PDA

View Full Version : Razlika izmedju tekuceg i ziro-racuna

stranice : [1] 2

maradona
12.06.2004., 22:44
Ono sto ja znam je da na ziro-racunu najmanji moguci iznos moze biti 0(nula),tj. ne moze se uci u minus kao sto je to slucaj sa tekucim racunom.
Ono sto ce te mi Vi reci je kakav je odnos ovih racuna sa statusom fizickog i pravnog lica.Da li ja kao fizicko lice mogu da otvorim ziro-racun?Kakve su prednosti i nedostaci jednog i drugog racuna?
HVALA!!!

Juraj
13.06.2004., 08:00
Tekuci racun sluzi za primitak neoporezivih prihoda ( tj. onih na koje je porez vec placen i za koje nije nuzno podnositi poreznu prijavu, tipa placa, mirovina, stipendija ) a ziro za primitak oporezivih prihoda tj. onih koji dolaze iz "poslovanja" ( od ugovora o djelu, autorskih, etc)

Tekuci racun - otvaraju iskljucivo gradjani

Ziro racun - 3 tipa
1) otvaraju ga gradjani za honorarne poslove ( minimalni troskovi vodjenja)
2) otvaraju gradjani za poslovanje obrta i slobodnih zanimanja ( prilicno veliki troskovi)
3) otvaraju firme za svoje poslovanje

U minus mozes ici i na tekucem i na ziro racunu ovisno o odluci banke o odobrenom kreditu ( uglavnom vrlo skupo :D)

Kao gradjanin mozes otvoriti ziro racun za prijem love od honorara, inace nema smisla ni potrebe. Banke redovno izvjestavaju poreznu upravu o prihodima preko ziro racuna i za nju je potrebno podnijeti godisnju poreznu prijavu. Do prije godinu dana si mogao nofce od ugovora o djelu i autorskih primati na tekuci racun ali je to sad zabaranjeno.

Ovo je kratko i primitivno objasnjenje, detaljno imas na svakom sajtu od banke :)

Vojky
13.06.2004., 13:04
Juraj kaže:
Kao gradjanin mozes otvoriti ziro racun za prijem love od honorara, inace nema smisla ni potrebe. Banke redovno izvjestavaju poreznu upravu o prihodima preko ziro racuna i za nju je potrebno podnijeti godisnju poreznu prijavu. Do prije godinu dana si mogao nofce od ugovora o djelu i autorskih primati na tekuci racun ali je to sad zabaranjeno.

Jesi li ovo siguran? Ja sjećam se da je u doba socijalizma bilo obvezno primati honorare na žiro-račun (jer nisu postojale porezne prijave), a onda je prije nekog broja godina postalo svejedno - upravo iz razloga što prihode ionako moraš prijaviti u poreznoj prijavi.

gogo
14.06.2004., 08:56
Hmm.. Juraj malo si zakompliciral, i na žiro račun fiz. osoba se isplaćuju primici koji su već oporezovani i za koje NIJE potrebno podnostiti godišnju prijavu.

Naime primici od honorara ili kapitalni primici se NE MORAJU prijavljivati u godišnjoj poreznoj prijavi, ali se mogu ako to netko želi i ako mu se isplati. Jedino je bad kaj se ti primici MORAJU isplaćivati na žiro i to je to.

Pozdrav,
gogo

Juraj
14.06.2004., 09:40
Siguran sam da svi honorari MORAJU na zirac od ljeta prosle godine ( nazalost to jos ne znaju u svim firmama, ali znaju u bankama)

Za ovo drugo nisam siguran da se mora ali se vecini isplati. Ima jedna situacija kad se mora ali mislim da je rijetkost tj. ako ti ukupni dohodak prelazi 21000 kn prosjecno po mjesecu jer tada upadas u 45%.

Vojky
14.06.2004., 20:05
Juraj kaže:
Siguran sam da svi honorari MORAJU na zirac od ljeta prosle godine ( nazalost to jos ne znaju u svim firmama, ali znaju u bankama)

Imaš li broj NN jer ovako smo na nagađanjima...

gogo
14.06.2004., 21:42
Nismo na nagađanjima. To je u pravilniku o porezu na dohodak nn 140/2003. Članak 53, stavak 18:

Tuzemni porezni obveznik obvezan je isplatitelju do_hot_ka na koji se plaća porez po odbitku, dati podatke potrebne za točan obračun i uplatu poreza i to matični broj građana, adresu prebivališta ili uobičajenog boravišta te broj žiro računa kod ovlaštene organizacije za platni promet za one oblike dohotka koji se ne mogu isplatiti u gotovini.

Pozdrav,
gogo

još jedan Vukovarac
21.06.2004., 17:33
Juraj kaže:
[B]Tekuci racun sluzi za primitak neoporezivih prihoda ( tj. onih na koje je porez vec placen i za koje nije nuzno podnositi poreznu prijavu, tipa placa, mirovina, stipendija ) a ziro za primitak oporezivih prihoda tj. onih koji dolaze iz "poslovanja" ( od ugovora o djelu, autorskih, etc)

A zasto je onda ministarstvo preslo na ziro racune kod isplate stipendija?

CroPro
01.07.2004., 16:23
Ej društvo, slobodno se ubacim u razgovor? :-)) Kad spominjete isplatu honorara na žiro-račun, odnosno, ako pričamo o bilo kakvim uplatama na žiro, koje vrste uplata se oporezuju i u kojem postotku, a koje ne? Vidim da je rečeno da se honorari ne oporezuju, pa me zanima koje vrste uplata se oporezuju? Naravno, govorimo o žiro-računu građana.

gogo
01.07.2004., 20:25
CroPro,
ne znam kaj si krivo pročitao ali svi honorari se oporezuju i isplaćuju na žiro račun.

Trenutno ima 3 vrste honorara:

1. Honorar (običan temeljem ugovora o djelu npr. trg.putnici, akviziteri, agenti, predstavnici stanara, sudski vještaci, športski suci, delegati)

na njega se obračunava porez od 35% na osnovicu koja se umanjuje za 25%

2. AUTORSKI HONORARI isključivo za znanstvenike, stručnjake, novinare

na njega se obračunava porez od 35%, ali se osnovica na koju se lupa taj porez smanjuje za 40% + kod ovih honorara nema doprinosa (zdrastveno i mirovinsko)

3. AUTORSKI HONORARI UMJETNIKA (nježnih dušica....) stopaa od 35% na umanjenu osnovicu za 25% i 40% i kod njih nema doprinosa.

Osim tih honorara imaš još i primitke od povremene djelatnosti tipa članovi skupština, nadzornih odbora, upravnih vijeća, stečajni upravitelji i sl. Na njih se lupa 35% poreza i doprinosi na punu osnovicu (nema umanjenja)

eh, da i kod svih tih primitaka se lupa i prirez na porez ovisno o mjestu prebivališta samo taj prirez posebno ne pišem, ali se podrazumjeva ;)

Pozdrav,
gogo:W

BiG
25.05.2006., 12:57
CroPro,
ne znam kaj si krivo pročitao ali svi honorari se oporezuju i isplaćuju na žiro račun.

1. Honorar (običan temeljem ugovora o djelu npr. trg.putnici, akviziteri, agenti, predstavnici stanara, sudski vještaci, športski suci, delegati)

na njega se obračunava porez od 35%, ali se osnovica na koju se lupa taj porez smanjuje za 40% + kod ovih honorara nema doprinosa (zdrastveno i mirovinsko)

3. AUTORSKI HONORARI UMJETNIKA (nježnih dušica....) stopaa od 35% na umanjenu osnovicu za 25% i 40% i kod njih nema doprinosa.

Osim tih honorara imaš još i primitke od povremene djelatnosti tipa članovi skupština, nadzornih odbora, upravnih vijeća, stečajni upravitelji i sl. Na njih se lupa 35% poreza i doprinosi na punu osnovicu (nema umanjenja)

eh, da i kod svih tih primitaka se lupa i prirez na porez ovisno o mjestu prebivališta samo taj prirez posebno ne pišem, ali se podrazumjeva ;)

Pozdrav,

A kaj je sa bespovratnim sredstvima koje država uplaćuje za poticanje npr. turizma?

banderas
25.05.2006., 13:51
Čini mi se da vani baš i ne postoji razlika između tekućeg i žiro računa, postoji samo Account. Jesu li tekući i žiro naša izmišljotina ili ... ?

Pitanje:
Postoje li neka ograničenja za grupu 2) i 3) honorara (autorski), mora li se predočiti neki dokaz o autorstvu ili slično? Jer inače, zašto se ne bi sve isplaćivalo kao autorski honorar?

Bankei
25.05.2006., 14:23
Čini mi se da vani baš i ne postoji razlika između tekućeg i žiro računa, postoji samo Account. Jesu li tekući i žiro naša izmišljotina ili ... ?

Tako su se valjda i naši zanijeli prije par godina i dozvolili uplate honorara na tekući, međutim onda je došao Zakon o bankama koji je tekuće stavio u grupu računa u čiji uvid NITKO nema pravo osim naravno vlasnika računa, tj. imaju i drugi, ali tek nakon odluke suda. A poreznoj upravi se to dakako nije baš svidjelo pa su honorarci opet natjerani otvarati žiro-račune :( Sve promete na žiro-računima banke rutinski prosljeđuju Poreznoj, mjesečno ili tromjesečno, nisam siguran..

icegirl78
25.05.2006., 14:47
Imam i ja jedno pitanje, da li se po zakonu prihod od najamnine poslovnog prostora mora isplaćivati na žiro-račun? :misli:
Za taj prihod se ne mora podnositi godišnja prijava, jer su porez i prirez unaprijed određeni i plaćaju se mjesečno.

Vojky
26.05.2006., 09:18
Pitanje:
Postoje li neka ograničenja za grupu 2) i 3) honorara (autorski), mora li se predočiti neki dokaz o autorstvu ili slično? Jer inače, zašto se ne bi sve isplaćivalo kao autorski honorar?

Ne moraš ništa predočiti unaprijed - ako ako dođe kontrola moraš naravno predočiti u čemu je bio autorski doprinos. Dakle, da je netko npr. projektirao mozaik od fasadne cigle, a ne lijepio iste na fasadu.

zoser
26.05.2006., 12:38
Tekuci racun sluzi za primitak neoporezivih prihoda ( tj. onih na koje je porez vec placen i za koje nije nuzno podnositi poreznu prijavu, tipa placa, mirovina, stipendija ) a ziro za primitak oporezivih prihoda tj. onih koji dolaze iz "poslovanja" ( od ugovora o djelu, autorskih, etc)

Tekuci racun - otvaraju iskljucivo gradjani

Ziro racun - 3 tipa
1) otvaraju ga gradjani za honorarne poslove ( minimalni troskovi vodjenja)
2) otvaraju gradjani za poslovanje obrta i slobodnih zanimanja ( prilicno veliki troskovi)
3) otvaraju firme za svoje poslovanje

U minus mozes ici i na tekucem i na ziro racunu ovisno o odluci banke o odobrenom kreditu ( uglavnom vrlo skupo :D)

Ovo je kratko i primitivno objasnjenje, detaljno imas na svakom sajtu od banke :)

Nemre jednostavnije od ovoga, i točnije...

matinee
26.05.2006., 14:35
Ono sto ja znam je da na ziro-racunu najmanji moguci iznos moze biti 0(nula),tj. ne moze se uci u minus kao sto je to slucaj sa tekucim racunom.
Ono sto ce te mi Vi reci je kakav je odnos ovih racuna sa statusom fizickog i pravnog lica.Da li ja kao fizicko lice mogu da otvorim ziro-racun?Kakve su prednosti i nedostaci jednog i drugog racuna?
HVALA!!!

nedostatak žiro računa je u tome što ne možeš odšetat do bankomata i dić keš i što ne možeš ispisivat čekove (s budućim datumima) :D

banderas
26.05.2006., 14:51
Ne moraš ništa predočiti unaprijed - ako ako dođe kontrola moraš naravno predočiti u čemu je bio autorski doprinos. Dakle, da je netko npr. projektirao mozaik od fasadne cigle, a ne lijepio iste na fasadu.
Ima li netko gotovu šprancu autorskog ugovora da mi baci na mail :D

Lavica02
26.05.2006., 15:46
nedostatak žiro računa je u tome što ne možeš odšetat do bankomata i dić keš i što ne možeš ispisivat čekove (s budućim datumima) :D

Možeš, ako ugovoriš trajni nalog

infra red
26.05.2006., 16:00
Znači kod ugovora o djelu isto poslodavac uplaćuje za mirovinsko i zdravstveno (od moje zarade naravno). Naime nisam to znala do sve danas, kad sam umjesto 900 kn za jednu zamjenu u školi dobila 440.
:mad: :hebemu:

R@LE
26.05.2006., 20:24
e da se i ja ubacim...
situacija je sljedeća, srednjoškolac sam i imam svoj TEKUĆI račun u banci, e sad preko učeničkog servisa se ovo ljeto zapošljam. Učenički servis mi plaću plačuje samo na ŽIRO. To znaći da bi ja moro u istoj banci otovriti još jedan račun i to ŽIRO račun, i onda s tog ŽIRO računa prebacivat si lovu na tekući kako bi mogo koristiti bankomate, POS i sl?

Lavica02
26.05.2006., 20:49
Ako si srednjoškolac, idem s pretpostavkom da si maloljetan
A kako onda imaš otvoren tekući račun... sa zakonitim zastupnikom ili...

R@LE
26.05.2006., 21:27
Nejdi s predpostavkom da sam maloljetan..... :) Imam 18.

Lavica02
26.05.2006., 21:45
ups, sorry, naj kaj zamerit

Da, honorar ti ide na žiro, najbolje je da u istoj banci gdje imaš tekući otvoriš i žiro i odmah neka ti otvore i trajni nalog na tekući račun pa onda fino možeš sve na bankom,. pos.... jedino ti ne idu čekovi

R@LE
26.05.2006., 21:50
Koja im je to glupost, mislim fakat, zakaj se nebi odma direktno uplaćivalo na tekući? + Ima više vrsti žiro i tekučih računa, ja imam otvoren onaj s povremenim primanjima... mislim fakat.... sad još jedan račun..

Lavica02
26.05.2006., 21:58
Postoji žiro račun za fizičke osobe ( to je tvoj) i žiro račun za pravne osobe (obrtnici, firme...) i to je to.
Kod tekućih računa postoji samo jedna vrsta, razlika je u nekim drugim stvarima (čekovima, dopuštenim prekoračenjima...)
Pogledaj malo gore.... ne može po zakonu honorar, ugovor o djelu... ići na tekući račun, Ali ne vidim zašto ti je to problem, ponavljam se otvori trajni nalog odmah i sve 5

R@LE
26.05.2006., 22:11
Nije do toga da mi radi problem već zašto komplicirati, evo npr. koja je razlika ako ja sam sebi 1000kn u kešu dođem u platiti u banci na žiro ili tekući račun? OK, tak je po zakonu..

Lavica02
26.05.2006., 22:17
Samo ti uplati na žiro pa kada se država pita za porez...
Gle, ajmo još jednom

tekući je za plaće, mirovine, invalidnine -- redovna primanja
žiro je za honorare, ugovore odjelu

Jasno!!!!!

R@LE
26.05.2006., 22:19
Ok teta Lavica - bez panike! Znaći u tom grmu leži zec, ako se uplati na tekući država bi mogla pitat - A od kud tebi ta lova, jesi platio porez???? - ak ako na žiro onda će država reć - Aha, to je već oporezovano - no problem... :)

R@LE
26.05.2006., 22:40
OK - još jedno pitanje, znaći zatražim ja trajni naog da mi lovu koja sjedne na žiro prebace na tekući - i sad kad oni meni prebacuju lovu, kaj lova čim sjedne na žiro - ode na tekući ili se neznam to radi jednom mjesečno?

Lavica02
26.05.2006., 22:40
malo si se zeznuo pa pročitaj ponovo

R@LE
26.05.2006., 22:44
ugovorim trajni nalog i? kaj sam se zaznuo?

Lavica02
26.05.2006., 23:05
Ok teta Lavica - bez panike! Znaći u tom grmu leži zec, ako se uplati na tekući država bi mogla pitat - A od kud tebi ta lova, jesi platio porez???? - ak ako na žiro onda će država reć - Aha, to je već oporezovano - no problem...

No vidim da si se ispravio

Lavica02
26.05.2006., 23:06
OK - još jedno pitanje, znaći zatražim ja trajni naog da mi lovu koja sjedne na žiro prebace na tekući - i sad kad oni meni prebacuju lovu, kaj lova čim sjedne na žiro - ode na tekući ili se neznam to radi jednom mjesečno?

Kad lova sjedne na ŽR većima banka noćnom obradom prebaci lovu na TR i slijedeći dan možeš trošit sa TR

gatto
27.05.2006., 06:03
Evo jednog bedastog pitanja:

Što ako neka fizička osoba koja ima otvoren žiro-račun izađe s nekim iznosom iz investicijskog fonda, tj. izvrši joj se isplata na taj žiro?

Taj iznos nije dužna prijavljivati poreznoj upravi i premda imaju uvid na stanje na računu, ne može joj ga se oporezovati jer to nije oporezivi prihod kao npr. od honorara i sličnih stvari. Ili griješim?

Putnik92
27.05.2006., 10:04
Evo jednog bedastog pitanja:

Što ako neka fizička osoba koja ima otvoren žiro-račun izađe s nekim iznosom iz investicijskog fonda, tj. izvrši joj se isplata na taj žiro?

Taj iznos nije dužna prijavljivati poreznoj upravi i premda imaju uvid na stanje na računu, ne može joj ga se oporezovati jer to nije oporezivi prihod kao npr. od honorara i sličnih stvari. Ili griješim?
Naravno da ga ne mogu oporezovati.

A ako i imaju uvid u stanje/promet po računima, ne znam što bi s tim informacijama, jer od njih ionako ne mogu doći do iznosa poreza.

R@LE
27.05.2006., 11:18
Fakat sam se skoro zeznuo, ja sam planirao svu lovu kaj ovak u "u fušu", zaradim i prek prakse uplaćivati na tekući, dobro da sam se raspito da prvo trebam upltit na žiro pa prebaciti na tekući.

banderas
28.05.2006., 20:59
Fakat sam se skoro zeznuo, ja sam planirao svu lovu kaj ovak u "u fušu", zaradim i prek prakse uplaćivati na tekući, dobro da sam se raspito da prvo trebam upltit na žiro pa prebaciti na tekući.
O čemu ti pričaš? :)
Ako ti netko drugi uplaćuje honorar, on MORA ti to uplatiti na žiro račun. Ako ćeš sam sebi uplaćivati, onda si uplaćuj na tekući, iako mi nije jasna svrha tih uplata :D. Porezna na tekući nema uvid, u žiro ima.

walter
28.05.2006., 21:02
Ja sam razliku između žirca i tekućeg shvatio kad sam u računuvodstvo dao broj tekućeg pa nisam dobio honorar. :D :D :D

Murron
29.05.2006., 15:04
Znači kod ugovora o djelu isto poslodavac uplaćuje za mirovinsko i zdravstveno (od moje zarade naravno). Naime nisam to znala do sve danas, kad sam umjesto 900 kn za jednu zamjenu u školi dobila 440.
:mad: :hebemu:

a ti nisi čula za razliku između bruto i neto iznosa?:confused:

R@LE
29.05.2006., 19:36
O čemu ti pričaš? :)
Ako ti netko drugi uplaćuje honorar, on MORA ti to uplatiti na žiro račun. Ako ćeš sam sebi uplaćivati, onda si uplaćuj na tekući, iako mi nije jasna svrha tih uplata :D. Porezna na tekući nema uvid, u žiro ima.

Hm, jedna mi kaže uplati na žiro, drugi uplati na tekući - ajmo se dogovorit!

ja i bash ja
29.05.2006., 19:47
otvorim žiro račun kao fizička osoba na koji mi uplačuju honorare i lova stoji, ja ju ne trošim i ona se fino skuplja - kamata po viđenju 0% ali what-the-heck , ne treba mi lova a sigurnije je tamo nego u čarapi .......iiii, lijepo se skupi 20.000 kuna i ja velim - idem ja otvoriti firmu, pa imam za početni kapital
-> jel' se žirac automatski transferira kao račun pravne osobe ?
-> ako se mora otvorit drugi a ostane mi prvi , kakva je igra sa prebacivanjem (i poreznim čišćenjem) takvih transakcija ?

Lavica02
29.05.2006., 20:54
Gle, postoje ŽR za fizičke osobe i ŽR za pravne osobe. Jdeno nije poveznano s drugim.
Na žiro postojeći sjedaju tvoji honorari (btw-glupo ti je da lova stoji na njemu, imaš razne druge oblike).
Kada otvoriš firmu (dobiješ rješenje trg. suda, statistiku i pečat) dođeš u banku i zatražiš otvaranje računa za pravnu osobu. I preko njega posluješ za potrebe firme.
Možeš imati i jedan i drugi. Ne vidim razlog zašto bi lovu koja je tvoj honorar (znači nema veze s poslovanjem firme prebacivao na račun firme) a i nema logike.
Što se tiče poreza tu ti baš ne mogu pomoći, ali mislim (mislim) da se o tome već diskutiralo.

banderas
30.05.2006., 12:07
Hm, jedna mi kaže uplati na žiro, drugi uplati na tekući - ajmo se dogovorit!
Gle, jednostavno, ne može ti nitko uplatiti honorar na tekući, shvati to. Proći ćeš kao walter ako im daš broj tekućeg :D

banderas
30.05.2006., 12:16

Sad jedan banalni primjer:
Isplatim 19.000 kn autorskog honorara liku koji živi tamo gdje nema prireza i nema nikakvih ostalih primanja u godini. Dakle, plaćam 35% na 60% honorara, što ispada 3990 kn. Sljedeće godine on podnozi prijavu poreza na dohodak i može svih 3990 kn vratit nazad jer su mu ukupna godišnja primanja ispod 19.200 kn.
Je li tako?

Silajn
30.05.2006., 13:20
Koji je aktualni limit na pare koje mogu primit na ime autorskih honorara preko žirca, a dobiti povrat poreza iduće godina? I imaju li ti novci ikakve veze s primanjima na tekući? I, hoće li isti zakon vrijedit iduće godine kad ja podnesem prijavu? :D

banderas
30.05.2006., 14:10
Do 19200 kn sveukupno SVIH primanja, dakle i plaće na tekući, godišnje je neoporezivo. Od 19200 do, čini mi se, 36000 kn je 15% porez.

banderas
05.06.2006., 14:20
CroPro,

Pozdrav,
Upravo sam provjerio kod knjigovođe, ovo za autorske honorare baš i ne štima. Ukoliko se radi o umjetniku-nježnoj dušici koja nije član nijedne udruge, porez se ovako obračunava:

1) brutto cifra se smanjuje za 30% "troškova", dakle, porezna osnovica je 70% brutto cifre
2) Na tu poreznu osnovicu se lupa porez 25% (a ne 35%)
3) Na to se lupa prirez

Ovo je izračun najčešćeg autorskog honorara (novinari, dizajneri, umjetnici i kvaziumjetnici...). Ako je član neke udruge, onda mislim da mu se prizna više troškova od 30%

Za ovu gore računicu, za autorski honorar u Zagrebu za neto od 19.000 kn treba uplatiti bruto 23944,55 kn.

Juraj2
05.06.2006., 15:52
I, hoće li isti zakon vrijedit iduće godine kad ja podnesem prijavu? :D

Da, jer se postojeci zakon i pravilnik odnose na sve prihode u 2006 godini a ti ces u veljaci 2007 podnijeti poreznu prijavu za 2006.

PS Krajem godine, u 12 mj. se obicno donese novi pravilnik koji regulira pravila igre u slijedecoj godini.

borriiss
24.06.2006., 09:56
pa za sve sto mozete koristite tekuci osim ako strana koja vas placa moze to napraviti samo na zirac.Ako ja dobijem na kladionici recimo 2000kn pa necu to stavljat na zirac i izgubit 20% radi poreza vec na tekuci...

Tsunade
15.02.2007., 13:30
Koja je razlika između žiro i tekućeg računa?

Imam žiro račun na koji mi dolazi stipendija, ali sam ga koristila i u druge svrhe, npr. s obzirom na to da studiram u drugom gradu, roditelji mi uplaćuju novce na taj račun. Da li je to u redu? To nije više od 2000 kn mjesečno (stipendija i novci od roditelja). Da li bi se neka veća svota novca oporezivala?

Ma ništa ne razumijem :confused:

Discovery.v2
15.02.2007., 14:02
Tekući račun je račun građana odnosno fizičkih osoba putam kojega dobivaju redoviti priljev sredstava(novca). Kod nekih banaka ne mora biti uvijet da ostvarjueš stalni priljev novca, da bi ti otvorile tekući račun.

Žiro račun je račun pravnih osoba preko kojeg vrše plaćanja za svoje poslovanje, s tim da žiro račun može imati i fizička osoba koja pvremeno (ili stalno) obavlja neku djelatnost i ostvarjue prihod putem npr. obrta.

Novac koji ti stoji na žiro ili tekućem računu nema veze s oporezivanjem. Porez plaćaš npr. na dohodak. Tako recimo dok se zaposliš, firma ti daje plaću na tvoj tekući račun, i prije nego ti novac sjedne na taj račun oduzme se od njega porez koji moraš platiti na taj dohodak. Dakle novac koji ti sjeda na tvoj račun je "očišćen" od poreza

gljeeva
15.02.2007., 15:44
Novac koji je na žiro računu se oporezuje. Na žiro račun ne primaš dohodak nego honorar i on nije unaprijed oporezovan. Banka je dužna poreznoj upravi dati na uvid tvoje prihode na žiro račun i ak oni prelaze 50000 kuna godišnje platit ćeš porez(čak i na ono kaj su ti starci uplatili, ili ti sama). Zato stipendije, honorari, lovica prek stud.servisa moraju ići na žiro a ne tekući. A za lovu od staraca otvori tekuči i tu nemaš nikakvih ograničenja.

Putnik92
15.02.2007., 17:29
Banka je dužna poreznoj upravi dati na uvid tvoje prihode na žiro račun i ak oni prelaze 50000 kuna godišnje platit ćeš porez(čak i na ono kaj su ti starci uplatili, ili ti sama).

Priljevi na račun mogu uopće ne biti podložni oporezovanju ako se porez plaća paušalno!

gljeeva
15.02.2007., 17:42
Tome služi porezna prijava iz koje se vidi jel porez plaćen il ne. Al ovom slučaju je očito da nije

neocortex
15.02.2007., 19:49
ovdje u njemackoj ne postoji takva stvar kao sto je tekuci racun.. postoji samo girokonto i stvar je odlicna.. puno bolje jer svatko moze uplatiti na tvoj racun super jednostavno i ti isto tako super jednostavno mozes vrsiti placanja preko tog istog racuna.. koji kurac kod nas kompliciraju mi nije jasno..

shakti9
16.02.2007., 06:38
mene zanima dali se na žiro računu može ići u minus? neznam kako to funkcionira.

Veky
16.02.2007., 07:15
Aha, u "blokadu" :D

gljeeva
16.02.2007., 10:36
ovdje u njemackoj ne postoji takva stvar kao sto je tekuci racun.. postoji samo girokonto i stvar je odlicna.. puno bolje jer svatko moze uplatiti na tvoj racun super jednostavno i ti isto tako super jednostavno mozes vrsiti placanja preko tog istog racuna.. koji kurac kod nas kompliciraju mi nije jasno..A jadni nijemci nesposobni, ni državu ne znaju pokrast kak se spada:rofl: Ko je vidio plačat poreze ak te ne ulove, iz čistog mira.
mene zanima dali se na žiro računu može ići u minus? neznam kako to funkcionira.Kak ne. Al u onaj dozvoljeni jok

Tsunade
16.02.2007., 14:16
Novac koji je na žiro računu se oporezuje. Na žiro račun ne primaš dohodak nego honorar i on nije unaprijed oporezovan. Banka je dužna poreznoj upravi dati na uvid tvoje prihode na žiro račun i ak oni prelaze 50000 kuna godišnje platit ćeš porez(čak i na ono kaj su ti starci uplatili, ili ti sama). Zato stipendije, honorari, lovica prek stud.servisa moraju ići na žiro a ne tekući. A za lovu od staraca otvori tekuči i tu nemaš nikakvih ograničenja.

Tih 50000kn je jednako za sve? Mislila sam da je za studente to još niže?

gljeeva
16.02.2007., 20:24
Ne, niže je samo za pemziće.

Helios
16.02.2007., 20:33
Tih 50000kn je jednako za sve? Mislila sam da je za studente to još niže?

prije par mjeseci sam citao neku brosuru iz sc-a, pa se ne sjecam tocno;
ali do 10 000 nema nikakvog poreza, i roditelji dijete koje se skoluje dobiju poreznu olaksicu
ako predjes 10 000 roditelju gube tu povlasticu

mislim da nije tocno 10 000, neg par sto kuna manje

gljeeva
16.02.2007., 21:42
prije par mjeseci sam citao neku brosuru iz sc-a, pa se ne sjecam tocno;
ali do 10 000 nema nikakvog poreza, i roditelji dijete koje se skoluje dobiju poreznu olaksicu
ako predjes 10 000 roditelju gube tu povlasticu

mislim da nije tocno 10 000, neg par sto kuna manje
Govoriš o nečem sasvim drugom. O poreznim olakšicama. A ovdje je riječ o honorarima i plačanju poreza na njih.

Tsunade
16.02.2007., 21:55
Govoriš o nečem sasvim drugom. O poreznim olakšicama. A ovdje je riječ o honorarima i plačanju poreza na njih.
A kako funkcionira to sa poreznim olakšicama?

I usput, hvala svima na odgovorima :)

gljeeva
16.02.2007., 21:59
Nisam siguran, ja ne plačam porez:D Evo Helios valjda zna nekaj više kad je krenuo s time. Potraži u Narodnim Novinama il negdje brošuru za prijavu poreza i tamo moraš imat popis poreznih olakšica i kak do njih.

Helios
17.02.2007., 13:34
A kako funkcionira to sa poreznim olakšicama?

I usput, hvala svima na odgovorima :)

roditelji ne trebaju placat porez na jedan dio place,
ne znam tocno detalje jer sam student

wapi
18.02.2007., 19:33
Sve dok ne pocnes zaradjivati sam jedan od tvojih roditelja ima pravo na povecani osobni odbitak (neoporezivi dio dohotka) zato sto te izdrzava. Ako tvoji porezno registrirani prihodi u nekoj godini prijedju granicu od 9600kn(?) onda se smatra da si poceo zaradjivati pa vise nisi uzdravana osoba pa prema tome roditelj nema vise pravo na povecani osobni odbitak...

neocortex
19.02.2007., 10:27
moze mi netko objasniti ovo s oporezivanjem love na ziro racunu? kako se tako nesto moze automatski oporezivati ako se ne zna otkud je ta lova dosla..recimo, nije honorar nego ja recimo prodam stan.. ili prebacim lovu sa tekuceg racuna, ili bilo sta sl. kako se to moze automatski oporezivati? po kojem zakonu?

Putnik92
19.02.2007., 12:50
...kako se to moze automatski oporezivati? po kojem zakonu?

Zasigurno ne može - to je samo mehanizam kontrole prihoda.

Poreč (http://porec.aventin.hr) i otok Silba (http://silba.aventin.hr)

neocortex
19.02.2007., 12:58
Pitanje (posto sam odselio iz Hr odmah nakon studija, pa se nikad nisam direktno susreo s nasim bankarskim sutavom).. jel mogu ja kao privatna osoba doc u banku, otvorit ziro racun i koristiti to umjesto recimo tekuceg racuna.. i koje su prednosti i mane jednog i drugog? prvenstveno sto se tice jednostavnosti, uplata, isplata, ulaganja, premjestanja novaca vamo i tamo... na stranu sad ova muljanja s porezom.. tu mi bas nista nije jasno.. a mislim ni vecini ovdje..

johnnyBlack
19.02.2007., 14:20
Pitanje (posto sam odselio iz Hr odmah nakon studija, pa se nikad nisam direktno susreo s nasim bankarskim sutavom).. jel mogu ja kao privatna osoba doc u banku, otvorit ziro racun i koristiti to umjesto recimo tekuceg racuna.. i koje su prednosti i mane jednog i drugog? prvenstveno sto se tice jednostavnosti, uplata, isplata, ulaganja, premjestanja novaca vamo i tamo... na stranu sad ova muljanja s porezom.. tu mi bas nista nije jasno.. a mislim ni vecini ovdje..

To je sve najlakše raditi sa tekućim računom, nema potrebe za otvaranjem žiro računa. Žiro otvaraju osobe koje s osnove obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod putem obrta, slobodnog zanimanja, poljoprivrede i šumarstva te drugih samostalnih djelatnosti u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak.

Inače, postupak otvaranja žiro i tekućeg ti je potpuno isti, dođeš u banku i kažeš "ja bih otvorio žiro/tekući račun" i to je to. Ukoliko nemaš nekakve povremene (npr. honorarne) prihode onda nemaš ni potrebu za žiro računom.

gljeeva
19.02.2007., 15:32
moze mi netko objasniti ovo s oporezivanjem love na ziro racunu? kako se tako nesto moze automatski oporezivati ako se ne zna otkud je ta lova dosla..recimo, nije honorar nego ja recimo prodam stan.. ili prebacim lovu sa tekuceg racuna, ili bilo sta sl. kako se to moze automatski oporezivati? po kojem zakonu?
Zapravo i može. Tome i služi žiro račun. Postoje prihodi poput honorara na koje nije plačen porez (primanja novinara, umjetnika, sportaša, studenata, iznajmljivača soba kokošinjaca itd, raznoraznih djelatnosti i primanja za koje nije sklopljen radni odnos) i takva primanja moraš navesti u poreznoj prijavi da bi taj porez platio. Porezna uprava uvidom u tvoje prihode na žiro račun (koje je banka dužna dati) utvrđuje ispravnost prijavljenih i stvarnih prihoda. Time i tvoja uplata od prodaje stana postaje honorar čim je uplačena na žiro račun. Za takve transakcije postoji tekući račun. Još bi lovu od prodaje stana eventualno nekako i mogao opravdat, al uplate od staraca, babe, susjeda, vlastite uplate..teško
Ti bi u svojoj poreznoj prijavi čist komotno mogo "zaboravit" na neke honorare koje si imao tijekom godine, il uopče ne predati poreznu prijavu, i zato postoji žiro račun da bi država imala kontrolu i lakšu naplatu poreza. Tako zakonski možeš otvoriti samo jedan žiro račun u Hrvatskoj, dok tekući račun možeš imat u svakoj banci po jedan, kolko hoćeš. S njim radiš šta hočeš i država ti ne može njuškat po njemu. Al zato na njega ne možeš primit honorarni dohodak

neocortex
20.02.2007., 16:00
Zapravo i može. Tome i služi žiro račun. Postoje prihodi poput honorara na koje nije plačen porez (primanja novinara, umjetnika, sportaša, studenata, iznajmljivača soba kokošinjaca itd, raznoraznih djelatnosti i primanja za koje nije sklopljen radni odnos) i takva primanja moraš navesti u poreznoj prijavi da bi taj porez platio. Porezna uprava uvidom u tvoje prihode na žiro račun (koje je banka dužna dati) utvrđuje ispravnost prijavljenih i stvarnih prihoda. Time i tvoja uplata od prodaje stana postaje honorar čim je uplačena na žiro račun. Za takve transakcije postoji tekući račun. Još bi lovu od prodaje stana eventualno nekako i mogao opravdat, al uplate od staraca, babe, susjeda, vlastite uplate..teško
Ti bi u svojoj poreznoj prijavi čist komotno mogo "zaboravit" na neke honorare koje si imao tijekom godine, il uopče ne predati poreznu prijavu, i zato postoji žiro račun da bi država imala kontrolu i lakšu naplatu poreza. Tako zakonski možeš otvoriti samo jedan žiro račun u Hrvatskoj, dok tekući račun možeš imat u svakoj banci po jedan, kolko hoćeš. S njim radiš šta hočeš i država ti ne može njuškat po njemu. Al zato na njega ne možeš primit honorarni dohodak

zas ne? ak mi svak moze uplatit kak hoce na tekuci?

gljeeva
20.02.2007., 20:06
Zato jer ti uplatitelj honorara koji uplati na tekući riskira šesteroznamenkastu kaznu. Pa mu ti reci da nemaš žiro

Tsunade
20.02.2007., 22:36
Čekaj malo... zar ne moram ja negdje biti prijavljena kao radnik da bi se to što mi dolazi na žiro račun smatralo prihodima? Ali ja nigdje ne radim, na koje prihode bi onda morala plaćati porez? :confused:

johnnyBlack
20.02.2007., 23:25
Nije mi jasno zašto toliko komplicirate oko žiro i tekućeg, a stvar je u biti vrlo jednostavna. Privatne osobe preko žiro računa primaju prihode koje ostvaruju od obavljanja povremene djelatnosti (npr. ugovor preko student servisa).

Da maksimalno pojednostavimo - možemo reći da je novac roba kao i svaka druga, a roba ne smije mijenjati vlasnika bez pravne osnove. Dakle, kad tebi mama, tata, stric ili netko drugi da novac, pravno gledajući tu se radi o darovanju, a darovanja (kao i npr. nasljedstva) se ne oporezuju preko Zakonu o dohotku.
Budući da za sredstva na žiro računu moraš imati nekakav dokaz o porijeklu tih sredstava za uplate od mame, tetke ili kuma najbolje je koristiti tekući račun (ili svaki put kad ti netko daruje novac napravite ugovor iz kojeg će biti jasno vidljivo da se radi o darovanju :) ). Mislim da je bolja i lakša opcija ipak koristiti tekući račun.

Putnik92
20.02.2007., 23:26
Ali ja nigdje ne radim, na koje prihode bi onda morala plaćati porez? :confused:

Na sve ostale, ako se ne plaćaju paušalno (dakle osim plaće). ;)

Maisie
03.09.2007., 14:44
Trebala sam jednoj osobi uplatiti neke pare. Dala mi je oblika xxxxxxx (7 znamenki) - xxxxxxxxxx (10 znamenki). Mater je to išla uplatit jer je bila subota, a subotom radi banka u centru gdje ona radi pa joj je bilo zgodnije nego meni. Ženska na šalteru joj je rekla da se iz toga ne vidi koji je broj žiro računa banke. Zovem curu, veli mi da se prvi dio odnosi na žiro banke, drugi na njen tekući. Kasnije mi mater veli da je ona u banci po nekom broju u nekoj knjizi našla neki broj, i da ako je sve u redu novac treba stići na račun u ponedjeljak popodne.
Sad mi ta osoba javlja da nije stiglo.

Mogu li već sad znati da je novac bačen u vjetar ili da se još malo strpim? Koje podatke da tražim ubuduće kad uplaćujem novac i kakvog oblika trebaju biti brojevi koji mi trebaju za uplatu?

Neuson
03.09.2007., 15:05
Tu ( http://www.hnb.hr/platni-promet/hplatni-promet.htm?tsfsg=c9635fe479563a85098066de4b6a1ab8 ) imaš vodeće brojeve svih banaka (taj prvi od 7 znamenki), a ovaj drugi od 10 je broj računa pojedine osobe u pojedinoj banci.
Iz tvog posta je jasno da si dobila kompletan broj računa tako da mi nije jasno što nije valjalo po mišljenju te ženske na šalteru.

Maisie
03.09.2007., 15:13
Tu ( http://www.hnb.hr/platni-promet/hplatni-promet.htm?tsfsg=c9635fe479563a85098066de4b6a1ab8 ) imaš vodeće brojeve svih banaka (taj prvi od 7 znamenki), a ovaj drugi od 10 je broj računa pojedine osobe u pojedinoj banci.
Iz tvog posta je jasno da si dobila kompletan broj računa tako da mi nije jasno što nije valjalo po mišljenju te ženske na šalteru.
Hvala na linku :)

Ne mogu ti detaljnije reći što nije valjalo jer je to sve što znam.

Nije mi svejedno. Radi se o 1100 kn :(

gogo
03.09.2007., 16:29
ma problem je ova ženska na šalteru.

recimo broj od Zagrebačke banke je 2360000 i onda 1000000013 (isti je broj za još neke banke) i to je broj ŽR-a od banke. Ovo što je ženska tražila je taj broj od banke, a onda bi broj (onih 10 znamenaka) upisala pod poziv na broj.

Mislim da si ispravno to napisala, a žena na šalteru nema pojima. Samo neka ona to provede i sve će biti ok.

gogo
03.09.2007., 16:31
Upravo sam provjerio kod knjigovođe, ovo za autorske honorare baš i ne štima. Ukoliko se radi o umjetniku-nježnoj dušici koja nije član nijedne udruge, porez se ovako obračunava:

1) brutto cifra se smanjuje za 30% "troškova", dakle, porezna osnovica je 70% brutto cifre
2) Na tu poreznu osnovicu se lupa porez 25% (a ne 35%)
3) Na to se lupa prirez

Ovo je izračun najčešćeg autorskog honorara (novinari, dizajneri, umjetnici i kvaziumjetnici...). Ako je član neke udruge, onda mislim da mu se prizna više troškova od 30%

Za ovu gore računicu, za autorski honorar u Zagrebu za neto od 19.000 kn treba uplatiti bruto 23944,55 kn.

hellooo??? citiraš moj post iz 2004 g. Da u međuvremenu su promjenili neke stvari i smanjili su se porezi.

Evo detalja i kalkulatora ovdje:
Ugovor o djelu (http://www.imamnovac.com/Ugovor-o-djelu/48.aspx)
Autorski honorar (http://www.imamnovac.com/Autorski-honorar/4.aspx)

Maisie
03.09.2007., 16:51
ma problem je ova ženska na šalteru.

recimo broj od Zagrebačke banke je 2360000 i onda 1000000013 (isti je broj za još neke banke) i to je broj ŽR-a od banke. Ovo što je ženska tražila je taj broj od banke, a onda bi broj (onih 10 znamenaka) upisala pod poziv na broj.

Mislim da si ispravno to napisala, a žena na šalteru nema pojima. Samo neka ona to provede i sve će biti ok.
Evo mi mater dala onaj odrizak.

Za broj računa primatelja je stavljeno onih prvih 7 znamenki (BTW ta osoba je na Zabi, a nije taj 236 broj :() i onda 1000000013, a pod Model i poziv na broj odobrenja ide 05 - xxxxxx (6 znamenki) - pa drugi dio onog broja kojeg mi je osoba dala (broj tekućeg).

Putnik92
03.09.2007., 18:38
Evo mi mater dala onaj odrizak.

Za broj računa primatelja je stavljeno onih prvih 7 znamenki (BTW ta osoba je na Zabi, a nije taj 236 broj :() ...

Onda lova očito nije otišla u zabu... :D

Maisie
03.09.2007., 19:03
Mislim da ću dobit slomit živaca.

Radi se o broju 2340009 koji mi je dotična osoba dala :(
Očito sam ja krivo skužila ili je pod Zagrebačka banka mislila na PBZ.

Neuson
03.09.2007., 19:28
Što god da ti je ta osoba rekla (Zaba ili "zagrebačka PBZ") i u koju god da ti je mama banku otišla (u svakoj može napraviti uplatu) po broju računa koji ti je ta osoba kojoj si dužna dala jasno je gdje su novci TREBALI otići jer u banci je važan samo taj broj.

Ja sam jedanput sebi iz štosa uplatio na račun neki novac na šalteru banke no stavio sam totalno izmišljeno ime primatelja (sebe) i novac mi je stigao jer banka nema načina (zbog tajnosti) provjeriti odgovara li ime broju tako da je bankci taj broj svet.

Ako si ti (tj. tvoja mama) imala točan broj računa, a koza na šalteru uplatitla babi Mandi u Strizivojnu odi u banku i napravi frku jer tko zna koliko je ta sposobna ženska sa šaltera "usrećila" ljudi.

Još da ti objasnim. Uplatiti na nečiji račun u banci možeš na 2 "načina" ispunjavanja uplatnice:

1. U onaj kvadrat "račun primatelja" se unese glavni račun same banke npr. za PBZ 2340009-1000000013, a zatim se u "poziv na broj" unese ovaj drugi deseteroznamenkasti dio broja računa koji si ti dobila npr. 05(jer uplaćuješ fizičkoj osobi, za pravne je valjda 20)-3213213213 (ima 10 znamenki, ti si nam napisala xxxxxxxxxx jer nas nije briga:)). Novci sada prvo dođu u banku na neki "centralni račun" i onda se prebace na "podračun" same osobe primatelja. Pretpostavljam da je ta kokoš od tvoje mame tražila broj 1000000013 koji bi ionako trebali imati u nekom tablicama.

2. U onaj kvadrat "račun primatelja" se direktno unese broj računa same osobe npr. 2340009-3213213213 i iz njega se vidi da je to račun u PBZ-u. I novac odmah ode na taj račun. Ovaj drugi način ispunjavanja je jednostavniji jer se ne moraš mučiti sa pozivom na broj niti ne moraš znati sam glavni broj računa same banke. Jednostavno te nije briga jer ti ne treba.

Očito da ova na šalteru zna isunjavati na ovaj prvi način jer su informacije koje ti je osoba kojoj si dužna dala sasvim dovoljne. Čak ti ni ime nije trebala dati i novac bi našao svoj put.

Maisie
03.09.2007., 19:43
a zatim se u "poziv na broj" unese ovaj drugi deseteroznamenkasti dio broja računa koji si ti dobila npr. 05(jer uplaćuješ fizičkoj osobi, za pravne je valjda 20)-3213213213 (ima 10 znamenki, ti si nam napisala xxxxxxxxxx jer nas nije briga:)).
Između 05 i deseteroznamenkastog broja tekućeg ima i broj 804045 :o

Neuson
03.09.2007., 19:51
E sad više ni ja nemam pojma, možda je to neka interna fora, no ako onaj početni 7-znamenkasti, vodeći broj banke na potvrdi ne odgovara broju na papiriću koji si dala mami novci su sigurno zalutali. Ako novci ne stignu najkasnije do srijede morati ćeš ići nalomiti par čela.

Maisie
03.09.2007., 20:01
:D

Hvala ti puno :)

gljeeva
03.09.2007., 23:59
Između 05 i deseteroznamenkastog broja tekućeg ima i broj 804045 :o
to je interni broj (knjigovodstveni) u pbz-u i ak ti je to stavljeno u poziv na broj ispred broja tekućeg, uplata bi trebala bit ok. Žena na šalteru čini mi se nije niš tu kriva jer si ju ti (ili mama) scimala s tim zaba/pbz. Ak ste tvrdili da je račun iz zabe a broj odgovara računu u pbz onda naravno da ženi nije štimalo.
A kaj se tiče toga da još nije stigla lova, nije ni mogla. Vikendom nema platnog prometa, pa je lova uplačena subotom isto ko i lova uplačena u ponedjeljak. Stići će u utorak najranije

Maisie
04.09.2007., 00:12
Da ti budem iskrena, ne znam što je mater njoj rekla. Ja sam joj dala broj i rekla koliko treba uplatit :o Za banku sam saznala kasnije. Ta ženska je rekla da će stići u ponedjeljak popodne i tako sam javila dotičnoj osobi pa mi je neugodno da čeka ako sam već najavila :o

Ali sad mi je lakše. Hvala :)

Dijete Cvijeća
04.09.2007., 00:50
Najbolje ti je, ako postoji mogućnost, uplatiti u istoj banci u kojoj je otvoren tekući na koji uplaćuješ - lova sjeda istog trena, a nemaš dodatnih troškova.

Maisie
04.09.2007., 12:14
Da, znam :)

banderas
05.09.2007., 12:52
hellooo??? citiraš moj post iz 2004 g. Da u međuvremenu su promjenili neke stvari i smanjili su se porezi.

Evo detalja i kalkulatora ovdje:
Ugovor o djelu (http://www.imamnovac.com/Ugovor-o-djelu/48.aspx)
Autorski honorar (http://www.imamnovac.com/Autorski-honorar/4.aspx)
A ti moj iz prve polovice 2006. :D
Na ovoj diskusiji bi mogli starost dočekati uz ne tako veliki broj postova :D

supher mali
11.09.2007., 20:27
sto je s deviznim ziro racunom? ja imam osjecaj da stvarno imam malo previse racuna pod jednom karticom ali eto tako je to kod nas?

baky
18.09.2007., 18:35
student sam i nemam stalne prihode a ni honoraran posao... imala sam otvoren ziro racun od kad sam primala stipendiju pa ga imam i dan danas ali citajuc sve ovo cini mi se da mi mozda bilo bolje da imam tekuci?
dakle recun mi sluzi zato da imam karticu kojom mogu placat u ducanima i dizat novcu na bankomatu (da ne nosim vece svote u novcaniku) a na racun si novce ili uplacujem sama ili mi uplate starci.
nakon svega procitanog izgleda da bi mi bilo bolje da zatvorim ziro i otvorim tekuci?? jel to tocno? pretpostavljam da i tekuci ima neku karticu kao sta uz ziro ide visa electron?
i jel neko slucajno zna koliko kosta i dal kosta zatvaranje jednog i otvaranje drugog plus prebacivanje novca s jednog na drugi? na stranici od erste nemogu nis nac :mad:
hvala unaprijed.

mokry
18.09.2007., 21:54
student sam i nemam stalne prihode a ni honoraran posao... imala sam otvoren ziro racun od kad sam primala stipendiju pa ga imam i dan danas ali citajuc sve ovo cini mi se da mi mozda bilo bolje da imam tekuci?
dakle recun mi sluzi zato da imam karticu kojom mogu placat u ducanima i dizat novcu na bankomatu (da ne nosim vece svote u novcaniku) a na racun si novce ili uplacujem sama ili mi uplate starci.
nakon svega procitanog izgleda da bi mi bilo bolje da zatvorim ziro i otvorim tekuci?? jel to tocno? pretpostavljam da i tekuci ima neku karticu kao sta uz ziro ide visa electron?
i jel neko slucajno zna koliko kosta i dal kosta zatvaranje jednog i otvaranje drugog plus prebacivanje novca s jednog na drugi? na stranici od erste nemogu nis nac :mad:
hvala unaprijed.

Uz tekući račun dobiješ Maestro karticu. Otvaranje tog računa ti je besplatno. Što se tiče zatvaranja računa i naknade u vezi istog, nemam pojma.:zubo:

neobanned
19.09.2007., 08:40

cisto sumnjam da je ovo istina.. cak mi se cini kao a lot of bull

® LUCKY ®
19.09.2007., 14:06
Žiro račun mogu otvoriti fizičke osobe koje s osnova obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod od poljoprivrede i šumarstva, od pružanja intelektualnih usluga, davanja u zakup nekretnina ili pokretnina te u drugim slučajevima sukladno propisima kada im je isti potreban radi obavljanja određene samostalne djelatnosti ili plaćanja za izvršeni posao ili uslugu poduzete s namjerom ostvarivanja dohotka.

Žiro račun je poseban poslovni račun koji Banka otvara poslovno sposobnim domaćim fizičkim osobama za potrebe tekućeg poslovanja, koje podliježe nadzoru po osnovi fiskalnih obveza. Vlasnik računa može naknadno opunomoćiti još dvije poslovno sposobne osobe.

juralius
05.12.2007., 14:02
1.koja je razlika?
2.da li se gubi što sitno novaca u transakcijam na bankomatima banke u kojoj imam novac?
3.da li se gubi što sitno novaca ako mi lova samo stoji na tekućem i žiro računu?

® LUCKY ®
05.12.2007., 14:14
Žiro račun je račun koji Banka otvara domaćim i stranim fizičkim osobama kada, sukladno propisima, ostvaruju dohodak od obavljanja trajne ili povremene djelatnosti(honorarci, poduzetnici i stranci).

Žiro račun mogu otvoriti fizičke osobe koje s osnova obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod od poljoprivrede i šumarstva, od pružanja intelektualnih usluga, davanja u zakup nekretnina ili pokretnina te u drugim slučajevima sukladno propisima kada im je isti potreban radi obavljanja određene samostalne djelatnosti ili plaćanja za izvršeni posao ili uslugu poduzete s namjerom ostvarivanja dohotka.

Tekući račun je primarni poslovni račun koji se otvara fizičkoj osobi, u ovom slučaju Vama.

Ivanka0000
15.04.2008., 19:26
evo ovak; imam žiro račun u pbz-u.. dobila sam i karticu za bankomat.. već 4 mjeseca radim prek studentskog ugovora i primam mjesečno od 1700-2500, ovisi kako kada.. I tako ja neki dan idem na bankomat, jer znam da po svojim računicama imam na računu još 150 kn.. i dodjem i kad ono piše da sam u minusu 35 kn:confused:, a znam da nisam dizala ni trošila,tj. da mi je moralo ostat još sigurno 100 kn.

Odem u banku, da mi žena da listu isplata.. i još mi kaze da mogu bit u minusu:ne zna:, da se nekad ta lova kad nešto kupim u dućanu s karticom ne oduzme odma, nego par dana kasnije.. Znači li to da ja u minusu mogu bit i više od 500 kn? npr. ja kupim nešto u vrijednosti 500 kn, na računu imam neznam 700, i onda vidim da mi nisu skinuli tih 500 i dalje trošim i na kraju budem 500 kn u minusu..:confused: mislim zbunili me totalno...

Aeon+
19.04.2008., 13:45
iz razloga koji ti je rekla (tzv.rezervacija) i kod podizanja novca na bankomatu u trenutku kad nema veze s hostom,na žiro računu možeš otići maks. 500 kn u minus.

Lavica02
19.04.2008., 20:37
ajd sad još i objasni ljudima što je HOST

Jacques Cousteau
20.04.2008., 15:39
iz razloga koji ti je rekla (tzv.rezervacija) i kod podizanja novca na bankomatu u trenutku kad nema veze s hostom,na žiro računu možeš otići maks. 500 kn u minus.

Ja sam također u minusu na žiro računu, od neki dan, i to prvi put. Nisam imao pojma da se može ić u minus..

Aeon+
Jel tih 500 kuna minusa na žiro računu važi za svaku banku ili ima razlike u iznosu od banke do banke? Da li postoji vremenski rok za podmirenje minusa?

Aeon+
20.04.2008., 18:46
Ja sam također u minusu na žiro računu, od neki dan, i to prvi put. Nisam imao pojma da se može ić u minus..

Aeon+
Jel tih 500 kuna minusa na žiro računu važi za svaku banku ili ima razlike u iznosu od banke do banke? Da li postoji vremenski rok za podmirenje minusa?

eh to ti ne bih znala da li je ista stvar kod svake banke,u ovoj gdje ja radim je tako. kad je u pitanju neki prekid veze s hostom,više-manje isti problemi nastaju. rok za podmirenje ti je u pravilu mjesec dana,jer ti kreću opomene koje se naplaćuju,20 pa 50 kn.. bolje podmiriti čim prije em zbog opomena koje ti još povećaju dug,em da ne bi danas sutra imao problema zbog toga.

Jacques Cousteau
21.04.2008., 11:48
Ok, hvala na objašnjenju :)

Ivanka0000
21.04.2008., 21:59
Zahvaljujem :)

ribica2
13.05.2008., 17:31
Dakle, kod ugovora o djelu se otvara žiro račun, na plaću SE PLAĆA porez (postoji i netto i bruttto iznos), a prilikom toga svega se na zavodu za zapošljavanje osoba vodi i dalje kao nezaposlena, ne ide joj staž niti se uplaćuju doprinosi u mirovinsko i socijalno????

trpi
25.03.2009., 18:03
trebam dici ovu temu i pitati malo. citah ju i uplasih se i zbunih.

ja imam ziro, koristim ga za vlastite uplate cisto eto tak da imam na kartici a ne kes u novcaniku, kupovanje preko interneta i da mi neke osobe mogu uplatiti novac kad trgujemo nesto ili recimo kad sam na moru da mi mamica i tatica mogu poslati koju kunu... i sta kolko sam skuzio ako mi godisnji promet tj uplate godisnje na zirou prelaze 50 000kn moram platiti porez??

Lavica02
25.03.2009., 19:54
žiro račun je isključivo za honorare i sl. ... za vlastite uplate, korištenje bankomata, internet bankarstvo itd otvori tekući račun

trpi
25.03.2009., 20:02
sa tekucim se dobije maestro kartica a ona ne radi na paypalu... ak moze neko odg na moje pitanje gore bio bih vrlo zahvalan :)

mokry
25.03.2009., 21:48
Dobio si već moj odgovor na PayPal temi - otvori devizni i gotovo. Ne kužim u čemu je problem. Tak ti je svejedno hoće li ti banka mijenjati kune u druge valute ili eure u druge valute. A ak se bojiš gubitaka pri konverzijama - sumnjam da ćeš mijenjati tisuće eura tak da zaista ne vidim problem. :ne zna:
A Lavica ti je rekla za što služi žiro račun.

trpi
25.03.2009., 22:14
daj suti ti:D
ko sto rekoh tamo jednostavnije mi je i isplativije koristiti kunski racun, kad vidim cijenu na internetu podijelim sa tadasnjim tecajem te valute i to je to.

a kad imam devizni u eurima a recimo ocu kupit nes u funtama il dolarima ovisim o 2 tecaja(a na kunskom o jednom tecaju jel)... kuis kad uplacujem na devizni svoj prvo mjenjam kune u eure i ovisim o tecaju eura i ak je tecaj visok ono 7,5 zna biti onda dobijem malo eura, i onda poslje jos mjenjam eure u dolare/funte i ovisim i o tom tecaju pa kuis komplicirano je to za mene jako a i ima gubitaka(recimo na uplacenih 2000kn na devizni bio tecaj 7,2 ili 7.5 eura razlika je skoro 100kn da bi se dobila ciljana svota eura na racunu + onda jos tako mjenjat euro u drugu valutu i ovisit o njihovom tecaju..)
-ovaj drugi dio nisam bas dobro objasnio valjda je razumljivo, treba procitat dvaput polako:D

no dosta okolisanja molim da neko odgovori ako zna pouzdano za ziro, nakon 50 000kn uplata godisnje placam porez ili???

trpi
26.03.2009., 20:11
dobio sam odgovor od moje tetke sta radi u hipo banci pa da ga kopiram tu bice korisno i drugima...

Hej...istina da ti žiro računi podliježu kontroli jer ako imaš ugovor o
radu ili djelu pa ti sjedaju uplate od pravnih osoba onda su te pravne
osobe za tebe dužne plaćati poreze i doprinose državi, te ako pravilno
uplaćuju imaš pravo i na povrat poreza....
Ali ako ti sam sebi uplaćuješ , i naravno da to nisu neki veliki iznosi
(govorim o stotinama tisuća) to ti ne podliježe porezima, jer sve nešto što
je sumljivo banci podliježe ti kontroli (ne od porezne nego drugih
institucija) pa moraš obravdati od kud ti tako veliki iznosi para.
S time ako ti uplaćuješ par stotina ili tisuća kuna mjesečno nemaš se za
što brinuti....

spyd3r
02.08.2009., 18:20
Ovako,imam otvoren ziro racun u erste banci na koji mi dolazi lova kad radim sezonu ili neke poslove preko student servisa...Posto mi istice tj.istekla kartica od tekuceg racuna da li da otvorim novi tekuci ili mi je dovoljno imat tu ziro karticu...Npr.ne znam jel mogu u ducanu placat s tom karticom,dizat lovu preko bankomata,te u slo ili negdje kupovat preko nje??

goranbo
02.08.2009., 19:16
Pa preko te ziro-kartice, pogotovo ako je Visa Electron, mozes pun vise nego s obicnom maestro karticom od tekuceg. Mozes npr. placati na razlicitim sajtovima preko interneta, naravno da mozes plavcati u trgovinama, dizati s bankomata itd 8samo racunaj na to ako dizes u inozemstvu ce ti, kao i kod maestro kartice, skinuti dosta provizije)

http://www.erstebank.hr/gr_naknade.asp

Jedino ja isto ne kuzim ovo glede porezne uprave/prijave i tih stvari.

Moze li meni netko na ziro uplatit samo neku lovu bezveze, dakle koja se ne tice ama bas icega (recimo netko mi je duzan i uplati mi na ziro). Hocu li zbog toga imat problema s poreznom prijavom?
Ili da za tu svrhu radije koristim tekuci racun (koji mi je prilicno neaktivan, 0.00 je na njemu vec godinu dana.)

spyd3r
02.08.2009., 19:21
Pa preko te ziro-kartice, pogotovo ako je Visa Electron, mozes pun vise nego s obicnom maestro karticom od tekuceg. Mozes npr. placati na razlicitim sajtovima preko interneta, naravno da mozes plavcati u trgovinama, dizati s bankomata itd 8samo racunaj na to ako dizes u inozemstvu ce ti, kao i kod maestro kartice, skinuti dosta provizije)

http://www.erstebank.hr/gr_naknade.asp

Jedino ja isto ne kuzim ovo glede porezne uprave/prijave i tih stvari.

Moze li meni netko na ziro uplatit samo neku lovu bezveze, dakle koja se ne tice ama bas icega (recimo netko mi je duzan i uplati mi na ziro). Hocu li zbog toga imat problema s poreznom prijavom?
Ili da za tu svrhu radije koristim tekuci racun (koji mi je prilicno neaktivan, 0.00 je na njemu vec godinu dana.)

Je Visa Electron je, bar gore u desnom kutu pise to...Ma da,nisam mislio bas vani dizat lovu nego ono placat u ducanima s tom karticom,da ne nosim sa sobom nego imam karticu pa sam na miru...A to za poreznu to ne znam ni ja,ali brijem da ne bi trebalo bit problema...

Johnny_B.
02.08.2009., 19:32
Ako ti je istekla kartica tekućeg računa, trebao si na kućnu adresu dobiti novu, s tim da ti PIN ostaje isti. Ako nisi, odi u poslovnicu u kojoj si otvarao račun i pitaj jesu li ti možda poslali.

Po novome možeš karticom tekućeg računa plaćati na internetu, ali to ti je, koliko vidim, manje bitna stavka.
Karticom žiro računa, isto kao i tekućeg, možeš podizati gotovinu u HR i inozemstvu, plaćati račune u dućanima, ali ne možeš plaćati preko interneta, jer to nije VISA ELECTRON deviznog računa, nego žirca.

goranbo
02.08.2009., 19:45
Ako ti je istekla kartica tekućeg računa, trebao si na kućnu adresu dobiti novu, s tim da ti PIN ostaje isti. Ako nisi, odi u poslovnicu u kojoj si otvarao račun i pitaj jesu li ti možda poslali.

Po novome možeš karticom tekućeg računa plaćati na internetu, ali to ti je, koliko vidim, manje bitna stavka.
Karticom žiro računa, isto kao i tekućeg, možeš podizati gotovinu u HR i inozemstvu, plaćati račune u dućanima, ali ne možeš plaćati preko interneta, jer to nije VISA ELECTRON deviznog računa, nego žirca.

Možda se kuzis u dosta stvari, ali tu si u krivu jer s VISA ELECTRON od npr. Erste ziro-racuna kunskog mozes placati na jako puno mjesta na internetu, sto manje vise znam iz vlastitog iskustva (npr paypal, ebookers.com itd )

(Ili sam ja krivo shvatio te ti govoris o drugom placanu preko interneta (preko erste netbankinga))

@spajderu
još jedna mozda bitna razlika izmedju tekuceg i ziro je sto sa Visa Electron na nekim platnim mjestima (otprilike pola) mozes placati i bez pina, samo se potpises na racun. Dakle nju treba jos vise cuvati, jer ako je izgubis neko ti je moze iscijediti i bez pina.

Jel znas ti JOhny to o porezu sto sam pitao u prvom postu?

Lavica02
02.08.2009., 19:47
ovo spajam sa sličnom temom

Teeja
31.10.2009., 01:19
Da li na internet bankarstvu ili u poslovnici mogu saznati koliko sam tokom cijele ove godine imala ukupno uplata

pitam da vidim jesam li presla limit za oporezivanje.. tek danas saznala da sam primala uplate na ziro umjesto na tekuci kojeg su mi otvorili :facepalm:

ivanea1
04.11.2009., 20:47
Naravno da možeš, između ostalog i zato plaćaš internet bankarstvo da bi imala uvid u svoj račun i transakcije po njemu :ne zna:

Teeja
06.11.2009., 16:45
da da tek sam danas primila pin tako da vidim. ok koliki je ono limit koji mozes primit na oporezivanu karticu?

sagena
10.11.2009., 17:03
da da tek sam danas primila pin tako da vidim. ok koliki je ono limit koji mozes primit na oporezivanu karticu?

Ako govoriš o uplatama putem student-servisa, mislim da sam negdje pročitala da je limit 50000kn... Ili manje? Najbolje je nazvati poreznu upravu.

Teeja
26.11.2009., 20:15
ne preko student servisa vec osobne uplate. Mislim da sam kroz cijelu godinu na karticu dobila sveukupno 4000kn pa me zanima koliki mi je limit da ne bi slučajno premašila. Također me zanima da li to vrijedi za žiro i za tekući?

Lavica02
26.11.2009., 23:41
žiro je za honorarna primanja pa te ne kužim o kakvim osobnim uplatama pričaš ... tko ti je uplaćivao?

Teeja
27.11.2009., 17:40
dakle nema tu novca od studentskog servisa ili nesto tako, vec ono tzv osobne uplate, znaci ako nesto prodam preko foruma ili oglasa pa mi uplate na žiro.. meni u banci rekla da se uplate primaju na tekući i tu kao ne ide oporezivanje za razliku od žiro računa... pa me zanima jel to točno, odnosno želim još informacija.

Ruralna
27.11.2009., 18:30
Mene ista stvar zanima, dakle koliki je iznos na koji ide oporezivanje. Ja sama uplaćujem na žiro za plaćanje preko paypala, rečeno mi je da se to oporezuje bez obzira što to nije uplata od honorara nego ja sama sebi uplaćujem novce.

Lavica02
27.11.2009., 20:47
poreznu će zanimati takve vrste uplata ... no zamoliti ću jednu forumašicu da navrati po pitanju oporezivanja ....

sara4
30.11.2009., 08:07
Na poziv Lavice02, evo me :) . No, za sad neću biti od prevelike pomoći. Ne znam što je s osobnim uplatama na žiro, za to bih se trebala informirati pa tek onda napisati nešto.

Ruralna
30.11.2009., 09:28
Na poziv Lavice02, evo me :) . No, za sad neću biti od prevelike pomoći. Ne znam što je s osobnim uplatama na žiro, za to bih se trebala informirati pa tek onda napisati nešto.

Molim te ako saznaš šta,sjeti se doći tu podijeliti informacije s nama:D

Teeja
30.11.2009., 15:28
Da, molit ću :) Što prije to bolje.

nenpetko
10.12.2009., 19:28
Poštovanje,
jel mi može netko reći dali i uplate na devizni žiro račun podliježu oporezivanju.

mladunche
27.01.2010., 21:33
Pozdrav svima! Mene isto zanima ovo što i Ruralnu i Teeju... Ako samoj sebi uplatim nešto na žiro račun, podliježe li to oporezivanju?

somied
27.01.2010., 21:40
Je, problem je interesantan. Pocela mi banka naplacivat vodjenje ziro racuna na kojeg sam i zaboravio da imam. Sad sam u minusu par kuna. Brijem da bi sad trebao sam sebi napisat ugovor o djelu i platit doprinose i porez. Sad samo cekam da me intelektualci iz banke stave na neku crnu listu, posalju opomenu koja kosta 200 kn i naplate 14,99% zatezne kamate.

neno1966
29.01.2010., 10:34
Sam si odabrao lošeg poslovnog partnera (banku) :kava:

Imao sam neaktivni žiro račun u Zabi i poslali su mi obavijest da ako se ne nacrtam tamo da će mi ga sami zatvoriti bez sankcija.
Sada imam žiro u PBZ-u, tamo se ne naplačuje vođenje i još dobiješ Visa Elektron karticu :mig:

somied
29.01.2010., 11:11
Ma samo me zele disciplinirat jer jos nisam izabrao "novi" famozni paket koji su uveli. :mad:
A tih kartica imam preko nekoliko, vise neznam gdje ih je pola, a ni pinove vise neznam za vecinu. :rofl:

bubicamala
29.01.2010., 12:35
Sam si odabrao lošeg poslovnog partnera (banku) :kava:

Imao sam neaktivni žiro račun u Zabi i poslali su mi obavijest da ako se ne nacrtam tamo da će mi ga sami zatvoriti bez sankcija.
Sada imam žiro u PBZ-u, tamo se ne naplačuje vođenje i još dobiješ Visa Elektron karticu :mig:

Mislim da je razlika u tome dali se ima žiro račun za obične građane ili one poslovne OPG ili obrtnike ovi obični za građane (znači nešto honorarno ili povremena neka uplata neka potpora ili slično) ne naplaćuje se a za poslovne subjekte da. Ako žiro račun stoji 1g bez prometa s malom svotom na računu zatvoriti će se sam s tim da ga uvijek možeš aktivirati i tražiti taj ostatak inače zatvaranje je oko 50kn ovisno od banke do banke.

Alphonse Wilde
05.02.2010., 15:14
Pozdrav,

malo sam zbunjen i nisam siguran tocno kakv racun meni treba. Nezaposlen sam, ali cu dobivat uplate (kune i devize) za rezervacije apartmana. Radi se o iznosima 50-ak kuna pa do max. par-sto kuna i treba mi neka kartica za placanje preko interneta (paypal, amazon).

Naravno ja zelim placat sto manje troskove tog racuna i posto se ja bavim tim iznajmljivanje onako jel "rekreativno" to nije nis sluzbeno pa ne zelim placat neke poreze i sl. na te iznose.

Kakav racun mi treba?

stikla
08.02.2010., 02:02
Dobro, da li je ovo onda tocno ili ne:

dobio sam odgovor od moje tetke sta radi u hipo banci pa da ga kopiram tu bice korisno i drugima...

Hej...istina da ti žiro računi podliježu kontroli jer ako imaš ugovor o
radu ili djelu pa ti sjedaju uplate od pravnih osoba onda su te pravne
osobe za tebe dužne plaćati poreze i doprinose državi, te ako pravilno
uplaćuju imaš pravo i na povrat poreza....
Ali ako ti sam sebi uplaćuješ , i naravno da to nisu neki veliki iznosi
(govorim o stotinama tisuća) to ti ne podliježe porezima, jer sve nešto što
je sumljivo banci podliježe ti kontroli (ne od porezne nego drugih
institucija) pa moraš obravdati od kud ti tako veliki iznosi para.
S time ako ti uplaćuješ par stotina ili tisuća kuna mjesečno nemaš se za
što brinuti....

Ovaj odgovor bi trebao rijesiti dileme oko tekuceg i oporezivanja...

Moze li jos necija tetka ovo potvrditi?

maton
22.02.2010., 08:13
paniram otvorit racun u banci. prvo ce mi sluzit da za online kupovinu (paypal) znam da sa sva tri racuna mogu placat online putem vise electron.al nemam pojma koja je razlika izmedu njih.

e i da moram napomenut da se u narednih mj dana planiarm zaposlit pa bi mi racun trebao i za to

hvala unaprijed

Ruralna
28.02.2010., 16:45
paniram otvorit racun u banci. prvo ce mi sluzit da za online kupovinu (paypal) znam da sa sva tri racuna mogu placat online putem vise electron.al nemam pojma koja je razlika izmedu njih.

e i da moram napomenut da se u narednih mj dana planiarm zaposlit pa bi mi racun trebao i za to

hvala unaprijed
Ako počinješ raditi ,treba ti tekući i uz njega dobivaš maestro.Visu electron možeš dobiti uz žiro račun, lijepo registriraš na paypal i plaćaš, nema nikakve naknade vođenja računa.

paperboy
25.05.2010., 18:05
Placa li se u PBZ-u za ziro racun mjesecna naknada?

neno1966
25.05.2010., 19:27
Placa li se u PBZ-u za ziro racun mjesecna naknada?
Ne, za fizičke osobe.

juretherebel
20.06.2010., 17:49
molim vas,možete li mi objasniti da li plaćam kakav porez ili nešto ako na svoj žiro sam uplaćujem pare koje se koriste za PayPal direktno ili preko druge VISA kartice????

Tj dal ikog briga što ja sam sebi stavljam pare na žiro?

Hvala!

neno1966
22.06.2010., 09:23
Po stoti put :facepalm:

Žiro račun je račun koji Banka otvara domaćim i stranim fizičkim osobama kada, sukladno propisima, ostvaruju dohodak od obavljanja trajne ili povremene djelatnosti.

Želiš li i link na Zakon o porezu na dohodak?

juretherebel
22.06.2010., 09:25
Po stoti put :facepalm:

Žiro račun je račun koji Banka otvara domaćim i stranim fizičkim osobama kada, sukladno propisima, ostvaruju dohodak od obavljanja trajne ili povremene djelatnosti.

Želiš li i link na Zakon o porezu na dohodak?

shvačam čemu služi žiro,ali ja ga već imam

moje pitanje nije bilo čemu služi primarno već da li može služiti i za ovo što sam napisao!!!!!

neno1966
22.06.2010., 10:06
Pa ako ti je to dohodak zašto ne :)

Ja recimo imam prijavljene podstanare i ako mi oni plate na ruke (inače sami plačaju na žiro) mogu sam taj iznos uplatiti na žiro jer mi je porezno pokriven.

juretherebel
22.06.2010., 10:11
Pa ako ti je to dohodak zašto ne :)

Ja recimo imam prijavljene podstanare i ako mi oni plate na ruke (inače sami plačaju na žiro) mogu sam taj iznos uplatiti na žiro jer mi je porezno pokriven.

a što se dogodi ako stavljam pare na račun koji mi nisu dohodak?
da li se svejedno oporezuju i kako?

neno1966
22.06.2010., 10:18
:ne zna: ne oporezuje se po defaultu ali naša vlada koja je gladna novca mogla bi se sjetiti da pročešlja i to.

stikla
22.06.2010., 11:57
a što se dogodi ako stavljam pare na račun koji mi nisu dohodak?
da li se svejedno oporezuju i kako?

nece ti se nista dogoditi, mozes stavljati koliko hoces, orocivati ako zelis itd.

Da bi se nesto eventualno oporezivalo mora od nekoga biti prijavljeno kao dohodak (ili tome slicno). Dakle, kao sto je vec napisano, ako ti netko uplati dohodak, honorar (ili tome slicno), i ako on to prijavi kao trosak u svojoj poreznoj prijavi onda ces morati na to platiti porez, i to opet samo ako ti prihodi po toj osnovi prelaze odredjene granice.

Dakle, nema zime.

juretherebel
22.06.2010., 12:28
dakle žiro modu de facto koristiti kao tekući i niko me neće pitati šta te pare rade tamo ako poslodavcu ili sl. nisu prijavljene kao trošak

tnx man

neno1966
22.06.2010., 12:52
nece ti se nista dogoditi, mozes stavljati koliko hoces, orocivati ako zelis itd.

Da bi se nesto eventualno oporezivalo mora od nekoga biti prijavljeno kao dohodak (ili tome slicno). Dakle, kao sto je vec napisano, ako ti netko uplati dohodak, honorar (ili tome slicno), i ako on to prijavi kao trosak u svojoj poreznoj prijavi onda ces morati na to platiti porez, i to opet samo ako ti prihodi po toj osnovi prelaze odredjene granice.

Dakle, nema zime.
Kakve ima veze dali uplatitelj to prijavi kao trošak ili ne, u stvari kome da moji podstanari prije taj trošak? :ne zna: Oni bi to mogli prijaviti zbog povrata poreza ali i ne moraju ali to ne znači da porezna obveza ne postoji.

stikla
22.06.2010., 17:59
dakle žiro modu de facto koristiti kao tekući i niko me neće pitati šta te pare rade tamo ako poslodavcu ili sl. nisu prijavljene kao trošak

tnx man

da pojasnim jos malo: "nema zime" funkcionira naravno samo za uplate za koje ne postoji porezna obveza.

Dakle ako ti netko uplati stanarinu po zakonu bi ju ti trebao prijaviti. Nitko te bas ne tjera, no ako podstanar prijavi te uplate kao trosak onda ce porezna ocekivati/provjeriti da i ti to prijavis. Na tebi je da li zelis riskirati...

No za vlastite uplate, kao sto napisah, "nema zime".

nerv
06.07.2010., 14:23

Citiram post star 3 god., ali ako mi moze netko usparati stogod vremena da ne citam zakon sad....placa li se porez na sve primitke na ziro racun ili postoji neka granica kao sto je gore navedeno? (manje od 50000kn godisnje)

stikla
06.07.2010., 18:58
Citiram post star 3 god., ali ako mi moze netko usparati stogod vremena da ne citam zakon sad....placa li se porez na sve primitke na ziro racun ili postoji neka granica kao sto je gore navedeno? (manje od 50000kn godisnje)

gledaj, postoje dvije opcije...
- prva je da procitas postove, posebo ove zadnje
- druga je da odes u banku (valjda nisi na otoku?) i pitas direktno njih, i napises ovdje svoja iskustva

Po forumu se puno pise, no to nazalost ne znaci da je sve tocno.

U ovom topiku mnogi ne razumiju razliku izmedju opcenitih uplata na racun i uplata radi prihoda, dakle uplata iz razloga "obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod od poljoprivrede i šumarstva, od pružanja intelektualnih usluga, davanja u zakup nekretnina ili pokretnina"...

50000 kn kao limit se spominje samo u kontekstu student servisa i nema sa ziro-racunom druge veze, dapace neoporezivi limit je puno manji, ako se ne varam oko 9000 Kn, no napominjem samo za uplate koje su ucinjene na tvoj racun radi honorara ili druge zarade.

Ako odes u banku i uplatis gotovinu, tada na uplatnici obicno napisu "uplata efektive", i to ti ne podlijeze nicemu, dakle "nema zime".

gasolina
27.07.2010., 15:26
Imam otvoren žiro račun u zagrebačkoj banci. je li moguće npr. da ja, ako uštedim primjerice 1000kn u kasici(:D), odnesem to i stavim na svoj žiro račun?

nesho
27.07.2010., 17:21
Žiro-račun je poslovni račun. Uplati na tekući ili štednju.

mamica123
13.08.2010., 09:32
Imam jedno pitance. Znam da je blesavo, ali potreban mi je odgovor. Prebacila sam si sa tekućeg na žiro račun par tisuća kn pa me zanima hoće li mi se to vidjeti kad ću vaditi potvrdu iz porezne??? :confused:

reumica25
11.09.2010., 14:38
nisam čitala ove prije postove pa mi nemojte zamjertit ako sam šta propustila...
imam otvoren žiro i tekući u istoj banci.
imam i karticu za tekući pa peglam i dižem dok mogu. Problem je šta se baš ne mogu kontrolirat pa da bi nešto uštedida sam odlučila dio zarade prebacit na žiro kako bi mi bilo tlaka ići na šalter suma bi rasla...
pa me zanima jel to pametno... s obzirom na razlike između žira i tekućeg...

Ruralna
19.09.2010., 23:54
nisam čitala ove prije postove pa mi nemojte zamjertit ako sam šta propustila...
imam otvoren žiro i tekući u istoj banci.
imam i karticu za tekući pa peglam i dižem dok mogu. Problem je šta se baš ne mogu kontrolirat pa da bi nešto uštedida sam odlučila dio zarade prebacit na žiro kako bi mi bilo tlaka ići na šalter suma bi rasla...
pa me zanima jel to pametno... s obzirom na razlike između žira i tekućeg...
Na tvoju žalost, i sa žiroračunom dobiješ debitnu karticu s kojom možeš kupovati u dućanu (odmah se skida s računa iznos), tako da ne znam kako bi ti to pomoglo u štednji. Jedino da otvoriš žiro i prebaciš neki iznos, a karticu ostaviš doma:D

reumica25
20.09.2010., 19:58
Na tvoju žalost, i sa žiroračunom dobiješ debitnu karticu s kojom možeš kupovati u dućanu (odmah se skida s računa iznos), tako da ne znam kako bi ti to pomoglo u štednji. Jedino da otvoriš žiro i prebaciš neki iznos, a karticu ostaviš doma:D

pa pomaže mi time što je... nemam.
ali to nije bilo pitanje,a ono glasi, da li sa prebacivanjem pinez sa tekućeg na žiro, i akumuliranjem novca na žiro me nakon nekog vremena može zakinit neki porez ili tako nešto slično?

stikla
20.09.2010., 20:35
da li sa prebacivanjem pinez sa tekućeg na žiro, i akumuliranjem novca na žiro me nakon nekog vremena može zakinit neki porez ili tako nešto slično?

ne, ne moze.
Porez se mora placati samo na uplate koje su negdje upisane kao trosak, npr. neka tvrtka ti je uplatila honorar za neki posao, i ona ga na svojoj strani knjizi kao trosak.
U slucaju vlastite uplate gotovine nema mjesta troska, dakle ne moze.

kreky
04.10.2010., 20:06
može jedno pitanjce....upravo sam se zaposlio,imam tekući račun na kojeg mi stiže plaća svaki mjesec i jasno mi je da je to novac koji je već oporezovan,a imam i žiro kojeg sam koristio ranije kada bih povremeno radio preko student servisa.

E sad,zanima me slijedeće: s obzirom da često trgujem preko neta (kupujem-prodajem rabljene računalne komponente,mobitele i slično) i kada mi netko treba uplatiti novac -pretpostavljam da bi mi trebao uplatiti na tekući,da li će me netko (država tj. porezna uprava) nekada pitati "odakle tebi taj novac"? ili sam oslobođen od njihove gnjavaže? ako bi mi uplatili na žiro umjesto na tekući-isto pitanje? Također,ako ja štajaznam dobijem na kladionici ili mi netko pokloni recimo 20 000 kn (moš mislit:D)) i taj novac položim na račun tekući/žiro,moram li nekome pravdati taj novac?

molio bih da mi odgovore samo oni koji stvarno znaju,a ne koji "misle da znaju"

hvala

Alte
07.01.2011., 14:17
Možeš, ako ugovoriš trajni nalog

Sad jedno fakat glupo, kaj je sa direktnim placanjem preko kartice za ziro racun, a ne kesovinom, kaze frend "to se ne moze" sto mi je skroz cudno (i glupo) koliko se sjecam nemas dozovoljeni minus, no kad je to bilo :ne zna:

Edit evo gledam zagrebacku banku njhov ziro racun/visa kartica kaze :

Sredstvima na žiro-računu možete raspolagati:
* putem Visa Electron kartice
* putem direktnih kanala
* u bilo kojoj poslovnici Banke

Mislim, tko je tu lud.

mokry
07.01.2011., 15:19
Jasno ti je da je taj post star preko 4 godine?

Možeš najnormalnije plaćati karticom žiro računa, pod uvjetom da na njemu imaš novaca.

elena_
19.02.2011., 19:19
Molim da mi netko pomogne!

Ja kao pravna osoba želim platiti honorare fizičkim osobama na njihov žiro-račun, no nismo sklopili ugovor o djelu.

Da li će mi ti izdaci biti uključeni u poreznu prijavu kao troškovi ili u troškove ulaze jedino oni računi koji bi bili ispostavljeni da smo napravili ugovor o djelu?

JVC
20.02.2011., 10:02
može jedno pitanjce....upravo sam se zaposlio,imam tekući račun na kojeg mi stiže plaća svaki mjesec i jasno mi je da je to novac koji je već oporezovan,a imam i žiro kojeg sam koristio ranije kada bih povremeno radio preko student servisa.

E sad,zanima me slijedeće: s obzirom da često trgujem preko neta (kupujem-prodajem rabljene računalne komponente,mobitele i slično) i kada mi netko treba uplatiti novac -pretpostavljam da bi mi trebao uplatiti na tekući,da li će me netko (država tj. porezna uprava) nekada pitati "odakle tebi taj novac"? ili sam oslobođen od njihove gnjavaže? ako bi mi uplatili na žiro umjesto na tekući-isto pitanje? Također,ako ja štajaznam dobijem na kladionici ili mi netko pokloni recimo 20 000 kn (moš mislit:D)) i taj novac položim na račun tekući/žiro,moram li nekome pravdati taj novac?

molio bih da mi odgovore samo oni koji stvarno znaju,a ne koji "misle da znaju"

hvala
uplate do 105000 neće vas nitko ništa pitat, iznat 105 000 kn morate imat opravdanje od kud vam taj novac.

JVC
20.02.2011., 10:05
Molim da mi netko pomogne!

Ja kao pravna osoba želim platiti honorare fizičkim osobama na njihov žiro-račun, no nismo sklopili ugovor o djelu.

Da li će mi ti izdaci biti uključeni u poreznu prijavu kao troškovi ili u troškove ulaze jedino oni računi koji bi bili ispostavljeni da smo napravili ugovor o djelu?
ako niste napravili ugovor o djelu nećete platiti nikakve dodatne izdatke, samo ne znam kako ćete sebi te troškove pravdat!

hithard
14.03.2011., 23:19
Skužija sam da su mi u Hypo i u Erste banci sa žiro računa skinuli oko 5 kn. Prije je žiro bija besplatan. Da li je nastupija neki novi zakon pa se sada naplaćuje vođenje računa?

prilika
15.03.2011., 14:20
Meni su danas u Hypo banci ponovo rekli da naplaćuju vođenje žiro računa samo onaj mjesec kada ima uplata na žiro račun. Mislim da je rekla da se plaća 6 kn. Dok recimo u Zagrebačkoj banci i Erste banci svaki mjesec naplaćuju 5 kn odnosno skidaju sa žiro računa bez obzira je li bilo uplata taj mjesec na žiro račun.

hithard
15.03.2011., 14:29
Meni su danas u Hypo banci ponovo rekli da naplaćuju vođenje žiro računa samo onaj mjesec kada ima uplata na žiro račun. Mislim da je rekla da se plaća 6 kn. Dok recimo u Zagrebačkoj banci i Erste banci svaki mjesec naplaćuju 5 kn odnosno skidaju sa žiro računa bez obzira je li bilo uplata taj mjesec na žiro račun.

Hvala!

Sunnce
22.03.2011., 11:22

U Erste se naplaćuje naknada samo onaj mjesec kad postoji nekakav promet na računu i to čini mi se 5 kn.

mistik2010
22.03.2011., 14:12
ja sam pravnica i odgovor na pitanja koja je razlika između tekućeg i žiro računa je: tekući račun otvara osoba koja ima stalna primanja a žiro račun se otvara za povremena primanja (kao što je npr.rad preko student servisa jedamput godišnje na dva mjeseca). to je najbitniija razlika

gljeeva
22.03.2011., 20:02
baš i nije

mistik2010
22.03.2011., 20:10
baš i nije

JEST!!!!!! ako misliš da nije, ajd baš me zanima tvoje mišljenje?????

mistik2010
22.03.2011., 20:10
imam odličan 5 iz trgovačkog prava :)

gljeeva
22.03.2011., 20:47
Pravna definicija možda i stoji ali je praktično kriva.
Npr. tekući račun ne otvara samo osoba koja ima stalna primanja. Može ga otvoriti bilo tko u bilo koju svrhu i ne mora imati nikakva primanja.
Dalje, termin stalnih i povremenih primanja kako si ih objasnila je netočan. Netko može primiti plaću primjerice 3 mjeseca u godini (ugovor na određeno) što su stalna primanja i bila bi isplaćena na tekući račun, dok netko drugi može primati npr. cijele godine honorare, stipendije, najamnine itd (dakle "stalno", kao vremenski termin) no isplate bi išle na žiro račun a ne tekući.

Marlea
22.03.2011., 22:22
Tekući može otvoriti bilo tko to želi tekući (pod uvjetom da je punoljetan, a ako nije to za njega ugovara zakonski zastupnik/skrbnik) bilo za redovna primanja (plaća, mirovina, porodiljski, dolatak) bilo za vlastite uplate.
Žiro račun je za honorna primanja, ugovore o djelu, najam od nekretnina, isplate dividenti ...

EDIT: upss sorry ...Vidim ga je gljeeva odgovorio :D

scarletton
23.03.2011., 19:49
uplate do 105000 neće vas nitko ništa pitat, iznat 105 000 kn morate imat opravdanje od kud vam taj novac.

Da li ovo vrijedi za primanje honorarca iz inozemstva?

Hvala

V@is
10.04.2011., 07:58
Imam jedno pitance. Znam da je blesavo, ali potreban mi je odgovor. Prebacila sam si sa tekućeg na žiro račun par tisuća kn pa me zanima hoće li mi se to vidjeti kad ću vaditi potvrdu iz porezne??? :confused:
Evo kvotat ću jedan stariji post pošto nitko nije odgovorio, a i mene zanima.
Imam tekući i žiro račun. Često kupujem preko ebaya te za to koristim karticu od žiro računa (registrirana od PayPala). Trenutno stanje na žiro računu mi je 2 kn.

Mogu li ja prebaciti novce sa tekućeg računa na žiro račun, kako bih mogao nastaviti kupnju preko PayPala? Jasno bez nekog kasnijeg pravdanja ili plaćanja poreza?

niko1983
11.04.2011., 08:16
Evo kvotat ću jedan stariji post pošto nitko nije odgovorio, a i mene zanima.
Imam tekući i žiro račun. Često kupujem preko ebaya te za to koristim karticu od žiro računa (registrirana od PayPala). Trenutno stanje na žiro računu mi je 2 kn.

Mogu li ja prebaciti novce sa tekućeg računa na žiro račun, kako bih mogao nastaviti kupnju preko PayPala? Jasno bez nekog kasnijeg pravdanja ili plaćanja poreza?

Možeš prebacit i ako kasnije možeš dokazati poreznoj da si uplatio sa svog računa (da nije neki dohodak) nemaš problema.

ako se radi o manjim iznosima vjerojatno nećeš ni trebati dokazivati.

scarletton
20.04.2011., 16:59
Otvorio sam žiro račun u pbz-u, dođem podignut Visu Elektron i pitam koji je moj iban i kažu da žiro nema iban, samo devizni.

Kak da onda primam novce iz inozemstva na žiro bez iban-a?

Hvala

gljeeva
20.04.2011., 19:29
odi ponovo. žiro ima iban, inzistiraj.

btw. zašto nisi otvorio devizni žiro račun, ako planiraš primati uplate iz inozemstva? Ovako ćeš prilikom svake uplate banci morati dati odobrenje za konverziju u kune prije knjiženja na račun..

scarletton
20.04.2011., 22:24
Kad se ne kužim u to :)

Znači ima žiro i devizni žiro?

Ako može pojašnjenje zahvaljujem.

gljeeva
21.04.2011., 05:17
da, kao i kod kunskih računa; tekući i žiro, tako i devizni može biti običan "tekući" i žiro devizni račun. Jedan je IBAN zajednički za tekuće račune a drugi za žiro račune (kunski i devizni).

Bilo bi najbolje kad bi napisao kakve ćeš uplate primati, možda ti ne treba žiro račun..

scarletton
21.04.2011., 08:19
Pa treba mi da mogu ponekad povuci novac sa moneybookersa i paypala, a ponekad i direktno novčana transakcija preko swifta (vise manje sve freelancing)

Znaci ja sam otvorio žiro tekući? :doh

Još jedno pitanje, za devizni račun se plača mjesečna naknada?

Sunnce
28.04.2011., 12:22
Manje-više za svaki račun plaćaš naknadu, ima nekih studentskih i štednih računa na koje se ne plaća, ovisi od banke do banke....

A što se povlačenja novaca sa paypala tiče, što ti nije jednostavnije registrirati karticu npr.visa electron, pa da ti oni samo prebace na nju? Ako si voljan pričekati mjesec dana za to nemaš nikakvih troškova, a ako želiš novce prebaciti odmah plaćaš 5$....

Gear
17.05.2011., 11:17
Ja imam žiro i tekući u PBZ-u. Plaćam preko paypala sa žiro računom. Kad skupim lovu, odnesem u banku i stave mi na žiro. Neki dan mi je rekla zaposlenica da ona ne bi smjela stavljati lovu na žiro radi oporezivanja. Zanima me da li će meni nešto oporezivati? Ovih dana mi treba sjesti povrat poreza na žiro. Inače sva sredstva koja su na žiru, uplaćujem direktno ja i nikad mi niti jedna zaposlenica nije rekla, do sad, da je moguće da će mi nešto oporezivati pa me zanima da li ja i dalje mogu koristiti žiro ili da ga zatvorim da kasnije ne bude sranja. Hvala

boky1979
17.05.2011., 20:46
Oporezuju se tuđe, ne vlastite uplate...

Gear
18.05.2011., 11:08
Pa jel trebam ja onda neki dokaz da sam ja stavljala na svoj ziro? Jucer mi kaze u banci da je moguće da će mi doć da platim!? Ma one nemaju blage veze....

stikla
18.05.2011., 13:27
Pa jel trebam ja onda neki dokaz da sam ja stavljala na svoj ziro? Jucer mi kaze u banci da je moguće da će mi doć da platim!? Ma one nemaju blage veze....

samo stranicu prije pise ti odgovor:
ne, ne moze.
Porez se mora placati samo na uplate koje su negdje upisane kao trosak, npr. neka tvrtka ti je uplatila honorar za neki posao, i ona ga na svojoj strani knjizi kao trosak.

realist
19.05.2011., 17:17
Jedno pitanje ako ko zna.
Radiš za stranu firmu,plaćaju ti ugovorom određeni iznos.To ti je jedini posao.
Kako ide s mirovinskim porezima i sl.
To sam plaćaš ili.............hvala

Gear
05.06.2011., 09:49
samo stranicu prije pise ti odgovor:
ne, ne moze.

ok,

a što ako mi netko uplaćuje radi online kupovine? npr. jedna cura želi da joj nešto kupim na ebayu i uplati mi lovu na tekući..znači češće uplate na taj račun od različitih osoba. Onda isto nema straha od poreznih troškova?

hvala ti ;)

*soul*mate*
27.07.2011., 23:13
ja sam si otvorila devizni račun radi kupovine preko neta.
Jel uopće bilo potrebe za tim kad vidim da se može i preko običnog žiroračuna kupovati. :confused:

hmore85
03.08.2011., 01:02
što se dogodi kad se na žiro računu ode u minus? xD

*vikach*
17.08.2011., 10:54
ja sam si otvorila devizni račun radi kupovine preko neta.
Jel uopće bilo potrebe za tim kad vidim da se može i preko običnog žiroračuna kupovati. :confused:

a očito nije, al mene su danas tete dobrano isprepadale kad su, nakon što sam potpsiala 10 papira, rekla da misle da paypal ne može preko žiro računa xD znači bzvz sam otvorila žiro godinu dana unaprijed, jer tek sljedeće mislim radit...no hvala Bogu vidim da to nije slučaj i da su tete neuke :D

dvatricetiri
21.08.2011., 11:50
Kod plaćanja nekih malih cifri (npr 80 kn) na tuđi tekući račun, je li dovoljan samo broj tekućeg računa i ime i prezime vlasnika tog računa?

STIB
21.08.2011., 12:37
Kod plaćanja nekih malih cifri (npr 80 kn) na tuđi tekući račun, je li dovoljan samo broj tekućeg računa i ime i prezime vlasnika tog računa?Dovoljno je i za veće iznose, jedino ako uplaćuješ u gotovu više od 105.000kn onda je potrebna tvoja detaljnija identifikacija.

Gear
22.08.2011., 15:56
Ja ludim, ljudi dragi. I dalje uplaćujem na žiro i preko njega kupujem na internetu. Ženska u PBZ-u me danas doslovno oprala po stoti put da zašto ja to radim, da će mi oporezivat!?! :bang: Ne znam više što otvoriti da budem mirna, ovo me muči za poludit jer svatko kaže drugačije....kaj će mi moji reć ako mi slj. god dođe da moram platit porez?!?!

Molim, ako netko ima PROVJERENU info, a ne nagađanja da mi kaže što je istina. :moli:

lili p.
22.08.2011., 21:41
Novac koji uplaćuješ na svoj žiro račun se neće oporezovati. Oporezive uplate na žr su prihodi od neke djelatnosti, a to nije svaka uplata.
Nije rijetkost da tetice u banci ne znaju baš naš porezni sistem :p

Gear
23.08.2011., 09:19
A ako mi netko uplaćuje, često, da obavim kupnju preko neta za tu osobu? Kako se to onda gleda? :)

Totalno sam zbunjena, jer svaki put kad dođem u banku rade drame :rolleyes: očito zato što od žira nemaju nikakvu zaradu, dok kod tekućeg i ostlih rn imaju :misli:

hmore85
23.08.2011., 14:53
gledaj, ono što si ti sebi uplatila, nema šanse da se oporezuje! zakonski, ignoriraj tu ženu za šalterom i idući joj put reci da malo prouči stvari koje je trebala znat prije nego što je trebala sjest na to mjesto :D

a ako ti drugi ljudi uplaćaju, za to bi morala vodit opravdanja poreznoj ako su neki veći iznosi, ali ako su to samo uplate, neće te nitko (vjerojatno) gnjavit s obzirom da se to nigdje ne fakturira kao nekakva isplata zarade i slično. ali ako želiš da budeš mirna, jednostavno neka ti te osobe dadnu novce na ruke, pa ih ti sama uplati sebi na žiro :D

Gear
24.08.2011., 07:41
Ok, hvala na info :s, neću se onda više s time opterećivat....:)

chuspy
21.09.2011., 11:55
Zanima me kako se tretiraju vlstite uplate na ziro racun, jer sam bio jucer uplatit sam sebi neke novce i ona sta radi u pbz-u je rekla da postoji neko ogranicenje godisnje uplate do kojeg je neoporezivo i naravno odma mi pousala uvalit tekuci za 9kn mjesecno. Inace ziro mi je trebao prije 2g zbog ugovora i jasno mi je kako to funkcionira s porezom i sl, ali mi nije jasno kad sam uplacujem jer to nije prihod od rada nego npr. dobio od babe i sl...

DarkStar
21.09.2011., 17:25
Pa ako si uplatis 1500€ poreznu bi moglo zanimati odakle ti tolika lova osim ako si dobio na lotu a i onda moras platit porez :D
Ali ako uplacujes sitan iznos, ne vjerujem da bi bilo problema.
A ona bankarica ce ti sgiurno pokusati uvaliti njihove usluge, nista cudno.

Jammes
22.09.2011., 13:56
Ne znam dali sam pogodio temu, ispravite me ako ima koje bolje mjesto.

Student sam i imam tekući (Maestro myCard) i žiro račun (Visa Electron Business) u PBZ-u. Trebam prvenstveno kupovati i ponekad prodavati stvari na netu preko PayPala-a, Moneybookers-a (ne eBay nego web shopovi). Dakle mogu jedino račune spojiti sa Visa karticom, kakvi su "nedostaci" toga što je to žiro račun i još k tome nije devizni?

Na tekućem imam minus, dali to predstavlja neki problem u poslovanju sa žiro računem te uzimanja usluge internet bankarstva na istom? Dali ta usluga obuhvaća i tekući ili moram i za njega poesbno uzimati (njega ću također koristiti za uplate uplatnicama)?

Doktor sporta
25.09.2011., 10:19
Imam ja pitanje: Ja sam student i imam otvoren žiro u jednoj i tekući u drugoj banci. Osnovna definicija s početka kaže da se s tekućeg računa ne oporezuje dok porez vrijedi za žiro, međutim meni još nije uzeto niti kune sa žiro računa nikad! (radim isključivo preko studentskog centra) Kolika mi je satnica toliko sam i dobio, niti sam primjetio da mi se stanje računa odjednom smanjilo, što je bio slučaj sa tekućim u Hypo banci. Od njih sam saznao da uzimaju svaki mjesec kad postoji transakcija 7 kn za 'troškove obrade podataka'(čitaj potkradam te).

Može li netko ovo objasniti, ako se žiro oporezuje kako meni nije uzeto ništa?
Hvala

enigmus_hr
25.09.2011., 11:12
Pozdrav,

Imam otvoren u banci tekući, na koji primam plaću, i žiro račun na koji mi sjeda honorar (mora ići na žiro). E sad, da se ne zezam sa dva računa, da li se smije i plaća primati na žiro rn? Jasno mi je da žiro ne može u minus, ali u životu ga nisam nikad koristio tako da me za to baš briga. Samo bi sebi olakšao život sa jednim računom.

mokry
25.09.2011., 11:29
Imam ja pitanje: Ja sam student i imam otvoren žiro u jednoj i tekući u drugoj banci. Osnovna definicija s početka kaže da se s tekućeg računa ne oporezuje dok porez vrijedi za žiro, međutim meni još nije uzeto niti kune sa žiro računa nikad! (radim isključivo preko studentskog centra) Kolika mi je satnica toliko sam i dobio, niti sam primjetio da mi se stanje računa odjednom smanjilo, što je bio slučaj sa tekućim u Hypo banci. Od njih sam saznao da uzimaju svaki mjesec kad postoji transakcija 7 kn za 'troškove obrade podataka'(čitaj potkradam te).

Može li netko ovo objasniti, ako se žiro oporezuje kako meni nije uzeto ništa?
Hvala

Zarada koju ostvaruješ preko Stud. centra je oporezovana (tvoj poslodavac je na nju već platio porez) pa ti se zato ne oporezuje ono što sjedne na žiro (jer je porez već plaćen).

Ovo za Hypo nije ništa čudno, svaka banka naplaćuje vođenje tekućeg računa.
Ne znam u kojoj banci imaš žiro, ali npr. u PBZ-u možeš otvoriti stud. paket u kojem dobiješ tekući račun (s odobrenim prekoračenjem od 1000kn + 1000kn limit za kupnju Maestro karticom na rate), žiro račun (uz koji ide Visa Electron kartica kojom možeš kupovati na netu i koristiti na PayPal-u), internet bank., mobilno bank. i stud. American Express karticu s limitom od 2000kn mjesečno. I to sve te košta samo 4,98kn mjesečno. :)

Više o tome:
http://www.pbz.hr/Default.aspx?sec=1300

DarkStar
25.09.2011., 19:38
Pozdrav,

Imam otvoren u banci tekući, na koji primam plaću, i žiro račun na koji mi sjeda honorar (mora ići na žiro). E sad, da se ne zezam sa dva računa, da li se smije i plaća primati na žiro rn? Jasno mi je da žiro ne može u minus, ali u životu ga nisam nikad koristio tako da me za to baš briga. Samo bi sebi olakšao život sa jednim računom.Ja sam bio primao placu na ziro nema frke samo sto ti se to oporezuje pa moras obavezno praviti poreznu prijavu u 2. mjesecu, ja je jedne godine nisam pravio jer sam u toj godini radio svega 2 mjeseca, i dosla je kazna 600kn jer nisam podnio poreznu prijavu. A bilo je uplaceno poreza 20kn viska, i tako umjesto da dobijem nazad 20 morao sma njima dati 600kn.

Zasto ne prebacis sve na tekuci, ili primas honorar na ruke, po zakonu smijes primati i placu na ruke.

Marlea
25.09.2011., 21:42
Pozdrav,

Imam otvoren u banci tekući, na koji primam plaću, i žiro račun na koji mi sjeda honorar (mora ići na žiro). E sad, da se ne zezam sa dva računa, da li se smije i plaća primati na žiro rn? Jasno mi je da žiro ne može u minus, ali u životu ga nisam nikad koristio tako da me za to baš briga. Samo bi sebi olakšao život sa jednim računom.

Ne može. Tekući je za redovna primanja (plaće, mirovine), a žiro za honorare.

arna
27.09.2011., 12:28
... i tako umjesto da dobijem nazad 20 morao sma njima dati 600kn.

Jel to znači da iduće godine moram podnjeti prijavu poreza, obzirom da sam na žiro rn. ove godine samo primila lovu od dividende? :ne zna:

DarkStar
27.09.2011., 16:29
Meni je isla tada prije 10 godina placa, dakle sluzbena placa na ziro umjesto na tekuci, radio sam na ugovor bez staza, danas se tako vise ne moze jer je to rad na crno.
Firma je uplacivala porez i ako uplate vise, nakon porezne prijave dobijes rjesenje i dobijes lovu nazad, ako su uplatili manje onda moras ti drzavi nadoknaditi porez.
Ako ne podneses prijavu za porez a primas placu na tekuci onda ide ta kazna od 600kn, ne znam koliko je sada.

STIB
27.09.2011., 17:56
Ako ne podneses prijavu za porez a primas placu na tekuci onda ide ta kazna od 600kn, ne znam koliko je sada.Misliš valjda na žiro?

lili p.
27.09.2011., 18:16
Jel to znači da iduće godine moram podnjeti prijavu poreza, obzirom da sam na žiro rn. ove godine samo primila lovu od dividende? :ne zna:

Dividenda, za sad, nije oporeziva, tako da to ne trebaš prijavljivati.

lili p.
27.09.2011., 18:23
Meni je isla tada prije 10 godina placa, dakle sluzbena placa na ziro umjesto na tekuci, radio sam na ugovor bez staza, danas se tako vise ne moze jer je to rad na crno.
Firma je uplacivala porez i ako uplate vise, nakon porezne prijave dobijes rjesenje i dobijes lovu nazad, ako su uplatili manje onda moras ti drzavi nadoknaditi porez.
Ako ne podneses prijavu za porez a primas placu na tekuci onda ide ta kazna od 600kn, ne znam koliko je sada.

Čini mi se da se tu miješa plaća po Ugovoru o radu i honorar po Ugovoru o dijelu koji ide na žiro.
Budući da nisam sigurna da sam sve polovila, a i Ugovor o djelu je doživio dosta promjena u zadnjih 10 g., ovo stavljam samo kao razmišljanje :mig:

Napomena: uplate, po Ugovoru o djelu, se ne moraju posebno prijavljivati u Prijavi poreza na dohodak. Odnosno, ako se radi prijava iz nekog drugog razloga moraju se navesti i primici po Ugovoru o djelu. Ako se ne radi prijava poreza na dohodak, samo zbog pimitaka po Ugovoru o djelu se ne mora ni raditi.

DarkStar
27.09.2011., 20:49
@STIB da ziro ne tekuci :)
mislim da je tada se to zvalo bas tako ugovor o djelu, bili smo prvo dobivali placu na ruke ( u koverti) pa ih je onda drzava natjerala da nam isplacuju na ziro bas zbog tog oporezivanja.

Omega_vu
28.09.2011., 21:57
mene zanima jel se može vidjeti stanje žiro računa na bankomatu i dići novce?

boky1979
28.09.2011., 22:00
Može ukoliko se posjeduje kartica za bankomat (maestro ili visa el.) te PIN. ;)

Omega_vu
29.09.2011., 12:22
Može ukoliko se posjeduje kartica za bankomat (maestro ili visa el.) te PIN. ;)

tnx, a jel se placa kakva naknada za održavanje žiro računa?

mokry
29.09.2011., 12:35
U PBZ-u ne.

Alfa KT
09.10.2011., 11:22
Meni treba žiro račun samo za kupnju preko interneta i paypal,a to bi bili i veći iznosi,jel bi mi radili kakve probleme s oporezivanjem ako bi sam sebi uplaćivao?

mokry
09.10.2011., 11:48
Ne.

Alfa KT
09.10.2011., 12:43
Hvala

mrki200
22.12.2011., 13:46
Kao prvo Pozdrav svima i ndam se da će mi neko pomoć:
Ovako u banci PBZ imam tekući račun zanima me sada kako isplatiti novac sa kladionice bet-at-home iznos je 142 eura.... muti me taj IBAN,a oni neznaju normalno objasniti kako da isplatim hvala na odgovoru.

DarkStar
23.12.2011., 09:08
IBAN je identifikacijski broj tvog racuna u nekoj banci, pored njega ti treba i SWIFT CODE (BIC) sto je identifikacijski broj banke.
Njega mozes saznati i na netu a za svoj IBAN pitaj u banci.
Uzmi si devizni racun u npr. PBZ sa Visa Electron karticom i registriraj se na paypal pa nek ti isplate tamo, jednostavnije je.

Pupo
07.01.2012., 12:29
Meni treba žiro račun samo za kupnju preko interneta i paypal,a to bi bili i veći iznosi,jel bi mi radili kakve probleme s oporezivanjem ako bi sam sebi uplaćivao?

Ne.

Pozdrav svima. Već stvarno dugo nisam postao ovdje :/

Da i ja pitam. Desila mi se situacija sad, ustvari dešava se već neko vrijeme samo nisam bio svjestan do danas :D

Naime prije x godina sam otvorio žiro račun u banci zbog student servisa no već par godina ga nisam koristio u te svrhe no pošto sam jedino njega imao otvorenoga, koristio sam ga za uplate kad bi nešto prodao na njuškalu i sl. pa bi potom te pare trošio na bonove, ebay i ostalo. Nisu to nikad bile velike svote al se nakupi tokom godine.

E sad, koliko je to loše za mene od strane porezne što sam primao te cifre sastrane na žiro račun, odnosno iznad koliko para/prometa sam potencijalno nahebao.

Pitanje još jedno, kada bi pravio poreznu prijavu (jer koje li slučajnosti, i nju bih trebao radit ove godine) na koji način bi trebao prikazat tu moju dobit sastrane?

Hvala

lili p.
07.01.2012., 22:05
Nikako. U prijavu ide samo zarada koje se oporezuje, a prodaja vlastitih stvari ne podliježe porezu na dohodak.

Pupo
08.01.2012., 09:33
Znači nema veze što sam novac za te stvari primao na žiro račun?

Hvala

ajojups
17.01.2012., 18:04
imam pitanje i znam da ste objasnili već sve ali ja ne kužim i dalje :(

student sam i imam otvoren žiro u pbz i to znam da ništa ne naplaćuju, e sad mene zanima dali naplaćuju ako si uzmem tekući studentski i dali s njim mogu ići u minus?
http://www.pbz.hr/Default.aspx?sec=88 znači ova me baš zanima

ne mogu uzeti onaj paket jer imam godina pa to nemojte ni predlagati..

hvala

zlatica34
18.02.2012., 12:40
Da li tko zna?
Nezaposlena sam i imam otvoren devizni račun Visu karticu i za jedan fakultet u Grazu sam obavila jedan posao na ugovor o djelu te su mi oni na taj račun uplatili 120 eura. Imam i otvoren žiro-račun kod iste banke na koji mi je sjedala stipendija dok sam još studirala.
Da li moram prijaviti poreznoj upravi ovu uplatu od 120 eura? Jer ako platim sve za mirovinsko, pa onih nekakvih 25% pa prirez i što ti ja znam što još svota koju sam zaradila će se više nego prepoloviti a osim toga vjerojatno je fakultet u Grazu morao na to platiti svoj porez pa tako ispada da bi se ta suma dvaput oporezivala.

stikla
19.02.2012., 22:30
na uplate do nekih 8000 - 10000 Kn (ne znam sad bas tocno) godisnje se ne moraju placati nikakva davanja, stoga ne, ne trebas nuzno prijaviti, no i da prijavis ne bi ti se nista oduzelo.

Never More
05.04.2012., 10:17
Što se tiče banki, novca, računa i sličnog, nisam upućena ni u šta. Jedino znam doć na prokleti bankomat i dignut lovu. :D

No evo jutros sam primila poziv da će mi stipendija biti uplaćena na žiro račun.
Stipendiju sam primala i prethodne dvije godine, no ove godine je Stipendist netko drugi, a i prva je godina da sam ja sama donekle upućena u to gdje mi stiže, šta mi stiže i kad. Inače je to radio otac, (ja bi samo trošila uglavnom)

Znači moji računi (tekući i žiro) su u hpb-u. (I ne znam koliko je bitno, al imam i neki trajni nalog, za koji isto tako pojma nemam čemu meni osobno zapravo suži)

Prijašnje dvije godine, u ugovoru stipendije piše da će mi stići na tekući račun.
No imam među papirima obavijest od banke da je ta stipendija stigla na žiro račun, ali ga je banka premjestila na tekući račun.
Je li razlog tome taj Trani Nalog? Ili su ga pak premjestili jer tako kaže ugovor o stipendiranju?
I koliko jednostavno mogu premjestiti dobiveni novac na tekući račun, da mogu onako normalno dizat lovu s bankomata i tome slično, jer, koliko znam, to ne mogu s žiro računa?

Unaprijed Vam hvala :)

Anasib
05.04.2012., 13:16
pretpostavljam da ti je to taj trajni nalog (sa žira da ti prebacuje na tekući). banka ti bez toga ne bi prebacila novce nego bi ostavila na računu na koji je uplaćen (bez obzira na ugovor o stipendiranju). kad si usput kraj hpb-a, provjeri samo da li je trajni nalog otvoren (po ovome što si napisala, je) i to je to. novac će sjedati na žiro, banka će ti prebaciti na tekući i ti možeš normalno dizati na bankomatu.

Never More
05.04.2012., 13:54
pretpostavljam da ti je to taj trajni nalog (sa žira da ti prebacuje na tekući). banka ti bez toga ne bi prebacila novce nego bi ostavila na računu na koji je uplaćen (bez obzira na ugovor o stipendiranju). kad si usput kraj hpb-a, provjeri samo da li je trajni nalog otvoren (po ovome što si napisala, je) i to je to. novac će sjedati na žiro, banka će ti prebaciti na tekući i ti možeš normalno dizati na bankomatu.

Nisam provjeravala u banci ništa, ali imam ugovore iz 2009. kad je sve to otvoreno. I na trajnom nalogu sam označila da želim da mi njegovi uvjeti traju 'do opoziva', tako da bi trebalo i dalje ić po istom principu kao prije.
Hvala ti puno :)

luckyhappy
24.04.2012., 12:26
Prije dvije godine sam otvorio žiro račun kod PBZa za HT-ovu dividendu. I otad ga nisam koristio.
A onda čitao tu negdje po forumima da tu karticu (Visa electron) primaju za internet kupovine i za otvaranje PayPal računa i danas, prolazeći pored banke skrenuo i uplatio 300 kn na taj žiro račun.
I sad kad sam došao kući sine mi (kretenu) da će to ispasti da mi je to bio nekakav prihod - a ja sam sam položio lovu (radi budućeg internet šopinga). :bonk::bonk::bonk:

Zna li netko nešto o tome, hoću li sad trebati za to raditi poreznu prijavu? :bonk::bonk::bonk:

sagena
24.04.2012., 17:19
Ne znam gdje da postavim ovo pitanje, a do sutra ne mogu zvati dotično poduzeće da provjerim, pa da pitam ovdje:
Plaćam račune za režije internet bankarstvom, i danas primjetim da je jedno od poduzeća kojima tako plaćam promjenilo broj računa... a ja sam prošli mjesec uplatila na stari broj... i što sad? :ne zna:

Maxxy
25.04.2012., 10:20
Ne znam gdje da postavim ovo pitanje, a do sutra ne mogu zvati dotično poduzeće da provjerim, pa da pitam ovdje:
Plaćam račune za režije internet bankarstvom, i danas primjetim da je jedno od poduzeća kojima tako plaćam promjenilo broj računa... a ja sam prošli mjesec uplatila na stari broj... i što sad? :ne zna:

Mislim da nema problema. Ako je HT u pitanju, onda pogotovo. Bitno da je poziv na broj OK.

V@is
02.06.2012., 18:59
...A onda čitao tu negdje po forumima da tu karticu (Visa electron) primaju za internet kupovine i za otvaranje PayPal računa i danas, prolazeći pored banke skrenuo i uplatio 300 kn na taj žiro račun.
I sad kad sam došao kući sine mi (kretenu) da će to ispasti da mi je to bio nekakav prihod - a ja sam sam položio lovu (radi budućeg internet šopinga). :bonk::bonk::bonk:

Zna li netko nešto o tome, hoću li sad trebati za to raditi poreznu prijavu? :bonk::bonk::bonk:
Ista stvar se meni dogodila, uplatio sam si 1000 kn na žiro račun.
Što sad? Hoće li to trebati prijaviti?

lili p.
02.06.2012., 19:03
Neće. Uplata na vlastiti žr nije oporezivi primitak kojeg treba prijavljivati. To smo tu u više navrata objašnjavali :(

karabaja4
12.07.2012., 17:53
Pozdrav, imam pitanje.

Ako ja nekome u PBZ-u na žiro uplatim 1000kn, hoće li on na računu vidjeti taj isti iznos? Negdje sam čuo/pročitao da banka uzima neki postotak kod uplata na žiro i sad nisam siguran...?

musaka
15.09.2012., 16:02
Bok svima, napravila sam račun u Zagrebačkoj i ženska mi je tamo rekla da mi npr mama uplaćuje na tekući račun, što ne ide to na žiro ?
Molim vas objašnjenje :)

jobbrecht
15.11.2012., 19:24

Hmm.. a zašto sam ja pri traženju dobivanja stipendije morao dati potvrdu da imam žiro račun??:ne zna:

lovački
16.11.2012., 11:31
koja je caka sa splitskom bankom? imam više od 10k kuna koje sam sam uplaćivao tokom godina otkad mi je otvoren žiro račun na student servis.

prije neki dan mi je žena u banci rekla da će mi se to oporezivat jer mi stoji cifra od više od 10k kuna i da mi je bolje da otvorim tekući račun, jer da s njim čak i mogu dobit koju stotinu kuna. sugerirala mi je ovo

http://www.splitskabanka.hr/gradani/stednja/ritam-racun
http://www.splitskabanka.hr/Portals/8/PDF/Dokumenti/Ritam%20ra%C4%8Duni.pdf

jel to stvarno tako? znači tarifa student mi znači 2.50 % kamatne stope? šta mi to znači? svako koliko bi dobio taj iznos?

i šta imam s tekućim, a nemam s žirom i obrnuto, u vezi bankomata, plaćanja i to sve? ili s ovim ritam mogu imat i jedno i drugo?
znači manja svota na žiru za te potrebe i veća na tekućem da dobijam od tih 2.5%?

stikla
16.11.2012., 16:53
za novce koje si sam uplacivao na žiro račun neces platiti nikakav porez jer se porez ne placa zato
sto ti je na kontu nego ako postoji razlog, a za vlastite uplate razlog za porez ne postoji, odnosno
nitko ga nije knjizio kod kao isplatu (za razliku od honorara itd. koji u pravilu sjedaju na ziro racun,
i negdje su knjizeni kao isplata i kao takvi su prijavljeni kod prijave poreza)

lovački
16.11.2012., 17:46
o ovo drugo s tekućim jel se isplati? ne kužim baš dobro, nikad nisam imao posla s bankama, ali ako ću dobit koju stotinu kuna jer mi lova stoji tu na tom ritam računu nije loša priča...

stikla
16.11.2012., 23:29
ovo drugo ne poznam jer ne koristim pa ti nisam ni odgovorio

lovački
17.11.2012., 11:11
jel netko drugi zna? ili da me uputi na temu ili bilo šta korisno.