PDA

View Full Version : Budimpešta

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

mediteranea
07.12.2010., 12:20
Friško se vratili iz Budimpešte. Dojmovi, naravno odlični! Kupili trodnevnu kartu i lutali.
Ako nekoga zanima za večeru, preporučujem Papriku - odlična i obilna klopa, uletjeli smo u petak oko 9 i uspjeli smo ulovit mjesto bez rezervacije (iako je bila gužva) večera za 2 osobe (+ unicum, vino, voda) cca 250 kn. Večera uz glazbu u "Voros Postakosi", Raday utca, malo finiji restoran od paprike i naravno malo skuplji ( večera + cuga za dvoje cca 550 kn). E sad, tko što voli.
Ne znam tko je preporučio Voros (čini mi se troter), naljepše zahvaljujem!!! :) Baš smo guštali.

trotter
07.12.2010., 12:46
Hvala na zahvalama, ali ja nisam 'krivac' za restoran.. Ja zahvale proslijeđujem našoj dobroj moderatorici koja je taj dobar restoran predložila!
Kad mene netko pita, obično predložim ovaj restoran http://www.rozmaringkertvendeglo.hu/ iako u cijelom gradu ima jako puno dobrih restorana...

posoljeni zrak
07.12.2010., 13:34
pa sama sam prva postavila taj link ovdje:mig:
a pricekat cemo jos par dana pa cemo vidjeti s kojeg kolodvora ide koji vlak, pa nije hića, ima dana do NG:mig:
a Deli je ipak s druge strane Dunava:D, malo vise voznje nego s Keletija, ali bar vidis Budim izvan povijesnih znamenitosti:cerek:, ali nema mjesta panici, pa to je Budimpesta, a ne pripizdina.

znam da si ga ti prva postavila, mada sam ga ja našla zahvaljujući magorovom postu koji je bio dosta prije tvoga. link sam stavila za olakšati nekome tko ovo čita u ovome trenutku a nije pročitao prijašnje postove, da se lakše snađe i eventualno ne postavlja pitanje: kako s kolodvora do...?:mig: a i bila mi je simpatična cijela priča oko kolodvora pa sam nastavila u revijalnom tonu.:cerek:
a stvarno ne znam po čemu zaključujuš da me uhvatila panika? meni su oba kolodvora jednako nepoznata, mogli su mi reć da će me vlak iskrcat na aerodromu, opet bih našla prijevoz do hotela. kao što kažeš, to je budimpešta a ne neka pripizdina. :mig:

aaston
07.12.2010., 13:51
Predlažem da napravimo peticiju koju ćemo poslati HŽ-u, mađarima, hrvatskoj i mađarskoj vladi, Vatikanu, UN-u i Obami i da tražimo da se makne taj Deli jer nam promjena voznog reda bitno sjebava sve ove već napisane postove na forumu.
Tko će skupljati potpise na cesti? :D

trotter
07.12.2010., 14:00
Predlažem da preskočimo potpise i potpuno nevažne institucije... Nek se Csaba direktno obrati Virag eftas-u...

nasmijanonebo
07.12.2010., 14:50
a stvarno ne znam po čemu zaključujuš da me uhvatila panika? meni su oba kolodvora jednako nepoznata, mogli su mi reć da će me vlak iskrcat na aerodromu, opet bih našla prijevoz do hotela. kao što kažeš, to je budimpešta a ne neka pripizdina. :mig:

ma nisam mislila na tebe da si panicarila, na tebe nisam ni pomislila:mig:..nego na neke druge osobe. ne sumnjam da bi se ti snasla.
a ti ides u hotel? nisi kod csabe?:rofl:

ToniOsk
07.12.2010., 16:25
Nasmijanonebo ako sam dobro shvatio za 6 osoba za jedan dan ovaj hostel (30.12.-31.12.) http://www.hostelworld.com/hosteldet...Budapest/21230 bude oko 400 kn?!

mishevi
07.12.2010., 18:23
Ljudi, jel u Mađarskoj 26.12. neradni dan? Moram pomaknuti rezervaciju zbog čekanja dokumenata :rolleyes: pa ne znam jel bi uzela taj termin ili prebacila u 1. mjesec.

kosooki
07.12.2010., 18:30
Ljudi, jel u Mađarskoj 26.12. neradni dan? Moram pomaknuti rezervaciju zbog čekanja dokumenata :rolleyes: pa ne znam jel bi uzela taj termin ili prebacila u 1. mjesec.

26.12. spada u njihove nacionalne blagdane tako da je vrlo vjerojatno neradni dan..

nevolja
07.12.2010., 21:58
mene samo zanima di je najbolji docekat novu?
jeli postoji nesto sta je daleko bolje od ostalih jer docek na trgu mi nije bas napet

amstel
07.12.2010., 22:10
Doček na trgu u tvom gradu, doček na trgu u glavnom gradu, doček na trgu u nekom stranom gradu...sve je to isti k. Najbitnija je ekipa i količina alkohola, kombinacijom to dvoje imaš svaki vikend novu godinu :D.
Ovisi što te zanima pyro show, glazba, žene...mnogo je tu stvari u igri

trotter
08.12.2010., 07:49
Ljudi, jel u Mađarskoj 26.12. neradni dan? Moram pomaknuti rezervaciju zbog čekanja dokumenata pa ne znam jel bi uzela taj termin ili prebacila u 1. mjesec.

Sv. Stjepan tj Szent Istvan zaštitnik Mađarske. Svakako neradan dan.

nasmijanonebo
08.12.2010., 08:07
Nasmijanonebo ako sam dobro shvatio za 6 osoba za jedan dan ovaj hostel (30.12.-31.12.) http://www.hostelworld.com/hosteldet...Budapest/21230 bude oko 400 kn?!

ne radi ti link pa ne mogu vidjeti. reci koji je to hostel
za ovih 400 kn vjerujem da znaci da sobu za 6 ljudi placas 400 kn po noci (400 podijelis na 6 osoba), ali moram prvo provjeriti da budem sigurna.

Magor
08.12.2010., 08:16
Nek se Csaba direktno obrati Virag eftas-u...

Svjedok? :D

Pa da, 'Virág elvtárs' (Lajos Őze) je legenda.

Magor
08.12.2010., 08:21
Sv. Stjepan tj Szent Istvan zaštitnik Mađarske. Svakako neradan dan.

Neee.

26. prosinca je blagdan sv. Stjepana, prvog kršćanskog mučenika. On nema nikakve veze s Mađarskom. Kod nas 26. prosinca je „samo” drugi dan Božića (naravno, neradni dan).

Zaštitnik Mađarske je mađarski kralj sveti Stjepan. Njegov blagdan je 20. kolovoza. To je najveći mađarski nacionalni blagdan, dan kralja sv. Stjepana, dan mađarske državnosti, dan novog kruha.

Dakle, prvomučenik sv. Stjepan i kralj sv. Stjepan nisu isti.

trotter
08.12.2010., 08:26
Neee.

26. prosinca je blagdan sv. Stjepana, prvog kršćanskog mučenika. On nema nikakve veze s Mađarskom. Kod nas 26. prosinca je „samo” drugi dan Božića (naravno, neradni dan).

Zaštitnik Mađarske je mađarski kralj sveti Stjepan. Njegov blagdan je 20. kolovoza. To je najveći mađarski nacionalni blagdan, dan kralja sv. Stjepana, dan mađarske državnosti, dan novog kruha.

Dakle, prvomučenik sv. Stjepan i kralj sv. Stjepan nisu isti.

Keszenem szepen. Igen, A tanu.

ToniOsk
08.12.2010., 09:25
ne radi ti link pa ne mogu vidjeti. reci koji je to hostel
za ovih 400 kn vjerujem da znaci da sobu za 6 ljudi placas 400 kn po noci (400 podijelis na 6 osoba), ali moram prvo provjeriti da budem sigurna.

To je ovaj zadnji hostel što je u Budimu koji si objasnila Bbestu.Ne znam zašto sad ne radi link:ne zna:

nasmijanonebo
08.12.2010., 10:28
To je ovaj zadnji hostel što je u Budimu koji si objasnila Bbestu.Ne znam zašto sad ne radi link:ne zna:

Aha, da, provjerila (u BBestovom postu link radi) ispada 70 kn po osobi u 6-krevetnoj sobi.
Ali taj hostel ti je daleko od Pešte, vec sam napisala da je to u Budimu. Morate puno pjesaciti do Pešte a i do npr Oktogona iako je javni prijevoz savrsen, cesto voze tramvaji, metro, bus itd.
Pozitivne strane ovog hostela je sto vam je u velikoj blizini Moszkva ter (tramvajska i metro i busna linija) i Mammut soping centar te Millenaris park (veliki i popularni kulturni centar) (http://www.millenaris.hu/) (koncerti, izlozbe itd itd, pogledaj njihov sajt). U mamutu ima neki disco na 2 ili 3 kata. Ima u vasoj blizini i pubova i birceva i restorana u Budimu, nije Budim nikako mrtav (sigurno zivlji od Zagreba :D). Budim je isto jako lijep dio grada, prekrasan. (najljepse panorame pucaju sa Budima :cerek:). Pesta je zivlja.
Javni prijevoz nocu iza 23h je jako slab.
Ali eto, cijenu sad znas.

crazydiamond2
08.12.2010., 15:13
Pozdrav..

Da li netko može preporučiti di se može dobro,a povoljno jesti blizu Zrinyi utca, di imamo smjestaj?

I još me zanima noćna vožnja Dunavom uz večeru.. Gdje se mogu kupiti karte za tu atrakciju,koliko dođe i isplati li se?

Hvala

kosooki
08.12.2010., 15:37
Pozdrav..

Da li netko može preporučiti di se može dobro,a povoljno jesti blizu Zrinyi utca, di imamo smjestaj?

I još me zanima noćna vožnja Dunavom uz večeru.. Gdje se mogu kupiti karte za tu atrakciju,koliko dođe i isplati li se?

Hvala

Sto se tice voznji Dunavom, one su ti znatno reducirane od studenog do ozujka, ja sam bio prije 15 dana u Budimpesti i isao sam na Free walking tour (http://www.freebudapesttours.hu/) (sto ti preporucam toplo) i na kraju sam dobio flyer koji mi voznju Dunavom skida 1000 forinti ako ga pokazem pri kupnji. Na njemu je bilo dosta vremena polazaka broda medutim lik mi je reka da zimi vozi samo taj u 5 popodne. Mi se na kraju nismo odlucili na to jer je bilo dosta prohladno i jos mi je u sjecanju voznja Parizom prije par godina u 11.mjesec gdje nije bilo unutrasnjih kabina i smrza sam se ajme :D

nasmijanonebo
08.12.2010., 15:51
Crazydiamond2, pa ti si na odlicnoj lokaciji smjesten:s, u blizini restorana, kafica koliko hoces! i u toj ulici ih ima i u okomitim ulicama. i to bas pravo fini i fensi uredjeni. Jako si blizu pestanske bazilike (glavna pestanska crkva) koja je na Szent Istvan ter-u. Sas utca, Oktober 6 utca, Hercegprimas utca-sve su ti to ulice kod Zriny utce i koje okruzuju taj Szent Istvan ter..
Ali ako bas hoces da imas manje od 100 m hodanja:rofl:, imas Cafe Kor u Sas utca (Sas utca je okomito na tvoju ulicu)-vec su neki ovdje pohvalili taj restoran, lijep je a nije skup.
http://www.cafekor.com/about.html

U toj ulici imas i SAS center restać (etterem=mađ. restoran).
Idi na google maps, lupi npr. Sas utca ili Szent Istvan ter (trg sa bazilikom) i zumiraj pa ces vidjeti sve te restorane i kafice i vidjet ces npr..ovo:
http://www.sascenteretterem.hu/kepek.htm

A imas i Nosztalgia etterem u Oktober 6 utci
http://www.nosztalgiaetterem.hu/
ali mislim da je taj skuplji.
Itd, itd.

E a za jutarnju kavu/razbudjivanje preporucujem popiti kavu u nekom od birceva na Szent Istvan teru (jer si u neposrednoj blizini smjesten) i gustati uz pogled na baziliku:cerek: (na tom trgu i na uglovima ima dosta birceva).
U Hercegprimas utca,kod Szent Istvan ter u jednom malom lokalcicu koja je vinoteka (i s direktnim pogeldom na baziliku mozes probati vino (placa se), imaju jako bogatu zbirku vina i lijepo je uredjen (imaju i kave i cajeve).
Ma sve je tamo lijepo uredjeno oko tog trga.

pazdrkan
08.12.2010., 18:18
trebao bi drugi vikend u budimpeštu, nema vremena čitati sve ove stranice

1. može li se plaćati eurima ili?
2. taxi, metro, tramvaji?
3. koliko su cijene hrane i slično?
4. ukupni dojmovi vas koji ste nedavno bili?

hvala :top:

nevolja
08.12.2010., 19:17
http://www.hostels.com/maps/11th-Hour-Hostel-and-Cinema/18808

evo sta sam ja rezervira.
sta kazes na lokaciju?cinilo mi se kao centar:rofl:

reci ti meni koliko cesto ulaze kontrole u te podzemne i buseve.
kartu ne kupujem nigdi u svitu pa necu niti u njih

kosooki
08.12.2010., 19:58
http://www.hostels.com/maps/11th-Hour-Hostel-and-Cinema/18808

evo sta sam ja rezervira.
sta kazes na lokaciju?cinilo mi se kao centar:rofl:

reci ti meni koliko cesto ulaze kontrole u te podzemne i buseve.
kartu ne kupujem nigdi u svitu pa necu niti u njih

Lokacija ti je sami centar, 200m od Vaci ulice.

Skoro na svakoj metro stanici imas dvojicu ili vise njih pri samom ulazu u stanicu sta ti pregledavaju kartu, te na izlazu te takoder znaju pitati da pokazes kartu iako izlazis iz metroa. Sanse da se svercas su jako male, ali posto imas lokaciju u centru ne treba ti puno metro. Ja sam zajedno s curom iskoristio u 4 dana jedan komplet od 10karata od cega su 4 karte otisle na prijevoz s i na kolodvor. Bio sam smjesten na Oktogonu.

posoljeni zrak
09.12.2010., 05:44
a ti ides u hotel? nisi kod csabe?:rofl:

bila sam našla smještaj prije nego sam se priključila poštovanom forumu. hotel, odnosno aparthotel bphome, vadasz utca. http://www.bphome.hu/EN_index.html

posoljeni zrak
09.12.2010., 05:50
Sto se tice voznji Dunavom, one su ti znatno reducirane od studenog do ozujka, ja sam bio prije 15 dana u Budimpesti i isao sam na Free walking tour (http://www.freebudapesttours.hu/) (sto ti preporucam toplo) i na kraju sam dobio flyer koji mi voznju Dunavom skida 1000 forinti ako ga pokazem pri kupnji. Na njemu je bilo dosta vremena polazaka broda medutim lik mi je reka da zimi vozi samo taj u 5 popodne. Mi se na kraju nismo odlucili na to jer je bilo dosta prohladno i jos mi je u sjecanju voznja Parizom prije par godina u 11.mjesec gdje nije bilo unutrasnjih kabina i smrza sam se ajme :D

na svim linkovima brodskih tura koje sam ja našla piše da brodovi uopće ne voze u 12.-1. mjesec. jel znaš odakle kreće taj brod kojeg su ti nudili, koja je firma, nešto, bilo što?

trotter
09.12.2010., 08:39
bila sam našla smještaj prije nego sam se priključila poštovanom forumu. hotel, odnosno aparthotel bphome, vadasz utca. http://www.bphome.hu/EN_index.html

Ti se dopala Bikova Krv iz Egera?

ivku
09.12.2010., 09:07
U maloj sam nedoumici, nije mi baš najjasnije...
Čitajuci stare postove nasla sam informaciju da trodnevna karta za javni prevoz u budimpešti vrijedi na dan kad se kupi i još dva naredna dana ... Googlajući nasla sam dugi podatak, vjerovatno noviji, da ta trodnevna karta važi 72h od trenutka kupovine. Je li neko u skorije vrijeme koristio ove karte, kakva su iskustva i šta je tačno od ovo dvoje jer ne bih da imam problema s kontrolorima zbog neinformisanosti???
Hvala unaprijed

crazydiamond2
09.12.2010., 09:44

Crazydiamond2, pa ti si na odlicnoj lokaciji smjesten:s, u blizini restorana, kafica koliko hoces! i u toj ulici ih ima i u okomitim ulicama. i to bas pravo fini i fensi uredjeni. Jako si blizu pestanske bazilike (glavna pestanska crkva) koja je na Szent Istvan ter-u. Sas utca, Oktober 6 utca, Hercegprimas utca-sve su ti to ulice kod Zriny utce i koje okruzuju taj Szent Istvan ter..
Ali ako bas hoces da imas manje od 100 m hodanja:rofl:, imas Cafe Kor u Sas utca (Sas utca je okomito na tvoju ulicu)-vec su neki ovdje pohvalili taj restoran, lijep je a nije skup.
http://www.cafekor.com/about.html

U toj ulici imas i SAS center restać (etterem=mađ. restoran).
Idi na google maps, lupi npr. Sas utca ili Szent Istvan ter (trg sa bazilikom) i zumiraj pa ces vidjeti sve te restorane i kafice i vidjet ces npr..ovo:
http://www.sascenteretterem.hu/kepek.htm

A imas i Nosztalgia etterem u Oktober 6 utci
http://www.nosztalgiaetterem.hu/
ali mislim da je taj skuplji.
Itd, itd.

E a za jutarnju kavu/razbudjivanje preporucujem popiti kavu u nekom od birceva na Szent Istvan teru (jer si u neposrednoj blizini smjesten) i gustati uz pogled na baziliku:cerek: (na tom trgu i na uglovima ima dosta birceva).
U Hercegprimas utca,kod Szent Istvan ter u jednom malom lokalcicu koja je vinoteka (i s direktnim pogeldom na baziliku mozes probati vino (placa se), imaju jako bogatu zbirku vina i lijepo je uredjen (imaju i kave i cajeve).
Ma sve je tamo lijepo uredjeno oko tog trga.

Hvala na info..

Iako mi je ta odlična lokacija na kraju propala :(
Pa sam rezervirala hotel na Blaha Lujza ter.. Nadam se da je to isto ok lokacija, iako vidim da je ove prethodna bila dosta bolja..

Ako ima netko sugestije di ima dobro jesti oko Blaha Lujza trga neka viče :mig:

crazydiamond2
09.12.2010., 10:15
Imam još jedno pitanje što se tiče transporta u Budimpešti :)

Vidim na njihovim službenim stranicama, http://www.bkv.hu/en/travel_cards/family_ticket_en da postoji Family ticket koja vrijedi 48h. Tamo piše da kartu mogu korisiti 1 ili 2 odlraslih koji putuju u istom prijevoznom sredstvu plus djeca. Da li to znači da nas dvoje možemo uzeti tu kartu i obadvoje se voziti na nju, jer ako je tako onda se to više isplati od 72-hour travel card? :confused:

trotter
09.12.2010., 10:21
U maloj sam nedoumici, nije mi baš najjasnije...
Čitajuci stare postove nasla sam informaciju da trodnevna karta za javni prevoz u budimpešti vrijedi na dan kad se kupi i još dva naredna dana ... Googlajući nasla sam dugi podatak, vjerovatno noviji, da ta trodnevna karta važi 72h od trenutka kupovine. Je li neko u skorije vrijeme koristio ove karte, kakva su iskustva i šta je tačno od ovo dvoje jer ne bih da imam problema s kontrolorima zbog neinformisanosti???
Hvala unaprijed

Nisam već dugo kupio tu kartu pa neznam. Sječam se da je variralo od grada do grada. Negdje je 72 sata, je do trećeg dana u ponoć...
Uvijek sam za opciju kupovine deset karata pa štancaš kad se voziš (često mi tako ostane i viška) obzirom da puno hodam pješice..
Nego, ako ti nitko ne odgovori ovdje, pogledaj što piše na poleđini te karte. Tamo je objašnjeno kolko vrijedi i po kojim uvjetima. Uz mađ napisano je i na engl. najbitnije je naravno da nakon kaj kupiš kartu i prije neg kreneš na prvu vožnju je štancaš na ulazu u metro. Švercanje u metrou zaboravi.

ivku
09.12.2010., 10:35
Nisam već dugo kupio tu kartu pa neznam. Sječam se da je variralo od grada do grada. Negdje je 72 sata, je do trećeg dana u ponoć...
Uvijek sam za opciju kupovine deset karata pa štancaš kad se voziš (često mi tako ostane i viška) obzirom da puno hodam pješice..
Nego, ako ti nitko ne odgovori ovdje, pogledaj što piše na poleđini te karte. Tamo je objašnjeno kolko vrijedi i po kojim uvjetima. Uz mađ napisano je i na engl. najbitnije je naravno da nakon kaj kupiš kartu i prije neg kreneš na prvu vožnju je štancaš na ulazu u metro. Švercanje u metrou zaboravi.

E da, čula sam za tih deset karata, gdje svaka vrijedi za jednu vožnju u komadu (kao single ticket) bez obzira na to da l se voziš samo jednu stanicu ili više stanica, s tim što nije dozvoljeno presjedanje u drugi bus ili tramvaj s tom istom kartom ali se smije samo jednom promijeniti metro linija...
Jesam li upravu???

nasmijanonebo
09.12.2010., 10:47
Hvala na info..

Iako mi je ta odlična lokacija na kraju propala :(
Pa sam rezervirala hotel na Blaha Lujza ter.. Nadam se da je to isto ok lokacija, iako vidim da je ove prethodna bila dosta bolja..

Ako ima netko sugestije di ima dobro jesti oko Blaha Lujza trga neka viče :mig:

Dobra ti je i ova lokacija, bez brige. Isto sve mozes pjeske obici a sa tog trga imas i metro liniju, tramvajske i busne linije, odlicna je prometna povezanost. (ako hoces npr. do Budima, imas direktnu tram.liniju). Stvarno sve pjeske mozes, do Budima tramvajem pa natrag pjeske preko Lanchid:cerek: i do Varosligeta (ili Szecheny toplica) isto prijevozom.
Blaha Lujza ter je jako frekventan trg i dinamican dio grada:mig:, dinamicniji od tvoje prosle lokacije.
Imas u neposrednoj blizini dosta restaca, pubova, birceva i raznoraznih polukioska sa kebabima koji rade po 24h; prcvarnica, stvarno jako veliki izbor.. imas mcdonaldsa, burger kinga u tom dijelu koliko hoces ( ne preporucujem jer je stvarno izbor dobrih i neskupih restaca jako jako velik).
Npr, jako ti je blizu (Akacfa utca) jako popularan Old man's pub, ima klope ali nisam jela, samo pila, pa ne znam kvalitetu klope.
http://www.oldmansmusicpub.com/?lang=en

imas i Alcatraz pub jako blizu, uredjen u zatvorskom stilu, isto ima klopa, ali nisam jela, samo sam 5 min bila unutra da vidim kak izgleda:D (e malo vremena a puno lokala:rofl:)

suncetvogneba
09.12.2010., 11:37
Pozdrav svima!
Prvi put se javljam na forum, a vezano je za boravak u Budimpesti za novu godinu. Idem sa deckom, preko agencije, 5 dana, i to je nasa prva posjeta tom gradu. Smjestaj je u jednom od Mercure Budapest hotela. Dosta sam googlala o trznim centrima (heheh djevojka-shopping na prvom mjestu), fast food (prvenstveno mc donalds) i restoranima, trgovima i znamenitostima, pa bi zamolila da mi neko kaze otprilike sta da posjetimo (obzirom da imamo bukvalno 2 dana slobodna za hodanje), kakve su cijene i sto je najvaznije euri ili forinte??
P.S. Citala sam skoro sve na forumu vezano za ovu temu i znam da ima dosta odgovora na ova pitanja, ali bih voljela cuti 'svjeze' informacije da budem sigurna.
Hvala!

trotter
09.12.2010., 12:22
E da, čula sam za tih deset karata, gdje svaka vrijedi za jednu vožnju u komadu (kao single ticket) bez obzira na to da l se voziš samo jednu stanicu ili više stanica, s tim što nije dozvoljeno presjedanje u drugi bus ili tramvaj s tom istom kartom ali se smije samo jednom promijeniti metro linija...
Jesam li upravu???

Tako nekako. Meni se malo pobrkalo kak je u kojem gradu obzirom da je negdje vremenski ograničeno pa se voziš npr sat vremena u bilo čemu, negdje kad uđeš u sustav metro možeš se voziti kolko hočeš (uključujući i presjedati linije) dok jednom ne izađeš iz sustava (pretpostavljam da je i ovo vremenski ograničeno ali neznam kolko), ili pak jedna karta jedna linija metro... U svakom slučaju sječam se da mi je za Peštu najbolje pasalo tih deset karata koje sam kupovao i da mi je redovito ostajalo par karata. Najbolje je kad kupiš kartu pogledati na njoj kaj piše i tad si najsigurniji. Ak je to tolko bitno mogu pogledati doma kaj piše na tom karnetu iz Pešte imam ga negdje doma, pa točno velim..

trotter
09.12.2010., 12:24
nadopuna.. u zadnje vrijeme sam tam isključivo autom pa sam malo ispao iz štosa kaj se karata tiće. kad ne idem autom idem pješice.

crazydiamond2
09.12.2010., 12:43
Dobra ti je i ova lokacija, bez brige. Isto sve mozes pjeske obici a sa tog trga imas i metro liniju, tramvajske i busne linije, odlicna je prometna povezanost. (ako hoces npr. do Budima, imas direktnu tram.liniju). Stvarno sve pjeske mozes, do Budima tramvajem pa natrag pjeske preko Lanchid:cerek: i do Varosligeta (ili Szecheny toplica) isto prijevozom.
Blaha Lujza ter je jako frekventan trg i dinamican dio grada:mig:, dinamicniji od tvoje prosle lokacije.
Imas u neposrednoj blizini dosta restaca, pubova, birceva i raznoraznih polukioska sa kebabima koji rade po 24h; prcvarnica, stvarno jako veliki izbor.. imas mcdonaldsa, burger kinga u tom dijelu koliko hoces ( ne preporucujem jer je stvarno izbor dobrih i neskupih restaca jako jako velik).
Npr, jako ti je blizu (Akacfa utca) jako popularan Old man's pub, ima klope ali nisam jela, samo pila, pa ne znam kvalitetu klope.
http://www.oldmansmusicpub.com/?lang=en

imas i Alcatraz pub jako blizu, uredjen u zatvorskom stilu, isto ima klopa, ali nisam jela, samo sam 5 min bila unutra da vidim kak izgleda:D (e malo vremena a puno lokala:rofl:)

Nasmijanonebo, hvala :)

Idemo u subotu, nadamo se dobrom vremenu i provodu :mig:

ivku
09.12.2010., 13:17
Tako nekako. Meni se malo pobrkalo kak je u kojem gradu obzirom da je negdje vremenski ograničeno pa se voziš npr sat vremena u bilo čemu, negdje kad uđeš u sustav metro možeš se voziti kolko hočeš (uključujući i presjedati linije) dok jednom ne izađeš iz sustava (pretpostavljam da je i ovo vremenski ograničeno ali neznam kolko), ili pak jedna karta jedna linija metro... U svakom slučaju sječam se da mi je za Peštu najbolje pasalo tih deset karata koje sam kupovao i da mi je redovito ostajalo par karata. Najbolje je kad kupiš kartu pogledati na njoj kaj piše i tad si najsigurniji. Ak je to tolko bitno mogu pogledati doma kaj piše na tom karnetu iz Pešte imam ga negdje doma, pa točno velim..

Ma ne, nije toliko bitno, nema potrebe da provjeravaš, najvažnije je da ima ta kratka instrukcija na karti... Nije mi toliko bitno šta je jeftinije al ne bi samo da se dovedem u situaciju da imam problema zbog neupućenosti... Al to i nije problem, raspitaću se na licu mjesta. Hvala ti u svakom slucaju.
Inače planirala sam ići za praznike, biću smještena odmah pored Puškaš stadiona, a to je tri stanice od Astorije, oko 5 min. metroom tako da će mi prevoz, pogotovo metro biti neophodan...

nasmijanonebo
09.12.2010., 13:31
Pozdrav svima!
Prvi put se javljam na forum, a vezano je za boravak u Budimpesti za novu godinu. Idem sa deckom, preko agencije, 5 dana, i to je nasa prva posjeta tom gradu. Smjestaj je u jednom od Mercure Budapest hotela. Dosta sam googlala o trznim centrima (heheh djevojka-shopping na prvom mjestu), fast food (prvenstveno mc donalds) i restoranima, trgovima i znamenitostima, pa bi zamolila da mi neko kaze otprilike sta da posjetimo (obzirom da imamo bukvalno 2 dana slobodna za hodanje), kakve su cijene i sto je najvaznije euri ili forinte??
P.S. Citala sam skoro sve na forumu vezano za ovu temu i znam da ima dosta odgovora na ova pitanja, ali bih voljela cuti 'svjeze' informacije da budem sigurna.
Hvala!

sto se tice znamenitosti, tu nema nista svjeze, pov. znamenitosti su na mjestu i nisu se preselile:D (pisali o tome ovdje)
shoppin:g najbolje u vaci utca i okolo.
cijene-vec sam rekla, nesto jeftinije nego u ZG (cuga, kava), restorani dosta jeftiniji, odjeca isto.
javni prijevoz - karta u jednom smjeru oko 7 kn.

posoljeni zrak
09.12.2010., 13:45
Ti se dopala Bikova Krv iz Egera?

budem videla :mig:

trotter
09.12.2010., 13:46
Ma ne, nije toliko bitno, nema potrebe da provjeravaš, najvažnije je da ima ta kratka instrukcija na karti... Nije mi toliko bitno šta je jeftinije al ne bi samo da se dovedem u situaciju da imam problema zbog neupućenosti... Al to i nije problem, raspitaću se na licu mjesta. Hvala ti u svakom slucaju.
Inače planirala sam ići za praznike, biću smještena odmah pored Puškaš stadiona, a to je tri stanice od Astorije, oko 5 min. metroom tako da će mi prevoz, pogotovo metro biti neophodan...

Da prijevoz će ti dobro doći, nije baš u samom centru, ali kaj se tiće shopping u blizini ti je.
http://www.arenaplaza.hu/
http://www.arkadbudapest.hu/index/index/lang/en
Piše i radno vrijeme kad rade...

trotter
09.12.2010., 13:47
budem videla

Pa kolko si ranije rezervirala smještaj??

posoljeni zrak
09.12.2010., 13:48
Imam još jedno pitanje što se tiče transporta u Budimpešti :)

Vidim na njihovim službenim stranicama, http://www.bkv.hu/en/travel_cards/family_ticket_en da postoji Family ticket koja vrijedi 48h. Tamo piše da kartu mogu korisiti 1 ili 2 odlraslih koji putuju u istom prijevoznom sredstvu plus djeca. Da li to znači da nas dvoje možemo uzeti tu kartu i obadvoje se voziti na nju, jer ako je tako onda se to više isplati od 72-hour travel card? :confused:

family ticket može koristiti dvoje odraslih uz najmanje jedno a najviše sedmero djece. ako imate dijete - okej, ako ste sami - ništa.

posoljeni zrak
09.12.2010., 13:53
idem 26.12., rezervirala 5.10. preko booking.com, nisam platila. sad vodim prepisku s hotelom mogu li otkazat agenciju i rezervirat direktno preko njih (oni neće platit proviziju, ja dobijem vince, i svi sretni).

ivku
09.12.2010., 13:55
Da prijevoz će ti dobro doći, nije baš u samom centru, ali kaj se tiće shopping u blizini ti je.
http://www.arenaplaza.hu/
http://www.arkadbudapest.hu/index/index/lang/en
Piše i radno vrijeme kad rade...

Ma kad imaju metro i tako dobar javni prevoz sve je blizu :mig:...
Nije mi problem što je hotel malo dalje... Do strogog centra ima metro i na Budimskoj i na Pestanskoj strani a po centru ću da hodam, istražujem, razgledam, zato i idem...
Hvala na linkovima... Bice shoppinga, :top:

trotter
09.12.2010., 14:06
idem 26.12., rezervirala 5.10. preko booking.com, nisam platila. sad vodim prepisku s hotelom mogu li otkazat agenciju i rezervirat direktno preko njih (oni neće platit proviziju, ja dobijem vince, i svi sretni).

Pretpostavljao sam da je vince u igri... Nadam se da ti neće uvalit ono za 500Ft... Ako bude loš okus, znaj da oko Egera ima i bitno boljeg i da su škrtice!

trotter
09.12.2010., 14:08
Ma kad imaju metro i tako dobar javni prevoz sve je blizu ...
Nije mi problem što je hotel malo dalje... Do strogog centra ima metro i na Budimskoj i na Pestanskoj strani a po centru ću da hodam, istražujem, razgledam, zato i idem...
Hvala na linkovima... Bice shoppinga,

Kapa, rukavice i šal u Pešti po zimi bitniji od mape grada.. Sretno.

posoljeni zrak
09.12.2010., 14:20
Pretpostavljao sam da je vince u igri... Nadam se da ti neće uvalit ono za 500Ft... Ako bude loš okus, znaj da oko Egera ima i bitno boljeg i da su škrtice!

sad nekako vjerujem da hoće uvalit to od 500 huf:(... i kad se razočaram, koju mi marku, vinariju preporučaš?

edit: koja je punionica ovih od 500, da znam ne otvorit?

trotter
09.12.2010., 14:45
sad nekako vjerujem da hoće uvalit to od 500 huf... i kad se razočaram, koju mi marku, vinariju preporučaš?

Preporučam ti da odeš u Szepasszonyvolgy i tamo fino redom pince po pince isprobavaš bikaver i vidiš koji ti bolje paše ako si veliki ljubitelj vina.
Ja nisam, ali eto bio sam 'primoran' to napraviti...Grijehota bi bilo sad reći da volim pivo više od vina, pa neću.
U dućanu nisam našao dobar egri bikaver. Ali ima jedan dobar szekszardi cabernet i naravno Tokaji Aszu (4, 5 po mom ukusu).

posoljeni zrak
09.12.2010., 15:20
hvala na preporuci, volim vino, al pivo mi draže, nula sam od dalmošice i bodulke pri tom :brukica:. doduše, ne volim ona slatkastaotčepljenaprijepetdana tipa žuje. a koje pivo preporučuješ, da je gorče?

trotter
09.12.2010., 15:30
Meni mađarska piva ne leže nešto, ali mogu ih popiti (ako nema nikakvog drugog). Od njihovih soproni, borsodi ak nema niš drugo, ali obično je dobar izbor stranih piva. Moj tip je Pilsner Urquell, ali kako što znamo o ukusima se ne raspravlja. Inaće volim češka piva, tako da ono nije neki nelogično ili raritetni izbor. Ak nema Pilsnera, potrudim se naći Radegast, Gambrinus...Od njemačkih Edelstoff Augustiner.

posoljeni zrak
09.12.2010., 15:32
daklem, snađi se, druže!

pazdrkan
09.12.2010., 16:17
da li se moze platit u eurima?

sandra555
09.12.2010., 16:26
I ne, ne može se plaćati u eurima.

pazdrkan
09.12.2010., 17:25
looool ......kakvih tu ima izjava dat će se ban za slučajno uključen caps lock....ccc:flop:

pita sam lijepo prije nekoliko stranica i zahvalio se unaprijed, al od ciganluka o kupnji karte za vlak i slično i uštedi od 1 eura ne moš dobit odgovora...:kava:

mishevi
09.12.2010., 17:45
Pazdrkan, ne može se plaćati u eurima.

Dajte me utješite, jel u prvom mjesecu grad još okićen? Propala mi rezervacija zbog promjene osobne i bolesti, sad ne znam jel mi se isplati kretati 26.12. jer je neradni dan, ili čekati do iza Nove godine..:(:(:(

posoljeni zrak
09.12.2010., 17:55
Pazdrkan, ne može se plaćati u eurima.

Dajte me utješite, jel u prvom mjesecu grad još okićen? Propala mi rezervacija zbog promjene osobne i bolesti, sad ne znam jel mi se isplati kretati 26.12. jer je neradni dan, ili čekati do iza Nove godine..:(:(:(

ja sam tamo 26.12. meni je u redu. nije mi napet doček, nisu mi napete svićice, nisu mi napeta sniženja (okej, nisu mi ni mrska), volila bih da nije bašbašhladno, al dobro, ako zapalim sviću sveton stipanu, možda mi se smiluje...
budim i pešta su tamo glede i unatoč.
jel se tebi isplati, možeš jedino sam odlučit na osnovu svojih afiniteta.

mishevi
09.12.2010., 18:11
Ne pitam jel mi se isplati :D nego jel grad još okićen u siječnju. Koliko sam vidjela, 26. su dućani/centri zatvoreni pa mi je malo nezgodno doputovat i ne imat si gdje kupit klopu i slično.. Doduše, možda koji Tesco radi, kao i ovi mali 24h dućani, ali nesigurno mi je oslanjat se na to kad ne znam.

I Posoljeni zrak, računaj na neugodni vjetar ako temperatura i ne bude niska, jaaako se dobro zabundat dok šećete gradom, pogotovo uz Dunav.

posoljeni zrak
09.12.2010., 18:24
Ne pitam jel mi se isplati :D nego jel grad još okićen u siječnju. Koliko sam vidjela, 26. su dućani/centri zatvoreni pa mi je malo nezgodno doputovat i ne imat si gdje kupit klopu i slično.. Doduše, možda koji Tesco radi, kao i ovi mali 24h dućani, ali nesigurno mi je oslanjat se na to kad ne znam.

I Posoljeni zrak, računaj na neugodni vjetar ako temperatura i ne bude niska, jaaako se dobro zabundat dok šećete gradom, pogotovo uz Dunav.

okićeno je, dućani ne rade, sajam ne radi, tz radi do 18 sati. rade restorani, kafići i radi tesco. ko i kod nas. 27.12 sve radi. kao kod nas. hladno je, ledeno je ili je prodor toplog zraka. to ćemo vidit.

edit: ne rade muzeji, akvarij niti zoo, ne može se uć u svetog stipana osim za vrime mise.

pazdrkan
09.12.2010., 21:30
da li je najbolje naručit njihove pare kod nas u banci ili negdje gore razmjenit?

vidim da je neki lud tečaj...pa koliko će trebat tih njihovih za 1000 kn?

1000 kn = 36617.96 HUF ? pa kud s tolkim papirima?

kakva su iskustva vaša?

trotter
10.12.2010., 07:26
da li je najbolje naručit njihove pare kod nas u banci ili negdje gore razmjenit?

vidim da je neki lud tečaj...pa koliko će trebat tih njihovih za 1000 kn?

1000 kn = 36617.96 HUF ? pa kud s tolkim papirima?

kakva su iskustva vaša?

Kod nas u mjenjačnici ili gore (ne u banci). Razmisli o bankomatu i plaćanju s karticama.

trotter
10.12.2010., 07:28
Potpisujem.
Ovo za Peštu vrijedi i po ljeti, ok ne s jaknama i sl. ali nikad nije previše ugodno uz Dunav. Po zimi, uvijek je hladnije nego kod nas kakav god prodor zraka bio..

nasmijanonebo
10.12.2010., 08:15
he, vi o vjetrovima:rofl:,a ja imala srece i oko NG. Od puna 4 dana samo jedno popodne zapuhalo a ostale dane je bilo jako ugodno vani, cak se i nasetali uz Dunav),
dok je u ZG istovremeno bilo ruzno (kiša i kiša). I u proljece krajem 4.mj. prije (7-8 dana), bilo toliko toplo da se hodalo bez rukava i ni daska vjetra :cerek: (dok u Zg nije bilo tak toplo). Tako da nisam iskusila previse tog glasovitog vjetra.
A u pravilu bi trebalo biti hladnije nego u ZG. Ma prognoze o vremenu su danas jako nezahvalne (jucerasnji dan totalno ludilo :eek:, prisjetimo se lanjskog Bozica u kratkim rukavima u ZG, a par dana iza smrzavanje).
(a to da treba šal, rukavice i sl. zimi se podrazumijeva, te badić za toplice :cerek:) Vjerojatno me prati sreca s vremenom kad god sam na putu:top:
I to da je uz Dunav skoro uvijek vjetar, to stoji.

crazydiamond2
11.12.2010., 06:05
Evo mene na putu za budimpestu :)

Pa sam se sjetila da imam još pitanja, ipak :) koje muzeje ili atrakcije vrijedi posjetiti, tj. platiti kartu za ući unutra?
I još nesto.. Kako nisam našla forinte u HR, možete li preporuciti di da mijenjam eure?

cikabreki
12.12.2010., 16:15
Gdje dočekati Novu godinu u Budimpešti?:confused:
Nije bitno na zatvorenom ili otvorenom :p
Ak je tema postojeća uputite me na post :D
pozzzz:w

mostarstyle
12.12.2010., 17:35
Pozdrav svima.
Dvojica kolega i ja putujemo u Budimpestu krajem Januara. Rezervirali smo Trokrevetnu sobu u The Unity hostelu. Cijena: 43 eura/noc. Zanima me da li je neko od forumasa imao iskustva sa ovim hostelom. Isto tako me zanima da li je dovoljno 50 eura po osobi za dva dana boravka tamo. Dakle za hranu i pice, bez nekih ekskluziva izlazaka i šopinga. I naravno ako moze nekoliko preporuka za mlade osobe (19 godina) koje i nemaju bas mnogo novca na raspolaganju...
Pozdrav i unaprijed hvala na odgovorima.

nasmijanonebo
12.12.2010., 18:57
50 eura je dovoljno za 2 dana:mig: (hrana, pice itd).
ne brini, nije budimpesta skupa, cak i za mostarske pojmove.
sto se tice preporuka, procitaj zadnjih par str. ove teme, trotter je pisao di jeftino jesti a i ja sam isto pisala.
sto se tice izlazaka, imas puno pubova i klubova di nije skupo pice a mozete se dobro zabaviti.
nrp. klub instant ima bespaltan ulaz (osim ako nisu specijalni partyji), pivo nije skupo..ima jos dosta klubova koji su onako "underground" uredjeni sa pristupacnim cijenama pica.
naravno, ima i fensi klubova ako ste takvi tipovi a cijene nisu nista skuplje neg u Zg.

Loth_lorien
13.12.2010., 01:52
Imam pitanje ( možda glupo) za poznavatelje Budimpešte, naime lokacija mi je na Szent Istvan korut, ok vidim da je to centar,ali zanima me pošto inače sve obilazim pješice a bit ću tamo samo 2 dana tako da ću moći jedino centar i obići bi li možda trebala uzet smještaj još malo ˝centralnije˝:D ili je ovo dovoljno blizu?

trotter
13.12.2010., 07:49
Imam pitanje ( možda glupo) za poznavatelje Budimpešte, naime lokacija mi je na Szent Istvan korut, ok vidim da je to centar,ali zanima me pošto inače sve obilazim pješice a bit ću tamo samo 2 dana tako da ću moći jedino centar i obići bi li možda trebala uzet smještaj još malo ˝centralnije˝ ili je ovo dovoljno blizu?

Dovoljno je blizu. Ako češ imat viška vremena i želiš vidjeti nešto drugo osim gradskih ulica prošeći po Margit Sziget jer ti nije daleko.

trotter
13.12.2010., 07:54
Gdje dočekati Novu godinu u Budimpešti?
Nije bitno na zatvorenom ili otvorenom
Ak je tema postojeća uputite me na post
pozzzz

Obično je na par trgova svake godine doček (nešto tipa Vorosmarty, Oktogon...) ali vidi na licu mjesta, tj obiđi pješice ako želiš od jednog do drugog da vidiš di je bolje.
Za zatvoreno mislim da treba rezervirati unaprijed...

nasmijanonebo
13.12.2010., 08:31
samo da nadopunim trottera:
u neke klubove i pubove se moze uci i na samu novu godinu, a bez rezervacije, ali se placa upad. ima i dosta birceva u kojima se ne mora placati upad.

isadora w.
13.12.2010., 12:42
odlično, pošto sam kratka s lovom :rofl:
ide se za novu, nisam još dosad bila u budimpešti.
hostelu sam zaboravila ime :D
znam da nije neki po slikama, but hu kerz

nasmijanonebo
13.12.2010., 13:03
onda ne brigaj..i mi u ekipi bili svi low budget turisti pa se dobro proveli:top:
motaj se po bircevima oko oktogona, najbolje u nagymezo utca.ma vidjet ces izvana di je dobro i udjes unutra. ak ti se ne svidi, picis dalje..mi bili u vise mjesta u NG noci..
a pri povratku kuci pocela padati kisa pa se sklonili u neki klub u podrumu (usput) i tamo se isto proveli za malo para, jeftina cuga, opskurno uredjenje ali bilo dobro :top:

isadora w.
13.12.2010., 13:13
ma da, to mi je najdraže, doći negdje pa bauljati okolo.
nikad mi nisu bili jasni likovi koji npr unaprijed traže informacije gdje da jedu? :ne zna:
dovoljna mi je već činjenica da nisam kod kuće i da nije skupo :mig:

nasmijanonebo
13.12.2010., 14:26
e tako je:top:, isto tak i ja razmisljam. zato na forumu pitam samo koliko para treba:lol:, za ostalo se lako snadjem

mostarstyle
13.12.2010., 21:18
50 eura je dovoljno za 2 dana:mig: (hrana, pice itd).
ne brini, nije budimpesta skupa, cak i za mostarske pojmove.
sto se tice preporuka, procitaj zadnjih par str. ove teme, trotter je pisao di jeftino jesti a i ja sam isto pisala.
sto se tice izlazaka, imas puno pubova i klubova di nije skupo pice a mozete se dobro zabaviti.
nrp. klub instant ima bespaltan ulaz (osim ako nisu specijalni partyji), pivo nije skupo..ima jos dosta klubova koji su onako "underground" uredjeni sa pristupacnim cijenama pica.
naravno, ima i fensi klubova ako ste takvi tipovi a cijene nisu nista skuplje neg u Zg.

Eto sada Mostar ispade jeftin grad :) :)
Zanima me samo kakva je procedura prilikom ulaska u Mađarsku kada se putuje vozom-vlakom?
Hvala na dosadašnjim informacijama, i vidim da ovdje ima dosta eksperata za Budimpeštu. ;)

nicolas slobodankin
13.12.2010., 22:30
Posto vidim da vas je stvarno dosta bilo u obilasku Budimpeste,moze li neko da mi posalje linkove nekih jeftinijih apratmana, hotela, motela, a da su u centru,ili bas blizu centra!? Bio bih vam jako zahvalan na tome....

oceanborn
13.12.2010., 23:08
Kad ideš u Mađarsku vlakom, isto je kao i kad ideš nečim drugim. Dođe hrvatska i mađarska granična kontrola, pogledaju putovnicu i to je to.

Predah_u_raju
14.12.2010., 01:13
Rade li prodavnice tipa H&M,Zara,C&A...1.1 ili 2.1 eventualno? :ne zna::)

trotter
14.12.2010., 07:31
Rade li prodavnice tipa H&M,Zara,C&A...1.1 ili 2.1 eventualno?

25.12, 26.12, 1.1. zatvoreno
2.1. radi

keke-zg
14.12.2010., 10:03
Kad ideš u Mađarsku vlakom, isto je kao i kad ideš nečim drugim. Dođe hrvatska i mađarska granična kontrola, pogledaju putovnicu i to je to.

kaj nije dovoljna samo osobna?:eek:

sandra555
14.12.2010., 10:16
kaj nje dovoljna samo osobna?:eek:
je

nasmijanonebo
14.12.2010., 10:40
Posto vidim da vas je stvarno dosta bilo u obilasku Budimpeste,moze li neko da mi posalje linkove nekih jeftinijih apratmana, hotela, motela, a da su u centru,ili bas blizu centra!? Bio bih vam jako zahvalan na tome....

za koji period trazis?
ako tarazis iza Ng mogu ti dati na pm kontakt jednog tipa koji renta stanove i apaetmane, povoljno a u najstorzem centru
inace, imas i ove linkove (ispalti ti se rentati apartman, jer nisu skupi):
http://www.apartmentsofbudapest.com/
pa u opciji "where" gledaj pod "very central pest" (to ti je centar)

http://www.housetrip.com/

http://www.hostelbookers.com/

http://www.bookb4travel.com/

http://www.eslworldwide.com/

http://www.rentbudapestapartment.com/

http://www.apartmentsinbudapest.com/

http://www.budapestapartments24.com/

http://www.budapesthotels.com/hotels/self_catering_apartments_in_budapest_hungary.a

ako te muci je li centar, suzi izbor pa kad nesto izaberes sto ti odgovara pitaj je li ok lokacija, bilo ovdje, bilo putem pm.

khm khm
14.12.2010., 15:07
Ne mogu vjerovati da od 6 banaka u koje sam ušla 1 drži forinte tj, ima neku siću, koja ne ispadne ni 30 kn. Ima li netko mjenjačnicu, banku, a da sigurno ima forinte?

nasmijanonebo
14.12.2010., 15:28
tesko :rofl:
cak ni ZABA nema forinte nego narucuje pa sutradan dobiju.
mjenjacnice nemaju.
ali nije ti bed ni promijeniti eure ili kune u forinte, ne gubis puno, nije neka razlika u tecaju u zg ili u mađ.

oceanborn
14.12.2010., 16:04
Je, dovoljna je osobna. Nije bilo u pitanju pa zato nisam napomenula.
Ja inače mijenjam kune u forinte na Keletiju svaki put.

khm khm
14.12.2010., 18:44
tesko :rofl:
cak ni ZABA nema forinte nego narucuje pa sutradan dobiju.
mjenjacnice nemaju.
ali nije ti bed ni promijeniti eure ili kune u forinte, ne gubis puno, nije neka razlika u tecaju u zg ili u mađ.

Sve mi se čini da će tako i biti! Nisam očekivala da će biti tako teško pronaći banku koja ima forinte. Hvala na info!

aaston
14.12.2010., 18:50
Forinte je relativno lako naći ljeti kad ima više Mađara kod nas. Van toga ide malo teže.

globetrotter
14.12.2010., 18:53
ako nisi, probaj s forintama u volksbanci. znalo ih je biti u poslovnici u varsavskoj (zagreb), samo prije nazovi poslovnicu da ne lutas nepotrebno..

UnusualMe
14.12.2010., 19:50
Nosit kune pa mijenjat u forinte? Ili eure? :ne zna:

khm khm
14.12.2010., 20:16
Hvala svima na odgovorima!

aaston
14.12.2010., 20:16
Šta god, samo nemoj kune u eure pa onda te iste eure u forinte.

khm khm
14.12.2010., 20:21
Puno gubim a? A gdje god da sam pitala, tako bi baš išla procedura, dakle prvo euri u kune, pa kune u forinte.

aaston
14.12.2010., 20:32
Ako već imaš eure.... zašto ne eure u forinte jednom kad tamo stigneš? :confused:

Svako toliko bacim pogled na temu i nikako ne razumijem ova kompliciranja oko zamijene valute. Ako se sve može mijenjati u sve, zašto raditi duple konverzije i bacati novac na tečajne razlike više nego je to nužno potrebno?

khm khm
14.12.2010., 20:45
Ako već imaš eure.... zašto ne eure u forinte jednom kad tamo stigneš? :confused:

Svako toliko bacim pogled na temu i nikako ne razumijem ova kompliciranja oko zamijene valute. Ako se sve može mijenjati u sve, zašto raditi duple konverzije i bacati novac na tečajne razlike više nego je to nužno potrebno?

Pa kao da meni nije u interesu da dobijem najviše forinti što mogu za svoj novac :confused: Zato i dođem tu pa pitam, kakva su vaša iskustva i to. Promijenit ću sigurno nešto ovdje jer mi je glupo ići na put s nula forinti u džepu, ne mogu si ni sok kupiti kad stanemo na odmorištu.

comi1
14.12.2010., 20:51
NASMIJANONEBO

daj mi molim te reci u budapestu,taj smjestaj sto tu reklamiras....koliko dojde po glavi i gdje ima tip stanove,kakvi su??

tnx:)

nasmijanonebo
15.12.2010., 09:46
comi1, vec sam vise puta spominjala ovdje tog tipa (Csaba) i odonda je puno forumasa bilo kod njega :D
On ti renta vise stanova/apartmana-moze od 1 osobe pa do 12 osoba. Lokacije su sve u najstrozem centru-Vaci utca, Varoshaz, Varhegye, Wesselleny, Oktober 6 utca, Kalvin ter, pa kod Nagymezo utca, kod Erzsebet ter itd. To je ono sto znam, a boga pitaj da li je to sve.
Cijene-za Ng je dosta skuplji ali max je trazio 25 eura po osobi i to ako je 2 osobe u stanu. Nas 4 je za Ng platilo 17 eura (zadnja NG) po osobi, 2-sobni stan.
Inace, cijene su od 15 eura po osobi pa do max 20 eura (ovisi koji stan i koliko osoba ide u koji stan). Ako ide vise od 4 osobe, mislim da moze i ispod 15 eura.
Tip ti ima do cca 35 godina; ima pripremljene karte Budimpeste u stanovima, salje na mail fotke stana, u svakom stanu (bar koliko ja znam) ima wi fi; cisto uredno i uvijek ga se moze nesto pitati u vezi bilo ceg u Budimpesti.
Uglavnom, svi su odusevljeni s lokacijama i smjestajem i s njim i cijena je stvarno dobra ("best value for money")

isadora w.
15.12.2010., 10:10
genijalno mi je to :iščitalacijelutemu:

šteta što se mi nismo dogovorili na vrijeme, ovako smo u 2 hostela

trotter
15.12.2010., 10:15
Ako već imaš eure.... zašto ne eure u forinte jednom kad tamo stigneš?

Svako toliko bacim pogled na temu i nikako ne razumijem ova kompliciranja oko zamijene valute. Ako se sve može mijenjati u sve, zašto raditi duple konverzije i bacati novac na tečajne razlike više nego je to nužno potrebno

Pa kao da meni nije u interesu da dobijem najviše forinti što mogu za svoj novac Zato i dođem tu pa pitam, kakva su vaša iskustva i to. Promijenit ću sigurno nešto ovdje jer mi je glupo ići na put s nula forinti u džepu, ne mogu si ni sok kupiti kad stanemo na odmorištu.

O ovome se već zbilja dosta pisalo i mislim da bi bilo dobro da nemamo na svakoj stranici objašnjenja oko konverzije valuta. Ne radi se o Bangladešu nego o susjednoj Mađarskoj i ukoliko se ne uspiju naći Ft u Hr bez problema se iste mijenjaju u Hun. Tokom zime puno je teže naći HUF u HR, tokom ljeta pravi je jackpot naći HRK u HUN. Ušteda na 100 eura je par kuna (par kuna je povoljnije promijeniti HRK u HUF ovdje nego to isto napraviti u HUN). Najgore je, kao što Aaston veli i kao što sam i sam pisao ranije više puta, raditi duplu konverziju (najprije HRK u EUR pa onda EUR u HUN) a još je gluplje EUR mijenjati u HRK, pa HRK u HUF.
Što se tiće mjesta gdje promjeniti zaboravite banke. One ako nemaju mogu naručiti ali to se ne isplati, zbog tečaja. Isplativija je konverzija HRK u HUF u Mađarskoj u mjenjačnicama, nego za HRK kupovati HUF u bankama u Hr.
Već sam ranije spominjao Kun-Dem mjenjačnice u Zg-u kao one koje imaju najbolji tečaj i di se najčešće nađe HUF (govorim ovo iz iskustva), a sada dodajem i exclusive change http://www.exchange.hr/gb/arfolyamok.php
Exclusive change je mađarski lanac mjenjačnica a imaju još mjenjačnice u Hr i Srb (kolko znam mađarski Židov je vlasnik) i raspitajte se tamo ako želite a ovdje imate i popis njihovih mjenjačnica u Mađarskoj http://www.exclusive.hu/
Sve u svemu, kad mjenjate u Mađarskoj nikako ne mijenjati na crno na ulici (oko Keletija ali i drugdje (i po drugim zemljama ex istočnog bloka) je ranijih godina bilo vrlo popularno da ti dođe lik i predloži promjenu na crno di ti veli kurs koji je između kupovnog i prodajnog i ti pristaneš;ti njemu lovu on tebi turi bunt novčanica u sitnim apoenima (izvana jedna krupna) i prevari te).
Znači samo ići u mjenjačnicu i po mogučnosti dobro gledati na istoj (osim kursa) kaj piše sitnim slovima. Obatiti pažnju dali uzimaju proviziju i za kolko love vrijedi tečaj koji je istaknut kao veliki (u Budimpešti je često fora (po Vaci) da istaknuti kurs vrijedi za sumu od preko npr 10000 eura ili tako neka nebuloza, dok ak je manje vrijedi neki drugi puno nepovoljniji tečaj koji nije vidljivo istaknut).
Ako ste u strogom centru imate jednu (u više navrata imala najbolji tečaj) u Petofi Sandor kod Szervita ter (malo je uvućena ali zna biti i reklama vani). sve skupa je vrlo blizu Vacijeve tak da se radi o strogom centru.
Ko ide autom, nek stane na granici i nek na granici promijeni nešto ( na Letenyu kad se uđe u Hun s lijeve strane ima jedan mali kiosk u kojem je mjenjačnica) .
Za shopping je dobro kupovati karticama (tečaj koji obračunaju kasnije je korektan) ili dizati novac s bankomata (treba samo znati na kojim bankomatima je najbolje dizati u Hun ovisno o tome gdje imate račun (u kojoj Hr banci)).

nasmijanonebo
15.12.2010., 10:25
za one koji idu autom, mogu i u Budaorsu mijenjati kune ili eure (Budaors je mjesto/predgradje neposredno prije ulaza u Budimpestu ako se ide iz smjera sjev. Hrvatske). Na desnoj strani autoceste (ako se dolazi iz ZG smjera) je jako velik supermarket Tesco. Unutar Tesco je mjenjacnica koja ima jako dobar tecaj mijenjanja kune u forinte te eure u forinte.
(Btw, unutar Tesco ima jedan ducan sa cipelama. zna biti velika akcija a i kraj Tesco je veliki Humanic- isto ducan sa cipelama-moze se naci dosta povoljno dobre cipele kad je akcija (do 70%) a s druge strane autoceste, malo dalje je IKEA ( u Budimpesti inace imaju 3 IKEE :eek:)

dmarijan
15.12.2010., 14:29
Ja sam dizao novac sa bankomata, ista bankarska grupacija, srednji tečaj, i sve prošlo ok. Čak sam preko bankomata prošao bolje nego kad sam manji iznos uzimao u svojoj banci prije puta u Budimpeštu.

comi1
15.12.2010., 22:24
comi1, vec sam vise puta spominjala ovdje tog tipa (Csaba) i odonda je puno forumasa bilo kod njega :D
On ti renta vise stanova/apartmana-moze od 1 osobe pa do 12 osoba. Lokacije su sve u najstrozem centru-Vaci utca, Varoshaz, Varhegye, Wesselleny, Oktober 6 utca, Kalvin ter, pa kod Nagymezo utca, kod Erzsebet ter itd. To je ono sto znam, a boga pitaj da li je to sve.
Cijene-za Ng je dosta skuplji ali max je trazio 25 eura po osobi i to ako je 2 osobe u stanu. Nas 4 je za Ng platilo 17 eura (zadnja NG) po osobi, 2-sobni stan.
Inace, cijene su od 15 eura po osobi pa do max 20 eura (ovisi koji stan i koliko osoba ide u koji stan). Ako ide vise od 4 osobe, mislim da moze i ispod 15 eura.
Tip ti ima do cca 35 godina; ima pripremljene karte Budimpeste u stanovima, salje na mail fotke stana, u svakom stanu (bar koliko ja znam) ima wi fi; cisto uredno i uvijek ga se moze nesto pitati u vezi bilo ceg u Budimpesti.
Uglavnom, svi su odusevljeni s lokacijama i smjestajem i s njim i cijena je stvarno dobra ("best value for money")

bilo bi nas vise...5-6 ljudova

a jbg,sada neznam gdje su te ulice..al znaci ono strogi centar?!
ajde ako ti nije problem da mi onda to posaljes ili na PM ili stavis link ovdje...pa da covjek zaradi neke pare:D

tnx:cerek:

nasmijanonebo
16.12.2010., 08:15
comi1, to su sve ulice u najstrozem centru:top:
na pm cu ti poslati njegov mail, a covjeku sam vec poslala brdo forumasa:rofl:
btw, za NG je pun, nema slobodnog mjesta (uglavnom forumasi) ali izvan tog termina ima.

stewie88
17.12.2010., 11:08
e ovako zanima me dali je ovo oke lokacija za hostel ili da trazim dalje :)
http://www.hostelworld.com/hosteldetails.php/Aboriginal-Hostel/Budapest/4545/directions

nasmijanonebo
17.12.2010., 11:46
dobra je lokacija..mozes pjeske, ne trebas previse koristiti javni prijevoz, 15 -20 min do oktogona, do 15 min do vorosmarty ter itd..jako si blizu rakoczi ut di imas dosta jeftine hrane itd.
a i do zelj.kolodvora (Keleti) brzo stignes.

Vanja12
17.12.2010., 13:15
NASMIJANONEBO,
posalji i meni na pm e-mail isao bih iza Nove godine.
Unapred hvala

nasmijanonebo
17.12.2010., 13:24
Vanja, poslala sam ti na pm kontakt mail:mig:

mishevi
17.12.2010., 22:18
Poslala sam upit turističkom uredu u vezi ikakvih dućana s hranom koji rade 26.12. i javili su da ništa ne radi, baš ništa. Ni Tesco. :confused: Zna tko za one male coop-ove koji inače rade 0-24? Sve mi se čini da ćemo morati nositi neku hranu od doma.

Inače, mnogi muzeji rade, i zoo vrt.

gemist00
18.12.2010., 16:27
ej ljudi bok
idem za novu u budimpeštu..jel moza pomoci ak je neko vec bio..di da idem??sta da jedem??di je dobra klopa??klub za novu godinu??
fala:mig:

sandra555
18.12.2010., 18:05
ej ljudi bok
idem za novu u budimpeštu..jel moza pomoci ak je neko vec bio..di da idem??sta da jedem??di je dobra klopa??klub za novu godinu??
fala:mig:

:facepalm:
Ajde daj si 10-15 minuta i barem zadnjih par stranica pročitaj, pa ako ćeš i onda imati još pitanja pitaj

Michael Collins
19.12.2010., 19:21
Imam neke kombinacije s djevojkom, frendom i njegovom djevojkom za Novu.
Zanima me samo koliko je Budimpešta siguran grad?

nasmijanonebo
19.12.2010., 20:55
Imam neke kombinacije s djevojkom, frendom i njegovom djevojkom za Novu.
Zanima me samo koliko je Budimpešta siguran grad?

Budimpesta je skroz siguran grad:top: Nemas se cega bojati. Provjereno vise puta a i drugi forumasi mogu potvrditi

aaston
19.12.2010., 21:11
Sigurnost u Budimpešti je vrlo relativan pojam. U slučaju da si priljepiš 200 ojra na čelo, trčiš gol u sitne sate po pustim ulicama i iz sveg se grla dereš kako su svi ali apsolutno svi Mađari pederi, e tada će Budimpešta biti vrlo opasan grad :D

Michael Collins
19.12.2010., 21:50
Sigurnost u Budimpešti je vrlo relativan pojam. U slučaju da si priljepiš 200 ojra na čelo, trčiš gol u sitne sate po pustim ulicama i iz sveg se grla dereš kako su svi ali apsolutno svi Mađari pederi, e tada će Budimpešta biti vrlo opasan grad :D

Zanimljivo, bila je neka fora sa bijelcem kroz crnačku četvrt trčao gol i vikao ni***rs...

A ovi okolo;"ma lik je neki narkić,neću ga dirati, 100% ima AIDS" :D

pazdrkan
19.12.2010., 22:40
vratio je prije sat vremena.....totalno siguran grad, u 3 dana smo prešli ogroman dio, sve pješke, u svaku ulicu ušli, niko nas nije ni krivo pogledao, cijene iste ko kod nas....preporuka naći turski restoran, kasnije napišem ime....prejeftin i predobra hrana.....oduševile me građevine i grad općenito.....koristiti metro i noge...najbolja kombinacija

pazdrkan
20.12.2010., 08:03
evo ovaj restorančić SZERAJ bi preporučio svakome, mi smo pješke od centra išli oko 20 min.....

http://www.spottedbylocals.com/budapest/szeraj/

crazydiamond2
20.12.2010., 10:37
Evo da i ja dam skroman doprinos ovoj temi :mig:

Vratili se iz Budimpeste prije par dana..
U tri dana obišli većinu znamenitosti, jedan dan smo išli na free walking tour, gdje vas studentica vodi kroz grad i prica zanimljivosti iz povijesti i svakodnevnog zivota, te vam na kraju da vrijedne savjete gdje jesti, sta posjetiti i tako.. sve se bazira na principu napojnice na kraju ture..

Nas su se najvise dojmile toplice Szcehenyi furdo.. Uzivas na -4, pada snijeg, a ti u toploj vodi 37 stupnjeva, u baloncicima.. ma milina :cerek:

Od muzeja smo obisli jedino Old car museum na preporuku forumasa Wob-a.. Za nekoga tko voli stare aute, odlicno..

Od restorana smo posjetili neki lokalni 'Kek Rosza', blizu velike sinagoge.. ukusna hrana, cijeli meni sa predjelom, glavnim jelom i desertom oko 10 eur.. vrijedno posjeta..
Hrana mi je jos bolja bila u 'Paprici', koja me odusevila.. ugodna atmosfera, konobarica jako simpa, hrana za prste polizati.. Nije preskupo, glavno jelo od kojeg se stvarno najedes oko 7-10 eur.. i tamo obvezno probati desert Somloi galuschku :cerek:

Bili smo i u Szimpla pub-u.. Fora kafic, dobra atmosfera.. za nekoga tko voli underground scenu, dobro ce se provesti..

isadora w.
20.12.2010., 10:43
koliko koštaju toplice?

dobila sam naputak da nosim kupaći, sad sam tek skužila zašto :D

crazydiamond2
20.12.2010., 11:52
koliko koštaju toplice?

dobila sam naputak da nosim kupaći, sad sam tek skužila zašto :D

Karta za cijeli dan dođe oko 12 eur sa kabinom, a nešto malo manje je ako uzmes bez kabine, tj. locker..
Ako dođes iza 19h onda je karta nesto manje, tipa 9 eur za locker..

U tu cijenu ti je ukljuceno koristenje termalnih bazena, finaska sauna, aroma sauna i jos jedna sauna koja je pretopla :mig:
I naravno vanjski bazeni..

Ponesi si i svoj rucnik, jer ako iznajmis od njih, dobijes nekakvu plahtu koja te ne moze osusiti.. I ako mozes ponesi i slape za hodati po vani, jer da bi dosla do unutarnjih termalnih bazena moras izaci van preko tih vanjskih, a kad je vani minus zna biti malo ledeno.. ali isto nije bed, mi nismo imali slape, trckarali vani po tim minusima od jednog bazena do drugog, i nije nam nista :mig:

isadora w.
20.12.2010., 11:54
super, tnx :mig:

nasmijanonebo
20.12.2010., 12:31
mene je kupanje u vanjskim bazenima bez saune od 18 do 22h kostalo oko 70 kn.
ali ni tad mi sauna nije bila vazna, nego kupanje.
a u budimpestu bez badića je grehota :mig:

isadora w.
20.12.2010., 12:40
pa kronično sam neupućena, idem kao muha bez glave, čak mi je bilo lijeno i guglati :rofl:
nadam se da ću to nekako uspjeti ugurati u plan i program (koji nemamo), ali tamo smo od 30. do 2. toplice rade u to doba? :confused:

nasmijanonebo
20.12.2010., 14:58
na staru godinu rade skraceno, do 20h. a ostale dane do 22h. preporucujem da odes recimo 1.1. navecer (npr. od 19 do 22h), taman da dodjes k sebi od NG noci :rofl: i poslije kupanja fino lijepo u birc ili klub.

isadora w.
20.12.2010., 15:01
:rofl:
kad se sjetim što sam ove godine radila 1.1., ovo mi zvuči divno :cerek: idem obavezno

nasmijanonebo
20.12.2010., 15:35
ne brini, ne idu starkelje tamo (molim da se stariji forumasi ne uvrijede:)), nego su bili sami mladi (bar je tako bilo ove godine 1.1. kad smo mi bili):top: (dobro, mi isli navece, pa mozda zato).

ante0710
20.12.2010., 21:04
večer, imam jedno pitanje, budući da me onlajn stranice međunarodnih prijevoza jednostavno zbunjuju, koliko bi izašla povratna karta vlakom do budimpešte za dvije osobe, uračunavajući možda onaj popust, i eventualno da se oboje stavimo na jedno kartu? koliko kužim, tada zna ispasti jeftinije. eto, hvala puno unaprijed.

nasmijanonebo
20.12.2010., 21:36
nisi rekao odakle bi isao.
Iz Zg do Budimpeste je povratna 212 kn (ili 220) po osobi. Tu je vec uracunat popust (hrv.mađ. vlakovi -popust od 70%).

ante0710
20.12.2010., 21:38
nisi rekao odakle bi isao.
Iz Zg do Budimpeste je povratna 212 kn (ili 220) po osobi. Tu je vec uracunat popust (hrv.mađ. vlakovi -popust od 70%).

joj, sori, stvarno nisam spomenuo odakle, hehe. :D
ali pogodio si, dakle okej, hvala puno! :top:

posoljeni zrak
21.12.2010., 18:46
kolika je uvriježena napojnica besplatnim vodičima?

nosikiriki
22.12.2010., 10:49
kolika je uvriježena napojnica besplatnim vodičima?

ja sam im dao (za curu i sebe) 10€. Iskreno, žena je bila odlična i zavrijedila je više al mi smo bili pri kraju s parama :( . Imaš njihov link na mom postu od prije cca 2 mjeseca.

pazdrkan
22.12.2010., 12:26
ja bi platio ručak i još dao bar 15-20 e.......al to sam ja

posoljeni zrak
22.12.2010., 15:48
ja sam im dao (za curu i sebe) 10€. Iskreno, žena je bila odlična i zavrijedila je više al mi smo bili pri kraju s parama :( . Imaš njihov link na mom postu od prije cca 2 mjeseca.
hvala, ne bih htjela ispast bezobrazna, a ni ponašat se kao bogatun koji nisam, radije bih onda preskočila cijeli događaj.
tvoj sam link već skužila, imam i neku drugu ekipu s prvih stranica pdf-a, pa ćemo vjerojatno to kombinirat, sve skupa ovisno o vremenskim (ne)prilikama.
ja bi platio ručak i još dao bar 15-20 e.......al to sam ja
ti bi to dao ili ti jesi to dao?

posoljeni zrak
22.12.2010., 15:51
ako je netko gore 26.12., možda će mu biti zanimljivo ovo: http://www.labirintus.com/en/1/nyitooldalangol

nasmijanonebo
22.12.2010., 16:27
ako je netko gore 26.12., možda će mu biti zanimljivo ovo: http://www.labirintus.com/en/1/nyitooldalangol

Labirint svakako preporucujem:top:
i ponijeti neku bocu, da si ulijete vino koje non stop tece iz fontane na "trgu" unutar labirinta. vino je crveno i pitko, mi popile svaka bocicu od pol litre (nesto odmah, nesto iducih dana) i nista nam nije bilo ako se netko pita je li otrovno:D
i kad se udje u labirint, zgodan je muzejcic, neka vrsta satire na evoluciju covjecanstva :mig:

funkster
22.12.2010., 19:53
Labirint svakako preporucujem:top:
i ponijeti neku bocu, da si ulijete vino koje non stop tece iz fontane na "trgu" unutar labirinta. vino je crveno i pitko, mi popile svaka bocicu od pol litre (nesto odmah, nesto iducih dana) i nista nam nije bilo ako se netko pita je li otrovno:D
i kad se udje u labirint, zgodan je muzejcic, neka vrsta satire na evoluciju covjecanstva :mig:

:eek::eek::eek:

pa to vino ide u krug..imate muda u svakom slucaju :zubo:

nasmijanonebo
23.12.2010., 07:55
pa sto, mi probale i zive i zdrave smo, zilave smo :mirko:
nije otrovnije od vode iz plasticnih boca a koju sad svi ovdje zivi piju (u ZG) jer vjeruju u marketinske floskule(u ZG, iako je i voda iz vodovoda sranje) :D
covjek je evolucijsko bice, na svasta se navikne :rofl:

štemajzl
23.12.2010., 10:49
Labirint je baš kul!

posoljeni zrak
23.12.2010., 13:26
ja bila sretna da sam našla da je nešto otvoreno kada dolazim, a labirint nam bio u top 5 destinacija, pa još sad i ta priča s vinom, još će ispast da će mi tih par sati od dolaska bit naj trenutci... :lol:

madisonlo
23.12.2010., 17:46
Pozdrav forumaši!

Imam jedno pitanje! Čitala sam da je glupo mijenjati kune-eure-forinte no mene zanima koliko to vrijedi trenutno i koliko se gubi?
I može li mi itko reći gdje je mijenjao kune u forinte i mogu li se 100% promijeniti?
I ima li na Deliu mjenjačnica i isplati li se tamo mijenjati?

hvala puno:D

posoljeni zrak
23.12.2010., 18:43
Pozdrav forumaši!

Imam jedno pitanje! Čitala sam da je glupo mijenjati kune-eure-forinte no mene zanima koliko to vrijedi trenutno i koliko se gubi?
I može li mi itko reći gdje je mijenjao kune u forinte i mogu li se 100% promijeniti?
I ima li na Deliu mjenjačnica i isplati li se tamo mijenjati?

hvala puno:D

uzmi kalkulator bilo koje banke pa mijenjaj iz jedne u drugu u treću valutu pa si vidi.
ja sam forinte prošli tjedan kupila s kunama u pbz i dobila ih za dva dana (prvo treba naručit). u otp je bio nešto povoljniji tečaj al je trebalo čekat tjedan dana "ako stignu" (splitski trezor je u zadru).
a najfriškije vijesti na zadanu temu su samo dvije stranice prije:
O ovome se već zbilja dosta pisalo i mislim da bi bilo dobro da nemamo na svakoj stranici objašnjenja oko konverzije valuta. Ne radi se o Bangladešu nego o susjednoj Mađarskoj i ukoliko se ne uspiju naći Ft u Hr bez problema se iste mijenjaju u Hun. Tokom zime puno je teže naći HUF u HR, tokom ljeta pravi je jackpot naći HRK u HUN. Ušteda na 100 eura je par kuna (par kuna je povoljnije promijeniti HRK u HUF ovdje nego to isto napraviti u HUN). Najgore je, kao što Aaston veli i kao što sam i sam pisao ranije više puta, raditi duplu konverziju (najprije HRK u EUR pa onda EUR u HUN) a još je gluplje EUR mijenjati u HRK, pa HRK u HUF.
Što se tiće mjesta gdje promjeniti zaboravite banke. One ako nemaju mogu naručiti ali to se ne isplati, zbog tečaja. Isplativija je konverzija HRK u HUF u Mađarskoj u mjenjačnicama, nego za HRK kupovati HUF u bankama u Hr.
Već sam ranije spominjao Kun-Dem mjenjačnice u Zg-u kao one koje imaju najbolji tečaj i di se najčešće nađe HUF (govorim ovo iz iskustva), a sada dodajem i exclusive change http://www.exchange.hr/gb/arfolyamok.php
Exclusive change je mađarski lanac mjenjačnica a imaju još mjenjačnice u Hr i Srb (kolko znam mađarski Židov je vlasnik) i raspitajte se tamo ako želite a ovdje imate i popis njihovih mjenjačnica u Mađarskoj http://www.exclusive.hu/
Sve u svemu, kad mjenjate u Mađarskoj nikako ne mijenjati na crno na ulici (oko Keletija ali i drugdje (i po drugim zemljama ex istočnog bloka) je ranijih godina bilo vrlo popularno da ti dođe lik i predloži promjenu na crno di ti veli kurs koji je između kupovnog i prodajnog i ti pristaneš;ti njemu lovu on tebi turi bunt novčanica u sitnim apoenima (izvana jedna krupna) i prevari te).
Znači samo ići u mjenjačnicu i po mogučnosti dobro gledati na istoj (osim kursa) kaj piše sitnim slovima. Obatiti pažnju dali uzimaju proviziju i za kolko love vrijedi tečaj koji je istaknut kao veliki (u Budimpešti je često fora (po Vaci) da istaknuti kurs vrijedi za sumu od preko npr 10000 eura ili tako neka nebuloza, dok ak je manje vrijedi neki drugi puno nepovoljniji tečaj koji nije vidljivo istaknut).
Ako ste u strogom centru imate jednu (u više navrata imala najbolji tečaj) u Petofi Sandor kod Szervita ter (malo je uvućena ali zna biti i reklama vani). sve skupa je vrlo blizu Vacijeve tak da se radi o strogom centru.
Ko ide autom, nek stane na granici i nek na granici promijeni nešto ( na Letenyu kad se uđe u Hun s lijeve strane ima jedan mali kiosk u kojem je mjenjačnica) .
Za shopping je dobro kupovati karticama (tečaj koji obračunaju kasnije je korektan) ili dizati novac s bankomata (treba samo znati na kojim bankomatima je najbolje dizati u Hun ovisno o tome gdje imate račun (u kojoj Hr banci)).

mzelen36
24.12.2010., 08:46
Za promjenu kuna u forinte u mjenjačnicama http://www.exchange.hr/gb/arfolyamok.php trenutno ne možeš dobiti jer su u deficitu sa istima (ljeti je drulčija situacija), ali možeš prmjeniti u OTP banci tako što iznos naručićš telefonom i dođeš sutra po forinte (ja uzeo 100000 prije dva dana po tečaju 2,74)

mishevi
24.12.2010., 19:37
ja bila sretna da sam našla da je nešto otvoreno kada dolazim, a labirint nam bio u top 5 destinacija, pa još sad i ta priča s vinom, još će ispast da će mi tih par sati od dolaska bit naj trenutci... :lol:

Radi ti i zoo 26. ako te zanima. A naknadno su mi ovi iz turističke zajednice javili da ipak rade mali 24h dućani tipa coop i slični. Rade i mnogi muzeji. I Tropicarium!

I mi ćemo u Labirint, tamo mi je super (al svejedno ne bi pila ono vino:p) i ulaz je taj dan koliko vidim samo 600 forinti (inače je puno više). Ove svijeće će dati baš poseban ugođaj, inače je sve u mraku.:top:

posoljeni zrak
24.12.2010., 20:34
Radi ti i zoo 26. ako te zanima. A naknadno su mi ovi iz turističke zajednice javili da ipak rade mali 24h dućani tipa coop i slični. Rade i mnogi muzeji. I Tropicarium!

I mi ćemo u Labirint, tamo mi je super (al svejedno ne bi pila ono vino:p) i ulaz je taj dan koliko vidim samo 600 forinti (inače je puno više). Ove svijeće će dati baš poseban ugođaj, inače je sve u mraku.:top:

mi u peštu stižemo tek oko 17 h, dok razvezemo kufere, do labirinta stignem do 18.30. čini se da mi još onaj NNNI negdje zuji, za svaki slučaj danas kupila šterike pa nek budu 1004.:D bočice za vince spremne, unatoč i glede NNNI-u, eksperimenti me privlače. :mig:
u tropicarium idemo, zoo ako stignemo, nekog drugog dana, dakako.
prepoznaš nas po dvije curice koje se najvjerojatnije svađaju.:rolleyes:

klarky
25.12.2010., 22:23
Drago nasmijano nebo :) , vidin da imaš masu informacija vezano za Budimpeštu...ajd pliz vidi šta ti se čini od ovog smještaja http://www.hostelworld.com/hosteldetails.php/Garibaldi-Guesthouse/Budapest/19268....ide nas 7-8...i tražimo bilo kakav smještaj ( da je blizu centra), pa ako nam moš preporučit bili bi ti svi jako zahvalni... i da nije baš skupo, do nekih 200-njak kn po osobi!!!! ajde pliz pogledaj da možemo to šta prije riješit!!! puno fala!!!! pozz

nasmijanonebo
25.12.2010., 23:34
Drago nasmijano nebo :) , vidin da imaš masu informacija vezano za Budimpeštu...ajd pliz vidi šta ti se čini od ovog smještaja http://www.hostelworld.com/hosteldetails.php/Garibaldi-Guesthouse/Budapest/19268....ide nas 7-8...i tražimo bilo kakav smještaj ( da je blizu centra), pa ako nam moš preporučit bili bi ti svi jako zahvalni... i da nije baš skupo, do nekih 200-njak kn po osobi!!!! ajde pliz pogledaj da možemo to šta prije riješit!!! puno fala!!!! pozz

lokacija je jako dobra, tik do parlamenta..sve mozete obici pjeske, cak vam je budim odmah preko (blizu ste mosta koji vodi drito do budima a i sve ostale kljucne tocke grada su blizu:top:)
ovo je domicilna stranica tog smjestaja
http://garibaldiguesthouse.hu/
Preporucujem (u smislu lokacije):top:

p.s. koji termin biste isli?

Duggy
26.12.2010., 12:56
Evo, ja i ekipica idemo sad 28. 12. - 1. 1..
Imam pitanje jedno malo. Pošto tamo naravno idemo prvenstveno zbog slavlja nove godine, kako se kreću cijene cuge?
I ako netko zna, smijemo li unjeti neku cugu iz 'Rvacke? Evo frend kaže da se može unjet litra žeste (22%+) i dvije litre cuge koja ne prelazi 22%.
U svakom slučaju, ako je tamo gro jeftino, možda nam se i ne isplati.
Tako da pliz, izvjestit malo vi koji ste bili o cijeni cuge. :)
Hvala!

klarky
26.12.2010., 12:59
lokacija je jako dobra, tik do parlamenta..sve mozete obici pjeske, cak vam je budim odmah preko (blizu ste mosta koji vodi drito do budima a i sve ostale kljucne tocke grada su blizu:top:)
ovo je domicilna stranica tog smjestaja
http://garibaldiguesthouse.hu/
Preporucujem (u smislu lokacije):top:

p.s. koji termin biste isli?

a išli bi točno 31.12. i stali bi samo jednu noć....međutim tek smo sad vidili da se minimalno triba ostat dvije noći!!! doslovno bi išli na doček, a drugi put u razgledavanje!!:D Evo našli smo ovaj botel, http://www.tripadvisor.co.uk/ShowUserReviews-g274887-d758233-r61797308-Aquamarina_Boat_Hotel-Budapest.html#CHECK_RATES_CONT
tu se može i jednu noć uzet...kakva je lokacija., šta općenito misliš o tome??? Nisan baš vidila neke komentare, kao da je puno udaljen od grada!?!?!?! Puno faaaala!!!!:s

xfairguy
26.12.2010., 14:04
Evo, ja i ekipica idemo sad 28. 12. - 1. 1..
Imam pitanje jedno malo. Pošto tamo naravno idemo prvenstveno zbog slavlja nove godine, kako se kreću cijene cuge?
I ako netko zna, smijemo li unjeti neku cugu iz 'Rvacke? Evo frend kaže da se može unjet litra žeste (22%+) i dvije litre cuge koja ne prelazi 22%.
U svakom slučaju, ako je tamo gro jeftino, možda nam se i ne isplati.
Tako da pliz, izvjestit malo vi koji ste bili o cijeni cuge. :)
Hvala!

Mislim da su cijene kao u Hrvatskoj.
Tamo negdje 2008 kupovali smo dobro crno vino za 4-5 eura po litri.
A imaš vina u tetrapacima i plastici i ispod eura, iako je ovogodišnji urod loš pa će kao cijene rasti.

http://www.bbj.hu/?col=1000&id=54977

Žestice su vjerovatno isto sa cijenom kao u Hrvatskoj.

nasmijanonebo
26.12.2010., 14:30
a išli bi točno 31.12. i stali bi samo jednu noć....međutim tek smo sad vidili da se minimalno triba ostat dvije noći!!! doslovno bi išli na doček, a drugi put u razgledavanje!!:D Evo našli smo ovaj botel, http://www.tripadvisor.co.uk/ShowUserReviews-g274887-d758233-r61797308-Aquamarina_Boat_Hotel-Budapest.html#CHECK_RATES_CONT
tu se može i jednu noć uzet...kakva je lokacija., šta općenito misliš o tome??? Nisan baš vidila neke komentare, kao da je puno udaljen od grada!?!?!?! Puno faaaala!!!!:s

ovo ti je jako jako daleko. nezgodno ti je cak i javnim prijevozom, morali biste se dugo voziti.
pogledaj
www.hostelbookers.com
http://www.hostelsclub.com/index-hr.html
vecina trazi 2 noci. bolje vam je 2 noci a da po noci placate 100 kn, nego 1 noc po 200 kn. hrana nije skupa, ima brze hrane koliko hocete, npr. veliki gyros za 3 eura od koje se najedete itd..(pretpostavljam da idete na 1 noc zbog malog budzeta):mig:
lupite vas termin i izbacit ce sto je slobodno.
.
malo sam pogledala tko prima na 1 noc a da je dobra lokacija
ovo su stvarno jako dobre lokacije, sve pjeske obilazite.
http://www.hostelbookers.com/index.cfm?fuseaction=propertyDynamic.maps&intpropertyid=38543&strArrivalDate=2010-12-31&intNights=1

http://www.hostelbookers.com/index.cfm?fuseaction=propertyDynamic.maps&intpropertyid=47320&strArrivalDate=2010-12-31&intNights=1

http://www.hostelbookers.com/index.cfm?fuseaction=propertyDynamic.maps&intpropertyid=59616&strArrivalDate=2010-12-31&intNights=1

ovdje od izbora sto izbacuje ovaj sajt:
http://www.hostelsclub.com/step015_advsearch.php?lang=hr&location=&locationActive=0&country=29&city=150&giorno=31&mese=12&anno=2010&notti=1&guests=2&currency=1&room_type=0&mixed=1&male=1&female=1&maxbeds=0&cat_1=1&cat_6=1&cat_5=1&cat_10=1&cat_7=1&cat_11=1&cat_2=1&cat_8=1&cat_3=1&cat_9=1&cat_4=1
ti je dobra lokacija a ima mjesta na 1 noc i da je po osobi max 25 eura:
Black Sheep hostel Budapest
Bai panzio
I love Budapest hostel
Suite hostel
Activity hostel
Budapest Central hostel
Adagio hostel

nevolja
26.12.2010., 22:54
citao sam da se organizira docek godine na ekonomskom faklutetu za sve studente iz europe.jeli zna ko nesto vise o tome

Magor
27.12.2010., 08:11
A imaš vina u tetrapacima i plastici i ispod eura, iako je ovogodišnji urod loš pa će kao cijene rasti.

Postoji i jeftinije vino (u Tescou, Lidlu itd.).

- "Borivó" (oko 169 Ft/lit. = 4,50 kn). :D

ili npr.

- "Koccintós", 1 litar = 203 Ft (5,43 kn)
(slika (http://ital.freeblog.hu/files/koccintos2liter.jpg)) :s :rofl:

trotter
27.12.2010., 08:22
Magore, kad već nije nitko, da ja to napravim..
Boldog Karacsonyt!

Magor
27.12.2010., 12:33
Magore, kad već nije nitko, da ja to napravim..
Boldog Karacsonyt!

Hvala! I ja svima želim isto!

Hvala Bogu, blagdani su prošli. :cerek:
meni blagdani = stres, stres i stres + kuhanje, nervoza itd. :D

Pumpkin Noodle
27.12.2010., 13:54
Ljudi sorry ako se ovo pitanje ponovilo, zanima me rade li Burger Kingovi (ili neki drugi fast foodovi) 1.1.? :D

nasmijanonebo
27.12.2010., 14:03
da, 1.1. radi burger king (isla tamo samo razmijeniti lovu za sitnis:D), kod blaha lujza ter sigurno radi.
u rakoczi ut imas i neku vrstu fast food lokalcica di se prodaje gyros 24h + dosta je restorana po gradu otvoreno taj dan.

vedranzg
27.12.2010., 14:45
Forumaši bok:)

Molio bih pomoć. Naime sutra putujem u Budapest vlakom iz Zg-a u 10 sati i sad su to spojili u vlak br. 205. Piše da vlak stiže u Budapest-Kelenfo u 16.38 sati. Interesira me koja je razlika između Kelenfo i Keleti stanice? Jel to jedno te isto, potpuno različito, totalno daleko jedno od drugog ili?
Naime, trebam na Metro 2 (crvena linija) na Keletiju pa do Deak Ferenc križanja gdje presjedam.

Hvala:s

nasmijanonebo
27.12.2010., 15:03
Kelenfo (Kelenfold) je stanica u predgradju Budimpeste, nema veze sa Keleti(=istocni kolodvor).
Provjerila sam sad stranice mađarske zeljeznice i ispada da taj tvoj vlak koji ide u 9.58 stize na Deli kolodvor (Kelenfold je stanica prije Deli)
Ako ne vjerujes:
http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/xslms/vt?v=12921&d=10.12.28&language=2&ed=4D1324E9
reci na koju adresu moras ici pa cu te uputiti kako sa Deli kolodvora do tvoje adrese:mig:
btw, metro 2 (crvena linija) polazi bas sa Deli kolodvora :mig: i ide i do Keleti koldovora (Deak Ferenc je izmedju ta 2 kolodvora na toj liniji br.2)..i obrnuto.
Tako da mozes i sa Deli kolodvora metroom br. 2 i sidjes na Deak Ferenc Ter.
ali bolje da velis adresu jer mozda moras negdje prije sici sa metroa.

vedranzg
27.12.2010., 16:00
Kelenfo (Kelenfold) je stanica u predgradju Budimpeste, nema veze sa Keleti(=istocni kolodvor).
Provjerila sam sad stranice mađarske zeljeznice i ispada da taj tvoj vlak koji ide u 9.58 stize na Deli kolodvor (Kelenfold je stanica prije Deli)
Ako ne vjerujes:
http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/xslms/vt?v=12921&d=10.12.28&language=2&ed=4D1324E9
reci na koju adresu moras ici pa cu te uputiti kako sa Deli kolodvora do tvoje adrese:mig:
btw, metro 2 (crvena linija) polazi bas sa Deli kolodvora :mig: i ide i do Keleti koldovora (Deak Ferenc je izmedju ta 2 kolodvora na toj liniji br.2)..i obrnuto.
Tako da mozes i sa Deli kolodvora metroom br. 2 i sidjes na Deak Ferenc Ter.
ali bolje da velis adresu jer mozda moras negdje prije sici sa metroa.

Nasmijanonebo hvala ti puno za informacije i za link. Informaciju da vlak ide na Kelenfod našao sam na stranicama HŽ-a. Kad ide do Delija onda nije problem. Vidio sam prikaz metroa (Deli je Deli palyaudvar) i onda 4 stanice i evo me na Deak Ferencu i onda presjedam na metro M3 jer trebam doći do Nyugati palyaudvar) i to je to. Tamo izlazim to je u blizini Westenda i tamo ću se naći s frendovima koji stižu iz Njemačke u Budapest. Točka susreta je trgovački centar Westend:-)

Puno puno hvala :top:

nasmijanonebo
27.12.2010., 16:03
eto, sam si skuzio kak doci od deli kol.a do west enda:top:, a na metro stanici nyugati imas izlaz ili na ulicu ili ravno sa metro stanice udjes u sam west end centar a da i ne izadjes van na ulicu :mig: (ima putokaza).

Vanja12
27.12.2010., 17:06
Ne mogu nigde da nadjem da li ce nesto biti otvoreno 3 i 4.1.20011.Da li neko zna?

Vanja12
27.12.2010., 17:08
Ne mogu nigde da nadjem da li ce nesto biti otvoreno 3 i 4.1.20011.Da li neko zna?

Mislim na trzne centre

ivanosijek
27.12.2010., 17:35
pozdrav svima.... Idem s ekipom u Budmpeštu za Novu godinu, odlučili smo se u zadnji trenutak pa bih vas zamolio za pomoć u vezi kluba nekog s house glazbom i hostela s normalnom cijenom.... krenuli bismo 31. i ostali tri dana.... Unaprijed zajvaljujem na pomoći...:)

klarky
27.12.2010., 19:48
ovo ti je jako jako daleko. nezgodno ti je cak i javnim prijevozom, morali biste se dugo voziti.
pogledaj
www.hostelbookers.com
http://www.hostelsclub.com/index-hr.html
vecina trazi 2 noci. bolje vam je 2 noci a da po noci placate 100 kn, nego 1 noc po 200 kn. hrana nije skupa, ima brze hrane koliko hocete, npr. veliki gyros za 3 eura od koje se najedete itd..(pretpostavljam da idete na 1 noc zbog malog budzeta):mig:
lupite vas termin i izbacit ce sto je slobodno.
.
malo sam pogledala tko prima na 1 noc a da je dobra lokacija
ovo su stvarno jako dobre lokacije, sve pjeske obilazite.
http://www.hostelbookers.com/index.cfm?fuseaction=propertyDynamic.maps&intpropertyid=38543&strArrivalDate=2010-12-31&intNights=1

http://www.hostelbookers.com/index.cfm?fuseaction=propertyDynamic.maps&intpropertyid=47320&strArrivalDate=2010-12-31&intNights=1

http://www.hostelbookers.com/index.cfm?fuseaction=propertyDynamic.maps&intpropertyid=59616&strArrivalDate=2010-12-31&intNights=1

ovdje od izbora sto izbacuje ovaj sajt:
http://www.hostelsclub.com/step015_advsearch.php?lang=hr&location=&locationActive=0&country=29&city=150&giorno=31&mese=12&anno=2010&notti=1&guests=2&currency=1&room_type=0&mixed=1&male=1&female=1&maxbeds=0&cat_1=1&cat_6=1&cat_5=1&cat_10=1&cat_7=1&cat_11=1&cat_2=1&cat_8=1&cat_3=1&cat_9=1&cat_4=1
ti je dobra lokacija a ima mjesta na 1 noc i da je po osobi max 25 eura:
Black Sheep hostel Budapest
Bai panzio
I love Budapest hostel
Suite hostel
Activity hostel
Budapest Central hostel
Adagio hostel

heello!!! evo u teškoj potrazi smo za smještajem....sve to šta si mi ponudila nema slobodne sobe...radi posla ne možemo prije ić ni prije se vratit..tako većina ekipe...ajde pliz mi vidi koji od ovih hotela je relativno najbliži centru, al vidin da su svi malko podalje!!! al zasad oni pokazuju da ima još slobodnih soba!!!
http://www.booking.com/hotel/hu/hotelrila.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-FDx9Z_4*nZo*vCOhWJes5QS1257240355;sid=1f1f84a1f233 17ecb8ad53ae6a0c8456;checkin=2010-12-31;checkout=2011-01-01
http://www.booking.com/hotel/hu/timon.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-FDx9Z_4*nZo*vCOhWJes5QS1257240355;sid=1f1f84a1f233 17ecb8ad53ae6a0c8456;checkin=2010-12-31;checkout=2011-01-01#
http://www.booking.com/hotel/hu/retro-budapest.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-FDx9Z_4*nZo*vCOhWJes5QS1257240355;sid=1f1f84a1f233 17ecb8ad53ae6a0c8456;checkin=2010-12-31;checkout=2011-01-01#
http://www.booking.com/hotel/hu/holiday-beach-budapest-wellness-conference.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-FDx9Z_4*nZo*vCOhWJes5QS1257240355;sid=1f1f84a1f233 17ecb8ad53ae6a0c8456;checkin=2010-12-31;checkout=2011-01-01#
http://www.booking.com/hotel/hu/vadvirag-panzio.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-FDx9Z_4*nZo*vCOhWJes5QS1257240355;sid=1f1f84a1f233 17ecb8ad53ae6a0c8456;checkin=2010-12-31;checkout=2011-01-01#
http://www.booking.com/hotel/hu/duna-party-pansion.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-FDx9Z_4*nZo*vCOhWJes5QS1257240355;sid=1f1f84a1f233 17ecb8ad53ae6a0c8456;checkin=2010-12-31;checkout=2011-01-01#

stvarno više neman pojma...najmanje ćemo bit u toj sobi, bit ćemo u programu cili dan...ako nađeš šta daj pliz mi napiši jel se more zvat taxi od tu i koliko otprilike košta'?? znan da san te malo upilala al ti si svijetla točka!!!:s

štemajzl
27.12.2010., 20:28
Po cjenovnom rangu vidim što tražiš pa ti mogu preporučiti i actorhotel.com . Hotel je potpuno nov, vidim da nije rasprodan, sobe su prostrane, lokacija njie loša, pjašice do najstrožeg centra obalom ima oko 15-20 minuta, a javni prijevoz je u blizini ako vam se ne da hodati.

ivanosijek
27.12.2010., 23:16
hvala na pomoći... prenoćili bi s 31-1. i 1.-2.1... pokušat ćemo nešto naći pa se nadam da ćemo uspijeti.... ako slučajno nešo novo saznaš ti napiši.... hvala još jednom... :))

b&c
27.12.2010., 23:42
što bi ja bez forumaša,pregršt korisnih informacija,za par sati put pod noge i u Budimpeštu:),

trotter
28.12.2010., 07:54
Mislim na trzne centre
Zašto nebi ništa bilo otvoreno te dane? Radi sve najnormalnije, kao i ostale dane u godini. Kolko ja znam i 6.1. je radni dan u Mađarskoj.
Izvoli radno vrijeme jednog shopping malla... http://www.arenaplaza.hu/opening_times.htm

trotter
28.12.2010., 08:09
heello!!! evo u teškoj potrazi smo za smještajem....sve to šta si mi ponudila nema slobodne sobe...radi posla ne možemo prije ić ni prije se vratit..tako većina ekipe...ajde pliz mi vidi koji od ovih hotela je relativno najbliži centru, al vidin da su svi malko podalje!!! al zasad oni pokazuju da ima još slobodnih soba!!!
http://www.booking.com/hotel/hu/hote...out=2011-01-01
http://www.booking.com/hotel/hu/timo...ut=2011-01-01#
http://www.booking.com/hotel/hu/retr...ut=2011-01-01#
http://www.booking.com/hotel/hu/holi...ut=2011-01-01#
http://www.booking.com/hotel/hu/vadv...ut=2011-01-01#
http://www.booking.com/hotel/hu/duna...ut=2011-01-01#

stvarno više neman pojma...najmanje ćemo bit u toj sobi, bit ćemo u programu cili dan...ako nađeš šta daj pliz mi napiši jel se more zvat taxi od tu i koliko otprilike košta'?? znan da san te malo upilala al ti si svijetla točka!!!

Ajd da ja odgovorim imam malo vremena.. Sve spomenute lokacije su ti dosta loše. Ovo ti je u stilu loše, lošije.
Pošalji ovdje mail i pitaj dali imaju slučajno mjesta... http://www.thomasapartments.com/bpindex.html
Ako nemaju i ako baš moraš, nešto od onog izabrati izaberi prvu opciju onaj u Ferencvarosu.. Malo ćete se prošetati do Ulloi ut do metroa. Ostale možeš zaboraviti. Taxi možeš zvati najnormalnije, nije ti skup.

Vanja12
28.12.2010., 08:25

Quote:
Mislim na trzne centre

Zašto nebi ništa bilo otvoreno te dane? Radi sve najnormalnije, kao i ostale dane u godini. Kolko ja znam i 6.1. je radni dan u Mađarskoj.
Izvoli radno vrijeme jednog shopping malla... http://www.arenaplaza.hu/opening_times.htm

Hvala na odgovoru.Kod nas je i 3.1.2011. praznika,pa zato pitam.

klarky
28.12.2010., 11:08
Ajd da ja odgovorim imam malo vremena.. Sve spomenute lokacije su ti dosta loše. Ovo ti je u stilu loše, lošije.
Pošalji ovdje mail i pitaj dali imaju slučajno mjesta... http://www.thomasapartments.com/bpindex.html
Ako nemaju i ako baš moraš, nešto od onog izabrati izaberi prvu opciju onaj u Ferencvarosu.. Malo ćete se prošetati do Ulloi ut do metroa. Ostale možeš zaboraviti. Taxi možeš zvati najnormalnije, nije ti skup.

TENK JU!!! :mig: Poslala san sad pitanje jel imaju šta slobodnih soba..al imaju 4 apartmana ( valjda su sva četiri ok) Još sam našla ovo...pari blizu al su recenzije grozne!!
http://www.booking.com/hotel/hu/hotelrila.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-FDx9Z_4*nZo*vCOhWJes5QS1257240355;sid=1f1f84a1f233 17ecb8ad53ae6a0c8456;checkin=2010-12-31;checkout=2011-01-01#map

šta misliš??:ne zna:

klarky
28.12.2010., 11:11
TENK JU!!! :mig: Poslala san sad pitanje jel imaju šta slobodnih soba..al imaju 4 apartmana ( valjda su sva četiri ok) Još sam našla ovo...pari blizu al su recenzije grozne!!
http://www.booking.com/hotel/hu/hotelrila.html?aid=100200;label=Hotel-reservations-FDx9Z_4*nZo*vCOhWJes5QS1257240355;sid=1f1f84a1f233 17ecb8ad53ae6a0c8456;checkin=2010-12-31;checkout=2011-01-01#map

šta misliš??:ne zna:

evo sad vidila da je to onaj šta si mi reka ako ništa ne nađem!! vidiš da san smantana totalno!!!! heehehe:confused:

trotter
28.12.2010., 11:34
Ako ti odgovori Thomas da ima nešto slobodno uzimaj to bez razmišljanja. Provjereno više puta.
Ako nema, ta opcija (kaj se tiće lokacije ne ulazim u recenzije) koju su navela je najbolja (nešto manje loše nego one ostale).

ToniOsk
28.12.2010., 11:59
Imam nekih novih zamisli,pa me zanima u vezi spavanja u autu? Jel to uopće dopušteno u Mađarskoj?

klarky
28.12.2010., 13:29
Ako ti odgovori Thomas da ima nešto slobodno uzimaj to bez razmišljanja. Provjereno više puta.
Ako nema, ta opcija (kaj se tiće lokacije ne ulazim u recenzije) koju su navela je najbolja (nešto manje loše nego one ostale).

nema ništa od Thomasa :mad:

gemist00
28.12.2010., 13:36
:facepalm:
Ajde daj si 10-15 minuta i barem zadnjih par stranica pročitaj, pa ako ćeš i onda imati još pitanja pitaj

evo dala sam si punih 40 min i saznala sam nesto al ne dovoljno,ništa baš konkretno al okej..mislim ak sam vec pitala mogo je netko odgovorit,poanta je u tome da mi se neda čitat ova silna dopisivanja,jer je tema ogromna,kao i večini pa im ovi informirani odg "piše ti to u postovima prije"..ne kuzim koji je vas posao onda ovdje??Vjerujem ja da ste puno ljudi pomogli al moze se to i bolje..
bez ljutnje molim:mig:

nasmijanonebo
28.12.2010., 14:00
ovdje se vrte stalno ista pitanja pa je vec postalo malo tesko ponavljati iste odgovore.
preporucujem da se tema cita ispocetka:top: (odnosi se na bilo koju temu na ovom podforumu).
kad mene zanima neka destinacija, ja ju citam ispocetka koliko god da je opsezna.
o novoj godini gledaj postove oko zadnje prosle godine, puno sam pisala..a i o restoranima smo se raspisali dosta i trotter i ja i to na zadnjim stranicama. a i ng sam dosta spominjala.

nasmijanonebo
28.12.2010., 14:04
nema ništa od Thomasa :mad:

linkovi za smjestaj
http://www.apartmentsofbudapest.com/
pa u opciji "where" gledaj pod "very central pest" (to ti je centar)

http://www.housetrip.com/

http://www.hostelbookers.com/

http://www.bookb4travel.com/

http://www.eslworldwide.com/

http://www.rentbudapestapartment.com/

http://www.apartmentsinbudapest.com/

http://www.budapestapartments24.com/

http://www.budapesthotels.com/hotels/self_catering_apartments_in_budapest_hungary.asp

nasmijanonebo
28.12.2010., 14:13
o kaficima
http://www.budapestagent.com/drinking/bars

o novogodisnjim partyjima u budimpesti (na mađarskom :D, meni pomoglo)
http://www.pulzar.hu/partyajanlok?telepules=budapest&ev=2010&honap=12&nap=31&klub=&partyszervezo=&nev=&
evo, vidim da ce biti i kocani orkestar :D u instant klubu koji je inace :top: (vise underground, rock ekipa)

http://www1.partynews.hu/
pa tu gledajte pod "programok" koji ce biti partyji za novu g.

http://globalparty.hu/news.php
isto tako (na mađarskom)

a svakako preporucujem i ovo:
guglajte po nazivima klubova iz ovog linka
http://www.budapestagent.com/clubs i gledajte na sajtovima klubova sto ima za novu.

ovo je za one koji zele NG noc bas u nekom klubu itd.
vodic po restoranima linkala negdje na prijasnjim stranicama.

trotter
28.12.2010., 14:18
nema ništa od Thomasa
Ima nešto slobodno i kod njega (bar tak piše na netu, ali vjerojatno mu se neda zezat za 1 noć).
Da se malo nadovežem na prethodni post i možda ti skratim muku traženja baci se na site http://www.bookb4travel.com/ koji nasmijanonebo navodi.. Tu češ naći dosta toga slobodnog za Novu god. i po ok cijenama pa izaberi kaj ti paše..

trotter
28.12.2010., 14:39
Tko voli surfati i tražiti kaj ima od događanja itd. po Pešti http://www.pestiside.hu/

nasmijanonebo
28.12.2010., 14:50
trotter, i to sam zaboravila dodati na svoj prijasnji post:top:, a ovaj je na engleskom :mig:
meni je i taj link dosta pomogao :top:
ima bezbroj sajtova, najvise su mi sa info pomogli oni koji su samo na mađarskom (iako ne znam taj jezik, ali skuzila sam osnove):mig:

trotter
28.12.2010., 15:03
Respect za učenje mađarskog... meni treba netko u obrnutom smjeru, pa ak ti pada ko napamet (a da nije previše skup) let me know.. može i varijanta engl-hrv, a da je jeftin..

trotter
28.12.2010., 15:17
Još malo za čitanje i upoznavanje Budimpešte... http://www.hubeventsdiary.blogspot.com/

nasmijanonebo
28.12.2010., 15:59
Respect za učenje mađarskog... meni treba netko u obrnutom smjeru, pa ak ti pada ko napamet (a da nije previše skup) let me know.. može i varijanta engl-hrv, a da je jeftin..

poslala ti pm :mig:
ali ako netko drugi zna takvu osobu, neka slobodno veli.

vinko1987
28.12.2010., 17:19
pozdrav, koliko je maximalno dopusteno prenijet alkoholnog pica iz hrv u madarsku?
hvala

vinko1987
28.12.2010., 20:16
pozdrav, koliko je maximalno dopusteno prenijet alkoholnog pica iz hrv u madarsku?
hvala

molim odgovore cim prije jer krecemo za 8 sati....
a moze i tokom dana do cirka 12 sati...
:)

trotter
29.12.2010., 07:41
hvala
Isto kao i u bilo koju drugu EU državu.
Po starom zakonu je bilo litra žestokog ili dvije litre likera, vina... po glavi. Po novom neznam kolko je (vjerojatno nešto više). Uz dodatak da Mađari uglavnom prilikom ulaska u Mađ traže otvaranje prtljažnika i često pitaju za cigarete (vjerojatno su uhvatili nekog da šverca cigarete u Mađ), dok naši pitaju samo ima kaj za prijavit i ne dižu se sa stolice (pri povratku u Hr).

tominho
29.12.2010., 08:56
Pozdrav,

ujutro putujemo u Budimpeštu iz Splita. Smješteni smo u Hotel Radio Inn, jel neko zna kakav je hotel, jel bio tamo????
I recite mi gdje je najbolje promjeniti eure , u banci, mjenjačnici???

Hvala

nasmijanonebo
29.12.2010., 10:32
Pozdrav,

ujutro putujemo u Budimpeštu iz Splita. Smješteni smo u Hotel Radio Inn, jel neko zna kakav je hotel, jel bio tamo????
I recite mi gdje je najbolje promjeniti eure , u banci, mjenjačnici???

Hvala

ne znam kakav jehotel, ali lokacija nije tako strasna. imate 15 min pjeske do oktogona, tj. dijela grada di je nocni đir, prepuno birceva, klubova, pubova itd.
a i blizu ste pjeske do trga heroja (hosok tere) i gradskog parka (varosliget) te sczechenyi toplica. do parlamenta itd ima dosta za hodati, ali jako vam je blizu metro.

nemoj mijenjati u bankama, radije u mjenjacnicama.
o tome je dosta pisao forumas "trotter", di i kako, na zadnjim stranicama ove teme pa prolistaj i nadji njegove postove.

grle75
29.12.2010., 12:25
Pozdrav narode

Sutra putujem u Budimpeštu… hotel B. W. Hungaria u Rakoczi ulici. Da li netko ima iskustva sa tim hotelom. Ima li kakva dobra pivnica u blizini, di se može dobro pojest i popit. Također me zanimaju i pub-ovi sa živom muzikom…
Znam da sam se rano sjetio, ali što je tu je….

klarky
29.12.2010., 12:36
ne znam kakav jehotel, ali lokacija nije tako strasna. imate 15 min pjeske do oktogona, tj. dijela grada di je nocni đir, prepuno birceva, klubova, pubova itd.
a i blizu ste pjeske do trga heroja (hosok tere) i gradskog parka (varosliget) te sczechenyi toplica. do parlamenta itd ima dosta za hodati, ali jako vam je blizu metro.

nemoj mijenjati u bankama, radije u mjenjacnicama.
o tome je dosta pisao forumas "trotter", di i kako, na zadnjim stranicama ove teme pa prolistaj i nadji njegove postove.

nasmijano nebo, fala tebi i svim drugima na ovim opširnim odgovorima....lipo smo se namučili za hotel, al kad do zadnjeg nismo znali jel idemo radi posla. uspili smo jutros rezervirat City Hotel Ring", pari se ok lokacija...šta ti misliš?? al sad je ionako sve gotovo,kakav je da je...u najgoroj varijanti rentali smo kombi, imamo navigaciju tako da se ne tribamo puno nahodat!!! ps. ima li šta blizu, za pojist, popit, zabavit se, neka alternativna scena..ma sve bez zavijanja!!!!:lol: još jedno puno faaala!!!

nasmijanonebo
29.12.2010., 13:33
Pozdrav narode

Sutra putujem u Budimpeštu… hotel B. W. Hungaria u Rakoczi ulici. Da li netko ima iskustva sa tim hotelom. Ima li kakva dobra pivnica u blizini, di se može dobro pojest i popit. Također me zanimaju i pub-ovi sa živom muzikom…

taj hotel je kod keleti koldovora, ali ta ulica je dosta prometna i jako dobro prometno povezana sa centrom grada itd.
najblizi pub za koji znam (ne zivim u Bpesti)a da je sigurno dobroe Old man's pub. ima klope, pive, zive glazbe, dobra atmosfera. to je u ulici Akacfa utca, blizu Rakoczi ut. mozete ici busom od hotela pa sici na stanici Blaha Lujza ter i odmah vam je blizu pub, a mozete i pjesaciti, od hotela ima 15, max 20 min hoda.
Fat mo's je isto dobar pub.
Na potezu od hotela do centra i okolo ima puno restorana, fast foodova, prcvarnica itd. taj dio grada nije skup.
blizu je npr. babar bar (lounge,, ali ima i klope), ja pila samo kavu tamo. u Huszar utca, ulica okomito na rakoczi ut, manje od 5 mn od hotela.
http://www.babar.hu/, vidim da imaju i jeftiniji menu. fensi uredjeno.

E da, kad dodjete u Budimpestu, odite u neki tur.ured (ima jedan kod Deak ferenc ter ili na kolodvoru), pokupite vodice, imaju tjedne vodice za izlaske (debela brosura), pa se mozete i po tom ravnati di ce biti zive glazbe.
Imaju i vodice po restoranima ako se ne razgrabe

nasmijanonebo
29.12.2010., 13:43
nasmijano nebo, fala tebi i svim drugima na ovim opširnim odgovorima....lipo smo se namučili za hotel, al kad do zadnjeg nismo znali jel idemo radi posla. uspili smo jutros rezervirat City Hotel Ring", pari se ok lokacija...šta ti misliš?? al sad je ionako sve gotovo,kakav je da je...u najgoroj varijanti rentali smo kombi, imamo navigaciju tako da se ne tribamo puno nahodat!!! ps. ima li šta blizu, za pojist, popit, zabavit se, neka alternativna scena..ma sve bez zavijanja!!!!:lol: još jedno puno faaala!!!

Taj hotel je na dobroj lokaciji, u jako lijepoj aveniji kojom ide tramvaj. Odatle tramvajem mozete vrlo brzo do Budima, jako blizu vam je West end shopping centar (ako hocete jeftino jesti, ima bezbroj raznoraznih fastfoodova u tom soping centru ala kinesko, americko, blabla), a i sve znamenitosti u Pesti su vam blizu pjeske(osim Varosligeta i Szecheny furdo).
Sto se tice zabave ("alternativna glazba", najblizi vam je Instant:top:, jako dobro mjesto (Nagymezo utca) i Godor (tu idu mladji)kod Erszebet ter. do 15 min hoda do oba kluba.
Szimpla, Vittula (e Vittula je rupa rupe:D ali dobra atmosfera), to je samo 5-10 min duze hoda od Instanta.

Magor
29.12.2010., 15:21

Znam da nije lako Hrvatima ispravno napisati mađarska prezimena. Ali...

Jadni grof. :D (inače, „najveći Mađar” kako ga zove Lajos Kossuth)
Njegovo prezime pojavljuje se u različitim oblicima na ovom forumu, ali skoro nikada bez greške.

npr. kod Nasmijanoneba:
- Szecheny (najčešće)
- Sczechenyi (jučer)

pravilno je: SZÉCHENYI (izgovara se: sečenji)

Tipična greška kod Hrvata i u hrvatskim medijama što zaborave pisati „i” na kraju nekih mađarskih prezimena: npr. Kotányi - Kotany, Kurányi - Kurany, Martonyi - Martony, Ladányi - Ladany, Hetényi - Heteny itd.

Tko je bio grof István Széchenyi (1791-1860)?
wikipedia - na engleskom (http://en.wikipedia.org/wiki/Istv%C3%A1n_Sz%C3%A9chenyi)
wikipedia - na mađarskom (http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A9chenyi_Istv%C3%A1n)
Aristokrat, reformist i modernist, „otac moderne Mađarske”, političar, ministar prometa, pisac (pogotovo na području gospodarstva), osnivač mađarske Znanstvene akademije, osnivač mađarskog konjičkog športa, osnivač Nacionalnog kasina, osnivač parnog brodarstva na Balatonu, inicijator izgradnje Lančanog mosta u Budimpešti, glavni inicijator regulacije Dunava, Tise i Đerdapa odnosno sigurnog brodarstva do Crnog mora, osnivač športova u Mađarskoj kao npr. klizanje, jedrenje, veslanje, streljanje.

nasmijanonebo
29.12.2010., 15:38
Magor, oprosti sto skoro uvijek pogrijesim kod pisanja tog prezimena. Uvijek pišem u velikoj zurbi (moderatorica sam na forumu pa imam puno posla), pa ne pregledavam naknadno jesam li tocno napisala.
Kad pisem sluzbeno, onda jako pazim. Na forumu ne pazim toliko :brukica:. Jos jednom isprika od mene.

grle75
29.12.2010., 15:48
Hvala Nasmijeanebo na opširnom odgovoru, probat ćemo posjetiti navedena mjesta pa javim kako je bilo…
Zanima me još kako se kreću cijene taxi-ja
I još jedno, koje bi njihovo piće bilo zamjena za naš pelinkovac…
Pozdrav

dok
29.12.2010., 16:04
Pozdrav narode

Imas jedno dobro mesto "za popiti i pojesti" u blizini. Iza trga Blaha Lujza, mesto se zove Jelen. Sad bas gledam, to je na uglu ulica Markus Emilia i Stahly.

Taj hotel je na dobroj lokaciji, u jako lijepoj aveniji kojom ide tramvaj.

Rakoczi ulicom ne ide tramvaj.

... a i sve znamenitosti u Pesti su vam blizu pjeske(osim Varosligeta i Szecheny furdo)...

Pa blizu je i Varosliget, ima oko 10 min. hoda od Keletija do Varosligeta.

Islandson
29.12.2010., 18:58
Pozdrav svima!

Stvarno ste fantastični, ovdje se stvarno može naći pregršt korisnih informacija koje štede vrijeme i zbog kojih ne moram bjesomučno surfati po tisućama web stranica.

Imam samo jedno pitanjce, a tiče se lokacije hotela u kojem ćemo boraviti za vrijeme boravka u Budimpešti.
Radi se o sljedećem hotelu: http://www.achat-hotels.com/wEnglisch/02_hotels/Uebersicht_Hotels/51_Uebersicht.php?navid=31

Navedeno je da je hotel udaljen 5 km od centra grada i da je do centra lagano doći metroom.
Vjerujem da nije neki problem do centra jednostavno prošetati.

Postoji li u njegovoj blizini neki shoping centar (imam feeling da je to prvo pitanje s kojim ću se susresti) ili je bolje ići u shopping u centar grada?
Nadam se odgovoru kako je Budimpešta jedini grad u kojem shoping ne postoji :-)
Također me zanima ima li tamo neki dobar restoran, pub, pivnica...?

Za sve ostalo ćemo se lako snaći, zanima me samo što je u samoj blizini hotela jer ako nema ničega, ne mislim se tamo previše zadržavati.

Puno, puno hvala!

isadora w.
29.12.2010., 19:51
juhu, u pol pet krećemo :D

nasmijanonebo
29.12.2010., 21:58
Rakoczi ulicom ne ide tramvaj.

dok, ne ide tramvaj rakoczi utom nego se moj odgovor odnosio na pitanjje klarkyja za hotel u szent istvan korut. tramvaj ide onuda.

nasmijanonebo
29.12.2010., 22:11
Pozdrav svima!

Stvarno ste fantastični, ovdje se stvarno može naći pregršt korisnih informacija koje štede vrijeme i zbog kojih ne moram bjesomučno surfati po tisućama web stranica.

Imam samo jedno pitanjce, a tiče se lokacije hotela u kojem ćemo boraviti za vrijeme boravka u Budimpešti.
Radi se o sljedećem hotelu: http://www.achat-hotels.com/wEnglisch/02_hotels/Uebersicht_Hotels/51_Uebersicht.php?navid=31

Navedeno je da je hotel udaljen 5 km od centra grada i da je do centra lagano doći metroom.
Vjerujem da nije neki problem do centra jednostavno prošetati.

Postoji li u njegovoj blizini neki shoping centar (imam feeling da je to prvo pitanje s kojim ću se susresti) ili je bolje ići u shopping u centar grada?
Nadam se odgovoru kako je Budimpešta jedini grad u kojem shoping ne postoji :-)
Također me zanima ima li tamo neki dobar restoran, pub, pivnica...?

Za sve ostalo ćemo se lako snaći, zanima me samo što je u samoj blizini hotela jer ako nema ničega, ne mislim se tamo previše zadržavati.

Puno, puno hvala!

u, daleko ste od centra, kao da ste npr. u dubravi. ima javni prijevoz blizu hotela. ima tramvaj negdje malo dalje od hotela i onda lako tramvajem do centra. a mozete i metroom, isto pjeske blizu. ne preporucujem pjeske do grada, predaleko je.
sorry, taj dio grada nije nesto, stadion, stambene zgrade itd tako da nemate sto raditi u tom kvartu. ne vidim da ima neki restać, mozda nesto lokalno ali za to ne znam.
sto se tice sopinga, budimpesta ima dobre soping centre:D, jest da nije ludnica od sopinga kao london di vecina ide u soping, ali moze se jako dobro pazariti tamo, puno jr bolji izbor nego u Zg. ipak je to europska metropola:mig:
hotel se nalazi iza stadiona, u neposrednoj blizini je i glavna vojna akademija koja nosi ime po nasem Nikolu Zrinskom:cerek: (Zrinyi Miklos tako zovu Mađari)i vojni kompleks.
sto se tice sopinga, evo ti rjesenje. ne mora se ici u "soping centar" da bi se dobro sopingiralo, jer u vaci utca (pjesacka zona i najstrozi centaR) i vorosmarty ter ima puno dobrih ducana (h&M, zara, s oliver blabla)..pa nek oni odu u soping a ti mozes zujati po vaci utci, vorosmarty ter i malo okolo ili jednostavno piti kavu u nekom od birceva ili jesti kobasice na standu :mig. i svi sretni i zadovoljni.

trotter
30.12.2010., 09:12

Ako ste autom mislim da Vam je najzgodnije otići u Arenu Plazu (shopping mall kod Keletija - nije vam jako daleko; naravno može se i javnim gradskim prijevozom) a Vaci možda nije optimalno rješenje radi parkinga. Inaće, kako nasmijanonebo kaže Vaci je dosta živa ulica s kombinacijom kafića, slastičarni, restorančića, rip off noćnih klubova i mjesta za shopping. Dobar je izbor ako ženski dio namjerava u shopping, a muški ne pa izabere već nešto u drugo u centru i ako se ide javnim gradskim prijevozom u grad.

trotter
30.12.2010., 09:21
Jadni grof. (inače, „najveći Mađar” kako ga zove Lajos Kossuth)

Ako Lajos tako kaže, onda je zbilja najveći i zbilja smo jako pogriješili...

Nego Magore ova vijest me nemalo iznenadila i rastužila..
http://www.fszek.hu/english/?article_hid=40172&_voteadmin_site=1493

Za mene je on najveći Mađar. Znam da bogohulim, ali uvijek su mi draži oni Mađari koji mi navlače osmijeh na lice, nego neki povijesni likovi iz zajedničke nam prošlosti (često izvrtane kako kome paše).

nasmijanonebo
30.12.2010., 09:30
trotter, vidim da pratis sajt prekrasne budimpestanske knjiznice:cerek:
oni koji vole vidjeti i knjiznice, preporucuje se centralna knjiznica na Szabo Ervin ter :mig:
(nalazi se unutar prekrasne palace, pa je lijepa i u arhitektonskom smislu)

UnusualMe
30.12.2010., 10:26
Da pitam ovdje jel bi mogla nešto forintica šta mi je ostalo negdje u ZG promijenit?

trotter
30.12.2010., 10:43
Naravno.. Vrlo rado će ih primiti mjenjačnice.. Istina, tečaj ti neće biti neki.. U ovo vrijeme mjenjačnice imaju puno više upita za forinte nego kaj imaju forinti, tako da ne brini.

UnusualMe
30.12.2010., 11:38
Naravno.. Vrlo rado će ih primiti mjenjačnice.. Istina, tečaj ti neće biti neki.. U ovo vrijeme mjenjačnice imaju puno više upita za forinte nego kaj imaju forinti, tako da ne brini.

Thanks na info! :mig:

Magor
30.12.2010., 13:01
u neposrednoj blizini je i glavna vojna akademija koja nosi ime po nasem Nikolu Zrinskom:cerek: (Zrinyi Miklos tako zovu Mađari)i vojni kompleks.

Da ne bude zabluda, nije riječ o Sigetskom (1508-1566) /opća zabluda u Hrvatskoj/, već o pjesniku (1620-1664) koga mi smatramo Mađarom. Živio je u Mađarskoj, majka je Mađarica, odrastao u duhu mađarske kulture (kod nadbiskupa Pétera Pázmánya). Pisao je svoja djela isključivo na mađarskom jeziku. Između ostaloga i vojna djela (otuda i Vojna akademija pod imenom „Zrínyi Miklós” u Budimpešti).
Na žalost, neka djela do danas nisu prevedena na hrvatski.

Zrínyi Miklós - pjesnik (http://hu.wikipedia.org/wiki/Zr%C3%ADnyi_Mikl%C3%B3s_(k%C3%B6lt%C5%91)) (mađarska wikipedija)

trotter
30.12.2010., 13:39
Da ne bude zabluda, nije riječ o Sigetskom (1508-1566) /opća zabluda u Hrvatskoj/, već o pjesniku (1620-1664) koga mi smatramo Mađarom. Živio je u Mađarskoj, majka je Mađarica, odrastao u duhu mađarske kulture (kod nadbiskupa Pétera Pázmánya). Pisao je svoja djela isključivo na mađarskom jeziku. Između ostaloga i vojna djela (otuda i Vojna akademija pod imenom „Zrínyi Miklós” u Budimpešti).
Na žalost, neka djela do danas nisu prevedena na hrvatski.

Zrínyi Miklós - pjesnik (mađarska wikipedija)

O ovom bi se dalo diskutirati, ali nećemo u politiku... Kolko je meni poznato Nikola Zrinski je direktan potomak Nikole Šubića Zrinskog. Majka mu je Mađarica, otac Hrvat ali mu otac umire dok je bio mali.. Na wikipediji koju si citirao piše da je rođen u Ozlju (znamo obojica gdje je Ozalj). Isto tako znamo da svi oni koji su u to vrijeme nešto značili su stvarali na njemačkom i na mađarskom (kao što je i njegov slučaj). U to vrijeme bih i ja vjerojatno bio prozvan Mađarom, jer eto živim u Zagrabu i imam tamo neku titulu (vjerojatno bih morao i mađarski pričati, a ne jezik kmetova hrvatski). Stoji da je Nikola stvarao u Mađarskoj, ali ako se ne varam baš je taj Nikola rekao da je svjestan iz koje slavne hrvatske loze potjeće..
Osim toga nije li njega Beč proglasio hrvatskim banom?
Btw, šta piše na mađ wikipediji kako je poginuo? Pod kojim okolnostima?
Kolko ja znam nije pisao svoja djela isključivo na mađarskom nego i na njemačkom..

Magor
30.12.2010., 13:51
Isto tako znamo da svi oni koji su u to vrijeme nešto značili su stvarali na njemačkom i na mađarskom (kao što je i njegov slučaj).

Nije baš tako. Njegov brat, Petar Zrinski je pisao na hrvatskom (on je hrvatski pjesnik). Inače, Petar mnogo puta kritizira Nikolu zbog njegove asimilacije u Mađare.

Petar je prevodio „Szigeti veszedelem” na hrvatski.

trotter
30.12.2010., 14:04
Reci mi šta na mađarskom piše pod kojim okolnostima je poginuo... Dali i dalje tvrdiš da je stvarao isključivo na mađarskom?
Nažalost nije bio jedini u to vrijeme i kasnije koji se ''odnarodio''. Dobrim dijelom zbog toga i imamo takvu povijest-jer su se Hrvati nerijetko borili, stvarali za tuđe interese a ne za naše (hrvatske).
Dakle, vi Hrvatskog Bana smatrate Mađarom.

nasmijanonebo
30.12.2010., 14:22
Magor, Nikola Zrinski je Hrvat i hrvatski pjesnik (moja je zabuna sto sam pobrkala da je vojna akademija dobila po sigetskom Nikoli a ne pjesniku Nikoli).
Nije se rodio u Ozlju, nego u Čakovcu.
Pisao je na mađarskom, njemackom, latinskom, hrvatskom, a znao je i turski i talijanski.
Ovo su cinjenice, znanstveno dokazane.
http://www.croatia.ch/zanimljivosti/080415.php
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nikola_VII._Zrinski
Na studiju hrv. jezika a i na studiju povijesti na Filozofskom su istrazivali ili istrazuju njegovo djelo, pa se mogu priskrbiti dokazi za to.
Inace, ovo nije jedini slucaj da Mađari negiraju hrvatstvo nasim licnostima koji su sudjelovali u stvaranju kulturne i umjetnicke bastine na tlu Mađarske.
Npr. Ivan Duknovic- znameniti renesansni kipar je napravio fontanu u dvorcu u Visegradu (stolno mjesto Matijasa Korvina i jos nekih mađarskih krajeva). Tamo vodič uporno priča da je Ivan Duknovic Talijan (alias Ivan Dalmata, jer se on skolovao u Italiji pa su mu u Italiji dali taj nadimak, posto se rodio u Dalmaciji, u mjestu Vinišće). Moj muz je bio u Visegradu i kako sam znala da ce obici i tamosnji dvorac, ja sam muza unaprijed informirala o Ivanu Duknoviću ; kakvu je ulogu imao u tom dvorcu (a da ne spominjemo jako vazne Hrvate kao Korvinove savjetnike-Cesmiski i Vitez od Sredne) i muz je visestruko upozoravao vodiča da je Ivan Duknović Hrvat a ne Talijan i objasnjavao je otkud tal. nadimak itd, ali uzalud.

ekipo, oprostite na offtopicarenju, ali morali smo objasniti neke stvari :mig:

Magor
30.12.2010., 14:24
Reci mi šta na mađarskom piše pod kojim okolnostima je poginuo...

Detaljno pišu o lovačkoj nesreći.

smrt Zrinskog (http://hu.wikipedia.org/wiki/Zr%C3%ADnyi_Mikl%C3%B3s_(k%C3%B6lt%C5%91)#Hal.C3.A 1la) (google translate)

Dakle, vi Hrvatskog Bana smatrate Mađarom.

Smatramo ga Mađarom (koji je porijeklom Hrvat).
Btw, većinu hrvatskih banova čine etnički Mađari, pogotovo u srednjem vijeku.

---------------

Zrínyi - english wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Mikl%C3%B3s_Zr%C3%ADnyi)

Works
Beside being a leading military figure of 17th century Hungary, Zrínyi is well known for his literary works, also reflected in his often-recited epithet Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér (Hungarian for Miklós Zrínyi, poet and general).
Zrínyi's most significant literary work, The Peril of Sziget (Szigeti veszedelem or Zrínyiász), an epic poem written in the Göcsej dialect of Hungarian, was written in the winter of 1648-1649, and was published, together with a few miscellaneous pieces of poetry, under the title of The Siren of the Adriatic Sea (Adriai tengernek Syrenája) in Vienna in 1651. The epic was composed in the manner of the classic epic poets, such as Virgil and their 16th century successor Torquato Tasso.
The subject is the heroic but unsuccessful defence of Szigetvár by the author's great-grandfather, Nikola Šubić Zrinski (Zrínyi Miklós). Many criticized the indiscriminate use of foreign words and seemingly careless metres of the work; however, it was also much praised for its poetic strength, which made Zrínyi the most notable Hungarian poet of the 17th century. The work also earned him praise due to its fundamental idea (the strength of Hungarian/Croatian valour to overthrow Ottoman rule, with the help of God), and to its enthusiastic tone. The Peril of Sziget has drawn comparisons with the other Baroque epics of the period and despite its obsolete language being difficult to interpret to the average reader remains, to this day, one of the few pre-19th century Hungarian literary works still widely known to the public. The epic was translated to Croatian by Miklós's brother, Petar Zrinski (Hungarian: Zrínyi Péter) who, while Miklós was a master of Hungarian, excelled in the Croatian language.
Beside his poetic works, Zrínyi is also a forerunner of Hungarian political thinking and military science. In his essays and manifestos, such as Ne bántsd a magyart – Az török áfium ellen való orvosság (Do not hurt the Hungarians - An antidote to the Turkish poison) or Mátyás király életéről való elmélkedések (Reflections on the life of King Matthias) he makes a case for a Hungarian standing army, moral renewal of the nation, the re-establishment of the national kingdom, the unification of Royal Hungary with Transylvania, and, of course, the ousting of the Turkish occupants.

Magor
30.12.2010., 14:28
Inace, ovo nije jedini slucaj da Mađari negiraju hrvatstvo nasim licnostima koji su sudjelovali u stvaranju kulturne i umjetnicke bastine na tlu Mađarske.

Nitko ne negira njegovo hrvatstvo. Mi ga smatramo Mađarom, Hrvati Hrvatom. Ne vidim u tome nikakav problem.

trotter
30.12.2010., 14:32
Hrvatski ban, iz poznate Hr obitelji = Mađar?

Malo sam sad proguglao i ja da ne govorim napamet pa molim te da objasniš ovo... Ego mihi conscius aliter sum, etenim non degenerem me Croatam et quidem Zrinium esse scio

To što mu je majka Mađarica, što je odgajan dijelom i u tom duhu (ne zaboravi da su tada Mađari i Hrvati imali istog zajedničkog neprijatelja - Turke) mislim da je najbolje on objasnio sam i da tu netreba ništa dodavati..

Hrvati mogu bit ponosni što su Mađarima dali autora prvoga epa na mađarskom jeziku (Szigeti veszedelem/Opsidio Szigetiana) i što je Hrvat zaslužan za razvoj mađarske književnosti. Osim toga (zbog svojih i mađarskih korijena) spašavao je Mađare od Turaka i izvojevao niz pobjeda nad istima...
Šta piše na mađarskom na koji način je ubijen?
Bibliotheca Zriniana je na mjestu gdje treba biti - NSB-u u Zagrebu.

Magor
30.12.2010., 14:42
Nije se rodio u Ozlju, nego u Čakovcu.

Ne znamo. Po nekim izvorima u Ozlju, po drugim izvorima u Čakovcu (Csáktornya).

Šta piše na mađarskom na koji način je ubijen?

lovačka nesreća

nasmijanonebo
30.12.2010., 15:10
Mislim da je vrijeme da zakljucimo ovu povijesnu raspravu i da se vratimo na Budimpestu. Forumasi, molim vas da ne zamjerate na ovim zandjim postovima i da se ne ljutite sto smo malo offtopicarili. Ako vas ne zanima, preskocite zadnjih par postova. Ubuduce necemo vise o povijesti/piolitici, o tome cemo na podforumu "Povijest".

trotter
30.12.2010., 15:18
lovačka nesreća

Njegova zaluđenost Mađarskom ga je izgleda koštala glave. Nisu ga ubili Hrvati nego Austrijanci.
Skloniji sam vjerovanju da je rođen u Čakovcu, Ozalj sam naveo jer tako piše u Hun wikipediji.
Ipak moram vam priznati (Mađarima) da temeljito obradite svakoga tko ima ikakve veze s Mađarskom.. Po tom pitanju mi Hrvati vam nismo niti do koljena...
Amen o politici...

Gandalf_Zg
03.01.2011., 09:49
Evo nakon ovih povijesnih informacija i podataka malo bacam temu u drugom smjeru :D
Neću ovdje dužiti kako je nešto lijepo pogledat jer više manje sve je napisano.
Uglavnom bili smo stacionirani u Pešti (Oktober 6) kod famoznog Csabe i sama lokacija je fenomenalna.Obiđeno je sve (i Budim i Pešta)
pješke bez korištenja javnog prijevoza
sa dvoje klinaca od 6 i 9 godina.I to bez ikakvog forsiranja i žurbe.
Što se tiče novaca promijenio sam kune u forinte gore.Tečaj kod nas je bio 2,67 kn za forintu kad sam promjenio nešto sitno za vinjetu ovdje a u Budimpešti sam dobio 3,60.Tečaj za EUR je negdje oko 280 forinti.Možda bi to bila mrvu isplativija varijanta ali kad mijenjaš prvo kune u EUR pa onda u forintu mislim da je to tu negdje.Preporuka je pronaći male mjenjačnice gdje stane samo 1 čovjek jer su tamo najbolji omjeri za mijenjati.
Promet je odlično reguliran i nekih većih gužvi osim na mostovima i cestama koje su prilazne.Vozačka kultura je neusporediva te smo svjetlosnim godinama udaljeni od njih.
Tko ima prilike neka kupi meso na placu jer je vrhunsko (isprobani su krmići i krvavice)!Naravno daleko kvalitetnije nego u Hrvatskoj..nažalost.
Cijene u dućanima su za većinu stvari približno iste nego ovdje (govorim za prehrambene artikle) no nisam bio u nekom većem marketu nego u manjim dućanima.Imaju par koji rade svaki dan od 0-24 nevezano uz praznike i blagdane.Odjeća je dosta jeftina i tko voli šopingirati doći će na svoje.

Gandalf_Zg
03.01.2011., 10:06
Da se dotaknem malo gastronomskih sadržaja koje smo obišli.Bili smo u famoznom Fatalu (volim čuti kritike i pohvale ali ipak najviše vjerujem svojem nepcu i očima).
Ugodno popunjeno, klopa brzo dođe na stol.Konobari su vjerovatno iz hrvatske
jer su namrgođeni skoro cijelo vrijeme ali pošto smo navikli na to ne smeta nam :)
Naručena 1 juha od gljiva je bila dovoljna za 4 osobe s time da je to bila stvarno juha od gljiva na ne vodica sa par gljivica.U Hrvatskim restoranima bi sigurno uspjeli napuniti barem 8 jušnih zdjelica sa ovom :cerek:
Glavno jelo odlično aranžirano, kvalitetno napravljeno te salata koja je dovoljna za 4 odrasle osobe.Tko ne vjeruje imam dokumentirano!
Cijena od cca 500 kn za 6 osoba ne čini se pretjeranom za sve ovo sa pićem.
Moram se dotaknuti i poznate slastičarnice Gearbeud.Osim namrgođenih prodavačica, čekanja od barem pola sata da se netko udostoji pojaviti kako bi mogli naručiti te svaki drugi kolač nije bilo moguće dobiti moram priznati da su kolači stvarno ukusni no porcije su minimalističke.A cijene su 950 HUF-a za kolačić :cerek:
I imaju 50% popusta ako kolače uzmeš sa sobom van iz slastičarne :rofl:
Kebab im je od 18 kn pa na više a pića uglavnom kao i kod nas.
S time da nisam nigdje popio kuhano vino a da nije razvodnjeno do maksimuma.

putovnica
03.01.2011., 10:16
spremamo se obic (izmedju ostalog) Művészetek Palotája u Komor Marcell utca,
imate za preporucit kakav hotel u blizini da je pristojan a da nije 100 eura noc?

i sto jos vidjet i pojesti :) u okolici, idemo na vikend

nasmijanonebo
03.01.2011., 11:03
spremamo se obic (izmedju ostalog) Művészetek Palotája u Komor Marcell utca,
imate za preporucit kakav hotel u blizini da je pristojan a da nije 100 eura noc?

i sto jos vidjet i pojesti :) u okolici, idemo na vikend

to vam je daleko od centra. ako zelite obici grad pa onda i ovu koncertnu dvoranu, preporuciula bih vam da budete ipak u centru smjesteni u apartmanu a onda stignete obici i ovu muveszetek palotaja?
A ako bas hocete biti smjesteni kod te dvorane, izgubit cete dosta vremena da odete do grada i natrag. tj. javni prijevoz je odlican i brz i cest, ali po noci iza 23h je slabi javni prijevoz.
Dakle, gdje na kraju zelite biti smjesteni, u centru ili ipak kod te dvorane? Za centar ti imam odlicnu preporuku-apartmane za povoljnu cijenu:mig:
A sto se tice hrane, ima bezbroj restorana. Trazite li nesto jeftino ili fensi ili narodnu kuhinju, vegetarijasnku, kinesku blablabla?
Sto se tice okolice, preporucila bih da odete u Višegrad. To je 30 km od Budimpeste (prema Slovackoj). To je malo mjesto, ali je preko 100 godina bilo sjediste mađarskih kraljeva, izmedju ostalog i Matijaša Korvina koji je vrlo vazan i za hrv. povijesT (a o mađ.povijesti da i ne govorimo).
Ima 2 dvorca, jedan na vrhu brda, malo urusen i jedan koji je jako dboro uscuvan ili obnovljen (dvorac Matijasa Korvina). U Tom dvorcu ima dosta radova naseg kipara iz Dalmacije IVana Duknovića (Ivan Dalmata) -napravio je renesansnu fontanu unutar dvorca i jos neke detalje. Inace, Matijasu Korvinu su bili jedni od savjetnika i Ivan Vitez od Sredne i Ivan Česmički (Jannus Pannonius). Sa dvorca na brdu puca super pogled na Dunav izmedju brda:cerek: (tu pada u vodu prica o ravnoj Mađarskoj:D)
Poslije Višegrada negdje 10 km dalje je Esztergom, isto na Dunavu.
Taj grad je isto jako značajan za Mađare. Bio je sjediste mađarskih kraljeva i jos uvijek je aktualno sjedište katoličke crkve za Mađarsku. Tu je ujedno i najveca crkva u Mađarskoj koja je ujedno i prekrasna:top:! I jedan od najstarijih mađ. gradova. Nije velik, nesto kao Karlovac, grad ima povijesni centar, nesto zidina, isto je na brdu iznad Dunava i ima dosta znamenitosti.
Ako vec idete u okolicu, onda bih preporucila ova 2 mjesta.

Gandalf_Zg
03.01.2011., 11:06
I za kraj..
Tropicarium.
Adresa District XXII, Nagytétényi út 37-43.
Malo teže za naći jer se ne nalazi na kartama od Budimpešte ali nije tako strašno.U sklopu je jednog većeg centra.Cijena ulaznice za odrasle je 2300 HUF a djece 1600HUF.
Ima obiteljska karta (2 odraslih i 1 dijete) za 5800 HUF.
Klinci će sigurno uživati premda sam ja očekivao malo više od toga.
Zrak unutra je dosta težak i pun vlage.Uglavnom koga više zanima lako može pronaći internet stranicu pa nek pogleda.
Klizalište u Budimpešti je van funkcije već neko vrijeme (preuređuje se) i do daljnjega nažalost ništa od klizanja na tom prekrasnom terenu.
Izobilje tematskih klubova te različitih opcija garantiraju da neće biti dosade kad god da došli te koliko god ostali u ovom prekrasnom gradu.

štemajzl
03.01.2011., 11:41
.Tko ne vjeruje imam dokumentirano!
Slike svakako stavi ovamo (http://www.forum.hr/showthread.php?t=139752&page=79). :)

Dzurkov
03.01.2011., 12:01
Pozdrav svima,
evo da podijelim svoje nažalost neslavno iskustvo u Budimpešti.
Dakle, plan je bio da odem sa djevojkom automobilom rano ujutro 31.12. prenoćim u hotelu i vratim se navečer 1.1.
Sve sam izorganizirao, kupio vignjetu na internetu, sastavio šta ćemo obići, ostao je još hotel. 27.12. upisao sam u google Budapest hotels, i izbacio mi je stranice tipa Booking.com/Budapest-Hoteli, hotels.com/Budapest, galahotels.com , na ovoj zadnjoj sam izabrao hotel Panda u Budimpešti, ulica Pasareti, 4 zvjezdice, doručak, besplatan parking... dvokrevetna soba 53 dolara. Odlučio sam se za taj hotel, platio preko PBZ visa kartice, dobio potvrdu putem emaila da je plaćeno, zvao me neki gospodin na telefon koji sam ostavio da me pita hoću li sobu sa bračnim krevetom ili 2 odvojena kreveta... ugl. sve super, isprintao sam sve te papire, potvrdu rezervacije, plaćanja, invoice...
31.12 krenuo ujutro na put, prijepodne obišao zoo, trg heroja, malo u shopping u West End, završio sa time oko 14:00 i krenuo u hotel. Dođem na recepciju, kažem na engleskom da imam rezervaciju na to i to prezime, gospođa me ne može naći u računalu, pokušavamo se sporazumijeti nogama i rukama jer jako slabo govori engleski i ona i njen pomoćnik. nakon 5 minuta mudrovanja zvala je šefa i kaže ona meni no problem, nudi mi ključ od sobe i kao sve je rješeno. pitam kako rješeno, jer ne želim ponovno platiti sobu kad sam već platio i imam potvrdu od Galahotels putem maila i na kreditnoj kartici. Dobro dobro, nema veze što ne piše u računalu da sam rezervirao i platio, njoj je bitno da to piše na invoice-u koji sam dobio na mail. Odem gore u sobu, raspakiram se i planiram malo domoriti, kad kuca na vrata sobarica, trebaju me na recepciji. Dođem dolje, kaže mi gospođa da oni nemaju nikakve veze sa tom stranicom Galahotels i da moramo platiti sobu ili napustiti hotel. E onda mi je pukao film, pokušavam joj objasniti kako je onda moguće da se na Galahotels.com nalazi njihov hotel, znaju koja je soba slobodna, koja je cijena i pitam tko me je zvao da potvrdim tip sobe... ništa ona to ne zna niti ju je briga kako ću ja vratiti svoj novac (395 kuna naplaćenih sa kartice), niti zna engleski jezik (što je malo čudno za hotel sa 4 zvjezdice). Ništa, pokupio sam kofere i otišao, s obzirom da nam je palo raspoloženje za sve ostalo, istog trenutka smo krenuli natrag za Osijek.
Zanima me ima li itko sličnih iskustava ili ako nema da li me može savjetovati što da učinim jer propalo mi je 400 kuna za hotel, 500 kuna goriva, cijelo putovanje, cijeli doček i sve ostalo zbog očito nečije pogreške ili prevare.
Sumnjam na taj Galahotels.com jer na kartici je vidljivo da je naplaćeno na neki račun "GALAHOTELS ISTANBUL, TURKEY"

Hvala na čitanju i nadam se da ste vi ostali bolje dočekali Novu Godinu :D

nasmijanonebo
03.01.2011., 12:09
jako mi je zao sto ste imali problema sa hotelom i sto vam je propao boravak u tom gradu.
ja nikad nisam cula za tu trazilicu galahotels.comm tek danas isla vidjeti sto je to.
Inace, booking.com je pouzdan a i jos neke online trazilice.
steta da nisi bio na ovoj temi jos prije pa da nas pitas za smjestaj:(.
Zasto nisi trazio sefa/seficu hotela? Je li ti pisalo u mailu da ti je potvrdjen smjestaj u hotelu Panda ili samo opcenito da ti je potvrdjen smjestaj bez imena hotela?
Ako u mailu nije bilo imena hotela, vjerojatno je prevara, a ako je pisalo, vjerojatno je onda greska.
Btw, za hotel:flop:, da ne znaju na recepciji engleski (cudno za hotel sa 4 zvjezdice:rolleyes:).
Ili napisi mail galahostels.com i sve im napisi sto je bilo itd.
pise ti na racunu hgalahotels istanbul, turkey, jer je sjediste trazilice u Istanbulu.

Dzurkov
03.01.2011., 12:21
Bio sam prije na ovoj temi ali mislio sam da neće biti problema ako sam nađem smještaj.. šefa sam tražio ali mi je gospođa na recepciji rekla da on ne može doći. u Mailu piše potvrđen smještaj baš sa tim hotelom, ime hotela, adresa, broj telefona...
Ništa, sastavit ću im sad mail i reći da ovi u hotelu Panda mogu potvrditi da sam bio i da me nisu imali u računalu...

nasmijanonebo
03.01.2011., 12:24
svakako napisi mail galahotels.com i pozali se. probaj traziti da ti refundiraju.
duzni su ti i javi kako je proslo da znamo mi ovdje na forumu ubuduce da se ne zeznemo sa galahotels.com.
Stvarno mi je zao sto vam je propao put :(

putovnica
03.01.2011., 13:56
Za centar ti imam odlicnu preporuku-apartmane za povoljnu cijenu:mig:
A sto se tice hrane, ima bezbroj restorana. Trazite li nesto jeftino ili fensi ili narodnu kuhinju, vegetarijasnku, kinesku blablabla?

molim preporuku za centar ipak.
a hrana, tradicionalna, narodna, srednja klasa

i hvala puno :)

nasmijanonebo
03.01.2011., 14:43
Poslat cu ti na pm mail od jCsabe koji renta apartmane (Csabu sam vec naveliko spominjala na ovoj temi i odnaje puno forumasa bilo smjesteno kod njega:rofl:).
Detaljnije cu ti u pm.
Sto se tice restorana,
ima restoran "Fatal". I o tom restoranu smo dosta pisali o ovoj temi, a i na ovoj str. je furmas Gandalf-Zg pisao svjeza iskustva o tom restoranu. Oogrmone su porcije, uglanvom tradicionalno ala meso itd. cijene su okej.

http://www.chew.hu/top33.html
ovdje su ti top 33 restorana

a ovdje mozes birati dobre restorane po vrsti hrane
http://mymenu.hu/
u nekima od njih sam bila, pa ako si bacio/la oko na nesto, pitaj pa cu ti reci je li dobar restoran ili nije i je li skupo ili nije a i centar budimpeste su ti 5, 6 i 7. distrikt (na ovom sajtu je to oznaceno pod Budapest V, Budapest VI itd). Ni 9. nije daleko, 2. distrikt je Budim itd.

comi1
03.01.2011., 19:53
Ovako,
imam nevjerovatnu pricu,cemu trazit nesto nevjerovano po svijetu kad to mozes nac kod nasih prijatelja "madara":s:s:s

radi se o "restoranu" jednom na Vaci ulici,iz pravca juga prije Elizabet hida.tamo s lijeve strane..

Dakle,bilo nas je nesto malo vise...trazimo neki restoran..reko idemo pojest nesto,nije beg cicija..znam sve..vaci,centar,guljenje koze,glupson turist..al reko pregrist cu jezik za drustvo..
tako udjemo u jedan lokal,fino uredjen,u podrumu onako sve na svom mjestu...
vec se spreman da izgorim za 10tak €,al reko restoran..brate...
1-tako dobijamo neki "meni"..koji je bio iskopiran na jeftinom printeru,tamo cifre bili glava...al reko jbg,Vacii..tako mi svi narucimo...
2-cuga,kazem kumu koji "prica" eng,..Draher(za koje mi je htio naplatit 1200ft)pivo..primi on narudzbu..
3-evo dolazi druga kuma,donosi..pivo od1l,drugima caj viska...reko majstore..jesam alkoholicar al nisam kroner..i vratimo nazad..
vjeerovatno je onda pretocila tamo pivo u 0,5l
4-cekamo klopu cca 45min...vec lagano da cemo otic,kad eto dolaziii...prvo bestek omotan u jebeni papirnati rucnik,pa kruh,pardon jebeni TOAST(500ft)...:s
5-onda korz neko vrijeme opet dolazi...hrana...
frend narucio "madarsku platu" kojoj je cijena 4000Ft...kada dolaziii na tanuricu za predjelo-dva sitna komadica mesa,kuga bijele rize,i manje od 10tak krompirca iz vrecice..:D
dok je on gledao u ocaju,ja sam se smijao ko krava..da bi poslije stigao meni "gulas velika porcija"(2000ft)..koja je bila velicine zdjelice za salatu na menzi,a unutra 3-4 komadica mesa..ukupno zapremine cca 0,3-0,4l...doslo mi je vjerovano prvi puta da zaplacem u restoranu,kad nisam tada umro..vjerovatno ce izmislit nesto za dozivotni status...malu porciju gulasa necu nit kometirat..to je bila kao malo veca salica kave..
mi smo se smijali,gledali u ocaju,nevjerici..jel se ovo stvarno nama desava...
neznam dal sam kada bio u vecem soku u svom zivotu,vjerovatno sam prezivio "zeludcani stres" ili takoo neku bolestinu...kakvu nepamtim da sam ikad prezvio..
trazimo na kraju racun,donosi dedicaaa(koji je valjda carterom dosao iz groba)i to sve fino u onom koznom omotu(kao u pravom restoranu)...otvaram,kad unutra ajkulaaa od racunaa....brat nam je napisao 26100 jebenih forinti...
e tada sam zamracio kao i svi..reko,nema mjesta nasilju..ajmo sve izracunat ponovno..
kad ono ..kum nas hoce pekaru burek napravit..lagano zenidba nit vise nit manje nego za+10€...onda smo raspravljali,pa sam mu objasnio par stvari..reko sada cu ti platit po cjeniku,i neda nam se zajebavat..
covjek hoce da mu platimo racun i pravi se glup..na kraju smo platili onoliko koliko smo izracunali mi..

al jos jednom racunat Drahter pivo 0,5 1200ft,dat kruh/tosast,madarska plata(dijetna plata) za 4000ft :s

inace imam teoriju,
da je cijeli taj lokal taj dan radio u fushu(vjerovatno pravi gazda nije nit znao da rade)..nego su se dogovorli dva majmuna od konobara..i isprintali svoje "novogodisnje menije"..u varali u fushu,jer ono je stvarno sramota..mi smo se izvukli..tj oni su se izvukli jer bi im razmontirali taj sugavi lokal,al okolo nas par ljudi je platilo..al isto sam skuzio da su u nevjerici gledali,na kraju neki makedonci kad su skuzil da se guzva uhvatila..pitali nas..koliko je kod vas tost/kruh..ja kazem 500..a on kod nas 800..:s

jer to je sramotno,ne samo za budipestu i madasku nego i za cijelu granu..da takva smeca rade...

molio bi kolegu Magora,ako moze mi samo utvdit ime da svi znamo o kojim lesinarima se radi..a gore sam opisao lokaciju..eto koliko sam bio u shoku,kad nisam nit ime provjerio..al kad sam vidio tost i gulas...sutra idem kod dr opce prakse po ljekove..:s

slike racuna..

http://img839.imageshack.us/i/p1030023n.jpg/

http://img812.imageshack.us/i/p1030024w.jpg/

ps-obratite pozornost na na racun,tj na cijene koje smo mi rasclanili.....LOL do tokija

mishevi
03.01.2011., 19:59
Bio sam prije na ovoj temi ali mislio sam da neće biti problema ako sam nađem smještaj.. šefa sam tražio ali mi je gospođa na recepciji rekla da on ne može doći. u Mailu piše potvrđen smještaj baš sa tim hotelom, ime hotela, adresa, broj telefona...
Ništa, sastavit ću im sad mail i reći da ovi u hotelu Panda mogu potvrditi da sam bio i da me nisu imali u računalu...

Au, baš mi je žao što ste tako nadrapali.. Na vašem mjestu ja bi im pozvala policiju, ili se bar zaprijetila time sve dok ne riješe situaciju. U krajnjoj liniji, mogli su kontaktirati booking stranicu i provjeriti gdje je problem, to uopće nije bilo na vama. :( Nemoj odustati dok ti ne vrate pare, probaj se obratiti svojoj kartičnoj banci.

mishevi
03.01.2011., 20:08
Comi1, ovo je prava zona sumraka!:lol: Vrlo ste vjerojatno naletili na "Ona" mjesta na koja svi uvijek upozoravaju, čak i u mađarskim turističkim brošurama. Najviše takvih pljačkaških mjesta i je upravo u Vaci i okolnim ulicama, kao i strip barova. Ne kužim kako murija to tolerira, tj. mnoga su mjesta već zatvorili ali očito je mafija prejaka.:flop:

mishevi
03.01.2011., 20:31
Eh, da sad malo napišem kako je bilo nama.. Budući da smo bili još napol prehlađeni, ona debela zima nas je maltene paralizirala što se pješačenja tiče. Doduše, nije bilo ni prevelikog pritiska za razgledavanjem jer smo tamo već domaći pa smo se koncentrirali na kuhano vino :D da se zgrijemo. Relacija Szimpla-Instant-Galeria itd. i tak do 3 ujutro. Odlična atmosfera vani. Veliki plus je besplatni parking u gradu krajem godine, a bilo ga je lako naći jer je puno domaćih vjerojatno otputovalo ili nije radilo. Zoo smo ovaj put preskočili poradi hladnoće, Tropicarium obišli. Bilo je prilično mirno u gradu, bez gužve i mase turista (hint:led) Čak i u Agapeu nije bilo puno svjetla na prozorima apartmana. Mogla bi još ostati, evo već gruntam u 3. mjesecu rado nazad.:rofl:

Cijene hrane su malo skočile, sad je kao kod nas a prije je bilo povoljnije. Cuga je i dalje povoljnija, kao i roba.

comi1
03.01.2011., 20:46
ma mislim ovo sam napisao zbrda..zdola..a sto se tamo desavalo..to je neponovljivo...hehe

taj dan smo bili dobre volje pa smo im platili po nasem izracunu...a da su skuzili da su malo se malo zaletili na krive...pa na kraju..strka..panika...al mislim da poslije nas vise to nece radit na takav nacin...sto bi rekao moj frend...jebali smo im i oca i kevu...:D

inace madari su fino stavili ove "novogodisnje cjenike"...tako da sam tam platio na onim standovima kod slasticarne..tanjur mesa(cca500g) 3500ft...sto isto je skupoo,da stvar bude jos smjesnija to sam odma poslije "restorana" produzio tamo jesti...

a Misevi kada si bio u Simpli???..jer sam ja doteturao tamo u subotu,kad ono mahuna,kao i instant.. a i neki su mi rekli da sada nije simpla radila.jedino onaj jadni jaaz do je radio..do instanta

nevolja
03.01.2011., 22:48
nakon prvog puta u budimpesti mogu rec da je grad jako lip i poprilicno jeftin,posebno vozna taxijem.
samo su im muzeji vece sranje,posebno kuca terrora i oni labirint.ono ne vridi 2kn,a ne 100kn
ZOO:s

khm khm
04.01.2011., 00:05
Nama je bilo prekrasno, osim taksista koji nas je pokušao oderati, no srećom, ostalo je na pokušaju! Također preporuke za restoran Fat Mo's- za nekih 400 kn smo imali 2 večere, neograničeno piće cijelu večer (od koktela pa nadalje), live bend i dj-a koji su svirali i puštali stari rock!

5raa
04.01.2011., 01:22
Dragi forumasi. evo mene po prvi puta s ciljem da mi udijelite nekoliko savjeta u vezi posjeta Budimpesti. otpremam se na dva dana zajedno s deckom, bili smo već jednom, tako da smo posjetili sve moguće znamenitosti. ovaj put je čisto hedonistički. pa molim par preporuka u vezi stvarno dobrih pravih mađarskih restorana (ciganjsko pečenje sanjam od kad smo rezervirali hotel :)
nije važna lokacija samo da se dobro jede. i di možemo popit dobra vina, jel imaju neki podrumi ili nesta slično? i čitala sam puno o ovim kupeljima i toplicama koje kakvima, pa koja su najbolja po vama, i jel to treba rezervirat prije?
i za kraj mjesta za izlazak, jednom smo završili u striptiz baru skoro opelješeni pa da se ne opecemo ponovno :D:D
hvaaala puno :)

nasmijanonebo
04.01.2011., 09:12
a lijepo smo rekli da pazite u vaci utci da ne zalazite u lokale. dobro, restoran fatal je u vaci utci, ali njega smo nahvalili i nalazi se skoro na kraju vaci utce pa je to ok mjesto. ali sve ostalo u vaci utci (osim kafica "anna" i jos par kafica) bolje izbjeci:rofl:
eh, malo vise citati ovaj forum i pisati salabather :D da bi se izbjegle ovakve stvari kao sto je comi1 dozivio. e da, szimpla nije radila kad sam ja bila zadnju NG.

sto se tice teror haza (muzej terora), vec je napisano da nije nesto extra. ali zapadnjaci otkidaju na to i na bilo sto sto ukazuje na komunisticku proslost. tako prodju ima i onaj park komunistickih skulptura:rofl:, a tko je nama kriv sto mi to ne znamo iskoristit (i bolje:D) sto imamo citave takve mastodonske i manje spomenike koliko hoces koji jos stoje na svom mjestu (a ostale zemlje sve maknule:rofl:).

za 5raa:
sto se tice restorana sa mađarskm hranom:
Voros Postakosi
Paprika
Kehli Vendeglo
Cafe Kor (ovo je vise modernisticki restoran)
Rosenstein
Gundel (ali jako je skup:eek:)
Nosztalgia etterem itd itd. (etterem = restoran)
itd itd.
Restoran Fatal ima mesni menu (ima i povrca, of kors), ogromne porcije, povoljne cijene.

E da, sto se tice vina, ima jedan mali lijepi lokal koja je vinoteka ali se moze sjediti, piti kava i isprobavati vina, jako je velik izbor probranih vina. nalazi se u hercegprimas utca br.4, zove se "Winebar by bazilika" blizu ugla Szent Istvan ter (trg di je pestanska bazilika) i Hprimas utce. S lokala se vidi cijela bazilika :cerek:, kao da sjedis pred glanvim vratima crkve. Lijep je ugodjaj, onako finjaka. Ja sam uzivala, aristokratski ugodjaj, pijes vino ili kavu i gledas baziliku, kud ces vise :cerek:
Bude i ziva glazba, mozes i piti kavu, caj ili nesto drugo (cjene su stvarno ok) ako necete vino. E da mozes naruciti sir i masline uz vino :D
http://www.winebar.hu/

sto se tice toplica, odite u Szechenyi toplice (Szechenyi furdo). Ne treba rezervacija.
Iako necete fulati ni sa Gellert ni sa Ruda toplicama.
Sto se tice mjesta za izlazak, ne znam kakvu glazbu volite, kakvi ste tipovi? fensi, ili udnerground, ili rock itd.

tudum78
04.01.2011., 10:53
Bili , vratili se , planiramo opet :)))
Oženili nas prvi dan na sajmu za klopu ,i to je bilo to od škole.Kurtuš kolač probali u Vaci utci (baš je kafič specializiran za Kurtuškalacz :) , 800 forinti ali izvrstan ) .Kolači oko 500 forinti , čaj ili kava od 500-600 kako gdje.Dobra ekipica se napravila i sve 5. Moramo se mi Hrvati malo naučiti ko stranci koji dolaze kod nas na more , prije nego potroše 5 puta okrenu novac u ruci. :))

IVeK86
04.01.2011., 12:34
Pozdrav svima!

Najprije svima hvala u ovoj temi, jer nakon što sam pročitao temu i došao u Budimpeštu, imao sam osjećaj kao da sam tamo domaći...

I puno hvala nasmijanonebo na odabiru apartmana i ostaloj pomoći.

Išli smo nas 4 (2 para) sa autom... vinjeta za 10 dana je 2550 huf-a (trebalo nam je 5 dana,ali imaju 4 i 10 dana). Stali smo u Fonyodu na Balatonu, ali jezero smrznuto, selo prazno, ljudi spavaju. To je inače turističko mjesto, prepuno malih bungalova i apartmančića...ali onak socijalistički, minimalistički...svi imaju po malo, nitko nema vilu.

Cijena goriva je 10,5 - 11 kn u Mađarskoj. Autocesta prazna... došli u Peštu za 4 sata (sa stajanjem na balatonu i još po putu...)

Promet je reguliran savršeno, za razliku od Zagreba koji ima samo vodoravne avenije (slavonska,vukovarska, zeleni val), u Budimpešti postoje "prstenovi" i cijeli grad je savršeno povezan sa cestama sa 4-6 traka. Iz centra Budimpešte u predgrađu si za manje od 10 min i to po špici. Jedina zamjerka su snijeg i ceste. Očišćene su glavne avenije, ali sporedne nikako, čak nije ni sol bačena. Na glavnim trgovima ima 5-10 cm ugaženog snijega... To je valjda zbog atmosfere. Jer u Zagrebu doslovni "poližu" sve ulice pa čak i sporedne u roku dan-dva, a ovdje je čak i na Budimu i na Citadeli bilo jako puno snjega i teško i opasno je bilo hodati, ljudi su padali ko kruške, jer su ti trgovi popločeni sa mramorom i onda gore ima snijega i to je opasno.

Parking je bio dosta zakrčen, ali napraviš dva-tri kruga po tom bloku i evo ga... (i još k tome besplatan)

Bili smo smješteni u privatnom apartmanu u Vaci utci, točno kod Elizabetinog mosta. Lokacija savršena, 5 min to Vorosmarty trga i 5 min do gradske tržnice. Do Oktogona 15 min, parlament 10 min....

Apartman je jako čist i uredan, baš onakav kao sa slika. Čovjek - deda koji nam je iznajmio zna savršeno engleski i svaki dan me zvao na mobitel i provjeravao da li smo gladni, da li nam nešto fali...dao nam je preporuke za restorane, dućane i tako. Simpatičan čovjek. ALi nikada nam nije upadao u apartman, tek dok smo se pozdravljali.

Cijene...uff jako su skupi. Neznam di ste vi kupovali sve, ali nisu nimalo jeftiniji nego kod nas. PRimjerice u Shoppingu u West Endu su cijene kao kod nas, New Yorker i slične gluposti... Parfemi su skuplji puno nego kod nas. Cigarete su 1-2 kn jeftinije... Meso na tržnici i sir su jeftiniji nešto malo. Čokolade, sokovi i piva jeftinije. Jedino što je strašno jeftino je vino. Mi se bavimo vinarstvom pa smo hteli kušati njihova vina. Cijene BUTELJA su od 9 kn!!! pa na više... mi smo pili one od 15, 30 i 50 kn... Ove za 15 kn su odlična vina koja bi kod nas koštala sigutno 50 kn....

Drugi dan smo išči 30 km u selo Etyek, u posjet jednoj vinariji s kojom sam to dogovorio preko interneta. Na opće oduševljenje ljudi su znali hrvatski... probali njihova vina, obišli podrum, vinograd, pojeli gablec... jeftino platili i jiš dobili vina za doma.

Posjetili smo i Budimsku tvrđavu, Ribarski bastion, Citadelu, Novi Budim...Cijelu Peštu...

Vrijeme je bilo jako hladno, temp -10... tek 1.1. i 2.1. je bila oko 0 stupnjeva. Teško je hodat po toj zimi, sa puno slojeva odjeće se brzo umara i tako. No sve smo vidjeli i super bilo!

U muzeje nismo išli jer je takva ekipa bila... U restoranima smo jeli, nisu baš jeftini. Prijatelj je našao neki ultra jeftini restoran u nekojh maloj uličici, jeo je neko cigansko pečenje, cura mu je jela neku piletinu i popili 2 pive i desert za 5000 hufa i ondfrajer dok je nosio račun prekriži tu cijenu i naplati im 2500 hufa...kao poust kuhinje ???

Metro ni tramvaje nismo koristili, ali mogu reć da sam razočaran. Tramvaji su stari kao one naše stare krame (17 i 2 nekada), autobusi - Ikarusi zamazani i stari do bola...kao da si u Bugarskoj a ne u Pešti...

Jedva su čekali da se rješe komunizma a sada žive od toga, na svakom uglu se prodaju šubare sa zvezdama ...

Vatrmeta nema za novu godinu i tako su oženili tisuče ljudi koji su čekali na Dunavskom korzu gdje imaju najbolji pogled za vatromet...

Božični sajam, preskup...puno skuplji od našeg na trgu koji je preskup. Platio sam kobasu i pomfri nekih 60 kuna??? ja čovjeku velim to je puno on veli vidi cjenik...i stvarno je to to...

Kolači su preskupi...

Očekivao sam bolje cijene a na kraju ko da sam u Beču bio.

Inače grad je prekrasan i stvarno se vidi da je bio neki faktor u povijesti. Prekrasni mostovi, Budim, Citadela i naravno Parlament.

nasmijanonebo
04.01.2011., 12:42
he, svi pricaju o starim tramvajima, ali tramvaji koji vode po pesti po terez korut (preko oktogona, nyugati palyaudvar, margit hid itd.) do budima (br. 4 i br.6) su svi novi:cerek: (ja se samo tom linijom vozila)
vidim da je ove godine bilo jako hladno kao i inace. mene je lani za Ng posluzilo vrijeme, nije bilo snijega, svi dani su bili iznad 0 C, suncano, tek zadnji dan popodne zapuhalo:s
inace je budimpestu najljepse posjetiti u proljece, ljeto, ranu jesen. Tad je puno ljepsa, kad se sve zazeleni :cerek: (meni je:top:, iako je i zimi lijepa)

raliSHA
04.01.2011., 14:32
Eto da i ja malo prokomentiram moj odlazak u Budimpeštu, nisam se tu raspitivao ali sam temeljito iščitao topic :D

Ja i cura smo bili u Ibis Aero hotelu koji je malo dalje, ali odmah kraj stanice metroa, a 3 frenda su unajmili apartman vrlo povoljno u wesseleny uluci odmah kraj sinagoge tako da smo kod njih imali bazu za ići uokolo...domaća hrana nas baš nije dirala s bzirom da je slična kao naša, ali našli smo dosta fine i dobre hrane u turskim i indijskim zalogajnicama koje nude više od fast fooda, kao neki dineri....za izlaske su nam dobro došli ovdašnji savjeti za szimplu i instant, ok je bio i kuplung a frendovi su bili i u moulin rouge i po nekim klubovima na margit szigetu i kažu da je isto bilo vrlo dobro. Također, posjetili smo i toplice u Gradskom parku što nam je super došlo za novogodišnji mamurluk :zubo: , plus malo kulturnog uzdizanja na izložbi Klimta i Botera :) Kad se sve zbroji, sve je bilo vrlo ugodno, bez ikakvih loših iznenađenja. Cijene su ako se ne traže globilišta za naivne u prosjeku nešto manje od hrvatskih, što hrane, što pića, osim žestica koje su skuplje. Također, išćuđavali smo se malo mađarskoj politici da u kutiji cigareta ima 19 cigareta :zubo:

5raa
04.01.2011., 16:40
ajujj bas ti hvala, lijepo si me razveselila s ovim informacijama :)

a mjesta za izlazak : nikako fensi, vise rock ili slično. samo ne fensi smensi :D

stipe86st
04.01.2011., 18:37
misto za izlazak ili lagani chill out imas u szimpla k...(nesto-znam da znači vrt na njihovome) tu ti je ka alternativa, više prostorija gori doli, livo desno,muzika ne trešti, i to je više za nešto prije izlaska

comi1
04.01.2011., 19:41
a lijepo smo rekli da pazite u vaci utci da ne zalazite u lokale. dobro, restoran fatal je u vaci utci, ali njega smo nahvalili i nalazi se skoro na kraju vaci utce pa je to ok mjesto. ali sve ostalo u vaci utci (osim kafica "anna" i jos par kafica) bolje izbjeci:rofl:
eh, malo vise citati ovaj forum i pisati salabather :D da bi se izbjegle ovakve stvari kao sto je comi1 dozivio

nasmijano,
moram ti reci...netrakeljaj bezveze!!!

tko je,gdje i sto rekao!?..(btw,caitam ovaj forum i isto pisem na njemu-POGLEDAJ MOJE POSTOVE od prije par godina....klubovi..simpla,restorani i tako..tj tko je pisao prvi za te stvari ovdje na forumu..:mig:)

ovdje se radi da smo mi isli sa spoznajom da cemo platit skuplje i jest losije(bili smo gladni i nismo htjeli gubit vrijeme)-to nije bilo nit sporno(kao i bilo gdje u svijetu..za turisticka mjesta,taxi,birokracija...to je svagdje u svijetu gotovo isto)

al sto ej sporno ovdje,

1-VARANJE NA RACUNU(pogledajte sliku racuna,pa ljudi takve racune nedaju nit u pokrajinama DR Kongo.)...znaci pokusaj naplate necega po 3*vecoj cijeni nego li u PRESKUPOM meniju...takva primitivna varanja nesjecam se da sam dozivio..

2-KRIMINALNA USLUGA(cekanje cca 1h-mozda cak oni nisu nit spremali hranu nego su nazvali neki ketring i prenijeli im nasu nardzbu:s:ne zna:)

3-HRANA KOJA,JE ISPOD SVAKE KRITIKE... u smislu kvalitete i kvantitete...(mislim servirat umjesto kruha toast, na jelo/mini porciju "madarske plate" koje kosta 4000ft..pa to nebi mogao prozvakat nit najludji amerikanac)

inace,primjetio sam da su i oni napumpali cijene od kad sam zadnji puta bio gore..tako da definitivno vise nisu jeftini..
a oni standovi na Vorosmerti trgu su brutalno skupii...a evo to potvduju i neki forumasi gore..

ps-zao mi je sto nisam gledao kak se zove,tj nisam zapamtio...al vjerovatno ovaj kolega MAGOR bi to mogao znati...pa neka napise ime tog lokala..

amstel
04.01.2011., 20:31
Ovako,
imam nevjerovatnu pricu,cemu trazit nesto nevjerovano po svijetu kad to mozes nac kod nasih prijatelja "madara":s:s:s

radi se o "restoranu" jednom na Vaci ulici,iz pravca juga prije Elizabet hida.tamo s lijeve strane..

Dakle,bilo nas je nesto malo vise...trazimo neki restoran..reko idemo pojest nesto,nije beg cicija..znam sve..vaci,centar,guljenje koze,glupson turist..al reko pregrist cu jezik za drustvo..
tako udjemo u jedan lokal,fino uredjen,u podrumu onako sve na svom mjestu...
vec se spreman da izgorim za 10tak €,al reko restoran..brate...
1-tako dobijamo neki "meni"..koji je bio iskopiran na jeftinom printeru,tamo cifre bili glava...al reko jbg,Vacii..tako mi svi narucimo...
2-cuga,kazem kumu koji "prica" eng,..Draher(za koje mi je htio naplatit 1200ft)pivo..primi on narudzbu..
3-evo dolazi druga kuma,donosi..pivo od1l,drugima caj viska...reko majstore..jesam alkoholicar al nisam kroner..i vratimo nazad..
vjeerovatno je onda pretocila tamo pivo u 0,5l
4-cekamo klopu cca 45min...vec lagano da cemo otic,kad eto dolaziii...prvo bestek omotan u jebeni papirnati rucnik,pa kruh,pardon jebeni TOAST(500ft)...:s
5-onda korz neko vrijeme opet dolazi...hrana...
frend narucio "madarsku platu" kojoj je cijena 4000Ft...kada dolaziii na tanuricu za predjelo-dva sitna komadica mesa,kuga bijele rize,i manje od 10tak krompirca iz vrecice..:D
dok je on gledao u ocaju,ja sam se smijao ko krava..da bi poslije stigao meni "gulas velika porcija"(2000ft)..koja je bila velicine zdjelice za salatu na menzi,a unutra 3-4 komadica mesa..ukupno zapremine cca 0,3-0,4l...doslo mi je vjerovano prvi puta da zaplacem u restoranu,kad nisam tada umro..vjerovatno ce izmislit nesto za dozivotni status...malu porciju gulasa necu nit kometirat..to je bila kao malo veca salica kave..
mi smo se smijali,gledali u ocaju,nevjerici..jel se ovo stvarno nama desava...
neznam dal sam kada bio u vecem soku u svom zivotu,vjerovatno sam prezivio "zeludcani stres" ili takoo neku bolestinu...kakvu nepamtim da sam ikad prezvio..

Razocarali ste me comi1, pogotovo ti kao iskusnjara i čovjek sa tolikim utjecajem :D...to je trebalo biti na tv-u, isto kako je jedna slična situacija prije 2g bila po svim europskim televizijama. I još su se drznuli one koji su umalo bili prevareni(ovakve kao vi jel) nazvat huliganima, da šta oni neće platiti :D

Ovo je u najmanju ruku zaslužilo neplaćanje, pa nek zovu i interventnu pa da vidimo :D

Bimbac
05.01.2011., 08:05
Mi može netko preporučiti prepaid sim karticu koja omogućuje korištenje mobile interneta? Naime treba mi neka kartica koja bi mi omogućila spajanje na net na iphone-u, jer je roaming ubitačan. :ne zna:
Hvala

nasmijanonebo
05.01.2011., 09:01
ajujj bas ti hvala, lijepo si me razveselila s ovim informacijama :)

a mjesta za izlazak : nikako fensi, vise rock ili slično. samo ne fensi smensi :D
najbolje ti se motati oko okotogona, tj. npr. u nagymezo utca ima puno mjesta za izaci, od fensi do rock mjesta. itd.l
ok je i "godor", a ima dosta klubova, birceva di bude ziva glazba (rock). e da, u nagymezo utca ti je zgodno popiti kavu u Mai mano i bircu kraj njega.
szimpla, kuplung, itd a najbolje ti je u instantu (ali nije svaku noc odlicno, ovisi).
Ma lijepo se muvaj oko oktogona (izmjedu oktogona i deak ferenc ter) i vidjet ces di je dobro.
e da,ima i puno pubova po gradu, nekad je odlicno i sve puno a nekad mrtvo, kak naletis:D

nasmijanonebo
05.01.2011., 09:05
nasmijano,
moram ti reci...netrakeljaj bezveze!!!

tko je,gdje i sto rekao!?..(btw,caitam ovaj forum i isto pisem na njemu-POGLEDAJ MOJE POSTOVE od prije par godina....klubovi..simpla,restorani i tako..tj tko je pisao prvi za te stvari ovdje na forumu..:mig:)

ovdje se radi da smo mi isli sa spoznajom da cemo platit skuplje i jest losije(bili smo gladni i nismo htjeli gubit vrijeme)-to nije bilo nit sporno(kao i bilo gdje u svijetu..za turisticka mjesta,taxi,birokracija...to je svagdje u svijetu gotovo isto)

al sto ej sporno ovdje,

ps-zao mi je sto nisam gledao kak se zove,tj nisam zapamtio...al vjerovatno ovaj kolega MAGOR bi to mogao znati...pa neka napise ime tog lokala..

pa zezala sam te, sto si se odmah naljutio:mig:, mogli ste proci bez placanja jer po zakonu racun mora biti ispisan a ako se bas pise rucno racun, onda mora biti na odredjenim obrascima:mig: (npr. kod nas na onim klasicnim uplatnicama).
jos bih trazila knjigu zalbe i svasta napisala:rofl: