakvo stanje u državi (ako se već mora miješati), i vjernicima ukazala da izborima ili nekim drugim načinom (manje vjerojatno), da se stvarnost i politiku treba mijenjati.
5. Postulat Crkve je duhovnost i tebala bi da vodi računa o duhovnosti a ne o politici. No mogu razumiti ako podigne svoj glas kada vidi da joj vjernici kopaju po smeću i da zbog lošeg života ne mogu živjeti život vjere u punom smislu riječi. Da li su zbog toga digli glas ? Nisu jer su svojim ponašanjem, tekstovima i ostalim podržali (kako sam već naveo), ljude koji su kroz 19 godina države bili i krojili živit istih 15 godina.
već ovo je predugačko ali mislim da bi se oko ovog mogli složiti ?

tutlek
31.12.2009., 11:05
Crkva promatra politiku iz sasvim drugačijeg aspekta i ono što je njoj važno (poput pobačaja, eutanazije, križeva u javnim ustanovama ... ) je na marginama političkog promišljanja, barem u trenutnoj situaciji. Političari koji podupiru drugog političara su ljudi iz istog miljea i sa razlogom se opredjeljuju jer se svakodnevno bave istim temama, no oni nemaju takav autoritet, točnije odjek na odluke birača kao što ima Crkva. Ona se mora baviti stvarima koje su u njenoj nadležnosti. Nitko joj ne osporava pravo glasa, ali način i pozadina su upitni ...

Osim toga, Crkva po svom temeljnom poslanju nema pravo na takav način odbijati ljude od nauka koji joj je povjeren, a znam da je mnoge odbila upravo zbog uvođenja politike na oltare i to je nepobitna činjenica (osobno poznajem tri 'duše' koje su odbjegle zbog toga). A da Crkva radi svoj posao kak treba, neke vrijednosti bi bile usađene u pojedince na osobnoj razini, a ne na deklarativnoj, i ne bi im trebalo svaki put crtati za koga da glasuju.

ali crkva ima i poslanje ljudima ukazivati, upućivati ih na ono što je bitno itd. Da nije tako ne bi bilo potrebe ni za nedjeljnu propovijed niti u biti za ikakvu djelatnost i aktivnost svećenika - ako ljudi već sve znaju.
Znam ja masu ljudi koji su se odbili od srkve zbog mase različitih razloga, a sa druge strane masu ljudi koji su prišli crkvi opet zbog nekih drugih stvari. Crkva neće odstupati od svojih temeljnih vrijednosti i od upućivanja na odstupanja od toga koliko god bilo moguće osipanje. Ako će se prilagođavati sa svojim temeljnim stavovima modernim tokovima onda neće ni opstati ovakva kakva je, a onda se i Biblija može nanovo pisati svakih par godina.

Kažeš da radi posao kako treba - crkva je sačinjena od ljudi i kao takva je korumpirana i prožeta dobrim i lošim kao i svaka druga organizacija. Zbog toga ima dobroga u obavljanju posla, ali i lošeg. Čovjek ima usađene vrijednosti, ali one su pred izazovima svaki dan i njih treba učvršćivati i potvrđivati konstantno i bez prestanka. Nekad se u tome ne uspije (radi metode, načina itd.), a nekad ispadne kako treba.

tutlek
31.12.2009., 11:23
Ok, vidim da možda ipak ima u tebi i nečeg pozitivnog.
Ono o ćemu sam postao jest grijeh Crkve kao sustava. Naime, nije isto kad ovakve teze tipa GK kaže pojedinac ili sustav.
1. Urednik GK je koristio sustav za "promicanje svog mišljenja"
2. Osporio je dva preostala kandidata a ako prepostavimo (valjda ćemo se moći složiti), da Crkva nije niti za Kajina, Pusičku, Škare-Ožbolt i Vukšića, ostaju kandidati tzv. desnice.
3. Ostali kandidati su u HDZ-u ili su (neki i donedavno), bili članovi HDZ-a a Crkva svojim napisima staje, dakle uz desnicu i to, vjerojatno uz Hebranga ili Vidoševića (manje vjerojatno), ili uz Primorca. Dakle, stala je uz kandidate koji su bili dio Vrha (i to baš krojili), politike koja je ovu zemlju dovela do kolapsa i bankrota.
4. Govorila je Crkva o "grijehu struktura" ali ne na način kako insinuiraš nego kao o nečem imaginarnom. Da joj je doista važan grijeh struktura i da želi ljudima dobro, već bi davnih dana reagirala na ovakvo stanje u državi (ako se već mora miješati), i vjernicima ukazala da izborima ili nekim drugim načinom (manje vjerojatno), da se stvarnost i politiku treba mijenjati.
5. Postulat Crkve je duhovnost i tebala bi da vodi računa o duhovnosti a ne o politici. No mogu razumiti ako podigne svoj glas kada vidi da joj vjernici kopaju po smeću i da zbog lošeg života ne mogu živjeti život vjere u punom smislu riječi. Da li su zbog toga digli glas ? Nisu jer su svojim ponašanjem, tekstovima i ostalim podržali (kako sam već naveo), ljude koji su kroz 19 godina države bili i krojili živit istih 15 godina.
već ovo je predugačko ali mislim da bi se oko ovog mogli složiti ?

ajde idem taksativno:
1. Ne vjerujem da je to njegovo i samo njegovo osobno mišljenje. Ako i je on je stavljen na taj položaj jer se njegovo osobno mišljenje poklapa sa stajalištem crkve. Jasno nam je svima da je to neslužbeno mišljenje crkve. KAd su stvari osjetljive daju se mišljenja putem GK, a kad su drugačije onda kroz poslanice biskupa i slično
2. & 3. Vidiš ne bi se složio sa ovim. Jesi li siguran da je crkva bila uz neku od ove trojice? Uz Hebranga koji je nedavno rekao u saboru kako između EU i Crkve bira EU? Vidošević i Primorac? Nekako mi je to teško vjerovati... Prije bi bilo da je vrijednostima koje je crkva tražila odgovarao Tuđman ili Jurčević. U svakom slučaju nemojmo brzati sa zaključcima obojica, nemojmo pretpostavljati - treba pogledati koje su vrijednosti oni "tražili" od predsjedničkih kandidata, usporediti to sa stavovima kandidata i onda napraviti filtriranje i odabir. Ok - možemo se 100% složiti iz priloženog da nisu za ovu dvojicu, a po stavovima unaprijed znamo da nisu ni uz Pusićku ili Kajina :)
4. E ovdje se nikako ne slažemo. Mislim da je tada, a mnogima i danas, sasvim jasno koga su osudili kad su prozvali grijeh struktura, znamo tko je bio ta struktura. A prozivati poimence nikad nije bilo u praksi crkve, nisu oni tužioci ni suci. Ta poslanica crkve je odigrala također veliku ulogu u tome da je koalicija 2000. dobila toliko glasova da su čak i ustav mogli mijenjati. HDZ nikad nije bio niže. NIje crkva za to zaslužna, ali je odigrala veliku ulogu. Nije u redu vaditi i nalaziti apstraktnost te izjave prije više od 10 godina, a iz diplomatskih izjava ovih dana bez priklanjanja ikome vaditi svakakve netemeljene zaključke. Meni se čini da su to dvostruka mjerila, a to mi odmah baca na zlonamjernost i neobjektivnost. NEmoj sad čitati ovo kao da tebe prozivam - ti možda nisi takav, možda jesi, to sad nije bitno, ja govorim o različitom pristupu i reakcijama na različite izjave i nastupe crkve.
5. Opet se nikako ne slažemo :) Kako to misliš da se ne bave o duhovnosti? Od kada svakodnevni život, a politika je njegov dio, ne utječe na duhovnost čovjeka. Sve je to spojeno, sve je isprepleteno i crkva reagira i izjašnjava se o apsolutno svemu što može imati utjecaja na duhovnost čovjeka - a tu se zaista radi o svemu. Crkva ne progovara o siromaštvu? Ne progovara o nevoljama čovjeka? Crkva najviše od svih drugih u ovoj zemlji djeluje baš po tim problemima - djela govore više od riječi. Naranvo osim kad čovjek prešućuje i ne želi vidjeti ta djela. NItko u ovoj državi ne napravi toliko za siromašne, gladne i potrebne. Od karitasa pa na dalje. OD pučkih kuhinja, prihvatilišta, podjele robe, hrane itd... Definitivno radi puno više od države.
Također se ne slažem da crvka podržava samo i isključivo HDZ. Često se nisu slagali niti su ih podržavali. Ono u čemu se možemo složiti je to da će crkva od velikih stranaka prije podržati HDZ nego SDP jer valjda u njima vide manje zlo. I tu ja ne stojim uz njih jer je meni već pun klinac biranja manjeg zla. Biram samo one koji su dobro, a druge više ne tangiram i ne dajem glas nikome samo zato što je drugi lošiji. Ono u čemu su bili u pravu bar 2003. je to da je u tom trenu SDP bio veće zlo jer su pokazali da su lošiji i u odnosu prema državi i nacionalnim pitanjima, a u pogledu ekonomije, socijale i blagostanja nisu napravili pomak od HDZ-a. Sada su svi isti i meni je ovaj stav o ovoj dvojici kandidata u biti osvježenje - jasno su rekli da nitko od njih po njihovom mišljenju ne donosi pravi pomak naprijed. Ja sam i bez toga znao da neću izići na drugi krug (u prvom sam zaokružio Tuđmana koji je vjerujem ateist/agnostik...ili?). Njihovo me stajalište obradovalo jer se sa istim slažem.

Vjerujem da ćemo se na kraju složiti da se ne slažemo? :)

Jordi*
31.12.2009., 11:27
ne znam stvarno koji K.... Crkvu boli za izbore:rigo:

tutlek
31.12.2009., 11:31
ne znam stvarno koji K.... Crkvu boli za izbore:rigo:

a zašto ju ne bi bolio? :)

slavonika
31.12.2009., 11:36
ajde idem taksativno:
1. Ne vjerujem da je to njegovo i samo njegovo osobno mišljenje. Ako i je on je stavljen na taj položaj je r se njegovo osobno mišljenje poklapa sa stajalištem crkve. Jasno nam je svima da je to neslužbeno mišljenje crkve. KAd su stvari osjetljive daju se mišljenja putem GK, a kad su drugačije onda kroz poslanice biskupa i slično
2. & 3. Vidiš ne bi se složio sa ovim. Jesi li siguran da jje crkva bila uz neku od ove trojice? Uz Hebranga koji je nedavno rekao u saboru kako između EU i Crkve bira EU? Vidošević i Primorac? Nekako mi je to teško vjerovati... Prije bi bilo da je vrijednostima koje je crkva tražila odgovarao Tuđman ili Jurčević. U svakom slučaju nemojmo brzati sa zaključcima obojica, nemojmo pretpostavljati - treba pogledati koje su vrijednosti oni "tražili" od predsjedničkih kandidata, usporediti to sa stavovima kandidata i onda napraviti filtriranje i odabir. Ok - možemo se 100% složiti iz priloženog da nisu za ovu dvojicu, a po stavovima unaprijed znamo da nisu ni uz Pusićku ili Kajina :)
4. E ovdje se nikako ne slažemo. Mislim da je tada, a mnogima i danas, sasvim jasno koga su osudili kad su prozvali grijeh struktura, znamo tko je bio ta struktura. A prozivati poimence nikad nije bilo u praksi crkve, nisu oni tužioci ni suci. Ta poslanica crkve je odigrala također veliku ulogu u tome da je koalicija 2000. dobila toliko glasova da su čak i ustav mogli mijenjati. HDZ nikad nije bio niže. NIje crkva za to zaslužna, ali je odigrala veliku ulogu. Nije u redu vaditi i nalaziti apstraktnost te izjave prije više od 10 godina, a iz diplomatskih izjava ovih dana bez priklanjanja ikome vaditi svakakve netemeljene zaključke. Meni se čini da su to dvostruka mjerila, a to mi odmah baca na zlonamjernost i neobjektivnost. NEmoj sad čitati ovo kao da tebe prozivam - ti možda nisi takav, možda jedi, to sad nije bitno, ja govorim o različitom pristupu i reakcijama na različite izjave i nastupe crkve.
5. Opet se nikako ne slažemo :) Kako to misliš da se ne bave o duhovnosti? Od kada svakodnevni život, a politika je njegov dio, ne utječe na duhovnost čovjeka. Sve je to spojeno, sve je isprepleteno i crkva reagira i izjašnjava se o apsolutno svemu što može imati utjecaja na duhovnost čovjeka - a tu se zaista radi o svemu. Crkva ne progovara o siromaštvu? Ne progovara o nevoljama čovjeka? Crkva najviše od svih drugih u ovoj zemlji djeluje baš po tim problemima - djela govore više od riječi. Naranvo osim kad čovjek prešućuje i ne želi vidjeti ta djela. NItko u ovoj državi ne napravi toliko za siromašne, gladne i potrebne. Od karitasa pa na dalje. OD pučkih kuhinja, prihvatilišta, podjele robe, hrane itd... Definitivno radi puno više od države.
Također se ne slažem da crvka podržava samo i isključivo HDZ. Često se nisu slagali niti su ih podržavali. Ono u čemu se možemo složiti je to da će crkva od velikih stranaka prije podržati HDZ nego SDP jer valjda u njima vide manje zlo. I tu ja ne sotjim uz njih jer je meni već pun klinac biranja manjeg zla. Biram samo one koji su dobro, a druge više ne tangiram i ne dajem glas nikome samo zato što je drugi lošiji. Ono u čemu su bili u pravu bar 2003. je to da je u tom trenu SDP bio veće zlo jer su pokazali da su lošiji i u odnosu prema državi i nacionalnim pitanjima, a u pogledu ekonomije, socijale i blagostanja nisu napravili pomak od HDZ-a. Sada su svi isti i meni je ovaj stav o ovoj dovjici kandidata u biti osvježenje - jasno su rekli da nitko od njih po njihovom mišljenju ne donosi pravi pomak naprijed. Ja sma i bez toga znao da neću izići na drugi krug (u prvom sam zaokružio Tuđmana koji je vjerujem ateist/agnostik...ili?). Njihovo me stajalište obradovalo jer se sa istim slažem.

Vjerujem da ćemo se na kraju složiti da se ne slažemo? :)

Teško da ćemo se složiti no dijalog nikada ništa loše nije donio, zar ne ?
Evo probat ću postati o točki 2. i 3.
Zaboravio sam napisati Tuđmana a o Jurčeviću mislim da ne treba trošiti riječi. Da možda je Crkva bila za Tuđmana ali to ne mijenja na stvari ništa, ne mijenja moju tvrdnju da je Crkva podržala (opet i uvijek), desničara. Zar ne ? A preko te tvrdnje olako prelaziš. Nije valjda da tebi Tuđman nije dio desnice te da tijekom zadnjih 19. godina nije bio u vrhu vlasti ?
A podržavanjem desnice u ovom slučaju i u ovom trenutku je podrška lošem stanju u državi, podrška malvezaciji i pljački, podrška većem broju pučkih kuhinja i sl. poput novogodišnje čestitke u vidu poskupljenja plina.
Nemoj mi samo reči da Tuđman nije bio dio struktura koje je Crkva osudila (kako si naveo), i sad opet podržava kandidata koji dokazano nije dorastao situaciji ?

fibo
31.12.2009., 11:51
Zaboravio sam napisati Tuđmana a o Jurčeviću mislim da ne treba trošiti riječi. Da možda je Crkva bila za Tuđmana ali to ne mijenja na stvari ništa, ne mijenja moju tvrdnju da je Crkva podržala (opet i uvijek), desničara. Zar ne ? A preko te tvrdnje olako prelaziš. Nije valjda da tebi Tuđman nije dio desnice te da tijekom zadnjih 19. godina nije bio u vrhu vlasti ?
A podržavanjem desnice u ovom slučaju i u ovom trenutku je podrška lošem stanju u državi, podrška malvezaciji i pljački, podrška većem broju pučkih kuhinja i sl. poput novogodišnje čestitke u vidu poskupljenja plina.
Nemoj mi samo reči da Tuđman nije bio dio struktura koje je Crkva osudila (kako si naveo), i sad opet podržava kandidata koji dokazano nije dorastao situaciji ?

Zaboravio si najbitnijeg, onaj koji je od početka tvrdio kako se njegova politika zasniva na temeljnim vrijednostima istini, osobnoj i nacionalnoj slobodi i čovjekovom dostojanstvu. Ono što se moglo pročitati iz GK prije prvog kruga je bilo tako jako uplitanje u izbore da većina glasača to uopće nije shvatila, a 'snalažljivi' Bandić je to pripisao kao podršku upravo njemu.

Izbor crkve je zadnjim Miklenićevim komentarom potvrđen i jasan onom koji ga je pročitao. Osuđuje se partitokracija i sve političko vodstvo (pozicija i opozicija) koje nas je dovelo u nezavidnu političku, gospodarsku i društvenu situaciju i žaljenje što nije odabran kandidat koji bi doveo do zaokreta i korjenitih promjena i koji svoju politiku temelji na istinskim vrijednostima.

Aferaš Bandić ne može biti favorit crkve kao ni Josipović koji sebe najavljuje kao poboljšanog Mesića. Za Miklenića je prava prilika propuštena, ovo što se nudi je približno isti (svak na svoj način) loš izbor.

tutlek
31.12.2009., 11:58

Da, crkva u pravilu podržava desnicu i meni je to žao. NE zato što ju ona podržava jer mislim da na želost na ljevici teško može naći nekog boljeg, nego zbog toga što je u hrvatskoj desno-lijevo toliko nakaradno postavljeno da je to nešto što me najviše smeta u ovoj državi.
Niti je HDZ desni niti je SDP ljevi. I baš zbog te nakaradne podjele Tuđman ispada desničar. A po čemu je on desničar točno, to bi volio znati? Zbog državotvornosti i zbog promicanja domoljublja? Pa zar je to odlika desnog? Ne bi li patriot/domoljub trebao biti svaki koji ide raditi za ovu državu? Nije li to neki fundament? NA žalost kod nas si desni čim pohvalno govoriš o braniteljima i zalažeš se za jače zastupanje nacionalnih interesa?
JA sam po svemu ljevičar - od ljudskih sloboda, ekonomije, odnosa prema kapitalu...ma po svemu. Ono zbog čega sam kod nas desni je činjenica da sam za ZERP, protiv sporazuma sa slovenijom, očuvanje dostojanstva DR-a itd. Što je tu desno? Zar u americi Obama ne zastupa patriotizam i državne interese isto kao republikanci? Jedino kaj on nije toliko ratoboran kao oni.
Kršćanstvo će lakše naći svoje vrijednosti u socijalnim ljevim strankama, ali kod nas se uvriježilo da ako si u crkvi da si odmah desni. MOžemo o tome diskutirati, ali na žalost to je taj petparački pristup i mentalitet koji se kod nas stvorio.
Tako da se crkva našla u situaciji da je svaki onaj koji uopće zarezuje crkvu automatski na desnoj strani političkog spektra, pa ispada da je njima bliža. A zašto su Pusićka, Josipović, Kajin i ostali ateisti i nije ih briga za crkvu ne znam i nije moja briga. Samo je simptomatično da se na desno/lijevo dijelimo po tome. A SDP reže socijalu kad dođe na vlast kontra "S" u svom imenu, a HDZ povećava kontra svom "desnom" opredjeljenju. Ma kod nas je to takav kuršlus koji sve vuče iz povijesne ideologije - YU, komunizam, Tito, Franjo, Hrvatska ili ne, građani ili državljani.... dijelimo se po krivim kriterijima kad se već dijelimo.

Tuđman - isto kao i otac mu je bio dio tih struktura, ali ja kod njega ne vidim da se okoristio, da je sudjelovao u korupciji i bogaćenju. Vjerujem da je bio onaj rijetki pozitivni dio tadašnje strukture. Možda naivno, ali mi njegov nastup odgovara više od svih drugih. Jurčević mi je bio katastrofa, papagaj na navijanje, a ovaj mi je dao dojam državnosti. A čovjek je po vokaciji i usmjerenju čisti ljevičar. Pa sa Vujićem je osnivao onu socijalnu stranku. Vjerujem da je tada bio i dobrih ljudi, ali su se utopili, a on mi je uvijek bio pozitiva...

tutlek
31.12.2009., 12:00
Zaboravio si najbitnijeg, onaj koji je od početka tvrdio kako se njegova politika zasniva na temeljnim vrijednostima istini, osobnoj i nacionalnoj slobodi i čovjekovom dostojanstvu. Ono što se moglo pročitati iz GK prije prvog kruga je bilo tako jako uplitanje u izbore da većina glasača to uopće nije shvatila, a 'snalažljivi' Bandić je to pripisao kao podršku upravo njemu.

Izbor crkve je zadnjim Miklenićevim komentarom potvrđen i jasan onom koji ga je pročitao. Osuđuje se partitokracija i sve političko vodstvo (pozicija i opozicija) koje nas je dovelo u nezavidnu političku, gospodarsku i društvenu situaciju i žaljenje što nije odabran kandidat koji bi doveo do zaokreta i korjenitih promjena i koji svoju politiku temelji na istinskim vrijednostima.

Aferaš Bandić ne može biti favorit crkve kao ni Josipović koji sebe najavljuje kao poboljšanog Mesića. Za Miklenića je prava prilika propuštena, ovo što se nudi je približno isti (svak na svoj način) loš izbor.

da, ali ljudi su lijeni pročitati što crkva traži i usporediti sa programima. Lakše je jednostavno automatski reći kako crkva podržava Hebranga a za to nema nikakvog uporišta niti osnove.

Ne znam kako ti gledaš na ovu poziciju crkve, ali mene nekako veseli. Nisu išli kontra Josipovića pa da završe u krevetu sa Bandićem. Rađe su rekli . ovi kandidati nisu naši i oni nas ne vesele...

fibo
31.12.2009., 12:14
da, ali ljudi su lijeni pročitati što crkva traži i usporediti sa programima. Lakše je jednostavno automatski reći kako crkva podržava Hebranga a za to nema nikakvog uporišta niti osnove.

Ne znam kako ti gledaš na ovu poziciju crkve, ali mene nekako veseli. Nisu išli kontra Josipovića pa da završe u krevetu sa Bandićem. Rađe su rekli . ovi kandidati nisu naši i oni nas ne vesele...

Dosljedni su svojim prethodnim izjavama i vjerni svom stavu. Možda treba malo više jasnoće jer razočaranje je (mislim) dijelom i u primatelje poruke pred prvi krug koji nisu shvatili poruku, ali je to nezgodno izravno reći :mig:
Za mene osobno drugi krug se svodi ponovo na neke prethodne izbore 'protiv' ili 'za manje zlo'. Iskreno sit sam toga i prvi krug ovih predsjedničkih izbora sam mogao mirne savjesti glasati ZA.

tutlek
31.12.2009., 12:24
Dosljedni su svojim prethodnim izjavama i vjerni svom stavu. Možda treba malo više jasnoće jer razočaranje je (mislim) dijelom i u primatelje poruke pred prvi krug koji nisu shvatili poruku, ali je to nezgodno izravno reći :mig:
Za mene osobno drugi krug se svodi ponovo na neke prethodne izbore 'protiv' ili 'za manje zlo'. Iskreno sit sam toga i prvi krug ovih predsjedničkih izbora sam mogao mirne savjesti glasati ZA.

da i ja sam glasao za, ali protiv više neću glasati. Jer je definitivno tu stvar nešto možda manjeg zla..da sam ravnodušan prema jednom glasao bi, ali ovako nikako.

A crkva nije ni smjela biti jasnija i konkretnija. Ljudi su krivi, narod je kriv što ne razumije niti uopće pokušava misliti svojom glavom. DA misle ne bi mnogi u HDZ-u vidjeli hrvatstvo kad oni zadnjih 6 godina hrvatsku sustavno uništavaju. A ljudi se kače na deklarativne izjave o hrvatstvu.... Crkva puno očekuje od ljudi, na žalost. Naš čovjek na svim stranama je zatupljen medijima kakvi jesu, površnosti i političarima kakvi jesu.
Pa nas eto tu gdje jesmo...u biti smo naivni kad se uopće nadamo da će narod shvatiti i progledati da ih sve treba napucati u guzicu....a možda i nedostaje i novih snaga koje će iskoristiti tu letargiju. Evo mi išemo, svi smo pametni i sve znamo, ali se ne pomičemo dalje od kompa i od kava sa prijateljima :)

fibo
31.12.2009., 12:30

Koliko su direktno utjecali vide se po razočaranosti. Direktnije je utjecao Rene Bakalović kuhajući janjetinu s bižima s Nadalinom nego smjernice dane s Kaptola. A tvoj prethodni komentar se odmah nadovezao na HDZ, novci itd. Koji očigledno nema veze s temom jer nije razočaranje u što nije Hebrang prošao. Treba pročitati članak (http://www.glas-koncila.hr/rubrike_komentar.html?broj_ID=17998), a ne reagirati na reakciju TV priloga.

A političke stranke nisu organizacije. Medijske grupacije, gospodarko-interesni lobiji . . . Svi se organiziraju, grupiraju zbog ekonomskih interesa i buduće kontrole, a predstavljaju manji dio populacije s kojim dijele malo ili gotovo ništa zajedničkog, jedino bi Crkva trebala šutjeti, zanimljivo. O svijesti društva/pojedinca govoriš, a s druge strane kažeš tko Mikleniću i sličnima daje prostor :eek:

fibo
31.12.2009., 12:39
da i ja sam glasao za, ali protiv više neću glasati. Jer je definitivno tu stvar nešto možda manjeg zla..da sam ravnodušan prema jednom glasao bi, ali ovako nikako.

A crkva nije ni smjela biti jasnija i konkretnija. Ljudi su krivi, narod je kriv što ne razumije niti uopće pokušava misliti svojom glavom. DA misle ne bi mnogi u HDZ-u vidjeli hrvatstvo kad oni zadnjih 6 godina hrvatsku sustavno uništavaju. A ljudi se kače na deklarativne izjave o hrvatstvu.... Crkva puno očekuje od ljudi, na žalost. Naš čovjek na svim stranama je zatupljen medijima kakvi jesu, površnosti i političarima kakvi jesu.
Pa nas eto tu gdje jesmo...u biti smo naivni kad se uopće nadamo da će narod shvatiti i progledati da ih sve treba napucati u guzicu....a možda i nedostaje i novih snaga koje će iskoristiti tu letargiju. Evo mi išemo, svi smo pametni i sve znamo, ali se ne pomičemo dalje od kompa i od kava sa prijateljima :)

Da, nije mogla ni smjela. Oni dijelovi o pobačaju i sl. su malo zabašurivanje :mig: Treba puno očekivati i tražiti od naroda, jer mora se tražiti izvrsnost, a ne osrednjost. Nažalost ljudi se danas 'obrazuju' novinskim naslovima i onda u small talk-u potvrđuju jedan drugom svoju pamet slaganjem o istim pitanjima. Lajtmotiv takvih razgovora 'i ja isto'. Drugačije mišljenje/razmišljanje ih iritira, ali je većina ipak spremna saslušati, razgovarati i početi misliti svojom glavom, uz kavicu :mig:

tutlek
31.12.2009., 12:49
Da, nije mogla ni smjela. Oni dijelovi o pobačaju i sl. su malo zabašurivanje :mig: Treba puno očekivati i tražiti od naroda, jer mora se tražiti izvrsnost, a ne osrednjost. Nažalost ljudi se danas 'obrazuju' novinskim naslovima i onda u small talk-u potvrđuju jedan drugom svoju pamet slaganjem o istim pitanjima. Lajtmotiv takvih razgovora 'i ja isto'. Drugačije mišljenje/razmišljanje ih iritira, ali je većina ipak spremna saslušati, razgovarati i početi misliti svojom glavom, uz kavicu :mig:

Tako je, ne postoji diskusija, ne postoji razmišljanje kroz koje čovjek sam sebe ponekad pobije.
Svi djeluju na bazi brzopoteznih zaključaka, šlagvorta i nekompleksnih teorij i teza. A to se vidi u svemu - od politike, vjere pa do filma i muzike. Za sve postoje dvije ocjene - super ili sranje, a onda po tome dolaze replike sa potpisujem ili "fail" ili nešto u tom stilu.
Već sam jednom rekao pa ću ponovo - sve je to greška odgoja i obrazovnog sustava. OD OŠ nas uče da se ne protivimo, da postoji samo jedno mišljenje, da se lektira može interpretirati samo na jedan način. Na faksu profesori teorije predstavljaju kao istine i nema interakcije.
Pa smo takvi kakvi jesmo - što je naslov veći to je istina veća, a ništa što nam se servira ne dovodimo u pitanje. Kao što si rekao - tu se komentira reakicaj u tv priogu, a ne sam članak. Eto samo to pokazuje sav jad razmišljanja i donošenja odluka i stavova naših ljudi

Jordi*
31.12.2009., 14:12
a zašto ju ne bi bolio? :)

lopovi su ko i sanader i co.

tutlek
31.12.2009., 14:17
lopovi su ko i sanader i co.

sad si nas sve uvjerio :) bravo :D

Samojedica
01.01.2010., 08:01

I ja se uistinu trudim svakodnevno - no ne ide mi...
Vjerujem u Boga ali me mući ta crkva..poprilično..

Samojedica
01.01.2010., 08:05
ali crkva ima i poslanje ljudima ukazivati, upućivati ih na ono što je bitno itd. Da nije tako ne bi bilo potrebe ni za nedjeljnu propovijed niti u biti za ikakvu djelatnost i aktivnost svećenika - ako ljudi već sve znaju.
Znam ja masu ljudi koji su se odbili od srkve zbog mase različitih razloga, a sa druge strane masu ljudi koji su prišli crkvi opet zbog nekih drugih stvari. Crkva neće odstupati od svojih temeljnih vrijednosti i od upućivanja na odstupanja od toga koliko god bilo moguće osipanje. Ako će se prilagođavati sa svojim temeljnim stavovima modernim tokovima onda neće ni opstati ovakva kakva je, a onda se i Biblija može nanovo pisati svakih par godina.

Kažeš da radi posao kako treba - crkva je sačinjena od ljudi i kao takva je korumpirana i prožeta dobrim i lošim kao i svaka druga organizacija. Zbog toga ima dobroga u obavljanju posla, ali i lošeg. Čovjek ima usađene vrijednosti, ali one su pred izazovima svaki dan i njih treba učvršćivati i potvrđivati konstantno i bez prestanka. Nekad se u tome ne uspije (radi metode, načina itd.), a nekad ispadne kako treba.

Sviđa mi se ova konstatacija sa Biblijom. Da, pisao ju je čovjek.
U tome i jest bit..