PDA

View Full Version : Paklenica

el oso
14.03.2010., 18:07
Ipak odvojeno s druge teme radi lakšeg snalaženja. :D

Herp

hm, da ne otvaram zasebnu temu - cura i ja bi išli na produženi vikend neki izlet u prirodu, trekking, priroda..ništa osobito.
ugl, ja sam za velebit i gledam se gdje bi mogli napraviti bazu i zaključujem da starigrad ninje možda loša ideja.
dakle, to bi nam bila baza za sve naše ektivnosti.
što mislite o tome?
ima li neka bolja solucija?

svi savjeti su dobrodošli:)
tnx

conan12
16.03.2010., 09:54
hm, da ne otvaram zasebnu temu - cura i ja bi išli na produženi vikend neki izlet u prirodu, trekking, priroda..ništa osobito.
ugl, ja sam za velebit i gledam se gdje bi mogli napraviti bazu i zaključujem da starigrad ninje možda loša ideja.
dakle, to bi nam bila baza za sve naše ektivnosti.
što mislite o tome?
ima li neka bolja solucija?

svi savjeti su dobrodošli:)
tnx

Posjet Paklenici u ovo doba godine odličan je izbor. :top:

Mogu ti predložiti dvije-tri lakše pješačke ture za koje nije potrebno veliko iskustvo.

1. Dan Ulaz u NP - Manita peć - Vidakov kuk- Ramići - Stražbenica - Buljma - Dom u Paklenici - Ulaz u NP oko 6 sati hoda
Tura se može skratiti na dva mjesta:
-u zaseoku Ramići izravno u kanjon Velike Paklenice kod Lugarnice preko Njivarske strane
-ukoliko ima snijega a nemate prave zimske cipele kod Stražbenice ne ići na Buljmu već se uputiti izravno u pl. dom velika paklenica

2. Dan Ulaz u NP-Anića luka - Jurline Crni vrh - Dom u V.Paklenici -ulaz u NP 4-5 sati

Ukoliko ste vješti u kretanju po stijeni obavezno posjetiti Bojinac (opis (http://www.blog.hr/print/id/1620930780/juzni-velebit-bojin-kuk-1110mnv.html))te Anića kuk (opis (http://diavola.blog.hr/2007/06/1622841641/anica-kuk-i-put-na-vrh-normalnim-nacinom.html))

Sve su staze u NP Paklenica dobro označene, a kartu možete nabaviti u upravi NP u Starigradu te na recepciji na ulazu u NP. Ondje se nalaze i rendžeri koji svakako treba pitati za dodatni savjet.
Bez prave ziimske opreme (dereze, štapovi, cepin) te ako nemate viskogorskog iskustva na vršni greben Velebita ne zalazite. Također, i kanjon Male Paklenice treba izbjegavati jer je u proljeće pod vodom.

el oso
16.03.2010., 11:45
hvala conan.
ma mi smo ti ono mali istrijani koji hoće pobjeć iz grada i od ljudi, malo hodanja po prirodi, navečer neka klopica u konobi, koja pivica i tako to.
kakvi cepini i planinarske čizme.:zubo:
no nije meni problem naći pogodne staze i ispuniti si vrijeme.
primarno me zanima zahvalnost starigrada kao baze iz koje bismo pješke išli u šetnju - eventualno kraće dionice autom (gradski polo, da ne bi bilo zabune:mig:)
također, info o mogućem privatnom smještaju, tj neke preporuke i okvirne cijene za apartman.

eto, hvala lijepo

conan12
16.03.2010., 12:54
hvala conan.
ma mi smo ti ono mali istrijani koji hoće pobjeć iz grada i od ljudi, malo hodanja po prirodi, navečer neka klopica u konobi, koja pivica i tako to.
kakvi cepini i planinarske čizme.:zubo:
no nije meni problem naći pogodne staze i ispuniti si vrijeme.
primarno me zanima zahvalnost starigrada kao baze iz koje bismo pješke išli u šetnju - eventualno kraće dionice autom (gradski polo, da ne bi bilo zabune:mig:)
također, info o mogućem privatnom smještaju, tj neke preporuke i okvirne cijene za apartman.

eto, hvala lijepo

Predložene ture mogu se proći (ona prva skraćena) u malo jačim tenisicama. Od ostale opreme ponijeti trenirku, vjetrovku, kapu, rukavice i višeslojno rublje. U ruksaku sendvič, čokolada i voda.
Birajte vikend bez bure!
Smještaj u Starigradu i Selinama je lako naci preko gugla, a možda je hotel Rajna (http://www.hotel-rajna.com/)najbolji izbor?

el oso
16.03.2010., 13:33
hvala conan još jednom.
vjerujem kako će tako nešto i biti.

:D

vrrrlet
17.03.2010., 10:00

eto, hvala lijepo

Prošli vikend je spavanje za jednu osobu u apartmanu bilo 50-60 kuna (ima ih zaista puno za izabrati), a za prehranu mogu preporučiti Dinka, to je restoran odmah na skretanju s glavne ceste prema samoj Paklenici. Simpatičan vlasnik, svježe namirnice, jadranska lignja, umjerene cijene.

Uživajte! :zivili:

cicap
16.06.2010., 15:40
Evo ostali dani su isto stavljeni:

Mala Paklenica i Anica kuk
http://picasaweb.google.hr/dalibor.pacic/MalaPaklenicaIAnicaKuk#

Sveto Brdo iz Libinja
http://picasaweb.google.hr/dalibor.pacic/SvetoBrdo#

Da, puno nas je bilo, kada smo se spustali dole, netko je opet bio kod kriza...

nvnk
16.06.2010., 17:09
Sveto Brdo iz Libinja

Da, puno nas je bilo, kada smo se spustali dole, netko je opet bio kod kriza...

Ste se informirali o minama prije uspona na Sveto brdo?

Kakova je stvarna situacija gore glede toga?

cicap
17.06.2010., 07:20
Ste se informirali o minama prije uspona na Sveto brdo?

Kakova je stvarna situacija gore glede toga?

jesmo, išla je ova ekipa ovim putem i u 11. mjesecu.

inače je sve lijepo markirano, samo što su marke većinom dolje po kamenju...
:top:

nvnk
17.06.2010., 07:27
inače je sve lijepo markirano, samo što su marke većinom dolje po kamenju...

Vidim da ste se i veselo grudali ... Uostalom, i mala su djeca išla s vama. Znači li to da je sve toliko sigurno (glede mina) da si jedna takova grupica može dopustiti tu razinu bezbrižnosti? :confused:

EDIT:

Evo, sad vidim na ovom linku (https://misportal.hcr.hr/HCRweb/faces/simple/Map.jspx) da je uspon na Sveto brdo s Libinja puno minski sigurniji od većine drugih, uključujući i onaj preko Vaganskog. :top:

cicap
17.06.2010., 15:50
Vidim da ste se i veselo grudali ... Uostalom, i mala su djeca išla s vama. Znači li to da je sve toliko sigurno (glede mina) da si jedna takova grupica može dopustiti tu razinu bezbrižnosti? :confused:

EDIT:

Evo, sad vidim na ovom linku (https://misportal.hcr.hr/HCRweb/faces/simple/Map.jspx) da je uspon na Sveto brdo s Libinja puno minski sigurniji od većine drugih, uključujući i onaj preko Vaganskog. :top:

ma sve je ok, pa ne bi isli samo tako...

preporucam ovaj put, super je bilo! :top:

Ruralna
01.03.2011., 18:24
Je li netko spavao u nekom skloništu ili domu na Paklenici. Šta bi preporučili?

spyker22
01.03.2011., 19:27
Mene baš Paklenica privlači. Volio bi jednom tamo zaprašit...

Ruralna
01.03.2011., 19:48
Mene baš Paklenica privlači. Volio bi jednom tamo zaprašit...
Spremam se sad za koji vikend, ali već se zna da sam štreberica, pa moram sve znati unaprijed:o

vrrrlet
02.03.2011., 10:41
Je li netko spavao u nekom skloništu ili domu na Paklenici. Šta bi preporučili?

Imaš Borisov dom, on ti je relativno blizu ulaza u NP; osim kraće strmine u kanjonu, sve do njega je blaga uzbrdica i udaljeno svega par kilometara krasne šetnje uz potok.

Prije ulaza u NP imaš jako puno apartmana (50-tak kuna) i kampova (35).

Ako idemo penjati, spavamo u kampovima, a ako idemo planinariti na Velebit, spavamo petak navečer u Borisovom, a subotu u nekom od planinarskih skloništa (za obavijesti o skloništima nazovi upravu parka).

Najbolje žderanje po povratku ti je kod Dinka, on je na samom uglu gdje se s magistrale skreće za NP Paklenica. :klopa:

Ruralna
02.03.2011., 13:56
Boris & Dinko :zapisuje:

FRANC-JOSEF
09.03.2011., 18:34
hahaha.. barem nećete imati problem sa vodom, potočić šuuumiiii.. moje su ženske svakih pola sata trčale do grmića.. hranu obavezno ponesi, nekaj u domu nije štimalo sa domarom, kaj-ti-ja-znam... i ne zaboravi dvogled i fotić, dvogled da otkriješ alpiniste, a fotić,,, hmmm da ih probaš slikati..

jabuka008
20.03.2011., 20:25
Za skloništa treba najprije zvati PD Paklenicu a ne Upravu Parka. Što se tiče hrane, treba je nositi sa sobom. Nijedan dom je na Velebitu ne sprema unaprijed, niti Vukušić na Zavižanu. Ako se grupa(manja ili veća) najavi hrana će se pripremiti. U pavu je Franz-Jozef, bilo je nešto sa domarom. Nedavno su mu u kratkom roku umrli i otac i majka. Trebalo je sve to izdržati. Nije Vaje tako loš kao što ga neki žele prikazati.

Ruralna
03.04.2011., 22:49
Imaš Borisov dom, on ti je relativno blizu ulaza u NP; osim kraće strmine u kanjonu, sve do njega je blaga uzbrdica i udaljeno svega par kilometara krasne šetnje uz potok.

Šetnja uz potok je zbilja prekokrasna :cerek: Ali na kraju nismo spavali kod Borisa.

Sad kad sam izvidila teren, zanima me gdje je najzgodnije uzeti smještaj za penjanje na Vaganski vrh? Koja je težina uspona, da li da tražim nekoga tko je već bio za pratnju ili?

monty-zg
03.04.2011., 23:27
Ukoliko nisi u stanju u jednom danu odhodati 12-14h i 0->1757->0m (a mislim da to i nije preveliki gušt) preporučio bi ti da turu razdvojiš na dva dana. Prvi dan- Paklenica-Stražbenica-Buljma-Struge (5-6h hoda). Nemaš šanse fulati. Staza je dobro označena i skroz utabana.
Na Strugama do lipnja nije gužva ali dobro se kod rendžera raspitati da nije neka veća grupa krenula...
Drugi dan- Struge-Marasovac (tu si natoči vode...nećeš požaliti)-Vaganski vrh. Staza je osim oko Marasovca (tu se zna markacija izgubiti ali se staza vidi i ide prema sedlu iznad pa nije frka) dobro označena, vidljiva i ne može se skrenuti ukoliko se baš ne pogodi ekstremna magluština. A i tad se sa staze teško skreće jer je kao usječena u padinu.
Od Struga ti je do Vaganskog 2h. Povratak ili Lipom stazom (sipar, kamenje...teška staza-5h do doma u Paklenici) ili nazad na Struge 2h i još 2,5h dolje do Doma i još 2h van iz Paklenice.
Oprema...sad zimska, gore je oko 0 i ako puhne...brrrr. Vjerovatno po stazi ima i snježišća pa je zgodno raspitati se prije. Poznato je snježišće prije samog završnog uspona koje se zna zadržati do sredine lipnja.
Može ga se zaobići desno preko grebena, ali ako nije ledeno, polako i oprezno se može preko. Ako je led...bez dereza ni ne pomišljajte jer u slučaju pada, slijedeća stanica je negdje na Bunovcu.
:(
Za spavanje ponesite vreće i podloške, iako na Strugama ima strunjača kao podloške, u ovo doba godine znaju biti vlažne..

jabuka008
07.04.2011., 21:13
Vjerojatno si mislio da ide preko Zanzibara a ne preko Stražbenice.

monty-zg
08.04.2011., 15:10
Jabuka, oni idu hodati, ne trčati i ne juriti. Ne idu samo s jednom bocom od pola litre vode u tenisicama...i ne misle na trčanje iz ultramaratona.
Dakle, planinarski...2h do Borisovog doma, 15-20min pauze,
2,30-3,00 do Buljme i oko 15-20min do skloništa. To ti je oko 5-6 sati normalnog hoda pod normalnim opterećenjem koje uključuje i klopu i vreće za spavanje (10-15kg ruksake).
Do Vaganskog oko 2,00-2,30 hoda.
I ako je 7+7 (povratak istom stazom)=14h hoda, onda to nije preko Zanzibara.
Kad već nisi dao svoje satnice, i ja bi ih rado volio čuti.

Ruralna
08.04.2011., 17:21
Erm, kao jedno prosječno žemsko, moram priznati da sam sporija ako idem već negdje prespavati, pa moram vukljati i vreću za spavanje i sto nekih čuda koje na jednodnevne ture ne nosim. A sad kako je toplije već, bome nosim i dosta vode, jer nije baš da na svakoj turi ima mogućnosti napuniti boce.
Ajde do Borisovog se još i može na par mjesta napuniti, ne znam kakva je situacija kasnije.

monty-zg
09.04.2011., 18:30
Do Borisovog ideš bez puno vode jer je teže za ići krcat a ionako si svakih pola sata možeš dotočiti. Od Borisovog do Struga nema izvora za točiti No kako je to 3h hoda izdržat ćeš s recimo 2,5l vode. Od Struga imaš stazu 10-15 min do izvora Marasovac, možda jedna od njaboljih velebitskih voda, u rangu Štirovače.
Nju koristiš i za odlazak do Vaganskog...2h tamo i toliko nazad...staza ide uz izvor pa nema frke. A i gore je hladnije pa se manje vode pije.
:)

jabuka008
09.04.2011., 20:39
Monty počeo si malo filozofirati. Niko ne priča o trčanju. Uostalom na Struge iz Doma niko ne ide preko Stražbenice, možda samo ti. Preko Stražbenice se na Buljmu ide sa Rujna. Satnice su ti dobre. Paklenica je moje matično društvo i teren kojeg poznajem.

monty-zg
14.04.2011., 18:58
Za Stražbenicu kao sedlo znam jako dobro gdje je, prošao sam preko nje prekonekoliko puta ali kao lokacija križanja gdje se lijevo odvaja staza za Rujno a desno gore za Buljmu koristio sam to ime jer je najbliža " šire poznata" lokacija (Vučja draga je ipak "prenisko" za točniji opis).
Znaš li ti možda točno ime mjesta "lokacije" gdje je to križanje? Bit će mi drago znati i naučiti. Jer iako mi Paklenica nije matično društvo i mi s kopna često prolazimo tim krajem i dosta znamo o njemu. No nikad ne naučiš sve i nikad dovoljno. :kava:

nvnk
18.04.2011., 11:14
... Od Struga imaš stazu 10-15 min do izvora Marasovac, možda jedna od njaboljih velebitskih voda, u rangu Štirovače.

Marasovac je u stvari (sudeći po fotkama) više bunar. Ima li tamo uopće kakav "hamper" na štriku za zagrabit vodu ili svatko mora nešto takovo vuć sa sobom?

Mislim da sam jednom negdje pročitao nečij blog u kojem je rečeno kako su došli gore na Marasovac i nisu imali čime vodu izvuć na površinu?? :confused: :ne zna:

nvnk
18.04.2011., 11:32
Sad kad sam izvidila teren, zanima me gdje je najzgodnije uzeti smještaj za penjanje na Vaganski vrh?

Erm, kao jedno prosječno žemsko, moram priznati da sam sporija ako idem već negdje prespavati, pa moram vukljati i vreću za spavanje i sto nekih čuda koje na jednodnevne ture ne nosim.

A da "jednim udarcem ubiješ dvije muhe", tj. izbjegneš uopće spavanje (dakle osvojiš Vaganski i vratiš se u jednom danu) i samim time si olakšaš ruksak? :ne zna:

Ne mislim pri tome na "trčanje ultramaratona", kako reče Monty, nego na prijedlog da se autom dovezete do Rujna. Odatle se, osobito bez glomaznih ruksaka (i, pretpostavljeno, bez značajnih količina snijega i leda na stazi, dakle za cca mjesec dana ili kasnije) do vrha da doći za cca 4 vure, maksimalno isto toliko nazad (tj. cca 8 vuri ukupno uzme li se u obzir i zadržavanja na vrhu, Strugi te Marasovcu). :top:

Ruralna
18.04.2011., 14:16
A da "jednim udarcem ubiješ dvije muhe", tj. izbjegneš uopće spavanje (dakle osvojiš Vaganski i vratiš se u jednom danu) i samim time si olakšaš ruksak? :ne zna:
A za taj Vaganski moram prespavati, ne štima mi računica vremenom:(
2 sata vožnje do Paklenice + 2 sata hodanja do Borisovog + 4,30-5 do Vaganskog i povratak.
Ne odgovara nikako za ugurati u jedan dan. S tim ako spavam, ostavila bi stvari viška u smještaju.
Ako nađem slobodno šta za vikend oko 01.05. možda onda bude taj Vaganski, iako već početkom četvrtog kad sam bila na Paklenici sam pitala na par mjesta i bili su bukirani za taj vikend. Tako da, vidjet ću još:D

jabuka008
18.04.2011., 21:20
Ako ideš sa Rujna onda spavaš na Strugama kao što kaže nvnk i sutradan na Vaganski preko Marasovca. To ti je prilično "elegantna" varijanta. Višak stvari ostaviš kod Žutog u skloništu. Vode imaš na Stražbenici i veći dio godine na Zanzibaru. Ako se pak odlučiš noćiti u Domu na putu do Struga vode imaš samo na Zanzibaru(osim ljeti). Ako ideš preko Rujna i Stražbenice proći ćeš pored njega, a ako ideš preko Doma na križanju prema Stražbenici skineš ruksak i vratiš se mrvicu do izvora.
Moja isprika Montiju. Nije mi bila namjera nekog omalovažavati. Velebit pripada svima nama. Najbitnije je hodati i voliti planinu, ostalo je nevažno, kuda se ide, koliko se ide, ...Dobrodošao.

monty-zg
19.04.2011., 00:28
Jabuka, mislim da bi ova tura s Rujna bila zapravo i jako dobra, pogotovo ako nisu u top kondiciji, time si ipak smanje visinsku razliku. Vode imate na V.Rujnu kod kapelice.
A i ići preko Struga a ne upoznati Žutog (ne znam jedino je li već gore), mislim da ipak nije potpun doživljaj. Taj je čovjek gore legenda. Poseban u svakom pogledu. :top:
Stoga dobar prijedlog, šetnja s Rujna na Struge, odmoriti, ostaviti višak stvari i laganini popodne na Vaganski. Do mraka ste nazad, prespavate i drugi dan dolje. :mig:

nvnk
19.04.2011., 07:20
A za taj Vaganski moram prespavati, ne štima mi računica vremenom:(
2 sata vožnje do Paklenice + 2 sata hodanja do Borisovog + 4,30-5 do Vaganskog i povratak.
Ne odgovara nikako za ugurati u jedan dan.

Nisi pročitala pažljivo (iako sam boldao): Ideš s Rujna, dakle ne od Paklenice i ne preko Borisovog. To je cca 3 sata manje uspona i 5-6 sati manje ukupno. :mig:

http://www.paklenica.hr/Paklenica_media/Karta_NP_Paklenica.jpg

Ako ideš sa Rujna onda spavaš na Strugama kao što kaže nvnk i sutradan na Vaganski preko Marasovca. To ti je prilično "elegantna" varijanta.

U stvari, ja i nisam rekao da se prespava na Strugama, nego da se na planini ne spava uopće. :mig:

Zbog toga sam i naglasio da to treba izvesti u "nesniježnim" uvjetima. (OK, nekaj sitno "prošarano" snijegom može biti, ali nikakve ozbiljnije sniježno-ledene površine.) Ako se ide s Rujna, spavanje na Strugama je "obvezno" samo u sniježnom dijelu godine.

Glede pak "2 sata vožnje do Paklenice", to se također može riješiti unajmljivanjem kuće na Rujnu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=31520651&postcount=526). Na taj naćin se ima "baza" do koje se sa svim stvarima dođe večer ranije automobilom, a na dan uspona se rano u jutro kreće samo s minimalnim stvarima na jednodnevni uspon na Vaganski. :top:

S ekipom upravo planiram nešto takovo za kraj svibnja, već smo rezervirali kod šjor Anđelka. :)

jabuka008
19.04.2011., 07:55
Ma ima mali milijun varijanti. Neka ekipa izabere sto im se najvise svidja. Na Strugama ce sa lijepim vremenom lagano poceti vikend guzve pa postoji mogucnost prebukiranosti, dok te na Rujnu u takodjer prekrasnom ambijentu ceka tvoj krevet. Ja bi osobno ostao na Strugama, ali zasto ne i Rujno. Uostalom, uvijek postoji mogucnost 1-dnevne ture.

hugo1111
05.05.2011., 09:40
Molim za informaciju dali je dom Paklenica isto što i Borisov dom? Ako nije gdje je smješten Borisov dom?
Drugo koliko ima normalnog hoda od ulaza do Manite peći i do Borisovog doma?

carrera_verde
05.05.2011., 19:33
to ti je isti dom.
imaš oko sat vremena hoda od ulaza do doma... jako blagi uspon!

Ruralna
05.05.2011., 22:32
to ti je isti dom.
imaš oko sat vremena hoda od ulaza do doma... jako blagi uspon!
Blagi je uspon, ali su prije 2 sata u pitanju.

monty-zg
05.05.2011., 22:44
Slažem se, dva sata normalnog hoda do doma. Onih 1 sat je vrlo optimistično.
Vode imaš po putu, to te ne treba brinuti i sve je super označeno pločama i putokazima.
Za Manitu peć, raspitaj se na ulazu kad je i da li je otvorena.

nvnk
06.05.2011., 07:07
Dva sata - osobito ak ideš prvi puta pa svako malo zastajkuješ da uživaš u usputnim prizorima. :top:

Ako je pak nekome cca deseti put (pa samo prolazi tuda, bez usputnih užitaka), te ako mu se baš žuri - može i za sat.

Ruralna
06.05.2011., 10:00
Dva sata - osobito ak ideš prvi puta pa svako malo zastajkuješ da uživaš u usputnim prizorima. :top:
2 i po ako se baš puno diviš i staješ svako malo fotografirati :D

Šalim se, 2 sata umjerenog hoda je mjera.

nasmijanonebo
06.05.2011., 11:59
Molim za informaciju dali je dom Paklenica isto što i Borisov dom? Ako nije gdje je smješten Borisov dom?
Drugo koliko ima normalnog hoda od ulaza do Manite peći i do Borisovog doma?

do Manita peci ima 1h hoda, mozda i mrvu vise..osobno provjereno:D
dobro, mi smo zastajkivali, gledali, fotkali, pricali itd..i nsmo uopce planinari, citaj, bez planinarske kondicije.
Svakako pitaj na ulazu kad je otvorena..ima radno vrijeme kad je otvorena a izvan radnog vremena otvaraju Manita peć na upit grupe.

Ruralna
06.05.2011., 13:34
do Manita peci ima 1h hoda, mozda i mrvu vise..osobno provjereno:D
dobro, mi smo zastajkivali, gledali, fotkali, pricali itd..i nsmo uopce planinari, citaj, bez planinarske kondicije.
Svakako pitaj na ulazu kad je otvorena..ima radno vrijeme kad je otvorena a izvan radnog vremena otvaraju Manita peć na upit grupe.Čini mi se da je van sezone otvorena subotom od 10 do 13h. Ma nađu se svi ti detalji na stranicama parka.

nvnk
10.05.2011., 07:23
Sveto Brdo iz Libinja

Kakova je cesta od Modrića do Malog Libinja? Može li se gore i "običnim" autom (neterencem)?

Milko63
10.05.2011., 10:00
Kakova je cesta od Modrića do Malog Libinja? Može li se gore i "običnim" autom (neterencem)?

može, ja sam išao prije 2godine sa opel astrom, uglavnom cesta je prohodni makadam, neće bit problema

ali kad ideš pješke od libinja do vlaškog grada trebaš znat da je uspon malo veći i da nema nigdi nikakavog hlada

nvnk
10.05.2011., 10:35
može, ja sam išao prije 2godine sa opel astrom, uglavnom cesta je prohodni makadam, neće bit problema

ali kad ideš pješke od libinja do vlaškog grada trebaš znat da je uspon malo veći i da nema nigdi nikakavog hlada

Hvala. :)

Ne kužim na kaj misliš pod "malo veći uspon" (možda da je strmo?), no znam jako dobro da nema hlada.

Jedino ne znam kako stvari stoje s izvorima vode. Vidim izvor Pečica, po karti relativno brzo (skoro na početku) i kasnije, između Malog i Velikog Štirovca još dva nekakva izvora, ali nije jasno koliko su pristupačni sa staze i jesu li praktični za korištenje. :confused:

Također ću ponoviti i pitanje za Marasovac (uspon Rujno - Vaganski): Trebamo li uistinu sa sobom furat i kakav podulji štrik (kao što Poljak sugerira u knjizi) kako bismo bili u mogućnosti zagrabiti vodu, ili ima gore neki stalni?

Milko63
10.05.2011., 10:51
malo veći uspon - to znači ako imaš malo veći ruksak na sebi da ćeš se malo uznojiti, ali ništa teško za običnog planinara

ako ideš pješke od libinja do vlaškog grada netrebaš ić na taj izvor Pečica, jednostavno poneseš vodu sa sobom iz auta, sljedeća voda ti je na vlaškom gradu (ispod skloništa), tu si napuniš vode i odeš na sv brdo - vaganski - i dođeš na marasovac (netreba ti štrik, ima ga već tamo), pa na struge.
od struga do velikog rujna imaš vode na stražbenici ili jednostavno opet je uzmeš na marasovcu (jer marasovac je udaljen od struga kojih 10min)

nvnk
10.05.2011., 11:04
Hvala još jednom! :top:

terrazd
11.05.2011., 21:34
Zanima me da li ima ferrata na Velebitu, te ako ih ima, gdje se nalaze i koliko su zahtjevne?

terrazd
11.05.2011., 21:38
Zanima me da li ima ferrata na Velebitu, te ako ih ima, gdje se nalaze i koliko su zahtjevne?

Ciljam na južni velebit, a zatim i ostatak..

Milko63
12.05.2011., 10:54
Zanima me da li ima ferrata na Velebitu

što je to? :ne zna:

Prolaznica
12.05.2011., 11:12
Klasičnih ferrata (kao u Alpama) nemaš, samo je jedna na Malom Vagancu, ali to više izgleda kao adrenalinski park.

Prolaznica
12.05.2011., 11:13
što je to? :ne zna:

Ferrata je osigurani klinčani put.

Milko63
12.05.2011., 11:30
Ferrata je osigurani klinčani put.

jesu to sajle?

jedine sajle vrijedne spomena su na bojinom kuku u bojincu u paklenici

http://diavola.blog.hr/2008/05/1624850973/bojin-kuk-bojinac-bojino-ono-nesto-ii-dio.html

Prolaznica
12.05.2011., 11:41
Da, sajle.
Imaš pravo, Bojinac je jedini konkretni zasajlani put na Velebitu (s time da max dužina te sajle je manja od 100m i da ti ne treba nikakva oprema za osiguranje da bi to prošao).

terrazd
12.05.2011., 14:44
Hvala na informacijama, zanimalo me da li ima baš, ono prava, di treba samoosiguranje.. u Sloveniji sam se navukao na to i sad me zanima jel ima toga i kod nas..

mosakota
13.05.2011., 10:15
ako ideš pješke od libinja do vlaškog grada netrebaš ić na taj izvor Pečica, jednostavno poneseš vodu sa sobom iz auta, sljedeća voda ti je na vlaškom gradu (ispod skloništa), tu si napuniš vode i odeš na sv brdo - vaganski

morao sam se registrirati samo da komentiram ovaj biser :D

put za vlaški vodi preko izvora pećica tako da ćeš proći kraj njega svejedno, a nema bolje vode u tom kraju od vode s pećice.

tko prođe pokraj a nije se napio i napunio vode za dalje, već nosi svoju vodu iz špine ili kupovnu vodurinu, stvarno je biser ili ne zna baš puno o tom kraju

Milko63
13.05.2011., 13:42
prolazio sam tu jednom i nisam naišao na taj izvor, ali zahvaljujući tebi sad znam. hvala što ste se samo zbog mene registrirali Vaše Veličanstvo :s:s:s

nvnk
13.05.2011., 14:08
put za vlaški vodi preko izvora pećica tako da ćeš proći kraj njega svejedno, a nema bolje vode u tom kraju od vode s pećice.

tko prođe pokraj a nije se napio i napunio vode za dalje, već nosi svoju vodu iz špine ili kupovnu vodurinu, stvarno je biser ili ne zna baš puno o tom kraju

Ja sam negdje vidio na fotki kako konji piju iz njega, pa me to pomalo odbija. :zubo:

mosakota
16.05.2011., 09:39
Konji piju samo čistu vodu, i uglavnom ne piju na samom izvoru jer im je malo teže prići, nego par metara nizvodno ;)

mosakota
16.05.2011., 09:40
prolazio sam tu jednom i nisam naišao na taj izvor, ali zahvaljujući tebi sad znam. hvala što ste se samo zbog mene registrirali Vaše Veličanstvo :s:s:s

Nema na čemu ali nemoj da ti udari u glavu, ne mogu uvijek biti tu za tebe :D

vrrrlet
16.05.2011., 12:14
Hvala na informacijama, zanimalo me da li ima baš, ono prava, di treba samoosiguranje.. u Sloveniji sam se navukao na to i sad me zanima jel ima toga i kod nas..

Ima na Okiću Žoharov klinčani put, ali to je jako kratko.

ms3
05.06.2011., 18:10
Jel se može doći za jedan dan pješke do vrha sveto brdo, i vratiti nazad? Polazište bilo gdje gdje se može doći autom...

Milko63
05.06.2011., 18:54
može, ako ostaviš auto u NP paklenica trebalo bi ti do sv brda pjehe između 7-8sati, ovisi u kakvoj si formi, počneš se penjat u 8ujutro i stigneš. drugi uspon je preko libinja, od tamo imaš do sv brda kojih 4 sata hoda ako se nevaram

ms3
05.06.2011., 21:00
može, ako ostaviš auto u NP paklenica trebalo bi ti do sv brda pjehe između 7-8sati, ovisi u kakvoj si formi, počneš se penjat u 8ujutro i stigneš. drugi uspon je preko libinja, od tamo imaš do sv brda kojih 4 sata hoda ako se nevaram

Ako mi to sv. brda treba u jednom smjeru 7-8h + nazad 5-6 sati to je negdje 15tak sati hoda, mislim da se to ne može za 1 dan. A taj drugi uspon kako se točno dolazi do libinja i imali tamo mina?

Milko63
05.06.2011., 21:59
ma da se to sredit za 12-13 sati, kreneš oko 7-8ujutro i kod auta si nazad do 9 navečer. a na libinje ideš iz mjesta Modrič, to ti je mjesto prije Selina, imaš na prethodnoj strani o tome, i nema mina

ms3
05.06.2011., 23:17
Jel znaš možda gdje mogu nabavit kartu koja bi mi pokazala put od modrića do sv brda ?
Ima li tamo planinarska staza i dokle se može autom doći?

I jel istina kad kažu da je od tamo najljepši pogled s velebita?

Puno hvala! :)

nvnk
06.06.2011., 08:30
Jel se može doći za jedan dan pješke do vrha sveto brdo, i vratiti nazad? Polazište bilo gdje gdje se može doći autom...

S ličke se strane možeš popeti autom sve do Bunovca, na 1200+ mnm. Odatle imaš markiranu stazu koja na greben izlazi cca kod Malovana, a odatle desno za Vaganski i lijevo za Sveto brdo. Mislim da sam negdje pročitao da sa na taj način od auta do Sveca može doći i za tek nešto više od dvije vure.

No, "kvaka" je u tome da staza od Bunovca do grebena ide praktički cijelim putem kroz minsko polje, očišćena je tek po 5 metara lijevo i desno, dakle ama baš svako skretanje s nje - opasno je. :( Zbog toga ju se relativno rijetko koristi i nije preporučljiva za ekipe bez bar nekoliko iskusnih pojedinaca koji su njome već više puta išli:

http://www.hpd-prpa.com/putopisi.htm

Za jednodnevne izlete na Sveto brdo za manje iskusne ekipe (jasno, uz dobru pripremu kartama i čitanjem blogova) ipak je najpreporučljivije krenuti iz Libinja. Ja sam to (također u apsolutno neiskusnoj, ali dobro pripremljenoj ekipi) obavio prošli vikend:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=33964129&postcount=662

Mina nema uopće, a 4 sata je sasvim OK za očekivati za taj uspon, čak i uz fini odmor uz uzimanje vode na Vlaškom gradu. :top:

Najbolja i najinformativnija karta za taj uspon (i za ostale u NP Paklenica) je Astroidina (ja ju kupio u Iglu sportu), no veći dio ceste Modrič - Libinje, kao i mjesto na kojem treba sići s magistrale, nije prikazano na toj karti. Ipak, taj dio "priče" ti je trivijalan. S magistrale silaziš, ako ideš s Maslenice, na zadnjem zavoju prije Modriča (nekih 100-tinjak metar prije table "Modrič"), a nakon toga samo pratiš uredno postavljene putokaze za Sv. Ivana. (U biti, sva tri puta skrećeš lijevo.)

A glede toga dokle trebaš ići autom, to se dosta jasno vidi na spomenutoj Astroidinoj karti - do zadnjeg oštrog lijevog zavoj prije Kneževića. (Ja sam u gore linkanom svom upisu dosta precizno opisao i kvalitetu ceste te njezinu prohodnost za različite automobile.)

Da, po meni je pogled sa Sv. brda, koje dominira svojom okolicom, najljepši u tom dijelu Velebita. Jest da je Vaganski bio u oblacima kad sam bio gore, no, uzevši u obzir da oko njega ima nekoliko vrhova slične visine koji zaklanjaju vidik - za pretpostaviti je da je s njega vidik nešto lošiji.

vrrrlet
06.06.2011., 09:52
I jel istina kad kažu da je od tamo najljepši pogled s velebita?

Nomen est omen, ne zove se bez veze Sveto brdo. :mig:

Da, po meni je pogled sa Sv. brda, koje dominira svojom okolicom, najljepši u tom dijelu Velebita. Jest da je Vaganski bio u oblacima kad sam bio gore, no, uzevši u obzir da oko njega ima nekoliko vrhova slične visine koji zaklanjaju vidik - za pretpostaviti je da je s njega vidik nešto lošiji.

Da, Vaganski je par metara viši, ali Sveto brdo je osamljenije i zračnije, te je vidik nemjerljivo bolji.

toni_cobra
06.06.2011., 12:15
S ličke se strane možeš popeti autom sve do Bunovca, na 1200+ mnm. Odatle imaš markiranu stazu koja na greben izlazi cca kod Malovana, a odatle desno za Vaganski i lijevo za Sveto brdo. Mislim da sam negdje pročitao da sa na taj način od auta do Sveca može doći i za tek nešto više od dvije vure.

No, "kvaka" je u tome da staza od Bunovca do grebena ide praktički cijelim putem kroz minsko polje, očišćena je tek po 5 metara lijevo i desno, dakle ama baš svako skretanje s nje - opasno je. :( Zbog toga ju se relativno rijetko koristi i nije preporučljiva za ekipe bez bar nekoliko iskusnih pojedinaca koji su njome već više puta išli

Malo si ga krivo uputio: Ako ce hodati na malovanska vrata onda se put produzuje za cca 1-2h, s Bunovca ima direktno markirana staza koja izlazi na Cicinu dolinu, pa se dalje moze do Sveca, sto traje 3-4h. Mi smo s Bunovca krenuli oko 9 (gore na Cicinu dolinu), a bili natrag (nizbrdo na malovanska vrata) oko 18. Podrucje je minski sumnjivo, ali je solidno markirano, pa ne bi trebalo biti problema.

Pozdrav, Cobra

ms3
06.06.2011., 13:46
jel to ovaj vodić http://www.iglusport.hr/proizvodi.asp?id=392 ?

nvnk
06.06.2011., 13:54
Ne, to je ova karta:

http://www.astroida.hr/html/np_paklenica_-_mountain_map_1_.html

toni_cobra
06.06.2011., 14:34
jel to ovaj vodić http://www.iglusport.hr/proizvodi.asp?id=392 ?

Huh, izgleda da nvnk ipak ima pravo, uzmite si (ljudskog) vodica.

Pozdrav, Cobra

skurinjac
07.06.2011., 07:55
Poštovani, planinari i alpinisti nudim kvalitetan smještaj u Starigradu Paklenici. Info na p.m.

ms3
10.06.2011., 17:02
Nabavio kartu :), pa sad prelistavam malo net... jel ko zna di se može nać karta za povratak s svetog brda preko dušica, pa bi se napravila ruta slična ovoj... http://picasaweb.google.com/dalibor.pacic/SvetoBrdo#

branimir23
13.06.2011., 01:57
Bok ekipico, pitanjce jedno!

Da li mi moze netko malo poblize objasaniti kakav je put od planinarskog doma do Struga, i koliko vremenski bi otprilike trebalo?
Jel ima vode na Strugama?
I koliko ima lezecih mjesta u planinarskom sklonistu?

Milko63
13.06.2011., 18:46
Bok ekipico, pitanjce jedno!

Da li mi moze netko malo poblize objasaniti kakav je put od planinarskog doma do Struga, i koliko vremenski bi otprilike trebalo?
Jel ima vode na Strugama?
I koliko ima lezecih mjesta u planinarskom sklonistu?

put je ok, prevaljuješ kojih 900m n/v ako se nevaram, od doma do struga treba ti 2-2ipo sata. vode ima na marasovcu koji je udaljen do 10min od struga, a neznam kolko ima mjesta, 10-15 ako se nevaram

branimir23
13.06.2011., 21:25
put je ok, prevaljuješ kojih 900m n/v ako se nevaram, od doma do struga treba ti 2-2ipo sata. vode ima na marasovcu koji je udaljen do 10min od struga, a neznam kolko ima mjesta, 10-15 ako se nevaram

Aj super..hvala Milko

nvnk
14.06.2011., 07:10
Aj super..hvala Milko

Bez obzira na broj mjesta u samom objektu (nedavno smanjen zbog preuređenja kojim je povećan komfor), trebaš znati da ta mjesta (osobito prek vikenda u nekakvoj "punoj sezoni") znaju biti rezervirana (za GSS, za razne grupe itd...) ili jednostavno razgrabljena.

Zbog toga ili gore ići opremljen šatorom i pripadajućom opremom (i unaprijed spreman da ćeš ih koristiti) ili nekako stupiti u kontakt s ekipom koja je gore (u ovo doba godina) skoro pa stalno (ne pitaj me kako, ali znam da je moguće) te se raspitati glede raspoloživosti mjesta unutra. :ne zna:

branimir23
15.06.2011., 12:57
Bez obzira na broj mjesta u samom objektu (nedavno smanjen zbog preuređenja kojim je povećan komfor), trebaš znati da ta mjesta (osobito prek vikenda u nekakvoj "punoj sezoni") znaju biti rezervirana (za GSS, za razne grupe itd...) ili jednostavno razgrabljena.

Zbog toga ili gore ići opremljen šatorom i pripadajućom opremom (i unaprijed spreman da ćeš ih koristiti) ili nekako stupiti u kontakt s ekipom koja je gore (u ovo doba godina) skoro pa stalno (ne pitaj me kako, ali znam da je moguće) te se raspitati glede raspoloživosti mjesta unutra. :ne zna:

Ici cemo preko tjedna tako da se nadam da ce biti mjesta i za nas obicne smrtnike:) ali za svaki slucaj uzeti cemo sator pa cemo vijdjeti kae ce biti od svega toga

Aries_71
17.06.2011., 14:06
Vjerojatno si mislio da ide preko Zanzibara a ne preko Stražbenice.

može li pojašnjenje gdje je Zanzibar, a gdje Stražbenica (ne vidim ih ucrtane na karti)?

Inače, ima jedna ferrata na Malom Vagancu:
https://picasaweb.google.com/asterix101/FerrataURvataMaliVaganac220610

nvnk
20.06.2011., 08:04
Zanzibar je izvor koji presušuje tijekom dobrog, ako ne i većeg dijela godine (nalazi se između Stražbenice i Buljma) te je stoga i u redu da ga nema na kartama (kako se ljudi ne bi previše, često i neopravdano oslanjali na vodu iz njega).

No, ako ti karta nema ucrtanu Stražbenicu - savjetujem ti da si nabaviš bolju. :ne zna:

carrera_verde
21.06.2011., 10:21
Evo me, tek toliko da toplo preporučim noćenje u Ramićevim dvorima... Cijena skoro ista ko u planianrskom domu (borisovom), a sve je čisto, uredno, super, ljubazan domaćin... i naravno, mogućnost naručivanja jela.

Ruralna
21.06.2011., 13:51
U Ramića je super, Mario zbilja lijepo ugosti. I nije onako gungula kao oko Borisovog, puno mirnije. Divota jedna.
A još kad ujutro nisam niti oči do kraja otvorila, a kava je bila već ispred mene :cerek: Sve preporuke, dilam broj na PM :zubo:
I zaboravila sam još davno napisati, Vrle je ishvalio papicu kod Dinka, zbilja je super.

vrrrlet
21.06.2011., 15:25
Evo me, tek toliko da toplo preporučim noćenje u Ramićevim dvorima... Cijena skoro ista ko u planianrskom domu (borisovom), a sve je čisto, uredno, super, ljubazan domaćin... i naravno, mogućnost naručivanja jela.

U Ramića je super, Mario zbilja lijepo ugosti. I nije onako gungula kao oko Borisovog, puno mirnije. Divota jedna.
A još kad ujutro nisam niti oči do kraja otvorila, a kava je bila već ispred mene :cerek: Sve preporuke, dilam broj na PM :zubo:

Uz navedeno, pohvaljujem i njegovu rakiju. :cerek: Njome mami planinare, buduće goste. Šteta što nije žena, tko zna kako bi onda mamio. :ne zna:

I zaboravila sam još davno napisati, Vrle je ishvalio papicu kod Dinka, zbilja je super.

Jes' vidl'a tu blitvu? :klopa: A on je baš smišan.

Ruralna
21.06.2011., 20:20
Uz navedeno, pohvaljujem i njegovu rakiju. :cerek: Njome mami planinare, buduće goste. Šteta što nije žena, tko zna kako bi onda mamio. :ne zna:
E rakija:cerek: Fina je.
Nisam baš puno Mariove pila, jer je jedna divna ekipica koja je bila par dana prije nas ostavila bocu kod Marija da nam je proslijedi, a znali su da stižemo:cerek:
Volim tu planinarsku solidarnost :zubo:

Jes' vidl'a tu blitvu? :klopa: A on je baš smišan.
Je i onaj međed od psa mu je smišan:cerek:

A šta tek fino meso pripreme :klopa:

beznicka
25.06.2011., 06:18
Jesu ovo Ramici?

https://lh5.googleusercontent.com/-9SQ8RaiPZTk/TeyDsBj0xJI/AAAAAAAADro/XVwHvLApDlY/s912/P6040177.JPG

Na spustu sa Struga smo negdje prosisali pa smo naletili na ekipu koja je bocala i popilo se malo rakijice. Vlasnik je vojno lice u mirovini, covjek bi mogao delat jos bar 30 godina ;)

Ruralna
25.06.2011., 21:58
Jesu ovo Ramici?

https://lh5.googleusercontent.com/-9SQ8RaiPZTk/TeyDsBj0xJI/AAAAAAAADro/XVwHvLApDlY/s912/P6040177.JPG

Na spustu sa Struga smo negdje prosisali pa smo naletili na ekipu koja je bocala i popilo se malo rakijice. Vlasnik je vojno lice u mirovini, covjek bi mogao delat jos bar 30 godina ;)
Jesu, to su Ramići:cerek:

beznicka
26.06.2011., 11:13
Jesu, to su Ramići:cerek:

Evo i par slika kužine, bez kerrocka i slavina cudnog izgleda

https://lh4.googleusercontent.com/-62sYk-dJSPc/TeyDUl3VTPI/AAAAAAAADQ8/Q5GnfA6yFkw/s1024/P6040173.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-i-YplZI1PRM/TeyDX-XifyI/AAAAAAAADQ8/H6zAp9hUFyU/s1024/P6040174.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-9qx2EO7Q9uE/TeyDbOFvfvI/AAAAAAAADQ8/-vaF9WqCgEo/s720/P6040175.JPG

Ruralna
26.06.2011., 11:30
Evo i par slika kužine, bez kerrocka i slavina cudnog izgleda

A ne , to je komin:D
Kužina je ona na razini niže, starinske vitrine i peć na drva:cerek:
Za skuvat kavu treba čekati 20 min:rofl:

A joj, ja bi opet tamo. Bila sam 2 puta u zadnja 2 mjeseca, a sad ništa prije rujna. Sljedeći put ne idem ispod 3-4 dana.

beznicka
26.06.2011., 11:49
A ne , to je komin:D
Kužina je ona na razini niže, starinske vitrine i peć na drva:cerek:
Za skuvat kavu treba čekati 20 min:rofl:

A joj, ja bi opet tamo. Bila sam 2 puta u zadnja 2 mjeseca, a sad ništa prije rujna. Sljedeći put ne idem ispod 3-4 dana.

Osobno ne vidim zasto ici tamo ako postoje Struge, Ivine i Vlaski. Mozda jedino poradi ponesto povecanog komfora a i izbjegavas ekipu koja ponekad zna doci na ta mjesta (vidi slike :D )

Ruralna
26.06.2011., 12:12
Osobno ne vidim zasto ici tamo ako postoje Struge, Ivine i Vlaski. Mozda jedino poradi ponesto povecanog komfora a i izbjegavas ekipu koja ponekad zna doci na ta mjesta (vidi slike :D )Ako ideš u termine koji nisu jako popularni, nećeš baš sresti ljudi tamo. Ja sam isto fan opcije kad sam u planinama, da je što manje ljudi oko mene :zubo:

beznicka
26.06.2011., 12:53
Ja sam isto fan opcije kad sam u planinama, da je što manje ljudi oko mene :zubo:

To sam i ja shvatio kad sam sa busom Maticara isao na planinarenje :D. Eh, mladosti ludosti

k3c
24.07.2011., 23:29
Dobar dan planinari!

Da li je ovaj plan realan:

1. dan: Starigrad - PD Paklenica - PS Struge
2. dan: PS Struge - Vaganski vrh - PS Ivine vodice - PD Paklenica
3. dan: PD Paklenica - Buljma - Veliko rujno - Starigrad.

Unaprijed zahvaljujem!

Prolaznica
25.07.2011., 16:21
Dobar dan planinari!

Unaprijed zahvaljujem!

Realan je, ali malo nelogičan, pošto ćeš se u ovom slučaju 2 puta penjati na Buljmu. Ako okreneš redoslijed, možeš sve odraditi u 2. dana:
- Paklenica - Ivine Vodice - VV - Struge
- Struge - Buljma - V.Rujno - Starigrad

k3c
26.07.2011., 12:03
Hvala puno na odgovoru. Za ovaj dio preko Buljme sam se mozda malo krivo izrazio no, ovisno o kondiciji i spremi, mozda se spustimo dolje istim putem od PD Paklenica prems Starigradu obzirom da bi pogledali i Manita pećinu.

Citam po postovima, no samo da provjerim: da li na Marasovcu i na Ivinim vodicama ima pitke vode i da li su vrece deklarirane na -1 (komforna temperatura) dovoljne za hladne velebitske noci?

Unaprijed zahvaljujem!

Prolaznica
26.07.2011., 12:08
Vode ima. Vreće će ti biti ok za ovo doba godine. Uživajte!

Miriam
26.07.2011., 14:49
Pozdrav svima!
Može li se biciklom gore i da li se staza podudara s planinarskom ili ima posebna biciklistička ruta?
Hvala na odgovorima :)

rommeo
26.07.2011., 22:34
Pozdrav svima!
Može li se biciklom gore i da li se staza podudara s planinarskom ili ima posebna biciklistička ruta?

Do Borisovog doma?
Moze (uz malo guranja) mada na recepciji kazu da ne smijes. Staza je jedna jedina.

Milko63
28.07.2011., 08:08
Dobar dan planinari!

Unaprijed zahvaljujem!

idealno bi ti bilo:

1. dan: Seline - Mala Paklenica - Ivine vodice ili Vlaški grad
2. dan: IV ili VG - Sveto brdo - Vaganski vrh - Struge
3. dan: Struge - Veliko rujno - Bojinac (Bojin kuk !!!) - Starigrad - Seline ili Struge - Manita peć - Velika Paklenica - Starigrad - Seline

uživat ćeš!!!

k3c
28.07.2011., 18:14
idealno bi ti bilo:

1. dan: Seline - Mala Paklenica - Ivine vodice ili Vlaški grad
2. dan: IV ili VG - Sveto brdo - Vaganski vrh - Struge
3. dan: Struge - Veliko rujno - Bojinac (Bojin kuk !!!) - Starigrad - Seline ili Struge - Manita peć - Velika Paklenica - Starigrad - Seline

uživat ćeš!!!

Muchos gracias za savjet! :)

Oprema je spakirana: dva karimata, dvije vrece, sator za dvije osobe ako ne bude mjesta u sklonistima i jos jedan set odjece za presvuci se. Jos nedostaje samo klopa i da prestane ova dosadna kisa i... :rock:

Nego, kad smo vec kod klope, gdje u Starigradu/Selinama dobro rucati/vecerati? :)

beznicka
30.07.2011., 09:22
Muchos gracias za savjet! :)
Nego, kad smo vec kod klope, gdje u Starigradu/Selinama dobro rucati/vecerati? :)

Imas izmedju hotela i luke jednu cestu koja ide uz obalu i tamo je par restorancica. Sad, ne sjecam se koji je tocno ali mislim zadnji kad se ide prema luci. Cijena je bila umjerena i klopa dobra

Dumber
30.07.2011., 11:41
Pozdrav svima!

Nemoj biciklom, pola puta ćeš ga gurati. :cry:

nelogican
15.11.2011., 09:23
Pozdrav!

Zanima me može li se od doma u Velikoj Paklenici ići do Libinja i vratiti nazad u istom danu. Naime, divlji konji su ono što bi nas zanimalo tamo, a opet htjeli bi i prošetati Velikom Paklenicom...

Napominjem da je plan biti dva dana gore. Prvi dan doći i spavati u Borisovom domu, a onda sutradan ujutro ranije krenuti prema Libinjama i vratiti se nazad isti dan.

Dakle, Borisov dom - Libinje - Borisov dom. Molio bih iskusne da mi odgovore, postoji li staza, koliko zahtjevna i koliko vremena?

Hvala unaprijed na odgovorima i korisnim savjetima.

Milko63
15.11.2011., 16:03
ideš ovim redoslijedom:
dom - ivine vodice 2-2.30h zna bit jako naporno, pogotovo zadnjih pola sata
ivine vodice - vlaški grad 1h, isto naporno
vlaški grad - libinje možda malo više od 1h nizbrdo

uglavnom jako glup plan, pogotovo ako se još mislite i vraćat nazad u dom, i sve zbog konjaa

monty-zg
15.11.2011., 17:09
Definitivno težak (i dug->5h+5h) izlet ako je samo zbog konja. Praktično ćete doći pod Sv.brdo i onda se spuštati (a u povratku penjati). Rađe iskoristite dan za nekaj drugo a onda odite cestom do Libinja i tamo prošetajte. :)

Black555
24.11.2011., 23:55
Napokon sam posjetila Paklenicu i time otvorila temu Velebit. Kako sam planinar početnik (ove godine krenula u pohode na planine) sa svime sam oduševljena. :D
Ako koga zanima kako nam je bilo, fotke i izvještaj je na mojoj stranici: http://planinarenje.webnode.com/velebit/paklenica%20-%20ani%C4%87a%20kuk/

nee_postojim
30.11.2011., 09:58
Jedino ček se sjećam s Paklenice je da sam se penjala i penjala i penjala i penjala i penjala i sanjala o sladoledu. I došla do planinarskog doma i tamo su mi, naravno, rekli da kakav fucking sladoled, da nemaju ni struje i da mogu dobit kruh i kobasu ako hoću ili ništa :) Uzela sam :-)

Toliko o mom sjećanju na Paklenicu :-)

jabuka008
02.12.2011., 08:14
Jedino ček se sjećam s Paklenice je da sam se penjala i penjala i penjala i penjala i penjala i sanjala o sladoledu. I došla do planinarskog doma i tamo su mi, naravno, rekli da kakav fucking sladoled, da nemaju ni struje i da mogu dobit kruh i kobasu ako hoću ili ništa :) Uzela sam :-)

Toliko o mom sjećanju na Paklenicu :-)
Onda ovakva vrsta aktivnosti definitivno nije za tebe. Lijepo sjedni u auto pa do zadnjeg frizidera sa sladoledom.

ms3
04.03.2012., 14:08
Pozdrav svima,
jel netko možda zna da li je trenutno prohodna mala paklenica i kakvo je stanje tamo s poskocima?

Hvala na komentarima :)

jabuka008
22.03.2012., 15:22
Nemoj se bojati poskoka. Ako ih ne diras nece ni oni tebe.

mario999
25.03.2012., 13:29
Da li se netko spuštao planinarskom markiranom stazom sa Anića kuka preko Velikog Ćuka?
Kad sam bio na Anića kuku, vidio sam da markirana planinarska staza vodi dole prema jugu. Nije ucrtana niti u Smandovoj karti niti u Astroidinoj karti NP Paklenice...našao sam ju jedino u GPS karti za Garmine, Adria Topo.
Da li je netko prošao tom stazom i kako to izgleda?

nvnk
27.03.2012., 16:01
Pozdrav!

Zanima me može li se od doma u Velikoj Paklenici ići do Libinja i vratiti nazad u istom danu. Naime, divlji konji su ono što bi nas zanimalo tamo, a opet htjeli bi i prošetati Velikom Paklenicom...

Napominjem da je plan biti dva dana gore. Prvi dan doći i spavati u Borisovom domu, a onda sutradan ujutro ranije krenuti prema Libinjama i vratiti se nazad isti dan.

Dakle, Borisov dom - Libinje - Borisov dom. Molio bih iskusne da mi odgovore, postoji li staza, koliko zahtjevna i koliko vremena?

Nisam iskusan, no karta kaže da i ne moraš preko Ivinih vodica i Vlaškog grada. Moguće je i brže.

Možeš preko Velikih Močila i Njiva Lekinih do Male Paklenice (brojevi pl. staza u Astroidinoj karti, redom: 25, 27, 12). Kod Drage Palješke skreneš na neoznačenu stazu, kojom, preko Bucića i Kneževića, dođeš do Malog Libinja.

Dakle, moguće jest, ali ne bih preporučio. Slažem se s prethodnicima koji su ti rekli da ti je ideja besmislena. :(

Rekoh da nisam iskusan jer osobno nikad nisam išao baš tim navedenim putem, no znam općenitu topografiju tog kraja dovoljno da bih se usudio krenuti, uz spomenutu Asteroidinu kartu, naravno.

Ako pak nikad prije nisi planinario unutar NP Paklenica, ne bih ti preporučio ovu, ipak pomalo avanturu.

Uzgred, kad sam se uspinjao s Libinja na Sveto brdo nisam vidio konje, ne znam gdje su bili. Vidio sam ih tek na povratku.

Dakle, nema garancije da ćeš ih vidjeti, pa nema smisla da toliko pješačiš samo zbog njih i da se možda razočaraš. :ne zna:

jabuka008
30.03.2012., 16:13
Pozdrav!

Hvala unaprijed na odgovorima i korisnim savjetima.
Mislim da cete tesko ostvariti vasu nakanu da se prosetate Paklenicom a sutradan "skoknete" do konja. Konji mogu biti na potezu V.Libinje, Licki Doci, Malo Libinje sto moze znaciti jos koji sat dodatnog pjesacenja. Ako bi vam odgovaralo idete preko Tulovih greda i Kraljicinih vrata do V.Libinja gdje se moze prespavati u kontejneru(ako je jos u funkciji) planinara iz Jasenica ili produzite do Vlaskog grada, bilo bi idealno.

jabuka008
30.03.2012., 16:15
Sto god napravili bice vam dobro. Bitno je samo hodati.

von_ungern
25.07.2012., 07:44
Bio jučer gore, prvi put nakon osnovne... što reći... klasično prelijepo.... definitivno ću češće ići gore... možda do svetog brda sljedeći put...

p.s. mislim da je netko ovdje postavio link za nekog slovenca koji je radio panoramske snimke paklenice i velebita opčennito, sječa li se iko?

Ruralna
25.07.2012., 08:46
Bio jučer gore, prvi put nakon osnovne... što reći... klasično prelijepo.... definitivno ću češće ići gore... možda do svetog brda sljedeći put...
Daj kako je trenutno tamo, osjeti li se zahlađenje? Do kud ste išli na turu?

Nagovaram društvo da se zaletimo na jedan dan ove dane, pa su me popljucali kako je prevruće :tuzni:

von_ungern
25.07.2012., 10:58
Daj kako je trenutno tamo, osjeti li se zahlađenje? Do kud ste išli na turu?

bilo je izvrsno... ja sam htio prespavati u domu i otići do svetog brda ali ekipa je imala druge planove pa smo se vratili isti dan... u biti samo smo gore potražili srušene grane i panjevi te ispekli kobasice :D

Nagovaram društvo da se zaletimo na jedan dan ove dane, pa su me popljucali kako je prevruće :tuzni:

hahaha zvuče kao moja stara - prevruće je/pre hladno je/ uhvatiti će vas tajfun/ poskoci će vas silovati... :lol:

uglavnom stigli smo oko 9 sati na portu, čitavo vrijeme je bilo poprilično ugodno, vjetar je pirkao dovoljno da bude svježe, a od lugarnice je bilo još malo friškije... ostatak puta je bilo uglavnom sunčano sve do zadnjih 10 metara kada smo se vračali kada je počeo pljusak (pitam se što je bilo sa gomilama švaba koje su baš tada krenule gore u japankama i štiklama :rofl:) preporučam

Ruralna
25.07.2012., 14:28
Ajme super, prava je sreća pogoditi da nije velika vrućina u ovo odba godine. Moram se vartiti tamo šta prije :cerek:

conan12
28.07.2012., 09:18
Da li se netko spuštao planinarskom markiranom stazom sa Anića kuka preko Velikog Ćuka?
Kad sam bio na Anića kuku, vidio sam da markirana planinarska staza vodi dole prema jugu. Nije ucrtana niti u Smandovoj karti niti u Astroidinoj karti NP Paklenice...našao sam ju jedino u GPS karti za Garmine, Adria Topo.
Da li je netko prošao tom stazom i kako to izgleda?

Radi se o takozvanom Đuzinom silazu, koji, uglavnom, koriste alpinisti za silaz iz smjerova koji su na tpj strani Anića kuka. staza je djelomice osigurana sajlama, ali ipak nije za preporučiti neiskusnima.

alica u zrcalu
07.08.2012., 21:30
Bila sam prošli tjedan ponovo na Paklenici i sve se penjem i vuče me kak bum kad po vrućini stignem u Borisovom domu papala paštu fažol ko pred puno godina. Al tam nas dočeka neka mlada puca, prilično nesimpatična, i stari domar i vele da kak ne kuhaju više, da su još prošle godine kuhali i da smo mi fol jedini koji smo taj dan pitali za tanjur graha, da jedva ko da i stigne do doma, da im se sve pokvari i da im se ne isplati i nemaju za kog kuhati i bla, bla... A onda nas upute dalje do privatnih kuća, privatnih domova Ramići i Ivančev dom jer da kod njih ima fino za papati! Pa koji je to đir! Iz planinarske kuće se ljude šalje u privatne domove, a lova ne ostaje planinarskom savezu! A tam se ništ ne pokvari i ima dovoljno posjetitelja, neobično, ne? Baš sam bila bijesna i iz principa ništ nisam jela, popila sam pivicu kaj sam imala u brocaku. A poslije kad sam se vraćala, baš sam obratila pažnju i svugdje se reklamira taj privatni Ivančev dom, a ovaj stari, nekad odlični, Borisov od planinarskog saveza se nit ne spominje! Opet neke tipične hrvatske mučke??! :confused:

Ruralna
07.08.2012., 22:57
Zar u Ramićima kuhaju? Bila sam kod njih, nama je bilo rečeno da spremaju samo ako se najaviš unaprijed.

alica u zrcalu
07.08.2012., 23:09
Zar u Ramićima kuhaju? Bila sam kod njih, nama je bilo rečeno da spremaju samo ako se najaviš unaprijed.

Ne znam. Nas je tam uputil domar Borisovog. :rolleyes: Kad sam skontala da mu priča s nedovoljno gladnih gostiju (a dovoljno gladnih za Ramiće i Pariće) ne drži vodu, nisam više ni išla gledat. Očito smišljeno preusmjeravaju goste na privatne domove. Možda domar za to dobi i pinku kaj ne kuha. :D Pred puno godina smo frendica i ja prešle veći dio Velebita za dva tjedna, brale smo i gljive i snalazle se s ostacima krumpira po skloništima i kuhale čušpajze, bile smo avanturistice. :cerek: A kad smo ispregladnjele stigle od Ivinih vodica, il gdje već, ne sjećam se više... naručile smo u Borisovom pun lonac pašte fažol! :cerek: I nije se to radilo o nekim parama. Makar smo stopirale doma jer smo ostale bez prebijene kinte. :lol:

Ruralna
07.08.2012., 23:20
U Ramićima sam prespavala jedan vikend, nosili smo hranu sa sobom, služili se njihovom kuhinjom i svim ostalim.
Možda u sezoni kada ide više ljudi gore i imaju nešto za posjeti. Bila sam u terminu kada nema baš nešto puno ljudi i kada smo rezervirali spavanje, rekao je da kuhaju samo ako unaprijed najaviš.

alica u zrcalu
07.08.2012., 23:26
U Borisovom je noćenje 45 kn za planinare, a bez knjižice 65. A kak je u Ramićima? I koja je to fora s tri doma (dva privatna) na udaljenosti od 200 m? :ne zna: A zakaj ste baš u Ramiće išli?

Ovaj iz Borisovog domar je rekel da buju nas još za rukav vlekli, da ima i u Ramićima i u Parićima svakaj za klopati (a i reklame su još od početka staze, a ne za Borisov). :confused: Onda smo se mi odlučili samo popit pivu iz brocaka i komad sira i kruha i hititi se u potočić, malo dalje od puta... :D

Ruralna
07.08.2012., 23:30
Ramići nisu bili dom, nego su sklop starih kuća u privatnom vlasništvu. Jesu li u međuvremenu promijenili status, ne znam.

Marin Špalj
22.08.2012., 01:54
U Borisovom je noćenje 45 kn za planinare, a bez knjižice 65. A kak je u Ramićima? I koja je to fora s tri doma (dva privatna) na udaljenosti od 200 m? :ne zna: A zakaj ste baš u Ramiće išli?

Ovaj iz Borisovog domar je rekel da buju nas još za rukav vlekli, da ima i u Ramićima i u Parićima svakaj za klopati (a i reklame su još od početka staze, a ne za Borisov). :confused: Onda smo se mi odlučili samo popit pivu iz brocaka i komad sira i kruha i hititi se u potočić, malo dalje od puta... :D
Ne brkajte kruške i jabuke,Borisov dom je dom kojim upravlja planinarsko društvo ,a ramića dvori i ivančev dom su privatne kuće koje su ljudi svojim trudom i novcem preuredili u ugostiteljske objekte i rade pod obrtnicama i koncesijom.
Ako nekog interesiraju pobliža objašnjenja nek mi se obrati,zato sam se i prijavio imenom i prezimenom na forum:)

Epic hero
12.12.2012., 21:22
Ako idete u Paklenicu obavezno izbjegavajte ići Lipom stazom, ja sam prošao sve i to sam, Lipu stazu izbjegavajte.

PeroOrlić
14.12.2012., 11:39
Ako idete u Paklenicu obavezno izbjegavajte ići Lipom stazom, ja sam prošao sve i to sam, Lipu stazu izbjegavajte.

Lipa staza je najstmiji pristup vaganskom vrhu i je posebna poslastica

Epic hero
19.12.2012., 22:37
Lipa staza je najstmiji pristup vaganskom vrhu i je posebna poslastica

Poslastica za uzbrdo možda, za nizbrdo nikako nije poslastica, jer to je živi horror, to nije staza, to je suicid po kamenju.

von_ungern
06.01.2013., 17:29
Ekipica planira na sveto brdo za nekoliko dana... ima li tko kakav savjet? U kakvom je stanju prenočište na Vodicama?

Umac
06.01.2013., 18:40
Poslastica za uzbrdo možda, za nizbrdo nikako nije poslastica, jer to je živi horror, to nije staza, to je suicid po kamenju.

Kad smo već kod "Lipe" staze, koliko je lakša Bukova staza ?
Kojom se dođe brže(lakše) iz doma na Vaganski?

Ay, Carmela
07.01.2013., 12:41
Ekipica planira na sveto brdo za nekoliko dana... ima li tko kakav savjet? U kakvom je stanju prenočište na Vodicama?

Bila sam oko Božića, sklonište je skroz ok, uredno, ima suđa, šporet na drva, nema karimata pa je malo tvrdo za spavati. Osobno, ljepše mi je doći na Sv. brdo s Vlaškog grada a i pogled s V.grada je neprocjenljiv!

Ne znam za Lipu stazu ali Bukova je horor, nikako njom nizbrdo, mučenje za koljena. Na Vaganski preporučam ići preko Struga, ako je moguće uz noćenje na Strugama, sklonište je super, udobno i toplo.

Ivan00001
12.03.2013., 09:39
Iimamo dvoju kod penjanja, a s obzirom na zahtjevnost staze i potrebno vrijeme uspona.
Da li je na Ivine vodice je lakše i brže priko PD Paklenica ili priko Jurlina?

Hvala

PeroOrlić
19.03.2013., 20:51
Iimamo dvoju kod penjanja, a s obzirom na zahtjevnost staze i potrebno vrijeme uspona.
Da li je na Ivine vodice je lakše i brže priko PD Paklenica ili priko Jurlina?

Hvala

Lakše je preko planinarskog doma, a brže Jurlina :)
Preporuka bi mogla biti, gore preko Jurlina, a dolje preko doma