PDA

View Full Version : Celijakija

Leptiric
30.05.2010., 21:39
nalijetala sam na spominjanje celijakije tu na RiD-u, ali zasebnu temu nisam nasla... :ne zna:
zbog loseg napredovanja poslani smo na gastroenterolosku obradu... zasad je krvna slika ok, a cekamo nalaz age i eme iz kojih bi se trebalo vidjeti ima li kakvih naznaka za celijakiju... iako, vec smo upozoreni da ako i ema i aga budu ok, to nista ne znaci (jer je iga proteina snizen)... doktorica sumnja da je neki oblik celijakije u pitanju... :confused:
iz tih razloga receno nam je da mjesec dana provodimo bezglutensku dijetu kako bi vidjeli oce li se osjetiti napredak na tezini... doktorica nam je savjetovala da izbjegavamo i mlijeko i sve mlijecne proizvode jer smo u razgovoru skuzili da mlijeko (odnosno mlijecne proizvode, jer mlijeko ne pije) ne probavlja kako treba...
bilo kakvi savjeti u vezi prehrane su dobrodosli... isto kao i iskustva s ovom bolesti...

wandast
30.05.2010., 23:08
:(:(:(

moj nećak ima celijakiju, dijagnosticirana na sistematskom za školu, znači s 6 godina, do tada je gubio na težini, mora bit na djeti cijeli život, cijela prehrana mu je drukčija od ostatka obitelji, sestra je kupila pekač kruha (tada ga još nije bilo za kupit ovde, barem mi nismo čuli za to) i svaki dan mu sprema bezglutenski kruh, ostalu spizu je nabavljala vani ali vjerojatno sada toga ima kupit i ovde, postoji udruga u splitu pa je najbolje otić tamo i sve ćeš doznat

Lali Puna
30.05.2010., 23:38
dijagnosticirana na sistematskom za školut

zar nije da se celijakija jedino sigurno može dijagnosticirati nekim (ne znam točno kojim) pregledom crijevnih resica?

wandast
30.05.2010., 23:51
zar nije da se celijakija jedino sigurno može dijagnosticirati nekim (ne znam točno kojim) pregledom crijevnih resica?

da, na sistematskom napokon skužili da mali ima malu težinu, a mali jeo sve živo, a gubio na težini, te ga poslali na pretrage, neka dr rekla da sumnja na celijakiju pa ga poslala na preglede baš za tu bolest

blond lady
31.05.2010., 06:27
šta znači točno "malo na težini" dali je on gubio kg ili se nije debljao...
dali postoje i neki drugi znakovi te bolesti...

moja cura ima sada sa 2,9 mjeseci ca. 12-13 kg i sad ste me malo preplašili, mislim ona nikad nije gubila na težini ali jako polako idu na gore, u godini dana ca. 1 kg dobije s tim da ona malo i jede

Leptiric
31.05.2010., 07:44

moj nećak ima celijakiju, dijagnosticirana na sistematskom za školu, znači s 6 godina, do tada je gubio na težini, mora bit na djeti cijeli život, cijela prehrana mu je drukčija od ostatka obitelji, sestra je kupila pekač kruha (tada ga još nije bilo za kupit ovde, barem mi nismo čuli za to) i svaki dan mu sprema bezglutenski kruh, ostalu spizu je nabavljala vani ali vjerojatno sada toga ima kupit i ovde, postoji udruga u splitu pa je najbolje otić tamo i sve ćeš doznat

bolje je da se sto prije otkrije u svakom slucaju...
dr. kod koje smo bili je saznala da je ima u 40-toj godini...
aj mi nabavi recept za kruh u pekacu jer mi je dr rekla da ne smijem koristiti ni suhi kvasac, nego samo svjezi a nemam pojma kako ga u pekacu upotrijebiti...

moja cura ima sada sa 2,9 mjeseci ca. 12-13 kg i sad ste me malo preplašili, mislim ona nikad nije gubila na težini ali jako polako idu na gore, u godini dana ca. 1 kg dobije s tim da ona malo i jede

T. ima 15 mjeseci i u zadnjih 9 mjeseci je dobila 800 gr... ona super jede, ima super probavu... poslali su nas cisto da provjerimo jel sve ok, al ova dr. misli da tu ima nesto... :(

nemoj se odmah plasiti... ja koliko sam shvatila znakova i simptoma ima jako puno, a ne mora ih uopce biti...
evo:
Simptomi celijakije mogu biti različiti i često ne ukazuju na povezanost s probavnim sustavom. U bolesnika s poremećajem funkcije crijeva moguće je relativno brzo i lako dijagnosticirati bolest. Klinička slika može biti jasna i prepoznatljiva, ali bolest vrlo često može biti i sasvim tiha. Simptomi često mogu biti čak suprotni od očekivanih! Simptomi bolesti su najjasniji kod male djece. To su simptomi koji ukazuju na problem u trbuhu: povraćanje, napuhnutost, obilne, proljevaste smrdljive stolice, gubitak na težini, umor i slabost. Ako se u dojenačkoj dobi bolest ne prepozna na vrijeme, kasnije se kod djece jasno vidi zastoj u rastu. Navedeni simptomi tipični su simptomi klasične kliničke slike celijakije. S obzirom da tipični simptomi ukazuju na poremećaj funkcije crijeva u ovih bolesnika moguće je relativno brzo i lako dijagnosticirati bolest.

Joel
31.05.2010., 08:03
Gledala sam emisiju Među nama na hrt-u prije koji tjedan, baš pričali o celijakiji.
Baš sam se iznervirala, kod te bolesti ništa nije jednostavno-simptoma može biti a i ne mora, mogu biti povezani s probavom, a i ne moraju. Mršavost unatoč dobrom apetitu je jedan od mogućih pokazatelja, ali opet, i debljina može biti uzrokovana celijakijom..
Ali najgore od svega je to što ako namirnica bez glutena stoji u kuhinji ili u dućanu na polici pokraj one sa glutenom, onda niti ova bez glutena više nije sigurna za oboljelog. Ma užas!

Držim vam fige da se ne radi o celijakiji.

cvijetić
31.05.2010., 08:09

Blond u toj dobi je normalno da malo dobivaju jer su jako aktivni...
moja M jede ko mećava pa od jeseni čekam da dođe do 15 kg i tek sam prije mjesec dana vidjela ravno 15, ali je jako jako aktivna...sad kad je lijepo zna biti po 3-4 sata u parku po spravama...

Leptiric
31.05.2010., 08:10
Gledala sam emisiju Među nama na hrt-u prije koji tjedan, baš pričali o celijakiji.
Baš sam se iznervirala, kod te bolesti ništa nije jednostavno-simptoma može biti a i ne mora, mogu biti povezani s probavom, a i ne moraju. Mršavost unatoč dobrom apetitu je jedan od mogućih pokazatelja, ali opet, i debljina može biti uzrokovana celijakijom..
Ali najgore od svega je to što ako namirnica bez glutena stoji u kuhinji ili u dućanu na polici pokraj one sa glutenom, onda niti ova bez glutena više nije sigurna za oboljelog. Ma užas!

Držim vam fige da se ne radi o celijakiji.

da, bas ovo i mene nervira...sve moze bit a i ne mora... nista nije 100 posto dokazivo...
zato nas je i stavila na dijetu, jer cemo tako najbolje vidjeti ima li kakvih pomaka...

8472
31.05.2010., 08:41
da, bas ovo i mene nervira...sve moze bit a i ne mora... nista nije 100 posto dokazivo...
zato nas je i stavila na dijetu, jer cemo tako najbolje vidjeti ima li kakvih pomaka...

Celijakija je zajebana. Teško dokaziva.
Jedino biopsijom crijevnih resica se može vidjeti sa sigurnošću.
Sve AGE i EME su samo pokazatelji da li nešto štima ili ne i kako štima.
A i to s biopsijom je upitno u slučaju kada resice nisu potpuno skraćene već djelomično, onda se treba postupak ponovit kroz neko vrijeme da se vidi progresija.
Osim toga kod male djece, cca do škole, je bilošto teško sa sigurnošću ustanovit, jer se organizam prilagođava, sazrijeva i u stanju je prevladat neke stvari, dok u kasnijem razdoblju više nije.
Zato je normalno bolje što ranije nešto detektirati i popravljati.
Celijakoja jest konačna bolest, ali neke oblike ako nije baš potpuna, organizam malog djeteta može savladat, dok kod odrasle osobe, ili starijeg djeteta kad se otkrije, teško da se išta može popravit.

Jedina terapija kod djece je simptomatsko "liječenje", tj. ukidane namirnica sa glutenom, te praćenje napretka.
Osim toga ako djete ne napreduje, može biti još xy stvari koje smetaju djetetu, ali normalno treba istražiti i naći. Nije jednostavno.
Ide se jedno po jedno, pa se eliminacijom nađe nešto što smeta.

Sretno!

8472
31.05.2010., 08:43
Evo vam jedna lijepa tablica koja je meni pomogla u orijentaciji.

http://www.dekot.hr/images/tablica.pdf

8472
31.05.2010., 08:50
Negdje sam čitala da ono kad na sastavu hrane piše "u tragovima" jaja/mlijeko/gluten, da je to moguće da hrana sadrži jer se te iste namirnice proizvode u tvornicama koje proizvode i druge stvari sa punim sadržajem jaja/mlijeko/gluten, te je moguće da zrakom dospije i u ovo koje je inače po receptu bez toga.

Leptiric
31.05.2010., 08:51
8472, tnx...

Lali Puna
31.05.2010., 08:56
Negdje sam čitala da ono kad na sastavu hrane piše "u tragovima" jaja/mlijeko/gluten, da je to moguće da hrana sadrži jer se te iste namirnice proizvode u tvornicama koje proizvode i druge stvari sa punim sadržajem jaja/mlijeko/gluten, te je moguće da zrakom dospije i u ovo koje je inače po receptu bez toga.

to je istina, iako ne samo zrakom nego se glutenske i bezglutenske namirnice prerađuju u istim strojevima pa je moguće da je u mlinu/nečemu zaostalo malo onoga s glutenom
+ proizvođač se takvim natpisom štiti od mogućnosti da ga netko tuži ako mu proizvod izazove reakciju zbog tih tragova

Leonee
31.05.2010., 11:56
Brojcana je lijepo sve napisala. Ja bi jos dodala da se moze skuziti kod djeteta (a i ne mora ;)) fizicka promjena ta da je jako mrsavo sa jako napuhanim trbuhom.
Jedino biopsija tankog crijeva moze potvrditi celijakiju i to samo u slucaju da prije toga crijeva budu opterecena glutenom..
Thelma&Louise, nasa forumasica, ima celijakiju pa mozes nju sve ispitati. Ona sve zna o toj bolesti.. Najvjerojatnije da ce se javiti tu kad vidi temu. :) A i mozes nazvati centar za celijakiju i njih sve ispitati.

Nadam se da kod vas to nije slucaj, vec da je curka sitnije gradje i ne dobiva na kilazi kao vecina djece. I vrlo dobro znam kako si preplasena :grli:
Moj maleni ima alergiju na gluten i muka mi je (to je dosta rijetko, cesce je npr krav.ml.).. A i bez obzira sto su mi rekli da to nema veze sa celijakijom, nisam se opustila.
Mogu ti samo reci da se probas smiriti i nadati se najboljemu. Ako na kraju ipak utvrde da ima celijakiju, to nije kraj svijeta (kako sam ja mislila :)). Ima danas za kupiti svasta nesto bez glutena. A i dobro je da otkriju sto ranije, jer ne lijecena celijakija, odnosno ne izbjegavanje glutena, moze imati jako teske posljedice...!
Javi obavezno rezultate :kiss: :grli:

Nova0303
31.05.2010., 12:03
Lepi malo mi je čudno da su T stavili na bezglutensku dijetu tej tako...a da nisu napravili
niti trečinu nalaza...jedini nalaz kojim se može dijagnosticirati celijakija je biopsija...
na kojoj je kao što znaš Borna bio...nalaz je blaga atrofija resica...negdje su skraćene
na pola...negdje na trećinu...ali i nakon tog nalaza mu nije dijagnosticirana jer je doktorica
gastroenterolog rekla da se teško dijagnosticira djetetu mlađem od 2 godine...
a vi niste još bili ni kod gastro? dakle rekla je da ga može staviti na bezglutensku dijetu
koja nije ni malo jednostavna kao što se misli jer glutena ima u stvarima za koje ne bismo
rekli da ga ima...ona je nama dala da pijemo dva mjeseca pediashure...kalorični napitak
koji sadržava sve što je njima potrebno...ako i nakon toga ne bude dobivao na težini tek tada
će ići na bezglutensku dijetu od 6 mjeseci jer je toliko potrebno da se vidi reakcija...
nakon šest mjeseci bi s eponovio nalaz antittg-a da se vidi i9ma li promjena...sutra
je dva tjedna kako pije pa ću ga malo izvagati...koliko T ima sada kila...ima li još nekih simptoma...
problema sa kakanjem?anemiju?bilo šta?

8472
31.05.2010., 12:13
jako mrsavo sa jako napuhanim trbuhom.

Moja je bila ko iz bjafre, štapići od ruku i nogu sa velikim napuhanim tvrdim trbuhom.
Ali nije celijakija u pitanju, mučile su je druge stvari.

Ma doktori trkeljaju isto, neko prakticira ovako neko onako.
Mi smo išli u Klaićevu kod dr. Kolaček i isto je rastezala pola godine do finalnoga što smo ustvrdili, mic po mic. Ništa na prvu loptu.
Ma i slažem se s tim, prvo sve ispitat pa tek onda zaključit, pogotovo kod tako male djece.

Žabica
31.05.2010., 12:22
http://www.celijakija.hr/ ovo je link na društvo za celijakiju pa pronjuškaj možda nađeš neku dobru informaciju.

Leptiric
31.05.2010., 12:23
leonee, ja cak nisam preplasena, svo zlo u tome i ako ima celijakiju... prosli smo mi i puno gore... ;)
meni ju je samo zao, jer jako voli jesti i pita cim vidi da neko jede da bi i ona... sad ce to biti tesko... jer ne smije sto i ostali... :(

nova, biopsija je, a i nije jedini nacin da se dokaze... puno smo razgovarali s doktoricom i sigurna sam da na biopsiju necu pristati... nema sanse da prolazim opet to mucenje s bolnicom i uspavljivanjem... radije cu je drzati na dijeti ako to bude potrebno...
nismo bili kod gastro nego kod pedijatra geneticara koji boluje od celijakije a mamina mi je prijateljica...
prije dok se jos nije radila biopsija, djeca su se stavljala na dijetu da bi se vidjelo postize li se napredak... istodobno moram paziti na stolicu, i pratiti da li u njoj ima vlakana koji pokazuju da se hrana ne probavlja kako treba... tako sam ustanovila da mlijecne proizvode ne probavlja dobro, jer joj nakon njih stolica bude skoro skroz bijela...
ona je sad 7.800 grama sa 15. mjeseci...
ja sam prije ovog razgovora bila poprilicno sigurna da nije nista jer sam i ja i svi u mojoj obitelji takvi: mrsavi, jedemo zavidne kolicine hrane, imamo dobru probavu... jedino da nemamo svi celikajiju, a da to ne znamo... :ne zna:

Leonee
31.05.2010., 12:24
8472, Na koje pretrage vas je sve slala?
Dr.Kolacek je navodno najbolja tamo.. A gledam njenu tablicu dohrane (koju mi je dala nutricionistica kao suho zlato).. :rolleyes: puding dati sa 10mj.. Moj stariji jos danas (2god i kusur mj) nije probao puding! Koji ce mu to klinac!? Jel to nesto sto bi dijete trebalo jesti!? To je nesto zdravo, hranjivo,..!? Pa sladoled sa 12mj, keksi za grickanje (kakvi su to!??) sa 9mj.. Pa petit buerre sa 7mj!?! Kupine, jagode sa 7mj... Ma...
I sad mi reci kome i sto vjerovati.... :(

Leptiric
31.05.2010., 12:24
Moja je bila ko iz bjafre, štapići od ruku i nogu sa velikim napuhanim tvrdim trbuhom.
Ali nije celijakija u pitanju, mučile su je druge stvari.

Ma doktori trkeljaju isto, neko prakticira ovako neko onako.
Mi smo išli u Klaićevu kod dr. Kolaček i isto je rastezala pola godine do finalnoga što smo ustvrdili, mic po mic. Ništa na prvu loptu.
Ma i slažem se s tim, prvo sve ispitat pa tek onda zaključit, pogotovo kod tako male djece.

sta su kod vas na kraju zakljucili?

Leptiric
31.05.2010., 12:26
Na koje pretrage vas je sve slala?
Dr.Kolacek je navodno najbolja tamo.. A gledam njenu tablicu dohrane (koju mi je dala nutricionistica kao suho zlato).. :rolleyes: puding dati sa 10mj.. Moj stariji jos danas (2god i kusur mj) nije probao puding! Koji ce mu to klinac!? Jel to nesto sto bi dijete trebalo jesti!? To je nesto zdravo, hranjivo,..!? Pa sladoled sa 12mj, keksi za grickanje (kakvi su to!??) sa 9mj.. Pa petit buerre sa 7mj!?! Kupine, jagode sa 7mj... Ma...

stvar je u tome da to nije zdravo ali to ce ih napumpati... bar ja tako gledam... :ne zna:
meni je ipak bitnije da jede zdravo i da je zdrava, lako ce kile nakupit... :ne zna:

8472
31.05.2010., 12:26
sta su kod vas na kraju zakljucili?

Netolerancija na KM u potpunosti i fermentirano, jaje i soju.

Sve age eme i ine su ok. Krvna slika ludilo, osim željeza i malo joj fali masnoće u krvi, a to riješavamo pojačanim unosom masnoća.

8472
31.05.2010., 12:30
8472, Na koje pretrage vas je sve slala?

:lol::lol::lol:
Nutricionistica je kokoš kakve nema.
Meni rekla neka maloj dam pizzu da se udeblja. :rofl:

Ma nije mi ni dr. Kolaček nešto.
U tim njenim trkeljanjima, smo napravili jako puno krivih koraka koje smo mogli zdravim razumom izbjeć, tako da odsad s njom samo rezervirano. :o

Leptiric
31.05.2010., 12:30
Netolerancija na KM u potpunosti i fermentirano, jaje i soju.

Sve age eme i ine su ok. Krvna slika ludilo, osim željeza i malo joj fali masnoće u krvi, a to riješavamo pojačanim unosom masnoća.

ja se nadam da bi kod nas moglo biti problema samo s KM... :ne zna:

iako meni je u cijeloj prici sumnjivo to sto je ona pocela slabo napredovati s 6. mjeseci, odnosno s uvodjenjem dohrane... prva 2-3 (ako ne i 4) mjeseca je jela samo voce i povrce... nikakve mlijecne proizvode, gluten i sl...

Leonee
31.05.2010., 12:32
Ma i meni je bitnije da jede zdravo, a ne smece.. Pa to smece mu cini lose!?!!..

Ma ja kad dodjem tamo kod gastroenterologa i kad ga stavim na onu vagu.. A vaga majketi mjeri u jedan jebeni gram.. A sestra skiljava gleda u vagu ko u boga i zapisuje.. 9,125.. Ajd u pizdu materinu!! Isprepada me uzas zivi!!
I ja kazem.. Al nije ujutro sad nista jeo (niti jedan gram :rolleyes:), a ona.. Da..hm..ma nema veze..
Psmtr!..

8472
31.05.2010., 12:32
ja se nadam da bi kod nas moglo biti problema samo s KM... :ne zna:

iako meni je u cijeloj prici sumnjivo to sto je ona pocela slabo napredovati s 6. mjeseci, odnosno s uvodjenjem dohrane... prva 2-3 (ako ne i 4) mjeseca je jela samo voce i povrce... nikakve mlijecne proizvode, gluten i sl...

Moguće.
Ali ne znaš dok ne probaš.
Mjesec-dva se u potpunosti izuzme namirnica pa se promatra napredak, drukčije neide.

S. je na tom dermatološkom testu pokazala slabu alergiju na km (znači mogla bi jesti fermentirane), ali joj smeta i kad pomiriše nešto mlijeku, pa ti znaj.

Leptiric
31.05.2010., 12:34
kod nas hvala bogu nitko ne dize paniku (osim mm-a :rolleyes:)... on je sve ovo inicirao, a sad meni vec dva dana trubi kako nema sanse da ima bilo kakvu netoleranciju na hranu... al eto, bolje da provjerimo...

Leptiric
31.05.2010., 12:36
Moguće.
Ali ne znaš dok ne probaš.
Mjesec-dva se u potpunosti izuzme namirnica pa se promatra napredak, drukčije neide.

S. je na tom dermatološkom testu pokazala slabu alergiju na km (znači mogla bi jesti fermentirane), ali joj smeta i kad pomiriše nešto mlijeku, pa ti znaj.

mi sad nismo napravili test alergije na KM, jaje i brasno jer u bolnici nemaju reagensa i nemaju pojma kad ce ga dobit... kvragu i debilinovic... :mad:
ja cu sad izbaciti sve, pa cemo vidjeti...

8472
31.05.2010., 12:39
mi sad nismo napravili test alergije na KM, jaje i brasno jer u bolnici nemaju reagensa i nemaju pojma kad ce ga dobit... kvragu i debilinovic... :mad:
ja cu sad izbaciti sve, pa cemo vidjeti...

Ovo je dermatološki test, ne krvni. :ne zna:
Ili traži uputnicu za ZG, pa odradite sve odjednom :ne zna:.

Mijeko/sireve/jogurte ne možeš izbacit, mora dobivat kalcij.
Traži onda recept za Pregomin (118kn), to je hipoalergeno mlijeko za zamjenu.

Leptiric
31.05.2010., 12:42
Ovo je dermatološki test, ne krvni. :ne zna:
Ili traži uputnicu za ZG, pa odradite sve odjednom :ne zna:.

Mijeko/sireve/jogurte ne možeš izbacit, mora dobivat kalcij.
Traži onda recept za Pregomin (118kn), to je hipoalergeno mlijeko za zamjenu.

rekla mi je da izbacim ako mogu, da se ne brinem zbog kalcija (bas sam i ja to pitala) jer da ce ga dobiti dovoljno iz drugih namirnica...

e, a negdje sam procitala da se moze dobiti i brasno na recept? :confused:

Leonee
31.05.2010., 12:43
Mi idemo kod dr.jadresina.. Cini mi se ok.. Ali viditi cemo..

A sto se tice nutricionistice... Majketi... :rolleyes:.. Rekla nam je (8mj je star i jedva je sad prihvatio dohranu!), da moramo imati 5-6 krutih obroka dnevno, s tim da 2 moraju imati meso. moramo prekinuti dojiti po noci i prije svakog obroka ne smije nis jesti bar 3h..
I sad vi meni recite kako da ja to uspijem?!? Sa djetetom od 8mj koje je nedavno tek prihvatio zlicu!?!.. I po ovome ispada da dojit mogu samo 1 ili 2puta. E da, napisala je da i jedan obrok mora sadrzavati djecju formulu..

Ma nemam rijeci.. Isla sam njoj prilicno suzdrzana, mozda nam pomogne da ga natjeram jesti,.. Al eto, uspjela me skroz razocarati. Meni ne treba promjena prehrane.. Jer do sad ni nije bilo prehrane.. Osim cice! :o..
Ma..

8472
31.05.2010., 12:44
rekla mi je da izbacim ako mogu, da se ne brinem zbog kalcija (bas sam i ja to pitala) jer da ce ga dobiti dovoljno iz drugih namirnica...

e, a negdje sam procitala da se moze dobiti i brasno na recept? :confused:

:facepalm:
Da iz jogurta i sira, ali kako onda znati jel joj smeta u potpunosti?

Da možeš sve na recept, ali moraš imat "dijagnozu" i preporuku od specijaliste. Bar tako kod nas.

8472
31.05.2010., 16:02
Ej bezglutenske curke :w

Imate u supermarketima na "orijentalnoj prehrani" tamo među kineskim stvarima/tortiljama i sl. tzv. "Staklene rezance".
To su rižini rezanci, kinesko jelo, rađeni su samo od riže, nema jaja nema pšenice/glutena, kuhaju se brzo, brže nego tjestenina, pa možete umješat i u juhu i u papicu/gulaš/bilošto.
Vrlo je praktično i nije preskupo kao famozne posebne bezglutenske namirnice.

Lali Puna
31.05.2010., 16:04
Vrlo je praktično i nije preskupo kao famozne posebne bezglutenske namirnice.

gdje?
mislim gdje nije preskupo, ja obožavam te rižine rezance, al brate mili, gdjegod sam gledala po 30 kuna su pakiranje...

8472
31.05.2010., 16:22
gdje?
mislim gdje nije preskupo, ja obožavam te rižine rezance, al brate mili, gdjegod sam gledala po 30 kuna su pakiranje...

Ne sjećam se koliko, 25-30 su u Billi , dosta velika vreća.
Meni to nije puno, kad znam kako prodaju u onim posebnim dućkasima posebnu klopu. :ne zna:

Tu jednu vreću moja mala jede par mjeseci, pa meni paše. :mig:

Smart_bitch
31.05.2010., 18:24
Ma u pizdu materinu, sad sam istraumatizirana od ovog topika. :mad:

Kaj znači "veliki napuhnuti trbuh"? Kaj? Mojem trbuh strši van ko debeljku, al sam uvijek brijala da je bebama jednostavno trbuh takav, pogotovo kad se najedu. Kak da ja sad znam kaj to treba značit? I anemija je isto pokazatelj? Mi smo anemični cijelo vrijeme, ali pedijatrica ni "c" od ovog nije blebnula. Ima odličan apetit (ali brijem da od željeza, jer kad ga pije otvara usta od jutra do mraka), a svejedno ima svega nešto preko 9 kila sa 12 mjeseci. Jedino kaj ne povraća, nikad ni nije, i istovar izmeta mu je ono, jako dobar. Odnosno, ima dana gdje sere jednom, ima dana gdje sere u ratama, po tri puta. Koji kurac da ja sad mislim? Opće ne znam jel da pedijatrici išta spominjem, ionak mi ne ulijeva povjerenje i sve prebacuje na mene.

Nova0303
31.05.2010., 18:33
Lepi i nama je počelo s uvođenjem dohrane...nenapredovanje i problemi sa stolicom...
mene isto ne brinu njegove kile nego njegovo vrištanje i muke dok kaka... ja isto nisam
nešto pretjerano zabrinuta...mama pita kako ja to tako lako prihvaćam...kako?!
pa tako što znam da će proći još dosta dok se ne utvrdi da li je celijakija i ako je tek
ću onda pozabaviti se tim kako treba...za sad čitam i informiram se...ne poduzimam
ništa posebno jer eto dobila sam mišljenje od dva gastroenterologa...nalazi su napravljeni...
sad ćemo vidjeti kako će reagirati na pediashure...

Leonee
31.05.2010., 20:09
Smart, kod koje si pedijatrice? Ako ides na kruge, dr.vidovic je nasa i prilicno je ok.
Mislim da panicaris bzvz (vid ko se javlja :zubo:).
Djetetu do 2god je tesko dijagosticirati celijakiju. Pogledaj malo simptome celijakije na netu.. Trebala bi mu stolica biti cudna, u smislu ne probavljene hrane; djeca sa celijakijom su mrsava, a jedu normalno.. Ma masa toga, a opet to nos ne mora biti pokazatelj (moze jest puno, a bit mrsav je skace ko pomahnitao dan/noc :cerek:). Ugl, koliko sam ja svatila..djetetu se trebaju crijeva upaliti da bi krenuli neki simtomi.. A crijeva se ne upale u 2 dana, vec u recimo 6mj konzumiranja glutena.. Mozda i vise.. :ne zna: takodjer, mislim da se vecina (ili svi :misli:) rode sa normalnim resicama, koje polako se smanjuju (u prvih par godina :ne zna:), pa nestanu.. Te resice su, jel pokazatelj (ne) podnosenja (probavljanja) glutena.

Ukratko, prekini pizdit :D

Nova0303
31.05.2010., 20:13
takodjer, mislim da se vecina (ili svi :misli:) rode sa normalnim resicama, koje polako se smanjuju (u prvih par godina :ne zna:), pa nestanu.. Te resice su, jel pokazatelj (ne) podnosenja (probavljanja) glutena.

da...ja sam pitala doktoricu jel moguće da mu se nisu razvile...ima 15 mjeseci...
rekla je ne,svi se rode s tim a gluten ih uništavaodnosno skraćuje...nama su negdje na
polovicu negdje na trećinu skraćene...bila su uzeta 4 uzorka...i dijagnosticirano kao blaga atrofija...
ne znam koliko trebaju biti da ne bude blaga...vjerovatno skroz da nestanu...:ne zna:

Leonee
31.05.2010., 20:14
E da, i.. To je nasljedna bolest.

Nova0303
31.05.2010., 20:25
E da, i.. To je nasljedna bolest.

meni su rekli da je oko 30% nasljedna... :ne zna:

Smart_bitch
31.05.2010., 20:27
Da, super mi je to, može biti i ne mora. Jebem ti paranoju.

Kaj znači "neprobavljene hrane"? Njemu je većina hrane probavljena, ali svejedno znam nailaziti ponekad na komadiće nekih govana tipa mrkve ili riže.

Kak da ne pizdim? :zubo:

Nasljedna? Si ziher? :misli:

8472
31.05.2010., 20:31
Ma u pizdu materinu, sad sam istraumatizirana od ovog topika. :mad:

Za početak prestani čitat ovakve teme jer ćeš se samo nepotrebno nervirat.
Ako nemate problema, ne moraš ih tražit.
9,5kg je ok za godinu dana, nisu svi isti.

:mig:

Ajd ne pizdi. :D

Nova0303
31.05.2010., 20:32
Da, super mi je to, može biti i ne mora. Jebem ti paranoju.

Kaj znači "neprobavljene hrane"? Njemu je većina hrane probavljena, ali svejedno znam nailaziti ponekad na komadiće nekih govana tipa mrkve ili riže.

Kak da ne pizdim? :zubo:

Nasljedna? Si ziher? :misli:

kakve su mu inače stolice...karakteristika celijakije je proljev i u rijetkim slučajevima
(kao što je naš) dugotrajan zatvor...Borna se ne može pokakati samostalno jer je
stolica tvrda ko kamen i netko ga mora držati dok ja to istiskujem...:(

Nova0303
31.05.2010., 20:34
9,5kg je ok za godinu dana, nisu svi isti.

:mig:

naravno da je ok...:) mi imamo 15 mjeseci i 9,2 kg...o leptiricina T još i manje...

8472
31.05.2010., 20:36
naravno da je ok...:) mi imamo 15 mjeseci i 9,2 kg...o leptiricina T još i manje...

Mi imamo 2 god i 9,5kg. :rolleyes::D

Leptiric
31.05.2010., 20:41
mi imamo 7,8 kg... :zubo:
upravo smo vecerali (cijela femili) palacinke ok kukuruznog brasna i sojinog mlijeka... i gustali... :zubo:

smart, stvarno ne citaj... budes li trazila naci ces sto stvari...

Nova0303
31.05.2010., 20:42
Mi imamo 2 god i 9,5kg. :rolleyes::D

:rofl: znala sam da ima i gorih...ma rekoh ne brinem se zbog kila već zbog toga što on mora
prolaziti toliku muku da bi se pokakao...što plače,vrišti,što mu sve popuca,krvari...
da nije bilo toga nikad ne bi ni krenula gastroenterologu...:ne zna:

8472
31.05.2010., 20:45
već zbog toga što on mora
prolaziti toliku muku da bi se pokakao...što plače,vrišti,što mu sve popuca,krvari...
da nije bilo toga nikad ne bi ni krenula gastroenterologu...:ne zna:

:(:kiss:

Jel mu se sad to popravlja?

Smart_bitch
31.05.2010., 20:46

Znam, znam, ali ako ne pročitam i nešto propustim? :D

Kak da znam, ako ne pročitam? :zubo:

Ma jebe me to kaj se on stalno vrti oko tih glupih 9 kila već mjesecima, nikak da dostignemo bar 9,5, stalno ide deset deka gore dolje i sim tam. Jučer 9,4, danas 9,3, prekjučer 9,1, pa će sutra biti 9,2 i tak dalje.

Pa ne znam jel da to ubrojavam u gubitak težine ili samo u nedobivanje težine. :misli:

Nova, ne, stolica je jedino kaj njega ne muči, mi imamo issue sa prđenjem. :rolleyes:

Nova0303
31.05.2010., 20:51
:(:kiss:

Jel mu se sad to popravlja?

nažalost ne...probali smo sve...ači baš sve što nam je netko rekao...naranđu na tašte...
ušečerenu kamilicu...šljive...čepiće...portolak...ma da ne nabrajam...i ništa mu nije pomoglo...:(

8472
31.05.2010., 20:56
Znam, znam, ali ako ne pročitam i nešto propustim? :D

Kak da znam, ako ne pročitam? :zubo:

:rofl::rofl::rofl:
Gle, nemoj ga vagat svaki dan, odredi si jednom tjedno. U istim uvjetima.
Jer ako ga jednom važeš sa punom/praznom pelenom, varira i do 200g. :D

nažalost ne...probali smo sve...ači baš sve što nam je netko rekao...naranđu na tašte...
ušečerenu kamilicu...šljive...čepiće...portolak...ma da ne nabrajam...i ništa mu nije pomoglo...:(
Probiotici?
Moja je trenutno na ant. pa sam joj dala i probiotik kao kontru, odma malo dobije sraćku. :ne zna:
Lupetam...
:ne zna:

Smart_bitch
31.05.2010., 20:59
Uvijek je vaganje u istim uvjetima, navečer, prije kupanja, gol.

Nisam fanatik, majke mi. :zubo:

Nova0303
31.05.2010., 21:01
misliš da bi pomoglo kod mekšanja stolice? mislim znam da su inače dobri...
sad mu trenutno dajem movicol,neki prah kupljen u italiji po preporuci gastroenterologa...

Leptiric
31.05.2010., 21:03
smart, ti si luda... :rofl:
iako, ja sam isto mislila da mi s probavom nemamo problema, ali sad ispada da i predobra probava nije dobra... :facepalm:

nova, meni se ovaj pristup da probamo s dijetom bas svidja... tako cemo zapravo najbolje vidjeti jel stvar u glutenu... :ne zna:

8472
31.05.2010., 21:03
Smart, ajd ovako, budi smart :zubo:.

"Promatraj" ga sama do kraja ljeta.
Fino će sad valjda jednom izać sunce, pa ćete na plažu, pa će se brčkati s time i pojačat apetit i vjerojatno počet više jesti.
Osim toga on je još beba, ne ide to tako odma, da prkneš žlicu i sad je jumbo, neke eto kao i moju treba jaaaako gurat.
Sad je u fazi da se jako kreće, s time ne dobiva na kilaži jer potroši brzo, to je sve normalno.
Sad su ti ionako godišnji, samo bi se spižđivali da sad krenet po doktorima, nema smisla.
Osim toga to je jako stresno za bebu.
Ima tu puno vađenja krvi, čekaonica, bijelih kuta i svačega.
Fino se strpi, pa ako baš ne krene na bolje, onda traži uputnicu, pa polako na jesen.
Sad stvarno nemaš razloga.
:kiss:

8472
31.05.2010., 21:06
misliš da bi pomoglo kod mekšanja stolice? mislim znam da su inače dobri...
sad mu trenutno dajem movicol,neki prah kupljen u italiji po preporuci gastroenterologa...

Ne znam za taj mivocil.
Probiotici sami po sebi reguliraju probavu, možeš probat.
Naškodit mu neće. Postoje baš za djecu.
Postoje oni i u ampulama koji su kao bolji jer su svježi, a ako ne želi to popit, uvjek možeš uzet kapsulicu i istrest u papicu.

Mivicol :rofl: je pravi naziv, eo malo guglala, to je da proradi sraćka. :D

Nova0303
31.05.2010., 21:12
nova, meni se ovaj pristup da probamo s dijetom bas svidja... tako cemo zapravo najbolje vidjeti jel stvar u glutenu... :ne zna:

al onda opet nečete znati jel celijakija ili alergija na gluten...ma svaki doktor ima drugačiji pristup...
nama je naša rekla da je to posljednje što će napravit...:ne zna:

Leptiric
31.05.2010., 21:12
e da, za ovo o nasljednosti je rekla da ne mora biti slucaj... ali isto tako moze biti i da mi bolujemo a ne znamo... :rolleyes:

Leptiric
31.05.2010., 21:15
al onda opet nečete znati jel celijakija ili alergija na gluten...ma svaki doktor ima drugačiji pristup...
nama je naša rekla da je to posljednje što će napravit...:ne zna:

pa po meni je to skoro ista stvar... jer u oba slucaja je ista smetnja... :ne zna:
ovako se bar ne mucimo s pretragama, a mozemo eliminirati cim prije da li je gluten smetnja ili ne... jer ako je, onda bolje da ga sto prije izbacimo, a ne da cekam i dalje... :ne zna:

Nova0303
31.05.2010., 21:16
Ne znam za taj mivocil.
Probiotici sami po sebi reguliraju probavu, možeš probat.
Naškodit mu neće. Postoje baš za djecu.
Postoje oni i u ampulama koji su kao bolji jer su svježi, a ako ne želi to popit, uvjek možeš uzet kapsulicu i istrest u papicu.

Mivicol :rofl: je pravi naziv, eo malo guglala, to je da proradi sraćka. :D

na našem piše movicol...

8472
31.05.2010., 21:18
na našem piše movicol...

Možda je generik.

Ja sam gore bila krivo prepisala, pa mi google bio zbunjen. :rofl:

Leonee
31.05.2010., 21:21
Nova, a ja citala po netu da je nasljedna.

Smart, neprobavljena u smislu kako je mislim brojcana bila pisala.. Das mlijeko, a ono izlazi van bijelo kasnije u peleni. Naravno da ces vidjati komadicke hrane koje je progutao ;)
Vazes ga svaki dan prije kupanja!?! :rofl:..
Normalno je da sad ne dobiva nis na kilazi jer se puno krece. Moj veliki je sa 6,5mj imao 11,9kg, kao i sa skoro godinu dana (u biti mislim da je sa godinu dana imao 13)! :mig:

Nova0303
31.05.2010., 21:21
Možda je generik.

Ja sam gore bila krivo prepisala, pa mi google bio zbunjen. :rofl:

http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://www.pointpharmacy.com/shop/files/sxdetail/5012748111035_IMAGE2.jpg&imgrefurl=http://www.pointpharmacy.com/shop/customer/product.php%3Fproductid%3D5565%26cat%3D96%26page%3 D1&usg=__Rf7Im2PT7TlwOZgKBupdAGVB-2c=&h=320&w=320&sz=22&hl=hr&start=1&sig2=cJYU1zFHldasp_e_TtyMBg&um=1&itbs=1&tbnid=glZ4NvhC6_vo2M:&tbnh=118&tbnw=118&prev=/images%3Fq%3Dmovicol%26um%3D1%26hl%3Dhr%26sa%3DN%2 6tbs%3Disch:1&ei=OhkETObqPIK5_QbovLTJBQ

8472
31.05.2010., 21:25
http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://www.pointpharmacy.com/shop/files/sxdetail/5012748111035_IMAGE2.jpg&imgrefurl=http://www.pointpharmacy.com/shop/customer/product.php%3Fproductid%3D5565%26cat%3D96%26page%3 D1&usg=__Rf7Im2PT7TlwOZgKBupdAGVB-2c=&h=320&w=320&sz=22&hl=hr&start=1&sig2=cJYU1zFHldasp_e_TtyMBg&um=1&itbs=1&tbnid=glZ4NvhC6_vo2M:&tbnh=118&tbnw=118&prev=/images%3Fq%3Dmovicol%26um%3D1%26hl%3Dhr%26sa%3DN%2 6tbs%3Disch:1&ei=OhkETObqPIK5_QbovLTJBQ

:rofl:
Ma nepismena sam, hebe me disleksija. :lol:

8472
31.05.2010., 21:28

Ja evo pijem moj večernji magnezij, pa mi palo na pamet, da pitaš tamo nekog pametnijeg u zdravstvu da li možeš maloj bebi dati magnezija.
Magnezij omekšava stolicu i regulira probavu.

Mislim, dok čekate sve djete, da se malcu bar na kratko nekako pomogne. Ako već Movicol ne djeluje. :ne zna:

Nova0303
31.05.2010., 21:33
Ja evo pijem moj večernji magnezij, pa mi palo na pamet, da pitaš tamo nekog pametnijeg u zdravstvu da li možeš maloj bebi dati magnezija.
Magnezij omekšava stolicu i regulira probavu.

Mislim, dok čekate sve djete, da se malcu bar na kratko nekako pomogne. Ako već Movicol ne djeluje. :ne zna:

budem pitala malo...a za movicol ćemo vidjeti kako će djelovati...i da li će...:rolleyes:

Lali Puna
01.06.2010., 08:33

i da dodam - ne pizdi! :D

skoro sam i ja sad krenula pizdit da mi dijete možda ima netoleranciju/alergiju na gluten il neku probavnu smetnju, a jučer sam zaključila da mora da ima AD. dosta više s tim, jedan dan sam u panici i nemrem više tak.
daklem, ne pizdi.

moja d. ima ooogroman trbuh. baš napuhnut i velik. ma već i ona govori koliko ima velik trbuh jer se ja ne mogu suzdržat kad ga vidim da joj ne kažem kak ima veliku bušu. i isto ja tak mislila kak je napuhnuti trbuh normalna bebeća stvar dok nisam guglala i nabasala na nekom forumu na temu neke mame koja je kod svog djeteta primijetila veliki trbuh i na kraju završili isto na pretragama, kod gastroenterologa, ustanvljene im neke alergije na hranu bla bla.
meni panika.
onda sam se zbrojila i rekla sebi ovako - ima velik trbuh, jede odlično i kvalitetno, kaka uredno (k'o urica svako jutro poslije doručka), napreduje (iako je između godinu i godinu i pol d. isto duuugo imala 9 kila i nešto, al ja ju nisam vagala mjesecima), generalno je zdrava i stvarno bih bila luda da mislim da nešto s njom nije u redu zato kaj je škembasta. i i ja sam (i pritom ne mislim na debelu šlembu nego sam i ja takve građe da sam uvijek imala trbuščić, čak i kad sam bila mršava klinka koju su šopali preparatima za povećanje apetita).

Nova0303 - ne znam jel bi vama pomoglo, ali umeboshi šljive (http://www.biovega.hr/index.php/hr/proizvodnja/vlastita-proizvodnja/japanski-proizvodi/biovega-umeboshi-proizvodi) su genijalna stvar za probavu.

CosmaShiva
01.06.2010., 11:57
to s trbuščićem je i mene zabrinjavalo,moji su sad već veći.
dok su bili manji tako do 3 godine bili su obadvoje jako mršavi s izraženim trbuščićem.
probava normalna,s jelom smo imali užasno problema.curka skoro niš nije htjela jesti ali je dojena.
što sam zapravo htjela reći da mršava dječica imaju normalno izraženi trbuščić i ja sam bila
takva,glupa je usporedba ali kad se pogleda onu gladnu afričku dječicu ali oni su eto jako mršavi a
svi imaju trbuščiće zbog male težine,ne mora naravno ni biti neuhranjenost.

Leptiric
01.06.2010., 12:37
ja zapravo mislim da je najgora moguca stvar citati sve zive teme koje se bave bolestinama... najbolje ih je zaobilaziti u sirokom luku jer se uvijek moze naci nesto sto ce navesti na sumnju i najjace... ;)

kinki
01.06.2010., 18:38
Ajme stara nisan imala pojma da s ovim muku mučiš...Držin fige da ipak nije ništa strašno...Jesi pričala sa onim našim homeopatom? Možda da ju odvedeš Mataiću(ako nije premala za tako nešto)? Vidimo se ovih dana, drž se!

Leptiric
02.06.2010., 12:36
Ajme stara nisan imala pojma da s ovim muku mučiš...Držin fige da ipak nije ništa strašno...Jesi pričala sa onim našim homeopatom? Možda da ju odvedeš Mataiću(ako nije premala za tako nešto)? Vidimo se ovih dana, drž se!

a sta da ti kazem... :(

zvala me doktorica samo da mi kaze da su nalazi eme i age ok... :cerek:
imamo termin za gastoenterologa u ponedjeljak...
nadam se da cu tad biti pametnija...
zasad sam odlucila izbaciti gluten, ali zadrzati mlijecne proizvode (jer da izbacim oboje i dobijem dobar rezultat opet nisam na nicemu jer ne bi znala koje je od to dvoje)...

HANIKA
02.06.2010., 13:35
LP ja sam čitala sve kaj ste napisale pa da Vam i ja ispričam svoju priču.

Ja imam celijakiju, odrasla osoba s dvoje djiece(nemaju), normalna ,ne mršava, ne mala(164) i normalno se razvijala kako dijete ( zlatna sredina). Imam ispupčeni trbuh dok nešto krivo jedem, ali ostalo je OK.

NOVA0303 :
Moja mala testirana je na celijakiju zato što ja imam test je neg., imal je velikih problema sa probavom baš kao tvoj mali, nije kakala po par dana a onda dok smo je prisiljavali to je bila ogoromna kugla koja je parala guzu. Mala se toliko plašila kakanja da više uopće nije htjela ići, a to je dovodilo do još goreg zastoja.Sve smo isprobali hranu, sirupe, čepćie...
To je trajalo tak dugo dok moj mm slučajno na poslu nije nabasal na mlječni šećee gdje je pisalo na paket da omekšava stolicu, i da nema nikakvih nus-pojava, te da mogu koristiti i mala dejca, posavjetovali smo se i sa apotekom za koju je to bilo namjenjeno.
Maloj smo to stavili u čaj, nez problema je pila jer nema nikakav okus, u roku od par dana njezina probava se regulirala,pa je bez problema kakala, davali smo joj još neko vrijeme dok se ona nije privikla da ima redovnu stolicu i da to ne boli. Kasnije je bilo sve normala i bez zastoja.
Isto je koristilo i par mojih frendica kod svoje djece i sve bile oduševljene.
Probaj.
Što se tiče celijakije i života s tim mogu vam se javiti ako koga što zanima.

HANIKA
02.06.2010., 13:41
Sory na gramatičkim greškama, žurila sam se kod pisanja (jezik mi brže radi od prstiju)
Ovo gore treba pisat MLIJEČNI ŠEĆER

pumpkin
02.06.2010., 13:51
e, a negdje sam procitala da se moze dobiti i brasno na recept? :confused:[/QUOTE]

Postoje dvije vrste bezglutenskog brašna koja idu na recept. "Brašno mix svijetlo" od Hammer muhle i "Bezglutensko brašno" (s time da ovo drugo sadrži i mlijeko u sebi). A može ga se kupiti i bez recept u ljekarnama, samo ga treba naručiti. Čini mi se da 1 kg košta oko 20 - 30 kn.

HANIKA
02.06.2010., 14:56
Brašno se dobiva na recept, jedan recept je za 10 kg.brašna uz doplatu ako nemate dopunsko, za dijecu neznam.Kod nas u ljekarni izdaju u tih 10 kg po želji od svakog po malo.

Nova0303
02.06.2010., 19:48
hanika hvala ti...baš ću malo pitati u ljekarnoj...

Leptiric
08.06.2010., 14:19
poludit cu... :mad:
zakljucak gastroenterologa je da treba dokazati celijakiju jer je pocela slabo napredovati s uvodjenjem dohrane i to je to... nema nijednog drugog simtopma... po njoj: ili biopsija ili bezglutenska dijeta 6 mj. + izbacivanje kravljeg mijeka 3 mj....
sad sam bila kod gastro (kumine prijateljica) za odrasle koja mi savjetuje da idem kod dr. kolacek... njoj je sumnjivo da na temelju jednog simptoma oni dizu ovakvu paniku...
brojcana, kako da dodjem do dr. sto prije? :moli:

8472
08.06.2010., 15:08
Leptiriću imaš PP.

Nova0303
08.06.2010., 18:17
točno ono što sam ti ja rekla! samo što je kod nas i biopsija i vjerovatno će biti
bezglutenska dijeta...i meni je čudno iskreno da su digli toliku paniku...to sam odmah
rekla meli kad smo se čuli...mislim masu je djece koja ne napreduju...da li su joj vadili
krv? kakvo joj je željezo? nadam se da ipak nije celijakija...kao što se nadam i za svog malog...

Leptiric
09.06.2010., 21:45
zeljezo joj je ok, samo treba poraditi na zalihama zeljeza... nista strasno, nije da ih nema, nego su pri kraju...

gita50
02.10.2011., 16:07
Evo da malo podignem temu.

Ukratko: Imam bebu od 9 mjeseci koja je intolerantna na gluten. Biopsiju još nismo napravili pa još nismo dokazali celijakiju. Sve je počelo sa 6 mjeseci kada sam uz dojenje uvodila hranu. Dnevno bi imao po 10-ak stolica dok sa 8 mjeseci nije završio na gastroenterologiji. Od kada smo izbacili gluten stanje je puno bolje. Dnevno ima 2-3, max 4 stolice i dobiva na težini. U međuvremenu je ustanovljeno na mu je B12 snižen, te da je IgE 33 i da je alergičan na mlijeko, bjelanjak, soju, kikiriki....

Prehrana mu se sastoji od svih vrsta povrća, mesa, od voća banane i jabuke (da se hrana sto više zadržava u tijelu), mlijeko Nan Sensitive. Do sada sam mu davala Free to eat i Scharove proizvode. Sad što više gledam deklaracije vidim da i ti proizvodi sadrže jaja, mlijeko, soju, pa bi molila ako se netko nalazi u sličnoj situaciji da mi oda tajnu što bi mu još mogla dati, odnosno da mi odgovori na još 10-ak pitanja.

(Znam za Udrugu)

tini75
02.10.2011., 19:24
Zašto niste vadili ukupni IgA i anti TTG antitijela koji bi trebali biti pozitivni kod celijakije ili EMAT...jer sada kada je dijete bez glutena neće se ni biopsijom dokazati celijakija jer se resice oporave i kod celijakije ako se ne dobiva gluten...
A za prehranu je jako teško s obzirom da postoje i ostale alergije...

gita50
03.10.2011., 11:51
doktorica je rekla da će na biopsiju nakon navršene godine dana, pa će prije biopsije 3 mjeseca biti na normalnoj hrani da se crijevne resice ponovo zaje... :504:, pa nakon toga ponovo na bezglutensku. kaže da nema potrebe ranije jer da sada dijete dobro ovako napreduje. Što mi je glupo jer je po meni trebao odmah na biopsiju, a ne ga ovako patiti. Naime doktorica sumnja (velika mi korist od same sumnje) da nema celijakiju nego samo ne podnosi gluten.

A ostalo: sada će prvo na ultrazvuk crijeva i mislim jetre, pa taj nalaz trebam donijeti na kontrolu, pa nakon toga će ga testirati na još neku hranu. Uglavnom ovo će se razvući na dulji period :503:

Zato se i javljam ovako da vidim ako je netko u sličnoj situaciji da razmijenimo iskustva i čujem ljude koji žive ovako u praksi jer od teorije me oči bole od čitanja, a nikakva korist.

nikolina82
03.10.2011., 17:49
pozdrav svima moja maleni ima 2 god i 4 mj i od rođenja ima veliki i napuhani trbuscic,stolica mu je ujutro bonboncici,druga kasasta smrdljiva a treca proljev,ujutro kad se probudi ili je super volje ili ga uvati histerija i nista mu ne pase,sad u 6 mj. je bio na pretragama i radili su mu testove za celijakiju aga je bila pozitivna imao je 31 a ema je bila negativna,na pregledu kod gastroenterologice trbuscic mu je bio normalan i rekla je da aga nije jak ovisoka i da nema potrebe za raditi biopsiju i da sljedeca 3 mj, jede normalnu hranu pa da napravimo ponovo testove i onda kontrola,bas neki dan smo vadil ikrv za testove i imamo kontrolu 21.10. a njegovo stanje je ajme majko,baca se.skrici,tuce brata,ugasi crtic,prolij kavu,igracke ne pasu,nece da se obuce vec oce ici bos i gol vani ajme majko prolupat cu skroz

nikolina82
03.10.2011., 17:51
i zaboravila sam napisati da mi je doktorica na uzv trbuha rekla da su mu nasli alergiju na brasno,sad treba cekati kakvi ce biti testovi aga i ema

tini75
03.10.2011., 21:24
doktorica je rekla da će na biopsiju nakon navršene godine dana, pa će prije biopsije 3 mjeseca biti na normalnoj hrani da se crijevne resice ponovo zaje... :504:, pa nakon toga ponovo na bezglutensku. kaže da nema potrebe ranije jer da sada dijete dobro ovako napreduje. Što mi je glupo jer je po meni trebao odmah na biopsiju, a ne ga ovako patiti. Naime doktorica sumnja (velika mi korist od same sumnje) da nema celijakiju nego samo ne podnosi gluten.

A ostalo: sada će prvo na ultrazvuk crijeva i mislim jetre, pa taj nalaz trebam donijeti na kontrolu, pa nakon toga će ga testirati na još neku hranu. Uglavnom ovo će se razvući na dulji period :503:

Zato se i javljam ovako da vidim ako je netko u sličnoj situaciji da razmijenimo iskustva i čujem ljude koji žive ovako u praksi jer od teorije me oči bole od čitanja, a nikakva korist.

Nije mi jasno zašto doktorica komplicira ako je dijete već bilo na glutenu...

Ja sam upravo u obradi za celijakiju...moja beba ima 6mj i ako mi se dokaže celijakija morati ću i nju testirati, a ove silne biopsije, prije glutena i sa glutenom mi se čine baš brutalne za djecu...pa stalno nešto guglam ne bi li našla opciju da to izbjegnemo...

gita50
05.10.2011., 21:56
Nije mi jasno zašto doktorica komplicira ako je dijete već bilo na glutenu...

to ni meni nije jasno. Čim je pedica vidjela da je nalaz stolice pozitivan na masti i škrob, a ne dobiva na težini, ima stalno stolice uputila nas je gastroenterologu. Čim smo došli u sobu, uzeli su ga i stavili mu infuziju, koju je on odmah izvadio, pa je sestra rekla nakon sat vremena da mu ni ne treba (bitno da su mu rukice i nogice ispikali dok su stavili braumilu:504:), onda je druga doktorica zaključila da on uopće ne izgleda neuhranjeno. u međuvremenu je već prešao na bezglutensku dijetu (dakle, već u bolnici), pa smo samo tako i nastavili doma. Ponašali su se kao da će dijete umrijet kad smo došli (bio petak), da bi nas u ponedjeljak (dakle kad su opet počeli raditi) pustili kući. I ja mislim da bi bilo najbolje da smo odmah išli na biopsiju, pa tek onda na dijetu.

Ja sam upravo u obradi za celijakiju...moja beba ima 6mj i ako mi se dokaže celijakija morati ću i nju testirati, a ove silne biopsije, prije glutena i sa glutenom mi se čine baš brutalne za djecu...pa stalno nešto guglam ne bi li našla opciju da to izbjegnemo...

Da, to i mene čeka sa starijim sinom ako se mlađem dokaže. Samo što oni prvo žele vidjeti da li se stanje popravlja izbacivanjem glutena. I tu počinje otezanje i mučenje djeteta. Sad ovo smiješ jesti, sad ne smiješ :503:

Nikolina: meni doktorica testove aga i ema nije ni spomenila. Obzirom da u blizini imam nekoliko djece koja boluju od celijakije i koju liječi naša doktorica, znam da su svi išli na biopsiju u Klaićevu da bi se potvrdila celijakija (i nakon toga su opet išli na biopsiju da se vidi poboljšanje. Po njoj se celijakija najbolje utvrdi po tim skraćenim resicama na crijevima. :ne zna: Izgleda da sve ovisi o liječniku.
Čula sam da postoji neki aparatić kojim sam možeš vidjeti, kao test za trudnoću (ak se pojave 2 crte to je to).
Pretpostavljam da se ti testovi aga i ema rade neovisno o mijenjanju prehrane. jelda?

tini75
05.10.2011., 22:53
Istina je da je najbolji pokazatelj gastroskopija...ali kada je dijete bilo izloženo glutenu i imalo je tegobe ja mislim da bi krvni testovi anti TTG ili EMAT uz dna tipizaciju trebali biti sasvim dovoljni za dokazivanje bolesti...bar kod djeteta

Ja sam odradila DNA tipizaciju i imam visokospecifičan gen za celijakiju i gastroenterologica mi je rekla da moram na gastroskopiju koju nisam uspjela obaviti jer ne mogu progutat onu cijev...a krvne nalaze ne mogu raditi jer mi je IgA 0,0

Moj plan je ako mi se dokaže bolest da ću svojoj kćeri uvesti gluten sa godinu dana i po uvođenju glutena ćemo vaditi krv na antitijela, a sada sa 6mj samo DNA tipizaciju da vidim da li je uopće taj gen naslijedila od mene...nastojat ću izbjeći gastroskopiju

aqualung
05.10.2011., 23:16
Raditi biopsije bez testiranja antitijela nije nikako pametna odluka. Prvi je kriteri naravno da dijete konzumira gluten. Najspecificniji test je upravo IgA za TTG, to su pokazala sva istazivanja. Osobe koje imaju IgA 0, nisu uopce problem, jer naprotiv taj sindrom tj IgA deficiency je puno cesci kod CD osoba, tada se testira IgG. Dugi test jednako specifican je upravo anti DGP, no u ovom slucaju se traze IgG antitijela, jer IgA anti gluten nije specifican. Koliko mi je poznato, moguce je cak kupiti u apotekama kucni test za TTG IgA. EMA antitijela se sve manje koriste u diagnostici jer su se pokazala manje znacajna od gore navedenih testova, no vrlo lako se sve moze testirati. Sto se tice DGP antitijela ona jesu specificna, no pozitivna su i kod glutenske netolerancije.
Uglavom 99% CD osoba ukoliko su na glutenskoj dijeti imaju TTG IgA antitijela.

Sto ce tice DNA, isto moze biti vrlo koristno, jer 90% CD osoba ima jedan odredjen gen, tkz DQ2 ili DQ8. Lijecnici bi to trebali znati.

Za oba testa dovoljno je samo izvaditi krv, to je moja sugestija, vec kad postoje svi navedeni simptomi.

Gastroskopija i biopsije jesu odgovor, no uz navedene testove moze se sa sigurnoscu ustvrditi da li se radi o CD.
Danasnje metode gastroskopije potpuno su neinvazivne i bezbolne, tako da to isto ne bi trebao biti nikakav problem.

Da bi testovi bili negativini ti neinformativni osoba mora biti na bezglutenskoj dijeti vise od mjesec dana.

tini75
05.10.2011., 23:51
Da istina što se testova tiče, ja konkretno sam pristala na gastroskopiju jer u Rijeci nemaju testova za IgG testove, a ne da mi se vući sa malom bebom po Zagrebu.

Pa upravo zbog postojanja tih testova ne pada mi napamet izlagati bebu gastroskopiji, a za nju ćemo i u Zg ako bude trebalo...

aqualung
06.10.2011., 00:04
Jasno mi je da gastroskopija nije najugodniji medicinski pregled, no sve ovisi o aparaturi i lijecniku.
Ja uglavnom sam susrecao pacijente sa pozitivnim iskustvima.

IgA ili IgG test je minimalna razlika, ne mogu vjerovati da jedan rade a drugi kao ne. Sve sto je potrebno je malo volje jer ocito ako mozes mjeriti IgA mozes i IgG, to ne bi trebao biti nikakav problem.

tini75
06.10.2011., 00:25
Je minimalna razlika ali očito je razlika u cijeni reagensa za testiranje, pa se nabavlja jeftiniji...i sama radim u zdravstvu pa znam kako to funkcionira...

Meni gastroskopija nije uspjela tj. ja nisam mogla izdržati tu pretragu zbog napada panike od gušenja, a znam da se ne mogu ugušiti pa sada idem ponovno ali uz sedaciju...

Nova0303
06.10.2011., 07:55
Da istina što se testova tiče, ja konkretno sam pristala na gastroskopiju jer u Rijeci nemaju testova za IgG testove, a ne da mi se vući sa malom bebom po Zagrebu.

Pa upravo zbog postojanja tih testova ne pada mi napamet izlagati bebu gastroskopiji, a za nju ćemo i u Zg ako bude trebalo...

kako nemaju? evo ja baš gledam u nalazima od malog IgA 0,4 IgG 3,6
nama je antiTTg bio negativan a biopsija je pokazala skraćene resice negdje na trećinu negdje na polovinu...

tini75
06.10.2011., 08:28
Imaju IgG i meni je povišen ali nalaz IgG antitijela nerade nego samo ukupni IgA i anti TTG to se radi na Kantridi u bolnici...
Znači meni treba nalaz antitijela koja se mogu odrediti iz IgG-a jer nemam IgA on kod mene iznosi 0,0 i nema smisla raditi anti TTG jer će biti negativan bez obzira na celijakiju

aqualung
06.10.2011., 08:39
Prvo ako ti je totalni IgA bio 0.4 , nemoguce je ocekivati da ce ti TTG za IgA biti pozitivan (TTG test se odnosi na specificna antitijela, najcesce po standardu se radi o IgA). Ukoliko osoba ima snizeni totali IgA, cesto se dogodi da totalni IgG je povisen. Upravo u tom slucaju TTG test se mora raditi za IgG antitijela. Postotak osoba sa niskim IgA je zapravo mnogo cesci u CD populaciji cak do 10 puta.
Ako lab ima reagense za IgA TTG onda moraju imati i reagense za IgG TTG, to je cista banalnost.

Nisam nikad prisustvovao gastroskopiji u hrv bolnicama, tako da ne znam na kojoj je razini, niti sam imao prilike upoznati stariju aparaturu, ali ponavljam ti, jos nisam upoznao osobu koja ima negativna iskustva, pricam o slucaju bez sedativa. Koristiti sedative u ovom slucaju je bezazleno i jasno da se preporuca ukoliko to pacijent zeli, u tom slucaju ljudi ni ne znaju da su bili na gastroskopiji.
Dobar gastroskop ce prepoznati kako se ponjeti prema pacijentu, i sama gastroskopija je izuzento kratka, samo je potrebna strucnost. Lokalni anestetik se uvijek koristi tako da misici usne supljine budu potpuno opusteni. Potreba za brigu je zaista suvisna, no uvijek se slusaju pacijenti.

Nova0303
06.10.2011., 13:14
previše je to stručnih naziva za mene,ipak sam je ekonomistica,tako da sam se pogubila već negdje pri vrhu...
uglavnom ako sam dobro pohvatala ako biopsija pokaže skraćenje resica onda je dijagnoza celijakija...ili?
jer nama je nisu dijagnostivirali ni nakon biopsije...niti su rekli da je nema...:ne zna:

aqualung
06.10.2011., 14:01
Ja sam kriv, jednostavno mi je mana da kosritim mozda malo strucniju terminologiju, no to je moja stvarnost.

Pokusati cu objasniti sto je moguce jednostavnije.

CD (celiac disease) osobe ukoliko konzumiraju gluten u krvi mogu imati antitijela, antitijela kako im sam naziv kaze reagiraju protiv necega, u ovom slucaju govorimo o TTG (to je jedan enzima u nasem organizmu) i gluten (DGP) antitijelima. Antitijela sama po sebi mogu biti razlicite prirode, tj postoji vise vrsta antitijela, tako imas one koje nazivao IgA kao i one koje inazivamo IgG. Jedno je mjeriti totalnu razinu odredjene vrse antitijela u krvi, a drugo je mjeriti razinu specificnog antitijela neke vrste u krvi.
Uvijek se prvo vidi da li je razina IgA i IgG u krvi regularna. Postoje osobe koje imaju IgA jako nizak, te se smatra da jednostavno njihov organizam ne proizvodi tu vrstu antitijela, to nije nista strasno, no taj sindrom je cesci kod CD osoba cak do 10 puta.
Stvar je u tome sto najtocniji test za diagnozu CD putem krvi je upravo mjerenje IgA specificnih za TTG, jer 99% CD osoba na gluten dijeti su pozitivni, problem dolazi ukoliko osoba nema IgA inace u krvi. Tad je najbolje mjeriti IgG za TTG. TTG antitijela su prisutna jedino u CD. Dok druga antitijela GDP su prisutan i u gluten netoleranciji, stoga se manje rade, no isto tako su jako dobar pokazatelj. Za GDP isto moze mjeriti IgA ili IgG, no IgG je jako specifican i precizan kao test, stoga ako osoba je pozitivna na IgG za GDP i TG2, sto posto je CD pacijent.
Totalna mjerenja samo su indikatori da li je sve ok inace i da bi se znalo trebali se mjeriti specificna antitijela kao IgA ili IgG.
Osobe koje imaju niski ili nula totalni IgA, cesto imaju povisen IgG, no to nista ne znaci.
Valjda sam sad malo objasnio.

Sto se tice gastroskopije, snimanjem se donekle vidi makrostruktura, i ako je odslo do ikakve promjene u resicama, iskusan gastroenterolog ce viditi samom snimkom, bez biopsije. No biopsija je standard koji se provodi. Tek kad se uzme biopsija ide na analizu kako bi se vidjele detaljne promjeni u strukturi resica. Resice se ne skracuju, to je netocna definicija, vec to tkivo kod aktivne CD poprima drugi oblik te resice izgledaju manje ili kao da ih nema. Postoji tocna kategorizacije promjene strukture resica i prema tome se odredi da li je moguca ili ne CD. No uz to test na antitijela je jako bitan. Za poptunu diagnozu oboje je pozeljno.

Uz ta dva sada se radi i DNA tipizacija, kojom se ustvrdi koja ste DQ skupina. vise od 90% CD osoba je skupina DQ2 ili DQ8, sto je iznimno indikativno.

Kombinacijom ovih testova se moze vrlo jednostavno potvrditi CD.

Nadam se da sam bio malo jasniji.

Nova0303
06.10.2011., 14:09
hvala :D

u svakom slučaju ću ovaj odgovor isprintati i na idućem pregledu odnijeti gastroenterologu da mi malo
pojasni što je od svega ovoga rađeno djetetu i što bi se još trebalo napraviti da bi se sa sigurnošću potvrdilo
da li ima ili nema celijakiju...da li treba ili ne treba na bezglutensku dijetu...hvala još jednom...

aqualung
06.10.2011., 14:25
Nema problema, ukoliko je od pomoci, meni je drago.

Nisam pratio tvoju pricu, tako da mi je tesko ista reci. No samo da nadodam sa CD se jako lijepo zivi, nemoj to dozivljavati tako strasno. Sve CD osobe koje poznam odlicnog su zdravlja te imaju prehranu kakva je samo za pozeljeti. Svi bi trebali biti oprezniji sto se tice prehrane, no CD te cini dodatno opreznim. Poznam dva profesinalna sportasa sa CD, niti najmanje ta diganoza ih je suzdrzala u postizanju ciljeva i rezultata. Najnovija bezglutenska hrana je jako ukusna, mnogo se napredovalo i u tome. Jedino je pitanje da li je dostupna u Hrvatskoj, to pak ne znam. No to nije niti bi smijela biti baza prehrane.
CD jeste bolest i treba je tako dozivjeti, no uz pravilan pristup osoba nema nikakvih problema.

nikolina82
06.10.2011., 14:50
to ni meni nije jasno. Čim je pedica vidjela da je nalaz stolice pozitivan na masti i škrob, a ne dobiva na težini, ima stalno stolice uputila nas je gastroenterologu. Čim smo došli u sobu, uzeli su ga i stavili mu infuziju, koju je on odmah izvadio, pa je sestra rekla nakon sat vremena da mu ni ne treba (bitno da su mu rukice i nogice ispikali dok su stavili braumilu:504:), onda je druga doktorica zaključila da on uopće ne izgleda neuhranjeno. u međuvremenu je već prešao na bezglutensku dijetu (dakle, već u bolnici), pa smo samo tako i nastavili doma. Ponašali su se kao da će dijete umrijet kad smo došli (bio petak), da bi nas u ponedjeljak (dakle kad su opet počeli raditi) pustili kući. I ja mislim da bi bilo najbolje da smo odmah išli na biopsiju, pa tek onda na dijetu.

Da, to i mene čeka sa starijim sinom ako se mlađem dokaže. Samo što oni prvo žele vidjeti da li se stanje popravlja izbacivanjem glutena. I tu počinje otezanje i mučenje djeteta. Sad ovo smiješ jesti, sad ne smiješ :503:

Nikolina: meni doktorica testove aga i ema nije ni spomenila. Obzirom da u blizini imam nekoliko djece koja boluju od celijakije i koju liječi naša doktorica, znam da su svi išli na biopsiju u Klaićevu da bi se potvrdila celijakija (i nakon toga su opet išli na biopsiju da se vidi poboljšanje. Po njoj se celijakija najbolje utvrdi po tim skraćenim resicama na crijevima. :ne zna: Izgleda da sve ovisi o liječniku.
Čula sam da postoji neki aparatić kojim sam možeš vidjeti, kao test za trudnoću (ak se pojave 2 crte to je to).
Pretpostavljam da se ti testovi aga i ema rade neovisno o mijenjanju prehrane. jelda?

mom malom kad je bio 15 dana leza na firulama nema koje pretrage nisu napravili,sumnjaju na celijakiju na rahitis ili artritis pa ima displaziju zubne cakline a inace je blizanac i vjerojatno masu problema ima radi poroda koji je bio uzasan 8.5 h mu je pola glave izlazilo van i vraca se unutra i tek onda carski,cijela desna strana mu je bila ajme,mogu moliti boga sta nije invalid kako je to sve bilo,sad jedva cekam da mu budu gotovi testovi za celijakiju i lijepo cu otici kod doktorice privatno ako mu je aga visoka nek mu napravi biopsiju da mali ne pati vise,inace je uzasno razdrazljiv,kad ga uvati ludilo a to je obicno svaki drugi dan i drzi ga po pola dana to je ajme majko sta radi i cini a sta god ja ucinila da mu pomognem ili olaksam ne vridi ni zagrljaj ni nista,doslovno ne trpi ni djecu ni ljude oko sebe sav je u svojim svjetovima i mastarijama,a sta se tice hrane on jadnicak vjerojatno radi zubica niti nemoze ejsti krutu hranu,meso nista,namazici nista,povrce nista,doslovno zivi na mlijecnim stvarima i sad ko ce tu biti pametan sta malog misica muci

Nova0303
06.10.2011., 17:51
Nema problema, ukoliko je od pomoci, meni je drago.

Nisam pratio tvoju pricu, tako da mi je tesko ista reci. No samo da nadodam sa CD se jako lijepo zivi, nemoj to dozivljavati tako strasno. Sve CD osobe koje poznam odlicnog su zdravlja te imaju prehranu kakva je samo za pozeljeti. Svi bi trebali biti oprezniji sto se tice prehrane, no CD te cini dodatno opreznim. Poznam dva profesinalna sportasa sa CD, niti najmanje ta diganoza ih je suzdrzala u postizanju ciljeva i rezultata. Najnovija bezglutenska hrana je jako ukusna, mnogo se napredovalo i u tome. Jedino je pitanje da li je dostupna u Hrvatskoj, to pak ne znam. No to nije niti bi smijela biti baza prehrane.
CD jeste bolest i treba je tako dozivjeti, no uz pravilan pristup osoba nema nikakvih problema.

ne doživljavam...ima puno puno gorih stvari...samo bi voljela da se zna ili je ili nije...naime krenuli smo
kod gastroenterologa smo krenuli sa godinu dana i tad je dijagnoza bila sumnja na celijakiju...
sad ima 2,5 godine i još uvijek je ista dijagnoza...uz izostanak očekivanog normalnog fiziološkog razvoja...
dakle i nakon gastroskopijeibiopsije ja i dalje ne znam puno više...:ne zna:

gita50
06.10.2011., 22:09
Evo da nadopunim moje ne točne navode.
Emu i Agu su ipak napravili kad je bio u bolnici.
Sad kad smo bili na kontroli onda je ona donjela taj nalaz. Ništa mi ga nije objašnjavala samo je ponovila da vjerojatno nema celijakiju. Taj nalaz je ostao kod nje.
Rukopis je užasan pa ću pokušat dešifritati: IGE 33 (strelica prema gore) IGA 0,30 (strelica prema dolje), EMA IGS 12 IGA 20 AGA IGS 104 IGA 44 UKPROT 53,5 RSS 2,31 HBUMIN 69,8 L1 2,8 L2 14,1 L3 7,8
Što mislite o ovom nalazu?

Obzirom da mi je sin alergičan i na kravlje mlijeko, bjelanjak jajeta, soju, kikiriki i bakalar zanima me ako netko zna kako korištenje navedenog djeluje na dijete obzirom da te proizvode još nije konzumirao jer je mali pa ne znam. Znači, dal isto uništava npr. crijevne resice, dijete povraća, ima proljeve...
ili dobije osip, ili gušenje...
Odnosno, da li mala količina koja se nalazi ajmo sad konkretno u proizvodima koji su namijenjeni osobama koje ne podnose gluten šteti jednako drastično kao i ne pridržavanje bezglutenske dijete. Naravno da mu neću dati kravlje mlijeko ili jaje na oko, ali na deklaraciji je navedeno da može sadržavati mlijeko (e sad on bi smio sva mlijeka osim kravljeg). Do sada nisam primijetila da mu šteti. Znam da sam zakomplicirala al nadam se da kužite.

draganstojicevi
20.11.2011., 00:31
Šta je celijačna bolest (gluten senzitivna enteropatija)?

Celijačna bolest, ili gluten senzitivna enteropatija, predstavlja hroničnu bolest kod koje postoji poremećaj apsorpcije hranljivih materija. Kod celijačne bolesti, pacijenti ne mogu da tolerišu gluten, protein koji se nalazi u pšenici, raži, ječmu i ovsu. Kada pacijenti unesu hranu koja sadrži gluten, dolazi do imunog odgovora organizma koji rezultuje oštećenjem sluzokože digestivnih organa, i time dolazi do pojave malapsorpcije i svih simptoma ove bolesti.

Postoji jasna nasledna predispozicija za pojavu celijačne bolesti. Celijačna bolest se javlja na svakih 2000 ljudi i postoji veća incidenca u zemljama Zapadne Evrope i u SAD-u. Oboleli od dijabetesa tip I, Daunovog i Tarnerovog sindroma imaju nešto veću incidencu celijačne bolesti. Nešto više od celijačne bolesti boluju žene od muškarca, ali najveći broj obolelih su deca uzraasta oko 18 meseci, kada im se postepeno uvode namirnice koje sadrža gluten. Pacijenti koji boluju od celijačne bolesti imaju povećan rizik od nastanka limfoma i adenokarcinoma.

Koji su simptomi i znaci celijačne bolesti?

Odredjeni broj pacijenata nema nikakve simptome i pored evidentnih oštećenja sluzokože creva, ili simptomi mogu biti blagi i nespecifični.

Kada postoje, simptomi i znaci celijačne bolestu se

razdražljivost kod dece
nepravilan rast i razvoj dece
stolice su prolivaste i obilne
mogu se javiti masne stolice, neprijatnog mirisa (steatoreja)
prisutni su grčevi u trbuhu
postoje bolne ranice u usnoj duplji
nadimanje trbuha
gubitak apetita i telesne težine
umor i bledilo kože, zajedno sa drugim znacima anemije
poremećaj menstrualnog ciklusa
pojava otoka zbog hipopretoinemije (nizan nivo proteina u krvi)
sklonost ka krvarenju (krvarenje iz nosa, petehije i modrice po koži) zbog gubitka vitamina K
neurološki poremećaji (motorna slabost, trnjenja, grčevi, poremećaj hoda, sve do epileptičnih napada koji se javljaju retko)
problemi sa kožom
problemi sa zubima i pojava osteoporoze

Kako se postavlja dijagnoza celijačne bolesti?

Anamneza sa kliničkom slikom o objektivnim pregledom može da pomogne da se posumnja na celijačnu bolest, ali su neophodni dopunski testovi za postavljanje definitivne dijagnoze.

Laboratorijski pregledi pokazuju poremećaj elektrolita, sa niskim nivoima proteina, albumina i masnoća u krvi. Postoji anemija zbog nedostatka gvoždja, folata i vitamina B12, kao i poremećaj faktora koagulacije zbog nedostatka vitamina K.

Stolica se pregleda na prisustvo masti, a radi se i mikrobiološka analiza (koprokultura), kako bi se isključilo prisustvo nekih drugih oboljenja.

Nivoi vodonika u izdisajnom testu su često povećani kod celijačne bolesti.

Serološki testovi krvi ukazuju na postojanje antitela poput tkivne transglutaminaze, endomizijalnih i retikulinskih antitela.

Kontrastno snimanje barijumom pomaže u postavljanju dijagnoze nelečene celijačne bolesti sa oštećenjima crevne sluzokože.

Dijagnoza se postavlja i endoskopijom dvanaestopalačnog creva sa uzimanjem isečka na histopatološku analizu. Takodje, pomaže i snimanje celokupnog digestivnog trakta pilulskom endoskopijom, ali je mana ovog snimanja nemogućnost uzimanja tkiva na analizu.

Kako se leči celijačna bolest?

Primarno je neophodan higijensko-dijetetski režim ishrane koji podrazumeva izbegavanje hrane koja sadrži gluten.

Kod pacijenata koji ne reaguju na isključivanje glutena iz oshrane, uključuje se terapija kortikosteroidima.

Dr med. Dragan Stojicevic

antexyx
18.12.2011., 11:38
čuo sam da ima neka poliklinika u splitu za celijakiju.zna li neko adresu.

ZZZdenka
17.01.2012., 17:23
čula sam da se brašno dobiva na recept, a inače je najjeftinije u ljekarnama ne po centrima. dosta su dobro opskrbljeni bezglutenskim proizvodima u intersparu, mulleru i DMu

hvala
Evo vam jedna lijepa tablica koja je meni pomogla u orijentaciji.

http://www.dekot.hr/images/tablica.pdf

Amy March
21.01.2012., 13:14
čula sam da se brašno dobiva na recept, a inače je najjeftinije u ljekarnama ne po centrima. dosta su dobro opskrbljeni bezglutenskim proizvodima u intersparu, mulleru i DMu

Preko recepta se može besplatno dobiti 10kg mix B brašna svaki mjesec. Što se ostalih bezglutenskih proizvoda tiče, u DMu su poprilično skuplji nego u mullera ili interspara. Razlike u cijeni znaju biti i po 10-12 kuna.

BubaMare
14.02.2012., 17:39
Moze li mi netko protumacit nalaze ?

Endomysial-IgA-ab
Result: 1:<10
Unit: Titer
Reference Range 1:<10
Meth: IFT
i tu je nacrtana samo neka osjenčana crta

Tissue Transglutam
Result: 0.5
Unit: U/ml
Reference RAnge: < 7.0
Meth: EIA

Kod ovog je isto neka osjenčana crta, s tim da su stavili neku crnu točku koja označava nemam pojma kaj.

-Cruella-
17.02.2012., 12:02
je li netko ta antitijela radio privatno? zanima me cijena.:p

BubaMare
29.02.2012., 15:07
je li netko ta antitijela radio privatno? zanima me cijena.:p

Ja sam radila privatno. Cijena za EMA i TTG je bila 302 kn. 126 kn za svaku pretragu, ali jos naplate 50 kn za vadenje krvi.

micamacazg
27.03.2012., 19:18
Dakle, doktorica je pisala uputnicu za vadjenje krvi na endomizijska i antiglijadinska antitijela. Na nalazu pise samo :negativan titar :confused: nigdje se ne spominju ne razumijem sto taj nalaz znaci?

leeloo27
27.03.2012., 19:47
Mislim da to znači da je nalaz uredan. :)

Ja sam vadila štošta imunološko i tamo gdje je bio pozitivan titar obavezno je pisalo i u kojem omjeru.

leeloo27
29.04.2012., 17:29
Geronimove mudrolije post ti je prebačen na ovu temu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=185859&page=7. Ova tema je namijenjena za djecu, ona tamo je za odrasle. ;)

4BS
05.08.2012., 15:04
Dragi forumaši,
Moja kćer, koja sada ima 2 god i 3 mj. i od svog prvoga dana je po bolnicama zbog mnogih problema, ali od 2 mjeseca zapravo sve su to rutinski pregledi, jer su svi nalazi bili uredu (osim blage anemije). Inače je vrlo vrlo sitna, ima 9,8 kg i visoka je oko 85 cm (ali sestra joj je imala 10 kg sa 2 god, a ni ja a ni moja mama navodno do 4 god. ništa nismo jele, muž i ja smo prosječne visine i težine). Tako je ona sa godinu dana završila i kod gastroenterologa u Klaićevoj, ali i njemu je ona bila skladna i proporcionalna, ali naravno da su napravili testove za celijakiju (bar sam tada tako mislila) koji su bili negativni...inače ona jako sporo napreduje od svog drugog mjeseca, znači prije glutena koji sam uvela s 8 mj (rođena je s 2,3 kg u 35 tjednu), ali je jako vesela, aktivna, živahna, ima zdrav san i apetit, iako malo jede (ali kolika je stvarno joj više ni nestane)...onda je u 5 mjesecu, na redovnom pregledu kod hematologa zbog anemije (prestala je piti željezo u 1 mjesecu, zalihe su ok, TIBC i UIBC zlatna sredina, Hb joj je uvijek oko 110-115), radila ponovo sve nalaze za celijakiju opet reda radi jer ona super izgleda, vesela je i nitko nikad ne bi rekao da je to bolesno dijete osim što je đepno izdanje...i onda smo mi čekali te nalaze, ali i nismo se nešto previše uzbuđivali jer nismo ništa loše očekivali (iako sa ja po prirodi paraniočna), isti su bili gotovi nakon mjesec dana, mi zvali nitko nam se nikad nije javio, dijete u međuvremenu poslali baki na more i onda dan prije godišnjeg, ne dao nam vrag mira, otišli po nalaze kad ono IgA AGA 14 (a od 5,5 je navodno pozitivna) i opća panika - moramo hitno na biopsiju, hospitalizacija, a nitko nas nije zvao 2 mjeseca iz bolnice ! ...e sad ako ima netko pametan da nam objasni - svi nalazi osim navedenog su negativni (IGa je 0,3, al ona ima 2 godine, IgM 0,6, IgG 9,7, IgG 0,35, IgA AGA 15, a IgA ttg nisu ni vadili, ali smo mi napravili kućni test i svi u obitelji smo negativni uključujući i moju kćer). I da se vratim na period prije godinu dana, IgA AGA joj nije bila vađena, nego samo TTG koji je bio 0,9 i na temelju toga su zaključili da nema celijakiju, a koliko sam se uspjela informirati u ova 3 dana TTG je obično negativan prije 3 godine života. Ne znam čemu sad tolika hitnost - ona nema simptome, osim težine, samo pozitivnu IgA AGA, a ista se nije ni radila prije kada su rekli da je sve ok. Da li je nužna biopsija u tako malog djeteta s takvim nalazima i kako uopće izgleda ta biopsija, da li je nužno uspavljivati ili samo sedirati, da li se ostaje u bolnici...očajni smo, skoro pa nismo otišli na nikakve preglede, jer je ona zdravo djete, a sad ovo!

hrvoje dr.
05.08.2012., 15:32
Dragi forumaši,
Moja kćer, koja sada ima 2 god i 3 mj. i od svog prvoga dana je po bolnicama zbog mnogih problema, ali od 2 mjeseca zapravo sve su to rutinski pregledi, jer su svi nalazi bili uredu (osim blage anemije). Inače je vrlo vrlo sitna, ima 9,8 kg i visoka je oko 85 cm (ali sestra joj je imala 10 kg sa 2 god, a ni ja a ni moja mama navodno do 4 god. ništa nismo jele, muž i ja smo prosječne visine i težine). Tako je ona sa godinu dana završila i kod gastroenterologa u Klaićevoj, ali i njemu je ona bila skladna i proporcionalna, ali naravno da su napravili testove za celijakiju (bar sam tada tako mislila) koji su bili negativni...inače ona jako sporo napreduje od svog drugog mjeseca, znači prije glutena koji sam uvela s 8 mj (rođena je s 2,3 kg u 35 tjednu), ali je jako vesela, aktivna, živahna, ima zdrav san i apetit, iako malo jede (ali kolika je stvarno joj više ni nestane)...onda je u 5 mjesecu, na redovnom pregledu kod hematologa zbog anemije (prestala je piti željezo u 1 mjesecu, zalihe su ok, TIBC i UIBC zlatna sredina, Hb joj je uvijek oko 110-115), radila ponovo sve nalaze za celijakiju opet reda radi jer ona super izgleda, vesela je i nitko nikad ne bi rekao da je to bolesno dijete osim što je đepno izdanje...i onda smo mi čekali te nalaze, ali i nismo se nešto previše uzbuđivali jer nismo ništa loše očekivali (iako sa ja po prirodi paraniočna), isti su bili gotovi nakon mjesec dana, mi zvali nitko nam se nikad nije javio, dijete u međuvremenu poslali baki na more i onda dan prije godišnjeg, ne dao nam vrag mira, otišli po nalaze kad ono IgA AGA 14 (a od 5,5 je navodno pozitivna) i opća panika - moramo hitno na biopsiju, hospitalizacija, a nitko nas nije zvao 2 mjeseca iz bolnice ! ...e sad ako ima netko pametan da nam objasni - svi nalazi osim navedenog su negativni (IGa je 0,3, al ona ima 2 godine, IgM 0,6, IgG 9,7, IgG 0,35, IgA AGA 15, a IgA ttg nisu ni vadili, ali smo mi napravili kućni test i svi u obitelji smo negativni uključujući i moju kćer). I da se vratim na period prije godinu dana, IgA AGA joj nije bila vađena, nego samo TTG koji je bio 0,9 i na temelju toga su zaključili da nema celijakiju, a koliko sam se uspjela informirati u ova 3 dana TTG je obično negativan prije 3 godine života. Ne znam čemu sad tolika hitnost - ona nema simptome, osim težine, samo pozitivnu IgA AGA, a ista se nije ni radila prije kada su rekli da je sve ok. Da li je nužna biopsija u tako malog djeteta s takvim nalazima i kako uopće izgleda ta biopsija, da li je nužno uspavljivati ili samo sedirati, da li se ostaje u bolnici...očajni smo, skoro pa nismo otišli na nikakve preglede, jer je ona zdravo djete, a sad ovo!
Puno priče ništa konkretno.
Napište djetetove simptome,dijagnozu-e,nalaze vezane uz celijakliju, hepatogram ,KKS (E,Hgb.,MCV),feritin,IgA,IgE,CRP,kreatinin,ureja.
I što vas muči.

4BS
05.08.2012., 16:22
Fe 15,3
UIBC 48,9
TIBC 64,2
IgA 0,3
IgM 0,6
IgG 9,7
Feritin 17
IgG AGA 0,35
IGA AGA 14
EMA negativan
AST 37
ALT 13
ALP 197
GGT 9
LD 236
Ca 2,58
Fostat 1,78
urea 5,6
kreatinin 34
bilirubin 4,1
idem i po KKS pa ću napisati...
muči me što dijete nema simptoma celijakije osim što je sitna, ali to nekako pripisujem genima, i to što sad hitno mora na biopsiju a već godinu i pol ide kod gastrenterologa i hematologa i nitko do sad nije ništa primjetio, samo su govorili da im ona izgleda dobro...muči me i uspavati i traumatizirati djete koje je već provelo 2 mjeseca svog života u bolnici (konvulzije sa 24h života, sepsa, ostemijelitis sa 4 tjedna života), a sad je veselo i živahno djete...to je to uglavnom (da ne pričam previše...) unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

Iz nalaza:
CRP 0,2
E 4,10
HB 116
He 0,332
MCV 81
MCH 28,3
Tr 329
L 8,6
Rtc 0,35%

IgE - nije rađen,
TTG - napravili kućni test za celijakiju iz celiko centra - negativan (kao i svima u obitelji)

hrvoje dr.
09.08.2012., 08:45
..........................
idem i po KKS pa ću napisati...
muči me što dijete nema simptoma celijakije osim što je sitna, ali to nekako pripisujem genima, i to što sad hitno mora na biopsiju a već godinu i pol ide kod gastrenterologa i hematologa i nitko do sad nije ništa primjetio, samo su govorili da im ona izgleda dobro...muči me i uspavati i traumatizirati djete koje je već provelo 2 mjeseca svog života u bolnici (konvulzije sa 24h života, sepsa, ostemijelitis sa 4 tjedna života), a sad je veselo i živahno djete...to je to uglavnom (da ne pričam previše...) unaprijed zahvaljujem na odgovoru...
Iz nalaza:
.....................
Rtc 0,35%
IgE - nije rađen,
TTG - napravili kućni test za celijakiju iz celiko centra - negativan (kao i svima u obitelji)
Nemora imati tipičnu sliku celijaklije,koja je zapravo relativno rijetka,biopsija sluznice t. crijeva bi trebala razriješiti problem.
A slika celijaklije može varirati od urednog statusa,pa sve kolapsa org. zbog malnutricije.

ana77
27.11.2012., 17:16
Kako provjeriti da li djete (od 3 god.) ima celijakiju?
Pitati pedijatra za neku uputinicu? Na kakve će ga pretage uputiti? Da li je nužna gastroskopija?
Hvala.

tini75
27.11.2012., 22:57
Pitati pedijatra za neku uputinicu? Na kakve će ga pretage uputiti? Da li je nužna gastroskopija?
Hvala.

Pitati pedijatra uputnicu za dječjeg gastroenterologa koji će pregledati dijete i dati uputnicu za vađenje krvi. Nije potrebna gastroskopija, bar za početak obrade. Mi smo to proši pred par mjeseci, a s obzirom da ja imam celijakiju, preporuka gastroenterologa je kontrola svakih godinu dana.

leeloo27
28.11.2012., 11:33
Hvala.

Evo baš nedavno sam imala prilike vidjeti proceduru pa mogu napisati kak je bilo u ovom slučaju, ne znam hoće li biti tako kod vas. Znači dobivena je uputnica za pedijatriju. Uzet je uzorak stolice da se vidi dal u njoj ima masti, škroba i testirana je stolica na krv. Nakon toga su iz krvi vađeni određeni imunoglobulini i antitijela. Nakon toga kad su došli nalazi rađen je prick test (ono kad se bocka po koži i gleda se reakcija na čega smo alergični) i napravljena je hla tipizacija za celijakiju također vađeno iz krvi. I to je to, koliko sam skontala.

E sad nemam blage hoće li kod vas biti tako. Stolica i vađenje antitijela i imunoglobulina mislim da idu svakako kod sumnje na celijakiju. Prick mislim da rade jedino ako sumnjaju na nekakvu alergiju pored glutena. A hla se baš ne radi prečesto, nije jeftina pretraga, pokazuje predispozicije pa to vade jedino u slučaju da sa ostalim pretragama nisu baš sigurni jel je ili nije (ja tako shvatih, ako je krivo molim nekoga da me ispravi).

I ne vjerujem da će raditi ikakvu gastroskopiju niti kolonoskopiju, ako je nešto vidi se u stolici i u pretrahama iz krvi, nema potrebe maltretirati dijete sa ovako invazivnim pretragama.

hrvoje dr.
28.11.2012., 20:19
Hvala.
Pri serološkoj obradi obradi se određuju IgG i IgA antiglijadinska protutijela,endomizijska protutijela,te antitijela na tkivnu transglutaminazu.
IgG antiglijadinska protutijela su visoke osjetljivosti i pozitivna su u 90-95 bolesnika s celijaklijom,no specifičnost je niska jer su prisutna u drugi bolestima npr. mb. Chron,enetropatiji itd.
IgA antiglijadinska protutijela su specifičnija,ali manje osjetljivosti,pa se rabe u kombinaciji s IgG antiglijadinskim protutijelima.
Nakon uvođenja bezglutenske prehrane IgA protujela se normaliziriraju u roku od nekoiko mjeseci,a IgG protutijela mogu perzisitrati u smanjenom ali još uvijek u patološkom titru.
Endomizijska protutijala i antitijela na tkivnu transglutaminazu su visoko specifična ,a nakon uvođenja bezglutenske prehrane postaju neg, nakon 6mj.
Te je uputno odrediti uk. IgA.
No to neisključuje niti potvđuje,a može samo učvrstiti dg. celijakije.
To je to što se tiće obrade iz krvi,važan je također kl. status,ukoliko zista postoji sumlja onda svakako se radi EGD/gastroskopija.

Evo baš nedavno sam imala prilike vidjeti proceduru pa mogu napisati kak je bilo u ovom slučaju, ne znam hoće li biti tako kod vas. Znači dobivena je uputnica za pedijatriju. Uzet je uzorak stolice da se vidi dal u njoj ima masti, škroba i testirana je stolica na krv. Nakon toga su iz krvi vađeni određeni imunoglobulini i antitijela. Nakon toga kad su došli nalazi rađen je prick test (ono kad se bocka po koži i gleda se reakcija na čega smo alergični) i napravljena je hla tipizacija za celijakiju također vađeno iz krvi. I to je to, koliko sam skontala.

I ne vjerujem da će raditi ikakvu gastroskopiju niti kolonoskopiju, ako je nešto vidi se u stolici i u pretrahama iz krvi, nema potrebe maltretirati dijete sa ovako invazivnim pretragama.
HLA tipizaciju prije EGD mi nije jasno.
Tko god napiše dg. celijakje bez nalaza PHD u bilo kojoj dobi, to mu nevrijedi ama baš ništa-nepriznata je dg..

leeloo27
28.11.2012., 20:28
HLA tipizaciju prije EGD mi nije jasno.
Tko god napiše dg. celijakje bez nalaza PHD u bilo kojoj dobi, to mu nevrijedi ama baš ništa-nepriznata je dg..

EGD je što? :)

Ne znam, u ovom slučaju o kojem ja pišem je rađena obrada zbog sumnje na alergiju na mlijeku. Pa zbog dobivenih nalaza imunoglobulina i antitijela, iako je nešto za celijakiju negativno nešto drugo je povišeno (pišem sad napamet jer nemam nalaz predsobom pa ne mogu reći šta točno) doktorica je tražila i hla tipizaciju za celijakiju vjerovatno da vidi jel postoji predispozija.

Rađen je i prick test (zbog drugih stvari) i tamo je gluten ispao negativan, kontam da za sada ipak neće biti i celijakije već samo alergije na određene namirnice.

hrvoje dr.
28.11.2012., 20:35
EGD je što? :)

Ne znam, u ovom slučaju o kojem ja pišem je rađena obrada zbog sumnje na alergiju na mlijeku. Pa zbog dobivenih nalaza imunoglobulina i antitijela, iako je nešto za celijakiju negativno nešto drugo je povišeno (pišem sad napamet jer nemam nalaz predsobom pa ne mogu reći šta točno) doktorica je tražila i hla tipizaciju za celijakiju vjerovatno da vidi jel postoji predispozija.

Rađen je i prick test (zbog drugih stvari) i tamo je gluten ispao negativan, kontam da za sada ipak neće biti i celijakije već samo alergije na određene namirnice.
EGD-gastroskopija,mislio sam da sam napisao.
Celijakija nije alergija već netolerancija na gluten,ne alergija.
Nema logike ,to što je tražila HLA tipizaciju, već ako postoji kl. slika trebala je /treba učiniti gastroskopiju.

leeloo27
28.11.2012., 20:42
A mislila sam da je gastroskopija, al nisam bila sigurna. :o

Ma ne bih ovako javno u detalje jer se ne radi o meni pa ne volim ostavljati puno podataka pa sam zato malo ovako nejasna. Nije bila sumnja na celijakiju, primjećeno je da ne paše kravlje mlijeko pa se radila kompletna obrada sa svime (uključujući i za celijakiju). Zašto provjerava i ovo za celijakiju (recimo na pricku su joj provjeravali i da li će reagirati na pšenično brašno) nemam blage, valjda žele sve isključiti što mogu. Ispale su alergije na određene namirnice na koje nikada nije bilo reakcije nikakve ni u vidu proljeva, provraćanja, osipa... a mlijeko koje pravi probleme je sve ok. :ne zna:

hrvoje dr.
28.11.2012., 20:47
A mislila sam da je gastroskopija, al nisam bila sigurna. :o

Ma ne bih ovako javno u detalje jer se ne radi o meni pa ne volim ostavljati puno podataka pa sam zato malo ovako nejasna. Nije bila sumnja na celijakiju, primjećeno je da ne paše kravlje mlijeko pa se radila kompletna obrada sa svime (uključujući i za celijakiju). Zašto provjerava i ovo za celijakiju (recimo na pricku su joj provjeravali i da li će reagirati na pšenično brašno) nemam blage, valjda žele sve isključiti što mogu. Ispale su alergije na određene namirnice na koje nikada nije bilo reakcije nikakve ni u vidu proljeva, provraćanja, osipa... a mlijeko koje pravi probleme je sve ok. :ne zna:
Nisi ti nejasna ,nego obrada nije rađena kako spada tj. ovakve stvari /nejasnoće se upravo dobiju kada se ide testirati na sve i svašta
To je isti primjer s onim d-dimerom o čemu su El Gato i meritas raspravljali sad nedavno na temi lab. nalazi.
Da budem jasan nekažem da uopće nije trebalo raditi testiranje na celijakiju,već ići nekim redom po kl. indikaciji.

leeloo27
28.11.2012., 20:55
Pa ovako je to nekako izgledalo:

Prvo je bila analiza stolice koja je došla pozitivna na masti i škorb, negativna na krv. Zatim su vađeni imunoglobulini i antitijela (i rađen je neki screen, nije ena ali nešto slično, hvala bogu negativan je). E sad, ne znam šta je došlo pozitivno, mislim da su imunoglobulini a da su antitijela negativna (nisam sigurna, bacila sam samo oko na nalaze pa nisam sve popamtila). Zbog toga je traženo da se napravi prick test da se vidi na šta je alergično dijete i tražena je hla tipizacija za celijakiju.

hrvoje dr.
01.12.2012., 20:38
Pa ovako je to nekako izgledalo:

Prvo je bila analiza stolice koja je došla pozitivna na masti i škorb, negativna na krv. Zatim su vađeni imunoglobulini i antitijela (i rađen je neki screen, nije ena ali nešto slično, hvala bogu negativan je). E sad, ne znam šta je došlo pozitivno, mislim da su imunoglobulini a da su antitijela negativna (nisam sigurna, bacila sam samo oko na nalaze pa nisam sve popamtila). Zbog toga je traženo da se napravi prick test da se vidi na šta je alergično dijete i tražena je hla tipizacija za celijakiju.
Serološka obrda uključujue AGA (IgA,IgG), EMA te tTG. ponekad je dobro odrediti uk. IgA.
Kako god da je ukolko postoji sumlja (kl. indikacija i status) na celijakiju radi se EGD/gastroskopija prije i poslije bezglutenske prehrane-kontrola.

leeloo27
02.12.2012., 13:26
Mislim da je to sve povađeno, za EMA sam sigurna da je negativno, a od imunoglobulina neki jesu povišeni, ne znam točno koji. Ma nema dijete na gluten reakcije, kontam da su te pretrage radili da totalno nju isključe iz igre. Inače došli su rezultati hla tipizacije, negativna je na celijakiju. :lux:

ciknasta
12.12.2012., 11:49
Bok svima, moja curica stara je 15 mjeseci, trenutna dijagnoza je nespecificirana proteinsko-energetska pothranjenost.

Vidim na forumu da svima pomaže dr.Hrvoje pa molim dr.Hrvoja kad nađe vremena da svojim savjetom i iščitavanjem naših nalaza pomogne savjetom i mojoj curici.

Nakon rođenja i prvih 6 mjeseci starosti napredovala je uredno. Uvođenjem krute hrane počeli su se pojavljivati problemi. Prvo je to bio dermatitis na području koljena, zglobova na nogama.. Nakon toga je povratila kašicu u kojoj je bio keksolino i keks, zatim je na kravlje mlijeko reagirala urtikarijom. Sa 9 mjeseci se počeo nazirati motorički zastoj, i to vidljiva hipotonija donjih ekstremiteta. Sa 12 mjeseci se jasno vidjelo da nešto nije u redu. U periodu od 9 do 12 mjeseci dobila je 250 grama na težini, ne može stajati na nogama, slab tonus mišića. Cijelo vrijeme nakon uvođenja krute prehrane počele su se javljati konstipacije, koje su se jasno počele viđati naon nakon 8 mjeseca života. Nije imala veliku nuždi po 7-10 dana i bila je jako tvrda u velikim kuglama i crne, naftne boje! Sa 13 smo mjeseci hospotalizirani TD 74 cm (25 - 50 c.), TM 7700G (< 5 c.), genetički nalazi uredni, doktori dolaze do zaključka da je riječ o nutricionističkom problemu. Prick test pokazuje; pozitivna proba (histamin) 5, negativna proba (0.9% NaCl)2, jaje 5, mlijeko 3, pšenično brašno 2 (neg), žitarice 3. Cijelo vrijeme prati nas tvrda taman stolica sa stalnim konstipacijama, noću se cijeli taj period budi vrišteći u jednakim periodima. Vrištanje kreće iz sna, jako, prodorno i naglo od cca 2 do 5 ujutro u periodu kroz 3 mjeseca, od 9-12 mjeseci života! AGA, EMA IMUNOGLOBULINI I RAST NA KRAVLJE MLIJEKO: u izradi! Do sada smo dobili samo nalaz gdje se vidi slijedeće: Imunoglobulin G 3.51 L g/L, Imunoglobulin A 0.16 L g/l, Imunoglobulin M 0.34 L g/l. Prema istim nalazima potvrđena nam je alergija na kravlje mlijeko! Iz nalaza: ABS. pH 4.42, p CO2 4.4, pO2 13.3, HCO3 21.4, BE -3.1, KKS; E 4.18, Hb 110, Htc 0.33, MCV 78.5, MCH 26.3, Trc 318, L 6.4, neutr 20, li 67, mo 10, eo 3. Urin: uredan nalaz, BIOKEMIJA: AST 91, ALT 17, AF 263, GGT 13, CK 64, LDH 298, GUK 5.8, urea 4.7, kreatinin 17, ukupni proteini 68, albumini 48.2, kolesterol 4.62, trigliceridi 1.46, Na 139, K 4.6, Cl 106, Ca 2.63, Mg 0.98, P 1.49, Fe 16.0, feritin 28.7, Zn 14.1, Cu 17.1, Amonijak 44.8, laktati 3.76, Folna kiselina 33.0, kobalamin 232.9, homocistein 6.7 STOLICA NA MASTI POZITIVNA; na škrob negativna Koprokultura, stolica na parazite i lambije negativno Hemokult: negativno UZV gornjeg abdomena i bubrega: uredan nalaz Pušteni smo kući sa preporukom eliminacijske dijete bez jaja, mliječni propravak zamijenili Aptamil Pregominom, uz redukcijiu žitarica! Nakon dolaska kući dijete je počelo napredovati. Mjesec dana dok smo se držali stroge prehrane počela je jesti, otvorio joj se apetit i stolica je polako počela dobivati smeđu boju, svijetlo smeđu. Počeli su periodi od 3 dana opstipacije pa 3 dana čiščenja i tako zaredom. Uglavnom periodičke izmjene opstipacije i čićenja! Sa 14 smo mjeseci otišli napraviti biopsiju. Doktori su sumnjali na celijakiju iako ona nikada nije imala proljev, nema napuhan trbuh, njezini simptomi su to što ima stalne konstipacije, ne napreduje na težini i ima vidljivo slabe donje ekstremitete, hipotoniju mišića, i samim time ne staje na noge! Nakon što smo došli kući zadobila je upalu grla, vukla 2 tjedna, pa izbijanje zubića, ali je drastično zatvorila apetit. Prije biopsije imala je 3 glavna obroke i barem jedna međuobrok, no sadaiopsiju zadnjih mjesec dana kako smo obavili b smo trenutno na jedva poštenom jednom obroku. Traži tekućinu ali odbija jesti. Naime, krene jesti uzme par žličica i naglo staje, buni se, ruka na usta. Kao da se prerano zasiti, ali svaki dan kao da manje jede. Stalno traži tekućinu, i nje pije uvijek prilikom nuđenja ali ne jede, nema apetita i opet konstipacije. Stolica je svijetlo smeđa, konstrukcije kao mekani plastelin. Nakon Prolax čepića ne kaka odmah, nekada djeluje drugi ili treći čepić ali se ne očisti skroz,imam osjećaj da izbaci samo taj "plastelinski" vrh u kojem je zabijen čepić. Inače prilikom svake konstipacije osim što odbija jesti primjećujem da jako podriguje. Čim nešto pojede, popoje odmah jako podriguje i sve joj se okice zacrvene koliko podriguje. Isto sam primjetila da se jako znoji na području vrata leđa i vrata, prilikom spavanja pogotovo!!! Nalaz biopsije tankog crijeva ukazuje na nespecifičan upalni proces no ne i na celijakiju.Naša nam je doktorica rekla da joj kako nije riječ o celijakiji ponovno uvedemo žitarice u prehranu. Zbunjuje me činjenica o uvođenju žitarica, a Prick testom su ustanovljene alergije na žitarice?? Dobili smo naputak da joj u prehrani ograničimo davanje mlijeka Aptamil Pregomina na 2 dcl dnevno, i davati joj minimum pola litre tekućine. Do sada je pila dosta mlijeka i manje tekućine, te uzimala NUTRICIA Calogen dodatak prehrani što doktorica sumnja da može izazivati stvrdnjavanje stolice. Izbacila sam joj sve iz prehrane, sve dodatke i jede voće, povrće, žitarice bez glutena. Ona i dalje kaka 2,3 dana svaki dan i onda nastupi period od par dana bez stolice. Stolica je cijelo vrijeme svijetlo smeđe, žućkaste boje, kuglasta, glinaste konzistencije. Doduse, istina je da od kada smo se vratili sa biopsije imali smo dugu upalu grla, liječenu sa 2 antibiotika, rastu nam zubići ali mene jako brine ta njena glinasta kakica i gubitak apetita u zadnjih mjesec dana. Par dan aima stolicu, onda par dana nema i tako u krug, a stalno se muci sa izbacivanjem iste. Zanimljivo je sto ona ima vjetrove, crijeva rade ali stalno glinasta stolica, period kad je nema po par dana i gubitak apetita.

Curica i motorički zaostaje jer nema snage. Krenuli smo kod fizioterapeuta koji su ustanovili da su motoričke funkcije ispravne no da je slaba i pothranjena stoga nema snage još hodati.

Dr. Hrvoje molim za Vašu pomoć i Vaše stručno mišljenje.

Od srca zahvaljujem!

ciknasta
13.12.2012., 10:12
Bok svima, moja curica stara je 15 mjeseci, trenutna dijagnoza je nespecificirana proteinsko-energetska pothranjenost.

Vidim na forumu da svima pomaže dr.Hrvoje pa molim dr.Hrvoja kad nađe vremena da svojim savjetom i iščitavanjem naših nalaza pomogne savjetom i mojoj curici.

Nakon rođenja i prvih 6 mjeseci starosti napredovala je uredno. Uvođenjem krute hrane počeli su se pojavljivati problemi. Prvo je to bio dermatitis na području koljena, zglobova na nogama.. Nakon toga je povratila kašicu u kojoj je bio keksolino i keks, zatim je na kravlje mlijeko reagirala urtikarijom. Sa 9 mjeseci se počeo nazirati motorički zastoj, i to vidljiva hipotonija donjih ekstremiteta. Sa 12 mjeseci se jasno vidjelo da nešto nije u redu. U periodu od 9 do 12 mjeseci dobila je 250 grama na težini, ne može stajati na nogama, slab tonus mišića. Cijelo vrijeme nakon uvođenja krute prehrane počele su se javljati konstipacije, koje su se jasno počele viđati naon nakon 8 mjeseca života. Nije imala veliku nuždi po 7-10 dana i bila je jako tvrda u velikim kuglama i crne, naftne boje! Sa 13 smo mjeseci hospotalizirani TD 74 cm (25 - 50 c.), TM 7700G (< 5 c.), genetički nalazi uredni, doktori dolaze do zaključka da je riječ o nutricionističkom problemu. Prick test pokazuje; pozitivna proba (histamin) 5, negativna proba (0.9% NaCl)2, jaje 5, mlijeko 3, pšenično brašno 2 (neg), žitarice 3. Cijelo vrijeme prati nas tvrda taman stolica sa stalnim konstipacijama, noću se cijeli taj period budi vrišteći u jednakim periodima. Vrištanje kreće iz sna, jako, prodorno i naglo od cca 2 do 5 ujutro u periodu kroz 3 mjeseca, od 9-12 mjeseci života! AGA, EMA IMUNOGLOBULINI I RAST NA KRAVLJE MLIJEKO: u izradi! Do sada smo dobili samo nalaz gdje se vidi slijedeće: Imunoglobulin G 3.51 L g/L, Imunoglobulin A 0.16 L g/l, Imunoglobulin M 0.34 L g/l. Prema istim nalazima potvrđena nam je alergija na kravlje mlijeko! Iz nalaza: ABS. pH 4.42, p CO2 4.4, pO2 13.3, HCO3 21.4, BE -3.1, KKS; E 4.18, Hb 110, Htc 0.33, MCV 78.5, MCH 26.3, Trc 318, L 6.4, neutr 20, li 67, mo 10, eo 3. Urin: uredan nalaz, BIOKEMIJA: AST 91, ALT 17, AF 263, GGT 13, CK 64, LDH 298, GUK 5.8, urea 4.7, kreatinin 17, ukupni proteini 68, albumini 48.2, kolesterol 4.62, trigliceridi 1.46, Na 139, K 4.6, Cl 106, Ca 2.63, Mg 0.98, P 1.49, Fe 16.0, feritin 28.7, Zn 14.1, Cu 17.1, Amonijak 44.8, laktati 3.76, Folna kiselina 33.0, kobalamin 232.9, homocistein 6.7 STOLICA NA MASTI POZITIVNA; na škrob negativna Koprokultura, stolica na parazite i lambije negativno Hemokult: negativno UZV gornjeg abdomena i bubrega: uredan nalaz Pušteni smo kući sa preporukom eliminacijske dijete bez jaja, mliječni propravak zamijenili Aptamil Pregominom, uz redukcijiu žitarica! Nakon dolaska kući dijete je počelo napredovati. Mjesec dana dok smo se držali stroge prehrane počela je jesti, otvorio joj se apetit i stolica je polako počela dobivati smeđu boju, svijetlo smeđu. Počeli su periodi od 3 dana opstipacije pa 3 dana čiščenja i tako zaredom. Uglavnom periodičke izmjene opstipacije i čićenja! Sa 14 smo mjeseci otišli napraviti biopsiju. Doktori su sumnjali na celijakiju iako ona nikada nije imala proljev, nema napuhan trbuh, njezini simptomi su to što ima stalne konstipacije, ne napreduje na težini i ima vidljivo slabe donje ekstremitete, hipotoniju mišića, i samim time ne staje na noge! Nakon što smo došli kući zadobila je upalu grla, vukla 2 tjedna, pa izbijanje zubića, ali je drastično zatvorila apetit. Prije biopsije imala je 3 glavna obroke i barem jedna međuobrok, no sadaiopsiju zadnjih mjesec dana kako smo obavili b smo trenutno na jedva poštenom jednom obroku. Traži tekućinu ali odbija jesti. Naime, krene jesti uzme par žličica i naglo staje, buni se, ruka na usta. Kao da se prerano zasiti, ali svaki dan kao da manje jede. Stalno traži tekućinu, i nje pije uvijek prilikom nuđenja ali ne jede, nema apetita i opet konstipacije. Stolica je svijetlo smeđa, konstrukcije kao mekani plastelin. Nakon Prolax čepića ne kaka odmah, nekada djeluje drugi ili treći čepić ali se ne očisti skroz,imam osjećaj da izbaci samo taj "plastelinski" vrh u kojem je zabijen čepić. Inače prilikom svake konstipacije osim što odbija jesti primjećujem da jako podriguje. Čim nešto pojede, popoje odmah jako podriguje i sve joj se okice zacrvene koliko podriguje. Isto sam primjetila da se jako znoji na području vrata leđa i vrata, prilikom spavanja pogotovo!!! Nalaz biopsije tankog crijeva ukazuje na nespecifičan upalni proces no ne i na celijakiju.Naša nam je doktorica rekla da joj kako nije riječ o celijakiji ponovno uvedemo žitarice u prehranu. Zbunjuje me činjenica o uvođenju žitarica, a Prick testom su ustanovljene alergije na žitarice?? Dobili smo naputak da joj u prehrani ograničimo davanje mlijeka Aptamil Pregomina na 2 dcl dnevno, i davati joj minimum pola litre tekućine. Do sada je pila dosta mlijeka i manje tekućine, te uzimala NUTRICIA Calogen dodatak prehrani što doktorica sumnja da može izazivati stvrdnjavanje stolice. Izbacila sam joj sve iz prehrane, sve dodatke i jede voće, povrće, žitarice bez glutena. Ona i dalje kaka 2,3 dana svaki dan i onda nastupi period od par dana bez stolice. Stolica je cijelo vrijeme svijetlo smeđe, žućkaste boje, kuglasta, glinaste konzistencije. Doduse, istina je da od kada smo se vratili sa biopsije imali smo dugu upalu grla, liječenu sa 2 antibiotika, rastu nam zubići ali mene jako brine ta njena glinasta kakica i gubitak apetita u zadnjih mjesec dana. Par dan aima stolicu, onda par dana nema i tako u krug, a stalno se muci sa izbacivanjem iste. Zanimljivo je sto ona ima vjetrove, crijeva rade ali stalno glinasta stolica, period kad je nema po par dana i gubitak apetita.

Curica i motorički zaostaje jer nema snage. Krenuli smo kod fizioterapeuta koji su ustanovili da su motoričke funkcije ispravne no da je slaba i pothranjena stoga nema snage još hodati.

Od srca zahvaljujem!

Zaboravila sam napomenuti da smo biopsiju napravili 5 tjedana nakon što je uvedena posebna gluteen free prehrana i prehrana bez laktoze. Naime malena je jako plakala, u noćnim periodima se budila vrišteći dok je sve jela pa smo čim je prick test pokazao alergije na žitarice uveli posebnu prehranu! Naputak je bio da do biopsije ništa ne ukidamo, ali kako se odlazak na biopsiju vremenski oduljio više ju nisam mogla gledati da se muči. Čim smo uveli prehranu takve vrste počela je mirno spavati noću. Kako smo ponavljam biopsiju izveli dok je malena već cca mjesec dana jela posebnu prehrnau dali je moguće da s enisu pokazala stvarna oštećenja cvrijeva? tj. dali je moguće da se celijakija prikrila? Odnosno dali je moguće da se kroz tih mjesec dana posebne prehrane crijevne resice toliko oporave da se nevidi stvarno stanje kakvo je bilo na svoj prehrani?

Kako je sadašnji nalaz biopsije pokazao nespecificirani upalni proces nisam dobila odgovor što je uzrok upale? Kojom se pretragom može točno vidjeti od čega je nastala i o kojoj se točno upali radi? Od doktorice nam je zadnja informacija došla da uvedemo žitarice i da jede sve osim mlijeka i jaja! No mene muči što je sa upalom u crijevima koja postoji i koja je nespecificirana?? Kako otkriti što je uzrok upale? Nitko nam niej rekao na koji način će se ta upala zaliječiti i od čega je nastala??

Kako je alergična na mlijeko i jaja dali je moguće da su oštećenja nastala od te dvije namirnice? I prick test je pokazao i alergiju na žitarice no nakon biopsije nam je rečeno da uvedemo i žitarice, sad sam uistinu jako zbunjena i nebih željela početi davati djetetu hranu koja bi ju ponovno mogla oštetiti. Želim u potpunosti biti sigurna da jede ispravnu hranu!

Koliko je potrebno da se crijevne resice i crijeva oporave kako bi dijete imalo redovitu i mekanu stolicu? Ukoliko je celijakija znam oko 6 mjeseci, ali ona već 2 mjeseca na toj posebnoj prehrani i dalje tvrdo i kuglasto kaka pa mi nitko nije ni rekao dali je to normalno da stolica i dalje ostaje takva sa opstipacijama dok se crijeva u potpunosti ne oporave ili ako je dijagnoza dobra da je već trebala počela imati redovnu i mekaniju stolicu?

Ispričavam se na toliko upita odjednom ali dijete je u pitanju a ja na svako pitanje ne dobivam gotovo nikakve konkreten odgovore što vidite i sami po tome koliko sam na kraju svih silnih pretraga zbunjena i zapravo neupućena u stvarno stanje.

Hvala od srac još jednom na pomoći!

zrnce soli
13.12.2012., 18:40
Situacija mi se čini daleko složenija od same celijakije, ali, naravno, to mogu reći samo iz informacija koje si napisala. Nigdje ne vidim nalaz neuropedijatra. Da li je dijete obrađeno od strane specijaliste za metaboličke bolesti (najbolji prof. Barić na Rebru)? Kakav je nalaz psihologa?
Sama biopsija definitivno nije potvrdila celijakiju, dapače, riječ je o nespecifičnim promjenama koje uopće ne moraju biti uzrokom djetetovih tegoba.
Ako sam dobro shavtila cijeli tekst, dijete pokazuje psihomotoričko zaostajanje uz nenapredovanje na tjelesnoj masi, uz znakove malapsorpcije masti. Savjetujem svakako napraviti gornje pretrage i proširiti obradu jer bez tih dodatnih informacija nije moguće uopće dati dijagnozu. Naročito ne preko foruma i bez pregleda djeteta.
Što se tiče alergija, sam prick test pokazuje senzitizaciju na određenu namirnicu, ali nikako ne i alergiju u cjelini, bitno je kako dijete podnosi određenu namirnicu da bismo je proglasili stvarnim alergenom. Koliko sam shvatila, jedina prava alergijska reakcija je bila urtikarija na kravlje mlijeko s oko 12 mj. Slažem se s pedijatricom da se uvodi ostala prehrana i prati dijete, ako je stanje nepromijenjeno, problem nije u datoj namirnici.
Ponavljam, najbolje je proširiti obradu, a ne smijemo zaboraviti da se klinička slika mijenja s rastom djeteta, tako da vjerujem da će vam trebati puno strpljenja u traganju za uzrokom problema djeteta. Držim fige da na kraju bude sve ok!

ciknasta
14.12.2012., 10:01
Situacija mi se čini daleko složenija od same celijakije, ali, naravno, to mogu reći samo iz informacija koje si napisala. Nigdje ne vidim nalaz neuropedijatra. Da li je dijete obrađeno od strane specijaliste za metaboličke bolesti (najbolji prof. Barić na Rebru)? Kakav je nalaz psihologa?
Sama biopsija definitivno nije potvrdila celijakiju, dapače, riječ je o nespecifičnim promjenama koje uopće ne moraju biti uzrokom djetetovih tegoba.
Ako sam dobro shavtila cijeli tekst, dijete pokazuje psihomotoričko zaostajanje uz nenapredovanje na tjelesnoj masi, uz znakove malapsorpcije masti. Savjetujem svakako napraviti gornje pretrage i proširiti obradu jer bez tih dodatnih informacija nije moguće uopće dati dijagnozu. Naročito ne preko foruma i bez pregleda djeteta.
Što se tiče alergija, sam prick test pokazuje senzitizaciju na određenu namirnicu, ali nikako ne i alergiju u cjelini, bitno je kako dijete podnosi određenu namirnicu da bismo je proglasili stvarnim alergenom. Koliko sam shvatila, jedina prava alergijska reakcija je bila urtikarija na kravlje mlijeko s oko 12 mj. Slažem se s pedijatricom da se uvodi ostala prehrana i prati dijete, ako je stanje nepromijenjeno, problem nije u datoj namirnici.
Ponavljam, najbolje je proširiti obradu, a ne smijemo zaboraviti da se klinička slika mijenja s rastom djeteta, tako da vjerujem da će vam trebati puno strpljenja u traganju za uzrokom problema djeteta. Držim fige da na kraju bude sve ok!

Bili smo na obradi u KBC Osijel. Izvrsna doktorica Pušeljić je prva napravila obradu i rekla da je dijete genetski zdravo da je riječ o nutricionističkom problemu u vidu alergija.Dr.Pušeljić nam je objasnila da je motorički deficit uzrokovan alergijama (koje su oštetile crijevne resice), odnosno da su sve hranjive tvari naprosto izlazile kroz nju van, tijelo nije uzimalo masti iz hrane nego iz svojih mišića, strašno! Koliko smo shvatili cijelo vrijeme koliko je jela laktozu tijelo je vuklo snagu iz malo masti koje je imalo u mišićima. Razlog deficita je po njima to što su mišići napadnuti alergijama kao prazne vrećice i sad treba vremena dok se pravilnom prehranom oporavi nabije masu i vježbanjem podigne..

Na gastroenterologiji je ostala potvrda za alergije mlijeko i jajima i samo su nam rekli da će oporavak ići lagano..

Mene je zbunilo što je prvi mejsec na posebnoj prehrani bilo sve super, jela sve dobila na kilaži i nakon biopsije zaredala slab apetit no i dalje teško kaka. Uglavnom samoinicijativno sam nas naručila u Klaićevu i kod doktora Barića na pregled, oboje idemo idući tjedan da se dijete pregleda i dođe ili potvdi prava dijagnoza kako se nebi mučila ovako naravno. Koliko god je teško dijete voditi po bolnicama, njima su to užasne traume mora se, kad krenu ove muke sa stolicom i ovaj slab apetit :( :( :(

Nadam se da je Osijek bio u pravu i da nije nikakav metabolički problem, jer već tjednima ludim od brige!
Pozitivno je što smo počeli vježbati sa fizioterapeutkinjom i lijepo nam ide, samo će naravno trebati puuuuno rada, ali doktorica je rekla da su motoričke funkcije ispravne samo je mršava pa nema snage.. Budemo vidjeli rezultat Klaićeve i Rebra slijedeći tjedan, samod a bude čim prije to sve riješeno zbog malene..

Hvala na odgovoru :)

zrnce soli
14.12.2012., 12:04
Drago mi je da širite obradu, a nadam se da će usitinu biti problem samo u probavi. Držite se!

ciknasta
14.12.2012., 13:31
Hvala puno na ohrabrenju :). I ja se nadam, zapravo jako vjerujem da je to u pitanju jer su do sada svi doktori tako rekli a i ne želim vjerovati u ništa drugo jer ću poludjeti od brige :(

Istina je da je moja curka od onih beba koje se niti ne sjete da moraju jesti, pa niti ne čudi kilaža-samo da nadjemo dijagnozu i da je ništa ne smeta, samo to mi je bitno! I shodno tome naravno da se motorika uz pomoć vježbica poboljša, sve ćemo uskoro vidjeti.

hrvoje dr.
15.12.2012., 08:30

..................

Od srca zahvaljujem!

Zaboravila sam napomenuti da smo biopsiju napravili 5 tjedana nakon što je uvedena posebna gluteen free prehrana i prehrana bez laktoze. ..................

Hvala od srac još jednom na pomoći!
Prvo što treba je napisati PHD nalaz bioptata-obavezno.
Zatim nalaze AGA ,EMA,tTG,
IgA,IgE te ako ima i spec.,IgG,IgM.

ciknasta
15.12.2012., 18:41
Prvo što treba je napisati PHD nalaz bioptata-obavezno.
Zatim nalaze AGA ,EMA,tTG,
IgA,IgE te ako ima i spec.,IgG,IgM.

Poštovani dr.Hrvoje citiram sve dosadašnje rezultate nalaza:

Iz ranije obrade pristigli nalazi:PRICK pozitivna proba 5mm, negativna 0mm, jaje-bjelanjak 5mm, žumanjak 4mm, mlijeko 3mm, žitarice 3mm, pšenično brašno 2mm,.
Stolica na masti pozitivna, na škrob negativna, hemocult-negativan.
Imunoglobulini: IgG 3.51 g/L, IgA 0.16 g/L, IgM 034 g/L
EMA IgG (tGT)2 AU/mL, IgA (tTG) 1 AU/ml, AGA IgG 12 AU/ml, AGA IgA 1 U/ml, IgE 34 KIU/L, RAST na kravlje mlijeko < 0.10 KIU/L.

Patološko-anatomska dijagnoza (sa biopsije):
Primljeni materijal su tri bioptička uzorka sluznice tankoga crijeva sa većim dijelom pravilnim resicama i tek pojedinačnim bago skraćenim resicama koje su obložene crijevnim epitelom sa do 12 intraepitelnih limfocita na 100 enterocita. Žlijezde su blago nepravilnog rasporeda obložene tipičnim crijevnim epitelom, a u lamini propriji se nalaze umjereni infiltrati limfocita i plazma stanica sa nešto eozinofilnih i tek pokojim neutrofilnim granulocitom.
Opisana histološka slika odgovara blažim nespecifičnim upalnim promjenama.
Prema nalazu nema elemenata za celijakiju te se može uvesti mješovita prehrana!

Sad mene kao majku zbunjuje, ok nije celijakija ali djetetu je dokazana alergija na žitarice - sad je rečeno da joj uvedem žitarice :confused:
Ali i dalje joj žitarice ukoliko je riječ o alergiji mogu stvarati problem iako nije celijakija kao najtežiu oblik alergije na žitarice, zar ne?!

Najgora stvar koja mene zbunjuje je činjenica da je njeno stanje krenulo na gore nakon biopsije, dijete mi izgubilo apetit, kaka periodički par dana svaki dan pa par dana nikako i tako stalno, te stalno glinasta stolica?! I svaki obrok ili što god da popije jako štuca i podriguje :confused:

Nitko mi nije objasnio nakon biopsije kakva je to blaža nespecifična upalna promjena na crijevima - dali ona uzrokuje te glinaste stolice i slab apetit?!

U globalu neznam ništa, zato sam se odlučila na Klaićevu kod dr.Olega i na Rebro kod dr.Barića.Nosim sve nalaze pa se nadam da će pomoći djetetu. Mislim nije ni čudo što ima motorički deficit kad ima tako slab apetit, a sve proizlazi iz činjenice da ima konstante opstipacije, boli je guza, dok je mažem i brišem jadan stenje, kako i neće kad joj je stolica užasna..

Dr.Hrvoje hvala Vam na mišljenju i pomoći!