PDA

View Full Version : Belgija

stranice : [1] 2 3 4 5

Kiki
27.05.2004., 18:15
Odo u subotu ujutro u Belgiju na long weekend...u Bruges.
Daj, ako neko zna malo nek mi izdivani sta ima za vidjet, kupit, popit, pojist i tako jer nikad nisam bila.
Hvala.

Indi
27.05.2004., 18:30
Ja sam bila al ne u Bruges. Jedno je sigurno JAKO ces DOBRO jest tamo :top: Vjerujem da ima zanimljivih muzeja a flamanski slikari su super kul

uzivaj

Mooky Sissa
27.05.2004., 19:20
N a brzınu. Potrazı na forumu vec je bıla Belgıja ı JA pısao o tome. Onako BTW p POZDRAV SVIMA S VRUCEG JUGA TURSKE!!!!!!!!!!!!!!!

Sauber
27.05.2004., 20:44
Probaj sa Lonely Planet. Kolega s posla je baš neki dan proučavao izdanje o Belgiji(sadržava više većih gradova, a i Brugge između ostalih) jer skoro ide tamo. Bacio sam oko unutra i sve navedeno je sadržano unutra.

Kiki
28.05.2004., 05:09
Imam Lonely Planet...al fuckaj to...ja hocu iz prve ruke saznat.

xiola bleu
28.05.2004., 08:15
bila sam ti ja tamo, ali prije jedno 14 godina i slabo se sjecam. znam samo da sam bila u onim barkama koje idu po kanalima (ipak bruges zovu venice of the north), pa u jednom muzeju (ubij me, ali pojma nemam kak se zove), pa na glavnom trgu (mislim da sam usla u vijecnicu, bila je otvorena za javnost). sve u svemu bilo je bas guba. hm, a jos najvise ga pamtim zato jer sam si tam kupila video kompilaciju od the smithsa/morrisseya.. :rolleyes: :cerek:

hajdi
28.05.2004., 09:29
brugge ti je super, presladak gradic. obavezno se puno seci po malim ulicicama, a na glavnom trgu popij kavu :kava: (ak ne bude padala kisa :zubo: ). nisam imala prilike otic u neki muzej i sl., al ima puno prekrasnih gradjevina, kucica i znam da ima neka cetvrt u kojem su nekad davno zivjele ko neke opatice, a kasnije je nesto s tim bilo... ma ne sjecam se tocno vise price. al slobodno pitaj lokalne ljude za bilo sto, belgijanci (flamanci) su iznimno ljubazni, pristupacni i dragi ljudi. :five:
i nikako ne zaboravi otic u one male (privatne) prodavaonice cokolade, brugge je poznat po tome, i kupi si brda cokolade jer je savrsena. i naravno - uzivaj u bezbroj vrsta belgijskih piva. :Pivo:
have fun i puno fotkaj!! :cheer:

ps ovi smajlici su mi tak super :rock:

aaston
28.05.2004., 10:08
xiola bleu kaže:
ipak bruges zovu venice of the north

To kažu i za Amsterdam... pa koliko tih Venecija ima?:p

Hannah
28.05.2004., 11:43
da, ja sam isto čula za amsterdam, ali i za stockholm da su venecije sjevera
očito barem 3 sjeverne venecije postoje...ili već prema inspiraciji :D

aaston
28.05.2004., 12:52
gdje god ima kakav kanalić ili bar otvorena kanalizacija odmah se to krsti "venecijom", sigurno ima još po koja ... a venecija samo jedna :rolleyes:

Kiki
28.05.2004., 15:14
Ima...ima i na istoku. Bangkok na primjer je Venecija istoka...ahhaa.
nego, hvala na informacijama.
Ima li jos stogod?
Sta ima tamo za kupit, npr?
Osim cokolada.

xiola bleu
28.05.2004., 15:30
ima cipke za kupit ko pljeve. a i oni njihovi belgijski vafli koji se prodaju na ulici su mljac. a pivo ne volis.
e, sad sam se sjetila: mislim da sam bila u frank brangwyn muzeju. odi si tam, ja bih opet da mogu.

Denys
06.06.2004., 01:18
Posto sam u NL a u planu mi je vikend u Londonu, koji prevoz da izaberem? Avion, vlak, trajekt...?

xiola bleu
06.06.2004., 11:07
ja bih ti preporucila avion: iz amsterdama se stigne na gatwick za oko 45 minuta. vlak jedino ako hoces ic iz bruxellesa (eurostar); a trajekt.. meni je to presporo.

castanea
04.05.2007., 07:56
pozdrav svima!

evo dižem jednu staru temu, da ne otvaram novu.
početkom 6. mjeseca idem u belgiju, točnije u bruxelles.
našla sam na netu par zanimljivih stvari, ali molim iz prve ruke malo informacija o hrani, cijenama, šta treba vidjeti...

tnx unaprijed :)

dador
04.05.2007., 08:18
a
pozdrav svima!

našla sam na netu par zanimljivih stvari, ali molim iz prve ruke malo informacija o hrani, cijenama, šta treba vidjeti...

meni je Bruxelles bio najzanimljiviji zbog dvojezicnosti, dva naroda utrpana u 1drzavu, a u tom gradu se pretapaju....
u bruxellesu, sto se hrane tiče, imaš kebabe na svakom koraku :) (koje oni zovu pita), za, cini mi se,4-5 EUR. Imaju i belgijske waffle, prodaju se i na ulici, meni super ukusne (i jako zasitne, osobito ako po njima natrackaju šlaga).
onda imaš i neke školjke u loncu, kao neki specijalitet, valjda iz sj.mora,ali to nisam probao...
onda, 100 vrsta piva, ali sve male: na 0,5 boci Jupillera (njihova žuja) piše XXL. krenes malo isprobavat te sve pive od trešnje, vanilije, ovog-onog, i onda ti dozvizdi i vratis se na klasicno svijetlo, npr. Leffe.
Za vidjet u Bruxellesu...hmm, nista posebno-one cudovisne srebrne EU-administrativne zgradurine, Ateneum i stadion Heysel (jedno kraj drugoga, ides podzemnom do zadnje stanice), lijepi goticki centralni trg, jos par crkvetina i...to je to sto sam ja vidio u bruxellesu u 2 dana.
e,da , ako volis, imas muzej Jacquesa Brella, njihovog šansonijera, pa kad ti dozvizdi šetat, svratiš tamo i za 5 EUR se udobno zavališ i ružni Brell pjeva (doduše s platna) samo za tebe:s

Ljelja
04.05.2007., 08:56
pozdrav svima!

što se tiče izlaska i pive, trenutno je in pivnica Delirium, 100 metara od Grand Place-a. jako zgodna, super atmosfera, piva preko 50-tak vrsti - obavezno posjetiti! cijene su okej, bar ja ne vidim nikakvu razilku od drugih europskih gradova. ni približno pljački koja se doživljava na Otoku (UK).

gazdaki
04.05.2007., 12:06
pozdrav svima!

pored Grote Markt imaš jedan restoran/kafić/knjižaru posvećenu putovanjima, obavezno posjetiti, kad kreneš prema Manneken pis od glavnog trga mislim da je prva ulica na desno. Na avenija Louise, gdje su sva veleposlanstva i šminkerski dućani, kafe ILLY vrhunska kava, imaju i sendviče i sl. Sablon četvrt gdje su antikvarijati i sl.
nemoj baš jesti i piti na glavnom trgu, tamo je preskupo, odmakni se malo pa su cijen podnošljive.

crazybee
04.05.2007., 12:29
skoljke u loncu su dagnje, njihov specijalitet... inace od dobre klope uzmi si croquettes de crevettes (kroketi od malih racica) jako dobro, dagnje isto obavezno, ali ak naletis na lose nece bit tak fino... naravno sve zive pive, biere speciale obavezno, ako mozes naci birc di imaju vedett to ti je onda pun pogodak, inace na svakoj od tih boca je faca od nekog belgijca/ke, svaki put razliciti..
inace za viditi imas svega i svacega, reci sto te najvise zanima, muzeji, arhitektura...?
mislim ko i u svakom gradu imas puno lijepih stvari za vidit samo treba znati sto te zanima i kolko vremena imas...

inace ako si s nekim tko pozna bruxelles drito u centru imas zensku od maneken pisa, u nekoj prljavoj ulici :) , puno ekipe iz bxla nema pojma za to... zove se Jeanneke Pis... ak nemas nekog ko zna ides po karti nac rue des Bouchers i ona je u jednoj slijepoj ulicici koja krece s bouchersa... to ti je fora za pokazat svi imaju manekena a ti uslikaj trebu ;)

kaj god te zanima sam pitaj bila sam tonu puta tam s pravim vodicima :top:

chico locco
04.05.2007., 15:46
ne zaboravi zaviriti u H&M, C&A, ZARA i more ostalih dučana u centru, a s pivama,,,,polako. Duvel, Chimay blonde, Westmalle double, tripple, Orval, De Konick, Jupiler, Maes,,,ma tko to može nabrojati. Ugl. enjoy

Lucky Jim
04.05.2007., 21:25
Hm, ja sam u Brusselsu bio samo dan i pol a u Antwerpenu 7-8 dana.

Tako, može biti da mi je puno toga u Brusselsu promaklo ali mi je ostao dojam da je Antwerpen neusporedivo življi, živopisniji i zanimljiviji grad. Zbog arhitekture, povijesti, vjerojatno i zbog velike luke koja Antwerpenu daje jedan onako svjetski štih. Puno crnaca, arapa, žutih, autentičnih Židova... U nekim je dijelovima pomalo sličan Amsterdamu :zubo: ...

Kako razdaljina Brussels - Antwerpen nije velika (jer to unutar Belgije ne postoji :D) i vlakom se prijeđe za čas, preporučam, dakle i Antwerpen.
Fantastični ali ne toliko razvikani Plantin-Moretus muzej, Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, Rubensova kuća, muzej dijamanata (kroz Antwerpen prođe oko 85% od svih nebrušenih dijamanata koji se iskopaju u cijelom svijetu svijetu!), Beguinage, katedrala... Restorani valjda svih nacija na svijetu (pa i "Mostar Croatisch Balkan grill") ... Naravno, i tamo ima piva i čokolada za višegodišnji studij.

Flamanci su mi zanimljiviji i simpatičniji od Valonaca (nekako mi srce kuca za manje jezične zajednice i narode), a, iako se i Brussels nalazi na flamanskom području, francuski je u njemu jači od flamanskog, dok u Antwerpenu to nije slučaj...

Također, puno sam lijepih stvari čuo i o Bruggesu. Tako, kad bih išao opet u Belgiju, nipošto ne bih ostao samo u glavnom gradu!
Mislim da je Belgija neopravdano zanemarena od strane turista - meni je jedan od omiljenih krajeva Europe. Uživaj!

Ljelja
05.05.2007., 20:15
kada bi se moglo birati između Antwerpena, Bruggesa i Bruxellesa, onda Bruxelles definitivno na zadnje mjesto. i meni grad kao takav bez duha i atmosfere.

crazybee
06.05.2007., 16:06
pa definitivno ne bi bilo lose skoknuti do tih gradica...

kupi si gopass kartu imas deset putovanja za 45 eur sto ispadne 4,5 po putu (inace su takve relacije do 20tak eura) plus ak je dvoje ljudi sam na istu kartu napises dvaput putovanje i to je to (ak mislis da ne bi sve ispucali)

castanea
07.05.2007., 13:37
puno hvala svima na odgovorima. puno korisnoga ima. do puta imam još malo manje od mjesec dana, odnosno 3 tjedna i već sad sam sva u tome. :)

arte
07.05.2007., 16:40
Grote Markt je prekrasan! Samo zbog njega bih se ponovno ovog trenutka vratila u Bruxelles. Možda zato što sam ga prvi put ugledala u jednoj iznimnoj atmosferi: rano jutro, trg još prazan, mokar od kiše, nebo olovno sivo, i gotovo nestvarne zgrade barokne arhitekture toplih boja, onako naherene kako se naslanjaju jedna na drugu…na trenutak mi se činilo da gledam neku savršenu maketu…. Naravno, i kad je krcat turistima, tržnicom cvijeća, prodavačima slika, osvijetljen noću…..je predivan!:cerek:
Ostalo što mi je ostalo od B.
- pročelje crkve (ne mogu se sjetit kako se zove) gdje su živjele begine
- primjeri secesijske arhitekture npr. zgrada u kojoj se danas nalazi muzej instrumenata, hotel Metropolitan, neke zgrade na trgu Ambroise (to je blizu četvrti EU)
- Atomium – nisam očekivala, ali me se dojmio…impozantna građevina
- Muzej lijepe umjetnosti – zapravo dva odvojena muzeja jedan do drugog (starija i moderna umjetnost) – ovaj prvi ima posebno vrijednu zbirku flamanskih majstora
- Galerije St.Hubert sa svojim caffeima, restoranima i otmjenim shopovima
- Kraljevska palača i park nasuprot – inače palača je otvorena za javnost samo krajem srpnja i poč. kolovoza
- Što još? VAFLE! U svim kombinacijama (čoko, šlag, jagode..) …i predobra belgijska čokolada. Joj, još sanjam one njihove male dućančiće sa čokoladnim delicijama.
- Za šopingiranje po umjerenim cijenama: ulica Neuve koja je pješačka zona ; Avenija Louise također za shopping, nešto skuplji dućani

Ono što mi je bilo bezveze je famozni Maneken Pis, neugledan mali brončani kip od kojeg su napravili pravu instituciju. Čak postoji i muzej odjeće koja se šiva za njega… Ništa posebno nije ni razvikana ulica Bouchers sa svojim restoranima.
Bila i u Antwerpenu, meni ništa osobito osim tu i tamo izdvojenih znamenitosti kao što je Rubensova kuća, glavni trg, muzej tiskarstva i da, katedrala, najveća belgijska katedrala, ostavlja bez daha i izvana i iznutra
Brugge je priča za sebe. Romantično mjesto iz bajke. Jedino što se nakon 18-19.00 sati pretvara u mrtav grad. Sve se zatvara i odjednom nigdje nikog.

Lucky Jim
07.05.2007., 21:14
Pošto sam i sam pogreškom pojačao zbrku, da se ispravim - Brugge (bez s) je flamansko (nizozemsko) a Bruges (sa jednim g) francusko ime grada koji sam spomenuo.

Inače, u Antwerpenu mi je bilo zanimljivo da ima podzemnu željeznicu iako se radi o gradu sa samo 450 tisuća stanovnika i, na prvi pogled, mnogo manje problema sa prometom nego Zagreb. Toliko o priči da je Zagreb još jednostavno premalen za metro...

Billi
08.05.2007., 11:10
mi idemo u 6 mj na sjever. moj je plan u belgiji naci farmu shire konja. naravno nakupovat hektolitre jupilera:cerek:

ja sam inace boravila u seocetu Tremelo, i vozikala se okolo. ima negdje onaj historijski park, sa starim originalnim kucama i zivotinjama.
jel netko zna di je to ili kak se zove? bas bi tam kikice odvela...

Billi
08.05.2007., 11:48
park se zove bokrijk

Claire
13.05.2007., 11:33
Kako razdaljina Brussels - Antwerpen nije velika (jer to unutar Belgije ne postoji :D) i vlakom se prijeđe za čas, preporučam, dakle i Antwerpen.

ovo 'za cas' je u minutama :zubo: koliko?

arte
13.05.2007., 11:49
ovo 'za cas' je u minutama :zubo: koliko?

Iz Brisela do Antwerpena je nekih 40 minuta vožnje vlakom.
Ako nekog zanima Bruge, do tamo je iz Brisela sat vremena vožnje. Btw, vlakovi su im točni i čisti...:s

Claire
13.05.2007., 12:06
Iz Brisela do Antwerpena je nekih 40 minuta vožnje vlakom.
Ako nekog zanima Bruge, do tamo je iz Brisela sat vremena vožnje. Btw, vlakovi su im točni i čisti...:s

divno... hvala :kiss:

Elektra
15.05.2007., 11:35
Super da sam bacila pogled ovdje, baš ima korisnih stvari.
Anyway, i ja putujem u Bruxelles krajem 5. ili početkom 6. mjeseca (ne ovisi o meni) i kad saznam - budem se još detaljnije raspitala. :)

kisha
28.07.2007., 00:08
Brugge je priča za sebe. Romantično mjesto iz bajke. Jedino što se nakon 18-19.00 sati pretvara u mrtav grad. Sve se zatvara i odjednom nigdje nikog.

I ljeti? Jer smo mislili skoknuti do Bruggeta oko 17 sati pa do zadnjeg vlaka u 23. Zar je moguće da i ljeti bude tako mrtvo? Kad si ti bila?

Nama je tura Bruxell, Gene, Brugge pa Antwerpen i onda via Nizozemska.

Zanima me Antwerpen? Iskustva, mjesta za izaći, jesti itd.

chico locco
28.07.2007., 14:08
oko katedrale je živo,,,pa rekao bih do kasnije u noć,,vikendom do jutarnjih sati. izbjegavati dio oko gl.kolodvora,,puno marokanaca i zna biti problema, inače murija ima posla konstantno (valjda sa doseljenicima). jesti se da oko katedrale (nešto kineskih, pa pice,pašte, ono klasika.Inače restorani brze hrane su smješteni oko gl. kolodvora a ima ih i nešto oko katedrale( pomfri, Mc ovaj i onaj, piletina i to,,e to ima za male pare na trgu pored kolodvora). Ulica, dvije oko katedrale su dobri kafići (irski) i tu zabava nije upitna. svkako preporučujem odlaza u Cuba Bella kafić. on je od katedralu u smijeru zapada, prema moru tj. kanalu, pa u jednoj od krajnjih bočnih uličica. radi pet -ned. E tu je zabava što za dušu što za tijelo. društvo ispred u postovima je napisalo šta valja vidjeti od kulturnih znamenitosti. ja preporučujem šoping na Meieru, glavnoj pješačkoj zoni (od kolodvora prema katedrali). krcata dučanima i nađe se lijepe i dobre robe za pristojnu cijenu (H&M, Zara, New Yorker, Celio......ma ima ih)

arte
03.08.2007., 12:42
I ljeti? Jer smo mislili skoknuti do Bruggeta oko 17 sati pa do zadnjeg vlaka u 23. Zar je moguće da i ljeti bude tako mrtvo? Kad si ti bila?

Bila usred ljeta i danju je bilo puno, previše turista, sve vrvi od ljudi.. Ali predvečer se sve nekako smiri, sve što se nudi turistima zatvara se, centar opusti, većina ljudi nestane, dućani se zatvaraju i zapravo meni je tek tada bilo ugodno..:) taman za šetnju kanalima i uličicama bez gužve. Jedini bed mi je npr. bio što sam se jednu večer tako zaželila popapati jednu vaflu sa šlagom i jagodama :cerek:, ali nema šanse da je nađeš u nekoj slastičarnici, baru, na ulici... poslije 18-19 h.
Ali gradić je prekrasan, nemojte ga preskočiti.

black&white
06.08.2007., 21:08
Gent....(ah, još me malo srčeko boli :cry: )

Ja sam odlučila da se u sljedećem životu reikarniram kao student u Gentu :cool: mislim da kužite zašto.:D

RubyWoo
02.11.2007., 14:21
Bok ljudi! Za dva tjedna trebam poslovno u Antwerpen i izgleda da ću imati dosta slobodnog vremena pa me zanimalo da li je tko od vas bio tamo i da mi preporuči šta se tamo ima za vidjeti i raditi. Tu ne mislim samo muzeje i nekakve znamenitosti veći i gdje je najbolje izaći, otići na kakvu dobru klopu, šopingirati itd. Svaki savjet dobrodošao....

Big_B
05.11.2007., 10:47
Bok ljudi! Za dva tjedna trebam poslovno u Antwerpen i izgleda da ću imati dosta slobodnog vremena pa me zanimalo da li je tko od vas bio tamo i da mi preporuči šta se tamo ima za vidjeti i raditi. Tu ne mislim samo muzeje i nekakve znamenitosti veći i gdje je najbolje izaći, otići na kakvu dobru klopu, šopingirati itd. Svaki savjet dobrodošao....

Obavezno moras jesti tople vafle sa slagom i jagodama. Toplo preporucam.
Inace, grad simpatican. Nije bas velik. Mozes unajmiti auto i skoknuti do nekog obliznjeg. U belgiji su ti male razdaljine, pa...

rossko
19.11.2007., 09:47
Ljudi preporučite kaj ima zanimljivo tamo?

sve prijedloge primam................

nukac
19.11.2007., 09:57
Meni definitivno Atomium... Imas osjecaj ko da se nalazis u nekom svemirskom brodu iz SF filmova 60-tih godina... :top:

-haf-
19.11.2007., 15:03
Atomium je totalni trash....:lol:

beare
19.11.2007., 19:43
Iskreno nisam pokaziva neki interes za Atomium, ali nije tako loše unutra, baš kao da si u nekome filmu iz serijala Zvjezdane staze; iz 70-ih. Meni je stari dio grada jako lijep, kao Pariz u malom; a trenutno je tamo i zanimljiva Rubensova izložba. I da; EU parlament nije loš :mig:

vanelic
20.11.2007., 22:43
ja glasam za laganu šetnju ulicama starog grada, kavica i uživancija u arhitekturi na Grand Placeu (glavnom trgu u Bruxellesu). bio tamo prije mjesec dana i najbolja mi je bila ta šetnja okolo bez nekakvog specifičnog plana.
i ako imaš vremena, definitivno odi do Bruggea. totalno me oduševio. pogotovo kad popodne sve one horde turista otiđu i navečer je sve mirno, lijepo osvjetljeno...

rossko
23.11.2007., 08:13
ja glasam za laganu šetnju ulicama starog grada, kavica i uživancija u arhitekturi na Grand Placeu (glavnom trgu u Bruxellesu). bio tamo prije mjesec dana i najbolja mi je bila ta šetnja okolo bez nekakvog specifičnog plana.
i ako imaš vremena, definitivno odi do Bruggea. totalno me oduševio. pogotovo kad popodne sve one horde turista otiđu i navečer je sve mirno, lijepo osvjetljeno...

puno ti hvala!

nažalost neću imati vremena otići do bruggea jer smo dan ranije u amsterdamu a onda se odmah vraćamo u koeln.

imaš još nekaj zanimljivo za preporučiti?

vanelic
23.11.2007., 09:50
čokolada čokolada... pod obavezno probaj belgijsku čokoladu u nekoj od mnogobrojnih njihovih trgovina čokoladom. cijena je visoka, ali za 10dkg se možeš isprsiti :-)
imaju prekrasnu katedralu, nalik na Notre Dame u Parizu. muzeje nisam razgledavao jer su imali nekakvo čudno radno vrijeme. oduševila me EU četvrt sa zgradama europske komisije, parlamenta itd (uđi u parlament, imaš nekoliko tura dnevno u točno određene sate s audio vodičem i najbolje od svega - BESPLATNO je)

arte
23.11.2007., 10:27
Stari dio grada sa trgom Grand Place je prekrasan, odmah blizu je galerija St. Hubert sa mnogo decentih trgovina, restorana i caffea, iz galerije možeš skenuti u labirint ulica Sacre isle (svetog otoka) s najpoznatijom ulicom Bouchers koja je krcata restoranima, ulica Nueve za shopping, ako te zanima strip obavezno pogledati muzej stripa koji se nalazi u zgadi koju je projektirao Victor Horta, jedan od najpoznatijih belgijskih arhitekta, pa u Gornjem gradu možeš prošetati kraljevskom četvrti, tamo je ogroman park, kraljevska palača (nju se unutra može pogledati samo ljeti), blizu je Muzej lijepe umjetnosti..
Osobno, EU četvrt i nije nešto, posebno ako imaš malo vremena možeš je i preskočiti... Za Atomium sam i ja mislila da je ono bezveze, a na kraju sam se oduševila..
Sve u svemu lijep je Brisel, ima toga za vidjeti, za zasladiti se :) , posebno mislim na njihove vafle i perfektne čokolatine...

rossko
23.11.2007., 14:07
Stari dio grada sa trgom Grand Place je prekrasan, odmah blizu je galerija St. Hubert sa mnogo decentih trgovina, restorana i caffea, iz galerije možeš skenuti u labirint ulica Sacre isle (svetog otoka) s najpoznatijom ulicom Bouchers koja je krcata restoranima, ulica Nueve za shopping, ako te zanima strip obavezno pogledati muzej stripa koji se nalazi u zgadi koju je projektirao Victor Horta, jedan od najpoznatijih belgijskih arhitekta, pa u Gornjem gradu možeš prošetati kraljevskom četvrti, tamo je ogroman park, kraljevska palača (nju se unutra može pogledati samo ljeti), blizu je Muzej lijepe umjetnosti..
Osobno, EU četvrt i nije nešto, posebno ako imaš malo vremena možeš je i preskočiti... Za Atomium sam i ja mislila da je ono bezveze, a na kraju sam se oduševila..
Sve u svemu lijep je Brisel, ima toga za vidjeti, za zasladiti se :) , posebno mislim na njihove vafle i perfektne čokolatine...

BOG VAS BLAGOSLOVIO!!!

Claire
08.03.2008., 15:28
ja sam od ponedjeljka u belgiji i za brisel vec imam popis svega sta hocu vidjeti, ali me zanima sta ima lijepog u Gentu?

black&white
09.03.2008., 08:23
ja sam od ponedjeljka u belgiji i za brisel vec imam popis svega sta hocu vidjeti, ali me zanima sta ima lijepog u Gentu?

Gent je nekad bio važan industrijski , a i trgovački grad - i to se vidi na njegovoj arhitekturi. Prekrasni kanali rijeke Leie, Graslei (uličice u centru grada) u kojima su se smjestile zgrade cehova , a najjačo je bio onaj pomorski (a cehovske zgrade ćeš vidjeti i na gran marketu u brusselu), te neizbježni zamak Het Gravensteen i gotička katedrala.

Ali Gent je i studentski grad. Lijepo ih je vidjeti gdje sjede na obali u Grasleiu - sve bude krcato mladima ;)

A do Genta je lako doći - sat vremena vlakom od Brussela. Pa ako još imate priliku i skoknuti do Brugge-a, svakako ga posjetite. Brugge je pod zaštitom UNESCA-a, pa mislim da nije potrebno da ga opisujem.

Svakako - pojedite dagnje, pijte pivo (netrabam naglasati belgisjo, zar ne ;). probajte pivo Delirium ;), i nevračajte se doma bez belgijske čokolade ;)

Uživajte! :)

Claire
09.03.2008., 09:17
hvala...:)
ovaj put nemam vremena za Bruž, ali stavit cu ga na popis

veccinho
13.03.2008., 11:57
Pozdrav!

Da li možda netko zna za nekakav site na kojem bih mogao naći nekakve informacije o odmorištima/benzinskim stanicama na belgijskim autoputima?
U biti me zanima potez između Leuvena i Bruxellesa.
Nešto kao što je http://www.autohof.net za Njemačku i Austriju.

Hvala unaprijed!

x-type
14.03.2008., 09:30
pa to je vrlo kratka dionica od kojih 20 km. imaš jedno odmorište bez objekata nadomak Bruxellesu i jedno kod Leuvena s Totalovom pumpom, ali na A3, dakle ako dolaziš od Liegea

globetrotter
28.05.2008., 16:22
evo još malo detalja o bruxellesu :top:

http://www.putovnica.net/index.php?view=article&catid=3%3Abruxelles&id=5%3Abruxelles&option=com_content&Itemid=4

akcija1
02.01.2009., 23:51
Uskoro putujem u Brisel na 2 dana avionom
Da li ima netko neka iskustva gdje odsjesti za jeftine pare,sto pogledati i sl i opcenito nekie savjete o gradu

globetrotter
03.01.2009., 09:12
kako je bilo slicno pitanje za docek nove godine u bruxellesu, odgovor cu samo copy-paste:

mjesta za izlaske u bxl-u su najcesce oko grand placea i place st. gery. kao je belgija poznata po pivu, imas dosta pubova i cafea koja nude i nekoliko stotina vrsta piva, poput - le bier circus i delirium cafe, a tu su jos poznata mjesta kao sto su o'reilly's pub, a la mort subite ili l'image nostre dame. od klubova imas mirano continental, duke's, bazzar itd.
postoji par ulica koja su 'restaurant zona', kao sto je rue des bouchers. inace, gastronomija u bruxellesu (http://www.putovnica.net/odredista/2-belgija/6-bruxelles?start=8) je prilicno razvijena, tako da tu neces ostati gladan. svakako probati njihove vafle i cokolade...
od znamenitosti (http://www.putovnica.net/odredista/2-belgija/6-bruxelles?start=2) tu su glavni trg - grand place, s gradskom vijecnicom, obliznjim manneken pisom i burzom te okolnim ulicama. zatim katedrala, atomium, parc du cinquantenaire...

za jeftin smjestaj tu su hosteli, npr. grand place, i budget hoteli, npr. la vieille lanterne, ali kako bxl ima ogromnu fluktuaciju radnika preko tjedna, postoje super b&b, npr. la cambre, pa malo proguglaj za njih i ostale...

beare
03.01.2009., 15:16
pokušaj svratiti do europskog parlamenta....meni ona četvrt nije loša :) atomium ti cool, ja sam bio skeptičan u početku ali mi je unutra baš bilo fora. Brussels nije baš grad od noćnog života...no za 2 sata si u Amsterdamu pa....

akcija1
03.01.2009., 15:36
OKI
nemam toliko vremena za odlazak u Amsterdam jer sam samo dva dana u Bruiselu ali cu posjeitit neku pivnicu
trenutno trazim jeftin smjestaj nasao sam u hotelima pored zracne luke 59 eur po sobi/noc a pogledat cu i ove hotele jeftine sto su pored glavnog trga

mufnica
04.01.2009., 00:34
ja sam na ljeto bila u briselu, i grad me bukvalno odusevio !!! rado bih opet tamo
:s

sto se smjestaja tice, ja sam imala stan, ne znam koliko si se spreman pruzit s lovom, evo ti dva hotela http://www.almahotel.be/ i http://www.ibishotel.com/gb/reservation/liste_hotels.shtml, koji su u samom centru i sve ti je blizu, pa malo pogledaj, i vidi da li ti odgovaraju cijene. Alma mi ne izgleda lose, i jeftinija je od ibisa, u kojem sam ja boravila u parizu, i skroz je ok, imas svoje kupatilo i cistoca soba je zadovoljavajuca.

brisel je podijeljen na "gornji"(moderniji) i "donji"(stariji) dio grada. vrijedi se slikat na grand placu, pored pisonje, burze, vidjet atomijum (koji je van grada, ne znam sad otprilike koliko je udaljen jer sam bila s autom, al imas dobar gradski prevoz pa se mozes organizovati), dio sa zgradama evropskog parlamenta, unije i svih inih glavonja evrope, kraljevske male dvore... ako se sta jos sjetim, pisat cu.

sto se klubova i izlazaka tice, mene konkretno se dojmilo njihovo uzivanje u raznim happy hour ponudama od 17 h, svi kafici su puni, sve baste, od popodne do kasno navece, posebno mjesto preko puta glavnog ulaza burze, prodje se pored irish puba 20ak metara u unutrasnjost, mislim ulica "van praet" i tu je mali trgic (place st gery) sa 4-5 kafica/ zalogajnica, gdje je uvijek super atmosfera. kod njih u kaficima uvijek mozes pojesti supu, salatu, sendvic... preko puta burze, sa njene desne strane od glavnog ulaza je restoran sa azijskom kuhinjom gdje se moze jeftinije jesti po danu.
probaj njihove vafle, nisu nesto spektakularno, al eto. cokoladu obavezno. napoznatija radnja belgijske cokolade je pierre marcolini, gdje kolac kosta oko 6 eura, al vrijedi svakog centa !
najbolje palacinke su u blizini burze i grand placa, naziv radnje ima u sebi "crepes" (ne sjecam se tacno)
i pomfrit! fenomenalan! mljac
inace na svakom koraku imas girose, kebabe, jedi u arapa, porcije su obilne, kostaju oko 3 eura. mozes pojesti i pola koke s grila i pomfrit za 2,5 eura

posto ja nisam ljubitelj pive, probala sam njihov proizvod pivu/sok "kriek" - to je tocena piva od visnje, i savrsena je (3 eura) :top: al vjerovatno pravim pivopijama se ne svidja. al eto preporucujem !
kafa varira od 1,5eura na vise.

ima odlicna ulica sa radnjama antiknog namjestaja i galerijama, koja je nedeljom puna, kao i glavni buvljak u blizini, al ne mogu se sjetit naziva, ako neko zna nek javi, pliz, to valja vidjeti.

ma brisel mi je :cerek::cerek::cerek::cerek:

nadam se da sam pomogla

uzivaj

mufnica
05.01.2009., 08:41
i btw obavezno posjetiti Bruges :top:

vlastimir
06.01.2009., 23:00
Meni je Brisel prva europska metropola koju sam posjetio uživotu pa zato i nisam možda dobar sudac, ali meni je definitivno sjeo. 5 dana sam bio i taman dovoljno.
Činilo mi se da je grad stvarno ogroman i dok sam hodao po njemu, a pogotovo dok sam gledao sa Atomiuma.
Najviše su me se dojmile - pive. WESTMALLE - 10% alkohola. Pitka, gusta, a udara samo tako.........mmmmmmmmm
For su mi i čokolaterije koje su u centru na svakom koraku. Definitivno ti izbiju pokoji euro više.
Glavni trg je zgodan. Naravno, na njemu nema klupa, tako da možete sjest samo u kafiće.
Maneken Pis definitivno precijenjen.
Ta ulica sa restoranima -Boucher, je meni vrlo simpatična i živopisna. Iznenadio sam se koliko se ponose svojim morskim specijalitetima,. Bez pokrića. Probao sam njihove dagnje i još par ribljih stvari i bez preseravanja moram reć da je to nebo i zemlja u odnosu na dalmatinsku ribu i način pripremanja. U našu korist, naravno.
Atomium je vrijedan posjeta. Pored njega je mini Europe isto tako zgodno za pogledat.
Svidjela mi se i ta šoping ulica (slabo pamtim imena) gdje imate HM,ZARU,MANGO........brdo brandovu sve jedan do drugoga. Eh, da Zagreb ima takvu ulicu....
Baš u toj ulici je bio primjetan i ogroman broj imigranata. Mnoštvo zamotanih žena i brdo Arapa. Arapi su u ogromnoj većini i vozači taksija.
Eto, meni se grad svidio, a vjerojatno ima i bolju ponudu noćnog života od skromne koju sam ja uspio pronać.

shteva
07.01.2009., 14:14
Zaboravil si vafle....prodaju se na svakom koraku i prilicno su ukusni....

love2travel
07.01.2009., 14:51
Svidjela mi se i ta šoping ulica (slabo pamtim imena) gdje imate HM,ZARU,MANGO........brdo brandovu sve jedan do drugoga. Eh, da Zagreb ima takvu ulicu....

Rue Nueve iliti Nieuwstraat :) Hrpa dućana i odličan shopping centar - City2

akcija1
08.01.2009., 20:24
Da li netko bio u Genku , GENK (provincija Linburg) trebam info o smjestaju jeftinom na netu nema nista ?

Za Brisel sam sve nasao

akcija1
11.01.2009., 13:38
Jos jedanput ponavljam GENK (provincija Linburg) da li netko bio sto posjetiti gdje jeftino spavati ?Hvala

akcija1
07.03.2009., 11:20
Pozz,
Priblizava se moje putovanje u Brisel
Nasao sam smjestaj u hostelu 15 min pjesice od Grand Placa 22 eur nocenje s doruckom
Manje vise sto trebam posjetiti su automium, stadion Heisel , park Cinkvicento(ne znam jesam li dobro napisao), neku grdajevinu sto izgleda isto kao Trijumfalna kapija u Parizu, cetvrt EU, Vijecinicu, Burzu i crkvu sto izgleda isto kao Notre Dam u Parizu.

Sto se tice shoppinga rekli ste ulice Neuve i Av. Louise

S obzirom da sam mlad a imat cu 2 noci u Briselu cetvrtak i petak vece gdje je najbolje da izadjem da se dobro zabavim imam 25 god ? Vidim da ste ove pivnice spominjali , sto predlazete ?

globetrotter
07.03.2009., 14:13
parc du cinquantenaire sa svojim slavolukom pobjede, ako volis muzeje, u istom kompleksu su vojni i autoworld muzej s brojnim oldtimerima. uz ovo ostalo sto si nabrojao, ima jos kraljevska palaca i manneken pis.
od pivnica i pubova (http://www.putovnica.net/odredista/belgija/6-bruxelles?start=6) preporucio bi - a la mort subite (zanimljivo uredjenje, vlastito pivo, samo malo skuplji, ali se isplati), l'image nostre-dame (probati kasteel pivo od nekih 11%), o'reilly's pub (popularan medju strancima), delirium café (oko 2000 vrsti piva) itd.
od klubova mirano, fiesta bar, soho... tamo ces uglavnom i pronaci mladju ekipu.

Natallie
09.03.2009., 01:34
A Liege? Smještaj,kakav je grad općenito?
Spremam se uskoro tamo...koliko je daleko od Brisela?

globetrotter
09.03.2009., 09:10
A Liege? Smještaj,kakav je grad općenito?
Spremam se uskoro tamo...koliko je daleko od Brisela?

bio samo u prolazu, ima 45 minuta voznje vlakom (thalys) od bruxellesa, sjecam se da su gradili novi futuristicki zeljeznicki kolodvor. klasicnim vlakovima treba 60-80 minuta.

Registrovan
23.03.2009., 11:59
Pozdrav

Zanima me sta je ono bas osnovno u ova dva grada sto bi se trebalo vidjeti i posjetiti?
Bit cu sljedeci vikend tamo pa me zanima da li se tesko snalaziti u ova dva grada i sta je to sto bi se moralo posjetiti?

Gdje ima dobra klopa, dobar bar, kafic ili slicno???

Pozdrav

globetrotter
23.03.2009., 12:28
Pozdrav

Zanima me sta je ono bas osnovno u ova dva grada sto bi se trebalo vidjeti i posjetiti?
Bit cu sljedeci vikend tamo pa me zanima da li se tesko snalaziti u ova dva grada i sta je to sto bi se moralo posjetiti?

Gdje ima dobra klopa, dobar bar, kafic ili slicno???

Pozdrav

imas ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=51218&page=3) temu o belgiji...

Registrovan
23.03.2009., 13:08
Pozdrav

procitao sam i sam tu temu. Nasao sam i citao ali mi ipak neke stvari nisu jasne.

Ljudi pricaju o vaflima, crkvama i umjetnosti..To iskreno za mene nije bitno. Zanima me sta se u Brusselsu i Genku ima vidjeti atrakktivno, npr sta je to sto se mora vidjeti..

Pored toga znaimaju me dobre i poznate pivnice i barovi sa dobrom muzikom i vrste i cijene piva posto svi govore da je Belgija obilata pivom...

Zanima me i dobra klopa, sa mesom, nista pice i te gluposti...

Za kraj me zan ima da li se tesko snalaziti po gradu i kako koristiti gradski prijevoz i kakve su cijene, i naravno za kraj koliko kosta taxi za ono u slucaju da se mora uzeti...

Pozdrav

globetrotter
23.03.2009., 14:00
u bruxellesu imas grand place s gradskom vijecnicom i okolnim ulicama, to je sredisnji trg pod zastitom unesco-a, tako da tu neces fulati. u novijem dijelu isplati se vidjeti atomium i europsku cetvrt, pogotovo ako preferiras modernu arhitekturu, a pokraj eurocetvrti je slavoluk pobjede, njega svakako vidjeti.

od pivnica i pubova preporucujem - a la mort subite (zanimljivo uredjenje, vlastito pivo, samo malo skuplji, ali se isplati), l'image nostre-dame (probati kasteel pivo od nekih 11%), o'reilly's pub (popularan medju strancima), delirium café (oko 2000 vrsti piva) itd. od klubova mirano, fiesta bar, soho...
cijene piva se krecu od 4-5 eura na vise, po principu sto bolje to skuplje. probati trappiste: chimay (plavi), orval, westmalle (tripel)... pa duvel, achel...
ponuda hrane je bogata, pogotovo u rue des bouchers, ulica koja je cijela u restaurantima. ako hoces fina mjesta to su comme chez soi, belga queen i sl.
u gradu se lako snalaziti, imaju 3 linije metroa, plus tramvaji i autobusi. jednodnevna karta je 4,50€, trodnevna 9,50€. metro pokriva sve bitne tocke u gradu.
taxi je prosle godine imao cijene oko 1,35€ po km (gradski taxi na kojem na plavo-zutoj ploci pise region de bruxelles), plus 2,50€ za pick-up.

za genk ti ne mogu pomoci, ali ako ces eventualno navracati u ghent, brugge ili antwerpen, to mogu.

Registrovan
23.03.2009., 15:13
Mnogo hvala na odgovorima globetrotter !!!

Mnogo mi je to pomoglo, to je upravo ono sto me zanima..Bit cu jedan dan u Brusselsu a jedan i pol dan u Genku. Dolazim radi nogometne utakmice pa sam onako usput zelio da vidim neke stvari, u prolazu...

Pivo i nije tako jeftino, ako je 4-5 eura to jedno od jeftinijih, onda su ona malo gotivnija dosta skuplja...Mene i moju ekipu toliko i ne zanima kvalitet koliko kvantitet, pa je razumljivo da je to skupo jer 2 dana x po nekih minimalno 20tak komada x 5 eura po komadu pravi lijepu cifru....:):)

No nije to problem...Taxi i nije skup, sto je veoma dobro......

A u kom dijelu se nalaze te pivnice i caffe barovi? Je li se moze pjeske od tog Grand Place doci do tih mjesta??

Pozdrav

globetrotter
23.03.2009., 17:47
ako si jedan dan u bruxellesu (http://www.putovnica.net/odredista/belgija/6-bruxelles), onda za razgledavanje je dosta grand place, slavoluk (izadjes na metro postaji schuman) i atomium (metro postaja heysel, pokraj je i stadion).
najpovoljnije pivo je jupiler, nesto kao ozujsko ili karlovacko pivo u hrvatskoj, i stella, naravno. cijene od 4 i vise eura su za belgijska piva u boci (0,33 ili 0,375) u pubovima. ako cete vise cugati, u ducanima je jeftinije, kao i svugdje, pa popijte dio u hotelu/hostelu, a nastavite poslije negdje vani. toceno pivo se moze naci 0,33l za 3,50€. trappist piva su odlicna, savjet je da probate barem jedno od njih kad ste vec tamo. bruxelles inace nije bas jeftin grad.
svi ovi pubovi su ti unutar 5 minuta od grand placea - o'reilly's je pokraj zgrade burze (irski pub), delirium café i a la mort subite malo ispod katedrale... na samom trgu imas le roy d'espagne, odlicna brasserija (hrana i cuga se posluzuje), super uredjenje, sve u drvu... ali bez brige, ima pubova na sve strane :D

yation
25.03.2009., 15:41
Za sve što je rekao globetrotrer potpisujem. Atomium je na rubu grada, tik uz "expo" paviljon. Tu je i zgodan hotel nije preskup a i metro je odmah pored-zadnja stanica. Centar grada- obvezno pivo "kvak" i "mors subita". Probaj naći piva i u malim trafikama. Proći ćeš i duplo jeftinije, piti ćeš s nogu (ipak je to europa a ne USA) a piva znaju bit izvrsna. TAko sam otkrio škotski "Gordon", tamno pivo s 9% alkohola. Kako je bio 2 mjesec, pasalo mi je odlično. Cijene, pizza cca 10 eura. Aliako želiš probat lokalna jela bez velike love, onda u 3 centralne metro postaje obiđi malo prodavaone brze hrane, Jeo sam odličnu klopu tamo a autohtona je.
Idi u brugge ili briž po naški. Grad je "bombon", treba ga vidjeti. Sličan je i ghent (ili Gent). Oba su ljepši od brisela. Za genk nisam čuo, možda je to ghent. To su stari srednjovjekovni gradovi s tipičnom arhitekturom i malim gostionicama te pivnicama. Obvezno probati dagnje s pomfritom, to im je nacionalno jelo. (Belgijanci se ljute kad se kaže da je "pomfri" izmišljotina francuza. Naime Izmislili su ga belgijanci i kaže se "pomfrit".)

Registrovan
26.03.2009., 12:40
Mnogo vam hvala na pomoci..Zabiljezio sam ono najvaznije...Sutra putujem i bit cu kratko u Briselu pa onda se prebacujemo u Genk gdje ce biti ta nogometna utakmica tako da cemo vidjeti malo i Genka...

Nadam se da ce biti lijepo..Javim kad dodjem...

Pozdrav!!

akcija1
06.04.2009., 19:45
Prvi sam put bio u Briselu, dosta su mi pomogli ovi komentari s foruma.
Spavao sam u hostelu 21 eur nocenje s doruckom u 1/4 sobi. Ako tko trazi hostele po Belgiji www.laj.be

Od znamenitosti sam posjetio Grand Plac, Burzu, Atomium,Mini Europu,stadion Heisel, Triomfboog,katedralu,Narodnu banku,Maneken piss.

Nisam stigao posjetiti cetvrt gdje je EU ,kraljevksa palacu i palacu pravde.
Bio sam i na shoppoing ulici Rue de Nouve i u Red light distriktu na Gare du Nord :)

Od nocnih izlazaka sam bio u Irskom pubu i Delirujumu, nisam ni u jednom diskacu bio. Probao sam belgijse cokolade pivo...
U vrijeme moje posjete je bila nogometna tekma Belgija BiH pa su bosanci preplavili Grand plac Spektakl

Cinnamon Girl
07.04.2009., 18:46
Bila sam u Antwerpenu upravo nekoliko dana, pa ako nekome treba savjet, neka slobodno pita.

elinar
09.04.2009., 12:59
Meni je Antwerpen bio tako ugodno iznenađenje, prava metropola, sasvim drukciji od ostalih belgijskih gradova, koji naravno imaju svoje čari. Preporucujem vlak iz Brusselesa za Antwerpen, mislim da je povratna oko 10Eur

noemi rea
16.04.2009., 16:14
Ja sam bila ove godine za vrijeme Nove godine u Bruxellesu na tjedan dana! I meni se grad jako svidio!
Vidjeli smo jako puno,jer smo si još u Zg-u složili plan i vidjeli smo sve što smo htjeli tj planirali- Grand place,St.Hubert galerija, ulica Bouchers, ulica Nueve za shoping-mi cure smo uživale, muzej stripa,dio ekipe je bio u muzeju prirode i oduševljeni su bili,jedan dio je bio u muzeju automobila,a neki u muzeju lijepe umjetnosti; kraljevska četvrt ,veliki park, kraljevska palača, EU četvrt,atomium ,minnie Europe-to je meni bilo super,iz svakog gl.grada u Europi mala je maketa,tako da smo u jednom danu bili u Lodonu, Amstradamu, Parizu...i svi kad gledaju slike pitaju gdje je Zagreb...e ali mi još nismo u EU!
Uglavnom svaku večer smo bili u pivnici i onda so u cetru grada baš blizu Gradn Placea naletjeli na "našu" pivnicu Celtica, tamo je bila piva po 1 ili 2E i to nam je bilo super,a opet je bio ok izbor!Tamo smo i dočekali Novu a onda u ponoć išli na Grand place na vatromet i tu smo bili razočarani jer vatromet nije bio tamo nego kao na našem cvjetnom trgu i nismo baš puno vidjeli!
ali ja nemogu zaboravit miris vafla na svakom koraku..stalno te vuče da ideš jesti!:)
a kebab!!!!predobar im je,mi smo se ubijali u njemu!
e da bili smo i na božičnom sajmu i onda na tom trgu imaju veliko klizalište i na njemu je okičen bor kroz koji se može klizati! I imaju onaj veliki kotač kao u Beču,samo izgleda bolje i noviji je! Naravno da smo se vozili,a pogled je bio predobar,jer je sve osvjetljeno i vidi se dobar dio grada i to klizalište!
na tom sajmu bio je i neki veliki šator sa nekom ogromnom žiotinjom kao atrakcijom..
eh da čokolada..treba probati i donjeti u HR da ljudi probaju pravu čokoladu!
Nemogu se sad sjetit svega,ali mi smo stvrano uživali!
Bili smo i u Bruggesu i meni je to gradić iz bajke i sad bi ga voljela posjetit i u proljeće jer je sigurno predivan kad sve u njemu cvijeta!
Toliko od mojeg puta u Bruxelles! Ako ima pitanja pitajte!!:)

Winter
16.04.2009., 22:01
Sto se tice Bruxellesa - samo sam prosla kroz taj grad na brzinu i vidjela prljave ulice i prljave ljude. Smece, smrad i ostale gadosti po svuda gdje sam prosla. Ali nisam mnogo ni vidjela tako da bit ce da samo nisam imala srece.
I onda kada sam dosla u Mechelen sasvim druga prica.

Zaboravil si vafle....prodaju se na svakom koraku i prilicno su ukusni....
Ti vafli su odlicni!

noemi rea
17.04.2009., 21:26
[QUOTE=Winter;20039186]Sto se tice Bruxellesa - samo sam prosla kroz taj grad na brzinu i vidjela prljave ulice i prljave ljude. Smece, smrad i ostale gadosti po svuda gdje sam prosla. Ali nisam mnogo ni vidjela tako da bit ce da samo nisam imala srece.

Ja neznam u kojem si ti to dijelu grada bila,ali mi smo stvarno prošli jako puno kvartova i nigdje nije bilo smeća ni prljavih ljudi!
ali vjerovatno nisi imala sreće!

shteva
17.04.2009., 21:55
Ja neznam u kojem si ti to dijelu grada bila,ali mi smo stvarno prošli jako puno kvartova i nigdje nije bilo smeća ni prljavih ljudi!

Nisi ti u briselu bila ak nisi vidla smece. Pa posvuda je.

Winter
17.04.2009., 23:52

Vjerujem ti, ali eto ja ocito nisam imala srece. Da ti opisem malo:), vidjela sam ljude koji bosi hodaju po ulicama, sjecam se da je bila jedna curica u kolicima koja ja ispuhala nos u ruke i onda si sve to razmazala po majici a tata joj je govorio bravo bravo; u vlaku je bio jedan nepodnosljiv smrad i smrdljivi ljudi. A sto se tice smeca to je izgledalo pomalo ovako (http://img87.imageshack.us/img87/2883/belgija.jpg). Ta fotka je sigurno slikana u Belgiji samo nisam sigurna da li u Charleroi ili Bruxellesu, kako god bilo prizori su bili jako slicni i ti gradovi su mi ostali u pamcenju subjektivno kao jako prljavi gradovi.
A ovdje (http://forum.hr/showpost.php?p=18385124&postcount=804) je nekoliko slikica Mechelena koji je cista suprotnost Bruxellesu i Charleroi sto se tice cistoce.
Svakoga zanimaju drugacije stvari i neke stvari meni bas bodu oci dok ih drugi ne primjete i zbog toga drugacije dozivljavamo neki grad :).

Cinnamon Girl
17.04.2009., 23:57
Ah, pa draga Winter, svaki iole veliki grad ima svoje prljave uglove pune smeca. I jednake takve ljude. Ja sam to vidjela u sve i jednom velikom gradu.

Winter
18.04.2009., 00:06
Ah, pa draga Winter, svaki iole veliki grad ima svoje prljave uglove pune smeca. I jednake takve ljude. Ja sam to vidjela u sve i jednom velikom gradu.

Znam Cinnamon, zato sam i rekla da su mi "ostali u pamcenju subjektivno kao jako prljavi gradovi."
A "trazila":rofl: sam i prljave uglove i u "tvom";) Copenhagenu i nisam ih nasla iako ih sigurno ima.
Nisam vidjela ukupno ni desetinu Bruxellesa kao ni desetinu Copenhagena jer su veliki gradovi ali su mi skroz drugaciji dojam ostavili. :)
Ne kazem da su u Bruxellesu samo prljavci i smrdljivci, NE! Nego je to moj za sada sbjektivni dojam.
Tko zna mozda se slijedeci put (ako ga bude bilo) kada posjetim Bruxelles totalno odusevim.:cerek:

Cinnamon Girl
18.04.2009., 00:44
Ja nisam bila, ali idem u petom. A Cph je često do zla boga prljav, i to baš u centru. Pokazat ću ti jednom fotke :)

Pali_andjeo
18.04.2009., 00:57
Belgija je super, Bruges je definitivno jedan od najljepših gradova u europi :)....:top:

arte
18.04.2009., 08:56
Sto se tice Bruxellesa - samo sam prosla kroz taj grad na brzinu i vidjela prljave ulice i prljave ljude. Smece, smrad i ostale gadosti po svuda gdje sam prosla. Ali nisam mnogo ni vidjela tako da bit ce da samo nisam imala srece.

Winter, i ja također mogu potvrditi da je Brisel jako prljav grad. Znam, svi veliki gradovi su slični što se toga tiče, ali prošla sam gotovo cijelu Europu, osim Skandinavije, ali Brisel je posebno prljav..od smeća, prljavih pročelja, izloga,...u EU četvrti nisam mogla vjerovati, odmah nasuprot velebnih modernih zgrada EU-a nalazio se niz oronulih, derutnih, napuštenih kuća..meni je taj prizor ostao u sjećanju..da je takav slučaj kod nas odmah bi bio na naslovnici. A da..strava...bila sam u jednom internet caffeu u strogom centru..to je najprljavija prostorija koju sam ikad u životu vidjela! Zaista ne pretjerujem i ne mogu to opisati :kava:
Da ne spominjem jednu zgradu iz doba secesije koja se nalazi u svim svjetskim vodičima u kakvom je stanju bila :rolleyes:

Mislim, meni je Brisel i dalje lijep, šarmantan, opušten grad.. sa jednim od najljepših trgova koje sam vidjela...ali da je izrazito prljav JE!

Cinnamon Girl
18.04.2009., 11:07
Jedva cekam da se u sve to uvjerim, jer 27.5. idem za Bruxelles :)

Winter
18.04.2009., 11:49
odmah nasuprot velebnih modernih zgrada EU-a nalazio se niz oronulih, derutnih, napuštenih kuća..meni je taj prizor ostao u sjećanju..da je takav slučaj kod nas odmah bi bio na naslovnici.

Takav jedan slican prizor je i meni ostao u pamcenju. Bio je jedan ogromni stakleni neboder, stakla su bila kao ogledala, bas je izgledao predivno i mocno onako sam medju oblacima ciji se odraz vidio na tim stklima, poprimio je boju neba, ne znam kako to opisati, a ispod njega kilometar dug niz kucica nakalemljene jedna na drugu. I nisu oni nizovi kucica koji se vide i u ostaku Belgije, one simpaticne, tradicionalne, malene kucice od ciglica, nego neke stare, polu urusene, na koje su ljudi samo tako nadogradjivali pola kata ili balkone; i drze svoje stvari vani na njima, suse robu, smece po balkonima, jako neuredno i prljavo djeluju, ne zna se gdje pocinje a gdje zavrsava neciji stan, i opet ne znam kako to opisati ali rezultat je bio gori nego romska naselja u Hrvatskoj.

@Cinnamon - sretan put i nadam se da ces imati vise srece od mene s Bruxellesom :)

Cinnamon Girl
18.04.2009., 12:01
@Cinnamon - sretan put i nadam se da ces imati vise srece od mene s Bruxellesom :)
Ja sam prije tjedan bila u Antwerpenu i Bruggeu, bilo mi je predivno. Ocekujem da Bruxelles nije toliko romantizovan i idilican, kao ova dva. Ali ne vidim nista lose u tome da postoje i divlje strane gradova. Takvi su ljudi takodje. Kao sto ima mirisnih djevojaka u Louboutin cipelama, tako ima i prljavih nevaspitanih ljudi koji za sobom ostavljaju smece :) Svaki je grad ogledalo ljudi koji u njima zive i na taj nacin volim i osjetiti svim culima gdje sam to dosla :)

arte
18.04.2009., 13:00
Ja sam prije tjedan bila u Antwerpenu i Bruggeu, bilo mi je predivno. Ocekujem da Bruxelles nije toliko romantizovan i idilican, kao ova dva. Ali ne vidim nista lose u tome da postoje i divlje strane gradova. Takvi su ljudi takodje. Kao sto ima mirisnih djevojaka u Louboutin cipelama, tako ima i prljavih nevaspitanih ljudi koji za sobom ostavljaju smece :) Svaki je grad ogledalo ljudi koji u njima zive i na taj nacin volim i osjetiti svim culima gdje sam to dosla :)

Da, i Brugge i Antw. su po pitanju urednosti :top: Ali Brisel je druga priča...i ne naglašavam to kao neku negativnost već kao činjenicu. Recimo da sam se zbog toga prilično iznenadila, ali sad da idem ponovno ne bih na to uopće obraćala pažnju :)
Cinnamom, uživaj :)..pa kad se vratiš javi nam tvoj doživljaj Brisela

Cinnamon Girl
18.04.2009., 17:16
Ja idem na otvaranje Magritte-ovog muzeja, a ostalih par dana cu zderem Neuhaus i Godiva cokolade i pijem Blanche de Namur i ina belgijska cuda. Potom vlakom za Paris, sat vremena i 20 minuta do tamo, juhuuu. Tamo cu vjerojatno veoma brzo zaboraviti i Bruxelles i Belgiju. :)

murtela
18.04.2009., 17:33
Vidiš kako su percepcije različite ;) Ja uopće nisam primjetila da je Brisel prljav :ne zna: To jest ako i je meni očito nije pokvario dojam. I mislim da sam bila u puno prljavijih gradova.
Brisel mi je baš sladak, nije me potpuno oborio s nogu ali svidio mi se. U čokolatinama sam se naravno davila ( i dagnjama ;) .
Uživaj!
ps: magritte-a obožavam :D

noemi rea
20.04.2009., 13:20
Vidiš kako su percepcije različite ;) Ja uopće nisam primjetila da je Brisel prljav :ne zna: To jest ako i je meni očito nije pokvario dojam. I mislim da sam bila u puno prljavijih gradova.

Eto o tome sam i ja pričala,jer ja stvarno nisam nigdje vidjela tu prljavštinu o kojoj se toliko priča!a uostalom ja to uopće ne gledam na putovanjima!

Brisel mi je baš sladak, nije me potpuno oborio s nogu ali svidio mi se. U čokolatinama sam se naravno davila ( i dagnjama ;) .
Uživaj!
ps: magritte-a obožavam :D

bitna je zabava i razgledati ono šte te zanima i uživati u gradu u kojem jesi!
pretpostavljam da si probala i predobre vafle!!:)

camundongo
21.04.2009., 04:29
Da, i Brugge i Antw. su po pitanju urednosti :top: Ali Brisel je druga priča...

To je zato jer su Flamanci uredni, a Valonci prljavi :top:
Ono, Valonija je jedna od najnazadnijih regija EU-12.

znatiželja
08.07.2009., 01:40
Ja idem na otvaranje Magritte-ovog muzeja, a ostalih par dana cu zderem Neuhaus i Godiva cokolade i pijem Blanche de Namur i ina belgijska cuda. Potom vlakom za Paris, sat vremena i 20 minuta do tamo, juhuuu. Tamo cu vjerojatno veoma brzo zaboraviti i Bruxelles i Belgiju. :)

Cinn: idem prekosutra za Adam pa Anwerp pa Bruxelles, daj, molim te, preporuke za Belgiju, znaš već kakve.

Cinnamon Girl
08.07.2009., 10:43
Ne znam, detalje daj... Pretpostavljam da vec znas sta ces od arkitekture :)

Antwerpen:
Muzeji: Fashion museum (obicno imaju dobre izlozbe), MUKHA
Dorucak: Het Dagelijks Brood, Le Pain Quotidien (u hotelu znaju adrese sigurno)
Cokolada: Neuhaus, Godiva, Burie (ova poslednja je lokalna, jako dobra) - ne ulazite u druge ducane!
Restorani: Dom sur Mer (morski plodovi, riba, dobar koncept), Zuiderterras (http://www.zuiderterras.be/master.php?lang=en) (super pogled, dobro mjesto za rucak takodje), Hungry Henrietta
Shopping: Yohji Yamamoto, Hospital, Ann Demeulemeester, Labels, Walter van Beirendonck
Extra: Nikako nemoj zaobici Bruges!!!! Dva-tri sata tamo je dovoljno.

Bruxelles:
Restorani: Belga Queen, Restobières, Le Pain Quotidien (i oni imaju jedan)
Shopping: Stijl, Idiz Bogam, Fins de Siècles (interior design)
Muzeji: Horta museum, Musées royaux des Beaux-Art, Magritte museum
Extra: koristi tramvaje!

znatiželja
09.07.2009., 01:15

Znam gdje se treba obratiti!
Antwerp je vec u planu obilazak Antwerpen Six i muzeja mode, a i fotografije, cujem da je dobar.
Arhitekture je spreman popis, ali vecinom za Nizozemsku, manje je toga zanimljivog u Belgiji.
A i u Bruges idemo na dan.
Hvala! Let je ravno za šest sati, a buđenje za četiri.

srednji bojler
26.08.2009., 18:20
Dali je netko letio za Bruxelles Ryanom? Vidio sam da u zagradi piše Charleoi pa pretpostavljam da tamo avion slijeće... kakva je povezanost s drugim gradovima od tamo?

Elektra
26.08.2009., 18:58
Dali je netko letio za Bruxelles Ryanom? Vidio sam da u zagradi piše Charleoi pa pretpostavljam da tamo avion slijeće... kakva je povezanost s drugim gradovima od tamo?

Ja sam letjela i da, tamo se slijeće. Znam da za Brisel ima bus ispred koji polazi svako malo, ali ne znam za ostale gradove. :ne zna:

Cinnamon Girl
26.08.2009., 20:44
Odlicna povezanost vlakom za sve gradove, cak i Paris :)

srednji bojler
27.08.2009., 09:08
Odlicna povezanost vlakom za sve gradove, cak i Paris :)

Što se tiče toga, jel istina da cijena karata uvelike ovisi o vremenu rezervacije? Da ako se na vrijeme rezervira ona može biti 20E, a ako se kupi pred polazak čak i 100E?

nukac
27.08.2009., 09:18
Općenito za Francusku, Njemačku i UK vrijedi to pravilo. Karte se kupuju unaprijed, dva do tri mjeseca. Pogotovo Francuske i Britanske željeznice znaju imati akcije, zato je dobro pretplatiti se na newsletter.
Recimo moja iskustva: Edinburgh - London 14 funti, Paris-Brussels-Paris 20 EUR 8 (s Thalys vlakom, 1hr20min), povratna London-Oxford i London-Brighton 8 funti...

srednji bojler
27.08.2009., 10:29
Općenito za Francusku, Njemačku i UK vrijedi to pravilo. Karte se kupuju unaprijed, dva do tri mjeseca. Pogotovo Francuske i Britanske željeznice znaju imati akcije, zato je dobro pretplatiti se na newsletter.
Recimo moja iskustva: Edinburgh - London 14 funti, Paris-Brussels-Paris 20 EUR 8 (s Thalys vlakom, 1hr20min), povratna London-Oxford i London-Brighton 8 funti...

Jel mi možeš proslijediti neki link gdje je moguće rezervirati vlakove? Jer kad sam već u Belgiji, skočio bi do Parisa i Amsterdama ako se uspije iskombinirati neki ne preskup vlak...

globetrotter
27.08.2009., 10:31
unutar belgije ti ovisi cijena i o tome jel putujes preko tjedna ili vikendom, kad su znatno jeftinije karte.
postoje i 'go pass' i 'rail pass' (http://www.putovnica.net/odredista/belgija/bruxelles/prijevoz-u-bruxellesu) karte kojima mozes ostvariti 10 putovanja unutar belgije za 50 eura (do 26 godina) ili 73 eura (iznad 26 godina).

nukac
27.08.2009., 10:33
Evo ti stranica: http://www.thalys.com/
Isplati se skoknuti do Pariza, niti sat i pol s vlakom... Čak i na jednodnevni izlet, a i doživljaj je voziti se vlakom 300 km/h.

Cinnamon Girl
27.08.2009., 10:33
http://www.tgv-europe.be/fr/

Eve*
02.09.2009., 10:04

Bila usred ljeta i danju je bilo puno, previše turista, sve vrvi od ljudi.. Ali predvečer se sve nekako smiri, sve što se nudi turistima zatvara se, centar opusti, većina ljudi nestane, dućani se zatvaraju i zapravo meni je tek tada bilo ugodno..:) taman za šetnju kanalima i uličicama bez gužve. Jedini bed mi je npr. bio što sam se jednu večer tako zaželila popapati jednu vaflu sa šlagom i jagodama :cerek:, ali nema šanse da je nađeš u nekoj slastičarnici, baru, na ulici... poslije 18-19 h.
Ali gradić je prekrasan, nemojte ga preskočiti.

Da li to znači da ne radi nijedan restoran ni kafić iz 19 h u Brugesu?:confused:

Cinnamon Girl
02.09.2009., 11:35
Ja mislim da Bruges tek pocinje biti lijep kad se trgovi i ulice ociste od ogromnog broja ljudi od kojih se grad posteno ne moze ni vidjeti. I naravno da su kafici i restorani otvoreni uvece. Zato se i smanji broj ljudi na ulicama. Turisti koji su tu proveli dan idu nazad odakle su dosli, neki od njih sjednu u restoran da veceraju, a ducani se (kao uostalom i u svim drugim gradovima) u to doba zatvore i stanovnici Bruges-a odu svojim domovima.

Eve*
02.09.2009., 17:21
hvala:)

dador
21.09.2009., 10:21
ima li tko tip kako najjeftinije doći u Bruxelles (polazak posle Božića, cca 26.12., povratak bilo kad od 3-6.1), polazak da je iz Hrvatske, može i busom... radi se naime o 18-godisnjakinji koja nije bas putovala, tako da neke slozenije kombinacije sa low budgetima iz venecije i presijedanjima ne bi bile bas idealne...
hvala unapred

nukac
21.09.2009., 10:42
Onda baš i nemaš nekih opcija, osim sjesti na avion Croatiaairlinesa u Zagrebu, pa direkt do Brusselsa.
Druga opcija, možda jeftinija je Germanwingsom do Koelna i onda vlakom do Brusselsa. Ostale su iz Budimpešte, Venecije itd...

dador
21.09.2009., 14:33
Onda baš i nemaš nekih opcija, osim sjesti na avion Croatiaairlinesa u Zagrebu, pa direkt do Brusselsa.
Druga opcija, možda jeftinija je Germanwingsom do Koelna i onda vlakom do Brusselsa. Ostale su iz Budimpešte, Venecije itd...
mda...tako sam i mislio...croatia je preskupa (preko 300 eur)...tako da, ili German do Koelna, ili brodom do ancone pa ryanom direkt u charleroi...thx

nukac
21.09.2009., 15:05
Ili imaš Wizzair iz Budimpešte za Charleroi ili iz Trsta isto Ryanair.

Cinnamon Girl
21.09.2009., 15:20
Ili za Paris, pa onda vlakom sat i 20 min do Bruxellesa, a karta je jeftina ako se unaprijed kupi. Ja sam platila 20-30 euro u jednom pravcu.

znatiželja
25.09.2009., 00:38

Antwerpen:
Muzeji: Fashion museum (obicno imaju dobre izlozbe), MUKHA
Cokolada: Neuhaus, Godiva, Burie (ova poslednja je lokalna, jako dobra) - ne ulazite u druge ducane!
Shopping: Yohji Yamamoto, Hospital, Ann Demeulemeester, Labels, Walter van Beirendonck
Extra: Nikako nemoj zaobici Bruges!!!! Dva-tri sata tamo je dovoljno.

Bruxelles:
Shopping: Stijl, Idiz Bogam
Muzeji: Horta museum
Extra: koristi tramvaje!

sve ostavljeno sam prosla, i jos stosta. pao i shopping u antwerpu u dries van notenu, i Muzej fotografije u Antwerpu (a i Amsterdamu), muzej stripa u Bruxellesu, masu arhitekture (pogotovo nizozemska)...
Bruges bio ok, ali mi je kao kulisa, malo potrošen od turista.
Stijl i Idiz nisu bili baš nešto, možda se već rasprodalo,bilo je ljeto, ali sam u toj ulici našla par stvari, pa i hrvatske startasice u jednom dobrom dućanu. hvala ti!
sad me čeka london za dva tjedna, ako imaš koje sugestije, super. danas sam dan provela pred topicom londona.

bodež
02.10.2009., 21:29
Dolazim u prosincu... Ryan u Charleroi..
Pomagajte, pošto mi je ovo prvi dodir s Belgijom...

1) Kako najjeftinije doći s aerodroma u Charleroa u Bruxelles ? (bus lokalni, željeznica...)

2.) Jeftiin , a solidan hostel u gradu tražim.. Ima tko kakvu preporuku, link, etc... ??

Hvala puno...

sneijder
06.10.2009., 13:49
Dolazim u prosincu... Ryan u Charleroi..
Pomagajte, pošto mi je ovo prvi dodir s Belgijom...

1) Kako najjeftinije doći s aerodroma u Charleroa u Bruxelles ? (bus lokalni, željeznica...)

2.) Jeftiin , a solidan hostel u gradu tražim.. Ima tko kakvu preporuku, link, etc... ??

Hvala puno...

mene isto ovo zanima! naravno u pitanju je tekma pa se ide na dan/dva!
mislim da je najjeftinije doci vlakom od charleroi do bruxellesa, i povratna je nekih 18eura! a za hostele nemam pojma! najbolje da napise neko ko je bio u zadnje vrijeme tamo, di je najbolje i najjeftinije jesti i piti :)

bodež
11.10.2009., 12:55
mene isto ovo zanima! naravno u pitanju je tekma pa se ide na dan/dva!
mislim da je najjeftinije doci vlakom od charleroi do bruxellesa, i povratna je nekih 18eura! a za hostele nemam pojma! najbolje da napise neko ko je bio u zadnje vrijeme tamo, di je najbolje i najjeftinije jesti i piti :)

imamo izgleda isti motiv putovanja... :-)

Claire
11.10.2009., 13:44
Da li to znači da ne radi nijedan restoran ni kafić iz 19 h u Brugesu?:confused:

ne vjerujem za kafice ili restorane
ali ono sto pouzdano znam da npr. u Gentu ne rade ducani iza 18 ili 19 sati :confused:
Brisel je bio ok po tom pitanju

Cinnamon Girl
11.10.2009., 15:25
Ma radi, kako ne radi. I kafici i restorani. Kao u svakom drugom gradu. Pa ni u Kph ne radi nista nakon 18h. Samo kafici i restorani. Ducani i muzeji zatvorene, tako i druge atrakcije. Samo su samousluge otvorene do 20h.

akcija1
11.10.2009., 16:20
ja sam u trecem mjesecu ove godine spavao 2 nocui u hostelu u Briselu generation europe , imas hostele na www.laj.be
ok hostel ja sam samo tu doslovno prespavao jer sam cijeli dan bio vani
21,9 eur je bilo/nocenje s doruckom,hostel je bio u centru brisela nekih 10-tak min pjesce od grand placa i nalazio se u nekom arapskom kvartu tj. na pocetku arapskog kvarzta ali nikakvih problema nije bilo sve za 5.

agm
12.10.2009., 01:27
hostel je bio u centru brisela nekih 10-tak min pjesce od grand placa i nalazio se u nekom arapskom kvartu tj. na pocetku arapskog kvarzta ali nikakvih problema nije bilo sve za 5.
Preporučam ovaj kvart; blizu svega je, blizu kolodvora što je bitno za stalno kretanje po Belgiji :) umjerene cijene i odličan čaj u blizini.

akcija1
12.10.2009., 14:59
da, cijene su zaista smijesne u ovom arapskom kvartu, to je na metro stanici comte de flandre

Natch
12.10.2009., 23:13
mda...tako sam i mislio...croatia je preskupa (preko 300 eur)...tako da, ili German do Koelna, ili brodom do ancone pa ryanom direkt u charleroi...thx

najjeftinija i najcesca veza je ryanair iz trsta, povratna u prosjeku dodje 60-max 100 eura, kad god da kupis kartu.

fffrajerica
01.01.2010., 22:31
Cinnamo Girl:

Za 20 dana idem na poslovni put u Antwerpen...već sam pročitala sve što si napisala ali budući da je ovo prvo putovanje na koje idem sama molim za malo praktičnih informacija...:)
Kako ću raditi na sajmu ne znam koliko ću slobodnog vremena imati a postoji mogućnost i da budem slobodna samo u večernjim satima a stvarno bi voljela u tih 8 dana vidjeti što više...:)
Dakle, da li se sve može proći pješke ili moram vlakom/taksijem/busom? Koje su cijene takvog prijevoza? Da li postoje "opasni" dijelovi grada koje bi trebala izbjegavati - suzavac je uvijek samnom ali radije ga ne bi koristila :D ? Do kada otprilike rade dućani, muzeji i ostala zanimljiva mjesta? Gdje mogu dobro jesti/piti za male novce? Koji su proizvodi osim čokolade, pive, vafla, morskih plodova i dijamanata :cerek: specifični za grad i Belgiju?

Hvala ti unaprijed...:top:

Natch
03.01.2010., 00:46
pitanje: najpovoljnije varijante prijevoza na relacijama bruxelles-amsterdam i bruxelles-paris.
ovdje http://www.eurolines.be/ sam nasla bizarno jeftine varijante, pa me zanima je li realno ocekivati tako niske cijene, pogotovo ako se ne stigne rezervirati unaprijed?
ima li thalys neke akcije trenutno?
dakle, koje su cijene busa iz bruxellesa do amsterdama i nazad i do pariza. isto tako, pitanje, sto se jos isplati vidjeti (osim brugesa i ghenta i antwerpena), i gdje se najvise isplati spavati, ako letis u i iz bruxellesa, i kako tu najbolje uklopiti nizozemsku?

nvnk
06.01.2010., 08:32
isto tako, pitanje, sto se jos isplati vidjeti (osim brugesa i ghenta i antwerpena), ...

Ako govoriš o mjestima/lokacijama blizu Bruxellesa, mislim da ti u popisu fali Waterloo (15-tak km južno, busom se ide), no ne znam u koje doba godine ideš. (Ja sam ga "preskočio" jer u zimskom dijelu godine nema vođenih obilazaka.) Također bih preporučio (u ex-Yu) "zloglasni" Den Haag. Osim što je "neslužbeni glavni grad" (formalno je to Amsterdam, no sjedište vlade je u Haagu), ima dosta odličnih muzeja (Mauritshuis za ljubitelje starijih majstora, Gemeentemuseum za ljubitelje modernijih stvari ... BTW, još do nedjelje traje velika izložba Vlahe Bukovca. :mig: )

nvnk
06.01.2010., 08:33
Obavezno moras jesti tople vafle sa slagom i jagodama.

... Ili pak s čokoladom i bananama (to je pak moja preporuka :cerek:).

nvnk
06.01.2010., 09:19
Uzgred, ne znam jel' to tamo stalno ili samo u pred-Božićno-novogodišnje doba, no ulični fast-food-ovi su me upravo oduševljavali ... Osim spomenutih vafli, em' pirjani luk uz kobase/hrenovke em' puževi ... :cerek:

Tko se fura na čokoladu, moja je preporuka posjetiti Place du Grand Sablon (južno od Grand Placea, blizu željezničke stanice Kapellekerk). Na tom trgu, praktički "jedni do drugih", lokale (neki i sjedišta) imajaju skoro svi najvažniji belgijski/briselski čokoladeri. Tu su Marcolini, Wittamer, Leonidas, Neuhaus i Godiva. Tko tu ne kupi čokoladu - neće nikada! :p:D

Ja sam osobno kupio kod Neuhausa (odlična čokolada, ukusno zapakirana, zgodan lokal i osoblje:mig:) te kod Marcolinija (daleko najskuplja čokolada, također vrhunska, ali nisam baš siguran je li baš tako dobra kao što je skupa - sam lokal svojim crnim masivnim zastorima, naglašeno "umjetničkom" ozbiljnom/komornog glazbom u zvučnoj pozadini, kao i pakiranjima čokolada poput telegrama sućuti na mene su ostavili dojam hoštapleraja/smobizma :rolleyes:).

Glede pak pive tu se u Bruxellesu (kao i u cijeloj Belgiji) jednostavno "ne može fulat" (osim ak' se ne naruči Stellu Artois koja je jednako parfumirana splaćina ko ova što ju proizvodi ZG pivovara). :kava:

BTW, da, u "boljim" lokalima konobari "ošišaju" pjenu s vrha čaše nožem, baš kao u onoj reklami. :mig:

nvnk
06.01.2010., 09:30
Za ljubitelje stripa u Bruxellesu ima vrlo zanimljiv muzej, ali i nekoliko odlično (za naše prilike nevjerojatno dobro) opskrbljenih strip-knjižara na bulevaru Anspach. Tko voli strip i pri tome vlada francuskim jezikom, neka se pripremi da tamo ostavi malo bogatstvo ... Pa čak iako mi francuski nije jača strana, samo za stripove na engleskom plus na nekoliko postera, potrošio sam podosta. :bonk:

Natch
06.01.2010., 10:28
Ako govoriš o mjestima/lokacijama blizu Bruxellesa, mislim da ti u popisu fali Waterloo (15-tak km južno, busom se ide), no ne znam u koje doba godine ideš. (Ja sam ga "preskočio" jer u zimskom dijelu godine nema vođenih obilazaka.) Također bih preporučio (u ex-Yu) "zloglasni" Den Haag. Osim što je "neslužbeni glavni grad" (formalno je to Amsterdam, no sjedište vlade je u Haagu), ima dosta odličnih muzeja (Mauritshuis za ljubitelje starijih majstora, Gemeentemuseum za ljubitelje modernijih stvari ... BTW, još do nedjelje traje velika izložba Vlahe Bukovca. :mig: )

sad se ide, i ja mislim da waterloo otpada. mislim da cemo skociti i u lille.
bas sam htjela pitati sto jos ima aktualno od izlozbi i u bruxesellesu i u amsterdamu i u parisu :top:
btw, vidim da je vrijeme totalno koma i gore, navodno ce zagrijati za stupanj-dva do kraja tjedna.

gdje je bukovac, u haagu?

nvnk
06.01.2010., 11:01
gdje je bukovac, u haagu?

Da, u Den Haagu u Gemeentemuseumu je još 4-5 dana (zadnji dan u nedjelju). U istom muzeju još koji tjedan nakon toga traje i izložba koja tematizira utjecaj Cezannea na Picassa te Picassa na Mondriana. :top:

Natch
08.01.2010., 19:21
razmisljam, ako se ide na 7 dana, 3 dana bruxelles, 3 dana amsterdam, da li se isplati prenoćiti i u antwerpenu?
edit: to je 40 km, pretpostavljam da se isplati napraviti izlet iz bruxellesa, pa drugi dan nastaviti za amsterdam?

Cinnamon Girl
08.01.2010., 19:28
razmsiljam, ako se ide na 7 dana, 3 dana bruxelles, 3 dana amsterdam, da li se isplati prenoćiti i u antwerpenu?

Svakako!
Mene je mnogo vise odusevio Antwerpen nego Bruxelles! A i mnoge koje poznam i koji su bili u oba grada. Bruxelles je nekako bezlican i sav je nabacan. Kad bih trebala ici u Belgiju i smjela posjetiti samo jedan grad, to bi dakako bio Antwerpen.
Arkitektura je bolja, grad ljepsi, to je centar dizajna i fashiona, muzeji su interesantniji, grad sam po sebi je bolji za izlaske kad su u pitanju kafici i restorani, a i sam feeling grada je mnogo jaci nego u Bruxelles-u.

Natch
08.01.2010., 19:31
ok, ali razmisljam prakticno, spavat cemo u bruxellesu i amsterdamu, pa gledam kako organizirati put. dakle, prva tri dana u brusellesu i okolo, onda u antwerpen i prema amsterdamu. razmisljam samo da li u antwerpenu spavati ili ga posjetiti iz bruxellesa, kuzis.

Cinnamon Girl
08.01.2010., 19:38
Cinnamo Girl:

Dakle, da li se sve može proći pješke ili moram vlakom/taksijem/busom? Koje su cijene takvog prijevoza? Da li postoje "opasni" dijelovi grada koje bi trebala izbjegavati - suzavac je uvijek samnom ali radije ga ne bi koristila :D ? Do kada otprilike rade dućani, muzeji i ostala zanimljiva mjesta? Gdje mogu dobro jesti/piti za male novce? Koji su proizvodi osim čokolade, pive, vafla, morskih plodova i dijamanata :cerek: specifični za grad i Belgiju?

Hvala ti unaprijed...:top:

Sve se moze proci pjeske, evt. ponekad uzmi tramvaj. Ne postoje opasni dijelovi grada, veoma je miran i pitom. Ne sjecam se do kad je sve otvoreno.

http://www.lepainquotidien.com/ Ovdje mozes jesti po danu. Jako ugodno mjesto i fina hrana za ne bas puno novca. Popularno mjesto, ima ih nekoliko u gradu.

http://www.zuiderterras.be/ - Za rucak ili veceru. Interesantno i poslije vecere kao bar. Okupljaju se fini ljudi.

http://www.hungryhenrietta.be/ - Za rucak ili veceru, takodje fino i popularno mjesto.

Najbolja cokolada u Antwerpenu je ipak http://www.chocolatier-burie.be/.

Od muzeja preporucam: http://www.momu.be/en/index_momu.jsp?layout=momu Jako je interesantan unutra, izlozbe su dobre, a jako je bitan za Antwerpen.

Cinnamon Girl
08.01.2010., 19:41
ok, ali razmisljam prakticno, spavat cemo u bruxellesu i amsterdamu, pa gledam kako organizirati put. dakle, prva tri dana u brusellesu i okolo, onda u antwerpen i prema amsterdamu. razmisljam samo da li u antwerpenu spavati ili ga posjetiti iz bruxellesa, kuzis.

Kuzim. Definitivno provesti sto vise vremena tamo, tako da ce spavanje dobro doci. Mada mozes i ranim jutrom krenuti za Antwerpen, pa onda nazad u svoje prebivaliste u Bruxellesu. Vlakovi idu cesto. Ne znam koja ti je opcija prakticnija i jeftinija, jer ne znam gdje u Bruxelles-u spavas i koliko placas.

A Bruges? Zar to preskacete? To je najljepsi grad u cijeloj zemlji. Jesi li gledala film In Bruges? :)

Natch
08.01.2010., 19:43
Kuzim. Definitivno provesti sto vise vremena tamo, tako da ce spavanje dobro doci. Mada mozes i ranim jutrom krenuti za Antwerpen, pa onda nazad u svoje prebivaliste u Bruxellesu. Vlakovi idu cesto. Ne znam koja ti je opcija prakticnija i jeftinija, jer ne znam gdje u Bruxelles-u spavas i koliko placas.

A Bruges? Zar to preskacete? To je najljepsi grad u cijeloj zemlji. Jesi li gledala In Bruges? :)

o boze, pa naravno da ne. mislila sam jedan dan preko genta u brugges i mozda do mora, drugi dan malo u francusku (lille) i treci ili cetvrti do antwerpena.
gledam kartu, nekako mi izgleda logicnije ici preko antwerpena u amsterdam.

Cinnamon Girl
08.01.2010., 19:44
Povedi me. I nemoj spavati, stigni SVE! Ah, kako ti samo zavidim! Uzivat ces.

Natch
08.01.2010., 19:51
:D nadam se.

Boreia Proasteia
09.01.2010., 17:44
Ako može par informacija, koliko je udaljen aerodrom Bruxelles Charleroi od Bruxellesa grada i vremenski i kilometarski, kakve su cijene gradskog prijevoza i s čim je najbolje se vozit?

nukac
09.01.2010., 18:01
46 km od Brusselsa, busevi su 22 EUR povratna. Ovdje je link (http://www.charleroi-airport.com/en/passengers/acces-and-parking/shuttles-brussels/index.html).

Ima i vlak. www.sncb.be

Boreia Proasteia
09.01.2010., 18:25
Uh, to je puno...a idem samo na dan, dva...s tim da trebam platit put do Pešte, smještaj za taj dan, dva...jel ima nešto jeftinije, ono da je povratna od aerodroma nekih 10-12eura, može i kočija? Jbt student sam, nemam toliko :D

Jel to glavni aerodrom od Bruxellesa ili neki sporedni?

nukac
09.01.2010., 19:46
Nije glavni aerodrom, glavni je Brussels International Zave-nekaj, s njega je karta za vlak 1 EUR ili tako nekako... Iz ovog Charleroi nemaš neku jeftinu soluciju. Provjeri koliko je vlak, iako sumnjam da je manje. Jedino ti preostaje autostop.

Boreia Proasteia
09.01.2010., 20:13
Ok, hvala na inf...moram vidjet sa frendom kakve on kombinacije ima i dal bu imao love...:D

Natch
09.01.2010., 20:38
imas i malo jeftiniju soluciju: bus pa vlak, http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/Belgium/Province_de_Hainaut/Charleroi-357329/Transportation-Charleroi-BR-1.html

nukac
09.01.2010., 20:56
Baš i nije nešto jeftinije... 10 EUR u jednom smjeru... :)

Natch
09.01.2010., 22:30
btw, zna li netko kakvo je trenutno vrijeme u belgiji?
navodno od sutra anticiklona :kava:

više li nego la
10.01.2010., 10:40
pozdrav, zanima me da li je moguće naći smještaj za oko 20 eura noć u bruxellesu, a opet da nije daleko od centra? Ima tko kakve preporuke i tako...

nukac
10.01.2010., 12:33
Ja sam bio u hostelu Generation Hostel. Prilično dobar hostel, lokacija mrvicu lošija, jer je usred nekog arapskog kvarta.

akcija1
10.01.2010., 14:24
i ja sam kao i Nukac bio u tom hostelu Genration Europe ,placao sam u cetverokrevetnoj sobi nocenje s doruckom 21 eur ,dorucak je bio predobar i obilan s obziropm da je hostel a nije nesto strasno ni daleko od Grand placa , 10 min pjeske ,2 metrostanice od Brisel Central zeljeznicke. Jeste u arapskom kvartu ali nema nikakvih porblema cak je i hrana tako jeftina ja sam kupio za 1,75eur u ducanu srednju konzervu tunjevine Rio mare sto ni u HR se ne moze kupiti za tako jeftine pare. MNapravio sam rezervaciju mailom nisu mi trazili nikakvu uplatu preko kartice tamo stigao pokazao putovnicu platio.

više li nego la
10.01.2010., 15:13
hvala na info

Cinnamon Girl
10.01.2010., 16:24
btw, zna li netko kakvo je trenutno vrijeme u belgiji?
navodno od sutra anticiklona :kava:

Pitala sam sad prijatelja iz Bruxelles-a, kaze: "well it's very cold, there's snow and it hasn't melted in almost a week
but it's not snowing much, except again on friday night
the wind is very changing, so the sensation of cold can be very different between 2 days.. but either way it's very cold"

Nadam se da ti je od neke koristi.

alter ego blagajnice
17.01.2010., 17:06
Namjeravamo u 4 mjesecu posjetiti Belgiju od četvrtka do utorka via Zadar.
Brisel (2dana)-Antwerpen (1dan) - Brugge (1dan) - Gent (1dan) - Charloi.
Ima li ovdje uljeza?

Cinnamon Girl
17.01.2010., 19:54
Ja bih obrnula Bruxelles 1 dan, Antwerp 2 dana, Bruges 1 dan, Gent 1 dan.

alter ego blagajnice
17.01.2010., 20:19
obrnuto.
jedna informacija za mnoge koji će od travnja putovati Ryanom iz Zadra.
Letovi su dosta kasno što je otegotna okolnost.
Osobno bi preporučila ljudima iz Dalmacije Split-Amsterdam pa onda vlakom za Bruxelles.
Ryan dolazi oko 22.xx. U Bruxellesu ste oko ponoći.
U ponoć kreće potraga za ho(s)telima od kojih neki ne primaju goste već od 23.00. a kamoli iza ponoći.
Naravno, neki od njih zahtjevaju korištenje gradskog prijevoza (kojeg još nisam proučila).
Proučavala sam neke datume (četvrtkom) u travnju. Najjeftinije što sam našla je 26 eura po osobi.
Jedna od kombinacija je spavati u hostelu kraj aerodroma 26-35 eura (ovisno o datumu).
Uglavnom, komplicirano i zamršeno.

love2travel
17.01.2010., 20:24
Namjeravamo u 4 mjesecu posjetiti Belgiju od četvrtka do utorka via Zadar.
Brisel (2dana)-Antwerpen (1dan) - Brugge (1dan) - Gent (1dan) - Charloi.
Ima li ovdje uljeza?

Po meni je ok, sve vrijedi vidjeti, mene je osobno od spomenutih najviše iznenadio Gent. Nisam puno očekivao, a grad je prekrasan.

S obzirom da su Gent i Brugge na istoj željezničkoj pruzi (pretpostavljam da idete vlakom), možete čak to skombinirati i za jedan dan, ako krenete rano ujutro. Dakle prvo odete u Brugge, pa na povratku stanete u Gentu. Pa da vam više ostane za Bruxelles, nije to baš tako bezveze grad kako ga mnogi smatraju. Ako se ima vremena za razgledati, stvarno se svašta otkrije :)

Cinnamon Girl
17.01.2010., 20:49
...Bruxelles, nije to baš tako bezveze grad kako ga mnogi smatraju. Ako se ima vremena za razgledati, stvarno se svašta otkrije :)

Slazem se, ali u Antwerpenu jos vise.
I takodje se slazem s tim da se ustane ranim jutrom i u jednom danu obidju Bruges i Gent. Jako dobra ideja!

love2travel
17.01.2010., 21:41
obrnuto.
jedna informacija za mnoge koji će od travnja putovati Ryanom iz Zadra.
Letovi su dosta kasno što je otegotna okolnost.
Osobno bi preporučila ljudima iz Dalmacije Split-Amsterdam pa onda vlakom za Bruxelles.
Ryan dolazi oko 22.xx. U Bruxellesu ste oko ponoći.
U ponoć kreće potraga za ho(s)telima od kojih neki ne primaju goste već od 23.00. a kamoli iza ponoći.
Naravno, neki od njih zahtjevaju korištenje gradskog prijevoza (kojeg još nisam proučila).
Proučavala sam neke datume (četvrtkom) u travnju. Najjeftinije što sam našla je 26 eura po osobi.
Jedna od kombinacija je spavati u hostelu kraj aerodroma 26-35 eura (ovisno o datumu).
Uglavnom, komplicirano i zamršeno.

Pogledao sam hotele za noć s 15. na 16.travnja i ima ok hotela za 50-65 eura po noćenju za dvoje (Hotel Belmont (http://smjestaj.putovnica.net/hr/Hotel/Hotel_Belmont_Brussels.htm), Queen Anne (http://smjestaj.putovnica.net/hr/Hotel/Hotel_Queen_Anne_Brussels.htm), Thon Hotel Brussels City Centre (http://smjestaj.putovnica.net/hr/Hotel/Thon_Hotel_Brussels_City_Centre.htm)).

Što se tiče kasnog dolaska, ako rezerviraš preko interneta, potrebno im je najaviti da ćete kasniti i kad ćete otprilike doći i ne bi smjelo biti problema. Najbolje je prije same rezervacije poslati mail osoblju hotela, pa vidjeti imaju li problema s time. Već će se naći netko kome ne smeta :)

A što se tiče noćne vožnje, noću metro vozi malo iza ponoći, pa možda i njega još uhvatite. Nakon toga voze noćni busevi, pa, ako ste u centru, to nije problem.

love2travel
17.01.2010., 21:46
Slazem se, ali u Antwerpenu jos vise.
I takodje se slazem s tim da se ustane ranim jutrom i u jednom danu obidju Bruges i Gent. Jako dobra ideja!

Ako Brugge i Gent obiđe u jednom danu, onda ionako ostanu 2 dana i za Ant i za Brux :)

Natch
17.01.2010., 22:14
Po meni je ok, sve vrijedi vidjeti, mene je osobno od spomenutih najviše iznenadio Gent. Nisam puno očekivao, a grad je prekrasan.

S obzirom da su Gent i Brugge na istoj željezničkoj pruzi (pretpostavljam da idete vlakom), možete čak to skombinirati i za jedan dan, ako krenete rano ujutro. Dakle prvo odete u Brugge, pa na povratku stanete u Gentu. Pa da vam više ostane za Bruxelles, nije to baš tako bezveze grad kako ga mnogi smatraju. Ako se ima vremena za razgledati, stvarno se svašta otkrije :)
da, i meni se ghent vise svidio, brugges mi je malo precijenjen, iako je ljeti sigurno romanticno mjestasce za zaljubljene parove koji vole veslati medju labudovima.
ghent ima zanimljivu povijest, kao doduse i brugges i antwerpen, iako mislim da su bili uzbudljivija mjesta za zivot u srednjem vijeku nego danas.
mislim da bi atraktivnije bilo spavati u bruggesu ili ghentu (ili antwerpenu) pa otamo posjetiti bruxelles nego obratno.
sto se tice smjestaja u bruxellesu, ja sam nasla dvokrevetnu za 15 eura po osobi: .http://www.hostelbookers.com/property/index.cfm?fuseaction=accommodation.search&isdynamic=1&strsearchby=destination&straccommodationtype=hostels&intdestinationid=1046&strdestination=brussels&strdestinationparent=&intnights=2&intpeople=1&dtearrival=19%2f01%2f2010&fromPropertyNameSearch=0&intpropertyid=46764 (vidim da su cijene u medjuvremenu malo porasle).
mjesto je neka vrst prenocista, ne djeluje bas spektakularno ali imas svoje kupatilo i relativno pristojan smjestaj. u sjevernom dijelu grada, u neposrednoj blizini metro stanice botanique, sto je pak vrlo blizu nord station, metroom si za 5-10 minuta bilo gdje.
kuriozitet je da je u blizini (u ulici iznad stanice botanique) i hrvatski nacionalni restoran 'plitvice', s cevapima po 11 eura i paprikasem za 13 eura. ako je nekom to previse, lako ce naci jestiv kebab (ili za vegetarijance falafel) za 3-4 eura.
isto tako, preporucam bukirati preko hostelbookers, cini mi se da imaju najpovoljnije uvjete.
u svakom slucaju, ako ikako mozete, u bruxelles i okolicu najbolje je putovati u travnju ili jos bolje u svibnju, tada je i najvise manifestacija.
sto se izlozbi tice, osim magritovog muzeja, u bruxellesu je u muzeju bozar upravo otvorena izlozba frida kahlo i mexico.
muzej stripa mi je bio prilicna tlaka.

Cinnamon Girl
17.01.2010., 22:15
Natch, jeste li bez stresa stigli sve?

Natch
17.01.2010., 22:32
bilo je prilicno lose vrijeme, zastoji u prometu zbog snijega, pa dosadna kisa, kratki dani, neugodan vjetar i slicno.
ogranicavajuci faktor su bile i veze i termini letova, charleroi je koma, pogotovo ako imas avion rano ujutro.
ono sto je apsolutno pozitivno za zene koje se u sijecnju nadju u bruxellesu (ili jos bolje antwerpenu) su ogromni popusti i mogucnosti za dobar shoping.
grad je dosta ruzan i prazan u ovo doba godine, zato preporucam doci u proljece.
koga zanima posjet europskom parlamentu, organizirana vodjenja su svaki dan u 10 i 15 sati.
bili smo i do amsterdama i haaga, haag je koma, pogotovo ona betonizirana plaza :D
amsterdam tako-tako, nije me ovaj put odusevio, vjerojatno i zbog zime, snijega i leda (svi su kanali zaledjeni), zao mi je sto nisam stigla pogledati pomorski muzej.
inace, cini mi se bolja kombinacija za one koji dolaze low-costom u bruxelles francuska, nego nizozemska.
busom se, preko eurolinesa, pogotovo ako se rezervira unaprijed, moze doci do pariza i za dvadesetak eura povratna, jeftin je i vlak (thalys) ako se rezervira unaprijed. nekako mi je sjeverna francuska puno bolji djir nego amsterdam.

fffrajerica
17.01.2010., 22:36
Sve se moze proci pjeske, evt. ponekad uzmi tramvaj. Ne postoje opasni dijelovi grada, veoma je miran i pitom. Ne sjecam se do kad je sve otvoreno.

http://www.lepainquotidien.com/ Ovdje mozes jesti po danu. Jako ugodno mjesto i fina hrana za ne bas puno novca. Popularno mjesto, ima ih nekoliko u gradu.

http://www.zuiderterras.be/ - Za rucak ili veceru. Interesantno i poslije vecere kao bar. Okupljaju se fini ljudi.

http://www.hungryhenrietta.be/ - Za rucak ili veceru, takodje fino i popularno mjesto.

Najbolja cokolada u Antwerpenu je ipak http://www.chocolatier-burie.be/.

Od muzeja preporucam: http://www.momu.be/en/index_momu.jsp?layout=momu Jako je interesantan unutra, izlozbe su dobre, a jako je bitan za Antwerpen.

Hej :)

tek sam sada vidjela da si mi odgovorila....hvala :cerek:

Ja u četvrtak ujutro krećem....sletit ćemo u Bruxelles a nakon toga vlakom za Antwerpen u kojem ćemo biti 7 dana... Smješteni smo u hotelu Florida - nalazi se preko puta glavnog željezničkog kolodvora i zoo-a... na netu sam pročitala kako se radi o jednom od najopasnijih podučja grada posebice noću :confused:...a ja ću - kako idem poslovno, svaki dan biti zauzeta od 10 do 18 sati što znači da ću grad praktički i vidjeti samo noću :ne zna:

Dobro, potruditi ću se da se dižem ranije pa da škicnem gdje mogu ali ražalostila sam se kad sam na netu našla info kako većina dućana, muzeja i ostalih mjesta koja su mi zanimljiva i koja bi željela vidjeti i posjetiti ne rade duže od 18h :eek: E sad, zna li itko da li je to stvarno tako?

Imate li još koju preporuku...nešto što bi se uklopilo u moj prenatrpan raspored :D voljela bi negdje popiti dobro pivo i jesti lokalne specijalitete...ništa pretjerano fancy, i kod nas su mi najdraže konobe s domaćim ugođajem i hranom... Gdje otići u shopping? Mislim na jeftiniju varijantu a ne dizajnersku odjeću...

Hvalaaa :s

PS Sjetiti ću se ja još toga prije četvrtka :rofl:

Natch
17.01.2010., 22:39
e da, u antwerpenu sam bila i u muzeju mode (na preporuku cinnamon), ful smijesno mjesto, puno zenskih torbica :D
i u muzeju dijamanata (to ti je odmah do kolodvora i zoo-a) koji je fora, jer svaki predmet ima neku svoju pricu (opet takvih muzeja ima i u amsterdamu, al dobro).
sto se shoppinga u antwerpenu tice, samo kreni glavnom cestom od kolodvora prema centru svuda su rasprodaje, uzivat ces :D
e da, tamo ti se sve zatvara oko 6, to je malo bed.

Cinnamon Girl
17.01.2010., 22:49
jeftin je i vlak (thalys) ako se rezervira unaprijed.

Da, tako sam ja isla iz Bruxellesa za Paris. Platila sam kartu 30 euro. U Paris stigla za sat i 20 min :)

fffrajerica
18.01.2010., 00:15
Nacht:

da da bed...ali ajde, ako rade od 7 ili 8 ujutro potrudit ću se da se dignem iako sam veeeeliki spavalica :D računam da bi s toliko ograničenim vremenom za razgledavanje ipak u četiri do pet dana uspjela posjetiti ono što me najviše zanima....mislim..zoo i muzej dijamanata su mi prekoputa :cerek: i to je nešto :) a budući da si rekla da su dućani niz ulicu valjda ću uspjeti i to.... :)

Tulkas
19.01.2010., 15:17
Pa nije Belgija samo Bruxelles, Anvers, Brugges i shopping po tim gradovima.. Odite posjetit Ardenne, recimo dolinu rijeke Meuse (Maas) sa prekrasnim selima i gradicima koji vas svojom arhitekturom vracaju u srednji vijek. Treba obici i vidjeti prelijepe katedrale i tvrdjave koje strse sa okolnih stijena..

Tulkas
19.01.2010., 15:18
Pa nije Belgija samo Bruxelles, Anvers, Brugges i shopping po tim gradovima.. Odite posjetit Ardenne, recimo dolinu rijeke Meuse (Maas) sa prekrasnim selima i gradicima koji vas svojom arhitekturom vracaju u srednji vijek. Treba obici i vidjeti prelijepe katedrale i tvrdjave koje strse sa okolnih stijena..

Cinnamon Girl
19.01.2010., 15:26
Dakako da nije, ali ako se ima samo 4-5 dana, nesto mora biti prioritet.

Naïve Lurker
20.01.2010., 00:11
Za drugi put imas zadak posjetiti Mons, Limburg i Ghent. Liège mozes obici u sirokom luku, ruzan industrijski grad kao iz Dickensovog vremena.

migi238
29.01.2010., 10:15
Bog ljudi!Ako netko može pomoći bio bih beskrajno zahvalan...Naime, u Antwerpenu živi kćerka mog prijatelja, zove se Josipa Andrić(ili po majci Penić). rođena je 13.05.1991. u Đakovu, a u Antwerpenu je od 97. godine i od tada se nisu vidjeli jer majka Asja nije dopuštala. Međutim. cura je sada punoljetna i vjerujem da bi htjela vidjeti oca svoga. Molim Vas da mi proslijedite kontakt mail od zajednice Hrvata ili dopunske škole ili bilo koga preko koga bih mogao dalje tražiti.
Unaprijed hvala,
Goran

alter ego blagajnice
15.02.2010., 10:13
Poginulo 20 ljudi! Prestrašno!

http://danas.net.hr/svijet/page/2010/02/15/0280006.html?pos=n0

Unatoč nesreći kupujem karte za tu relaciju.

ivana2702
21.02.2010., 18:10
moze li se u bruxellesu obavit jeftin shopping?????? i,ako moze, gdje?? kakva je inace cijena odjece u odnosu na nas? vidim da inace nije tako puno skuplje nego u nas....

akcija1
21.02.2010., 18:58
ivana2702, ja sam bio u Briselu krajem marta prosle gopdine i bio sam u shopingu u ulici Rue du Nouve (na metro stanici Bruker) to je samo pjesacka ulica i s lijeve i s desne strane samo shopping zara c&a zara h&m one dizajnerske skuplje marke jos nekih trgovackih centara u toj ulici, bio sam ogranicen s lovom pa sam kupio samo dzemper u h&m za 20 eur

nukac
21.02.2010., 21:15
Kupio dosta stvari tamo, svašta se može naći, uvijek nešto ima na sniženju. Uglavnom cijene ko i kod nas, ali ako naletiš na snjiženje, onda se stvari mogu kupit za par eureka.

nvnk
23.02.2010., 10:13
Poginulo 20 ljudi! Prestrašno!

http://danas.net.hr/svijet/page/2010/02/15/0280006.html?pos=n0

Unatoč nesreći kupujem karte za tu relaciju.

Mislim da sam već na ovom forumu (samo se ne mogu sjetiti topica :rolleyes:) pisao o svom lošem iskustvu s beneluškim željeznicama (umjesto 2 sata, od Bruxellessa do Haaga - 5 sati :eek:) tako da me ova nesreća, na žalost, nije iznenadila. :flop:

Uglavnom, daleko su oni od "japanske točnosti vlakova", veliki je to džumbus i sigurno nikada (više) neću planirati putovanja tipa "idem za Amsterdam avionom do Bruxellessa pa odatle vlakom" ili obrnuto. :rolleyes:

nvnk
23.02.2010., 10:26
BTW, da, Rue Nueve je šoping-ulica u Bruxellesu, a za one koji nisu baš (ili samo) na "krpicama" - nije loše se prošetati ni bulevarom Anspach (već sam ga spomenuo po strip-knjižarama) - paralelan s Rue Nueve, ali malo južnije.

Ono što pak glede šopinga treba naglasiti jest (za naše prilike) malo "čudno" radno vrijeme. Ni jedan dućan se ne otvara u jutro prije 10:00 i ni jedan ne radi poslije 19:00. Tipično je radno vrijeme u stvari 10:30 - 18:30, to vrijedi i za najveće šoping-centre (npr City 2 na Rue Nueve), očito je riječ o tome da gazde trgovina jednostavno ne plačaju dvije smjene osoblja - ionako će svi sve kupiti tijekom jedne smjene kao što bi kupili i tijekom dviju, pa je trošak na osoblje + grijanje + rasvjetu + itd. - upola manji. (Naravno, to vrijedi samo ako svi trgovci imaju takovo radno vrijeme, a tamo ga imaju.)

akcija1
26.02.2010., 22:11
Da ne otvaram novu temu nema nigdje teme Luksemburg, da li je neko bio u Luksmeburgu gdje najjeftinije odsjesti sto vidjeti i sl... ?

FCUM
13.03.2010., 22:31
Pozdrav svima.

U šestom mjesecu idem u Dortmund, i imam 3 dana na raspolaganju. Uzimam rent a car i planiram : ili u Belgiju ili Nizozemsku ( ili oba dvije zemlje ).
Za sada su u planu Eindhoven i Antwerpen.

Ako netko ima kakav pametniji prijedlog, molio bih za savjet.

Da li umjesto Antwerpena , rađe posjetiti Gent ili Brugge ? Pa onda uopće ne ići u Nizozemsku?:ne zna:
Smještaj i ostalo ću riješiti, nego me čisto zanima što bi vi u samo 3 dana vidjeli ? Isto ću pitati i na topicu Nizozemska.
Hvala.

Natch
13.03.2010., 23:57
ako imas auto stignes sve vidjeti jer su relativno male udaljenosti. ja bih na tvom mjestu sve obisla, ali to sam ja :D
stignes recimo u istom danu obici ghent i brugges, drugi dan bruxelles i antwerpen i treci dan nizozemska.

Cinnamon Girl
14.03.2010., 09:57
Ja bih Antwerpen jedan dan cijeli, pola slijedečeg dana Bruges, pa u podne nastavila za Amsterdam i tamo provela dan i pol.

FCUM
15.03.2010., 07:13
Ja bih Antwerpen jedan dan cijeli, pola slijedečeg dana Bruges, pa u podne nastavila za Amsterdam i tamo provela dan i pol.

Ustvari nisam bio najprecizniji : avion slijeće u Dortmund u 12 u subotu, a povratak već utorak ujutro u 8.15. Dakle svega 2 i pol dana. S tim da u ponedjeljak navečer planiram prespavati u nekom hotelu u Njemačkoj blizu aerodroma. Dakle kada sletim taj dan oko 14-15 sati bi mogao doći u Belgiju. Onda razmišljam jedan dan Brugge, i jedan dan Antwerpen (ili Gent ).
Tako da za sada mislim da će Nizozemska doći na red drugi put.
Malo ću čitati ovaj topic (i druge izvore ) i izabrati što se može vidjeti u taj jedan dan u svakom gradu. Hvala svima za komentare.
Edit: Koje je ograničenje na autocestama u Belgiji ? 130 ? Da li se plaćaju ili je kao u Njemačkoj ?

Cinnamon Girl
15.03.2010., 08:34
Onda taj prvi dan (tj. ostatak tog dana) otidji u Bruges, uvecer se vrati u Antwerpen i odspavaj, ustani rano i provedi taj dan u Antwerpenu, prije odlaska za Njemacku nazad.

FCUM
15.03.2010., 08:53
Onda taj prvi dan (tj. ostatak tog dana) otidji u Bruges, uvecer se vrati u Antwerpen i odspavaj, ustani rano i provedi taj dan u Antwerpenu, prije odlaska za Njemacku nazad.

Otprilike je to plan, s tim da sam mislio i dio drugog dana biti u Bruggeu. Dakle jedan puni dan , onda poslijepodne otići u Antwerpen i tamo biti večer i dio drugog dana. Dakle jedan puni dan u Bruggeu i puni dan u Antwerpenu.
Jedino me muče cijene hotela u Bruggeu. Preskupi su. Ne znam da li će mi biti dosta samo to jedno poslijepodne za razgledati centar Bruggea ?
Pa da onda uzmem dva noćenja u Antwerpenu?:ne zna:

Cinnamon Girl
15.03.2010., 09:24
Pa zato ti kazem da prespavas u Antwerpenu.
A Bruges je toliko mali, da mozes obici ama bas sve i jednu ulicu i jos stici popiti kavu i rucati i proci ce samo 5-6 sati.
Antwerpen je mnogo veci, ima se sto vidjeti, pjesacenje kroz grad je dugo, a ima jako, jako mnogo mijesta u koja mozes uci i nesto vidjeti, tako da svakako odvoji dan i pol na Antwerpen. Ako si subotom tamo, obavezno otidji u cetvrt sa Jevrejima, genijalno je vidjeti ih subotom.

super_girl
15.03.2010., 13:19
FCUM

mi smo bili u Belgiji prije 2 godine.. spavali u malom mjestašcu - Aalter i od tamo vlakom putovali na sve strane... obišli smo i manje i veće gradove i sela, a bili smo i u mondenom ljetovalištu - Knokke :D
imamo super iskustva s njihovim vlakovima :)

koliko se sjećam auto ceste se ne plaćaju, a ograničenje.. hmm.. ne sjećam se..

btw. zaljubljena sam u Bruges:D to mi je najljepši grad na svijetu :D
za sad :D

Belgija je jako mala, pa razmisli o ideji da spavaš u nekom "selu" :) i od tamo obilaziš ostatak Belgije!

Uživaj!!!!

Cinnamon Girl
15.03.2010., 13:38
Super Girl, je li ti mozda promaklo da covjek ima samo dva dana u Belgiji?

super_girl
15.03.2010., 13:59
Nije mi promaklo..ne brini :D
ali, spomenuo je da su mu hoteli skupi, a iz iskustva znam da su u manjim gradovima hoteli puno jeftiniji.. zato je moj savjet i išao u tom smjeru da bi možda mogao spavati u nekom manjem mjestu, pa posjetiti Antwerpen i Bruges ili već što ga zanima..

mi nismo imali auto, spavali smo u malom mjestu na pola puta između Brugesa i Ghenta, ostali u Belgiji samo 4 dana, a prošli i vidjeli čudo!!!

još jednom sretan put i uživaj!! :)

Thresholder
15.03.2010., 22:10
Edit: Koje je ograničenje na autocestama u Belgiji ? 130 ? Da li se plaćaju ili je kao u Njemačkoj ?U Belgiji smo bili prije 3 ljeta. Na autoputu, koji je besplatan (a pritom osvijetljen), vrlo malo ih je islo preko 130, pogotovo u flamanskom dijelu. U NL jos sporije.
Valjda je ogranicenje 130, ali isli su prosjecno cca 110 km/h.

Inace, Antwerpen nam se najmanje svidio. :mig: u Brusselu je relativno bez problema bilo naci besplatno mjesto za parking u centru cak i radnim danom, npr. u bocnoj ulici na Nieuwe shopping ulicu nasuprot tamosnjoj crkvi, ali u Antwerpenu smo zujali okolo dosta dugo da uopce nadjemo slobodno mjesto..., sjecam se i ZOO u centru grada kod zelj. kolodvora s velikim kipom slona, zirafe, deve ili tako necega ispred ulaza :) nista narocito mi nije bila ni najvisa crkva ili vijecnica u Belgiji, tvrdjava Steen i rodna kuca Rubensa ili koga vec (puno manje iskomercijalizirana od npr. rodne kuce Van Gogha u Amsterdamu)...

iz Antwerpena smo isli prema Bruggeu po nekakvom (polu)autoputu punom semafora i pjesackih prijelaza, bila blizu Nizozemska pa smo stali u Sluisu na granici (pokrajina Zeeland), to pitoreskno selo je :cerek::cerek:. Masa turista ne samo iz B i NL, sve vrvilo NL-zastavama, malo selo, par duljih ulica ali sve ducan do ducana, cak i 2 vjetrenjace (za tako malo selo!, 1 na ulazu, druga u centru). A odatle 30-ak km do Bruggea, uzduz prekrasnog puta uz kanal s drvoredom. Jos smo stali i u Knokke uza samu plazu, jedva nasli mjesto, u centru sve nove zgrade, nista staroga, plaza kao kod Piera u Scheveningenu u NL --> bez veze.

FCUM
16.03.2010., 13:21
Hvala svima (prije svega djevojkama) na korisnim komentarima.
Definitivno se ide u Belgiju. Nizozemsku ćemo ostaviti za drugi put.
Hotel još tražim, našao sam nešto jako solidno u Antwerpenu, još ću vidjeti ima li što povoljno od Antwe. prema Bruggeu.
Javim se još kasnije za dodatnim pitanjima, za sada pozdrav.:W

Natch
16.03.2010., 17:37
u bruggeu imas relativno jeftin privatni smjestaj, sjecam se da je na vratima jednog pansiona na putu od zeljeznicke prema centru pisalo ako se ne varam 25 eura nocenje s doruckom po osobi.
i tamo i u antwerpenu imas ok hostele s visekrevetnim sobama, cijene su manje od 20 eura po osobi.

Robierre
16.03.2010., 20:08
Pozdrav svima.

U šestom mjesecu idem u Dortmund, i imam 3 dana na raspolaganju. Uzimam rent a car i planiram : ili u Belgiju ili Nizozemsku ( ili oba dvije zemlje ).
Za sada su u planu Eindhoven i Antwerpen.

Ako netko ima kakav pametniji prijedlog, molio bih za savjet.

Da li umjesto Antwerpena , rađe posjetiti Gent ili Brugge ? Pa onda uopće ne ići u Nizozemsku?:ne zna:
Smještaj i ostalo ću riješiti, nego me čisto zanima što bi vi u samo 3 dana vidjeli ? Isto ću pitati i na topicu Nizozemska.
Hvala.

Ghent i Brugge! :top:
S tim da je Briž stvarno krasan i može se tamo lijepo provest dan, ali je turističkiji od Genta. Gent je meni osobno puno draži jer je onako malo unpluged u odnosu na Briž, a opet, arhitektura je nevjerojatna. Ja sam se pozitivno iznenadio. Navodno je Gent u vrijeme punog procvata bio na razini Londona - tu su ti gotičke crkve s izgledom katedrale (doslovno) na svakom uglu. Grad je nakanalima, kao i Briž. S tim da je puno mirniji i ugodniji za šetnju.
Antverpen je meni bio razočaranje. Ali čini mi se da je za shopping ima dosta, pogotovo ulica koja vodi prema kolodvora...i ogroman park za zečevima, gdje je isto lijepo prošetati i piknikovati.
Bruxelles neću pisati pošto ti nije u planu, ali bih dodao još Oostende, za eventualno jedno popodne provesti na sjevernom moru.

...
Btw, ja isto idem uskoro za Dortmund, pa bih volio provesti par dana u Valoniji (o kojoj za razliku od Flandrije ništa ne znam).
Pa dajte koji prijedlog. (Nemam neko ograničeno vrijeme budući da ću duže vrijeem biti u Njemačkoj, a mislim još i Nizozemsku proputovati). :)

ivana2702
20.03.2010., 15:12
bok!
idem brzo u brussel,i slijecem dosta kasno navcecer,i imam na raspolaganju samo iduci dan za nesto razgledati jer drugi dan vec u 6 ujutro letim za irsku.... pa bi vas molila za pomoć:sta za razgledati u brusselu u 1 dan? ima li ko kakve preporuke??????

akcija1
20.03.2010., 15:28
Obidji stari dio grada Grand Plac i obliznje ulice oko Grand placa, sjedi na metro za smjer Roi Baudouin i izadji na metro stanici Heizel tu ti je atomimum da udjes unutra u atomimum ti je 8eur, po meni nista spektakularno bezveze baciti pare, tu na Heizelu imas stadion gdje se 80-tih strusila tribina pa je dosta navijaca poginulo ulaz 6eur i tu takodjer imas Mini Europu ulaz 12 eur makete evropskih gradjevina u mini formama big begn eiffelov toranj brandeburska vrata i sl...

Shopping ulica ti je stanica od Grand placa na De Brouckere;

Kad to sve zavrsis mozes otici metrom na drugi dio grada da vidis trijumfalnu kapiju, mislim da je zovu Trijomfboog(smjer metroa Stokkel ili Herman Debroux, s metroom a izlazis na metrostanici Merode) ,tu imas i neki muzej starijih auta

To bi bila moja tura, ako neko zna zanimljiviju nek ti predlozi

ivana2702
22.03.2010., 18:16
Obidji stari dio grada Grand Plac i obliznje ulice oko Grand placa, sjedi na metro za smjer Roi Baudouin i izadji na metro stanici Heizel tu ti je atomimum da udjes unutra u atomimum ti je 8eur, po meni nista spektakularno bezveze baciti pare, tu na Heizelu imas stadion gdje se 80-tih strusila tribina pa je dosta navijaca poginulo ulaz 6eur i tu takodjer imas Mini Europu ulaz 12 eur makete evropskih gradjevina u mini formama big begn eiffelov toranj brandeburska vrata i sl...

Shopping ulica ti je stanica od Grand placa na De Brouckere;

Kad to sve zavrsis mozes otici metrom na drugi dio grada da vidis trijumfalnu kapiju, mislim da je zovu Trijomfboog(smjer metroa Stokkel ili Herman Debroux, s metroom a izlazis na metrostanici Merode) ,tu imas i neki muzej starijih auta

To bi bila moja tura, ako neko zna zanimljiviju nek ti predlozi

hm,cini mi se da ovde ima dosta vozanja... pa,postoji li neka dnevna karta za metro,da sse s njom mogu vozat cijeli dan?
mislim da cemo atomium ipak preskocit,nisam bas cula da su ljudi odusevljeni s njim...
momak mi zeli otic u EU cetvrt(kako li se vec zove)...
i,mislili smo jos malo setat oko centra,palače,katedrale....
cini mi se zanimljiva ta Mini Europa,pa cemo vjerojatno otic do tamo..
i usput bi isli vidit tu trijumfalnu kapiju...
po preporukama ovdje s foruma,moram probat vafle,jel? :top:
i belgijsku cokoladu!!!!!!!!! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
di se moze kupit koji suvenircic? pretpostavljam da na svakom uglu ima dosta suvenirnica?

uglavnom, HVALA na savjetu!!! :s:s:s

akcija1
22.03.2010., 18:46
ivana2702,
Imas dnevnu kartu kupiti mislim da je 6eur . EU cetvrt ti je stanica prije trijumfalne (smjer metroa Stokel i Hermann Debroux, EU cetvrt ti je na stanici Schuman, a stanica poslije nje je Merode-Trijumfalna )

Kad budete isli gledati mini Evropu uslikajte se samo ispred atomijuma.

Da, te vafele i cokolade imas na svakom koraku da kupis. Kilo cokolade ti je oko 20 eur; znam da je najskuplja Godiva gdje je 100grama oko 5 eur .

nukac
22.03.2010., 20:07
Meni je Atomium bio super. Imaš osjećaj ko da si u nekom SF filmu iz 60-tih godina... Samo očekuješ kad će mr. Spock se pojaviti negdje ili Uhura... :)

alter ego blagajnice
22.03.2010., 23:17
Otvorila mi se mogućnost 7-dnevnog borakva u Belgiji.
ryan: ZAD-CRL-ZAD.
Budući da ste spremni savjetovati gdje, koliko i koje gradove molila bi prijedlog koje gradove vidjeti u kojem obimu?
Ima li smisla ići do Amsterdama - stigne li se?

nukac
23.03.2010., 06:27
Zašto ne i do A-dama? Za Brussels ti je dovoljno 2 dana maksimum. Barem na jedan dan u A-dam.
Uzimaš rentacar ili sve vlakom?

alter ego blagajnice
23.03.2010., 08:32
Vlakic, a vidjela sam i busić.

globetrotter
23.03.2010., 08:34
za bxl je dovoljno 2 dana, u iduca 2 dana preporuka brugge, gent i antwerpen, 2 dana a-dam i 1 dan luxemburg. sve ti je odlicno povezano vlakom, a vikendom su u belgiji karte jeftinije nego preko tjedna.
jednodnevna metro karta u bxlu kosta 4,50€. vafli i cokolada ima stvarno posvuda. cokolade - neuhaus, godiva, marcolini, leonidas. tko voli piva, izbor je vrhunski - chimay, duvel, westmalle, orval, kasteel...
suvenirnice su najcesce u samom centru, potez od grand placea prema burzi ili manneken pisu (koji je i najcesca tema suvenira).
europska cetvrt (komisija, parlament, vijece itd.) i park du cinquantenaire, gdje je spomenuti slavoluk pobjede (najduzi na svijetu), zbog blizine mozete vidjeti u jednom komadu. ostale znamenitosti su uglavnom oko grand placea - vijecnica, maison du roi, burza, manneken, kraljevska palaca, katedrala, galeries royales saint-hubert... automium je vec spomenut gdje je, mozda jos palacu pravde posjetiti, gdje je dobra pozicija za panoramski pogled na grad, i baziliku sv. srca...

Cinnamon Girl
23.03.2010., 19:09
za bxl je dovoljno 2 dana, u iduca 2 dana preporuka brugge, gent i antwerpen, 2 dana a-dam i 1 dan luxemburg. sve ti je odlicno povezano vlakom, a vikendom su u belgiji karte jeftinije nego preko tjedna.
jednodnevna metro karta u bxlu kosta 4,50€. vafli i cokolada ima stvarno posvuda. cokolade - neuhaus, godiva, marcolini, leonidas. tko voli piva, izbor je vrhunski - chimay, duvel, westmalle, orval, kasteel...
suvenirnice su najcesce u samom centru, potez od grand placea prema burzi ili manneken pisu (koji je i najcesca tema suvenira).
europska cetvrt (komisija, parlament, vijece itd.) i park du cinquantenaire, gdje je spomenuti slavoluk pobjede (najduzi na svijetu), zbog blizine mozete vidjeti u jednom komadu. ostale znamenitosti su uglavnom oko grand placea - vijecnica, maison du roi, burza, manneken, kraljevska palaca, katedrala, galeries royales saint-hubert... automium je vec spomenut gdje je, mozda jos palacu pravde posjetiti, gdje je dobra pozicija za panoramski pogled na grad, i baziliku sv. srca...

Ovo sve ima naravno samo smisla ako ces ustajati u 6h i lijegati u ponoc.

globetrotter
23.03.2010., 19:43
ma jok, legnes u 4-5h, treba se i izaci van :mig: a cuj, to je subjektivni prijedlog, nekome je za bxl dosta 1 dan, a nekome ni 3 nisu dovoljna. jednako tako vrijedi za ostale gradove, pogotovo one manje, pa kad imas 5-6 prijedloga za razgledavanje, lako si maknes neki s repertoara i prilagodis svojim zeljama.

Cinnamon Girl
23.03.2010., 20:05
Bruxelles 2 dana, Antwerpen 1 dan, Gent i Bruges u istom danu (otidji rano), odatle u Amsterdam, 2 dana. Zadnji dan nek ti bude u rezervi, pa ga dodaj gdje osjetiš potrebu

flumen-day
14.04.2010., 21:19
Molim sve stručnjake za Belgiju za preporuku jeftinog smještaja u Ghentu za tri noćenja u šestom mjesecu. Idem sa dragom pa mi je ipak potrebna soba sa sanitarnim čvorom. Osobno sam gledao ponešto online, ali uglavnom je vrlo skupo pa pretpostavljam da bi netko tko je odsjedao u ovom gradu imao što za reći po ovom pitanju.

Još nešto, nije mi najjasnije da li mi se isplati uzeti njihov Rail Pass za 74 eura, a koji podrazumijeva 10 vožnji. Budući da nas je dvoje, a slijećemo Ryanairom u Charleroi, od tamo do Ghenta i nazad su već četiri vožnje, a još četiri bi iskoristili za jednodnevni izlet do Brugesa ili Antwerpena. Da, na stranicama od belgijskih željeznica nije baš dobro definirano ili ja to nisam našao, da li Rail Pass vrijedi i tijekom vikenda?

Unaprijed zahvaljujem.

IGoR_2803
21.04.2010., 21:29
pozdrav!

pitanje za one koji su bili u brusselu... idemo ryanairom cura i ja na 5 dana i naravno da slijećemo u 22.30 na CRL te ćemo u brussel stići oko pola noći... pošto ne znam kakva je situacija sa javnim prijevozom te se pokušavam snaći na službenim stranicama molio bi nekoga tko zna kako najbolje doći od južne željezničke stanice (Gare Midi) do centralne (Gare Centrale) ili pak do Bourse (burze)?

pošto ćemo stići u subotu oko pola noći ne znam kakva je situacija sa noćnim javnim prijevozom.. da li nam je bolje uzeti taxi ili što? hvala unaprijed

Cinnamon Girl
21.04.2010., 22:38
Imas vlak. Nije problem u to doba.

Info1
21.04.2010., 23:04
Seme i redovi voznji su dostupni na svakoj stanici. Brisel je lak za snalazenje. Postoji odvojen sistem lokalnih sina koji povezuje unutrasnjost grada sa predgradjem . Karte su relativno jeftine i koriste se za sve vrste prevoza (metro, bus, tramvaj)osim za ovaj pomenut sa lokalnim sinama. Taksi je jako skup, a nije i neophodan.
Metro radi od 5 h do 1 h i idu na svakih 7 min.
Gare du Midi-Bourse, mislim da vozi premetro 4 ( tramvaj sa podzemnim stanicama)...a metro 2 i 6 (koliko se secam)....opet, proveri :mig:

akcija1
21.04.2010., 23:41
Ja sam platio taxi Brisel Centralna stanica Airport international Zaventem 37 eur
bila je nedjelja i nije bilo guzve oko podneva

IGoR_2803
26.04.2010., 13:40
je li ide netko za brussels 1.5. s ryanairom iz zadra? ja idem s curom na 5 dana pa reko mozda nekog upoznamo... :)

ivana2702
26.04.2010., 15:50
pozdrav!

pitanje za one koji su bili u brusselu... idemo ryanairom cura i ja na 5 dana i naravno da slijećemo u 22.30 na CRL te ćemo u brussel stići oko pola noći... pošto ne znam kakva je situacija sa javnim prijevozom te se pokušavam snaći na službenim stranicama molio bi nekoga tko zna kako najbolje doći od južne željezničke stanice (Gare Midi) do centralne (Gare Centrale) ili pak do Bourse (burze)?

pošto ćemo stići u subotu oko pola noći ne znam kakva je situacija sa noćnim javnim prijevozom.. da li nam je bolje uzeti taxi ili što? hvala unaprijed

ja sam bila tamo prije 2 tjedna.. i isto smo sletili ryanom na CRL u kasnu uru...
postoji ispred aerodroma shuttle bus koji vozi svakih pola sata (22.15, 22.45, zadnji je u 23.45),povratna karta se moze odmah tamo kupiti na salteru i kosta 22 eura (pojedinacna je 13eura). voznja traje kojih 40ak min, i vozi direktno na Gare Midi (to je zadnja stanica).. mi smo bili smjesteni u Boulevard Emile Jacqmain koji je takodjer u centru ali se nismo htjeli gnjavit u te kasne sate s metroom i busevima pa smo uzeli taxi (cim izades iz busa,ceka dosta taxija),i doslo nas je 11 eura za nas 2 do naseg hostela (do vrata te doveze)....

alter ego blagajnice
26.04.2010., 21:18
11 eura taksi od aerodroma do grada?
to je super cijena.

Baš ste hrabri što ste onak spavali na aerodromu. :s

Coco_Nut
26.04.2010., 22:04
Ako sam dobro shvatio, nije od aerodroma do grada nego od stanice busa do hostela.

akcija1
26.04.2010., 22:12
Ako sam dobro shvatio, nije od aerodroma do grada nego od stanice busa do hostela.

da tako sam i ja shvatio od stanice Brisel Midi do hotela
ja sam platio taxi u nedjelju zeljeznicka stanica brisel central -brisel zaventem airport 37 eur

IGoR_2803
26.04.2010., 22:51
je li ima ljudi na tim željezničkim stanicama? na ovoj centralnoj ćemo možda morati čekati u noći sat, dva vlak, pa reko da vidim da li se samo beskućnici skupljaju po tamo ili ima "normalne" ekipe... :)

ivana2702
27.04.2010., 13:29
11 eura taksi od aerodroma do grada?
to je super cijena.

Baš ste hrabri što ste onak spavali na aerodromu. :s

nije to bilo od aerodroma do grada, nego od Gare Midi do naseg hostela... nije to bas malo,ali se nama nije dalo navecer u 11.30 gnjavit s metroom i busom,pa smo uzeli taxi.. CRL je udaljen oko 40min voznje busom do grada...
a spavanje na aerodromu: ma nije uopce bilo strava! nova avantura... :rofl:

ivana2702
27.04.2010., 13:35
je li ima ljudi na tim željezničkim stanicama? na ovoj centralnoj ćemo možda morati čekati u noći sat, dva vlak, pa reko da vidim da li se samo beskućnici skupljaju po tamo ili ima "normalne" ekipe... :)

na Gare Centrale nismo bili, ali smo citali u prospektima o Bruxellesu da ga se srame... u smislu, kako je grozan,da radovi renoviranja nisu promjenili nikakvo stanje na toj stanici... evo sta pise u lokalnom vodicu: Brussels is the capital of Belgium and the political capital of Europe.And this is the Central Station?! Six railway trcks in a dark and smelly cellar? Well,yes,sorry. The recent renovation works didn't change much either.
u svakom gradu imas olosa sta se skuplja po kolodvorima, to je uglavnim svugdi isto, ali ako cete trebat cekat sat,dva mislim da to ne bi trebalo bit problem,moze se prezivit..
inace, stvarno je lako snac se po njihovom metrou i busevima...

nvnk
28.04.2010., 12:29
nije to bilo od aerodroma do grada, nego od Gare Midi do naseg hostela... nije to bas malo, ...

Ne, nije uopće malo ... U Parizu sam 10 eura (dakle čak manje) platio noćnu tarifu od samog najstrožeg centra do cca Periferiquea, što je po prilici dvostruko dulja vožnja od ove vaše. :(

nvnk
28.04.2010., 12:45
na Gare Centrale nismo bili, ali smo citali u prospektima o Bruxellesu da ga se srame... u smislu, kako je grozan,da radovi renoviranja nisu promjenili nikakvo stanje na toj stanici... evo sta pise u lokalnom vodicu: Brussels is the capital of Belgium and the political capital of Europe.And this is the Central Station?! Six railway trcks in a dark and smelly cellar? Well,yes,sorry. The recent renovation works didn't change much either.

Mislim da sam negdje na ovom forumu već opisao svoje putešestvije s briselskog Centralnog kolodvora do Haaga koja je trajala 5 umjesto 2 sata, a pri čemu je prva vura "viška" bila "zarađena" popriličnim kaosom na spomenutom Centralnom. Ukratko: Na svim "semaforima"/displayima perona na kojem sam čekao vlak (i na kojeg me je poslao službenig s blagajne koji mi je prodao kartu) je pisao dolazak/odlazak jednog vlaka a radilo se o sasvim drugom vlaku. I nisam bio jedini koji se zeznuo, kad je kondukter prvom čovjeku (očito strancu poput mene) kome je kontrolirao kartu na engleskom rekao "This train does not ride to Amsterdam", još je pola vagona "poskočilo" skupa samnom (i spomenutim jadnikom kome je ta rečenica bila upućena). :D :rolleyes: :( :flop:

Eve*
07.05.2010., 12:58
Ima li kakva akcija za Zg-Brussels povratnu kartu(18.-27.7.)?
Odgovaraju mi i CRL i BRU aerodrom

nukac
07.05.2010., 13:49
Nema, jer jedino kaj postoji između Zagreba i Brusselsa je Croatia airlines.

Cinnamon Girl
07.05.2010., 14:09
Ima li kakva akcija za Zg-Brussels povratnu kartu(18.-27.7.)?
Odgovaraju mi i CRL i BRU aerodrom

Ako nadjes kakvu akciju za Paris, isplati se, a onda vlakom (sat vremena i deset minuta) do Bruxellesa, a da se kupiti karta za 29 euro.

Natch
08.05.2010., 00:37
u svakom gradu imas olosa sta se skuplja po kolodvorima, to je uglavnim svugdi isto, ali ako cete trebat cekat sat,dva mislim da to ne bi trebalo bit problem,moze se prezivit..
inace, stvarno je lako snac se po njihovom metrou i busevima...

nemojte tamo spavat.
radije sjednite u metro i vozajte se tih par sati.

mali slon
09.05.2010., 21:25
flumen-day, proveri youth hostel "de draecke", kada sam poslednji put tamo spavala imali su dvokrevetne sobe za 25-30 eura po osobi, lep je i pristojan hostel.
Pogledaj i www.use-it.be, mislim da ima dobrih saveta.

Rail pass vazi i vikendom. Ali vikendom su karte 50% jeftinije (od petka u 19h), pa je mozda jeftinije uzeti povratnu po vikend tarifi nego korisiti rail pass.

Lep provod :-)

IGoR_2803
10.05.2010., 17:43
nemojte tamo spavat.
radije sjednite u metro i vozajte se tih par sati.

evo, mi se vratili iz belgije... bili smo 5 dana, od 1.5. do 6.5. cura i ja i bilo je predobro... let ryanairom iz zadra, povratna karta nas je koštala 24 EUR svakog, imali smo samo ručnu prtljagu. samo neka ryanair opstane i bude još ovakvih letova za bagatelu... :)

uglavnom, sletjeli smo na CRL navečer oko 23h u subotu i odlučili da nećemo plaćati hotel tako da smo "spavali" na aerodromu... i nismo bili jedini, sve klupice su bile popunjene,a čak je bilo ekipe sa vrećama za spavanje... :) uglavnom, za jednu noć je OK, ali ne očekujte da ćete se naspavati: konstantna buka, tvrde klupice itd...

u nedjelju u 5.30 u jutro smo sa busom otišli do željezničke stanice u Charleroi pa na vlak za bruxelles, pa odmah direkt na vlak za brugges... tamo smo stigli oko pola 9.

šta da kažem za brugge, grad je stvarno ko iz bajke, prekrasan i sve to, ali preeeeviše turista... da živim u takvom mjestu mislim da bi razmislio o emigraciji... :D sve se da proći pješke u par sati, s time da smo išli i u muzej i vozili se brodićem po kanalima... :) navečer par pivica i to je to...

u ponedjeljak smo još prošetali bruggesom, od hostela do kolodvora i otišli za gent... tamo smo odsjeli u valjda najboljem hostelu ikad... ecohostel andromeda je hostel-brod na rijeci/kanalu... na prvi pogled izvana smo doživjeli šok ali kad se uđe unutra shvatite koliko je mašte i kreativnosti potrebno za tako nešto.. .sve je krajnje uredno i čisto, nov namještaj, uredne kupaone i wci, eco doručak, super cool zajednička prostorija, besplatan net, 10-15 min pješke od centra i to sve za 150 kn...

što se genta tiče, i same arhitekture, vjerojatno mi se i najviše svidio tamo (još smo bili u bruggesu i bruxellesu)... gent je studentski grad ali ima vrlo izražen srednjovjekovni štih sa tom gotičkom ili kakvom već arhitekturom... a i nema toliko turista... jedini problem je što je trenutačno raskopan centar jer sređuju tramvajske pruge...

zadnja tri dana bili smo u bruxellesu... što reći... tipična europska metropola... ima toliko toga za vidjeti da to nije normalno, trebalo bi mnogo više od 3 dana, ali eto... lagano mi se više neda pisati ali ako nekog nešto zanima u vezi belgije, slobodno na PM...

i da, pive su im ZAKON... a i čokolada... :)

Cinnamon Girl
10.05.2010., 21:05
evo, mi se vratili iz belgije... bili smo 5 dana, od 1.5. do 6.5. cura i ja i bilo je predobro... let ryanairom iz zadra, povratna karta nas je koštala 24 EUR svakog, imali smo samo ručnu prtljagu. samo neka ryanair opstane i bude još ovakvih letova za bagatelu... :)

uglavnom, sletjeli smo na CRL navečer oko 23h u subotu i odlučili da nećemo plaćati hotel tako da smo "spavali" na aerodromu... i nismo bili jedini, sve klupice su bile popunjene,a čak je bilo ekipe sa vrećama za spavanje... :) uglavnom, za jednu noć je OK, ali ne očekujte da ćete se naspavati: konstantna buka, tvrde klupice itd...

u nedjelju u 5.30 u jutro smo sa busom otišli do željezničke stanice u Charleroi pa na vlak za bruxelles, pa odmah direkt na vlak za brugges... tamo smo stigli oko pola 9.

šta da kažem za brugge, grad je stvarno ko iz bajke, prekrasan i sve to, ali preeeeviše turista... da živim u takvom mjestu mislim da bi razmislio o emigraciji... :D sve se da proći pješke u par sati, s time da smo išli i u muzej i vozili se brodićem po kanalima... :) navečer par pivica i to je to...

u ponedjeljak smo još prošetali bruggesom, od hostela do kolodvora i otišli za gent... tamo smo odsjeli u valjda najboljem hostelu ikad... ecohostel andromeda je hostel-brod na rijeci/kanalu... na prvi pogled izvana smo doživjeli šok ali kad se uđe unutra shvatite koliko je mašte i kreativnosti potrebno za tako nešto.. .sve je krajnje uredno i čisto, nov namještaj, uredne kupaone i wci, eco doručak, super cool zajednička prostorija, besplatan net, 10-15 min pješke od centra i to sve za 150 kn...

što se genta tiče, i same arhitekture, vjerojatno mi se i najviše svidio tamo (još smo bili u bruggesu i bruxellesu)... gent je studentski grad ali ima vrlo izražen srednjovjekovni štih sa tom gotičkom ili kakvom već arhitekturom... a i nema toliko turista... jedini problem je što je trenutačno raskopan centar jer sređuju tramvajske pruge...

zadnja tri dana bili smo u bruxellesu... što reći... tipična europska metropola... ima toliko toga za vidjeti da to nije normalno, trebalo bi mnogo više od 3 dana, ali eto... lagano mi se više neda pisati ali ako nekog nešto zanima u vezi belgije, slobodno na PM...

i da, pive su im ZAKON... a i čokolada... :)

Antwerpen je jos mnogo bolji.

IGoR_2803
10.05.2010., 22:50
Antwerpen je jos mnogo bolji.

a čuj, nismo mogli sve potrpati u 5 dana... htio sam ja i do pariza, ali smo odlučili da ćemo još jednom otići istim letom pa posjetiti francusku... možda onda stignemo do antwerpena.. :)

nvnk
11.05.2010., 06:45
..... smo odlučili da ćemo još jednom otići istim letom pa posjetiti francusku... možda onda stignemo do antwerpena.. :)

Antwerpen je na suprotnoj strani. :D

(Usput vam je ako s istog leta odete do Amsterdama.)

IGoR_2803
11.05.2010., 14:49
Antwerpen je na suprotnoj strani. :D

(Usput vam je ako s istog leta odete do Amsterdama.)

znam da je na suprotnoj strani ali belgija je vrlo mala, a i veze vlakom su odlične tako da nije problem otić prvo na jednu stranu do pariza, a onda na drugu do antwerpena... naravno ako se ide na više od 3,4 dana...

UglyKidJoe
12.05.2010., 13:33
Pitanje u svezi Thalysa - ako ima tko iskustva.

Planiram put u Bruxelles i od tamo Thalysom do Pariza. Nažalost, poradi vrlo suženog koridora vremenskog kretanja - u obzir dolazi samo Thalys.
Naravno - ovaj vulkandžija nam svima dere žifce pa me interesira: je li moguće izmijeniti kartu ako - fizički nisam tamo? :ne zna:

Pogledala sam na njihove stranice i za opciju moje tarife piše:
"Exchangeable once up to the day before departure."

O ev. povratu nema niti riječi

Robierre
12.05.2010., 18:07
Pitanje u svezi Thalysa - ako ima tko iskustva.

Planiram put u Bruxelles i od tamo Thalysom do Pariza. Nažalost, poradi vrlo suženog koridora vremenskog kretanja - u obzir dolazi samo Thalys.
Naravno - ovaj vulkandžija nam svima dere žifce pa me interesira: je li moguće izmijeniti kartu ako - fizički nisam tamo? :ne zna:

Pogledala sam na njihove stranice i za opciju moje tarife piše:
"Exchangeable once up to the day before departure."

O ev. povratu nema niti riječi
Ja sam isao Thalysom iz Pariza u Bruxelles...a onda kad sam se trebao vratiti sam doslovno par sati prije voznog reda odlucio ostati jos par dana u Belgiji i bez problema sam otisao na kolodvor promjeniti kartu. "Bez problema", uvjetno receno, jer je tip na salteru bio prilicno bezobrazan. :D Navodno zbog toga sto salter za medjunarodne linije radi te poslove, a bila je nedjelja i taj salter ej bio zatvoren, pa sam isao u normalnu liniju gdje se kupuju karte...ali, kazem, proslo je.

Btw, Thalys ide sa Gare du Nord u Parizu i stize na Gare du Midi u Bruxellesu....koliko ja znam ne vozi na Gare Centrale....tako da treba pazit da se ne ceka na krivom kolodvoru :top:

EDIT.
Aha, sad vidim da pitanje podrazumijeva fizicku prisutnost...Hmmm, to stvarno ne znam.

UglyKidJoe
13.05.2010., 00:53
EDIT.
Aha, sad vidim da pitanje podrazumijeva fizicku prisutnost...Hmmm, to stvarno ne znam.

E da :mig:
Slično mi je i dragi rekao koji je Thalysom putovao još tamo 2002 mislim.
Nego - kako oni uopće kontroliraju te karte?
Koliko sam skužila priznaju i običan izlist iz e-mail box-a? :rolleyes:

Btw, Thalys ide sa Gare du Nord u Parizu i stize na Gare du Midi u Bruxellesu....koliko ja znam ne vozi na Gare Centrale....tako da treba pazit da se ne ceka na krivom kolodvoru :top:

Hvala na upozorenju :top:- Pariz već solidno poznajem, inače se ne bih baš upustila u jurnjavu koja uključuje odlazak rano ujutro sa Thalysom iz Bruxellesa za Pariz, obavljanje poslića, trčanje na Thalys nazad i hvatanje Ryana na Chareleroi prema doma...;D

nukac
13.05.2010., 06:22
Prije par godina s dibio kartu na e-mail, kao pdf i to isprintaš. U vlaku ima kondukter...

UglyKidJoe
13.05.2010., 14:21
Prije par godina s dibio kartu na e-mail, kao pdf i to isprintaš. U vlaku ima kondukter...

I sad je isto tako.

Ma znam da ima...:rofl:
Ali kako on zna da je taj moj papir (koji trpi sve po legendi) stvarno kupljena za taj dan?

Da odmah odrežem - ne mislim varati.
Jasno mi je kako to radi Ryan - ima evidenciju u kompu ispred sebe. Ali kako to provjerava kondukter?
Često imam frku sa primjenom slučajnosti na svojoj pojavi :rofl: pa me zanimaju svi scenariji.

mali slon
14.05.2010., 20:42
I sad je isto tako.

Ma znam da ima...:rofl:
Ali kako on zna da je taj moj papir (koji trpi sve po legendi) stvarno kupljena za taj dan?

Da odmah odrežem - ne mislim varati.
Jasno mi je kako to radi Ryan - ima evidenciju u kompu ispred sebe. Ali kako to provjerava kondukter?
Često imam frku sa primjenom slučajnosti na svojoj pojavi :rofl: pa me zanimaju svi scenariji.

pise ti datum na karti, tj. papiru ;-)

UglyKidJoe
15.05.2010., 00:55
pise ti datum na karti, tj. papiru ;-)

Nisi nikad u praksi npr. naše državne uprave doživio da ti ne vjeruju kopiji tvoje diplome već moraš donijeti original na uvid...:cerek:
Toliko o povjerenju na našim prostorima u (foto)kopije. :eek:

Ali dobro - ak je to dosta: onda sam mirna. :top:

mali slon
15.05.2010., 11:26
Nisi nikad u praksi npr. naše državne uprave doživio da ti ne vjeruju kopiji tvoje diplome već moraš donijeti original na uvid...:cerek:
Toliko o povjerenju na našim prostorima u (foto)kopije. :eek:

Ali dobro - ak je to dosta: onda sam mirna. :top:

trazice ti i dokumenta ako su nadrkani :D jer karta glasi na tvoje ime

a verovatno se vode pretpostavkom da imas pametnija posla nego tamo-ovamo celi dan u vozu sa istom kartom u 10 primeraka :mig:

UglyKidJoe
15.05.2010., 16:48
a verovatno se vode pretpostavkom da imas pametnija posla nego tamo-ovamo celi dan u vozu sa istom kartom u 10 primeraka :mig:

Nikad ne potcjenjuj ljude s naših prostora...:cerek: :rofl: :lol:

arubi
04.06.2010., 11:04
Htjela bih napravit kombinaciju ryan zd-bruxelles pa busom od tamo do pariza.
Zanima me koliko je udaljen aerodrom dod autobusnog i koliko traje vožnja do pariza?

nukac
04.06.2010., 11:08
Probaj pogledati i cijene vlaka, jer Thalys često ima akcije, i karte znaju biti dosta jeftine. A od Brusselsa do Pariza vlakom je sat i 20 min. :)

ivana2702
04.06.2010., 11:15
Htjela bih napravit kombinaciju ryan zd-bruxelles pa busom od tamo do pariza.
Zanima me koliko je udaljen aerodrom dod autobusnog i koliko traje vožnja do pariza?

sa charleroi aerodroma imas buseve koji voze u bruxelles (svakih pola sata), voznja traje oko 40min (povratna karta kosta 22eura)... taj bus te vozi na Gare Midi (prva, ujedno i zadnja stanica).. i koliko znam, otamo imas vlakove za pariz, london.. ja nisam isla dalje iz bruxellesa vlakom,ali kad sam bila tamo na kolodvoru, vidila sam da ima mađuanrodnih vlakova.. iako, ako ces ic iz zadra, onda ces kasno sletit na charleroi, pa ne znam bas da ces imat odma vlak, u svakom slucaju, proguglaj...

arubi
04.06.2010., 12:14
Okk, hvala vam oboje na info. :)

Fish and chips
28.07.2010., 07:25
Idemo u Bruxelles u 8.mj. na cetiri (3 i pol dana:D) iz Londona (Eurostar).

Ima li netko inside knowledge sto je zanimljivo za pogledati sa djetetom (klinac, 9 god), voli Tintin-a (muzej stripa nam je na listi), Atomium (izgleda fora), koji parkovi su child friendly?, nekakva atrakcija sto mali belgijanci upraznjavaju a puno turista ne zna o tome itd.
Koliko je Waterloo udaljen, da li je moguce otici javnim prijevozom?
Brugge bili, drugi gradovi me u ovom trenutku ne zanimaju, htjeli bi se opustiti i polako razgledati grad i jesti waffle i krumpirice, i cokoladu :top:.

Fish and chips
01.08.2010., 23:34
Podizem:top:

nvnk
03.08.2010., 08:47
Idemo u Bruxelles u 8.mj. na cetiri (3 i pol dana:D) iz Londona (Eurostar).

Ima li netko inside knowledge sto je zanimljivo za pogledati sa djetetom (klinac, 9 god), voli Tintin-a (muzej stripa nam je na listi), Atomium (izgleda fora), koji parkovi su child friendly?, nekakva atrakcija sto mali belgijanci upraznjavaju a puno turista ne zna o tome itd.
Brugge bili, drugi gradovi me u ovom trenutku ne zanimaju, htjeli bi se opustiti i polako razgledati grad i jesti waffle i krumpirice, i cokoladu :top:.

Waterloo je vrlo blizu, ima (pri)gradska busna linija, treba samo malo proguglati, nije ju problem pronaći. (Ja sam zimus bio u Bruxellessu, u to doba godine nema smisla ići do Waterlooa pa se nisam potrudio zapamtiti taj bus - samo se sjećam da on postoji.)

Glede muzeja stripa, bio sam u njemu, po meni je sam muzej više orjentiran odraslim fanovima stripa kao medija i umjetnosti, malo toga će u samom muzeju djetetu biti baš tako jako zanimljivo. (Originalne table pojedinih stripova, povijest belgijskog stripa itd...) No, u samom predvorju je nekoliko "instalacija" tipa ovećeg modela Hergeove ("hrvatske":mig:) rakete, spaćek, .... A također je i odlična strip-knjižara s brojnim figuricama strip-junaka, predmeta iz stripova itd... (S obzirom da se radi o djetetu, oprez: Tu se kupuje. :D) U blizini (par ulica dalje) je i poznata Gastonova statua, pogodna za obiteljsko fotkanje s njom:

http://www.brussels.be/artdet.cfm/doc1Hqv1+hyHWM=

Atomium svakako jest zgodan za klinca, a u neposrednoj je blizini i "Mini-Europe" (http://www.minieurope.be/en/index.html).

Kad sam bio u Bruxellesu taman je bilo doba oko Svetog Nikole i gradom je kružila živopisna povorka sa Svetim Nikolom u kočiji i hrpom živopisnih plesača, hodača na štulama, svi u nekim srednjevjekovnim kostimima..... Koliko sam čuo slične se manifestacije oko Grand Placea znaju češće, vezano i za neke druge datume održavati, a baš u 8. mjesecu je na samom Grand Placeu nekakv festival cvijeća ili tako nešto.

agm
05.08.2010., 11:43

Imaš niže moj post o Waterloou, kako doći i zašto uopće ne ići (jer se bitka nije dogodila kod Waterlooa nego kod Rixensarta) te kako doći do tamo.

U sličnom smjeru je i lunapark/aquapark, Valibi, skroz solidan, ali pazite kad ide zadnji vlak ili bus, nas su zeznui pa smo spavali u blizini :)