PDA

View Full Version : Rak debelog crijeva

stranice : [1] 2

Mort
23.06.2004., 01:05
Znali itko simptome raka debelog crijeva?

baka
23.06.2004., 06:43
Krvarenje (i blago kao kod hemeroida), prije toga poremećaj stolice, ukoliko je bila redovita i normalna.Nažalost ne mora se pojaviti ni jedan simptom u početku.
U svakom slučaju JEDINO kolonoskopija otkriva je li rak ili nešto slično (polipi na pr.).Jer jedino kolonoskop prodire dovoljno duboko da liječnik sa sigurnošću može donijeti dijagnozu.
(Ovo ja laički, koliko znam od stučnjaka, koji mi je trenutno nedostupan,pa da bih možda napisala nešto detaljnije.Tokom dana ću se javiti još, ako ti netko drugi ne odgovori dodatno).
Jedino što apsolutno sigurno znam je da treba, na i najmanji znak sumnje, obaviti kolonoskopiju.Ne čekati mjesecima na red nego pitati tko radi privatno (ili uhvatiti vezu u bolnici) i obaviti je.

baka
23.06.2004., 20:06
Slijedeći simptomi: mršavljenje, slabokrvnost (znači krvarenje bez vidljivih tragova na stolici).

Mort
24.06.2004., 03:33
Fala puno na odgovoru i može još jedno pitanje? Šta su to polipi? I šta bi moglo biti zadebljanje s unutrašnje strane čmara veličine šljive a bolno na dodir? Po pročitanim definicijama ovdje na Forumu nisu hemeroidi jer navodno oni unutarnji ne bole.

baka
24.06.2004., 05:24
Polipi su isto mesnate izrasline (kao hemoroidi).Oni se u debelom crijevu mogu odstraniti, i uglavnom ambulantno.Mogu biti dobroćudni ali... nažalost nikad se ne zna dok se ne obavi histološki pregled njihovog tkiva.
Daklem, ne preostaje nego otići specijalisti.Može proktolog.On obavlja pregled do određene dubine, ali ako posumnja da polipa ima i dublje na koncu će ipak kolonoskopija utvrditi pravo stanje.
Preporuka je, APSOLUTNO otići i napraviti kolonoskopiju, osigurati se da su ovi na ulazu jedini i specijalist će donijeti odluku: promatrati ih ili ih odstraniti.Ima ih sa širokim dnom ili kao na peteljci i tu već spedijalist može iskustvom, posumnjati o kakvoj se vrsti radi.
Polipa inače može biti bilo gdje: nos, mjehur, ženski organi.Dosadne nakupine, koje se, što je najgore vole ponavljati!

deni
24.06.2004., 13:55
Unutrašnji hemoroidi bole i više od vanjskih.
Odi ti na pregled, ali meni se čini da imaš obične hemoroide.

(Ne misliti odmah na najgore!!!!)

Samantha
24.06.2004., 23:08
Mort kaže:
Fala puno na odgovoru i može još jedno pitanje? Šta su to polipi? I šta bi moglo biti zadebljanje s unutrašnje strane čmara veličine šljive a bolno na dodir? Po pročitanim definicijama ovdje na Forumu nisu hemeroidi jer navodno oni unutarnji ne bole.
mozda ugrusci krvi...znam osobu koja je imala iste takve otekline...pregled rektoskopija pokazao je ugruske...lijeci se antibioticima i naravno lijeciti hemoroide.

Mort
24.06.2004., 23:22
Hvala na odgovorima, izgleda da ću morati na pregled iako mi to nimalo se nesviđa - da mi netko tura nešto dole. A i mogu naći ispriku da nemam vrimena od posla.:D

baka
25.06.2004., 06:35
Mort kaže:
Hvala na odgovorima, izgleda da ću morati na pregled iako mi to nimalo se nesviđa - da mi netko tura nešto dole. A i mogu naći ispriku da nemam vrimena od posla.:D
Mda, shvaćam te.Ja imam "opasne" probleme sa žgaravicom, pa se "pravim luda".Neda mi se ići na gastroskopiju.
Imala sam u obitelji osobu s polipima.
Prvi put su ih operirali - benigno.
Drugi put, nakon dvadesetak godina- opet i ostalo je na promatranju i redovnoj kontroli.Doduše možda i zbog vrlo visoke dobi pacijenta.
Moj bivši direktor je, pak, imao baš rak.Operiran na vrijeme, prije dobrih deset do 12 godina.Eno ga hoda okolo, lijepo debeo i osjeća se kao da nikad nije ništa ni imao.
Međutim, rak debelog crijeva je posljednjih godina na vrlo visokom mjestu na "ružnoj listi".
Prema tome: nemam vremena, ne sviđa mi se pregled.....zaboravi.Raspitaj se tamo gdje živiš za dobrog specijalistu i učini kolonoskopiju čim prije.Spavat ćeš mirno i možda spriječiti nešto što baš nije "velika sreća" imati.
Ako živiš u HR, javi mi se na PM.

Samantha
25.06.2004., 13:18
citala sam da se rak debelog crijeva smatra najpodmuklijim,prikrivenim...cesto pacijenti simptome tumace IBS-om,hemoroidima...a tek nakon kolonoskopije moze da se kaze o cemu je rijec...i naposljetku dati dijagnoza IBS-a.

Mort
25.06.2004., 23:08
Iz splita sam, a šta znaći IBS?

Samantha
25.06.2004., 23:39
Irritable Bowel Syndrom

ovdje (http://www.medicina.hr/clanci/sindrom_iritabilnog_crijeva.htm) ces naci sve o tome

baka
26.06.2004., 16:31
Mort kaže:
Iz splita sam, a šta znaći IBS?
Nažalost u Splitu ne znam za nekog privatnog gastroenterologa.U Zagrebu i Rijeci da.Što ne znači da nema i u Splitu.
No ima jedan dobar u vašoj bolnici, dr.Hozo.

bijeloglavi_sup
13.01.2005., 20:58
ne trebaju mi gluposti razne,trebaju mi sve sto se moze naci u vezi lijecenja raka/tumora debelog crijeva....

svi moguci linkovi,jako bih bio zahvalan svima koji mogu da pomognu......

:( :( :( :( :( :( :( :( :(

mon
13.01.2005., 21:18
http://www.cancer-prevention.net/

H3MAT0M
13.01.2005., 21:25
Imaš www.plivazdravlje.hr, onda imaš i www.medicina.hr, evo i ovdje nešto (http://www.garevac.com/besp_servisi/medicina/arhiva/karcinom.htm) , evo nešto i na engleskom (http://www.ccalliance.org/index.html) .
Ima toga još hrpa. Samo u google upiši rak debelog crijeva ili colon cancer.
Nadam se da sam bio od pomoći.

bijeloglavi_sup
14.01.2005., 00:16
placebo
nešto normalnija

Registracija: Nov 2002
hej :)
ako te to imalo tješi, tumor debelog crijeva liječi se dobro jer je moguć drastičan operativni zahvat, a nakon toga i kemoterapija koja daje dobre rezultate.. zato, nemoj očajavati... puno ljudi se potpuno izliječi.. glavu gore..

Kako se stavi link za blog u potpis?

mala_slatka
14.01.2005., 19:16
vazno je uhvatiti na vrijeme,zelim ti sve najbolje :(

Vanjushka
14.01.2005., 21:54
Preporucujem makrobiotiku, dokazano lijeci, ali samo ako se na vrijeme pocne sa terapijama.

Brojsovi sokovi za pocetak.

Na zalost ne znam kako naci gospodina Nenada Pejica u Zagrebu, ali znam da je njega najbolje kontaktirati za sve daljnje korake.

bijeloglavi_sup
15.01.2005., 10:04
hvala vam svima na podrsci i pomoci u trazenju linkova,nije bilo za me vec za osobu jednu drugu,kojoj zelim puno zdravlja i srece.........:( :( :( a ja sada :visi:

jos jednom hvala.....

verica
15.01.2005., 17:25
Vanjushka kaže:
Preporucujem makrobiotiku, dokazano lijeci, ali samo ako se na vrijeme pocne sa terapijama.

Brojsovi sokovi za pocetak.

Na zalost ne znam kako naci gospodina Nenada Pejica u Zagrebu, ali znam da je njega najbolje kontaktirati za sve daljnje korake.

Zlatka Pejića :) i moguće ga je pronaći u Ilici 72

Taroth
19.01.2005., 13:41
nista ne moze naskoditi zelena magma, aloa vera, kongusija, taheebo caj i sl stvari... nek proba s jednom od tih kao dodatak

Arash's friend
04.12.2005., 13:43
Bok ekipa,

ima li netkog kome netko blizak operiran od raka debelog crijeva? Zanima me par stvari:

- nakon kojeg vremena se obicno izlazi iz bolnice nakon operacije?
- u kakvom stanju bude covjek nakon sto izadje?
- koliko traje osnovni oporavak kod kuce ako sve ide dobro?
- kakvu mu brigu doma treba pruziti?
- kakvu prehranu treba? (sto, kako cesto)?
- ima li nekih dobrih linkova na siteove gdje mogu jos procitati? (moze engleski)

thnx.

MangoAnanas
04.12.2005., 14:31
Meni su baka i deda umrli od karcnoma debelog cijeva. Imali su lijepu starost, i nakon operacije su relativno dugo i sto je najvaznije kvalitetno zivjeli. Proslo je dosta godina od toga, ali probat cu se sjetiti kako je sve islo.
Mislim da ni jedan ni drugi nisu bili dugo u bolnici nakon operacije, najvise 10 dana. Kaj se tice hrane, dobit cete u bolnici sva pravila prehrane, pa ti sad ne bi htjela reci nesto krivo. Jedino sto je bitno je da ne jede ta osoba puno mesa jer meso sadrzi proteine, a od proteina bujaju stanice raka, pa je bolje hranu bazirati na ugljikohidratima. Moja baka je jela samo kuhano, znaci mrvicu kuhane piletine, kuhani krumpir, kuhane tikvice, kuhanu mrkvu, nikakvo zeleno povrce jer nadima, od voca je jela samo jabuke skuhane u kompotu. Nikakvu zelenu salatu ili rajcice, u biti nikakvu salatu. Povremeno bi joj dali malo ribe sa zara. Nista masno nije jela. Od slatkog je osim kompota od jabuka jela samo saumpite iz Vinceka. Mozda sad ovo zvuci strogo, ali navikla je i super je zivjela i nije joj nista falilo.

trebor
04.12.2005., 22:03
Arash's friend kaže:
Bok ekipa,

ima li netkog kome netko blizak operiran od raka debelog crijeva? Zanima me par stvari:

- ima li nekih dobrih linkova na siteove gdje mogu jos procitati? (moze engleski)

thnx.
- 7-10 dana ukoliko nema nikakvih komplikacija.
- kao poslije svake slične operacije - slab, kilav i opterećen s prognozom same bolesti.
- individualna stvar, al recimo do nekih mjesec - dva.
- prvo fizičku ( pomaganje pri obavljanju svakodnevnih rutinskih stvari dok ne uzmogne ih sam raditi ), psihološku ( prihvaćanje bolesti, navikavanje na eventualni anus preter tj. vrečicu ), možda i duhovnu ako je vjernik.
- ispočetka izbjegavati hranu koja nadima a kasnije kad se čovjek oporavi i ukoliko nema neku drugu bolest tipa dijabetesa ili slično, NEMA AMA BAŠ NIKAKVIH OGRANIČENJA. Jasno jedino da nećeš jesti ono što ti se ne sviđa. Priče o potrebi izbjegavanja ovoga ili onoga ne treba slušati jer čovjeka samo zbunjuju bez veze.
- vjerojatno ima al ih ja ne znam.

mirta
06.01.2007., 20:12
Bliskoj osobi je nedavno kirurski odstranjen karcinom debelog crijeva. Trenutni nalazi su jako dobri, nisu pronadjene metastaze tako da za sad nema daljne terapije.
Po rijecima kirurga operacije je bila iznimno teska i oporavak ce dugo trajat. Ono sto je trenutno problem je regulacija probave i problemi sa stolicom.

Mene zanima kakav se rezim prehrane preporuca nakon ovakvih zahvata?

crazybee
06.01.2007., 22:58
imam ti ja knjigu dijetalna prehrana(u smislu prehrana bolesnika) i sto se tice debelog crijeva ima dio "kronicna upala debelog crijeva" pa ak mislis da je slicno stavim ti il posaljem na pm..

mirta
06.01.2007., 23:11
Bila bih ti zahvalna.
On za sad jede iskljucivo kuhanu hranu, kuhano povrce, kuhano meso i probiotik jogurte. Uzme tu i tamo jabuku ili mandarine (to voce inace voli). Ima puno problema sa regulacijom probave, sto je i razumljivo, ali ako mu se bar nekako moze olaksat ili ubrzat oporavak prehranom, ne bi bilo lose.

ante dumbledore
06.01.2007., 23:26
rekla si da je nedavno odstranjen dio debelog crijeva, koliko je vremena prošlo od operacije?koji dio debelog crijeva je odstranjen?

ante dumbledore
06.01.2007., 23:31
btw nisam previše upućen u prehranu osoba sa parcijalnom kolonektomijom,ali definitivno mislim da nije ista prehrana kod osoba sa kroničnim crijevnim bolestima,vjerojatno upalnim, kao što su crohn ili ulcerativni kolitis, jer takve osobe imaju difuzno ili segmentalno,ovisno o boesti,bolestno crijevo čijem se stanju treba prilagodit prehrana,a kod djelomično odstranjenog debelog crijeva ostatak je vjerojatno uredu.dakle više se raadi o zdravoj prehrani i prilagođenim količinama obroka
to je moje mišljenje, nije from textbook

mirta
06.01.2007., 23:40
rekla si da je nedavno odstranjen dio debelog crijeva, koliko je vremena prošlo od operacije?koji dio debelog crijeva je odstranjen?

Od operacije je proslo dva mjeseca. Sto se odstranjenog dijela crijeva tice, nisam potpuno sigurna jer nisam vidjela papire, ali mislim da je dosta nisko.

crazybee
07.01.2007., 00:37
btw nisam previše upućen u prehranu osoba sa parcijalnom kolonektomijom,ali definitivno mislim da nije ista prehrana kod osoba sa kroničnim crijevnim bolestima,vjerojatno upalnim, kao što su crohn ili ulcerativni kolitis, jer takve osobe imaju difuzno ili segmentalno,ovisno o boesti,bolestno crijevo čijem se stanju treba prilagodit prehrana,a kod djelomično odstranjenog debelog crijeva ostatak je vjerojatno uredu.dakle više se raadi o zdravoj prehrani i prilagođenim količinama obroka
to je moje mišljenje, nije from textbook

znam da bi ostatak trebao biti u redu, ali s obzirom da su losa prehrana puna masti i kolesterola kao i upalne bolesti crijeva jedne od faktora koja utjecu na pojavu raka debelog crijeva, mislim da ne bi bilo lose skroz preokrenuti prehranu... jer u biti ta prehrana je "lagana" za debelo crijevo...

da ne pricam da treba ful prestat pit i pusit ako je prije, makar su doktori to trebali i vise nego naglasiti...

@mirta: pm-am ti prehranu sutra moram nac knjigu...

poz

ante dumbledore
07.01.2007., 12:23
pa da zdravija prehrana je potrebna iz više razloga, prvo jer je upravo odstranjen dio crijeva i sama laparotomija je ogromni stres za crijeva,tako da se treba pažljivo uvodit ponovna enteralna prehrana. drugo je to da je hrana vodeći karcinogen za karcinom debelog crijeva.
uvodit laganiju hranu,dosta celuloze radi lakšeg prolaska proz crijeva. zdravo se hranit,standardna priča.može počet uzimati vitaminske suplemente, postoji pripravak jako dobar, ne znam tvornički naziv,uglavnom za obnovu crijevne sluznice, često se koristi nakon dugotrajnih proljeva

trebor
07.01.2007., 20:05
Nema nikakvih ograničenja. Čovjek neka jede ono što je uvijek jeo.
Ah da, "dva mjeseca od operacije"....ok....možda još neko vrijeme izbjegavati hranu što nadima....inače poslije, udri....

mirta
07.01.2007., 21:20
Hvala vam svima

trebore, ovo "udri" :) mu necu savjetovat jer je to inace prije ovoga bilo jedno brdo od covjeka, koji je pokusavao skinut visak ali mu nije bas polazilo za rukom. Nakon operacije je izgubio jedno 15 kg i sad je taman, zezamo ga da je imao vrlo efikasnu dijetu :)

ante dumbledore
07.01.2007., 21:59
ponavljam, hrana je karcinogen No.1 za malignome debelog crijeva,ako može u potpunosti izbacit prženu hranu, roštilj. dosta povrća i voća. vitaminski suplementi uz svu ordiniranu terapiju

Bani
08.01.2007., 06:05
izbacit sve przeno, samo kuhano povrce i puno juha i zitarica, izbacit slatkise, za pocetak nikakvo voce pogotovo ne sirovo vec kompot od jabuka il tak nekaj lagano, nikakvo povrce kaj napuhava, posni sir i ako jede jogurte samo s malim postotkom masti. Ima knjiga od Kushija Ishranom protiv raka - je makrobitika no tocno ima kaj se jede i ima hrpa raznih juhica i ostalih spika. Pa morao je dobit listu u bolnici koja je vrlo slicna makrobitoici. Meso moze zaboravit ili eventualno jednom tjedno no onda bijela riba. Kod karcinoma debelog crijeva prehrana je najvaznija jer se on hoce vratit stoga treba promijenit nacin prehrane totalka.

trebor
08.01.2007., 15:13
Ma ne slažem se ja s vama i gotovo. OK, da bi se valjalo zdravije hraniti, to jasno mogu razumjeti. Odterećuje se kardiocirkulatorni sistem smanjenjem težine, bolje se može regulirati tlak, šećer....No, za sam recidiv, prehrana nakon operacije mislim da nema nikakve veze. Ako će se recidiv i razviti, to sigurno neće biti jer netko nije promjenio način ishrane. Malignom se razvija kroz 10-tak i više godina u prosjeku i sad izbaciti meso, salate i ostalo, navodno "nezdravo" nema naprosto smisla.

Čovjek koji je operirao malignom debelog crijeva, ima normalnu peristaltiku i nema sekundarizama neka se osjeća izlječenim i slobodno jede ono što voli i neka ne misli niti se ne opterećuje hoće li mi porcija ćevapa ili nešto slično vratiti rak jer neće.
To je barem moja preporuka.

ante dumbledore
08.01.2007., 15:49
e sad, nije hrana ključna, neće ona uzrokovati 100% rak ali poudano se zna da nepravilna ishrana djeluje negativno na organizam na više razina:žile preko hiperlipidemije, na tumorogenezu preko karcinogena koje sastoji....
ne isključit svu mesnu prehranu(treba mislit na ukupnu kvalitetu života)ali definitivno se zdravo počet hranit,što uključuje mesnu prehranu,pa čak i hranu sa roštilja samo ne baš toliko učestalo.
a što se tiče izliječenja,vrlo nezahvalno za prognozirat, postoje naime mikrometastaze koje nisu detektabilne ni lab nalazima,dakle markerima, ni radiološkim teh., čak ni onim najsofisticiranijim u komb kao što su MRI,CZ i scintiografija

ante dumbledore
08.01.2007., 15:50
ispravka: ne CZ već CT-om :D

el_mariachi
08.01.2007., 15:59
Znam za slican slucaj.

Lijecnik je preporucio prosure vitamin sa okusum vanilije. Pakovanja su u tetrapaku (250 ml) sa slamcicom i trebaju se piti dva kom. dnevno.
Cijena?
39 kuna po komadu.

mirta
08.01.2007., 17:20
Ovako, po izlasku iz bolnice mu je receno da moze normalno sve jesti, jos u bolnici je dobivao kuhano meso i kuhano povrce, jogurte. To i inace jede jer voli kuhanu hranu, peceno i przeno je jeo puno manje, mislim da se nije nista posebno nezdravo hranio. Ne pusi vise od 25 godina (sad mu je 66), nikad nije pretjerano pio. No, rak debelog crijeva imamo u familiji.

Mene je zanimalo da li mu se nekom hranom ili nekim rezimom prehrane moze pomoci da se ubrza regulacija stolice, trenutno ide 15-20 puta dnevno na wc i zna biti vrlo bolno. Ali, valjda treba vrijeme da sve dodje na svoje opet.

trebor
08.01.2007., 18:20
Znam za slican slucaj.

Lijecnik je preporucio prosure vitamin sa okusum vanilije. Pakovanja su u tetrapaku (250 ml) sa slamcicom i trebaju se piti dva kom. dnevno.
Cijena?
39 kuna po komadu.
Prosure, ensure, pulmocare, reconwan, glucerna, fresubin.....ima ih na tone svakakvih....sve su tu pripravci za enteralnu prehranu koji se koriste kao neka vrsta "supporta" normalnom hranjenju ili pak kao osnovna prehrana mahom za sondno davanje, naročito u ranom postoperacijskom liječenju recimo.....nije to loše ali ima dvije velike mane kojih valja biti svjestan.
Prvo, skup je to sport i nalazi se na B listi HZZO-a i drugo, oni ne mogu nadomjestiti normalno hranjenje koje valja čim prije uspostaviti.
Da ne kažem da se neselektivnim davanjem može postići kontraefekat.

zvonka
16.01.2007., 14:13
- 7-10 dana ukoliko nema nikakvih komplikacija.
- kao poslije svake slične operacije - slab, kilav i opterećen s prognozom same bolesti.
- individualna stvar, al recimo do nekih mjesec - dva.
- prvo fizičku ( pomaganje pri obavljanju svakodnevnih rutinskih stvari dok ne uzmogne ih sam raditi ), psihološku ( prihvaćanje bolesti, navikavanje na eventualni anus preter tj. vrečicu ), možda i duhovnu ako je vjernik.
- ispočetka izbjegavati hranu koja nadima a kasnije kad se čovjek oporavi i ukoliko nema neku drugu bolest tipa dijabetesa ili slično, NEMA AMA BAŠ NIKAKVIH OGRANIČENJA. Jasno jedino da nećeš jesti ono što ti se ne sviđa. Priče o potrebi izbjegavanja ovoga ili onoga ne treba slušati jer čovjeka samo zbunjuju bez veze.
- vjerojatno ima al ih ja ne znam.

a ima li tko iskustva sa rakom debelog crijeva uz koja su primjećene metastaze na jetri? Kakve su uopće šanse preživljavanja sa rakom debelog crijeva?

zvonka
16.01.2007., 14:21
Ima li netko iskustva sa operacijom raka debelog crijeva i to u slučaju da su zamijećene metastaze na jetri.
Kakve su u tom slučaju prognoze.....koliko se dugo može poživjeti???:flop:

Ivanicapeca
16.01.2007., 21:11
Ima li netko iskustva sa operacijom raka debelog crijeva i to u slučaju da su zamijećene metastaze na jetri.
Kakve su u tom slučaju prognoze.....koliko se dugo može poživjeti???:flop:

Tu nema pravila. Ima ljudi koji žive jako dugo, a ima koji umru kroz nekoliko mjeseci.
Konkretno sam imala u obitelji osobu koja je oboljela od raka na debelom crijevu i imala je metastaze na jetri. Od postavljanja dijagnoze do smrti prošlo je 3 mjeseca, ali radilo se o osobi koja se rijetko žalila na zdravlje i koja je vjerojatno dugo trpjela simptome, pa su metastaze daleko odgalopirale. Teško je to reči.
U medicini 2+2 nemora biti 4.
Kao netko tko ima u obitelji osobu oboljelu od raka sa najcrnijim prognozama, savjetujem vam da nikad ne postavljate pitanje "koliko još dugo". Po pitanju smrti u životu nikad nema pravila, nikad neznamo tko je slijedeći i kad je naš red. Treba živjeti svaki dan kao da je zadnji, bili bolesni ili zdravi i treba se boriti i ne previše gledati unaprijed. To je moj zaključak nakon što sam sebe izmučila prognozama i razmišljanjima unaprijed. Što god da sam ja unaprijed smislila i zaključila, tako na kraju nije ispalo. Moja mama je dobila max godinu dana života, a već je za 6 mj. prešišala prognoze. Statistike su jedno, a život je drugo.

zvonka
17.01.2007., 08:43
mojoj je mami upravo dijagnosticiran rak.... ne znam kako se nositi s tim.....liječnici još nisu dali nikakve prognoze, tek treba biti primljena u bolnicu. Bojim se što će reći... Kako se uopće boriti sa bolešću roditelja?? Ima netko savjet za nekog psihoterapeuta ili neku metodu koja pomaže i bolesnom i njegovim najbližima.

Ivanicapeca
17.01.2007., 09:23
mojoj je mami upravo dijagnosticiran rak.... ne znam kako se nositi s tim.....liječnici još nisu dali nikakve prognoze, tek treba biti primljena u bolnicu. Bojim se što će reći... Kako se uopće boriti sa bolešću roditelja?? Ima netko savjet za nekog psihoterapeuta ili neku metodu koja pomaže i bolesnom i njegovim najbližima.

Javi mi se na PM. Znam kroz što prolaziš, meni je bilo grozno i užasno mi je trebao netko da mi objasni neke stvari, ali kroz sve sam morala sama proći, što je jako teško i nitko to tako nebi trebao. Vjeruj mi ,čudno je to, ali najgori period je onaj koji sada prolaziš kada tek saznaš za bolest i moraš se s njom suočiti. Kasnije se na sve nekako prilagodiš. Takva je ljudska narav.

Kakva god prognoza bila nemoj je uzimatizdravo za gotovo, jer one se baziraju na statistikama, a niti jedan čovjek nije isti.

Una67
18.01.2007., 11:02

Ako ti mogu pomoci, tu sam.
Upravo i sama prolazim kroz pakao nakon sto je moja Najmilija, 15-godisnja kcerka, preminula od karcinoma.

Ivanicapeca
18.01.2007., 15:09
Ako ti mogu pomoci, tu sam.
Upravo i sama prolazim kroz pakao nakon sto je moja Najmilija, 15-godisnja kcerka, preminula od karcinoma.

Una, drago mi je ponovno te vidjeti tu među nama! Želim ti ovim putem iskazati svoju iskrenu sućut. Pokrenula sam forum koji se bavi članovima obitelji teško oboljelih. Tvoji savjeti i iskustvo sigurno mogu puno pomoći, posebno kada se radi o majci koja se suočila sa groznom dijagnozom svoga djeteta, te ga nažalost i pokopala,a to je najgore iskustvo koje netko može proživjeti.
:kiss:

Goge
28.03.2007., 09:52
Tata mi je danas od 7.30 na operaciji i nitko još ništa ne javlja. Koliko takve operacije u prosjeku traju? Molim vas, ako tko zna... poludit ću od brige.

Lilith000
28.03.2007., 14:58
jel sve ok? ja ne znam koliko traje ali javi se u svakom slucaju. trebalo bi nekih mozda 6 sati.....

Bani
28.03.2007., 20:34
jel si dobro? kako je proslo? nema tu pravila ovisno o velicini zahvata no sigurno cca 3 sata na dalje

sarkom
29.03.2007., 03:47
Vrlo je teško odrediti točno vremenski koliko će potrajati pojedina operacija.
Jasno je da postoje "standardi" no po satu posta mogu reći da se nebi trebala
"brinuti".
O malignim bolestima imaš tu dva vrlo živa topica.

Goge
29.03.2007., 14:35
Evo me! Tata je otišao u operacionu salu u 8.45 i oko 15 sati su ga smjestili na intezivnu. Odstranili su mu 60 cm crijeva koje je poslano na biopsiju. Za 10 dana očekujemo nalaz. Poslije toga slijedi kemoterapija.
Naglašavaju da tata ima slabo srce i pluća, a otkrili su mu i početak ciroze jetre (nije mi jasno - on nikada nije pio!!!!!). Da li to govore zbog kemoterapije ili oporavka od operacije?
Inače tata ima 71 godinu. Jučer navečer sam nazvala bolnicu i rekli su mi da je tata dobro, da se čak i šali sa sestrama. On je pozitivna osoba, voli ljude, ali se je jako zapustio od kada mu je sin (a meni brat) umro.
Hvala vam, puno mi znači što se imam kome obratiti. Ne znam ništa o tome što ga čeka, nisam blizu tate i to me grize. Moram raditi, nemam slobodnih dana, imam malo dijete (koje još dojim i koje ionako pati za mnom od kada sam počela raditi) i luda sam od bespomoćnosti. Najradije bih bila uz tatu, pjevala mu, igrala briškulu i trešetu s njim, gledala kaubojske i mornaričke filmove...

sarkom
29.03.2007., 15:17
Goge

Upravo od svega je najbitnije psihičko stanje tvog tate.Sigurno nije za zanemariti da ima 71 godinu i da su prisutne organske bolesti no piši dali je imao tih problema s srcem ,plučima jetrom i prije?.Cirozu jetre obično povezujemo ovako kada prvi put čujemo s alkoholizmom no uzroka može biti jako puno.
O kojoj vrsti tumora se radi ? Na koji način je dijagnosticiran?
Svakako da informacije od doktora idu u smjeru da se upozori da baš kemoterpija neće biti "lagana" .Upravo sam prije nekoliko minuta došao iz Zagreba gdje sam bio s ženom i žena je ostala na kemoterapiji.:tuzni:

Osječaj bespomočnosti je nažalost kod sviju nas ponekad prisutan no nedaj se :top: piši ,pitaj a tu nas nažalost ima dosta koji prolazimo kroz slične situacije kao ti.

Goge
29.03.2007., 16:02
Hvala što si mi brzo odgovorio :kiss:

Moj tata je teški pušač (50 godina puši) i otuda problemi sa srcem i plućima. Tata od nedavno pije Marivarin, a ima i emfizem pluća. Za jetru smo jučer saznali.

8. ožujka je završio na hitnoj zbog krvarenja iz debelog crijeva. Svijetlocrvena krv nakon stolice sa kojom već, koliko ja znam, 8 godina ima problema. Dugotrajni zatvor, jaka i konstantna bol na desnoj strani trbuha, gubitak težine, svi simptomi su bili prisutni ali tatu nismo nikako mogli nagovoriti da ode kod liječnika. Čak ni ja, a bila sam i umiljata, i gruba, i ucjenjivala sam ga, i molila... Uglavnom, napravili su mu ultrazvuk i rekli da se vidi veliko zasjenjenje i da je najvjerovatnije u pitanju karcinom. Krvna slika je pokazala i da je anemičan. Napravili su mu kolonoskopiju i rekli da je crijevo potpuno zatvoreno, da čak niti tekućina ne može proći.

Ja nisam razgovarala sa liječnikom, ali nadam se da ću sutra imati priliku. Sve informacije imam od moje mame koja je sva izgubljena i uopće se ne snalazi u svemu tome. Ona ne zna što treba pitati liječnika. Nisam sigurna da li znam i ja. Proučavam literaturu i pokušavam zapamtiti što više informacijaMislim da nisu zahvaćeni limfni čvorovi.

Teško mi je zbog tvoje žene, nekako se nadam da ću i ja uspjeti toplom riječju ulit snage u vaše iscrpljene duše.

el_mariachi
29.03.2007., 16:25
Treba ce mu nekoliko dana da sve profunkcionira. Onda dolazi faza prilagodjavanja na vrecicu. Ako se bude stidio zatvorice se u sebe no drugi trebaju biti tu da ga bodre.
Mora piti sokove mislim da se zovu prosure i kod nas su strahovio skupi ... oko 40 kn komad. Dva dnevno. Sto da ti kazem sve najbolje.
Eh da... pusenje nek zaboravi

Goge
29.03.2007., 16:42
Na svu sreću, neće trebati nositi vrećicu. Znam da se najviše bojao toga. Inače sada mi je mama javila da se on osjeća dobro, da ima malu temperaturu ali da je to normalno nakon operacije.

sarkom
29.03.2007., 16:45
Goge

Da upravo problem s krvaranjem vezanim za stolicu cesto zna biti jedan faktor preko kojeg se lagano prode.Obicno ako se radi o prisustvu svježe krvi(svjetlocrvene) svi smo skloni to nekako zanemariti i protumaciti obicno kao "hemeroide".
I moja žena i ja smo zdravstveni radnici na srecu ja sam "van" medicine vec više od 15-ak godina no u svezi literature tu budi vrlo oprezna.U želji da saznamo cim više nije rijetkost da se izgubimo i da nam tek onda sve postane manje jasno.

Vrlo rado bi ti napisao neki "univerzalni" recept na koj nacin pristupiti doktoru i pitati ga za jasne i razumljive informacije no jednostavno to ovisi o puno drugih faktora no pokušaj biti spontana kao tu :top: nemoj se previše zamarati i opterecivati što i kako ceš pitati jednostavno razgovaraj s lijecnikom. Ponekad to zna biti teško no vjerujem da ce to tebi uspjeti:top:
Za sada po strani ostavi "strucna" pitanja no ponavljam najvažnija je spontanost.

Zahvaljujem ti se na podršci ponavljam ima nas tu nažalost dosta koji prolazimo slicne situacije no borimo se koliko znamo i možemo pišemo,razmjenjujemo iskustva i i sigurno da nam je lakše kada ovako virtualnim putem možemo dobiti neke savjete i utjehu ljudi koji prolaze kroz ista psihicka i fizicka stanja.

Svako od nas ima svoju specificnu pricu no svima nama nam je cilj zajednicki
nauciti se nositi s takvim bolestima i pokušati pomoci našim najmilijima.

Budi slobodna ako želiš više informacija kontaktirati me na PM imaš i e-mail.

Sve dobro

Vladimir

Goge
29.03.2007., 17:05
Vladimire, hvala ti od srca :kiss:

Bani
29.03.2007., 18:54
Goge sve bu dobro no morat ce iz korijena promijeniti svoj zivot tj stav prema sebi i zivotu no najbitnije je da je pozitivan. Drzi se znam kako ti je :kiss:

Goge
29.03.2007., 19:55
Hvala Bani, i ja mislim da će sve biti OK. Ja ti u svemu vidim nešto dobro,
mislim da su i mama i tata nakon bratove smrti zaboravili živjeti. Ovo zlo ih je
trgnulo i prepuni su planova nakon operacije, pa nakon kemoterapije... Ja ih nagovaram da čim budu mogli dođu kod mene na Krk jer im tamo nudim najljepšu moguću terapiju - unučića od nepune dvije godinice, kćer i zeta koji ih obožavaju, vrt pun cvijeća, kuća na samome moru i barka ispred nje. Naj-važnije je da budemo zajedno. Nije bitno koliko, nego kako živimo.

Bani
29.03.2007., 20:20
Upravo to goge :) drzim fige tebi kao i svima koji su se nasli u takvoj situaciji samo gledat naprijed tako se ja trudim :) :kiss:

QueenFreddie
30.03.2007., 14:12
Evo,mama mi je u prije tjedan dana operirala tumor od 10 kilograma i pet litara vode.Izvadili su joj maternicu,jajnike i dio debelog crijeva,jer je tumor krenuo od tamo,pa su ugradili vrećicu. Nadam se da to nije trajno rješenje,operacija jr trajala šest sati,ali mama se fenomenalno oporavlja,doktori su super zadovoljni,iako je ,na žalost,zloćudni karcinom. Ići će na kemoterapiju.

el_mariachi
30.03.2007., 14:41
Zaboravih jucer reci...
Mora se kretati sto vise... ne smije se ulezati iako ne lezi na ledjima... ali treba se paziti prehlade i temp. To moze biti pogubno.

Goge
01.04.2007., 19:49
QueenFreddie, budi jaka :kiss:.

El mariachi - što je sa temperaturom nakon operacije? Tati oscilira ili ima 38,5 ili ima optimalnu. Operiran je u utorak, i jučer je ustao. Izgleda da je previše hodao jer se danas osjeća jako loše. Pričali smo preko telefona i uopće ga nisam razumijela što govori. Kaže da je jako umoran i misli da je to zbog toga što nije više na infuziji i jer mu daju neki drugi lijek protiv bolova koji jako uspavljuje.

Prosure je dobivao dok je ležao na interni. Što ne bi trebali onkološki bolesnici to dobivati na recept?

el_mariachi
02.04.2007., 06:30
Nisam bas u med. vodama ali ovako nesto vidjeh svojim ocima.
Temp. je bila povisena prvih nekoliko dana... ne sjecam se koliko dugo... nerazumljivost se moze protumaciti na racun lijekova za umirenje...
prosure kosta oko 40 kn... bolesnik bi u biti trebao piti 2/dan.... tjedno je to oko 560 kn... kuzis? ustede..
pretpostavljam da ti otac ne konzumira duhan ovih dana?

Goge
02.04.2007., 08:48
Nažalost, on je preveliki ovisnik o cigaretama. Puši preko 50 godina. Čak je i ustao iz kreveta da bi povukao par dimova, užas jedan! Navodno mu je doktor rekao da bi bio preveliki šok za organizam da sada prestane pušiti (ja u to ne vjerujem).

Moj sinčić je dobivao na recept Pediasure (to je inačica Prosurea za djecu) - za jačanje organizma. Nije fer da penzići moraju tolike novce davati za to.

sarkom
02.04.2007., 11:07
Goga jedan vlastiti primjer.

Prije 4 godine sam imao moždani udar poprilično me je opičilo :mad: po lijevoj strani upravo zbog riziko faktora (pušenje ,stres, blago povišeni tlak i slaba fizička aktivnost) ležao sam na intenzivnoj njezi neurološkog odjela gdje sam i nekada radio stariji kolege su mi "izašle u susret" i zapalio sam ja nekoliko puta;) Tehnika- s krevetom su me približili prozoru dali mi pepeljaru i evo koliko mi je pasala cigareta bolje da ti ne pišem.:rolleyes:
Normalno čim sam za tri dana prohodao uredno sam nastavio pušiti.
Nije za pohvalu no potpuno svjesno to radim:rolleyes:
Netrebaš zbog toga raditi frku;).

Goge
02.04.2007., 11:24
:rolleyes: Vladimire moj dragi, svaki pušač ima skužu :cool: Bilo bi dobro kada bi mogao promijeniti odnos prema cigareti - da zapali tu i tamo iz gušta, a ne dimit neprestano kada ionako jedva diše.
Sad bih ja i tebi rekla koju ali... :D što ćeš, bivši pušač (14godišni staž, 2 kutije dnevno)

Deda_vu
24.04.2007., 15:04
imam pitanje oko kemoterapije.
Naime moja majka ce se operirati na rak debelog crijeva poslije toga naravno ide zracenje i kemoterapija.
Posto joj ovo nije prvi rak(imala i rak maternice i rak dojke) vene su joj unistene a i jako lose je podnosila i cak na svoju odgovornost prekidala kemoterapije.
Čuo sam da postoji i mogucnost kemoterapije s tabletama pa me zanima kako doci do tih tableta.
takodjer sam čuo da takvu kemoterapiju imaju i kod nas ali je nepropisuju jer je skuplja.
kome se treba obratiti da bi bila prepisana takva terapija?
hvala unaprijed

edit: ako ima kakav link moze

Ivanicapeca
24.04.2007., 15:41
imam pitanje oko kemoterapije.
Naime moja majka ce se operirati na rak debelog crijeva poslije toga naravno ide zracenje i kemoterapija.
Posto joj ovo nije prvi rak(imala i rak maternice i rak dojke) vene su joj unistene a i jako lose je podnosila i cak na svoju odgovornost prekidala kemoterapije.
Čuo sam da postoji i mogucnost kemoterapije s tabletama pa me zanima kako doci do tih tableta.
takodjer sam čuo da takvu kemoterapiju imaju i kod nas ali je nepropisuju jer je skuplja.
kome se treba obratiti da bi bila prepisana takva terapija?
hvala unaprijed

edit: ako ima kakav link moze

Mislim da ćete za to trebati pitati maminog onkologa. Naime, nije svaki oblik raka isti pa tako nije ni svaka kemoterapija za različite oblike.

Deda_vu
24.04.2007., 16:45
da ja se i mislim obratit njenom onkologu ali me je na ovo ponukalo iskustvo jedne druge zene za koju je mama nesto "načula" da je pisala, neznam, HZZO-u.
pa me vise zanima jel to rekla-kazala ili ?
hvala :confused:

Mzvrko
07.09.2007., 11:21
U stvari je za lijecenje bolesti najvaznije da se dobro vidi koliko se prosirila, ima li metastaza, gdje su tocno itd. Za to je najbolja pretraga pet-ct, kojeg nazalost nema u Hrvatskoj nego pacijenti idu u Asutriju i Budimpestu.

Tursiops truncatus
01.05.2008., 08:52
Na zalost, podizem opet ovu temu...
Mami (65g) je jucer dijagnosticiran tumor na debelom crijevu. Jos treba obaviti kolonoskopiju i odmah nakon nalaza tkiva ide na operaciju.
Nakon pocetnog soka i noci provedene u skupljanju informacija, sto kod prijatelja sto na Internetu, trudim se izdvojiti pozitivne segmente - naime, dr. kaze (a nadam se da me nije slagala) da se tumor nije prosirio na limfne cvorove i okolne organe - radjen je naime CT pa se nadam da je to dovoljno detaljna i pouzdana pretraga. Sama cinjenica sto je tumor operabilan (tjesim se) pozitivna je.
E sad, misljenje prijateljice (internistice koja radi u jednoj slovenskoj bolnici), a i moje, je da je vrlo vazno koji kirurg ce operirati... Mama se inace trenutno nalazi u karlovackoj bolnici (koja bas i nije na najboljem glasu). Nemam apsolutno nikakvih prituzbi na njene sadasnje lijecnike (dapace, pokazali su se vrlo strucni i susretljivi) no najmanje sto mogu uciniti je da pokusam naci sto boljeg kirurga (makar ju premjestila u neku drugu, zagrebacku bolnicu), ako ce o tome ovisiti kvaliteta izvedene operacije i oporavka.
Molim vas, ako imate neke preporuke i iskustva, kako sa kirurzima iz karlovacke tako i iz zg bolnica, da me uputite... Hvala!

Lolly Pop
01.05.2008., 13:03
U stvari je za lijecenje bolesti najvaznije da se dobro vidi koliko se prosirila, ima li metastaza, gdje su tocno itd. Za to je najbolja pretraga pet-ct, kojeg nazalost nema u Hrvatskoj nego pacijenti idu u Asutriju i Budimpestu.
ima PET - CT u zagrebu,neznam otkuda ti da nema...na Rebru ima.

Ciklama
07.05.2008., 00:28
Mama se inace trenutno nalazi u karlovackoj bolnici (koja bas i nije na najboljem glasu). Nemam apsolutno nikakvih prituzbi na njene sadasnje lijecnike (dapace, pokazali su se vrlo strucni i susretljivi) no najmanje sto mogu uciniti je da pokusam naci sto boljeg kirurga (makar ju premjestila u neku drugu, zagrebacku bolnicu), ako ce o tome ovisiti kvaliteta izvedene operacije i oporavka.
Molim vas, ako imate neke preporuke i iskustva, kako sa kirurzima iz karlovacke tako i iz zg bolnica, da me uputite... Hvala!

prije godinu dana prosla kroz to sa tatom...definitivno Rebro zagreb :top::top:, čuli da je i Sv.duh ok....

ako te zanimaju detalji ili bilo stogod za pitati slobodno na PM... :mig:

Chlea
25.08.2008., 09:39
Radi se o raku debelog crijeva koji se proširio
i na jetru. U pitanju je član uže obitelji, doktori
u Splitu su dijagnozu priopćili jutros...

Očajni smo i tražim bilo kakvu info o liječenju u
Zagrebu, gdje je najbolje, koji doktor i sl..

Molila bi one koji su prošli ili prolaze slično,
da mi se jave na PM.

Unaprijed hvala.

Nivia179
31.08.2008., 18:18
moja mama je prije mjesec i pol operirala rak debelog crijeva pa mislim da ti mozda mogu malo pomoci informacijama ako do sada niste nista saznali
najbolje vam je u Zagrebu otici na Kliniku za tumore, kirurzi su izvrsni, moja mama je imala kontakte s dr. Milasom (on ju je operirao) i primarijusom Vrdoljakom (on je, kad je Milas otisao na godisnji preuzeo "brigu" oko nje)
Obojica su izvrsna i ako zavrsi kod njega, moze bit sretan/sretna jer je dobio/la vrhunskog strucnjaka i covjeka

noldo
01.09.2008., 21:01
moja mama je prije mjesec i pol operirala rak debelog crijeva pa mislim da ti mozda mogu malo pomoci informacijama ako do sada niste nista saznali
najbolje vam je u Zagrebu otici na Kliniku za tumore, kirurzi su izvrsni, moja mama je imala kontakte s dr. Milasom (on ju je operirao) i primarijusom Vrdoljakom (on je, kad je Milas otisao na godisnji preuzeo "brigu" oko nje)
Obojica su izvrsna i ako zavrsi kod njega, moze bit sretan/sretna jer je dobio/la vrhunskog strucnjaka i covjeka

da, izvrsni su obojica...nažalost to znam.....moj rodjak boluje od raka na prijelazu tankog u debelo crijevo...
prije 8 mjeseci Milas mu je rekao da nema nade za njega, i čini se, nažalost, da je bio u pravu.
inače je Milas jako direktan i oštar, kaže odmah u glavu, tako da te to ne iznenadi.

Vrdoljak je isto odličan stručnjak, ali neuhvatljiv, putuje, radi na par mjesta, dragi su mu novci strašno....i tako...
ako vas šta zanima samo pitajte.....

Chlea
02.09.2008., 19:47

hvala na savjetima, kako stvari stoje, prije operacije će ići
kemoterapija ne bi li se i jetra učinila operabilnom,
to ćemo uraditi u splitu- još nisu stigli nalazi biopsije iz ZG,
onda ćemo tek točno znati plan liječenja...

kako je stvar hitna, preuzeo ga je onkolog dr. E. Vrdoljak iz Splita,
a dalje ćemo vidjeti....

inače pišem i na topicu potpore...

hvala i pozdrav

amir
31.05.2009., 16:08
Da li je moguce ct snimanjem otkriti rak debelog crijeva?

blondievsblondi
09.09.2009., 16:01
hvala na savjetima, kako stvari stoje, prije operacije će ići
kemoterapija ne bi li se i jetra učinila operabilnom,
to ćemo uraditi u splitu- još nisu stigli nalazi biopsije iz ZG,
onda ćemo tek točno znati plan liječenja...

kako je stvar hitna, preuzeo ga je onkolog dr. E. Vrdoljak iz Splita,
a dalje ćemo vidjeti....

inače pišem i na topicu potpore...

hvala i pozdrav

da li ste pokušali s alternativom? pogledaj moj post na alternativa-mms..

Ivanicapeca
09.09.2009., 17:38
da li ste pokušali s alternativom? pogledaj moj post na alternativa-mms..

O oslobodi nas dragi Bože mutavaca :moli:. Danas je očito njihov dan na hrvatskim forumima :rolleyes:

nino.nl
03.12.2009., 22:44
Moja majka se nalazi u Sarajevu gdje su joj prosle sedmice postavili dijagnozu da ima izraslinu pri kraju debeloga crijeva,zatim su joj vadili krv uzeli uzorke urina i stolice uradili rengen,ultrazvuk,pregled optickom sondom,magnetnu rezonansu i drzali je par dana u bolnici jer je bila iscrpljena uslijed nedovoljne ishrane,ta izraslina joj je blokirala zadnji dio debelog crijeva tako da je fizioloska potreba bila svedena na minimum i jako bolna,tako da je samo jela supu ito jako rijetku,dobila je neke medikamente u infuziji i danas su je prebacili na hirurgiju gdje je spremaju za operativni zahvat. Naime nalazi ukazuju na tumor s tim da nema metastaza i drugi organi su nedirnuti ,vec dva dana sam na NET-u i pokusavam nesto vise saznati o postoperativnom oporavku,ishrani,postotku izlijecenja i s vremenom laksem uklapanju u svakodnevni zivot ali nemogu da nadjem isti slucaj ili situaciju koja se podudara vezano za sam polozaj tumora na kraju debelog crijeva.Ispricavam se ako sam ovo pitanje postavio na pogresan nacin (kao brzi odgovor)ali vec nocima nespavam i koncetracija mi je jako losa.molio bih vas da ako itko zna nesto o procentima izlijecenja i nastavka zivota poslije ovakvoga hirurskog zahvata da mi odgovori.Unaprijed zahvaljujem Nino.

ante dumbledore
03.12.2009., 23:18
dobra je stvar sto nema vidljivih metastaza, ali znas li koja je lokacija tumora? prenisko postavljeni tumori znace puno kompliciranije kirurske zahvate i rekontrukciju, vjerojatno i anus preter trajni, ako je anus zahvacen, tocniju tj pribliznu prognozu bolesti kao i daljni tijek cete dobiti tek zapravo kada se napravi operacija i ekscizija same mase, da se napravi PHD analiza i klasifikacija tumora. ali ako je tumor u sigmi, sto je opet nisko, onda prica nije ovako dramaticna kao gore navedeno, tj moze se uraditi terminalna anastomoza, pa cak i nize u rektumu. Uglavnom, nemojte panicariti, bit ce borba, i potrajat ce, ali ovako sa minimalnim informacijama, tesko je reci nesto puno, ali vjerojatno ima jako dobre sanse, treba naravno vidjet potpuni uvid u situaciju da bi se reklo nesto vise.

nino.nl
04.12.2009., 21:08
Hvala Ante,danas sam razgovarao s telefonski s glavnom sestrom na odjeljenju hirurgije i ona kaze da je mama za sada stabilna i da je operacija pomjerena na ponedeljak ujutro radi dodatnog ojacanja organizma i nevjerovatno gustog rostera doktora Tanovica,doznao sam jos i da se tumor nalazi na pet centimetara od izlaza i da je doktor Tanovic iznio tri mogucnosti,jedna je da ce odstraniti tumor i povezati debelo crijevo s ostatkom do izlaza(u tom slucaju ce sve funkcije biti nedirnute)druga je da ce privremeno prebaciti izlaz na bok dok tkivo ne ozdravi da bi se uradila rekonstrukcija i treca po njemu u malom postotku slucajnosti da ce taj privremeni nacin ostati trajan.Inace za tog hirurga sam cuo samo najbolje i rekao je da pored svih snimaka i nalaza odluka dolazi u toku operativnog zahvata gdje se vidi sta se moze uciniti.Iskreno se nadam da ce je taj zahvat izvesti iz zivotne opasnosti i da ce moci jesti i ojacati a za tu rekonstrukciju cemo vidjeti ako se bude morala raditi to ce biti ovdje u Nizozemskoj,ovdje od muskarca naprave zenu i obratno,jedinu prednost nasim doktorima dajem u uspostavljanju dijagnoza sto u Nizozemskoj moze potrajati zbog rijetkog slanja na pretrage od strane kucnih doktora i pokusaju da se s manjim tegobama organizam odbrani vlastitim imunitetom i kojim paracetamolom.Naravno da nasim doktorima dajem i duzno postovanje na strucnosti , predanosti i da uz jako male plate u odnosu na zapadne doktore nadju motivaciju, elan i uspiju se izdici od svakodnevnih problema da bi ostali na profesionalnoj etickoj razini.Dok su ovdje standardi tehnologije ,postoperativne njege i sami medicinski objekti na razini sf filmova u odnosu na uslove u Sarajevu a i ostatku nasih prostora. Jos jednom hvala Ante i javi ako znas ista vise s obzirom na lokaciju tumora 5 cm od izlaza.Ja imam let Sutra ujutro za Zagreb a potom nastavljam za Sarajevo jer moram biti uz nju zbog moralne i svake druge pomoci.Pozdrav svima.

ante dumbledore
04.12.2009., 21:48
nema na cemu, tu smo da pomognemo jedni drugima, nadam se odlicnom ishodu. Sto se tice same visine, to je jedno granicno podrucje, i vjerojatno je bolje sacekati sa anastomoziranjem, jer su onda bolje sanse za uspjesno spajanje, ali opet o tome najbolje zna kirurg tijekom op zahvata. ako ima jos pitanja, slobodno se javi na pm. sretno

zdenka27
04.12.2009., 21:57
Nino, svaka čast što si shvatio Antu! Očito imaš puno iskustva s liječničkim riječnikom.
Sad ću ja čisto laički, ali nadam se da mogu ohrabriti!
Ovu temu sam pogledala jer sam i sama nedavno imala dijagnozu....car debelog.
Ali moja iskustva nisu ni slična ovome o čemu pišeš, ali osoba koju poznajem je imala gadnu situaciju.
Ostalo joj samo malo , mislim da je rekla 2cm. Ali sada šeće psa kojeg je nabavila i bori se.
Znam da često ide na preglede ( i poslije su joj našli kancerogene polipe), ali ....izvukla se!
Psihička podrška je jako važna. Navijam za vas!

ante dumbledore
04.12.2009., 23:16
sorry na lose biranim rijecima, uglavnom izbjegavam med terminologiju, bar se trudim, al naviko valjda kad pishesh da koristis ipak med termine...

carlotta5
05.12.2009., 22:15
Pozdrav,

nadam se da pisem na "pravoj temi" - naime, tata mi je prije par dana bio na gastroskopiji (i otkiriven mu je cir na zeludcu i dvanaesniku) - za sto je dobio i tablete nexium i 2 antibiotika lekoklar i ospamox (koji mu doooosta tesko padaju, sto sam i citala da se dosta "korisnika" zali na njih, al jednostavno su takve)... i ono "najnovije" zbog cega i pisem pod ovu temu - bio je na koloknoskopiji i otkriveni su mu polipi u debelom crijevu... naime, nikad nije imao nikakvih zdravstvenih problema - "slucajna" kontrola i to mu je otkriveno...
vadio je i krvne nalaze i sve je super - osim, malo povisenog secera, al to pazi i to se drzi pod nadzorom...
a obiteljska ljecnica mu je ipak preporucila da se javi kirurgu u vinogrdskoj, makar se jos i cekaju nalazi od biopsije...
tako da, ako tko ima informaciju o ljecnicima iz vinogradske ili je imao slicnu situaciju...???
mene ja sad jakoooooooooooo strah, stalno googlem, mislim na najgore...
ali ipak, zar to ne bi nilo vidljivo vec i po nalazima krvi?!?

Molim za bilo kakav odgovor!

Pozdrav!

Ivanicapeca
06.12.2009., 10:37
Pozdrav,

nadam se da pisem na "pravoj temi" - naime, tata mi je prije par dana bio na gastroskopiji (i otkiriven mu je cir na zeludcu i dvanaesniku) - za sto je dobio i tablete nexium i 2 antibiotika lekoklar i ospamox (koji mu doooosta tesko padaju, sto sam i citala da se dosta "korisnika" zali na njih, al jednostavno su takve)... i ono "najnovije" zbog cega i pisem pod ovu temu - bio je na koloknoskopiji i otkriveni su mu polipi u debelom crijevu... naime, nikad nije imao nikakvih zdravstvenih problema - "slucajna" kontrola i to mu je otkriveno...
vadio je i krvne nalaze i sve je super - osim, malo povisenog secera, al to pazi i to se drzi pod nadzorom...
a obiteljska ljecnica mu je ipak preporucila da se javi kirurgu u vinogrdskoj, makar se jos i cekaju nalazi od biopsije...
tako da, ako tko ima informaciju o ljecnicima iz vinogradske ili je imao slicnu situaciju...???
mene ja sad jakoooooooooooo strah, stalno googlem, mislim na najgore...
ali ipak, zar to ne bi nilo vidljivo vec i po nalazima krvi?!?

Molim za bilo kakav odgovor!

Pozdrav!
Iz obične krvne slike je ne moguće dijagnosticirati rak, ako je to ono što te brine. Krv se može poremetiti uslijed rasta tumora i poremećaja u tijelu uslijed maligne bolesti, ali isto tako ima ljudi koji imaju sasvim ok krvnu sliku, a dijagnosticirana im je maligna bolest.
Pretpostavljam da je tvoj tata čovjek u pedeststima gdje su ti polipi vrlo uobičajena pojava.
Nemoj googlati i bedirati bezrazložno. Pričekajte PHD nalaz. Ukoliko bude grdo, a najvjerojatnije neće, bit će vremena za googlanje i borbu.

carlotta5
06.12.2009., 13:16
Da, tako je- tata mi ima 59. godina... a da, i citala sam da je to zapravo i "normalna" pojava, makar mji naravno nije svejedno... :/
Hvala puno, i cujemo se... :)

zdenka27
07.12.2009., 13:07
Može li mi netko objasniti ?
Na kolonoskopiji u 10.mj. otkriveni su mi polipi, a jedan je u sebi imao karcinom. Otkonjen je u potpunosti na samoj kolonoskopiji. Kako mi tada nije pregledano cijelo debelo crijevo ( zbog bolova), upućena sam na irigografiju. Nalaz irigografije je uredan. Ako je sve ok, zašto me internista šalje na kolonoskopiju već u 3.mj.?
Očekivala sam da ću morati ponavljati kolonoskopije, ali mislila sam da će razmaci biti veći.
Što mislite?

Ivanicapeca
07.12.2009., 14:50
Može li mi netko objasniti ?
Na kolonoskopiji u 10.mj. otkriveni su mi polipi, a jedan je u sebi imao karcinom. Otkonjen je u potpunosti na samoj kolonoskopiji. Kako mi tada nije pregledano cijelo debelo crijevo ( zbog bolova), upućena sam na irigografiju. Nalaz irigografije je uredan. Ako je sve ok, zašto me internista šalje na kolonoskopiju već u 3.mj.?
Očekivala sam da ću morati ponavljati kolonoskopije, ali mislila sam da će razmaci biti veći.
Što mislite?

Pa zbog recidivnosti. Ukoliko što opet ima da se odmah reagira.

Meni i dalje nije nikako jasno zašto se kolonoskopija ne radi pod anestezijom:confused::confused::confused:

ante dumbledore
07.12.2009., 16:40
pa ne moze se svima raditi pod anestezijom. ali dosta ljudi bi moglo, medjutim razlozi su vrlo jednostavni, manjak anesteziologa, neisplativnost bolnicama, dodatna "komplikacija".......

Ivanicapeca
07.12.2009., 16:44
pa ne moze se svima raditi pod anestezijom. ali dosta ljudi bi moglo, medjutim razlozi su vrlo jednostavni, manjak anesteziologa, neisplativnost bolnicama, dodatna "komplikacija".......

Da, divota :cerek:

zdenka27
07.12.2009., 20:57
Znam da je zbog recidiva, ali polipi rastu polako, a još više im treba vremena da se pretvore u karcinom.
Mene zanima - zašto se tako brzo ponavlja kolonoskopija? Točnije, nije li mi nešto prešućeno.

Ivanicapeca
08.12.2009., 09:15
Znam da je zbog recidiva, ali polipi rastu polako, a još više im treba vremena da se pretvore u karcinom.
Mene zanima - zašto se tako brzo ponavlja kolonoskopija? Točnije, nije li mi nešto prešućeno.

Na to ti odgovor može dati jedino liječnik. On određuje intervale pregleda kad se dijagnosticira ca.
Prouči: http://www.zanovidan.hr/dijagnostika-5/

yaya
08.12.2009., 16:00
Bok ekipa,

thnx.

Imam ja , nazalost, mom ocu je prvo dijagnosticiran karcinom debelog crijeva, operiran je i nije podvrgnut nikakvoj kemoterapiji, sto je meni bilo jako cudno, 5 g je bio dobro i jeo je sve , nakon toga je bolest recidivirala na jetru i pluca i zivio je jos godinu dana, ne znam mozda ti nisam trebala ovo govorit..mozda nije ni tema..al eto..za sve ove gore stvari je lako..obratite paznju na to da se podvrgne kemoterapiji nakon operacije i redovite preglede nakon toga..al pluca..sretno!

yaya
08.12.2009., 16:05

ne znam, jednostavno tu godinu dana, dok smo mama i ja gledale kako tata kopni i muci se , molile smo se samo da to sve zavrsi..prestrasno je to..da ti sad govorim..budi jaka, bit ce sve u redu..gle nada uvijek postoji , onaj prokleti tracak,a bolje bi bilo da ga nema jer se onda uvijek ponovo razocarava..al sve je to od slucaja do slucaja ipak..zato drz se:top:

Ivanicapeca
09.12.2009., 07:47
Imam ja , nazalost, mom ocu je prvo dijagnosticiran karcinom debelog crijeva, operiran je i nije podvrgnut nikakvoj kemoterapiji, sto je meni bilo jako cudno, 5 g je bio dobro i jeo je sve , nakon toga je bolest recidivirala na jetru i pluca i zivio je jos godinu dana, ne znam mozda ti nisam trebala ovo govorit..mozda nije ni tema..al eto..za sve ove gore stvari je lako..obratite paznju na to da se podvrgne kemoterapiji nakon operacije i redovite preglede nakon toga..al pluca..sretno!

Draga, kemoterapija nije aspirin koji se daje kad te malo zaboli glava, ili preventivno. Postoje protokoli po kojima se lijek daje. Ukoliko po tom protokolu stanje bolesnika nije takvo da zahtjeva kemo, ona se ne smije dati, bez obzira na to kakav špurijus liječnik imao ili ne imao.
Ne znam dali je tih 5 godina dok je tata bio dobro redovito odlazio na kontrole?
Ukoliko je, onda se tu mogao dogoditi eventualni propust liječnika, jer nije na vrijeme uočio da se tumor vratio.
Užasno mi je žao da se tako napatio i vi skupa s njim. Znam kako je to i mislim da ni jedno živo biće na ovome svijetu to ne zaslužuje...
...ali zasluge su jedno, a život svoju priču priča.:(

carlotta5
11.12.2009., 07:49
Evo da se i ja opet javim...
Naime tati mi je na kolonoskopiji otkriven polip i poslan naravno na biopsiju.. i stigli nalazi... :(
nije dobro...
ja se baš ne razumijem u "dijagnoze" i sl pa ako mi netko zna pomoć, objasnit..

mislim da piše neka adenocarcinom ili tako nešto...

danas opet u vinogradsku kod kirurga na razgovor (jer na operaciu se naravno mora) i ponovno na kolonoskopiju da se utvrdi točno...

vjeroajtno će sad tek "vidjet" koji je stupanj i zahvaćenost il kak to već ide...

tako da..

opet iščekivanjeeeeeeeeeeeeeeeee...

:( :( :( :( :(

gumeni bonbon
15.12.2009., 22:34
Naime, kako i kaze naslov. Jedna osoba iz obitelji (70 godina, muško) dobila je test za rano otkrivanje tumora debelog crijeva. U stoloci je pronađena krv i upućen je na kolonoskopiju. Pronađen je tumor i osoba je operirana. Svi CT i slicni nalazi bili su u redu, dok je doktor prilikom operacije opazio promjene na jetri i otklonio ih da nebi došlo do proširenja. Nakon operacije, kada je pacijent došao kući, poštom smo dobili nalaz da postoje metastaze na plućima. Kakve su šanse i koliko mu još života dajete ?
Postoji li mogućnost izlječenja ?
Iskustva ?

Hvala vam :o

Ivanicapeca
16.12.2009., 06:56
Naime, kako i kaze naslov. Jedna osoba iz obitelji (70 godina, muško) dobila je test za rano otkrivanje tumora debelog crijeva. U stoloci je pronađena krv i upućen je na kolonoskopiju. Pronađen je tumor i osoba je operirana. Svi CT i slicni nalazi bili su u redu, dok je doktor prilikom operacije opazio promjene na jetri i otklonio ih da nebi došlo do proširenja. Nakon operacije, kada je pacijent došao kući, poštom smo dobili nalaz da postoje metastaze na plućima. Kakve su šanse i koliko mu još života dajete ?
Postoji li mogućnost izlječenja ?
Iskustva ?

Hvala vam :o

Naravno da šansa uvijek postoji, ali s obzirom na dob i metastaze, liječenje je nešto teže. O tome koliko još preostaje, najtoplije vam preporučujem da ostavite na onom gore da odluči, kao i inaće, a da se vi usredotočite na liječenje i da mu olakšate borbu kad god i gdje god možete.
Trebao bi biti kandidat za lijek Avastin koji se pokazao prilično učinkovit.
Javite se na http://forum.zanovidan.hr/viewtopic.php?f=58&t=229&sid=97bfccb2322827e1400a76d02ab58f3e gdje ćete naći ljude s istim iskustvima

nino.nl
27.01.2010., 02:57
sorry na lose biranim rijecima, uglavnom izbjegavam med terminologiju, bar se trudim, al naviko valjda kad pishesh da koristis ipak med termine...

Kao sto sam i naveo u decembru protekle godine sam bio u Sarajevu u toku operacije i neposrednog postoperativnog perioda.
Operaciju je izveo pro.dr. Tanovic bez komplikacija iako je mama u tom periodu bila na granici potpunog iscrpljenja-jako losa krvna slika.
Po zavrsetku operativnog zahvata sam s bratom pricekao ispred hirurske klinike jer je ona u Sarajevu(Kosevo) podjeljena u dva djela pa je doktor Tanovic morao proci pored nas na putu prema svojoj kancelariji.

Nakon nekog vremena koje se zove godina kako mi se ucinilo vidjeli smo doktora da zuri prema drugoj zgradi,bukvalno sav mokar i brisuci graske znoja s lica i cela nam je rekao da je zavrseno i da podjemo u s njim u kancelariju jer je bilo jako hladno.

Po ulasku u njegove prostorije nam je rekao da je morao napraviti privremeni otvor na stomaku da bi tkivo lakse zacijelilo te da ce ona za 5 mjeseci biti spremna za ponovni operativni zahvat u kojem ce ponovo povezati sada zdravi zavrsetak debelog crijeva s rektumom.
Naravno nalaz biopsije odredjuje tretman...kemo,radio ili nista.

Bilo nam je veoma drago ali smo se brinuli jer smo brat i ja vezani s obavezama ovdje u NL-u,nismo mogli cak ni na smjenu toliki period boraviti u Sarajevu te smo pitali kada ce ona moci na avion a doktor nas je blijedo pogledao i nasmijao se,zatim je rekao da je on nasu majku operisao da joj bude bolje i da ce ona za par sedmica moci normalno da sama brine o sebi...te da avion nije nikakav problem.

Samo smo se zgledali...nisam usima vjerovao jer je nikada nisam vidio tako slabu a osjecaj srece necu moci opisati!
Vidjeli smo poslije toga pro.dr. Tanovica par puta dok smo majci dolazili u sva doba dana po 5 puta dnevno,molili prezauzeto osoblje i sestre da tiho navratimo van termina posjete i donesemo joj potrebne stvari.

Doktor je bio stalno jako zauzet i nismo mu htjeli smetati osim nuznih stvari vezanih za nju.

Nismo se uspjeli adekvatno zahvaliti tom pod prvo eticnom , vrsnom i plememenitom strucnjaku prof.dr.Tanovicu koji radi svoj posao stvarno iz ljubavi,svojim radom nadopunjuje sve one nedostatke klinickog centra Kosevo,pa same zgrade hirurgije su iz vremena Franca Ferdinanda...zalosno.

Mama je jucer stigla u NL i danas idemo kod doktora ovdje,patoloski izvjestaj je stigao ali konzilij u Sarajevu jos nije zasjedao i razmotrio dalji tretman.

UPUTNA KLINICKA DIAGNOZA:Infiltratio recti

TEHNIKE:HE

PATOHISTOLOSKA DIJAGNOZA:Adenocarcinoma gradus II recti.

MIKROSKOPSKI NALAZ:
Materijal upucen kao"uzeto 5 x biopsije sa infiltrata rektuma""se u cjelosti uklopi u parafinski blok.
Opis:Mikroskopski,tri od pet partikula su partikule tumorskog tkiva koje je gradjeno od atipicnih zljezda,oblozenih epitelom cije stranice imaju narusen nukleositoplazmatski odnos,hiperhromaticna jedra,sa frekventnim patoloskim mitozama i neke sa papilarnim proliferacijama prema lumenu.
Okruzuje ih dezmoplasticna stroma prozeta sitnostanicnim upalnim infiltratom.
Jedna od ovih partikula je djelomicno nekroticna i prozeta krvlju.
U preostale dvije partikule rubno se pored karcinomskih stanica uoce djelovi ocuvane sluznice rektuma sa slikom teskedisplazije i karcinoma in situ.
Uz ovaj materijal se nadje jos dosta nekroticnog detritusa prozetog neutrofilima i krvlju.
U ovom materijalu tumorsko tkivo umjereno diferencirano.

Hvala ti Ivane za informacije i podrsku koju si mi dao a i ostalim korisnicima zahvaljujem na podrsci.

Ivane molio bih te da mi das i svoje misljenje o ovom nalazu.
Pozdrav svima i sve vam najbolje zelim.

Hunting1802
09.02.2010., 11:02
Molim Vas za pomoč, neka mi netko objasni što znači ova dijagnoza : Ca venriculi reg. antropylorica St.post resect. ventriculi sec. billroth II,
PHD: Adenoca. ventriculi (intestinalni tip)
Ca metast. Iymph. Lymphangiosis carcinopmatosa.
Na 1. ckl. kemoterapije 5-FU LV
Hvala na pomoči i molim Vas da mi netko odgovori u što kračem roku.

kaya15
21.05.2010., 00:02
moja teta je prije godinu dana primljena u bolnicu u brezicama jer je imala rijetku stolicu. tamo su ustanovili da ima rak na debelom crijevu i da mora u ljubljanu na operaciju. u bolnicu je dosla prije otprilike 1 godinu. poslali su ju na neke pretrage,neznam tocno koje, i ona je cekala do operacije u bolnici nekih mjesec dana. doktori nam nisu htjeli rec dijagnozu. samo su govorili da je dobrocudno i da treba obavit jos neke pretrage, nama je to bilo sumnjivo. ona je bila sama kost i koza, imala je oko 40 kg. nakon operacije bila je slaba, ali za tjedan dana je trebala ic doma. tri dana nakon prve operacije operirali su ju jos jednom, nenadnao. doktori nam nisu htjeli nista rec, nikakvu dijagnozu. niti obitelji, niti njoj. nakon te druge operacije ona je bila uzasno slaba, bljeda i stvarno mi je bilo tesko gledat ju takvu. dan ili dva nakon druge operacije imala je epilepsicni napadaj. od tada ona je bila sva izgubljena. na pocetku se nije niceg sjecala, pricala je kao dijete od 3 godine. doktori opet nisu htjeli rec sto se dogada. ustvari jedino sto smo mi znali je da je imala rak na debelom crijevu, da je dobrocudan i da je uklonjen. njeno stanje se s vremenom poboljsalo, zjacala se i nakon 2 mj su ju pustili doma. na sljedecu kontrolu su ju narucili tek za 6 mj sto je bilo jako cudno s obzirom na to da je bila na dvije operacije i dozivjela epilepsicni napadaj nakon kojeg se dosta dugo oporavljala.
prije tjedan i pol dosla je na pregled jer joj se trbuh jako napuhnul i ponovno je jako smrsavila i oslabila. zadrzali su ju na pregledu tjedan dana da vide zasto je to tako. i noge su joj takoder naotecene. no prije dva dana doznali smo sonkantne vjesti, rak joj se vratio. nama a i njoj doktori uopce nisu spomenuli mogucnost ponovnog vracanja raka. ali to nije bilo sve, doktori su rekli da se prosirilo na pluca, bubrege i mozda jos negdje, neznam. ona smaostalno dise, i nema problema s plucima. to mi nije jasno. trbuh joj izgleda ko od trudnice. sto je jos gore doktori su joj dali jos samo mjesec dana zivota, a i rekli su da je super sto je tolko prozivjela od one prvi dvije operacije. neznam zasto nama odma nisu rekli, prosle godine, da postoji mogucnos vracanja raka, te da je zlocudan. cak mislim da su prosle god doktori rekli da je rijec o tumoru, a da su tek sada spomenuli da je to rak.jucer su nam rekli da joj zapravo nije ostalo mjesec dana nego vec tjedan mozda dva. to nas je sve sokiralo. ona je pozitivna i misli se borit sto je dobro, a sto je cudno ona izgleda odlicno, niti je blijeda, niti slaba. e da, i neke vrecice su joj stavili da vuce tekucinu iz bubrega van. ona je ove dane bila normalna, bistra, no jucer i dns se vidi krv u njoj. uzasno se bojim da ce ona otic uskoro i da ju mozda vise necu nikad vidjet. prije mjesec dana umro mi je deda od raka prostate. mucio se mjesecima, nezelim da se to dogodi i teti. znate li mozda zasto su joj noge i trbuh napuhnuti (trbuh ju ne boli i tvrd je). doktori nam nista ne govore, i ja mislim da su oni vjerojatno sve to vec znali prosle godine. kemoterapije joj nisu dali zbog epilepsije, ali zasto nam nisu rekli o cemu se radi, pokusali bi neke druge metode. imam osjecaj da su joj doktori zapravo prokockali sansu. meni stvarno vise nista nije jasno, nije mi jasno da bi mogla umrijet za tjedan dana a zapravo je dobro (izgledom, a i ona sama kaze da se dobro osjeca). ova cijela prica mi zapravo zvuci kao ruzna bajka, uzas. sad se moramo odlucit dal da ide na operaciju ili cemo pustit da sve ide prirodnim tokom, jer se rak previse prosirio. ako iamte kakav savjet, recite!!

Ivanicapeca
21.05.2010., 07:43
moja teta je prije godinu dana primljena u bolnicu u brezicama jer je imala rijetku stolicu. tamo su ustanovili da ima rak na debelom crijevu i da mora u ljubljanu na operaciju. u bolnicu je dosla prije otprilike 1 godinu. poslali su ju na neke pretrage,neznam tocno koje, i ona je cekala do operacije u bolnici nekih mjesec dana. doktori nam nisu htjeli rec dijagnozu. samo su govorili da je dobrocudno i da treba obavit jos neke pretrage, nama je to bilo sumnjivo. ona je bila sama kost i koza, imala je oko 40 kg. nakon operacije bila je slaba, ali za tjedan dana je trebala ic doma. tri dana nakon prve operacije operirali su ju jos jednom, nenadnao. doktori nam nisu htjeli nista rec, nikakvu dijagnozu. niti obitelji, niti njoj. nakon te druge operacije ona je bila uzasno slaba, bljeda i stvarno mi je bilo tesko gledat ju takvu. dan ili dva nakon druge operacije imala je epilepsicni napadaj. od tada ona je bila sva izgubljena. na pocetku se nije niceg sjecala, pricala je kao dijete od 3 godine. doktori opet nisu htjeli rec sto se dogada. ustvari jedino sto smo mi znali je da je imala rak na debelom crijevu, da je dobrocudan i da je uklonjen. njeno stanje se s vremenom poboljsalo, zjacala se i nakon 2 mj su ju pustili doma. na sljedecu kontrolu su ju narucili tek za 6 mj sto je bilo jako cudno s obzirom na to da je bila na dvije operacije i dozivjela epilepsicni napadaj nakon kojeg se dosta dugo oporavljala.
prije tjedan i pol dosla je na pregled jer joj se trbuh jako napuhnul i ponovno je jako smrsavila i oslabila. zadrzali su ju na pregledu tjedan dana da vide zasto je to tako. i noge su joj takoder naotecene. no prije dva dana doznali smo sonkantne vjesti, rak joj se vratio. nama a i njoj doktori uopce nisu spomenuli mogucnost ponovnog vracanja raka. ali to nije bilo sve, doktori su rekli da se prosirilo na pluca, bubrege i mozda jos negdje, neznam. ona smaostalno dise, i nema problema s plucima. to mi nije jasno. trbuh joj izgleda ko od trudnice. sto je jos gore doktori su joj dali jos samo mjesec dana zivota, a i rekli su da je super sto je tolko prozivjela od one prvi dvije operacije. neznam zasto nama odma nisu rekli, prosle godine, da postoji mogucnos vracanja raka, te da je zlocudan. cak mislim da su prosle god doktori rekli da je rijec o tumoru, a da su tek sada spomenuli da je to rak.jucer su nam rekli da joj zapravo nije ostalo mjesec dana nego vec tjedan mozda dva. to nas je sve sokiralo. ona je pozitivna i misli se borit sto je dobro, a sto je cudno ona izgleda odlicno, niti je blijeda, niti slaba. e da, i neke vrecice su joj stavili da vuce tekucinu iz bubrega van. ona je ove dane bila normalna, bistra, no jucer i dns se vidi krv u njoj. uzasno se bojim da ce ona otic uskoro i da ju mozda vise necu nikad vidjet. prije mjesec dana umro mi je deda od raka prostate. mucio se mjesecima, nezelim da se to dogodi i teti. znate li mozda zasto su joj noge i trbuh napuhnuti (trbuh ju ne boli i tvrd je). doktori nam nista ne govore, i ja mislim da su oni vjerojatno sve to vec znali prosle godine. kemoterapije joj nisu dali zbog epilepsije, ali zasto nam nisu rekli o cemu se radi, pokusali bi neke druge metode. imam osjecaj da su joj doktori zapravo prokockali sansu. meni stvarno vise nista nije jasno, nije mi jasno da bi mogla umrijet za tjedan dana a zapravo je dobro (izgledom, a i ona sama kaze da se dobro osjeca). ova cijela prica mi zapravo zvuci kao ruzna bajka, uzas. sad se moramo odlucit dal da ide na operaciju ili cemo pustit da sve ide prirodnim tokom, jer se rak previse prosirio. ako iamte kakav savjet, recite!!

:eek:
Šokirana sam!
Teti i obitelji je oduzeto temeljno pravo da zna svoju dijagnozu, i da ona dobije na uvid svoje nalaze i da odluči sama o osvojoj sudbini i liječenju.
Notorno vam je lagano da ima rak koji je dobroćudan. Ne postoji dobroćudan rak. Rak je maligna tj. zloćudna bolest!
U ovom trenutku sve što možete jest tražiti od bolnice njenu kompletnu medicinsku dokumnetaciju, a posebno je važan njen PHD nalaz. Ukoliko vam to odbiju, tražite odvjetnika da pošalje dopis u bolnicu, jer je ne izdavanje dokumentacije kazneno djelo.
Kada pribavite sve dokumente, odmah ih odnesite na drugo mišljenje. Teta ima metastaze, ali postoje ljekovi koji se daju kada osoba ima metastaze, kao Avastin npr. Ne davanje kemoterapije zato što je osoba imala epi napadaj mi baš ne drži vodu.
Mislim da je vaša teta žrtva uštede novaca. Znam da sada nema smisla previše pisati o tome, ali kao škola drugima, mislim da ste kao obitelj zakazali u agresivnijem pristupu prema bolnici i zahtjevanju da vam se daju konkretniji podaci o njenoj bolesti.

zdenka27
21.05.2010., 09:29
I ja sam šokirana! Pa je li to moguće?! Jeste li baš sigurni da nitko nije znao pravu dijagnozu? Mislim, nitko od obitelji.

Hana246
05.08.2010., 14:35
eh ovako, trebalo bi mi nekoliko savjeta ako znate.
mom tati je dijagnosticiran rak debelog crijeva sa metastazama na jetri u septembru prosle godine. uradjena je operacija, sklonjeno zariste i poceo je primati kemoterapije. medjutim, nakon same operacije, otisao je sa sestrom kod jednog doktora koji je bio izuzetno drzak prema njemu, te je on tada osjetio da mu trni citava lijeva strana. kad je trebao krenuti na kemoterapije otkrili su mu dvije male tackice na mozgu i misle da je to metastaza, ali se ne iskljucuje mogucnost mozdanog udara od tog sastanka sa doktorom. kako kazu, kada je dijagnosticiran rak, sve ostale nepravilnosti u organizmu smatraju metastazama a i da ih pritom ne ispitaju. :s
nakon nekoliko zracenja, to na mozgu mu se smanjilo i poceo je piti deksametazon, kako bi to imao pod kontrolom. poceo je primati kemoterapije, 8 ciklusa xeloda terapija, svake druge sedmice je primao u krv i ostatak dana tog tjedna je pio oralno po dvije xeloda tbalete.
bio je odlicno, nikad mu nije bilo muka, radio je, hodao, sve je sam mogao, isto kao da i nije bolestan. rak mu se dosta povukao i nalazi su uvijek bili uredni. medjutim, kada je ta terapija dala sve od sebe, tj. vise nije djelovala na rak nego samo na unistavanje organizma, nalazi krvi su se pogorsali i propisali su mu jos 8 ciklusa neke druge dosta jace terapije, ne znam sad tacno kako se zove, ali doktori uglavnom kazu da su to najjace terapije koje se daju pacijentima u bosni. nakon terapije, malo bude malaksao, ne moze da ustane, nema snage, ali to traje dva dana i onda je odlicno. cak smo imali vezu i za avastin, medjutim doktor je rekao da to nije potrebno, jer situacija nije katastrofalna, pa bi mu samo vise unistilo organizam.
eh, nakon posljednje terapije koju je primio proslog utorka tj. 27.07. 2010., takodjer je nekoliko dana bio slab, a onda super. medjutim u nedjelju je naglo prestao jesti, nema snage u rukama i nogama, nece da prica, ako nesto pojede povrati. kako pije dosta lijekova a nista ne jede, povrati odmah lijekove. urin ima crvenkastu boju. primio je vec dvije infuzije, ali opet je povracao. jutros smo ga odvezli hitnom u bolnicu, jer je bio katastrofa, nije cak mogao glavu da digne, pa smo ga morali na nosila. snimili su mu srce i pluca, radio je nalaz krvi, pritisak, i sve mu je to odlicno. doktori kazu da je to normalno za njegovu dijagnozu jer nista nije jeo. dali su mu neke tekucine, koje su kao zamjena za obrok ljudima koji primaju kemoterapiju, i druge tablete protiv mucnine, jer je neki dan popio zofran i povratio. smatraju da ce ga infuzija popraviti i da ce biti bolje.
danas su ga sestra i mama povele do wc-a, i iako su ga bukvalno nosile, pao je u nesvijest. brzo je dosao sebi, ali je skroz zavrnuo ocima.
nadam se da je to samo od toga sto nista nije jeo, pije oko 30ak tableta na dan, infuzije, jaka kemoterapija i slicno. ali me opet strah da se nesto nije desilo s tim tackicama koje ima na mozgu, jer nije pio deksametazon sinoc da ne bi povracao, i da mu se nije kojim slucajem prosirilo na zeludac.
ako iko ima kakvo misljenje ili savjet molim vas da mi iskreno kazete, pa sta god to bilo.
zelim samo da se zavrsi sve ovo, jer ne mogu gledati kako se covjek koji je do neki dan uzivao radeci, pati i ne pomice s kreveta.

Hana246
05.08.2010., 14:38
i zaboravila sam reci da smo mu danas kupili pelene, jer ga ne mozemo nositi do wc-a, da se ne bi desilo isto.
trazili smo da ostane u bolnici, medjutim nema mjesta, a i kad bolje razmislim, medicinske sestre ce ga pustiti da povrati, izvrsi nuzdu i onda ga muciti presvlacenjem i ciscenjem. sigurno cemo ga mi kuci bolje njegovati, ali kako biti razuman u situacijama kao sto se danas desila?

Novi233
17.12.2010., 16:37
Evo situacija je sljedeća,baka je operirala rečeno u naslovu i ima trajnu vrećicu i doma je nekih tjedan dana,međutim jučer je mama završila u bolnici (kila).
Danas me je oprala sestra koja dolazi previti baku da je tovimo jer je stolica tvrda (a mora biti rijeđa zbog vrećice) e sada zanima me kako nismo dobili nikakvu dijetu pri izlasjku bake iz bolnice niti nekakav plan prehrane:ne zna:

Jučer je mama skuhala
doručak

-tosat s feticom sira i feticom pršuta

ručak

-pet krumipira lešo samo posoljenih
- dvije vilice dinstanog zelja

večera

-dvije vilice "čiste" pašte (samo posoljene) plus dvije čajne žličice vrhnja i svježeg sira

i po to e jj je bila tvrda stolica

danas je jela

za doručak toast kao i jučer

za ručak nezaslađeni kompot s jabukom i par sati kasnije šalicu prežgane juhe...

bigmamma
17.12.2010., 19:59
Evo situacija je sljedeća,baka je operirala rečeno u naslovu i ima trajnu vrećicu i doma je nekih tjedan dana,međutim jučer je mama završila u bolnici (kila).
Danas me je oprala sestra koja dolazi previti baku da je tovimo jer je stolica tvrda (a mora biti rijeđa zbog vrećice) e sada zanima me kako nismo dobili nikakvu dijetu pri izlasjku bake iz bolnice niti nekakav plan prehrane:ne zna:

Jučer je mama skuhala
doručak

-tosat s feticom sira i feticom pršuta

ručak

-pet krumipira lešo samo posoljenih
- dvije vilice dinstanog zelja

večera

-dvije vilice "čiste" pašte (samo posoljene) plus dvije čajne žličice vrhnja i svježeg sira

i po to e jj je bila tvrda stolica

danas je jela

za doručak toast kao i jučer

za ručak nezaslađeni kompot s jabukom i par sati kasnije šalicu prežgane juhe...

Prvo ZABORAVITE TOAST, PAŠTU i KRUMPIR....

Za doručak bi bilo dobro svježi sir sa mljevenim lanenim sjemenkama i lanenim uljem.

Joj, jadna baka, izgladnjet ćete ju....

Ako možete nabaviti kokosovo ulje, hladno prešano-Santa Maria (piše na njemu extra virgin) i po žličicu u kavu ili čaj....

Možete joj u blenderu miksati sve moguće povrće i voće sa začinima prema potrebi i naravno dajte joj mesa!!!

Nadam se da će pomoći....i nemojte izgladnjivat baku :)...treba joj energije da se bori sa beštijom.

Ivanicapeca
18.12.2010., 10:15
Baki vjeorjatno treba davati i dodatak prehrani Ensure/Prosure čiji jedan tetrapak zamjenjuje nutritivne vrijednosti jednog kompletnog obroka. konzultirajte se s njenim liječnikom da napiše preporuku za to. Jako je važno da ne počne gubiti na kilama.

Više o prehrani ovdje:
http://www.cancerhelp.org.uk/type/bowel-cancer/living/diet-after-bowel-cancer

Novi233
20.12.2010., 16:08
Prvo ZABORAVITE TOAST, PAŠTU i KRUMPIR....

Za doručak bi bilo dobro svježi sir sa mljevenim lanenim sjemenkama i lanenim uljem.

Joj, jadna baka, izgladnjet ćete ju....

Ako možete nabaviti kokosovo ulje, hladno prešano-Santa Maria (piše na njemu extra virgin) i po žličicu u kavu ili čaj....

Možete joj u blenderu miksati sve moguće povrće i voće sa začinima prema potrebi i naravno dajte joj mesa!!!

Nadam se da će pomoći....i nemojte izgladnjivat baku :)...treba joj energije da se bori sa beštijom.

Mi smo na pregledu rekli kako je hranimo i doktor nije našao zamjerke,sve dakle na lešo,malo posoljeno i ništa više,isto nam je rekao i danas.Poanta je u održavanju stolice rijetkom.
Ali meni nije jasno,morati će i na kemo terpapiju ,samo se pitam kako će je izdržati na toj prehrani:ne zna:

Novi233
20.12.2010., 16:33
Baki vjeorjatno treba davati i dodatak prehrani Ensure/Prosure čiji jedan tetrapak zamjenjuje nutritivne vrijednosti jednog kompletnog obroka. konzultirajte se s njenim liječnikom da napiše preporuku za to. Jako je važno da ne počne gubiti na kilama.

Više o prehrani ovdje:
http://www.cancerhelp.org.uk/type/bowel-cancer/living/diet-after-bowel-cancer

A ne znam:ne zna:Nisu nam ništa takvoga spominjali:ne zna::ne zna:

Ivanicapeca
20.12.2010., 17:52
Mi smo na pregledu rekli kako je hranimo i doktor nije našao zamjerke,sve dakle na lešo,malo posoljeno i ništa više,isto nam je rekao i danas.Poanta je u održavanju stolice rijetkom.
Ali meni nije jasno,morati će i na kemo terpapiju ,samo se pitam kako će je izdržati na toj prehrani:ne zna:

Napisala sam ti da se daje Ensure ili Prosure zamjena za jedan obrok koji dolazi u obliku napitka i zamjenjuje jedan obrok. Razgovarajte s njenim liječnikom o tome.

leoflawless
06.01.2011., 21:46
Meni je danas otac umro od raka, tako da su ostali svi ljekovi, vrečice za nuždu i još podosta stvari, kao i razni vitamini koje smo ovako kupili, pa to sve poklanjam nekome kome bi to sve bilo prijeko potrebno.

Ivanicapeca
07.01.2011., 07:46
Meni je danas otac umro od raka, tako da su ostali svi ljekovi, vrečice za nuždu i još podosta stvari, kao i razni vitamini koje smo ovako kupili, pa to sve poklanjam nekome kome bi to sve bilo prijeko potrebno.

Žao mi je, primi moju najiskreniju sućut.:(

Uvjerena sam da će ti se netko javiti. Možda ne bi bilo na odmet da napišeš dimenzije vrečica jer ne odgovara ista svakome.

Preporučujem ti da i ovdje staviš oglas jer je fluktuacija oboljelih tu najveća: http://forum.zanovidan.hr/viewforum.php?f=37&sid=22dec4ed5ca26c203c6026932b7c2176

leoflawless
07.01.2011., 10:14
Gle, to je sve totalno brzo došlo, ne znam ništa, pa ti zahvaljujem na smjernici i savjetu. budem tamo zapisao sve kaj imam. Hvala ti.

Ghost2308
19.01.2011., 15:57
Ovako mojoj majci(45) su otkrili nekakav polip u debelom crijevu pomocu kolonosopije i kazu kao da je maligni ali joj nije zatvorio cijelo debelo crijevo tako da nije morala ici na hitnu operaciju nego ide za 2 tjedna pa posto se ja nekuzim u to i takve stvari pa bi zamolio nekog ko se kuzi u takve stvari ili je imao iskustva stim da mi kaze:
kakve prognoze mogu ocekivat?
oce li ici na neku kemoterapiju?
dali je to moguce izlijecit itd...?
(ako neko nije siguran dali je odg. tocan pa zato nece napisat nek se nista ne brine i sam nek napise):.
HVALA!!!!

mmmaria
04.02.2011., 13:43
Ovako mojoj majci(45) su otkrili nekakav polip u debelom crijevu pomocu kolonosopije i kazu kao da je maligni ali joj nije zatvorio cijelo debelo crijevo tako da nije morala ici na hitnu operaciju nego ide za 2 tjedna pa posto se ja nekuzim u to i takve stvari pa bi zamolio nekog ko se kuzi u takve stvari ili je imao iskustva stim da mi kaze:
kakve prognoze mogu ocekivat?
oce li ici na neku kemoterapiju?
dali je to moguce izlijecit itd...?
(ako neko nije siguran dali je odg. tocan pa zato nece napisat nek se nista ne brine i sam nek napise):.
HVALA!!!!

pozz, nazalost, i mom tati su otkrili rak na debelom crijevu nedavno.. danas je zaprimljen u bolnicu i operacija je u ponedjeljak :(
kazu da je danas rak debelog crijeva izljeciv 90%
dosta toga ovisi od osobe.. ovisi koliko se prosiro
na kemoterapiju ce vjerojatno ic.. barem ja tako mislim (moj tata oce :(
operacija je kod zena laksa nego kod muskaraca jer zene imaju siru zdjelicu pa je lakse operirati..
isto je dosta bitno gdje se nalazi tumor, najlakse je ako je na sredini crijeva, tad taj dio zajedno s tumorom odrezu a crijevo spoje, najgore je ako je na samom kraju crijeva, jer tad ga vjerojatno ne mogu spojit pa osoba mora nosit vrecicu kod trbuha..
a gdje ce ti ic mama na operaciju?
moj tata je na svetom duhu kod dr rašića.. navodno je on jako dobar za to.. ja se ispricavam ako sam napisala nesto netocno al neznam bas puno o tome i meni je sve ovo sok i iznenada :(((((

mmmaria
04.02.2011., 13:44

moja najiskrenija sucut :((( drzi se..

tpi
07.02.2011., 17:00
molim pomoć.Pišem za suprugu. Već godinu dana ima jake povremene bolove u donjem dijelu abdomena, posebno kost iznad p*** . Obavila je 1000 pretraga i svi joj govore da ništa ne vide da nešto nije u redu.

Viđen joj je na jetri neki bog ali kao nije strašno.pa slijepo crijevo ali nije za operaciju.ginekološki je kao sve u redu, a prije tjedan dana joj je doktor u vinogradskoj napipao neku kvrživu na crijevima.

24.2 ide na Nekakvo snimanje(sonda kroz usta i anus).Neznamo dali se bojimo više toga da nešto je ili da opet čujemo da nije ništa.

Molim mišljenje o napisanom i savijet kako postupati da ju svi ne tjeraju od sebe jer se njih to ne tiće. para nemamo da bi išli privatno ili nekome platili"uslugu" za koju su prisegnuli.Sami smo i dolaze nam crne misli na pamet a imamo dvoje male dijece. HVALA

Zamisljena
18.02.2011., 13:38
Uporno pisem na ovu temu, u nameri da pomognem svima onima koji su u bezizlaznoj situaciji, ali neko uporno brise moje komentare. Posto sam i ja bila u istoj situaciji kao i dosta vas, obratila sam se za pomoc cuvenom travaru Dejanu. Psle par terapija, rak je nestao, pa zato savetujem svima kojima je pomoc potrebna da mu se obrate. Bicete mu zahvalni do kraja zivota, kao i ja. 063 78 03 588 Dejan

Big_Mama
18.02.2011., 17:08
Tati je danas dijagnosticiran rak debelog crijeva, ne zabrinjava se previše, nema namjeru ništa u životu promijeniti osim što će obaviti operaciju i kemoterapiju. Pokušavam ga nagovoriti da paralelno "obgrli" alternativne metode, ali sam prilično neuspješna. Cijeli dan googlam (fala, zanovidan.hr !)i pokušavam si vizualizirati što će mu sve školska medicina raditi, a ujedno i naći odgovore o pravilnoj prehrani, iscjeljivanju, travarima (fala Zamišljena! znaš li za nekoga u Hr?). Uglavnom, molim vas za pomoć, tražim argumente za uklanjanje štetnih stvari iz njegova života i promjenu prehrambenih navika..
Hrana: koliko sam shvatila treba izbjegavati: masno, zrnato povrće, meso, a jesti kuhano i ugljikohidrate. Što je sa svježim sirom i vrhnjem, tvrdim sirom tipa Paški i sl. (stari to obožava)?
Tekuće/piće: vjerojatno je jogurt ok, ali što bi još moglo blagotvorno djelovati? Stari dosta pije b.vino, ne vjerujem da će prestati, pa me samo znama šteti li to jako njegovoj dijagnozi?
Ovo je prvi slučaj raka u obitelji tako da nismo ni najmanje pripremljeni, pretpostaljam da znam što očekivati, ali ne bi htjela propustiti neku važnu informaciju.
Hvala!

Zamisljena
18.02.2011., 18:34
Odg, za Big Mamu. Nisam cula nizakoga iz hr. Ne ustrucavaj se, mi koji smo u ovakvim situacijama trebamo sve iz proslosti zaboraviti. Covek je okej, a sto se njegovih cajeva tice, lece budi sigurna. ostaje ti jos da ubedis tatu u to. Zelim ti puno srece.

lamy
18.02.2011., 20:03
tvoj post je prilicno neodređen, pa cu pokusat napisat sto mogu.

molim pomoć.Pišem za suprugu. Već godinu dana ima jake povremene bolove u donjem dijelu abdomena, posebno kost iznad p*** . Obavila je 1000 pretraga i svi joj govore da ništa ne vide da nešto nije u redu.

napisao si 1000 ali kojih 1000? povremeni bolovi, kakvi? ostri? tupi? kada? ima li pravilnosti? da li se sire? gdje? sto smiruje bolove? sto ih provocira?
na mjestu opisanom (pubična regija) je mokracni mjehur, ali tesko je to reci ovako napamet. ima li tegoba s mokrenjem? jel bila radila kakve pretrage za urin, pila kakve lijekove?

Viđen joj je na jetri neki bog ali kao nije strašno.pa slijepo crijevo ali nije za operaciju.ginekološki je kao sve u redu, a prije tjedan dana joj je doktor u vinogradskoj napipao neku kvrživu na crijevima.

kvrzice na crijevima obicno ne bole (zato je taj rak debelog crijeva toliko poguban-kasno daje simptome!). nestrasni bog na jetri moze biti tzv. vaskularna anomalija, ili neka cista. to se ne dira, to se samo prati. kirurg koji je gledao nalaze najbolje moze procijeniti jel slijepo crijevo (odnosno crvuljak) mora van.

24.2 ide na Nekakvo snimanje(sonda kroz usta i anus).Neznamo dali se bojimo više toga da nešto je ili da opet čujemo da nije ništa.

sonda na usta: gastroskopija, sonda na anus kolonskopija. bojati se ne treba nicega. pretrage su neugodne (obicno ove prve nesto vise, iako sam cuo ljude kojima je ova druga bila neugodnija dok su gastroskopiju dobro podnijeli..sto ljudi, sto cudi...). treba se pridrzavat pripreme, a pred gastroskopiju nije lose popiti neku tableticu za smirenje (kakav normabel... konzultirati lijecnika).

Molim mišljenje o napisanom i savijet kako postupati da ju svi ne tjeraju od sebe jer se njih to ne tiće. para nemamo da bi išli privatno ili nekome platili"uslugu" za koju su prisegnuli.Sami smo i dolaze nam crne misli na pamet a imamo dvoje male dijece. HVALA ne treba platiti uslugu koja je vec placena: savjet kako da pomognete lijecniku: predstavite lijecniku vodeci simptom, znaci rangirajte sto vas najvise a sto najmanje smeta, cesto se u toj guzvi covjek ne moze snac pa bude zarobljen u kavezu simptoma.

japuka
25.02.2011., 07:50
Došla sam s teme o kolonoskopiji - kou sam godinama odgađala. Jučer sam ju obavila i dijagnoza je rak debelog crijeva na visini 10 cm u rektalnom dijelu, velik 4 cm. Uzeto je 8 uzoraka, PHD bude za 14 dana,a dotle moram lsikati jetra i pluća, napraviti markere i imunostatus da se vidi kakav je prje početka liječenja.
Jučer sam samo plakala, ostala sam zaprepaštena dijagnozom, da ne kažem da me odmah zatrpala lavina poslova koje moram obaviti u tih 14 dana - moram udomiti neke životinje, neke će zbrinuti susjeda dok sma na operaciji - a da ne velim da mi kroz glavu prolaze svi najcrnji scenariji. Sad idem na opću prksu po uputnice i onda dalje na pretrage i slikanja. Radim u bolnici - biolog sam , u laboratoriju - već 29 godina i naslušala sma se priča i dijagnoza....... van sebe sam od straha, straha od bolova i muka, žderem se jer sma toliko odgađala umejsto da sam išla prije kad sam osjećala da me nešto muči u crijevima, sve sam pripisivala stresu. Zadnjih godinu dana sam stalno umorna - dođem s posla i prošećem sa psima i legnem, pa sma mislila da sam lijena.........Sad si predbacujem milion stvari, bojim se i došla sam na ovu temu pa čitam i bojim se još više...

goga.123
25.02.2011., 23:20
imam pitanje..baka mi je vec dva puta imam rak na debelom crijevu,ali bio je dobrocudni..prije par dana je saznala da joj se povratio,ali svaki put sve nize i nize..sad je skroz kod anusa..jel postoji vjerojatnost da je zlocudni? i zasto se opet povraca?

japuka
26.02.2011., 07:27
Rak nikad niej dobroćudan, možda je imala neku dobroćudnu izraslinu, ali ako je pisalo rak onda NIJE dobroćudan. Jesi sigurna da nisu hemoroidi ili neki polipi? U kojem tazmamku joj se vraćalo? Stariji ljudi obično imaju sporiji metabolizam pa se i rak sporije razvija... Moraš napisati malo više podataka da bi ti netko znao odgovoriti.

list
26.02.2011., 14:11
Došla sam s teme o kolonoskopiji - kou sam godinama odgađala. Jučer sam ju obavila i dijagnoza je rak debelog crijeva na visini 10 cm u rektalnom dijelu, velik 4 cm. ...

japuka, samo hrabro...

pre par dana sam na klinici razgovarala sa zenom čiji je suprug bio operisan od raka na debelom crevu 2009 i sada je sasvim dobro. ide na redovite kontrole i koliko sam uspela razumjeti, radi i živi sasvim normalno...

mmmaria
17.03.2011., 20:27
može li mi netko od vas reci sta su žarišne lezije otvorene etiologije?? tati je nedavno odstranjen rak debelog crijeva kojeg je dugo imao i koji je bio velik a među nalazima prije kemoterapije su nasli na plucima zarisne lezije otvorene etiologije velicine 8 mm, jesu li to metastaze???????

Ivanicapeca
18.03.2011., 13:11
može li mi netko od vas reci sta su žarišne lezije otvorene etiologije?? tati je nedavno odstranjen rak debelog crijeva kojeg je dugo imao i koji je bio velik a među nalazima prije kemoterapije su nasli na plucima zarisne lezije otvorene etiologije velicine 8 mm, jesu li to metastaze???????
Vjerojatno :(

mmmaria
18.03.2011., 20:49
Vjerojatno :(

aa :( :( :(
puno hvala na odgovoru..

Ivanicapeca
19.03.2011., 13:43
aa :( :( :(
puno hvala na odgovoru..

treba ipak pričekati druge nalaze.
Šteta što je tako dugo čekao. Kada ca debelog crijeva metastazira, liječenje je puno teže i neizvjesnije, ali ipak nije nemoguće. Drži se te misli!

mmmaria
28.03.2011., 09:16
treba ipak pričekati druge nalaze.
Šteta što je tako dugo čekao. Kada ca debelog crijeva metastazira, liječenje je puno teže i neizvjesnije, ali ipak nije nemoguće. Drži se te misli!

hvala, nema predaje, a i tata je tako hrabar i neda se .. postao je moj zivotni uzor..

iiii vjerojatno ipak nisu metastaze, vec neki oziljak, i markeri su mu navodno dobri.. :) :)

svu srecu svima.. <3

mmmaria
02.04.2011., 08:16
eh, ovo bolje vrijeme nije dugo potrajalo :( eto opet nalaza pluca, lezije otvorene etiologije su opet tu i to na oba plucna krila po 1 cm.. il je promjena na plucima od neke druge bolesti il su metastaze.. pise i da postoje sekundarizni.. to je isto naziv za metastaze jelda? :(

da vas pitam, jel moguce da postoje metastaze iako su markeri pokazali nalaz u granicama normale????

hvala bilo kome na bilo kakvom odgovoru..

Ivanicapeca
02.04.2011., 19:04
eh, ovo bolje vrijeme nije dugo potrajalo :( eto opet nalaza pluca, lezije otvorene etiologije su opet tu i to na oba plucna krila po 1 cm.. il je promjena na plucima od neke druge bolesti il su metastaze.. pise i da postoje sekundarizni.. to je isto naziv za metastaze jelda? :(

da vas pitam, jel moguce da postoje metastaze iako su markeri pokazali nalaz u granicama normale????

hvala bilo kome na bilo kakvom odgovoru..
Sekundarizam je naziv za metastaze. Markeri nisu pouzdana dijagnostička pretraga, već služe za praćenje stanja npr. tijekom liječenja...ne znam što bih ti rekla. Vjerojatno će se raditi još neke pretrage.
Drži se.

esef02213
14.05.2011., 18:02
zdrvo!
mozeli mi tko pomoci imam bolove u predjelu debelog crijeva kada trcim ili radim nesto,pa me zanima sta bi to moglo biti.... hvala unaprijed!

Suncana 007
17.09.2011., 17:42
Meni su prije devet dana tokom poroda napipali elastičnu tvorevinu na rectumu, uzeli uzorak za biopsiju, i sad čekam nalaz. Prilikom pregleda je znatno smanjila obujam. Užasno se bojim.

xxSvenxx
03.10.2011., 21:54
mene zanima par stvari. Kod raka debelog crijeva kako točno izgledaju simptomi?

Krvava stolica- jel se to misli na svakodnevnu krvavu stolicu ili? Ja sam u zadnjih 2 mjeseca imao 3 puta kvavu stolicu, jednom 1 dana jednom 5 dana i sada opet imam već 5. dan.

bolovi u trbuhu- misli li se na grčevite bolove? Ja imam bolove u trbuhu na lijevoj i desnoj strani ali samo na nekim mjestima, vrlo su blagi i jedva ih osjetim.

također su mi se donedavno izmjenjivali zatvor-proljev. Čaj od šljive me otvorio prije par dana, od tad i imam krvavu stolicu (možda zbog hemoroida ili zatvorenosti/naprezanja)

gubitak težine- koliki je taj gubitak težine? Ja sam u zadnja 3 mjeseca izgubio 2 kile, računa li se to? xD

gubitak apetita- misli li se na to da si u stanju cijeli dan ne jesti, ili?

koji su još simptomi? Ja sam inače zadnjih godinu dana bio pod stresom a iz više zdravstvenih razloga sam bio u bolnici (nije mi ništa, samo anoksioznost) i poprilično sam anoksiozan postao, a to će me proć tek kad obavim sve pretrage itd. ugl također imam 16 godina. Krvni nalazi su mi u redu, idem na UZV abdomena uskoro. Kolike su šanse da je nešto ozbiljnije (npr. rak)? Hvala!

Ivanicapeca
04.10.2011., 08:13

Krvava stolica- jel se to misli na svakodnevnu krvavu stolicu ili? Ja sam u zadnjih 2 mjeseca imao 3 puta kvavu stolicu, jednom 1 dana jednom 5 dana i sada opet imam već 5. dan.

bolovi u trbuhu- misli li se na grčevite bolove? Ja imam bolove u trbuhu na lijevoj i desnoj strani ali samo na nekim mjestima, vrlo su blagi i jedva ih osjetim.

također su mi se donedavno izmjenjivali zatvor-proljev. Čaj od šljive me otvorio prije par dana, od tad i imam krvavu stolicu (možda zbog hemoroida ili zatvorenosti/naprezanja)

gubitak težine- koliki je taj gubitak težine? Ja sam u zadnja 3 mjeseca izgubio 2 kile, računa li se to? xD

koji su još simptomi? Ja sam inače zadnjih godinu dana bio pod stresom a iz više zdravstvenih razloga sam bio u bolnici (nije mi ništa, samo anoksioznost) i poprilično sam anoksiozan postao, a to će me proć tek kad obavim sve pretrage itd. ugl također imam 16 godina. Krvni nalazi su mi u redu, idem na UZV abdomena uskoro. Kolike su šanse da je nešto ozbiljnije (npr. rak)? Hvala!

Krvarenje je okultno tj. nije vidljivo prostim okom, već se može u laboratoriju analizom utvrditi. Gubitak težine je rapidan i ne broji se u gramima već u desecima kilograma.

Hrani se zdravo, puno povrća voća i žitarica pa nećeš imati problema s probavom.

Karcinom debelog crijeva sigurno nemaš. On pogađa u pravilu populaciju od 50 godina na dalje.
Da bi živio u preventivnom duhu, jedi zdravo, bavi se sportom, izbjegavaj cigarete i alkohol i smanjiti ćeš večinu rizika da ga s 50+ dobiješ.
Više o svemu. (http://www.zanovidan.hr/stolica-glavu-uva/)

xxSvenxx
04.10.2011., 08:33
Znaći, nemoguće je da imam rak? Jer ja sam u stanju napravit kolonoskopiju samo da budem siguran. Ovo za 50 godina pa nadalje znam, ali dogodi se i mlađima, čak i onima moje dobi.

Ivanicapeca
04.10.2011., 09:00
Znaći, nemoguće je da imam rak? Jer ja sam u stanju napravit kolonoskopiju samo da budem siguran. Ovo za 50 godina pa nadalje znam, ali dogodi se i mlađima, čak i onima moje dobi.

Gle, nije samo ca debelog crijeva jedina maligna bolest, i užasno rijetko pogodi i mlađe ljude tvojih godina, tako da neću tvrditi kako je apsolutno nemoguće, ali mislim da je 99% sigurno kako se kod tebe ne radi o ca debelog crijeva ili nekom drugom malignitetu.
Ima n dijagnoza koje mogu prouzročiti tvoje tegobe. Prvo ćeš otići na UZv abdomena jer liječnik smatra kako je to potrebno. Ukoliko zaključi da trebaš na kolonoskopiju i to ćeš obaviti, ali ne vjerujem niti malo da će to biti potrebno.
Šlušaj što ti liječnik govori i ne drami bezveze. Mislim da je kod tebe sigurno problem prirode loše prehrane i života pred kompom i TVom umjesto negdje na zraku.

flyingappletree
04.10.2011., 09:22
I liječi anksioznost, jer je očito da ti je već načela zdravlje, a njene posljedice su dalekosežne.

xxSvenxx
04.10.2011., 09:45
Hvala, mjenjam prehranu onda, što se tiče anoksioznosti, ona će pretpostavljam nestati kad obavim zadnji test ili pretrage, što ću već morati.

Ugl. hvala na odgovorima, pomogli ste.

flyingappletree
04.10.2011., 09:52
sumnjam da će nestati, za mjesec dana javit će fiksacija na nešto drugo - ako se uistinu radi o anksioznosti...vrijeme će pokazati.

xxSvenxx
04.10.2011., 13:05
dobro sad ne znam kako točno izgleda anoksioznost. Nemam ja nekakve grčevite napade straha, nego ono, briga i blagi strah, i mislim da je to normalno.

hrvoje dr.
04.10.2011., 16:17

Vrlo je mala vjerojatno da se kod vas radi o ikakvom malignitetu. Prije bi bilo sindrom iritabilnog kolona,te upalne bolesti crijeva. Jeste li radili potvrdu krvi u stolici?

xxSvenxx
04.10.2011., 17:19
Nisam

hrvoje dr.
04.10.2011., 17:52
Nisam
Onda bi trebali.+vađenje krvi (KKS,opća biokemija),ako već niste.

xxSvenxx
04.10.2011., 18:18
Krvne nalaze sam već obavio.
Zasad ću raditi ono što mi kažu, prvo UZV.

hrvoje dr.
04.10.2011., 18:23
Krvne nalaze sam već obavio.
Zasad ću raditi ono što mi kažu, prvo UZV.
Ako su ti nalazi uredni,nema anemije,niti povišenja upalnih parametara,onda je najvjerojatnije sve uredu što se tiče crijeva. UZV vam vjerojatno neće biti puno pomoći,ali svakako ga treba uraditi.
Dakle vjerojatno se radi o sindromu iritabilnog kolona.

xxSvenxx
04.10.2011., 18:31
Što bih sve trebao gledati na krvnom nalazu, kako izgleda nalaz kod anemije, i na što još moram obratit pozornost na krvnom nalazu što se tiče crijeva?

hrvoje dr.
04.10.2011., 18:35
Što bih sve trebao gledati na krvnom nalazu, kako izgleda nalaz kod anemije, i na što još moram obratit pozornost na krvnom nalazu što se tiče crijeva?
Sniženi eritrociti,hemoglobin,hematokrit. Povišena SE,CRP. Ostale pretrage idu za isključivanje ostalih stanja. Uz to i pacijenta.

xxSvenxx
04.10.2011., 19:17
Pa evo ako ovo što znaći:
Eritrociti 5.24 (4.43 - 5.88)
Hemoglobin 151 (129-166)
Hematokrit 0.444 (o.390 - -0.487)
Sedimentacija 3 (2 - 12 )
Ne znam što je CRP, odnosno ne mogu ga naći na nalazu.
Što se iz toga može zaključiti?

Ivanicapeca
05.10.2011., 11:29
Pa evo ako ovo što znaći:
Eritrociti 5.24 (4.43 - 5.88)
Hemoglobin 151 (129-166)
Hematokrit 0.444 (o.390 - -0.487)
Sedimentacija 3 (2 - 12 )
Ne znam što je CRP, odnosno ne mogu ga naći na nalazu.
Što se iz toga može zaključiti?

Nalazi su ti ok.
CRP (http://www.stetoskop.info/Kada-je-povisen-C-reaktivni-protein-CRP-2889-s3-content.htm)

xxSvenxx
05.10.2011., 11:34
Ok onda, valjda je sve u redu samnom onda.
Hvala na pomoći

luka_kimi
27.11.2011., 13:15
Zamolio bih odgovor na jedno pitanje. Imam 18 godina, mama mi ima 38. Ona se konstantno žali na nekakav pritisak u crijevima (znači nakon velike nužde osjećaj kao da se nije ispraznila), kao i na činjenicu da joj je stolica više kao u obliku malih grudica nego li normalna. U samoj stolici nema krvi. Obavila je kompletan ultrazvuk svih organa trbušne šupljine, ali se ona i dalje žali na gore navedene stvari.

Napomenuo bih da je ona pomalo i hipohondar (dokazano), pa ukoliko ne postoji opasnost i radi se samo o hipohondriji, kako joj mogu pomoći?

hrvoje dr.
27.11.2011., 14:42
Zamolio bih odgovor na jedno pitanje. Imam 18 godina, mama mi ima 38. Ona se konstantno žali na nekakav pritisak u crijevima (znači nakon velike nužde osjećaj kao da se nije ispraznila), kao i na činjenicu da joj je stolica više kao u obliku malih grudica nego li normalna. U samoj stolici nema krvi. Obavila je kompletan ultrazvuk svih organa trbušne šupljine, ali se ona i dalje žali na gore navedene stvari.

Napomenuo bih da je ona pomalo i hipohondar (dokazano), pa ukoliko ne postoji opasnost i radi se samo o hipohondriji, kako joj mogu pomoći?
Liječi na opstipaciju.

Gerta
27.11.2011., 18:45

Ultrazvuk trbuha podrazumijeva pregled parenhimatoznih organa, dakle jetre, žučnjaka i žučnih vodova, slezene, gušterače i bubrega.

Šuplji organi probavne cijevi (želudac i crijeva) se ne mogu adekvatno pregledati UZV-om, tako da to što ti mama ima uredan UZV nalaz ne znači da nema nekakvu patologiju crijeva koja joj izaziva tegobe.

Nemoj to olako pripisivati hipohondriji, treba obaviti pregled gastroenterologa.

karloben
29.01.2012., 13:27
Pozdrav svima!

Dugo se nećkam dal da pišem ovdje,ali eto više ne mogu,puknut ću od muke i jada....:(

Otac mi je operirao sad po drugi put nakon pet godina rak debelog crijeva s time da su mu sada u potpunosti odstranili završni dio i dobio je trajnu stomu i odstranili su mu mokraćni mjehur jer je također zahvatilo i to :(:(:(

O n je sada poprilično okej prihvatio cjelokupnu situaciju,prošla su već dva tjedna od operacije no on je još uvijek u bolnici zbog sve veće i veće temp.preko 39

Sad se ispostavilo da ima bakteriju:503:

Molim nekog ako ima kakva iskustva...znam ja da se to rješava jaaako dugo antibioticima ali trenutno mi to kod njega miriši na....biti ili ne biti

Očajna sam,googlam ali ne mogu ništa konkretno pronaći,kakve su šanse da se izvuće iz toga??!!!

Što se tiče metastaza-navodno se nije nikud proširio,jedino postoji nešto navodno na plućima što kao treba pratiti...a ni oni sami ne znaju...ma bijesna sam već od silnih inf.i dezinformacija....kad je boi kod pulmologa-ovaj je rekao da nema ništa....

Uglavnom mene trenutno muči ta temperatura....Ivanicapeca-vidim da vi na ovom području imate podosta iskustva-bilo kakva riječ utjehe sad bi dobro došla:(

hrvoje dr.
29.01.2012., 13:46
Pozdrav svima!

Dugo se nećkam dal da pišem ovdje,ali eto više ne mogu,puknut ću od muke i jada....:(

Otac mi je operirao sad po drugi put nakon pet godina rak debelog crijeva s time da su mu sada u potpunosti odstranili završni dio i dobio je trajnu stomu i odstranili su mu mokraćni mjehur jer je također zahvatilo i to :(:(:(

O n je sada poprilično okej prihvatio cjelokupnu situaciju,prošla su već dva tjedna od operacije no on je još uvijek u bolnici zbog sve veće i veće temp.preko 39

Sad se ispostavilo da ima bakteriju:503:

Molim nekog ako ima kakva iskustva...znam ja da se to rješava jaaako dugo antibioticima ali trenutno mi to kod njega miriši na....biti ili ne biti

Očajna sam,googlam ali ne mogu ništa konkretno pronaći,kakve su šanse da se izvuće iz toga??!!!

Što se tiče metastaza-navodno se nije nikud proširio,jedino postoji nešto navodno na plućima što kao treba pratiti...a ni oni sami ne znaju...ma bijesna sam već od silnih inf.i dezinformacija....kad je boi kod pulmologa-ovaj je rekao da nema ništa....

Uglavnom mene trenutno muči ta temperatura....Ivanicapeca-vidim da vi na ovom području imate podosta iskustva-bilo kakva riječ utjehe sad bi dobro došla:(
Ima postoperacijsku infekciju.

karloben
29.01.2012., 15:51
Da to je očito!

Mene zanima koliko se to uspješno rješava,odnosno ne daj Bože ne rješava???

Jer taman kad pomislimo-okej sad će biti dobro,eto opet se nešto zakomplicira,a ono što je zanimljivo da prvih dana nakon op.nije uopće imao temp.pa je krenulo 37,zatim 37 i nešto,38.6 a sada nažalost preko 39

Bojim se da se ovo potpuno ne zakomplicira i puno bi mi značilo kad bi se javio netko tko je po mogućnosti ovakvo nešto uspješno prebrodio.

hrvoje dr.
29.01.2012., 16:08
Da to je očito!

Mene zanima koliko se to uspješno rješava,odnosno ne daj Bože ne rješava???

Jer taman kad pomislimo-okej sad će biti dobro,eto opet se nešto zakomplicira,a ono što je zanimljivo da prvih dana nakon op.nije uopće imao temp.pa je krenulo 37,zatim 37 i nešto,38.6 a sada nažalost preko 39

Bojim se da se ovo potpuno ne zakomplicira i puno bi mi značilo kad bi se javio netko tko je po mogućnosti ovakvo nešto uspješno prebrodio.
Zavisi od puno stvari o kojoj je se bakteriji radi,opće stanje,hemodinamska stabilnost, postoji li renalna insuficijencija,respiratorne komplikacije,popratne bolesti npr.metaboličke,srčane itd.,dob,lab.nalazi itd,itd, sve to ulazi u procjenu stanje/oporavka.

LoreanaBiljana
15.02.2012., 16:07
Tata mi je prije 5 godina operirao rak debelog crijeva..dukes c..prosao kemoterapije i zracenje..zdravlje u ovih 5 godina odlicno..kontrole redovne..svi nalazi uredni..prije par dana kontrola..kolonoskopija..nalaz..

polypus
colonis
sygmatis
nodulli haemorrh
int.gr.II

KOMADICI SLUZNICE DEBELOG CRIJEVA SITNO POLIPOZNOG IZGLEDA,PROZETI NEKROZOM I UPALNOM STROMOM U KOJOJ SE NALAZI ZARISTE SUSPEKTNIH ZLIJEZDA..PETELJKA NIJE ODSTRANJENA..TVORBU POTREBNO ODSTRANITI..

MOLIM ZA TUMACENJE NALAZA I MISLJENJE..
HVALA

Ivanicapeca
16.02.2012., 09:57
Tata mi je prije 5 godina operirao rak debelog crijeva..dukes c..prosao kemoterapije i zracenje..zdravlje u ovih 5 godina odlicno..kontrole redovne..svi nalazi uredni..prije par dana kontrola..kolonoskopija..nalaz..

polypus
colonis
sygmatis
nodulli haemorrh
int.gr.II

KOMADICI SLUZNICE DEBELOG CRIJEVA SITNO POLIPOZNOG IZGLEDA,PROZETI NEKROZOM I UPALNOM STROMOM U KOJOJ SE NALAZI ZARISTE SUSPEKTNIH ZLIJEZDA..PETELJKA NIJE ODSTRANJENA..TVORBU POTREBNO ODSTRANITI..

MOLIM ZA TUMACENJE NALAZA I MISLJENJE..
HVALA
Mislim da je sve jasno napisano u nalazu. Dakle, postoji sumnjiva tvorba i žlijezde koje isto izgledaju sumnjivo. Tvorbu treba odstraniti. Kad se odstrani napravit će se PHD nalaz i onda će se vidjeti radi li se o recidivu ili ne. Tek nakon toga će se moći reći što i kako dalje, ukoliko bude potrebno.

funnygirl33
16.02.2012., 13:17
@karloben, imala sam sličan slučaj u obitelji, isto stoma, odstranjeno, mjehur isto..temperatura da, može se to riješiti antibioticama...te upalice se mogu javljati i kasnije, zbog tog mjehura koji su oni sad njemu de facto napravili od dijela crijeva, kao neku vrećicu...to je dugotrajno i zeznuto, ali ako je sve drugo pod kontrolom, bude on to riješio antibioticima! mokrio je inače normalno, samo puno češće i nije mogao dugo trpjeti, a kasnije se bila vratila i seksualna fukncija, tako da bude to sve ok! slobodno se javi na pm, ako mogu što odgovorit. znaš onaj vic - nisam ginekolog, al mogu pogledat :-)

LoreanaBiljana
17.02.2012., 20:49

polypus
colonis
sygmatis
nodulli haemorrh
int.gr.II

PET CT NALAZ..

NA MSCT SLOJEVIMA KROZ TORAKS VIDI SE U POSTERIORNOM SEGMENTU GORNJEG PLUCNOG REZNJA DESNO ZARISTE FIBROZNIH OZILJNIH PROMJENA SA SAZIMANJEM PLUCNIH ANATOMSKIH STRUKTURA TE KALCIFICIRANIM LIMFNIM CVOROM U HILUSU TE SE PRVENSTVENO RADI O POSTSPECIFICNIM PROMJENAMA.INFILTRATIVNIH,NODUZNIH ILI DRUGIH INTERSTICIJSKIH PROMJENA SE NE VIDI.VIDI SE POJEDINACNE SITNE KALCIFICIRANE NODUSE OBOSTRANO BAZALNO.OSIM VEC OPISANIH LIMFNIH CVOROVA U DESNOM HILUSU KOJI SU KALCIFICIRANI I NISU UVECANI NE VIDI SE LIMFADENOPATIJE NITI U LIJEVOM HILUSU NITI U MEDIJASTINUMU NITI U AKSILAMA.NEMA PLEURALNOG IZLJEVA.
U SREDNJOJ TRECINI LIJEVOG BUBREGA VIDI SE CISTA PROMJERA OKO 10 mm.UREDNI SU KANALNI SUSTEVI BUBREGA.MOKRACNI MJEHUR PRIMJERENE DEBLJINE STIJENKE BEZ INTRALUMINALNIH PROMJENA.SIMETRICNE SU SEMINALNE VEZIKULE,A PROSTATA JE HOMOGENE STRUKTURE,JASNIH GRANICA I VELICINOM U FIZIOLOSKIM OKVIRIMA,NA AKSIJALNOM PRESJEKU DIMENZIJE OKO 47X36mm..VIDI SE STANJE PO RESEKCIJI REKTOSIGMOIDA.VIDI SE ISPOD HILUSA SLEZENE SPLENUMKULUM PROMJERA 16 mm..

ZAKLJUCAK..
VIDI SE STANJE PO RESEKCIJI REKTOSIGMOIDA
NE VIDI SE ZARISTE RECIDIVA ILI PROPAGACIJE MALIGNE BOLESTI..

hrvoje dr.
18.02.2012., 10:47
Nalaz je OK.

shadow797
21.02.2012., 22:36
Imam 18 godina i idem na wc obicno 2h nakon ručka, nekako mi se čini kao da se ne stigne sve probavit (svijetlije je). Neki dan sam primjetio na papiru malu kap krvi (rekao bih da je osušena više, nije tamna crvena), stolica je bila oblika kao olovka (po prvi put).

Što bi to moglo biti?

Ivanicapeca
22.02.2012., 14:25
Imam 18 godina i idem na wc obicno 2h nakon ručka, nekako mi se čini kao da se ne stigne sve probavit (svijetlije je). Neki dan sam primjetio na papiru malu kap krvi (rekao bih da je osušena više, nije tamna crvena), stolica je bila oblika kao olovka (po prvi put).

Što bi to moglo biti?

Loša prehrana, hemići, ne bavljenje tjelesnom aktivnošću, previše sjedenja za kompomo...
Premlad si da bi razvio ca debelog crijeva, osim ako ti u bližoj obitelji netko nije oboljeo.
Odi kod dr. i traži uputnicu za testiranje stolice na okultno krvarenje, ako te toliko pere strah. Krvarenje koje je prouzročio ca debelog crijeva se ne vidi golim okom.
Na tvom mjestu bih se više pozabavila svojom prehranom.

shadow797
22.02.2012., 19:26
Loša prehrana, hemići, ne bavljenje tjelesnom aktivnošću, previše sjedenja za kompomo...
Premlad si da bi razvio ca debelog crijeva, osim ako ti u bližoj obitelji netko nije oboljeo.
Odi kod dr. i traži uputnicu za testiranje stolice na okultno krvarenje, ako te toliko pere strah. Krvarenje koje je prouzročio ca debelog crijeva se ne vidi golim okom.
Na tvom mjestu bih se više pozabavila svojom prehranom.

Hvala na odgovoru. Je li možeš preporučit išta oko prehrane?

Ivanicapeca
23.02.2012., 15:10
Hvala na odgovoru. Je li možeš preporučit išta oko prehrane?

Mediteranska kuharica.

Mammi
03.03.2012., 15:06
Molila bih pomoć,ako ništa onda bi me zanimala mišljenja forumaša...
Bliska osoba je sa jakim bolovima primljena u bolnicu.Nakon pretraga (RTG,urin,krv) ustanovljeno je da je potrebna hitna operacija.Trajala je 2 sata i nakon toga liječnik (koji je operirao) priopćava dijagnozu - karcinom debelog crijeva! Navodno da nema metastaza.Zanima me da li je on (uz svo dužno poštovanje njegovog iskustva,a iskusan je u tim operacijama) može bez nalaza biopsije tkiva sa sigurnošću reći da je to karcinom,onako "odokativno"?
I drugo - karcinom je bio negdje na sredini,kao što sam rekla nema metastaza,crijeva nisu spojena nakon odstranjivanja zahvaćenog dijela.Navodno se treba oporaviti od ove operacije,pa onda slijedi druga.Zanima me također-zašto se to nije moglo odmah spojiti?Što se čeka?Da li će biti potrebne kemoterapije?
Molim bilo kakva iskustva,mišljenja...

Ivanicapeca
03.03.2012., 15:53
Molila bih pomoć,ako ništa onda bi me zanimala mišljenja forumaša...
Bliska osoba je sa jakim bolovima primljena u bolnicu.Nakon pretraga (RTG,urin,krv) ustanovljeno je da je potrebna hitna operacija.Trajala je 2 sata i nakon toga liječnik (koji je operirao) priopćava dijagnozu - karcinom debelog crijeva! Navodno da nema metastaza.Zanima me da li je on (uz svo dužno poštovanje njegovog iskustva,a iskusan je u tim operacijama) može bez nalaza biopsije tkiva sa sigurnošću reći da je to karcinom,onako "odokativno"?
I drugo - karcinom je bio negdje na sredini,kao što sam rekla nema metastaza,crijeva nisu spojena nakon odstranjivanja zahvaćenog dijela.Navodno se treba oporaviti od ove operacije,pa onda slijedi druga.Zanima me također-zašto se to nije moglo odmah spojiti?Što se čeka?Da li će biti potrebne kemoterapije?
Molim bilo kakva iskustva,mišljenja...
Moguće je da kirurzi odokativno već vide da se radi o ca debelog crijeva. Prilikom operacije kod čišćenja se skida sloj po sloj i odmah stavlja pod mikroskop kako bi se odstranilo svo bolesno tkivo i dio zdravog preventivno. Ono što će PHD odrediti je 100% točnu dijagnozu, stupanj maligniteta i stadij. Da su mogli dovršiti sve odmah, sigurno bi. Očito je bilo nekih razloga da se to ne obavi.
Kad se vidi PHD znati će se točno koja terapija će se primjeniti. Sigurno će se zračiti i dobiti nekoliko doza kemo. kako bi se ubile zaostale maligne stanice u tijelu i spriječile metastaze, kojih na sreću nije bilo, što je olakotna okolnost i u startu daje bolje prognoze ishoda liječenja.

Mirotta
08.03.2012., 15:24
Zanima me odgovor od nekog tko je operiran i izlječen.
Radi se o mome dedi (ima79 godina).

On konstantno ima probavnih problema, od operacije to traje.
Dakle nekih 7 godina.
Njemu jednostavno probava više ne funkcionira i stalno visi na zahodu:(.

Nisam to ozbiljno shvaćala niti me je zanimalo jer mu je njegova dr. opće prakse rekla da je to normalno.

Neće on baš niti pričati o tome, ja sam to primijetila da se više puta ponavljalo dok sam se tamo zatekla, jednom mjesečno ga vidim.

U čemu je stvar?
Da li je to normalno?

Mislila sam čak njegovu dr pitati da mu preporuči probiotike jer mu crijeva zvuče kao da ima crijevnu virozu.

Ivanicapeca
09.03.2012., 19:03
Zanima me odgovor od nekog tko je operiran i izlječen.
Radi se o mome dedi (ima79 godina).

On konstantno ima probavnih problema, od operacije to traje.
Dakle nekih 7 godina.
Njemu jednostavno probava više ne funkcionira i stalno visi na zahodu:(.

Nisam to ozbiljno shvaćala niti me je zanimalo jer mu je njegova dr. opće prakse rekla da je to normalno.

Neće on baš niti pričati o tome, ja sam to primijetila da se više puta ponavljalo dok sam se tamo zatekla, jednom mjesečno ga vidim.

U čemu je stvar?
Da li je to normalno?

Mislila sam čak njegovu dr pitati da mu preporuči probiotike jer mu crijeva zvuče kao da ima crijevnu virozu.

Draga moja, mislim da ne shvaćaš zapravo prirodu bolesti. Čovjek je operiran, odstranjen je jedan dio tijela, ne možemo više očekivati da će sve funkcionirati kao prije.
Da normalno je, ukoliko se kontrolira redovito i liječnik kaže da su svi nalazi u granicama normale.

Mirotta
09.03.2012., 20:08
Ne znam, žao mi ga je jer mu to utječe na kvalitetu života.
Sve više je vezan za kuću, sve više spava:(, ograničava ga to a i deprimira.

Ta bolest ga je obilježila zauvijek iako je-zdrav.

U početku smo mislili da će se to smiriti nakon nekog vremena i vratiti na staro.

Njemu je odstranjeno 10 cm debelog crijeva, na završetku.
Kako to utječe na kompletnu probavu, želudac?

Kako se onda događa da on poslije gotovo svakog obroka nakon 5 min ide na wc, i to po nekoliko puta?

Znam da ti možda glupo zvuči moje pitanje ako znaš više o tome, ali bilo bi mi drago da mi netko potvrdi da mu je identično tako nakon operacije ili da mi netko kaže da to nije normalno.

tipica
12.03.2012., 16:18
Molila bih ako mi netko može ukazati na neku stranicu na netu gdje je objašnjeno što bolesnici sa operiranim/odstranjenim karcinomom debelog crijeva smiju/trebaju jesti? Sve pronalazim na kapaljku... :( Operacija je bila prije nekih 15-ak dana.

Big_Mama
16.03.2012., 18:57
Odg, za Big Mamu. Nisam cula nizakoga iz hr. Ne ustrucavaj se, mi koji smo u ovakvim situacijama trebamo sve iz proslosti zaboraviti. Covek je okej, a sto se njegovih cajeva tice, lece budi sigurna. ostaje ti jos da ubedis tatu u to. Zelim ti puno srece.

Hvala, Zamišljena! Trebalo mi je vremena za odgovor jer bitka je bila duga, ali sa sretnim završetkom. Tati je prije nešto više od godinu dana ugrađena soma, izvrsno se prilagodio i stoički podnio 12 ciklusa kemoterapije, a nedavno je ustanovljeno da su metastaze na jetri i limfi nestale 
Cijelo ovo vrijeme nije previše mario što jede, nastavio je piti gemište, konstantno se smijao i planirao što sve mora napraviti kad prođe samo još jedan ciklus kemo… Jedino smo ga uspjeli nagovoriti da pije Imunobran (i to nakon što je njegova doktorica to odobrila) i kad danima nije jeo naručili smo med iz Imotskog pa bi ga čajna žličica meda okrijepila.

Eto, ponekad bolesnik zna bolje od članova obitelji svoj protuotrov, a zasad sretnu vijest dijelim sa svima koji traže pozitivu za koju će se uhvatiti!

blaženka13
10.04.2012., 15:14
može li mi netko pojasniti nalaz mojeg tate?please,help.operirao je karcinom anusa,sad je dobio još kemo...ovo mu piše u nalazu:
PHD:adenoca recti DUKES C,tm cijelom cirkuferencijom,veličine 9x6,5x1,7 cm,limfni čvorovi iz okolnog masnog tkiva 2/15.Tm se širi u okolno masno tkivo.Vidljiva žarišta limfnovaskularne invazije.
pT3N1bMx
Chemoth.in tractu

hvala,ako mi netko može ovo pojasniti.jel ovo znači da mu se rak širi?tata ima 63g.ne stanujem s njim,pa nisam bila u bolnici kod doktora,zato ne znam.

hrvoje dr.
10.04.2012., 19:48
može li mi netko pojasniti nalaz mojeg tate?please,help.operirao je karcinom anusa,sad je dobio još kemo...ovo mu piše u nalazu:
PHD:adenoca recti DUKES C,tm cijelom cirkuferencijom,veličine 9x6,5x1,7 cm,limfni čvorovi iz okolnog masnog tkiva 2/15.Tm se širi u okolno masno tkivo.Vidljiva žarišta limfnovaskularne invazije.
pT3N1bMx
Chemoth.in tractu

hvala,ako mi netko može ovo pojasniti.jel ovo znači da mu se rak širi?tata ima 63g.ne stanujem s njim,pa nisam bila u bolnici kod doktora,zato ne znam.
Dukes C znači da su zahvaćeni limfni čvorovi. Da ,širi se.

blaženka13
11.04.2012., 07:13
:(Dukes C znači da su zahvaćeni limfni čvorovi. Da ,širi se.

:(:(hvala:ne zna:

Ivanicapeca
11.04.2012., 14:49
Blženka, ako je to početna dijagnoza, to znači da se tati rak proširo, ali to ne znači nužno da se ne može staviti pod kontrolu. Danas postoje dva vrlo učinkovita pametna lijeka Avastin i Erbitux koji se daju kod metastatskog ca debelog crijeva. Iako u startu otegotna okolnost liječenja jesu metastaze, to nužno ne znači da se bolest ne može zaustaviti i staviti pod kontrolu.

blaženka13
12.04.2012., 06:43
Blženka, ako je to početna dijagnoza, to znači da se tati rak proširo, ali to ne znači nužno da se ne može staviti pod kontrolu. Danas postoje dva vrlo učinkovita pametna lijeka Avastin i Erbitux koji se daju kod metastatskog ca debelog crijeva. Iako u startu otegotna okolnost liječenja jesu metastaze, to nužno ne znači da se bolest ne može zaustaviti i staviti pod kontrolu.

operiran je prije deset mj,odstranjen mu je dio debelog crijeva i anus.ima stomu.:ne zna:nadamo se da će ipak biti ok.ovo je dijagnoza nakon zračenja i kemo.sa je dobio još kemo.:(

Ivanicapeca
12.04.2012., 13:37
operiran je prije deset mj,odstranjen mu je dio debelog crijeva i anus.ima stomu.:ne zna:nadamo se da će ipak biti ok.ovo je dijagnoza nakon zračenja i kemo.sa je dobio još kemo.:(

Da li je početna dijagnoza bila metastatska bolest, ili je tumor bio lociran samo na jednom mjestu? Očito je da prva linija kemoterapije koju je primio nije imala učinka. Koji lijek sada prima?

Altera
12.04.2012., 14:33
@mirotta, meni je malo čudno da mora već 5 minuta nakon obroka na wc. jel možete pitati nekoga od njegovih liječnika jeli to uobčajeno?
ne znam detalje pa ne mogu komentirati, ali liječnici služe za to da ih se pita sve što nije jasno..pa pitajte!

depresija je česta i uobičajena kod operarnih ljudi, posebno ako imaju stomu, no nakon recimo godinu dana, ako nema širanje bolesti, trebalo bi to sve skupa malo popuštati...definitivno bi ga trebalo usmjeriti na udrugu osoba operiranih od sličnih bolesti...razgovor tamo puno pomogne...

Mirotta
12.04.2012., 16:50
@mirotta, meni je malo čudno da mora već 5 minuta nakon obroka na wc. jel možete pitati nekoga od njegovih liječnika jeli to uobčajeno?
ne znam detalje pa ne mogu komentirati, ali liječnici služe za to da ih se pita sve što nije jasno..pa pitajte!

depresija je česta i uobičajena kod operarnih ljudi, posebno ako imaju stomu, no nakon recimo godinu dana, ako nema širanje bolesti, trebalo bi to sve skupa malo popuštati...definitivno bi ga trebalo usmjeriti na udrugu osoba operiranih od sličnih bolesti...razgovor tamo puno pomogne...

Ma da, i meni je to jako čudno s njegovom probavom, zato sam i pitala ovdje da mi netko iz prve ruke odgovori, jer doktori su svi rekli da je to normalno.

Ja stalno mislim da je neki problem i sa želucem zbog tih probavnih problema, on je gotovo vezan za wc.

Njemu je odstranjen komad odprilike 10 cm debelog crijeva i zamijenjen je plastičnim dijelom, nema stomu.

Njegovi nalazi su dobri, kontrole ima jednom godišnje na Rebru.

peky007
14.04.2012., 14:54
pozz.svima zamolio bi Vas da mi pojasnite ovo što ču vam napisati sada ,ugl.radi se o mome ocu,ima 55godina ,ugl.ja cu vam napisat sta pise u 3 nalaza koje je dobio a voli bi da mi pojasnite o cemu je tocno rijec znam naravno da im rak debelog crijeva i sto prije zelim da ide na operaciju da to rijesimo,za ostale oragne u nalazima mu pise da su uredni kao sto su jetra,gušterača,slezena,žućni mjehur,bubrezi,dno mjehura blago imprimirano uvećanom prostatom.krvne zile su uredne i retroperitoneum je slobodan.
DIJAGNOZA(6.4.2012)
Genupektoralni položaj.Uredan nalaz perianalno.Digitorektalno naglašen tonus sfinktera,komisure su slobodne.Anoskopski hemoroiodalna bolest 1 stupnja,faza upale.Rektoskopski do 15cm sluznica urednog nalaza uz tragove svježe krvi.Proksimalnije pregled nije moguc zbog naglog zavoja crijeva.
ENDOSKOPSKI NALAZ-mišljenje(11.4.2012)
Unatrag dva mjeseca ima povremene grčeve u donjem trbuhu,olakšavaju se obavljenjem stolice.Napravljena rektoskopija,preporučena kolonoskopija.Ulab.nalazima KS uredna,eritrociturija,CRP32(!).
Klinička nalaz abdomena:naznačena osjetvljivost vise suprapublično,bez defansa,nešto življa peristaltika,bez hiperperistaltike.
Učiniti irigografiju,osim toga učiniti i urinokulturu.Kontorla s nalazima.
NALAZ(13.4.2012)
Irigografija:
Na snimkama učinjenim za vrijeme irigoskopije vidi se u srednjem dijelu sigme na odsječku duljine 75mm proliferativno-infiltrativni proces sa stenozom u oralnom dijelu u duljini od 35mm te većom egzofitičnom komponentom u aboralnom dijelu koja je duljeg promjera 60mm.

Ostali djelovi debelog crijeva pokazuju uredno nanizane haustre,održane širine lumena.

U aboralnom dijelu ascendensa,pred hepatalnu fleksuru,sa medijalne strane divertikul od 10mm.

Vidi se i refluks kontrasta u ileum.
Kontrastom se ispunio i apendiks koje je smješten medijalno na cekumu,kaudalno usmjeren.

MOLIM SVE VAS ONE KOJI TOČNO ZNAČI SVE OVO,šta mi kao obitelj možemo očekivat mlađi sam sin i zabrinut sam jako za stanje svog oca ,zato zelim da svi vi koji se razumijete u ovo sto sam sve naveo da mi kazete sta mislite o tome ,istaknite se u potpunosti sto detaljnije, zelim samo da sve bude kao sta je nekad bilo ;( nadam se da operacija koja ce se izvrsit ce uspijesno proci,,vasa misljenja i vasi odgovori ,hvala vam puno,POSVETITE MI TRENUTAK!..:/pozzz
vidim da se razumijes u to pa ako bis mogla ti i ostali mi reci..

hrvoje dr.
16.04.2012., 14:30
pozz.svima zamolio bi Vas da mi pojasnite ovo što ču vam napisati sada ,ugl.radi se o mome ocu,ima 55godina ,ugl.ja cu vam napisat sta pise u 3 nalaza koje je dobio a voli bi da mi pojasnite o cemu je tocno rijec znam naravno da im rak debelog crijeva i sto prije zelim da ide na operaciju da to rijesimo,za ostale oragne u nalazima mu pise da su uredni kao sto su jetra,gušterača,slezena,žućni mjehur,bubrezi,dno mjehura blago imprimirano uvećanom prostatom.krvne zile su uredne i retroperitoneum je slobodan. ....

Jeli obavio kolono

peky007
17.04.2012., 10:56
obavio je kolonoskopiju da..jucer je bio na pregledu i uzeli su mu uzorak koji se salje u rijeku i za otp.10 dana cemo dobit te nalaze kakav je to rak..gledo sam po sliki kako to izgleda sta mu je doktor slikao izgleda na dobročudni ,molim boga da je tako,ostatak debelog crijeva mu je uredan,pise u nalazima...sta vi mislite ovako..?svaki odgovor mi je bitan ,hvala

Ivanicapeca
17.04.2012., 15:12
o...sta vi mislite ovako..?svaki odgovor mi je bitan ,hvala

Bez PHDa nitko ništa pametno ne može reći. Nadajmo se najboljem.

melita81
13.06.2012., 17:42
Pozdrav svima,
Molim vas,da li netko zna kakav je lijek XELOX i da li netko ima iskustva sa istim?Naime,otac mi je nedavno operirao rak debelog crijeva s tim da su nadjene i metastaze na jetri i ustanovljen mu je treci stupanj po Duke-u.Na pocetku mu je propisan folfox i bevacizumab u kombinaciji,medjutim zbog nedostatka tih lijekova,propisali su mu XELOX i primio je prvu terapiju.Za sada nema nikakvih nuspojava ali mi se cini da je bolje bilo da je konzumirao prvotno propisanu terapiju..Zato bih molila nekoga tko nesto zna ili ima iskustva sa koristenjem xeloxa pa da nesto podrobnije napise o tome..hvala

Ivanicapeca
14.06.2012., 17:29
Pozdrav svima,
Molim vas,da li netko zna kakav je lijek XELOX i da li netko ima iskustva sa istim?Naime,otac mi je nedavno operirao rak debelog crijeva s tim da su nadjene i metastaze na jetri i ustanovljen mu je treci stupanj po Duke-u.Na pocetku mu je propisan folfox i bevacizumab u kombinaciji,medjutim zbog nedostatka tih lijekova,propisali su mu XELOX i primio je prvu terapiju.Za sada nema nikakvih nuspojava ali mi se cini da je bolje bilo da je konzumirao prvotno propisanu terapiju..Zato bih molila nekoga tko nesto zna ili ima iskustva sa koristenjem xeloxa pa da nesto podrobnije napise o tome..hvala
To je protokol gdje prima kombinaciju lijekova kapektabin i karboplatina i daje se u prvoj liniji liječenja kolorektalnih karcinoma, no meni je čudno zašto tata nije dobio Avastin ili Ebitux (ukoliko ima wild tip ca debelog crijeva). To su novi i pametni lijekovi na koje ima pravo u prvoj liniji liječenja kod ovakve dijagnoze! Postavite to pitanje njegovom liječniku obavezno! Naime, moguće je da ste zbog neinformiranosti žrtve birokratskog aparata bolnice koja moguće štedi na takvim neupućenim pacijentima. Oba lijeka su skupa i pokrivaju se iz bolničkog fonda, ali samo u prvoj liniji liječenja! Dakle, ako dođe do relapsa protokola koji sad prima, teško će izboriti Avastin i Erbitux u drugoj liniji liječenja. Isto ovo mijenjanje terapije, jer im je ponestalo je totalno čudno!
Gdje se tata liječi?

Nicole_Lilly
14.06.2012., 22:30
Pozdrav svima!

Danas sam podigla bakine nalaze krvi i analizu stolice i doktori su mi rekli da sumnjaju na rak debelog crijeva. Vrijednosti hemoglobina su jako pale, dok je sedimentacija jako visoka. Po urei i kreatininu su rekli da je u pitanju i blaže zatajenje bubrega. A baka (80) se uopće ne osjeća tako loše, ima apetita, ne mršavi. Problem je u tamnim proljevastoj stolici koje ima posljednjih 20 dana i zbog koje sam i nosila stolicu na analizu. Ispalo je pozitivno. Također kaže da ju zadnjih 5-6 dana malo boli u donjem dijelu trbuha. Najgore od svega mi je što sam išla gledati nalaze krvi od prošle 3 godine (!) i vrijednosti su gotovo identične. Kod kojeg god doktora smo otišli, svi su nam rekli da ne brinemo i to pripisali njenoj dobi. Čak je bila 2x smještena u bolnicu, na internističku obradu i ista priča.

Evo vrijednosti (skupa s referentnima) za koje su mi danas rekli da ukazuju na rak, sutra idemo na daljnju obradu:

Sedimentacija Erc: 53 (5-28)
Leukociti: 10 (3.4-9.7)
Eritrociti: 3.34 (3.86-5.08)
Hemoglobin: 90 (119-157)
Hematokrit: 0.292 (0.356-0.470)
MCH: 26.9 (27.4-33.9)
MCHC: 308 (320-345)

Urea: 23.3 (2.8-8.39
Kreatinin: 188 (63-107)

Željezo: 8.4 (8-30)

Prema ovim vrijednostima, koliko je vjerojatno da je riječ o bilo čemu drugome što bi izazvalo krvarenje u stolici, tipa hemeroidi ili čir?

I ono što me najviše zanima, ukoliko i je rak, koliko se sporo kod ljudi razvija? Baka je teški srčani bolesnik i sumnjam da bi podnijela ikakve zahvate. :(

Unaprijed hvala.

Ivanicapeca
15.06.2012., 08:26
Pozdrav svima!

Danas sam podigla bakine nalaze krvi i analizu stolice i doktori su mi rekli da sumnjaju na rak debelog crijeva. Vrijednosti hemoglobina su jako pale, dok je sedimentacija jako visoka. Po urei i kreatininu su rekli da je u pitanju i blaže zatajenje bubrega. A baka (80) se uopće ne osjeća tako loše, ima apetita, ne mršavi. Problem je u tamnim proljevastoj stolici koje ima posljednjih 20 dana i zbog koje sam i nosila stolicu na analizu. Ispalo je pozitivno. Također kaže da ju zadnjih 5-6 dana malo boli u donjem dijelu trbuha. Najgore od svega mi je što sam išla gledati nalaze krvi od prošle 3 godine (!) i vrijednosti su gotovo identične. Kod kojeg god doktora smo otišli, svi su nam rekli da ne brinemo i to pripisali njenoj dobi. Čak je bila 2x smještena u bolnicu, na internističku obradu i ista priča.

Evo vrijednosti (skupa s referentnima) za koje su mi danas rekli da ukazuju na rak, sutra idemo na daljnju obradu:

Sedimentacija Erc: 53 (5-28)
Leukociti: 10 (3.4-9.7)
Eritrociti: 3.34 (3.86-5.08)
Hemoglobin: 90 (119-157)
Hematokrit: 0.292 (0.356-0.470)
MCH: 26.9 (27.4-33.9)
MCHC: 308 (320-345)

Urea: 23.3 (2.8-8.39
Kreatinin: 188 (63-107)

Željezo: 8.4 (8-30)

Prema ovim vrijednostima, koliko je vjerojatno da je riječ o bilo čemu drugome što bi izazvalo krvarenje u stolici, tipa hemeroidi ili čir?

I ono što me najviše zanima, ukoliko i je rak, koliko se sporo kod ljudi razvija? Baka je teški srčani bolesnik i sumnjam da bi podnijela ikakve zahvate. :(

Unaprijed hvala.

Sigurno da ukoliko se radi o karcinomu, u toj dobi se to može dosta sporo razvijati i polagano progradirati, no to nije pravilo. Puno faktora u tome igra ulogu.
Kada je baka zadnji put obavila ginekološke pretrage? Trebalo bi to isto obavezno obaviti, a što se ca debelog crijeva tiče, treba sada obaviti kolonoskopiju da se vidi kako stvari zapravo stoje. Ono što je ona sada dobila jest nalaz pozitivan na okultno krvarenje koji ukazuje da nešto nije uredu i da treba obaviti dodatne pretrage.

melita81
15.06.2012., 18:48
Hvala ti Ivanicapeca na datim informacijama.Buduci da se nikad nismo susreli sa ovakom vrstom bolesti niti je itko u familiji bolovao od raka,nekako smo sokirani samom spoznajom da nam se to desava pa tako da nismo ni upuceni u nacine lijecenja.Ako je stvarno tata trebao dobiti taj lijek nije mi jasno takvo ponasanje od strane lijecnika jer mogli su mu barem dati na znanje da postoji i takva vrsta lijeka pa i po cijenu da ga sami platimo..Kao sto velis,cudno mi je i da su promjenili tu prvu propisanu terapiju (ne znam kakva je ona)uz obrazlozenje da trenutno nemaju taj lijek:confused:...Otac se lijeci u Sarajevu i kontrola mu je tek za 20-tak dana tako da ce svakako pitati doktora vezano za avastin..Mi smo se sad nekako najvise zainteresirali za taj "cudotvorni" lijek Vidatox iz Kube koji po svjedecenju ljudi djeluje pozitivno i ohrabrujuce.Stupili smo u kontakt sa jednom klinikom i oni od nas traze cijelokupnu dokumentaciju bolesnika i prijevod dijagnoze kako bi na temelju toga mogli odrediti terapiju..Problem je u tome sto je dijagnoza na latinskom a oni traze da ju prevedemo na engleski ili spanjolski.Iskreno,i to mi je nelogicno jer latinski u medicinskom jeziku je svugdje isti u svijetu.No,kako god,meni je sad potrebna pomoc od nekog tko zna prevesti ovaj dio :

Dijagnoza: Ca colonis ascendentis perforatum

Adenocarcinoma nonspecificum exulceratum partim necroticum perfooratum (gr III) colonis ascendentis cum infiltratione carcinomatosa textus adiposi pericolici pt4aR2.peritonitis fibropurulenta visceralis localisata. Apendicitis chr.Exacerbata.Adenocarcinoma metastaticum lymphonodorum (XIII/XV) pericolici cum infiltratione carcinomatosa texus perinodorum (v/XIII) pN2b ( C2 DUKES modific. Aster-Coller)

Zato molim bilo koga tko ovo razumije da mi napise ispravan prijevod kako bih mogla ovo poslati na Kubu.Znam da je nekima ovo smijesno i cudno kad posezem i za ovakvom vrstom pomoci ali toliko sam ocajna da cu uciniti sve kako bih pomogla tati.

Ivanicapeca,hvala ti jos jednom:)

Nicole_Lilly
15.06.2012., 20:47
Sigurno da ukoliko se radi o karcinomu, u toj dobi se to može dosta sporo razvijati i polagano progradirati, no to nije pravilo. Puno faktora u tome igra ulogu.
Kada je baka zadnji put obavila ginekološke pretrage? Trebalo bi to isto obavezno obaviti, a što se ca debelog crijeva tiče, treba sada obaviti kolonoskopiju da se vidi kako stvari zapravo stoje. Ono što je ona sada dobila jest nalaz pozitivan na okultno krvarenje koji ukazuje da nešto nije uredu i da treba obaviti dodatne pretrage.

Zadnje je na ginekološkom bila kad je završila u bolnici 2008. pa su joj radili apsolutno sve pretrage, nisu isto mogli pronaći uzrok gubitka željeza.

Kaže mi baš danas da ju nekako žari u donjem dijelu abdomena, osim što ju boli na dodir. I da joj jako paše sladoled. :ne zna:

Isto mi je rekla da te proljeve zna imati po 3-4 puta na dan, i stolica -osim što je tamna - jako je neugodnog mirisa.

Ivanicapeca
16.06.2012., 06:56
Hvala ti Ivanicapeca na datim informacijama.Buduci da se nikad nismo susreli sa ovakom vrstom bolesti niti je itko u familiji bolovao od raka,nekako smo sokirani samom spoznajom da nam se to desava pa tako da nismo ni upuceni u nacine lijecenja.Ako je stvarno tata trebao dobiti taj lijek nije mi jasno takvo ponasanje od strane lijecnika jer mogli su mu barem dati na znanje da postoji i takva vrsta lijeka pa i po cijenu da ga sami platimo..Kao sto velis,cudno mi je i da su promjenili tu prvu propisanu terapiju (ne znam kakva je ona)uz obrazlozenje da trenutno nemaju taj lijek:confused:...Otac se lijeci u Sarajevu i kontrola mu je tek za 20-tak dana tako da ce svakako pitati doktora vezano za avastin..Mi smo se sad nekako najvise zainteresirali za taj "cudotvorni" lijek Vidatox iz Kube koji po svjedecenju ljudi djeluje pozitivno i ohrabrujuce.Stupili smo u kontakt sa jednom klinikom i oni od nas traze cijelokupnu dokumentaciju bolesnika i prijevod dijagnoze kako bi na temelju toga mogli odrediti terapiju..Problem je u tome sto je dijagnoza na latinskom a oni traze da ju prevedemo na engleski ili spanjolski.Iskreno,i to mi je nelogicno jer latinski u medicinskom jeziku je svugdje isti u svijetu.No,kako god,meni je sad potrebna pomoc od nekog tko zna prevesti ovaj dio :

Dijagnoza: Ca colonis ascendentis perforatum

Adenocarcinoma nonspecificum exulceratum partim necroticum perfooratum (gr III) colonis ascendentis cum infiltratione carcinomatosa textus adiposi pericolici pt4aR2.peritonitis fibropurulenta visceralis localisata. Apendicitis chr.Exacerbata.Adenocarcinoma metastaticum lymphonodorum (XIII/XV) pericolici cum infiltratione carcinomatosa texus perinodorum (v/XIII) pN2b ( C2 DUKES modific. Aster-Coller)

Zato molim bilo koga tko ovo razumije da mi napise ispravan prijevod kako bih mogla ovo poslati na Kubu.Znam da je nekima ovo smijesno i cudno kad posezem i za ovakvom vrstom pomoci ali toliko sam ocajna da cu uciniti sve kako bih pomogla tati.

Ivanicapeca,hvala ti jos jednom:)
Nema na čemu, naime, sve ovo što sam vam napisala tiče se isključivo zdravstvenog sustava u Hrvatskoj. Kakva su pravila u Bosni, nisam upućena, no svakako je sigurno da su tatu zbrčkali. Davanje terapije, pa uslijed iste, prekidanje s njom zbog nedostatka lijekova, nema veze s ničim, a najmanje medicinom. Osim toga, nije dobio najbolje dostupno, a to su u ovom trenutku na svijetu definitivno Avastin i Erbitux.
Što se tiče Vidatoxa, lijek nije dovoljno istražen, ne postoji sustav koji bi odredio dozu i toksičnost, sve u svemu lov u mutnome koji vam ne bih nikako preporučila da se u njega upuštate. Radi se o nekome tko je preskočio sve bitne i potrebne predradnje (istraživanja i dokazivanja) kako bi što prije zaradio na očajnima. I dobro ste shvatili da je stvar čudna u samom startu. Nemojte se povoditi za raznoraznim svjedočanstvima ljudi koji su ugalvnom anonimni, niti nemate nikakav uvid u njihovo stvarno stanje. Ja shvaćam da ste u situaciji u kojoj da vam netko kaže kako je blato ljekovito, dali bi to tati da se izlječi, ali to je vrlo opasan teren, da se tako izrazim.
Moja preporuka je da odete ili do Zagreba ili Beograda po drugo mišljenje i da tamo eventualno tata nastavi liječenje, a ako je ikako moguće, najbolje bi bilo u nekoj od zemalja zapadne Europe, i to isključivo u pravim klinikama koje prakticiraju zapadnu medicinu, a ne vudu vračarije.

pucko
23.06.2012., 13:48
Pomoć molim!!!!
Tati mi je dijagnosticiran ovaj tjedan adenocarcinom colona. Idući tjedan ide na Institut kod prof. Vrdoljaka. Nema za sada učinjenu nikakvu obradu (jer ju do utorka u ova dva radna dana nebi niti uspio napraviti), pa me zanima kako bi sada mogla ići procedura na institutu, ako naravcno netko možda ima slična iskustva pa mi može pomoći.
Hvala

peggy-nely
15.10.2012., 20:01
Vidim da ova tema nije baš aktivna ali probat ću postaviti pitanje:
Tata mi je prošle godine (9mj.) operirao rak na prijelazu iz tankog u debelo crijevo, bio je u stadiju duke C tj. proširio se na dva limfna čvora koja su izvađena. Operacija je bila laparaskopska i nema vrečicu. Prošao je 6 ciklusa kemoterapije koju je završio prije 5 mjeseci.
06.10. je bio na CT-u koji je pokazao urednu jetru i sve ostalo, ali piše da ima NEŠTO TEKUČINE U CAVUM DOUGLASI, a na prijašnjim nalazima to nije pisalo, pa smo zabrinuti jer sam pročitala da to može biti od metastaza, ali njemu CT ne pokazuje metastaze. Markeri su mu dobri (doktor kaže da nisu pouzdani).
Je li moguće da ipak nisu metastaze, da nije ništa posebno?

hrvoje dr.
15.10.2012., 20:12
Vidim da ova tema nije baš aktivna ali probat ću postaviti pitanje:
Tata mi je prošle godine (9mj.) operirao rak na prijelazu iz tankog u debelo crijevo, bio je u stadiju duke C tj. proširio se na dva limfna čvora koja su izvađena. Operacija je bila laparaskopska i nema vrečicu. Prošao je 6 ciklusa kemoterapije koju je završio prije 5 mjeseci.
06.10. je bio na CT-u koji je pokazao urednu jetru i sve ostalo, ali piše da ima NEŠTO TEKUČINE U CAVUM DOUGLASI, a na prijašnjim nalazima to nije pisalo, pa smo zabrinuti jer sam pročitala da to može biti od metastaza, ali njemu CT ne pokazuje metastaze. Markeri su mu dobri (doktor kaže da nisu pouzdani).
Je li moguće da ipak nisu metastaze, da nije ništa posebno?
Napišite njegove dijagnoze,terapiju poduzetu obradu, friške nalaze.

peggy-nely
15.10.2012., 20:46
dijagnoze:
Cicatrix ventriculi
Gastritis chr.partim matplstica (inkopletna intestinalna metaplazija. H.pylori pozitivan) provedna eradikacija H.pylori, nakon toga H.pylori negativna
St.post sanguinationem ex ulcus ventriculi permagnus
Insuff. cardie ventricull
St. post hemicolectomiam I. dex. ppt. adenoca (8/2011)
Chemotherapia in tractu
St. post op. herniae ing.
Aneurisma aorte abdominalis

CT nalaz, 02.10. 2012
Na učinjenim slojevima kroz abdomen prikazuju se i plučne baze, u vidljivom dijelu parenhima nema žarišnih lezija.
Lijevo se prikaže minimalni pleuralni izljev širine nekoliko mm
Jetra se pokaže blaže uvečana, na nativnim slojevima se ne nađe sigurno viljivih žarišnih lezija.
Žučni mjehur uredne veličine, nema diletacije žučnih vodova.
Slezena uredne veličnie, u gornjem polu se vidi nekoliko kalcifikata koji su bez promjene o odnosu na nalaz iz 8.mj prošle godine.
U donjem polu se prikažu dvije hipodenzne lezije, medijalnije smještena je sada promjera oko 13mm, a lateralna oko 10mm. opisane lezije su otvorene etiologije i pokazuju tek diskretnu progresiju u veličini.
pankreas uredno položen, uredne debljine parenhima.
Nadbubrežne žljezde uredne veličine ,anatomski oblikovane
Bubrezi uredne veličine , održane debljine parenhima.
Lijevo nema znakova hidronefroze. Desno se prikaže širi pijelon, te širi ureter koji je u početnom dijelu izvijuganog tijeka. Opisano proširenje može biti posljedica kompresije krvne žile odnosno šire desne ilijačne arterije na sam ureter, konkremenata se u tijeku uretera ne nađe. u slučaju kl. indikacije u obzir dolazi i pregled urologa.
prikaže se aneurizma abdominalne aorte koja je veličinom bez bitne promjene u komparaciji sa pregledom iz 8. mj. 2011
Također šira zajednička desna ilijačna arterija.
Ne nađe se uvečanih limfnih čvorova retroperitonealno.
U području kolonatransverzuma prikažu se metalne klipse od prethodne operacije.
Na slojevima kroz zdjelicu prikaže se u području cavum Douglasi nešto slobodnog tekučeg sadržaja. Mokračni mjehur prazan nedostupan analizi. Prostata je transverzalnog promjera oko3.9 cm. Masno tkivo fose isgirektalis je urednog izgleda.
Jel treba još što?

Doktor kaže da ga brine ta tekučina i šalje ga na kontrolnu kolonoskopiju

evo i patološka dijagnoza tumora iz 31.08.2011.
Adenocarcinoma coli. Dukes C, Astler-coller c2. pT3N1. C18.2

Zdravo seljački: nakon prve kemoterapije mu je pukao ogromni čir na želucu za koji su sumnjali da je tumor, ali nakon tri negativne biopsije su se uvjerili da nije.

P.S. Sad vidim na nalazu CT iz 19.08.2011 piše:
Slezena je uredne veličine, u gornjem polu prikaže se nekoliko kalcifikata, največi oko 1cm, a u donjem polu nekoliko pravilnih žarišnih lezija do veličine 1.3 cm, koji se slabije opacificiraju u odnosu na preostali parnhaim slezene. Nalaz je otvorene etiologije.

Doktori su rekli da to 99% nisu metastaze, nego vjerojatno neke ciste, da na slezeni svašta nešto bude...

peggy-nely
17.10.2012., 18:36
Evo ja sam napisala dijagnoze i nalaze pa bih vas molila za vaše mišljenje dr. hrvoje.

hrvoje dr.
21.10.2012., 10:53
Evo ja sam napisala dijagnoze i nalaze pa bih vas molila za vaše mišljenje dr. hrvoje.

Može se učiniti punkcija te tekućine.
Dijagnoze govore da se radi o III stadiju bolesti-Dukes i TNM klasifikacija.
pp se može učiniti CD bubrega odnosno bubrežnih vena i arterija,te PSA
transaminaze,CEA.

elis_07
30.11.2012., 15:52
dragi svi
Tata mi je nedavno dijagnosticiran. Već danima istražujem na netu i treba mi bilo kakva pomoć, mišljenje, savjet. Zanima me okvirna procjena stanja – bilo što jer od doktora nismo dobili puno. Jasno mi je da ne mogu puno reći prije operacije ali barem nešto.

Dakle, na kolonoskopiji su otkrili infiltrativni proces 14 cm od anorektalnog kanala, kolonoskop nije mogao proći dalje.

Zadnje je bio na rektoskopskom pregledu – tri doktora uključujući i kirurga koji će ga operirati su zaključili da mu tumor i na najmanji dodir krvari. On ne može imati stolicu bez ćepića koji mu pomažu, a prošli tjedan je barem nekako mogao.

Biopsija:
Materijal: 1 PHD infiltrata rektuma
Patohistološka dijagnoza: Adenocarcinoma
U primljenom tkivu histološki se nalazi tumorsko tkivo građeno od atipičnih žljezdanih i resičastih formacija te kribriformnih žarišta dobro do srednje diferenciranih atipičnih stanica cilindričnog epitela.
Radio je UZ Abdomena – to je sve ok.

CT abdomena i zdjelice
Na aksijalnim presijecima i MPR abdomena jetra je urednog položaja i veličine, homogene strukture bez vidljivih žarišnih lezija.
Žučni mjehur je primjerene debljine stijenke, bez patološkog sadržaja endoluminalno.
Nema dilatacije intra ili ekstra hepatičnih žučnih vodova.
Slezena je primjerene veličine i homogene strukture.
Pankreas je homogene strukture, bez vidljivih žarišnih lezija i očuvanog peripankreatičnog masnog tkiva. Bubrezi su urednog položaja i veličine, održane debljine parenhima. Nema dilatacije kanalnog sustava. Desnom bubregu parapijelična cista dimenz. 24x16 mm. Nadbubrežne žlijezde su urednog nalaza.

E sada – ovdje jedan dio nedostaje jer su napravili grešku. Čini mi se da baš nedostaje dio oko zdjelice pa mu je doktor dao da ponovno ode napraviti i to samo MR zdjelice.

Tekst nalaza se na nastavlja s pola rečenice i glasi:
…promjera do 9mm koji se dobro opacificiraju kontrastnim sredstvom i suspektnog su izgleda.
Vidi se i jedan limfni čvor presakralno prom 10,4 mm.
Mokraćni mjehur nije ispunjen urinom za detaljniju analizu ali se ne uočava intraluminalnih tvorbi.
Na presijecima kroz baze toraksa bez vidljivih patoloških lezija.
Karcinoembrionski antigen je 1,9 ng/ml.

1. Zanima me koliko su točni ovi nalazi CT, UZ – ovdje ne pokazuju nikakve žarišne lezije pa mislim da nema metastaza.
2. Što znači ono „Vidi se i jedan limfni čvor presakralno prom 10,4 mm“ iz nalaza CT-a? mogućnost da je zahvatilo limfne čvorove?
3. Je li točno da veličina tumora koji se nalazi u rektalnom dijelu, za razliku od onog koji se nalazi u colonu, nije toliko kritična u procjeni stadija?
Užasava me pomisao na to da ima tvorevinu od 6 cm te da krvari i na najmanji dodir.
On se naravno, kao i svi bolesnici, generalno dobro osjeća, osim što ne može na wc i ima osjećaj nepotpunog pražnjenja.
Uglavnom, čekamo operaciju.

Tek sam neki dan primijetila nacionalnu kampanju za prevenciju tumora dc - nisam pojma imala da su simptomi tako nedefinirani – da se to tako podmuklo i tiho razvija…

Molim vas za neko mišljenje – vaše iskustvo bilo što.
Hvala puno unaprijed!

Gerta
30.11.2012., 16:22
dragi svi

Tekst nalaza se na nastavlja s pola rečenice i glasi:
…promjera do 9mm koji se dobro opacificiraju kontrastnim sredstvom i suspektnog su izgleda.
Vidi se i jedan limfni čvor presakralno prom 10,4 mm.

Početak rečenice (ili čak više njih) definitivno fali - ili je tipfeller administratora koji je kucao nalaz ili se dio nalaza nije nasnimio na diktafonu (radiolozi nalaze snime kao tonske zapise pa to administratori kasnije tipkaju).
Ali samim time što se opisuju l.čvorovi presakralno i m.mjehur zdjelica je definitivno obuhvaćena pregledom.

Uzmi slike i nalaz i potraži na radiologiji doktora koji je nalaz pisao i zamoli ga da pregleda nalaz jer dio nalaza (i to vrlo bitan) nedostaje.

Taj dio koji je početak rečenice se vjerojatno odnosi na lokoregionalne limfne čvorove oko rektuma.

Onaj prostali dio nalaza govori da nema vidljivih metastaza, ali ovaj dio što fali je sumnjiv i svakako prije operacije treba tražiti reviziju nalaza (ili odi sama ako imaš nalaz ili neka reviziju traži liječnik koji ga vodi u bolnici)

elis_07
30.11.2012., 19:30
da, ni ja ne mogu vjerovati da nedostaje važan dio tog nalaza! no, nemam slike, ali kirurg je tražio MR i to hitno - sljedeći tjedan.
brine me što je tumor tolike veličine i što tako krvari.
ovo što nedostaje - dakle jesu limfni čvorovi - onda su moguće zahvaćeni?
i nije mi jasno zašto u sljedećoj rečenici samo piše "vidi se i jedan limfni čvor presakralno..." što znači presakralno - nisam to mogla skužiti iz svog istraživanja po netu.
hvala ti!

Gerta
30.11.2012., 20:00
da, vjerojatno jesu limfni čvorovi, međutim limfni čvorovi te veličine mogu biti i normalni, tako da nije nužno da su metastatski. Oni će ih u svakom slučaju povaditi skupa s tumorom pa ćete znati.
Presakralno znači ispred sakruma, trokutaste kosti na kraju kralježnice koja čini stražnji rub male zdjelice, a nalazi se iza rektuma.

Ako nemate slike, jel imate CD?
Ili su slike ostale u povijesti bolesti na kirurgiji.
Mislim da svakako treba tražiti nadopunu nalaza jer je očito slučajno dio izostavljen pri prijepisu.

brine me što je tumor tolike veličine i što tako krvari.

koje veličine? nisam vidjela da se negdje spominje veličina :misli:

To što krvari samo po sebi ne znači puno za proširenost bolesti.Znai da je tumor infiltrirao sluznicu i sada je to rahlo tkivo koje krvari, ali nema nužno veze sa dubinom zahvaćanja stijenke crijeva što je značajnioje za prognozu i operaciju.
MR je u svakom slučaju najolja metoda za točnu preoperativnu procjenu proširenosti tj. infiltriranosti okolnih tkiva

elis_07
30.11.2012., 20:17
joj skroz sam zbunjena. imam dojam kao da studiram medicinu zadnje vrijeme.
na kolonoskopiji je rečeno "infiltrativni proces promjera 6 cm".
a ovo za krvarenje - sad mi je jasnije.

i ne, ni CD nemamo. ali budem išla s tatom kod dr pa ću ga ja sve ispitati - doći ću mu štreberski s popisom pitanja nema druge :ne zna:

hrvoje dr.
01.12.2012., 21:29
dragi svi
Tata mi je nedavno dijagnosticiran. Već danima istražujem na netu i treba mi bilo kakva pomoć, mišljenje, savjet. Zanima me okvirna procjena stanja – bilo što jer od doktora nismo dobili puno. Jasno mi je da ne mogu puno reći prije operacije ali barem nešto.

Dakle, na kolonoskopiji su otkrili infiltrativni proces 14 cm od anorektalnog kanala, kolonoskop nije mogao proći dalje.

Zadnje je bio na rektoskopskom pregledu – tri doktora uključujući i kirurga koji će ga operirati su zaključili da mu tumor i na najmanji dodir krvari. On ne može imati stolicu bez ćepića koji mu pomažu, a prošli tjedan je barem nekako mogao.

Biopsija:
Materijal: 1 PHD infiltrata rektuma
Patohistološka dijagnoza: Adenocarcinoma
U primljenom tkivu histološki se nalazi tumorsko tkivo građeno od atipičnih žljezdanih i resičastih formacija te kribriformnih žarišta dobro do srednje diferenciranih atipičnih stanica cilindričnog epitela.
Radio je UZ Abdomena – to je sve ok.

...............

Molim vas za neko mišljenje – vaše iskustvo bilo što.
Hvala puno unaprijed!
Pitanje s tim limfnim čvoriovima treba razjasniti prvo na nalazu, a potom i na opraciji tj. PHD nalazu.
Dobro je da nema meta. na jetri jer tamo jako "voli" metastazirati.
Regulacija stolice Portalakom.
Što se tiče kampanje , ja neznam kako to oni mislie s preventivnim pregledima ,jer je to apsolutno nemoguće, recimo kod mene se na kolono. dođena red tek u 6mj 13. toliko o Ostojićevom smanjenju lista čekanja

Ivanicapeca
01.12.2012., 21:41
Što se tiče kampanje , ja neznam kako to oni mislie s preventivnim pregledima ,jer je to apsolutno nemoguće, recimo kod mene se na kolono. dođena red tek u 6mj 13. toliko o Ostojićevom smanjenju lista čekanja

Mislim da se konkretno mislilo na testiranje na okultna krvarenja na koje je prethodna vlast iskrcala silne pare a odaziv je bio ni 30%.Ljudima se test slao doma,a ljudi ga gotovo u pravilu nisu obavljali i slali natrag.Svaki lijecnik om moze puno lakse i puno jeftinije iskomunicirati svoje pacijente iz rizicne skupine da dodju po test i da se to obavi,pa onda shodno probiru po tom testu slati na kolonoskopiju.Ima dosta savjesnih lijecnika koji tu praksu odavno vec upraznjuju.

hrvoje dr.
01.12.2012., 22:15
Mislim da se konkretno mislilo na testiranje na okultna krvarenja na koje je prethodna vlast iskrcala silne pare a odaziv je bio ni 30%.Ljudima se test slao doma,a ljudi ga gotovo u pravilu nisu obavljali i slali natrag.Svaki lijecnik om moze puno lakse i puno jeftinije iskomunicirati svoje pacijente iz rizicne skupine da dodju po test i da se to obavi,pa onda shodno probiru po tom testu slati na kolonoskopiju.Ima dosta savjesnih lijecnika koji tu praksu odavno vec upraznjuju.
To sa tim pobirom je relativno dobro osmišljena stvar,ali u praksi:flop:
od toga da je bila neka kao afera prije oko 1 g. s tim , pa da ljudi u prvom redu se nisu napravili test,a neki koji jesu su, to nisu napravili kako spada, pa neki kojima je došao rezultat poz. nisu dalje reagirali i sl.
A to s LOM/dr. opće med. nije loša ideja , ali to bi opet kod nas nekako zakazalo.

Ivanicapeca
02.12.2012., 11:06
Naravno da test na okultno krvarenje ne moze zamijeniti kolonoskopiju,ali bi sigurno stopa otkrivanja bolesti u prvim stadijima i pozitivnijeg ishoda lijecenja bila puno veca nego sad,a i jeftnije sve skupa jer bi bilo manje metastatskih slucajeva. Osim toga obiteljski lijecnici jos uvijek predstavljaju odredjeni autoritet koji se bez pogovora slusa,posebice od strane bas te ciljane skupine populacije i posebno u tim ruralnim sredinama gdje je odaziv bio najmanji.Osim toga dr im moze sve natanane objasniti. Ovo kako sad ljudi funkcioniraju i razinom sznanja i svijesti bojim se da stremi na sami vrh incidencije,cak i ispred ca pluca,a time i enormnoj potrosnji sredstava na skupe pametne lijekove.Sve je bolje od toga.

elis_07
03.12.2012., 11:03
što se tiče kampanje - mislim da je to super stvar ali treba graditi svijest ljudi o ovoj bolesti i načinu prevencije. Ovako gledajući, govorim si stalno - da sam samo znala - tatu bih natjerala na taj test na okultno davno prije.
Ljudi to jednostavno ignoriraju, ne misle da je važno...

Dr. Hrvoje, samo da se kratko nadovežem, dakle, CT-om abdomena se mogu jasno vidjeti metastaze?

Pretpostavljam da je onda stupanj osjetljivosti CT-a dovoljan da se to može vidjeti i prije operacije. Je li to točno?

I još jedno pitanje - što mu mogu dati za jačanje imuniteta prije/ poslije operacije?

hvala!

peggy-nely
03.12.2012., 19:14
Nisam doktor Hrvoje, ali moj tata isto ima rak debelog crijeva pa da odgovorim.
Mom tati se nisu vidjele metastaze na CT-u, ali u velikoj većini slučajeva se vide. Niti je taj test pokazao da ima rak.
Za jačanje će ti sve propisati doktori, imaju oni "sokići " koji se dobiju na recept.

hrvoje dr.
06.12.2012., 16:31
što se tiče kampanje - mislim da je to super stvar ali treba graditi svijest ljudi o ovoj bolesti i načinu prevencije. Ovako gledajući, govorim si stalno - da sam samo znala - tatu bih natjerala na taj test na okultno davno prije.
Ljudi to jednostavno ignoriraju, ne misle da je važno...

Dr. Hrvoje, samo da se kratko nadovežem, dakle, CT-om abdomena se mogu jasno vidjeti metastaze?

Pretpostavljam da je onda stupanj osjetljivosti CT-a dovoljan da se to može vidjeti i prije operacije. Je li to točno?

I još jedno pitanje - što mu mogu dati za jačanje imuniteta prije/ poslije operacije?

hvala!
MSCT je pouzdan za meta.
Što se tiče jačanja imuniteta ,ja mislim da su to gluposti i da samo može šteti i protiv sam toga.
Ali neki travar kaže da 1 npr. kruška na dan diže imuntet za to jesam jer nemože škoditi i vrijedi pokušati,a što se tiče raznoraznih tbl. o tome se neuči na MF.

Ivanicapeca
06.12.2012., 22:08
Elis,moje iiskustvo je nesto drukcije od dr hrvoja.moja topla preporuka je propolis za koji je doazano da stiti od infekcija kojima su ljudi na kemo vrlo skloni.omega 3,vitamini,zdrava domaca hrana,sve je to nedto sto moze pomoci vratiti imunitet natrag u ravnotezu

elis_07
07.12.2012., 10:43
hvala vam svima na odgovorima - to stvarno puno znači. dakle CT je dovoljno osjetljiv :) super. Brine me samo to spominjanje limfnih čvorova i generalno ne znamo zahvaćenost tog područja jer eto, nalaz nije dobro napravljen pa ga je pola nedostajalo. odrađen je MR pa ćemo vidjeti sljedeći tjedan. on više uopće ne može ići na wc bez pomoći sredstava - dakle, brine me i ta opstrukcija lumena d.c.
u svemu ovome treba ostati normalan - pitat ćemo kirurga za imunitet još. Što god bude trebalo...eto. hvala ljudi!

elis_07
09.12.2012., 15:09
imam još jedno pitanje - od uspostave dijagnoze (biopsije, kolonoskopije itd.) - koji je neki prosjek čekanja na operaciju?

Ivanicapeca
09.12.2012., 17:18
imam još jedno pitanje - od uspostave dijagnoze (biopsije, kolonoskopije itd.) - koji je neki prosjek čekanja na operaciju?

Trebalo bi ici jako brzo,svaki dan je dragocijen.

elis_07
09.12.2012., 19:12
hm nalaz biopsije je bio 20.11., manjkavi nalaz CT-a abdomena je napravio veliki problem očito. treba li inzistirati na što hitnijoj operaciji jer tata krvari? je li to uopće moguće tako inzistirati? ne znam što da radim...tek ide doktoru u utorak kad ima ambulatnu..ovo je predugo čekanje.

Ivanicapeca
10.12.2012., 08:40
hm nalaz biopsije je bio 20.11., manjkavi nalaz CT-a abdomena je napravio veliki problem očito. treba li inzistirati na što hitnijoj operaciji jer tata krvari? je li to uopće moguće tako inzistirati? ne znam što da radim...tek ide doktoru u utorak kad ima ambulatnu..ovo je predugo čekanje.

:eek:

Odmah s njim na hitnu! Krvarenje je stanje hitnosti!

elis_07
12.12.2012., 12:48
ide u ponedjeljak na operaciju! znam da je T3. vjerujem da će sve biti dobro!

elis_07
23.12.2012., 12:46
ima li tko iskustva s postoperativnom komplikacijom nakon operacije raka debelog crijeva. tata je 6 dan nakon op završio na hitnoj operaciji zbog priraslica i obstrukcije tankog crijeva. opet intenzivna, doktorica ništa ne govori, samo me odkantala kao zadnju jadnicu - nitko ništa ne govori, pa onda saznam nešto pa se pitam kako mi to odmah nisu rekli. Doktorica kaže pa znate vi stanje vašeg oca - ne moram vam puno govoriti ???!!! da nisam zvala jučer ne bih ni znala da je završio na HITNOJ operaciji. tko je tu lud?? uglavnom, stanje ozbiljno pa me zanima ima li tko iskustva s ovom komplikacijom. stvar je u tome što ne mogu puno naći o ovome. vidim da su se svi relativno dobro oporavini nakon operacije, ne znam koga pitati - u totalnom sam neznanju što se ovoga tiče. eto hvala

hrvoje dr.
23.12.2012., 13:28
ima li tko iskustva s postoperativnom komplikacijom nakon operacije raka debelog crijeva. tata je 6 dan nakon op završio na hitnoj operaciji zbog priraslica i obstrukcije tankog crijeva. opet intenzivna, doktorica ništa ne govori, samo me odkantala kao zadnju jadnicu - nitko ništa ne govori, pa onda saznam nešto pa se pitam kako mi to odmah nisu rekli. Doktorica kaže pa znate vi stanje vašeg oca - ne moram vam puno govoriti ???!!! da nisam zvala jučer ne bih ni znala da je završio na HITNOJ operaciji. tko je tu lud?? uglavnom, stanje ozbiljno pa me zanima ima li tko iskustva s ovom komplikacijom. stvar je u tome što ne mogu puno naći o ovome. vidim da su se svi relativno dobro oporavini nakon operacije, ne znam koga pitati - u totalnom sam neznanju što se ovoga tiče. eto hvala
Vjerojatno se radi o poslijeoperacijskom ileusu.
Što baš i nije rijetka komplikacija kod abd. zahvata.
To je sve što se zasada može reći.

elis_07
23.12.2012., 16:31
Vjerojatno se radi o poslijeoperacijskom ileusu.
Što baš i nije rijetka komplikacija kod abd. zahvata.
To je sve što se zasada može reći.

da hrvoje. otišla sam danas u posjet. kažu dva puta je imao zapetljaj. jako je iscrpljen, jedva govori teško ga je takvoga vidjeti. još ima KOBP i ne sluša baš sestre kad ga tjeraju da iskašljava. dali su mu injekciju za uspostavu peristaltike. ne znam više...nažalost nije baš neki Božić...
hvala puno na odgovoru. bitno mi je znati da to nije tako rijetko.

elis_07
26.12.2012., 11:40
da hrvoje. otišla sam danas u posjet. kažu dva puta je imao zapetljaj. jako je iscrpljen, jedva govori teško ga je takvoga vidjeti. još ima KOBP i ne sluša baš sestre kad ga tjeraju da iskašljava. dali su mu injekciju za uspostavu peristaltike. ne znam više...nažalost nije baš neki Božić...

Dr Hrvoje, koliko dugo nakon operacije ileusa treba doći do uspostave peristaltike? 4 dana i još uvijek ništa - bojim se da to nije dobro ili ?
hvala unaprijed¨!

hrvoje dr.
29.12.2012., 12:07
Nažalost KOPB može jako zakomplicirati stvar,a tu je rekao bih najvažnija stvar dobra/pravilna primjena inhalacijskog steroida.

Dr Hrvoje, koliko dugo nakon operacije ileusa treba doći do uspostave peristaltike? 4 dana i još uvijek ništa - bojim se da to nije dobro ili ?
hvala unaprijed¨!
Kroz jedno 5 dana bi trebalo.

t.davor
16.01.2013., 22:18
pozdrav
imam 36 god.
pred nekih 10 dana me uhvatila valjda neka stomacna viroza. do pol dana sam bio cisto ok, onda navecer udarila temperatura na 38.5 i tjeralo me na WC svako pol sata do sat. temperatura je pala vec ujutro ali proljev je ostao jos 3-4 dana po 5-6 puta dnevno. zadnjih par dana primjecujem da mi je stolica konstantno jako tamna, skoro crna, mekana ali ne previse i jako ljepljiva. "normalne" debljine i oblika. na wc papiru mi se cini da je i jako krvava. bar tako izgleda, tamno crveno.
nemam nikakvih bolova ili grceva. nemam problema na wc, sve brzo gotovo.
sto se tie prehrane, uglavnom sendvici :) jer ostalo skoro i ne stignem.
tek prekosutra mogu kod doktorice, a stanje me zabrinjava posto nije nista bolje. trebam napomenut da sam pred 5 i pol godina imao tumor na testisu koji je odstranjen u prvoj operaciji, dok su u drugoj poskidali limfne cvorove u trbusnoj supljini te sam prosao 3 "ture" kemo nakon svega. Zadnji nalaz markera je bio pred 4 mjeseca i uredan.
e sad, trebam li se tresti zbog raka debelog crijeva?

Hvala!

Ivanicapeca
17.01.2013., 08:48
Ne trebas nista prejudicirati,ali moras na hitan pregled.Nije svaka krv u stolici ca debelog crijeva.Ono sto je sigurno,negdje u probavnom traktu je krvarenje prisutno,a krvarenje nije normalno i svasta moze biti uzrok, od upala,malignih tvorbi pa do parazita. Moras na hitan pregled kod gastroenterologa.

hrvoje dr.
17.01.2013., 18:59
pozdrav
imam 36 god.
pred nekih 10 dana me uhvatila valjda neka stomacna viroza. do pol dana sam bio cisto ok, onda navecer udarila temperatura na 38.5 i tjeralo me na WC svako pol sata do sat. temperatura je pala vec ujutro ali proljev je ostao jos 3-4 dana po 5-6 puta dnevno. zadnjih par dana primjecujem da mi je stolica konstantno jako tamna, skoro crna, mekana ali ne previse i jako ljepljiva. "normalne" debljine i oblika. na wc papiru mi se cini da je i jako krvava. bar tako izgleda, tamno crveno.
nemam nikakvih bolova ili grceva. nemam problema na wc, sve brzo gotovo.
sto se tie prehrane, uglavnom sendvici :) jer ostalo skoro i ne stignem.
tek prekosutra mogu kod doktorice, a stanje me zabrinjava posto nije nista bolje. trebam napomenut da sam pred 5 i pol godina imao tumor na testisu koji je odstranjen u prvoj operaciji, dok su u drugoj poskidali limfne cvorove u trbusnoj supljini te sam prosao 3 "ture" kemo nakon svega. Zadnji nalaz markera je bio pred 4 mjeseca i uredan.
e sad, trebam li se tresti zbog raka debelog crijeva?
Hvala!
Malo je vjerojatno. No svakako je potrebna obrada.

Ne trebas nista prejudicirati,ali moras na hitan pregled.Nije svaka krv u stolici ca debelog crijeva.Ono sto je sigurno,negdje u probavnom traktu je krvarenje prisutno,a krvarenje nije normalno i svasta moze biti uzrok, od upala,malignih tvorbi pa do parazita. Moras na hitan pregled kod gastroenterologa.
Potpis na sve osim blondanog.
GE amb. nije hitan prijem,i mi nemožemo skoro ništa više od LOM-a.
To da se javi na hitni prijem nadležne bolnice ,to može.
Ja vjerujem kako niste mislili da sad otrči u GE amb.,ali se nekako tako može shvatiti.

Ivanicapeca
18.01.2013., 13:59
Malo je vjerojatno. No svakako je potrebna obrada.

Potpis na sve osim blondanog.
GE amb. nije hitan prijem,i mi nemožemo skoro ništa više od LOM-a.
To da se javi na hitni prijem nadležne bolnice ,to može.
Ja vjerujem kako niste mislili da sad otrči u GE amb.,ali se nekako tako može shvatiti.

Hitno u smislu da ode po uputnicu i naruči se što prije. Postoji li mogući hitniji način da dođeš do gastrića? Po mom iskustvu baš i ne:D
A što se hitne tiče, ak ne boli i ne curi krv po podu, teško da će ga zaprimiti, osim ak gore nemam nekog svog- isto iskustvo. Poslat će ga doma pa do svog dr. obiteljske na lab. test na okultno krvarenje pa onda redom dalje.

luce78
19.01.2013., 00:41
Pozdrav i svako dobro svima
Javljam se prvi put i molim za pomoć . Tata ( 64 god) je operiran u veljači 2010 - rak debelog crijeva i metastaze na jetri
dijagnoza - Cholecystitis chr calculosa
- Adenocarcinoma colonis T3N1MX G1 Astler Coller CE DukesC
- Adenocarcinoma metastaticum lymphonodoru
U zakljucku pise da je primljen radi operativnog lijecenja endoskopski i PHDom dokazanog adenokarcinoma rektuma udaljenog 10 cm od anokutne granice. Intraoperacijski nasao se tumor anorektilne regije koji makroskopski probija stijenku crijeva te infitrira strukture u podrucju male zdjelice. Intraoperativnim UZV pronasao se metastatski rasap u oba jetrena reznja. S obzirom na prosirenost osnovne maligne bolesti ucinjena je lijeva hemikolektomija uz extirpaciju tumora u cijelosti te formiranje kolostome po Hartmanu.
CT: Jetra masno infiltrirana , lateralno subkapsularno u V segmentu hipodenzna lezija karaktera sekundarnog depozita 37x 29mm u dužini 28 mm koja je na zadnjem CT-u u 7. mjesecu mjerila 42x46x45 mm. Medijalno od iste sitna hipodenzna lezija promjera 4 mm te dorzalnije subkapsularno u VI segmentu lezija promjera 8 mm- ove dvije lezije iste veličine kao na zadnjem CT-u. Ne nalazi se novonastalih lezija.
Nakon tih prvih dijagnoza i raznih kemoterapija metastaza na jetri se dosta smanjila , markeri pali do 5 .
Otac je sve više manje dobro podnosio, apetit ok , krvna slika nije loša. Koristi razne preparate i prirodne sokove za imunitet . Ne gubi na kilaži .
Sve se počelo rušiti u 5 mj. 2012 kada je na svoju ruku napravio MR zdjelice i primjećene su ožiljaste promjene 1.5 X 1.2 . Nastavlja se liječenje kemoterapijom . S vremenom pojavilo se opet krvarenje , češći ''iscjedak'' i bolovi . U 9 mj. mu je potvrđeno na MR-u zdjelice recidiv 3 X 4 i predlažu mu zračenje ( 10 dana terapije + kemo ) . Sa zračenjem je završio početkom 11. 2012 i onda onaj teški odgovor s kojim se nemogu pomiriti : To je to s naše strane što možemo napraviti . Kemoterapije ne treba više uzimati jer navodno ne pomažu.Zračenje je isto tako samo jednom , ne zrači se isto mjesto dvaput. Prepisali su mu flastere za bolove koje koristi jer bez njih ne može ( 2 x 25 ) On i dalje ima dobar apetit , ne gubi na kilaži . Kad više sjedi ili hoda onda mu se iscjedak poveća i ima krvi u njemu . Što se tiče operacije odgovoreno mi je da bi jedino budala stavila ruke na to .
Molim vas za odgovor/savjete bilo šta, da li to stvarno ide tim tokom da se u jednom trenutku od čovjeka dignu ruke i to je to ili postoji daljnja borba . Ne mogu se pomiriti s tim da ga jednostavno tako otpisuju i nekako se nadam da možemo nastaviti borbu . Svjesna sam situacije , ali jednostavno ne želim sve prepustiti vremenu ako postoji ikakav način da mu pomognemo.
Hvala svima na bilo kakvim odgovorima i savjetima

Ivanicapeca
19.01.2013., 09:23
luce koju terapiju u prvoj liniji(ime lijeka) i koliko linija je do sada prosao uopce tata konkretno dobio i gdje se lijecite. U svakom slucaju nisu iscrpljene sve mogucnosti i to sa sigurnoscu mogu tvrditi vec na temelju napisanog. Obavezno trazite drugo misljenje i ne gubite ni dan vremena vise! Bolest se mozda neda vise izljeciti ali postoje lijekovi koji se daju palijativno da uspore proces.

luce78
19.01.2013., 22:37
Ivanicapeca , hvala vam na odgovoru
Tata je započeo terapiju 19.04.2010 po folfiri protokolu uz avastin . 8.12.2010 je primio 16 terapiju po tom protokolu .
22.10.2012. prvi ciklus po xeliri protokolu + avastin
krajem 3.mj. 2011. je prebolio NSTEMI i nakon infarkta miokarda prekida se lječenje avastinom i nastavlja lječenje po xeliri protokolu
29.03.2012. prvi ciklus druge linije po xelox protokolu
26.06.2012. peti ciklus druge linije po xelox protokolu ( xelode + oxaliplatin u prilagođenoj dozi )
7. mj. 2012 propušta terapiju zbog smanjenih trombocita
17.09.2012 prima zadnju kemoterapiju po capeox protokolu i radi progresije bolesti odgađa se daljnje lječenje kemoterapijom.
MR nalaz od 28.09.2012.
Presakralno uz rektum se vidi nepravilna infiltracija dim. 4,1 x 3,3 koja će odgovarati verificiranom recidivu. Tvorba priliježe kokcigisu, a pramaventralno se nemože u cijelosti izdiferencirati od desne vezikule seminalis . U mjehuru intraluminalno konkrement promjera 2.3 ( u 7 mj. su mu ga odbili operirati jer je bio pod kemoterapijom ) . Prostata se utiskuje u dno mjehura i mjeri 5 x 4.5 cm . Periprostatično masno tkivo urednih osobina .
Inače liječi se u Šibeniku . Nakon ovog nalaza MR upućen je na onkologiju u Split na Tim za tumore i odlučuju se za zračenje ( provedena je konkomitantna radioterapija TD3000cGy uz kemo xelode .
Nakon toga se javlja onkologu koji mu odgovara da prekida sa kemo i kao da dođe za 2-3 mj. sa nalazima ultrazvuka abdomena . Bilo mi je čudno pa sam pokušala opet kod onkologa koji mu je vodio zračenje i on je rekao da je to to što se može napraviti i da mu ne preostaje još dugo . Jer zračenje se nemože ponavljati na isto mjesto , kemo ne pomaže , a operacija ne dolazi u obzir .
On nemože bez flastera ( 50 + 25 ) jer trpi bolove , iscjedak još ima i ima prisustva krvi . Jučer je vadio krv jer je išao vaditi zub i krvna slika mu je ok. Osim bolova ne izgleda loše i drži se , apetit mu je ok tako da jednostavno nešto me tjera da idem dalje i ako ima ikakvog načina da probamo. Neznam gdje se još možemo obratiti za mišljenje i molim vas odgovor nakon ovog šta sam napisala . Hvala vam puno od srca jer svaki savjet znači puno

Ivanicapeca
20.01.2013., 08:02
ovako,nisam lijecnik ali imam iskustvo,da to prvo rascistimo.
Osim Avastina kod lijecenja kolorektalnih karcinoma koristi se i lijek Erbitux i to u prvoj ili trecoj liniji lijecenja (tako pokriva HZZO) koliko sam upoznata i to kod wild tipa stanica koji se provjerava K-Ras testom uzoraka odstranjeog tumora. Uzorci se cuvaju na patologiji bolnice u kojoj je operiran i na zahtjev se moze dobiti na revers.Kras se radi na Firulama.
Osim ove varijante kod ljudi koji su dozivjeli totalni relaps na sve linije lijecenja daje se lijek Regorafinib. Postoje studije cije linkove cu ti naknadno postati,trenutno ti pisem na mobu pa mi je tesko.
U svakom slucaju toplo ti preporucujem da sjednes tatu u auto i dovedes u Zg do dr.CČEpulića.On je privatni onkolog i vodi privatnu kliniku.Njegova usluga se placa ali ce ti dati svoj strucni stav neopterecen tertom bolnickih proracuna,povjerenstava isl. koji najcesce predstavljaju najveci teret bolnickim lijecnicima da najkvalitetnije lijece. Kad ces imati njegovo misljenje (pitaj ga za ove dvije varijante), tek onda odi s tim papirima u bolnicu u St i trazi da se ocituju i kazu da ili ne,i ako ne da se pismeno ocituju zasto. Ovo je jako vazno jer ces se vjerojatno morat natezati da izboris tati ono na sto ima pravo.
Tako bih ja ucinila, s tim da bi za misljenje potazila i jednu kliniku vani. S dva misljenja da se ipak nesto moze,lakse ces se boriti.
Ako nista ne upali,ostaje varijanta lijecenja kod Cepulica,no to ce na zalost kostati.

luce78
26.01.2013., 19:35
ovako,nisam lijecnik ali imam iskustvo,da to prvo rascistimo.
Osim Avastina kod lijecenja kolorektalnih karcinoma koristi se i lijek Erbitux i to u prvoj ili trecoj liniji lijecenja (tako pokriva HZZO) koliko sam upoznata i to kod wild tipa stanica koji se provjerava K-Ras testom uzoraka odstranjeog tumora. Uzorci se cuvaju na patologiji bolnice u kojoj je operiran i na zahtjev se moze dobiti na revers.Kras se radi na Firulama.
Osim ove varijante kod ljudi koji su dozivjeli totalni relaps na sve linije lijecenja daje se lijek Regorafinib. Postoje studije cije linkove cu ti naknadno postati,trenutno ti pisem na mobu pa mi je tesko.
U svakom slucaju toplo ti preporucujem da sjednes tatu u auto i dovedes u Zg do dr.CČEpulića.On je privatni onkolog i vodi privatnu kliniku.Njegova usluga se placa ali ce ti dati svoj strucni stav neopterecen tertom bolnickih proracuna,povjerenstava isl. koji najcesce predstavljaju najveci teret bolnickim lijecnicima da najkvalitetnije lijece. Kad ces imati njegovo misljenje (pitaj ga za ove dvije varijante), tek onda odi s tim papirima u bolnicu u St i trazi da se ocituju i kazu da ili ne,i ako ne da se pismeno ocituju zasto. Ovo je jako vazno jer ces se vjerojatno morat natezati da izboris tati ono na sto ima pravo.
Tako bih ja ucinila, s tim da bi za misljenje potazila i jednu kliniku vani. S dva misljenja da se ipak nesto moze,lakse ces se boriti.
Ako nista ne upali,ostaje varijanta lijecenja kod Cepulica,no to ce na zalost kostati.

Havla puno na odgovoru . Što se tiče odlaska do Zagreba ( znam da nije na kraj svijeta ) ali za tatu to nije naj rješenje jer nebi izdržao put , teško sjedi . Jedino da odnesem sama nalaze . Vidjela sam da ima sad i u St privatna onkološka ordinacija ( dr. Jelena Joka- Gašpić u poliklinici Medici ) pa možda tamo probam za mišljenje . Neznam kakva je stvar sa Erbituxom jer tati je avastin ukinut zbog srčanog koji je imao prošle god. u 4 mj.
Hvala ti puno na svakom savjetu jer sve info mi sad puno znače

Ivanicapeca
27.01.2013., 07:32
Havla puno na odgovoru . Što se tiče odlaska do Zagreba ( znam da nije na kraj svijeta ) ali za tatu to nije naj rješenje jer nebi izdržao put , teško sjedi . Jedino da odnesem sama nalaze . Vidjela sam da ima sad i u St privatna onkološka ordinacija ( dr. Jelena Joka- Gašpić u poliklinici Medici ) pa možda tamo probam za mišljenje . Neznam kakva je stvar sa Erbituxom jer tati je avastin ukinut zbog srčanog koji je imao prošle god. u 4 mj.
Hvala ti puno na svakom savjetu jer sve info mi sad puno znače

Probaj svakako.Srcani udar je vazna stavka koju svakako treba naglasiti i nositi i te nalaze. U slucaju mogucnost nastavka lijecenja,rijec kardiologa biti ce presudna. Na zalost,moram biti iskrena i reci da to bitno mijenja na stvari. :(

floke
07.02.2013., 13:41
Naisao sam na ovu temu preko googla i morao sam se registrovati. Dobri ljudi ako je vec situacija takva da je rak dijagnosticiran sve sto mozete i MORATE da uradite je da pozitivno razmisljate, koristite terapije redovno, trudite se da sto bolje povratite imunitet i krvnu sliku poslije terapija i unosite dovoljno hranljivih materija. Zelim vam sve najbolje, a najbitnije je vjera i pozitivno razmisljanje! Ovdje mozete procitati pregrst korisnih informacija o karcinomu- uklonjen link na stranicu.

Sve najbolje

Ivanicapeca
07.02.2013., 14:18
Naisao sam na ovu temu preko googla i morao sam se registrovati. Dobri ljudi ako je vec situacija takva da je rak dijagnosticiran sve sto mozete i MORATE da uradite je da pozitivno razmisljate, koristite terapije redovno, trudite se da sto bolje povratite imunitet i krvnu sliku poslije terapija i unosite dovoljno hranljivih materija. Zelim vam sve najbolje, a najbitnije je vjera i pozitivno razmisljanje! Ovdje mozete procitati pregrst korisnih informacija o karcinomu- uklonjen link na stranicu.

Sve najbolje

Hvala na tvojoj dobroj volji i zeljama, no na zalost stranica koju si linkao ima pregrst opisanih pseudoznanstenih i dokazano opasnih metoda "lijecenja" koje se opisuju kao zabranjene samo radi tzv.urote sive eminencije da se tako izrazim. Kao osoba sa uzasno puno iskustva u borbi protiv raka koja je prorostala sve, od najfundamentalnije alternative pa do najpoznatijih i priznatijih svj.strucnjaka i znanstvenika, nikako se nebih povodila ovakvim pseudo stranicama izacijih informacija nitko ne stoji svojim imenom i prezimenom i odgovara za napisano, a pise o vrlo ozbiljnim stvarima.

leeloo27
07.02.2013., 22:41
Floke nažalost ovakvi linkovi ne mogu stajati na pdf-u Zdravlje. Spominju se kojekakve stvari koje su neprovjerene i možebitno štetne, tako da je to više za Alternativu.

hrvoje dr.
09.02.2013., 10:52
Hitno u smislu da ode po uputnicu i naruči se što prije. Postoji li mogući hitniji način da dođeš do gastrića? Po mom iskustvu baš i ne:D
A što se hitne tiče, ak ne boli i ne curi krv po podu, teško da će ga zaprimiti, osim ak gore nemam nekog svog- isto iskustvo. Poslat će ga doma pa do svog dr. obiteljske na lab. test na okultno krvarenje pa onda redom dalje.
Zavisi od nalaza na hitnom prijemu npr. Hgb.,LDH,opća biokem.,transaminaze,Rtg nativnog abdomena,kl. status. Ali ako u tim nalazima nema neke patologije nema ni razloga za hitnim prijemom.
A što se tiće GE amb. već sam rekao da to nije hitni prijem,ali slažem se da bi trebala biti nazovimo tako lista prioriteta.

*_*
09.02.2013., 10:53
pozdrav svima!
pred mjesec dana mi je mama operirala rak debelog crijeva. bila je dosta teska operacija i tezak oporavak, bila je u bolnici jedno 20tak dana. problem je u tome sto nema stolice, osjeti da ju tjera na wc, ima vjetrove, dakle peristaltika postoji..no jako malo toga zapravo izlazi van.. a kolicinski pojede normalno. i jede kuhano, pije kompote, probiotike, sjemenke lana, uzima magnezij..
da li mi netko moze reci koliko je vremena otprilike potrebno da se uspostavi normalna stolica.. jasno mi je da je stvar individualna, no cini mi se da je mjesec dana period u kojem je to vec trebalo profunkcionirati. puno hvala!

japuka
13.02.2013., 12:57
Ja sam operirala rak rektalnog dijela crijeva prije dvije godine, imala sam iste probleme i imala bih ih i danas da ne uzimam Portalak sirup. To lijepo uzmem, kod mene djeluje nakon sat i pol do dva i onda sjednem na WC i sve obavim i mirna sam do sutra dok ga ne uzmem. Prije toga sam imala problema da isto nije išlo ili su išle kuglica sad pa za par sati još jedna sve teško i bolno, Portalak se smije uzimati neogrnaičeno dugo, ne izaziva ovisnost, lijena crijeva, nema grčeva, krvarenja, samo navuče malo više vode u crijevo i onda to ode. To je laktuloza.
Inače postoji forum Rak nije mrak i tamo ima nas oboljelih i dobro "izlječenih" pa se moožeš logirati, pitati što te zanima, podijelit iskustva.......

JOI
17.02.2013., 06:32
Pozdrav,
Suprug je prije 10 dana operirao karcinom debelog crijeva. Izišao je iz bolnice i dobro se oporavlja. Obzirom da još nije stigao PHD nalaz, ništa još ne znamo vezano za daljnje liječenje. Nakon operacije CEA marker je bio 6,9, što je još uvijek povišena vrijednost, pa me zanima dali to što govori? I obzirom da je liječnik rekao da je rak bio jako invazivan, dali treba ici što prije na kemoterapiju ili čekati da se potpuno oporavi. Hvala na odgovorima.