PDA

View Full Version : Zikr i šerijat

Bosnjak_Bosniak
04.06.2004., 04:04
Adura kaže:
Pa ok to se kod nas zove Zikr, najcesce izvodjen u krugu sufija.Nesto kao nacin, metodologija, kako uci u zanos.Samo moram te razocarati, ulazna vrata u to jeste sam sherijat.(ili kako bi se to indijskom terminologijom reklo dharma)

Sufijski "zikr" nema nikakve veze s Islamom i Serijatom!

To je sektasko a ne Islamsko. Za sve sto stoji u islamu imaju cvrsti dokazi iz Kur'ana i Sunneta, a za sufijski "zikr" nemaju nigdje. Zikr kako nam je naredio Allahov Poslanik, Muhammed, a.s je zikr, i kako nam se preporucuje u Kur'anu, a Hu Hu nema nista s Islamom i mahanje i mlataranje glavom, opijanje ...

Jadni su oni koji se ovako ponasaju i koji misle da su upravu. Oni su zaista u najvecoj zabludi!

I sta kaze Islamska ulema s Rumija ? :) Zna se.

Semargl
04.06.2004., 07:46

Bog vas fanatika je bog razdvajanja, podjela i nesreće - samo još jedan nevidljivi idol lijenosti; bog mistika je sila koja ujedinjuje.

Bosnjak_Bosniak
05.06.2004., 08:52
Bismillah

Semargl kaže:
Bog vas fanatika je bog razdvajanja, podjela i nesreće - samo još jedan nevidljivi idol lijenosti; bog mistika je sila koja ujedinjuje.

Ujedinjenje na Istini, a ne lazima i izmisljotinama ljudskim i sejtanskim. :) :W

Semargl
05.06.2004., 10:14
Ujedinjenje na Istini, a ne lazima i izmisljotinama ljudskim i sejtanskim

Bosniak, za tebe samo jedna poruka:

"Neka ti religija bude manje teorija, a više ljubavna veza."

Na tom ispitu padaju svi konvencionalni "izmi".

Pronađi suštinu, a to je Ljubav.

Adura
05.06.2004., 21:49
Bosnjak_Bosniak kaže:

To je sektasko a ne Islamsko. Za sve sto stoji u islamu imaju cvrsti dokazi iz Kur'ana i Sunneta, a za sufijski "zikr" nemaju nigdje. Zikr kako nam je naredio Allahov Poslanik, Muhammed, a.s je zikr, i kako nam se preporucuje u Kur'anu, a Hu Hu nema nista s Islamom i mahanje i mlataranje glavom, opijanje ...

Jadni su oni koji se ovako ponasaju i koji misle da su upravu. Oni su zaista u najvecoj zabludi!

I sta kaze Islamska ulema s Rumija ? :) Zna se.

Rijec Zikr, u razlicitim kontekstima, se mnogo spominje u Kur'anu i u Sunnetu Poslanikovom.Tasawuf (misticizam) jeste utvrdjena i priznata disciplina medju vecinom islamskih ucenjaka,posebice mezheblija.

Za sufijski zikr imas podosta hadisa, i poneke ajete koji nagovjestavaju zikr.Zikr znaci , spominjanje Allah(sjecanje na njega), a moze se tumaciti u sirem kontekstu.
Ovaj sufijski se izvodi grupno, a sto se tice temelja za to pametnom su dovoljni sljedeci Kur'anski ajeti.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
O vi koji vjerujete! Spominjite Allaha zikrom mnogim, (33:41)

2:198
Mlivo: Nije vam grijeh da tražite blagodat od Gospodara vašeg. Zato kad pohrlite sa Arefata, tad spominjite Allaha kod Meš'arilharama. I spominjite Ga kao što vas je uputio, mada ste prije toga bili od zalutalih.

عَرَبِيًّا ثُمَّ أَفِيضُواْ مِنْ حَيْثُ أَفَاضَ النَّاسُ وَاسْتَغْفِرُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

Zatim hrlite kud god hrle ljudi, i tražite oprost od Allaha. Uistinu, Allah je Oprosnik, Milosrdni.

عَرَبِيًّا فَإِذَا قَضَيْتُم مَّنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُواْ اللّهَ كَذِكْرِكُمْ آبَاءكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ

Mlivo: Pa kad završite obrede svoje tad spominjite Allaha kao vašim spomenom otaca vaših ili jačim spomenom. Ta od ljudi je ko govori: Gospodaru naš! Daj nam na Dunjau, a neće biti za njega na" Ahiretu nikakva udjela.

Poznato je da su arapi u vremenu Poslanika , a u periodu dok traje hadz, imali običaj glasno i javno spominjati svoje pretke.Ovdje se veli da vjernici josh vise velicaju,spominju , sjecaju se.... (zikre) Allaha nego pretke, sto ocito nagovjestava javnost("glasnost" da ne kazem) izvodjenja zikra i okupljanja vezanog za njega.
Ipak zikr ne cini temelj vjerovanja, vec je samo jedan propisan nacin prociscavanja vjernika i nacina na koji se "sjeca Allah"./toliko o 'javnosti' zikra

Postoji mnogo hadisa , mnogo dokaza za utvrdjenost zikra, i sam zikr je priznat od svih mezhebskih ucenjaka.JEDINO vehabije u tasavufu(misticnom) vide novotarije, pa i samim tim zikr proglasavaju "devijantnim".

Adura
05.06.2004., 21:55
Bosnjak_Bosniak,

Ako vec namjeravas da mi "ukazujes na bidate";) , bujrum otvori novu temu , ostavi ovu jer nema veze sa tasavufom, pa ni zikrom.Ovdje se govori vise o sufijskoj poeziji, posebice onoj od Rumija.A o Rumiju, vecina mezhebskih ucenjaka je rekla ponajbolje.
To sto vas, vehabije, pune poluistinama i to sto ste skloni da 'sakatite-prekrajate klasicnu literaturu'(pa i cjele tafsire) to nije greska Rumija , niti bilo koga vec Saudijskog komiteta, a zna se vec ko i sta stoji iza toga.

Adura
06.06.2004., 00:25
huw (http://freehost01.websamba.com/alekos-soft/sure.asp?bos=da&arab=da&tra=da&Mlivo=da&broj_sure=2&offset=0&tekst=%D9%87%D9%8F%D9%88%D9%8E+&pretraga=da&Ofa=1&opt=da&Opcije=Pojedinacne&jezik=0&oper=And&BosP=Pkork) , ili Hu(dugo u) na arapskom znaci on,a u kontekstu sufijskog zikra (hu) misli se na Njega(Boga)

وَلِلّهِ الأَسْمَاء الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُواْ الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَآئِهِ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ 180

A Allahova imena su najljepša zato Ga zovite njima. I ostavite one koji skrnave imena Njegova. Platit će im se šta rade. (7:180)

اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى
Allahu la ´ilaha ´il-la huw lahu al-'asma´ al-husna

Allah! Samo je On Bog! Njegova imena su najljepša! (20:8)

Adura
06.06.2004., 00:39
a Hu Hu nema nista s Islamom i mahanje i mlataranje glavom, opijanje ...

Vec sam rekao za Hu, sto se tice opijanja i ovdje petljas, jer sufije(misli se na vjernike-muslimane, a ne na neke nebulozne sekte) ne piju alkohol.Ako se kad kad spominje opijenost u sufijskim tekstovima, onda bi samo ignorant pomislio na alkohol.Ako se spominje 'vino' ono se spominje u kontekstu metafore(iste one u kojoj se spominje vino koje ce se piti na onom svijetu) , odnosno to je 'vino koje ne opija', a sama "opijenost" je izraz kojim se opisuje stanje u kome se nalazi sufi , odnosno tumaci se kao "opijen ljubavlju prema Bogu , toliko da gubi sebe(nafs, ego)"

Vojnik Gorčin
06.06.2004., 19:49
Džaba Adura ti njima to objašnjavaš.

Nekad ljudi, iz straha od širka,:rolleyes: ne mogu da skontaju da ljepota naše vjere upravo leži u njenoj raznolikosti.

Možeš ti njima godinama pričati o HU kad ne znaju.
ne znam ni ja ali slutim!

Valjda ću jednoga dana uspjeti i ja da u potpunosti shvatim.

Ali ne treba da se mi "glođemo" oko ovoga
Dunjaluk je dovoljno veliki za sve mezhebe i pravce.

btw ako neko zna priču ili tumačenje o Allah- ilah- hu
Volio bih je čuti

A Brate Bosniak NAša Časna knjiga puna je zamjenice Hu za Boga npr. Kul-hu vallahu ehad
ili početak Kursije
ili kraj šehadeta muhammeder-resuluhu

Kad vidim , a ne čujem ljude kako donose salavat na Poslanika sve mi nešto dodje muteber oko srca:love:

NEkoj nikad zaboraviti da su ljudi koji su na ove prostore donijeli Svjetlo upravo oni koji sufije.

Zapitaš li se ponekad zašto je u BiH toliko među vjernicima popularna Fatiha?

Selam i pozdrav

Musliman_Allahov rob
07.06.2004., 01:52
Bismillah

Nemam namjeru da se raspravljam s sektasima, sufijama tzv. vec cu vam reci, da mi date hadis, gdje je to Allahov Poslanik a.s naredio, radio , podsticao na HU HU ? Sta znaci HU HU ?

Qul-hu,vallahu ehad-reci On je Allah ... Sta to ima s zikrom, sta ima Hu HU s zikrom ?

Dajte dokaze. Allahov Poslanik to nije radio, i najbolji primjer je i reis BiH, prijasnji uradio kada je protjerao sve sufije iz IZ i s vlasti, i duznosti ih skinuo i razjasnio jasno i glasno da su oni sekta.

Mene nazivati vehabijom jeste, da ti ja nikad to necu halaliti, jer me nazivas imenom s kojim ja nisam zadovoljan. Ja nikad nisam rekao da sam ovaj ili onaj, a ti jesi ti kazes da si sufija, tj. sektas, a ja nisam, ja samo kazem da sam musliman koji slijedi Kur'an i sunet, a ne rumija i tzv. rumice.

Pozbavati se istinom a nemoj gusiti ovdje narod s svojim lazima.

A ti vojnik, sta to ima ponovo pitam hu hu sa zirom ? Gdje je Allahov Poslanik mahao glavom i tresao se i padao u nesvjest i gubio jel svijest i mlatarao glavom i uzvikivao hu hu ? To su lazi, i ja uvijek kada vidim ovakve lazi, podicu svoj glas.

Rekao je Allahov Poslanik a.s: Jevreji su se podijelili u 70 i nekoliko grupa, krscani su se podijelili u 70 i nekoliko grupa, a moj ce se mmet podijeliti u 73 grupe. Svi ce u Dzehennem osim jedne. Pa ga pitaju drugi njegovi a.s, o Allahov Poslanice, po ko su to koji ce u dzennet uci ? Kaze: To su oni koji slijede Kur'an, Boziju Knjigu i moj sunnet.

Hadis je sahih-vjerodostojan.

Preispitaj se, da li zaista slijedis Kur'an i sunnet, ili predpostavljene neke tamo. Da li zaista slijedis ono sto kazu hadisi ili slijedis ono sto ti nalazu "sejhovi" sufijski i rumi i rumici ?

Ovo je na vama, vas dvojici da odlucite.

Ja za sve sto radim imam jasne dokaze iz Kur'ana i sunnet, a vi ? Preispitajte se ponovo!

rambi
07.06.2004., 08:17
A da li je koristrio internet (mislim ovdje na Muhameda)? Madji mi jedan ajet, ili hadis gdje se vidi da ga je, ili sam koristio, ili ga preporucio... ja mislim da je to sve od shejtana...

Vojnik Gorčin
07.06.2004., 13:45
U Islamu postoje tri osnovna pravca a to su:
Sunije šije i sufije!

Ono što nazivaš sektama tu nisi savim u pravu. Ali ovo nije podij na kojem se treba raspravljati o tome!

A da ja tebe pitam znaš li da postoji fetva da se ne smije prelaziti iz jednog mezheba u drugi dok u potpunosti ne upoznaš onaj koji napuštaš i onaj koji počinješ praktikovati.

Ovaj, uslovno rečeno, novi način klanjanja i fikhski propisi su iz šafijskog meheba, mislim na onaj koji se nepravedno imenuje vehabijskim? Jesi li ti prešao iz jednog mezheba u drugi? Jer ako ti je babo bilo šta govorio o vjeri onda si bio poučen hanefijskom, pa tu trebaš i ostati.

Hu znači On! i ta se riječ nalazi u imenu Allah.

Ne branim sufije,ili možda branim.
Ali imao sam uvid u sva tri načina koje čovjek nalazi u BiH i sufijski mi je ponudio najbolje odgovore. Ali ja sam Elhamdulillah čvrsti hanefija.

Ne mogu mene ljudi učiti mojoj vjeri koja se na ovim prostorima održala na dobroj volji vjernika, a ne na zakonu kao što je to slučaj u nekim zemljama.

Ne znam za hadis, ali vjerujem da si čitao knjigu "Deseterica kojima je obećan Džennet".

E među nijma se nalazi sultan Mehmed El -Fatih.
Pogodi kojem je pravu on pripadao!

U pravu si da će se naša vjera podijeliti na mnogo sekti.

Vjernik treba i mora razmišljati o tom hadisu.

na koga se odnosi?
jesu li u pitanju oni koji su odstupili od imanskih šarta ili se te razlike odnose na sitnice, kao recimo načini u vezanju ruku na namazu.

A fakat je da je Poslanik s.a.v.s. klanjao na različite načine- da nije razlog tome da pokaže onima koji će doći iza njega da je to sasvim nevažno.
Na sedždi smo svi isti!

Musliman_Allahov rob
07.06.2004., 18:17
Bismillah

rambi kaže:
A da li je koristrio internet (mislim ovdje na Muhameda)? Madji mi jedan ajet, ili hadis gdje se vidi da ga je, ili sam koristio, ili ga preporucio... ja mislim da je to sve od shejtana...

Sta kompijuter ima sad s vjerom ?

Tako i neznalice kazu, ne smijes se voziti s autom jer Allahov Poslanik nije vozio auto, vec je jahao na kamili :). Ovu su rijeci i misli neznalica-dzahila.

Treba razluciti i razjasniti, sta je vjera a sta je zivot u kojem su nam potrebne mnoge sprave i sl.

To su "novotarije" dobre, koje ljudima koriste, a za vjeru nema toga, vjera Islam je upotpunjena i nema nista niti dodavati niti oduzimati. Allah svt kaze u suri El-Ma'ide: Danas sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat prema vama upotpunio i zadovoljan Sam da vam islam bude vjera.

Znaci, vjera je usavrsena i pc nema nista s vjerom ,odnosno s akidom ( vjerovanjem ) iste.

Musliman_Allahov rob
07.06.2004., 18:32
Vojnik Gorčin kaže:
U Islamu postoje tri osnovna pravca a to su:
Sunije šije i sufije!

Ono što nazivaš sektama tu nisi savim u pravu. Ali ovo nije podij na kojem se treba raspravljati o tome!

A da ja tebe pitam znaš li da postoji fetva da se ne smije prelaziti iz jednog mezheba u drugi dok u potpunosti ne upoznaš onaj koji napuštaš i onaj koji počinješ praktikovati.

Ovaj, uslovno rečeno, novi način klanjanja i fikhski propisi su iz šafijskog meheba, mislim na onaj koji se nepravedno imenuje vehabijskim? Jesi li ti prešao iz jednog mezheba u drugi? Jer ako ti je babo bilo šta govorio o vjeri onda si bio poučen hanefijskom, pa tu trebaš i ostati.

Hu znači On! i ta se riječ nalazi u imenu Allah.

Ne branim sufije,ili možda branim.
Ali imao sam uvid u sva tri načina koje čovjek nalazi u BiH i sufijski mi je ponudio najbolje odgovore. Ali ja sam Elhamdulillah čvrsti hanefija.

Ne mogu mene ljudi učiti mojoj vjeri koja se na ovim prostorima održala na dobroj volji vjernika, a ne na zakonu kao što je to slučaj u nekim zemljama.

Ne znam za hadis, ali vjerujem da si čitao knjigu "Deseterica kojima je obećan Džennet".

E među nijma se nalazi sultan Mehmed El -Fatih.
Pogodi kojem je pravu on pripadao!

U pravu si da će se naša vjera podijeliti na mnogo sekti.

Vjernik treba i mora razmišljati o tom hadisu.

na koga se odnosi?
jesu li u pitanju oni koji su odstupili od imanskih šarta ili se te razlike odnose na sitnice, kao recimo načini u vezanju ruku na namazu.

A fakat je da je Poslanik s.a.v.s. klanjao na različite načine- da nije razlog tome da pokaže onima koji će doći iza njega da je to sasvim nevažno.
Na sedždi smo svi isti!

Bismillah, elhamdulillah, esselatu we selamu ala Resulillah.

Esselamu 'alejkum Vojnice. :)

Kao prvo, ja ne znam da li si ti citao moje ranije komentare. Sijje, kao sijje, ja ih ne priznajem kao muslimane, i naveo sam jasne dokaze i iz sunneta i iz Kur'ana i islamskih alima, a ti ako slijedis henefiskih mezheb i ako si vjeran toliko tom mezhebu, i kazes da se ne smije promjeniti i mora se SLIJEPO slijediti, onda, odakle da porices rijeci henefiskog sejha, Ibn Hazma, kada kaze da su sijje nevjernici ? :confused:

Dalje, sto se tice sufija, to je jedna zalutala sekta. Ima ih vise sekti unutar podijeljeni i kako znam ima ih u BiH oko 4 sekte ( znaci sufije iznutra podijeljene opet u sekte ). Oni se po mnogome cemu razlikuju. Jedni su blizi a drugi su dalje od sunneta i Pravoga puta. Medjutim, nijedna grupa nije na putu Istine, na putu kojim je hodio Allahov Poslanik, Muhammed, sallallahu alejhi we selleme.

Dalje, mezhebi ? Nemam nista protiv mezheba i slijediti mezheb nije zabranjeno, to je slijedjenje jednog dijela ucenjaka. Ispravno, medjutim, nije ispravno slijediti jedan mezheb slijepo, znaci samo sto kaze jedan ucenjak ili mezheb i to je to. Ne moze tako, jer brate postoje dokazi neki oko neki fikski pravila, gdje su jaci u drugim mezhebima, npr u Hanbelijskom ili Safijskom ili Malikijskom. Znaci, uzimati dokaze koji su blizi Kur'anu i sunnetu i koji su jaci.

Ja sam mezheba Allahovog Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, a ako pme pitas koji mezheb najvise primjenjujem, ja ti odgovaram da je to henefiski mezheb i sejh Ebu Hanife, radijallahu te'ala anhu.

Ali, mnogi su danas kao i kod nas u BiH, stavili islamskog ucenjaka ja neuzubillah ispred Poslanika Muhammed, a.s, sto je opce poznata zabluda.

Ja sam govorio o imanskim sartima, koji svjedoce a ne rade po njima, vec kontra. Ne radi se znaci po pitanju klanjanja ili fiskih pravila. To je OK, medjutim, AKIDA, AKIDA, AKIDA ( vjerovanje ) tu su otisli daleko.

Ne znam da li ti je poznato, da mnoge sufije vjeruju i imaju svoga ja neuzubillah posrednika. Posrednika!! To samo ima u krscanstvu, a kod nas nema, a mi se razlikujem od krscana, jer vjerujemo u Jednog Allaha, i ispovijedamo se samo Njemu, a ne popovima ili nekim tamo "posrednicima", "sejhovima". Sta on ima da za mene moli i da mi oprasta i da preko njega ide molba Allahu ? Zar svaki vjernik nema "kontakt" s Uzvisenim Allahom, onako kako nam je pokazao Njegov Poslanik a.s ? Ima naravno, ali vecina ljudi ne zna.

Rekao si, da si citao knjigu "desetorica kojima je obecan dzennet ". Da, to su ashabi, Allahovog Poslanika a.s i rekao si za Mehmeda el-Fatiha ? Sta s njim ? Je li on bio Allahovog Poslanika a.s drug? Gdje se to nalazi u kojoj knjizi i koji hadis, ko prenosi i ko biljezi hadis, i ima li uopce tog hadisa, i pod kojim se brojem nalazi i u kojoj zbirci ? Ok, nemoj sta zamjeriti, akhi. Esselamu 'alejkum.

Semargl
07.06.2004., 21:33
Jevreji su se podijelili u 70 i nekoliko grupa, krscani su se podijelili u 70 i nekoliko grupa, a moj ce se mmet podijeliti u 73 grupe. Svi ce u Dzehennem osim jedne. Pa ga pitaju drugi njegovi a.s, o Allahov Poslanice, po ko su to koji ce u dzennet uci ? Kaze: To su oni koji slijede Kur'an, Boziju Knjigu i moj sunnet.

Majko mila kakva će dosada biti u tom džennetu ako je ovo tačno. :D :D :D

rambi
07.06.2004., 21:48
Adura kaže:
Zikr znaci , spominjanje Allah(sjecanje na njega), a moze se tumaciti u sirem kontekstu. Pitanje... zikr bi bilo sjecanje (iz istog je korijena kao i u hebrejskom)... znaci spominjanje Boga bilo bi zikr e ilahi (ako sam dobro promijenila oblik)?

(pitanje cisto gramaticko-jezicno)...

rambi
07.06.2004., 21:56
Musliman_Allahov rob kaže:
Sta kompijuter ima sad s vjerom ?... itd... itd Cinizam... ironija... Ocito je da je tvoj fanatizam neogranicen... a ono sto radis na ovom forumu iznosenjem ovakvih stavova radi islamu na stetu... meni je savrseno jasno da to sto ti propovijedas nije islam, vec islamski fundamentalizam... ali mnogima (koji o islamu nemaju dovoljno predznanja), ovo ce se ciniti islam i zamrzit ce ga... tako da, ne da neces dobiti sljedbenike (koji bi ti trebali osigurati mjesto u dzenetu), nego ces i eventualne potencijalne muslimane odvratiti, a druge, od indiferentnih promatraca, pretvoriti u neprijatelje... preporucila bih ti da dobro razmislis o tome kakvu sliku o islamu, zapravo, saljes van...

Vojnik Gorčin
08.06.2004., 10:20
selam dragi moj Bošnjo!

Shvatio si me pogrešno!

ali nije bitno.

Kada čitam tvoje postove imam dojam da govoriš o sufijama kao o nekome o kome si slušao, a taj neko neko nema baš pojma o čemu priča.

Što se tiče mezheba to ja vidim kao školu.

Neko je išao u školu u Sarajevu neko u Zagrebu neko vala u Beču.

Svi su oni obrazovani! je tako.

Neisam rekao da slijepo slijedim mezheb. Moja vjera je Islam.

Naravno o istim pitanjima imaš više hadisa koji daju ponekad različita rješenja. Koliko ja shvatam mezhebi služe za to da musliman ne može da ne koristi olakšice koje su propisane jednim, a ne drugim mezhebom.
E zato služe mezhebi. Da dalje neobjašnjavam, ne mogu i ne smijem da ne bih rekao nešto budalasto.

sufije konkretno derviši ne znam da imaju posrednika, ali ako si u pravu onda je to nešto što ne valja.

Što se mene tiče, šije, sunije, sufije, vehabije, ili bilo koji koji vjeruju u Boga, poslanike, Njegove kjnige, meleke, kadr i sudnji dan, koji klanjaju na onaj način kako je klanjao Poslanik s.a.v.s. Svi oni imaju predispozicije da su muslimani vjernici, a On najbolje zna.

Svim muslimanima vjernicima je zajednička namjera nijjet da budu na ispravnom putu, možda ih to čini onim putem koji će biti obradovan Džennetom. Ja ne znam, ali znam ko zna.

Isto tako znam da je Njegova mislost ispred Njegove srdžbe.

Allah dž.š. u Kur'anu kaže: "Samo Mene obožavajte!"
To je Svjetlo i Uputa za one koji (raz)uma imaju!

Selam i pozdrav.

Vojnik Gorčin
08.06.2004., 10:26
Rambi,

Posanik je dao jednostavno objašnjenje vjernicima
"Tragajte za znanjem!"

Jednostavno treba tražiti nove efikasnije načine u životu.

Dakle može i mora auto umjesto kamile, kompjuter umj. pera i papira, sijalica umj. lojanice, zvučnici na munari, itd...

U Islamu nije zabranjeno sve ono Poslanik s.a.v.s. nije dozvolio, ali nije dozvoljeno ni sve što nije zabranio.

Treba uvijek tražiti umjerenost u svemu tome.
Selam i pozdrav

rambi
08.06.2004., 10:32
Halakha i sharia imaju dosta zajednickih tocaka, tako da mi je to jasno... kao sto rekoh, bila je ironija... na fanatizam...

Vojnik Gorčin
08.06.2004., 10:36
ma ja!:D :D :D
Ali eto
nekad se desi da ljudi ne kontaju.

Tim primjerima sam ja neke ljude provaljivao!

Adura
09.06.2004., 10:18
MAR;)

U Kur'anu se na mnogim mjestima spominje Zikr (u obliku al-zikru;al-zikra ;azkuru);uglavnom korijen rijeci je zkr (ذكرا ) sto moze da znaci: opomena, dokaz, poruka, velicanje (slavljenje, velicanje Boga).

za nas je zanimljiv Zikr u kontekstu Allahovih najljepsih imena, i tom prilikom sam ti naveo ajet u kome se veli da je sam Allah rekao da Ga spominjemo najljepsim Njegovim imenima(On -hu; ima najljepsa imena....)

Npr.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
Korkut: O vjernici, često Allaha spominjite i hvalite,
Mlivo: O vi koji vjerujete! Spominjite Allaha zikrom mnogim,
33:41

Hu (misli se na sufijsko Hu) znaci "On", i hu(huw) se koristi na mnogo mjesta u Kur'anu kada se govori o Njemu, iako ova rijec ne mora se odnositi samo na Njega.

Stoga "Hu" , u kontekstu sufizma znaci "On"(Allah), a ovo "On" prestavlja vise jedan "intimniji" ili "neposredniji" nacin spominjanja Njega.

U Kur'anu se na mnogim mjestima spominje da Ga velicamo(zikrimo....zikrullah) stoga velicati , i spominjeti Ga nije zabranjeno , nego je pozeljno jer npr:

عَرَبِيًّا إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آيَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِيمَانًا وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ
Korkut: Pravi vjernici su samo oni čija se srca strahom ispune kad se Allah spomene, a kad im se riječi Njegove kazuju, vjerovanje im učvršćuju i samo se na Gospodara svoga oslanjaju,
Mlivo: Vjernici su samo oni čija se srca, kad se spomene Allah, poboje, i kad im se uče ajeti Njegovi, povećavaju njihovo vjerovanje, i (koji) se u Gospodara svog pouzdavaju, (8:2)

وَإِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَحْدَهُ اشْمَأَزَّتْ قُلُوبُ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ وَإِذَا ذُكِرَ الَّذِينَ مِن دُونِهِ إِذَا هُمْ يَسْتَبْشِرُونَ
Korkut: Kad se Allah samo spomene, grče se srca onih koji u onaj svijet ne vjeruju, a kada se spomenu oni kojima se oni pored Njega klanjaju, odjednom ih radost obuzme.
Mlivo: I kad se spomene Allah Jedini On, zgrče se srca onih koji ne vjeruju u Ahiret, a kad se spomenu oni mimo Njega, gle! oni se raduju.

rijec ذُكِرَ (zukira) u ovim ajetima znaci " kad se spomene"

kovanica

ذُكِرَ اللَّهُ znaci zukrallah, (u drugim oblicima je to zikrullah; i ovaj termin se vise koristi u praksi) znaci "Slavite (spominjite) Allaha;slavljenje (spominjanje) Allaha"

Stoga uopste nije 'zabranjeno' spominjati(zikriti) Ga(On- ...Hu)

.....

Sad sam u prolazu pa ti nastavim odgovor drugom prilikom( sa hadisima na ovu temu....pa se vrnem na temu "sektastva")

Musliman_Allahov rob
14.06.2004., 01:50
Bismillah

Ti ajeti nemaju nikakve veze s sufijskim tzv. " zikrom".

Ko zeli da malo bolje upzona sufije i njihove lazi i iskrivljenja, neka ukuca samo www.search.com ili www.google.com i upisati "upoznaj sufizam da bi ga 'zavolio' ". Bice vam sve jasno, a ja nemam zaista vremena da komentarisem.

Ti ajeti se odnose na zikr kako je naredio Allahov Poslanik a.s a ne kako su ljudi izmislili. :) :W

Fuad
14.06.2004., 08:23
Ma bolan bolje napisi, ko zeli da upozna sufizam najbolje mu je to da ucini preko nekih "selefijskih" (wehabijskih) sajtova i knjiga

Isto tako
Ko zeli da upozna islam najbolje mu je da to ucini preko krscanskih sajtova i knjiga

Vojnik Gorčin
14.06.2004., 22:16
Fuad kaže:
Ma bolan bolje napisi, ko zeli da upozna sufizam najbolje mu je to da ucini preko nekih "selefijskih" (wehabijskih) sajtova i knjiga

Isto tako
Ko zeli da upozna islam najbolje mu je da to ucini preko krscanskih sajtova i knjiga

Slažem se ali...

Ne treba biti nikad 100% isključiv.

Islam nas uči da ima deredža, šta ako ima i deredža vjere.

Možda nam Bog daje onaj Islam koji možemo da u potpunosti prihvatimo.

Ljudi na istom putu različito hodaju, neki hodaju sredinom neki malo uz kraj,...
Neki opet trče, a neki hodaju.
Neki dok hodaju misle o stvarima nevezanim za taj put, a neki opet...
Samo se gleda preda se ili se primjećuje materijal kojim je načinjen taj put.
Allah nam je svima dao isto "Svjetlo i Uputu"
Dao nam je i nijjet!

Sunije, šijje, sufije,... dakako mislim na one za koje se ulema složila da ne izlaze iz okvira Islama, su možda samo različite svjetiljke, ali možda sve imaju istu svjetlost.

Ne mogu tvrditi da imaju, ali ne mogu govoriti ni da nemaju!

Selam i pozdrav

Musliman_Allahov rob
14.06.2004., 22:43
Fuad kaže:

Isto tako

Ti si s mnom zavrsio, i rekao sam ti ko si ti. Sijje su nevjernici, sufije nisu svi nevjernici, ali nisu na cistom Putu.

Dakako da je islamska ulema rekla da su sijje ( rafidije ) kafiri!

A ko su ti "vehabije" ? Mozes li mi reci, ko to kaze za sebe da je "vehabija" ? Onoga ko kaze za sebe da je taj, ti ga tako zovi, a prestani vise da luptas ahmaku jedan!

Adura
14.06.2004., 23:58
Bismillah

Ti ajeti nemaju nikakve veze s sufijskim tzv. " zikrom".

Ko zeli da malo bolje upzona sufije i njihove lazi i iskrivljenja, neka ukuca samo www.search.com ili www.google.com i upisati "upoznaj sufizam da bi ga 'zavolio' ". Bice vam sve jasno, a ja nemam zaista vremena da komentarisem.

Ti ajeti se odnose na zikr kako je naredio Allahov Poslanik a.s a ne kako su ljudi izmislili. :) :W

Da imas imalo uvida u temu znao bi da po pitanju zikra ne postoji niti jedan strogo odredjen shart(nacin na koji se vrsi) ->kako je to kod salata(klanjanja) npr., pa je ta stvar varijabilna.Grupni zikr je pohvaljen od strane Poslanika, a da ne govorimo o pojednancnim.

"upoznaj sufizam da bi ga volio" su ciste gluposti na tu temu.

Jesi li procitao iti jedno djelo itijednog sufije?

Dokazi mi hadisom ili ajetom da je Allah , ili Poslanik zabranio zikr.Donesi mi ijedan hadis na temu "kako je Poslanik zikrio".

Musliman_Allahov rob
15.06.2004., 01:56
Adura kaže:
Da imas imalo uvida u temu znao bi da po pitanju zikra ne postoji niti jedan strogo odredjen shart(nacin na koji se vrsi) ->kako je to kod salata(klanjanja) npr., pa je ta stvar varijabilna.Grupni zikr je pohvaljen od strane Poslanika, a da ne govorimo o pojednancnim.

"upoznaj sufizam da bi ga volio" su ciste gluposti na tu temu.

Jesi li procitao iti jedno djelo itijednog sufije?

Dokazi mi hadisom ili ajetom da je Allah , ili Poslanik zabranio zikr.Donesi mi ijedan hadis na temu "kako je Poslanik zikrio".

Da donesem ti dokaz da je Allah i Njegov Poslanik, alejhisselam zabranio zikr ? Kako cu donijeti dokaz, kad je mnostvo dokaza da je zikr naredio Allah Uviseni u Kur'anu kao i Poslanik a.s ali, ne onako kako to rade sufije danasnje. To je bid'at u vjeri ( bid'at - novotarija ) i to se odbija, kako kaze i Allahov Poslanik a.s " Onaj ko uvede u nasu vjeru ono sto nije od nje, to mu se odbija" i rijeci Uzvisenog Allaha dz.s " Danas sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam Islam bude vjera" sura el-Mai'de, 3 ajet. Ovdje se kaze da je Allah USAVRSIO i UPOTPUNIO vjeru Islam, i nema dodavanja niti oduzimanja. :)

A sto se tice zikra, kako ga je cinio Allahov Poslanik a.s pa pune su ti Zbirke Muslima i Buharije, kao i drugi kako je Allahov Poslanik cinio zikr. Poslije namaza koliko je puta izgovarao u sebi, la ilahe illa Allah wahdehu la serike leh lehul mulku velehul hamdu we huve ala kuli sejin kadir... nema bozanstva osim Allaha, njemu pripada svaka vlast i hvala, on je Uzviseni i ...

Pa, ucenje Kur'ana je od zikra, pa spominjanje Allaha u dovama, pa spominjanje Allaha da uvijek bude vlazan jezik, ali ne s Hu HU i svi u jedan glas ko u horu. Pa dove koje su prenesene nam u hadisima i sl. Nemam sad vremena, da vise nabrajam, a zikriti ne mozemo onako u horu i s Hu Hu. :)

A u ibadetu vazi pravilo "sve je zabranjeno dok se ne donese dokaz da je dozvoljeno" dok u drugim stvarima, koje se ne tice ibadeta, vjere, ( vjerovanja i sl. ) vazi pravilo " sve je dozvoljeno dok se ne donese dokaz da je zabranjeno".

A sto se tice teksta " upoznaj sufije da bi ih 'zavolio' ", nista nije glupo. Imam cak i priliku da se s takvima susrecem i pricam, koji vjeruju u ono sto izvodi covjeka iz vjere, da se Allah sastavio s covjekom i da je to sve jedno i dr. bljuvotine na racun Kur'ana i sunneta.

Adura
15.06.2004., 02:47
U kratko

Tasavuf je islamska discipnina prociscavanja nafsa(ega) , a zikr je praktican nacin na koji se tasavuf izmedju ostalog cini.

Islamska disciplina tasavufa se razvila kao sve ostale discipline(ukljucujuci i hadisku) i ima svoj izvor direktno iz Kur'ana i sunneta.

Tasavuf rijec se izvodi iz rijeci Tazkijjat an-Nufus(prociscavanje nafsa) i Ihsan (prema hadisu Poslanikovom ovo znaci "obozavati Allaha kao da ga vidis)

tasafuh je ustvari stanje opisano kao prociscavanje nafsa(bolesti srca) i ishana (osjecaja Bozije blizine, ali ne prostorne "blizine")

Ajeti:
هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ 2
Transk.:
hu al-ladi ba´atha fi al-'ummi-jina rasulana mminhum jatluw alajhim ãjatihi wa-juzakkihim wa-ju´al-limuhumu al-kitaba wa-alhikmata wa-´in kanu min qablu lafi dalalin mmubinin
Korkut: On je nukima poslao Poslanika, jednog između njih, da im ajete Njegove kazuje i da ih očisti i da ih Knjizi i mudrosti nauči, jer su prije bili u očitoj zabludi,
Mlivo:
On je Taj koji je podigao među neuke Poslanika između njih uči im ajete Njegove i čisti ih i poučava ih Knjizi i mudrosti, iako su ranije doista bili u zabludi očitoj

عَرَبِيًّا وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا
Transk.: wanafsin wa-ma sawahaa
Korkut: i duše i Onoga koji je stvori
Mlivo: I duše i Šta je usavrši,

91:8 عَرَبِيًّا فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا
Transk.: fa'alhamaha fuđuraha wa-taqwahaa
Korkut: pa joj put dobra i put zla shvatljivim ueinio, -
Mlivo: Pa je nadahnu razvratu njenom i bogobojaznosti njenoj:

91:9 عَرَبِيًّا قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا
Transk.: qad 'aflaha man zakkahaa
Korkut: uspjeae samo onaj ko je ocisti,
Mlivo:Zaista uspije ko je očisti

Znaci tasavuf je star koliko i islam i bio je poznat prvim generacijama.Zikr je nacin na koji se vrsi tasawuf, a Ishan (koji se spominje u hadisu kada je Melek Dzibril dosao Poslaniku s.a.v.s. da ga upita o :islamu,imanu, o Sudnjem danu i izmedju ostalog o Ishanu"....

Tasavuf negiraju samo neznalice!

Adura
15.06.2004., 02:50
kad je jasno sada sta znace ovi termini, termin sufi jeste sinonim za "ahl al siffa" , odnosno ljude koji su zivjeli u poslanikovoj dzamiji!

Na njih se odnosi sljedeci ajet:

وَاصْبِرْ نَفْسَكَ مَعَ الَّذِينَ يَدْعُونَ رَبَّهُم بِالْغَدَاةِ وَالْعَشِيِّ يُرِيدُونَ وَجْهَهُ وَلَا تَعْدُ عَيْنَاكَ عَنْهُمْ تُرِيدُ زِينَةَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَلَا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَن ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوَاهُ وَكَانَ أَمْرُهُ فُرُطًا 28
Transk.: wasbir nafsaka ma´a al-ladina jad´una rabbahum bialghadati wa-al´ašij-i juriduna wa-đhahu wa-la ta´du ´ajnaka ´anhum turidu zinata al-hajati ald-dunja wa-la tuţi´ man 'aghfalna qalbahu ´an dikrina wa-at-taba´a hawahu wa-kana 'amruhu furuţana
Korkut: Budi čvrsto uz one koji se Gospodaru svome mole ujutro i naveče u želji da naklonost Njegovu zasluže, i ne skidaj očiju svojih s njih iz želje za sjajem u životu na ovom svijetu, i ne slušaj onoga čije smo srce nehajnim prema Nama ostavili koji strast
Mlivo: I strpi dušu svoju sa onima koji zazivaju Gospodara svog ujutro i navečer, želeći lice Njegovo; i ne skidaj oči svoje s njih, želeći sjaj života Dunjaa; i ne slušaj onog čije smo srce učinili nemarnim za spominjanje Naše i (koji) slijedi strast svoju, a stvar njegova je zanemarena.

Adura
15.06.2004., 02:56
Neki hadisi o nauci prociscavanja (srca)

Buhari:

"alaa wa inna fil-jassadi mudghattan, idhaa saluhat saluhal-jassadu kulluh wa idha fassadat fassad al-jassadu kulluhu, alaa wa hiya al-qalb."
zaista, postoji jedan dio tijela , ako je on dobar cjelo tijelo je dobro a ako je iskvaren cjelo tijelo je iskvareno, a to(taj dio) je srce.

U Muslimu pise:
"Inn-Allah laa jandhuru ila ajsaadikum wa laa ila suwarikum wa lakin jandhuru ila qulubikum"
Zaista Allah nice gledati u vasa tijela(kako izgledate spolja) niti u vasa lica,nego ce On gledati u vasa srca!

O ciscenju srca postoje mnogi ajeti a ovaj je znacajan:

إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ
Transk.: ´il-la man 'ata Allaha biqalbin salimin
Korkut: samo će onaj koji Allahu srca čista dođe spasen biti."(26:89)

Adura
15.06.2004., 03:01
Zikr je propisan kao nacin prociscavanja srca, iako mu nije data jasna forma(shart) a to govore ajeti kada se kaze(a vec sam ih naveo) da se Allah velica kao sto se velicaju preci(za vrijeme hadza)

Da ponovim

فَإِذَا قَضَيْتُم مَّنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُواْ اللّهَ كَذِكْرِكُمْ آبَاءكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ

Transk.: fa´ida qadajtum mmanasikakum fadkuru Allaha kadikrikum ãba´kum 'aw 'ašadda dikrana famina aln-nasi man jaqulu rabbana ãtina fi ald-dunja wa-ma lahu fi al-ãkhirati min khalaqin
Korkut: A kad završite obrede vaše, opet spominjite Allaha, kao što spominjete pretke vaše, i još više Ga spominjite! Ima ljudi koji govore: "Daj Ti nama, Gospodaru naš, na ovom svijetu!" Takvi na onom svijetu neće imati ništa.
Mlivo: Pa kad završite obrede svoje tad spominjite Allaha kao vašim spomenom otaca vaših ili jačim spomenom. Ta od ljudi je ko govori: Gospodaru naš! Daj nam na Dunjau, a neće biti za njega na" Ahiretu nikakva udjela.

Adura
15.06.2004., 03:04
Imam Sujuti kaze :nauka o srcu(at-tasawuuf) jeste ona koja poznaje (pored ostalih stanja i ) bolesti srca kao sto je ljubomora, arogancija , ponos...

Mufesiri kazu da su ljubomora(hasad) , licemjerstvo (an-nifak), mrznja(al-hiqd) lose navike koje je Allah spomenuo u Kur'anu.

7:33
Qul innamaa haramma rabbi al-fawaahisha maa dhahara minha wa maa batan (al-'Aaraf, 33)
Reci: "Gospodar moj zabranjuje razvrat, i javni i potajni, i grijehe, i neopravdanu primjenu sile, i da Allahu smatrate ravnim one za koje On nikakav dokaz objavio nije, i da o Allahu govorite ono što ne znate"

Al-fawahisha ovdje znaci mrznja(hikd),zavist,ljubomora i licemjerstvo.Allah zatim spominje da 'ko god otvori tajnu' ovog dalil-a treba ne samo da ukloni posljedice ovih osobina(vanjsko ocitavanje istih) vec je nuzno da se PROCISTE motivi skriveni u srcu osobe koja ima ove osobine .A te tajne (srca) najbolje zna Allah(stoga On najbolje prociscava ljude od ovih losih navika)

Tasawwuf je nauka(tehnika) i znanje koje su uci sa namjerom da osoba ocisti sebe od loseg uticaja ega(i bolesti ega-nafsa) kao sto je: ljubomora, varanje, strast,ponos,arogancija, bijes , obozavanje bogatstva ...itd itd.

Tasawwuf nije Akaid tako da nema smisla brkati ovo dvoje !

Tasawwuf(to sam vec rekao na pocetku) je tehnika, znanje , umijece kako da covjek ocisti los uticaj svoga ega --> u kratko kako da covjek prepusti svoje srce da ga Allah(koji jedini zna sta je u srcu) ocisti.

Adura
15.06.2004., 03:08
Nauka Tasawwuf-a uci nekoga kako da gleda sebe i da sebe procisti uz pomoc Kur'ana i Sunneta.
A ta nauka uci nekoga kako da usavrsi svoje osobine( as-siffat ul-kamilah ) , uci o vaznosti pokajanja( tewba ), uci kako da se prosiri necija svijest - znanje o Bogu( taqwa ), kako da neko ostane na Ispravnom putu( istikaama ), uci o lijekovitosti istine( sidk ),o iskrenosti(ikhlas ), uci o suzdrzavanju(zuhd ),pobožnosti( war'a ), pouzdanju u Allaha ( tawakkul ), o mirenju sa sudbinom i zadovoljstvu u ma kojoj situaciji da se covjek nadje( ar-ridaa' ),o predanju Allahu( at-taslim ), o dobrim preporucenim navikama-manirima ( al-adab ), o ljubavi ( muhabbat ), o sjecanju i velicanju Stvoritelja (Zikr ), o pazljivosti ( muraqaba ) i josh mnogo cemu sto u ovaj tekst ne moze stati.

Adura
15.06.2004., 03:15
Poslanik je josh i rekao:

"laa yadkhulul-djannata man kana fi qalbihi mithqaala dharratin min kibar."

Niko nece uci u Dzennet(Raj) ako bude imao i zrno (zaratin, nesto sto je najmanje->atom) ponosa(oholosti) u svom srcu!

Sufiji su ti koji su nastojali nafs(ego) spustiti do te mjere da u potpunosti zaborave sebe i predaju se Allahu, pa se zna cesto u njihovoj poeziji naci paradoksalna logika tipa Rumijevih stihova kao npr:

Jedan covjek dođe do vrata Ljubljenog i pokuca.
Glas upita: “Ko je to?”
On odgovori: “Ja sam.”
Glas rece: “Nema mjesta za Tebe i Mene.” Vrata ostaše zatvorena.
Nakon godine samoce i odricanja on se vrati i pokuca.
Glas iznutra upita: “Ko je to?”
Covjek rece: “Ti.” Vrata mu se otvoriše.

.....

Ovdje se ne govori o "utapanju sa Bogom" niti sa "poistovjecivanju sa Bogom"(po pitanju Allahovog Zata ili sifata) >kako to vehabije zele intepretirati, vec o potpunom predavanju Allahu, da ne ostane niti jedno zrno(zaratin) oholosti u covjekovom srcu.Oholost je odlika nafsa(ega)!

Adura
15.06.2004., 03:56
Postoje dvije vrste zirka:unutrasnji(sutnjom), i glasni(govorom)

Zikr govorom(jezikom)

Buhari prenosi da je Ebu Herejra prenio da je Poslanik s.a.v.s. rekao:"Ako Me(Allaha) rob spomene u sebi i Ja cu njega spomenuti u Sebi.Ako Me spomene u grupi, Ja cu ga spomenuti u grupi (josh boljoj grupi ljudi na drugom svijetu).

Iz ovog se jasno govori da je Poslanik s.a.v.s. rekao da je grupno spominjanje Allaha preporuceno!

Buhari prenosi , da je Ibn Abas ra rekao:"U vremenu Poslanika s.a.v.s. ljudi su cineci zikr dizali glasove"

Buhari je u svojoj knjizi pisao da je Ebu Ma'bad ra , oslobodjeni rob Ibn Abasa ra, rekao:" Ibn Abas mi je rekao "u Poslanikovo vrijeme ,bio je obicaj slaviti Allaha glasom , i to nakon zajednicke molitve.Ibn Abas je nastavio "Kada sam bi cuo Zikr, znao bih da je zajednicka molitva zavrsila"

Imam Ahmed, Abu Davud i Tirimzi prenose da je as-Sa'ib ra prenio da je Posolanik s.a.v.s rekao : "Dzibril mi je dolazio i naredio mi i mojim sljedbenicima da podizu glasove u takbiru(zikru)"

Preneseno je od Muslima i Buharija , a spomenuto od Dzalaludina Sujutija, iz njegove zbirke, da je Ali bin Abi Talib ra rekao :Pitao sam Poslanika jednom prilikom, "O Boziji Poslanice, uputi me na najkraci put do Allahova prisustva(do bliskosti Allahu), i najlaksi nacin na koji da obozavam Allaha - Svemoguceg , Uzvisenog."
Poslanik je rekao:"O Ali, ti treba da ucestalo cinis Zikr, u tisini(tiho) ili na glas".
Ja sam odgovorio:"O Poslanice, mnoga ljudska bica cine zikr.Daj mi nesto posebno(specificnije)."
Poslanik je odgovorio:"O, Ali, najbolje od onoga sto ja znam, a i znali su to Poslanici prije mene, jeste reci la ilaha ilallah(nema boga osim Jednoga).Ako bi sva nebesa i svjetovi stali na jednu stranu a la ilaha illellah na drugu, la illaha illallah bi prevagnulo(u tezini).Sudnji Dan nece doci sve dok postoji skupina ljudi na Zemlji koja govori la illaha illelah.
zatim sam ja(Ali) odgovorio:"Da li treba da naricem(recitujem)?"
Poslanik je rekao:"zatvori oci i slusaj recitiranje la illahe illelah tri puta.Zatim ih reci tri puta (da bih onda ja tebe mogao slusati) i ponavljaj to glasom"

....

toliko o grupnom zikru , i zikru koji se uci na glas.(Hu = On, to sam vec rekao)

Adura
15.06.2004., 04:15
Zikr u sutnji

U suri Araf 205 Allah veli:

وَاذْكُر رَّبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعاً وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالآصَالِ وَلاَ تَكُن مِّنَ الْغَافِلِينَ 205
Transk.: wadkur rrabbaka fi nafsika tadarru´an wa-khifatan wa-duna al-đahri mina al-qawli bialghudu-wi wa-alãsali wa-la takun mmina al-ghafilina
Korkut: I spominji Gospodara svoga ujutro i naveče u sebi, ponizno i sa strahopoštovanjem i ne podižući jako glas, i ne budi nemaran, -
Mlivo: I sjećaj se Gospodara svog u duši svojoj skrušeno i sa strahom i ne glasno u govoru, jutrom i navečer, i ne budi od nehajnih

Imam Ahmed govori:Abu Hurejra je prenio da je Poslanik s.a.v.s. rekao (hadis kudsi ->hadisi u kojima Allah govori svojim govorom, ovi hadisi nisu objava mada su veoma cjenjeni) "Ja(Allah) sam sa svojim robom kada god se On mene sjeti i kada se njegovim sjecanjem pokrecu njegove usne(u izgovoru).
Komentirajuci hadis imam Navavi veli:
"Allah je sa onima koji se sjecaju Njega u svojim srcima, i dozivaju ga(zikre) jezikom, ali mi moramo shvatiti da je zikr srca cisci-savrseniji (jer je u tajnosti).Onaj koji se sjeca Allaha cineci zikr jezikom to cini kako bi odrazio svoje stanje srca(unutrasnji-suteci zikr).kada ljubav prema Allahu i sjecanju na Njega toliko ispuni srce(prelije ga) i duh, jazik se mice i tragac biva podignut(na vidi visi tesbiha)

Shaik Amin Al Kurdi veli u "Svejtlosti srca"(Tanwir al-Qulub)
"Zikr jezikom , koji postaje kombinacija zvukova i slova, nije lahko izvoditi cijelo vrijeme, jer ta aktivnost moze ljude odvatiti od trgovine i drugih aktivnosti.na suprot ovome sasvim je ispravno reci da je zikr srcom, koji je oslobodjen forme govora i slova, je podesniji.Na taj nacin(unutrasnjim zikrom) nista covjeka ne ometa od uobicajenog zivota, a i stihovi govore:

"sa sjecanjem Allaha srcem, tajno od svega sto je stvareno, ovosvjetsko i zvucno"

Iz ovoga razloga mnogi redovi u sufizmu radije biraju zikr u tisini(srcem).na dalje srce je mjesto u koje gleda Onaj koji prasta, u njemu je sjeme vjerovanja, u njemu su tajne koje se spoznaju, i njemu je izvor svjetla.Ako je (zikr) glasan, cjelo tijelo je glasno, ako je necujan, cjelo tijelo je necujno; kako je to sam poslanik s.a.v.s. naglasio.

Aisha ra ja prenijela: "Zikr koji ne mogu cuti Meleci je sedamdeset puta vrijedniji od onog koji se cuje"

------
toliko o zikru srca

Adura
15.06.2004., 04:30
http://www.naqshbandi.net/haqqani/

stranica poznatog (i priznatog) sufijskog reda

Musliman_Allahov rob
16.06.2004., 03:21
Bismillah

Ne znam Adura da li si zavrsio ? Zavrsio da ili ne, ja cu da ti kazem, da ti dokazi jasni, nemaju nista s sufijskim tzv. "zikrom".

Zikromo onako kako je Allahov Poslanik a.s radio i kako su radile najbolje generacije koje su nama uzor u zivotu, njih treba da slijedimo.

Dokaza nema za "hu hu", za zikrenje u horu u glas, za zmirenje dok se "zikri" kao sto rade sufije, i onda misle na "sejha" a on upucuje dove Allahu, kao posrednik i sl. novotarije i cak i sirk ( sirk-pripisivanje druga Allahu ). Jer, posrednik izmedju covjeka i Allaha nema, a ko uzima kao posrednika nekoga izmedju sebe i Allaha, kao sto to rade neki iz sufijskih redova, je sirk i kufr.

Adura
16.06.2004., 04:11
Bismillah

Ne znam Adura da li si zavrsio ? Zavrsio da ili ne, ja cu da ti kazem, da ti dokazi jasni, nemaju nista s sufijskim tzv. "zikrom".

Zikromo onako kako je Allahov Poslanik a.s radio i kako su radile najbolje generacije koje su nama uzor u zivotu, njih treba da slijedimo.

Dokaza nema za "hu hu", za zikrenje u horu u glas, za zmirenje dok se "zikri" kao sto rade sufije, i onda misle na "sejha" a on upucuje dove Allahu, kao posrednik i sl. novotarije i cak i sirk ( sirk-pripisivanje druga Allahu ). Jer, posrednik izmedju covjeka i Allaha nema, a ko uzima kao posrednika nekoga izmedju sebe i Allaha, kao sto to rade neki iz sufijskih redova, je sirk i kufr.

U gornjim tekstovima sam ti pokazao da je
-tasawuf islamska disciplina,
-zatim sam ti donio ajete i hadise o dijelu tasavufa koji se bavi zirkom,
- zatim sa ti objasnio "hu",
-zatim sam ti donio hadise o grupnom zikru
-zatim sam ti obajasnio da i sam nafs (ego) sufije nastoje umanjiti do krajnjih granica, nebili se priblizili Allahu i ocistili se od bilo koje vrste oholosti.Kad je nafs(ego) shvacen kao smetnja ,kako li su tek shvaceni "posrednici"?Nigdje sufije ne misle na "shejha" , niti im "shejh" upucuje ikakvu molitvu(ovo si pobrkao sa keshfom, i sa shafatom valija na onom svijetu).
-zatim sam ti pojasnio da tasavuf nema veze sa akidom

Sufije tako nemaju veze sa ovim sto ti pricas.Pokusaj argumentovati bilo cime svoje stavove(ja sam neke dao, cik obori ih.,...josh mi nisi rekao kako je to Poslanik propisao da se cini zikr?)

Postoje extremni sufijski redovi , postoji i u tim redovima svakojakih devijacija(posebno danas) , samo sto ni to nije izolovan slucaj.

Pogresan akaid je razlog njihova skretanja.

Npr. kada su prave sufije rekle "Allah je svugdje" ovo bi bez poznavanja akaida mnogi pogresno shvatili.Zato se veli da je sherijat kapija za tasavuf, jer se mogu stvari pogresno shvatiti.

Neke sufije, i sufijski redovi, nepoznavajuci akaid sufija(npr. Ibn Arabija ili Rumija) su u intepretacijama (a posebno i pjesnickim iskazima) vidjeli da je "Bog doslovno svugdje" i tako su postali pentaisti, pa i skrenuli sa akaida Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.

No i njihovi protivnici, druga krajnosti (kojoj tvoja grupa pripada) je pogresno shvatajuci isti ajet isla u drugu krajnost.Prvo sto su uradili jeste da su opet pobrkali akaid i tasavuf(tasavuf vi negirate u potpunosti).Rekli ste da "Allah nije svugdje" vec je na "Arhu"(nebu, pretstolju) , opet doslovno(prostorno) shvatajuci te ajete(vi ustvari negirate i mutashabihat - metaforicne ajete, pa cak uzimate i ahad predaje u akaid...toliko o akaidu).
I opet ste Allahovo prisustvo shvatili u doslovnom smislu, i Allahu pripisali pravac,mjesto, i da Ga nesto obuzima i 'drzi' (da se doslovno "smjestio na Arsh").Da ne duljim dalje, i vi ste ne shvatajuci tasavuf skrenuli od akaida Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.

Zajednicko i vama(vehabijama) i extremnim sufijskim redovima jeste da ste doslovno shvatili ono sto niti jedan sufija , niti ma koji pripadnik Ahl As-Sunna val-Dzama'aha nije shvatio doslovno.Drugim rijecima i vi i extremne sufije grijesite u akaidu.Sufije extemi grijese zbog pentaizma, a vi grijesite zbog antropomorfizma.Tako da su te dvije grupe(koje se inace ne mogu organski) razlicita strana iste medalje:zanemarivanja akaidskih tema, odnosno potpuna razlicitost od akaida Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.

Vi sebe volite nazvati selefima(prve generacije u islamu) pripisujuci sebi osobine da "slijedite prve generacije", medjutim akaid prvih generacija muslimana uopste nije na onome na cemu ste vi, jer je to akaid Ahl As-Sunna val-Dzama'aha.

zatim sebi volite pripisati termin Ahl As-Sunna val-Dzama'ah, odnosno (Ibn Tajmijinom greskom) taj termin smatrate da se odnosi na "selefe".Medjutim ovaj termin je historijski nastao tek iza prvih generacije(selefa) i oni ga uopste nisu poznavali.(termin je usko vezan za vecinsko misljenje, stajaliste oko kojega su se okupile i sporazumile cetiri mezhebeske skole:hanefijska, malikijska, hanbelijska, shafijska....i dvije akaidske skole :asharijska i maturidijska).Ove pravne i akaidske skole su Ahl As-Sunna val-Dzama'ah, a vi i extremne sufije (koje skrecu od ovoga) niste na onome na camu je Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.
Kao prvo ovaj termin se ne odnosi na ono sto vi smatrate, kao drugo vi ne pripadate toj kategoriji (sa najvecim brojem pripadnika islama), cak sto vise smatrate ih devijantnim(posebice hanefije medju mezhebskim, i asharije medju akaidskim)

Znaci VI NISTE NA ONOME NA CEMU JE Ahl As-Sunna val-Dzama'ah.

Na dalje Ibn Arabi.Rumi , imam Navavi, Imam Gazali (i da ne nabrajam mnoge iz samog vrha ovog prelijepog dina) su Ahl As-Sunna val-Dzama'ah, odnosno pripadali su nekoj od pravnih skola, kao i nekom akaidskom pravcu.

Uglavnom tako ste dobili neki 'hibrid' a ne "generaciju selefa", pogresno shvatajuci i prekrajajuci klasicare(tradicionaliste klasicare),Taj hibrid ima razlicit i akaid, i sve ostalo(cesto mjesate mezhebe po potrebi) i taj hibrid stoji iza faraonskog fahdovog rezima u Arabiji(koji je i nastao na konto vaseg hibrida)....Ne postoji razlika izmedju "zivih"(fahd) i mrtvih idola...a hibrid izgleda to ne vidi...cak sto vise sluzi tom zivom idolu u pozlacenim stolicama dok ummet gladuje u siromastvu!Sramota!
Kad god vam se to kaze vi se 'ljutite' odjednom!

Toliko o vama i extremnim sufijskim redovima.

Vise o sufizmu iz pera Ahl As-Sunna val-Dzama'aha moze se naci

http://www.ummah.net/Al_adaab/ilm_ul_tasawwuf/traditional_islam_and_tasawwuf.html

(cjel sajt je u sustini baziran na tradicionalnoj,klasicnoj skoli u islamu)

Musliman_Allahov rob
16.06.2004., 04:26
Bismillah

Adura, ja nemam vremena da citam ovolike tvoje tekstove, a nemam ni zelje za raspravu oko sufizma jer mi je dobro poznat. A najvise zbog toga, sto ovo nije mjesto za raspravu nas dvojice.

Osim toga, islamska ulema, nije sufijska i nije akide sufijske :).

Kao prvo, ja nisam nikakav "vehabija", ja sam musliman, i ko mi kaze tako nesto, ja mu nikad necu halalit, a nazivati mozes takvim pogrdnim imenom onoga ko za sebe i kaze da je taj!

Kao drugo adura, hadise koje si ti spomenuo, ti si ih tumacio kako tebi godi, odnosno kako sufijama godi, a ti hadisi ne govore ni o kakvom "zikr" kao sto rade sufije.

Kao trece, Allah na sedam mjesta jasno u Kur'anu kaze da se je uzvisio iznad Arsa, ( prijestolja, koje se nalazi iznad 7 nebesa ). To ti stoji u Kur'anu na sedam mjesta, a imas i hadis kojeg biljezi cinimi se Muslim, a i kudsijj hadis, gdje Allah obraca se svojim robovima, da se spusca na prvo nebu u zadnjoj treceni noci. A spustanje biva odozgo a nikako odozdo ili bilo kako drugacije.

Kao cetvrto adura, ja sebe ne nazivam nikakvim imenima drugim osim imenom "musliman".

Sto se tice Ibnu Arebija, za njega ni rijeci ne zelim da cujem, jer je poznato ko je on i sta je on.

A ti pogledaj, malo bolje dokaze islamske, Kur'an i sunnet, i ono sto su radili nasi predhodnici, i ono sto je naredio Allahov Poslanik a.s, pa ces zakljuciti da VI NISTE NIKAKVE VJERE I DA VI NE PRIPADATE EHLI SUNNETU WEL DZEMA'ATU!

Ja ti mogu donijeti ovdje mali milion dokaza, ali ja ne zelim da gubim vrijeme na tome, i na kraju da kazem, nemam toliko vremena.

A dobro znas da slijedite toliko novotarija da je to tesko nabrojati.

Adura
16.06.2004., 04:54
Osim toga, islamska ulema, nije sufijska i nije akide sufijske
Shvati da ne postoji 'sufijska akaidska skola'.

Kao prvo, ja nisam nikakav "vehabija", ja sam musliman, i ko mi kaze tako nesto, ja mu nikad necu halalit, a nazivati mozes takvim pogrdnim imenom onoga ko za sebe i kaze da je taj!

Kad ti prestanes druge prozivati kako oni to ne zele, prestace i ovi!Vehabijom smatram one koji prate adopcije AbdulWehaba.kako rece Shady(na nekom drugom topicu) recite kako da vas zovemo?
Svi smo mi muslimani i suniti(mezheblije) i sije i sufije i sije,odsnosno svi smo mi sira kategorija sljedbenika Kible!

Kao drugo adura, hadise koje si ti spomenuo, ti si ih tumacio kako tebi godi, odnosno kako sufijama godi, a ti hadisi ne govore ni o kakvom "zikr" kao sto rade sufije.

Intepretiraj ih ti drugacije, bash bi volio vidjeti gdje je Poslanik rekao shartom(propisom) kako da se cini Zikr!

Kao trece, Allah na sedam mjesta jasno u Kur'anu kaze da se je uzvisio iznad Arsa, ( prijestolja, koje se nalazi iznad 7 nebesa ). To ti stoji u Kur'anu na sedam mjesta,

Tacno je da u Kur'anu postoje ajeti o "istawa alal Arshi", samo nije tacna vasa interpretacije.Ovdje se ili uopste ne intretira ajet, ili ako se interpretira onda ta intepretacija ne ulazi u akaid.U akaid ulaze samo one ideje koje ni u cemu nisu protivrijecne, i koje su prenesene od velikog broja pouzdanih prenosioca.Znaci ovdje se najcesce koristi tavil(prepustanje Allahu znacenja tih ajeta).Ali bilo kako da se uzme(ove probleme sa akaidskim pitanjima pokusava rijesiti neka od akaidskih skola) niti jedno misljenje ne pripisuje Allahu ni prostor ni mjesto ni 'spustanje', ni 'pravac'!

a imas i hadis kojeg biljezi cinimi se Muslim, a i kudsijj hadis, gdje Allah obraca se svojim robovima, da se spusca na prvo nebu u zadnjoj treceni noci. A spustanje biva odozgo a nikako odozdo ili bilo kako drugacije.

Taj hadis, kao prvo ima nekoliko revijata(verzija) kao drugo hadis je ahad (nije prenesen od strane velikog broja prenosioca) i ne uzima se u akaidskim pitanjima.I vidis ovdje ti Allahu pripisujes "spustanje"(greska nasljedjena od Ibn Tajmije , kjoji je Abdul vehab preuzeh)!
Shvatas li uopste sta cinis?

Kada se govori o "spustanje" Allaha u ovom i slicnim ajetima, ovo se ne shvata doslovno , vec je nebo mjesto gdje se prihvacaju blagoslovi(dove), ili se radi o "silazenju" sifata(postoje razlicita misljenja ali niti jedno se ne shvata kao "doslovni silazak Allaha na nebo).

Ti jesi antropomoficar i vehabija:), ma kako tebe ovo vrijedjalo .Predlazem ti da pocnes iscitavati akaidske teme klasicara!

Kao cetvrto adura, ja sebe ne nazivam nikakvim imenima drugim osim imenom "musliman".

Ja smatram muslimanom bilo koga ko vjeruje u Allaha,Allahove Poslanike, Allahove Knjige, Sudnji dan, Drugi svijet , i Kadr!

U sustini smatram sve sljedbenike Kible muslimanima, to znaci i sije i sufije i mezheblije i vehabije nadasve:).

Ali muslimanom ne smatram bilo koje od ovih koji na konto pripadnosti "grupi"(a ne po djelima) nastoji da sve druge druge proglasi nevjernicima(nemuslimanima).Ti si ovdje proglasio nevjernicima sve muslimane sem svoje grupe!Svjesno si to uradio sa sufijama i sijama, a nesvjesno mezheblijama.
Smatram da treba pod hitno da uzmes litareturu u ruke, i pokusas skuziti da ono sto ti "akhiji" pricaju nije istina!

Znaci kad neki musliman nekog muslimana optuzi za kufr(nevjerstvo), a ako ovaj koji je prozvan kafirom(nevjernikom) to nije....ovaj koji ga je prozvao automatski postaje kafirom!(upamti ovo)

Halveti
16.06.2004., 11:41
Kako je tesko braniti svoje stavove bez argumenata....
Jel tako Robe? :)

UmpaUmpa
16.06.2004., 12:18
Halveti kaže:
Kako je tesko braniti svoje stavove bez argumenata....
Jel tako Robe? :) Jesi ti stvarno halvetija ili je ovo neki klon?

Halveti
16.06.2004., 12:42
ne nisam klon. pratim ovaj forum ima ve 4 godine ali sam pre lijen da bi pisao.. al eto natjerah se malo.. :)

Vojnik Gorčin
16.06.2004., 22:23
Je li neko od vas čitao tekstove koji se nalaze u takvimu za 2004 godinu?

Mislim da se radi o nekom turskom cijenjenom arhitekti.

Iznio je jedno zanimljivo opažanje.
Moram ponovo pročitati da utvrdim o čemu se tu radi ,ali tamo je govorio o fenomenu navjerovatne raznolikosti koju čovjek nalazi u modernom islamu. Ali taj arhiotekt zaključuje da je i ta raznolikost u, da se tako izrazim, službi tevhida.

Braćo, zar nam nije Kur'anom objašnjeno da raznolikost ovoga dunjaluka ima za cilj naše bolje upoznavanje?

Adura, ako sam te dobro shvatio, onda podržavam tvoje mišljenje da mi muslimani, ma kako nam se nekad činili različiti, treba na sebe da gledamo kao na JEDNU vjeru- što i jesmo.

Govoriti o tome ko jest a ko nije na pravom putu je besmisleno i ima za svrhu samo povećanje razdora u islamskom svijetu.
Shady, Adura, Minatallah, musliman Allahov rob,... bez obzira koliko se činimo različiti jedni drugima, svi smo mi okrenuti Jednom Bogu, jednoj Kibli, Jednoj Knjizi.
e, to je ono što treba da bude snaga koja nas ujedinjuje, jer nas ujedinjuje, a ne da se bavimo trivijalnostima, koji, recimo, način klanjanja je ispravniji kad je Poslanik klanjao na sva četiri.

Selam alejkum!

Halveti
17.06.2004., 01:19
U pravu si potpuno Gorcine. Slazem se sa tobom ali postoje odredjene grupacije nedju muslimanima kojima je glavna stvar proglasavat ljude ovakvima i onakvima a svoja stajalisa smatraju apsolutnim. To je nesto sto kod covjeka automatski stvara neku averziju prema takvim ljudima i stajalistima. Lagano je pljuvati po drugima ali je tesko ostati smiren kada te neko proglasava svim i svacim a da u stvari nema pojma o cemu prica.
A sto se tice jedinstva muslimana ono i dan danas postoji,normalno ne ubrajajuci 'odabrane reformatorske grupacije' i opcenito sve ekstreme..

Vojnik Gorčin
17.06.2004., 13:51
Ne znam kako je s drugim, ali u meni je snažan taj osjećaj jedinstva kada naiđem na vjernike iz drugih krajeva svijeta.
Samo nekad imam dojam da ti osjećaji nisu obostrani.

Ali hajmo mi tu jedinstvenost graditi ili čuvati na metafizičkoj ravni, a ostalo će lahko doći!

Musliman_Allahov rob
17.06.2004., 20:46
Bismillah

Gdje se nalazi s Svojim Za'atom ( Bicem ) Uzviseni Allah ? Oni koji kazu da nije iznad Arsa, Svoga prijestolja, tvrdeci da Mu se ne moze odrediti i ogranici mjesto, pa kazu da je svugdje, su u zabludi. Nije da nisu muslimani, ali im Put nije ispravan.

Takvi i ne znaju da rijecju " da je Allah svuda " su takodje Allahu ogranici prostor.

Ja zaista, zaista i zaista, nemogu sad o tome govoriti i donijeti dokaze, u kojima nema sumnje, a dokaze cu iznijeti inshAllah iz Kur'ana i sunneta, ali nemogu sad. Vremana imam malo, a za 5-6 dana letim za Bosnu i Herrcegovinu, domovinu, insh'Allah.

Zato, osaburi Adura, ja cu ti donijeti dokaze. Insh'Allah.

A znas li ti ko je bio Abdul Wehhab ? :) Pa to je onaj koji se borio protiv onih koje ti danas nazivas tzv. "vehabijama". Abdul Wehhab je otac Muhammeda, a Muhammed je ocistio Arabijski poluotok od novina koje su uvedene poslije Poslanika i prvih, drugih i treci generacija. Njegov otac Abdul Wehhab je skrenuo s Ispravnog puta i otisao u zabludu, i rijec tzv. "vehabije" nemaju nista s ljudima danas kojima se lijepi ta tiketa, jer oni ne brane stav Abdul Wehhaba, vec njegovog sina sejha Muhammeda. Prilicnije je da ste ih nazvali "Muhammedancima". Ali nije to tako, to se zeli sto vise odbiti od Islama, kako bi se narodu sto groznije i ruznije prikazala Istina.

Jer ako bi rekli " Muhammedanci " pa narod bi sam sebi rekao " pa cekaj i nas je Poslanik a.s Muhammed..." Doslo bi do zabune, zato je i izmisljen ovaj lazni naziv.

Molim Allaha da kazni zestokom kaznom one koji su prvi ovakav pogrdan i ruzan naziv izmislili za muslimane.

Adura
17.06.2004., 21:44
Gdje se nalazi s Svojim Za'atom ( Bicem ) Uzviseni Allah ? Oni koji kazu da nije iznad Arsa, Svoga prijestolja, tvrdeci da Mu se ne moze odrediti i ogranici mjesto, pa kazu da je svugdje, su u zabludi. Nije da nisu muslimani, ali im Put nije ispravan.

Cinis gresku , kao bilo ko ko prostorno shvata Allahovo bice(Zat).Samo pitanje "gdje je Allah" je pogresno, jer je vezano uz mjesto (da je Allah necim ogranicen, ili da Mu je nesto "potrebno").

Allah je Uzvisen u smislu ranga a ne u smislu visine (mjerila).
Nista ga ne moze obuzeti niti obuhvatiti(na brzinu pisem sljedeci put donesem citate iz Kur'ana i hadisa na ovu temu).

Znaci i extremne sufije, i antropomorficari (vehabije) grijese jer Allahov Zat shvataju prostorno.

Divne su rijeci imama Malika na ovo pitanje:

"Bili smo sa Malik Ibn Anasom kada mu je čovjek prisao i pitao:O Allahov robe, Al Rahman(Milostivi) je napravio istawu('uspeo se') na Arh(Prijetolje, Tron).Kako se istawa desila?Malik se zadubio u misli pa je rekao:"Milostivi je napravio istawu kao sto je Sam rekao u Kur'anu, ali mi ne znamo kako, jer pitanje kako se ne odnosi na Njega(posto On nema fizicke osobitosti, niti je ista stvoreno-materija slicno Njemu).Na dalje ovakva pitanja su pitanja losih , predhodnika novotarija."

Zatim je rekao:"Istawa je poznata, nepoznato je kako.Negiranje istawe je nevjerstvo, a pitanje kako je novotarija(bidat).

Stoga samo tvoje pitanje "Gdje je Za'at Allahov?"(ili gdje je Allah) je pogresno i vodi u novotarije jer Allaha ne ogranicavaju niti pravci, niti je on od materije, niti je akcidencija, niti ga bilo sta drzi(Arsh).

Imamm Hanifa je rekao na isto pitanje "Allah postoji oduvjek i tamo gdje ne postoji mjesto.On je postojao i prije postojanja mjesta,stvorenoga, ili stvari, i On je stvoritelj svega"

Stoga,tvoje samo pitanje je pogresno formulisano , i vodi u novotariju(antropomorfizam).Ovakvi ajeti o Arhu spadaju u mutashabihat ajete-ciji potpuni smisao samo Allaha zna.Na dalje na ova pitanja se odgovara Tanzihom.

Imama Gazali veli da je Tanzih ->odricanje svakog nesavrsenstva i manjkavosti od Allaha dz.s.

Citat je preuzet iz djela Ihjau Ulumi el-Din iz druge knjige koja se zove Kitabu Kavaidi-l-Akaid a koja je druga po redu u odjeljku pod nazivom El-Ibadat. Imam Ebu Hamid El Gazali ovaj princip oslovljava imenom El-Tenzih i kaze:

On nije tijelo koje ima konture niti materija koja je ogranicena i izmjerena niti On slici tijelima u procijeni i mjerenju niti u dijeljivosti na dijelove. On nije materija i ne nastanjuje Ga materija niti je On oznaka materije (akcident) niti Ga oznake materije nastanjuju. On ne lici nicemu sto postoji niti ista sto postoji lici Njemu. >> Nista nije kao On << (El-Sura 11) niti je On kao nesto drugo. Njega nemogu ograniciti mjere, nemogu Ga definisati dimenzije niti Ga mogu obuhvatiti niti odrediti pravci. Njega nemogu opkoliti niti okruziti zemlje niti nebesa. On je uzvisen iznad Arsa na nacin kako je rekao u znacenju kako je namjeravao, uzvisivanjem koje je cisto od doticanja, boravka, ucvrscenja, utjelovljenja ili premijestanja. Njega ne nosi Ars nego su Ars i nosioci Arsa noseni dobrotom Njegove moci i nalaze se pokoreni u Njegovoj vlasti. On je iznad Arsa i neba i iznad svake stvari . Bivanje iznad Mu ne povecava bliskost Arsu niti nebu kao sto mu ne povecava udaljenost od zemlje i njene povrsine. Ne nego je On na visokim stepenima nad Arsom i nebom kao sto je na visokim stepenima nad zemljom i njenom povrsinom. On je uz to blizak svemu sto postoji a robu je blizi od zile kucavice. >> On nad svim bdi << (Sebe 47) jer Njegova bliskost ne lici bliskosti tijelesa kao sto njegovo bice ne lici bicima tjelesa. On se ne sjedinjuje ni sa cim niti se ista sjedinjuje s Njim. Uzvisen je on i iznad toga da ga obuhvata mjesto kao sto je uzvisen i iznad toga da ga ogranicava vrijeme. On je bio prije nego je stvorio vrijeme i prostor i On je sada kao sto je i bio. On se jasno ocituje nad svojim stvorenjima sa svojim svojstvima. U njegovom bicu nema nista osim Njega niti u necemu osim Njega ima Njegova bica. On je iznad toga da se na Njega primjenjuje promjenjivost i premijestanje ili da se pri Njemu nalaze stvorenja i desavaju dogadjaji. On je uvijek sa svojim atributima uzvisenosti koja ne prolaze i svojstvima savrsenosti kojima nije potrebno povecanje niti upotpunjenje.

Adura
17.06.2004., 21:49
A znas li ti ko je bio Abdul Wehhab ?

Dobro mi je poznato ko je bio Abdul Wehab.Sta je radio i sl.Reformator....nemoj me nasmijavati:)

voyager
18.06.2004., 07:36
Ovaj momčić, Musliman, Allahov rob, kako sebe naziva, izgleda nauk uči iz besplatne literature u izdanju visokoga saudijskog komiteta.

Ko je kad vidio da nešto što je besplatno i vrijedi?
:confused:

Nego momak, da li ti uopće znaš šta je to robovanje Bogu, ili ti je to, onako tvoj "šeikh" rekao da trebaš biti - Allahov rob?

voyager
18.06.2004., 07:39
Jah, drugo pitanje Allahov robe, kome si "maznuo" taj "svoj" avatar? Koliko mi je poznato pripadao je i napravio ga je jedan aspirant na sufi putu, a koji je svojevremeno bio aktivan na IB forumu.

Halveti
23.06.2004., 17:56
zasto nam se neko posutio na ovu temu..... :rolleyes:
:D :D

aleksije radicevic
04.05.2007., 11:25
Postoji li sveska/knjiga u kojoj su samo norme muslimanskog prava skupljene ili se mora uvek konsultovati Kur'an, kada treba da se utvrdi ispravnost nekog postupka?

ISLAM
04.05.2007., 22:44

koji ovo moronizam. Civilizacija i vjera nemaju veze... poželjno je praviti nove stvari koje će biti od koristi ljudima ali ne u vjeri dodavati nove stvari je ces sve vise odstupati od izvorne. Onda je i auto novotarija i mobitel i sve samo zato što nije poslanik s.a.v.s to radio

no logic rambi :rolleyes: ne prosipaj se... Nove stvari koje koriste svijetu -DA ; nove stvari u vjeri - NE !!!

Još za vrijeme života poslanika s.a.v.s rekao je Allah subhanehu ve te ala

.... Sada sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.... – (5, 3)

Znači islam je usavšen za vrijeme poslanika s.a.v.s i Islam je savršen, nema potrebe dodavati ništa ni odbijati...

Ako dodaš onda lažeš na poslanika s.a.v.s da nije dostavio poslanicu kako treba.

Kaže Allahov poslanik s.a.v.s.. Svaka novotarija je zabluda a svaka zabluda vodi u vatru...

Ashabi , prijatelji Allahovog poslanika s.a.v.s su bili NAJBOLJI muslimani , logično - imali su najboljeg duhovnog učitelja i najbolje su spoznali islam !

E sad, ako jedan Ebu Bekr r.a, Alii r.a, Omer r.a , Osman r.a nisu radili to što rade sufije ( hu hu i zajednicki zikr) onda da vidim tog sektasa koji ce reci da je na ispravnijem putu nego ashabi Allahovog poslanika s.a.v.s

Da podijelite zlata koliko je brdo Uhud nebi stigli ni jednog mog ashaba ! - sahih hadiht
Najbolja generacija je ova, pa onda ona poslije nje, pa onda ona poslije nje . --hasan sahih hadith

Poslanik s.a.v.s je rekao da su ashabi najbolja generacija ljudi koja se pojavila na zemlji .. Svaki sufija neka se zapita da li je on to bolje shvatio islam od časnih ashaba koji NISU zajedno zikrili jer ih nije tako učio poslanik s.a.v.s

Ibn Mesud r.a je vidio ljude koji su zajedno zikrili pa im je rekao: " Vi ili ste bolji od ashaba ili ste u totalno zalutali".. nisu bolji od ashaba tako daaa ;)

ISLAM
04.05.2007., 22:50
http://www.naqshbandi.net/haqqani/

stranica poznatog (i priznatog) sufijskog reda

ovdje mi je sve jasno... nakšimbendijski tarikat :flop: :flop: not good , not good

ISLAM
04.05.2007., 23:02
ima odlična knjiga . "zalutale sekte sufija i šija" od grupe autora pa ako neko hoće bolje da spozna neka se mi ostavi mail da mu pošaljem u pdf formatu tu lijepu knjigu :)

Abdullah
05.05.2007., 01:13
Postoji li sveska/knjiga u kojoj su samo norme muslimanskog prava skupljene ili se mora uvek konsultovati Kur'an, kada treba da se utvrdi ispravnost nekog postupka?

Za sve sto se radi u islamu, mora postojati dokaz u Kur'anu, a ako nema u Kur'anu, drugi izvor su vjerodostojni i dobri hadisi od Bozijeg Poslanika Muhammeda, mir i spas na njega, a ako nema ni tu nesto slucajno sto se danas nalazi, onda se gledamo postupke i misljenja drugova Bozijeg Poslanika, dakle, ashaba, radijallahu anhum, jer je Bog objavio u Kur'anu da je On sa njima zadovoljan i za vrijeme zivota Bozijeg Poslanika, obecano je 10-ci njih Dzennet, dakle, dok su jos bili zivi i oni su zivi primjer kako su slijedili Bozijeg Poslanika, s.a.w.s.

Kad nema ni tu dokaza i idzma'e ( konsenzusa ashaba ), onda se pozivamo na najucevnije medju nama i na logicki zakljucak, a to se zove kijas, anologni zakljucak koji ne smije se kositi sa serijatom, tj., islamskim ucenjem.

Ovog zadnjeg tj., pravila je veoma malo kad su u pitanju teme poput ove, jer tu nema potrebe ici na zadnje pravilo koje sam naveo, a to je kijas, kad imamo dokaze u Kur'anu, hadisima, dakle prvom i drugom izvoru kao i trecem, tako da nema potrebe ici na cetvrti.

forget-me-not
05.05.2007., 12:11
Musliman Allahov rob

Zao mi je sto ti ovo moram reci, procitao sam sve tvoje upise.

Iz ovih citata

Kao prvo, ja ne znam da li si ti citao moje ranije komentare. Sijje, kao sijje, ja ih ne priznajem kao muslimane,

Ti si s mnom zavrsio, i rekao sam ti ko si ti. Sijje su nevjernici, sufije nisu svi nevjernici, ali nisu na cistom Putu.

Dakako da je islamska ulema rekla da su sijje ( rafidije ) kafiri!

jasno je slijedece:

1. Ti si osoba sa kojom ne treba polemizirati, jadan si i uistinu nesrecan. Sam uvecavas svoju propast, Allah te stvorio, prihvatio si Islam, a onda sam naglavacke u kjufur skaces iz svoje objesti i benluka.

Tko te molio da otvoris ovu temu i dajes ove komentare? Ne mogu te nazvati bratom ni kao uzrecicom, ali ti kazem covjece da iskrenu tevbu ucinis, i posvetis se samo sebi i svom obrazovanju, ne da poput bjesnog pasceta lajes okolo i izgonis druge iz Islama.

2. Zalosno je po tebe da si izabrao nick Allahov rob. Nemas ti covjece nikakvih sifata muslimana (barem ih nisi na ovom threat-u pokazao) pri sebi, a kamoli roba, razmisli o ovome.

Adura se toliko potrudio oko tebe, a ti nemas vremena citati sta ti napise? Da procitas njeove upise zavukao bi se u misiju rupu.

3. Siiti muslimani su moja braca. Ko za njih kaze da su kjafiri, isto kao da je i meni rekao. Ja tebi ne kazem da si kjafir, al ti sam o sebi puno kazes.

4. Ako je i u cemu korist od tvojih upisa, onda samo da citaoci vide da je covjek uistinu sam sebi najveci neprijatelj. Mnogo si stvari najlosijih sebi sam napravio, ti si primjer do cega kibur moze dovesti.

5. Nestani, zavuci se u misiju rupu, radi sebe, ne radi nas. Citaj, obrazuj se, ocisti to zlo iz srca koje te tjera da ovako laprdas, izgradi se prvo kao covjek, onda kao musliman, pa tek onda dodji da diskutiras.

Veritaserum
05.05.2007., 13:35
znaci kjafir je ipak uvreda:eek: a kazu muslimani da je to samo neutralna oznaka:rofl:

kam
05.05.2007., 13:36
Selam forget-me-not...

Sije ne postuju ashabe( neke su cak proglasili kafirima),
potvorili su Fatimu, ne vjeruju u ispravnost Kur'ana, smatraju Kerbelu svetim mjestom, vaznijim od Mekke, cak vjeruju da Allah dz.s. dolazi sa melecima posjetiti Husejnov mezar...Neki od sija kazu :" Da ljudi znaju kolika je vrijednost posjete Husejnovog mezara , umrli bi od zanosa i duse bi im se cijepale iz zelje da ga posjete..Ko ga posjeti i tavaf ucini , Allah ce mu upisati hiljadu primljenih hadzeva i umri. Upisat ce mu nagradu hiljadu sehida Bedra, nagradu hiljadu postaca ."

Sve su to fantazije u koje vjeruju a Kur'an i sunnet pa skoro da odbacuju ...pa kako onda, te ljude mozemo zvati muslimanima..? :(

Halveti
05.05.2007., 16:01
Selam forget-me-not...

potvorili su Fatimu, ne vjeruju u ispravnost Kur'ana, smatraju Kerbelu svetim mjestom, vaznijim od Mekke, cak vjeruju da Allah dz.s. dolazi sa melecima posjetiti Husejnov mezar...Neki od sija kazu :" Da ljudi znaju kolika je vrijednost posjete Husejnovog mezara , umrli bi od zanosa i duse bi im se cijepale iz zelje da ga posjete..Ko ga posjeti i tavaf ucini , Allah ce mu upisati hiljadu primljenih hadzeva i umri. Upisat ce mu nagradu hiljadu sehida Bedra, nagradu hiljadu postaca ."

Sve su to fantazije u koje vjeruju a Kur'an i sunnet pa skoro da odbacuju ...pa kako onda, te ljude mozemo zvati muslimanima..? :(

to sve sto si ti naveo nisu zvanicni stavovi dzaferijskog mesheba isto kao sto i stavovi vehabija nisu zvanicni stavovi ehli sunnet vel dzemat. Budala ima svugdje a najgore su one coporativno organizirane.

ISLAM
05.05.2007., 16:21
dobro halveti . vidim braniš šije.. .de posjeti ovu stranicu pa sam vidi ko su oni. neću ti ja ništa nametati.. Uglavnom pošto ONI IMAJU SVOJU IZMIŠLJENU KNJIGU HADISA (USUL KAFI) A ODBACUJU BUHARIJU POGLEDAJMO ŠTA PIŠE U TOJ KNJIZI

http://www.allaahuakbar.net/shiites/is_shia_kafir.htm

Halveti
05.05.2007., 16:45
dobro halveti . vidim braniš šije.. .de posjeti ovu stranicu pa sam vidi ko su oni. neću ti ja ništa nametati.. Uglavnom pošto ONI IMAJU SVOJU IZMIŠLJENU KNJIGU HADISA (USUL KAFI) A ODBACUJU BUHARIJU POGLEDAJMO ŠTA PIŠE U TOJ KNJIZI

http://www.allaahuakbar.net/shiites/is_shia_kafir.htm

Ne hvala. Ne cita mi se o sijama sa vehabijskih stranica.
A tebi bi preporucio knjigu Sia u Islamu od Imama Tabatabai-ja. Pa procitaj sta oni imaju reci o sebi.

forget-me-not
05.05.2007., 19:07
Selam forget-me-not...

To nije tacno sto kazes, netko te prevario. Bio sam u Iranu i vidio sto su siiti. Ovo gore necu komentirati, Halveti je i na to odgovorio u posljednjem upisu.

Suma summarum - siitima njihovo, meni moje. Oni su moja braca u Islamu, jadno je proglasavati Imama Dzafera nevjernikom. To moze samo budala.

forget-me-not
05.05.2007., 19:17
znaci kjafir je ipak uvreda:eek: a kazu muslimani da je to samo neutralna oznaka:rofl:

Krivo shvatas.

Ako kazes nemuslimanu, onda nije uveda. Jer on sam to potvrdjuje i s tim se slaze, javno nijecuci Allaha. U tom slucaju je neutralna oznaka.

Ali covjeka koji je u Islamu nazvati kjafirom (a da on to sam nije svjedocio bilo rijecima ili postupcima) znaci sebi uzeti pravo ocjenjivanja kvaliteta necije nutrine, dakle pravo koje pripada samo Allahu. U tom slucaju je uvreda. Allaha, prije svega.

Veritaserum
05.05.2007., 21:29
Krivo shvatas.

Ako kazes nemuslimanu, onda nije uveda. Jer on sam to potvrdjuje i s tim se slaze, javno nijecuci Allaha. U tom slucaju je neutralna oznaka.

Ali covjeka koji je u Islamu nazvati kjafirom (a da on to sam nije svjedocio bilo rijecima ili postupcima) znaci sebi uzeti pravo ocjenjivanja kvaliteta necije nutrine, dakle pravo koje pripada samo Allahu. U tom slucaju je uvreda. Allaha, prije svega.

znao sam da ce biti takav odgovor isti trenutak kad sam poslo prosli post serveru:)

kam
05.05.2007., 23:04

Uredu, a sta je potrebno da bi covjek bio u Islamu!?

Da li je negiranje Kur'ana i sumnjanje u njegovu autenticnost kufr?

I na osnovu cega tvrdis da sam u krivu kad kazem za sije da su zalutali...al molim dokaz iz Kur'ana i sunneta...

Veritaserum
05.05.2007., 23:12

I na osnovu cega tvrdis da sam u krivu kad kazem za sije da su zalutali...al molim dokaz iz Kur'ana i sunneta...

u krivu si jer se njihove fantazije ne poklapaju s tvojim:)

albin_bin
06.05.2007., 06:56
u krivu si jer se njihove fantazije ne poklapaju s tvojim:)

Danas sam vam vjeru vasu usavrsio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera..." (Kur’an, V/3)
Ukoliko razumijemo ovaj ajet koji je posljednji objavljen u Kur’anu, tada sa sigurnoscu mozemo reci da je unosenje neceg novog u vjeru ocita zabluda, pa makar to radili i sa iskrenim nijjetom, jer takav postupak oznacava skrnavljenje vjere i laz na Allaha, subhanehu ve te’ala. Cineci novotarije koje su jasna zabluda i veliko zlo iskazuje se uvjerenje da vjera nije upotpunjena.

evo ti malo literature o sijama pa da vidis sta im je ostalo od islama...

http://islamika.net/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=46

a uporedi is ufijsko vjerovanje pa ces vidjeti sta je i njima ostalo od islama

http://islamika.net/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=46
http://islamika.net/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=46
http://islamika.net/index.php?option=com_content&task=view&id=60&Itemid=46

albin_bin
06.05.2007., 06:59
Preporod br. 9/851 1 maj 2007 god. str.13

Na pitanja odgovara:Dr.Enes Ljevaković, Fetva-i emin Pitanje:Koliko je u skladu sa šerijatom derviški zikr uz preglasno izgovaranje nekih riječi, ljuljanje hroptanje,huktanje,probadanje bodežima,šilima,hodanje po vatri,gutanje žileta,zmija.Da li je to grijeh i postupak siuprotan šerijatu?

Odgovor:Uzvišeni u Kur`anu kaže:Reci; "Zovite: ’Allah’ ili zovite: ’Milostivi’, a kako god Ga budete zvali, Njegova su imena najljepša. Ne izgovaraj na sav glas Kur’an kad molitvu obavljaš, a i ne prigušuj ga; traži sredinu između toga" (Noćno putovanje, 110)Ovo pravilo o sredini između preglasnog i pretihog učenja Kur´ana koje spominje u ovom ajetu, može se primijeniti ili na učenje zikra, ako je upitanju normalni uobičajeni zikr utemeljen u šerijatu. Popratni običaji koji se navode u pitanju nemaju ničega zajedničkog sa propisanim zikrom, već predstavljaju šarlatanstvo i magiju(probadanje bodežima, šilima,hodanje po vatri gutanje žileta i sl.), ili postupke koji se mogu okarakterisati kao beskorisne novotarije (ljuljanje, huktanje i sl.), a koji u krajnjem slučaju kompromitiraju čestite derviše i izvorni smisao zikra , a time i islam u cjelini. Budući da su u pitanju radnje i djela koje su u suprotnosti sa šerijatskim propisima i koja se mogu okvalificirati kao grijeh, ne bi trebalo dozvoliti njihovo izvođenje u islamskim ustanovama, posebno ne u džamijama i tekijama.

I spominji Gospodara svoga ujutro i naveče u sebi, ponizno i sa strahopoštovanjem i ne podižući jako glas, i ne budi nemaran, - (Bedemi, 205)

... Allah neće izmijeniti jedan narod dok on sam sebe ne izmijeni. A kad Allah hoće da jedan narod kazni, niko to ne može spriječiti; osim Njega nema mu zaštitinika. (Grom, 11)

On daruje znanje onome kome On hoće, a onaj kome je znanje darovano – darovan je blagom neizmjernim. A shvatiti mogu samo oni koji su razumom obdareni. (Krava, 269)

sunijsko vjerovanje

http://islamika.net/index.php?option=com_content&task=view&id=56&Itemid=46

http://islamika.net/index.php?option=com_content&task=view&id=193&Itemid=46

Abdullah
06.05.2007., 08:11
AKO OVO ZNAČI VEHABIZAM , ONDA SAM I JA VEHABIJA!

http://www.umsa.org/modules.php?name=News&op=NEArticle&sid=29

Forget-me-nt citaj i ovo...

Ne znam koji to mezheb ima vjerovanje da je Allah svuda oko nas. :rofl: Pa to ni krscani ne vjeruju mesicini. :zubo:

forget-me-not
06.05.2007., 09:53
AKO OVO ZNAČI VEHABIZAM , ONDA SAM I JA VEHABIJA!

http://www.umsa.org/modules.php?name=News&op=NEArticle&sid=29

Forget-me-nt citaj i ovo...

Ne znam koji to mezheb ima vjerovanje da je Allah svuda oko nas. :rofl: Pa to ni krscani ne vjeruju mesicini. :zubo:

Brate Abdullah, ja nisam spominjao vehabije, ne zelim i u tu polemiku sada ovdje ulaziti.

Okani se pitanja koje si naveo u drugom dijelu, nece te odvesti na dobro jer grijesis u polazistu. Zapamti da Allah dz.s.:

Ima i vječno postoji.

Od uvijek. Postoji bez početka i vječno u prošlosti.

Za uvijek, to jeste, postoji beskrajno i vječno u budućnost.

Jedan. Nema sudruga niti Mu je netko sličan.

Nije ničemu ni u kom pogledu sličan.

Postoji sam po Sebi to jeste, On nikoga i ništa ne treba za Svoje postojanje.

Ni jedno stvorenje nema ni ovakve atribute niti ima ikakav odnos sa njima.

Nemoj da pravis istu kao gresku kao Ibn Tejmijja. Allah se ne moze locirati niti u prostoru, niti u vremenu, on je savrsenstvo i njegovo postojanje nije opisivo nama poznatim pojmovima. O definiciji pojma pojam i uopce o odnosu uma i pojma pogledaj u tekiji, pisali smo Kahtani, dervis i ja o tome.

forget-me-not
06.05.2007., 10:22

Tvrdim da si u krivu iz prostog razloga sto ne stoji to sto im pripisujes.

Posteno (sebi, drugim je to neinteresantno) reci da li si procitao siitski akaid?

Sumnjam da bi ti mogao, kad bi sada otvorili polemiku, odbraniti ma i jedan jedini svoj stav o siitima.

Uzmi malo procitaj o Imamu Dzaferu. Procitaj odnos Ebu Hanife prema njemu. Mezheb Ebu Hanife i Imama Dzafera su dosta slicni. Ebu Hanife je bio njegov ucenik i rekao je da bi propao da nije proveo dvije godine s njim.

Imam Dzaferi Sadik je odgojio više od 4000 učenika upoznavši ih na taj način sa temeljima i principima vjere. Ebu Hanifa je jedan od ljudi koji su imali najuzu naučnu i prijateljsku vezu sa Imamom Sadikom. Nikako se ne moze reci da je Ebu Hanifa slijedio Dzaferi Sadika, ali su razlike bile samo u ograncima, nikako u principa vjere.

Ebu Hanifa je prizanavao Hz Alijin Imamet, a Imam Dzaferi Sadik je bio "svjetiljka Ehli Bejta".

Tko si ti, koje su tvoje reference da govoris protiv tog velikana kojeg milioni muslimana spominju svaki dan? Napisi koje su tvoje reference, zasto bi te mi slusali? Ja cu ti ovdje donijeti bezbroj tekstova o Imamu Dzaferi Sadiku. Postovali su ga svi, i siiti i suniti.

Pogledaj tko je Hz Pir Abdul Kadir Gejlani. Ibn Tejmijja je napisao clanke i clanke o Hz Abdul Kadiru, divio mu se cijeli svoj zivot. A Hz Pir je u svojoj silsili imao Imama Dzaferi Sadika.

Itd, itd, ne da mi se nabrajati dalje. Ne shvatam svrhu objasnjavati se o ovome.

albin_bin
06.05.2007., 11:00
Tvrdim da si u krivu iz prostog razloga sto ne stoji to sto im pripisujes.

Posteno (sebi, drugim je to neinteresantno) reci da li si procitao siitski akaid?

Sumnjam da bi ti mogao, kad bi sada otvorili polemiku, odbraniti ma i jedan jedini svoj stav o siitima.

Uzmi malo procitaj o Imamu Dzaferu. Procitaj odnos Ebu Hanife prema njemu. Mezheb Ebu Hanife i Imama Dzafera su dosta slicni. Ebu Hanife je bio njegov ucenik i rekao je da bi propao da nije proveo dvije godine s njim.

Imam Dzaferi Sadik je odgojio više od 4000 učenika upoznavši ih na taj način sa temeljima i principima vjere. Ebu Hanifa je jedan od ljudi koji su imali najuzu naučnu i prijateljsku vezu sa Imamom Sadikom. Nikako se ne moze reci da je Ebu Hanifa slijedio Dzaferi Sadika, ali su razlike bile samo u ograncima, nikako u principa vjere.

Ebu Hanifa je prizanavao Hz Alijin Imamet, a Imam Dzaferi Sadik je bio "svjetiljka Ehli Bejta".

Tko si ti, koje su tvoje reference da govoris protiv tog velikana kojeg milioni muslimana spominju svaki dan? Napisi koje su tvoje reference, zasto bi te mi slusali? Ja cu ti ovdje donijeti bezbroj tekstova o Imamu Dzaferi Sadiku. Postovali su ga svi, i siiti i suniti.

Pogledaj tko je Hz Pir Abdul Kadir Gejlani. Ibn Tejmijja je napisao clanke i clanke o Hz Abdul Kadiru, divio mu se cijeli svoj zivot. A Hz Pir je u svojoj silsili imao Imama Dzaferi Sadika.

Itd, itd, ne da mi se nabrajati dalje. Ne shvatam svrhu objasnjavati se o ovome.

Onaj ko sumnja u nevjerstvo ovih nakon što spozzna i prouči njihov govor, i nakon što spozna vjeru islam i on postaje kafir kao što postaje kafirom onaj ko sumnja u nevjerstvo kršćana i židova.“
(Šejhul-islam Ibn Tejmijje, Fetava, 2/367)
Također je rekao šejhul-islam Ibn Tejmijje: „Ne moguće je pojmiti da bi neko iznio pohvalu na ove, osim kafira bezbožnika ili zalutalog džahila.“
(Šejhul-islam Ibn Tejmijje, Fetava, 2/367)

albin_bin
06.05.2007., 11:01
niko ne porice Džaferu to što je bio.
več šta su od njega napravile rafidije "božanstvo" a daleko je on od onoga što su mu pripisali.

forget-me-not
06.05.2007., 11:23
več šta su od njega napravile rafidije "božanstvo" a daleko je on od onoga što su mu pripisali.

Prije ce biti da ste vi od Ibn Tejmijje napravili bozanstvo. Zanima me samo hoce li ti on pomoci kada budes pitan za rijeci koje si ovdje napisao.

ISLAM
06.05.2007., 14:45
A tebi bi preporucio knjigu Sia u Islamu od Imama Tabatabai-ja. Pa procitaj sta oni imaju reci o sebi.

nije nikakva "vehabijska stranica" nego su urednici braća sa zapada. A pošto si licemjerno odbio znajući da nećeš imati argumenata ja cu na forum staviti samo mali dio !"

1. "Bad'ah" ALLAH tells a lie. (Asool Kaafi, Vol. No.1, Page No. 148. A Shia doctrine.)

3. There are seventeen thousand Ayah in real Qur'an. (Al Shafi, Vol. No. 2, Page No. 616) << ovaj kuran sto mi imamo je lažan ,mehdi dolazi sa pravim ( KUFR ČISTI )

9. Hazrat Abu Bakr (r.a) could not recite Kalma at the time of his death. (Israr-e-Muhammad, Page No. 211)

11. Ali is God. (Jila-ul-Ayoun, Vol. No. 2, Page No. 66)
29. Abu Bakr and Umar were more tyrant than Shaitan. (Haq-ul-Yaqeen, Page No. 509)
25. Ayesha was an infidel women. (Hayat-ul-Quloob, Vol. No. 2, Page No. 726)

19. It is infidelity (Kufr) to doubt about the infidelity (Kufr) of Hazrat Umar. (Jila-ul-Ayoun, Page No. 63)

PODATCI UZETI IZ NJIHOVE "VJERODOSTOJNE" ZBIRKE HADISA " USUL KAFI"... IMATE PODATKE GDJE SE TACNO NALAZI!

NAPOMENA: USLUL KAFI JE ŠIJAMA KAO NAMA BUHARIJA; ODMAH POSLIJE KUR'ANA NAJVJERODOSTOJNIJA KNJIGA !

JA MISLIM DA ĆE OVO BITI DOSTA .... ;)

Ja prvi tekvfirim onog ko vjeruje u ovo gore ! .. A većina šija vjeruje usul kafi , osim malog broja

ISLAM
06.05.2007., 14:55
"usul kafi "........ ili bolje reći "usul kafir"

24. Those who deny the first of Hazrat Ali Caliphate are infidels. (Anwaar-e-Naumania, Vol. No. 3, Page No. 264)

30. Imam Mehdi will punish Ayesha with strips. (Hayat-ul-Quloob, Vol. No. 2, Page No. 901)

37. Fourteen Imams of Shia's (infallible), the masters of this Universe are desecration of all Prophets and Angels. (Jila-ul-Ayoun, Vol. 2, Page No. 29)

44. Abu Bakr, Umar, Usman and Muawiyah are like idols, they are worst of all the creatures of God. (Haq-ul-Yaqeen, Page No. 519)

49. When God becomes happy, He talks in Persian, when He becomes annoyed, talks in Arabic. (Tareekh-ul-Islam, Page No. 163)

2. All Imams are equal in rank and status to Prophet Muhammad (s.a.w.s). (Asool Kaafi, Vol. No. 1, Page No. 270)

7. We are the eyes of the God in his creature and the final authority in all human beings. (Asool Kaafi, Vol. No. 1, Page No. 145)

14. Shaitan was the first to sworn the oath of allegiance from Abu Bakr in the mosque. (Israr-e-Muhammad, Page No. 30)

16. Imams are God. (Jila-ul-Ayoun, Vol. No. 2, Page No. 85)

Bosniac
06.05.2007., 15:30
"usul kafi "........ ili bolje reći "usul kafir"

24. Those who deny the first of Hazrat Ali Caliphate are infidels. (Anwaar-e-Naumania, Vol. No. 3, Page No. 264)

30. Imam Mehdi will punish Ayesha with strips. (Hayat-ul-Quloob, Vol. No. 2, Page No. 901)

37. Fourteen Imams of Shia's (infallible), the masters of this Universe are desecration of all Prophets and Angels. (Jila-ul-Ayoun, Vol. 2, Page No. 29)

44. Abu Bakr, Umar, Usman and Muawiyah are like idols, they are worst of all the creatures of God. (Haq-ul-Yaqeen, Page No. 519)

49. When God becomes happy, He talks in Persian, when He becomes annoyed, talks in Arabic. (Tareekh-ul-Islam, Page No. 163)

2. All Imams are equal in rank and status to Prophet Muhammad (s.a.w.s). (Asool Kaafi, Vol. No. 1, Page No. 270)

7. We are the eyes of the God in his creature and the final authority in all human beings. (Asool Kaafi, Vol. No. 1, Page No. 145)

14. Shaitan was the first to sworn the oath of allegiance from Abu Bakr in the mosque. (Israr-e-Muhammad, Page No. 30)

16. Imams are God. (Jila-ul-Ayoun, Vol. No. 2, Page No. 85)

Selam
Bez zamjerke,ISLAM,htio bih ti reči o tvom nicku:ime je markantno i zvučno i,zna se,da je Islam ime naše vjere,i ne bi moglo biti ime nekog forumskog nicka.Dešava se da neki primitivci i debilci upučuje klevete i uvrede na tvoj račun-na tvoj nick,i to formalno i na vjeru Islam.Oni napadaju svakodnevno i na tebe,i na mene i na svakoga.
Da ne bi bilo tog poopčavanja i zamjena,mislim da bi bilo dobro
da zamjeniš svoj naziv-nick nekim drugim pogodnim nickom.
Selam.

Halveti
06.05.2007., 16:39
nije nikakva "vehabijska stranica" nego su urednici braća sa zapada. A pošto si licemjerno odbio znajući da nećeš imati argumenata ja cu na forum staviti samo mali dio !"

1. "Bad'ah" ALLAH tells a lie. (Asool Kaafi, Vol. No.1, Page No. 148. A Shia doctrine.)

3. There are seventeen thousand Ayah in real Qur'an. (Al Shafi, Vol. No. 2, Page No. 616) << ovaj kuran sto mi imamo je lažan ,mehdi dolazi sa pravim ( KUFR ČISTI )

9. Hazrat Abu Bakr (r.a) could not recite Kalma at the time of his death. (Israr-e-Muhammad, Page No. 211)

11. Ali is God. (Jila-ul-Ayoun, Vol. No. 2, Page No. 66)
29. Abu Bakr and Umar were more tyrant than Shaitan. (Haq-ul-Yaqeen, Page No. 509)
25. Ayesha was an infidel women. (Hayat-ul-Quloob, Vol. No. 2, Page No. 726)

19. It is infidelity (Kufr) to doubt about the infidelity (Kufr) of Hazrat Umar. (Jila-ul-Ayoun, Page No. 63)

PODATCI UZETI IZ NJIHOVE "VJERODOSTOJNE" ZBIRKE HADISA " USUL KAFI"... IMATE PODATKE GDJE SE TACNO NALAZI!

NAPOMENA: USLUL KAFI JE ŠIJAMA KAO NAMA BUHARIJA; ODMAH POSLIJE KUR'ANA NAJVJERODOSTOJNIJA KNJIGA !

JA MISLIM DA ĆE OVO BITI DOSTA .... ;)

Ja prvi tekvfirim onog ko vjeruje u ovo gore ! .. A većina šija vjeruje usul kafi , osim malog broja

:rofl: :rofl: :rofl: "braca sa zapada"?!?! ....:zubo: :zubo:

E mamlaze gluplji si nego sto si dzahil. Kao sto rekoh. Uzmi knjigu Sia u Islamu u ruke i obrazuj se. A i Ilmihal ti nebi bio na odmet.

Derviš
06.05.2007., 16:52

E mamlaze gluplji si nego sto si dzahil. Kao sto rekoh. Uzmi knjigu Sia u Islamu u ruke i obrazuj se. A i Ilmihal ti nebi bio na odmet.

Čekaj, mi to onda dođemo ko braća sa istoka, pa i nije tako loša podjela:D

Halveti
06.05.2007., 17:00
Čekaj, mi to onda dođemo ko braća sa istoka, pa i nije tako loša podjela:D

Ma pusti ga vidis da ga vile nosaju :zubo:

Derviš
06.05.2007., 17:04
Ma pusti ga vidis da ga vile nosaju :zubo:

:rofl:

Derviš
06.05.2007., 17:09
Nije ni čudo da se zovu braća sa zapada obzirom da je porijeklo abdul Wehabovog učenja sa zapada. Vratila se ptica svome jatu.

Halveti
06.05.2007., 18:39
Nije ni čudo da se zovu braća sa zapada obzirom da je porijeklo abdul Wehabovog učenja sa zapada. Vratila se ptica svome jatu.

a u ovom kontekstu moze i ona "ne pada jabuka daleko od stabla" :rofl: :zubo:

ISLAM
06.05.2007., 20:01
aaaaa vidi vidi ... licemjerstvo na nivou...

Prvo ako si ti TAJ MUSLIMAN onda moraš znati da je muslimanska čast sveta , a mene nazivaš "mamlazom". E vidi se ko je džahil ! ;). Nemaš to pravo i ja ti ne halalim, neka ti Allah s.v.a presudi na ovom..

Ono što je smiješno jest da ste izbjegli komentarisati ono što piše u "usul kafi-u" tako što ste mene napali.. Zašto ? :) ..

Nemate odgovora :) i Allah vas ponizio .. Možda si i upoznao istinu ali nećeš da priznaš da si u krivu-..

Zaista, teško oholim :)

ISLAM
06.05.2007., 20:06
halveti, koji si ti tarikat (rifaija ?, mevlevija, bedevija :D) i kojima si halvetima .. Bolje se što prije izvuci iz šejtanskih halova i vrati se onom što te poslanik uči... osim naravno ako ne daješ prednost šejhu nad poslanikom s.a.v.s

ISLAM
06.05.2007., 20:12

O vjernici, neka se muškarci jedni rugima ne rugaju, možda su oni bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su one bolje od njih. I ne kudite jedni druge i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O, kako je ružno da se vjernici spominju podrugljivim nadimcima! A oni koji se ne pokaju - sami sebi čine nepravdu.O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, neka sumnjičenja su, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga - a vama je to odvratno - zato se bojte Allaha, Allah, zaista, prima pokajanje i samilostan je. (49:11-12) ;)

forget-me-not
06.05.2007., 20:38
aaaaa vidi vidi ... licemjerstvo na nivou...

Prvo ako si ti TAJ MUSLIMAN onda moraš znati da je muslimanska čast sveta , a mene nazivaš "mamlazom". E vidi se ko je džahil ! ;). Nemaš to pravo i ja ti ne halalim, neka ti Allah s.v.a presudi na ovom..

Ono što je smiješno jest da ste izbjegli komentarisati ono što piše u "usul kafi-u" tako što ste mene napali.. Zašto ? :) ..

Nemate odgovora :) i Allah vas ponizio .. Možda si i upoznao istinu ali nećeš da priznaš da si u krivu-..

Zaista, teško oholim :)

Nije te dzaba nazvo. Pa nemas casti. Da imas ne bi druge iz vjere izgonio i propagirao raskol.

A to ti je i odgovor zasto te nitko ne komentira. Sikter ba vehbosu.

ISLAM
06.05.2007., 21:31
nekaže se "nazvo" već nazvao.
Ne komentiraju zato što nemogu .. NEĆU SE UJEDINITI OSIM NA SUNNETU RESULALLAHA s.a.v.s ;)

Ne izgonim ja iz vjere nego oni sami svojom akidom se izgone iz vjere.-...

Kaže poslanik s.a.v.s. da će oni koji budu vrijeđali i psovali ashabe biti sljedbenici dedždžala kada on dođe, sve do zadnjeg ....

A usul kafi ti ti je pun toga.....

KO IZVODI EBU BEKRA R.A I OMERA R.A IZ VJERE JA IZVODIM NJEGA !!!

forget-me-not
06.05.2007., 21:47
nekaže se "nazvo" već nazvao.
Ne komentiraju zato što nemogu .. NEĆU SE UJEDINITI OSIM NA SUNNETU RESULALLAHA s.a.v.s ;)

Ne izgonim ja iz vjere nego oni sami svojom akidom se izgone iz vjere.-...

Kaže poslanik s.a.v.s. da će oni koji budu vrijeđali i psovali ashabe biti sljedbenici dedždžala kada on dođe, sve do zadnjeg ....

A usul kafi ti ti je pun toga.....

KO IZVODI EBU BEKRA R.A I OMERA R.A IZ VJERE JA IZVODIM NJEGA !!!

I tebe nije stid napisati da siitski akaid izvodi Hz Omera i Ebu Bekra iz vjere?

Koji si ti lazov. Pa na ovom forumu pise bar 100 ljudi koji su procitali siitski akaid.

Koliko te placaju bijednice za poturanje tih laznih tekstova?

ISLAM
06.05.2007., 22:04
pa jesi ti normalan ikako ???
ima stvarno svakavih gremlina ovdje

Vidiš da imaju fusnote gdje se tačno nalazi u usul kafiju ..

Nemoj biti toliko jadan , , uzmi sam pa pročitaj . Najviše sufija brani šije , prvo neznaju šta propagiraju a drugo zbog sličnosti ih vole....

Nemoj BITI PRISTRASAN

VIDIŠ DA IMAJU FUSNOTE ! IZVOLI PA PROVJERI AKO NEVJERUJEŠ !

ISLAM
07.05.2007., 10:05
Ja Allah ; forget-me-not de vidi ovo

Sahabah (r.a) became infidel by denying the divine right (Wilayat) of Hazrat Ali. First three caliph and other Sahabas became infidel by denying the divine right of (Wilayat) of Hazrat Ali. (Asool Kaafi, Page No. 420)

Samo glup i pristrasan čovjek može nakon ovog biti ravnodušan !

SKINI SEBI "USUL KAFI" SA NETA; NA STRANI 420 ĆEŠ NAĆI OVE RIJEČI

Halveti
07.05.2007., 11:21
halveti, koji si ti tarikat (rifaija ?, mevlevija, bedevija :D) i kojima si halvetima .. Bolje se što prije izvuci iz šejtanskih halova i vrati se onom što te poslanik uči... osim naravno ako ne daješ prednost šejhu nad poslanikom s.a.v.s

sigurno umires od zelje da saznas kojega sam tarikata :rofl: :rofl: hahaha....

a ja u svemu dajem prednost pametnom nad glupim znaci da ti kod mene imas crveni karton.. nego jesi li nabavio knjigu koju sam ti preporucio da procitas ili ti je dovoljno znat sta su napisali vehabije pardon.. "braca sa zapada"..? :zubo:

ISLAM
07.05.2007., 11:54
uzmeš usul kafi pa se uvjeriš.... ovaj moram ti prevesti na sufijski

hu hu hu lilaa hahah klimnes glavom hu he he hu e.....

Jesi gledao film > Znam šta si radio u tekiji prošlog ljeta ? :D
ili onaj > Sam u Tekiji ? :D :D :D drugi dio

Halveti
07.05.2007., 15:46
uzmeš usul kafi pa se uvjeriš.... ovaj moram ti prevesti na sufijski

hu hu hu lilaa hahah klimnes glavom hu he he hu e.....

Jesi gledao film > Znam šta si radio u tekiji prošlog ljeta ? :D
ili onaj > Sam u Tekiji ? :D :D :D drugi dio

poznati vrhunski vehabijski humor...

ISLAM
07.05.2007., 17:45
i ja isto kažem da nema smisla nastaviti ovo :D

Abdullah
09.05.2007., 00:16

Isto i on tebi moze da odgovori da ne cita i ne slusa nista o sijjama sa sufijskih i isto rafidijskih-sijjskih stranica.

I kad o nekome hoces nesto da saznas, ne slusas onoga o kome hoces nesto da znas, vec one oko njega koji ga poznaju i sta kazu oni o njemu.

Naravno, ako bi tako gledao, onda da slusas hinduse oni ce sve o svome nevjerovanju dobro da pricaju.

Sijje, kako kaze imam Buhari - od njih je zabranjeno da se uzima meso cak, da se udaje i zeni za njih, itd., ali postoji jedna npr. skupina kao sto su Zejdije koje su muslimani i najblizi su muslimanima ( nama ali ne i vama sufijama ekstremnim ;) ). Ostalo je sve u svemu u zabludi i sa iskrivljenim vjerovanjem bas kao i tvoje vjerovanje, izmisljenog halvetijskog tarikata kojeg nigdje nema u islamu u serijatskim tekstovima.

Pa pogledaj dalje sta je rekao Ibn Hazm, r.h., o sijjama, itd. Mislim ne treba spominjati islamske ucenjake niti jednog mezheba jer kakve koristi kad ti i tebi slicni ovdje nijednog od tih ucenjaka ne prihvatate, osim one koji su vaseg pravca i iskrivljenog vjerovanja, njih uzimate i to slijepo.

Halveti
09.05.2007., 00:20
Isto i on tebi moze da odgovori da ne cita i ne slusa nista o sijjama sa sufijskih i isto rafidijskih-sijjskih stranica.

I kad o nekome hoces nesto da saznas, ne slusas onoga o kome hoces nesto da znas, vec one oko njega koji ga poznaju i sta kazu oni o njemu.

Naravno, ako bi tako gledao, onda da slusas hinduse oni ce sve o svome nevjerovanju dobro da pricaju.

Sijje, kako kaze imam Buhari - od njih je zabranjeno da se uzima meso cak, da se udaje i zeni za njih, itd., ali postoji jedna npr. skupina kao sto su Zejdije koje su muslimani i najblizi su muslimanima ( nama ali ne i vama sufijama ekstremnim ;) ). Ostalo je sve u svemu u zabludi i sa iskrivljenim vjerovanjem bas kao i tvoje vjerovanje, izmisljenog halvetijskog tarikata kojeg nigdje nema u islamu u serijatskim tekstovima.

Pa pogledaj dalje sta je rekao Ibn Hazm, r.h., o sijjama, itd. Mislim ne treba spominjati islamske ucenjake niti jednog mezheba jer kakve koristi kad ti i tebi slicni ovdje nijednog od tih ucenjaka ne prihvatate, osim one koji su vaseg pravca i iskrivljenog vjerovanja, njih uzimate i to slijepo.

Daj mi ti dokaz za to sto govoris al prihvacam samo dokaze iz Kur'ana i Sunneta
Do tada odskakutaj ukrivo...

Abdullah
09.05.2007., 00:24
Brate Abdullah, ja nisam spominjao vehabije, ne zelim i u tu polemiku sada ovdje ulaziti.

Okani se pitanja koje si naveo u drugom dijelu, nece te odvesti na dobro jer grijesis u polazistu. Zapamti da Allah dz.s.:

Ima i vječno postoji.

Od uvijek. Postoji bez početka i vječno u prošlosti.

Za uvijek, to jeste, postoji beskrajno i vječno u budućnost.

Jedan. Nema sudruga niti Mu je netko sličan.

Nije ničemu ni u kom pogledu sličan.

Postoji sam po Sebi to jeste, On nikoga i ništa ne treba za Svoje postojanje.

Ni jedno stvorenje nema ni ovakve atribute niti ima ikakav odnos sa njima.

Nemoj da pravis istu kao gresku kao Ibn Tejmijja. Allah se ne moze locirati niti u prostoru, niti u vremenu, on je savrsenstvo i njegovo postojanje nije opisivo nama poznatim pojmovima. O definiciji pojma pojam i uopce o odnosu uma i pojma pogledaj u tekiji, pisali smo Kahtani, dervis i ja o tome.

Iznad sto si naveo je istina i mi se u tome slazemo, ali ne spominj ovdje Ibn Tejmijju, r.h., kad dobro znas ( a haman ne znas ) da su prve generacije, ashabi, r.a., vjerovali da se Allah uzvisio iznad Arsa i da se nalazi iznad Svoga Prijestolja, sad kako se nalazi kako se spusta, kako i kako, to su pitanja kako kaze imam Malik, r.h.. novotarija jer ne znamo kako Allah izgleda tako isto ne znamo ni ostalo sto se pita u vezi toga, a vjerujemo ono sto nam je On objavio u Kur'anu i preko Svoga posljednjeg Vjerovjesnika Muhammeda, s.a.w.s., da se uzvisio iznad Arsa! To je vjerovanje ashaba, tabi'ina, tabi tabi'ina, imama sva cetiri mezheba i ostalih poznatih islamskih ucenjaka, dakle to je ispravno vjerovanje.

Svako ko tvrdi da je Allah sa Svojim uzvisenim Za'atom ( Bicem ) svuda oko nas je u zabludi sa time i takav ne poznaje sustinu akaida u islamu. Ostupio je od onoga na cemu su bili prve generacije ovog ummeta i imami istog - ummeta. Ostupio je od ispravnog razumjevanja i vjerovanja i sa takvim ako ne prihvata jasne dokaze iz Kur'ana i mufessire cisto jasnih kur'anskih ajeta koje su protumacili i jasne hadise vjerodostojne, a na prvom mjestu Muslimove, r.h., sa takvim nema potrebe da se raspravlja. Zato je naivno i da kazem poglupo ovdje spominjati Ibn Tejmijju, r.h., koji je bio na onome na cemu su bile i prve generacije po pitanju uzvisenja Allaha, dz.s., iznad Arsa Svoga prijestolja. A napada se Ibn Tejmijje, r.h., samo zato sto su u 6 i 7 stoljecu najvise doslo do 'meteza' kad su nastale i neke sekte i prosirilo se pogrijesno vjerovanje kod nekih muslimana, pa je nakon toga dosao Ibn Tejmijje i samo obnovio ono sto je bilo prije, pa sad ga neki napadaju za to i govore da je na tome bio samo Ibn Tejmijje. To je neistina.

Abdullah
09.05.2007., 00:29
Daj mi ti dokaz za to sto govoris al prihvacam samo dokaze iz Kur'ana i Sunneta
Do tada odskakutaj ukrivo...

Jasan dokaz:

Pricao sam sa masom sijja koji mi u oci psuju ashabe, radijallahu anhum. To je nevjerstvo, valjda znas.

Pricao sam sa njima koji mi u oci kazu da ne prihvataju hadise od imama Buharije, a to je drugi izvor islama nakon Kur'ana po KONZENSUSU islamskih ucenjaka, a to znaci da poricu mutevatir hadise, a islamska ulema je slozna da ko porekne mutevatir hadise i nakon objasnjenja, da je takav nevjernik. Mutevatir - nadam se da znas sta je to, kaze se isto i upotrijebljava se isto i za kur'anske ajete tj., Kur'an, da su mutevatir dakle nema sumnje u njihovu istinitost, pa tako imaju i hadisi u koje nema sumnje nikako, i oni se zovu mutevatir. Te hadise vecina sijja poricu osim Zejdija njihove sekte.

Pricao sam sa njima koji mi u oci kazu da je Aisa, r.a., nemoralna, a to je nevjerstvo i velika potvora na majku pravovjernih, Aisu, r.a., iako oni to nece priznati gotovo nikad, ali meni jesu jer sam ih iskusao i isprovocirao;

pricao sam sa njima koji mi u oci kazu da obilazak oko mezarja i tavafljenje oko istih je njihovo vjerovanje, a to je cisti kufr bez imalo sumnje, jer smatranje takva mjesta svetim i korisnim i korist ocekivati od mrtvih je nista drugo do veci sirk i kufr nego stanovnika Mekke prije islama;

Itd.

Za ostalo, obrati se islamskoj ulemi i ceteri mezheba u islamu, dakle islamskoj ulemi i oni ce ti na osnovu Kur'ana i Sunneta jasno da dokazu ko su sijje.

Medjutim, opet ponavljam, ne stavljam ih sve u kos, jer ima i muslimana kod sijja fini, medjutim vecina - to su sekta. Bilo ti to drago ili ne to je tako.

Abdullah
09.05.2007., 00:31

Bas tako, ovdje niko ne govori o imamu Dzaferu vec o onima koji se pripisuju njemu kao npr. krscani danasnji koji obozavaju Isa,a.s., i njemu se pripisuju.

Abdullah
09.05.2007., 00:33

Kao prvo, trebao bi znati da u islamu nije dozvoljeno vrijedjanje i to je haram ( grijeh ), a kao drugo, ti i mozes preporucivati knjige sijjske o sijama nama i ovome kome si se obratio a zasto i ne kad si ih se dohvatio prvo tj., prve su ti one i bile ili blizu prvih kad si poceo o islamu da ucis tako da si zalutao po tom pitanju odnosno da si pogrijesno shvatio, razumio i poprimio te iskrivljenosti.

Krenimo vise s dokazima da govorimo.

Abdullah
09.05.2007., 00:35

A ti lupas kao maksim po diviziji, prvo se obrazuj ko je Abdulwehhab, a ko je Muhammed sin Abdulwehhaba. Istina je to sto si rekao - jer Abdulwehhab je na kraju zalutao i otrgao se od istinskog vjerovanja, a u vecini se s vama slagao, dakle to je doslo sa Zapada i pogotovo od Z.... zna se koga... zato je i ispravno to sto si rekao, a ucenje njegova sina Muhammeda nema nista sa time.

albin_bin
09.05.2007., 06:37
bez dokaza i argumenata .
prvo procitaj pa onda komentarisi.

http://islamika.net/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=132

Vojnik Gorčin
10.05.2007., 10:48
zna li ko za hadis o šejtanu koji ce doći iz Nedžda?

kada govorimo o pravcima u i oko islama, malo mi je nevjerovatno da "pravi" islam čini sekta koja je pobila desetine hiljada drugih muslimana i kojim je današnja praksa kvalitetno razjedinjavanje muslimana.

takvim pedigreom se ne mogu pohvalititi ni šije a ni sufije.
Za šije ne znam baš ali sufije su uvijek bili najbolji pomagači u zajednici.
Ajvaz dedo napravi vodovod, gazi Husrev beg uvakufi medresu, biblioteku, napravi dvije džamije itd itd, Čaušević je radio na stalnom opismenjavanju, Hadžibajrić je mnogim bošnjacima svojim Ilmihalom omogućio da učine prve korake u Islam...
a šta ovi drugi rade osim što se tuku po džamijama?

3Xtreme
10.05.2007., 10:54
molim te reci koliko sufija danas je mudzahid u iraku koji hoce da istjera amere sa islamske zemlje ? Šta je sa palestinom i dalje ?

Vi baš radite svojom pasivnošću sve za zajednicu,, zabij se u tekiju, pij čaj i Allah će sve dati

Čaušević,Ajvaz dedo, Gazi husrev beg..... oni bili sufije ,, jao oo nemoj se provaljivati.. Vama svako ko se svidi odmah sufija ..hahahaha

Potvorite jednog Gejlanija, Ibn Tejmiju ( na stranici znaci.com sufije govore da je kaderija) bla blA BLA

Nebi me čudilo da kažete za Ebu Bekra r.a da je sufija ...

Molim
10.05.2007., 12:25
molim te reci koliko sufija danas je mudzahid u iraku koji hoce da istjera amere sa islamske zemlje ? Šta je sa palestinom i dalje ?

Vi baš radite svojom pasivnošću sve za zajednicu,, zabij se u tekiju, pij čaj i Allah će sve dati

Čaušević,Ajvaz dedo, Gazi husrev beg..... oni bili sufije ,, jao oo nemoj se provaljivati.. Vama svako ko se svidi odmah sufija ..hahahaha

Potvorite jednog Gejlanija, Ibn Tejmiju ( na stranici znaci.com sufije govore da je kaderija) bla blA BLA

Nebi me čudilo da kažete za Ebu Bekra r.a da je sufija ...

:bljak:

Da ne ispada da samo povraćam, ovo što ovaj piše, osim što je laž, također je intektualna uvreda za iole razumna čovjeka. Niskost te argumentacija za malu djecu odlika je ovih upisa sa kojima zaista nema nikakva smisla ozbiljno se pozabaviti. Prolazniče, ovi tvoji puleni veze nemaju. Spamaju, vrijeđaju.lažu, nisu se ni upitali zašto im se nitko ne suprotstavlja. Nema argumenata protiv zatucane moronske propagande.

Molim
10.05.2007., 12:26
bez dokaza i argumenata .
prvo procitaj pa onda komentarisi.

http://islamika.net/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=132

A vidi ovoga:bonk: redikul živi.

Molim
10.05.2007., 12:39
A ti lupas kao maksim po diviziji, prvo se obrazuj ko je Abdulwehhab, a ko je Muhammed sin Abdulwehhaba. Istina je to sto si rekao - jer Abdulwehhab je na kraju zalutao i otrgao se od istinskog vjerovanja, a u vecini se s vama slagao, dakle to je doslo sa Zapada i pogotovo od Z.... zna se koga... zato je i ispravno to sto si rekao, a ucenje njegova sina Muhammeda nema nista sa time.

To reci ovima što pišu "braća sa zapada". Uostalom, nebitno je dokle god slijedite ibn Tejmiju.:flop: ( nisam ga čak ni uvrijedio pa očekujem da ni ti ne vrijeđaš Arrebija,Rumija...ako imaš imalo kulture dijaloga) Argumentacija za Tejmiju će možda uslijediti, ovisno o nivou rasprave .

sunasce
10.05.2007., 15:40
Svako ko tvrdi da je Allah sa Svojim uzvisenim Za'atom ( Bicem ) svuda oko nas je u zabludi sa time i takav ne poznaje sustinu akaida u islamu. Ostupio je od onoga na cemu su bili prve generacije ovog ummeta i imami istog - ummeta. Ostupio je od ispravnog razumjevanja i vjerovanja i sa takvim ako ne prihvata jasne dokaze iz Kur'ana i mufessire cisto jasnih kur'anskih ajeta koje su protumacili i jasne hadise vjerodostojne, a na prvom mjestu Muslimove, r.h., sa takvim nema potrebe da se raspravlja. Zato je naivno i da kazem poglupo ovdje spominjati Ibn Tejmijju, r.h., koji je bio na onome na cemu su bile i prve generacije po pitanju uzvisenja Allaha, dz.s., iznad Arsa Svoga prijestolja. A napada se Ibn Tejmijje, r.h., samo zato sto su u 6 i 7 stoljecu najvise doslo do 'meteza' kad su nastale i neke sekte i prosirilo se pogrijesno vjerovanje kod nekih muslimana, pa je nakon toga dosao Ibn Tejmijje i samo obnovio ono sto je bilo prije, pa sad ga neki napadaju za to i govore da je na tome bio samo Ibn Tejmijje. To je neistina.

:horor:
a sta cemo s onim: "pa gdje se god okrenes, pa tu je Allahovo lice" ili "blizi smo vam nego zila kucavica"... il jos da trazim?

a majko draga...
Procitaj svoj tekst jos jednom molim te... tolike kontadikcije nigdje ne vidjeh!!!
kaze ko misli da je Allah svuda oko nas... odstupio je od Kur`ana...

kam
10.05.2007., 16:36
a sta cemo s onim: "pa gdje se god okrenes, pa tu je Allahovo lice" ili "blizi smo vam nego zila kucavica"... il jos da trazim?

a majko draga...
Procitaj svoj tekst jos jednom molim te... tolike kontadikcije nigdje ne vidjeh!!!
kaze ko misli da je Allah svuda oko nas... odstupio je od Kur`ana...

joj sta cemo sa onim po sto puta...!!!

evo ukratko kad si navalila ...ajet je objavljen povodom promjene kible pa je Muhammedu s.a.w.s. naredeno u kojem smjeru da se okrene prilikom namaza...
"a gdje god se okrenes pa to je Allahova strana" tj. Allah vidi sve , kako ga god budete dozivali on to cuje......veceras cu navesti tefsir ovog ajeta..pa da se vise ne brines.

sunasce
10.05.2007., 17:12
Slusaj kam:
Ja nisam navalila nego vam obracam paznju. Al izgleda dzaba... pametnom i jednom da kazes - dosta mu je
drugo... nemas ti meni sta donosit tefsir... imam ga, znam citati... mogu ga naci na internetu, kupiti, bilo sta...

jesi li ti "kam" ili internetski tefsir... jedino sto znate je copy-pejstati sa vasih sajtova... a ukljucit momak i logiku, malo razmisliti... oooo neeeeeeeeee

3Xtreme
10.05.2007., 17:14
čiji ti tefsir imaš... ibn arebijov ?

I da radimo copy-paste ( a neradimo) ,,, opet se na isto svodi.. nemate odgovora i uporno branite sufizam a nemožete odbraniti jer istina se jasno razlikuje od zablude,,,

Islam je prije 48 sati napisao da u biografiji šejha mursefija ( sufijski igrač) piše da je proučio kur'an između akšama i jacije 360 000 puta i još nista odgovorili na te sufijske provale iz sufijskih knjiga jer nemožete i nećete nikad moći.
Samo što znate za uzavrat napisati ( krmak hrokće, mamlaz, bukvalist, plaćenik, lawerence od arabije, hemoroid ..... ) ili na drugi način odbijate dati odgovor..

Allahul mustean ,,, Allah je sa onim koji su na istini a ovo je jasna stvar već odavno. Samo ohole se puno njih i neće da kažu da su u krivu i da sufizam glupost nego uporno tvrde suprotno samo da bude po njihovom.. Svijesno odbijaju istinu..

Kad budete imali makar jedan odgovor na ona silna pitanja javite se ,, do tad pokrijete se dekom , priključite se na akumulator od kamiona, rumija u ruke i čitajte...

Tako je kod vas ,, više čitate rumija i arebija nego kur'an a još niko od vas ne kaže rek'o poslanik nego samo pričate šta je koji šejh rek'o.. kirameti ,,, gluposti

bio sam na sufijskom sijelu i haluci jednom; NIKAD VISE NECU

sunasce
10.05.2007., 17:29
hajde 3xtreme, smiri malo.
... i razmisli malo (ako hoces) o tvom nacinju postanja ovdje? tako svadjalacki, tako neprijateljski... cemu to?
Predpostavljam da se obracas meni... molim te nadji mi post gdje sam te uvrijedila.. tebe ili bilo koga drugog.

da se vratim na topik:

Abdulah je rekao da Bog nije medju nama:

i ja na to navedem 2 dokaza iz Kuràna gdje pise da je Allah svuda oko nas. (navedem dva, od mnogih), mrsko mi sad trazit i copy-pejstat

i onda ti meni da ja ne odgovaram na pitanja?!?!?! :confused:

3Xtreme
10.05.2007., 17:42
Poštovana i voljena sestro moja "sunasce", zelim te pozdraviti nasim vjecitim pozdravom. Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

Ti nisi uvrijedila nikog ali si prozvala one koji su napadnuti i stala na stranu onih koji napadaju .Kad si prozvala one "koji su puni mržnje" (kam, islam , ismail albIn_bin). Stala si na stranu zulumćara i na taj način i ti si postala jedna od njih u tom momentu .

Ja te molim da nađeš te ajete iako znam već koji su :).. paste ovdje pa ces vidjeti da su to nejasni ajeti...

On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni, oni su galvnina Knjige, a drugi su manje jasni. Oni cija su srca pokvarena - zeljni smutnje i svog tumacenja – slijede one sto su manje jasni. a tumacenje njihovo zna samo Allah. Oni koji su dobro u nauku upuceni govore: "Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara naseg!" – A samo razumom obdareni shvacaju. (3, 7)

i sa njima se nemoze dokazati a jos nacu ti jedan JASAN koji ce pobiti wahidetul wudžud (da je sve ovo Allah) i učenje "da je Allah svugdje" koja su 100 % neispravna !

Molim
10.05.2007., 18:01
Poštovana i voljena sestro moja "sunasce", zelim te pozdraviti nasim vjecitim pozdravom. Esselamu alejkum we rahmetullah we berekatuhu.

Ti nisi uvrijedila nikog ali si prozvala one koji su napadnuti i stala na stranu onih koji napadaju .Kad si prozvala one "koji su puni mržnje" (kam, islam , ismail albIn_bin). Stala si na stranu zulumćara i na taj način i ti si postala jedna od njih u tom momentu .

Ja te molim da nađeš te ajete iako znam već koji su :).. paste ovdje pa ces vidjeti da su to nejasni ajeti...

On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni, oni su galvnina Knjige, a drugi su manje jasni. Oni cija su srca pokvarena - zeljni smutnje i svog tumacenja – slijede one sto su manje jasni. a tumacenje njihovo zna samo Allah. Oni koji su dobro u nauku upuceni govore: "Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara naseg!" – A samo razumom obdareni shvacaju. (3, 7)

i sa njima se nemoze dokazati a jos nacu ti jedan JASAN koji ce pobiti wahidetul wudžud (da je sve ovo Allah) i učenje "da je Allah svugdje" koja su 100 % neispravna !

La illahe il Allah. Dokaz wahdetul wudžuda.

3Xtreme
10.05.2007., 18:12
"molim" imaš li ti islamskog edeba išta, nisam se tebi obratio pa nemoj upadati Allah ti se smilovao
wahidetul vudžud = kufr

Molim
10.05.2007., 18:25
"molim" imaš li ti islamskog edeba išta, nisam se tebi obratio pa nemoj upadati Allah ti se smilovao
wahidetul vudžud = kufr

Ovo je forum, nije chat soba.;)

3Xtreme
10.05.2007., 18:33
Selam alejkum

JA NAPUŠTAM RASPRAVU I POZIVAM VAS NA "Islamsko bratstvo u ime Allaha"

sunasce
10.05.2007., 19:37
E ovako:
Mene uopste ne interesuje ko je u pravu.
"Ta bice spashen onaj ko srce svoje ocisti"

Otkud ja znam ko je u pravu? To zna samo Allah dragi!

Jesam li stala na nekakvu stranu ili nisam...
Hmm, i to sta me briga. Eto branim Forget-me-Not, dervisa i ostale jer su mi dragi. Sta ces, volim ih :cerek:
Ko sto nasi stari kazu "Brat je mio koje vjere bio"

Nomen Nescio
10.05.2007., 19:45
E ovako:
Mene uopste ne interesuje ko je u pravu.
"Ta bice spashen onaj ko srce svoje ocisti"

Otkud ja znam ko je u pravu? To zna samo Allah dragi!

Jesam li stala na nekakvu stranu ili nisam...
Hmm, i to sta me briga. Eto branim Forget-me-Not, dervisa i ostale jer su mi dragi. Sta ces, volim ih :cerek:
Ko sto nasi stari kazu "Brat je mio koje vjere bio"

Volim i ja tebe....;) Sta bi sa j.s.?

Samo sam te zelio pozdraviti....:W

sunasce
10.05.2007., 19:51
Volim i ja tebe....;) Sta bi sa j.s.?

Samo sam te zelio pozdraviti....:W

Heej... pa nema nista sa j.s. zabranili da im postavljas pitanja :zubo:

Abdullah
10.05.2007., 20:39
Dobro, ja necu siriti raspravu daljnju po ovom pitanju, a ako bi i poceo, odmah bi bilo kukljavinje na pp moderatorima da se ja banujem... no, helem nejse, cuti cu sad, a bratstvo.. cisto sumnjam dok god neko nema cistog tewhida kod sebe i smatra 'sejhove' nekakve svoje bozanstvima - tj., da mu oni mogu dozvoljavati i zabranjivati bez ikakvih dokaza iz serijata.

albin_bin
11.05.2007., 08:04
ibn arebi i istina o njemu!!!

http://islamika.net/index.php?option=com_remository&Itemid=32&func=fileinfo&id=76

Nomen Nescio
11.05.2007., 11:10
Heej... pa nema nista sa j.s. zabranili da im postavljas pitanja :zubo:

pa steta sto odose...:)

Izvinjavam se na of topicu svima...

Prijatan dan.

3Xtreme
11.05.2007., 15:11
ko sumnja u kufr ibn arebija taj je puk'oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oo

kahtani
11.05.2007., 16:19
ko sumnja u kufr ibn arebija taj je puk'oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oo

hej, amidja posto spominjes SUMNJU cisto sumnjam da Allah zna za tebe

3Xtreme
11.05.2007., 18:15
hej, amidja posto spominjes SUMNJU cisto sumnjam da Allah zna za tebe

post na nivou.. ništa ni s čim :rofl: :top:

kahtani
11.05.2007., 22:05
post na nivou.. ništa ni s čim :rofl: :top:

eto vidis nije tesko... sada se vrati u TEKIJU

protagora
12.05.2007., 18:09
Propisuje li Kuran sakaćenje kao kaznu za krađu?
Ako da, onda je ovo u skladu sa šerijatom:

http://forum.net.hr/thread.jspa?threadID=400588&start=0&tstart=0
:eek:

ap0x
12.05.2007., 19:24
po islamu za krađu kazna je sakaćenje .

Ali nije svakakva kazna krađa,,, za sitnu krađu se ne otkida ruka dok ako je u pitanju nešto veliko onda je sakaćenje kazna..

ima tačno određena vrijednost koliko mora vrijediti ukradena stvar pa da bude osakaćen

Za kruh se ne otkida ruka jer ne doseže vrijednost za koju se osakaćuje ruka !...

forget-me-not
12.05.2007., 19:34
Propisuje li Kuran sakaćenje kao kaznu za krađu?
Ako da, onda je ovo u skladu sa šerijatom:

http://forum.net.hr/thread.jspa?threadID=400588&start=0&tstart=0
:eek:

Ovo je samo propagnada protiv Irana.

Cuj glad u Iranu....koji hrani 1 mil afganistanskih izbjeglica i tko zna koliko irackih.

Kako su onda mladi Iranci uzeli 51 medalju na Sajmu mladih inovatora u Svicarskoj?

Sto nije potpisan clanak i zasto nema izvora?

Treba opravdati napad na Iran koji treba uslijediti, pa je sve dozvoljeno cak i ovakve podvale.

Bilal
14.05.2007., 16:08
je li hu hu zajednički zikr FARD ? ------------------------------ne !
je li hu hu zajednički zikr vadžib ? ------------------------------ne !
je li hu hu zajednički zikr SUNNET poslanika s.a.v.s ili ashaba ----ne !

šta je onda ?

forget-me-not
14.05.2007., 16:13
je li hu hu zajednički zikr FARD ? ------------------------------ne !
je li hu hu zajednički zikr vadžib ? ------------------------------ne !
je li hu hu zajednički zikr SUNNET poslanika s.a.v.s ili ashaba ----ne !

šta je onda ?

A zasto te zanima?

Da li te netko tjera na to? Ne.

Da li ti netko pokusava objasniti? Ne.

Da li ti mozes shvatiti? Ne.

Da li spamujes? Da.

Bilal
14.05.2007., 16:23
da li si ti novotar koji upropašćuje ispravan tewhid i slabi ummet ? Da
Da li se treba protiv takvih mušrika štetočina boriti ? Da

Da li si dobio milion dokaza da je to bid'ah a ponovo ostao glup ? Da
Da li je to laž na poslanika da nije dostavio svu objavu pa vi morate dodavati ? Da
Da li ti slijediš svoje strasti , voliš bid'ah a nevoliš sunnet ? Da
Da li ti pričaš po dokazima ? Ne
Da li si pročitao "knjiga tewhida " ? Ne

Kako možeš kritikovati knjigu koju nisi ni pročitao ? Zato što si glup !

forget-me-not
14.05.2007., 16:28
da li si ti novotar koji upropašćuje ispravan tewhid i slabi ummet ? Da
Da li se treba protiv takvih mušrika štetočina boriti ? Da

Da li si dobio milion dokaza da je to bid'ah a ponovo ostao glup ? Da
Da li je to laž na poslanika da nije dostavio svu objavu pa vi morate dodavati ? Da
Da li ti slijediš svoje strasti , voliš bid'ah a nevoliš sunnet ? Da
Da li ti pričaš po dokazima ? Ne
Da li si pročitao "knjiga tewhida " ? Ne

Kako možeš kritikovati knjigu koju nisi ni pročitao ? Zato što si glup !

Ti si svojim upisima i stavom, te propagiranjem ove saudijskim parama placene stranice koja poziva na rusenje IZ BiH i falcificira prijevode velikana Islama, nanio toliko stete Islamu da ti mogu samo reci da ti se cudim, koliko tvoja dusha mora biti crna, a da sve ovo ne osjetis...

Bilal
14.05.2007., 16:40
nema veće fukare od sektaša ovi.....

"Islamska " zajednica kad bude islamska onda ću je poštovati

Kad:

hodže prestanu uzimati pare za učenje kur'ana i za dženaze
se odreknu se svih bidata koje rade
se odreknu "malog hadža" u ajvatovici
se odreknu svih sektaštava u bosni (sufija najviše)
prestanu se ulizivati kjafirima
prestanu vrijeđati mudžahide koji su životima branili ovu zemlju
prestanu davati prednost tradiciji a ne vjeri

itd itd itd

igod
14.05.2007., 16:43
Šta ste vi vehabije neka muslimanska verzija protestanata?
Onih istih koji sada provode fundamentalizam po SAD-u?
Nije čudo što se vi i ameri tako fino slažete, braća po oružju.
Jedan bez drugoga i ne možete. :D

domacica
14.05.2007., 16:46
bilal!!!

TAKO TI ALLAHA VELIKOG!! JE LI TI ZAISTA MISLIS DA SVOJIM(NE) PONASANJEM I POSTUPCIMA CES KOD ALLAHA BITI "NAGRADJEN" ?

MENE PROSTO UFATI "STID" KAD ME NEKO KO MUSLIMANKU DOVEDE U KONTEKST SA VAMA KOJI STVARATE TU ODVRATNU SLIKU "VASEG" ISLAMA!
ZAR SE SMIJES USUDUTI U UPRIJETI PRSTOM U MENE I NAZVATI ME KJAFIROM JER ALLAHA ZIKRIM ONAKO KAKO MI SRCE ZELI?!
SMIJES LI UCI MOJ HAK I RECI DA MANJE GA VOLIM OD TEBE?!
SMIJES LI?

Bilal
14.05.2007., 16:48
hahahahhahaha igod ti si zaostao više nego što neko može misliti....

NORMALNO DA ĆU PROTESTVOVATI DOK NE BUDU NA ČISTOJ VJERI A NE TRADICIONALIZMU-MODERNIZMU-BUDALIZMU

A VJERUJ MI, SVAKO ONAJ KO HOCE SERIJAT NA ZEMLJI AMER GA SMATRA TERRORISTOM TAKO DA SMO MI ENEMY #1

i fudamentalist, terorist, radikal, kratkopantalonaš, bradonja, vehabija , mudžehedin .... All in one

BUT IM MUSLIM AND I DEFEND ISLAM !

forget-me-not
14.05.2007., 16:49
hahahahhahaha igod ti si zaostao više nego što neko može misliti....

NORMALNO DA ĆU PROTESTVOVATI DOK NE BUDU NA ČISTOJ VJERI A NE TRADICIONALIZMU-MODERNIZMU-BUDALIZMU

A VJERUJ MI, SVAKO ONAJ KO HOCE SERIJAT NA ZEMLJI AMER GA SMATRA TERRORISTOM TAKO DA SMO MI ENEMY #1

i fudamentalist, terorist, radikal, kratkopantalonaš, bradonja, vehabija , mudžehedin .... All in one

Ti si umno poremecena osoba.

Bilal
14.05.2007., 16:50
bilal!!!

TAKO TI ALLAHA VELIKOG!! JE LI TI ZAISTA MISLIS DA SVOJIM(NE) PONASANJEM I POSTUPCIMA CES KOD ALLAHA BITI "NAGRADJEN" ?

MENE PROSTO UFATI "STID" KAD ME NEKO KO MUSLIMANKU DOVEDE U KONTEKST SA VAMA KOJI STVARATE TU ODVRATNU SLIKU "VASEG" ISLAMA!
ZAR SE SMIJES USUDUTI U UPRIJETI PRSTOM U MENE I NAZVATI ME KJAFIROM JER ALLAHA ZIKRIM ONAKO KAKO MI SRCE ZELI?!
SMIJES LI UCI MOJ HAK I RECI DA MANJE GA VOLIM OD TEBE?!
SMIJES LI?

subhanallah seko.,,, niko ti nije rekao da si kjafir .. ako zikris derviski novotar si ali nisi izisla iz vjere,,.,

ono sto mene interesuje kako ti nisi vidjela da me onaj forget-me-not nazvao murtedom ?

jesi ti to pristrano nepravedna ?

nisam vidio da si njemu ista zamjerila

Allahul mustean , svaka cast ;)

forget-me-not
14.05.2007., 16:51
nema veće fukare od sektaša ovi.....

"Islamska " zajednica kad bude islamska onda ću je poštovati

Kad:

hodže prestanu uzimati pare za učenje kur'ana i za dženaze
se odreknu se svih bidata koje rade
se odreknu "malog hadža" u ajvatovici
se odreknu svih sektaštava u bosni (sufija najviše)
prestanu se ulizivati kjafirima
prestanu vrijeđati mudžahide koji su životima branili ovu zemlju
prestanu davati prednost tradiciji a ne vjeri

itd itd itd

Murtat.

igod
14.05.2007., 16:52

Što tebe briga kako tko svoju vjeru živi?
Barem oni ne diraju nikoga za razliku od agresivnih budala kojima se diviš.
I izgasi caps lock i ne deri se.
Znam da bi ti rado pucao, ali ovo je ipak forum. :D

Pa to ti kažem, jedni bez drugih ne možete.
Budale i jedni i drugi. ;)

Zaboravio si napisati i neobrazovani idiot. :kava:

Pičkin si dim. :zubo:

domacica
14.05.2007., 17:04
subhanallah seko.,,, niko ti nije rekao da si kjafir .. ako zikris derviski novotar si ali nisi izisla iz vjere,,.,

ono sto mene interesuje kako ti nisi vidjela da me onaj forget-me-not nazvao murtedom ?

jesi ti to pristrano nepravedna ?

nisam vidio da si njemu ista zamjerila

Allahul mustean , svaka cast ;)
odakle tebi pravo da govoris ko je sta i kakav mu je iman? je li znas da je to nesto sto ce samo Allah odrediti???
ne zanima mene kako te je ko nazvao, ja znam kako ta ja zovem!!!
nemam ja sta njemu zamjerati, nista nije rekao ili uradio sto bi me navelo da mu se "zamjeram! ko sam ja da zamjerim???
jesi li siguran da si ti " sto" posto "ispravan" pa da smijes drugog "analizirati" i govoriti sta on radi i da li je u redu kako i koliko to radi? ( u ovom slucaju mislim na sam zikir!!)

i ne zovi me seko:E ja s tobom ama bas nista zajednicko nemam sto bi ti dalo za pravo da me dozivljavas kao sestru po vjeri!!!
dobro zapamti!!!

Abdullah
14.05.2007., 19:18
Eno umpa place sto mu se ne zacepe usta kad laze i izmislja na islam. Hajde tamo ispucajte se malo.

forget-me-not
15.05.2007., 02:07
Eno umpa place sto mu se ne zacepe usta kad laze i izmislja na islam. Hajde tamo ispucajte se malo.

Pa zacepi mu ih ti. I ne obracaj se drugim forumashima na taj nacin.

ISLAM
15.05.2007., 08:41
A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj ce teskim zivotom zivjeti i na Sudnjem danu cemo ga slijepim ozivjeti. (20, 124)

Einherjer
15.05.2007., 14:05
Ti si umno poremecena osoba.

Nije, on je veliki vehabija i sehid koji ce pasti zrtvom povampirene islamofobijske urote kad mu mama procita gluparije s foruma i za usi ga odvuce nazad u skolu.

ISLAM
15.05.2007., 16:41
einherjer ..... ti's glup

UmpaUmpa
15.05.2007., 17:04

LOL izgleda da sam vrlo popularan. Vi mene sanjate. Vec je bilo i topica o meni na islambosni :cool: Ajd stavite fatwu na mene, pliiiiiz. Nije valjda Rushdie bolji od mene.

ISLAM
15.05.2007., 17:12
ti si uvrijedio Svetinje naše.... Ne treba fetwa posebnas za to.. Dodji malo kod nas pa cemo ti pokazati kako se po fetwi radi ;)

UmpaUmpa
15.05.2007., 17:20
ti si uvrijedio Svetinje naše....
uza nas su svetinje a s njima su prokletinje :rock:

Ne treba fetwa posebnas za to.. Za sto "to"?

Dodji malo kod nas pa cemo ti pokazati kako se po fetwi radi ;)
A gdje je to "kod nas"?

ISLAM
15.05.2007., 17:35
Bihac :D.. welcome

onajjjjjj,,, bi li prodao pletenice, imam 2€ sad ?,,, ali izvadi miša iz njih, smrde

albin_bin
16.05.2007., 06:33
taktika forumasa koji nemaju odgovora na istinu je da skrenu sa teme i da zakomplikuju sto vise mogu.
ne padaj te na to

ISLAM
16.05.2007., 19:49
http://www.youtube.com/watch?v=PNecmp7GU9Y