PDA

View Full Version : Kupnja peći na drva

Cvrčak i Mrav
01.02.2010., 11:05
razmišljam o kupnji peći na drva, za prostor veličine nekih 70 kvadrata. naravno, željela bih povoljniju cijenu, ali mi je prioritet da može što duže "držati vatru". naime, obaveze me razvuku pa nisam u mogućnosti prosjediti cijeli dan kući i ložiti. imala sam neku malu, više kao štednjak, i izludilo me - mogla je držati maksimalno dva sata, pa naloži opet ili se gasi.

po mogućnosti bih i da ne zauzima mnogo prostora. dajte mi savjet, koje i kakve su najbolje

Palos
01.02.2010., 11:09
razmišljam o kupnji peći na drva, za prostor veličine nekih 70 kvadrata. naravno, željela bih povoljniju cijenu, ali mi je prioritet da može što duže "držati vatru". naime, obaveze me razvuku pa nisam u mogućnosti prosjediti cijeli dan kući i ložiti. imala sam neku malu, više kao štednjak, i izludilo me - mogla je držati maksimalno dva sata, pa naloži opet ili se gasi.

po mogućnosti bih i da ne zauzima mnogo prostora. dajte mi savjet, koje i kakve su najbolje

mislim da bi kod tog slučaja bila najbolja kalijeva peć...

Cvrčak i Mrav
07.02.2010., 07:57
može slikica? vidila sam neke peći, na "Plamenovoj" stranici, ali ne kužim koja bi duže držala vatricu, pa da se ne zaletim u neki delux model i iskeširam lovu za nešto, ako ima i povoljnija varijanta da udovolji mojim zahtjevima
hvala

pero1
08.02.2010., 09:58

Mislim da nećeš naći peć koju možeš naložiti,pa da ti vatra drži 5-6-7 sati.Ja imam super peć na drva Helios-Banovići iz BiH,ona je 8kw i sa njom grijem negdje oko 60 m2 otvorenog prostora i još oko 30 m2 poluotvorenog prostora,ali GRIJEM.Njene dimenzije su š-52 cm d-65 cm v-100 cm,s tim da kada stavim jedan veliki komad drveta recimo 30-35 cm dužine i promjera negdje 25-30 cm,što je relativno veliki komad drveta,onda mi drži vatru negdje oko max 4 sata.Ja sam super zadovoljan sa njom,grije fantastično,gdje god da dođem a da ima samo grijanje na plin-centralno mi se smrznemo.Imamo i mi centralno na plin ali ga uopće nepalimo,nemoš se ti ugrijati kao na drva,a i ode ga nemoguće puno.Još nisam rekao da se isto ugrije i kupaona i još jedna se soba onako umlači na nekih 19 stupnjeva jer trenutno u njoj nije nitko.Ja mogu reći slobodno da ugrijem mojih 110 m2 s tom peći,negdje je malo toplije a negdje je malo hladnije,to je grijanje na drva.Što se loženja tiče ja sam kod kuće pa mi nije problem naložiti-ubaciti svakih sat vremena komadić drveta,ali kad idem negdje na par sati onda roknem onaku komadinu i sve u redu.Jedina mogućnost je da možda ozidate kaljevu peć,ja sam razmišljao da nabavim jednu međutim ja sam trebao peć od bar 180-200 kaljeva,jer jadan kalj grije jedan kubik zraka a ne kvadrat zraka.Svi stari majstori kažu da treba kupiti staru polovnu peć jer nove nisu tako dobre.Kada sam ja tražio nisam mogao naći tako veliku peć a da su svi kaljevi bili ispravni,jer neki su okrnjiti neki su pukli itd.A nova je jako skupa i još negrije kao stara-polovna peć.Ako te zanima možeš pogledati pod HELIOS-Banovići kamini,moj je Estetik od 8kw,ja sam svoj kupio prošle godine i platio oko 4000 kuna,tako se i danas vrti cijena,jadino ako ga netko ima na nekoj akcija pa bude i jeftinije.Za sada toliko od mene idem da nahajcam vatricu.I još nešto,u nekim trg.centrima ima za kupiti povoljno neki kao peć-kamini iz recimo Makedonije,moram reći da je to bacanje novaca jer su dosta loše,imaju tanak lim i onda tijekom grijanja zna iskočiti kao đomba-kvrga na gornjoj ploči od peći,a to je jako opasno i na kraju jako loš materijal za takvu peć.To je moje mišljenje a i iskustva nekih mojih poznanika koji se sada kaju jer su išli na jeftinije,pa eto ga sad imaju i nemaju.I na kraju mislim da sa Plamen-Požega nemožeš pogriješiti jer su isto super peći na drva.

kkranjc7
09.02.2010., 07:18
Jutro svima! Ne znam da li je dobar podforum, ali imam jedno pitanje: radi se o kući površine 150 kvadrata (105 kvadrata grijem sada a 45 je dograđeno). Trenutno imamo centralno grijanje na etažni štednjak. Zanima me koju peć na kruta goriva uzmem, koje jačine? Je li bolja peć od gusa ili kotlovnog lima 4mm. Što je po vašem mišljenju najisplativija investicija? Hvala svima na prijedlozima i sugestijama! :top:

castanea
09.02.2010., 11:32
moja mama ima glas amity (http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=25). izuzetno je zadovoljna. prije je imala neki običan štednjak na drva u koju je trebala malo-malo ubacivati da se vatra ne bi ugasila. sada ubaci jedno veliko debelo drvo (npr. kad ode raditi ili navečer kad ide spavati) i nakon 6-7 sati zna biti žara. kaže da se preporodila. ima veliki otvor za drva tako da mogu ići velike cjepanice.
peć nema onu rešetku i posudu za pepeo i ona se dugo premišljala upravo zbog toga. ali u principu to kod ove peći nije ni potrebno. čisti se svakih 3-4 dana.

lovro2008
10.02.2010., 17:47
moja mama ima glas amity (http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=25). izuzetno je zadovoljna. prije je imala neki običan štednjak na drva u koju je trebala malo-malo ubacivati da se vatra ne bi ugasila. sada ubaci jedno veliko debelo drvo (npr. kad ode raditi ili navečer kad ide spavati) i nakon 6-7 sati zna biti žara. kaže da se preporodila. ima veliki otvor za drva tako da mogu ići velike cjepanice.
peć nema onu rešetku i posudu za pepeo i ona se dugo premišljala upravo zbog toga. ali u principu to kod ove peći nije ni potrebno. čisti se svakih 3-4 dana.

S takvom sam ja ložio kuću, cca 80m2 i mogu konstatirati da je peć odlićna, dvije sezone sam grijao na nju, jedini nedostatak loženja peći je nejednaka raspodjela temp u prostorijama kuće. Npr pokraj peći bilo je preko 30stupnjC,
a u najdaljim prostorijama oko 20-22 i zato sam napravio centralno i to naravno na drva.

Moj glas za Amity

xraven13
27.09.2010., 11:55
Evo mene zanima dal preporucujete Plamen ili Gorenje ? Moja baka je imala prije Plamen pec na drva ( platila nekih 1000kn ) i jako je slabo grijala, tesko se palila + za par mjeseci je izgorio onaj lim sa strane s:...
Pa sad ne znam sto da kupim..
Dal je moguce kupiti kvalitetnu pecnicu za 1000kn ? Ako ne, sto biste mi preporucili za iznos do 2000kn ?
Pec bi sluzila za grijanje, kuhanje i trebala bi imati pećnicu...
Hvala unaprijed !

cinco dj
29.03.2011., 17:03
ZANIMAM ME DALI SE MOŽE NAKNADNO NADOGRADITI ZA CENTRALNO GRIJANJE I AKO JE VEC NEKO IMA KOLIKO MOZE SNJOM GRIJATI

Lee Champa
29.03.2011., 18:31
Jutro svima! Ne znam da li je dobar podforum, ali imam jedno pitanje: radi se o kući površine 150 kvadrata (105 kvadrata grijem sada a 45 je dograđeno). Trenutno imamo centralno grijanje na etažni štednjak. Zanima me koju peć na kruta goriva uzmem, koje jačine? Je li bolja peć od gusa ili kotlovnog lima 4mm. Što je po vašem mišljenju najisplativija investicija? Hvala svima na prijedlozima i sugestijama! :top:

Limena, max 20 kW:top:

mravmoto
29.03.2011., 19:45
moj prijedlog definitivno plamen amiti ali obicna ne glas amiti
dakle stari modelkoja ima naprijed dvoja vrata i odozgora kvadratna vrata za lozenje to je model bez stakla ili sa staklena dva prozorcica u obliku nekog cvijeta, nikako novi model s kompletnim staklom na vratima jer je nespretna za lozenje potreban je jak dimnjak da nebi dimila kod lozenja i dobiva zrak odozdola a ne bocno te puno manje zara ostaje, dakle stari model ima ulaz zraka bocno kod mene je grijala 100m2
i oko 23h kad sam ju nalozio punu drva kroz gornja vrata, ujutro oko 7 je bilo uvijek zara za nadometat drva i nastavit lozit a gasila se nije po 5 dana

amiti plamen 5+:top:

Black animal
13.04.2011., 21:54
www.econergy-bullerjan.fr

kad uđemo u uniju odmah je kupujem.neko vrijem ju je i Jesenice proizvodilo samo...

Lee Champa
14.04.2011., 08:25
www.econergy-bullerjan.fr

kad uđemo u uniju odmah je kupujem.neko vrijem ju je i Jesenice proizvodilo samo...

Te peći su se radile u prošlom mileniju! Opisivao ih je časopis SAM SVOJ MAJSTOR

Black animal
04.09.2011., 16:05
naručite kod dobrog cijevara da Vam je napravi od pocinčanih vodovodnih cijevi od 2 cola.Vrata imate za kupiti.
Definitivno naisplativije

fear
17.09.2011., 12:52
Prvi put kupujem peć na drva i odjednom čujem puno savjeta a u trgovinama vidim gomilu različitih modela s isto toliko različitih cijena od recimo 900-15000kn. Stan je nekih 80 kvadrata izolacija nikakva, zidovi od bloketa, susjed ispod ne grije..uglavnom grijanje na drva čini se kao jedina mogućnost stvarnog grijanja umjesto smlačivanja prostora uz astronomsku ratu struje.
U raznojikoj ponudi peći raznih proizvođača dojmile su me se one Color emajl koje se proizvode u Požegi. Zanima me ima li tko kakvih iskustava s njima?
Nravno moj dojam se temelji samo na estetskom i cjenovnom jer kao što kažem prvi put kupujem peć na drva. Dimnjak je Schiedel fi140. Ima li tko kakav prijedlog? Nažalost postoji i platno ograničenje jer se dalje od 4000kn ne bi mogli isprsiti pa mi prijedlozi koji su bliži onoj cifri od 15 000kn ne bi bili od koristi :mig:
Unaprijed hvala!:)

rokas
23.09.2011., 20:32
Imali li netko iskustva sa peci plamen vesna? Grijali bi 80-90 kvadrata....

cro_white
26.09.2011., 08:30
Ima mi tko iskustvo sa ovom peći ili sličnima, unutarnji materijal je šamot...
http://www.metalecbitola.com/products/fireplaces/pelisterr.php
svidjela mi se samo me strah da li će grijati, a to je stvar koji kupujem sad i tko zna kad drugi put...

gugolina
26.09.2011., 14:13
Tražim neku najjeftiniju varijantu peći na kruta goriva za jednu obitelj koja živi u baraki u jednoj prostoriji od cca.20m2. Što preporučate?

2nice
28.09.2011., 20:41
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=41

elli88
17.10.2011., 09:51
Pozdrav, evo i ovdje da postavim pitanje.Bili smo u Baumaxu gledali peć na drva biTech.cz Komfort 21KXLB, grijani prostor 230m3, ali može se priključiti i na centralno, ima bijele pločice sastrane, samo neznamo nikog da je kupio takvu peć , da nam kaže kakva je...pa ako ima neko tko zna nešto o toj peći ? Cijena je 4000,00kn! Dvoumimo se između nje i Tene , ovu bi uzeli samo zato što se može danas-sutra priključiti na centralno!

TheZabica88
25.10.2011., 10:53
Pozdrav! ja također namjeravamkupiti peć na drva,ako ne ove zime onda na proljeće,pa me zanima konkretno,gdje ima najveći izbor peći u Slavoniji? recimo gdje u Osijeku kupiti peć na drva,a da nije staromodna?moja teta ima staklenu,koštala je oko 10.000kn zanima me dali takvih slinih ima negdje u Os? hvala

baustelac99
25.10.2011., 15:31
Kolko sam ja primjetio u pevcu je najveći izbor (samo treba paziti da ne kupiš oštećenu), oni imaju najveći izbor proizvođača. većina ostalih nudi samo Nordicu i Plamen

Elich San
25.10.2011., 15:38
http://www.slavona-kamini.com/wp-content/uploads/2010/01/krakatauinox.jpg

evo ja imam ovu (Krakatau Inox
Br. artikla:105813) peć sada drugu sezonu i mogu reći da je odlična.

kupljena je u donjem miholjcu u limexu.
cijena joj je u prodaji u ostalim trgovinama oko 4 000 kn ali mislim da je direkt u tvornici dosta jeftinija. pa eto to je u Slavoniji.
:D

a isti odgovor i za post prije što se tiče peći koja može koristit za centralno. mislim da model krakatau aqua ima tu mogućnost.
http://www.slavona-kamini.com/wp-content/uploads/2010/01/krakatauvoda.jpg

baustelac99
25.10.2011., 15:44
Pitanje je dali te peći koje mogu gonit i centralno uopće mogu raditi bez centralnog, a da se ne pregriju? prije kupnje to svakako treba provjeriti ako će centralno dooć kasnije.

Rodbina ima ovakav kamin (zapravo polovica štednjaka) koji pogoni centralno, i jako su zadovoljni, a griju oko 120m2 stare kamene kuće.
http://centralno.grijanje-rijeka.info/concept-2-mini-novi-etazni-kotlovi-po-pristupacnoj-cijeni.html

TheZabica88
25.10.2011., 19:56
Ja sam vdjela u baumaxu jako ljepe peći.tj.kamin malo je skuplji,8.000kn ali je prekrasan. za pevec neznam kakvu imaju ponudu,mislim da baumax nudi bolje proizvode..

TheZabica88
25.10.2011., 20:02
"kupljena je u donjem miholjcu u limexu.
cijena joj je u prodaji u ostalim trgovinama oko 4 000 kn ali mislim da je direkt u tvornici dosta jeftinija. pa eto to je u Slavoniji."
:D ja sam baš iz okolice donjeg miholjca,ali kolko čujem većina ljudi ovdje ima loša iskustva s limexovim pećima :D neznači da i jesu sve loše..

TheZabica88
26.10.2011., 21:14
POzdrav! ja isto prvi put kupujem peć na drva,za svoje kućanstvo,dnevna i blagovaona su mi spojene tako da imam veliku površinu za grijati.. za color emajl neznam,nisam niti čula,ugl.ja sam našla u baumaxu jako ljepe peći,u rasponu od 1.500-8.000kn:-) ova za 8.000kn je prekrasna,estetski me oduševila,ali nezz još da li ću je kupit.dvoumim se između nje i jedne za 3.000kn.i sve imaju odvod dima postavljen gore,pa neznam dali ću moći to uštimati kod sebe..

Elich San
28.10.2011., 13:37
"kupljena je u donjem miholjcu u limexu.
cijena joj je u prodaji u ostalim trgovinama oko 4 000 kn ali mislim da je direkt u tvornici dosta jeftinija. pa eto to je u Slavoniji."
:D ja sam baš iz okolice donjeg miholjca,ali kolko čujem većina ljudi ovdje ima loša iskustva s limexovim pećima :D neznači da i jesu sve loše..

i ja sam čula za loša iskustva sa ovim jeftinijim njihovim kaminima tipa fuego.... navodno nisu dobro zabrtvljeni na spojevima...
ali evo moj rođak se već 4 godinu grije na kamin sličan ovom koji sam spomenula , krakatau, ne znam točno koji je model njegova ,samo znam da je bila oko 6000 kn i nema nikakvih zamjerki. dapače on mi je i preporučio krakatau jer on radi na tim pećima u limexu.

ja se ne žalim.
grijemo 80-ak m2 prostora(dnevni boravak, kuhinja, hodnik-odvojen samo otvorom za vrata, i dječju sobu) s krakatau i unutra je pakao od vručine. kroz kupaonu nam prolazi dimovodna cijev do dimnjaka i u kupatilu je pakao od vručine.

i još jedna bitna stavka mi je što je staklo na vratima veliko i užitak je gledati kako unutra gore cjepanice a staklo se ne prlja kao na recimo amity pećima. ako se i zatamni, naložiš malo jaču vatru i ono se samo očisti.

edit:
i kod mene je manji prostor gdje mi stoji amin pa je bilo nezgodno sa otvorom za cijev na gornjoj strani, ali smo kupili ''koljeno'' koje ima tri ''zgloba'' tako da možeš pomoću njega ukositi cijev kako ti paše da dobiješ na prostoru.

TheZabica88
28.10.2011., 18:49
Ja bih kupila kaminsku peć u baumaxu,za 8.000kn,estetski je stvarno bez zamjerki,ali neznam možda je to prevelika cifra za jednu peć?što mislite?

zinjac
28.11.2011., 08:11
Ja bih kupila kaminsku peć u baumaxu,za 8.000kn,estetski je stvarno bez zamjerki,ali neznam možda je to prevelika cifra za jednu peć?što mislite?

Ja sam kupio peć u Baumaxu, Haas+Sohn Alta za 8000 kn i mogu reći da je odlična. Peć je ujedno i ukras (meni izgleda super) i bez problema grije prostor od 60m2 + ostatak od nekih cca 30m2 (hodnik, soba,...).
Što je najbolje, prije spavanja stavim veći komad drva i ujutro još ima žara (stavim malo sitnog drva i vatra krene bez problema) što je cca nekih 6-7 sati.
U kratko, :top:

Makros
30.11.2011., 21:56
Da ne otvaram nove teme.
Zanime me vaše mišljenje o ovoj peći ? Planiram kupiti kuću, a nisam stručnjak, pa svaki komentar dobrodošao.

http://tinypic.com/view.php?pic=dwz474&s=5

Kakva je kvaliteta peći ? Jedino znam da je peć na drva i na ulje :)

Hvala

DARIOHOS
23.12.2011., 13:41
ljetos sam kupio limex fuego v3 i prezadovoljan sam,ložim 2 i pol mjeseca i potrošio sam 3 metra drva,ali 80% topola,ostalo bagrem.Grijem 60 m2 kad je preko noći ispod nule onda se loži i preko noči.Peć je kvalitetna po tome što je lim debljine 4 mm i ima kvalitetan šamont,a i zvana je obložena sa kamenom i kad se to ugrije poludit od vručine,a što je najbolje,u trgovini košta oko 3000 a u tvornici smo platili 1500 kn.One jeftinije peći mi se čine lošije jer imaju lim od 2 mm pa se od temperature može ispupčit metal.

Felix 3575
01.01.2012., 21:17
Pozdrav kolika bi trebala peć jačine bit da zagrije 115 kvadrata?

zbunjenixx
01.01.2012., 21:35
Pozdrav kolika bi trebala peć jačine bit da zagrije 115 kvadrata?

jačina peći ovisi o veličini prostora i o gubitcima topline. a gubitak ovisi o izolaciji. nisi ništa napisoa o izolaciji i prozorima.
al mislim da je 115m2 nemoguće zagrijati jednom peći, jedino centralnim. jer kako će toplina doć do svih prostorija?

Felix 3575
03.01.2012., 17:35
Stvarno si zbunjeni haha , ma glavno da grije kuhinju dnevni i terpezariju recimo 50 -60 m kvadratnih dakle neču centralno ...

zbunjenixx
03.01.2012., 23:06
pa šta si onda uopće spominjao 115m2???

Felix 3575
05.01.2012., 10:39
pa 115 kvadrata je sveukupna kuča ali treba od tih 115 samo 50-60 grijat ...

matej_20
14.02.2012., 11:31
Bok, zanima me preporuka oko peći :)
Prošle godine sam kupio novu Plamenovu Upland i ono...recimo da sam zadovoljan donekle. Peć je u hodniku od 16m2 , i uz hodnik su dvije sobe (svaka oko 20m2). Moram priznati da ih je teško zagrijati i to samo da jednu grijem a druga je zatvorena...u hodniku je prevruče a dok je u sobi temp oko 16 stupnjeva....istina da izolacija nije najbolja (nema vanjske žbuke, drveni su prozori i još je k tome sjeverna strana).
Inace peć je super što mi ostane žara do jutra (stavim komad drveta), ali preko dana dok se kuri dosta drva ode.

E sad planiram kupiti još jednu peć koja ce grijati istatak kuće (dnevni boravak i kuhinju, boravak je oko 20m2 a kuhinja oko 15m2...spojeni su). Imam vremena do sljedece zime da ju nabavim pa gledam malo po forumima...netko fali kaljeve peći, netko ovakve kakvu ja imam...pa me zanima preporuka :)
ono, htio bih da može dugo držati žar, da malo troši drva a da dobro grije :)

Lee Champa
14.02.2012., 18:15
..... htio bih da može dugo držati žar, da malo troši drva a da dobro grije :)

PEĆ NE TROŠI DRVA!:504::503:

matej_20
14.02.2012., 22:36
a nego šta im radi....stavim drvo u nju i za određeno vrijeme nestane...macaa popapalaaa :D

Tamarind
15.02.2012., 01:15
Lee zeli reci da toplina se izgubi kroz zidove, prozore itd, dakle kroz losu izolaciju. Sto bolje izlacija, manje drva na peci.

matej_20
15.02.2012., 12:19
ma skuzio sam, ali mene zanima koju bi mi peć preporucili...istu ovakvu kakvu već imam (Plamen Upland), ili nešto bolje u tom cijenovnom rangu (do 2.000kn)....jesu li bolje kalijeve peći ?

Lee Champa
15.02.2012., 13:22
tom cijenovnom rangu (do 2.000kn)....jesu li bolje kalijeve peći ?

Kaljeva nije u tom cjenovnom rangu:D ona je 5x skuplja:kava:

iva_4
06.05.2012., 12:14
Pozdrav, evo mi se odlučili za peč na drva jer nam na jesen dolazi beba pa da nam napokon bude teplo u kući, ali problem je što se ne razumimo u ama baš ništa. Gledali smo i uspoređivali različite peči i sada smo se odlučili na Plamenovu dora 10 i maestral. molim vas samo neko objašnjenje zašto je dora 1.000 kn jeftinija od maestrala ako je ujedno i bolja (po svim specifikacijama). Naš prostor za grijanje je otprilike 85m3.
Evo linkova za usporedbu:

http://www.ugradbeni-aparati.com/pec-na-kruta-goriva-plamen-mcstral-n/MAESTRAL-N/Plamen

http://www.ugradbeni-aparati.com/plamen-pec-dora-10-n/DORA10N/Plamen

baustelac99
08.05.2012., 21:19
Imam Maestral. ok peć. "mana" je da drvo relativno brzo izgori-ne drži žar do jutra, te neravnomjerno grije prostor-2 m od peći je prevruće, 4 m od peći već hladno.
Za doru ne znam, al mislim da je ona predak maestrala, vizualno neuglednija, a za funkciju ne znam.

sthwicked
11.05.2012., 17:49
Pozdrav, evo mi se odlučili za peč na drva jer nam na jesen dolazi beba pa da nam napokon bude teplo u kući, ali problem je što se ne razumimo u ama baš ništa. Gledali smo i uspoređivali različite peči i sada smo se odlučili na Plamenovu dora 10 i maestral. molim vas samo neko objašnjenje zašto je dora 1.000 kn jeftinija od maestrala ako je ujedno i bolja (po svim specifikacijama). Naš prostor za grijanje je otprilike 85m3.

Prvo, koliki vam je promjer dimnjaka? Imate li kakvu toplinsku izolaciju kuće? Morate biti sigurni da vam je dimnjak dovoljnog promjera za peć koju mislite uzeti. Ako nemate toplinsku izolaciju trošiti ćete dosta drva, a potrošnja ovisi i o strani svijeta na koju je okrenut prostor koji ćete grijati.

Druga stvar, peći koje imaju mala ložišta primaju male cjepanice koje dosta brzo izgore i ostavljaju slab žar, a nerijetko se desi i da je otvor za loženje manji od ložišta pa ne možeš progurat veći komad drveta koji bi sporije gorio i tako smanjio potrošnju, a povećao iskoristivost. Dakle, bolja je epeć s većim ložištem i većim otvorom za loženje. Svakako pazite da drva ne nacijepate presitno jer ćete ih prebrzo trošit. I pazite kad ćete kupovat drva da kupite bukvu i grab, oni su najbolji za ložit, a po noći, ako želite da vam žar dugo drži ubacite radije grab nego bukvu jer bukva prije izgori.

Dalje, preporučam da kupite dimovodnu cijev (od peći do dimnjaka u zidu) koja ima klapnu pomoću koje ćete moći regulirati protok dima (smanjiti protok i tako produžiti vrijeme gorenja) te povećati učinkovitost. - najveći gubici topline u loženju su kroz dimnjak. Postoje i takozvane radijator (http://www.istra-webshop.com/media/catalog_product/4493519-0.jpg)cijevi koje pomažu u zagrijavanju prostora.

Plamen Požega ima svoj dućan u Trnavi pa pogledajte tamo peći, možda prođete i jeftinije, pitajte i njih za savjet.

Meni je ovo druga godina grijanja na Plamen Franklin, u ZG, u kući bez fasade i grijem s njom jedno 50 metara kvadratnih, u ostatku kuće je hladno. Potrošim 10 metara drva po sezoni, jako krupno cijepanih. Da imam dobru fasadu grijala bi svih 100.

Sretno s bebom!:w

iva_4
18.05.2012., 19:45
puno hvala na ogdovoru i lijepim željama.

dimnjak nam odgovara i sve mi je jasno u vezi izolacije, trošili struju ili drva... nekako dođe na isto, izalacije prave nema ali je prosor koji planiramo grijati okrenut na jugo (kako bi mi u dalmaciji rekli, znači nije toliko hladan kao onaj okrenut na buru).
Hvala na savjetu u vezi drva koje kupiti i kada koji koristiti kao i na onom o veličini ložišta i drva.
Ali me konkretno zanima razlika između ove dvije peći. Zašto je dora tako jeftinija, a malo sam se raspitala i dosta ljudi mi je reklo da je imaju i da je i više nego odlična. Jel moguće da plaćamo samo vanjski izgled peći?

tava
18.05.2012., 23:24
mi smo prije 10 godina kupili kalijevu il kaljevu neznam kako se tocno pise i iznutra nam se srusila ,rekli su nam da je to normalno i da se svakih nekoliko godina ona mora presloziti a to nismo znali kad smo je kupovali i skuzili smo da nam je to preskupo odrzavanje i otisli smo po novu .Kupili smo fantasticni kamin (nemogu se sjetit kako se zove) al ni jedne kune nismo pozalili grije ko luda ne gasi se po noci ujutro je puna zara i da napisem da uspjesno grije 100-tinjak kvadrata . kaljeva je kostala 8 tisuca kn a ova 4. Kad se kupuje kamin treba dobro proucavati koliko je jak i koliko prostora treba grijati neznaci da ako je skuplji da bolje grije. A i trebalo bi unaprijed ako je to moguce odredit gdje ce biti mijesto kaminu tako da je njegova iskoristivost najbolja.Mi smo probili zid tako da je prednja strana kamina u boravku u skolpu kojeg je i blagavaona i kuhinja a zadnja strana mu je u hodniku i grije sobe i kupaonicu .

jocker
19.05.2012., 00:14
puno hvala na ogdovoru i lijepim željama.

dimnjak nam odgovara i sve mi je jasno u vezi izolacije, trošili struju ili drva... nekako dođe na isto, izalacije prave nema ali je prosor koji planiramo grijati okrenut na jugo (kako bi mi u dalmaciji rekli, znači nije toliko hladan kao onaj okrenut na buru).
Hvala na savjetu u vezi drva koje kupiti i kada koji koristiti kao i na onom o veličini ložišta i drva.
Ali me konkretno zanima razlika između ove dvije peći. Zašto je dora tako jeftinija, a malo sam se raspitala i dosta ljudi mi je reklo da je imaju i da je i više nego odlična. Jel moguće da plaćamo samo vanjski izgled peći?

Pa uglavnom plaćaš izgled. Maestral i Dora imaju isto ložište.

Od Dore je još jeftinija Nera, ista peć samo sa gusanim vratima, a ne staklenim i nešto su manja vrata, ali zato možeš više natrpati a da ti ne ispadaju drva van kad otvoriš. Ja je imam i prezadovoljan sam s njom. Kad naložim navečer, žar drži do jutra bez problema, I uzeo sam ju zbog toga što su mi staklena vrata bezveze.

denis_00
29.05.2012., 08:43
Evo ako nekog zanima, imam peć za prodati, Centrometal peć na kruto gorivo snage 20 kw, uz mogučnost ugradnje plamenika za pelete, ulje ili plin. U peć idu cjepanice do 50cm duljine. Jedno punjenje peći traje do 6h kad je najhladnija zima, a do 10h kad nije jako hladno.
Peć je korištena samo ove zime, kao nova!
Idealna za grijanje kuće do 120m2, 7 radijatora.

Ako je netko zainteresiran, neka se javi u pp.

Lorraine
21.09.2012., 09:21
Ima li netko od vas peć Nordica Luna, ovu:

http://www.arredatutto.it/shop/images/riscaldamento/lanordica_luna_pe_dett.jpg

Iskustva? Prednosti, mane? Cijena joj baš i nije mala, a prilično je hitno.

LuckyDay
11.10.2012., 10:01
Trebao bih kupiti peć na drva za prostoriju oko 30 m2 odnosno oko 80 m3. Vidim u dućanu peć THALIA 5kW (ne znam tko proizvodi). Piše da je za oko 60 m2. Znači za mene i previše. Iznutra šamotne ploče sa svih strana, gusena gornja ploča. Vrata sa staklom. Izgleda čisto OK. Cijena oko 1450 kn. Ima li tko iskustva sa Thaliom? Hvala.

baustelac99
11.10.2012., 10:37
Nemam pojma kakva je ta Thalia. ali cijena dosta govori (što ne znači nužno da se radi o smeću, samo jeftinijem proizvodu.

O snazi: ne znam koliko poznaješ kompjutorski hardware, ali recimo proizvođači jako ambiciozno deklariraju snagu napajanja i zvučnika.
ista stvar je i sa sobnim pećima.
sa 5kw možeš ugrijati 60m2 jedino ako se radi o jakoo dobro izoliranoj kući. u prosječnoj kući (bez stiropora na fasadi) jedva 20m2, pogotovo kad stisne ispod -3-4.

dakle, sve ovisi kakva je izolacija kuće

LuckyDay
11.10.2012., 10:59
Ma kužim se prilično dobro u većinu mjernih jedinica i znam šta je 1kW. Naravno jasno mi je i to da svaki proizvođač svoga konja hvali više nego što vrijedi. Zato i gledam peć koja deklarativno ima duplo veću moć nego što meni treba. Pitam za tuđa iskustva što se tiče funkcionalnosti u upotrebi. Puca li šamot ili ne, staklo isto, dihta li sve, dimi li sa strane i to. A na kraju krajeva ipak i kako grije.

baustelac99
11.10.2012., 12:54
nemam takvu peć, imam nordicu, šamotno ložište i staklena vrata.
ne sjećam se koliko je točno stara, ali ima blizu 10god. šamot nema oštećenja. staklo nam je lani puklo prilikom prvog loženja (vjerovatno prejaka vatra) ali je pukao manji komad, tj jedan ugao stakla je pukao, nije ispao, i na pukotinu ne dimi. nema rezervnog za kupiti zato ni nije zamjenjeno. grije ok, prostorija 20m2, nikako izolirana+loša stolarija. peć ima 5-6kw.

ne znam kakav je šamot u tim jeftinijim pećima, vjerovatno nije na razini te nordice (ipak je velika razlika u cijeni).
inače meni su draže šamotne peći od gizanih- ravnomjernije zagrijavaju prostor a i bolje je izgaranje u njima.
imaš koju fotografiju te potencijalne peći?

LuckyDay
11.10.2012., 13:18
Samo uguglaj "peć Thalia", ili pogledaj http://grama.com.hr/pec-bella-thalia.

tigerija
31.10.2012., 13:36
Trebam zagrijati prostoriju 4x5 (20m^2) i visine 2.7m.
Znači volumena 60m^3 (manje malo ako sam dobro izračunao)

Izolacija sobe je loša (makar to sređujem sad). Ali rekao bi da loša izolazija čini sobu kojih 10-20% večom.
Trenutno mi je 16 stupnjeva u sobi. Mislim da zna pasti do 12 ili 8. Ako je zatvorena u zimi čak bi mogla i do nule pasti.

Pretpostavljam da mi treba peć na drva koja grije prostor veći od 60 m^3. Znači 60 do 120 bi rekao.

Gus.

Nemam pojma što znači kW kod peći. Jačina grijanja. Ali ne shvačam što to zapravo znači, što uvjetuje i slično pa da li bi mi netko znao objasniti.
I što je jošbitno kod odabira peći?

Nalazim se u Koprivnici i izdvojio bih do kojih 2500kn. Ali može i ispod 2000 naravno. Što jeftinije, ono best buy. Grije se jedna prostorija.

Hvala!

Eo npr ova? http://www.pevec.hr/proizvodi/bijela-tehnika-mali-kucanski-aparati/bijela-tehnika/peci-na-kruta-goriva/kamin-plamen-upland-5880/

tigerija
08.11.2012., 12:04
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=16
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=46

Ima li koje razlike ili je više manje isto koju uzmem?

baustelac99
08.11.2012., 19:43
Trebam zagrijati prostoriju 4x5 (20m^2) i visine 2.7m.
Znači volumena 60m^3 (manje malo ako sam dobro izračunao)
/[/url]

za taj volumen ti je dovoljna snaga 5-6kw tako da je Upland i više nego dobar.
nemam iskustva sa tim kaminom, htio sam ga kupit prije 2 god, ali se kućni savjet odlučio na maestral.

Upland ili Trenk- mislim da je najveća razlika u izgledu, funkcionalno su jednaki. s tim da u Trenk mogu ući veći komadi drveta+ imaš staklo.

ako još nemaš rupu za dimnjak (tj imaš dimnjak ali nemaš gdje spojit peć) savjetovao bih ti da rupu probiješ čim bliže stropu, jer i cijev grije, da toplina ne odlazi beu veze kroz dimnjak.

pinzgauer
08.11.2012., 20:38
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=16
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=46

Ima li koje razlike ili je više manje isto koju uzmem?

To su ti prejake peći za tako mali prostor.
U Metrou ti je peć Dora na akciji i košta samo 1750 kuna.
Ta peć je više nego dovoljna za tvoje potrebe, ja je imam i grije 40 m2 neizoliranog prostora bez problema.
Ustvari i to je preskupo za tvoje potrebe.
Uzmi bilo koju peć iz Peveca, imaš ih i za 1200 kuna

tigerija
18.11.2012., 15:28
Uzeo sam Trenk. Mislim da nema baš jeftinije od lijevanog metala (gusene).

Nego imam jedan problem sa ovom peći. Ne znam da li je do same peći, dumnjaka, ili dimovoda.

Jako teško se zapali vatra (zakuriti). Tj gasi se.

Odma iz peći idu dva koljena. Pa ide cijev duga 70cm (gore). Pa ide koljeno. Pa ide cijev 50 cm vodoravno u rupu na zidu (dimljak).

Ima tko kakvu ideju što bi mogo biti problem?

fudodudo
20.11.2012., 13:32
Nema jeftinije - ne računam kineske majstorije u Pevcu koje nakon kraćeg vremena ljudi vraćaju na isto mjesto. Ja ju kupio ljetos i grije mi drvenu kuću dimenzija 9,3 x 6,3m prizemlja + potkrovlje. Pali se bez problema i ne gasi se. Iz nje ide ravna cijev cca. 1m zatim koljeno u dimnjak fi16. Visina dimnjaka od ložišta do vrha je ~6,5m i po proračunu bi mogao staviti i ložište od 20kW.
Da bi vatra gorila, potreban joj je dovod zraka i odvod dimnih plinova. Nešto od toga ti ne valja - što treba pregledati Kolika je visina od ložišta do vrha dimnjaka?

Ta-ma-ra
24.11.2012., 11:50
Ima li netko od vas peć Nordica Luna, ovu:

Iskustva? Prednosti, mane? Cijena joj baš i nije mala, a prilično je hitno.

ja imam ovu

http://i50.tinypic.com/wbvzo6.jpg

...odlična...grije preko 100 m2, naložim uvečer i ujutro ima žara, ne uspije se ohladiti kad jednom počnem ložiti :D ...super mi je regulacije plamena ...tinja kao da vatra pleše, ajme gušta :) ...nećeš pogriješiti!

Lorraine
24.11.2012., 12:35
Hvala ti :) Pisala sam na temi kamini, kupili smo Lunu. Tamo možeš vidjeti i slike :)

lika001
07.12.2012., 13:33
http:////i47.tinypic.com/2co1x0g.jpg[/IMG]
Za tvoju kvadraturu ovo je rjesenje.
cjena:) 12 000kn
pozdrav

lika001
07.12.2012., 13:38
Uzeo sam Trenk. Mislim da nema baš jeftinije od lijevanog metala (gusene).

Nego imam jedan problem sa ovom peći. Ne znam da li je do same peći, dumnjaka, ili dimovoda.

Jako teško se zapali vatra (zakuriti). Tj gasi se.

Odma iz peći idu dva koljena. Pa ide cijev duga 70cm (gore). Pa ide koljeno. Pa ide cijev 50 cm vodoravno u rupu na zidu (dimljak).

Ima tko kakvu ideju što bi mogo biti problem?

Problen nije u dimnjaku,paci cijevima i sta si sve vec nabrojao.Problem je u tome sto u toj prostoriji nema oksigena i zato si te gasi vatra los cug itd.Imas li ventile kakve na zidu u prostorijimoras da imas neki otvor (ventil)gdje moze da dolazi vazduh.Kad to napravis problem rjesen.
Garantujem pozdrav

anđel_ić
27.08.2013., 12:19
Dali ima netko iskustva sa glas franklin kaminom?Dali se isplati uložen novac?Kamin bi bio u dnevnom boravku od nekih 20 kvadrata,iz boravka se ulazi u jos dvije sobe od 16 kvadrata.Čula sam da on guta puno drva,sad,kaj znaci puno??

mačkonja
27.08.2013., 22:34
Htjeli bi kupiti peć na drva. Problem je što dimnjak ima dosta mali fi samo 130mm. Dakle ne otvor za priključivanje, kako je većinom u infu o svakoj peći, već je sam unutarnji dio dimnjaka mali.
Inače, prostor je od 65m2, visina stropova 2,75, obična fasada, aluminijska vanjska stolarija (osim ulaznih vrata)
Riječ je o kući, dakle puno vanjskih zidova
Lokacija je Kvarner

Kolika snaga kW bi nam trebala za to zagrijati, naravno cca, a da možemo priključiti na postojeći dimnjak?
Koju peć preporučujete (proizvođač, model) da ne moramo često ložiti, imamo malo dijete pa da ne moram bdjeti i nad peći :)

Hvala!

Lee Champa
28.08.2013., 12:58
Htjeli bi kupiti peć na drva.............!

Premalo podataka!
Kakvi su zidovi i strop: cigla, kvadra, kamen...koliko cm?:ne zna:
Hoćeš li peć ili kotao koji grije vodu, a ona ide po radijatorima?
Hoćeš li baš drva ili pelet?

baustelac99
28.08.2013., 13:02
Dali ima netko iskustva sa glas franklin kaminom?Dali se isplati uložen novac?Kamin bi bio u dnevnom boravku od nekih 20 kvadrata,iz boravka se ulazi u jos dvije sobe od 16 kvadrata.Čula sam da on guta puno drva,sad,kaj znaci puno??

ne znam kakav je u grijanju, ali kad ga pogledaš iznutra, vidi se da dim ide ravno u dimnjak, nema baš pregrada koje usporavaju dim i povećavaju iskoristivost. ja bi radije gledao nešto drugo.

Htjeli bi kupiti peć na drva. Problem je što dimnjak ima dosta mali fi samo 130mm. Dakle ne otvor za priključivanje, kako je većinom u infu o svakoj peći, već je sam unutarnji dio dimnjaka mali.
Inače, prostor je od 65m2, visina stropova 2,75, obična fasada, aluminijska vanjska stolarija (osim ulaznih vrata)
Riječ je o kući, dakle puno vanjskih zidova
Lokacija je Kvarner

Kolika snaga kW bi nam trebala za to zagrijati, naravno cca, a da možemo priključiti na postojeći dimnjak?
Koju peć preporučujete (proizvođač, model) da ne moramo često ložiti, imamo malo dijete pa da ne moram bdjeti i nad peći :)

Hvala!

a koliko je taj dimnjak visok? što je viši to bolje vuče. a nemaš velik izbor peći za taj dimnjak, ja bi odabrao ili Plamen Amiti ili Trenk. neće ti niti dovoljni za tu površinu, ali velikog izbora nemaš.
ako si u prizemnici ili na zadnjem katu barem izoliraj strop s gornje strane. bar 5cm izolacije za početak.

mačkonja
28.08.2013., 17:48
Premalo podataka!
Kakvi su zidovi i strop: cigla, kvadra, kamen...koliko cm?:ne zna:
Hoćeš li peć ili kotao koji grije vodu, a ona ide po radijatorima?
Hoćeš li baš drva ili pelet?

Zidovi su 30 cm,cigla.
Ne bi uvodili centralno na drva, zato jer trenutno nam to nije financijski moguće, posebno jer su svi izgledi da bi za peć na drva za etažno centralno trebali raditi novi dimnjak a to nam je dodatna investicija
Drva, ne pelet

a koliko je taj dimnjak visok? što je viši to bolje vuče. a nemaš velik izbor peći za taj dimnjak, ja bi odabrao ili Plamen Amiti ili Trenk. neće ti niti dovoljni za tu površinu, ali velikog izbora nemaš.
ako si u prizemnici ili na zadnjem katu barem izoliraj strop s gornje strane. bar 5cm izolacije za početak.
Postojeći dimnjak je visok cca 7,5 metara, trebalo bi još točno izmjeriti, iznad je još jedna etaža koja se ne grije
Raspored je po "starinski" znači peć bi bila u kuhinji a dnevni, dječja, spavaća, kupaona sve izlaze na hodnik koji ide po sredini

baustelac99
29.08.2013., 20:54
Postojeći dimnjak je visok cca 7,5 metara, trebalo bi još točno izmjeriti, iznad je još jedna etaža koja se ne grije
Raspored je po "starinski" znači peć bi bila u kuhinji a dnevni, dječja, spavaća, kupaona sve izlaze na hodnik koji ide po sredini

ne znam kako ste se do sad grijali, ali vjerovatno si mogao zaključit da iz kuhinje nikako ne možeš kvalitetno zagrijati ostatak kuće (osim da u kuhinji bude 30c).
ako je dimnjak u sredini kuće, možeš li stavit peć u hodnik, pa da sobe i kupaonu grije iz hodnika?
Kat se ne grije ili se uopće ne živi gore? postoji li ikakva mogućnost izolacije stropa?

hercul_st
06.09.2013., 07:47
Imam boravak s kuhinjom ukupno 115 m3
Lokacija je Split, obična fasada (bez stiropora) i pvc stolarija

Zanima me koja je peć bolja za taj prostor
- Tena Plamen (8 kw)
- Nordica Dorella L8 (6 kw)
- Koza (poljske peći)

Nasuprot boravka je hodnik i spavaća soba.
Da li je moguće grijati i taj prostor?
Peć bi se nalazila u boravku

Pozdrav!

baustelac99
06.09.2013., 21:51
Hm, jesi točno napisao 115m2? pa imaš hangar a ne dnevnu sobu. kako si se do sad grijao?

od ove 3 mi Tena djeluje najuvjerljivije (nisma je nikad vidio u radu al je najveća).
Doma imamo neku peć sličnu Dorelli (isto Nordica), taman je za 20m2 loše izolirane kuće. dakle mogla bi grijat 60tak m2 dobro izolirane kuće. ali opet pokraj peći je vruće a po kutevima hladno.

hercul_st
09.09.2013., 07:50
Hm, jesi točno napisao 115m2? pa imaš hangar a ne dnevnu sobu. kako si se do sad grijao?

od ove 3 mi Tena djeluje najuvjerljivije (nisma je nikad vidio u radu al je najveća).
Doma imamo neku peć sličnu Dorelli (isto Nordica), taman je za 20m2 loše izolirane kuće. dakle mogla bi grijat 60tak m2 dobro izolirane kuće. ali opet pokraj peći je vruće a po kutevima hladno.

Radi se 115 m3 (kubnih)

GlobIT
10.09.2013., 18:28
Evo imam ja par pitanja ako je moguće da mi netko pomogne:

1. Što mi je potrebno za kompletno centralno grijanje za kuću (100m2) bez radijatora i cijevi
2. Kolko je ugradnja centralnog na drva, cca otprilike u kuću (100m2) bez radijatora i ičega
3. Drva ili peleti ako novac nije upitan

Exterim
30.09.2013., 07:32
Evo imam ja par pitanja ako je moguće da mi netko pomogne:

1. Što mi je potrebno za kompletno centralno grijanje za kuću (100m2) bez radijatora i cijevi
2. Kolko je ugradnja centralnog na drva, cca otprilike u kuću (100m2) bez radijatora i ičega
3. Drva ili peleti ako novac nije upitan

Ukoliko želite da Vam izračunamo i napravimo nekakvu ponudu , slobodno se javite na mail , a ako želite sami pogledati evo na web adresi :

http://exterim.hr/kotao-caldera

Ketty87
20.10.2013., 21:59
Pozdrav! Zanima me za kuću od 88m2 koliko kw bi trebala biti peć? kuća je stara 20 god, visina zidova 260cm, kroz centar kuće prolazi hodnik u kojem bi bila smještena peć. Stolarija je stara, drvena dupla. Po kojim kriterijima da uopće biramo peć? Nemamo baš novaca, pa što kvalitetnije za što manju cijenu.

baustelac99
20.10.2013., 22:28
Peć za centralno ili obična sobna peć? Kakvu god sobnu da staviš, po sobama neće biti najugodnije jer ne možeš tek tako "dovesti" toplinu. kakav je dimnjak? kuća je katnica ili prizemlje+tavan?

Ketty87
20.10.2013., 22:59
Pardon, ispravak 80 m2. Prizemnica. Tavanski prostor je neuređen. Običnu, kaminsku peć. Centralno imamo na plin al je preskupo. Trenutno imamo staru Alfinu al je već sva popucala. Dobili smo je od roditelja i nemamo pojma kakve su joj karakteristike. Spavača soba je bočno i preko dana je zatvorena tako da samo navečer pustimo malo topline, a i kad je jako hladno preko noći se centralno uključi automatski. U Zgb županiji smo.

Ketty87
20.10.2013., 23:01
Hm, a dimnjak, u prizemlju zidani, od stropa na dalje novi, blokovi fi 16.

baustelac99
20.10.2013., 23:44
ja bi uzeo Plamen Trenk. i za još 1200kn stavio 10cm vune na tavan, da ne griješ bez veze prazan tavan.

a taj dimnjak mi je čudan, da ne kažem glup. prizemlje zidano, znači rupa 14x14cm, a od deke gore novi Schiedel. ako slučajno dođe do kondenzacije (a nebi trebalo) ili uđe kiša u dimnjak, izbiti će na spoju i nastati će ružna fleka.

Ketty87
21.10.2013., 00:26
Slažem se vezano za dimnjak. Kompletna kuća je "z brda z dola", sve je rađeno polovično. Ništa kak spada. koliko smo toga samo već renovirali... Na Alfinu peć se grijemo evo 6-tu zimu i nisam primjetila da toplina odlazi na tavan...Mada se ovdje toplina gubi svuda.
I ja sam proučavala taj Trenk :) Koji bi osim njega bio još dobar i povoljan? Koliko bi zapravo kilovata trebalo? Il je bolje gledat po kvadraturi, odn kubikaži?

baustelac99
21.10.2013., 07:04
Zapravo, najradije bih ti preporučio peć sa kvalitetnim šamotom al takve su rijetke na tržištu, i cijena im je 5000kn pa na više (color emajl npr). a i za Plamen Amity kažu da je odlična. a to je tu oko 8kw, više od toga ni ne treba, tj možeš stavit i jaču, oko peći će bit prevruće a 4m dalje jednako hladno/toplo kao i prije.
naravno da nećeš osjetit da ti toplina bježi na tavan, ali ako iznad glave imaš samo betonsku deku, itekako bježi. pogotovo ako je poklopac za tavan obična daska, tu bježi ko ludo.

Ketty87
21.10.2013., 12:09
Betonska je deka.
Znaći Trenk i Amity su u istom rangu,a Tena i Franklin bi bile i više nego dobre. A Dora 10N? Ona je kao za 180m3.
Zanima me i što mislite o Plamen Vesti?

baustelac99
21.10.2013., 13:27
Sve su mi to ok peći, ali imaš dimnjak 14x14cm, a neke peći imaju priključak 15cm. dakle treba prilagođavati. a pitanje je kako će vući kad je kuća prizemnica.

zoki-25
21.10.2013., 21:57
Pozdrav svima možete li mi malo iz osobnog iskustva reći koliko zapravo realno je potrošnja drva za ove lamene eći što je Kety nabrojala, znači franklin, amity, trenk, tena? ako netko ima te peći da malo napiše koje iskustvo, hvala.

baustelac99
22.10.2013., 07:21
Pa troši ti ovisno kolko sati dnevno ložiš :D

Ovisi jel radiš do 4 pa u 4.30 ložiš ili od jutra.

šalu na stranu. imam doma 2 sobne peći na drva, jedna Nordica šamotna, druga plamen maestral. nordica se stalno loži, plamen po potrebi. neizolirana kuća iz 70te u Dalmaciji. Samo na tu Nordicu potrošimo 6-8m3 godišnje. Roditelji su u mirovini tako da uglavnom stalno gori vatra. e sad, ta nordica troši dosta manje od plamena. osjetno manje. to pripisujem gušćoj rešetki u ložištu te šamotnom ložištu (maestral ima prevelike razmake u rešetki, pa pepeo odmah propada, a regulacija zraka je pregruba, pa vatra gori i kad je zrak skroz zatvoren).

Nažalost dana sa tržištu ima jako malo šamotnih peći. Ni Nordica ih više ne proizvodi (tj nema ih kod nas kupiti)

dk1
23.10.2013., 11:51
za sve one koji bi jednom peći grijali više prostorija, naravno da je moguće....

http://www.woodmanspartsplus.com/4853/Room-to-Room-Fans.html

najmanja moguća investicija koja daje osjetne rezultate.... http://www.sumoopskrba.hr/katalog/artikl/dimovodni_stedisa_550_emajl_bijeli_VI73572/

za one nešto tehnološki naprednije....

http://www.youtube.com/watch?v=VE-ShZELO5Q

i naravno, svaka izolacija se isplati
pogotovo na goli beton

NMT
24.10.2013., 22:02
ja sam uzeo polovnu gitu central za 2850kn plus ugradnja 2150kn.

zoki-25
04.11.2013., 16:04
Ppozdrav ima li tko možda plamenovu VESTU peć? kak je zadovoljan s tom peći?

bruce80
04.11.2013., 22:18
Da li netko zna ako je negdje moguće naručiti štednjak na mjeru?
Naime ja imam stari calorex koji je puno uži nego noviji i sad mi ne stane u kuhinju. Tražio sam po netu ali ne mogu naći ni jednu firmu koja se bavi time.

Grajfer
05.11.2013., 18:24
Koliko mi je poznato Plamen radi model calorex 50N (širina 50cm) te calorex 60 (širina 58,5cm).

baustelac99
05.11.2013., 19:00
Na webu nema tog užeg Calorexa. ali ima Senko
http://senko.hr/proizvod/klasicni-stednjak-bez-pecnice-6kw/

bruce80
05.11.2013., 21:55
Zvao sam i Senko i Plamen i nisu zainteresirani da naprave peć na mjeru. Meni malo čudno jer u današnje vrijeme treba prihvatiti bilo koju mogućnost zarade, nije baš da je nešto sjajna situacija ali izgleda da što je teže to ljudi manje mare. Znam da Senko ima ovu užu peć ali ta peć nema pećnicu.
Ako netko ima kontakt od nekog obrta ili firme koja se bavi izradom ( ili su zainteresirani da naprave ) peć na mjeru, bio bih veoma zahvalan da dobijem kontakt.

zoki-25
16.11.2013., 18:31
Pozdrav kupio sam plamen peć Vesta i imam od prije dimovodne cijevi fi 12, odnosno za ovu navedenu peć izlaz je fi 15. Pitanje glasi da li da stavljam redukciju pa spojim na fi 12 ili da idem s cijevima fi15? Odnosno što bi se desilo ako stavim redukciju?

Luxon
24.11.2013., 22:41
Pozdrav,
Tražim peć koja će grijati drugi kat (potkrovlje) obiteljske kuće, otprilike 30m2, relativno dobro izolirane.
Kuća se nalazi u Istri tako da nisu preniske temperature osim kada zapuše bura.
Da li imate preporuke oko potrebne snage ili modela?

Prije toga me muči da li je to uopće tehnički izvedivno:
Na prizemlju imamo kamin, pa me zanima da li se može spojiti peć na isti dimnjak na drugom katu?

PS
Da li znate gdje bi se mogla kupiti/naručiti vrata za kamin? ovako otvoren troši sumanuto a malo topline ostane u prostoriji.

miki ZD
27.11.2013., 17:33
Pozdrav kupio sam plamen peć Vesta i imam od prije dimovodne cijevi fi 12, odnosno za ovu navedenu peć izlaz je fi 15. Pitanje glasi da li da stavljam redukciju pa spojim na fi 12 ili da idem s cijevima fi15? Odnosno što bi se desilo ako stavim redukciju?

Odi sa cijevima fi 15, ako dimljak slabije vuče postoji mogućnost oblaka dima svaki put kada otvoriš vrata za ubaciti crvo. Na fi 15 obavezno jedna cijev da ima klapnu ili leptir kojim prigušiš odlazak toplog zraka (dima),leptir otvoriš da povuče dim vani kada ubacuješ drvo.

miki ZD
27.11.2013., 17:35
Koliko mi je poznato Plamen radi model calorex 50N (širina 50cm) te calorex 60 (širina 58,5cm).

mislim al nisam siguran da su prestali proizvoditi tu od 50 cm

DonDuck
12.12.2013., 11:39
kaže tata da je u prolazu vidio da u Baumaxu imaju na lijepom sniženju neke peći stranog proizvođača (pretpostavka po imenu), sa cca 10 na cca 5t Kn. Zna li netko nešto detaljnije? Nije mi usput baumax ovih dana.
Trebao bi za grijanje prizemnice cca 70m2, dnevni boravak cca 30m2 a ostale prostorije bi se po potrebi otvarala vrata

baustelac99
12.12.2013., 13:29
E baš si nam puno rekao. ako je bila 10 000kn, nebi trebala biti loša peć. al ovako, teško da netko nešto zna napamet. prije svega provjeri promjer dimnjaka koji imaš i promjer peći.

bager666999
12.12.2013., 16:29
neko je spomenuo vrata na otvoreni kamin pa da priupitam
imam otvoreni kamin , betonsko/šamotno (nebih znao točno) ložište otvoreno sa dvije strane. dali bi dobio nešto s time da se postave nekakva vrata kombinacija željezni rub / staklo iznutra ?
ili bi to samo preusmjerilo ionako slabašnu toplinu direktno u dimnjak ?

Black animal
14.12.2013., 21:40
Te peći su se radile u prošlom mileniju! Opisivao ih je časopis SAM SVOJ MAJSTOR

pa sad..proizvode se i danas.I kanadska peć je zovu.
Samo je i papreno skupa.

picajzla1
15.12.2013., 14:44
Pozz... treba mi pomoc :) kupili smo pec na drva, Nordica Candy... imamo prostor od 50 m2 koji cemo zagrijavat... e sad,prvo paljenje sinoc- dosta je smrdila cila kuca...danas drugo paljenje-i dalje smrdi, a i ne hvata nam veca drva...zatrpala je sama sebi zrak, znaci pepel nije propa u onaj dio koji je predvidjen za njega nego je osta u lozistu...u ducanu u kojem smo je kupili nam je receno unaprid da ce smrdit prvih paljenja...e sad me zanima ima li ko iskustva s ovom peci i imate li kakav savjet?

kumjoshua
18.12.2013., 08:39
Ppozdrav ima li tko možda plamenovu VESTU peć? kak je zadovoljan s tom peći?

Malo kasnim,ali vidim da ima nekoliko pitanja o Plamen Vesti,a nijedan odgovor, pa evo nekoliko stvari. Tu peć sam kupio 2008 i dosad samo pozitiva. Grijem 45 kvadrata dnevnog boravka u kojem je peć smještena i još 45 kvadrata ( 2sobe i kupaona) koji su odvojeni hodnikom. Peć je dovoljno jaka da bez problema gije boravak i sobe, ali kao i sa svakom drugom teško je kontrolirati temperaturu u sobi u kojoj je smještena. Ja koristim suha drva i pustim vatru da se razgori 15-ak minuta,a onda ju prigušim ,ali i dalje u boravku bude 27-28C.Bliža soba bude na 22c, a dalja koja je na sjevernoj strani kuće na 20C.Kuća je zidana ciglom na 20cm,bez ikakve izolacije. Peć je gusena,jako teška, oko 130 kg i treba joj oko pol sata da se zagrije,ali kad postigne temperaturu onda je veselje... Zatvorim joj dovod zraka i pritvorim klapnu na dimovodnoj cijevi (obavezno si kupite cijev sa tom klapnom za prigušivanje jer imam osjećaj da cijev daje bar 30% topline) i miran sam 4-5 sati,ovisi koliko je drva u nju stavljeno. Kako koristim suha drva, dovoljno je da pripazim kad ubacujem drva da nisu preblizu staklu i onda ostane čisto i po mjesec dana. U svakom slučaju peć je stvarno za preporuku i mislim da vrijedi svake kune. Osjećaj ugode uz vatru koja obasjava cijeli boravak kroz velika staklena vrata je stvarno poseban.Uglavnom, nadam se da ne zvučim kao kakva reklama, ja sam stvarno prezadovoljan. Za sezonu grijanja potrošim oko 10m3 kvalitetnih drva (bukva-grab kupljeni u 4-5 mjesecu koje odmah ispilim i ostavim da se suše,ne cijepam ih jer inače prebrzo izgore) koja me koštaju oko 3000 kuna sa piljenjem i mislim da bi mi stvarno bilo teško proći jeftinije za sezonu grijanja sa bilo kojim drugim energentom. Da se razumijemo ja ložim non-stop jer imam malu bebu i ne štedim na drvima. Eto, mojih par lipa...

zoki6
01.06.2014., 15:39
Peć kaminska "Saturn" Wamsler KF 108 , kupili bi peć pa ako nektko ima takvu može neki info, dali je zadovoljan... Grijali bi nekih 40m2. Dimnjak je klasičan zidan opekom. http://www.ofen.edingershops.de/Kaminofen/Wamsler-Kaminofen/Kaminofen-Wamsler-KF-108-Saturn-gussgrau-65kW::91125236.html