PDA

View Full Version : Matematika

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Anna xD
23.04.2011., 13:08
:horor: addenda hvala puno :s :s :s

Neo The Anomaly
23.04.2011., 14:49
500 stranica :eek:
Šta se vi pripremate za olimpijadu? Nakon što bih toliko prošao, očekivao bih da u najmanju ruku sve oko sebe vidim kao zeleni kod...

addenda20
23.04.2011., 15:00
Pa ne moraš sve proći :mig: . Ima puno zadataka za vježbati iz svakog područja gradiva, i objašnjenja uz neko gradivo koje nisi ili ne možeš sam savladati..

Sve u svemu pomaže i obuhvaća kompletno gradivo što može biti od velike pomoći, pogotovo starijim maturantima koji se svoje matematike jedva sjećaju. :mig:

Me,myself and I
24.04.2011., 00:29
Ma joj,citam vas tu i znoj me oblijeva.Ja sam se nedavno tek matematicki opismenila(stariji maturant iz jezicne gim :mad:),i nadobudno uzela visu razinu :lol::lol: .

Rijesit cu 4 dosadasnja primjerka s tour de matour stranice i malo sam kopala po starim pripremama za ekonomiju.

A sad vidim,pa vi ste tu rocket science :eek:.

Nadam se da niste mjerilo :D .

I jedno pitanjce,ukoliko kao stariji maturant dobijem keca,broje li mi se ostvareni bodovi ili samo PADAM :( ?

Neo The Anomaly
24.04.2011., 01:21
Pa ne moraš sve proći :mig: . Ima puno zadataka za vježbati iz svakog područja gradiva, i objašnjenja uz neko gradivo koje nisi ili ne možeš sam savladati..

Sve u svemu pomaže i obuhvaća kompletno gradivo što može biti od velike pomoći, pogotovo starijim maturantima koji se svoje matematike jedva sjećaju. :mig:

Sad se sramim :(
Uglavnom da, nisam htio trollat ovdje, samo sam se malo začudio na opsežnosti :mig:

acid alice
24.04.2011., 13:51
I jedno pitanjce,ukoliko kao stariji maturant dobijem keca,broje li mi se ostvareni bodovi ili samo PADAM :( ?

padaš :/
i ja sam u istoj situciji :(

Shadow807
24.04.2011., 17:41
Imam samo jedno pitanje:
Jel mi može netko navest skupove brojeva? Mislim na Q, R, I, N....
Ofc, one najbitnije koje će bit na maturi. :D

Hvala. :)

Sparkly
24.04.2011., 19:08
Imam samo jedno pitanje:
Jel mi može netko navest skupove brojeva? Mislim na Q, R, I, N....

pa to je to, naveo si ih :D, fale ti samo cijeli brojevi Z

Anna xD
24.04.2011., 20:20
Šta se vi pripremate za olimpijadu? Nakon što bih toliko prošao, očekivao bih da u najmanju ruku sve oko sebe vidim kao zeleni kod...
a gle ja ću ju proći cijelu (osim nekih zadataka za nižu razinu) jer mi treba što bolje riješen test ;)

pa to je to, naveo si ih :D, fale ti samo cijeli brojevi Z
a C? kompleksni?

NikolaTesla1856
24.04.2011., 21:05

Nije bit u tih 500 stranica da ih se riješi, zato što se " mora", može se riješiti i nekih 80% zadataka, ali je bitno da se razumije što se radi.

Za Olimpijadu se baš i ne priprema.Pogotovo ne po opširnosti!

P.S.: Sretan Uskrs svima!

Neo The Anomaly
25.04.2011., 00:20
Za Olimpijadu se baš i ne priprema.Pogotovo ne po opširnosti!

Nego šta se radi za olimpijadu? :confused:

NikolaTesla1856
25.04.2011., 08:45
Nego šta se radi za olimpijadu? :confused:

Ok, definitivno se priprema, ali, napominjem, ne radi se neka opširnost, jer se ne može stići sve. Pogledaj zadatke s državnog iz matemtike na A razini pa će ti biti jasnije o čemu pričam:)

I'm_in
25.04.2011., 13:09
sinx=1/2x to ima tri rješenja. kak?

Gademz!
25.04.2011., 13:12
nacrtaš sinus i taj pravac i vidiš gdje se sijeku

Anna xD
25.04.2011., 15:18
ajde ak se nekom da izračunat modul od (1-i)^5 meni ispada korijen iz 32 a u rješenjima piše 8 kaj nemre bit, mislim da je to još jedna tiskarska greška u knjizi s prethodne strane, al možda sam ja nekaj krivo izračunala :ne zna:

Gademz!
25.04.2011., 15:32
korijen iz 32 je točno

addenda20
25.04.2011., 16:23
Vidim da vas je 48oro skinulo knjigu iz matematike koju sam postavila na forum, drago mi jee baš, i nadam se da će vam biti od pomoći. :mig::mig::D

Anna xD
25.04.2011., 16:33
ja rješavam po njoj i preodlična mi je, još malo pa sam gotova s prvim poglavljem, mala zamjerka su tiskarske greškice :D ali inače :s :kiss:

Me,myself and I
25.04.2011., 23:50
Što više ucim,vidim da manje znam :mad::mad: .

Ugl,koliko posto treba za prolaz?

Neo The Anomaly
26.04.2011., 11:36
Što više ucim,vidim da manje znam :mad::mad: .

Ugl,koliko posto treba za prolaz?

http://mojamatura.net/vijesti/318-pragovi-prolaznosti-na-ispitima-dravne-mature-u-kolskoj-godini-20092010

Evo ti malo statistika, pa se igraj s brojkama.

Usput, što je to s višom geometrijom? Odvratno! Trebali bi biti obrnuto; niža razina radi analitiku i ta sranja gdje pukneš formulu i gotov si, a viša dobije neki zadatak koji se može jako lijepo riješit praktički bez računa, ali se treba sjetit nečeg originalnog. Ova država je prejadna...

wlmessenger
26.04.2011., 12:12
ajde ak se nekom da izračunat modul od (1-i)^5 meni ispada korijen iz 32 a u rješenjima piše 8 kaj nemre bit, mislim da je to još jedna tiskarska greška u knjizi s prethodne strane, al možda sam ja nekaj krivo izračunala :ne zna:
ja dobijem 8 bez problema.

Neo The Anomaly
26.04.2011., 12:52
ja dobijem 8 bez problema.

Čovjek se nit našalit više ne može :rofl:

Uglavnom, modul |(1-i)^5| = |(1-i)|^5 = korijen(2)^5 = korijen(32), a 8 = korijen(64), dakle ovo nije jednako... osmici.

E da ovo da je |1-i| = korijen(32) znam napamet zato što u Gaussovoj ravnini je udaljenost od 0 do točke 1,-1 jednaka dijagonali jediničnog kvadrata, a to je korijen(2). Uvijek možeš i Pitagorinim poučkom: |a+bi| = korijen(a^2 + b^2).

Ne znam jel ovo uzimate kao gotovo, ali evo dokaza da je modul umnoška jednak umnošku modula:
Dakle, dokažimo |(a+bi)(x+yi)| = |a+bi||x+yi|
Od sada ću korijen od x označavat s s(x).
|(a+bi)(x+yi)| = | ax-by+(bx+ay)i | = s( (ax-by)^2 + (bx+ay)^2 ) = s( (ax)^2 + (by)^2 + (bx)^2 + (ay)^2 ) = s( (a^2+b^2)*(x^2+y^2) ) = s(a^2+b^2)*s(x^2+y^2)=|a+bi||x+yi|

I sada, ako modul umnoška niza kompleksnih brojeva |z1 * z2 * z3 * ... * zn|, staviš da ti je z1 * z2 * ... * z(n-1) neki kompleksni broj c, pa je |z1 * z2 * ... * z(n-1) * zn| = |c*zn| = |c||zn|. Sada isto to možeš napravit za c, dakle možeš stavit da ti je prvih n-2 neki kompleksni q, pa je to |q||z(n-1)||zn|, pa opet za q, i tako ćeš na kraju dok ne dođeš do z1. Zato je |z1*z2*...*zn| = |z1|*|z2|*...*|zn|, što je super, jer sad ako su z1=z2=z3=...=zn dobiješ da je |z^n| = |z|^n, i tako to, što sam na kraju krajeva ja i koristio, a ja ne koristim ništa što ne znam dokazati :mig:

Gademz!
26.04.2011., 13:06
to se može računat direktno ili prebacivanjem u polarni oblik

Neo The Anomaly
26.04.2011., 13:36
to se može računat direktno ili prebacivanjem u polarni oblik

Sad si me zainteresirao, daj reci što je to :)

Gademz!
26.04.2011., 13:39
:lol: samo se ti sprdaj :D

Neo The Anomaly
26.04.2011., 14:13
:lol: samo se ti sprdaj :D

Koliko sam s neta skužio, polarni je isti ko trigonometrijski, samo što iz nekog razloga nije cos + isin, nego se napiše modul modul/kut koji ta točka i ishodište zatvaraju s x osi. Ne kužim šta to znači broj/kut u stupnjevima :confused:

Gademz!
26.04.2011., 14:28
Ma to je sve isto, Re=U*cos fi Im=U*sin fi, U je ovdje kao napon, piše se kao U*cos fi + U*sinf * j (j ovdje glumi ovaj i, tako se to u elektrotehnici označava), to kad se izračuna dobije se isti oblik kao i ovaj 1-i u ovom zadatku, al na to sam mislil, polarni/trigonometrijski oblik, poanta je u tome da je rješenje 8 pogrešno.
Množenje tog izraza s j (tj. i) je derivacija tog broja a dijeljenje s j je integriranje ;)

evo:

Zbrajanje i oduzimanje kompleksnih brojeva (algebarski oblik)
 Realni (odnosno imaginarni) dio zbroja (ili razlike) jednak je zbroju
(ili razlici) realnih (odnosno imaginarnih) dijelova dvaju brojeva.
¨ Množenje kompleksnih brojeva (eksponencijalni, ili polarni oblik)
 Modul umnoška jednak je umnošku modula dvaju brojeva;
 Kut umnoška jednak je zbroju kutova dvaju brojeva.
¨ Dijeljenje kompleksnih brojeva (eksponencijalni, ili polarni oblik)
 Modul kvocijenta jednak je kvocijentu modula dvaju brojeva;
 Kut kvocijenta jednak je razlici kutova dvaju brojeva.
¨ Deriviranje kompleksnog broja (po a) = množenje broja s j
 Množenje s j = povećanje kuta (rotacija oko ishodišta) za +π/2
¨ Integriranje kompleksnog broja (po a) = dijeljenje broja s j
 Dijeljenje s j = promjena kuta (rotacija oko ishodišta) za −π/2

leona92
26.04.2011., 16:52
ima možda netko pomakovu zbirku iz matematike da stavi na forum?

kleopatra^^
26.04.2011., 19:04
(1-i)^5= ((1-i)^2)^3=(-2i)^3=8i
korjen iz 8 na kvadrat je 8

Anna xD
26.04.2011., 19:10
(1-i)^5= ((1-i)^2)^3=(-2i)^3=8i
korjen iz 8 na kvadrat je 8
ti si sad izračunala (1-i)^6 jer 2 x 3 je 6

kleopatra^^
26.04.2011., 19:37
joj da, imaš pravo, a onda vam valja

Salee55
30.04.2011., 13:09
ljudi jel zna netko kakvu stranicu gdje ima detaljno opisano o jednadžbama pravca i grafovima funckije..to je j*** gadno :/

malenaa!
30.04.2011., 14:40
jel isao netko od vas na pripreme iz matematike u trinom prosle godine? ak je, jel trebam vjezbati i po knjizi il mi je dovoljna skripta? pisem b razinu

acid alice
30.04.2011., 15:58
ljudi jel zna netko kakvu stranicu gdje ima detaljno opisano o jednadžbama pravca i grafovima funckije..to je j*** gadno :/

bilo koji udžbenik iz drugog i trećeg srednje :kava:

Anna xD
30.04.2011., 18:21
imaš na nekoj od prošlih stranica link od knjige kaj je addenda stavila, ja sam po njoj radila funkcije i skužila sve osim onih funkcija u obliku: ax^3+bx^2+cx+d :( tih baš i nema objašnjeno previše

Sumpor
01.05.2011., 17:52
imaš na nekoj od prošlih stranica link od knjige kaj je addenda stavila, ja sam po njoj radila funkcije i skužila sve osim onih funkcija u obliku: ax^3+bx^2+cx+d :( tih baš i nema objašnjeno previše

Jedino gdje se takva funkcija može u maturi pojaviti jest na crtanju toka funkcije, a i tada će se iz svega što se izračuna u zadatku moći lagano nacrtati, ali da daju kubnu funkciju da riješite, nema šanse.

nbedeko2
01.05.2011., 18:00
Jedino gdje se takva funkcija može u maturi pojaviti jest na crtanju toka funkcije, a i tada će se iz svega što se izračuna u zadatku moći lagano nacrtati, ali da daju kubnu funkciju da riješite, nema šanse.

Mislio si na kubnu jednadžbu :D

Praktički kubnu jednadžbu rješavaš u zadnjem zadatku kad tražiš nultočke kubne funkcije. Do sada je uvijek kubna funkcija bila na zadnjem zadatku, ne mora biti da će i ove godine.

SkuLL :)
01.05.2011., 19:55
Mene zanima jedna stvar... Do sada je na sva tri roka 2010. godine predzadnji zadatak nosio 10 bodova te je sadržavao derivaciju, graf fcije itd.
Zanima me jel to "pravilo" da takav bude taj zadatak, ili mogu dati iz bilo kojeg gradiva nešto tako "opširno"?

El Usurpador
01.05.2011., 20:44
Mislio si na kubnu jednadžbu :D

Praktički kubnu jednadžbu rješavaš u zadnjem zadatku kad tražiš nultočke kubne funkcije. Do sada je uvijek kubna funkcija bila na zadnjem zadatku, ne mora biti da će i ove godine.

NECES imat izraz tipa x'3+x'2+x+5 za crtat jer se tu nultocke moraju gađat... a to uzme preevise vremena...ako oces bie ti (x+1)(x'2+x+5) ko sta je lani bilo da nađeš lakse te nult.:mig:

Anna xD
01.05.2011., 22:22
NECES imat izraz tipa x'3+x'2+x+5 za crtat jer se tu nultocke moraju gađat... a to uzme preevise vremena...ako oces bie ti (x+1)(x'2+x+5) ko sta je lani bilo da nađeš lakse te nult.:mig:
i kak se to onda izračuna? ovo kaj je u zagradi izjednači se s nulom?

Neo The Anomaly
02.05.2011., 00:04
i kak se to onda izračuna? ovo kaj je u zagradi izjednači se s nulom?

Faktoriziraj.

Ako nisi baš izvježbana u faktorizaciji, imaš pravila o djeljivosti cijelih nultočaka, (imaš i o racionalnim, ali otom potom). Uglavnom, traži cijele (možeš prvo i prirodne) nultočke jer si 100% sigurna da neće doći neke nultočke tipa korijen(8pi/17i)^3...

E sada recimo imamo funkciju ax'3 + bx'2 + cx + d = 0. Neka je jedna nultočka recimo t. Sada znamo da at'3 + bt'2 + ct + d = 0, odnosno t(at'2+bt+c) = -d, pa t|d (t je djelitelj od d). Drugim riječima, ako imaš cijelu nultočku, ona je uvijek djelitelj od slobodnog koeficijenta.

Tipa x'3 + 2x'2 - x - 2 = 0. Ako postoji cijela nultočka, ona je djelitelj od -2, dakle 1,-1,-2,2. Uvrstiš recimo 1, i vidiš da fakat dobiješ 0, pa onda podijeliš polinom s x-1 i imaš kvadratnu funkciju, dalje valjda znaš :mig:

Dakle, uvijek gledaj zadnji koeficijent, uvrsti u polinom njegove djelitelje, i sigurno ćeš dobiti nultočku, osim ako nije neki mazohistički zadatak.

A ako imaš (x+1)(x'2+x+5), mislim da nultočka je takva točka da je ovaj izraz jednak 0. Ovo će očito biti 0 ako i samo ako je:
1) x+1=0 ili
2) x'2+x+5=0

Pa sad lijepo riješiš oba slučaja i dobila si sve nultočke.

Linsey Wells
02.05.2011., 08:57
ljudi ima li ko od starijih maturanata da ide na b razinu? kako se pripremate, od kuda vježbate?

addenda20
02.05.2011., 18:51
ljudi ima li ko od starijih maturanata da ide na b razinu? kako se pripremate, od kuda vježbate?

ja idem na b razinu, stariji sam maturant, i prosla sam samo prvi dio vježbi iz knjige koju sam stavila na forum :D

zagor_keramik
02.05.2011., 18:53

evo čitajuć forum.hr :lol:

i uzdam se dakako u svoj veliki mozak lol s obzirom da mi je matematika ok, ali idem više-manje samo na filozofski pa idem na osnovnu...

mislim da su za tu razinu sasvim ok udžbenici 1. i 2. srednje + zadaci za ufurat se, prokopati pa naći stare bilježnice (fotokopije nadarenijih lol) zvuči ok

Metallic fan
02.05.2011., 22:40
ja odustajem,,glup sma što sma uopće mislio da ću uspjet napravit neš na A razini i ne gledajuć pri odabiru fakulteta gdje mi koja razina treba
zaboli me ona stvar položiću ove ostale ispite pa šta bude bude
ionako mi je ovo već samo treća šansa az faks -.-

Gademz!
03.05.2011., 22:17

vi shvaćate naravno da vam ovaj rastav nije dobar, ajde nek netko to proba izmnožit pa da vidimo da li će dobit ovo prvo. Ovo se najbolje rješava da se pogodi jedna nultočka i da se dijeli taj izraz sa (x-pogođena nultočka) i onda se riješi kvadratna jednadžba gdje se dobiju preostala 2 rješenja. Za ovo je to nemoguće pogodit, ovdje je x=-1.8... , na maturi će doć nešto lagano, nultočka može bit 0,1,2,-1,-2 ili najteže 1/2 ,-1/2... da je ovo x^3+x^2+x+6 nultočka bi bila -2. Inače bez pogađanje ima način za to rastavit, al to mi je negdje zakopano u bilježnici iz srednje

Neo The Anomaly
03.05.2011., 23:15
vi shvaćate naravno da vam ovaj rastav nije dobar, ajde nek netko to proba izmnožit pa da vidimo da li će dobit ovo prvo. Ovo se najbolje rješava da se pogodi jedna nultočka i da se dijeli taj izraz sa (x-pogođena nultočka) i onda se riješi kvadratna jednadžba gdje se dobiju preostala 2 rješenja. Za ovo je to nemoguće pogodit, ovdje je x=-1.8... , na maturi će doć nešto lagano, nultočka može bit 0,1,2,-1,-2 ili najteže 1/2 ,-1/2... da je ovo x^3+x^2+x+6 nultočka bi bila -2. Inače bez pogađanje ima način za to rastavit, al to mi je negdje zakopano u bilježnici iz srednje

Mislim da uopće nije niti bilo namjereno da prvi izraz bude jednak drugome, samo je dao primjer šta neće doći, a šta hoće.

Da, pogodi se jedna nultočka, ali kako sam rekao ona je djelitelj slobodnog koeficijenta, pa je to već malo lakše pogoditi, jer ima se par slučajeva.

Inače što se tiče tih jednadžba višeg stupnja, ima rješenje (zapisano pomoću koeficijenta) za jednadžbu 3. i 4. stupnja. Ako hoćete, tražite, makar ćete teško naći, a još teže tu formulu zapamtit (nije malena). Za sve jednačine veće od 4. stupnja NE postoji formula pomoću koeficijenata, dokazano je da ne može postojat.

Gademz!
03.05.2011., 23:45
Da, pogodi se jedna nultočka, ali kako sam rekao ona je djelitelj slobodnog koeficijenta, pa je to već malo lakše pogoditi, jer ima se par slučajeva.

a gle svašta može bit djelitelj slobodnog koeficijenta, beskonačno djelitelja, i nije neka extra pomoć :D

04.05.2011., 00:38

pa rastaviš ovaj x na neke komponente i grupiraš, i dobiješ 2 zagrade izjednačiš s nulom i živio.

Gademz!
04.05.2011., 00:45
ma da dodaš nešto što ti fali pa oduzmeš i naštimaš na 2 zagrade, ne idu meni ta naštimavanja ni na faksu, isto sam imal na jednom testu taj drek, al se točka dala pogodit

04.05.2011., 01:24
ma da dodaš nešto što ti fali pa oduzmeš i naštimaš na 2 zagrade, ne idu meni ta naštimavanja ni na faksu, isto sam imal na jednom testu taj drek, al se točka dala pogodit

heheh... meni je tako najlakše kad rastavim, ono, malo skontaš u glavi šta trebaš rastavit da bi dobio 2 ista, da možes grupirat i to je to xD... :D

trpi
04.05.2011., 08:24
koji je najaci, najbolji kaklulator koji se smije imati na maturi? onaj casio 991es? http://e-trgovina.nn.hr/p-9620-kalkulator-tehnicki-casio-fx991-es.aspx ?

Gademz!
04.05.2011., 15:38
najjednostavniji kalkulator i bok, samo da logaritmira i potencira, sve drugo samo odvlači pažnju i vrijeme i nepotrebno je

trpi
04.05.2011., 17:45
mozda za tebe koji imas 4 iz matematike, ja koji sam se uvijek jedva provlacio bitan je, sa ovim casiom mogu rijesiti pol testa b razine, pa me zanima jel ima neki s kojim mogu 90%:D

Gademz!
04.05.2011., 17:49
kak ti znaš kolko sam ja imao :lol::lol:

kalkulator ti neće riješit one grafove na testu (koji su inače za malu djecu, to nema veze s matematikom, to je zapravo uvreda za obrazovanje stečeno u školi ak se to boduje...a boduje se). Taj "moćan" kalkulator se od ovih ostalih razlikuje po tome što ima tipku za integriranje, što ti naravno neće trebat ni na A razini

trpi
04.05.2011., 19:04
kak ti znaš kolko sam ja imao :lol::lol:

kalkulator ti neće riješit one grafove na testu (koji su inače za malu djecu, to nema veze s matematikom, to je zapravo uvreda za obrazovanje stečeno u školi ak se to boduje...a boduje se). Taj "moćan" kalkulator se od ovih ostalih razlikuje po tome što ima tipku za integriranje, što ti naravno neće trebat ni na A razini

onako obicno govore dobri djaci:mig:

Paulaner
04.05.2011., 21:15
Ljudi, jel zna netko kako se ovo raspisuje:

http://img834.imageshack.us/img834/6268/ooooool.jpg

Dajte molim vas pomozite, hitno mi treba!

nbedeko2
04.05.2011., 21:54
Ljudi, jel zna netko kako se ovo raspisuje:

http://img834.imageshack.us/img834/6268/ooooool.jpg

Dajte molim vas pomozite, hitno mi treba!

Možeš na više načina. Jedan je da sve to raspišeš preko binomne formule i dođeš do rješenja, a drugi je http://img23.imageshack.us/img23/9113/dsc03804vu.jpg

Ali lakše je i jednostavnije ubacit u binomnu formulu :D

P.S. mislim da nema grešaka, ali ako se nađe koja ipak je 11 sati :zzz:

Neo The Anomaly
04.05.2011., 22:03
a gle svašta može bit djelitelj slobodnog koeficijenta, beskonačno djelitelja, i nije neka extra pomoć :D

Broj djelitelja bilo kojeg cijelog broja je konačan. Daj mi reci otkud ti to da ih ima beskonačno :p
Uostalom dolazit će ti mali brojevi. Tako da ćeš imati svega par djelitelja. A to je jako velika pomoć :mig:

Gademz!
04.05.2011., 22:16
može ih biti poprilično, evo da ti je slobodan koeficijent 6 recimo, djelitelji su -1,1,-2,2,-3,3,-6,6,1/2,-1/2... pomoć aha :D (ma nije uopće bitno ;))
Za ovo gore imate pascalov trokut, prejednostavno :mig:

Neo The Anomaly
04.05.2011., 23:02
može ih biti poprilično, evo da ti je slobodan koeficijent 6 recimo, djelitelji su -1,1,-2,2,-3,3,-6,6,1/2,-1/2... pomoć aha :D (ma nije uopće bitno ;))
Za ovo gore imate pascalov trokut, prejednostavno :mig:

Djelitelji se obično definiraju kao cijeli brojevi. Tako da si ih ispisao sve, i još viška :mig:
Znam da nultočke ne bi baš teoretski morale biti cjelobrojne, ali ovo je matura, kak bi inače to rješio da nisu cjelobrojne, sve više je previše.

Edit: Paulaner, jel ti to ne znaš množit, ili te samo zanima kako to jako brzo raspisat?

Paulaner
04.05.2011., 23:21
Možeš na više načina. Jedan je da sve to raspišeš preko binomne formule i dođeš do rješenja, a drugi je http://img23.imageshack.us/img23/9113/dsc03804vu.jpg

Ali lakše je i jednostavnije ubacit u binomnu formulu :D

P.S. mislim da nema grešaka, ali ako se nađe koja ipak je 11 sati :zzz:

Hvala puno!
Za zbrajanje sam našao ovu formulu:
http://upload.wikimedia.org/math/1/f/6/1f6e45224b3aba34afe533831f4e7b89.png
ali nigdje nije bilo za oduzimanje:D

Edit: Paulaner, jel ti to ne znaš množit, ili te samo zanima kako to jako brzo raspisat?

Ma treba mi to za rješavanje nekog integrala, pa da sad ne raspisujem preko pol strane trebam gotovu formulu:D

Gademz!
04.05.2011., 23:28
Ma treba mi to za rješavanje nekog integrala, pa da sad ne raspisujem preko pol strane trebam gotovu formulu:D

http://e.math.unizg.hr/old/catalan/PASCAL2.png.gif

ovo su ti koeficijenti s kojima se množe x i y u tvom zadatku, znači 4 je stupnja

ide x^4+ 4x^3 y + 6 x^2 y^2 + 4 xy^3 + y^4 , za minus predznak ide redom + - + - +, i tako za bilo koji stupanj :D

Neo The Anomaly
05.05.2011., 16:16
Evo jednog zadatka, pa ak ga netko može riješit, ja ga nisam:

(xy+1)(xz+1)(yz+1) je kvadrat prirodnog broja. Dokaži da su i xy+1, xz+1,yz+1 kvadrati.

Cošva
05.05.2011., 17:20
Po meni ovakav zadatak nece vidjeti mature, široj masi nejasan. Oni stavljaju samo zadatke ciste ko suza, dakle nema dokazi, pojasni, etc. Samo rijesi, skrati itd. Ako bi bio bio bi prilicno jasnije formuliran i sa uputstvom. Naprimjer kada se jedan zadatak trebao riješiti binomnom formulom oni su to napisali.

05.05.2011., 17:26
Evo jednog zadatka, pa ak ga netko može riješit, ja ga nisam:

(xy+1)(xz+1)(yz+1) je kvadrat prirodnog broja. Dokaži da su i xy+1, xz+1,yz+1 kvadrati.

promašio si pdf. pitaj na prirodnim znanostima. to ti neće biti na maturi. ili si samo htio dokazat da si olimpijac i da si iznad nas smrtnika? :D

Cošva
05.05.2011., 18:19
promašio si pdf. pitaj na prirodnim znanostima. to ti neće biti na maturi. ili si samo htio dokazat da si olimpijac i da si iznad nas smrtnika? :D

Vis da je napisao da ga ne zna rijesiti pa kao trazi kak se to rijesava.

Iza (xy+1)(xz+1)(yz+1), jedino sto ce biti na maturi je da se pomnoži i to je to.

Neo The Anomaly
05.05.2011., 19:14
Ma šta sad, ili riješi ili nemoj ništa pisat :p

Uglavnom da stavio sam na upomoć spašavajte sada, nisam baš obraćao previše pozornosti di ću ga stavit dok god ima veze s matematikom.

05.05.2011., 20:06
Ma šta sad, ili riješi ili nemoj ništa pisat :p

Uglavnom da stavio sam na upomoć spašavajte sada, nisam baš obraćao previše pozornosti di ću ga stavit dok god ima veze s matematikom.

ma šalim se :D
zato i jest topic da se rješavaju matematički problemi, kakvi god oni bili :D

Charobniak
08.05.2011., 09:41
Zanima me da li će biti zadataka sa binomnim koeficijentima? U ovoj knjizi po kojoj radim zadatke i teoriju u vezi državne mature, stavili su jedan zadatak sa binomnim koeficijentom na kraju poglavlja u vezi nizova, s tim da je teorija skromna u tom zadatku, pa mi nije pretjerano jasan.

Mi nismo to radili u srednjoj, tako da sam malo zabrinut. :zubo:

Neo The Anomaly
08.05.2011., 10:20
Zanima me da li će biti zadataka sa binomnim koeficijentima? U ovoj knjizi po kojoj radim zadatke i teoriju u vezi državne mature, stavili su jedan zadatak sa binomnim koeficijentom na kraju poglavlja u vezi nizova, s tim da je teorija skromna u tom zadatku, pa mi nije pretjerano jasan.

Mi nismo to radili u srednjoj, tako da sam malo zabrinut. :zubo:

Nisam baš siguran budući da sam 3. razred, ali zar nisu binomni koeficijenti samo ona binomna formula? Nisam siguran hoće li doći (ti si viša razina zar ne), ovdje imaš gradivo za maturu http://mojamatura.net/matematika/60-matematika-na-maturi, možda ako ne piše ovdje da će doći mogu stavit, ali će ti dati formulu s kojom rješavaš zadatak.

Ali ako gradivo bin. koef. fakat je samo binomna formula, onda bi i moja kornjača mogla skužit kak se to radi, mislim imaš jednu formulu :mig:
Evo odi ovdje: http://www.pmf.untz.ba/studijski_odsjeci/mat/zaposleni/Elvis%20Barakovic/dokumenti/MFmatematika1.pdf na poglavlje binomni obrazac, nije teško, pa eto ak želiš provježbat...

MaturantSB
08.05.2011., 12:05
Može objašnjenje kako riješiti ovaj zadatak? HVALA!

|2 / 4-x| <= 1

08.05.2011., 12:08
Može doći...
mislim da je nešto na ljetnom roku čak i bilo nešto u vezi toga :)

nbedeko2
08.05.2011., 12:43
Može doći...
mislim da je nešto na ljetnom roku čak i bilo nešto u vezi toga :)

Da, bilo je naći član u razvoju binoma koji ne sadrži x il nešto u tom smislu :)

Anna xD
08.05.2011., 19:25
Da, bilo je naći član u razvoju binoma koji ne sadrži x il nešto u tom smislu :)
to imaš jednu formulu koju nije teško zapamtiti, ali i mene je iznenadilo s obzirom da mi zadnju godinu radimo vjerojatnost i kombinatoriku i u tom djelu smo koristili i učili tu formulu dok gimnazija koliko ja znam to gradivo baš i nema, eventualno ako su ga radili kod geom. i aritm. niza i limesa :ne zna:

08.05.2011., 20:50
to imaš jednu formulu koju nije teško zapamtiti, ali i mene je iznenadilo s obzirom da mi zadnju godinu radimo vjerojatnost i kombinatoriku i u tom djelu smo koristili i učili tu formulu dok gimnazija koliko ja znam to gradivo baš i nema, eventualno ako su ga radili kod geom. i aritm. niza i limesa :ne zna:

imamo mi to gradivo, cijelo jedno poglavlje je binomni poučak, a u matematičkim gimnazijama se uči i kombinatorika i vjerojatnost.

Anna xD
08.05.2011., 21:30
imamo mi to gradivo, cijelo jedno poglavlje je binomni poučak, a u matematičkim gimnazijama se uči i kombinatorika i vjerojatnost.
sori onda :) znam da sam pitala frenda iz opće i rekao je da nemaju kombinatoriku i vjerojatnost, nisam znala :mig:

Charobniak
08.05.2011., 22:25
Hmm, malo sam bolje proučio gradivo u vezi toga i ne čini se toliko strašno. Mi se u općoj nismo time bavili, ali ekipa na matematičkoj jest. :ne zna:

Linsey Wells
09.05.2011., 12:02
koliki je postotak prolaznosti na nižoj razini? lol
jel zna itko možda?
zahvaljujem.....

ja idem na b razinu, stariji sam maturant, i prosla sam samo prvi dio vježbi iz knjige koju sam stavila na forum :D

dadneš link pliiz?:D

Darkbound
09.05.2011., 13:03
koliki je postotak prolaznosti na nižoj razini? lol
jel zna itko možda?
zahvaljujem.....

Mislim da je oko 20%. Treba imati 9 bodova od 40 za prolaz.

anamarie5
10.05.2011., 19:45
Može objašnjenje kako riješiti ovaj zadatak? HVALA!

|2 / 4-x| <= 1

2<=|4-x| uz uvjet x različitit od 4
dva slučaja zbog apsolutne vrijednosti:
1)za 4-x>0(--> x<4): 2<=4-x x<=2
2)za 4-x<0(--> x>4): 2<=x-4 x=>6
rješenje: x=<beskonačno,2]U[6,beskonačno>

_ema20_
10.05.2011., 20:38
ok narode, imam jedno pitanje....

tj par njih, al ajde :))

spremam matku po testovima s prijašnjih rokova, i imam neku knjigu sa zadacima pa prolazim to ( i nadam se da budem imala barem 18 točnih od 36 zadataka -.-'')
ALI, što s tim kalkulatorima? čula sam od nekih da nisu smjeli cijelo vrijeme imati kalkulatore, tj koristiti ih, i da se ne smije unašati bilo kakav kalkulator... da li ima ovdje tko da zna nekog tko je išao da je stariji maturant bio, pa da kaže kakav kalkulator zapravo mora biti? očigledno casio es911 ne smije biti....

_ema20_
10.05.2011., 20:50
padaš :/
i ja sam u istoj situciji :(

pa broji ti se samo ono što si položila onda, ako padneš matku, nećeš dobit iz nje ni jedan bod onda... samo one koje si položila jel.. ://

Anna xD
10.05.2011., 20:57
ok narode, imam jedno pitanje....

tj par njih, al ajde :))

spremam matku po testovima s prijašnjih rokova, i imam neku knjigu sa zadacima pa prolazim to ( i nadam se da budem imala barem 18 točnih od 36 zadataka -.-'')
ALI, što s tim kalkulatorima? čula sam od nekih da nisu smjeli cijelo vrijeme imati kalkulatore, tj koristiti ih, i da se ne smije unašati bilo kakav kalkulator... da li ima ovdje tko da zna nekog tko je išao da je stariji maturant bio, pa da kaže kakav kalkulator zapravo mora biti? očigledno casio es911 ne smije biti....
od kud tebi da ne smijemo koristiti casio es911 :confused: i kako to misliš ne smijemo ga imati cijelo vrijeme, ti dobiješ test i imaš ga pred sobom 3 sata, tebi nitko ne može odrediti u kojem ti roku moraš određeni dio testa riješiti te samim time ne mogu ni kotrolirati uporabu kalkulatora na određenim djelovima testa.

_ema20_
10.05.2011., 21:04
od kud tebi da ne smijemo koristiti casio es911 :confused: i kako to misliš ne smijemo ga imati cijelo vrijeme, ti dobiješ test i imaš ga pred sobom 3 sata, tebi nitko ne može odrediti u kojem ti roku moraš određeni dio testa riješiti te samim time ne mogu ni kotrolirati uporabu kalkulatora na određenim djelovima testa.

pa pričala mi je frendica danas što je pisala prošle godine, da za nekakv prvi dio testa ( što god to bilo) nije se smjelo koristiti kalkulatore... ja još gledam koji prvi dio, jer sam onda gledala zadatke i poredani su svakakvim redoslijedom, i za dosta njih treba kalkulator....

a casio mi je rekla da su uzimali ljudima, jer ne smije biti casio es koji derivira i integrira... dakle, to bi bio onaj srebrno-tamnoplavi jel? i ako se već ne smije taj imat, se smije imat onda onaj tamnoplavo crni il kakav već?

Balančana
10.05.2011., 21:20

Starija tj dupla mautrantica, sada sretno upisana na faks. Ne znam kaki je 911, planetarno popularni Casio fx-991ES (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Casio_fx-991ES_Calculator_New.jpg) se smjelo imat, a on može svašta. Svejedno ako si stariji maturant, nama nisu ništa provjeravali, samo su poslali papir u koji smo upisali model - sami. :zubo: (Sve skupa zasigurno ovisi i o tome gdje te pošalju pisat.)

Prijateljica ili laže ili je nad njima učinjena grda nepravda, smije se imat cijelo vrijeme - bio je potreban za velik dio zadataka iz prvog dijela.
Čini mi se da smo na nekim nacionalnim ispitima davno prije imali dio gdje se smjelo i nije smjelo... Hm... :ne zna:

_ema20_
10.05.2011., 21:31
Starija tj dupla mautrantica, sada sretno upisana na faks. Ne znam kaki je 911, planetarno popularni Casio fx-991ES (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Casio_fx-991ES_Calculator_New.jpg) se smjelo imat, a on može svašta. Svejedno ako si stariji maturant, nama nisu ništa provjeravali, samo su poslali papir u koji smo upisali model - sami. :zubo: (Sve skupa zasigurno ovisi i o tome gdje te pošalju pisat.)

Prijateljica ili laže ili je nad njima učinjena grda nepravda, smije se imat cijelo vrijeme - bio je potreban za velik dio zadataka iz prvog dijela.
Čini mi se da smo na nekim nacionalnim ispitima davno prije imali dio gdje se smjelo i nije smjelo... Hm... :ne zna:

ma da o tom pričam, o 991 a ne o 911 :DDD
ma joj e, mene je taj kalkulator prije 2 godine upisano na fax, odnosno pomožću njega sam riješila prijemni, nadam se da me sada bude upisao na fax opet :))))))
ali gle, nije mi jasno, to nije fer da nam tako rade... mislim lijepo piše da mora bit kalkulator bez deriviranja i integriranja, dobro ovaj ga ima, ali kalkulator koji je izašao prije njega, a slične linije je, to nema, i onda bi se on smio imati. tako da mislim da nije fer da nas tako zeznu ://

još ajde de, za hrvatske stdije mi se na neke smjerove koja sma prijavila, matermatika ni ne broji, ali na ff da :/

Anna xD
10.05.2011., 21:32
pa pričala mi je frendica danas što je pisala prošle godine, da za nekakv prvi dio testa ( što god to bilo) nije se smjelo koristiti kalkulatore... ja još gledam koji prvi dio, jer sam onda gledala zadatke i poredani su svakakvim redoslijedom, i za dosta njih treba kalkulator....

a casio mi je rekla da su uzimali ljudima, jer ne smije biti casio es koji derivira i integrira... dakle, to bi bio onaj srebrno-tamnoplavi jel? i ako se već ne smije taj imat, se smije imat onda onaj tamnoplavo crni il kakav već?
koje gluposti pogledaj ovo http://www.forum.hr/showpost.php?p=32352183&postcount=3146 pitat ću još svoju profesoricu i poslati ncvvo mail,
čitam sad početnu stranu ispitne knjižice iz mat viša razina i nigdje nije naznačeno da se za određenu skupinu zadataka ne smije koristiti kalkulator, jer ti shvaćaš da ti dobiješ cijeli test odmah sa svim pitanjima, i onima iz 1. i 2. i 3. skupine i rješavaš ga kako hoćeš, kad bi oni zabranili upotrebu kalkulatora za 1. dio, test bi trebao biti podijeljen na dva dijela tako da npr za 1. imamo 60 min a za ostali 120, a nije

edit: da 991 ne 911 :zubo: i ja sam se zeznula :mig:

_ema20_
10.05.2011., 21:38
koje gluposti pogledaj ovo http://www.forum.hr/showpost.php?p=32352183&postcount=3146 pitat ću još svoju profesoricu i poslati ncvvo mail,
čitam sad početnu stranu ispitne knjižice iz mat viša razina i nigdje nije naznačeno da se za određenu skupinu zadataka ne smije koristiti kalkulator, jer ti shvaćaš da ti dobiješ cijeli test odmah sa svim pitanjima, i onima iz 1. i 2. i 3. skupine i rješavaš ga kako hoćeš, kad bi oni zabranili upotrebu kalkulatora za 1. dio, test bi trebao biti podijeljen na dva dijela tako da npr za 1. imamo 60 min a za ostali 120, a nije

edit: da 991 ne 911 :zubo: i ja sam se zeznula :mig:

e to sam i ja danas pročitala nakon što mi je rekla, i onda skužila da taj može biti...
mislim meni je žao ako sam koga uznemirila ovim, jer mi nije bila namjera...

da to je taj 991, on ima tipke deriviranja i integriranja, ali znači on se smije imati... ok, ukoliko pokuša netko nekome uzeti, to se samo kaže, i onda nam ne smiju uzeti. :)

Darkbound
10.05.2011., 21:46
Ma smije se koristiti, potvrđeno je:
Smijem li ja na ispitu iz matematike i fizike koristiti kalkulator: CASIO fx-82ES, CASIO fx-991ES?

Smijete. Zadaci su prilagođeni tako da karakteristike ovog kalkulatora ne mogu donijeti prednost u
odnosu na jeftinije znanstvene kalkulatore.
Ako želite sudirati na nekom tehničkom fakultetu taj Vam kalkulator može biti koristan kasnije
tijekom studija, no npr. na Fer-u Vam nede biti dozovoljeno njegovo korišenje na ispitu matematike.
Svako džepno računalo s oznakom scientific calculator (znanstveno računalo) dovoljna je pomod na
ispitima iz Matematike, Fizike i Kemije na državnoj maturi.
Najveća pomoć bit će Vam računalo na kojem ste navikli raditi. Svaki novi uređaj zahtijeva
upoznavanje i praksu za efikasnu uporabu.
Uputa o vrsti dozvoljenih džepnih računala nalazi se na adresi:
http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/katalozi11

Poveznica:
Uputa za vrstu džepnog računala koje pristupnici smiju koristiti kod pisanja ispita državne mature iz
Matematike, Fizike i Kemije
@NCVVO (http://dokumenti.ncvvo.hr/Drzavna_matura/2011-04-06/faq.pdf)

Anna xD
10.05.2011., 21:47
e to sam i ja danas pročitala nakon što mi je rekla, i onda skužila da taj može biti...
joj ma kužim da smo svi sad uznemireni zbog te matematike, i ja sam :mig: ali mi je zbilja glupo kad se šire krive informacije, a opet nebi nam bilo svejedno da nam uzmu kalkulatore i daju neki drugi na koji nismo naviknuti, u svakom slučaju dobro da si pitala
vidim da ideš na ff pa sretno i na prijemnom, idem i ja :zubo:

_ema20_
10.05.2011., 21:52
joj ma kužim da smo svi sad uznemireni zbog te matematike, i ja sam :mig: ali mi je zbilja glupo kad se šire krive informacije, a opet nebi nam bilo svejedno da nam uzmu kalkulatore i daju neki drugi na koji nismo naviknuti, u svakom slučaju dobro da si pitala
vidim da ideš na ff pa sretno i na prijemnom, idem i ja :zubo:

da mi uzmu taj casio, mislim da bih poče avrištati i zapomagati kao 5-godišnja djevojčica. :)))
ali sada znamo da se smije imat, i da ga se smije imati tijekom cijelog testa, i sad sam opet sretna, i sad opet s veseljme budem zadatke rješavala :) jeej :)

hehehhehee hvala hvala, tebi također :))) bio mi je donedavno prvi izbor, sada mi je hs prvi izbor, ali ono :) sretno :)

borntobewinner
10.05.2011., 22:01
Jel stvarno svi imaju taj Casio nešto-nešto ili ima ljudi koji će na maturu s ovakvim nečim (http://www.chinatraderonline.com/Files/Calculator/scientific-calculator/Scientific-Calculator-22293632994.jpg)? :D

Neo The Anomaly
10.05.2011., 22:01
I ne zaboravite, ako ne znate riješiti zadatak, uvijek promatrajte djeljivost s 4.

_ema20_
10.05.2011., 22:02
Jel stvarno svi imaju taj Casio nešto-nešto ili ima ljudi koji će na maturu s ovakvim nečim (http://www.chinatraderonline.com/Files/Calculator/scientific-calculator/Scientific-Calculator-22293632994.jpg)? :D

casio nešto - nešto :)) ja nosim 2, za svaki slučaj :D

male3
11.05.2011., 11:38
Priznaje li se samo rješenje kod dijeljenja polinoma ili mora biti i cijeli postupak dijeljenja?

Primjerice kod zadatka :

f(x) = 3x^3 + 2x^2 - 3x + 1 ; g(x) = x + 3 ; f(x) : g(x) = ?

------------------------------------------------

f(x) : g(x) = (3x^3 + 2x^2 - 3x + 1) : (x+3)

Može li se tu još samo napisati rješenje iz kalkulatora ili mora biti cijeli postupak?

Isprika ako je pitanje već bilo...

Gademz!
11.05.2011., 12:21
Jedino ovakve gluposti valjda može riješit taj famozni casio 991-es
Pa ako te traži u zadatku da podijeliš to, onda je logično da trebaš imat postupak, osim ako je zadatak na zaokruživanje, onda samo zaokružiš i nije bitan postupak

_ema20_
11.05.2011., 16:21
e ljudi a imam još jedno pitanje....
nedostatak znanja iz srednje učinio je svoje, pa spadam među oni koji se boje da nižu razinu ne budu baš razvalili... još mi je gore to što svi govore kako je ta niža razina lagana, jer meni se dosta tih zadatak i ne čini neš prelaganim :/ ponavljam, znanje iz srednje je učinilo svoje, točnije, neznanje.
kolike su šanse da ti zadaci budu slični tim u testovima koji su provedeni? i da, jel vježbate samo po tim testovima, ili uči netko i po nekim knjigama?
( ja sma si kupila neku knjigu za nižu razinu, i ono.... riješila sma je dosta, ali nekako.... ne znam...) svi savjeti dobrodošli.. ://

LaDaDi
11.05.2011., 18:08
e ljudi a imam još jedno pitanje....
nedostatak znanja iz srednje učinio je svoje, pa spadam među oni koji se boje da nižu razinu ne budu baš razvalili... još mi je gore to što svi govore kako je ta niža razina lagana, jer meni se dosta tih zadatak i ne čini neš prelaganim :/ ponavljam, znanje iz srednje je učinilo svoje, točnije, neznanje.
kolike su šanse da ti zadaci budu slični tim u testovima koji su provedeni? i da, jel vježbate samo po tim testovima, ili uči netko i po nekim knjigama?
( ja sma si kupila neku knjigu za nižu razinu, i ono.... riješila sma je dosta, ali nekako.... ne znam...) svi savjeti dobrodošli.. ://
do prije 10 dana san bila u istoj situaciji,ja sam maturirala prije 2 god a znanje mi je bilo na razini paljenja digitrona :rofl:...isla sam ravno 10 sati na instrukcije na kojima smo radili po knjigama iz osnovne škole i sad rijesim jedno 90% točno ispita niže razine (od prošlih godina)...primjetila sam i da su se neki zadaci ponavljali iz godine u godinu pa ako ne budu bas isti bit ce sigurno na isti kalup....moj savjet ti je da odes par sati na instrukcije,malo doma provjezbas i sve ce biti super ako budes imala srice da naletis na dobrog profesora koji zna objasnit nece ti nikakve dodatne knjge tribat :mig: jer mislim da ti nema koristi da se sama mucis pokusavajuci shvatiti gradivo ako bas nemas nikakvo predznanje ka u mom slucaju

_ema20_
11.05.2011., 18:50
do prije 10 dana san bila u istoj situaciji,ja sam maturirala prije 2 god a znanje mi je bilo na razini paljenja digitrona :rofl:...isla sam ravno 10 sati na instrukcije na kojima smo radili po knjigama iz osnovne škole i sad rijesim jedno 90% točno ispita niže razine (od prošlih godina)...primjetila sam i da su se neki zadaci ponavljali iz godine u godinu pa ako ne budu bas isti bit ce sigurno na isti kalup....moj savjet ti je da odes par sati na instrukcije,malo doma provjezbas i sve ce biti super ako budes imala srice da naletis na dobrog profesora koji zna objasnit nece ti nikakve dodatne knjge tribat :mig: jer mislim da ti nema koristi da se sama mucis pokusavajuci shvatiti gradivo ako bas nemas nikakvo predznanje ka u mom slucaju

pa kupila sam si tu knjigu, i ovo što sam prošla ok sam shvatila, i objašnjava mi sestra još, ona to sve zna dobro, i tata, pa mislim da bude dobro...
skužila sma i ja da da se većina toga ponavlja, i to bi bilo odlično.... i ja sam isto prije 2 godine maturirala, i matka nam je u srednjoj bila koma, nismo ništa naučili... ne znam kako te profesore isto nije sram, ajde znam da smo dijelom sami krivi, ali i oni isto, nikad nisu poticali na rad nit ništa, i živi užas...
e i da, jel to istina da je 33% već ocjena 2? i da je 41% ocjena 3?

LaDaDi
11.05.2011., 19:01
pa kupila sam si tu knjigu, i ovo što sam prošla ok sam shvatila, i objašnjava mi sestra još, ona to sve zna dobro, i tata, pa mislim da bude dobro...
skužila sma i ja da da se većina toga ponavlja, i to bi bilo odlično.... i ja sam isto prije 2 godine maturirala, i matka nam je u srednjoj bila koma, nismo ništa naučili... ne znam kako te profesore isto nije sram, ajde znam da smo dijelom sami krivi, ali i oni isto, nikad nisu poticali na rad nit ništa, i živi užas...
da i meni je isto takav profesor bio u srednjoj,katastrofa....prosle godine je na nizoj razini bilo 20% za prolaz,a sad nitko ti ne zna kako ce ove godine biti jer se gleda kako vecina napise a jos nismo pisali npr ako vecina ljudi napise lose onda se taj prag prolaznosti spusta

Euronymous
11.05.2011., 19:16
možel samo jedno pitanje, dakle, zanima me koje gradivo državne mature se smatra onako najtežim?

Charobniak
11.05.2011., 19:24

Baš sam danas tražio podatke o prolaznosti, ovdje (http://mojamatura.net/images/stories/image01/pragovi-prolaznosti.pdf) je više manje sve navedeno. :top:

_ema20_
11.05.2011., 19:24
da i meni je isto takav profesor bio u srednjoj,katastrofa....prosle godine je na nizoj razini bilo 20% za prolaz,a sad nitko ti ne zna kako ce ove godine biti jer se gleda kako vecina napise a jos nismo pisali npr ako vecina ljudi napise lose onda se taj prag prolaznosti spusta

misliš da onda bude još niže od 20%? uffff, ma joj samo da budu zadaci koliko toliko slični... ili nek i budu drugačiji, samo rješivi.... :)
ja znam da će se netko tko ovo pročita zgražat kak ljudi tako loše rješavaju matematiku, ali ja uvijek krenem od sebe, totalni sam dibidus, i ponekad mi je pojednostavniiti neki zadatak ( tipa onih razlomaka i algebarskih izraza) malo veći problem... tako da...

_ema20_
11.05.2011., 19:27
možel samo jedno pitanje, dakle, zanima me koje gradivo državne mature se smatra onako najtežim?

najtežim? ha čuj, to ti zavisi... na nižoj razini ja bi rekla da je najteža geometrija... barem meni... a sada.. za višu razinu ne znam...

Baš sam danas tražio podatke o prolaznosti, ovdje (http://mojamatura.net/images/stories/image01/pragovi-prolaznosti.pdf) je više manje sve navedeno. :top:

pa to i nije toliko loše :) da nam je biti iz matke između ovih 42% i 63 % :))

Euronymous
11.05.2011., 19:28
eh da, za višu me interesira.. jel treba znati hornerov algoritam?

BluexXxteR
11.05.2011., 20:25
Priručnik za učenje matematike na državnoj maturi - Brleković - Noskov - ŠK ! (http://www.4shared.com/document/s3ALefJi/MATEMATIKA_NA_DRAVNOJ_MATURI__.html)

Eto, kome treba ... :mig:

nesto nije u redu s file-om.
ne mogu otvoriti.
jel moze netko reupload?
zahvaljujem.

11.05.2011., 20:31

ne treba znati hornerov algoritam.

Gademz!
11.05.2011., 21:09

najteži zadatak ti je ispitivanje toka funkcije jedne varijable :D

addenda20
11.05.2011., 22:20
nesto nije u redu s file-om.
ne mogu otvoriti.
jel moze netko reupload?
zahvaljujem.

meni link normalno radi :ne zna:

Euronymous
12.05.2011., 03:30
ne treba znati hornerov algoritam.

ok, hvala

najteži zadatak ti je ispitivanje toka funkcije jedne varijable :D

fino fino

SilverFox
12.05.2011., 12:54
Pitanje - upravo sam sada rješila test koji sam skinula s neta - Matematika osnovna razina, primjer ispita 23.12.2009. - i onda sam skontala da uopće nisu uz njega priloženi rezultati.
Može li mi itko reći kogu li se oni pronaći negdje na netu?

Prvi zadatak glasi 'Koji je od navedenih brojeva najbliži broju 3?'

Hvala! :top:

Euronymous
12.05.2011., 14:37
pa hajde napiši cijeli zadatak ovdje

borntobewinner
12.05.2011., 14:39
meni link normalno radi :ne zna:

Link radi, ali kad se skine, javlja neki error.
Pridružujem se molbi za reupload :moli:

addenda20
12.05.2011., 15:48
Ako netko ima problema sa downloadom priručnika iz matematike neka mi se slobodno javi privatnom porukom i ostavi e-mail pa ću rado proslijediti. :mig:

Gademz!
12.05.2011., 16:30
kupite casio 991-es, premislil sam se glede njega :D

Euronymous
12.05.2011., 17:00
a za što točno nam to treba?

Gademz!
12.05.2011., 17:01
da računa umjesto tebe :D

Euronymous
12.05.2011., 17:06
a ne znam, i za OE su mi govorili da nema šanse da rješavam bez takvog kalkulatora pa eto nije bilo problema sa običnim jednorednim.. old school kažem ja, a i neda mi se davati milijun para za to

Gademz!
12.05.2011., 17:19
ma ovi "normalni" su najbolji, samo kaj sam danas zaradil 0 na fizici pa pizdim, a za OE nije nemoguće one zadatke rješavat, iako ovako gledajući takav kalkulator bi ti sačuvao vremena i vremena koje si utrošil na dijeljenje onih kompleksnih brojeva

12.05.2011., 17:26
ma ovi "normalni" su najbolji, samo kaj sam danas zaradil 0 na fizici pa pizdim, a za OE nije nemoguće one zadatke rješavat, iako ovako gledajući takav kalkulator bi ti sačuvao vremena i vremena koje si utrošil na dijeljenje onih kompleksnih brojeva

I kriviš kalkulator za 0 bodova (?) iz fizike? :p
nije tebi lako :D
anyway, najbolje imati obični kalkulator, ono što kaže Euronymous, jednoredni, bez ikakvih perverzija, ostalo je sve waste of money

Gademz!
12.05.2011., 17:30
ne riješivši 1 zadatak potpuno točno dobivaš 0 bodova iz testa (tu bi inače dobio polovične bodove iz ostala 2 zadatka i bodove iz teorije, ovako džaba ti to :p), fer rules :D

Eoin
12.05.2011., 17:38
kako se piše množenje s 2 korijenom kod iracionalnih jednažbi?
ovako:zadatak pa puta /² sa strane?

lauraD
12.05.2011., 17:52
koliko se dobije listova za rjesavanje na maturi? strah me da mi bude premalo, siroko pisem..

Euronymous
12.05.2011., 17:54

ma znam, baš kod tog gradiva su mi i pričali da je kalkulator najkorisniji, ali ja i dalje tvrdim ono što sam rekao :)
a što se tiče fizike, neka, vrlo lako možeš proći i bez tog 2.MI-a, barem sam ja uspio, također sam nulu zaradio na njemu jer sam išao na bolesnički i na kraju ga nisam ponavljao jer sam prošao i bez toga..

I kriviš kalkulator za 0 bodova (?) iz fizike? :p
nije tebi lako :D
anyway, najbolje imati obični kalkulator, ono što kaže Euronymous, jednoredni, bez ikakvih perverzija, ostalo je sve waste of money

nije nulu dobio jer ništa nije znao, nego ako nemaš u potpunosti točan zadatak (ne samo dobar postupak, već potpuno rješenje i međurješenja) u barem jednom od 3 računska zadatka, dobivaš nulu iz cijelog ispita, bez obzira na to kako dobro riješio teoriju, vrlo stresan zadatak..

mislim da umjesto te dvojke staviš mali korjenčiš

ot: koliko se piše to čudo, jel ima dosta vremena? mislim, pretpostavljam da vremena ima puno na tim maturama, ali pošto mi se baš neda ponavljati ikakvog gradiva, dosta toga bi možda izvodio na licu mjesta pa me zanima..

big-smoke
12.05.2011., 17:58

upravo si kvadrirao

/ *sqrt(BROJ)

Gademz!
12.05.2011., 18:05
ma znam, baš kod tog gradiva su mi i pričali da je kalkulator najkorisniji, ali ja i dalje tvrdim ono što sam rekao :)
a što se tiče fizike, neka, vrlo lako možeš proći i bez tog 2.MI-a, barem sam ja uspio, također sam nulu zaradio na njemu jer sam išao na bolesnički i na kraju ga nisam ponavljao jer sam prošao i bez toga..

ot: koliko se piše to čudo, jel ima dosta vremena? mislim, pretpostavljam da vremena ima puno na tim maturama, ali pošto mi se baš neda ponavljati ikakvog gradiva, dosta toga bi možda izvodio na licu mjesta pa me zanima..

ni prvi mi nije bio blistav al dobro, moram ju sad učit od početka ciklusa a ne zadnja 2 dana masovne gledat

mislim da imaš 3 sata vremena

12.05.2011., 18:24
Da, imaš tri sata za pisanje matematike. To će tebi kao FERovcu biti dosta vremena (valjda bi trebalo biti??), ali u principu, dok sve riješiš i pregledaš, tih 3 sata je upravo dovoljno za polagano i staloženo rješavanje.
Gademz, bad luck :( :D

Shokica
13.05.2011., 10:33
kupite casio 991-es, premislil sam se glede njega :D

Istina je da je taj kalkulator dozvoljen, ali nisam sigurna koliko je pametno kupovati novi kalkulator koji dolazi s prst debelim stanicama uputa.

Možda je bolje koristiti stari kalkulator s kojim ste na "ti".

koliko se dobije listova za rjesavanje na maturi? strah me da mi bude premalo, siroko pisem..

Ne brini. Smiješ pisati i po praznim stranicama i po poleđini i gdje god ima mjesta za pisanje, samo je važno da rješenje napišeš na odgovarajuću crtu za rješenje.

Ne boduje se ni koncept, ni išta napisano sa strane, osim onoga što napišete na crtu za rješenje.

Jedino na višoj razini u 29. i 30. zadatku je važno imati napisan postupak u ispitnoj knjižici (za to je predviđeno mjesto za rješavanje; dakle ta dva zadatka ne rješavajte na koncept, nego direktno u ispitnu knjižicu).
Ukoliko imate napisan točan odgovor, a nema nikakvog postupka rješavanja, dobit ćete 0 bodova (ovo vrijedi samo za ta dva zadnja zadatka na višoj razini, na osnovnoj se nigdje ne boduje postupak, nego samo točni odgovori).

Nadir
13.05.2011., 10:44
jel vi to o kalkulatorima za višu razinu... jer za nižu čini mi se da kalkulator i ne treba, tj. nije čak ni potreban

SilverFox
13.05.2011., 11:48
pa hajde napiši cijeli zadatak ovdje

Ne treba mi neki određeni zadatak, samo me općenito zanimaju rješenja da vidim kak sam napravila...

Kad smo već kod digitrona, ja imam Casio Scientific Calculator fx-82c star ko Isusov magarac.
Jel to oke? Ne da mi se čitati ona uputa šta je dozvoljeno, a šta ne.

Iako istina, za osnovnu razinu nije da ti nešt previše treba, ali ipak mi se ne da korjen od 8 ili 10 računati u glavi...

13.05.2011., 12:42
Istina je da je taj kalkulator dozvoljen, ali nisam sigurna koliko je pametno kupovati novi kalkulator koji dolazi s prst debelim stanicama uputa.

Možda je bolje koristiti stari kalkulator s kojim ste na "ti".

Ne brini. Smiješ pisati i po praznim stranicama i po poleđini i gdje god ima mjesta za pisanje, samo je važno da rješenje napišeš na odgovarajuću crtu za rješenje.

Ne boduje se ni koncept, ni išta napisano sa strane, osim onoga što napišete na crtu za rješenje.

Jedino na višoj razini u 29. i 30. zadatku je važno imati napisan postupak u ispitnoj knjižici (za to je predviđeno mjesto za rješavanje; dakle ta dva zadatka ne rješavajte na koncept, nego direktno u ispitnu knjižicu).
Ukoliko imate napisan točan odgovor, a nema nikakvog postupka rješavanja, dobit ćete 0 bodova (ovo vrijedi samo za ta dva zadnja zadatka na višoj razini, na osnovnoj se nigdje ne boduje postupak, nego samo točni odgovori).

Ma da, a tko će mi to zabraniti da napišem prvo ta zadnja 2 zadatka na koncept, pa onda u ispitnu knjižicu? lol.

Morrigan69
13.05.2011., 13:06
Ma da, a tko će mi to zabraniti da napišem prvo ta zadnja 2 zadatka na koncept, pa onda u ispitnu knjižicu? lol.
Pa možeš ti njih imati i na konceptu vjerovatno ali je bitno i da taj postupak prepišeš u ispitnu knjižicu na odgovarajuće mjesto.. Vjerovatno nemaju vremena svima koncept pregledati, a ta 2 zadatka su ipak najvažnija..

13.05.2011., 13:27
Pa koncept se ni ne gleda. Zato i govorim zbog čega ja ne bih mogao napisati to na koncept, jer namjena koncepta je upravo ta da na njemu rješavaš zadatke te kasnije prepisuješ u ispitnu knjižicu, na odgovarajuća mjesta rezultate, odnosno postupak. I naravno da ako piše postupak da ćeš prepisati na ispitnu knjižicu.

LalaLand.
13.05.2011., 21:44
Jel ima tko rješenja od prošle mature osnovnu razinu ali s postupcima? :s

_ema20_
14.05.2011., 22:53
ok, evo mene opet -.-''

da li nam na nižoj razini mogu dat da recimo, ne znam, rješavamo ekstreme i lokalne minimume i maksimume? i one malo kompliciranije zadatke sa sinusima i cosinusima i svim tim glupostima? i permutacije i te gluparije?
da prostite, ja sam dibidus totalni za tu matematiku i molim se bogu da budu što jednostavniji zadatci.... -.-''

Neo The Anomaly
14.05.2011., 23:31
ok, evo mene opet -.-''

da li nam na nižoj razini mogu dat da recimo, ne znam, rješavamo ekstreme i lokalne minimume i maksimume? i one malo kompliciranije zadatke sa sinusima i cosinusima i svim tim glupostima? i permutacije i te gluparije?
da prostite, ja sam dibidus totalni za tu matematiku i molim se bogu da budu što jednostavniji zadatci.... -.-''

Utipkaj na google matematika državna matura:rolleyes:
Evo ti link http://mojamatura.net/matematika/60-matematika-na-maturi

nbedeko2
15.05.2011., 12:43
ok, evo mene opet -.-''

Kratko i jasno, u testu niže razine iz matematike pojavljuju se prvi i drugi razred srednje škole. Minimuma, maksimuma, derivacija, crtanja grafova (osim pravca i parabole) koliko ja znam nema. Ponovi skupove brojeva, algebarske izraze, rješavanje linearnih jednadžbi (osnovne primjere) i jednostavnije probleme riječima, potencije, korijene, kvadratnu jednadžbu, crtanje parabole, trigonometriju pravokutnog trokuta i nešto malo log. i eksponencijalnu f.-ju. To je više- manje sve šta se ispituje u tom testu.

SilverFox
15.05.2011., 15:36
E ljudi, ako ja riješim osnovnu razimu matke 100%, koliko mi to max posto bodova može donjeti?
Ako recimo fax traži osnovnu razinu i za nju daje 10% bodova, jel ima ona neka fora da tih 10% može dobiti samo ona osoba koja VIŠU razinu riješi 100%?
Ako je tako, koliko max može dobiti osoba koja 100% riješi OSNOVNU razinu?

Me, myself & I
15.05.2011., 15:47
Jel će na kraju Casio fx 991es biti dozvoljen? Na ncvvou na jednom dokumentu piše da kalkulator ne smije imati derivacije, na drugom da smije, a na trećem da ipak ne smije wtf ???

borntobewinner
15.05.2011., 16:41
E ljudi, ako ja riješim osnovnu razimu matke 100%, koliko mi to max posto bodova može donjeti?
Ako recimo fax traži osnovnu razinu i za nju daje 10% bodova, jel ima ona neka fora da tih 10% može dobiti samo ona osoba koja VIŠU razinu riješi 100%?
Ako je tako, koliko max može dobiti osoba koja 100% riješi OSNOVNU razinu?

Ne vrijedi to, sad se viša razina množi s 1,6.
Ako ti faks traži osnovnu razinu, i ti riješiš osnovnu 100%, dobivaš maksimalan broj bodova.

maya775
15.05.2011., 17:06
Jel tko zna postotke bodovanja na matematici vise razine?
Negdje sam nasla da 34/60 je vrlo dobar, to mi malo nelogicno :confused: pa otprilike kak bi islo to bodovanje po postotcima?? :)

15.05.2011., 17:57
Ako ti faks traži osnovnu razinu, i ti riješiš osnovnu 100%, dobivaš maksimalan broj bodova.

how about no? xD
to bi značilo da se izjednačila A i B razina. Odnosno, ti si sad rekao, ako ja riješim 100% A razine i upisujem faks di se traži B razina, da ću praktički imati 160% bodova, što je apsolutno nemoguće. Dakle imao bih preko 1000 bodova (hipotetski govorim) za određeni faks, a gornja granica je upravo 1000. lol.

uglavnom, ako riješiš 100% B razine, ne možeš dobit maksimalan broj bodova za taj predmet ukoliko fakultet nije drugačije odredio.

borntobewinner
15.05.2011., 18:05
how about no? xD
to bi značilo da se izjednačila A i B razina. Odnosno, ti si sad rekao, ako ja riješim 100% A razine i upisujem faks di se traži B razina, da ću praktički imati 160% bodova, što je apsolutno nemoguće. Dakle imao bih preko 1000 bodova (hipotetski govorim) za određeni faks, a gornja granica je upravo 1000. lol.

uglavnom, ako riješiš 100% B razine, ne možeš dobit maksimalan broj bodova za taj predmet ukoliko fakultet nije drugačije odredio.

Ne.
Ako riješiš preko 65% više razine, a fakultet traži višu, imaš maksimalan broj bodova. Ne možeš imati preko 1000.
Jebemliga, tako su meni ovdje na forumu objašnjavali :D

Sparkly
15.05.2011., 18:23
Ne.
Ako riješiš preko 65% više razine, a fakultet traži višu, imaš maksimalan broj bodova. Ne možeš imati preko 1000.
Jebemliga, tako su meni ovdje na forumu objašnjavali :D

Krivo su ti objasnili, ako ti faks traži B, a ti si uzeo B, ne možeš ostvarit maksimum.

borntobewinner
15.05.2011., 18:26
Krivo su ti objasnili, ako ti faks traži B, a ti si uzeo B, ne možeš ostvarit maksimum.

E uvijek ja ispadam budala :D
Hvala na ispravku.

anamarie5
15.05.2011., 19:34

krivo!!
niža razina se dijeli sa 1,6
ako ti faks traži nižu razinu npr. 10%(odnosno 100 bodova) ,a pišeš nižu možeš osvojiti 62,5 bod

LaDaDi
16.05.2011., 10:52
Ako visoko učilište za neki ispit traži osnovnu razinu,maksimalan broj bodova koji se može dobiti po osnovi toga
ispita dobit će samo kandidat koji položi ispite na višoj razini.
Kandidat koji položi ispit na osnovnoj razini, dobit će najviše 62,5% od maksimalnoga broja bodova.......
........Iako se za taj studijski program zahtijeva polaganje ispita iz Matematike na osnovnoj razini, naš je kandidat položio ispit iz Matematike na višoj razini. Rezultat postignut na višoj razini preračunava se u osnovnu razinu množenjem s koefi cijentom 1,6.I na ispitu višoj razini i na ispitu osnovnu razinu moguće je ostvariti najviše 100% bodova. Tada se 100% bodova višoj razini preračunava u 160% bodova s osnovne razine, pa je tako najveći rezultat koji je moguće postići na ovome ispitu 160%.Po osnovi ispita iz Matematike,za taj se studijski program može osvojiti najviše 50 bodova.Naš je kandidat višoj razini osvojio 68,75% bodova,što množenjem s koeficijentom 1,6 iznosi 110% te je njegov ukupni rezultat bla bla....
ovo je iz brošure državna matura.....pa u prvom dijelu pise jedno a u drugom drugo,vise nista ne kuzim!
edit:kužim sad,kakva glupost ne mogu virovat!!!!!!

Eoin
16.05.2011., 13:50
zna itko što se točno traži iz kvadratnih funkcija na osnovnoj razini?
sve grafove funkcija koje se uce u strkovnoj skoli?

Charobniak
16.05.2011., 16:08
Ako visoko učilište za neki ispit traži osnovnu razinu,maksimalan broj bodova koji se može dobiti po osnovi toga
ispita dobit će samo kandidat koji položi ispite na višoj razini.
Kandidat koji položi ispit na osnovnoj razini, dobit će najviše 62,5% od maksimalnoga broja bodova.......
........Iako se za taj studijski program zahtijeva polaganje ispita iz Matematike na osnovnoj razini, naš je kandidat položio ispit iz Matematike na višoj razini. Rezultat postignut na višoj razini preračunava se u osnovnu razinu množenjem s koefi cijentom 1,6.I na ispitu višoj razini i na ispitu osnovnu razinu moguće je ostvariti najviše 100% bodova. Tada se 100% bodova višoj razini preračunava u 160% bodova s osnovne razine, pa je tako najveći rezultat koji je moguće postići na ovome ispitu 160%.Po osnovi ispita iz Matematike,za taj se studijski program može osvojiti najviše 50 bodova.Naš je kandidat višoj razini osvojio 68,75% bodova,što množenjem s koeficijentom 1,6 iznosi 110% te je njegov ukupni rezultat bla bla....
ovo je iz brošure državna matura.....pa u prvom dijelu pise jedno a u drugom drugo,vise nista ne kuzim!
edit:kužim sad,kakva glupost ne mogu virovat!!!!!!

Sad ste i mene zbunili, ali ako sam dobro shvatio - onaj tko npr. riješi cijeli ispit točno na nižoj razini, imat će 62.5% od maksimalnog broja bodova. Onaj tko riješi cijeli ispit točno na višoj razini, imat će 100% od maksimalnog broja bodova.

LaDaDi
16.05.2011., 17:44
Sad ste i mene zbunili, ali ako sam dobro shvatio - onaj tko npr. riješi cijeli ispit točno na nižoj razini, imat će 62.5% od maksimalnog broja bodova. Onaj tko riješi cijeli ispit točno na višoj razini, imat će 100% od maksimalnog broja bodova.
tako sam i ja skužila i to po meni nije uopće pošteno,kakvi kreteni :mad:

SinCr0
16.05.2011., 17:45

Tocno tako! Npr.

Ako ti neki faks vrednuje matematiku 10% (to je 100 bodova od onih ukupno 1000) i trazi B razinu matematike onda ti ako uradis sve tocno na A razini dobijes 100 bodova, a ako uradis sve tocno na B razini dobijes 65.

Iako faks trazi samo nizu razinu, za maksimalan ucinak trebas poloziti visu!

Neo The Anomaly
16.05.2011., 21:18

:rofl: :rofl: :rofl:
Ne, uopće nije pošteno :lol:

gozmit
16.05.2011., 21:20
nije vama nitko branio da uzmete visu razinu kao ni meni :D

_ema20_
17.05.2011., 08:22

da pa to nije fer, i kak onda maksimalan broj odova 1000, kad za nižu razinu već uzimaju manje bodova, i ak nemaš neke dodatne kriterije koji nose 50/100 bodova, to ti je već automatski 100 bodova manje... to zbilja nije fer... mislim baš mi se da za...... s višom razinom matematike, prije 2 godine sam maturirala, i čim sam vidjela da sva 3 faxa traže nižu razinu, automatski sam ju uzela, jer je manje gradiva, a i budimo realni, nije kao da imamo vremena po cijele dane samo visjeti uz knjige za maturu... to zbilja nije fer s time... i da stvar bude bolja, tko će dobiti tih 65 bodova? možda 10% ljudi koji budu pisali tu nižu razinu.... great... :mad:

artaxares
17.05.2011., 09:30
da pa to nije fer, i kak onda maksimalan broj odova 1000, kad za nižu razinu već uzimaju manje bodova, i ak nemaš neke dodatne kriterije koji nose 50/100 bodova, to ti je već automatski 100 bodova manje... to zbilja nije fer... mislim baš mi se da za...... s višom razinom matematike, prije 2 godine sam maturirala, i čim sam vidjela da sva 3 faxa traže nižu razinu, automatski sam ju uzela, jer je manje gradiva, a i budimo realni, nije kao da imamo vremena po cijele dane samo visjeti uz knjige za maturu... to zbilja nije fer s time... i da stvar bude bolja, tko će dobiti tih 65 bodova? možda 10% ljudi koji budu pisali tu nižu razinu.... great... :mad:

Briljira tvoj stav po kojem ti se neda zajebavat s ucenjem ali istovremeno zelis na rang listi biti ispred onih koji se zele potruditi i nauciti sto trebaju.

_ema20_
17.05.2011., 09:37
Briljira tvoj stav po kojem ti se neda zajebavat s ucenjem ali istovremeno zelis na rang listi biti ispred onih koji se zele potruditi i nauciti sto trebaju.

joj daj ajde nisam tako mislila.... da sam znala da je tako, uzela bi ja višu razinu, ali ako je lipo pisalo niža razina, onda mi očito nije trebala viša, pa mi nije jasno čemu to rezanje bodova sada. -.-''

Keenado
17.05.2011., 09:50
joj daj ajde nisam tako mislila.... da sam znala da je tako, uzela bi ja višu razinu, ali ako je lipo pisalo niža razina, onda mi očito nije trebala viša, pa mi nije jasno čemu to rezanje bodova sada. -.-''
Pa tko je tebi kriv što se nisi bolje informirala :/ Svi bi bili jako pametni i gunđali kako sustav ne valja, a lijeno im je pročitati brošuru na vrijeme. Sad se moli da nema previše ljudi koji su mislili na vrijeme, da te ne bi "nepravda" koštala upada na željeni faks.

A što se matematike tiče, samo se nadam da neće stavljati zahtjevnije zadatke u odnosu na prošlu godinu jer u tom slučaju neću stići riješiti sve :(

_ema20_
17.05.2011., 10:03
Pa tko je tebi kriv što se nisi bolje informirala :/ Svi bi bili jako pametni i gunđali kako sustav ne valja, a lijeno im je pročitati brošuru na vrijeme. Sad se moli da nema previše ljudi koji su mislili na vrijeme, da te ne bi "nepravda" koštala upada na željeni faks.

A što se matematike tiče, samo se nadam da neće stavljati zahtjevnije zadatke u odnosu na prošlu godinu jer u tom slučaju neću stići riješiti sve :(

ma pa dobro gle, pišem sve ostalo višu razinu, a i smjerovi koje sam prijavila na hrv studijima ne traže matematiku, tako da, neće me to koštat ništa... a oni su mi prvi izbor.. ali mi je zbog ovog ostalog.. ali dobro ajde, šta sada.. napisat to što bolje, pokupit što je više bodova i zdravo... -.-

a ti pišeš nižu ili višu?

LaDaDi
17.05.2011., 10:04
ja san stariji maturant i potpuno sama san se spremala i informirala za drzavnu maturu,u srednjoj od matematike nismo ni m naucili niti me to zanima i nije mi palo na pamet ici na visu razinu jer mi je ionako dovoljno tesko i bez toga a i zelim upisati jezike di matematika nije toliko bitna,samo zasto meni pise kad prijavim nesto da se trazi niza razina koja moze donit 50 bodova???zasto sa strane ne pise da donosi max npr 30 bodova????vi koji sad zavrsavate srednju ste bome u velikoj prednosti u odnosu na mene sto se svega ovoga tice i zato mislim da mi nitko nema pravo tu solit pamet.Samo nebi tila da netko ko zeli upisati npr matematiku a ne uspije uzme meni misto na jezicima jer je pisao visu razinu matematike
a tu informaciju u vezi bodovanja su namjerno i stavili tamo u brošuru u nadi da ce biti što vise ovakvih "budala" koji tu informaciju nece vidit.

Neo The Anomaly
17.05.2011., 10:50
Kakve su sad ovo gluposti? Ne vrti se svijet oko vas :rolleyes:
Viša razina je teža od niže, i nosi više bodova da nastane balans. Skoro svi koji mogu napisat višu za preko 70% neće ići na vaše faksove. Ako napišete nižu za 100% to će vam iovako biti previše bodova, pa nemate brige. Stvar je u tome da šta ako netko bude ambiciozan, ide na višu, jer se prijavio na više faksova, i sada recimo ne uspije na druge i želi na vaš faks gdje treba samo niža. I sada on recimo napiso višu za 50%, vi ste nižu za 60%, i sada bi vi kao trebali dobit više bodova od njega na matiši, a on zna matišu duplo bolje? Baš zbog toga što je matiša tako malo bitna za vaše fakseve, razlika između više i niže je jako mala i neće se osjetit. Tako da prestanite srati na razini primitivnog majmuna kako nije pošteno to što vi ne možete imat sve maksimalno i kako nije pošteno što se svijet ne vrti oko vas. Sistem je konstruiran da matiša neće odlučivat i da je niža dovoljna, tak da napišite nižu što bolje i upali ste.

ivor@
17.05.2011., 11:23
http://www.proming-hch.hr/hr/katalog/detaljan_prikaz_proizvoda/kalkulator_citizen_sr-260_-2001/prikaz_artikala-107

je li dozvoljeno koristiti ovaj kalkulator ?

Zekonya
17.05.2011., 11:45
ja san stariji maturant i potpuno sama san se spremala i informirala za drzavnu maturu,u srednjoj od matematike nismo ni m naucili niti me to zanima i nije mi palo na pamet ici na visu razinu jer mi je ionako dovoljno tesko i bez toga a i zelim upisati jezike di matematika nije toliko bitna,samo zasto meni pise kad prijavim nesto da se trazi niza razina koja moze donit 50 bodova???zasto sa strane ne pise da donosi max npr 30 bodova????vi koji sad zavrsavate srednju ste bome u velikoj prednosti u odnosu na mene sto se svega ovoga tice i zato mislim da mi nitko nema pravo tu solit pamet.Samo nebi tila da netko ko zeli upisati npr matematiku a ne uspije uzme meni misto na jezicima jer je pisao visu razinu matematike
a tu informaciju u vezi bodovanja su namjerno i stavili tamo u brošuru u nadi da ce biti što vise ovakvih "budala" koji tu informaciju nece vidit.

I ja sam starija maturantica, i također sam se potpuno sama spremala i informirala, i uopće mi nije jasno što vama tu nije jasno :ne zna:
Mislim, neki ljudi tek sad shvaćaju da postoji razlika u bodovanju A i B razine. Pa šta ste radili proteklih par mjeseci? Očito se niste dobro informirali (logično je da ćeš JAKO DOBRO proučit SVE brošure i uvjete prije nego što ideš prijavljivat ispite, jer matura nije mala stvar, a to se pogotovo odnosi na nas starije maturante koji nismo baš u toku).

LaDaDi
17.05.2011., 14:38
wow izrazim svoje mišljenje i odma me se naziva primitivnim majmunom mislim stvarno :rolleyes:...al dobro nema veze nisam tu da se prepucavam...s ostalim napisanim stvarima se uglavnom slažem,mislila sam da se razlika između A i B odnosi samo na to da ne možeš prijavit fakultet koji ti traži višu razinu a ti imaš nižu,priznajem da sam previdjela tu stranicu o bodovanju u brošuri jer mi je bilo nekako logično da ako faks traži nižu raznu da je to gotova stvar i da ne treba viša jer tako i piše na stranici postani student kad se idu prijavljivat programi.

Euronymous
17.05.2011., 15:07
jel mogu koristiti ovaj kalkulator?????

http://genie-online.de/assets/Uploads/_resampled/contentimage-Genie-510.jpg

mgrci43
17.05.2011., 15:11
Tocno tako! Npr.

Ako ti neki faks vrednuje matematiku 10% (to je 100 bodova od onih ukupno 1000) i trazi B razinu matematike onda ti ako uradis sve tocno na A razini dobijes 100 bodova, a ako uradis sve tocno na B razini dobijes 65.

Iako faks trazi samo nizu razinu, za maksimalan ucinak trebas poloziti visu!

Dobiješ 62,5:D

Tu ako ti faks traži B razinu iz npr. matemtike, a ima ljudi kojima je matematika bauk, trebaju dobro promisliti i izračunati jel bolja A ili B.

jel mogu koristiti ovaj kalkulator?????

http://genie-online.de/assets/Uploads/_resampled/contentimage-Genie-510.jpg

Mislim da da:D, ali mislim da je ipak malo preoskudan, recimo da trebaš izračunati 7 korijen iz nekog broja.....

Ivan Mihaljević
17.05.2011., 16:43
Jel one tablice formula dobijemo ili sami nosimo?

SilverFox
17.05.2011., 17:21
nije vama nitko branio da uzmete visu razinu kao ni meni :D

Pa da sam znala ranije da je ova osnovna tako smiješna, i uzela bi višu...:rolleyes:

Ivan Mihaljević
17.05.2011., 17:48
Pa da sam znala ranije da je ova osnovna tako smiješna, i uzela bi višu...:rolleyes:

Također..:ne zna::lol:

epasadsetimisli
17.05.2011., 19:57
O Isuse pa sta nije logicno da ce imati prednost oni s visom razinom,osnovna je uglavnom za one koji uopce ne zele imati veze s matisom,to jest oni koji idu na drustvene fakseve itd

Alpagueur
17.05.2011., 21:45
Smirite strasti ili lete bannovi.

adrijanos
18.05.2011., 09:24
http://i53.tinypic.com/efrj82.jpg

http://i51.tinypic.com/xn52f4.jpg

http://i55.tinypic.com/t53knn.jpg

ajd pliz jel moze netko rijesit treba mi do 12 sati

ajde PLIIIIIIIIIIIIZ

Cošva
18.05.2011., 10:14
Rijesavam ti prvi jer su svi na istu semu pa si valjda dovoljno pametan da pokopcas i rijesis:

2/3x +y = 1

Pravac nacrtas tako da stavis jednazbu u eksplictni oblik, tojest da ti je sa lijeve strane SAMO y. Znaci:

y = 1 - 2/3x

I onda uvrstis x po volji: Npr ako je x=0, onda y=1, x=1, y= 1/3, x=-1, y=5/3, dobis te tri tocke i kroz njih provuces ovaj pravac. Koeficijent smjera je ono sto stoji uz x u eksplicitnom obliku, u ovom slucaju (-2/3) je k.

Kako provjeriti da li je tocka na pravcu? Uvrstis x i y u jednazbu i pogledas da li jednakost stima, posto kad tu uvrstis ne stima nije na pravcu.

Jednazba pravca paralelna s ovim ima isti koeficijent smjera a formulu za pravac imas i imas tocku za uvrstiti.

x - y + 1 = 0 -> x = y - 1
2x + 4y 0 -> 2(y-1) +4y = 0 -> 6y = 2 -> y = 1/3 -> x = -2/3

aktion
19.05.2011., 12:15
moze neka dobra dusa staviti link za neku skriptu ili ako moze poslati na emali
za razinu B

Ikstomi
19.05.2011., 15:51
Sa matematikom se nisam susreo dobre 4 godine, i muku mučim sa ovim kvadratnim jednadžbama :facepalm:
Zadatak glasi x na kvadrat - 3x -2 = 0

i onda mi pod korijenom ispadne -17, i dalje neznam što činit, znam da negativni broj ne može bit pod korijenom, to mi je nešto i ostalo u sjećanju, ali dalje ne znam kako. :confused:

*BiloSta*
19.05.2011., 15:51
http://www.njuskalo.hr/informatika-sve-ostalo/kalkulator-sharp-el-506w-wh-oglas-2417950

jel dopušteno koristiti ovaj digitron na maturi?

Neo The Anomaly
19.05.2011., 15:59
Sa matematikom se nisam susreo dobre 4 godine, i muku mučim sa ovim kvadratnim jednadžbama :facepalm:

i onda mi pod korijenom ispadne -17, i dalje neznam što činit, znam da negativni broj ne može bit pod korijenom, to mi je nešto i ostalo u sjećanju, ali dalje ne znam kako. :confused:

Ne ispada -17 pod korijenom, nego 17, krivo si izračuno. Ali inače kad ispadne negativan broj, pišeš bez minusa (samo poz. dio), ali dodaš mali i pored, to ti spada pod gradivo kompleksnih brojeva. korijen(-1) = i :mig:

borntobewinner
19.05.2011., 16:02

Kako ti ispadne -17? :confused:
Formula ide (korijen) b^2 - 4ac = (korijen) (-3)^2 - 4*1*(-2) = (korijen) 17

Ikstomi
19.05.2011., 16:06
Ne ispada -17 pod korijenom, nego 17, krivo si izračuno. Ali inače kad ispadne negativan broj, pišeš bez minusa (samo poz. dio), ali dodaš mali i pored, to ti spada pod gradivo kompleksnih brojeva. korijen(-1) = i :mig:

Zahvaljujem, :top:

(x - 1) (x + 5) = x na kvadrat

i na kraju ispada x = 5/4 ?

:facepalm:

Sparkly
19.05.2011., 18:16
E ako se rješenje nekog zadatka ne zapiše u konačnom obliku jel oni to priznaju ili mora bit striktno kao u ključu.
Npr. ako ne uočimo izlučivanje na kraju zadatka, a nije od presudne važnosti za zad. jel se to onda priznaje?

9al2
19.05.2011., 18:38
ljudi, može pomoć oko jednog laganog zadačića? sram me je što ne znam, ali bila sam u bolnici kad je se ovo u školi prolazilo... izračunati kut što ga zatvaraju dijagonale kocke? ne ide mi stereometrija baš :/

nbedeko2
19.05.2011., 19:29
E ako se rješenje nekog zadatka ne zapiše u konačnom obliku jel oni to priznaju ili mora bit striktno kao u ključu.
Npr. ako ne uočimo izlučivanje na kraju zadatka, a nije od presudne važnosti za zad. jel se to onda priznaje?

Ma priznaje se sigurno jer je to u biti isti broj, samo ajmo reći malo ljepše napisan.

9al2
19.05.2011., 19:29
ljudi, može pomoć oko jednog laganog zadačića? sram me je što ne znam, ali bila sam u bolnici kad je se ovo u školi prolazilo... izračunati kut što ga zatvaraju dijagonale kocke? ne ide mi stereometrija baš :/

rijesila sam nekako ipak :)

-SOMEBODY-
20.05.2011., 00:41
Zahvaljujem, :top:

(x - 1) (x + 5) = x na kvadrat

i na kraju ispada x = 5/4 ?

:facepalm:

Pomnozi zagrade, prebaci x^2 lijevo, cak ti se onda i skrate pa imas obicnu jednadzbu.

x^2-x+5x-5-x^2=0
4x=5
x=5/4

Ikstomi
20.05.2011., 10:12
http://img37.imageshack.us/img37/4870/28739276.png (http://img37.imageshack.us/i/28739276.png/)

Ka' treba rabiti Pitagorin poučak, ali mi ne ulazi u glavu kako ću ovdje koristit pitagorin poučak, ovo nije torkut :confused: ili je?!

LaDaDi
20.05.2011., 10:26
http://img37.imageshack.us/img37/4870/28739276.png (http://img37.imageshack.us/i/28739276.png/)

Ka' treba rabiti Pitagorin poučak, ali mi ne ulazi u glavu kako ću ovdje koristit pitagorin poučak, ovo nije torkut :confused: ili je?!
pa podijeli trapez da dobiješ pravokutni trokut tu di je x :ne zna: tj nepoznata stranica
i onda izračunaš da ti je donja stranica tog trokuta 10-7=3 a druga str je 5 pošto je paralelna s ovom koja je 5 i primjeniš pitagorin poučak valjda bi tako trebalo ići?jbg ne znam lipo objasnit :)

Ikstomi
20.05.2011., 10:35
pa podijeli trapez da dobiješ pravokutni trokut tu di je x :ne zna: tj nepoznata stranica
i onda izračunaš da ti je donja stranica tog trokuta 10-7=3 a druga str je 5 pošto je paralelna s ovom koja je 5 i primjeniš pitagorin poučak valjda bi tako trebalo ići?jbg ne znam lipo objasnit :)

Sorry, i dalje ne znam što treba radit :D

LaDaDi
20.05.2011., 10:38
Sorry, i dalje ne znam što treba radit :D

povučeš crtu od zadnje točke gornje stranice (od 7) okomito prema 10

Ikstomi
20.05.2011., 10:43
povučeš crtu od zadnje točke gornje stranice (od 7) okomito prema 10

Tako reci, skužio sam, zahvaljujem :cerek:

Eoin
20.05.2011., 10:43
pa se onda za izracunat opseg i povrsinu veceg tijela samo zbroji povrsina/opseg kvadrata s P/O pravokutnog trokuta?

pepe7
20.05.2011., 10:44
Molim vas da mi probate riješiti ovaj zadatak. Hvala! :)

- Za 120 kn mogle su se kupiti dvije čokolade više nego nakon njihova poskupljenja od 25%.
a) Koliko se čokolada moglo kupiti prije poskupljenja?
b) Kolika je cijena jedne čokolade nakon poskupljenja?

LaDaDi
20.05.2011., 10:50
pa se onda za izracunat opseg i povrsinu veceg tijela samo zbroji povrsina/opseg kvadrata s P/O pravokutnog trokuta?
zašto tako?mislim da postoji formula za trapez,za izračunat površinu i opseg al je se trenutno ne mogu sjetit :D

Igrica
20.05.2011., 10:50
Pozdrav ljudi!
Zanima me jel mi dobivamo kakve tablice il ih sami moramo nosit, a ako ih sami moramo nosit di ih se moze kupit? Hvala!

LaDaDi
20.05.2011., 10:51
Pozdrav ljudi!
Zanima me jel mi dobivamo kakve tablice il ih sami moramo nosit, a ako ih sami moramo nosit di ih se moze kupit? Hvala!
ako misliš na formule to dobiješ u ispitu

Igrica
20.05.2011., 10:52
ako misliš na formule to dobiješ u ispitu

Ma da sry! Fala ti :mig:

sbk_93
20.05.2011., 10:56
El tko uči rotacijska tijela , krnji stožac, krnju piramidu i sferu ??

LaDaDi
20.05.2011., 11:03
Molim vas da mi probate riješiti ovaj zadatak. Hvala! :)

- Za 120 kn mogle su se kupiti dvije čokolade više nego nakon njihova poskupljenja od 25%.
a) Koliko se čokolada moglo kupiti prije poskupljenja?
b) Kolika je cijena jedne čokolade nakon poskupljenja?
Recimo da se sada može kupiti N čokoladica za 120 kn. Prije se tom cijenom moglo kupiti N + 2 čokoladice.
Cijena N čokoladica prije je bila, recimo, C. Sada je ona C + 0.25*C = 1.25C = 120 kn!Iz toga je C = 96 kn!
Prije se za 96 kn moglo kupiti N čokoladica, a za 120 kn N + 2 čokoladice!
Dakle, N + 2 - N = 2 čokoladice koštaju 120 kn - 96 kn = 24 kn ==> 1 čokoladica = 12 kn!
Znači, ako je na raspolaganju 120 kn, prije poskupljenja se moglo kupiti 120/12 = 10 čokoladica.
Nakon poskupljenja, cijena čokoladice je (1 + 0.25)*12 kn = 15 kn.
copy pejstano s drugog foruma za drž. maturu al ja ovo ne kužim :D

pepe7
20.05.2011., 11:28
Recimo da se sada može kupiti N čokoladica za 120 kn. Prije se tom cijenom moglo kupiti N + 2 čokoladice.
Cijena N čokoladica prije je bila, recimo, C. Sada je ona C + 0.25*C = 1.25C = 120 kn!Iz toga je C = 96 kn!
Prije se za 96 kn moglo kupiti N čokoladica, a za 120 kn N + 2 čokoladice!
Dakle, N + 2 - N = 2 čokoladice koštaju 120 kn - 96 kn = 24 kn ==> 1 čokoladica = 12 kn!
Znači, ako je na raspolaganju 120 kn, prije poskupljenja se moglo kupiti 120/12 = 10 čokoladica.
Nakon poskupljenja, cijena čokoladice je (1 + 0.25)*12 kn = 15 kn.
copy pejstano s drugog foruma za drž. maturu al ja ovo ne kužim :D

ni ja nikako da skužim. al hvala!

LaDaDi
20.05.2011., 11:29
ni ja nikako da skužim. al hvala!
a odakle ti taj zadatak?

Salle
20.05.2011., 11:40
Jel zna tko ovo?
Luk na slici ima jednadžbu y = −0.3x2 +1.8x , gdje je y udaljenost točke na luku od
x-osi izražena u metrima.
Kolika je maksimalna visina luka?

to je sa jesenskog , niža razina...

Matematko
20.05.2011., 12:18
Jel zna tko ovo?
Luk na slici ima jednadžbu y = −0.3x2 +1.8x , gdje je y udaljenost točke na luku od
x-osi izražena u metrima.
Kolika je maksimalna visina luka?

to je sa jesenskog , niža razina...

U pitanju je kvadratna funkcija. Izračunaj ordinatu tjemena i to je rješenje.

Stari lav
20.05.2011., 12:49
jel moze tko rijesit ovaj zadatak ?

Određenu količinu šećera treba spremiti u pripremljene pakete. Stavi li se u svaki paket
18 kg šećera, ostat će 10 praznih paketa. Ako se u svaki paket stavi 14 kg šećera,
ostat će 180 kg šećera koji nije spakiran.

a) Koliko paketa imamo na raspolaganju?

b) Kolika je ukupna količina šećera?

Matematko
20.05.2011., 13:00
Određenu količinu šećera treba spremiti u pripremljene pakete. Stavi li se u svaki paket
18 kg šećera, ostat će 10 praznih paketa. Ako se u svaki paket stavi 14 kg šećera,
ostat će 180 kg šećera koji nije spakiran.

a) Koliko paketa imamo na raspolaganju?

b) Kolika je ukupna količina šećera?

Označimo s n broj paketa.

Ako pakiramo po 18 kg šećera u paket, 10 paketa ostaje prazno. Dakle, da bi spakirali sav šećer potrebno nam je n-10 paketa i u njih spremimo 18*(n-10) kilograma šećera.

S druge strane, ako u tih n paketa pakiramo po 14 kg šećera, preostaje nam 180 kg neraspoređenog šećera, odnosno količina šećera je 14*n+180.

To dvoje mora biti jednako, tj.
18*(n-10) = 14*n + 180
odakle slijedi n=90 paketa.

Vjerujem da ćeš količinu šećera sada znati i sam izračunati (1440 kg).

matika
20.05.2011., 13:31
koja je bolja zbirka, od elementa http://element.hr/artikli/139/matematika-u-24-lekcije, ili od školske knjige ? http://www.drzavnamatura.com/prirucnici/matematika.html

jel obje imaju teorijski dio obrađen?=

215023
20.05.2011., 13:38
što sve od pribora triba doniti,samo kalkulator,olovku,gumicu..ili triba i trokute?

addenda20
20.05.2011., 13:45
koja je bolja zbirka, od elementa http://element.hr/artikli/139/matematika-u-24-lekcije, ili od školske knjige ? http://www.drzavnamatura.com/prirucnici/matematika.html

jel obje imaju teorijski dio obrađen?=

ja ti imam prirucnik od šk, ako ti treba posalji email u pm pa cu ti proslijedit :mig:

Margo Channing+
20.05.2011., 14:29
može pomoć za višu? :moli:
dali treba znati limese?
i ovo gradivo iz 4.razreda, znam derivacije funkcije nizove itd. što treba a jel dovoljno znat normalne jednostavnije prmjere ili treba i one baš teže?

p.s. hoćete nositi kutomjer?

Eoin
20.05.2011., 14:40
što sve od pribora triba doniti,samo kalkulator,olovku,gumicu..ili triba i trokute?

plus plavu/crnu kemijsku,šestar,trokut/ravnalo(1),pamet.

215023
20.05.2011., 14:53
a di ću pamet nabaviti jadan nebio :zubo:
fala :top:

pepe7
20.05.2011., 19:02
a odakle ti taj zadatak?

Dala mi ga profesorica, bio je na državnoj maturi.

matika
20.05.2011., 20:09
hoće bit integrali i limesi?

što će sve pisat na formulama koje ćemo dobit ? će bit trigonometrijske funkcije i nizovi na formulama npr ili samo osnovno ? ima to di za vidit ?

addenda20
20.05.2011., 20:37
hoće bit integrali i limesi?

što će sve pisat na formulama koje ćemo dobit ? će bit trigonometrijske funkcije i nizovi na formulama npr ili samo osnovno ? ima to di za vidit ?

bit ce ti sve potrebne formule za zadatke koje su stavili u test

pingvin-zd
20.05.2011., 20:49
el zna neko ova 2 zadatka rišit:

1.Koliki je skup domena funkcije f(x)=log(2x+4)

2. uz koji uvjet za realni broj m nije jednak 0 jednadžba m sin x-1=0 ima rješenja?

ivanaaaaaaaa
20.05.2011., 21:03
2.Rješenje. Napišimo ju malo drukčije.

msinx−1=0⇒sinx=1/m.

Da bi zadnja jednadžba imala rješenje, zbog ograničenosti sinusa, mora vrijediti

∣ 1/m∣ ≤1 ⇒∣m∣≥1 ⇒m∈〈−∞,−1]⋃[1,+∞〉=R∖〈−1,1〉

1. 2x+4 >0 ; x > -2

pingvin-zd
20.05.2011., 21:13
2.Rješenje. Napišimo ju malo drukčije.

msinx−1=0⇒sinx=1/m.

Da bi zadnja jednadžba imala rješenje, zbog ograničenosti sinusa, mora vrijediti

∣ 1/m∣ ≤1 ⇒∣m∣≥1 ⇒m∈〈−∞,−1]⋃[1,+∞〉=R∖〈−1,1〉

1. 2x+4 >0 ; x > -2

fala :mig:

matika
20.05.2011., 21:43
bit ce ti sve potrebne formule za zadatke koje su stavili u test

Sve?:) ideeees :s

A integrali i limesi?

DT.T
20.05.2011., 21:46

da to je taj 991, on ima tipke deriviranja i integriranja, ali znači on se smije imati... ok, ukoliko pokuša netko nekome uzeti, to se samo kaže, i onda nam ne smiju uzeti. :)
Ali on može samo derivirati i integrirati vrijednosti, a ne funkcije.

Postoje kalkulatori koji ti izbace cijelu funkciju deriviranu i integriranu, što bi ti uvelike pomoglo s zadacima kao što su 29. i 30. mada takvo korištenje matematike ipak zahtjeva neko znanje tako da sumnjam da bi to netko znao iskoristiti ako baš ne zna dobro matišu.

Aspire1
20.05.2011., 21:57
Sve?:) ideeees :s

A integrali i limesi?

ispit ne pokriva integrale i limese...

Euronymous
21.05.2011., 03:27
niti viša razina?? pa kako će onda filtrirati ljude koji znaju i one koji ne znaju?

žbir
21.05.2011., 08:41
Prvo ispričavam se svima kojima ću ići na živce, sigurno će ih biti.

Naime, pregledao sam zadnjih 10 stranica i nisam našao ono što tražim. A mene zanima, ima li igdje ispit sa zadnje ili zadnje dvije mature, A razina i riješenja. Netrebaju mi postupci.

Samo to mi treba; zadaci i točna rješenja od A razine u zadnju godinu ili dvije. Pa ako netko ima jel može stavit link.

Puno hvala

Aspire1
21.05.2011., 09:08
niti viša razina?? pa kako će onda filtrirati ljude koji znaju i one koji ne znaju?
da nebi bilo da sam štogod krivo rekao, samo si pogledaj ispitni katalog pod gradivo četvrtog razreda.tamo ti mora tocno pisati sto ce ili nece bit

Darkbound
21.05.2011., 09:19
A mene zanima, ima li igdje ispit sa zadnje ili zadnje dvije mature, A razina i riješenja.

Evo ga, svi ispiti, sve razine za DM 2010 (http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/dm2010ljeto).

Gademz!
21.05.2011., 09:48

bit će i ovako dovoljno :D
pa pogledaj si test od lani na ncvvo, sve će ti bit jasno :D

Sunnyday13
21.05.2011., 10:38
ovako zanima me po kojoj se formuli izračunava površina trokuta ako imamo zadane njegove točke u koordinatnom sustavu npr.

Odredi P trokuta:
A(1,2),B(6,2),C(-2,-2)?

puno hvala :)

borntobewinner
21.05.2011., 10:43
ovako zanima me po kojoj se formuli izračunava površina trokuta ako imamo zadane njegove točke u koordinatnom sustavu npr.

Odredi P trokuta:
A(1,2),B(6,2),C(-2,-2)?

puno hvala :)

http://www.tssibenik.hr/matematika/slike/af_1.h9.gif

LaDaDi
21.05.2011., 11:37
Dala mi ga profesorica, bio je na državnoj maturi.
da našla sam,vjerojatno će i sad biti 2-3 takva zadatka koja ću ja lagano preskočit :rofl:

Sunnyday13
21.05.2011., 11:56
i još 2 imam ak se nekom da..

1.Luk ima jednadžbu y=-0,3x na kvadrat+1,8 x,gdje je y udaljenost točke na luku od x osi izražena u metrima.kolika je max.visina luka?

2.U kassici su bile 132 kn u kovanicama od 5 kn,2 kn i 50 lipa.Kovanica od 2 kn bilo je 2 puta više od kov od 5 kn,kov. od 50 lipa bilo je 3 puta više nego kov od 2 kn.Koliko je u toj kasici bilo kovanica od 2 kn? :ne zna: ne znam ni kako bi započela

e da i kako iz omjera 3b:b=5:3 izračunati b?

tnx:mig:

bony4
21.05.2011., 12:25
jel ima negde na netu jos kakvih zadataka tipa za nizu razinu? a da nije ovo s drzave mature..

_Aurora
21.05.2011., 13:45
jel tko zna gdje piše kakvi se kalkulatori smiju koristiti a kakvi ne? smije li se casio fx-82SX? :)

Margo Channing+
21.05.2011., 14:42
Mene zanima hoće netko nositi kutomjer, znam da se ne smije, ali prošle godine su neki ljudi nosili pa im je bilo lakše -.-

jel ima negde na netu jos kakvih zadataka tipa za nizu razinu? a da nije ovo s drzave mature..
http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/svi_ispiti
gledja si pod nacionalni ispiti, mat osnovna razina ;)

jel tko zna gdje piše kakvi se kalkulatori smiju koristiti a kakvi ne? smije li se casio fx-82SX? :)

http://drzavnamatura.skole.hr/TdM/CPP?faq_id=188
provjeri dal ima te 2 tipke graph cas , inače mislim da se smije, ne smije imati funkciju za derivaciju.. nadam se d aće ti se javiti netko tko ima isti x)

lauraD
21.05.2011., 16:06
moze li mi netko pomoci ova dva zadatka.

1)duljina AB trokuta je 12 cm, a mjera kuta u vrhu A je 35stupnjeva, stranica BC je dvostruko dulja od AC. Kolika je mjera kuta u vrhu B i kolika je duljina stranice AC.

i

2)tocke A(2,1) i B(26,10) , na duzini AB zadana je tocka C tako da AC:CB je 1:2, koje su koordinate tocke C.

hvala!

Euronymous
21.05.2011., 16:45
koliko uopće traje ispit? tj zanima me mogu li izaći nešto prije.. vidim da ovo počinje u 9, a trebao bi u 12 biti na faksu

_Aurora
21.05.2011., 17:03
http://drzavnamatura.skole.hr/TdM/CPP?faq_id=188
provjeri dal ima te 2 tipke graph cas , inače mislim da se smije, ne smije imati funkciju za derivaciju.. nadam se d aće ti se javiti netko tko ima isti x)[/QUOTE]

hvala tiii :)

opopBubamarac
21.05.2011., 17:25
oke. neka mi netko pomaže. pomoću kojeg trokuta odnosno formule riješavam ovaj zadatak : Brod je isplovio iz luke. Najprije je 2 sata plovio prema istoku brzinom 12 km/h, a onda se okrenuo prema sjeveru i 5 sati plovio brzinom 14 km/h. Koliko je nakon tih 7 sati plovidbe bio udaljen od luke.

ovaj Ako je s=u brojniku a+b+c kroz 2 , čemu je jednako a

i ovaj x=2y+4
y=2x+7

idem na nižu bez ikakve pripreme, mozda vam se čine banalni zadatci al ja ih neznam. pa ak ima tko dobar da mi za svaki objasni pogotovo ovaj zadnji

nitrobenzen
21.05.2011., 17:31
oke. neka mi netko pomaže. pomoću kojeg trokuta odnosno formule riješavam ovaj zadatak : Brod je isplovio iz luke. Najprije je 2 sata plovio prema istoku brzinom 12 km/h, a onda se okrenuo prema sjeveru i 5 sati plovio brzinom 14 km/h. Koliko je nakon tih 7 sati plovidbe bio udaljen od luke.

i ovaj x=2y+4
y=2x+7

idem na nižu bez ikakve pripreme, mozda vam se čine banalni zadatci al ja ih neznam. pa ak ima tko dobar da mi za svaki objasni pogotovo ovaj zadnji

Ovaj zadatak za brod...ideš prema Pitagorinom poučku. I izračunaš udaljenost nakon 7h. Nadam se da ti je ovo barem malo pomoglo, ako nije, piši opet što te muči, pa ću probati bolje pojasniti.

Anna xD
21.05.2011., 17:38

i ovaj x=2y+4
y=2x+7

prvi ti je prema pitagorinom poučku
ako je brod plovio dva sata brzinom 12km/h onda je prešao 24 km (12 km * 2)
i ako je plovio 5 sati brzinom 14 km/h onda je prešao 70 km (14 km * 5 )
s obzirom da svojom plovidbom čini pravi kut (istok i sjever) tražiš hipotenuzu tog trokuta pa slijedi
c^2 = 24^2 + 70^2 i ispada da je c 74 km i to ti je udaljenost

drugi prvo pomnožiš s dva i dobiješ 2s=a+b+c i da dobiješ a samo b i c preseliš da drugu stranu ;)

treći imaš već izraženo koliko je y i taj y uvrstiš u 1. jednadžbu, znači dobiješ
x=2(2x+7)+4 i riješiš i dok dobiješ x uvrstiš ga u 2. jednadžbu

opopBubamarac
21.05.2011., 18:06
hvala aniceeee :D , zapravo je jednostavno ali bez ikakvih bilježnica, knjiga i tako to se čini komplicirano

2x + 3y = 6 . kako na temelju ovog nacrtati pravac, ovaj 3y je odsječak na y il kaj

e da i kako se riješavaju kvadratne jednadžbe ( znam glupo je ali ako netko putem ovog želi ponavljat moze dati i primjer :)
te također i nejdenadžbe neznam . hvalaaa

beli-ka
21.05.2011., 18:21
jel postoji neki nacin da izracunamo nultocke kod polinoma treceg stupnja osim preko hornera

padmé_amidala
21.05.2011., 18:35
jel postoji neki nacin da izracunamo nultocke kod polinoma treceg stupnja osim preko hornera

casio fx991

SinCr0
21.05.2011., 18:38

hmm, pa ako imas umnozak dvaju brojeva tipa da u jednom imas x, a u drugom x^2 - onda samo oba izjednacis s nulom - dobijes linearnu i kvadratnu jednazdbu i eto ti nul tocaka.

Guillaume
21.05.2011., 18:45
sta mislite hoce li ispit biti na tragu ovih od lani?

beli-ka
21.05.2011., 18:50
hmm, pa ako imas umnozak dvaju brojeva tipa da u jednom imas x, a u drugom x^2 - onda samo oba izjednacis s nulom - dobijes linearnu i kvadratnu jednazdbu i eto ti nul tocaka.

hahahaha kako mi citas misli puuuuuuuuuno hvala

ratm22
21.05.2011., 18:58
jedno pitanjce: dali mi moram za svaki zadatak pisati postupke,ili će se postupci tj. izračuni gledat(ocjenjivat?!) samo kod onih zadnjih najtežih zadataka?
tnx :)

Ljenjak
21.05.2011., 19:05
Po meni iznenađujući podaci:

Matematika A (viša)
9.00 sati
10064 učenika

Matematika B (osnovna)
9.00 sati
26019 učenika

Ja sam s većinom, nadam se što lakšem testu :(

Margo Channing+
21.05.2011., 19:24
jedno pitanjce: dali mi moram za svaki zadatak pisati postupke,ili će se postupci tj. izračuni gledat(ocjenjivat?!) samo kod onih zadnjih najtežih zadataka?
tnx :)

samo zadnja 2, koncept se ne gleda niti boduje

res linguae
21.05.2011., 20:18
evo ovaj prvi se svodi na kosinusov poučak, dakle, stranica BC(b)=2AC(C) a kako je a 12 cm i kut (uzela sam da je ß) 35 stupnjeva, slijedi uvrštavanje

b^2=12^2 + (b/2)^2 -2*12*(b/2)*cos35
i dobije se b= 8.755, a kako je b=2c, podijeliš s dva i riješenje je 4.2875.
a kut se sada može preko sinusovog poučka riješit. :)

8.775/sin 35 = 4.2875/sin x

1)duljina AB trokuta je 12 cm, a mjera kuta u vrhu A je 35stupnjeva, stranica BC je dvostruko dulja od AC. Kolika je mjera kuta u vrhu B i kolika je duljina stranice AC.

i

2)tocke A(2,1) i B(26,10) , na duzini AB zadana je tocka C tako da AC:CB je 1:2, koje su koordinate tocke C.

hvala!

lucas07
21.05.2011., 20:40
Koliko zadataka ima na B razini?

res linguae
21.05.2011., 20:57
ovaj drugi je djeljenje dužine u zadanom omjeru s onim lambda..formule nema u knjižici :S a lamba je 1/2

i

hvala!

3000
21.05.2011., 21:12
Što mislite, hoće li ispit iz matematike na B razini ostat sličan kao i prijašnjih godina, tj. hoće li ga učiniti malo težim ili... ? I da, da li se prag prolaznosti mijenja ili će kao i u prethodnim testovima za prolaz biti dosta oko 20%?

maawwaa
21.05.2011., 21:31

i

hvala!

c=12
alfa=35stupnjeva
a=2b
2b/sin alfa=b/sin beta
pokrati se utipkas u digitron i dobijes beta= 16 st 39min i 56 sek. gama=180-(alfa+beta)=128 .6044 opet sinusov poucak
b/sin beta=c/sinus gama
b=4,39

tocke A(2,1) i B(26,10) , na duzini AB zadana je tocka C tako da AC:CB je 1:2, koje su koordinate tocke C.
lambda tj omjer je 1/2
formula xc=(xa+lambda*xb)/1+lambda
xc=10
yc=(ya+lambda*yb)/1+lambda
yc=1

c(10,1)