PDA

View Full Version : Prestanak disanja za vrijeme plača - afektivna respiratorna kriza

streetmachine
05.03.2007., 20:34
Imam klinca od godinu dana.Naime ponekad kad jako zaplače(zaceni) ostane potpuno bez zraka:eek: U tom trenutku nekad zna i poplavit dok ne udahne opet.Je li imao ili ima netko sličnih problema/iskustava sa nečim ovakvim?? Kako ga natjerate da udahne?Ovo me u zadnje vrijeme jako plaši! Help!!!

iFlora
05.03.2007., 21:08
ne gledaj ga

ne radi to sigurno zbog sata na zidu, nego zbog tvoje reakcije i izraza lica

FFE
05.03.2007., 21:37
pa da, hoce ponekada dijete poplaviti od placa. :D pogotovo akda ga jako razljutis.:D

streetmachine
05.03.2007., 22:01
Ne poplavi on samo od plakanja več jer mu nestane zraka.To se dogodi ako se nečega preplaši ili ako se udari npr.:confused:

bigblue2010
05.03.2007., 22:03
A hoće ti oni to u nekim fazama. Puhni mu u lice. Moja bi uvijek udahnula na to. Moja mama me savjetovala da ju malo pošpricam vodom po licu (ona je to radila nama :D ) ali meni je to bilo glupo, a i nema uvijek vode pri ruci.

Babanroga
05.03.2007., 22:55
Stariji je to prvi put "izveo" sa nekih 10 mj... pao, zacenio se, poplavio, izvinuo unatrag i pocela ga je hvatati nesvjestica... koja je vjerojatno opustila misice i onda je prodisao... drugi put je to izveo sa skoro 2 godine... otada se ne ponavlja...

a mladji je to izveo sa 2 mj... bili i na EEG-u poslije toga i pricali sa neuropedijatricom (zato kaj je Downic pa sam se dodatno prepala :eek: ) .... i kaze da se to dogadja i da nije nista strasno...

7777777
06.03.2007., 06:29
Dijagnoza je "afektivne respiratorne krize". Netko je već spomenuo ovdje da treba ostati smiren, puhnuti djetetu u lice, pošpricati ga vodom. Moj mlađi je to tri puta napravio do godine dana starosti, razumijem strah i brigu, jer kad čovjek to vidi - straaaaaašno. Hvala Bogu, kasnije se nije ponovilo. Također išli na EEG, kod neuropedijatra koji je i postavio ovu dijagnozu. Neka djeca tako reagiraju na bol, strah, grč, bilo koji podražaj koji ih na neki način iznenadi ili uplaši, dok starija djeca tako reagiraju ako im npr. ne udovoljiš, nešto ne dozvoliš i sl.
Ružno je vidjeti i zastrašujuće ali nije opasno. Navodno prestaje do 4. godine djetetova života.
Sretno i bez panike!

streetmachine
06.03.2007., 07:24
Hvala ekipa :kiss: Smirili ste me malo sad :top: :)

Babanroga
06.03.2007., 10:37
Moja mama me savjetovala da ju malo pošpricam vodom po licu (ona je to radila nama

Navodno je i nasljedno! Moja mama kaze da sam ja to znala raditi :D

7777777
06.03.2007., 11:57
Navodno je i nasljedno! Moja mama kaze da sam ja to znala raditi :D

Da, to sam i ja čula, ali niti ja niti muž to svojim roditeljima nismo "priuštili". Jedino ako ide još dublje u povijest...onda ne znam. Mislim da ipak to nije nasljedno, ali tko zna.

metix
06.03.2007., 13:42
Dijagnoza je "afektivne respiratorne krize". Netko je već spomenuo ovdje da treba ostati smiren, puhnuti djetetu u lice, pošpricati ga vodom. Moj mlađi je to tri puta napravio do godine dana starosti, razumijem strah i brigu, jer kad čovjek to vidi - straaaaaašno. Hvala Bogu, kasnije se nije ponovilo. Također išli na EEG, kod neuropedijatra koji je i postavio ovu dijagnozu. Neka djeca tako reagiraju na bol, strah, grč, bilo koji podražaj koji ih na neki način iznenadi ili uplaši, dok starija djeca tako reagiraju ako im npr. ne udovoljiš, nešto ne dozvoliš i sl.
Ružno je vidjeti i zastrašujuće ali nije opasno. Navodno prestaje do 4. godine djetetova života.
Sretno i bez panike!

Slažem se u podpunosti. Ovo savjetuju i stručnjaci! Mogu još samo dodati da se roditelj mora ponašati kao da se ništa nije dogodilo, pomilovati dijete, ali mu ne dozvoliti da tim "nastupom" dobije nešto što ste mu zabranili. Stručnjaci tvrde da iako dijete izgubi svjest, iste sekunde se mišići opuštaju i počne disati normalno.:top:

Kati
07.03.2007., 22:08
Imam klinca od godinu dana.Naime ponekad kad jako zaplače(zaceni) ostane potpuno bez zraka:eek: U tom trenutku nekad zna i poplavit dok ne udahne opet.Je li imao ili ima netko sličnih problema/iskustava sa nečim ovakvim?? Kako ga natjerate da udahne?Ovo me u zadnje vrijeme jako plaši! Help!!!

Imala je moja mama s mojim bratom. I nije prestalo dok ga jednom nije lupila po guzi kad je plakao (inace bi ga grlila, mazila i radila sve samo da prestane jer se prestrašila) ali kako ona sama kaže, jednom se toliko prestrašila da ga je lupila po guzi (vipe puta:)) i prestao je. I nikada joj to više nije napravio.

Dal' je to dobra metoda ili ne, ja ne znam. Ali mi je priča vrlo dobro poznata jer se mojoj mami urezala u pamćenje.

Zaboravih napomenuti da se to dešavalo isključivo kad bi ga mama vadila iz kade. Braco se jako volilo kupati :)

Dalaj_lina
12.03.2007., 11:44
Ja se sjećam da sam jednom zacenila dok me je susjeda čuvala. Išla sam prema pegli a on je histerično povikala NEEEEE i ja sam od straha počela plakati i prestala disati.

Žena se upiškila od straha i više me naravno nije čuvala....

E sada kad o tom pišete sjećam se da sam to koristila u razne metode,,, he.

Sva sreća da mojih troje to nisu nikada radili....

ixox
12.03.2007., 13:16

Sin mog rodjaka je imao istu stvar, oni su isli lijecniku i rekli su im nakon pretraga da ce to sa odrastanjem prestati. Ne znam detalje buduci da zivimo 500 km daleko
On je sad 6 godina i mislim da mu se to vise ne desava, medjutim mi smo jednom bili kod njih prisutni kada se to dogodilo i situacija nama sa strane izgleda totalno opaka, a oni su ga sa malo vode lagano vratili u normalno stanje.

ixox
12.03.2007., 13:20
Zaboravio sam reci da je on tada bio star cca 2-3 god, nikoga nije uplasio niti nesto uradio protiv njegove volje, vec je pao i udario, po mom poimanju ne tako jako, i reakcija je ta bila ubrzo, a ne nakon plakanja do iznemoglosti kako to djeca znaju raditi

xdanijelax
14.03.2007., 01:49
moja sestra kada je bila mala znala je to raditi kada se naljuti ili kada nesto nije po njenome, sve do jednom dok joj tata nije zviznuo samarcinu, posle toga nikada to vise nije uradila. MOja prijateljica ih uhvati za nos kada ono placu a necuju se tako da sam tu metodu pokupila od nje mada nemam svoju djecu to radim na njenoj djeci kada pocnu da placu a nista se necuje.

Alica72
03.09.2008., 20:59
vjerovatno ste vec iskusile da vam dijete prilikom placa ostane bez daha, pa da prodje vjecnost dok ponovo ne udahne.

medjutim ,interesuje me da li vam se ikada desilo slijedece. naime, jucer mi je mladja curica (uskoro 4 godine)pala u parku, i odarila se iznad gornje usnice (nije u glavu). zaplakala je, ostala bez daha i kad sam je digla, pocela je da se koci, pa je prvo poplavila u licu, pa su joj usne poplavile, pa je onda pocela da izbacuje i ono malo zraka sto je ostalo u plucima kroz stisnute zube, (stravicno je zvucalo), onda je prevrnula ocima i postala skroz mlohava, kao da se onesvjestila. ovo je vec drugi put da nam se desava, oba puta nakon pada. druge mame su priletile i rekle da joj vadim jezik jer su mislile da je pala unesvijest. nakon toga odjednom joj se pocela vracati boja, nisam cula da je udahnula i samo se privila ne mene i nastavila plakati. tad sam vidjela da je sve "u redu". termin kod dr. imam za dvije sedmice radi vakcine i tad cu je pitati sta raditi u takvoj situaciji..
da li je neko imao slicnog iskustva. u glavu se nije udarila, stajala sam pored i vidjela, samo u usnicu ,ali dosta jako.

mandy
03.09.2008., 21:12
MM-ova sestrična ima sličan problem sa svojim klincem 7,5 godina..još uvijek nakon pada ili kad se uplaši dogodi se slično...

ona ga kad npr padne uzme na ruke i govori m gledaj me u oči, sve je u redu...jedanput smo bili kod njih i lupio se u vrata (ništa strašno) i srećom nije se to dogodilo...

bili na nekim pregledima i zbog jačih napada al ništa nije otkriveno..

~~~~~~~~~~~~~~~ da nije ništa ozbiljno...:kiss:

Mijaja
03.09.2008., 21:25
ja sam čula da se neka djeca znaju zaceniti od plača, ali mislim da je to nešto sasvim drugačije nego ovo ovdje spomenuto, jer za zacenivanje doktori savjetuju da se ignorira, jer obično djeca tako istjeruju svoju volju...:ne zna:
vibramo i mi da nije ništa ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tina406
03.09.2008., 21:33
To sam i ja primjetila kod moje malene da kod histeričnog plača (ako ju nešto jako prestraši) ostane bez zraka i kao malo polavi. Ja ju odmah dignem i malo protresem (ne jako) i dođe k sebi. To nam se dogodilo par puta. Imamo 3 mj.

Alica72
03.09.2008., 21:55
poznato mi je to ostajanje bez daha kod male djece, medjutim ovo je izgledalo dosta drugacije...

i ja se nadam se da nije nista ozbiljno, pogotovo sto se desilo do sada samo dva puta i to uvijek nakon pada ili sto se prepala. osim sto je mene kostalo 10 godina zivota, nadam se da ce ostati na tome..

martha
04.09.2008., 10:07
draga alica, obavezno to spomeni PRIJE cijepljenja...mislim da bi dijete trebalo napraviti jednu neurološku obradu koja uključuje snimanje mozga, EEG, da se vidi jel sve ok....

nadam se da je sve u redu, ali treba bit oprezan!!!

Cattleya
04.09.2008., 11:50
vjerovatno ste vec iskusile da vam dijete prilikom placa ostane bez daha, pa da prodje vjecnost dok ponovo ne udahne.

medjutim ,interesuje me da li vam se ikada desilo slijedece. naime, jucer mi je mladja curica (uskoro 4 godine)pala u parku, i odarila se iznad gornje usnice (nije u glavu). zaplakala je, ostala bez daha i kad sam je digla, pocela je da se koci, pa je prvo poplavila u licu, pa su joj usne poplavile, pa je onda pocela da izbacuje i ono malo zraka sto je ostalo u plucima kroz stisnute zube, (stravicno je zvucalo), onda je prevrnula ocima i postala skroz mlohava, kao da se onesvjestila. ovo je vec drugi put da nam se desava, oba puta nakon pada. druge mame su priletile i rekle da joj vadim jezik jer su mislile da je pala unesvijest. nakon toga odjednom joj se pocela vracati boja, nisam cula da je udahnula i samo se privila ne mene i nastavila plakati. tad sam vidjela da je sve "u redu". termin kod dr. imam za dvije sedmice radi vakcine i tad cu je pitati sta raditi u takvoj situaciji..
da li je neko imao slicnog iskustva. u glavu se nije udarila, stajala sam pored i vidjela, samo u usnicu ,ali dosta jako.

Referiram se na boldano. Ne treba vaditi jezik, nego djetetu koje leži zabaciti glavu i provjeriti da li samostalno diše, te, ako diše, okrenuti je na bok. Obavezno se javi pedijatru zbog tih napada i vibram da nije ništa ozbiljnije. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~

Agata1979
04.09.2008., 12:27
Neki dan kad smo bili u parku mala od 2,5 godine je pala s ljuljačke na leđa i ostala bez zraka, doslovno poplavila.Mama joj je isto vadila jezik, ali nije pomagalo dok sama nije nekako uspjela doći do zraka.Kasnije se žalila na glavobolju pa smo je odveli na hitnu.Hvala Bogu nije bilo ništa strašno, ali dr na hitnoj nam je rekao kad dijete tako ostane bez zraka da mu se ruke podignu u zrak iznad glave i da će onda prodisati.

mandy
04.09.2008., 14:05
i Miha plače i nekad ostane bez zraka al ne traje duže od par sekundi i ne gubi svijest...ne mlohavi...to je nešto drugo..

Alica72
04.09.2008., 16:58
Referiram se na boldano. Ne treba vaditi jezik, nego djetetu koje leži zabaciti glavu i provjeriti da li samostalno diše, te, ako diše, okrenuti je na bok. Obavezno se javi pedijatru zbog tih napada i vibram da nije ništa ozbiljnije. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~

sad ste me malo prepale :(

znam ovo okretanje na bok, i kako se postupa ako se dijete onesvjesti. jezik se navodno ne treba vaditi, vec samo pogledati da li je "sletio" nize i da li ometa disanje. ona je postala "mlohava" jer je dugo bila bez zraka i jednostavno nije vise mogla stajati na nogama, niti sjediti pa je izgledalo kao da je na kratko izgubila svijest...kad je dosla do zraka brzo se oporavila, jos malo sjedila u krilu i plakala, ali nisam primjetila nista neobicno kasnije u ponasanju. udarac nije bio toliko jak koliko bolan, jer je na osjetljivom dijelu.ne znam, pitacu doktoricu. kao sto rekoh 4 su joj skoro godine i ovo je drugi put da se desilo, identicna stvar.

pink5
04.09.2008., 17:00
odvedi je na eeg,za svaki slučaj

Cattleya
04.09.2008., 20:32
sad ste me malo prepale :(

znam ovo okretanje na bok, i kako se postupa ako se dijete onesvjesti. jezik se navodno ne treba vaditi, vec samo pogledati da li je "sletio" nize i da li ometa disanje. ona je postala "mlohava" jer je dugo bila bez zraka i jednostavno nije vise mogla stajati na nogama, niti sjediti pa je izgledalo kao da je na kratko izgubila svijest...kad je dosla do zraka brzo se oporavila, jos malo sjedila u krilu i plakala, ali nisam primjetila nista neobicno kasnije u ponasanju. udarac nije bio toliko jak koliko bolan, jer je na osjetljivom dijelu.ne znam, pitacu doktoricu. kao sto rekoh 4 su joj skoro godine i ovo je drugi put da se desilo, identicna stvar.
Vjeruj mi, jezik se sigurno ne treba vaditi, a u usta ćeš zaviriti ako sumnjaš da dijete ima neko strano tijelo ( hranu, kod udarca polomljen zub, itd.). Ako je osoba u nesvijesti jezik obavezno 'sleti' dole i zbog toga zabacuješ glavu. Uostalom, najbolje je da ti doktorica objasni i pokaže kako postupati s tvojim djetetom kad se takvo što dogodi pa ju obavezno pitaj. :mig:

Sandra October
04.09.2008., 20:41
ako se klasicno zacenji meni pomaze puhnut u njega.. odmah vrati dah.. ovo ne mogu pomoci .. ja bi rekla pedijatru zlu ne trebalo

Alica72
04.09.2008., 21:00
Vjeruj mi, jezik se sigurno ne treba vaditi, a u usta ćeš zaviriti ako sumnjaš da dijete ima neko strano tijelo ( hranu, kod udarca polomljen zub, itd.). Ako je osoba u nesvijesti jezik obavezno 'sleti' dole i zbog toga zabacuješ glavu. Uostalom, najbolje je da ti doktorica objasni i pokaže kako postupati s tvojim djetetom kad se takvo što dogodi pa ju obavezno pitaj. :mig:

imas pravo, pitacu je.ostalo mi je nesto sa kursa prve pomoci i znam za zabacivanje glave, ali ocigledno to sa jezikom(da ga ne treba dirati) sam zaboravila.

ona srecom nije bila u nesvijesti, samo je tako na par sekundi izgledalo...imam termin iduci cetvrtak, pa cu vam napisati sta je dr. rekla, mozda nekom dobro dodje.

Cattleya
05.09.2008., 00:15
imas pravo, pitacu je.ostalo mi je nesto sa kursa prve pomoci i znam za zabacivanje glave, ali ocigledno to sa jezikom(da ga ne treba dirati) sam zaboravila.

ona srecom nije bila u nesvijesti, samo je tako na par sekundi izgledalo...imam termin iduci cetvrtak, pa cu vam napisati sta je dr. rekla, mozda nekom dobro dodje.

Obavezno javi što je rekao pedijatar. :)

Agata1979
05.09.2008., 10:29

Najsigurnije je otići dr., ali možda je doživjela šok pri padu pa je tako na njega reagirala. Slično je reagirala i ova curica u mom postu, osobito zato što je ostala bez zraka i još k tome se ugrizla za jezik tijekom pada. Nije se mogla smiriti jedno sat vremena i boljela su je prsa.

Rosa
05.09.2008., 13:47
Ovo sigurno nije bilo obično zacenjivanje.
Pisalo se ovdje negdje i o konvulzijama bez temperature. Može biti svašta, a ne mora biti ništa. Svakako će vas poslati na eeg, onda ćete i bit pametniji.
Da te utješim imala sam u obitelji takav slučaj. Dogodilo se jednom ili dva puta, dijete je prošlo pretrage i ustanovilo sa da nije ništa. Evo sad je sretan prvašić.

mafri
07.09.2008., 09:38
Alica72 tek sad procitah ovaj tvoj topic.Bas mi je zao i nadam se da nije nista ozbiljno!?~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~

7777777
07.09.2008., 15:48
Vjerojatno su u pitanju tzv. afektivne respiratorne krize, koje se javljaju kod djece od dojenačke dobi do 4. godine života. Sastoje se u tome da dijete u nekoj stresnoj situaciji (strah, bijes, bol...) zaplače, nekoliko puta duboko udahne te potom zadrži dah i ne izdahne. Tijekom napada obično "poplavi" ili problijedi, postane mlohavo i usporenog pulsa, a mogu se javiti i grčevi mišića. Trebali bi spontano prestati nakon 4. godine života. Terapija u smislu lijekova navodno nije potrebna.

Mojem se to dešavalo sa oko godinu dana starosti, uvijek je bila neka bolest u pitanju vezano uz to. Rota virus, urino infekt...znači, bolest popračena temperaturom. Išli kod neuropedijatra i rekao nam ovo što gore navedoh.

Za svaki slučaj i radi svojeg mira, posjetiti neuropedijatra. :)

Alica72
11.09.2008., 15:16
evo da vam kazem sta je rekla dr.

posto je ovo drugi put de se desava, a zadnji put je bio prije godinu dana misli da nije neophodno ici na EEG. ako se jos jednom desi,onda ce mi dati uputnicu.

kaze s obzirom na opisanu situaciju, ta reakcija je bila puna gnjeva i bijesa, plus bol, a i malo skretanja paznje na sebe. kaze najbolje bi bilo ignorisati, ali zna da nije moguce, ali bar prodrmati dijete i reci "dosta, to mi ne smijes raditi". misljenja je da u tom uzrastu vec mogu koliko toliko kontrolisati emocije nakon takog nekog pada ili udarca. onda se okrenula maloj (koja je sve slusala) i rekla " ne smijes to mami raditi, znas kako si je prepala, kad padnes, vici, urlici, zovi mamu, ali moras disati":) mala je gledala kao da je sa marsa pala, ali malo je skuzila. eto to bi bilo sve.inace i da je pala unesvijest, nista ne treba poduzimati, sama ce se povratiti. kaze najbolje bi bilo koliko toliko mirno sve posmatrati, jer je to kratak period ostajanja bez daha i u principu se ne moze desiti nista strasno, osim da se roditelji isprestrave.

rass
11.09.2008., 19:35
evo da vam kazem sta je rekla dr.

posto je ovo drugi put de se desava, a zadnji put je bio prije godinu dana misli da nije neophodno ici na EEG. ako se jos jednom desi,onda ce mi dati uputnicu.

kaze s obzirom na opisanu situaciju, ta reakcija je bila puna gnjeva i bijesa, plus bol, a i malo skretanja paznje na sebe. kaze najbolje bi bilo ignorisati, ali zna da nije moguce, ali bar prodrmati dijete i reci "dosta, to mi ne smijes raditi". misljenja je da u tom uzrastu vec mogu koliko toliko kontrolisati emocije nakon takog nekog pada ili udarca. onda se okrenula maloj (koja je sve slusala) i rekla " ne smijes to mami raditi, znas kako si je prepala, kad padnes, vici, urlici, zovi mamu, ali moras disati":) mala je gledala kao da je sa marsa pala, ali malo je skuzila. eto to bi bilo sve.inace i da je pala unesvijest, nista ne treba poduzimati, sama ce se povratiti. kaze najbolje bi bilo koliko toliko mirno sve posmatrati, jer je to kratak period ostajanja bez daha i u principu se ne moze desiti nista strasno, osim da se roditelji isprestrave.

...pa normalno da nije nista strasno...tipicno za mame...da se isprestrave i da panicare i za najmanju sitnicu...tako je bar kod nas doma...da se ne bi neko naso uvrijedjen...srecom da smo mi tateki :D malo drugciji:mig:...i da uvijek smirimo loptu...

...ajde pozdrav i puno zdravlja i vesele igre princezi:w

Alica72
11.09.2008., 19:49
ma sta bi mi bez vas tateka :mig:

Cattleya
11.09.2008., 20:04
Ja sam isto mišljenja da vrlo vjerojatno se radi o afektivnim respiratornim krizama koje prestanu do kraja 4. godine života. No, s jednim kaj je tvoja pedica rekla, izvin'te me, se ne slažem, a to je: nema veze ako je pala u nesvijest, povratit će se. Mislim da ljudi ne padaju u nesvijest samo tako, pa tako niti djeca, i koliko to treba čekati da se dijete 'povrati' Što je kratak period nedisanja?

Alica72
11.09.2008., 20:57
ja nisam napisala da li se slazem sa svim sta je rekla, jer ne bi zeljela da se razvije diskusija u smijeru da li mi je pedijatrica dobra ili ne. ja sam jako jako zadovoljna sa njom, izuzetno je kompetentna, ali malo "strozija" u smislu da ce reci sve sto joj je na umu pa cak i pod cijenu da malo "uvrijedi" mamu, ali kad kasnije razmislim vidim da je u pravu. u glavnom rekla je da se djeca u takvim situacijama sami povrate, da nista ne pomaze, a po mom oko padanja u nesvijest se malo nespretno izrazila.... mada tvrdi da je to samo blazi oblik i da se djeca sama "izbore" da dodju do svijesti.

Agata1979
12.09.2008., 08:58
Ja sam isto mišljenja da vrlo vjerojatno se radi o afektivnim respiratornim krizama koje prestanu do kraja 4. godine života. No, s jednim kaj je tvoja pedica rekla, izvin'te me, se ne slažem, a to je: nema veze ako je pala u nesvijest, povratit će se. Mislim da ljudi ne padaju u nesvijest samo tako, pa tako niti djeca, i koliko to treba čekati da se dijete 'povrati' Što je kratak period nedisanja?

Slažem se, što ako dijete stvarno padom izbije zrak (znam kako je to jer sam iskusila jednom ko klinka) pa nemožeš djetetu vratiti disanje tako da mu kažeš diši.Kao što sam napisala, dr u hitnoj je rekao da se djetetu koje ostane bez zraka dignu ruke u zrak i da će onda lakše prodisati.

7777777
12.09.2008., 21:45
Slažem se, što ako dijete stvarno padom izbije zrak (znam kako je to jer sam iskusila jednom ko klinka) pa nemožeš djetetu vratiti disanje tako da mu kažeš diši.Kao što sam napisala, dr u hitnoj je rekao da se djetetu koje ostane bez zraka dignu ruke u zrak i da će onda lakše prodisati.

Lagano prodrmati, puhnuti djetetu u lice, pošpricati ga vodom...

Mrs.B
26.01.2010., 19:35
Moja melna od kad se rodila ima neke napadaje plača, pretpostavlajm da se to svim bebama u nekoj mjeri događa. Kad je ljuta ili umorna zaplače tako jako da uopće nemre udahnut. prije je bilo da udahne i nastavi plakat manjim intenzitetom, sve ok.

u zadnje vrijeme se događa slijedeće: ona zaplače jako jako, sva pocrveni, pa poplavi oko usta. ja ju dignem čim skužim da kreće s tim plačom. kad joj poplavi oko usta najednom se naglo opusti, ne cijela ko da je bez svijesti al glavicu obično na mene stavi i zašuti i tu počne normalno smireno disati. nakon toga je jedno 10 sekundi ko ošamućena, oči su joj nekak nefokusirane ko da nemre nikak doć k sebi. i nakon tih 10-ak sekundi ko da nije niš bilo, eventualno nastavi cendrati. meni svaki put srce stane i nemrem doć ka sebi još neko vrijeme jer me zbilja uplaši.

to ne radi često, možda jednom u 10 dana se dogodi ili rijeđe. evo sad već dugo nije bilo tak da sam jučer skroz zaboravila pedijatricu pitat i danas nam je to nakon kupanja napravila kad sam ju krenula mazat i oblačit.

jel ima neko sličnih iskustava? da idem pedijatrici ili je to faza koja će proći?

eruditio
26.01.2010., 19:44
Ovak kak si to opisala, čini mi se da je to ono što u narodu zovu "frazi". Ne mogu se sad točno sjetit, čitala sam nešto na tu temu u Jovančevićevoj knjizi (Godine prve), sjećam se samo da se nikako ne smije takvu djecu pustiti da plaču kad imaju takav napadaj. Knjiga mi je kod frendice pa sad ne mogu ni pogledati, U svakom slučaju, bilo bi dobro takvo što ipak pitati stručnjaka, jer mi ne djeluje nimalo bezazleno.

Držim fige da bude sve ok

Leonee
26.01.2010., 19:47
Ima jedan trik kada se tako zacene..
Puhni joj u lice! ;)
Onda pocne disati.. Nastavi plakati.. Ali dise! :)

Ciklama
26.01.2010., 19:50
moja se zna tu i tam kad se tak razljuti i rasplače ostat bez daha pa kao "počne se gušiti". Ali moja nikad ne klone. ja ju dignem čim vidim da to ide i pokušam smiriti.

Ja bi isto pedicu pitala na tvom mjestu. Iako može samo biti faza ali bolje provjeri :mig:

Ciklama
26.01.2010., 19:51
Puhni joj u lice! ;)

e da to tako zovu

Mrs.B
26.01.2010., 19:55
Ovak kak si to opisala, čini mi se da je to ono što u narodu zovu "frazi". Ne mogu se sad točno sjetit, čitala sam nešto na tu temu u Jovančevićevoj knjizi (Godine prve), sjećam se samo da se nikako ne smije takvu djecu pustiti da plaču kad imaju takav napadaj. Knjiga mi je kod frendice pa sad ne mogu ni pogledati, U svakom slučaju, bilo bi dobro takvo što ipak pitati stručnjaka, jer mi ne djeluje nimalo bezazleno.

Držim fige da bude sve ok

hvala.

ma ja ju nikad ne pustim da plače osim ak baš cendra, to onda ni nije plač. ona zbilja rijetko baš plače a ak i plače to je pol minute dok ne dobije cicu ili ju nepodigne. ovo se događa baš u specifičnim situacijama najčećše kad je umorna ili kad se tek probudila.

nešto mi je svekrva pričala da je mm par puta pao u nesvijest od plača ko klinac, al malo stariji i da su ga vodili an sve žive pretrage i an kraju su rekli da je neka faza i zbilja prošlo mu je to. morat ću do pedijatrice al muka mi je da ju pikaju i rade svakakve pretrage...

Puhni joj u lice! ;)

pribali al ne pomaže :(

jednom se tak zaplakala kod pedijatrice akd joj je sestra bris uzimala pa je rekla da ju štipnemo za bradavicu, al ni to ne pomaže. rekla je da to sve bebe rade al to je bilo prije ovog naglog smirivanja...

SummerNight
26.01.2010., 19:57
Puhni joj u lice! ;)

Ovog sam se na neku foru uspjela sjetiti jedan jedini put kad se L to desilo. Imala je grceve i obicno nisu bili tako jaki ali taj put je bas prestala disati od placa, uzas nad uzasima. Zbilja je udahnula odmah i pocela dalje vristati.
Sva sam se najezila kad sam naslov procitala, to mi je bas u uzasnom sjecanju ostalo, mozda zato jer je samo jednom bilo.

Mrs.B
26.01.2010., 19:57
moja se zna tu i tam kad se tak razljuti i rasplače ostat bez daha pa kao "počne se gušiti". Ali moja nikad ne klone. ja ju dignem čim vidim da to ide i pokušam smiriti.

Ja bi isto pedicu pitala na tvom mjestu. Iako može samo biti faza ali bolje provjeri :mig:

tak je i moja, al zadnja 3 put je i klonula. prvo sam mislila slučajno, al kad je danas poplavila oko usta me zbilaj strah uhvatio.

imi18
26.01.2010., 20:29
mala od moje tete sad ima 3 godine, i od malena se tak "zakoceni" (mi to tak zovemo) od placa, zna se i onesvijestit. bila je kod pedice i rekla joj je da je to najnormalnija stvar, dijete mozes probat "sokirat" tako nekim metodama tipa puhanje u lice ili stipkanje, lagana "pljuska" po obrazu itd. rekla joj je da i ako dodje do toga da na trenutak izgubi svijest, tijelo automatski pocne opet disati i nema straha od nekakvih ozbiljnijih posljedica.
kako god, sigurno da je strasno za viditi :(

Mrs.B
26.01.2010., 20:34
to je valjda to kaj je mm imao... :( njegovi šugavi geni! :rofl:

ajd drago mi čut da ima još djece s tim i je da nije niš strašno. neću odma jurit do pedijatrice jer ne bi da ju šalje na pretrage i ko zna šta a ne događa se tako često. al ak se ponovi još jednom da mi tak poplavi budem ju odvela pa da sam sigurna.

Žare 23
26.01.2010., 20:50
To je najnormalnija stvar...to sam i ja radila kad sam bila mala...moja malecka se baš pred pedijatricom bila zacenila i isto kaže da je to normalno jer to rade većinom sva mala djeca....ja svoju malo potresem, ne sad da je počnem trest ko luda nego lagano lagano i onda dođe k sebi , a kad to napravi mm on joj samo puhne u lice. Ne brini to je sve normalno iako je stvarno užasno za vidit...i ja se svaki put us....od straha.

pink5
26.01.2010., 20:50
to je valjda to kaj je mm imao... :( njegovi šugavi geni! :rofl:

ajd drago mi čut da ima još djece s tim i je da nije niš strašno. neću odma jurit do pedijatrice jer ne bi da ju šalje na pretrage i ko zna šta a ne događa se tako često. al ak se ponovi još jednom da mi tak poplavi budem ju odvela pa da sam sigurna.

e to plavljenje usana je mene totalno u šok bacilo. Nije njemu bio od plakanja,nego od povraćanja.Dobrih par minuta su mu usne bile plave,dok nismo stigli u bolnicu.

Sjećam se da sam dramu napravila,to vrijeme dok je bio na promatranju,zahtijevala sam sve moguće pretrage jer me bilo strah da nije došlo do oštećenja mozga. Oni su samo odmahivali rukom,ali su na moje inzistiranje napravili pretrage i sve je bilo ok.

E sad,na tvom mestu se ne bih brinula nego bi je pokušala "šokirat" nečim kad tako zaceni. Iako,koliko sam uspjela čuti od drugih mama,to zacenjivanje nikad nije ostavlalo posljedice. Samo je bitno odmah je uzeti kad zaceni

zaskia
26.01.2010., 20:52
Pali to sa puhanjem u lice, ali cula sam da ako beba lezi u trenu kad se zacene da ju ne treba dizati, tj. da nije pozeljno...Zasto, ne znam...

lopticica
26.01.2010., 20:56
Moj isto kad zaceni zna prestat disat na par trenutaka i usne mu u sekundi poplave. Prekjucer mi je to napravio i svaki put mi srce stane. A za koju minutu se smije ko blesav.

Clicky
26.01.2010., 21:01
Mnei je maleni nekidan zacenio kod doktorice, uzas, ona ga je samo malo vodom poprskala po glavici, odmah je uhvatio zraka :ne zna:

Mrs.B
26.01.2010., 21:07
E sad,na tvom mestu se ne bih brinula nego bi je pokušala "šokirat" nečim kad tako zaceni. Iako,koliko sam uspjela čuti od drugih mama,to zacenjivanje nikad nije ostavlalo posljedice. Samo je bitno odmah je uzeti kad zaceni

ja ju dignem uvijek i prije jer vidim da krene s tim i da ju nemrem nikak šokirat. probala sam puhanje, štipanje, vikanje, lupanje sa igračkama, podizanje na ruke... malo je premala da ju po ličeku kao lagano ošamarim, strah me da ju ne ozlijedim.

ovo s vodom nije loša ideja al nije baš da imam vodu uvijek pri ruci...

Pali to sa puhanjem u lice, ali cula sam da ako beba lezi u trenu kad se zacene da ju ne treba dizati, tj. da nije pozeljno...Zasto, ne znam...

ja ju ne podižem akd s eto dogodi nego ranije... možda kad se to dogodi bude ful opušteno tijelo pa da se ne ozlijedi... ko će znat!

Sandra October
26.01.2010., 22:04
moj je u međuvremenu veći, skoro trogodišnjak al je specijalista nažalost u ovom manifestiranju ljutnje.

nekad ni puhanje u lice ne upali .. tada mu dignem ruke prema gore ( u zrak) .. probajte same, refleksno udahnete. tip&trick pedijatrice bog ju poživio

RazmaŽena
26.01.2010., 22:05
pojava ima svoje ime- afektivno respiratorne krize
mislim kako ima cijela tema o tome
ništa strašno
bitno je da mama ostane skroz kul, jer ih panika hrani
traju do 4 godine, ako ne nestanu prije
ja sam ih imala i mali je krenio mojim stopama,ali su jako brzo nestale,jer sam nastojala ostati smirena :mig:
valjda se neće vratiti

RazmaŽena
26.01.2010., 22:10
Mnei je maleni nekidan zacenio kod doktorice, uzas, ona ga je samo malo vodom poprskala po glavici, odmah je uhvatio zraka :ne zna:

mene su do četvrte stalno polijevali vodom :rofl:

Clicky
26.01.2010., 22:31
mene su do četvrte stalno polijevali vodom :rofl:
:cerek::cerek::cerek::cerek::cerek::cerek:

ludaaa25
26.01.2010., 22:45
uhhh,toga je mene strah..
jer mi je brat to ima kao beba...polijevali ga vodom,okretali na prsa,a da je najviše pomagalo kad bi ga okrenili naopačke za noge:rolleyes:u to vrime im je to doktor na hitnoj napravio..i rekao da to imaju jaka djeca i da sa time pokazuju karakter:ne zna:to je bilo njihovo objašnjenje... a kasnije je ima i kukurikavac,nonstop je on pokaziva karakter sa tim prestajanjem disanja...a da ga vidite sad,stvarno jak i karakteran:D

Mrs.B
26.01.2010., 22:52
mislim kako ima cijela tema o tome
ništa strašno
bitno je da mama ostane skroz kul, jer ih panika hrani
traju do 4 godine, ako ne nestanu prije
ja sam ih imala i mali je krenio mojim stopama,ali su jako brzo nestale,jer sam nastojala ostati smirena :mig:
valjda se neće vratiti

bila sam pitala svekrvu, točno to je i ona rekla. da je to mm imao i da može bit da je to... a jadno moje osjetljivo...

ja do sad opće nisam reagirala na to, primila bi ju, zagrlila, ljubila i nastavile po planu. nadam se da će i kod nas brzo nestati. :s

adrenalin34
26.01.2010., 22:58
bila sam pitala svekrvu, točno to je i ona rekla. da je to mm imao i da može bit da je to... a jadno moje osjetljivo...

ja do sad opće nisam reagirala na to, primila bi ju, zagrlila, ljubila i nastavile po planu. nadam se da će i kod nas brzo nestati. :s

gle to se stručno zove afektivna kriza,to moraš naglasiti pedijatru,moraš malo više paziti,upozoriti i tete u vrtiću kada dođe vrijeme,a znaju dr često napraviti uzv mozga,za svaki slučaj.

vejanka
26.01.2010., 23:31
joj to i moj radi, kad se neš ful naljuti i krene ono baš iz dna duše plakat, usta otvorena ali bez zvuka i bez pokreta pa onda nakon par sekundi pusti glasčinu, ali mu isto zna poplavit oko usta....:horor:

Mrs.B
26.01.2010., 23:36
gle to se stručno zove afektivna kriza,to moraš naglasiti pedijatru,moraš malo više paziti,upozoriti i tete u vrtiću kada dođe vrijeme,a znaju dr često napraviti uzv mozga,za svaki slučaj.

budem joj napomenula, idemo tak i tak za par tjedama po d3 kapi. glupo mi je sad trčat da još ne pobere neku boleštinu a nije da svaki dan to radi.

zašto uzv mozga? to traže uzrok ili eventualne poslijedice?

Đunđi Bunđi
27.01.2010., 06:30

Tako je :top:

A evo malo i vise o tome....

"Dijete u plaču zaustavlja dah
Radi se o apnoičnoj krizi tijekom plača (respiratorna afektivna kriza), koja je relativno česta pojava u djece. Tijekom plača dijete zaustavi dah i poplavi (cijanotični tip ataka).
Razlog leži u činjenici da je emocionalni poticaj i uzbuđenje tako jako da nema mogućnosti kontrole i usmjeren je prema disanju. Roditelje ova pojava jako prestraši - brzo nose djecu na zrak ili započnu s umjetnim disanjem usta na usta. Ovakve se krize ponavljaju i nerijetko se dijete upućuje na dodatnu obradu.
Respiratorne afektivne krize rijetke su prije 6 mjeseci. Najveća učestalost opaža se u dobi od 1-2 godine, a prestaju oko 5. godine. Nema tu potrebe za prevelikim uzbuđenjem. Djeca zapažaju sve oko sebe, pa i strah roditelja koji se javlja u slučaju bolesti, pada ili drugog problema. Neka djeca koja su posebno sklona ovakvim krizama lukava su, shvate učinak koji ovo događanje ima na roditelje i voljno zaustave dah dok plaču sa svrhom postizanja cilja. Plač je forsirani izdisaj nakon kojeg nastupa apnea - zaustavlja se disanje.
Ponekad zadržavanje daha potraje duže i može doći do kraćeg gubitka svijesti, sve dok povećana količina ugljičnog dioksida ne podraži centar za disanje u mozgu (produžena moždina). Da bi se prekinulo zaustavljanje disanja, dovoljno je nježno puhanje na djetetovo lice: ovaj jednostavni postupak pomoći će mu da uspostavi ritam disanje.

Atake zadržavanja daha češće se javljaju u neke djece, što je uvjetovano samom prirodom djeteta ali i pozornosti koja mu se posvećuje. Dosljednost je najvažnija: ako majka odluči popustiti djetetovom zahtjevu, koristit će zadržavanje daha i u drugoj prilici kad zaplače. Kad dijete plače s određenim ciljem - da mu se ispuni želja, odnosno zahtjev, dobro je odvratiti mu pozornost na nešto drugo. Prevelikim iskazivanjem pažnje nakon atake dijete osjeća da je postiglo svoj cilj: treba zadržati mirnoću, staviti dijete u krevet bez pretjeranih zagrljaja i maženja.
U neke djece sklone krizama zaustavljanja daha, primijećena je manja razina serumskog željeza. Djeca s anemijom su razdražljiva, a sniženo željezo je prvi laboratorijski znak anemije uslijed manjka željeza.

Postoji i atak zadržavanja daha kad dijete nakon nekog iznenadnog, bolnog iskustva problijedi (pallid spells). To se obično događa nakon pada, udarca u glavu i/ili nekog drugog događaja kad se prestraši: problijedi, prestane disati (bez prethodnog plača), gubi svijest, postane mlohavo, rad srca se uspori, ponekad se ukoči (tonički grč).
Pedijatar će u jedno i drugom slučaju preporučiti osnovne pretrage - krvnu sliku, elekroencefalogram(EEG), te uputiti dijete psihologu."

mija
27.01.2010., 08:10
Mene je isto bilo toga strah, sin bi mi gubio i glas kad mu se to dogodi. Kažu ljuto djete. Nama je pomagalo da ga okrenemo na stranu i LAGANO I KRATKO stisnemo nosić ono crvknemo usnama pa pustimo tako da vjerovatno ima veze sa dovodom zraka u pluća tj sa udisajem jer ga to natjera da udahne kad pustimo nosić. Pa pokušaj ništa ne gubiš.

zaručena
27.01.2010., 08:26
mi smo imali nešto slično kad joj je hrana izlazila na nos. nije došla do zraka i lupali smo ju po leđima. no nije došla do faze da se sva opusti. dr na hitnoj mi je rekao da moram razlikovati te dvije stvari, to jel se opustila i malaksala ili je samo hvatala zrak. s obzirom da nije, nismo radili neke daljnje pretrage. znam da nisam pomogla al jbg. sjećam se i kod svoje sestre jednog takvog napadaja, ali taj s malaksalošću. silila se, ljutila, imala 1-2 godine. i usred plača sva malaksala. užas da ti se noge odsijeku. ali sam bila manja i nemam blage kako je to komentirano od strane doktora. nije se ponovilo.

Mrs.B
27.01.2010., 13:20
evo danas mi je opet to napravila. uglavnom, jedina zajednička stvar svih situacija je da je bila umorna. jučer prije spavanja, danas dok sam ju stavjala u skafander za šetnju... prvo sam ju malo sa vodom poškropila i trgnula se al za pol minute opet krenula i onda nije voda pomogla. i danas joj je duže trebalo da dođe k sebi. nije da izgubi svijest, al nije pri sebi. sad sam postala tak osjetljiva na njen plač, strah me pustit ju da plače a opet ne želim da se nauči da sve mora bit isti tren, nesmie joj bit smak svijeta ka ju ne podignem iste sekunde kad se ona sjeti.

mija ajde malo detaljnije obajsni nisam baš skužila, da ju okrenem na bok i zatvorim joj nosić i šta onda...

joj nadam se da se neće više ponavljat! totalno sam u komi!

luna_lana
27.01.2010., 13:38
E da, poznato mi je to i ja sam nakon par takvih situacija postala iznimno osjetljiva na svaki jači plač...
Ponekad me već hvata panika, ali sad sam naučila kako se ponašati u tim situacijama.
Kod nas počinje tako da mali počinje plakati, tj na licu mu se vidi da plače, ali bez glasa, naravno pri tome ne udiše zrak i tad znam što slijedi...:(
Uglavnom ja ga primim ali najčešće se baca unatrag i stavim mu glavu na svoje rame i pokušam malo zatvoriti nosić da ga prisilim da udahne.
Ako to ne uspije tad najčešće ostane bez svjesti na par sekundi, meni je to toliko strašan osjećaj da mi je i sad muka kad se sjetim.
Osjećaj kad onako klone na rukama...prestrašno.
Brzo sve to prođe, on dođe svijesti i ko da ništa nije bilo, ali ja se i dalje svaki put osjećam ko da se prvi put događa

RazmaŽena
27.01.2010., 13:41
sad sam postala tak osjetljiva na njen plač,

totalno sam u komi!

mislim dajeu ovome najveći problem

moraš stvarno ostati smirena kada se to događa tj biti kao da se ništa ne događa i nakon toga kao da se ništa nije dogodilo
a kada vidiš da kreće s tim pokušati joj odvratiti pažnju tako da se i ne dogodi

Phil Lynott
27.01.2010., 13:46
Stručnjaci tvrde da iako dijete izgubi svjest, iste sekunde se mišići opuštaju i počne disati normalno.:top:

Lako je to citati iz fotelje.

Mrs.B
27.01.2010., 14:01
mislim dajeu ovome najveći problem

moraš stvarno ostati smirena kada se to događa tj biti kao da se ništa ne događa i nakon toga kao da se ništa nije dogodilo
a kada vidiš da kreće s tim pokušati joj odvratiti pažnju tako da se i ne dogodi

al do jučer sam bila 100% smirena, opće me nije diralo dok nije poplavila. i ne bi se ni sad nešto brinula da se nije dogodilo 2 dana za redom...

al kad ona počne to radit nemrem se ponašat ko da se niš ne događa, niej da paničarim, plačem ili histeriziram ali podignem ju na ruke. sve šta sam probala nije upalilo da ju prekine, jer bude umorna i razdražljiva i nema šanse da joj odvratim pažnju. a jučer mi je bila mokra i gola, nemrem ju baš tak pustit da si odspava a čim ju spustim ona se guši.

al evo bile smo u šetnji i nemrem si iz glave izbit taj ošamućeni pogled i kak joj glavica krene klimat kad se to dogodi...

RazmaŽena
27.01.2010., 14:08
svakako sve ispričaj pedijatru
možda on ima pametniji savjet

ovo je palilo na meni i na mom bebaču, a tvoja bebačica možda treba nešto drugo:ne zna::grli:

Velandra
27.01.2010., 14:17
al do jučer sam bila 100% smirena, opće me nije diralo dok nije poplavila. i ne bi se ni sad nešto brinula da se nije dogodilo 2 dana za redom...

al kad ona počne to radit nemrem se ponašat ko da se niš ne događa, niej da paničarim, plačem ili histeriziram ali podignem ju na ruke. sve šta sam probala nije upalilo da ju prekine, jer bude umorna i razdražljiva i nema šanse da joj odvratim pažnju. a jučer mi je bila mokra i gola, nemrem ju baš tak pustit da si odspava a čim ju spustim ona se guši.

al evo bile smo u šetnji i nemrem si iz glave izbit taj ošamućeni pogled i kak joj glavica krene klimat kad se to dogodi...

to isto i moja nekad zna napravit! prvi put kad mi je to napravila, srce mi je stalo! :eek: i to uvijek radi kad je umorna i kad cendra i ja nek ju slučajno spustim na krevetić na sekundu, podivlja, zacrveni se i prestane disat. čim ju dignem,smiri se, al bude malo zbunjena nekoliko sekundi :ne zna: ja sam saznala da je to moja sestra isto radila, tako da je stvarno moguće da je genetski :ne zna:

Mrs.B
27.01.2010., 14:20
sutra ću ju zvat da pitam dal treba doć da nejdem među bolesne bezveze. danas mi je to napravila taman kak je smjena završila. probat ću ovo sa okretanjem i čepljenjem nosića, al nadam se da se neće tak često to ponavljat.

malo čitam, vidim da popostoji mogućnost da je naslijedno, pošto je mm to imao po meni ta tvrdnja stoji. jedino što se njemu javilo kasnije, već je hodao.

budem tražila pedijatricu da joj vadi krv, kao da nedostatak željeza tomože pooršati... a ko će znati. jedino kaj mi je trenutno svijetla točka da to ne radi namjerno kad neš nemre dobit nego kad je umorna i ne zna kak da drugačije izbaci frustraciju.

Mrs.B
27.01.2010., 14:23
to isto i moja nekad zna napravit! prvi put kad mi je to napravila, srce mi je stalo! :eek: i to uvijek radi kad je umorna i kad cendra i ja nek ju slučajno spustim na krevetić na sekundu, podivlja, zacrveni se i prestane disat. čim ju dignem,smiri se, al bude malo zbunjena nekoliko sekundi :ne zna: ja sam saznala da je to moja sestra isto radila, tako da je stvarno moguće da je genetski :ne zna:

točno to.

mandy
27.01.2010., 16:53
MIha to i sad radi....ja to rješim tako da ga potapkam po leđima i samo kažem "diši, diši"
oduvijek je to radio..ne često al kad se lupo, jako naljutio...

albaharija
27.01.2010., 17:26
Isuse, koji mali 'živci'? Zamisli guraš kolica u marketu, ona želi gumene bombone, ti nedaš, ona poplavi i prestane disati. I kaj sad? Slijedeći puta na ulazu odmah dobiva gumene bombone. Sa 20 godina dobiva porshe.

magaly
08.04.2010., 10:40
moj se danas rasplakao i ostao bez svijesti na sekundu..
pa sam ga prodrmala..vjerojatno je to bilo to..i onda je nastavio dalje plakati
nije ugodno nimalo..
čim se smirio normalno se ponašao dalje kao da se nije ništa desilo

ovo mi je sad odnijelo par godina zivota...nijedan mi to nije napravio

"friška mama"
08.04.2010., 11:04
mali od moje frendice je to radio punih godinu dana svaki dan i svaki put kad bi plakao...ona je čisti paničar i to ju je uvijek preplašilo do bola...
tada su shvatili da on to radi uvijek kada nešto ne dobije,pa plače...tada joj je pedica savjetovala da idući puta kada to napravi,da ga polije čašom vode...najprije nije htijela takvo što napraviti svom djetetu,ali kada joj je "dopizdilo",maznula mu je čašu punu vode u lice,zastao je,nije mu bilo ništa jasno i NIKAD više nije poplavio i ostao bez zraka kad je plakao...:rofl:

nemam pojma
08.04.2010., 13:22
To je moj ujak radio kad je bio mali. Kaže mama da je to bilo strašno za gledati. Jadna baka je obišla sve doktore po Jugi, između ostalog jedan joj je rekao da ga dobro istuče :facepalm:

Na kraju joj je neki pedijatar u Sarajevu dao neke tablete koje je pio oko godinu dana i to s eviše nikada nije ponovilo :ne zna:

nikolina9
25.04.2010., 18:27
imam veliki problem naime imam bebu staru 3 mjeseca zadnjih mjesec dana provela je u klaićevoj bolnici. prestajala je disati. u početku svaki put pola sata nakon hranjenja i to po 3-6 puta svaki 4 dan. onda se to produžilo na svaki 7 dan , al nije više bilo samo poslije hranjenja vec i prije i svakao. obavili smo kompletno sve pretrage( gastroenterolog, kardiolog, neuropedijatar, otorinolaringolog, hematolg, okulista,pulmolog)i poslali su nas doma s dijagnozom, konvulzije koje nisu dokazane i anemija. s tim da su nam promjenili mlijeko s nana na pregomin jer nije mogla kakati a alergotestiranje nije prikazalo alergiju na kravlje mlijeko. od kad jede pregomin ima noramalnu stolicu.al evo vodila sam je i kod dr.sabola koji je rekao da ime GER. I DA JE NASTAVIM HRANITI PREGOMIN. 3 TJEDNA JE SVE BILO SUPER I DANAS JE OPET OSTALA 10 SEC BEZ ZRAKA. prvo se umiri zatim problijedi pa poplavi i onda nakon 10 sec ponovno prodiše kao da lovi zrak. danas je bilo samo jednom, hvala bogu.
jel imao ko ovakav slučaj, molim vas da mi pomogne

tarapearl
25.04.2010., 19:05
imam veliki problem naime imam bebu staru 3 mjeseca zadnjih mjesec dana provela je u klaićevoj bolnici. prestajala je disati. u početku svaki put pola sata nakon hranjenja i to po 3-6 puta svaki 4 dan. onda se to produžilo na svaki 7 dan , al nije više bilo samo poslije hranjenja vec i prije i svakao. obavili smo kompletno sve pretrage( gastroenterolog, kardiolog, neuropedijatar, otorinolaringolog, hematolg, okulista,pulmolog)i poslali su nas doma s dijagnozom, konvulzije koje nisu dokazane i anemija. s tim da su nam promjenili mlijeko s nana na pregomin jer nije mogla kakati a alergotestiranje nije prikazalo alergiju na kravlje mlijeko. od kad jede pregomin ima noramalnu stolicu.al evo vodila sam je i kod dr.sabola koji je rekao da ime GER. I DA JE NASTAVIM HRANITI PREGOMIN. 3 TJEDNA JE SVE BILO SUPER I DANAS JE OPET OSTALA 10 SEC BEZ ZRAKA. prvo se umiri zatim problijedi pa poplavi i onda nakon 10 sec ponovno prodiše kao da lovi zrak. danas je bilo samo jednom, hvala bogu.

Ti tražiš na forumu da se pomogne bebici koja ostaje bez zraka i prijeti joj nešto ozbiljnije, ja se na tvom mjestu ne bi igrala! Idi kod doktora!

~~~~~~~~~~~~~~~~ i da ćim prije prođe!

lotus_flower
25.04.2010., 19:16

e sad, ja pojma nemam jel to vaše spada u klasične apneje, ali znam da je na Rebru di je moja malena bila jedna beba imala sličan problem.
Ja bi ti od srca preporučila da zatražiš pregled na Rebru, njihova pedijatrija i neonatologija je vrhunska - moju malenu su spasili nakon krivog liječenja u drugoj bolnici.

silvaes85
Ti tražiš na forumu da se pomogne bebici koja ostaje bez zraka i prijeti joj nešto ozbiljnije, ja se na tvom mjestu ne bi igrala! Idi kod doktora!

~~~~~~~~~~~~~~~~ i da ćim prije prođe!

slazem se...brzo kod doktora
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

mandy
pa bili su u bolnici i kod Sabola i nitko ništa pametno nije rekao..

neznam ni ja što bi rekla.....znam da su normalni kratki zastoji u disanju prilikom spavanja(apneje), al neznam što je kod budnih stanja..

šaljem hrpu ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ :grli:

PS potpis na lotus...tražite mišljenje na Rebru...

8472
25.04.2010., 19:20

Vozi ju na rebro, zaboravi klaićevu, na rebru su daleko bolji doktori.
Sretno!

lotus_flower
25.04.2010., 19:20
pa bili su u bolnici i kod Sabola i nitko ništa pametno nije rekao..

neznam ni ja što bi rekla.....znam da su normalni kratki zastoji u disanju prilikom spavanja(apneje), al neznam što je kod budnih stanja..

šaljem hrpu ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ :grli:

nažalost, nije normalno i čim se dogodi, treba potražiti pomoć.
Iako je moja M imala apneje zbog sepse, ja sam stalno u strahu i odmah sam kupila baby sense (http://www.nemus.hr/bs.html).
Bez ovog bi valjda stalno nad malom bdjeli dal diše...

mandy
25.04.2010., 19:35
Susjeda je nedavno išla sa svojim klincem od 8 god na jednu noć na Rebro i njima su rekli da je to normalno dok nisu zastoji duži od 15 sekundi mislim...on ih ima od rođenja..:ne zna:

lotus_flower
25.04.2010., 20:09
Susjeda je nedavno išla sa svojim klincem od 8 god na jednu noć na Rebro i njima su rekli da je to normalno dok nisu zastoji duži od 15 sekundi mislim...on ih ima od rođenja..:ne zna:

a ne znam, možda drukčije gledaju na to kod veće djece :ne zna:
znam da je moja M bila pod većom smotrom radi apneja. :ne zna:

Sandra October
26.04.2010., 00:07
potpisujem sve gore.. pravac rebro . i ne dajte se vani..

tarapearl
26.04.2010., 09:49
Ja ipak mislim da je bolje puhati i na hladno zapravo to kaj kažu da je normalno , pa i nije normalno tako ćesto i tako dugo , moje skromno mišljenje..

Potpisujem cure, na Rebro i ne dajte se istjerat samo tako :top:

Cro_Heidi
27.05.2010., 11:13
Bok ljudi..mi smo zacenili prvi put s neka 4mj, polako se to smirivalo da sam i zaboravila skoro. i evo, u tjedan dana vec triput. Anemični smo (kažu da je to povezano), jeli takva dijagnoza i ostalim mamama? Jednostavno ne mogu ostati pribrana kad se to dogodi. :( :(

lala
03.07.2010., 23:52
Tako je :top:

A evo malo i vise o tome....

"Dijete u plaču zaustavlja dah
Ra
Respiratorne afektivne krize rijetke su prije 6 mjeseci. Najveća učestalost opaža se u dobi od 1-2 godine, a prestaju oko 5. godine. [B]."

Moja beba ima mjesec danas je zacenila tako da sam se ja skoro onesvijestila s njom, nakon toga...i navečer:eek:.

jas1102
11.02.2011., 18:31
boooook svima, vidim da se ne piše na ovu temu, ali trebam pomoć. Maleni mi je bilo nedavno bolestan, punog nosa..baš prava prehlada..nije inače boležljiv. Prilikom aspiriranja nosića izgubio je svjest na 20-tak sekundi..a ja sam izgubila 15 godina života. naravno, otišli smo odmah na hitnu i tu je postavljena dijagnoza: afektivna respiratorna kriza. daklem, uplašio se, šokiro štagod i tako se to desilo. uglavnom sve so preglede i nalaze napravilu i sve je u najboljem redu,zdravo dijete, bez ikakvih tegoba..i doktori su zaključili da je to bio takav trenutak. Ja se od tada šokiram svaki put kad maleni zaspi sam, kad ima pogled kao što je imao one većeri itd.. radi se o tome da je maleni sad opet prehlađen, nos krcat..kapam ja to fiziološkom, ali očigledno je sve to visoko u nosu ili sinusima i vidim da od kapanja nema baš neke koristi jer ne pomaže. Kako da pomognem djetetu da "prodiše" ?? prpa me ponovno upalit uisisavač i aspirirat jer mi nikako nije sve jedno ( da, BTW kad god usisavam stan samo gledam malog i ful me prpa da opet ne izgubi svjest jer mislim da se onaj dan on isprepadao zvuka usisavača i još tog sranja u nosu- oprostite na izrazu)..već sam luda od brige da se sve to ne ponovi. helpajte mi pliz (znam da mislite da sam luđakinja radi posta ali jednostavno ne želim proživljavat takve strahove ponovno
)

ANE10
12.02.2011., 07:37
boooook svima, vidim da se ne piše na ovu temu, ali trebam pomoć. Maleni mi je bilo nedavno bolestan, punog nosa..baš prava prehlada..nije inače boležljiv. Prilikom aspiriranja nosića izgubio je svjest na 20-tak sekundi..a ja sam izgubila 15 godina života. naravno, otišli smo odmah na hitnu i tu je postavljena dijagnoza: afektivna respiratorna kriza. daklem, uplašio se, šokiro štagod i tako se to desilo. uglavnom sve so preglede i nalaze napravilu i sve je u najboljem redu,zdravo dijete, bez ikakvih tegoba..i doktori su zaključili da je to bio takav trenutak. Ja se od tada šokiram svaki put kad maleni zaspi sam, kad ima pogled kao što je imao one većeri itd.. radi se o tome da je maleni sad opet prehlađen, nos krcat..kapam ja to fiziološkom, ali očigledno je sve to visoko u nosu ili sinusima i vidim da od kapanja nema baš neke koristi jer ne pomaže. Kako da pomognem djetetu da "prodiše" ?? prpa me ponovno upalit uisisavač i aspirirat jer mi nikako nije sve jedno ( da, BTW kad god usisavam stan samo gledam malog i ful me prpa da opet ne izgubi svjest jer mislim da se onaj dan on isprepadao zvuka usisavača i još tog sranja u nosu- oprostite na izrazu)..već sam luda od brige da se sve to ne ponovi. helpajte mi pliz (znam da mislite da sam luđakinja radi posta ali jednostavno ne želim proživljavat takve strahove ponovno
)

ajme meni, grozno :( mogu mislit kako ti je bilo :eek:

ne znam šta da ti kažem osim da ne znam ni ja bi li se više usudila palit usisavač :rolleyes:
možda da ti pedijatar da malo jače kapi, efedrin ili tako nešto...
nama je prehlada prošla tek kad smo njih počeli stavljat,
s fiziološkom nije bilo pomaka :ne zna:

jas1102
12.02.2011., 08:59
da..imam ephedrin..kapam i to 3x dnevno, ali opet se nakupi to u nosu i malac ne može disat..krene tako kašljat da čovjek pomisli da će se ugušit..mm i ja smo se sjedi probudili jutros.. nisam pametna i ne sviđa mi se to sve. ne želim ni pokušat praznit nos ariannom ... onako beživotno tijelo od 5 mjeseci zbog aspiriranja ne želim nikad više osjetiti...

kika78
12.02.2011., 09:16
Ajme, jas draga, pa to je strašno....

Doživjeti tako nešto :eek:
Mislim da je najbolje onda samo puuno inhalirati :top: I to samo fiziološkom (eventualno pitati dok. ili u ljekarni što bi smjele bebe).
A imaš za kupiti i onu cijev (možda možeš iskoristiti i ovu od ariane :misli:) preko koje sama izvlačiš balače van (jedan dio ide u nosić a drugi u tvoja usta i izvlačiš.... jbga, nije lijepo ali će malcu sigurno puuuno pomoći i olakšati.
Prije toga, dobro našpricati sa fiziološkom (po pola šprice u svaku nosnicu), ostaviti ga na leđima tri minute i nakon toga ga okrenuti na trbuščić da se sve slije na van. Zatim izvlačiti.

Držte se, probajte s tim i nadam se da će sve brzo proći :grli:
Puse Dominiku :kiss:

MaryAnn
12.02.2011., 09:26
[QUOTE=kika78;31701946
Mislim da je najbolje onda samo puuno inhalirati :top: I to samo fiziološkom (eventualno pitati dok. ili u ljekarni što bi smjele bebe).
[/QUOTE]

Može inhalirati kamilicom i kaduljom, ovo radim kad i starijima i bebi, samo njega treba držati čvrsto iznad posude da ne bi rukicama gurao pa se spržio.

Jas1102, dao Bog da se ne ponovi :grli:

Mirotta
12.02.2011., 09:40
)

Ne znam jesi li čitala o tome, ima članaka na netu, puno beba ima takve ispade. I moja je bila jedna od njih, samo je odjednom prestala, iako nikad nije ostala toliko dugo bez zraka.

Najbitnije je da ga prekineš, da mu skreneš pažnju, ne smije dugo biti bez zraka a kod toga dođe do nečega da beba niti ne može više udahnuti jer se zgrči neki mišić u vratu pa se na kratko onesvijesti. Većinom savjetuju da mu puhneš u lice, pljesneš glasno rukama, čak poliješ vodom:confused: Ja sam svoju znala lagano uštipnuti:no: pa bi onako zbunjena ostala i prestala, veća je korist nego šteta:mig: Moraš ga pojačano paziti, moja je znala tako ostati kad bi se probudila a nije nikog vidjela:rolleyes:, po noći ili danu.

Pošalji mi mail na pp ako želiš, imam jedan pdf o ARK pa ću ti poslati.

kajbrijes1
12.02.2011., 20:17
)

kao što kika kaže- iumjesto usisavača, drugi dio cijevi staviš sebi u usta i tak povlačiš šmrkljiće(ne bu ti nikaj uletilo u usta:D) mm INZISTIRA na ovakvom čišćenju nosića, a ja mislim da je učinkovitiji usisavač..no moj mišek mrrrrzi to i uvijek plače, a i kad ovo tvoje čitam, mislim da ću od sada češće popuštati mm:)
sve će biti ok, ne brini :mig:

jas1102
13.02.2011., 14:22
tak i moj, ne da blizu nosu..hvala vam svima na savjetima, inhaliramo se bez inhalatora jer je skup, na old fashion way..pomaže za sad :)

jas1102
15.02.2011., 12:56
i ponovio se scenarij, ali ovaj put je plakao i toliko se zacrvenito u 2 min, nije udahnuo i klonuo... :(( ma prestrašno...uopće mi nije jasan taj protest...zašto na taj način??? pa prestrašno...ja sam van sebe od tih šokova..nesmjem dijete ostavit ni 5 min da plače...pa šta da radim???

jas1102
15.02.2011., 13:46
Mrs.B. imamo identičnu sitaciju :(

Jules76
03.07.2011., 08:13
podizem temu. vidim da vas ima jos sretnica. dakle kod nas je ovako:
sa 6 mj pala s kreveta udarila glavom, i tada prvi put pala u nesvijest. ja sam osijedjela naravno, jer je izgledalo uzasno i mislila sam da sam ju ubila, naime ona je onako bez glasa 'vrisnula', ja ju podigla i zagrlila, a ona izvila unazad, izvrnula oci i samo se ugasila :horor: mislila sam da sam joj sredila kicmu kad sam je podigla i da je umrla. kad je dosla svijesti, bila dezorijentirana, blijeda, apaticna, samo lezala mirno i opusteno i kao da ce zaspat. zvala hitnu, odvezla ju na rebro, u autu je odspavala, tamo se budi, jos uvijek je premirna i blijeda, cekamo, u cekaonic pocinje polako reagirati na igracku, pregledavaju ju, zovu neurokirurga na konzultaciju pa cekamo da se on spusti u hitnu, dotle ona postaje normalno veselo dijete i kad ju isti pregledava zakljucuje da joj nije nis i da se samo prepala. proslo je sat i pol od udarca.

iduci put s 11,5 mj, tata ju je vodio za rukicu i nekak je pala, izvrnula se i udarila glavom o pod. da nisam stajala pokraj ne bih vjerovala. isti scenarij, samo sto sam sad uspjela vidjeti sto se tocno dogadja jer se nisam uspanicila, pa sam primijetila da nije udahnula prije pokusaja vristanja i da je u stvari ostala bez zraka. zacas je dosla k sebi, bila zbunjena jos par sek nakon toga, a zatim se ponasala normalno.

nakon toga, prosli tjedan ja pocinjem raditi i cuva ju baka. prvi dan kad ju vodim u setnju nakon posla, u pokusaju stavljanja u kolica ona se pocinje derati, ja kazem strogo dosta! i ona samo izvrne oci i omlohavi. dignem ju, prodise i sve ok. ima godinu i tri tjedna. slijedeci put par dana kasnije, doma, ja kuham a tata se igra s njom, njemu zazvoni telefon i nekoliko minuta nakon pocetka razgovora ona najednom pocne vristati ko da je pala i udarila se, ja dolijecem i podizem ju, on zavrsava razgovor i govori mi da joj nije nis, da se nije udarila nego samo pocela plakat iz cista mira, ja vidim po placu da ce se izgubiti i lupkam ju po ledjima, ona se opusta i onesvjescuje na djelic sekunde.

luda sam vec. iskreno bilo mi je grizno kad se to desavalo od udarca, ali ovo mi je uzas kad se izgubi jer joj nesto nije po volji. trudim se izbjegavati reakcije na negativne promjene u ponasanju kojih fala bogu otkad sam se vratila na poso ima pun kufer, ali ovo me cisto brine.

Cattleya
03.07.2011., 09:00
Jules, šta kaže pedijatar? Ja sam ti jako sumnjičava kod takvih stvari i nekako mi je 6 mj. prerano za afektivne respiratorne krize. Ne znam da li si išla neuropedijatru, no ja bih ga svakako konzultirala. :ne zna:

nosorog
03.07.2011., 16:10
jules, tvoje dijete je imalo dva vrlo stresna iskustva, na koje je reagirala kako je reagirala, zadobila je tvoju paznju i upamtila da ako ce joj zatrebati da moze opet tako reagirati

da me ne shvatis krivo, u obje situacije si reagirala ljudski, majcinski, najispravnije sto si mogla i znala i sto je fer prema tebi i tvom djetetu. i te tvoje reakcije su se djetetu usjekle u pamcenje.obzirom da ima to znanje, ona ga moze upotrijebiti ako joj zatreba. mislim da je sada u fazi kad joj treba, jer dozivljava (kao i ti) veliku zivotnu promijenu.

vidis i sama da u slucaju afektivne respiratorne krize nisi sama, ali...
zbog toga sto ste imali realne situacije na koje je reagirala ne- disanjem vjerojatno ti je puno teze prihvatiti uputu da ne reagiras - tj ignoriras ako se opet pojavi (mislim, meni je realno da to niti jedan roditelj ne prihvati jer mi je jako tesko zamisliti roditelja koji bi mogao ostati potpuno miran, skuliran u situaciji kada dijete ne dise i skrenuti paznju na nesto drugo).
zato mi se cini jednostavnijim ulagati da do takvih situacija ne dodje.

zato ces morat uloziti puno vise truda u gasenje ovakvog ponasanja nego roditelj cije dijete nije imalo ova dva iskustva prije.

ono sto sada moras prihvatiti je da tvoje dijete reagira na stres na nacin da prestane disati, da tebe to razumljivo plasi (i da dijete to zna) i da dijete zna da ce ako prestane disati dobiti tvoju 100% paznju i brigu (jer ima iskustvo od prije). i jbg, sada si zarobljena u ovakvom emocionalnom krugu.

nadam se da ti je jasno da samo ti (i eventualno tvoj muz) moezs prekinuti taj krug, dijete to ne moze samo.

za pocetak ces morati izbjagavati ostale stresne situacije, jer je trenutno tvoje izbivanje za dijete ogroman stres i ne trebaju joj nikakve druge stresne situacije (ma koliko ona uzivala sa bakom dok vas nema, ne mora uopce niti plakati niti pricati ma-ma-ma-ma, ti joj jednostavno falis i kada dodjes ona to zeli nadoknaditi, ona te treba).

to znaci da joj treba vrijeme prilagodbe na tvoji 8-9-10 sati izbivanja i da joj je stres dok ti onda doma kuhas, pospremas, pricas na telefon...dijete te ceka punih 8 sati (to je djeci vjecnost), a ti se onda bavis necime drugim...navikla je na tebe 24 sata, sada si joj 1/3 oduzela i onda jos kad te ima radis nesto drugo, ili nesto zahtjevas od nje (ona bi se nosila i mazila, a ti bi da je u kolicima)....djetetu je to tesko
Ono, pojednostavljeno receno, ti si nju iznevjerila i njoj treba dokaz da to nije tako (ja vjerujem da u tvojoj dusi nije tako, al njoj moras dokazati da jju nisi iznevjerila, jer ona to ne zna)
daj joj priliku da si uz nju 100% kad si doma (sto ti vjerujem nije lako jer mogu zamisliti da si umorna, da te izjebu na poslu pa si nervozna, i jos je vani vruce, al pokusaj sve poslove kada dodjes doma svesti na minumum. ak nis drugo, legni kraj nje i zajedno odmarajte....naruci pizzu umjesto rucka i pusti stan u neredu tjedan dana, ili uzmi cistilicu)

nemoj brinuti da ces ju razmaziti ako ces sada reagirati na sve sto trazi....tj, pokusaj reagirati tako da ju uopce ne dovedes u situaciju da te trazi....postepeno ces povecavati vrijeme koje ces si uzimati za kuhanje, novine, internet, ciscenje, al u pocetku budi sto vise mozes uz nju....zapravo, i ona ce postajati veca, pa ces joj moci davati lagane zadatke dok ti kuhas/pospremas, ona ce vidjeti da si uz nju, a istovremeno ce se osjecati vaznom i korisnom (ja mojoj dam da mi nesto donese, da nesto premjesti, da baci u smece itd.)

bilo kakvim treniranjem "discipline" i "ne zelim joj udovoljavati svemu jer ce postati razmazena", dovest ces se u situaciju da ces stalno strepiti i u jednom trenutku puknut i zaista udovoljavati svemu, i to onome sto treba i sto ne treba i tada ce dijete traziti situacije u kojima te moze emocionalno ucjenjivati

i to je puno gore, nego da joj sada nudis paznju koja joj ocito neizmjerno treba.

i vjeruj mi, lakse ti je stvoriti okruzenje da dijete ne dozivljava stres, nego da treniras samu sebe i ignoriras djetetov prestanak disanja.
rekla sam ti na drugoj temi, meni je SF da to neki roditelj mora napraviti, u zivotnom iskustvu koju ti imas, ja uopce ne bih niti razmisljala o tome da na tako nesto ostanem skulirana i ne reagiram

Cattleya
03.07.2011., 17:19
.......
i vjeruj mi, lakse ti je stvoriti okruzenje da dijete ne dozivljava stres, nego da treniras samu sebe i ignoriras djetetov prestanak disanja.
rekla sam ti na drugoj temi, meni je SF da to neki roditelj mora napraviti, u zivotnom iskustvu koju ti imas, ja uopce ne bih niti razmisljala o tome da na tako nesto ostanem skulirana i ne reagiram

Potpis na cijeli post. No, moje je mišljenje da afektivne respiratorne krize nikako nije dobro ignorirati jer ne moraju uvijek bit bezazlene. Sufrajući naišla sam na ovo (http://www.cybermed.hr/forum/specijalizacije_medicina/pedijatrija/respiratorni_afektivni_sok) gdje dr. Richter upravo to i komentira.

ina22
03.07.2011., 20:16
dotle ona postaje normalno veselo dijete i kad ju isti pregledava zakljucuje da joj nije nis i da se samo prepala. proslo je sat i pol od udarca.

Ako sam dobro shvatila, ti samo jednom spominješ odlazak doktoru i to nakon pada, kada oni tu nesvjesticu gledaju kroz taj pad.

Ne napadam te, ali ne mogu vjerovati da ti prvi sljedeći put kad se to dogodilo nisi opet otišla doktoru, na hitnu. Ovo što čitam na ovoj temi mi je totalna nepoznanica i sad kad čitam vidim da se događa, i ok. Ali to bi mi bilo ok tek nakon što stručnjaci utvrde da to stvarno je 'Afektivna respiratorna kriza' i da se događa zbog ovih razloga koje tu navodite. Ne znam, ja jednostavno ne bi mogla biti tako skulirana na neki način i čekati ponedjeljak, možda sam ja u krivu, a možda ti nisi sve napisala :ne zna:

U svakom slučaju, držim fige da bude sve ok, i da je dijagnoza da joj puno fališ :) Vidim da imaš plusić opet i čestitam ti na tome :cerek:

lola1415
04.07.2011., 20:18
I mi smo nedavno to proživjeli, naljutila se, bio je potpuno banalan razlog i samo prestala disati. Trajalo je sigurno minutu i pol i to nam je najgore iskustvo ikad u životu, bili smo uvjereni da nam dijete umire pred očima. Kako to izgleda znaju samo oni koji su to prošli, stvarno. Ona je poplavila potpuno, ukočila se (kasnije sam našla da se to zove tonilčni grč). Mi smo je iznijeli na zrak, treskali, polijevali vodom. Kad je počela disati, bila je potpuno izgubljena, dezorijentirana. Uplašili smo se da ima neko oštećenje mozga. Dok je sve to trajalo zvali smo i hitnu. Kad su došli ona je još neko vrijeme bila cendrava i usporena, a kad su odlazili već im je mahala i slala puse. Oni su rekli da je sve ok i da je ako se ponovi šokiramo nekako čim počne - ledenom vodom i sl. Uskoro idemo kod pedijatra pa ću ga pitati što i kako, ali ovi iz hitne nisu radili veliku dramu i rekli su nam da ne moramo ići ni na kakve preglede. Uglavnom, od tada živim u strahu da će se to ponoviti. Ona je inače jedna mala smješkica vesela, ali nekad stvarno zna pošiziti i znala se ona nekad prije na par sekundi zacenuti, ali ovo je stvarno pregrozno. Inaće i ja sam to jednom svojima priuštila i to još u snu. Uh...

malena curica
19.11.2012., 16:23
dizem temu

jos uvijek ne mogu doc k sebi....manji sin od dvije god upravo je imao afektivnu krizu....boze,ovome se uopce nisam nadala...
usred igre tresnuo je na guzicu i poceo da place,al nikako nije mogao uhvatit zraka,bio je plav,ljubicast,siv....nekako sam ga stresla pa je uspio odmah prestat,al bio je malo dezorijentiran i bljed,nije ostao skroz bez zraka da bi se onesvjestio,nakon cega je nastavio normalno plakat...

on inace nikad ne place kad padne,ustane otrese rukice i hlace i nastavi dalje,al ovo...

oduzelo mi pet godina zivota....iako sam sve to prosla sa starijim prije deset godina,ovo me totalno sokiralo,jer nisam bila spremna i nisam si ni u snu pomislila da bi i manji mogao imati te krize,tim vise sam sad u strahu jer je on neuroloski rizicno dijete pa se bojim da se nesto nije pocelo desavat,a kontrolni eeg nam je tek iducu godinu u trecem mjesecu....ima da posjedim do kraja....

mrva5
20.11.2012., 20:17
I ja se nažalost priključujem ovoj temi i nemam ništ pametno za reć. Nisam uspjela još pronaći foru s kojom mogu svovjoj curki prilikom takvog plača skrenut pažnju. Samo se nadam da će to što prije proć.

Ivanicapeca
20.11.2012., 22:47
I ja se nažalost priključujem ovoj temi i nemam ništ pametno za reć. Nisam uspjela još pronaći foru s kojom mogu svovjoj curki prilikom takvog plača skrenut pažnju. Samo se nadam da će to što prije proć.

Najmlađa sestrična je znala tako ceniti i jedino je šok terapija palila tipa led za vrat ili u kadu pod hladni tuš. Momentalno bi udahnula. U par navrata sam svjedočila takvoj krizi da su joj davali umjetno disanje. Nakon leda više nije bilo potrebe za tim.

malena curica
20.11.2012., 22:56
najgora stvar je moj strah...skamenila sam se ko da me netko pokosio i samo kako sam ga uhvatila glasno sam viknula i stresla ga pa se zato mozda tak brzo povratil,al bil je na samom rubu da se onesvjesti jer nisam odmah primjetila kad je poceo plakat....

grozota jedna...od danas se psihicki pripremam za svaki plac jer ne zelim da me opet iznenadi

La_LuNa
22.11.2012., 17:53
ja svoju uvijek uspijem natjerati da prodise puhanjem u lice.
cim krene plac, tj kad vidim da se taj izdah, kak da objasnim, produzio, odmah joj puhnem u lice.