PDA

View Full Version : Upisi u srednju školu

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

borntobewinner
19.06.2012., 19:45
sustav državne mature je takav da se NE GLEDA koja si srednja škola nego se gledaju OCJENE koje usput donose i do duplo više bodova nego državna matura

Molim te, daj mi primjer takvog fakulteta. Ocjene donose 20 do maksimalno 40% bodova, ostatak je državna matura.

Hamzonymus
19.06.2012., 20:48
Koliko mi bodova treba,zelim upisati ili za kamenorezca ili za montera suhe gradnje?!

Malaya Q
19.06.2012., 21:40
Medicinska škola nema isti program kao gimnazija niti ima bilo koja druga srednja škola. Ako i uče neki predmet (tipa hrvatski) iz gimnazijskih udžbenika, neke druge predmete uče iz skraćenih udžbenika, a neke čak i nemaju (recimo u turističkoj kemiju, fiziku, itd...što ih znatno sužava u odabiru fakulteta). Samim time je teže naučiti nešto za maturu. Čak i da je prođu, kakve radne navike imaju (to bi bilo ono silno učenje koje ti smeta)? Ti zaista misliš da na Medicini (ili npr Pravu) neće morati učiti čak i više od 5 h dnevno? Onaj tko je u gimnaziji navikao na to i ima radne navike će se lakše snaći na faksu, sigurno. To što ti govoriš na žalost nema potvrdu u statistici jer je ona takva da jako malo strukovnjaka ide dalje, a pogotovo na neke perspektivnije i teže fakultete. Ukratko, već sa 14 godina se poprilično ograničiš na neka područja. Meni je žao što ti nisi izabrala strukovnu (što si možda trebala jer nisi imala volju za učenje i ne znam kako ti ide na faksu sad), ali mislim da je suludo to preporučiti nekom tko kao primaran cilj ima fakultet i tko je spreman učiti. Gimnazija je uvijek najbolji izbor za najbolje.

sve to stoji ako imate dovoljan broj bodova i mogucnosti izbora - gimnazija da/ne. A sto je s djecom koja nemaju izbora u Zagrebu?

Koju skolu preporucate za djecu koja nemaju dovoljan broj bodova za gimnaziju, a zele jednog dana upisati fakultet? Djeca u Zagrebu koja imaju izmedu 50 i 55 bodova, ni vrit ni mimo. Premalo za skoro sve gimnazije (izuzev sportskih, no recimo da dijete ne trenira nista).

Recimo ako dijete ima neku ideju da bi jednog dana na PBF, Kemijski tehnoloski fakultet ili PMF geologija, biologija itd.

Medicinska skola, kemijska skola Prelog, ili jedna od tehnickih skola (Ruđer, Tesla)?

Ucenik xD
19.06.2012., 23:56
Ne sekiraj se,chill,too znaci jedan bod za to,jel zna neko mozda kakava je 13-ta to me cak i zanima,prirodoslovna matematicka..:)
Jel se tesko dobiju ti bodovi za sportasa,mislim jel ima neko stim iskustva?
Hvala,pozz

Fashion Barbie
20.06.2012., 06:50
sve to stoji ako imate dovoljan broj bodova i mogucnosti izbora - gimnazija da/ne. A sto je s djecom koja nemaju izbora u Zagrebu?

Koju skolu preporucate za djecu koja nemaju dovoljan broj bodova za gimnaziju, a zele jednog dana upisati fakultet? Djeca u Zagrebu koja imaju izmedu 50 i 55 bodova, ni vrit ni mimo. Premalo za skoro sve gimnazije (izuzev sportskih, no recimo da dijete ne trenira nista).

Recimo ako dijete ima neku ideju da bi jednog dana na PBF, Kemijski tehnoloski fakultet ili PMF geologija, biologija itd.

Medicinska skola, kemijska skola Prelog, ili jedna od tehnickih skola (Ruđer, Tesla)?

Moja prijateljica je iz jednog malog mjesta u Lici. U prvom većem gradu (koji joj je svejedno bio udaljenih nekih 20 min autom/busom) je postojala samo ekonomska škola. Ona je željela gimnaziju. S 15 godina se preselila u Zagreb (u učenički dom). Danas je već i pri kraju studija. Upisala je perspektivan fakultet i danas živi u studentskom domu. Nije joj bilo toliko teško odvojiti se od svojih već sa 14-15 god jer je morala. Mislim da je u takvoj situaciji bolje otići u učenički dom nego se pomiriti s tim da u obližnjem gradu nema gimnazije/medicinske/obrtničke ili koje već škole.

S 50 do 55 bodova se u Zagrebu sigurno može upisati u 13. gimnaziju (koja ima i matematički smjer koji bi možda bio za dijete koje je usmjerenije na prirodne znanosti). Ima još gimnazija u koje može upasti s tako malo bodova. Samo se treba raspitati (mislim da može u 12. gimnaziju također).

Od ovih navedenih škola, opet ponavljam, nijedna nije nešto idealna za fakultet. Moj prijatelj je od 6. razreda osnovne znao da će na FER. Upisao je Ruđer. Uspio je čak upisati se na FER, ali mu ide puno lošije nego gimnazijalcima (iako se prije njih susreo s tom vrstom gradiva). Jednostavno od njega u srednjoj nisu zahtijevali veće količine učenja i on se tu pogubio. Za dijete koje namjerava ići na fakultet vezan uz kemijsko područje bih preporučila (ako to nije ono dijete s oko 55 bodova koje ipak može u gimnaziju) Kemijsku školu. Medicinska i ove ostale dvije su skroz neko drugo područje.

WhyJoseph
20.06.2012., 15:57
Dal netko mozda zna da li se i dalje dobivaju bodovi za preminulog roditelja.
Zelim ici u sesvetsku gimnaziju imam 57 bodova a treba mi 58 da upadnem

xxxbarney
20.06.2012., 19:31
sada ću na upis u srednju školu i dvoumim se između prirodoslove gimnazije i farmacije u medicinskoj.mogu upasti u obje a želio bih na farmaceutski fakultet,ima li tko savjet

bubamara-elena
20.06.2012., 21:04
hvala puno svima..ne padam u nesjvest kad vidim krv, ali mi malo zasmeta.

lampica777
20.06.2012., 21:27
http://www.pohrani.com/t/37/mg/FZC4cA2/untitled.jpg (http://www.pohrani.com/?37/mg/FZC4cA2/untitled.jpg)

Zanima me što bih ovdje na prijavnici trebala upisati? Ja želim u Lucijanku koja ima opći,matematički i jezični smjer. Prvi izbor mi je opći što ću navesti na drugom mjestu na prijavnici,no što bih ovdje trebala upisati? Koliko sam ja shvatila 2. i 3. izbor odnosno matematički i jezični smjer. Je li to obavezno za ispuniti? Pošto sam sigurna,jer bih stvarno trebala (61 bod) upasti u opći smjer,a o ostala 2 nisam ni razmišljala.Onda bezveze da napišem recimo matematički za 2. izbor,a jezični za 3. (ili obrnuto).

xbullet
21.06.2012., 10:32
http://www.pohrani.com/t/37/mg/FZC4cA2/untitled.jpg (http://www.pohrani.com/?37/mg/FZC4cA2/untitled.jpg)

Zanima me što bih ovdje na prijavnici trebala upisati? Ja želim u Lucijanku koja ima opći,matematički i jezični smjer. Prvi izbor mi je opći što ću navesti na drugom mjestu na prijavnici,no što bih ovdje trebala upisati? Koliko sam ja shvatila 2. i 3. izbor odnosno matematički i jezični smjer. Je li to obavezno za ispuniti? Pošto sam sigurna,jer bih stvarno trebala (61 bod) upasti u opći smjer,a o ostala 2 nisam ni razmišljala.Onda bezveze da napišem recimo matematički za 2. izbor,a jezični za 3. (ili obrnuto).

Valjda za koliko se smjerova mislis prijaviti,ako samo 1 smjer napisi opca gimnazija,valjda...

Fashion Barbie
21.06.2012., 10:37

Ja sam nešto slično preko neta ispunjavala kad sam birala seminare na faksu. Uglavnom, to je neka formalnost. Ti ćeš upasti u opći smjer sigurno, ali ima i onih koji neće pa će ih prebaciti u neki drugi i zato je taj formular općenit za sve, jedinstven. Napiši druga sva izbora za slučaj da ne upadneš (iako ćeš upast) i to je to.

lampica777
21.06.2012., 11:08
Hvala :) I još jedno pitanje-na upisnici što ovdje trebam upisati?

http://www.pohrani.com/t/1S/13B/4A6yOsoZ/untitled.jpg (http://www.pohrani.com/?1S/13B/4A6yOsoZ/untitled.jpg)

Dobro,u naziv i sjedište škole na prvu crtu upišem Gimnazija Lucijana Vranjanina, a na 2. adresu škole ili...?

A matični broj? To od škole predpostavljam,jer to negdje piše ili će to oni upisati?

kamenjar1
21.06.2012., 15:05
Tvoje mišljenje, ja i dalje stojim pri tome da je medicinska puno bolji odabir-isto se može poslije srednje upisat bilokoji faks, a ne samo medicina. Možda sam pretjerala kad sam rekla da može uz medicinski fakultet raditi ko sestra jer faks zahtjeva veliku odgovornost, trud i vrijeme, ali sustav državne mature je takav da se NE GLEDA koja si srednja škola nego se gledaju OCJENE koje usput donose i do duplo više bodova nego državna matura. Pa tako netko s primjerice ekonomskom prednjači pred nekim gimnazijalistom koji je prolazio s 4 samo zato jer je ekonomska lakša i 4 imati je sitnica. A medicinske škole imaju gimnazijski program. Išla sam u gimnaziju i znam kako to tamo funkcionira, niti su svi puni znanja i svi uče, ima solidnih učenika najviše (vrlo dobar), nekolicina odličnih i oko pet, šest po razredu sa trojkama i dvojkama. Ti pričaš o prijemnom koji je bio u tvoje doba pretpostavljam, državna je malo zeznutija i ocjene se najviše gledaju, a budimo realni u gimnaziji je nemoguće proći sa 5 bez svakodnevnog učenja po par sati. To se prema ocjenama iz osnovne ne može vidjeti, svi upisani gimnazijalisti su prolazili s 5 u oš.

I da, napisala sam najbolje državnu maturu iako knjigu nisam primila i bila sam najlošija učenica. Tri mjeseca učenja i nauči se apsolutno sve ako si iole pametan, a ne štreber ko većina gimnazijalaca.

Medicinska škola je jako dobra strukovna škola. Osobito Mlinarska koja, koliko sam imao prilike saznati iz više izvora, drži prilično visoko letvicu iako je bodovni prag za upis nizak. Međutim ona je izuzetno loš izbor za upis na bilo koji fakultet pa čak i na sestrinstvo koje bi trebalo biti logičan nastavak školovanja. Mislim da je ove godine završila zadnja generacija koj ide po 4-godišnjem programu. Oni u 3. i 4. razredu nisu imali matematiku i fiziku.
Petogodišnje školovanje za medicinsku sestru koje je trenutno aktualno, prema informacijama koje imam, također te predmete ima samo prve dvije godine. Za medicinu se boduju rezultati državne mature iz fizike, a za sestrinstvo iz matematika!! Rekao bih epic fail. Zato je gimnazija puno bolje rješenje. Istina, kemija i biologija vrlo su jake u medicinskoj ali je test državne matura, pa čak i prijemni za medicinu, više prilagođen onom što se radilo u gimnaziji. Tako bar tvrde oni koji su to iskusili. Ako se ne varam na medicinu se prošle godine nije upisao nitko tko je išao u medicinsku. Tako su mi rekli pa ako su lagali mene...

jopa1987
21.06.2012., 17:58
Evo ljudi mene opet :D
Jucer sam se prijavio za web dizajnera, no, cuo sam glasine da je lani od 40 web dizajnera u falkultet upala samo jedna cura, i otisla prvi semestar.
Kazu da je tesko i da poslje skole zapravo nemozes nista, pa me zanima ako je netko upoznat s tim; dali su to samo glasine koje se nastale od jednog ucenika koji je imao zelju da se sto manje ljudi upise za taj smjer da bi on mogao upasti, ili je to stvarno istina?
ako je moguce, sto brzi odgovor dok je jos na vrijeme podnjet prijavu na drugo mjestu :/

niki612
21.06.2012., 18:44
Evo ljudi mene opet :D
Jucer sam se prijavio za web dizajnera, no, cuo sam glasine da je lani od 40 web dizajnera u falkultet upala samo jedna cura, i otisla prvi semestar.
Kazu da je tesko i da poslje skole zapravo nemozes nista, pa me zanima ako je netko upoznat s tim; dali su to samo glasine koje se nastale od jednog ucenika koji je imao zelju da se sto manje ljudi upise za taj smjer da bi on mogao upasti, ili je to stvarno istina?
ako je moguce, sto brzi odgovor dok je jos na vrijeme podnjet prijavu na drugo mjestu :/

evo ovako,prije 2 godine,jedan moj prijatelj je također želio upisati smjer u grafičkoj školi u splitu za web dizajnera,al se na kraju predomislio jer šanse za posao nisu i neke,a više se vrednuje neko drugo zanimanje,primjerice grafički tehničar,šta je on na kraju i upisao,a za web dizajnera uvijek kasnije možeš završiti tečaj
šta se tiče faksa,nemam nikakvih informacija...

Lent11
21.06.2012., 19:35
sada ću na upis u srednju školu i dvoumim se između prirodoslove gimnazije i farmacije u medicinskoj.mogu upasti u obje a želio bih na farmaceutski fakultet,ima li tko savjet

Savjetujem prir. gimnaziju i sam ju pohađam, pružit će ti dobro znanje, a tijekom školovanja možda promijeniš mišljenje pa te počne zanimati nešto potpuno drugo.

Veronica4
22.06.2012., 10:11
Hitno trebam mišljenje-bi li se moglo upisat s 58 bodova u opću gimnaziju s bodovnim pragom 50?

Malaya Q
22.06.2012., 13:09
...S 50 do 55 bodova se u Zagrebu sigurno može upisati u 13. gimnaziju (koja ima i matematički smjer koji bi možda bio za dijete koje je usmjerenije na prirodne znanosti). Ima još gimnazija u koje može upasti s tako malo bodova. Samo se treba raspitati (mislim da može u 12. gimnaziju također).

Od ovih navedenih škola, opet ponavljam, nijedna nije nešto idealna za fakultet. Moj prijatelj je od 6. razreda osnovne znao da će na FER. Upisao je Ruđer. Uspio je čak upisati se na FER, ali mu ide puno lošije nego gimnazijalcima (iako se prije njih susreo s tom vrstom gradiva). Jednostavno od njega u srednjoj nisu zahtijevali veće količine učenja i on se tu pogubio. Za dijete koje namjerava ići na fakultet vezan uz kemijsko područje bih preporučila (ako to nije ono dijete s oko 55 bodova koje ipak može u gimnaziju) Kemijsku školu. Medicinska i ove ostale dvije su skroz neko drugo područje.

sad tek vidim da XIII gimnazija ima niski prag za upis. Po topiku na ovom forumu, nisam sigurna jeli ta gimnazija cak bolja opcija od Rudjera ili Preloga. Mada, tesko je to procjeniti samo na temelju topika na forumu!

Sto se tice upita o farmaceutskoj skoli vs. prirodoslovne gimnazije - mozda ovisi koja prirodoslovna gimnazija?

Fashion Barbie
22.06.2012., 13:53
sad tek vidim da XIII gimnazija ima niski prag za upis. Po topiku na ovom forumu, nisam sigurna jeli ta gimnazija cak bolja opcija od Rudjera ili Preloga. Mada, tesko je to procjeniti samo na temelju topika na forumu!

Sto se tice upita o farmaceutskoj skoli vs. prirodoslovne gimnazije - mozda ovisi koja prirodoslovna gimnazija?

Ja sam išla u tu školu. Žao mi je zbog toga jer sam imala 60 bodova iz osnovne i mogla sam ići u bolju školu. Što se tiče samog programa, gimnazija je kao i svaka druga i ipak sam se za 5 morala pomučiti i stvoriti radne navike. No, ja sam jedina prolazila s 5 u razredu, jedina pisala zadaće, itd. Ukratko, ekipa je tamo prilično loša (nisu se mogli zbog bodova upisati u bolju školu i praktički nisu ni zainteresirani za učenje jer bi inače i u osnovnoj imali bolje rezultate) i ako je dijete sklono padanju pod loš utjecaj, ne bih to preporučila. Tamo nije baš popularno prolaziti s 5 :D Ja sam jedina u cijelom razredu završila faks (za sad), a više od pola razreda nije ni upisalo faks (a ostali su na ekonomiji, prometu i sl). Što se tiče kvalitete samog programa, tu ne trebate brinuti, ali dijete je praktički prepušteno samo sebi da se bori učenjem protiv ostatka razreda koji ne radi ništa i prolazi s 3. Ja sam recimo stvorila odlične radne navike, faks završila u roku (doduše, pravo koje je društveni faks, ali sam ja išla u opći smjer).

Mislim da je prirodoslovna gimnazija u svakom slučaju bolji izbor od strukovne škole (prvenstveno zbog državne mature) :) No, mislim na kraju krajeva da sve treba prilagoditi sposobnostima djeteta. Gimnazija ne garantira upad na uspješan faks ako dijete nema radne navike, nije zainteresirano za učenje. Imat će prosječne ili loše ocjene i tek onda će si stvoriti problem pri upisu na faks, a s gimnazijom nema posla. Najveće šanse ima ako je odličan učenik u gimnaziji i ako dobro napiše državnu maturu. Ponavljam, put do fakulteta nije baš lagan iz strukovne škole i malo ih je na nekim perspektivnijim fakultetima na koji ciljate, ali nije nemoguće. Treba to dobro izvagati prvenstveno uzimajući u obzir djetetove sposobnosti i volju za učenjem.

xxxbarney
22.06.2012., 14:40
Savjetujem prir. gimnaziju i sam ju pohađam, pružit će ti dobro znanje, a tijekom školovanja možda promijeniš mišljenje pa te počne zanimati nešto potpuno drugo.

da,a zanima me da li je preteška prir.gimnazija

DerrickRose
22.06.2012., 17:04
Evo i ja san jedan od osmasa koji se jos uvik dvoume :kava:
Sta mislite koji je bolji izbor, opca gimnazija ili elektrotehnicka smjer "tehnicar za racunalstvo" ?
S kojom od te dvi skole imam vecu vjerojatnost da cu upast na neki informaticki fakultet ? :ne zna:

Fashion Barbie
22.06.2012., 17:28
Sta mislite koji je bolji izbor, opca gimnazija ili elektrotehnicka smjer "tehnicar za racunalstvo" ?
S kojom od te dvi skole imam vecu vjerojatnost da cu upast na neki informaticki fakultet ? :ne zna:

Vjerovao ili ne, s općom gimnazijom :D

kamenjar1
22.06.2012., 19:02

Da se ne ponavlja stalno isto pitanje-ako želite ići na fakultet i najgora opća gimnazija dat će vam znanje na većem nivou nego bilo koja strukovna škola(govorim o mogućnostima, naravno da će se individue razlikovati). Gimnazija je zamišljena kao priprema za fakultet, a razne strukovne škole kao priprema za zaposlenje na mjestu tehničara.
Da budem fer, neke strukovne škole obrađuju pojedine predmete na način koji će ti dati veće znanje nego gimnazija ali na državnoj maturi obuhvaćeno je gradivo koje se radi u gimnaziji. Ono što se uči u Ruđeru, medicinskoj, Tesli, Končaru, a ne uči se u gimnaziji ne traži se na Državnoj maturi. Jedan maturant sa Ruđera(vjerojatno nešto najbolje poslije gimnazije) znat će više o računalima nego maturant iz XV gimnazije ali na DM nijedno pitanje neće biti iz tog područja. Isto je sa kemijom i biologijom koja se uči u medicinskoj. Steknu se neka specifična znanja bitna za sam posao medicinske sestre ili čak liječnika ali na maturi je samo ono što je obrađeno u gimnaziji.
Gimnazija je jedna višegodišnja priprema za SVE fakultete, a strukovne škole su za one koji se ne misle dalje školovati. Istina, i oni imaju tu mogućnost ali program tih škola ne trudi se pratiti zahtjeve za upise na fakultet.

I iz tih škola učenici se upisuju na fakultete ali njihova pozicija nije ista kao kod gimnazijalaca i to je tako jer je sustav tako zamišljen:gimnazija-fakultet, strukovna-posao. Dakle na faks iz stukovne je povlastica koju uživaju ti učenici ali ono što će im biti pruženo tokom školovanja nije na nivou gimnazije.

Razni su razlozi zbog kojih će vam netko reći da je za neke fakultete bolja strukovna ali nijedan od njih ne spada u kategoriju objektivnih. Još nešta je bitno napomenuti. U gimnazije mahom dolaze učenici koji žele učiti. Čak i oni zadnji upisani. U strukovnim školama najčešće svaki razred dobije nekoliko problema koji su u stanju sabotirati nastavu i drastično sniziti kriterije.

Vjerujte znam što govorim jer u obitelji imama oba slučaja.

DerrickRose
22.06.2012., 22:15
Vjerovao ili ne, s općom gimnazijom :D

A to cu vjerojatno i izabrat :D

...

Hvala na opsirno napisanom odgovoru :top:
Sad su mi dosta jasnije razlike izmedju tih dviju skola.
I kolko san shvatia s gimnazijom cu vjerojatno postic bolji uspjeh na DM, ali na faksu cu ipak malo kaskat za razliku od onih koji su isli u strukovnu koja se bavi bas tim podrucjem. Tako da to ima prilicno pluseva, ali i minusa.

borntobewinner
22.06.2012., 22:21
I kolko san shvatia s gimnazijom cu vjerojatno postic bolji uspjeh na DM, ali na faksu cu ipak malo kaskat za razliku od onih koji su isli u strukovnu koja se bavi bas tim podrucjem. Tako da to ima prilicno pluseva, ali i minusa.

Kako u čemu :mig:
Recimo, ako budeš išao na neki tehnički faks, kao gimnazijalac ćeš kaskati u strukovnim predmetima, ali ćeš biti bolji u matematici. Ali sve se to izjednači nakon mjesec dana :D

kamenjar1
22.06.2012., 22:50

Najbitnije je da se ti upišeš na faks, a poslije ćeš manje više sve pohvatati jer se ipak kreće od nekog početka tj. ne očekuje se nekakvo predznanje iako će ti biti lakše ako si se susretao/la sa stvarima poput digitalnih i elektroničkih sklopova. Ono što će te gimnazija prisiliti jest da konstantno učiš i stvoriš(zadržiš) radne navike. U tehničkm školama su kriteriji ipak niži jer se tamo upisuju i oni sa 43 boda pa se program dosta prilagođava prosjeku. Tamo se jedan pravi odlikaš sa 15-ak bodova više i dobrim razumjevanjem matematike i fizike iz osnovne neće baš oznojiti. Npr. u Tesli imaš više matematike nego u općoj ali je završno znanje u prosjeku lošije(iznimke uvjek postoje). Problem je u tome što se puno tih sati potroši na one koji ni u 4. razredu još nisu na ti sa množenjem i dijeljenjem razlomaka.
Uglavnom želim ti puno uspjeha u daljnjem školovanju.

SAS
22.06.2012., 22:51
Samo mala opaska, ako kojim slučajem poslije gimanzije neidete dalje budete bili nitko i ništa. Imam takvih par prijatelja i poznanika koji su gimnazije završili i čak upali na željeni faks jednostavno su svremenom izgubili volju za učenjem i tako imaju samo gimnaziju. Neki poslije gimnazije nisu htijeli ići dalje jer im se život okrenuo naglavačke bilo zbog financije ili su izgubili volju za učenjem jer im je dosta škole i zajebancije koje nosi škola. Sada ti isti ljudi čiste podove ili su na baušteli, a neki i viječito na burzi bez nade.

Ljudi, poslije 4 godine škole bilo gimnazija ili neka druga srednja uživotu se može svašta okrenuti tako da baš prema mojim saznanjima nisam nikako za gimnaziju ako već znate što želite raditi, jer ćete poslije gimnazije biti nitko i ništa.
Imao sam jednog kolegu u srednjoj strukovnoj školi koji je imao iz osnovne sve 5 i prolazio je s 5.0 i nije želio ići u gimnaziju jer je rekao da poslije gimnazije si nitko i ništa, plus u srednjoj je i dalje imao sve 5 i prolazio s 5.0. Da bi zajedno dalje išli na isti faks i smijer. Čak je lik bio doslovno prvi na listi od hrpu ljudi prilikom upisa na faksu. Da bi on nakoncu skoro izašao iz faksa bez papira koliko je bio zaglibio jer mu se nekaj okrenulo u glavi i tako mu je jednostavno želja za učenjem otpala na nulu.

A ove spike da ćete steći radne navike u gimnaziji to zaboravite ili jeste taj tip ili niste i to je to. U mojoj srednjoj školi su forsirali radne navike i te sheme i nitko od učenika nije mario za time i imali su ocijene takve kakve su imali. Nijednog čovijeka na svijetu nemožeš natijerati na radne navike, ako to on neželi.

DerrickRose
22.06.2012., 23:03
..
Uglavnom želim ti puno uspjeha u daljnjem školovanju.

Dakle, ispostavilo se bas kako sam i ocekivao, gimnazija je ipak najbolji izbor.
Hvala na zeljama :D

Kako u čemu :mig:
Recimo, ako budeš išao na neki tehnički faks, kao gimnazijalac ćeš kaskati u strukovnim predmetima, ali ćeš biti bolji u matematici. Ali sve se to izjednači nakon mjesec dana :D

Samo ce mi tribat volje da to nadoknadin, valjda cu je imat :D

Ljudi, poslije 4 godine škole bilo gimnazija ili neka druga srednja uživotu se može svašta okrenuti

Da, to je zapravo i najveci problem, nadam se da cu tad razmisljat isto k'o i sad, a trenutno mi sva logika nalaze da bi treba ic na faks :ne zna:

Undertaker05
22.06.2012., 23:13
Imam pitanje ja sam iz Dubrovnika, pa oće li bit ikakvih problema pri upisu u tu gimnaziju (13.) u Zagrebu...

SAS
22.06.2012., 23:26
Da, to je zapravo i najveci problem, nadam se da cu tad razmisljat isto k'o i sad, a trenutno mi sva logika nalaze da bi treba ic na faks :ne zna:

čuj 4 godine je puno i zbilja se svašta može dogoditi, a to da ćeš bolje proći DM jer si išo u gimnaziju nemoj se stime zamarati jer dotle u tih 4 godine bude se svašta promijenilo stom DM, zato kaj svake godine se učenici žale i sad idu promijene na bolje istina da ide puževim koracima al ide

ah da kada budeš imao 16-17-18 godina u gimnaziji gdje ima puno cura i dečkiju, čuvaj se ljubavnih jadi !
Zato kaj tada hormoni pucaju na veliko zbog čega bi mogao posustati u učenju jer ti ova neuzvraća ljubav, izdala te i te sheme, sve to ignoriraj cura će uvijek biti i bit će ih i nakon faksa ! :D

DerrickRose
22.06.2012., 23:34
ah da kada budeš imao 16-17-18 godina u gimnaziji gdje ima puno cura i dečkiju, čuvaj se ljubavnih jadi !
Zato kaj tada hormoni pucaju na veliko zbog čega bi mogao posustati u učenju jer ti ova neuzvraća ljubav, izdala te i te sheme, sve to ignoriraj cura će uvijek biti i bit će ih i nakon faksa ! :D

:rofl::rofl::rofl:

A sto se tice DM, nadam se da ce se stvarno promjent, pogotovo ako su ovogodisnje zalbe na maturu iz hrvatskog ispravne :ne zna:

borntobewinner
22.06.2012., 23:35
:rofl::rofl::rofl:

A sto se tice DM, nadam se da ce se stvarno promjent, pogotovo ako su ovogodisnje zalbe na maturu iz hrvatskog ispravne :ne zna:

a) Nisu.
b) Koji god način upisa bio kad tebi bude vrijeme za faks, bit će prilagođen gimnazijskom programu.

kamenjar1
22.06.2012., 23:36
Samo mala opaska, ako kojim slučajem poslije gimanzije neidete dalje budete bili nitko i ništa. Imam takvih par prijatelja i poznanika koji su gimnazije završili i čak upali na željeni faks jednostavno su svremenom izgubili volju za učenjem i tako imaju samo gimnaziju. Neki poslije gimnazije nisu htijeli ići dalje jer im se život okrenuo naglavačke bilo zbog financije ili su izgubili volju za učenjem jer im je dosta škole i zajebancije koje nosi škola. Sada ti isti ljudi čiste podove ili su na baušteli, a neki i viječito na burzi bez nade.

Ljudi, poslije 4 godine škole bilo gimnazija ili neka druga srednja uživotu se može svašta okrenuti tako da baš prema mojim saznanjima nisam nikako za gimnaziju ako već znate što želite raditi, jer ćete poslije gimnazije biti nitko i ništa.
Imao sam jednog kolegu u srednjoj strukovnoj školi koji je imao iz osnovne sve 5 i prolazio je s 5.0 i nije želio ići u gimnaziju jer je rekao da poslije gimnazije si nitko i ništa, plus u srednjoj je i dalje imao sve 5 i prolazio s 5.0. Da bi zajedno dalje išli na isti faks i smijer. Čak je lik bio doslovno prvi na listi od hrpu ljudi prilikom upisa na faksu. Da bi on nakoncu skoro izašao iz faksa bez papira koliko je bio zaglibio jer mu se nekaj okrenulo u glavi i tako mu je jednostavno želja za učenjem otpala na nulu.

A ove spike da ćete steći radne navike u gimnaziji to zaboravite ili jeste taj tip ili niste i to je to. U mojoj srednjoj školi su forsirali radne navike i te sheme i nitko od učenika nije mario za time i imali su ocijene takve kakve su imali. Nijednog čovijeka na svijetu nemožeš natijerati na radne navike, ako to on neželi.

Dobar post kojem bih dodao jedno moje razmišljane vezanu za radne navike. Ako se DerricRose može upisati u gimnaziju pretpostavljam da iza toga ipak stoje određene radne navike. Ne znam za vašu srednju školu ali gimnazija će te itekako natjerati da te radne navike zadržiš pa i unaprijediš jer je jednostavno tako koncipirana.
To baš nije slučaj u strukovnim školama gdje se ipak traži manje pa jedna učenik sa dobrim predznanjem, zbog već navedenih razloga u prijašnjim postovima, može tu školu proći bez osobitog truda.
E sad vjerujte mi na riječ, jer sam se toga nagledao, da se radne navike znaju vrlo lako smanjiti pa čak i izgubiti u sterilnim i nemotivirajućim sredinama i poslije se vrlo teško vraćamo u staru formu. Četiri godina plandovanja i zatim dolazak na fakultet poput FER-a koji zahtjeva danonoćni angažman može biti jedan od razloga zašto neki ljudi odustaju i ne snalaze se.
Nisam stručan u tom području ali, kao što sam već napomenuo, nagledao sam kako se perspektivni i vrijedni ljudi smješteni u sredinu gdje se rad ne cijeni , nakon promjene uvjeta i poslodavca, vrlo teško vraćaju radnim navikama.

Demona
22.06.2012., 23:42
Ako se DerricRose može upisati u gimnaziju pretpostavljam da iza toga ipak stoje određene radne navike. Ne znam za vašu srednju školu ali gimnazija će te itekako natjerati da te radne navike zadržiš pa i unaprijediš jer je jednostavno tako koncipirana.

Ja se ne bih baš složila s ovim. Ubiti, ne znam kako definiraš radne navike. Ja sam završila gimnaziju, mrzila sam učit, učila sam koji dan prije kontrolnog. Na faxu sam jednako "marljiva". Ne sjećam se kad sam zadnji put spremala neki ispit duze od 4 dana.
Rekla bih da ovisi od gimnazije do gimnazije, kao i od osobe do osobe.
Ja bih preporučila gimnaziju, ne zbog usvajanja nekakvih radnih navika, nego zbog širih mogućnosti koje imaš kad ju završiš. Toliko nepotrebnih sranja učiš kroz 4 godine, da su ti svi fakulteti opcija (osim akademija vjerojatno :D )

kamenjar1
22.06.2012., 23:48
Imam pitanje ja sam iz Dubrovnika, pa oće li bit ikakvih problema pri upisu u tu gimnaziju (13.) u Zagrebu...

Ako imaš dovoljno bodova, osim mogućih financijskih, nostalgičarskih:mama: i problema vezanih za smještaj, ja zaista ne vidim šta bi ti stajalo na putu da školovanje ne nastaviš u toj školi.

SAS
23.06.2012., 01:09
Dobar post kojem bih dodao jedno moje razmišljane vezanu za radne navike. Ako se DerricRose može upisati u gimnaziju pretpostavljam da iza toga ipak stoje određene radne navike. Ne znam za vašu srednju školu ali gimnazija će te itekako natjerati da te radne navike zadržiš pa i unaprijediš jer je jednostavno tako koncipirana.
To baš nije slučaj u strukovnim školama gdje se ipak traži manje pa jedna učenik sa dobrim predznanjem, zbog već navedenih razloga u prijašnjim postovima, može tu školu proći bez osobitog truda.
E sad vjerujte mi na riječ, jer sam se toga nagledao, da se radne navike znaju vrlo lako smanjiti pa čak i izgubiti u sterilnim i nemotivirajućim sredinama i poslije se vrlo teško vraćamo u staru formu. Četiri godina plandovanja i zatim dolazak na fakultet poput FER-a koji zahtjeva danonoćni angažman može biti jedan od razloga zašto neki ljudi odustaju i ne snalaze se.
Nisam stručan u tom području ali, kao što sam već napomenuo, nagledao sam kako se perspektivni i vrijedni ljudi smješteni u sredinu gdje se rad ne cijeni , nakon promjene uvjeta i poslodavca, vrlo teško vraćaju radnim navikama.

Radne navike se mogu mijenjati kako vijetar puše ovisno o situaciji motiviranosti. Badava je kaj neko prolazi 5.0 u osnovnoj to neznači da će tako nastaviti i u gimnaziji s 5.0, ne u smislu jer je teže već može izgubiti motivaciju za učenjem zato što gradiva nisu zanimljiva. Obično ko može prolaziti s 5.0 nema problema s učenjem bar nebi trebao imati tih problema jer inaće kak bi ostvario tako visoke ocijene.
Ja imam dosta godine škole iza sebe tako da znam oćemu pričam. Ak ti predmet nije zanimljiv i nisi motiviran za taj predmet padaš jer ga neželiš učiti. A radne navike kakve god da jesu moš slobodno okačiti mački o rep upravo zbog nemotiviranosti. Imao sam milijun trenutaka nemotiviranosti iz koje sam se morao sam izvuči i natijerati se da učim zbog brige da nepadnem razred odnosno da ponovno neupisujem isti predmet.

Želim svima uspijeh u upis u željenu školu i da ju završite ! :mig:

Neo The Anomaly
23.06.2012., 05:26

Samo da još napomenem, ovaj post se odnosi na prosječno ambiciozne ljude. Ako ste iznadprosječno ambiciozni i željni napraviti više, zanemarite to, zamaranje tim stvarima vam može samo oduzeti energiju. :mig:

Fashion Barbie
23.06.2012., 06:55
Samo da još napomenem, ovaj post se odnosi na prosječno ambiciozne ljude. Ako ste iznadprosječno ambiciozni i željni napraviti više, zanemarite to, zamaranje tim stvarima vam može samo oduzeti energiju. :mig:

S ovim bih se složila.

Rekla bih da se odnos prema učenju vidi već od malih nogu. Ja bih prvo napisala zadaću pa onda izašla u park, itd. Nije me nitko nikad morao tjerati da ispunjavam svoje obveze. U osnovnoj nije toliko teško prolaziti s 5, ali mislim da se vidi kad se dijete muči s učenjem i kad uči kampanjski. Takav netko će vjerojatno nastaviti s istim tipom učenja u srednjoj. Tamo više neće prolaziti s 5 jer je gradivo teže i veće, ali će recimo prolaziti s 4. Ako ne nađe neki faks koji će ga motivirati (nego će recimo upisati ekonomiju ili pravo jer eto, ne zna što bi drugo studirao) neće ni tamo profitirat jer nema radne navike (a to vuče još od osnovnjaka) i pored toga je naviklo učiti kampanjski, odustajat od svega kad postane preteško, itd. Ne podržavam da svi upisuju djecu u gimnazije jer mislim da nisu svi za to. Danas je praktički sramota ići u strukovnu školu ili ne studirati kasnije, a imamo i previše loših studenata. No, opet mi je glupo razmišljati u smjeru "što ako me nešto pukne u srednjoj ili na faksu za x godina i odjednom odlučim ne učiti". Kao da će se netko odmah zaposliti sa srednjom ekonomskom ili turističkom. Nema kruha ni s ekonomskim faksom, a kamoli školom.

lampica777
23.06.2012., 10:40
Hvala :) I još jedno pitanje-na upisnici što ovdje trebam upisati?

http://www.pohrani.com/t/1S/13B/4A6yOsoZ/untitled.jpg (http://www.pohrani.com/?1S/13B/4A6yOsoZ/untitled.jpg)

Dobro,u naziv i sjedište škole na prvu crtu upišem Gimnazija Lucijana Vranjanina, a na 2. adresu škole ili...?

A matični broj? To od škole predpostavljam,jer to negdje piše ili će to oni upisati?

Zna netko? :/

DerrickRose
23.06.2012., 12:10
No, opet mi je glupo razmišljati u smjeru "što ako me nešto pukne u srednjoj ili na faksu za x godina i odjednom odlučim ne učiti". Kao da će se netko odmah zaposliti sa srednjom ekonomskom ili turističkom. Nema kruha ni s ekonomskim faksom, a kamoli školom.

+1, pogotovo ovaj zadnji dio posta, sestra mi je 4. godina turisticke i ne vidim bas neki odredjeni posao koji bi ona mogla raditi sa srednjom bez faksa.. Tako da ispada da bi vise-manje poslije svake cetverogodisnje srednje skole trebalo studirati, pa ni tu gimnazija nije nista losija :ne zna:.

Radne navike se mogu mijenjati kako vijetar puše ovisno o situaciji motiviranosti.

Pa i u osnovnoj se ne uci nesto vezano za odredjenu struku, isto se uci opcenito. Tako da je vecini osnovna dosadna i u njoj ne vide neku motivaciju.
U gimnaziji je, naravno, to puno opsirnije, al' ako shvacas da jednostavno moras ucit to ne bi treba bit problem, bar mi se tako cini..
I kako kamenjar kaze, ipak treba imat neke radne navike da bi dosa do gimnazije.

Neo The Anomaly
23.06.2012., 12:49
No, opet mi je glupo razmišljati u smjeru "što ako me nešto pukne u srednjoj ili na faksu za x godina i odjednom odlučim ne učiti". Kao da će se netko odmah zaposliti sa srednjom ekonomskom ili turističkom. Nema kruha ni s ekonomskim faksom, a kamoli školom.

OK, i to, ali ja nisam mislio ići toliko u dubinu kad sam ono rekao. :D

Fashion Barbie
23.06.2012., 13:50
OK, i to, ali ja nisam mislio ići toliko u dubinu kad sam ono rekao. :D

Ma dobro, ja sam se nadovezala jer volim laprdat (što se vidi iz priloženog) :zubo:

kamenjar1
23.06.2012., 15:01
Naravno da ne treba razmišljati u stilu "šta ako mi pukne pa ne želim učiti u srednjoj" ali ja vidim problem u tome što mladi nisu baš upoznati sa procesom školovanja, a imali smo prilike vidjeti da ni ministru Jovanoviću i nekima iz njegove ekipe nije najjasnije što je DM.
Čitajući napise po netu, slušajući razgovore mladih i aktivno sudjelujući u odabiru škole (budući da sam i sam roditelj) dobio sam potvrdu za gore izrečeno-veliki broj roditelja i osmoškolaca ustvari ne zna mnoge bitne stvari.
Nedavno sam razgovarao sa poznanikom koji kaže da će mu sin u gimnaziju pa ako ne bude išlo onda nek slaže kompjutore jer se u to kao kuži i da će ga svatko zaposliti prije nego onoga ko je završio neku "običnu" školu!!??
E pa ne bu išlo baš tak. Totalno krivo.

Rekli smo da je gimnazija priprema za fakultet i da je DM ustvari prijemni ispit koji je napravljen u skladu sa gimnazijskim programom. Strukovne škole napravljenu se kako bi se mladi koji pokazuju interes za određena područja nakon završetka srednje škole mogli odmah zaposliti. Za funkcioniranje jednog sistema nisu potrebni samo inžinjeri već i veliki broj kvalitetnih tehničara. Upis na fakultete iz strukovnih škola možemo shvatiti samo kao privilegiju koju imaju ti učenici. Slijedom toga nije za očekivati da će DM postati lakša već teža kako bi se napravila što bolja selekcija.
Završetkom strukovne škole imaš zanimanje s kojim se možeš zaposliti kao elektičar, strojar, tokar, medicinska sestra...

Završetkom gimnazije ti NEMAŠ ZANIMANJE. U praksi to znači da za bilo koje zanimanje gdje se traži SSS nisu u ravnopravnom položaju jer nisi stekao znanja za raditi već studirati, a daljnim usklađivanjem sa EU zakonima te stvari jednostavno neće biti dozvoljene pa se neće ni moći dogoditi da tatin prijatelj nekog gimnazijalca bez fakulteta zaposli na poslu slaganja računala. Kako ne možeš biti medicinska sestra samo sa gimnazijom tako će se na formalnoj naobrazbi inzistirati i za druga zanimanja pa će na kraju ostati izuzetno mali broj mjesta gdje će gimnazijalac moći raditi(u praksi je već dobrim dijelom tako).

15 godina je prerano za donositi životne odluke ali sistem tako funkcionira pa bi bilo dobro zajedno sa roditeljima realno sagledati situaciju. Bolje je upisati nešto što te zanima,to završiti i dobiti zanimanje uz mogućnost upisa na fax, nego forsirati gimnaziju pa završiti kao manualni radnik. Da ne spominjem financijsku situaciju koja ima tendenciju ići na gore. Mnogi od nas svom djetetu kroz koju godinu možda neće moći priuštiti upis na fakultet. To je realnost s kojom treba računati.

Fashion Barbie
23.06.2012., 18:17
Naravno da su u krivu što se tiče toga da će netko radije zaposliti gimnazijalca bilo gdje jer gimnazijalac nema zanimanje. No, roditelji također moraju znati da ni s mnogim srednjim školama nema posla jer naprosto tržište ne traži ekonomiste, upravne referente (ne traže ni upravne pravnike koji ipak završe upravni studij), frizerke, fotografe, itd. Mnoge te škole su zapravo neperspektivne i zato mnogi kasnije planiraju na fakultet. Ukoliko dijete nije zainteresirano za učenje (ili nema neke sposobnosti), jasno je da neće ići u gimnaziju i mučiti se kasnije na fakultetu. To dijete praktički nema izbora i mora se odlučiti za neku strukovnu školu. Kasnije može i na fakultet, ali je time ograničeno za veliki broj fakulteta. Recimo da je dijete išlo u turističku u kojoj uopće nema fizike, biologije nešto malo, kemije i mnogih drugih gimnazijskih predmeta. To dijete je praktički ograničeno na vrlo usko područje kad bude biralo fakultete (i to ne na baš perspektivno područje...može upisati filozofski, novinarstvo, politologiju, učiteljski faks i koje kakve privatne škole). Djecu (koja su sada spremna učiti i žele na fakultete) ne treba plašiti s tim "što ako" pitanjima. Bitno je da u tom trenutku nađu odgovarajuću školu. Tu trebaju roditelji uskočiti svjesni sposobnosti svoje djece. Mnogi nekako upišu djecu u bilo koju gimnaziju u koju dijete može upasti jer imaju sami želju da dijete završi fakultet, a nisu toliko ni svjesni da dijete uči kampanjski i općenito nije zainteresirano za obrazovanje. Znam takve roditelje i na kraju je rezultiralo time da su odustajali nakon 1. ili 2. godine državnog fakulteta i upisivali neke privatne škole (tipa Vern, Libertas i sl). Za takvo dijete je gimnazija i fakultet gubljenje vremena, slažem se.

lucky12
24.06.2012., 18:49
Pozdrav,
meni ove godine idu upisi za srednju školu i još sam u dvojbi. Mislim se između prve i druge jezične gimnazije,al ne znam koja je bolja. Može mi neko reć kakvi su im profesori, kakva je ekipa, koja je teža i tako to? Bila bih zahvalna kad bi mi neko napisa :rolleyes:

Ej,ja imam isti problem. 1. Ili 2. Gimnazija. Svi kazu da je 1. Bolja i laksa al da je teze upast, i uglavnom su profesori puno bolji i blaži. Dok je kod druge obratno šamo sta dobijes znanje pogotovo za maturu í za jače fakultete... Ja imam 57 bodova i neznam u koju cu prije upast?? Ljudi pisite nesto,bilo sto...
Help :)

soky131
25.06.2012., 00:10
Za pocetak jedno glupo pitanje, jel ikako moguce studirat medicinu s ekonomskom skolom, preciznije upravnim referentom? Oduvijek me zanimala medicina i slobodno bi mogao rec da mi je san postati doktor, ali u osnovnoj nisam ucio i nazalost imam samo 43 boda i gimnaziju nemogu nikako upisat.

Onda drugo pitanje, za koje srednje skole se gledaju fizika i kemija za racunanje bodova, ako takve postoje uopce? Iz ta dva predmeta sam uvijek imao 4/5 dok iz zemljopisa i povijest 3/4 i to mi poprilicno smanjuje bodove.

I trece, jel se dobivaju bonus bodovi ako mi je tata branitelj ili ima ptsp? Svi mi govore da se dobivaju i da su prosle godine neki dobivali bonus bodove, ali ove se cini da nije tako. Mama mi je bila u gimnaziji da pita za to valjda i rekli su joj da se ne dobivaju. To mi je malo cudno s obzirom da svi govore da se dobivaju i da su se prosle godine dobivali pa eto da pitam, mozda bi nekim cudom mogao skupiti dovoljno bodova da upadnem u matematicku ako nista drugo pa da mogu sigurno studirat medicinu. Prosle godine su se sa 47-48 upisivali u gimnaziju i upali.

mujsapujsa
25.06.2012., 00:34
za početak
dragi moj nije da te ubijam u pojam ali sa 43 boda teško možeš upisat pristojnu školu
s druge strane možeš u tehničare za računarstvom,tamo ti gledaju fiziku i tehnički,
uči,završi i upiši željeni faks
teoretski iza svake završene 4godišnje srednje,dobrih ocjena i rezultata na maturi možeš na bilo koji faks
bodovi za PTSP od ove godine idu teže nego do sad
moraš imat bodove za prag i onda eventualno uzimaju dodatne u obzir
ali i to kao i sve kod nas je podložno vezama i vezicama

soky131
25.06.2012., 01:04
za početak
dragi moj nije da te ubijam u pojam ali sa 43 boda teško možeš upisat pristojnu školu
s druge strane možeš u tehničare za računarstvom,tamo ti gledaju fiziku i tehnički,
uči,završi i upiši željeni faks
teoretski iza svake završene 4godišnje srednje,dobrih ocjena i rezultata na maturi možeš na bilo koji faks
bodovi za PTSP od ove godine idu teže nego do sad
moraš imat bodove za prag i onda eventualno uzimaju dodatne u obzir
ali i to kao i sve kod nas je podložno vezama i vezicama

Ma znam sve to nazalost, sam sam si kriv za to. Kada sam trebao ucit nisam i smijao sam se tome, sada kada sam shvatio da sam si mozda zivot upropastio jer necu moc radit ono sto zelim tj. morat cu radit nesto sto ne zelim, vise mi nije nimalo smijesno.

Ako se sjecam dobro mislim da samo 2 godine biologije naprimjer ima u ekonomskoj, kako bi s tim znanjem mogao studirat medicinu?

Aha, znaci od toga nista.

evomene
25.06.2012., 02:33
Mislim da je jako, jako teško upisati medicinu, a da neideš u gimnaziju ili eventualno medicinsku. Za Zagreb treba polagati prijamni koji se sastoji od kemije, biologije i fizike, a rijetko koja škola ima ta tri predmeta kroz sve četiri godine. Također je uvjet slušanje latinskog najmanje dvije godine, a ako ga nisi imao kroz srednju školu trebaš ga naknadno položiti.
Nije nemoguće, ali trebalo bi već od 1. razreda uz školsko gradivo učiti i gimnazijsko gradivo iz tih par predmeta jer se to ne može stići u pola godine ili godinu.

A i nekako ne znam kako bi se ti snašao na medicini. 43 bodova iz osnovne je malo čak i ako kažeš da nisi ništa učio. Postoje ljudi koji padaju godine na medicini, a da su prolazili s 5.0 u nekim od najboljih srednjih škola u Hrvatskoj.

Fashion Barbie
25.06.2012., 06:59
Iz ekonomske na medicinu...vrlo teško. Upiši radije medicinsku pa kasnije odi na zdravstveno veleučilište (recimo za fizioterapeuta).

borntobewinner
25.06.2012., 08:38
Za pocetak jedno glupo pitanje, jel ikako moguce studirat medicinu s ekonomskom skolom, preciznije upravnim referentom? Oduvijek me zanimala medicina i slobodno bi mogao rec da mi je san postati doktor, ali u osnovnoj nisam ucio i nazalost imam samo 43 boda i gimnaziju nemogu nikako upisat.

Onda drugo pitanje, za koje srednje skole se gledaju fizika i kemija za racunanje bodova, ako takve postoje uopce? Iz ta dva predmeta sam uvijek imao 4/5 dok iz zemljopisa i povijest 3/4 i to mi poprilicno smanjuje bodove.

I trece, jel se dobivaju bonus bodovi ako mi je tata branitelj ili ima ptsp? Svi mi govore da se dobivaju i da su prosle godine neki dobivali bonus bodove, ali ove se cini da nije tako. Mama mi je bila u gimnaziji da pita za to valjda i rekli su joj da se ne dobivaju. To mi je malo cudno s obzirom da svi govore da se dobivaju i da su se prosle godine dobivali pa eto da pitam, mozda bi nekim cudom mogao skupiti dovoljno bodova da upadnem u matematicku ako nista drugo pa da mogu sigurno studirat medicinu. Prosle godine su se sa 47-48 upisivali u gimnaziju i upali.

Uvjet za upisivanje medicine je da si imao najmanje 2 godine biologije, fizike i kemije u srednjoj, što u ekonomskoj nećeš imati.

kamenjar1
25.06.2012., 12:16

Nisi naveo u kojem gradu se misliš upisati ali ako se radi o Zagrebu sumnjam da možeš upasti ubilo koju gimnaziju čak i da postoje bodovi za PTSP, alergije, astme, rastavljene roditelje(ne dao bog) i sl.
Što se tiče škole koja najbliže zadovoljavala kriterije upisa na medicinski fakultet logično bi bilo da to bude medicinska. Međutim ona je sada petogodišnja škola podređena zvanju medicinske sestre i to, čini mi se, više nego što je to bio četverogodišnji program. Ovdje taj program možeš preuzeti http://ss-medicinska-pu.skole.hr/?news_hk=5388&news_id=190&mshow=724#mod_news Kao što vidiš fizika, kemija i biologija(tu su i matematika i hrvatski) uči se samo prva dva razreda. Strukovni dio nudi slične predmete(biokemija, mikrobiologija, anatomija)međutim nisam siguran da to prati gimnazijski program koji je prisutan na državnoj maturi i prijemnom za medicinu.

Npr. blizak slučaj mi je kada je gimnazijalka htjela pomoći prijateljici iz medicinske škole kemiju pa je ispalo da se prilično razlikuje od onog što se uči u gimnazji. Naglasak je na sasvim drugim stvarima. Ali ovo nemoj uzeti kao nešto što bi bilo pravilo jer je uzorak na kojem temeljim svoj sud zaista malen.
Obrati pažnju i na to da se u 4. i 5. razredu uče uglavnom stručni predmeti uz puno prakse pa su velike šanse da ćeš zaboraviti dobar dio gradiva koji se traži na maturi.
I po starom, 4-godišnjem sistemu teško se iz medicinske škole upadalo na faks, a vjerujem da će sada biti još teže(još nijedna generacija nije završila po novom sistemu pa nema pokazatelja). Navodno se medicinske škole bitno razlikuju u kvaliteti i kriterijima. Od medicinskih škola na ZG području preporučio bih Mlinarsku(stroži kriteriji).

Ja bih ti savjetovao da se raspitaš i o detaljima za upis u prirodoslovnu školu Vladimir Prelog(kemijski tehničar). Za školu sam čuo da je sasvim OK, daje se fakultativno latinski, a za program iz ključnih predmeta kažu da je uglavnom gimnazijski. Na http://www.psvprelog.hr/ pod smjeovi imaš detaljnije.
Sad da li bi 43 boda bila dovoljna(prag 42) moraš provjeriti.

soky131
25.06.2012., 13:07
@evomene
Tako sam i mislio nazalost.
Snasao bi se ok, bar mislim. Oduvijek sam volio fiziku,kemiju i biologiju, jedini predmeti koji me zanimaju, dok povijest i zemljopis nemogu ucit, jednostavno mi je dosadno i nemam ni najmanju zelju naucit nesto iz tih predmeta. Ako sam dovoljno uporan i ako to zelim biti u zivotu mislim da bi mogao proc faks.

@Fashion
Nemam nikakvu zelju za fizioterapeuta :S

@borntobe
A koliko cu imat godina ako znas? Onaj cd na kojem to pise sam nazalost izgubio tako da nemogu nac sam, a na njihovoj stranici ne pise.

@kamenjar
Aha, zaboravio sam. U Vukovaru.
Mislim da ni za nju nemam dovoljno bodova.

Zahvaljujem svima na odgovorima.

borntobewinner
25.06.2012., 13:23
@borntobe
A koliko cu imat godina ako znas? Onaj cd na kojem to pise sam nazalost izgubio tako da nemogu nac sam, a na njihovoj stranici ne pise.

Ekonomski tehničari imaju kemiju i biologiju jednu godinu, a fiziku uopće nemaju. Trebalo bi biti isto i za upravne referente :ne zna:

Što još postoji u Vukovaru od srednjih škola? Fizioterapeut, farmaceutski tehničar, medicinska, ekološki tehničar?

kamenjar1
25.06.2012., 15:00
Nemam nikakvu zelju za fizioterapeuta :S

A gle, fiziotarapeut ispunjava zahtjeve koje traži medicinski fakultet. Možda škola ne rastura ali ako si zaista zagrizao za medicinu kao što kažeš onda guraj bitne predmete, a ovo što te ne zanima probaj savladati za pozitivno. Koliko sam imao prilike čuti škola nije teška, osobito u završna dva razreda, pa ćeš imati vremena pripremiti ono što se traži za fakultet u osobnom aranžmanu. Pokupi knjige za gimnaziju i uči, a ono što ne kužiš pitaj nekog gimnazijalca da ti objasni ili, ako je moguće, plati pripreme ili instrukcije, a ni internet nije za odbaciti .
U konačnici, kada završiš školu i ako ne upadneš na faks, imat ćeš neloše zanimanje. Vremena su takva da se većina od nas kad-tad nađe u situaciji da radi ono što baš i ne želi. Međutim nekako to lakše podnosimo kada za to dobivamo plaću i imamo posao. Imam osjećaj da će za fiziotarapeute biti sve više posla kada se uzmu u obzir trendovi i današnji način života.

bzvz333
25.06.2012., 16:50
Tehnička škola Nikole Tesle Vukovar
ekološki tehničar, 24 učenika
bodovi: hrvatski jezik, strani jezik, zemljopis, kemija, biologija (prag=31)

Matematiku imaš skoro kao u gimnaziji, a biologija, fizika i kemija bi trebali biti čak i jači.
Imaš i dvije godine latinskog, tako da se možeš upisati na sva četiri MEF-a.
Za medicinu trebaš dobro znati biologiju, fiziku i kemiju. Matematiku trebaš ukoliko želiš u Split ili Zagreb, ali nikad ne znaš hoće li i drugi promijeniti kriterije.
Tebi mrsku povijest i geografiju imaš dvije godine.
Imaš i stručne ekološke predmete od kojih neki imaju veze s geografijom, ali ne stvari kao glavni gradovi ili broj stanovnika, nego prirodni aspekt (npr. sastav tla).
Ni na jednom fakultetu nećeš imati samo ono što te zanima, a ocjene iz "glupih" predmeta ti utječu na prosjek isto kao i fizika ili kemija, tako da se trebaš natjerati učiti i ono što te ne zanima.
Trenutno ti prosjek iz srednje nosi 25% (ST, RI, OS) ili 22% (ZG) bodova, tako da trebaš poraditi na tome jer ti može puno značiti kod upisa.
Usput, za medicinu ti nema goreg izbora od ekonomske i upravne.

kamenjar1
25.06.2012., 20:05
Trenutno ti prosjek iz srednje nosi 25% (ST, RI, OS) ili 22% (ZG) bodova, tako da trebaš poraditi na tome jer ti može puno značiti kod upisa.
Usput, za medicinu ti nema goreg izbora od ekonomske i upravne.

Naravno da je najbolje kada i prosjek, i matura, i prijemni štimaju ali mi je dobro poznato da nekoj djeci neke stvari ne leži. Čini mi se besmisleno potrošiti abnormalne količine vremena u pokušaju izvlačenja dobrih ocjene iz nebitnih predmeta na uštrb onoga što će biti na maturi i prijemnom. Prijemni nosi 540 bodova, matura 240, a ocjene 220. Moj klinac je zbog dobre ocjene iz povijest uspio pokvariti druge dvije. Upravo je apsurdno da je na predmet koji mu uopće neće trebati u daljnjem školovanju i koji mu ne leži(uz to i profesorica ide u krajnost) potrošio jednako vremena kao na ključne predmete(matematika, fizika, hrvatski) zajedno.
Mislim da je manja tragedija izgubiti bodove na prosjeku nego zbog forsiranja općeg uspjeha steći slabije znanje iz onog što je bitno. Ali takvo je naše školstvo.

AirJordan23
26.06.2012., 12:56
Također imam problem za odabrati školu. Išao sam u jednu od jačih osnovnih skola i prošao sa odlicnim i 7 i 8. Imam interes za matematiku, ali nemam bas neke navike za ucenje uglavnom kampanjac. U gimanziju ne bih isao zbog programa. Nastavnici ubijaju moras uciti dan noc za neku nategnitu 4 i puno nepotrebnih informacija za život. A ne znam ocu li dobiti u tehnickoj bolju poglogu za fakultete takvog tipa pa ako mi moze neko nesta reci

Fashion Barbie
26.06.2012., 13:10
Pa nije baš istina da moraš učiti dan i noć u gimnaziji. Kako moderiram ppdf "srednje škole" većina u gimnazijama (od najboljih preko osrednjih do lošijih) kaže da je s 4 lako proć uz neka 2,3 h učenja na dan i praćenje na satu. S 5 je, jasno, teže proći. Dosta ljudi muku muči s matematikom, kemijom i fizikom i zapravo najviše vremena troši na instrukcije iz tih predmeta. Ako si talentiran u tom području i imaš 4 ili 5, bit će ti sigurno lakše prolaziti s nekom solidnom 4.

littlemonster1
26.06.2012., 14:16
koji se sad gleda strani predmet za medicinsku školu?

Neo The Anomaly
26.06.2012., 14:21
kaže da je s 4 lako proć uz neka 2,3 h učenja na dan i praćenje na satu

Uzmi u obzir da, ako si prirodoslovno nastrojen i to ti ide jako dobro, te znaš engleski i odeš u prirodoslovnu gimnaziju, bit će puno manje.

Jordan, uzmi si primjerice gimnazijske predmete za PM:

hrv, eng, pov, zem, lik, gla, etk/vje, tje, mat, fiz, inf, kem, bio, lat

Uz praćenje, ovo je dosta za 5:

eng, lik, gla, tje, vje/etk -> niti pola sata tjedno u prosjeku
mat, fiz, inf -> ako ti ide, recimo sat, dva tjedno
kem, bio -> ako se snalaziš u tome, možda maksimalno 2 sata tjedno u prosjeku (ja nisam nešto posebno, a učio sam možda sve skupa u cijeloj godini u manje od 10 (rekao bih 7 ili 8) navrata po možda 2-3 sata u prosjeku, dakle 20-30 sati maksimalno, to je dakle pola sata-sat tjedno ako računamo da nisam učio preko praznika)

Ostaju hrv, pov, zem, lat. Iskoristio si negdje 4 sata tjedno, ajmo reći 5 maksimalno. Znači, niti sat vremena na dan, i još vikend slobodan. Uz praćenje na satu i činjenicu da pov, zem, lat imaš samo 2 puta tjedno... A ne zaboravi da si možeš priuštit i koju četvorku, čak i trojku. Komotno je :mig:

Fashion Barbie
26.06.2012., 14:34
Uzmi u obzir da, ako si prirodoslovno nastrojen i to ti ide jako dobro, te znaš engleski i odeš u prirodoslovnu gimnaziju, bit će puno manje.

Je, tako nešto sam i mislila kad sam napisala da ljudi najviše gube vrijeme na instrukcije iz matematike/fizike/kemije. Možda još samo uzet u obzir da se uvijek nađe neki profesor (makar iz nekog predmeta tipa likovni) koji traži više od prosjeka (čak i za ocjenu 4) pa tu uračunat još neko vrijeme učenja, ali mislim da je daleko od toga (čak i za ljude koji prolaze s 5.0) da baš moraš učiti danonoćno :zubo:

borntobewinner
26.06.2012., 15:08
Je, tako nešto sam i mislila kad sam napisala da ljudi najviše gube vrijeme na instrukcije iz matematike/fizike/kemije. Možda još samo uzet u obzir da se uvijek nađe neki profesor (makar iz nekog predmeta tipa likovni) koji traži više od prosjeka (čak i za ocjenu 4) pa tu uračunat još neko vrijeme učenja, ali mislim da je daleko od toga (čak i za ljude koji prolaze s 5.0) da baš moraš učiti danonoćno :zubo:

Prolazila sam s 4,8 u općoj i nisam sigurna bi li u prosjeku ispalo sat vremena učenja dnevno :zubo:

Fashion Barbie
26.06.2012., 15:24
Prolazila sam s 4,8 u općoj i nisam sigurna bi li u prosjeku ispalo sat vremena učenja dnevno :zubo:

Ja sam isto tako od 4.7 do 5.0 prolazila i ne znam sad koliko sam baš učila (ne mogu se sjetiti :rofl:). Znala sam se javiti na početku polugodišta i nešto odgovarati pa onda to zapostaviti neko vrijeme dok sam učila nešto drugo, itd. Snalazila sam se. Bilo je i lakših predmeta (kod nas pig, sociologija, vjeronauk, filozofija) koje nisam toliko morala učiti za 5 pa je i to olakšalo stvari :D

Piccy997
26.06.2012., 20:11
Pozdrav,

zanima me imam li dodatni bod ako imam zapisano uzorno vladanje?
Bio sam na stranici Elektrotehniček škole u Splitu i tamo piše da se za to dobiva jedan bod, ali mene prvenstveno zanima za Pomorsku školu SPlit jer se tamo planiram upisat.

Hvala unaprijed! :)

Lent11
26.06.2012., 20:44
Za sve srednje škole, dobiješ 1 bod za uzorno vladanje.

glembajevica
27.06.2012., 16:08
Da se malo vratimo na riječko područje :rolleyes:
Nisam istraživala previše postova unazad pa ne zamjerite ako se ponavljam...

Naime, kćer mi završava 8r i odluka je (zbog talenta za jezike) pala na jezičnu gimnaziju.
Još uvijek kalkuliramo između PSHG (Prve sušačke hrv. gimn) i Prve riječke gimnazije (obje s jezičnim smjerom), pa molim da li netko može povući objektivnu paralelu za ta dva odabira...? :kava:

Piccy997
27.06.2012., 17:14
Za sve srednje škole, dobiješ 1 bod za uzorno vladanje.

Ok, hvala puno :D

Syma
28.06.2012., 07:49
molim vas da mi odgovorite dal ce se racunat ona dva boda za glazbenu pri upisu u gimazije???

dubijoza
28.06.2012., 09:21
može mi li neko reći o srednjoj markoo marulić:503:

kamenjar1
28.06.2012., 09:24
molim vas da mi odgovorite dal ce se racunat ona dva boda za glazbenu pri upisu u gimazije???

Da.

Dor76
28.06.2012., 09:35
Može mi netko reći nešto o HTŠ u Zagrebu? Dali imam šanse poslje HTŠ upast na novinarski faks?

Fashion Barbie
28.06.2012., 09:46
Može mi netko reći nešto o HTŠ u Zagrebu? Dali imam šanse poslje HTŠ upast na novinarski faks?

Novinarstvo upisuje jako malo studenta (previše, ako mene pitaš, jer nema potrebe na tržištu rada) i bitno je da imaš odlične ocjene iz srednje i dobro riješenu državnu maturu. Bit će ti teže na državnu maturu nakon te škole (jer je matura prilagođena gimnazijalcima), ali nije nemoguće. Ovisi o tome koliko ćeš se sama potruditi. Znam da sam ovdje jednom naletila na dečka koji je upisao novinarstvo (ili politologiju :misli:) nakon HTŠ. Ima nade i za tebe :p Imaš temu o toj školi na ppdfu "Osnovne i srednje škole", ali vidim da si tamo već postavila pitanje pa pričekaj odgovor :)

dubijoza
28.06.2012., 10:33
molim vas odgovorrrrrrrrrrrrrr

Veronica4
28.06.2012., 10:34
Pitanje: ako netko tko upisuje opću ili klasičnu gimnaziju uči od 4. razreda izborni jezik (tj. dva strana jezika), dobiva li on bod za taj dodatni jezik?
To sam jučer čula, a mislim da moja generacija nije dobivala bod za to, ili se ne sjećam. :ne zna:

dubijoza
28.06.2012., 10:55
Pitanje: ako netko tko upisuje opću ili klasičnu gimnaziju uči od 4. razreda izborni jezik (tj. dva strana jezika), dobiva li on bod za taj dodatni jezik?
To sam jučer čula, a mislim da moja generacija nije dobivala bod za to, ili se ne sjećam. :ne zna:

ako ti je opća navela da engleski jezik traži onda ne možeš zaminit a ako je navela strani jezik onda možeš a za u jezične dobivaš 2 dodatna boda ako si 4 godine učia još jedan strani jezik

dubijoza
28.06.2012., 10:57
možete mi molim vasssssssss reć nešto o srednjoj školi marko marulić u splitu

glembajevica
28.06.2012., 12:43
Bok,

može mala pomoć...
Objektivna paralala između ove dvije jezične gimnazije (prednosti i nedostaci):kava:

mujsapujsa
28.06.2012., 13:22
ako ti je opća navela da engleski jezik traži onda ne možeš zaminit a ako je navela strani jezik onda možeš a za u jezične dobivaš 2 dodatna boda ako si 4 godine učia još jedan strani jezik

ova 2 dodatna se više ne dobivaju

dubijoza
28.06.2012., 17:05
ova 2 dodatna se više ne dobivaju

u jezičnoj

mujsapujsa
28.06.2012., 17:18
u jezičnoj

nigdje

Lent11
28.06.2012., 21:20
Točno

dubijoza
29.06.2012., 09:31
nigdje
je je u pravu si :lol:

_Inspektor_
29.06.2012., 12:25
Zanima me koliko je teška ta škola.Ne znam što da upišem pa sam izabrao tu školu.
Pa,ako mi možete nešto više reći o toj školi.Jeli matematika puno teška?

Antonio..
29.06.2012., 21:19
Imam 2 pitanja :

1. Koliko je imao bodova zadnji koji je upao u Postansku i telekomunikacijsku skolu Zagreb, Trg J.F. Kennedya 8 smjer tehnicar za racunalstvo?

2. Koliko je imao bodova zadnji koji je upao u Strojarsku tehnicku skolu Fausta Vrančića zagreb, Av. Marina Drzica 14 smjer tehnicar za mehatroniku?

Trazio sam po internetu i nisam nasao. Također sam i zvao skole ali nisam dobio odgovor. Ako netko zna jakooo bi mi dobro doslo.. Hvala

_Inspektor_
30.06.2012., 09:21
Imam 2 pitanja :

1. Koliko je imao bodova zadnji koji je upao u Postansku i telekomunikacijsku skolu Zagreb, Trg J.F. Kennedya 8 smjer tehnicar za racunalstvo?

2. Koliko je imao bodova zadnji koji je upao u Strojarsku tehnicku skolu Fausta Vrančića zagreb, Av. Marina Drzica 14 smjer tehnicar za mehatroniku?

Trazio sam po internetu i nisam nasao. Također sam i zvao skole ali nisam dobio odgovor. Ako netko zna jakooo bi mi dobro doslo.. Hvala

Mislim da ti nije bitno s koliko je zadnji upao nego koliki je bodovni prag:
Tehničar za računalstvo:38 bodova
Tehničar za mehatroniku:36 bodova

Albina1234
30.06.2012., 10:20
bok ljudi :) imam 49 bodova i htjela bi u htš u zagrebu bodovni je 45 jel imam sanse???

5arG
30.06.2012., 12:07
Pozdrav, da li znate dobijam li bod za treće mjesto grupno na županijskom natjecanju u krosu(crossu)?

I da li mislite da je 58 bodova dovoljno za upis u jednu gimnaziju?

Antonio..
30.06.2012., 14:26
Mislim da ti nije bitno s koliko je zadnji upao nego koliki je bodovni prag:
Tehničar za računalstvo:38 bodova
Tehničar za mehatroniku:36 bodova

Za obe skole je bodovni prag 36 ali pitam koliko je zadnji imao zato sto sam cuo da je dosta tesko upasti za tehnicara za racunalstvo u toj skoli.. A za mehatroniku pitam cisto da znam. Znaci toliko su imali zadnji koji su upali?

Syma
30.06.2012., 15:29
molim vas da mi nest kazete o 18 oj gimaziji, imam 57bodova(55bodova + 2 za glazbenu)jel to dosta , ocu upast?

jagodica :)
30.06.2012., 15:59
molim vas da mi nest kazete o 18 oj gimaziji, imam 57bodova(55bodova + 2 za glazbenu)jel to dosta , ocu upast?

vjerovatno hoces, zavisi o navali ove godine :)
kaj te zanima?

ajdontnow
30.06.2012., 18:03
Pozdrav, da li znate dobijam li bod za treće mjesto grupno na županijskom natjecanju u krosu(crossu)?

I da li mislite da je 58 bodova dovoljno za upis u jednu gimnaziju?

Možda bod, dva..samo ponesi dokaze :D
Zavisi koji je bodovni prag.

Veronica4
30.06.2012., 20:00
Bodovi: 59
Prag: 52
Navala nije prevelika. Šta mislite?

Syma
30.06.2012., 21:00
vjerovatno hoces, zavisi o navali ove godine :)
kaj te zanima?

hvala jagodica, pa neznam kakva je opce skola , ucenici,.., jedino kaj znam je zgrada jer vec 8 god idem tam u osnovnu, kaj si ti u 18 oj? ( znam profu iz psih,ferica, onu iz talijanskog ona je bas super - tak sam cuo a i simpa je, ravnateljicu, ovu dunju kaj je mjenjala hrvatski , u biti znam ih sve po izgledu al nemanpojma ko se kak zove )

Syma
30.06.2012., 21:01
Bodovi: 59
Prag: 52
Navala nije prevelika. Šta mislite?

joj kaj se brines , upasces bez problema , btw koja skola,?? ja imaam 57 a prag je 53 :///

Antonio..
30.06.2012., 21:35
Moze mi netko odgovoriti na 2 pitanja gore?? Hvala puno. Iiii moj otac je bio u Domovinskom ratu, jel se dobiva sta za to?? Neki govore da, a neki ne pa nisam siguran..

Veronica4
30.06.2012., 21:36
joj kaj se brines , upasces bez problema , btw koja skola,?? ja imaam 57 a prag je 53 :///

Nije riječ o meni. Sestrična ide (planira) u Srednju školu Čakovec u opći smjer.
Ona mi je kao sestra a ujedno i najbolja prijateljica iako je dosta mlađa od mene.
Rekla sam joj da upada sigurno ali se stalno brine. :ne zna:
Ti?

lampica777
30.06.2012., 21:48

Molim vas ak neko zna da mi.odgovori :) sto na upisnici ovdje trebam upisat pod matični broj,od škole predpostavljam,ali otkud da ga ja znam?ili ce to oni upisati?

Lent11
30.06.2012., 22:46

Molim vas ak neko zna da mi.odgovori :) sto na upisnici ovdje trebam upisat pod matični broj,od škole predpostavljam,ali otkud da ga ja znam?ili ce to oni upisati?

Ako škola ima web stranicu, onda je tamo naveden, ako ne, uvijek možeš nazvati tajništvo, da ti kažu.

_Inspektor_
01.07.2012., 10:24

Imaš na svjedodžbi matični broj škole.

A mene zanima kako da nabavim tu upisnicu za srednju školu? u školi nam nisu dali.
jeli trebam kupiti ili što?

Antonio..
01.07.2012., 10:31
Imam 2 pitanja :

Moze odgovor brzoo ? Hvala. Cuo sam da je tesko upasti u 1. jel to istina??

lampica777
01.07.2012., 11:10
Imaš na svjedodžbi matični broj škole.

A mene zanima kako da nabavim tu upisnicu za srednju školu? u školi nam nisu dali.
jeli trebam kupiti ili što?

Aha,to onda od oš trebam,ja shvatila od srednje? odgovor molim vas da znam :)

a ovo,ja sam isprintala.

_Inspektor_
01.07.2012., 11:20
Aha,to onda od oš trebam,ja shvatila od srednje? odgovor molim vas da znam :)

a ovo,ja sam isprintala.

mislim da sam se zeznuo ,valjda od srednje treba nemam pojma :P xD

Moniquee
01.07.2012., 12:51
Tko ce ovo godine upisati medicinsku i klasičnu u Zadru :D Zna li netko upada li se sigurno u medicinsku(opci smjer) sa 52 boda :)

xbullet
01.07.2012., 13:17
Imam par pitanja

1 da li mogu kopirati svjedodzbe i donesti u par skola i onda na upis donest prave papire?

2 Sutra na prijave,sto sve moram donesti?

3 Sto se ispunjava na upise?To je ono za predmete ili?

_Inspektor_
01.07.2012., 13:57
Imam par pitanja

1 da li mogu kopirati svjedodzbe i donesti u par skola i onda na upis donest prave papire?

1. Kopiranje svjedodžbi ti je strogo zabranjeno

2.Moraš donijeti svjedodžbe iz 7. i 8 . razreda,domovnicu,rodni list i šta još škola traži

Syma
01.07.2012., 14:57
Imam par pitanja

1.nesmjes kopirat svjedodzbe
2.NA PRIJAVE TREBA DONIJETI:

•svjedodžbe 7. i 8. razreda (orginali)
•prijava za upis (formular se dobije u školi)
•potvrde o plasmanima na natjecanjima (prva tri mjesta na državnim i županijskim natjecanjima
•dodatna dokumentacija (ukoliko je potrebna

3. a jos oni neki detalji, recimo oces uzet vjeronauk il etiku, strani jezik ak mislis sta se ispunjava na upisima :D

Antonio..
01.07.2012., 16:15
Imam 2 pitanja :

Moze odgovor???????????????????????? Oprostite sto burno reagiram ali nisam dobio odgovor.... Jel istina da je tesko upasti u postansku i telekomunikacijsku skolu smjer tehnicar za racunalstvo???

CalvinC
01.07.2012., 18:09
moze mala pomoc oko ispunjavanja upisnice? :)

http://www.petagimnazija.hr/uploads/Upisnica%20u%20srednju%20%C5%A1kolu.pdf

ako ima tko vremena objasnit sta gdje ide

robi4never
01.07.2012., 19:13
Dakle zanima me koji je smjer bolji - tehničar za računalstvo ili elektrotehničar, i da mi pojasnite oba smjera, tj. s kojim se mogu upisati na bolji fakultet / faks, kakav posao, kako , sto !!! sve, pls, treba mi za sutra :)

lampica777
01.07.2012., 20:20

Sutra će ti trebati prijavnica,a ne upisnica :) ali ako misliš baš za upisnicu-što ti točno nije jasno? :)

lampica777
01.07.2012., 20:21

Sutra će ti trebati prijavnica,a ne upisnica :) ali ako misliš baš za upisnicu-što ti točno nije jasno? :)

kavasaki
01.07.2012., 20:38
Dakle zanima me koji je smjer bolji - tehničar za računalstvo ili elektrotehničar, i da mi pojasnite oba smjera, tj. s kojim se mogu upisati na bolji fakultet / faks, kakav posao, kako , sto !!! sve, pls, treba mi za sutra :)

ajd da ti ja probam pomoći

znaći prvo ti trebaš znati što te više zanima da bi radio u životu

1. računala-kompjutori ( tehničar za računalstvo)

2. struja (elektrotehničar)

Što se tiće škola poprilično su slične, čak su im i predmeti isti, pogotovo prve dvije godine poslije dolazi do stručnog dijela za računalstvo i za el.instalacije

Ako se odlučiš na faks ići opet isti faks upisuješ samo je opet pitanje smjera na fakultetu znaći ETF ( smjer računalstvo ili elektrornergetika)

Razlika u poslovima

smjer računalstvo ( samo ime ti kaže) znaći popravljaš,sastavljaš,prodaješ računala, to sa SSS, sa fakultetom ulaziš u programske vode

smjer elektrotehničar znaći štemaš zidove, polažaeš kablove,spajaš kablove, uglavnom prljav posao to je sa SSS, sa fakultetom postaješ dip.ing. možeš biti projektant el.instalacija uglavnom fini i čisti posao

nadam se da nisam zakomplicirao, sretno u odabiru

i ono najbitnije : kaj god da odabereš danas -sutra bitno je da taj posao voliš raditi

soky131
01.07.2012., 23:12
I opet par pitanja...
Jel trebam sutra na prijavu nosit rodni list i domovnicu? Neki kazu da treba, neki da ne.
Jel trebam ic sa roditeljima tamo ili mogu sam? Opet neki kazu da trebam neki da ne.
Onda zasto dvaput na prijavnici pise adresa, prvo na pocetku adresa stanovanja i poslije dolje adresa ucenika i pored toga potpis ucenika - roditelja/skrbnika
Ako se prijavim za sva tri smjera u ekonomskoj jel mogu birat koji cu ili ce to bit onaj koji sam naveo da ocu prvi?
Nisam siguran sta bi trebao napisat pod U ................. ..... godine.

Mozda glupa pitanja, ali bolje biti siguran :D

Eagle97
01.07.2012., 23:28
Znači, idem se za par sati upisat [ili barem probat] u tu školu za Tehničara za računalstvo i bodovni prag je 36... a ja imam 36 bodova točno! Kakve su mi šanse? :confused::ne zna:

Veronica4
02.07.2012., 07:24
Sretno svima danas :kiss:

jagodica :)
02.07.2012., 13:44
hvala jagodica, pa neznam kakva je opce skola , ucenici,.., jedino kaj znam je zgrada jer vec 8 god idem tam u osnovnu, kaj si ti u 18 oj? ( znam profu iz psih,ferica, onu iz talijanskog ona je bas super - tak sam cuo a i simpa je, ravnateljicu, ovu dunju kaj je mjenjala hrvatski , u biti znam ih sve po izgledu al nemanpojma ko se kak zove )

sry kaj tek sad odg.. je je, ja sam u 18.oj. pa škola nije nekaj razvikana, al je dosta dobra, pruza puno mogucnosti ak se malo potrudis.
kaj se tice ekipe - ima fakat razlicitih ljudi. vecina je alternativa, a s druge strane imaš i šminkere..
profesori: zavisi kak naletis :mig: dosta su zahtjevni iz gl, lik, lat, bio, pov, i vise manje su svi jezici jaki (opet zavisi o prof).
puno se putuje (pogotovo ak imas dobrog razrednika), ima puno akivnosti (na neke se obavezno prijavi - to je dosta veliki plus kod vecine profesora, ak se trudis), puno projekata i dosta dobro znanje (naravno ak ucis ipak nekog vraga :mig: )
sve u svemu, nisam razocarana s školom i imam ekipu koju obozavam, puni su podrske, ludi i neznam kaj bi bez njih :) javi se kak je proslo sve to, jesi upal.. sretno :D

Piccy997
02.07.2012., 23:10
Znači, idem se za par sati upisat [ili barem probat] u tu školu za Tehničara za računalstvo i bodovni prag je 36... a ja imam 36 bodova točno! Kakve su mi šanse? :confused::ne zna:

Bojim se da uopće nemaš šanse, netrebaš ni pokušavat što se mene tiće jer tu školu masovno upisuju.

Ja sam se upisao jutros u Tehničku školu za strojarstvo i mehatroniku u Splitu ;)

Iiii moj otac je bio u Domovinskom ratu, jel se dobiva sta za to?? Neki govore da, a neki ne pa nisam siguran..

Imaš izravni upis ako prelaziš bodovni prag (npr ako je BP 36, moraš imati 36 ili više ;) )

Emily Brown
03.07.2012., 01:24
Jel ide ko u 1. jezičnu gimnaziju u Splitu? Mislite da upadan sa 59 bodova? E ii jedan problem ove godine, čula san da neće formirat razrede za francuski i španjolski jezik jer ih je premalo zainteresirano šta znači da ću morat izabrat tal. ili njem. šta mi je preglupo jer me ti jezici ne zanimaju.. :( Ako neko zna nešto više o tome neka javiii pretty please :/ neznan šta ću sad već san se upisala i odabrala francuski :confused:

splicanka11
03.07.2012., 09:11
Jel ide ko u 1. jezičnu gimnaziju u Splitu? Mislite da upadan sa 59 bodova? E ii jedan problem ove godine, čula san da neće formirat razrede za francuski i španjolski jezik jer ih je premalo zainteresirano šta znači da ću morat izabrat tal. ili njem. šta mi je preglupo jer me ti jezici ne zanimaju.. :( Ako neko zna nešto više o tome neka javiii pretty please :/ neznan šta ću sad već san se upisala i odabrala francuski :confused:

ja iden u drugu ;) al prija mi ide u prvu i sigurno upada sa 58 bodova tako da ces i ti 100% ! Ma nisi falila šta si odabrala francuski,prija mi ga je isto uzela a ova druga je izabrala španjolski,taako da.. nema straha,virujen da ce se formirat razredi,meni je na upisu odma pitalo koji bi zamjenski uzela ako se ne formira razred (njeamcki san uzela)..

Mister Stinsfire
03.07.2012., 11:32

Vjerojatno upadas, prag je do sad 58 bodova. :)

ja iden u drugu ;) al prija mi ide u prvu i sigurno upada sa 58 bodova tako da ces i ti 100% ! Ma nisi falila šta si odabrala francuski,prija mi ga je isto uzela a ova druga je izabrala španjolski,taako da.. nema straha,virujen da ce se formirat razredi,meni je na upisu odma pitalo koji bi zamjenski uzela ako se ne formira razred (njeamcki san uzela)..

I mene je, isto san njemacki odbara...a prvi francuski...

Moniquee
03.07.2012., 14:01
Zna li itko koliko bodova ima zadnji u medicinskoj u Zadru (opci smjer) :confused:
Upada li se sa 51 bodom ili su opet digli prag?

bokjasamluna
03.07.2012., 14:31
Pozdrav svima :cerek::p

Željela bih znati vaše misljenje o tome sta mislite jeli bolji smjer upravnog referenta ili ekonomista u ekonomskoj srednjoj jer cu ici sigurno u tu skolu, ove godine, ali se jos dvoumim oko smjera :mig::p

pa molim da mi kazete sto mislite koji je bolji smjer i zašto:)
(Jer bih poslije ekonomske zeljela jako na pedaagoški fakultet ali je pitanje ocu li položit maturu za taj fax kad je tako teska.. )

HVALA:cerek::mig::mig::)

hej u kojem gradu zivis . ja sam se upisala u ekonomsku u Zagrebu .. pa cemo mozda ici u isti razred .ako si i ti iz Zg

Emily Brown
03.07.2012., 21:54

E fala ti :D Ja san tocno isto napravila, rekla san da mi stave njemacki ako ne bude ne bude francuskog jer mi se neda fakultativno :) Jel znas mozda koliko puta tjedno je taj 3. jezik? ako je jednom onda mozda ipak uzmen..

Vjerojatno upadas, prag je do sad 58 bodova. :)

I mene je, isto san njemacki odbara...a prvi francuski...

Meni nisu nista rekli jer se nije jos znalo (dosla san ranije) pa san morala naknadno zvat skolu, isto san njemacki uzela.
Nadan se :) Samo jos neznan za prijateljicu ona ima 57

svnk
04.07.2012., 11:24
Kako su nam prošli upisi u 2012. u ZG, za onoga tko se nađe u sličnoj situaciji...
Moja kći, odlična učenica s 59 bodova nije se mogla upisati u gimnaziju koju je željela. U ponedjeljak smo odmah ujutro ostavili dokumente u II gimnaziji. U utorak ujutro u 9:00 raspitao sam se telefonom o situaciji u VIII gimnaziji gdje mi je vrlo pristojno rečeno da je već tada minimum 61 bod i da bi se moglo dogoditi da do kraja dana-upisa poraste na minimalno 62 boda potrebna za upis u tu gimnaziju. Jedna koju smo izabrali manje. U utorak u 12 sati u II gimnaziji još se primaju s 59 bodova, ali trebamo pričekati 14:30. Odlazimo u XV gimnaziju, zloglasni ali ipak zatrpani MIOC, pogledati situaciju - listu. Ovoga puta u vrlo ugodnom razgovoru u klimatiziranoj prostoriji s uvjerljivom i informiranom profesoricom saznajemo da je do tada MIOC vratio 15 dokumenata nedovoljno odličnim učenicima i da će njih još 30 proći jednako. Sjedamo u auto i odlazimo u vruću i ne tako organiziranu, blago rečeno, V gimnaziju. Tamo osim mnoštva nervoznih roditelja-baka-učenika od "informacijski izgubljene" profesorice saznajemo da treba čekati-čekati. Nikakva korist. Ideja je naravno bila vidjeti da li će doći do značajnijeg prelaženja iz gimnazije u gimnaziju u zadnjim minutama do 16 sati i završetka upisnog roka. Dijelimo izbezumljenim roditeljima i bakama informacije koje smo do tada prikupili i želimo im Sretno! - kao da idu u rudnik i upitan je njihov povratak iz njega. Raspitujemo se i u VII gimnaziji gdje nam bivša ministrica veselo uzvraća "mi smo još od jučer puni"... misli puni onih idealnih odlikaša. Vraćamo se u II gimnaziju i saznajemo ono što nijedan roditelj i nijedan učenik ne žele saznati - mi smo na listi za ispadanje, gleda se prosjek svih ocjena kako bi se radila razlika tj. rang-lista. Što ako imaju isti prosjek što je za očekivati jer su svi gotovo-skroz odlični? Ide se po abecedi ili ...? Čekamo razvoj situacije i naravno dolazi skroz-odlični i izbacuje nas veselo. Na cesti smo. Odlazimo u obližnju XVI gimnaziju, jezičnu. Tamo nas primaju veselo jer imaju još puno mjesta - što znači nikoga još nisu izbacili, nema rang liste, super. Danas je objavljeno na njihovim stranicama da su primljeni svi koji su se prijavili od onih s 55 do onih s 61 bodom. To je lijepo - da učenik upiše što želi, a za ocjene iz osnovne škole svi znamo da su "NAPUHANE" kako sam čuo dobar termin u MIOC-u i nisu odraz znanja već čega?
Ja sam zadovoljan kako je za nas završilo, a izgleda i moja kći.
Svejedno, nešto treba mijenjati dogodine. Prijemni ili mala matura + upisi preko Interneta, to meni izgleda na razini današnje civilizacije (možda vani).
Ukratko ako ste u 2012. imali ocjene za upis u ZG gimnazije, uz primjerno vladanje:
5 5 5 5 5 4 5 5 5 5 5 4 umjesto
5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4 ili
5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 niste mogli upisati:
XV gimnaziju, MIOC (61 ili više bodova je potrebno)
V gimnaziju
VIII gimnaziju (61 ili više bodova je potrebno)
VII gimnaziju
II gimnaziju. (60 ili više bodova je potrebno, čujem na forumu da je jedan 59 upao, svaka čast, valjda mu je prezime abc...)
Sretno svima dogodine, nadam se da će se nešto promijeniti NA BOLJE!

kajperinja
04.07.2012., 12:00
Imala sam namjeru postaviti jedno pitanje, ali sam bila odustala, ali sad sam vidjela ovu temu, pa mislim da bi mozda ovdje pasalo, a mozda i bilo korisno buducim maturantima, cisto okvirno..jer situacija nije ista svake godine. koji put neka gimnazija ne prima one ispod 60, a recimo prosle je primala one sa 57...itd.
U prethodnom postu vidimo da je sa 59 bodova nemoguce upisati tih par popularnih skola. Za neke nije ni 60 dovoljno.
Zanimalo bi me ...kako to ide dalje.
Gdje ne mozes ni sa 58, 57....
Pa ako ima voljnih da se napise neki popis, na kojem bi pisalo koliko je bodova bilo potrebno za Zg gimnazije.
Recimo ovako kako je zapoceto:

60 i vise bodova:
V gimnaziju
VII gimnaziju
II gimnaziju. (60 ili više bodova je potrebno

Pa kopirati i dodati svoja iskustva.

Btw, kako je moguce da je primljen jedan sa 59 bodova? Zasto nisu primljeni ili svi ili nijedan...po cemu je taj jedan bolji od ostalih?

c9h13no3
04.07.2012., 12:22
Btw, kako je moguce da je primljen jedan sa 59 bodova? Zasto nisu primljeni ili svi ili nijedan...po cemu je taj jedan bolji od ostalih?

Veze veze vezice. Meni je super kaj neke škole na svojim stranicama objave popis "primljenih od strane ravnatelja/ice". To mi je vrh.

kajperinja
04.07.2012., 12:29
Veze veze vezice. Meni je super kaj neke škole na svojim stranicama objave popis "primljenih od strane ravnatelja/ice". To mi je vrh.
Tog je uvijek bilo i bit ce...ali ako se o tome radi (a vjerojatno da), mislim da je malo bedasto time se hvaliti na forumu. Sad mu svi mogu znati ime i prezime.

Mister Stinsfire
04.07.2012., 12:33
Meni nisu nista rekli jer se nije jos znalo (dosla san ranije) pa san morala naknadno zvat skolu, isto san njemacki uzela.
Nadan se :) Samo jos neznan za prijateljicu ona ima 57

ajme sori, ja san napisa 58 mislija 52 :)
ja nisan upa :/ al san u klasicnu uteka, preda papire u 4 manje dvi minute

EDIT: pretpostavljan da si vidila rang listu: http://gimnazija-druga-st.skole.hr/upload/gimnazija-druga-st/images/newsimg/325/File/rang_lista(1).doc

c9h13no3
04.07.2012., 12:40
Tog je uvijek bilo i bit ce...ali ako se o tome radi (a vjerojatno da), mislim da je malo bedasto time se hvaliti na forumu. Sad mu svi mogu znati ime i prezime.

I zasto bi mu to trebalo predstavljat neki problem? Pa ja sam upoznao par ljudi sa takve liste kada sam ja upisivao srednju i svi su mi otvoreno rekli da su prek veze upali. A i pogledaj, koja je razlika između nekog tko ide u lošu osnovnu skolu pa su mu ocjene poklonjene i nekog tko preko veze upadne...po meni je to sve isto. Prijemni je jedina solucija.

kajperinja
04.07.2012., 12:47
I zasto bi mu to trebalo predstavljat neki problem? Pa ja sam upoznao par ljudi sa takve liste kada sam ja upisivao srednju i svi su mi otvoreno rekli da su prek veze upali.
Ustvari i ne znam, cini se da si u pravu. :)
A i pogledaj, koja je razlika između nekog tko ide u lošu osnovnu skolu pa su mu ocjene poklonjene i nekog tko preko veze upadne...po meni je to sve isto. Prijemni je jedina solucija.
Istina.
Ali, nekako nisam sigurna da postoje...tj. da ih mozemo bas tako dijeliti na dobre i lose skole (osnovne) u kojima se poklanja. Rekla bih da se vecini poklanja (osim mozda stvarno nekih izuzetnih skola) i da je stvarno previse tih super odlikasa.
Ali i onima sa cetvorkama ili trojkama je vjerojatno poklonjena koja ocjena....generalno svi imaju puno vise bodova nego sto zasluzuju.

c9h13no3
04.07.2012., 12:59
Ali, nekako nisam sigurna da postoje...tj. da ih mozemo bas tako dijeliti na dobre i lose skole (osnovne) u kojima se poklanja. Rekla bih da se vecini poklanja (osim mozda stvarno nekih izuzetnih skola) i da je stvarno previse tih super odlikasa.
Ali i onima sa cetvorkama ili trojkama je vjerojatno poklonjena koja ocjena....generalno svi imaju puno vise bodova nego sto zasluzuju.

Si si, sve je jasno, prijemni bi bio savršena provjera tih petica. Opet, našli bi se tu neki sa vezama koji bi zaobišli taj prijemni, al takvih je samo par, zanimljvo bi bilo vidjet kako se npr. na upisu u mioc broj od 300+ smanji na ne znam, 200 tj. kad ovi "šatro" odlikaši otpadnu.

cundrlik
04.07.2012., 14:56
vidim nitko ne spominje III. gimnaziju u zagrebu, ove godine isto nije upo nitko ispod 60 bodova...

kajperinja
04.07.2012., 15:03
vidim nitko ne spominje III. gimnaziju u zagrebu, ove godine isto nije upo nitko ispod 60 bodova...

Imala sam namjeru postaviti jedno pitanje, ali sam bila odustala, ali sad sam vidjela ovu temu, pa mislim da bi mozda ovdje pasalo, a mozda i bilo korisno buducim maturantima, cisto okvirno..jer situacija nije ista svake godine. koji put neka gimnazija ne prima one ispod 60, a recimo prosle je primala one sa 57...itd.
U prethodnom postu vidimo da je sa 59 bodova nemoguce upisati tih par popularnih skola. Za neke nije ni 60 dovoljno.
Pa ako ima voljnih da se napise neki popis, na kojem bi pisalo koliko je bodova bilo potrebno za Zg gimnazije.
...

Sad bi to ovako izgledalo:
60 i vise bodova:
V gimnaziju
VII gimnaziju
III. gimnazija u zagrebu, nitko ispod 60 bodova

Ali...od moje zamisli na zalost nista...obzirom da je spojena tema, pa ce se izgubiti. :(

svnk
04.07.2012., 20:21
60 i vise bodova:
V gimnaziju
VII gimnaziju

Ali...od moje zamisli na zalost nista...obzirom da je spojena tema, pa ce se izgubiti. :(

Šteta što je tema premještena. Ovako je izgubljena.

Emily Brown
04.07.2012., 22:02
ajme sori, ja san napisa 58 mislija 52 :)
ja nisan upa :/ al san u klasicnu uteka, preda papire u 4 manje dvi minute

EDIT: pretpostavljan da si vidila rang listu: http://gimnazija-druga-st.skole.hr/upload/gimnazija-druga-st/images/newsimg/325/File/rang_lista(1).doc

Ma sve kul, ionako san upala:) I prijateljica ni je upala sa 57, a sa 56 nisu upadali.. Ona je isto planirala klasičnu ako ne upadne.. Sritno dobra ti je to skola, btw kolko si bodova ima?

Cek, to je od druge gimnazije lista? ja san u prvoj hahaha :)

kajperinja
04.07.2012., 22:22
Šteta što je tema premještena. Ovako je izgubljena.Slazem se, a bila je imo dobra. Nije isto "Upisi" i "Upisi 2012-te u Zg".
Steta.

Štreberica
04.07.2012., 23:18
Slazem se, a bila je imo dobra. Nije isto "Upisi" i "Upisi 2012-te u Zg".
Steta.
Čekajte, možda vam ipak damo temu za koji dan kad se dogovorimo.

paupav2
04.07.2012., 23:52
koja je bolja od ove dvije škole. Cuo sam da se lakse zaposlit sa elektroindustrijskom al mi se elektrotehnicka cinila boljom pa sam se prijavio za tehnicar za strojeve s primjenom racunalstva. i sad me zanima dal sam dobro iso il sam trebo ic za mehatronicara. :ne zna:

littlemonster1
05.07.2012., 01:36
Kolko mi najmanje bodova treba za 13.?bilo koji smjer :D
ove god.su upadali s 48,sto mislite,jel velika navala na tu gimnaziju ili na ostale?imala bi oko 50 bodova..heh,pa šta mislite?

QueenMagic
06.07.2012., 00:00
Kolko mi najmanje bodova treba za 13.?bilo koji smjer :D
ove god.su upadali s 48,sto mislite,jel velika navala na tu gimnaziju ili na ostale?imala bi oko 50 bodova..heh,pa šta mislite?

Ove godine su se u 13. zadnji upisivali sa 51, a ne 48 bodova. Mislim da bi ti bilo pametno da se primiš knjige, jer ćeš inače teško upasti u neku gimnaziju sa 50 bodova.

Time4Me
06.07.2012., 12:56
Provjerite gdje su u Zagrebu slobodna mjesta za upis u obrtnička zanimanja http://www.obrtnici-zagreb.hr/?task=group&gid=1&aid=430

QueenMagic
06.07.2012., 18:07
Zna li netko s koliko su se bodova upisali zadnji u školu za primalje u vinogradskoj? Ne piše na njihovoj stranici. I jel´ prag 36 ili 40? Na stranici piše da je za 2011. bio 36, a za 2012. 40, wtf, jel to moguće?

Nenoj
08.07.2012., 19:02
Može li se u srednju četverogodišnju školu upisati učenik koji je ispod minimalnog bodovnog praga, naravno ako razred nije popunjen?

kajperinja
09.07.2012., 11:44
Ovo je otvoreno kao zasene tema, ali moderatori su ju spojili sa "upisi
u srednju skolu", gdje se izgubila. Razmisljali su da ju ipak stave samostalno, ali nisu. Paa...mozda bi se ovdje uklopila ? Ako moze ostavite, ako ne ...mozda da ipak bude samostalna? Puno je opcenitih pitanja na temu kuda se moze s koliko bodova.
http://www.forum.hr/showpost.php?p=40276622&postcount=2126
Kako su nam prošli upisi u 2012. u ZG, za onoga tko se nađe u sličnoj situaciji...
Moja kći, odlična učenica s 59 bodova nije se mogla upisati u gimnaziju koju je željela. U ponedjeljak smo odmah ujutro ostavili dokumente u II gimnaziji. U utorak ujutro u 9:00 raspitao sam se telefonom o situaciji u VIII gimnaziji gdje mi je vrlo pristojno rečeno da je već tada minimum 61 bod i da bi se moglo dogoditi da do kraja dana-upisa poraste na minimalno 62 boda potrebna za upis u tu gimnaziju. Jedna koju smo izabrali manje. U utorak u 12 sati u II gimnaziji još se primaju s 59 bodova, ali trebamo pričekati 14:30. Odlazimo u XV gimnaziju, zloglasni ali ipak zatrpani MIOC, pogledati situaciju - listu. Ovoga puta u vrlo ugodnom razgovoru u klimatiziranoj prostoriji s uvjerljivom i informiranom profesoricom saznajemo da je do tada MIOC vratio 15 dokumenata nedovoljno odličnim učenicima i da će njih još 30 proći jednako. Sjedamo u auto i odlazimo u vruću i ne tako organiziranu, blago rečeno, V gimnaziju. Tamo osim mnoštva nervoznih roditelja-baka-učenika od "informacijski izgubljene" profesorice saznajemo da treba čekati-čekati. Nikakva korist. Ideja je naravno bila vidjeti da li će doći do značajnijeg prelaženja iz gimnazije u gimnaziju u zadnjim minutama do 16 sati i završetka upisnog roka. Dijelimo izbezumljenim roditeljima i bakama informacije koje smo do tada prikupili i želimo im Sretno! - kao da idu u rudnik i upitan je njihov povratak iz njega. Raspitujemo se i u VII gimnaziji gdje nam bivša ministrica veselo uzvraća "mi smo još od jučer puni"... misli puni onih idealnih odlikaša. Vraćamo se u II gimnaziju i saznajemo ono što nijedan roditelj i nijedan učenik ne žele saznati - mi smo na listi za ispadanje, gleda se prosjek svih ocjena kako bi se radila razlika tj. rang-lista. Što ako imaju isti prosjek što je za očekivati jer su svi gotovo-skroz odlični? Ide se po abecedi ili ...? Čekamo razvoj situacije i naravno dolazi skroz-odlični i izbacuje nas veselo. Na cesti smo. Odlazimo u obližnju XVI gimnaziju, jezičnu. Tamo nas primaju veselo jer imaju još puno mjesta - što znači nikoga još nisu izbacili, nema rang liste, super. Danas je objavljeno na njihovim stranicama da su primljeni svi koji su se prijavili od onih s 55 do onih s 61 bodom. To je lijepo - da učenik upiše što želi, a za ocjene iz osnovne škole svi znamo da su "NAPUHANE" kako sam čuo dobar termin u MIOC-u i nisu odraz znanja već čega?
Svejedno, nešto treba mijenjati dogodine. Prijemni ili mala matura + upisi preko Interneta, to meni izgleda na razini današnje civilizacije (možda vani).
Ukratko ako ste u 2012. imali ocjene za upis u ZG gimnazije, uz primjerno vladanje:
V gimnaziju
VII gimnaziju
II gimnaziju. (60 ili više bodova je potrebno, čujem na forumu da je jedan 59 upao, svaka čast, valjda mu je prezime abc...)

60 i vise bodova:
V gimnaziju
VII gimnaziju

60 i vise bodova:
V gimnaziju
VII gimnaziju

Ako ima dobrovoljaca, dodati zapis i kopirati skupa dalje. :mig:

kajperinja
11.07.2012., 10:34
Na podforumu RiD dosli smo na temu treba li roditelj ici sa svojim djetetom na upis u srednju skolu, pa smo se malo razmimoisli u misljenjima.
Zato pitam ovdje, ako ima dobrovoljaca, da napisu sto misle o tome..
Jesti li isli sami na upis ili s roditeljima?
Jeste li (ako ste isli s njima) to zeljeli ili su oni inzistirali?
Mislite li da je potrebno da idu s vama, tj. jel' se pokazalo da su isli s razlogom...nekim konkretnim, osim "pruzanje moralne podrske)?
Je li vam drago sto su isli (ako jesu) s vama?
Da li ste ih sami zamolili da idu s vama?
Sto mislite o onima (i njihovim roditlejima) koji dodju bez roditelja, a sto o onima koji dodju s roditeljima (i o njihovim roditeljima).
Naravno ne ocekujem odgovor na sva ova pitanje, nego tek neki komentar, ovo su samo natuknice...pa ako netko ima zelju, da vidimo sto kazu djeca...

Ako tema nije ovdje prikladna, molim premjestaj negdje gdje bi mogli dobiti odgovore na ova pitanja.

zoks
11.07.2012., 10:52
Prije bih vjerovatno rekao ne, ne treba, ali nakon iskustva s ovogodišnjim upisom mijenjam mišljenje. Nadalje, preporućio bi svima da se upoznaju s elementima i kriterijima za upis za tekuču godinu i da se prethodno raspitaju koji im papiri trebaju za ostvarivanje dodatnih bodova.

kajperinja
11.07.2012., 10:55
Prije bih vjerovatno rekao ne, ne treba, ali nakon iskustva s ovogodišnjim upisom mijenjam mišljenje. Nadalje, preporućio bi svima da se upoznaju s elementima i kriterijima za upis za tekuču godinu i da se prethodno raspitaju koji im papiri trebaju za ostvarivanje dodatnih bodova.
Govoris o iskustvu kao ucenik, roditelj ili (pretpostavljam) nastavnik?
Pitanje pomoci u pripremi i ispunjavanju papira nije sporno, vec sam odlazak do skole i predavanje istih.
Sto ne valja s upisima? Organizacija? Ili nepripremljenost/neinformiranost djece i roditelja?

Štreberica
11.07.2012., 16:17
Na podforumu RiD dosli smo na temu treba li roditelj ici sa svojim djetetom na upis u srednju skolu, pa smo se malo razmimoisli u misljenjima.
Upisivala sam gimnaziju 2006., sama, jer roditelji nisu imali veze s mojim školovanjem, samo bi bili zbunjeni i smetali, a imala sam jasnu situaciju s bodovima i svime, i škola mi se nalazila manje od 200 m od kuće. 2009. sam pratila brata na prijave za upis, prvenstveno jer je upisivao tu istu školu gdje su me praktički svi profesori znali, a bio je dosta sramežljiv s odraslima, isto je bila jasna situacija osim što smo htjeli da njih nekoliko ide skupa u razred (zato ga nisam pratila i na upis nego sam ih uputila da odu "čoporativno"). U oba slučaja većina roditelja koje sam vidjela činili su mi se zbunjeniji nego djeca i kao da samo smetaju. Naravno, postoji i hrpa situacija kad može biti bolje da ide i roditelj ako mu nije problem: ako je dijete nesigurno, ako je slabijih intelektualnih i/ili socijalnih sposobnosti, ako ne zna još ni doći do škole, ako je nešto nejasno oko bodova, dokumentacije itd.

ninich
12.07.2012., 17:59
Mislite li da je potrebno da idu s vama, tj. jel' se pokazalo da su isli s razlogom...nekim konkretnim, osim "pruzanje moralne podrske)?
Sto mislite o onima (i njihovim roditlejima) koji dodju bez roditelja, a sto o onima koji dodju s roditeljima (i o njihovim roditeljima).
Naravno ne ocekujem odgovor na sva ova pitanje, nego tek neki komentar, ovo su samo natuknice...pa ako netko ima zelju, da vidimo sto kazu djeca...

Ako tema nije ovdje prikladna, molim premjestaj negdje gdje bi mogli dobiti odgovore na ova pitanja.

Na upis sam išla, s prijateljicama i njihovim mamama, bez svojih roditelja.
Također i na prijavu za upis sam išla sama, s prijateljicom i prijateljem koji su išli ujutro.
Mislim da nije potrebno da roditelji idu, osim ako kod kuće nisu imali prijavnicu za upis, odnosno upisnicu kako bi se potpisali na nju. U školi se kupi prijavnica/upisnica pa se tamo ispunjava ako ju nisi donio od kuće. Ja sam kod kuće obadvoje isprintala i stari potpiso.

Ne mislim ništa o onima koji su došli bez roditelja ili s roditeljima, ali naravno da roditelji trebaju doći ako dijete ne zna gdje je škola, ili ako nisu isprintali upisnicu, ako roditelji uvijek dijete voze u školu(primjer jedne moje prijateljice zbog bolesti) itd.

kajperinja
13.07.2012., 10:23
Mislim da nije potrebno da roditelji idu, osim ako kod kuće nisu imali prijavnicu za upis, odnosno upisnicu kako bi se potpisali na nju. U školi se kupi prijavnica/upisnica pa se tamo ispunjava ako ju nisi donio od kuće. Ja sam kod kuće obadvoje isprintala i stari potpiso.

Hvala na odgovoru, i tebi i Streberici.

Fashion Barbie
13.07.2012., 12:38

Davno sam upisala srednju (maturirala sam 2007). Mama je išla sa mnom. Ona je inzistirala da idemo skupa, ali i ja sam željela da idemo skupa jer nisam znala što me čeka (smatrala sam se još uvijek klinkom :D). Mislim da je poželjno da roditelji dođu na upise s djecom jer s 14-15 god se još uvijek radi o djeci. Na upisima za faks je to nešto drugo, ali sam protiv toga da dijete ide samo na upis u srednju školu. Mislim da je dijete koje dođe samo bez roditelja (i uspješno obavi upis) samostalno, ali svejedno bih pomislila da su roditelji trebali doći na tako nešto :zubo:

E da, u toj gimnaziji su mi odmah rekli da sam upala (imala sam 60 bodova što je tada bilo i više nego dovoljno za upis) i mama me onda počastila kolačem i kupila mi je neku majicu. Sve u svemu, taj čin me nekako učinio ponosnom i osjećala sam se malo odraslije. Drago mi je da je mama išla sa mnom :D

5arG
27.07.2012., 13:38
Da li je izasao popis uzdbenika za ovu godinu?

PaleEnchantress
27.07.2012., 17:04
vidi na stranici od škole, svaka ti ima drugačije

Štreberica
27.07.2012., 17:34
Potraži na web-stranici svoje škole, pogledaj na vratima škole, eventualno pitaj na temi te škole ovdje na forumu. Ako sad nema, neće biti prije 15. 8. jer su do tada godišnji odmori, ali prije početka škole bi trebalo biti.

Nasmiješena
28.07.2012., 19:34

Pa evo da i ja odgovorim.
U srednju sam se upisivala 2009. Sa mnom je išao tata iz jednostavnog razloga što moju kuću od škole dijeli put kojeg treba prijeći nekim prijevoznim sredstvom. :D
Dakle, drago mi je da je tata išao sa mnom jer prije toga nisam bila nikad u toj školi i kao osmaš bi vjerojatno bila pomalo izgubljena. A isto tako tada su se upisnice dobivale u školi i roditelj je trebao potpisati pa je tata i tu bio potreban. :D
Sestra mi se upisivala ove godine i to je bilo puno strasnije nego što su bili moji upisi. Naravno da je bilo puno roditelja, ali većina je bila izgubljenija nego djeca.
Što sam ustvari htjela reći je da se iz godine u godinu povećava broj bodova što je ustvari besmisleno. Bodovi za vladanje, pa PTSP, pa za ovo, pa za ono... Kakve gluposti! :o Bodovi bi se trebali računati jedino i isključivo na temelju znanja koje se pokaže u školi :kava: (tu podrazumijevam ocjene i natjecanja na kojima se isto traži znanje, ne nekakve dramske grupe i sl., bez uvrede i omalovažavanja :) )

Isto tako možeš upisati naziv svoje škole na nekoj od stranica koje nude prodaju knjiga pa ako ti se pojavi znači da je to taj popis. :mig:

Lotta & Lola
29.07.2012., 14:36
Znam znam...vjerojatno je ovo vec stota tema i pogledala sam popis svih tema i skola na ovom podforumu ali ja i dalje jednostavno neznam koju izabrati. Odlučila sam se za glumu i sad neznam u koju školu krenuti, koja je posebno specijalizirana za to zanimanje....nekako mi je za oko zapela PUG, al s obzirom da je glumačka karijera dosta rizična jer često nema posla po par mjeseci, zanima me dal ima neka gimnazija koja na sve priprema tako da imam znanje i za neko drugo sporedno zanimanje a opet da je usmjerena prema glumi. :ne zna:

Štreberica
29.07.2012., 16:50
Znam znam...vjerojatno je ovo vec stota tema i pogledala sam popis svih tema i skola na ovom podforumu ali ja i dalje jednostavno neznam koju izabrati. Odlučila sam se za glumu i sad neznam u koju školu krenuti, koja je posebno specijalizirana za to zanimanje....nekako mi je za oko zapela PUG, al s obzirom da je glumačka karijera dosta rizična jer često nema posla po par mjeseci, zanima me dal ima neka gimnazija koja na sve priprema tako da imam znanje i za neko drugo sporedno zanimanje a opet da je usmjerena prema glumi.
Možeš li si priuštiti privatnu gimnaziju? Nijedna škola nije specijalizirana za glumu, bit će na tebi da se sama pripremiš za prijemni. Ako si sigurna da želiš studirati čak i ako ne uspiješ upisati glumu, gimnazija (bilo koja, biraj smjer prema mogućnostima i prema predmetima koji te najviše zanimaju) će te najbolje pripremiti za fakultet (bilo koji). S druge strane, ako namjeravaš pod svaku cijenu makar i više godina pokušavati upasti na glumu, a u međuvremenu raditi, bilo bi dobro da ideš u strukovnu školu (četverogodišnju, naravno, jer bez toga nema studiranja ni na akademiji) kako bi imala zanimanje, po mogućnosti neku nakon koje nije preveliki problem naći posao, a koja nema sasvim loše općeobrazovne predmete kako ne bi imala problema na maturi. Koju točno, ovisi o tvojim interesima i sposobnostima (onima osim glume). Po spominjanju PUG pretpostavljam da si u Zagrebu. Npr. ako ti idu prirodni predmeti, razmisli o strukovnim smjerovima u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga, ako su ti draži jezici razmisli o četverogodišnjem smjeru u nekoj hotelijersko-turističkoj (ugostiteljskoj) školi...

kajperinja
31.07.2012., 08:54
Što sam ustvari htjela reći je da se iz godine u godinu povećava broj bodova što je ustvari besmisleno. Bodovi za vladanje, pa PTSP, pa za ovo, pa za ono... Kakve gluposti! :o Bodovi bi se trebali računati jedino i isključivo na temelju znanja koje se pokaže u školi :kava: (tu podrazumijevam ocjene i natjecanja na kojima se isto traži znanje, ne nekakve dramske grupe i sl., bez uvrede i omalovažavanja :) )

S ovime se slazem, jer mislim da to sto je netko u slobodno vrijeme plesao, pjevao, svirao...ili sl. neme veze s upisom u gimnaziju. A ni sportski uspjesi, osim u slucaju sportske gimnazije.

mujsapujsa
31.07.2012., 09:10
S ovime se slazem, jer mislim da to sto je netko u slobodno vrijeme plesao, pjevao, svirao...ili sl. neme veze s upisom u gimnaziju. A ni sportski uspjesi, osim u slucaju sportske gimnazije.

.....a netko je lunjao naokolo i ne samo u slobodno vrijeme
znam slučaj djeteta koje je ovo proljeće izostalo mjesec i pol iz škole,skitnja (frendicino dijete),poslije škola poopravdala većinu toga,šk. doktorica napisala dijagnozu i dijete nagrađeno sa 3 dodatna boda

Nasmiješena
31.07.2012., 10:12
znam slučaj djeteta koje je ovo proljeće izostalo mjesec i pol iz škole,skitnja (frendicino dijete),poslije škola poopravdala većinu toga,šk. doktorica napisala dijagnozu i dijete nagrađeno sa 3 dodatna boda

Da, dok se netko drugi za takva 3 boda namučio i učio kako bi postigao 1. mjesto na županjiskom natjecanju. :rolleyes:
Strašno, pod hitno su potrebne promjene! :o

kajperinja
31.07.2012., 15:36
Ako je netko bio ozbiljno bolestan i zbog bolesti nije mogao pratiti nastavu...a usprkost tome ostvario zavidan uspjeh, ok je nagraditi ga s recimo jednim bodom. Najvise dva. Nije isto ako netko nije u mogucnosti stvarno se posvetiti ucenju, zbog bolesti i ako to ne moze jer u slobodno vrijeme, zbog vlastitie zelje - plese, svira, svira flautu, igra nogomet i sl.
Druga je stvar sto je u ovom primjeru, sistem prevaren i bodovi su totalno nezasluzeni.

borntobewinner
31.07.2012., 15:39
Jedan od meni najidiotskijih kriterija za dodatne bodove je spol.

Malo je poznato, ali prema Zakonu o ravnopravnosti spolova čak i ova kategorija može biti olakotna okolnost prilikom upisa u srednju školu. Naime, prema Nacionalnoj politici za ravnopravnost spolova, u slučaju da je 80 ili više posto prijavljenih istoga spola, kandidatu suprotnog spola se dodaju dva boda na broj utvrđen u postupku vrednovanja.

:facepalm:

gimnazijalka_1
22.08.2012., 17:35
2. gimnazija:ako misliš dosta učit ovo ti je definitivno najbolji izbor škole, a ako ne misliš, biti će ti teško, kao i u bilo kojoj gimnaziji koju bi možda željela upisati. profesori su odlični, puni razumijevanja(uz male iznimke dakako!) al unatoč svemu, probati će ići ususret tebi i tvojim željama.
7. gimnazija:ako si šminker (i novac ti nije problem) a i imaš super ocjene tako da ne moraš u privatnu, super ćeš se uklopiti. naravno, ima i puno prosječnih učenika (i to ne mislim po ocjenama!) tako da ćeš ponekad morati pretrpiti koju umišljenu tinejdžericu. što se tice profesora u redu su, ali ima puno bisera(ako me razumiješ).
Klasična gimnazija:ukoliko su rocker, punker, darker ili kako se to sve već zove, tu ćeš bez ikakvih problema pronaći sebi slično društvo, i po stilu oblačenja i muzike.
6.(gornjogradska) gimnazija:što se tiče učenika, vidi SEDMA, ali izostavi onaj dio sa dobrim ocjenama. Vrlo vrlo malo ih u toj školi prođe s 5 tako da ako se podrudiš, proći ćeš s odličnim puno lakše nego u 2. ili 7. gdje je to tako uobičajeno da se smišljaju zadaci eliminacije kako se...pa znate :)
3., tituša, jezična(16.), prelog:vrlo prosječne gimnazije za prosječne, ali vrijedne učenika
10. gimnazija:po mojem osobnom mišljenju, nakon 2. i 7. najbolja gimnazija u Zagrebu.
:503:

Kralj567
22.08.2012., 19:16
...

Ma daj, ti si pohađala sve te škole, upoznala sve profesore, učenike i procjenila sve to tak kak je, a s obzirom da je tvoje mišljenje najbolje i, moram naglasit, najtočnije, mi ćemo te svi slušat? :kava:

lukaXXkralj
30.08.2012., 12:08
pozz.sutra su mi upisi,za 3.razred.Zanima me koja je procedura kad dodem u skolu,zaboravio sam kako to ide??
Udjem u skolu i sta onda? hvala :)

borntobewinner
30.08.2012., 12:10
pozz.sutra su mi upisi,za 3.razred.Zanima me koja je procedura kad dodem u skolu,zaboravio sam kako to ide??

Samo daš svjedodžbu od 2. razreda profesoru koji radi na upisima :ne zna:

Štreberica
30.08.2012., 12:23
Vjerojatno trebate i opet ispuniti i predati upisnicu :ne zna: (dakle ne i prijavnicu kao za 1. raz. nego samo upisnicu, isprintaš ju s weba škole valjda).

Dorta
01.09.2012., 21:29
svnk kaže: Pogledaj post
V gimnaziju
VII gimnaziju

Samo da se vratim na ovo. Ja sam se ove godine, nažalost, također upisivala u srednju školu. Imala sam 58 bodova, za koje sam se itekako mučila. Željela sam upisati gimnaziju Lucijana Vranjanina. Prvi dan sam predala papire i drugi dan sam došla u podne u školu da mi oni kažu da ne znaju ništa, da rade rang listu. I ja sam tako čekala 3 SATA u školi nadajući se da ću upast. I onda mi kažu da misle da neću, ali da nisu sigurni. Ja sam već ludila i pokupila sam papire i otišla u Prirodoslovnu školu Vladimira Preloga. Hvala Bogu, mama je bila sa mnom da me vozi jer inače nebi stigla do 4 sata. U Prelogu su mi rekli da sigurno upadam i konačno sam se opustila i upala sam.
Iskreno, mislim da se treba staviti ili prijemni ili mala matura jer je jednostavno strašno da odličan učenik ne može upisati gimnaziju koju želi ako nema dodatnih bodova ili 5,0.

BATERPLAY
03.09.2012., 13:42
Ovako..Jos sam osnovna skola...u protivnom - mali glup si ..jos imas pelene,a razmisljas o karijeri.... i takve stvari ostavite za yourself :amen:...naime planiram za 2 godine upisati -arhitektonskog tehnicara - puno sam citao po forumu i kazu da za AF bi bila najbolja opća ili matematička gimnazija .. prema tome sad je poceo 7 razred i moram grijati stolicu ako hocu u gimnaziju :kava: ... jako je trazen posao gradjevinstvo i geodezije.. zivim u pozegi a tamo je dovoljno trazen taj posao ali bi htjeo npr. otici u zadar jer tamo traze tehničke crtace .... od jucer preko tutorialsa ucim bolje crtati opcenite stvari..naime ima dosta vremena :) .. Zanima me koliko kosta prijemni za faks. citam da opci gimnazijalci lakse prolaze na faks zbog toga sto zadnju godinu uce crtati , duplo su jaci u fizici i matematici .. povj.arht. se tek tako nauci preko neta .. pa mi dajte komentara da se odlucim :p ... ali mislim da je gimnazija bolja :cerek: Hvala :klopa:

borntobewinner
03.09.2012., 14:55
Prvo, predomislit ćeš se još puno puta dok dođe vrijeme do upisa na faks. Zato bi ti bila bolja gimnazija.
Gimnazijalci ne uče crtati nikad.
Nemoj već planirati gdje ćeš raditi, situacija će se itekako promijeniti.
Prijemni za faks je ove godine koštao 400 kuna. Ali nitko ti ne može reći koliko će koštati za šest godina ni hoće li uopće postojati. :D

Good time
03.09.2012., 15:38
Bok ljudeki.znaciii ja sam sad osmi raz ii neznam kai bi upisala.uvijek si mislim imam vremena i to al tak sam mislila i u sedmomm pa mie sam tak proso.

Zasad od sedmog imam 30 bod po ocjenama 1 bod za ponasanje i imam iz sedmog drugo mjesto iz ekipnog eko kviza na zupanijskom i peto mjesto na drzavnom.ugl razmisljam o petoj il o drugoj a kasnije bi htjela otic negdje van na faks i mozda studirat medicinu(znm prerano je za to sve al moram i o tom razmisljat kad razmisljam o upisima).

Ak mi neko mozda moze napisat koja skola konkretno bi mi bila najbolji izbor.hvalaaa ;))

Lent11
04.09.2012., 10:36
Bok ljudeki.znaciii ja sam sad osmi raz ii neznam kai bi upisala.uvijek si mislim imam vremena i to al tak sam mislila i u sedmomm pa mie sam tak proso.

Zasad od sedmog imam 30 bod po ocjenama 1 bod za ponasanje i imam iz sedmog drugo mjesto iz ekipnog eko kviza na zupanijskom i peto mjesto na drzavnom.ugl razmisljam o petoj il o drugoj a kasnije bi htjela otic negdje van na faks i mozda studirat medicinu(znm prerano je za to sve al moram i o tom razmisljat kad razmisljam o upisima).

Ak mi neko mozda moze napisat koja skola konkretno bi mi bila najbolji izbor.hvalaaa ;))

Opća ili matematička gimnazija. :)

roditelj-zg
05.09.2012., 17:23
jel mi može tko poslati link sa popisom učenika po razredima od ove godine za gornjogradsku, VI gimnaziju? ne znam zašto su je uklonili na webu :ne zna:

hvaala

Štreberica
05.09.2012., 18:23

Obje su jako dobre i vjerojatno dobar izbor za tebe, ovako kako si se opisala :) V. (matematička) ako ti dobro idu i zanimaju te matematika i fizika i htjela bi iz informatike naučiti nešto o programiranju, a ako baš i ne, ako te prvenstveno zanimaju biologija i kemija može i II. (opća) da se ne gnjaviš matematičkim predmetima previše (morat ćeš vjerojatno pred kraj malo dodatno učiti fiziku za maturu/prijemni za medicinu, ali to nije strašno).

konan77
05.09.2012., 19:48
evo ovak ja sad idem u 8 razred... prema planirajučem idem u gimnaziju, samo neznam kooju... udaljen sam 30km od zg, nije strašno ali opet najmanje 1h puta...ili druga opcija ta neka gimnazija u mojoj selendri koja je nesto ispod nivoa ali opet neznam... ja ciljam na prosjek 4.5-5.0 rofl jer poslje arhitektonski faks je na vidiku od moje 2 godine kad sam se igro s lego :cerek: zato isplati li mi se putovati 1 sat u zg u nesto bolju gimnaziju ili ovdje ovu iz mog grada? mislim neznam ni sam jer prvo sam mislil iči u zg ali onda to buđenje i put, neznam hoču li se moči koncentrirati na učenje o.O dok ovdje u mom gradu udaljen sam 5km :) al zato ima zaj***** profesora... no dala mi je nadu prijateljica moje sestrične koja je prosla s 5.0 sve 4 razrede o.O i upisala pmf...neki mi govore makni se iz ove vukojebine a neki iz mog razreda zapravo pola njih če iči u tu gimnaziju jer je blizu : neznam ajd neču vise trolat u nedogled :p
možete li mi odgovoriti sto biste vi učinili na mojem mjestu

Štreberica
06.09.2012., 18:51
evo ovak ja sad idem u 8 razred... prema planirajučem idem u gimnaziju, samo neznam kooju... udaljen sam 30km od zg, nije strašno ali opet najmanje 1h puta...ili druga opcija ta neka gimnazija u mojoj selendri koja je nesto ispod nivoa ali opet neznam... ja ciljam na prosjek 4.5-5.0 rofl jer poslje arhitektonski faks je na vidiku od moje 2 godine kad sam se igro s lego :cerek: zato isplati li mi se putovati 1 sat u zg u nesto bolju gimnaziju ili ovdje ovu iz mog grada? mislim neznam ni sam jer prvo sam mislil iči u zg ali onda to buđenje i put, neznam hoču li se moči koncentrirati na učenje o.O dok ovdje u mom gradu udaljen sam 5km :) al zato ima zaj***** profesora... no dala mi je nadu prijateljica moje sestrične koja je prosla s 5.0 sve 4 razrede o.O i upisala pmf...neki mi govore makni se iz ove vukojebine a neki iz mog razreda zapravo pola njih če iči u tu gimnaziju jer je blizu : neznam ajd neču vise trolat u nedogled :p
Za arhitekturu ćeš ionako puno morati sam učiti, pa bih rekla ostani u svom gradu (i troši vrijeme na učenje umjesto na put) osim ako te izrazito interesira neki gimnazijski smjer kojeg tamo nema.

konan77
07.09.2012., 14:35
Za arhitekturu ćeš ionako puno morati sam učiti, pa bih rekla ostani u svom gradu (i troši vrijeme na učenje umjesto na put) osim ako te izrazito interesira neki gimnazijski smjer kojeg tamo nema.

a isao bi u opči smjer u bilo kojoj...to sam si i ja mislil... no svi su iz mojeg razreda napiljeni za zagreb... neznam ni sam...

Štreberica
07.09.2012., 14:55
a isao bi u opči smjer u bilo kojoj...to sam si i ja mislil... no svi su iz mojeg razreda napiljeni za zagreb... neznam ni sam...
Možeš li se sam natjerati na učenje ili ti trebaju strogi profesori da te stalno tjeraju i da najveći dio razreda uči barem koliko i ti pa da se potpomažete?

konan77
07.09.2012., 18:31
Možeš li se sam natjerati na učenje ili ti trebaju strogi profesori da te stalno tjeraju i da najveći dio razreda uči barem koliko i ti pa da se potpomažete?

ovo drugo :) volim biti "prvi" :zubo: naravno volim pomoči drugima... ali ovdje u mom gradu skola je onak užaš izleti-0, a ni kvaliteta nije nesto ali se može...
btw prosle godine koji se upiso u ovu gimnaziju je imo 34 boda uz nadoplatu, ali i to nesto govori

Štreberica
07.09.2012., 19:29
ovo drugo :) volim biti "prvi" :zubo: naravno volim pomoči drugima... ali ovdje u mom gradu skola je onak užaš izleti-0, a ni kvaliteta nije nesto ali se može...
btw prosle godine koji se upiso u ovu gimnaziju je imo 34 boda uz nadoplatu, ali i to nesto govori
Ako je to istina, taj je onda kršio zakon, ako nisu bile neke jako posebne okolonosti :ne zna: (nikad ne suditi dok ne znamo sve)
Što ti to znači voliš biti prvi? Pa bolje su šanse da budeš najbolji u lošijoj gimnaziji (tako sam ja voljela biti prva pa sam otišla u školu koja nije orijentirana na predmet koji me najviše zanimao kako bih u njemu bila najbolja bez konkurencije :D šalim se, naravno, otišla sam zbog blizine).
Po kilometraži, gađam da si kod Zeline - pa, ljudi su "preživljavali" tu vašu gimnaziju i postajali kvalitetni ljudi, a naputovat ćeš se na faks a vjerojatno i prije na pripreme za prijemni itd. Doduše, ljudi su i bježali od te gimnazije u Zg (doduše radije u dom nego putovali ako su bili iz onog dijela općine da su mogli :zubo: ) pa opet postajali kvalitetni ljudi.

konan77
07.09.2012., 21:13
Ako je to istina, taj je onda kršio zakon, ako nisu bile neke jako posebne okolonosti :ne zna: (nikad ne suditi dok ne znamo sve)
Što ti to znači voliš biti prvi? Pa bolje su šanse da budeš najbolji u lošijoj gimnaziji (tako sam ja voljela biti prva pa sam otišla u školu koja nije orijentirana na predmet koji me najviše zanimao kako bih u njemu bila najbolja bez konkurencije :D šalim se, naravno, otišla sam zbog blizine).
Po kilometraži, gađam da si kod Zeline - pa, ljudi su "preživljavali" tu vašu gimnaziju i postajali kvalitetni ljudi, a naputovat ćeš se na faks a vjerojatno i prije na pripreme za prijemni itd. Doduše, ljudi su i bježali od te gimnazije u Zg (doduše radije u dom nego putovali ako su bili iz onog dijela općine da su mogli :zubo: ) pa opet postajali kvalitetni ljudi.

a istina je piše jer imamo onako u skoli na panaou napisano skole bla bla i onda s kolko bodova se upisao najmanje...kak si pogodila? nesto u rječima me odaje? :D
neznam fakat kaj da napravim... ako bi se odlučio za zg onda bi iso u X gimnaziju :mig: neznam jer ču se moči priviknuti mislim nije ni to nego sve nesto novo razumijes me? a to mi bi i pasalo jer ovi me iz osnovne s motorkom pile...znam da se i u ovoj gimnaziji moze ali... i da ako bi izabrao zg kaj misli sopči, matematički ili dvojezični smjer? :w

Štreberica
07.09.2012., 23:29
a istina je piše jer imamo onako u skoli na panaou napisano skole bla bla i onda s kolko bodova se upisao najmanje...kak si pogodila? nesto u rječima me odaje? :D
neznam fakat kaj da napravim... ako bi se odlučio za zg onda bi iso u X gimnaziju :mig: neznam jer ču se moči priviknuti mislim nije ni to nego sve nesto novo razumijes me? a to mi bi i pasalo jer ovi me iz osnovne s motorkom pile...znam da se i u ovoj gimnaziji moze ali... i da ako bi izabrao zg kaj misli sopči, matematički ili dvojezični smjer? :w
Napisala sam da sam pogodila po kilometraži - jer slučajno znam da je od Zagreba do Zeline oko 30 km.
Ako su to i javno napisali, onda mi se stvarno čine idioti :ne zna: Zar nisi napisao da svakako misliš opću? Najviše ovisi o tome koliko voliš matematiku i koliko ti ide (a koliko povijest, glazbeni - čega u općoj ima više). Matematika dobro dođe, ali opća ima više likovnog, što za arhitekturu dođe još bolje ako imaš dobrog profesora. Malo te je teško razumjeti kad ovako pišeš. Želiš se maknuti od društva iz osnovne? Plaši te kako bi se snašao u velikom gradu?

konan77
08.09.2012., 07:31
Napisala sam da sam pogodila po kilometraži - jer slučajno znam da je od Zagreba do Zeline oko 30 km.
Ako su to i javno napisali, onda mi se stvarno čine idioti :ne zna: Zar nisi napisao da svakako misliš opću? Najviše ovisi o tome koliko voliš matematiku i koliko ti ide (a koliko povijest, glazbeni - čega u općoj ima više). Matematika dobro dođe, ali opća ima više likovnog, što za arhitekturu dođe još bolje ako imaš dobrog profesora. Malo te je teško razumjeti kad ovako pišeš. Želiš se maknuti od društva iz osnovne? Plaši te kako bi se snašao u velikom gradu?

aha nisam skuzil...dap javno su to napisali... pa mislim opču no mozda mi je matematički smjer bolji zbog fizike , matematike i Informatike koja mi je potreba? pa ja volim matematiku jako :) povjest prebavim, glazbeni sam imao 4 u sedmom razredu, to ti govori puno :D a likovni isto volim zapravo obožavam, moglo bi se reči da znam crtati :) pa nije da se želim maknuti iz društva iz osnovne ( a i to) nego vise cijele zeline :) ipak je to največa selendra u okolici :D pa plašiju me samo ti busevi i tramvaji , znam da se naviknes u par dana ali... znam da bi trebao putovati negdje 1h-1.30h... bas sam se čul sad sa jednom prijateljicom koja ide u zg i veli da je sve samo stvar rasporeda... ženska trenira hokej mislim ako se ne varam svaki dan i jos uvjek ima 5... :503: neznam vise kaj da mislim... ljudi od 30+ govore u zelinu a ljudi ispod 30 govore zagreb...
btw hvala na odgovorima :w

Štreberica
08.09.2012., 09:22
aha nisam skuzil...dap javno su to napisali... pa mislim opču no mozda mi je matematički smjer bolji zbog fizike , matematike i Informatike koja mi je potreba? pa ja volim matematiku jako :) povjest prebavim, glazbeni sam imao 4 u sedmom razredu, to ti govori puno :D a likovni isto volim zapravo obožavam, moglo bi se reči da znam crtati :) pa nije da se želim maknuti iz društva iz osnovne ( a i to) nego vise cijele zeline :) ipak je to največa selendra u okolici :D pa plašiju me samo ti busevi i tramvaji , znam da se naviknes u par dana ali... znam da bi trebao putovati negdje 1h-1.30h... bas sam se čul sad sa jednom prijateljicom koja ide u zg i veli da je sve samo stvar rasporeda... ženska trenira hokej mislim ako se ne varam svaki dan i jos uvjek ima 5... :503: neznam vise kaj da mislim... ljudi od 30+ govore u zelinu a ljudi ispod 30 govore zagreb...
btw hvala na odgovorima :w
Ako su ti matematika, fizika i informatika izrazito draže od povijesti, glazbenog, hrvatskog (za hrvatski nisam pitala jer vidim po pisanju koliko ti je drag :p ), onda je matematička bolji izbor - ali likovni ćeš morati jako puno sam dodatno raditi (u matematičkoj svakako, a u općoj ako ne dobiješ sjajnog profesora, a i u Zg ih je po onom što sam čula većina 0), i crtanje (kojeg ionako više gotovo da i nema ni u jednoj gimnaziji) i učenje "teorije" (o raznim umjetničkim stilovima kroz cijelu povijest i njihovim predstavnicima). Pitao si i za dvojezični - to ako planiraš studij u inozemstvu, inače ne vidim potrebe, osim ako ti je velika želja nemati baš sve predmete na hrvatskom :D . Možeš li čitati i pisati u pokretu? Znam puno ljudi koji su prošli srednju pišući zadaće/učeći u autobusu/vlaku, ali neki ljudi, uključujući mene samu, ne mogu tako nešto raditi ni 5 min a da im ne pozli.

Glint
08.09.2012., 10:14
Pozdrav svima! Evo, ja imam sličnu dilemu kao konan samo se radi o izboru vrste gimnazije. Za sve tri moram dosta putovati pa mi je, što se toga tiče, sasvim svejedno. Dvoumim se između opće i matematičke. Volim teoretske predmete (povijest, jezici i slično) i matematiku/fiziku (prirodoslovne predmete). Ja bih vrlo rado odabrao matematičku, ali ne znam koliko se zaista matematika diže na viši nivo u odnosu na opću i je li moguće (vjerujem da je) redovnim vježbanjem matematiku u matematičkoj držati barem na vrlo dobroj ocjeni iako nisam neki posebni talent. Matematika mi se sviđa i vježbanje mi nije problem, ali jednostavno nisam prirodni talent za nju. Ono što nalazim kao problem jest i dobar dio kolega iz osnovne želi u opću. Ja se jednostavno želim od njih odvojiti jer mi ni najmanje ne odgovaraju. Tu je praksa da sve koji dolaze iz iste škole/mjesta strpaju u jedan razred. Znam da se vjerojatno može tražiti premještaj u drugi razred, ali mi je to nekako glupo jer tu, tako reći, svatko svakog poznaje i s obzirom na to ispao bih papak.
Nadam se da ste razumjeli o čemu je riječ i da mi možete dati iskustva iz prve ruke što se matematike (prirodoslovnih predmeta općenito) u matematičkoj tiče...

Štreberica
08.09.2012., 10:24
Pozdrav svima! Evo, ja imam sličnu dilemu kao konan samo se radi o izboru vrste gimnazije. Za sve tri moram dosta putovati pa mi je, što se toga tiče, sasvim svejedno. Dvoumim se između opće i matematičke. Volim teoretske predmete (povijest, jezici i slično) i matematiku/fiziku (prirodoslovne predmete). Ja bih vrlo rado odabrao matematičku, ali ne znam koliko se zaista matematika diže na viši nivo u odnosu na opću i je li moguće (vjerujem da je) redovnim vježbanjem matematiku u matematičkoj držati barem na vrlo dobroj ocjeni iako nisam neki posebni talent. Matematika mi se sviđa i vježbanje mi nije problem, ali jednostavno nisam prirodni talent za nju. Ono što nalazim kao problem jest i dobar dio kolega iz osnovne želi u opću. Ja se jednostavno želim od njih odvojiti jer mi ni najmanje ne odgovaraju. Tu je praksa da sve koji dolaze iz iste škole/mjesta strpaju u jedan razred. Znam da se vjerojatno može tražiti premještaj u drugi razred, ali mi je to nekako glupo jer tu, tako reći, svatko svakog poznaje i s obzirom na to ispao bih papak.
Nadam se da ste razumjeli o čemu je riječ i da mi možete dati iskustva iz prve ruke što se matematike (prirodoslovnih predmeta općenito) u matematičkoj tiče...
Koliko te razumijem, misliš na jednu konkretnu gimnaziju, pa bi možda bilo bolje da pitaš na temi te škole u podforumu Osnovne i srednje škole (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=279), ako postoji (koristi tražilicu; ako ne postoji, možeš ju i otvoriti). Općenito, uglavnom se može, ako nisi baš totalni antitalent (a onda to vjerojatno ne bi ni volio).

Glint
08.09.2012., 10:29
Koliko te razumijem, misliš na jednu konkretnu gimnaziju, pa bi možda bilo bolje da pitaš na temi te škole u podforumu Osnovne i srednje škole (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=279), ako postoji (koristi tražilicu; ako ne postoji, možeš ju i otvoriti). Općenito, uglavnom se može, ako nisi baš totalni antitalent (a onda to vjerojatno ne bi ni volio).

Totalni antitalent nisam, ali nisam ni totalni talent :D Do sada sam osnovnoškolsko gradivo uspješno svladavao, tj. razumio i uz vježbu, iz matematike imam odličan.

Da, radi se o jednoj konkretnoj gimnaziji pa ću tamo pitati za iskustva. a što se tiče samoga programa, čitao sam negdje da se u jednom od razreda umjesto dodatnoga sata jednog od prirodoslovnih predmeta može uzeti jedan strani jezik. Je li tomu uistinu tako?

borntobewinner
08.09.2012., 18:14

Opet ti je najbitnije koliko ćeš se ti sam potruditi. :)
Išla sam u jednu bližu, lošiju gimnaziju, atmosfera u razredu nije bila nimalo kompetitivna ni poticajna, profesora je bilo i dobrih i loših kao i svugdje, itd. Ali, eto, uspjela sam se visoko plasirati na jednom od najpopularnijih studija u Zagrebu, zahvaljujući sebi.

Alpagueur
08.09.2012., 19:23

Ja bih na tvom mjestu ostao doma. Nakon odrađenog faksa ti mogu reći sljedeće: uspjeh pojedinca u njegovom školovanju ovisi najviše u njemu samomu. Nisu srednja škola i roditelji (a i ostala okolina) pritom nipošto zanemarivi, ali je pojedinac najvažniji u svemu. Ako prioneš uz knjigu, uspjet ćeš u upisu na faks, neovisno o gimnaziji. Na mom faksu ju svega 1/6 bila iz neke zagrebačke srednje škole, a bilo ih je nekoliko koji su živjeli u daleko manjem mjestu od Zeline i kojima je Zagreb bio nekoliko stotina kilometara udaljen.
K tomu, uštedjet ćeš i na vremenu. Do svoje škole u Zelini možeš i pješke ako bude situacija zahtijevala i opet ti ne će trebati previše.

"Bolja gimnazija", što uopće to je? Kako usporediti tvoju gimnaziju u Zelini s nekom u Zagrebu? Po kojim parametrima? To što je zadnji upisani imao 34 boda po meni znači da su ljudi iz tvog kraja stvarno "napiljeni" na Zagreb i da će radije ići tamo u bilo koju gimnaziju, nego u tu koja im je blizu ili barem bliže. Onda ostane mjesta pa se lako upišu oni koji možda uopće nemaju ambicija negdje nakon srednje, ali im je "fora" ići u gimnaziju jer imaju priliku za to pa samim tim imaju i lošiji uspjeh, pa onda i cijela škola na račun toga može imati lošiji uspjeh... Začarani krug je to.

Što se pojmova "selendra" i "vukojebina" tiče, nekim ljudima je, osim Zagreba, sve u RH i selendra, i vukojebina, ja ne bih na to obraćao previše pažnje.
S druge strane, ima ona uzrečica: "Iz malih sredina dolaze veliki ljudi", u tvom slučaju ti ide u prilog :D

konan77
08.09.2012., 21:26
Ako su ti matematika, fizika i informatika izrazito draže od povijesti, glazbenog, hrvatskog (za hrvatski nisam pitala jer vidim po pisanju koliko ti je drag :p ), onda je matematička bolji izbor - ali likovni ćeš morati jako puno sam dodatno raditi (u matematičkoj svakako, a u općoj ako ne dobiješ sjajnog profesora, a i u Zg ih je po onom što sam čula većina 0), i crtanje (kojeg ionako više gotovo da i nema ni u jednoj gimnaziji) i učenje "teorije" (o raznim umjetničkim stilovima kroz cijelu povijest i njihovim predstavnicima). Pitao si i za dvojezični - to ako planiraš studij u inozemstvu, inače ne vidim potrebe, osim ako ti je velika želja nemati baš sve predmete na hrvatskom :D . Možeš li čitati i pisati u pokretu? Znam puno ljudi koji su prošli srednju pišući zadaće/učeći u autobusu/vlaku, ali neki ljudi, uključujući mene samu, ne mogu tako nešto raditi ni 5 min a da im ne pozli.

mahrvatski mi je drag jer imamo dobru profesoricu :) ali brzo pišem pa se najde koji tipfeler :zubo: a za reč. znakove sam preljen pa samo koristim "..." :zubo:

hvala svima na odgovorima :) ali ja se jos ne mogu odlučiti... onak ja danas govorim jednom prijatelju kao ja bi iso u zelinu gimnaziju... njegov pogled je bio ha?! kolko imas bodova?! miči se od tud... dok sam mu objasnil neke činjenice on jos uvjek "ti si lud" hahaha... samo me strah jedno da ovdje neču imati neke motivacije za učenje, biti če sve po starom več dosadno... srednja sk je kraj osnovne :zubo:

Štreberica
08.09.2012., 22:18
hvala svima na odgovorima :) ali ja se jos ne mogu odlučiti... onak ja danas govorim jednom prijatelju kao ja bi iso u zelinu gimnaziju... njegov pogled je bio ha?! kolko imas bodova?! miči se od tud... dok sam mu objasnil neke činjenice on jos uvjek "ti si lud" hahaha... samo me strah jedno da ovdje neču imati neke motivacije za učenje, biti če sve po starom več dosadno... srednja sk je kraj osnovne :zubo:
Imaš li nekoliko godina starijih prijatelja/poznanika/susjeda/... koje bi mogao pitati za detaljne opise te gimnazije ako idu u nju odnosno kako im je ići u Zg u gimnaziju ako idu tako? Ako možeš doći do takvih, svakako pitaj, što više njih, da čuješ razne strane.

konan77
09.09.2012., 10:35
Imaš li nekoliko godina starijih prijatelja/poznanika/susjeda/... koje bi mogao pitati za detaljne opise te gimnazije ako idu u nju odnosno kako im je ići u Zg u gimnaziju ako idu tako? Ako možeš doći do takvih, svakako pitaj, što više njih, da čuješ razne strane.

za zg imam samo jednu prijateljicu moje prijateljice :) koja ide u dvojezični, pričal sam ti gore...
a u zelini imam sestričnu koja prolazi s 4 a uči se ko neznam... mozda jer ima slabije gene il memoriju ona je čak u osnvnoj prolazila s 3/4/5 tak da mislim da bi ja u neku ruku mogao malo vise od nje ali neznam...
prednost mi je mozda sto je uvjek ujutro skola...
e da, kad bi se odlučil za opči smjer u zg X gminaziji volio bih jako učiti francuski :)

konan77
10.09.2012., 08:43
e da što sam vam prije pričo o onoj koja je upala sa 34 boda... tata joj je policajac -.-
no svejedno je pala :zubo:

Piterson23
13.09.2012., 17:46
Bok Idem u 7 razred osnovne škole i uskoro ču morati birati neku srednju školu
a ja nemam pojma o tome
6 sam prošo sa 4.7. Gledo sam po drugim forumima al ne razumijem ništa :confused:

Pa moliio bi pomoč oko toga :)

Štreberica
13.09.2012., 23:44
a ja nemam pojma o tome
6 sam prošo sa 4.7. Gledo sam po drugim forumima al ne razumijem ništa :confused:

Prerano je još da se oko toga puno brineš :) Samo počni obraćati pozornost koji ti školski predmeti idu i zanimaju te, a koji ne, i što ti ide od onog što radiš izvan škole, i razmišljati čime bi se htio baviti, i možeš polako početi raspitivati se koja sve srednjoškolska zanimanja i srednje škole (u tvojem gradu) postoje.

Vanda
14.09.2012., 12:10
e da što sam vam prije pričo o onoj koja je upala sa 34 boda... tata joj je policajac -.-
no svejedno je pala :zubo:

moj savjet ti je, ako uistinu zelis uciti, i imas volje putovati, da odes u zg i da se maknes iz provincijalne gimnazije, jer to ti je uglavnom s**anje, tvrde i staromodne skole i tomu slicno, bolje odi u neku normalnu gimnaziju, gdje ces s normalnom kolicinom ucenja dnevno imat normalan uspjeh, preporucam 7, 1, 4, 8, 10 i 5, a ni ona nadbiskupska nije losa, ma uostalom bilo koja u zg ti je vjerojatno bolja

Glint
14.09.2012., 22:30
a ja nemam pojma o tome

I naravno, uči. Pri upisu se gledaju ocjene sedmoga i osmoga razreda. Još ti je rano za brigu oko broja bodova i sl. Dakle, samo uči kako bi kasnije imao manje problema pri upisima u željenu školu.

konan77
18.09.2012., 14:17
moj savjet ti je, ako uistinu zelis uciti, i imas volje putovati, da odes u zg i da se maknes iz provincijalne gimnazije, jer to ti je uglavnom s**anje, tvrde i staromodne skole i tomu slicno, bolje odi u neku normalnu gimnaziju, gdje ces s normalnom kolicinom ucenja dnevno imat normalan uspjeh, preporucam 7, 1, 4, 8, 10 i 5, a ni ona nadbiskupska nije losa, ma uostalom bilo koja u zg ti je vjerojatno bolja

hvala na odgovoru, več dugo razmišljam o desetoj gimnaziji...

HomaneD
23.09.2012., 22:25
Želim faks fizike. Zanima me koju gimnaziju odabrati. Znam da je matematička dobra podloga za faks fizike, ali postoji mogućnost da se predomislim za faks, a i preteška je. Dakle, njena prednost je što daje podlogu za fakultet fizike, ali isto tako, ako se predomislim, žalit ću za općom ili jezičnom.

Dobre strane opće su da, iako se predomislim, učio sam o svemu podjednako i vrlo dobro me pripremi za faks, ne odlično (za to su matematička ako ću sigurno na fiziku i jezična ako ću npr. turistički faks). Ali loša je možda što ću žaliti za tim što nisam učio više ono što će mi za faks trebati.

Dobre strane jezične su ako ću eventualno studirati u inozemstvu, ili ako ću na faks tipa turizam,... Loše strane su što ću, ako mi se i dalje bude sviala fizika, žaliti za izostavljanjem, malim izostavljanjem, matematičkih predmeta u jezičnoj.

Koju odabrati? Valja napomenuti da se u školi u kojj želim pohađati gimnaziju jezičari djele u 2 razreda, a općari i matematičari u 1. Tako je lakše upasti u jezičnu, jer je više mjesta.

Štreberica
23.09.2012., 23:25
Koju odabrati? Valja napomenuti da se u školi u kojj želim pohađati gimnaziju jezičari djele u 2 razreda, a općari i matematičari u 1. Tako je lakše upasti u jezičnu, jer je više mjesta.
Ako ti fizika doista ide i voliš ju (a inače nema smisla da želiš studirati fiziku), svakako barem pokušaj prvenstveno upasti u matematičku, pa u opću, pa jezičnu tek kao zadnji izbor, jer ćeš u općoj i osobito u jezičnoj iz fizike puno zaostati (3 ili 2 sata tjedno je velika razlika), osim ako budeš sam puno dodatno učio fiziku (što ti se vjerojatno neće uvijek dati :D ). A i matematika je nerazdvojna od fizike. Jedan strani jezik, nadam se engleski, učiš i u matematičkoj, pa to ne bi trebalo biti problem (i vjerojatno je lakše u slobodno vrijeme sam čitati, gledati filmove i sl. na engleskom čim znaš osnove, nego učiti fiziku i matematiku).

Bizgulica
14.10.2012., 12:13
Dakle, 7.sam razred i razmisljam izmedu upisa u popularni Mioc i upisa u, takoder popularnu drugu gimnaziju. MOLIM VAS BEZ SVADA . Zaista mi trebaju neke informacije! Kakvi su profesori? Ako nerko ide u te skole je li pozalio sto ih je upisao? Molim Vas, podijelitesvoja iskustva i iskustva svojih poznanika/prijatelja.
Hvala vam puno!

Štreberica
14.10.2012., 14:15
Dakle, 7.sam razred i razmisljam izmedu upisa u popularni Mioc i upisa u, takoder popularnu drugu gimnaziju. MOLIM VAS BEZ SVADA . Zaista mi trebaju neke informacije! Kakvi su profesori? Ako nerko ide u te skole je li pozalio sto ih je upisao? Molim Vas, podijelitesvoja iskustva i iskustva svojih poznanika/prijatelja.
Hvala vam puno!
Ne biraj gimnaziju prema popularnosti, nego se prvo informiraj o gimnazijskim smjerovima (u kojem su koji predmeti koliko važni - po broju sati i ostalom) pa odluči želiš li radije u matematičku ili opću (vjerojatno ti nije svejedno).

Bizgulica
14.10.2012., 16:17
Haha ma ne biram ih ja po popularnosti. Krivo si shvatila :)
Kad sam napisala 'popularna' htjela sam s time reci da su obje izvrsne.

A gle, u mioc-u imas takozvani A program tj opci. Tu imas prve 3 godine matematiku 4 sata tjedno a zadnju godinu 5 sati tjedno;D
A u mioc-a bi jer je to odlicna gimnazija i odlicno sprema za maturu a druga gimnazija je takoder odlicna, ali cula sam da tamo ima dosta ovih profesora koji se izivljavaju na djeci i da ima dosta pukog strebanja napamet:/

Štreberica
14.10.2012., 17:18
Haha ma ne biram ih ja po popularnosti. (...)
Ok, zvučala si kao da ih biraš samo po toj općenitoj reputaciji pa sam morala napomenuti da to nije dobar (glavni) kriterij :) Imaj na umu da i taj "opći" program ima znatno više sati matematike nego opća gimnazija (ona ima 4 4 3 3), a ne zaboravi ni fiziku i informatiku - no ako ti smeta štrebanje napamet, pretpostavljam da bi ti ti predmeti i mogli biti draži.

Bizgulica
14.10.2012., 18:10
:D
A znas li mozda koja je od te 2 skoe bolja i di su bolji profesori?
Ha sam cula da se u drugoj izivljavaju na djeci D:
A i mioc je fizicki bolje opremljen i radi samo u jednoj smjeni!

Štreberica
14.10.2012., 18:27
A znas li mozda koja je od te 2 skoe bolja i di su bolji profesori?

Ja ne znam, nisam išla ni u jednu od te dvije škole :D (no možda netko drugi zna, pa nastavi pratiti, a pogledaj malo i već napisano na temama obje te škole). Znam kao i ti i svi da je MIOC bolje opremljen pa se stoga u njemu održava i više praktične nastave iz prirodnih predmeta i izvannastavnih aktivnosti.

Bizgulica
14.10.2012., 18:34
Da, to je jos jedan + za mioc

Pitamte
15.10.2012., 18:19
Dal mi neko može reć,ako bi jednog dana htjela bit doktorica dali kad budem išla na upis na fakultet dali bi mi onda bolje bilo ić u medicinsku il u gimnaziju,jer u ovom gradu bi mogla ić jedino u gimnaziju.

Alpagueur
15.10.2012., 18:28
Dal mi neko može reć,ako bi jednog dana htjela bit doktorica dali kad budem išla na upis na fakultet dali bi mi onda bolje bilo ić u medicinsku il u gimnaziju,jer u ovom gradu bi mogla ić jedino u gimnaziju.

Gimnazija. Možda se i predomisliš u međuvremenu i odlučiš studirati nešto drugo, a u tom slučaju je bolje ako si bila išla u gimnaziju.

moonlight119
16.10.2012., 22:48
Idi u gimnaziju,na maturi ti se traže matematika,fizika,biologija i većina predmeta koje u medicinskoj nemaš.

Aage
21.11.2012., 13:41
Pročitao sam već o novom načinu bodovanja koji je donijet jučer. Ne mogu skontati kako ovo prakticirati - http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/doznajte-sve-o-e-upisima-u-srednje-skole.html
Dakle, zanima me primjer bodovanja nekog nn-a koji npr. sad ide u srednju, jer tako ću razumjet.

konan77
22.11.2012., 09:06
Ste čuli za nove kriterije za upis te takozvani E upis?
http://www.jutarnji.hr/presudan-ce-biti-opci-uspjeh--i-to-izrazen-u-decimalama----bodovat-ce-se-4-zavrsna-razreda-osnovne-skole--upis-elektronski--a-uvid-u-postupak-svima-dostupan-/1067469/
neču sada copy/paste, čitajte u stranici čiji je link gore.

Što mislite o tome?

Meni se ideja sviđa, jer usitinu svi toliko forsiraju taj 7,8 razred da su svi superodlikaši.

šenoa
22.11.2012., 09:27
ja se slažem s onim dijelom prijedloga da se opći uspjeh gleda na dvije decimale

međutim, prema tom novom prijedlogu neće se više gledati ocjene 5 predmeta
a to je velika nepravda

jer nije isto ako prosjek ocjena 4,50 ima
- učenik A jer ima 5 iz tehničkog, likovnog, glazbenog, informatike, vjeronauka, tjelesnog ... a iz ostalog četvorke
- učenik B jer ima 5 iz hrvatskog, matke, fizike, povijesti, biologije ... i recimo četvorke iz ostalih predmeta

to jednostavno nije isto znanje pri upisu u srednju školu

najpravedenije bi bilo da i dalje gledaju 5 predmeta iz 7. i 8. razreda
+ opći uspjeh ali na dvije decimale

number 19
22.11.2012., 11:43
Ste čuli za nove kriterije za upis te takozvani E upis?
http://www.jutarnji.hr/presudan-ce-biti-opci-uspjeh--i-to-izrazen-u-decimalama----bodovat-ce-se-4-zavrsna-razreda-osnovne-skole--upis-elektronski--a-uvid-u-postupak-svima-dostupan-/1067469/
neču sada copy/paste, čitajte u stranici čiji je link gore.

Što mislite o tome?

Meni se ideja sviđa, jer usitinu svi toliko forsiraju taj 7,8 razred da su svi superodlikaši.

I sad će forsirat 5,6,7 i 8 pa će opet svi bit superodlikaši :kava:

konan77
22.11.2012., 20:22
Čekajte, onda na kraju se neče gledati "5 predmeta" ili hoče? nigdje ne piše da če se to ukinuti...

Glint
22.11.2012., 21:05
Čekajte, onda na kraju se neče gledati "5 predmeta" ili hoče? nigdje ne piše da če se to ukinuti...

Ako prijedlog, tj. nacrt prođe bez izmjena, bodovat će se ocjene svih predmeta, na žalost. U tijeku je javna rasprava pa bi bilo dobro da se što više nezadovoljnih uključi i iznese svoje mišljenje, ja već jesam.

Ovdje imate potrebne informacije i obrazac za sudjelovanje u javnoj raspravi:
http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=12048&sec=1933

mungo
22.11.2012., 22:45
Najbolje bi bilo polagat prijemni za srednju,pa bi se znanje i pokazalo ako ga imas,a ne sve te napuhane petice, pa ispusu na polugodistu i postanu jedinice!

Aage
23.11.2012., 12:45
Najbolje bi bilo polagat prijemni za srednju,pa bi se znanje i pokazalo ako ga imas,a ne sve te napuhane petice, pa ispusu na polugodistu i postanu jedinice!
potpisujem

Glint
23.11.2012., 19:13

U potpunosti se slažem. Čitao sam negdje da i planiraju to uvesti, ali da za sad Hrvatski sustav nije spreman na to.

Štreberica
23.11.2012., 20:43
U potpunosti se slažem. Čitao sam negdje da i planiraju to uvesti, ali da za sad Hrvatski sustav nije spreman na to.
"Mala" državna matura, u pripremi je, ali potrebno je 5 godina isprobavanja na manjem broju učenika da bi se smjela uvesti, što znači ništa prije 2015., vjerojatno "za pravo" tek u šk. god. 2015/16. makar moguće da će nastojati maksimalno požuriti pa bude već 2014/15. Nikako mi se ne sviđa ovo brzinsko rješenje :o , ali valjda bolje išta pokušati nego dopustiti da se ponavlja situacija od prošlih godina :ne zna:

Glint
23.11.2012., 20:57
"Mala" državna matura, u pripremi je, ali potrebno je 5 godina isprobavanja na manjem broju učenika da bi se smjela uvesti, što znači ništa prije 2015., vjerojatno "za pravo" tek u šk. god. 2015/16. makar moguće da će nastojati maksimalno požuriti pa bude već 2014/15. Nikako mi se ne sviđa ovo brzinsko rješenje :o , ali valjda bolje išta pokušati nego dopustiti da se ponavlja situacija od prošlih godina :ne zna:

Aha, dakle tako stvari stoje. Ako su već morali pokušavati s brzinskim rješenjima, barem su ih mogli malo ublažiti jer prva stvar koja je besmislena jest bodovanje svih predmeta. Netko će, zbog takvih gluposti, biti oštećen i to zbog lošijih ocjena iz TZK, GK, LK, a želi primjerice upisati neku sasvim desetu školu koja nema veze ni s jednim, ni s trugim, a ni trećim.

Po meni, trebalo bi promijeniti i model ocjenjivanja tih predmeta jer se i dalje ocjenjuje kakva tehnika, uspješnost izvođenja vježbe (govorim za TZK), a ne učenikova volja, trud... Nitko nije kriv što se rodio sa slabijim motoričkim sposobnostima.

teutatulo
04.12.2012., 22:40
Naime, moja sestra sljedeće godine kreće u srednju školu i potrebne su nam neke informacije o upisima, nova sam na forumu pa se ne snalazim baš najbolje, nadam se odgovoru!

Čula sam da će se sljedeće godine pri upisima gledati i ocjene od 5. i 6. razreda osim 7. i 8. ,moje je pitanje jel je ta informacija točna, a ako je, kako će se bodovi računati?! :mig:

Dinozg98
05.12.2012., 12:11
Da, istina je. No, to je samo prijedlog, javna rasprava je završila 4.12., tako da postoji šansa da ne uspije. Bodovao bi se prosjek svakog razreda tako da podijeliš s 5 i pomnožiš s 15 (jednostavnije je da samo pomnožiš s 3) Mislim da taj prijedlog neće proći zbog sljedećeg: tu bi se samo bodovao prosjek, a ne predmeti što je vrlo važno tj. objektivnije.
Želim reći da se ne vidi se tko je u čemu bolji... Zbilja glupost od prijedloga.

Glint
05.12.2012., 20:16
Čula sam da će se sljedeće godine pri upisima gledati i ocjene od 5. i 6. razreda osim 7. i 8. ,moje je pitanje jel je ta informacija točna, a ako je, kako će se bodovi računati?!

Ne, bodovat bi se trebali razredi 5. - 8., dakle uključena su i posljednja dva razreda.

Jučer je završila javna rasprava, a sada traje proces savjetovanja, tj. obrade prijedloga s rasprave. na njihovoj internetskoj stranici stoji da će po završetku savjetovanja rezultati istoga biti objavljeni ondje.

Očitovanja zainteresirane javnosti kao i obrazloženja eventualno neprihvaćenih primjedbi i prijedloga na određene odredbe Nacrta prijedloga Odluke bit će objavljeni na mrežnim stranicama Ministarstva po završetku procesa savjetovanja.

Kaname
22.12.2012., 20:47
Zna li netko je li ovaj prijedlog prihvačen? :)

Dinozg98
22.12.2012., 21:13
Zna li netko je li ovaj prijedlog prihvačen? :)
http://www.vecernji.hr/vijesti/ministarstvo-popustilo-mali-umjetnici-imat-ce-dodatne-bodove-clanak-483372
Evo, rezultati javne rasprave. Samo novo je to da se sada boduje i glazbena škola, sve ostalo iz prijedloga je isto.

Kaname
23.12.2012., 12:14
http://www.vecernji.hr/vijesti/ministarstvo-popustilo-mali-umjetnici-imat-ce-dodatne-bodove-clanak-483372
Evo, rezultati javne rasprave. Samo novo je to da se sada boduje i glazbena škola, sve ostalo iz prijedloga je isto.

Znači prihvačen je prijedlog :503:

Glint
24.12.2012., 10:56
Znači prihvačen je prijedlog :503:

Nije još, potpuni rezultati javne rasprave se očekuju krajem prosinca, dakle ovih dana (vjerojatno nakon blagdana), ali je, barem meni, očito da se srž neće mijenjati.

Kaname
01.01.2013., 18:12
Ja zapravo neznam hoče li mi ovaj novi program iči u korist ili ne. Da je ostalo sve po starom mogao bi se upisati u bilo koju školu (osim eventualno MIOC-a). A sada po novome ovo sa zaokruživanjem na 2 decimale mi nejde baš u korist, jer sam zbog nebitnih predmeta poput tjelesnog izgubio na prosjeku :503:
A pošto je moja generacija prva, neznam što očekivati.

the edding
14.01.2013., 13:25
Jeli sada taj prijedlog prihvacen ili ne?????????

Kućicak
21.01.2013., 17:10
Ne mogu vjerovati da im toliko treba da donesu i objave Odluku o upisu u srednje škole (...). Svaki dan gledam na stranicama mzos i azoo, ali ništa. A kakvim se sve glupostima bave: npr. danas - predstavljanje 1. modula ZO!? Jednostavno, ne vjerujem i povraća mi se od svega...:503:

Fashion Barbie
23.01.2013., 07:32
Tema je postala velika i nepregledna, tako da otvaramo novu temu vezanu uz upise u srednje škole koju možete pronaći na ovom linku: http://www.forum.hr/showthread.php?t=762836.