PDA

View Full Version : Osobni identifikacijski broj / OIB - što i kako

marginalac
30.06.2009., 10:24
Trebam potpisat ugovor o kupnji stana, a firma prodavatelj još nema OIB?! Kako je to moguće, zar nisu to već svi dobili? Meni je to sumnjivo...
Kaže mi prika odvjetnik da će se uknjižba stana na mene odbit ako nema OIB-a prodavatelja:ne zna:

Brazil
30.06.2009., 10:55
Koja firma?

marginalac
30.06.2009., 10:57
poslat ću ti na pm :mig:

tome
30.06.2009., 12:57
Na www.oib.hr možeš saznati OIB pravne osobe iz MB-a (matičnog iliti poreznog broja) ili MBS-a (matičnog broja subjekta upisa u registar Trgovačkog suda).

MB nvj. imaš i znaš. Ako ga nemaš, onda odi na sudreg.pravosudje.hr i tamo pronađi firmu po imenu, pa ćeš dobiti njen MBS.

Na www.biznet.hr možeš ići u registar poslovnih subjekata, pa firmu pronaći bilo po MB-u, po MBS-u ili po nazivu, gdje ćeš dobiti ostala dva podatka. Ovo je zgodno za još jednu provjeru.

File
30.06.2009., 16:49
Za pravne osobe je teže dobiti OIB preko oib.hr, vrlo često pretraga ne daje podatke...
ali odeš u poreznu upravu, imaju posebne šaltere za dodjelu oib-a, i uvjerenja o oib-ima...
samo objasniš pravni interes, npr.pokažeš predugovor....

marginalac
02.07.2009., 09:53
Brazil mi je izvukao OIB, al hvala i vama ostalima:top:

marija82
03.07.2009., 08:45
sve firme upisane u sudske registre trgovačkih sudova u RH su od 1.1. ove godine dobile oib koji je vidljiv na izvatku iz registra, samo odete na https://sudreg.pravosudje.hr/Sudreg/index.jsp i pronađete firmu i na izvatku je vidljiv i oib. :)

vragolanka
16.01.2010., 12:26
Zanima koji vrag i čemu služi oib,ako gedje god dođem ne koji šalter traže me jmbg???

Suprug je išao raditi djetetu dječiji doplatak,i sad nam je stiglo poštom da moramo dosatviti jmbg,a predali smo oib????pa koja je svrha tog sranja?:rolleyes:

ZgeNbo
16.01.2010., 12:34
Zanima koji vrag i čemu služi oib,ako gedje god dođem ne koji šalter traže me jmbg???

Suprug je išao raditi djetetu dječiji doplatak,i sad nam je stiglo poštom da moramo dosatviti jmbg,a predali smo oib????pa koja je svrha tog sranja?:rolleyes:

koliko ima vremena da su nam svima dostavljali te OIB-e poštom kući? Eno moj još uvijek stoji u ladici u kuverti neotpakiran i neznam koja mu je bila svrha osim pražnjenje državnog proračuna. Prvi put sam taj OIB vidio kad sam išao sina kad se rodio prijavit pa su mi u jednom uredu izdali potvrdu o prebivalištu na kojoj je pisao taj oib a dobio sam ga i na njegovom rodnom listu. Uglavnom meni moj nikada još nije bio potreban, jmbg znam napamet i uvijek su njega tražili ako su i tražili

vragolanka
16.01.2010., 13:16
upravo tako,i mi smo išli prijaviti bebu prije 10 dana isto smo dobili oib za kojeg su rekli da nam je to kao jmbg,a na kraju gdje god dođemo kad priložimo oib,nije im potreban već traže jmbg..to je sve jebe... kretenizam.
i naravno vozaju nas ko male majmune

Suey
16.01.2010., 13:23
Meni je zatrebao do sad jedino u ZET-u, kad sam ispunjavala zahtjev za novi pokaz (elektronsku kartu ili kako će se već zvati):D

robihr
16.01.2010., 15:04
meni je trebao nedavno kod javnog biljeznika... ali sam trebao dati i maticni, pa tako da...

inace OIB je jedan veliki propali projekt hrvatske vlade. sluzi da zamijeni jmbg, a koristit ce se u iste svrhe u jmbg samo ga ljudi nece pamtiti tako lagano, a za sada svugdje gdje sam dao oib sam trebao dati i jmbg.
bitno da je potroseno par milja kuna za to...

~Scarlet~
16.01.2010., 17:28
I ja sam ga trebala na ostavinskoj kod javnog bilježnika. Nije tražio JMBG.

F10EXX
16.01.2010., 18:01
Nazvati projekt propalim prije nego sto je i pocelo njegovo potpuno koristenje moze samo potpuni idiot. OIB u principu je isto sto i JMBG fizicke osobe, odnosno MB pravne osobe, samo sto, za razliku od JMBGa ne otkriva osobne podatke, zbog cega je JMBG bio tajan broj. OIB pak ne otkriva nista osobi, pa je stoga potpuno javan. Informatizacijom svih sustava i njihovim moci ce se tocno vidjeti tko sto ima i koliko zaradjuje, pa ce se moci i adekvatno oporezovati imovina i dohodak.

C71
16.01.2010., 19:24
mene su ga prije par dana tražili u jednoj poliklinici.
ja blenula ko tele u šarena vrata. :rolleyes: žena bila ljubazna i našla je broj preko zdravstvene iskaznice i zapisala mi ga da ga imam u novčaniku. :)

Snorki_Snorkić
16.01.2010., 20:27
Dal to znači da će sada moći objaviti registar branitelja ??

pckids
16.01.2010., 20:33
registar je obećo objavit novi predsjednik

robihr
16.01.2010., 22:08
Nazvati projekt propalim prije nego sto je i pocelo njegovo potpuno koristenje moze samo potpuni idiot. OIB u principu je isto sto i JMBG fizicke osobe, odnosno MB pravne osobe, samo sto, za razliku od JMBGa ne otkriva osobne podatke, zbog cega je JMBG bio tajan broj. OIB pak ne otkriva nista osobi, pa je stoga potpuno javan. Informatizacijom svih sustava i njihovim moci ce se tocno vidjeti tko sto ima i koliko zaradjuje, pa ce se moci i adekvatno oporezovati imovina i dohodak.

projekt je propao zato sto je jmbg lijepo koristio svojoj svrsi godinama (a jesu i veliki privatni podaci... datum rodjenja, grad i spol, uzmes osobnu i vidis sve te podatke iz osobne, koju btw moras priloziti u 90% slucajeva gdje trebas i OIB). razlika izmedju jmbg-a i oib-a je da jmbg mogu zapamtiti, dok oib niti ne pokusavam. sto je jos najgore u drzavnim sluzbama se jos ne mogu dogovoriti sami sa sobom hoce li oib, jmbg ili oboje...

succorosso
19.01.2010., 00:28
Yap, OIB je glupost. JMBG osim datuma rodjenja ne otkriva nista posebno tajno, a datum rodjenja je na osobnoj. No neki pametnjakovic ga je proglasio tajnim jer zeli biti veci katolik od Pape. Pa su smislili OIB, kako bi odlican sistem zamjenili losijim.

bodulo
19.01.2010., 14:33
JMBG se još ovu godinu koristi kao "kontrolni" broj, štogod to značilo..a od 2011. samo OIB se koristi i sad će oni utvrđivat ko šta ima, koliko duguje, a lopovluk zadnjih 20 godina više nije potrebno kontrolirati..

huzp
22.01.2010., 00:13
Pitanje je samo tko može ili još bolje smije tražiti OIB.
Većini služi kao jedinstveni broj kako bi u kompjuterima vršili pretrage po tom broju, a ne po prezimenu imenu ili datumu rođenja.
Što će ZET-u naš OIB, ako mjesečne karte plaćamo u kešu ili još bolje ako mjesečne karte ili prijevoz dobivamo besplatno.:)

Neuson
22.01.2010., 00:37
OIB ne služi za ništa. Evo svježa informacija od neki dan. Pri registraciji vozila u STP-u i dalje traže (J)MBG. Brane se, takav im je sustav. :lol:

Suey
22.01.2010., 21:44
Yap, OIB je glupost. JMBG osim datuma rodjenja ne otkriva nista posebno tajno, a datum rodjenja je na osobnoj. No neki pametnjakovic ga je proglasio tajnim jer zeli biti veci katolik od Pape. Pa su smislili OIB, kako bi odlican sistem zamjenili losijim.

JMBG je otkrivao i mjseto rođenja -mogao si saznati općinu u kojoj je neka osoba rođena. A čitala sam negdje kako je neke uglednike sram svog porijekla, pa su zvuzlali tu cijelu situaciju s JMBG-om. Očito im je draže da se vidi koliko imaju, nego da se sazna otkud su:rofl: (a ovo prvo je i lakše sakriti:D)

Šteta jer je JMBG zbilja dobra stvar, lako se pamti i taj sustav je funkcionirao.

Nedavno sam doživjela još jednu situaciju gdje su me tražili OIB. Izgleda da su od ove godine počeli ozbiljnije s njegovom primjenom, s time da je od 1.1.2010. iskazivanje OIB-a obvezno u poreznoj prijavi, platnom prometu i na računima poduzetnika.

ancatdubh
22.01.2010., 21:53
meni jos nije nigdje trebao,ja ga nudim a oni nece:D..oce jmbg kojeg nikad nemam:D

Neuson
22.01.2010., 22:09
@Suey

Samo da malo ispravim. Mogla se saznati regija u kojoj je netko rođen, a RH je podjeljena u 10 regija. Neš ti tajne da je netko iz Šibenika, a živi u Bjelovaru. Ionako valjda manje od 1% stanovništva kuži strukturu MBG-a.

zcracker
22.01.2010., 22:36
OIB je jedan jako dobro zamišljen prijekt al je realizacija katastrofa. Dok vani pristup registru pravnih i fizičkih osoba postoji kao javno dobro kod nas se za svaki upit treba platiti 30 lipa + paušal od 500 kn. Teški ripoff. Da nepričamo o tome kolko ljudi uopće nije dobilo svoj oib, kolko ih je dobilo oib-e prikračene za kontrolnu znamenku. I da ono najbolje od svega algoritam za iračunavanje kontrolne znamneke je tajna. :confused:

Sve u svemu dobra ideja loša provedba. AK će se forsirat za 5 godina možda i bude nešt od toga, al bojim se da od toga nebude neke vajde ak se registar ne objavi javno, ak se sustav kao takav ne okrene korisnicima, a poznavajuči prilike u hrvata prije bude došel oib^2 nego ovaj zaživi.

Ista stvar ko i elektornička putovnica. Poberi pare a čim ionako mogže pročitat samo 20 čitača na planetu, al to je offtopic pa neću dalje.

robihr
22.01.2010., 22:37
@Suey

Samo da malo ispravim. Mogla se saznati regija u kojoj je netko rođen, a RH je podjeljena u 10 regija. Neš ti tajne da je netko iz Šibenika, a živi u Bjelovaru. Ionako valjda manje od 1% stanovništva kuži strukturu MBG-a.

nije nuzno regija u kojoj je netko rodjen... recimo ako strani drzavljanin (ili osoba bez drzavljanstva) dobije hrvatsko drzavljanstvo onda se kao broj uzima regija u kojoj je prijavljen.

Suey
23.01.2010., 10:37
@Suey

:rofl:

Ne znam što je točno njima bio problem:ne zna:, možda to što se navodno vidjela općina?

Sjećam se da ona dva broja nakon onih koji označavaju datum, označavaju mjesto rođenja - moj je 33 (Zagreb). Eh, sad, jel iz njega, ili iz brojeva koji slijede (spol, ali i broj upisa u matičnu), možeš vidjeti da se kod mene radi o općini Medveščak - ne sjećam se više :ne zna:, ali sjećam se da sam svojedobno čitala da se vidi i općina rođenja, tj. bio je neki popis općina s brojevima, te sam usporedila svoj JMBG, i vidjelo se da je ta općina (Medveščak). A možda sam i pobrkala nešto:D

fiser
25.01.2010., 11:34
pa vjerojatno služi da se političari sakre iza njega da se nezna kaj su sve maznuli i iz koje su vukojebine došli a glume noble hoh gospoštinu

Neuson
25.01.2010., 11:51
Prva od te 2 znamenke ti je ili 3 ili 0. 3 ako si rođen u RH, a 0 ako si rođen u inozemstvu. Druga znamenka (kojih može biti samo 10) označava regiju unutar RH, 3 je dio oko Zagreba, 0 oko Osijeka itd., a inozmeci svi imaju drugu znamenku 3. Znači ne može se nikako znati općina nego samo jedna od 10 relativno velikih regija.

Sve čekam ulazak u EU i skupo uvođenje opet novog broja koji će biti kompatibilan sa EU "žigosanjem". :lol:

girling
09.02.2010., 15:31
nisam siguran da ovdje pripada, pa ako prebace temu, nhf.

uglavnom, moram malo podijeliti gnjev, a ovo mi je najbliže.
u postupku sam kupovine nekretnine na moru. vlasnik je u Srbiji, autohtoni Srbin.
u tom pravnom poslu i on mora imati OIB, kojega izdaje Porezna uprava RH. sa kopijom njegove OI i popunjenim zahtjevom u Poreznoj u mom gradu pokušam ishoditi isti broj, no referent me odbije uz obrazloženje da ga izdaje Porezna u mjestu gdje je nekretnina. ima logike pomislim. ali, kako smo naučili da u HR može sve biti ovako i onako, zavisi kako je koji referent raspoložen, nazovem mjesno nadležnu Poreznu u nadi da to mogu riješiti faxom/poštom. e ne. tamo mora biti preslik putovnice, punomoć i zahtjev.

već sam mislio kako ću to malo teže riješiti, ali put me danas nanio u susjedni gradić, pomislim kako vrijedi probati u njihovoj Poreznoj. Kad tamo normalan lik, jednostavna komunikacija i....tuše!!!

evo OIB-a.

pa sad vi meni recite tko je tu lud.:ne zna:

hebo ih hitrorez i silna administracija kad se ne mogu dogovoriti oko tako banalne stvari.

luka lik
12.03.2010., 18:01
Treba li HAK-u moj OIB?Naime u pristupinci za HAK tzraže i OIB,pa me znaima jesam li ga dužan dati?:)

bebać
26.04.2010., 07:26
Prosli tjedan sam htjela promjeniti ljecnika opce prakse, odnjela sam osobnu i obe zdravstvene iskaznice, i naravno OIB. Medutim kod novog doktora me sestra trazila JMBG jer joj program ne prihvaca OIB:confused:

Nisam joj htjela dati JMBG pa sam tako ostala kod starog doktora.

Koja je to shema trazit JMBG ako se uveo OIB? I jos je navodno JMBG kao neki tajni broj, nista vise ne razumin.....:ne zna:

sivkić
26.04.2010., 09:57
Prosli tjedan sam htjela promjeniti ljecnika opce prakse, odnjela sam osobnu i obe zdravstvene iskaznice, i naravno OIB. Medutim kod novog doktora me sestra trazila JMBG jer joj program ne prihvaca OIB:confused:Nisam joj htjela dati JMBG pa sam tako ostala kod starog doktora.
Koja je to shema trazit JMBG ako se uveo OIB? I jos je navodno JMBG kao neki tajni broj, nista vise ne razumin.....:ne zna:

OIB je neka vrsta tajnog broja iz kojeg se ne da ništa pročitat.Iz JMBG-a se da pročitat datum rođenja i za one stručne da li je rođen u RH ili nije.Napravila se cijela frka oko JMBG-a jer seljačine koje su predložile da se uvede potrošile su oko 200 miliona kuna na uvođenje.Svi sistemi nisu prepravljeni na OIB.Najveća je poanta svega da seljačine koje su ga tražile da bi zaštitile svoj datum rođenja nisu shvatile da svi koji te traže JMBG ili OIB već imaju sve podatke o tebi.Kakva je razlika da mi netko u banci ili tvom slučaju doktori po JMBG-u znaju datum rođenja kada sam kod prijave doktorici ili otvaranja računa u banci dao osobnu iz koje su sve prepisali.Stvarno nam polupismeni seljačine vode državu.Za shvatit par stvari ne treba doktorat ali ako ne shvačaš banalne stvari kao što su 2+2 možeš bit saborski zastupnik,predsjednik sabora ili ministar.Bit je bila maznit 200 miliona kuna i narodu prodat priče o šitanju podataka iz JMBG-a koje su prošle.

bebać
26.04.2010., 10:03
Hvala sivkić
Rekla mi je i kolegica da lijecnici jos imaju stare programe (bez OIB-a) tako da je onda isto JMBG ili glupi OIB koji ocito nikome ne sluzi.

sivkić
26.04.2010., 10:40
poslužio je za mažnjavanje 200 miliona kuna.

edit:greška 110 miliona kuna

Neuson
26.04.2010., 14:33
MBG ima 13 znamenki, OIB 11. Ne kužim zašto program u koji možeš unijeti 13 "nečega" ne može primiti "11" nečega.

jasmina1969
26.04.2010., 14:38
Prosli tjedan sam htjela promjeniti ljecnika opce prakse, odnjela sam osobnu i obe zdravstvene iskaznice, i naravno OIB. Medutim kod novog doktora me sestra trazila JMBG jer joj program ne prihvaca OIB:confused:

Nisam joj htjela dati JMBG pa sam tako ostala kod starog doktora.

A što je to tako sakriveno u tvojem JMBG-u da nisi htjela dati? Iz njega se vidi samo datum rođenja i oznaka da li si muško, žensko i regija gdje si rođena. A to se sve ionako vidi iz osobne, ili nekog drugog dokumenta, pogotovo kod doktora. Oni nam čak znaju i povijest bolesti, krvnu grupu itd... što se ne vidi iz JMBG-a. I zato si ostala kod starog doktora :ne zna:

Gervasius74
26.04.2010., 15:24
MBG ima 13 znamenki, OIB 11. Ne kužim zašto program u koji možeš unijeti 13 "nečega" ne može primiti "11" nečega.

Vjerojatno zato jer je tako definirano u programu i/ili bazi podataka, te se kod JMBG-a ta 13. znamenka izracunava iz prvih 12 kako bi se provjerila ispravnost unesenog JMBG-a.

Ova godina je "prijelazna" godina u kojoj bi se trebali paralelno koristiti OIB i JMBG.

ivo70
26.04.2010., 19:44
Nema to veze sa programom. Prije 7 godina kada mi se rodila kćer otišao sam na zdravstveno prijaviti je i nadobudna službenica od mene traži JMBG i potvrdu o prebivalištu za dijete staro 15 dana (ja i supruga na istoj adresi), povukla mi živac na brzinu jer sam se trebao vraćati 70 km radi potvrde. Malo sam tada podigao ton pa gdje će dijete toliko staro biti ako ne sa roditeljima i nakon desetak minuta uvjeravanja prihvatila ona moje argumente i odjednom ne treba potvrda o prebivalištu, ali traži JMBG (još nije bio određen). Kako je taman tih dana bio proglašen tajnim ja zapeo da ga ne dam jer je tajni. Na moje iznenađenje službenica kaže ionako nam ne treba mi ćemo ga odrediti i sad kći ima na zdravstvenoj broj koji nema veze za njenim JMBG-om (prvih 7 znamenaka istih, a ostalo bez veze nabacane znamenke). Od tada sam uvjerenja da je njima potreban samo broj koji ima 13 znamenaka pa tako mogu (ako hoće) ispred OIB-a staviti dvije nule.

sivkić
26.04.2010., 21:36
Nema to veze sa programom. Prije 7 godina kada mi se rodila kćer otišao sam na zdravstveno prijaviti je i nadobudna službenica od mene traži JMBG i potvrdu o prebivalištu za dijete staro 15 dana (ja i supruga na istoj adresi), povukla mi živac na brzinu jer sam se trebao vraćati 70 km radi potvrde. Malo sam tada podigao ton pa gdje će dijete toliko staro biti ako ne sa roditeljima i nakon desetak minuta uvjeravanja prihvatila ona moje argumente i odjednom ne treba potvrda o prebivalištu, ali traži JMBG (još nije bio određen). Kako je taman tih dana bio proglašen tajnim ja zapeo da ga ne dam jer je tajni. Na moje iznenađenje službenica kaže ionako nam ne treba mi ćemo ga odrediti i sad kći ima na zdravstvenoj broj koji nema veze za njenim JMBG-om (prvih 7 znamenaka istih, a ostalo bez veze nabacane znamenke). Od tada sam uvjerenja da je njima potreban samo broj koji ima 13 znamenaka pa tako mogu (ako hoće) ispred OIB-a staviti dvije nule.

Ima veze sa programom i te kakvim.Programi su napravljeni tako da mora primit 13 brojeva a ne 11.Ne može bit prve dvije nule jer taj dan ne postoji kao ni treći i četvrti broj nemogu bit nule.Iza godine rođenja nemogu bit svakavi broje jer je za rođene u RH 3 (ostale republike ex yu su imale svoje brojeve.Broj na zdravstvenoj nije broj JMBG-a i ne može ga odredit službenica na zdravstvenog već ga određuje MUP kad se dijete po rođenju prijavi ili netko postane hrvatski državljan.

ivo70
26.04.2010., 23:55
Poznat mi je postupak određivanja JMBG-a i njegovo značenje. One dvije nule sam mislio da se ubace u program na HZZO-u pa neka ga naknadno korigiraju jer je njma JMBG potreban samo zato što ima 13 znamenki. Isto dijete koje sam već spominjam ima otvoren račun u jednoj domaćoj banci gdje je također umjesto zadnjih 6 znamenki JMBG-a upisano 6 sasvim drugih znamenki (također da se ispuni forma 13 znamenkastog broja).

bebać
27.04.2010., 14:57
Zato jer sam mislila da zena ima stari program i nervira me to sta sad nikome nije dobar vraziji OIB.

Tako mi u banci nisu htjeli otvoriti racun bez stare osobne.

Sve je kriva ova nasa drzava, sta prvo sve ne urede za te neke "novitete".

OIB je ista shema ka i one glupe naljepnice za registraciju sto se lijepe izvana:flop:

Jadno

BTW jucer sam odnjela staru osobnu i prebacila se kod nove doktorice:top:

sivkić
27.04.2010., 20:37
Poznat mi je postupak određivanja JMBG-a i njegovo značenje. One dvije nule sam mislio da se ubace u program na HZZO-u pa neka ga naknadno korigiraju jer je njma JMBG potreban samo zato što ima 13 znamenki. Isto dijete koje sam već spominjam ima otvoren račun u jednoj domaćoj banci gdje je također umjesto zadnjih 6 znamenki JMBG-a upisano 6 sasvim drugih znamenki (također da se ispuni forma 13 znamenkastog broja).

Ne mogu se ubacit u sistem kako ti kažeš jer je program napravljen tako da ne prihvaća sve brojeve na sva mjesta.Kad bi tako radili u HZZO-u bi se izgubili i tko bi korigirao 4,5 miliona JMBG-a.JMBG svatko može zapamtit jer treba pamtit samo zadnjih 6 brojeva.Banka je jedno a državne institucije su drugo.U banci daš karticu i pronađe te preko broja kartice ili računa rijrtko preko JMBG-a.Ima sistema koji rade na ubacivanje samog JMBG-a.Ako ti je netko upisao krivi broj od tvog pravog izgubio si identitet jer to nisi ti jer će izbacit nekog drugog ili nikog.Zamišljen je kako treba samo seljaci se nisu slagali s time i išlo se u uvođenje OIB-a.

zacky
27.04.2010., 20:47
Ma služi tome da se mogu radit nove iskaznice.
Nikakva novost samo što će umjesto JMBG koristit OIB.
Wanna be ušteda.

buntspecht
27.04.2010., 21:13
A što je to tako sakriveno u tvojem JMBG-u da nisi htjela dati? Iz njega se vidi samo datum rođenja i oznaka da li si muško, žensko i regija gdje si rođena. A to se sve ionako vidi iz osobne, ili nekog drugog dokumenta, pogotovo kod doktora. Oni nam čak znaju i povijest bolesti, krvnu grupu itd... što se ne vidi iz JMBG-a. I zato si ostala kod starog doktora :ne zna:

bas ne bih rekao da se vidi gdje si rodjen-a. moja mama je rodjena u bosni, pa joj pocinje jmg sa 3 sto je oznaka za zagreb, a zivi u zg vec 30 godina. dok je zivila u bosni je imala jmbg sa 1 (poslije datuma rodjenja)

jel zna kad ce pocet primjena tog oib-a, jer uvjek moram nosit sa sobom neku prastaru osobnu sa jmbg-om kad ocu otvorit tekuci il slicno.

imam osjecaj da je to bilo uludo trosenje novca poreznih obveznika, jer sve su mogli i preko jmbg-a saznat da su htjeli, ili? i on se za svaki drekec morao dat

sivkić
27.04.2010., 22:21
Treba ga znat čitat.Svi hrvatski državljani imaju 3.Ne zna se mjesto nego regija.Počela je primjena OIB-a.Najbolje da si napišeš oba broja na papir i u novčanik i sve je riješeno ili u mobitel.Nije bilo uludo.Jedan je smislio zašto treba mjenjat drugi prihvatio treći uzeo lovu i sve zajedno podjelili.

Vojky
27.04.2010., 23:25
Ne mogu se ubacit u sistem kako ti kažeš jer je program napravljen tako da ne prihvaća sve brojeve na sva mjesta.

Nego, znaš li da se negdje na početku JMBG ručno računao, pa ih ima i s pogrešnim kontrolnim brojem? Kada se to otkrilo, softveri su prepravljani tako da u slučaju pogrešnog unosa ispišu obavijest da kontrolni broj nije ispravan, ali ako operater inzistira, da će ga unijeti. :D

buntspecht
28.04.2010., 00:16
Treba ga znat čitat.Svi hrvatski državljani imaju 3.Ne zna se mjesto nego regija.Počela je primjena OIB-a.Najbolje da si napišeš oba broja na papir i u novčanik i sve je riješeno ili u mobitel.Nije bilo uludo.Jedan je smislio zašto treba mjenjat drugi prihvatio treći uzeo lovu i sve zajedno podjelili.

http://en.wikipedia.org/wiki/Unique_Master_Citizen_Number
da fakat, zaboravih da drugi broj oznacava grad tj. u slucaju moje mame 3, iako je rodjena u bih.:D

e da, meni ne prihvacaju samo tako JMBG, nego traze neki dokument, putovnicu il. sl. gdje pise JMBG, i to mi taaaak ide na jetra, jel ono zbilja nemam pametnijeg posla od trazenja starih osobnih ili putovnica

ako neko moze nesto zakomplicirat onda hrvati.....

sivkić
28.04.2010., 07:57
http://en.wikipedia.org/wiki/Unique_Master_Citizen_Number
da fakat, zaboravih da drugi broj oznacava grad tj. u slucaju moje mame 3, iako je rodjena u bih.:D
e da, meni ne prihvacaju samo tako JMBG, nego traze neki dokument, putovnicu il. sl. gdje pise JMBG, i to mi taaaak ide na jetra, jel ono zbilja nemam pametnijeg posla od trazenja starih osobnih ili putovnica

Broj 3 ti označava hrvatskog državljana (onoga tko ima hrvatsko državljanstvo bez obzira gdje je rođen) a broj iza njega regiju gdje je rođen.Ne prihvaćaju ti broj iz razloga što većina ljudi ne zna napamet broj a može doći do greške u komunikaciji.Išlo ti na živce ili ne isti sistem te čeka sa oib-om.Za vidjet jmbg Hrvatskog državljan moraš gledat tu
http://hr.wikipedia.org/wiki/Matični_broj_građana

swingerruza
02.05.2010., 22:49
POŠTOVANI ČITATELJI
Ima li iko pametan da mi odgovori na koji bi naćin došao do OIB-a radi otvaranja žiro računa za neformalnu udrugu koju smo nas troje frendova otvorili ovjerom potpisa kod javnog bilježnika kako zakon o udrugama i traži. Ministarstvo financija me šalje na min. uprave a, oni kažu da nemamo pravo na oib nego da žiroračun otvorimo na nekoga od nas, a mi baš radi vjerodostojnosti očemo na udrugu , a ne na osobno ime. Dajte pomagajte ako boga znate

sivkić
02.05.2010., 23:38
POŠTOVANI ČITATELJI
Ima li iko pametan da mi odgovori na koji bi naćin došao do OIB-a radi otvaranja žiro računa za neformalnu udrugu koju smo nas troje frendova otvorili ovjerom potpisa kod javnog bilježnika kako zakon o udrugama i traži. Ministarstvo financija me šalje na min. uprave a, oni kažu da nemamo pravo na oib nego da žiroračun otvorimo na nekoga od nas, a mi baš radi vjerodostojnosti očemo na udrugu , a ne na osobno ime. Dajte pomagajte ako boga znate

5. Tko i kako dobiva osobni identifikacijski broj?

Osobni identifikacijski broj dobivaju:
-hrvatski državljani rođenjem odnosno stjecanjem hrvatskog državljanstva,
-pravne osobe sa sjedištem na području Republike Hrvatske osnivanjem te
-strane osobe kada nastaje povod za njihovo praćenje na području Republike Hrvatske (upis u službene evidencije i stjecanje statusa poreznog obveznika).

6. Kako ću ja dobiti svoj osobni identifikacijski broj?

Svim zatečenim osobama (fizičke osobe rođene prije 1. siječnja 2009., pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj osnovane prije 1. siječnja 2009., te strane fizičke i pravne osobe kojima je povod za praćenje nastao prije 1. siječnja 2009.) Ministarstvo financija - Porezna uprava odredit će i dodijeliti osobni identifikacijski broj.

Potvrda o osobnom identifikacijskom broju dostavit će se putem pošte na kućne adrese u prepoznatljivoj kuverti. Postupak dostave: potvrda o osobnom identifikacijskom broju za sve zatečene osobe započet će 12. siječnja 2009. godine. Pretpostavka za ispravnu dostavu Potvrde o osobnom identifikacijskom broju je ispravna adresa prebivališta odnosno sjedišta koja se vodi u nadležnim registrima.

Ako zatečena osoba zatreba podatak o svom osobnom identifikacijskom broju prije nego što dobije Potvrdu na svoju kućnu adresu može nakon 1. siječnja 2009:
poslati SMS poruku na 61642 (61OIB) u kojoj će upisati svoj matični broj građana ili matični broj (MB),
postaviti upit putem web aplikacije na stranici www.oib.hr te
zatražiti Uvjerenje u Poreznoj upravi.

OhYeah
21.07.2010., 20:52
Zna tko koji dokument bi ispunio ova dva uvjeta?

Neuson
21.07.2010., 21:57
Ni jedan.

drot13
22.07.2010., 13:49
Zna tko koji dokument bi ispunio ova dva uvjeta?

Ni jedan.

.. nikada više.

H4ni8aLL
23.07.2010., 02:37
nema dokumenta, ima samo stranica na kojoj vidis oboje:

http://oib.oib.hr/SaznajOibWeb/fizickaOsoba.html

Lisac_1
01.12.2010., 15:51
davanje OIB-a kod pretplate na časopis??

Htio sam se pretplatiti na jedan časopis iz svoje struke, i nemogo to obaviti bez da im dam OIB.

Sad razmišljam opće bili im dao ili ne i ktome to bi trebalo ići emailom, neznam mogu li usmeno kod njih to obaviti ali činjenica da šaljem oib preko emaila ili da ga uopće davam jednoj firmi od koje mi treba samo pretplata na časopis mi je naprosto odvratna.

Njihovo stajalište je da se nemožeš pretplatiti ako im ne ustupiš OIB i da je to zbog poslovne evidencije.

Tu imate malo više o PRIVATNOSTI OIB-a http://www.bankamagazine.hr/Naslovnica/Kolumne/Biznisifinancije/tabid/296/View/Details/ItemID/57263/ttl/OIB-Sto-je-privatno-a-sto-javno/Default.aspx

Piše Damir Paladin, stručnjak za informacijsku sigurnost.

Uglavnom katastrofa, taman da mi još prodaju OIB na crnom tržištu ili da ih neko hakira, taj njihov kakti zaštićen sustav....zamisli ti to.

???

tome
04.12.2010., 12:37
davanje OIB-a kod pretplate na časopis??Oni mogu skupljati samo one osobne podatke koji su nužni da bi se ostvarila svrha zbog koje im ti uopće daješ osobne podatke. Kod OIB-a je teško reći da li im to treba ili ne, ali stvarno je točno da je teško identificirati osobu po bilo kojim drugim podacima nego po takovm podatku poput OIB-a i oni bi to mogli opravdati.

Ključ je, međutim, da su oni svoju bazu podataka pretplatnika morali prijaviti AZOP-u zajedno s detaljnim informacijama o svrsi skupljanja podataka, trajanju podataka (kada će ih obrisati) i načinu njihove zaštite. Registar baza osobnih podataka se može pretraživati na web-stranicama AZOP-a (www.azop.hr) i ako ga tamo ne nađeš, opravdano je da zatražiš inspekcijski nadzor agencije kako bi bio siguran da su tvoja prava zaštićena.

nvnk
11.04.2011., 09:51
Nedavno sam od Zagrebačkog holdinga dobio zahtjev da im dostavim OIB.

http://www.online-zagreb.hr/moj_zagreb/novosti_iz_zg_holdinga/online-prijava-oib-a-zagrebackom-holdingu/

http://www.zgh.hr/default.aspx?ID=911

Što će njima moj OIB, imaju li ga pravo tražiti, jesam li ga im dužan dostavit te što ako to ne učinim?

Da podsjetim, o HRT-ovom sličnom zahtjevu "pretplatnicima" već su se negativno očitovale potrošačke udruge:

http://slobodnadalmacija.hr/Biznis/tabid/69/articleType/ArticleView/articleId/132885/Default.aspx

EDIT:

Greškom sam ovo dao na Politiku, a e na Pravo (kako sam namjeravao), a ne mogu obrisat??? :confused:

clouseau
11.04.2011., 10:09
Preseljeno s politike.

Katrin
11.04.2011., 10:29
jesam li ga im dužan dostavit te što ako to ne učinim?

Nisi i nista se nece dogoditi, naci ce ga sami. Ne da im se, zato salju zahtjeve.

nvnk
11.04.2011., 10:52
A i to sam na par mjesta primjetio - da neki imaju moj OIB iako im ga nikad nisam dao. :mad:

Katrin
11.04.2011., 10:54
To je i poanta OIB-a.

Gervasius74
11.04.2011., 11:24
Jos kad bi mi netko, meni neukom, objasnio zasto se moralo prelaziti s JMBG-a na OIB i po cemu je OIB bolji, sigurniji, itd. ...

JohnDoe-25
11.04.2011., 11:54

Vrlo jednostavno. Što si po struci? Kužiš se u programiranje?

Ako je softver postavljen da se unosi JMBG, tada on očekuje unos od 13 znamenki, a ne 11, što bi bilo da uneseš 11 od 13 znamenki JMBG-a? Što bi bilo da uneseš neko slovo u predviđenu rubriku?
Kontrola je postavljena na broj znanemki, a ne odgovara li JMBG dotičnoj osobi?

melchior
14.04.2011., 12:47
Za podizanje divdende Fonda hrvatskih branitelja u FINA-a, potrebna je, uz
potvrdu o vlasništvu udjela i identifikacijski dokument, i potvrda o OIB-u vlasnika udjela. Pazi- ne OIB, nego potvrda o OIB-u!
Na stranicama Minstarstva financija - porezne uprave piše da je od 1.1.2011.
porezna glede OIB-a umrežena između ostalih i sa FINA-om.
Nemam više riječi...:ne zna:

sivkić
14.04.2011., 19:07
Šta se čudiš u banana državi, bitno da su na to sranje potukli milione a onima koji znaju bio je dovoljan jmbg.Neki još uvijek traže jmbg a on na novim dokumentima više nije osim na vozačkoj.Šta da radi osoba koja nema vozačku?

Vare
15.04.2011., 14:49
Ja koliko znam vec barem 3 godine se ne pise JMBG u vozacku, tako da ti ni ona nece pomoci, a dovoljan ti je OIB i odbij dati JMBG.:mig:

sivkić
15.04.2011., 16:45
Ja koliko znam vec barem 3 godine se ne pise JMBG u vozacku, tako da ti ni ona nece pomoci, a dovoljan ti je OIB i odbij dati JMBG.:mig:

Ja imam staru vrijedeću pa ne znam za nove.U firmi traže jmbg i neće oib.Ako želiš ostat na novom poslu daj jmbg ili te ne prijavljujemo.Sva sreća je pronađen rodni list izdan 1991 i tako je stvar riješena.Nisu svi u toku s oib-om bez obzira što kažu zakoni.

sasa80
17.04.2011., 12:00
Nedavno sam od Zagrebačkog holdinga dobio zahtjev da im dostavim OIB.

http://www.online-zagreb.hr/moj_zagreb/novosti_iz_zg_holdinga/online-prijava-oib-a-zagrebackom-holdingu/

http://www.zgh.hr/default.aspx?ID=911

Što će njima moj OIB, imaju li ga pravo tražiti, jesam li ga im dužan dostavit te što ako to ne učinim?

Da podsjetim, o HRT-ovom sličnom zahtjevu "pretplatnicima" već su se negativno očitovale potrošačke udruge:

http://slobodnadalmacija.hr/Biznis/tabid/69/articleType/ArticleView/articleId/132885/Default.aspx

EDIT:

Greškom sam ovo dao na Politiku, a e na Pravo (kako sam namjeravao), a ne mogu obrisat??? :confused:

I ja sam to dobio sa zadnjim računom i lijepo bacio u smeće...

Vrlo jednostavno, i oni i HRT sređuju svoju evidenciju, a OIB im treba da ti mogu puknut ovrhu na finu u slučaju da ne plaćaš račune...

Naime, ako nemaju tvoj oib fina neće postupati...

Naravno to ne znači da račune ne treba plačati ;)

josssip8
05.08.2011., 16:13
pozz ljudi
dal njuskalo ima pravo traziti oib kod predavanja oglasa.. dosad nije bilo toga,
i danas idem predati oglas i nemogu ako ne upisem svoj oib.. mislim wtf??

Rebbit
05.08.2011., 16:48
po meni super ideja...

tko je posten trgovac nema se sta bojat..

a i OIB ne odaje nikakve osobne podatke kao JMBG i sluzi tome da se ljudi identificiraju a full acces prek OIB-a imaju samo nadlezne institucije..

Dinah
05.08.2011., 23:12
Kopirano s Njuškalo.hr (http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=display_static_web_page&alias=disclaimer):

4. točka:
Sve objave, oglasi, poruke, tekstovi, prikazi, fotografije, video snimke i drugi materijali (u daljnjem tekstu: sadržaj) objavljeni na stranicama, prenešeni preko stranica, ili linkani sa stranica, isključiva su odgovornost osobe od koje je takav sadržaj potekao. Njuskalo.hr ne daje nikakva jamstva glede točnosti, potpunosti ili autentičnosti takvog sadržaja. U slučaju bilo kakvih zahtjeva trećih osoba s osnova naknade štete prema izdavaču internet portala njuskalo.hr, a po bilo kojem osnovu vezanom uz dostavljeni sadržaj, korisnik preuzima odgovornost kao i obvezu poduzeti sve radnje kako bi obranio i zaštitio izdavača Njuškalo d.o.o. od svih takvih zahtjeva. Korisnik se obvezuje nadoknaditi Njuškalu d.o.o. svaku štetu koje je nastala temeljem zahtjeva trećih osoba, po bilo kojem osnovu vezanom uz dostavljeni materijal.

Nekak mi sve smrdi da se žele osigurati po pitanju ovog boldanog. :ne zna: No, ne razumijem inzistiranje na otkrivanju "tajnog" :rolleyes: identifikacijskog broja kad su istaknuli da ne daju jamstvo za točnost i autentičnost oglasa te ne snose odgovornost glede njegova sadržaja (podcrtano u tekstu).

Bilo bi dobro kad bi se netko stručniji očitovao o ovome.

Još mi je svjež onaj članak o HEP-u (http://danas.net.hr/novac/page/2011/05/20/0022006.html) u kojem se navodi:

"Decidirano tvrdimo da građani nemaju tu obvezu jer OIB je tajni broj koji podliježe Zakonu o zaštiti osobnih podataka i zna se u kojim slučajevima ga vlasnik mora dati. To je podnošenje porezne prijave, odnosno bilo kakva korespondencija s Poreznom upravom, potom u obraćanju organima uprave i lokalne samouprave, te prilikom korištenja elektroničkog poslovanja, primjerice internetskog bankarstva. Osobni identifikacijski broj dužni su prilagati i obrtnici prilikom izdavanja vlastitih računa"

Pod nabrojene institucije ne vidim da se spominju ikakve tvrtke i kompanije. Pa bi za početak bilo poželjno da na portalu bar navedu svrhu za koju traže taj podatak.

Mah! Bolje se držati tjednih oglasnika. :kava:

tome
07.08.2011., 08:33
Zakon o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti
NN 61/11Članak 7.

(2) Naručitelj oglasa je dužan prilikom naručivanja oglasa navesti podatke o svojem identitetu: tvrtku i sjedište tvrtke, OIB, ime i prezime odgovorne osobe ili ime i prezime naručitelja, OIB i njegovo prebivalište, odnosno boravište.

(3) Zabranjeno je objavljivati oglase ako naručitelj oglasa ne dostavi podatke iz stavka 2. ovoga članka.

Članak 11.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama"Narodne novine br. 61/2011 su objavljene 3. 6. 2011.Još mi je svjež onaj članak o HEP-u (http://danas.net.hr/novac/page/2011/05/20/0022006.html) u kojem se navodi:(...) i zna se u kojim slučajevima ga vlasnik mora dati (...)Uvijek u slučajevima propisanima raznim zakonima, što je ovdje - čini se - slučaj.

A i da nije, oni imaju pravo pitati, korisnik ima pravo odbiti, oni imaju pravo odbiti korisnika.

istarcevic
13.08.2011., 12:02
po meni super ideja...

tko je posten trgovac nema se sta bojat..

a i OIB ne odaje nikakve osobne podatke kao JMBG i sluzi tome da se ljudi identificiraju a full acces prek OIB-a imaju samo nadlezne institucije..

koliko mi je poznato, OIB se povezuje sa svim živim pa tako i sa Poreznom upravom čija je svrha da bilježi sve prihode neke osobe..

ako je tako, onda to baš i nije super ideja ;)

batelant
09.09.2011., 10:29
evo ja san preda neki br bez veze umisto oiba i sta sad?

dernek
13.09.2011., 16:06
Zna netko di mogu provjerit OIB stranog predstavništva?
Nema ih nigdje obzirom da ne mroaju predavati nikakve izvještaje pa tako niko nema evidentirano. Fala.

tome
13.09.2011., 16:53
*Pretpostavljam* da na stranicama OIB-a, www.oib.hr odeš na pretraživanje OIB-a putem weba, u obrascu selektiraš "Pravna osoba" i onda upišeš MB i naziv predstavništva.

MB, matični broj, dodjeljuje Državni zavod za statistiku (www.dzs.hr) koji ima na svojim stranicama bazu, ali se na žalost ne može iz naziva odrediti MB, već se traži samo po MB-u.

Ovdje postoji nekakav registar stranih predstavništava su upisima do 2009. (je li se nešto promijenilo kada 2010. nisu upisivali) ali isto tako nema MB-ove, no imaju adrese pa ih možeš kontaktirati i izravno pitati za OIB, MB.

http://www.mingorp.hr/default.aspx?id=665

cfantastic
22.09.2011., 02:08
Da li je netko primjetio kako kad odes provjetiti svoj OIB na ww.oib.hr, ta web stranica nije enkriptirana, sto znaci da svatko moze vidjeti i MB i OIB??

niko32
24.09.2011., 18:20
pozz ljudi
dal njuskalo ima pravo traziti oib kod predavanja oglasa.. dosad nije bilo toga,
i danas idem predati oglas i nemogu ako ne upisem svoj oib.. mislim wtf??

Evo danas se i meni desilo da ne mogu produžiti mali besplatni oglas na Plavom Oglasniku, a da ne unesem ime i prezime, adresu i pored svega toga i OIB i pozivaju se na ovdje već pomenuti zakon. OIB bi trebao da ne odaje nikakve osobne podatke trećoj strani, ali uz ime i adresu pored, definitivno to može odati trećoj strani, pogotovo što se sve to kao na Plavom Oglasniku vrši preko http: tj neenkriptirane konekcije?

Oglas za sada nisam produžio jer mi sve to djeluje poprilično nesigurno. Ima li još netko sličnih iskustava?

mucho dinero
27.09.2011., 17:12
OIb nisam nikome dao.
Ni HEP-u,ni vodovodu,HRT-u,čistoći.
Računi redovito stižu bez ikakvih opomena i sankcija.
OIB je dostupan na internetu preko MBG-a,pa ukoliko
već toliko žele imati OIB neka ga potraže.
Zanima me da li mogu dobiti nekakve sankcije?
Mogu li gore navedeni,ali i ostali doći u kontrolu na
kućna vrata i tražiti OIB?
Mogu li mi zbog toga prekinuti isporuku svojih usluga?
Napominjem:računi uredno plaćeni.

tome
30.09.2011., 12:32
Da li je netko primjetio kako kad odes provjetiti svoj OIB na ww.oib.hr, ta web stranica nije enkriptirana, sto znaci da svatko moze vidjeti i MB i OIB??Da, zanimljivo. Uljez koji bi se nekako mogao pozicionirati između stranice oib.hr i korisnikovog računala (npr. administrator mreže nekog poduzeća) bi mogao skupljati JMBG-ove. Još više, admin u mreži neke institucije (npr. doma zdravlja, ili sl. mjesta gdje zaposlenici često tako traže OIB kojeg stranka ne zna iz JMBG-a koje stranka zna) bi mogao raditi bazu podataka još većeg broja korisnika.

Ako želiš biti brižan građanin, razmisli i pošalji e-mail ili dopis o tome na www.azop.hr i zamoli ih da utvrde je li takvo rješenje u skladu sa zakonom i preporukama.

Vanja ST
30.09.2011., 15:25
evo ja san preda neki br bez veze umisto oiba i sta sad?

Do sad si to već naučio, samo nisi podijelio s ostalima.

evo, ukucah na Njuskalo nesto bezveze i ovo je odgovor:

"
Ukoliko ste zabunom upisali pogrešan OIB molimo kontaktirajte Njuskalo korisničku podršku kako bi ga izmjenili. Zahtjev za promjenom OIB-a dostavite isključivo na e-mail: podrska@njuskalo.hr. Zahtjev mora biti poslan sa e-mail adrese koju ste pridružili svom Njuskalo oglasnom računu. Svoj OIB možete jednostavno provjeriti na www.oib.hr "

razmazena91
01.10.2011., 07:29
Znaci, posto njuskao i svi drugi oglsnici sada traze oib, koliko se stvari godisnje moze prodati i koliki je dozvoljeni iznos propisan od nase lijepo uredene drzave gdje nitko nedopusta nikom da se ista radi na crno??! U prevodu bi ovo sve znacilo, ajde drzavo pokradi od nas i ono malo na cemu smo jos mogli zaraditi, propast ce svi oglasnici, ovaj jadan standard koji nas izvlacio bar malo na temelju oglasnika i naposljetku mogucnost daljnje zarade ove lopovske zemlje. ja bi protestirala, jer zasto Njemacka, zasto Astrija, zasto sve dr. zemlje nemaju unosenje ovakvih podataka prilikom prodaje na oglasnicima, i nitko ih nikada nece ni traziti, ali opet je stvar u tome da svugdje se vidi sansa da oni na vrhu ugrabe jos repa, ovog puta na temelju poreza od ovake gluposti. uosalom cemu dati oib, preko oiba se moze saznati i jmbg i svi ostali podaci koje moze netko krivo iskoristiti. sve ovo je totalna ludost.

niko32
05.10.2011., 13:55
Baš me zanima od koga su prepisali taj šugavi zakon jer sumnjam da postoji u svim članicama EU.

I šta sad država misli postići sa traženjem OIB-a pri predaji oglasa?
Zar da očekujemo da nam od sada dolazi netko iz porezne uprave i provjerava da li smo mi to što smo oglasili prodali ili nismo i sukladno s time nas oporezuje?

sivkić
05.10.2011., 17:03
Postoji u Italiji i zove se codice fiscale tj.broj socijalnog osiguranja kao i kod Amerikanaca.
Ne zanimaju državu odnosno poreznike osobe koje prodaju svoje stvari nego oni koji fino zarađuju na crno a ne plaćaju porez.

Otherkin
21.10.2011., 20:11
Skužili su da narod odnekud vuče pare, kako god mu skakali po glavi. Pa odakle tolika lova ljudima? Eto prodaju valjda ko šta ima. Ja imam još dvoje poderane gaće i dajem obe za kunu. Ali ne, nemože to sinko samo tako. Daj de da Jaca vidi što to ti prodaješ tamo i kolika lovetina ti đu-bre jedno stiže, da još uvijek nisi crko od gladi mada ti koža na kostima već visi.

Long John Silver
06.11.2011., 16:54
Postovanje!

Upravo gledam zahtjeve koje salju poduzeca poput Elektre, Gradske plinare, HEP-a u drugoj županiji itd.

Pitam se na temelju čega te tvrtke mogu ikoga ucjenjivati DOSTAVOM OIB-a? Mislim, OIB je javan podatak i ZNAM da se može saznati ukoliko se zna ispravne podatke (JMBG, ime, prezime) bez da se kupca maltretira popunjavanjem obrazaca, registracijom na nekom jadnom nezasticenom servercicu i slicno. Ne znam zasto je odjednom NAS problem to sto se njihovi informaticari nisu u stanju spojiti se s registrom i napisati upit nad bazom podataka! Ili je kakti lakse i jeftinije popuniti bazu tako da se na X adresa postom posalje pisamce koje sigurno kosta koju kunu i onda jos rucno prepise odgovor u inf. sustav?!

Dakle:
Zanima me imaju li tvrtke poput HEP-a ili Gradske plinare pravnu podlogu ucjenjivati postojece kupce isljucivanjem ako im ne posalju OIB?

emma11
11.12.2011., 19:22
Long John Silver, to i mene zanima, iako do nedavno nisam ni skužila da me to traže jer formulari su skoro nepročitani završili u smeću.
Danas dođem na njuškalo i ludnica, ne mogu objaviti oglas da prodajem neke svoje stare komponente pošto moram upisati svoj OIB. Ne znam točno što se sve u tom novom zakonu nalazi... smijem li ja prodavati svoje stvari, trebam ispisati račun i platiti pdv, ne kužim uopče?

zelj
16.04.2012., 12:30
moželi mi netko odgovoriti postojili li način da osoba sa hrvatskim državljanstvom tj hrvatskom putovnicom koja živi u bosni i hercegovini dođe do oib-a i kako........
poslao sam e-mail na njihovu e-mail adresu oib@porezna-uprava.hr
međutim dobio sam od njih u pdf. odredbe zakona ništa ne kontam pa ako netko može objasniti bio bi mu vrlo zahvalan
pozdrav

drot13
16.04.2012., 19:24
Svaki hrvatski državljanin, bez obzira gdje živio, ima dodijeljen OIB.:top:

Katrin
16.04.2012., 19:27
Ovdje (http://www.oib.hr/index.aspx) zbilja sve pise :mig: a postoji i kontakt telefon.

zelj
16.04.2012., 23:23
Hvala na odgovorima

koza.
14.07.2012., 21:08
Za upis, fakultet zahtjeva dokument sa OIBom ukoliko OIB nije ispisan na rodnom listu. Koji dokument priložiti u slučaju ako na rodnom listu ne piše OIB? Hvala :)

borntobewinner
14.07.2012., 23:20
Za upis, fakultet zahtjeva dokument sa OIBom ukoliko OIB nije ispisan na rodnom listu. Koji dokument priložiti u slučaju ako na rodnom listu ne piše OIB? Hvala :)

Putovnicu? :ne zna:

Nuria Monfort
15.07.2012., 00:02
Imaš na zdrastvenoj OIB (ako je novija).

sivkić
16.07.2012., 07:02

Onu obavijest kojom ti se dodjeljuje oib (ukoliko je još imaš).

ZGV
06.09.2012., 17:39
Zanima me kako se može saznati OIB ako građanin živi u inozemstvu (Njemačka), ima samo hrvatsku putovnicu (nema Hr.osobnu), sve ostale dokumente ima njemačke.
Da se ne dulji procedura sa ponovnim izdavanjem domovnice, da li postoji kakav kraći način za saznati OIB?
Dosta mi je hitna informacija.
Hvala.

lordy
06.09.2012., 17:46
Utipkaj OIB u tražilicu i izbat će ti nekakvu službenu stranicu.Sa strane imaš dio gdje piše baš to što ti trebaš-koji je moj oib?. Stisni to i moraš upisati svoje ime prezime i JMBG(jedinstveni matični broj građana),kad to napraviš pojavi se tvoj OIB

edit-adresa:www.oib.hr/

ZGV
06.09.2012., 18:11
postavio sam pitanje umjesto prijatelja, ne zna niti jmbg (godinama živi u Njemačkoj), ima samo hrvatsku putovnicu.
Sada mora kupiti nešto preko interneta i mora unjeti svoj oib, pa dolazi do komplikacija...

piva007
06.09.2012., 18:37
OIB, ukoliko mu je izdan, morao je dobiti na kućnu adresu. Do oiba može doći tako da ukuca u google "saznaj svoj oib preko weba", ali za to mu treba ili osobna iskaznica ili JMBG... a putovnicu nije mogao dobiti bez JMBG-a... kao niti putovnicu bez osobne...

ZGV
06.09.2012., 19:56
OIB mu je izdan sigurno kada je hrvatski državljanin.
JMBG ne zna, osobnu nema, domovnicu nema kod sebe trenutno, jedino kaj ima je putovnica.
Kako se može preko putovnice pronaći oib???

tome
06.09.2012., 21:43
Neka ih nazove na besplatni telefon i raspita se koje opcije ima, ako nema nikoga tko bi mogao zaprimiti njegovu poštu na adresi na kojoj je prijavljen u RH. Ako ima, može zatražiti duplikat potvrde o OIB-u od Porezne.

- http://www.oib.hr/oibTel.aspx

sivkić
07.09.2012., 07:21
... kao niti putovnicu bez osobne...
Može putovnica bez osobne.

OIB mu je izdan sigurno kada je hrvatski državljanin.
JMBG ne zna, osobnu nema, domovnicu nema kod sebe trenutno, jedino kaj ima je putovnica.
Kako se može preko putovnice pronaći oib???
Piše mu jmbg na staroj putovnici ili oib na biometrijskoj.

jolie 2
05.12.2012., 13:19
Imam pitanje. Trebam naći jednu kolegicu. Imam njen jmbg i oib, no treba mi njena adresa stanovanja. Dali se pomoću ovih postojećih podataka može negdje nekako doći do te informacije? hvala

drot13
05.12.2012., 17:41
Ne na taj način, tj. ne preko JMBG-a i OIB-a.:nono:

Zhuta
02.05.2013., 22:53
Ispričavam se unaprijed ukoliko tema postoji negdje, te molim moderatore da spoje temu ako je tako. Ja je nisam uspjela pronaći.
Naime, u firmi vršimo upis gostiju uregistar i program traži i oib.
Sad, s obzirom da oiba nema na svim dokumentima, najčešće tražim oib on line. Dešava mi se da registar oiba javlja kako neka osoba nije u sustavu oib-a.
Zna li netko zašto je to tako? Ne bi li trebao to biti osobni identifikacijski broj za sve sve građane RH?
Kaže frendica da se to i njima dešavalo u bivšoj firmi.

unique666
16.05.2013., 09:35
Kad naprimjer HP expresom šalješ neku robu za koju tražiš otkupninu, i kad ti poštar donese novce traži od tebe i OIB. Da li ti znači da će porezna uprava preko OIBa evidentirati taj iznos koji se dobije i tražit će da se zbog toga podnese porezna prijava i da se na taj iznos plati porez?

Togo
09.12.2013., 13:22
dakle jučer sam (jer sam naivni i očajni kreten) dao ime i prezime, broj osobne, adresu i OIB (bez kopije osobne) osobama za koje sad sumnjam da imaju namjeru koristiti u svrhe predstavljajući se kao ja. recimo, kad sam uvodio adsl nisam potpisivao nikakav ugovor nego je sve išlo preko OIB-a. ja njima dam OIB i oni znaju da sam to ja.
da li imam razloga za paniku, dal se javit policiji ili sam samo paranoičan?

JohnDoe-25
09.12.2013., 13:40
Malo im je teže bez kopije osobne ukrasti ti identitet, ali nije im neizvedivo.
Ne bi me čudilo kad bi pokušali izraditi lažnu osobnu s tvojim podacima, a onda si zbilja najebao.

Primjerice, mogu preko interneta kupovati na tvoj račun, ako dođu do podataka o tvom bankovnom računu, zato im ne treba kopija osobne. Ne znam koliko su banke voljne dijeliti online podatke klijentima, ali da bi došli do podataka u poslovnici moraju imati osobnu.

Drugo što mogu je izraditi sebi kreditne kartice na tvoje ime.

Moja preporuka ti je da se svakako obratiš policiji.