PDA

View Full Version : Zatečeni na odsluženju JNA

rezon@tor
05.02.2010., 15:18
U zadnje vrijem često nalećem na priče ljudi koji su se početkom domovinskog rata zatekli na odluženju vojnog roka u JNA.
Imam i rođaka koji se zatekao u JNA, ali on je srećom bio smješten u Hrvatskoj, pa mu bijeg i nije bio toliko teško izvediv kao nekima.
Baš je u srijedu bila emisija u kojoj Hrvoje Prpić između ostalog priča kako se zatekao JNA u Kragujevcu i kako je pobjegao za Zagreb poveznica na podcast 03.02.2010. (http://www.radio101.hr/emisije/ostalo/soundtrack-za-zivot/podcast).

Vjerujem kako bi moglo biti zanimljivih priča.
Izvolite

Povezana rasprava na podforumu politika: Odgovornost vrha RH 1990. i 1991.god. zbog slanja hrvatskih mladića na redovno služenje u JNA (http://www.forum.hr/showthread.php?t=707373)

rezon@tor
05.02.2010., 15:24
Preneseno sa susjedne teme:
Da ne quotam sve ovo iznad od Vin09mon-a;
ne znam brojčano stanje u njihovim redovima što se tiče ročnog sastava, no znam da ih je bilo strašno puno (mislim na naše dečke koji su morali odslužiti vojni rok).
Ispričat ću u bratovo ime, koliko se mogu sjetiti, s obzirom da mi je tada i brat bio u tom vražjem 5. Novosadskom korpusu i služio je na Petrovaradinu kao vezist. Otišao je potkraj godine u 12. mjesecu, taman prije barikada jer smo mu mi (rodbina) mogli bez problema doć na zakletvu, ali po dolasku smo već vidjeli napeto stanje. Oni nisu smjeli izać iz kasarne (čak ni iz svojih soba) bez da nisu bili u grupama od dva ili tri ročnika te jedan vojni policajac s njima(u našoj grupi je bio jedan Albanac, Hrvat i Hercegovac koji im je bio i desetar). Tada smo otišli u centar Novog Sada pa je to izgledalo kao turistički posjet gradu, a trajao je jako kratko jer su se morali brzo javiti u vojarnu.

Prilikom posjete i druženja - to nije bilo to ... osjetila se napetost, no na te stvari smo brzo zaboravili samo da smo njega uspjeli vidjeti.

Vojni policajci su svi od reda bili srpske nacionalnosti, naoružani bojevom municijom, dugim naoružanjem i pištoljima. 100% su im mozgovi već bili isprani jer su se dosta arogantno ponašali.

Naime, oni su svaki dan morali gledati informativne emisije koje su plasirale njihove televizije a istovremeno su ostajali bez mogućnosti čitanja, gledanja i slušanja naših informativnih emisija. To im je bilo strogo zabranjeno i čak nemoguće da dobiju naše informacije, tako da su svi oni provodili dane u neznanju o stvarnim prijetnjama od strane velikosrpske agresije.

Kada je došlo do prekida komunikacija nismo znali što je dalje bilo sa njime i ostalim ročnicima.
Majka je pokušavala preko "Bedema ljubavi" doći do njega, kao i ostale majke do svojih sinova, čak su odlazile u Beograd, no bezuspješno.

Sjećam se da smo preko jednog mještanina iz majčinog sela koji je otišao živjeti u Sarajevo (profesor na filozofskom fakultetu) imali kakav-takav kontakt sa jednim Hrvatom iz Subotice koji je bio kurir/posrednik između nas i brata te smo tako došli do informacija o njemu.

Tada smo saznali da svi sa Petrovaradina idu na nekakvu vojnu vježbu no zbog vojne tajne, mali broj ročnika je znao gdje (vjerojatno oni vojni policajci). Brat je pričao da su im zavezali bijele vrpce, podijelili manevarsku municiju i pokrcali u kamione pa na teren. Kaže da su se čule detonacije koje su im bile sve bliže, no još su mislili da je riječ o toj vojnoj vježbi. Kada su ih iskrcali pred neko kukurizište, poredali su se u strijelce te sui im njihovi oficiri naredili da idu naprijed pucajući prema kućama ispred sebe koje su još bile u daljini. Naređenje su morali izvršiti te su tako kretnuli naprijed kroz kukuruzište i tada je počelo sranje. Brat mi nije previše htio u detalje, no sumnjao je u vojnu vježbu a uvidio je istinu vrlo brzo kada je granata ili geler otkinuo glavu nekom njegovom prijatelju odmah pored njega, i tada su dečki zalegli te je nastao košmar. Dosta ih je izginulo u tom kukuruzu što od postavljenih mina, što od metaka i granata. Pričao je da je do navečer Dunav bio prepun leševa (vojske i civila) koje su oni morali izvlačiti van.
Njegova sreća je bila što je bio vezist pa je ostao (mislim) u Dalju ili Aljmašu gdje su im postavljali njihovu centralu/poštu, a puno naših ročnika je nastradalo jer su morali dalje. Bilo je slučajeva da su i naši i njihovi ročnici kada bi vidjeli da se gine, okretali leđa i počeli povlačenje, odnosno htjeli su se skloniti i pobjeći od tog sranja, pa su takve odmah starješine uhićivali/hapsili. Najviše su naj. Albanci jer su njih masovno u prve redove.

Par dana prije same vojne vježbe, koliko se sjećam, bat nas je upitao zašto je Hrvatska napala Apatin ili tako nešto (vjerojatno su im već tada prali mozgove na taj način- prikazivajući slike razorenih sela po Slavoniji od strane njihove "sile" a da su to učinile ustaške snage prema srpskom i svom ostalom jugo. narodu).

U svoj toj situaciji nam je strahovito puno pomogao taj Hrvat iz Subotice i ne samo nama nego i drugim ročnicima, a evo kako i mom bratu (čovjek je ipak riskirao život):
preko njega smo uspjeli dogovoriti da brat i još jedan naš, kada budu tu noć bili na straži, pobjegnu na dogovoreno mjesto, gdje ih je on vozilom odvezao do Mađarske granice. Prilikom bježanja, bježalo je još nekoliko stražara, dvojicu ročnika su (ne znam čiji su bili) jednog čini mi se ubili a drugog teško ranili ti isti vojni policajci jer su oni bili naoružani cijelo vrijeme i baš valjda kada su ovi prelazili žičanu ogradu , jedan od policajaca ih je uočio i sasuo rafale u njih bez upozorenja. Brat je to saznao naknadno, jer su i njega uhitili na samoj granici (KOS-ovci), s obzriom da je taj vojni policajac digao uzbunu odmah po pucanju.
Naš otac je stajao na Mađarskoj granici i nije mogao ništa učiniti, već se preko Austrije i Slovenije vratio kući.
Brat je dobio zatvor i na suđenju na prvoj presudi strijeljanje sa nekim datumom, no s obzriom da mu je još ostalo do odsluženja vojnog roka, presudu su preformulirali na daljnje služenje kazne u logoru, kao i svi drugi, te je bio u nekom logoru/zatvoru gdje je bio uz naše branitelje u Novom Sadu, pa za Beograd ali njega i druge ročnike koji su prošli slično ko brat nisu fizički maltertirali jer su im oni služili prilikom posjete Crvenog križa da kažu kako sa zatvorenicima vojska postupa po svim pravima. Normalno, naše branitelje su ubijali od batina. Njih su samo provocirali, možda tu i tamo koji šamar, više su ih psihički sjebali na razne njima poznate metode ...

U svakom slučaju, on je negdje u 04. mjesecu 91. bio pušten, razmjenjen za njihove te se odmah priključio u obranu i na svu sreću izvukao živu glavu.

Žao mi je da on ne želi ovdje pisati o svojim danima na njihovoj strani jer bi imao što za reći, ali ni meni nije želio puno toga ispričati a ima dosta toga.
Nisu svi ljudi isti, neto se zatvori u sebe, netko se otvori pa kaže sve što ga muči, Takvi smo mi ...

Eto, nadam se da vas nisam umorio sa ovim postom, no imao sam obavezu da i to izađe van, samo da nekako predočim stanje i ugled navodne JNA iako nisam bio sudionik već moj brat, a priča se o bitki za Vukovar.

NINJA 07
05.02.2010., 16:19
Preneseno sa susjedne teme:

U svakom slučaju, on je negdje u 04. mjesecu 91. bio pušten, razmjenjen za njihove te se odmah priključio u obranu i na svu sreću izvukao živu glavu.

Ovdje se predpostavljam ipak radi o 04. mjesecu 1992. godine?

crvenkapica4
05.02.2010., 17:40
Najveće žrtve rata,pobjegao sam iz Vinkovačke kasarne Đuro Salaj 31.08.1991.Šta sam tamo i u oklici Vukovara I Osijeka preživio to je deveti krug pakla.
U vojarni iz mene je ostalo još oko 200 Hrvata većinom martovci i decembarci......

bobi1980
06.02.2010., 21:42
Ovdje se predpostavljam ipak radi o 04. mjesecu 1992. godine?

Za dom se ispravio na temi Bitka za Vukovar.
Riječ je o 92 godini.

zulualpha
06.02.2010., 21:44
Crvenkapica da li mozes malo opisati dogadjanja u vinkovackoj vojarni 1991.

crvenkapica4
06.02.2010., 22:01
Crvenkapica da li mozes malo opisati dogadjanja u vinkovackoj vojarni 1991.

Koji dio te zanima od 7.5 do 31.8?

Kada bi sve pisao trebalo bih mi 100 dana..

Nakon borbi u Borovu selu 2.5.1991 dobili smo uzbunu u kasarni Majevica u N.Sadu i krenuli ka Šidu sa 13 tenkova 26 transportera BVP-80 i još 50 kamiona .....

4 dana smo spavali na nekoj farmi kod Šida i 7.5 uletili u kasarnu u Vinkovcima.
U Šidu smo "blagoslovljeni " od tisuća razularenih četnika sa tri prsta a u Tovarniku smo imali drugi razgovor sa MUP-om(prvi je bio u Iloku 3.5)

zulualpha
06.02.2010., 22:06
Zanima me kako su se ponasali zapovjednici nesrpske nacionalnosti. Da li su razumjeli situaciju.

crvenkapica4
06.02.2010., 22:30
Zanima me kako su se ponasali zapovjednici nesrpske nacionalnosti. Da li su razumjeli situaciju.

Bilo ih je vrlo malo od možda 100 oficira i podoficira 70% su bili srbi i crnogorci.
4 podoficira Hrvata su pobjegla krajem srpnja i početkom kolovoza a ostali su bili lojalni JNA,najgori su bili muslimani i dva mađara.
Jedan je bio iz susjednog sela Srijemski Čakavci...taj je tražio konačni obračun sa ustašama kao i zapovjednik bataljuna Tomislav Ilić iz Čačka.
A redovna vojska,70% srba iz uže Srbije je bilo za ići kući i bolio ih k.... za srbe iz Hrvatske koje su zvali cigani,najgori ročnici su bili bosanski srbi,ovi naši i doseljeni srbi iz Vojvodine i dio muslimana koji nisu znali ni tko su ni šta i većina ih je iz Posavine i oko BL navijala za Partizan i CZ.

zulualpha
06.02.2010., 22:35
Ok, hvala. Jos me zanimaju civili (neki su vjerojatno obukli uniforme) iz Vinkovaca koji su pobjegli u Vojarnu. Znam jednog, taj cak nije bio ni Srbin, ali je otisao u Vojarnu.

crvenkapica4
06.02.2010., 22:44
Ok, hvala. Jos me zanimaju civili (neki su vjerojatno obukli uniforme) iz Vinkovaca koji su pobjegli u Vojarnu. Znam jednog, taj cak nije bio ni Srbin, ali je otisao u Vojarnu.
Bila su tri ili četiri,i nešto obitelji oficira...a jesi ti iz VK?
Kako je navodno ZNG pretresao stanove oficira JNA onda je kom.kasarne naredio da ćemo ako se to ponovi tuči silos iz tenkova a PP i bolnicu sa MB.
Inače u vojarni je bilo 13 tenkova T-55,26 BVP-80,13 OV-VP,24 MB 82 i 120 mm,12 Haubica 152 mm,6 haubica 105 mm i desetak trocjevaca 20/1 i 4 VBR-a..

Čuo sam od dečaka iz 5 Gbr 1993 da kasarna nije nikada pala ni ona ni Vrapčana...

zulualpha
06.02.2010., 23:19
Iz Vukovara sam, ali sam bio u 5. gbr u toj vojarni. Tocno je da vojarna nije nikad pala, nego je dogovoren izlazak JNA iz vojarne. U vrijeme blokade vojarne bio sam u Vukovaru.
Vidim da je bilo dosta tehnike.

sun.shine
06.02.2010., 23:46
Mamin je rođak bio u Subotici, i onda nisu znali kako ga izvući dok nisu smislili da odglume da mu je otac umro. Uspjeli su dobiti smrtovnicu u dogovoru s liječnikom, čak su lijepili osmrtnice po selu da ne bi netko špijunirao valjda :confused: (pa je taj moj pratetak plašio ljude koji su ga došli oplakivati) i ovaj je dobio nekoliko dana dopusta i nikad se nije vratio gore. Kasnije je bio problem kako ipak državi dokazati da je pratetak živ, ali su nekako na prevaru i to uspjeli.
Priča je bila u Globalnom sijelu. :zubo:

crvenkapica4
07.02.2010., 16:24
Iz Vukovara sam, ali sam bio u 5. gbr u toj vojarni. Tocno je da vojarna nije nikad pala, nego je dogovoren izlazak JNA iz vojarne. U vrijeme blokade vojarne bio sam u Vukovaru.
Vidim da je bilo dosta tehnike.

E da moj vojnik iz 4GBR je kao ročnik bio vozač BVP-80 u Vukovaru i pogode ga na Trpinjskoj cesti u listopadu sa guza...10 vojnika izgori,ciljač na topu isto,komandir teško ranjen i on.
Prebace ih na VMA u BG di je komandir odapeo a on bio u komi mjesec dana i preživio.
A drugi moj iz 4GBR (nažalost pokojni) bio je u kasarni u Vukovaru i on je pričao da je mrtvih u vrećama svaki dan bilo 5-6 a nekada i dvadeset.

Inače prvi vojnik koji je pobjegao iz kasarne iz Vinkovaca je bio jedan slovenac bilo je to 2.7.1991....bio je osobni vozač majora Tomislava Ilića i ostavio mu je čak u BTR-u oproštajno pismo...:rofl:

terc bela
07.02.2010., 21:32
E da moj vojnik iz 4GBR je kao ročnik bio vozač BVP-80 u Vukovaru i pogode ga na Trpinjskoj cesti u listopadu sa guza...10 vojnika izgori,ciljač na topu isto,komandir teško ranjen i on.
Prebace ih na VMA u BG di je komandir odapeo a on bio u komi mjesec dana i preživio.
A drugi moj iz 4GBR (nažalost pokojni) bio je u kasarni u Vukovaru i on je pričao da je mrtvih u vrećama svaki dan bilo 5-6 a nekada i dvadeset.

Inače prvi vojnik koji je pobjegao iz kasarne iz Vinkovaca je bio jedan slovenac bilo je to 2.7.1991....bio je osobni vozač majora Tomislava Ilića i ostavio mu je čak u BTR-u oproštajno pismo...:rofl:

da... nažalost, bila bi puka slučajnost da je on bio jedini Hrvat u tom transporteru. tko zna koliko smo Hrvata morali tako izbaciti iz stroja koji su prisilno bili tamo
:(

NINJA 07
08.02.2010., 10:53
Bila su tri ili četiri,i nešto obitelji oficira...a jesi ti iz VK?
Kako je navodno ZNG pretresao stanove oficira JNA onda je kom.kasarne naredio da ćemo ako se to ponovi tuči silos iz tenkova a PP i bolnicu sa MB.
Inače u vojarni je bilo 13 tenkova T-55,26 BVP-80,13 OV-VP,24 MB 82 i 120 mm,12 Haubica 152 mm,6 haubica 105 mm i desetak trocjevaca 20/1 i 4 VBR-a..

Čuo sam od dečaka iz 5 Gbr 1993 da kasarna nije nikada pala ni ona ni Vrapčana...

Što znači ovo 20/1 ?

zetec
08.02.2010., 20:48
Što znači ovo 20/1 ?
kalibar 20mm i jedna cijev.Postoji još i 20mm sa tri cijevi

Tacuma
11.02.2010., 17:06
Trocjevac je 20/3 a jednocjevni je 20/1.
Crvenkapica je napisao "Inače u vojarni je bilo 13 tenkova T-55,26 BVP-80,13 OV-VP,24 MB 82 i 120 mm,12 Haubica 152 mm,6 haubica 105 mm i desetak trocjevaca 20/1 i 4 VBR-a.." pa je to izazvalo zabunu, treba pisati 20/3 a ne 20/1

Slatky
21.02.2010., 12:53
Zanimljiva tema. Ja sam zatečen na karauli Međa, Rumunjska granica, bliža vojarna je bila u Kikindi. nekih 20 km od karaule je bio zloglasni logor Begejci. Bio sam vozač 110-ke za snabdjvanje 5 karaula. nisam imao nikakvih problema kao većina vas. možda zato što je bila mala zajednica i svi smo se poznavali. uglavnom nije bilo nikakvih odvajanja po nacionalnoj osnovi. pobjeglo je par muslimana s Kosova i iz Bosne. izvukao sam se na neko uvjerenje iz vana da sam neophodan na radnom mjestu. taman kad su počeli stizat rezervisti a tad bi se stanje sigurno promjenilo.

germa-klen
21.02.2010., 14:26
Jedan moj stvarno dobar frend bio "na Vukovaru" (2/57 mm ,PZO) sve vrijeme rata i napada na Vukovar,imao pokušaj bijega jedan neuspjeli i jedan organizirani gdje su uhvaćeni njih mislim 12 ili 10 ,ne želi o tome baš pričati ali torture kroz koje je prošao možemo si samo zamisliti,bili su izvedeni pred vojni sud i u nedostatku dokaza oslobođeni ,pušteni iz jna U 2.MJ.92" i nikako da dokaže i dobije ikakva prava za to kaj je prošao i doživio

Lulian
22.02.2010., 07:42
Najveće žrtve rata,pobjegao sam iz Vinkovačke kasarne Đuro Salaj 31.08.1991.Šta sam tamo i u oklici Vukovara I Osijeka preživio to je deveti krug pakla.
U vojarni iz mene je ostalo još oko 200 Hrvata većinom martovci i decembarci......

I ja sam bio u kasarni Duro Salaj bio sam 19.03.'91 do povlacenja u septembru u toj kasarni u KIBP

TAZ SB
18.03.2010., 14:43
Moj brat je isto jedan od onih koji su se zatekli na odsluženju. Bio jedna od zadnjih generacija koja je otišla (mislim da su poslje njega otišle još jedna ili dvije) krajem 90 godine. Vratio se u drugom mjesecu 92 imao je produženje od 60 dana nakon isteka "regunalnih 12 mjeseci". U vojnoj knjižici onoj zelenoj mu piše za tih 60 dana sudjelovanje u ratu. Mislim da je još ima doma za "uspomenu". Hvala Bogu nije bio u borbama iako je zadnja tri mjeseca bio u Glini, a susjed i inače njegov prijatelj iz djetinjstav bio na istom terenu u sastavu MUP-a. Imao je kapetana koji nije dao četnicima i rezervistima da se mješaju i diraju u vojsku. Bio je u Prokuplju te ih šalju za Makedoniju pa preko Crne Gore, Bosne dolaze u Hrvatsku u Glinu.
Na našu sreću nije prošao kao mnogi drugi. Kako mu je bilo psihički mogu samo da mislim.

Marsovka
25.03.2010., 12:48
Meni je decko bio na odsluzenju vojnog roka u Uzickoj pozegi,skidao se u 2.mj 1991. sve se vec kuhalo na veliko,njih je bilo malo iz Zg,zadnjih mjesec dana mu je bilo posebno grozno,jer su ga svako malo resetali sa pitanjima,sta zna,sta ne zna,ako dodje do cega da li ce branit drzavu u jna itd itd,predzadnji dan ga je taj njegov zapovjednik ili kako god se to zove vodio u neki ko bunker,kroz neke hodnike,nekud,kaze da se ukenjao,samo je gledao s cim ce ga ubiti ako bude potrebno,jer si je mislio ili ce on mene ili ja njega. Tamo ga je opet ispitivao,morao je rec da je jugoslaven,da ce pristupit odma jna ako se sta desi,da ce branit jugoslaviju i tak sve kaj je cedek htio cuti,samo da ga puste doma.

germa-klen
17.04.2010., 05:02
Jedan moj stvarno dobar frend bio "na Vukovaru" (2/57 mm ,PZO) sve vrijeme rata i napada na Vukovar,imao pokušaj bijega jedan neuspjeli i jedan organizirani gdje su uhvaćeni njih mislim 12 ili 10 ,ne želi o tome baš pričati ali torture kroz koje je prošao možemo si samo zamisliti,bili su izvedeni pred vojni sud i u nedostatku dokaza oslobođeni ,pušteni iz jna U 2.MJ.92" i nikako da dokaže i dobije ikakva prava za to kaj je prošao i doživio

i samo da se nadovežem na ostvarivanje prava kod tog mog frenda: prilikom pokušaja organiziranog bijega njih cca 12 svi su bili pohvatani jel ih je netko cinkao.Nakon višetjednih ispitivanja ,batinjanja i raznih već dobro poznatih četničkih metoda njih večina priznaje pokušaj bijega ili kako su oni tada tretirali dezerterstva iz JA a frend i njegov kompa (Vraždin mislim) ne priznaju i u nedostatku dokaza vračaju ih u postrojbu (jedinicu).Nakon priznanja RH 15.01. bili su pušteni doma svi skupa ,njih dvojica kao pripadnici JA a ostali iz zatvora u kojima su završili kao dezerteri.I sada dolazimo do priče o dokazivanju statusa i traženju prava .Ovi koji su priznali dobivaju prava kao ratni zarobljenici,prava na mirovinu (ptsp) i sve ostalo a frend i kompa Varaždinac ....figu:ne zna:

bijelo@meso
17.04.2010., 13:05
Ja sam se 91. zatekao na razaraču "Split" odakle sam u 8.mjesecu 91.uspio pobjeći.Prije toga sam bio u Puli vojarna "Karlo Rojc".Jedno veće u 7.mjesecu su nas postrojili,jedne su odvajali za rat u Sloveniji a mene strpali u 2 sata ujutro na onu konzervu od broda,na titov "Galeb".Di ćeš šokca na brod,dobio sam morsku bolest čim sam ga ugledao.Krvavih 12 sati sam se vozio do Splita.Danas kad idem u Konzum i kad vidim onu konzervu,komadići tunjevine u ulju odmah se sjetim hebenog Galeba.Uglavnom htio sam reći kako su oficiri ili danas časnici hrvatske nacionalnosti odlazili sa broda a da ni jednom običnom mornaru Hrvatu a nije nas bilo puno,ništa nam nisu htjeli pomoći.Kada su svi hrvati oficiri i vojnici slovenci otišli ostalo nas par hrvata na milost i nemilost srba kojima su se pridružili i makedonci (valjda zato što su iste vjere ili kako oni to kažu veroispovesti) i udri po nama ustašama.Tukli su nas,vrijeđali,palili vatrom,pljuvali,na TV prikažu vijesti o hrvatskim izbjeglicama oni vade spolovila i natežu kožicu urlajući ubij,zakolji.Nas tri hrvata natjerali nas na koljena da ribamo tu našu brodsku spavaonu a oni uzeli 5-6 bočica likvija i špricaj po nama,pjevaju marš na drinu i urlaju,ovom jednom držali usta otvorena i sipali mu likvi a onda šlag na kraju cipelarenje.Uleti srpski major u spavaonu,rekoh evo spasa a on samo kaže "dečki tiše malo" i izađe van.Cijelo to vrijeme sam mislio kako ću zbrisati,otići u ZNG i onda im hebavati majku.Tako i bi 17.08.1991.I onda jednog dana u mojoj Slavoniji negdje na prvoj crti sa ponosnim ljutim zengama čujem vijest na radiju da je razarač "Split" pogođen i da pluta prema Crnoj gori.

Hercegbosanac
27.05.2010., 12:41
Moj tetak bio je na odsluženju roka u Trebinju i kad je se vidjelo da će bit rata neki potporučnik(srbin iz beograda) uputio je njega i još jednog Sinjanina na ˝zdrastveni pregled˝ u Split,a pošto su bili Hrvati za pratnju im je postavio dvojicu nenaoružanih vojnika(albanac i još jedan koji neznam šta je bio) i uglavnom dođu oni u Split,˝pregleda˝ ih doktor i vraćaju se natrag u trebinje i negdje kod ploča autobus uspori ova dvojica iz pratnje odu do vozača,˝slučajno˝ se vrata otvore i moj tetak i ovaj sinjanin iskoče a autobus po gasu.......i tako priča zavrašava!!!!a inače to je bilo negdje 7-8 mjesec 91 god....!!!!

airborn
23.01.2011., 20:27
Mogu se ukljuciti mada sam sluzio JNA u Mariboru 91. Ali sam tokom rata u Sloveniji kada smo bili blokirani u kasarni Vojvode Misica pomogao prijatelju hrvatu iz zagreba da pobjegne iz kasarne.Osto sam medju zadnjim u Mariboru od JNA vojnika i Titovim Galebom napustio Sloveniju da bi zavrsio na slavonskom ratistu. Jedinica je bila stacionirana u Sidu a pretresi terena Tovarnik, Jankovci, Mirkovci itd prema Vinkovcima i Vukovaru.Iz tog pakla sam povucen 02.11.1991. zahvaljujuci gen.M.Delicu.Nas pet je poslano na nagradno odsustvo (nagradno smo dobili od geneta zbog njemacki maraka koje smo prenjeli iz Slovenije).Ja se vise nisam vraco u JNA odnosno tada je izbaceno N iz naziva i skinute su petokrake bila je to Jugoslovenska Armija sa trobojkom.prilikom odlaska na nagradno odsustvo kapetan A.Zivkovic nam je rekao kada se vratite bice velik poso odradjen.Trebo sam se vratiti 09.11.1991.ali niam poslije toga je pao Vukovar.

Sokolić
28.01.2011., 17:33
Ja sam se 91. zatekao na razaraču "Split" odakle sam u 8.mjesecu 91.uspio pobjeći.Prije toga sam bio u Puli vojarna "Karlo Rojc".Jedno veće u 7.mjesecu su nas postrojili,jedne su odvajali za rat u Sloveniji a mene strpali u 2 sata ujutro na onu konzervu od broda,na titov "Galeb".Di ćeš šokca na brod,dobio sam morsku bolest čim sam ga ugledao.Krvavih 12 sati sam se vozio do Splita.Danas kad idem u Konzum i kad vidim onu konzervu,komadići tunjevine u ulju odmah se sjetim hebenog Galeba.Uglavnom htio sam reći kako su oficiri ili danas časnici hrvatske nacionalnosti odlazili sa broda a da ni jednom običnom mornaru Hrvatu a nije nas bilo puno,ništa nam nisu htjeli pomoći.Kada su svi hrvati oficiri i vojnici slovenci otišli ostalo nas par hrvata na milost i nemilost srba kojima su se pridružili i makedonci (valjda zato što su iste vjere ili kako oni to kažu veroispovesti) i udri po nama ustašama.Tukli su nas,vrijeđali,palili vatrom,pljuvali,na TV prikažu vijesti o hrvatskim izbjeglicama oni vade spolovila i natežu kožicu urlajući ubij,zakolji.Nas tri hrvata natjerali nas na koljena da ribamo tu našu brodsku spavaonu a oni uzeli 5-6 bočica likvija i špricaj po nama,pjevaju marš na drinu i urlaju,ovom jednom držali usta otvorena i sipali mu likvi a onda šlag na kraju cipelarenje.Uleti srpski major u spavaonu,rekoh evo spasa a on samo kaže "dečki tiše malo" i izađe van.Cijelo to vrijeme sam mislio kako ću zbrisati,otići u ZNG i onda im hebavati majku.Tako i bi 17.08.1991.I onda jednog dana u mojoj Slavoniji negdje na prvoj crti sa ponosnim ljutim zengama čujem vijest na radiju da je razarač "Split" pogođen i da pluta prema Crnoj gori.

Ljudi, pa ovo je za policiju i DORH!:mad:
Ne šalim se. Netko bi ovo trebao prijaviti policiji.

Jer svi mi možemo sutradan biti kao naš branitelj Purda.
Dođu nama na naše, ubijaju, pljačkaju, a mi kad se branimo, onda smo zločinci.
Kao i ovaj momak kojem su prije 20 godina četnici ulijevali Liqui u usta i tukli ga, a danas je možda na nekom njihovom "popisu zločinaca".

Predlažem da ovo prijave MUP-u.
Pa barem da nekim njihovim gadovima zabranimo ulazak u Hrvatsku.

940nw
26.02.2011., 11:27
Pozdrav svima!
Hvala vam što ste otvorili ovako tešku temu. Slažem se sa komentarom da su hrvatski ročnici na odsluženju u jna za vrijeme rata najveće žrtve na ovim prostorima jer sam i ja jedan od njih.Taman kad sam trebao početi živjeti i raditi poslije škole stigao mi je poziv u jna u rujnu 1990.Nisam se uopće odazvao pa mi je došao novi poziv u prosincu 1990. uz prijetnju privođenja i zatvaranja.Kad sam se obratio za pomoć u tadašnjem uredu za obranu (gdje su mahom radili hrvati) rekli su mi da smo mi zadnja generacija Hrvata koja mora ići na odsluženje vojnog roka po tadašnjoj jugi i da mi uopće ne može pomoći.Taj isti lik koji me je poslao u jna radio je na istom ili sličnom mjestu i za vrijeme rata.
Dopao me Beograd jna- vojna policija i otišao sam jer je tada bilo mirno stanje i nije bilo nekih većih naznaka o ratu. Međutim desilo se što se desilo u Hrvatskoj je izbio rat i možete samo zamisliti kako je bilo nama Hrvatima (u vojarni nas je bilo tristotinjak). Ja se nisam mogao pomiriti sa time da idem rušiti Vukovar i ostale hrv. gradove i sa svojim kolegom sam se odlučio za bijeg preko žice negdje u kolovozu 1991.god. što je tada bilo jako opasno ali nismo razmišljali o tome, već samo da se rješimo četnika i rezervista koji su počeli tada pristizati u vojarnu.
U bijegu smo uhvaćeni na granici sa Crnom gorom i Hrvatskom. Crnogorska policija nas je uhitila i predala u vojarnu Kumbor. Tada su počela maltretiranja, batinanja psihofizička zlostavljanja, dok nisu po nas i još desetak došli iz vojne policije iz Beograda.Dok sam bio u Kumboru nisu nam dali ništa jesti ni piti nekoliko dana, nisu nam dozvoljavali da vršimo nuždu, ono malo sto bi dobili hrane sve bi nam ispljucali sa izbljuvcima tako da ništa nisam htio jesti, a koga bi pustili da vrši nuždu dobio bi masne batine. No glavnina torture je bila kad su mene i kolegu dovezli natrag u vojarnu u Beograd odakle smo pobjegli. Odmah su nam spremili "odbor za doček" špalir vojnih policajaca i četnika koji su nas mlatili čime su stigli.Tu se tada oformio vojni zatvor (čitaj logor) za Hrvate koji su uhvaćeni u bijegu ili su im bili sumnjivi, a ostale Hrvate koji su odbili ići na Vukovar zatvorili su u 3 spavaonice izolirano od nas.U tom logoru bilo nas je tridesetak "najokorjelih ustaša".Upravitelj logora bio je "hrvat" IGOR JURIĆ iz Bosanskog ili Slavonskog BRODA.
Ovaj izrod je zajedno sa rezervistima i četnicima prednjačio u batinanju i psihičkom i fizičkom maltretiranju nas " ustaša".
Sjećam se bio je gadan i neki HASANBAŠIĆ MENSUD, taj nas je mlatio uz narodnjake pa smo morali i pjevati dok su vadili dušu iz nas.Hrane je bilo malo ili ništa jer su vršili nuždu u nju pa nam se gadilo.Bili smo pravi logoraši, po danu smo morali sve što radimo raditi pod štopericom pa ako ne uspiješ slijede batine,ako moraš ići na wc jedva su čekali dvije minute za veliku nuždu dvadeset sekundi za malu a onda batine.Jednom su nas ukrcali u kamion nas desetak i sa automatskim puškama nas odvezli zavezanih očiju u neku šumu i vodnik Jurić nam je rekao da nas vode na strijeljanje. Hvala bogu od toga nije bilo ništa ali možete misliti kako nam je bilo pozdravili smo se sa životima.Noći su nam bile najgore morali bi u stavu mirno čekati jutro i razmišljati o svojim" pogreškama" uz stalne posjete rezervista i pijanih četnika koji su dolazili sa bojišta u Vukovaru istresti svoje neuspjehe tada po nama.
Negdje u listopadu 1991. god. vodnik Jurić(koji se grebao za veći čin u jna ) nam je organizirao lažno suđenje navodno da sam ja i nas još petorica pripremali izvršiti atentat na nekog generala jna. Taj dan nam je bio najgori, ulazili bi jedan za drugim svakih sat vremena koliko bi trajalo ispitivanje.Iz te prostorije bi se čuli jauci, krika i zapomaganje uz narodnu muziku pravi pakao svi bi izlazili krvavi i puni plavih modrica. Svih su nas natjerali da napišemo lažne izjave o sudjelovanju u pripremanju atentata što smo morali napraviti uz prijetnje smrću.Od tog momenta tretman u logoru prema nama bio je još gori.Jednog dana na prozivci mi je ozbiljno pozlilo i pao sam u nesvijest od iscrljepnosti i jada a vodnik Jurić Igor me nastavio tući misleći da se foliram(sto su mi poslije rekli zatvorenici).Tek kad je vidio da je situacija ozbiljna i da mi ide pjena na usta odvezli su me u bolnicu VMA u Beogradu. Morao je to napraviti jer se najavljivala posjeta Crvenog križa.
Kad sam se probudio u bolnici odmah sam primijetio jednog vojnog policajca sa automatom koji me čuvao.Tu su se prema meni ponašali donekle korektno iako su ubrizgavali u mene putem inekcija sve i svašta. U toj bolnici ostao sam desetak dana pored mene je ležao bradata spodoba koja je pričala da je negdje u slavoniji automatom pokosio cijelu jednu hrvatsku obitelj.Dok sam ja ovo sve proživljavao moja sira obitelj se zauzela da me izbavi iz ovog pakla.
Navodno je jedan srpski general jna urigirao da me se pusti na slobodu kao privremeno nesposobnog za služenje u jna sto sam zapravo i bio. Otac je došao po mene i pušten sam negdje u prosincu 1991. god.Kući sam došao 35 kg lakši. I dan danas ne mogu živjeti bez tableta jer imam ozbiljnu psihosomatsku bolest vezanu uz dane provedene u tom kazamatu.

zulualpha
26.02.2011., 15:12
Hvala na ovom svjedocenju. Dobro je da si napisao imena zlocinaca. Ta imena ne treba kriti, ona se moraju znati.

940nw
27.02.2011., 12:54
Tim gadovima samo dragi Bog trenutno može suditi, a ja živim za to da se suoče sa njime.

AnteNaš
27.02.2011., 18:18
Moguće je da je neki od tih Hrvata, uvlakača, na proljeće 92. dospio i u HV.
Mogu posvjedočiti - bio sam od njihovih "veza" zamoljen primiti ih kod sebe u postrojbu što sam odbio.
Ali, ne lezi vraže, takvi se snađu. Kao što su znali opstati među četnicima tako su se i kod nas snašli. Ali ne u ratnim postrojbama, nego u Zagrebu preko GS i MORH.
Da stvar bude žalosnija, njihovi kolege (aktivna vojna lica) koji su s glavom u torbi pobjegli u proljeće i ljeto 91. mahom se pridruživši ratnim postrojbama danas uglavnom niže kotiraju od ovih prethodno navedenih.
Razlog je - bili su dalje od vatre.

A naša država, pokazalo se, ne štiti ni ljude poput Purde, a komo li ročnike JNA koji su doživjeli torture. Volio bih da nisam u pravu.

zulualpha
02.03.2011., 18:41
Vec sam o tome pisao. Krajme 1992. pocetkom 1993. u postrojbu mi posalju Hrvata koji je iz JNA dosao u proljece 1992. (podoficir). Obavio sam razgovor sa njim. Pitao ga kako je u ratu izgledalo sa druge strane. Nije nista htio o tome reci. Zahvalio sam mu se i rekao da cu ga pozvati. Naravno nikad ga nisam pozvao. Najzalosnije je sto je taj srcem ostao u JNA. U Hrvatsku je dosao jer su ga otjerali iz JA.

ciganica
03.03.2011., 22:18
Vec sam o tome pisao. Krajme 1992. pocetkom 1993. u postrojbu mi posalju Hrvata koji je iz JNA dosao u proljece 1992. (podoficir). Obavio sam razgovor sa njim. Pitao ga kako je u ratu izgledalo sa druge strane. Nije nista htio o tome reci. Zahvalio sam mu se i rekao da cu ga pozvati. Naravno nikad ga nisam pozvao. Najzalosnije je sto je taj srcem ostao u JNA. U Hrvatsku je dosao jer su ga otjerali iz JA.

rekao je vjerojatno al onima kojima je taj podatak trebao

zdfil
07.03.2011., 14:23
Ova priča koju je napisao 940nw je zbilja potresna i stravična.
Jedan moj susjed u Zadru je ima sličan "tretman". Možda je to baš on. Sjećam se njegovih priča u skloništu u kojem smo bili i kako im danima nisu dali ništa za jesti, a onda bi im dali mesni narezak u konzervi, ali bez otvarača.

Od moje cure brat je također bio u zadnjoj turi hrvatskih ročnika u JNA. Bio je u vojarni u Karlovcu. Pričao mi je kako su on i još jedan Hrvat pokupljni i trebali su biti posada teškog mitraljeza 12.7 mm koji je trebao štiti onaj poznati miting Srba u Karlovcu. U slučaju intervencije MUP-a oni su trebali s tim mitraljezom pucati po našim redarstvenicima. Naravno nad njima bi bili i 2-3 rezevista, naravno Srba, koji su već tada u krugu vojarne nosili kokarde umjesto zvijezde.
Kako je curin brat imao nekih problema s očima, vojska ga je iz Karlovca odvela u vojnu bolnicu u Dubravi iz koje je on kroz prozor pobjegao kod strica, a stric ga je odveo u crkvu gdje ga je svećenik skrivao neko vrijeme.

Aurgelmir
07.03.2011., 15:00
Bratić mi je zatečen u Varaždinu tijekom rata u Sloveniji. Bio je u onoj koloni koju je greškom napao zrakoplov JRZ, zamalo je poginuo.

Na kraju je pobjegao iz varaždinske vojarne. JNA je imala snajperiste koji su trebali ubiti svakoga tko bi pobjegao, ali uspio je izaći, a tamo ga je čekao svećenik s kojim je sve dogovoreno, brzo je ušao u auto i zbrisao. Imao je sreće, hvala Bogu.

zulualpha
07.03.2011., 16:40
rekao je vjerojatno al onima kojima je taj podatak trebao

Nisam ga ispitivao sto je radio i gdje je bio. Samo sam ga pitao kako je sve to izgledalo sa druge strane. Posto nije imao zelju nista reci, nisam smatrao nimalo iskrenim dolazak u HV. Taj je sada vjerojatno RVI.

VIVA PIVA
07.03.2011., 20:22
Još u trećem mjesecu 1991 na oproštajki sam znao da neću odslužiti JNA do kraja.Zbrisao sam 29.06 1991 iz Sarajeva a za doma spreman sam bio već od Uskrsa.
Sve mi je bilo jasno već s prvim vijestima o sukobu na Plitvicama i masakru mupovaca u Borovu selu.
Nakon riječi kapetana koji je vidio da nas par s iznimnim interesom gleda vijesti o događanjima u Hrvatskoj i njegova komentara "lako ćemo mi s vama ,nemate vi ni kučeta ni mačeta koje bi vas oplakalo" nisam čekao da mi objasni poantu.
Kad je počelo u Sloveniji obukao civilku(taman su ih odobrili),izašao u grad,sjeo na bus za Banja Luku,tamo došao oko dva u noći,dočekao bus iz Mostara za Zagreb,presjeo i bio doma ujutro.
Mogu reći da sam imao ludu sreću da je sve prošlo ko po loju ali to je tak kad si sam krojač svoje sudbine.

AndrejX
21.12.2011., 19:10
Mene je taman onda kacilo sluzenje i prilicno sam siguran da nikoga nisu slali dosta prije nego sto je pocela guzva u Sloveniji tako da sam poziv dobio tek negdje u veljaci '92g. i to za HV. Ali se sjecam da su dizali rezervu isti dan kad je pocela pucnjava na Sentilju.

Cadimir
10.01.2012., 08:35
Ne serite , ne znate vi šta smo mi tamo sve prošli , mogao bih knjigu napisati , evo upravo sad sad popio treći Normabel danas , 91-92 Niš , pobjegao u Makedoniju , učesnik Domovinskog rata 3.5 godina.A ko nas je tamo poslao pa onda zaboravio ZNA SE , mirovinu ne tražim , borim se sam sa sobom .

Slažem se , ali onoga seronju da mi je sresti .....

I šta bi ja da sam to isto uradio u Nišu kraj bolnice , daj Boga ti odgovori .

Nije mi do love , ali da bar neko iz Vlade kaže koju riječ o nama i šta smo sve prošli , i meni je bilo neuporedivo teže tamo nego u HV

Laže i on i ti , ko je pjevao ? ni muha se nije čula , glava između nogu , ruke na potiljak . I šta bi on radio s zarobljenim braniteljima , smiješno , mogao je samo biti u nekom drugom prostoru u zatvoru , nikako zajedno .

Znam mladiće imenom iz Siska i Drniša koji su odbili pucati na ZNG na Prevlaci , uhapsili su ih , Kumbor zatvor i samica kasnije prebačeni helikopterom u Niš na Vojni sud , šta je to ako nije zatočeništvo ???

Kolega bili smo u istim govnima , samo ja više od tebe , ali onda bi i Srbi iz RH tražili tu istu odštetu , a sam znaš s koji su veseljem služili tu vojsku , jer bila je njihova , a za nas je to bila neprijateljska vojska - nešto naj mrže na svijetu .

Tako je prijatelju , mene su "deportirali" u trećem mjesecu 91. i dandanas okreću glavu od mene kad me sretnu , iako ni oni iz Vojnog odsjeka nisu krivi . Imam psihičkih problema koji su sigurno dobrim dijelom uzrokovani time , ne tažim NIŠTA .

blago namaa pljuju nas i nasi i srbi .. takodje sam zadnja generacija 3.mj '91-92' ali po povratku sam se dokazivao u HOS-u i 3.gbr te 157.DP .. Tko nje prosao JNA nema pojma i bolje da ne komentira .. Mene su copili u pokusaju dezerterstva i odlezao sam 47 dana zatvora u Beogradu. Nedavno sam na TV-u vidio kako su roditelji od jednog Vojnika JNA iz nase gneracije nakon sto je ovaj ubijen zatrazili i doboli mirovinu. E sad da vas cujem .. jesmo li bili topovsko meso?? jel nas trebalo sve pobit zato sto smo smetali Tudjmanu pa nas se odrekao pocetkom '92 ? .. i jos jedna porukica ovima sto vrijedjaju lika k koji je zapoceo ovu temu.. Mozete mi se sagnit po sapun papci!

all_or_nothing
13.01.2012., 17:32
Ne kuzim smisao teme?

Da ti je bilo jeb** u JNA u to uopce nesumnjam.Da ti je zao sto nisi uspio zbrisati i u to uopce nesumnjam.Sta ces,neko je uspio,netko nije,bit je bila di si bio poslje JNA tako da mi nije jasna tema.

Prava nemas nikakva i to ti je valjda jasno a jasno ti je da ih niti nezasluzujes za to razdoblje zar ne?
mene u jna poslao branimir glavaš osobno, kao sekretar sekretarijata, u ožujku 1991. sa spikom da se mora, da moramo imati nekog našeg tamo i takve parole...
onda si oni uredno upisali po 8 bodova za dane koje su se "kao" borili za hrvatsku i to od valjda svibnja 1990.! naravno da sam bio ljut, i danas sam.
jedva živu glavu izvukao...

casio
13.01.2012., 17:36
mene u jna poslao branimir glavaš osobno, kao sekretar sekretarijata, u ožujku 1991. sa spikom da se mora, da moramo imati nekog našeg tamo i takve parole...
onda si oni uredno upisali po 8 bodova za dane koje su se "kao" borili za hrvatsku i to od valjda svibnja 1990.! naravno da sam bio ljut, i danas sam.
jedva živu glavu izvukao...

Vidiš ja sam dobio poziv mislim negdje u ožujku, i meni je Merčep rekao "makni se negdje dok vojna policija ne prestane vršljati po gradu i priivoditi one koji se ne odazovu".:kava:

all_or_nothing
13.01.2012., 17:54
Vidiš ja sam dobio poziv mislim negdje u ožujku, i meni je Merčep rekao "makni se negdje dok vojna policija ne prestane vršljati po gradu i priivoditi one koji se ne odazovu".:kava:
a slušaj... da je barem meni to rekao.
pobjegao prvi put u svibnju, poslije borova sela. nakon 4 dana vratila me vojna policija i odmah prebacila u prekomandu u sloveniju. izvukao se da sam pobjegao zbog cure...
otamo me pošalju na vojnu vježbu na slunj, sa artiljerijom, bio sam vozač. u isto vrijeme na slunju na obuci prvi hrvatski redarstvenici. dijelili isti poligon. pitam im zapovjednika da me skrije, da ću pobjeći čim padne noć on kaže ne smije jer mu frka tko sam ja i boji se da sam neki špija koji će kasnije kukati da je zarobljen a on ima izričitu zapovjed da ne smije biti incidenata...
jedva sam pobjegao, jedva...
đizus koje vrijeme.............. ne zna tko nije doživio.

prodoabc
17.01.2012., 17:08
blago namaa pljuju nas i nasi i srbi .. takodje sam zadnja generacija 3.mj '91-92' ali po povratku sam se dokazivao u HOS-u i 3.gbr te 157.DP .. Tko nje prosao JNA nema pojma i bolje da ne komentira .. Mene su copili u pokusaju dezerterstva i odlezao sam 47 dana zatvora u Beogradu. Nedavno sam na TV-u vidio kako su roditelji od jednog Vojnika JNA iz nase gneracije nakon sto je ovaj ubijen zatrazili i doboli mirovinu. E sad da vas cujem .. jesmo li bili topovsko meso?? jel nas trebalo sve pobit zato sto smo smetali Tudjmanu pa nas se odrekao pocetkom '92 ? .. i jos jedna porukica ovima sto vrijedjaju lika k koji je zapoceo ovu temu.. Mozete mi se sagnit po sapun papci!

Frend svaka čast na komentaru imamo sličnu sudbinu jer sam i ja bio u zatvoru u Beogradu kolovoz '91 u maršalki zbog dezerterstva jna u koju su me prisilno otpremili kao ročnika u prosincu 1990. god. i jedva sam živu glavu izvukao,batinali me tukli psihički me slomili i još se nisam zaliječio od toga.
Zanima me na koju foru si pobjegao iz tog pakla a interesantno možda se i poznajemo.
Mišljenja sam da je F.T. morao u to vrijeme itekako misliti o tome kako da izvadi hrv. ročnike iz jna i samo slijediti primjer Slovenaca koji su svoje dečke izvukli da im dlaka nije pala sa glave a ja,ti prijatelju i ostali hrv. ročnici koji su se ne svojom krivnjom tada zatekli na odsluženju jna ne bi sada pili razne antidepresive i bili stariji 15 godina zbog sranja koja smo tada doživljavali kao golobradi osamnaestgodišnjaci.

petrimaca
18.01.2012., 09:53
Sjećam se kada je u vojarnu tj. kasarnu došlo u ožujku 1991 25 Hrvata na odsluženje JNA,meni je ostalo oš 175 dana i znao sam da nas naš veliki vrhovnik svjesno žrtvuje.
U spc.jed HV sam bio 4 godine rata ali ono šta sam doživio u JNA u samo recimo 5 dana ne bi nikome poželio.

F.T je svjesno u JNA žrtvovao 25.000 Hrvata na odsluženju vojnog roka da ubije razornu moć JNA...

prodoabc
18.01.2012., 11:50
To je izgleda tabu tema i danas zato što sam pokušao pisati o tome i odmah su me izbrisali a lijepo gore piše domovinski rat bez politike.
Osim što su nas zatečene hrvatske ročnike u jna tada otpisali i žrtvovali,poslije rata nisu ni donijeli niti jedan zakonski akt koji bi nas zaštitio (osim prava koja imaju i alkoholičari) jer među nama ima dosta onih koji su bili zarobljeni i prošli torture zbog neposlušnosti i dezerterstva u jna pa tako poznajem neke koji su se i razbolili a nemaju nikakva prava, kao da su bili u berbi mandarina a ne bili poslani od strane legalno izabranih vlasti RH u neprijateljsku jna čak i u lipnju 1991. god što je tragikomedija:504: i nitko nije odgovarao za to od tadašnjeg državnog vrha RH.:mad:

petrimaca
18.01.2012., 16:58
To je izgleda tabu tema i danas zato što sam pokušao pisati o tome i odmah su me izbrisali a lijepo gore piše domovinski rat bez politike.
Osim što su nas zatečene hrvatske ročnike u jna tada otpisali i žrtvovali,poslije rata nisu ni donijeli niti jedan zakonski akt koji bi nas zaštitio (osim prava koja imaju i alkoholičari) jer među nama ima dosta onih koji su bili zarobljeni i prošli torture zbog neposlušnosti i dezerterstva u jna pa tako poznajem neke koji su se i razbolili a nemaju nikakva prava, kao da su bili u berbi mandarina a ne bili poslani od strane legalno izabranih vlasti RH u neprijateljsku jna čak i u lipnju 1991. god što je tragikomedija:504: i nitko nije odgovarao za to od tadašnjeg državnog vrha RH.:mad:

slažem se,moj susjed je morao otići 1991 u ožujku u Makedoniju,da bi 1991 u listopadu bio prebačen da sa četnicima napada Karlovac i okolicu,lik je propao i bio je u HV dvi godine a 1992 mu se smiliovao jedan oficir mađar i pustio ga da preko Bugarske dođe do Zagreba.Danas šuti i još mu neki u selu predbacuju da je razarao Hrvatsku,,nadležne službe HV i DORH nikada ga nisu kontaktirale..
Šta reći Hrvatska sramota od države još od 1991.
J sam srećom pobjegao 1991 u kolovozu kada sam vidio stotine poginulih oko sebe,mnogi nisu bili te sreće..
Znam bar 10 dečki koji su prolupali u JNA jer su svjesno žrtvovani od "domovine"

prodoabc
18.01.2012., 18:06
F.T je svjesno u JNA žrtvovao 25.000 Hrvata na odsluženju vojnog roka da ubije razornu moć JNA...

Mislim da je to brojka zajedno i sa njihovim oficirskim i djelatnim hrvatskim kadrom koji se tada nalazio u jna.
Mogao bi se naći barem jedan bistar da osnujemo nekakvu udrugu a koliko vidim iz priloženog nema nas baš puno ni na internetskim forumima što me ne čudi jer ih je dosta ''prolupalo''.

zulualpha
18.01.2012., 22:40
1991. ste se nasli u JNA. Hrvatska drzava u pocetku 1991. nije imala legitimitet zaustaviti slanje vojnih obveznika u JNA. Onog trenutka kada je pocela agresija na RH vasa duznost je bila ne sudjelovati u tome, kao sto je duznost nas koji smo bili u RH braniti domovinu. Smatram da oni koji nisu sudjelovali u agresiji, a u JNA su izgubili zdravlje trebaju biti obesteceni, ali oni koji su sudjelovali u agresiji to pravo ne bi trebali imati.

Postoji li koji pisani i registrirani dokument od određenih institucija RH gdje piše da je naša dužnost bila ne sudjelovati u agresiji na RH,kako si naveo?
E pa u tome i jest problem što uopće ne postoji i mi smo van svih zakona RH,tj. građani smo drugog reda i oni koji su izgubili zdravlje nikad neće biti obeštećeni.
Ne mislim da negdje pise sto je duznost vojnika koji se zatekao u vojsci koja napada njegovu drzavu. Ovo smatram samo moralnom obvezom.

petrimaca
19.01.2012., 07:07
1991. ste se nasli u JNA. Hrvatska drzava u pocetku 1991. nije imala legitimitet zaustaviti slanje vojnih obveznika u JNA. Onog trenutka kada je pocela agresija na RH vasa duznost je bila ne sudjelovati u tome, kao sto je duznost nas koji smo bili u RH braniti domovinu. Smatram da oni koji nisu sudjelovali u agresiji, a u JNA su izgubili zdravlje trebaju biti obesteceni, ali oni koji su sudjelovali u agresiji to pravo ne bi trebali imati.

ti se zajebaješ?
Kad je to rat počeo?
I kad je F.T objavio da smo u ratnom stanju?
Slovenci su fino oko 15.7.1991 fino izašli u autobusima iz kasarni a mi smo ostali kao taoci
ali opet iskreno da nije bilo ročnika albanaca,hrvata i većina muslimana i makedonaca JNA bi zauzela bar 90% Hrvatske..ovako su masu posada svih oruđa i oklopa ostala prazna ili nedovoljno popunjene

prodoabc
19.01.2012., 10:04

Postoji li koji pisani i registrirani dokument od određenih institucija RH gdje piše da je naša dužnost bila ne sudjelovati u agresiji na RH,kako si naveo?
E pa u tome i jest problem što uopće ne postoji i mi smo van svih zakona RH,tj. građani smo drugog reda i oni koji su izgubili zdravlje nikad neće biti obeštećeni.
Mišljenja sam da je to svjesno napravljeno da zarobljeni hrvatski ročnici u jna ne bi po povratku u RH ostvarili bilo kakva prava jer su bili unaprijed otpisani od tadašnjih vlasti RH.
Sramotno :brukica:

rezon@tor
19.01.2012., 11:39
Šta reći Hrvatska sramota od države još od 1991.
Ovdje se zadržite na činjenicama i osobnim doživljajima iz tog vremena.

Političke ocjene i ideje ostavite za odgovarajući podforum.

Ako mislite da Republika Hrvatska treba nešto učiniti, slobodno pokrenite političku temu na podforumu Politika gdje se možete pozvati na ovu raspravu ili pojedine poruke.

prodoabc
20.01.2012., 10:35
Ne mislim da negdje pise sto je duznost vojnika koji se zatekao u vojsci koja napada njegovu drzavu. Ovo smatram samo moralnom obvezom.

Ja kao sudionik svih navedenih događanja, a i koga god sam pitao tko je nadrapao tada zbog dezerterstva jna i dan danas vuče neke posljedice vezano za zatočeništvo, odgovorno tvrdim da smo znali da će naša žrtva za neovisnu Hrvatsku biti tako marginalizirana da uopće ne bi dezertirali jna i odslužili bi ''vojni'' odn. ratni rok u jna do kraja koliko god vam to nepoćutno i neprimjereno zvučalo i ne bi nam falila ni dlaka s glave.
A da je tada morala bilo među nama i da nam je u mislima bila jedino neovisna Hrvatska i kako da dođemo do nje to je neosporno.
Za vašu informaciju skupina od 200-tinjak hrvatskih ročnika iz vojarne ''Maršal Tito'' i ''Topčider'' u Beogradu odbila je naređenje u rujnu 1991. god. o odlasku na ''zadatak'' odn. rušenje i ubijanje Vukovara.
U pravilu službe JNA lijepo piše da se dezerterstvo i odbijanje zapovijedi u ratnim okolnostima najstrože kažnjava pa čini mi se čak i prijekim vojnim sudom i strijeljanjem i time su ti dečki zbog ljubavi za svojom domovinom stavili glavu u torbu i Bogu hvala da se dobar dio njih uspio vratiti u Hrvatsku,a oni što su uhvaćeni u dezerterstvu ili su im bili sumnjivi prošli su pravi pakao u zarobljeništvu kao i ja.
Rezon@tor, obrisao si mi par postova a upravo sam se sjetio frenda s Dugog Rata koji je bio zatočen sa mnom zbog dezerterstva koji se razbolio od posljedica zatočeništva i potrebna mu je pomoć a mišljenja sam da se rascjepavanjem ove teme na više tema ne pomaže nikom a ponajmanje ovim ljudima zbog kojih si i otvorio ovu temu.
Politika me uopće ne zanima.....
Neka ljudi vide i znaju što se događalo i kako smo obespravljeni.....

Grugru
20.01.2012., 10:51
Moram se ubaciti i unaprijed naglasavam da mi nije zelja omalovazavati ili uznemiravati nekoga, ali....

Kazes da te ne zanima politika, a zadnjih par upisa se vrte oko "FTa, izdaje, svjesnog zrtvovanja rocnika i ostalog".

Ja sam stekao dojam, mozda krvi, kako Vam je za sve kriv FT, HDZ i RH.
Kako bi sve bilo divno i krasno da ste, recimo Slovenci :ne zna:

Jednostavno imam dojam da ne uvazavate okolonosti i mogucnosti tada.

prodoabc
20.01.2012., 11:09
Moram se ubaciti i unaprijed naglasavam da mi nije zelja omalovazavati ili uznemiravati nekoga, ali....

Kazes da te ne zanima politika, a zadnjih par upisa se vrte oko "FTa, izdaje, svjesnog zrtvovanja rocnika i ostalog".

Ja sam stekao dojam, mozda krvi, kako Vam je za sve kriv FT, HDZ i RH.
Kako bi sve bilo divno i krasno da ste, recimo Slovenci :ne zna:

Jednostavno imam dojam da ne uvazavate okolonosti i mogucnosti tada.

Frend, vadiš sve iz konteksta i sam konstruiraš....
Uz uvažavanje okolnosti i mogućnosti tada možeš mi samo zahvaliti što smo se upravo ja i ostali hrv. ročnici žrtvovali tada i urušili jna.
Nemoguće je pisati a ne spomenuti aktere tadašnjih događanja što ne znači da se piše o politici.
Jedno su akteri priče a drugo politika.

zulualpha
20.01.2012., 16:04
Za vašu informaciju skupina od 200-tinjak hrvatskih ročnika iz vojarne ''Maršal Tito'' i ''Topčider'' u Beogradu odbila je naređenje u rujnu 1991. god. o odlasku na ''zadatak'' odn. rušenje i ubijanje Vukovara.
U pravilu službe JNA lijepo piše da se dezerterstvo i odbijanje zapovijedi u ratnim okolnostima najstrože kažnjava pa čini mi se čak i prijekim vojnim sudom i strijeljanjem i time su ti dečki zbog ljubavi za svojom domovinom stavili glavu u torbu i Bogu hvala da se dobar dio njih uspio vratiti u Hrvatsku,a oni što su uhvaćeni u dezerterstvu ili su im bili sumnjivi prošli su pravi pakao u zarobljeništvu kao i ja.

Decki su stavili glavu u torbu. Trebas znati da su glavu u torbu stavili i oni koji su se suprotstavili JNA.

prodoabc
20.01.2012., 16:18
Decki su stavili glavu u torbu. Trebas znati da su glavu u torbu stavili i oni koji su se suprotstavili JNA.

To dobro znam i bez tebe,pa nisam glup frend.Daj nešto konkretnije na ovu temu....
Izvini malo sam neurotičan jer zaboli duša čovjeka kad si zarobljen negdje u nekoj pripizdini i svi ti okrenu leđa osim tvojih najbližih......

Kyle Reese
04.02.2012., 15:46
To dobro znam i bez tebe,pa nisam glup frend.Daj nešto konkretnije na ovu temu....
Izvini malo sam neurotičan jer zaboli duša čovjeka kad si zarobljen negdje u nekoj pripizdini i svi ti okrenu leđa osim tvojih najbližih......

Je li bilo Hrvata(tražim vaše doživljaje) koji su otovreno željeli obračun sa Hrvatskom i da su se isticali čak i više nego neki Srbi?

A ako da,jesu li bili česti ili iznimka?

nikolinaviolina
04.02.2012., 17:57

Možeš,li Casio molim te pojasniti,glede toga jeli te Merčep , na taj način želio zaštiti,znati na kojemu području može na Vas računati,da se popune redove(iako kažu da nije bilo niti pušaka za sve ljude ) ili..?
Istina,da je on prvotnu organizaciju grada organizirao,te da je sasma solidno funkcionirala,sve dok ga nisu na bizaran način smjenili.
Ako znadeš više,bilo bi mi drago čuti,jer su moje spoznaje utemeljene na nizu pročit. knjiga dom rata i razgovora suboraca.

nikolinaviolina
04.02.2012., 18:07
Kratka priča.
Ekipa se več odabrano probrala i postavila grudobrane okolo kasarne bivše "maršalke",bilo je gro mladih bez obuke JNA,maloljetnih,povratnika isl. (ljeto-91-god.)
Dečki su se dragovoljno iz čitavih okolnih zgrada javljali,no međutim jedan dečko iz miješana braka( stara bosanka,ali ortodoksna i žestoka srbendara)-je kao zaglavio tada na redovnome služenju JNA. Sada jeli on u međuvremenu pobjegao,ili su njegovi potegli neke veze,ili oboje ne bih znala.Došao je.Svi smo bili sretni,da je živ i zdrav.Očekivali smo ga i da se odmah prijavi,kako to i dolikuje. No počeo je otezati i zavlačiti,do unedogled.
Dakako,javio se nikada nije,niti nigdje bio nije.(Ferenčak Dražen,nek se znade)-a i stari mu je neki suncokret,kako vjetar puhne.
Ogorčenje u srcima.Tkzv. Prijatelj manje.

istox
04.02.2012., 22:04
Merčep , na taj način je želio zaštititi
Istina,da je on prvotnu organizaciju grada organizirao,te da je sasma solidno funkcionirala,sve dok ga nisu na bizaran način smjenili.
bio sam baniran pa nisam mogao dodati da se ne može o njemu pisati kad je objavljeno da idući mjesec ide na sud za ratni zločin .....
zašto ide , pa upravo zato jer je štitio i garant sam siguran da će do kraja života stati iza svakog svog čovjeka .
Merčep je junak i to daleko veći od Gotovine , Glavaša i štajaznam kakvih jastrebova , krtica i ostalih profitera

rezon@tor
05.02.2012., 05:07
nisam mogao dodati da se ne može o njemu pisati kad je objavljeno da idući mjesec ide na sud za ratni zločin .....
Možete vi ovdje pisati o vlastitim iskustvima iz tog vremena,
samo nemojte komentirati sadašnjost na ovom podforumu, nego na odgovarajućim podforumima tipa Politika.

prodoabc
06.02.2012., 11:31
Je li bilo Hrvata(tražim vaše doživljaje) koji su otovreno željeli obračun sa Hrvatskom i da su se isticali čak i više nego neki Srbi?

A ako da,jesu li bili česti ili iznimka?

Pa i nije ih baš bilo od ročnika svi smo disali kao jedan,bilo ih je nešto ali u oficirskom i zapovjednom kadru odn. Hrvati oficiri iz Bosne i Srbije ali stvarno rijetko.
Jedan se baš isticao, Hrvat iz Bosne.O imenima ne bih.
Mislim da su u početku ti njihovi preostali časnici Hrvati slijepo izvršavali sva naređenja,a kad su jna počeli popunjavati s četnicima onda su se usrali u gaće i bježali raznim kanalima glavom bez obzira ali u HV i to tek krajem 1991. god.

Kyle Reese
06.02.2012., 12:10
A na što su se furali, jugoslavnestvo i borbu "protiv ustaša" ili?

prodoabc
08.02.2012., 09:19
A na što su se furali, jugoslavnestvo i borbu "protiv ustaša" ili?

Bili su obilježeni odmah s njihove strane kao Hrvati i mogli su se furati kako hoće ali unaprijed nisu imali budućnost u jna koju su svi napuštali a ostali su samo Srbi i srpski časnici i pretvarali su se u čistu srpsku vojsku.

Tamo su se gledale samo srpske vijesti i svi su se uskomešali i nabrijali na Hrvate,čak i neki Bosanci i Makedonci, kad su jednog dana objavili na njihovoj tv da Glavaš nosi ogrlicu napravljenu od prstiju srpske djece.

Trebali ste vidjeti u kasarni Maršal Tito u Beogradu kako su bili zaluđeni tada sa ustašama,mupovcima i zengama.Totalni luđaci, da si im rekao tada na tv da se Ante Pavelić vratio u Hrvatsku i to bi popušili.

Sa takvim njihovim marketingom i ''specijalnim ratom'' kojeg su u detalje razradili nitko od Hrvata nije se mogao duže zadržati kod njih u ''jna'',osim nekolicine imarginalaca.

thomascat
08.02.2012., 10:14
blago namaa pljuju nas i nasi i srbi .. takodje sam zadnja generacija 3.mj '91-92'

martovci 91-92 nisu zadnja generacija.
Meni je u Prištinu sredinom 6. mjeseca '91 stigao jedan ročnik, Hrvoje iz Zagreba, iz Voltinog naselja. Vidjelo se na kilometar od kud je i ko je po tome što je bauljao po vojarni kao zombi. Mislim si, jebote, pa ko je tebe poslao sim i kak je bio tolko lud da je došao. Pa kaj nije mogo otezati nekak ili šta ja znam već. Pitao sam o tome, veli on da je jednostavno dobio poziv i da nije znao što drugo nego da se odazove. E svašta. Ja sam se redovno skinuo par dana nakon što je on došao, a dok sam putovao doma preko Niša, Beograda pa do Zagreba, upravo je počinjao rat u Sloveniji... Mislim da sam se, ali baš doslovno, skinuo zadnji čas.
Znam da je ovaj Hrvoje preživio sve to i da je i danas u Zagrebu.

prodoabc
08.02.2012., 11:14
martovci 91-92 nisu zadnja generacija.
Meni je u Prištinu sredinom 6. mjeseca '91 stigao jedan ročnik, Hrvoje iz Zagreba, iz Voltinog naselja. Vidjelo se na kilometar od kud je i ko je po tome što je bauljao po vojarni kao zombi.
Znam da je ovaj Hrvoje preživio sve to i da je i danas u Zagrebu.

Nevjerovatno, i u našu kasarnu maršalku u Beogradu u 6. mjesecu 1991. god. pristiglo je desetak ročnika iz Istre.
Mi ročnici iz Hrvatske smo bili u čudu jer je većina nas tada planirala kako da kliznemo iz jna.
Još je nevjerovatnije da se jedan ročnik iz Istre vratio nazad u kasarnu u 8. mjesecu '91 a ovi ga pustili prije desetak dana na privremeni odlazak kući.

germa-klen
09.02.2012., 22:07
jedan moj kompa dobio poziv u 6 .mj. i otišao u jna ,završio neku poluobuku i u jeku rata u 9.mj. došao na prvu crtu na Ka ratište

svatoljub
10.02.2012., 07:22
..pobjegao sam iz tzv.jna 18.7.1991 godine iz Bihaća konkretnije sa aerodroma željava,u onoj vojci sam bio avioružar i mogu reći što se tiče VES-a i nije mi bilo tako loše jer nismo bili prašinari ili topđije tj tenkisti,manje više sav nam je posao bio da nakon jutarnjeg postrojavanja opremimo avion poslije smo bili slobodni i manje više provodili vrijeme u kantini ili igrali nogomet,stolni tenis.Sreća u nesreći je ta da su nam zapovjednici bili piloti koji su bili hrvati ili pokoji slovenac pa smo mi hrvati i slovenci znali imati i 'popuste' u klopi ili izlascima koji i nisu bili tako rijetki.No vratimo se na temu,već nakon nemilih događaja u borovu seli 12.5.1991 počeo sam razmišljati o bijegu jer sam vidio da je vrag odnio šalu a to mi je još više naraslo tj želja za bijeg kad su u 6 i 7 mjesecu 91 na sam aerodrom počeli dolaziti srpski rezervisti i martičevci koji nisu bili skoro pod ničijom kontrolom već su dane provodili u pijenčevanju u aerodromskoj kantini pjevajuči raznorazne četničke pjesme i provocirajući vojnike nesrpske nacionalnosti pogotovo hrvate i slovence koji su baš u to vrijeme bili na njihovom žestokom udaru zbog rata u sloveniji koji je tad u to vrijeme bio,Odlučio sam se na bijeg sa jednim prijateljom iz solina u kojeg sam imao najviše povjerenja jer mu je otac tad bio jedan od vodećih ljudi zng-a za solinsko područje a njegov sin je bio član hsp-a..nastavak slijedi

svatoljub
10.02.2012., 07:33
imao sam tu sreću da smo mogli izlaziti u bihać koji nije bio daleko od aerodroma i to mi je bila velika prilika da pobjegnem jer sam imao tu sreću što je blizu hrvatska i zagreb.Pri bijegu mi je pomagala jedna muslimanka razija iz bihaća koja je radila sa mojom starom u nizozemskoj i bile su velike prijateljice a tim više što joj je muž bio hrvat.Tog dana 18.7.91 dobio sam izlaz u grad sa svojim kompom iz solina mada su već u to vrijeme bili dosta srezani izlasci u grad zbog rata u hrvatskoj koji se razbuktavao,dobili smo dozvole jer nam je zapovjednik bo hrvat a ktome veliki zaljubljenik u hajduk za kojeg smo i nas dvojica navijali pa smo imali puno kredita kod njega naravno bijeg mu nismo spomenuli.Nakon što smo došli u grad kod otišli smo kod te razije da se preobučemo u civilke koje nam je ona kupila pošto su bili imučni a djece nisu imali a nije se htjela upuštati u rizik da nekog drugog pita jer bi postala sumnjiva.Nakon što smo se preobukli dala nam je karte za bus za zagreb koji nam je kupila i svakom po 100 maraka da se nađe pri ruci.Otišli smo na autobusni kolodvor u bihaću čekajuću bus za zagreb koji je polazio u 9 navečer(imali smo izlazak do 10),trebalo je još čekati sat vremena pa smo otišli u obližnji kafić nervozno promatrajući zbivanja na kolodvoru i da li ima vojne policije pošto nismo imali osobne iskaznice već vojne knjižice,tih sat vremena je trajalo valjda vječnost,popili smo da smirimo nervozu par amara a bili smo takoreć jedini gosti u lokalu pa nas je dosta sumnjičavo pogledavao i konobar pošto je valjda primjetio da smo nervozni i da večinom šutimo..

svatoljub
10.02.2012., 07:44
..sve nas je više nervoza hvatala ponajviše što je konobar non stop piljio u nas a nije nam baš izgledao kao da bi nam pomogao u 'nevolji' nismo znali da li je srbin ili musliman(prije ovo prvo) jer je čitao srbijanske novine.Odlučili smo što prije otoći iz tog lokala kojih 20-tak minuta prije polaska busa,platili smo mu a da nas tad čovjek nije ni pogledao očito je sumnjao da smo vojnici jer smo bili kratko ošišani a išli smo na bus i nismo ništa sa sobom nosili,Nakon izlaska iz lokala hitro smo požurili prema au tobusnom kolodvoru a busa još nije bilo i time nas je nervoza čopila 100%,svako malo smo pogledavali prema lokalu hoće li tip dignuti telefonsku slušalicu..i baš nekako kako smo razmišljali da odustanemo od svega i da to odgodimo za drugi put i vratimo se na aerodrom u tom trenutku je naišao bus koji ide za zagreb.Ušli smo u bus putnika se moglo nabrojitio na prste jedne ruke,onih 5 minuta prije polaska bus-a kao da nas je netko hladnom vodom polio jer su upravo u to trenutku se na kolodvoru pojavila vojna policija ali sreća naša nisu se uopće obazirali na bus već su krenuli prema ulasku u kolodvor.Kad je autobus krenuo kao da smo dobili na lotu to se ne može opisati..

svatoljub
10.02.2012., 08:18
..kad smo krenuli molili smo boga da što prije napustimo bosnu mada granica sa hrvatskom nije bila daleko,no time nismo bili puno sigurniji jer smo znali da u hrvatsku ulazimo preko ličkog petrovog sela koje je bilo srpsko a iza petrova sela je još bilo nekoliko srpskih sela,prolaskom kroz ličko petrovo selo zamjetili smo da je u selu stacionirano dosta pripadnika jna ponajviše rezervista i vidjeli smo dosta oklopa a na izlasku iz sela naišli smo i na kampanjolu martičevaca..nakon par km znali smo da smo ušli u hrvatske vode i sela JER SMO NA BANDERAMA VIDJELI PREDIZBORNE PLAKATE HDZ-A SA TUĐMANOVIM LIKOM..KAD SMO DOŠLI U SLUNJ TU SMO STAJALI 10 MINUTA USPUT SAM SE RASPITAO KOD JEDNOG NAŠEG MUP-OVCA KAKVO JE STANJE POSLIJE SLUNJA PREMA ZAGREBU JER SMO ZNALI DA JE TAJ DIO PRETEŽITO SRPSKI SVE DO SKORO TURNJA..policajac nam je rekao da je bilo par dana problema u krnjaku gdje su pucali na ophodnju mup-a i gdje su tri policajca stradala to me je dodatno oneraspložilo ali me je čovjek utješio rekavši da se ništa značajno poslije toga desilo..odlazeći iz slunja i prolazeći kroz veljun,krnjak nismo vidjeli nikog od rezervista ili martičevaca tek su pokraj nas prošla dva pinza jna,a u krnjaku smo ispred neke lokalne birtije zamjetili par srpskih civila od kojih su neki bili naoružani automatskim puškama i pištoljima..nakon dolaska u karlovac tu smo se kratko zadržali na kolodvoru a kad smo izašli na auto put čak smo nas dvojica zapjevali i bana jelačića..u zagrebu smo popili još pokoju pivu njega sam ispratio na nočni bus za split a ja pravac kod strica jer nisam smio odmah doma da me kos ne bi tražio..dva,tri dana iza toga sam se prijavio u zng

svatoljub
10.02.2012., 08:59
..treba znati da je prije mog bijega dakle u 7 mjesecu 1991 aerodrom željava i u blizini ličko petrovo selo bilo prepuno rezervista,martičevaca i čak navodno i šešeljovaca ali to ne mogu potvrditi jer ih ja nisam vidio veeć čuo od podoficira,nama redovnoj vojci je bio zabranjen pristup dijelu kompleksa željava gdje su bili rezervisti i martičevci zbog mogučih incidenata pošto su rezervisti i martičevci tražili incidente pogotovo sa redovnom mladom vojskom od kojih su mnogi bili nesrbi a naročito su cilj bili hrvati,slovenci i albanci..navodno je bila ideja da se otmu vojnici hrvati koji bi poslužili kao taoci četnicima u slučaju nekog hrvatskog napada na aerodrom ili ličko petrovo selo

nikolinaviolina
10.02.2012., 09:39
bio sam baniran pa nisam mogao dodati da se ne može o njemu pisati kad je objavljeno da idući mjesec ide na sud za ratni zločin .....
zašto ide , pa upravo zato jer je štitio i garant sam siguran da će do kraja života stati iza svakog svog čovjeka .
Merčep je junak i to daleko veći od Gotovine , Glavaša i štajaznam kakvih jastrebova , krtica i ostalih profitera

Apsolutno se ,slažem sa svim navodima izrečenim,bez obzira što ga znadem osobno.
Molim,može li mi itko pojasniti status njegove optužnice,jer je toliko relevantna da je sve mogučno.Da li je on prošao istražnu radnju? Pitam,jer ima jedan dečko,koji je čvrsto odlučio svjedočiti u njegovu korist,ma koliko ga god to koštalo,jasno da je iz njegove postrojbe i ima čitav uvid kronoloških događaja.Sto posto je uvjeren kako je Tomo nevin.Samo otkuda početi,jer je ta birokracija toliko iskomplicirana,te ne znam jeli pametno da se prijavi kao svjedok na suđenju?
Hvala.

rezon@tor
10.02.2012., 09:50
Ovo je van teme na ovoj raspravi:
...

...Samo otkuda početi,jer je ta birokracija toliko iskomplicirana,te ne znam jeli pametno da se prijavi kao svjedok na suđenju?
Molim raspravu nastavite na sljedećoj raspravi: http://www.forum.hr/showthread.php?t=159269

svatoljub
10.02.2012., 10:11
interesantno je to da je prilikom moga bijega i mog kompe idučih 15 dana bilo zabrane svih izlazaka u grad da je straža na aerodromu podignuta na višu razinu i kako mi je kasnije nakon što sam 1998 godine posjetio gospođu raziju u bihaću ispričala da je tad kažnjen dežurni zapovjednik aerodroma i da su se pojedini oficiri naročito oni koji su radili na osiguranju aerodroma poprilično osvečivali preostalim hrvatima koji nisu pobjegli..ovom prilikom se isprićavam ako sam im ja prouzročio nevolje ali takve su tad bile okolnosti da se moralo bježati jer svaki dulji boravak na aerodromu je postajalo sve pogubnije pogotovo za ročnike hrvate i albance jer je rat u hrvatskoj sve viiše bjesnio a sam aerodrom se nalazio u blizini borbenih djelatnosti a tim je po nas opasnost bila veća zbog mogućih sumnji na hrvate kao potencijalne dezertere ili čak sabotere

prodoabc
10.02.2012., 10:42
imao sam tu sreću da smo mogli izlaziti u bihać koji nije bio daleko od aerodroma i to mi je bila velika prilika da pobjegnem jer sam imao tu sreću što je blizu hrvatska i zagreb..
Frend imao si veliku sreću što te dopalo služenje u Bosni i time ti je mogućnost za bijeg bila lakša.
Nas dobar dio što smo bježali sa teritorija Srbije su pohvatali i zatočili.
Jednostavno nismo imali tu sreću u nesreći kao i ti.
Čitajući tvoje postove sjetio sam se sebe kad sam bježao,ne razmišljajući koliko sam stavio glavu u torbu i koliko je to tada bilo opasno.
Dakako,javio se nikada nije,niti nigdje bio nije.(Ferenčak Dražen,nek se znade)-a i stari mu je neki suncokret,kako vjetar puhne.
Ogorčenje u srcima.Tkzv. Prijatelj manje.
Da li je navedeni služio vojni rok u Beogradu ili su ga tamo zatočili,ako jesu mislim da ga se u magli sjećam jer su ga četnici razbili ko kantu isto ko i mene u zarobljeništvu.
Nisam 100% siguran ali mi se to ime vrzma već nekoliko dana po glavi i da je lik bio zatočen sa mnom(bilo nas je više),a budući da je prošlo dvadesetak godina izdaje me sjećanje.
Ako sam fulao i zamijenio osobu sa sličnim imenom i prezimenom ispričavam se i neka mi nitko ne zamjeri...

svatoljub
10.02.2012., 11:35
Frend imao si veliku sreću što te dopalo služenje u Bosni i time ti je mogućnost za bijeg bila lakša.
Nas dobar dio što smo bježali sa teritorija Srbije su pohvatali i zatočili.
Jednostavno nismo imali tu sreću u nesreći kao i ti.
Čitajući tvoje postove sjetio sam se sebe kad sam bježao,ne razmišljajući koliko sam stavio glavu u torbu i koliko je to tada bilo opasno.

Da li je navedeni služio vojni rok u Beogradu ili su ga tamo zatočili,ako jesu mislim da ga se u magli sjećam jer su ga četnici razbili ko kantu isto ko i mene u zarobljeništvu.
Nisam 100% siguran ali mi se to ime vrzma već nekoliko dana po glavi i da je lik bio zatočen sa mnom(bilo nas je više),a budući da je prošlo dvadesetak godina izdaje me sjećanje.
Ako sam fulao i zamijenio osobu ispričavam se i neka mi nitko ne zamjeri...

možda zbog blizine hrvatske da ali okruženja nikako,pa sam aerodrom želja vaj bio blizu crte bojišnice,susjedno ličko petrovo selo kao i sam aerodrom su bili puni četnika,rezervista,martičevaca a ako te oni uhvate metak ili nož ti ne gine,upravo suprotno oni su bili plačeni a istivremeno dobrovoljci za hvatanje odbjeglih vojnika,jednog albanca kad su uhvatili negdje na području topuskog su ga krvavo mučili da bi ga na kraju izboli nožem i bacili na nekakvo smetlište,bihać je tad bio pun vojne policije,rezervisata koji su kružili gradom i hvatali odbjegle vojnike,ja sam imao sreću što sam tamo poznavao ženu koja je tamo živjela i koja je znala svaki njihov pokret..

franeb
13.02.2012., 15:47
I ja sam bio u Prištini u maršalci 91 i sjećan se da je došlo par vojnika iz Hrvatske u 6-om mjesecu.

Upućen sam u JNA u Ožujku 91 u Kičevo auto jedinica,poslje obuke za vozača dobivam prekomandu u Prištinu u vojarnu MARŠAL TITO. Raspoređen sam u minobacačku četu kod potporučnika Seimenović Miloša. Bilo je 7-8 Hrvata iz HR i BiH par Muslimana par Makedonaca jedan Albanac ostalo SRBI a jedan je bio HR Srbin.Izlazaka u grad nije bilo svi izlasci van vojarne su bili vezani za vojne zadatke i uz pratnju oficira.Bio sam na kratkim prekomandama u Uroševcu.Gnjilanima i Vranju sve zbog vožnje vojske na vježbu na K rivolak u Makedoniju.sve više smo vršili prijevoz razne municije iz izdvojenih skladišta a naj više iz Gračanice nedaleko od Prištine i pod pratnjom bi se vršio pretovar na vlak.Dolaskom rezervista koda je đava doša u vojarnu stalno neke pobune postrojavanja ispitivanja i tako su prolazili dani.Telefoni prema Hrvatskoj nisu radili tako da se nismo mogli kući javit niti znati šta se točno dešava.Njihovim pristranim informacijama isto nismo vjerovali...... IMA JOŠ....

franeb
13.02.2012., 22:40
NASTAVAK......... Većina nas je planirala bjej iz JNA ali smo se nadali da bi nas mogao zahvatit Slovenski model o napuštanju JNA i da ju napustimo legalnim putem. Umjesto toga sredinom Listopada dobivamo iznenadnu prekomandu ali nitko nezna di odlazimo.Dolaze autobusi na pistu kupe nas i u putu doznajemo da idemo u Tetovo u Makedoniju.Tu s nama popunjavaju njihovu vojarnu,a ja i još 4 vojnika planiramo bjeg ali pošto je straža bila dosta pojačana nije bilo moguće pobjeći.Negdi oko 11 navečer dobivamo uzbunu za pokret opet nitko nezna ni gdje ni zašto nastaju mutava posla.Uglavnom vojska dobiva prvi zavoj nove maske ukrcavanje u kamione minobacači i haubice se kače za kamione i pokret. S menon u kabini poručnik ali on kao ništa nezna ni di idemo ni zašto.Uglavnom putujemo prema Skoplju na auto put prema Beogradu a na svakom ulazu na auto put na začelje se priključuje sve više vojske sa svim vrstama naoružanja.Prije Beograda se odvajamo prema Šabcu i dolazimo u selo Platičevo u neku vojarnu i tu nam kažu da imamo 1 dan odmora.TU ja i još 8 vojnika dogovaramo bjeg. Napravili smo dvi grupe s menon su bila dvojica iz Sarajeva jedan iz Čapljine i jedini Albanac koji je bio u četi a skupa smo došli iz Kičeva isto bio vozač.Za vrijeme ručka s time da smo prije vidili kako stoji straža bježimo preko žice i trk u šumu.Ponijeli smo samo noževe od automatskih pušaka da imamo bilo šta pri ruci.Tri dana smo pješačili po kiši i hladnoći skrivajući se da nas nitko ne primjeti jedina hrana nam je bila šećerna repa koju smo uzeli noću s neke otkupne stanice.Strogo smo pazili da ne napravimo krivi korak da nas nebi ko primjetio.Napokon nabavljamo civilke i presvlačimo se u suhu robu a mokri smo bili 3 dana.Robu nam je nabavila Albanska obitelj kod koje smo prespavali jednu noć i sutradan smo se dokopali BiH i Sarajeva i dalje buson svak svojoj kući..... IMA JOŠ....

franeb
14.02.2012., 21:58
NASTAVAK....Kad sam se nakon nekog vremena čuo s vojnikom iz Skoplja doznao sam sljedeće.Da nisam dezertirao završio bih u Slavoniju kao i oni, i tko zna kako bi završio jer sigurno bih odbio sudjelovat u ratu protiv svoje države.U okršaju s našom vojskom bili su sto ranjeni što zarobljeni, poslje su pušteni kućama i rekao mi je da su naši s njima postupali fer i korektno.Svoje ime kao i ostalih nisam spominjao ako ovo pročitaju prepoznat će se jer smo sve skupa prošli.Moga bi i HTV napravit jednu emisiju OTVORENOG i pozvat nekog iz ministarstva obrane da se progovori o ovoj temi i reče stav države o svemu ovom.Ako smo poslani da urušimo JNA i njenu moć svojim neposluhom i dezerterstvom to smo napravili. Ali mnogi nisu uspjeli proć nekažnjeno a da negovorim o onima koji su poginuli ili ranjeni na krivoj strani a tamo nisu htjeli biti.Neznam dali su ti ljudi bilo kako obeštećeni,ako nisu to je sramota koja traje već 20 godina.Poslje sam bio u HV-u ali to nije tema pa o tome neću niti pisati.

prodoabc
25.02.2012., 09:56
Ovdje se zadržite na činjenicama i osobnim doživljajima iz tog vremena.

Političke ocjene i ideje ostavite za odgovarajući podforum.

Ako mislite da Republika Hrvatska treba nešto učiniti, slobodno pokrenite političku temu na podforumu Politika gdje se možete pozvati na ovu raspravu ili pojedine poruke.

Upravo sam otvorio temu na podforumu ''Blisko politici'' sljedećeg naziva:

''Odgovornost vrha RH 1990. i 1991. god. zbog slanja hrvatskih mladića na odsluženje vojnog roka u JNA''.

Bilo bi mi drago da se upravo Vi zatečeni ili zarobljeni na odsluženju vojnog roka u JNA priključite da oplemenimo daljnju raspravu na političkom nivou pošto se ovdje može raspravljati samo o doživljajima iz tog vremena bez politike.:kava:

Hvala!

Link za raspravu:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=707373

franeb
03.06.2012., 22:24
Sjećam se kada je u vojarnu tj. kasarnu došlo u ožujku 1991 25 Hrvata na odsluženje JNA,meni je ostalo oš 175 dana i znao sam da nas naš veliki vrhovnik svjesno žrtvuje.
U spc.jed HV sam bio 4 godine rata ali ono šta sam doživio u JNA u samo recimo 5 dana ne bi nikome poželio.

Šugava vrimena,ko nije bio u JNA to ne može ni shvatit kroz šta smo prolazili

tihomir muraja
10.09.2012., 18:39

vidim da puno sereju neki heroji pa da vas pitam kakva ja prava imam služio sam jna od 12 mjeseca 1990 dok nisam pobjegao u 6 mjesecu 1991 ali nisam pobjegao doma nego u zng tako da moji kod kuče uopče nisu znali gdje se nalazim kada me je došla tražiti vojna policija nakon provedenih oko 45 dana u zng-u dođem kuči i uhvati me vojna policija te me sprovede u vojno istražni zatvor u beogradu gcje me osude na 8 mjeseci zatvora.čim sam primijo presudu prebacili su me u padinsku skelu civilni zatvor u srbiji pretvoren u logor za ustaše nemoram prepričavati šta sa je tamo događalo neki mogu prtpostaviti a neki i znaju neke stvari me je i sram govoriti no sretan sam što sam izvukao živu glavu uglavnom su mi smanjili kaznu i pustili me na slobodu 27.12.1991. dajte sad molim vas mi recite kakva ja prava imam ako ih imam i koe da se obratim za postizanje nekih prava ili statusa posjedujem svu dokumentaciju od suđenja

dividenda
10.09.2012., 19:26
vidim da puno sereju neki heroji pa da vas pitam kakva ja prava imam služio sam jna od 12 mjeseca 1990 dok nisam pobjegao u 6 mjesecu 1991 ali nisam pobjegao doma nego u zng tako da moji kod kuče uopče nisu znali gdje se nalazim kada me je došla tražiti vojna policija nakon provedenih oko 45 dana u zng-u dođem kuči i uhvati me vojna policija te me sprovede u vojno istražni zatvor u beogradu gcje me osude na 8 mjeseci zatvora.čim sam primijo presudu prebacili su me u padinsku skelu civilni zatvor u srbiji pretvoren u logor za ustaše nemoram prepričavati šta sa je tamo događalo neki mogu prtpostaviti a neki i znaju neke stvari me je i sram govoriti no sretan sam što sam izvukao živu glavu uglavnom su mi smanjili kaznu i pustili me na slobodu 27.12.1991. dajte sad molim vas mi recite kakva ja prava imam ako ih imam i koe da se obratim za postizanje nekih prava ili statusa posjedujem svu dokumentaciju od suđenja
Prebaci se na link;http://www.forum.hr/showthread.php?t=707373

franeb
10.09.2012., 21:01
vidim da puno sereju neki heroji pa da vas pitam kakva ja prava imam služio sam jna od 12 mjeseca 1990 dok nisam pobjegao u 6 mjesecu 1991 ali nisam pobjegao doma nego u zng tako da moji kod kuče uopče nisu znali gdje se nalazim kada me je došla tražiti vojna policija nakon provedenih oko 45 dana u zng-u dođem kuči i uhvati me vojna policija te me sprovede u vojno istražni zatvor u beogradu
JNA vojna policija te uhapsila ako dobro razumin u 07,misecu 91.na području Hrvatske?

tihomir muraja
11.09.2012., 07:22
JNA vojna policija te uhapsila ako dobro razumin u 07,misecu 91.na području Hrvatske?

18.06 19991. me uhapsila vojna policija iz varaždina kao što sam rekao imam sve papire sa suženja

germa-klen
11.09.2012., 13:05

bok stari,uz sve dužno poštovanje prema tebi i svemu kaj si pretrpio daj molim te objasni još jednom kako si napisao da si pobjegao i u isto vrijeme uhapšen od strane jna u 6 mj. i sakupio 45 dana zng-a u istom mjesecu,mora da si se zabunio kaj ovdje nije bitno ali ti datumi će ti biti jako važni u utvrđivanju i ostvarenju tvojih stečenih prava

franeb
11.09.2012., 14:59
18.06 19991. me uhapsila vojna policija iz varaždina kao što sam rekao imam sve papire sa suženja

Ti si dezerter iz JNA,ako te uhapsila JNA vojna policija kao takvog i osudila,mučila i progonila onda od naših moš dobit status civilne žrtve rata i ako od toga imaš oštećenje organizma moš dobit nešto invalidnosti,premda mislim da je kasno za to!
Ako si uhapšen od JNA policije kao pripadnik ZNG-a onda to minja stvar.
U tom slučaju si uhapšen kao HR branitelj!
Dali imaš dokaz(dokument)da si tada bio pripadnik ZNG-a,dali si pušten ili razmjenjen?
Dosta sam se interesirao za ovakve slučajeve vezane za JNA dezertere i mogu ti reći da smo dobro naguženi od strane naših vlastodržaca,ja sam uspio pobići da ne budem uhapšen pa nikada nisam ništa ni tražio,u biti od toga nemam nikakvih posljedica,ali dosta je ljudi zaglavilo i sad su obespravljeni a tamo nisu bili svojom voljom!

tihomir muraja
11.09.2012., 17:23
bok stari,uz sve dužno poštovanje prema tebi i svemu kaj si pretrpio daj molim te objasni još jednom kako si napisao da si pobjegao i u isto vrijeme uhapšen od strane jna u 6 mj. i sakupio 45 dana zng-a u istom mjesecu,mora da si se zabunio kaj ovdje nije bitno ali ti datumi će ti biti jako važni u utvrđivanju i ostvarenju tvojih stečenih prava

evo sad gledam papire pobjego sam iz jna 04.05.1991 a uhapšen sam 18.06 1991

tihomir muraja
11.09.2012., 17:29
Ti si dezerter iz JNA,ako te uhapsila JNA vojna policija kao takvog i osudila,mučila i progonila onda od naših moš dobit status civilne žrtve rata i ako od toga imaš oštećenje organizma moš dobit nešto invalidnosti,premda mislim da je kasno za to!
Ako si uhapšen od JNA policije kao pripadnik ZNG-a onda to minja stvar.
U tom slučaju si uhapšen kao HR branitelj!
Dali imaš dokaz(dokument)da si tada bio pripadnik ZNG-a,dali si pušten ili razmjenjen?
Dosta sam se interesirao za ovakve slučajeve vezane za JNA dezertere i mogu ti reći da smo dobro naguženi od strane naših vlastodržaca,ja sam uspio pobići da ne budem uhapšen pa nikada nisam ništa ni tražio,u biti od toga nemam nikakvih posljedica,ali dosta je ljudi zaglavilo i sad su obespravljeni a tamo nisu bili svojom voljom!

nemam papire da sam boravio u zng osim što se to spominje u optužnici i presudi ali imam svjedoke ljude koji znaju da sam bio u rakitiju gdje nas je gos, manulić primio pošto nas je pobjeglo nas osmero pa smo tamo bili kao na skrivanju poslje toga premješteni na vinicu pa u kumrovec

đeram
11.09.2012., 21:23
nemam papire da sam boravio u zng osim što se to spominje u optužnici i presudi ali imam svjedoke ljude koji znaju da sam bio u rakitiju gdje nas je gos, manulić primio pošto nas je pobjeglo nas osmero pa smo tamo bili kao na skrivanju poslje toga premješteni na vinicu pa u kumrovec

Moram priznati da ovako nešto još nisam čuo .

Ako si bio pripadnik ZNG 45 dana i bio u Rakitju a
nakon toga završio u zatvoru u Srbiji onda ti svoja
prava trebaš tražiti u Ministarstvu branitelja .
Samo mi nije jasno gdje si ti bio do sad .

franeb
11.09.2012., 22:44

provaj nešto napraviti,pa napiši tu šta si uspio i šta su ti rekli,ali prije prikupi dokaze da si bio u našoj postrojbi prilikom uhićenja.
Uzmi si strpljenja jer našim birokratima nije nigdi i nikad priša!
U njihovim ti rukan nije bilo lako u to ne sumnjam niti malo,vidio sam jednog našeg ročnika kad su ga doveli u vojarnu pokuša je pobić ali neuspješno,pribili su ga ko životinju,neznam kako je na kraju s njim završilo?

tihomir muraja
12.09.2012., 18:58
Moram priznati da ovako nešto još nisam čuo .

Ako si bio pripadnik ZNG 45 dana i bio u Rakitju a
nakon toga završio u zatvoru u Srbiji onda ti svoja
prava trebaš tražiti u Ministarstvu branitelja .
Samo mi nije jasno gdje si ti bio do sad .

do sad nisam razmišljal o tome bil sam mlad mogo sam radit pa sam uvijek to nekak potiskival u sebi i trudil se ne razmišljat o tome,a u zadnje vrijeme me napale svakakve boleštine od holesterola šečera i nekontroliranog bijesa na kojekakve sitnice nabralo se toga tijekom godina i sad sam valjda puko sa živcima

dividenda
13.09.2012., 20:46
do sad nisam razmišljal o tome bil sam mlad mogo sam radit pa sam uvijek to nekak potiskival u sebi i trudil se ne razmišljat o tome,a u zadnje vrijeme me napale svakakve boleštine od holesterola šečera i nekontroliranog bijesa na kojekakve sitnice nabralo se toga tijekom godina i sad sam valjda puko sa živcima

Daj napiši malo više informacija,virujem da je teško nakon 20 godina potiskivanja vračat se u to vrime ali pokušaj bar ovih lakših događanja.Odakle ste pobigli,što vam je obečano na toj večeri,što je bilo s ostalom sedmoricom koji su pobigli s tobom,dali ste danas u kontaktu?Kako su se podnili prema tebi nakon svega u uredu za obranu,dali si kasnije bija učesnik DR?

dividenda
15.09.2012., 17:36
i samo da se nadovežem na ostvarivanje prava kod tog mog frenda: prilikom pokušaja organiziranog bijega njih cca 12 svi su bili pohvatani jel ih je netko cinkao.Nakon višetjednih ispitivanja ,batinjanja i raznih već dobro poznatih četničkih metoda njih večina priznaje pokušaj bijega ili kako su oni tada tretirali dezerterstva iz JA a frend i njegov kompa (Vraždin mislim) ne priznaju i u nedostatku dokaza vračaju ih u postrojbu (jedinicu).Nakon priznanja RH 15.01. bili su pušteni doma svi skupa ,njih dvojica kao pripadnici JA a ostali iz zatvora u kojima su završili kao dezerteri.I sada dolazimo do priče o dokazivanju statusa i traženju prava .Ovi koji su priznali dobivaju prava kao ratni zarobljenici,prava na mirovinu (ptsp) i sve ostalo a frend i kompa Varaždinac ....figu:ne zna:

Jesi još upoznat s ovom pričom?

germa-klen
15.09.2012., 18:46
Jesi još upoznat s ovom pričom?

ofkors

dividenda
15.09.2012., 19:22
ofkors

Zanima me ako si upoznat s cilom pričom kako su ova 10-ica ostvarila prava ratnih zarobljenika tj. stradalnika DR?Na kojoj zakonskoj osnovi, jer stradavanje redovnog vojnika JNA koji je bez svoje volje na služenju vojnog roka smatra se civilnom žrtvom?

germa-klen
15.09.2012., 19:30
Zanima me ako si upoznat s cilom pričom kako su ova 10-ica ostvarila prava ratnih zarobljenika tj. stradalnika DR?Na kojoj zakonskoj osnovi, jer stradavanje redovnog vojnika JNA koji je bez svoje volje na služenju vojnog roka smatra se civilnom žrtvom?

sve ti se raspitam kod ovog mog frenda i javim ,neznam toćno detalje oko ove desetorice ali znam i siguran sam da su ostvarili prava uz pomoć ovog slučaja ali postoji mogućnost da je to samo dio a drugi dio bi trebao biti onaj kod boravka u zng tj kasnije u Hv ali kako rekoh raspitam se kod kompe jel je on jako dobro upoznat sa cijelim slučajem i u stalnom montaktu sa nekima od njih(ipak su prošli grde stvari) pa ti sve javim pogotovo ako to može nekome pomoći u ostvarenju prava ili ičega drugoga

dividenda
15.09.2012., 19:38
sve ti se raspitam kod ovog mog frenda i javim ,neznam toćno detalje oko ove desetorice ali znam i siguran sam da su ostvarili prava uz pomoć ovog slučaja ali postoji mogućnost da je to samo dio a drugi dio bi trebao biti onaj kod boravka u zng tj kasnije u Hv ali kako rekoh raspitam se kod kompe jel je on jako dobro upoznat sa cijelim slučajem i u stalnom montaktu sa nekima od njih(ipak su prošli grde stvari) pa ti sve javim pogotovo ako to može nekome pomoći u ostvarenju prava ili ičega drugoga

Hvala unaprid na pomoći i samo ispravak ovog civilna žrtva ipak je mirnodobski vojni invalid.
Članak 6.

Mirnodopski vojni invalid je osoba koja je u miru, bez svoje krivnje, ranjena, povrijeđena ili ozlijeđena, pa je zbog toga njezin organizam oštećen za najmanje 20% i to:

3. kao aktivna vojna osoba u obavljanju specifičnih vojnih dužnosti u Jugoslavenskoj narodnoj armiji (bojeve vježbe bojevo gađanje, služba straže, situacija bojeve gotovosti i sl.) do 8. svibnja 1991;

4. kao vojna osoba u obavljanju obvezne vojne službe u Jugoslavenskoj narodnoj armiji u koju ju je uputio nadležni organ Republike Hrvatske ili u svezi s tom službom, osim ako joj je organizam oštećen neposrednim aktivnim sudjelovanjem u oružanim akcijama protiv Republike Hrvatske. Ne smatra se da su neprijateljski djelovali protiv Republike Hrvatske oni hrvatski državljani koji su kao vojni obveznici upućeni na bojište u sastavu bivše JNA protiv vlastite volje i bez mogućnosti da budu otpušteni ili da pobjegnu iz te vojske;

franeb
18.09.2012., 18:44
http://maps.google.hr/maps?hl=hr&cp=21&gs_id=il&xhr=t&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&biw=1708&bih=826&q=google+maps+plati%C4%8Devo&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x475a4b3475834c6d:0xadfff7918e132f08,Plati% C4%8Devo,+Serbia&gl=hr&sa=X&ei=YbNYUPT1MI_EsgaG7oG4BA&sqi=2&ved=0CCAQ8gEwAAprati željezničku ulicu i na početku šume s live strane se nalazi vojno skladište,povećajte sliku i ukazat će se 2 žuta broja 21
iz ovog vojnog objekta sam pobiga,tu smo tribali ostati jedan dan i pravac VU front

zulualpha
18.09.2012., 20:40
Sto je bilo u tom objektu? Kroz Platicevo sam nekoliko puta prolazio prije rata.

franeb
18.09.2012., 21:46
Sto je bilo u tom objektu? Kroz Platicevo sam nekoliko puta prolazio prije rata.

vojna skladišta za municiju,tu smo dobili municiju za puške koje smo dužili i tribali smo prinoćiti u tim skladištima na podmetačima.
Vojska i rezervisti su bili u tom kompleksu a kamioni su ostali parkirani na prometnici,kolona je bila prevelika da bi mogla stati unutar žice.
Unutar žice je bila totalna pomutnja,više se nije imalo šta čekat skupili smo se po dogovoru i jedan po jedan kroz žicu i biži kroz tu šumu koliko te noge nose.Imali smo veliku sriću da nas nisu primjetili!

zulualpha
18.09.2012., 22:35
Kako ste dalje pobjegli, da li ste putem imali problema?

franeb
19.09.2012., 18:18
Kako ste dalje pobjegli, da li ste putem imali problema?

imaš na ovoj temi na str.4 i 5 onako ukratko.
stalno je padala kiša,ukupno 5 dana nismo spavali,samo smo jednom jeli,i to ripu na sred polja na nekoj otkupnoj stanici.Tu smo se pošteno prestrašili,u skladištu su bila 3 JNA vojnika Makedonci isto pobigli iz istog objekta.Tu su nam oni porazbijali prozore na skladištu i naložili ih da se malo ugrijemo i osušimo,tu smo se kratko zadržali da nas nebi ko primjetio.Prva noć bjega je prošla skoro uzalud,propješačili smo je i u velikom luku se vratili do objekta iz kog smo pobigli.bili smo dezorjentirani.Jedan vojnik iz Sarajeva je tada reka da bi se mogli vratit nazad u taj objekt,a vojnik Hrvat iz Čapljine mu kaže da se njegov did prida partizanima i da ga više niko živa nije vidio da se on ne vraća makar umro,da neće ponovit didovu grešku.Stotine puta mi je ta njegova rečenica pala na pamet,bio je što se kaže balavac,a takvu je rečenicu reka!Ukupno smo 3 dana pjačili bez prestanka,samo smo jednom koristili autobus,morali smo proći kroz neko selo priko mosta pa nam se činilo sigurnije to napraviti busom,prethodno smo se oprali u rjeci jer smo bili blatnjavi do pasa.Stigli smo skoro do ADE,imalili smo pravo hodočašće, tu smo nabasali više potpuno iscrpljeni i gladni na Albansku obitelj koja nas je udomila nahranila i nabavila civilke,dala novac za put.Kod njh smo se dobro odmorili čovik nas je odveo u Novi Sad na bus za Sarajevo.
Da nismo naišli na tu obitelj vjerojatno nebi uspili,bili smo stvarno na izmaku,nismo više imali snage grčevi su nas počeli hvatat...ma na svašta smo sličili osim na ljude.U to misto smo ušli iza pola noći s namjerom da provalimo u kakav dućan da se najedemo i dođemo do bilo kakve civilne odjeće.

zulualpha
19.09.2012., 19:33
Ako sam dobro razumio, isli ste prema sjeveru. Negdje ste presli Dunav i dosli do mjesta Ada. Mozda bi bilo bolje da ste isli uz Savu pa prema mjestu Raca i prijeci u Bosnu. Iako ni tamo ne biste bili sigurni, jer je tada Bosna bila na strani Srbije.

franeb
19.09.2012., 21:16
Ako sam dobro razumio, isli ste prema sjeveru. Negdje ste presli Dunav i dosli do mjesta Ada. Mozda bi bilo bolje da ste isli uz Savu pa prema mjestu Raca i prijeci u Bosnu. Iako ni tamo ne biste bili sigurni, jer je tada Bosna bila na strani Srbije.
tili smo mi u BiH ali na tom pravcu je bilo puno vojske pa smo se bojali da nas ne povataju.Busom iz Novog Sada za Sarajevo smo opet prošli kroz Šabac i kasnije prišli u BiH u Zvorniku.
prošli smo pored Rume bio je putokaz na raskrsnici Ruma 2 km,da bi imali bilo kakvu orjentaciju kuda idemo znali bi prilaziti do putokaza.Od Platičeva do Ade smo stigli za 3 dana pješačenja.
mi smo autobusom prešli to je bio najvjerojatnije Dunav,odma smo izašli iz busa pa dalje pješke.
Mislim da smo i do Save dolazili u par navrata,rjeka nas je zbunjivala,neku rječicu ili potok smo prigazili pokraj nekog sela,u tom selu smo tili ukrast kokoš ali su pasi počeli lajat pa smo otišli ća.

franeb
19.09.2012., 22:05
NATO je porušio i prištinsku maršalku i vojarnu u Gnjilanima i Uroševcu,svuda sam tu bio i vraća se uvik u Prištinu,stalno su nas gonjali tamo amo

zulualpha
19.09.2012., 22:08
Ok, hvala frane. Selu je tesko prici upravo zbog pasa koji laju kada se netko priblizi selu. Da li ste sa sobom ponijeli hrane i vode?

franeb
19.09.2012., 22:44
Ok, hvala frane. Selu je tesko prici upravo zbog pasa koji laju kada se netko priblizi selu. Da li ste sa sobom ponijeli hrane i vode?

jesmo mi prilazili selima,ali se nismo usuđivali ulaziti u ta sela.
Ništa nismo imali sobom ni vode ni hrane,a ni novca,od kuće 3 miseca ranije nismo mogli dobit ništa jer su poštanske veze prikinute.Autobus koji smo koristili 2-3 km smo uredno platili imali smo neku siću od novaca.
Bio sam ponio sa sobom nož od automatske puške koju sam dužio,ali sam ga odma prvu noć izgubio,volio bi da sam ga donio kući.
Ima sam zato svoj nožić poznati Švicarski nožić,s njime bi zaklali kokoš koju smo planirali ukrasti,ali bi nas pasi izdali pa smo odustali.Baš smo postili tih dana!!Bio je post i nemrs!Naj bitnije je da smo svi uspili doći kućama a da je bilo lako,nije!
Moga bi knjigu napisat o događajima iz te zločeste JNA!

germa-klen
20.09.2012., 07:49
hm,pokušati ću nagovoriti jednog kompića da malo pročita ovu temu i napiše svoja iskustva o svemu,naime čovijek je otišao u JNA u 6 mj. 91 i završio na liniji(prvoj crti) u svom rodnom gradu na Mekušju u jesen 91 i otuda pobjegao a nakon bijega njega i još nekoliko ročnika vratio se na istu bojišnicu ali ovaj puta u maskirnoj odori

dividenda
20.09.2012., 08:18
hm,pokušati ću nagovoriti jednog kompića da malo pročita ovu temu i napiše svoja iskustva o svemu,naime čovijek je otišao u JNA u 6 mj. 91 i završio na liniji(prvoj crti) u svom rodnom gradu na Mekušju u jesen 91 i otuda pobjegao a nakon bijega njega i još nekoliko ročnika vratio se na istu bojišnicu ali ovaj puta u maskirnoj odori

Dali si se raspita kod prijatelj za slucaj one 10-ice momaka sta su zatvoreni nakon bijega?Imas i na podforumu blisko politici temu Odgovrnost vrha RH........u kojoj se vodi rasprava o zanemarivanju momaka koji su nastradali u JNA.

germa-klen
20.09.2012., 10:14
Dali si se raspita kod prijatelj za slucaj one 10-ice momaka sta su zatvoreni nakon bijega?Imas i na podforumu blisko politici temu Odgovrnost vrha RH........u kojoj se vodi rasprava o zanemarivanju momaka koji su nastradali u JNA.

nisam se raspitao jel čekam frenda da sjednemo skupa u miru i da mi lijepo detaljno to ispriča,preozbiljna je to tema za onak nabrzaka mobitelom bla,bla, a kaj se tiče odgovornosti vrha države i nebrige za te ljude meni nikako nije jasno kako je netko mogao otići u jna u 6 mj 1991,tj ko ga je poslao i koje je objašnjenje za to :ne zna:

dividenda
20.09.2012., 11:50
nisam se raspitao jel čekam frenda da sjednemo skupa u miru i da mi lijepo detaljno to ispriča,preozbiljna je to tema za onak nabrzaka mobitelom bla,bla, a kaj se tiče odgovornosti vrha države i nebrige za te ljude meni nikako nije jasno kako je netko mogao otići u jna u 6 mj 1991,tj ko ga je poslao i koje je objašnjenje za to :ne zna:

Nisu imali izbora,upuceni su iz ureda za obranu koji je bija pod nadleznosti MORH.Eto pitaj kompica koji je upucen u 06. mj91'dali je mogao birat ici ili neici?

dmati44
20.09.2012., 12:50
Mene su uputili u ožujku 91 u Prokuplje. U to vrijeme nikome nije padalo na pamet da ne ide jer se JNA najnormalnije šetala po gradu. A i bilo je to dva/tri tjedna prije Plitvica, dva mjeseca prije Borova sela.
Kad sam se vratio odem u komandu grada da mi daju raspored za HV a tamo sjedi isto ono govno koje me i poslalo u JNA. :ne zna:

franeb
20.09.2012., 14:25
Mene su uputili u ožujku 91 u Prokuplje. U to vrijeme nikome nije padalo na pamet da ne ide jer se JNA najnormalnije šetala po gradu. A i bilo je to dva/tri tjedna prije Plitvica, dva mjeseca prije Borova sela.
Kad sam se vratio odem u komandu grada da mi daju raspored za HV a tamo sjedi isto ono govno koje me i poslalo u JNA. :ne zna:

Ista situacija je bila i s menom isto iša u Ožujku 91.
Kad sam pobiga i doša se prijaviti u ured za obranu u uredu je isto sidio isti čovik koji me posla u JNA,kasnije je drža govore poginulim braniteljima,a on je sam branitelj ranije nego sam ja završio u JNA,koji apsurd,da san ja slučajno nastrada u JNA,a moglo je lako biti sad bi ja bio neprijateljski vojnik!

franeb
20.09.2012., 14:50
kaj se tiče odgovornosti vrha države i nebrige za te ljude meni nikako nije jasno kako je netko mogao otići u jna u 6 mj 1991,tj ko ga je poslao i koje je objašnjenje za to :ne zna:

to je pitanje svih pitanja,ja sam to pitanje postavio službenoj osobi i dobio odgovor na njega.......pisa sam na ovoj temi pa pročitaj:http://www.forum.hr/showthread.php?t=707373

dividenda
20.09.2012., 15:37
Ovog momka sigurno nitko nije pita želi li ići u JNA
S U D B I N E
IVICA KERUM (28), RANJEN PRI BIJEGU
IZ JUGOVOJSKE U SRPNJU 1991.
Metak u kralježnici,
a mirovina tek
228 kuna!?

Trinaesti dan nakon što ga je solinski Ured za obranu poslao na odsluženje vojnog roka u JNA, Ivica Kerum je pri bijegu iz transportera dobio rafal u leđa. Ranio ga je podoficir jugovojske, ostao je invalid, ali...

Piše: Snježana ŠETKA

Koliko vrijedi život čovjeka s metkom u kralježnici i pet prostrjela u lijevom prsištu? Sudeći prema našim zakonima, samo 228 kuna, a prije nekoliko godina, vrijedio je još i manje - samo 57 kuna!
Toliko, naime, iznosi invalidnina Ivice Keruma, 28-godišnjaka koji je, pri bijegu iz JNA 1991. godine, dobio metak u leđa, te gotovo iskrvario.
Kao posljedica toga, Rješenjem Ministarstva obrane RH i Ureda za obranu Solin, koji je za nj nadležan, priznat je mirnodopskim vojnim invalidom s 40-postotnim oštećenjem organizma, i to najprije privremeno, a potom i trajno, te je proglašen nesposobnim za vojsku.
— Bilo je to 2. srpnja 91. godine, mog trinaestog dana u zagrebačkoj »maršalki«, na odsluženju vojnog roka na koji me poslao solinski Ured za obranu. Još nisam ni prisegu bio položio. Rekli su nam da idemo na neku vojnu vježbu u Samobor i ukrcali nas na transportere.
Kad se na obližnjem Mostu mladosti počelo pucati, iskočio sam iz transportera i počeo bježati. No, metak podoficira bio je brži i pogodio me u leđa.
Pao sam i izgubio svijest — prisjeća se danas mladić iz posljednje generacije koja je poslana na služenje vojnog roka u JNA 91. godine.
Neki civili prebacili su ga na Rebro, gdje je ostao šest dana u šok sobi, a potom je, u strahu od odmazde, boravio 21 dan u kampu Četvrte gardijske brigade u Resniku, gdje su ga svaki dan previjali. I samo zahvaljujući toj ludoj sreći u nesreći, on je — preživio.
Za vojsku, hrvatsku, s takvim ranama, tada nije bio sposoban, pa je na temelju liječničkih nalaza proglašen nesposobnim za služenje vojske. Od ranjavanja do danas, svih ovih devet godina, Ivica Kerum nosi metak u leđima.
Osjeti ga, kaže, ponekad, jednako kao i prostrjelne rane, a imao je i problema s disanjem. Živi u selu Raduniću u Ogorju, s majkom, dva brata i sestrom, otac mu je umro.
Prije rata radio je u Poljudu na montiranju namještaja, a radio bi i danas bilo gdje kad bi ga prihvatili s njegovom invalidnošću. Njegov slučaj definira Zakon o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, a njega najviše smeta što ga, kaže, tretiraju kao neprijateljskog vojnika.
— Nisam to bio. Zar je moja krivnja što su me poslali na odsluženje vojnog roka u JNA. Tražim neko pravo, ako postoji mogućnost, da me se izjednači s invalidom Domovinskog rata, jer ja nisam ništa skrivio, niti sam svojom voljom išao na odsluženje vojnog roka.
Uz to sam se skrivao nakon ranjavanja, da me ne uhvate i možda ubiju — napisao je Kerum u pismu poslanom na više adresa, ali odgovor niotkud nije stigao.

germa-klen
20.09.2012., 21:14
ovim putem se isprićavam svima koji su pročitali moj post i vidjeli kaj sam napisao da su dečki koji su završili na vojnom sudu u jna pod optužbom dezerterstva iz jna ostvarili prava ravna pripadnicima zng ili hv,naime tu informaciju mi je opovrgnuo osobno čovjek koji je bio u toj situaciji i dan danas svjedoči svojoj borbi za ostvarenja ikakvih prava i ovi posljednji postovi od svih vas koji ste nastradali u takvim situacijama dokaz su nebrige vlasti za vlastite ljude koji su nastradali ni krivi ni dužni u tim teškim trenucima,osobno čin slanja tih nedužnih mladih ljudi u tada već ohoho poznatu i obilježenu zločinačku i neprijateljsku vojsku ravno je izdaji domovine ,navodno je po saznanjima moga frenda taj pakao prošlo približno 6000 ljudi ,možemo si samo zamisliti tu snagu tada na našoj strani u zng ili hv

franeb
20.09.2012., 21:33
ovim putem se isprićavam svima koji su pročitali moj post i vidjeli kaj sam napisao da su dečki koji su završili na vojnom sudu u jna pod optužbom dezerterstva iz jna ostvarili prava ravna pripadnicima zng ili hv,naime tu informaciju mi je opovrgnuo osobno čovjek koji je bio u toj situaciji i dan danas svjedoči svojoj borbi za ostvarenja ikakvih prava i ovi posljednji postovi od svih vas koji ste nastradali u takvim situacijama dokaz su nebrige vlasti za vlastite ljude koji su nastradali ni krivi ni dužni u tim teškim trenucima,osobno čin slanja tih nedužnih mladih ljudi u tada već ohoho poznatu i obilježenu zločinačku i neprijateljsku vojsku ravno je izdaji domovine ,navodno je po saznanjima moga frenda taj pakao prošlo približno 6000 ljudi ,možemo si samo zamisliti tu snagu tada na našoj strani u zng ili hv

o ovome stalno govorim posjeti ovu temuhttp://www.forum.hr/showthread.php?t=707373 i vidit ćeš šta je sve tu napisano.
General špegelj je reka što više pošaljemo Hrvata u JNA oni će manje posezati za rezervistima,bit će popunjeni s ne lojalnim vojnicima,mi znamo da su to naši Hrvatski vojnici unutar JNA koji će im raditi pomutnju.
A kako nam je bilo,nebi poželio nikome,pročitaj pa ostavi komentar!

Dali bi ti taj prika napisa nešto o svojim saznanjima,ako mu je mučno nemoj ga nagovarati!?
Zanimala bi me njegova istina o svemu ovome!

dividenda
20.09.2012., 21:48
Prvog travnja 1991. godine 5. vojna oblasti imala je 33.072 vojnika, odnosno 97,9 posto u odnosu
na mirnodopski ustroj. Po nacionalnom sastavu, Srba je bilo 33,04 posto (10.928), Hrvata 16,8
posto (5551), Albanaca 14,3 posto (4731), Muslimana 12,2 posto (4038), Slovenaca 7,36 posto
(2437), Jugoslavena 5,11 posto (1693), Makedonaca 4,61 posto (1526), Crnogoraca 1,97 posto
(654), Mađara 1,8 posto (593), Roma 1,4 posto (469), dok je ostalih narodnosti bilo ispod 1 posto.
Ovo su podaci samo 5. VO,znači da je brojka puno veća od 6000,znajuči da ie JNA mobilizaciskim planovima Jedinstvo 1 i 2 slala ročnike izvan svojih republika.A 5 VO je pokrivala cilu RH osim VPO.

germa-klen
20.09.2012., 22:10
o ovome stalno govorim posjeti ovu temuhttp://www.forum.hr/showthread.php?t=707373 i vidit ćeš šta je sve tu napisano.
General špegelj je reka što više pošaljemo Hrvata u JNA oni će manje posezati za rezervistima,bit će popunjeni s ne lojalnim vojnicima,mi znamo da su to naši Hrvatski vojnici unutar JNA koji će im raditi pomutnju.
A kako nam je bilo,nebi poželio nikome,pročitaj pa ostavi komentar!

Dali bi ti taj prika napisa nešto o svojim saznanjima,ako mu je mučno nemoj ga nagovarati!?
Zanimala bi me njegova istina o svemu ovome!

uh,imam dvojicu,jedan je ovaj o kojem sam pisao prvi puta, znači bio je na Vukovaru i pušten u 2.mj 92" a jedan je ovaj koji je otišao u 6 mj i pobjegao sa prve crte na Mekušju,jednom,ali samo jednom još u ratu mi je ispričao bijeg i to sa frendom iz Vinkovaca koji je kasnije poginuo u 5. brigadi i nije više nikada htio to spominjati,znam skoro sve ,poslao sam mu link ali neznam dali hoće čitati i sudjelovati ,mislim da ga ne zanima previše,ostavio je to iza sebe i bok,svako ima pravo na odluku i ja to poštujem

dividenda
20.09.2012., 22:19
uh,imam dvojicu,jedan je ovaj o kojem sam pisao prvi puta, znači bio je na Vukovaru i pušten u 2.mj 92" a jedan je ovaj koji je otišao u 6 mj i pobjegao sa prve crte na Mekušju,jednom,ali samo jednom još u ratu mi je ispričao bijeg i to sa frendom iz Vinkovaca koji je kasnije poginuo u 5. brigadi i nije više nikada htio to spominjati,znam skoro sve ,poslao sam mu link ali neznam dali hoće čitati i sudjelovati ,mislim da ga ne zanima previše,ostavio je to iza sebe i bok,svako ima pravo na odluku i ja to poštujem

To i je problem šta takve ljude sram i pomalo strah pričat o svemu tome,a posebno momke koji su bili direktno na Hrvatskim ratištima.....Pogledaj post
SUDBINE - ISPOVIJEST RADOVANA PRELOŽNJAKA KOJI JE PO NAREĐENJU
DRŽAVNOG VRHA U OŽUJKU 1991. GODINE OTIŠAO U JNA
Tuđman me poslao u JNA
i u rat protiv Hrvatske
Hrvatska je vlast tražila da idemo u JNA, a onda smo završili na vukovarskom ratištu. Dva sam puta pokušao bijeg, uhićen sam, pa odveden u logor u Nišu gdje su nas premlaćivali, poslije sam obolio od PTSP-a. Sada mi kažu kako ne mogu biti član udruge logoraša ili zarobljenika, ne mogu biti ni civilna žrtva rata, ne mogu dobiti invaliditet. Mi ne postojimo!
Tekst i snimke Predrag OPAČIĆ

Nismo mi krivi za ono što nam se dogodilo. Nismo krivi. Radovan Preložnjak se već 15 godina muči s te dvije rečenice kojima otvara svoju dramatičnu ispovijest.
U pretposljednjoj generaciji hrvatskih regruta u ožujku 1991. godine Preložnjak je kao 19-godišnjak otišao u JNA.
Tko neće u Vukovar ide na streljanje

Preložnjak s fotokopijom pisma ministrici Jadranki Kosor- Bio sam na odluženju vojnog roka u Nišu, vozač tenka T84 među “niškim specijalcima”. U srpnju 1991. otišli smo u okolicu Vukovara. Pred polazak, u srpnju 1991., jedan je general izišao pred postrojene vojnike i rekao: Ako koji Hrvat ne želi ići na područje Vukovara kao pripadnik JNA, bit će odveden pred streljački vod. Rečeno nam je da ćemo biti tampon zona između Hrvata i Srba. Kada smo ubrzo shvatili da neće biti tako, nekolicina nas Hrvata se pobunila - kazuje Preložnjak.
Tada se dogodilo ubojstvo Damira Vinkovića, Hrvata iz Koprivnice.
- Bio je desetak metara ispred mene, bacio je pušku, a onda ga je netko od zapovjednika pokosio iz PAM-a. Sleđa. Kapetan Martin Hernaus, Slovenac, poslije je uzeo gumicu i s papira izbrisao Damirovo ime: Preložnjak, vidiš što kod nas znači ljudski život - prebrišeš ga i gotovo, rekao mi je.
U paklu Bršadina, Marinaca, Bogdanovaca, Aljmaša i Vukovara, trojica Hrvata koja su od prvog dana bila zajedno, kuju plan za bijeg. Željko F., Robert G. i Radovan Preložnjak pokušavaju prijeći Dravu.
Uhvatili su nas arkanovci

S njima je bio i Mirza Č. iz Brčkog, jedini s kojim do danas nisu uspjeli uspostaviti kontakt. Ne znaju ni je li preživio.
- Našli smo mjesto gdje je Drava plića, pokušali smo, ali su nas uhvatili, poslije smo saznali da su to bili arkanovci. Vratili su nas u Aljmaš, u nekom podrumu nas ispitivali. Tretirali su nas kao dezertere, prebijali su nas, ali su nas vratili jer su im trebali vozači tenka - nastavlja Preložnjak.
Potom im je jedan od vojnika rekao kako imaju zapovijed da pucaju u njih ako još jednom pokušaju pobjeći. Nadajući se da će ga vratiti kući, Željko F., koji danas živi u Daruvaru, bez zaštite za uši stao je između dva tenka pri ispaljivanju granata. Na oba uha mu je tekla krv, odveli su ga u bolnicu i - vratili natrag. Tražeći smrt, Preložnjak je tenkom u cik-cak liniji vozio minskim poljem. Oštetio je samo tenkovsku gusjenicu.
- Pokušali smo bijeg i drugi put, sada smo htjeli prijeći u Mađarsku. Vojnici su znali da bježimo, ali nisu pucali. Uhvatili su nas i odveli nas u Niš, u logor. U nekadašnjem njemačkom logoru bilo je 60-ak Hrvata i nešto Muslimana. Preko dana nas je čuvala redovita vojska i bilo je izdrživo, ali noću, kada su dolazili rezervisti... premlaćivali su nas, iživljavali se na “dezerterima” i “ustašama”.
Više od tri mjeseca Preložnjak je odležao u niškom logoru. Spas je došao 24. travnja 1992. godine preko ruskoga konzulata.
Radovanov otac Josip i majka Marija (da simbolika bude jača: Josip je - tesar!) u međuvremenu su pokušavali sve ne bi li izvukli sina. Konačno, dobili su potvrdu ruskog konzulata da Radovan s Građevinskim kombinatom ‘Međimurje’ mora na rad u ruski Leminsk!
Radovan Preložnjak u uniformi JNA u NišuŠifra “zovi ministra Peru”

- Tako je jedan naš susjed iz JNA spasio sina, pa mi je to predložio. Na sreću, uspjelo je - kaže Josip Preložnjak.
U Nišu je trojicu logoraša izvukao policajac čijeg se imena Radovan ne sjeća.
- Vječno ću mu biti zahvalan. Utrpao nas je u svoj auto, odvezao u Novi Sad, nahranio i odjenuo. Navečer nas je vratio u Niš, dao nam željezničke karte za Skopje i rekao da prvom makedonskom policajcu kažemo “tražimo ministra Peru za obranu”. Napravili smo tako, policajac je rekao da nema takvog, ali je motorolom s nekim razgovarao. To je bila neka šifra, pojavio se za pet minuta čovjek i odveo nas u Vatrogasni dom.
Tu su deset dana čekali izdavanje jednokratnog “crvenog pasoša” kojega su im oduzeli austrijski policajci pri dolasku na aerodrom u Beču.
- U Beču nas je dočekao Bedem ljubavi, bilo nas je tri autobusa, hrvatski regruti JNA. Bilo nas je iz Međimurja, Splita, Omiša, Kaštela, Daruvara, Zagreba, sa svih strana. Autobusima smo končano stigli u Varaždin - završava prvi dio svoje priče Radovan.
- Kada su stigli u Varaždin, trgali su hrvatske zastave od sreće, htjeli su da svaki od njih sačuva po jedan njezin komadić, ljubili su zemlju. Nije me prepoznao, izgubila sam 27 kilograma, razboljeli smo se i ja i Josip, ostala sam bez štitnjače, Josipu je dva puta otkazivalo srce. Ali, makar je došao kući - priča Radovanova majka Marija.
Uslijedila je dijagnoza: PTSP. Radovan se s tom bolešću bori 12 godina. Živi u Mihovljanu pokraj Čakovca, ima suprugu Eriku, dvoje djece i vlastito građevinsko poduzeće s 15-ak radnika i ne traži bilo kakav status kojim bi sebi osigurao egzistenciju. Sve to Preložnjak ima, ali - nema mira.
- Nismo mi krivi za ono što nam se dogodilo, nitko od nas. Hrvatska je vlast tražila da idemo u JNA, a danas ne postojimo. Obijao sam vrata ureda za obranu, ali sam svuda dobivao odbijenice.
Kosorica kaže da sam zakasnio

- Ne mogu, kažu, biti niti član udruge logoraša ili zarobljenika, ne mogu biti ni civilna žrtva rata, ne mogu dobiti invaliditet. Mi jednostavno ne postojimo! Upoznao sam s problemom i neke saborske zastupnike, Doista raritetna fotografija ilegalne proslave katoličkog Božića 1991. godine u Vukovaru! Preložnjak sjedi drugi zdesnapisao sam ministrici Jadranki Kosor koja mi je odgovorila da sam zakasnio i ne mogu biti mirnodopski vojni invalid, iako ja to nisam ni tražio.
- Znam samo da bi sa svih nas, a samo nas je toga dana u Varaždin stiglo puna tri autobusa, trebalo skinuti ljagu, nismo krivi za ono što nam se dogodilo. Nismo krivi.

Skinite ljagu s naše djece

U jednom mi je pismu napisao: Ja sam osuđen na smrt, ja sam topovsko meso. Šest mjeseci nismo znali je li živ i gdje je, a onda je jedne noći zazvonio telefon i nepoznati čovjek je rekao: Gospođo, vaš je Radovan živ! Imala sam razumijevanje samo kod ljudi s kojima sam radila, oni su znali što prolazimo.
Puno nam je pomogao Vlado Vidović, pomaže nam i danas. Odlazili smo milijun puta u Ured za obranu u Varaždin, tražili smo način da našeg sina vratimo.
“Vaš sin nosi petokraku, kaj bi vi šteli?!”
“Kak ste mi ga odveli, tak mi ga i vratite” - rekla sam mu i sve sam mu gumbe strgala. Pa nisu oni tamo jer to žele! Predsjednik Tuđman je tada govorio da moraju ići u JNA, poslije je, u lipnju 1991. u JNA otišla još jedna generacija hrvatskih regruta. Sve su te majke prošle pakao, unuci ih danas pitaju “u kakšnem ratu je naš tata bil”. Skinite ljagu s te djece - poručila je Marija Preložnja

dividenda
20.09.2012., 22:51
Evo da se vidi kako MORH šalje "malo više" Hrvatske mladosti u JNA!!!Najveći problem Armiji u tom razdoblju pravili su Slovenci. U rujnu 1990. godine na odsluženje
vojnog roka uputili su 71,2 posto od predviđenog kontingenta novaka. Plan je u potpunosti
realiziran samo za teritorij Slovenije i Hrvatske. U jugoistočni dio Jugoslavije, u postrojbe 3. vojne
oblasti, od planirana 923 novaka upućeno je 85 novaka, a na Kosovo ni jedan.42 U kasnijim
slanjima novaka opstrukcija je rasla.43 S Hrvatskom je također bilo problema, no ni blizu kao sa
Slovenijom. U prosincu 1990. iz Hrvatske je umjesto 830 poslano 1159 novaka ili 140 posto.44
Armija je to rješavala njihovom preraspodjelom iz mjesta prihvata u druga mjesta i postrojbe.45
Popuna 5. vojne oblasti sredinom siječnja 1991. bila je zadovoljavajuća, a u većom broju postrojba i
veću od 100 posto.

germa-klen
20.09.2012., 23:23
uh,uh,neznam kaj reć,moram napisati nešto bez obzira složio se moj frend ili ne: znači nakon bijega i asimilacije u karlovcu kompa mi se javlja u gardu i odlazi na ratište ,nakon nekog vremena zovu ga da posreduje u pregovorima kod predaje kasarne mekušje ,odlazi tamo u posredstvu eu promatrača ,vojne policije i svih živih i neživih tada koji su bili oko toga angažirani,nakon pregovora(što uspješnih -što neuspješnih )njegov nekadašnji kapetan a sada neprijateljski oficir želi sa njime razgovarati i počinje :"vojniče XY pa zašto si bre pobegao od nas ,što ti je bre falilo kod nas bre" ? a moj kompa će na to:"pa ništa druže kapetane....osim ,mog grada ,mojih prijatelja,moje majke,brata......" kapetan( oficir smrad) : vojniče XY kada te ufatim kožu ču da ti oderem!!!!a kompa: razumem druže kapetane! i u tom trenutku počinje se derati ovima svojima koji su snimali situaciju,ročnici različitih narodnosti ,da bježe,da im nitko neče ništa ,da ustaše ne postoje kako su ih filali itd,itd....nakon toga ih je još dosta pobjeglo a frend mi je i odlikovan nekim odlikovanjem koje njemu ne znači ama baš ništa,bitno mu je da su se njih što više izvuklo,spasilo i kolkiko,toliko funkcioniraju

franeb
21.09.2012., 14:31
uh,uh,neznam kaj reć,moram napisati nešto bez obzira složio se moj frend ili ne:njegov nekadašnji kapetan a sada neprijateljski oficir želi sa njime razgovarati i počinje :"vojniče XY pa zašto si bre pobegao od nas ,što ti je bre falilo kod nas bre" ? a moj kompa će na to:"pa ništa druže kapetane....osim ,mog grada ,mojih prijatelja,moje majke,brata......" kapetan( oficir smrad) : vojniče XY kada te ufatim kožu ču da ti oderem!!

ja sam iz Posušja zva u prištinsku vojarnu i tražio sam sebe.
Zastavnik makedonac odgovara da sam na zadatku da nije ništa opasno da sam na sigurnome.
Da nisam pobiga bio bi na VU frontu toliko sigurnosti,naravno da sam mu reka da sam to ja,tada je popizdio i reka mi,da si sad ovde zgazio bi te BVP-om.Inače su rekli ostalim vojnicima kako su nas povatali to mi je reka vojnik iz Skoplja,a povatali su nas malo morgen.
Koga su oni uvatili ta je najeba,ali za to niko ne odgovara,pratio sam ovu problematiku pa znam za gadne slučajeve,a uostalom i sam sam skoro zaglavio ali je srićom prošlo dobro!
Sad svi šute,veća prava imaju neprijatelji s Koranskog mosta nego naši ročnici koji su nastradali u JNA!

zulualpha
21.09.2012., 14:47
Onaj koji nije pobjegao iz JNA na zalost bio je neprijateljski vojnik, ako su ga poslali na ratiste. Kada se nadjete na ratistu, tada vise nema izbora. Vi morate pucati na drugu stranu ako vam se to zapovjedi.

germa-klen
21.09.2012., 14:59
najveće sranje od tog mog prijatelja mi je bilo kad je pobjegao ( a noć bjekstva je posebna prića) i kada su konačno došli na ničiju zemlju i skužili naše maskirne odore ,ekipa koja ih je prva prihvatila smjestila ih prvo odmah u neku poluštalu gdje su bila drva za cijepanje i ponudila im da sjednu ,na panj ili kakve klupice su bilie il tak nekaj a ovi nadrilani i uplašeni od svakakvog ispiranja mozga neće jel se boje na panj jel ustaše sijeku glave svima redom....i kad su počeli dolaziti poznati dečki sa kojima se družio do pred par mjeseci i uvjeravati ga da se ne boji tek onda su se polako počeli smirivati i prilagođavati

franeb
21.09.2012., 15:48
Onaj koji nije pobjegao iz JNA na zalost bio je neprijateljski vojnik, ako su ga poslali na ratiste. Kada se nadjete na ratistu, tada vise nema izbora. Vi morate pucati na drugu stranu ako vam se to zapovjedi.

slažem se sa svime,nikome ne piše na čelu ko je,niti se može u toj situaciji ikome virovati.
Postoji ova i ona strana.Formalno su bili neprijateljski vojnici,ali tamo nisu tribali biti.
Mi tada nismo imali prave informacije,teško je bilo doći do istine.
Koliko god smo se puta družili međusobno uvik je bila ista tema,šta će biti s nama i kako se izvuć kući,iz dana u dan,dani su sporo prolazili.
Kako objasniti dolazak naših ročnika u prištinsku maršalku u Lipnju 91.?
Greška ili potriba?

zulualpha
21.09.2012., 19:04
Poslije osamostaljenja nije trebalo slati rocnike u JNA i ljudi koji su slali rocnike snose veliku odgovornost. Ali kada rocnik dodje do ratista on je neprijateljski vojnik. On nosi pusku, puca na nas, ispaljuje granate od kojih ginu nasi vojnici i civili te radi sve ostalo sto je potrebno da tadasnja JNA bude u funkciji.

vuci i hajduci
21.09.2012., 19:58
Poslije osamostaljenja nije trebalo slati rocnike u JNA i ljudi koji su slali rocnike snose veliku odgovornost. Ali kada rocnik dodje do ratista on je neprijateljski vojnik. On nosi pusku, puca na nas, ispaljuje granate od kojih ginu nasi vojnici i civili te radi sve ostalo sto je potrebno da tadasnja JNA bude u funkciji.

nije upitno da u ratnoj situaciji ne piše nikome na čelu je li on naš ili nije . ovdi je samo to da su ljudi odlazili na odsluženje dok je tako reći vladao mir i odjednom su se našli u ratu i sad ispada da su sami krivi što su otišli na odsluženje

zulualpha
21.09.2012., 21:31
Nisu oni krivi, ali su se nasli na suprotnoj strani. Nisu samo Hrvati iz Hrvatske bili u vojsci koja je izvrsila agresiju. Bilo je dosta Hrvata iz Bosne, pa Hrvata iz Vojvodine kao i ostalih naroda. Desetak dana nakon pada Vukovara, otisao sam u Orasje. Tamo smo bili kod njegovih rodjaka. Oni su govorili kako je nekoliko susjeda poginulo na Vukovar. Uglavnom su to bili Hrvati i Bosnjaci. Oni su to dozivljavali kao da su ti decki isli u vojsku i poginuli. Nisu krivili vojni vrh tadasnje Jugoslavije niti politicki vrh Srbije. Imam osjecaj da tada nisu razumjeli situaciju. Sve im je postalo jasnije nakon pola godine,

franeb
23.09.2012., 18:28
Nisu oni krivi, ali su se nasli na suprotnoj strani. Nisu samo Hrvati iz Hrvatske bili u vojsci koja je izvrsila agresiju. Bilo je dosta Hrvata iz Bosne, pa Hrvata iz Vojvodine kao i ostalih naroda. Desetak dana nakon pada Vukovara, otisao sam u Orasje. Tamo smo bili kod njegovih rodjaka. Oni su govorili kako je nekoliko susjeda poginulo na Vukovar. Uglavnom su to bili Hrvati i Bosnjaci. Oni su to dozivljavali kao da su ti decki isli u vojsku i poginuli. Nisu krivili vojni vrh tadasnje Jugoslavije niti politicki vrh Srbije. Imam osjecaj da tada nisu razumjeli situaciju. Sve im je postalo jasnije nakon pola godine,

postalo im je jasnije kad je ta ista JNA započela napade i na njih same.

ciganica
25.09.2012., 21:57

krivi su oni osobno a i njihovi roditelji, rodbina koja ih je bodrila u tome.

laž je da se nije moglo pobjeći. ma koliko ih je samo bilo.

nije bilo srca i želje.

rekao bi jedan pokojni predsjednik s ovih područja " to nije naš rat, jna je naša armija"

franeb
25.09.2012., 22:13
ko je kriv i na koga se ovo odnosi?

moglose pobići,većina je to pokušala,ali ne svi uspješno!

nije bilo srca i želje.
kod koga?

posmatrač
25.09.2012., 22:34
rekao bi jedan pokojni predsjednik s ovih područja " to nije naš rat, jna je naša armija"

:top:

Je ... i još je rekao "Živjelo bratstvo i jedinstvo, Živjela naša Armija!" a narod je klicao "ŽIVJELAAA!" i onda je pozvao sve da se odazovu na JNA mobilizaciju .... živa istina, gledo ja svojim očima. :o

emily80
25.09.2012., 23:33
OKRENUO SAM CIJEV PREMA SVOJIMA

Ispovijest vojnika mobiliziranog u JNA koji je nakon zarobljavanja na ratištu Vukovara promijenio stranu i s hrvatskim gardistima nastavio braniti grad koji je do jučer napadao.

Legendarnoj protuoklopnoj postrojbi iz Borova naselja Žutim mravima jutro 26. rujna 1991. ni po čemu nije bilo posebno. Iz pravca Trpinje, po istoimenoj cesti, prema njima su krenuli tenkovi i transporteri JNA. Do tada su ih uništili desetke i «posao» koji se našao pred njma nije ih posebno uzbuđivao. Kad je jedan stari T 52 prošao križanje s Lipovačkim putem i ušao u područje poznato kao «groblje tenkova», Marko Babić podigao je portuoklopni raketni bacač Osa i pogodio iz prve. Iz tenka se nekoliko metar uvis podigao plamen i precizni strijelac mogao je zarezati još jednu crticu na oružje.

I ovoj bi priči u tom trenutku vjerovatno došao kraj da za nišaniskim spravama uništenog tenka nije sjedio tada 24-godišnji S. (podaci poznati redakciji) mobiliziran samo nekoliko tjedana prije iz jednog mjesta u središnjoj Srbiji. Nakon što je pobjegao iz tenka i sakrio se u kuću uz cestu, S. su dva dana kasnije zarobili branitelji Vukovara. Isti dan odlučio je uključiti se u obranu grada na hrvatskoj strani u postrojbi Žutih mrava i sotao je s jnima sve dok ga JNA nije teško ranila!

S. je za Jutarnji list, 14 godina od događaja koji mu je promijenio život, pristao ispričati svoju priču. Inzistirao je na anonimnosti jer njegova obitelj još živi u onom istom gradu u Srbiji, a tamo je za ovakve ispovijesti teško očekivati razumijevanje. Također, tražio je da priču posvetimo Žutim mravima jer, kaže, nema filma koji bi mogao opisati njihove pothvate.

- Taman sam se bio vratio s odsluženja vojnog roka kada mi je stigao poziv za mobilizaciju. Kao tenkist sam raspoređen u Novosadski korpus.

Trpinjska cesta

Prebacili su nas preko Dunava, a da nismo znali gdje idemo. No, kad smo dovezeni u Trpinju i tamo vidjeli gomile uništenih tenkova, sve smo shvatili – počeo je svoju priču. S. se prvidan zgrozio prizorima rata.

- Sve je bilo konfuzno. Kad smo taj dan usmjereni na Trpinjsku cestu, vrlo brzo kod Lipovačkog otvorili smo otvor na tenku i htjeli pobjeći. Preko veze su nam naređivali da nastavimo i u jednom trenu nas je «stigla osa». Počeli smo bježati, ali su s položaja JNA počeli pucati po nama – prisjetio se S.

U tom trenutku on se odvojio od ostalih i sakrio u jednu srušenu kuću uz cestu. U rukama je stiskao automat Škorpion, sjeo u sobu i čekao. Tko zna koliko bi tako ostako da u jednom trenutku baš ta kuća braniteljima Trpinjske ceste nije zatrebala za poziciju s koje su namjeravali uništiti nove tenkove. Tomislav Jakovljević i sin Blage Zadre, pokojni Robert iz postrojbe Turbo čuli su da se u kući netko nalazi.

Promjena dresa

- Uperili smo puške, grunuli unutra i vidjeli tog čovjeka kako u rukama drži Škorpion, ali ne uperen u nas nego u zrak. To ga je i spasilo jer nitko nije zapucao. Odveli smo ga u zapovjedništvo i nismo pogriješili – ispričao je Tomica, koji je zarobio S.

Kada ga je odveo u tadašnje zapovjedništvo i predao nadređenom Blagi Zadri, S. je naišao na odnos koji ga je zapanjio. Nakon što je iz džepa izvadio i pokazao poziv za mobilizaciju, Zadro se sažalio nad njim i počeo razmišljati kako da ga izvuče iz Borova. Nudio mu je opciju odlaska u inozemstvo, jer povratak prema Trpinji nije dolazio u obzir i Zadro ga je tada upitao želi li «promijeniti dres».

- U prvi tren sam odgovorio da nisam htio uopće pucati, jer nisam taj tip čovjeka, no ipak sam se predomislio. Zadro me dodijelio legendarnom Andriji za pomagača na Osi. Odmah su mi dali oružje. Kada sam vidio te dečke i spoznao da su u tom sukobu oni zapravo na pravoj strani, razmišljanja više nije bilo – zaključio je. Još istog dana, 28. rujna, kasnije će shvatiti u posljednji čas, S. je s grupom Žutih mrava otišao u Vinkovce. Kako je komunikacija Vukovar – Vinkovci prekinuta nekoliko dana kasnije, oni su nastavili borbe u Nuštru, Ceriću, Marincima i selima s druge strane opkoljenoga grada.

- Ne znam točno koliko smo tenkova i transportera uništili, ali je sigurno da su Žuti mravi među najzaslužnijima što neprijatelj nije ušao u Vinkovce. Išli smo i u nekoliko proboja prema Vukovaru, ali, nažalost, nismo uspjeli – objašnjava S. O mogućnosti da ga u nekoj od operacija zarobi JNA kaže da nije razmišljao, iako se samo može pretpostaviti kakva bi ga zastrašujuća osveta dočekala s druge strane. Umjesto toga, čak je jednom prilikom sudjelovao u akciji u kojoj je uspješno eliminiran konvoj komandanta 252. oklopne brigade JNA, prilikom ečga su zarobljeni opsežni planovi akcija. Ubrzo nakon toga, 9. studenoga S. je teško ranjen.

- Bili smo u akciji kod Jarmine i pogodila nas je granata. Bilo je i poginulih, a meni su doslovno raznesene obje noge. Liječio sam se skoro godinu dana, ali sam se oporavio – kaže.

S. je kasnije radio u 5. brigadi na obučavanju u rukovanju protuoklopnim raketama, a sudjelovao je i u operacijama na južnom bojištu te akciji Maslenica. Kasnije je kao 80-postotni ratni invalid umirovljen i danas živi u Zagrebu, gdje se i oženio. Njegovi suborci su sugalsni u tome da je riječ o čovjeku koji se dokazao u najtežim situacijama i zbog toga ga smatraju «čistim kao suza» te jednim od ljudi koji su za Hrvatsku napravili puno. – Na dane kada sam sa Žutim mravima branio Vukovar uvijek ću biti ponosan – zaključio je S.

Izvlačio ranjenog Vjeku Čuljka
Tijekom borbi koje su Žuti mravi protiv JNA vodili u Nuštru i selima okruženja S. je jednom prilikom sudjelovao i u izvlačenju teško ranjenog Vjeke Čuljka, danas kontroverznog poduzetnika i suvlasnika diskoteke The Best. Iako si ne želi pripisivati nikakve zasluge, činjenica je da je S. možda i najzaslužniji što je Čuljak preživio ranjavanje. – Bili smo u akciji uništavanja tenkova i Vjeko je nagazio na minu koja mu je raznijela nogu. Skinuo sam pancirku i podvezao mu nogu iz koje je liptala krv. Uspjeli smo ga izvući i čovjek je, nasreću, spašen – ispričao je S. Napisao: Krešimir Raguž
Jutarnji list, 4. prosinca 2005

dividenda
26.09.2012., 08:19

nije bilo srca i želje.

Da vas demantiram ,žalosno je ali ne pišete istinu....
Danas je održana sjednica Glavnog odbora Asocijacije mladih SDA Sandžaka na kojoj je donijeta odluka da se 5. april proglasi Danom mladih Sandžaka. Mladi SDA Sandžaka ovim žele da održe trajno sjećanje na 5. april 1991. godine kada je Glavni odbor SDA Sandžaka donio odluku o bojkotu regrutacije i mobilizacije u JNA i pozvala narod da ne učestvuje u ratu ni protiv jednog jugoslovenskog naroda.Mladi SDA Sandžaka ovaj dan su obilježili šetnjom gradom sa jasnim porukama trajnog opredijeljenja miru i života u sigurnoj budućnosti. Svoj današnji progam su završili puštanjem 21 goluba kao simbola 21. godine borbe za očuvanje mira u Sandžaku.“Taj datum ima značajnu vrijednost za omladinu Sandžaka devedesetih godina i ostaće ubilježen kao Dan mladih i ubuduće, jer je 5. aprila 1991. godine SDA Sandžaka donijela odluku o bojkotu regrutacije i mobilizacije u JNA i pozvala narod da ne učestvuje u ratu ni protiv jednog jugoslovenskog naroda. Istog dana donijeta je odluka o formiranju Nacionalnog vijeća. Zahvaljujući odluci o bojkotu regrutacije, mnogi ljudi Sandžaka danas su živi”, rekao je predsjednik Asocijacije mladih SDA Sandžaka Edin Gudžević.Bilo je načina kako nas ne poslat u JNA,ali interes in je bio da nas pošalju to su mi rekli u uredu za obranu.Vidiš čak i Sandžak krši i savezni i republički zakon,a nas su poslali u JNA i nije ih bila briga kako ćemo tamo proć ni kako ćemo se vratit iz nje to se vidi po svjedočenjima svih nas HR ročnika koji smo bili tada u JNA,pa nismo valjda svi lažovi......nek neko iznese šta je učinjano da nas vrate iz JNA.....bilo je snađi se druže i ništa ne pitaj

zulualpha
26.09.2012., 10:47
Da, to je Sandzak, ali sluzbeni stav Alije Izetbegovica u to vrijeme je bio da ce JNA braniti Bosnu i da se trebaju rocnici odazvati novacenju.
Na pocetku rata u Vukovaru na nasoj strani je bio jedan vojnik sa Sandzaka. Zvao se Naser, ali prezime ne znam. Bio je izuzetno hrabar.

dividenda
26.09.2012., 11:29
Da, to je Sandzak, ali sluzbeni stav Alije Izetbegovica u to vrijeme je bio da ce JNA braniti Bosnu i da se trebaju rocnici odazvati novacenju.
Na pocetku rata u Vukovaru na nasoj strani je bio jedan vojnik sa Sandzaka. Zvao se Naser, ali prezime ne znam. Bio je izuzetno hrabar.

Službeni stav u to vrijeme svih republika osim Slovenije je isti,znači travanj 91 sve republikem šalju ročnike u JNA.RH šalje klasu svibanj,lipanj,a čak neki uredi i klasu srpanj,a odluka o ne slanju ročnika na služenje vojnog roka u JNA je donesena krajem srpnja mislim isti dan kad je tu odluku donijela i BiH.

dividenda
26.09.2012., 15:02
Nakon
hrvatskog uskraćivanja novaka, slično je učinjeno i u Bosni i Hercegovini. Na sjednici održanoj 31.
srpnja Predsjedništvo SR BiH, uz protivljenje srpskih predstavnika, odlučilo je da se novaci ne
upućuju u JNA u toku slijedećih sedam dana.76 Nakon toga, 7. kolovoza, Predsjedništvo BiH je
donijelo odluku da se novaci iz BiH upućuju u JNA samo na teritorij Makedonije i BiH.77 Končano
je slanje novaka u JNA prestalo 19. rujna.78

Ovo je odluka iz BIH,a RH je odluku donila 29.srpnja:

ciganica
26.09.2012., 18:45
zanimljivo kako se pojedinci (a i velika većina) hr državljana hrvatske nacionalnosti pozivaju na zakone, uredbe, pravilnike, zapovjedi tadašnjih najviših državnih tijela kad im iste idu u prilog. ako mladić (naravno, neopterećen visokom politikom) početkom te 91. godine SAM ili na nagovor obitelji, rodbine, prijatelja odluči otići na odsluženje obveze u jna, a paralelno s njegovim služenjem i nakon prve obuke, u zg se osniva i postrojava zng, već se događa pakrac, petrinja, plitvice, borovo selo, ćelije itd, a on ne bježi iz jna jer se to naravno kosi sa važećim zakonima pa se boji kaznene odgovornosti to je ok. reklo bi se legalist.
samo, gdje mu je moral? neka danas ne traže utjehu i razumijevanje za svoje odluke. ne znam jesu li se raspitali u beogradu imaju li pravo na nekakvu novčanu ili drugu naknadu za vrijeme provedeno u agresorskoj vojsci. sudeći po drugima imali bi i oni. naročito oni koji su izašli iz jna u svibnju 92.

zanimljivo od toliko hrvata u jna odorama u vukovaru 91. nitko nije pokušao spasiti zarobljene hrvate. ma zamislite neki nisu pomogli niti svojim roditeljima. baš u vukovaru

ciganica
26.09.2012., 18:56
ko je kriv i na koga se ovo odnosi?

moglose pobići,većina je to pokušala,ali ne svi uspješno!

kod koga?

krivica je kako sam napisala na mladiću osobno i njegovim najbližima. pa nećeš valjda kriviti nekog drugog?
bježalo se sa prve crte a kamoli ne iz npr. skopja, beograda ili subotice.
vjerujem da ima specifičnih pojedinačnih slučajeva kad je bijeg bio neuspio ili gotovo nemoguć, ali onda se može postaviti pitanje zašto je odlazio.
nekako mi se čini (možda sam krivog dojma) da su kojim slučajem pozivalo rezerviste iz hr u jna i da su se masovno odazvali ne bi bilo nikakvih problema, a kad se radi o ročnicima onda je to skandal za optužbu državnog vrha. jer kako će djeca u rat i slična sranja
nisu li baš u vukovaru balavci od 18, 20 godina bili najbolji fajteri među braniteljima

ciganica
26.09.2012., 19:01

zulu na koji datum misliš?

vuci i hajduci
26.09.2012., 19:18
zulu na koji datum misliš?

kad po tebi počinje domovinski rat ?

ciganica
26.09.2012., 20:01
kad po tebi počinje domovinski rat ?

koji god datum napišem ti ćeš imati primjedbu (s pravom)

ali eto recimo 5.8.90.

zulualpha
26.09.2012., 20:05
Gledano logicki nije trebalo nakon referenduma slati rocnike, ali RH tada nije bila spremna za to. To bi davalo povoda da JNA ranije intervenira. Tesko je i danas reci kada je trebalo prestati slati rocnike u JNA.
Bez obzira na sve, duznost svakoga tko se zatekao u JNA je bila pokusati pobjeci. Naravno to je bilo opasno, moglo se poginuti pri tome, ali i branitelji su isto tako mogli poginuti, mnogi su i poginuli. Ako rocnik dodje do prve crte on postaje neprijateljski vojnik, tada vise nema izbora. Ubijati svoje ili biti ubijen od svojih.

vuci i hajduci
26.09.2012., 20:09

ali eto recimo 5.8.90.

tako kaže naš zakon , srbi kažu da njihov rat počinje 17.08.1990. na dan balvan revolucije. Ja sam na dan balvan revolucije bio na redovnome kući i kad sam u uredu za obranu (a već je u svim općinama bila demokratska vlast ) iša pitat šta da radim , da li da se vraćam na odsluženje do kraja vojnog roka rekli su mi da radim šta oću da mi oni ne mogu pomoći . Danas ti isti imaju status branitelja od 05.08.1990. I kad smo već bili u ratu od 05.08.1990. kako je moguće da su meni u Splitu dali jugoslavenski pasoš 17.08.1990. ?

vuci i hajduci
26.09.2012., 20:18
po nekakvoj uvrnutoj logici koja vlada u nas ja da sam išao na odsluženje u 12/90 , a moj brat na tečaj prvi hrvatski redarstvenik 05.08.1990. on bi bio po ovom zakonu hrvatski branitelj , a ja agresor koji je sam odabrao da napada svoj narod. Čiji ured za obranu u tom trenutku je poslao meni poziv za odsluženje ?

danguba2
26.09.2012., 20:22

ali eto recimo 5.8.90.

Pozdrav,

koji događaj iz 5. 8. 1990. je razlog da se od onda gleda početak rata?

vuci i hajduci
26.09.2012., 20:24
Pozdrav,

počeo tečaj prvi hrvatski redarstvenik

dividenda
26.09.2012., 20:32
zanimljivo kako se pojedinci (a i velika većina) hr državljana hrvatske nacionalnosti pozivaju na zakone, uredbe, pravilnike, zapovjedi tadašnjih najviših državnih tijela kad im iste idu u prilog. ako mladić (naravno, neopterećen visokom politikom) početkom te 91. godine SAM ili na nagovor obitelji, rodbine, prijatelja odluči otići na odsluženje obveze u jna, a paralelno s njegovim služenjem i nakon prve obuke, u zg se osniva i postrojava zng, već se događa pakrac, petrinja, plitvice, borovo selo, ćelije itd, a on ne bježi iz jna jer se to naravno kosi sa važećim zakonima pa se boji kaznene odgovornosti to je ok. reklo bi se legalist.
samo, gdje mu je moral? neka danas ne traže utjehu i razumijevanje za svoje odluke. ne znam jesu li se raspitali u beogradu imaju li pravo na nekakvu novčanu ili drugu naknadu za vrijeme provedeno u agresorskoj vojsci. sudeći po drugima imali bi i oni. naročito oni koji su izašli iz jna u svibnju 92.

zanimljivo od toliko hrvata u jna odorama u vukovaru 91. nitko nije pokušao spasiti zarobljene hrvate. ma zamislite neki nisu pomogli niti svojim roditeljima. baš u vukovaru

Na šta da se pozivam?Iznosim činjenice onakve kakve jesu,šta je najgore gore su nego smo i sami svijesni toga.Ali napisat rečenicu ako mladić (naravno, neopterećen visokom politikom) početkom te 91. godine SAM ili na nagovor obitelji, rodbine, prijatelja odluči otići na odsluženje obveze u jnamože samo netko tko ili je zlonamjeran ili nezna ili ne razumi šta je bilo,bolje rečeno šta se događalo u RH u to vrime.Evo i ja nisam zna do pri par mjeseci.....

dividenda
26.09.2012., 20:34
počeo tečaj prvi hrvatski redarstvenik

Mslim da se čak po 1 i 2 Zakonu o braniteljima vodija datum 30.05.91'.

ciganica
26.09.2012., 20:34
fakat te ne razumijem što želiš reći? kakve veze ima putovnica mjesto i datum izdavanja s ratom, ili odlaskom u jna ili već prema tome?
a što si očekivao da će ti reći u uredu za obranu? dobro da ti se nisu smijali u facu.
znaš ti to jako dobro i bolje nego ja samo ne kužim što pokušavaš sada istjerati na vidjelo.
da ti je kriv vojni i politički vrh države u to vrijeme?
čudno kako nisu krivi onima s tečaja prvog hrv redarstvenika, slučajno baš u to isto vrijeme.
da si tada ostao doma imao bi i ti te famozne nesretne bodove

ciganica
26.09.2012., 20:39
Na šta da se pozivam?Iznosim činjenice onakve kakve jesu,šta je najgore gore su nego smo i sami svijesni toga.Ali napisat rečenicu ako mladić (naravno, neopterećen visokom politikom) početkom te 91. godine SAM ili na nagovor obitelji, rodbine, prijatelja odluči otići na odsluženje obveze u jnamože samo netko tko ili je zlonamjeran ili nezna ili ne razumi šta je bilo,bolje rečeno šta se događalo u RH u to vrime.Evo i ja nisam zna do pri par mjeseci.....

nisam zlonamjerna dok to ne moram biti.
očigledno je da smo ti i ja u to vrijeme živjeli dva svijeta i u različitim zemljama.
pa budući ja nisam bila u toj zemlji molim te objasni mi kako je to bilo

vuci i hajduci
26.09.2012., 20:43
fakat te ne razumijem što želiš reći? kakve veze ima putovnica mjesto i datum izdavanja s ratom, ili odlaskom u jna ili već prema tome?
a što si očekivao da će ti reći u uredu za obranu? dobro da ti se nisu smijali u facu.
znaš ti to jako dobro i bolje nego ja samo ne kužim što pokušavaš sada istjerati na vidjelo.
da ti je kriv vojni i politički vrh države u to vrijeme?
čudno kako nisu krivi onima s tečaja prvog hrv redarstvenika, slučajno baš u to isto vrijeme.
da si tada ostao doma imao bi i ti te famozne nesretne bodove

- Hrvatska u ratu ja dobijam jugoslavenski pasoš
- zašto bi mi se smijali kad ti kažeš da ljudi iz krivih pobuda išli na odsluženje
- jesam li ja spomenija državni vrh RH
- ja sam na odsluženje iša u 09/89 pa ne krivim nikoga što nisam iša na tečaj jer sam se skinija u 09/90 pa zato nemam bodove od 05.08.1990.

ciganica
26.09.2012., 20:46
Pozdrav,

rekla sam primjedbe s pravom.
pa nikakav poseban, ali eto vjerojatno su ga uzeli za nekakav službeni početak kako bi na osnovu njega mogli ustrojavati x nekih drugih stvari.
za mene osobno počeo je puno ranije, ako je u biti ikad i završio od 1945

pozivaš se na tadašnje važeće zakone jer ti idu u prilog, a ne pozivaš kad te ti isti zakoni proglašavaju teroristom i sude ti na sudu za kazneno djelo rušenja ustavnog poretka sfrj na vojnom sudu u bg 1991 i 1992. ok da si bio zarobljen u ratu tako bi ti sudili kao pripadniku zng.
zakoni su donešeni da bi najmanje tri kategorije ljudi i zanimanja imali korist o njih

ciganica
26.09.2012., 20:51
- Hrvatska u ratu ja dobijam jugoslavenski pasoš
- zašto bi mi se smijali kad ti kažeš da ljudi iz krivih pobuda išli na odsluženje
- jesam li ja spomenija državni vrh RH
- ja sam na odsluženje iša u 09/89 pa ne krivim nikoga što nisam iša na tečaj jer sam se skinija u 09/90 pa zato nemam bodove od 05.08.1990.

a kakav bi ti pasoš, čiji? ja nisam rekla krivih već osobnih. nebitno jesi li ti spominjao vrh (netko već je) ali dojam je da se njega optužuje.
a što bi ti danas rekao klincu kad bi te pitao hoće li ići u iran, siriju kao hv vojnik ili će ostati doma?

franeb
26.09.2012., 20:51
krivica je kako sam napisala na mladiću osobno i njegovim najbližima. pa nećeš valjda kriviti nekog drugog?
je,je tata nas je natira u JNA jer smo mu smetali doma.
bježalo se sa prve crte a kamoli ne iz npr. skopja, beograda ili subotice.
ovo je točno,ali ne svi uspješno
vjerujem da ima specifičnih pojedinačnih slučajeva kad je bijeg bio neuspio ili gotovo nemoguć, ali onda se može postaviti pitanje zašto je odlazio.
iz državnog interesa,kupovanje vrimena i urušavanje borbene moći JNA.
nekako mi se čini (možda sam krivog dojma) da su kojim slučajem pozivalo rezerviste iz hr u jna i da su se masovno odazvali ne bi bilo nikakvih problema, a kad se radi o ročnicima onda je to skandal za optužbu državnog vrha. jer kako će djeca u rat i slična sranja
apsolutne budalaštine pričaš
nisu li baš u vukovaru balavci od 18, 20 godina bili najbolji fajteri među braniteljima
o VU braniteljima sve naj bolje,prošli su kalvariju bez presedana
a što bi ti danas rekao klincu kad bi te pitao hoće li ići u iran, siriju kao hv vojnik ili će ostati doma?
koja usporedba života u zajedničkoj državi i blisko istočnih fantazija!

dividenda
26.09.2012., 20:52
nisam zlonamjerna dok to ne moram biti.
očigledno je da smo ti i ja u to vrijeme živjeli dva svijeta i u različitim zemljama.
pa budući ja nisam bila u toj zemlji molim te objasni mi kako je to bilo

Čim upotrebljavaš termine odlučio otići,da si tada ostao doma....a evo vidim ratuješ od 45' očito je da smo živili u dva svijeta

vuci i hajduci
26.09.2012., 21:00
a kakav bi ti pasoš, čiji? ja nisam rekla krivih već osobnih. nebitno jesi li ti spominjao vrh (netko već je) ali dojam je da se njega optužuje.

Hrvatsku putovnicu ako smo već u ratu sa SFRJ i samostalni.
Da li je neko ko je iz ureda za obranu dobija poziv ima velikog manevarskog prostora da izbjegne odlazak na odsluženje ?
Vrh RH nisam spominja , ali ako oćeš zašto Petar Kriste ministar obrane RH od 31.05.1990. do 24.08.1990. ima status branitelja od 05.08.1990. , a uredi za obranu RH u isto vrijeme šalju pozive za odsluženje vojnog roka u JNA ?
reka bi mu da ostane doma .

nikolinaviolina
26.09.2012., 21:04
Ovako za naše dečke,koji su pobjegli iz JNA-ukratko to Vam je i bila dužnost ne baš zahvalna,ali isto kao i nama bit tada dragovoljac a ne znaš hočemo li uopče uspjeti satrat toliku gamad?... ,iako nabrzaka pročitah sve strane letimično vidim,da su mnogi dobrano nagrabusili, ...predlažem dobrnamjerno,imate navedene nekake paragrafe i članove,skupite se putem p.p.- i organizirajte se,te napravite svoju udrugu,kak bi bar smatram lakše dobili oni oštečeni neka svoja prava,koja im po meni i pripadaju..., jer Vi ste učinili (koji jeste) u datome momentu što ste mogli kao i mi koji smo se u startu javili.
Nema Vas mnogo sad ka braniteljske populacije,pa mislim da imte realne šanse realizirati željeno. (dakako potkrijepljeno adekvatnom dokumentacijom,a ne pričama..). Eto,nemojte neš krivo shvatit.

rezon@tor
26.09.2012., 21:31
Dosta zakona i prepišavanja.

Ako imate neko iskustvo, podijelite.
Ako nemate, ne komentirajte tuđa iskustva.
Bez dnevne politike, molim.

Zagreb73
30.09.2012., 20:53
Ne spadam u ovu grupu koja je '90./'91. morala u JNA. Dobio sam poziv za mobilizaciju, javio se u svoj ured za obranu i čovjek me pitao želim li iči. Na moje ne, nešto je napisao u knjigu i poslao me doma. Nakon toga sam se dobrovoljno prijavio prvo u HOS, kasnije u ZNG. Tako sam ja prošao, a ako ostali nisu imali pravo izbora koji sam ja imao onda postavljam samo jedno pitanje: Osobe koje su od 9. mj. '90. pa sve do 7. ili 8. mjeseca slale Hrvatske dečke u JNA imaju status Hrvatskog branitelja od kojeg datuma? Nije li malo čudna cijela prića:ne zna:

dividenda
30.09.2012., 21:24
Ne spadam u ovu grupu koja je '90./'91. morala u JNA. Dobio sam poziv za mobilizaciju, javio se u svoj ured za obranu i čovjek me pitao želim li iči. Na moje ne, nešto je napisao u knjigu i poslao me doma. Nakon toga sam se dobrovoljno prijavio prvo u HOS, kasnije u ZNG. Tako sam ja prošao, a ako ostali nisu imali pravo izbora koji sam ja imao onda postavljam samo jedno pitanje: Osobe koje su od 9. mj. '90. pa sve do 7. ili 8. mjeseca slale Hrvatske dečke u JNA imaju status Hrvatskog branitelja od kojeg datuma? Nije li malo čudna cijela prića:ne zna:

Molim te ako možeš malo opširnije objasnit ovo "poziv za mobilizaciju"?Bar u koju postrojbu i koje je to razdoblje?A priča je čudna,paralelno su isti ljudi ili bolje rečeno isti uredi za obranu osnivali ZNG za obranu od JNA,a nas nemilosrdo slali u JNA!

Zagreb73
01.10.2012., 12:52
Molim te ako možeš malo opširnije objasnit ovo "poziv za mobilizaciju"?Bar u koju postrojbu i koje je to razdoblje?A priča je čudna,paralelno su isti ljudi ili bolje rečeno isti uredi za obranu osnivali ZNG za obranu od JNA,a nas nemilosrdo slali u JNA!

Sorry, poziv za regrutaciju. Krivo sam se izrazio. 04/1991., a koliko vidim i nakon toga su dečki slani pod moraš. Ja nisam morao.

dividenda
02.10.2012., 16:24
Sorry, poziv za regrutaciju. Krivo sam se izrazio. 04/1991., a koliko vidim i nakon toga su dečki slani pod moraš. Ja nisam morao.

Evo baš pročita u današnjoj SD članak o maloljetnim braniteljima u DR.Pa pošto pišeš da si 04.91' tek na regrutaciji dali i ti spadaš u ovu skupinu momaka?Nije baš direktna tema ali je zanimljiva od primanja u postrojbe do reguliranja vojnog roka?

Zagreb73
03.10.2012., 12:47
Evo baš pročita u današnjoj SD članak o maloljetnim braniteljima u DR.Pa pošto pišeš da si 04.91' tek na regrutaciji dali i ti spadaš u ovu skupinu momaka?Nije baš direktna tema ali je zanimljiva od primanja u postrojbe do reguliranja vojnog roka?

Nema definitivno veze sa temom, ali ne spadam jer sam rođen početkom godine. Da li bi po nekim pravilnicima spadao sa tek napunjenih ne znam. Nisam se nikada ni raspitivao o tome. Obzirom da sam se u rat uključio nakon 18. rođendana sam sebe ne vidim u skupini maloljetnih.

dividenda
05.10.2012., 17:41
Evo još jednog prijopčenja MORH izdanog 23.05.1991. u novinama "Varaždinske vijesti" kakav je stav RH;
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske zamijetilo je da vojni obveznici u sve većem broju nezakonito i samo-voljno napuštaju jedinice JNA i da se ne odazivaju na pozive nadležnih organa ove Republike u svezi obavljanja vojne službe, te da se određeni broj vojnika nakon isko-rištenog dopusta ne vraća u jedinice u kojima služi vojni rok. -Zabilježeni su i slučajevi izbjegavanja služenja vojnog roka odlaskom u inozemstvo ili na drugi način.

Zbog rečenog, dok su na snazi važeći propisi, priopća-vamo vojnim obveznicima da se glede vojne obveze po našaju sukladno važećim propisima, jer će u protivnom doći u situaciju da odgovaraju po propisima o vojnoj disciplini, prekršajno, pa čak i krivično.

Vrhovništvo Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane u okviru svoje nadležnosti, poduzet će po najhitnijem postupku radnje u skladu sa zaključcima hrvatskog Sabora i nedvojbeno iskazane volje građana Republike Hrvatske da njezini novaci služe vojni rok isključivo na teritoriju Republike Hrvatske.

Ministarstvo obrane Republike
Hrvatske

dividenda
05.10.2012., 20:59
stavi ovo na onu urnebesnu temu,nek se vidi i ovo

Hoću stavit ću,a evo još jednog članka iz "Glasa Podravine"20.12.1991.

STBAŽAR BEZ METAKA
Zoran BOROVAC, rođeni je Koprivničanin. Naredne godine navršit će tek dvadeset godina. Srednju školu (bravarsko usmjerenje) završio je u Mariboru, a odmah nakon toga, 18. prosinca prošle godine upućen je u tzv. JNA na odsluženje vojnog roka u Sombor.
-Sve do lipnja ove godine još se nekako moglo izdržavati, iako se u zraku osjećala napetost, netrpeljivost. Uspio sam u svibnju biti nekoliko dana i kod kuće. A onda je počelo: radio sam kao bravar u pozadinskom bataljunu, ali su onda nas Hrvate preselili na tzv. mrtvu stražu da čuvamo jedan magazin. Uopće nismo dobili municiju nego samo prazne puške, a naša su se stražarska mjesta itekako vidjela. Somborski garnizon je ogroman, pa smo zbog sigurnosti bili prisiljeni stalno ležati i biti u zaklonima. Osjećali smo se kao na odstrijelu...
No, prave muke za Zorana Borovca tek su dolazile. Odmah nakon lipanjskog rata u Sloveniji, izvršena je mobilizacija i u somborsku kasarnu stigli su rezervisti a između njih i dio krvoločnih barbara koji se nisu ustručavali ničega:
-Bili su opasani noževima, poneki su imali kape s kokardama i bili su uglavnom pijani. Nama Hrvatima svašta su radili. Znali bi se postrojiti u dvije vrste, nazivah su to modnim revijama, a onda bismo mi morali prolaziti između njih a oni bi nas pljuvali. Morali smo se smijati i izigravali manekene, a tko se usudio da to ne radi, užasno su ga počeli tući. Bilo je groznih situacija’ i onda sam pokušao pobjeći. Prvo bjekstvo sam isplanirao u kolovozu ali nisam uspio. Među oficirima koji su me uhvatili bio je nažalost i jedan Koprivničanin, vodnik I. klase Dubravko Caha koji je bio u sastavu mojega bataljuna. Inače više je nas pokušalo pobjeći ali nismo uspjeli. Nakon toga užasno su nas tukli, zvali su to dnevnim porcijama, a i danima nakon toga šamaranje je bila obavezna stvar...
KATOLIČKA ČISTIONICA
Zoran Borovac nakon stanovitog vremena uspio se telefonom javiti kući, ali već narednog dana bio je pozvan u Štab:
-Tamo su mi pustili traku čitavog razgovora koji su snimili i opet su slijedile grozomorne batine. Živio sam u uvjerenju da se neću izvući ali se nisam predavao. Dvojica mojih kolega uspjela su se probiti preko žice, ali su ih onda pokosili rafalom. Kasnije je došao jedan tenk i naprosto prešao preko njih, a gusjenicama je natrpavao zemlju na izmasakrirana tijela. Vidio sam i kad je jedan oficir pucao u krugu na vojnika, ranivši ga, a čiju sudbinu ne znam, a jedan se vojnik ubio bacivši se sa drugoga kata. Stalno sam planirao novo bjekstvo. Uspio sam pobjeći jedne večeri početkom listopada, i došao sam do Autobusne stanice u Novom Sadu. Taj grad inače je prepun luđaka u uniformama i policajaca u civilu pa sam tako opet zaglavio. Nekoliko minuta prije polaska autobusa, prema Banja Luci, primijetio me i prepoznao vodnik I. klase Šukić. Izvadio je pištolj, zaurlao je i odmah su me uhapsili jer je bilo dosta policajaca u civilu. Opet su me strašno tukli, a na povratku u Sombor smjestili su me u, kako su oni zvali, katoličku čistionicu. O tom podrumu i magazinu već se ranije pričalo medu vojskom ali nažalost ja sam upoznao to mučilište. Radi se o prostoru gdje je totalan mrak, dolje je beton koji je prekriven s ponekom dekom, a svakih nekoliko dana vodom polijevaju te deke. Unutra su me ubacili samo u gaćama i s cipelama bez žniranaca. Dnevno su mi ubacivali po jednu konzervu, ali nisam je imao čime otvarati. Uspio sam nekako uz rubove zida, no konzerve su najčešće bile pokvarene. Trpio sam užasnu žeđ i glad, a smršavio sam petnaestak kilograma. Unutra nema nikakvog razgovora i u tom užasu proveo sam po prilici sedam dana. Kasnije sam uspio doznati da su tu zatvarali i civile, u pravilu Hrvate, i svima nama su vikali da smo ustaše i ponovno nas tukli. Stalno sam mislio kako ću ponovno pobjeći ili da se ubijem jer tortura je bila strašna, užasna...
JOŠ JEDAN GARDIST
Nakon svih muka Zoran Borovac uspio se dočepati psihologa, pa na kraju bio je upućen psihijatrima u Novi Sad, gdje je upućen pod posebnom pratnjom. U bolnici na Petro-varadinu dobio je međutim nalaz u kojem piše ...problem riješiti u komandi....
-Možete misliti kako sam se osjećao kad su me vraćali opet u somborsku kasarnu. Na kraju, nakon svih muka, uspio sam dobiti nalaze prema kojima bih mogao biti otpušten. Ali na dan kad se to trebalo dogoditi, rekli su mi da od toga nema ništa. Prekipjelo mi je, to se više nije dalo izdržati. Riskirao sam i te iste večeri 28. studenoga, zajedno sa Splićaninom Ivanom Jazom uspio sam pobjeći. Put me vodio opet preko Novog Sada pa prema Banja Luci, zatim na Bosanski Brod te u Slavonski Brod, i na kraju od Našica prema rodnoj Koprivnici i novoimenovanoj Domagojevoj ulici...
Zoran Borovac posebno se zahvaljuje dr. Mihajlu Sremcu koji mu je prvi pružio nužnu medicinsku pomoć nakon dolaska u Koprivnicu, a hrvatska vojska dobila je novog vojnika. Zoran se nakon kraćeg odmora odmah kao dobrovoljac prijavio u Gardu. A naredne godine, kao što je u uvodu istaknuto, navršit će tek dvadeset godina.
I. PETERLIN Snimio: T. BORŠO

GODINA: 1991 BROJ: 49 STRANICA: 4

franeb
21.10.2012., 22:25
http://maps.google.hr/maps?hl=hr&cp=21&gs_id=il&xhr=t&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&biw=1708&bih=826&q=google+maps+plati%C4%8Devo&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x475a4b3475834c6d:0xadfff7918e132f08,Plati% C4%8Devo,+Serbia&gl=hr&sa=X&ei=YbNYUPT1MI_EsgaG7oG4BA&sqi=2&ved=0CCAQ8gEwAAprati željezničku ulicu i na početku šume s live strane se nalazi vojno skladište,povećajte sliku i ukazat će se 2 žuta broja 21
iz ovog vojnog objekta sam pobiga,tu smo tribali ostati jedan dan i pravac VU front

baš na današnji dan prije 21 godinu iz gore navedenog objekta smo pobigli.Sljedilo je pješačenje,gladovanje i skrivanje do iznemoglosti.
Bjeg iz agresorske JNA vojske!

tipster0
19.12.2012., 20:21
ja sam pobjegao iz Banja luke krajem osmog mjeseca 91 , pun klinac je bio rezervista , u kasarni nije bilo s njima problema jer je kapetan komandir cete zabranio im da maltretiraju redovnu vojsku i stvarno niko nije poslije imao problema , pamtim da je jedan momak pocetkom osmog mjeseca 91 pokusao s BOV da pobjegne ka slavonskom brodu ali je zaustavljen kod dervente , a bilo je i zanimljivih scena kad bi gomila rezervista dosla dragovoljno da se javi u kasarnu ,uz pitanje jel treba da donesu svoje oruzje ili ce ga dobiti u kasarni ...uglavnom ja sam dobro prosao ,ali sto neko spomenu sjecam se kako smo s zaviscu gledali u slovence kad su njih ko gospodu pustili iz jna ...

PoslovniProgram
19.12.2012., 20:34
Gdje si bio u Banja Luci ?
Ja sam bio u vojnoj policiji, zbrisao u 6. mjesecu.

Grugru
21.12.2012., 18:15
....kako smo s zaviscu gledali u slovence kad su njih ko gospodu pustili iz jna ...

Ovo i je srz svega.
Krivac je JNA.
JNA je svojom voljom (zbog svojih razloga) pustila Slovence, kako ti kazes, ko'gospodu.
Vas (nas Hrvate) nije :( :mad: :503:

Sokolić
09.01.2014., 20:04
Čuo sam da je nedavno u Hrvatsku se vratio još jedan Hrvat kojeg je raspad SFRJ dočekao na odsluženju JNA. Bio je na popisu nestalih ljudi.

Bluzara stari
10.01.2014., 10:04
Moj burazer je bio u Zemunu kad se u Sloveniji zak'ualo.
U tzv.Bubanj Potok-u, tako se valjda vojarna zvala.Bio sam tamo jednom u posjeti.
Igrom slučaja je došao na neki vikend i jednostavno nije bilo šanse da se vraća tamo.
Naravno, zvali su iz Zemuna, čak je jednom bila kampanjola pred kućom ali smo se svi stišali i čekali da odu..
Odmah poslije toga smo ga ubacili u gardu(28.06.) tako da je prošao rat uzduž i poprijeko.
Tko zna kako bi sve to prošlo da se tada vratio tamo.Ne smijem ni misliti na to.
Ja sam malo kasnije došao kod njega(03.07) i jedno smo vrijeme bili zajedno...

husky011
10.01.2014., 10:27
Moj burazer je bio u Zemunu kad se u Sloveniji zak'ualo.
U tzv.Bubanj Potok-u, tako se valjda vojarna zvala.Bio sam tamo jednom u posjeti.
Igrom slučaja je došao na neki vikend i jednostavno nije bilo šanse da se vraća tamo.
Naravno, zvali su iz Zemuna, čak je jednom bila kampanjola pred kućom ali smo se svi stišali i čekali da odu..
Odmah poslije toga smo ga ubacili u gardu(28.06.) tako da je prošao rat uzduž i poprijeko.
Tko zna kako bi sve to prošlo da se tada vratio tamo.Ne smijem ni misliti na to.
Ja sam malo kasnije došao kod njega(03.07) i jedno smo vrijeme bili zajedno...

Buzara, moram da te ispravim samo oko lokacija...
Bubanj Potok je kasarna prema Avali, u Sumadiji, dok je Zemun na sasvim drugu stranu 20 km dalje, u Sremu.
U Zemunu su postojale tri kasarne, kasnije dve i jedan centar veze, ako izuzmemo Komandu vazduhoplovstva i VMC.

Da li je kasarna bila u centru Zemuna ili negde na putu prema Smederevu, tj. blizu autoputa Beograd-Nis?

Ovo je moje licno interesovanje, zato i pitam.