PDA

View Full Version : Može li nas izbaciti iz stana? (vlasništvo i posjed)

stranice : [1] 2

CANON
29.01.2010., 17:36
Mlada obitelj sa troje djece živi na katu ,obiteljske kuće ,svekar sa lošim psihičkim stanjem u prizemlju.Nakon desetogodišnjeg stanovanja želi nas izbaciti na ulicu. Dali je to moguče, da obitelj sa djecom završi na ulici ???
Kuća je njegova.

zuba
29.01.2010., 17:48
Kuća je njegova.

moze sto hoce.

bio dobrog ili loseg psihickog stanja.

CANON
29.01.2010., 20:44
Odlično.znaći nema nikakve šanse da se zaštitimo?Mi smo ulagali deset godina u zidove,fasadu,digli novi krov,nova garaža,održavali,brinuli se o zemljištu i sad na ulicu ?

PussyLicker
29.01.2010., 20:47
Odlično.znaći nema nikakve šanse da se zaštitimo?Mi smo ulagali deset godina u zidove,fasadu,digli novi krov,nova garaža,održavali,brinuli se o zemljištu i sad na ulicu ?

Pa otprilike tako nesto . . .

CANON
29.01.2010., 20:47
Struja je zajednićka mi smo plačali za oba stana,voda također ,uplatnice sve sačuvane.a djeca ? nijedno nema više od deset godina.

riche
29.01.2010., 21:04
Nije važno što ste plačali račune za struju, vodu.... plaćaju i podstanari, kuća je i dalje njegova.
Što znači loše psihičko stanje? Možda ga je moguće proglasiti poslovno nesposobnim, iako to traje. Ali i samo izbacivanje može potrajati.

PussyLicker
29.01.2010., 21:06
Struja je zajednićka mi smo plačali za oba stana,voda također ,uplatnice sve sačuvane.a djeca ? nijedno nema više od deset godina.

Pa pretpostavljamo da ste vi to dobrovoljno placali , tako da to mozete okaciti macku o rep .

Lavica02
29.01.2010., 22:23
ako je u pitanju 10 godina, mislim da postoji neka caka ... tim više što ste ulagali i brinuli se o imovini kao i podatak da ste uredno podmirivali račune ... nadam se da imaš sve uplatnice i dokumentaciju da je to tako ... moj ti je savjet da svakako potražiš odvjetnika koji se bavi nekretninama, mislim da se tu nešto može

CANON
29.01.2010., 22:30
Naravno,tako smo gledali a bilo je tu malo i njegovog žuganja,on je sam,on malo troši pa aj mi čemo,on je čistoću...Da sad nepišem romane nastojat ću to što kraće da doćaram.Jednostavno neda mira samo traži i izaziva skandale stalno galami viće provcira,traži nekakve razloge za zlo.Dok je pokojna svekrva bila živa,živila je na kruvu i vodi i na onome šta joj mi pružimo.Jer njegova je filozofija bila on je svoju penziju zaradija i može mu bit,a ona nije i zato nema šta više tražit od kruva i vode.Ma mislim prestrašno.I sad kad nje više nema sad se uhvatio nas.

CANON
29.01.2010., 22:34
ako je u pitanju 10 godina, mislim da postoji neka caka ... tim više što ste ulagali i brinuli se o imovini kao i podatak da ste uredno podmirivali račune ... nadam se da imaš sve uplatnice i dokumentaciju da je to tako ... moj ti je savjet da svakako potražiš odvjetnika koji se bavi nekretninama, mislim da se tu nešto može

Računi su više manje svi saćuvani.

Lavica02
29.01.2010., 22:37
nađite si odvjetnika i s papirima kod njega/nje ...

red_shrike
30.01.2010., 18:59
Ako se ulagalo u stan i sačuval osve račune, onda se može u najmanjem slučaju tražiti povrat uloženih sredstava.

kyb
30.01.2010., 19:25
ako je stvarno munjen, onda ga stavite u ludaru :ne zna: Socijalno će mu naći skrbnika sa kojim se mozete dalje dogovoriti..

robihr
30.01.2010., 20:17
ako je stvarno munjen, onda ga stavite u ludaru :ne zna: Socijalno će mu naći skrbnika sa kojim se mozete dalje dogovoriti..

ne mozes ti samo tako nekog strpati u ludaru... osim ako nije napravio nekakvo sranje ili ako ti nemas nekakve papire s pomocu kojeg bi ga mogao strpati...

Lavica02
30.01.2010., 23:46

ko da je to sam tak

rubylee
31.01.2010., 00:06
Ako se ulagalo u stan i sačuval osve račune, onda se može u najmanjem slučaju tražiti povrat uloženih sredstava.

A on kao odgovor na to može potegnut pitanje da mu deset godina nisu plaćali najamninu. Mislim da im je najpametnije da se pokušaju pomirit i molit ga za milost :D

banderas
31.01.2010., 00:44
A on kao odgovor na to može potegnut pitanje da mu deset godina nisu plaćali najamninu. Mislim da im je najpametnije da se pokušaju pomirit i molit ga za milost :D

Kao prvo, on ih može izbacit samo sudskim nalogom, a do toga će proći godine. On ne smije na tom stanu napraviti ništa jer su oni u "mirnom posjedu" (mislim da je ta pravna formulacija, ako si u nekom stanu dulje od 30 dana u koji nisi nasilno ušao), ne smije ni brave promjeniti bez njihovog pristanka. Čak oni smiju policiju zvati da ih zaštiti od ometanja njihovog mirnog posjeda.

---> ravno odvjetniku za nekretnine

rubylee
31.01.2010., 00:53
Banderas, temelj svakog prava je da je vlasništvo neotuđivo...kuća je njegovo vlasništvo...kad stanuješ kad roditelja, nisi u nikakvom mirnom posjedu već si tu isključivo njihovom i božjom „milošću“....dakako da se moraju savjetovat s odvjetnikom...samo ne vidim da im može puno pomoći.

banderas
31.01.2010., 01:07
ruby, mislim da nisi informirana. Pun je Zagreb podstanara koji po godinu dana nisu platili stanarinu i vlasnik ih ne smije izbaciti jer su oni u mirnom posjedu stana. Imaš čak i dosta primjera gdje je policija izbacila vlasnika iz stana jer je ometao posjed podstanara. Imaš i na podforumu Stanovanje dosta priče i primjera oko toga. To ide samo sudskim nalogom, a to traje godinama. Je vlasništvo neotuđivo, pa neće oni prepisati stan na sebe. Vlasništvo uopće nema veze s ovim problemom. Kad bi vlasnik mogao kad god hoće izbaciti koga god hoće, tek onda bi nastao cirkus jer su 90% podstanara podstanari na crno bez dokaza o plaćanju stanarine.

A ovaj konkretan slučaj je još kompliciraniji. I koliko vidim, radi se o posebnom stanu u kući.

rubylee
31.01.2010., 01:18
. Kad bi vlasnik mogao kad god hoće izbaciti koga god hoće, tek onda bi nastao cirkus.

Priznajem ne pratim tematiku...ali meni je cirkus upravo ovo o čemu pričaš, npr. zamisli sebe kao vlasnika iznajmljene nekretnine i da ti ta osoba ne plaća mjesecima i da si ti nemoćan, odnosno da ne možeš ući u posjed svoje nekretnine( da dug ne spominjemo) To je cirkus.

Naravno, ovdje su u pitanju samo narušeni obiteljski odnosi, koji se mogu riješiti bez potrebe za radikalnim rješenjima, s obje strane

banderas
31.01.2010., 01:30
Je ruby, to je cirkus zbog sporosti pravosuđa. Ali cirkus bi bio i da svatko može kad god mu se sprdne izbacivati koga god hoće iz stana. Pojam deložacija ipak nešto znači i ne može se napraviti preko koljena i preko noći.

rubylee
31.01.2010., 01:45
Uz opasnost da budem OT.....baš sam se nasmijala...naime sjetila sam se svojih studentskih dana...kad bi gazde neke od nas izbacivali iz stana...iz raznoraznih razloga...nije sigurno bila u pitanju deložacija.....mislim ni kad roditelji izbacuju "nepodobnu"(punoljetnu) djecu iz stanova, kuća...ne govorimo o deložaciji...već o jednostavnom i prostom izbacivanju.....na koje imaju svako "pravo"....pojam deložacija je ipak vezan za neka malo zahtjevnija pitanja posjeda i vlasništva.

banderas
31.01.2010., 02:24
Zakonski nemaju pravo. Da je bilo tko od vas nazvao policiju tada, policija bi lijepo odvela vlasnika i prijavila ga :)
Vremenom su studenti malo naučili zakone pa sad ima više problema :D

Katrin
31.01.2010., 08:26
Banderas, temelj svakog prava je da je vlasništvo neotuđivo...kuća je njegovo vlasništvo...kad stanuješ kad roditelja, nisi u nikakvom mirnom posjedu već si tu isključivo njihovom i božjom „milošću“....dakako da se moraju savjetovat s odvjetnikom...samo ne vidim da im može puno pomoći.

Postoji velika razlika izmedju posjeda i vlasnistva. Banderas dobro govori... da ih pokusa izbaciti oni ga mogu tuziti za smetanje posjeda, bez obzira sto vlasnistvo nije njihovo.

maple leaf rag
31.01.2010., 10:28
Postoji velika razlika izmedju posjeda i vlasnistva. Banderas dobro govori... da ih pokusa izbaciti oni ga mogu tuziti za smetanje posjeda, bez obzira sto vlasnistvo nije njihovo.Pa nece ih fizicki uzet za ruke i izbaciti ali ne vjerujem da ne smije rec slusajte nasao sam nove podstanare i molim vas do tog i tog datuma izadjite iz moje kuce:ne zna:

Katrin
31.01.2010., 10:31
Pa nece ih fizicki uzet za ruke i izbaciti ali ne vjerujem da ne smije rec slusajte nasao sam nove podstanare i molim vas do tog i tog datuma izadjite iz moje kuce:ne zna:

Naravno da smije, ali to onda nema veze s izbacivanjem i s postavljenim pitanjem.

robihr
31.01.2010., 10:38
Postoji velika razlika izmedju posjeda i vlasnistva. Banderas dobro govori... da ih pokusa izbaciti oni ga mogu tuziti za smetanje posjeda, bez obzira sto vlasnistvo nije njihovo.

pa nije ovo nista cudno, tako je i vani, samo sto je kod njih brzo pravosudje i ovakve stvari se rjesavaju po zurnom postupku (pa podstanara mozes legalno izbaciti za 20-30 dana)

Katrin
31.01.2010., 10:44
Nemam iskustva s postupcima 'vani' (na koju zemlju uopce mislis?) pa ne mogu reci kak to ide. Ti to znas odakle?
Kod nas su takvi postupci takodjer hitni, no cesto se razvuku.

robihr
31.01.2010., 12:04
Nemam iskustva s postupcima 'vani' (na koju zemlju uopce mislis?) pa ne mogu reci kak to ide. Ti to znas odakle?

amerika konkretno, ali vjerujem da je i u europi tako. tamo isto nemozes na silu izbaciti podstanara (niti mu recimo iskljuciti struju i vodu i sl.), inace te on moze tuziti, ali zato vlasnik moze zatraziti nalog za delozaciju. sada jedina fora je da na taj nalog on moze uloziti prigovor, te eventualno razvuci taj postupak na koji mjesec vise, ali po pravilu se ti slucajevi rjesavaju unutar 30 dana (nakon cega mozes pozvati policiju da ti pomogne delozirati podstanara).

Katrin
31.01.2010., 13:05
amerika :D

Iznenadili bi se kako u nekim europskim drzavama pravosudni aparat katastrofalno funkcionira. Nije 'vani' sve bajno i divno.

robihr
31.01.2010., 13:21
amerika :D

Iznenadili bi se kako u nekim europskim drzavama pravosudni aparat katastrofalno funkcionira. Nije 'vani' sve bajno i divno.

pa sumnjam da je gore nego kod nas (barem sto se tice zapadne europe). barem kod njih na red dolaze trenutni slucajevi (a ne kao kod nas slucajevi od prije 5-10 godina).

Katrin
31.01.2010., 13:34
Ima i gorih od nas, zato i kazem. Off smo s ovim ionako :)

alapača
31.01.2010., 13:36
Zakonski nemaju pravo. Da je bilo tko od vas nazvao policiju tada, policija bi lijepo odvela vlasnika i prijavila ga :)
Vremenom su studenti malo naučili zakone pa sad ima više problema :D

ček malo! :misli:
hoćeš mi reći da moja kćer jednog dana može po cijele dane spavati i izležavati se pod MOJIM KROVOM :D, odbiti raditi ili učiti, moći će mi krasti hranu, vodu, struju, gledati moj tv i da ju ja zapravo ni na koji način neću u tome moći spriječiti? :eek:
(već zamišljam kako od svog teškom mukom stečenog doma pravim labirint sa zamkama kako bih ograničila nezahvalno derište u korištenju MOJE imovine :rospija: )
dakle krasno! ne smijem ju tuči a kad navrši 18 ne smijem ju ni izbaciti! hm... neš ti roditeljstva :D

Ipanema
31.01.2010., 14:20
Imam svježi primjer u bliskoj okolini gdje podstanari nisu podmirivali račune, vlasnik popizdio i promjenio im brave, a ovima ostale stvari unutra.
Ovi zvali policiju i u roku par dana dobili rješenje murje da imaju pravo uči u stan po svoje stvari.
So they did :bušilica: : sjekira: :čekić: :kava:
Vlasnik nema pravo niti promijeniti brave, niti im spriječiti ulazak u stan, a niti ih tjerati, jer su oni... kako se gore spominjalo... u posjedu.

riche
31.01.2010., 14:43
Pa nece ih fizicki uzet za ruke i izbaciti ali ne vjerujem da ne smije rec slusajte nasao sam nove podstanare i molim vas do tog i tog datuma izadjite iz moje kuce:ne zna:

Smije on to reći, ali pitanje je što ako oni to odbiju, tj. ne žele se odseliti do tog roka koji im je on dao. Tada dolazimo do toga da on treba tražiti deložaciju a to se ponekad zna otegnuti.

dr.Mika
31.01.2010., 14:51
Iz licnog iskustav znam da je najbolje sve imati na papiru pa onda ulagati u svoje zidove posto je zato kasno morate reagovati jako smireno politicki i mudro sto bi reko nas narod pa onda polako po zakonu sanse vam jesu slabe al bolje da budete pametni i lukavi zbog svoje djece to morate to je najbolji nacin.
Cak i da ko fol tog covjeka postujete itd.

Loonatic
31.01.2010., 14:53

ako imate racune toga svega skupite ih i trazite da vam isti tren kad vas izbaci isplati u suprotnom cete preko suda traziti namirenje od djela kuce pa bude i on postepeno ostao bez djela kuce. pa vidite kako ce se osjecat u vlastitoj kozi kad ne bude mogao isplatiti iznose ulaganja i bio prisiljen dizati hipoteku.

Loonatic
31.01.2010., 14:57
Imam svježi primjer u bliskoj okolini gdje podstanari nisu podmirivali račune, vlasnik popizdio i promjenio im brave, a ovima ostale stvari unutra.
Ovi zvali policiju i u roku par dana dobili rješenje murje da imaju pravo uči u stan po svoje stvari.
Vlasnik nema pravo niti promijeniti brave, niti im spriječiti ulazak u stan, a niti ih tjerati, jer su oni... kako se gore spominjalo... u posjedu.

sumnjam da su oni radili ugovor i prijave i slicno tako da nisu u posjedu icega.

Vojky
31.01.2010., 15:05
sumnjam da su oni radili ugovor i prijave i slicno tako da nisu u posjedu icega.

Posjed je faktično stanje, ne mora biti nikakav ugovor...

Modesti
31.01.2010., 15:12
amerika konkretno, ali vjerujem da je i u europi tako.

o tom potom.
u nizozemskoj primjerice ukoliko imaš nekretninu koju ne koristiš koja je prazna i u nju ti usele ljudi bez tvog pristanka ne možeš ih izbaciti ni da oćeš
tako da ja nikako ne bi brzala s tim izjavama "vani" je tako i tako

rubylee
31.01.2010., 16:16

Naravno da postoji razlika. Nisam pravnica ali imam dosta iskustva s posjedovnim i vlasničkim listovima (jedne izdaje "katastar" druge sud)Dakle za ometanje posjeda može tužiti samo vlasnik nekretnine, odnosno posjednik vlasničkog lista. A mogu ispričati i jedan primjer....dakle gradila se autocesta, i država je vršila otkup zemljišta na trasi..i tako se desilo da je jedan komad zemlje trebao biti oduzet od moje majke, ona nije "bila u posjedu" tog vinograda, naime sasvim "nezakonito" ga je obrađivao jedan njen rođak i njoj to nije bilo važno(imala je drugi :D) Da skratim, državu nije zanimalo ništa osim vlasničkog lista i mojoj majci su isplatili tu zemlju...a taj rođak joj je samo napravio uslugu jer površina nije bila zapuštena i time vrijednija:cerek:.
Vidim da se ovdje jako olako shvaća vlasništvo.....

rubylee
31.01.2010., 16:28

Dobro, po svoje stvari...mene zanima nastavak priče....da li su ostali u stanu nakon što su uzeli svoje stvari?

Katrin
31.01.2010., 16:38
Dakle za ometanje posjeda može tužiti samo vlasnik nekretnine, odnosno posjednik vlasničkog lista.

Ne, za smetanje posjeda se tuzi osobu koja posjed ometa. To moze biti vlasnik, suposjednik ili netko treci. U tim postupcima se o vlasnistvu ne raspravlja niti ga se dotice. Utvrdjuje se zadnji miran posjed te cin smetanja. Nema veze tko je u posjedu vlasnickog lista niti tko je u njemu upisan kao vlasnik.
U primjeru koji ti navodis se radi o izvlastenju, sto je sasvim druga stvar.

rubylee
31.01.2010., 16:44
Dakle, hoćeš reći, ako vlasnik želi ući u posjed svoje imovine, to je za sud sporedno!!!!! Ako je tako, nije ni čudo da ćemo zatvorit poglavlje pravosuđa- nikad. Samo, ipak nije baš tako:mig:

Katrin
31.01.2010., 16:51
Dakle, hoćeš reći, ako vlasnik želi ući u posjed svoje imovine, to je za sud sporedno!!!!! Ako je tako, nije ni čudo da ćemo zatvorit poglavlje pravosuđa- nikad. Samo, ipak nije baš tako:mig:

Hocu reci da su posjed i vlasnistvo dvije razlicite stvari. U postupku za smetanje posjeda se o vlasnistvu ne raspravlja i nema nikakve razlike vrsi li smetanje vlasnik ili netko treci.

rubylee
31.01.2010., 16:59
Dobro, dok god moje vlasništvo ne bude zaštićeno kao lički medvjed i dok god neka podstanarska šuša koja ne plaća račune može vlasnika tužit za ometanje posjeda.....nema nama naprijed :o

Lavica02
31.01.2010., 17:02

kod nas se "razvuklo" na (za sada) 8 godina ... ne radi se o podstanarima ... i eto,godinama oni žive i uživaju nekretninu koja nije u njihovom vlasništvu, ne plaćaju niti račune kako treba (već je to u jednom trenutku morao obaviti vlasnik nekretnine kako ne bi došlo do ovrhe) i prave se grbavi, a vlasnik ne može do svoje nekretnine jer se predmet "malo razvukao" i ne vidi se kraja ...

i to je naše sudstvo ... bolje da su iseljenje obavila 2-3 macana pa nek onda oni tuže vlasnika

ZloPrase
31.01.2010., 17:02
Hocu reci da su posjed i vlasnistvo dvije razlicite stvari. U postupku za smetanje posjeda se o vlasnistvu ne raspravlja i nema nikakve razlike vrsi li smetanje vlasnik ili netko treci.

Može li objašnjenje laiku razlike vlasništva i posjeda?

Čini mi se kao da "vlasništvo" gubi smisao ako se njime ne može dokinuti "posjed".

Je li to ostatak nekih starih pravnih rješenja (feudalizam?), neka specifičnost Hr...?

marko86
31.01.2010., 17:16
da li je ovo moguće netko ima nekretninu i netko se u nju useli da vlasnik nije znao, nakon par godina vlasnik nekretninu želi natrag ali ovaj koji se uselio to naravno ne želi i posto je on u posjedu ovaj mu ne može ništa. Sada mene zanima može li vlasnik otići u HEP i vodovod, HT i slična poduzeća i reći da sve živo isključe ipak je on vlasnik

Katrin
31.01.2010., 17:24
Dobro, dok god moje vlasništvo ne bude zaštićeno kao lički medvjed i dok god neka podstanarska šuša koja ne plaća račune može vlasnika tužit za ometanje posjeda.....nema nama naprijed :o
Ajmo opet... tvoje vlasnistvo je zasticeno, posjed je druga stvar.

Može li objašnjenje laiku razlike vlasništva i posjeda?

Čini mi se kao da "vlasništvo" gubi smisao ako se njime ne može dokinuti "posjed".

Je li to ostatak nekih starih pravnih rješenja (feudalizam?), neka specifičnost Hr...?

Nije nikakva specificnost, pravni institut kao i svaki drugi. NHF, ali lakse mi je dati link (http://hr.wikipedia.org/wiki/Posjed) nego po tko zna koji put pisati istu stvar :D Ima vec nekoliko topica na temu posjeda, pa probaj na trazilici :)

Ipanema
31.01.2010., 17:24
Dobro, po svoje stvari...mene zanima nastavak priče....da li su ostali u stanu nakon što su uzeli svoje stvari?

Nisu ostajali u stanu jer su unajmili drugi par mjeseci prije, pa ovaj prestali placati.

marko86
31.01.2010., 17:29
imam još jedno pitanje ovo ljeto mi se baš poklopilo da su svi otišli u isto vrijem na odmor nije nas bilo mjesec dana, da mi se netko uselio u kuću ja njega ne bi mogao istjerat van

ZloPrase
31.01.2010., 17:33
Nije nikakva specificnost, pravni institut kao i svaki drugi. NHF, ali lakse mi je dati link (http://hr.wikipedia.org/wiki/Posjed) nego po tko zna koji put pisati istu stvar :D Ima vec nekoliko topica na temu posjeda, pa probaj na trazilici :)

Thanks, quotam:

"Primjer za (posjed) je odnos između kradljivca i ukradene stvari."

Zbog čega je problem (u sporu) automatizmom dati za pravo vlasniku nasuprot posjedniku? Pod pretpostavkom da posjednika ne štiti nekakav dodatni, valjani ugovor.

Vojky
31.01.2010., 17:33

Iz rimskog prava je. :) I imaju ga svi suvremeni pravni sustavi.

Da nema posjedovne zaštite, dođeš u restoran, pokupiš sve kapute s vješalice, a ovi neka dokazuju na sudu (uz račun, svjedoke i sl.) da su vlasnici. :) Ili firma koja ima rent-a-car ti da auto, a onda im se popodne ćefne i uzme ti ga.

Vojky
31.01.2010., 17:35
Zbog čega je problem (u sporu) automatizmom dati za pravo vlasniku nasuprot posjedniku? Pod pretpostavkom da posjednika ne štiti nekakav dodatni, valjani ugovor.

U sporu vezanom uz posjed se ne dokazuje vlasništvo, već posljednji mirni posjed.

ZloPrase
31.01.2010., 17:40
U sporu vezanom uz posjed se ne dokazuje vlasništvo, već posljednji mirni posjed.

Da preformuliram, zbog čega vlasnik čistim argumentom vlasništva ne može, po svom nahođenju i neosporivo, dokinuti tuđi mirni posjed?

(Ako taj mirni posjed ne štiti ugovor vlasnika i posjednika, koji bi time prekršio.)

riche
31.01.2010., 20:00
Da preformuliram, zbog čega vlasnik čistim argumentom vlasništva ne može, po svom nahođenju i neosporivo, dokinuti tuđi mirni posjed?

(Ako taj mirni posjed ne štiti ugovor vlasnika i posjednika, koji bi time prekršio.)

Zato je posjednici imaju svoja prava određena zakonom.
Vlasnik može podnijeti vlasničku tužbu, tražiti deložaciju...

Modesti
31.01.2010., 20:09
da li je ovo moguće netko ima nekretninu i netko se u nju useli da vlasnik nije znao, nakon par godina vlasnik nekretninu želi natrag ali ovaj koji se uselio to naravno ne želi i posto je on u posjedu ovaj mu ne može ništa. Sada mene zanima može li vlasnik otići u HEP i vodovod, HT i slična poduzeća i reći da sve živo isključe ipak je on vlasnik

pa sad, teško da vlasnik nije znao da mu par godina neko sjedi u nekretnini, ako je za to vrijeme plaćao hep , vodovod i slična poduzeća.

nije mi jasno što nije jasno u tome da se ne smije ometati nečiji posjed.
da nije tako, onda bi vlasnik stana svojim podstanarima mogao ući u stan kad god želi i kopati im po ormarima jer stan, a i ormari su njegovi.:ne zna:
pa i otuđiti njihove stvari.

no istina jest da se čovjek nemalo puta iznenadi zakonima.
ja sam nasljedila kuću , a telefonska linija je glasila na pokojnu nonu.
kada sam željela prebaciti tu liniju na sebe, rekli su mi da moram dokazati da je linija moja.
sam vlasnički list nije bio dovoljan, rekli su mi da je moja pokojna nona mogla tu liniju prodati, ustupiti nekom desetom.
ne sjećam se na što su me sve uputili , na koje sve instance . poslužila sam se balkanskom navadom .
kud svi turci tud i modesti :D

robihr
31.01.2010., 21:03
no istina jest da se čovjek nemalo puta iznenadi zakonima.
ja sam nasljedila kuću , a telefonska linija je glasila na pokojnu nonu.
kada sam željela prebaciti tu liniju na sebe, rekli su mi da moram dokazati da je linija moja.
sam vlasnički list nije bio dovoljan, rekli su mi da je moja pokojna nona mogla tu liniju prodati, ustupiti nekom desetom.
ne sjećam se na što su me sve uputili , na koje sve instance . poslužila sam se balkanskom navadom .
kud svi turci tud i modesti :D

pa kada oni lijepo tebi kazu da glasi na tvoju nonu, a vlasnicki list im nije dovoljan, onda neka ona racune dalje i placa :) tj. ne :)

banderas
31.01.2010., 22:53

To je sasvim drugi proces. Vlasnik ne smije na svoju ruku (silom) dolaziti u posjed svog vlasništva, ako je pod nečijim drugim posjedom. Za to mora pokrenuti proces, i to nije nikakva specifičnost našeg pravosuđa nego je svuda tako. Naprotiv, samo kod nas gazde stana misle da su gospodari svemira i da mogu raditi što god hoće na svoju ruku. Ali ti uporno po svom, a nije ovo prvi put da ne želiš shvatiti istu stvar, već smo jednom raspravljali o tome. Vlasništvo i posjed su dvije različite stvari, jedna ne znači drugu. I obje su zaštićene zakonom.

banderas
31.01.2010., 22:55

Ne može i ne smije. Isključivanje vode i struje je ometanje posjeda. Ako mu nisu provalili u kuću i ako su u njoj dulje od 30 dana, mora ići redovnim sudskim putem.

marko86
31.01.2010., 23:01
To je sasvim drugi proces. Vlasnik ne smije na svoju ruku (silom) dolaziti do svog vlasništva, ako je pod nečijim drugim posjedom. Za to mora pokrenuti proces, i to nije nikakva specifičnost našeg pravosuđa nego je svuda tako. Naprotiv, samo kod nas gazde stana misle da su gospodari svemira i da mogu raditi što god hoće na svoju ruku. Ali ti uporno po svom, a nije ovo prvi put da ne želiš shvatiti istu stvar, već smo jednom raspravljali o tome. Vlasništvo i posjed su dvije različite stvari, jedna ne znači drugu. I obje su zaštićene zakonom.

znači ja lijepo iznajmim stan još bolje kuću prvi mjesec plaćam , drugim kažem jebi se ja sam sada u posjedu a ti idi na sud, kako je naše pravosuđe u kurcu ja sam unutra bar godinu dana besplatno ako ne i duže, nije loše

robihr
31.01.2010., 23:22
znači ja lijepo iznajmim stan još bolje kuću prvi mjesec plaćam , drugim kažem jebi se ja sam sada u posjedu a ti idi na sud, kako je naše pravosuđe u kurcu ja sam unutra bar godinu dana besplatno ako ne i duže, nije loše

pa mozes to napraviti, ali kasnije vlasnik moze dici privatnu tuzbu protiv tebe zbog nepostivanja ugovora i traziti naknadu stete, nakon cega moze ici i ovrha(a to se zna desiti u najgorim trenucima).

rubylee
31.01.2010., 23:28
Izravan posjed ima svaka osoba (izravan posjednik) koja izravno ima faktičnu vlast nad stvari izvršava je osobno ili posredovanjem pomoćnika. Neizravan posjed ima osoba koja ima faktičnu vlast nad stvari preko druge osobe, kojoj je na temelju plodouživanja, ugovora o korištenju stana, zakupa, čuvanja, posudbe ili drugog pravnog posla, dala stvar u izravan posjed. Na primjer, ako vlasnik stana dade stan na korištenje korisnik stana postane izravnim posjednikom, a vlasnik od izravnog posjednika postane neizravnim posjednikom. Radi se, dakle, o dva posjednika na istoj stvari, no izravni posjednik ima faktičnu vlast nad stvari, a neizravni posjednik nema nikakvu faktičnu vlast nad stvari, ali oba uživaju posjedovnu zaštitu;

Dakle, i najmodavatelj i najamoprimac uživaju posjedovnu zaštitu, a da ne govorimo da vlasnik ima i vlasničku zaštitu...dakle ako vlasnik stana uhvati za vrat svog najamoprimca i izbaci ga na ulicu skupa s njegovim stvarima, i da to naravno učini s razlogom( neplaćanje)....baš me zanima koji bi sud vratio tog lika u stan.

marko86
31.01.2010., 23:28
pa mozes to napraviti, ali kasnije vlasnik moze dici privatnu tuzbu protiv tebe zbog nepostivanja ugovora i traziti naknadu stete, nakon cega moze ici i ovrha(a to se zna desiti u najgorim trenucima).

ja osobno to ne bih nikada napravio prvo zato što mi je totalno glupo, a mislim kada bi to rekao vlasniku da bi završilo ovako on bi samnom pomeo pod pa mi rekao izvoli me tužit tom istom pravosuđu koje je sporo i nikakvo.

Što ako vlasnik nema novca za tužbu, pretpostavljam da se prvo to sve treba platit pa tek ako se dobije druga strana treba sve troškove podmirit

banderas
31.01.2010., 23:44
Izravan posjed ima svaka osoba (izravan posjednik) koja izravno ima faktičnu vlast nad stvari izvršava je osobno ili posredovanjem pomoćnika. Neizravan posjed ima osoba koja ima faktičnu vlast nad stvari preko druge osobe, kojoj je na temelju plodouživanja, ugovora o korištenju stana, zakupa, čuvanja, posudbe ili drugog pravnog posla, dala stvar u izravan posjed. Na primjer, ako vlasnik stana dade stan na korištenje korisnik stana postane izravnim posjednikom, a vlasnik od izravnog posjednika postane neizravnim posjednikom. Radi se, dakle, o dva posjednika na istoj stvari, no izravni posjednik ima faktičnu vlast nad stvari, a neizravni posjednik nema nikakvu faktičnu vlast nad stvari, ali oba uživaju posjedovnu zaštitu;

Dakle, i najmodavatelj i najamoprimac uživaju posjedovnu zaštitu, a da ne govorimo da vlasnik ima i vlasničku zaštitu...dakle ako vlasnik stana uhvati za vrat svog najamoprimca i izbaci ga na ulicu skupa s njegovim stvarima, i da to naravno učini s razlogom( neplaćanje)....baš me zanima koji bi sud vratio tog lika u stan.

Ne bi ni došlo do suda jer bi ga policija imala pravo vratiti i još bi podigla prijavu protiv vlasnika. Daj prestani biti tvrdoglava, ako je to ikako moguće. Ti sebi vrtiš svoj film i nema Boga da to ikakav zakon promjeni :rolleyes:

Neuson
31.01.2010., 23:44
Meni ta situacija ne ide u glavu. Npr. imam vikendicu na Pelješcu. Netko mi u nju provali i useli se u siječnu, ja ga zateknem tek u travnju i sad ga ne smijem kao psa otjerati? :lol:

Za isključivanje struje ima elegantnija fora, a da vas ne optuže za smetanje posjeda. Jednostavno promjenite da vam računi stižu na neku drugu adresu (tako da ih podstanar nema i ne može plaćati), a ni vi sami ne plaćate i nakon 2-3 mjeseca vas isključe zbog duga. Vi ste sirotinja, niste mogli plaćali, a to nije smetanje posjeda. ;)

rubylee
31.01.2010., 23:52
Ne bi ni došlo do suda jer bi ga policija imala pravo vratiti i još bi podigla prijavu protiv vlasnika. Daj prestani biti tvrdoglava, ako je to ikako moguće. Ti sebi vrtiš svoj film i nema Boga da to ikakav zakon promjeni :rolleyes:

Na žalost tvrdoglava sam...i ne znam šta policija ima s tim...da sam ja u pitanju ja tog lika na ulici ni ne poznajem.... a s čim će dokazati da ima pravo zakonski boraviti u mom prostoru.?

Vojky
31.01.2010., 23:57
Ne može i ne smije. Isključivanje vode i struje je ometanje posjeda. Ako mu nisu provalili u kuću i ako su u njoj dulje od 30 dana, mora ići redovnim sudskim putem.

Ispravak: ako su ušli mirnim putem, kao podstanari, odmah imaju posjedovnu zaštitu. Međutim, ako su provalili, vlasnik je saznao za to i nije u roku od 30 dana od saznjanja, a najkasnije godinu dana od dana smetanja posjeda napravio ništa (vidi čl. 21. st. 2. i 3.) - onda imaju mirni posjed.

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima:

TRAJNOST I ZAŠTITA

Načelo trajnosti

Članak 19.

(1) Posjed traje dok traje posjednikova faktična vlast glede stvari, ali on ne prestaje, niti se prekida, ako je smetnja ili propuštanje izvršavanja posjednikove vlasti bilo po svojoj naravi samo privremeno.

(2) Smatra se da posjed nakon što je stečen traje neprekidno dalje, a tko tvrdi da je prestao ili da je bio prekinut, treba dokazati da su nastupile okolnosti zbog kojih je posjed prestao.

Samovlasno smetanje

Članak 20.

(1) Samovlast je zabranjena; bez obzira na to kakav je posjed, nitko ga nema pravo samovlasno smetati, ako i smatra da ima jače pravo na posjed.

(2) Tko posjedniku bez njegove volje oduzme posjed ili ga u posjedovanju uznemirava, samovlasno je smetao njegov posjed.

(3) Ni osoba od koje je posjed pribavljen silom, potajno, odnosno prijevarom, ili zlouporabom povjerenja, ne smije samovlasno oduzeti taj posjed nakon što joj prestane pravo na zaštitu posjeda.

(4) Nije samovlasno smetanje posjeda ako je čin oduzimanja ili smetanja posjeda dopušten zakonom ili odlukom suda odnosno drugoga tijela, donesenom na temelju zakona koji to dopušta. No, samovlasno je i kad je čin oduzimanja ili smetanja posjeda učinjen u nekom javnom, društvenom ili sličnom interesu, ako nije dopušten zakonom ili na temelju zakona.

Pravo na zaštitu posjeda

Članak 21.

(1) Koga drugi samovlasno smeta u posjedu, bilo da ga uznemirava u posjedu ili mu ga je oduzeo, ima pravo na zaštitu posjeda.

(2) I posjednik koji je posjed stekao samovlasno ga oduzevši drugome silom, potajno ili zlouporabom povjerenja, ima pravo štititi svoj posjed; jedino ga nema pravo štititi od one osobe kojoj ga je bio samovlasno oduzeo, no smjet će to i protiv nje nakon što mu posjed postane miran.

(3) Pravo na zaštitu posjeda prestaje protekom roka od trideset dana od dana kad je smetani saznao za čin smetanja i počinitelja, a najkasnije godinu dana od dana nastaloga smetanja.

(4) Pravo na zaštitu posjeda ostvaruje se u posebnom postupku pred sudom (postupak zbog smetanja posjeda) ili putem samopomoći.

(5) Posjed koji je posjedniku bio oduzet, nije prestao niti je bio prekinut ako ga je posjednik služeći se svojim pravom na zaštitu posjeda ponovno uspostavio ili ishodio njegovu uspostavu.

Sudska zaštita

Članak 22.

(1) Posjednik kojemu je posjed samovlasno smetan ovlašten je svoj posjed štititi putem suda, zahtijevajući da se utvrdi čin smetanja njegova posjeda, naredi uspostava posjedovnoga stanja kakvo je bilo u času smetanja, te zabrani takvo ili slično smetanje ubuduće.

(2) Sud pruža ovu zaštitu posjeda u posebnom, hitnom postupku (postupku za smetanje posjeda), prema posljednjem stanju posjeda i nastalom smetanju, bez obzira na pravo na posjed, pravni temelj posjeda, poštenje posjednika, kao i bez obzira na to koliko bi smetanje posjeda bilo u kakvu društvenom, javnom ili sličnom interesu.

(3) Pravo na poduzimanje posjedovnih čina smije se isticati i o njemu se smije raspravljati jedino u vezi s prigovorom da oduzimanje, odnosno smetanje posjeda nije bilo samovlasno.

Članak 23.

(1) Zaštitu posjeda ovlašten je tražiti i posredni posjednik, s time da u slučaju kad neposredni posjednik ne može ili neće ponovo preuzeti neposredni posjed koji mu je bio oduzet, posredni posjednik može za sebe zahtijevati predaju stvari.

(2) Posredni posjednik nije ovlašten staviti zahtjev u cilju zaštite svoga posrednoga posjeda od smetanja koje je počinio neposredni posjednik, ako bi za odlučivanje o tom zahtjevu bilo nužno raspravljati o njihovu pravnom odnosu.

Članak 24.

(1) Svaki je suposjednik ovlašten štititi suposjed putem suda od samovlasnoga smetanja treće osobe, a od drugih suposjednika jedino ako su ga potpuno isključili od dotadašnjega suposjeda ili su mu bitno ograničili dotadašnji način izvršavanja faktične vlasti.

(2) Suposjednik nije ovlašten staviti zahtjev za zaštitu svoga suposjeda od smetanja koje je počinio njegov suposjednik ako bi za odlučivanje o tom zahtjevu bilo nužno raspravljati o njihovu pravnom odnosu.

Članak 25.

(1) Posjed koji je s ostavitelja prešao na nasljednike ovlašten je štititi svaki nasljednik, odnosno sunasljednik od samovlasnoga smetanja treće osobe.

(2) Kad objektom posjeda upravlja na temelju svojega ovlaštenja izvršitelj oporuke ili skrbnik ostavine, tada je on ovlašten tražiti zaštitu posjeda koji je s ostavitelja prešao na nasljednika, odnosno nasljednike.

(3) Odredbom stavka 2. ovoga članka ne dira se u pravo svakoga pojedinoga nasljednika ili sunasljednika na zaštitu, no s time da može zahtijevati povrat oduzetoga jedino prema izvršitelju oporuke, odnosno skrbniku ostavine.

Članak 26.

Pravo na posjed može se utvrđivati i ostvarivati pred sudom, ili drugim nadležnim tijelom vlasti, neovisno o trajanju i ishodu postupka za zaštitu posjeda.

Dopuštena samopomoć

Članak 27.

(1) Tko ima pravo na zaštitu posjeda, smije svoj posjed zaštititi za vrijeme trajanja rokova iz članka 21. stavak 3. ovoga Zakona i silom od onoga tko mu posjed samovlasno oduzme ili ga u posjedovanju uznemirava, ako je to nužno jer bi sudska pomoć stigla prekasno, a opasnost je neposredna, ali samo ako za zaštitu svoga posjeda ne primjeni silu veće jakosti nego li je primjerena okolnostima (dopuštena samopomoć).

(2) Dopuštenom samopomoći smije se umjesto posjednika poslužiti posjednikov pomoćnik u posjedovanju.

(3) Ostvari li posjednik svoje pravo na zaštitu posjeda putem samopomoći kad nisu ispunjene pretpostavke iz stavka 1. ovoga članka, zaštitio je svoj posjed, ali odgovara za štetu koju je pritom nanio.

Vojky
31.01.2010., 23:59

Pa kao prvo, podstanar bi imao pravo vlasnika fizički izbaciti iz prostora. Kao drugo, svaki sud bi mu dao posjedovnu zaštitu. Takav je zakon, već cca. 2000 godina.

Vojky
01.02.2010., 00:00
Na žalost tvrdoglava sam...i ne znam šta policija ima s tim...da sam ja u pitanju ja tog lika na ulici ni ne poznajem.... a s čim će dokazati da ima pravo zakonski boraviti u mom prostoru.?

Samom činjenicom da je unutra. Ili bi ga možda i optužila za provalu? Za lažnu prijavu se ide u zatvor...

Vojky
01.02.2010., 00:01
Meni ta situacija ne ide u glavu. Npr. imam vikendicu na Pelješcu. Netko mi u nju provali i useli se u siječnu, ja ga zateknem tek u travnju i sad ga ne smijem kao psa otjerati? :lol:

Psa ne smiješ otjerati, jer je to prekršaj.

Ove što su provalili - da u roku 30 dana, ali godinu dana od dana smetanja. Ako je dulje - vlasnička tužba, tvoj problem je što nisi pazio na svoju imovinu.

rubylee
01.02.2010., 00:08
Ma dobro ovdje govorimo o pravnoj teoriji....baš me zanima koliko je podstanara koji ne plaćaju stanarinu tužilo vlasnike kojih su ih zbog toga izbacili?

i o čemu govori članak 23.?
Posredni posjednik nije ovlašten staviti zahtjev u cilju zaštite svoga posrednoga posjeda od smetanja koje je počinio neposredni posjednik, ako bi za odlučivanje o tom zahtjevu bilo nužno raspravljati o njihovu pravnom odnosu.

rubylee
01.02.2010., 00:11
Samom činjenicom da je unutra. Ili bi ga možda i optužila za provalu? Za lažnu prijavu se ide u zatvor...

Tad bi već bio na ulici.:D

banderas
01.02.2010., 00:13
Za isključivanje struje ima elegantnija fora, a da vas ne optuže za smetanje posjeda. Jednostavno promjenite da vam računi stižu na neku drugu adresu (tako da ih podstanar nema i ne može plaćati), a ni vi sami ne plaćate i nakon 2-3 mjeseca vas isključe zbog duga. Vi ste sirotinja, niste mogli plaćali, a to nije smetanje posjeda. ;)

Balkanska domišljatost nema granica :D
Ali podstanar bi valjda primjetio da mu računi ne dolaze više i sigurno bi mogao naći načina da ih plati.

Vojky
01.02.2010., 00:14
Ma dobro ovdje govorimo o pravnoj teoriji....baš me zanima koliko je podstanara koji ne plaćaju stanarinu tužilo vlasnike kojih su ih zbog toga izbacili?

I pravnoj praksi. Kako su sudovi spori, postupak se zna razvući na koju godinu. Osim toga, sama deložacija je vrlo složena. Prvi put se unutra može naći netko bolestan, pa treba odgoditi jer treba liječnik. Drugi put je unutra i pas, pa treba i veterinar i tako.

Bilo koju nasilnu radnju vlasnika podstanari mogu poništiti, štoviše tu je i policija da im pomogne u mirnom uživanju posjeda.

Vojky
01.02.2010., 00:16
Tad bi već bio na ulici.:D

Ne kužim kako bi bio na ulici? Pa čim bi se saznalo da je došlo do prijevare, stvar bi se vratila na početak, i još bi radi protoka roka izgubila pravo na posjedovnu zaštitu.

Uostalom, teško da bi ti i policija povjerovala da je netko provalio i unutra npr. uredno ima svoje isprave, suši veš i slično.

robihr
01.02.2010., 00:21
Balkanska domišljatost nema granica :D
Ali podstanar bi valjda primjetio da mu računi ne dolaze više i sigurno bi mogao naći načina da ih plati.

mene zanima da li podstanar ima pravo placati racune u tudje ime bez dopustenja. mislim da ovdje nema veze da li on ima posjedovanje ili ne, ako su racuni naslovljeni na vlasnika, i vlasnik ih ne zeli platiti, po kojem pravu onda podstanar moze platiti racun naslovljen na vlasnika?

rubylee
01.02.2010., 00:21
Ergo, moji roditelji još moraju biti zahvalni što su za podstanare 20 god imali normalne ljude....priznajem nisam ni bila svjesna da se takvi problemi mogu dešavati....čitala sam priče o mučnim deložacijama i višegodišnjim borbama vlasnika stanova oduzetih nakon'45 ili '90....ali da se takve situacije mogu dešavati kad nekome iznajmiš stan .....priznajem nisam znala...valjda jer se to kod nas rješava "silom" i nitko se ne žali.:cerek:

banderas
01.02.2010., 00:26
mene zanima da li podstanar ima pravo placati racune u tudje ime bez dopustenja. mislim da ovdje nema veze da li on ima posjedovanje ili ne, ako su racuni naslovljeni na vlasnika, i vlasnik ih ne zeli platiti, po kojem pravu onda podstanar moze platiti racun naslovljen na vlasnika?

Zašto misliš da je zabranjeno bilo šta platiti? :D

rubylee
01.02.2010., 00:28
Iako naravno još uvijek mislim da članak 23. stavak 2 štiti vlasnika u slučaju nepoštivanja ugovora o plaćanju, recimo.

Vojky
01.02.2010., 00:32

Ode na komunalno i plati. Pa kod uplate se ne provjerava tko je platio. I one kojima plaćaš to uopće ne zanima. :) Neće se bunit ni da duplo dobiju. :D

Vojky
01.02.2010., 00:32
Iako naravno još uvijek mislim da članak 23. stavak 2 štiti vlasnika u slučaju nepoštivanja ugovora o plaćanju, recimo.

U slučaju nepoštivanja ugovora može ga raskinuti i ako ovi ne žele izići sudski tražiti iseljenje. Nema pravo na samopomoć.

robihr
01.02.2010., 00:38
Zašto misliš da je zabranjeno bilo šta platiti? :D

pa zar nije onda placanje racuna bez znanja i dozvole vlasnika neka vrsta kaznenog dijela (ili barem prekrsajnog(nesto tipa lazno predstavljanje/kradja identiteta/prijevara))?

ovdje se mogu recimo napraviti razne malverzacije, na kraju kojih bi vlasnik mogao trpjeti direktnu stetu, a posjednik je odgovoran za to. a uzimajuci u obzir brzinu naseg sustava, mozda se to i rijesi prije roka zastare

Vojky
01.02.2010., 00:41
pa zar nije onda placanje racuna bez znanja i dozvole vlasnika neka vrsta kaznenog dijela (ili barem prekrsajnog(nesto tipa lazno predstavljanje/kradja identiteta/prijevara))?

Nije.

banderas
01.02.2010., 00:42
Nije, zaista ne znam zašto misliš da bi bilo i kome je uopće bitan identitet platitelja? :D

robihr
01.02.2010., 05:36
naravno firmama kojima placas nije bitno (vazno da im se plati), ali recimo da netko pocini kazneno djelo onda tebi nije svejedno (npr netko skida djecju pornografiju sa vase sim kartice na koju imate pretplatu, ali vi niste htjeli placati racune i time ste bili u uvjerenju da je vasa sim kartica iskljucena, dok je netko recimo ukrao vasu karticu i nastavio placati racune u vase ime. sada kada recimo policija vidi tko je skidao pornografiju, naci ce i optuziti vas, a ne osobu koja je skidala).

naravno ovo je banalni primjer, ali nije jedini kojeg se ovako mogu sjetiti, a ispadas odgovoran za nesto sto nisi kriv.

mislim ipak racun glasi na necije ime, i ta osoba je odgovorna za to. ako se ne varam ovrha glasi na vlasnika, a ne na posjednika (a ti kasnije moras onda tuziti posjednika).

rubylee
01.02.2010., 06:17
"Posredni posjednik nije ovlašten staviti zahtjev u cilju zaštite svoga posrednoga posjeda od smetanja koje je počinio neposredni posjednik( vlasnik), ako bi za odlučivanje o tom zahtjevu bilo nužno raspravljati o njihovu pravnom odnosu."

Spavalo mi se pa nisam mogla nastaviti, ali ovaj članak zakona u potpunosti negira ovdje izrečene stavove da vlasnik ne može npr.promjenit bravu na svom stanu i time spriječit ulaz nesavjesnog podstanara koji ne plaća najamninu( ne govorim o otuđenju njegovih stvari koje bi mu bile uredno ostavljene na raspolaganju) Jer rasprava o našem pravnom odnosu bi se svela na to ja sam vlasnik ti nisi....ne poštuješ ugovor...dakle.

S ovim završavam raspravu...pronašla sam ono što sam znala da mora postojati.

TincH
01.02.2010., 07:45
imam još jedno pitanje ovo ljeto mi se baš poklopilo da su svi otišli u isto vrijem na odmor nije nas bilo mjesec dana, da mi se netko uselio u kuću ja njega ne bi mogao istjerat van
Mislim da je u tvom primjeru riječ o nasilnom useljenju, ispravite me ako griješim?

reggie31
01.02.2010., 07:47
Ova tema mi je zaista puno pomogla. Utoliko što sam odustao od ideje da iznajmljujem stan. Radije ću ga prodati i imati manje briga.

CANON
01.02.2010., 07:48
U cijeloj ovoj prići i temi,zaboravili smo na djecu.Kakva su njihova prava?Oni su tu rođeni ,odrastaju,nijedno nema više od deset godina,nose njegovo prezime??!Zar to apsolutno ništa ne znaći ?I kakvi je tu zakon ? Djeca na ulici bez krova nad glavom!

TincH
01.02.2010., 07:51
Mene, također kao laika, zanima mijenja li se išta ako su podstanari prijavljeni?

CANON
01.02.2010., 07:54
Ova tema mi je zaista puno pomogla. Utoliko što sam odustao od ideje da iznajmljujem stan. Radije ću ga prodati i imati manje briga.

ha,ha,ha.Neloša ideja,al smatram da svugdje ima briga.Prodavao ili iznajmljivao !Sretno1

robihr
01.02.2010., 07:57
U cijeloj ovoj prići i temi,zaboravili smo na djecu.Kakva su njihova prava?Oni su tu rođeni ,odrastaju,nijedno nema više od deset godina,nose njegovo prezime??!Zar to apsolutno ništa ne znaći ?I kakvi je tu zakon ? Djeca na ulici bez krova nad glavom!

pa jel si citao temu? ti si u posjedovanju, i on te jedino moze izbaciti ako ode na sud, a ako si podrobnije citao onda mozes saznati da se to povlaci godinama (kao sto je netko napisao 8 godina trenutno je jedan slucaj).

i da on ne treba uzdrzavati tvoju djecu, on treba uzdrzavati jedino svoju djecu do punoljetnosti (ili dok studiraju poslije punoljetnosti ). nema veze gdje su rodjena i cije prezime nose.

CANON
01.02.2010., 08:12
Kužim.Ukljućim se i iskljućim svako malo ,pa sam se malo pogubil u ovom svemu.

riche
01.02.2010., 09:00
"Posredni posjednik nije ovlašten staviti zahtjev u cilju zaštite svoga posrednoga posjeda od smetanja koje je počinio neposredni posjednik( vlasnik), ako bi za odlučivanje o tom zahtjevu bilo nužno raspravljati o njihovu pravnom odnosu."

Spavalo mi se pa nisam mogla nastaviti, ali ovaj članak zakona u potpunosti negira ovdje izrečene stavove da vlasnik ne može npr.promjenit bravu na svom stanu i time spriječit ulaz nesavjesnog podstanara koji ne plaća najamninu( ne govorim o otuđenju njegovih stvari koje bi mu bile uredno ostavljene na raspolaganju) Jer rasprava o našem pravnom odnosu bi se svela na to ja sam vlasnik ti nisi....ne poštuješ ugovor...dakle.

S ovim završavam raspravu...pronašla sam ono što sam znala da mora postojati.

Imaš grešku, neposredni posjednik nije vlasnik, već onaj koji se nalazi u posjedu stana. Vlasnik je posredni posjednik.

StetoCina
01.02.2010., 09:02
Dakle situacija je slijedeća. Dosta dugo su svi koristili podrume, u zgradi koja je stara 10+ godina. Kupih stan tamo prije jedno 8 godina. Koristio sam podrum cijelo to vrijeme dok nedavno, prije nekih godinu dana nije došao lik koji je ušao u moj podrum i rekao da je to njegov podrum, a što su papiri i potvrdili. Tada sam krenuo u potragu za svojim podrumom i našao da je netko drugi pak u mojem podrumu. Taj lik se ne želi iseliti jer se prijeti da je to po principu dosjelosti njegovo...a u zgradi je svako u tuđem podrumu. Da li ja mogu naprosto ući u svoj podrum, njegove stvari prebaciti u neki drugi, privremeni, i naprosto po tome da u ugovorima, svim papirima zgrade i ostalome piše da je to moj podrum ostati u tom svom podrumu bez posljedica? Inače lik ima nekog pravnika frenda koji se kuži u prava oko nekretnina navodno pa nebi baš htio da me izjebu oko nekih pravnih akata koje ne poznajem. Iako po nekoj pravdi, podrum je moj i točka.

Hvala na savjetima.

Nanashi
01.02.2010., 09:12
Ono što piše u vlasničkom listu i projektu etažiranja je apsolutni zakon, može on imati frendova pravnika koliko god hoće ali tip ti sere kvake, samo spomeni tužbu (a možeš je i podić ako te frajer otpili) i to ti je to.
Radim s takvim stvarima skoro svaki dan, postoji projekt etažiranja u kojem je jasno koji dio podruma pripada tebi.

Taj lik se ne želi iseliti jer se prijeti da je to po principu dosjelosti njegovo...

Taj princip si on može ugurat na stanovito mjesto...

Partfiš
01.02.2010., 09:17
Ono što piše u vlasničkom listu i projektu etažiranja je apsolutni zakon, može on imati frendova pravnika koliko god hoće ali tip ti sere kvake, samo spomeni tužbu (a možeš je i podignut ako te frajer otpili) i to ti je to.
Radim sa takvim stvarima skoro svaki dan, postoji projekt etažiranja u kojem je jasno koji dio podruma pripada tebi.

Tkzv. etazni elaborat...:kava:

StetoCina
01.02.2010., 09:24
Dakle, ako imam te papire, da li ja mogu naprosto doci i iseliti ga, useliti sebe, a da on nece zvati policiju i reci da sam mu ja provalio u podrum? Tj. ako to napravi da ja pokazem policiji da ja imam sve papire?

Nanashi
01.02.2010., 09:29
Dakle, ako imam te papire, da li ja mogu naprosto doci i iseliti ga, useliti sebe, a da on nece zvati policiju i reci da sam mu ja provalio u podrum? Tj. ako to napravi da ja pokazem policiji da ja imam sve papire?

Pa u tvom slučaju bi se prije takvih zahvata ipak posavjetovao s nekim.
To što bi ti radio bi bila nekakva vrsta deložacije. :cerek:
Evo 'vako, taj dio podruma je tvoj i to ti ni'ko ne može osporit. Točka.
Ali takve stvari je uvijek najbolje obavit na "finjaka". Daj mu rok od par dana da iseli a ako neće poduzmi mjere ili zaprijeti tužbom.
Isto tako je osoba koja je uselila u tvoj dio toga svjesna iz čistog razloga što bi on kao i svi stanari zgrade trebao imati primjerak projekta etažiranja.

StetoCina
01.02.2010., 09:34
Prijetio sam mu tuzbom i nista. Sto mogu napraviti? Da zovem muriju pa da vidim da li bi ga oni iselili?

Vojky
01.02.2010., 09:37

Naprotiv, taj članak samo potvrđuje rečeno... Neposredni posjednik je podstanar, kako je riche već napisao.

Mislim, ovdje ti je nekoliko ljudi obijasnilo kako stoje stvari, među njima i oni koji se pravom bave kao zanimanjem. A ti i dalje tupiš, da se tako izrazim, po svome. Ispit iz stvarnog prava definitivno ne bi prošla, razlikovanje posjedovne i vlasničke zaštite je među osnovama.

Nanashi
01.02.2010., 09:39
Prijetio sam mu tuzbom i nista. Sto mogu napraviti? Da zovem muriju pa da vidim da li bi ga oni iselili?

Posavjetuj se s policijom a ako i dalje ne bude htio iselit ili ako policija ne odobri tvoju namjeru, potegni tužbu.
Budi siguran da će nakon toga odlepršat.
Nedavno smo imali slučaj žene koja je dijelom zida otprilike 30-ak cm zašla susjedu na parcelu i to po nekoj duljini od 15-ak m.
Susjed je tužio i dobio. Na kraju zid nije srušila (doduše samo njegovom dobrom voljom), ali su se nagodili i ona mu iskeširala 35.000 kn.
Zakon ti je dosta rigorozan kada se radi o tim stvarima.

Vojky
01.02.2010., 09:40

Kada smo se prije pola godine našli na obiteljskom sijelu glede jednog nasljeđenog stana (više nas suvlasnika) - rekao sam: Sredit papire i prodat, u međuvremenu neka stoji prazan. Nikakvi podstanari.

marko86
01.02.2010., 09:40
Dakle situacija je slijedeća. Dosta dugo su svi koristili podrume, u zgradi koja je stara 10+ godina. Kupih stan tamo prije jedno 8 godina. Koristio sam podrum cijelo to vrijeme dok nedavno, prije nekih godinu dana nije došao lik koji je ušao u moj podrum i rekao da je to njegov podrum, a što su papiri i potvrdili. Tada sam krenuo u potragu za svojim podrumom i našao da je netko drugi pak u mojem podrumu. Taj lik se ne želi iseliti jer se prijeti da je to po principu dosjelosti njegovo...a u zgradi je svako u tuđem podrumu. Da li ja mogu naprosto ući u svoj podrum, njegove stvari prebaciti u neki drugi, privremeni, i naprosto po tome da u ugovorima, svim papirima zgrade i ostalome piše da je to moj podrum ostati u tom svom podrumu bez posljedica? Inače lik ima nekog pravnika frenda koji se kuži u prava oko nekretnina navodno pa nebi baš htio da me izjebu oko nekih pravnih akata koje ne poznajem. Iako po nekoj pravdi, podrum je moj i točka.

Hvala na savjetima.

zar tu nije ista stvar kao i ona rasprava oko stana da on ima pravo posjeda i da mu možeš stavit soli na rep

Nanashi
01.02.2010., 09:45
zar tu nije ista stvar kao i ona rasprava oko stana da on ima pravo posjeda i da mu možeš stavit soli na rep

To ti nema veze s ikakvim pravom posjeda zato što je projektom etažiranja imenom i prezimenom utvrđeno koji dio zgrade pripada kome, koji su zajednički dijelovi, sa svim neto i bruto kvadraturama, odnosima u postocima i.t.d.
Vjeruj mi, već sam ih hrpu napravio... a mrzim ih iz dna duše... :mad:

rubylee
01.02.2010., 10:29
Mislim, ovdje ti je nekoliko ljudi obijasnilo kako stoje stvari, među njima i oni koji se pravom bave kao zanimanjem. A ti i dalje tupiš, da se tako izrazim, po svome. Ispit iz stvarnog prava definitivno ne bi prošla, razlikovanje posjedovne i vlasničke zaštite je među osnovama.

Mea culpa,Vojky, nisam pravnica kao što sam rekla, niti namjeravam biti, reagiram samo kao zgrožena vlasnica, kao i većina laika ovdje. Čini mi se da je sreća da većina ljudi i ne zna "ova svoja prava" jer vjerujem da bi se našlo dosta ljudi upitnog morala koji bi na taj način koristili sporost našeg pravosuđa.

marko86
01.02.2010., 10:47
Mea culpa,Vojky, nisam pravnica kao što sam rekla, niti namjeravam biti, reagiram samo kao zgrožena vlasnica, kao i većina laika ovdje. Čini mi se da je sreća da većina ljudi i ne zna "ova svoja prava" jer vjerujem da bi se našlo dosta ljudi upitnog morala koji bi na taj način koristili sporost našeg pravosuđa.

slažem se u potpunosti, niti jednoj osobi koja ima i malo morala ne bi palo na pamet pozivat se na taj zakon

Vojky
01.02.2010., 10:51

Institut je barem star 2000. godina, primjenjuje se od LA do Vladivostoka, pa nema razloga biti zgrožen. :) Kod nas je naravno problem sporost sudske zaštite, ništa drugo.

Nije bez veze zašto ljudi vani najam stana prepuštaju specijaliziranim agencijama i kao najmoprimac u biti ni ne vidiš vlasnika niti znaš tko je on. Sve se obavlja s agencijom iza koje je odvjetnički tim i ostala logistika koja se bavi stanovima u najmu.

Hobby
01.02.2010., 12:18
Mene, također kao laika, zanima mijenja li se išta ako su podstanari prijavljeni?

Ja iznajmljujem stan i dosta sam se raspitivala o tome. Plus, mama mi je pravnica, pa mi je i ona neke stvari objasnila.
Koliko sam ja skužila, to da li su podstanari prijavljeni ili ne apsolutno ništa ne mijenja na stvari ukoliko dođe do ovakvih problema.
Kad jednom uđu u mirni posjed stana, ako nastanu problemi i ne uspijevate se dogovoriti, te odbijaju napustiti stan, jedini legalan način da se to riješi je sud.
Bez obzira na prijavu/ne prijavu, postojanje/ne postojanje ugovora.
Jedino, ako ih prijaviš i plaćaš porez na najamninu, barem si osiguran da te neće još porezna oderati.
Iako, i to mi je vrlo nejasno.

Već sam na jednoj temi i napisala - bila sam zvala poreznu da pitam u vezi prijave svojih podstanara i plaćanja poreza. Dobila sam odgovor (pazite, od lika u poreznoj koji mi se javio na telefon) da mi se to uopće ne isplati prijavljivati. :ne zna:

Zapravo, glavni problem ovdje je upravo to što ih moraš tužiti, što se kod nas zna doista otegnuti unedogled (nema načina da se to riješi "brzo", barem ne legalnog).
A u međuvremenu (dok se sudite), podstanar boravi u tvom stanu i u mogućnosti ti je napraviti mnogo štete i nabiti hrpetinu dugova.
Za sve to ga, naravno, opet možeš tužiti, ali hoćeš li se i kada naplatiti je opet pitanje.

Nije stvar u tome da najmodavac nema nikakvih prava i da je apsolutno nezaštićen, već je problem u istjerivanju toga.

A i Vojky je već spomenuo da se te deložacije isto znaju otezati i odgađati. Moja mama je jedno vrijeme na tome radila i ona isto to kaže - najgora stvar u vezi posla joj je bilo upravo to.

TincH
01.02.2010., 13:22
Užasno mi je to ovak čitat. Rekao bi čovjek da je to direktna posljedica najma na crno, ali ako nije, onda katastrofa.

Hobby
01.02.2010., 13:30
Užasno mi je to ovak čitat. Rekao bi čovjek da je to direktna posljedica najma na crno, ali ako nije, onda katastrofa.

Stvar je jedino u tome što nisu baš svi do u detalja upoznati sa zakonima, tako da ovjereni ugovor može imati čisto psihološki utjecaj na podstanare.
Ako imaš sreće, to te možda ponekad može spasiti od toga da im padne na pamet odbijati napustiti tvoj stan.

Modesti
01.02.2010., 16:34
pa kada oni lijepo tebi kazu da glasi na tvoju nonu, a vlasnicki list im nije dovoljan, onda neka ona racune dalje i placa :) tj. ne :)

a što ja imam od toga da oni pokojnon ukinu telefon .
kako god okreneš ti si ovisan o njima ( jel ti treba telefon), a ne oni o meni.

Ipanema
01.02.2010., 18:11
Po ovome svemu ispada da dok kod nas podstanarstvo i sudstvo ne budu uredjeni tip-top, da se uopce ne isplati imati dva stana, vec samo jedan u kojem zivis.
Onaj drugi ako iznajmis, postoji sansa da ti ga podstanari preotmu, a ako ga neces iznajmljivati, trune prazan, a jos i placas rezije za neiskoristen prostor.

robihr
01.02.2010., 20:40
a što ja imam od toga da oni pokojnon ukinu telefon .
kako god okreneš ti si ovisan o njima ( jel ti treba telefon), a ne oni o meni.

pa kada joj ukinu telefon, onda uvedes liniju na svoje ime...

Katrin
02.02.2010., 08:19
Da li ja mogu naprosto ući u svoj podrum, njegove stvari prebaciti u neki drugi, privremeni, i naprosto po tome da u ugovorima, svim papirima zgrade i ostalome piše da je to moj podrum ostati u tom svom podrumu bez posljedica? Inače lik ima nekog pravnika frenda koji se kuži u prava oko nekretnina navodno pa nebi baš htio da me izjebu oko nekih pravnih akata koje ne poznajem. Iako po nekoj pravdi, podrum je moj i točka.

Hvala na savjetima.

Ne mozes ga samo izbaciti jer mu time ometas posjed. Molila bih da procitas od pocetka temu, pa ce biti jasnije. Tip nije stekao vlasnistvo dosjeloscu, ne brini.

@ostali- ne znam zasto se hvatate samo posjedovne zastite kao pijani plota. Vlasnik ima i pravo vlasnicke tuzbe. Kuzim da je nekima tesko pojmiti razliku i odvojenost posjeda od valsnistva, ali u pravnoj teoriji i praksi to sasvim normalno funkcionira.

banderas
02.02.2010., 13:42
Zato što mnogi vlasnici (i na ovoj temi) vlasništvo izjednačuju s posjedom i misle da mogu i smiju samostalno rukama i nogama izbaciti podstanara zato jer je to njihov stan, a vlasništvo je neotuđivo.
Primjetit ćeš da i zakone kad čitaju vlasnika vide kao neposrednog posjednika, a ne obrnuto kako bi trebalo, to je njima jednostavno nepojmljivo. Naravno da samo vlasništvo nije sporno, ali ovdje uopće nije rasprava o vlasništvu, niti je to naslov teme. Barem nije bio u početku :D

bb78
02.02.2010., 13:48
Već je bilo dosta prepiranja na forum.hr o tome da li se može izbaciti podstanara ili ne. I uvijek se rasprava svede na to da po zakonu ne možeš izbaciti podstanara bez dugotrajne pravne bitke. Međutim u praksi su ti slučajevi izgleda i više nego rijetki. Nitko nikada ne zna navesti takav konkretan primjer. Bilo je primjera tipa upao razvojačeni branitelj u devedesetima i slično. Ali baš da je nekome podstanar odjednom prestao plaćati stan i odbio iseliti i da se onda to razvuklo mjesecima ili godinama nisam čuo. Pa eto, ako netko ima konkretan primjer neka napiše.

banderas
02.02.2010., 13:50
Kak nitko ne zna navesti, pa imaš i na ovoj temi primjer Lavice, iako nije klasičan podstanarski slučaj, opet netko živi u njezinoj nekretnini kojeg godinama ne može izbaciti. A i na stanovanju su se javljali vlasnici koji su imali problema s tim. Ja znam nekoliko slučajeva.

Naravno da ti slučajevi nisu većina, to nije sporno. Ali nije baš ni da su pojedinačni.

Hobby
02.02.2010., 15:49
Ja znam za takav slučaj.

Rođakinja mog dečka je iznajmila stan u Dubrovniku podstanarima, sklopila ugovor, fino sve potpisala, ovjerila.... sve "po propisu".
Imaju cijelu godinu stan na raspolaganju, jedino u tom njihovom ugovoru (osim uobičajenih stvari) stoji i da je jedna sobica u stanu "rezervirana" za nju kada jednom godišnje dođe u Dubrovnik na tjedan dana.

Podstanari su ju prvo odbili pustiti u stan, te prestali plaćati najamninu, a odbijaju otići iz stana.
Ta žena ima jednu frendicu koja je sutkinja i tražila ju je za savjet.
Ta sutkinja joj je rekla neka to rješava na bilo koji način, samo ne sudom.

I, evo sada je već druga (ili čak treća) godina kako se sude, jer kako će ih jadna žena izbaciti drugačije?

bb78
02.02.2010., 16:50
Da, to je klasičan slučaj gdje je stanodavka "slabija" i uzurpatori joj mogu raditi što hoće jer su očito procijenili da ih ova nema snage izbaciti na silu, a to je čak i po toj sutkinji jedini naćin osim čekanja suda. Izgleda da je iznajmljivanje stanova kod nas postao "muški" posao.
Ali bez obzira na sve mislim da se je pretjeralo sa širenjem straha na ovoj temi što se tiće iznajmljivanja. Treba malo pripaziti kome se iznamljuje i šanse da ti netko uzurpira stan na taj naćin su minimalne.

Hobby
02.02.2010., 18:26
Da, to je klasičan slučaj gdje je stanodavka "slabija" i uzurpatori joj mogu raditi što hoće jer su očito procijenili da ih ova nema snage izbaciti na silu, a to je čak i po toj sutkinji jedini naćin osim čekanja suda. Izgleda da je iznajmljivanje stanova kod nas postao "muški" posao.
Ali bez obzira na sve mislim da se je pretjeralo sa širenjem straha na ovoj temi što se tiće iznajmljivanja. Treba malo pripaziti kome se iznamljuje i šanse da ti netko uzurpira stan na taj naćin su minimalne.

Mislim da je teško unaprijed procijeniti tko je za što sposoban i što od koga možeš očekivati.

Ali, istina je da ovakve teme šire strah i paranoju uglavnom bezrazložno, jer ipak su takvi slučajevi (premda ih ima) poprilično rijetki.

Evo, ja ne uspijevam već 5 dana dobiti svoje podstanare na mobitel i lagano me hvata nekakva paranoja, a bez ikakvog razloga.
Stanarina je uredno uplaćena, računi svi plaćeni (provjerila telefonski), kod mene su već skoro 2 godine i nikada nije bilo problema.
Ali, paranoja me "kopka".
Pripisujem to čitanju ovakvih stvari.

Gervasius74
02.02.2010., 20:09
Treba malo pripaziti kome se iznamljuje i šanse da ti netko uzurpira stan na taj naćin su minimalne.

Iznajmljivati iskljucivo solo zenama bez djece, bez kucnih ljubimaca ili studenticama.

captan
04.03.2010., 15:49

Iz osobnog iskustva govorim isključio sam trećim osobama ne stanarima koji su se nalazili u mojoj nekretnini struju tužili me i dobili struju natrag po privremenoj mjeri po brzom postupku suda.I to sve do konačne odluke suda mora biti tako,ja na kraju dobio sud jer je njihov odvjetnik krivo primjenio članak zakona i tako oni ostali bez struje ja uselio poplatio dugovanja za njima i stvar riješena u cirka 12 mjeseci.A vodu u vodovodu ne žele isključivati makar je dug bio oko 2000kn.

zmija6
09.03.2010., 05:04
zanima me koji su pravni koraci kad otac prodaje kuću koja je u njegovom vlasnistvu 1/1 a sin ne zeli napustiti kuću i zajeb.dal treba mu dat nekakav vremenski rok napisan na papiru i neznam ovjeren kod biljezika ili samo pozvat murju da ga izbace.hvala

Brazil
09.03.2010., 07:40
Tužba radi iseljenja.

Scarlett051
11.03.2010., 02:17
nađite si odvjetnika i s papirima kod njega/nje ...

bojim se da može,jer je stan njegovo vlasništvo,ne znam koliko je ni za vas dobro da živite s takvim čovjekom,ali kad se mora...ovo za posjed,tj obveze ipak malo pitajte,nije nebitno.s jedne strane je u redu imati prava ako plaćaš režije,s druge nije,jer bi svaki podstanar onda mogao izbaciti vlasnika.kako se radi o članu obitelji,obratite se ipak nekome stručnijem.na žalost,može se izbaciti na ulicu,može se raditi bez plaće,sve se može,ali na žalost struju moraš platiti,nitko ne pita od kuda,opomena,neplaćanje i nema :(

Scarlett051
11.03.2010., 02:24
Tužba radi iseljenja.

1/1, ali ako je to bračna stečevina majke i oca,onda sin po majci ima pravo na 1/2 kuće,mislim da treba vidjeti ostavinsku po smrti majke.npr,,nakon smrti mog oca,ja sam kuću i svu imovinu ostavila na mami dok je živa.mogla se i ona meni groziti da će prodati,ali mislim da to ne ide samo tako,jer sam ja imala 1/2 po tati.mi nismo u tu situaciju došle,ali ne vjerujem da bi samo tako mogla prodati nešto što me pripada po ocu.pitati pravnika,moj savjet.

Katrin
11.03.2010., 08:17
1/1, ali ako je to bračna stečevina majke i oca,onda sin po majci ima pravo na 1/2 kuće,mislim da treba vidjeti ostavinsku po smrti majke.npr,,nakon smrti mog oca,ja sam kuću i svu imovinu ostavila na mami dok je živa.mogla se i ona meni groziti da će prodati,ali mislim da to ne ide samo tako,jer sam ja imala 1/2 po tati.mi nismo u tu situaciju došle,ali ne vjerujem da bi samo tako mogla prodati nešto što me pripada po ocu.pitati pravnika,moj savjet.

Prvo, odgovor je totalno besmislen za ono sto se pita i sto si citirala.

Drugo, Brazil i je pravnik.

Trece, ako si se odrekla nasljedstva u korist majke, onda ti vise nemas tu polovicu od tate i mama je mogla komotno prodati imovinu. Tema o nasljedjivanju postoji, molim da nastavis tamo.

kiss me
12.03.2010., 12:51

Ako misliš da li te u tom slučaju zakon više štiti - ne!
Samo nećeš zaradit prijavu zbog rentanja na crno.

zanima me koji su pravni koraci kad otac prodaje kuću koja je u njegovom vlasnistvu 1/1 a sin ne zeli napustiti kuću i zajeb.dal treba mu dat nekakav vremenski rok napisan na papiru i neznam ovjeren kod biljezika ili samo pozvat murju da ga izbace.hvala

Nemoj ti dzati nikakvu tužbu, nek tatica tuži tebe, bit će ti jeftinije.
Kol'ko god to glupo zvučalo, ali tebe niko ne može sam tak baciti na cestu :rofl:

Lady of leisure
13.03.2010., 16:29
Nemoj ti dzati nikakvu tužbu, nek tatica tuži tebe, bit će ti jeftinije.
Kol'ko god to glupo zvučalo, ali tebe niko ne može sam tak baciti na cestu :rofl:

I kada sud presudi u korist oca i sinu dođu na naplatu sudski troškovi i troškovi advokata, stvarno će mu doći jeftinije :rolleyes:.

Imam takav slučaj u bližoj rodbini. Ne samo da su im došli na naplatu sudski troškovi i advokat, već i slijedi ovrha na njihov račun oni će to sve morati platiti, moraju platiti stanarinu za svo vrijeme koje je sud odredio (računaj sveukupno 4 god, po 1255 kn mjesečno i na to 15% kamata godišnja), moraju stan vratiti u prvobitno stanje (preuređivali su u stan za vrijeme sudskog procesa i mimo volje vlasnika) i moraju platiti advokata tuženika. Sveukupno za sada se kreću troškovi 225 000 kn i troškovi rastu i dalje.
Da na kraju je stvarno jeftinije pustiti da ga tatica tuži. I morat će se na kraju iseliti van a troškove će plaćati još narednih pitaj Boga koliko godina.

mirjana_x
28.04.2010., 01:14
Citajuci ovaj forum, iz svega zakljucujem da su podstanari u mirnom posjedu stana i da im gazde ne mogu nista...e sad ja sam podstanar desilo mi se ovo... Dakle ovako..podstanar sam i zivim u tom stanu vec trecu god...kad sam ga iznamljivala trazila sam da potpisemo ugovor medjutim gazda kao i svaki gazda nije htio tako da ja nemam nikakvog papira da sam tu podstanar osim uplatnica kojim sam uplacivala stanarinu i imam racune za internet i tv koji su na moje ime jer sam ja to uvela kad sam se uselila uz gazdinu suglasnot i njegov potpis...E sad slucaj je ovakav...gazda je preminuo i sad se tu vise ne zna ko pije ko placa...situacija je ovakva..on je zivio sa jednom zenom 7 god i zena je stalno dolazila po novce kod mene dok se nisu odselili u drugo mjesto,a onda sam stanarinu uplacivala na gazdin tekuci racun uglavnom sam vecinom komunicirala sa njom, medjutim oni nisu bili vjencani i nakon njegove smrti meni se na vratima pojavljuje covjek koji kaze da je od gazdine sestre muz i da ta zena (koja je dakle dolazila i s kojom sam ja komunicirala, gazdarica)nema vise nista sa stanom da se to sad treba pravno rijesavat kome stan itd itd i da bi se taj stan trebao njemu placat...kad sam nju nazvala ona je samo rekla da ona sa tim nema vise nista i da to rijesavam sa pokojnikovom obitelji koju ja uopce ne poznam niti znam tko je u kakvim odnosima, uglavom znam samo ( a to su opet rijeci nepoznatog covjeka koji se meni predstavio tako i tako) da su od pokojnika zivi otac i majka,ali su izgleda bolesni,pokojnik ima bracu i sestre, ni sama ne znam koliko, stvarno pojma nemam i da pokojnik ima dvoje djece koji zive u Rusiji sa majkom i da je ona njegova zakonita zena i da su kao oni nasljednici...i ima jos jednog sina u Njemackoj iz prvog braka valjda...Ja sad vise ne znam sta tu napravit, dakle nasljednici mi se ne javljaju jer naravno jos nije ostavstina napravljena a covjek koga ne poznam hoce novce za stan...dakle lud, zbunjen, itd!Ali ajde reko nema problema ja cu to placat vama,jer kao ti novci ce sad ici pokojnikovim roditeljima.. dao mi je br racuna i ja sad to placam njemu...e ali u zadnje vrijeme kako me financijska kriza stisla ja nisam par mjeseci platila rezije od kojih ne bjezim da moram platit i ja cu ih platit kad budem u mogucnosti medjutim gospodin se sad prijeti da ce me izbacit vani, promijeniti bravu , sta vec sve ne...mene sad zanima sta ja mogu napravit i kako se ponasati u ovom slucaju...opet ponavljam trenutna situacija mi je takva da nisam platila rezije ali kao sto sam placala do sada platiti cu i ovo...da li da idem na policiju i prijavim to jer se bojim da se ne desi da dodjem sa posla i stvarno ne mogu uci u stan...cinjenica je da se vlasnik stana sad ne zna i da ja pojma nemam kome stan placam, a da se doticni gospodin ponasa kao bog!!!!Molim pomoc!!!!

rope
28.04.2010., 07:33
dao mi je br racuna i ja sad to placam njemu...e ali u zadnje vrijeme kako me financijska kriza stisla ja nisam par mjeseci platila rezije od kojih ne bjezim da moram platit i ja cu ih platit kad budem u mogucnosti medjutim gospodin se sad prijeti da ce me izbacit vani, promijeniti bravu , sta vec sve ne...mene sad zanima sta ja mogu napravit i kako se ponasati u ovom slucaju...opet ponavljam trenutna situacija mi je takva da nisam platila rezije ali kao sto sam placala do sada platiti cu i ovo...da li da idem na policiju i prijavim to jer se bojim da se ne desi da dodjem sa posla i stvarno ne mogu uci u stan...cinjenica je da se vlasnik stana sad ne zna i da ja pojma nemam kome stan placam, a da se doticni gospodin ponasa kao bog!!!!Molim pomoc!!!!

Moj savjet...

Pokušaj platiti režije koje duguješ pa ti nitko neće prijetiti izbacivanjem.

Ako imaš za stanarinu, a ne za režije, pokušaj se dogovoriti da duguješ dio stanarine, s tim da režije podmiruješ uredno. I da, ako je takva kriza, malo štediš gdje možeš.

Jer s neplaćanjem režija dug prebacuješ na vlasnika, a ovako ga preuzimaš na sebe.

Ja bih, recimo, kao vlasnik stana, na to bez nekih problema pristao na nekoliko mjeseci. Pod uvjetom da si OK najmoprimac, koji je godinama u stanu i koji je do sada uvijek sve plaćao kako spada. Ovisno o situaciji i dogovoru, vjerojatno bih mu i oprostio taj dug za stanarinu zbog teške situacije (pod uvjetom da ja tom stanarinom recimo sebe ne izvlačim iz minusa).

Ali da mi stanar kaže: nisam platio režije 4 mjeseca jer je kriza, poludio bih. Probaj stvar sagledati i s druge strane.

Iz ovog što si napisala, ako uzmemo da osoba koja sada s tobom komunicira ima neke ovlasti u vezi stana (muž sestre, hmmm, sumnjivo, ali dobro, uzmimo da je to tako rasprave radi), on, osim što ti se ne sviđa način komunikacije, nije napravio ništa što bi bilo neočekivano i nenormalno. Stvaraš dug, ne podmiruješ POTROŠENE režije mjesecima.

Njegova logika je ova: nemaš, ne znam, 500 kn za ovaj mjesec? Pa kako ćeš onda imati 2000 kn za ukupno 4 mjeseca?

Što se tiče situacije da te netko želi izbaciti:

1. U mirnom si posjedu. Ko god bio vlasnik. Puno o tom, često zloupotrebljavanom pravnom institutu, imaš u ovoj temi. Dakle nitko te ne može *legalno* baciti na cestu, a ako te baci, možeš na policiju, imaš čak i papire koji dokazuju da u stanu i živiš tri godine (računi, internet na tvoje ime...) i tvoj povratak u stan bi se u tom slučaju trebao dogoditi brzo, uz policijsku pratnju i pomoć.

2. U slučaju da te netko izbaci, nakon povratka, možeš čak i podići tužbu, a zbog nesređene vlasničke situacije, trebala bi neko vrijeme biti, barem pravno, sigurna. To što nemaš ugovor, ide na dušu vlasniku stana i on će dodatno najebat kod porezne. Dakle, pravno si ti poptuno zaštićena.

mirjana_x
28.04.2010., 07:59
Moj savjet...

Hvala ti velika na odgovoru, dakle kad negde zivis tri godine onda valda ima razloga zasto si tu vec tri godine i prije sam bila u takvim situacijama,pa sam gazdi znala reci da saceka da cu to rijesit i nikad nije bilo problema, a sad se pojavi netko tko se predstavi kao ne znam tko bez ikakvog papira i ja pristanem da dajem novce nekome ko apsolutno nema veze sa tim stanom i jos se razgovara samnom na takav prijeteci nacin...i njemu sam rekla da cu to rijesit u skladu sa mogucnostima medjutim tu kod njega nema mogucnosti osim da mi primijeni bravu i izbaci me..pa se ti sad stavi u moju situaciju...po ovome ispada da ja cak mogu bit toliko bezobrazna i uopce mu ne placat stanarinu i da mi ne moze nista...nije mi to ni cilj, nit sam takva osoba, ali ako nastavi sa takvim ponasanjem, ja idem na policiju, prijavljujem ga za prijetnje, da se zna unaprijed, vise ne placam stanarinu nego samo rezije i cekam pravog vlasnika da mi dodje sa papirom...

rope
28.04.2010., 08:34
Hvala ti velika na odgovoru, dakle kad negde zivis tri godine onda valda ima razloga zasto si tu vec tri godine i prije sam bila u takvim situacijama,pa sam gazdi znala reci da saceka da cu to rijesit i nikad nije bilo problema, a sad se pojavi netko tko se predstavi kao ne znam tko bez ikakvog papira i ja pristanem da dajem novce nekome ko apsolutno nema veze sa tim stanom i jos se razgovara samnom na takav prijeteci nacin...i njemu sam rekla da cu to rijesit u skladu sa mogucnostima medjutim tu kod njega nema mogucnosti osim da mi primijeni bravu i izbaci me..pa se ti sad stavi u moju situaciju....

Gledaj, ti imaš izbor ne živjeti u tom stanu i naći si drugi. Nemoj to zaboraviti. Ovo s vlasništvom je nezgodno, ali ti si ta koja pristaje plaćati nekome za koga ne znaš u kojem je vlasničkom odnosu sa stanom. Nigdje ne piše da ti tamo moraš živjeti, nemaš ugovor, ali i to je tvoj problem jer si pristala unajmiti stan bez ugovora, a na tržištu postoje stanovi koji se legalno iznajmljuju (na primjer moj). Dakle, taj čovjek je kakav je, ali ti si ta koja pristaje na ovu situaciju.

Ti apsolutno imaš pravo inzistirati da ti se dokaže vlasništvo kako bi mogla pravoj osobi plaćati stanarinu. Ali s obzirom da "par mjeseci ne plaćaš režije", nemaš neki kredibilitet jer te ostatak rodbine ne poznaje i time šalješ krivu poruku. Tko god bude na kraju ispao vlasnik (a po logici su to djeca, ili se varam) vjerojatno će ti to uzeti kao veeeliki minus i onda si opet na početku.

Što se tiče "riješit ću u skladu s mogućnostima"... To je jako nezgodna fraza i nema nikakvog razloga da se tolerira stvaranje dugova od strane najmodavca. Krivi je to pristup. Od izbacivanja te štiti zakon i institut mirnog posjeda tu ima smisla.

...po ovome ispada da ja cak mogu bit toliko bezobrazna i uopce mu ne placat stanarinu i da mi ne moze nista...nije mi to ni cilj, nit sam takva osoba, ali ako nastavi sa takvim ponasanjem, ja idem na policiju, prijavljujem ga za prijetnje, da se zna unaprijed, vise ne placam stanarinu nego samo rezije i cekam pravog vlasnika da mi dodje sa papirom...

Govorimo o vlasniku. Jer ti imaš dva problema. Prvi da NE PLAĆAŠ režije i drugi da se ne zna ko je vlasnik. Ja sad pričam o ovome prvome: stanar ne plaća režije, vlasnik mu prijeti izbacivanjem.

Vlasnik te može tužiti za dug i sud će dobiti i ići će ovrha. On će platiti kaznu poreznoj jer nije plaćao porez, ali to je to. E sad, dal će si ikada naplatiti to je drugo pitanje i ovisi o tvojoj imovini, plaći i sl. Ali ne može te izbaciti puf na ulicu, no može te sudski. Problem je to što u HR to užasno dugo traje pa funkcionalno ne predstavlja racionalno rješenje.

Zato, ta pravna zaštita najmoprimaca, često ima, paradoksalno, suprotni efekt, a to je da mnogi pribjegavaju nelegalnim rješenjima, koja nisu lijepa i ja ne bih htio biti u tvojoj koži u tom slučaju jer ćeš si zatrovati život, bez obzira na to dal će te policija vraćati u stan ili ne.

Zato predlažem da budeš konstruktivna, ako je stvarno takva frka. Sukus je taj da ti stvaranjem dugova za režije, taj dug prebacuješ na vlasnika jer računi dolaze na njegovo ime. Pod "konstruktivno" mislim rješenje u kojem ti preuzimaš dug na sebe, jer si ti ta koja je te usluge iskoristila i račune napravila. Dakle, posudi lovu, plati režije, a sama rješavaj dug prema osobi od koje si posudila.

eRomaniChib
30.04.2010., 17:48
...
Vlasnik te može tužiti za dug i sud će dobiti i ići će ovrha. On će platiti kaznu poreznoj jer nije plaćao porez, ali to je to. E sad, dal će si ikada naplatiti to je drugo pitanje i ovisi o tvojoj imovini, plaći i sl.
...
Da li vlasnik može tužiti i dobiti samo za dug za režije, ili i za stanarinu (tj. neku razumnu procjenu stanarine ako nema ništa napismeno)?

Pitam općenito, ne samo za konkretan slučaj mirjane_x

BoneAngel
06.06.2010., 23:02
Situacija je ovakva...

Moj dečko živi u istoj kući s ocem, sestrom, šogorom i njihovo 2 djece. Roditelji su mu već 13 godina rastavljeni i kuća glasi na oba roditelja. Svako ima pravo na 50%. Međutim, otac je njegovoj sestri potpisao nekakav ugovor da ona i njezina obitelj imaju pravo biti s njim u kući do njegova opoziva. Ali, ona i brat se nikako ne slažu i ona sebi uzima za pravo njega tjerati van iz kuće, govoreći mu da nema nikakvo pravo tamo stanovati (a već je 29 godina prijavljen na toj adresi). Majka je na njegovoj strani i tvrdi da i on i sestra imaju podjednako pravo na tu kuću jer su djeca vlasnika, znači ako otac njoj da da bude tamo, a majka njemu, nitko nema pravo njih sterati van jedino da se oba roditelja ne slože oko toga.

Nekakva konkretna raspodjela nije moguća jer je kuća prizemnica i nemaju financijska sredstva a isto.

Sada mene zanima, da li ona doista ima ikakvo pravo kojim ga može sterati na cestu???

buntspecht
07.06.2010., 00:30
Situacija je ovakva...

Moj dečko živi u istoj kući s ocem, sestrom, šogorom i njihovo 2 djece. Roditelji su mu već 13 godina rastavljeni i kuća glasi na oba roditelja. Svako ima pravo na 50%. Međutim, otac je njegovoj sestri potpisao nekakav ugovor da ona i njezina obitelj imaju pravo biti s njim u kući do njegova opoziva. Ali, ona i brat se nikako ne slažu i ona sebi uzima za pravo njega tjerati van iz kuće, govoreći mu da nema nikakvo pravo tamo stanovati (a već je 29 godina prijavljen na toj adresi). Majka je na njegovoj strani i tvrdi da i on i sestra imaju podjednako pravo na tu kuću jer su djeca vlasnika, znači ako otac njoj da da bude tamo, a majka njemu, nitko nema pravo njih sterati van jedino da se oba roditelja ne slože oko toga.

Nekakva konkretna raspodjela nije moguća jer je kuća prizemnica i nemaju financijska sredstva a isto.

Sada mene zanima, da li ona doista ima ikakvo pravo kojim ga može sterati na cestu???

pa sestra ga nema pravo tjerat jer kuca nije njezina...

iako bih ja gledao prvu priliku da zbrisem, jer je situacija vjerojatno ocajna s obzirom da je kuca mala, a toliko ljudi i non-stop neka svadja, nek ide i nek se ne vraca

BoneAngel
07.06.2010., 10:47
pa sestra ga nema pravo tjerat jer kuca nije njezina...

iako bih ja gledao prvu priliku da zbrisem, jer je situacija vjerojatno ocajna s obzirom da je kuca mala, a toliko ljudi i non-stop neka svadja, nek ide i nek se ne vraca

tu si u pravu... on se u kuću vratio s namjerom da si sredi potkrovlje, ali pošto mu je šogor ostao bez posla pa je financirao sve njih u kući, nije imao prilike išta pokrenuti. a "samo" mu sestra radi probleme, a stari njihov bi je već stero, ali neće zbog 2 male djece.

znači, ona njemu ništa ne može iako ona ima taj neki ugovor da tam može boraviti do očevog opoziva?

i još nešto... može li ga otac istjerati bez pristanka majke (ona ne boravi u kući)?

očevo vlasništvo je 1/2, a druga polovica pripada majci, ali kuća nije nikoako konkretno podijeljena jer se, kako sam već navela radi o prizemnici.

Stu
04.07.2010., 19:29
Imam 23 godine, redovan student kojem je zamrznuta godina zbog bolesti. Roditelji zive u svojoj kuci i s njima baka, a ja u kuci koja je pisana na baku i tu imam prijavljeno prebivaliste. Roditelji nemaju nikake pravne veze s ovom kucom i prije 3 dana su mi rekli da imam 1 dan da se iselim. Nisam to uradio, i stari je promijenio brave na kuci.
Napominjem da sam u toj kuci bio sada 15 dana, a prethodnih 6 mjeseci sam zivio na stanu i nisam dobivao nikakva sredstva od njih, morao sam se snalaziti kako sam mogao, rad na crno, nit sam mogao uciti, nisam dao u tom periodu nijedan ispit i psihicko zdravlje mi se samo pogorsalo. Prije tih 6 mjeseci sam zivio odmalena u toj kuci.

Prema Obiteljskom zakonu, roditelji su duzni skrbiti se za punoljetno dijete dokle god se ono obrazuje i ispunjava svoje obveze...

Mene najvise zanima sto se tice izbacivanja iz kuce, pa ni podstanara kad imas nemos izbaciti iz kuce tek tako u roku dana... sto ja mogu, kome se obratiti, kako se zastititi? Stari kaze da ce on od bake pismeno izvuc da me izbaci iz kuce, malo i on pretjeruje posto nije pravni strucnjak, ali nisam ni ja pa molim pomoc u vezi ovoga svega, sta da radim?

sanjita
04.07.2010., 19:35
:eek: o Bože
Nadam se da će ti netko tu dati koristan savjet i da će sve proći dobro.

orka12
04.07.2010., 19:37
pa jel ne mozes traziti dom :ne zna:

MrSandman
04.07.2010., 19:49
Najbolje bi bilo da pitaš nekog prijatelja koji studira pravo o zakonskim odredbama što se toga tiče. Ili ako možeš skupiti novac da potražiš savjet pravog odvjetnika?
Ali najlakše i najučinkovitije rješenje bi bilo da se pomiriš s roditeljima i da te dobrovoljno puste natrag, jer iako zakonski vjerojatno imaš pravo na to, svi znamo kako takvi slučajevi u Hrvatskoj završavaju i koliko traju.

Ako smijem pitati, što je izazvalo takvu neobičnu reakciju tvojih roditelja?

ardita
19.07.2010., 23:11
Pozdrav svima,
imam veeliki problem i nadam se da će mi netko moći dati savjet.
Ovako moj otac je prije 7 godina otišao (svojevoljno kod ljubavnice) iz stana koji glasi na njega i u njemu smo ostale dvije sestre, majka i ja.. U međuvremenu je prije 5 godina završio u zatvoru (tamo sam ga ja stavila zbog zlostavljanja) i sada je dobio pravo da izlazi vikendom van. Danas nam je došla policija na vrata i pitali su nas da li on može doći k nama kad će izlaziti na te vikende (jer je našu adresu naveo kao adresu na kojoj će biti) na što smo mi naravno odgovorili da ne može. U međuvremenu smo se malo raspitali i čini se da on ima pravo ući u ovaj stan ako to poželi i može pozvati policiju ako ga mi ne pustimo unutra zbog nepovredivosti doma koja je jača od svega što je on napravio. Da li je to istina? Može li nas on samo tako izbaciti na ulicu? Zar ne pripada dio stana i mojoj majci i nama sestrama? Možemo li uopće nešto napraviti po tom pitanju?
Situacija je gadna i zbog toga što smo poprilično siromašni i nemamo novaca da odemo u podstanare. Mama je bolesna i ne radi, primamo socijalnu pomoć. Ja sam sad diplomirala i nadam se da ću naći posao, a sestre se još uvijek školuju.. Zar zbilja ne postoji ništa što možemo učiniti?
Tekođer dok je još stanovao s nama on nije plaćao stan (još uvijek ga otplaćujemo) niti režije nego je sve novce trošio na tu ljubavnicu i kad je otišao mi smo ostali u velikim dugovima iz kojih smo se u potpunosti izvukli tek prije 2-3 godine.. zar ti svi plaćeni računi za režije i stan ništa ne znače.. Molim vas da ako netko ima neku ideju ili prijedlog da mi kaže jer ne znam kako ćemo ako nas izbace.. Molim vas..

goliath
20.07.2010., 09:46
Budući da je on vlasnik stana može s njima raditi što hoće, pa i izbaciti vas... Međutim, ako je stan kupljen za vrijeme trajanja braka, jedan suvlasnički dio zasigurno pripada i vašoj majci te vam to olakšava položaj... To što ste plaćali režije nema veze jer ste se ipak vi do sad služili tim stanom, a iznos za otplaćivanje stana možete eventualno kasnije potraživati od vašeg oca, međutim zbog toga se ne može steći suvlasništvo.

Da li je razveden brak vaših roditelja?

laranhaC
20.07.2010., 17:39
Pitanje (u prvom redu za Vojky-ja, koji je očito upućen): kakve su teoretske i napose praktičke posljedice nedozvoljene samopomoći, i.e. izbacivanje iz stana stvari uljezice koja nema prava živjeti u vašem stanu, ali se u njega uvalila na ime nužne pomoći i skrbi za stanara sa zaštićenom najamninom, koji je u međuvremenu preminuo? Ugovor koji je imao potpisan zaštićeni stanar izrekom je naveo da drugih članova obitelji koji žive s njim nema i da pravo nije nasljedno. Zakon o najmu stanova navodno dozvoljava koncept nužne pomoći starijim osobama, na ime čega se uljezica pojavila i uselila k stanaru. Nakon njegove smrti ne želi napustiti stan. Uz pretpostavku da je prošla godina dana od njenog dolaska, koje su točno posljedice ako vlasnik jednostavno iskoristi trenutak njenog odsustva iz stana, izbaci stvari u dvor i promijeni brave (plus, recimo, započne radove na stanu, ukloni prozore i slično, te ga učini neuseljivim)? Razumijem da bi se radilo o smetanju “mirnog posjeda”, no moje je pitanje praktične prirode. Znajući notornu sporost sudstva, te trikove kojim uljezi odgađaju deložaciju (bolest, bolestan pas, bolesna mačka...) većina dobronamjernih ljudi, čak i pravnika, predlaže unajmljivanje zaštitarske tvrtke i rješavanje problema bez odgode. Praktične posljedice = ?

ardita
21.07.2010., 00:44
Budući da je on vlasnik stana može s njima raditi što hoće, pa i izbaciti vas... Međutim, ako je stan kupljen za vrijeme trajanja braka, jedan suvlasnički dio zasigurno pripada i vašoj majci te vam to olakšava položaj... To što ste plaćali režije nema veze jer ste se ipak vi do sad služili tim stanom, a iznos za otplaćivanje stana možete eventualno kasnije potraživati od vašeg oca, međutim zbog toga se ne može steći suvlasništvo.

Da li je razveden brak vaših roditelja?

Hvala na odgovoru.. danas nam je jedan poznanik dogovorio susret sa šefom odvjetnikom stručnjakom za ta vlasništva pa smo doznali sve informacije koje nisam uspjela dobiti na ovoj temi, a zapravo sam dobila dosta jer je neka draga duša stavila cijeli zakon o vlasništvu tu na forum.. uglavnom da moji roditelji su bili vjenčani kada su ušli u kredit za stan tako da polovica pripada mojoj majci.. u međuvremenu su se rastali i kako je on u zatvoru nije se ništa poduzimalo oko te polovice stana koja pripada mami.. odvjetnik je rekao da smo za sad mirni jer ne može nikako osim sudski dobit stan tj. ne može nas samo tako izbaciti na ulicu. Kad prođe ljeto i godišnji pokrenut ćemo taj postupak (ne znam kako je rekao da se zove) putem kojeg bi mama dobila svoju polovicu.. uglavnom.. nije tako beznadno kao što se sinoć činilo :) i hvala puno na odgovoru :)

laranhaC
21.07.2010., 13:10
Kad prođe ljeto i godišnji pokrenut ćemo taj postupak (ne znam kako je rekao da se zove) putem kojeg bi mama dobila svoju polovicu..

Pokrenite postupak odmah, bez odgode. Hrvatsko sudstvo je užasno sporo, tako da vam je svaki dan važan i kod predaje postupka na sud. Što prije predate, prije ćete i završiti postupak.

Katrin
21.07.2010., 15:23
doznali sve informacije koje nisam uspjela dobiti na ovoj temi

bilo bi dobro da si ju procitala :)

ne može nas samo tako izbaciti na ulicu

to je isto vec ovdje napisano :) pokrenite stvari sto prije, nema razloga ista cekati.

AlexLupic
22.07.2010., 14:32
... uljezice koja nema prava živjeti u vašem stanu, ali se u njega uvalila na ime nužne pomoći i skrbi za stanara sa zaštićenom najamninom, koji je u međuvremenu preminuo? Ugovor koji je imao potpisan zaštićeni stanar izrekom je naveo da drugih članova obitelji koji žive s njim nema i da pravo nije nasljedno. Zakon o najmu stanova navodno dozvoljava koncept nužne pomoći starijim osobama, na ime čega se uljezica pojavila i uselila k stanaru. Nakon njegove smrti ne želi napustiti stan.

Pitanje je da li uljezu status mirnog posjeda nastaje godinu dana nakon doseljenja, ili nakon smrti zaštićenog najmoprimca? Ako je ovo drugo slučaj, onda još imate pravo na samopomoć.

F10EXX
25.07.2010., 07:28
Pitanje (u prvom redu za Vojky-ja, koji je očito upućen): kakve su teoretske i napose praktičke posljedice nedozvoljene samopomoći, i.e. izbacivanje iz stana stvari uljezice koja nema prava živjeti u vašem stanu, ali se u njega uvalila na ime nužne pomoći i skrbi za stanara sa zaštićenom najamninom, koji je u međuvremenu preminuo? Ugovor koji je imao potpisan zaštićeni stanar izrekom je naveo da drugih članova obitelji koji žive s njim nema i da pravo nije nasljedno. Zakon o najmu stanova navodno dozvoljava koncept nužne pomoći starijim osobama, na ime čega se uljezica pojavila i uselila k stanaru. Nakon njegove smrti ne želi napustiti stan. Uz pretpostavku da je prošla godina dana od njenog dolaska, koje su točno posljedice ako vlasnik jednostavno iskoristi trenutak njenog odsustva iz stana, izbaci stvari u dvor i promijeni brave (plus, recimo, započne radove na stanu, ukloni prozore i slično, te ga učini neuseljivim)? Razumijem da bi se radilo o smetanju “mirnog posjeda”, no moje je pitanje praktične prirode. Znajući notornu sporost sudstva, te trikove kojim uljezi odgađaju deložaciju (bolest, bolestan pas, bolesna mačka...) većina dobronamjernih ljudi, čak i pravnika, predlaže unajmljivanje zaštitarske tvrtke i rješavanje problema bez odgode. Praktične posljedice = ?

A po sluzbenoj duznosti nista se strasno ne bi moglo dogoditi, ali ako ova ima dobrog odvjetnika koji ce zagristi u to, a ima pravo na mirni posjed, mozete stvarno zavrsiti s tuzbama za smetanje posjeda, a ako ucinite stan neuseljivim, mozda i za troskove smjestaja.

laranhaC
26.07.2010., 18:54
A po sluzbenoj duznosti nista se strasno ne bi moglo dogoditi, ali ako ova ima dobrog odvjetnika koji ce zagristi u to, a ima pravo na mirni posjed, mozete stvarno zavrsiti s tuzbama za smetanje posjeda, a ako ucinite stan neuseljivim, mozda i za troskove smjestaja.

Na to mogu računati. Nego, znate li koliko se u prosjeku čeka da vlasnička tužba dođe na red u Zagrebu? Koliko dugo nakon presude uljez može još razvlačiti deložaciju? Također, je li se zahtjev za deložaciju podnosi nakon što je donesena presuda na vlasničku tužbu ili zajedno s njom? Ako to ide nakon presude, koliko se onda čeka još sama deložacija? Sve u svemu, od predaje vlasničke tužbe do čistog stana, koliko godina govorimo?

F10EXX
26.07.2010., 19:20
Na to mogu računati. Nego, znate li koliko se u prosjeku čeka da vlasnička tužba dođe na red u Zagrebu? Koliko dugo nakon presude uljez može još razvlačiti deložaciju? Također, je li se zahtjev za deložaciju podnosi nakon što je donesena presuda na vlasničku tužbu ili zajedno s njom? Ako to ide nakon presude, koliko se onda čeka još sama deložacija? Sve u svemu, od predaje vlasničke tužbe do čistog stana, koliko godina govorimo?

A tu ti uvijek ima raspon od do. Sigurno nece biti u par mjeseci ili godinu dana, a moze se rastegnuti na par godina. Ovisi i o sucu i o odvjetniku. Kao i meni u gruntovnici, jednom mi naprave sve za doslovce 3 dana, jednom u 2 tjedna, a neki cekaju godinama.

andreak1986
26.07.2010., 21:40
hej ljudi,zanima me jedna stvar.suprug ,dijete i ja živimo u kući sa njegovim roditeljima.vlasnik kuće je njegov otac,trenutno mi živimo u prizemlju sa njegovom bakom,oni na prvom katu a potkrovlje kao sređujemo za sebe svojim novcima.odnosi sa njima su krenuli nizbrdo i oni nas žele isplatiti za sve što smo sređivali u potkrovlju i nakon toga izbaciti iz kuće van.dosad smo uredno plačali svoj polovicu režija te uzdržavali baku...zanima me dali on ima prava nas izbaciti uopće ili imamo pravo na nužni dio pošto smo i prijavljeni mi u kući,dali može suprug(jedinac) tražiti od njih da isplate naš i nužni dio pošto se odričemo odlaskom iz kuće svih prava.uglavnom dosad smo sve uredno plačali svi su se troškovi dijelili na pola no za to nemamo nikakav dokaz osim svjedoka,oni su u stanju svašta izmisliti pa dali i to igra kakvu ulogu u tome?

cici62
10.08.2010., 13:54
koja je razlika?
hmmm
zna li mi neko reci?

ako sam vlasnik zemlje koju sam dobila u nasljedstvo? ili kupio? ili sto jos...?

Katrin
11.08.2010., 08:52
Vlasnistvo je “stvarno pravo na određenoj stvari koje ovlašćuje svojeg nositelja da s tom stvari i koristima od nje čini što ga je volja te da svakoga drugog od toga isključi, ako to nije protivno tuđim pravima i zakonskim ograničenjima.”

Posjed je fakticna vlast nad stvari, dakle, nije pravo. Ne moras biti vlasnik da bi bio u posjedu necega.

Procitaj ovu temu, ima korisnih stvari :)

cici62
11.08.2010., 17:57
hvala Kathrin
vidim da je mod prebacio temu u ovu, sad imam za citanja :rofl:

BMT
26.09.2010., 11:58
Može li se prilikom iznajmljivanja stana potpisati ugovor o najmu u kojem se najmoprimac odriče svoga mirnog posjedničkog prava prekrši li odredbe potpisanog ugovora?

Shvaćam da je poanta ovog prava mirnog posjeda u tome da se stanodavca, koji se kao vlasnik stana nalazi u boljoj poziciji prema najmoprimcu, spriječi u provođenju terora nad potonjim, ali mislim da su prava i obaveze najmodavca i najmoprimca dobro opisane u Zakonu o najmu stana, te, ako je već posjed definiran kako je, što se onda posebnim ugovorom između najmodavca i najmoprimca ne bi utvrdilo da se kršenje istog smatra nasilnim dolaskom u posjed? Moram li napomenuti da se u tom slučaju radi i o tome da najmoprimac pokušava prevariti najmodavca?

Katrin
26.09.2010., 12:10
Posjed nije pravo vec fakticna vlast na stvari koju stiti zakon.

BMT
26.09.2010., 16:19
Dobro onda se napiše da se odriče mirne posjedničke vlasti. On bi i dalje ostao u posjedu, ali ne u "mirnom" nego nasilnom.

Tom bi se rečenicom reklo da ako se ne ispoštuju uvjeti ugovora da onda mirni posjed prelazi na vlasnika (ili da najmoprimac suglasno predaje posjed najmodavcu - napokon, onaj ugovor na početku je i dokaz da je najmodavac mirno predao posjed najmoprimcu i bez njega najmoprimac bi nasilno preuzeo vlast nad stanom što ako ne može najmodavac, onda ne može ni najmoprimac).

Ili još da pojednostavim pitanje.

Osoba A iznajmi stan osobi B pod ugovornim uvjetima.
Osoba B ne poštuje ugovorne uvjete, a prošla su i sva legalna sredstva i rokovi po Zakonu o najmu.
Osoba B, slijedom ugovora, predaje posjed osobi A.
Osoba B, diferencijalno mali trenutak kasnije (za pravnike, mikrosekundu), preuzima nasilno posjed od osobe A.

Tko sad koga ima pravo tjerati milicijom napolje?

Naime, što se tu događalo.

Prvo je osoba A suglasno pustila osobu B da pređe u posjed. Tako piše u ugovoru.
Zatim je osoba B suglasno pustila osobu A da pređe u posjed. Tako isto piše u ugovoru.

Prema tome osoba A je sada u posjedu i ako ju osoba B istjera napolje, znači da je nasilno preuzela posjed od osobe A. Nije li tako?

Alternativno, može li se potpisati ugovor o najmu na rok od 29 dana 23 sata i 59 minuta, zatim osoba A preuzme posjed od osobe B, zatim osobe A i B ponovno potpišu ugovor o najmu (ili se suglase da onaj bivši bude produžen automatski na novi period od 29 dana 23 sata i 59 minuta, ako nitko ne uloži prigovor). Itd., itd., itd.

Katrin
26.09.2010., 16:31
Stranke u svoju ugovore mogu unijeti sto zele, sve dok je to u skladu sa zakonom, odnosno dok se zakon ne krsi.

Mirnog posjeda se ne mozes odreci jer ce se on uspostaviti vremenom dok se vrsi vlast na stvari. Kao kategorija je taj posjed neizbjezan. Mozes ga se odreci tako da stvar napustis ili da ona propadne npr. Ne mozes zivjeti u stanu i ne biti posjednik.

BMT
26.09.2010., 16:38
A drugi dio pitanja?

Dakle, ugovorom je osoba B dopustila osobi A da pređe u posjed. Osoba A je prešla u posjed kako je znala i umjela, ali pozivajući se na pisani pristanak osobe B.

Što ima veze što ovaj kasnije usmeno "prdeka", kad je pismeno dopustio osobi A da pređe u posjed.

Mislim, ako to tako ne ide, na koju je onda "foru" osoba B u početku prešla u posjed od osobe A?

Ozi-20
26.09.2010., 23:38
Bok svima
imam jedno pitanje
da li nap moze djed isterati van iz kuce iako imam prebivaliste u toj kuci tj prijavljen sam tj moj otac me je prijavio jos dok sam bio maloljetan a vec par god zivim u BiH i studiram medjutim zelim se vratiti tamo a djed neda cak ni otac neda
zanima me da li ako dodjem tamo u kucu
da li mogu da zovu policiju i mene oni izbace

Ozi-20
26.09.2010., 23:41
oni (otac i djed) su inace jako skrti sto se tice novca tako da advokata i suda se ne bojim

čakija
02.10.2010., 16:47
dakle,u kratkim crtama,predstavit ću problem i nadam se stručnom odgovoru...prije 3 godine poznanik je temeljem pravovaljanog ugovora postao vlasnik stana (bivši vlasnik je dugovao novac i aktivirana je hipoteka),u gruntovnici je promjena vlasništva uvedena,porez je plaćen....e sad, u čemu je problem??? ex-vlasnik ne želi van,pravno tumačenje je da on mora novog vlasnika uvest u posjed i da ga se ne može izbacit bez suda....ono što nas zanima je postoji li mogućnost da novi vlasnik u MUP-u prijavi boravište u svom novom stanu i jednostavno se tamo useli ili da nađe podstanara kojem bi npr. iznajmio sobu....i onda taj neko se malo pravi blesav pa npr. hoda gol po stanu i slične gluposti,ne bi li ovi požurili s iseljenjem....eto toliko,ako treba još neko pojašnjenje napisat ću

majka2010
28.11.2010., 18:46
Samohrana sam i nezaposlena majka. Sa svojom djecom , živim u podstanarski stan. Imam vlastiti stan koje se vodi na moje ime u ZK odjel.
Prodavatelj stana mi ne želi dati ključ.Smijem li nasilno ući u vlastiti stan?

lordy
28.01.2011., 13:54
Ne znam jesam li postavila pitanje na dobrom mjestu???
Ima li pravo po zakonu otac(vlasnik kuče) izbaciti sina iz iste??
Napominjem da je kuča katnica u kojoj su sin i snaha vlastitim sredstvima kompletno uredili stan-pod kompletnim podrazumjevam da je prije preuređenja bio samo zid. Također napominjem da u zadnjih 11g sin plača sve režije u kući(za roditelje i svoju obitelj). Fizičkim radom je sudjelovao u svemu što se u toj
kuči gradilo,a sa financijske strane također sudjeluje u održavanju iste.
Koja su prava sina i njegove obitelji?? Ima li ih uopšte,ako da kako se zaštititi??

Anton
28.01.2011., 14:20
Napominjem da je kuča katnica u kojoj su sin i snaha vlastitim sredstvima kompletno uredili stan-pod kompletnim podrazumjevam da je prije preuređenja bio samo zid. Također napominjem da u zadnjih 11g sin plača sve režije u kući(za roditelje i svoju obitelj). Fizičkim radom je sudjelovao u svemu što se u toj
Koja su prava sina i njegove obitelji?? Ima li ih uopšte,ako da kako se zaštititi??

Ne može ga izbaciti, a koja su mu sve prava će ti reći netko upućeniji.

buntspecht
28.01.2011., 14:23

može ga tužit i tad će sud naredit sinu da se iseli. jer ipak kuća je od oca:mig:

Partfiš
28.01.2011., 14:30
Samohrana sam i nezaposlena majka. Sa svojom djecom , živim u podstanarski stan. Imam vlastiti stan koje se vodi na moje ime u ZK odjel.
Prodavatelj stana mi ne želi dati ključ.Smijem li nasilno ući u vlastiti stan?

Zasto mi se cini da fali puno detalja u toj prici?...:kava:
Samohranost i nezaposlenost nema veze s vlasnistvom i posjedom.

Anton
28.01.2011., 15:25
može ga tužit i tad će sud naredit sinu da se iseli. jer ipak kuća je od oca:mig:

Nije to baš tako lako. Sin ima apsolutno pravo na kompletnu naknadu troškova svega uloženog u kuću, a ako mu to otac ne može isplatiti, sud će onda narediti pljenidbu imovine i vjerojatno prodaju kuće radi naknade troškova sinu. Neka me netko ispravi ako sam u krivu.

buntspecht
29.01.2011., 01:14
da ako može to sve dokazat,sa računima:mig: inače štanga

Anton
29.01.2011., 09:43
Sigurno da ima.

Katrin
29.01.2011., 09:51
Ako i ima racune i dokaze ulaganje, to nema veze s tim sto vlasnik kuce ne zeli da on vise tamo zivi. Mislim da smo slicne stvari objasnili vec nekoliko puta na ovoj temi.

Anton
29.01.2011., 23:42
Ako i ima racune i dokaze ulaganje, to nema veze s tim sto vlasnik kuce ne zeli da on vise tamo zivi. Mislim da smo slicne stvari objasnili vec nekoliko puta na ovoj temi.

Pa, to sam i napisao. No, vlasnik mu, koliko ja znam, mora troškove ulaganja vratiti.

Lovac Joža
10.02.2011., 12:10
Moj djed živi u kući koja je u potpunosti u njegovom vlasništvu sa svojim sinom i njegovom ženom. Međutim nakon što je djedova supruga, to jest baka preminula prije par godine, sin i snaha su se počeli veoma loše ponašati prema djedu. Osim toga ne žele ni plaćati režije. Otišlo je toliko daleko da djed želi da se oni odsele iz njegove kuće, no oni to dobrovoljno ne žele učiniti.

Kakve su njegove pravne mogućnosti, sin i snaha žive na toj adresi posljednjih 20-ak godina.

Partfiš
15.02.2011., 15:19
Već je bilo dosta prepiranja na forum.hr o tome da li se može izbaciti podstanara ili ne. I uvijek se rasprava svede na to da po zakonu ne možeš izbaciti podstanara bez dugotrajne pravne bitke. Međutim u praksi su ti slučajevi izgleda i više nego rijetki. Nitko nikada ne zna navesti takav konkretan primjer. Bilo je primjera tipa upao razvojačeni branitelj u devedesetima i slično. Ali baš da je nekome podstanar odjednom prestao plaćati stan i odbio iseliti i da se onda to razvuklo mjesecima ili godinama nisam čuo. Pa eto, ako netko ima konkretan primjer neka napiše.

Ja imam primjer. Kolega ima stan i doslo je do razvoja situacije koji smo spominjali (nisu se htjeli iseliti). On porazbijao sve prozore na vlastitom stanu, oni zvali policiju, policija ga nije privela (valjda pokazao vlasnicki list?), policija savjetovala tuzbu najmoprimcima a posto je bila zima a njima se ocito nije dalo investirati u 10 novih prozora, pokupili se i nestali. On promijenio stakla, ukupni trosak 1500 kn.

Zvuci cudno ali izgleda da je bilo djelotvorno.

Matahari
17.02.2011., 15:44
Imam jednu situaciju za koju ne znam koji bi bio najbolji način da se riješi pa molim sve koji išta znaju da pomognu.
Susjeda je doživotnim uzdržavanjem naslijedila nekretninu (točnije kuću i dvoriše). Znači teta koju je uzdržavala je umrla i nekretnina u gruntovnici glasi na moju susjedu. Ona je našla kupce za tu nekretninu koji su dali polog od deset tisuća kn i da će naknadno skupiti novce (jer samo jedan roditelj je zaposlen i imaju šestero djece) za kupnju. Oni su uselili i nikakvi dokumenti nisu potpisani. Međutim od tog vremena dok su uselili je sad već prošla godina i pol dana, i svaki put kad moja susjeda dođe da razgovara sa tom obitelji ili su vrata zaključana ili roditelja nema doma.
Ona je već na kraju sa svojim živcima jer izgleda da su ovi uselili za stalno i kao da neće vidjeti novce za tu kuću.
U prosincu im je došla i rekla da dođu na razgovor do Božića, sad je bila ponovno prije par dana jer joj nitko nije došao i rekla im da imaju vremena do Uskrsa ili će dati iskopčati vodu i struju i dati ih iseliti.
Strah ju je da će oni steći neko stanarsko pravo i da ih se kasnije neće moći riješiti a oni se uopće ne žele doći dogovoriti za rješavanje tog problema.
Naravno da ne misli isključivati priključke jer će kuća izgubiti na vrijednosti a puno će doći kad ih bude opet htjela prikopćati.
Uz to došlo joj je dvije tisuće kuna račun za vodu na tu nekretninu...
Molim savjete...

drot13
19.02.2011., 10:31
Neće steći nikakvo stanarsko pravo na taj način, ali morat će ih izbaciti privatnom tužbom.

taedium_vitae
19.02.2011., 11:11
Lijep pozdrav!!

Imam jedno pitanje, mozda malo cudno itd. Naime, da li ja recimo mogu prodati stan kojeg sam vlasnik i u kojem imam podstanare koji ne zele otici a meni se neda s time petljati?
Znaci, da prodam nekome tko se hoce time petljati.

Katrin
19.02.2011., 11:15
Strah ju je da će oni steći neko stanarsko pravo i da ih se kasnije neće moći riješiti
Nece steci stanarsko pravo, ali dovoljno su dugo tamo da ih ne moze samo izbaciti ili im iskljuciti struju. Kog vraga ima daje stalno vremena? Sad jos ceka do Uskrsa, genijalno.

Lijep pozdrav!!

Imam jedno pitanje, mozda malo cudno itd. Naime, da li ja recimo mogu prodati stan kojeg sam vlasnik i u kojem imam podstanare koji ne zele otici a meni se neda s time petljati?

Naravno da mozes.

Gervasius74
19.02.2011., 17:06

Mozes, ali ce cijena biti niza.

Matahari
02.03.2011., 16:56
Nece steci stanarsko pravo, ali dovoljno su dugo tamo da ih ne moze samo izbaciti ili im iskljuciti struju. Kog vraga ima daje stalno vremena? Sad jos ceka do Uskrsa, genijalno.

Pa kao prvo nema novaca za tužbu, a kao drugo malo je bila pekmezasta po tom pitanju jer je to obitelj s puno djece a njoj su djeca slaba točka.... ali sad polagano i sama shvaća da je veslaju kak hoću.
Rekla sam joj i ja da to može riješiti samo tužbom ali ona je uporna da će isključiti struju i vodu (jer sad joj je došla uplatnica na 2000kn za vodu kaj nisu platili) i misli da će zbog toga iseliti.

`bubica`
02.03.2011., 20:53
Imam jedno pitanje. Zna li netko kako iseliti podstanara koji ne želi otići,a pritom je još i socijalni slučaj?

jones85
06.03.2011., 12:25
Imam jedno pitanje. Zna li netko kako iseliti podstanara koji ne želi otići,a pritom je još i socijalni slučaj?

prijavljen ili ne? sa ugovorom ili bez njega?

nino&bruno
21.03.2011., 16:50
Majka sam dvoje dječice (1 i 3 godine), suprug i ja živimo u stanu njegove sestre, a u stanu do nas njegovi roditelji...
Hmm, kako sve reći u što manje riječi...
Muž i ja više ne funkcioniramo, možda bolje reći-ja više ne mogu.., sve je u redu dok je trijezan.., prijavljivan je radi nasilja u obitelji već nekoliko puta (zajedno sa svekrvom i svekrom).., odlučila sam se rastati, zamolila sam ih ako mogu pričekati da počnem raditi (5mj-na porodiljnom sam), platila bih sve režije, pokrečila stan, iza sebe ostavila sve kako treba.., ništa od toga iz razloga što su svi bili u pritvoru prije tjedan dana-grozno zvuči, ali ja zaista više nisam znala na koji način da im pokažem da me ne mogu maltretirati kako ih je volja! Uglavnom, imam još tjedan dana da pokupim svoje stvari i iselim se. Nemam kamo otići.., primanja su mi trenutno premala za bilo kakve pothvate tipa podstanarstvo i sl.,, a da stvar bude još bolja, njihov plan je takav iz razloga što mi na temelju njega žele oduzeti djecu (ako sam dobro shvatila, svim našim divnim institucijama jedino je bitno to da djeca imaju krov nad glavom) i moja pitanja glase:
Šta bi se dogodilo ukoliko se "oglušim" na iseljenje? Dali bi time "dobila na vremenu"? Vjerojatno ću nekima od Vas prestati biti draga, ali ne vidim drugo rješenje.. Koliko bi trajao cijeli postupak-od pokretanje tužbe protiv mene do konačne deložacije? Šta bi mogla radi toga biti kazneno prijavljena? Ukoliko dođe do nekih nasilnih radnji tipa da mi promijene bravu od stana, dali bi ih policija u tome mogla spriječiti? Da napomenem, obratila sam se svim mogućim ustanovama (policija, socijalna služba, razne udruge) međutim odgovor je bio isti-vlasnik stana može vas u bilo kojem trenutku izbaciti van ali nemate razloga za brigu, vaša djeca sigurno neće završiti na cesti, mi ćemo se brinuti o njima. Halooooo!!! Zaista shvaćam i prioritet broj 1 mi je da čim prije pobjegnem od tih "ljudi", ali to mi je trenutno nemoguće.., ili postoji još neka opcija koja mi nije pala na pamet? Šta ja nemam baš nikakva prava, i šta je "otkazni rok" od dva tjedna u redu? Zar zaista mogu završiti na ulici, a moja djeca kod njih ili u domu jer i da sutra počnem raditi nebi ništa stigla promijeniti.. Zvala sam autonomnu žensku kuću ali oni primaju isključivo na godinu dana, nije da sam nezahvalna, ja mogu sve preživjeti, ali to mi je tako dug period zbog mojih malenih anđelčića.., prevelika promjena i teško će se tamo snaći, radije bih ostala još 2 mj u stanu bez drastičnih promjena, nažalost, sa kriminalnim radnjama ukoliko za to postoji mogućnost.. Možda sam malo i ja skrenula sa pameti, molim Vas prosvijetlite me.
Zahvaljujem svima na odgovorima i uloženom vremenu

pinkis
27.03.2011., 09:57
vlasnica objekta koji smo unajmljivali promijenila je brave tako da nitko vise ne moze doci do svojih stvari. srecom, ostala nam je samo klima, i to vanjska jedinica (koja je objesena na zid u njezinom dvoristu) i caffe aparat koji nije nas!
ona izricito NE dozovoljava pristup.
kako doci do tih stvari? moze li se nekako uz pomoc policije?

MaliZeleni10
27.03.2011., 14:20
Moze, pravac na policiju i podnesi prijavu.

Gervasius74
27.03.2011., 16:25
kako doci do tih stvari?

Platite joj sto se duzni i uvjeren sam da ce vam dati vase stvari. :mig:

pinkis
27.03.2011., 17:17
Platite joj sto se duzni i uvjeren sam da ce vam dati vase stvari. :mig:

malo je zamrsenije od toga.
duzna je i ona nama, tj,. mm-ovoj firmi, renoviranje ogromnog dijela interijera... sto ne priznaje, niti lipe.
ali nemamo novaca natezat se po sudu, pa ni necemo. samo hocu izvuci klimu i vratiti ljudima caffe aparat :rolleyes:

Moze, pravac na policiju i podnesi prijavu.

mogu to napraviti, u smislu: ne da mi moju stvar...?

knjigovodja je savjetovao da je prijavimo financijskoj policiji (iz razloga koje nisam navela i necu). ali ja ne zelim tjerati mak na konac s ludom babom. jednpostavno to mi sad nije potrebno. ali klima jest, ako vec postoji dobar nacin...

Ravnica
02.05.2011., 20:02
Pozdrav!

Može li roditelj, vlasnik kuće 1/1 istjerati sina/kćer koja je punoljetna osoba (23. g.)? Znači nešto tipa: XXXX izvoli si u roku od tjedan dana naći drugi smještaj jer od datuma xx.xx.xxxx ovdje više ne živiš? Razlog je što osoba XXXX ne poštuje roditelje, potkrada ih i psihički maltretira.

Postoji li zakon koji to dopušta?

Hvala!

LP,
Ravnica

jones85
02.05.2011., 21:56
teoretski da ako je zavrsio skolovanje

Ravnica
03.05.2011., 15:06
teoretski da ako je zavrsio skolovanje

završio je samo 2. r. srednje škole i odustao. Što znači teoretski i koliko je to primjenjivo u praksi?

tonchica
03.05.2011., 20:00
Pa ako ga trenutno više ne školujete, a već je punoljetan, možete ga izbaciti.

tonchica
03.05.2011., 20:13
A što se tiče ove teme, mislim da se tu radi o pravnom institutu koji se naziva prekarij. Dakle svekar (ako sam dobro razumijela), on može tvrditi da im je dao stan na besplatnu upotrebu ali do opoziva. To što su oni ulagali nema nikakve veze. Prekarij nije posjed, odnosno oni nemaju nikakvu faktičnu vlast, bez obzira što su vršili neke posjedovne čine. Ako im opozove stan, moraju odseliti. Ali mislim da bi sam postupak svega toga duže trajao. Uglavnom, on im je samo prepustio da izvršavaju njegovo pravo vlasništva tog stana. U to može biti uključeno i to ulaganje. Ne može se raditi o mirnom posjedu, jer oni nisu na silu došli živjeti u stan. Kategorija mirnog posjeda se odnosi ako je netko ušao na silu u posjed nečega, a vlasnik nije reagirao na vrijeme, pa neće ni moći kasnije reagirati, čisto zbog pravne sigurnosti.

Ravnica
03.05.2011., 20:16
Pa ako ga trenutno više ne školujete, a već je punoljetan, možete ga izbaciti.

pa kako? Treba biti sve legalno i po zakonu. Policajac je rekao da ne možemo ništa.

Da li angažmanom odvjetnika ili kako? Pokušali smo ga istjerati al on se inati i ne želi.

tonchica
03.05.2011., 20:49
pa kako? Treba biti sve legalno i po zakonu. Policajac je rekao da ne možemo ništa.

Da li angažmanom odvjetnika ili kako? Pokušali smo ga istjerati al on se inati i ne želi.

Hm, možete ga tužiti za smetanje posjeda, odnosno prava vlasništva ( budući da ste i vlasnik).... Dakle, vraćam se na taj prekarij... Uglavnom vi ste njega kao roditelj obvezni uzdržavati do punoljetnosti, a ako još nakon toga redovno studira.. negdje do 25., 26.g. ( nisam sad sigurna). Budući da se više ne školuje, sve godine koje je živio kod vas ( dakle od 18. do 23.) mogu se tretirati na način da ste vi njemu dali da besplatno živi kod vas određeno vrijeme, dakle do opoziva. Možete to opozvati. Rekli ste da ne želi van. Ili promijenite bravu kad ga nema, ili sudskim putem tužite zbog smetanja prava vlasništva.

Ravnica
03.05.2011., 21:22
hvala na informacijama. idem sad malo googlati da vidim detaljnije što sve piše od tome. Nisam znao od čega točno krenuti.

tonchica
03.05.2011., 21:30
hvala na informacijama. idem sad malo googlati da vidim detaljnije što sve piše od tome. Nisam znao od čega točno krenuti.

Nema na čemu. A ovo da promijenite bravu na vratima, to se može tretirati kao jedna vrsta samopomoći odnosno zaštite posjeda. Tako da vam nitko ne može ništa, bilo bi legalno. Sretno!

Katrin
04.05.2011., 08:00
Promjena brave dok ga nema bi prije bila smetanje posjeda.

tonchica
04.05.2011., 12:16
Kako može biti smetanje posjeda, ako sin/kći nema posjed... ? :D Nego sam vlasnik. :D A vlasnik je roditelj.

Katrin
04.05.2011., 12:54
Kako nema posjed ako zivi u toj kuci? :confused: U mirnom je posjedu odavno, sto nema veze s vlasnistvom.

tonchica
04.05.2011., 13:06
Nema posjed, ima samo prekarij, a to bi značilo da mu je vlasnik samo dozvolio da tamo živi do opoziva. On sad to želi opozvati. A prekarij nije posjed. Pravo posjeda izvršava sam vlasnik, u sklopu vlasništva u ovom slučaju. Pa tako nekome može dozvoliti da živi u njegovoj kući neko vrijeme. A o mirnom posjedu se govori ako netko uđe o posjed silom, prijevarom ili zloupotrebom povjerenja...taj posjed postaje miran nakon izvjesnog vremena ako vlasnik ne reagira. Dakle to je kategorija za taj slučaj. A takav slučaj nije ovdje.

Ajde ovako, recimo da vi dozvolite nekoj prijateljici da živi neko vrijeme u vašem stanu besplatno, bi li ona imala posjed?

Katrin
04.05.2011., 13:29
Ajmo ovako :) ne mislim po tko zna koji put objasnavati posjed i znacajke istog, mislim da je sve vec nekoliko puta napisano na temi.
Prekarij, kao vrsta ugovora o posudbi, ne moze postojati samo zato jer se netko tako sjetio. Znamo kako funkcioniraju ugovori.

Jane Doe_
04.05.2011., 13:30
Prvo da se ispričam ako postoji slična tema, ali stvarno nemam vremena za tražiti po forumu jer je situacija hitna i hitno trebam odgovore.
Dakle, da li je moguće i po zakonu da me roditelj izbaci iz stana (koji ne glasi na njegovo ime), ako sam punoljetna, nezaposlena i redovni student? I ako nije po zakonu, što mogu napraviti po tom pitanju, ako dođe do izbacivanja?
Živim s oba roditelja, majka je invalid, a s tatom nisam u dobrim odnosima i on prijeti izbacivanjem.
Možda je nespretno postavljeno pitanje, ali ako se nekom da odgovoriti bila bi zahvalna jako!

tonchica
04.05.2011., 13:35
Isto tako ne može se netko pozivati samo tako na posjed kad se sjeti. :) Nije svaka faktička vlast na stvari posjed. :) Onda zaštita prava vlasništva ne bi imala smisla. A ugovori mogu biti i usmeni i pismeni. :D U svakom slučaju... činjence kakve god bile treba i dokazati.

tonchica
04.05.2011., 13:57
Prvo da se ispričam ako postoji slična tema, ali stvarno nemam vremena za tražiti po forumu jer je situacija hitna i hitno trebam odgovore.
Dakle, da li je moguće i po zakonu da me roditelj izbaci iz stana (koji ne glasi na njegovo ime), ako sam punoljetna, nezaposlena i redovni student? I ako nije po zakonu, što mogu napraviti po tom pitanju, ako dođe do izbacivanja?
Živim s oba roditelja, majka je invalid, a s tatom nisam u dobrim odnosima i on prijeti izbacivanjem.
Možda je nespretno postavljeno pitanje, ali ako se nekom da odgovoriti bila bi zahvalna jako!

Ako si redovan student....
Obiteljski zakon
Članak 210.
(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje obveze.
(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.
(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.
(4) Roditelj djeteta iz stavka 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.
(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine.

Jane Doe_
04.05.2011., 14:15
Hvala ti puno!
Na što se odnosi uzdržavanje, osim na mjesto za stanovanje i hranu, mislim kakve on ima obaveze prema meni, odnosno da li ja smijem tražiti određeni novac od njega kao džeparac, ili je to njegova dobra volja?

tonchica
04.05.2011., 14:29
Hvala ti puno!
Na što se odnosi uzdržavanje, osim na mjesto za stanovanje i hranu, mislim kakve on ima obaveze prema meni, odnosno da li ja smijem tražiti određeni novac od njega kao džeparac, ili je to njegova dobra volja?

Pa hm, mislim da se uzdržavanje odnosi na to da ti pruža ono osnovno za život, dakle stan, hrana, odjeća... A na koji način će ti to ispunjavati, ovisi o njemu i njegovim mogućnostima. Ako te ne želi u stanu, trebala bi moći od njega tražiti određen iznos potreban za tvoje uzdržavanje... bar tako mislim. :D Nisam skroz sigurna.

Jane Doe_
04.05.2011., 14:51
Okej, hvala ti puno još jednom :)

tonchica
04.05.2011., 15:20
Okej, hvala ti puno još jednom :)

Nema na čemu. :D Ako sam uopće kaj pomogla. :D

Katrin
04.05.2011., 16:15
Nije svaka faktička vlast na stvari posjed. :) Onda zaštita prava vlasništva ne bi imala smisla.

Fakticka vlast na stvari JE posjed. Vlasnistvo s tim nema veze nikakve, ne moras biti vlasnik da bi bio u posjedu stvari. Molim te da procitas temu.

tonchica
04.05.2011., 16:41
Da, vlasništvo ne mora nužno podrazumijevati i posjed, odnosno to su različita pojma, s time da pravo vlasništva u sebi sadrži i ovlast posjedovanja ( ius possidendi). Da, posjed je faktična vlast na stvari. Ali nije svaka faktična vlast i posjed, tj. faktična vlast na stvar je širi pojam. Dakle, pravo ne priznaje svaku faktičnu vlast kao posjed i shodno tome joj ne daje pravnu zaštitu. Evo primjer, pomoćnik u posjedovanju. To želim reći. Pa sam čovjeku htjela savjetovati što bi mogao iskoristiti u njegovom slučaju. Jer ne vidim po kojim temeljima bi mu sin imao posjed... premda posjed ne mora imati pravni temelj, ali onda bi se radilo o nezakonitom posjedu. To što se radi o vlasnikovom sinu ne predstavlja baš nekakvu osnovu, punoljetan je, ne školuje se...
Vi možda imate jedno tumačenje, ja imam mogu imati drugo tumačenje, a sud odlučuje koje je ispravnije. :D Lijep pozdrav! :)

zacko0
16.05.2011., 11:27
Zivis u kuci cijelo vrijeme i samo tako te izbace, stvar je u tome sto su ljudi pozvali zastitare i kad sam ja zvao policuju nije mogla nista i kako bi
tebi bilo da ti tvoje stvari netko baca van kroz prozor a policija gleda i nista ne poduzima, kuca je i dalje na sudu i mislim da se nista nemoze desavait
dok sud neodluci jer je plomba na kucu stavljena.

ZgSash
16.05.2011., 11:30
nemoj me krivo shvatiti , ali ja zaista neznam po kojem bi ti osnovu mogao ostati u kuci
razumijem da ti je tesko , ali ljudi su dosli na svoje vlasnistvo

zacko0
16.05.2011., 11:36
Malo je veca tu zavrzlama, osoba u koju se zaljubila je bivis policajac koji je zvarsio sam u zatvoru zbog krsenja svojih ovlasti, on se povezao s gradevisnkom
mafijom koja tako lako obraduje bakice i na taj nacin oduzimaju imovinu (ljubav), sto sam god bio prijavio bivsi policjac je sve prepravio uz pomoc
korumpiranih policajaca, cak me prvi odvjetnik otkazao zbog 3000 eura sto mu je da taj policajac, sve ima svoje dokaze, ona je umrla a navodno kad je potpisiavala ugovor je bila 100posto zdrava, ali samo nerazumijem kako policija nemoze nista uciniti ako stoji Zastitar i ekipa koja izbacuje stvari,
stari mi je prolupao ima i ptsp tako da nece biti dobro ako mu se neko zamjeri i bojim se jos toga da ce samo sve zacrniti ako nesto pode pode po zlu, a
znas kako nasa drzava funkcionira samo lova i veza.

zacko0
16.05.2011., 11:43
prejak je igrac u ovoj drzavi i novcano je nadmocniji samo ga niko NEVIDI
od ovih nasih KRIM policajaca, a nadam se jednog dana budu.

ZgSash
16.05.2011., 11:47
u pravu nije bitno sto znas , nego sto mozes dokazati
zvuci okrutno i zvuci neljudski , ali je tako i za sad ne postoji bolji nacin

zacko0
16.05.2011., 11:53
Dali je moguce uopce bacati stvari tude, gledajuci da danasnji zakon stiti i osobe koje su samo 30 dana u necijoj kuci, ali ja tamo zivim 27 godina i mama 35, neznam di je tu logika da nitko te nemoze stitit, dali je moguce kako sam sad ajmo reci neka vrsta socijalnog slucaja jer zivim sad u viksi od prekjucer di nema ni struje a ni vode, dali je moguce sam se na sudu braniti jer mi je dosta i odvjetnika i njegovih novaca, za jednu radnju pisljivu 2000kn trazi.

Vesna5
27.05.2011., 18:09
:eek:Kako nema posjed ako zivi u toj kuci? :confused: U mirnom je posjedu odavno, sto nema veze s vlasnistvom.

-Dobar dan! Eto još jedne situacije,... bivši muž je u kući na zemljištu mojih roditelja, tužio je moje roditelje konkretno majku, radi bračne diobe...potraživao je sve 100% nekretninu , znači kuću sa zemljištom,koja je poveća 8000m2. Međutim, nije dobio nego polovicu te kuće kao "bračne stečevine", na ostalo nema pravo.(Revizija na Vrhovnom Sudu,2009.g.)
- Ali i dalje pravi probleme na zemljištu, mi želimo to prodati...trebali bismo parcelirati,ali kako? Kad ne da pristupa terenu?:s

mmmima
28.05.2011., 22:24
Nadam se da je pitanje pod odgovarajućim topicom.

Nakon djedove smrti, prije 26 godina, 2 kuće i zemlja ostali su na baki i 5 djece (dva sina i 3 kćeri).
Za života moga oca, najstarijeg sina, nije izvršena nikakva podjela imovine. On je (odnosno mi) živio u jednoj od te dvije kuće do kraja života, drugi sin sa bakom u drugoj kući, a kćeri su se udajom odselile. Pošto je naša obitelj totalno disfunkcionalna, nakon njegove smrti tražili smo od bake da prepiše na nas kuću u kojoj živimo da se na neki način zaštitimo. Zla, kakva je, naravno nije to napravila.
Nedavno je u obitelji izbila velika svađa i svaka teta svojata dio kuće. Točnije ova želi ovu sobu, ova drugu itd. Kako našeg oca nema, mi slobodno možemo na ulicu. Mislim, tako nam je rečeno.
Mi se ne damo i tvrdimo da podjelom kuće od cca 75 m2, svi će dobiti jednak dio koji ne mora biti soba itd. i da nas izbaciti mogu jedino tako da pokrenu raspravu odnosno unajme odvjetnika i da to riješimo sudski.
To planiramo i sami napraviti ali ćemo lijepo čekati još 2 godine da braća završe srednju školu tako da se svi osamostalimo.
Mene zanima imamo li mi nekakvo pravo na kuću s obzirom da je moj otac tu živio 45 godina i s obzirom na to da mi tu živimo od rođenja?
Postoji li takvo nešto u pravu?

Hvala puno na pomoći.

Petra_27
29.05.2011., 12:36
čekajte, baka je umrla? ili nije? dobro, nevažno- nakon djeda je morala biti ostavinska rasprava po kojoj je imovina morala biti podjeljena na ženu (vašu baku) i djecu u idealnom dijelu. nakon smrti vašega oca je isto tako trebala biti ostavinska po kojoj je njegova imovina (ako ju je imao, odnosno njegov dio od djeda (i bake, ako je umrla)) trebao biti na vas i njegovu ženu. dakle, vi imate pravo uživati kuću u idealnom dijelu (zapravo i drugu kuću makar u njoj živi stric jer i ona spada naravno u ostavinsku masu vašeg djeda), nema nikakvih podjela po sobama, ni u kojem slučaju.
ako nemate prihoda i udovoljavate drugim uvjetima po zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_05_62_2098.html, preporučam da se stručnoj osobi obratite za pomoć kako bi uspjeli riješiti svoje stambeno pitanje. sretno:top:

mmmima
29.05.2011., 13:15
Hvalana odgovoru!!

Mi ne znamo što je bilo sa ostavinskom nakon djedove smrti ali na očevoj nikakvu nekretninu nismo dobili.
Hvala za link o besplatnoj pravnoj pomoći!! Već nas je zabolila glava od mogućih troškova.

U međuvremenu sam pročitala nešto o mirnom posjedu? Može li se to primijeniti u našem slučaju? Ako oni nama dođu i pokušaju ući u kuću, možemo zvati policiju jer smo u mirnom posjedu?
Njihovo maltretiranje prelazi sve granice!

mentalny
07.06.2011., 20:12
Imam pitanje, dali onaj ko zivi u unajmljenom stanu, i sad odjednom mora izac jer mu je stanodavac to rekao da napravi, moze i dalje ostat tu zivjet, ako nije nista potpisano "crno na bijelo"? tko je tu u pravu i moguci ishodi (policija, sud itd.)?

Gervasius74
08.06.2011., 14:31
Imam pitanje, dali onaj ko zivi u unajmljenom stanu, i sad odjednom mora izac jer mu je stanodavac to rekao da napravi, moze i dalje ostat tu zivjet, ako nije nista potpisano "crno na bijelo"? tko je tu u pravu i moguci ishodi (policija, sud itd.)?

Naravno da moze.

Ako nije nista potpisano, onda nema nikakve ni obaveze, pa podstanar moze zauvijek zivjeti besplatno u tom stanu.

:mig:

m999
08.06.2011., 21:44
pozdrav! dali me sud može izbaciti van iz stana ? vodi se postupak preuzimanja stana obzirom da imam dugova u poreznoj. stan je na obrt nemam drugu nekretninu. imam dvoje male dijece. hvala

jones85
09.06.2011., 14:20

ako mu je najmodavac otkazao najam, kakvo je onda to pitanje da li moze ostati unutra? naravno da ne moze! posto nema nikakvog sklopljenog ugovora ,najmoprimca nista ne stiti odnosno cak ga se i ne tretira kao najmoprimca nego moze biti tuzen za smetanje posjeda

Maelys
19.06.2011., 22:16
Može li mi netko odgovoriti na ovo pitanje:
u naš (konkretnije: moj) stan u kojem ne stanujemo, muž je prije 7 godina pustio svoje poznanike (bračni par) da žive. Najam nisu plaćali, nešto sporadično na početku, pa prestali, jer kao - poznanici su mog muža, pa im se toleriralo (mislim, to je neka preglupa ideja mog muža, ali to sad nije najbitnije). :rolleyes:

Dali su nam na znanje da, ako bi mi jednom odlučili prodati stan, da bi ga oni kupili. Mi smo odlučili prodati taj stan prije 4 godine, oni su isplati jedan manji dio dogovorene cijene, niti trećinu, papire nismo nikakve potpisivali, ali obećali su da će skupiti novac za najviše 6 mjeseci. Do sad je prošlo 4 godine, oni nikako ni da nas isplate, ali niti da isele - što smo ih u više navrata molili, jer je evidentno da nemaju novaca za stan, tj. nemaju ostatak novaca da ga otkupe, osim onog manjeg dijela prije 4 godine.

Inače, stan je na vrlo traženoj lokaciji u Zagrebu, gdje sam ga bez ikakvih problema mogla jako brzo prodati prije 4 godine (bilo je to i prije recesije!).

Što je najbolje, u tom stanu su još neke moje stvari koje su mi vrlo bitne i po koje je nekoliko puta moj muž odlazio, no oni ga nisu pustili u stan (pod različitim najglupljim mogućim izgovorima tipa: zaglavio im se ključ i slično).

Naravno, svo to vrijeme što su u stanu, ne samo da nas iz mjeseca u mjesec cimaju da će nas isplatiti "evo samo što nisu, idući mjesec", lažu, muljaju na sva moguće načine, nego niti ne plaćaju niti najam.

Inače, voze skupe automobile, ljetuju u Španjolskoj, Francuskoj, Portugalu, putuju po svijetu, nije da se nema, samo su nas dobro navukli za nos.

Što da poduzmem? Želim samo lažljive gadove napokon dobiti van iz stana.
A onda kad prodamo stan, vratit ću im ono što su dali prije 4 god.

Ako mi netko želi predložiti nekog odvjetnika koji se bavi takvim stvarima neka mi predloži ime na PP (Zagreb), da ne ispadne da reklamiramo.
Znam da u takvim slučajevima odvjetnici provo šalju neko pismo sa zahtejvom za iseljenjem, pa ako na to ne reagiraju ide tužba... ili....? Ako je netko upućen, molim neki prijedlog.

manchild
19.06.2011., 23:54
a ko je vlasnik stana?

Maelys
20.06.2011., 01:12
a ko je vlasnik stana?

Pa napisala sam u prvoj rečenici: ja sam vlasnica stana.

Maelys
20.06.2011., 14:48
Ako bi moj problem bio prikladniji za neku drugu temu, molim moderatore da prebace.

Ujedno molim ako mi netko može preporučiti odvjetnika koji je dobar baš za takve stvari (stanovi, vlasništvo, uzurpiranje tuđeg stana i sl.) da mi preporuči.

Zna li netko možda tarifu, koliko računaju takav tip usluge (mislim za početak slanje nekakvog pisma od strane odvjetnika sa zahtjevom da se isele ili tako nešto).

Katrin
20.06.2011., 14:53
Preporuke iskljucivo na pm, a uvijek mozes naci najblizeg u imeniku i pitati za cijenu.

Nema se sto puno reci za tvoju situaciju a da vec ne pise ovdje. Nazalost, sud je jedino rjesenje.

Maelys
20.06.2011., 16:06
Preporuke iskljucivo na pm, a uvijek mozes naci najblizeg u imeniku i pitati za cijenu.

Nema se sto puno reci za tvoju situaciju a da vec ne pise ovdje. Nazalost, sud je jedino rjesenje.

Hvala. Napisala sam i u prvom postu da ako netko ima preporuke da pošelje na PP, da ne reklamiramo.

ren0707
05.07.2011., 21:14
Naravno da moze.

Ako nije nista potpisano, onda nema nikakve ni obaveze, pa podstanar moze zauvijek zivjeti besplatno u tom stanu.

zašto bi netko živio besplatno u nečijem stanu. Pa odmah bi nazvala policiju i prijavila npr. provalu u stanu.

Gervasius74
07.07.2011., 14:59
zašto bi netko živio besplatno u nečijem stanu. Pa odmah bi nazvala policiju i prijavila npr. provalu u stanu.

Sarkazam ... :)

A to s provalom isto bas ne bi islo, pod uvjetom da su ti to zaista bili podstanari.

nh85
14.07.2011., 21:48
Priča je sljedeća:
Moji baka i djeda godinama su živjeli u Njemačkoj, od svojih 20-tih godina, otišli za poslom. No međutim, sina i kćer (tatu i tetu) su ostavili doma sa njihovom bakom i djedom. Doma su dolazili jednom do dva puta godišnje, a moram napomenuti da je tata imao tada možda 1 godinu, dok je teta imala 4. Nisu se brinuli što jedu, kako im je u školi, i kako su obučeni... ama baš ništa. Mislili su da ako ih vide jednom godišnje i to na tjedan dana i ako im donesu jedne hlače i majcu iz NJemačke da zaslužuju njihovo poštovanje. Uglavnom... kada se teta udala, kupili su joj stan, znači njoj su ipak pomogli. Mama i tata su ostali živjeti u kući koja bi trebala ostat tati, i oni s nama kada stupe u mirovinu. No, sada kada su u mirovini, tjeraju nas iz kuće van, mene, brata, mamu i tatu.
Situacija je takva da godinama nisu platili ni jedan račun za ništa, godinama uzdržavaju sve moji roditelji. Stoga me zanima, da li nas mogu na bilo koji način istjerati? Ili moj tata ipak ima dio kuće koji mu nitko ne može oduzeti?

File
20.07.2011., 14:33
Priča je sljedeća:
Moji baka i djeda godinama su živjeli u Njemačkoj, od svojih 20-tih godina, otišli za poslom. No međutim, sina i kćer (tatu i tetu) su ostavili doma sa njihovom bakom i djedom. Doma su dolazili jednom do dva puta godišnje, a moram napomenuti da je tata imao tada možda 1 godinu, dok je teta imala 4. Nisu se brinuli što jedu, kako im je u školi, i kako su obučeni... ama baš ništa. Mislili su da ako ih vide jednom godišnje i to na tjedan dana i ako im donesu jedne hlače i majcu iz NJemačke da zaslužuju njihovo poštovanje. Uglavnom... kada se teta udala, kupili su joj stan, znači njoj su ipak pomogli.

Ovo je manje-više pravno nebitno.

kada se teta udala, kupili su joj stan, znači njoj su ipak pomogli.

I ovo je nebitno za odnos tvoj "tata- baka/djed".

Stoga me zanima, da li nas mogu na bilo koji način istjerati? Ili moj tata ipak ima dio kuće koji mu nitko ne može oduzeti?

Kako bi mi mogli iz ovoga znati tko je u zemljišnim knjigama upisan kao vlasnik te kuće...:confused:

Ako se kuća vodi na roditeljima, onda je ona njihova dok su živi i mogu sa njom radit što hoće, a tvoj tata (bar dok su oni živi) nema nikakav udio u toj kući.

Situacija je takva da godinama nisu platili ni jedan račun za ništa, godinama uzdržavaju sve moji roditelji.

Tvoji roditelji bi evetualno mogli imati obveznopravni zahtjev prema baki/djedu za ispatom toga što su ulagali, plaćali račune....

FFshocker
30.07.2011., 12:30

Kad covjek cista ove i slicne stvari onda se zapita pa tko ima pravo odlucivati o svom stanu ako ne vlasnik?"! Znaci ja odem na more 10 dana i neko mi udje u stan i ne smijem ga fizicki izbacit na cestu npr???

A sto se tice ovog vlasnika gore osim sto im je promjenio brave mogao im je i stvari pobacat na cestu i pravit se da ih ne poznaje i niko mu nista ne moze.
Ili u ovoj zemlji vece pravo imaju podstanari od vlasnika ?

Katrin
30.07.2011., 15:08
Ili ovdje ljudi donose takve zakljucke nakon procitana 2 posta, a ne cijele teme? Da ne bi slucajno nesto korisno saznali.

Ego
30.07.2011., 20:36
Zanima me jedna stvar. Prijatelj mi je došao nakon višegodišnjeg navlačenja po sudu u vlasništvo stana u kojem njegov bivši dužnik živi sa suprugm i maloljetnim djetetom. Dužnik se sad ponaša kao da je stan i dalje njegov, odbija platiti stanarinu a na iseljenje i ne pomišlja. Pretpostavljamo da računa da ga ovaj ne može izbaciti s djetetom. Jel tko imao iskustva s takvim slučajevima? Ima li šanse da čovjek dođe na svoje, ili može zaboraviti čitavu priću dok je dijete u stanu?

jones85
01.08.2011., 10:21
neka me etko od pravnika ispravi ako grijesim ali koliko je meni poznato vlasnistvo i posjed nisu isto. dakle prijatelj je vlasnik sto je valjda nesporno a frend mu je u posjedu u njegovom stanu. prakticki bi ga trebalo tuziti da pocne placati slobodnougovorenu najamninu ako ima elemenata za to. a ovo sa djetetom spada ja mislim u obiteljski zakon, i moze ih se iseliti i sa djetetom ali je malo kompliciranije i u hrvatskom sudstvu jako dugo.

Katrin
01.08.2011., 10:43
Naravno da nisu isto, vec smo to raspravili :mig:

trži šparaj
08.08.2011., 19:51
Naravno da moze.

kakve su to gluposti. naravno da ne može. dakle, vlasnik će se poslužiti tužbom za smetanje posjeda ili vlasničkom tužbom. tko će platiti sudske troškove? naravno, besplatni najmoprimac

pernia
29.08.2011., 11:42
Zanima me jel roditelj može izbaciti dijete iz kuće koje je punoljetno,

Mislim da nemoze tako lako jer je dijete tu posjednik, to jest roditelju bi triba sudski nalog o delozaciji kojega ce teško dobiti jer dijete ima pravo na djeci dio, to jest bar jednu sobu.

Što se dešava kada roditelj proda kuću jer se tada dijete mora iseliti jer roditelj moze te sve novce potrošiti bez da da dijetetu išta?

bubalinana
13.09.2011., 19:29
moja svekrva naslijedila stanod svoje mame po pola sa dvoje djece od brata izjasnili se na sudu na nema niko pare da isplati drugu stranu,medjutim sudu donosi rjesenje da je ona vlasnica stana 1/1s tim da njim isplati njihovu polovinu kako ona nije njima isplatila ispadne da je ona njima duzna te pare.Dodje do licitacije stana i samo polovinu stana od moje svekrve dodjele njima i tako kao naplate "dug"prema njima katastrofa a ta djeca babu nikad nisu gledali 2 mjeseca lezala na postelji bez noge nisu htjeli da je obidju a moj muz je presvlacio i prao znaci momak od 25 godina da presvlaci svoju babu i treba tako kad nisu htele njezine unuke ali je li moguce da neko takav moze dobiti stan na konto nicega ima li neko slican slucaj ili neki predlog sta moze da se uredi ja mislim da je ovo skroz nepravedno .........

felixx
14.09.2011., 19:27
Zanima me jel roditelj može izbaciti dijete iz kuće koje je punoljetno,

Mislim da nemoze tako lako jer je dijete tu posjednik, to jest roditelju bi triba sudski nalog o delozaciji kojega ce teško dobiti jer dijete ima pravo na djeci dio, to jest bar jednu sobu.

Što se dešava kada roditelj proda kuću jer se tada dijete mora iseliti jer roditelj moze te sve novce potrošiti bez da da dijetetu išta?

Ma nemreš bilivit!
To je neka tvoja verzija tumačenja zakona?
:lol:

°bubamara°
26.09.2011., 19:30
Molim pomoć. Tata je dao na korištenje vikendicu čovjeku da se brine za okućnicu i kuću (da ne propada jer mi to ne koristimo). To je bilo prije cca 10 godina. Mi smo plaćali porez, a on struju (računi su na tatino ime), drugih režija nema. Problem je u tome što nema nikakvog ugovora. Čovjek se prošle godine oženio i dobio dijete, a mi sada imamo kupca za vikendicu koja je 1/1 na tati. Možemo li imati problema kada mu saopćimo da u dogledno vrijeme treba iseliti? Koje su nam opcije? Može li se sada potpisati ugovor na recimo 3 mj.? Puno hvala!

ciklama765
28.09.2011., 10:35
Molim pomoć. Tata je dao na korištenje vikendicu čovjeku da se brine za okućnicu i kuću (da ne propada jer mi to ne koristimo). To je bilo prije cca 10 godina. Mi smo plaćali porez, a on struju (računi su na tatino ime), drugih režija nema. Problem je u tome što nema nikakvog ugovora. Čovjek se prošle godine oženio i dobio dijete, a mi sada imamo kupca za vikendicu koja je 1/1 na tati. Možemo li imati problema kada mu saopćimo da u dogledno vrijeme treba iseliti? Koje su nam opcije? Može li se sada potpisati ugovor na recimo 3 mj.? Puno hvala!

ako je sve na riječi, onda možete bez problema prodati vikendicu. al ono, ipak reda radi bilo bi lijepo čovjeku to priopćiti mjesec, dva prije - ili dogovoriti s novim kupcem da pričeka mjesec, dva da se dtični iseli.

°bubamara°
28.09.2011., 14:22
Ma mi smo mu mislili dati 3-6 mjeseci, nikako čovjeka ne bi izbacili od danas do sutra. Iako čovjekova mama živi sama u kući 300m dalje...nije da baš ne bi imao kuda. Hvala!