PDA

View Full Version : Hrvatski jezik - eseji

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

l'avidité
03.04.2011., 22:01
Možda jezikom karakterističnim za Hrvatsko zagorje? :ne zna:

+ opisima zagorskog mentaliteta, života seljaka u Hrvatskom zagorju, običaja..

pretpostavljam

lucas07
03.04.2011., 22:12
Možda jezikom karakterističnim za Hrvatsko zagorje? :ne zna:

Jezikom i običajima će biti.

Gdje nalazite ta pitanja?:ne zna:

Braco11
03.04.2011., 22:15
Čuo sam Sirovatku na TV da će esej biti persinaliziran. To bi moglo značiti da će svatko dobiti kovertu sa svojim imenom i prezimenom i svojim zadatkom. Što bi značilo da svi ne pišu istu temu.

lucas07
03.04.2011., 22:17
Čuo sam Sirovatku na TV da će esej biti persinaliziran. To bi moglo značiti da će svatko dobiti kovertu sa svojim imenom i prezimenom i svojim zadatkom. Što bi značilo da svi ne pišu istu temu.

A u k.
Znači da bih mogla dobiti zik :rolleyes:
Jedino koje nisam pročitala.

Stella.
03.04.2011., 22:19
ma ne vjerujem nekak...

Keenado
03.04.2011., 22:20
A poanta univerzalnih testova je onda koja? Nije tako. Jednostavno je manje komplicirano kad smo svi automatski "kodirani", a ne da mi kombiniramo s tim svim.

brighter
03.04.2011., 22:22

koliko sam ja shvatila iz onih video uputa, personalizirano znači da će samo pisati naše ime i prezime na kuverti da budu sigurni jesmo li došli i sl., a ne da će svatko dobiti svoj zadatak. Zašto bih ja dobila npr. Šimića, a netko drugi ZiK?

Braco11
03.04.2011., 22:22
ma ne vjerujem nekak...

I meni se čini da bi bilo nepošteno ali što znači personaliziran?

Stella.
03.04.2011., 22:23
A u k.
Znači da bih mogla dobiti zik :rolleyes:
Jedino koje nisam pročitala.

sažetak zlocina i kazne je pola strane, stignes ga sad jos 10 puta procitat :mig:

Ronjaa

Neeeeeee nego da nam pise ime i prezime tj nismo kodirani

lucas07
A poanta univerzalnih testova je onda koja? Nije tako. Jednostavno je manje komplicirano kad smo svi automatski "kodirani", a ne da mi kombiniramo s tim svim.

Univerzalno je što svi pišemo esej i moramo imati zadovoljene neke preduvjete samo na različitu temu.
Pisala ja o Zik (nadam se da ne :rofl:) ili ti o Dundu Maroju isti vrag, bitno je da oba sadrže bitno.

roki,,,
03.04.2011., 22:26
sumnjam, to bi bilo po svim vijestima i portalima da je tako

lucas07
03.04.2011., 22:27
sažetak zlocina i kazne je pola strane, stignes ga sad jos 10 puta procitat :mig:

I hoću, naravno, ali nadala sam se do ponoći biti u krpama, a nema teoretske šanse da budem.:rolleyes:

Idem sad napisati neki probni esej, da vidim kako mi ide, odnosno da znam koja dužina je otprilike dovoljan broj riječi. :top:

Gdje nalazite te teme koje mogu biti na esejima?

meni na stranici pise da nisam platila ispite dok zapravo jesam. imam uplatnice kod sebe i kaj sad. stariji sam maturant pa ne znam kakva su pravila?

Nosiš ih sa sobom na ispit. :mig:

I ja sam stariji maturant. :five:

Stella.
03.04.2011., 22:29
nadam se da nece bit nikakvih problema...:(
:five:

prosvrljajte malo ovdje ako niste http://drzavna-matura.com/index.php#c4, ima svaceg

amycoll
03.04.2011., 22:32
meni na stranici pise da nisam platila ispite dok zapravo jesam. imam uplatnice kod sebe i kaj sad. stariji sam maturant pa ne znam kakva su pravila?

PREUZETO S OGLASNE PLOČE STRANICE ncvvo.hr

Državna matura
Zagreb, 30. ožujka 2011.

Objavljen raspored za ispit iz Hrvatskoga jezika

Danas je objavljen raspored polaganja ispita iz Hrvatskoga jezika, koji se održava 4. travnja 2011. godine, za sve kandidate koji su srednje obrazovanje završili prije 2010. godine i kandidate koji su ga završili ili ga završavaju izvan Republike Hrvatske. Raspored je vidljiv pod poveznicom Moj raspored.

Kandidati koji, prema Pravilniku o polaganju državne mature i Odluci o naknadi troškova polaganja ispita državne mature, imaju obvezu plaćanja ispita neće moći pristupiti polaganju ispita ukoliko isti nije plaćen sukladno uputama na poveznici Moji podatci/Zaduženja i uplate. Kandidati koji su uplatili navedene troškove polaganja ispita, a to im je nije još evidentirano na naznačenoj poveznici, dužni su uplatnicu o plaćenim troškovima polaganja ispita donijeti na raspoređeno mjesto pisanja i, nakon provjere, bit će im omogućeno polaganje ispita. Kandidatima koji navedenu uplatnicu neće imati, neće biti dozvoljeno polaganje ispita.

Kandidati koji su uplatili navedene troškove polaganja ispita i to je evidentirano na Moji podatci/Zaduženja i uplate, nisu dužni donijeti uplatnicu.

edit: kvragu, lucas me prestigo :D

Balonka
03.04.2011., 22:38
E, i je li baš OBAVEZNO odgovorit na sve smjernice?

Stella.
03.04.2011., 22:38
pa necu dvaput :D nek oni sam presele s jednog računa na drugi
bojim se jedino da nisu pripremili barkodove za ove koji nisu platili, al sudeci po ovoj obavjesti valjda nisu :)

edit; obavezno je odg na sve smjernice

lucas07
03.04.2011., 22:41
Naravno da ne, smjernice su tu samo da pomognu obuhvatiti najvažnije, ali ti možeš i po svome pisati. :top:
pa necu dvaput :D nek oni sam presele s jednog računa na drugi
bojim se jedino da nisu pripremili barkodove za ove koji nisu platili, al sudeci po ovoj obavjesti valjda nisu :)

Nema veze jer postoji i mogućnost greške u štampanju i sl. i onda dobivaš rezervni primjerak, tako da bar kod ne mora nužno biti povezan s imenom i prezimenom.

Kad su rezultati eseja?:ne zna:

Ikstomi
03.04.2011., 22:41

nije, ali eto kao trebalo bi. nije obavezno niti išta napisati

lucas07
03.04.2011., 22:43
Da, jeste učili citate napamet? Ili se potkrijepljuje samo citatima iz ulomka koji imamo?

Balonka
03.04.2011., 22:45
Hvala na odgovoru. :D
E i može li mi itko reći koja je u Baraci simbolika blata na bijeloj plahti (na kraju novele)?

lucas07
03.04.2011., 22:47
Hvala na odgovoru. :D
E i može li mi itko reći koja je u Baraci simbolika blata na bijeloj plahti (na kraju novele)?

On se tim činom osvetio njima, to je bio zadnji trzaj njegove snage; odraz položaja Hr unutar AU monarhije.

EDIT: I šta nije bio stolnjak?

brighter
03.04.2011., 22:59
On se tim činom osvetio njima, to je bio zadnji trzaj njegove snage; odraz položaja Hr unutar AU monarhije.

stolnjak je :D

Anna xD
03.04.2011., 23:08
Naravno da ne, smjernice su tu samo da pomognu obuhvatiti najvažnije, ali ti možeš i po svome pisati. :top:

koliko ja znam treba se odgovoriti na sve smjernice :confused:

Cloud
03.04.2011., 23:08

htio je baciti porculansku posudicu sa blatom (fekalijama) na bijeli stolnjak da ostvari takozvani krik, no ne uspijeva, pada i umire osramoćen u fekalijama - naturalizam.

kažu da će baš taj dio bit na maturi :top:

lucas07
03.04.2011., 23:22
htio je baciti porculansku posudicu sa blatom (fekalijama) na bijeli stolnjak da ostvari takozvani krik, no ne uspijeva, pada i umire osramoćen u fekalijama - naturalizam.

kažu da će baš taj dio bit na maturi :top:

Čitala sam negdje o tom odnosu Hr prema AU monarhiji...

Bila bih zadovoljna da bude.

Ovo o smjernicama imaš i u katalogu, one su tu samo da olakšaju, da eseji imaju neki smisao.

f9t_grl
03.04.2011., 23:25
Miroslav Krleza jedan je od najsvestranijih knjizevnika hrvatske knjizevnosti. U svojim djelima izrazio je svoju ogromnu nadarenost, a pisao je o stvarnosti svog vremena i prikazivao sudbinu hrvatskog covjeka. U djelima hrvatskog realizma odrazava se duh ratne stvarnosti, tjeskoba, strah, ali i pobuna sto je vidljivo i u Krlezinoj noveli baraka pet be.

kakav bi ovo bio uvod za krlezu ?

lucas07
03.04.2011., 23:30
Miroslav Krleza jedan je od najsvestranijih knjizevnika hrvatske knjizevnosti. U svojim djelima izrazio je svoju ogromnu nadarenost, a pisao je o stvarnosti svog vremena i prikazivao sudbinu hrvatskog covjeka. U djelima hrvatskog realizma odrazava se duh ratne stvarnosti, tjeskoba, strah, ali i pobuna sto je vidljivo i u Krlezinoj noveli baraka pet be.

Malo mi je predirektan, ali moguće da sam u krivu. Kasno je.
Ja sam tamo od 8 i 20

Tako sam i ja mislila. Znači da moram od doma krenut u 7 i 30 da stignem na vrijeme jer su u to doba gužve. :rolleyes:

brighter
03.04.2011., 23:32

hm, zvuči kao da je tema eseja Krleža, a ne Baraka. "Ogromnu" nikako ne paše jer nije književno, a i nadam se da znaš da se piše "Baraka Pet Be". I kakvog realizma? :eek:

l'avidité
03.04.2011., 23:36

U Baraci Pet Be definitivno ima realističkih obilježja (detaljni opisi prostora, duboka socijalna i psihološka karakterizacija likova, pojavljivanje obespravljenog, pobunjenog pojedinca), ali ova tjeskoba i strah prvenstveno su obilježja ekspresionizma (Krleža započinje svoje stvaralaštvo u razdoblju između 1914. i 1929. godine, s realizmom nema puno veze)..
Dakle - realistička obilježja, kao i naturalistička, DA, ali realizam kao književno-povijesno razdoblje NE.

f9t_grl
03.04.2011., 23:40
hm, zvuči kao da je tema eseja Krleža, a ne Baraka. "Ogromnu" nikako ne paše jer nije književno, a i nadam se da znaš da se piše "Baraka Pet Be". I kakvog realizma? :eek:

ma nama prof. rekla da pišemo o piscu i razdoblju u kojem piše bez obzira jel ima u smjernicama ili ne.. ma znan da se piše tako :D krivo prepisano, ekspresionizma ;)

Dorée
03.04.2011., 23:41

loš :D
Zašto pišeš o piscu, umjesto da napišeš kratko o djelu ?:ne zna: Mislim da je to nepotrebno stvarno.

f9t_grl
03.04.2011., 23:48
loš :D
Zašto pišeš o piscu, umjesto da napišeš kratko o djelu ?:ne zna: Mislim da je to nepotrebno stvarno.

:D
a sa prof. smo pisali esej, najprije bi o piscu i razdoblju i onda u razradi bi poceli sa tim o djelu..
hvala na kritikama ;) ugl. po smjenicama odredit sta di pisat :D

l'avidité
03.04.2011., 23:49
Mislim da ti u uvodu nedostaje ono najbitnije o djelu:
- da pripada antiratnom ciklusu Hrvatski bog Mars, nastalom 1922.-1933.
- da obrađuje tematiku stradavanja hrvatskih domobrana pod austro-ugarskom zastavom u Prvom svjetskom ratu

+ nadodaš još nešto što se odnosi na ulomak koji je zadan, a da eventualno zaintrigira ocjenjivača

f9t_grl
03.04.2011., 23:53
Mislim da ti u uvodu nedostaje ono najbitnije o djelu:
- da pripada antiratnom ciklusu Hrvatski bog Mars, nastalom 1922.-1933.
- da obrađuje tematiku stradavanja hrvatskih domobrana pod austro-ugarskom zastavom u Prvom svjetskom ratu

+ nadodaš još nešto što se odnosi na ulomak koji je zadan, a da eventualno zaintrigira ocjenjivača

ok.. hvala ;)

geenger
04.04.2011., 10:37
Iiii, kak je prošlo? :D

niža razina:
Baudelaire - Albatros
U registraturi - Ivičin prvi susret s gradom

...ako je za višu bila Baraka 5b... onda su im opet procurila pitanja... :D

Vesela Gljiva
04.04.2011., 10:41
niža razina:
Baudelaire - Albatros

nije mi jasno zašto su stavili albatrosa- to nije uopće u katalogu za esej :ne zna:

Imran
04.04.2011., 10:43
Da, s Albatrosom su malo i iznenadili. Srića da sam prvu nešto i znao.

cougar_zg
04.04.2011., 10:45
niža razina:
Baudelaire - Albatros

Nisu procurila nikakva pitanja, na višoj je bio Otac Goriot i Šimić.
Zna li itko može li se ove godine prekoračiti 600 riječi bez posljedica?:confused:

Nuria Monfort
04.04.2011., 10:46
Za višu razinu bili su Goriot i valjda raspravljački o Šimiću.

@ cougar - Možeš imati 10% +/- riječi od dozvoljenog.

cougar_zg
04.04.2011., 10:49
Za višu razinu bili su Goriot i valjda raspravljački o Šimiću.

@ cougar - Možeš imati 10% +/- riječi od dozvoljenog.

Ne, to je bilo prošle godine. Ove godine je promijenjen katalog pa se s 0 bodova ocjenjuje samo esej s premalim brojem riječi.Ali opet me sad malo strah pa provjeravam.:ne zna:

Philips_102
04.04.2011., 10:52
Ne, to je bilo prošle godine. Ove godine je promijenjen katalog pa se s 0 bodova ocjenjuje samo esej s premalim brojem riječi.Ali opet me sad malo strah pa provjeravam.:ne zna:

Ako ima više od 600? tipa 605-610 :ne zna:

Niara
04.04.2011., 10:52
Nisu procurila nikakva pitanja, na višoj je bio Otac Goriot i Šimić.
Zna li itko može li se ove godine prekoračiti 600 riječi bez posljedica?:confused:

ne znam može li se prekoračiti, ali negdje se nije spominjalo. tako da vjerojatno ne. pisalo je od 400 do 600. (a ako uračunamo onih 10%, 660) imala sam oko 600 i nešto riječi, pa sam skratila na cca 590.

cougar_zg
04.04.2011., 10:54
Ako ima više od 600? tipa 605-610 :ne zna:

Ma više od 700 :D

ne znam može li se prekoračiti, ali negdje se nije spominjalo. tako da vjerojatno ne. pisalo je od 400 do 600. (a ako uračunamo onih 10%, 660) imala sam oko 600 i nešto riječi, pa sam skratila na cca 590.

Ma jooj, piše lijepo u katalogu, za razliku od prošle godine. Uglavnom, nema veze, paničarim bezveze :rofl:

kengy
04.04.2011., 11:00
Baš me briga jel su procurile teme ili nisu, ali ja sam jučer čuo da će na nižoj biti U registraturi, ulomak kada dolazi u grad i bio je, sve sam znao jer sam se samo za to pripremao. SUPER

Imran
04.04.2011., 11:00
Ja sam malo previše napisao riječi pa sam smanjio. Možda nisam ni trebao, ali bolje da je u utvrđenim granicama.

Clam
04.04.2011., 11:05

Ja sam imao cca 575 riječi, a max dozvoljeno je bilo, uz 10%, 550, ako se ne varam. Ništa se nije dogodilo.. (prošle godine :p) - tako da ne vjerujem da će vam baš uzeti za zlo ako ste 10-15tak riječi viška stavili

automotiviran
04.04.2011., 11:07
Pozorno pročitaj ulomak iz romana u kojem Kovačić opisuje Ivičin dolazak u grad i Meceninu kuću. Kako izgleda Ivičin prvi susret s gradom? Koje osjećaje pobuđuje u njemu prvi pogled na grad?
2. Promotri sliku gradske djece,krčme,ulica i prolaznika. Koje razlike u običajima sela i grada spoznaje Ivica Kičmanović?

3. Usporedi Kovačićevu sliku grada i sela. Što možeš zaključiti o načinu života na selu? Koji su seoski običaji opisani?
Što zaključuješ o seoskom mentalitetu? Kako se gradska sredina odnosi prema seljacima i obratno seoska sredina prema gradskom stanovništvu?
4. Zašto dolazi do sraza grada i sela i što ga uvjetuje?
5.Što zapravo znače proročanske riječi "malog kanonika": " Oni će ti dijete pokvarit
6. Navedi najzanimljivije realističke seoske i gradske likove. Kojim stilskim postupcima Kovačić karakterizira likove?
Navodima potkrijepi svoje zaključke.

7. Kako se u Kovačićevom romanu ostvaruje jedan od temeljnih zahtjeva hrvatskog realizma- regionalnost?
Kako Laura utječe na Ivičin život? Protumači simboliku Laure. Navedi i ostale likove- simbole i objasni njihovu funkciju u romanu.

8. Što možeš zaključiti o kompoziciji romana? Teku li događaji kronološkim redom?
9. Odredi karakteristike pripovijedanja. Koliko ima pripovjedača u romanu? Objasni!

10. Izdvoji bajkovite epizode i odredi njihovu ulogu u romanu?
Koje podudarnosti između autorova života i života lika Ivice Kičmanovića uočavaš? Kako je oblikovan Ivičin lik

jeli zna itko ista o ovome? navodno je na nizoj.

hehe, ovo me je spasilo.

cougar_zg
04.04.2011., 11:09
Ja sam imao cca 575 riječi, a max dozvoljeno je bilo, uz 10%, 550, ako se ne varam. Ništa se nije dogodilo.. (prošle godine :p) - tako da ne vjerujem da će vam baš uzeti za zlo ako ste 10-15tak riječi viška stavili

Ali nije 10-15 riječi :rofl:
Ma to me sad profesorica ubila u pojam, lijepo piše na ncvvo da ove godine nema gornje granice.

A zna li netko ako se padne esej, može li se svejedno dobiti ukupna pozitivna ocjena iz hrvatskog?:confused:

rajf
04.04.2011., 11:10
Jel itko napisao naslov? ja sam pisala višu razinu i napisala sam: interpretativni školski esej pa ispod: honore de balzac: otac goriot

jel ja možda nisam trebala napisat interpretativni gore? oće oni sad mene srušit zbog toga?:(

cougar_zg
04.04.2011., 11:12
Jel itko napisao naslov? ja sam pisala višu razinu i napisala sam: interpretativni školski esej pa ispod: honore de balzac: otac goriot

jel ja možda nisam trebala napisat interpretativni gore? oće oni sad mene srušit zbog toga?:(

hahahah. Sad stvarno mislim da previše paničarimo.Ja sam stavila samo Honore de Balzac:Otac Goriot.
Neće nitko pasti, chill :p

rajf
04.04.2011., 11:15
hahahah. Sad stvarno mislim da previše paničarimo.Ja sam stavila samo Honore de Balzac:Otac Goriot.

joj, zašto sam napisala interpretativni, a bilo pitanje što mislim o odgoju..sad ću cijeli dan bit tužna zbog toga...a ko će dočekat rezultate...sve u svemu, esej sam po svom mišljenju solidno napisala, bit će 4...iako mi se hrvatski za tvz ne vrednuje:D

Niara
04.04.2011., 11:17

ja sam isto napisala samo Honore de Balzac, "Otac Goriot"
e sad zanima me nešto, jeste stavljali one dijakritičke znakove, tj. naglaske one na e, npr. é ? ja jesam, nije to greška jel:o
i napisala sam negdje u zaključku nešto tipa da je tadašnje francusko društvo bilo snobovsko? ova riječ snobovsko, nije prejaka? neće me tužit da vrijeđam na nacionalnoj osnovi ili tako nešto? :paranoična: :eek:

nbedeko2
04.04.2011., 11:21
E ljudi, jel zna netko da li se rezultati eseja dobivaju posebno ili zajedno sa rezultatima drugog dijela? :)

Niara
04.04.2011., 11:22
E ljudi, jel zna netko da li se rezultati eseja dobivaju posebno ili zajedno sa rezultatima drugog dijela? :)

zajedno s drugim dijelom

Nuria Monfort
04.04.2011., 11:23
Joj, ljudi, smirite žifčeke. :zubo: (moderatori će nas sve posiviti :cry:)
Sad je gotovo, paničarenjem nećete ništa postići. Nitko neće pasti hrvatski zbog naslova i slično. :D

Sad sam chill, ali uskoro i mene ovaj stres čeka. :D

Philips_102
04.04.2011., 11:23
Iz ispitnog kataloga...
Školski esej ne će se vrjednovati i dobit će nula (0)
bodova:
– ako je pristupnik nepristojan u izražavanju
– ako se pristupnik izravno obraća ocjenjivaču
– ako pristupnik piše viceve ili pjesme
– ako pristupnik crta, ilustrira na listu za čistopis
– ako pristupnik nije odgovorio na zadani zadatak
(promašena tema)
– ako ima nedovoljan broj riječi (dopušteno je
odstupanje 10% od donje granice broja riječi)
– ako je rukopis potpuno nečitljiv
– ako je školski esej napisan velikim tiskanim slovima.
U tablici 3. prikazan je broj bodova za svaki pojedini
element vrjednovanja i opisivač.
Za svaki esej izrađuje se precizna ljestvica bodova za
pojedine opisivače.

Nigdje ne piše o maksimalnom broju riječi, jeli to znači da se mogao prekoračiti broj od 600 riječi? :rolleyes:

cougar_zg
04.04.2011., 11:24
joj, zašto sam napisala interpretativni, a bilo pitanje što mislim o odgoju..sad ću cijeli dan bit tužna zbog toga...a ko će dočekat rezultate...sve u svemu, esej sam po svom mišljenju solidno napisala, bit će 4...iako mi se hrvatski za tvz ne vrednuje:D

Ma ja imam izravni, al moram proći maturu s 2 :D

e sad zanima me nešto, jeste stavljali one dijakritičke znakove, tj. naglaske one na e, npr. é ? ja jesam, nije to greška jel:o
i napisala sam negdje u zaključku nešto tipa da je tadašnje francusko društvo bilo snobovsko? ova riječ snobovsko, nije prejaka? neće me tužit da vrijeđam na nacionalnoj osnovi ili tako nešto? :paranoična: :eek:

Ofc da nije greška, pa to je ispravno.I ja sam ih stavljala.
Hahah.Zaš si uopće pisala o tome? Ja sam komentirala onu zadnju smjernicu.

Mislim sve zajedno.

Darkbound
04.04.2011., 11:26
nije mi jasno zašto su stavili albatrosa- to nije uopće u katalogu za esej :ne zna:

I ja se pitam isto pitanje.
Ovo hrvatsko školstvo je stvarno zakon. :rolleyes:

cougar_zg
04.04.2011., 11:27
Iz ispitnog kataloga...

Nigdje ne piše o maksimalnom broju riječi, jeli to znači da se mogao prekoračiti broj od 600 riječi? :rolleyes:

Pa onak, ako je prošle godine bilo naglašeno za gornju granicu, a ove na katalogu piše NOVO te je spomenuta samo donja granica, mislim da bi to bilo logično zaključiti.

bokygs
04.04.2011., 11:28
Sunce im,nije bilo raspravljačkog eseja :rolleyes:
Ja sam osobno pisao o Albatrosu,nekih 380rijeci,samo da bude 2 :moli:

limelight
04.04.2011., 11:29
I ja se pitam isto pitanje.
Ovo hrvatsko školstvo je stvarno zakon. :rolleyes:

treba im uputiti pitanje zašto su stavili Albatrosa, točnije, koja je onda svrha onog tzv. popisa djela, ako na kraju stave nešto van njega.

Niara
04.04.2011., 11:31
Ofc da nije greška, pa to je ispravno.I ja sam ih stavljala.
Hahah.Zaš si uopće pisala o tome? Ja sam komentirala onu zadnju smjernicu.

i ja sam komentirala onu zadnju smjernicu, i nahvalila autora, i napisala to sto sam napisala, al mislim da nije to tak strasno, snob nije tako teska riječ, pitala sam mamu i kaže da je to oke:s:s:s :D

enfant terrible
04.04.2011., 11:33
Ej ljudi, ja imam previše riječi. Nisam stigla prebrojati, ali više od 610.:/

Jel se to kažnjava?

cougar_zg
04.04.2011., 11:33
i ja sam komentirala onu zadnju smjernicu, i nahvalila autora, i napisala to sto sam napisala, al mislim da nije to tak strasno, snob nije tako teska riječ, pitala sam mamu i kaže da je to oke:s:s:s :D

hahahah.Ja sam napisala 120-150 riječi samo komentirajući zadnju smjernicu, da sam još i o autoru, imala bih 1500 riječi pa bih tek onda pala :rofl:

Meni je zadnja rečenica kako kćeri nisu znale cijeniti očeve napore te je to dovelo da nije postojao dvosmjeran odnos poštovanja, uvažavanja i ljubavi kakav treba biti među roditeljima i djecom.
Sve je neko filozofiranje :D

cougar_zg
04.04.2011., 11:35

Jel se to kažnjava?

Ja vjerojatno imam 810 :lol:

enfant terrible
Iz ispitnog kataloga...

To se i ja pitam:moli:

Zanijela sam se u Goriotu i na kraju ispalo 4 i pol stranice. Kad sam izbrojila prvu gdje je bilo 180 riječi, mrak mi pao na oči:mama:

Nadam se da se ne kažnjava:mama:

Balonka
Sto da vam kazem nego u piiii materinu ahahah. Glupi Balzac. Sreća pa je to jedina lektira koju sam u trećem pročitala :D Nikad više dojavama vjerovat, sad sam naučila interpretaciju Barake skoro pa napamet za ku. xD

Clam
04.04.2011., 11:36

Jel se to kažnjava?

Ove godine ne :)

Philips_102

Jel se to kažnjava?

Maloprije sam napisao, ali opet ću...

Iz ispitnog kataloga...
Quote:
Školski esej ne će se vrjednovati i dobit će nula (0)
bodova:
– ako je pristupnik nepristojan u izražavanju
– ako se pristupnik izravno obraća ocjenjivaču
– ako pristupnik piše viceve ili pjesme
– ako pristupnik crta, ilustrira na listu za čistopis
– ako pristupnik nije odgovorio na zadani zadatak
(promašena tema)
– ako ima nedovoljan broj riječi (dopušteno je
odstupanje 10% od donje granice broja riječi)
– ako je rukopis potpuno nečitljiv
– ako je školski esej napisan velikim tiskanim slovima.
U tablici 3. prikazan je broj bodova za svaki pojedini
element vrjednovanja i opisivač.
Za svaki esej izrađuje se precizna ljestvica bodova za
pojedine opisivače.

Ako se ne spominje gornja granica, vjerojatno nema nikakvih kazni... :)

sence1
ljudi, jel se ocjena eseja zbraja s ocjenom iz drugog dijela? molim vas nek mi netko odgovori :( ja glupaca nisam stigla rijeci prebrojat i pojma nemam jel imam tih 400 ili ne! ubit cu se.

enfant terrible
04.04.2011., 11:38
Ja vjerojatno imam 810 :lol:

Ajd' sad mi je lakše:zubo:
No, koliko vidim ti ionako imaš izravni, pa ganjaš 2 iz hrvatskog, a ja bi malo više:D:mama:

Aaaa, kako je vrijeme subjektivna kategorija. Čovječe:s

Mene panika uhvatila i onda od silne želje da što bolje napišem, prošlo mi sat vremena jer se nisam stigla dogovoriti sama sa sobom oko uvoda, nakon pola sata, sve sam otkantala (imam inače fatalno lijep rukopis:o) i odlučila krenut pisat izravno u esej jer sam shvatila da vrag nosi šalu. Na kraju sam zadovoljna napisanim, al me muči broj riječi.:mad:

jean-michele
Jedna je cura u mojoj školi napisala 720 riječi..a u u uputama piše od 400 do 600 i da se s nedovoljnim brojem riječi neće uopće pregledavati..ja mislim da će ove s previše riječi nekako trebati sankcionirati jer su plaćeni ti ocjenjivači po eseju valjda.. :ne zna:

cougar_zg

Zanijela sam se u Goriotu i na kraju ispalo 4 i pol stranice. Kad sam izbrojila prvu gdje je bilo 180 riječi, mrak mi pao na oči:mama:

Za sve: NE KAŽNJAVA SE.

Meni je ispalo 6, 7 stranica :eek:

enfant terrible

hvala ti:five:

i sretno svima, sutra također:s

cougar_zg
04.04.2011., 11:39
Ajd' sad mi je lakše:zubo:
No, koliko vidim ti ionako imaš izravni, pa ganjaš 2 iz hrvatskog, a ja bi malo više:D:mama:

Aaaa, kako je vrijeme subjektivna kategorija. Čovječe:s

Mene panika uhvatila i onda od silne želje da što bolje napišem, prošlo mi sat vremena jer se nisam stigla dogovoriti sama sa sobom oko uvoda, nakon pola sata, sve sam otkantala (imam inače fatalno lijep rukopis:o) i odlučila krenut pisat izravno u esej jer sam shvatila da vrag nosi šalu. Na kraju sam zadovoljna napisanim, al me muči broj riječi.:mad:

hahahah.Pa i ja bih 5, mislim, generalno gledajući, baš mi se sviđa esej.
A ne bi trebalo biti problema s brojem riječi.

Niara
04.04.2011., 11:39
hahahah.Ja sam napisala 120-150 riječi samo komentirajući zadnju smjernicu, da sam još i o autoru, imala bih 1500 riječi pa bih tek onda pala :rofl:

Meni je zadnja rečenica kako kćeri nisu znale cijeniti očeve napore te je to dovelo da nije postojao dvosmjeran odnos poštovanja, uvažavanja i ljubavi kakav treba biti među roditeljima i djecom.
Sve je neko filozofiranje :D

i ja isto negdje taj broj rijeci u zavrsetku... a zadnja recenica mi je nesto tipa da nas balzac svojim jednostavnim pisanjem uvodi u svijet stanara maloga pariskog pansiona. nesto tako, ali malo bolje :)

cougar_zg
04.04.2011., 11:42
i ja isto negdje taj broj rijeci u zavrsetku... a zadnja recenica mi je nesto tipa da nas balzac svojim jednostavnim pisanjem uvodi u svijet stanara maloga pariskog pansiona. nesto tako, ali malo bolje :)

Ma bit će to ok, kad vidim kako neki pišu, padne mi mrak na oči.
Još engleski pa odmor :p

enfant terrible
04.04.2011., 11:44
Inače, sjećam se da su u smjernici tražili i odnos stanara naspram Goriota, ali ja sam istakla samo Eugena i gospođu Vauquer zbog onog dijela koji je zapravo bio okosnica za daljnji odnos svih stanara naspram Goriota kada joj simpatije nisu uzvraćene i kad on financijski propada.

Nisam se mogla sjetiti kako se zovu ostali (imam problema s pamćenjem imena) osim Vautrina, pa sam odustala i stavila ih u množinu:zubo:

cougar_zg
04.04.2011., 11:47
Inače, sjećam se da su u smjernici tražili i odnos stanara naspram Goriota, ali ja sam istakla samo Eugena i gospođu Vauquer zbog onog dijela koji je zapravo bio okosnica za daljnji odnos svih stanara naspram Goriota kada joj simpatije nisu uzvraćene i kad on financijski propada.

Nisam se mogla sjetiti kako se zovu ostali (imam problema s pamćenjem imena) osim Vautrina, pa sam odustala i stavila ih u množinu:zubo:

Također, Eugenea, Vautrina,gđu Vauquer i tzv.ostale stanare :D

Angina
04.04.2011., 11:50

Jel se to kažnjava?

Ja sam mislila da ove godine nema gornje granice. :eek:
Tako da sam se raspisala i uopće mi nije ostalo vremena da tamo idem brojiti riječi.
Ma, baš me briga, glavno da sam ja samoj sebi super napisala. :kava:
Ah, Balzac, što ja tebe volim. :cerek:

enfant terrible
04.04.2011., 11:51
Da, Šimića kad sam vidjela čak sam se dvoumila bi li ili ne bi. Međutim, kad sam bacila drugi pogled i shvatila da je to raspravljačko-interpretatistički u jednom, mrak mi pao na oči:rofl::rofl:

Jeste vi pisali naslove eseja?
Ja nisam. Totalno sam na to zaboravila, a i nisu nam to spomenuli ko obvezno na pripremama:ne zna:

Greške sam stavljala u zagradu:ne zna:
Tako su mi rekli, valjda će biti ok.

anamarie5
04.04.2011., 11:51

napisali su da se mora imati 400-600 riječi,ja se isto bila zanijela pisajući oca goriota pa sam skužila i skraćivala sam jer bi bilo glupo da izgubim bodove na to
kako su glupi,u katalogu piše da postoji samo donja granica a na eseju nam napišu i gornju...

a na nižu razinu su stavili pjesmu albatros od baudelairea a to nije u katalogu,pa čemu uopće služi taj katalog?????

Yollanda
04.04.2011., 11:55
Čiča Goriot.....grrrrrr ali ok, bolje to nego Suze sina razmetnoga. Bilo je lakše nego prošle godine na probnoj maturi, ali sam ponovno zajebala imena. Umjesto gospađa Vauquer ja sam napisala Vaquer. KAJ JE MENI BILO??? :(

anamarie5
04.04.2011., 11:55
Da, Šimića kad sam vidjela čak sam se dvoumila bi li ili ne bi. Međutim, kad sam bacila drugi pogled i shvatila da je to raspravljačko-interpretatistički u jednom, mrak mi pao na oči:rofl::rofl:

Jeste vi pisali naslove eseja?
Ja nisam. Totalno sam na to zaboravila, a i nisu nam to spomenuli ko obvezno na pripremama:ne zna:

Greške sam stavljala u zagradu:ne zna:
Tako su mi rekli, valjda će biti ok.

ne moraš pisati naslov,tako je nama profa rekla...

mlado_djevojče
04.04.2011., 11:57
kaj nisu u smjernicama tražili da se napiše slažu li se stanari s odnosom goriota prema kćerima?

Yollanda
04.04.2011., 12:01
Jel zna netko koliko se trebalo citata umetnuti u Goriota? Meni je frendica rekla da je minimum 4 jer kao svaki citat nosi 1 bod. A ja ih imam jedan i pol. :O

cougar_zg
04.04.2011., 12:01
Čiča Goriot.....grrrrrr ali ok, bolje to nego Suze sina razmetnoga. Bilo je lakše nego prošle godine na probnoj maturi, ali sam ponovno zajebala imena. Umjesto gospađa Vauquer ja sam napisala Vaquer. KAJ JE MENI BILO??? :(

Ma tu će ti skinuti 1 bod, niš strašno :mig:

cougar_zg
04.04.2011., 12:03
kaj nisu u smjernicama tražili da se napiše slažu li se stanari s odnosom goriota prema kćerima?

Mislim da je pitanje bilo što misle ostali likovi iz djela o njihovom odnosu.

Jel zna netko koliko se trebalo citata umetnuti u Goriota? Meni je frendica rekla da je minimum 4 jer kao svaki citat nosi 1 bod. A ja ih imam jedan i pol. :O

Da, treba ih biti 4 za sva 4 boda.Inače ti skidaju bodove.
A kak imaš 1 i pol?:p

cuttie_123
04.04.2011., 12:05
ma ne skidaju bodove ako nemas citate...samo neces dobiti te bodove...ja prosle godine nisam imala nijedan citat, pa je proslo sve ok

enfant terrible
04.04.2011., 12:06

Meni se čini da to nije baš toliko određeno, već zavisi od kontekst;)
Da jest, pisali bi u pravilima - minimum 4 citata.

Osobno sam napisala 2 veća citata, ali se tokom čitavog izlaganja referiram na dijelove ulomka. Znači nisam citirala kada Delphine kaže da ide na ples, ali se referiram na taj dio oko plesa i analiziram ga.

Ne znam, to još nisam čula da postoji minimum citata:ne zna:
Mislim da ako je esej dobar, neće toliko inzistirati, a vidjet ćeš opet.
Eto, ja sam 2 stavila, ako te tješi:zubo:

Darkbound
04.04.2011., 12:07
kako su glupi,u katalogu piše da postoji samo donja granica a na eseju nam napišu i gornju...

a na nižu razinu su stavili pjesmu albatros od baudelairea a to nije u katalogu,pa čemu uopće služi taj katalog?????

Navikni se jer ipak smo u Hrvatskoj, a ne u nekoj visokorazvijenoj državi. :kava:
Svi iz moje škole su na nižoj pisali Kovačića jer nitko nije zna ništa za uvod o Baudlaireu.
Sramota. :flop:

cougar_zg
ma ne skidaju bodove ako nemas citate...samo neces dobiti te bodove...ja prosle godine nisam imala nijedan citat, pa je proslo sve ok

Pa što znači skidanje bodova nego da nećeš dobiti te bodove?:confused:

Ja samo prošle godine imala samo jedan citat i zbog toga imala 36/40. Go figure.

Keenado
Nisi ni parafrazirala? Ono u stilu Balzac navodi i ... i to? Jer da, nećeš dobiti onda bodove za taj segment ocjene.

Dijelim vašu patnju s viškom riječi XD Ja sam prvo napisala 712 i bila čist zadovoljna, al onda sam smanjila na ravno 600. Rekoh, better safe than sorry :D

@cougar_zg - Skidanje bodova bi bilo da "dobiješ" negativan bod za nešto krivo ili nenapravljeno. A da ih nećeš dobiti samo znači ... da nećeš dobiti predviđeni broj bodova za nešto :D

Yollanda
04.04.2011., 12:08
Hahaha o da, ja ću se slobodno zaklati. 1 i pol ti je jedan veliki citat i mali, pa pretpostavljam da je su to ipak 2 citata. Ali nekužim zašto četiri citata? Mislim, to je način za one koji neznaju što bi sa manjkom teksta pa ubace pokoji citat, tu i tamo. Znam da je cilj sve to fino ukomponirati, ali četiri citata mi je ipak preveć!
hvala cougar zg na informaciji :)

Angina
04.04.2011., 12:08

Ja sam samo napisala za Eugenea i Bianchona, kao da oni ne odobravaju takav odnos, a sam Eugene je bio žalostan i bilo mu je žao Goriota pa je otišao do gđe de Nucingen... I tu sam stavila citat. Nisam spominjala nikoga osim kćerki, Goriota, Eugenea, i ajde spomenula sam jednom rečenicom Vautrina (ono da postoje tri fabule/tri glavna lika).
Stvarno ne znam ako je netko uspio sve utrpati... Ja i ovako imam previše riječi.:rolleyes:

enfant terrible
04.04.2011., 12:09

E, ali daj si sad zamisli da je zaista uz onaj raspravljačko-interpretativni o Šimiću bio Razmetni ili Dundo Maroje:s
Goriot je u toj konkurenciji mila majka:zubo:

Ti se isto radi gluposti sekiraš. Onaj tko ispravlja eseje pročita ih tooliko da mu ih je već puna kapa i nema vremena za detalje poput Vaquer ili Vauquer;)
Ne brini, sigurna sam da ti to neće uzimati za zlo.

Yollanda
04.04.2011., 12:11
Ma jesam, navodila sam ja lijepo, i konkretno citatom i isto tako referiram na ples na koji je Delphine pošla odgađajući posjetiti oca. Ali, eto, nisam znala da ih treba biti 4. Moja greška, trebala sam se više informirati a ja sam tek danas oko ponoći ponovila lektire što od prošle i ove godine. :(

enfant terrible

pa to je bila jedna od. Mislim da je u sklopu te smjernice ili one prije u nastavku opisa Goriota bilo navedeno da se odredi i odnos stanara naspram njega.

mlado_djevojče
Ja sam samo napisala za Eugenea i Bianchona, kao da oni ne odobravaju takav odnos, a sam Eugene je bio žalostan i bilo mu je žao Goriota pa je otišao do gđe de Nucingen... I tu sam stavila citat. Nisam spominjala nikoga osim kćerki, Goriota, Eugenea, i ajde spomenula sam jednom rečenicom Vautrina (ono da postoje tri fabule/tri glavna lika).
Stvarno ne znam ako je netko uspio sve utrpati... Ja i ovako imam previše riječi.:rolleyes:

ja sam napisala u zaključku da se ne slažem s odgojnim metodama goriota ko ni ostali stanari...kad čujem što su sve ostali napisali, padne mi mrak na oči...inače sam se držala striktno smjernica, nemam nikakvih detalja ni ničega, nikakvog vautrina ni tri fabule i izvisit ću opako. :(

cuttie_123
04.04.2011., 12:12
Pa što znači skidanje bodova nego da nećeš dobiti te bodove?:confused:

Ja samo prošle godine imala samo jedan citat i zbog toga imala 36/40. Go figure.

skidanje bodova za mene znaci, ne samo da ih neces dobiti, nego ce ti jos dodatno skidati :)

cougar_zg
04.04.2011., 12:12
Nisi ni parafrazirala? Ono u stilu Balzac navodi i ... i to? Jer da, nećeš dobiti onda bodove za taj segment ocjene.

Dijelim vašu patnju s viškom riječi XD Ja sam prvo napisala 712 i bila čist zadovoljna, al onda sam smanjila na ravno 600. Rekoh, better safe than sorry :D

@cougar_zg - Skidanje bodova bi bilo da "dobiješ" negativan bod za nešto krivo ili nenapravljeno. A da ih nećeš dobiti samo znači ... da nećeš dobiti predviđeni broj bodova za nešto :D

Da, ali ako od 4 moguća boda dobiješ 1 bod, znači da su ti zbog citata skinuli 3 boda. Ili sam ja luda :confused:

Hahaha o da, ja ću se slobodno zaklati. 1 i pol ti je jedan veliki citat i mali, pa pretpostavljam da je su to ipak 2 citata. Ali nekužim zašto četiri citata? Mislim, to je način za one koji neznaju što bi sa manjkom teksta pa ubace pokoji citat, tu i tamo. Znam da je cilj sve to fino ukomponirati, ali četiri citata mi je ipak preveć!
hvala cougar zg na informaciji :)

Da, to su dva citata.Ali pod citate se ubrajaju i parafraze, tak da možda imaš tu još nešto.
Nemam pojma, ja sam mogla i bez tih citata, al kad ih već treba bit 4, napisala sam ih 4 :D

Hm, pa moglo se slobodno napisati 1000 riječi, to bi taman bilo dovoljno :eek:

tomo_vg
04.04.2011., 12:13

kad napises Honore de Balzac : Otac Goriot onda ne trebaju navodnici,tj ne da ne trebaju nego se ne smiju pisati jer si navela ime pisca.. isto tako da napises Roman Otac Goriot.. isto ne idu navodnici.. ;)

i da vidim tu upite o naslovu.. ja koliko znam ako nema naslova da ide 0 bodova.. mozda grijesim?

Yollanda
04.04.2011., 12:15
Ma ne, Dundo bi mi bio pis of kejk, nije mi ga bilo teško interpretirati u školi. Dapače, baš sam se negdje u prikrajku mozga nadala da će biti Dundač, ali eto nije. ;)

Ali Sina razmetnoga nisam nisam čitala od prvog razreda, tako da bih jamačno odabrala Šimića.

cougar_zg
04.04.2011., 12:16
kad napises Honore de Balzac : Otac Goriot onda ne trebaju navodnici,tj ne da ne trebaju nego se ne smiju pisati jer si navela ime pisca.. isto tako da napises Roman Otac Goriot.. isto ne idu navodnici.. ;)

i da vidim tu upite o naslovu.. ja koliko znam ako nema naslova da ide 0 bodova.. mozda grijesim?

Ma neće toliko cjepidlačiti. Po ovome bi svi bez naslova, citata, s pogrešno napisanim imenima ili prekoračenim brojem riječi pali/imali drastično smanjen broj bodova.

Koja panika :eek:

Angina
ja sam napisala u zaključku da se ne slažem s odgojnim metodama goriota ko ni ostali stanari...kad čujem što su sve ostali napisali, padne mi mrak na oči...inače sam se držala striktno smjernica, nemam nikakvih detalja ni ničega, nikakvog vautrina ni tri fabule i izvisit ću opako. :(

To je ono najjače - dok ne čuješ što su drugi napisali misliš da si najbolje napisala. x)
Zato ja najradije ni ne želim slušati tuđe eseje i sva ta naglabanja poslije mi se uvijek popnu na vrh glave. Ali eto, ovdje sam jer sam znatiželjna da vidim jel itko uopće pisao Šimića. :D
Iz mojeg razreda nije nitko i čim je to profa čula odmah je najavila kazneno ispitivanje Šimića. :mad:

@cougar_zg
Eh, kad bi bilo vremena, napisala bih ja i 1500. :D

Keenado
To apsolutno nigdje u katalogu za hrvatski jezik ne piše, baš kao ni u uputama na današnjem ispitu.

A što se dojave i toga tiče, meni je baš bilo drago što nije bio Krleža. Ne zato što ne bih znala interpretirati njegovo djelo, neg čisto zato što sam bila sretna što je velik dio konkurencije ošao pa-pa :cerek:

@Angina - Bila je kod mene jedna cura koja je pisala Šimića jer nije bila sigurna u svoje poznavanje Goriota. Malo je nesretna zbog tog jer je bila kratka s vremenom pa je izbacivala stvari iz eseja u hodu, a tako je možda izbacila i neke važne stvari. Al eto, ima i njih :D Znam za još jednog lika.

enfant terrible
04.04.2011., 12:18
Da, ali ako od 4 moguća boda dobiješ 1 bod, znači da su ti zbog citata skinuli 3 boda. Ili sam ja luda :confused:

Da, to su dva citata.Ali pod citate se ubrajaju i parafraze, tak da možda imaš tu još nešto.
Nemam pojma, ja sam mogla i bez tih citata, al kad ih već treba bit 4, napisala sam ih 4 :D

Hm, pa moglo se slobodno napisati 1000 riječi, to bi taman bilo dovoljno :eek:

To je pomalo apsurdno, ne misliš li?:D
Gdje se u katalogu referiraju na dio koji boduje citate?:rofl:

AKo su ti skinuli 3 boda, onda je to bilo negdje drugdje, ne na citatima;).

Ruby 07
i ja sam se dvoumila dal da napišem naslov ili ne i na kraju sam ipak napisala i da je to raspravljački esej :D
a kaj se tiče citata, imam ih samo 3 i mislim da je to dovoljno. nama isto na pripremama nisu rekli da ih mora biti minimalno 4.

mlado_djevojče
To je ono najjače - dok ne čuješ što su drugi napisali misliš da si najbolje napisala. x)
Zato ja najradije ni ne želim slušati tuđe eseje i sva ta naglabanja poslije mi se uvijek popnu na vrh glave. Ali eto, ovdje sam jer sam znatiželjna da vidim jel itko uopće pisao Šimića. :D
Iz mojeg razreda nije nitko i čim je to profa čula odmah je najavila kazneno ispitivanje Šimića. :mad:

@cougar_zg

iz mojeg razreda je čini mi se njih troje pisalo šimića

cougar_zg
04.04.2011., 12:19

@cougar_zg

Ja sam za sat vremena napisala 800-ak riječi, pa polako prepisala i predala 40 min ranije. Ali nisam htjela pisati još riječi, i ovako ih je previše :D

Yollanda
04.04.2011., 12:20
Jel se spao je na "prosjački štap" piše s navodnicima?

Angina
04.04.2011., 12:21
Jel se spao je na "prosjački štap" piše s navodnicima?

Ja sam na "zlatnom pladnju" napisala pod navodnike, ali mislim da to nije isto. :/

enfant terrible
04.04.2011., 12:22
i ja sam se dvoumila dal da napišem naslov ili ne i na kraju sam ipak napisala i da je to raspravljački esej :D
a kaj se tiče citata, imam ih samo 3 i mislim da je to dovoljno. nama isto na pripremama nisu rekli da ih mora biti minimalno 4.

Ja sam totalno zaboravila na naslov:facepalm:
S time da su nam na engleskom baš eksplicitno rekli da nema pisanja naslova, a na hrvatskom sam isto pitala i rekli su da se ne piše naslov, pa ono:ne zna:

Uostalom i u primjeru eseja u katalogu ne stoji naslov, pa valjda neće biti problema:ne zna:

A kad bismo mogli dobiti rezultate eseja, znate li možda?

breskvica007
04.04.2011., 12:23
Ja sam isto pisala Goriota, al sam se fakat iznenadila zato što sam Balzaca i Dostojevskog odmah otpisala. :D Mislila sam da Balzac neće biti budući da je bio dva puta lani.

Btw meni je naslov samo "Interpretativni esej". Jel to oke?
Totalno sam paranoična.

i kak ste vi napisali za one smjernicu kako ostali likovi doživljavaju taj njihov odnos?

Keenado
04.04.2011., 12:24

Ma joj, negdje na onim forama upućenim profesorima je pisalo da se A4 kategorija bodova odnosi na citate i parafraze, a budući da je maksimum 4 boda, upravo njega možeš dobiti ako si citirao ili parafrazirao 4 ili više puta. Za svaki citat/parafrazu manje, ne dobivaš bod predviđen za to.

mlado_djevojče
04.04.2011., 12:24
S time da su nam na engleskom baš eksplicitno rekli da nema pisanja naslova, a na hrvatskom sam isto pitala i rekli su da se ne piše naslov, pa ono:ne zna:

Uostalom i u primjeru eseja u katalogu ne stoji naslov, pa valjda neće biti problema:ne zna:

sve se to dobiva par dana prije konačne objave rang liste za faks...btw naslove su nama rekli OBAVEZNO napisati, engleski pogotovo

breskvica007
04.04.2011., 12:25

tek za 3 mjeseca. negdje 4.7. :(

mlado_djevojče
04.04.2011., 12:25
mogli su nam bar dat pošten ulomak za citiranje...ja sam bila sretna što sam i dva citata tu pronašla.

Yollanda
04.04.2011., 12:26
Ja sam na "zlatnom pladnju" napisala pod navodnike, ali mislim da to nije isto. :/

Onda se nadam da nam je točno jer je to ipak nekakva fraza, tj. metafora hahaha ma neam pojma lupetam! Luda sam od te mature. I živčana. Sjedila sam u prvoj klupi i koordinatorice su cijelo vrijeme buljile u mene, i svaki put kad bih podigla pogled gledale su u mene:lol: :lol: :lol:

cougar_zg
04.04.2011., 12:26

Pa gle, meni je pola sustava funkcioniranja naše države apsurdno pa ne smatram to naglašavati. :D
Ipak, 99% sam sigurna da se boduje s 4 boda.
Na netu piše za nižu 4 boda, za višu nisam našla. Vidjet ćemo kad dođu rezultati :p

Da, slažem se. Mislim da se prosjački štap piše bez navodnika.

enfant terrible
04.04.2011., 12:27
Ma joj, negdje na onim forama upućenim profesorima je pisalo da se A4 kategorija bodova odnosi na citate i parafraze, a budući da je maksimum 4 boda, upravo njega možeš dobiti ako si citirao ili parafrazirao 4 ili više puta. Za svaki citat/parafrazu manje, ne dobivaš bod predviđen za to.

Pa da, ne dobivaš bod, dakle pa-pa 2 boda:ne zna::D

Ne skidaju ti bod, nego ti ga uopće ne daju, dakle opet si na gubitku.

Jao, što obožavam ove teorije. Meni profesor rekao da se ne piše naslov, cura do mene nije napisala naslov, na engleskom isto, a sada se tu javljaju priče obavezno naslov:eek:
Svašta. Ma briga me, šta bude bit će, uvijek moš ponavljat ako nisi zadovoljan.

cougar_zg
04.04.2011., 12:28

Da, to.

mlado_djevojče
04.04.2011., 12:29
usput, smatra li se parafrazom ako napišem "Eugene je dojurio da Delphine dojavi vijesti o bolesnom ocu, a sve što je ona vidjela bilo je da nije odjeven za ples ( sad onaj citat kad je on počeo ali vaš otac bla bla) ovaj dio prije citata je prepričavanje ulomka, sad ne znam jel to to il treba stajati nešto tipa Honore navodi da...

cougar_zg
04.04.2011., 12:30

Jao, što obožavam ove teorije. Meni profesor rekao da se ne piše naslov, cura do mene nije napisala naslov, na engleskom isto, a sada se tu javljaju priče obavezno naslov:eek:

Ja više ne znam tko je ovdje lud :confused:
Da, ne daju ti bodove, tj.ja sam stvarno izgubila 3 boda na citatima.
Možeš to nazvati skidanje ili ne-dobivanje, ista stvar.
Nemojmo sad više o citatima :rofl:

Za naslov stvarno mislim da nije bitno, ako si ga napisao, dobro, ako nisi pa vidjet će o kojem ulomku je pisan esej :p

Ruby 07
04.04.2011., 12:31
sad ste me zbunili. ja sam napisala naslov, jel moguće da mi skinu bodove zbog toga?! :(

enfant terrible
04.04.2011., 12:31
usput, smatra li se parafrazom ako napišem "Eugene je dojurio da Delphine dojavi vijesti o bolesnom ocu, a sve što je ona vidjela bilo je da nije odjeven za ples ( sad onaj citat kad je on počeo ali vaš otac bla bla) ovaj dio prije citata je prepričavanje ulomka, sad ne znam jel to to il treba stajati nešto tipa Honore navodi da...

Mislim da bi:top:

Parafraziranje je prepričavanje vlastitim riječima, ako je tako, onda sam si fijuu:D:lux:

enfant terrible
04.04.2011., 12:32
sad ste me zbunili. ja sam napisala naslov, jel moguće da mi skinu bodove zbog toga?! :(

ne.

imaš na netu primjer onog 100% eseja koji je imao naslov i sve ok.

cougar_zg
04.04.2011., 12:33

Parafraziranje je prepričavanje vlastitim riječima, ako je tako, onda sam si fijuu:D:lux:

Ja bih rekla da je to prepričavanja sadržaja, a parafraza bi bila nešto tipa: na što joj je Eugene odgovorio da...

Sad više ništa ne znam :rofl:

mlado_djevojče
04.04.2011., 12:33

iskreno se nadam, jer mi smjernice nisu baš najbolje odgovorene pa još uz to i citati...ah :(

EmmaBovary
04.04.2011., 12:34
stvarno panicarite bez razloga maj Gaad :D

ja sam pisala Simica, naravno nije bilo dost vremena za cijeli koncept pa sam iz glave nadodavala dok sam prepisivala na ocjenjivacki.. mislim da bi mogla bit solidna cetvorka najmanje, citirala sam, koristila izraze koje je Piskac preporucio, odgovorila na sve smjernice, dala svoje misljenje.. i nisam napisala naslov, k'o da je to bitno :D

mamicu im poljubim za Balzaca :D

enfant terrible
04.04.2011., 12:35
iskreno se nadam, jer mi smjernice nisu baš najbolje odgovorene pa još uz to i citati...ah :(

Zaista bih voljela vidjeti tog mediokriteta koji bi odličan esej išao rušiti za ocjenu zbog takvih pizdarija kao što su parafraziranje i citiranje u tekstu u kojem to nešto eksplicitnije niti nije moguće.
Ne brini se, radije se skoncentriraj za sutra, a i imamo još drugi dio hrvatskog:top:

breskvica007
04.04.2011., 12:35
Ja sam isto pisala Goriota, al sam se fakat iznenadila zato što sam Balzaca i Dostojevskog odmah otpisala. :D Mislila sam da Balzac neće biti budući da je bio dva puta lani.

Btw meni je naslov samo "Interpretativni esej". Jel to oke?
Totalno sam paranoična.

i kak ste vi napisali za one smjernicu kako ostali likovi doživljavaju taj njihov odnos?

khm :D

anamarie5
04.04.2011., 12:36

i nama je rekla profa da se ne piše naslov i vjerujem joj,jer je jedna od najboljih profa iz hrvatskog jezika u cijeloj hrvatskoj-piše skripte,knjigu za srednju školu

mlado_djevojče
04.04.2011., 12:39
i nama je rekla profa da se ne piše naslov i vjerujem joj,jer je jedna od najboljih profa iz hrvatskog jezika u cijeloj hrvatskoj-piše skripte,knjigu za srednju školu

kakve to veze ima sa skriptama i knjigama? stvar je informiranosti...

Vesela Gljiva
04.04.2011., 12:41
samo da provjerim- dali se broje citati pod riječi?
nisam sigurna dali to broje ili ne....

cougar_zg
04.04.2011., 12:42
samo da provjerim- dali se broje citati pod riječi?
nisam sigurna dali to broje ili ne....

Broje.

lukaaa13
04.04.2011., 12:42
jel če mi skinut bodove ako sam preskočio prve dvije stranice u knjižici za čistopis? i jer imam manje od 400 riječi, oko 380, i jer nisam napisao naslov? i jer sam za tvrdo č stavio samo vodoravnu crticu, al za meko je uspravna malo nakošena crtica, uglavnom vidi se razlika?
jel pisao ko šimiča? šta hoče pisac reči sa zadnjom strofom?

mlado_djevojče
04.04.2011., 12:43
pričala sam s ljudima iz raz i većina se slaže oko zaključka koji glasi: j***** smo ježa.

jel če mi skinut bodove ako sam preskočio prve dvije stranice u knjižici za čistopis? i jer imam manje od 400 riječi, oko 380, i jer nisam napisao naslov? i jer sam za tvrdo č stavio samo vodoravnu crticu, al za meko je uspravna malo nakošena crtica, uglavnom vidi se razlika?
jel pisao ko šimiča? šta hoče pisac reči sa zadnjom strofom?

ne, al mogli bi ti zbog ovog če :)

joolz
04.04.2011., 12:45
hoce me rusit ako imam puno precrtanih gresaka u eseju? :( zurila sam se i imam puno toga precrtanog po zagradama, nije neuredno ali ima dosta toga... :(

mlado_djevojče
04.04.2011., 12:45
hoce me rusit ako imam puno precrtanih gresaka u eseju? :( zurila sam se i imam puno toga precrtanog po zagradama, nije neuredno ali ima dosta toga... :(

onda smo dvije :rofl:

cougar_zg
04.04.2011., 12:47
pričala sam s ljudima iz raz i većina se slaže oko zaključka koji glasi: j***** smo ježa.

Hahahah.Moji su svi većinom zadovoljni.

kyk@15
04.04.2011., 12:50
pripremim se za sve osim goriota i dunda i bude goriot... stvarno me neće xD

Power_of_mind
04.04.2011., 12:50
Da li netko zna kada dobivamo rezultate eseja, i da li ih skeniraju pa nam to stave na postani-student?

Studena92
04.04.2011., 12:51
Sve šta sam mogla krivo napravit, krivo sam napravila :rolleyes:
Stavili su serave smjernice, prošle godine na probnoj u Zločinu nisam imala šta pisat, a sada mi kažu da prepričam Goriotov životopis wtf?! U životu nisam više pisala...A nisu popravili ulomak, kratak za popizdit, 3 citata sam uspila izvadit, a cijelo vrijeme smo vježbali na maltene poglavljima, izvući citat je bilo nešto najlakše.
Poludila sam...
A to za naslov mislim da se ne trebate brinut, nisam ga ni ja stavila.

mlado_djevojče
04.04.2011., 12:51
pripremim se za sve osim goriota i dunda i bude goriot... stvarno me neće xD

meni pričaš...ja sam se čak i za dunda pripremila -.-

Da li netko zna kada dobivamo rezultate eseja, i da li ih skeniraju pa nam to stave na postani-student?

skeniraju ih da

joolz
04.04.2011., 12:54
onda smo dvije :rofl:

jaaaaaaooo, pa valjda nam nece gledati to previse ako je uredno precrtano. to me sad najvise brine.

Tottenham!?
04.04.2011., 12:56
Od svih djela oni meni Goriota kojeg nisan ni taknio.. :O Al bar san zna da je on dava svojin kćerima sve a one njemu nisu uzvraćale pa san nešto sastavio.. A nisan ni riječi prebroja.. ajme majko,.. xD Bit će za 3 valjda.. ahhaahha

Keenado
04.04.2011., 12:57
Jeste vi ljudi svjesni da vam uopće ne vrijedi sad se živcirat oko ičega? Šta ste napravili, napravili. Radije se sad koncentrirajte na ispit iz jezika ;)

zoom and zoom
04.04.2011., 13:01
Meni jedini problem bio previše rijeci,u koceptu sam imao oko 650 rijeci i onda sam u knjižici morao kratiti,tako da sam malo uništio dosta dobru koncepciju koju san napisao u konceptu.

Sve su svemu dobro je,ja zadovoljan.:)

nbedeko2
04.04.2011., 13:04
E ljudi, jel je U registraturi na nižoj razini bio interpretativni ili raspravljački esej? :D Ja sam pisal kao interpretativni.

roki,,,
04.04.2011., 13:06
ja zaboravio uvuc uvod -.- al sve u svemu vrlo sam zadovoljan, mislim da bih trebao dobit minimalno 85%.

jel zbog toga sto nisam uvukao uvod (samo uvod) gubim 1 bod ili vise?

215023
04.04.2011., 13:06
jel i jer sam za tvrdo č stavio samo vodoravnu crticu?
također..

a pm sad će misliti da san nepismen a neuredan san :facepalm:

samo nešto
mislin da je albatros bio raspravljački esej...
1. nije bio u "ponudi"
2. bile su dvije(3) smjernice što ti misliš,tvoj stav o piscima u suvremenom dobu...

a sad da opišen svoj dan :D

prvo ujutro se probudin i mislin da san zaspa uzmen mob i vidin da iman još 10 min
...
kad san dobi ispite,jedva san uspi omotnicu otvorit..i dobro pročitali mi pravila i počmen ja pisati...prvo san misli pisati registraturu,a nikako da zapamtin razdoblje :facepalm: i pitan ja kolegu iz klupe do,kaže on meni a ja da cu to zapisati na list za koncept i napišen na krivi list :facepalm: :lol: i onda mi je tribalo dobrih 10-15 min za prvo slovo,a onda je krenulo po malo...
dobi san tih 5 djela koji bi tribali biti,pa san i na pripremama u školi kroz prošli misec i na pripremama doma sinoć,samo tih 5 djela radi,pa nisan zna ni razdoblje ni stoljeće ni ništa o bodleru..pa san u uvodu napisa malo o stihu (dvanaesterac i rimi abab) valjda je tako :zubo: i o tome kako se mornari rugaju albatrosima..objasni san da je to preneseno značenje...u prvom djelu razrade san pisa o pismi,a u drugom djelu san izni svoje mišljenje o stanju pjesnika danas u suvremenom svjetu..uglavnon puno seruckanja...na kraju zaključak san napisa u posljednjih 5 min,pa zbog žurbe san se malčice s*eba i uglavnon zaključak mi se kosi sa razradom,ali ne puno...napisa san oko 360 riči...jbg da san pročita u registraturi u 3. razredu(jeli tad bilo) zna bi puno o tom djelu,vako san zna dosta i mogo san napisati,ali nisan ti seruckati puno kad nisan siguran...uglavnon nije teško da san se pošteno priprema bila bi to sigurna 4-orka..
valjda nece biti prestrogi i dobiti cu 2-kicu...
e da jeli greška ako san prvo stavi albatros pa red ispod boulder..??

e da..po meni je ta gornja granica ako je ima vrhunac debilizma :facepalm:,zašto neko ako zna nebi napisa pošteni esej od +1000 riči??

Power_of_mind
04.04.2011., 13:07
skeniraju ih da

A je li znaš možda kad dobivamo to skenirano, odnosno rezultate?

gawran
04.04.2011., 13:09
Niza razina -otvorim jedan zadatak, U REGISTRATURI, otvorim drugi, NEKA PJESMA TAMO , otvorim trecu...trece nema :S di je raspravljacki...o jbt nahebo sam...pol sata sam si konto sta da napisem i na kraju 400 rijeci o galebovima YES! :>

Salee55
04.04.2011., 13:09
E ljudi, jel je U registraturi na nižoj razini bio interpretativni ili raspravljački esej? :D Ja sam pisal kao interpretativni.

interpretativni je bio..ja sam zadovaljan s esejom imam oko 410 riječi..jedino što me muči je to što nisam stavio naslov a pogotovo što imam samo 1 citat :(

breskvica007
04.04.2011., 13:10
Hoće li se ikako kazniti ako sam umjesto Vauquer napisala Vaquer? :(

mlado_djevojče
04.04.2011., 13:11
A je li znaš možda kad dobivamo to skenirano, odnosno rezultate?

par dana prije objave rang lista, zajedno s drugim dijelom hrvatskog...znači početkom 7. mjeseca otprilike

joolz
Hoće li se ikako kazniti ako sam umjesto Vauquer napisala Vaquer? :(

ja sam napisala Vasquer :top: :rofl:

Phoebos Apollon
Ja sam zaboravio spomenuti Ljudsku komediju u Goriotu!
Mislite li da će mi dizati bodove radi toga?

roki,,,
04.04.2011., 13:12
Ja sam zaboravio spomenuti Ljudsku komediju u Goriotu!
Mislite li da će mi dizati bodove radi toga?

da, 1 bod

mlado_djevojče
04.04.2011., 13:13
da, 1 bod

ne kenjaj. nije bilo to pitanje. ako nije napisao razdbolje će mu skinut.

Sparkly
04.04.2011., 13:13
mogli su nam bar dat pošten ulomak za citiranje...ja sam bila sretna što sam i dva citata tu pronašla.

Upravo to, ulomak je baš siromašan.
Smjernice zapravo nisu bile previše povezane s njim. Toliko o tome da se koncentriramo na ulomak.

Jel se netko sjeća jel pisalo tamo da je to interpretativni školski esej jer meni je to naslov, a sad tu vidim netko kaže raspravljački.
Istina, treba dat svoje mišljenje, ali mi interpretiramo ulomak iz djela.

Btw., moje mišljenje je na kraju razrade, je li to ok?:)

l'avidité
04.04.2011., 13:14
Ti se isto radi gluposti sekiraš. Onaj tko ispravlja eseje pročita ih tooliko da mu ih je već puna kapa i nema vremena za detalje poput Vaquer ili Vauquer;)
Ne brini, sigurna sam da ti to neće uzimati za zlo.

hahah, iskreno se nadam jer sam ja napisala "Vauqer".. još si razmišljam jel ide još jedno u ili ne :rolleyes:
još se i nebi previše zamarala time, al ja kao znam francuski :rofl:

Phoebos Apollon
04.04.2011., 13:15
A ono, spomenuo sam realizam i glavne odlike realizma, ali kad sam rekao da je Goriot Balzacov roman,
nisam spomenuo Ljudsku komediju...

mlado_djevojče
Upravo to, ulomak je baš siromašan.
Smjernice zapravo nisu bile previše povezane s njim. Toliko o tome da se koncentriramo na ulomak.

Jel se netko sjeća jel pisalo tamo da je to interpretativni školski esej jer meni je to naslov, a sad tu vidim netko kaže raspravljački.
Istina, treba dat svoje mišljenje, ali mi interpretiramo ulomak iz djela.

Btw., moje mišljenje je na kraju razrade, je li to ok?:)

mišljenje se smije pisat samo u zaključku, kolko je nama rečeno.

Hamael
Ja sam na nižoj razini pisao "U registraturi". Pokrio sam sve smjernice, sad me samo zanima oće mi se priznat moj pisano-tehnički rukopis... Pisanim slovima sam zadnji put pisao u 5. razredu, tako da sam zaboravio većinu slova. Probao sam malo na konceptu pa mi je trebalo 5 minuta za 3 rečenice... Na kraju mi je na čistopisu bila mješavina pisanih slova i slova iz tehničkog pisma :D
Sve u svemu, ako mi priznaju rukopis, mislim da bih trebao dobit solidnu ocjenu.

Yollanda
04.04.2011., 13:16
Ako je barem polovica od ovih informacija točna, ne piše mi se dobro :( :(

nbedeko2
04.04.2011., 13:20
interpretativni je bio..ja sam zadovaljan s esejom imam oko 410 riječi..jedino što me muči je to što nisam stavio naslov a pogotovo što imam samo 1 citat :(

Po citatima nisam ništa puno bolji od tebe, imam ih dva i oko 470 riječi. Možda sam malo u raspravljačkom dijelu sišao s teme, počeo sam verglat nešto o Lauri i Ančici kao primjere sela i grada, ali sam se u zaključku vratio na temu pa mislim da bi trebalo bit ok :ne zna:

kikibj
04.04.2011., 13:20

na uputama je pisalo od 400-600 riječi...tako da....

El Usurpador
04.04.2011., 13:21
KLINAC......que se largan todos....estupidos!!!!!:mad:
ukratko....esej je BIO savršen...izbrojo oko 550 rijeci...međutim....zbog stiske sa vremenom neke su stvari letjele van.....pa sad....mislim oostalo je sve smisleno...ali.....a o švrakopisu da ne pricam....mislim ja ga razumijem...al ono...moc ce valjda oni to...ukrtko doslo mi je dve i pol strane...valjda je to 400 rijeci:(:rolleyes:

nbedeko2
04.04.2011., 13:24
Niza razina -otvorim jedan zadatak, U REGISTRATURI, otvorim drugi, NEKA PJESMA TAMO , otvorim trecu...trece nema :S di je raspravljacki...o jbt nahebo sam...pol sata sam si konto sta da napisem i na kraju 400 rijeci o galebovima YES! :>

:s:s:s:s:s:s

O albatrosima, al sve OK :rofl: Legendo :D

anamarie5
04.04.2011., 13:26

za manji broj riječi je pisalo da uopće neće gledati esej

ja zaboravio uvuc uvod -.- al sve u svemu vrlo sam zadovoljan, mislim da bih trebao dobit minimalno 85%.

jel zbog toga sto nisam uvukao uvod (samo uvod) gubim 1 bod ili vise?

2 boda gubiš...jer možeš samo gubiti paran broj bodova jer se gleda skala od ukupno 40 bodova pa se množi sa dva

Phoebos Apollon
04.04.2011., 13:31
2 boda gubiš...jer možeš samo gubiti paran broj bodova jer se gleda skala od ukupno 40 bodova pa se množi sa dva

O čemu ti pričaš? Ne razumijem...

breskvica007
04.04.2011., 13:32
E, kaj mislite o mojem uvodu i zaključku?
To je otprilike to, koliko se sjećam. Možda sam zabravila 1 rečenicu u uvodu. :)

UVOD: Honore de Balzac, prvi profesionalni književnik, autor je realističkog romana "Otac Goriot". Kritički se osvrćući na ondašnju društvenu stvarnost, francuski je književnik u svom socijalnom romanu obradio temu školovanja siromašnog studenta Eugenea de Rastignaca koji je došao u grad u potrazi za boljim životom i uspjehom. Obiteljski roman "Ortac Goriot" središnje je djelo Balzacova ciklusa romana "Ljudska komedija".U danom je ulomku prikazan liječnički pregled oca Goriota i Rastignacovo priopćavanje vijesti Goriotovoj kćeri D.. (kak se već zove :D)

ZAKLJUČAK: Balzac je bio majstor riječi koji je prikazivao svijet na samo sebi svojstven način. Obradio je uvijek aktualnu temu društva prema kojoj se kritički odnosio. Svojim detaljiziranim i realističkim opisima prostora uspješno je psihološki okarakterizirao likove svojih romana. Realistički je prikazao društvene prilike koje su tada vladale. Smatram da je roman "Otac Goriot" ključno djelo u poznavanju i razumijevanju stila i stvaralaštva Balzaca, ali i ondašnjih društvenih prilika kojih nije bio samo pasivnim promatračem, već i aktivnim sudionikom.

kyk@15
04.04.2011., 13:33
Ja sam za naslov stavila Otac Goriot samo to, nisam napisala interpretativni i nisam uspila 4 citata navest nikako pa stavila samo 3... valjda neće bit problem.. i većina od ekipe što je sa mnom napisala je zaboravila naslov stavit

Phoebos Apollon
04.04.2011., 13:35
Breskvice, uvod nam je drukčiji. Ja sam napisao da je glavni lik Goriot, a ti Eugene...
Netko je u pravu, oboje baš i nismo...

Djoni Vejn
04.04.2011., 13:36

hoce

Brkoo7
04.04.2011., 13:36
Oko čega se vi brinete, jeste li napisali naslov ili ne. To uopće nije bitno, ja sam napisao da znaju odma o čemu pišem....
Ali da će staviti "Otac Goriot" nikad nebi reka, to smo pisali prošle godine na probnoj, a valjda su išli logikom da što bolje napišemo jer smo ga već pisali, ali mi svi učili Suze, Dunde, Registrature....Kad sam vidio "otac" odma mi se smračilo, ali opet bolje mi je to nego Zločin i kazna koju pojma nemam.
Dobro sam napiso kako je moglo biti, samo sam malo zbog panike izgubio osjećaj za Č i Ć i tu sam malo pogriješio ali valjda neće oduzeti puno bodova.

Provincijalka-0
04.04.2011., 13:37
jel na kraju postoji gornji limit što se tiče riječi? šta ak netko ima 665 riječi? :S jel to pad ili?

Yollanda
04.04.2011., 13:37
E, kaj mislite o mojem uvodu i zaključku?
To je otprilike to, koliko se sjećam. Možda sam zabravila 1 rečenicu u uvodu. :)

UVOD: Honore de Balzac, prvi profesionalni književnik, autor je realističkog romana "Otac Goriot". Kritički se osvrćući na ondašnju društvenu stvarnost, francuski je književnik u svom socijalnom romanu obradio temu školovanja siromašnog studenta Eugenea de Rastignaca koji je došao u grad u potrazi za boljim životom i uspjehom. Obiteljski roman "Ortac Goriot" središnje je djelo Balzacova ciklusa romana "Ljudska komedija".U danom je ulomku prikazan liječnički pregled oca Goriota i Rastignacovo priopćavanje vijesti Goriotovoj kćeri D.. (kak se već zove :D)

ZAKLJUČAK: Balzac je bio majstor riječi koji je prikazivao svijet na samo sebi svojstven način. Obradio je uvijek aktualnu temu društva prema kojoj se kritički odnosio. Svojim detaljiziranim i realističkim opisima prostora uspješno je psihološki okarakterizirao likove svojih romana. Realistički je prikazao društvene prilike koje su tada vladale. Smatram da je roman "Otac Goriot" ključno djelo u poznavanju i razumijevanju stila i stvaralaštva Balzaca, ali i ondašnjih društvenih prilika kojih nije bio samo pasivnim promatračem, već i aktivnim sudionikom.

kćer Delphine:)

baš mi se sviđa:s :s :s ali ja nisam kopetentna da ocjenjujem s obzirom na katastrofičnog vlastitog:flop:

mlado_djevojče
04.04.2011., 13:38
jel na kraju postoji gornji limit što se tiče riječi? šta ak netko ima 665 riječi? :S jel to pad ili?

nije :)

Phoebos Apollon
04.04.2011., 13:38
Ne bi smio bit... da je manjak, svakako jest.
u pravilima je pisalo da se neće bodovati ako ima manje od 400,
a za više nije pisalo. imam i ja preko 600, ali se ne brinem...

anamarie5
04.04.2011., 13:42
Breskvice, uvod nam je drukčiji. Ja sam napisao da je glavni lik Goriot, a ti Eugene...
Netko je u pravu, oboje baš i nismo...

hm..oboje djelomično,ali ti si više ..u ocu goriotu su tri teme,ali mi smo zapravo trebali obrađivati temu odnosa roditelja i djece(goriot i njegova djeca) te temu moralne pokvarenosti pariškog društva(goriotove kćeri,ali i vautrin-u ovom ulomku on nije bitan,njega ne treba uopće spominjati)...., a temu društvenog uspjeha(rastignac) se mogalo samo dotaknuti

roki,,,
04.04.2011., 13:43

pa to sam i mislio, npr umjesto da imam 37/40 imat cu 36/40, sto je zapravo 72/80, to mislis?

SugarPlum
aaaaaaaaaaaaaaaaaa popizditis!!! :mad:

znači, imam 3 citata!
- 1 bod
nisam spomenula ljudsku komediju
- 1 bod?
nisam odgovorila na smjernicu o odnosu likova prema nekom k :misli:
- 1 bod?
zaključak mi se temeljio na filozofiji i izvlačenju pouke preko smjernice o mojem mišljenju goriotova odgoja kćeri.

šta mislite?
:mad:

i još sve to stisnem i sažmem na neki žnjblj način da bih kasnije saznala da ne postoji gornja granica riječi :mad:

anamarie5
nije pisalo,ali ja nisam htjela riskirati pa sam skratila...

Provincijalka-0
04.04.2011., 13:44
Ne bi smio bit... da je manjak, svakako jest.
u pravilima je pisalo da se neće bodovati ako ima manje od 400,
a za više nije pisalo. imam i ja preko 600, ali se ne brinem...

nadam se. nama su svašt' rekli vezano za to. i da nema limita i da postoji ono +/- 10% i da se preko toga podvuče crta i da se onda to ne gleda i svašt nešt. super su konkretni -.-"

mlado_djevojče
04.04.2011., 13:45
aaaaaaaaaaaaaaaaaa popizditis!!! :mad:

znači, imam 3 citata!
- 1 bod
nisam spomenula ljudsku komediju
- 1 bod?
nisam odgovorila na smjernicu o odnosu likova prema nekom k :misli:
- 1 bod?
zaključak mi se temeljio na filozofiji i izvlačenju pouke preko smjernice o mojem mišljenju goriotova odgoja kćeri.

šta mislite?
:mad:

i još sve to stisnem i sažmem na neki žnjblj način da bij kasnije saznala da ne postoji gornja granice riječi :mad:

također....za ljudsku komediju mislim da ne budu oduzimali, za smjernicu moguće da će oduzet više bodova

anamarie5
04.04.2011., 13:45
pa to sam i mislio, npr umjesto da imam 37/40 imat cu 36/40, sto je zapravo 72/80, to mislis?

npr.dobiješ 37 od 40,znači imaš 74 od 80

kyk@15
04.04.2011., 13:49
npr.dobiješ 37 od 40,znači imaš 74 od 80

meni uopće nije jasno zašto se to poduplava

breskvica007
04.04.2011., 13:51
kćer Delphine:)

baš mi se sviđa:s :s ali ja nisam kopetentna da ocjenjujem s obzirom na katastrofičnog vlastitog:flop:

Hvala! :cerek:
ja sam zadovoljna svojim uvodom i zaključkom, ali onime između.. :D
Mislim da sam napisala čisto okej, jer je moglo biti puno gore s obzirom da Balzaca nisam uopće spremala. :rolleyes:

Napisala sam da je Goriot jedan od glavnih likova u romanu. :D
Nisam jedino napisala koji je uzrok ponašanja njegovih kćeri prema njemu, ostalo sam sve. Citata imam, jedino se bojim da nisam malo šturo odgovarala na smjernice, posebno ono o Goriotovu životu. I za sudbine koje se isprepleću rekla sam da se sudbina gđe Vaquer (kao, oboje su stari udovci, usamljeni, da okolina ne mari za njih... blabla. tu sam baš nasrala :D) i da se isprepleće sudbina goriota i rastignaca jer se obojica ne znaju nositi s okolinom, nešto u tom stilu, ali puno bolje napisano.

aj bar znam da sam pismena i nemam grešaka u pravopisu i to i to će me spasit. :D

anamarie5
04.04.2011., 13:52

imaš naš esej na stranici ncvvo.hr
OPĆE UPUTE
Pred Vama su ispitni materijali za školski esej iz Hrvatskoga jezika.
Za pisanje školskoga eseja predviđeno je 160 minuta bez prekida.
Pozorno pročitajte sve upute i slijedite ih.
U ovoj knjižici nalaze se dva zadatka otvorenoga tipa.
Pozorno pročitajte oba zadatka i pripadajuće tekstove.
Odaberite samo jedan zadatak koji Vama više odgovara i odgovorite samo
na taj zadatak.
Način pisanja
Školski esej pišite na listu za školski esej.
Obvezno pišite pisanim slovima, uredno i čitko.
Obvezno pišite crnom ili plavom kemijskom olovkom ili nalivperom.
List za koncept predviđen je kao pomoćni list i on se ne će bodovati.
Rabite ga kao pomoć u oblikovanju i pisanju školskoga eseja tako da na njemu osmislite
školski esej, a zatim ga čitko napišite na list za školski esej.
Bodovanje
Školski esej treba imati od 400 do 600 riječi.
Školski esej koji ima manje riječi od propisanoga ne će se bodovati.
Školski esej pisan velikim tiskanim slovima i neuredno ili nečitko napisan ne će se
vrjednovati ni bodovati. Ne će se vrjednovati ni bodovati školski esej čiji je sadržaj
neprimjeren i odudara od pravila za posebne slučajeve vrjednovanja propisane
Ispitnim katalogom za državnu maturu iz Hrvatskoga jezika.
Smjernice za pisanje školskoga eseja niz su sadržajnih uputa za pisanje
školskoga eseja. U svoj školski esej morate uvrstiti sve smjernice za pisanje.
Redoslijed ponuđenih smjernica ne obvezuje Vas u oblikovanju školskoga eseja.
Bodovat će se pravopisna i gramatička točnost školskoga eseja.

breskvica007
04.04.2011., 13:55
Znaš koliko je meni falilo da počnem plakat :rofl:

znam! tak je bilo i meni.
kad sam vidjela: Otac Goriot, odmah sam pomislila: o jebate i otac goriot. :rolleyes:

a što je najgore, baš sam imala neki neobjašnjivi predosjećaj da će bit balzac pa sam 10 dana prije mature krenula s čitanjem romana, ali onda sam čula da svi kakti imaju neke "dojave" :rolleyes: i da se spominju Kovačić, Kafka, Krleža pogotovo pa sam rekla, ma zajebi Balzaca, on je bil lani dva puta. Pa sam se prebacila na navedenu gospodu. :rolleyes:

pepe7
04.04.2011., 13:58
A ono, spomenuo sam realizam i glavne odlike realizma, ali kad sam rekao da je Goriot Balzacov roman,
nisam spomenuo Ljudsku komediju...

Kakva ljudska komedija?

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:02
Kakva ljudska komedija?
otac goriot spada u ljudsku komediju koja je balzacovo životno djelo.sastoji se od 90 djela, a pisana je po uzoru na danteovu božansku komediju. trebalo ih je biti 100, ali je balzac umro prije tog.

Phoebos Apollon
04.04.2011., 14:03
pepe, kralj(ica) si... Haha...
Otac je Goriot dio Ljudske komedije u kojoj Balzac opisuje (očajno) pariško društvo...
Isto kao što je Baraka 5b jedna novela iz zbirke novela Hrv. bog Mars...

roki,,,
04.04.2011., 14:05
sljedece me zanima: Naime napisao sam citat koji ne pripada ulomku oca goriota, ali sad sam zakljucio da taj citat ipak pripada registraturi. Ipak, bez obzira na to smatram da ta recenica svakako vrijedi za sva djela realizma koja kritiziraju drustvo, pa tako i za goriota. nisam naglasio da je citat iz oca goriota, vec sam ga samo stavio uz opis zena francuske burzoazije. konkretno, radi se o sljedecem:

"Novac je ipak novac! Najveći, najjači i najsavršeniji gospodin ovoga svijeta."

mislite li da cu izgubit bod zbog toga?

crazymare
04.04.2011., 14:07
..PITANJE...
imam problem...na eseju na višoj razini sam zaboravila uvuć uvod...al rasradu i zaključak sam uvukla....
el će mi sad poništit esej ili nešto? ..HELP PLS... šizim ...

mlado_djevojče
sljedece me zanima: Naime napisao sam citat koji ne pripada ulomku oca goriota, ali sad sam zakljucio da taj citat ipak pripada registraturi. Ipak, bez obzira na to smatram da ta recenica svakako vrijedi za sva djela realizma koja kritiziraju drustvo, pa tako i za goriota. nisam naglasio da je citat iz oca goriota, vec sam ga samo stavio uz opis zena francuske burzoazije. konkretno, radi se o sljedecem:

"Novac je ipak novac! Najveći, najjači i najsavršeniji gospodin ovoga svijeta."

mislite li da cu izgubit bod zbog toga?

ako nikako nisi dao do znanja da taj citat povezuješ s goriotom, već si ga dodao kao zaključak mislim da ne. al ako si ga izravno povezao s djelom, da.

Phoebos Apollon
Ma kakvi. to ti je prednost... I ja sam citirao nešto iz Biblije.... To ti znači da logično razmišljaš, povezuješ stvari.
Bravo za ovaj citat! Da sam ga znao i ja bih ga spomenuo.

roki,,,
..PITANJE...
imam problem...na eseju na višoj razini sam zaboravila uvuć uvod...al rasradu i zaključak sam uvukla....
ista stvar i ja, ne znam, mislim da cemo bod samo izgubit?

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:08
..PITANJE...

ne. izgubit ćeš vjerojatno jedan bod.

crazymare
ista stvar i ja, ne znam, mislim da cemo bod samo izgubit?

..ja se nadam..al čula sam da ako nije uvod uvućen da esej neće niti gledat ://

anamarie5
..PITANJE...

neće,samo imaš 2 boda manje od 80

pepe7
04.04.2011., 14:10
pepe, kralj(ica) si... Haha...
Otac je Goriot dio Ljudske komedije u kojoj Balzac opisuje (očajno) pariško društvo...
Isto kao što je Baraka 5b jedna novela iz zbirke novela Hrv. bog Mars...

Nikad čula! Hahhahahahha... A nisam se baš spremala za oca goriota!

crazymare
neće,samo imaš 2 boda manje od 80

si ti sigurna u to?...

roki,,,
Ma kakvi. to ti je prednost... I ja sam citirao nešto iz Biblije.... To ti znači da logično razmišljaš, povezuješ stvari.
Bravo za ovaj citat! Da sam ga znao i ja bih ga spomenuo.
hvala ;)

Phoebos Apollon
04.04.2011., 14:11
svejedno. to ti je bitan podatak i trebala bi ga znati, makar iz trećeg srednje, ako si imalo učila književnost...
Ali dobro, vjerojatno nije ni bitno da se naglasi u ovom eseju.

Ronjaa
04.04.2011., 14:14
toooooo goriot moj najdraži <3

lukaaa13
jel se smije imati 380 riječi, jel postoji onih 10%, dakle donja bi po tom trebala biti 360?

mlado_djevojče
..ja se nadam..al čula sam da ako nije uvod uvućen da esej neće niti gledat ://

glupost :) nemoj se brinut.

pepe7
04.04.2011., 14:15
svejedno. to ti je bitan podatak i trebala bi ga znati, makar iz trećeg srednje, ako si imalo učila književnost...
Ali dobro, vjerojatno nije ni bitno da se naglasi u ovom eseju.

Reci to mojoj profi koja mi to nije ni spomenila!:D

mlado_djevojče
jel se smije imati 380 riječi, jel postoji onih 10%, dakle donja bi po tom trebala biti 360?

da

A. Angel
ma joooj. ja sam u mukama totalnim otkad sam napustila ucionicu :(
em sam imala previse rijeci pa sam skracivala i izbacivala,.pa mi sad sve nekako nabacano :mad:
em nisam stigla prepisat sve, tj. jesam. al zadnja stranica je ono totalni švrakopis,..pola eseja savršeno uredno,.pola onak brzinski pisano :mad: imam glupi osjecaj da mi to nece ni priznat :(
i jos u toj svoj zurbi izostavila sam jedan citat da brze prepisem,.i na kraju ih imam samo 2 :rolleyes::(
i da. sad kad sam vas citala,.sjetih se da nisam napisala naslov. :mad:
a baš sam lijepo znala goriota :mad:
u mukama totalnim :(

anamarie5
04.04.2011., 14:16
si ti sigurna u to?...

piše u katalogu tako...

jeli poznajete ikoga tko nije stigao prepisati esej s koncepta na čistopis?
imam frendicu koja je inače spora,napisala je oko 700 riječi pa nije pola prepisala,a tako i jedan frend.

roki,,,
04.04.2011., 14:17
em sam imala previse rijeci pa sam skracivala i izbacivala,.pa mi sad sve nekako nabacano :mad:
em nisam stigla prepisat sve, tj. jesam. al zadnja stranica je ono totalni švrakopis,..pola eseja savršeno uredno,.pola onak brzinski pisano :mad: imam glupi osjecaj da mi to nece ni priznat :(
i jos u toj svoj zurbi izostavila sam jedan citat da brze prepisem,.i na kraju ih imam samo 2 :rolleyes::(

zvucis kao ona paničarka koja prolazi 4.9 i više..?

limelight
04.04.2011., 14:17
piše u katalogu tako...

imam frendicu koja je inače spora,napisala je oko 700 riječi pa nije pola prepisala,a tako i jedan frend.

to nije nikako dobro, u svakom slučaju :/ ne znam ni je li za prolaz.

anamarie5
04.04.2011., 14:18
da

ne!!
OPĆE UPUTE
na taj zadatak.
Način pisanja
Rabite ga kao pomoć u oblikovanju i pisanju školskoga eseja tako da na njemu osmislite
Bodovanje
Školski esej pisan velikim tiskanim slovima i neuredno ili nečitko napisan ne će se
vrjednovati ni bodovati. Ne će se vrjednovati ni bodovati školski esej čiji je sadržaj
Želimo Vam puno uspjeha!

ap2106
04.04.2011., 14:18
jel kvaka ako nisam napisa naslov na cistopisu? ://..mislim prva recenica pocinje s ROMAN "OTAC GORIOT" hahaha, al oce oduzimat sta bodova?:rolleyes:

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:19
piše u katalogu tako...

ne, al poznajem puno onih koji su pola eseja napisali na koncept, prepisali, a ostatak direktno unutra jer nisu imali vremena pa ne izgleda sve to baš najbolje s obzirom na to da je na brzinu.

ne!!
OPĆE UPUTE
na taj zadatak.
Način pisanja
Bodovanje
Želimo Vam puno uspjeha!

"Dopušteno je odstupanje 10% od donje granice riječi." - preuzeto iz kataloga

A. Angel
04.04.2011., 14:20
zvucis kao ona paničarka koja prolazi 4.9 i više..?

:lol::lol::lol:
hahahhahahahha. sad si me cak i malo nasmijao/la u ovom šugavom danu :D
paničarka možda :p
4.9 i ne baš :lol::mig:

anamarie5
04.04.2011., 14:20
to nije nikako dobro, u svakom slučaju :/ ne znam ni je li za prolaz.

na uputama piše da ne gledaju esej manje od 400 riječi,cura inače uvijek dobiva 5 iz eseja,iz probne mature je dobila 5(ne znam kako je tada uopće stigla) samo što je jako spora..

"Dopušteno je odstupanje 10% od donje granice riječi." - preuzeto iz kataloga

a ovo je pisalo na našem eseju,pogledaj na http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/dm11ljeto

limelight
04.04.2011., 14:24
a ovo je pisalo na našem eseju,pogledaj na http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/dm11ljeto

ovo je odgovor i na ona pusta pitanja o uvlačenju uvoda, razdrade i zaključka. gdje, ali zaboga, GDJE, to piše? to su vam vjerojatno nimalo informirani profesori po školama napunili glavu.

trpi
04.04.2011., 14:25

haha ajoj divim se ljudima koji se toliko sekiraju oko skole, nikad ne bih volio biti u tom mind-setu. da mi je znati kako si spavala nocas:rofl:

ja ko da sam znao da ce mi biti kicmanovic mrtvi njega i najvise ucio fino sve napiso gotov za sat i pol i papa, bice bar 3

roki,,,
04.04.2011., 14:25
Ja sam napisao naslov i glasi "Razlicitost utjecaja ljubavi i novca na konacnu srecu"

prijateljica mi upala da se ne moze izmislit naslov ili napisat posto nije trazen, ali ja bas mislim tj procitao sam u knjizi da mozemo sami odrediti naslov prema kljucnoj rijeci uvodnog odlomka koja je povezana s temom eseja. mozemo li i je li dobar?

limelight
04.04.2011., 14:26
na uputama piše da ne gledaju esej manje od 400 riječi,cura inače uvijek dobiva 5 iz eseja,iz probne mature je dobila 5(ne znam kako je tada uopće stigla) samo što je jako spora..

sve to stoji, ali ocjenjivače eseja neće ništa zanimati osim onog što je ispred njih, ne znam, stvarno ne znam, kakva oni pravila imaju kod ocjenjivanja, ali jako im je bitno da esej ima svoj uvod, razdradu i zaključak, a ako nije ni započela s prepisivanjem zaključka ... :/

anamarie5
04.04.2011., 14:26
ovo je odgovor i na ona pusta pitanja o uvlačenju uvoda, razdrade i zaključka. gdje, ali zaboga, GDJE, to piše? to su vam vjerojatno nimalo informirani profesori po školama napunili glavu.

evo ti http://dokumenti.ncvvo.hr/Ispitni_katalozi_10-11/Obvezni/IK-hrv.pdf

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:27
Ja sam napisao naslov i glasi "Razlicitost utjecaja ljubavi i novca na konacnu srecu"

prijateljica mi upala da se ne moze izmislit naslov ili napisat posto nije trazen, ali ja bas mislim tj procitao sam u knjizi da mozemo sami odrediti naslov prema kljucnoj rijeci uvodnog odlomka koja je povezana s temom eseja. mozemo li i je li dobar?

ne možeš izmislit naslov, Bože mili :rofl:

pingvin-zd
04.04.2011., 14:27
pisa goriot danas
u uvodu napisa da je napisano u doba realizma(zaboravia spomenit ljudsku komediju) ali i da ima obilježja romantizma(crno-bijeli opis likova) i govori o pariškom društvu;a tema je odnos oca prema kćerima
kao lika čija se sudbina najviše isprepleće sa Goriotovom sam navea Rastignaca
ukupno sve skupa 4 citata i 540-550 riči
a za zaključak sam upotrebia zadnju smjernicu(što mislite o Goriotovu odgoju kćeri)

mislim da sam dobro napisa,al što vi mislite :ne zna:

limelight
04.04.2011., 14:28
evo ti http://dokumenti.ncvvo.hr/Ispitni_katalozi_10-11/Obvezni/IK-hrv.pdf

da, ali i dalje ne vidim gdje točno spominju uvlačenje redova. dijelovi se mogu naznačiti i tako da se jednostavno krene pisati u novi red. i da, btw, razradba?

trpi
04.04.2011., 14:30
jel ima itko da je na b razini pisao 2. esej, onu baudelairovu pjesmu:)?

a kad ono-ja
04.04.2011., 14:31
HELP!! ...podbacila san na eseju.. kardinalna greška koju si neću oprostit nikad.. ali ipak postoji li IKAKVA šansa, npr da mi ostali ispiti budu jako dobro napisani, pa da svejedno upadnem na filozofski faks.. inače ja sam stariji maturant pa nemogu past maturu... -.-

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:33
HELP!! ...podbacila san na eseju.. kardinalna greška koju si neću oprostit nikad.. ali ipak postoji li IKAKVA šansa, npr da mi ostali ispiti budu jako dobro napisani, pa da svejedno upadnem na filozofski faks.. inače ja sam stariji maturant pa nemogu past maturu... -.-

Koji smjer? Ne brini se, na filozofskom dosta ovisi o testu inteligencije pa se potrudi da to dobro napišeš.

A. Angel
04.04.2011., 14:33
haha ajoj divim se ljudima koji se toliko sekiraju oko skole, nikad ne bih volio biti u tom mind-setu. da mi je znati kako si spavala nocas:rofl:

ja ko da sam znao da ce mi biti kicmanovic mrtvi njega i najvise ucio fino sve napiso gotov za sat i pol i papa, bice bar 3

:rofl: slabo inace. sto se tice spavanja. :p
maaah. ja se inace ne sekiram do zadnjeg trena,..i kad čin bude gotov. tad najvise :lol:
al ovak oko škole ko škole,.baš i ne. al sto se tice same mature,..svi stalno pricaju o tome,.pa se onda i ja sam nerviram :/

roki,,,
04.04.2011., 14:34
ne možeš izmislit naslov, Bože mili :rofl:

Sigurna??! :S

"Ukoliko naslov nije zadan, sami možete odediti naslov svog eseja, naravno ukoliko se to od vas traži. Naslov je najbolje odrediti iz ključne riječi koja će biti u uvodnom odlomku i koja je povezana s temom eseja."
?

pepe7
04.04.2011., 14:34
Ima li otac goriot obilježja naturalizma??

"Ukoliko naslov nije zadan, sami možete odediti naslov svog eseja, naravno ukoliko se to od vas traži. Naslov je najbolje odrediti iz ključne riječi koja će biti u uvodnom odlomku i koja je povezana s temom eseja."
?

Nikad nisan čula da možemo izmislit naslov! Možda i možemo. Neman pojma!:confused:

anamarie5
04.04.2011., 14:36
da, ali i dalje ne vidim gdje točno spominju uvlačenje redova. dijelovi se mogu naznačiti i tako da se jednostavno krene pisati u novi red. i da, btw, razradba?

na 12 stranici:
B1 esej je sadržajno i grafički oblikovan u tri dijela −
UVOD, RAZRADBA i ZAKLJUČAK

Ronjaa
04.04.2011., 14:37

ne kolko ja znam...

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:39

?

ko je to tražio od tebe?

Sunnyday13
jel jako velika greška ako sam imala samo 2 citata??jel skidaju bodove za to??

pepe7
ne kolko ja znam...

Ajme meni onda.......

anamarie5

ne!!!!

limelight
04.04.2011., 14:40
na 12 stranici:
B1 esej je sadržajno i grafički oblikovan u tri dijela −
UVOD, RAZRADBA i ZAKLJUČAK

joj, očito se ne razumijemo. vidim ja što piše, ali, ponavljam, uvlačenje redova nije jedini način za grafičko oblikovanje eseja.

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:41
naturalizam se nastavlja na realizam pa je to nemoguće.

roki,,,
04.04.2011., 14:41
ko je to tražio od tebe?

sta stvarno mislis da je to pogresno? ja smatram da nije, mozda je eventualno nepotrebno, ali ne i pogresno (po mom misljenju naravno).

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:42

da. 2 boda. i ja imam dva citata jer je ulomak bio tako traljav da sma jedva i to izvukla.

roki,,,
04.04.2011., 14:43

a cuj nije jako velika greska, al vjerojatno gubis bod jer mislim da je optimalno napisat 4 citata

mlado_djevojče
04.04.2011., 14:43
sta stvarno mislis da je to pogresno? ja smatram da nije, mozda je eventualno nepotrebno, ali ne i pogresno (po mom misljenju naravno).

da si još napisao naslov "Otac Goriot", ajde, al ovo je malo previše.

roki,,,
04.04.2011., 14:45
da si još napisao naslov "Otac Goriot", ajde, al ovo je malo previše.
ne znam meni se cini da smijemo sami dat naslov eseju