PDA

View Full Version : Sve što želite pitati, a ne znate gdje

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Dlapek
10.02.2012., 13:14
Ovo je sug al nimalo klasican, raspametila sam se kad sam klopala kod frendice :)

http://voce-povrce.blogspot.com/2010/04/stifado.html

ja sam to radila na 7. natječaju.
Jako fino i ukusno,ja radim varijantu sa svježim povrćem.
Kod njih je stifada kao kod nas pasticada- svaka kuća ima svoj recept.

rospica
10.02.2012., 13:32
Zanima me da li netko zna recept za Mozzarelu od domaceg kravljeg mlijeka? I jos me zanima za skutu receptic... Hvala :)

coffeebreak
10.02.2012., 13:36
Dlapek i Fran, hvala.

Mislim da ću stroganoff jer za stifado nemam ljutike (a i šanse da je nabavim u skoro vrijeme su mi nikakve). To ću drugi put. :)

Lukrecija13
11.02.2012., 08:21
Zanima me da li netko zna recept za Mozzarelu od domaceg kravljeg mlijeka? I jos me zanima za skutu receptic... Hvala :)

Nemam svoj recept ni za jedno ni za drugo niti sam ikad pokušala napraviti mozzarelu doma, ali jedna gospođa je na svom blogu pisala na dugo i na široko o tome pa ti možda to pomogne:

http://parfe-dunja.blogspot.com/2010/12/dnevnik-sirovih-strasti-ili-kako-pasti.html

i

http://parfe-dunja.blogspot.com/2010/12/sirove-strasti-drugi-dio.html

:)

rospica
11.02.2012., 08:40
Hvala puno, pokusat cu, pa cemo vidjet da li ce uspjet! Hvala :)

Pellaprat
11.02.2012., 13:25
Nemam svoj recept ni za jedno ni za drugo niti sam ikad pokušala napraviti mozzarelu doma, ali jedna gospođa je na svom blogu pisala na dugo i na široko o tome pa ti možda to pomogne:

http://parfe-dunja.blogspot.com/2010/12/dnevnik-sirovih-strasti-ili-kako-pasti.html

i

http://parfe-dunja.blogspot.com/2010/12/sirove-strasti-drugi-dio.html

:)

Hvala puno, pokusat cu, pa cemo vidjet da li ce uspjet! Hvala :)

O izradi mozzarele u kućnim uvjetima nemam pojma pa vam ni neću pametovati za razliku od skute.:D
Moj iskreni savjet je niti ne pokušavati napraviti skutu (puina, ricotta,) u kućnim uvjetima.
Skuta je albuminski sir. Ona se dobiva preradom sirutke nakon dobivanja sira.

Mlijeko nakon što se usiri, bilo enzimskom metodom (sirište) ili zakiseljavanjem octenom ili limunskom kiselinom stvara gruš ili grušu, a ne nikakvi gušt kako piše vlasnica bloga na više mjesta. :zubo:

Kada se gruš odvoji, iz njega se izrađuje sir, ono što preostane zove se sirutka i iz nje se proizvodi skuta. Da bi u sirutki izazvali daljnje koaguliranje bjelančevina, sirutku moramo zagrijati prvo na 70 C i postići niži pH, nakon čega temperaturu dižemo na 95 C. Tijekom ovog procesa doći će do zgrušavanja mliječnog proteina albumina.

Zašto vam ne preporučam ovo raditi doma ?
Mislim da je isto vrlo nespretno jer količina skute koju ćete dobiti ovisi o tipu sirutke koji koristite, (kravlja, bivolja, kozja, ovčja) a vrijednosti sirutke ovise i o tome kakav je sir (gruš) prethodno vađen iz usirenog mlijeka.
U svakom slučaju od jednog profesionalnog kotla od 150 l kakav se obično upotrebljava u manjim i srednjim siranama dobiti ćete od 4,5 do 11 kg skute.
Vlasnica bloga vjerojatno ima vrlo veliku kuhinju.:rofl:

rospica
11.02.2012., 17:06
Moj iskreni savjet je niti ne pokušavati napraviti skutu (puina, ricotta,) u kućnim uvjetima.

Da bi u sirutki izazvali daljnje koaguliranje bjelančevina, sirutku moramo zagrijati prvo na 70 C i postići niži pH, nakon čega temperaturu dižemo na 95 C. Tijekom ovog procesa doći će do zgrušavanja mliječnog proteina albumina.

Zašto vam ne preporučam ovo raditi doma ?
Mislim da je isto vrlo nespretno jer količina skute koju ćete dobiti ovisi o tipu sirutke koji koristite, (kravlja, bivolja, kozja, ovčja) a vrijednosti sirutke ovise i o tome kakav je sir (gruš) prethodno vađen iz usirenog mlijeka.
U svakom slučaju od jednog profesionalnog kotla od 150 l kakav se obično upotrebljava u manjim i srednjim siranama dobiti ćete od 4,5 do 11 kg skute.
Vlasnica bloga vjerojatno ima vrlo veliku kuhinju.:rofl:

Bok, hvala na savjetima i receptu...
Prvo, zbog cega ju ne bi trebala pokusavat radit kod kuce? :confused: Ne kuzim... :ne zna: Meni ne treba 10 kg skute, nego mozda pol kile, kilo...
Hahaha, znala sam da nije gušt, nego grus :lol: :lol: :lol:
Inace, imamo krave i pravimo svjezi sir doma (svjeze pomuzeno mlijeko + siriste), tako da bi od sirutke htjeli napravit skutu, nekad smo ju radili isto tako zagrijavanjem sirutke, ali uz dodavanje mlijeka. No, neznam zasto, nije nam uspijevalo svaki put, pa sam pomislila da grijesimo u trenutku kad se mlijeko treba dodat ili temperaturi na koju zagrijemo sve to skupa... :ne zna:
Jos nesto, mozes li mi ovaj dio malo bolje pojasnit sirutku moramo zagrijati prvo na 70 C i postići niži pH, nakon čega temperaturu dižemo na 95 C?

Eto, sorry na gnjavazi i hvala jos jednom :s

Cats
11.02.2012., 19:48
Nije baš pitanje, ali... jeste kad pročitali vrećicu od šećera u prahu (štauba, štapcukra ili kako već :D )? Jeste znali da to nije baš samo šećer, nego da unutra ima 1,5% kukuruznog škroba? Ja sam se maloprije doslovce zapanjila :eek:

Jel to nešto općepoznato odnosno jel da me bude sram što prvi put čujem? Da znam kako se postavit :ne zna:

MalaMulica
11.02.2012., 20:05
Jel to nešto općepoznato odnosno jel da me bude sram što prvi put čujem? Da znam kako se postavit :ne zna:

evo i ja tamn skužila :zubo:

kako se postavit..? :misli: ...pa ne znam, ja se iznenadila malo! :ne zna: možeš i ti tako! :ne zna: :zubo: :rofl:

Elöise
11.02.2012., 20:06
Ja najčešće čitam sastav proizvoda na pakiranju pa sam to sa štaubom već vidjela. I ispalo mi logično, jer znam da se domaći često zgruda, vjerojatno od vlage.

Edit:
Pardon. Sad provjerih. Moj ima 0,5% dehidriranog silicijevog dioksida. http://www.pic4ever.com/images/3110.gif

Cats
11.02.2012., 20:12
Silicijev dioksid je kremen iliti kvarc :eek: jedna od rijetkih stvari kojih se sjećam iz kemije :brukica:

Baš sam čitala na Politici, Zgsash davao savjete Splićanima da melju kamenje i posipavaju led - a da im je par vrećica ovoga nabavit, svi problemi riješeni :mirko:

Edit: esčula, Mulice? Amo ća, posipavat prid kuću, levaleva :azdaja:

coffeebreak
11.02.2012., 20:15
Nije baš pitanje, ali... jeste kad pročitali vrećicu od šećera u prahu (štauba, štapcukra ili kako već :D )? Jeste znali da to nije baš samo šećer, nego da unutra ima 1,5% kukuruznog škroba? Ja sam se maloprije doslovce zapanjila :eek:

Ovaj sam podatak i ja nekidan otkrila i zaprepastila se. Kad sam zadnji put radila krafne nisam imala šećera u prahu pa sam ga napravila tako da sam obični kristal šećer skroz usitnila sa štapnim mikserom i to što sam dobila nije imalo okus kao šećer u prahu (nego bolji :zubo:). To me navelo na čitanje sastava kupovnog šećera u prahu. :zubo:

Možda taj škrob sprječava stvrdnjavanje šećera u prahu. :ne zna: Sjećam se da bi nam se doma taj šećer uvijek pretvorio u kamen nakon nekog vremena, a u zadnje vrijeme mi se to ne događa. Ne znam.

Pellaprat
11.02.2012., 20:15
Jos nesto, mozes li mi ovaj dio malo bolje pojasnit sirutku moramo zagrijati prvo na 70 C i postići niži pH, nakon čega temperaturu dižemo na 95 C?

Pitanje je u količini mlijeka/sirutke s kojom raspolažeš u 24 sata, tj. radi se o razlici da li skutu radiš od sirutke prikupljene istog dana ili ju moraš prikupljati do tri dana. Sirutka prikupljena u tri dana je dovoljno kisela za razliku od jednodnevne koja nema dovoljno nizak pH i nju treba zakiseliti dodavanjem kisele sirutke do 10%, octenom ili limunskom kiselinom.

U sirutku se može dodati manja količina mlijeka kako bi se bolje izdvojile zaostale bjelančevine. Na 70 C počinje zgrušavanje bjelančevina; albumina i globulina vidljivo kao nastanak bijelih pahuljica, a na površini sirutke pjene koju treba stalno obirati. Tada se počinje podizati temperatura. Kada dođe na 90-95 C kroz 10 do 20 min doći će do najjače koagulacije proteina, "pucanja", "lomljenja" gruševine i tada se cjedilom vadi skuta.

Normalno da ćeš ti raditi skutu kada imaš svoje kravice, svoje pravo mlijeko, vjerojatno OPG.
Meni je bilo smiješno raditi skutu u gradu u stanu, od kupovnog mlijeka, pogotovo dok imam za kupiti vrhunsku pašku kravlju skutu po 40 kn, a ovčju po 70 kn.:ne zna:

Elöise
11.02.2012., 20:16
Silicijev dioksid je kremen iliti kvarc :eek: jedna od rijetkih stvari kojih se sjećam iz kemije :brukica:

Upravo... to je i ono što stavljaju među obuću, u torbice i sl. protiv vlage. Nisam oduševljena, ali eto, par puta godišnje korisim štaub pa pregrmim. Iako me uvijek fascinira koju kemiju stavljaju u hranu.

coffeebreak
11.02.2012., 20:16
Znači, dobro sam zaključila - do stvrdnjavanja je!

Francesca
11.02.2012., 20:23
Da mi se da svaki put cistit mlincek, vjerovatno bi mljela, al zna se da sam ja ljencina pa nis od toga :D

MalaMulica
11.02.2012., 20:30

Baš sam čitala na Politici, Zgsash davao savjete Splićanima da melju kamenje i posipavaju led - a da im je par vrećica ovoga nabavit, svi problemi riješeni :mirko:

Edit: esčula, Mulice? Amo ća, posipavat prid kuću, levaleva :azdaja:

ja sam prošli vikend i lopatala i posipavala sa krupnom soli! :raspa: moj ulaz bio najljepši u čitavom kvartu, šta da velim :raspa:
sad nek drugi to čine :o

nego, što se tiče zgušnjavanja štauba, pa taj štaub se stvrdne! kad se pravi ona bijela glazura za medenjake ili neka glazura za cupcakese (krem sir + štaub), ta se glazura stisne kasnije! sumnjam da je štaub tu da bi nam pomogao oko stvrdnjavanja glazure, al mislim da štaub uzrokuje to! :D zapravo, poprilično sam sigurna :o
pa bi možda glazura bila drugačija kad bi se pravila od usitnjenog kristal šećera! :ne zna:

Cats
11.02.2012., 20:34
Opće nisi skužila :503: štaubom treba posipat ceste ne zbog zgušnjavanja nego zbog kvarca!

:503:

Odnosno, to vi posipavajte, u nas nema snijega a bome ni kvarca u štaubu, nego rađe stave škrob :cool:

MalaMulica
11.02.2012., 20:46
Opće nisi skužila :503: štaubom treba posipat ceste ne zbog zgušnjavanja nego zbog kvarca!

a pa skužaj :503: ne tribaš odma šizit :503: neću posipat štaubom, njega volim pojist :503: a i jeftinija je sol :503: i ne želim gusti snijeg :503: eto tebi to :503:

Odnosno, to vi posipavajte, u nas nema snijega a bome ni kvarca u štaubu, nego rađe stave škrob :co ol:
i onda pravite kolače od toga? :misli: :rofl:

Cats
11.02.2012., 21:09
i onda pravite kolače od toga? :misli: :rofl:

A nego ćemo od kamena? :ne zna: :rofl:

polly
11.02.2012., 21:12
babe :503: imate ćeteraj

Donata
11.02.2012., 21:16

Ja sam mislila da je općepoznato ... zato nikada i ne koristim kupovni štaub, sameljem sama doma obični šećer koji uvijek držim s mahunama vanilije za kolače.

Cats
11.02.2012., 21:16
babe :503: imate ćeteraj

:eek: :brukica:

Ontopic, moj štaub je Dr. Oetker (made in Hungary) i u njemu nema kremena. Ili bar ne piše da ima. Ako kome zatreba ta informacija.

Kladi
11.02.2012., 21:29
Da mi se da svaki put cistit mlincek, vjerovatno bi mljela, al zna se da sam ja ljencina pa nis od toga :D
ja ne kupujem štaub, najčešće ga mužarom ubijam http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/7/7/779c141f4651530b455c22b1cd720f53_listing_l.jpg

Lalea
12.02.2012., 14:08
prhka tijesta, biskviti, keksi, rezanci, tjestenine, kuhane kreme - oštro
vučeno tijesto za štrudle, dizano tijesto, krafne, fritule - glatko
palačinke, kruh - miješam brašna

tako su mene učile mama, tete, ali ne znači da se npr. prhko tijesto ne može izraditi iz miješanog

hvala puno :)

Freakette
12.02.2012., 14:33
Cure, jel ima netko provjereno dobar recept za nougat tortu? Sestrična obožava nougat tortu iz Vinceka i želi nešto takvo za rođendan, a ja ne mogu nać uopće kak ta torta izgleda :503:

Lilit
12.02.2012., 16:34
jel radi neko ove brze muffine? koji recept vam se cini finiji?
slani muffini (http://www.coolinarika.com/recept/790976/) ili mini pizza cheese puffs (http://www.coolinarika.com/recept/mini-pizza-cheese-puffs/#content_info)

*jezebel*
12.02.2012., 20:55
kako se ponasa rogac u prahu? koliko upija tekucinu? treba li ga termicki obraditi? hvala!

Cats
12.02.2012., 20:58
Sirovi rogač JAKO zatvara, kad smo bili mali su nam dali to glodat ako smo imali proljev ;) dok kod termički obrađenog nisam primijetila da bi to bio problem.

batelant
12.02.2012., 22:10
meni triba preporuka za neki kafic di bi moga u jutro sa zenom provest 3 ure vrimena... ako ima wifi ludilo... i jos ako se moze doruckovat nesto... pod tim mislin ako ima pekara ili nesto u blizini...

na relaciji izmedju autobusnog kolodvora i sheraton hotela...

ima li tko? moze pm... tnx...

argentina
13.02.2012., 13:07
meni triba preporuka za neki kafic di bi moga u jutro sa zenom provest 3 ure vrimena... ako ima wifi ludilo... i jos ako se moze doruckovat nesto... pod tim mislin ako ima pekara ili nesto u blizini...

na relaciji izmedju autobusnog kolodvora i sheraton hotela...

ima li tko? moze pm... tnx...

pa kaj nema na busnom, ima sad tih pekarica koje imaju za sjesti, pojesti, popiti kavu...

argentina
13.02.2012., 13:07
ajd sad nek me netko prosvijetli...
pekla sam jucer krafne i ispale su mi ubitacno masne! :ne zna:
kaj sam krivo napravila?

Vudumama Juju
13.02.2012., 13:28
pozdrav!

@argentina
čula sam da su krafne masne ukoliko se prže u malo ulja (trebale bi plivati). također, ulje mora biti vrelo.

mene zanima kako u restoranima kineske hrane meso u taipan jelima bude nevjerojatno meko. je li razlog visoka temperatura u woku ili nekakva marinada?

bug_lady
13.02.2012., 14:11
jel radi neko ove brze muffine? koji recept vam se cini finiji?
slani muffini (http://www.coolinarika.com/recept/790976/) ili mini pizza cheese puffs (http://www.coolinarika.com/recept/mini-pizza-cheese-puffs/#content_info)

mini pizza cheese puffs sam radila baš po tom receptu i to dosta puta...obično sa vratinom i dosta sira. vrlo vrlo jednostavno i svaki put mi je uspjelo i ekipa bila oduševljena. sir+šunka+brzo gotovo(smućkaju se za 5 minuta, a peku se 15), tko te ne voli?! :cerek:
(preskočila sam posluživanje sa ajvarom)

L3go
13.02.2012., 14:54
također sam radio mini pizza cheese puffs, i ispalo je u redu svaki put... meni osobno nije ništa posebno, ali je ok za neki snack :D

Lilit
13.02.2012., 15:09
evo da obavijestim :) radila i ja mini pizza cheese puffs, meni su bas super, samo treba stavit manje "salame" nego u receptu (ja sam stavila kulen)
jedino sta sam stavila one papirnate kalupe i muffini mi se zaljepili za njih :mad: neznam jel sir iscurio pa zato ili jednostavno zato jer su papirniti i bilo bi bolje da sam pleh namastila :ne zna:

bricolage
15.02.2012., 01:16
Ako netko zna gdje u zagrebu kupiti omanju termosicu i ovakvu čašu http://i1106.photobucket.com/albums/h372/BricolageBricolage/plastic-folding-cup-95.jpg bila bih mu vječno zahvalna :D

dublin
15.02.2012., 07:05
Need help :zubo:

Da li mogu kupit skampe u petak, i dagnje npr i onda ih u subotu spremat?
Drzim ih u fridgu ili?

Thanx

bug_lady
15.02.2012., 08:21
evo da obavijestim :) radila i ja mini pizza cheese puffs, meni su bas super, samo treba stavit manje "salame" nego u receptu (ja sam stavila kulen)
jedino sta sam stavila one papirnate kalupe i muffini mi se zaljepili za njih :mad: neznam jel sir iscurio pa zato ili jednostavno zato jer su papirniti i bilo bi bolje da sam pleh namastila :ne zna:

ja redovito radim u papirnatima i nikad mi se ne zaljepi, a zaista volim dosta sira staviti... :ne zna:

Pellaprat
15.02.2012., 08:25
Need help :zubo:

Da li mogu kupit skampe u petak, i dagnje npr i onda ih u subotu spremat?
Drzim ih u fridgu ili?

Thanx

Možeš ako su u trenutku kupovine potpuno svježi što za dagnje podrazumijeva da nema otvorenih, a sad po zimi, u kašeti među škampima trebalo bi biti još koji živi. Držiš ih u hladnjaku.

Maremonti
15.02.2012., 08:42
Koje kore koristite za kolace? Radila sam carsku pitu i koristila Clarum standard kore, kupio mm a ja naglasila da pogleda rok trajanja, ne i koje da kupi. Uglavnom rok je bio neki dan u 03/2012 ali bile su jako tanke i kidale su se na dodir. Probala sam i neke i kutiji, ne znam ime, nisu puno bolje. Koje/cije kore preporucujete iz vlastitog iskustva?Molim preporuku.

Hvala

Donata
15.02.2012., 08:52
...ali bile su jako tanke i kidale su se na dodir. Probala sam i neke i kutiji, ne znam ime, nisu puno bolje.

Kad vidiš da su kore lomljive, onda ih prije upotrebe ostavi jedno pola sata umotane u vlažnu kuhinjsku krpu. Nakon toga trebale bi biti dovoljno podatne za motanje i ne lomiti se.

Šefica prstena
15.02.2012., 08:53
Kore inače uvijek radim doma, a ako mi se baš neda kupim Ledove. S njima sam zadovoljna, nisu loše.

dublin
15.02.2012., 09:24
Pelle...thanx

Ithilien
15.02.2012., 17:36
Kada Englezi ili Ameri kažu beef oni misle na ono što je za nas junetina. Na njihovom tržištu postoji toliko pasmina i različitih načina držanja i tova junadi da je nemoguće točno govoriti o samo jednom značenju riječi beef, a da ovisi samo o dobi i težini životinje. Razlike su u pašnom držanju, brzom tovu, organskom uzgoju, primjeni hormona, pasmini itd.

Za Engleza službeno beef je svako meso koje potječe od krave, juneta, bika ili vola, no kada o tome govore u gastronomskom smislu pod beef isključivo misle na meso koje potječe od heifersa - juneta.

Kada mi kažemo govedina mislimo na meso odrasle krave ili bika, spolno zrele životinje, ako je ženka onda ona koja se telila. (junica postaje krava kada se prvi put oteli) i ono što je za naše pojmove najvažnije, loj govedine je žute boje dok je juneći bijel. Životinje koje mi smatramo govedinom, meso krava starih više od 30 mjeseci, a koje zbog nekog problema (sterilitet, ozljeda i sl) moraju biti zaklane - ekonomski iskorištene na engleskom i USA tržištu idu u preradu a takve životinje zovu Cull Cow. Općeniti izraz za odraslo govedo (koje ne mora na klanje) je od milja zvijer, Beast. Da bi životinja bila za baby beef ili uobičajeno samo beef mora biti žive vage teška 315 do 450 kg i u dobi od 9 do 15 mjeseci. Junac teži od 450 kg u dobi od 18 do 24 mjeseci zove se Beefling.

Hvala najljepša!!!!

Ja sam i mislila da se beef odnosi na sve kravlje meso i da englezi junetinu i govedinu jednostavno zovu ''beef''!!! Ajde sad mi je odmah lakše jer sam se izmučila pokušavajući prepoznati žuti loj u mesnicama..and to think it was all for nothing....

Ithilien
15.02.2012., 17:39
Probajte sami napraviti kore doma- kad prvi put probate, ovim kupovnim korama ćete se teško vratiti!!! Jako su jednostavne! Nadjite neki recept koji vam se sviđa i vjerujem da nećete fulati!

Ithilien
15.02.2012., 17:41
I još jedno pitanje- IMA LI IGDJE U HRVATSKOJ ZA KUPITI LEMONGRASS??? SVJEŽI PO MOGUĆNOSTI..???

Gipsyqueen
15.02.2012., 17:42
I još jedno pitanje- IMA LI IGDJE U HRVATSKOJ ZA KUPITI LEMONGRASS??? SVJEŽI PO MOGUĆNOSTI..???

Bilo je u Metrou.

Maremonti
15.02.2012., 19:57
Mene ovaj PDF unistava. Tu sam saznala za Rudija i opet sam pocela peci kruhove i kolace razne. Podijelim ali i pojedem. Kako se kontrolirate? Mene svi ti recepti i slike poticu na kuhanje. Ima li nacina za samokontrolu osim zaobilazenja u sirokom luku ko sta mi je godinama uspijevalo? Molim ozbiljne odgovore jer ozbiljno pitam.

Donata
15.02.2012., 20:04
Mene ovaj PDF unistava. Tu sam saznala za Rudija i opet sam pocela peci kruhove i kolace razne. Podijelim ali i pojedem. Kako se kontrolirate? Mene svi ti recepti i slike poticu na kuhanje. Ima li nacina za samokontrolu osim zaobilazenja u sirokom luku ko sta mi je godinama uspijevalo? Molim ozbiljne odgovore jer ozbiljno pitam.

Jednom prilikom sam pitala koliko se ispečenih kolača pojede, obzirom da neki stvarno puno i često peku kolače. Kolače pečem možda dva puta tjedno, ako je moguće dio zamrznem, ali uglavnom pečem manje torte i male kalupe, dobar dio recepata sam prilagodila za manje količine.
Što se kruha tiče, ispekla sam danas jedan od 700 gr brašna, ako ne kupim kruh obično ispečem jedan tjedno.

Kolače jedem jedino i isključivo uz popodnevni čaj (prije toga sam pila kavu), pa mi se ponekad desi da nešto moram i baciti, a kruh uglavnom jedem samo za doručak, rjeđe uz obroke (ovisi što kuham).

Lilit
15.02.2012., 20:10
ja ne pecem da ne jedem :ne zna:
neznam kamo svi koji puno peku s kolacima, valjda imaju puno prijatelja koji jedu, velike obitelji, nesto....

Francesca
15.02.2012., 20:12
neznam kamo svi koji puno peku s kolacima, valjda imaju puno prijatelja koji jedu, velike obitelji, nesto....

Tak i ja :(

Maremonti
15.02.2012., 20:17
Ne bacam hranu boli me srce kad to vidim.Ima rodbine, susjeda i prijatelja koji rado pomognu pojesti.Nadam se da ljudi ne bacaju hranu. Ali mene brine ono sto mi pojedemo, naucila sam zivjeti bez kruha, jako smo ga malo jeli i sad sam opet pocela, ispecem kruh, imamo zarebnika/ombola i kobasica i to gricnemo uz onako topli kruh, cak mi je kruh bolji. Vec se On zeza da previse pecem. Redovno kuham i pazimo sto jedemo zbog zdravstvenih problema, pa ovo moje pecenje postaje ovisnost. Neke topice ni ne otvaram. Kolace sam pekla samo vikendom, sad skoro svaki dan.

lavida
15.02.2012., 20:19

Ne kontroliram se. Kontrolira me životni ritam ( posao, faks ), pa se iživljavam uglavnom vikendom, na godišnjem ili praznicima, na tjednoj bazi je to nešto jednostavno i brzo ( tipa muffina, kiflica, palačinki ).
Uvelike me spašava što smo mm i ja izrazito socijalna bića, pa je uvijek neko društvo kod nas ili mi odemo negdje, sve se pojede bez problema :D

p.s. probaj kore iz lidla

Gipsyqueen
15.02.2012., 20:31

Različite UH, tipa kruh, tjesteninu, rižu, krumpir, a i slatko gotovo nikad ne jedem ili ih jedem rijetko.
Od navedenog sam slaba na krumpir i tjesteninu, ali jedem ih u prosjeku par puta mjesečno. Imam svoj stil prehrane i toga se držim.:ne zna: Ponekad si dozvolim neka kršenja, kad želim udovoljiti nekim guštima. Uz to dosta naporno i intenzivno treniram pa onda pratim režim i u prehrani. Imam faze kad manje pazim na hranu, ali to nikad ne traje dugo.:mig:

Što se samih kolača i količina tiče, uglavnom ih pečem za ukućane, prijatelje kad mi dođu u goste/fešte/rođendane, nešto i prijateljima kad me zamole, za posebne prigode.. Nemam nikakvih problema oko pečenja kolača i nejedenja istih. Velim, slatko mi nije slabost. U veću bi me napast doveo pečeni krumpir nego bilo koji kolač.:D

NelaZg
15.02.2012., 21:29
Dobra vecer trebam pomoc na kvadrat :)
Curka mi u subotu slavi 4 rodjendan i sada ona ima dvije zelje
1. zeli Barbie tortu - nema sta nisam pretrazila nasla sam jedino ove dvije http://www.coolinarika.com/recept/barbie-torta-by-pattyc/ i http://www.coolinarika.com/recept/barbie-torta/ ova prva kg maslaca???? a za ovu drugu nekako me strah da ne bi samljela taj biskvit dok ga misam...smoto..
Je li itko isprobao neku od ove dvije? a ako nije da li imate mozda provjereni recept za ovo cudo? inace namjeravam je pokrit sa ticinom
2. ako ne uspije Barbie njezina iduca zelja je winx-ica tocnije Flora...buduci da ne smatram sebe dovoljno umjetnicki nadarenom kupila bi jestivu pokrivku pa ako mozete za taj fazon neki provjereni receptic?

Hvala :)

Lilit
15.02.2012., 21:33
nisam nikad pekla ali sam jela barbie tortu za svoj hmmm deseti rodjendan? i za frendicin hmmm 27mi? :lol:
ugl mislim da ti je najednostavnije napravit neku tortu koju inace radis - recept samo napravis u obliku suknje (kao tvoja druga torta) i uopce ne moras ticino preko nego ukrasis sa slagom u boji ili cokoladom ili tako necim i samo nabijes barbiku u sredini :)

Donata
15.02.2012., 21:33
Zašto u neku tortu koju voliš i koja ti uspijeva ne upikneš barbiku i presvučeš ticinom? Mislim, nije da mora biti neki posebni recept za barbiku. Glavno da tortu oblikuješ kao krinolinu.

edit: vidim da smo Lilit i ja tipkale istovremeno

Nessadha
15.02.2012., 21:37
Meni nije jasno kako uopće TORTU oblikujete u krinolinu? :eek:

Lilit
15.02.2012., 21:41
evo filmic npr (http://kuharski-recepti-kulinarika.blogspot.com/2010/01/barbi-torta.html)

ili jednostavnija varijanta

Izmiješati šećer, gustin i jaja i uliti u vrelo mlijeko i miješati sve dok se ne zgusne. U ohlađeno dodati čokoladu,orahe i margarin.Ohlađeni biskvit izmrviti u hladnu kremu te na lagano promiješati. Dobijmo smjesu koju možemo oblikovati po želji. Od dobivene smjese oblikujemo krinolinu oko nogu Barbie, a poslije po vlastitoj kreaciji ukrašavamo šlagom.

torta barbie koju sam ja jela je bila nesto izmedju tog dvoje :misli: tako da ocito postoji jos nacina

edit: jos jedna verzija koja se meni cini najednostavnija mozda (ok druga je jednostavnija od ove ali manje fina i manje ljepa) ovo je pojednostavnjena prva verzija :D http://www.sun-sentinel.com/features/food/sfl-barbiecakespixgallery,0,6020726.photogallery

Donata
15.02.2012., 21:42
Nisam se nikada time bavila, ali može se recimo jedna rolada posložiti po rubovima neke zdjele i puniti kremom i slojevima biskvita.

NelaZg
15.02.2012., 21:45
zadnji put sam radila ovu i fakat su se svi odusevili http://www.coolinarika.com/recept/crna-coko-kraljica/ medjutim ne znam kako bi to islo...zapravo problem je sto vecinom radim na ovaj princip torte koje izmedju imaju i keks pa mislim da ona bas ne bi bila za rezat jednostavna...sta se barbie tice

a sta se pokrivke tice ona ide direktno na kremu od kolaca jesam u pravu? onda bi za opciju b mogla ovu iskoristit..

NelaZg
15.02.2012., 21:49

Izmiješati šećer, gustin i jaja i uliti u vrelo mlijeko i miješati sve dok se ne zgusne. U ohlađeno dodati čokoladu,orahe i margarin.Ohlađeni biskvit izmrviti u hladnu kremu te na lagano promiješati. Dobijmo smjesu koju možemo oblikovati po želji. Od dobivene smjese oblikujemo krinolinu oko nogu Barbie, a poslije po vlastitoj kreaciji ukrašavamo šlagom.

Ovo sam i mislila to je slicno ovome sta san stavila link medjutim strah me da ce se biskvit pretvorit u tecnu masu dok ja to izmjesam :lol: pa racunam da igram na sigurno :D pitat cu ode

Nessadha
15.02.2012., 21:52
evo filmic npr (http://kuharski-recepti-kulinarika.blogspot.com/2010/01/barbi-torta.html)

torta barbie koju sam ja jela je bila nesto izmedju tog dvoje :misli: tako da ocito postoji jos nacina

edit: jos jedna verzija koja se meni cini najednostavnija mozda (ok druga je jednostavnija od ove ali manje fina i manje ljepa) ovo je pojednostavnjena prva verzija :D http://www.sun-sentinel.com/features/food/sfl-barbiecakespixgallery,0,6020726.photogallery

savršeno :) a ova krema izgleda tak bajno :cerek:

Lilit
15.02.2012., 21:53
ja bi ti preporucila trecu varijantu jer za prvu ti treba nesto oblo u cemu ces pec taj najgornji biskvit, iako mogla bis taj najgornji pec u onome za kuglof, jos bi bilo i onako na valove kako kuglof tepsija je :) speci biskvit i dve kreme pa filaj biskvit jedna krema biskvit druga krema ili biskvit krema i voce :ne zna:
djeca itako vise gledaju kakva torta je nego kakav je okus a i cim je nesto cokoladno je fino :) mozes stavit bombone recimo, jela sam finu tortu s bijelim filnom i gumenim / zele bombonima (na sitno narezani)

ivkaa
15.02.2012., 22:05

Ajme kako mi je ovo poznato :rofl::503:
Taman sam se nila odučila od slatkog i kruha,a sad kruhu još uvijek uspješno odoljevam,ali kolači :503:U petak mi je kolač trajao manje od 24 sata a nitko mi nije došao u goste,samo smo ja i djeca jeli.A ne mogu ne gledati Rudija i ne sliniti na slikama odavde.Zavidim ljudima koji mogu pojesti samo jedan kolač i to je to.

Dlapek
16.02.2012., 07:43

I ja se to često pitam: pa tko sve to pojede?Kolači svaki drugi dan ili svaki dan u tjednu?
Kod mene doma kolači završe tako da svatko pojede po komadić ili dva,ako je torta jedan trokut.Ostalo se dijeli ili (sram me) baci.
I nismo baš neki obožavatelji kolača,više smo za konkretne stvari pa za deserte kad se okupimo radije jedemo sir,voće ili neku laganu kremu pogotovo ako je s čokoladom.

bricolage
16.02.2012., 10:17
Ako netko zna gdje u zagrebu kupiti omanju termosicu i ovakvu čašu http://i1106.photobucket.com/albums/h372/BricolageBricolage/plastic-folding-cup-95.jpg bila bih mu vječno zahvalna :D
itko?:cry:

Dlapek
16.02.2012., 10:25

Probaj u Offertissimi i u nama odjelu s plastikom.

L3go
16.02.2012., 11:35

mislim da sam u Mulleru vidio, a vjerujem da i termosicu imaš tamo :mig:

a i u Kauflandu je bilo ovakvih čaša :)

bricolage
16.02.2012., 15:58
hvala! :)

lavida
16.02.2012., 16:58
Gdje kupujete mahune vanilije?

Nessadha
16.02.2012., 17:03
ima u DM-u

Maremonti
16.02.2012., 18:24
Ima vanilije i u Kauflandu i Metrou, nisu mi blizu ali mahunu pamtim. Poceti cu ih trpati u staklenku kao i Rudi.:D

Ne volim jesti kolace ali ih volim peci.A kruh volim i jesti. Pa cu zaobilaziti ovaj forum i prebaciti se na politiku.

Zoey
16.02.2012., 21:24
moze li mi netko reci (bolje receno objasniti) sto je to prime rib, tj. kako se to naziva u hrvatskom? *hvala*

Zoey
16.02.2012., 21:25

nemam pojma, no ja sam takvu - samo silikonsku - kupila za svog pesa u pet shopu. :rofl::mig:

hellie
16.02.2012., 21:28
moze li mi netko reci (bolje receno objasniti) sto je to prime rib, tj. kako se to naziva u hrvatskom? *hvala*

to bi bila rebra. vjerojatno bi kod nas to bio onako cijeli dio rebra i onaj komad mesa ispod (valjda me kužiš), ne samo rebra

Zoey
16.02.2012., 21:35
to bi bila rebra. vjerojatno bi kod nas to bio onako cijeli dio rebra i onaj komad mesa ispod (valjda me kužiš), ne samo rebra

jesi ziher? jer ovo kaj vidim pretrazujuci slike na googleu bas i nema kost.:ne zna:

hellie
16.02.2012., 21:52
možeš kupiti samo to meso bez rebara također. i zavisi od koje životinje se uzme (obično su juneća, goveđa), svinjska i janjeća su puno tanja, nema toliko mesa.
evo par slika sa goveđim rebrima na koja se obično misli kad se kaže prime rib
http://www.google.hr/imgres?q=prime+rib&hl=hr&sa=X&biw=1336&bih=680&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=c7X27jQJQYzx3M:&imgrefurl=http://whatscookingamerica.net/Beef/ClassicPrimeRib.htm&docid=_yb_CfAr0f4g-M&imgurl=http://whatscookingamerica.net/Beef/PrimeRibPhotos/PrimeRibRoast3.jpg&w=351&h=293&ei=wXg9T-3REInQsgbl6uT4BA&zoom=1&iact=rc&dur=376&sig=110028654769478364034&page=1&tbnh=150&tbnw=196&start=0&ndsp=15&ved=0CD4QrQMwAA&tx=142&ty=97

http://www.google.hr/imgres?q=prime+rib&hl=hr&sa=X&biw=1336&bih=680&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=vPqbci1VhFOPjM:&imgrefurl=http://www.webersinn.com/restaurant&docid=ssNB5S_zQMKdFM&imgurl=http://www.webersinn.com/boutiquehotel/wp-content/gallery/restaurant-slideshow/restaurant_primerib_600x340.jpg&w=600&h=340&ei=wXg9T-3REInQsgbl6uT4BA&zoom=1&iact=rc&dur=600&sig=110028654769478364034&page=2&tbnh=149&tbnw=205&start=15&ndsp=20&ved=0CLIBEK0DMBc&tx=102&ty=67

http://www.google.hr/imgres?q=prime+rib&hl=hr&sa=X&biw=1336&bih=680&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=vcWeRn6q_TyhFM:&imgrefurl=http://www.slashfood.com/2010/12/10/prime-rib-roast-recipe-of-the-day/&docid=dotm69xX7dAg5M&imgurl=http://www.blogcdn.com/www.slashfood.com/media/2010/12/three-ingredient-prime-rib-roast-590.jpg&w=590&h=393&ei=wXg9T-3REInQsgbl6uT4BA&zoom=1&iact=hc&vpx=411&vpy=228&dur=46&hovh=183&hovw=275&tx=164&ty=120&sig=110028654769478364034&page=5&tbnh=151&tbnw=208&start=80&ndsp=21&ved=0CKgDEK0DMFE

Zoey
16.02.2012., 22:49
ok, to mi je jasno, ali mi ipak ne pomaze. zanima me kako se kod nas veli samo komad mesa, ako me kuzis. jel to nekakav kotlet, odrezak, stoli?

Dlapek
17.02.2012., 07:23
ok, to mi je jasno, ali mi ipak ne pomaze. zanima me kako se kod nas veli samo komad mesa, ako me kuzis. jel to nekakav kotlet, odrezak, stoli?

To ti je dio najfinije junetine koja se zove i beef tenderloin.
Od toga dijela mesa se radi najfiniji carpaccio,beef stroganof...
Nafiniji dio bifteka,nažalost većina naših mesara će te u čudu gledati ako to poželiš kupiti.
Eto,dok ne dođe Pellaprat:
http://robi666.blogspot.com/2010/08/uvod-i-osnove-pripreme-junetine-za_03.html

Pellaprat
17.02.2012., 09:31

To ti je dio najfinije junetine koja se zove i beef tenderloin.
Od toga dijela mesa se radi najfiniji carpaccio,beef stroganof...
Nafiniji dio bifteka,nažalost većina naših mesara će te u čudu gledati ako to poželiš kupiti.
Eto,dok ne dođe Pellaprat:
http://robi666.blogspot.com/2010/08/uvod-i-osnove-pripreme-junetine-za_03.html

Ne. Tenderlioin je pravi biftek, pisanica, file, m. psoas major i on se nalazi s unutarnje strane kralježnice, a ovo je s vanjske. Prime rib ili Côte de boeuf je dio leđne muskulature s kojim u nazivlju kod nas postoji poseban problem. Pravilno hrvatski to je pržolica, izraz koji nije zaživio i ne zna ga ni jedan mesar. Da stvar bude gora naši mesari od toga dijela izrezuju nešto što oni nazivaju ramstek ili rostbif (http://hr.wikipedia.org/wiki/Meso#Govedina)(obrati pažnju na poziciju br.4), a sa ramstekom nema nikakve veze. Naše mesare je neka vrlo čudna osoba naučila da je ramstek juneći/goveđi kotlet koji se nalazi iza vrata, a iznad trbušne šupljine, a ramstek je ovo (http://www.nature-regions.com/Rumsteck-Lexique-de-la-viande-Informations/p/4/572/87/).
Dakle Zoey, Prime rib ili Côte de boeuf ćeš u Zagrebu najlakše kupiti tako da mesaru kažeš pogrešno, molim komad od kraja ramsteka i početka rostbifa.:rofl: I ovo u hrvatskom cutu i kategorizaciji spada u najmanje probleme i greške.
Vrlo žalosno,ali je tako.:tuzni:

rospica
17.02.2012., 09:56
Jel ta przolica jos ima naziv ombolo ili žlomprt? mislim da je to, to! :ne zna:

Pellaprat
17.02.2012., 10:28
Jel ta przolica jos ima naziv ombolo ili žlomprt? mislim da je to, to! :ne zna:

Nipošto.
Zarebnjak, ombolo ili žlomprt su istarski regionalizmi, a odnose se na svinjski kotlet, karmenadle, ispandlane, odvojene od kosti. Kod svinje nemamo zvaničnu podjelu leđne muskulature po pozicijama.

Dlapek
17.02.2012., 10:34
Ne. Tenderlioin je pravi biftek, pisanica, file, m. psoas major i on se nalazi s unutarnje strane kralježnice, a ovo je s vanjske. Prime rib ili Côte de boeuf je dio leđne muskulature s kojim u nazivlju kod nas postoji poseban problem. Pravilno hrvatski to je pržolica, izraz koji nije zaživio i ne zna ga ni jedan mesar. Da stvar bude gora naši mesari od toga dijela izrezuju nešto što oni nazivaju ramstek ili rostbif (http://hr.wikipedia.org/wiki/Meso#Govedina)(obrati pažnju na poziciju br.4), a sa ramstekom nema nikakve veze. Naše mesare je neka vrlo čudna osoba naučila da je ramstek juneći/goveđi kotlet koji se nalazi iza vrata, a iznad trbušne šupljine, a ramstek je ovo (http://www.nature-regions.com/Rumsteck-Lexique-de-la-viande-Informations/p/4/572/87/).
Dakle Zoey, Prime rib ili Côte de boeuf ćeš u Zagrebu najlakše kupiti tako da mesaru kažeš pogrešno, molim komad od kraja ramsteka i početka rostbifa.:rofl: I ovo u hrvatskom cutu i kategorizaciji spada u najmanje probleme i greške.
Vrlo žalosno,ali je tako.:tuzni:

tko znade - znade!!!

Boss90
17.02.2012., 12:40
* 1 cup prepared yellow mustard
* 1/2 cup sugar
* 1/4 cup light brown sugar
* 3/4 cup cider vinegar
* 1/4 cup water
* 2 tablespoons chili powder
* 1 teaspoon black pepper
* 1 teaspoon white pepper
* 1/4 teaspoon cayenne
* 1/2 teaspoon soy sauce
* 2 tablespoons butter
* 1 tablespoon liquid smoke (hickory flavoring)

Preparation:
Mix all except soy, butter and smoke. Simmer 30 minutes. Stir in remaining ingredients and simmer for 10 more minutes.

ovaj liquid smoke ne ljubim a i nemam pa nikad nisam stavljala. ako netko zapne sa prevodom, neka vice.

Bas trazim neki umak i naiđem na ovaj na bbq.about.com :D
Nisam bas siguran za ovu pretvorbu oko spoonova u grame i ostalo pa bi mi prijevod puno pomogao :) I pitanje usput, marinirat meso u ovom umaku, da/ne?
Hvala :D

Dlapek
17.02.2012., 12:54
Nisam bas siguran za ovu pretvorbu oko spoonova u grame i ostalo pa bi mi prijevod puno pomogao :) I pitanje usput, marinirat meso u ovom umaku, da/ne?
Hvala :D

To je prično uobičajen umak za roštilj.
žlica je velika jedaća žlica,a o cups se ovdje piše svako malo oko - 2,3 dl tekućine.
A ovaj liquid smoke radije preskoči.
A o izboru umaka ima puno uvjeta: koju vrstu mesa radiš,kako ga kaniš pripremiti...

Pellaprat
17.02.2012., 13:39

Ako misliš raditi bbq onda meso ne smiješ marinirati u tome jer će ti se prve tri stavke paliti, dimiti, pocrniti ili prije pečenja moraš sve dobro skinuti.

Dlapek
17.02.2012., 14:17
Ako misliš raditi bbq onda meso ne smiješ marinirati u tome jer će ti se prve tri stavke paliti, dimiti, pocrniti ili prije pečenja moraš sve dobro skinuti.

Pa to nije umak za mariniranje nego za jelo uz već pečeno meso.
Ne?

Pellaprat
17.02.2012., 16:56
Pa to nije umak za mariniranje nego za jelo uz već pečeno meso.
Ne?

Ma je al čovjek pita, pa da mu se neki T-bone ne zapali.:rofl:
Makar meni ništa sa tekućim dimom nije jestivo.

Francesca
17.02.2012., 19:18
Pa nisam sigurna da se tekuci dim kod nas moze uopce kupit a da nije pakiranje od 5 lit

Lozimka
18.02.2012., 19:40
Kada radim smjesu za palačinke bubnem cijelo jaje bez odvajanja žumance bjelanjak ili ide samo žumanac, a bjelanjak ne ide?

Kladi
18.02.2012., 19:48
Kada radim smjesu za palačinke bubnem cijelo jaje bez odvajanja žumance bjelanjak ili ide samo žumanac, a bjelanjak ne ide?cijelo

rospica
18.02.2012., 20:02
Mozes i dva, tri bez beda, ovisi koliko smjese radis... Ne moze skodit, samo mogu biti fine i zute... :)

Nessadha
18.02.2012., 20:05
Kada radim smjesu za palačinke bubnem cijelo jaje bez odvajanja žumance bjelanjak ili ide samo žumanac, a bjelanjak ne ide?

evo ti jedan jako koristan ,link (http://youtu.be/BaPK7RLFMVU)

za palačinke-smjesu

Maremonti
18.02.2012., 21:09
Gdje kupujete mahune vanilije?

Ima i u Plodinama, 19,90 kn/komad

the redCat
19.02.2012., 08:37
Gdje u Istri kupiti brašno iz mlina?
I koje su cijene?

rospica
19.02.2012., 09:39
Imas u Pazinu, tj. neko selo u blizini, ali nemam pojma cijene. Potrazi malo po netu, sigurno ima neki kontakt.

Lozimka
19.02.2012., 10:47
Hvala ljudi.
Ana je to vrlo lijepo objasnila.

Sinoć sam napravila smjesu, a onda sam shvatila da je tava (koja nije tava nego plitka posuda) preloša za peći palačinke pa sam morala dodati još brašna i svačega i bubnuti to u pleh. Ništa od palačinki. :(

Ima li jeftinijih, a dobrih tava za kupiti negdje u Zagrebu, a da nije baš periferija jer nemam auto?

Zla patka
19.02.2012., 10:54
Hvala ljudi.

Sinoć sam napravila smjesu, a onda sam shvatila da je tava (koja nije tava nego plitka posuda) preloša za peći palačinke pa sam morala dodati još brašna i svačega i bubnuti to u pleh. Ništa od palačinki. :(

Ima li jeftinijih, a dobrih tava za kupiti negdje u Zagrebu, a da nije baš periferija jer nemam auto?

misljenja sam da se u dobru tavu za palacinke isplati uloziti novac, to nije nesto sto se istrosi za par pecenja pa trebas drugo.
uzmi si tefalovu, veliku tavu i mirna si.mislim da je oko 100kn, ne znam meni to i nisu neki veliki novci kad je posudje u pitanju... ovisi sto tebi znaci jeftinije :D

super su i keramicke, ali te su osjetno skuplje pa pretpostavljam da to ipak neces

Lozimka
19.02.2012., 12:54
Hvala Zla patka. :) Izdvojila sam prije mjesec dana cca 50 kn za pleh od teflona. Mislila sam da ću tako uštediti. :facepalm: Sada vidim da sam trebala neki skuplji, neteflonski. Ne smijem zarezati nožem kolač. Odmah se pojave crte. Sada me strah da se ne otrujem teflonom. :eek:
Mislim da ću tavu svakako kupiti neteflonsku. Moja mama je kupila teflonsku prije par godina. Brzo je otišla.

Zla patka
19.02.2012., 13:45
Hvala Zla patka. :) Izdvojila sam prije mjesec dana cca 50 kn za pleh od teflona. Mislila sam da ću tako uštediti. :facepalm: Sada vidim da sam trebala neki skuplji, neteflonski. Ne smijem zarezati nožem kolač. Odmah se pojave crte. Sada me strah da se ne otrujem teflonom. :eek:
Mislim da ću tavu svakako kupiti neteflonsku. Moja mama je kupila teflonsku prije par godina. Brzo je otišla.

mislila sma na teflonsku tavu jer se u takvoj palacinke nikad ne kelje i ne treba puno ulja. kvalitetna teflonska, tefalove su dobre. pravilo sa svim plehovima, posudama (pogotovo teflonskim i keramickim) je da se po njima ne reze nozem jer ih ogrebes i unistis.

ako se po njima grebe naravno da ne traju dugo. isto vrijedi za agresivna sredstva za ciscenje. ne koristiti permetal na keramickoj tavi :D

i da, baci ovu zgrebanu teflonsku jer jednom kad je zgrebana teflon se skida dalje. ne bus sad bas umrla od toga, ali nije preporucljivo koristiti zgrebavni teflon

Lozimka
19.02.2012., 14:13
Ovaj pleh što sam kupila je već nakon prvog korištenja malo zgreban. Nemam gdje staviti kolač da ga izrežem osim u plehu. Pogotovo ako je kremast. Onda je problem cijeli kolač prebaciti negdje drugdje.

Tamika Melvin
19.02.2012., 16:31
I koje su cijene?

Ima mlin u Roču. Moja je svekrva kupovala tamo i znala sam ići s njom ali nisam bila par godina pa ne znam cijene.
U Svetom Ivanu kod Buzeta je također mlin.

Maremonti
19.02.2012., 16:58
I koje su cijene?

Bilo je ali ne znam da li je jos i mlinova u Zminju,Balicima kod Cera, Svetvinceti, Lovrecu pa provjeri.

ifigenija
20.02.2012., 09:43
Ovaj pleh što sam kupila je već nakon prvog korištenja malo zgreban. Nemam gdje staviti kolač da ga izrežem osim u plehu. Pogotovo ako je kremast. Onda je problem cijeli kolač prebaciti negdje drugdje.

Nemoj me krivo shvatit, ali pleh za 50 kn ne može biti dobre kvalitete - kod posuđa ti vrijedi ono pravilo "kolko para -tolko muzike". Ali bez obzira na kvalitetu, u teflonskom posuđu se nikada ne koristi oštar pribor, niti se išta reže. Ako imaš tu naviku/potrebu onda je bolje da kupiš emajlirani ili rostfraj pleh.
A što se tiče palačinki, slobodno kupi teflonsku tavu (ako možeš, Tefalovu kao što su ti cure već savjetovale, jer je njihovo suđe zaista kvalitetno), ali palačinke preokreći npr. drvenim "nožem"...ili u zraku! :)

petra_k
20.02.2012., 10:02
cime punite krafne,kakvom kremom?ima netko dobar recept?htjela bih puniti cokoladnom i vanilija kremom,ali ne znam kako da to napravim...mislila sam skuhati malo gusci puding pa time puniti (u cokoladni jos dodati cokolade) :ne zna:

Donata
20.02.2012., 11:14
... kod posuđa ti vrijedi ono pravilo "kolko para -tolko muzike".
Nije uvijek točno ...:D
Recimo na ovom (http://www.carlweill.ca/index.html) setu odavno popadali svi držači poklopaca, na jednom loncu se odvojilo dno, malo koja ručka je ostala čitava ... onaj kupljen za nekih 60 euro u supermarketu još uvijek je istog izgleda i oblika kao kada je kupljen.

Kod mene doma su svi lonci i rajngle Lagostina, ona najjeftinija serija i iako je para bilo malo, muzike im ne fali :mig:
Kupila sam i keramičke tave, one koje sada zamjenjuju teflon i to od Carrefoura, ništa joj ne fali u odnosu na neke brand vrste, recimo Aeternum.

I nemoj te me krivo shvatit', ali meni je totalno ludilo plaćati rajngle po nekoliko stotina euro, a sve s nekom izlikom kako u skupoj rajngli dobiješ jako fini šmek, kojeg kao nema u jeftinoj rajngli (tvrdnja moje susjede koja još nije nešto barem prosječno jestivo proizvela iz svojih Zeptera ... sad kad razmislim, bojim se i misliti što bi skuhala u jeftinoj rajngli).

hellie
20.02.2012., 18:35
Hvala ljudi.

ja sam kupila tavu prošle godine u konzumu baš za palačinke. dobije se s njome i mala lopatica. kad sam ju kupila bila je na sniženju za 30 kn, redovna cijena joj je 50. super se u njoj peku palačinke, mi pečemo svako malo. i još ima i na dnu tave recept za palačinke :D. tava je nekakve blijedozelene boje i promjer je oko 20 cm.

ta.ja
21.02.2012., 07:57
kk-ova teta je u Konzumu kupila keramičku tavicu za palačinke neke žnj marke za neku smiješnu cifru na akciji, ali nisam još imala priliku probati te palačinke. Mi za palačinke imamo veliku (promjer 28 cm :zubo: ) Bialetti tavu i odlična je.

Mirotta
21.02.2012., 10:28
Kod mene doma su svi lonci i rajngle Lagostina, ona najjeftinija serija i iako je para bilo malo, muzike im ne fali :mig:

Slažem se , odlično posuđe, imam i njihov pretis lonac :top:, dok su mi se već dvije tefalove tave za palačinke odigle u sredini, sad izgledaju kao da imaju brijeg:mad:

ifigenija
21.02.2012., 11:04
...I nemoj te me krivo shvatit', ali meni je totalno ludilo plaćati rajngle po nekoliko stotina euro, a sve s nekom izlikom kako u skupoj rajngli dobiješ jako fini šmek, kojeg kao nema u jeftinoj rajngli (tvrdnja moje susjede koja još nije nešto barem prosječno jestivo proizvela iz svojih Zeptera ... sad kad razmislim, bojim se i misliti što bi skuhala u jeftinoj rajngli).

S ovim se potpuno slažem, ali kad sam spominjala pare i muziku mislila sam na neko kvalitetno a ne neko sa neznam ni ja kojim "potpisom". Konkretno u ovom slučaju, mislim da je npr. Tefal sasvim solidan omjer novca i kvalitete, barem po mom iskustvu.
A i Lagostina nije uopće loš izbor bez obzira koja je linija u pitanju (ili bar nije bio prije x godina, nisam već dugo kupovala novo suđe, jer imam sve rostfrajasto od Kelomata, a to se baš i ne troši :))
A i dalje stojim pri tom da pleh za 50 kn ako nije na nekoj turbo akciji, nije bogznašto.

Dlapek
23.02.2012., 06:52
Imam 20tak tanjura,nekoliko zdjela,velikih tanjura za posluživanje,sve skupa oko 35 komada porculanskog suđa koje više ne koristimo.
Zna li netko može li se to negdje darovati.
Sve je cijelo,neoštećeno.

German
23.02.2012., 07:32
Imam 20tak tanjura,nekoliko zdjela,velikih tanjura za posluživanje,sve skupa oko 35 komada porculanskog suđa koje više ne koristimo.
Zna li netko može li se to negdje darovati.
Sve je cijelo,neoštećeno.

Bokci?

Dlapek
23.02.2012., 07:56
Bokci?

Mislila sam na njih,ali mi se javila neka gospođa i rekla da "kaj bumo mi s tim?"
Žao mi to baciti,a stoji u spremištu i sigurno mi neće trebati.

rusofilka
23.02.2012., 08:41
Mislila sam na njih,ali mi se javila neka gospođa i rekla da "kaj bumo mi s tim?"

Mi obično višak stvari stavimo u prostoriju od smeća pa si netko uzme. Tak smo donirali tepihe, odjeću, čak su i kreme za lice otišle. :zubo:

Dlapek
23.02.2012., 09:02
Mi obično višak stvari stavimo u prostoriju od smeća pa si netko uzme. Tak smo donirali tepihe, odjeću, čak su i kreme za lice otišle. :zubo:

Hebiga,ja nemam "prostoriju od smeća",a nekak ne vidim baš smisla da složim tanjure na cestu uz kantu.
Tepihe,namještaj,odjeću su odpelali oni neki ovisnici,ali ni njima ne treba porculan.
Jedino da ih porazbijam (dobro je za oslobađanje od stresa) pa od krhotina slažem neke mozajike.
To sad popularno..hehehe

polly
23.02.2012., 13:42
....

nama to rekli za namještaj i bijelu tehniku kad se svekrva raskućavala :ne zna:
remar? reto centar? tako neki

a mozaike moremo skup slagat :cerek:
sam bog zna da mi sad treba korisna antistresna terapija :zubo:

Cats
23.02.2012., 15:35
Dlapek, pitaj cure na Plavoj šapi, tamo na licitacijama svašta dobro dođe ;)

Zoey
23.02.2012., 15:37
Dlapek, pitaj cure na Plavoj šapi, tamo na licitacijama svašta dobro dođe ;)

ili to ili oglasnik na forumu. sta, naci ce se netko kome fakat treba.

Francesca
23.02.2012., 16:18

Javi se forumasici satori - vodi udrugu i sigurno ce joj dobro doci

5rich
23.02.2012., 16:52

Ja sam već dugo na posebnoj dijeti, a svojima normalno pečem kolače i kuham. Jednostavno treba imati klik u glavi. Neću to probati i bok. Svako malo isprobavam neke nove recepte, ali mene ne privlače previše.
Dok s druge strane, imam mlađeg brata koji je kao termit. I dođe nam jeftinije, a i finije, peći slatkiše nego kupovati jer bi uz njegov kapacitet bankrotirali.

Maremonti
23.02.2012., 18:23
E sad 5rich, kako znas da li valja ako ne probas? Kolace ne volim i to mi je lako,ili nista ili gricnem komadic i gotovo, ali kruh domaci obozavam, te sva slana i kisela i ljuta i pikantna ili sve to skupa cudesa me ubijaju. Zao mi je ca se ne vjeruje domacim kolacima pa ih ne mozes darovati domu, vrticu, kuhinji. Pocela sam po necijem savjetu kupovati manje kalupe i radim recepte na pola, iako ne znam bas jedno jaje podijeliti na pola ko Rudi neki dan.:D

hellie
23.02.2012., 18:31
kupiš najsitnija jaja pa ne moraš prepoloviti :)

5rich
23.02.2012., 20:45
E sad 5rich, kako znas da li valja ako ne probas? Kolace ne volim i to mi je lako,ili nista ili gricnem komadic i gotovo, ali kruh domaci obozavam, te sva slana i kisela i ljuta i pikantna ili sve to skupa cudesa me ubijaju. Zao mi je ca se ne vjeruje domacim kolacima pa ih ne mozes darovati domu, vrticu, kuhinji. Pocela sam po necijem savjetu kupovati manje kalupe i radim recepte na pola, iako ne znam bas jedno jaje podijeliti na pola ko Rudi neki dan.:D

Jednostavno - zamolim navedenog koji jede za 2 lučka radnika da proba. Nekad niti nemam priliku probati. Kad sam radila raspuknute keksiće (drugi put u dva dana), braco i dečko su sjeli za stol s par litara mlijeka i jeli kak sam vadila kekse iz role.:D

Dlapek
24.02.2012., 10:18
Hvala svima na odgovorima.

extreme
25.02.2012., 18:51
da pitam i na ovoj temi..

dakle- imam neke 3 kile nešpricanog limuna..

htjela bih iskoristiti sve do zadnjega, da mi ništa ne propadne..jel može koji savjet kako da ga uskladištim? da ga zamrznem? da li da prvo skinem koru, pa ga zamrznem bez kore?

što mogu sa korom napraviti? ušećeriti je? osušiti i negdje spremiti (kako???) sve srediti u marmeladu??

kako se suši korica?

rospica
25.02.2012., 19:05
Koru mozes iskorisiti za liker od limuna, radi se sa mlijekom i rakijom, neznam bas detalje, jako je fin! Samo moras pazit da ne ogulis i ono bijelo ispod korice jer ce bit gorko... Meni je to tata pravio i stvarno je super koliko god cudno zvucalo! I da, drzi se u skrinji, ne zaledi, a lijepo je hladan! :)

Cats
25.02.2012., 19:27
Možeš napravit marmeladu, možeš zamrznut sok u vrećicama za led, možeš zamrznut i cijele limune pa ribat sve a ne samo koricu kad zatreba...

extreme
25.02.2012., 19:31
Možeš napravit marmeladu, možeš zamrznut sok u vrećicama za led, možeš zamrznut i cijele limune pa ribat sve a ne samo koricu kad zatreba...

a jel bi mogla prvo odvojiti koricu , nju narezati ili naribati i onda tako odvojeno zamrznuti? ono- da imam koricu za jela, a "meso" za sok?

rospica-ovo zvuči interesantno, al trenutno ne smijem konzumirati alkohol, pa se ne želim nii dovoditi u kušnju :D

Cats
25.02.2012., 19:39
Možeš ribati i koru sa smrznutih iscijeđenih polovica :ne zna:

extreme
25.02.2012., 19:43
Možeš ribati i koru sa smrznutih iscijeđenih polovica :ne zna:

e, pa to bih mogla..

dobro, smislit ću nešto da mi niš ne propadne.. hvala

gyioia
27.02.2012., 17:05
trazim recept za varivo sa slanicem (slanutkom), imate li neki provjereni recept?

Ace of Diamonds
28.02.2012., 12:25
Željela bih raditi omlete samo od bjeljanjaka jer sam na nekoj dijetici, a bjeljanjci su značajno slabije kalorični od žumanjaka.

Ono što me zanima su neke ideje za što bi se mogli iskoristiti sami žumanjci, a da se ne radi o nekim kompliciranim kolačima. :)

Maremonti
28.02.2012., 13:42
Ace napravi tiramisu, samo termicki obradi zumanjke, jako je jednostavno.

Gyioia ja slanutak trpam u manestru. To ni varivo, pa da ne pisem ako te ne zanima.

Ace of Diamonds
29.02.2012., 23:24
Ace napravi tiramisu, samo termicki obradi zumanjke, jako je jednostavno.
Hvala :five:. Išla sam vidjeti recept, fakat je jednostavno, upustiti ću se u to. :D Inače sam si na "vi" s izradom kolača :zubo:.

A jel postoji neko glavno jelo, tj. bilo kakvo nedesertno jelo gdje se mogu ukomponirati samo žumanjci?

Nerija
01.03.2012., 10:28
u receptu za kruh se spominje buttermilk pa me zanima šta je to i gdje ga mogu nać? nova sma u kuhinji :mig:

ifigenija
01.03.2012., 10:46
Buttermilk ti je ono što se kod nas (imaš u Konzumu i sl.) prodaje pod nazivom Mlaćenica ili Stepko, prodaje se u bocama od 1 l.

Cats
01.03.2012., 10:48
A jel postoji neko glavno jelo, tj. bilo kakvo nedesertno jelo gdje se mogu ukomponirati samo žumanjci?

Možeš pohati nešto, pa umjesto jaja staviti žumanjke i malo mlijeka :mig:

Dlapek
01.03.2012., 10:55
Hvala :five:. Išla sam vidjeti recept, fakat je jednostavno, upustiti ću se u to. :D Inače sam si na "vi" s izradom kolača :zubo:.

majoneze
umaci
slano tijesto za pite i peciva
salatni umaci od kuhanih žutanjaka (poširanih)
žutanjci kao dio carbonare...

Maremonti
01.03.2012., 12:29
Samo zumance mozes staviti u tjesteninu ako je sama kod kuce radis no to vec ne spada u jednostavnije stvari.

Da li vas prati prokletstvo prvog puta? Neki jelai mi uspiju jednom i nikad vise bez obzira na ulozeni trud i strogo drzanje istog postupka. Da li odustati ili biti i dalje tvrdoglava?

MalaMulica
01.03.2012., 15:49
za vikend pravim koljače u kojima koristim isključivo žumanjke, tako da će mi ostat dosta bjelanjaka! e sad, pošto ću kolač imat, a i praline ću napravit, tila bi društvu spremit i nešto slano..od tih prokletih bjelanjaka! :zubo:

ima neki recept za nešto slano s bjelanjcima? slana rolada neka? :ne zna: ili neki obični biskvit, al kad ga ispečem, da ga mogu rolat i punit nečim! :misli:
dajte neku ideju :mama:

Francesca
01.03.2012., 16:04
Daj ti meni te recepte za koljace samo sa zutanjcima :D

Nessadha
01.03.2012., 16:11
za vikend pravim koljače u kojima koristim isključivo žumanjke, tako da će mi ostat dosta bjelanjaka! e sad, pošto ću kolač imat, a i praline ću napravit, tila bi društvu spremit i nešto slano..od tih prokletih bjelanjaka! :zubo:

ima neki recept za nešto slano s bjelanjcima? slana rolada neka? :ne zna: ili neki obični biskvit, al kad ga ispečem, da ga mogu rolat i punit nečim! :misli:
dajte neku ideju :mama:

Pa da, ša fali :ne zna: Biskvit sa ispečenim bjelanjcima :rofl: :kiss:

MalaMulica
01.03.2012., 17:28
Daj ti meni te recepte za koljace samo sa zutanjcima :D
i na koji način si ti meni sad pomogla? :503:
kad napravim pite, onda će bit recept tu negdi! :D
ako dobro ispadnu, jel :zubo:
Pa da, ša fali :ne zna: Biskvit sa ispečenim bjelanjcima :rofl: :kiss:
:šamar:
uozbilji se! :o

Francesca
01.03.2012., 18:06
i na koji način si ti meni sad pomogla? :503:
kad napravim pite, onda će bit recept tu negdi! :D
ako dobro ispadnu, jel :zubo:

Pa kaj ti moram stalno nekaj pomagat??? :ne zna:

:trk:

MalaMulica
01.03.2012., 18:36
Pa kaj ti moram stalno nekaj pomagat??? :ne zna:

pa biJo bi red da mi uzvratiš! dala sam ti sve one savjete oko pralina i izrade istih! :rolleyes: :o

:raspa:

Ace of Diamonds
02.03.2012., 00:30
Možeš pohati nešto, pa umjesto jaja staviti žumanjke i malo mlijeka :mig:Pohat samo u žumanjku? Si ti to isprobala? Ukusno je?
A mlijeko stavim malo uvijek u to jajje za pohanje.

majoneze
umaci
slano tijesto za pite i peciva
salatni umaci od kuhanih žutanjaka (poširanih)
žutanjci kao dio carbonare...:top:
Past će neka carbonara za ukućane.
Ako me napadne val entuzijazma možda se bacim na neku pitu :zubo:.

Samo zumance mozes staviti u tjesteninu ako je sama kod kuce radis no to vec ne spada u jednostavnije stvari.

:rofl: Uh... Ovog se poduhvata neću tako skoro primiti :D.

Maremonti
02.03.2012., 07:36
Mulice kaze Rudi da se panira u cemu se ima tj mozre u samim bjelancima, ljudima nesto slano ispaniras, recimo krokete sa skampima. Na coolinarci ima dosta recepata za komisbrod, tu bi trebali ici samo bjelanjci, neki recepti su za slanu varijantu pa skicni malo.Radila sam nekoliko puta slatku verziju od neumorne i mogu potvrditi da je recept dobar.

Ca san ti pomogla?:D Kad te vec ove iskusnjace ne stimaju:rolleyes:

MalaMulica
02.03.2012., 08:36
gledala sam taj komisbrod, al to je slatko! :ne zna:
mislim da će na kraju letit ća ti bjelanjci! :rofl:

svejedno hvala na pomoći :grli:

Francesca
02.03.2012., 09:56
gledala sam taj komisbrod, al to je slatko! :ne zna:
mislim da će na kraju letit ća ti bjelanjci! :rofl:

svejedno hvala na pomoći :grli:

Aaaaaaaaaaa
Neeeeeeeeeeeeeeeeee

Zamrzni ih bar :moli:

Nekad poslije mozes ispec biskvit samo od bjelanjaka ili za ledeni vjetar ili pavlovu ih potrosit

A mozes i makaronse napravit :raspa:

MalaMulica
02.03.2012., 10:42
Aaaaaaaaaaa
Neeeeeeeeeeeeeeeeee

Zamrzni ih bar :moli:

Nekad poslije mozes ispec biskvit samo od bjelanjaka ili za ledeni vjetar ili pavlovu ih potrosit
:rolleyes:
nekad poslije? ...mogla bi pavlovu kad bude voća ljetnog! :cerek:
koliko dug mogu stat zamrznuti? i ima neki poseban način zamrzavanja ili ih samo šutnem u neku posudicu pa u duboko? :D

A mozes i makaronse napravit :raspa:
da, fran! a ti bi mogla rodit trojke! :o

Francesca
02.03.2012., 10:52

:rolleyes:
nekad poslije? ...mogla bi pavlovu kad bude voća ljetnog! :cerek:
koliko dug mogu stat zamrznuti? i ima neki poseban način zamrzavanja ili ih samo šutnem u neku posudicu pa u duboko? :D

da, fran! a ti bi mogla rodit trojke! :o

Posudica i duboko

Trojke bum drugi put :raspa: (jezik pregrizla :p )

MalaMulica
02.03.2012., 11:06
Posudica i duboko

Trojke bum drugi put :raspa: (jezik pregrizla :p )

hvala! :o

što? pa riješiš sve odjednom i gotovo :ne zna: :raspa:

Francesca
02.03.2012., 11:29
hvala! :o

što? pa riješiš sve odjednom i gotovo :ne zna: :raspa:

Sam si zapamti ili zapisi koliko ti ih je nutra

Prestara sam da uzgajam nogometnu momcad, to ostavljam cvetekima kao sto si ti :zubo:

Francesca
02.03.2012., 11:39
Bakalar od kojeg se rade ovi Ledo fileti - jel bi to spadalo u vece ribe ili srednje ribe?
Koliko dugo takva riba zivi?

Šefica prstena
02.03.2012., 12:49
Moja je pretpostavka da su to fileti od uzgojenog bakalara, kao što je i losos kojeg kupujemo uzgojen, nije "divljak", a po nekakvoj iskustvenoj pretpostavci sudeći po veličini fileta rekla bi da spada u srednju ribu. Ali to ti je sve stvar osobnog umjetničkog dojma. Kad smo jednom prilikom uhvatili zubaca od 5 kg, meni je on bio kit, a neki su ga komentirali kao ono dobar, ali srednji komad.

Maremonti
02.03.2012., 13:29
Riba iz uzgoja ima dug proces rasta iz mladi u isplativu, prosječno 18 mjeseci i nitko ni lud da je hrani duze no sto treba pa pretpostavljam da to vrijedi za svu uzgojenu. Ne znam da li se bakalar uzgaja. I ne znam da li Ledo poneki oslic ne nazove bakalar.

Mulice ulupaj komisboT a ne komisbroD kako sam ja blentava napisala pa ce izaci i poneki slani recept.

Ca uopce znaci komisbrot? Nasla sam recept by neumorna trazeci nesto sa samom bjelanjcima.

Lilit
02.03.2012., 17:33
ima li ovdje netko a da je probao tortu od narance iz bonavije (rijeka)?
to je torta od bijele kreme i biskvita s laganim okusom narance i bez komadica narance, prva torta koje bez cokolade a me oborila s nogu ali nac recept je nemoguca misija :( help anyone?

čvarkožder
10.03.2012., 18:01
Žurba mi je, pa nemam vremena pretraživati forum. Kupio sam dva pakiranja nekakvih poco loco 12 taco shells - hrvatski prijevod na kutiji je: hrskavi kukuruzni listići za taco. Prvi paket (12 komada - 125 g) sam iskoristio za burrito. Mislim da mi je umak za burrito bio ok, ali "tortilje" nisu. Negdje sam pročitao da se tortilje trebaju zagrijati na pari ili u mikrovalnoj, te sam ja tako i napravio. Ali, nisu se ništa smekšale. Dapače, samo su malo zagorile i ostale lomljive (hruskave). Jesam li ja to pogriješio u smislu da proizvod koji sam kupio uopće nisu tortilje nego nešto sličnije čipsu? Molim savjet jer sutra namjeravam raditi chili con carne. Ako to nisu tortilje bolje ću napraviti neki umak pa ih tako pojesti (poput čipsa umačući ih u taj umak).

rospica
10.03.2012., 18:31
Ja tortilje smocim pod mlazom vode i onda ih zagrijem na tavi od palacinka. Prvo me bilo strah pa sam nesto sprickala po njima, ali kad sam vidjela kod seke kako ona to radi, brate, bez milosti. Lijepo odvrni vodu na spini i zali ih s obje strane i onda na vrucu tavu s jedne i druge strane, minuticu samo... Dok se ne ugriju. Budu meke skroz... Ako bas mislis na tortilje... Cini mi se da sam bas te poco loco imala :mig: Sretno!

čvarkožder
10.03.2012., 18:52
Rospica, hvala na odgovoru. Probat ću tako, iako još uvijek ne znam jesu li to tortilje ili nisu. Jesu li te tvoje koje si imala bile upakirane onako polupreklopljene (ne do kraja)?

kemik
10.03.2012., 18:54
ne, to nisu tortilje, to su tvrdi shells za taco, u obliku slova V. ne to močit, grijat, to se jede tako hrskavo kako je i došlo.

naprimjer (http://www.todaysturkey.com.au/turkey/fresh.aspx?docId=967&CatID=312&ProductID=4075&DRecipeID=126) :mig:

btw, mogao si to i sam bez-po-muke uguglati

polly
10.03.2012., 19:00
kupio si ovo
http://www.lovethatkimchi.com/Kimchi_Fusion_Recipes/tacos.jpg

a želiš koristi kao ovo
http://www.bosanskikuhar.ba/images/recepti/tortilje.jpeg

drugi put pogledaj bolje kad kupuješ

edit: zakasnih :zubo:

rospica
10.03.2012., 19:01
Eeee da! Onda nista od mojih savjeta, ja mislila na ovu veliku sliku :mig: A ono drugo nikad nisam probala...

čvarkožder
10.03.2012., 19:11
Svima hvala na trudu i odgovorima. Inače, nisam išao s ciljem kupiti tortilje nego je taj proizvod bio jednostavno na akciji (zbog blizine isteka roka trajanja), pa sam ga kupio. Tek nakon mog krivog tumačenja da sam kupio tortilje guglao sam da vidim što bih s "tortiljama", pa napravio umak za burrito, a zapravo uopće nisam imao tortilje!
Usput, mogu li se tortilje kupiti u trgovačkim centrima i gdje ih naći - na odjelu s korama za štrudle i sličnim stvarima ili negdje drugdje?

Francesca
10.03.2012., 19:15
Tortile obicno budu sa egzoticnom hranom, imas ih svugdje

polly
10.03.2012., 19:16
kupiš taco shells i onda rastumačiš da su to tortilje?
guglaš tortilje a ne taco?
trolaš, jel?
bar se nadam da trolaš :zubo:

no dobro, što je tu je
pitaj one tete i stričeke kaj rade po dućanima, uputit će te do tortilja

*zlata*
10.03.2012., 19:34
pliz kak da spoham piletinu u pećnici?
znam da je bila cijela tema o tome, ali ne mogu pronaći.

Mirotta
11.03.2012., 07:28
pliz kak da spoham piletinu u pećnici?
znam da je bila cijela tema o tome, ali ne mogu pronaći.

Nije klasično paniranje ali je jako fino, ja dodam i sezama

http://www.coolinarika.com/recept/piletina-na-kentucky-nacin/

viktory
11.03.2012., 09:06
molim vas pomoć
svaki put mi kolač koji se baš lijepo digne u pećnici kad ga izvadim padne.Zašto?

ellzilla
11.03.2012., 11:10
Zna netko gdje ima kupit u Zagrebu Teranino (onaj liker od vina)?

Pellaprat
11.03.2012., 12:53
Zna netko gdje ima kupit u Zagrebu Teranino (onaj liker od vina)?

Natura Croatica (http://www.naturacroatica.devel.burza.hr/ponuda/likeri/teranino-bencic-1l/) u Preradovićevoj.

Skittle
12.03.2012., 12:57
Može mi netko preporučiti mesnicu u Zagrebu (po mogućnosti- maksimir) koja drži kvalitetne kobase za stavit u mineštru?
I inače me zanima koja vrsta kobasice je najbolja za tu svrhu. :ne zna:

Francesca
12.03.2012., 16:48
Može mi netko preporučiti mesnicu u Zagrebu (po mogućnosti- maksimir) koja drži kvalitetne kobase za stavit u mineštru?
I inače me zanima koja vrsta kobasice je najbolja za tu svrhu. :ne zna:

Fiolic ti ima fine kobase za kuhanje, kila oko 38 kn
Fiolic imas u Prehraninom ducanu na Maksimirskoj

Skittle
12.03.2012., 16:56
Fiolic ti ima fine kobase za kuhanje, kila oko 38 kn
Fiolic imas u Prehraninom ducanu na Maksimirskoj

Hvala
To mi je skroz blizu :cerek: Znaš možda kako se zovu ili samo da zatražim "kobase za kuhanje"?

Francesca
12.03.2012., 17:02
Ne znam stvarno jel imaju ime, meni ih kupuje mama :zubo:
Budes po cijeni skuzila a i onak su ti duge i tanke - kao cajna npr

spic
12.03.2012., 22:08
Pelle ili neko drugi :D

koji se puževi koriste za jelo? gdje ih mogu ulovit? kad im je sezona? kak se čiste? :zubo:

Anasib
12.03.2012., 22:14
moj stari je kuhao vinogradarske u slanoj vodi. kad su skuhani, izvadi čačkalicom, polije kvasinom, uljem, doda soli i papra i to je to. skupljao ih je nakon kiše :ne zna:

spic
12.03.2012., 22:22
hvala :D

našel sam temu http://www.forum.hr/showthread.php?t=545479&highlight=pu%9Eevi

:klopa:

Anasib
12.03.2012., 22:27
taman sam išla editirati da ih moraš dobro očistiti :rofl:
ja ih volim ovako na kiselo. kad sam bila klinka, stari je to često znao spremati

Elöise
13.03.2012., 06:53
Da pitam dok je još aktualan 'pita natječaj'. :D Netko od dragih kuFarica spomene negdje (u bespućima tema) da zna napraviti više prhkog tijesta nego što treba pa ostatak stavi u zamrzivač do druge prilike. E sad, kako raditi s tim zamrznutim? :misli: Ostaviti da se odledi dan ranije u hladnjaku, ili odmah van na sobnu temperaturu? Koliko mu treba? Ako izvadim ujutro, može li se isti dan peći?
I još jedno pitanje. Smeta li prhkom tijestu da prenoći u hladnjaku? Ono, navečer zamijesim, pa u hladnjak, a ujutro pečem?

Nisam isprobavala, a pošto čekam goste u nedjelju, nešto bih od pita pravila. :klopa:

Donata
13.03.2012., 07:09
koji se puževi koriste za jelo? gdje ih mogu ulovit? kad im je sezona? kak se čiste? :zubo:

vinogradarske puževe skupljam tokom lipnja, nakon kiše, pogotovo navečer.
Postupak čišćenja je malo duži, pošto ih ostavljam par dana na bijelom brašnu. Nakon toga slijedi ispiranje puževa u otopini soli i octa, uz miješanje, tako da puste što više sluzi. Postupak se ponovi nekoliko puta dok sluzi više nema, isperu se zadnji put tekućom hladnom vodom. Tako očišćeni spremni su za kuhanje, a kako ćeš ih kuhati ovisi o ukusu. Meni se francuske varijante ne dopadaju, čak ni kad ih naprave Francuzi, da ti ne kažu da je puž u pitanju pojma ne bi imala šta jedem toliko ih ubiju u pojam.

Francesca
13.03.2012., 18:38
Da pitam dok je još aktualan 'pita natječaj'. :D Netko od dragih kuFarica spomene negdje (u bespućima tema) da zna napraviti više prhkog tijesta nego što treba pa ostatak stavi u zamrzivač do druge prilike. E sad, kako raditi s tim zamrznutim? :misli: Ostaviti da se odledi dan ranije u hladnjaku, ili odmah van na sobnu temperaturu? Koliko mu treba? Ako izvadim ujutro, može li se isti dan peći?
I još jedno pitanje. Smeta li prhkom tijestu da prenoći u hladnjaku? Ono, navečer zamijesim, pa u hladnjak, a ujutro pečem?

Nisam isprobavala, a pošto čekam goste u nedjelju, nešto bih od pita pravila. :klopa:

Ja imam vise kalupa tak da frisko razvaljam, stavim ga u kalup i skupa s kalupom smrznem
To se odmrzne u roku sat dva

Nisam nikad smrzavala u kugli tak da za to ne znam

Mozda da razvaljas na pek papiru pa zamotas u valjak skupa s papirom i tak zamrznes?

T@nja
13.03.2012., 18:45
molim vas pomoć
svaki put mi kolač koji se baš lijepo digne u pećnici kad ga izvadim padne.Zašto?

Nadam se da ne otvaras pecnicu za vrijeme pecenja. :)
Peceni biskvit ostaviti u odskrinutoj pecnici nekolko minuta.

Didilina
13.03.2012., 19:11
Imam pitanjce..
Gdje se može kupiti / a da to nije metropola / mljeveni đumbir, cimet, curry,klinčići,... a da nije u staklenim bočicama i da je u nešto većem pakiranju...
Bedasto mi je svakih 10-tak dana kupovati mala pakiranja i bacat lovu na staklenu ambalažu:bonk:

Tavanka
13.03.2012., 19:20
Imam pitanjce..
Gdje se može kupiti / a da to nije metropola / mljeveni đumbir, cimet, curry,klinčići,... a da nije u staklenim bočicama i da je u nešto većem pakiranju...
Bedasto mi je svakih 10-tak dana kupovati mala pakiranja i bacat lovu na staklenu ambalažu:bonk:

Ne znam di uspijes potrosit toliku kolicinu klincica i sl, al veca pakiranja imas u Metrou, nisam bas sigurna za sve, al cimet sam vidjala

Didilina
13.03.2012., 19:33
Ne znam di uspijes potrosit toliku kolicinu klincica i sl, al veca pakiranja imas u Metrou, nisam bas sigurna za sve, al cimet sam vidjala
Klinčić baš i ne, on mi traje malo dulje, ali cimet i đumir stavljam u zobene pahuljice s jogurtom svako jutro:mig:, a i koristim ih dosta i u kolačima..
..nažalost kod mene nema Metroa, ali hvala na informaciji, pogledat ću kad odem do Rijeke...

ivanea1
13.03.2012., 20:45
Kako je najbolje zamrznuti šampinjone (npr za neki umak, dakle izrezane) i dali se osjeti razlika od svježih i zamrznutih?

ifigenija
14.03.2012., 09:33
Imam pitanjce..

Npr. Nadalina i KOTANYI pakiraju sve "svoje" začine i u papirnate vrećice/kutijice, toga imaš zakupit vjerojatno u svakoj većoj trgovini...evo npr. Konzum ima cimet (http://www.nadalina.hr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=18&Itemid=37)u većem pakiranju, a možda i drugo što trebaš...

sis
14.03.2012., 11:10
Kako je najbolje zamrznuti šampinjone (npr za neki umak, dakle izrezane) i dali se osjeti razlika od svježih i zamrznutih?

Ja sam znala smrzavati, istina ne šampinjone nego vrganje ili dinstane na putru ili blanširane. Nisam primijetila bitnu razliku u okusu.

Pellaprat
14.03.2012., 12:31

Karakteristični miris gljiva potječe od lako hlapljivih ulja koja su skoro sva smještena u pokožici gljive. Da ih maksimalno sačuvaš pri smrzavanju, gljive je najbolje narezati i naglo i kratko popržiti pa propirjati na nekom biljnom ulju, malo podliti slatkim vrhnjem i naglo ohladiti tako da posudu za zamrzavanje napuniš vrelim tek propirjanim gljivama i staviš na vodenu kupelj s puno leda. Čim se prohlade, gljive zamrzneš. Na ovaj način lako hlapljiva ulja, koja su 90% mirisa i okusa gljive, se povežu s biljnom masnoćom i vrhnjem i ostanu sačuvana. Šampinjone nisam nikada zamrzavao jer uvijek ima svježih ali kod delikatnijih gljiva poput vrganja, blagvi, smrčaka, modrikača nema promjena 90 dana.

ellory
14.03.2012., 12:49
vjerojatnoje bila ovakva tema, ali eto da ponovimo ....

gdje u Zagrebu kupujete maslinovo ulje? ja sam inače dobavljala iz Istre, ali taj konekšn je propao, tako da sam sad bez dobavljača.:mad:
nisam nikad bila u situaciji da kupujem ulje od nekog nepoznatog, neprovjereno. znate ima li negdje da netko prodaje ulje, na pjaci ili kakvog dućanu. najradije bi da je Istarsko. u obzir ne odlaze razne delikatesne radnje.

hvala!

Lilit
14.03.2012., 16:28
imam malu zabavu, okupljanje ali prob je sta radim do 5 a zabavica je oko 7
sta da pripremim slano a sta slatko? slatko planiram muffine ali ako imas nesto brze zasto ne...
mozda nesto sta se moze dijelom vecer prije? nisam pametna :ne zna:

Doria
14.03.2012., 17:05
Ja sam ovo (http://www.coolinarika.com/recept/rolat-od-sira/)radila jednom prilikom, napravila dan ranije i sutradan narezala. Kupila francuza uz to (ok, napravila sam i punjena jaja, to je isto relativno brzo). Stavila sam malo kikirikija unutra i vrhnje umjesto kiselog mlijeka, sir je bio gauda. Moja (http://www.forum.hr/showpost.php?p=35387495&postcount=1325)fotka kad se vec prisjecam :D

Radila sam i ovo (http://www.coolinarika.com/recept/slane-kuglice/#content_info), isto dan ranije. Specifican okus, meni se svidjao, ostali su bili podijeljeni, ili im je bilo fino ili nije bilo. Rolada je npr postigla fantastican uspjeh, svima se svidjela i jedva cekam da ju opet radim. Kuglice sam valjala dio u parmezan, dio u smoki.

A imas i ovo (http://mamajacooks.blogspot.com/2010/06/slani-kola-od-jogurta.html), to sam radila, pa smo jeli par dana i ni drugi ni treci dan nije izgubio na flafafosti i finoci okusa. Ovo mi je zadnje otkrice (Eloise :five:) i strasno mi se svidja. Ja sam stavljala i kukuruz unutra, ne krastavce.

E a sad, ako si htjela savjete za neke bas obroke sam fulala :o

Francesca
14.03.2012., 20:48
sta da pripremim slano a sta slatko? slatko planiram muffine ali ako imas nesto brze zasto ne...

Mozes vecer prije lasagne skroz slozit i taj dan ih samo zapeces

Lilit
14.03.2012., 21:19
Doria thx na idejama, ova rolada je fora :) probat cu to napravit pa se nadam da ce uspjet, ako napravim vecer prije jel da zamotam u foliju pa u frizider da se ne posusi?
Fran - lazanje su mi too much, treba mi finger food... :)

Doria
14.03.2012., 21:33
Yes, zamotas u foliju da dobijes oblik, a onda samo ostavi da stoji u njoj do rezanja.

bicbajsbicikl
14.03.2012., 22:50
Jel zna netko da li ima kod nas za kupiti onih danskih keksa u limenoj plavoj kutiji? :)

mujsapujsa
14.03.2012., 23:57
Jel zna netko da li ima kod nas za kupiti onih danskih keksa u limenoj plavoj kutiji? :)

U Metrou stalno a zna biti i u Konzumu,Šparu

MalaMulica
15.03.2012., 00:20

ja sam prije 2 vikenda pravila pizza pužiće! jako jednostavni za napravit, a jako ukusni! nestali su u trenu! moežš radit sama tijesto, a možeš kupit i lisnato (ja sa s njim pravila)! razvaljaš, premažeš passatom, naribaš šunku i sir ili što već voliš...začiniš s origanom, zarolaš, režeš fete debljine oko 2cm, pospeš ih bosiljom i zapečeš na 200C 10ak minuta! odlični su! :cerek:

još nešto što sam radila su 'topli' sendviči! kupiš kruh francuz, režeš fete dijagonalno! u posudi zamiješaš 1 kiselo vrhnje, 1-2 jaje, naribani šunka i sir...količinu ne znam točno, al odokativno staviš, da dobiješ gustu smjesu! ne smije bit tekuća! začiniš sa soli, paprom, origanom, bosiljom...ili čime već! isto zapačeš na papiru za pečenje! :cerek: umisto šunke možeš i tunu stavit, ili neku drugu salamu, ili kozice...ima sto varijacija! :s

možeš pravit i slane i slatke kiflice! ja sam ih pravila po receptu masterchefa i odlične su, al ima 100 varijacija na te kiflice! ispečeš večer prije, možeš sve sa jednim tijestom, uštediš na vremenu! :D

od slatkoga se i meni sviđaju muffini, al nek budu taj dan pečeni, ne volim muffine od dan prije! :zubo: ja sam pravila mini pitte u kalupu za muffine! napravila jedno prhko tijesto i 2 različita punjenja! ispekla večer prije, taj dan ukrasila! :D

kemik
15.03.2012., 10:03
Mozes vecer prije lasagne skroz slozit i taj dan ih samo zapeces

kad smo već kod lazanja, imam ja jedno lazanjsko pitanje :D recimo da je neka domaćica lijena guzica (naprimjer ja :o) i da bi htjela jednim udarcem ubiti dvije muhe, odnosno napraviti lazanje za dvaput. imam taman vatrostalnu posudu koja je k'o stvorena za napravit lazanje za jedan obrok za nas dvoje, kupim više mesa i složim 2 porcije lazanja - jedne su za smrznuti.

kako smrznuti? složene s tijestom, bez bešamela, samo meso, skup s bešamelom? :confused:

ili se lazanje baš nikako ne može smrznuti prije pečenja? :(

Donata
15.03.2012., 10:28
kako smrznuti? složene s tijestom, bez bešamela, samo meso, skup s bešamelom? :confused:

ili se lazanje baš nikako ne može smrznuti prije pečenja? :(

Kupi one aluminijske posude za jednokratnu upotrebu, složi lazanje kako ih obično složiš i zamrzni bez grižnje savjesti.

ifigenija
15.03.2012., 10:44
Slažem se, možeš ih smrznuti kompletno složene...uostalom takve se i prodaju kao polugotova jela.

Francesca
15.03.2012., 13:14
I ja ih zamrznem kompletno gotove ;)

Lilit
15.03.2012., 14:27
hvala svima skupila sam dovoljno ideja :)

bicbajsbicikl
15.03.2012., 20:50
U Metrou stalno a zna biti i u Konzumu,Šparu
hvala puno :)

rusofilka
16.03.2012., 13:56
Prvi put sam kupila rogač (od Nadaline) i ima čudan miris, po spaljenoj gumi i kiselkastog je okusa. To je, hm, normalno? :confused:

Gipsyqueen
16.03.2012., 14:02
Prvi put sam kupila rogač (od Nadaline) i ima čudan miris, po spaljenoj gumi i kiselkastog je okusa. To je, hm, normalno? :confused:

Rogač ima neobičan miris, ali ne po gumi.:o Ni okus ne bi smio biti kiseo.:ne zna:

Najčešće dobijem domaći rogač ili kupim Franckov - nikad nije kiseo.

rusofilka
16.03.2012., 14:06
Rogač ima neobičan miris, ali ne po gumi.:o Ni okus ne bi smio biti kiseo.:ne zna:

Najčešće dobijem domaći rogač ili kupim Franckov - nikad nije kiseo.

Hvala, idem do dućana po novi. :zubo:

Didilina
16.03.2012., 19:53
Npr. Nadalina i KOTANYI pakiraju sve "svoje" začine i u papirnate vrećice/kutijice, toga imaš zakupit vjerojatno u svakoj većoj trgovini...evo npr. Konzum ima cimet (http://www.nadalina.hr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=18&Itemid=37)u većem pakiranju, a možda i drugo što trebaš...

Hvala, pogledat ću u Konzumu, u Plodinama, Kauflandu i Mercatoru nisam pronašla

rusofilka
17.03.2012., 12:26
Hvala, pogledat ću u Konzumu, u Plodinama, Kauflandu i Mercatoru nisam pronašla

Probaj još i Getro, imaju velika pakiranja za firme, jedino tamo nađem veliko pakiranje peperoncina od Kotanyja.

Didilina
18.03.2012., 19:18
Probaj još i Getro, imaju velika pakiranja za firme, jedino tamo nađem veliko pakiranje peperoncina od Kotanyja.

krećem sutra u pohod...hvala

adurey.hepburn
20.03.2012., 17:13
Jedno glupo pitanje,koje ne znam gdje bih postavila pa ću ovdje :)
Volim dagnje,dosta puta kupim i zamrznute.I odjednom mi padne napamet da zamrznute dagnje imaju onu crnu utrobu u sebi,onu malu vrećicu(ako znate na što mislim)da li vi to jedete,tj.cijelu dagnju ili im to odstranite?

Nessadha
20.03.2012., 17:25
najbolje ti je odstranit kompletno cijelu dagnju i dodat meni a sebi kupit parizer :D

*zlata*
20.03.2012., 17:26
još sam jučer namočila grah jer sam ga mislila danas kuhati, ali nešto mi se izjalovilo pa nisam.
jel ga mogu ostaviti još do sutra da stoji u vodi pa ga sutra skuhati ili da ga ocijedim ili da ga bacim i namočim drugi :ne zna:

Cats
20.03.2012., 17:43
Pa sad ga skuhaj za sutra :ne zna:

Pellaprat
20.03.2012., 17:47
još sam jučer namočila grah jer sam ga mislila danas kuhati, ali nešto mi se izjalovilo pa nisam.
jel ga mogu ostaviti još do sutra da stoji u vodi pa ga sutra skuhati ili da ga ocijedim ili da ga bacim i namočim drugi :ne zna:

Azuki, crnu soju i sitni crni kineski grah uvijek namačem 24 sata uz 4-5 ispiranja i promjena vode i nikada nemam nikakvih problema. Kako bi ih uvijek imao na raspolaganju, a da ne moram čekati proces namakanja iste namočim, skuham deset min, ocijedim i zamrznem. Tako ih mogu početi pripremati kad god hoću.
Ako se grahu išta dogodilo voda i on sam imati će neugodan kiselkasti miris, tada ga baci. Ako je miris dobar grah prokuhaj desetak min , ohladi i stavi u hladnjak. Možeš ga pripremati bilo kada idućih 4-5 dana.

*zlata*
20.03.2012., 18:18
Pa sad ga skuhaj za sutra :ne zna:

Cats ne da mi se sad ići kuhati :brukica:

Azuki, crnu soju i sitni crni kineski grah uvijek namačem 24 sata uz 4-5 ispiranja i promjena vode i nikada nemam nikakvih problema. Kako bi ih uvijek imao na raspolaganju, a da ne moram čekati proces namakanja iste namočim, skuham deset min, ocijedim i zamrznem. Tako ih mogu početi pripremati kad god hoću.
Ako se grahu išta dogodilo voda i on sam imati će neugodan kiselkasti miris, tada ga baci. Ako je miris dobar grah prokuhaj desetak min , ohladi i stavi u hladnjak. Možeš ga pripremati bilo kada idućih 4-5 dana.

thanks pelle, već sam 3 puta promijenila vodu danas.
onda ću ga sada frknuti da se prokrčka na 10 min i ostaviti u fridžu
inače radi se o trešnjevcu vulgaris, ne sadi ti moja mama ove egzotične sorte :D

adurey.hepburn
20.03.2012., 19:14
najbolje ti je odstranit kompletno cijelu dagnju i dodat meni a sebi kupit parizer :D

znači jede se sve?:)molim da netko potvrdi,da mogu u miru nastaviti jesti dagnje.:D

Maremonti
20.03.2012., 19:30
Smrznute bi trebale biti ociscene i spremne za kuhanje. Nastavi jesti.

adurey.hepburn
20.03.2012., 19:42
Smrznute bi trebale biti ociscene i spremne za kuhanje. Nastavi jesti.

Hvala,ali i dalje će me mučiti ona tamnozelena utrobica.

Nessadha
20.03.2012., 20:17
Audrey, :) , ja sam ih prestala mrcvariti kad sam skužila da su jednostavno prefine... nemaš ih kaj čistit, ružne su , al su fine :ne zna: i zdrave i hranjive

Pellaprat
20.03.2012., 20:36
Cats ne da mi se sad ići kuhati :brukica:

thanks pelle, već sam 3 puta promijenila vodu danas.
onda ću ga sada frknuti da se prokrčka na 10 min i ostaviti u fridžu
inače radi se o trešnjevcu vulgaris, ne sadi ti moja mama ove egzotične sorte :D

Kužim da je naš vulgaris.:D Naveo sam ova tri jer njih namačem 24 sata, a naše vulgarne 8 - 10 tj preko noći.

maredoo
23.03.2012., 09:22
Gdje da virnem za neki fini komad mlade janjetine? neki provjereni mesar, nabavljač...

Gipsyqueen
23.03.2012., 09:28
Gdje da virnem za neki fini komad mlade janjetine? neki provjereni mesar, nabavljač...

Jesi li u Zg?

maredoo
23.03.2012., 09:37
jep :D

Gipsyqueen
23.03.2012., 09:41
Ja inače nabavljam preko nekih svojih kanala, ali kad nema kod njih, onda odem na Kvatrić. Pellaprat mi je preporučio nekoliko mesnica i nijednom me nisu razočarali.:s Žumberak rules. :cerek: I Gavrilović. I Don Vito. :D Ma ovisi što trebaš, ali Kvatrić je super.

Link (http://robi666.blogspot.com/2010/07/kvatric.html)

maredoo
23.03.2012., 09:44
tenkju, Kvatrić mi čak i blizu :cerek:

Cats
23.03.2012., 09:52
Za što bi se moglo upotrijebit zdrobljena zrna kakaa? :misli:

Dlapek
23.03.2012., 09:56
Za što bi se moglo upotrijebit zdrobljena zrna kakaa? :misli:

Zas kolač,za dodatak kremi,za dodatak umaku za divljač ili junetinu,za krekere,za posip na souffle...

Cats
23.03.2012., 10:01
Tenkju :top: Umak za divljač mi stvarno nije pao na pamet a ideja mi se jaaako sviđa :cheer:

spic
26.03.2012., 21:40
kako se beru koprive? :D
se trgaju ili režu? koji dio se jede? kolko brzo nakon branja ih se mora spremiti?
imam par ideja, pa bi se sutra prošetal do šume :)

Dlapek
27.03.2012., 06:58
kako se beru koprive? :D
se trgaju ili režu? koji dio se jede? kolko brzo nakon branja ih se mora spremiti?
imam par ideja, pa bi se sutra prošetal do šume :)

Bereš vrške,pet gornjih listova.Ja ih režem škarama.Ako su jako male,svijetle,mlade,možeš uzeti cijelu biljku,odrezanu 5 cm od tla.
Sve ostalo je kao kod špinata.

U papirnoj vreći možeš ih držati u frižideru dva dana,blanširati pa zamrznuti...
Jede se cijeli ubrani dio i stabljika i listovi,ako je biljka mlada.

http://i40.tinypic.com/2j3jyup.jpg

Elöise
27.03.2012., 07:16
Da se nadovežem... Nikad nisam jela koprive. Kakvog su okusa?

Dlapek
27.03.2012., 07:37
Da se nadovežem... Nikad nisam jela koprive. Kakvog su okusa?

prepoznatljivog ali ne bitno različitog od okusa špinata.

spic
27.03.2012., 10:51
puno hvala :)
evo nabrao sam punu vrećicu :klopa: pa ćemo kuhat popodne :D
samo kaj su moje male male, najveće su bile možda 15cm visoke

Dlapek
27.03.2012., 11:06
puno hvala :)
evo nabrao sam punu vrećicu :klopa: pa ćemo kuhat popodne :D
samo kaj su moje male male, najveće su bile možda 15cm visoke

super.
Onda ih samo pofuri vrelom vodom,ostavi stajati 5 minuta i - gotove su.

Nessadha
27.03.2012., 16:11
kaj se ne spečete na tu koprivu dok ju berete?

Francesca
27.03.2012., 17:18
prepoznatljivog ali ne bitno različitog od okusa špinata.

Al osjeti se dosta razlika
Obozavam ih a nisam ih jela odavno uf

gabOnica
27.03.2012., 17:54
gdje mogu kupiti cvjetove bazge?

spic
27.03.2012., 19:19
kaj se ne spečete na tu koprivu dok ju berete?

pa paziš kad bereš, koristiš rukavice i to...

gdje mogu kupiti cvjetove bazge?

trenutno nigdje :ne zna: tek za jedno 2-3 mjeseca budu procvale

Gipsyqueen
27.03.2012., 20:49
Bazga :cerek:

Pije mi se sok od bazge sad.:mama: I jede pohana bazga. :cry:

gabOnica
28.03.2012., 00:20
pa paziš kad bereš, koristiš rukavice i to...

trenutno nigdje :ne zna: tek za jedno 2-3 mjeseca budu procvale

a kad ih bude bilo? :) pravila bi sok..

Dlapek
28.03.2012., 06:59
Al osjeti se dosta razlika
Obozavam ih a nisam ih jela odavno uf

To ovisi o tome koliko je mlada bila kopriva.Što su listovi veći i čvršći to je okus koprive izraženiji: opor je i blago gorkast,ali nije neugodan.

Šefica prstena
28.03.2012., 08:49
Pitanje kako oguliti, najlakše i najjednostavnije teleći jezik?

ifigenija
28.03.2012., 09:11
a kad ih bude bilo? :) pravila bi sok..
Pa odgovorio ti je Špic - za 2-3 mjeseca. Znači, krajem svibnja...
Ali ne znam baš da se negdje to prodaje, ev. na nekom placu. Odeš na izlet u prirodu i nabereš, po mogućnosti ne baš uz cestu :p...!

Dlapek
28.03.2012., 09:37
Pitanje kako oguliti, najlakše i najjednostavnije teleći jezik?

Skuhati.
Još vruć direktno iz kipuće u hladnu vodu.
Kuhati u vodi s malo octa.

Šefica prstena
28.03.2012., 10:56
Skuhati.
Još vruć direktno iz kipuće u hladnu vodu.
Kuhati u vodi s malo octa.

Je si li pri tom mislila obariti ili baš skuhati? U večini slučajeva kuham ga na pašticadu, pa onda mi nije cilj da je kuhan skroz.

Dlapek
28.03.2012., 11:23
Je si li pri tom mislila obariti ili baš skuhati? U večini slučajeva kuham ga na pašticadu, pa onda mi nije cilj da je kuhan skroz.

Do koje će mjere jezik biti kuhan nije važno.
Važno je da je vanjska opna kuhana.