PDA

View Full Version : Otvaranje posla u domeni medicine?

ribica0603
20.01.2008., 14:18
nadam se da postavljam pitanje na pravom mjestu...ako ne,neka me modovi premjeste...:top:

imam ponudu da pocnem raditi u jednoj firmi,a postupak otvaranja vlastite ordinacije mi je u tijeku...

sad me zanima:

-ako pocnem raditi u toj firmi, kakva je mogucnost otvaranja moje ordinacije kao d.o.o.-a ? (tako da ipak ostanem vlasnik)

svaki savjet je dobordosao...:D

Bina
20.01.2008., 21:59
bok ribice!
koliko mi je poznato, stomatološka se djelatnost može obavljati u privatnoj praksi (s tim da se stomatolozi mogu udruživati u tzv. grupnu praksu) te u zdravstvenoj ustanovi ili drugoj pravnoj osobi, dakle i u trgovačkom društvu.
d.o.o. je još rijetkost, uglavnom su to ordinacije privatne prakse, ali očito je moguće. Tako bi mogla biti osnivač/član društva, a zaposliti nekog drugog da u njemu radi. Jedino nisam razumjela kad kažeš da je postupak otvaranja u tijeku jesi li se već krenula registrirati kao d.o.o. ili kao samostalna djelatnost, pa bi sad htjela promijeniti?

No ako se ta firma u kojoj ćeš se eventualno zaposliti bavi istom djelatnošću, moraš paziti na to kako ćeš s njima riješiti sukob interesa.

ribica0603
21.01.2008., 15:08
ja cu raditi za jednu farmaceutsku firmu tako da nisam u sukobu interesa...

a sto se tice otvaranja ordinacije (kad sam rekla da je to u tijeku) to znaci da se moj prostor uredjuje i cekaju se gradjevinci da obave svoj dio posla...
zato i pocinjem raditi za tu farm.firmu jer bi inace bila na burzi slijedecih par mjeseci dok se sva ta papirologija ne rijesi....

meni je pravnica na nasoj Komori rekla da se ordinacija moze otvoriti ili kao samostalna djelatnost ili kao d.o.o....

pa me zanimalo jel netko imao takva iskustva?

BigGreenSquid
02.03.2009., 18:52
Gore navedena ideja mi je sinoć pala na pamet. Zanima me da li je nešto takvo moguće, ali i isplativo. Koliko bi otprilike stajalo kompletno opremanje i prilagodba nekoliko prostorija za stomatološku ordinaciju, u kojoj bi bilo zaposleno 4-5 stomatologa te njihovo pomoćno osoblje. Dakle, nešto poput otvaranje privatne stomatološke mini-klinike...

Ni meni, kao vjerojatno i mnogima ovdje, ovo nije i ne zvuči kao obećavajuća ideja ali me previše kopkalo, pa sam morao pitati... :D

Zagreb-Borongaj
03.03.2009., 20:49
Gore navedena ideja mi je sinoć pala na pamet. Zanima me da li je nešto takvo moguće, ali i isplativo. Koliko bi otprilike stajalo kompletno opremanje i prilagodba nekoliko prostorija za stomatološku ordinaciju, u kojoj bi bilo zaposleno 4-5 stomatologa te njihovo pomoćno osoblje. Dakle, nešto poput otvaranje privatne stomatološke mini-klinike...

Ni meni, kao vjerojatno i mnogima ovdje, ovo nije i ne zvuči kao obećavajuća ideja ali me previše kopkalo, pa sam morao pitati... :D

Nisam stomatolog, ali mi sestrična je i živi u Ri.
Oni u Rijeci imaju jednu dosta veliku stomatološku polikliniku RiDent u kojoj rade nekoliko stomatologa s osobljem.
Za sada posluju jako dobro jer im preko vikenda dolazi pun autobus iz Italije, e sad da li bi takvo što bilo isplativo u ZG, pojma nemam.

Medjutim možda mi možeš pomoći i reći da li se može otvoriti ordinacija u potpuno novoj zgradi koja je visoka 257cm i ne zadovoljava uvjete po pravilniku o .... koji zahtjeva 260cm? Da li je moguće nekako proći taj uvjet a da se ne mora prekopavati stan da se dobiju još ta 3cm. Hvala

Zagreb-Borongaj
03.03.2009., 20:52
kako otvoriti ordinaciju ako su uvjeti po pravilniku 260cm a u novoj zgradi je visina gdje se planira otvoriti 257cm?

Da li je moguće da komislija zažmiri na tih 3cm, ima li tko takvih iskustava, odnosno koliko su rigorozne komisije oko pravilnika o ....
Hvala

Berkut
03.03.2009., 22:06
kako otvoriti ordinaciju ako su uvjeti po pravilniku 260cm a u novoj zgradi je visina gdje se planira otvoriti 257cm?

Da li je moguće da komislija zažmiri na tih 3cm, ima li tko takvih iskustava, odnosno koliko su rigorozne komisije oko pravilnika o ....
Hvala

Ma,nemaš beda.....meni kad su dolazili prije 4 godine(i ako se ne varam vrijedili su isti tvz. "minimalni tehnički uvijeti") nisu gledali visinu,više su ih zanimali širina vrata,prilagodba WC-a invalidima (imam lift,pa nisu ni spominjali prilaz za invalide),gledali da li je pod antistatički i elektroprovodljiv autoklav,instrumentarij,morao im pokazati autoklav,kliješta pogledali odokativno....

Tak da se niš ne sekiraj za ta 3cm....
Ak te još što zanima pitaj...

Sretno s komisijom...:top:

Car Trojan
04.03.2009., 14:03

Hvala

Ne znam što da ti kažem, meni su bili prije 2 god. i gledali samo dvije stvari
visinu prostorije i ovo kaj veli Berkut vezano uz širinu vrata i rukohvate za invalidne osobe.
Moguće je da Berkut ima ordinaciju u stanu gdje su visoki stropovi pa tak čim su ušli to nisu ni spominjali, medjutim meni u novogradnji na Trešnjevci su odmah to mjerili, sva sreća bilo 262cm

Katrin
04.03.2009., 14:11
Premjesteno s Prava.

Berkut
04.03.2009., 17:42
Ne znam što da ti kažem, meni su bili prije 2 god. i gledali samo dvije stvari
visinu prostorije i ovo kaj veli Berkut vezano uz širinu vrata i rukohvate za invalidne osobe.
Moguće je da Berkut ima ordinaciju u stanu gdje su visoki stropovi pa tak čim su ušli to nisu ni spominjali, medjutim meni u novogradnji na Trešnjevci su odmah to mjerili, sva sreća bilo 262cm

Meni isti stropovi naknap....doduše malo ih spuštao,al nisu gore ni pogledali...

gole
07.05.2009., 14:32
I koliko moraju biti široka vrata toaleta?

diizii
23.05.2009., 10:58
Vrata toaleta moraju bit 110 cm sa rukohvatima.

ribica0603
05.01.2010., 13:42
da napokon i sama odgovorim na vlastitu temu...:zubo:

uspjela sam sve napraviti i od 1.1.2010. sam ponosni direktor trgovackog drustva za stomatolosku djetatnost...:cheer:

i komisija je bila,obavila svoje...sad trebam obavljat ostatak papirologije - pecati,porezna uprava,ziro racun...

jel ima jos kolega sa slicnim iskustvima?

knjigovodcica
27.01.2010., 12:32
Nisam kolega al me zanima zasto si otvorila d.o.o.. morat ces uci u PDV sustav ako vec nisi usla, i plaćat ces pdv na svoje usluge.

lasangel
27.01.2010., 12:51
a korisnici usluga neće moći koristiti osobni odbitak (do 12.000,00 kn godišnje) jer zdravstvenu uslugu nije obavila zdravstvena ustanova ili zdravstveni radnik privatne prakse...

mikili
10.02.2010., 15:31
ja imam jedno pitanje...postoji li ograničenje katova? mislim,do kojeg kata može biti ordinacija?

gole
11.02.2010., 07:28
Nema ograničenja kata, samo je bitan prilaz invalidima tj. ako imaš lift sve može.

hi5
11.02.2010., 11:20
ja sam isto zainteresiran za otvaranje ordinacije u zd, jos sam uvijek u samim zacecima, pa me zanima jel netko ima onaj popis sto sve treba imati ordinacija od opreme, stolica, klijesta, instrumenti, autoklav... nigdje ne mogu naci, a znam da sam to gledao vise puta.
i jos jedno pitanje, koliko dodje okvirno opremanje ordinacije, znaci bez prostora i uredjivanja wc-a is sl. i ima li itko iskustava sa onim kineskim stolicama za 20 tak tisuca kuna. pozz

gole
11.02.2010., 12:24
ja sam isto zainteresiran za otvaranje ordinacije u zd, jos sam uvijek u samim zacecima, pa me zanima jel netko ima onaj popis sto sve treba imati ordinacija od opreme, stolica, klijesta, instrumenti, autoklav... nigdje ne mogu naci, a znam da sam to gledao vise puta.
i jos jedno pitanje, koliko dodje okvirno opremanje ordinacije, znaci bez prostora i uredjivanja wc-a is sl. i ima li itko iskustava sa onim kineskim stolicama za 20 tak tisuca kuna. pozz

Imaš Pravilnik o opremi i minimalnim uvjetima Ministarstva zdravstva na stranicama HSK. Tamo vidi što ti treba pa traži ponude od distributera il nađi polovno... Najbolje prođeš ako nađeš zgradu u izgradnji pa možeš odmah po svom uredit i provest sve instalacije u podu i sl. Uglavnom, skup je to sport...

hi5
12.02.2010., 00:43
fiju, bome kad to citam, 200 tisucica kuna mi se cine kao nedovoljna sredstva, jao, pa ovome nikad kraja.
koliko je vama trebalo otprilike kunica?

borna07
12.02.2010., 16:35
fiju, bome kad to citam, 200 tisucica kuna mi se cine kao nedovoljna sredstva, jao, pa ovome nikad kraja.
koliko je vama trebalo otprilike kunica?
Sve ovisi o tome što želiš u ord. Možeš ju opremiti i za puno više i za puno manje. Stolice imaš u rasponu od 5000 eura do 50000 eura. Puno stvari sa popisa Ministarstva su potpuno bespotrebne, to posudiš kod otvaranja.

hi5
13.02.2010., 12:36
ma da, al sam mislio 200 tisuca sveukupno da bude, znaci, stolica i oprema sto treba za ord, te stolovi u ord, te gradjevinski radovi na prostoru sto bude trebalo adaptirati

borna07
13.02.2010., 18:07
ma da, al sam mislio 200 tisuca sveukupno da bude, znaci, stolica i oprema sto treba za ord, te stolovi u ord, te gradjevinski radovi na prostoru sto bude trebalo adaptirati

Ma možeš to unutar tog iznosa. Javi se na pm ako ti treba savjeta. Ja sam uređivala i preuređivala prostor nekoliko puta.

zelle
15.02.2010., 10:44
Dobar dan cijenjeni forumaši,

ja sam čest gost na ovom dijelu foruma,ali na žalost nisam se do sad uključio u aktivnu raspravu,te mislim da je krajno vrijeme za to :)

Evo da počnem:
-dakle žena mi je po struci medicinska sestra te ima dosta iskustva u tom polje (od završetka pripravničkog u bolnici ,radi stalno u struci ali na žalost kod privatnika koji iskorištavaju do boli, i na žalost moram reći da je taj posao gori nego na baušteli vjerujte mi)
Nema radnog vremena,nema slobodnih vikenda,premala plaća a odgovornost da ne spominjem.

Gore navedenim razlozima počeli smo razmišljati o otvaranju privatnog posla u toj struci (točnije tkz.PATRONAŽI ili TUĐA NJEGA I POMOĆ)

Da odma kažem da ne očekujemo mi sada blagostanje i sve četri u zrak, mi očekujemo da radi teško kao i do sada ali bar da se to isplati, da je nitko ne iskorištava i možđa jednog dana da zaposlimo još nekog.

Sada zanima me dali itko zna proceduru otvaranja tog posla?
-dali je bolje obrt ili d.o.o.?
-dali je moguće uopće obrt u takvom poslu otvoriti?
-kakve sve papire treba dobiti i gdje?
-dali netko zna kolika bi investicija bila potrebna?
-I NAJVAŽNIJE dali itko zna kako potpisati ugovor sa Socijalnim,koje uvjete mora firma ispunjavati (njena šefica to ima i prima pacijente od njih i naravno naknadu po pacijentu).

Ja sam pokušao doći do informacija nekih ali bezuspješno jer tu se to čuva kao najstroža tajna. Zovem Socijalno i oni kao ping-pong lopticu me prebacuju po linijama i nitko,baš nitko nezna ništa o tome!

Zahvaljujemo unaprijed za bilo kakvu pomoć i oprostite na dugom postu.

~Scarlet~
15.02.2010., 11:45
Dakle sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi, između ostalih, i fizička osoba može biti osnivač Centra za pomoć i njegu, a to spada pod ustanove socijalne skrbe, dakle ne obrt ili d.o.o.
Obično to imaju vlasnici privatnih domova umirovljenika kao dodatnu uslugu.
Evo ti link za Pravilinik (http://www.mzss.hr/hr/ministarstvo/zakonodavstvo/uprava_socijalne_skrbi/pravilnik_o_uvjetima_glede_prostora_opreme_i_potre bnih_strucnih_i_drugih_djelatnika_centra_za_pomoc_ i_njegu_nn_26_98). Dakle nadležno Ministarstvo daje blagoslov. Ne znam što si mislio pod Socijalno?:ne zna:

zelle
15.02.2010., 12:05
Scarlet hvala ti na odgovoru.

Mislim da to odobrava Hrvatski zavod za zdrastvenu njegu (to sam mislio pod socijalno)!
Na žalost neznam puno te možda dajem krive informacije,zato molim vas primite moju ispriku ali tapkam u mraku trenutno!

Nadam se da još ima ljudi koji imaju savjet u vezi ovoga ,te možda postoji neki forumaš koji je to baš otvori pa zna detaljnije objesniti cijeli postupak.

Unaprije zahvaljujem

zelle
16.02.2010., 09:27
Nitko nezna ništa detaljnije?

:(

homosapiens
16.02.2010., 09:37
Zena ti mora imati zavrsenu visu medicinsku...

zelle
16.02.2010., 10:12
Da sada sam pročitao da mora imati višu medicinsku školu i 5 godina iskustva u struci!

ali isto sam na drugom mjestu pročitao da se može otvoriti kao d.o.o. (trgovačko društvo) ,te da onda podlježe zakonima trgovačkog društva.
Sad me zanimaju sve cake u ovome?

dali ako otvorimo firmu d.o.o. moramo imati zaposlenu višu medicinsku sestru da to zakonski funkcionira ili je dovoljna samo moja žena kao medicinska sestra te da radi samo poslove za koje je ovlaštena (znači ne daje nikakve dijagnoze itd....).

homosapiens
16.02.2010., 10:18
Moras imati opet medicinsku sestru sa zavrsenom visom medicinskom kako god okrenes.
Da bi uopce ona obavljala posao patronazne sestre mora imati visu medicinsku cini mi se vec nekih godinu i pol je to na snazi odredjeno nekom EU regulativom.

Nema vise samo srednja medicinske skole za obavljanje patronaze.
Znaci morao bi poslati zenu na doskolovanje ili zaposliti visu medicinsku sestru.

P.S i moja je zena te struke, pa je morala ici zavrsiti visu, ali radi u bolnici

zelle
16.02.2010., 10:38
to mi je sve jasno ali kako onda obične medicinske sesre u 70% slučajeva rade u patronaži, 25% su njegovateljice a ostalo su više mediinske.

I rade sve,od inekcija,tableta šta bi samo viša trebala.....?

p.s.hvala na pomoći homosapiens

homosapiens
16.02.2010., 10:47
to mi je sve jasno ali kako onda obične medicinske sesre u 70% slučajeva rade u patronaži, 25% su njegovateljice a ostalo su više mediinske.

I rade sve,od inekcija,tableta šta bi samo viša trebala.....?

Po najnovijem nece moci raditi u patronazi na tome se radi.
Neke rade i skoluju se usput nece im nitko dati otkaz ili zabraniti rad dok ne zavrse visu skolu.
Znam ih dosta od supruginih prijateljica koje rade i zavrsavaju visu ili ce ostati bez posla dobile su vremenski period do kada moraju to rijesiti.

A to sto rade injekcije, tablete i neke stvari... hm ipak je ovo hrvatska smije se svasta i nitko nece biti odgovoran:rolleyes:

zelle
16.02.2010., 11:47
da te pitam: dali postoji mogućnost otvaranje neke slične ustanove,obrta ili d.o.o. sa ograničenom odgovornošću (s time mislim da bi bilo i ograničen sam izbor rada) ???
npr. samo da preuzima pacijente koje treba previjati, čistiti itd???
znači da nije klasična njega u kući već nešto.....?

sve mi se čini da je ovo postala borba sa vjetrenjačama.

homosapiens
16.02.2010., 13:29
Cisto sumnjam tako nesto da je moguce jer imam dvije kuce od mene privatni dom za starije i nemocne i kod njih imaju dvije medicinske sestre zaposlene, a za neke zahvate npr. previjanja, injekcije i sl. moraju zvati patronaznu sestru iz doma zdravlja koja obavlja takve stvari tako je regulirano.
A sad naravo da to mogu i rade njihove sestre iz doma, ali to vec spada u onu domenu izvan propisa i pravila...

akafi
09.04.2010., 21:21
što se tiče zaposlenja med sestre i zelletovog pitanja - koje je možda riješio - da bi setra otvorial privatnu praksu ili ustanovu za zdravstvennu njegu u kući prvo na hzzo -u mo a provjeriti ida li epopunjena tzv mreža djelatnosti ( od sad se zove mreža javnozdravtsvene službe ili slično).
s obzirom da j ebar 98% zemlje popunjeno male su šanse da se nalaziš na području na koje fali jedna ili dvije sestre. ako zapošljava sebe i još jednu otvara privatnu praksu, ako zapošljava više -otvara zdr ustanovu, dakle nikakav obrt
za svakog pacijenta određenu uslugu plaća hzzo
ako otvar nešto tipa njega i skrb pa cilja da bi joj to platili iz ministarstva zdravstva i socijalne skrbi - tu nisam upućena

inače vidim da je po novo zakonu moguće otvoriti ustanovu za zdravstvenu skrb - što nije nejag u kući , a koja bi mogla provoditi posloveiz primarne zdravstvene zaštite - ima lli netko pojam što bi to moglo biti - nešto kao produžen liječenje, grupna praksa, uopće ne kužim?

da li je netko išao s kreditim areko hbor-a z otvaranje ustanove?
tnx