PDA

View Full Version : Kako se radi stiropor fasada?

stranice : [1] 2

tripimipi
08.02.2010., 07:51
... eto, molim sve iskusne da podijele svoja iskustva sa nama neznalicama sa voljom!

Naime, planiram na novosagrađenu kuću staviti 10 cm stiropora, ... jer već se primjećuju tragovi zime u kuci, ... :confused:, ...

Na youtubeu sam pronašao siaset filmića, ... ali želio bih čuti i Vaša iskustva kako se to radi; znam da je za početak potrebno učvrstiti donji profil na koji se dalje slažu stiropor ploče, ...

... dali se taj profil kupuje ovisno koji stiropor stavljamo ili je on univerzalne širine?
... sa kojim se najjeftinijem ljepilom može lijepiti stiropor?
... gdje dobiti najpovoljnije cijene u zagrebu za sav materijal?
... kada se stavljaju tiple?
... koliko komada tipli?
... dali je oko prozora potrebno dodatno stavljati mrezicu?
..., ... ?

:ne zna:

Pozdrav majstori!!!

jawahell
08.02.2010., 08:24
Eeee pa majstore baci pogled malo po temama pa se priključi ...
Pitanje smo postavljali preko nekoliko puta i savjeti su već tu - samo malo potraži po topic-u :D
Hint: stiropor fasada, izolacija kuće ...

marijoj
08.02.2010., 08:29
... eto, molim sve iskusne da podijele svoja iskustva sa nama neznalicama sa voljom!

Naime, planiram na novosagrađenu kuću staviti 10 cm stiropora, ... jer već se primjećuju tragovi zime u kuci, ... :confused:, ...

Na youtubeu sam pronašao siaset filmića, ... ali želio bih čuti i Vaša iskustva kako se to radi; znam da je za početak potrebno učvrstiti donji profil na koji se dalje slažu stiropor ploče, ...

... dali se taj profil kupuje ovisno koji stiropor stavljamo ili je on univerzalne širine?
... koliko komada tipli?
..., ... ?

Pozdrav majstori!!!

za početak malo teorije;
http://www.novolit.si/hr/fasadnisis13.html
http://www.baumit.com/imperia/md/content/baumithr/pdffasadnisistemi/sa_stiroporom.pdf
http://products.roefix.com/hr/Proizvodi-i-resenja/Toplinsko-izolacijski-sistemi

Dadichi
08.02.2010., 09:06
Još obveznog gradiva:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=133972
http://www.forum.hr/showthread.php?t=185173

antetg
09.02.2010., 09:05
prijatelju,to se s godinama usavršava i ti bi sad za 5 minuta sve naučio,hehehe........ne ide to tako a i svaka se škola plaća,pa tako i ova,a to ćeš vidit kad pođeš radit sam sebi pa na kraju za 2-3 miseca će ti sve sama fasada reć.......hehehehe čuj gledo na youtubu.......bolje ti je dadni nekome ko to zna napravit....jer moreš imat zajebane posljedice,nemožeš to skužit sa videa.....ima tu caka i caka koje nisu ni oni pokazali.

tripimipi
09.02.2010., 10:42
prijatelju,to se s godinama usavršava i ti bi sad za 5 minuta sve naučio,hehehe........ne ide to tako a i svaka se škola plaća,pa tako i ova,a to ćeš vidit kad pođeš radit sam sebi pa na kraju za 2-3 miseca će ti sve sama fasada reć.......hehehehe čuj gledo na youtubu.......bolje ti je dadni nekome ko to zna napravit....jer moreš imat zajebane posljedice,nemožeš to skužit sa videa.....ima tu caka i caka koje nisu ni oni pokazali.

:rolleyes:

Dragi Ante,

vidim da si ti neki sitni obrtnik koji ovdje na forumu traži da zaradi nešto novaca.
Ljubazno bih te zamolio, ako nemaš neki pametan savjet glede mog pitanja, da se ne javljaš na ovaj forum. Ovaj forum se zove "Sam svoj majstor", stoga tvoje mišljenje u ovom forumu nikako ne stoji!

Budi mi dobar, :) !

Trpimir

tripimipi
09.02.2010., 10:46
Fala lijepa na dodanim linkovima!

... ma tražio sam i ja na tražilicama o fasadama, nešto sam našao, ... ove linkove nisam našao, ... thnx!!! :s

ako se sjetite još nekog linka ... :top:

Dadichi
09.02.2010., 14:29
Mislim da još nisam ubacio i ovo:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=53449

ivanka.b
09.02.2010., 18:52
Pozdrav svima!Trpimire moj savjet ti je da se nedaš obeshrabrit a svu teoriju do proljeća prouči imaš dost vremena ionak je zima.Što se tiče cijena mislim da je u Zagrebu MD Profil na Slavonskoj zakon.Imaju sve za fasadu i mislim da su najjeftiniji.Tako da ti cjena za 8 cm fasade dođe oko 80 kuna.Tu su uračunati svi troškovi jer dođeš kod onog borca za kompjutorom i kažeš koliko kvadrata imaš on ti ispiše predračun kompletnog materijala. Ti možeš kupit il nemoraš.Nije da si ti sve sam zbrajaš pa kad dođeš na kasu šok.Ako ti je ostalo na kraju balade koja vreća ljepila ili mrežica uz predočen račun bez problema zamjene za nešto iz svog asortimana .Sretno!

hasnfefer
09.02.2010., 20:18

... koliko komada tipli?
... dali je oko prozora potrebno dodatno stavljati mrezicu? Pozdrav majstori!!!

Profil zavisi o debljini stiropora
Svako ljepilo za stiropor
Fasader, Bauhaus, Baumax, Kedo, Md profil...
Tiple se stavljaju kada se ljepilo osuši, znači, drugi dan najranije! Nakon toga ih moraš pregletati ljepilom! Stavljaju se na krajeve, i jedna u sredinu!
Oko prozora, i na krajeve se stavlja plastični profil s mrežicom!

Ako ti se negdje pojavi koje rupa zbog lošijeg slaganja stiropora napuni ju PUR pjenom, ali lagano da ti ne izgura ploče! Nabavi si za brušenje stiropora (izgleda kao gleter) i s tim prebrusi rubove ploča ako su ti malo vani, da ti se ne vidi kada staviš mrežicu! Obrati pažnju na postojeće lampe, zvonca, prekidače, rupe za ventilaciju i slično što je na fasadi kuće! Sve moraš izvući van za debljinu stiropora!
Ne radi po ljeti, ni visokim temperaturama, jakom vjetru (ovo je bitno uglavnom samo za završnu žbuku)...
Samo hrabro, mislim da sam rekao sve!
Ljepilo na ploče stavljaš točkasto na 5 mjesta, i pazi da ne dođe u fugu između ploča jer se stvaraju toplinski mostovi...

marion56
10.02.2010., 06:09
Tiple se stavljaju kada se ljepilo osuši, znači, drugi dan najranije! Nakon toga ih moraš pregletati ljepilom! Stavljaju se na krajeve, i jedna u sredinu!

Ako ti se negdje pojavi koje rupa zbog lošijeg slaganja stiropora napuni ju PUR pjenom, ali lagano da ti ne izgura ploče! Nabavi si za brušenje stiropora (izgleda kao gleter) i s tim prebrusi rubove ploča ako su ti malo vani, da ti se ne vidi kada staviš mrežicu! Obrati pažnju na postojeće lampe, zvonca, prekidače, rupe za ventilaciju i slično što je na fasadi kuće! Sve moraš izvući van za debljinu stiropora!
Ne radi po ljeti, ni visokim temperaturama, jakom vjetru (ovo je bitno uglavnom samo za završnu žbuku)...
Ljepilo na ploče stavljaš točkasto na 5 mjesta, i pazi da ne dođe u fugu između ploča jer se stvaraju toplinski mostovi...

lijepo si čovjeku objasnio osnovno, svaka čast, ali zadnja rečenica...:flop:
može i točkasto, old school, ali pravilno je trakasto i točke u sredini

b@y@
10.02.2010., 06:19
Evo možda ovo pomogne:

http://www.youtube.com/watch?v=2Rxub54CCvY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=zXmpSc929oA&feature=related

i naravno završni touch :) :

http://www.youtube.com/watch?v=TPfE4n9RzGs&feature=related

lp

mr X
10.02.2010., 06:20

gezz, hasnfefer, zar ti je tripimipi nešto skrivio da mu daješ toliko krivih savjeta?

tripimipi: imaš novosagrađenu kuću . tiplanje nije potrebno.
neravnine poput onih nastalih tiplanjem se ne zapunjava ljepilom. te fleke ćeš vidjeti čak i ispod završne žbuke!
pur pjena se ne koristi. ona vremenom postaje krta te se širenjem/skupljanjem stiropora, uvjetovano temperaturnim promjenama, mrvi u prašinu te ostaje fuga između ploča. osim toga pur pjena je poput spužve. u predjelima gdje bude vlage nakupi vlagu pa kada smrzne...zna se.
ploče se lijepe obavezno sa ramom okolo. koliko ćeš unutar rame linija ili točaka staviti manje je bitno ali - rama je obavezna!

Lee Champa
10.02.2010., 13:25
u predjelima gdje bude vlage nakupi vlagu pa kada smrzne...zna se.
ploče se lijepe obavezno sa ramom okolo. koliko ćeš unutar rame linija ili točaka staviti manje je bitno ali - rama je obavezna!

Već sam se nekoliko puta prepucavao....ZAŠTO JE RAMA OBAVEZNA

Da malo kombiniram tvoje izjave: u predjelima gdje bude vlage nakupi vlagu pa kada smrzne...zna se i kako će vlaga nestati iz rame, ako bude rama je obavezna

Radit ću točkasto na grubu fasadu:amen:

tripimipi
10.02.2010., 15:24
Sa svim ovim savjetima se osječam ko stari majstor :s :s :s :s :s !!! :)

Zaista ne trebam stavljati tiple?!?!?! Zašto??!, Si ih stavljaju!

btw, kuca nije visoka; prizemlje i potkrovlje, ... neznam 5 - 6 metara.

mislim, drago mi je čuti da ne trebam stavljati tiple!

....

trebam li stavljati kutnu lajsnu na mjesto gdje će ići prozorska klupčica, ... i dali se ispod klupčice nešto posebno radi ili je ok normalni premaz ljepila?!

vidjeh da postoje neke završne lajsne sa mrežicom, na tim lajsnama postoji ljepljivi završetak koji se priljepi na PVC stolariju, ... dali se to nužno koristi ili je dovoljno popuniti spoj sa akrilnim silikonom?!

marion56
10.02.2010., 15:56
Sa svim ovim savjetima se osječam ko stari majstor :s :s :s :s :s !!! :)

....

trebam li stavljati kutnu lajsnu na mjesto gdje će ići prozorska klupčica, ... i dali se ispod klupčice nešto posebno radi ili je ok normalni premaz ljepila?!

vidjeh da postoje neke završne lajsne sa mrežicom, na tim lajsnama postoji ljepljivi završetak koji se priljepi na PVC stolariju, ... dali se to nužno koristi ili je dovoljno popuniti spoj sa akrilnim silikonom?!

tiple se ne stavljaju u pravilu na objekte do 7 m visine.
Cigla ih ionako slabo drži, a ako imaš nešto betona, malo od ploče, malo od nadvoja možeš staviti koju, malor rasporediš ako želiš, ali nije potrebno.

na sve čoškove idu lajsne s mrežicom, a ta mrežica se utapa u ljepilo i povezuje sa ostalom mrežicom.
Misliš ispod klupice? ne, nije potrebno stavljati lajsnu.
Klupice stavljaj prije fasade obavezno.

ovo zadnje te nisam skužio

Dadichi
10.02.2010., 16:00

Ja sam ih stavljao iako sam pročitao da do visine nekih 5-6-7 metara ne trebaju, ali na svim slikama istog proizvođača vidim ugrađene tiple (i na nižim objektima.
Od viška glava ne boli (nije ni neki pretjerani izdatak), osim mogućih problema kod šupljih blokova, gdje tipla ne drži (pri bušenju popucaju pregrade u blok cigli) pa tipla ostane malo starija od stiropora.
Sam biraj hoćeš lijepše ili čvršće. :mig:

Kutna lajsna ne treba ispod klupčice, ljepilo je dovoljno, bolje obrati pozornost na armiranja oko prozora (http://tinypic.com/r/nd2238/6)

tripimipi
10.02.2010., 16:41
Kutna lajsna ne treba ispod klupčice, ljepilo je dovoljno, bolje obrati pozornost na armiranja oko prozora (http://tinypic.com/r/nd2238/6)

to sam shvatio da treba dodatno armirati otvore!, a što znače one crvene točke na tvojoj slici?!

tripimipi
10.02.2010., 16:48
Klupice stavljaj prije fasade obavezno.

Prije?!, Pa jednostavnije je kasnije, ... nije li?!

ovo zadnje te nisam skužio

http://www.youtube.com/watch?v=2Rxub54CCvY pogledaj na 6 min i 50 sec, pa će ti biti jasnije što me zanima.

mr X
10.02.2010., 17:11
Ja sam ih stavljao iako sam pročitao da do visine nekih 5-6-7 metara ne trebaju, ali na svim slikama istog proizvođača vidim ugrađene tiple (i na nižim objektima.
Od viška glava ne boli (nije ni neki pretjerani izdatak), osim mogućih problema kod šupljih blokova, gdje tipla ne drži (pri bušenju popucaju pregrade u blok cigli) pa tipla ostane malo starija od stiropora.
Sam biraj hoćeš lijepše ili čvršće. :mig:

nepravilnim tiplanjem bi doista mogao grubo narušiti izgled fasade, to stoji. samo, neće biti ništa čvršće ako bude tiplao (pogotovo ako bude tiplao sutradan, kako neki ovdje savjetuju, a kada je ljepilo tek napola suho...)
ukoliko ljepilo nebude držalo ploču niti tipla je neće zadržati.
budući da tripimipi želi izolirati novogradnju, znači na čistu podlogu, tiplanje je potpuno nepotreban, nemali izdatak.
također, sumnjam da je novogradnju radio od sitne cigle. najvjerovatnije su u pitanju blokovi a, kako i sam kažeš, kod blokova je tiplanje iz više razloga komplicirana stvar.

marion56
10.02.2010., 17:12

http://www.youtube.com/watch?v=2Rxub54CCvY pogledaj na 6 min i 50 sec, pa će ti biti jasnije što me zanima.

ne, kak češ završiti završni sloj oko klupčica ako stavljaš kasnije, nečeš dva puta navlačiti?

ovo što tebe zanima nisam do sada viđao, al bez toga se može. To je više onak da se proda, kutnik sa samoljepljivom trakom pa ti mogu više novaca uzet, a nepotrebno.

Prijatelju, sve je to lijepo krasno, savjeti, filmići (u kojem ima i grešaka) ali ako nisai nikad ni vidio u živo a kamoli radio, nemoj se upuštati u to jer ima jako puno "fora" i trikova koje se jednostavno nemogu reći ovako, ne da su tajna, već na njih nailaziš prilikom posla, i nečeš ih moći riješiti. Napraviti češ greške i neće ti biti učinkovita ni lijepa koliko bi trebala biti.

Moj savjet je da si nađeš jednoga majstora i s njim radiš, plati ga na dnevnicu i za 10ak dana ste gotovi (kuća normalne veličine)

mr X
10.02.2010., 17:15

možda se čini jednostavnije ali nije ispravno.
ako postavljaš klupčice kasnije onda je klupčica između špaleta, jel. tada postoji velika vjerovatnoća da će kad-tad voda zaći između a ako postaviš klupčicu prije te špaletu postaviš da sjedne par mm na klupčicu onda si tu mogućnost u potpunosti otklonio.

Dadichi
10.02.2010., 17:59
to sam shvatio da treba dodatno armirati otvore!, a što znače one crvene točke na tvojoj slici (http://tinypic.com/view.php?pic=nd2238&s=6)?!

Isto što i plave točke - tiple (samo što su uz prozor doatno pojačali količinu tipli pa su promjenili boju)
Naravno, sve zanemari ako ne budeš tiplao.

Što se tiče klupčica, najkasniji ih rok ugradnje je prije armiranja stiropora.

tripimipi
10.02.2010., 18:01
Moj savjet je da si nađeš jednoga majstora i s njim radiš, plati ga na dnevnicu i za 10ak dana ste gotovi (kuća normalne veličine)

... tak si nekak i ja mislim!!!:)

tripimipi
10.02.2010., 18:06
i naravno završni touch :) :

http://www.youtube.com/watch?v=TPfE4n9RzGs&feature=related

lp

.... hm, neka nova tehnologija :lol:

Dadichi
10.02.2010., 18:10
@tripimipi

Vidim da svako ima svoj način izrade, pa ti onda kupi materijal, složi skelu i pozovi 4 forumaša nek svako napravi jedan zid, a ti nadziri, pa odluči čija je strana najbolja. :lol:
Majstor ti onda ne treba. :top:

tripimipi
10.02.2010., 18:14
@tripimipi

Vidim da svako ima svoj način izrade, pa ti onda kupi materijal, složi skelu i pozovi 4 forumaša nek svako napravi jedan zid, a ti nadziri, pa odluči čija je strana najbolja. :lol:
Majstor ti onda ne treba. :top:

:lol:

zlaja
10.02.2010., 23:14
ajde da se i ja malo umiješam dosta ti je toga objašnjeno samo svaki posao ima svoj redoslijed;

kao prvo ako oko kuće imaš trotoar , tlakovce ili nešto slično prije postavljanja skele, na pod stavi prvo najlon (gradjevinsku foliju)
Jer prilikom radova pada materijal na pod pa je poslije teško to očistit,a ružno je i za vidjet.:flop:
Postaviš skelu
Zatim važna stavka moras kucu pregledat po vertikali da vidis imali puno odstupanja.
Napravi na sljedeći način pola metra od ruba kuce, stavi visak na zadnji red cigle i spusti ga do poda,metrom prekontroliraš rastojanje zida od špaga.

To ti je bitno kad budeš stavljao stiropor da svuda može proći računajući s ljepilom od početka do vrha .
A onda cijelu stranu prekontroliraš na slijedeći način uzmeš špag i po dužini kuće okomito ga postaviš preko špaga od viska (moraš imat dva
viska na oba kraja kuće).

Kada si se uvjerio da svuda može proći stiropor s ljepilom bacaš se na glavni posao.

Ideš u dućan donest kašetu pive:), kad se umoriš da se možeš malo osvježit.

Postavljaš cokl profil obično vide s tiplama svakih 30 cm,ako je zid neravan, iza cokl profila se podlaže razdvojnik,dodatno se može učvrstit i ljepilom.

Stiropor treba biti 70 kPa tlačne čvrstoće,prije je bila oznaka prema gustoći 15 kg/m3
Stiropor postavljaš u zidarski vez (kao i cigla sto ti je zidana)prvi red krećeš s cijelom pločom ,a drugi s polovicom.
Ljepilo nanosi uz rubove ploče te na sredinu. Prilikom nanošenja ljepila (debljina sloja ljepila oko 1-2 cm) obrati pažnju na to da kontaktna
površina s podlogom iznosi min 40%.
Uz rub ploče ljepilo nanosi u obliku neprekidne trake širine oko 5 cm, a u sredini u obliku 3 točke veličine dlana.

pri postavljanju ne stišći stiropor jako rukama, nego kad par komada postaviš,stisni ih aluminijskom letvom.
Kad si postavio onda spojeve stiropora pobrusiš.
E sad ovdje se vode veliki prijepori oko tiplanja većina proizvođača kaže ovako;

"Da li je potrebno pričvršivanje pričvrsnicama termoizolacijskih ploča?

U Hrvatskoj ne postoji definirana granična visina objekta, nakon koje je pričvršćivanje obavezno. Kod podloga od betona, porobetona i
postojećih starih žbuka pričvršćivanje obavezno.
Proizvođač kamene vune zahtjeva pričvršćivanje nakon 20 m visine.
Važno je znati da pričvrsnica štiti ploču od sile vjetra, a kod postavljanja mora uvijek prolaziti kroz ljepilo, da bi imala učinkovitost. Zato je važno
poštivati obaveznu shemu za ljepljenje ploča i potom postavljanja pričvrsnica.
Izbor pričvrsnice valja izvšiti prema podlozi i vrsti ploče, pa njenu dužinu potom izračunati prema obaveznoj dubini sidrenja (koja nije ista za
svaku pričvrsnicu, a kreće se od 2,5 do 5 cm, i duže za specijalne podloge).
Naša preporuka je da se pričvrsnice uvijek postavljaju, a osobito da se koriste u sustavu sa rondelom, kada se postiže homogena izolacija po
cijeloj površini."

Ako ćeš tiplat ljepilo mora bit suho.

Sad si se umorio iz one kašete uzmi pivo i popiij.:)

Dosta si pio idemo dalje:p
Zaštiti prozore folijom
Konstrukcijski detalji:

Postavljanje klupčica;
klupčice su od prozora duže po 4 cm(ako je prozor 140 cm klupčica je 144 i onda ti sa svake strane ostane po 2 cm)
Širina klupčice ;ispod prozora je obicno stavljena jedna plastika koja služi da razdvoji unutarnju i vanjsku klupčicu zbog izolacije, mjeriš od tuda
mora prijeći preko stiropora vani 3,5 cm
Postavljaš je na ljepilo prednji kraj malo podigni kad je guraš da ljepilo ne ode sve do prozora i zavuci je ispod prozora ,spustiš je i prednji kraj
klupčice neka malo pada vani da se voda ne zadržava na klupčici.(tu obično sa strane malo treba ciglu oštemat prije postavljanja ,probaš prvo
na suho,klupčicu nemoj tanju od 3 cm)
Klupčica ispod mora biti zarezana da služi kao okapnica,da ti se kiša ne slijeva niz fasadu,
Na uglovima objekta postavljaš pvc kutnik s mrežicom ,tako postavljaš i na špaletama (kod prozora i vrata).
Pažnju moraš obratit kod rubova prozora i vrata
Kod rubova prozora prije polaganja površinske armature treba položiti dijagonalne armature (min. 20 x 30 cm).
Kod unutarnjeg dijela rubova prozora i vrata položiti dodatne armaturne trake.

spoj prozora i vrata s fasadom rješava se tako da ima za to predvidjeni priključak jedan kraj se lijepi na prozor ili vrata a ostatak ima mrežicu
preko koje se gleta,nakon završetka završnog sloga ima perforacija po kojoj se otkine višak.služi svrsi da ne ulazi voda a i nema pukotina po
rubu između prozora i fasade.

Armiranje fasade izvodiš ovako
pomoću nehrđajuće nazubljene lopatice (10 mm). Mrežicu položiš u svježe ljepilo. Preklapanja mrežica moraju iznositi min. 10 cm. Vrijeme
sušenja prije daljnje obrade min. 7 dana.Možeš nanijeti još jednu ruku i poravnati s velikim gleterom ili leptirom(tako se zove alat)

idemo već ka kraju

Grund ili impregnacija (premaz prije fasade) ravnomjerno nanijeti valjkom po cijeloj površini.
Vrijeme sušenja min. 24 sata.
e ovdje je već nestalo pive (ko zna koja je to već kašeta) ideš po novu, a tamo vidim u kraju i roštilj se sprema

Završni sloj se nanosi metalnim gleterom i zaribava plastičnim gleterom.
pri nanošenju završnog sloja cijela se strana izvodi bez prekida.
Spoj klupčica i prozora silikoniziraš uzmi dobar silikon,očistiš spoj razredjivačom i zapuniš spoj, lagano ga pošpricaj s tekućinom (uzmi od

zene, majke ili cure)za pranje stakla i lagano povuci prstom.
e sad sam i ja žedan može jedna piva.

Naravno ovdje ima još nekih detalja kao istaci ,obrada cokla, izbor materijala(tu moraš bit mudar) na tržištu je mnogo toga,što ne znači da je
skupo i dobro ili jeftino a ne valja,Završnih slojeva imaš more akrilat, silikat ,silikon silikat ,mineralne fasade.zatim granulacija debljina zrna
,zatim boje,pa postojanost boja na UV faktor pa njihova toplinska provodljivost ..
.
Ali uglavnom nadam se da sam pomogao i tebi i drugima,znam da će me neki za ovo popljuvat ,ali nema veze.

ajmo gotov roštilj:D

mr X
11.02.2010., 06:15
sve u svemu, odličan post.

naravno, mora se malo prigovarati:
Naša preporuka je da se pričvrsnice uvijek postavljaju
naravno, oni ih prodaju. nigdje, međutim, nema objašnjenja zašto su potrebne pri manjim objektima.

drugo, daju li i odgovarajući alat ili borere uz iste? za blok bi karat borer bio obavezan (hilti borer koji se koristi bez udaranja prilikom bušenja).
tiplanje se obično izvodi zato jer "svi tiplaju" pa onda dolazi do ovakvih stvari:

http://img7.imageshack.us/img7/3098/dsc03044rr.jpg

ovdje su tiple pregletane ljepilom, kako su to već višlje gore preporučivali, da ne ispadne sama od sebe prije nego što gazda dođe.
prolazio sam onuda i gledao "majstore" kako buše. rekao sam frendu da to ne drži uopće što mi on nije vjerovao. poslije, kad su zločinci otišli kući, frend je izabrao tiplu a ja sam napravio ovo:

video (http://www.youtube.com/watch?v=3NGt9Z_mNHs).

(sve se to dogodilo u zvečevskoj u osijeku, pretprošle godine).

dalje bih se složio sa većinom posta osim "zupčastom" gletaricom. onaj tko je radio mrežu s istom zna koliko je to nepraktično. uz malo grifa može se ravnomjerno nanijeti materijal i običnom gletaricom.
inače, što je malo nedorečeno, nakon što se mrežica utisne gletanje je obavezno. ukoliko netko želi još bolje izravnati može se dodati još jedna ruka.

i da, bez gajbe neide...

tripimipi
11.02.2010., 08:55
Jedna riječ - CAREEEE!!!

Dadichi
11.02.2010., 09:01
ajde da se i ja malo umiješam dosta ti je toga objašnjeno samo svaki posao ima svoj redoslijed;............

Mislim da se Zlajin post može postaviti kao tutorial za izradu termo fasade. :top:
Neka moderatori uvedu top temu sa ovakovim tutorial-ima. :s

tripimipi
11.02.2010., 10:49
Mislim da se Zlajin post može postaviti kao tutorial za izradu termo fasade. :top:
Neka moderatori uvedu top temu sa ovakovim tutorial-ima. :s

Slažem se, :top:, na početku ovog topica svi su me popljuvali što sam otvorio tu temu, ... ok takvih tem ima na drugim mjestima, ... ali ovaj topic je ispao vrlo konstruktivan, sa puuuuuuno dobrih savjeta :)!

Svaka časti svima na svojim savjetima!!!

tripimipi
11.02.2010., 11:26
......... pola metra od ruba kuce, stavi visak na zadnji red cigle i spusti ga do poda,metrom prekontroliraš rastojanje zida od špaga.

To ti je bitno kad budeš stavljao stiropor da svuda može proći računajući s ljepilom od početka do vrha .
A onda cijelu stranu prekontroliraš na slijedeći način uzmeš špag i po dužini kuće okomito ga postaviš preko špaga od viska (moraš imat dva
viska na oba kraja kuće).

da fakat!

......... s tiplama svakih 30 cm,ako je zid neravan, iza cokl profila se podlaže razdvojnik,dodatno se može učvrstit i ljepilom.

kakav je to razdvojnik?! :ne zna:

imam pola metra od zemlje nalijepljenu ljepenku v4 sa kojom sam dodatno zaštitio od vlage sa zemlje, kako se stiropor lijepi na ljepenku, ... negdje sam pronašao informaciju da je dovoljno malo zagrijati ljepenku i na nju utisnuti stiropor, ... jel to ok?!

na taj dio (cokl) ide neki drugi stiropor ili je ok običan koji ide i na ostali dio?!

taj dio (cokl) se oblaže sa stiroporom nako što smo nalijepili ostali dio kuce?!

zlaja
13.02.2010., 18:21
ovako izgleda taj razdjelnik znaci imas komade koje podbacješ iza i kroz njih zavidavas
a poslije ću ti objasnit kako postavljas stirodur
http://i45.tinypic.com/2l9o18h.jpg

kanjar
13.02.2010., 18:21
na sockl se ne lijepi stiropor nego stirodur i to ljepilom (može Mapei) za ljepljenje stirodura na bitumenske proizvode eventualne improvizacije nisu trajne i može ti sve početi dilatirati

mr X
13.02.2010., 21:01
imam pola metra od zemlje nalijepljenu ljepenku v4 sa kojom sam dodatno zaštitio od vlage sa zemlje, kako se stiropor lijepi na ljepenku, ... negdje sam pronašao informaciju da je dovoljno malo zagrijati ljepenku i na nju utisnuti stiropor, ... jel to ok?!

na taj dio (cokl) ide neki drugi stiropor ili je ok običan koji ide i na ostali dio?!

taj dio (cokl) se oblaže sa stiroporom nako što smo nalijepili ostali dio kuce?!

ne, neće biti dobro ako samo zagriješ ljepenku :)
na taj dio se postavlja posebna vrsta izolacije xps (ekstrudirani polistirol).
http://www.plasticsportal.net/wa/plasticsEU~de_DE/function/conversions:/publish/common/images/news_images/2008/08_470_medium_.jpg
kao što vidiš ta vrsta izolacije se lijepi posebnim ljepilima na bazi bitumena, najčešće dvokomponentim.
http://www.bausep.de/images/product_images/info_images/image_003026001004_1.jpg
lik na slici je nanio ljepilo zupčastom gletaricom što ja ne preporučujem. to funkcionira jedino na potpuno ravnoj podlozi. ljepilo je i tu sasvim u redu nanijeti jednako kao i inače: rama + par linija ili točaka unutar rame.

da li ćeš cokl izolirati prije ili zajedno sa fasadom ovisi o tome da li je cokl uvučen ili ravan sa fasadom.
budući si na početku pitao za profile predpostavljam da će cokl biti malo uvučen. tada to slobodno možeš raditi posljednje.

zlaja
14.02.2010., 01:01
http://i46.tinypic.com/v7t5hi.jpg

tvoj slučaj vjerojatno će biti ovakav imaš ovdje presjek vjerujem da će biti jasno,ali da napomenem;
cokl možeš radit i poslije
ovo pod brojem 1 ekstrudirani polistirol isti materijal samo druga metoda proizvodnje, njega ćeš nalijepit kao i ostali stiropor.
Već mrX reče nemoj onako kako je prikazano na slici ,za ljepljenje obično svaki proizvođač ima neko svoje ljepilo za ljepit na ljepenku.
kad si naljepio ploču čekaš dok se osuši ljepilo,te pregletaš cijeli cokl uz ulaganje mrežice, i tek tad zabušiš tiplu,te ponovno gletaš još

jednom i ponovno ulažeš mrežicu.
zatim ide grund i kulir
ovo zaokruženo tu se stavlja elastična traka(opet svaki proizvođač ima svoj naziv trudit ću se da nikog ne reklamiram)
trotoar oko kuće odvoji od kuće(možeš stavit i običan terpapir samo da nije spojen beton ili sto već s kulirom) i neka pada od kuće da voda

odlazi od zidova.

tripimipi
14.02.2010., 11:58
Zadužili ste me!!! :)

Mislim da mi je sad sve jasno, ... ... na proljeće ću se dati na posao, ... u to sam siguran, ... uzet ću si još ednog radnika, platit ću po satu, pivu mu neću odbijati od love, ... i to je to!

Sigurno ću Vam se još javiti sa nekim pitanjima!

:s

hasnfefer
14.02.2010., 14:24
lijepo si čovjeku objasnio osnovno, svaka čast, ali zadnja rečenica...:flop:
može i točkasto, old school, ali pravilno je trakasto i točke u sredini

Prvi glas! Nisam imao pojma!

gezz, hasnfefer, zar ti je tripimipi nešto skrivio da mu daješ toliko krivih savjeta?

tripimipi: imaš novosagrađenu kuću . tiplanje nije potrebno.
neravnine poput onih nastalih tiplanjem se ne zapunjava ljepilom. te fleke ćeš vidjeti čak i ispod završne žbuke!
pur pjena se ne koristi. ona vremenom postaje krta te se širenjem/skupljanjem stiropora, uvjetovano temperaturnim promjenama, mrvi u prašinu te ostaje fuga između ploča. osim toga pur pjena je poput spužve. u predjelima gdje bude vlage nakupi vlagu pa kada smrzne...zna se.

Ja sam sam sebi radio, sve stoji još uvijek, a "iskustvo" sam skupljao gledanjem drugih kako rade! Zato sam i koristio i pur pjenu, i obavezno tiplao... Smnatram da je bolje staviti PUR pjenu nego ostaviti rupu:ne zna:
A kako vlaga dođe do pur pjene, ako smo ju pregletali, ako smo stavili završnu žbuku, koja odbija vodu...?

el Torro
14.02.2010., 19:23
Kako reagira stiropor fasada na zidu koji nije kvalitetno izoliran prema temeljima / coklu ? Ukoliko nije postavljena kvalitetna ljepenka, nego samo ter papir ?
Ljepiti stirodur direktno na cokl - beton bez ljepenke ? Da ili ne ?

mr X
14.02.2010., 21:03
Prvi glas! Nisam imao pojma!

Ja sam sam sebi radio, sve stoji još uvijek, a "iskustvo" sam skupljao gledanjem drugih kako rade! Zato sam i koristio i pur pjenu, i obavezno tiplao... Smnatram da je bolje staviti PUR pjenu nego ostaviti rupu:ne zna:
A kako vlaga dođe do pur pjene, ako smo ju pregletali, ako smo stavili završnu žbuku, koja odbija vodu...?

napisao sam već gore: pur pjena nakon određenog vremena postaje krta i mrvi se u prašinu. stiropor pod utjecajem zagrijavanja i hlađenja se širi i skuplja te smrvi pjenu a u nastaloj praznini se skuplja kondenzacija. dalje možeš pretpostaviti i sam: efekat je tek neznatno bolji nego da si fugu ostavio praznu. naravno ovo ovisi o veličini fuge no čisto sumnjam da si u 2-3 mm fugu trpao pjenu...ili se varam?

opet, u dijelovima fasade koji su niže tlu vlaga će bez problema doći do pur pjene. završna žbuka je porozna. istina, završna žbuka ne upija vodu u sebe samu ali je u dovoljnoj mjeri propušta da bi pur pjena bila na potpuno pogrešnom mjestu.

i da, potpuno ti vjerujem da si gledao kako drugi rade. "majstora" svugdje ima na pretek.
pogledaj samo gdje su ovi nesretnici našpricali pjenu:
http://img246.imageshack.us/img246/1482/imag0472.jpg
iznad samog tla...princip: drži bure vodu...

što se tiče točkastog ljepljenja ploča puno je o tome pisano ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=125536&highlight=lo%9Aa+demit+fasada).
možda bih samo trebao dodati da je već prošle godine počela otpadati žbuka u dnevnom boravku u visini cca 60 cm...s vanjske strane se radi o zabatu, najvišljem zidu kuće samim time i količina kondenzacije najveća pa je došlo do čega je moralo doći...

zlaja
14.02.2010., 21:37
što se tiče točkastog ljepljenja ploča puno je o tome pisano ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=125536&highlight=lo%9Aa+demit+fasada).

aaaaa ovo nisam ni vidio do sad, primjer je kako ne treba radit.
rekao bi kako je to počelo sa eps fasadama u Hrvatskoj, ali neću jer će me (kvazi fasaderi )popljuvat.

marion56
15.02.2010., 11:25
napisao sam već gore: pur pjena nakon određenog vremena postaje krta i mrvi se u prašinu. stiropor pod utjecajem zagrijavanja i hlađenja se širi i skuplja te smrvi pjenu a u nastaloj praznini se skuplja kondenzacija. dalje možeš pretpostaviti i sam: efekat je tek neznatno bolji nego da si fugu ostavio praznu. naravno ovo ovisi o veličini fuge no čisto sumnjam da si u 2-3 mm fugu trpao pjenu...ili se varam?

opet, u dijelovima fasade koji su niže tlu vlaga će bez problema doći do pur pjene. završna žbuka je porozna. istina, završna žbuka ne upija vodu u sebe samu ali je u dovoljnoj mjeri propušta da bi pur pjena bila na potpuno pogrešnom mjestu.

Daj mi objasni ovo boldano. Skupljanje i širenje stiropora? Daj mi neki službeni, stručni link, dokaz, sliku, filmić, bilo šta da potkrijepiš ovu tvrdnju. Za ovo još nisam nikad čuo.

Pur pjena se stavlja ako baš ostanu velike rupe, al to se pravim majstorima neće desiti. Istina, ona će se osušiti nakon nekolko godina i početi trusiti, ali daleko od toga da je tako problematična kako ju ti prikazuješ.

antetg
15.02.2010., 13:53
veće rupe je najbolje popuniti stiroporom(komadima)režeš ga pod kutom i uguraš u rupu i opet osječeš sa zidom,pjena nije loša ali ako ima stiropora bolje je njime zapunit. A što se tiče stiropora i njegovog "rada skupljanja i širenja" to doista jest tako. Po pravilu stiropor od datuma proizvodnje treba da odleži NAJMANJE POLA GODINE,ali u tvorničkim velikim platama,pa tek onda ići na tržište,ali to je rijetkost.Zato stiropor "radi"na zidu.

tripimipi
15.02.2010., 14:47
možda bih samo trebao dodati da je već prošle godine počela otpadati žbuka u dnevnom boravku u visini cca 60 cm...s vanjske strane se radi o zabatu, najvišljem zidu kuće samim time i količina kondenzacije najveća pa je došlo do čega je moralo doći...

http://img66.imageshack.us/img66/1364/plinskivod6we.jpg
vidim ovdje da majstor nije uopće "sakrio cijev u fasadu", ... pretpostavljam da je morao, ... ili ne? kako se to radi :ne zna: ... ja bih tu rupu iznad cijevi poravnao sa stiroporom, da se dobije ravnina sa ostalim stiroporom, ... jel to ok?!

http://img66.imageshack.us/img66/919...rmarica9ku.jpg
obzirom da i ja imam plinsku kutiju na kući, kako je to najbolje napraviti, ... da stavim oko kutije 1 cm stiropora kao neka diletacija , ... ili nešto drugo?!

mr X
15.02.2010., 17:50
Daj mi objasni ovo boldano. Skupljanje i širenje stiropora? Daj mi neki službeni, stručni link, dokaz, sliku, filmić, bilo šta da potkrijepiš ovu tvrdnju. Za ovo još nisam nikad čuo.

Pur pjena se stavlja ako baš ostanu velike rupe, al to se pravim majstorima neće desiti. Istina, ona će se osušiti nakon nekolko godina i početi trusiti, ali daleko od toga da je tako problematična kako ju ti prikazuješ.

nikada nisi čuo da se materijali šire i skupljaju prilikom zagrijavanja tj. hlađenja?!? nevjerujem. kako i svi ostali materijali tako je i sa fasadom.
iako sam stiropor više tendira skupljanju tijekom vremena ispravno postavljena ploča na zidu doista se skuplja i širi zajedno sa ljepilom. elastičnost da bi pratila ta pomjeranja pur pjena jednostavno nema. nije joj to niti namjena, uostalom.
kada se osuši i, kako sam kažeš, počne trusiti onda nastaju praznine. pa čemu onda, pobogu, stavljati nešto u fugu ako znaš da to nije trajno rješenje?
dalje kažeš kako: "Pur pjena se stavlja ako baš ostanu velike rupe". 'alo, ima li pjena jednaka termoizolaciona svojstva kao i stiropor? koliko će dugo trebati da se to mjesto poznaje na fasadi? da li će to ubrzo (pod određenim okolnostima) biti i neželjeni hladni most?
možda ti pjenu nesmatraš toliko problematičnom kao ja ali ja je sigurno neću nikome preporučiti. btw, ovdje gdje ja radim, gdje su standardi malo više postavljeni i gdje se na fasadu daje garancija od 10 god. pur pjena je zabranjena. s razlogom.

rekao je antetg: nema boljeg rješenja nego nasjeći kajle stiropora i natiskati u fuge. ja osobno siječem kajle od žilavijeg xps-a kojega tada doista duboko mogu utisnuti u fugu. nastojat ću postaviti sliku sutra.

mr X
15.02.2010., 18:00
http://img66.imageshack.us/img66/1364/plinskivod6we.jpg
vidim ovdje da majstor nije uopće "sakrio cijev u fasadu", ... pretpostavljam da je morao, ... ili ne? kako se to radi :ne zna: ... ja bih tu rupu iznad cijevi poravnao sa stiroporom, da se dobije ravnina sa ostalim stiroporom, ... jel to ok?!

http://img66.imageshack.us/img66/919...rmarica9ku.jpg
obzirom da i ja imam plinsku kutiju na kući, kako je to najbolje napraviti, ... da stavim oko kutije 1 cm stiropora kao neka diletacija , ... ili nešto drugo?!

pa sad, što se tiče plinske cijevi, neznam što bih rekao...ukoliko sam dobro informiran plinski vod se nebi smio "sakriti" jer mora biti vidljiv (ispravite me ako griješim). majstor je cijevi mogao lijepo "obići" sa stražnje strane nešto tanjim stiroporom ili nešto slično. uglavnom, ovo kako je napravljeno je - sramota.

oko plinskog ormarića izoliraj normalno. slobodno nasloni stiropor na ormarić ali kada budeš postavljao mrežu nastoj žlicom usjeći solidan "švedski rez" (okreneš žlicu kao da nožem želiš prorezati rez između materijala i sandučića. neka bude rez širok barem 2-3mm) te kada se materijal osuši povuci silikon okolo.

tripimipi
15.02.2010., 19:09
pa sad, što se tiče plinske cijevi, neznam što bih rekao...ukoliko sam dobro informiran plinski vod se nebi smio "sakriti" jer mora biti vidljiv (ispravite me ako griješim).

da, to je istina, plinske cievi bi morale biti dostupne i vidljive, ... al eto, ljepše je kad se ne vidi!:mig:

Dadichi
15.02.2010., 19:40
...ukoliko sam dobro informiran plinski vod se nebi smio "sakriti" jer mora biti vidljiv (ispravite me ako griješim)...

da, to je istina, plinske cievi bi morale biti dostupne i vidljive, ... al eto, ljepše je kad se ne vidi!:mig:

Plinske cijevi ne smiju biti podžbukne (recimo kao u Italiji) pa tako ne smiju biti ni ispod fasade, jer se ne vidi oksidacija (hrđanje) i više se ne mogu zaštičivati (bojati) u budućnosti.
Plinara ne dopušta priključenje dok se ne oboja (prefarba) cjev/instalacija, a kako bi tek reagirali da vide (zapravo ne vide :D ) ovo (http://img66.imageshack.us/img66/1364/plinskivod6we.jpg).

madison
15.02.2010., 19:41
Lijep pozdrav svima,evo da se i ja uključim u temu,ne znam da li je itko ovdje upoznat s ovom metodom rada:
http://www.tkk.si/default.asp?id=3808
i još jedan možda i bolji
http://www.youtube.com/watch?v=2K1iTti2L_E

dva prijatelja su mi već napravila fasade na ovaj način i ja ću sebi također tamo na proljeće,pa evo ako nekome pomogne....sve ostale faze izvedbe su jednake kao i kod rada s klasičnim ljepilom osim samog ljepljenja.Ovdje se ono izvodi specijalnom nisko ekspandirajućom PU pjenom.Moram reći po iskustvu obojice prijatelja da je brže,jednostavnije i jeftinije...meni se sviđa.:top:

Dadichi
15.02.2010., 19:55
...dva prijatelja su mi već napravila fasade na ovaj način i ja ću sebi također tamo na proljeće,pa evo ako nekome pomogne....sve ostale faze izvedbe su jednake kao i kod rada s klasičnim ljepilom osim samog ljepljenja.Ovdje se ono izvodi specijalnom nisko ekspandirajućom PU pjenom.Moram reći po iskustvu obojice prijatelja da je brže,jednostavnije i jeftinije...meni se sviđa.:top:

Koliko su plačali jednu bocu?
Kolko m2 stiropora su ljepili sa jednom bocom?
Jel taj proizvod ima kakav certifikat, t.j. podatke o čvrstoči prijanjanja ili nešto slično?

madison
15.02.2010., 20:11
Ovo pakovanje od 750ml od Henkela ct84 košta nekih 75kn i "pokrije" oko
6-8m2 fasade,a isto takvo pakiranje od slovenskog tkk košta oko 50kn i pokrije(prema njihovim podacima iz filmića) cca.10-12m2,iako su mi frendovi rekli da je optimalno nekih 8m2 po pakiranju. Radi se o poznatim i renomiranim firmama za koje smo svi vjerujem čuli i koje su već dugo na tržištu pa mi je malo čudno ono što Mr.X priča...ne vjerujem da bi oni ovo izbacili na tržište da je tako loše i problematično?!:rolleyes:

madison
15.02.2010., 20:13
evo teh. podaci za http://www.henkel.hr/cps/rde/xchg/henkel_hrc/hs.xsl/ceresit-ct-84-3504.htmhenkel ct84:

Dadichi
15.02.2010., 20:16
Pa mora biti negdje tablica "sile prijanjanja" klasičnog ljepila i "ove pjene".
Nakon takve usporedbe bi puno više znali.

P.S.
Dok sam pisao ovaj post ti si baš poslao svoj link tako da ga nisam odmah vidio.

madison
15.02.2010., 20:28
http://www.henkel.hr/cps/rde/xchg/henkel_hrc/hs.xsl/ceresit-ct-84-3504.htm
evo ovaj link bi sad trebao raditi,tu na dnu ima i tehnički list i brošura pa koga zanima....

mr X
15.02.2010., 20:32
6-8m2 fasade,a isto takvo pakiranje od slovenskog tkk košta oko 50kn i pokrije(prema njihovim podacima iz filmića) cca.10-12m2,iako su mi frendovi rekli da je optimalno nekih 8m2 po pakiranju. Radi se o poznatim i renomiranim firmama za koje smo svi vjerujem čuli i koje su već dugo na tržištu pa mi je malo čudno ono što Mr.X priča...ne vjerujem da bi oni ovo izbacili na tržište da je tako loše i problematično?!:rolleyes:

budući se neradi o istom proizvodu nije nimalo čudno.
ja sam još 2000.g radio sa ljepilom koje dolazi u bocama kao pur pjena. ja, doduše, nisam lijepio stiropor na fasadu nego meku kamenu vunu presvučenu bijelim pletivom (vrlo atraktivno) na stropove podruma u nekih 16 kuća. no to ovdje nije bitno. bitna je činjenica da se radilo o ljepilu dok ja pod pur pjenu podrazumijevam onu pjenu koju se koristi za zapunjavanje praznina oko štokova. razlika nebo i zemlja.
svejedno, čak i tim ljepilom koje sam koristio ili ljepilom koje su koristili tvoji frendovi se ploče lijepe na zid a ne zapunjavaju fuge, ne?

tripimipi
15.02.2010., 20:40
Kolko m2 stiropora su ljepili sa jednom bocom?

kaže u Ceresit filmu da je jedna boca dovoljna za 6m2!

mr X
15.02.2010., 20:42
ajoooj, sad sam pogledao video...geez, jel to sa teleshop-a reklama?

:facepalm:

madison
15.02.2010., 21:36
ma nije bitno jel sa teleshopa ili ne,bitno je da je na tržištu i da se radi o ozbiljnim firmama koje sebi ne bi dopustile milijunske odštete zbog pjene koja se "osipa" ili upija vlagu....mislim da je ovo ok i da drži možda i bolje nego ljepilo.frend je probao skinuti jednu tako zaljepljenu ploču(skeptičan:confused:)ma nema šanse,doslovno ju je iscijepao na komadiće u namjeri da je odvoji od zida....
i još jedna ne manje bitna stvar je da popunjavanjem tzv. fuga u stiroporu ovom pjenom nema termo mostova,a pjena je također termo izolator(bolji od stiropora) tako da se dobije još cca.1cm izolacije,što sa klasičnim cementnim ljepilom nije slučaj.LP.

mr X
16.02.2010., 06:15
ma nije bitno jel sa teleshopa ili ne,bitno je da je na tržištu i da se radi o ozbiljnim firmama koje sebi ne bi dopustile milijunske odštete zbog pjene koja se "osipa" ili upija vlagu....mislim da je ovo ok i da drži možda i bolje nego ljepilo.frend je probao skinuti jednu tako zaljepljenu ploču(skeptičan:confused:)ma nema šanse,doslovno ju je iscijepao na komadiće u namjeri da je odvoji od zida....
i još jedna ne manje bitna stvar je da popunjavanjem tzv. fuga u stiroporu ovom pjenom nema termo mostova,a pjena je također termo izolator(bolji od stiropora) tako da se dobije još cca.1cm izolacije,što sa klasičnim cementnim ljepilom nije slučaj.LP.

ajde ovako:
1. pjena za koju ja tvrdim da se osipa i upija vlagu nije ova iz filma. po drugi puta to govorim, nadam se da ćeš ovaj puta primjetiti.
2. nikakvu odštetu ti od njih nećeš uspjeti izmusti jer će razlog neuspjehu biti uvijek tvoja "nestručna primjena". takvu pjenu vani, recimo, već duže vrijeme prodaje "hornbach" vodeća trgovina DIY materijalima s ciljanom klijentelom DIY majstora. ozbiljne firme nerade sa pjenom.
3. drži možda bolje nego ljepilo...objasni. imaš iskustva sa oba materijala? provjereno na duže vrijeme? isprobano na svim podlogama?
4. pjena je termoizolator i k tome još bolji od stiropora...how yes no

ta pjena je, da nastavim kako sam i započeo, nešto poput "super krečka": savršena stvar koju se manje troši, super drži, sve čisto, etc etc ali je niti jedna ozbiljna firma ne koristi. zašto?
za neki mali SSM poslić u redu ali svoju kuću nikada s time nebih radio. ne samo iz konzervativnih razloga...

marion56
16.02.2010., 08:39
nikada nisi čuo da se materijali šire i skupljaju prilikom zagrijavanja tj. hlađenja?!? nevjerujem.

opet krive informacije.....daj link, text nekog proizvođača, stručnjaka, flimić da me uvjeriš u ovo jer ti ovo ne drži vodu.stiropor se ne skuplja niti širi od vremenskih utjecaja, da se to događa sve bi popucalo, bilo bi crtas po cijeloj fasadi.

marion56
16.02.2010., 08:50
ta pjena je, da nastavim kako sam i započeo, nešto poput "super krečka": savršena stvar koju se manje troši, super drži, sve čisto, etc etc ali je niti jedna ozbiljna firma ne koristi. zašto?
za neki mali SSM poslić u redu ali svoju kuću nikada s time nebih radio. ne samo iz konzervativnih razloga...

jesi kad radio možda s tom pjenom? daj mi reci jesu "zidovi" (ploče nakon ljepljenja) neravni, budući da pjena bubri, a nikad ravnomjerno, pa može doći do neravnina i zahebancija prilokm izvođenja?

Dadichi
16.02.2010., 09:39
Usporedio sam tlačnu čvrstoću samoborkinog ljepila za stiropor (Samoterm (http://www.samoborka.hr/view.asp?p=34&c=36)) i henkelove pjene za ljepljenje stiropora (Ceresit CT84 (http://www.henkel.hr/cps/rde/xchg/henkel_hrc/hs.xsl/ceresit-ct-84-3504.htm)).

Samoterm:
tlačna čvrstoća > 10 N/mm2
potrošnja za ljepljenje 4-6 kg/m2

Ceresit CT84:
prijanjanje na beton > 0,3 MPa
prijanjanje na EPS ploče > 0,1 MPa
potrošnja - boca (750ml) cca 6m2

Da napomenem: 1 N/mm2 = 1 MPa

Iz toga bi ispalo da ljepilo 10 puta jače prijanja na EPS, a oko 3 puta jače na beton.
Ako su ovi podaci točni (za Samoterm ne piše razlika posebno za EPS, a posebno za beton), onda ova pjena nije dobro rješenje (gledajući čvrstoću prijanjanja)

antetg
16.02.2010., 10:38
ja samo znam da firme koje su u svijetu napoznatije po fasadama BAUMIT,ROFIX,QUARTZOLITH,STO nemaju nikakvi pjena za ljepljenje,a ove firme što proizvode svašta drugo pa ovo im je usput oće nabrzinu da zarade lovu. Ali svaka pjena je EKSPANDIRAJUĆA a ljepilo NE. I još nešto,ono "jeftinije" je uvijek najskuplje.

Dadichi
16.02.2010., 12:00
Usporedio sam tlačnu čvrstoću samoborkinog ljepila za stiropor (Samoterm (http://www.samoborka.hr/view.asp?p=34&c=36)) i henkelove pjene za ljepljenje stiropora (Ceresit CT84 (http://www.henkel.hr/cps/rde/xchg/henkel_hrc/hs.xsl/ceresit-ct-84-3504.htm)).

Samoterm:
tlačna čvrstoća > 10 N/mm2
potrošnja za ljepljenje 4-6 kg/m2

Ceresit CT84:
prijanjanje na beton > 0,3 MPa
prijanjanje na EPS ploče > 0,1 MPa
potrošnja - boca (750ml) cca 6m2

Da napomenem: 1 N/mm2 = 1 MPa

Iz toga bi ispalo da ljepilo 10 puta jače prijanja na EPS, a oko 3 puta jače na beton.
Ako su ovi podaci točni (za Samoterm ne piše razlika posebno za EPS, a posebno za beton), onda ova pjena nije dobro rješenje (gledajući čvrstoću prijanjanja)

Sad tek vidim da sam se preračuno :bonk: a više ne mogu editirati post.
Ono podvučeno je krivo!
Ispada da ljepilo 100 puta jače prijanja na EPS (10 N/mm2 vs 0.1 MPa), a oko 30-ak puta jače na betonu (10 N/mm2 vs 0.3 MPa)
Ne mogu vjerovati da bi razlika bila tolika, ali samo se držim podataka sa stranica proizvođača. :ne zna:

mr X
16.02.2010., 17:23
opet krive informacije.....daj link, text nekog proizvođača, stručnjaka, flimić da me uvjeriš u ovo jer ti ovo ne drži vodu.stiropor se ne skuplja niti širi od vremenskih utjecaja, da se to događa sve bi popucalo, bilo bi crtas po cijeloj fasadi.

nisu krive informacije.
kažem, stiropor sam po sebi tendira ka skupljanju no ljepilo (iza i ispred) to nedozvoljava.
ljepilo kojime je postavljena mreža se, zajedno sa vanjskom žbukom, itekako širi i skuplja a budući je zaljepljeno na stiropor vuče ga sa sobom.
u jednome si u pravu: da, to u nekim slučajevima stvara crte po fasadi. ovdje u švicarskoj to zovu "madrac efekat" koji je poznat i priznat među proizvođačima i stručnjacima. da li se o tome može naći neki link ili nekakva literatura sumnjam jer to su nedostaci propisanog fasadnog sistema što proizvođači naravno nastoje sakriti kao zmija noge. o tome i kako to izbjeći, međutim, itekako raspravljamo na kursevima...
imam u blizini fasadu koju sam garantirano perfektno uradio. cijela zgrada je rađena sa dvostrukom mrežom a poznaju se gotovo sve ploče. u subotu moram ionako proći onuda pa ukoliko budem imao povoljne svjetlosne uvjete pokušat ću to slikati.
da je na toj fasadi u kojem slučaju neka od fuga bila ispunjena pur pjenom tamo bi sada zjapila gadna pukotina jer bi se krto ljepilo i završna žbuka smrvili.
inače, te crte koje nastaju nisu pukotine. to više izgleda kao nekakvo ulegnuće širine oko 1 cm i možda tek 1mm duboko ali kada svjetlost padne na fasadu pod određenim kutem izgleda doista gadno.

Komar22
16.02.2010., 17:51
Ja sam prošle godine s jednim svojim radnikom(malarom) poljepil cijelu kuću sa stiroporom i to mi je bilo prvi put da lijepim stiropor na kuću i uspjelo je sve

mr X
16.02.2010., 18:27
jesi kad radio možda s tom pjenom? daj mi reci jesu "zidovi" (ploče nakon ljepljenja) neravni, budući da pjena bubri, a nikad ravnomjerno, pa može doći do neravnina i zahebancija prilokm izvođenja?

nisam radio sa baš tom pjenom koja se spominje u ovom threadu nego nekom drugom kojoj više doista nepamtim ime...
ja sam ljepio ovakve (http://www.isover.ch/jahia/webdav/site/isover/shared/produits2010/pro_isoswiss_de.jpg) ploče na stropove podruma.
budući je trebalo ploče pritiskati na strop a sama izolaciona ploča je dosta mekana bilo je teško postići nekakvu ravninu.
inače, ta pjena bubri samo kratko vrijeme nakon što je izišla iz boce, poslije ne.
neznam zašto ali trgovački putnik koji nam je donio i predstavio pjenu rekao je da bi nakon što smo našpricali pjenu po ploči trebali pjenu još i poškropiti vodom (?!) nakon što smo u početku neke poškropili a neke ne te nismo primjetili nikakvu razliku nastavili smo bez škropljenja :)
s te strane što se tiče bubrenja nema problema.
problemi su nastajali na drugim mjestima: ta pjena se jako neslaže sa prašinom. ukoliko je podloga imalo prašnjava pjena ne drži. čisto za usporedbu - normalno građevinsko ljepilo sa prašinom u tolikoj mjeri nebi imalo nikakvih problema.
pjenu treba dobro pritisnuti. tamo gdje je bilo neravnina od šalovanja i gdje jednu ploču nije bilo moguće jednako pritisnuti cijelom površinom bilo je problema.
jednom pritisnuta pjena se brzo skrutne te ukoliko si morao neku ploču iz nekog razloga skinuti onda je potrebno pjenu skinuti sa ploče i nanijeti pjenu ponovo. nimalo ugodno na onim pločama koje smo ljepili.
pjena na zraku vrlo brzo dobije koru. ako se stvorila kora - pjena više ne drži...

moje je mišljenje da toj pjeni nije mjesto gdje se nešto ozbiljno radi.
niti bih svoju kuću time radio niti bih je drugome preporučio. a i inače sumnjam da može biti dostojna zamjena pravom ljepilu.

pjenu ja vidim kao rješenje na potpuno ravnim podlogama poput zidova od fermacell (http://212.18.11.102/images/non_lang/product_large/deu/tb_bauplatte.jpg) ploča, verotec (http://www.stoverotec.de/ve/22790_DE-Fassade-StoVerotec_Complete_-_Au%dfenwandsystem_im_Holzbau.htm) ploča, stijenama od rigipsa, iverica i sl.

zlaja
16.02.2010., 23:05
mrX vidim ja da ovdje postoje neki otpori
onu običnu pur pjenu ni blizu gradilišta( o njoj si već sve rekao)ako se radi stiropor fasada
o ovoj pjeni novoj za ljepljenje stiropora ne bih ni komentirao, niti uzimao to za ozbiljno,ali dobro je da razgovaramo.
Postoje neke pjene koje imaju i bolja svojstva nego eps ,ali dok to dođe u svakodnevnu upotrebu tad će ameri naseliti Mars.
Radi se o pjenama kojima je izolirano gorivo u shatlovima NASA-e.

a vidim razvila se teorija o skupljanju i širenju stiropora istina je da se stiropor skuplja i širi.
zbog čega misle da je stiropor stabilan materijal i nema odstupanja?

a ako već pričamo ajmo pričat i o označavanju i nekim normativima
HR EN 13163
EPS- skraćena oznaka za ekspandirani polistiren
EN 13163-broj europskog standarda za toplinsko izolacijski proizvod od eps-a
Ti-deklarirani razred odstupanja za debljinu
Li-deklarirani razred odstupanja za dužinu
Wi-deklarirani razred odstupanja za širinu
SI-deklarirani razred odstupanja za pravokutnost
Pi-deklarirani razred odstupanja za ravnost
DS(N)-deklarirani razred odstupanja za dimenzionalnu stabilnost
BS-deklarirani stupanj čvrstoće na savijanje
CS(10\Y) deklarirana tlačna čvrstoća kod 10% deformacije
SD- deklarirani razred dinamične krutosti
CP-deklarirani razred stlačivosti
TR-deklarirani stupanj zatezne čvrstoće pravokutno na površinu

jeste li vidjeli ikad sve ove oznake na pakiranju eps-a?
negdje prije u postovima, mislim da je bilo priče o termo žbuci i stiroporu ,pa sam spomenuo ove crte(nisu pukotine nego baš onako ružno
za vidjet) na fasadi rađenoj od eps-a gdje me antetg pokušao uvjeriti da je to loše napravljeno, a radila je slovenska firma prije rata.

A nedavno je na nekom programu bila emisija o švedskim željeznicama(kakve sad ovo veze ima pitat će se mnogi),naime oni tračnice polažu
na materijal kao stiropor,te je bilo govora o skupljnju i širenju tog stiropora.
i još nešto pa ne mislite valjda da će proizvođač stavit oznaku da dolazi do dimenzionalnih promjena pri temperaturama.

To bi bila ant ireklama za njih same, i zbilja mislim da stiropor skriva još mana,ali s vremenom ćemo saznati.

marion56
17.02.2010., 06:58
mrX vidim ja da ovdje postoje neki otpori
onu običnu pur pjenu ni blizu gradilišta( o njoj si već sve rekao)ako se radi stiropor fasada
o ovoj pjeni novoj za ljepljenje stiropora ne bih ni komentirao, niti uzimao to za ozbiljno,ali dobro je da razgovaramo.
Postoje neke pjene koje imaju i bolja svojstva nego eps ,ali dok to dođe u svakodnevnu upotrebu tad će ameri naseliti Mars.
Radi se o pjenama kojima je izolirano gorivo u shatlovima NASA-e.

a vidim razvila se teorija o skupljanju i širenju stiropora istina je da se stiropor skuplja i širi.
zbog čega misle da je stiropor stabilan materijal i nema odstupanja?

a ako već pričamo ajmo pričat i o označavanju i nekim normativima
HR EN 13163
EPS- skraćena oznaka za ekspandirani polistiren
EN 13163-broj europskog standarda za toplinsko izolacijski proizvod od eps-a
Ti-deklarirani razred odstupanja za debljinu
Li-deklarirani razred odstupanja za dužinu
Wi-deklarirani razred odstupanja za širinu
SI-deklarirani razred odstupanja za pravokutnost
Pi-deklarirani razred odstupanja za ravnost
DS(N)-deklarirani razred odstupanja za dimenzionalnu stabilnost
BS-deklarirani stupanj čvrstoće na savijanje
CS(10\Y) deklarirana tlačna čvrstoća kod 10% deformacije
SD- deklarirani razred dinamične krutosti
CP-deklarirani razred stlačivosti
TR-deklarirani stupanj zatezne čvrstoće pravokutno na površinu

jeste li vidjeli ikad sve ove oznake na pakiranju eps-a?
negdje prije u postovima, mislim da je bilo priče o termo žbuci i stiroporu ,pa sam spomenuo ove crte(nisu pukotine nego baš onako ružno
za vidjet) na fasadi rađenoj od eps-a gdje me antetg pokušao uvjeriti da je to loše napravljeno, a radila je slovenska firma prije rata.

A nedavno je na nekom programu bila emisija o švedskim željeznicama(kakve sad ovo veze ima pitat će se mnogi),naime oni tračnice polažu
na materijal kao stiropor,te je bilo govora o skupljnju i širenju tog stiropora.
i još nešto pa ne mislite valjda da će proizvođač stavit oznaku da dolazi do dimenzionalnih promjena pri temperaturama.

To bi bila ant ireklama za njih same, i zbilja mislim da stiropor skriva još mana,ali s vremenom ćemo saznati.

pa upravo zbog ovih gore normativa koje si naveo

madison
17.02.2010., 17:44
Vidim da je Mr.X oštro reagirao na moj post,ma samo sam vam pokazao nešto "novo" videći da to još nitko na ovoj temi nije komentirao i prenio iskustva prijatelja.NHF:)
Vidim da zlaja i Mr. X imaju iskustava u ovome,pa onda što bi po vama bilo bolje staviti na fasadu kamenu vunu,stirodur....jer kako kažete stiropor ima podosta mana?Iako mi je osobno čovjek koji radi u BASF-u rekao da stirodur nije za fasadu,a vidim da ga ovdje po Dalmaciji razno razni "meštri" montiraju na fasade i to kao bolje,skuplje i kvalitetnije rješenje...e sad?

antetg
17.02.2010., 19:46
sory zlaja ako sam te uvrijedio samo sam govorio iz iskustva

antetg
17.02.2010., 19:47
Vidim da je Mr.X oštro reagirao na moj post,ma samo sam vam pokazao nešto "novo" videći da to još nitko na ovoj temi nije komentirao i prenio iskustva prijatelja.NHF:)
Vidim da zlaja i Mr. X imaju iskustava u ovome,pa onda što bi po vama bilo bolje staviti na fasadu kamenu vunu,stirodur....jer kako kažete stiropor ima podosta mana?Iako mi je osobno čovjek koji radi u BASF-u rekao da stirodur nije za fasadu,a vidim da ga ovdje po Dalmaciji razno razni "meštri" montiraju na fasade i to kao bolje,skuplje i kvalitetnije rješenje...e sad?

ma kakav stirodur,skuplji je i to dobro ali nije to prqavo riješenje za fasadu jer je on i nezgodan za raditi,i nije on baš toplinski izolator ko stiropor.

mr X
17.02.2010., 21:29

nije mi bila namjera "oštro" reagirati, ispričavam se ako je tako ispalo.

stiropor ima mana, to je istina. međutim, stiropor ima i svoju namjenu. neki drugi materijal bi na mjestu stiropora pokazao još više mana...
svaki od materijala koje si naveo ima svoje prednosti i mane te se prema tome sukladno onome što se želi postići i primjenjuje.
xps ili ekstrudirani polistirol se od ekspandiranog razlikuje u mnogočemu no mislim da je za njegovu primjenu ključna njegova struktura. svaka njegova pora je "slijepa ulica" te voda ni u kojem slučaju nemože proći kroz njega (što je, za usporedbu, između kuglica stiropora kod eps-a itekako moguće). zato se on i koristi samo u područjima konstantne vlage ili ondje gdje je vlaga česta.
teži je od eps-a, tvrđi i puno, puno skuplji. koristiti ga za izoliranje zida besmisleno je.

marion56
18.02.2010., 05:21

nema on toliko mana, tj, to što X govori o skupljanju nije veliko i ne predstavlja mu nikakvu manu ni slabost, ničim ne utječe na svrhu ni kvalitetu.

Styrodur je preskup i nema potrebe za njim, a vuna...to ti neće ni jedan ozbiljniji znalac preporučiti na fasadu.

marion56
18.02.2010., 05:33
nije mi bila namjera "oštro" reagirati, ispričavam se ako je tako ispalo.

stiropor ima mana, to je istina. međutim, stiropor ima i svoju namjenu. neki drugi materijal bi na mjestu stiropora pokazao još više mana...
svaki od materijala koje si naveo ima svoje prednosti i mane te se prema tome sukladno onome što se želi postići i primjenjuje.
xps ili ekstrudirani polistirol se od ekspandiranog razlikuje u mnogočemu no mislim da je za njegovu primjenu ključna njegova struktura. svaka njegova pora je "slijepa ulica" te voda ni u kojem slučaju nemože proći kroz njega (što je, za usporedbu, između kuglica stiropora kod eps-a itekako moguće). zato se on i koristi samo u područjima konstantne vlage ili ondje gdje je vlaga česta.
teži je od eps-a, tvrđi i puno, puno skuplji. koristiti ga za izoliranje zida besmisleno je.

eh sad...da voda prolazi kroz stiropor....zaista neznam čemu daješ takve podatke netočne o materijalima ovdje.

prolaz vode kroz stiropor je moguć ali znaš li u kolikoj mjeri?
Uzmi ploču i napravi jednu rupu na njoj, ulij 1 litru vode i ostavi 2 dana. Znaš li koliko će ti vode ostati?
skoro cijelih 100%, skoro cijela litra, kroz stiropor će otići max 1% vode, a to sam rekao da sad ne decimalim :rofl: ni toliko. Ta voda je toliko neznatna da će brzo ispariti i nemože nikako nauditi stiroporu.
A pogotovo na zidu kad stoji vodoravno, od kiša, voda pada prema dolje i nema se kud ući u stiropor, tu nema upijanja. I još na sve to je završni sloj koji neće probiti.

To je isto sad da krenemo pričati da akrilne i silikatne završne žbuke nisu 100% otporne pa ih nevalja stavljati?
one ne propuštaju i jesu vodoodbojne ali ne 100% ali to su toliko mizerne sitnice da ih nije potrebno spominjati.

Jesi majstor za fasade, vidi se po tvojim postovima, ali nemoj miješat "struku" i "majstorluk".

mr X
18.02.2010., 06:18
marion56, ne miješam ja ništa. apsolutno sve što sam do sada napisao ovdje je iz osobnog iskustva.
eps, pogotovo slabiji češće korišteni e15 u sasvim dovoljnoj mjeri upija vodu da bi štete bile moguće.
moja su, gotovo svakodnevna, iskustva: blago nepravilno lagerovan bunt izolacije, ležao na vlazi i, hopla, mašina već nemože prerezati ploču (isoboy, stroj sa vrelom žicom).
nisi prvi koji u to nevjeruje. šogor je u rujnu izolirao fasadu sa lambdaporom, sivim stiroporom. taj je posebno osjetljiv na vodu. govorio sam mu da je greška što nije dolje na beton stavio makar traku xps-a jer će upijati vlagu. reakcija je bila kao i tvoja, naravno. u travi je ležao komadić stiropora, uzeo sam ga i dao mu u ruku i rekao da ga stisne...kao natopljena spužva...
naravno, što si u pravu, na zidu se to neće događati jer tamo niti nema vode u tolikoj mjeri ali gdje god se stiropor oslanja na nešto vodoravno (trotoar, neki zidić) te onaj dio koji dijelom ide u zemlju xps je obavezan.
uostalom, zbog čega postoji xps ako voda eps-u nemože ništa?

i, da dodam, jedna zanimljivost:
renovirali smo kuću nekog čiče prije 6-7 godina. na kući je imao izolaciju od eps-a 100mm staru desetak godina. jedan zid mu je u kući neprestao vlažio. skidali smo prvo mrežu jer smo sumnjali u kit fuge i lošu mrežu i nabasali na nešto što sam samo jednom u životu vidio a bogami i predstavnik jednog proizvođača (marmoran) kojega smo pozvali i koji je to dokumentirao: rina je puštala vodu na stiropor, godinama. stiropor se toliko natopio da je jedna ploča 500x1000x100 mm težila preko 7 kg!
believe it or not.

el Torro
18.02.2010., 12:31
Kako reagira stiropor fasada na zidu koji nije kvalitetno izoliran prema temeljima / coklu ? Ukoliko nije postavljena kvalitetna ljepenka, nego samo ter papir ?
Ljepiti stirodur direktno na cokl - beton bez ljepenke ? Da ili ne ?

Evo quotat ću sam sebe ne bi li netko primjetio pitanje ...

madison
18.02.2010., 12:38
Mr.X koji bi stiropor odnosno koji težinski razred(kg/m3) bi bio optimalan za fasadu,ovdje oko mene u Dalmaciji,gotovo svi koriste 17kg/m3 stiropor?Kako kažeš ovaj 15kg/m3 je premekan s dosta zraka između granula,iako opet kako sam čuo od "meštara"ne bi valjalo ni da je pretvrd,jer je prekrut i da se pojavljuju crte i pukotine po fasadi?Što je po tebi istina(obično je ona uvijek u sredini)?

mr X
18.02.2010., 17:41
eh sad...da voda prolazi kroz stiropor....zaista neznam čemu daješ takve podatke netočne o materijalima ovdje.

prolaz vode kroz stiropor je moguć ali znaš li u kolikoj mjeri?
Uzmi ploču i napravi jednu rupu na njoj, ulij 1 litru vode i ostavi 2 dana. Znaš li koliko će ti vode ostati?
skoro cijelih 100%, skoro cijela litra, kroz stiropor će otići max 1% vode, a to sam rekao da sad ne decimalim :rofl: ni toliko. Ta voda je toliko neznatna da će brzo ispariti i nemože nikako nauditi stiroporu.

ups, tek sada kada sam pažljivije pročitao tvoj post vidim za čega si se "uhvatio". nespretno sam se izrazio: nisam mislio da će voda proći u smislu da će teći kroz stiropor prema zidu nego da će proći u sam stiropor a neće ostati samo na površini kao što je slučaj sa xps-om.
voda koja se nakupi u vanjskom dijelu stiropora neće nauditi samom stiroporu ali fasadi hoće. kada temperatura dovoljno padne da se voda u stiroporu počne mrznuti šteta je neminovna.
inače, stiropor će vremenom upiti više vode nego što misliš (po pitanju količine - kako koji) a kada se to dogodi onda ta voda nemože tek tako ispariti jer je unutar fasade. slijed događaja tada je jasan: para neide prema dolje gdje je hladnije i odakle vlaži nego prema gore pa tako vlaži stiropor sve višlje...

ovdje se vidi razlika u strukturi koju sam spominjao:
http://img21.imageshack.us/img21/6296/image126l.jpg

primjeti koliko ima prostora između kuglica kod lambdapora. mjesta za vodu koliko hoćeš. zato se područje fasade koje je u trajnom/čestom kontaktu sa vlagom izolira xps-om.
taj sivi stiropor je, barem od onih koje koristim, najskloniji upijanju vode no iako su malo tijesnije sastavljeni ni e15 ni e20 nisu savršeni po tom pitanju...

ovako to izgleda kod mog šogija gdje je, kako ja tvrdim, stiropor na potpuno krivom mjestu. vremenom će shvatiti da sam bio u pravu.
http://img168.imageshack.us/img168/9118/dsc03865l.jpg
mreža koju su majstori dolje ostavili dodatno će ubrzati proces shebavanja fasade :)

mr X
18.02.2010., 18:30
Mr.X koji bi stiropor odnosno koji težinski razred(kg/m3) bi bio optimalan za fasadu,ovdje oko mene u Dalmaciji,gotovo svi koriste 17kg/m3 stiropor?Kako kažeš ovaj 15kg/m3 je premekan s dosta zraka između granula,iako opet kako sam čuo od "meštara"ne bi valjalo ni da je pretvrd,jer je prekrut i da se pojavljuju crte i pukotine po fasadi?Što je po tebi istina(obično je ona uvijek u sredini)?

što se mene tiče ja nevidim razloga ne uzeti taj od 15kg/m3. ispravno postavljeno nemože biti loše, samo...ja sam onaj koji postavlja stiropor a ne onaj koji propisuje vrstu i debljinu izolacije. posavjetuj se s nekim malo stručnijim, ipak.
za te stvari se mora navesti od čega je kuća građena, poziciju, željenu uštedu etc. ima dosta parametara koji se kalkuliraju da bi se postigao optimum.
naravno, postoji i opcija "ma, gazda, pukneš 5 cm..." :)

mr X
18.02.2010., 18:35
e15 ni e20
f15 i f20, ne "e"...konj...

madison
18.02.2010., 20:20
što se mene tiče ja nevidim razloga ne uzeti taj od 15kg/m3. ispravno postavljeno nemože biti loše, samo...ja sam onaj koji postavlja stiropor a ne onaj koji propisuje vrstu i debljinu izolacije. posavjetuj se s nekim malo stručnijim, ipak.
za te stvari se mora navesti od čega je kuća građena, poziciju, željenu uštedu etc. ima dosta parametara koji se kalkuliraju da bi se postigao optimum.
naravno, postoji i opcija "ma, gazda, pukneš 5 cm..." :)

...aaaaaah,ma pusti piskarala,mnogo puta sam se uvjerio da "ljudi s terena" puno bolje poznaju materijale i način njihove ugradnje nego tamo neki knjiški moljci hehehe(karikiram malo,treba struku slušat),ali čovjek koji s stiroporom radi svakodnevno mora znati kako on "diše"!

zlaja
19.02.2010., 23:43
Evo quotat ću sam sebe ne bi li netko primjetio pitanje ...

evo ajde da riješimo i tvoj slučaj terpapir će izdržati dosta vremena ,mada to nije izolacija izmedju temelja i zida(koriste se neke druge
ljepenke,ali šta je tu je )tebe sad zanima sljedeće da na cokl i zid nalijepiš izolaciju.
Ako to misliš to ti neće puno pomoći,uvijek je važna
hidroizolacija između zida i nadtemeljnog zida,osim ako nemaš podrum pa izolaciju vučeš od temelja samog podruma

Znači u području gdje najviše prska voda ide xps(ljepiš direktno na cokl) a dalje nastavljaš sa običnim stiroporom.
ako imaš kakvu sliku stavi je pa da vidimo

mr X
21.02.2010., 18:40

evo, kao što sam obećao:

http://img15.imageshack.us/img15/7707/madrac.jpg

u fotiću imam još slika te fasade u 5 mega pix. kvaliteti u slučaju da efekat nije dovoljno vidljiv.

samo, možda sam ja zaboravio napomenuti u svoj ovoj diskusiji da mogućnosti svih ovih negativnih efekata rastu proporcionalno debljini izolacije.
ovdje se debljina stiropora od 180 mm odavno etablirala kao standard. zadnjih 6 mjeseci sam radio sa 200 mm...
fasada sa slike je također 180 mm.

madison
21.02.2010., 19:02
Onda za mojih mizernih 50-70mm nema zime:):mig::D...

zlaja
21.02.2010., 19:03
e mr X o ovome sam i ja pričao,koliko si imao takvih slučajeva?

zlaja
21.02.2010., 19:05
sory zlaja ako sam te uvrijedio samo sam govorio iz iskustva
ma jok ni govora o uvredi,ma kakvi nego, da li je kod tebe bilo ovakvih slučajeva?

mr X
21.02.2010., 19:45
e mr X o ovome sam i ja pričao,koliko si imao takvih slučajeva?

na svu sreću ne puno.
ova i, par godina ranije, dvije nešto manje zgrade.
zlo je međutim što sam siguran da su objekti savršeno izolirani. na ovom objektu sa slike je i preko cijele zgrade dvostruka mreža, bijela je fasada, ne doseže pretjeranu temperaturu ljeti...
moje je skromno mišljenje, što proizvođači i nositelji sistema ni u ludilu ne žele priznati, da je taj stiropor jednostavno prerano došao na radilište. nije odležao svoje i nije dosegao svoju konačnu dimenziju nakon koje su odstupanja 'ajmo reći zanemariva. nakon postavljanja dodatno se skupio, stvorio se prostor gdje stiropor može "raditi" (širiti/skupljati se) i tada dolazi do ovako nečega.

el Torro
22.02.2010., 07:33
evo ajde da riješimo i tvoj slučaj terpapir će izdržati dosta vremena ,mada to nije izolacija izmedju temelja i zida(koriste se neke druge
ljepenke,ali šta je tu je )tebe sad zanima sljedeće da na cokl i zid nalijepiš izolaciju.
Ako to misliš to ti neće puno pomoći,uvijek je važna
hidroizolacija između zida i nadtemeljnog zida,osim ako nemaš podrum pa izolaciju vučeš od temelja samog podruma

Znači u području gdje najviše prska voda ide xps(ljepiš direktno na cokl) a dalje nastavljaš sa običnim stiroporom.
ako imaš kakvu sliku stavi je pa da vidimo

Nemam sliku, no neće niti to biti problem ...
Ono što me plaši je slijedeče.
Kuća je starija, ter papir umjesto modernih ljepenki se koristio kao hidroizolacija od temelja prema zidovima, no na tim vanjskim zidovima se ponegdje vide fleke, koje ja povezujem sa kapilarnim probojem vlage od temelja. Nije fasada nigdje otpala, sve je čvrsto, no ako na takvim mjestima stavim stiropor, kako će to srednjeročno držati ? Izolacijom cokla sa xps-om neću riješiti taj problem, no dali ću ga pogoršati ?

antetg
22.02.2010., 15:54
kod mene nije bilo slučajeva,ali imam prijatelja kojima se događa to,gledaju da kupe jeftiniji stiropor da im ostane više u džepu pa "trop" problemi,znaš kako švabo kaže,AKO NE ZNAŠ ŠTA VALJA,ZNAŠ ŠTA JE SKUPO.

tripimipi
01.03.2010., 21:53
A kolike su okvirne cijene materijala?

green-sk
04.03.2010., 03:09

... koliko komada tipli?
..., ... ?

Pozdrav majstori!!!

Kao što je rečeno:

- profil kupuješ po dobljini stiropora
- cijene ti variraju, najbolje pogledati na više mjesta. Negdje si je jeftiniji stiriopor, negdje ljepilo, a negdje fasada
- nisam skroz siguran do koje visine se stiropol sam može držati, ali za svali slučaj 1 tipla to ploči
- svudje ti ide mrežica i moja preporuka ti je (frekventne) ćoškove rubnjacima zaštiti

I još nešto, pokušaj ipak tako nešto prepustiti profesionalcima (ili bar vidi koliko bi te koštali)! Jer kod takvih "projekata" sitnica ti može napraviti štete više nego što bi platio stručne ljude da ti to naprave! Ali samo u kombinaciji tvoj materijal (jer je njihov materijal daleko skuplji)

Ujak mi se bavi godinama time (da nebude zabune ne preporučujem jer je daleko od Zagreba), i često je radio kuće koje su vlasnici pokušali sami "urediti" pa im se nakon par mjeseci po čitava strana stiropola srušila ili vi se fasada oljuštrila! :rolleyes:

Sve u sve, sretno projektu i nadam se da će sve biti uspješno! :top:

Miroslav197
04.03.2010., 21:13
Jel može tko objasniti/opisati ljepljenje ploča na podnožje/sokl? Da li je isti princip kao i ostatak ili ima neke razlike, osim u vrsti ploče? Kako se "spaja" sa zemljom ili betonom (staza oko kuće)?

Hvala!

lovro2008
17.04.2010., 12:25
Pozdrav znalci, zanima me dali je stiropor "Okipor EPS70" dobar za izradu termo fasade??
Naime kupio sam u metrou navedeni stiropor zbog povoljne cijene pa reko valjda je to to ili ne??

pixel pixić
16.05.2010., 11:14
jedno pitanjce. kako riješiti problem s drvenim šolukatrima koje nakon postavljanja stiropora više nije moguće otvoriti.
dali napraviti okvir debljine 5-6 cm i postaviti ga na okvir prozora te na njega okačiti šolukatre ili ...

hit me
16.05.2010., 14:48
evo jednog primjera kako se ne radi fasada....pogledajte fotogaleriju
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/05/16/0085006.html?pos=n0

mr X
16.05.2010., 15:34
http://img691.imageshack.us/img691/8659/016200748.jpg
:s:s:s

osmerokatnica, točkasto ljepljeno, koliko vidim jedna tipla po ploči (hint, preostala izolacija na zidu) a što reći nego: 'alal vera, majstoreee...

očito su i ovdje promašena sva pravila struke koja, vjerujem iz na slici viđenog, izvođač uopće nepoznaje.
samo...mene ne iznenađuje što se ovo dogodilo. mene iznenađuje što se to ne događa češće.

sad kad sam pogledao cijelu galeriju izgleda mi kao da tu uopće niti nema tipli (barem ne onih koje su ostale držati). točke ljepila se drže tek svaka trideseta. tek su masne fleke na zidu gdje je ljepilo prianjalo...
rađeno na mokar zid, moguće, možda i sa presuhim ljepilom...geez, kad samo pomislim da je to netko morao platiti...

koka36
16.05.2010., 15:51
http://img691.imageshack.us/img691/8659/016200748.jpg
:s:s:s

osmerokatnica, točkasto ljepljeno, koliko vidim jedna tipla po ploči (hint, preostala izolacija na zidu) a što reći nego: 'alal vera, majstoreee...

očito su i ovdje promašena sva pravila struke koja, vjerujem iz na slici viđenog, izvođač uopće nepoznaje.
samo...mene ne iznenađuje što se ovo dogodilo. mene iznenađuje što se to ne događa češće.

sad kad sam pogledao cijelu galeriju izgleda mi kao da tu uopće niti nema tipli (barem ne onih koje su ostale držati). točke ljepila se drže tek svaka trideseta. tek su masne fleke na zidu gdje je ljepilo prianjalo...
rađeno na mokar zid, moguće, možda i sa presuhim ljepilom...geez, kad samo pomislim da je to netko morao platiti...

Ma to je Vukovar i zna se kako se radila obnova i ko ju je radio, ovo je sitnica šta se sve radilo po tim zgradama.
U mojoj struci su se radile stvari zbog kojih bi moglo biti mrtvih i samo srečom se još ništa nije dogodilo.....

mr X
16.05.2010., 16:08
žalosno.
svejedno po onome što vidim na slici nije se toliko štedjelo na materijalu koliko je majstor bio "majstor".
na ploči koju vidimo na slici brojim 8 točaka ljepila. ja stavljam ruku u vatru ako sa istom količinom ljepila nebudem izveo kompletnu ramu + dvije točke te ako istu tu ploču nebudem ispravno nalijepio na zid...ja ovdje prvenstveno vidim - neznanje.

Zvon
16.05.2010., 16:28
Nego, kad već spominjete "struku", kakva su Vam iskustva s fasadom od lameli kamene vune?
Nekak mi se to sve više sviđa (iako neznam još koliko je to skuplje), u najmanju ruku zbog difuzije pare (da ne spominjem prigušenje buke).

bond007
18.05.2010., 11:08
Imam pitanje,pa ako bi mi tko mogao pomoći. Nije vezano za stiropor fasadu.
Ne kužim se u te stvari,pa ako bi mi tko mogao pomoći.
Ovakva je stvar,počelo mi se ljuštiti žbuka ili što već sa dijela gdje su temelji,ali samo na jednoj strani kuće,ostalo je sve ok, pa bi to sad trebalo sve skresati i staviti novo, mene zanima kako se zove taj materijal koji se stavlja na to i što je sve potrebno?
Da bude lakše što je pjesnik htio reći stavljam sliku na što mislim:
http://img6.imageshack.us/img6/4918/dsc00698hw.jpg (http://img6.imageshack.us/i/dsc00698hw.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

ovaj crveni dio me zanima.

Na novim kućama sa stiropor fasadu na taj donji dio se ne stavlja stiropor, nego nešto što izgleda ko kamenčići, a nitko mi nije znao reći kako se to zove. Ljudi plaćaju to masno,a neznaju ni kako se zove. To bi htjeli staviti.
Ako tko ima kakve korisne informacije,bila bi zahvalna na svakoj pomoći.

ZlayaA
18.05.2010., 12:46
Evo dok netko stručniji ne odgovori: na taj donji dio se inače stavlja stirodur (XPS), a nakon armiranja i gletanja istog, kao završni sloj ide tzv. mozaična žbuka, od Samoborke se ta žbuka zove Teraplast.

bond007
18.05.2010., 19:12
Evo dok netko stručniji ne odgovori: na taj donji dio se inače stavlja stirodur (XPS), a nakon armiranja i gletanja istog, kao završni sloj ide tzv. mozaična žbuka, od Samoborke se ta žbuka zove Teraplast.

Hvala. A taj stirodur su neke ploče ili? Jel se može samo staviti taj završni sloj Teraplast na te temelje? Ili se mora prvo stirodur?
Mislimo to sami stavljati, koliko treba biti debljina tog sloja, pa ako netko ima iskustva molim da mi pomogne. Unaprijed hvala!

Jozo Mafiozo
18.05.2010., 20:45
evo jednog primjera kako se ne radi fasada....pogledajte fotogaleriju
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/05/16/0085006.html?pos=n0

zašto ne bi malo i raspravili o ovome, budući svi svašta-nešto rade,
svi sve znaju...radit i napravit...sve je jednostavno
..............how yes no :flop:

a šta kad se nešto desi?
šta kad dodje do ovoga?
onda nitko ništa ne zna...tipično za nas, zar ne?

inače...baš bi volia čut, odnosno, pročitat vaše mišljenje :)

Imam pitanje,pa ako bi mi tko mogao pomoći. Nije vezano za stiropor fasadu.
Ne kužim se u te stvari,pa ako bi mi tko mogao pomoći.
Ovakva je stvar,počelo mi se ljuštiti žbuka ili što već sa dijela gdje su temelji,ali samo na jednoj strani kuće,ostalo je sve ok, pa bi to sad trebalo sve skresati i staviti novo, mene zanima kako se zove taj materijal koji se stavlja na to i što je sve potrebno?
Da bude lakše što je pjesnik htio reći stavljam sliku na što mislim:
http://img6.imageshack.us/img6/4918/dsc00698hw.jpg (http://img6.imageshack.us/i/dsc00698hw.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

ovaj crveni dio me zanima.

Na novim kućama sa stiropor fasadu na taj donji dio se ne stavlja stiropor, nego nešto što izgleda ko kamenčići, a nitko mi nije znao reći kako se to zove. Ljudi plaćaju to masno,a neznaju ni kako se zove. To bi htjeli staviti.
Ako tko ima kakve korisne informacije,bila bi zahvalna na svakoj pomoći.

uglavnom....ti bi na to moga slobodno stavit tzv. teraplast (samoborka)
ili mosaik putz (baumit)
ako žbuka nije ispucala pregletaj sve ljepilom i preko njega navuci te kamenčiće
(inače zahtjevaju glatku podlogu, manja je i potrošnja te je lakše za napravit)
odredi jednu visinu na zidu...zaljepi traku, zagletaj i sutradan stavit teraplast
čini mi se da je veličina zrna max 1,25 mm tako da ne bi trebalo predstavljat problem...šta se izgleda tiče jeli

iako postoje i drugi načini za napravit mislin da ti je ovo sasvim dovoljno u ssm izvedbi
inače su ti 'kamenčići' jako elastični i tvrdi tako da bi trebalo to sve dosta dugo trajati
cijena jedne kante je cca 300 kn a pokriva nekih 5.5 m2

p.s.
ako je žbuka previše ispucala i/ili šuška na mjestima onda bi tribalo to izvest malo drugačije

jawahell
19.05.2010., 08:02
a šta kad se nešto desi?
šta kad dodje do ovoga?
-cut-

Pa moje je mišljenje vrlo jednostavno - tko god mi radio fasadu, kad je napravi i pokupi novce mogu zaboraviti na njega. Ne znam ni jedan slučaj u kojem je majstor radio posao ispočetka zato što naručitelj nije bio zadovoljan.
Možda je malo manja vjerovatnost da će "majstor sfušati" ali ako i sfuša - opet sam popušio jer nema šanse da ga ulovim bilo za glavu ili za rep.

zalica
19.05.2010., 08:56
Ajmo znalci: na jednom manjem dijelu (3 dužna metra) moram izolirati cokl na koji je već navučen teraplast (ustvari kulir od Rofixa). Planiram klasično poljepit stirodur, rabiciranje i ponovno navlačenje teraplasta.

Jedina nepoznanica je: čime tretirati postojeći teraplast da mi čim bolje primi stirodur? Impregnacija?

Dadichi
19.05.2010., 09:36
... čime tretirati postojeći teraplast da mi čim bolje primi stirodur? Impregnacija?

A šta ti drugo ostaje. :zubo:

bond007
19.05.2010., 10:31

a šta kad se nešto desi?
šta kad dodje do ovoga?

uglavnom....ti bi na to moga slobodno stavit tzv. teraplast (samoborka)
ili mosaik putz (baumit)
ako žbuka nije ispucala pregletaj sve ljepilom i preko njega navuci te kamenčiće
(inače zahtjevaju glatku podlogu, manja je i potrošnja te je lakše za napravit)
odredi jednu visinu na zidu...zaljepi traku, zagletaj i sutradan stavit teraplast
čini mi se da je veličina zrna max 1,25 mm tako da ne bi trebalo predstavljat problem...šta se izgleda tiče jeli

iako postoje i drugi načini za napravit mislin da ti je ovo sasvim dovoljno u ssm izvedbi
inače su ti 'kamenčići' jako elastični i tvrdi tako da bi trebalo to sve dosta dugo trajati
cijena jedne kante je cca 300 kn a pokriva nekih 5.5 m2

p.s.
ako je žbuka previše ispucala i/ili šuška na mjestima onda bi tribalo to izvest malo drugačije

Hvala na opsežnom opisu. Mislim da će mi za početak za tu jednu stranu kuće biti dovoljna jedna kanta, valjda će se primit kak treba, kupit ću to ljepilo za impregnaciju i jednu kantu,pa ću vidjet na kaj će to ličiti. Nadam se da ću uspjeti. Hvala još jednom. Javim kako je ispalo kad napravimo

zalica
19.05.2010., 10:45
A šta ti drugo ostaje. :zubo:

Impregnacija je naravno "pod obavezno", više sam mislio treba li možda nekako ostrugat dio kulira ili nekako drukčije "ohrapavit" površinu da bolje prima.

Jozo Mafiozo
19.05.2010., 14:49
Ajmo znalci: na jednom manjem dijelu (3 dužna metra) moram izolirati cokl na koji je već navučen teraplast (ustvari kulir od Rofixa). Planiram klasično poljepit stirodur, rabiciranje i ponovno navlačenje teraplasta.

Jedina nepoznanica je: čime tretirati postojeći teraplast da mi čim bolje primi stirodur? Impregnacija?

pa neće se stirodur sam od sebe primit za kulir.....stavljaš ga na ljepilo naravno
prema tome NIKAKVA impregnacija ti nije potrebna...podloga je dovoljno hrapava da ljepilo primi...tako da nemaš brige

inače impregnacije kod fasadnih sustava se primjenjuju radi izjednačavanja upojnosti podloge a nikako radi boljeg prijanjanja

zalica
19.05.2010., 16:49
Jozo, hvala na odgovoru - onaj dio da treba ljepilo me posebno iznenadio :rofl:

karatas_os
20.05.2010., 11:00
kako je ovih dana dosta kisno i zid na koji planiram ljepiti stiropor mi je mokar, zanima me kako mogu provjeriti da li smijem ljepiti stiorpor? odnosno, koliko treba zidu da se osusi? nalazim se u blizoj okolici Osijeka i ova kisurina me bas lijepo zeznula.... :rolleyes:

hvala puno!

Dadichi
20.05.2010., 13:16
kako je ovih dana dosta kisno i zid na koji planiram ljepiti stiropor mi je mokar, zanima me kako mogu provjeriti da li smijem ljepiti stiorpor? odnosno, koliko treba zidu da se osusi? nalazim se u blizoj okolici Osijeka i ova kisurina me bas lijepo zeznula..

Kreni od zidova koji nisu pokisli (ili su najmanje pokisli). :zubo:

karatas_os
20.05.2010., 16:35
Kreni od zidova koji nisu pokisli (ili su najmanje pokisli). :zubo:

hmm.. idem zid po zid, tako da sam sada dosao do juzne strane koja se dosta namocila...koliko je opasno raditi na mokre ili polumokre zidove?

pixel pixić
20.05.2010., 18:06
postavljam opet isto pitanje koje je malo višlje gore pa ak je neko voljan pomoć nek se neustručava.

Jozo Mafiozo
20.05.2010., 19:33
jedno pitanjce. kako riješiti problem s drvenim šolukatrima koje nakon postavljanja stiropora više nije moguće otvoriti.
dali napraviti okvir debljine 5-6 cm i postaviti ga na okvir prozora te na njega okačiti šolukatre ili ...

pretpostavljam da pričamo o griljama ilitiga škurama?

mislim da bi bilo najbolje promjenit britvele odnosno šarke
jednostavno kupite duže i problem riješen

karatas_os
20.05.2010., 21:10

nisam nikada tako sto radio, ali se sjecam da su majstori postavljanja fasade uvijek govorili protiv tako cega. osobno vidim 2 nacina kako to rijesiti. 1. je da si stavio drveni odstojnik direktno na zid u debljini stiropora + ljepilo i onda na taj odstojnik sarafio šalokatre (mislim da se to tako ovdje u slavoniji kaze). drugi nacin je da nosace tiplas na stiropor kako se i sve drugo tipla na stiropor - s metalnim odstojnicima...

Dadichi
21.05.2010., 06:45
hmm.. idem zid po zid, tako da sam sada dosao do juzne strane koja se dosta namocila...koliko je opasno raditi na mokre ili polumokre zidove?

Vjerujem da ljepilu ne smeta malo vlage, ali sigurno nije dobro mokar zid "zatvoriti" sa stiroporom.
Većina te vlage će morati "izaći" sa unutarnje strane (da nebi bilo berbi gljiva sa zida :D )

ivanka.b
21.05.2010., 19:55
[QUOTE=pixel pixić;26692954]jedno pitanjce. kako riješiti problem s drvenim šolukatrima koje nakon postavljanja stiropora više nije moguće otvoriti.
dali napraviti okvir debljine 5-6 cm i postaviti ga na okvir prozora te na njega okačiti šolukatre ili ..

Ja bih pokušala kupit u željezariji pante duže za debljinu fasade.Dakle dužina starog panta plus debljina fasade morala bi odgovarat za otvaranje i zatvaranje.
Ako tako ne uspije okvir stigneš uvijek nadodat.

lestrt
31.05.2010., 15:56
Planiram staviti stiropor fasadu na staru kuću.

Kuća je ožbukana vapnenom žbukom koja, navodno, nije obnavljana od kako je kuća sagrađena 1952. Žbuka se drži fenomenalno. Ne bih povjerovao da nisam svojim očima vidio. Svaka čast starim majstorima! :top:

Čime treba impregnirati takvu podlogu kao pripremu za ljepljenje stiropora?

Pronašao sam razne impregnacije namjenjene završnom sloju (dakle zna se da se nanosi na određeno ljepilo) ili su namjenjene određenoj podlozi (npr. kamen, gips) - lijepo i krasno, ali nigdje nisam našao impregnaciju za vapnenu žbuku ... :ne zna:

mr X
01.06.2010., 05:12
ja sam svoju kuću koja je bila u otrilike istom stanju i iste starosti navukao samo završnu žbuku, bez izolacije. staru žbuku sam prvo premazao tiefgrundom (marmoran). nakon, sada već, petnaestak godina sve se drži kao i prvi dan.

pokušaj tražiti tiefgrund tj. dubinski grundirung a ne nekakve premaze koji stvaraju film samo na površini žbuke.

ZlayaA
01.06.2010., 06:13
Tebi treba premaz STARO-NOVO. Mi smo koristili ovo: http://www.stig.hr/hrvatski/stigocryl.htm

Imaš i od drugih proizvođača istovrsnih proizvoda.

lestrt
01.06.2010., 16:48
OK, hvala.

Dakle, trebam dubinsku impregnaciju.

I nema veze o kakvoj se podlozi radi? :confused:

lovro2008
25.10.2010., 17:45
Bok, kako ovih dana radimo stiropor fasadu, a temperature idu bliže nuli zanima me što se može dogoditi ako se npr. pregleta strana s ljepilom kroz dan kad je temp cca deset C a kroz noć padne na nulu?
Znam da na vreći od ljepila piše da se preporuča rad na +5 do +35.
I da crne tiple iz peveca su katastrofa, onaj klin koji udaramo da otvoru tiplu u zidu puca ko da je od stakla, kasnije kupio neke bijele sto puta su kvalitetnije, ili ja možda neznam postavljat ove iz peveca??!

mr X
25.10.2010., 18:05
pa, lovro, ukoliko se temperatura spusti ispod nule materijal bi se mogao smrznuti. kako se radi o vrlo tankom namazu koji je na stiroporu u potpunosti izložen hladnoći to se vrlo brzo dogodi.
prati vremensku prognozu te se za gletanje odluči kada budu prognozirali da će temperatura biti barem dva-tri dana zaredom iznad nule...

toni7
25.10.2010., 18:40
Bok, kako ovih dana radimo stiropor fasadu, a temperature idu bliže nuli zanima me što se može dogoditi ako se npr. pregleta strana s ljepilom kroz dan kad je temp cca deset C a kroz noć padne na nulu?
Znam da na vreći od ljepila piše da se preporuča rad na +5 do +35.
I da crne tiple iz peveca su katastrofa, onaj klin koji udaramo da otvoru tiplu u zidu puca ko da je od stakla, kasnije kupio neke bijele sto puta su kvalitetnije, ili ja možda neznam postavljat ove iz peveca??!
Neće ti se ništa desiti jer su temperature još prilično dobre.Dok padne noć materijal je prilično tanak i on stegne toliko koliko mu treba da ne smrzne ali koliko znam još nijedno jutro nije bilo mraza.Što se tipli tiče takve stvari se ne kupuju u Pevcu,zna se kakvu Pevec ima robu

lovro2008
25.10.2010., 20:56
Ok, hvala dečki. Kod mene je prošli četvrtak bilo mraza pa sam zato i pitao. Inače radim terenski posao pa vidim da dosta ljudi sad radi stiropor fasadu.
Za peveca slažem se, no mislio sam da je tipla svejedno kakva je, ipak nije tako.

I da jeli greška staviti mrežicu vodoravno ili baš mora ići okomito? Za zagletavanje mrežice stavili smo ljepilo za lijepljenje stiropora pa ću još jednu ruku s tim i jednu s onim ljepilom što ima vlakna, to bi trebalo bit dovoljno?

domi0404
25.10.2010., 22:13
Jedini problem bih mogao biti akrilat ili silikat jer on da se u potpunosti osuši treba nekoliko dana znači bez kiše, mraza i minusa. Kiša bih mogla isprati fasadu ili dio (prošle godine mi se u ovo vrijeme dogodilo isto sva sreća bila je mala površina). Ako je u pitanju mraz i minus nečeš ništa vidjeti do proljeća može se dogoditi da fasada ispuca i počne se ljuštiti.

bonaca55
26.10.2010., 03:44
skure(grilje) se stavljaju kad je Stiropor fasada gotova? ..ili :confused::ne zna:

mr X
26.10.2010., 06:13
I da jeli greška staviti mrežicu vodoravno ili baš mora ići okomito?
sa tehničke strane gledano nema razlike da li je mrežica postavljena vodoravno ili okomito ali bi mogao imati problema sa estetske strane. naime, koliko god ti dobro gletao mjesto gdje je preklop mrežice ipak je nešto deblje pa stoga postoji i velika vjerovatnost da će se tamo nešto duže zadržavati voda te će se na tom mjestu nakupljati prašina a, zavisno od okoliša, možda čak i stvarati linija algi i slično što će rezultirati tamnom vodoravnom linijom po fasadi...vodoravno nebih preporučio.

skure(grilje) se stavljaju kad je Stiropor fasada gotova? ..ili :confused::ne zna:

u svakom slučaju prije postavljanja stiropora dobro razmisli ili se posavjetuj s nekime kako i na čega će grilje biti montirane.

nemo01
26.10.2010., 08:17
mi također radimo fasadu,ali samo mali dio koji je natkriven-vanjsko stubište i terasa; 25 kvadarata; na pregletani stiropor će ići sep; zanima me koliko se treba dugo sušiti prije navlačenja sepa;danas ćemo pregletati, i onda koliko moram čekati?

lovro2008
26.10.2010., 15:12
Jedini problem bih mogao biti akrilat ili silikat jer on da se u potpunosti osuši treba nekoliko dana znači bez kiše, mraza i minusa. Kiša bih mogla isprati fasadu ili dio (prošle godine mi se u ovo vrijeme dogodilo isto sva sreća bila je mala površina). Ako je u pitanju mraz i minus nečeš ništa vidjeti do proljeća može se dogoditi da fasada ispuca i počne se ljuštiti.

Što se tiče silikata odlučio sam stavit ga na proljeće (i zbog financija i vremena), a eto od nedjelje kad je pregletano do sad prilično je osušeno pa se nadam da će sve bit ok. Čak ako i vrijeme krene nagore ostavio bih sam stiropor do proljeća, valjda mu neće biti ništa.

Mr x propušta li stiropor vodu?

Chack-15
26.10.2010., 15:34
Dali bi mi neko mogao reci kako se rade slike na fasadama na kuci??....htio bi napraviti sliku al neznam jos kako...pa ako ima neko tko bi znaoo da mi objasni.. hvala unaprijed

Armstrong
26.10.2010., 16:27

Ako još nisi stavi prozore, tada se prozori postavljaju na sam rub, te će u tom slučaju biti najlakše izvedivo s nosačima. Ako tada stavljaš izo veći od 10cm ,tada trebaš produljene nosače. Imaš ih za kupiti i za drvenu stolariju i za ostale. Za drvenu znam gdje ima u vž-u, dok za ostale vrste stolarija imaš u iveti najdulje ako se ne varam 28cm od "maco" sa stoperima.
Ako pak su prozore već postavljeni dublje i naknadno se stavlja izo treba dobro odmjeriit koliko će kasnije ispasti dubina, pa potražiti toliko duge nosače. Ako ti još što nije jasno pitaj???????

mr X
26.10.2010., 16:58
Mr x propušta li stiropor vodu?

eps upija i propušta, xps ne propušta a razliku čini njihova struktura (http://img59.imageshack.us/img59/7044/image126ao.jpg).

bonaca55
26.10.2010., 17:20
Ako još nisi stavi prozore, tada se prozori postavljaju na sam rub, te će u tom slučaju biti najlakše izvedivo s nosačima. Ako tada stavljaš izo veći od 10cm ,tada trebaš produljene nosače. Imaš ih za kupiti i za drvenu stolariju i za ostale. Za drvenu znam gdje ima u vž-u, dok za ostale vrste stolarija imaš u iveti najdulje ako se ne varam 28cm od "maco" sa stoperima.
Ako pak su prozore već postavljeni dublje i naknadno se stavlja izo treba dobro odmjeriit koliko će kasnije ispasti dubina, pa potražiti toliko duge nosače. Ako ti još što nije jasno pitaj???????

PVC prozori su vec postavljeni.danas san jos jednom pita poduzece koje mi ugraduje Grilje (isti koji su i ponistre ugradili) da definitivno oni postavljaju grilje poslin izrade fasade(navodno imaju nekoliko mogucnosti ugradnje)

nemo01
27.10.2010., 09:40
mi također radimo fasadu,ali samo mali dio koji je natkriven-vanjsko stubište i terasa; 25 kvadarata; na pregletani stiropor će ići sep; zanima me koliko se treba dugo sušiti prije navlačenja sepa;danas ćemo pregletati, i onda koliko moram čekati?

mr X
27.10.2010., 16:23
proizvođači materijala (barem oni s kojima mi ovdje radimo) obično propisuju dva tjedna sušenja iako ja osobno mislim da nema potrebe toliko čekati. ukoliko nebude jako hladno i ukoliko nebude velika vlažnost zraka (trajna kiša, magla) nego budu dnevne temperature oko 10°c pa na više, mislim da bi nakon tjedan dana već trebalo biti dovoljno suho za završnu žbuku...

toni7
27.10.2010., 18:30
proizvođači materijala (barem oni s kojima mi ovdje radimo) obično propisuju dva tjedna sušenja iako ja osobno mislim da nema potrebe toliko čekati. ukoliko nebude jako hladno i ukoliko nebude velika vlažnost zraka (trajna kiša, magla) nego budu dnevne temperature oko 10°c pa na više, mislim da bi nakon tjedan dana već trebalo biti dovoljno suho za završnu žbuku...

Slažem se . Sve ti ovisi o vremenskim uvjetima ali ako su normalni za 7-1o dana može ići završni sloj

lovro2008
30.10.2010., 19:42
Bok ekipo!
Evo mene opet s nekim pitanjima...a uči se dok je čovjek živ...

1. Pošto sam lijepio stiropor na grubu žbuku od kuće (žbukano prije 8god) jedan kolega mi je rekao kako bih obavezno morao tu žbuku premazati s nekom impregnacijom,
ja to nisam učinio, jeli to pogreška??što se može desiti?

2. Vidim da se priča dosta loše o Chromosu, naime mogu dobiti silikat njihov po 230kn kanta 25kg za svijetlozeleni ton, isto tako mogu nabaviti tu boju od samoborke po 250kn, što bi bilo bolje kvalitetnije radi se o silikatu 1.5mm??

toni7
31.10.2010., 06:26
Bok ekipo!
Evo mene opet s nekim pitanjima...a uči se dok je čovjek živ...

1. Pošto sam lijepio stiropor na grubu žbuku od kuće (žbukano prije 8god) jedan kolega mi je rekao kako bih obavezno morao tu žbuku premazati s nekom impregnacijom,
ja to nisam učinio, jeli to pogreška??što se može desiti?

2. Vidim da se priča dosta loše o Chromosu, naime mogu dobiti silikat njihov po 230kn kanta 25kg za svijetlozeleni ton, isto tako mogu nabaviti tu boju od samoborke po 250kn, što bi bilo bolje kvalitetnije radi se o silikatu 1.5mm??
1 Trebao si premazati ali neće se ništa desiti obavezno tiplanje.
2.Između te dvije varijante u svakom slučaju bolji izbor je Samoborka a i cijena je približna.Ako možeš birati uzmi Akril ako ne ,opet dobro.

lovro2008
31.10.2010., 07:51
Možeš mi reći zašto je bolji izbor Akril? Inače ako sam dobro shvatio Akril mi je čak i povoljniji.

toni7
31.10.2010., 18:34
Možeš mi reći zašto je bolji izbor Akril? Inače ako sam dobro shvatio Akril mi je čak i povoljniji.

Silikatne žbuke su mineralnog porijekla i odlikuju se visokom paropropusnošću.
Akrilatne žbuke su visoko vodoodbojne i podnose sve vrste pigmenata te se proizvode u puno više tonova.Za stiropor fasada je bolji odabir Akril

AKAjet
08.11.2010., 13:53
Hi!
Jučer sam postavio stiropor na zid. Danas pljušti kiša...
Hoće li se stiropor natopiti?

Trebam li čekati nekoliko dana bure ili mogu ostaviti stiropor (i stiradur na dnu) do idučeg ljeta ili pak odmah nakon što prestane kiša i osuši se površinski sloj mogu počet s brušenjem i navlačenjem mreže?
Gledam po susjedstvu "meštri" se ne sekiraju puno rade i rade...

Eh, da! Na prelazu između stiradura i stiropora ostala mi je fuga s vanjske strane (stiradur ima žlijebove, a stiropor nema). Također pošto su na fasadu naslonjene skale stiradur ne naliježe baš savršeno na svaku skalu pa ima i do 15 mm zračnosti? S čime je to najbolje popuniti?

Nadam se da su zlaja i mr X još aktivni i da će naći vremena za napisati rječ-dvije. Normalno odgovori i iskustva ostalih su dobrodošli!

toni7
08.11.2010., 19:23
Hi!

Trebam li čekati nekoliko dana bure ili mogu ostaviti stiropor (i stiradur na dnu) do idučeg ljeta ili pak odmah nakon što prestane kiša i osuši se površinski sloj mogu počet s brušenjem i navlačenjem mreže?

Eh, da! Na prelazu između stiradura i stiropora ostala mi je fuga s vanjske strane (stiradur ima žlijebove, a stiropor nema). Također pošto su na fasadu naslonjene skale stiradur ne naliježe baš savršeno na svaku skalu pa ima i do 15 mm zračnosti? S čime je to najbolje popuniti?

Nadam se da su zlaja i mr X još aktivni i da će naći vremena za napisati rječ-dvije. Normalno odgovori i iskustva ostalih su dobrodošli!
Neće stiroporu ništa biti ,čim kiša stane prebrusi sve spojeve i nastavi dalje.Za prijelaz između stirodura i stiropora kao i sve manje i veće rupe i spojeve popuni sa pur pjenom i kad osuši lagano osiječi sa skalperom i bit će sve ok.Sretno

mr X
09.11.2010., 06:06
Hi!

od malo kiše stiropor se neće natopiti. trebao bi sa brušenjem sačekati toliko da baš nema kapljica po stiroporu. povučeš dlanom po površini pa ćeš vidjeti: ako je ruka mokra - čekaj još malo, ako samo osjetiš vlagu pod dlanom - navali.
čekati do idućeg ljeta ni u kojem slučaju. čim prije navučeš mrežicu tim bolje.

fuge između ploča je najbolje popuniti kajlicama koje ćeš nasjeći od xps-a (styrodura) a koje ćeš koliko je god to dublje moguće natiskati u fugu.
ja pur pjenu nikako ne preporučujem iako se to čini kao najjednostavnije rješenje (bilo je riječi o tome ovdje, potraži malo).

zlaja
09.11.2010., 21:46
AKAjet mr X Vam je odgovorio vjerujem da će biti dosta mokro, s obzirom da pominješ buru znači da si s mora.:)
A ovih dana kiša:flop: uz jugo i sam znaš kako pada.
S malo bure to će biti začas suho, kao rukom odnešeno:top:

sretno s poslom:)

AKAjet
12.11.2010., 11:33
Pozdrav svima!

Kako pri izradi fasade od stiropora rješiti što jednostavnije (i jeftinije) slijedeći problem?

Zbog zatvaranja otvora u zidu debljine 25cm, blokovima od 20cm:rofl:, na fasadi je sa vanjske strane ostalo udubljenje:confused: od nekih 2-2,5 cm:flop:.

Nadam se da neće tebat žbukat :s- svašta radim u stilu DIY :top:ali žbukanje:ne zna:...

zalica
12.11.2010., 12:41
A stirodur od 2 cm?

AKAjet
12.11.2010., 13:49
A stirodur od 2 cm?

Zašto?
Pa bitno je skuplji!

... ili možda misliš na mehanička svojstva?

toni7
12.11.2010., 17:54
Nikakav stirodur, zalijepi obični stiropor 2 cm,poravnaj sa zidom i već sutra možeš nastaviti sa ljepljenjem

zalica
13.11.2010., 07:48
Stirodur zato jer:
- lakše ga se nalazi u manjim debljinama nego stiropor (svi prodaju stiropor od 5 cm na gore)
- tanki stiropor je dosta mekan, dok je stiroDUR ipak boljih meh. svojstava
- pretpostavljam da površina koju pokrivaš i nije baš velika tako da cijena ne bi trebala biti presudna

toni7
13.11.2010., 12:35
Osobno nisam vidio da neko razliku u zidu popunjava sa stirodurom.Običan stiropor imaš od 1 cm pa nadalje na svim skladištima ,čak ga je i lakše naći a postoji 2 cm od 18-20 kg što je više nego dovoljno za tebe.Nevidim niti jedan razlog za stirodur

pure silver
13.11.2010., 18:58
Osobno nisam vidio da neko razliku u zidu popunjava sa stirodurom.Običan stiropor imaš od 1 cm pa nadalje na svim skladištima ,čak ga je i lakše naći a postoji 2 cm od 18-20 kg što je više nego dovoljno za tebe.Nevidim niti jedan razlog za stirodur

Nama su majstori na unutarnji zid, sobni stavili stirodur kako bi se izbjeglo predebelo žbukanje, imali smo zub zbog nosivog stupa.

toni7
14.11.2010., 07:01
Nama su majstori na unutarnji zid, sobni stavili stirodur kako bi se izbjeglo predebelo žbukanje, imali smo zub zbog nosivog stupa.

Ako su ga dobro rabicirali može i tako,mada ja takve situacije rješavam heraklitom ali i njihov način je u redu

mr X
14.11.2010., 07:38
styrodurova namjena su vlažna područja. tamo gdje nema opasnosti od vlage styrodur je nepotreban.
ako se netko boji mekoće stiropora onda se uzme jednostavno tvrđi (f-20 umjesto f-15) i stvar je riješena.
čak i da zanemarimo cijenu osobno nebih koristio styrodur niti u jednom od navedenih slučajeva već iz razloga što se uglavnom svi materijali na stiroporu drže puno bolje.

AKAjet
14.11.2010., 10:13
Hvala svima!

Sad kad vidim da ima dosta ljudi voljnih dati savjete imam još pitanja- nadam se da nisu zadnja.

1. Stavljam stiropor od 5 cm na fasadu. Što staviti na špale prozora?
(Špale su onaj dio fasade okomit na ravninu zida i ravninu prozora)

2. Je li pametno/potrebno staviti mrežicu u dva sloja na mjestima gdje je za očekivati veća mehanička naprezanja, npr. oko ulaznih vrata i u zoni trotoara gdje je za očekivat da će se djeca igrati?

baustelac99
14.11.2010., 14:22
Hvala svima!

Sad kad vidim da ima dosta ljudi voljnih dati savjete imam još pitanja- nadam se da nisu zadnja.

2. Je li pametno/potrebno staviti mrežicu u dva sloja na mjestima gdje je za očekivati veća mehanička naprezanja, npr. oko ulaznih vrata i u zoni trotoara gdje je za očekivat da će se djeca igrati?

Zašto SAMO 5cm stiropora? nekako mi je u dnaašnje vrijeme neiplativo stavljati tako malo izolacije.

a dali si razmišljao da u tu udubinu (Tj preko tog mjesta) jednostavno staviš deblji stiropor, da ne lijepiš najprije 2 cm stiropora pa onda 5 na njega (kolko ja znam stiropor se nebi smio ljepit opet na stiropor.

mr X
14.11.2010., 16:05
Hvala svima!

da li je kod špaleta problem nedostatak mjesta? ako jest onda ti ostaje jedino pokušati postaviti što je moguće deblji stiropor (da bi bilo podjednako dobro izolirano).

dvostruku mrežicu smo mi ranije stavljali u ulazima, balkonima etc tamo gdje je veća mogućnost mehaničkih oštećenja no vremenom smo prestali. ako oštećenje nastane najčešće nastaje oštrim predmetom, kočnicom bicikla, kutom nečega i slično a protiv toga ni dvostruka mreža nije dovoljna zaštita.
ali...možeš pokušati. pripazi pri tome da dobro zagletaš prelaz dvostruke na jednostruku mrežu da se nebi poznala i ispod završne žbuke. :mig:

Zašto SAMO 5cm stiropora? nekako mi je u dnaašnje vrijeme neiplativo stavljati tako malo izolacije.

a dali si razmišljao da u tu udubinu (Tj preko tog mjesta) jednostavno staviš deblji stiropor, da ne lijepiš najprije 2 cm stiropora pa onda 5 na njega (kolko ja znam stiropor se nebi smio ljepit opet na stiropor.

udubina je (najvjerovatnije) ravnih vodoravnih i okomitih linija pa bi na taj način bilo teško "vezati" ploče prilikom lijepljenja. 2 cm za popunu te petica preko toga puno je bolja opcija. stiropor se smije ljepiti jedan na drugi, nema tu problema.

a da je 5 cm malo to stoji, no, možda iz nekog razloga nemože biti više od 5 cm...tko zna....

AKAjet
14.11.2010., 16:47
Da, nemam mjesta na špalama za više stiropora od 2-3 cm.

A stavio sam samo 5 cm na zid jer je drugačije nedopušta okoliš, objekt i financije, mada moram priznat kada usporedim cijene stiropora (i stiradura) s cijenom ljepila, žao mije što nisam išao na deblji sloj stiropora.:confused:

Zašto ne stavim deblji stiropor tamo gdje je udubina u fasadi odgovorio je mr X - kako tih 3x1,5m povezati sa ostatkom fasade? A i sa tehničke strane 2cm + 5 cm su bolji izolator nego 7cm u komadu - kontaktni otpor između slojeva, a i zrak koji če ostati zarobljen između ljepila i slojeva stiropora ima odlična izolacijska svojstva...

toni7
14.11.2010., 17:07
Za špalete je 2 cm sasvim ok,Što se tiče duple mrežice ako je stavljaš stavi je na cijeli komad zida da ti se nebi vidjeli prelazi, to je super rješenje ako ti nije skupo,

boozo
16.11.2010., 16:34
Za špalete je 2 cm sasvim ok,Što se tiče duple mrežice ako je stavljaš stavi je na cijeli komad zida da ti se nebi vidjeli prelazi, to je super rješenje ako ti nije skupo,

zasto dupla mrezica ne kuzim
več ako se stavi kako mislis na cijeli kom zida
okomito ili vodoralno zbunio sam se citajuci ovaj tvoi post:rolleyes:

toni7
16.11.2010., 17:15
zasto dupla mrezica ne kuzim
več ako se stavi kako mislis na cijeli kom zida
okomito ili vodoralno zbunio sam se citajuci ovaj tvoi post:rolleyes:

U pravilu se radi jedna mreža.Ali ako je objekt izložen udarcima ili nešto slično(bicikl),tuča ,led, uz cestu,onda se fasada radi sa duplom mrežicom.Dobije se dosta tvrđi zid za malo više novaca.Mrežica se u pravilu postavlja okomito ali ako se stavi i vodoravno nije nikakva greška.Ponavljam,U PRAVILU SE RADI SA JEDNOM MREŽICOM

slatkish
18.11.2010., 10:03
pozdrav,
sa koliko "tipli" se tipla stiropor? rekao mi majstor 5-6 kom po m2, jel to ok? sad mi veli da treba manje, da je to previše:ne zna:
(stavljam stiropor od 12cm)

toni7
18.11.2010., 15:36
Dobro ti je rekao,oko 6 kom.

AKAjet
18.11.2010., 20:31
Pročitaj nekoliko postova unazad.:p
Ljudi sa iskustvom kažu da nema potrebe stavljati tiple do 8 metara visine.
ETICS preporučuje kao na slici 2 - link http://www.novolit.si/hr/fasadnisis13.html

Ja sam se odlučio na nešto rjeđe, jer bi ukupna visina objekta trebala biti negdje oko osam metara (do tih osam metara treba još puno novca:mad:).
Dakle stavio sam tiple na donjem kraju vertikalnog spoju dviju ploča. Ako sada prebrojiš sve tiple koji drže pojedinu ploču :confused:- ima ih po tri:eek:. Mislim da je to dovoljno. Molim da me ispravite ako griješim :s - do subote mogu povećati broj tipli :kava:.

slatkish
20.11.2010., 10:51
hvala na odgovoru, a
da li je istina da se bušenjem rupa udarnom bušilicom stvaraju vibracije koje mogu "odljepiti" stiropor od fasade, tj smanjiti prijanjanje stiropora?

slatkish
20.11.2010., 10:52
AKAjet moji stavljaju kao i ti odprilike

mr X
20.11.2010., 12:08
hvala na odgovoru, a
da li je istina da se bušenjem rupa udarnom bušilicom stvaraju vibracije koje mogu "odljepiti" stiropor od fasade, tj smanjiti prijanjanje stiropora?

da, moguće je kada je ljepilo napola suho. bilo bi dobro izbjegavati brušenje i tiplanje dan nakon ljepljenja ploča.
kod tiplanja ipak smatram da netko tko zna s alatom neće imati problema...

domi0404
21.11.2010., 18:01
Dobro ti je rekao,oko 6 kom.

Ja osobno bez 6 tipli ništa ne radim... Znam da struka kaže da do osam metara nema potrebe za tiplanjem.... ali tko će biti kriv ako se nešto dogodi.... proizvođač bude rekao da nije pravilno stavljano ljepilo na ploču i sl. opet onaj tko plača fasadu mora platiti saniranje, jer će sa izvođačem na sud i sl. tiple su najmanja stavka u financiranju fasade ako radite napravite kako treba....

http://img19.imageshack.us/img19/3333/net9.jpg (http://img19.imageshack.us/i/net9.jpg/)

AKAjet
22.11.2010., 13:55
Znam da je off topic, ali otvorio sam novu temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=599788) i nema odgovora. Jeli stvarno nitko ne zna?

Trebam napraviti dimnjak za centralno kojem su prva dva metra u zemlji!
Kako je najbolje izvesti hidroizolaciju?
Snaga kotla je 40 kW.

Pregledao sam pola foruma i nema nešto slično...
Nemojte se ustručavati postaviti link ako griješim:D.

toma1211
15.12.2010., 20:46
molim pomoć, imam kuću u medulinu te mi majstor radi fasadu. stiropor, mrežica te sve ostalo je napravljeno i pripremljeno za fasadu (mislim akril). Pitanje koje me zanima je koja temperatura zraka u minimumu je dovoljna za postavku fasade i koliko dugo materijal u kantama može stajati na trenutnim temperaturama (do -5).
Hvala.

gmaileras
15.12.2010., 22:40
Mozda je smijesno pitanje, ali kojim se ljepilom lijepi mrezica na stiropor? Istim onim kojim se stiropor lijepi na podlogu ili ima neko posebno ljepilo?

Hvala

mr X
16.12.2010., 06:09
molim pomoć, imam kuću u medulinu te mi majstor radi fasadu. stiropor, mrežica te sve ostalo je napravljeno i pripremljeno za fasadu (mislim akril). Pitanje koje me zanima je koja temperatura zraka u minimumu je dovoljna za postavku fasade i koliko dugo materijal u kantama može stajati na trenutnim temperaturama (do -5).
Hvala.

kante obavezno unesi negdje gdje neće mrznuti. -5 nije temperatura na kojoj se materijal ostavlja danima...

isto tako, navučen materijal na fasadu nesmije smrznuti.
na to smo pitanje ovdje odgovarali tisuću puta. za opširniji odgovor pretraži malo ovu i slične teme.

mr X
16.12.2010., 06:12
Mozda je smijesno pitanje, ali kojim se ljepilom lijepi mrezica na stiropor? Istim onim kojim se stiropor lijepi na podlogu ili ima neko posebno ljepilo?

Hvala

mislim da su u današnje vrijeme sva ljepila "combi", znači i za ljepljenje i za postavljanje mreže (izuzev specijalnih ali mislim da to nije tvoje pitanje).

gmaileras
17.12.2010., 23:38
mislim da su u današnje vrijeme sva ljepila "combi", znači i za ljepljenje i za postavljanje mreže (izuzev specijalnih ali mislim da to nije tvoje pitanje).

Dakle isto ljepilo kojim sam ljepio stiropor na fasadu mogu koristiti da poljepim mrezicu preko stiropora?!

toni7
18.12.2010., 20:06
Dakle isto ljepilo kojim sam ljepio stiropor na fasadu mogu koristiti da poljepim mrezicu preko stiropora?!

Možeš,mada postoji posebno ljepilo za gletanje(kleberspahtl)ali nećeš pogriješiti ni sa univerzalnim

vusluge
19.12.2010., 20:33

pogledajte na pakiranju uputu za upotrebu...

djon vejn
20.12.2010., 12:59
Nisu danas sva ljepila kojima ljepimo stiropor i za gletanje. Dapaće, ona najjeftinija od svakog proizvođaća su upravo samo za ljepljenje, dok su ona iz nešto višeg cjenovnog razreda i za ljepljenje i za gletanje.
Kako je već rečeno, najbolje je da pogledate što piše na ambalaži.

Što se tiće ove fasade u Medulinu, nadajte se da nije akrilatna fasada, već silikat ili silikon. Akrilat je pogodan za kontinentalni dio HR, dok je na obali bolje koristiti Silikat ili Silikon.
Ne znam tko vam je preporučio akrilat za Medulin, ali grdno se prevario. Na obali je zrak ''slan'', a akrilat nema bog zna kakvu otpornost na sol i s vremenom sol iz zraka nagriza površinu te je ''izjeda'', fasada postaje porozna, gubi vodoodbojnost, otpornost na UV zrake, mijenja boju (izbljeđuje) te se na kraju i počne trusiti. Silikati i silikoni puno bolje podnose slani zrak, pa su samim time takve fasade na obali puno trajnije. Ovo nećete primjetiti možda u prvih deset godina, ali nakon toga ćete se sjetiti što sam govorio...

mr X
21.12.2010., 11:16
Nisu danas sva ljepila kojima ljepimo stiropor i za gletanje. Dapaće, ona najjeftinija od svakog proizvođaća su upravo samo za ljepljenje, dok su ona iz nešto višeg cjenovnog razreda i za ljepljenje i za gletanje.
Kako je već rečeno, najbolje je da pogledate što piše na ambalaži.

iskreno rečeno teško mi je povjerovati da se na tržištu uopće mogu još pronaći ljepila koja imaju samo jednu namjenu a ne obje, pogotovo u "nižem cjenovnom razredu".
ovdje gdje radim (ch) takva ljepila za fasadu odavno ne postoje (ili se barem ja nisam sreo ni sa jednim već preko 15 godina).
ona ljepila koja imaju samo jednu namjenu u pravilu su ljepila posebne namjene i kao takva pripadaju samo u viši cjenovni razred, nikako niži.

kažem, teško mi je u to vjerovati al' možda stvarno...

travomlat
02.01.2011., 08:49
Pročita cijeli forum o Pu pjeni i ljepljenju stiropora kupio i testirao i zaljepio
Dakle poljepio probne kocke po fasadi i unutra po zidovima farbanim jupolom
1. nemoguče odljepiti da stare fasade (fasadeks)
2. unutra (jupol) kod trganja otpada jupol sa zida (loše krečeno) ali još uvjek savršeno drži.

Zaključak: kako smo mi nažalost tehnički zaostali za USA cca 60 godina sve novotarije dolaze na veliki otpor kod naših majstora koji imaju ako imaju SSS i ne čitaju strućne časopise. jedino doškolavanje im pruzaju veliki uvoznici koji im drže besplatne tečajeve nešto slično kao ZEPTER lonci

E sad malo informacija
1 Ovako se izoliraju zidovi i tavani kod Amerikanaca
http://www.youtube.com/watch?v=519cOn6arxk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=NVPOEGza73U&feature=related

travomlat
02.01.2011., 09:07
Kolega je već prije naveo ove:
1. TKK
http://www.tkk.si/default.asp?id=3640
2. HENKEL
http://www.henkel.hr/cps/rde/xchg/henkel_hrc/hs.xsl/ceresit-ct-84-3504.htm
http://www.youtube.com/watch?v=aIk-Uhj5oOA&feature=related
A ja dodajem i ove
3. DENBRAVEN
http://www.denbraven.hr/poliuretanske-pjene/pjena-ljepilo-za-stiropor-stirodur-ploce.html
http://www.youtube.com/watch?v=rT6agzmJWac&feature=related
4.MASTERPLAST
http://www.masterplast.hu/THERMOMASTER-PUR-ragasztohab

cijena BOCE DENBRAVENThermo Kleber za stiropor ploče 750 ml 29,90 KN (od 12 kom)
•Profesionalno izolacijsko- i montažno ljepilo-pjena na bazi poliuretana za građevinu i industriju za lijepljenje stiropor i stirodur ploča s mogućnošću žbukanja i bojanja.
•Boja: bež

travomlat
02.01.2011., 09:16
zaboravih na ovaj video

travomlat
02.01.2011., 09:27
Pozdrav svima!

Kako pri izradi fasade od stiropora rješiti što jednostavnije (i jeftinije) slijedeći problem?

Zbog zatvaranja otvora u zidu debljine 25cm, blokovima od 20cm:rofl:, na fasadi je sa vanjske strane ostalo udubljenje:confused: od nekih 2-2,5 cm:flop:.

Nadam se da neće tebat žbukat :s- svašta radim u stilu DIY :top:ali žbukanje:ne zna:...

Pur +stiropor pa opet pur+stiropor kolko treba zavisi koje debljine ljepiš ploče i nakraju stisni i poravnaj (pir ti daje lufta za korekciju 1 cm

travomlat
02.01.2011., 09:30

Nazovi ih prodat će ti direktno za
cijena BOCE DENBRAVENThermo Kleber za stiropor ploče 750 ml 29,90 KN (od 12 kom)
•Profesionalno izolacijsko- i montažno ljepilo-pjena na bazi poliuretana za građevinu i industriju za lijepljenje stiropor i stirodur ploča s mogućnošću žbukanja i bojanja.
•Boja: bež

travomlat
02.01.2011., 09:35
ajde ovako:
1. pjena za koju ja tvrdim da se osipa i upija vlagu nije ova iz filma. po drugi puta to govorim, nadam se da ćeš ovaj puta primjetiti.
2. nikakvu odštetu ti od njih nećeš uspjeti izmusti jer će razlog neuspjehu biti uvijek tvoja "nestručna primjena". takvu pjenu vani, recimo, već duže vrijeme prodaje "hornbach" vodeća trgovina DIY materijalima s ciljanom klijentelom DIY majstora. ozbiljne firme nerade sa pjenom.
3. drži možda bolje nego ljepilo...objasni. imaš iskustva sa oba materijala? provjereno na duže vrijeme? isprobano na svim podlogama?
4. pjena je termoizolator i k tome još bolji od stiropora...how yes no

Neznanje ili otpor prema novitetima
Svi majstori koje poznam svojedobno su pričali da je stiropor štetan, kuća nediše i sl. da je zakon klasična termo žbuka.
naravno sada su promjenili priču nakon cca 10 godina
PU pjena je isto ljepilooooo!!!!!!

travomlat
02.01.2011., 10:02
ovo je sa foruma grijanje
daje vam ovaj mali programčić da se riješite dileme o debljini stiropora dali 5 ili 8 ili više
kada unesete sve parametre i kada vam izbaci gubitke u kw sami odlučite
meni se čini da je 5 optimum za prozore si sami nađite koef gubitka (1.4) pvc
I NEZABORAVITE
AKO NE IZOLITATE DEKU PREMA TAVANU
NEMOJTE NITI IZOLIRAT FASADU KUĆE -NEMA SMISLA OSIM VIZUALNOG EFEKTA

http://www.2shared.com/document/hl0tTVe7/Izracun_toplinskih_gubitaka_v1.html

mr X
02.01.2011., 21:47
Neznanje ili otpor prema novitetima

neznanje?
misliš da se tvoje suho skupljanje linkova i naivna sklonost vjerovanju svakom cigi koji svoga konja hvali može nazvati znanjem?
misliš li da je konvencionalni način izrade kvalitetne demit fasade nastao preko noći ili da je to ipak rezultat dugotrajnog paralelnog tehnološko/praktičnog razvoja i sakupljanja iskustava?
misliš li da je bilo koji veći izvođač propustio priliku isprobati novinu na kojoj se na bilo koji način "može uštedjeti"? razlog zašto nisu nastavili koristiti pjenu pokušaj dokučiti sam.

uostalom, pokušaj navesti konkretnu prednost pjene nad konvencionalnim materijalom i to bilo za velikog izvođača bilo za hobi majstora (sa praktične strane, naravno. u teoriji ionako sve funkcionira).
znaš, moja usporedba pjene sa super krečkom nije ni neprimjerena ni slučajna. pokušaj razmišljati malo dalje u tom smjeru.

& btw, kada bi meni nositelj sistema propisao ljepljenje pjenom ja bih ljepio pjenom jer ja sam samo izvođač. planiranje i odabir materijala nije na meni što znači da se u mom slučaju neradi ni o kakvom otporu prema novitetu. činjenica da renomirani švicarski nositelji sistema sa kojima mi radimo ne propisuju pjenu u mojim očima samo baca dodatnu sjenu na to "čudo od novotarije" a za razliku od tvoje u njihovu stručnost ja ne sumnjam.

travomlat
04.01.2011., 18:32
neznanje?
misliš da se tvoje suho skupljanje linkova i naivna sklonost vjerovanju svakom cigi koji svoga konja hvali može nazvati znanjem?

Znanje se stječe čitanjem literature (može i internet), usmenom predajom i sl.

Ako netko svoga konja hvali to je onda BAUMIT (koji nudi majstorima najveće rabate + tečaje na kojima sam sebe HVALI mi smo najbolji i sl).

misliš li da je konvencionalni način izrade kvalitetne demit fasade nastao preko noći ili da je to ipak rezultat dugotrajnog paralelnog tehnološko/praktičnog razvoja i sakupljanja iskustava?

Znam samo da su svi zidari vikali da je stiropor štetan i da kuća nediše (dok ih baumitovci nisu pridobili RABATIMA i DOMJENCIMA sa TEČAJOM

misliš li da je bilo koji veći izvođač propustio priliku isprobati novinu na kojoj se na bilo koji način "može uštedjeti"? razlog zašto nisu nastavili koristiti pjenu pokušaj dokučiti sam.

E baumit ne PROIZVODI PJENU, a na MALTERU je bolja zarada za sve.
Lakše je zidara naučit mazat stiropor fanglom i zlicom nego koristit pištoljski pjenu. (mada je i to sporno među majstorima TOČKASTO ili RUBNO)

uostalom, pokušaj navesti konkretnu prednost pjene nad konvencionalnim materijalom i to bilo za velikog izvođača bilo za hobi majstora (sa praktične strane, naravno. u teoriji ionako sve funkcionira).

Prednosti bi bile:
Bolje ljepi
Jeftinije za 50%
Lakše i čišće
100% pravilno ljepljenje stiropora (kavezno +crta ili w po sredini)
Krpanje svih luftova među pločama
Manje ljud na gradilištu i sl

znaš, moja usporedba pjene sa super krečkom nije ni neprimjerena ni slučajna. pokušaj razmišljati malo dalje u tom smjeru.

Kladim se da je bio ogroman otpor pri korištenju stiropora na spram termo žbuke

& btw, kada bi meni nositelj sistema propisao ljepljenje pjenom ja bih ljepio pjenom jer ja sam samo izvođač. planiranje i odabir materijala nije na meni što znači da se u mom slučaju neradi ni o kakvom otporu prema novitetu. činjenica da renomirani švicarski nositelji sistema sa kojima mi radimo ne propisuju pjenu u mojim očima samo baca dodatnu sjenu na to "čudo od novotarije" a za razliku od tvoje u njihovu stručnost ja ne sumnjam.

Stručnjak nisam niti sam završio ikakvu regularnu školu za STIROPOR FASADE

NAIME NIJE MI NAMJERA NIKOGA I NIČIJI RAD OMALOVAŽAVAT ALI STRUKA I LJUDI IZ BRANŠE BI TREBALI UKAZIVAT NA NOVITETE A NE MI LAICI.

BILO BI LJEPO KADA BI PROKOMENTIRALI VIDEO URADKE SVAKI POSEBNO
Definitivno se da vidjeti neke nove stvari na terenu nekom se sviđaju nekome ne ali definitivno natjeraju čovjeka da se zamisli i pita A GDJE SMO TU MI

travomlat
04.01.2011., 18:41
[QUOTE=mr X;30855026]neznanje?

Dali je ovakav način nanošenja ljepila OK ??
http://www.youtube.com/watch?v=HakMso45bCU&feature=related
Dali Vam se to čini naprednije nego kod nas što je uobičajno??
I Ako nije tajna DALI Vam je na taj strojni način ljepljenja itko kod nas (na tečajevima usavršavanja ) Ukazao tj savjetovao kao NAJ-OPTIMALNIJI

mbubnjar
10.04.2011., 20:28
na sockl se ne lijepi stiropor nego stirodur i to ljepilom (može Mapei) za ljepljenje stirodura na bitumenske proizvode eventualne improvizacije nisu trajne i može ti sve početi dilatirati

Pripremam se za postavljanje fasade na kuću, novogranja, kontinentalni dio.
10 cm stiropor + siloxan.
Nemam podruma, visina nadtemeljnih zidova je oko 50 cm.
Da li na cokl treba ići samo i isključivo samo stirodur illi se može staviti i onaj tvrdi stiropor koji ide u glazuru? Naime, cijena stirodura je paprena, a kako nešto moram staviti u cokl (jer bi mi zub od fasade bio preveliki) razmišljam o tom stiroporu...

marion56
11.04.2011., 05:47
Pripremam se za postavljanje fasade na kuću, novogranja, kontinentalni dio.
10 cm stiropor + siloxan.
Nemam podruma, visina nadtemeljnih zidova je oko 50 cm.
Da li na cokl treba ići samo i isključivo samo stirodur illi se može staviti i onaj tvrdi stiropor koji ide u glazuru? Naime, cijena stirodura je paprena, a kako nešto moram staviti u cokl (jer bi mi zub od fasade bio preveliki) razmišljam o tom stiroporu...

Styrodur se stavlja na sokl jer je puno tvrđi i izloacijski otporniji. Možeš staviti i stiropor ako baš želiš, ali onda stavi malo deblji sloj ljepila i rabic mrežice (poželjno 2x) tako da bude čvršće.

mr X
11.04.2011., 16:12
xps se, zbog njegove strukture, stavlja u područja povećane vlažnosti.
dok stiropor bez obzira na njegovu tvrdoću može uvući vodu u sebe to je kod xps-a nemoguće.
u svakom slučaju bih preporučio xps u onom dijelu cokla koji je u kontaktu sa zemljom ili eventualno postavljen na vodoravni beton.
ali, mbubnjar, ti nemoraš cijeli cokl tj. svih 50 cm uraditi sa xps-om. dovoljno je donjih 15-20 cm a ostatak sa normalnim stiroporom. znači od ploče xps-a bi mogao izvući oko 3 dužna metra (zavisno od proizvođača i dimenzija) što bitno umanjuje trošak, ne?

marion56
11.04.2011., 17:02
dok stiropor bez obzira na njegovu tvrdoću može uvući vodu u sebe to je kod xps-a nemoguće.
u svakom slučaju bih preporučio xps u onom dijelu cokla koji je u kontaktu sa zemljom ili eventualno postavljen na vodoravni beton.
ali, mbubnjar, ti nemoraš cijeli cokl tj. svih 50 cm uraditi sa xps-om. dovoljno je donjih 15-20 cm a ostatak sa normalnim stiroporom. znači od ploče xps-a bi mogao izvući oko 3 dužna metra (zavisno od proizvođača i dimenzija) što bitno umanjuje trošak, ne?

moram te ispraviti, ni obični stiropor nebi povukao vlagu, kao da pričaš o kruhu i stiroduru, kao da je velika razllika, a nije tako.

Kod stirodura je manja vjerojatnost da će povući vlagu nego kod običnog stiropora.

mbubnjar
11.04.2011., 20:10

Hvala na savjetu! Dakle, gornja polovica cokla nek bude tvrdi stiropor a donja stirodur.
Trenutno sam friško navozio zemlju oko kuće, a majstor mi kaže da sa kopanjem drenaže oko kuće (pola metra širine sa batudom i gore okruglim kamenima) pričekam dok ne maknu skelu. Dakle, priča sa stirodurom dolazi na kraju...

mr X
11.04.2011., 20:38
moram te ispraviti, ni obični stiropor nebi povukao vlagu, kao da pričaš o kruhu i stiroduru, kao da je velika razllika, a nije tako.

Kod stirodura je manja vjerojatnost da će povući vlagu nego kod običnog stiropora.

marion, ovo će sada biti treći puta da ti postam ovu sliku:

razlika nije velika, priznajem, tu si u pravu. razlika je ogromna.
struktura je potpuno drugačija. dok kod stiropora između kuglica postoji dovoljno prostora da može jako duboko u sebe navući vodu kod xps-a je to nemoguće. voda može zaći tek neznatno na površini ali tu je kraj.
pogledaj kod stiropora na gornjoj rezanoj ravnoj plohi crne točke i linije to su šupljine. to je prostor u koji se voda zavlači. taj prostor kod xps-a ne postoji.

a to da obični stiropor nebi povukao vlagu tu se grdno varaš.
pogledaj ovu sliku:
http://img689.imageshack.us/img689/9092/photo0245xn.jpg

ovaj stiropor je pun vode kao spužva.
istina, voda je godinama prodirala ispod okapnog lima i zavlačila se u izolaciju. loptice stiropora se nisu napile vode ali sve šupljine jesu.
to je ono što se xps-u zbog njegove strukture nemože dogoditi.

marion56
11.04.2011., 21:07
marion, ovo će sada biti treći puta da ti postam ovu sliku:

razlika nije velika, priznajem, tu si u pravu. razlika je ogromna.
struktura je potpuno drugačija. dok kod stiropora između kuglica postoji dovoljno prostora da može jako duboko u sebe navući vodu kod xps-a je to nemoguće. voda može zaći tek neznatno na površini ali tu je kraj.
pogledaj kod stiropora na gornjoj rezanoj ravnoj plohi crne točke i linije to su šupljine. to je prostor u koji se voda zavlači. taj prostor kod xps-a ne postoji.

a to da obični stiropor nebi povukao vlagu tu se grdno varaš.
pogledaj ovu sliku:
http://img689.imageshack.us/img689/9092/photo0245xn.jpg

ovaj stiropor je pun vode kao spužva.
istina, voda je godinama prodirala ispod okapnog lima i zavlačila se u izolaciju. loptice stiropora se nisu napile vode ali sve šupljine jesu.
to je ono što se xps-u zbog njegove strukture nemože dogoditi.

dali znaš da se stiropor ispituje, uranja u vodu i tamo drži jedno vrijeme? znaš li rezultate i postotak upijanja i za jedan i za drugi?

ovo što si stavio izgleda kao morska spužvica? od čega je to plod? neznam kako bih to nazvao, gdje si to iskopao, to da hočeš kupiti nemožeš naći...:confused:

upijanje vode
http://www.novolit.si/hr/eps_f.html
http://www.novolit.si/hr/stiropor-u-plocama/novocokl-plosca.html

mr X
11.04.2011., 22:04
ovo što si stavio izgleda kao morska spužvica? od čega je to plod? neznam kako bih to nazvao, gdje si to iskopao, to da hočeš kupiti nemožeš naći...:confused:

:rolleyes: možda, samo kada bi htio, čak i ti bi mogao zaključiti da je to potpuno normalni stiropor nešto malo oštećen odstranjivanjem mreže s njega...ali izgleda je lakše tupiti u besmisao...
da li je ova slika bolja

http://img52.imageshack.us/img52/3134/photo0247g.jpg

pogledaj ljepilo za mrežicu, crno je od vlage...

ono što proizvođači isprobavaju u laboratoriju i deklariraju na etiketama proizvoda je jedno. međutim ono što ja u realnom okruženju nalazim nešto je sasvim drugo a...nekako sam više sklon vjerovati onome što nalazim na terenu nekoliko godina nakon postavljanja nego nemuštim friziranim testovima u (kvazi)laboratorijima...
u svaku od navedenih stavki u propertiesima na linkovima koje si naveo vjerujem jednako kao u: "stabilizirane i odležane". iskusni će razumjeti.

koliko su navodi sa deklaracija točni pokazat će primjer: ovo je ploča skupog xps-a austrotherma deklarirana kao 180 mm. nemamo razloga nevjerovati, jelda...

http://img854.imageshack.us/img854/8676/photo0068z.jpg

ja se, bogte pa i ovo ponavljam, ne nabacujem ispraznim linkovima. ja postavljam slike koje sam sam snimio, stvari koje sam osobno iskusio na radilištu a ako sam sa pameću kratak barem mi iskustva ne nedostaje...

karatas_os
25.04.2011., 15:36
Zdravo.

pitao sam vec jednom na drugom topicu o izolaciju stiroporom, pa mi nitko nije odgovorio, pa da probam ovdje - da li je nuzno izolirati cokl stiroporom (onim zelenim koji ne upija vlagu) ili je prohvatljivo ici samo s hidroizolacijom (ljepenka)? Kuca mi je podignuta cca 50cm i od prve deke sam stavio 12 cm stiropora, te sam sada mislio stavljati 5 ili 8 cm zelenog stiropora na taj cokl (i ukopati u zemlju), no jedan gradjevinac mi je bacio bubu u uho i rekao da to nema potrebe da se treba samo hidroizolirati.

Sto kazete?

hvala puno :s

marion56
25.04.2011., 17:09
Zdravo.

pitao sam vec jednom na drugom topicu o izolaciju stiroporom, pa mi nitko nije odgovorio, pa da probam ovdje - da li je nuzno izolirati cokl stiroporom (onim zelenim koji ne upija vlagu) ili je prohvatljivo ici samo s hidroizolacijom (ljepenka)? Kuca mi je podignuta cca 50cm i od prve deke sam stavio 12 cm stiropora, te sam sada mislio stavljati 5 ili 8 cm zelenog stiropora na taj cokl (i ukopati u zemlju), no jedan gradjevinac mi je bacio bubu u uho i rekao da to nema potrebe da se treba samo hidroizolirati.

Sto kazete?

i šta češ onda kad hidroizoliraš? ostaviti ljepenku ili nešto tak da se vidi?

pusti građevinca, u praksi je i moguće, al moraš to presvući nekom masom da izgleda ravno i lijepo, stavi bar 3 cm debljine i napravi kak treba...

toni7
25.04.2011., 19:56
Zdravo.

Sto kazete?

Obavezno stirodur po mogućnosti 5 cm i ako možeš ukopati u zemlju barem 10 cm i napravio si pravi posao

karatas_os
25.04.2011., 20:07
i šta češ onda kad hidroizoliraš? ostaviti ljepenku ili nešto tak da se vidi?

pusti građevinca, u praksi je i moguće, al moraš to presvući nekom masom da izgleda ravno i lijepo, stavi bar 3 cm debljine i napravi kak treba...

ah, gradjevinac kaze da na ljepenku zagladim ljepilo za stiropor i onda na njega onaj coklputz (one plasticne malene kuglice).

marion56
25.04.2011., 20:48
ah, gradjevinac kaze da na ljepenku zagladim ljepilo za stiropor i onda na njega onaj coklputz (one plasticne malene kuglice).

reci mu da nema pojma....kak je mislio na ljepenkui ljepilo ???
ima toga još kako i zašto, al mi se neda sad pisati, samo zalijepi styrodur i bit će ti super...

kenta
09.05.2011., 17:34
Jedno pitanje, može li se kombinirati debljina stiropora na fasadi. Npr. prema sjeveru i zapadu debljine 8 cm, a prema istoku i jugu 5 cm?

Soboslikar R
09.05.2011., 17:38
Jedno pitanje, može li se kombinirati debljina stiropora na fasadi. Npr. prema sjeveru i zapadu debljine 8 cm, a prema istoku i jugu 5 cm?

Naravno da može,zašto nebi moglo?

Lee Champa
09.05.2011., 18:27

Zar misliš kad bude vani -15 C onda na južnoj strani, po noći, nebu toliko:s

raky
09.05.2011., 22:02
naravno da bude, ali ipak zid je na sjevernoj strani hladniji..jer nije bas da temperaturu mjenja jednako brzo kao temperatura zraka, ne!?

kenta
10.05.2011., 14:14
Zar misliš kad bude vani -15 C onda na južnoj strani, po noći, nebu toliko:s

U jednom od nekih brojeva starog časopisa Uradi sam, bio je nekakav projekt štedljive kuće, gdje je preporuka bila da se prema sjeveru posadi zimzeleno drveće (stepenasto, tako da su najviša stabla najbliže kući). Time se kuća štitila od hladnih zimskih vjetrova, a uštede su u energiji grijanja su bile, ukoliko se ne varam, i do 10 %.
Prema tome, ako je moguće, zašto na sjever ne staviti stiropor od 8 cm, a na jug od 5?

Zvon
10.05.2011., 22:04
Ja bi to ovak rekel: zakaj na sjever ne postaviti 15 cm, a na jug 10? I ljeti treba hladiti, pa i to nekaj košta ;)

kenta
07.06.2011., 05:12
Kod izrade fasade, dali je potrebno kod ljepljenja iznad prozora ili kliznih vrata odozdo s nečim isti poduprijeti ili ljepilo samo drži stiropor (stiropor je debljine 10 cm)?

karatas_os
07.06.2011., 05:19
Kod izrade fasade, dali je potrebno kod ljepljenja iznad prozora ili kliznih vrata odozdo s nečim isti poduprijeti ili ljepilo samo drži stiropor (stiropor je debljine 10 cm)?

ja sam stavljao 12-icu i morao sam podupirati. klizilo mi je inace. posluzio sam se otpadima stiropora koje sam stavljao na prozorske klupcice i kolaca za paradajz :-)

inace, probaj si tako isplanirati, ako je ikako moguce, da na dijelu zida koji se nalazi pri prozoru stavljas novu plocu tako da ti se ploca dijelom naslanja na nesto ispod sebe, a dio joj "visi u zraku" iznad prozora.. uf kako grozno ovo objasnjenj zvuci. evo slike: http://www.turboimagehost.com/p/7612468/zvrlja.png.html

crno je prozor, plavo su ploce, crveno su ploce koje su problematicne.

kenta
07.06.2011., 18:34
Ok, hvala

Armstrong
07.06.2011., 20:25
U jednom od nekih brojeva starog časopisa Uradi sam, bio je nekakav projekt štedljive kuće, gdje je preporuka bila da se prema sjeveru posadi zimzeleno drveće (stepenasto, tako da su najviša stabla najbliže kući). Time se kuća štitila od hladnih zimskih vjetrova, a uštede su u energiji grijanja su bile, ukoliko se ne varam, i do 10 %.
Prema tome, ako je moguće, zašto na sjever ne staviti stiropor od 8 cm, a na jug od 5?

A koliko vremena da ta drveća izrastu :D :rofl: .
Za to vrijeme već će se klima promijeniti :top: .
A kao treće i ključno. Zar vi ne vidite dalje od nosa, tj. kasnije sigurne probleme. Pa to korijenje će vam napadati temelj i kad tad ćete imati problema s vodom u kući.
Nemojte si to priuštiti jer znam o čemu govorim.

Na kraju. Zašto šparati sad na ta 3cm stiropora :ne zna: . Mislim ono, kad već radite napravite kako spade, a ne polovično.
Tj. ili sve ili ništa!!!!!!!

Armstrong
07.06.2011., 20:27

Da, i za godinu dana sve lijepo padne :lol: :D .
Na ljepenku se ništa ne prima, jer je glatka i nema mikropora, tako da apsolutno sve pada s nje.
Probaj staviti malo betona ili malo ljepila na komadić ljepenke, pa ćeš skužiti u čemu je problem.

Ako se ne varam jedino purpjena ne pada.

hrva
08.06.2011., 23:30

Da, tu se koristi štreher(mislim da se tak zove). S njim se npr. Knauf ploče mogu pridržavati kad se radi strop.
Pozdrav h

mr X
11.06.2011., 08:11
uz malo vještine nije potrebno podbacivati ništa ispod ploča. pravilno nanešeno ljepilo, pravilno pritisnuta ploča i vakuum odradit će svoje a prozori su ionako uglavnom mali da bi predstavljali problem.
prednost ne "podmetanja" nečega ispod je kontrola koju imam nad pločom: niti će mi se ljepilo podvući pod nekakvu(možda) vodoravnu letvu, neće mi šprajcer niti ulubiti ćošak na ploči niti će je gurati prema unutra/van/gore...

naravno, netko tko to radi prvi puta kao samsvojmajstor tu vještinu nemože imati.

oktavia007
12.06.2011., 18:59
Nisam nigdje naišao da netko stavlja stiropor na staru hirofu fasadu.
Kakva je situacija sa tom fasadom glede redoslijeda radova?
Da li je potrebna impregnacija?
Da li treba hirofu prije postavljanja stiropora oprati sa miniwashom?
Pretpostavljam da je tiplanje na hirofu obavezno.
Ako ima neka "caka" u vezi hirofe,slobodno recite,nemojte se sramiti.

Još nešto!
Jedan dio kuće ima balkon,normalno zid je do poda tj.pločica.(nema cokla)
Zanima me da li na taj dio stiropor može ići do poda ili je potrebno jedan dio od pločica do stiropora odvojiti sa stirodurom?
Pitam zato što kako ste rekli,stiropor upija vodu.
S obzirom da kada kiša pada,pada i na balkon bez obzira što je natkriven sa prepustom od krova.
Rub zida od pločica je odvojen sa pločicama uza zid sa nekih 10-ak cm.

mr X
12.06.2011., 19:30
na takva pitanja je ovdje više puta odgovoreno ali svejedno:
ja bih preporučio pranje miniwashom (pri tome voditi računa da se radi doista o pranju a ne natapanju fasade). pranje treba izvesti dovoljno rano prije radova ili sa radovima sačekati da se hirofa potpuno osuši.

impregnacija kao i tiplanje obavezni su na takvim podlogama.

na balkonu budući često bude vlažan nebi trebalo štedjeti par dodatnih kuna za malo xps-a. također nebi bilo zgorega sam prijelaz pločice/fasada zaštititi kit fugicom...

oktavia007
14.06.2011., 05:38
Imam još jedno pitanje za majstore sa iskustvom.
S obzirom da je moja kuča stara,a ne novogradnja,na prozorima s vanjske strane već imam klupčice koje imaju prelaz preko ruba zida cca 5cm.
E sad,kada stavim stiropor od 10 cm,pa ljepila,pa završni sloj,novi zid če mi prelaziti klupčice za najmanje nekih 5-7cm.Vjerojatno i više.
Vjerojatno ste imali takve slučajeve.

Da li moram te stare klupčice obavezno trgati ili mogu samo nadoštukati sa novom klupčicom.Prijelaz popunim sa silikonom.
Znam da esteski možda neče izgledati kao kad je klupčica u komadu.
Klupčice su od granita i mogu se samo razbiti i trgati.Podvučene pod plast. prozor.

Da li se možda na taj dio zida stavlja tanji stiropor ili se možda reže u kosinu pod klupčicu.
Znam da je najbolje izvaditi(razbiti-potrgati) stare i staviti nove duže,ali eto ako postoji neka druga mogučnost.

Možda je netko imao sličan slučaj.

karatas_os
14.06.2011., 06:17
Imam još jedno pitanje za majstore sa iskustvom.
S obzirom da je moja kuča stara,a ne novogradnja,na prozorima s vanjske strane već imam klupčice koje imaju prelaz preko ruba zida cca 5cm.
E sad,kada stavim stiropor od 10 cm,pa ljepila,pa završni sloj,novi zid če mi prelaziti klupčice za najmanje nekih 5-7cm.Vjerojatno i više.
Vjerojatno ste imali takve slučajeve.

Da li moram te stare klupčice obavezno trgati ili mogu samo nadoštukati sa novom klupčicom.Prijelaz popunim sa silikonom.
Znam da esteski možda neče izgledati kao kad je klupčica u komadu.
Klupčice su od granita i mogu se samo razbiti i trgati.Podvučene pod plast. prozor.

Da li se možda na taj dio zida stavlja tanji stiropor ili se možda reže u kosinu pod klupčicu.
Znam da je najbolje izvaditi(razbiti-potrgati) stare i staviti nove duže,ali eto ako postoji neka druga mogučnost.

Možda je netko imao sličan slučaj.

hmmm. isti problem sam i ja imao, s ti da sam se ja u pola gradnje predomislio za debljinu stiropora, pa sam tako imao klupcice za 5 cm stiropora, a stavljao sam 12. Uglavnom, savjet je da skidas stare i stavljas nove. Sve drugo je fusarenje i nece biti dobro.

toni7
14.06.2011., 18:02
Nemoj razbijati glavu sa glupostima ,previše ulažeš novaca da bi štedio na klupčicama.Znači,obavezno nove klupčice i ništa drugo

robertinoo
14.06.2011., 18:48
uvjek se stavljaju nove klupcice. druge opcije izbij iz glave

oktavia007
14.06.2011., 19:14
Ok!Hvala dečki!
Tako sam si i sam mislio,ali sam se nadao da postoji neko čudo tehnike koje može "bezbolno" spojiti dvije klupčice,a da se što manje primjeti taj spoj.

Usput da pitam još nešto.
Prošli tjedan sam renovirao krov tj.stavio sam lim umjesto crijepa.
Svi nadpusti(ist.,zap.,sj.,jug) su zatvoreni sa limenom lamperijom.
Zanima me kada dođe zadnji red stiropora do lima na vrhu,na koji način se povezuje lim i stiropor.
Da li se na gornju -bočnu stranu stiropora stavlja ljepilo i na tjesno se stisne uz lim ili na neki drugi način.
Nadam se da ste me razumjeli.

Nevjerojatno kako pitanja samo naviru.
Jučer sam pisao da na balkonu(spoj terase i zida)imam coklić od pločica visine cca 10cm.
Balkon je također popločan sa pločicama.
Da li se može preko pločice(cokl)odmah staviti stirodur(da ih ne trgam) ili se može odmah staviti stiropor iznad te pločice od 10 cm.
Mislim,da li je tih 10-ak cm dovoljna visina od poda za postavljanje stiropora ili mora biti veća visina.
Znam da sam svašta napisao,nadam se da ste me razumjeli.

karatas_os
22.06.2011., 19:44
Zdravo.

Imam potrebu nesto odraditi na fasadi i, kako je vrlo visoko, trebam prisloniti ljestve na fasadu (nije odradjen zavrsni sloj fasade, ali ima mrezica i dvije ruke ljepila). Brine me da ce se fasada udubiti na tom mjestu. Imam oko 75 kg, sto i nije tako strasno, no svejedno ne bih zelio zeznuti posao.

kako se ovakve situacije rjesavaju?

hvala puno

Armstrong
22.06.2011., 20:50
Zdravo.

Imam potrebu nesto odraditi na fasadi i, kako je vrlo visoko, trebam prisloniti ljestve na fasadu (nije odradjen zavrsni sloj fasade, ali ima mrezica i dvije ruke ljepila). Brine me da ce se fasada udubiti na tom mjestu. Imam oko 75 kg, sto i nije tako strasno, no svejedno ne bih zelio zeznuti posao.

hvala puno

Ako je kvalitetno napravljeno, nečeš ostaviti udubljenje. :D .

Uostalom, na lojtru (na zvaršetke koji će doći na fasadu) zamotaj neku deblju krpu ili pak nekoliko PVC vrečica i omotaj selotejpom :top:

kenta
23.06.2011., 08:09
Da li je potrebno staviti cokl lajsnu za stiropor ukoliko fasada počinje od poda (terasa s pločicama)? Koliko kužim, ne bi trebala jer se stiropor oslanja na pod, no razmišljam staviti ju jer ima zub koji dodatno ojačava da se kraj stiropora ne može eventualno odvajati od zida.

Armstrong
23.06.2011., 10:15
Da li je potrebno staviti cokl lajsnu za stiropor ukoliko fasada počinje od poda (terasa s pločicama)? Koliko kužim, ne bi trebala jer se stiropor oslanja na pod, no razmišljam staviti ju jer ima zub koji dodatno ojačava da se kraj stiropora ne može eventualno odvajati od zida.

u tom slučaju od cokl lasjne nema nikakve koristi. Jednostavno rečeno bezveze.

zh1
23.06.2011., 14:04
Imam potrebu nesto odraditi na fasadi i, kako je vrlo visoko, trebam prisloniti ljestve na fasadu .........

Često se susrećem sa tim problemom i jedino pravo rješenje je da na nasjedni dio ljestava fiksiraš komad stirodura ili debljeg stiropora koji mora biti nešto duži od širine ljestava i dvadesetak cm širine kako bi se smanjio pritisak na površinu nasjeda.Zna se desiti da se ljestvama napravi prilična šteta i to u vrlo visokom postotku slučajeva.Površinski dio bude uvijek izgreben a hoće se stvoriti i udubljenje(čak i napukline) koje je možda teže uočljivo sa poda no definitivno postoji.

karatas_os
24.06.2011., 09:20
Često se susrećem sa tim problemom i jedino pravo rješenje je da na nasjedni dio ljestava fiksiraš komad stirodura ili debljeg stiropora koji mora biti nešto duži od širine ljestava i dvadesetak cm širine kako bi se smanjio pritisak na površinu nasjeda.

da... tako sam si nesto i mislio.

mali problem mi predstavlja kako postaviti stiropor pod ljestve. kako vi to rjesavate?

zh1
24.06.2011., 09:53
Powertape trakom oko stirodura i najgornje prečke .

karatas_os
24.06.2011., 09:54
Powertape trakom oko stirodura i najgornje prečke .

aha! hvala.
:s:top:

oktavia007
24.06.2011., 10:55
Vidim da se uglavnom preporučuju materijali od Baumita,Samoborke,Rofixa ...
Kakav je Murexin materijal naspram njih?
Da li Murexin zadovoljava uvjete za stiropol fasadu?

Pitam jer sam vidio u jednoj trgovini da daju njihov materijal na kredit preko jedne banke.

Armstrong
24.06.2011., 11:29
Vidim da se uglavnom preporučuju materijali od Baumita,Samoborke,Rofixa ...
Kakav je Murexin materijal naspram njih?
Da li Murexin zadovoljava uvjete za stiropol fasadu?

Pitam jer sam vidio u jednoj trgovini da daju njihov materijal na kredit preko jedne banke.

lošiji nemože biti.

Sve u svemu, murexin je neusporediv s baumiton, röfixom itd.

Nije baš nešto.

oktavia007
26.06.2011., 15:42
Nitko da mi odgovori u vezi postavljanja stiropora na balkonu.
Balkon je ispod nadpusta krova,tako da kad pada kiša,balkon je mokar.
Balkon je popločen pločicama i uz rub zida je coklić od pločica nekih 10-ak cm.
Zanima me zbog toga povremenog vlaženja balkona i donjeg dijela zida,da li je potrebno na donji dio prvo staviti stirodur 20-30 cm(s tim da se pločice od cokla potrgaju) ili se može odmah od poda(pločica) ljepiti stiropor.

Usput da pitam da li je trenutno realna cijena za 10cm stiropor fasadu nekih 175 kn.
Mislim da li je u toj cijeni sav potreban materijal,osobito potrebna količina ljepila i završne žbuke.
Da li je nešto pojeftinilo od materijala,mada su neki počeli "plašiti" sa skorim poskupljenjem materijala od 20%.
To sam vidio u ponudama na njuškalu,ako se dobro sjećam da je do prije neki tjedan bila 190-200kn.
Vidim da za posao traže cca 65kn,ostatak materijal.
Radi se naravno o firmama,obrtima.

mr X
26.06.2011., 18:52
Nitko da mi odgovori u vezi postavljanja stiropora na balkonu.
Balkon je ispod nadpusta krova,tako da kad pada kiša,balkon je mokar.
Balkon je popločen pločicama i uz rub zida je coklić od pločica nekih 10-ak cm.
Zanima me zbog toga povremenog vlaženja balkona i donjeg dijela zida,da li je potrebno na donji dio prvo staviti stirodur 20-30 cm(s tim da se pločice od cokla potrgaju) ili se može odmah od poda(pločica) ljepiti stiropor.

ovo (http://www.forum.hr/showpost.php?p=34237585&postcount=219) nije dovoljan odgovor?

lovro2008
29.06.2011., 21:38
Pozdrav!
Pitanje, naime zanima me dali je greška ako stiropor odstoji neko vrijeme nezaštićen tj. nepogletan s ljepilom?
Pitam iz razloga što nam je jedna strana ostala nepogletana i sad je stiropor promijenio boju (preptostavljam od vremenskih uvjeta...), kako smo radili tik pred zimu
tri strane smo navukli, a i nisam još imao lovu za silikat, ostavili smo tako kako je.
Sad sam skupio lovu pa namjeravam kad majstor(prijatelj) bude imao vremena da završim sve dokraja, on mi veli da stiroporu nije ništa ali fakat se vidi da je potamnio pa me malo i strah dal će bit sve u redu????

marion56
29.06.2011., 23:38
Pozdrav!
Pitanje, naime zanima me dali je greška ako stiropor odstoji neko vrijeme nezaštićen tj. nepogletan s ljepilom?
Pitam iz razloga što nam je jedna strana ostala nepogletana i sad je stiropor promijenio boju (preptostavljam od vremenskih uvjeta...), kako smo radili tik pred zimu
tri strane smo navukli, a i nisam još imao lovu za silikat, ostavili smo tako kako je.
Sad sam skupio lovu pa namjeravam kad majstor(prijatelj) bude imao vremena da završim sve dokraja, on mi veli da stiroporu nije ništa ali fakat se vidi da je potamnio pa me malo i strah dal će bit sve u redu????

vjerojatno je malo požutio, al to je sad kao prašina, malo se runi,. to samo rukom prođeš prije rabiciranja i sve ok

mr X
30.06.2011., 04:56

obrusi potamnjeli sloj do zdravog, bijelog stiropora. kako je kolega post iznad rekao to je sada poput prašine a na prašinu se ljepilo ne hvata onako kako bi trebalo.
neznam zašto ti prijatelj to nezna ako je majstor. inače, da bi prebrusio nije ti potrebno ništa drugo osim malo vremena. nemoj biti lijen.
usput, nakon toliko vremena nebih se čudio da su se između ploča i spojevi malo otvorili tj. da su nastale fuge...ukoliko jesu onda bi prije mrežice i to trebao zakajlati...

hrva
30.06.2011., 09:58
[QUOTE=
kenta kaže:

hrva;Da, tu se koristi štreher(mislim da se tak zove). S njim se npr. Knauf ploče mogu pridržavati kad se radi strop.
Pozdrav h[/QUOTE]

to je štreher (http://www.lidl.hr/cps/rde/xchg/SID-58E1CB8A-C2923178/lidl_hr/hs.xsl/index_20911.htm)

Luci@no
05.07.2011., 13:21
Pozdrav čitavoj vrijednoj ekipi... :)

Ko' što naslov kaže, planiram raditi fasadu sa stiroporom 10cm.
No, meni se nekak više sviđa izgled kuće bez cokla. Sve u jednom komadu.
To znači da bih ja sad na kući trebal izravnati postojeći rub od nekih 1-3 cm (lošija izmjera prilikom gradnje :) )...
XPS od 10 cm me cijenovno ubije i još širinom nije dovoljan...
Dal mogu najprije zalijepiti obični stiropor od 5 cm, pa na njega zalijepiti XPS od 5cm? Sa dva sloja ljepila možda još i dobijem onu razliku od 1-2 cm.
Dal preporučate nešto takvo? Ako da, dal mogu staviti još i deblji obični stiropor, pa uži XPS? Kojim bi to ljepilom bilo najbolje zalijepiti?

I drugo pitanje...
Balkon još nije uređen. Na njega moram staviti estrih i položiti pločice. Sve skupa nekih 7 cm debljine. Bit će otvorenog tipa, bez onih zidova od siporeksa. Naravno s blagim padom prema van.

Planiram to napraviti prije fasade. Kad ću radit fasadu samo ću stiropor zalijepit do pločice i kasnije taj spoj izolirat silikonom. Nisam planirao staviti nikakvi cokl od pločica na zid. Jel to OK?
Il da možda prije napravim fasadu pa onda završim balkon?
Sad razmišljam da ipak stavim neki cokl od pločica, jer će mi se zbog pada balkona nakupit razmak između stiropora i površine balkona koji ću morati s nečim zatvoriti...

Hvala na savjetima.

marion56
05.07.2011., 13:44
Pozdrav čitavoj vrijednoj ekipi... :)

Ko' što naslov kaže, planiram raditi fasadu sa stiroporom 10cm.
No, meni se nekak više sviđa izgled kuće bez cokla. Sve u jednom komadu.
To znači da bih ja sad na kući trebal izravnati postojeći rub od nekih 1-3 cm (lošija izmjera prilikom gradnje :) )...
XPS od 10 cm me cijenovno ubije i još širinom nije dovoljan...
Dal mogu najprije zalijepiti obični stiropor od 5 cm, pa na njega zalijepiti XPS od 5cm? Sa dva sloja ljepila možda još i dobijem onu razliku od 1-2 cm.
Dal preporučate nešto takvo? Ako da, dal mogu staviti još i deblji obični stiropor, pa uži XPS? Kojim bi to ljepilom bilo najbolje zalijepiti?

I drugo pitanje...
Balkon još nije uređen. Na njega moram staviti estrih i položiti pločice. Sve skupa nekih 7 cm debljine. Bit će otvorenog tipa, bez onih zidova od siporeksa. Naravno s blagim padom prema van.

Planiram to napraviti prije fasade. Kad ću radit fasadu samo ću stiropor zalijepit do pločice i kasnije taj spoj izolirat silikonom. Nisam planirao staviti nikakvi cokl od pločica na zid. Jel to OK?
Il da možda prije napravim fasadu pa onda završim balkon?
Sad razmišljam da ipak stavim neki cokl od pločica, jer će mi se zbog pada balkona nakupit razmak između stiropora i površine balkona koji ću morati s nečim zatvoriti...

Hvala na savjetima.

stiropor nije toliko upitan ni bitan ako nije u nekom vlažnom području kuća. Ali nisi računao da će ti se svaka mala prljavština na fasadi vidjeti, dok na soklu to neće biti sličaj. A podnožje se najviše prlja. prvi put čujem da netko uopće želi ovako nešto izvesti i ja ti nebi preporučio to.

Pločice na balkonu-sličan razlog kao i dole, sokl moraš imati, jer ako ga nemaš fasad će biti prljava i voda će ti ići prema dolje na balkonu uz kuću, a onda češ imati tek gadnih problema...
sretno..:top:

acohr
20.08.2011., 21:12
Jel netko zna razliku izmedu chromosovog stirikola i masterplastovog thermomastera fix ljepila, koje je kvalitetnije, sa kojim je lakse raditi?

prava mama mia
21.08.2011., 19:24
Jel netko zna razliku izmedu chromosovog stirikola i masterplastovog thermomastera fix ljepila, koje je kvalitetnije, sa kojim je lakse raditi?
Možda bi bilo bolje to pitanje postaviti majstorima koji se bave s tim. Trgovci ne znaju puno o tome, oni samo znaju dobro uvaliti. Danas je to tako, kad netko primjeti da nešto ne znaš odmah to stave u svoju korist i dobro zeznu. Probaj s fasade.com.hr

marion56
22.08.2011., 19:05
Možda bi bilo bolje to pitanje postaviti majstorima koji se bave s tim. Trgovci ne znaju puno o tome, oni samo znaju dobro uvaliti. Danas je to tako, kad netko primjeti da nešto ne znaš odmah to stave u svoju korist i dobro zeznu. Probaj s fasade.com.hr

meni osobno ni jedno ni drugo nije bilo dobro. zaista je teže radit s njima. nisam vjerovao da se osjeta tolike razlike između ljepila, ali..:(

ponoluk
24.08.2011., 15:36
meni osobno ni jedno ni drugo nije bilo dobro. zaista je teže radit s njima. nisam vjerovao da se osjeta tolike razlike između ljepila, ali..:(

šta preporučaš koje ljepilo i koje su razlike između tipa baumita i rofixa

ponoluk
24.08.2011., 15:43

i ako može savjeti za početak stavljanja stirop na što pripaziti i kako započeti prvi red ( ma samo detalji na koje treba obratiti pažnju i takve sitnice )

hvala

marion56
25.08.2011., 04:12
šta preporučaš koje ljepilo i koje su razlike između tipa baumita i rofixa

ni sa jednim ni drugim nečeš pogriješiti. Koji je od ta dva bolji je samo stvar ukusa više, jer su oba jako kvalitetna i odlična za raditi.

marion56
25.08.2011., 04:13
i ako može savjeti za početak stavljanja stirop na što pripaziti i kako započeti prvi red ( ma samo detalji na koje treba obratiti pažnju i takve sitnice )

hvala

puno je tu sitnica, od prvog reda pa na dalje, krova, špala, čoškova i sl, i ako nisi nikad to radio teško da ti mogu ovako pomoći, jer bi pisanje trajalo par sati. Probaj malo pročitati ovaj topic ispočetka pa češ dosta toga poloviti.:top:

rib@
25.08.2011., 10:41
Da ne kopam po topicu i da ponovimo za ostale, koja je max temp za navlacenje mrezice/ljepila i zavrsnog sloja na stiropor?