PDA

View Full Version : Zeleni čaj

stranice : [1] 2

Lice bez oziljka
13.02.2003., 12:46
Na djelu je prava cajomanija,novine malo malo prenose raznorazne vijesti o pozitivnim ucincima zelenog(i crnog)caja na zdravlje pocev od srcanih komplikacija pa do sprijecavanja raka.

Trziste je prepuno raznih verzija najcesce kineskih vrsta caja,pa bi eto bilo zanimljivo cut' iskustva......:)

Kineski,Japanski,Indijski?Zeleni crni?Oolong?

Bell@ Baggins *
13.02.2003., 19:34
o zelenom caj se dosta pricalo na proslom forumu. taj topic je imao rekordan broj stranica, ne znam moze li se jos naci.

ne znam puno o zelenom caju, osim da sadrzi flavonoide, da moze posluziti za prevenciju od kancerogenih oboljenja i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.

al evo http://www.avia.croadria.com/jun/caj.htm

nika
13.02.2003., 20:33
Bell@ Baggins * kaže:
i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.

to definitivno.
moj je kolega jedno jutro dosao na posao prilicno izpacenog izgleda. naime, nis nije spavao tu noc jer je vecer prije popio 3 l zelenog caja :eek:

Zlatokosa
13.02.2003., 21:15
..a zašto 3 litre?

Lice bez oziljka
14.02.2003., 10:35
Je,je tocno je da je na prethodnom forumu bila poduza rasprava o caju.

No kako stalno dolaze "friski" clanovi mozda je red da se nesto i nauci.....

Npr u Zagrebu se mogu pronaci visoko kvalitetne vrste zelenih cajeva najcesce porijeklom iz Japana.

Dakako da je i cijena visoka,npr Gyokuro 100 gr kosta 112 kuna.

Onaj drugi,oko kojeg se nismo na prethodnom forumu mogli sloziti oko imena(jer ga i nema)je jos skuplji oko 130 kn.

No da se naci sasvim pristojnih cajeva i za prihvatljivije cijene.

Kad covjek malo prosvrlja po ducanima i "mrezi svih mreza" nailazi na raznorazne zanimljive cajeve.

Svi mislimo da se cajevi dijele na zelene,crne i one oolong(napola fermentirane)no postoje i tzv bijeli cajevi tj caj koji ce prizvodi samo od najmladjih i prakticki nerazvijenih listova,biljke Camelia Sinensis.

Lice bez oziljka
14.02.2003., 10:47
Covjek se najcesce srece sa problematicnim savjetima glede kolicine caja koji je preporuceno konzumirati.

U zenskim casopisima(na tjednoj bazi)preporucuju kolicine od 10 salica na dan.

I naravno da se covjek uhvati za glavu sta sa tolikom kolicinom?

Ustvari problem lezi u razlici izmedju tradicionalnih "zapadnjackih"salica koje su najcesce200- 250 ml,i onih "istocnjackih"cija je zapremina daleko manja od 80-120 ml.

A tek vrijeme?

Neki savjeti idu za tim da caj treba infuzirati 40 sekundi,dok drugi idu predaleko,npr savjetuju 5 minuta ,sto svakako daje pregorku tekucinu.

No vecina istarzivanja pokazuje da se ljekovitost postize tako da caj stoji 3 minute u vreloj ili toploj vodi.

Opet ovisno o vrsti......

Lice bez oziljka
14.02.2003., 10:50
Zlatokosa kaže:
..a zašto 3 litre?

-mozda je isao po onoj logici:"od viska glava ne boli":eek:

kinara
14.02.2003., 16:03
Dakle, da se predstavim, ja sam pravi cajoljubac! :D
Volim ih sveeee.... doduse, u zadnje vrijeme mi vise pasu biljni, zeleni, crni, Rooibos. Prije sam pak bila luda za vocnima..
I pijem ih ciste, bez icega...osim vocne u koje ponekad stavim limun, ali najvise volim osjetiti pravi njihov okus, a ne neku secernu vodicu.
Eh..vidi vidi..sad je bas tea time! :D

nika
14.02.2003., 16:09
Zlatokosa kaže:
..a zašto 3 litre?

to sam ga i ja pitala....veli tako...bilo mu fino :rolleyes: :D

Lice bez oziljka
14.02.2003., 21:13
Ma i ja sam cajoljubac.

I to prije nego je postao tako popularan i razvikan.

Danas sam se pocastio sa cajem zvanim PU ERH,to je fermentirani fermentirani caj.

Sav taj cirkus traje oko 2 godine(obrada caja)ustvari crni caj dodatno izfermentiraju neke gljivice,pa on ima tezak zemljasti miris i crvenkastu boju,nije za sve prilike ali nekad ga pozelim.....Kazu da olaksava probavu itd.......

Lice bez oziljka
14.02.2003., 21:17
Glede Rooibosa:kad je aromatiziran moze proci.
Onako cistog ne dodjem cesto u napast probati.....nekad navecer,kazu da smiruje pa eto da olaksam san......Mesmer ima ponudu rooibos-a sa mirisom vanilije,takav mi je prihvatljiv,nisam ga vidio na nasem trzistu no u Bosanskim ducanima ga ima....

Lice bez oziljka
14.02.2003., 21:20
kinara kaže:

Eh..vidi vidi..sad je bas tea time! :D [/B]

A nikog zvala na caj nije!:flop:

kinara
15.02.2003., 11:13
Lice bez oziljka kaže:
A nikog zvala na caj nije!:flop:

Ko kaze?? ;)

Lice bez oziljka
15.02.2003., 19:51
:)

Billi
17.02.2003., 10:03
Ja pijem koprivu vulgaris, 2x dnevno vec par tjedana. Ten mi je prekrasan, ali ne znam da li zbog caja ili nekaj drugo.
Inace je menta moj favorit.

Pollux
04.10.2003., 10:04
English Brekfast...zakon!

FannyB
04.10.2003., 12:18
O utjecaju zelenog čaja na zdravlje GREEN TEA AND HUMAN HEALTH (http://www.daisan.co.jp/health.htm) . Zgodno je što autor teksta ipak daje neke reference .
Osim flavonoida, zeleni čaj sadrži polifenole (katehini) jakog antioksidativnog djelovanja koji uništavaju slobodne radikale.

Pollux
06.10.2003., 08:59
Ma kao da sam otkrio Ameriku kada sam otkrio taj caj :)

Roko
06.10.2003., 11:29
a lapsang souchong. Super je dimljeni caj. ima aromu na dim onako bas fino. jel probao tko

Pollux
06.10.2003., 12:07
nope...ali ne znaci da necu :) gdje se moze kupiti?

Taroth
13.03.2005., 19:27
ne znam gdje da postavim ovo pitanje, a i malo mi je cudno sto mi se desilo.
Naime, kod kuce sam napravio zeleni caj i popio ga samo dio i ostavio. Dosao nakon cca. 12 sati i vidim koricu koja se stvorila (vjerojatno od kamenca) ali se presijava kao nafta, u svim bojama..

mislim, jel to oke?

magic
13.03.2005., 19:29
otrovan si.

kemik
13.03.2005., 19:35
limunska kiselina, ili konspirativnim imenom e330. gotovo je...

no za ozbac, pretpostavljam da su se na povrsini agregirali kojekakvi organski spojevi, etericna ulja i slicno (valjda ih ima u zelenom caju bar malo :misli: ) kao posljedica hladjenja. znas ono, slicno otapa slicno, tim organskim nepolarnim gadovima pase da budu sto dalje od vode, a posto bas ne mogu pobjec, skupe se na vrhu case.

anyway, to je samo my best guess

Kristina19
13.03.2005., 21:15
I meni se to dogodi (ali s mentom) ako ostavim da dugo stoji (ali tek neki sjajni sloj, ne presijava mi se baš tak kak tebi :confused: )
Napomena: nije ona iz filter vrećica nego baš suhi listići

magic
13.03.2005., 21:18
ma dajte, to se sa svakim chajem dogadja.

spremite svaki put svjezhi i ok.

Pink Lemon
14.03.2005., 14:39
mozda ti je ostalo detergenta za sudje u posudi u kojoj si kuhao caj!

violent_femmes9
14.03.2005., 14:44
Pink Lemon kaže:
mozda ti je ostalo detergenta za sudje u posudi u kojoj si kuhao caj!

jok :kava:

deterdzent za sudje je topljiv i u hladnoj vodi.

MilkyWay
14.03.2005., 15:32
Ništa čudno. Definitivno zeleni i crni čajevi ostavljaju taloge. Nedaj bože to kuhati u pocinčanoj posudi i ostaviti ovako kako si ti to napravio. To oprati je živa muka.

Shoki
14.03.2005., 22:34
upravo tako. zeleni, crni,... svi tamniji čajevi.
Od toga vam tamne zubi.

JoZ@
15.03.2005., 19:16
magic kaže:
ma dajte, to se sa svakim chajem dogadja.

:top:

a o kojem zelenom caju se radi :confused:

Baby-poc
22.09.2005., 17:03
Mislite li da je dobar za poboljsanje varenja kako kazu?

Mladenac
22.09.2005., 19:00
kakvo varenje?

Baby-poc
22.09.2005., 19:02
Mladenac kaže:
kakvo varenje?
pa ubrzava varenje...

Moky
22.09.2005., 19:04
Mladenac kaže:
kakvo varenje?
Misli valjda na poboljšanje probave,
Naravno da je dobar iako nije ništa specijalno. Samim postupkom unašanja veće količine tekućine, probava se poboljša. treba ga popiti bar 2l na dan.

kemik
22.09.2005., 19:04
Mladenac kaže:
kakvo varenje?

probava, u prijevodu na hrvatski

Baby-poc
22.09.2005., 19:17
kemik kaže:
probava, u prijevodu na hrvatski :top: :top: :top:

Mladenac
22.09.2005., 22:02
zeleni čaj regulira razinu šećera u krvi

Baby-poc
22.09.2005., 22:06
Mladenac kaže:
zeleni čaj regulira razinu šećera u krvi
e vidis to nisam znala...

Mladenac
22.09.2005., 22:23
Još malo o njemu:

Zeleni sadrži vitamine A1, B2, B12, C i E, kao i mnoge minerale i elemente u tragovima. Također, čisti tijelo od otrova, smanjuje bolove kod problema sa želucem i crijevima, smanjuje masnoću u krvi, dobar je za srce i tlak, spriječava arteriosklerozu, dobar je protiv upala, normalizira rad štitnjače, pospješuje krvotok i regeneraciju kože, povisuje mentalnu i tjelesnu aktivnost, djeluje protiv depresije, pospješuje ozdravljenje jetrenih bolesnika, dobar je za reumu, a zbog floura kojeg sadrži spriječava karijes. Prema najnovijim istraživanjima zeleni čaj sadrži EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i Hepatitisa. Dobar je za sportaše jer pospješuje njihovu tjelesnu aktivnost, povećava koncentraciju, motivaciju i izdržljivost. Otkriven je i njegov učinak na mršavljenje. Zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari, pospješuje probavu, stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina.

BTW regulacija šećera u krvi je jako važna kod mršavljenja

Baby-poc
22.09.2005., 23:00
alal ti vera/..svaka cast..hvala...:top: :s :s :top:

Mladenac
23.09.2005., 14:32
inače ti je dnevna preporučljiva doza 2-3 šalice dnevno

tak je pisalo na net-u

Baby-poc
23.09.2005., 14:54
za to znam..ne treba u ludim kolicinama..jak je...

Zlatica
24.09.2005., 04:08
Moky kaže:
Misli valjda na poboljšanje probave,
Naravno da je dobar iako nije ništa specijalno. Samim postupkom unašanja veće količine tekućine, probava se poboljša. treba ga popiti bar 2l na dan.

Nisi ti bas svoj, zar ne?

Da se iole razumijes u nesto o cemu si rado dao svoje vidjenje, znao bi da je dnevna doza zelenog caja dvije do tri salice dnevno. Nakon toga, moze ti biti lose ili dode cak do kontraefekta.

Ni u cemu ne treba pretjerivati, tako ni u ovome.

Ne znam od kuda ti ove dvije litre. Probaj piti tim tempom zeleni caj nekoliko dana pa da vidimo bas. :B

lala
25.09.2005., 00:32
Mladenac kaže:
Još malo o njemu:

Zeleni sadrži vitamine A1, B2, B12, C i E, kao i mnoge minerale i elemente u tragovima. Također, čisti tijelo od otrova, smanjuje bolove kod problema sa želucem i crijevima, smanjuje masnoću u krvi, dobar je za srce i tlak, spriječava arteriosklerozu, dobar je protiv upala, normalizira rad štitnjače, pospješuje krvotok i regeneraciju kože, povisuje mentalnu i tjelesnu aktivnost, djeluje protiv depresije, pospješuje ozdravljenje jetrenih bolesnika, dobar je za reumu, a zbog floura kojeg sadrži spriječava karijes. Prema najnovijim istraživanjima zeleni čaj sadrži EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i Hepatitisa. Dobar je za sportaše jer pospješuje njihovu tjelesnu aktivnost, povećava koncentraciju, motivaciju i izdržljivost. Otkriven je i njegov učinak na mršavljenje. Zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari, pospješuje probavu, stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina.

Mene zanima odnosi li se sve ovo na oriđiđi lisiće, koje nemam pojma di kupit ili i na one filter?
Ja ga pijem svako jutro, mada ne virujem u sve,nekad zna bit težak, čujem da ispire željezo

cici mici
25.09.2005., 09:07
lala kaže:
Mene zanima odnosi li se sve ovo na oriđiđi lisiće, koje nemam pojma di kupit ili i na one filter?
Ja ga pijem svako jutro, mada ne virujem u sve,nekad zna bit težak, čujem da ispire željezo
još da i zlato ispire ... :D
svi cajevi ometaju apsorpciju zeljeza. ;) cuo sam da ga japanci piju u tim kolicinama, 2-3 salice dnevno, a to je i kao terapijska doza.

JoZ@
25.09.2005., 09:24
bilo je vec rjeci o tome
al pazite na salice
u japanu i kini se pije iz malih salica

Mladenac
25.09.2005., 13:10
ja pijem samo listiće, niš iz filtera

u zg-u imaš kod lovačkog roga dućan , Ilica 14

lala
25.09.2005., 13:33
Mladenac kaže:

Vi i vaš Zagreb, Zagreb :rolleyes: :D

Mladenac
25.09.2005., 14:53
imaš ga i u Varaždinu, na Korzu, u čajoteci "Corazon" :cool: :w

Tinchi
03.12.2005., 14:34
Mladenac kaže:

u zg-u imaš kod lovačkog roga dućan , Ilica 14 Pijem litru na dan, iz filter vrećice.

Nekako sam sklona misliti da nema neke veće razlike između filtera i listića, ali bih voljela kada bi mi naveo neke :)

P.S. Stvarno ubrzava probavu, otkad ga pijem Winston mi je najbolji prijatelj :D :D Više puta na dan :rofl:

kemik
03.12.2005., 14:37
Tinchi kaže:
Pijem litru na dan, iz filter vrećice.

Nekako sam sklona misliti da nema neke veće razlike između filtera i listića, ali bih voljela kada bi mi naveo neke :)

P.S. Stvarno ubrzava probavu, otkad ga pijem Winston mi je najbolji prijatelj :D :D Više puta na dan :rofl:

Ha, sto se tice filter vrecica, postoji "dogma" da su vrecice nezdrave zbog toga sto se i njih u proizvodnji treba nekako izbijeliti, a izbijeljivanje se ne radi milim i dragim kemikalijama... uglavnom, pravi fanovi bas ne vole filter vrecicu, sto zbog tig ostatnih kemikalija u njima, a sto zbog toga sto bez vrecice tocno vidis sto pijes, a s njom bas i ne...

PS: winston :rofl:

Tinchi
03.12.2005., 14:40
Dakle, morat ću u neku čajanu po oriđiđi zelenjavu :) Ako ništa drugo, čisto da okusim razliku.
Odlično, tako i tako imam vrećica još samo za sutra. :D

BTW, kako radite čaj na listiće? Sve skuha pa se procijedi ili kak? :misli:

Tinchi
03.12.2005., 14:43
S druge strane nekak si mislim - kvragu, bolje i filter vrećica, kakva god bila, nego neki gazirani sok ili slično nezdravo sranje.... :D

Il Bestione
03.12.2005., 14:43
Mladenac kaže:

nije lose ni smotat :D

Tinchi
03.12.2005., 14:44
ilbestione kaže:
nije lose ni smotat :D :eek: :misli: :D :D :top:

kemik
03.12.2005., 14:44
Tinchi kaže:
BTW, kako radite čaj na listiće? Sve skuha pa se procijedi ili kak? :misli:

mene listici ne smetaju. kod pravog zelenog caja, potonu na dno nakon par minuta. pijes ko da ih i nema (kod, recimo, rooibosa je stvar malo kompliciranija. onda pijes caj sa salatom)

Tinchi
03.12.2005., 14:46
Mislim da ni mene neće smetat :)

A koja bi bila cijena tog čaja, otprilike? :misli:

BTW, kemik, kolko ga dugo piješ i primjećuješ li blagotvorne učinke? :)

Ja sam jutarnju kavu zamijenila njime, i sve češće ga naručujem vani "na kavi". :)

kemik
03.12.2005., 14:52
Tinchi kaže:
Mislim da ni mene neće smetat :)

A koja bi bila cijena tog čaja, otprilike? :misli:

BTW, kemik, kolko ga dugo piješ i primjećuješ li blagotvorne učinke? :)

Ja sam jutarnju kavu zamijenila njime, i sve češće ga naručujem vani "na kavi". :)

Cijena? Uh, ne znam. Imas u kuci zelenog caja stvarno sirok izbor, pa i sirok raspon cijena. ja ga vrlo cesto kupujem vani, pa ti o cijeni fakat ne mogu puno reci. gle, imaju i popis i cjenik (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?um=1)

Pijem ga dugo, ali ne redovito. gotovo godinu dana sam pila zeleni caj umjesto jutarnje kave, ali imam toliko niski tlak da me to pocelo jako muciti, pa sam natrag na kofeinu in the morning. U svakom slucaju, dijuretik jest (sto je dobro, ciscenje organizma, rad bubrega), a i u vrijeme kad sam bila u zivotnom kurcu, lakse sam spavala kad bi pila njega...

Kajjaznam, ja ga pijem jer mi je fin, a ne zato sto je zdrav

Tinchi
03.12.2005., 14:57
kemik kaže:
Cijena? Uh, ne znam. Imas u kuci zelenog caja stvarno sirok izbor, pa i sirok raspon cijena. ja ga vrlo cesto kupujem vani, pa ti o cijeni fakat ne mogu puno reci. gle, imaju i popis i cjenik (http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?um=1)

Pijem ga dugo, ali ne redovito. gotovo godinu dana sam pila zeleni caj umjesto jutarnje kave, ali imam toliko niski tlak da me to pocelo jako muciti, pa sam natrag na kofeinu in the morning. U svakom slucaju, dijuretik jest (sto je dobro, ciscenje organizma, rad bubrega), a i u vrijeme kad sam bila u zivotnom kurcu, lakse sam spavala kad bi pila njega...

Kajjaznam, ja ga pijem jer mi je fin, a ne zato sto je zdrav Super sajt :top: Kako odabrati? :misli:

Ja sam ga počela piti isključivo zato što je zdrav, a nakon toga sam se navikla na okus :) Istina, nisam ga pila redovito, znala sam ga odnijeti na fitness u bočici umjesto vode i tako... Sad ga kuham gotovo svakodnevno.

Za spavanje nisam znala :misli:

Shtefitza
03.12.2005., 15:11
Baby-poc kaže:
Mislite li da je dobar za poboljsanje varenja kako kazu?

Ne mislim da utjece na probavu. Osim sto tekucina pomaze probavi (voda u caju).

kinara
03.12.2005., 15:27
Upravo pijuckam Pai Mu Tan :D
Mmmmmm..... uzivancija... :cerek: :cerek:
:raspa:

darin
03.12.2005., 16:11
kinara kaže:

al taj je bijeli, ne? :D

kinara
03.12.2005., 17:17
darin kaže:
al taj je bijeli, ne? :D

Heheheh... pa kak se uzme :D ;)
Evo kaj tam na sajtu pise ->

Bijeli kineski zeleni čaj s velikim smeđim listovima. U njemu se nalazi velika količina antioksidansa. Tajna ljekovitosti je u tretiranju listova pri branju. Šalica Pai mu tan čaja vrijedi kao 12 čaša soka od naranče.

Bijeli čaj rijetka je vrsta čaja, jer se proizvodi samo u nekim područjima Kine. Stoljećima je poznat kao čarobni sastojak od kojeg se postaje mlađi, čak je smatran glavnim sastojkom "eliksira mladosti". Za njega se odabiru samo najfiniji, najmlađi listići i pupoljci, još prekriveni kratkim bijelim dlačicama. Zbog tih dlačica, osušeni listići su srebrnkasto-bijele boje i od tuda potječe i ime bijeli čaj. Nježni se listići minimalno obrađuju, tako da se ispare i osuše, prilikom čega ne dolazi do povenuća, rolanja niti fermentacije. Zbog minimalne obrade i pomne selekcije najmlađih listića, bijeli čaj je još bogatiji antioksidansima od zelenog, no za razliku od njega u okusu nema niti malo trpkosti. Dobiveni napitak je blage zlaćane boje i delikatnog osvježavajućeg okusa.

Mljac. :D

Ella E
03.12.2005., 22:23
kinara kaže:

:top:
I ja najviše od zelenih volim tu vrstu bijelog čaja! :cerek:
Ima mi i lipšu boju i okus od klasičnog zelenog!

Ella E
03.12.2005., 22:25
kinara kaže:
Zbog minimalne obrade i pomne selekcije najmlađih listića, bijeli čaj je još bogatiji antioksidansima od zelenog, no za razliku od njega u okusu nema niti malo trpkosti. Dobiveni napitak je blage zlaćane boje i delikatnog osvježavajućeg okusa.

Mljac. :D

E da, baš ta TRPKOST :D se osjeti kod klasičnog zelenog, ovaj bijeli je baš lipo lagan! :cerek:

MangoAnanas
04.12.2005., 03:26
Mladenac kaže:
Još malo o njemu:

Eto, nasli smo univerzalan i jeftin lijek za sve bolesti, idi to javiti ministru Ljubicicu i ravnatelju HZZO-a, svima ce laknuti, a mozemo ideju prodati i u Europu.

viky
04.12.2005., 11:00
Ja pijem pretezno crni i to navecer prije nego idem leci. Uopce me nije briga sto drugi misle o njemu, meni odgovara i bas uzivam u ispijanju crnog caja.
Postoji iznimka, a to kada me ulovi mucnina, koja je kod mene, uglavnom, posljedica nerviranja, tada pijem caj od mente. Skuzila sam da mi on pomaze u toj prilici, ali nisam tip koji voli generalizirati, pa necu sada tvrditi da je kod svakoga isto.
Zeleni caj, ne bijeli, pijem ponekad, ali on mi dode kao espreso kada se prica o kavi. Moze proci ali nije to ono pravo.
Bijeli zeleni sam probala i em sto mi se ukus ne svida, em sto mi je on kao nesica ili filter kava kada se govori o kavi. Predstavlja se kao nesto sto zapravo uopce nije. A sve ostale vrste caja isto spadaju u tu kategoriju.
Uopce se ne zelim upustati u raspravu o stetnosti i koristi crnog caja, meni odgovara, a to mi je jedini kriterij za odabir.

bono1
04.12.2005., 11:15
Od svih ovih priča o zelenom čaju, jučer navečer sam naručila 4 vrste iz kuće zelenog čaja; baš me zanima kakvi su i da li pomažu :)

Modesti
04.12.2005., 11:18
Uza sva hvalevrijedna svojstva zelenog čaja ipak treba znati da on ispire željezo iz tijela pa zaradi toga treba biti umjeren u konzumiranju istoga.Najbolje je piti ga odvojenog od obroka jer u tom slučaju spriječava absorpciju željeza iz hrane.

kemik
04.12.2005., 11:19
Modesti kaže:
Uza sva hvalevrijedna svojstva zelenog čaja ipak treba znati da on ispire željezo iz tijela pa zaradi toga treba biti umjeren u konzumiranju istoga.

ovo je sjajno :rofl:

angelina1
04.12.2005., 11:40
nisam probala bjeli zeleni ali zeleni zeleni :D mi je super i baš mi je fora što je malo trpak...
u stvri uopće nije trpak...super je:D

btw ...koliko se ja kužim u te biljkice i čajiće....uglavnom jači učinak imaju već zrele biljke...dakle one imaju jaču koncentraciju ljekovitih sastojaka...a manje vode i bla,bla,kenj

pa onda si mislim da taj bjeli je vjerovatno nježniji,blaži...ali nekak mi neide da je ljekovitiji...:cool:

btw...da fakat....sve više ljudi ide na kavu i pije čaj...baš mi je to fora....

a u budućnosti ćemo ići na čaj a pit ćemo guaranu:D

Calimero2
04.12.2005., 12:39
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) potiče konzumiranje zelenog čaja radi prevencije, a o mnogim njegovim učincima možete pročitati na ovim linkovima:

Koliko je zeleni čaj ljekovit ? (http://hrana.com/ek/clanci/cla_22.htm)

Zeleni čaj pomlađuje kožu (http://www.iskon.hr/lijepiizdravi/page/2003/04/28/0404006.html)

Zdravlje u šalici zelenog čaja (http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/484/)

Zeleni čaj sprečava tumor i srčane bolesti (http://www.iskon.hr/lijepiizdravi/page/2002/09/25/0125006.html)

Zbog prisustva kofeina (u zelenom čaju) nije ga baš prepametno piti navečer jer se onda organizam "razbudi" i teže je zaspati. :zzz:

viky
04.12.2005., 13:26
Modesti kaže:
Uza sva hvalevrijedna svojstva zelenog čaja ipak treba znati da on ispire željezo iz tijela pa zaradi toga treba biti umjeren u konzumiranju istoga.Najbolje je piti ga odvojenog od obroka jer u tom slučaju spriječava absorpciju željeza iz hrane.

Mozes li ovo ikako objasniti? Zanima me znanstvena osnova. Vec je nekoliko puta spomenuto, ali nitko nije objasnio o kojim i kakvim procesima se radi ili bar dao link na stranicu gdje je to objasnjeno. Napominjem da me ne zanima stranica gdje je netko to napisao bez objasnjenja, tako se ne trudite davati ih. Pisem u mnozini zato sto je ovaj post upucen svima koji su to izjavili, a ne samo Modesti.

Modesti
04.12.2005., 14:33
Ja moram na Božić roditi i na zadnjoj kontroli željeza ispalo je da su mi zalihe na nuli.Na početku trudnoće željezo je bilo super.Ginekologica me pitala da li pijem zeleni čaj. Istini za volju ja ga ne pijem i on u mom slučaju ne može biti uzrok.Uglavnom moja ginekologica kaže da zeleni čaj ispire željezo iz tijela.Na stranicama za trudnice ( mama mami , roda, mame i bebe... ) sam više puta pročitala istu informaciju napisanu od ginekologa.Nisam 100% sigurna , ali mislim da sam negdje na stranici poliklinike Harny pročitala isto i savjet dr Harny (valjda se tako piše) da ako pijemo zeleni čaj da ga treba piti odvojeno od jela.E sad koji je to mehanizam nemam pojma, ali valjda ima nešto u tome kad tako tvrde stručne osobe.Ne pijem zeleni čaj (ne volim piti nikakve čajeve) pa me nije zanimalo da dublje istražim.
A znam da mi je prijateljica rekla da je njenom mužu dr savjetovao da pije zeleni čaj jer ima višak željeza, a da se njega teško riješiti. Pa sad nadam se da sam pomogla.

kemik
04.12.2005., 14:43
jedino sto sam o toj temi nasla na hrv. netu, je sljedece (s coolinarike):

Valja upozoriti da ne treba pretjerivati i piti prevelike količine čaja, jer u nekim slučajevima to može dovesti do zdrav stvenih problema. Naime, neki spojevi iz čaja (polifenoli) mogu smanjiti apsorpciju željeza u probavnom traktu tako što vežu željezo u netopive komplekse koji naš organizam ne može probaviti.

Dokazano je da čaj može smanjiti apsorpciju željeza iz farmaceutskih preparata koje uzimamo, dok na preparate željeza vezane u hemoglobin iz mesa ne djeluje. Zato se preporučuje u takvim slučajevima uz čaj uzimati vitamin C ili mlijeko, što će smanjiti inhibitorno djelovanje na željezo. Isto tako ne preporučuje se farmaceutske preparate željeza piti s čajem, najbolje ih je piti s vodom, što inače vrijedi i za pijenje svih lijekova. Jedna epidemiološka studija pokazuje da nema tih negativnih pojava anemije ako se ne pije više od 3,5 šalica čaja na dan.

Nije na odmet napomenuti da pijenje zelenog čaja pomaže pušačima pri odvikavanju od pušenja.

dakle, jedino o cemu se prica je da zeleni caj moze smanjiti resorpciju zeljeza iz anorganskih spojeva (farmakoloskih pripravaka). "ispiranje" zeljeza iz organizma je fakat ko ispiranje zlata iz rijeka...

iz ovog sto je napisano, vidi se i da do tih manje zeljenih ucinaka dolazi kod pijenja puno caja u jednom danu.

Ako netko ima jos neke informacije (koje, po mogucnosti nisu "negdje sam procitala nesto"), molila bih da s nama podijeli...

mouse
27.08.2007., 07:57
Evo pijem Podravkin zeleni čaj trenutno i meni je to grozan okus!! Tješim se samo onim:"To je zdravo"!
Dakle, zanima me za šta uopće koriste čajevi tipa zeleni, crni, bijeli...? Mislim, nisu ukusni kao oni obični voćni, pa me zanima koja im je svrha, kad već pijem, da znam za šta pijem!

zac013
27.08.2007., 08:21
Pollux, slazem se s tobom => English Brekfast...zakon!
To su mi jedni od najboljih cajeva koje se mogu kupit u trgovackom centru! Inace, prava stvar je kad odem u birce gdje se konzumira camo caj (tzv cajanke) pa kad mogu narucit pravi kvalitetni caj kojeg oni proizvode a i da se tamo kupit za doma!

Pozdrav čajoljubcima!! :D

Lp :top:

extreme
27.08.2007., 17:23
Glede Rooibosa:kad je aromatiziran moze proci.
Onako cistog ne dodjem cesto u napast probati.....nekad navecer,kazu da smiruje pa eto da olaksam san......Mesmer ima ponudu rooibos-a sa mirisom vanilije,takav mi je prihvatljiv,nisam ga vidio na nasem trzistu no u Bosanskim ducanima ga ima....
ima podravka, mislim,ili franc- nemam kutiju kod sebe, rooibos s vanilijom.. ja ga uvijek kupujem

extreme
27.08.2007., 17:27
ajd mi sad znalci usporedite te skupocjene čajeve sa nekim podravkinim ili kojom već markom-koja se regularno nalazi u supermarketima.

ja npr. nemam tu lovu da dajem stotinjak kn na čajeve, pa me zanima jel ima koristi i od jeftinog zelenog/bijelog čaja,roibosa.....?

Maslina
27.08.2007., 17:32
Može raditi čuda, ali kad je meni tako jebeno ružan za piti.....Hoću reći - sigurno mi nije zdravo tjerati se da pijem nešto što mi toliko ne paše.

rosa_salvaje
27.08.2007., 17:57
zeleni čaj (http://www.covermagazin.com/caj-zeleni.htm)

sve o čajevima (http://www.covermagazin.com/cajevi.php)

extreme
27.08.2007., 18:13

eo, čitam.. tu piše o svim vrstama čajeva..
al me sad zanima- jel ti čajevi imaju to ljekovito djelovanje samo ak su neki skupi i kupljeni u posebnom dućanu ili može proći i podravka...?

mouse
28.08.2007., 11:02

Primljeno na znanje, hvala.
Kad sam to pročitala (i isprintala si, naravno) zaključila sam da bi trebali piti svaki od tih čajeva. Svaki je za nešto zdrav, bilo da imamo navedeni problem, bilo preventivno.
Ja pijem 2-3 dnevno; ujutro zeleni (uh, teško mi ga piti), popodne voćni neki, uveče kamilicu ili šipak. Nastojim ne sladiti, ali ako baš moram, medom ili natrenom.
Kako vi pijete čajeve? Koliko često i koje sve?

Balkanka
28.08.2007., 13:09
ujutro pijem kamilicu, popodne zeleni čaj..oba bez šećera..na zeleni mi j etrebalo malo vremena da se priviknem na gorkast okus ali sad mi je fin..prije sam ujutro pila zeleni ali doktorica je rekla da se ujutro zeleni nikako nesmije piti jer neke trvari uđu u krv a to nije dobro!zato, ujutro kamilica, popodne zeleni..znam nekad popiti i čaj od koprive

Christina
22.11.2007., 17:03
evo ja sam pocela piti zeleni caj pocetkom augusta, presla sam sa jedne soljice dnevno na 4,5 koliko pijem danas. nisam imala problema s okusom nikakavih, osjecam se fakat bolje,nemam nadutosti organizma,pomaze mi pri koncentraciji, i smrsavila sam nekih 5,6 kg najmanje

koje zeleni vi pijete, ciji su vam najbolji?

SSDM
22.11.2007., 17:46
Na mene je zeleni caj ostavio jako dobar dojam, jer imam Gilbertov sindrom i kada pijem zeleni caj bilorubin mi je normalan, medjutim cesto me od njega zaboli zeludac i bude mi muka.
Posto imam i problema sa aknama primjetila sam da povoljno djeluje i na to sto sam upravo i procitala na ovom gore linku. Kako da ucinim da mi taj caj izaziva manje zelucanih tegoba? Da ga pijem u kombinaciji sa necim jos?

Christina
22.11.2007., 18:56
pij ga s limunom,
ja kupujem pharmamedov, koji u sebi vec ima 5% limuna i 5% meda, nije puno, ali ipak promijeni okus,ja ga samog pijem inace,

probaj malo zasecerit i malo limuna dodat samo da ubijes gorcinu...

Skviki
23.11.2007., 06:30
omiljena kombinacija čaja mi je zeleni s metvicom zaslađen medom
toga bih mogla popit na hektolitre koliko mi je fino :)

Shtefitza
23.11.2007., 18:00
Ja pijem 2-3 dnevno; ujutro zeleni (uh, teško mi ga piti),

Jesi sigurna da ga dobro pripremas?

Ljudi cesto naprave gresku i zeleni caj pripreme po receptu za crni (3 do pet minuta u vreloj vodi).

Zeleni caj je puno delikatnijeg okusa i u vreloj vodi postane gorak, jer otpusti jako puno tanina. Onda ga sav secer i limun nece spasiti.

Ako imate toplomjer za hranu, mozete izmjeriti, voda mora biti barem 70 C, a za njeznije zelene i svakako za bijele cajeve, voda ne smije biti toplija od 65 stupnjeva. I caj u vodi ne drzati vise od 3 minute (nekad je dovoljno i dvije).

Za one koji nemaju toplomjer: Nakon sto voda zakljuca, pustiti je pet minuta da se hladi, tek onda staviti caj u vodu.

reader
29.11.2007., 07:37
Jesi sigurna da ga dobro pripremas?

Ljudi cesto naprave gresku i zeleni caj pripreme po receptu za crni (3 do pet minuta u vreloj vodi).

Zeleni caj je puno delikatnijeg okusa i u vreloj vodi postane gorak, jer otpusti jako puno tanina. Onda ga sav secer i limun nece spasiti.

Ako imate toplomjer za hranu, mozete izmjeriti, voda mora biti barem 70 C, a za njeznije zelene i svakako za bijele cajeve, voda ne smije biti toplija od 65 stupnjeva. I caj u vodi ne drzati vise od 3 minute (nekad je dovoljno i dvije).

Za one koji nemaju toplomjer: Nakon sto voda zakljuca, pustiti je pet minuta da se hladi, tek onda staviti caj u vodu.

:eek: Hvala! Pogrešno sam ga pripremala!! Ja stavim vrećicu i onda obavljam kojekakve poslove, znala sam ga piti i pola sata kasnije, a cijelo vrijeme vrećica bi bila unutra...Valjda mi je zato tako grozan!! Hvala još jednom!

reader
29.11.2007., 07:41
evo ja sam pocela piti zeleni caj pocetkom augusta, presla sam sa jedne soljice dnevno na 4,5 koliko pijem danas. nisam imala problema s okusom nikakavih, osjecam se fakat bolje,nemam nadutosti organizma,pomaze mi pri koncentraciji, i smrsavila sam nekih 5,6 kg najmanje

koje zeleni vi pijete, ciji su vam najbolji?

Ja pijem samo Frankove ili Podravkine čajeve...ti su mi najbolji. Tako da i zeleni pijem Frankov. Vidjela sam tu malo višlje u topicima da sam ga pogrešno pripremala (inače sam nemarna kod napitaka; kad skuham kavu ne znam sjesti i piti nego pijuckam uz rad po cijeli dan 1 šalicu), predugo držala vrećicu u vodi, zato mi je valjda bio neukusan.

Splenda
29.11.2007., 14:38
Ja pijem samo Frankove ili Podravkine čajeve...ti su mi najbolji. Tako da i zeleni pijem Frankov. Vidjela sam tu malo višlje u topicima da sam ga pogrešno pripremala (inače sam nemarna kod napitaka; kad skuham kavu ne znam sjesti i piti nego pijuckam uz rad po cijeli dan 1 šalicu), predugo držala vrećicu u vodi, zato mi je valjda bio neukusan.

frankov će ti biti neukusan i ako odstoji onolko kolko treba jer je nekvalitetan.
probaj twinnings-ove zelene, skužit ćeš o ćemu pričam. :)

Christina
29.11.2007., 15:27
ja sam neki dan na faksu pila frankov, i meni je bezveze,

danas sam u dm, vidjela u listicima, ne mogu se sjetiti ko proizvodi al ga kupujem cim potrosim ovaj;)

btw upravo ga pijem :mljac:

mišica27
29.11.2007., 15:47
Kuhati vodu do 70 stupnjeva i držati 2-3 minute( ako želite da razbuđuje) i par kapi limuna...i dogodi se jedan sasvim drugi okus. Nimalo gorak!

marijan_e
29.11.2007., 19:45
meni isto franck nevalja,al mi je zato cedevitin zeleni dobar,čak mi je u početku franckov nekako po ribi ima miris

porechanka_18
30.11.2007., 11:51
..ewo postavila sam vec pitanje na topicu o njezi lica pa cu i ovdje :) ..cure su mi rekle da zeleni caj pomaze i kod problema s necistom kozom..pristicima,aknama i slicno..ne mislim na umivanje njime ni maske nego samo konzumiranje..zna li netko vise o tome:confused:

Dorée
01.12.2007., 18:16
Ja pijem koprivu vulgaris, 2x dnevno vec par tjedana. Ten mi je prekrasan, ali ne znam da li zbog caja ili nekaj drugo.
Inace je menta moj favorit.

od koje točno marke,i jel si kupila uljekarni ili u ducanu

Cosmopolita
02.12.2007., 21:47
Na kamilicu sam se navukla pred spavanje :D

Ponekad pijem majcinu dusicu(moj omiljeni caj) jos zasladjen sa domacim medom..nista lepse nema. A koprivu ubacim svugde pomalo.

kangaroooo
03.12.2007., 16:26
Na mene je zeleni caj ostavio jako dobar dojam, jer imam Gilbertov sindrom i kada pijem zeleni caj bilorubin mi je normalan, medjutim cesto me od njega zaboli zeludac i bude mi muka.
Posto imam i problema sa aknama primjetila sam da povoljno djeluje i na to sto sam upravo i procitala na ovom gore linku. Kako da ucinim da mi taj caj izaziva manje zelucanih tegoba? Da ga pijem u kombinaciji sa necim jos?

I ja imam isti sindrom. Da li za njega koristiš još nešto osim zelenog čaja. Moj bilirubin je trostruko veći od normale, a doktori su me lijepo poslali kući i rekli da to nije ništa strašno?!

rosa_salvaje
31.03.2008., 09:14

eo, čitam.. tu piše o svim vrstama čajeva..
al me sad zanima- jel ti čajevi imaju to ljekovito djelovanje samo ak su neki skupi i kupljeni u posebnom dućanu ili može proći i podravka...?

Ja mislim da je važnije da piše da (tj. da jeste) prirodni sastav čajeva, a da nema neke razlike po cijeni. Samo da nema umjetnih dodataka!

CosmaShiva
31.03.2008., 09:53
ja pijem svaki dan zeleni čaj,pripremam ga onako kako je shtefitza opisala.:top:
pijem ga s limunom bez šećera.neznam sad koja marka ali često kupujem onaj
zeleni čaj s raznim okusima.

Lidija90
26.11.2010., 10:44
o zelenom caj se dosta pricalo na proslom forumu. taj topic je imao rekordan broj stranica, ne znam moze li se jos naci.

ne znam puno o zelenom caju, osim da sadrzi flavonoide, da moze posluziti za prevenciju od kancerogenih oboljenja i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.

ZELENI ČAJ:

U 12. stoljeću biljka Camellia Sinensis uvezena je iz Kine u Japan i od nje se počeo proizvoditi zeleni čaj. Zeleni čaj obrađuje se samo parom da se ne unište enzimi, te se potom suši na zraku. Budući da prilikom toga ne dolazi do procesa oksidacije i fermentacije, zadržava svoju zelenu boju i gotovo sve dragocjene sastojke. Svakodnevno pijenje zelenog čaja pripada današnjoj kulturi Japana, u kojoj je najmanji postotak oboljevanja od raka. Zanimljivo je da Japanci ne fermentiraju čajeve, stoga su svi njihovi zeleni (Sencha, Bancha, Gyokuro, Gabalong).

Zeleni čaj sadrži vitamine A1, B2, B12, C i E, kao i mnoge minerale i elemente u tragovima. Također, čisti tijelo od otrova, smanjuje bolove kod problema sa želucem i crijevima, smanjuje masnoću u krvi, dobar je za srce i tlak, spriječava arteriosklerozu, dobar je protiv upala, normalizira rad štitnjače, pospješuje krvotok i regeneraciju kože, povisuje mentalnu i tjelesnu aktivnost, djeluje protiv depresije, pospješuje ozdravljenje jetrenih bolesnika, dobar je za reumu, a zbog floura kojeg sadrži spriječava karijes. Prema najnovijim istraživanjima zeleni čaj sadrži EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i Hepatitisa.

Sportaši ga vole jer pospješuje njihovu tjelesnu aktivnost, povećava koncentraciju, motivaciju i izdržljivost. Otkriven je i njegov učinak na mršavljenje. Zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari, pospješuje probavu, stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina.

Priprema: Zeleni čaj se ne smije preljevati kipućom vodom. Proključalu vodu prekrijemo listićima tek kad se ohladi na oko sedamdeset stupnjeva. (otprilike 5 minuta nakon ključanja). Priprema se da bude jači, ali ga je poželjno nakon 3 minute procijediti jer inače postane gorak.

Ovdje imaš sve informacije o čajevima,a možeš ih i naručiti: http://www.svijetcaja.com/

Lidija90
26.11.2010., 10:48
ajd mi sad znalci usporedite te skupocjene čajeve sa nekim podravkinim ili kojom već markom-koja se regularno nalazi u supermarketima.

ja npr. nemam tu lovu da dajem stotinjak kn na čajeve, pa me zanima jel ima koristi i od jeftinog zelenog/bijelog čaja,roibosa.....?

Podravka, Franck i ostali prodaju čaj u filter vrećicama,a u filter vrećice ide čaj najslabije kvalitete tea dust tj. čajna prašina.
Bulk tj . najkvalitetniji dio čaja,cijeli listovi se prodaju u pravim čajotekama. Dakle ako želiš uživati u pravom čaju onda kupuj čaj u rinfuzi.
Inače čaj je samo onaj napitak koji se spravlja od lišća biljke čajavec lat. Camelia sinensis. Sve ostalo su biljni pripravci.

caterina
26.11.2010., 16:56

od koliko zelenog čaja dnevno primjećuješ učinak na Gilbertov sindrov?
šalicu dvije ili neku veću količinu?

josip1980
07.12.2010., 13:56

Ako ti je zeleni čaj pretežak pij bijeli ili žuti jer imaju amnje teina ibogatiji su antioksidansima.Dobri su za ljude s osjetljivim želucem.

sadsadsad
07.01.2011., 13:12
Meni nisu jasni ljudi koji kažu da ga ne mogu pit... pa nemate 5 god da sve mora biti slađušno i blago :)
Nije da je fin al ne kužim di je problem popit ga :)
ja kombiniram bijeli i zeleni i super mi je :top:

NANNIKA
07.01.2011., 21:37

Meni je zeleni čaj odlična zamjena za kavu

Mala_Garava666
08.01.2011., 12:09
obozavam zeleni caj. pijem ga bez secera, bez iceg, jedino ako sam prehladjena stavim malo meda. inace, pocela sam ga piti jer sam cula/procitala da je zdrav, da utjece na sve i svasta i sad sam se navukla. cak bih rekla da ga i pretjerano konzumiram :D

magic potion
08.01.2011., 12:21
Meni je zeleni čaj odlična zamjena za kavu

To sam već čula, ali ne kužim.:confused: Kako išta može biti zamjena za kavu?:s
:rofl:

Zeleni čaj mi je :bljak:, s puuuno šećera ga eventualno mogu popiti, ali inače ajme.:rofl:

Nella5
08.01.2011., 12:21
Ja pijem zeleni čaj s limunom i obavezno sa medom, bez šećera i fantastičan mi je.

Prvih par puta mi je bio gorki, ali se s vremenom privikneš.
U zadnje vrijeme sam se totalno navukla i ne mogu bez njega, kod mene se samo čaj pije.
A i čaj (svejedno koji) je puno zdraviji od kave i capuccina.

modra
08.01.2011., 12:40
ja sam pila od biofarma i enciana zeleni čaj - u listićima. ne znam za razliku.
ta dva pakiranja sam slistila za neka tri tjedna, prvo sam pila dvije-tri čaše dnevno, zatim pojačala.. pila sam ga radi mršavljenja, ali lice mi je, iako nemam nikakvih problema s njim, za vrijeme konzumiranja čaja sjalo :cerek: baš čisto, kvalitetno.. sad da l' pomaže u borbi protiv prištića ne znam jer ih nemam, ali stvarno kao da se očisti koža..
uglavnom, piškiš ko lud od njega, malo razbudi, da.. što se tiče okusa, uopće mi nije tako loš kako je mnogima :ne zna: :kava:

nakon toga sam pošla u ljekarnu po još jednu dozu al nisu imali pa uzela duplo skuplji žuti. pila nekoliko dana i nije mi se dalo više pa prestala. sad se opet planiram vratit na zeleni

kao hladan izvrsno osvježi, skoro bolje od vode, a ja sam strašni ljubitelj vode inače :cerek: jednom sam zaboravila ga popit pa sam ga srknula onako žedna kad sam došla kući, mmm.. iznenadila sam se kako je pasao. ljeti ga planiram držati u frižideru, navodno se na taj način može i pripremiti, dakle bez grijanja vode. u hladnoj vodi. ostaviš preko noći u vodi, tako nešto.

Silvery
08.01.2011., 18:08
Zeleni čaj je odličan, ali bez šećera. Pomaže za mnogo toga i zapravo bi se trebao piti bez šećera.
Poznato je da šećer smanjuje njegovu učinkovitost posebno ako je dosta zaslađen.

mario1965
08.01.2011., 18:55
moram se malo pohvaliti da imam ( pijem) čaj dobiven direktno iz kine.to su mali tamni listići koji u vodi nabubre i kineskinja od koje sam dobio kaže da se može koristiti dva puta.ne piti prije spavanja.pijem ga bez šećera.

NANNIKA
10.01.2011., 08:29
To sam već čula, ali ne kužim.:confused: Kako išta može biti zamjena za kavu?:s
:rofl:

Zeleni čaj mi je :bljak:, s puuuno šećera ga eventualno mogu popiti, ali inače ajme.:rofl:

I ja sam mislila da mi ništa nemože zamjeniti kavu,bila sam ovisna o njoj,ako je nebih popila ujutro cijeli bi me dan boljela glava.
I eto, zeleni čaj mi ju je zamjenio.
Imala sam podosta problema sa endometriozama,pa priraslice na crijevima, i vidjela da mi kava radi dosta štete.
Unatrag 2mj,na povratku iz Zg,stali smo na odmorištu da popijemo kavu, no ja sam naručila zeleni čaj.
Bio mi je poslužen sa mlijekom.
I meni se okus svidio.
I od tada, redovno svako jutro popijem šalicu zelenog čaja sa žlicom meda i malo mlijeka i sretna sam što sam se rješila one ovisne navike sa kavom.
Operirala sam i endometrioze i priraslice i nikako se više ne želim vratiti starim navikama.:rolleyes:
Također sam čitala i čula koliko je zdrav zeleni čaj.

cici1810
10.01.2011., 09:22
Ja volim i crni i zeleni čaj. Ali obavezno u rinfuzi u listićima, nikako onaj iz filter vrećica. Kad onaj iz filter vrećice ostavim malo dulje u šalici jer ga zaboravim izvaditi, onda mi je hhhm, ne znam opće kak bi to rekla na standardnom jeziku :D - žufko.
to je nešto između kiselo i gorko. Bljak.
A kad pijem onaj u listićima, onda može ostati koliko hoće i uvijek je fin. Tako da imam osjećaj da je u filter vrećicama čaj još nečim tretiran. Ista je stvar i s crnim.
A što se tiče mlijeka u čaju, jednom sam čitala da onda čaj izgubi sve one koristi koje ima ako ga se konzumira bez mlijeka. Kao da mlijeko poništava koristi čaja.
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1129/

.shorty.
25.05.2011., 12:09
poz, evo vidim na forumu imamo 5 tema o zelenom caju, ne znam u koju bi pisao. :)

uglavnom, zadnjih 40 dana pijem oko 2 velike case zelenoj ili bijelog caja (koji sadrzi zeleni) i moram reci - osjecam se fenomenalno! ne znam jel to samo placebo ili sta, ali ja sam prezadovoljan, jednostavno osjecam se odlicno, sve mi ide od ruke, fizicki sam spremniji, koncentriraniji, sposobniji.

jedino imam pitanje, jedino me muci sto sam cuo da definitivno nakon nekog vremena treba napraviti pauzu i prestati ga piti na otprilike tjedan, dva dana.
osobno se osjecam sve bolje, i ne bih sad htio prekidati niz. :)

zna li netko nesto vise o tome?

Esenchan
27.05.2011., 09:22
kao hladan izvrsno osvježi, skoro bolje od vode, a ja sam strašni ljubitelj vode inače :cerek: jednom sam zaboravila ga popit pa sam ga srknula onako žedna kad sam došla kući, mmm.. iznenadila sam se kako je pasao. ljeti ga planiram držati u frižideru, navodno se na taj način može i pripremiti, dakle bez grijanja vode. u hladnoj vodi. ostaviš preko noći u vodi, tako nešto.

Najbolji način za očuvanje ljekovitih svojstava, okusa, arome i boje kod pripreme zelenog čaja jest uopće ne grijati vodu tijekom pripreme. U staklenu bocu od približno pola litra hladne vode staviti 3-4 žličice zelenog čaja(količina ovisi o vrsti zelenog čaja). Bocu zatvoriti i ostaviti i hladnjaku oko 1h. Nakon sat vremena procijediti i uživati u ledenom čaju!

Ovaj način pripreme zelenog čaja možete pokušati piti svakodnevno ako imate problema sa alergijom jer je poznato da zeleni čaj jača imunološki sustav. Također se preporučuje piti umjesto sokova za vrijeme vježbanja za osvježavanje organizma i pomoć kod mršavljenja.

Čive
28.05.2011., 17:39
Čuo sam da pomaže kod kose kad ti se prorijedi, e sad tu šta sam čita po linkovima što ste dali na threadu nisan ništa o tome vidia, ili je to ono kod regenaraciji kože, povezano valjda? I koji bi preporučili, na kući zelenog čaja webu ima ih milijun zelenih vrsta.

Vanya83
29.05.2011., 14:35
Čuo sam u Rusiji da pomaže....:top:

Jako popularan je na Istoku ( Rusija & Ukrajina) uz Crni čaj! :top:

relativnost
06.06.2011., 21:59
U kaficu znam narucit zCaj i uvijek mi donesu Franckov u vrecici. Taj caj ko da nekak pecka po jeziku.. nema veze s onima u rinfuzi. Jel tak i vama?

josip1980
06.06.2011., 22:06
U kaficu znam narucit zCaj i uvijek mi donesu Franckov u vrecici. Taj caj ko da nekak pecka po jeziku.. nema veze s onima u rinfuzi. Jel tak i vama?

Kak može imati veze s onima u rinfuzi kad je iz filter vrećice???
U vrećicu ide čajna prašina tj.ostaci,a čaj u rinfuzi se sastoji od cijelih listova čaja veće ili manje kvalitete

relativnost
08.07.2011., 11:11
Poceo sam radit jedan blog o caju, pa slobodno pogledajte i ostavite koji komentar.
http://www.sanocaju.bloger.hr/

DarkStar
08.07.2011., 20:24
Kak može imati veze s onima u rinfuzi kad je iz filter vrećice???
U vrećicu ide čajna prašina tj.ostaci,a čaj u rinfuzi se sastoji od cijelih listova čaja veće ili manje kvaliteteGdje kupujete taj u rinfuzi? U ljekarni?

relativnost
08.07.2011., 20:55
Imas bas ducane koji prodaju samo caj, al mozes ih nabavit i u konzumu, mulleru, dmu, intersparu, itd. U ovim ducanima trazi limene kutije.

Bugy
08.07.2011., 21:34
Kolika je okvirna cijena nekog solidnog zelenog čaja u rinfuzi i za koliko šalica je optrilike dovoljna?

hvala

relativnost
08.07.2011., 22:05
Imas 100g zelenog Gunpowder za nesto manje od 30kn. To ti je za 50 salica od 2dl otprilike.

Bugy
17.07.2011., 13:08
Kupio sam Franckov 100g gunpowder u limenoj kutiji za 27kn i Agristarov (piše samo zeleni čaj thea viridis) 150g za 18kn.

Imate li iskustva sa ovim čajevima, kakvi su?

Netko je spomenuo da se listići mogu upotrijebiti 2 puta; je li to smao kod visokokvalitetnih čajeva ili mogu i kod ovih?

Koliko sati prije spavanja nebi trebalo piti zeleni čaj ukoliko osoba ima problema sa spavanjem? (Planiram ga piti ujutro prije teretane i navečer prije trčanja oko 19 sati... nadam se da ću uspjeti zaspati :D)

DarkStar
17.07.2011., 18:39
Pa ako ga pijes u 19 a ides spavati u 23 ne bi trebalo biti problema, jos kad se dobro umoris od trcanja pa ces jos lakse zaspati, s cajem ili bez njega. :)

Bugy
17.07.2011., 19:57
ne pomaže mi niti dobro umaranje, sad ćemo vidjeti hoće li čaj dodatno pogoršati situaciju, nadam se da neće :)

relativnost
19.07.2011., 12:36
Nebi ga trebalo pit 3 sata prije spavanja. Makar su neki zeleni cajevi deklarirani kao vecernji jer istovremeno i smiruju.

Mozes upotrijebit listice vise puta. Tak da ti ukupno namakanje ne prelazi 8 minuta. Znaci mozes 3 put po 2 i pol minute namakat. Iako vec nakon drugog puta se dosta izgubi okusa.

Bugy
23.07.2011., 13:43
Ok hvala, aj mi samo reci kako da čuvam jednom iskorištene listiće, u hladnjaku ili?

Btw. Agristarov zeleni čaj ima veće listiće od gunpowder Franckovog, je li to bolje ili lošije?

relativnost
24.07.2011., 13:25
Odgovorio sam ti i na blogu ak si to ti bio pitao.
Najbolje bi bilo iskoristiti ih u roku 20 minuta od zadnjeg namakanja. Iskorištene listiće možete i prvo dobro ocijediti, spremiti u zatvorenu posudu, te staviti u hladnjak. Neki ovu metodu ne preporučuju jer listići počnu oksidirati nakon 20 minuta ne korištenja i napada ih bakterija, tako da to više nije isti čaj.

Najbolji zeleni caj je od mladih listica i pupoljaka lista. Tako da bi odgovor bio da su manji listici bolji jer su mladji, al nemora znacit jer mogu bit i pupoljci lose kvalitete. Ovisi od caja do caja.
Di si kupio ovaj Agristarov?

Bugy
24.07.2011., 13:54
Da, ja sam upitao, hvala na odgovoru.

Agristarov čaj sam kupio u kauflandu, 150g za 18kn.

hmm ipak, čini mi se da nema Agristar veće listove već se Franckovi sporije otvaraju, dakle tek na drugom prelijevanju se oni potpuno otvore, no baš ću sutra ponovo promatrati...

Je li bolje ako se listovi prije rastvore ili kasnije ?

relativnost
24.07.2011., 15:07
Pretpostavljem da to nije bitno. Al logicno mi je ak je gunpowder da se sporije otvara jer su listici smotani u kuglice. Jel agristarov isto gunpowder?

Bugy
24.07.2011., 16:00
a malo baca na gunpowder, ništa ne piše, nisam dovoljno iskusan da procjenim :D

Blondy-ri
19.08.2011., 09:32
Ja sam danas prvi puta probala Biofarmov. Stavila sam ga u toplu vodu i držala 3 minute, ali sam morala staviti pola žličice šećera jer mi je nije imao apsolutno nikakav okus. :ne zna: Ni gorak ni ikakav. Je li to do vrste čaja ili sam ipak ja nešto krivo napravila? :ne zna:

bigdog
23.12.2011., 16:23
kako rješavate klor iz vode u zelenom čaju, ja kad mi provrije voda pa kad idem ulit u čašu ulije mi se i nekakav mulj od klora :503:

mal@ tinic@
14.01.2012., 00:29
ja sam se u čajoteci raspitala o zelenom čaju i rekli su mi da onaj iz dućana zapravo ne valja jer on u stvari uopće nema onako trpki okus kao na primjer franckov. nisam ga kupovala nego samo pomirisala i mogu reć da skroz drugačije miriše. zeleni čaj sam pila radi detoksikacije organizma i ubrzavanja metabolizma. u čajoteci su mi rekli da je za ubrzanje metabolizma bolji žuti, a za detoksikaciju bijeli, pa planiram uzeti kombinaciju jednog i drugog, a sada sam uzela žuti s dodatkom nekog voća i mogu reć da je okus odličan. iako je dosta skuplji nego onaj u dućanu, mislim da je bolje, kad se već daju novci,uzet pravu stvar.

charlizeos
14.01.2012., 12:47
ja sam uzela u Kući zelenog čaja Eternal life, naravno ne očekujem vječni život, ali ima jako fin miris i okus, doduše dosata je skup, 50 gr - 30 kn, ali je stvarno fin, manja žlica je dovoljna na 2.5 dl vode

So Lid
16.01.2012., 16:29
ja inače već pola godine pijem zeleni čaj, neki Ahmad Jasmine Green Tea. kakva je kvaliteta tog? prije je bio u nekoj tamno zelenoj kutijici i bio je prefin i prije neki dan sam kupio novi , sad je u svijetlo zelenoj i bio je nenormalno gorak :S možda sam predugo ostavio da stoji

White Russian
17.01.2012., 18:43
Evo, upravo ga pijuckam i odličan je.

Inače sam veliki čajoljubac i mogu reći da mi Ahmad Tea ima odličan odnos cijene i kvalitete. Okus mu je mnogo bolji nego Francku, Agristaru i ostalim zelenim čajevima niže cijene, nema te gorčine inače pa ne znam kaj si delal :ne zna:

Još mi je OK sencha iz DM-a za 13 kn, ali Ahmad rula :)

So Lid
17.01.2012., 19:19
jeje, pio sam ga jučer (i danas) sad je sve ok. neš sam zeznul, valjda sam gledo negdje lijevo pa stavio previše il se zezno s minutama tko zna. :D

White Russian
17.01.2012., 20:19
Upravo pokušala zguglati Ahmad Tea da vidim kaj vele drugi forumaši o njemu pa mi browser izbaci post tj. dio posta "Saznala sam ti da u zelenom ahmadu u metalnoj kutijici plivaju..." i smrzla se - u sekundi mi je prošlo sto odurnih stvari koje bi mogle plivati u toj kutijici čaja kojeg upravo pijem (crvići, grinjice, drekeci razni).

Otvorim link, i nastavak posta glasi "...cvjetići jasmina" :cerek:Uffff, olakšanja li, veselja i čajne radosti :)

relativnost
18.01.2012., 11:06
lol

Ok je ahmad s jasminom.
Jeste probali njihove crne English Breaksfast i tea No.1? Kakvi su?

hyperactive_anki
18.01.2012., 11:58
Meni je Ahmad s jasminom bio malo preintenzivan - skoro ko da je "obojan aromom".

bigdog
03.03.2012., 16:40
troši li ko twinings pure green tea, od ovih u vrećicama je najskuplji pa valjda nešto i vrijedi :ne zna:

vidim da se piše da ovi u vrećicama nevaljaju ništa i da je to ustvari samo otpad od kutija sa listićama

anec
07.03.2012., 12:15
ja kupujem zeleni čaj u STu u jednom suuuper dućančiću di možete uzeti na refuže i to 100g zelenog čaja za 7,5kn. Meni traje mjesecima jer ga pijem sama jednom dnevno i odlican je.

Freyja_
10.03.2012., 15:08
vidim da se piše da ovi u vrećicama nevaljaju ništa i da je to ustvari samo otpad od kutija sa listićama

Nekako mislim da je bolje uzeti najjeftiniji u listićima nego najskuplji u vrećicama :ne zna:

_GrGa_
29.03.2012., 20:54
Tek sam danas poceo za zelenim cajem iz ljekarne :)

Boja mi nije bila zelena,iako sam pratio sve upute.Voda nije bila vrela i drzao sam listice u vodi 3 minute :/

Nije bio gorak,ali je bio dosta slabog okusa.Da li ima vise vrijednosti u njemu ako je gorak?Pijem ga zbog akni,a ne zbog gusta pa me zanima maksimalna ucinkovitost.

Koliko ga vi dnevno popijete?

Freyja_
03.04.2012., 12:18
Tek sam danas poceo za zelenim cajem iz ljekarne :)

Boja mi nije bila zelena,iako sam pratio sve upute.Voda nije bila vrela i drzao sam listice u vodi 3 minute :/

Nije bio gorak,ali je bio dosta slabog okusa.Da li ima vise vrijednosti u njemu ako je gorak?Pijem ga zbog akni,a ne zbog gusta pa me zanima maksimalna ucinkovitost.

Koliko ga vi dnevno popijete?

Ni ne treba biti zelene boje, meni obično bude žućkast. :mig:
I bolje da ti nije gorak, zato se i drži samo 3 minute. Kad se predugo drži, postane gorak, gubi antioksidanse i samim time i učinkovitost.
Ja sam ga nekad znala popiti i oko litre dnevno. Neće ti ništa biti, osim što ćeš malo teže navečer zaspati. :D

Bugy
03.04.2012., 19:30
ali navodno se dužim stajanjem oslobođaju polifenoli :ne zna:

Freyja_
04.04.2012., 18:36
Moguće.. ako je tako, onda sam nešto krivo skontala :zubo: No, ionako ga ne mogu piti kad mi je gorak. :ne zna:

NinaLady
11.04.2012., 22:41
troši li ko twinings pure green tea, od ovih u vrećicama je najskuplji pa valjda nešto i vrijedi :ne zna:

Nekako mislim da je bolje uzeti najjeftiniji u listićima nego najskuplji u vrećicama :ne zna:

To sa čajem u vrećici je istina, nemojte to piti...
Najbolji su čajevi u rinfuzi, meni je najdraži zeleni s jasminom. Kupujem ih u kući zelenog čaja, a ima ih i u Franji :mig:

mala-vz
12.04.2012., 10:55
Meni je super zeleni čaj iz Muellera, sa aromom breskve i mente :cerek:

Terranea
13.04.2012., 12:35
meni je zeleni čaj u početku bio odvratan..al ga toliko godina već pijem da mi je postao super. ili mi je super ideja da mi pomaže ;))
uglavnom ga kupujem u rinfuzi i to u "Kući zelenog čaja" u ilici.. i stalno isprobavam nove :).
love it!! moj najdraži čaj :)

Lola 27
13.04.2012., 18:31
Ja sam počela piti Zeleni čaj zbog zdravlja i zbog akni ali sam primjetila da otkad ga pijem da su mi se akne pogoršale,pogotovo po čelu.Ima zeleni čaj bez kofeina?

SamaNaSvijetu
14.04.2012., 09:31
Pijem bijeli ( koji spada u zeleni čaj samo je razlika u vremenu berbe koliko sam skužila). Odličan mi je jer nije gorak kao zeleni već ima blagi okus. Isto ga kupujem u Kući zelenog čaja. Lola 27 Hojicha čaj je zeleni čaj bez kofeina i možeš ga kupiti u Kući zelenoga čaja.

*tearsinheaven
14.04.2012., 09:48
Ja sam počela piti Zeleni čaj zbog zdravlja i zbog akni ali sam primjetila da otkad ga pijem da su mi se akne pogoršale,pogotovo po čelu.

Mislim da je to normalno jer ti se tijelo treba pročistiti i izbaciti sve toksine - obično kod takvog procesa na koži prvo se bukne,
pa prođe nakon kratkog vremena i bude bolje :)
Isto vrijedi i za ostale čajeve, npr. čičak i sl.

Lola 27
14.04.2012., 15:53
Hvala.:cerek:

kockicacroatia
20.04.2012., 07:33
Evo sam saznala jednu novost vezano za ispijanje čaja, onog natur rinfuza, a ne u filter vrećici. Dakle moja susjeda je Kineskinja i savjetuje da od iste doze čaja napravimo napitak tri puta. Isprobala sam i rezultat je slijedeći:

1. put držim čaj 3-4 minute, voda 70-80 C - napitak je savršen, nije gorak
2. put od istog lišća držim 5 minuta ista temp. vode, napitak gotovo isti kao prvi
3. put postupak je isti, samo držim malo dulje, možda nekih 7-10 min. napitak je još uvijek kvalitetan samo malo blaži

E sad sam ljuta koliko sam čaja bacila bzv. A nije baš jeftin, ja pijem 3-4 šalice dnevno. I stavljam 1 1/2 čajnu žličicu na 4 dcl vode, tu se isto uštedi, jer u kući čaja preporučaju 1 čajnu žličicu na 2 dcl vode:kava:

plašljiva
21.04.2012., 14:02
Evo sam saznala jednu novost vezano za ispijanje čaja, onog natur rinfuza, a ne u filter vrećici. Dakle moja susjeda je Kineskinja i savjetuje da od iste doze čaja napravimo napitak tri puta. Isprobala sam i rezultat je slijedeći:

1. put držim čaj 3-4 minute, voda 70-80 C - napitak je savršen, nije gorak
2. put od istog lišća držim 5 minuta ista temp. vode, napitak gotovo isti kao prvi
3. put postupak je isti, samo držim malo dulje, možda nekih 7-10 min. napitak je još uvijek kvalitetan samo malo blaži

E sad sam ljuta koliko sam čaja bacila bzv. A nije baš jeftin, ja pijem 3-4 šalice dnevno. I stavljam 1 1/2 čajnu žličicu na 4 dcl vode, tu se isto uštedi, jer u kući čaja preporučaju 1 čajnu žličicu na 2 dcl vode:kava:

super savjet,hvala :) danas sam kupila 100 gr od biofarma,taj je valjda dobar? jel se smije zasladiti s medom? htjela bi probati i žuti,skuplji je pa je valjda i bolji. :confused:

kockicacroatia
22.04.2012., 08:20
plašljiva, mislim da biofarm nema čajeve u rinfuzi. Pošto nisam sigurna, ovaj postupak sam radila isključivo s rinfuzo čajem iz čajoteke. Mislim da čajevi u filter vrećici nisu prikladni za višekratnu upotrebu. :ne zna:

plašljiva
22.04.2012., 10:21
nije u vrećicama nego su mali listići u kutiji,više ne kupujem u vrećicama. ti piješ s medom ili bez ičega? hvala!

kockicacroatia
23.04.2012., 07:38
budući pijem nekoliko šalica dnevno med izbjegavam. Isto tako ponekad samo stavim par kapi limuna. Ali u biti sam navikla piti čaj bez zaslađivača, skroz mi je OK.
:cerek:

Death-of-Art
23.04.2012., 07:42
Meni je isto zeleni bez dodataka super. Osobito nakon slatkog deserta. I svidja mi se kak me lagano digne za razliku od kave koja me baš ubije pa postanem tjeskobna :p

kockicacroatia
23.04.2012., 08:01
apsolutno!:kava:

SunShine :P
23.04.2012., 08:10
koji zeleni čaj je najbolje kupit u dm-u? hvala!

kockicacroatia
23.04.2012., 09:32
Sve čajeve kupujem u čajoteci, oni uvoze iz Njemačke, koja opet uvozi iz Kine.
Budući ja Njemcima vjerujem, nadam se da je čaj pravi kineski. Nedavno sam dobila malo pakiranje original kineskog čaja, malo je aromatičniji sam od sebe nego ovaj iz čajoteke. Mislim da je stvar u skladištenju i obradi, jer ovaj iz čajoteke je obično miješan sa sušenim voćem ili cvijećem, ili drugim travama. Ja najviše volim zeleni čaj Vanill elegance, jedan koji se zove Giselle, a riječ je o miješavini bijelog i zelenog čaja, te od žutih Sunny passion. Čaj iz DM-a nisam nikad isprobala, što ne znači da nije kvalitetan. Ako netko zna neka javi:ne zna:

relativnost
24.04.2012., 19:24
koji zeleni čaj je najbolje kupit u dm-u? hvala!

Mozda franckov gunpowder ako ti odgovara ta nota? Dm nema bas neki izbor, preporucam Muller ili neku cajoteku za zeleni caj. Mozda da uzmes kinesku Senchu iz Mullera.

Lola 27
01.05.2012., 19:28
Ja jučerr popila 3 litre zelenog čaja,onako .E nisam mogla zaspat do jedan ujutro bila sam tako nabrijana ko da sam red bull popila.:eek:Točno ovakve oči sam imala.Danas popila 1 litru.

Anita2507
04.05.2012., 18:03
Zašto toliko puno piješ?

bigdog
05.05.2012., 13:03
šta radite sa onim mrvicama na dnu, prolit, ili se i to popije ?

kockicacroatia
05.05.2012., 13:27
šta radite sa onim mrvicama na dnu, prolit, ili se i to popije ?

Ja sve pijem:kava: Neki zbilja imaju sitne mrvice, al ne škodi. Koji čaj trošiš?

bigdog
05.05.2012., 19:27
Ja sve pijem:kava: Neki zbilja imaju sitne mrvice, al ne škodi. Koji čaj trošiš?

zeleni sencha "medium", Njemačka (Japan)

Lola 27
05.05.2012., 19:47
Zašto toliko puno piješ?

Detoksikacija.A i dobar je za mršavljenje,provjereno.A i imam pjesak u bubrezima pa moram puno čaja piti pa sam izabrala njega i od brusnice.Šta može štetit???Čitala sam po netu pa ga svi hvale,frendica mi ga je preporučila za akne i mršavljenje.:ne zna:

kockicacroatia
05.05.2012., 19:57
zeleni sencha "medium", Njemačka (Japan)
super su mi sencha zeleni, koristila sam jedan imao je u sebi breskve.:)
Detoksikacija.A i dobar je za mršavljenje,provjereno.A i imam pjesak u bubrezima pa moram puno čaja piti pa sam izabrala njega i od brusnice.Šta može štetit???Čitala sam po netu pa ga svi hvale,frendica mi ga je preporučila za akne i mršavljenje.:ne zna:

Ne bi trebala piti više od litru i pol zelenog čaja, i pripremi ga više puta od iste baze, tako je laganiji i jeftiniji. Za pjesak u bubrezima dobro je jesti korabicu, a imaš i dobrih biljnih čajeva za tu svrhu. Biljnje je dobro piti uvečer, a zelene tijekom dana.:mig:

Lola 27
06.05.2012., 15:39
super su mi sencha zeleni, koristila sam jedan imao je u sebi breskve.:)

Ne bi trebala piti više od litru i pol zelenog čaja, i pripremi ga više puta od iste baze, tako je laganiji i jeftiniji. Za pjesak u bubrezima dobro je jesti korabicu, a imaš i dobrih biljnih čajeva za tu svrhu. Biljnje je dobro piti uvečer, a zelene tijekom dana.:mig:

Ah ,hvala.:cerek:Pijem još neke biljne čajeve za to,mješam.Ja uvijek bacim one kesice od čaja.:ne zna:

kockicacroatia
06.05.2012., 16:14
lola, ja sam krivo shvatila. Mislila sam da piješ čajeve rinfuzo iz čajoteke. Nisam sigurna koliko će ti pomoći čajevi iz filter vrećice, pokušaj nabaviti na tržnici domaće biljne čajeve. Ne znam gdje živiš, ja neke biljlke za čaj sama berem i sušim.:ne zna:

Lola 27
06.05.2012., 17:00
lola, ja sam krivo shvatila. Mislila sam da piješ čajeve rinfuzo iz čajoteke. Nisam sigurna koliko će ti pomoći čajevi iz filter vrećice, pokušaj nabaviti na tržnici domaće biljne čajeve. Ne znam gdje živiš, ja neke biljlke za čaj sama berem i sušim.:ne zna:

Zeleni čaj pijem one iz kesice,brusnicu isto.Koprivu berem i sušim.I još jednu mješavinu metvice,bršljana i jedne lokalne biljke .Ta mješavina je baš za kamence.:mig:

Lozimka
07.05.2012., 13:43
Mi smo radili u srednjoj iz biologije neko istraživanje s tim čajem. Usporedili smo njegovo djelovanje sa djelovanjem vitamina c, vitamina a i još nekog vitamina. Zeleni čaj je po djelovanju bio odmah iza c vitamina, čini mi se.

Ne volim okus, ali pijem jer mislim da je dobar za zdravlje.

bigdog
07.05.2012., 21:02
Zeleni čaj pijem one iz kesice,brusnicu isto.Koprivu berem i sušim.I još jednu mješavinu metvice,bršljana i jedne lokalne biljke .Ta mješavina je baš za kamence.:mig:

nema smisla piti zeleni čaj iz onih kesica,to nije ni 50% efekta koj se dobije iz listića

Anita2507
08.05.2012., 18:02
A koji onda piti i gdje kupiti?

bigdog
08.05.2012., 19:45

u kući čaja najbolje i najisplativije

kockicacroatia
08.05.2012., 19:49

Ne znam odakle si:ne zna:. Ja kupujem u čajoteci u Splitu, ponekad na tržnici u provjerenih bakica, isključivo čajeve u listićima. Čajoljubac sam godinama, počelo je s otvaranjem čajoteke u Splitu, krenila sam sa zelenim čajem. Kasnije sam iskušala i bijeli, pa roibos koji je savršen jer nema teina, inače volim kod njega što se ne mora popiti odmah, može u hladnjak na barem 24 sata. Preporučam roibos mint fruit, s jagodama i mentom. Za ljeto je odličan ohlađen. Pila sam i žute čajeve orange cream, pinapple, trenutno sam na Gisella mješavina zelenog čaja.

Eh sad vidjeh da si iz Rijeke, valjda ima tamo čajoteka?

Lola 27
09.05.2012., 19:11
Ja sam sa otoka kamo nema ni supermarketa,:rofl: tako da za mene ostaje onaj iz vrećice.:kava:Meni odgovara,ali ako nema ni 50 % učinka ko ovi iz listića zašto ima nuspojave ko ovi iz listića??Ako ga popijem navečer ne mogu spavat,ako ga popijem previše uhvati me kofeinska kriza tako da onda bolje ne pijem taj" pravi" jer neću uopće spavati.:lol:

relativnost
09.05.2012., 22:56
mislim da zabrijavas

Death-of-Art
10.05.2012., 07:04
O kakvim kesicama vi pričate? Mislite na filtere?

Jer ja kupujem zeleni čaj u listićima koji je upakiran u kesicu pa se vadi žlicom.

I, da... Filter čajevi su uglavnom samo boja. Brijem da je to kancerogeno pun qurac.

kockicacroatia
10.05.2012., 07:39
O kakvim kesicama vi pričate? Mislite na filtere?

Jer ja kupujem zeleni čaj u listićima koji je upakiran u kesicu pa se vadi žlicom.

I, da... Filter čajevi su uglavnom samo boja. Brijem da je to kancerogeno pun qurac.

ma ne vjerujem da je kancerogeno, samo nije ni kvalitetno kako bi spadalo. Npr. čaj od borovnice ima tipa 3 % borovnice u sebi.:confused:

ribicaa
10.05.2012., 08:20
jel ok zeleni u listićima iz Bile?

Anariel
18.11.2012., 12:39
Pred par godina sam počela piti zeleni iz vrećice, najčešće franck i twinningsov zeleni s mentom (prefini). U početku mi je bio dosta gadan i pregorki pa sam ga natrpavala limunom da manje osjetim gorčinu. Naravno ostavljala sam te filtar vrećice od 5 do 55 minuta kako kad i ovisno kaj radim. Nakon nekog vremena se navikoh i postao mi je fin (čak i uz normalnu količinu limuna :D). I tako, odlučila ja napokon otić' u tu kuću zelenog čaja gdje mi je teta koja tam radi preporučila Japansko Blago (bar mislim da je to bilo, na pakiranju piše japanska Sencha) i objasnila mi kako se zeleni čaj pravilno radi (temperatura, minutaža i sve to). E sad, kad skuham čaj i nakon šta odstoji tih par min. ima finu boju i miris, ali kad dodam limun postane sav bljedunjav i proziran što mi djeluje malko odbojno, no najgore od svega je to šta meni to ima preslab okus -ko da pijem toplu vodu s malo limuna. Jel to normalno il je to posljedica tog kaj sam se navikla na ultragorki zeleni? Da probam duže ostavit čaj u vodi, probam se naviknut na slabašan okus ili da probam nać neku jaču verziju zelenog? :ne zna:

ciro
20.11.2012., 21:20
Stvar je u tome, da zeleni čaj nebi trebao imat gorak okus. Tj gorak okus nastaje ako predugo ostaviš čaj u vodi. Vjerovatno si tako prije radila pa ti je bio gorak.
Zeleni se ostavlja dvije tri min u vodi, ne kipućoj, i tada dobije onaj svoj pravi blagi okus.

Sencha je inače blagi čaj. Gunpowder ima jači i intezivniji okus.

patientia
24.11.2012., 12:47
Temperatura 80 stupnjeva i najvise 2 minute. Ako ti donesu kipucu vodu u kaficu, pricekaj da se ohladi, ako moras raditi odmah, najvise jednu minutu. Napomenuti konobarima da ne stave odmah vrecicu u vodu.

tosamjamimica
30.11.2012., 13:21
ja ga obozavam, prije mozda 5, 6 godina je tata kuci greskom kupio zeleni caj, nitko ga nije pio, tako je usamljeno stajao na polici dok ga ja jednom nisam odlucila probati... i rodila se ljubav na prv u, najdrazi mi je bez icega, a mogla bih ga litre i litre pit :cerek:

xXxTiNaxXx
06.12.2012., 22:03
Bok, bok! :cerek:

Mene zanima par stvari sta se tice zelenog caja. Nedavno sam ga krenula pit do 2 puta dnevno prvenstveno zbog toga jer ocajno pokusavam smrsavit i cula sam da zeleni caj pospjesuje probavu, ali da uz to ima i jos neka svojstva kojima djeluje na masnocu i svasta nesto cime bi ja mogla smrsavit :rofl:
E sad mene zanimaju iskustva, dal to djeluje i kako zapravo konzumirat caj.
I da, pijem obicni caj od Cedevite jer ne znam gdi kupit pakiranje sa listicima caja koje stavljam zlicom u vodu, znate sta mislim :D
Pogledat cu po ovim klasicnim trgovinama tipa Plodine, Billa i to pa ako nadem kupim, ali prije mi kazite koliko treba zlica ili zlicica u vodu i zanima me dal caj ima isti ucinak sa secerom i bez jer sam se navikla piti ga sa secerom ili medom, ali ako cu za mrsavljenje morat izbacit secer nece bit problem, valjda :cerek:

patientia
06.12.2012., 23:04
Na salicu vode 1 cajna zlicica caja. Voda temperature 80 stupnjeva i drzat najvise dvije minute. Secerom unosis kalorije. Mozes koristiti neki od zasladjivaca bez kalorija (umjetni zasladjivac ili steviu). A mozes piti i zaseceren caj, sve dok ukupan unos kalorija drzis manjim od potrosnje kalorija.

Zeleni caj navodno smanjuje glad.

Anariel
22.12.2012., 15:12
... i drzat najvise dvije minute.
...
E ovo mene zanima; Zašto baš tih 1-3 minute tj. zašto ne duže? Je li to samo radi okusa (da ne pusti gorčinu) ili ima i neka druga kvaka u tom?

patientia
22.12.2012., 15:31
Da, radi okusa.

Melart
31.12.2012., 14:35
Pisali ste o tome da je zeleni čaj najzdraviji u listićima, no ja pijem onaj iz filter vrećica. Zanima me koliko je o zdravo, pijem od Francka. Ipak je to neki bolji proizvođač, a i piše da je zeleni čaj 100%. Moralo bi biti barem nešto dobro od toga, ne vjerujem da sad taj čaj ništa ne valja.:ne zna:
Dvije godine sam pila Cedevitin zeleni čaj.
Ima tko kakav primjer da se baš osjećao bolje ili da je ozdravio od tog čaja?
Mene od njega zadnje vrijeme boli glava, ali ne na jednom mjestu, nego puno malih pojednih djelova po cijeloj glavi:confused:

Melart
31.12.2012., 14:36
I da, gubim koncetraciju

patientia
31.12.2012., 18:14
Pa ono, sitniji komadicci, vjerojatno je vise antioksidansa propalo zbog dodira sa zrakom, ali nije ni taj caj los, bolje on nego nikakav.

Mislim da nema primjera da je ikad itko od icega ozdravio zahvaljujuci zelenom caju. Samo ljudi koji ga piju budu zdraviji, ali ako se netko vec razboli, trk doktoru.

Ak te boli glava, probaj bez njega, ali cisto sumnjam da te boli od zelenog caja.

Melart
02.01.2013., 15:20
shvatila sam da ja predugo ostavim vrećicu čaja, stavim i zapravo ju uopće ne izvadim i to je još ok ako odmah popijem sav čaj, ali ako ne stvarno je pregorko, uopće nisam pazila na to, tako da mi je taj savjet pomogao :)

Pegina
07.01.2013., 18:35
Ja se isto nekako nadam da su i ovi komercijani od Francka dobri,a za bolji okus dodam malo limuna i naravno ne držim dulje od 2-3 min

Melart
07.01.2013., 19:08
Ja sam počela paziti na to koliko držim u šalici i sad je baš blagi okus, već sam se navikla da bude i 20 min, a to je onda dosta gorko.

Nandy1987
18.01.2013., 15:38
Na salicu vode 1 cajna zlicica caja. Voda temperature 80 stupnjeva i drzat najvise dvije minute. Secerom unosis kalorije. Mozes koristiti neki od zasladjivaca bez kalorija (umjetni zasladjivac ili steviu). A mozes piti i zaseceren caj, sve dok ukupan unos kalorija drzis manjim od potrosnje kalorija.

Zeleni caj navodno smanjuje glad.

Umjetni zaslađivači debljaju jače nego šećer, zato čim dalje od njih. Bolje koristiti domaći med, al nakon kaj se čaj ohladi na 30-40 C°, agava i javorin sirup, te naravno steviju:
"Na tržištu je danas stevija i kod nas dostupna u obliku sušenog lista, bijelog i zelenog ekstrakta u prahu te tekućine, no potreban je oprez jer se mogu naći ekstrakti i tekućine koji u sebi sadrže neke moguće štetne tvari. – Sladilo sa stevijom možete napraviti i sami: lišće stevije osušite i sameljite u mlincu za kavu. Dvije čajne žličice lišća u prahu stavite u 2 decilitra kipuće vode i ostavite da ključa 5 do 10 minuta. Procijedite kroz filtar za kavu ili čaj i dobili ste zaslađivač zelene boje koji je potrebno držati u hladnjaku, a zbog iznimne slatkoće dozira se u kapima. Želite li dobiti prozirno sladilo, pomiješajte istu količinu lišća u prahu i mlake vode te ostavite da odstoji 24 sata. Procijedite i čuvajte u hladnjaku. S vremenom i ta tekućina poprima zelenkastu nijansu."

Ja pijem čajeve bez limuna i šečera. Bila sam se udebljala zbog piluli i tak sam pomalo počela ih piti. Pijem samo na cijeđenje jer u filter vrečice idu otpadni dijelovi čaja i arome. Već oko dvije godine ih pijem svaki dan, obavezno zeleni. Meni jako pomaže zbog gastritisa koji sam dobila od piluli. Pročitala sam da u Kini špricaju čajeve kemijskim sredstvima pa kupujte uvozne čajeve provjeren kvalitete.
Meni su pomogli kod mršavljenja jer sam bila pila tablete za gastritis od kojih sam se još udebljala, imala sam oko 11 kg viška. Prestala sam piti tablete i zamjenila ih čajevima za želudac i od tad mi je puno bolje. Uz pravilnu prehranu, uz pomoć čajeva i prirodnih lijekova sam izgubila oko 10 kg.

Melart
18.01.2013., 17:13
Umjetni zaslađivači debljaju jače nego šećer, zato čim dalje od njih. Bolje koristiti domaći med, al nakon kaj se čaj ohladi na 30-40 C°, agava i javorin sirup, te naravno steviju:
"Na tržištu je danas stevija i kod nas dostupna u obliku sušenog lista, bijelog i zelenog ekstrakta u prahu te tekućine, no potreban je oprez jer se mogu naći ekstrakti i tekućine koji u sebi sadrže neke moguće štetne tvari. – Sladilo sa stevijom možete napraviti i sami: lišće stevije osušite i sameljite u mlincu za kavu. Dvije čajne žličice lišća u prahu stavite u 2 decilitra kipuće vode i ostavite da ključa 5 do 10 minuta. Procijedite kroz filtar za kavu ili čaj i dobili ste zaslađivač zelene boje koji je potrebno držati u hladnjaku, a zbog iznimne slatkoće dozira se u kapima. Želite li dobiti prozirno sladilo, pomiješajte istu količinu lišća u prahu i mlake vode te ostavite da odstoji 24 sata. Procijedite i čuvajte u hladnjaku. S vremenom i ta tekućina poprima zelenkastu nijansu."

Ja pijem čajeve bez limuna i šečera. Bila sam se udebljala zbog piluli i tak sam pomalo počela ih piti. Pijem samo na cijeđenje jer u filter vrečice idu otpadni dijelovi čaja i arome. Već oko dvije godine ih pijem svaki dan, obavezno zeleni. Meni jako pomaže zbog gastritisa koji sam dobila od piluli. Pročitala sam da u Kini špricaju čajeve kemijskim sredstvima pa kupujte uvozne čajeve provjeren kvalitete.
Meni su pomogli kod mršavljenja jer sam bila pila tablete za gastritis od kojih sam se još udebljala, imala sam oko 11 kg viška. Prestala sam piti tablete i zamjenila ih čajevima za želudac i od tad mi je puno bolje. Uz pravilnu prehranu, uz pomoć čajeva i prirodnih lijekova sam izgubila oko 10 kg.
Hvala! Čestitam, optimistično iskustvo.
Gdje kupuješ i koje čajeve koristiš?

patientia
19.01.2013., 02:22
Umjetni zaslađivači debljaju jače nego šećer, zato čim dalje od njih.

Kako, molim te, moze debljati nesto sto ima 0 (slovima: nula) kalorija? Samo nemoj citirat "doktora" Mercolu ili nekog slicnog. Nije sve sto procitas na Internetu istina.

Zao mi je sto si se udebljala, ali za to nisu krive tablete koje si uzimala, nego hrana.

Melart
19.01.2013., 07:49
Pronašla ovo

Premda upotreba umjetnih zaslađivača može biti privremeno korisna kako bi vas odviknula od šećera, dugoročno može naštetiti vašem metabolizmu. Naime, tijelo osjeti slatkoću i priprema se za probavu ugljikohidrata koji se onda ne pojave. Stoga, ako tijekom dana rabite mnogo umjetnih zaslađivača, svako uzimanje UH u slijedeće 24 sata može izazvati golem porast šećera u krvi i potom hipoglikemičnu reakciju. Umjetni zaslađivači pogoršavaju ciklus hipoglikemije/hiperglikemije, koji pak stvara jak osjećaj gladi i izaziva taloženje masnog tkiva u tijelu. Drugim riječima, umjetni zaslađivači mogu neizravno pridonijeti debljanju.

Ja ih sigurno izbjegavam.

patientia
19.01.2013., 08:18
Umjetni zasladjivaci ne uzrokuju dizanje inzulina u krvi kod ljudi, a da to i cine, stevia bi, buduci da je takodjer slatka (ogavni gorki aftertaste ne umanjuje tu slatkocu, samo je dodatak na nju) imala isti ucinak.

Nandy1987
19.01.2013., 12:03
Najčešće kupujem od Subana, kad sam u Zagreb kupujem u biljnim ljekarnama Agristar al prije mjesec dana je moj dečko kupio jako jeftine čajeve u ljekarni u Krapini. Vlasnici imaju svoje čajeve i prvi su otvorili biljnu ljekarnu u Krapini. Jedna cura mi je rekla da ako imam priliku otići do Subana u Samobor mogu jeftino kupiti čajeve u većim količinama. Zeleni čaj sam pila od Biofarma, ali me već nekako strah piti bilo što iz Kine pošto je tamo jako zrak zagađen i od mojeg brata cura mi je rekla da je bila emisija na tv-u o čaju i zeleni špricaju kemikalijama. Za Suban sam pročitala da kontroliraju kvalitetu čajeva.

Imam knjigu gdje piše kako piti čajeve i za što: http://hr.scribd.com/doc/59298188/Maria-Treben-Zdravlje-iz-bo%C5%BEje-ljekarne-ljekovito-bilje
Neki čajevi na tijelo djeluju kao estrogen, kod mene izazivaju bol u trbuhu i zatvor tak da treba paziti.

Tko želi neka pije umjetne zaslađivaće, nisam o tome čitala na internetu, nego u knjizi. Znam da sve što piše na netu nije istina. A ovo za 0 kcal je varka, samo da se proda... Marketing :D Isto kao i slatkiši s vitaminima i mineralima, a svi znamo da su nezdravi npr: http://www.youtube.com/watch?v=3QPU8X_T_Ns

Nandy1987
19.01.2013., 12:11
Kako, molim te, moze debljati nesto sto ima 0 (slovima: nula) kalorija? Samo nemoj citirat "doktora" Mercolu ili nekog slicnog. Nije sve sto procitas na Internetu istina.

Zao mi je sto si se udebljala, ali za to nisu krive tablete koje si uzimala, nego hrana.

Ok, kako je hrana kriva ako sam bila cijeli život mršava, bez trunke ceulita dok nisam počela piti pilule i odmah sam se počela debljati, dobila ceulit, itd. Molim te objasni mi? Od mojeg brata cura isto tako je od piluli dobila 8 kg, a pila ih je samo 2 mjeseca i znam još cura koje su se udebljale...
Evo ti upute o lijeku, kod ostale moguće nuspojave ti sve lijepo piše: http://lijekovi.krenizdravo.com/lijekovi/upute/Diane35__drazeje_595#id_mjere_opreza

patientia
19.01.2013., 12:20
Nisi se udebljala od pilula. Od pilula mozda vise zadrzavas vodu, ali one ti nizu uzrokovale povecanje sala. Ako ti se salo povecalo, za to je krivo iskljucivo to sto si unosila vise kalorija nego sto si ih trosila. S godinama se bazalni metabolizam smanjuje (a bazalni metabolizam ogromnoj vecini ljudi cini glavninu potrosnje energije), pa ako unos kalorija i fizicka aktivnost ostaju iste, dolazi do debljanja.

Svatko moze napisati knjigu, i napisati u knjizi sto hoce. Izdavaci ne gledaju je li tocno sto pise, nego hoce li to prodati knjigu. Knjige nisu peer-reviewed. Zato se sarlatani umjesto na znanstvene radove objavljene u peer-reviewed casopisima pozivaju na - knjige.

Melart
19.01.2013., 12:28
Imam knjigu gdje piše kako piti čajeve i za što: http://hr.scribd.com/doc/59298188/Maria-Treben-Zdravlje-iz-bo%C5%BEje-ljekarne-ljekovito-bilje
Neki čajevi na tijelo djeluju kao estrogen, kod mene izazivaju bol u trbuhu i zatvor tak da treba paziti.

Da ne čitam sve, da li znaš za koji čaj (biljku) koji smanjuje razinu estogena?

Nandy1987
19.01.2013., 12:48
Nisi se udebljala od pilula. Od pilula mozda vise zadrzavas vodu, ali one ti nizu uzrokovale povecanje sala. Ako ti se salo povecalo, za to je krivo iskljucivo to sto si unosila vise kalorija nego sto si ih trosila. S godinama se bazalni metabolizam smanjuje (a bazalni metabolizam ogromnoj vecini ljudi cini glavninu potrosnje energije), pa ako unos kalorija i fizicka aktivnost ostaju iste, dolazi do debljanja.

Svatko moze napisati knjigu, i napisati u knjizi sto hoce. Izdavaci ne gledaju je li tocno sto pise, nego hoce li to prodati knjigu. Knjige nisu peer-reviewed. Zato se sarlatani umjesto na znanstvene radove objavljene u peer-reviewed casopisima pozivaju na - knjige.

Stvarno si nedokazana. Lijepo piše: povećanje tjelesne težine zajedno s zadržavanje tekućine. Zašto onda piše nuspojava povećanje tjelesne težine?

Otkad živim prema toj knjizi meni je zdrastveno stanje bolje, smršavila sam i ceulit mi se jako smanjio, već se skoro ništa ne vidi. Sva istraživanja u knjizi su napravljena s doktorima budi bez brige. knjiga je i bestseller. Pišem iz vlastitog iskustva, kod mene je to tak, gadno sam se opekla, a dok čovjek sam se ne opeče ne shvaća. Znala sam da ću se udebljati zbog pilula, a pošto sam bila uvijek mršava, i tatina obitelj mi je takva mislila sam da ću bez problema smršaviti. Moja baka ima bolju liniju nego neke mlade cure i djeda mi je bio kost i koža.

patientia
19.01.2013., 12:56
Zato jer, vjerovala ili ne, voda ima masu, pa samim time u gravitacijskom polju i tezinu (fizika sedmog razreda osnovne skole). Zato ti se, kad zadrzis litru vode vise u organizmu, tjelesna masa poveca za 1 kg, a tezina (na Zemlji) za desetak njutna. Naravno, nakon prestanka uzimanja pilula tu vodu jednostavno izmokris.

Nisi izmokrila sve nakupljene kile? Onda se radi o salu. Zao mi je. Zadrzavanje vode nije debljanje. Nakupljanje sala je debljanje.

Nandy1987
19.01.2013., 13:05
Da ne čitam sve, da li znaš za koji čaj (biljku) koji smanjuje razinu estogena?

Imam višak umjetnog estrogena i pijem čajeve za čišćenje organizma i jačanje jetre.
Znam da tijelo čiste čajevi: zeleni, indijski, bijeli i žuti.
u knjizi su navedene samo naše biljke. Zatim naši čajevi od maslačka, koprive i nevena čisti organizam, a ja još pijem stolisnik, mentu, kamilicu zbog gastritisa. kad njih pijem ne boli me trbuh i ne trebam jako paziti kaj jedem, mogu jesti težu hranu. Mjenjam ih, pijem tri vrste po danu. Sad pijem crni ili indijski i imam stolicu tri puta na dan, on je stvarno jaki. njega sam kupila u lidlu, slučajno sam naišla. Odličnog je okusa. Žuti sam probala odavno, fini je. Kratko sam ga pila. Bijeli nisam pila.
Čajevi koji mi jako smetaju su preslica, od lana i kadulja.
Od čajeva se jače znojim i češće idem na wc.

Nandy1987
19.01.2013., 13:31
Zato jer, vjerovala ili ne, voda ima masu, pa samim time u gravitacijskom polju i tezinu (fizika sedmog razreda osnovne skole). Zato ti se, kad zadrzis litru vode vise u organizmu, tjelesna masa poveca za 1 kg, a tezina (na Zemlji) za desetak njutna. Naravno, nakon prestanka uzimanja pilula tu vodu jednostavno izmokris.

Nisi izmokrila sve nakupljene kile? Onda se radi o salu. Zao mi je. Zadrzavanje vode nije debljanje. Nakupljanje sala je debljanje.

Ovak, zbog pilula sam stalno bila gladan. I jako sam puno jela, ali to je zbog toga jer su mi usporavale metabolizam. Ne znam kako izgledaš, meni svi sad govore da izgledam odlično, sretna sam kaj se vraćam na početnu kilažu. bila sam u pravu da je to zbog piluli jer inače nebi uspjela smršaviti i smanjiti nuspojave. ni doktori mi nisu vjerovali pa se ne čudim da mi i ti. koristim prirodne lijekova (čajeve, ljekovita ulja, indol 3 carbinol) za izbacivanje umjetnog estrogena i jedino to djeluje.
kad mi je doktorica prepisala pilule nije mi napravila jeterne probe, a piše da:
Tko i kada ne treba uzimati kontracepcijske pilule?

Kontracepcijske pilule ne treba uzimati u sljedećim stanjima:

- postojeće bolesti krvožilnog sustava (tromboza, embolija), osobito moždani ili srčani udar
- postojeća trudnoća
- postojeći hormonski ovisni zloćudni tumori
- teška oštećenja jetre, hormoni iz kontracepcijskih pilula mogu jetra dodatno opteretiti
- bolesti krvnih žila mozga ili očiju
- osobe s visokim krvnim tlakom, osobito ako su prisutne komplikacije
- urođeni ili stečeni poremećaji metabolizma kao što su šećerna bolest ili poremećaji metabolizma lipida
- otoskleroza, koja se pogoršala u prethodnoj trudnoći

Imam slabiju jetru i zato imam tak jake nuspojave, a piše da:
Koje nuspojave imaju kontracepcijske pilule?

Nuspojave su obično bezazlene i najčešće prestaju u prva tri mjeseca korištenja. Mogu se javiti mučnina, napetost dojki, blaga glavobolja, promjene raspoloženja.

Kako kontracepcijske pilule djeluju na tjelesnu težinu?

Iako sadrže male doze hormona, kontracepcijske tablete u nekih žena mogu uzrokovati blago nakupljanje tekućine, zbog čega dolazi do neznatnih promjena tjelesne težine.

Pila sam diane 35 koje imaju velike doze hormona i ako male doze debljaju, kak je onda tek s velikama. Mene je isto ginekologica uvjeravala da će mi nuspojave prestati nakon 3-4 mjeseca i nisu.:(
Sve sam imala, mučninu, promjene raspoloženja, rast grudi, napetost, cistu. na faksu su mislil da sam trudna, joj, užas živi...

patientia
19.01.2013., 14:07
Vise si jela, dakle, nisi se udebljala od pilula nego jer si unosila vise energije nego sto si trosila. Moguce je da si bila vise gladna na pilulama, ali pilule te nisu udebljale, nego hrana. Ne mozes znati jesu li ti pilule usporavale metabolizam bez da si mjerila svoj bazalni metabolizam, sto gotovo sigurno nisi (jer se to radi u bolnicama), a da si ga i izmjerila i da je bio manji, ne bi mogla biti sigurna da je od pilula.

Zao mi je sto si imala losu ginekologinju. Takvih nazalost ne manjka u ovoj drzavi. Zao mi je i sto si imala nuspojave od pilula.

Nego, cekaj, proslo je barem 3-4 mjeseca otkad si uzela zadnju pilulu i ti si i dalje uvjerena da u tebi ima estrogena iz te pilule i da se moras cistiti od njega?

Melart
19.01.2013., 15:11
Doktorica joj je rekla da će joj ti simptomi nestati za 3-4 mjeseca, a ne da je pila zadnju tabletu prije 3-4 mjeseca. Očito da joj simptomi nisu nestali za 3-4 mjeseca.
No, ugl. ja mislim da se udebljala zbog previše estogena u tijelu i gotovo.
Dosta sa svađanjem.

Koji je to čaj iz lidla, to mi je blizu pa ga mogu kupiti?

patientia
20.01.2013., 08:33
Onda me zanima koliko je to proslo od zadnje tablete da je i dalje uvjerena da u njoj ima "umjetnog estrogena" iz nje i da se mora cistit od njega.

Nandy1987
20.01.2013., 09:21
Doktorica joj je rekla da će joj ti simptomi nestati za 3-4 mjeseca, a ne da je pila zadnju tabletu prije 3-4 mjeseca. Očito da joj simptomi nisu nestali za 3-4 mjeseca.
No, ugl. ja mislim da se udebljala zbog previše estogena u tijelu i gotovo.
Dosta sa svađanjem.

Koji je to čaj iz lidla, to mi je blizu pa ga mogu kupiti?

Točno.:)

U bijelmo pakiranju je, ne znam kak se zove jer čajeve držim u staklenkama pa bacim papir. Dođe 20 kn, 100 g. Kraj njega su bili zimsko-božićni proizvodi, nekakav special edition. Možda ga još ima. Ima ga i u intersparu, iz srbije, prozirno pakiranje, tam gdje su torte i kolači. Vidim da ga ima i suban, čajevi od subana ima za kupiti u svakoj ljekarni. Možeš još pogledati u biljnim ljekarnama i trgovinama.

Melart
20.01.2013., 09:53
Onda me zanima koliko je to proslo od zadnje tablete da je i dalje uvjerena da u njoj ima "umjetnog estrogena" iz nje i da se mora cistit od njega.

Možda još uvijek pije pilule? :ne zna:
Navodno da i mlijeko ima estogena u sebi? Da li je to točno? I da postoji hrana koji podiže razinu estrogena i da to uzrokuje debljanje? Što je s tim?

patientia
20.01.2013., 09:57
Kravlje mlijeko sadrzi estrogen, ali estrogen iz mlijeka nije umjetan (sto ne znaci da nije stetan).

gasolina
20.02.2013., 14:26
koji je najkvalitetniji zeleni čaj kojeg ima kod nas na tržištu? pila sam onaj franckov u listićima, oko 31kn je kutija, nije loš. pretpostavljam da su listići kvalitetniji od vrećica. koji zeleni čaj vi preporučate, gdje ga ima za kupiti (dm, muller, konzum, ljekarna...)?

Nandy1987
20.02.2013., 17:05
koji je najkvalitetniji zeleni čaj kojeg ima kod nas na tržištu? pila sam onaj franckov u listićima, oko 31kn je kutija, nije loš. pretpostavljam da su listići kvalitetniji od vrećica. koji zeleni čaj vi preporučate, gdje ga ima za kupiti (dm, muller, konzum, ljekarna...)?

Kupujem od Biofarma u dm-u, 100 g oko 24 kn. Našla sam u Intersparu i Mercatoru zeleni čaj iz Pakistana, na kutiji piše na engleskom. On dođe 15 kn.

patientia
20.02.2013., 17:12
Najkvalitetniji? Gyokuro. Skrolaj do dna stranice:
http://www.kucazelenogcaja.com/trgovina/zeleni-cajevi/

Jos ga nisam probala. Nadam se da cu ga negdje naci po nizoj cijeni. U cajoteci u Grazu u kojoj inace kupujem jos je skuplji.

A za slucaj da trazis bilo koji zeleni caj koji je dovoljno fin, imas u DM-u Alnatura senchu i znalo je biti u Sparu njihove Natur Pur senche.

gasolina
20.02.2013., 18:59
Najkvalitetniji? Gyokuro. Skrolaj do dna stranice:
http://www.kucazelenogcaja.com/trgovina/zeleni-cajevi/

Jos ga nisam probala. Nadam se da cu ga negdje naci po nizoj cijeni. U cajoteci u Grazu u kojoj inace kupujem jos je skuplji.

A za slucaj da trazis bilo koji zeleni caj koji je dovoljno fin, imas u DM-u Alnatura senchu i znalo je biti u Sparu njihove Natur Pur senche.

uh, 90kn je puuuno previše ipak :/ ne tražim fin koliko da je ok kvalitete, a ne opet ne znam kolika cijena...

ellory
21.02.2013., 11:22
ma bilo koji čak koji kupiš u čajoteci, tj. da je u listićima koji su očuvani i cijeli, a ne usitnjen u vrećicama ti je ok kvalitete, sve ostalo su nijanse, i pitanje osobnog ukusa. imaš više vrsta, klasični su ti gunpowder, yunan, sencha. cijene od 18-30-ak kn za 50 gr. s tim da ti to traje dugo, jer se ne stavlja puno , a i iste listiće možeš više puta koristit.

gasolina
21.02.2013., 12:39
ma bilo koji čak koji kupiš u čajoteci, tj. da je u listićima koji su očuvani i cijeli, a ne usitnjen u vrećicama ti je ok kvalitete, sve ostalo su nijanse, i pitanje osobnog ukusa. imaš više vrsta, klasični su ti gunpowder, yunan, sencha. cijene od 18-30-ak kn za 50 gr. s tim da ti to traje dugo, jer se ne stavlja puno , a i iste listiće možeš više puta koristit.

gdje ih ima za kupiti?

ellory
21.02.2013., 14:25
ne znam gdje si, ali u zagrebu imaš više čajoteka. Samo Chai i Kuća zelenog čaja imaju po više dućana. sve imaju web stranice, pa vidi adrese da sad ne nabrajam. Samo u ilici od trga do britanca ima2-3 dućana, a imaš i dva u Masarykovoj.

picajzla1
22.02.2013., 18:26
Ja sam veeelika ljubiteljica zelenog čaja, pijem ga već dvi godine sigurno :) naaajbolji čaj na svemiru (pogotovo zato šta znam koliko je zdrav)..pijem ga u listićima min pola litr dnevno -nezaslađenog, bez ikakvih dodataka jer bi mi bija "grijeh" upropaštavat ga :) doduše, ja ni u jedan čaj ne stavljam med, šećer, limun..bude mi preslatko.. Kupujem ga u St u biljnoj ljekarni ili u DM-u ako mi nestane a nemam vremena ić u ljekarnu...U kafiću se ne sjećam da sam naručila mineralnu, Cedevitu ili takve stvari..Zelenko je zakon.. Pit ću ga zauvik :cerek::cerek::cerek:

gasolina
23.02.2013., 13:25
Ja sam veeelika ljubiteljica zelenog čaja, pijem ga već dvi godine sigurno :) naaajbolji čaj na svemiru (pogotovo zato šta znam koliko je zdrav)..pijem ga u listićima min pola litr dnevno -nezaslađenog, bez ikakvih dodataka jer bi mi bija "grijeh" upropaštavat ga :) doduše, ja ni u jedan čaj ne stavljam med, šećer, limun..bude mi preslatko.. Kupujem ga u St u biljnoj ljekarni ili u DM-u ako mi nestane a nemam vremena ić u ljekarnu...U kafiću se ne sjećam da sam naručila mineralnu, Cedevitu ili takve stvari..Zelenko je zakon.. Pit ću ga zauvik :cerek::cerek::cerek:

kako se zove taj iz ljekarne, a kako onaj koji u dm-u kupuješ? :)

Glo
24.02.2013., 21:50
Kupila jučer u Mulleru dva njihova robna marka;100g nekih 20ak kn.
1. Morgenfrische harmonisch sanft (zeleni čaj sencha,aroma,cvjetovi suncokreta,ružine latice i cvjetovi različka)
2. Moonlight exotisch mild (zeleni čaj sencha i gunpowder,komadići ananasa,aroma,komadići papaje,cvjetovi suncokreta,smilje)

Zadovoljna. Miris im je predobar i okus je solidan.

Nandy1987
25.02.2013., 16:30
Ja bi izbjegavala arome u čajevima kad ne možeš biti siguran koje su prirodne, a koje umjetne:
"Aromatizirani čajevi – to su uglavnom zeleni i crni čajevi s dodatkom arome.
Dodaju im se:
a) arome u prirodnom obliku, na primjer, cvjetovi jasmina, neki začini ili aromatične biljke;
b) eterična ulja, na primer, čuveni čaj Earl Grey, vrsta crnog čaja aromatiziranog uljem od bergamotke, vrste limuna;
c) umjetne arome – njima se aromatiziraju uglavnom manje kvalitetni crni čajevi koji u prodaju dospijevaju kao čajevi od manga, vanilije, papaje, naranče, grejpfruta, jabuke...
Ovi su čajevi karakteristični po tome što im je aroma prenaglašena i što i u velikoj količini vode, s malom količinom čaja, imaju intenzivan miris (ali ne i okus). "

Isto pijem čajeve bez meda, šečera, limun stavim jedino u kafiću.

patientia
25.02.2013., 20:00
Nije sve prirodno dobro, nije sve umjetno lose i nije prirodno uvijek bolje nego umjetno. Evo ti primjer arome gorkog badema, priiiiiiiirodna aroma gorkog badema sadrzi cijanid, umjetna aroma gorkog badema ga ne sadrzi: http://abouquetfrommendel.wordpress.com/2012/02/24/why-natural-isnt-always-better-almond-extract-and-cyanide/

A to koja aroma je prenaglasena odlucit ce onaj tko caj pije. Neki vole jace, neki slabije arome.

Nandy1987
25.02.2013., 20:30
Nije sve prirodno dobro, nije sve umjetno lose i nije prirodno uvijek bolje nego umjetno. Evo ti primjer arome gorkog badema, priiiiiiiirodna aroma gorkog badema sadrzi cijanid, umjetna aroma gorkog badema ga ne sadrzi: http://abouquetfrommendel.wordpress.com/2012/02/24/why-natural-isnt-always-better-almond-extract-and-cyanide/

A to koja aroma je prenaglasena odlucit ce onaj tko caj pije. Neki vole jace, neki slabije arome.

Kao dijete sam pojela miljun koštica marelica pune cijanida i jos sam ziva, kao i ljudi koje znam koji su to jeli, tak da...:rolleyes:
http://www.krenizdravo.com/prehrana/biljna-ljekarna/kostica-marelice-ljekovitost-primjena-i-ulje-od-marelice
http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/vitamin-b17
http://cro-chemtrails.info/index.php/2009/09/vitamin-b17-i-lijecenje-raka/

Mi se trudimo(moja obitelj) izbaciti čim više umjetnog iz života i imamo samo pozitivna iskustva.:cerek:

gasolina
27.02.2013., 11:44
kupila sam si opet ovaj Franckov u listićima, 27kn u DM-u, taj sam i prvi put pila, čini mi se ok. Gunpowder je :)

https://www.google.hr/search?q=franck+zeleni+%C4%8Daj&aq=f&um=1&ie=UTF-8&hl=hr&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=MfEtUeT3MIry4QSckYDwDQ&biw=1152&bih=749&sei=M_EtUZC9IMrMtQb7k4C4Cw#imgrc=gN4mv3-rYR651M%3A%3BFvQ1DnekhCvRdM%3Bhttp%253A%252F%252Fw ww.franck.hr%252Ftemplate%252Fimages%252Fupload%25 2Fimages%252FProizvodi%252F%25C4%258Cajevi%252Fpre mium_caj_zeleni_bio.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.f ranck.hr%252Fcajevi%252Fpremium%252F%3B649%3B600

patientia
01.03.2013., 20:19
Necije misljenje ima tezinu u raspravi o tome koji zeleni caj je finiji. Ali, necije misljenje nema nikakvu tezinu u raspravi o tome je li aromatizirani zeleni caj koristan ili stetan za zdravlje ili jesu li kostice marelice otrovne ili nisu.

Nandy1987
03.03.2013., 11:16
Uvijek se trudim pisati na temelju iskustva, ne pišem sad nešto što sam negdje pročitala, a nisam to konzumirala. Probala sam već više vrsta zelenog čaja i meni najviše odgovara od Biofarma. Pijem ga već dugo, super je za ubrzavanje metabolizma ali mi zna teško sjesti na želudac i ubrzati rad srca. Općenito kofein ljudima smeta.
Na tv-u uvijek kažu da su 3 puta jači čajevi koji su na cijeđenje. Zato je isplativije kupiti čaj na cijeđenje nego onaj u filteru. Meni čajevi na cijeđenje duže traju nego u filteru i imaju bolji okus.
Umjetni dodatki u prehrani mi užasno smetaju, dobijem prištiće, imam zbog toga jaki pms, itd, a to su nažalost i arome koje znaju biti umjetne pa ih ne bi nikome preporučila. Kad ih izbjegavam nemam takvih problema, ten mi je čistiji, a pms blaži.

gasolina
06.03.2013., 12:13
bude li vam kad mučno od zelenog čaja?

patientia
06.03.2013., 12:53
Hm, nije mi bas mucno od zelenog caja, ali neki zeleni cajevi mi smrde po ribi, i cisti i mjesavine, recimo Geisha iz Kuce zelenog caja smrdi po ribi kad se skuha.

Nandy1987
06.03.2013., 13:02
Meni zna biti mučno ali ja imam osjetljivu jetru i želudac npr. kavu uopće ne mogu piti... Sada budem probala piti bijeli jer ima pola manje kofeina, blaži je a svi su od iste biljke.

Artois
09.03.2013., 00:52
Šteti li organizmu svaki 2-3 dan litra zelenog čaja?

dankec
09.03.2013., 06:09
Da li je netko kupio/probao zeleni čaj tvrtke "Herbarium d.o.o." koji je made in China i isporučuje se u rinfuzi (ne u filter vrećicama), u zelenom sjajnom pakiranju? Košta cca 10kn u metro-u. Ja ga pijem redovito, ali vidim da se okus osjetno razlikuje od standardnog kineskog zelenog čaja, a i ima puno više peteljki, pa se bojim da nije neka mućka.

Melart
09.03.2013., 06:13

Smatram da da, jer organizmu niti ne treba toliko vode, a kamoli čaja. Zeleni čaj je dosta jak i pun kofeina, bilo bi dobro da barem prepoloviš taj broj. Jer ja pijem puno vode i stalno pijem malo, opet to ne ispadne tako puno. Jer mi ovo već više liči na to da se tjeraš da to piješ, a ne da ti stvarno treba. A ako je tako onda sigurno ne može biti dobro, jer je to organizmu previše. Vjerovatno će te boljeti glava, nećeš moći spavati i srce će ti jače raditi. Naravno, ovisi kakave je kvalitete čaj. Pravi čaj se pije u dozi od najviše tri dnevno, što je onda 6 dl. Sve više po meni je previše. Samo ćeš na taj način gubiti nutrijente.

patientia
09.03.2013., 12:38

Vjerojatno ne steti nego cak koristi, ali ajmo redom.

Muskima je RDA vode 3700 g. Ali, racuna se i voda iz hrane (voca, povrca, juha). To znaci da 3700 g vode zadovoljava potrebe oko 97.5% muskaraca. 2.5% muskaraca ce trebati vise, a mnogima ce biti dovoljno i manje. Normalno, kad si aktivniji unosit ces vise vode jer je vise izlucis znojenjem. Mit je da moramo piti 8 casa vode na dan i mit je da dehidriramo ako ne pijemo vodu cak i kad nismo zedni. Ali, ako ti pase piti toliko caja, a ti pij.

Kolicina kofeina u caju varira, ali zeleni caj svakako ima manje kofeina nego crni. Davno sam nasla tablicu s kolicinama kofeina koju vise ne mogu naci, i prema njoj 3 litre zelenog caja imaju 400 mg kofeina. Ne preporucuje se unos vise od 600 mg kofeina na dan jer bi moglo ometati san. Nenaviklima i manje moze smetati. Ja i nakon 600 mg mogu zaspati ko top.

A antioksidansi? Moze li toliko antioksidansa nastetiti? Predlazem da procitas ovo i sam odlucis: http://inhumanexperiment.blogspot.com/2011/01/green-tea-as-pro-oxidant-too-much-of.html Ja sama se ne bih bojala toliko zelenog caja u obliku zelenog caja, ali ne bih uzimala dodatke prehrani koji sadrze ekstrakt zelenog caja.

Naravno, ako imas neki zdravstveni problem, posavjetuj se s lijecnikom.

tiburon
09.03.2013., 13:57

u nicemu ne treba pretjerivati:kava:

Nandy1987
10.03.2013., 10:48
Ima zeleni čaj s cijelim listovima i s slomljenim listovima:
"Najkvalitetniji tradicionalni čajevi, zeleni i crni, dolaze iz Kine i Indije, s većih nadmorskih visina kao cijeli ili slomljeni listovi. Cijeli listovi čajeva se na pakiranjima klasificiraju kao Flowery Orange Pekoe, Orange Pekoe i Pekoe. Slomljeni listovi se također klasificiraju prema veličini dijelova na fannings, orange fannings i dust od kojih se zadnji koristi za filtar vrećice. "
Najbolje ga je piti kao cijeli list. Od Biofarma su cijeli listovi.
Pročitala sam da Kinezi ga piju cijeli dan, meni je dosta 2 dl dnevno. Ponekad popijem do 4 dl. Ali zato pijem svaki dan 1 litru čaja od koprive, nevena, mente, kamilice, stolisnika, maslačka, itd. Mijenjam ih, pijem 3-4 vrste čaja dnevno.
U Japanu je prosjek 3 šalice dnevno.

Adriaticus
24.03.2013., 21:29
Zeleni čaj pijem vec nekoliko godina, 1 šalicu na dan i godi mi. Kupujem ga u kući čaja znači nerafinirani u lističima, sa komadičima limuna i đumbira. Onaj u vrečicam ne valja ništa...

dekk
06.05.2013., 22:01
Ima zeleni čaj s cijelim listovima i s slomljenim listovima:
"Najkvalitetniji tradicionalni čajevi, zeleni i crni, dolaze iz Kine i Indije, s većih nadmorskih visina kao cijeli ili slomljeni listovi. Cijeli listovi čajeva se na pakiranjima klasificiraju kao Flowery Orange Pekoe, Orange Pekoe i Pekoe. Slomljeni listovi se također klasificiraju prema veličini dijelova na fannings, orange fannings i dust od kojih se zadnji koristi za filtar vrećice. "
Najbolje ga je piti kao cijeli list. Od Biofarma su cijeli listovi.
Pročitala sam da Kinezi ga piju cijeli dan, meni je dosta 2 dl dnevno. Ponekad popijem do 4 dl. Ali zato pijem svaki dan 1 litru čaja od koprive, nevena, mente, kamilice, stolisnika, maslačka, itd. Mijenjam ih, pijem 3-4 vrste čaja dnevno.
U Japanu je prosjek 3 šalice dnevno.

Pozdrav, pijem zeleni čaj i ovdje sam samo produbio svoje znanje.
Čuo sam od prijatelja koji je bio u Kini, da oni piju zeleni čaj i natopljen u hladnoj vodi, kao što je netko ovdje spomenuo. Zanima me zašto, ako netko zna, kakav učinak u odnosu na namakanje na 70 C ima takav način pripreme?!?
2. Gdje kupiti ovaj čaj koji preporučaš od Biofarma?
Inače kupujem Ahmada, koji je ovdje također pohvaljen, a cijenom nije loš- 100 g 27 kn (ima ga u trg. centrima).

3. I najvažnije pitanje: Kako biti siguran da si kupio kvalitetan, a cijenom ipak prihvatljiv čaj, obzirom da čitam kako Kinezi puno špricaju, a i zagađenost zraka je u Kini dosta izražena?
Jer đaba svi zdravi učinci na organizam, ako pijemo DDT....:D

P. S. također imam loš želudac, zato sam prestao piti kavu (popijem espresso tu i tamo...), i sve živo me napuhava....

Nandy1987
06.05.2013., 23:55
U dm-u, imaš i od Francka Bio ali meni nije baš pasao, uvijek se vračam Biofarmu. "Biofarm je farmaceutsko poduzeće osnovano 1992. godine na bazi istih načela u koje vjerujemo i danas: kvalitetni, biljni proizvodi za zdraviji, prirodniji način života. " Već od prije znam za tu firmu, teta mi ima ljekarne, nadam se da nas ne truje. :/
Ak te sve napuhava promjeni prehranu. I ja sam imala tih problema i sad kad pazim rijetko kaj me napuhne. Osjećala sam jake mučnine i one su nestale. :) Pročitala sam da Suban radi provjere kvalitete biljaka, da su jako strogi. Nisam još pila njihov zeleni čaj.