PDA

View Full Version : Ostavinska rasprava - postupak Q&A

lilly53
22.06.2006., 15:56
Mnogo je komplikovano, pa ću probati iz početka.
U Hrvatskoj mi je umrla baka (mamina mama) nakon čega je imovina (koja je u Hrvatskoj, kao i ona koja je u Srbiji) podeljena ravnopravno između moje mame, njene sestre i djeda. Inače, vlasništvo nad imovinom je bilo pola-pola između bake i djeda.
Nakon toga, za vreme rata, umire i moj djeda. E, sad nastaje problem (prvi :()
Nakon djedine smrti, nije povučena ostavinska rasprava, već je mamina sestra (koja živi u CRO, a moja majka u Srbiji) izdavala svo to vreme kuću, i nije nam dala ni dinara/kune/evra/marke..... E, sad, nedavno je moja mama umrla.
Ono što mene zanima, jeste:
1. Kako ja sad da pokrenem ostavnisku raspravu, tj. postupak.
2. Koji su otprilike troškovi?
3. Da li ja moram voditi dva odvojena postupka (mamina imovina u Hrvatskoj, pa onda da pokrećem za imovinom koja je ostala za djedom ili može i sve odjednom)
4. Da li ja, kao strani državljanin moram angažovati advokata....
Ma, MOLIM vas pomagajte (ošto će mamina sestra sigurno otezati taj postupak, već se pokazala kao "savesna" po tom pitanju)... , jer ne znam ništa, a baš da sad dajem pare šakom i kapom advokatima ne bih... Nema se...

Ako negde nisam bila jasna, pitajte, ali bi mi jako značilo....

E, još jedno pitanje kako je moguće da ostavinska rasprava nije pokrenuta po službenoj dužnosti (djeda je umro pre 10ak godina)?

Hvala unapred!
lilly53

dr. Szmola
22.06.2006., 18:23
mislim da ti je najpametnije angažirati nekog odvjetnika u mjestu gdje je imovina, troškovi ovise od vrijednosti ostavine, nazovi par odvjetnika i vidi, ali imaš tarifu na http://www.odvj-komora.hr/ pa računaj...

lilly53
26.06.2006., 11:45
a da li iko zna da li moram sprovoditi prvo ostavinsku za maminu imovinu pa onda za djedovu ili kako???

mandy
27.06.2006., 04:49
Kažeš da nakon djedove smrti nije povučena ostavinska rasprava, pretpostavljam od bake.
Ni ne treba je povlačit. Prvo se provodi ostavinska iza bake, zatim iza djeda a tek onda iza tvoje pokojne majke. Mora postojati pravni slijed.
Sve što trebaš je nakon ostavinske rasprave predati u katastar i gruntovnicu, ako su nekretnine u pitanju, zahtjev za provedbu (nisam sigurna da li je javni bilježnici šalju nakon ostavinske rasprave) i pustiti da se rješava jedna po jedna.

lilly53
27.06.2006., 10:58
ne, ne...
Nije sprovedena iza djeda, iza bake vac jeste, i to cim je ona umrla (prvo je umrla baka pa djed pa sad skoro i moja mama :(). Tako da se nekretnina vodi na djedu, "tetku" i moju mamu. Sad je umrla i moj mama, pa mi nekako logicnije deluje da ja uzmem "sto je moje" (odnosno, ono sto se vodi na mamino ime), a posle da se ganjam za ono sto se vodi na djedovo ime. Inace u pitanju su iskljucivo nekretnine.
Pride ja sam strani drzavljanin (Sada Srbija, do skoro SCG), pa ne znam da li MORAM ici preko advokata ili mogu i ja sama to da uradim (nevezano za to da li sam sposobna to sve sama uraditi, ili moram da idem preko nekog ovlascenog hrvatskog drzavljanina?

Billi
27.06.2006., 13:59
malo sam off, ali da ne otvaram temu..
starci imaju stan, stari umre i djeca se pismeno odreknu prava na stan u korist stare (ne pitajte zakaj). moze li se takva izjava povuci? koliko je nuzni dio?

farki_
27.06.2006., 16:37
malo sam off, ali da ne otvaram temu..
starci imaju stan, stari umre i djeca se pismeno odreknu prava na stan u korist stare (ne pitajte zakaj). moze li se takva izjava povuci? koliko je nuzni dio?sve se moze, samo kad se hoce... :lol: ...ali, za ovo - ne vjerujem!

lilly53
28.06.2006., 09:41
billi.... i ovako mi jedva odgovoaraju na pitanjaaaaaaa smrc!

mandy
28.06.2006., 12:41
Pa sve ti je isto, ako je iza bake provedena, čekaš da se provede iza djeda pa onda iza tvoje pokojne majke.
Mora biti pravni slijed. Vjerojatno će tvoja mama i njena sestra nakon djedove ostavine dobiti pola - pola (osim ako nije oporukom ostavljeno). A ako si ti jedinac onda ti dobivaš tu polovicu od svoje majke. Ako je u pitanju kuća onda ste ti i tetka pola-pola na kući i pola-pola na zemljištu.

lilly53
28.06.2006., 13:31
izgelda jednostavno....
ajde videcemo, probacemo, hvala na odgovorima!

kim
20.02.2010., 12:51
nisam primjetila da postoji ovakva tema, a nemamo koga pitati. dobili smo neke neprovjerene informacije pa molim pomoć.
pokojnik ima prebivalište u jednom gradu, a umro je u drugom. dakle, rečeno nam je da
1. s izvodom iz matice rođenih i osobnom umrlog idemo u matični prema mjestu smrti po smrtni list
2. sa smrtnim listom, zk izvatcima i podacima o pokretninama u matični ured prema mjestu prebivališta umrlog, a oni šalju zahtjev za provođenje ostavinskog postupka u općinski sud
3. odjavimo umrlog u hzzo-u prema mjestu prebivališta umrlog
4. vratimo dokumente umrlog mup-u
jel to sve točno? isto tako, čuli smo da hzzo ili hzmo daje novčanu pomoć obitelji umrlog, znate li koji su uvjeti?

hvala!

~Scarlet~
20.02.2010., 18:40
1. s izvodom iz matice rođenih i osobnom umrlog idemo u matični prema mjestu smrti po smrtni list
Da.

2. sa smrtnim listom, zk izvatcima i podacima o pokretninama u matični ured prema mjestu prebivališta umrlog, a oni šalju zahtjev za provođenje ostavinskog postupka u općinski sud
Ostavina se vodi u javnobilježničkom uredu, a ne na sudu. Dobiti ćete poziv uglavnom. Prikupite sve podatke o ostavinskoj masi.

3. odjavimo umrlog u hzzo-u prema mjestu prebivališta umrlog
Mislim da odjava pri HZZO-u ide samo u posebnim slučajevima, nazovi ustrojstvenu jedinicu prema prebivalištu pokojnog i pitaj. Ako je osoba primala mirovinu, odjaviti s HZMO-a.

4. vratimo dokumente umrlog mup-u
Ne trebate.

jel to sve točno? isto tako, čuli smo da hzzo ili hzmo daje novčanu pomoć obitelji umrlog, znate li koji su uvjeti?
U Zagrebu ne.

kim
27.02.2010., 16:44
hvala scarlet

sasa80
27.02.2010., 18:09
Da.

Ostavina se vodi u javnobilježničkom uredu, a ne na sudu. Dobiti ćete poziv uglavnom. Prikupite sve podatke o ostavinskoj masi.

Mislim da odjava pri HZZO-u ide samo u posebnim slučajevima, nazovi ustrojstvenu jedinicu prema prebivalištu pokojnog i pitaj. Ako je osoba primala mirovinu, odjaviti s HZMO-a.

Ne trebate.

U Zagrebu ne.

Točno, iako u biti javni bilježnici vode ostavinske postupke kao povjerenici suda:kava:

Ali ostavinska rasprava će definitivno biti pred javnim bilježnikom...

Renesme56
03.08.2010., 12:20
Baka mi je umrla prije godinu dana i par mjeseci. Moj otac kada je išao prijaviti da je umrla rekli su mu da će oni sami pokrenut ostavinsku. Mene zanima dali je to stvarno tako ili ju mora pokrenut moj otac i njegov brat? Isto tako zanima me dali se plaća i koliko za ostavinsku ili prijepis imovine? (naša obitelj je u dosta lošoj financijskoj situaciji)

File
03.08.2010., 18:54
Da, ostavinski postupak se pokreće po službenoj dužnosti na način što matični ured dostavi smrtovnicu nadležnom sudu, koji onda taj ostavinski spis dodjeli nekom od lokalnih javnih bilježnika.

Za provođenje ostavinske rasprave se plaća naknada javnom bilježniku, a porez na nasljedstvo (prijepis imovine), obzirom da je baka u pitanju, se ne plaća.

Renesme56
04.08.2010., 18:22
Hvala na odgovoru :)

dancika
19.08.2010., 14:53
a jel se zna po prilici koliko kosta JB,
Osoba koja je umrla imala je u vlasnistvu grunt van Zagreba ne bas velike vrijednosti i to je svesto ima i tekuci na kojem ima minus, ali to rjesava njegova zena....i par komunalnih racuna koji na njega glase...
Hvala

Katrin
19.08.2010., 14:56
Iznad je tema o naknadama javnom biljezniku :)

Andjelcica
01.09.2010., 15:02
meni treba savet, naime, treba da pokrenem ostavinsku raspravu, u pitanju je didin deo kuce. Ne znam sta mi je potrebno sve od papira jer sam ja strani drzavljanin. Inace dida je ,43. streljan u Beogradu, ja sam jedini naslednik, bili su tu jos baka, mama i ujak ali su svi umrli....Moze li neko pomoci?

coldasice
28.09.2010., 22:44
meni treba savet, naime, treba da pokrenem ostavinsku raspravu, u pitanju je didin deo kuce. Ne znam sta mi je potrebno sve od papira jer sam ja strani drzavljanin. Inace dida je ,43. streljan u Beogradu, ja sam jedini naslednik, bili su tu jos baka, mama i ujak ali su svi umrli....Moze li neko pomoci?

Gdje ti je deda imao zadnje prebivalište?
Dakle izvadiš smrtovnicu, odeš u sud tamo gdje ti je deda imao zadnje prebivalište ako su nekretnine u istoj državi, a ako nisu opet izvadiš smrtovnicu i odeš u sud di se nalaze nekretnine (jer se jedino nekretnine moraju rješavati u državi u kojoj se nalaze dakle bez obzira da li je pokojnik imao zadnje prebivalište tu ili čak državljanstvo)
A od dokumenata ti ne treba ništa za pokretanje ostavinskog postupka, to može pokrenuti i "zainterisirana stranka" dakle bilo tko, čak i kupac nekretnine.
Kasnije će ti trebati putovnica i rodni list nije naodmet.
A ujak ti nije imao djece niti ti imaš braće ili sestara?

Mc Ozy
12.10.2010., 23:02
A od dokumenata ti ne treba ništa za pokretanje ostavinskog postupka, to može pokrenuti i "zainterisirana stranka" dakle bilo tko, čak i kupac nekretnine.
Ne razumijem ovo kupac nekretnine.Od koga kupac? Od pokojnika, budućih nasljednika ?

Pitam zato što sam zainteresirana strankai potencijalni kupac nekretnina.Radi se o tri parcele, uk. 1000 m2 uz moju među koje me ugrožavaju trnjem, grmljem, agacijom koje bi ja najradije kupio i uredio. Vlasnica je umrla 1999. u bolnici Novi Marof, a boravila u Konjšćini. Prema podacima iz matičnog ureda ostavinska rasprava nije održana, te nekretnine gruntovno i katastarski glase na pokojnicu. Sin, nasljednik izgubio se negdje u Australiji, nije došao ni na pogreb materi, već poslao novac susjedima za trošak ukopa. Gdje i kod koga , s kojim papirima ja mogu pokrenuti proceduru ostav. raspr., što ako se nasljednik (ci) ne pojave, kako mogu do tih nekretnina ?

Može li se ostavinska izvršiti samo za taj dio nekretnina koji mene zanima? Kako smanjiti troškove? Ići putem Suda ili direktno bilježnika ?

VeronikaN
13.10.2010., 00:09
Ne razumijem ovo kupac nekretnine.Od koga kupac? Od pokojnika, budućih nasljednika ?

Pitam zato što sam zainteresirana strankai potencijalni kupac nekretnina.Radi se o tri parcele, uk. 1000 m2 uz moju među koje me ugrožavaju trnjem, grmljem, agacijom koje bi ja najradije kupio i uredio. Vlasnica je umrla 1999. u bolnici Novi Marof, a boravila u Konjšćini. Prema podacima iz matičnog ureda ostavinska rasprava nije održana, te nekretnine gruntovno i katastarski glase na pokojnicu. Sin, nasljednik izgubio se negdje u Australiji, nije došao ni na pogreb materi, već poslao novac susjedima za trošak ukopa. Gdje i kod koga , s kojim papirima ja mogu pokrenuti proceduru ostav. raspr., što ako se nasljednik (ci) ne pojave, kako mogu do tih nekretnina ?

Može li se ostavinska izvršiti samo za taj dio nekretnina koji mene zanima? Kako smanjiti troškove? Ići putem Suda ili direktno bilježnika ?

Nisam pravnik,ali poznat mi je sličan slučaj(možda ti to pomogne),gdje su nasljednici četvrtog reda željeli određene nekretnine.
Što se zainteresirane stranke tiče:
svaki građanin ima pravo podsjetiti nadležni sud na previd u radu,što je u ovom slučaju ne pokretanje ostavinske rasprave u proteklih 11 g,a što opet ovisi o tome je li itko uopće nadležnom matičnom uredu prijavio smrt
te osobe,mada se i to trebalo dogoditi službenim putem,jer se šalju izviješća o smrti.
To znači ti ne zastupaš osobni interes niti ga možeš navesti kao razlog.
Samo država u smislu općeg interesa može preuzeti nekretnine mimo prirodnog nasljednika sa ili bez ostavinske...ako se ne varam.
Tek po ostavinskoj raspravi,ti se možeš pojaviti kao kupac,kad bude poznat nasljednik.
Slučaj koji je sličan tvome,počeo je provjerom kod matičnog ureda,kod suda(sve je uradio odvjetnik) i dan danas nije gotov,jer prirodni nasljednik živi u USA,a nije ovlastio nijednog odvjetnika u Hrvatskoj da ga zastupa.Dodijeljen je odvjetnik po službenoj dužnosti,koji je u interesu stranke zatražio mirovanje postupka do pronalaženja(a to traje,traje...) tog nasljednika(nije bio pronađen na posljednoj poznatoj adresi) .
U tvom slučaju bilo bi najmudrije da pronađeš adresu sina u Australiji,jer ako je nekome slao novac za ukop,adresa se valjda zna,obratiš mu se osobno kao potencijalni kupac,te se s njim dogovoriš o pokretanju ostavinskog postupka,jer on može ovlastiti bilo kojeg hrvatskog odvjetnika(ili tebi poslati punomoć da ti pokreneš) da ga vodi u njegovo ime.
U svakom slučaju bilo bi dobro da se i ti obratiš nekom odvjetniku,da ti objasni kako to ide,odnosno isplati li se tebi tako nešto,te kakve su ti šanse za uspjeh.

Mc Ozy
13.10.2010., 02:01
Hvala na odgovoru, ali odvjetnik me već uputio na put traženja adrese nasljednika, ali to izgleda nemoguće, te sam ja išao istraživati ima li neki drugi put do nekretnina, ako se nasljednik naprosto izgubi, ogluši i sl. Sad je došlo dotle da kao zainzeresirana stranka mogu pokrenuti ostavinsku, ali što i kako dalje ? Vidim da je susjed s druge strane već počeo krčiti dio nekretnine iako nema nikakve papire.Protupravno uzurpira, stupa u uživanje. Ja nemam takav želudac !

Tisak
22.10.2010., 05:11
Hvala na odgovoru, ali odvjetnik me već uputio na put traženja adrese nasljednika, ali to izgleda nemoguće, te sam ja išao istraživati ima li neki drugi put do nekretnina, ako se nasljednik naprosto izgubi, ogluši i sl. Sad je došlo dotle da kao zainzeresirana stranka mogu pokrenuti ostavinsku, ali što i kako dalje ? Vidim da je susjed s druge strane već počeo krčiti dio nekretnine iako nema nikakve papire.Protupravno uzurpira, stupa u uživanje. Ja nemam takav želudac !

Zeludac imo nemo al ako zemlja koju zelis je medjas s tvojom ljepo obradi i nadji svijedoke. Ukoliko bi se pojavio nasljednik (taj iz Australije) ako nebi htio sam prepisat ides na nasljedjivanje dosiloscu tj. nakon 20 godina imas puno pravo se upisat kao vlasnik zemlje jer se smatra ako 20 godina vlasnik neobradjuje zemlju niti se brine o njoj da mu netreba.

Granta
19.11.2010., 11:57
Umro mi je jedan od roditelja,on je zivio u drugoj drzavi,sad me zanima kako da saznam sta je bilo u njegovom vlasnistvu i kakvo ja pravo imam na to

CondoR
19.11.2010., 13:59
Organ koji je nadležan za sačinjavanje smrtovnice u toj zemlji, moraš da obavjestiš da si sin iza umrlog, ukoliko to drugi nasljednici ne učine ili nadležni sud, u mjestu u kojem je ostavilac preminuo, ukoliko je predmet na sudu.

Da bi bio pozvan, moraju imati tvoje podatke odnosno adresu stanovanja.

Kolika su tvoja prava u pogledu zaostavštine ovisi o tome da li je zavještalac ostavio testament ili se nasljeđuje na osnovu zakona.

Najsigurnija opcija je angažovanje odvjetnika u toj državi.

Koja je država u pitanju ?

Granta
20.11.2010., 18:06
Radi se o Nizozemskoj,odvjetnik mi je preskup,neznam kako bi najednostavnije dosao do toga na sto ja imam pravo

ViktorBr
21.11.2010., 10:06
Radi se o Nizozemskoj,odvjetnik mi je preskup,neznam kako bi najednostavnije dosao do toga na sto ja imam pravo
Pošaljite preporučeno pismo sudu u Nizozemskoj gdje se vodi ostavinska rasprava iza vašeg oca. Samo recite da hoćete svoj nasljedni dio, i sve će ići samo od sebe.

Ako imate još koje pitanje, pošaljite mi privatnu poruku (Send a private message to ViktorBr)

EGR
09.12.2010., 20:50
Molim vas da mi kazete kakav je postupak dalje kad se sve obavi kod javnog biljeznika u slucaju kad nisu u pitanju zakoniti nasljednici nego nasljednici po oporuci.

Dakle radi se o nasljedstu sa brata na sestru(ako je to bitno).

Kod javnog biljeznika je gotovo, sad me zanima kakav je postupak dalje... ono gruntovna... katastar...porezna...

Molim vas ljudi !

gljeeva
21.12.2010., 12:26
Da li i gdje se može provjeriti status ostavinskog postupka? Otac mi je umro prije 18 mj. a još nisam dobio nikakav poziv ni obavjest o pokretanju postupka...

Wolf359
20.01.2011., 22:44
Kako ne posjedujem više taj dokument, zanima me gdje i kako bih ga mogao pribaviti? Sama rasprava je vođena 1999.g. na sudu.

Mini9
20.01.2011., 22:52
Treba otići u Općinski sud (u Zagrebu Općinski građanski sud) u ostavinski kancel.

Vladimir8
27.01.2011., 12:43
Slučaj je sljedeći:
imao sam tetu i tetka koje sam pomagao nekih 14godina uz obećanje o nasljedstvu s njihove strane, međutim prije godinu dana pretrpio sam ozljedu kralježnice i tih godinu dana nisam mogao biti njima na pomoć jer mi je i samome trebala.
U tih godinu dana oni su oboje preminuli a zadnjih 10mj se uključila moja sestrična. Nas je ukupno 5 nećaka i nećakinja od koji sam jedino ja vodio brigu o starcima.
Ne potražujem sve, ali ne bih želio da nas izigra nećakinja koja je preuzela brigu o njima zadnjih 10mj.
Kako saznati tko je sve uključen u ostavinsku raspravu i koja su moja prava. Za odvjetnika i nemam sredstava jedino ako bi neki pristao raditi za postotak od ostvarenog udjela u nasljestvu.
Nasljedstvo je novo izgrađeni stan na Trešnjevci od 50tak kvadrata.

Hvala na svakom savjetu i pomoći.

chrissy
27.01.2011., 13:42
Imaš ti to obećanje napismeno? U vidu oporuke, npr.?

Vladimir8
27.01.2011., 13:51
Nemam, ali izgleda da nemaju niti oni jer bi se inace ocitovali umjesto da me izbjegavaju

chrissy
27.01.2011., 14:26
Nisam pravnik pa ne znam kako ide nasljeđivanje, ali mislim da ti to obećanje ništa ne znači...
Nadam se da će se javiti neki pravnik s korisnim savjetom, ja znam samo primjere iz moje okoline.
Npr. mama je svoje nasljedstvo zajedno s ostalom braćom prepisala svom bratu koji je roditelje uzdržavao, i kojem su roditelji obećali sve ostaviti. Pošto isto nisu imali oporuke, nasljedstvo se dijelilo na svu braću. Ali eto, oni su bili fer pa su prepustili sve onome kome je bilo obećano.
S druge strane, na isti način je frendica koja je uzdržavala baku ostala bez ičega, jer su nasljednici bili stric i teta. :ne zna:

goliath
27.01.2011., 22:46
Dao si premalo informacija za bilo kakav odgovor.

Da li su ostavitelji imali djece, jesu li živi njihovi roditelji, braća, sestre, gdje se točno vi u to uklapate ???

lomanita
01.02.2011., 19:38
Moja baka je umrla prije gotovo 10 godina. Iza nje su ostali djed, moja majka i njezina sestra.

Djed je umro prije malo više od pola godine, a majka i teta su jedine nasljednice.

Sada se javlja zanimljiva situacija: naime, za baku nije pokrenuta ostavinska rasprava.
Prema onome što sam uspjela pročitati, raspravu po službenoj dužnosti pokreće nadležni sud na temelju smrtovnice.
Što može biti razlog da rasprava za baku, po službenoj dužnosti, nije pokrenuta deset godina?

Kad je umro djed, u matičnom uredu su prilikom izdavanja smrtovnice od tete tražili da napravi popis imovine pa pretpostavljam da se isti našao u njegovoj smrtovnici (navedene su dvije nekretnine i grobno mjesto).

Za djeda je došao poziv javnobilježničkog ureda za pristupanje ostavinskoj raspravi - i sad dolazi zanimljiv dio: naime, na imovini koja je predmet rasprave kao vlasnik 1/2 je i dalje navedena pokojna baka, obzirom da ostavinska rasprava za njezinu imovinu nije provedena. Javni bilježnik je donio rješenje kojim je podijeljena polovica imovine čiji je vlasnik djed.

Mama i teta su u međuvremenu podnijele zahtjev za pokretanjem ostavinske rasprave za bakinu imovinu, rasprava je zakazana za sutra.

Je li ispravno ovim redosljedom rješavati ostavinske rasprave, tj. utječe li to na pravomoćnost izdanih rješenja?

veki4622
11.03.2011., 13:12
Molim Vas za pomoc
Muz je povratnik iz Srbije u Hrvatsku gdje je bio izbjeglo lice.Uradio je zahtjev za obnovu kuce ali se u suvlesnistvu vode 2/20 na sestricnama iza njegove pokojne tetke koja je zivjela u Srbiji, nije uradjena ostavinska rasprava ,mi smo razumjeli da bi se to uradilo da treba smrtni list od njegove pokojne tetke koji moj muz ne moze ishodovati iz Srbije gdje zive te 2 sestricne a one nisu voljne da saradjuju, naime ne zele da ishoduju smrtni list da bi se pokrenula ostavinska rasprava, sve dotle muz ne moze da rijesi obnovu,napominjem da one imaju prebivaliste u Srbiji gdje su rodjene i nemaju hrvatske dokumente,(nikad nisu ni bile u Hrvatskoj). Postoji li nacin da se uradi ostavinska i da se nekako sluzbeno iz Hrvatske trazi sluzbeno smrtni list.Ukoliko to nije moguce dali bi moglo da se trazi izmjestenje kuce i da se kuca uradi na parceli koju bi mu poklonio njegov rodjeni brat posto ta parcela s obzirom na svu ostalu zemlju nije u suvlasnistvu s njima,postupak za obnovu stoji nerijesen vec 7 godina koliko stoji zahtjev jer nije vlasnistvo 1/1.
Dali postoji jos neki put ukoliko one ne zele saradjivati, ishodovanje putem advokata ili nesto drugo.
Hvala na razumjevanju i saradnji.
Unapred hvala na odgovoru.

cavalier
13.03.2011., 07:41
Imam pitanje,
koliko puta se određena stranka može ne odazvati na ostavinsku raspravu,
da li postoje neke sankcije prema dotičnom,jer mi nikako nije jano takvo ponašanje,obzirom da bi svima trebalo biti u interesu da se sve što prije rješi.
Hvala

dkorts1
08.07.2011., 13:25
Dobar dan svima,
moja majka je nedavno preminula . Ima hrvatsku domovnicu jer je rodjena u Sibeniku a zivela je dugo godina u inostranstvu.
Moja sestra i ja smo naslednici imovine i nismo hrvatski drzavljani
Validni testament koji se moze koristiti svugde u svetu je vec izdat kao i,naravno,umrlica
Moje pitanje je-da li neko zna otprilike koliko vremena traje proces ostavinske rasprave u Hrvatskoj (Sibenik)
Deo nasledstva koji se odnosi na Hrvatsku je relativno mala parcela
hvala

Brazil
08.07.2011., 13:34
Ako ništa nije sporno završit će na jednom ročištu. Trebalo bi biti zakazano vrlo brzo.

dkorts1
08.07.2011., 16:38
Ako ništa nije sporno završit će na jednom ročištu. Trebalo bi biti zakazano vrlo brzo.
ok,hvala!

ordinata
11.07.2011., 18:40
mama mi je umrla prije godinu dana , zivjela je u splitu, umrla u zg
smrtni list je napravljen u ZG , proslijedjen u HZZO i na mirovinski
opčina zg je rekla da oni takodjer šalju u općinu st
kako nije jos bila ostavinska rasprava, jeli mozda zapelo u slanju zg-st,
ili je to normalno , gdje da provjerim
ja sam jedini nasljednik,, voljela bih da se to zavrsi

File
13.07.2011., 08:29
Nazovi ostavinski pisarnicu u Splitu, na Dračevcu i pitaj je li stigla smrtovnica, i ako je kojem bilježniku je raspoređen predmet.

Za ST je to čekanje od godine dana, ništa posebno.

Bitaka
06.09.2011., 09:13
ima nas osmoro jece. majka nam je umrla prije dvije godine. smrtovnica nije pokretana. majka je imala svoje zemlje koju je nasljedila od svoje majke. prije mjesec dana umro je i otac. znači u oba slučaja nema oporuke. sada je poslije oca pokrenuta smrtovnica.kako se postaviti na sudu ako hoćemo ili nećemo da se prihvatimo djela imovine. i dali u ovu ostavinsku raspravu ulazi i majčina zemlja ili samo očeva.

Bitaka
06.09.2011., 09:22
znači da budem jasnija. dali najprije treba biti ostavinska rasprava za majčinu zemlju , majka je umrla prije dvije godine. znači nije bila smrtovnica. pa tek onada za očevu ili ..

HardcoreMAC
27.10.2011., 12:55
3500 kuna. Friška ostavinska rasprava kod bilježnika. Mene samo zanima, po kojem kriteriju se odlučuje kada rasprava ide kod bilježnika, a kad se odigrava na sudu, tj, tko o tome odlučuje i po kojim zakonskim kriterijima.

palj
27.10.2011., 16:51
Sve ostavinske rasprave se održavaju kod bilježnika.

File
27.10.2011., 17:00
Sve nove.
Stare ostavinske, koje se po sudovima vuču po 10-20 godina se tamo vode, tj. nastavljaju......

HardcoreMAC
30.10.2011., 02:36
Zanima me, tko određuje, te po kojem pricipu, dali će se ostavinska rasprava održati na sudu ili kod javnog bilježnika?

palj
02.11.2011., 09:04
Da probam još jednom odgovoriti - ostavinske rasprave vode se kod bilježnika.

Prije X godina su prebačene na bilježnike, da bi se rasteretili sudovi i od tada se, da još jednom ponovim, sve ostavinske rasprave vode kod bilježnika.

Mirotta
03.11.2011., 16:47
Da li se na ostavinskoj raspravi mora biti prisutan?
Ima li ikakve mogucnosti da se napise nekakva izjava, ovjeri kod biljeznika i posalje?

palj
03.11.2011., 17:15
Da, možeš kod bilježnika ovjeriti svoju nasljedničku izjavu i poslati bilježniku kod kojeg se održava rasprava.

Mirotta
03.11.2011., 18:00
Da, možeš kod bilježnika ovjeriti svoju nasljedničku izjavu i poslati bilježniku kod kojeg se održava rasprava.

Ajme odlično!

Kako da uopće napišem tu izjavu kad ne znam o čemu se konkretno radi?
Kako da to sastavim?
Da li će meni u pismenom pozivu sve pisati ili će samo pisati zakazano vrijeme ročišta?

File
03.11.2011., 18:57
Ovisi o čemu se radi i kakvu nasljedničku izjavu želiš dati.

Da li je oporučno ili zakonsko nasljeđivanje?
Prihvačaš li se svog nasljednog dijela? Da li ga možda kome ustupaš? U cijelosti ili samo neki dio? Itd.

Mirotta
03.11.2011., 19:30
Ovisi o čemu se radi i kakvu nasljedničku izjavu želiš dati.

Da li je oporučno ili zakonsko nasljeđivanje?
Prihvačaš li se svog nasljednog dijela? Da li ga možda kome ustupaš? U cijelosti ili samo neki dio? Itd.

Nakon djedove smrti bila je ostavinska rasprava, baka, stric i ja.
Stric je mene isplatio a svoj dio dao baki.
Sad je umrla baka.
Ja uopće ne znam kakvo ja sad pravo imam:ne zna: i zašto me zovu, ne vjerujem da je oporučna:ne zna:
Sad smo znači stric i ja.

Uglavnom, ja bih mogla napisati da prihvaćam svoj nasljedni dio pa šta bude?

Mirotta
28.11.2011., 13:46
Dobila sam Rješenje o nasljeđivanju.

Da li je moguće da sam nasljedila dug:eek:, da u Rješenju ne pišu točni iznosi pokretnina:ne zna: nego uopće samo neutvrđeni iznosi. To znači plus ili minus na računima?

Što da radim u slučaju da je dugovanje?

Da li da prigovor pišem prije nego je Rješenje pravomoćno ili kad dobijem pravomoćno?

Bilo bi super kad bi netko u prvi post zalijepio te zakone o naslijeđivanju i pravni postupak:mig:

Katrin
28.11.2011., 17:40
Da, dugovi se nasljedjuju kao i imovina, s tim da se dugovi nasljedjuju do iznosa nasljedjene imovine. U temi o nasljedjivanju sve vec pise.

Mirotta
28.11.2011., 17:56
Da, dugovi se nasljedjuju kao i imovina, s tim da se dugovi nasljedjuju do iznosa nasljedjene imovine. U temi o nasljedjivanju sve vec pise.

Ovo mi zapravo nije jasno, što ako je samo dug, da li me mogu teretiti?
Jedna stavka su i neisplaćena potraživanja prema HZMO ( povrat duga umirovljenicima), da li se to onda prebija ako je dug?

Hvala ti, išla sam odmah sve čitati, malo sam se prenaglila kad sam prihvatila nasljedstvo:visi:, ali kako sam unaprijed mogla znati o čemu se radi?

Mene je zapravo iznenadilo da je ostavinska rasprava riješena bez konkretnih predmeta ostavinske rasprave. Kad ću ja saznati konkretne iznose?

Dobila sam rješenje na kojem su samo neutvđeni iznosi:ne zna:

Bojim se:(.

File
28.11.2011., 18:16
Otiđi na banku sa tim rješenjem o nasljeđivanju i tamo ćeš saznati iznose. To se niti ne piše u izreku rješenja.

Dugovi ostavitelja se ne bi navodili u samoj izreci rješenja, kao tvoja obveza plaćanja, već bi vjerovnik (ako postoji dug) trebao pokrenuti drugi postupak, protiv tebe, kao nasljednice ostavine, pa tako i tih eventualnih dugova. U samoj ostavinskoj raspravi se u pravilu o tome ni ne raspravlja.

Mirotta
28.11.2011., 18:32
Otiđi na banku sa tim rješenjem o nasljeđivanju i tamo ćeš saznati iznose. To se niti ne piše u izreku rješenja.

Dugovi ostavitelja se ne bi navodili u samoj izreci rješenja, kao tvoja obveza plaćanja, već bi vjerovnik (ako postoji dug) trebao pokrenuti drugi postupak, protiv tebe, kao nasljednice ostavine, pa tako i tih eventualnih dugova. U samoj ostavinskoj raspravi se u pravilu o tome ni ne raspravlja.

Nemam tu banku u svome mjestu pa moram putovati u Zg to saznati, već sam se čula s njima preko telefona ali mi ne mogu ništa reći nego osobno.

Još mi nije jasno, pročitala sam na temi o nasljedivanju da eventualni minus na tekućem računu spada pod osobni dug? To se onda otpisuje ako postoji?

Znači, u vezi ovoga ja mogu samo čekati da mi se javi vjerovnik sa tužbom ako postoji dug?

File
28.11.2011., 19:02
Nikakav dug se ne otpisuje, tek tako.

Ako si nešto nasljedila, onda trebaš i platiti taj dug po tekućem (dakako ako si dovoljno nasljedila).

diana11
30.11.2011., 08:57
Evo moj problem,
1998 umro mi je suprug, sa kojim imam dvoje odrasle djece, zivjeli smo u stanu njegovih roditelja, kojeg smo mi uredivali, renovirali, .Nakon smrti supruga djeca i ja smo ostali zivjeti u tom stanu (obiteljska kuca) . taj stan i dalje glasi na mog svekra oca moga supruga.
Moj pokojni suprug takoder ima dvoje brace.
Neki dan je svekar umro.Zanima me sta dalje, tko ce biti pozvan na ostavinsku , znam njegova djeca i supruga, ali muci me da li ce biti pozvana moja djeca, sta im je ciniti, moze se desiti da ih neki clan obitelji zaboravi nae+vesti u ostavinsku, kako da saznam da li su navedeni u ostavinsku, Da li oni na ostavinskoj moraju reci da prihvacaju ostavinsku i uzimaju naskljedstvo koje bi trebao nasljediti njihov ppokojni otac, odnosi u obitelji su prividno dobri, sto mi je ciniti da zastitim interese svoje djece, Djeca su punoljetna

katjes
14.12.2011., 13:58
a mene zanima što kad jedan od nasljednika zabušava i odgađa dolazak na ročište. ne odaziva se ili nalazi opravdanja i tako već godinu dana. njemu nije u interesu da se stvar riješi. on živi vani (daleko) i nije u dobrim odnosima sa ostatkom obitelji. dakle, nije problem u tome da ne može doći nego namjerno zafrkava.
mene samo zanima što u tom slučaju. koliko to može trajati, vječno?

i još nešto- da li jedan stan može biti podijeljen među nasljednicima tako da recimo 3/4 pripada jednom nasljedniku a 1/4 drugom? i ako ga nitko ne želi prodati, nego oboje žele živjeti u njemu, postoji li pravno rješenje te situacije, da se definira, fizički podijeli, da se utvrde prava i obveze kod takvog načina "stanovanja".. :confused:

postoji li takvo rješenje poput: jedna soba pripada jednom nasljedniku jer njena površina odgovara toj 1/4 površine stana. pristup sobi mora biti omogućen. ulazna vrata, hodnik. ne može koristiti kupaonu i kuhinju jer pripadaju drugom nasljedniku.
ok, suludo zvuči, ali nije suludo ako se uzme u obzir da je taj stan na jednom katu a nasljednik "jedne sobe" posjeduje i kat iznad. tako da on može ako hoće povezati ta 2 kata. malo sam zakomplicirala, ali zanima se da li naša pravna praksa pozna ovakav način diobe. kužite, da se fizički stan podijeli, a pristup u taj dio kuće, prava i obveze da se također pravno urede i dogovore u situaciji kad se suvlasnici sami ne mogu dogovoriti??

ica38
20.01.2012., 10:33
Molim odgovor,ako iza pokojnika ostaju bankovni računi dali se pokreće ostavinska rasprava?Ili se ti računi mogu zatvoriti nakon podmirenja dugovanja bez ostavinske.

Josip7
31.01.2012., 16:46
Zanima me je li sljedeća situacija uobičajena. Dakle, danas smo dobili rješenje od javnog bilježnika nakon provedene ostavinske rasprave. Rasprava je bila u listopadu prošle godine. Zvali smo javnog bilježnika jer smo imali neke nejasnoće. Između ostalog rekao nam je da rješenje trebamo natrag poslati :confused: u roku 8 dana kako bi on napisao pravomoćno rješenje.
Kako to sad?

Ima jedan član obitelji koji je isto dobio rješenje ali nismo u dobrim odnosima niti je bio na raspravi. Bilježnik kaže da treba čekati i odgovor tog člana pa si mislim, do kada ćemo mi onda čekati da se to uopće riješi?

Hvala na odgovoru.

File
31.01.2012., 16:59
Vjerojano je bilježnik mislio na klauzulu pravomoćnosti rješenja (a ne neko novo pravomoćno rješenje) ; tj.da možete zatražiti na to rješenje koje ste već dobili klauzulu pravomoćnosti i da morate čekati da se vrate dostavnice od svih nasljednika (pa tako i toga s kojim niste u dobrim odnosima) ; jer svi nasljednici trebaju uredno primiti rješenje i da svima prođe rok žalbe i da se ne žale, pa tek tada možete dobiti klauzulu pravomoćnosti rješenja.

Josip7
31.01.2012., 17:17
Puno hvala na brzom odgovoru. Pretpostavljam da je to onda tako. Bilo mi je čudno to vraćanje rješenja jer smo imali već dvije rasprave kod drugog bilježnika prije par godina i kad je rješenje došlo, nakon 8 dana je bilo pravomoćno budući da se nitko nije žalio. Nismo ga morali natrag slati.

sophie7
08.02.2012., 15:20
Pokrenula sam ostavinski postupak za rođakom. Na općini su me tražili da im dam adrese ostalih nasljednika. Ja znam gdje žive, međutim nisam sigurna gdje su točno prijavljeni da žive na PUZ. Matičarka je rekla da će ona potražiti u bazi podataka njihove adrese, i rekla mi je da je našla njihove adrese prebivališta. Na ročištu ne samo da se nisu pojavili, nego su se pozivi vratili s oznakom da čak nisu niti podignuti na pošti. Javni bilježnik inzistira da ja nabavim podatke gdje oni žive i na kojima će oni moći primiti poziv ( ali ne da se netko prisiliti da primi poziv, zar ne? ). Pa naravno da meni na policiji neće dati podatke o prebivalištu ili ev.boravištu! Upstalom, matičarka s općine je sama potražila taj podatak, i poslala pozive na te adrese!!!
javni bilježnik mi kaže da ako oni ne prime pozive i dalje , da će morati obustaviti ostavinski postupak zbog toga, i da nek ih onda tužim!
Da tužim nekog zato što nije dignuo poziv???!!
I kaj sad dalje?
Bilježnik kaže da će, ako opet ne dignu pozive obustaviti postupak i spis vratiti na sud!
Na sudu mi kažu da nemaju pojma kaj dalje, jer da nek javni bilježnik nađe te osobe ...
Znam, slijedi mi puno čitanja zakona ...
Ima netko nekog iskustva, zna koja je procedura.
Plaćati odvjetnika mi se trenutno ne isplati, a neće se ni isplatiti, jer ostavina nije baš nešto vrijedna, ali se - zbog par sitnica tipa bankovni računi i sl. - ostavinska ipak treba provesti.
Što se događa kad sud/javni bilježnik pošalje pozive na točne adrese koje ima policijska uprava, a nasljednici ne prime poziv - zato što npr. nisu bili doma, a niti ga kasnije dignu na pošti?
Čekam iduće ročište, jer je javni bilježnik rekao da će nekako probati doći do valjanih adresa - ali za ime svijet, i imao je valjane adrese! Samo nasljednici nisu željeli doći.

MaryG
24.02.2012., 01:13
pozdrav !
prije skoro 7 godina mi je umrla majka. prije nekoliko dana mi je od javnog biljeznika dosao poziv na ostavinsko rociste.:confused: nije mi jasno zasto se to pokrenulo , obzirom da sam joj ja jedino dijete i obzirom da nije ostavila nista za nasljedit, no dobro, mogu li ja taj postupak zaustaviti da me sad ne poplave neki ogromni troskovi ???? :(:(:(

i dali postoji neki rok u kojem se ostavinski postupak nakon smrti osobe mora pokrenuti ??? ako da, vjerujem da je u mome slucaju taj rok istekao ???

ivkazg
06.03.2012., 16:55
Molim pomoć! Umrla mi je pra teta koja od rodbine nema nikoga. Od pokretnina su ostali sudski troškovi i ovrha te je na temelju toga odvjetnik poslao papire za ostavinsku raspravu. Ja sam u međuvremenu saznala kod kojeg javnog bilježnika se vi+odi ostavinski spor jel sam jedina zakonita nasljednica. međutim bilježnik mi je rekao da trebam prikupiti dokumentaciju o pokretninama i nekretninama te to donjeti na ostavinsku raspravu. Tu nastaje moj problem . u tetinom stanu zatekla sam nepoznatog čovjeka koji ne želi razgovarati. Svi dokumenti nalaze se u stanu. Kako da dođem do toga?
pomozite hitno!!!:confused:

Da dodam dolazak policije donio je još jedan šok . čovjek koji je u stanu lažirao je punomoć od tete što su oni potvrdili ali oni njega nemogu izbacit van niti mene pustit unutra.

drot13
06.03.2012., 18:21
Morat ćeš ga tužiti da bi ga izbacila van. A što se tiče dokumentacije koja je ostala u stanu, morat ćeš izvaditi kopije, jer, na žalost, nema načina da bez tužbe i sudskog naloga uđeš u taj stan.:ne zna:

Đuro Japaric
07.03.2012., 16:33
Poštovana , IVKAZG ,imate tužbu za ometanje posjeda u Zakonu o vlasništvu u kojoj se govori o prijevremenoj mjeri i Hitnom postupku --to morate vidjeti sa odvjetnikom ! Zakon o nasljeđivanju napisan je u Beogradu 1965 g. Sada trebate Javnom bilježniku priložiti popis imovine ! Ako je stan , negdje registriran , to morate tražiti i priložiti ! Ako naknadno pronađete dio imovine , možete ponovno pokrenuti postupak za naknadno pronađenu imovinu ! Prošle godine rješavali smo ostavinu nakon smrti pradjeda !

Mirotta
23.03.2012., 16:48
Ja još uvijek čekam pravomoćno Rješenje i da mi se banka javi:kava:, još od studenog!

U čemu je stvar, koliko se dugo to čeka inače?
Ako je dug da narastu kamate:rolleyes:?

Toox07
25.03.2012., 20:58
Pozz ekipo..

zanima me jedna sitnica..

naime napravljena je oporuka davnih dana, i uvidom u jednu manu oporuke, tj nuznim dijelom, osoba je sve prepisala nasljedniku.. zanima me dali vrijedi ta oporuka sad? sto nakon smrti?

PS. u oporuci je stajalo da jedan dio ide drugoj osobi!

sasa80
27.03.2012., 22:17
tko razumije gornje pitanje neka ga prevede, dajem mu 100,00 kn za nagradu, dogovor o preuzimanju nagrade na pm...

Barovita
30.03.2012., 18:55
Forumaši moji dragi stvarno mi je potrebna vaša pomoć. Svaki savjet i svaka sugestija će biti dobrodošla.

Teško mi je točno pojasniti jer je i sitacija sama po sebi totalno zbrkana, ali hajdemo nekako pokušati.

Naime mama i tata su prije 15 g. posudili jednom čovjeku 20.000 tadašnjih maraka koje on nikad nije vratio. Bilo je to i na sudu i sud je presudio u korist mojih roditelja, ali je čovjek tada umro. U ugovoru koji su potpisali stoji stavka da u slućaju ne plaćanja duga moji roditelji polažu pravo na dio nekog skladišnog prostora.

I danas nakon gotovo 15 g. dolazi poziv na ostavinsku raspravu na sud!!!!
Mi nismo u nikakvom srodstvu sa tim gospodinom i zašto nas zovu na ostavinsku raspravu? Da li zbog te klauzule da u slućaju ne vračanja kredita imamo pravo na dio skladinog prostora???

Ono što me posebno muči je slijedeće! Taj je čovjek, pokoj mu duši, bio dužan na sve strane. Ja iz prve ruke znam još 4 čovjeka kojima duguje novac, a što li je tek onda ono što ne znam :eek:
Da li u slućaju da prihvatimo dio tog skladišnog prostora dolazimo u opasnost da ćemo morati vraćati ev. dugove tog čovjeka, jer zakon kaže da ukoliko se nešto naslijedi da se dugovi moraju vratiti do visine nasljeđenog djela.
Ili se bojim bez razloga jer je taj objekt samo nadoknada za nevračeni novac jer mi nismo nasljednici?

U biti moja mama (tata je nedavno preminuo) ne želi nekretnine, želi samo barem dio novca koji joj taj čovjek duguje.

Kako bi se vi postavili? Što reči tamo kad dođemo?
Da li da kažemo da se odričemo svega?
Da li da prihvatimo i možemo li imati problema zbog njegovih ev. dugovanja?
Da li je moguće reči nasljednicima (čovjek ima ženu i 5 djece) da ne želimo ništa od nekretnina i da nam isplate bar 2000 do 3000 eura (to je 1/3 duga ostalo bi oprostili).

Molim vas za savjet i bilo kakvu vodilju.
Što napraviti???

Barovita
31.03.2012., 10:14
Išla sam još jednom proučavati papire jer je meni ta tematika totalno nepoznata.
Naime u Ugovoru koji je pokojni gospodin potpisao s mojim roditeljima piše da se u zalog daje skladišno-poslovni prostor i ako taj gospodin ne podmiri dug da se moji roditelji mogu namiriti pomoću njega i da se taj objekt ne može prodati niti pokloniti dok god postoji nepodmireni dug.

Možda zbog toga smo pozvani na ostavinsku???

Što će nas pitati na ostavinskoj?
Da li se tamo možemo nagoditi sa nasljednicima, da nam isplate novac koji nam duguju pa ćemo maknuti zalog sa nekretnine.
Ako odbiju da li taj skladišni prostor tada pripada nama ili što?

Doista ne želim nikome ništa uzimati, voljela bih da nam se vrati bar dio novca pa neka njima njihovo.

Samo bih voljela znati barem okvirno što će mamu pitati na tom ročištu.

Katrin
31.03.2012., 16:28
Vi niste nasljednici i nemate nikakve veze s dugovima ostavitelja. Nista ne prihvacate niti se odricete. Ukoliko ne zelite tu nekretninu probajte se dogovoriti s nasljednicima da ju otkupe.

Đuro Japaric
31.03.2012., 18:15
Vi niste nasljednici i nemate nikakve veze s dugovima ostavitelja. Nista ne prihvacate niti se odricete. Ukoliko ne zelite tu nekretninu probajte se dogovoriti s nasljednicima da ju otkupe.

***u Narodnim novinama pod Zakoni Republike Hrvatske , BOROVITA , pročitajte Zakon o nasljeđivanju , za osobe koje se prihvaćaju nasljedstva , prihvaćaju i dug nasljednika ! > Katrin > , ako je dug evidentiran , onda Borovita i njeni roditelji ako su živi , daljnje rješavaju sa nasljednicima koji će se prihvatiti duga !
**dva sam ostavinska postupka rješavao u zadnje dvije godine pa oko toga znam dosta !! **Od Sabora tražim da napišu novi Zakon o nasljeđivanju jer je ovaj iz Beograda i kad je riječ o zemlji nema veze sa ekonomijom !!Poslao sam im Nizozemski !!

Barovita
31.03.2012., 18:19
Joj zahvaljujem vam se Katrin od srca na informaciji. Već ovo puno znači. Ja nisam pozvana na raspravu pa vjerojatno neću moči biti unutra uz mamu, a ona je sva isprepadana. Žena je stara i nikad nije bila na sudu.

Mama bi najrađe da joj se vrati novac. Kamate bi oprostila, samo nek vrate glavnicu. O nekretnini ne razmišljamo i doista bi se voljeli dogovoriti sa ljudima i kao što vidite stvarno bi im maksimalno izašli u susret.
No što ako oni odbiju, ako jednostavno ljudi nemaju novac??? Da li to znači da onda nekretnina pirpada nama, pa je mi moramo prodati i namiriti se, a ostatak novca nakon namirenja dati nasljednicima?
Molim vas Katrin još samo za ovu inf.

Barovita
31.03.2012., 18:21
Zahvaljujem i vama Đuro, pisali smo istovremeno.

Đuro Japaric
01.04.2012., 14:21
***na ostavinskoj raspravi , ako se netko prihvati nasljeđa prihvatiti će se i duga prema Vašim roditeljima !Na postupku će se to upisati u rješenju ! Daljnje radnje će Vaši roditelji dogovoriti sa onim tko se prihvati nasljeđa ! Ako je dug upisan u gruntovnici , kada se isplati kod javnog bilježnika će se napisati da je isplaćen i da se dopušta brisanje tereta u gruntovnici !!Sve je relativno lako samo treba znati proceduru i biti spreman to rješavati kod administracije !!!

File
03.04.2012., 16:12
Ne lupetajte gluposti.
Ako ste nedavno sudjelovali u 2 ostavinske rasprave, ne znaći da poznajete nasljedno pravo. I da možete tek tako dijeliti pravne savijete. Radje se suzdržite savjetovanja drugih.

**Od Sabora tražim da napišu novi Zakon o nasljeđivanju jer je ovaj iz Beograda i kad je riječ o zemlji nema veze sa ekonomijom !!Poslao sam im Nizozemski !!

Nije iz Beograda, niti bivše države.
Novi zakon o nasljeđivanju je donesen 2003.godine.
I pisan je u Zagrebu. Beograd sa njime nije imao nikakve veze.
Proučite NN 48/03.

***na ostavinskoj raspravi , ako se netko prihvati nasljeđa prihvatiti će se i duga prema Vašim roditeljima ! !!!

Nasljednici se ne moraju prihvatiti nasljedstva.

Na postupku će se to upisati u rješenju ! !!!

Neće. Dugovi ostavitelja se ne navode u rješenju o nasljeđivanju.

Ako je dug upisan u gruntovnici , kada se isplati kod javnog bilježnika će se napisati da je isplaćen i da se dopušta brisanje tereta u gruntovnici !!Sve je relativno lako samo treba znati proceduru i biti spreman to rješavati kod administracije !!!

Nikakvi dugovi ostavitelja se ne isplaćuju u tijeku ostavinske rasprave.
Bar ne na ročištu, niti kod javnog bilježnika.
Normalno da potencijalni nasljednici ostavitelja i vjerovnik ostavitelja to mogu riješiti, ali ne u okviru ostavinske rasprave.

File
03.04.2012., 16:20
No što ako oni odbiju, ako jednostavno ljudi nemaju novac??? Da li to znači da onda nekretnina pirpada nama, pa je mi moramo prodati i namiriti se, a ostatak novca nakon namirenja dati nasljednicima?
Molim vas Katrin još samo za ovu inf.

Ne pripada nekretnina vama.

Proučite ovo, sve jasno piše.

Odrica­­nje od nas­­ljedstva

Članak 130.

(1) Nas­­ljednik se može odreći nas­­ljedstva javno ovjerov­­lje­nom izjavom ili izjavom danom na zapisnik kod suda do donoše­­nja prvostupa­­njske odluke.

(2) Ovo odrica­­nje vrijedi i za potomke onoga koji se odre­kao, ako odricate­­lj nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.

(3) Ako su odricate­­ljevi potomci malodobni, za ovo odrica­­nje nije potrebno odobre­­nje tijela nadležnog za poslove skrb­ništva.

(4) Za nas­­ljednika koji se odrekao u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nas­­ljednik.

(5) Ako se odreknu nas­­ljedstva svi nas­­ljednici koji pripadaju najbližem nas­­ljednom redu u času smrti ostavite­­lja, na nas­­ljedstvo se pozivaju nas­­ljednici s­­ljedeće­ga nas­­ljednog reda. Za slučaj da se nas­­ljedstva odreknu ostali nas­­ljednici prvoga nas­­ljednog reda bračni drug ostaje u prvom nas­­ljednom redu.

a s time u svezi i ovo.

Ošasna ostavina

Članak 20.

(1) Ostavite­­ljeve nekretnine i s ­­njima izjednačena prava prelaze na općinu, odnosno grad na čijem se području nalaze.

(2) Pokretnine i s ­­njima izjednačena prava prelaze na općinu, odnosno grad gdje je ostavite­­lj u trenutku smrti imao prebivalište na području Republike Hrvatske.

(3) Ako ostavite­­lj u trenutku smrti nije imao prebivalište na području Republike Hrvatske, a imao je boravište, pokretnine i s ­­njima izjednačena prava prelaze na općinu, odnosno grad gdje je ostavite­­lj u trenutku smrti imao boravište na području Republike Hrvatske.

(4) Ako ostavite­­lj u trenutku smrti na području Republike Hrvatske nije imao ni prebivalište niti boravište, pokretnine i s ­­njima izjednačena prava prelaze na općinu, odnosno grad gdje je ostavite­­lj u trenutku smrti bio upisan u k­­njigu držav­­ljana Republike Hrvatske.

i ovo

Članak 6.

Smrću ostavite­­lja koji nema nas­­ljednika ostavina prelazi na općinu, odnosno grad određene ovim Zakonom, koji time dobivaju jednak položaj kao da su ostavite­­ljevi nas­­ljednici, če­ga se oni ne mogu odreći.

Đuro Japaric
03.04.2012., 16:43
[QUOTE=File;38783601]Ne lupetajte gluposti.
Ako ste nedavno sudjelovali u 2 ostavinske rasprave, ne znaći da poznajete nasljedno pravo. I da možete tek tako dijeliti pravne savijete. Radje se suzdržite savjetovanja drugih.

Nije iz Beograda, niti bivše države.
Novi zakon o nasljeđivanju je donesen 2003.godine.
I pisan je u Zagrebu. Beograd sa njime nije imao nikakve veze.
Proučite NN 48/03.

***BEOGRAD , 15. RUJNA 1965 . Službeni list SFRJ , Zakonodavno - pravna komisija Savezne skupštine kojoj je bio predsjednik drug Veljko Zeković , objavila je Zakon o nasljeđivanju !!
**Zagreb , četvrtak 16. 12. 1971. u NN SRH , predsjednik Sabora SRH drug Jakov Blažević, donio je UKAZ o preuzimanju i primjeni Zakona o nasljeđivanju donesenog u Beogradu !!
***U NN 48 / 3 , o kojim Vi pišete izvršena je izmjena člana 8 Beogradskog zakona ( koji piše o slučaju kad nema nasljednika ) sa Člankom 6 u sadašnjem Zakonu !!
***2001. g. kao predstavnik poljoprivredne udruge Predsjedniku RH , dao sam Beogradski Zakon i dio Nizozemskog Zakona !
***Od 1999 g. šećem ; po gruntovnicama ,katastrima , sudovima , bivšim pravobraniteljstvima - sada javnim odvjetništvima u cilju sređivanja stanja za državnu , svoju i zemlju rodbine !!!
***kako ja sve to znam i imam ???
***tko lupeta a tko piše istinu neka prosude čitatelji !!!

Đuro Japaric
03.04.2012., 17:09
***BOROVITA *** , pročitajte članak 139. Zakona o nasljeđivanju kojeg je prepisala ministrica pravosuđa drugarica Ingrid ; 1. nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove !!! Tko će biti nasljednik u slučaju kojeg Vas zanima ??? To FILE a za sada ni Vi ne znate !!To mogu biti fizičke i pravne osobe ! među pravnim osobama mogu biti općine i gradovi , to je sada članak 6 kojeg vam je citirao FILE !! Pročitajte još članak 217 !!!

palj
03.04.2012., 18:25
***U NN 48 / 3 , o kojim Vi pišete izvršena je izmjena člana 8 Beogradskog zakona ( koji piše o slučaju kad nema nasljednika ) sa Člankom 6 u sadašnjem Zakonu !!

Nije baš da je samo jedan članak izmijenjen, ali činjenica je da je aktualni zakon o nasljeđivanju zapravo najvećim dijelom prepisani zakon iz 65. godine.

Đuro Japaric
04.04.2012., 06:39
Nije baš da je samo jedan članak izmijenjen, ali činjenica je da je aktualni zakon o nasljeđivanju zapravo najvećim dijelom prepisani zakon iz 65. godine.

** U Beogradu nisu napisali posebne odredbe za zemlju , pa to u Zagrebu nisu mogli prepisati !!!
***Slovenci su to riješili još u SFRJ !!
***Beogradski omogućava podjelu zemlje , površinsko smanjenje imanja i povećanja broja vlasnika zemlje !!
***Ako vlasnik zemlje umre u inozemstvu to u Hrvatskoj ne znamo !!
***Ministrica Ingrid ubacila je još mogućnost da postupke mogu voditi javni bilježnici , koji sada za pisanje rješenja uzimaju > nagradu > na temelju vrijednosti , a to je pljačka ----bio sam na ostavinskom kad mi je teta to tako platila u Sl. Brodu !!

Barovita
05.04.2012., 13:58
Zahvaljujem se svima na savjetima.
Puno ste mi pomogli i putem foruma i putem PP.

KrasnodarRora
28.04.2012., 18:51
Prošao je prvi krug ostavinske rasprave. Koliko sam skužio ide još samo jedan. Što se na njemu radi i kakve intervencije se očekuju u međuprostoru između ta dva ročišta?

File
28.04.2012., 19:39
Ne moraju bit samo 2 rocista.
Moze i vise, nije to ograniceno.
Sta ce bit u medjuvremenu mi tu nemozemo znat, bez da procitamo zapisnik sa prvog rocista.
To nije sablona, a mi tu nismo vidoviti.

KrasnodarRora
29.04.2012., 11:35
Da li više ročišta podiže cijenu naknade javnom bilježniku za taj posao i da li je javni bilježnik dužan potražiti račune pokojnika u bankama s obzirom da nasljednici ne znaju za njih, a u bankama im ne žele reći.

KrasnodarRora
06.05.2012., 22:05
Javni bilježnik nam nije priznao ugovor o dosmrtnom uzdržavanju koji imamo na jedan od stanova i nije taj stan ostavio van ostavinske mase već nas je uputio na parnicu kojom ćemo to dokazati. Problem u ugovoru je nepotpuni opis nekretnine. Da li je bilježnik pogriješio tj. da li je ostale nasljednike trebao uputiti na parnicu kojom bi osporili naš ugovor, a ne nas upućivati u parnicu kojom bi trebali dokazati njegovu valjanost?

sasa80
06.05.2012., 22:12
Nije pogriješio, ako je nekretnina pogrešno/nepotpuno opisana vi morate dokazati da je to ta nekretnina...

KrasnodarRora
07.05.2012., 06:54
Piše u ugovoru koji je stan i na kojoj čestici, ali nisu upisani zajednički dijelovi zgrade. Bilježnik mi ne osporava tom odlukom samo upis u zemljišne knjige već i vlasništvo nad predmetnom nekretninom. Ja mogu biti vlasnik, a da se ne upisujem u zemljišne knjige nikad.

sasa80
07.05.2012., 10:14
Tebi bilježnik ništa ne osporava, to nije njegov posao...
Očito nekretnina nije dobro opisana i treba utvrditi da li se radi o istoj nekretnini, a to mora napraviti sud...

KrasnodarRora
07.05.2012., 10:24
U ugovoru o dosmrtnom je jasno navedeno da se radi o stanu u zgradi itd. Stan je opisan na način da se nalazi na toj i toj čestici i i da ima toliko i toliko soba.
Znači bilježnik je usporedbom vlasničkog lista koji glasi na pokojnika ( uvid u česticu) i usporedbom sa česticom i opisom stana u ugovoru o dosmrtnom jasno mogao vidjeti da je riječ o jednom te istom stanu te ostale nasljednike uputiti na parnicu ako ugovor ne priznaju. U ugovoru nije navedeno da i zemlja ispod zgrade i zajedničke prostorije zgrade, jasno u omjeru koji stanu pripada, idu sa stanom što logika nameče. Još nisam čuo da je netko poklonio stan u zgradi od 15 katova, ali nije dao šupu, lift i zemlju ispod zgrade.
Znači bilježniku je bilo vidljivo na koji sten se ugovor odnosi, ali taj stan svejedno nije ostavio izvan ostavinske mase već ga želi dijeliti sa svim nasljednicima!

KrasnodarRora
07.05.2012., 15:54
I da napomenem da bilježnik po meni nije učinio ispravno jer mješa vlasništvo stana s uknjiženjem u zemljišne knjige. Ja mogu biti vlasnik stana, a da nikada ne zatražim vlasnićki list jer to jednostavno ne želim. Neću dizati kredit na stan niti ga prodavati, ali to ne znači da nisam vlasnik istog. Nije li tako?

sasa80
07.05.2012., 16:16
U potpunosti si u krivu...
Dokaz da si ti vlasnik stana je upravo i isključivo činjenica da si upisan kao takav u ZK ulošku...

KrasnodarRora
07.05.2012., 21:07
Ja sam vlasnik garaže koja se nalazi u skupnom objektu. I niti jedna garaža nije upisana u zemljišne knjige. Zar mi hoćeš tvrditi da ja nisam vlasnik garaže?

sasa80
07.05.2012., 21:32
Ukoliko ta garaza nije upisana u zemljisne knjige niti u knjigu polozenih ugovora, pravno ona ne postoji ili drugim rijecima pravno ti si vlasnik niceg...

KrasnodarRora
07.05.2012., 22:18
Možeš to gledati kako hočeš, ali ja sam dao novce bivšem vlasniku i imam ugovor i iznajmljujem tu garažu godinama. Cijela zgrada nije upisana u zemljišne knjige mada postoji godinama. Tko je kriv za nered u zemljišnim knjigama nije me briga. Kad bi gledali zemljišne knjige u Zagrebu bi postojalo 20 zgrada. A ljudi opet žive i kupuju.

selly-mia
08.05.2012., 12:25
nakon smrti roditelja, koliko djeca iz proslog braka imaju prava na imovinu ako ne postoji oporuka? moj otac ima kcerku iz prvog braka. nakon razvoda ozenio je moju mamu, tako da moja sestra i ja imamo tu polusestru iz prvog ocevog braka koja je svo vrijeme od naseg rodjenja zivjela u svicarskoj. moji roditelji su izgradili vikendicu na zemljistu koje je moj otac naslijedio od svog oca. vikednica je izgradjena od temelja do krova za vrijeme dok je moj otac bio u braku s mojom mamom, ne prije. koja su prava te moje polusestre? sta ona ima pravo traziti? moja sestra i ja smo automatski na sudu, nakon smrti roditelja, dobile 1/2 svu imovinu. medjutim, ona prica da moze i ona uzeti dio kolaca. da li je to moguce i sta moze traziti po zakonu?

sasa80
08.05.2012., 12:52
Možeš to gledati kako hočeš, ali ja sam dao novce bivšem vlasniku i imam ugovor i iznajmljujem tu garažu godinama. Cijela zgrada nije upisana u zemljišne knjige mada postoji godinama. Tko je kriv za nered u zemljišnim knjigama nije me briga. Kad bi gledali zemljišne knjige u Zagrebu bi postojalo 20 zgrada. A ljudi opet žive i kupuju.

Krivi su “vlasnici“ poput tebe i ovih prije tebe koji takvu nekretninu nisu nikada “legalizirali“...

Sve je to lijepo i krasno, ti to iznajmljuješ, ali pravno si u banani...

sasa80
08.05.2012., 12:56
nakon smrti roditelja, koliko djeca iz proslog braka imaju prava na imovinu ako ne postoji oporuka? moj otac ima kcerku iz prvog braka. nakon razvoda ozenio je moju mamu, tako da moja sestra i ja imamo tu polusestru iz prvog ocevog braka koja je svo vrijeme od naseg rodjenja zivjela u svicarskoj. moji roditelji su izgradili vikendicu na zemljistu koje je moj otac naslijedio od svog oca. vikednica je izgradjena od temelja do krova za vrijeme dok je moj otac bio u braku s mojom mamom, ne prije. koja su prava te moje polusestre? sta ona ima pravo traziti? moja sestra i ja smo automatski na sudu, nakon smrti roditelja, dobile 1/2 svu imovinu. medjutim, ona prica da moze i ona uzeti dio kolaca. da li je to moguce i sta moze traziti po zakonu?

nije mi do kraja jasno pitanje jer sam se pogubio u ovim sestrama i polusestrama i što koja kaže...uglavnom...sva djeca (biološka i posvojena) nasljeđuju na jednake dijelove, bez obzira jesu li iz prvog ili drugog braka ili su od ljubavnice...

Katrin
08.05.2012., 13:43
da li je to moguce i sta moze traziti po zakonu?

Ona ima jednako pravo na dio oceve imovine kao i ti i tvoja sestra. Naravno, ne nasljedjuje vasu mamu.

Trevor1309
09.05.2012., 19:01
Ovako stvari stoje djed je bio oženjen ženom (koja nije moja baka). Nakon djedove smrti kuća se dijeli 1 / 3 na moju mama, 1 / 3 na moju tetu, 1 / 3 na njegovu ženu. Ona je napisala oporuku gdje se odriče u korist moje mame i tete u jednakim dijelovima. Kada je umrla oporuka je nestala. Sada pošto je moja mama bolesna, a odvjetnik koji ih je zastupao nije dao konkretna rješenja govorio o nekim tužbama te tako se ostavinska rasprava nije održala 2008. 2008 moja teta i moja mama (kojoj je u tome trenutku bilo loše, depresije) odlaze na sud odlaze na sud i više ne žele tužbe jer se ništa nije dogodilo odustaju od potraživanja za 1 / 3 koja je podijeljena na 22 osobe. Sada saznam da se na temelju oporuke i svjedoka, a ima ih 3 - 4 saznam da se moglo to riješiti na jednostavniji način. Što da sada radim, postoji li mogućnost ponovnog pokretanja ostavinske rasprave. Zadnje što se događalo bilo je na općinskom sudu u Zagrebu.

selly-mia
09.05.2012., 21:36
hvala katrin i sasa.

Mela77
12.06.2012., 18:35
Molim nekoga za pomoć :ne zna:

Moja sestra koja je bila u braku i imala dvoje djece (4 i 6 godina) je preminula. Zanima me kakva sve prava ostvaruju njezina djeca i eventualno muž? S obzirom da je imala jako malo radnog staža (manje od 5 godina), imaju li pravo na neku mirovinu ili naknadu?

sophie7
16.06.2012., 11:03
Osoba je umrla prije 5 godina ( bez žene i djece ), i postoje 3 nasljednika drugog nasljednog reda ( nećaci/nećakinje).

Ostavina se nalazi u stanu kojeg pokojnik u trenutku smrti nije bio vlasnik ( vlasnica je šogorica ). Postojao je usmeni dogovor između pokojnika i članova obitelji da se nakon njegove smrti sami dogovorimo koji će uzeti koju stvar ( da se ne bi gnjavili sa ostavinskim postupkom ).

Dogovor između vlasnice stana i moje obitelji bio je da se do daljnjega stvari ne diraju - u stanu nitko ne živi - nego da mi javi kad bude željela isprazniti stan. U stanu su i štedne knjižice, kartice.

Kada sam ipak željela uzeti neke stvari, rekla mi je da su njezina djece čistila i bacila neke stvari - pretpostavljam da im je dala ključ ( uz to, imaju prijavljeno prebivalište tamo, iako sudske pozive tamo nisu primili nego žive na drugoj adresi na kojoj su primali svih 15-ak sudskih poziva- od rođenja, i za to postoji hrpa svjedoka ).

Kada nisam s nikim od njih uspjela stupiti u kontakt, i kada mi je pri tom zadnjem telefonskom razgovoru rečeno da njena djeca čiste stan i bacaju stvari, pokrenula sam ostavinski postupak.

Jedan od nasljednika dao je izjavu da prihvaća svoj dio nasljedstva, ali da mi osporava pravo na ostavinu jer je po članku 138. Zakona o nasljeđivanju nastupila zastara. ( ima tu još svašta, da me je zvala da dođem po stvari ali se ja nisam odazivala - imam svjedoke koji mogu svjedočiti da sam ja pokušavala stupiti u kontakt s vlasnicom stana, ali se nije odazivala; te da je kćerka vlasnice -kćerka vlsnice je jedan od nasljednika- radi dotrajalosti stvari ostavinu odvezla na otpad; postoje svjedoci koji će potvrditi kako su stvari bile izuzetno dobro očuvane; osim toga, ona nije vlasnik stana, niti ne živi u njemu, a vlsanica stana - za sad- još nije rekla, u ovom slučaju će to biti laž - da se ja nisam odazvala; uz to, kad je tu nasljednicu to toliko mučilo, zašto nije ona sama pokrenula ostavinsku? Nego je navodno sve bacila.
Postoje računi u bankama - za koje će valjda sud otkriti di su, jer ja nemam te podatke, a vlasnica stana i navedena nasljednica koja ima pristup u stan tvrde da dokumenata nema; HZMO mi je rekao u kojoj banci je primao mirovinu, ali možda postoje i drugi računi negdje drugdje, dionice ... , pa je i radi toga trebalo pokrenuti ostavinsku. )

Koliko vidim, u Zakonu piše ovo:
Zastara prava zahtijevati ostavinu

Članak 138.

(1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nasljednik ostavitelja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na nju ima pravo kao nasljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nasljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nasljednika od smrti ostaviteljeve, a za oporučnog nasljednika od proglašenja oporuke.

zastara u ovom slučaju - jer sam ja zakonski nasljednik - nastupa nakon 10 godina.

Jesam li u pravu?

Dolje su članci Zakona kojima se određuje tko je nasljednik, a tko je zakonski nasljednik.
Članak 2.
(1) Sve su fizičke osobe pod istim pretpostavkama ravnopravne u nasljeđivanju.
Članak 4.
(1) Umrlu fizičku osobu (ostavitelja) nasljeđuje onaj koji je njezinom smrću stekao nasljedno pravo (nasljednik).
(2) Svaka je osoba sposobna naslijediti ako zakonom nije što drugo određeno.
(3) Nasljedno se pravo stječe po odredbama ovoga Zakona, a na temelju oporuke ili na temelju zakona.

NASLJEĐIVANJE NA TEMELJU ZAKONA

Zakonski nasljednici

Članak 8.

(1) Na temelju zakona ostavitelja nasljeđuju svi njegovi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci, njegov bračni drug, njegovi roditelji, njegovi posvojitelji, njegova braća i sestre i njihovi potomci, njegovi djedovi i bake i njihovi potomci, i njegovi ostali predci.

katjes
18.06.2012., 12:14
već sam tu pisala svoje pitanje i bilo je takvih upita i prije ali su svi ostali neodgovoreni. dakle, ostavinska se održala/trebala održati već nekoliko puta zadnje 2 godine otkako je umro gospon koji ima 2 sina. jednom sinu je u interesu da se to riješi, a drugi ima jedini interes da zafrkava prvog. to izvodi tako što se ne pojavljuje na raspravama. nitko (obitelj ni javni bilježnik) ne može doći do njega, živi vani, mobitel, mail, pismo, sve ignorira. zadnje što znam je da je javni bilježnik rekao da predmet ide na sud tek kad se podmire troškovi javnog bilježnika.
tako da se ne nazire rješenje problemu.

pa se pitam zar nije moguće nekako "kazniti" onoga koji bojkotira, odnosno da ne postoje nikakvi mehanizmi kojima bi se predmet priveo kraju usprkos pojedincima (zamislimo da ih je više takvih bisera :rolleyes:)

što kaže zakon o rokovima, neodazivanjima... ?

Katrin
18.06.2012., 13:04
Moguce je, ali u sudskom postupku. Nek sin kojem je to u interesu plati troskove biljeznika, ali mora imati u vidu da ce i sud nekoliko puta pokusavati sa dostavom, koja ako ide u inozemstvo traje strahovito duga jer mora ici sluzbenim kanalima.

File
18.06.2012., 19:10
Osoba je umrla prije 5 godina ( bez žene i djece ), i postoje 3 nasljednika drugog nasljednog reda ( nećaci/nećakinje).

Koliko vidim, u Zakonu piše ovo:
Zastara prava zahtijevati ostavinu

Članak 138.

(1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nasljednik ostavitelja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na nju ima pravo kao nasljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nasljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nasljednika od smrti ostaviteljeve, a za oporučnog nasljednika od proglašenja oporuke.

zastara u ovom slučaju - jer sam ja zakonski nasljednik - nastupa nakon 10 godina.

Jesam li u pravu?
. [/B]

Na taj tvoj slučaj se odnosi čl.138.st.2., a ne 1. ,jer je ta šogorica, po ovome što si napisala, nepošten posjednik, pa pravo zahtjevati ostavinu zastarjeva za 20 godina.

katjes
19.06.2012., 10:32
Moguce je, ali u sudskom postupku. Nek sin kojem je to u interesu plati troskove biljeznika, ali mora imati u vidu da ce i sud nekoliko puta pokusavati sa dostavom, koja ako ide u inozemstvo traje strahovito duga jer mora ici sluzbenim kanalima.

hvala ti na odgovoru..ali to strahovito dugo mi nije jasno. službeni kanali, ok.. eto..ako netko ima iskustva ili saznanja kako u praksi to izgleda kad se pokušava stupiti u kontakt s nekim vani službenim kanalima, neka napiše.

Katrin
19.06.2012., 15:36
Strahovito dugo znaci da traje mjesecima, jer sud ne moze jednostavno adresirati pismeno na primatelja vani i poslati. Prvo sve ide nasem ministarstvu, koje onda to prosljedjuje nadleznom tijelu druge drzave, koje tek po tom vrsi dostavu. Pa dok docekas dostavnicu ili odgovor prodje godina dana.

palj
20.06.2012., 09:23
Postoji jednostavnije rješenje za nasljednika do kojeg se ne može doći, a to je imenovanje posebnog skrbnika. Jednostavno, od Centra za socijalnu skrb se zatraži da imenuje nekog od odvjetnika posebnim skrbnikom Mati Matiću do kojeg nije moguće doći i tada ga imenovani odvjetnik zastupa na ostavinskoj raspravi.

Ukoliko je pak osoba uredno primila poziv, ali se ne odaziva na ročišta, jednostavno se sa ostalim nasljednicima utvrdi rodoslovlje i sastav ostavinske imovine i tom nasljedniku se dodjeli njegov zakonski dio. Jednio, u tom slučaju, mora i uredno primiti rješenje o nasljeđivanju, da bi ono postalo pravomoćno.

katjes
20.06.2012., 14:56
skrbnik? ozibljno? hm hm znaimljivo, ajd baš ću reći im da istraže kako bi to išlo. što se to samo tako može zaobići? zvuči mi prejednostavno da bi bilo istinito. :ne zna: i ovak na prvu mi djeluje kao da bi se na taj način mogle realizirati neke muljaže :ne zna: sigurno ima milijun caka.

sophie7
21.06.2012., 09:04
Na taj tvoj slučaj se odnosi čl.138.st.2., a ne 1. ,jer je ta šogorica, po ovome što si napisala, nepošten posjednik, pa pravo zahtjevati ostavinu zastarjeva za 20 godina.
Thanks;
vidim da sam nejasno napisala priču.
Šogorica pokojnog je vlasnik stana u kojem je pokojnik živio ( darovnim ugovorom dobila je samo stan ali ne i stvari u njemu, nema oporuke, ona je imala punomoć na bankovne račune pokojnika ) i gdje su sve njegove stvari.

Njezina kćer i ja smo nasljednice. Njena kćer je- jer mama jedina ima ključeve, a očito ih je dala i zetu - imala pristup svemu; ja nisam uspjela stupiti u kontakt s ni jednom od njih ( ne javljaju se na telefon itd.;tj. pri zadnjem razgovoru s tetom, rekla mi je da njen zet baca stvari jer su stare ),

Dakle, sestrična ( a ne vlasnica stana ) izjavljuje kako prihvaća svoj dio ostavine, a meni osporava pravo na moj dio jer je nastupila zastara ( navodi i to da su te stvari bile stare pa ih je morala baciti, a ja se nisam njoj odazivala na pozive ... kojih nije bilo! Pretpostavljam da se po ispisu telefonskih poziva može vidjeti kada sam zadnji put uspjela razgovarati s tetom - tj. da sam ja zvala nju ; i to jedini dokaz nekog kontakta ), i tu navodi članak 138.

Teta ( koja nije zakonski nasljednik, jer je šogorica ) za sad ništa ne osporava ( ne znam ni kaj bi osporavala, ali ako bude, a vjerojatno bude jer je vlasnica; pretpostavljam da će se i ona pozvati na taj čl.138 ). Osporava sestrična ( jedna od zakonskih nasljednika ).

Koliko mogu protumačiti - kako ona nije pokrenula ostavinski postupak, a bila je u mogućnosti, nego si je uzela za pravo raspolagati cijelom ostavinom, a ja sam kao i ona zakonski nasljednik, tu se primjenjuje taj čl.138 stavak 2, je li tako?
Ne znam da li bih nju - sestričnu -mogla proglasiti nepoštenim posjednikom? Ali čak i da je istina - kaj nije, ali tko će to dokazati? - da se ja nisam odazivala na njene pozive da si dođem uzeti stvari koje želim - alil tu je moja riječ protiv njene, a postoji mogućnost da će ona imati svjedoke koji će lagati; ja imam svoje koji će reći istinu; ali to je pat-pozicija - osim tih telefonskih razgovora di se vidi da sam ja zvala tetu, nema ničeg drugog, osim ak nekaj ne falsificiraju.

Nije li , ako je već to za ozbiljno htjela riješiti, trebala pokrenuti ostavinsku, pa bi me javni bilježnik službeno zvao, pa bi ona tek nakon donošenja rješenja o nasljeđivanju , ako se ja ne bi odazivala, mogla sa stvarima raditi kaj hoće?

Ja bih to učinila - pokrenula ostavinsku, i ne bih si uzela za pravo nešto drugo.. .I jesam; željela sam da bude čist račun, zato i ide ostavinska.

Hvala!

palj
21.06.2012., 09:10
katjes, pogledaj čl. 128 i 218 Zakona o nasljeđivanju.

sophie7
21.06.2012., 09:55
već sam tu pisala svoje pitanje i bilo je takvih upita i prije ali su svi ostali neodgovoreni. dakle, ostavinska se održala/trebala održati već nekoliko puta zadnje 2 godine otkako je umro gospon koji ima 2 sina. jednom sinu je u interesu da se to riješi, a drugi ima jedini interes da zafrkava prvog. to izvodi tako što se ne pojavljuje na raspravama. nitko (obitelj ni javni bilježnik) ne može doći do njega, živi vani, mobitel, mail, pismo, sve ignorira. zadnje što znam je da je javni bilježnik rekao da predmet ide na sud tek kad se podmire troškovi javnog bilježnika.
tako da se ne nazire rješenje problemu.

pa se pitam zar nije moguće nekako "kazniti" onoga koji bojkotira, odnosno da ne postoje nikakvi mehanizmi kojima bi se predmet priveo kraju usprkos pojedincima (zamislimo da ih je više takvih bisera :rolleyes:)

što kaže zakon o rokovima, neodazivanjima... ?

Ja prolazim kroz iste stvari - ostali nasljednici uporno ne dolaze na ročišta. Nisam pravnik, i sama postavljam pitanja na forumu, ali kak su mi ta iskustva friška- tj. to mi se osobno dogodilo- sigurna sam u to kaj Vam pišem.
ako drugi sin ne da izjavu u kojoj kaže da se ne slaže s imovinom koja je navedena kao dio ostavine ( tj. ako jedan sin navede da je npr. auto jedna od pokretnina, a drugi sin kaže da auto nije nego su dva auta ), onda ide parnični postupak.
Ali ako se ne odaziva - a prima pozive - javni bilježnik može zakazati 2, 3, 5 ... ročišta ( kod mene su u jednom slučaju pred 2 mj bila 3 ročišta, i na trećem je javni bilježnik donio rješenje iako ostali nasljednici nisu bili prisutni ), i donijeti odluku u skladu sa Zakonom o nasljeđivanju, i kad oba sina prime to rješenje, imaju rok od - mislim da je 8 dana - žaliti se, a ako se ni jedan ne žali, onda je rješenje o nasljeđivanju pravomoćno.
Dakle, trenutno nema nikakvog razloga za parnicu - jedan sin se ne odaziva, a to se tretira na način da se slaže sa svim kaj se događa u ostavinskom postupku. Nasljednik opće nije obavezan dolaziti na ročišta ostavinske rasprave. Njegov problem je kaj ne dolazi!

Poziv na ročište
Članak 217.
(1) Za ostavinsku raspravu sud će odrediti ročište.

(2) U pozivu na ročište sud će zainteresirane osobe obavijestiti o pokreta­­nju postupka, o tome je li mu koja oporuka već predana, te će ih pozvati da odmah dostave sudu pisanu oporuku, odnosno ispravu o usmenoj oporuci, ako se kod ­­njih nalazi, ili da naznače svjedoke usmene oporuke.

(3) Sud će u pozivu upozoriti zainteresirane osobe da mogu do donoše­­nja prvostupa­­njskog rješe­­nja o nas­­ljeđiva­­nju dati izjavu o odrica­­nju od nas­­ljedstva usmeno na ročištu ili javno ovjerov­­ljenom ispravom, a ako na ročište ne dođu ili takvu izjavu ne daju, smatrat će da žele biti nas­­ljednici.
(4) Ako je ostavite­­lj ostavio oporuku, o pokreta­­nju ostavinskoga postupka sud će obavijestiti i na ročište pozvati i osobe koje bi mogle po zakonu polagati pravo na nas­­ljedstvo.

Poziva­­nje oglasom

Članak 218.

(1) Ako se ne zna ima li nas­­ljednika, sud će oglasom pozvati osobe koje polažu pravo na nas­­ljedstvo da se prijave sudu u roku od šest mjeseci od objave oglasa u »Narodnim novinama«.

(2) Oglas će se pribiti na oglasnu ploču suda i objaviti u »Narodnim novinama« i na drugi prikladan način.

(3) Po odredbama stavka 1. i 2. ovoga članka sud će postupiti i ako je nas­­ljedniku postav­­ljen privremeni zastupnik zbog toga što je boravište nas­­ljednika nepoznato, a nas­­ljednik nema opunomoćenika, ili zbog toga što se nas­­ljednik ili ­­nje­gov zakonski zastupnik, koji nemaju opunomoćenika, nalaze u inozemstvu ili su nedostupni, a dostava se nije mogla obaviti.

(4) Pošto protekne rok iz stavka 1. ovoga članka, sud će provesti ostavinsku raspravu na teme­­lju izjave postav­­ljenog skrbnika i podataka kojima sud raspolaže.

Predmet ostavinske rasprave

Članak 219.
(2) Sud o pravima odlučuje, u pravilu, pošto je zainteresiranim osobama omogućio da daju potrebne izjave. Tijekom ostavinskog postupka zainteresirane osobe mogu davati izjave bez nazočnosti drugih zainteresiranih osoba, i nije potrebno da se u svakom slučaju tim osobama omogući da se očituju o izjavama drugih zainteresiranih osoba.

(3) O pravima osoba koje nisu došle na ročište, a uredno su pozvane, sud će odlučivati prema podacima kojima raspolaže, uzimajući u obzir ­­njihove pisane izjave koje stignu do donoše­­nja odluke.
( Moram napomenuti da oni nisu dužni -kaj se vidi dalje iz Zakona, dati bilo kakvu izjavu.
Nas­­ljednička izjava

Članak 220.

(1) Svatko je ovlašten, ali nitko nije dužan dati nas­­ljedničku izjavu.

(2) Za osobu koja nije dala izjavu o odrica­­nju od nas­­ljedstva smatra se da želi biti nas­­ljednikom.
Upućiva­­nje na parnicu zbog spora

Članak 222.

(1) Sud će prekinuti ostavinski postupak i uputiti stranke na parnicu ili postupak pred upravnim tijelom ako su među strankama sporne či­­njenice o kojima ovisi neko ­­njihovo pravo.
( Kod vas to još nije slučaj. Kod vas samo jedan od nasljednika ne dolazi.

(2) Na način predviđen odredbom stavka 1. ovoga članka sud će postupiti osobito ako su sporne či­­njenice:

1. o kojima ovisi nas­­ljedno pravo, a naročito va­­ljanost ili sadržaj oporuke ili odnos nas­­ljednika i ostavite­­lja na teme­­lju koje­ga se po zakonu nas­­ljeđuje,

2. o kojima ovisi veličina nas­­ljednog dijela, vrijednost nuž­nog dijela ili uračunava­­nje u nas­­ljedni dio,

3. o kojima ovisi opravdanost isk­­ljuče­­nja nužnih nas­­ljednika ili postoja­­nje razloga za nedostojnost,

4. je li se neka osoba odrekla nas­­ljedstva.

Nadam se da Vam je sad malo lakše!

Ako jedan sin ne dođe, ne da izjavu da se odriče nasljedstva ili da se ne slaže s imovinom navedenom u postupku ( pošelje ju poštom ovjerenu, ili dođe javnom bilježniku i da ju tamo ) dobiti će svojih 50% nasljedstva. Kako će se oni poslije dogovoriti tko kaj uzima ... nema veze s nedolaskom na ročišta!

hrd
26.06.2012., 18:25
Molio bih pomoć (nadam se da nisam fualo podforum). Radi se o sljedećem:

Umrla mi je baka,iza koje je ostala kuća koja se dijeli na moju majku i njenu sestru,a pitanje je dali je ikako moguće izvuci cijelu kucu u korist moje majke budući da se u zadnjih 20+ godina tetka pojavila mozda 3-4 puta godišnje na pola sata,a za to vrijeme (i prije) su moji roditelji vodili apsolutnu brigu što se tiče kuće i bake,dok tetka nije niti prstom mrdnula,sve do zadnjih par dana kada je baki bilo jako loše i vidjelo se da je to nažalost kraj;onda je krenula neopisiva ljubav prema njoj od strane tetke.
Da ne duljim,toliko.

Hvala vam.

palj
27.06.2012., 07:54
Ukratko - NE!

Prošireno - da je baka imala želju da tvoja majka dobije cijelu kuću, na račun svih tih godina pažnje, napravila bi oporuku ili ugovor o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju.
Što se tetkine silne ljubavi tiče, nije ti palo na pamet da je možda (ne tvrdim ni jedno ni drugo, ali...) krenula iz srca, a ne iz nekakve zlobe i proračunatosti. Uostalom, tom silnom ljubavi u zadnjim bakinim danima si nije baš mogla osigurati dodatno nasljedstvo, zar ne!?

Zagy4
21.07.2012., 07:29
Ljudi, molim za pomoć...naime, nedavno mi je umro otac i dobio sam obavijest da imam ostavinsku raspravu za tjedan dana gdje bi se trebala podijeliti sva imovina koja je glasila na njega...moram priznati, neznam baš mnogo o "postocima" iliti dijelovima njegove imovine koja bi se dijelila između mene, moje mame i moje mlađe sestre...stoga, jeli mi pametnije dogovoriti se sa mamom i sestrom da dademo majci pravo na doživorno uživanje u imovini ili da se podijelimo? ako se podijelomo, koliki dio imovine ide kome? u pitanju su kuća i vinograd sa vikendicom...jel se sve to može riješiti na jednom ročištu. be natezanja sa sudovima i javnim bilježnicima? thx

Anabella08
22.07.2012., 22:27
Da li se može dobiti kopija ostavinske rasprave koja je bila prije 20 godina ?
Gdje trebam ići po nju ? Na sud ili?

File
23.07.2012., 19:48
Na sud koji je vodio tu ostavinu.

Tražiš prijepis rješenja o nasljeđivanju.

Papir "ostavinska rasprava" ne postoji.

Elich San
28.07.2012., 22:14
Ljudi, molim za pomoć...naime, nedavno mi je umro otac i dobio sam obavijest da imam ostavinsku raspravu za tjedan dana gdje bi se trebala podijeliti sva imovina koja je glasila na njega...moram priznati, neznam baš mnogo o "postocima" iliti dijelovima njegove imovine koja bi se dijelila između mene, moje mame i moje mlađe sestre...stoga, jeli mi pametnije dogovoriti se sa mamom i sestrom da dademo majci pravo na doživorno uživanje u imovini ili da se podijelimo? ako se podijelomo, koliki dio imovine ide kome? u pitanju su kuća i vinograd sa vikendicom...jel se sve to može riješiti na jednom ročištu. be natezanja sa sudovima i javnim bilježnicima? thx

ako je imovina sva samo na tatu ,dijeli se na 3 jednaka dijela. ako se ti i sestra odreknete u korist mame, onda je sve na nju, a kada ona umre ide na tebe i sestru. ali ako mama napravi ugovor s nekim od vas dvoje o doživotnom uzdržavanju, onda taj netko od vas dvoje može dobit sve.

ako je imovina i na mamu i na tatu glasila, onda se dijeli samo tatin dio opet na vas 3. a sve ostalo isto. u ovom slučaju bi mama imala svoju polovicu + još 1/3 tatine polovice.
i može se riješit u jednom ročištu ako se dobro dogovorite doma. na vama je samo da javnom bilježniku odgovorite dali prihvaćate nasljedstvo ili ga odbijate i u korist koga.

crknuti ćovijek
24.08.2012., 16:01
Sad za koji tjedan pokrecemo ostavinsku raspravu iza moje majke, ja sam jedini nasljednik.

Majka je nasljedila zemljiste u dalmaciji od svoje majke (moje bake) 1988. godine. Imam sve uredno napisano ali netko mi je rekao da dokumenti iz vremena Jugoslavije danas nemaju nikakvu pravnu tezinu.

Da li je to istina i da li cu imati problema oko toga? Kako da dokazem da to zemljiste pripada mojoj majci. Zemljiste je upisano na mog pradjeda i de facto je vanknjizno (a svi znamo kako su zemljisne knjige u dalmaciji fenomenalno azurirane). ;)

sasa80
28.08.2012., 11:08
Imat ces odredenih problema, ali nije nista nerjesivo, medutim definitivno ti je potreban odvjetnik...

krika
06.09.2012., 16:38
pozdrav, može pitanje
nakon smrti bake (koja je imala u posjedu tri zemljišta u BIH) provodi se ostavinska rasprava - imovina se treba dijeliti na 4 sina. međutim svi sinovi žele isto zemljište - sada je moje pitanje da li je u toku ostavinske rasprave moguće dogovoriti odnos suvlasništva (ili kako se to već zove - idealno dijeljenje nekeretnine)? i što kako se onda dijeli ostak? 1/4 svakome?

Katrin
06.09.2012., 16:53
Da, svaki ce dobiti cetvrtinu, ako se ne dogovore drugacije.

krika
06.09.2012., 17:03
Da, svaki ce dobiti cetvrtinu, ako se ne dogovore drugacije.

okej, hvala na tome.
a da li itko zna koliko se to plaća? ostavinska rasprava mislim. vidjela sam po forumu hrv zakon o nasljeđivanju, a da li netko zna kako je to u BIH?

Katrin
06.09.2012., 21:37
Ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=481967) mozes vise o tome procitati, ne znam za BiH.

Limačica.
01.10.2012., 05:49
Ljudi treba mi pomoc. Nedavno mi je umro otac i ostavinska bi trebala biti uskoro. Problem je u tome sto mi sestra zivi u Njemackoj, a brat u Engleskoj. Svi se slazemo da svakom ide po 1/3, postoji li ikakva mogucnost da oni napisu da se slazu s tim, ovjere to i posalju postom jer im se zbilja ne isplati dolaziti na ostavinsku.
Koji je postupak kada netko zivi vani?
Hvala!

File
02.10.2012., 21:25
Ako se radi o zakonskom nasljeđivanju (dakle nije bilo oporuke) i nema ustupanja između nasljednika, onda samo treba uredno primiti poziv za ostavinsku raspravu i ako se ne dođe, znaći da taj koji nije došao pristaje na zakonski nasljedni dio.
Mogu o tome ako žele i ovjeriti svoje izjave vani gdje već žive, ali nije nužno.

sophie7
03.10.2012., 13:24
ŽALBA!
U tijeku je ostavinski postupak s 3 nasljednika, nazvati ću ih A, B i C. Bilo je održano 6 ročišta, na koje se B i C nisu odazvali. Na zadnjem ročištu mi je prEdočen zapisnik u kojem se konstatira da je nasljednik B pristupio prije zakazanog ročišta, suglasan je sa sadržajem rodoslovlja. Dalje piše da u odnosu na ostavinsku imovinu koju sam ja ( nasljednik A ) utvrdila na 1.ročištu, a izvršenim uvidom u spis te sastav ostavinske imovine, prisutan nasljednik B se također prihvaća nasljedstva , ali prigovara činjenici da nasljednik A ima pravo zahtijevati navedenu ostavinsku imovinu jer smatra da je radi toga što je od smrti ostavitelja proteklo skoro 5 godina nastupila zastara prava na potraživanje ostavinske imovine temeljem čl.138 ZN.
( Dalje izljavljuje da me je zvala da dođem po stvari, ali da se ja nisam oddazivala. Ja pak izjavljujem da se oni nisu odazivali na moje pozive. )
Također izjavljuje da je predmete navedene kao ostavinsku imovinu odvazla na otpad tvrdeći da su dotrajali.
( Dakle, učinila je to bez otvorenja ostavinskog postupka - tj.prije pokretanja ostavinskog postupka kojega ona nije pokrenula, i prema tome baz rješenja o nasljeđivanju, imajući neometan pristup ostavinskoj imovini. Napominjem da su u tom popisu ostavinske imovine navedeni i bankovni računi pokojnika! )
Zatim slijedi naslajednička izjava u kojoj izjavljuje da se prihvaća svog zakonskog nasljednog dijela iza pokojnika, i prigovara činjenici da ja kao nasljednica imam pravo zahtijevati utvrđenu ostavinsku imovinu jer smatra da je nastupila zastara na potreaživanje ostavinske imovine temeljem čl.138 ZN.
---
Javni bilježnik u tom trenutku vraća spis na sud, a od suda nakon 4 mj dolazi slijedeće rješenje:
- prekida se ostavinski postupak i mene se upućuje da pokrenem parnični postupak protiv B radi utvrđenja da u ostavinsku imovinu ulaze pokretnine navedene u spisu.
Dalje se obrazlaže kako u odnosu na prigovor zastare propis čl.138 ZN-a o zastari tužbe vrijedi samo za tužbe protiv držitelja koji drži ostavinske stvari na temelju nasljedstva, a ne vlasništva.
Dalje piše kako zakonska nasljenica B sporne pokretnine nije nasljedila od ostavitelja pa ih ne drži temeljem nasljedstva.
Piše kako prema odredbi čl.224 st.1. točka 1 ZN-a sud će prekinuti ostavinski postupak i uputiti stranke na parnicu ako su među strankama sporne činjenice o kojima ovisi sastav ostavine; te kako bih ja svoje tvrdnje da tražene pokretnine čine ostavinu trebala dokazati u parničnom postupku.
---
Razgovarala sam s pravnikom, koji mi je rekao kako na to rješanje treba obavezno uložiti žalbu zato što je iz nasljedničke izjave i zapisnika jasno vidljivo kako je nasljednik B uvidom u spis i sastav ostavinske imovine prihvatio svoj dio tog nasljedstva - pri čemu je jasno vidljivo da ne osporava sastav ostavine; nigjde ni u zapisniku ni u nasljedničkoj izjavi nasljednik B ne spominje kako prigovara sastavu ostavinske imovine niti ju osporava. Samo piše da osporava pravo nasljedniku A pozivajući se na zastaru.
Kako je sud to preformulirao u prigovor sastavu ostavine, odnosno gdje je u toj izjavi pronašao prigovor sastavu ostavine, niti odvjetniku niti meni nije jasno.
---
Zato kanim uputiti žalbu tražeći da sud ukine to rješenje, zato što se iz nasljedničke izjave vidi da taj nasljednik B ne prigovara sastavu ostavine, nego traži zastaru prava drugog nasljednika. Dakle, smatram da je uvidom u nasljedniičku izjavu vidljivo kako nasljednik B ne osporava sastav imovine niti činjenice o kojima ovisi sastav imovine, nego se poziva na zastaru prema čl.138. Zakona o nasljeđivanju, te se prema tome u navedenom ostavinskom postupku ne može primjenjivati čl.224. st.1. točka 1. ZN. Slijedom toga smatram da se u navedenom postupku treba primjenjivati čl.222 st.3, stoga što u navedeno slučaju ne postoji spor o činjenicama, odnosno sastavu imovine nego spor o primjeni prava – da li je nastupila zastara, tj. da je sud trebao odlučivati isključivo o predmetu prigovora koji je da li je nastupila zastara prema čl.138 ZN-a. ( Prema tomi, i nastaviti ostavinski postupak i u njemu raspraviti pitanje zastare )
Dalje - a ovo nisam baš siguran da li treba staviti u žalbu:Također, u rješenju se navodi da je FINA dostavila podatak da je ostavitelj vlsnik samo jednog računa,navodi se broj i banka, smatram da je na taj dio nasljedstva potrebno primjeniti čl.222.st.4 ZN i čl. 224. st.2 , jer se radi o činjenici koja se može utvrditi iz javno ovjerovljenih isprava, odnosno podataka dobivenih od FINA-e i Zagrebačke banke.
---
Jesam to dobro sročila i što mislite - radi li se o sporu o sastavu ostavine ili sporu o primjeni prava?
Još jednom ponavljam da u zapisniku i u nasljedničkoj izjavi ne piše prigovor sastavu ostavine nego se osporava pravo drugog nasljednika tražeći zastaru po čl.138.ZN
Hvala!

P.S. Ako je nekom draže, može mi se javiti i privatnom porukom.

sophie7
03.10.2012., 13:43
Sori društvo, još jedno pitanje ( neće mi otvoriti edit )
Rješenje na koje ću se žaliti donio je Općinski sud.

Kako u uputi o pravnom lijeku piše da se žalba podnosi putem tog suda ( tj.Općinskog suda) na Županijski sud. Trebam li žalbu nasloviti na Županijski sud te u njoj tražiti ukidanje rješenja Općinskog suda, ili je nasloviti na Općinski sud?

Thanks!!!

File
03.10.2012., 15:45
Nasloviti :

Županijski sud u ....
putem
Općinskog suda u ......

hjk
03.10.2012., 23:05
Zdravo, imam par “teskih” pitanja.
Ostavitelj(brat) ostavlja oporucno(2005 g.) jedan dio nekretnina nesrodnim nasljednicima.Izrazeno je protivljenje oporuci, ali u zakonskom roku nije ulozena zalba na rjesenje.
1.Oporukom je jednom nesrodnom nasljedniku ostavljena cestica zemlje koja je nagodbom 1986 g. pripala sestri, postoji valjano rjesenje o nagodbi. Da li je sada moguce izdvojiti ovu cesticu?
2. U vec spomenutoj nagodbi dijelila se zemlja nakon smrti majke.Medjutim nikada nije sprovedena ostavinska rasprava, dioba ili nagodba nakon smrti oca.Tocnije njihov otac je oporucno ostavio bratu 6/10 a sestri 1/10.Postoji i valjano sudsko rjesenje( 1961 g)Medjutim prije bilo kakve rasprave brat je upisao određene c. zemlje u vlasnicki list.Te je oporukom (2005 g.) jednu takvu cesticu ostavio nesrodnom nasljedniku.Da li je moguce izdvojiti ovu cesticu iz oporuke?Izmedju ostalog i zbog toga sto je prije bilo kakve nagodbe ili rjesenja brat vec prodao odredjene c. zemlje koje su pripadale majci i ocu.Da li je moguce izvrsiti obestecenje cesticama zemlje koje su oporucno ostavljene nesrodnim nasljednicima?
3. Oporukom nisu navedeni brojevi cestica zemlje.Nego samo opisom.”Kuca sa okucnicom, koja je u cijelosti ogradjena zidom”Postoje dva zida, jedan koji ogradjuje kucu na udaljenosti od 4-5 metara od kuce,i drugi zid koji se prostire 50 metara od kuce.Kako nesrodni nasljednici jako slobodno tumace gore citiranu recenicu.Na koji je nacin njihov dio moguce ograniciti samo na kucu i zid udaljen 5 metara od kuce?
HVALA

hjk
03.10.2012., 23:25
Mala nadopuna.Nakon smrti maminog brata-oporucitelja nesrodni nasljednici-njegov prijatelj ju prisvojio svu pokretnu imovinu, gotovinu i novac na bankovnom racun.To smo prijavili polociji ali policija nije nista ucinila niti su nam u policiji dali pismenu potvrdu o prijavi.Tijekom vodjena sudskog spora naznacili smo uredjujucem sucu ovu cinjenicu.Medjutim nasa izjava nije usla u zapisnik.Da li osoba koja nasljedjuje kucu nasljedjuje i svu pokretnu imovinu i novac na bankovnom racunu?

sophie7
04.10.2012., 14:11
Nasloviti :

Hvala!

Pedja1980
28.11.2012., 10:19
Ovo je prvo sto pisem kod vas i ovo je moj problem. mama mi je umrla ima vec 3 godine. Ja sam sin jedinac i u hrvatskoj na moru mi je trebala da ostane kuca (vikendica 250 kvadrata). tako mi se bar govorilo cjeli zivot. kuca se vodila na moju mamu i tatu. imam 32 godine i zivim u njemackoj vec dugo. rodjen sam u njemackoj i imam putovnicu. moj tata je poslje smrti moje mame pokazao pravo lice i ostavijo me je ovde bez icega. jos kamena nema na grobu. kako sam cuo ima vec drugu zenu. neku staru ljubav... godima je sve pripremao kako da sve uzme iza ledja. jos nemogu da vjerujem. ovde u njemackoj je glumijo kako je psihicki skreno i pijo je mnogo alkohola. prijavljivao se sam na psihijatriju. danas znam zasto. da se zastiti. po mom misljenu bi trebao ovde da odgovara za mnoge stvari. posto sam mu ja pomagao i vjerovao do kraja, zato sto sam mislijo da ima stvarno probleme, nisam nista poduzimao. balkanski mentalitet. svakakve smicalice su bile i sve mi se polako otvaraju oci. bila je tu i jos jedan stan i druga kuca koju su prodali bezveze za male novce prije nego sto je mama umrla. samo da meni nista ne ostane. sve je otislo bez traga. nezna se gde su novci. posto je moja mama teski bolesnik bila cjeli zivot, bilo mu je lako da je manipulise. ja se toga nisam nikako moga da sjetim. nisam se nikada mjesao u financije njihove. tako sam odgojen. jako je dobar glumac! mamina zelja je uglavnom bila da ta kuca ostane meni! (koju je ona financirala) ali nije imala vise snage za nista i otisla je. ali moram da kazem da nije dozvolila da se ta kuca proda za nikakvu cjenu i ja isto tako mislim. nikada je nebi prodao i nije mi za novce. ali hocu da pokazem tom lazovu da nemoze to tako. ali problem je sto mi jezik hrvatski neide bas tako i nemam nikoga u hrvatskoj od familije, kojoj bi mogao nesto da povjerujem. cak i ovde u njemackoj nemam nikoga kome bi mogao da vjerujem. gledaju svi na sebe. sa neke strane ih razumijem! zato sto je sve posvadjao namjerno. da moze lakze da manipulise. nepoznajem prava nikakva. znam samo da ostavinska rasprava treba da se podnese i da trebam u hrvatsku da odem. neznam kako. nemogu. ja sam teski bolesnik od kad sam se rodijo. imam 80 posto a mogao bih cak da uzmem 100. saznao sam tek prije par dana kako mi se pise. dobijo sam pismo iz hrvatske od jednog odvjetinika gde traze neku punemoc da se kuca koja je 1/48 upise na 3/4 za tatu a meni samo 1/4 od kuce. to on zeli! nisam podpisao ni odgovorio. ali smjesno je za punemoc bez notara. neznam kako to ide u hrvatskoj ali mislim da bez notara to nebi nikako vazilo tamo. malo i ja znam nesto. doznao sam da je taj odvjetnik stari prijatelj njegov. to sam doznao od tetke. on ima tamo puno veze od proslih doba. opet neka smicalica i meni dokaz da mi nije nikada bijo tata. dosta stvari doznam od familije ko je cutala i vise o njemu zna nego ja. samo nece niko da se mjesa i nista konktetno da kaze. neznam stvarno sta bi mogao da uradim i kako da krenem da mu pokazem zube. znam da kucu nemoze da proda dok sam ziv. mislio sam da odem psihologu i da ispricam sve sta se dogadjalo. (svasta je bilo. mogao bi da roman napisem.) mozda ima tako neka sansa da ga pozovem ovde da mu se sudi. moram se raspitati dali nije kasno. neznam. znam samo da je lud i da nije nista zasluzijo. moja mama mu je spasila glavu kad je rat poceo. da je ostao tamo, nebi osto ziv. a ja pogotovo. meni se govorilo u bivsoj jugoslaviji da cu umreti sa 21 godinu ako neodem u njemacku kod specijalista. mama je u njemackoj radila i tako je mogao samnom zajedno (11 godina sam imao) da popjegne od rata i da napravi papire. mucili smo se svi. ali je zaboravijo ko mu je sin. zelio bi da mi neko da neki savjet ili neku dobru adresu, gde bi se mogao odbranit. ja licno nisam za nista u tom pravcu sposoban. a i nemam novce! to je danas najveci problem. borim se ovde kako da ostanem ziv i planiram da ozenim moju curu bilo kako. trebali smo odavno. volimo se i htjeo bih i da zastitim tu kucu. cak i poslje moje smrti. i to samo zbog moje mame. zato sto sam je volijo mnogo. branijo sam je do kraja. zasluzila je nesto drugo ali takav je zivot i ona je tu kriva puno. trebala je da se rastane snjim na vreme. ali on je sigurno prijetio i bojala se njega. ja nisam znao za to. ovo sve sto pisem je istini ziva. noge su mi za nista i nosim kesu na stomaku da bi mogao da pisam. (Ileum Conduit). takav covjek nema sta da laze. naucio sam od malih nogu da se borim i boricu se do kraja zivota. umro sam ovde skoro u bolnici, ali sam se opet digao. nema predavanja. nisam ovo sve ovde trebao da pisem i netreba nikakva pomoc sto se glave tice. ali ljudi vole da citaju price... molim ako neko postoji na ovoj planeti, da mi neko odgovori. sta da radim? ja sam porjeklom srbin ali ja u to nisam nikada gledao. svi smo mi ist! ko ima nesto u glavi tako to vidi. sjecam se vremena kako je to sve bilo prije i tuzno je stvarno kako su se ljudi zamrzili od rata. ali i razumijem ljude koji su svasta prosli i koji mrze. ja licno sam sretan sto ga nisam dozivijo i nisam nikoga ubijo. hvala boze. kad vidim kako su mnogi prosli... pozdravljam i vidicu sta cu. nesto ce biti. ako treba uzecu ovde odvjetnika i krenuti nesto. kako se kaze. Bok, Cao, Bye Bye

Mirotta
30.11.2012., 07:54
Da li se ostavinska rasprava uopće održava ukoliko postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju?

Ako da, da li se to samo pokrene ili nešto treba učiniti?
Ili se nekretnine mogu samo sa smrtnim listom i ugovorom prenesti u gruntovnici?

Mirotta
06.12.2012., 13:45
Da li se ostavinska rasprava uopće održava ukoliko postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju?

Ako da, da li se to samo pokrene ili nešto treba učiniti?
Ili se nekretnine mogu samo sa smrtnim listom i ugovorom prenesti u gruntovnici?

Da odgovorim sama sebi, možda još nekome budu korisne informacije.

Ostavinska se ne mora održati za imovinu obuhvaćenu doživotnim ugovorom, za prijenos vlasništva je dovoljan ugovor, izvadak iz matice umrlih i 250 kn za takse.

Matičar je kod vađenja smrtnog lista i izvatka svejedno sve zapisao, uzeo kopiju ugovora, i šalje sve u sud.

more5217
18.12.2012., 07:22
Molim Vas za savjet,
Moj pokojni djed je imao dvije kćeri i svu svoju imovinu je darovnim ugovorom ostavio mojoj majci i koja je nakon njene smrti pripala meni.Ja sam naknadno pronašao česticu koju je moj djed naslijedio,a nije se spomenula na ostavinskoj raspravi .Da li moja teta danas polaže pravo na tu česticu,i da li se ja mogu uknjižiti na tu česticu i ako mogu kako?

Dlapek
23.01.2013., 11:34
Molim,zna li netko kako doći do podataka o računima ostavitelja?
Potencijalni nasljednici ne mogu u poslovnoj banci dobiti takav podatak.
Traži li ga javni bilježnik koji vodi ostavinsku raspravu?

Katrin
23.01.2013., 15:38
Traži ga bilježnik od Fine.

shabalala989
03.02.2013., 14:45
pozdrav, zanima me ima li sud neki rok u kojem mora sazvati ostavinsku raspravu? ako nema, koliko mu obično treba?

Donatus
06.02.2013., 10:47
Pitanje u vezi jednog problemčića....
Pokojnik ima svoj dio nasljedstva ostaviti suprugi i djetetu. Dijete živi u inozemstvu i nije u mogućnosti doći na ostavinsku raspravu. Postoji opcija da ode u hrvatski konzulat u Austriji i da nasljedničku izjavu i pošalje je za HR. Međutim, konzulat nije baš tako blizu, pa se postavlja pitanje postoji li druga opcija? Recimo, da se kod austrijskog javnog bilježnika dâ izjava na njemačkom jeziku, koja se pošalje za HR, ovdje se prevede kod sudskog tumača za njemački jezik i ovjeri se apostille žigom, te sve to odnese na ostavinsku raspravu?

sophie7
28.02.2013., 14:56
Traži ga bilježnik od Fine.

Mene zanima kak se moglo dogoditi da je jav.bilj. tražio taj podatak od Fine, i dobio odgovor da postoji samo jedan račun i to devizni, a osoba je primala mirovinu preko HZMO-a - preko HPB-a, što su mi u HZMO-u rekli?

svijet27
01.03.2013., 20:52
Može li se ostavinska rasprava poništiti? Malo sam razočarana jer sam bila poštena a na kraju su mene izigrali sad bih ja da se to poništi i sve ispočetka, onda se ne bih složila s onim što se dogodilo. Ako može samo kratki odgovor, sorry ljudi ako ste već pisali o tome ja stvarno nemam vremena čitati unazad pored dvoje male djece...jedva istipka i ovo

zd64
10.03.2013., 20:34
Za nekoliko dana imam ostavinsku u bilježnika, nakon smrti majke. Ja sam jedino dijete i jedini nasljednik. U imovini je tek. račun(mirovina), stan i grobnica. S mojom majkom je zadnje vrijeme živjela moja kći, a i dok nije živjela kod nje, stalno joj je pomagala u svemu šta je trebala, još dok je išla u školu. Prolazila je s njom operaciju, kemoterapiju i zračenje. Zadnjih mjeseci kad je bila nemoćna, moja kći je plaćala razliku od mirovine do cijene doma, djelomično renovirala stan. Moja majka je uvijek govorila da će mojoj kćeri za to ostaviti stan, sa čime se ja u potpunosti slažem, ali nema nikakve oporuke, osim usmene u mojoj prisutnosti i još neke rodbine, možda i netko od susjeda. Mene zanima, ako se ja, kao jedini nasljednik slažem s time, a ujedno sam i svjedok, da li je moguće da na temelju toga moja kći odmah u bilježnika bude zavedena kao oporučni nasljednik. Zbunjena sam, jer mi je jedan odvjetnik rekao da to ne ide tako, već da moja kći mora preko suda tražit to svoje pravo, bez obzira na to što se ja slažem i potvrđujem. Da li je istina da mi po želji moje majke ne možemo postupiti odmah u bilježnika jer je to njena usmena želja koju smatram moralnom obvezom, a sama nemam ništa protiv? Unaprijed hvala.

alexamona
01.05.2013., 11:56
da li ima rok odrzavanja ostavinske rasprave,ili se moze pokrenuti bilokad.
i da li se moze pokrenuti samo za odredjeni dio nekretnine (kod obiteljske kuce,za dio koji pripada jednom nasljedniku)

79bs
06.05.2013., 17:30
Dobar dan.
Imam u toku ostavinsku raspravu u kojoj sudjeluje moj otac i dvije sestre, nakon smrti moje majke, koja je napisala oporuku.
Pošto živim u inozemstvu nije mi baš jednostavno dolaziti na svako ročište ostavinske rasprave, ali nebih htio da budem isključen ni sa jednog ročišta.
Zanima me nekoliko pojedinosti koje neznam:
- da li se ročište ostavinske rasprave može odvijati i donositi zaključke iako jedan od nasljednika nije prisutan?
- koliko vremena može trajati jedna ostavinska rasprava, (prije sazivanja parnice, ako je to potrebno)?
- da li jednan od nasljednika može osporiti dio nasljedstva jednog nasljednika ili automatski on osporava cijelu oporuku?
Zahvaljujem na odgovoru.

Eshyy
16.05.2013., 11:46
Jedno pitanje: imamo tata, ja i brat zakazano ostavinsko raspravu poslije smrti moje mame. Ja i brat smo se dogovorili da se odričemo u korist oca. Ona nije imala nekretnine nego samo štedne račune i tekući u banci te mirovinu.
Zanima nas da li treba uz tekući i štedne kartice donijeti od banke potvrde o iznosima na tim računima ili će to Javni bilježnik sam zatražiti od Banke?

Eshyy
06.06.2013., 09:16
Jedno pitanje: imamo tata, ja i brat zakazano ostavinsko raspravu poslije smrti moje mame. Ja i brat smo se dogovorili da se odričemo u korist oca. Ona nije imala nekretnine nego samo štedne račune i tekući u banci te mirovinu.
Zanima nas da li treba uz tekući i štedne kartice donijeti od banke potvrde o iznosima na tim računima ili će to Javni bilježnik sam zatražiti od Banke?

Za one koje zanima, na raspravu treba donijeti sve štedne, tekuće i žiro račune koje je preminula osoba imala u banci/bankama kao i iznose na navedenim računima.

tanita
09.06.2013., 08:02

na osnovu iznosa koji se nalaze na tim racunima placaš ostavinu, ako iznosi nisu veliki naglasite da ostavinu provodite radi zatvaranja racuna....nama nisu trebale potvrde od banke o visini iznosa jer se radilo samo o zatvaranju racuna....fala bogu mama je imala punomoc na štednju i tata kao da je znao da odlazi pa je inzistirao na tome da ju digne....

Kuzerica
08.07.2013., 14:32
Moj suprug ima slijedeci tjedan ostavinsku i jedini je nasljednik.Nasljedjuje stan i neku zemlju
Da li se ta ostavinska mora odmah na licu mjesta platiti?
Hoce li mu tamo reci i za racune koje je pokojnik imao za zivota jer on nema pojma gdje i da li ima stogod posto se nisu culi 15 godina :D

Hvala

sophie7
09.07.2013., 17:55
Imam pitanje ( iako mi se čini da gnjavim, jer ZON to prilično dobro definira, ali svejedno ću pitati ):
ostavitelj nije imao ni bračnog/izvanbračnog druga ni djecu, samo braću& sestre,i nećake&nećakinje ( i šogore/šogorice ).

U rješenju o nasljeđivanju su kao nasljednici, osim nećaka&nećakinja, navedeni i šogor/šogorica ( jer su braća i sesetre umrli ).

Članak 12. Zakona o nasljeđivanju kao drugi nasljedni red navodi braću i sestre i njihove potomke.

U ZON baš nešto nema šogora i šogorica kao nasljednika , ukoliko postoje zakonski nasljednici - krvno srodstvo ... ( i ako nisu nešto nasljedili oporukom, darovnim ugovorima, doživotnim i sl, a to ovdje nije slučaj! )

Kako su onda šogori i šogorice ( pokraj svoje žive djece - živih svih ostaviteljevih nećaka i nećakinja! ) postali nasljednici? Sutkinja baš nije obraćala pažnju na Zakon o nasljeđivanju?

Žalba?

Hvala!

gittak
12.07.2013., 20:27
nakon smrti bake 2008 g.,njezin sin(moj ujak) je naslijedio 2/6 zajedničkog dijela za dijeljnje + kuću i auto koji je bio kupljen na invalidsku dozvolu pa je glasio na baku,lovu na tekućem od bake ,brat i ja smo dobili svaki 1/6 dijela koji smo dogovorili za dijeljenje i teta 2/6 dijela za dijeljenje.lovu na tekućem smo ostavili ujaku jer je imao troškove oko pogreba i on se složio s time kao i ja ,brat i teta.on je trebao sravnati tekući račun s bankom.i to piše u rješenju o ostavini.nakon dvije godine dobio sam opomenu iz banke da je račun u minusu 1.900,00kn .nazvao sam ujaka i pitao u čemu je problem na što je on odgovorio da nije stigao to riješiti ali da bude i da nema nikakvih problema, da to smatram riješenim.međutim prije nekoliko dana dobio sam od sudaPRESUDU ZBOG OGLUHE da MORAM PLATITI u svojem dijelu nastale troškove zbog toga što je tekući bio u minusu i dodatne troškove suda.ujak je uzeo lovu kad je tekući bio u plusu i još otišao 1900,00 kn u minus.Zašto maram platiti ako u rješenju o nasljeđivanju nisam naveden kao nasljednik POKRETNINA, i da li ako platim mogu podnjeti tužbu protiv ujaka i tražiti povrat novaca.
Ako mi neko može dati neki savjet molim Vas da mi pomognete.

Felix 3575
17.07.2013., 08:33
Pozdrav, mene zanima koliko če me koštat ostavinska rasparav na samo jednu stavku gdje se raspravlja o vrlo malome udjelu?

Josip7
23.07.2013., 16:35
Molim za pomoć u sljedećem problemu. Dakle, moj djed je pokojni već preko 20 godina. U ostavinskoj raspravi nije bila uključena sva zemlja (ta zemlja spada pod drugu županiju), neznam zašto ni kako nije bilo sve uključeno. U gruntovnoj i u katastru ta zemlja još uvijek glasi na mog djeda. Mi bi htjeli da se to napokon riješi. Zato me zanima što bi bio prvi korak u rješavanju ove situacije i kako proći što jeftinije(mislim na usluge odvjetnika)?
Puno hvala na pomoći.

Ribež
10.08.2013., 20:44
Molim pomoć jer više ne mogu sve pohvatati. Tata je preminuo sredinom prošlog mjeseca. Danas je mama išla na bankomat itatin račun je blokiran.
Gdje sada treba ići? U matičnom uredu gdje sam podizala smrtni list su mi rekli da će mama dobiti cijelu mirovinu od tate za 7 mjesec a evo račun je u blokadi.
Jel trebam na mirovinsko, banku?
Da li o tome podatke ima javni bilježnik?
Ja blage veze nemam o tome.
Nije u pitanju neka velika para ali mami bi dobro došao taj novac zato molim da me uputite. Hvala.

Mirotta
10.08.2013., 21:59
Molim pomoć jer više ne mogu sve pohvatati. Tata je preminuo sredinom prošlog mjeseca. Danas je mama išla na bankomat itatin račun je blokiran.
Gdje sada treba ići? U matičnom uredu gdje sam podizala smrtni list su mi rekli da će mama dobiti cijelu mirovinu od tate za 7 mjesec a evo račun je u blokadi.
Jel trebam na mirovinsko, banku?
Da li o tome podatke ima javni bilježnik?
Ja blage veze nemam o tome.
Nije u pitanju neka velika para ali mami bi dobro došao taj novac zato molim da me uputite. Hvala.

Novac se ceka neko vrijeme, ne znam tocno, oko 2 mjeseca.
Koliko se sjecam, to cete rijesiti poslije ostavinske rasprave, ako je mama jedini nasljednik.
I ne dobije se cijela mirovina, ovisno o datumu smrti izracunaju iznos.

Ribež
10.08.2013., 23:07
Novac se ceka neko vrijeme, ne znam tocno, oko 2 mjeseca.
Koliko se sjecam, to cete rijesiti poslije ostavinske rasprave, ako je mama jedini nasljednik.
I ne dobije se cijela mirovina, ovisno o datumu smrti izracunaju iznos.

Hvala na odgovoru. Jer meni je sasvim drugačije rečeno plus to da moramo sami sada otići na mirovinsko..fakat sam zbunjena.

Mirotta
11.08.2013., 08:37
Hvala na odgovoru. Jer meni je sasvim drugačije rečeno plus to da moramo sami sada otići na mirovinsko..fakat sam zbunjena.

Moja mama je nedavno imala taj slučaj iza smrti svoje tete.
Sve je javni bilježnik slao na mirovinsko, nakon ostavinske rasprave.
Iako je imala ugovor o doživotnom uzdržavanju s tetom, mirovina nije spadala pod taj ugovor, tako da ju je dobila kad su se ostali nasljednici(braća) odrekli svoga dijela.
Bilježnica im je nakon rasprave poslala nekakav dopis, ako prihvaćaju da se jave, imali su rok od nekih 2 tjedna, i nakon toga su papiri poslani na mirovinsko.
Prema tome, mislim da mirovinsko isplaćuje tu zadnju mirovinu nasljednicima.

Teta je umrla 25. u mjesecu, i mirovina je bila smanjena za tih 5 dana.

knjiza
11.08.2013., 18:15
@ Ribež,
prije dvije godine sam ja ovako:
-na ostavinskoj raspravi smo naveli i tu zadnju mirovinu kao imovinu koja se nasljeđuje;
-dogovorili smo da jedna osoba nasljeđuje tu mirovinu
-kad smo imali pravomoćno rj. o nasljeđivanju poštom sam ga poslala na mirovinsko
-u roku 20-tak dana poštar mi je kući donio novac (umanjen za porez&prirez na dohodak, za koji su me uvjeravali da će mi biti vraćen po podnošenju godišnje prijave, pa ga ipak nisu vratili jer se za tako plaćen porez samo iznimno,čitaj nikad, može ostvariti povrat )
-kad ćeš doći do novca ovisi o brzini kojom se kod vas rješavaju ostavinske rasprave, (kod mene 8 mj)

Ribež
13.08.2013., 13:59
Evo da odgovorim sebi i drugima nakon što sam dobila pravnu službu u mirovinskom. Na ostavini se kaže da je tata bio korisnik mirovine i onda se odredi i to kao dio ostavine.
Sestra i ja se trebamo odreći te mizerije u korist mame (nadam se da sestra bude:() i onda kada dobijemo Rješenje od javnog bilježnika nosi se kopija u Tvrtkovu i dobija se mirovina za cijeli mjesec..valjda zato što je nasljednik mama..supruga..uglavnom rekli su mi za cijeli mjesec ali tek nakon ostavin. rasprave.

Plavi-9
18.08.2013., 20:13
Imam slijedeći problem nakon smrti ženine majke dobili smo jednu trećinu stana u ostavinskoj raspravi i tu nastaje problem. Braća od supruge su promijenili ulazna vrata stana i ona sada ne može u njega odnosno svoj dio. Molim pomoć

Bočko
17.10.2013., 14:32
Pozdrav, imam par pitanja imam jer mi se JB ne javlja na telefon danima. Samo zvoni.
1. Kako se odgađa rasprava ako jednom od nasljednika ne odgovara termin?

2. Dobio sam poziv za ostavinsku u npr. 13h. Imam avion u 14h na koji moram stići. Ako JB bude točan, krene u 13h i to potraje max. 30 min., ja na avion stižem. Pitanje je što mi je bolje, tražiti odgodu ili nema potrebe jer će JB biti brz? Ne moram ni reći da će JB sve papire dobiti servirane , što se kaže, na pladnju.

3. Mogu li za žiro, tekući i oročeni račun dati samo kopiju (kartice, ugovora o štednji) jer to original imam samo 1?

4. Dobija li se odmah rješenje o nasljeđivanju ili poštom? U kojem roku (budući da mene nema mjesec dana)?

5. Što je s računom? Plaća li se on odmah ili po dobijanju rješenja? Što ako platim odmah, a kasnije imam "reklamaciju"? Koji je max. iznos računa sa pdv-om i svim onim pristojbama? Tri tisuće i koliko kuna?

domothebeast
30.10.2013., 18:17
Pozdrav.

Može jedno retoričko:
Ako prije smrti oca, jedno od troje djece ima punomoć na njegov račun, a tik pred smrt, kad je otac već teško dementan, nesuvisao i neuračunljiv, to dijete koje ima punomoć digne sav novac sa računa, jel se taj novac uzima kao ostavština ili pojeo vuk magare?

Hvala

lara32
31.10.2013., 10:24
Pozdrav,
Jučer smo mama, sestra i ja nakon smrti moga oca imale ostavinsku raspravu u javnog bilježnika (cijena "sitnica" 3500kn). Sestra i ja smo prihvatile nasljedstvo, ali smo ga prebacile na mamu.
Zanima me koji su sljedeći postupci:
* da li mama treba platiti porez na ostavštinu
* da li čestice zemljišta idu automatski na majku ili ih mama sada mora u zemljišniku prebacivati na sebe

Glock
31.10.2013., 12:22
Pozdrav,
Jučer smo mama, sestra i ja nakon smrti moga oca imale ostavinsku raspravu u javnog bilježnika (cijena "sitnica" 3500kn). Sestra i ja smo prihvatile nasljedstvo, ali smo ga prebacile na mamu.
Zanima me koji su sljedeći postupci:
* da li mama treba platiti porez na ostavštinu
* da li čestice zemljišta idu automatski na majku ili ih mama sada mora u zemljišniku prebacivati na sebe

Ne treba platit porez. Al nasljedstvo treba prijavit na poreznu(u roku od 30 dana) i postavit zahtjev za oslobođenje od poreza.
Javni bilježnik po službenoj dužnosti dostavlja rješenje o nasljeđivanju sudu i uknjižba se automatski provodi.

Bočko
09.11.2013., 22:09
1.)
Osoba premine 20.09.
Izvadi se smrtni list i napravi odjava u HZMO-u 30.09.
Bude isplata mirovine i osobi sjedne mirovina za rujan 04.10. (vidljvo iz izvoda koji je došao poštom).
Dolazi do povlačenja te mirovine s računa bez ičije autorizacije (račun bi trebao biti blokiran i isplate nisu moguće) 15.10.

Što sad? Država je, ne znam kojom silom, kojim zakonom, skinula s blokiranog računa tu mirovinu na koju pokojnik ima pravo.

2.)
JB tvrdi da svaki nasljednik ponaosob mora nadležnoj PU urudžbirati pravomoćno rješenje, inače PU kažnjava. Je li to istina, tim više što je u "DNA" navedena i PU kojoj će biti službeno dostavljeno? Pa neće valjda još uz to i 5 nasljednika ići na urudžbeni? 2 puta je na to upozorila nije nesporazum. :)

3.)
Na koga od 5 nasljednika prebaciti režije nekretnine pokojnika kada svaki ima tek 1/5?

free spirit
10.11.2013., 08:53
1.)
2.)
3.)

1. http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1286
2. ne vidim zašto dvojiš u izričitu uputu javnog bilježnika, a niti kako ti bilo koji savjet na forumu može derogirati ono što ti je bilježnik dao kao izričitu uputu. očito se poreznoj upravi rješenje o nasljeđivanju mora dostaviti i osobno po svakom od nasljednika, bez obzira što ga javni bilježnik dostavlja po službenoj dužnosti. vrlo slično kao i kod kupnje nekretnine.
3. provjeri s isporučiteljima komunalnih usluga što oni predlažu

Bočko
10.11.2013., 10:59
1. http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1286
2. ne vidim zašto dvojiš u izričitu uputu javnog bilježnika, a niti kako ti bilo koji savjet na forumu može derogirati ono što ti je bilježnik dao kao izričitu uputu. očito se poreznoj upravi rješenje o nasljeđivanju mora dostaviti i osobno po svakom od nasljednika, bez obzira što ga javni bilježnik dostavlja po službenoj dužnosti. vrlo slično kao i kod kupnje nekretnine.
3. provjeri s isporučiteljima komunalnih usluga što oni predlažu

Hvala ti na odgovorima i na brzini :)
1.) Znači s rješenjem u Hzmo pa će oni to već isplatiti. Negdje. I dalje mi je misterija kako su uplaćeni novac mogli biti povućeni no mi smo Balkan.
2.) Bila je to uputa onog prisjednika ili kako se već zove, JBa nije bilo u uredu da ga pitam. U Zakonu o nasljeđivanju čl. 227. st. 2. piše da će se rješenje dostaviti poreznom tijelu. Ne piše nigdje da ga ja ( u duplikatu) moram dostaviti. Nelogično mi je pa i tu pitam.

Npr. rješenja se službeno dostave i u ZK odjel, Katastar i ne moraju nasljednici isto opet dostavljati
3. ) Ok

bato68
23.11.2013., 15:35
Pozdrav,mene zanima dali se može odgoditi na par mjeseci ostavinska rasprava zbog nemogućnosti plaćanja bilježniku...molim odgovor...

geekoger
26.11.2013., 19:06
Moze li se nasljednik koji se ne odaziva na ostavinsku raspravu biti novčano kažnjen ili tužen?
Koliko se dugo može ne odazvat?
Lp

prilika
27.11.2013., 07:03
Jeste li već dobili poziv kada će biti ostavinska rasprava? Ako imaš poziv najbolje je da nazoveš javnog bilježnika i pitaš možeš li odgoditi ostavinsku raspravu s obzirom na razlog da nemaš s čim platiti. Mislim da se svaka ostavinska rasprava mora održati, isto kao što moraš ići i po smrtni list i po sve odjave za pokojnika. Tako je po zakonu.

Mene zanima je li stvarno potrebna ona potvrda o OIB-u za ostavinsku raspravu? Naime ostavinska rasprava je slijedeći mjesec. Jučer sam izvadila novi izvod iz matične knjige rođenih i tamo piše moj OIB, pa ne znam zašto javni bilježnik traži i tu potvrdu o OIB-u. Ne znam hoću li je naći. Ako je ne nađem onda moram ići po novu potvrdu o OIB-u u Poreznu upravu?

Ako netko možda zna ako ne skupim sve potvrde u vezi tog nasljeđivanja recimo stana, pa recimo donesem neku potvrdu o nasljeđivanju naknadno nakon dana za kada je zakazano ostavinsko ročište, je li javni bilježnik to dodatno naplaćuje? Ovo mi je prva ostavinsko ročište pa se ne snalazim baš u svemu tome.

Kakva potvrda o groblju je potrebna? Radi se o tome da se grobno mjesto na krematoriju vodilo na bakino ime koja je umrla prije mame. Kada je baka umrla to nije prebačeno na mamino ime. Sada je i mama umrla, pa bi trebala prebaciti to grobno mjesto na mene. Znam samo da moram ići u Upravu groblja na Mirogoj. Koje dokumente moram tamo donijeti i je li moram nositi stare račune o plaćanju gorbne naknade ili oni to sve imaju u svom kompjuteru? Ne znam hoću li naći te račune, ali mislim da je sve redovito plaćeno. Hoću li imati problema što to grobno mjesto nije prebačeno na moju mamu kada je baka umrla? Bila sam tada već punoljetna.

Unaprijed hvala za odgovor.

prilika
01.12.2013., 22:50
I mene zanima je li se može ostavinska rasprava odgoditi barem za mjesec dana. Dobili smo poziv u rekordnom roku od 2. mjeseca za ostavinsku raspravu. Nema šanse da skupim sve potrebne papire za svega nekoliko dana. Kada je baka umrla u svom stanu mama je dobila poziv za ostavinsku raspravu tek nakon 3. mjeseca. Vinogradska bolnica je javila matičnom uredu Črnomerec u rekordnom roku od 1 radnog dana za tragičnu smrt moje majke u njihovoj ustanovi. Kada je trebalo mojoj majci na vrijeme pomoći da preživi tu nisu bili tako ažurni i samo su čekali da umre kako bi se što prije riješili jednog 68-godišnjeg pacijenta.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

sparina123
02.12.2013., 21:43
ja ne znam o čem vi tu pričate, 2 mj nije dovoljno za sakupit papire:ne zna:....a 3 mj je dovoljno..mislim stvarno:rolleyes:...moj tata kad je umro bilo mi dovoljno 2, 3 dana za prikupit i složit kaj mi treba za ostavinsku, osoba na općini veli šta se sve treba donijet i ima se dovoljno vremena.....da pola HR nasljeđujem ne treba mi mjesec dana.....to je neodgovornost

drugo je ako ima nekih problema, ali to je rijetkost...tak da bzv pričate, sorry

prilika
03.12.2013., 15:49
Nije dva mjeseca, već manje od dva tjedna od kada smo dobili poziv za raspravu. Po nešto bi trebalo otići izvan Zagreba, a to iz određenog razloga u ovih par dana ne mogu. I nije mi jasno zašto sami ne možemo odabrati javnog bilježnika. Taksu i ovako i onako moramo platiti bilo kojem javnom bilježniku pa zašto ne bi mogli sami izabrati javnog bilježnika. I nije mi jasno te visoke takse. Zašto bi ja to recimo sada morala platiti ako recimo nemam jer sam nezaposlena. Kada je moj djeda umro 1993. ta taksa je bila minimalna, iznos je bio kojih 300 kn, ali tada još nije bilo javnih bilježnika, već je sve bilo na Sudu. Sada je ta naknada čak 3500 kn maksimalno koliko sam tu pročitala. Zašto bi se to moralo platiti ako sve ostaje u obitelji i ništa ne prodajem. Mislim znam da se mora to platiti i platiti ću i da je to tako po sadašnjem zakonu. Ali pitam se zašto.

Leptiricazg
12.01.2014., 14:07
Moji su se roditelji rastali davno, nisam bila s ocem u nikakvom kontaktu. On se ponovo oženio. Nema djece osim mene.

Umro je i bila je ostavinska.

Imali su zajedničku kuću. Nasljednici smo ja i supruga. Meni pripada 1/4 kuće.
Nažalost ostalo je i dugova, hipotekarni kredit na kuću, još jedan nenamjenski i minus na tekućem.

Tražila sam odgodu 30 dana.

Ne želim kuću, želim da me isplati!

Da li dijelimo i dugove po pola, ako me isplati može li se dogoditi da ona predstane plačati kredite pa ih moram ja plačati.

Što je najpametnije napraviti?

Hitno mi je - ponovna rasprava bi trebala biti za tjedan dana!

Italy
24.01.2014., 09:54
Moji su se roditelji rastali davno, nisam bila s ocem u nikakvom kontaktu. On se ponovo oženio. Nema djece osim mene.

Umro je i bila je ostavinska.

Imali su zajedničku kuću. Nasljednici smo ja i supruga. Meni pripada 1/4 kuće.
Nažalost ostalo je i dugova, hipotekarni kredit na kuću, još jedan nenamjenski i minus na tekućem.

Tražila sam odgodu 30 dana.

Ne želim kuću, želim da me isplati!

Da li dijelimo i dugove po pola, ako me isplati može li se dogoditi da ona predstane plačati kredite pa ih moram ja plačati.

Što je najpametnije napraviti?

Hitno mi je - ponovna rasprava bi trebala biti za tjedan dana!

Ne znam jesi li u međuvremenu riješila problem, ali ako i jesi, za one koji imaju sličnu situaciju:

Ti i tatina supruga nasljednici ste svaka u 1/2 dijela cjelokupne ostavinske mase, što uključuje i dugove. Dugovi se nasljeđuju do visine vrijednosti nasljeđenog dijela. Na primjer: nasljedila si 50.000,00 kuna u gotovini a dug koji tata ima prema banci s osnove kredita je 60.000,00 kuna, što za tebe znači pola od toga jer supruga nasljeđuje drugu polovicu duga. Ti su dužna banci isplatiti 30.000,00 kuna i tebi ostaje 20.000,00 od onih 50.000,00.

Međutim, ako dugovi premašuju vrijednost ostavinske imovine i ti ne želiš snašati te dugove, možeš se nasljedničkom izjavom odreći nasljedstva. Tako nećeš nasljediti ništa, ali niti dugove.

Nadalje, što se tiče toga da ti ne želiš kuću nego da te tatina supruga isplati. Ti i tatina supruga možete sklopiti nasljednički sporazum, ako se ona s tim slaže u kojem ćete definirati da ti njoj ustupaš svoju četvtinu kuće a ona tebi za uzvrat određeni iznos novca koji pokriva vrijednost te četvrtine kuće, ali ti to ne možeš zahtijevati, može samo ako se i supruga slaže. U protivnom, naslijeđuješ 1/4 dijela kuće.

prilika
05.02.2014., 07:27
Nađen je još neki račun u banci u kojoj je mama imala otvoren tekući račun. To su mi rekle djelatnice banke kada sam došla zatvoriti mamin tekući račun. One su mi napisale na papir broj tog računa i rekle su da pokušam naći tu štednu knjižicu. S obzirom da taj račun nije naveden na ostavinskoj raspravi rekle su da tražim javnog bilježnika da napiše dodatak o nasljeđivanju i da bi to kao trebalo biti besplatno. Javnom bilježniku sam već platila 3245 kn kada sam došla po rješenje koje je napisao nakon ostavinske rasprave. S obzirom da sam nezaposlena zanima me hoću li morati platiti ovaj dodatak na nasljeđivanje i kolika bi mogla biti cijena toga. I sta ako ne nađem tu maminu štednu knjižicu. Djelatnica u banci mi je rekla da onda mogu odnijeti samo taj broj računa što mi je ona zapisala kod javnog bilježnika pa će ona tražiti kod šefa banke dopuštenje.

mmmilan
21.02.2014., 14:31
Ako netko zna gdje se može vidjeti da li je ostavinski postupak proveden ili ne.
Sestra mog djeda umrla je davne 1939 i nakon njene smrti ostali su braća i sestre kao nasljednici. Moj djed tvrdi da on nikad nije pozvan na ostavinsku raspravu. Jedna od teta ostala je u tom stanu i naravno svu ostalu imovinu je prisvojila. Jedino što mog djeda smeta je grobno mjesto na Mirogoju koji je pripao nepoznatim ljudima tj nećakininom mužu i njegovoj djeci.
Kako riješiti ovaj problem.

spinach
02.03.2014., 16:50
Pozdrav!

Ostavinska rasprava koju vodim (naslijedio sam je nakon smrti druge osobe) traje već dugo vremena i još se ne nazire kraj, pošto se nikako ne možemo usuglasiti.
Na zadnjem ročištu sudac je rekao da ako se ne poduzme jedna mjera, postupak se obustavlja.
Mene sada zanima do kada to može ići tako, šta ne može donijeti nekakvu odluku bez da se itko može žalit i opet ponavljat postupak?
Još sada ta protustranka počinje kršiti interni dogovor oko podjele zemljišta, koji je trebao vrijediti dok sud ne donese odluku. Znači idu na dio koji sam prije uživao.
Šta ja tu mogu osim se prasit blesav ili jednostavno pokretati nekakav "rat", pošto očito mogu sve šta oni naprave na toj zemlji pokvarit, jer očito misle da ako postupak ide u nedogled, da će jednostavno s vremenom to postati njihovo pravo i da ću ja odustati od toga.
Ja ne idem na njihov dio koji su godinama uživali, sada odjednom misle da pošto nema te druge osobe da ću ja samo odustat od toga.

Ima tko kakve prijedloge?
Hvala!

Toblerona
03.03.2014., 06:03
Ako netko zna gdje se može vidjeti da li je ostavinski postupak proveden ili ne.
Sestra mog djeda umrla je davne 1939 i nakon njene smrti ostali su braća i sestre kao nasljednici. Moj djed tvrdi da on nikad nije pozvan na ostavinsku raspravu. Jedna od teta ostala je u tom stanu i naravno svu ostalu imovinu je prisvojila. Jedino što mog djeda smeta je grobno mjesto na Mirogoju koji je pripao nepoznatim ljudima tj nećakininom mužu i njegovoj djeci.
Kako riješiti ovaj problem.

Ako je teta preminula u Zagrebu, probajte se raspitati u pisarinici u "Palači pravde" u Vukovarskoj (preko puta Lisinskog) tamo će Vam reći što od papira trebate priložiti i tko može podnijeti zahtjev za provjeru da li je ostavinska ikad napravljena, pretpostavljam djed jer je on prvi nasljedni red.
U to doba općinski sudovi su radili ostavine, odgovor će dobiti djed na kućnu adresu, da li je billa i ako je pod kojim brojem, pa poslije možete tražiti Rješenje o nasljeđivanju da vidite kome je što pripalo.
Da li ti nepoznati ljudi imaju vl. list za grobno mjesto na Mirogoju ? ili ste Vi njima povjerovali na riječ, tko je vlasnik može se provjeriti na Gradskim grobljima ima na internet stranicama r. v. i broj telefona njihove pravne službe.
Tko zna možda je teta i dalje vlasnica grobnog mjesta, što znači da će i grob ući u ostavinsku masu.
Nadam se da sam pomogla, na Vama je da se oboružate strpljenjem i vremenom, jer na odgovor za ostavinu ćete čekati.

violet123
14.03.2014., 13:59
Moze li mi netko objasniti cijeli postupak ostavinske rasprave?

Mama je nedavno preminula, u ponedjeljak idem po Smrtni list. Ja imam brata s kojim ja i mama nismo bili u kontaktu zato ja moram sve sama rjesavati, ali s obzirom da zivim izvan Hr vec 20 godina nije mi poznat postupak ostavinske pa molim za pomoc.

Nakon sto podignem Smrtni list sto i kako dalje?
Gdje se predaju dokumenti za ostavinsku i koji su dokumenti potrebni?
Da li je ostavinska obavezna s obzirom da mama nije imala nikakve nekretnine ni pokretnine, niti osobnih vrijednih stvari (nakit ili slicno) a bankovni racun je u minusu za kojih 2000 Kn. Jedino sto je primala je mirovina koja je odlazila za placanje Doma za starije gdje je zivjela u proteklih nekoliko godina.
Da li cu osobno morati doci na ostavinsku?
Hvala!

violet123
15.03.2014., 20:28
Zanimalo bi me koliko se ceka na poziv za ostavinsku? Cula sam od prijatelja da bi bilo od 1-2 mjeseca, da li je to tocno?
I za koliko dana/tjedana inace bude zakazana rasprava (od dana kad je pismo poslano)?
Hvala

charlizeos
15.03.2014., 20:34
mi smo čekali 3 mjeseca, ali bilo je ljeto i bili su godišnji, mislim da je od pisma do rasprabe prošlo oko 2 tjedna, možda i više

violet123
28.03.2014., 16:37
Danas mi je stigao poziv za ostavinsku koja je za 10 dana. Zanima me da li mogu kontaktirati JB i zatraziti da se ostavinska pomakne za tjedan-dva, jer zbog posla u inozemstvu ne mogu doci na odredeni datum? I da li mogu kontaktirati telefonom ili moram samo pismenim putem? Hvala

File
28.03.2014., 19:55
Možeš tražiti odgodu.
Možeš i telefonski, ali za svaku sigurnost pošalji i pisanim putem.

violet123
31.03.2014., 22:54
Možeš tražiti odgodu.
Možeš i telefonski, ali za svaku sigurnost pošalji i pisanim putem.

Hvala, da li JB moze odbiti moju molbu za odgodu?

QQ 1.6 DCI
08.04.2014., 18:44
Pozdrav
Na ovom forumu se javljam rijetko ali evo sada trebam nečije mišljenje,po mogućnosti stručno (jer sam u svom bijesu smislio par riješenja koje ne bih javno iznio:mad: a ni proveo u dijelo:()

Na ostavinskoj raspravi koja je nedavno održana , ja ,brat i majka bili smo jedini naslijednici imovine pokojnog oca. Nas četvoro smo još i za života oca znali kako će sve na kraju ispasti i niti u jednom trenutku nije bilo dvojbi oko naslijeđivanja.

Nakon provedenih cca 15 min u sobi javnog bilježnika uredno smo platili nagradu za njegov trud:503: u iznosu od 3200 kn i dogovorili da ćemo preuzeti riješenje slijedeći tjedan u njegovoj kancelariji.

S obzirom na tešku bolest oca koja je majku i sve nas skupa iscrpila u zadnje 4 godine, ja podižem riješenje i ne gledajući što točno piše u riješenju ,davam jedan primjerak mojoj mami.

A u riješenju piše da je pokojni otac bio cijeli život u braku sa nama nepoznatom osobom koju je očigledno njegova tajnica prepisala iz nekog drugog predmeta i lijepo to uvezala i ispečatila. Naravno da tamo piše i da je sad ta NN žena vlasnica pola kuće.
Dakle nakon urednog iščitavanja naših dokumenata i sastavljanja zapisnika onog dana kada smo bili na raspravi sve je pogrešno napisano.

Ne moram govoriti koliko je ovo potreslo duboko moju majku kada je pročitala riješenje a koja je još uvijek u žalosti za čovjekom s kojim je bila 46 godina.

DAKLE ŠTO DA MU RADIM MAMU DA MU J....
To je dakle ono što smo dobili za njegov trud naplaćen 3200 kn:mad:

Malo je reći da sam u stanju dati ga u sve novine i odvjetničke komore i potrošiti i više novaca samo da vidi kako stvarno izgleda duševna bol žene koja ne može doći na sebe zbog sranja koje je on napisao...

Molim za staložena mišljenja jer ja nisam baš pri nekom ...

tanja5555
09.04.2014., 08:17
Ništa čudno za naše javne bilježnike! Nakon smrti naše majke, sestra i ja smo u rješenju postale sinovi, njen nevječani suprug postao je supruga, ja sam naslijedila 77/100, umjesto 77/1000 nekretnine itd.... Uglavnom, najjednostavnije je otići u javnobilježnički ured (ja sam uzela i dokumentaciju koja je trebala za ostavinsku) i tražiti ispravak rješenja. Budući da je greška bila javnobilježnička, nisam platila ništa. Odugovuklo je postupak upisa nekretnine, ali...sve je dobro što se dobro svrši. Jedno sam vrijeme razmišljala i o prijavi dotične javnobilježničkoj komori, no uništilo me kasnije hodanje po poreznoj, gruntovnici, katastru, banci....