PDA

View Full Version : Hrvatski jezik - eseji

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Zodiac
18.03.2010., 15:06
Tema za eseje iz Hrvatskog jezika.

mali-anđeo
18.03.2010., 15:25
Nema se šta puno reći sad kad je završio :D

Lagupagup
18.03.2010., 15:27
mozda o drugom dijelu ispita koji slijedi... ali ni o tome se nemas sta pricat

osim ako ne dobijemo kakvu dojavu xD

OhYeah
19.03.2010., 09:41
Jel piše gdje?

Orodiel
19.03.2010., 10:09
Jel piše gdje?

Mislim da su rekli da će ih objaviti zajedno s rezultatima 2. dijela, znači u lipnju.

X-Plosiv
19.03.2010., 13:33
Ja znam jednog koji je pisao Dostojevskog, skrenuo na temu internet, i napisao cijeli esej o internetu :) taj bi volio čitati

garfield01
19.03.2010., 18:05
Ja znam jednog koji je pisao Dostojevskog, skrenuo na temu internet, i napisao cijeli esej o internetu :) taj bi volio čitati

Kakve veze ima Dostojevski s internetom? :rofl:
Raskoljikov i Sonja se upoznali preko neta i on joj je odlučio reći kako je ubio babu kojoj je prije ubojstva ostavljao lijepe porukice na fejsu. :rolleyes:

Uvijek spreman
19.03.2010., 18:26
:lol::lol::lol::lol: Ja te zovem! :) Kakvi su dojmovi s mature?

Hrvatski sam kikso, engleski nisam znao...gdje ste kritičari :clint:

Nar
19.03.2010., 19:26
pa kak si kiksao hrvatski, kada si se sam pohvalio da si car i kako si uspio napisati oba dva eseja i pri tome nisi se mogao odlučiti koji bi rađe predao??
nisi mi jasan.....

armagedon20012
20.03.2010., 00:48
Hrvatski sam kikso, engleski nisam znao...gdje ste kritičari :clint:

to ti je zato što si vjerovao jebenim dojavama!!! :tuctuc:

ali ajd to je tek 20% mature, kreni učit za iduće predmete i uozbilji se :top:

Uvijek spreman
20.03.2010., 14:02
Kakoooooooooooo? :/ Ne ćemo se po faxu viđati ili?

Zapamti, nitko nije genije, osim mene naravno! :clint:
pa kak si kiksao hrvatski, kada si se sam pohvalio da si car i kako si uspio napisati oba dva eseja i pri tome nisi se mogao odlučiti koji bi rađe predao??
nisi mi jasan.....

pa da baš zbog toga...na konceptu sam napisao jebeni esej i onda sam ga mora skratiti i sjebo sve...

Zek0slav
20.03.2010., 14:43
Bas mi te zao :E

Iako ni ja nisam bolje napisao.

snjezana_48
24.03.2010., 15:39
Je li netko zna hoće li oduzimat bodove za esej dulji od 600+10% riječi?

-Cyclone-
24.03.2010., 15:44

Da, dobiješ 0 bodova.

snjezana_48
24.03.2010., 15:53
Ma nije moguće.

-Cyclone-
24.03.2010., 15:55
Ma nije moguće.

Je, moguće je. Jako su strogi šta se toga tiče.
Kako si mogla napisat više riječi?! Pa lijepo ti je pisalo koliko trebaš napisat.

snjezana_48
24.03.2010., 16:02
Ma u stvari nisam ja toliko napisala već frendica iz razreda.

ensayo
25.03.2010., 04:51

Ne,,,čak i ako ideš iznad, odnosno ispod 10% dobit ćeš bodove,,,no ako baš puno odeš,,,onda ti oduzimaju bod po bod. Nemaš beda, ne vjerujem da će i bodove uzimat ako nije 30%.:cerek:

-Cyclone-
25.03.2010., 10:23
Ne,,,čak i ako ideš iznad, odnosno ispod 10% dobit ćeš bodove,,,no ako baš puno odeš,,,onda ti oduzimaju bod po bod. Nemaš beda, ne vjerujem da će i bodove uzimat ako nije 30%.:cerek:

Nije istina, sve iznad dopuštenog broja riječi se ocjenjuje nulom.
Na netu postoje primjeri eseja koji su ocijenjeni nulom zbog velikog broja riječi. Jedan esej ima 695 riječi, dakle samo 35 riječi više od dopuštenoga i uopće se nisu potrudili pogledat ga.
Uostalom, koliko blesav netko mora biti da ide napisati esej protivno pravilima. :s
Bit eseja je da se napiše što bolji esej u ograničenom broju riječi.

Rickie
25.03.2010., 18:23
tolerira se 10% riječi više ili manje,znači iznad 600 i ispod 400,10%... sad ako odeš iznad ili ispod toga,onda je fakat 0 bodova...
ja sam napisao dvadesetak riječi više engleski i zvao sam da provjerim jel to banana pa je rekla žena da nije ... don't worry,ako nije manje ili više 10% naravno :mig:

ensayo
26.03.2010., 00:42
tolerira se 10% riječi više ili manje,znači iznad 600 i ispod 400,10%... sad ako odeš iznad ili ispod toga,onda je fakat 0 bodova...
ja sam napisao dvadesetak riječi više engleski i zvao sam da provjerim jel to banana pa je rekla žena da nije ... don't worry,ako nije manje ili više 10% naravno :mig:

Ma ne brinite se ljudi, rekla mi je profa koja je bila pozvana na ispravljanje,,, ako je essay okay,,,i malo iznad,odnosno ispod 10% dopuštenoga pređe priznaju vam. Ja s tim nemam problema,ali žao mi je što se neki oko toga brinu. Uostalom rijetko tko je išao baš preko 10%...:top:

`bubica`
26.03.2010., 12:17
Zašto si komplicirate život i pišete više nego što je trebalo? Ak vidiš da ti je previše negdje izbaciš koju rečencu ili ju preformuliraš, spojiš 2 u jednu kraću i sl.

Bedak_na_Ex
30.03.2010., 23:04
kak uspije netko napisat vise od 600 rijeci XD ja sam jedva 400 skrpao...:lol:

racionalac
30.04.2010., 12:46
Evo obavijesti o rezultatima i ocjenjivanju :

Priopćenje ravnatelja Centra o rezultatima prvoga dijela ispita iz Hrvatskoga jezika (školski esej) nakon završenoga ocjenjivanja (http://drzavna-matura.com/index.php?topic=249.msg4768#msg4768)

misonjica
16.06.2010., 12:42
zna li netko koja ce djela biti dogodine na eseju??
starija sam studentica pa moram na drz maturu...pocela bih lektire ovo lito opet citat :(

ArianaBlack
16.06.2010., 12:52
zna li netko koja ce djela biti dogodine na eseju??
starija sam studentica pa moram na drz maturu...pocela bih lektire ovo lito opet citat :(

pročitaj sve za svaki slučaj.... :D

misonjica
16.06.2010., 12:55
pročitaj sve za svaki slučaj.... :D

hahah :D

izgleda da cu morat tako! :rolleyes: :ne zna: :flop:

jon_la_joie
16.06.2010., 12:58
zeznuli su mi esej.pokraden sam :rolleyes:
kak da ih tuzim :mad:

Anavi=)
16.06.2010., 15:10
Kako ste napisali esej? Jeste zadovoljni brojem bodova?

zadranin
16.06.2010., 15:46
Kako ste napisali esej? Jeste zadovoljni brojem bodova?

jako zadovoljan. ocekiva san oko 75%, a dobija 90 :D
ti??

Anavi=)
16.06.2010., 15:57
jako zadovoljan. ocekiva san oko 75%, a dobija 90 :D
ti??

82,5 % Zadovoljna :)

Maxes
16.06.2010., 16:05
87,50% Zadovoljan :)

Moschino_girl
16.06.2010., 16:14
meni 92,5% http://www.pic4ever.com/images/greenstars.gif

KelMorian
16.06.2010., 16:25
87.5%... lik iz mog razreda je imao frku jer je napisao 990 riječi :rofl:

rusliet
16.06.2010., 16:33
Ljudi, mi moze tko objasniti kako su ocjenjivali/bodovali taj esej? Jer pise da esej iznosi ukupno 80 bodova, a na 1. listu za odgovore ima najvise moguce 40 (ako je sve tocno). Dakle, zbrajali su? Mislila sam da ce raditi srednju vrijednost rezultata oba ocjenjivaca?
I sto tocno znaci ono A, A1, A2 itd, mi moze netko objasniti ili reci gdje mogu naci?
tnx

black10
16.06.2010., 16:51
meni 92,5% http://www.pic4ever.com/images/greenstars.gif

Isto. :D

Koji si rang u eseju?

zadranin
16.06.2010., 17:30
Ljudi, mi moze tko objasniti kako su ocjenjivali/bodovali taj esej? Jer pise da esej iznosi ukupno 80 bodova, a na 1. listu za odgovore ima najvise moguce 40 (ako je sve tocno). Dakle, zbrajali su? Mislila sam da ce raditi srednju vrijednost rezultata oba ocjenjivaca?
I sto tocno znaci ono A, A1, A2 itd, mi moze netko objasniti ili reci gdje mogu naci?
tnx

a1,a2,.. i ostalo mozes naci u katalogu iz hrv...bar mislim tako
na listu za odgovore ima 40, ali bodovi koje dobijes ti se udvostrucuju, pa je max 80

Moschino_girl
16.06.2010., 18:03
Isto. :D

Koji si rang u eseju?

pretpostavljan isto ka i ti.. 998. san:D:D

black10
16.06.2010., 18:08
pretpostavljan isto ka i ti.. 998. san:D:D

Daaa. :D :D :D

trešnjica
17.06.2010., 16:49
90,00 % :D jako zadovoljna s tim da sam očekivala da će me esej pokopati :lol:

Balančana
17.06.2010., 18:49
pretpostavljan isto ka i ti.. 998. san:D:DDaaa. :D :D :D

:rofl: Isti postotak, isti rang. :p

Weakness
17.06.2010., 18:51

takođe' :)

black10
17.06.2010., 19:29
takođe' :)

Ej, ne može to tako! :D

Balančana
17.06.2010., 19:41
:p

honey1993
17.07.2010., 22:25
Mene zanima kak se uopće pripemat za taj esej?? Učit karakterizacije npr? Bitne opise ili???
Istina je da tek sad trebam u treći pa se nadam da nije kasno krenut pisat eseje s profom...

very_confused1
17.07.2010., 22:47
Mene zanima kak se uopće pripemat za taj esej?? Učit karakterizacije npr? Bitne opise ili???
Istina je da tek sad trebam u treći pa se nadam da nije kasno krenut pisat eseje s profom...

trebaš samo znat bitna obilježja djela, malo o likovima i znati povezati dani ulomak sa ostatkom. znači najbitnije ti je pročitati zadana djela.
ja osobno nisam nikad u školi a ni za vježbu napisala nijedan esej pa sam briljirala na maturi :D

honey1993
18.07.2010., 11:38
trebaš samo znat bitna obilježja djela, malo o likovima i znati povezati dani ulomak sa ostatkom. znači najbitnije ti je pročitati zadana djela.
ja osobno nisam nikad u školi a ni za vježbu napisala nijedan esej pa sam briljirala na maturi :D

ohoho:D
meni lektire općenito nisu drage, al ajde...ovo me oraspoložilo...
bit će muke iduće godine...

Pucko.
18.07.2010., 18:19

učenje karakterizacija i bitnih opisa, bez pročitanih lektira je idiotizam.
ako posudiš knjigu, pročitaš ju, obradiš kvalitetno (i kod kuće i na satu),
nema potrebe za nikakvim učenjem. ono, skidanje sadržaja s neta večer prije škole,
tek toliko da se dobije plusić... ne vodi nikud. u eseju dobiješ smjernice za koje se većinom ne možeš pripremiti učenjem.
oke, razdoblja, karakteristike pojedinih autora, to se da naučit, al ostalo... ne vrijedi. generalna ideja knjige dobije se čitanjem ;)
pročitaj svaku knjigu s popisa i to je to. još poradi na pravopisu, velikom/malom slovu, rukopisu and that's it.
imala sam 100% pa znam što govorim :mig:
sretno :top:

december9
07.12.2010., 18:46
Evo čitam dosta po forumu i pripremam se polako za ove eseje,razmisljam koje knjige da dignem...zlocin i kazna pretpostavljam nece bit opet :confused:
nekako ne vjerujem ni za suze,tj.nadam se dosta je tesko..

Countess
07.12.2010., 22:05
Aj samo probajte pogađati. Usudite se. Make my day. :clint:

RoyalJelly
17.12.2010., 19:07
ok moze li mi netko objasnit o cem se opce pise u tom eseju i sto je to opce ..
ustvari konkretno me zanima jel potrebno poznavati neko djelo tj lektiru? jer iskreno procitala sam cca 3 lektire u cijeloj srednjoj fuck

Anna xD
17.12.2010., 21:33
ustvari konkretno me zanima jel potrebno poznavati neko djelo tj lektiru? jer iskreno procitala sam cca 3 lektire u cijeloj srednjoj fuck
ti to ozbiljno?
esej pišeš na temelju dobivenog ulomka iz djela i smjernica na koja indirektno odgovaraš, normalno da moraš biti upoznata sam samim djelom jer inače nećeš moći odgovoriti na sve smjernice

RoyalJelly
17.12.2010., 21:47
ti to ozbiljno?
esej pišeš na temelju dobivenog ulomka iz djela i smjernica na koja indirektno odgovaraš, normalno da moraš biti upoznata sam samim djelom jer inače nećeš moći odgovoriti na sve smjernice

najozbiljnije.. pročitala sam stranca, preobražaj i brijem da je bila još jedna ali se ne sjećam koja :D

ok ok , nego jel postoji određeni broj lektira koje će biti na eseju i popis koje su to , ili moram pročitat BAŠ SVE ? :(

Anna xD
17.12.2010., 21:55
najozbiljnije.. pročitala sam stranca, preobražaj i brijem da je bila još jedna ali se ne sjećam koja :D

ok ok , nego jel postoji određeni broj lektira koje će biti na eseju i popis koje su to , ili moram pročitat BAŠ SVE ? :(
ima popis lektira, ovo je za višu razinu:
-Marin Držić, Dundo Maroje
-Ivan Gundulić, Suze sina razmetnoga
-Honore de Balzac, Otac Goriot
-Dostojevski, Zločin i kazna
-Ante Kovačić, U registraturi
-A.B.Šimić, Preobraženja
-Kafka, Preobražaj
-Krleža, Baraka Pet Be
a za nižu ne znam, nisam si to zapisala, ali mislim da je samo nekih 5 djela od ovih gore navedenih :)

RoyalJelly
17.12.2010., 22:01
ima popis lektira, ovo je za višu razinu:
-Marin Držić, Dundo Maroje
-Ivan Gundulić, Suze sina razmetnoga
-Honore de Balzac, Otac Goriot
-Dostojevski, Zločin i kazna
-Ante Kovačić, U registraturi
-A.B.Šimić, Preobraženja
-Kafka, Preobražaj
-Krleža, Baraka Pet Be
a za nižu ne znam, nisam si to zapisala, ali mislim da je samo nekih 5 djela od ovih gore navedenih :)

puno hvala :)

btw jel znaš možda gdje bih mogla nać informaciju koje su potrebne za nižu ?

Anna xD
17.12.2010., 22:23
puno hvala :)

btw jel znaš možda gdje bih mogla nać informaciju koje su potrebne za nižu ?
evoo, pitala sam ja svoje iz razreda :D
znači od ovog popisa kaj sam ti napisala za višu idu: Držić, Gundulić, Dostojevski, Kovačić i Šimić
a mislim da bi trebalo i pisat na http://www.ncvvo.hr/

Nar
17.12.2010., 22:31
Zašto je popis djela isti kao i lani, mislila sam da će to mjenjati..nije mi jasno

mislila sam da će mjenjati popis literature predviđene za esej iz godine u godinu, što bi adekvatinije i poželjnije, mislim meni osobno odgovara, išla sam lani na DM, na B raznu hrv i dobila Dostojevskog za esej...tako će možda biti i ove godine
htjedoh reći, nadam se da će za narednu godinu popis promjeniti, jer će ove teme biti ižvakane sto puta i ljudi će se moći priremati i pripremati....i neće im onda biti fora kada budu čitali jedno te isto, pri tome mislim na ocijenjivače...

celtic_fan
17.12.2010., 23:42
mislila sam da će mjenjati popis literature predviđene za esej iz godine u godinu, što bi adekvatinije i poželjnije, mislim meni osobno odgovara, išla sam lani na DM, na B raznu hrv i dobila Dostojevskog za esej...tako će možda biti i ove godine
htjedoh reći, nadam se da će za narednu godinu popis promjeniti, jer će ove teme biti ižvakane sto puta i ljudi će se moći priremati i pripremati....i neće im onda biti fora kada budu čitali jedno te isto, pri tome mislim na ocijenjivače...
joj, pa kaj se ti imaš brinut za ocjenjivače... :kava:

a mijenjale se lektire budu jednom zasigurno...

Ronjaa
26.12.2010., 19:03

vi u školi niste nikad pisali esej??
savjetujem ti da si kupiš knjigu od davora piskača, zove se "kako napisati esej na državnoj maturi".

Mare55
26.12.2010., 20:41
a hoćemo li dobiti teme na biranje(ne znam kako je bilo lani na pravoj DM,mi smo na probnoj dobili 2 teme pa smo birali:top:)?

koliko ste citata stavljali vi koji ste dobili četvorke i petice?nikad ne mogu te vražje citate uklopiti,a profka nam je rekla da ocjenjivači vole citate:ne zna:

Lady_D
27.12.2010., 20:55
Imali smo dvije teme ponuđene. Jedna je bila lektira, druga veze nije imala s ičim "školskim". Pisala sam višu i bilo je Marketing/biznis u sportu ili tak nekaj, ne sjećam se točnog naslova.

nbedeko2
19.01.2011., 13:14
Ljudi, jel se na nižoj razini za esej koriste tekstovi koji su se obrađivali na satu, ili može doć neki potpuno nepoznat tekst? Profa mi je rekla da su se u prošloj maturi na B razini pojavili tekstovi koji su se radili u školi, a na A razini nepoznat tekst kojeg si sam morao ''interpretrati'' pa ajde da provjerim možda vi znate nešt o tome.

Hvala :)

Bundesland
31.01.2011., 10:52
Jel dovoljno samo pročitati sadržaje ili cijelu knjigu za esej na B razini, za dobiti dosta bodova?

Kako ste prošle godine to riješili?

BrokeBM
07.02.2011., 09:38
pa naravno da ti je uvijek bolje pročitati cijelu knjigu, znaš više o svemu, a u sadržajima večinom pišu događaji, a ne unutarnja proživljavanja lika koja su bitna za razumijevanje cijele knjige

Coco Vanilla
07.02.2011., 10:31
Kome treba pomoć oko pisanja eseja, evo jedne zgodne stranice, ima primjera, uputa itd...

Sretno! :mig:

http://a-kako-napisati-esej.hostei.com/

pattie_boyd
10.02.2011., 22:47
da to i mene zanima dal ja mogu dobro napisati esej uz napamet naučene sadržaje jer su mi sve lektire osim preobrazbe jadne -.-...dobro ajde,još nekak zločin i kazna,al je ta knjiga fkt preduga,a čim je neka knjiga duga,zna se da se isprepliću zanimljivi i dosadni djelovi :(...trebali su pod hitno maknuti ovaj ostatak realizma,a nebi bio na odmet ni gundulića i držića maknut i ubacit što više avangarde i modernizma,prvenstveno camusa...

BrokeBM
14.02.2011., 21:20
da to i mene zanima dal ja mogu dobro napisati esej uz napamet naučene sadržaje jer su mi sve lektire osim preobrazbe jadne -.-...dobro ajde,još nekak zločin i kazna,al je ta knjiga fkt preduga,a čim je neka knjiga duga,zna se da se isprepliću zanimljivi i dosadni djelovi :(...trebali su pod hitno maknuti ovaj ostatak realizma,a nebi bio na odmet ni gundulića i držića maknut i ubacit što više avangarde i modernizma,prvenstveno camusa...

pa imaš popis knjiga, nema ih previše :ne zna:

Metallic fan
15.02.2011., 11:13
kveščn
dali tko zna ili dali postoji popis raspravljačkih tema sa eseja na državnoj maturi?
znači onih tema koje nemaju veze s lektirom?
da se pripremim na što bih mogao naletiti
nisam siguran dal bi baš odmah mogao pisati o nekoj žnj temi -.-

Lovekiller
15.02.2011., 16:13
Je li se zna popis lektira? :confused:

Lady_D
15.02.2011., 16:35
kveščn
dali tko zna ili dali postoji popis raspravljačkih tema sa eseja na državnoj maturi?
znači onih tema koje nemaju veze s lektirom?
da se pripremim na što bih mogao naletiti
nisam siguran dal bi baš odmah mogao pisati o nekoj žnj temi -.-

Proizvoljno, žnj tema.

Je li se zna popis lektira? :confused:

Zna se već mjesecima - isti je ko i prošle godine. :confused:

Pertinacia
21.02.2011., 18:40
znači na maturi se pišu samo ovih 8 djela: http://mojamatura.net/i-dio-esej/1051-lektira-na-dravnoj-maturi ?

borntobewinner
21.02.2011., 21:23
znači na maturi se pišu samo ovih 8 djela: http://mojamatura.net/i-dio-esej/1051-lektira-na-dravnoj-maturi ?

Da.

Araknid
22.02.2011., 12:07
Nešto sam bio čuo od profe u školi da uz lektirna djela se ima neš kao slobodna tema, no ja sam "jako pažljiv na hrvarskom" pa jel mi može netko objasnit vezano za pisanje eseja... btw imam vremena za maturu, al da znam jel trebam čitat lektire il ne.. 2. sam razred i naravno pročito sam u 1-2. raz. samo 4 lektirna djela.. Stavljaju sva dosadna djela, većinom čita djela izvan lektire. Da Vincijev kod, Život je san...:gitara:

Regnikolarna
22.02.2011., 21:51
Zanima me jedna stvar na koju nigdje ne mogu naći odgovor - što sa slučajno krivo napisanim riječima u bilo kojem eseju (hrvatski, strani jezik...)? Ideš napisati "smrdi", napišeš "smdri", i što sad? Prekrižiti, precrtati, u zagradu, pustiti kako je...? :confused:

Mysterious girl
23.02.2011., 08:53
Koliko je na maturi bitan nacrt?
Danas pišemo vježbu tj. zadaću s temom s državne. Rekao je profesor da će biti eur.realizam/hrv.realizam/modernizam...jedno od toga.
Gledajući sad ove lektire koje se su zadane, nema šanse da mi bude modernizam?

Lucci Bellucci
23.02.2011., 13:23
Zanima me jedna stvar na koju nigdje ne mogu naći odgovor - što sa slučajno krivo napisanim riječima u bilo kojem eseju (hrvatski, strani jezik...)? Ideš napisati "smrdi", napišeš "smdri", i što sad? Prekrižiti, precrtati, u zagradu, pustiti kako je...? :confused:

ja sam čula da je dovoljno pogrešno napisanu riječ staviti u zagrade (a ne križati)

Regnikolarna
23.02.2011., 22:04
A što ako navodiš neki drugi tekst u zagradama pa onda možda nastane zbrka? :D
Veli prijateljica da su nju učili da treba staviti u zagradu i prekrižiti, sestra da su nju učili da treba samo u zagradu, a neki vele da su ih učili da samo treba uredno precrtati. A ne želim gubiti eventualno bodove zbog takvog idiotizma (da me zaskoče jer je neuredno, križano i sl., ko zna što se nekom mota po glavi, možda naletim na perfekcionista luđeg od mene :D) jer obavezno napravim par takvih grešaka. Eh, komplikacije. :rolleyes:

Lady_D
24.02.2011., 01:57
Jaaaaaaaaj...:facepalm: Ne sjećam se kaj smo radili prošle godine... Kako bilo, ko god će vas pazit na ispitu, taj će vam reći kak ispravno označit grešku u eseju.

Regnikolarna
24.02.2011., 09:35
Ok. :D
Nadam se, ovi naši su malo smotani.

Mysterious girl
25.02.2011., 08:19
Nama je profesor rekao da uredno precrtamo :ne zna:

cloudy
25.02.2011., 16:41
A što ako navodiš neki drugi tekst u zagradama pa onda možda nastane zbrka? :D
Veli prijateljica da su nju učili da treba staviti u zagradu i prekrižiti, sestra da su nju učili da treba samo u zagradu, a neki vele da su ih učili da samo treba uredno precrtati. A ne želim gubiti eventualno bodove zbog takvog idiotizma (da me zaskoče jer je neuredno, križano i sl., ko zna što se nekom mota po glavi, možda naletim na perfekcionista luđeg od mene :D) jer obavezno napravim par takvih grešaka. Eh, komplikacije. :rolleyes:

Nama nisu ništa baš posebno za to rekli,ja se sjećam da sam ja par riječi,jedno 2-3 koje sam fulala prekrižila,al ne ono da ih totalno pošaraš ili nešto,nego sam onak povukla dvije crte preko i to je to.. Mislim da ti to nitko neće uzimat za zlo osim naravno ako ćeš ispravljat svaku treću riječ,računa se da će taj broj greškica ipak biti malen.

pattie_boyd
25.02.2011., 22:31
pa imaš popis knjiga, nema ih previše :ne zna:

da znam koje su sve knjige na popisu,al je problem kaj mi se više od pola tih knjiga ne sviđa i nedaju mi se čitat,tj krenula sam ih čitat,al sam odustala jer su preeeubitačne :(

drIvoS
28.02.2011., 22:57
Prvo pozdrav svima. Pripremam se za DM i najviše strahujem od eseja iz hrvatskog jezika. Pa sam zato potrudio pročitao par knjiga i napisao par eseja. U svojim sljedećim postovima ću postati eseje. Nadam se da će nekima bit od pomoći, a i ako tko ima kakvu primjedbu neka se slobodno izjasnit. Tu sam da učim i zahvaljujem svima na pomoći. Cjelom podforumu DM želim mnogo uspjeha na ispitima.

drIvoS
28.02.2011., 23:00
Otac Goriot

U ovom eseju ću pisati o problemu neograničene ljubavi, a najviše ću se baviti očinskom ljubavlju. Na to me nuka misao koja mi se mota po glavi: Vrijedi li ljubav ako je dajemo u neograničenim količinama i bezuvjetno? Ja mislim da ne vrijedi i u nastavku ću argumentirati svoje mišljenje. Tu problematiku je vjerno opisao francuski pisac realizma Honore de Balzac, najveći francuski majstor pera i jedan od najvažnijih predstavnika europskog realizma, u svom remek djelu „Otac Goriot.“

Po samom svom postanku i simbolima koji je predstavljaju (često je poistovjećuju s Božanskom ljubavlju) očinska ljubav je sveta i ne pripada niskim pobudama zemaljskog svijeta. Bezgranična je i topla, uvijek spremna da se žrtvuje i pati. Najveći je i najljepši dar koji otac daje svojoj ljubljenoj i maženoj djeci. Otac predstavlja utočište za vrijeme oluja i bura mladenačkih života. Čovjeku je mnogo lakše kad ima nekog iza sebe da mu bude makar psihološka podrška. No većina ljudi koja to blago ima, ne zna ga cijeniti, štoviše prezire ga i odbacuje.
Vrlo su lijep i vjeran primjer, koristoljubne i pohlepne kćeri Delfina i Anastasia čija ljubav se gasi i pali ovisno o količini materijalnog ugljena (haljina, nakita i zlata) kojim ih naivni otac grije. Iako cijelo vrijeme naslućuje što vodi ljubav njegovih mezimica otac želi i ostaje slijep pored zdravih očiju. Život je neprestana borba mačke i miša u kojoj je potrebno da se izborimo za svoje mladunce, da im damo med i mlijeko u bezgraničnim količinama. Problem je što mladice i mladići nesvjesno pogaze raj koji je samo za njih stvoren u zaštiti očevog srca i duše. Postoji li kazna dostojna tog zločina i mogućnost okaljanja?
Svijet je vođen i uređen višom silom koja ima samo jedan zakon, a to je zakon ravnoteže. Iako možda nije pravovremen i ponekad se čini da je zakazao on je tu i prije ili kasnije će uplesti svoje prste u ljudsku sudbinu. Dolazi u raznim oblicima: u unutarnjem samoprijekoru koji izjeda mir, u hladim i oštrim pogledima okoline , u besanim noćima, te vraća životnu ravnotežu. Oni koji pogaze čistu i iskrenu ljubav bivaju na kraju pošteno kažnjeni što i zaslužuju.
Javlja se još jedan problem na koji Vam želim ukazati i kojeg trebamo biti svijesni. Nevine dobričine koji sebe bespovratno daju i žrtvuju uvijek bivaju povrijeđene i nesretne. Koliko god se trudili nikad ne mogu, niti će moći, zadovoljiti sve prohtjeve osoba (djece) koji nesvjesno postaju njihovi idoli i vladari. Ali ljudska priroda se i za to pobrinula. Uvijek dođe trenutak kad se ljudski zarobljenici i sljepci osvjeste te se tada patnja prebacuju na posramljenu djecu. Tako funkcionira jednostrana, a neuzvaćene iskrena ljubava. Svaki otac i čovjek ima potpuno pravo da se naslađuje tim patnja i treba uživati te trenutke konačnog vraćanja u stvarnost.

Ljubav je sveta emocija i najveći životni ideal. Svatko tko toga nije svjestan živi, ali je mrtav. Zato otvorimo oči i srca i predajmo se onima koji žive da bi mi bili sretni. Potrebno je zanemariti sebe i život promatrati iz šire perspektive. Samo tada ćemo biti ono što svi želimo, potpuno sretni i stvarno živi.

518 riječi

Salee55
02.03.2011., 08:46
dali ima tko smjernice za pisanje eseja za nižu razinu da malo vježbam..naime pročitao sam sve knjige,naučio dosta o piscima,o razdoblju, o dijelu te sam proučavao knjigu od Davora Piskača kako napisati esej... pa ako je netko dobio u školi ulomak i smjernice preko kojemu se piče esej bio bih mnogo zahvalan :)

Regnikolarna
02.03.2011., 21:24
Dakle, precrtavanje. :amen:

da znam koje su sve knjige na popisu,al je problem kaj mi se više od pola tih knjiga ne sviđa i nedaju mi se čitat,tj krenula sam ih čitat,al sam odustala jer su preeeubitačne :(
Ne moraš ih sve čitati, ili ih ne moraš čitati cijele. Bar ja ne planiram. :zubeki:
Pogledat ću što mi sve piše u bilježnici, naći ću detaljne interpretacije, radnje, likove lektira, naći ću probne eseje o tim lektirama koje smo pisali na satu, kao probu, i to je to. Svi ti eseji su mi bili ocjenjeni s 5, a npr. Zločin i kaznu sam pročitala četvrtinu i to jedva, a dok sam čitala su mi misli lutale posvuda. Tako da, može se. :D

Salee55
02.03.2011., 21:59
dali tko zna koliko ima prijavljenih za maturu ove godine a koliko je bilo prijavljenih prošle godine?? Čuo sam da oko 40 tisuća djece se prijavilo za maturu..to je ozbiljan broj jbt.. :/

Me,myself and I
03.03.2011., 16:57
Dakle,imamo 3 vrste eseja-rasclamba dvaju ili vise tekstova,interpretativni s ulomkom i interpretativni sa zadanom temom(dakle nema ukomponirane knjizevnosti).

Moje pitanje glasi,postoji li sansa da se na eseju nadju prvi i drugi primjerak jer ja silno zelim treci,posto mogu puno srackat na bilokoju temu osim one koja zahtijeva poznavanje pravog gradiva(dakle vremenske odrednice,anafore,kjurci palci).

Dal je sigurno da ce jedna od tema bit interpretacija neke dnevne teme?

realovka
03.03.2011., 17:57
dali ima tko smjernice za pisanje eseja za nižu razinu da malo vježbam..naime pročitao sam sve knjige,naučio dosta o piscima,o razdoblju, o dijelu te sam proučavao knjigu od Davora Piskača kako napisati esej... pa ako je netko dobio u školi ulomak i smjernice preko kojemu se piče esej bio bih mnogo zahvalan :)

Ja sam ti prošle godine pisala maturu, dobila 5 iz interpretativnog eseja s ulomkom iz Zločina i kazne a isto sam se pripremala po toj knjizi koju ti spominješ, tj. priručniku.

Dakle moj ti je savjet, uz obavezno čitanje potrebnih romana iz navedenog popisa literature, dobro proučit taj priručnik (savjeti iz njega su super :top: i trebaš ih se držat, samo ignoriraj one spike sa podcrtavanjem ključnih riječi na početku jer to je definitivno nepotrebno i zbunjujuće...samo pročitaj smjernice koje dobiješ u ispitnoj knjižici i to sa razumijevanjem, tako da točno shvatiš što te se pita a ne da ti promakne recimo jedno neprimjetno ne i onda da zezneš odgovor zbog toga), napisati nekoliko probnih eseja za vježbu i naučiti činjenice o djelima (isto imaš u priručniku za svako djelo napisano najbitnije na dvije stranice otprilike, tamo na kraju gdje su vježbe čini mi se) tako da možeš određeno djelo smjestiti u određeno književno razdoblje, reći koja je tema, kad je djelo objavljeno itd. Sve ti je to što sam nabrojila bitno za bodovanje. I obavezno radi razmake između odlomaka kao što kaže Piskač da ti esej bude pregledan a ne da u startu naživciraš ocjenjivača jer imaš hrpu rečenica bez proreda...Uglavnom, da još jednom ponovim, slijedi sve upute iz priručnika.:mig:

@Me, myself and I - nema ti tu nekog pravila oko toga koje ćeš tipove zadataka dobiti u ispitnoj knjižici za eseje...Može se dogoditi da dobiješ bilo koja dva, pa tako i prvi u kombinaciji sa drugim...Sve ovisi o sastavljačima iz MZOŠ-a...I mislim da ti je sigurno da ide interpretacija jedne dnevne teme tj. teme iz svakodnevnog života...Ja sam prošle godine imala nešto vezano za sport ali radije sam pisala Zločin i kaznu nego to jer mi je ZiK bila najbolja lektira. :)

Salee55
08.03.2011., 10:00
kolika je šansa da za esej nebude preobraženja i suze sina razmetnoga , jer po meni to je dosta komplicirano za pisati,pogotovo zbog kompozicije,stilskih figura u kojemu se nisam baš pokazao..

Power_of_mind
16.03.2011., 15:43
Pozdrav,

da li netko ima neki besplatan priručnik kako napisati esej na držanoj maturi (B razina)?
Po meni osobno to ne bi trebalo biti teško. Ja se još uvijek nisam krenuo spremati, većinom zbog škole.
Ali mislim da je potrebno pogledati na internetu osnovne stvari o piscima, vremenu kada su stvarali i pročitati kratke sadržaje lektira kojih ima po internetu, tek toliko da se znaju likovi i o čemu se radi u djelu.
Uostalom, dobije se odlomak iz djela i na temelju njega treba napisati esej (odgovori na pitanja i citati), a ne na temelju knjige.

Ali trebao bi mi neki priručnik da vidim kako to treba oblikovati, izražaj..., pa ako ga netko ima molim ga neka ga podijeli.

SinCr0
16.03.2011., 18:41
Pozdrav,

da li netko ima neki besplatan priručnik kako napisati esej na držanoj maturi (B razina)?
Po meni osobno to ne bi trebalo biti teško. Ja se još uvijek nisam krenuo spremati, većinom zbog škole.
Ali mislim da je potrebno pogledati na internetu osnovne stvari o piscima, vremenu kada su stvarali i pročitati kratke sadržaje lektira kojih ima po internetu, tek toliko da se znaju likovi i o čemu se radi u djelu.
Uostalom, dobije se odlomak iz djela i na temelju njega treba napisati esej (odgovori na pitanja i citati), a ne na temelju knjige.

Ali trebao bi mi neki priručnik da vidim kako to treba oblikovati, izražaj..., pa ako ga netko ima molim ga neka ga podijeli.

ESEJ ZA 5 priručnik za državnu maturu
za pripremu ispita državne mature iz hrvatskog jezika

# detaljno obrađeno pisanje školskog eseja na državnoj maturi s primjerima
# omogućuje učenicima da slijedeći savjete iz priručnika, usavrše svoje umijeće pisanja
# pomaže pri oblikovanju najvažnijih vrsta tekstova iz različitih područja te raznovrsnih stilova, ponajprije eseja na državnoj maturi, seminarskih radova i učeničkih referata, ali i ostalih pisanih oblika izražavanja
# sadržava primjere pisanih uradaka

Format: pdf
br. stranica: 142

http://www.megaupload.com/?d=UR6AUV2B

[warezhr]

Ivan Mihaljević
17.03.2011., 06:58
Meni nije jasno kako se treba pisati ovaj esej;pišemo li sva 3(Interpretativni,Raspravljački,Usporedna rasčlamba 2 teksta) ili...

I da li to treba izgledati kao sastavak ili kao na stranici moja matura gdje pišu on odgovori,znači kao natuknice???

Help!:mig:

EmmaBovary
17.03.2011., 09:17
Meni nije jasno kako se treba pisati ovaj esej;pišemo li sva 3(Interpretativni,Raspravljački,Usporedna rasčlamba 2 teksta) ili...

I da li to treba izgledati kao sastavak ili kao na stranici moja matura gdje pišu on odgovori,znači kao natuknice???

Help!:mig:

Nisi pisao probnu?

Imaš 2 zadatka na izbor, sad vjerojatno će to biti 1 interpretativni ili čak oba, uglavnom 1 interpretativni će sigurno biti i još jedan od ove dvije vrste.
Esej treba izgledati kao zaokružena cjelina s kratkim uvodom, dugom razradom u kojoj ćeš odgovoriti na sve smjernice, ali ih lijepo povezati a ne odvajati misli. MORAŠ povezati rečenice! I na kraju zaključak, u kojem možeš navesti svoj dojam, svoje mišljenje o djelu.
Tako da-da, treba izgledati kao sastavak, ali s 3 fizički odijeljene cjeline.

http://lektire.skole.hr/naslovnica

on-line lektire (potpuni sadrzaj)

kyk@15
17.03.2011., 13:27
kolika je šansa da za esej nebude preobraženja i suze sina razmetnoga , jer po meni to je dosta komplicirano za pisati,pogotovo zbog kompozicije,stilskih figura u kojemu se nisam baš pokazao..

samo da ne bude dundo maroje ja tamo ništa ne razumin :rolleyes:

Ivan Mihaljević
18.03.2011., 07:33
Ljudi ako ima još ljenčina kao ja,malo sam tražio i sažeo već interpretirana djela,sa odgovorima na smjernice da vam pomogne malo pa ako želite na PM.

Sve zajedno oko 20 stranica neće biti preteško,dosta se to lako zapamti..

Nadir
18.03.2011., 10:48
Jel zna netko stranice gdje se mogu naći opširne analize lektira za državnu maturu te razdoblja kojima pripadaju... ali da su stvarno malo opširnije?

mariaanamaria
18.03.2011., 14:46
Ovako:
Ja tek danas počinjem sa učenjem i sram me :brukica:
Svaki dan ću obraditi jednu lektiru (kratke sadržaje, o piscu, razdoblju itd.)
Danas je na redu BARAKA PET BE. To sam čak pročitala. Sad idem obrađivati.
Nakon što ih obradim, idem čitati te priručnike.
Prošle godine sam na eseju imala 80 %. mislite li da ću uz ovakav tempo rada imati ove godine šanse za većim postotkom?

Ivan Mihaljević
18.03.2011., 15:50
Jel zna netko stranice gdje se mogu naći opširne analize lektira za državnu maturu te razdoblja kojima pripadaju... ali da su stvarno malo opširnije?

Imam ja ak hoćeš našao i složio to sve zajedno?:ne zna::top:

EDIT;svima poslan link na to..danas sam isprintao,vruće još ;)

kyk@15
18.03.2011., 16:33
nisi meni posalo :(

euridika55
18.03.2011., 17:33
:D ajd i meni salji...

narode help, iz cega da ja ucim za te eseje
sta sve moram znati?? Pisanje pravopisno točno, onih par lektira, radnju i likove?? i to bi bilo to??? prepoznati kojem razdoblju pripada i koja je vrsta djela ?? To je sve ??

igdje pisu popis djela za ovogodišnju maturu ??? :ne zna:

znaci, eseji mogu biti samo primjeri iz tih par djela ?? i onu jednu nevezano za lektiru??

dijamantich
18.03.2011., 18:10
Ovako:
Ja tek danas počinjem sa učenjem i sram me :brukica:
Svaki dan ću obraditi jednu lektiru (kratke sadržaje, o piscu, razdoblju itd.)
Danas je na redu BARAKA PET BE. To sam čak pročitala. Sad idem obrađivati.
Nakon što ih obradim, idem čitati te priručnike.
Prošle godine sam na eseju imala 80 %. mislite li da ću uz ovakav tempo rada imati ove godine šanse za većim postotkom?

a ja danas tek odlučila da ću ipak ove godine izaći na ispite.... cijelo vrijeme sam se uredno prijavljivala ali nisam mislila izaći. i danas me puknulo da bi ipak ove godine pošto ništa ne radim mogla na te ispite...
hmmmm znam samo da moram za 4.4 pročitati 5 lektira.... tak da nema te šta biti sram ima i gorih hehehe

a zašto je 80% mal postotak? ja bi bila zadovoljna s tim :ne zna:

euridika55
18.03.2011., 21:04
igdje pisu popis djela za ovogodišnju maturu ??? :ne zna:

znaci, eseji mogu biti samo primjeri iz tih par djela ?? i onu jednu nevezano za lektiru??

daj, neka mi netko odgovori, sta sve trebam znati za taj esej ??
poznavati one lektire na popisu, znati svrstati razdoblju kojem pripadaju, likove, radnju i pravopis.... :confused:
i to je sve za pismeni dio ??? :ne zna:

antebellum
18.03.2011., 21:26
daj, neka mi netko odgovori, sta sve trebam znati za taj esej ??
poznavati one lektire na popisu, znati svrstati razdoblju kojem pripadaju, likove, radnju i pravopis.... :confused:
i to je sve za pismeni dio ??? :ne zna:

životopis autora da znaš napisati nešto o njemu ako te traži i to sve trebaš onda povezati sa psihologijom sociologijom,povijesti...itd..npr.kod barake pet be da znaš napisati nešto o odnosu hrvatske i A-U...itd

euridika55
18.03.2011., 22:02
a, ne moze mi biti nesto van onih par knjiga ?? istih kao i prosle godine ???

mariaanamaria
19.03.2011., 00:25
a ja danas tek odlučila da ću ipak ove godine izaći na ispite.... cijelo vrijeme sam se uredno prijavljivala ali nisam mislila izaći. i danas me puknulo da bi ipak ove godine pošto ništa ne radim mogla na te ispite...
hmmmm znam samo da moram za 4.4 pročitati 5 lektira.... tak da nema te šta biti sram ima i gorih hehehe

a zašto je 80% mal postotak? ja bi bila zadovoljna s tim :ne zna:

Ma nije problem u tom malom postotku već sam onaj drugi dio napisala lošije i mislim da će tako biti i ove godine. Pa se bojim da ove godine ne smanjim i ovaj postotak :(

Whispers
19.03.2011., 11:27

Jel može i meni :moli:

euridika55
19.03.2011., 12:15
i meni i meni....
please. :mig:

ajd neka netko ukoliko ima skriptu iz hrvatskog jezika za maturu neka se javi na pm :D

please, hitno je.......

ludalampa
19.03.2011., 21:19
meni fali zapravo materijala s kafkom. Ono,nema bas nesto na netu. ajd ako netko ima nekaj vise,pliz nek se javi na inbox.

Ja rado šaljem sve kaj imam (za sve osim Kafke zapravo i imam eseje). :)

anny87
19.03.2011., 22:01
jel mozes i meni poslat? :)

Countess
19.03.2011., 22:32
Pa možete tu na temama ostavljati linkove :ne zna:

Ne bumo vas bannali odmah.

:ne zna:

noxis93
20.03.2011., 19:30

Pozdrav kolega!
Da te pitam, bi mogao i ja dobit primjerak ovog tvog resumé-a?
Unaprijed hvala i sretno sa maturom,
Stefano.

KCmatija
20.03.2011., 19:44
@Ivan Mihaljević

Ja bi te molio da mi pošalješ na pm ako nije problem
Hvala

Salle
20.03.2011., 21:34
I meni također. Hvala unaprijed...

Depeche E.
20.03.2011., 21:37
ovo (http://www.scribd.com/search?query=hrvatski+esej) mi se čini kao veoma dobra stranica

Ivan Mihaljević
21.03.2011., 05:53
http://www.mediafire.com/?m8g7bl94dkbe1mm

Evo link mojeg remek djela da se rješim ovih poruka više...uživajte..:top:

Depeche E.
21.03.2011., 09:07

Salee55
21.03.2011., 09:38
ja se samo iskreno nadam da će biti književno djelo a ne pjesma,jer bi onda bio u gadnoj banani :/

euridika55
21.03.2011., 10:58
meni se čini još da je pjesme najlakše analizirati :mig:

Salee55
21.03.2011., 14:01
pa nebi rekao baš,pogotovo jer se moraju stilske figure vaditi i sve to a i najgore odakle da napišem min.350 riječi od jedne pjesmice..vako barem imam opsežno književno djelo o kojemu mogu reći dosta toga..nadam se da neće biti pjesma :)

euridika55
21.03.2011., 14:17
pa nije ti problem odrediti djelo, vrstu pjesme, figure :)

Salee55
21.03.2011., 15:26
pa malo mi je jer nikad u tome nisam bio dobar.. a i da sve to znam odakle da napišem iz pjesmice jedne minimalno 350 riječi,da i sve to odredim što bi tražili u smjernicama nevjerujem da bi bilo više od 150-200 riječi max. ovako ako bude djelo tu imam materijala za pisanje,pa se nadam da će biti književno djelo a ako nebude djelo ako bude pjesma mogu se slikati :(

artaxares
21.03.2011., 16:34
Jel ima netko tko bi mogao skinuti lektire sa http://lektire.skole.hr/naslovnica i uploadati ih negdje drugdje?
ili mi PMati svoj login info samo da skinem te lektire. Srednju sam zavrsio prije nego je pocelo sve ovo sa drzavnom maturom pa nemam AAI@EduHR login, a trebalo bi procitat lektire (:

euridika55
21.03.2011., 17:51
ajd i meni :)
please :mig:

Ensi
21.03.2011., 19:28
ja se samo iskreno nadam da će biti književno djelo a ne pjesma,jer bi onda bio u gadnoj banani :/

Pa i ako bude jedno od izbora peozija, uvijek imaš i drugi izbor koja će vjerovatno bit neka od lektira. :ne zna:

I jeste vi dobili neke plakate od književnog vremeplova :misli:, kao za u razred? Tamo je sve lijepo sistematizirano.

Bookworm2
21.03.2011., 21:12
jel ima kakvih primjera eseja na internetu. zanima me kako su to drugi pisali, pa ako tko ima link....

artaxares
21.03.2011., 23:34
nabavio sam login za ovo gore, tako da ako jos tko treba procitat knjige, evo lektire za osnovnu razinu u pdf formatu:
http://www.mediafire.com/?n133sagxz3jjc61

Depeche E.
22.03.2011., 09:17
Hy... pitanje...tko je pisao višu razinu ispita iz hrv. jezika? jel bilo teško i koliko ste dugo učili za ispit, te koje ste ocjene imali? znam, gnjavim...ali... :PP hvala svima! :D

E da :top:, ova bi informacija i meni pomogla :D

Meni za novinarstvo treba A razina, a u školi od hrvatskog apsolutno
ništa na ne radimao, a stalno na tupi tulipanka kako ćemo pasti maturu :rofl:

Mene jedino ti eseji muče :o

ana_mary
22.03.2011., 10:10
ma nije esej tako težak... naročito ako si pročitala sve navedene lektire koji su u ispitnom katalogu...ili ako te zapadne raspravljački esej..ufff..tu možeš mljet do preksutra :DD

Depeche E.
22.03.2011., 10:35
ma nije esej tako težak... naročito ako si pročitala sve navedene lektire koji su u ispitnom katalogu...ili ako te zapadne raspravljački esej..ufff..tu možeš mljet do preksutra :DD

a nisam :zubo:

nije meni do broja riječi jer mogu baljezgati puno, ali to čitanje svega toga :visi:

n.vagus
22.03.2011., 12:11
Šta očekujete da se ove godine pojavi?

ana_mary
22.03.2011., 12:59
http://www.lektire.org/ XD

mariaanamaria
22.03.2011., 13:48
Imam jedno pitanje:
Ako će na esjeu biti npr.usporediti 3 pjesme, da li te pjesme mogu biti samo iz Šimićevih Preobraženja ili bilo koje pjesme???

Sparkly
22.03.2011., 15:33

Smije li se špekulirati?:)
Ja pogađam Preobrazba i Baraka.

chikica
22.03.2011., 18:32
Imam jedno pitanje:
Ako će na esjeu biti npr.usporediti 3 pjesme, da li te pjesme mogu biti samo iz Šimićevih Preobraženja ili bilo koje pjesme???

koliko ja znam, možemo dobit bilo čiju pjesmu, npr. Šimića i Matoša za usporedit. iako se nadam da neće bit tak. dobro, nadam se da uopće nećemo pjesme dobit :D

mislim da će jedna od ponuđenih bit U registraturi...zapravo, svjedno mi je...samo da ne bude kombinacija Šimić/Dundo Maroje/Suze sina razmetnoga :zubo:

xkcdone
22.03.2011., 19:11
nabavio sam login za ovo gore, tako da ako jos tko treba procitat knjige, evo lektire za osnovnu razinu u pdf formatu:

Moze li netko skinuti i uploadati Oca Goriota?

Hvala unaprijed.

Ensi
22.03.2011., 19:19
mislim da će jedna od ponuđenih bit U registraturi...zapravo, svjedno mi je...samo da ne bude kombinacija Šimić/Dundo Maroje/Suze sina razmetnoga :zubo:

Slažem se sa svime, vjerovatno će bit nešto od hrvatskih pisaca i moguće Preobrazba, a ako mi da Suze sina razmetnog i Šmića... :visi:
A sad opet mogu oni ić po onom "iznenadi protivnika" pa nas sjebat i dat Oca Goriota i Zločin i kaznu. :ne zna:

person01
22.03.2011., 20:57

Dodaj još i one za višu razinu ako ti nije problem.

pattie_boyd
22.03.2011., 22:49
pa vi se dosta rano spremate...ja ću tek za vikend se počet spremat,tj.par lektira sam još prije 2 mj naučila,iako se bojim da sam ih već zaboravila XD...previše imam obaveza za školu,tak da ne stignem prije...:(

n.vagus
23.03.2011., 14:22
;32519382']Slažem se sa svime, vjerovatno će bit nešto od hrvatskih pisaca i moguće Preobrazba, a ako mi da Suze sina razmetnog i Šmića... :visi:
A sad opet mogu oni ić po onom "iznenadi protivnika" pa nas sjebat i dat Oca Goriota i Zločin i kaznu. :ne zna:

Čisto sumnjam da će bit i Šimić i Preobrazba i Kovačić - već se pojavilo na državnoj (jesenski i zimski rok). Sta bi znacilo da ostaju Gundulić, Držić i Krleža. Molim se bogu da se pojavi nešto od toga!

Salee55
23.03.2011., 17:58
neee Gundulić.. a to nitko nemože znati od nas što će biti,može biti i zločin i kazna a samo drugio ulomak i smjernice..mi samo možemo nagađati i nadati se da neće biti ovo ili ono ali ja bih volio da bude dundo maroje,zločin i kazna ili u registraturi.. :)

celtic_fan
23.03.2011., 18:21
samo da ne bu dundo maroje... :s

najbolje da bude Gundulić, Krleža i raspravljački... :cerek:

padmé_amidala
23.03.2011., 19:09
ja mislim da ce bit baraka i zlocin i kazna( svi briju da nece jer je bila na probnoj i na maturi XD al onak ne bi me cudilo- posto je to najcitanije lektirno djelo s obzirom na hrvatsku i tak :D)
a mozda i pjesme :) i slazem se ak dobim suze sina razmetnog i dundu, a) poludit cu b) al cu se smirit cim shvatim da smo svi u istim govnima :D

photofreak
23.03.2011., 19:11
ja navijam za registraturu i baraku :cerek::cerek::cerek::cerek::cerek: najsvježija su mi u pamćenju.
samo ne dunda i suze :(:(:(:(:(

Rebuss
23.03.2011., 21:51
koje su mogučnosti da mi zapadne raščlabni esej na osnovnoj? jeli ikome bijo prošle godine? :rolleyes:

El Usurpador
23.03.2011., 22:06

NEDO Bog:eek::eek::eek:

ana_mary
24.03.2011., 07:37

Slažem se....ak ce bit raspravljački esej onda smo na konju! :D

darky_butterfly
24.03.2011., 08:57

mislim da bih počela plakati da bude ova kombinacija, ne šalim se :s
:D
inače, navijam za baraku i bilo što iz 3. razreda :D

Salee55
24.03.2011., 09:56
ja sam niža razina iz hrvatskog i nadam se da neće biti suze sina razmetnoga ili pjesme od šimića na nižoj razini.. sve ostalo ću napisati nekako ali ovo nikako.. ako mi to bude onda mogu sjesti i plakati :(

Shadow807
24.03.2011., 10:27
Mislim da će bit U registraturi i Šimić... Baraka Pet Be neće, jer ne opisuje Hrvate, nego nekog Axelrodea, ruse, talijane, blabla...
Duno Maroje i Suze Sina Razmetnoga su gradivo drugog razreda, pa mislim da ni to neće dat. :)

Metallic fan
24.03.2011., 10:51
ja ću pisat onu temu koaj nema veze s lektirom xD to mi je die beste :D
i da kak ću već bit u zg-u tih dana kad us ispiti a nejdem od kuće tamo,,što da ponesem osim kemijske i sata na ispit? :D

n.vagus
24.03.2011., 11:48
Mislim da će bit U registraturi i Šimić... Baraka Pet Be neće, jer ne opisuje Hrvate, nego nekog Axelrodea, ruse, talijane, blabla...
Duno Maroje i Suze Sina Razmetnoga su gradivo drugog razreda, pa mislim da ni to neće dat. :)

Alaj bi zbog te rečenice pao esej. Naravno da opisuje hrvate, Krleža stavlja u opreku Axelrodea i Vidovića (kao predstavnika svih potlačenih naroda koji moraju ratovati zbog nekoga drugoga).

Salee55
24.03.2011., 13:13
ha vidit ćemo za koji danšta će biti na eseju.. jbte kad je to već došlo u pm :/

celtic_fan
24.03.2011., 13:14
Alaj bi zbog te rečenice pao esej. Naravno da opisuje hrvate, Krleža stavlja u opreku Axelrodea i Vidovića (kao predstavnika svih potlačenih naroda koji moraju ratovati zbog nekoga drugoga).

samo mali ispravak... AxeRLode... :mig: kao real life... :D

Sparkly
24.03.2011., 14:44
samo mali ispravak... AxeRLode... :mig: kao real life... :D

Ne, Axelrode. Pročitaj knjigu.

lampy
24.03.2011., 16:35
e pitanjce jedno :)

Na A razini su sve teme vezane uz gradivo ili postoji i onaj raspravljački esej koji nije vezan za gradivo?

U slučaju da mi daju Gundulića ili Šimića pa da mogu pisat na neku temu.

yvonne21
24.03.2011., 17:09
A razina. Da li je esej isključivo vezan za lektire ili ima i opcija pisanja eseja na neku temu vezanu za svakodnevni život,a ne za lektrie? Jer mi jedna prija stalno veli da samo na nižoj razini postoji takav esej al za višu ne. :ne zna:

Sparkly
24.03.2011., 18:06
e pitanjce jedno :)

Na A razini su sve teme vezane uz gradivo ili postoji i onaj raspravljački esej koji nije vezan za gradivo?

U slučaju da mi daju Gundulića ili Šimića pa da mogu pisat na neku temu.

A razina. Da li je esej isključivo vezan za lektire ili ima i opcija pisanja eseja na neku temu vezanu za svakodnevni život,a ne za lektrie? Jer mi jedna prija stalno veli da samo na nižoj razini postoji takav esej al za višu ne. :ne zna:

O Isuse, http://dokumenti.ncvvo.hr/Ispitni_katalozi_10-11/Obvezni/IK-hrv.pdf

Ljudi ako vi idete na državnu maturu trebali biste barem pročitati ispitni katalog iz tog predmeta. SVE piše.

n.vagus
24.03.2011., 21:54

:top: +1

Mare55
24.03.2011., 22:05
samo za info...oni djelo za esej izvlače iz "bubnja" tako da ako izvuku zločin,bit će opet zločin samo na drugom ulomku.vidjet ćemo koliko ćemo sreće imati

6 sense
24.03.2011., 22:10
Navijam za Kovacica, Kafku, a moze i Balzac i Krleza...i raspravljacki :cerek: ...a jbt ako jedno od ovih 5 ne bude upucat cu se ...zamislite da nam dadu dva usporedna, bilo bi panike :D:D

samo za info...oni djelo za esej izvlače iz "bubnja" tako da ako izvuku zločin,bit će opet zločin samo na drugom ulomku.vidjet ćemo koliko ćemo sreće imati

nemoj me hebat? di si to cuja? sry za dupli posttek san sad vidija :eek:

SugarPlum
24.03.2011., 22:30

hrvate? a zločin i kazna od prošle godine opisuje hrvate? :D

6 sense
25.03.2011., 08:50
hrvate? a zločin i kazna od prošle godine opisuje hrvate? :D

Neimaština, krađa, kriminal....ipak Hrvati :D

Ikstomi
25.03.2011., 11:04
Na osnovnoj razini će sigurno biti jedan raspravljački??

celtic_fan
25.03.2011., 12:49
:top: +1

duboko se ispričavam na mojem neznanju... :top: :)

Sparkly
25.03.2011., 13:05

Odakle ti to?

...zamislite da nam dadu dva usporedna, bilo bi panike :D:D

To se ne može dogodit, 1 mora bit interpretativni. U katalogu piše, ali to ionako nitko ne čita.

Whispers
25.03.2011., 16:21
Mislim da Dundo Maroje neće bit, a 99% će bit U registraturi :mig:

n.vagus
25.03.2011., 23:31
Mislim da Dundo Maroje neće bit, a 99% će bit U registraturi :mig:

Zašto ako je već bia? Nelogično bi bilo da ponove pitanja koja su se već pojavila... *barem meni* :confused:

SugarPlum
26.03.2011., 13:40
Zašto ako je već bia? Nelogično bi bilo da ponove pitanja koja su se već pojavila... *barem meni* :confused:

pa dali bi drugi ulomak.

matija mmmm
26.03.2011., 15:44

a čiča goriot? ha?

n.vagus
26.03.2011., 18:08
Jasno mi je da bi dali drugi odlomak, ali simbolika djela ostaje ista.
Čiča se pojavia na nižoj razini. To nekako samo odgovara na pitanje...

pattie_boyd
26.03.2011., 18:27
ja se samo nadam da neće biti suze,a i u registraturi nebih baš voljela,a i šimić mi je ono...ne znam baš dobro analizirat pjesme -.-...bila bih najsretnija da bude preobrazba,ali to garant neće biti...

mariaanamaria
27.03.2011., 14:10
Ja se nadam da će biti nešto tipa onog od prošle godine - ono o sportu. :ceka:

Lady_D
27.03.2011., 15:32
Ljudi, želje i pozdravi ne primaju se na ovoj temi, nek tam na susjednoj - Brbljaonici.

Svaki post ja bi ovo/ono, nadam se da ne bude bilo ovog/onog kartonirat će se ko spam. Postovi koji sadrže riječ dojava i sve njene oblike - također spam, u određenim kontekstima i trollanje.

:w

automotiviran
28.03.2011., 12:42
hmm imam par pitanja pa ako netko moze odgovoriti.
Jeli se broje sve rijeci pri brojanju?
Jeli mora esej biti pozitivna ocjena ili se zbraja s drugim dijelom testa?
I jeli ima mozda neka stranica ne netu s primjerima eseja..?

hvala

lucas07
28.03.2011., 14:31
Jel procurila kakav info do sada što će biti u eseju? :rofl:
Imam još jedno pitanje - dakle na višoj će razini biti ponuđena dva primjera eseja pa si sami izaberemo koji ćemo? :ne zna:

kyk@15
28.03.2011., 14:37
ma čekajte, znači nije 100% da će bit interpretativni? ja ću plakat bude li raspravljački :(

6 sense
28.03.2011., 14:47
Jeli mora esej biti pozitivna ocjena ili se zbraja s drugim dijelom testa?
I jeli ima mozda neka stranica ne netu s primjerima eseja..?

hvala

1. DA
2. Zbraja se s drugim dijelom ispita
3. http://drzavna-matura.com/index.php?board=42.0

ma čekajte, znači nije 100% da će bit interpretativni? ja ću plakat bude li raspravljački :(

I na nizoj i visoj razini mora biti jedan interpretativni !

kyk@15
28.03.2011., 14:53
uh i ja mislim, nego mi se po postovima učino da može bit bilo šta ;)

dobili smo nekakav filmić na postani student

chikica
28.03.2011., 15:14
....

1. DA
.....

šta se ne broji prosjek rijeci? mislim, meni svjedno, ali mislim da se racuna prosjek :ne zna:

6 sense
28.03.2011., 15:44
šta se ne broji prosjek rijeci? mislim, meni svjedno, ali mislim da se racuna prosjek :ne zna:

Pa da njih je samo brige da je unutar prosjeka, ali brojat ce ti svaku rijec da vide jesi unutar istog. Bio sam prosle godine na maturi, mislim da im moras napisat kao koliko si rijeci napisao, nesto kao i u zadacnici. Nanovo oni prebroje po jos jedanput...nema zajebancije u njih :D ...ali broji ti se svaka rijec, veznik..

automotiviran
28.03.2011., 17:44
1. DA
2. Zbraja se s drugim dijelom ispita

Znaci teoretski je moguce dobiti prolaznu ocjenu ako se esej napise za nedovoljno a drugi dio ispita odlicno? Koliko je posto za prolaznost sve skupa?

Salee55
28.03.2011., 17:57
dali se mora na napisati naslov na početku i broj riječi na kraju eseja??

SinCr0
28.03.2011., 18:21
dali se mora na napisati naslov na početku i broj riječi na kraju eseja??

Naslov mislim da može, a ne mora biti zadan. A, za rijeci cemo tamo saznati, svejedno ti je, svakako ces ih sto puta prebrojati. :)

MrPolice
28.03.2011., 22:06
jel 100 % sigurno da će u nižoj razini biti raspravljački esej ...
jer ruku na srce nemam pojma o književnosti :brukica:

kyk@15
29.03.2011., 09:46
Jel se saznalo kakvim slovima moramo pisat? Naša prof inzistira na tome da se mora pisati pisanim slovima, a ja sada čujem neke informacije da je važno samo da bude razumljivo i čitljivo.. Ja 100 puta urednije i brže pišem običnim tiskanim slovima nego onim pisanim jer onako nisam pisala od 3. osnovne..

6 sense
29.03.2011., 10:08
Jel se saznalo kakvim slovima moramo pisat? Naša prof inzistira na tome da se mora pisati pisanim slovima, a ja sada čujem neke informacije da je važno samo da bude razumljivo i čitljivo.. Ja 100 puta urednije i brže pišem običnim tiskanim slovima nego onim pisanim jer onako nisam pisala od 3. osnovne..

Mozes pisat tiskanim slovima, ali naravno ne VELIKIM tiskanim slovima!

Vesela Gljiva
29.03.2011., 14:10
dobro jutro da moraš pisati pisanim slovima, zaboga :rolleyes:.
ja se samo nadam da ćemo na višoj razini imati raspravljački esej s obzirom da je bio prošle godine,...al sumnjam....nisam ja te sreće.
svi nešto govore da će biti Šimić i U registraturi, a to mi je užas na kvadrat :flop:.

breskvica007
29.03.2011., 15:22
Dam se kladit da će bit Kafka i Krleža. :D
I jedva čekam više da prođu ti eseji jer nas toliko pile s tim sa svih strana pa da se konačno riješimo tih eseja. :D

Imam sve stresove da ću tamo doći i sjest i imati mentalni breakdown od toliko pritisaka i stresa pa ću zablokirati ili samo neš smrljati da predam.
Jaoaoaoao. Nek nam je sa srećom. Trebat će. :D

I da, ne znam treba li biti naslov i kako on treba izgledati? Npr. ako dobijemo ulomak iz Kafkine "Preobrazbe" je li okej napisati u naslovu : Interpretativni esej
Franz Kafka: Preobrazba?
Ili? :ne_zna:

glavica salate
29.03.2011., 15:38
Znaci teoretski je moguce dobiti prolaznu ocjenu ako se esej napise za nedovoljno a drugi dio ispita odlicno? Koliko je posto za prolaznost sve skupa?

moraš sve djelove ispita imat pozitivno za prolaznu ocjenu
isto tako i iz eng

Ana_007
29.03.2011., 15:42
I da, ne znam treba li biti naslov i kako on treba izgledati? Npr. ako dobijemo ulomak iz Kafkine "Preobrazbe" je li okej napisati u naslovu : Interpretativni esej
Franz Kafka: Preobrazba?
Ili? :ne_zna:

Za naslov napises onaj koji ti bude u ispitnoj knjizici zadanog eseja, npr. Interpretativni skolski esej Zlocin i kazna Fjodora Mihajlovica Dostojevskoga

breskvica007
29.03.2011., 15:44
Za naslov napises onaj koji ti bude u ispitnoj knjizici zadanog eseja, npr. Interpretativni skolski esej Zlocin i kazna Fjodora Mihajlovica Dostojevskoga

ma više sam pod stresom i bojim se da se neću znat ni potpisat na maturi. :D
tako sam i prije pisala, al da ne bi bilo nismo znali.
al da, hvala. :cerek:

glavica salate
29.03.2011., 15:45
mene zanima
da ulomak razrade mora biti odijeljen redom razmaka na više dijelova
kao što se međusobno odjeljuju uvod razrada i zaključak
il se cijela razrada piše u komadu?

Vesela Gljiva
29.03.2011., 15:51
moraš sve djelove ispita imat pozitivno za prolaznu ocjenu
isto tako i iz eng

ne moraš. bodovni prag prošle god. je bio oko 25 % što znači ako netko iz eseja dobije 0 bodova, a drugi dio napiše dobro- onda će dobiti pozitivnu ocjenu.
inače bi bila hrpa jedinica- nisu svi rođeni za pisanje eseja :kava:.

mene zanima
da ulomak razrade mora biti odijeljen redom razmaka na više dijelova
kao što se međusobno odjeljuju uvod razrada i zaključak
il se cijela razrada piše u komadu?

razrada se piše u jednom komadu.

Ana_007
29.03.2011., 15:59
ma više sam pod stresom i bojim se da se neću znat ni potpisat na maturi. :D
tako sam i prije pisala, al da ne bi bilo nismo znali.
al da, hvala. :cerek:

i ja se bojim takvih stvari HAHHA :D
mislim da ce svi maturanti narednih dana bit pod stresom ako vec nisu

glavica salate
29.03.2011., 16:01
ne moraš. bodovni prag prošle god. je bio oko 25 % što znači ako netko iz eseja dobije 0 bodova, a drugi dio napiše dobro- onda će dobiti pozitivnu ocjenu.

bez obzira kolki je bio prag prolaznosti ja mislim da oba trebaju bit pozitivna
pozitivno nužno ne znači 50% il nešto slično
prag prolaznosti može bit i 10%
al bitno je PROĆI
bar ja mislim da je tako i meni su tako govorili :)

yvonne21
29.03.2011., 16:17
Kako se vi spremate za esej? Mene je skroz frka.... pročitala sam Kafku,Krležu,Z&k(al u srednjoj i sveg se sjećam tak da mi se neda ponovo)...a što se ostalih tiče sažetke,analize,itd. s neta i knjiga.... jel to dovoljno??? samo daj bože da na višoj bude i jedan raspravljački..... :s

chikica
29.03.2011., 16:45
Pa da njih je samo brige da je unutar prosjeka, ali brojat ce ti svaku rijec da vide jesi unutar istog. Bio sam prosle godine na maturi, mislim da im moras napisat kao koliko si rijeci napisao, nesto kao i u zadacnici. Nanovo oni prebroje po jos jedanput...nema zajebancije u njih :D ...ali broji ti se svaka rijec, veznik..

ma brojat cu ja rijeci i 73 puta prije nego predam, to sigurno :D...ali nama su rekli da oni tamo ne broje svaku rijec u eseju, nego ti prebroje koliko rijeci imas u prvih pet redova i onda koliko je to u prosjeku kroz cijeli esej. npr. imaš 37 ispisanih redaka, a u prvih pet imaš 50 rijeci, onda se dijeli 50 sa 5 i to množi sa brojem redaka odnosno 37..i to je u prosjeku 370 rijeci.
sad sam skroz zbunjena :misli:

no da..bolje da idem učit nego da visim ovdje i strepim šta će i kako će bit :zubo:

kyk@15
29.03.2011., 19:58
Mozes pisat tiskanim slovima, ali naravno ne VELIKIM tiskanim slovima!

dobro jutro da moraš pisati pisanim slovima, zaboga :rolleyes:.

pa jel moram ili ne moram? :ne zna:

papaš trumf
29.03.2011., 20:14
pa jel moram ili ne moram? :ne zna:

piši svojim rukopisom, kakav god bio, priznaju sve dok god je čitko i dok ne pišeš SVE VELIKIM SLOVIMA. Moj rukopis je inače sličan kao i ova slova na forumu, puno neuredniji naravno, ali takav tip slova, i prošle godine nikakvih problema nije bilo s njima, niti naravno s ljudima koji pišu pisanim slovima.

samo nemoj cijeli tekst pisati VELIKIM TISKANIM SLOVIMA. znam da nećeš, i da rijetki to rade, ali frendu su ocijenili esej na probnoj maturi s 0 bodova :lol: zbog toga. ah, ima budala :D cheers!

limelight
29.03.2011., 21:27
koje su mogučnosti da mi zapadne raščlabni esej na osnovnoj? jeli ikome bijo prošle godine? :rolleyes:

napišeš li mogučnosti u eseju, neće ni biti bitno o čemu je u njemu riječ.

Sparkly
29.03.2011., 21:37
napišeš li mogučnosti u eseju, neće ni biti bitno o čemu je u njemu riječ.

:rofl: i bijo.

pingvinka
30.03.2011., 14:13

razrada se piše u jednom komadu.

Jel može netko potvrdit da se razrada piše u jednom komadu?
U par priručnika sam pročitala da se razrada isto treba napisati u par odlomaka...

limelight
30.03.2011., 14:52
Kako se vi spremate za esej? Mene je skroz frka.... pročitala sam Kafku,Krležu,Z&k(al u srednjoj i sveg se sjećam tak da mi se neda ponovo)...a što se ostalih tiče sažetke,analize,itd. s neta i knjiga.... jel to dovoljno??? samo daj bože da na višoj bude i jedan raspravljački..... :s

dušo. zašto si uzela višu razinu hrvatskoj jezika ako se misliš švercati? besmislica.
nije dovoljno samo prošvrljati sažetke po internetu, to se ne može usporediti s pročitanom knjigom.
pogotovo jer ponuđena djela su sve samo ne teška.

Lady_D
30.03.2011., 15:01
Možda joj faks tak traži i želi/treba te bodove?
Ja sam isto tak većinu tih knjiga pročitala u srednjoj (a maturu pisala 6 godina nakon srednje) i samo sam si posudila Vodič kroz lektiru, malo pročačkala po netu (hr Wiki ima dosta dobro opisan Z&K:D) i to mi je bilo sasvim dosta. Na stranu to kaj sam pisala o temi koja nema veze s lektirom, al isto tak sam komotno mogla razvezat priču o knjizi koju sam pročitala prije 7-8 godina (više se niti ne sjećam u kojem razredu je bila za lektiru:zubo:). Al to sve ovisi o srednjoškolskom predznanju. Neke stvari znam i dan danas ko da sam ih naučila prije par minuta, a sad, kakvo je stanje kod ostalih ljudi - ne mogu suditi...

Bottom line, odgovorno tvrdim da stariji maturanti ne moraju nužno opet čitat te knjige. Iako bi bilo bolje, al ono, što bi bilo kad bi bilo, ne.

Ikstomi
30.03.2011., 15:12
dušo. zašto si uzela višu razinu hrvatskoj jezika ako se misliš švercati? besmislica.
nije dovoljno samo prošvrljati sažetke po internetu, to se ne može usporediti s pročitanom knjigom.

A šta sad tebe to toliko briga, primjerice ja znam nekoliko ljudi koji nisu procitali nijedno djelo već ponešto iz Vodiča te par sažetaka sa interneta, i položili hrvatski sa 4.

Nije to nikakvo švercanje, samo ako netko nije dosada ništa pročitao ne isplati mu se čitati sad, jer je kasno pa nema vremena,stoga više bi se naučilo iz sažetaka.

limelight
30.03.2011., 15:26
A šta sad tebe to toliko briga, primjerice ja znam nekoliko ljudi koji nisu procitali nijedno djelo već ponešto iz Vodiča te par sažetaka sa interneta, i položili hrvatski sa 4.

Nije to nikakvo švercanje, samo ako netko nije dosada ništa pročitao ne isplati mu se čitati sad, jer je kasno pa nema vremena,stoga više bi se naučilo iz sažetaka.

cura je pitala je li dovoljno, ja sam joj odgovorila da nije. nije da me se tiče, dapače, sasvim mi je ravno.
nadalje, primjerice, moj najbolji prijatelj je položio višu razinu hrvatskog s 5, a izašao je iz srednje škole prije 5 godina, i sam mi je priznao da je to uspio zahvaljujući tome što je pisao raspravljački esej koji se ove godine uopće ne mora pojaviti, budući da se samo okvirno sjećao svih djela. doduše, on je nadprosječno inteligentan.
poznajem i primjerke koji su izašli iz škole s odličnim ocjenama, i onda jedva izvukli trojku na DM.

zbilja me zanima kako netko planira prepoznati ulomak iz djela u registraturi, ako je pročitao samo sažetak. osobno, to mi izgleda kao SF.

razumijem da djeca izbjegavaju suze sina razmetnoga i dunda maroja zbog teško razumljivog teksta, ali ovdje je riječ o polaganju državne mature, odnosno upisu na fakultet, vremena se uvijek može i treba naći. da ne govorim da je sramotno izaći iz srednje škole i ne pročitati ova djela.
ako ih je već jednom pročitala, moje isprike, ali autorica je tu informaciju izostavila.

limelight
30.03.2011., 15:35
Možda joj faks tak traži i želi/treba te bodove?
Ja sam isto tak većinu tih knjiga pročitala u srednjoj (a maturu pisala 6 godina nakon srednje) i samo sam si posudila Vodič kroz lektiru, malo pročačkala po netu (hr Wiki ima dosta dobro opisan Z&K:D) i to mi je bilo sasvim dosta. Na stranu to kaj sam pisala o temi koja nema veze s lektirom, al isto tak sam komotno mogla razvezat priču o knjizi koju sam pročitala prije 7-8 godina (više se niti ne sjećam u kojem razredu je bila za lektiru:zubo:). Al to sve ovisi o srednjoškolskom predznanju. Neke stvari znam i dan danas ko da sam ih naučila prije par minuta, a sad, kakvo je stanje kod ostalih ljudi - ne mogu suditi...

Bottom line, odgovorno tvrdim da stariji maturanti ne moraju nužno opet čitat te knjige. Iako bi bilo bolje, al ono, što bi bilo kad bi bilo, ne.

tim više, ako je netko davno izašao iz srednje škole, kolika je vjerojatnost da se detaljno sjeća svih 8 knjiga?

govorim iz iskustva, u srednjoj školi sam pročitala apsolutno svaku lektiru koja je bila zadana, a na fakultetu sam morala iznova krenuti s čitanjem jer se jednostavno nisam sjećala detalja. budući da pripremam neku djecu za pisanje eseja, dobro sam sve proučila i uvjerila se da ovih 8 zadanih knjiga moraju poznavati kao da su ih jučer pročitali.

zoom and zoom
30.03.2011., 15:47
Mene zanima kako cete vi poceti esej? Dali sa piscem ili informacijama o zadanom djelu..Nama profesorica kaže da nije pohvalno poceti sa imenom i podatcima pisca,vec sa informacijama o djelu..vaša iskustva?

Lady_D
30.03.2011., 15:54
tim više, ako je netko davno izašao iz srednje škole, kolika je vjerojatnost da se detaljno sjeća svih 8 knjiga?

govorim iz iskustva, u srednjoj školi sam pročitala apsolutno svaku lektiru koja je bila zadana, a na fakultetu sam morala iznova krenuti s čitanjem jer se jednostavno nisam sjećala detalja. budući da pripremam neku djecu za pisanje eseja, dobro sam sve proučila i uvjerila se da ovih 8 zadanih knjiga moraju poznavati kao da su ih jučer pročitali.

Sve to ovisi od osobe do osobe. Nekima su knjige bile zanimljive pa su ih pročitali za život, dok su drugi samo ispunili svoj zadatak iz hrvatskog i nakon odgovaranja/pisanja zadaćnice sve zaboravili. Ruku na srce, nisam ni ja sve knjige s popisa pročitala, ali su mi predzanje (prepričavanje, tuđa odgovaranja na satu, čitanka itd itd) i pred maturu Vodič i net dali odličan uvid u sva djela (istini na volju, ključne djelove nekih knjiga sam pročitala na netu - Dundo Maroje, npr.).

I sam bi htela naglasit da mentalitet/kapacitet/način učenja današnjih klinaca i nas od prije 4-5 i više godina nikak nije isti. :s
Sukladno tome, ne moraju svi ni jednako puno učiti i spremati se za maturu. Mislim da je jako nezahvalno govorit općenito i prema tome davati savjete.

Plus kaj cura sad više fizički nema vremena pročitat sve knjige pa je svaka rasprava manje-više bespredmetna.

zbilja me zanima kako netko planira prepoznati ulomak iz djela u registraturi, ako je pročitao samo sažetak. osobno, to mi izgleda kao SF.

Vjerujem da će moći jer će dati ulomak s likovima, a ne neki apstraktni di bi baš trebali filozofirati na dugačko i široko.

Ensi
30.03.2011., 15:58
"Ponuđene teksotve u ovom zadatku otvorenoga tipa učenik bi trebao razumjeti i književno procijeniti iako nužno ne poznaje cjelokupno stvaralaštvo autora teksta. Ponuđeni tekst popraćen je informacijama o naslovu, autoru i kontekstualnim napomenama kojima se ponuđenom ulomku upotpunjuje smisao."
Preuzeto sa: ove stranice. (http://sites.google.com/site/mojamucionica/drzavna-matura/simic)

Tako da čisto sumnjam da su potrebi svi ti detalji jer u krajnjem slučaju ne prepričavaš tekst, već je bitnije da znaš karakter likova, stil i jezik i tako to. :ne zna:

Vesela Gljiva
30.03.2011., 16:08

ma da :rolleyes: hrpa njih je čitala sažetke s interneta i dobili su 4. naravno.

cura je pitala je li dovoljno, ja sam joj odgovorila da nije. nije da me se tiče, dapače, sasvim mi je ravno.
nadalje, primjerice, moj najbolji prijatelj je položio višu razinu hrvatskog s 5, a izašao je iz srednje škole prije 5 godina, i sam mi je priznao da je to uspio zahvaljujući tome što je pisao raspravljački esej koji se ove godine uopće ne mora pojaviti, budući da se samo okvirno sjećao svih djela. doduše, on je nadprosječno inteligentan.
poznajem i primjerke koji su izašli iz škole s odličnim ocjenama, i onda jedva izvukli trojku na DM.

razumijem da djeca izbjegavaju suze sina razmetnoga i dunda maroja zbog teško razumljivog teksta, ali ovdje je riječ o polaganju državne mature, odnosno upisu na fakultet, vremena se uvijek može i treba naći. da ne govorim da je sramotno izaći iz srednje škole i ne pročitati ova djela.
ako ih je već jednom pročitala, moje isprike, ali autorica je tu informaciju izostavila.

moje mišljenje je da svake godine, i na A i B razini treba biti raspravljači esej jer svrha eseja je ocjeniti na koji način netko piše, kako je posložio uvod, razradu, zaključak, provjeriti gramatiku, pravopis itd., a književnost ionako provjeravaju u drugom djelu ispita.
zato bi mi bilo zaista glupo da nas ove godine pogode 2 interpretativna eseja, ako su prošle godine imali raspravljački koji svaka budala može napisati.

defined1062
30.03.2011., 16:13

Ja sam prošle godine polagala maturu kao starija maturantica. Ulomka se nisam sjećala baš najbolje, tj. nisam ga točno mogla smjestiti. Ali u principu nije bilo toliko bitno. Napisala sam to bolje od svih ''sezonskih'' maturanata koje poznajem, iz jednostavnog razloga jer moraš znati analizirati tekst. Ne djelo iz kojeg je ponuđen ulomak nego sam ulomak.
Većina njih se pojavila na ispitu s hrpom naštrebanih činjenica i analiza lektire koje su negdje isčitali po netu i donijeli iz škole (neš ti sposobnosti :rolleyes:).

Dragi maturanti, njih vam uopće nije briga što ste vi u školi naučili o Balzacu, Dostojevskom i dotičnoj gospodi te njihovim uratcima i likovima. Činjenice su svima poznate. Njima je bitno da znate uključiti mozak i analizirati dati tekst. Ako to znate, mogu vam ponuditi bilo koji ulomak. Zaboravite na trenutak djelo, usredotočite se na datu situaciju. Analizirajte, kako su se likovi snašli, što njihove misli i riječi te postupci govore o njima, dobro ponovite stilske figure i citiranje. Ne iznosite iscrpne karakterizacije likove koje se ne mogu isčitati iz ponuđene situacije. Misliti! :) To je sve. Ako uz to znate smjestiti ulomak u tijek radnje djela, djelo u književno-umjetničko-političko-nacionalni kontekst, odlično :mig: I ponoviti č, ć, ije i je :D

darky_butterfly
30.03.2011., 16:18
Jel može netko potvrdit da se razrada piše u jednom komadu?
U par priručnika sam pročitala da se razrada isto treba napisati u par odlomaka...

u jednom komadu, u eng se piše u 2 dijela koliko ja znam :)

btw. jel vrijedi +/- 10% što se broja riječi tiče? :D

seka.iz.osijeka
30.03.2011., 16:21
moje mišljenje je da svake godine, i na A i B razini treba biti raspravljači esej jer svrha eseja je ocjeniti na koji način netko piše, kako je posložio uvod, razradu, zaključak, provjeriti gramatiku, pravopis itd., a književnost ionako provjeravaju u drugom djelu ispita.
zato bi mi bilo zaista glupo da nas ove godine pogode 2 interpretativna eseja, ako su prošle godine imali raspravljački koji svaka budala može napisati.

Oprosti, ali pričaš gluposti. Ako po tebi raspravljački esej može napisati svaka budala, baš zato NE BI trebao biti na maturi, a pogotovo ne na A razini. Zar ne? :mig:
Profesorica je nama lani govorila da oni kojima pisanje eseja ne ide i nisu sigurni u sebe, nikako ne biraju raspravljački jer je teži za pisati. Kao prvo moraš iznijeti osobni stav o tome o čemu pišeš, kao drugo lakše se pogubiš u argumentima jer su smjernice slobodnije nego u interpretativnom, u kojem znaš da je Krleža ili Šimić autor, znaš kada su živjeli i kojem razdoblju su pripadali i ako si pročitao djelo jednostavno ne možeš napisati katastrofu od eseja, smjernice te vode i neke stvari ti valjda moraju valjati, dok se u raspravljačkom možeš pogubiti, ponavljati se, i izgubiti hrpu bodova.

yvonne21
30.03.2011., 16:47
Stariji sam maturant,upisala jezike na filozofskom,studirala 2 i pol godine,zbog obiteljskih (ne)prilika morala sam se ispisat i sad se vraćam na faks,ali naravno,trebam prvo položit dm i tek tad će mi priznat sve dosad položene ispite.... inače,ja bi sve ove knjige s popisa rado i za vlastiti gušt pročitala(puno čitam i inače,sve i svašta,obožavam književnost:cerek:) ali trenutno sam u takvoj situaciji da zbog posla ne stignem ništa,ni prije par mjeseci ne bi stigla niti sada.... :ne zna: U srednjoj sam od ponuđenih lektira pročitala Kafku, Dostojevskog, Krležu, Držića i Balzaca. Znači, nismo obrađivali Gundulića i Šimića,ako ni Kovačića, osim poneki ulomak u sklopu tada obrađivanog književnog razdoblja.... Najviše me strah ako dobijem Kovačića/Šimića/ u kombinaciji ili tako nekako ,s obzirom da nisam toliko upućena u ta djela,osim onog što sam pronašla u starim bilješkama,internetu itd. :(

Što se tiče engleskog, smatram da neće biti problema, jer sam se takvih eseja napisala na faksu.... :top:

celtic_fan
30.03.2011., 17:09
Gundulića si možeš posudit ili skinut knjigu s neta, ima malo stranica, pročitaš za pol sata... :) malo prošvrljaš po internetu o tom, skriptica vamo tamo... i eto ti još jedno djelo kojeg se ne moraš bojati... :mig::D

LeBronJames6
30.03.2011., 18:22
Treba čekat nedjelju navečer.... i čekat da procure teme za esej... :-P

yvonne21
30.03.2011., 18:47
Gundulića si možeš posudit ili skinut knjigu s neta, ima malo stranica, pročitaš za pol sata... :) malo prošvrljaš po internetu o tom, skriptica vamo tamo... i eto ti još jedno djelo kojeg se ne moraš bojati... :mig::D

da,da... jesam već,prije par dana to napravila....evo,našla sam na netu Gundulića i sad ću ga pročitat,a sve ostale info vezano za njega,sam već prepisala i napravila bilješke... :) samo Šimića nisam... A Kovačića sam također proučila,al ga nažalost nisam pročitala... oduzeo bi mi mnogo vremena,a posla preko galve... :ne zna:

thanx anyway :top:

Salee55
30.03.2011., 19:19
ljudi dali ste spremni za esej?? ja sam sve naučio osim šimića,on mi je katastrofa,nadam se da neće on..mrzim pjesme hah

Imran
30.03.2011., 19:42
Ja još i Šimića najbolje znam. Ostalo je sve manje više prosjek.

Ana_007
30.03.2011., 19:47

bilo bi pozeljno kad bi tema procurila kao i prosle godine.i svi sretni i zadovoljni :DD hh

silence!
30.03.2011., 19:50
za raspravljacki i ne treba nesto posebno učit samo se pravis pametan 400 rijeci X)

gitara92
30.03.2011., 20:21
Odakle ti to?

To se ne može dogodit, 1 mora bit interpretativni. U katalogu piše, ali to ionako nitko ne čita.

Ja sam sad prelistala katalog i nigdje nisam vidjela da piše da mora biti jedan interpretativni esej. Molim te da mi kažeš gdje se to nalazi, da se ne veselim uzalud :D (nadam se da neće biti Suze i Šimić, ovo ostalo može proći :) )

celtic_fan
30.03.2011., 20:30
...Na svakome će ispitu uvijek biti ponuđen
jedan interpretativni školski esej, a drugi može biti bilo
koji od triju mogućih...

ispitni katalog za hrvatski 2011 godine , str. 10., desno... :D

Sparkly
30.03.2011., 20:35
Ja sam sad prelistala katalog i nigdje nisam vidjela da piše da mora biti jedan interpretativni esej. Molim te da mi kažeš gdje se to nalazi, da se ne veselim uzalud :D (nadam se da neće biti Suze i Šimić, ovo ostalo može proći :) )

Grrr...http://dokumenti.ncvvo.hr/Ispitni_katalozi_10-11/Obvezni/IK-hrv.pdf
strana broj 10.:)

Edit: super, prestigao me

Metallic fan
30.03.2011., 22:04
ja zasad rasturam Suze :D
a sad probaću i ostale riješit
a interpretativni hm,,
iz tog sma u srednjo rasturao
a sad dal bi probao
neznam,,aj mast tink abaut it :D
tamo negdje u poneđeljak ujutr o u pučkom otvorenom učilištu :D

papaš trumf
31.03.2011., 01:37
joj, sad u ponedjeljak, drugu godinu zaredom moram slušati " Poštovani, danas pišete ispit..." i taj cijeli govor :facepalm:
riga mi se od toga! :rofl:
al veselim se eseju, sad barem necu imati tremu iako mi esej i hrvatski puno više znače nego prošle godine :D

_ema20_
31.03.2011., 09:33
Ok, vidim da ovdje ima ljudi koji pišu u ponedjeljak na pučkom :))

Da li ste se puno spremali za taj esej? Ima li već netko tko je bio prošle godine da malo opiše kako je to? vele mi svi da se nemam čeg bojat, ovo ono, ali stvarno mi nije svejedno ://

lucas07
31.03.2011., 11:43
Ima tu koji stariji maturant iz Ri? :zubo:
Da mi kaže di piše esej u ponedjeljak!

Depeche E.
31.03.2011., 13:48

pa kaj onda?

kao što je i Lady D rekla, vjerojatno joj treba za faks.
meni isto za novinarstvo treba A razina, a pročitala sam samo Glembajeve :D

pročitati ću sažetaka dosta, proći skupa sa frendicom u subotu sve to ispočetka i sve bi trebalo biti ock. a u ned idem na kamenita vrata paliti svijeću :rofl:
i mislim da neće staviti samo raspravljački nego će nešto iskombinirati jer, realno gledajući ..čemu onda ove lektire sve ako mogu uzeti neku žnj temu i pisati o njoj.
iako, ja bih bila najsretnija da stave i raspravljački :cerek:

mislim da budu, kao i prošle godine :D :E
ali, ne treba se na to oslanjati baš :)

NeveCro
31.03.2011., 13:48
A tko to govori da ce bit, "u registraturi" knjiga mi se svidja, razumijela sam ju, i najlaksa mi je bila za naucit, nego, ja sam cula da ce bit, barem na visoj, jedan nas, autor, i jedan strani znaci ili balzac, ili kafka, dosta njih govori, da ce biti bas "preobrazaj" od kafke :confused::confused::confused:
a ovo interpretativni esej, i raspravljacki :confused::confused:
ja sam inace polustrani student, koji pise samo hrvatski jezik, nakon vise od 10 godina -.-'' bice znoja..vec vidim..

Lucky Strike
31.03.2011., 13:50
Najlakše je naučit realizam,kladim se na registraturu. :D

Depeche E.
31.03.2011., 13:55
A tko to govori da ce bit, "u registraturi" knjiga mi se svidja, razumijela sam ju, i najlaksa mi je bila za naucit, nego, ja sam cula da ce bit, barem na visoj, jedan nas, autor, i jedan strani znaci ili balzac, ili kafka, dosta njih govori, da ce biti bas "preobrazaj" od kafke :confused::confused::confused:
a ovo interpretativni esej, i raspravljacki :confused::confused:
ja sam inace polustrani student, koji pise samo hrvatski jezik, nakon vise od 10 godina -.-'' bice znoja..vec vidim..

ja sam čula da bi ti na višoj trebalo biti u registraturi, kafka i baraka 5 B :mig:
mislim da bi mogli iskombinirati nešto tak sa tim interpretativnim i raspravljačkim :mama:

NeveCro
31.03.2011., 14:11
ja sam čula da bi ti na višoj trebalo biti u registraturi, kafka i baraka 5 B :mig:
mislim da bi mogli iskombinirati nešto tak sa tim interpretativnim i raspravljačkim :mama:

oke, vec se pripremam, na sljedecu godine maturi, i virujem da ce me spasit samo talijanska matura, nego nerazumije, zasto ja se moram ravnat kao ostali studneti po hr jeziku, pa blage veze nemam ni o povjesti ni o icemu, a sto je najgore 7/04 imam drzavnu maturu i ovdje -.-'' pa ovo je katastrofa, iskreno najvise bi htjela da bude u registraturi, i ne, nisam citala knjige, gdje da kupim 8 knjiga na hrvatskome jeziku, -.-'', + sve ovo ovdje sto imam za naucit, i da pocela sam ucit prije dva dana pa sad kako ide ide
"u registraturi" to ce bit moj spas....

edit: u visoj, mozemo birat izmedju dvije knjige zar ne?
jer ako mi dodju suze, ili glupa preobrazenja....-.-'' a i dundu maroja nije da bas razumijem al u resenansi je...pa barem to lako za naucit

ja sam nekako ubijedjena da ce bit jedan hr autor i jedan strani....a strani tko drugi nego kafka..cica goriot, sumnjam

Lucky Strike
31.03.2011., 14:15
Blago vama ako dobite registraturu,to je lagano za napisat... prošle godine je bio Dostojevski koji je bio užasno težak.

NeveCro
31.03.2011., 14:17

ja ucim iz sazetaka....i ne pada mi na pamet, se mucit previse oko toga, meni barem kao stranom studentu je bitnije, napisat odlicnu, moju maturu nego hr jezik...naravno nadam se da cu dobit barem 3, ali sve je to samo sreca

Depeche E.
31.03.2011., 14:27
ja ucim iz sazetaka....i ne pada mi na pamet, se mucit previse oko toga, meni barem kao stranom studentu je bitnije, napisat odlicnu, moju maturu nego hr jezik...naravno nadam se da cu dobit barem 3, ali sve je to samo sreca

jel' sažetke čitaš negdje sa neta ili kak?
ako skidaš sa neta, daj mi molim te linkaj stranicu jer sakupljam kaj god :D

sažetci FTW :lux:
samo, vidjeti ćemo koliko će nam se to isplatiti :zubo:

_ema20_
31.03.2011., 14:57
jel' sažetke čitaš negdje sa neta ili kak?
ako skidaš sa neta, daj mi molim te linkaj stranicu jer sakupljam kaj god :D

sažetci FTW :lux:
samo, vidjeti ćemo koliko će nam se to isplatiti :zubo:

hm.. da se ubacim :))

imaš na ovoj stranici zaista dobre sažetke... to je pisala neka cura što ide ili je išla u gimnu, i super ih je nsapisala... http://lektiregim.blog.hr/

inače, vidim da su razne polemike oko toga da li se čita baš knjiga ili samo sažetak.. osobno smatram ako si to jednom pročitao, da je dovoljno pročitati neki bolji sažetak i malo o likovima i samom djelu... jedino ako netko baš želi, može čitati cijelu knjigu... iskreno, maturirala sma prije 2 godine, a hrvatski sam voljela u srednjoj, i nisam sada ništa čitala osim šimića, sve sam prošla iz sažetaka i naučila o razdoblju i o piscu osnovno. :) i iskreno, mislim da mi je to dovoljno. bila sam ona generacija koja je trebala ići prva po državnoj maturi, i pisali smo probne, bez ikakvog učenja, na višoj razini iz hrvatskog uvijek sam dobila 4. ne znam, ne kažem da je sada lagano kao na probnoj, ali po viđenom, nisam baš došla do zaključka ni da je teško. :)

ljudi, samo optimizam, i dobra volja, odite u ponedjeljak to napisat kako najbolje znate i to je to. :)

btw., ima li još tko ovdi da ide na filozofski? :)

Depeche E.
31.03.2011., 15:05
hm.. da se ubacim : ))

imaš na ovoj stranici zaista dobre sažetke... to je pisala neka cura što ide ili je išla u gimnu, i super ih je nsapisala... http://lektiregim.blog.hr/

inače, vidim da su razne polemike oko toga da li se čita baš knjiga ili samo sažetak.. osobno smatram ako si to jednom pročitao, da je dovoljno pročitati neki bolji sažetak i malo o likovima i samom djelu... jedino ako netko baš želi, može čitati cijelu knjigu... iskreno, maturirala sma prije 2 godine, a hrvatski sam voljela u srednjoj, i nisam sada ništa čitala osim šimića, sve sam prošla iz sažetaka i naučila o razdoblju i o piscu osnovno. : ) i iskreno, mislim da mi je to dovoljno. bila sam ona generacija koja je trebala ići prva po državnoj maturi, i pisali smo probne, bez ikakvog učenja, na višoj razini iz hrvatskog uvijek sam dobila 4. ne znam, ne kažem da je sada lagano kao na probnoj, ali po viđenom, nisam baš došla do zaključka ni da je teško. :)

ljudi, samo optimizam, i dobra volja, odite u ponedjeljak to napisat kako najbolje znate i to je to. :)

btw., ima li još tko ovdi da ide na filozofski? :)

e, ma :D hvala ti :s :kiss:

ne vjerujem ja da je to toliko teško, a i već sam prošla popravni tako da mi sav taj pristisak i nije nešto novo :zubo:
ja sam prijavila sociologiju i pedagogiju još :raspa:.. znam da ću na promet zhr upasti :rofl:..tamo je sve B :cerek:

l'avidité
31.03.2011., 15:06
ovdje imate super smjernice za eseje: http://www.scribd.com/doc/37845583/Kratak-pregled-najva%C5%BEnijih-odrednica-djela-za-esej
nedostaje samo za registraturu, u svakom slučaju, može pomoći nekome.. :mig:

Depeche E.
31.03.2011., 15:11
ovdje imate super smjernice za eseje: http://www.scribd.com/doc/37845583/Kratak-pregled-najva%C5%BEnijih-odrednica-djela-za-esej
nedostaje samo za registraturu, u svakom slučaju, može pomoći nekome.. :mig:

a zhr :rofl:
sada će, ma sigurna sam da će esej biti o registraturi :cerek:
čim ovdje nema smjernica :zubo:

_ema20_
31.03.2011., 15:47
a zhr :rofl:
sada će, ma sigurna sam da će esej biti o registraturi :cerek:
čim ovdje nema smjernica :zubo:

hej super hvala ti :))))

definitivno i to vrijedi malo pročitati pa zapamtiti ukoliko nešto ne znamo :))

ne znam, učila sam sve to po tim malo većim sažecima, i naučila osnovno o razdoblju i piscima, i frendica koje je isto prošle godine mjenjala fax i upala na učiteljsku na kojoj je čak bila navala, a uspjela je upast sinoć me pita da jel išta spremam i ja joj velim da kak sam fino za sve nabavila knjige, kako budem učila, kako ću matku isto vježbati ( a treba mi niža razina), a tek ona meni: hahahahhahaha ti si luda... ne znam, ne bih se baš nazvala ludom, prošle godine je to nekak sve lagano bilo, mislim jedni vele da je, drugi da nije, sada mi zbilja više nije svejedno :/

ma joj na prometu ti ima mjesta tamo budeš upala, nemoj brinuti :)) ja si isto mislim da na politologiju budem bez problema upala, za flozofski i hrvatske studije, nisam baš presigurna, bojim se prijamnih :/

zhabica88
31.03.2011., 16:11
Ima tu koji stariji maturant iz Ri? :zubo:
Da mi kaže di piše esej u ponedjeljak!

Hej Lucase, meni piše na stranici postani student, da pišem esej u Prvoj sušačkoj gimnaziji...ma pogledaj si ti bolje na svoju stranicu tmo ti sigurno piše :D

yvonne21
31.03.2011., 16:43
Evo i ja pišem na pučkom otvorenom učilištu....samo,kako nisam iz Zg i ne znam ga najbolje,morat ću pogledat gdje se nalazi,znam da je u blizini FfZg... :)

_ema20_
31.03.2011., 16:58
Evo i ja pišem na pučkom otvorenom učilištu....samo,kako nisam iz Zg i ne znam ga najbolje,morat ću pogledat gdje se nalazi,znam da je u blizini FfZg... :)

Pučko otvoreno učilište je prek putA FER-a :) ja isto nisam znala di je, ali na google earthu je sve lipo prikazao :)) ni sama nisam iz zg, i bilo me strah di će nas staviti, ali dobro, u užem centru zgb-a smo :):)

papaš trumf
31.03.2011., 17:17
vidim da se nagađaju razne stvari, pošto sam bio prošle godine, mislim da se nije ništa promijenilo u odnosu na ovu godinu pa ću objasniti kak je to išlo :D

Postoje 3 vrste eseja, i tako su naveli u Ispitnom katalogu:
http://dokumenti.ncvvo.hr/Ispitni_katalozi_10-11/Obvezni/IK-hrv.pdf

1) Interpretativni školski esej
2) Usporedna raščlamba dvaju ili više
tekstova
3) Raspravljački školski esej

ako vam se čitaju pojedinosti o svakom, kliknite na link. E sada, prošle godine je bilo da ponude 2 eseja od 3 mogućih. Dakle, neće staviti dva raspravljačka, ili dva interpretirajuća jer bi to bilo malo besmisleno. Prošle godine kao što znate, na obje razine, su bili Interpretativni i Raspravljački ponuđeni :)

I koliko ja znam, nije bilo nikakvih dojava, proširila se vijest da će biti Zločin i Kazna i to je došlo. 8 lektira ulazi u esej, slučajno se dogodilo da se najviše govorilo o onoj koja je i došla. A i da je procurilo, 500 stranica ima knjiga, mogli ste dobiti tko zna koji ulomak. Isto tako su rekli da imaju dojavu i za esej iz engleskog pa su svi opali na guzicu kad su došli na test i vidjeli da tema nije ona za koju su čuli :D

rado bih da se ponovi zločin i kazna kao i prošle godine, jer mi je bilo zabavno pisati esej o tome. Ali to je vrlo malo vjerojatno, pa očekujem registraturu. Ali tko zna :)

Sretno svima :D

Gunr
31.03.2011., 17:32
evo ja cu sutra pocet sazetke citat xD
valjda cu uspit stogod napisat :rofl:

Depeche E.
31.03.2011., 17:34
ja se samo nadam da neće biti dundo maroje jer sam sada isprintala one sažetke sa one stranice koju je ema dala :s
ali uglavnom, tih činova i prologa ima više nego rusa :rofl: .. ja se iskreno nadam da to neće biti :D
nadam se kafki, registraturi ili baraci 5B :cerek:
odoh si u knjižnicu po vodič za lektiru, valjda i tam neš pametnog piše :trk:

zhabica88
31.03.2011., 17:48
Da li je moguće proći hrvatski jezik iako se ne prođe esej? jer ruku na srce, pisanje eseja nije mi jača strana :(