PDA

View Full Version : Gležanj / skočni zglob - uganuće, iščašenje, ozljede, bolovi...

stranice : [1] 2

Karakala
19.01.2003., 23:26
Opet mali nogomet i opet sam uganuo skočni zglob. :(
Boli i nateklo je dosta.

Što da radim? Hoće li mi doktor staviti neki laki gips ili sl? Koliki je period mirovanja potreban? Da li da se krećem sa nekim zavojom?
:(

Hvala.

No22
19.01.2003., 23:49
Mozda si i slomio skocni zglob. Trk kod doktora.

lahor
20.01.2003., 09:06
Ne, vjerojatno ces dobiti samo elasticni zavoj, u najgorem slucaju longetu, ali cisto sumnjam....I neku kremu za mazanje.

luca
20.01.2003., 10:55
svakako odi doktoru da slika.

mozda dobijes kakvu longetu. ja sam na rukometu jednom iscasila neke prste na ruci (vise ne znam koje), pa su me stavili u nekakv mali i lagasni gips.
kad sam iscasivala noge (redovno kad sam bila mala), radili su mi obloge od bjelanjca od jajeta :eek: nemam pojma kako djeluje (mislim da se to stvrdne i da ti malo uzvrsi bolje nego sam zavoj)ali imati jaje na nozi mi je bio standard par godina :D

Karakala
20.01.2003., 11:07
No123 kaže:
Mozda si i slomio skocni zglob. Trk kod doktora.

A nemoj me strasit tako... :s

Nisma valjda...

Danas opet ne mogu ni stat na nogu. Sutra idem kod doktora.
Bojim se doktora i izbjegavam ih uuuuuuuvijek. :p

luca
20.01.2003., 11:37
Karakala kaže:
A nemoj me strasit tako... :s

Nisma valjda...

Danas opet ne mogu ni stat na nogu. Sutra idem kod doktora.
Bojim se doktora i izbjegavam ih uuuuuuuvijek. :p

da te utjesim: slikanje Rontgenom nije invazivno i bolno :D a ako ce te malo zacementirati, ni to nije tako neugodno :)

nixon
20.01.2003., 22:00
heh... zglob....

jedan savjet. osobno mislim da je jako vazno mirovanje
-> dopustiti nogi da dode na svoje, da se oporavi
nosi zavoj dugo vremena. sve dok nimalo ne osjecas zglob

a ako igrati moras. nosi zavoja. kad spavas nosi zavoj.

jer ti se jedino tako u nemirujucem stanju zglob oporavi

znam to jer godinama igram kosarku. gledam ljude oko mene kako
svako malo obnavljaju ozljede. - jer zglob nije "cijeli"

i onda tako cijelo vrijeme
svako malo se desi uganuce....
a i razmisli malo o patikama u kojima igras.... bok

No22
21.01.2003., 00:30
Obavezno slikaj... Ja sam jednom samo sjeo na klizavici i slomio skocni zglob :(

malenaz
21.01.2003., 00:38
obavezno kod doktora! nije ti se za zezat sa tim... iskustvo...

Morski vražičko
26.01.2003., 11:14
A neznam...najvjerovatnije ga nisi slomio..jer da jesi nebi jako boliolo nego jos jace bi te bolilo ;)
ali sve zavisi kako si gradjen...

Ja am naime prije trenirao kosarku...i uganjivaop sam zgob jako cesto..a jednom tako sto sam skocio skroz do obruca i prilikom doskoka pao na rub stopa i naravo savio desni zglob skroz do poda....tu vecer da stari nije doso do mene..trebalo bi mi od faksa Difa do voltinog 3 sata sepanja;)
sljedecih dana sam sepao..a nisam ipak nista slomio.....samo sam bio istegnuo ligamente..za tjedan dana sam bio natrag ko nov....;)

ZNaci nemora biti da si slomio..nego si najvjerovatnije istegnuo ligamente....Barem sam ja 2 mjesecno iskrenjivao non stop skocne zglobove....

E da meni su pomagali led i mirovanje..a kasnije onaj rastezujuci zavoj;)

Karakala
26.01.2003., 12:05
E hvala ti. :)
Koristi optimistično mišljenje.

Ma i meni se puno puta isto desilo. I uvijek ista noga. :(

Ali sada prolazi, oteklina je manja, drugi tjedan ću počet lagano trčat s zavojem. :B

indian
27.01.2003., 14:19
Uh, imam sličnih problema :rolleyes:

Samo ja preferiram ono "seljačko namještanje noge"...

Uglavnom, ako će ti KArakala šta značit žena koja mi je pomogla rekla je nikako elastični zavoj..mislim da je on dobar kasnije kad se noga oporavi, ne kad ti je natečeno..ja imam obični zavoj i zalijem rakijom s otopljenim andolom.

Nego zna li itko kakvu "sportsku" kremu za take vrste ozljeda?

Eladio
27.01.2003., 18:03
indian kaže:
Uh, imam sličnih problema :rolleyes:

Samo ja preferiram ono "seljačko namještanje noge"...

Uglavnom, ako će ti KArakala šta značit žena koja mi je pomogla rekla je nikako elastični zavoj..mislim da je on dobar kasnije kad se noga oporavi, ne kad ti je natečeno..ja imam obični zavoj i zalijem rakijom s otopljenim andolom.

Nego zna li itko kakvu "sportsku" kremu za take vrste ozljeda?

zalijes rakijom andol :D :D

:s :o

Karakala
27.01.2003., 19:14
Uf, uf.
A ja vec danima po cijele dane hodam s cvrstim elasticnim zavojem. :(
Cini mi se da tako bandaziram nogu i cinim manje suvisni pokreta zglobom.

indian
27.01.2003., 21:08
Pa jel ti to popušta išta? Oteklina i to?

Doduše ja nisam istegnula zglob, nego ligamente malo naprijed gore..nemam pojma kako to bolje objasnit :rolleyes:
Al stvar je ista..odnosno, isto se rješava.

Stvarno si mogao potražit pomoć..ja sam odmah prohodala poslije njenog tretmana..

Ako ti nije bolje, svakako nešto učini!

sunshine
28.01.2003., 15:06
a ja sam ljetos iscasila koljeno i nakon toga bila 3 tjedna u longeti
ni danas mi to koljeno nije kak spada, osjecam da je puno labavije jer su se istegnuli ligamenti

samo bed je u tome sto su mi rekli ako se to ponovo desi da cu morati na operaciju da mi malo srede ligamente :(

ima netko iskustva s tim?

Karakala
28.01.2003., 20:18
indian kaže:
Pa jel ti to popušta išta? Oteklina i to?

Hvala Bogu. Popušta da! :)
Moći ću trenirati već drugi tjedan posto mi pocinju pripreme. :top:

Balkan-Bet
03.06.2006., 20:26
Proslo je desetak dana od kada sam iscasio nogu, dosta mi je bolje jos me malo boli kad krivo stanem ili napravim neki nezgodan pokret. Dali netko zna koje bi vjezbe triba radit da ojacam zglob.

Hvala

Patsy
05.06.2006., 18:22
Daklem, ako živiš negdi uz more onda otiđi do istog i uvali nogu u slanu vodicu i miči stopalom naprid-nazad i livo-desno, te ukrug da se zglob razgiba i malo učvrsne. Preporučljivo posli toga držat led na zglobu da ne otiče. Ako ne moš do mora, može i doma u kadi. Ja san inače bila na fizikalnoj terapiji radi iščašenja i vježbe koje san tamo radila mi nisu ništa pomogle, dok ovo s moren je. Eto, možda posluži:)

Pea
05.06.2006., 19:18
more, more. puuuuno plivanja. i vezi zglob kad se odlucis bavit nekim sportom, da ne bude nezgodnih situacija (been there....).

a i vjezbe negdje imam, mislim, napamet ih znam, ali ako ih pronadem, mogu ti ih skenirat i poslat :)

Balkan-Bet
05.06.2006., 23:04
Hvala ljudi, ako uspijes skenirat to bija bi ti zahvalan.

Hvala puno

Pea
05.06.2006., 23:22
evo ti one koje sma uspjela nać ;)

http://img102.imageshack.us/img102/9428/img2131bf.jpg

http://img102.imageshack.us/img102/7358/img2120br.jpg

vici ako sta ne kuzis :)

suncemojemalo
18.08.2006., 12:21
Možda nekom od Vas padne na pamet, pošto sam ja već blizu odustajanja.

Imam otečen gležanj, stopalo (osim prstiju) i dio lista lijeve noge.
Otečen je već 10 godina.
Klasična medicina je odustala od mene nakon nekoliko krivih dijagnoza i terapija koje nisu funkcionirale.
Od pretraga sam kroz tih 10 godina napravila manje više sve što se nudi (od nebrojenih pretraga krvi, preko limfografije, color dopplera vena, ultrazvuka, pregleda bubrega, srca, do odlazaka specijalistima savkojakih vrsta)
Od alternative sam prošla više kiropraktičara i masera, limfne drenaže, obloge od bijelog luka, čajeve za mikrocirkulaciju, obloge sa zavojima od voska.......

I tako, nakon svega toga........ noga i dalje dupla naspram desne......

Ako ste čuli za nešto slično ili nekog ko je imao tako nešto, ili imate neki tajni recept.....

Unaprijed zahvaljujem......

PS. jedna od "dijagnoza" je bila - to će proći nakon što rodiš, ali probala i to ali nije prošlo:confused: :confused:

sushi*
18.08.2006., 23:10
:) (vrlo) sličan problem...otečeno stopalo+gležanj... dugo sam se aktivno bavila plesom, pa pretpostavljaju da se razlozi kriju tu negdje, ali nikada nisam dobila ni hint na određen (potencijalni) uzrok...ali zato sam okusila sve čari kuhinje hrv medicine - od 5 sasvim različitih dijagnoza do komentara tipa 'napokon friško meso' za vrijeme skidanja tokom pretraga. posvuda neka za***ncija, čavrljanja od sat vremena i sl...a od konkretnog ništa...(pogotovo se odnosi na razvikana imena)

odustah nakon 5 godina

jedino što sam naučila jest da 'ne znam' ne postoji u riječniku...što je velika šteta, s obzirom da bi manja razina ego-manije uštedila i njima i meni vrijeme... :mad:

...da ne duljim...trenutna faza i zadnja informacija koju imam je potaknuta od strane liječnice koja mi se do sada činila najpouzdanijom...navodno je najčešći uzrok otoku (ako su eliminirani ostali...a ovim pretragama u principu jesu) poremećena statika tijela...što se korigira ortop. ulošcima, ali ne onim old-school-stani-na-indigo (koje btw. koristim zadnje 2 godine i nisam pretjerano zadovoljna). u zg je nedavno otvorena firma koja se bavi kompjuterskim dizajnom i izradom uložaka...navodno jedina te vrste kod nas. zove se corkit (www.corkit.hr)... liječnik koji sve vodi je (ponovo navodno) odličan+radio dugo vani. za cijene (još) ne znam - vratih s mora, pa tek krećem u akciju...

suncemojemalo
19.08.2006., 07:08
THX Sushi,

Zanimljivo! Ja sam trenirala ritmičku gimnastiku.

Bubba Zanetti
05.01.2007., 11:56
Pozdrav!
Kako i sam naslov kaze, moj problem je u smanjenoj pokretljivosti gležnja, naročito u gornju stranu, uslijed jednogodišnjeg mirovanja tog zgloba (prvo ugrađena šipka a onda gips).
Moje pitanje je, da li tko zna šta raditi po pitanju razgibavanja i ako tko zna kakav link gdje bi mogao nešto više pročitat o tome?
Hvala.

Ivanicapeca
05.01.2007., 15:37
Pozdrav!
Kako i sam naslov kaze, moj problem je u smanjenoj pokretljivosti gležnja, naročito u gornju stranu, uslijed jednogodišnjeg mirovanja tog zgloba (prvo ugrađena šipka a onda gips).
Moje pitanje je, da li tko zna šta raditi po pitanju razgibavanja i ako tko zna kakav link gdje bi mogao nešto više pročitat o tome?
Hvala.
Pa što te nisu poslali kod fizijatra da ti odredi rehabilitacijski program?

Luu
10.01.2007., 11:57
Užasno me boli zglob, i to pogotov kad hodam. Nisam krivo stala niti imala ikakvu aktivnost. Najviše, me boli dok hodam, ne znam da li da probam s hladnim oblozima, nije natečen, ili s nekom kremom. :rolleyes: Dok sjedim drzim nogu u vodoravnom položaju.

ima ko kavu ideju, ili netko ima slicna iskustva.

p.s Ako je ova tema vec bila, molim link, i slobodno je izbrišite.

hvala.

-NIK-
10.01.2007., 12:52
otiđi u apoteku i kupi ICE-COLD gel ili DEEP FREEZE i namaži par puta dnevno.... može i nekakva krema ili gel za reumu... dobro je što više mirovati... ako imaš "gležnjaka" (steznik za gležanj) bilo bi ga dobro nositi ako moraš hodati... ako ne prođe za 3-4 dana otiđi doktoru...

female
01.06.2007., 13:58
baš sam shvatila da mi je gležanj na desnoj nozi duplo veći od drugog...onak,ko da je cijeli nabubril i unutra je nesto tvrdo makar ne boli nist kad stisnem tu izbočinu.:confused: ali vidi se iz aviona da je veći od drugog gležnja.. imala sam nove sandale,al ne vjerujem da je od tog remenčića na sandali... hm? utješite me...

Skylab
01.06.2007., 14:55
Nema utjehe. Odi doktoru.

ante dumbledore
01.06.2007., 15:53
kad stisneš na oteklinu jel ostane utisak il ne? kakva je koža iznad otekline?sigurno nisi izvrnula nogu nekako...?

jennyfer
01.06.2007., 17:28
ako si alkosica mozda imas giht:zubo: ne salim se da imas giht bolilo bi te...odi ortopedu!

female
04.06.2007., 23:41
nisam ni alkosica nisam ni uganula gležanj :rolleyes: ...nego bila sam kod doca..idem na slikanje,veli da je vjerojatno neka dobrocudna tvorevina...wtf:eek:

chani
05.06.2007., 13:03
ne da mi se otvarati novi topik,
ali zadnjih mjesec dana sam recimo dosta "planinarila" setnjama uzbrdo i nizbrdo te plivala u hladnoj morskoj vodi, gleznjevi me bole za popizdit,
narocito nakon vode pa pentranja uzbrdo ...

da kupim neki vrag za cirkulaciju
ili ona cuda glukozamin msm i sl.???

2 female;
kaj je na kraju bilo?

muz mi ima kvrgice bolne na dodir na gleznju jedne noge,
bil je jednom u onoj Sunce poliklinici pa nisu imali pojma kaj je to,
pojavile su se nakon nosenja teskog tereta cijeli dan uz stepenice...
kad pritisne, osjeti jace strujanje i "toplinu" ...

female
19.06.2007., 17:31
2 female;
kaj je na kraju bilo?

muz mi ima kvrgice bolne na dodir na gleznju jedne noge,
bil je jednom u onoj Sunce poliklinici pa nisu imali pojma kaj je to,
pojavile su se nakon nosenja teskog tereta cijeli dan uz stepenice...
kad pritisne, osjeti jace strujanje i "toplinu" ...

evo meni su rekli da je cista...makar prvi put cujem da se cista ima na gležnju..:eek: i sad ce mi to rezati van...
ja uopce neznam koliko dugo to imam,mozda imam od prije pa nisam skuzila. samo jedna gnjavaža više :rolleyes: .. pozz

frikuscha
09.07.2007., 13:35
Unaprijed se ispričavam ako ovo ne spada ovdje.:)
Stvar je ovakva.
Počela sam se rolati prije 7 dana, svaki dan 2 ili 3 kruga oko Jaruna (zavisi od snage i volje). E sad, što je problem... Izgleda da sam se skroz preforsirala. Prekjučer skinem role i nešto me tako zaboljelo s unutarnje strane lijevog gležnja da pet minuta nisam mogla doći do daha. Kad je bol popustila gležanj mi je pocrnio :misli:
Jučer nisam rolala ali sam išla na Sljeme a kad sam došla doma cijeli desni gležanj mi je naotekao. A ne boli me. :misli:
Kupila sam si nekakav gel koji ne pomaže.
Ja bih išla na rolanje sutra a nisam baš sigurna jer mi gležnjevi nisu baš neki prizor i moram priznati da sam se zabrinula...
Što mislite da li je to samo preforsiranje ili nešto drugo?
Zahvaljujem...

Cruela
09.07.2007., 13:55
sjecam se da sam jednom iskrenula nogu i glezanj mi je jako natekao ali potpuno bez boli.taj dan sam isla ortopedu zbog posve druge stvari i usput sam spomenula glezanj na sto je on rekao da to moze biti jos gore od varijante da boli jer je ozlijedeno "nesto" i oteklina moze ostati zauvijek. zavrsila sam sa longetom 10-tak dana.

zvonkotelefonko
09.07.2007., 13:55
preforsiranje; skrati trasu, dogoditi će ti se najgore-zamrziti ces rolanje.
Probaj sa trasom od jednog izlaza do prvog slijedeceg, pa do drugog i tako

frikuscha
09.07.2007., 13:58
sjecam se da sam jednom iskrenula nogu i glezanj mi je jako natekao ali potpuno bez boli.taj dan sam isla ortopedu zbog posve druge stvari i usput sam spomenula glezanj na sto je on rekao da to moze biti jos gore od varijante da boli jer je ozlijedeno "nesto" i oteklina moze ostati zauvijek. zavrsila sam sa longetom 10-tak dana.

No, krasno... :cool:
Odu moji vitki gležnjevi. Da odem doktoru za svaki slučaj?

zvonkotelefonko
09.07.2007., 13:59
uglavnom- polako povecavaj trasu
tjedan dana imaj manju dionicu, pa tjedan poslije malo dulju i tako...

frikuscha
09.07.2007., 14:02
uglavnom- polako povecavaj trasu
tjedan dana imaj manju dionicu, pa tjedan poslije malo dulju i tako...

Radim ja to... Stvar je u tome da mi rolanje fakat odgovara i da očito psihički mogu više nego fizički. Toliko se opustim da uopće ne kužim da bi bilo vrijeme da stanem nego kad skužim da mi noge drhte onda sam prisiljena stati.

Cruela
09.07.2007., 14:02
ako ti nije problem idi lijecniku.ne mora biti ali mozda je problem veci nego sto izgleda.ili par dana odmaraj nogu a onda,ako ne prolazi,idi lijecniku.

sinkpink
14.01.2008., 18:52
Skočni zglob treba I to mu je prirodni hod ići samo gore - dolje (kao kad se uspravljaš na prste.)
Kad se umori od previše tih istih kretnji, počne bježati na sve strane i malo po malo se povećava opseg zgloba dok konačno ne iskoči van.
Manje treniraj.
To je iz knjige o treninzima Bruce Lee-ja.

Kad jednom iskoči, zglob se teško zaraste, jer veze koje ga drže na mjestu nisu rastezljive (iz očitih razloga) i kad se jednom istegnu treba im minimalno 2 godine da se napnu natrag u prirodno stanje.

To vrijeme vrijedi ako ne nosiš povez, on još dodatno produljuje vrijeme zacjeljivanja.

Kreme i nekretanje ne pomažu.
Ne okreći zglob ustranu jer on to ne voli!!!!!

Radi kraće treninge i manje tuć po tom zglobu...
:D

1234567
31.08.2008., 19:14
Sinoc sam izvrnuo nogu(slicno ono kao da Silva samo na drugu stranu,danas sam je drzao u hladnoj vodi i mazao sa Gavez gel i SportCreme.
Jutros nosam mogao hodati na njoj a sad mogu hodati ali sepam.

Sta bi mi jos moglo pomoci oko toga?
Da li da nastavim mazati kremama ili da je drzim u hladnoj vodi?

trebor
31.08.2008., 19:50
Ma nastavi mazati kremama...najbolja je nivea za osjetljivu kožu....:kava:....e svašta...

1234567
31.08.2008., 20:00
Ma nastavi mazati kremama...najbolja je nivea za osjetljivu kožu....:kava:....e svašta...

A misli sam nagelove koji su gore davedeni :mad: i nije mi do za*ebancije.

malehico_girl
31.08.2008., 20:00
Sinoc sam izvrnuo nogu(slicno ono kao da Silva samo na drugu stranu,danas sam je drzao u hladnoj vodi i mazao sa Gavez gel i SportCreme.
Jutros nosam mogao hodati na njoj a sad mogu hodati ali sepam.

Sta bi mi jos moglo pomoci oko toga?
Da li da nastavim mazati kremama ili da je drzim u hladnoj vodi?

a da ideš doktoru? :confused:

mamali113
31.08.2008., 20:02
Ajde uzmi glavicu svježeg zelja,odvoji jedno 2-3 lista,operi,obriši krpom,stavi na dasku i lagano istuci batom za meso,To stavi na jednu gazu i omotaj oko zgloba.Oko toga stavi elastičan zavoj da ti bude učvršćeno,da ti odmah ne ispadne.U toku dana ponovi to jedno 2-3 puta,a navečer imaj na nozi do jutra.Stari isprobani recept!Drugi dan će ti već biti ok. Po mogućnosti nogu na visoko i miruj.
Pozz

trebor
31.08.2008., 20:10
Ajde uzmi glavicu svježeg zelja,odvoji jedno 2-3 lista,operi,obriši krpom,stavi na dasku i lagano istuci batom za meso,To stavi na jednu gazu i omotaj oko zgloba.Oko toga stavi elastičan zavoj da ti bude učvršćeno,da ti odmah ne ispadne.U toku dana ponovi to jedno 2-3 puta,a navečer imaj na nozi do jutra.Stari isprobani recept!Drugi dan će ti već biti ok. Po mogućnosti nogu na visoko i miruj.
Pozz

Bit će mu dobro myass s tvojim kupusima ako je nešto slomio ili ako zglobna struktura nije reponirana....Zaboga, po ko je tu lud....kako misliš gelom mazati kost što nije na mjestu?!...:rolleyes:

Prvo slikaj to, čovječe božji, pa ako nije slomljeno i ne zahtjeva reponiranje zahvali se ljudima na traumatologiji i onda stavljaj zelje, kupuse i ostale salate.....:kava:

daso
02.09.2008., 12:30
nemojte se ljudi zezat s takvim ozljedama... ako ti nisi mogao hodati nešto tu nije u redu... pogledaj si smjerove okreta noge... ukoliko su bolni onda idi liječniku na slikanje... ako vam krivo zaraste... imat ćete velikih problema... ili ako nije namješteno...sumnjam da je slomljeno... jer bio bi neki očit deformitet... ali ko će ga znat... u svakom slučaju na slikanje...

garfield01
06.09.2008., 12:36
prosli cetvrtak sam uganula nogu, isla sam na rendgen jer sam mislila da je slomljena, al sve ok.
Kirurg mi je rekao da stavljam hladnu oblogu, elasticni zavoj i da je drzim u povisenom polozaju...Prva 3 dana se nisam oslanjala na tu nogu, ali poslije jesam jer me nije boljela (a i pocela je skola)

Uglavnom, sa strane mi je malo ljubicasta, valjda se krv podlijeva....je li to normalno?:ne zna:

daso
06.09.2008., 15:57
to je od kontuzije takva boja... samo ti stavljaj obloge i izvući će se ona...(boja mislim)... boli li te noga....

garfield01
06.09.2008., 16:19
to je od kontuzije takva boja... samo ti stavljaj obloge i izvući će se ona...(boja mislim)... boli li te noga....

noga me malo boli-na dodir....ponekad me zna malo peci
obloge stavljam stalno

FlaFi
12.09.2008., 20:58
uh mene veceras glezanj doslovno razvaljuje. Prije 5-6 godina imala gadno uganuce,valjda su ligamenti na/pukli.ne sjecam se vise.a savjet doktora je bio hladni oblozi, noga na povisenome. Vise od 10dana nisam mogla od boli ni najmanje se osloniti na nju.

Nego..odavno me nije mucila kao veceras.malo trne,gori,boli, imam osjecaj napetosti + bol kao da udara u koljeno.
Tusirala se hladnom vodom, drzim nogu na povisenom, stavljala elasticni zavoj- nista nije pomoglo.

Ako imate kakav savjet rado bih ga cula

Bushi no nasake
12.09.2008., 21:11
uh mene veceras glezanj doslovno razvaljuje. Prije 5-6 godina imala gadno uganuce,valjda su ligamenti na/pukli.ne sjecam se vise.a savjet doktora je bio hladni oblozi, noga na povisenome. Vise od 10dana nisam mogla od boli ni najmanje se osloniti na nju.

Nego..odavno me nije mucila kao veceras.malo trne,gori,boli, imam osjecaj napetosti + bol kao da udara u koljeno.
Tusirala se hladnom vodom, drzim nogu na povisenom, stavljala elasticni zavoj- nista nije pomoglo.

Prije 5-6 godina si je uganula, i bol je prošla...ali se danas opet pojavila, iz čista mira?

Ako ti je tada doktor rekao da je sve ok, i da stavljaš hladne obloge, onda bi to trebala i sada napravit...a da nije zbog promjene vremena:D, i meni se to ponekad zna dogodit na mistima di sam se ozljedia...

U najgorem slučaju opet odi k lječniku pa vidi šta kaže...

dudo
12.09.2008., 21:14

ako nije nikaj od navedenog pomoglo, trk k doktoru da vidi kaj se događa

FlaFi
12.09.2008., 21:41
ma da. Promjena vremena. Cesto zbog toga boli,al nikad u ovolikoj mjeri. Bas mi neda mira. Vec neko vrijeme mislim otici do kakvog specijaliste, ako nije kasno. A s obzirom da nekad, nekad znam lagano izvrnuti nogu, barem u vidu eventualne prevencije za buduce slucaje kojih ce, poznajuci se, biti.

Veceras mi zapravo treba instant rjesenje, samo da mi noc prodje

daso
14.09.2008., 15:01
noga me malo boli-na dodir....ponekad me zna malo peci
obloge stavljam stalno

otiđi ponovno na redgen ili doktoru... neke ozlijede se ne vide odma...

vanila
01.02.2010., 18:06
Prije 3 dana sam se rasula, i uganula zglob, otišla kod doktora, i slikao je i rekao da je samo uganuće, i ono standardno da stavljam led na nogu i držim ju u povišenom položaju. Ali noga uopće ne prolazi, oteklina raste, i još mi je gore nego prije, jer ne mogu uopće stat na tu nogu, jedva šepam na nju. Jeli taj proces normalan i za koliko otprilike se noga vrati u prijašnje stanje?

magic potion
01.02.2010., 18:22
Prije 3 dana sam se rasula, i uganula zglob, otišla kod doktora, i slikao je i rekao da je samo uganuće, i ono standardno da stavljam led na nogu i držim ju u povišenom položaju. Ali noga uopće ne prolazi, oteklina raste, i još mi je gore nego prije, jer ne mogu uopće stat na tu nogu, jedva šepam na nju. Jeli taj proces normalan i za koliko otprilike se noga vrati u prijašnje stanje?

Kod mene je isto tako bilo. Ništa slomljeno, ali je na kraju oporavak trajao 2 mjeseca. :rolleyes: Vjerojatno je uganuće bilo stvarno jako, kod mene je to bio 3. put na istoj nozi u godinu dana...sve je popucalo. Hodala sam na štakama. Zajebano. :(

vanila
01.02.2010., 21:06
Kod mene je isto tako bilo. Ništa slomljeno, ali je na kraju oporavak trajao 2 mjeseca. :rolleyes: Vjerojatno je uganuće bilo stvarno jako, kod mene je to bio 3. put na istoj nozi u godinu dana...sve je popucalo. Hodala sam na štakama. Zajebano. :(

ma i ja sam na štakama :rolleyes: drukčije ne mogu. a valjda će proć...samo se nadam da ću za dva tjedna moć makar hodat normalno bez štaka.

simon3
02.02.2010., 12:08
Ja sam pala niza stube i nekako se naopako dočekala i izvrnula nogu, prije nekih dvadesetak dana.

Nisam išla dr. Išla bih ja, ali je moj dragi MM sjeo za internet i zaključio da nisam ništa slomila.

Valjda je bio u pravu, ali ja nisam mogla apsolutno na nogu više od dva tjedna.
Što je nezgodno kad imaš djecu :D.

E da mi je bilo štaka..Odakle vama štake?

Uglavnom, sad mi je bolje, mada mi se čini da mi je noga ograničeno pokretljiva, osobito lijevo desno. To mi je još bolno, a mislila sam na fitnes, prestala sam pušit prije dva mjeseca i kile se samo lijepe...

Kad bih uopće smjela početi opterećivat tu nogu u smislu trčanja?:misli:

Phoebos Apollon
02.02.2010., 17:03

I ja sam je slupao lani na proljeće, ubio se u pojam. Pošao sam doktoru, slikali, sve 5. Normalno je da je noga oteknula još više i da mijenja boju svaki dan. Mene i dan danas zna zabolit. Nemoj se prepast, maži s onim Reliefeom i zaveži elastičnim zavojem. Bit će to dobro, ne boj se. Štake sam pustio sa 7 dana, hodaš normalno sa dva tjedna, otečeno je bilo oko mjesec-mjesec ipo dana.
Bit će to super! Samo se ubuduće pazi.

dr.Mika
03.02.2010., 12:40
Ja sam pala niza stube i nekako se naopako dočekala i izvrnula nogu, prije nekih dvadesetak dana.

Nisam išla dr. Išla bih ja, ali je moj dragi MM sjeo za internet i zaključio da nisam ništa slomila.

Valjda je bio u pravu, ali ja nisam mogla apsolutno na nogu više od dva tjedna.
Što je nezgodno kad imaš djecu :D.

E da mi je bilo štaka..Odakle vama štake?

Uglavnom, sad mi je bolje, mada mi se čini da mi je noga ograničeno pokretljiva, osobito lijevo desno. To mi je još bolno, a mislila sam na fitnes, prestala sam pušit prije dva mjeseca i kile se samo lijepe...

Kad bih uopće smjela početi opterećivat tu nogu u smislu trčanja?:misli:

Ja bi vam od srca preporucila da nađete dobrog kiroprakticara jer ste uganuli nogu i dok se ne vrati na svoje mjesto bice problema.

vanila
03.02.2010., 14:38
I ja sam je slupao lani na proljeće, ubio se u pojam. Pošao sam doktoru, slikali, sve 5. Normalno je da je noga oteknula još više i da mijenja boju svaki dan. Mene i dan danas zna zabolit. Nemoj se prepast, maži s onim Reliefeom i zaveži elastičnim zavojem. Bit će to dobro, ne boj se. Štake sam pustio sa 7 dana, hodaš normalno sa dva tjedna, otečeno je bilo oko mjesec-mjesec ipo dana.
Bit će to super! Samo se ubuduće pazi.

oke, hvala na savjetu :))

.Frenki146
04.02.2010., 13:17
budite sretni šta je sam uganuće, ja potrgao acl pcl meniskus patelu..

Party boy Japan
03.03.2010., 14:56
Prije nepunih godinu dana sam iskrenuo gležanj na malom nogometu s ekipom iz firme. Škvrcnulo je lijepo, ligamenti su bili istegnuti, imao sam longetu nekih cca pet dana, ako se dobro sjećam - zglob je bio nateknut, bol je bila manja, a mogao sam nakon dan-dva normalno hodati.

Kad sam skinuo longetu, dobio sam i uputu od doktora da hodam ili nastojim normalno hodati uz što su naravno bili tretmani ledom i heparinom.

Danas, igram s ekipom nogomet, imam steznik i pazim se, ali imam i bol u zglobu, točnije u jednoj točki zgloba s vanjske desne stranem, točka koja izuzetno boli na dodir, a i ona bude generator boli u nekim pozama, točnije u nekim situacijama. Ako budem blizu da krivo stanem ili da stopalo hoću istegnuti skroz prema naprijed ili nazad (čučanj), javlja se bol...

Evo i slike gdje otprilike gdje se nalazi ta točka, možda je još potrebno napomenuti, na drugom/zdravom zglobu te točke nema ili je minimalna da se jedva osjeti.

E sad, da li imate kakve savjete i da li otići to negdje pregledati i ako da - gdje?
U obzir dolaze i plaćeni pregledi.

Hvala svima, pozdrav!

Party boy Japan
04.03.2010., 10:37
Nema nikoga da mi pomogne?

lahor
04.03.2010., 20:59
Nema nikoga da mi pomogne?

Teško da će ti itko pomoći preko interneta, vjerojatno se radi o oštećenju nekog polazišta/hvatišta mišića ili ligamenta. Bez detaljne procjene se ne može ništa reći. Ovako napamet, vjerojatno bi pomoglo nekoliko tretmana terapijskim ultrazvukom.

Party boy Japan
10.03.2010., 10:39
Teško da će ti itko pomoći preko interneta, vjerojatno se radi o oštećenju nekog polazišta/hvatišta mišića ili ligamenta. Bez detaljne procjene se ne može ništa reći. Ovako napamet, vjerojatno bi pomoglo nekoliko tretmana terapijskim ultrazvukom.

Tnx na savjetu!

FlaFi
20.03.2010., 19:26
Prije nepunih godinu dana sam iskrenuo gležanj na malom nogometu s ekipom iz firme. Škvrcnulo je lijepo, ligamenti su bili istegnuti, imao sam longetu nekih cca pet dana, ako se dobro sjećam - zglob je bio nateknut, bol je bila manja, a mogao sam nakon dan-dva normalno hodati.

.......

Hvala svima, pozdrav!

hm ako ce ti ista pomoci - kod mene je ista stvar.mozda nesto gora jerbo je starija i ozljeda tesko da bi se moglo reci da je sanirana pravilno.

uglavnom, u toj tocki (i jos jednoj) se ispostavilo da je nastala supljina usljed ozljede, te u nekim polozajima, ukljucujuci cucanj, jako boli i bol se proteze do koljena. boli svakodnevno...

dr.ortoped nakon detaljnog pregleda preporučio vjezbe za ojacavanje tog dijela. steta je sto nisam isla ranije (ozljeda nastala prije 9 godina, pa se zesce ponovilo proslo ljeto). savjetujem ti da nasjes dobrog ortopeda u blizini koji ce te dalje uputiti.

pozdrav

evrozija
21.03.2010., 18:35
hej!
danas na utakmici sam, prilikom jednog skoka s krila, doskočila krivo na desni zglob (izvrnula ga). na jednoj strani je otečen, a na drugoj je malo udubljen. ledim, držim na povišenom. što bi još trebalo raditi?
ne znam, trebam li ići kod doktora? mogu ga micati, al samo malo.

Miloshke
21.03.2010., 18:38
Idi kod doktora, treba ga slikati... Dobro je to sto ledis, drzis na povisenom, izbegavaj oslanjanje i poseti doktora.

AnteDD
28.03.2010., 06:58
Lijep pozdrav,

Prije 2 mjeseca sam nezgodnim padom "sredio" skočni zglob na desnoj nozi. Popucali su sa unutarnje strane ligamenti, te s vanjske kost. Odmah sam, bez oslanjanja potrazio liječničku pomoć i evo prehjučer skinio gips.

Ono što me muči sada je bol u prstima, odnosno mjestu gdje se prsti spajaju sa ostatkom stopala. Doktor mi je rekao da kroz 2 tjedna, postupno trebam prohodat sa punim opterećenjem, a da se ispočetka oslanjam samo na prste. Je li bol u prstima normalna? Naime, ako samo naslonim nogu, ne boli, tako da mogu npr. vozit, međutim ako se imalo oslonim, bol je velika. Je li ovo posljedica nošenja gipsa 2 mjeseca, ili bih se trebao zabrinit oko nečeg drugog? Sami zglob me toliko ni ne boli, te se na petu mogu pristojno naslonit (naravno ne skroz).

Unaprijed hvala na svakom odgovoru i prenešenom iskustvu!

Ante

Thomas_
25.04.2010., 11:54
Pozdrav ekipa.

Zovem se Tomislav i imam 20 godina.

Imam velikih problema sa skočnim zglobovima, igram nogomet od kad znam za sebe, ali u zadnje otprilike 3 godine su se pojavili problemi.

Ozljeđujem se (iščašujem, istežem i lomim) zglobove u prosjeku svaki 10. put kada igramo nogomet, što je u usporedbi sa svojom ekipom koji se NIKAD nisu ozljedili jako zabrinjavajuće.

Nosim steznike na obje noge ali u zadnje vrijeme sam totalno odustao od nogometa jer se brinem da neću moć hodat kad budem imao 50-60 godina.

Očito je da su ligamenti istrošeni i da se ponašaju kao da već sad imam 50 godina.

Zanimaju me neki koraci i smjerovi moguće terapije, profesionalne pomoći (ako možda ima da zdravstveno pokriva) itd.

Glupo mi je da ja sa 20 godina moram razmišljati da li ću ići igrati nogomet ili ne kada je to sasvim normalno za sve ostale ljude.

Puno hvala!

SA-10
25.04.2010., 13:30
Ako češto imaš problema s uganućima i ostalim istezanjima ligamenata, trebaš svakako otići snimiti problematične zglobove. Pođi kod liječnika i upitaj ga za uputnicu sa specijalista (jer najčešće neće pomoći :().

Mislim da bi za gležanj i koljeno pomogla ortoza. :ne zna:

http://www.apollonia.hr/index.php/Table/Zgobovi_-_ortoze/

spartanka
26.04.2010., 10:13
Ako češto imaš problema s uganućima i ostalim istezanjima ligamenata, trebaš svakako otići snimiti problematične zglobove. Pođi kod liječnika i upitaj ga za uputnicu sa specijalista (jer najčešće neće pomoći :().

Mislim da bi za gležanj i koljeno pomogla ortoza. :ne zna:

http://www.apollonia.hr/index.php/Table/Zgobovi_-_ortoze/

Dakle ortoza pomaze da se glezanj sta prije vrati u funkciju, no ne spominju se ligamenti. Da li isto povoljno utjece i na njih, pogotovo ako su jako istegnuti?

SA-10
26.04.2010., 11:12
Ako je riječ o gležnju, onda ortoza vrlo dobro dođe nakon nekog vremena poslije ozljede (u zadnjoj fazi oporavka), tj. kada ligamenti nisu više toliko istegnuti.
Ako je ozljeda nastupila nedavno onda se prvo naravno treba oporaviti.
Uobičajena je metoda RICE (Rest, Ice, Compression, Elevation).

A ako je prošlo puno vremena od ozljede, a ligamenti su još podosta istegnuti, onda nešto nije u redu s oporavkom (možda loša dijagnoza; umjesto pukntnih,rastrganih ligamenata je dijagnosticiran lakši tip = samo istegnuće, a ne puknuće)... :ne zna:

spartanka
26.04.2010., 11:29
Ako je riječ o gležnju, onda ortoza vrlo dobro dođe nakon nekog vremena poslije ozljede (u zadnjoj fazi oporavka), tj. kada ligamenti nisu više toliko istegnuti.
Ako je ozljeda nastupila nedavno onda se prvo naravno treba oporaviti.
Uobičajena je metoda RICE (Rest, Ice, Compression, Elevation).

A ako je prošlo puno vremena od ozljede, a ligamenti su još podosta istegnuti, onda nešto nije u redu s oporavkom (možda loša dijagnoza; umjesto pukntnih,rastrganih ligamenata je dijagnosticiran lakši tip = samo istegnuće, a ne puknuće)... :ne zna:

Hvala na odgovoru.

Uganula sam nogu prije nekih 8 dana..pa sad ne znam da li je to puno vremena? Uglavnom podrucje oko gleznja, narocito ispod gleznja mi je jos prilicno nateceno, i onako blago rozkaste boje. Da su mi ligamenti rastrgani, da li bi osjecala jaku bol ili? U stanju mirovanja me ne boli...u biti koliko mogu primijetiti, prvotna nateklina povise gleznja, pa oko gleznja kao da se spusta prema dolje..

Thomas_
26.04.2010., 17:41
Hvala na odgovoru.

Uganula sam nogu prije nekih 8 dana..pa sad ne znam da li je to puno vremena? Uglavnom podrucje oko gleznja, narocito ispod gleznja mi je jos prilicno nateceno, i onako blago rozkaste boje. Da su mi ligamenti rastrgani, da li bi osjecala jaku bol ili? U stanju mirovanja me ne boli...u biti koliko mogu primijetiti, prvotna nateklina povise gleznja, pa oko gleznja kao da se spusta prema dolje..

to je sasvim normalno, nogu drži na povišenome, očekivano je da ćeš moći hodati za oko 15 dana od ozljede, a i kada prohodaš, vrlo pažljivo na početku.

trebaš provjeravati svaki dan da li stopalo možeš postaviti u 90 stupnjeva u odnosu na nogu, to je otprilike dobar uvid u to koliko si blizu oporavku

SA-10
26.04.2010., 19:05
8 dana nije ni malo ni puno vremena ovisno o ozljedi. Ako si gledala na internetu postoje 3 stupnja uganuća gležnja.
III. je puknuće ligamenata
II. je istegnuće i djelomično puknuće
I. je samo istegnuće (može proći i za tjedan dana)

Ti vjerojatno imaš II. stupanj (VALJDA, jer ovo što govorim ne mora biti istina), jer kažeš da je nakon 8 dana isto vidljiva nateklina. Jedino što moraš raditi je ono ''RICE'' i povremena gibanja zgloba do praga boli (što se prije započne s razgibavanjem zgloba oporavak će biti kraći ---> ne pretjerivati s vježbama i oslanjanjem na ozlijeđenu nogu).

Sretno :top:

spartanka
26.04.2010., 19:40
8 dana nije ni malo ni puno vremena ovisno o ozljedi. Ako si gledala na internetu postoje 3 stupnja uganuća gležnja.
III. je puknuće ligamenata
II. je istegnuće i djelomično puknuće
I. je samo istegnuće (može proći i za tjedan dana)

Ti vjerojatno imaš II. stupanj (VALJDA, jer ovo što govorim ne mora biti istina), jer kažeš da je nakon 8 dana isto vidljiva nateklina. Jedino što moraš raditi je ono ''RICE'' i povremena gibanja zgloba do praga boli (što se prije započne s razgibavanjem zgloba oporavak će biti kraći ---> ne pretjerivati s vježbama i oslanjanjem na ozlijeđenu nogu).

Da, gledala sam i pretpostavljam da je uganuce drugog stupnja. A i nije prvi put da sam ovaj glezanj uganula..to je vec treci put i nikad mi nije ovako bilo, ocito su ligamenti dobrano popustili.

Pocet cu onda lagano sa razgibavanjem, iako me boli, ne zelim se jos oslanjat na nogu dok mi je jos nateceno. Hvala na savjetu :mig:

@Thomas, hvala i tebi na savjetu...nadam se da ces nastaviti igrati nogomet...:top:

yedwy
26.04.2010., 21:01
Bolovi i neugodnosti i nestabilnosti zgloba nažalost mogu dugo trajati nekad čak i trajno, ja sam kao klinac od jedno 8-9g pao sa oko metar i pol visine i jaaako sam smrdao ligamente na ljevom gležnju i kad sam imao 12g još uvjek me nekad boljelo nakon oštrijeg hodanja, kasnije sam se nekako oporavio...

Thomas_
27.04.2010., 13:33
Bolovi i neugodnosti i nestabilnosti zgloba nažalost mogu dugo trajati nekad čak i trajno, ja sam kao klinac od jedno 8-9g pao sa oko metar i pol visine i jaaako sam smrdao ligamente na ljevom gležnju i kad sam imao 12g još uvjek me nekad boljelo nakon oštrijeg hodanja, kasnije sam se nekako oporavio...

ja sam također, bilo je oko metar, metar i 20cm, samo sam skočio i bio sam u kolicima tjedan dana i na štakama još 2 tjedna, apsurdno, ko starac

evrozija
09.05.2010., 18:34
nisam htjela otvarat novu temu, pa da pitam ovdje.
nisam otišla kod doktora, nego sam se telefonom čula s jednim doktorom, koji je rekao da mirujem, ledim, i držim na povišenom, i da, ako se oteklina smanji do drugog dana, da ne treba ići doktoru. pošto je oteklina malo splasnula, ja nisam otišla. šepat sam uspjela odmah taj dan [jadno nekako, al je ipak bilo šepanje :)], a normalno hodat 3 dana nakon tog uganuća. nakon što je oteklina 90% splasnula, [tri tjedna nakon uganuća] vratila sam se na treninge [sa steznikom, koji mi je i danas obavezan rekvizit]. tad negdje sam skužila da mi jedna kost zapravo stoji drugačije nego na drugom zglobu. ja bi to opisala ko da je izašla iz zgloba, na vanjskoj strani, prema peti. i dalje je nekih 20% otekline, tj. ko da se malo povećala u odnosu na ono kako je bila prije povratka na treninge, a ni danas, 8 tjedana nakon uganuća ne mogu stopalo do kraja spustiti. ovo ne mogu do kraja napraviti. (http://z.about.com/d/foothealth/1/0/2/-/-/-/FootPlantarflexed.jpg) mislim, nije bitna razlika između toga kolko mogu spustit ovaj i drugi zglob, al me boli dok spuštam ovaj uganuti do kraja.

pa, šta da sad radim?
da ostavim tak kak je u nadi da će proći, ili da radim neke vježbe za to?
postoje li uopće neke vježbe za to?
da idem doktoru?

Hvala. :)

legica21
09.05.2010., 19:14
imam iskustva s uganutim zglobom :rolleyes: jedno 8x sam uganula lijevi zglob, i dokt. se čudi što ga nisam slomila :D ali hvala bogu, neda se on :cerek:

a što se tiče tvog pitanja, ja ni nakon 3-4tj od kako mi je zglob došao na svoje nisam mogla jednako saviti lijevi i desni.. tek kasnije sam mogla :mig:

evrozija
11.05.2010., 09:17
ajme, čovječe, pa ti stvarno imaš iskustva. i sreće što još nije pukao. :D
da, danas sam baš isprobavala, i mogu ga isto saviti, samo što me još boli dok savijam, mislim, ništa strašno, al zaboli. nego, mene više brine ova kost il šta to već je, koja mi je drugačija nego na drugom zglobu. jel znaš možda nešto vezano uz to? :)

sijandraffm
04.10.2010., 13:24
eto sinoc sam cucala na podu i igrala se s dijetetom, tako mi je noga zaspala, utrnula, koliko sam luda, ja sam se ustala i stala na tu nogu, jer mi je dijete pobijeglo i palo, i kako sam stala na nju, ona se uvrnila na unutrasnju stranu i pala sam.
nevijerujem da sam je slomila, ali strasno me je bolilo nocas, a stati nemogu nikako na nju, tijekom noci mi je i oko zgloba dobro nateklo, stavljam obloge i mazem s arnikom, .....i mirujem koliko mogu, sreca pa imam neke stake u kuci,......s cime bi to mogla mazat da brze prode ??? imam cetvero dijece i danas su vi manje vise sami sebi prepusteni, ajme........

sto mazat, stavljat da sto brze opet mogu hodat ????:(:s

Zikomid
04.10.2010., 14:40
Obavezno idite na rtg slikati tu nogu! Nogu doma na visoko i ledene obloge stavljajte (ima u ljekarni za kupiti gel koji se stavi u duboko smrzavanje).

Ja sam na poslu slomila stopalo, mogla sam hodati i radila do kraja radnog vremena, a rtg je pokazao težak prijelom kosti stopala, toliko težak da sam već 4 mjeseca na bolovanju!

sijandraffm
04.10.2010., 16:32
znam da bi trebala na rtg, ali trenutno mi je stvarno nezgodno, muz nemoze s posla,nemam nikoga da me odveze/pricuva dijecu......pa sam mislila pricekat dan, pa vidjet hoce li oteklina pasti, no jel moguce na taj nacin slomit nogu ??? nekako mislim da sam samo sve iztegnula......

problem mi je sto nesmijem sve mazat, jer dojim, imala sam gel deep relief, a u uputama pise da ga se ne koristi tijekom dojenja....sad mi je apotekarka dala arnika gel, jer su navodno svi gelovi koji hlade na istoj bazi......

Zikomid
04.10.2010., 17:56
Svaki je slučaj različit, meni su čak 2 doktorice opće prakse rekle da se radi o uganuću, jer sam mogla hodati, odnosno šepati. I ja sam 7 dana čekala prije nego što sam otišla na pregled, mazala, hladila i ništa od toga. No, tek je rtg pokazao težak prijelom.

Ja nisam niti pala, niti zapela za nešto, noga mi se jednostavno izvrnula na ravnome i pukla. Iz vlastitog iskustva preporučam hitan odlazak na pregled i rtg.

Miloshke
04.10.2010., 22:47
znam da bi trebala na rtg, ali trenutno mi je stvarno nezgodno, muz nemoze s posla,nemam nikoga da me odveze/pricuva dijecu......pa sam mislila pricekat dan, pa vidjet hoce li oteklina pasti, no jel moguce na taj nacin slomit nogu ??? nekako mislim da sam samo sve iztegnula......

problem mi je sto nesmijem sve mazat, jer dojim, imala sam gel deep relief, a u uputama pise da ga se ne koristi tijekom dojenja....sad mi je apotekarka dala arnika gel, jer su navodno svi gelovi koji hlade na istoj bazi......

Moguce je.... Do prijeloma tibije/fibule u gleznju dolazi upravo uvrtanjem stopala, kada se cijelom tezinom tijela oslonite na tu nogu.Preporucam odlazak kod ortopeda i na RTG.

sijandraffm
05.10.2010., 09:40
hah, vidim da nema druge nego slikat, evo spremaqm se danas nekako otici. ali nocas mi se oteklina dosta povukla, jel to znaci da nije lom ???

Miloshke
05.10.2010., 23:16
hah, vidim da nema druge nego slikat, evo spremaqm se danas nekako otici. ali nocas mi se oteklina dosta povukla, jel to znaci da nije lom ???

To je dobar znak, ali kao ortoped ipak preporucam RTG.

vechia_01
06.10.2010., 13:03
E ovako, prvo se ispričavam ako sam promašio temu i molim admine da premjeste ako je potrebno.

Imam dva pitanja.
1.Žena je jučer pala i najvjerojatnije ozljedila nogu. Danas idemo na pregled da vidimo šta je (pretpostavljamo da je neka kost jel se čulo "kvrc").
Zanima me sad da li ona smije na RTG pošto je trudnica?

2. Prije nekih 10-ak mjeseci sam bio slomio stopalo. Langetu do koljena sam nosio nekih 2 tjedna i tada mi je skinuta na kontroli. Kad sam ju nosio bila mi je dosta labava. Nogu sam unutar nje mogao micat gore dolje bez ikakvih problema. Na kontroli mi nisu radili nove snimke, nego su samo rekli da još mirujem i hodam pomoću štaka. Liječnik je rekao da bi mi trebali staviti novu langetu na još 2 tjedna, ali da su trenutno u ludoj gužvi pa nemaju vremena (doslovno tim riječima vjerovali vi ili ne). I tako bio ja još tjedan dana na štakama i kasnije sve normalno.

No nakon par tjedana šta sam normalno prohodao počeli su bolovi na mjestu prijeloma. Na nogomet ili neki sport ni pomislit.Duže hodanje doslovno ubija.Ti bolovi su u zadnje vrijeme sve učestaliji i jači.

Sad bih htio znati zbog čega se to događa, da li mi je ta langeta bila dobro i pravilno stavljena, da li sam ju morao možda još duže nositi, jel sam trebao možda na neke terapije? Da li je možda kost krivo zarasla i što dalje činiti?:confused:

Unaprijed zahvaljujem!

:)

sijandraffm
06.10.2010., 14:52
Hvala na odgovorima, bila na slikanju, nije nista popucalo, ali noga mi je nocas ponovo natekla, cijelo stopalo:(

meni su samo gledali jel ima lom kostiju, a nitko nista nije gledao dali su mozda neke tetive popucale, pitam jer mi je frendica u drugoj drzavi imala taj slucaj, pa isla na operaciju, pa mi se cudi kako ni9su to gledali.....:ne zna:

vechia
neznam sto rade s trudnicama koje treba "prosvijetlit", koliko ja znam nesmije se, ali mozda oni odvazu stoje bolje, ili mozda je maksimalno zastite, neznam....pitajte najbolje strucnjaka , mozda da se posavijetujete s zeninim ginekologom ???

vechia_01
06.10.2010., 17:33
Ma šta je najžalosnije nemaš koga pitati, svaki doktor tuče po svoje tak da čovjek na kraju opet ništa ne zna. Većina ih čovjeka samo otpili onako da nema sa njim posla. Osobno ove naše doktore ja organski ne mogu podnijeti, ne kao osobe nego taj njihov odnos prema pacijentima i poslu. Katastrofa su. A dok dođemo do ginekologa to će potrajati. Već ćemo nešto smisliti, svejedno hvala!

Miloshke
06.10.2010., 19:24
E ovako, prvo se ispričavam ako sam promašio temu i molim admine da premjeste ako je potrebno.

Imam dva pitanja.
1.Žena je jučer pala i najvjerojatnije ozljedila nogu. Danas idemo na pregled da vidimo šta je (pretpostavljamo da je neka kost jel se čulo "kvrc").
Zanima me sad da li ona smije na RTG pošto je trudnica?

2. Prije nekih 10-ak mjeseci sam bio slomio stopalo. Langetu do koljena sam nosio nekih 2 tjedna i tada mi je skinuta na kontroli. Kad sam ju nosio bila mi je dosta labava. Nogu sam unutar nje mogao micat gore dolje bez ikakvih problema. Na kontroli mi nisu radili nove snimke, nego su samo rekli da još mirujem i hodam pomoću štaka. Liječnik je rekao da bi mi trebali staviti novu langetu na još 2 tjedna, ali da su trenutno u ludoj gužvi pa nemaju vremena (doslovno tim riječima vjerovali vi ili ne). I tako bio ja još tjedan dana na štakama i kasnije sve normalno.

No nakon par tjedana šta sam normalno prohodao počeli su bolovi na mjestu prijeloma. Na nogomet ili neki sport ni pomislit.Duže hodanje doslovno ubija.Ti bolovi su u zadnje vrijeme sve učestaliji i jači.

Sad bih htio znati zbog čega se to događa, da li mi je ta langeta bila dobro i pravilno stavljena, da li sam ju morao možda još duže nositi, jel sam trebao možda na neke terapije? Da li je možda kost krivo zarasla i što dalje činiti?:confused:

Unaprijed zahvaljujem!

:)

1.Smije, idite prvo ortopedu i ukoliko je potrebno on ce je poslati na RTG.
2. Povremena bol na mijestu prijeloma (na promenu vremena) se cesto javlja kod nekih osoba. Ukoliko je ta bol konstantna, javite se doktoru. Na terapije ste trebali ici. Dal je kost krivo srasla se ne moze znati bez snimka.Trebali su Vam slikat nogu na kontroli.

Miloshke
06.10.2010., 19:26
Hvala na odgovorima, bila na slikanju, nije nista popucalo, ali noga mi je nocas ponovo natekla, cijelo stopalo:(

meni su samo gledali jel ima lom kostiju, a nitko nista nije gledao dali su mozda neke tetive popucale, pitam jer mi je frendica u drugoj drzavi imala taj slucaj, pa isla na operaciju, pa mi se cudi kako ni9su to gledali.....:ne zna:

vechia
neznam sto rade s trudnicama koje treba "prosvijetlit", koliko ja znam nesmije se, ali mozda oni odvazu stoje bolje, ili mozda je maksimalno zastite, neznam....pitajte najbolje strucnjaka , mozda da se posavijetujete s zeninim ginekologom ???
Eto,vidite da nije nista strasno.... Nogu drzite dignutu i mirujte, stavljajte hladne obloge.

magic potion
06.10.2010., 19:28
Ma šta je najžalosnije nemaš koga pitati, svaki doktor tuče po svoje tak da čovjek na kraju opet ništa ne zna. Većina ih čovjeka samo otpili onako da nema sa njim posla. Osobno ove naše doktore ja organski ne mogu podnijeti, ne kao osobe nego taj njihov odnos prema pacijentima i poslu. Katastrofa su. A dok dođemo do ginekologa to će potrajati. Već ćemo nešto smisliti, svejedno hvala!

Iz mog iskustva, kol'ko para, tol'ko muzike.:mig:

Miloshke
06.10.2010., 19:30
Iz mog iskustva, kol'ko para, tol'ko muzike.:mig:
Problem je u nedostatku dovoljno vremena za svakog pacijenta, narocito u hitnoj sluzbi.

vechia_01
06.10.2010., 21:48
Još jednom zahvaljujem na odgovorima! Zanima me još samo, ako je kost krivo zarasla šta se onda događa? Da li ostaje kako je trenutno ili se nanovo namješta, jel su potrebne kakve operacije? Stavlja li se gips, langeta i koliko to sve traje?

Miloshke
06.10.2010., 22:34
Još jednom zahvaljujem na odgovorima! Zanima me još samo, ako je kost krivo zarasla šta se onda događa? Da li ostaje kako je trenutno ili se nanovo namješta, jel su potrebne kakve operacije? Stavlja li se gips, langeta i koliko to sve traje?

Zavisno od toga kakvo je trenutno stanje, ukoliko je potrebno lomi se ponovo i namjesta manuelno ili operativno, zavisno o kojoj se kosti radi, kakav je bio prijelom... Stavlja se nakon toga longeta ili gips, a traje zavisno o kojoj se kosti radi, od 3tj pa na vise.
Napisite tocno o kojoj se kosti stopala radi, metatarzalna, koja?

vechia_01
06.10.2010., 22:52
Dijagnoza je bila: fractura pedis sine fractura articulatiionis talocruralis (što god da to značilo), jel ja i medicina ko kraljević Marko i televizor. Još mi je to bio prvi prijelom u životu tako da blage veze nisam imao. Kažem jedino što mi je bilo malo onako čudno je to što mi je longeta na nozi bila dosta "labava", po logici stvari sam mislio da to mora biti naknap uz nogu.

Miloshke
06.10.2010., 23:06
Dijagnoza je bila: fractura pedis sine fractura articulatiionis talocruralis (što god da to značilo), jel ja i medicina ko kraljević Marko i televizor. Još mi je to bio prvi prijelom u životu tako da blage veze nisam imao. Kažem jedino što mi je bilo malo onako čudno je to što mi je longeta na nozi bila dosta "labava", po logici stvari sam mislio da to mora biti naknap uz nogu.

Ne bi trebalo bit labava, mogucno je da je ukoliko ste se oslanjali na nogu, doslo do pomijeranja ulomaka i krivog srastanja.

vechia_01
06.10.2010., 23:21
Koliko sam ja shavtio po dvije-tri riječi šta je doktor rekao bila mi je pukla neka mala kost sa vanjske strane desnog stopala šta ide uzduž od pete do malog prsta.I stopalo je bilo onako od te kosti pa prema gornjem dijelu naotečeno i promijenilo boju.Zglob je bio u redu. A jel je onda normalno da već nakon 2 tjedna skidaju langetu?

edit: Na nogu se nisam niti malo oslanjao. Hodao sa štakama, preležao 2 tjedna, već na živce bio dobio. Da je longeta klimava sam već primjetio kad su mi ju na hitnoj stavili.

Miloshke
06.10.2010., 23:26
Koliko sam ja shavtio po dvije-tri riječi šta je doktor rekao bila mi je pukla neka mala kost sa vanjske strane desnog stopala šta ide uzduž od pete do malog prsta.I stopalo je bilo onako od te kosti pa prema gornjem dijelu naotečeno i promijenilo boju.Zglob je bio u redu. A jel je onda normalno da već nakon 2 tjedna skidaju langetu?

To je V metatarzalna kost, period imobilizacije za prijelome pete metatarzalne kosti je do 6, nekad i 8 tjedana, zavisno od mjesta prijeloma na kosti, znaci nije normalno.

vechia_01
06.10.2010., 23:33
No krasno! Znači ništ nije ispalo kak je trebalo. Hvala još jednom!

Miloshke
06.10.2010., 23:38
No krasno! Znači ništ nije ispalo kak je trebalo. Hvala još jednom!

Nema na cemu.... i drugi put.

Zikomid
07.10.2010., 10:38
Ja sam za 5. metatarzalnu kost imala ortozu (+ strogo mirovanje) 8 tjedana, i bila na 2 ciklusa fizikalne terapije. Tek sada hodam bez štaka (ozljeda 2.6.2010.).

Ne slažem se za doktore, sve sam rješavala u KBC Rijeka, bez ikakve veze i doktor mi je svaki put posvetio vrijeme i pažnju.

vechia_01
07.10.2010., 16:07
Datum ozljede 13.11.2009. Problemi i bolovi traju još i danas.
Što se tiče doktora ovisi od bolnice do bolnice, pa čak i od odjela do odjela. Ja sam izrazio mišljenje za ove naše lokalne "mesare", što sam zaključio iz osobnog i iz iskustva svojih poznanika i prijatelja.

arna
11.10.2010., 21:10
... kao ortoped ipak preporucam RTG.

Možda može pomoć. Mojoj kćerki je stopalo i dio potkoljenice otečeno već dva i pol mjeseca. U inozemstvu, gdje je problem buknuo, su joj učinili pretrage krvi i ultrazvuk noge, te isključili krvni ugrušak i pretpostavili da se radi o nekoj infekciji te joj pripisali ibuprofen da uopće može hodati.
Od kad se vratila doma učinila je hrpu pretraga krvi i urina, i svi nalazi mikrobioloških pretraga kao i nalazi biokemijskog laboratorija su negativni. Liječnica opće prakse se zgraža nad stopalom, veli da nema ideje o čemu bi se moglo raditi i sad ju je uputila na alergologiju i kliničku imunologiju s uputnom dijagnozom " arthritis, non signata"!!!
Za taj je pregled naručena tek za mjesec dana, jer su na hitnom prijemu zaključili da stvar nije hitna obzirom da traje već toliko dugo!!!
Moje traženje da kćer uputi na magnetnu rezonancu ili neko drugo slikanje noge doktorica je odbila, rekavši da eliminaciju treba činiti korak po korak.
Inače, ujutro je stopalo malo crvenije, te žari i zateže, pogotovo kod pregiba prstiju, dok tokom dana to nestaje. Sad ju je opet počelo i boljeti, s donje strane, a izgleda ko slonova noga.
Već sam očajna i ne znam što bih činila, jer se na sve pretrage dugo čeka, vrijeme prolazi, a vidim da joj s nogom nije dobro. Možda može neki savjet...:moli:

lahor
11.10.2010., 23:17
Možda može pomoć. Mojoj kćerki je stopalo i dio potkoljenice otečeno već dva i pol mjeseca. U inozemstvu, gdje je problem buknuo, su joj učinili pretrage krvi i ultrazvuk noge, te isključili krvni ugrušak i pretpostavili da se radi o nekoj infekciji te joj pripisali ibuprofen da uopće može hodati.
Od kad se vratila doma učinila je hrpu pretraga krvi i urina, i svi nalazi mikrobioloških pretraga kao i nalazi biokemijskog laboratorija su negativni. Liječnica opće prakse se zgraža nad stopalom, veli da nema ideje o čemu bi se moglo raditi i sad ju je uputila na alergologiju i kliničku imunologiju s uputnom dijagnozom " arthritis, non signata"!!!
Za taj je pregled naručena tek za mjesec dana, jer su na hitnom prijemu zaključili da stvar nije hitna obzirom da traje već toliko dugo!!!
Moje traženje da kćer uputi na magnetnu rezonancu ili neko drugo slikanje noge doktorica je odbila, rekavši da eliminaciju treba činiti korak po korak.
Inače, ujutro je stopalo malo crvenije, te žari i zateže, pogotovo kod pregiba prstiju, dok tokom dana to nestaje. Sad ju je opet počelo i boljeti, s donje strane, a izgleda ko slonova noga.
Već sam očajna i ne znam što bih činila, jer se na sve pretrage dugo čeka, vrijeme prolazi, a vidim da joj s nogom nije dobro. Možda može neki savjet...:moli:

Svakako učiniti obradu kod imunologa/reumatologa, a magnet isto ne bi bilo loše napraviti pa ako si možete priuštiti platite sami, ali po ovome što pišete moglo bi biti nešto reumatološki. Kakav je CRP, sedimentacija?

arna
12.10.2010., 09:16
Svakako učiniti obradu kod imunologa/reumatologa, a magnet isto ne bi bilo loše napraviti pa ako si možete priuštiti platite sami, ali po ovome što pišete moglo bi biti nešto reumatološki. Kakav je CRP, sedimentacija?

CRP je 0,8 što znači da je ok, obzirom da je referentna vrijednost do 5. Sedimentacija je isto ok. Doktorica je rekla da je bila uvjerena da se radi o klamidiji, no kako je i taj nalaz negativan, ona više nema ideje. :ne zna:
Magnetna košta preko 1600 kn i to mi je puno, obzirom da kćer ima dopunsko i trebala bi imati pravo na besplatno snimanje, ali vidjet ću. :(

freak007
05.05.2011., 12:38
Bavim se košarkom i već sam nekoliko puta izvrnuo zglob što je najčešća ozljeda u košarci.......koji je najbolji steznik za sprečavanje izvrnuća noge budući da nemam nikog tko će mi na profesionalan način bandažirat nogu.

vechia_01
06.06.2011., 14:46
Evo da malo podignem temu i da podjelim iskustva što se tiče mog slučaja.
Bio na RTG i ustnovilo se da je kost krivo zarasla. Sad čekam još detaljan pregled kod ortopeda, ali po prvim informacijama lječnice, morat će kost nanovo lomit i namještat, a morat ću nosit gips i mirovat možda čak i do 2 mj, što mi sad u ljetu treba ko šaka u oko. Nakon toga obavezne terapije.

Sad me zanima još jel će bit problem lomit i namještat tu kost pošto je prošlo preko godinu i pol od prvog prijeloma, stavljaju li se kakvi šarafići kroz kost ili što već?
Jel bi mi bilo pametno to sve odgodit dok ne dođe malo lošije i hladnije vrijeme jel mi je nezamislivo po ljetu ležat i bit u gipsu.

I naravno ako netko ima slična iskustva neka piše...

Miloshke
06.06.2011., 21:16
Znaci ipak je krivo sraslo... Mogucno je nanovo lomit i namjestat, a nakon toga ide gips, stake, terapije... Ovisi od prijeloma. Stavi i snimke ako imas...

vechia_01
07.06.2011., 12:40
A da. Snimke nemam jel sam dobio papirnate nalaze. Hvala na odgovoru!

Zanima me još općenito u kojim slučajevima se stavlja gips, a u
kojima langeta?

Hvala još jednom, lijep pozdrav!

Miloshke
07.06.2011., 17:48
Gipsana longeta je otvorena sa jedne strane,dok je gips zatvoren sa svih strana. Longeta omogucava sirenje otoka i koristi se prvi tjedan nakon prijeloma.

vechia_01
09.06.2011., 19:34
Danas bio kod doktorice opće prakse zbog nekih drugih razloga i slučajno me upita za nogu. Ja njoj pokažem, a ono malkoc naotečeno, ali normalna boja kože.

Momentalno mi je sa ispisala uputnicu i poslala me po langetu. Kad sam upitao čemu to, kaže radi preventive kao da ne bi došlo do nekih većih komplikacija i da moram mirovat skroz do pregleda (da li je to normalna procedura???).:confused:

A ja u nadi da se izvučem upitam ju jel ne bih mogao neki zavoj ili steznik, ako već mora. Njezin odgovor je bio da se to sve može skinuti dolje ,a langeta ne.:mad:

I tako ljeto prolazi sa langetom na nozi i kompom u krilu,...i prokletim štakama kojima nikako da se naučim služit, izubijao se već skoro par puta.

Još ne mogu vjerovat do kud doslovno jedan pogrešan korak može dovest i zakomplicirat stvari.

Ljudi, ljepi pozdrav želim i budite pametni!

Miloshke
09.06.2011., 19:44
Longeta??? Jel kost slomljena ili?

vechia_01
09.06.2011., 19:51
Nije slomljeno. Krivo zaraslo i čekam pregled kod ortopeda, što je već prije dogovoreno.

Poslala me iz čistog mira, stavili langetu, nek se javim za 10 dana sa uputnicom opće prakse opet k njima i poterali doma.

Meni tu više ništa nije jasno.

Miloshke
09.06.2011., 19:53
Znam da je krivo zaraslo i da se mora ponovo lomiti, ali mi nije jasno cemu longeta sad.....

vechia_01
09.06.2011., 19:57
Pa da, kužiš stari moj, to ni meni nije jasno,
radi kakve preventive i ne znam čega...

Prvi dan, a već ludim, a tek u 7 mj idem ortopedu.

Miloshke
09.06.2011., 20:01
Idi ranije ortopedu...

vechia_01
09.06.2011., 20:05
Koliko sam ja uspio u svoj toj zbrci shvatit to je kao preventiva,
da se ne bi šta dogodilo i da se ne bi to moralo odgađat nanovo,
ako je stvarno tako onda je to teška glupost!

Šta ako me grom pogodi???:)

Nastojat ću otić što ranije, ali moram neku vezu lovit jel su gužve
kao da se nešto djeli, opći kaos, a nitko te ne doživljava.

Izvještavat ću čim nešto rješim.

Miloshke
09.06.2011., 20:10
Idi ranije i onda ces bar znati sto imas longetu...

vechia_01
09.06.2011., 20:17
Ok. Idem u pon odmah. Zahvaljujem na savjetima!

Katyyy
07.07.2011., 21:16
bog svim' ! danas kad sam izlazila iz busa totalno san zavrnula nogu. nakon par minuta uopce nisam mogla hodati, boljelo je katastr. veceras mi je jos gore, boli za poludit dok hodam, kao da nesto zulja, a dok sjedim nista. sto da radim, hellllp ??

Zikomid
07.07.2011., 21:21
Je li otekla?

da-ra
07.07.2011., 21:22
Na hitnu...nemaš šta čekati

Kad se ohladi biti će još gore

Miloshke
07.07.2011., 21:25
Trebala bi snimiti nogu... Je li otekla?

Katyyy
07.07.2011., 21:53
ovak' . jedno 5 - 10 min. nakon ' pada ' tj. ' izvrnuća ' me je uzasno bolilo . jos sam nanoge morala doma pa je bilo jos gore . kad sam dosla doma , zaspala , i probudila se nisam mogla stati na nju. sada , dok lezim , kada idem pomaknuti donji dio stopala i prste , nemogu . takva me bol probada . da , pocela sam primjecivati plavetnilo oko nje . i crveni krug , maleni .

Miloshke
07.07.2011., 21:58
Je li otekla?

Katyyy
07.07.2011., 22:08
da. pocela sam primjecivati plavetnilo oko nje. i crvene tockice, kao da su iskocile. zasad su 2.

Miloshke
07.07.2011., 22:10
Trebala bi ici snimiti glezanj,drzi nogu uzdignutu na jastuku dok lezis i stavljaj hladne obloge. Pun ti je inbox...

sunshine-girl
08.07.2011., 09:49
snimi to, prije svega. kod mene se to zakompliciralo, pa sam bila mjesec dana izvan pogona.

Katyyy
08.07.2011., 13:20
ah , evo me !! jutros sam isla na hitnu u st . prvo su me poslali na nekakvo ' gnjecenje ' tj. isrobavanje . ispipali su me cijelu :PP ugl. tu su utvrdili da je ozljeda 3. stupnja te mi glezanj namazali nekim gelom. dali su mi 1 staku i rekli da pođem sa dr. na donji kat na snimanje . nakon snimanja utvrdilo se da mi je potreban daljnji odmor i ni slucajno ne napor noge . stavili su mi zavoj i mrezicu . dosta su zategli da bol bude manja . jutros mi je oteklina bila znatno veca al rekli su da ce proci nakon par dana . moram doci na previjanje u pon . bol mi je znatno manja :)

blabla6
17.07.2011., 11:08
Nisam nasao slicnu temu o ovome x.x!! Prije dva tjedna igrao sam košarku i keivo doskocio na skocni zglob...otisao sam kuci i tamo drzao hladne obloge...otok se smanjio nakon 2 tjedna i sada mogu normalno hodati uz prisutnost lakse boli ali mi se otok vratio..
molim pomoc..dali je to normalno??koliko ce to jos trajati??

seljobeljo
19.07.2011., 12:08
Zna li netko rastumačiti ovaj nalaz (RTG desnog TC zgloba):

Periostalna reakcija oko 3. vijka u fibuli brojeno kranijalno prema kaudalno koji je duži i fiksiran u tibiji.
U cijelosti sanirana fraktura.
Zgloba tijela kongruentna.
Smanjena mineralizacija prikazanog dijela skeleta.

Što je periostalna reakcija?

Miloshke
19.07.2011., 19:02
Periostalna reakcija je formiranje nove kosti.

locksley42
29.07.2011., 14:11
Pozdrav. Prije 2 tjedna operirao sam frakturu medijalnog maleola lijevog skočnog zgloba koju sam zaradio nakon jednog skoka. Do jučer sam imao imobiliziranu nogu u langeti, a doktor mi je nakon skidanja preporučio da razgibavam stopalo naprijed-nazad do iduće kontrole i rentgena. E sad, što mene brine je to da i dalje ne mogu potpuno gibati stopalo prema gore, kao što sa drugim stopalom mogu. Osjećam kao da me nešto koči, a kad rukom pomičem, ne mogu jer boli. Je li to normalno ili je moguće da još nešto nije u redu što je doktor previdio (tipa problem s ligamentima ili mišićima)? Hvala.

locksley42
30.07.2011., 17:31
Ja ovdje paranoičan, a nitko mi ne može odgovoriti. :kava: :zubo:

Matrix-Cro
21.08.2011., 21:41
Pozz svima. Imam 14 godina i prvi put sam uganuo glezanj prije nekih 8 mjeseci. Doktor mi je reko da mi je napukla neka mala kost u gleznju koja je jako osjetljiva.. Nosio sam longetu, pa gips, pa terapije za oporavak.. i kad je to sve prošlo, opet sam uganuo gležanj, malo slabije nego prijašnji put.. Doktor mi je reko da ću biti sklon takvim ozlijedama i da nije bilo puknuća one malo koštice. I to uganuće sam opet doživio 2 puta, zadnji put nedavno.. Znaci 4 puta sam uganuo jednu nogu (desnu) u 8 mj. i bojim se da mi nebude nesto s ligamentima i naravno bojim se da ju opet neslomim (ako je to moguce). Molim vas za savjete, kako da se sacuvam od nove ozlijede ( OSIM DA PRESTANEM IGRAT KOSARKU ).. I da, sve su se ozlijede dogodile dok sam igrao košarku.. I jos ju igram. obozavam taj sport i nezelim ga prestat igrat.. I cuo sam za onaj rastezljivi zavoj ali neznam koliko bi on mogo pomoci.. Hvala.:)

dziza_23
09.09.2011., 17:27
Prije dvije sedmice na kosarci ruzno doskocio i nesto puklo u skocnom zglobu. Sutradan otiso ortopedu, dijagnoza: Distorsio art. talocruralis 1. sin., stavljen mi gips koji sam nosio 10 dana i skinuo ga sinoc sam kod kuce. Problem sto mi je zglob jos uvijek natecen, manje nego prije i nekako ukocen, mogu hodat i ne boli, ali onako sepajuci, nema puno pokretljivosti u zglobu. Sta mislite da li ja sad da hodam ovako i pokusavam ga razgibavat ili da mirujem do pon i ponovo odem ortopedu.

aryna
09.09.2011., 17:45
jako dobro za ovakve ozljede:

preporučujem vam obloge od zelene gline. jako je dobro za takve ozljede, za smanjenje natekline, a općenito ljekovito djeluje na tkiva u zglobu. držite je 2 sata, zamotajte s nečim pamučnim (pamučnim zavojem, gazom, tanjim ručnikom ili bar nekom pamučnom čarapom).

smiješajte je u zdjelici s mlakom vodom (ne smije biti metalna, dakle ili plastična ili keramička, porculanska, drvena) i ne smijete miješati s metalnom žličicom, samo s drvenom (uzmite držak kuhače ako nemate drvenu žličicu :)). treba neko vrijeme odstajati dok se to malo ne otopi i pretvori u smjesu koja se može lagano namazati.

ako ste u zagrebu imate je za kupiti u bio-terri u staroj vlaškoj (na početku vlaške, malo ispod katedrale), recite da kupujete za obloge, jer ima i jedna vrsta zelene gline koja se može oralno uzimati.

hrvoje dr.
09.09.2011., 17:53
Prije dvije sedmice na kosarci ruzno doskocio i nesto puklo u skocnom zglobu. Sutradan otiso ortopedu, dijagnoza: Distorsio art. talocruralis 1. sin., stavljen mi gips koji sam nosio 10 dana i skinuo ga sinoc sam kod kuce. Problem sto mi je zglob jos uvijek natecen, manje nego prije i nekako ukocen, mogu hodat i ne boli, ali onako sepajuci, nema puno pokretljivosti u zglobu. Sta mislite da li ja sad da hodam ovako i pokusavam ga razgibavat ili da mirujem do pon i ponovo odem ortopedu.
1.Distorsio art. talocruralis 1. sin.,nije jedan l., tj.uganuće skoćnog zgloba lijevo.
2.Dali je topao?
3.Javite se ortopedu.

dziza_23
09.09.2011., 17:56
1.Distorsio art. talocruralis 1. sin.,nije jedan l., tj.uganuće skoćnog zgloba lijevo.
2.Dali je topao?
3.Javite se ortopedu.

Nije topao, hladan je na dodir, da li treba da mirujem dok ne odem ortopedu ili mogu da hodam i oslanjam se na nogu, jer nemam bolova pri hodanju, samo sto je ukocen zglob i sepam pomalo. Hvala na odgovoru.

hrvoje dr.
09.09.2011., 18:02
Nije topao, hladan je na dodir, da li treba da mirujem dok ne odem ortopedu ili mogu da hodam i oslanjam se na nogu, jer nemam bolova pri hodanju, samo sto je ukocen zglob i sepam pomalo. Hvala na odgovoru.
Do pregleda ortopeda što manje se pokušavajte oslanjati na lijevu nogu.

hsfi
12.09.2011., 08:13
Da li je netko zbog uganuća i ozljede ligamenata bio na operaciji?

GameFreak
17.09.2011., 17:08
I ja sam prije 2 tjedna iskrenuo gležanj i poslije 3-4 dana sa se osjećao dobro, no danas sam malo ošao van na igralište se zezat s loptom i kad sam došao kući zaboljelo me...neznam što ću...:ne zna:

hrvoje dr.
17.09.2011., 17:25
I ja sam prije 2 tjedna iskrenuo gležanj i poslije 3-4 dana sa se osjećao dobro, no danas sam malo ošao van na igralište se zezat s loptom i kad sam došao kući zaboljelo me...neznam što ću...:ne zna:
Metati obloge,mirovati,uzeti lijek za bolove pp.,javiti se svom liječniku.

fanta
29.09.2011., 12:31
Pozdrav svima
Da ne otvaram novu temu a svakako je problem i povezan sa nekim postovima...
Imam duze vrijeme problem (5-6 godina) sa skočnim zglobovima obje noge. Problem je u nestabilnosti zgloba, vrlo lako povrijedim zglob čak i na mali kamenčić. Što se tiče povreda nisu velike, nema otoka vrlo mali bolovi dok mirujem s tim što više opterećujem zglob sve se više pojačavaju simptomi.
Od lokalnih liječnika i specijalista dobijao sam standardne odgovore: utegni nogu, čuvaj se, nosi duboke cipele i sl. od snimaka samo RTG što sam uradio.
Pitanja
1) Pošto sve ove godine nosim steznjake da li postoji mogućnost da je i zbog tog zglob slabiji vjerovatno jeste ali čak i vježbajući sam znao povrijedit zglob?
2) Tek na zadnjem pregledu doktor je rekao da bi možda mogli i operisat ligamente, pošto su u pitanju oba zgloba koliko bi trebao oporavak trajat (da li ću barem za dva mjeseca moći hodat)?
3) Prva povreda desnog zgloba je bila malo veća (malo veći otok koji je prošo kroz par dana bez ikakvog plavila) ali prva povreda lijevog zgloba je bila takoreći neznatna sa vrlo malim otokom ali od tada iste simptome osjetim i na lijevom zglobu. Da li postoji mogućnost da ima neki veći problem uopšteno sa svim ligamentima pošto svi zglobovi pucketaju (šaka, koljeno, prsti itd) ali nemam problema sa ostalim?
4) Ortoped ili fizioterapeut kojeg bi preporičili da napokon riješim ovaj problem?

NAPOMENA: Znam da su podatci nikakvi za bilo kakve preciznije odgovore ali me interesuje barem otprilike npr. cijena, ili prosječno vrijeme za oporavak poslije operacije i slično

Unaprijed zahvaljujem

creativa
29.09.2011., 18:36
Prije dva mjeseca izvrnula sam stopalo. Bila na hitnoj, ništa nije slomljeno. Slijedi prva serija fizikalne terapije, zglob je i dalje natečen. Neki dan bila na uzv. Kaže nalaz: imam obilan reaktivni izljev u prednjem recesusu, imam rupturu prednjeg tibiofibularnog ligamenta, limfedem, neku hipertrofiju sinovije uz izljev, sumnja na mekotkivni sraz.....svašta nešto imam u tom stopalu, a ja momentalno idem na drugu seriju fizikalne i sve mi se to čini bez smisla. Noga je natečena i ograničena u pokretima i moram čekati na završetak terapije da se vidi kud će dalje fizijatrica samnom. Preporuča se ortoped. Dal sam ja uopće na pravom putu izliječenja???? :503:

hrvoje dr.
30.09.2011., 19:51
Prije dva mjeseca izvrnula sam stopalo. Bila na hitnoj, ništa nije slomljeno. Slijedi prva serija fizikalne terapije, zglob je i dalje natečen. Neki dan bila na uzv. Kaže nalaz: imam obilan reaktivni izljev u prednjem recesusu, imam rupturu prednjeg tibiofibularnog ligamenta, limfedem, neku hipertrofiju sinovije uz izljev, sumnja na mekotkivni sraz.....svašta nešto imam u tom stopalu, a ja momentalno idem na drugu seriju fizikalne i sve mi se to čini bez smisla. Noga je natečena i ograničena u pokretima i moram čekati na završetak terapije da se vidi kud će dalje fizijatrica samnom. Preporuča se ortoped. Dal sam ja uopće na pravom putu izliječenja???? :503:
Trebate pregled ortopeda. Nadam se da vas je pregledao prije fizikalne.

hrvoje dr.
30.09.2011., 19:54
Pozdrav svima
Da ne otvaram novu temu a svakako je problem i povezan sa nekim postovima...
Imam duze vrijeme problem (5-6 godina) sa skočnim zglobovima obje noge. Problem je u nestabilnosti zgloba, vrlo lako povrijedim zglob čak i na mali kamenčić. Što se tiče povreda nisu velike, nema otoka vrlo mali bolovi dok mirujem s tim što više opterećujem zglob sve se više pojačavaju simptomi.
Od lokalnih liječnika i specijalista dobijao sam standardne odgovore: utegni nogu, čuvaj se, nosi duboke cipele i sl. od snimaka samo RTG što sam uradio.
Pitanja
1) Pošto sve ove godine nosim steznjake da li postoji mogućnost da je i zbog tog zglob slabiji vjerovatno jeste ali čak i vježbajući sam znao povrijedit zglob?
2) Tek na zadnjem pregledu doktor je rekao da bi možda mogli i operisat ligamente, pošto su u pitanju oba zgloba koliko bi trebao oporavak trajat (da li ću barem za dva mjeseca moći hodat)?
3) Prva povreda desnog zgloba je bila malo veća (malo veći otok koji je prošo kroz par dana bez ikakvog plavila) ali prva povreda lijevog zgloba je bila takoreći neznatna sa vrlo malim otokom ali od tada iste simptome osjetim i na lijevom zglobu. Da li postoji mogućnost da ima neki veći problem uopšteno sa svim ligamentima pošto svi zglobovi pucketaju (šaka, koljeno, prsti itd) ali nemam problema sa ostalim?
4) Ortoped ili fizioterapeut kojeg bi preporičili da napokon riješim ovaj problem?

NAPOMENA: Znam da su podatci nikakvi za bilo kakve preciznije odgovore ali me interesuje barem otprilike npr. cijena, ili prosječno vrijeme za oporavak poslije operacije i slično

Unaprijed zahvaljujem
Da li postoji mogućnost da ima neki veći problem uopšteno sa svim ligamentima pošto svi zglobovi pucketaju (šaka, koljeno, prsti itd) ali nemam problema sa ostalim?Postoji,trebate detaljnije opisati. Ako je samo pucketanje,onda vjerojatno ništa.
4) Ortoped ili fizioterapeut kojeg bi preporičili da napokon riješim ovaj problem?Ortoped.

pidzamica
30.09.2011., 21:19
Trebate pregled ortopeda. Nadam se da vas je pregledao prije fizikalne.

dr. Hrvoje, zar fizikalna ne ide nakon preporuke ortopeda?

hrvoje dr.
01.10.2011., 12:53
dr. Hrvoje, zar fizikalna ne ide nakon preporuke ortopeda?
Gore je napisano preporuča se ortoped,to mi nije jasno,zato sam i napisao da dali je pregled ortopeda obavljen.

creativa
01.10.2011., 14:46
Procedura je bila slijedeća.....prvo izvrćem stopalo, odlazim na hitnu (RTG ne pokazuje da je ikakava kost pukla) i oni me šalju dr opće prakse koja ne zna zašto sam ja uopće došla. Nakon dva tjedna zglob je natečen i vraćam se dr opće prakse i samo šta ju ne molim da nešto ne poduzme i ona me šalje fizijatru. Fizijatar prepisuje terapiju. Završavam terapiju i dolazim na kontrolu, noga natečena, boli. Dobijam još jednu seriju terapija i preporuku UZV. Odlazim privatno na UZV (to je bilo ovaj tjedan) i dijagnoza je ova gore. Fizijatrica kaže da terapija na koju sad idem ne smeta i kad je završim da se vidimo. Tu je nastala zbrka!!!! ja se tarapijam, vježbam i čekam da me se pošalje ortopedu. Imam osjećaj da imam još jedan slučaj krivog liječenja. Dal da ja ipak poduzmem nešto sama na svoju ruku i tražim uputnicu pa ortopedu prije nego me fizijatrica iskontrolira :ne zna:?

hrvoje dr.
01.10.2011., 16:29
Procedura je bila slijedeća.....prvo izvrćem stopalo, odlazim na hitnu (RTG ne pokazuje da je ikakava kost pukla) i oni me šalju dr opće prakse koja ne zna zašto sam ja uopće došla. Nakon dva tjedna zglob je natečen i vraćam se dr opće prakse i samo šta ju ne molim da nešto ne poduzme i ona me šalje fizijatru. Fizijatar prepisuje terapiju. Završavam terapiju i dolazim na kontrolu, noga natečena, boli. Dobijam još jednu seriju terapija i preporuku UZV. Odlazim privatno na UZV (to je bilo ovaj tjedan) i dijagnoza je ova gore. Fizijatrica kaže da terapija na koju sad idem ne smeta i kad je završim da se vidimo. Tu je nastala zbrka!!!! ja se tarapijam, vježbam i čekam da me se pošalje ortopedu. Imam osjećaj da imam još jedan slučaj krivog liječenja. Dal da ja ipak poduzmem nešto sama na svoju ruku i tražim uputnicu pa ortopedu prije nego me fizijatrica iskontrolira :ne zna:?
Tražite uputnicu ortopedu.

creativa
13.10.2011., 12:57
Ortoped potvrđuje rupturu ligamenta koja nije prepoznata na vrijeme i upućuje na fizikalnu terapiju (obavljeno 20 terapija do sada) jer nisam došla na štakama tj. mogu samostalno hodati. Fizijatar kaže da je puno više očekivao od ortopeda i nije mu jasno zašto terapija kad se ruptura ne liječi fizikalnom terapijom nego operacijom. Na moj komentar da tu nogu vucaram već dva mjeseca takvu, fizijatar odgovara da šta bi inače radila da mi je ta noga zdrava? :504: sad se opet pitam....jel se ligament može "srediti" sam od sebe tj. fizikalne terapije bez neke kirurške intervencije? :confused:

hsfi
13.10.2011., 13:05
Pretpostavljam da ovisi o stupnju oštećenja. Ligamenti dugo znaju stvarati probleme. Ako je preporuka ortopeda fizikalna, vjerojatno je zaključio da će ona ipak pomoći. Operacija ostaje zadnja opcija.
Druga je mogućnost napraviti MR i zatražiti drugo mišljenje ortopeda.

p3ro
28.11.2011., 08:32
Pozdrav ekipa,

zanima me dali znate za kakve vjezbe koje ojacavaju iskljucivo skocni zglob?

Naime,igram nogomet tri puta tjedno i svaki drugi put izvrnem zglob:)

Sad dali sam ja jednostavno samo smotan ili su mi gleznjevi slabi to vam nebi znao odgovoriti ali zanm da me to vec polagano pocinje zabrinjavati.

Imam 28 godina i cijeli zivot se bavim sportom tako da mi sportske ozljede nisu strane ali ovo mi je malo cudno jer nakon dobrih cca 30 min razgibavanja ovo mi vec postaje uhodana rutna :)

Imao sam pauzu od sportskih aktivnost nekih godinu dana a i posao mi je takav da su fizicka kretanja svedena na minimum(uredski posao) pa bi mozda mogao i ovo biti jedan od razloga?

Tnx

Neodishimus
14.12.2011., 16:08
Naime, prije 10 dana sam na treningu (rukomet) punom snagom stao na loptu, te prilicno unistio skocni zglob.
Puknut ligament i jos par istegnutih. idem na terapije, dreniranje zgloba, boli kao sam vrag ali ide. nakon 3 dana nekako, ali sad se stanje nekako pogorsalo, boli me.
Brine me samo sto mi je sa strane kao "iskocila" kost, ne znam kako da vam opisem, bio sam na rengenu i nije pokazao slomljene kosti, ali ta izbocina me brine jer boli.. :(

Neevals
03.01.2012., 12:19
Ovako, počeo sam se baviti kickbox-om tamo negdje u 7 mj, i imam problema sa lijevim skočnim zglobom.
Taj zglob me boli otkad znam za sebe, nisam ga slomio, uganuo ili istegnuo, nista ali me boli. Tek sam prije mozda godinu dana krivo stao, šepao sam oko tjedan dana. Poslje toga sve po starom, čim malo krivo stanem osjetim oštru bol.
To mi u kickboxu donosi veliki problem...
Otkad sam počeo trenirati ne smijem udariti uopće bilo koji udarac u vreću, niti slabi low kick, odma me zaboli zaj zglob. Smijem samo front kick. I to mi je sad prešlo u naviku, na sparinzima nikako ne udaram prednjom nogom, oslanjam se samo na zadnju, a to je teško, zato jer protivnik vidi da ne radim ništa prednjom nogom i to koristi.
Prije dva mjeseca sam slikao nogu i ništa nije slomito. Doktor mi je rekao da kupim neki steznjak i da će to učvrstiti zglob i da će manje boljeti, preporučio mi je MalleoTrain Ankle support by Bauerfiend. Sada to nosim ali i dalje nesmiijem udarat u vreću jer boli.
Otišao sam opet kod doktora i preporučio mi je magnetnu rezonancu, da je možda problem u tetivama, tj. ligamentima.. Pa ako je morat ću operirat.
Mene sad zanima dali netko ima takav problem, ako ima molim recite sta da radim, na operaciju bas i ne bih isao, neznam, oduvijek se bojim operacija.
Boli me točno na desnoj strani, najtočnije vam mogu reći da je to superior peroneal retinaculum ili interior peroneal retinaculum.

MOLIM POMOĆ !!!!!!!!

hsfi
03.01.2012., 19:35
I ja sam još u potrazi za fizioterapeutom/ortopedom jer mi je gležanj nakon poskliznuća ostao nestabilan i ne mogu sa takvim funkcionirati. Nisam imala ni modricu ni otok, samo se kroz neko vrijeme javila bol (to je bilo prije gotovo 2 godine) :503: I otad stalno problemi.
Koliko sam shvatila dr., ligamenti gležnja ne operiraju se olako i daleko je to (kod nas?) od rutinske operacije. Steznik kroz duže vrijeme samo pogoršava stanje.
Idem uskoro do slijedećeg doktora (sa MR-om) pa javim njegovu preporuku.
Ako netko bude imao kvalitetnu rehabilitaciju/operaciju, nemojte zaboraviti raspisati se o tome ovdje :)

Laganini
28.01.2012., 00:16
Danas na nogometu stao na loptu u momentu kad sam bio bez oslonca na drugu nogu. Naravno, iskrenuo sam zglob koji je iskočio. Odmah sam ga vratio na mjesto i odjurio na slikanje. Treći stupanj distorzije, znači stradali ligamenti a kosti u zglobu su čitave. Oteklina itekako velika, boli - ali podnošljivo. Zglob boli više, manje osjetim i bol u potkoljenici sa vanjske strane (zglob je kod iskakanja otišao prema unutarnjoj strani, vjerojatno je to povezano). Htjeli su mi dati longetu, odbio sam i uzeo elastični zavoj. Noga mi 'škljoca' od koljena do zgloba, kao da sve nije na svom mjestu, ali liječnik mi kaže da to nije čudo, valjda posljedica toga što su ligamenti popustili.
Rekli su mi da će mi trebati 10 dana potpunog mirovanja i bolovanja. Vaše prognoze?
Hvala

Laganini
29.01.2012., 00:09
I dodatak, danas sam osjetio laganu bol i otok nešto iznad sredine potkoljenice,sa vanjske strane, pa sam pretpostavio ono što se pokazalo - fibula je napukla. Još jedan elastični zavoj...

Miloshke
29.01.2012., 12:59
I dodatak, danas sam osjetio laganu bol i otok nešto iznad sredine potkoljenice,sa vanjske strane, pa sam pretpostavio ono što se pokazalo - fibula je napukla. Još jedan elastični zavoj...

Koja ti je dijagnoza? Jel ti je fibula napukla iznad sredine potkoljenice? Zar nisi imao samo distorziju zgloba ?

Laganini
30.01.2012., 10:04
Koja ti je dijagnoza? Jel ti je fibula napukla iznad sredine potkoljenice? Zar nisi imao samo distorziju zgloba ?

Otprilike na sredini ili nešto iznad sredine, pa se iz tog razloga nije ni vidjelo na rendgenu, jer su slikali samo zglob, i malo područje iznad. Ja sam njima na kirurgiji rekao da osjećam zatezanje s vanjske strane potkoljenice, ali njihova pretpostavka je bila da se radi o mišiću, tim više jer nije bilo otekline a ja niti nisam osjećao neku jaču bol. Tek sutradan se bol (iako opet ne posebno jaka) lokalizirala na jednom mjestu, uz mali ali ipak vidljiv otok, pa sam odlučio otići na još jedno slikanje. Bio sam u pravu, fibula je lagano pukla, nije se ništa pomaklo pa sam i za to dobio samo elastični zavoj.

Miloshke
30.01.2012., 18:17
Jasno mi je sad. Koja pitanja imas konkretno ?

Laganini
30.01.2012., 21:06
Jasno mi je sad. Koja pitanja imas konkretno ?

- koliko u oporavku zgloba pomaže suplementiranje msm-om, glukozaminom, kondroitinom...
- ima li smisla u cilju bržeg zarastanja kosti povećati unos vitamina D i kalcija?
- dok nogu ne držim na povišenom, je li valjanje (razgibavanje) zgloba držeći mekanu loptu pod stopalom kvalitetna vježba (naravno, opseg kretanja ne prelazi granicu boli)?
i za kraj:
- koliko je prosječno vrijeme dovoljno da mogu odbacit štake i stati na ozlijeđenu nogu?

Miloshke
31.01.2012., 18:24
- koliko u oporavku zgloba pomaže suplementiranje msm-om, glukozaminom, kondroitinom...
- ima li smisla u cilju bržeg zarastanja kosti povećati unos vitamina D i kalcija?
- dok nogu ne držim na povišenom, je li valjanje (razgibavanje) zgloba držeći mekanu loptu pod stopalom kvalitetna vježba (naravno, opseg kretanja ne prelazi granicu boli)?
i za kraj:
- koliko je prosječno vrijeme dovoljno da mogu odbacit štake i stati na ozlijeđenu nogu?

Suplementi nisu neophodni. Dobro je povecati unos vitamina i kalcija. Nogu drzi na povisenom zbog otoka, a za vjezbe je jos rano.
Vrijeme oporavka ovisi od tvoje dobi, tocne dijagnoze...

Lovre007
26.02.2012., 12:53
pozdrav svima...naime ja treniram atletiku i uganuo sam glezanj i imam distorziju 2. stupnja (ligamenti oštećeni) prvih 9-10 je bilo jako naoteceno ali je vec sad skoro pa splasnulo to sve...al ipak jos postoji malo naotecenje...proslo je 3 tjedna oporavka a ostalo je jos 3 tjedna...nosim ortozu na nozi koja mi pomaze pri stabilizaciji...naime skoro pa normalno savijam nogu i hodam u skolu...i kad produ jos ta 3 tjedna moram ic na par fizikalnih terapija i u pocetku moram nosit steznik za skocni zglob ili el.zavoj...sportasi sa steznikom pri aktivnostima nebi trebali imat apsolutno nikakvih problema nakon oporavka te mogu aktivno nastavit radit sport...ukratko eto to je moja situacija :)

CHeSHiRe CaTTTT
29.05.2012., 14:08
Dobar dan svim forumašima :)
Prije 13 dana sam nezgodno stala na rupu na cesti i iskrenula lijevi nožni zglob. Hitna, slikanje, dijagnoza: Distorsio ATC Infractio bassis metatarsalis No V pedis sin :ne zna:
Budući da je ekipa na Hitnoj masu ljubazna, nisu mi objasnili što mi je točno, rekli su mi ukratko da se radi o iščašenju i blagom napuknuću:facepalm:
Stvaili su mi potkoljeničnu longetu, preporučili mirovanje i držanje noge u povišenom položaju :504:
Uglavnom, preksutra je kontrola, pa me zanima ima li itko iskustva s ovakvom vrstom ozljede; hoće li mi skinuti gips i preporučiti neku fizikalu, ili ga staviti ponovno..?
Nadam se da neće, jer me ova kombinacija ležanje+filmovi+serije i tako unedogled baca u....:503:
Unaprijed vam hvala na odgovorima:)

đezminka
29.05.2012., 16:39
Evo i mene s mojim problemom. Naime, u nedjelju sam se spotakla pri plesanju (bolje rečeno nekom divljačkom skakanju) i žestoko uganula nogu. :504: Sjela sam na par minuta, čisto da malo dođem sebi, ali sam kasnije sasvim normalno mogla hodati i nastavila sam plesati i skakati. Do boli je došlo tek par sati kasnije, i tad sam popila Flugalin kako bih mogla makar malo zaspati. U ponedjeljak ujutro sam jedva stala na nogu, otok je bio ogroman i rečeno mi je da je napuknuće u pitanju. :eek:

Međutim, čim sam došla kući, stavila sam led, odmarala i mirovala, i u ponedjeljak navečer sam već lagano hodala, tj. šepala, budući da se otok znatno smanjio i zglob me gotovo uopće nije bolio. :confused::confused: Danas je drugi dan kako stavljam led, mogu gotovo savršeno normalno hodati, noga me minimalno boli za takvu vrstu ozljede a i otok je znatno manji, jedino što mi je sad malo samo stopalo plavo, ali to je zbog otoka i cirkulacije. Čak mogu lagano i skakutati, osloniti težinu na tu nogu, penjati se stepenicama i spuštati...:)

Zapravo me plaši sad sve ovo što sam pročitala na ovom postu, jer ste rekli da se prijelomi znaju vidjeti tek nakon slikanja. Moj problem je što ja, kao prvo, NEMAM VREMENA ići kod doktora i jebavati se po bolnici 3-4 sata radi slikanja i nalaza i pregleda jer mi sad kreću završni kolokviji i ispitni rokovi na faksu i moram maksimalno učiti, a kao drugo, NE ŽELIM ići kod doktora, jer je vrlo vjerojatno da će mi uvaliti longetu ili gips, a možda mi nije ništa. :mad: :mad: Muči me to što sam prije otprilike 3 godine imala puno, puno gore uganuće, nisam danima mogla stati na nogu i oporavak je trajao mjesecima, pa opet ništa nije bilo ni napuklo ni puklo.

Cijenim svako mišljenje i hvala svima unaprijed na savjetima. :D

Miloshke
29.05.2012., 16:59
Evo i mene s mojim problemom. Naime, u nedjelju sam se spotakla pri plesanju (bolje rečeno nekom divljačkom skakanju) i žestoko uganula nogu. :504: Sjela sam na par minuta, čisto da malo dođem sebi, ali sam kasnije sasvim normalno mogla hodati i nastavila sam plesati i skakati. Do boli je došlo tek par sati kasnije, i tad sam popila Flugalin kako bih mogla makar malo zaspati. U ponedjeljak ujutro sam jedva stala na nogu, otok je bio ogroman i rečeno mi je da je napuknuće u pitanju. :eek:

Međutim, čim sam došla kući, stavila sam led, odmarala i mirovala, i u ponedjeljak navečer sam već lagano hodala, tj. šepala, budući da se otok znatno smanjio i zglob me gotovo uopće nije bolio. :confused::confused: Danas je drugi dan kako stavljam led, mogu gotovo savršeno normalno hodati, noga me minimalno boli za takvu vrstu ozljede a i otok je znatno manji, jedino što mi je sad malo samo stopalo plavo, ali to je zbog otoka i cirkulacije. Čak mogu lagano i skakutati, osloniti težinu na tu nogu, penjati se stepenicama i spuštati...:)

Zapravo me plaši sad sve ovo što sam pročitala na ovom postu, jer ste rekli da se prijelomi znaju vidjeti tek nakon slikanja. Moj problem je što ja, kao prvo, NEMAM VREMENA ići kod doktora i jebavati se po bolnici 3-4 sata radi slikanja i nalaza i pregleda jer mi sad kreću završni kolokviji i ispitni rokovi na faksu i moram maksimalno učiti, a kao drugo, NE ŽELIM ići kod doktora, jer je vrlo vjerojatno da će mi uvaliti longetu ili gips, a možda mi nije ništa. :mad: :mad: Muči me to što sam prije otprilike 3 godine imala puno, puno gore uganuće, nisam danima mogla stati na nogu i oporavak je trajao mjesecima, pa opet ništa nije bilo ni napuklo ni puklo.

Cijenim svako mišljenje i hvala svima unaprijed na savjetima. :D

Nece ti staviti longetu ili gips ukoliko ti nije nista. Ko ti je rekao da je napuknuce ?

đezminka
29.05.2012., 17:15
Jedna žena kod koje sam bila prije 3 godine da mi ispravi gležanj kad sam bila isto uganula nogu. U njezinu obranu, ta desna noga mi je savršeno zdrava sada. :D

A znam da bih vjerojatno trebala otići do doktora, ali jednostavno nemam vremena. :503::503:

Miloshke
29.05.2012., 17:22
Jedna žena kod koje sam bila prije 3 godine da mi ispravi gležanj kad sam bila isto uganula nogu. U njezinu obranu, ta desna noga mi je savršeno zdrava sada. :D

A znam da bih vjerojatno trebala otići do doktora, ali jednostavno nemam vremena. :503::503:

Bez RTG slikanja ti nitko ne moze reci da li je napuknuce ili nije, moras naci vremena za sebe, zdravlje je najvaznije. Ukoliko ti znaci mozes uslikati glezanj i poslati mi sliku na pp ali ipak nadji vremena za RTG.

đezminka
29.05.2012., 17:46
Ako se ništa ne promijeni do četvrtka, vjerojatno ću otići do doktora, a i Vi možete očekivati sliku :D Hvala puno!

CHeSHiRe CaTTTT
29.05.2012., 19:18
Miloshke...za mene neki savjet? :kava:

Miloshke
30.05.2012., 16:53
Dobar dan svim forumašima :)
Prije 13 dana sam nezgodno stala na rupu na cesti i iskrenula lijevi nožni zglob. Hitna, slikanje, dijagnoza: Distorsio ATC Infractio bassis metatarsalis No V pedis sin :ne zna:
Budući da je ekipa na Hitnoj masu ljubazna, nisu mi objasnili što mi je točno, rekli su mi ukratko da se radi o iščašenju i blagom napuknuću:facepalm:
Stvaili su mi potkoljeničnu longetu, preporučili mirovanje i držanje noge u povišenom položaju :504:
Uglavnom, preksutra je kontrola, pa me zanima ima li itko iskustva s ovakvom vrstom ozljede; hoće li mi skinuti gips i preporučiti neku fizikalu, ili ga staviti ponovno..?
Nadam se da neće, jer me ova kombinacija ležanje+filmovi+serije i tako unedogled baca u....:503:
Unaprijed vam hvala na odgovorima:)
Imas iscasenje gleznja i nepotpuni prijelom baze pete metatarzalne kosti, kosti u nastavku malog prsta. Postoji tema o prijelomima metatarzalnih kostiju, pa da se ne ponavljamo.
Ne znam kakav je prijelom i distorzija bez snimki, ali mislim da ce ti trebati 3-4 tjedna gipsa :( Nakon gipsa ide fizikala.

CHeSHiRe CaTTTT
30.05.2012., 17:20
O Bože...:facepalm:
Hvala na decidiranom odgovoru :s

juka123
30.05.2012., 17:23
Jel se bolje predati u ruke bake Luce ili u ruke stručne osobe kod uganuća zgloba ?

Miloshke
30.05.2012., 17:36
Strucne osobe. Baka Luca nema RTG vid a strucna osoba ima RTG snimke, to je samo jedan od razloga......

CHeSHiRe CaTTTT
30.05.2012., 18:58
juka123, nemam iskustva s tim, ali mi je prijateljica prije mjesec dana iščašila ručni zglob i išla je u te opjevane bake Luce :) (ukoliko se ne varam živi negdje u Trilju...), i kaže da joj je baka namjestila kost u 5 minuta. Poslije toga je mazala nekakvom kremom na biljnoj bazi i sada joj je ruka redu.
Osobno, ja bih se uvijek radije oprijedijelila za stručnu medicinsku pomoć (i sada je to slučaj- sutra idem na kontrolu :klap:)...ne znam, nekako vjerujem doktorima, nisam imala negativnih iskustava... Ali eto, prenosim ti ono što mi je prijateljica rekla, nadam se da će ti bar malo pomoći u donošenju odluke :)

Ekonom
04.07.2012., 13:29
Zanimalo bi me par stvari, prije tjedan dana uganuo sam nogu i nije mi to prvi put i odlucio sam mirovat, stavljat obloge i mazat se ice gelom dok mi ne prode i sad evo nakon 9 dana jos mi nije proslo s tim da sam oko 7 dana mogo hodat no pojavila se jedna cudna stvar, na jednom predjelu stopala (tamo gdje mi je prvo oteklo) pojavilo se crvenilo koje polagano mjenja boju prema tamnijem i konstatno pece (ne pece jedino ako namazem ice gelom). Da li je to normalno, da mirujem jos malo ili sta? Kod svih ostalih uganuca trajala su max do 5 dana pa sam malo zabrit s obzirom da ovo traje malo duze

Miloshke
04.07.2012., 17:24
Zanimalo bi me par stvari, prije tjedan dana uganuo sam nogu i nije mi to prvi put i odlucio sam mirovat, stavljat obloge i mazat se ice gelom dok mi ne prode i sad evo nakon 9 dana jos mi nije proslo s tim da sam oko 7 dana mogo hodat no pojavila se jedna cudna stvar, na jednom predjelu stopala (tamo gdje mi je prvo oteklo) pojavilo se crvenilo koje polagano mjenja boju prema tamnijem i konstatno pece (ne pece jedino ako namazem ice gelom). Da li je to normalno, da mirujem jos malo ili sta? Kod svih ostalih uganuca trajala su max do 5 dana pa sam malo zabrit s obzirom da ovo traje malo duze

Trebao bi otici kod doktora.

tinika22
04.07.2012., 19:17
e ja imam problem da mi natekao skocni zglob, ne sijecam se da sam ga uganula ili sl ,ne boli me samo je natekao, istini-za-volju u sub (danas je sri juce skuzila da mi natekao)sam bila vani na stiklama jedno dobrih 6h ..jutros je oteklina bila manja, otisla na posao ,cijeli dan na nogama i naravno opet nateklo, kao sto rekoh ne boli me ali ipak nemam pojma sta mi je,ima to slicnih iskustava ,savjet itd...

Miloshke
04.07.2012., 19:59
e ja imam problem da mi natekao skocni zglob, ne sijecam se da sam ga uganula ili sl ,ne boli me samo je natekao, istini-za-volju u sub (danas je sri juce skuzila da mi natekao)sam bila vani na stiklama jedno dobrih 6h ..jutros je oteklina bila manja, otisla na posao ,cijeli dan na nogama i naravno opet nateklo, kao sto rekoh ne boli me ali ipak nemam pojma sta mi je,ima to slicnih iskustava ,savjet itd...

Otekao je zbog vrucine i stikli. Odmorite malo noge od stikli.

tinika22
04.07.2012., 20:24
Otekao je zbog vrucine i stikli. Odmorite malo noge od stikli.
hvala na odg
odmorila sam, nisam u stiklama od subote, samo za izlazak ovo sve u ravnim cipelicama...stavila sam hladnu oblogu malo kao spao otok,ne znam ima li smisla otici do moje doktorice opce prakse ili da cekam pon pa da vidim...

Miloshke
04.07.2012., 20:29
hvala na odg
odmorila sam, nisam u stiklama od subote, samo za izlazak ovo sve u ravnim cipelicama...stavila sam hladnu oblogu malo kao spao otok,ne znam ima li smisla otici do moje doktorice opce prakse ili da cekam pon pa da vidim...

Ima smisla...

tinika22
04.07.2012., 20:32
e onda ujutro rano dizanje i pravac doktorici ..hvala na odg

Miloshke
04.07.2012., 20:37
e onda ujutro rano dizanje i pravac doktorici ..hvala na odg

Pa javi kako si prosla kod doktorice...

tinika22
04.07.2012., 20:38
Pa javi kako si prosla kod doktorice...

budem :mig:

tinika22
05.07.2012., 19:36
e bila kod doktorice...veli od vrucine....stajanje (puno stojim/hodam) na poslu, neudobna obuca i eto belaja, samo da velim da mi danas skoro pa nista nije oteklo a da nisam isla doktorici bilo bi gore nego juce,cini mi se..

Miloshke
05.07.2012., 21:24
e bila kod doktorice...veli od vrucine....stajanje (puno stojim/hodam) na poslu, neudobna obuca i eto belaja, samo da velim da mi danas skoro pa nista nije oteklo a da nisam isla doktorici bilo bi gore nego juce,cini mi se..

Kao sto rekoh od vrucine...

EZEL94
11.07.2012., 17:49
Pozz.Ima jedno 2 mjeseca sam na nogometu izvrnuo gležanj.Naletio sam u putanju jakog udarca loptom i u trku sam tako izvrnuo.Bolilo me je nekih tjedan ili dva.Mogao sam tada hodati i lagano trčati, mogu i sada, ali kada radim neke nagle pokrete ili okrećem zglob polukružno osjećam bol.Jeli netko zna što bi to moglo biti?

kodo
19.09.2012., 19:26
pitanjce u vezi gležnja
da ne otvaram temu...

naime prije jedno tjedan dana uganula sam gležanj i evo od juče me počeo smetati;osjetim da me počeo malo peckati...kaj mu je pak sad?:503:
ako je neko imao sličan problem...nek kaže šta je bilo..tnx

kodo
22.09.2012., 12:19
dok ja dočekam odgovor...:zubo:
stvar već riješena:zubo: nije ništa strašno,bila kod doktora:kava:
moram i dalje mirovat:kava:

tom071
03.10.2012., 22:51
Znači imao sam ozljedu prilikom skejtanja prošle godine u 9 mjesecu. slikao sam nogu te je doktorica na brzinu rekla da to nije ništa, te da će brzo proći ako mirujem. mirovao sam te se otok smanjio i lagano je bol nestajala. Bol pri hodanju nestala je u potpunosti mjesec dana nakon ozljede, no još uvijek se nisam mogao u potpunosti vratiti punom snagom u sport. Često mi se javljaju nagli bolovi u tom zglobu prilikom vožnje koji se dogode u području koje će biti označeno u slici. Imam također bolove i ograničenja koje prije nisam imao te ih nemam u drugoj nozi. Ne mogu se u potpunosti napraviti čučanj s petama do poda. Druga noga se može dosta niže sputiti, te se prilikom maksimalnog spuštanja ne javlja bol dok se u ozljeđenoj nozi javlja.

Slika: http://desmond.imageshack.us/Himg689...pg&res=landing

Slika dok je ozljeda bila friška: http://imageshack.us/a/img189/9789/3...8003734212.jpg

Da li mi netko može reći zbog čega se to javlja i zašto ne prolazi kao što je doktorica rekla?
Htio sam se naručiti kod fizioterapeuta no rečeno mi je da nazovem opet tek za 3 mjeseca da bi se tek onda naručio u kutini, a nemam novaca da si platim poliklinički pregled.

hsfi
04.10.2012., 07:53
Trebao bi napraviti pregled ortopeda pa onda vjerojatno fizikalnu. I pauzirati sa ovakvim opterećenjima zgloba.

igor1970
10.10.2012., 21:43
Iskrivio sam gležanj (skočni zglob). Ortoped koji je pogledao rekao je gips, ruptura.
Dijagnoza (totalno nečitko otprilike):
Distorsio rupturat... art. T-Co1. sn. art. dras I
O čemu se radi?

adastram
04.11.2012., 16:34
1.10. sam promašila skalin i upala nogom u kanal i pala :mama:
I dok smo čekali hitnu gležanj je oticao i modrio, jedva sam ga malo podigla da mi stave nešto ispod njega, nisam mogla držat nogu u zraku, bolilo me kad bi mi malo visila, morala je stat u horizontali

U bolnici su me poslali na rengen, kad je nalaz došao doktora nije bilo, sestra je rekla da piše da je sve ok, stavila mi hladne obloge, zavila i rekla da mirujem 10-ak dana, da će oteklina brzo splasnut, da nije ništa, samo malo uganuće, i da ne pravim face što me ona hvata za onaj otečeni dio, jer što me ima bolit? Jer mi nije ništa :rolleyes: Yeah,right:kava:

15.10. Mogu već hodat, oblozi su stalno na nozi, ali limitirani su mi pokreti, teže idem skalinima. Noga je otečena i modra.
Idem doktoru, onom istom. On kaže da vjerojatno nije ništa, da mi 2 tj fizikalne, da stavim elastični zavoj, nastavim s oblozima i za svaki slučaj napravim MR
Na MR me naruče iza Nove godine:eek:

Doktorica opće prakse poludila je što mi je dao fizikalnu a zglob modar i otečen, kaže ništa od fizikalne za sad, to tek kad se zglob smiri, daje mi hitnu uputnicu za MR jer ovakav zglob ne može čekat siječanj,i sad još uvijek čekam da me nazovu da dođem:(

Danas je 4.11. zglob je modar (nije to više podljev, sad je onako zelenkasto modro, ne krvavo modro) i oteknut s vanjske strane:(

Kažu ljudi (sad svi sve znaju) da nije ništa strašno , da nisu ligamenti jer da ne bi mogla hodat, a ja ne znam više što da mislim? Što da očekujem od MR-a? Što uopće dolazi u obzir da mi može bit?:ne zna:

magic potion
04.11.2012., 17:25
adastram...ne znam, ali kod mene je ta situacija trajala dva mjeseca. Ni osloniti se na nogu nisam mogla svo to vrijeme. Bila je ljubičasta, plava, zelenkasta, natečena. Sve je bilo u redu, osim što su mi svi ligamenti popucali.:zubo: Mislila sam da tome nema kraja...A malo, jedva primjetno oteknuće se zadržalo još skoro godinu dana!
Vjerojatno nije ništa ozbiljno.

adastram
04.11.2012., 18:10
adastram...ne znam, ali kod mene je ta situacija trajala dva mjeseca. Ni osloniti se na nogu nisam mogla svo to vrijeme. Bila je ljubičasta, plava, zelenkasta, natečena. Sve je bilo u redu, osim što su mi svi ligamenti popucali.:zubo: Mislila sam da tome nema kraja...A malo, jedva primjetno oteknuće se zadržalo još skoro godinu dana!
Vjerojatno nije ništa ozbiljno.
A jesi išla na MR? Kako si riješila te ligamente?
Ja mogu hodat, ali boli me isto, i ne mogu je okrenut prema dolje, ne mogu npr. štiklu obuć uopće:ne zna:
Mislim, glupo je sad o štiklama mislit al eto, 18 mi je hebemu :mig:

El Gato Félix
04.11.2012., 22:02
crazy69, Vaš post premješten je ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?p=42065326#post42065326) (kliknite na link).

zanny
11.11.2012., 20:07
samo da podjelim iskustvo

prije dva dana sam uganuo stopalo (ne skočni zglob) pri padu sa skala

bio na hitnoj, da vide jeli šta slomljeno, čekao 3 sata za rengen, nisam imao di dignit nogu jer je bila gužva, fala bogu nateklo, slikalo me, ništa slomljeno zavilo i reklo da držim led, nitko ništa namištao ni pipao. pošto me jučeš ujutro dosta bolilo i pomodrilo nazovem ja babu Lucu iz Vojnića pošto mi je preporućilo nekoliko ljudi, baba kaže dođi sinko

pipne nogu i kaže da su mi ispali prsti u zglobu, namistila, stavila oblog i evo popušta....

dali je moguće da su na hitnoj propustili 5 ispadnutih prstiju ili drugi put treba doć s kalašnjikovom da te primjereno pregledaju ?

BTW pošto ovdje ima doktora, zaštp na hitnom ne postoji trijaža ? nego trudne žene stoje na nogama po dva sata i tako to, ili više nikoga nije briga ? Razumjem ja da nema dovoljno osoblja, ali jedan doktor i jedna sestra u 15 minutnom obilasku čekaone mogu izdvojit hitne slućajeve i/ili poslat na slikavanje traume... ili naše zdravstvo nije sposobno za to

magic potion
11.11.2012., 20:10
dali je moguće da su na hitnoj propustili 5 ispadnutih prstiju ili drugi put treba doć s kalašnjikovom da te primjereno pregledaju ?

BTW pošto ovdje ima doktora, zaštp na hitnom ne postoji trijaža ? nego trudne žene stoje na nogama po dva sata i tako to, ili više nikoga nije briga ? Razumjem ja da nema dovoljno osoblja, ali jedan doktor i jedna sestra u 15 minutnom obilasku čekaone mogu izdvojit hitne slućajeve i/ili poslat na slikavanje traume... ili naše zdravstvo nije sposobno za to

Ništa to mene ne čudi. I ja sam nakon što se nije ništa pokazalo, išla kod nekog koji se bavi tim namještanjima. Da sam doktore slušala, sjebala bih nogu.:rolleyes:

kodo
12.11.2012., 16:57
pitanje-pošto sam imala ozljedu gležnja prije dva mjeseca (i bila sam aktivna u aerobicu)zanima me nakon što izlječim gležanj,hoću li moći dalje se baviti tom aktivnošću? tnx:kava:

thelood
01.12.2012., 13:36
Prije 2 dana sam nezgodno stao na nogu i čulo se kao neko ,,kvrc'' i osjetio sam jak bol.Momentalno se pojavio otok sa vanjske strane skočnog zgloba, kao da je neko naduvao taj dio.Boljelo me, ali nisam htio uopšte da se oslanjam na nogu, jer sam prije par godina slomio kost i znam da postoji mogućnost da je nešto napuklo, pa sam zato sjeo, sačekao pomoć i odmah otišao na hitnu, bez oslanjanja na desnu nogu.Poslali su me kod ortopeda, slikao sam (rengen) i on je rekao da ne vidi nikakav prijelom i stavili su mi longetu.Otok se malo smanjio, ne puno, ali napreduje.Radim krioterapiju svaka 3 sata i držim nogu na povišenom ( u ravnini srca).Ne osjećam nikakvu bol, nekad malo pritisnem taj dio i mogu podnjeti dosta jak pritisak do pojave bola.
Dijagnoza je : distorsio art. tlc 1.dex S90
Imam 17 godina, ako je to bitno jer oporavk zavisi i od starosti.
Na kontrolu idem u ponedjeljak.

Može mi neko pojasniti dijagnozu i šta znači to ''1.dex S90'' , kao i stepen povrede (ako je moguće ovako), jer doktor nije bio nimalo riječit.

Koliko bi trebao da ostanem u imobilizaciji?

Kada bih mogao početi sa hodanjem sa osloncem?

Kakav je proces rehabilitacije u ovakvim povredama?

Mogu li raditi neke vježbe za desnu nogu ovako sa longetom?
Unaprijed zahvaljujem.

adastram
01.12.2012., 17:10
Tek kad prođe otok i bol i skinu ti longetu onda se radi fizikalna terapija, do tad ni slučajno forsirat, oslanjat se na nju itd...
To se ne može vidit na rengenu nego na rezonanci samo.
Mislim da ti oporavak traje cca 4 mjeseca

Što se tiče dijagnoze: distorsio art. tlc 1.dex S90

Znači da nije ligamenat nije puknut, nego nategnut, oštećen, djelomično puknut, što ti je normalna posljedica uganuća, mislim da se radi o prednjem vanjskom križnom
To ti je 2. stupanj povrede
Ovo S90 znači kontuziju gležnja, to ti je nagnječenje, seljački prevedeno kost udarila od kost

Nisam ti ja doktor, imam 18, gimnazijalka, tako nemoj uzet zdravo za gotovo, svakako javi u pon što je bilo, baš me zanima, nadam se da je koliko toliko pomoglo :)

thelood
01.12.2012., 18:42
Sad sam čitao o crvenom luku kao dobrom lijeku za otok, pa sam sad i to stavio na otok, baš me zanima šta će biti.

Ne stajem na nju niti se oslanjam, samo rukom testiram granicu boli i dosta je velika (ne bol već granica) :D

Mnogo ti hvala za pojašnjenje ove dijagnoze.Čitao sam dosta o ovome i sve me bilo strah da nije 3. stepen povrede, ali opet niti me boli, a i tvoje tumačenje me dosta umiruje, ali eto da ne ureknem, uzeću sve sa rezervom.U svakom slučaju ti hvala na sadržajnom i dobrom odgovoru. :)
Javim u ponedjeljak šta bude.

Kolega, i ja sam gimnazijalac :p

adastram
01.12.2012., 20:15
Da je 3.stupanj ne bi imao longetu nego bi to već bilo pucanje ligamenata i operacija
Probaj pomiješat rakiju, ocat i vodu, i ugrijat to i stavit... pomaže, al smrdi malo :p Bitno je dobro vezat zavojem da nema zraka da je bolji efekt
Sretno u pon :D

thelood
03.12.2012., 17:29
Danas bio na kontroli.Otok mi je dosta spao, ima jos malo, ali je to stvarno malo, grubi neurovaskularni je u redu.Malo su mi dotjerali longetu i rekli kontrola za 2 sedmice.Hod bez oslonca, mirovanje i andol 1x100 mg.

Nadam se da ce mi ga za 2 sedmice skinuti, ako ne, ja ga skidam kuci, jer polako pocinjem da pizdim :mad:

adastram
03.12.2012., 18:30
Šuti, ne žali se...
Meni je još prilično otečeno, a nisu mi longetu stavljali, i sad još čekam odobrenje za ortozu :503:.... jer kao možda mi je ne odobre, moš mislit :rolleyes:
I svađaju se trebam li ili ne na fizikalnu...
I nadam se da ću moć hodat s ortozom jer ako budem opet morala na štake:504:

thelood
03.12.2012., 21:22
Ma joj...

A šta je tebi bilo? :O

adastram
03.12.2012., 21:55
Ima ti na prethodnoj stranici...
Nego...jesam ti pogodila dijagnozu? :mig:

thelood
04.12.2012., 00:50
Procitah sad, zdravstvo izgleda nije gadno samo kod nas...Igraju se sa ljudima kao da su stvari :s pa jel ti otok bude veci poslije nekih aktivnosti?Osjecas li veliku bol?

Izgleda da jesi.Evo ja sad izvadio nogu iz longete i peskirom vukao stopalo sebi i dosao sam do 90 stepeni, sto je jelte i normalno.Osjecao sam samo bol koja je karakteristicna za duzu ukocenost zgloba, kad sam ga jednom doveo do tog polozaja poslije sam bez ikakvih bolova opet isto ponovio.Takosje sam i rukama pritiskao po zglobu i nisam nista osjetio.Sad i nozne prste zatezem prema gore i stiscem nadole, takodje ne
boli nista.Ja prezadovoljan i konacno malo moralisan. :D

adastram
04.12.2012., 07:33
Bude mi otok veći nakon dužeg stajanja/hodanja...
Sad sam na fizikalnoj pa me boli malo, više bih zapravo rekla da me zateže, još je otečeno ali mogu puno više pokreta napravit:p
Ovih dana bih trebala dobit ortozu, ali nisu bili previše rječiti oko toga kako će točno izgledat i oću li morat opet na štake zbog nje jer ima ih svakakvih vidim po internetu...

mani11
05.12.2012., 14:33
Ovako... Prije jedno dvije godine sam isčašio skočni zglob. Bili su veliki podljevi krvi i veliko otečenje samog zgloba. Sada dvije godine poslje toga me poslije svake aktivnosti (treninga, utakmice) javlja se bol u zglobu. Otečenja nema samo bol. Otišao kod doktora i poslao me slikati članak. Dobio nalaz od radiologa koji glasi: Snimka lijevog skočnog zgloba pokazuje urednu široku zglobnu pukotinu, oštra i glatka zglobna tijela. Vidljiva sezamoidna kost os trigonum tarzi.
Poslje toga me doktor poslao kod ortopeda na pregled.

Dali je netko imao sličnih problema s tim zglobom? I dali netko zna što znače stručan naziv...

EZEL94
06.12.2012., 22:48
Ja sam na ljeto gadno izvrnuo glezanj i boljelo me dosta ali je proslo ali nisam dugo vremena mogao okrecati glezanj polukruzno.Od tada mi je glezanj malo nestabilniji i zna zaboljeti pri jacem naporu i za nesrecu opet ga jako zavrnem prije 2 dana.Cijeli otecen, prijeloma nema ali mislim da sam dobro istegao ligamente.Sto savjetujete za ubuduce? Nosenje steznika, manjak jacih aktivnosti?

lggswep
07.12.2012., 01:37
Ja sam na ljeto gadno izvrnuo glezanj i boljelo me dosta ali je proslo ali nisam dugo vremena mogao okrecati glezanj polukruzno.Od tada mi je glezanj malo nestabilniji i zna zaboljeti pri jacem naporu i za nesrecu opet ga jako zavrnem prije 2 dana.Cijeli otecen, prijeloma nema ali mislim da sam dobro istegao ligamente.Sto savjetujete za ubuduce? Nosenje steznika, manjak jacih aktivnosti?
A kako si ih iskrenuo? Koja radnja? I jesu ti opterećeni zglobovi, višak kg?

thelood
07.12.2012., 20:08
Evo ja danas prvo hodao sa jednom štakom i nije bilo nikakvih bolova pa sam onda stavio steznjak i obukao martinke (mogu vam reći da manje zglob mogu pomaketi u martinkama nego u longeti) :D Nije bilo nikakvih bolova, sad sam vratio nogu u longetu, sutra opet nastavljam.

Otok je skoro skroz spao.Noge su maltene identične.

Irfani
09.12.2012., 17:02
Za početak, nikad prije nisam imao problema sa gležnjem/stopalima/lomovima. Sutra ću ići slikati, ali da pitam ovdje za mir u duši :D

U petak navečer na nogometu sam se ozlijedio. Kako? Ovako. Lik je išao pucat, moja desna noga je bila jedno 30cm od poda pola metra od njega, lijeva na podu, i kad je puknuo lopta me pogodila u vrh stopala, okrenula ga je malo i ja sam na tu nogu doskočio krivo i još je dodatno okrenuo svojom težinom prilikom doskoka. Čuo sam (nije mi se učinilo valjda) lagani "krc" prilikom doskoka ili još u zraku (ne mogu odrediti). Nisam nastavio igru, ali sam se razgibavao dalje izvan terena i osjetio sam da kad špicu stopala stavim na pod i rotiram ga za 360 stupnjeva da mi bježi malo u jednom dijelu rotacije svaki krug. Nakon nogometa u birtiji sam ledio, bolilo je prilikom hodanja, ali sam mogao hodat, čak i auto vozit doma, ne skroz lagano, trebalo mi je pola sekunde duže nego inače desnu nogu prebacit sa gasa na kočnicu. Ovo je slika jedno 4 sata nakon nogometa:

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/44766_10200112627765555_1505782585_n.jpg

U subotu ujutro je dosta jako bolilo, ne mogu uopće ni pomislit spustit tu nogu do poda, cijeli dan sam ležao u krevetu, i do večeri me bolilo doslovno svaki pokret u krevetu, svaki pomak stopala i za milimetar, večer sa petka na subotu sam spavao ako 3 sata. Cijelo vrijeme sam ili ledio, ili stavljao rakiju ili deep relief na mjesto ozlijede.

Danas u nedjelju je bolje, ne boli uopće prilikom micanja u krevetu i prilikom ležanja, oteklina sa slike je splasnula mrvicu s desne strane, ali se proširila po cijelom tom dijelu prijelaza iz noge u gležanj, i sa lijeve strane, i odozada. Puknut ću sliku ako trebam, i dalje se ne mogu oslonit na stopalo nikako prilikom pokušaja hodanja (niti pomislit na to), niti ga rotirat u krug, skoro pa niti malo. Mogu ga stavit na pod prilikom sjedenja, to me ne boli

Ako sam pogriješio temu molio bih moderatora da me obavijesti u inbox gdje je prebacio post.

Jel itko imao od vas ovakvu situaciju, zanima me kolika težina ozlijede bi mogla biti?

adastram
09.12.2012., 18:36
Meni ti je noga ovako izgledala, i gore, nemoj se prepast ako pomodri rub stopala to je sve normalno...
Nije ti ništa puklo, ali možeš poć na rengen, oni uvijek pošalju za svaki slučaj
Meni izgleda ko lagano uganuće, nategnut jedan eventualno 2 ligamenta

lggswep
09.12.2012., 19:58
Ja sam imao desetke puta takav zglob, isto s nogometa. Ma samo mirovanje par dana i možeš lagano ponovo. Iako se preporuča mirovanje što duže, meni iz iskustva bolje čim prije ga opteretiti, boli, al brže prođe i ojača zglob.

Ista stvar i s koljenom, kad se meni javila nakon mirovanja bol, ja sam ga još i preforsirao i od tada već 4-5 godina nikakva bol. Ne treba se ni previše njegovat, jer onda će ti nakon svakog lakšeg udarca sve odlazit..

Dany888
23.03.2013., 16:21
Pozz imam problem u skocnom zglobu zapravo nemogu stopalo pomjerat prema gore sve ostalo je ok samo to me muci ako neko moze da me uputi o toj vrsti problema bio bih mu zahvalan. dany :)

alka1
24.03.2013., 22:06
Kod sportskih ozljeda, gležanj, koljeno i oporavka preporučujem Alpenkrauter emulziju. Nakon što mi je gležanj otekao uslijed isčašenja, dosta je i boljelo , fizioterapeut mi je preporučio tu kremu i kroz 15 minuta bol se povukla. sad ju koristim i za masažu prije treninga jer pojačava cirkulaciju i smanjuje mogućnost ponovnih bolova

mojastikla
04.04.2013., 03:49
Dakle, pred skoro dva mjeseca sam slomila gležanj pri gadnom padu po stepenicama. Pukla mi je fibula (lisna kost) i talus (skočni zglob). ugradili su mi pločicu s vijcima i još jedan veći vijak koji mi je držao zglob da se ne pomakne, i vadila sam ga pred 2 tjedna (odvratno iskustvo :mama:) a pločicu vadim za godinu dana. Uskoro idem u toplice, i dobila sam Stubičke. E sad, zanimaju me dvije stvari: jesam li možda trebala doma raditi neke vježbe sama na svoju ruku prije rehabilitacije u Stubičkima? Inače samo lagano pomičem stopalo prema sebi i onako kružno, i nekako mi je čudno da još uvijek nemogu staviti stopalu u ''normalnu poziciju'', kao dok stojiš. Moj kirurg iz Traume u Zg mi nije apsolutno ništa rekao, kao ni doktor opće prakse, a opet imam osjećaj da nešto ne valja. :ne zna: Drugo pitanje je vezano uz Stubičke toplice, zanima me ima li netko iskustva sa njima, kakvi su prema ''pacijentima'', kakav je smještaj, hrana i to jer nisam ništa našla na netu. Ako netko odgovori puno hvala jer osobno neznam nikoga da je bio u mojoj situacij. I oprostite na detaljnom postu :mig:

body halleck
04.04.2013., 22:26
Pomicanje stopala (polagani pokreti,ne nagli za sad) u svim mogućim smjerovima, ali ne preko granice boli je poželjno (osim u slučaju ako adekvatno educirana osoba procijeni koji stupanj bolnosti nije opasan za tebe), dapače-ako svaki sat vremena dok si budna, 5-10min posvetiš tom obliku (auto)rehabilitacije, znatno ćeš ubrzati oporavak i povećati vjerojatnost kako će ta noga postići što bolji oporavak, pa čak možda i kao prije ozljede.
Dakle, samo hrabro, polako, uporno-neće to nitko odraditi umjesto tebe :mig:
Sama možeš napraviti jaaako puno za sebe...
Sve vježbe koje naučiš u toplicama, trebaš raditi što više možeš u kućnim uvjetima.
Tvoj oporavak u jako velikoj mjeri ovisi o tvom angažmanu-sjeti se svaki dan toga! :mig:

IZGUBLJENA DUŠA
08.04.2013., 19:36
Imam jedno pitanje. Liječnik(ortoped) mi je preporučio da si kupim AIR LOCK ortozu za gležanj. Dali mi tko može pomoći u tome da to pronađem,jer gdje god gledam i pitam nitko ne zna. Imala sam dva iščašenja gležnja u dva tjedna, sve mi je teže hodat,stajat, ništa nemogu,a ja nisam tako naučena. Uvjek sam u pokretu i sad me ovo jako muči.

adastram
08.04.2013., 21:20
Imam jedno pitanje. Liječnik(ortoped) mi je preporučio da si kupim AIR LOCK ortozu za gležanj. Dali mi tko može pomoći u tome da to pronađem,jer gdje god gledam i pitam nitko ne zna. Imala sam dva iščašenja gležnja u dva tjedna, sve mi je teže hodat,stajat, ništa nemogu,a ja nisam tako naučena. Uvjek sam u pokretu i sad me ovo jako muči.
Za neke slučajeve ti čak socijalno može odobrit
Znam da je u prodaji oko 400kn, bude u ortopedskim trgovinama, gdje se inače kupuju steznici, ulošci za cipele, štake...
Ne znam odakle si pa ne znam gdje bi te uputila, al možda možeš pitat u ljekarni vjerojatno će tete tamo znat ako ima negdje blizu trgovina s ortopedskim pomagalima :)

body halleck
09.04.2013., 22:34

Provjeri kod svog liječnika opće prakse, imaš li možda pravo na barem dio participacije od strane HZZO-a, ne znam kakvi su sad propisi po tom pitanju.
Uglavnom smo to nabavljali izvan RH, jer je u pravilu jeftinije.
U ZG je jedna takva ortoza relativno nedavno kupljena u CityCenterOne u ljekarni (nisam se sjetio pitati West,ili East).
Ima smisla konzultirati i fizijatra tj.fizioterapeuta za vježbe stabilizacije zgloba.

inesbozic
03.05.2013., 13:21
Bok svima! Prije mjesec dana sam imala uganuće gležnja i sad se to sve dosta dobro oporavilo uz zavoje,kreme i ledene obloge ali sad me muči to što mi gležanj i stopalo strašno trnu,osjećam peckanje,trnce i osjećaj kao da me netko bocka iglom,pa me zanima da li se kako mogu toga riješiti jer htjela bi više da mi se to oporavi,razgibavam nogu i močim ju u mlakoj slanoj vodi a to nikako da prođe,ima li nešto što bi mi pomoglo,neke tablete,šumeći vitamini ili tako nešto? na internetu sam pročitala da pomaže čaj od gospine trave a pošto živim u malom gradu,nemam to gdje kupiti! :504:
čekam odgovore nekoga tko se razumije u to...hvala vam svima!!

vikky
03.05.2013., 17:26
pozz, ja sam imala uganuće skočnog zgloba kad sam pala prije deset dana, bilo je sve natečeno i nisam mogla stati na nogu sljedeći dan. Išla sam u jednog čovjeka da mi to namjesti koji me više puta u životu spasio, bol je odmah nestala dosta prvi dan i svakim danom bilo mi je sve bolje (stavljala sam obloge od rakije i mirovala tri dana). Sad nakon deset dana, boli skoro da i nema (zna mi se malo pojavit pri nezgodnom pokretu i nekad osjetim kao da mi malo trnu prsti), ali skočni zglob je i dalje natečen (naravno, manje nego nakon povrede) i pojavio mi se podljev ispod njega (plave boje u vodoravnom smjeru prema prstima). Molila bih da mi netko kaže je li to normalno jer sam se prepala da nije nešto krivo namješteno, iako, ponavljam, ne boli puno...i da znam je li sad trebam više mirovati ili je poželjnije što više se kretati :ne zna:

body halleck
04.05.2013., 22:21
pozz, ja sam imala uganuće skočnog zgloba kad sam pala prije deset dana, bilo je sve natečeno i nisam mogla stati na nogu sljedeći dan. Išla sam u jednog čovjeka da mi to namjesti koji me više puta u životu spasio, bol je odmah nestala dosta prvi dan i svakim danom bilo mi je sve bolje (stavljala sam obloge od rakije i mirovala tri dana). Sad nakon deset dana, boli skoro da i nema (zna mi se malo pojavit pri nezgodnom pokretu i nekad osjetim kao da mi malo trnu prsti), ali skočni zglob je i dalje natečen (naravno, manje nego nakon povrede) i pojavio mi se podljev ispod njega (plave boje u vodoravnom smjeru prema prstima). Molila bih da mi netko kaže je li to normalno jer sam se prepala da nije nešto krivo namješteno, iako, ponavljam, ne boli puno...i da znam je li sad trebam više mirovati ili je poželjnije što više se kretati :ne zna:

Teško je sa forumske udaljenosti procijeniti, je li stopalo ispravno "namješteno" nakon ozljede.
Bol, među ostalim, ima i zaštitnu ulogu. Postoji mogućnost, kako si ti nakon opisanog manualnog zahvata koji je reducirao bolnu komponentu "prenaglo&preagresivno" krenula u opterećivanje ozlijeđenog zgloba.
Hematom je znak kako je neka krvna žila pukla.
Smanji opterećenje skočnog zgloba, rastereti ga.
Ima smisla otići nadležnom liječniku radi procjene o primjeni lokalne terapije (npr.nekakav heparinski pripravak, Lioton i sl.), kao i o potrebi daljnih diferentnijih dijagnostičko-terapijskih postupaka.
Svaki hematom je potencijalno "hranilište" za razvoj bakterija, a stopalo je poprilično osjetljivo na bakterijski infekt. Ako postane značajnije bolno, toplo, crveno, ako se pojave bolne pulzacije, počne značajnije oticati- to se neki od znakova za uzbunu.
Dakle, znaš što ti je činiti :mig:

vikky
05.05.2013., 09:47
Teško je sa forumske udaljenosti procijeniti, je li stopalo ispravno "namješteno" nakon ozljede.
Bol, među ostalim, ima i zaštitnu ulogu. Postoji mogućnost, kako si ti nakon opisanog manualnog zahvata koji je reducirao bolnu komponentu "prenaglo&preagresivno" krenula u opterećivanje ozlijeđenog zgloba.
Hematom je znak kako je neka krvna žila pukla.
Smanji opterećenje skočnog zgloba, rastereti ga.
Ima smisla otići nadležnom liječniku radi procjene o primjeni lokalne terapije (npr.nekakav heparinski pripravak, Lioton i sl.), kao i o potrebi daljnih diferentnijih dijagnostičko-terapijskih postupaka.
Svaki hematom je potencijalno "hranilište" za razvoj bakterija, a stopalo je poprilično osjetljivo na bakterijski infekt. Ako postane značajnije bolno, toplo, crveno, ako se pojave bolne pulzacije, počne značajnije oticati- to se neki od znakova za uzbunu.
Dakle, znaš što ti je činiti :mig:

hvala ti puno na odgovoru :) malo sam više mirovala ovih dana, stavljala obloge od rakije i oteklina je manja, polako se zglob formira na staro. Malo nateče nakon više kretanja, ali bolje je i boli više gotovo da i nema. Podljev je još tu, neka svijetlo plavkasta boja, ne ističe se puno, ali valjda i to prođe. Ukoliko ne, svakako provjerim. Hvala ti još jednom :mig:

roby98
20.06.2013., 19:51
Pozdrav ! U Petak sam igrao nogometa i iskrenuo stopalo .. Istog momenta pojavila se oteklina , a nako 1-2 min. bol je prestala.. Mogao sam lagano hodati i otisao sam lijecniku.. Napravio je RTG snimku i nista nije slomljeno .. Poslao me kuci i rekao je samo da mirujem i ledim .. Pridrzajem se svega toga .. Danas je cetvrtak , otek se smanjio ali ne skroz .. Na mjestu oteka promjenila se boja , nesto kao zuto - zeleno nez ni ja.. Pokusao sam hodati , nista ne bili ali ipak me strah jos da normalno hodam da nebi nesto poremetio.. :) Malo me cudi kako oteklina sporo prolazi , cini mi se kao da je oporavak zastao .. Da li netko ima iskustva s ovim ? Da li da i dalje nastavim isti tretman i koliko vremena , da li mogu poceti hodati , da li da radim vjezbe .. I kad bi ja odprilike mogao normalno hodati , s tim da mislim da je kod mene u pitanju lakse uganuce .. :D
Ako postoji neka slicna tema , izvinjavam se ..
Unaprijed Hvala !

oxia-monoid
21.06.2013., 17:43
Pozdrav...
uganuo sam skočni zglob igrajući odbojku...nastala je jako velika oteklina...odmah stavio led...otisao na hitnu gdje su mi napravili RTG snimak...nista nije bilo slomljeno...stavio elasticni zavoj..posto nisam bio u svom gradu...3 dana poslije sam otisao kod svoje ljecnice opće prakse koja me uputila u bolnicu na kontrolu na traumatologiju...3 dana poslije...na kontroli...doktor me uputio na ponovno snimanje i ustanovljeno je da lomova nema...propisao mi je imobilizaciju longetom...tjedan dana poslije..ponovno na kontroli...oteklina je znatno manja..ali i dalje postoji..i dalje imobilizacija longetom...da skratim priču...bio sam vec na 4 kontrole..kod tri različita doktora...koji mi uporno stavljaju longetu...oteklina i dalje postoji a proslo je vise od mjesec dana...na zadnjoj kontroli doktor mi je rekao da je uganuće bilo gadno...ozljeđeni zglob mogu pomicati ali do određene granice kad osjetim kao da me sve zateže...bojim se uopće stati na nogu da ne bi nesto jos vise zeznuo..
eto ako ima netko sa slicnim iskustvom ili sa nekim dobrim savjetom...pa da se javi...HVALA...

Fatelynx
22.06.2013., 18:53
Pozdrav...
uganuo sam skočni zglob igrajući odbojku...nastala je jako velika oteklina...odmah stavio led...otisao na hitnu gdje su mi napravili RTG snimak...nista nije bilo slomljeno...stavio elasticni zavoj..posto nisam bio u svom gradu...3 dana poslije sam otisao kod svoje ljecnice opće prakse koja me uputila u bolnicu na kontrolu na traumatologiju...3 dana poslije...na kontroli...doktor me uputio na ponovno snimanje i ustanovljeno je da lomova nema...propisao mi je imobilizaciju longetom...tjedan dana poslije..ponovno na kontroli...oteklina je znatno manja..ali i dalje postoji..i dalje imobilizacija longetom...da skratim priču...bio sam vec na 4 kontrole..kod tri različita doktora...koji mi uporno stavljaju longetu...oteklina i dalje postoji a proslo je vise od mjesec dana...na zadnjoj kontroli doktor mi je rekao da je uganuće bilo gadno...ozljeđeni zglob mogu pomicati ali do određene granice kad osjetim kao da me sve zateže...bojim se uopće stati na nogu da ne bi nesto jos vise zeznuo..
eto ako ima netko sa slicnim iskustvom ili sa nekim dobrim savjetom...pa da se javi...HVALA...

I ja sam gadno uganuo glezanj - na nogometu, krivi doskok u stranu na lijevu nogu, s desnom nogom u zraku, znaci iskrenuo sam ju s max. tezinom. Oporavak je tako dugo trajao da sam dugo mislio da je nesto trajnije otislo i da nikad nece bit kao prije.

Ovako je to nekako islo...

Tjedan dana da se uopce pocnem oslanjat na nogu.
2 - 3 tjedna za ravno hodanje i lagano trckaranje.
2 - 3 mjeseca za pocetak kilavog igranja nogometa
8 - 9 mjeseci - djelomicno vracanje brzine i agilnosti
1.5 godine za 90 % stare brzine i agilnosti
2.5 godine - 99% potpun oporavak.

Prvu godinu sam radio vjezbe snage, ravnoteze i fleskibilnosti noge, i doslovno sam morao uciti kako se oslanjat, odbacivat i koristit nogu.

Samo puno strpljenja i vjezbanja i doci ce do oporavka. Ali glezanj nikad nece biti 100% kao prije.

oxia-monoid
26.06.2013., 12:18
I ja sam gadno uganuo glezanj - na nogometu, krivi doskok u stranu na lijevu nogu, s desnom nogom u zraku, znaci iskrenuo sam ju s max. tezinom. Oporavak je tako dugo trajao da sam dugo mislio da je nesto trajnije otislo i da nikad nece bit kao prije.

Ovako je to nekako islo...

Tjedan dana da se uopce pocnem oslanjat na nogu.
2 - 3 tjedna za ravno hodanje i lagano trckaranje.
2 - 3 mjeseca za pocetak kilavog igranja nogometa
8 - 9 mjeseci - djelomicno vracanje brzine i agilnosti
1.5 godine za 90 % stare brzine i agilnosti
2.5 godine - 99% potpun oporavak.

Prvu godinu sam radio vjezbe snage, ravnoteze i fleskibilnosti noge, i doslovno sam morao uciti kako se oslanjat, odbacivat i koristit nogu.

Samo puno strpljenja i vjezbanja i doci ce do oporavka. Ali glezanj nikad nece biti 100% kao prije.

za pocetak hvala na odgovoru...
hmm...po ovome sto ste napisali koliko je sve trajalo, cudi me sto ste nakon dva tjedna trckarali....:)ja otkako sam se ozljedio nisam na nogu stao...(sad vec malo vise od mjesec dana)ok probao sam malo ali nikako nisam potpnu tezinu prebacio na tu nogu..mogu je pomicati do odredjen granice..i to "hodanje" je sve uz pomoc štaka...bojim se ista vise pomicati i stajati na tu nogu da ne bi nesto jos vise poremetio....
inace nisam neki sportski tip..zato se to i vjerojatno dogodilo...i nije mi sad do toga da opet igram odbojku..nego samo da bude kao i prije..a najvise me brine sto oteklina nije potpuno splasnula nakon dosta vremena...

kakvo vam je uopće bilo liječenje...da li ste nosili longetu ili...jer dosta sam citao da je longeta dosta zastarjela metoda liječenja..? a doktori mi uporno vec mjesec dana samo produzuju agoniju nosenje te vrazje stvari..;)

silvija33
16.08.2013., 11:40
Ukoliko je netko imao sličan problem,molim pomoć! prije 6 dana izgubila sam ravnotežu na stepenici i da izbjegnem pad (u 9.sam mjesecu trudnoće!!) naglo sam čučnula i svu težinu svalila na gležnjeve...naravno da su se izvrnuli,lijevi je nakon 3 dana prošao,a na desnom sam imala veliku oteklinu i modricu...čak sam mogla i hodati,naravno ne pod punim opterećenjem, ali nije bilo strašno...

brinula me oteklina koja se nije povlačila niti nakon 72 sata te sam otišla na hitnu gdje su mi napravili UZV(RTG nisu zbog trudnoće) i ustanovili da su ligamenti čitavi,samo su se dosta istegnuli i za sobom povukli komadić kosti od 7mm,dobila sam dijagnozu avulzija dijela talusa,rekli su da nije ništa strašno,ali će mi staviti longetu,neka mirujem,hodam na štakama i sve normalno radim i za 5 dana kontrola...

e sad...danas je treći dan kako imam tu glupu longetu,99% vremena sam mirovala i držala nogu na povišenom kako su mi rekli,međutim meni je svaki dan sve gore...longeta je s vremenom olabavila tako da ja nogu mogu pomicati gotovo u svim smjerovima,kad je u povišenom položaju ništa ne boli,ali čim ju spustim prema tlu prsti mi postanu ne plavi,nego ljubičasti,javlja se užasna bol i to na gornjem dijelu stopala,ispod prstiju,i ta bol je toliko jaka da moram par minuta držati nogu u tom položaju i čekati da barem malo prođe.osloniti se uopće ne mogu,odnosno ne smijem niti dotaknuti pod sa bilo kojim dijelom stopala(što sam prije longete i prvi dan nošenja mogla bez problema),a odlazak na wc postao je prava muka i patnja...

čim legnem i podignem nogu bol prestaje,normalna boja se vraća i sve je u redu...zanima me vaše mišljenje-da li je normalno da longeta tako olabavi,ipak je samo onim zavojima pročvršćena uz nogu i da li je netko imao sličnu dijagnozu jer na netu nisam našla gotovo ništa o tome...zanima me i koliko je trajao oporavak jer za koji dan ili tjedan moram ići roditi...mislila sam danas ponovno na hitnu(za 2 dana mi kontrola ali ja to ne mogu izdržati) ali strah me da mi ne stave gips...

.

Miloshke
16.08.2013., 12:08
Držite nogu u povišenom položaju i javite se na kontrolu, potrebna je korekcija longete.

silvija33
16.08.2013., 12:19
hvala na brzom odgovoru,ići ću popodne na kontrolu,ali nema šanse da dotad više legnem i podignem nogu jer kad se osovim na noge bolovi su neizdrživi...već sam par sati u sjedećem položaju sa nogom prema dolje,čak se i boja vratila u prste i ne mislim se pomicati...

Miloshke
16.08.2013., 12:21
Ok, budite u položaju koji vama najviše paše.

silvija33
16.08.2013., 12:22
p.s. i još sam jučer ja longetu malo učvrstila elastičnim zavojem pa je ona sad i dosta fikisirana,ali što se boli tiče ništa nije pomoglo...

Miloshke
16.08.2013., 12:28
To je dobro, na kontroli će vam je dodatno učvrstiti.

silvija33
16.08.2013., 12:29
hvala. koliko po vašem mišljenju traje oporavak od ovakvih ozlijeda?