PDA

View Full Version : Tata je možda netko drugi....

tvrdibombon
27.04.2010., 21:03
Prvi sam put ovdje i podosta sam u šoku danas od jednog saznanja koje me izbezumilo. Imam divnog brata koji je već 9 godina u braku u kojem ima sinčića od 8 godina. Dosta dobro se slažem i s njegovom ženom iako znam da je imala nekog sa strane ( zna i moj brat ), no ne pada mi na pamet iskazivati išta negativno prema njoj jer bi to značilo da ne poštujem svog brata odnosno njegov izbor. No danas joj imam potrebu razbiti gubicu. Zafrkantska rasprava o krvnim grupama se povela danas. No da skratim: moj brat ima krvnu grupu B-, njegova žena B+ a dijete AB+. Nisam bila baš najbolja iz biologije ali jasno mi je da je to nemoguće. Što da radim? Moj brat je divni otac, to dijete je jedino unuče mojim roditeljima a i meni je kao sin jer nemam svoje djece. Sva se tresem od muke. Molim vas čim više informacija o nasljeđivanju krvnih grupa, cijelu sam večer na netu i kopam i gdje god naletim na nešto piše da je ta kombinacija nemoguća. Možda je ipak moguća? Možda greška? Bože, što je ta žena napravila?

Freakette
27.04.2010., 21:09
Kolko ja znam i kolko me sjećanje o križanjima krvnih grupa služi iz biologije, ovo je nemoguće. Jesi 100% sigurna da su oba roditelja te krvne grupe? Da netko od njih možda nije AB?

Garf
27.04.2010., 21:11
Što se tiče kombinacije krvnih grupa, ako su roditelji oboje B, tada dijete ovisno da li su BB ili B0 može biti B ili 0.

AB ne može nikako biti, za to je potrebno da je jedan od roditelja A ili AB.

Što se tiče činjenice da on izgleda nije tata, nisi dala dovoljno podatka. Zna li on to, muči li te da li mu trebaš reći ako ne zna ili nešto treće?

tvrdibombon
27.04.2010., 21:12
Kolko ja znam i kolko me sjećanje o križanjima krvnih grupa služi iz biologije, ovo je nemoguće. Jesi 100% sigurna da su oboje te krvne grupe? Da netko od njih možda nije AB?

Nije, moj muž, brat, ona i ja smo danas pričali o tome, o prehrani i ostalim glupostima. Ona je to sama rekla. Ajme što nas snađe

tvrdibombon
27.04.2010., 21:14
Što se tiče kombinacije krvnih grupa, ako su roditelji oboje B, tada dijete ovisno da li su BB ili B0 može biti B ili 0.

AB ne može nikako biti, za to je potrebno da je jedan od roditelja A ili AB.

Što se tiče činjenice da on izgleda nije tata, nisi dala dovoljno podatka. Zna li on to, muči li te da li mu trebaš reći ako ne zna ili nešto treće?

Ma ne, on ne sumnja nimalo, slijepo zaljubljen u nju i u svog sina naravno. A kako da mu kažem? I još gore, kako da mu ne kažem? Ma znam da je imala veza usporedno s njim, zna i on ali nikad nije sumnjao u svoje očinstvo.

zanzara
A možda da najprije postaviš par ozbiljnih pitanja prije raspitivanja o nasljeđivanju krvnih grupa (pod pretpostavkom da ovom temom tek ne skraćuješ vrijeme i ubijaš dosadu).

1. Jesi baš sigurna, sigurna, sigurna (više od 100%, štonobisereklo) da barataš s točnim podacima o njihovim krvnim grupama?
2. Ako ispadne da tvoj brat nije biološki otac tom djetetu (iako je jako važno da mu jest otac u svakom drugom smislu), što će ti to saznanje? Odnosno, što ćeš s tim saznanjem napraviti? Imaš kakvu ideju?

Freakette
A gle, nemoj odmah to uzet tako zdravo za gotovo, moguće je da oni misle da su grupa koja zapravonisu. Ja sam godinama mislila da sam AB, a zapravo sam B-.

Libertango
Nemoguće je, ali moguće da si ti pobrkala lonce ili da su oni rekli krive informacije.
Ako si ti bila loša iz biologije onda su oni ispodprosječno inteligentni ako ne mogu zbrojit dva plus dva i još se zafrkavaju i javno daju bliskim ljudima kao što si ti povoda za raznorazne teorije.
Ne talasaj.
Pusti da žive kako znaju. Ako joj je oprostio prevaru možda već i zna da dijete nije njegovo ( naravno ako sve nije bila zajebancija i ako se na radi o krivim inforrmacijama). Što je naravno uvijek moguće. A ne bih ti preporučila da se igraš detektiva.

tvrdibombon
27.04.2010., 21:16
Kaže mi muž da je danas brat malo ostao zamišljen kad je ona izvalila svoju krvnu grupu. Jel moguće da ta mala budala ne zna krvnu grupu svoje žene? Strašno

A gle, nemoj odmah to uzet tako zdravo za gotovo, moguće je da oni misle da su grupa koja zapravonisu. Ja sam godinama mislila da sam AB, a zapravo sam B-.

Nadam se da si u pravu

A možda da najprije postaviš par ozbiljnih pitanja prije raspitivanja o nasljeđivanju krvnih grupa (pod pretpostavkom da ovom temom tek ne skraćuješ vrijeme i ubijaš dosadu).

1. Jesi baš sigurna, sigurna, sigurna (više od 100%, štonobisereklo) da barataš s točnim podacima o njihovim krvnim grupama?
2. Ako ispadne da tvoj brat nije biološki otac tom djetetu (iako je jako važno da mu jest otac u svakom drugom smislu), što će ti to saznanje? Odnosno, što ćeš s tim saznanjem napraviti? Imaš kakvu ideju?

Za brata sam sigurna jer imamo istu krvnu grupu. Ona je svoju sama rekla a za maloga znamo jer su on i moj tata jedini koji je imaju u familiji i jer je rijetka.
A što bi s tim saznanjem... nemam pojma. U tome i je problem.

Freakette
27.04.2010., 21:23
Uvijek može doć do greške, al ak te to baš tak jako muči, razgovaraj s nekim. Ne znam s kim, jer ne bi ni ja znala kog bi pitala, al probaj pitat nju il nekaj... Ne znam. Moguće da je ona AB.

tvrdibombon
27.04.2010., 21:26
Nemoguće je, ali moguće da si ti pobrkala lonce ili da su oni rekli krive informacije.
Ako si ti bila loša iz biologije onda su oni ispodprosječno inteligentni ako ne mogu zbrojit dva plus dva i još se zafrkavaju i javno daju bliskim ljudima kao što si ti povoda za raznorazne teorije.
Ne talasaj.
Pusti da žive kako znaju. Ako joj je oprostio prevaru možda već i zna da dijete nije njegovo ( naravno ako sve nije bila zajebancija i ako se na radi o krivim inforrmacijama). Što je naravno uvijek moguće. A ne bih ti preporučila da se igraš detektiva.

Ne želim nikoga proglašavati glupim no šogorica mi baš i nije nešto obrazovana pa vjerojatno ni ne zna što priča. I moj muž blentavi je baš danas izvukao tu neku knjižurinu o prhrani po krvnim grupama.
Ma žao mi je brata, već godinama boluje od nekog sranja, u invalidskoj je mirovini i sad bi mu baš još ovo trebalo. Nemam mu srca reći ni da sumnjam.

tvrdibombon
27.04.2010., 21:29
Uvijek može doć do greške, al ak te to baš tak jako muči, razgovaraj s nekim. Ne znam s kim, jer ne bi ni ja znala kog bi pitala, al probaj pitat nju il nekaj... Ne znam. Moguće da je ona AB.

Pa ni ja ne znam s kim pričat. Zato i jesam tu. Strah me to izreć bilo kome u mojoj okolini. Možda ona i je AB ali danas je tako sigurno rekla da je B i moj joj je muž čitao kako bi trebala jest, uzela je i knjigu da si iskopira na poslu

brodačka
27.04.2010., 21:33
Ajme. Ja imam prijateljicu koju su u rodilištu izludlili. Bebi su vadili krv tri puta i nju ispitivali nije li možda slučajno, bar jednom s nekim osim s mužem upražnjavala sex prije kojih 9 mjeseci. Bojali su se da su zamijenili bebu (ali s kojom?) jer od nje i muža se nije mogla dobiti takva beba. I onda je muž otišao na ponovno utvrđivanje krvne grupe i skužio da nema onu koju su mu rekli da ima i koju je toliko puta darivao. Frendica je bila cool, znala je da je nije bila u kvaru ali osoblje je bilo ludo od brige.
A bi li ti porazgovarala s premilom svojom šogoricom, za početak?

firefox3
27.04.2010., 21:39
Pa ni ja ne znam s kim pričat. Zato i jesam tu. Strah me to izreć bilo kome u mojoj okolini. Možda ona i je AB ali danas je tako sigurno rekla da je B i moj joj je muž čitao kako bi trebala jest, uzela je i knjigu da si iskopira na poslu

Budući da je rodila trebala bi sigurno znati svoju krvnu grupu.

Dobro se sjećam jedne izjave sa sata biologije, mozda ću izvaliti glupost, ovdje ima osoba koje to bolje znaju, ali nama su rekli da je veća vjerojatnost dobiti krvnu grupu djeda i bake a ne roditelja

tvrdibombon
27.04.2010., 21:39
Ajme. Ja imam prijateljicu koju su u rodilištu izludlili. Bebi su vadili krv tri puta i nju ispitivali nije li možda slučajno, bar jednom s nekim osim s mužem upražnjavala sex prije kojih 9 mjeseci. Bojali su se da su zamijenili bebu (ali s kojom?) jer od nje i muža se nije mogla dobiti takva beba. I onda je muž otišao na ponovno utvrđivanje krvne grupe i skužio da nema onu koju su mu rekli da ima i koju je toliko puta darivao. Frendica je bila cool, znala je da je nije bila u kvaru ali osoblje je bilo ludo od brige.

A kako da pričam s njom kad će ona onda reći njemu? Ne mogu mu priuštiti takvu bol, ni da posadim crv sumnje u njega iako me muž uvjerava da je bio zamišljen danas nakon tog razgovora. Možda je i sam skužio. On ima istu krvnu grupu kao i ja jer sam mu ja dala krv nekoliko puta. Tako da ostaje samo sumnja u njenu. Nisam nažalost rađala pa ne znam, zar trudnicama vade krvnu grupu kad rode? Onda ona valjda zna koja je grupa

tvrdibombon
27.04.2010., 21:41
Budući da je rodila trebala bi sigurno znati svoju krvnu grupu.

Dobro se sjećam jedne izjave sa sata biologije, mozda ću izvaliti glupost, ovdje ima osoba koje to bolje znaju, ali nama su rekli da je veća vjerojatnost dobiti krvnu grupu djeda i bake a ne roditelja

Mislim da je ovo boldano čudno ali činjenica je da moj tata ima AB

anastacia
27.04.2010., 21:42
Ja znam ali ti neću reći jer te to ne bi trebalo zanimati. Možda ti život vrati za turanje nosa gdje ne treba. Ovo je moj savjet od srca.

bitchy-as-usual
27.04.2010., 21:43
Znas sto napravi. Reci joj da mora biti sigurna u svoju krvnu grupu jer ako se bude hranila po toj knjizi druge krvne grupe da ce imat problema sa zdravljem. kazes i sama da nije bas skolovana pa mozda zaista povjeruje da si moze napravit sranje.

reci joj da ces otic s njom da vadi krv kao moralna podrska pa ce onda bit sigurna dal joj ta prehrana odgovara itd.

nastupi prema njoj zabrinuto i ko frendica

zanzara
27.04.2010., 21:44
Ne želim nikoga proglašavati glupim no šogorica mi baš i nije nešto obrazovana pa vjerojatno ni ne zna što priča. I moj muž blentavi je baš danas izvukao tu neku knjižurinu o prhrani po krvnim grupama.
Ma žao mi je brata, već godinama boluje od nekog sranja, u invalidskoj je mirovini i sad bi mu baš još ovo trebalo. Nemam mu srca reći ni da sumnjam.

Ne samo to.

Dijete? Što s njim? Ni kriv, ni dužan...

Kažeš i sama kako ga svi volite. Koliko bi (ako bi) na tu ljubav utjecala eventualna činjenica da on zaista nije "vaš"?

Ne znam postoji li način za "kazniti" krivca, a da teret tog kažnjavanja zaobiđe druge (osim djeteta i tvoje najbliže). :ne zna:

tvrdibombon
27.04.2010., 21:44
Eto sranja. Brat me zvao ako može doć. Hvala vam ljudi na odgovorima, ne znam što će mi sirota sad reć

bitchy-as-usual
27.04.2010., 21:45
zasto ce ti brat sad odjednom doc?

ajde procitaj kaj sam ti gore napisala

brodačka
Da, trudnice moraju imati onaj karton na kojem piše krvna grupa. Bar sam ja morala. A možda ti i brat nemate istu krvnu grupu, i muž moje prijateljice se nadavao krvi, čovjek uredno ima dva kartona s dvije različite krvne grupe. Mislim, znam da su šanse za ovako nešto male da ne mogu biti manje, ali sve se nadam hepiendu. Jesi li sigurna da će ona reć mužu ako je pozoveš na raport. Šta će onda?

Freakette
Ja znam ali ti neću reći jer te to ne bi trebalo zanimati. Možda ti život vrati za turanje nosa gdje ne treba. Ovo je moj savjet od srca.

O čem ti, ženo? Govori se o njenom vlastitom bratu i želi vidjeti jel moguće i kolko je moguće da dijete s tom krvnom grupom je ili nije njegovo. Uostalom, nije nikom ništa rekla i samim time ne zabada nos u ničija posla.

dan-zena
27.04.2010., 21:48

A ti se ne bi tako zabrinula za svog brata? Ja kužim ovu ženu i ja bi bila zabrinuta. Imala sam sličnu situaciju u familiji.

dan-zena
27.04.2010., 21:51
zasto ce ti brat sad odjednom doc?

ajde procitaj kaj sam ti gore napisala

Valjda je čovjek skužio. Koja katastrofa. Nikome od njih ne bi htjela biti u koži, to je užas

brodačka
27.04.2010., 21:51
Ajme još jednom. Jadan čovjek. Ne mogu ni zamisliti. Blago nama ženama, dijete koje rodimo je sigurno naše. Da ipak nekako i nije tako i da mi netko danas kaže da moj sin nije moj...... ne znam, doista ne mogu zamisliti. Toliko ga volim da mi se čini da to ne bi ništa promijenilo. Ali ne mogu znati, ne daj bože nikome.

Rossa
27.04.2010., 21:56

Potpisujem.

Jako puno ljudi zapravo ne zna svoju krvnu grupu, nego ju pretpostavlja, sjećajući se nekih davnih izjava roditelja iz djetinjstva.
To je jedna stvar.
Druga stvar: možda brat sve zna,ali ne želi da ostatak svijeta zna,jer se odlučio toj ženi i djetetu pružiti sebe cijeloga.

U svakom slučaju, ja se ne bih miješala. To nije pitanje savjeta o boji tepiha, tu se radi o životu jedne cijele obitelji,a ponajprije o životu djeteta koje ništa nije biralo.

anastacia
27.04.2010., 21:59
O čem ti, ženo? Govori se o njenom vlastitom bratu i želi vidjeti jel moguće i kolko je moguće da dijete s tom krvnom grupom je ili nije njegovo. Uostalom, nije nikom ništa rekla i samim time ne zabada nos u ničija posla.

A ti se ne bi tako zabrinula za svog brata? Ja kužim ovu ženu i ja bi bila zabrinuta. Imala sam sličnu situaciju u familiji.

Neke istine i laži se ne trebaju znati. Blaženo neznanje.

dan-zena
27.04.2010., 21:59
Potpisujem.

Jako puno ljudi zapravo ne zna svoju krvnu grupu, nego ju pretpostavlja, sjećajući se nekih davnih izjava roditelja iz djetinjstva.
To je jedna stvar.
Druga stvar: možda brat sve zna,ali ne želi da ostatak svijeta zna,jer se odlučio toj ženi i djetetu pružiti sebe cijeloga.

U svakom slučaju, ja se ne bih miješala. To nije pitanje savjeta o boji tepiha, tu se radi o životu jedne cijele obitelji,a ponajprije o životu djeteta koje ništa nije biralo.

Pa žena je i napisala gore da mu nema srca reći ali normalno da je to muči.

anastacia
27.04.2010., 22:02
Potpisujem.

To je jedna stvar.

Točno i najviše bi tu dijete stradalo. Molim autoricu da svaki put kad ju uhvati sumlja popije času vode. Najviše ce dobiti na svježini kože .

brodačka
27.04.2010., 22:05
Je, imaš pravo, ali ona je gore napisala da je njemu davala krv pa to znači da imaju istu

Kao što rekoh, ne nužno. Evo s weba:
Slijedi tablica koja prikazuje kompatibilnost krvi davatelja i primatelja.

primatelj Kompatibilne krvne grupe
A- A-, 0-
A+ A-, A+, 0-, 0+
B- B-, 0-
B+ B-, B+, 0-, +0
AB- A-, B-, AB-, 0-
AB+ A-, A+, B-, B+, AB-, AB+, 0-, 0+
0- 0-
0+ 0-, 0+

dan-zena
27.04.2010., 22:09
Točno i najviše bi tu dijete stradalo. Molim autoricu da svaki put kad ju uhvati sumlja popije času vode. Najviše ce dobiti na svježini kože .

Slažem se što se tiče djeteta. Ali nema potrebe da budeš gruba prema ženi, takva je situacija strahovito stresna i vjerojatno imaš blaženu sreću da nemaš pojma o tome. MM je saznao putem DNK analize da njegovo dijete iz prvog braka nije i biološki njegovo. Nitko to ne zna osim nas dvoje. Analiza se napravila putem Genos paketa i sve je ostalo tajno. MM nije nimalo promjenio svoj odnos s malim niti bi mu to palo na pamet jer ga obožava bez obzira na gene, a sa bivšom će se obračunati jednog dana kada dijete bude odraslo. Tako da meni je ova tema bliska, friška, i strašno mi je žao i tog čovjeka i klinca i ove žene. Takve su stvari strahovito bolne za sve koji to dijete vole, pa tako i za uvodničarku.

baja
27.04.2010., 22:09
zar trudnicama vade krvnu grupu kad rode? ako se već upuštaš u ovakve detektivske avanture onda se barem informiraj dobro prije nego kreneš donositi zaključke
da, svim trudnicama se utvrđuje krvna grupa
dakle, u trudnoći, a ne nakon poroda
između ostalog, za slučaj potrebe transfuzije
o primateljima i davateljima krvi te o utjecaju transfuzije na krvnu grupu možeš naći na internetu

dan-zena
27.04.2010., 22:12
Kao što rekoh, ne nužno. Evo s weba:
Slijedi tablica koja prikazuje kompatibilnost krvi davatelja i primatelja.

primatelj Kompatibilne krvne grupe
A- A-, 0-
A+ A-, A+, 0-, 0+
B- B-, 0-
B+ B-, B+, 0-, +0
AB- A-, B-, AB-, 0-
AB+ A-, A+, B-, B+, AB-, AB+, 0-, 0+
0- 0-
0+ 0-, 0+

Ok, ali pretpostavila sam da znaju svoju krvnu grupu kad je već situacija bila takva da mu je ona davala krv, valjda su gledali kompatibilnost

anastacia
27.04.2010., 22:14
Slažem se što se tiče djeteta. Ali nema potrebe da budeš gruba prema ženi, takva je situacija strahovito stresna i vjerojatno imaš blaženu sreću da nemaš pojma o tome. MM je saznao putem DNK analize da njegovo dijete iz prvog braka nije i biološki njegovo. Nitko to ne zna osim nas dvoje. Analiza se napravila putem Genos paketa i sve je ostalo tajno. MM nije nimalo promjenio svoj odnos s malim niti bi mu to palo na pamet jer ga obožava bez obzira na gene, a sa bivšom će se obračunati jednog dana kada dijete bude odraslo. Tako da meni je ova tema bliska, friška, i strašno mi je žao i tog čovjeka i klinca i ove žene. Takve su stvari strahovito bolne za sve koji to dijete vole, pa tako i za uvodničarku.

Najviše je muči sumlja pa da se ne muči previše to sam predložila. Nisam gruba već dobronamjerna. Nek neki ostanu jedna familija u svome toplom domu u ova ružna vremena.

dan-zena
27.04.2010., 22:18
ako se već upuštaš u ovakve detektivske avanture onda se barem informiraj dobro prije nego kreneš donositi zaključke
da, svim trudnicama se utvrđuje krvna grupa
dakle, u trudnoći, a ne nakon poroda
između ostalog, za slučaj potrebe transfuzije
o primateljima i davateljima krvi te o utjecaju transfuzije na krvnu grupu možeš naći na internetu

Ma super su mi svi koji napadaju ovu ženu optužujući je za "detektivske" avanture a nitko još nije rekao ništa ružno o ženi koja je možda svijesno nekome podvalila tuđe dijete. Zanimljivo.
I još nešto, kod nas je situacija s krvnim grupama bila identična. In poruka uvodničarki: sve će se srediti. Ako ti brat i krene u neke provjere, neka bude pametan i razmišlja prvenstveno o djetetu. Mi smo saznali istinu ali je ignoriramo. Za sada. Ali i dijete ima pravo na istinu, zar ne?

dan-zena
27.04.2010., 22:22
Najviše je muči sumlja pa da se ne muči previše to sam predložila. Nisam gruba već dobronamjerna. Nek neki ostanu jedna familija u svome toplom domu u ova ružna vremena.

Sumnja je najgora. Ona razdire tkivo iznutra, totalno te izjede. Mom je mužu nilo gore dok je sumnjao nego kad je saznao istinu. Ja kužim ovu ženu.
A sumnjam da će ostati familija, rijetko tko može preći preko takve izdaje. Ja se svom mužu divim kad priča s bivšom na mob i kad mu ona s druge strane drži propovjed da mu ne pukne film i da joj ne kaže: ma slušaj šta ti sereš podvalila si mi tuđe dijete. Ali treba doći u tu fazu i postati dovoljno jak za to. Mi smo za sada uspješni. Odlučili smo da dijete neće ispaštati zbog njenih laži.

baja
27.04.2010., 22:26
Ma super su mi svi koji napadaju ovu ženu optužujući je za "detektivske" avanture a nitko još nije rekao ništa ružno o ženi koja je možda svijesno nekome podvalila tuđe dijete. a tko je napada?
da, upušta se u detektivske avanture jer istražuje tuđe živote i moj savjet je usmjeren prizemljavanju strasti kako se ne bi donosili brzopleti zaključci koji mogu donijeti dramu svim uključenima
a o ženi koja je možda nekome nešto podvalila možemo kad budemo znali da je to uistinu i učinila

brodačka
27.04.2010., 22:27
Ok, ali pretpostavila sam da znaju svoju krvnu grupu kad je već situacija bila takva da mu je ona davala krv, valjda su gledali kompatibilnost

Vidiš da B- može dati krv B-, B+, AB- i AB+. Dakle ako su burazu jednom davno krivo utvrdili krvnu grupu, mogao je dobiti od sestre krv u još tri slučaja i sve 5.
Ponavljam, šanse su malecke, ali ipak, trebalo bi provjeriti. U nekim situacijama se doista može krivo odrediti krvna grupa a kod nekih bolesti i promijeniti.

higijeničarka
27.04.2010., 23:24

Ma naravno. A da pošalje na taj razgovor sa šogoricom svog muža? Nek ju on usput nauči pameti... :rolleyes:

Što ljudima svašta pada na pamet.

tvrdibombon
Ma koliko god tebe razarale brige i sumnje, to ipak nisu tvoja posla.
Tvoj brat je odrastao čovjek i, ako si ti zbrojila dva i dva, može i on. Uostalom, zna da ga je žena varala, može se i tu pozabaviti matematikom da baš želi.
A možda niti ne želi sumnjati, preispitivati, možda namjerno živi u neznanju?

Bilo kako bilo, čovjek nije glup, a tebi nije mjesto u njegovom životu i njegovim poslovima, pa bio ti on brat sto puta.

Ukoliko je on večeras došao na ideju da dijete ipak nije njegovo, jedino što možeš je pružiti mu podršku u odluci koju on donese, ma kakva god ona bila. Nije na tebi čak niti u toj situaciji da sugeriraš što da napravi sa svojim životom i životom svog djeteta (to je njegovo dijete usprkos spermiću koji ga je napravio).

brodačka
28.04.2010., 06:51
Ma naravno. A da pošalje na taj razgovor sa šogoricom svog muža? Nek ju on usput nauči pameti... :rolleyes:

Što ljudima svašta pada na pamet.

tvrdibombon
Ma koliko god tebe razarale brige i sumnje, to ipak nisu tvoja posla.
Tvoj brat je odrastao čovjek i, ako si ti zbrojila dva i dva, može i on. Uostalom, zna da ga je žena varala, može se i tu pozabaviti matematikom da baš želi.
A možda niti ne želi sumnjati, preispitivati, možda namjerno živi u neznanju?

Bilo kako bilo, čovjek nije glup, a tebi nije mjesto u njegovom životu i njegovim poslovima, pa bio ti on brat sto puta.

Ukoliko je on večeras došao na ideju da dijete ipak nije njegovo, jedino što možeš je pružiti mu podršku u odluci koju on donese, ma kakva god ona bila. Nije na tebi čak niti u toj situaciji da sugeriraš što da napravi sa svojim životom i životom svog djeteta (to je njegovo dijete usprkos spermiću koji ga je napravio).

Imaš li ti higijeničarka brata? I kad je bila sporna podrška uvodničarke svom bratu? Ovo je prevažna stvar da bi se prešutjela i ovo je stvarni život a ne neka sapunica u kojoj mračne tajne izranjaju nakon 20 godina a onda u zadnjoj epizodi sve sretno završi. Što če reći dijete ako slučajno sazna istinu nakon 20 godina? Ima li ono pravo znati tko je zaslužan za njegove gene, ima li nepoznatog brata sestru...... Nije lako, ali tko može ponjeti odgovornost prešućivanja?

sex-addict
28.04.2010., 07:23
Užasna situacija.. :flop:

U svakom slučaju, bratu ništa ne govoriti, da ne bi došlo do katastrofe. Raspad obitelji u boljem slučaju, crna kronika u gorem..

Užžaaasssss :rigo:

anastacia
28.04.2010., 07:31
Sumnja je najgora. Ona razdire tkivo iznutra, totalno te izjede. Mom je mužu nilo gore dok je sumnjao nego kad je saznao istinu. Ja kužim ovu ženu.
A sumnjam da će ostati familija, rijetko tko može preći preko takve izdaje..

Brat autorice odgaja dijete koje je ili možda nije njegovo biološko dijete. Ali je otac ipak je otac i zar je tako teško biti pametan i začepiti usta i sumlje.Zar nije lijepo da mališan od 8 godina ima lijepo djetinjstvo?Zar je to tako teško?

Uranija
28.04.2010., 07:33
Imaš li ti higijeničarka brata? I kad je bila sporna podrška uvodničarke svom bratu? Ovo je prevažna stvar da bi se prešutjela i ovo je stvarni život a ne neka sapunica u kojoj mračne tajne izranjaju nakon 20 godina a onda u zadnjoj epizodi sve sretno završi. Što če reći dijete ako slučajno sazna istinu nakon 20 godina? Ima li ono pravo znati tko je zaslužan za njegove gene, ima li nepoznatog brata sestru...... Nije lako, ali tko može ponjeti odgovornost prešućivanja?

Bolje odgovorornost prešućivanja, nego razaranja.
Nema to pravo, brat je odrastao čovjek.

miss daisy
28.04.2010., 07:50
a kada je uopće djetetu određivana krvna grupa?

brodačka
28.04.2010., 08:02
Bolje odgovorornost prešućivanja, nego razaranja.
Nema to pravo, brat je odrastao čovjek.

Zašto bi nužna posljedica saznanja bilo razaranje? Već rekoh, dijete je moje i teško mi je takvu situaciju zamisliti. Zamišljam mog muža, da mu netko kaže da nije biološki otac našem sinu. Ljudi moji, on toliko voli to dijete da mi se čini da mu ta spoznaja ne bi ništa značila. Možda u odnosu prema meni, teško je reći. Ali da bi to donijelo nekakvu situaciju za crnu kroniku, sigurno ne. Ja poznam osobno obitelj koja ima svoje biološko i usvojeno dijete. Nikakva razlika se tu ne vidi a i razgovarala sam s njima jer smo se mm i ja bavili mišlju da usvojimo dijete. Ja sam se bojala sebe, tj. toga da neću biti ista prema oboje djece i oni su mi rekli da oni imaju potpuno isti osjećaj prema obje svoje curice. I doista, lubav prema djeci se razvija. Zar ste vi svoju bebu zavoljele u trenutku rođenja? Definitivno, to je najsretniji trenutak mog života, neusporediv osjećaj ali dani poslije, odrastanje i pretvaranje tog malog bića u osobu je razvilo beskrajnu ljubav u meni. Ovaj čovjek je to prošao i saznanje da on nije biološki otac to ne može promijeniti. Naravno da će se osjećati izdano, prevareno, nesigurno, jadno..... ali ljubav se ne gasi s tim saznanjem. To je moje mišljenje.
Dalje, mislim da nije sporno da dijete mora znati. Ako mora znati, trenutak za saznanje je struka davno proglasila, prije sedme godine. Dakle već sad je malo kasno ali posljedice za psihu i samopouzdanje su manje nego sa 18 godina. Ne bi se bilo loše savjetovati sa psihićima....
A možda je ipak neka zabuna .......

Uranija
28.04.2010., 08:05
Zašto bi nužna posljedica saznanja bilo razaranje? Već rekoh, dijete je moje i teško mi je takvu situaciju zamisliti. Zamišljam mog muža, da mu netko kaže da nije biološki otac našem sinu. Ljudi moji, on toliko voli to dijete da mi se čini da mu ta spoznaja ne bi ništa značila. Možda u odnosu prema meni, teško je reći. Ali da bi to donijelo nekakvu situaciju za crnu kroniku, sigurno ne. Ja poznam osobno obitelj koja ima svoje biološko i usvojeno dijete. Nikakva razlika se tu ne vidi a i razgovarala sam s njima jer smo se mm i ja bavili mišlju da usvojimo dijete. Ja sam se bojala sebe, tj. toga da neću biti ista prema oboje djece i oni su mi rekli da oni imaju potpuno isti osjećaj prema obje svoje curice. I doista, lubav prema djeci se razvija. Zar ste vi svoju bebu zavoljele u trenutku rođenja? Definitivno, to je najsretniji trenutak mog života, neusporediv osjećaj ali dani poslije, odrastanje i pretvaranje tog malog bića u osobu je razvilo beskrajnu ljubav u meni. Ovaj čovjek je to prošao i saznanje da on nije biološki otac to ne može promijeniti. Naravno da će se osjećati izdano, prevareno, nesigurno, jadno..... ali ljubav se ne gasi s tim saznanjem. To je moje mišljenje.
Dalje, mislim da nije sporno da dijete mora znati. Ako mora znati, trenutak za saznanje je struka davno proglasila, prije sedme godine. Dakle već sad je malo kasno ali posljedice za psihu i samopouzdanje su manje nego sa 18 godina. Ne bi se bilo loše savjetovati sa psihićima....

Možda i ne, gledajmo najgore.

Možda brat cijelo vrijeme ZNA.

shtefy
28.04.2010., 08:07
Svaka čast tome što je to brat. Ali...

Brat ima svoj život, svoju obitelj... Brat je (očito sasvim svjesno) izabrao preći preko ženinog preljuba. Brat je lako moguće svjestan mnogih stvari koje se tiču njega i njegove obitelji, koje nije bio voljan raspravljati sa drugim ljudima (pa bila to i sestra), možda je i bio svjestan da možda nije otac, ali je odlučio to potisnuti... Možda su u šumi... :ne zna:

A ti si sada baš odlučila talasati. Naravno, iz plemenitih pobuda. Ali svejedno.

I ako je tvoj brat možda davno odlučio ne misliti o tome, ne spominjati i svjesno to potisnuti, a ti sada zatalasaš, možda ga natjeraš da reagira onako kako ne želi, samo da pred vama naoko sačuva čast.

Pokušaj shvatiti da ti možda i ne znaš sve o njihovoj intimi. I poštuj to.

Maslina
28.04.2010., 08:08
Iako imam trolofobiju, :zubo:
Evo da vas prosvijetlim:
http://php.ringeraja.rs/?page=bloodtype

Vidi opasku na dnu:
Zanimljivost o krvnoj grupi:
U retkim slučajevima se dešava da dete nema krvnu grupu koja je moguća kombinacijom gena roditelja, jer ne postoji dominantan gen

Dakle, ne može se sa sigurnošću ništa zaključiti iz krvne grupe.

sex-addict
28.04.2010., 08:14

Pretpostavljam da si svjesna činjenice da neki ljudi ne vole tuđu djecu. I da ne bi NIKAD usvojili djete. Ali svoje vole.. Neizmjerno..

I ak bi se saznalo, naprasno, da to djete više nije njegovo - misliš da bi svako prešao preko toga, i rekao ok, svejedno? Ljudi nisu jednaki, i svi i odreagirali na svoj način. A u ovom slučaju, sigurno slijedi sranje - dal malo, ili generalno, ali slijedi sigurno.. :flop:

brodačka
28.04.2010., 08:19
[QUOTE=sex-addict;26364585]Pretpostavljam da si svjesna činjenice da neki ljudi ne vole tuđu djecu. I da ne bi NIKAD usvojili djete. Ali svoje vole.. Neizmjerno..

I kad bi saznali da zapravo nije njihovo, prestali bi ga voljeti? Šta postoji neki gumb VOLI/NE pa se stisne? Oni dijete već vole. Ne odlučuju o tome hoće li ga usvojiti. Brkaš kruške i krumpose.

sex-addict
28.04.2010., 08:31
I kad bi saznali da zapravo nije njihovo, prestali bi ga voljeti? Šta postoji neki gumb VOLI/NE pa se stisne? Oni dijete već vole. Ne odlučuju o tome hoće li ga usvojiti. Brkaš kruške i krumpose.

Pa ne znam što bi se desilo u tom slučaju.. Niti se želim stavljati u tu situaciju, jer mi je muka od same pomisli na to.. :rigo:

No sigurno neće biti isto kao prije. Ali što će biti između njega i žene, ko zna - gle, to je ultimativna izdaja - nema gore stvari koje ti neko može napraviti, ne postoji. Dal će ona završiti sa dva šamara, ili ostavljena, ili ona/on u crnoj kronici - bog te pita..

Ma strašna situacija.. :flop:

shtefy
28.04.2010., 08:32

Ti misliš da se jednom dogodilo da je "otac" odbacio djete nakon što je saznao da biološki nije njegovo? :kava:

K@rlo
28.04.2010., 08:35

Interesantno kako se njen brat ne brine o toj činjenici, za koju sam siguran da mu je poznata, jer je dijete u ovih 8 god. nekoliko puta vadilo krv i točno zna koju krvnu grupu ima.

Kao što već netko reče, bitno je da li je on "otac" djetetu u punini te riječi, a sestrine "moralne dvojbe" bi mogle potegnuti pitanja koja su brat i njegova žena vjerojatno već pospremili odgovore.

Sestro, ne petljaj se, ni ne slutiš što se može izroditi iz toga.

miss daisy
28.04.2010., 08:41
Interesantno kako se njen brat ne brine o toj činjenici, za koju sam siguran da mu je poznata, jer je dijete u ovih 8 god. nekoliko puta vadilo krv i točno zna koju krvnu grupu ima.

hm sad ću i tebe pitati isto, a zašto se djetetu određuje krvna grupa?

znam da se to ne radi po porodu, pa me zanima u kojoj se dobi radi i koji je razlog?

shtefy
28.04.2010., 08:45
znam da se to ne radi po porodu, pa me zanima u kojoj se dobi radi i koji je azlog?

Možda je djete bilo bolesno, možda je imalo neki operativni zahvat i sl.

A možda je u pitanju obično nagađanje i lupetanje. Ljudi to čine vrlo često, a netko se toga uhvati k'o pijan plota i eto ti svačega.

agibagi
28.04.2010., 08:45
zar još tijekom trudnoće ne traže krvnu grupu roditelja, radi rh faktora? mene su pitali...

Grizli_Medo
28.04.2010., 08:52
Imadoh dvoje dobrih prijatelja i u trenutku maliganske opijenosti prije doznao sam da je jednogodisnje dijete tude, a ne od prijatelja. Te spoznaje su teret, strasan teret. Razmisljao sam da li mu reci. Dugo razmisljao. Nisam ga mogao u oci pogledati nakon toga.Uzasan osjecaj. Imas obavezu, jer da je meni slican slucaj, volio bi znati to. Ali imas i odgovornost prema toj novoj obitelji, kako biti pokretac rasturanja?
Na kraju sam odlucio nakon dugo razmisljanja da cu sutiti i da ta stvar ostaje zatvorena za mene. Zauvijek.
Naravno, nisam ga i dalje mogao pogledati u oci i lagano sam se distancirao od njega opterecen griznjom savjesti nakon svakog susreta. Mali je sad veliki, ima 14 godina. Pitam se samo da li ce njemu majka ikad otkriti tajnu.

E sad, da se radi o mom bratu da li bi mu rekao. Ne znam. Ali mislim da bi. I mislim da bi tu slijedio onu misao s pocetka. Da se meni to desi, ja bi volio da mi brat to kaze.

A ljubav prema djetetu nije tema, moze se voljeti i tude dijete. Ali mislim da ako se ljubav temelji na krivoj spoznaji da je tvoje nije dobra. Istina kakva je da je, jedini je ispravan put.
Zamislite samo spoznaju da se ljubav koju imas prema nekome temelji na lazi. Rijetki tu spoznaju i ogorcenost njom nadidu.
U svakom slucaju, pravo na istinu ima najmanje 3 ljudi. Njen brat, pravi otac tog djeteta (ako je istina da nije bratovo), i samo dijete.
Ja taj teret ne govorenja nosim i danas i on nije lagan. Pokretacica topica ce imati pakao u savjesti ako odsuti takvo nesto, a brat nije prijatelj od kojeg se mozes distancirati tako lako.

brodačka
28.04.2010., 08:52
zar još tijekom trudnoće ne traže krvnu grupu roditelja, radi rh faktora? mene su pitali...

Traže od majke. Ako je rh pozitivna, dalje ih nije briga. Ako je rh negativna onda treba znati rh oca pa ako je on pozitivan, majka nakon poroda dobije injekciju koja će spriječiti stvaranje antitjela za eventualnu drugu trudnoću. Djetetu iz običnog vađenja krvi ne određuju krvnu grupu. Samo ako ga neko odvede da mu se odredi ili ako je to nužno zbog nekakve operacije.

miss daisy
28.04.2010., 08:54

samo majke, otac može i ne mora.

a ukoliko je majka rh-, određuje se i krvna grupa djeteta, kako bi se vidjelo je li rh+, odnosno treba li majka primiti antitijela.
(a čak ni to nisam sigurna, moguće samo daju injekciju na antitijela)

ugl to ovdje nije slučaj jer je majka rh+

ma samo me zanimalo postoji li u kasnijoj životnoj dobi djeteta trenutak kad im svima određuju krvnu grupu, očito ne postoji (nego mora biti operacija i sl).

inače, meni je recimo u kartonu kod doktorice bila upisana krvna grupa, pa sam svejedno morala vaditi krv i određivati krvnu grupu zbog trudnoće.
nemam pojma je li to trošenje državnih para bez razloga, ili im se događalo da su nekad davno krivo odredili / zapisali / šta ja znam :D

a i ovo što je netko napisao, možda je i moguća neka suluda kombinacija nedominantnih gena koja sa dva B roditelja daje AB na kraju :ne zna:
nismo genetičari jer smo imali biologiju u srednjoj, recimo znam da plavooki roditelji mogu imati dijete smeđih očiju, iako se taj zadatak nije tako rješavao u školi :D

no dobro, ovo je off i nema veze s time bi li roditelj nastavio voljeti dijete koje u stvari nije njegovo :zubo:

agibagi
28.04.2010., 08:58
znam samo da smo oboje vadili potvrde o krvnoj grupi, sve je bilo u redu pa se dalje nisam zanimala.

nemam pojma koju krvnu grupu ima djete, ali očito se vidi čija je.

ovo je grozna situacija. znati a ne reći ili ne znati a sumnjati...

brodačka
28.04.2010., 09:00
Ti misliš da se jednom dogodilo da je "otac" odbacio djete nakon što je saznao da biološki nije njegovo? :kava:
Događa se. U onim zajednicama gdje se žena zbog prevare kamenuje do smrti, pogotovo se događa. Poznaš nekog takvog kome se to dogodilo i odrekao se djeteta? Prije nego postaviš pitanje, ja suprotan slučaj poznam. Imali smo i na prošloj stranici primjer čovjeka koji se razveo ali se djeteta nije odrekao. A baš bi mu bilo najjednostavnije....nova žena, nova djeca, šta će mu tamo neko dijete kojem plaća alimentaciju a nije zapravo njegovo...

Francesca
28.04.2010., 09:03
Jel moguće da ta mala budala ne zna krvnu grupu svoje žene? Strašno

A što bi s tim saznanjem... nemam pojma. U tome i je problem.

Kak ne bi bilo moguće, niti ja ne znam od svog muža dok ne pogledam papir,
od svoje obitelji nemam pojma koje su, tak da ti mogu garantirati da ni moj muž ne zna moju.

E sad što se tiče saznanja:
tvoj brat voli svoga sina i to je najvažnije od svega.

Možda i nije tako glup, možda zna, možda sumnja ali mu to možda nije bitno.

Ali ako se ti sad umješaš postoji mogućnost da ćeš uništiti jednu sretnu obitelj, a djetetu ćeš možda uništiti život.

Što misliš da bi se tvoj brat rastao i ostavio to djete bez jebemti?
Koliko sam shvatila on ga voli i voljet će ga bez obzira jel biološki otac ili nije, jer djete se voli srcem a ne razumom (naravno ako je osoba normalna)

Da li ćeš ti to djete prestati voljeti ako se pokaže da nije biološki sin tvog brata? Samo tako ćeš izbrisati osjećaje koje prema njemu imaš 8-9 godina?

Za što je ustvari bitno saznanje da li je to djete biološki sin tvog brata?
Neko nasljedstvo je u igri?
Ne kužim.

Sorry, ali mislim da se nemaš pravo mješati tako u tuđe živote i igrati se Boga, čak i ako jesi u pravi i djete zaista nije njegovo...

Grizli_Medo
28.04.2010., 09:05

I tko to od vas tvrdi da otac nema to pravo? Tko mu ga uopce moze uskratiti?

Btw, otvorio sam temu na PZ-u (http://www.forum.hr/showthread.php?t=544076), tamo ce netko sigurno znati ako postoji mogucnost da dvoje roditelja krvne grupe B imaju dijete krvne grupe AB.

sex-addict
28.04.2010., 09:06
U svakom slučaju, ne reći - ništa dobro iz toga ne može izaći, nemoguće..

Nebitno je jel brat zna ili ne zna - jedino je bitno da ne SAZNA :kava:

agibagi
28.04.2010., 09:11
malo se razmahala rasprava o krvnim grupama. sve što smo rekli nije sigurno niti provjereno, a dnk analiza je jedina sigurna metoda.

bitno je da brat ne sazna nego da otkrije sam, ako treba otkriti.

shtefy
28.04.2010., 09:15
Događa se. U onim zajednicama gdje se žena zbog prevare kamenuje do smrti, pogotovo se događa. Poznaš nekog takvog kome se to dogodilo i odrekao se djeteta? Prije nego postaviš pitanje, ja suprotan slučaj poznam. Imali smo i na prošloj stranici primjer čovjeka koji se razveo ali se djeteta nije odrekao. A baš bi mu bilo najjednostavnije....nova žena, nova djeca, šta će mu tamo neko dijete kojem plaća alimentaciju a nije zapravo njegovo...

Događa se i ovdje, itekako. To što ti znaš jednog suprotnog ne znači da je to neko pravilo.

I tko to od vas tvrdi da otac nema to pravo? Tko mu ga uopce moze uskratiti?

To nije tema, nema veze s ovim.

Ali glede teme, ako je npr. otac još davno bio svjestan i izabrao da šuti, tko ima pravo uskratiti mu tu odluku i natjerati ga da reagira i protiv svoje volje?

A reći nekome tako nešto se u najboljem slučaju ima pravo tek nakon što je netko ne 100 nego 1000% siguran.

Grizli_Medo
28.04.2010., 09:21
To nije tema, nema veze s ovim.

Ali glede teme, ako je npr. otac još davno bio svjestan i izabrao da šuti, tko ima pravo uskratiti mu tu odluku i natjerati ga da reagira i protiv svoje volje?

A reći nekome tako nešto se u najboljem slučaju ima pravo tek nakon što je netko ne 100 nego 1000% siguran.

Kako nije tema, to je srz teme. :confused:
I iz iskustva znam da ce ga pokretacica teme sebi postaviti milion puta ako odluci sutjeti.

Ako je znao i izabrao sutnju, onda ne vidim razloga da i sad to ne napravi.
A za ovo 100% 1000% se slazem.

shtefy
28.04.2010., 09:30
Ako je znao i izabrao sutnju, onda ne vidim razloga da i sad to ne napravi.

Itekako ima razloga. Jer onaj tko "prokaže" sigurno će i tražiti i očekivati komentar. Pa onda nema šanse da to ne procuri okolo, takvi dušebrižnici rijetko mogu nešto zadržati baš samo za sebe. Pa će početi priče, šaputanja iza leđa, pa možda čak i direktna pitanja...

A za ovo 100% 1000% se slazem.

Za 100% sigurnosti mora se napraviti DNA test. To je jedina 100%-tna sigurnost. Čak ni da je netko bio u krevetu s njima, ne bi mogao biti siguran.

A DNA test mogu napraviti samo roditelji. Znači da samo oni mogu biti 100% sigurni. I nisu ni svoju sigurnost ni svoju sumnju dužni dijeliti sa drugima. Pa čak ni sa braćom i sestrama.

brodačka
28.04.2010., 09:44
Ja stvarno ne razumijem kakvom ste vi čudnom metodom indukcije došli do zaključka da će sestra (ako kaže bratu ) insistirati na nekakvim daljnjim njegovim postupcima? Ako je već znao, reći će - znam i valjda sam odlučiti što s tim. Pogotovo mi nije jasno otkud vam ideja da će sestra o vlastitom bratu i nećaku pričati njima iza leđa o pitanju očinstva. Definitivno mi se čini, sestre i braća nisu što su nekad bili.

Grizli_Medo
28.04.2010., 09:48
Itekako ima razloga. Jer onaj tko "prokaže" sigurno će i tražiti i očekivati komentar. Pa onda nema šanse da to ne procuri okolo, takvi dušebrižnici rijetko mogu nešto zadržati baš samo za sebe. Pa će početi priče, šaputanja iza leđa, pa možda čak i direktna pitanja...

Za 100% sigurnosti mora se napraviti DNA test. To je jedina 100%-tna sigurnost. Čak ni da je netko bio u krevetu s njima, ne bi mogao biti siguran.

A DNA test mogu napraviti samo roditelji. Znači da samo oni mogu biti 100% sigurni. I nisu ni svoju sigurnost ni svoju sumnju dužni dijeliti sa drugima. Pa čak ni sa braćom i sestrama.

Kad sam prozivljavao svoju dvojbu nisam ocekivao niti komentar, niti sam o njemu razmisljao. Nisam ocekivao niti bilo kakvu reakciju od prijatelja da sam mu odlucio reci. da sam mu kojim slucajem rekao, da je odlucio ostati s njom unatoc saznanju, ta tajna bi otisla u grob s nas troje sto se mene tice.
Ali, naravno, nisu svi ljudi isti.
A ovo etiketiranje dusebriznistvom... Ja bi volio da je prema meni netko tko mi je blizak brizan i kaze mi da mi se obiteljski zivot temelji na laznom temelju.
I ako bi bio spreman odsutjeti cinjenicu da dijete nije moje, onda bi bio spreman naici na to pitanje u buducnosti.
Ali opet, nisu svi ljudi isti.

E da, i dijete ima pravo znati tko mu je bioloski otac. To pravo je zagarantirano zakonom i medunarodnim konvencijama.

brodačka
28.04.2010., 10:02
E da, i dijete ima pravo znati tko mu je bioloski otac. To pravo je zagarantirano zakonom i medunarodnim konvencijama.[/QUOTE]

Naravno. Razlozi za to postoje. Pa kad idete na sistematski, pitaju vas o bolestima u obitelji. O čemu će ovo dijete pričati? Možda mora zbog obiteljske anamneze otići na neke pretrage u 30oj godini? Kod niza bolesti naslijeđe ima važnu ulogu, zar je potrebno o tome govoriti. Neznanje može dovesti u zabludu sebe i lječnike. Neću govoriti o slučaju iz sapunica da kao mladić na nekom tulumu završi s vlastitom sestrom, ali ako se radi o manjoj sredini, onda ni to ne treba zanemariti. Dijete ima pravo znati i tu je kraj priče. Reći mu moraju roditelji (tj. oni koje smatra roditeljima) a ne netko drugi. Sve drugo je pogrešno.

Happy_Day
28.04.2010., 10:11
Meni su oba roditelja A+, a ja sam 0+ (to je bio i tatin tata, za bake i drugog dedu ne znam) i to je 100% točno jer smo davaoci krvi. A da je meni moj tata pravi tata toliko je fizički očito jer sam od mame naslijedila samo boju očiju. Dakle nemojte skakati na prvu, kako je netko napisao relevantna je DNK analiza.

pepe88
28.04.2010., 10:12
lipo testiraj i znat ćeš

Sexy__Seka
28.04.2010., 10:13
ja sam na faksu imala genetiku i vrlo dobro znam da se to može desit, da naslijediš od bake ili djeda (kao što je več neko napisao). Moja baka uvijek zeza moju mamu da ima drugog oca, jer kao niko u familiji nema plave oči već samo ona.Kasnije se ispostavilo da je moj pradjed imao plave oči... Tako da je vrlo moguće i za krvnu grupu. :mig:

Grizli_Medo
28.04.2010., 10:16
Meni su oba roditelja A+, a ja sam 0+ (to je bio i tatin tata, za bake i drugog dedu ne znam) i to je 100% točno jer smo davaoci krvi. A da je meni moj tata pravi tata toliko je fizički očito jer sam od mame naslijedila samo boju očiju. Dakle nemojte skakati na prvu, kako je netko napisao relevantna je DNK analiza.

Bojim se da je nemoguce da od dvije B ispadne AB. Od dvije B moze biti ili B ili 0, kao i od dvije A moze bit A ili 0.
Ako ne postoji mogucnost (ipak ostavljam otvoreno to da je ipak moguce u nekom super malom postotku za koji ja ne znam) da od dvije B dobijes AB, onda je DNK-a nepotreban.

Happy_Day
28.04.2010., 10:29
Nisam medicinar i ne znam...no vjerujem da nije lako živjeti s takvom sumnjom. Mislim da bi brat trebao razgovarati sa ženom i da je to prvenstveno njihova stvar.

Grizli_Medo
28.04.2010., 10:35
Da se malko i nasmijem na temu. Koliki li ce ocevi nakon ove teme saznati krvne grupe djece i supruga.,. :zubo:

Garf
28.04.2010., 10:39

To koju krvnu grupu imaju bake i djedovi nije bitno. Dijete krvnu grupu nasljedđuje od roditelja. Nisam genetičar pa ne znam da li postoje šanse da to bude neka druga grupa(ako postoje onda su u promilima).

Tvoji su roditelji očito oboje A0 i onda si ti mogla imati A ili 0. Nema u tvom slučaju ništa čudno.

Morticia Addams
28.04.2010., 10:55
Sad si razmišljam...
Da je moja sestra u takvoj situaciji (što je nemoguće, je li tako? :zubo:) ne znam kako bih se postavila.
Najlakše je reći- ne govori ništa, međutim da ja saznam da moja mama, sestra ili tata znaju takvu informaciju i da mi nisu rekli...

Ne znam, popizdila bih, u svakom slučaju.

Eleonore2
28.04.2010., 11:07

Svatko nosi dva gena za krvnu grupu, jedan od oca i jedan od majke. Da bi imala krvnu grupu 0 morala si i od oca i od majke dobiti 0 gen jer je on recesivan i ljudi koji imaju kombinaciju gena A0 (kao što imaju oba tvoja roditelja) u fenotipu imaju krvnu grupu A.

To se uči u osnovnoj školi.

higijeničarka
28.04.2010., 12:05
A jeste se raspisali o nečemu što uopće nije tema. Imate temu o krvnim grupama (http://www.forum.hr/showthread.php?t=544076) pa tamo nastavite....
Ovako odlazimo u off.

:mig:

A možda su u šumi.
Ovdje nije tema - reći djetetu ili ne. Djetetu, tako i onako, o tome trebaju pričati roditelji, a ne tetke, stričevi i ini.

A ovdje se javila jedna sestra koja, na temelju rekla-čula-kazala, sumnja u to da njezin brat nije biološki otac svom djetetu.
Pitanje je: upoznati brata sa svojim sumnjama ili ne (pa ma kako te sumnje osnovane bile ili ne).

Prije nego što bilo tko tutne svoje prstiće u tuđe poslove, trebao bi jako dobro porazmisliti o svim mogućim scenarijima i dobro se zapitati ima li uopće pravo rasvjetljavati nekom drugom "oslobađajuću istinu".

brodačka
28.04.2010., 12:11
A jeste se raspisali o nečemu što uopće nije tema. Imate temu o krvnim grupama (http://www.forum.hr/showthread.php?t=544076) pa tamo nastavite....
Ovako odlazimo u off.

A možda su u šumi.
Ovdje nije tema - reći djetetu ili ne. Djetetu, tako i onako, o tome trebaju pričati roditelji, a ne tetke, stričevi i ini.

A ovdje se javila jedna sestra koja, na temelju rekla-čula-kazala, sumnja u to da njezin brat nije biološki otac svom djetetu.
Pitanje je: upoznati brata sa svojim sumnjama ili ne (pa ma kako te sumnje osnovane bile ili ne).

Prije nego što bilo tko tutne svoje prstiće u tuđe poslove, trebao bi jako dobro porazmisliti o svim mogućim scenarijima i dobro se zapitati ima li uopće pravo rasvjetljavati nekom drugom "oslobađajuću istinu".

A kako će mu roditelj reći ako ne zna? Ti kažeš djetetu treba reći, roditelj mu treba reći ali roditelju ne treba reći :ne zna: Nadam se da na majku ne računaš.

agibagi
28.04.2010., 12:11
ili da teta zbog svog duševnog mira nazove jedan od privatnih forenzičkih laboratorija pa provjeri dnk. čujem da mnogi očevi prakticiraju ovu metodu,analiza košta oko 3000kn. ovako se raspravlja o očinstvu na temelju priče o prehrani.

Grizli_Medo
28.04.2010., 12:24
Ovako odlazimo u off.

A možda su u šumi.

Kod vas sve nije tema? :confused:
A sta je tema?
Tema je da je na osnovu informacije o krvnim grupama sestra u nedoumici:
- da li je u pravu da B+B ne mogu dati AB
- da li ako je u pravu treba reci bratu

Prvo je stvar tehnicke prirode, drugo malko zajebanije. I slijedeci ovo tvoje "dobro porazmisliti" mora razmisljati medu ostalim i o raznim pravima, a i svemu ostalome ovdje spominjanome. Pravo brata je da zna istinu, mislim da je to svacije pravo. Pravo djeteta je isto tako da zna istinu, doduse nitko nije obavezan reci mu do 18 godine, ali nakon toga je.

Vidim da zene imaju malko drugacije misljenje o tome, vama nitko ne moze "uvaliti" bebu. Ali mislim da ne postoji otac koji ne bi htio saznati takvu stvar. Nakon spoznaje mnogi se ne bi mogli pomiriti s njom, ali sigurno za to ne bi bili krivi. Sasvim je prirodno i normalno da covjek koji ima dijete s nekom zenom zeli da je to dijete njegovo i bioloski.
Uskratiti covjeku takvu informaciju je po meni krivo, iako sam je ja uskratio.
Ali sto vise razmisljam, da se radi/radilo o mom bratu sa velikom sigurnoscu tvrdim da bi mu rekao.

higijeničarka
28.04.2010., 12:28
A kako će mu roditelj reći ako ne zna? Ti kažeš djetetu treba reći, roditelj mu treba reći ali roditelju ne treba reći :ne zna: Nadam se da na majku ne računaš.

Za dijete su odgovorni majka i otac. Iz kojeg razloga da majku ne računam?

Kao drugo, ona je njega varala. On zna da ga je ona varala. Da želi, ima potrebna saznanja i svako pravo biti sumnjičav.

I, na kraju krajeva, on možda i zna da dijete nije njegovo. Ali to nije nešto što objavljuješ svojoj familiji, užoj i široj, o daljnjima da ne govorim.
I očito, to je samo njihova stvar koja ide njima na dušu i odgovornost.

Svi ostali, mahali barjacima oslobađajuće istine ili ne, pretpostavljam, nisu dobrodošli.

Lady dragonfly
28.04.2010., 12:58
Autorica teme treba dobro razmisliti.

Ako procijeni da njen brat nešto sumnja ili da on povede razgovor o tome kako mu je sve čudno, onda mu pomoći (pod uvjetom da ju to zatraži) da otkriju da li je mali njegov ili ne. Ali ako je njemu dobro u braku, i dijete već ima 8 g. ne vidim nikakvo dobro u tome da se petlja, jer ništa dobroga ne može izaći iz toga. Na kraju će dijete imati najveće posljedice....stoga šuti....

higijeničarka
28.04.2010., 12:59
Kod vas sve nije tema? :confused:
A sta je tema?
Tema je da je na osnovu informacije o krvnim grupama sestra u nedoumici:
- da li je u pravu da B+B ne mogu dati AB
- da li ako je u pravu treba reci bratu

Informacije o krvnoj grupi su... onak... nepouzdane. Došla je do njih uslijed baljezganja o nekoj tamo prehrani na temelju krvne grupe.
Ma zapravo, trebala je ona odma spontano reagirati i reć šogorici da se sigurno zabunila u vezi svoje krvne grupe jer joj dijete i muž imaju tu i tu pa je nemoguće valjda da ona ima tu koju ima. :zubo:

Na kraju krajeva, pitanje je samo tko je taj koji treba viknuti "Car je gol!"

brodačka
28.04.2010., 13:42
Za dijete su odgovorni majka i otac. Iz kojeg razloga da majku ne računam?
Pa ja se ne bi oslonila na to da majka koja je mužu podvalila dijete ima namjeru reći tom djetetu istinu. Dakle kao onaj tko će morati (ako je to to) reći djetetu istinu, ostaje otac. Prilično jednostavno.

Kao drugo, ona je njega varala. On zna da ga je ona varala. Da želi, ima potrebna saznanja i svako pravo biti sumnjičav.

I, na kraju krajeva, on možda i zna da dijete nije njegovo. Ali to nije nešto što objavljuješ svojoj familiji, užoj i široj, o daljnjima da ne govorim.
I očito, to je samo njihova stvar koja ide njima na dušu i odgovornost.
[COLOR="black"]Ok, pa će reći sisterici, ja već znam i gotovo. I ne želim da itko više[COLOR="black"] zna. Na njemu je da dalje poduzme išta ili ništa.

Svi ostali, mahali barjacima oslobađajuće istine ili ne, pretpostavljam, nisu dobrodošli.
Šta je bonkasica poželjela mahati barjacima? Koliko ja vidim sestri je žao brata, znao ne znao i osjeća odgovornost da li i kako mu to reći. Jer, ruku na srce, nadam se da je neka zabuna ali velika je vjerojatnost da njegov malac nema njegove gene.

mucasta666
28.04.2010., 16:21
prije nego unisti brak i posvadi se sa bratom, zenom mu i slicno, neka ne razbija ocito ne obrazvonau glavu krvnim grupama. Taj nacin testiranja ocinstva se odbacio kao nedovoljno dobar, postoje razne kombinacije. I moguce je da je dijete ab, ako su roditelji b, potpuno moguce pitala sma kemicarku i mag,farmacije, obje tvrde isto..pa bi bilo dobro da se draga seko skinete sa previse sapunica i ne radite drugima probleme

higijeničarka
28.04.2010., 16:21
Pa ja se ne bi oslonila na to da majka koja je mužu podvalila dijete ima namjeru reći tom djetetu istinu. Dakle kao onaj tko će morati (ako je to to) reći djetetu istinu, ostaje otac. Prilično jednostavno.

S tobom se nekako vrtim u krug.
Ajmo još jednom.

Ako bi ja, ničim posebnim izazvana, nikakvim detektivskim poslovima se baveći, uspjela u jednom sasvim slučajnom razgovoru koji se odvija i pred bratovim čistim i zdravim ušima, došla u sumnju da je to dijete njegovo, ne bih pretpostavljala da on da treba moju pomoć u razotkrivanju fatalne istine.

Čovjek zna da ga je žena varala. Čovjek zna krvnu grupu svoje žene i djeteta.
I čovjek valjda sam zna hoće li raditi na otvaranju svojih očiju ili ne.

Možda čovjek namjerno bira ne otvarati oči i misliti kako je to dijete njegovo u svakom smislu. Ako čovjek želi živjeti u blaženom neznanju, najmanje što treba je da ga netko sa strane gurka i gura mu crv sumnje pod nos.

milla karolina
28.04.2010., 18:08
S
Možda čovjek namjerno bira ne otvarati oči i misliti kako je to dijete njegovo u svakom smislu. Ako čovjek želi živjeti u blaženom neznanju, najmanje što treba je da ga netko sa strane gurka i gura mu crv sumnje pod nos.

I ne samo to, da li ce, pod pretpostavkom da dijete nije njegovo, biti sretan kad sazna istinu. Imat ce istinu i razoren život jednoj obitelji, napose djetetovo djetinjstvo!

Bravo!:flop:

brodačka
28.04.2010., 19:32
S tobom se nekako vrtim u krug.
Ajmo još jednom.

Ako bi ja, ničim posebnim izazvana, nikakvim detektivskim poslovima se baveći, uspjela u jednom sasvim slučajnom razgovoru koji se odvija i pred bratovim čistim i zdravim ušima, došla u sumnju da je to dijete njegovo, ne bih pretpostavljala da on da treba moju pomoć u razotkrivanju fatalne istine.

Čovjek zna da ga je žena varala. Čovjek zna krvnu grupu svoje žene i djeteta.
I čovjek valjda sam zna hoće li raditi na otvaranju svojih očiju ili ne.

Upravo sam pitala svog muža zna li on moju krvnu grupu - NE.
Zna li djetetovu - NE (ne znam ni ja, nije bilo potrebe za određivanjem).
I sad slijedi najbolje, zna li svoju-NE, nikad je nije odredio, nije bilo razloga, u vojsci nije bio.
Ja znam svoju jer sam to morala napraviti u trudnoći, a kako je rh pozitivan nije trebalo određivati krvnu grupu muža i djeteta. Dakle vrlo malo ljudi zna krvnu grupu članova svoje obitelji. Uvodničarka je rekla da je žena rekla koja je krvna grupa, bratovu zna ili bar misli da zna, djetetovu isto i po priči njezina muža, brat se zamislio. Osim toga sinoć se iznenadno najavio u goste. Meni se čini da mu se ili pojavila sumnja ili već sumnja i zna ali je došao k sestri reći da zna.
Kažež, vrtimo se u krug, ne bi rekla, ti si nas sad vratila na početak. U svim komentarima, ja sam se ograđivala "pod uvjetom da je istina" i govorila da se nadam da je zabuna. Naravno da djete treba znati ako se dokaže da mu nije biološki otac a sam otac ima dosta inputa za opravdanu sumnju. Da, postoji mogućnost da se s ovom kombinacijom krvnih grupa (ako pretpostavimo da su točne, a on to u razgovoru nije negirao) pojavi ovakva krvna grupa kod djeteta ali je vjerojatnost vrlo mala (pogotovo ako šaranje gospođe majke nije sporno) a opravdana sumnja vrlo velika. U takvim okolnostima mi se ne čini izvjesnim da čovjek ne želi znati istinu tim više ako zastupa mišljenje da dijete istinu mora znati.
Vi ovdje nastupate kao da uvodničarka zlurado i jedva čeka da uništi bračnu sreću svom bratu i šogorici i sretno djetinjstvo (malo patetično, nije li?) svom nećaku.

Bunny Slippers
28.04.2010., 19:56
Prvi sam put ovdje i podosta sam u šoku danas od jednog saznanja koje me izbezumilo. Imam divnog brata koji je već 9 godina u braku u kojem ima sinčića od 8 godina. Dosta dobro se slažem i s njegovom ženom iako znam da je imala nekog sa strane ( zna i moj brat ), no ne pada mi na pamet iskazivati išta negativno prema njoj jer bi to značilo da ne poštujem svog brata odnosno njegov izbor. No danas joj imam potrebu razbiti gubicu. Zafrkantska rasprava o krvnim grupama se povela danas. No da skratim: moj brat ima krvnu grupu B-, njegova žena B+ a dijete AB+. Nisam bila baš najbolja iz biologije ali jasno mi je da je to nemoguće. Što da radim? Moj brat je divni otac, to dijete je jedino unuče mojim roditeljima a i meni je kao sin jer nemam svoje djece. Sva se tresem od muke. Molim vas čim više informacija o nasljeđivanju krvnih grupa, cijelu sam večer na netu i kopam i gdje god naletim na nešto piše da je ta kombinacija nemoguća. Možda je ipak moguća? Možda greška? Bože, što je ta žena napravila?

moji roditelji su 0 i AB, a ja sam B.... krvna grupa ništa ne znači... jer, ako je netko od predaka cca 5 koljena unazad imao ili 0 ili A ili B, moguće je sve. krvna grupa ne ovisi direktno samo o roditeljima, već o cijelom stablu.

ako ne vjeruješ, pitaj stručnjake. vjerujem da će ti reć isto :frajer:

Hello Operator
28.04.2010., 20:06
"Tata" je titula koja stiče i zadržava radnim stažem. Biti biološki roditelj nije dovoljna kvalifikacija. A, pokretačici teme bi savjetovao da se brine o svojim problemima, a ne guranjem svog nosa u tuđu privatnost. :kava:

bellevue
28.04.2010., 20:16
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/3217/Krvne-grupe.html#4642

Bijesna Kuja
28.04.2010., 20:20
Vi ovdje nastupate kao da uvodničarka zlurado i jedva čeka da uništi bračnu sreću svom bratu i šogorici i sretno djetinjstvo (malo patetično, nije li?) svom nećaku.

Ljudi svašta rade da ostanu u centru pažnje, ne bi bila ni prva ni zadnja.

Grizli_Medo
28.04.2010., 21:19
prije nego unisti brak i posvadi se sa bratom, zenom mu i slicno, neka ne razbija ocito ne obrazvonau glavu krvnim grupama. Taj nacin testiranja ocinstva se odbacio kao nedovoljno dobar, postoje razne kombinacije. I moguce je da je dijete ab, ako su roditelji b, potpuno moguce pitala sma kemicarku i mag,farmacije, obje tvrde isto..pa bi bilo dobro da se draga seko skinete sa previse sapunica i ne radite drugima probleme

Ajde pitaj te svoje magistre i kemicare da oni tebi prisapnu neki znanstveni rad na tu temu koji to tvrdi, ali da je ozbiljan.
Koliko ja znam, a i nekoliko ljudi koji se stvarno kuze u genetiku, to je nemoguce. Ta metoda nije pouzdana jer su se dogadale greske u odredivanju krvne grupe nekoga od ucesniika, pa bi se bezpotrebno digla panika, a ne zato jer je moguce da B i B daju AB.

Stoga link na neki znanstveni rad (ili naziv istog i autor) ili nemoj kategoricki tvrditi da si sigurna. Ja sam prilicno siguran da je nemoguce, ali eto ostavljam otvorena vrata cudima prirode.

My Name Is...
28.04.2010., 22:18
I moguce je da je dijete ab, ako su roditelji b, potpuno moguce pitala sma kemicarku i mag,farmacije...

ma naravno da je moguće :bicedobro:

prije nego išta poduzme, podaci kojima barata postavljačica teme moraju biti točni. inače od rekla-kazala pizdarija može nastati veća pizdarija koja će zakomplicirati živote mnogih nevinih ljudi, a nepotrebno...

samarra
28.04.2010., 23:40
moji roditelji su 0 i AB, a ja sam B.... krvna grupa ništa ne znači... jer, ako je netko od predaka cca 5 koljena unazad imao ili 0 ili A ili B, moguće je sve. krvna grupa ne ovisi direktno samo o roditeljima, već o cijelom stablu.

ako ne vjeruješ, pitaj stručnjake. vjerujem da će ti reć isto :frajer:

:lol:

gle B i A su uvijek AA, BB ili A0 ili B0

u tvom slucaju

AB+ B0

= BB = B ! :mig:

sminkica
29.04.2010., 01:18
:lol:

gle B i A su uvijek AA, BB ili A0 ili B0

u tvom slucaju

AB+ B0

= BB = B ! :mig:
i meni je presmiješno kad netko tako sa sigurnošću tvrdi kako se nasljeđuje od tamo 5 koljena unazad a "ne ovisi samo o roditeljima" pa mislim kad ne zna nek se bar ne blamira... za informaciju - krvna grupa se nasljeđuje isključivo direktno od roditelja i nikako drukčije (babe i dide imaju veze samo tako što su njihova djeca nasljedila direktno od njih i dalje prenijela)

samo mali ispravak samarra - od ove koja je nasljedila iz 5 koljena ( :D ), njen slučaj je AB + 00 = B0

pokretačici teme: B+B=B (ili 0, a nikako AB), ono što je netko bio dao link u početku kako u iznimnim slučajevima zbog dominantnog gena može biti i drugačije - B je dominantni gen i A nije dominantan nad njim (jednakopravni su) pa ga ni ne može (u tim mikrošansama) nadjačati iz zapećka kao što se to može dogoditi kod npr. plavih očiju kad dijete od dvoje roditelja plavih očiju po pravilima može ispasti jedino plavooko, međutim (rijetko) se može dogoditi da je na nekom "pričuvnom" genu npr. smeđa boja koja onda prevlada jer je dominantna nad plavom... ovakva iznimno rijetka situacija dominantan-recesivan bi se eventualno mogla u mirkošansama dogoditi kad su oba roditelja 0, a negdje u čudesnoj igri prirode čuči dominantni A ili B, međutim B je dominantan sam po sebi pa se njemu ovo ne može dogoditi

u svakom slučaju i mene, kao i Grizlija, jako zanima znanstveni rad na temu pa bih ga rado vidjela jer medicina napreduje i ovo što znamo danas nije kraj, uvijek možemo saznati nešto novo

s obzirom da brat pokretačice već zna za prijevare, sigurno mu je bar ponekad pala na pamet solucija neočinstva pa i ne bi bio toliki šok njemu, a dijete prije ili poslije mora znati zbog x medicinskih razloga tko mu nije i tko mu jest otac, kao i koliko još ima polubraće/sestara

nego, zanimljivo da se nitko nije zapitao ovo - ljudi varaju jako često, ova žena nije rijetkost, ali to i dalje ne znači da mu je dijete podmetnula, kako to da se nitko nije zapitao je li dijete uopće i njeno? ja je ne bih napadala prije DNK analize oba roditelja, zamjene u rodilištu nisu rijetkost

Pupi
29.04.2010., 01:22
Sad si razmišljam...
Da je moja sestra u takvoj situaciji (što je nemoguće, je li tako? :zubo:) ne znam kako bih se postavila.
Najlakše je reći- ne govori ništa, međutim da ja saznam da moja mama, sestra ili tata znaju takvu informaciju i da mi nisu rekli...

Ne znam, popizdila bih, u svakom slučaju.

Pa i nije tako nemoguće!

Zamisli slijedeću situaciju:
Pred porodom si, vode te u rodilište, rodiš zdravo dijete, ti i muž presretni odlazite doma i uživate u vašoj novoj obitelji... Paralelno tomu se vodi slijedeća priča; babica u rodilištu napravi grešku i zezne one dječje narukvice, zamjeni ih.
Nakon koju godinu, dijete ti oboli, ti ga vodiš ka doktoru, vade mu krv. Krv se ne podudara sa tvojom niti muževom. To ti potekne crv sumnje jer djetetova boja očiju nije poput tvoje ili muževe, a i ne sliči vam. Ideš napraviti DNK analizu i skužiš da to dijete nije tvoje. Pokreneš istragu; istraga otkrije da je babica bila odgovorna za čitav problem. Pitaš je zašto je to učinila, zašto nije odmah reagirala i ispravila grešku koju je počinila, a ona ti kaže da ju je bilo strah da ne ostane bez posla, da izbjegne probleme, sramotu. Pa da je zato prešutila, a ionako si ti to dijete zavoljela i prihvatila za svoje pa nije nešto strašno u konačnici.

Koja bi tvoja reakcija bila na sve to? Mirno bi nastavila dalje, kao da se ništa nije dogodilo, a dijetetu prešutila da mu vi niste pravi roditelji? Ili bi ipak bila ogorčena, bijesna, van sebe, i pokušala nekako ispraviti to sve, doći do tvojeg pravog (čitaj: biološkog) djeteta, a ovo koje si odgajala "vratila" njegovim biološkim roditeljima, koji bi prije ili kasnije počeli sumnjati u sve. Ovakve stvari su se znale događati, nije to ništa novo.

Svi ovdje napadaju pokretačicu teme, "otkud joj pravo da istinom uništava drugu obitelj". Sa mog gledišta, obitelj je "uništila" upravo dotična majka, prvi put kada je učinila preljub, drugi put kada je bila toliko nesmotreba da je zatrudnila sa drugim, i treći i najbitniji put kada je svom muži lagala (prešutila) čije je dijete doista.

Vidim da su neki spomenuli kako je otac svjestan toga da možda dijete nije njegovo i da namjerno ne želi znati. No, tko garantira da on sumnja i da on doista ne želi znati? Muškarci su u nekim stvarima puno blentaviji od žena, a oni najblentaviji nikad takvo nešto sami ne bi ni shvatili dok jedan dan ne bi primjetili da mu vlastiti sin i sin susjeda izgledaju kao pljunuta braća.

Skrivanje istine je IMHO puno gore od saznanja pravog stanja stvari. Guranjem istine pod tepih se na duže staze neće ništa postići. Prije ili kasnije će istina izaći na svijetlo dana, sa istim ili još i gorim poslijedicama. Kako za oca, tako i za to dijete. Zapravo, upravo za dijete je bolje da se istina odmah obznani, jer je još (pretpostavljam) malo pa ne kuži trenutno neke stvari. Ako bude odrastalo u istini, neće biti problema, ali ako bude odrastalo u laži, što će misliti o majci jednog dana kada doista bude saznalo istinu? Može ju i zamrziti.

No sa jednim se slažem, a to je da pokretačica teme mora biti jebeno sigurna u činjenice kojima raspolaže prije nego ih upotrijebi. Jer bi joj se greška mogla odbiti o glavu.

Grizli_Medo
29.04.2010., 01:34
nego, zanimljivo da se nitko nije zapitao ovo - ljudi varaju jako često, ova žena nije rijetkost

Valjda 98% muzeva ne zna krvnu grupu supruge. Vec sam napisao da ce nakon ove teme mnogi muzevi pitati supruge za krvnu grupu. A onda krecu kombinacije sa klincima. Ona je A, ja 0, a dijete B. Je li to moguce?:D

sminkica
29.04.2010., 01:38
No sa jednim se slažem, a to je da pokretačica teme mora biti jebeno sigurna u činjenice kojima raspolaže prije nego ih upotrijebi. Jer bi joj se greška mogla odbiti o glavu.
točno, najbitnije je biti siguran prije dizanja buke.

smije li se DNK raditi tajno?

npr. u ovom slučaju da pokretačica teme uzme tajno malo kose (s četke, češlja, dok mali spava) njima troje i odnese na analizu? pretostavljam da mora postojati suglasnost ili?

u tvoj primjer babice i zamjene narukvice treba ubaciti i još jednu epizodu između zamjene bebe i saznanja o zamjeni - a to je mogućnost da su se (kod zamjenjene bebe) podudarale krvne grupe mame i bebe, ali ne i tate i onda nastaje cijeli cirkus, a žena ni kriva ni dužna... isto tako bi se i kod pokretačice teme trebao pogledati DNK svo troje jer varati je jedno, a svjesno podmetnuti dijete ipak nešto sasvim drugo

sminkica
29.04.2010., 01:42
Valjda 98% muzeva ne zna krvnu grupu supruge. Vec sam napisao da ce nakon ove teme mnogi muzevi pitati supruge za krvnu grupu. A onda krecu kombinacije sa klincima. Ona je A, ja 0, a dijete B. Je li to moguce?:D
a zamisli tek ovog pitanja nakon čitanja ove teme: sve nam se podudara, a što ako se i pravi i krivi otac podudara? :eek:

ono npr. muž+žena=moguća djetetova kombinacija, ali i ljubavnik+žena=moguća kombinacija

sve u svemu svi se imaju što zapitati, moglo bi biti šišanih čuperaka pod okriljem noći :mig:

Grizli_Medo
29.04.2010., 01:44
isto tako bi se i kod pokretačice teme trebao pogledati DNK svo troje jer varati je jedno, a svjesno podmetnuti dijete ipak nešto sasvim drugo

Ali ima jedna stvar koja je ocita. Ako je ona B i on B, a dijete AB i te su cinjenice 100% sigurne, onda DNK nije potreban. Moze biti samo provjera da li su krvne grupe dobro odredene.
Ne znam sta zakon kaze za ovo podmetanje bebe. Ali mislim da bi to trebalo biti kaznjivo.

sminkica
29.04.2010., 01:50
Ali ima jedna stvar koja je ocita. Ako je ona B i on B, a dijete AB i te su cinjenice 100% sigurne, onda DNK nije potreban. Moze biti samo provjera da li su krvne grupe dobro odredene.
Ne znam sta zakon kaze za ovo podmetanje bebe. Ali mislim da bi to trebalo biti kaznjivo.
ako je dijete njeno onda je sve očito, ali uvijek postoji šansa da nije ni njeno, to nije tako rijetko da se bebe zamijene

taj DNK bi trebao ići pod obvezno kao jmbg tj oib, što kažeš to podmetanje nije samo stvar morala (i prava roditelja da zna je li dijete njegovo kao i obratno pravo djeteta da zna tko mu je tata) nego je i iz medicinskih razloga bitno, čak znam i za slučaj (u maloj sredini) gdje se takvo nešto priznalo na silu kad su se dvoje htjeli vjenčati pa je majka jednog od njih priznala da su njih dvoje polubrat/sestra, ma jebemu svak ima pravo znati hoće li se nedajbože zaljubiti u brata/sestru, kažem ja bi DNK uvela pod obvezatno

mala nevaljala
29.04.2010., 01:51
smije li se DNK raditi tajno?

npr. u ovom slučaju da pokretačica teme uzme tajno malo kose (s četke, češlja, dok mali spava) njima troje i odnese na analizu? pretostavljam da mora postojati suglasnost ili?

smije.

... iako se u Hrvatskoj dokazivanje očinstva DNK analizom radi u tri laboratorija, u Zagrebu, Osijeku i Splitu, u sve njih osoba koja želi dokazati očinstvo mora doći osobno, i to s djetetom.

Mnogima je to, priča Lauc, vrlo neugodno, zbog čega unatoč sumnjama to nikad i ne naprave. No Gordan Lauc i njegovi suradnici omogućili su ljudima s takvim nedoumicama da testiraju očinstvo u diskreciji, da ne iziđu iz kuće. Drugim riječima, uzorke potrebne za analizu - koji se posebnim kolektorom kupljenim u ljekarni uzmu s unutrašnjeg dijela obraza - mogu i sebi i djetetu uzeti kod kuće i poslati ih poštom u laboratorij Laucove tvrtke Genos.

izvor (http://www.nacional.hr/clanak/46277/dnk-labos-u-lovu-na-nevjerne-zene)

manchild
29.04.2010., 02:43
Iako imam trolofobiju, :zubo:
Evo da vas prosvijetlim:
http://php.ringeraja.rs/?page=bloodtype

Vidi opasku na dnu:
U retkim slučajevima se dešava da dete nema krvnu grupu koja je moguća kombinacijom gena roditelja, jer ne postoji dominantan gen

test očinstva je najsigurnija metoda

darko80
29.04.2010., 08:13
http://php.ringeraja.rs/?page=bloodtype&type=calc procitaj

ritalica
29.04.2010., 08:35

:misli: Mislim da se dijete rodjeno u braku zakonski smatra djetetom majcinog muza.
Nisam sigurna koje strane imaju pravo osporavati ocinstvo, ali nije kaznjivo. Tko ce dokazat da je majka bila sigurna da dijete nije muzevo.

biancha
29.04.2010., 08:36
Moram nesto napisati.. Meni je vadena krv kad me mama porodila i vaden je rh faktor, zapisano mi je u knjizici A+... do u nazad 6 godina ja sam mislila da mi je krvna grupa A+ jel to mi lijepo pise cak i u kartonu lijecnika opce prakse ( koji mi je obiteljski lijecnik cijeli zivot i tih A+ se samo prepisivalo dalje) da bi prije 6 godina prije operacije bila slana u petrovu na vadenje rh faktora i da bi se ispostavilo da sam 0+... tri puta su provjeravali bas zato jer mi je pisalo u knjizici da sam A+.... tako da sve je moguce...

Grizli_Medo
29.04.2010., 09:09
@manchild
Primjeti boldano:

Vidi opasku na dnu:

ono što je netko bio dao link u početku kako u iznimnim slučajevima zbog dominantnog gena može biti i drugačije - B je dominantni gen

Daklem prica o iznimci ne vazi za ovaj slucaj. mozda za onaj gdje se radi o kombinaciji nedominantnih krvnih grupa, pa se iz prikrajka pojavi A ili B koji su dominantni.

Btw, jutros sam pricao s personom koja ovo jako dobro poznaje. I on kaze da stavlja svoju karijeru na stol i kladi se da dosada znanost nije potvrdila da je moguce da B i B daju AB. I ako postoji znanstveni rad na tu temu da ce ga vrlo rado procitati.

Ali on istovremeno kaze da metoda utvrdivanja ocinstva iz krvne grupe moze biti samo razlog za sumnju (kao u ovom slucaju), ali nikako dokaz da je netko necije dijete. Gresaka sa odredivanjem krvnih grupa ima jako puno i kaze da se u nekoliko slucajeva susreo sa slucajevima slicnim ovom i da je u pitanju bila krivo odredena krvna grupa. Dakle oprez s ovakvim odredivanjem ocinstva.

Ono sto je bitno je da DNK dokazuje izvan svake sumnje necije ocinstvo i tu nema greske.

Sto se tice zakonskih sankcija za majku koja "uvali" dijete.
Ne znam da li je zakon propisao takve kazne, ali ako je to napravila svjesno, ja sam za kaznu. Time ne vrijeda samo prava "oca" i oca, nego i prava dijeteta.
U svakom slucaju, sa pozicije morala vrlo niska stvar i ja ne vidim nikakvog opravdanja za to.

mimozica 7
29.04.2010., 14:04
Grizli, slažem se s tobom, ali ni sam nisi baš najljepše postupio, lakše se bilo distancirati od prijatelja...
Ne znam stvarno o čemu pričate, dijete mora znati tko mu je otac! Što ako se jednog dana zaljubi u vlastitu sestru, ne dešava se to samo u sapunicama :rolleyes:

sun.shine
29.04.2010., 17:05
Samo jedna zanimljivost:
mama ab+ (univerzalni primatelj)
tata 0- (univerzalni davatelj)
ja a+
brat b+.

A sad, u ovakve se stvari bolje ne upetljavati. I brat i nevjesta su išli u osnovnu školu i znaju dovoljno o krvnim grupama da se mogu sami zapitati.

Kladi
29.04.2010., 17:10
i zašto se sad pokretačica teme ne javlja???? što je brat želio?

pa mislim....bilo bi fer da kaže što je bilo:confused: