PDA

View Full Version : Medicinska sestra - skupna tema

stranice : 1 [2] 3 4 5

volim čokoladu
17.06.2010., 21:14
meni stvarno nije jasno zašto se želite prekvalificari za med. sestru. ionako nas ima pun kufer na zavodu, oni što nisu, rade po šugavim staračkim domovima i privatnim ambulantama, vrlo mnali postotak radi na nekom mjestu koje ima neku plaću, mogućmnost napredovanja i sl

efos
17.06.2010., 21:40
meni stvarno nije jasno zašto se želite prekvalificari za med. sestru. ionako nas ima pun kufer na zavodu, oni što nisu, rade po šugavim staračkim domovima i privatnim ambulantama, vrlo mnali postotak radi na nekom mjestu koje ima neku plaću, mogućmnost napredovanja i sl

Nema Vas puno na zavodu...:mig:...ljudi samo biraju ono što žele, i da netko i ima veze u ovoj RH..jer se jedino tako i može normalno zaposlit (ne kažem da ja imam, da imam već bi bio na prekvalifikaciji...no i meni je to jako dobro zanimanje..znamo i sami da sa 15 god. dijete ne može normalno donosit odluke za život tj. izabrat svoje buduće zanimanje..mislim da je sad malo jasnije :mig:)

marijaklc
18.06.2010., 10:24
Nema Vas puno na zavodu...:mig:...ljudi samo biraju ono što žele, i da netko i ima veze u ovoj RH..jer se jedino tako i može normalno zaposlit (ne kažem da ja imam, da imam već bi bio na prekvalifikaciji...no i meni je to jako dobro zanimanje..znamo i sami da sa 15 god. dijete ne može normalno donosit odluke za život tj. izabrat svoje buduće zanimanje..mislim da je sad malo jasnije :mig:)

bome nas ima puno na zavodu nezaposlenih, ali meni osobno burza nikad nije našla posao, sve sam sama našla. kaj se tiče posla, najviše ovisi gdje radiš, ja sam radila skoro sve gdje med.sestra može raditi. po mom iskustvu najgora je kućna njega,najbolje u ambulanti za ortodonciju i predškolskoj i školskoj medicini, bolnica ima najbolje plaće, posao za stalno teško dobiti bilo gdje.

volim čokoladu
18.06.2010., 14:40
bome nas ima puno na zavodu nezaposlenih, ali meni osobno burza nikad nije našla posao, sve sam sama našla. kaj se tiče posla, najviše ovisi gdje radiš, ja sam radila skoro sve gdje med.sestra može raditi. po mom iskustvu najgora je kućna njega,najbolje u ambulanti za ortodonciju i predškolskoj i školskoj medicini, bolnica ima najbolje plaće, posao za stalno teško dobiti bilo gdje.

tako nekako. mislim da si sve rekla. kratko i jasno... :top:

mojca1
18.06.2010., 19:43
Ja sam završila medicinsku,ali smjer med,kozmetičar.Prošlu jesen sam se odlučila na prekvalifikaciju za med sestru i prijavila se u Mlinarskoj na natječaj.Primili su me ,imala sam malo predmeta razlike,za to su mi odredili dvije i pol godine prekvalifikacije i cijenu od 17 000 kuna.Kad sam izračunala da sa upisom na višu dobijem vms i sa manje novaca odustala sam .Nazvala sam višu i pitala za uvjete i rekli mi da se javim u petom.Kad sam se javila nisam mogla predati papire jer je jedan od uvjeta bio da imam potvrdu o zaposlenju kao medicinska sestra.Tako da od toga ništa.Sada idem u Karlovac na višu.Sa time imam šanse nakon završetka barem raditi u EU,a sa srednjom samo kao njegovatgelj nažalost.

Mela99
19.06.2010., 13:17
znamo i sami da sa 15 god. dijete ne može normalno donosit odluke za život tj. izabrat svoje buduće zanimanje..

U potpunosti se slažem :top:
Pa valjda zato i postoje prekvalifikacije, samo da još nisu tako skupe :flop:
A cijena i trajanje prekvalifikacije se očito određuje prema ranije završenoj školi :ne zna:

A šta je s državnim stručnim ispitom i licencom za rad?
Jel se to obavezno mora imat ako se želiš zaposlit u toj struci ili i nije uvjet?

fifyca1
19.06.2010., 16:47
evo ja sam zavrsila skolu za primalje i doslovno me je...za staz... nisu normalni...i onda se cude kako je malo mladih zainteresirano za med skole...pa kako kad su nam mogucnosti a i uvjeti minimalni...sad treba imat tatu za ministra da dobijes pripravnicki...a kak sad i oni zavrsavaju sumnjam da je i ministar od pomoci.... totalno je zdravstvo i skolstvo neorganizirano...rade skopa a na kraju totalno odvojeno... :@
i da treba mi jedna mala pomoc...koje papire treba predat uz zamolbu.... recite mi...znam da znate... :P

ship-shop
20.06.2010., 13:12
koje papire treba predat uz zamolbu.... recite mi...znam da znate... :P
Uglavnom plavu kuvertu

ship-shop
20.06.2010., 13:20
Ne da nas ima na zavodu, nego je to show...

Sa srednjom medicinskom ćeš teško naći posao. Posao ti je kako gdje, imaš tu dijapazon radnih mjesta. Ako pričamo o bolnicama, uglavnom ti je to tarapana od smjena i posla. Zavisno do u stanove i koeficijenta radne jedinice, plaća u smjenama ti je od 5-6kkn. Ja bi radije 5kkn na očnome nego 6kkn na kirurgiji, ali to je veš stvar afiniteta:D. Naravski, bez stručnoga neće nitko ni pričati s tobom.

ship-shop
20.06.2010., 13:27
Sestre s dvogodišnjom nisu položile proces i kao takve jednog dana neće moći isti organizirati. Ali dok oni njega uvedu moja glavna će otići već 5 puta u penziju pa joj se to ni ne isplati polagati.

marijaklc
20.06.2010., 16:37
U potpunosti se slažem :top:
Pa valjda zato i postoje prekvalifikacije, samo da još nisu tako skupe :flop:
A cijena i trajanje prekvalifikacije se očito određuje prema ranije završenoj školi :ne zna:

A šta je s državnim stručnim ispitom i licencom za rad?
Jel se to obavezno mora imat ako se želiš zaposlit u toj struci ili i nije uvjet?

da bi med. sestra mogla raditi u nekoj ustanovi koja nije isključivo privatna(makar i čisti privatnici neki put imaju drugačije uvjete) mora odraditi pripravnički staž u trajanju godine dana, položiti državni ispit i obavezno se učlaniti u komoru medicinskih sestara gdje će dobiti svoju licencu za samo stalan rad i šifru(slično brojevima koje doktori imaju na svojim pečatima) i tek onda može samostalno raditi,odnosno zaposliti se u ambulanti, bolnici itd. do tada se smatra da nije "prava"medicinska sestra i uglavnom se na svim natječajima traži da su ti uvjeti ispunjeni. iznimka su neki poslodavci koji su isključivo privatni i važno im je znanje a ne neki papir koji sam po sebi nje nikakva garancija nečijeg znanja, sposobnosti i stručnosti.

iksan
20.06.2010., 21:31
a jel znas mozda di bi se mogla raspitat za to?Odvoji jedno popodne pa zivkaj bolnice,dat će ti informacije iz prve ruke,nije to nikakav problem ;)

iksan
20.06.2010., 21:32
:lol: :lol: :lol: sori, al moram se nasmijat. ovo izgleda kao dobar vic. je, to su i meni pričali, al objesi to mačku o rep. žalosno, al istinito
ta zadnja, peta godina će biti samo vježbe, praktični dio, tako ćeš opet provest pun kufer u bolnici, opet će te izrabljivat, smo što se to više neće zvat pripravnički, nego praktični dio nastave.
jedino dobro je što neki neće izvisit čekajući da dobiju staž, unatoč dobrim ocjenam, i što neće radit smjene, nego 8-satno radno vrijeme.E pa to su čak dvije dobre stvari :p

Limačica.
21.06.2010., 09:25
Hmm imam samo jedno pitanjce :)
Ja nisam išla na medicinu nego za vet. teh. ali pretpostavljam da je procedura ista :)
Pošto sam u stalnom radnom odnosu zanima me da li mogu ići stažirati, ali da taj radni odnos ne prekidam? Dakle mogla bih u ambulanti biti suprotno od smjena koje radim i vikendima.
Da li netko zna odgovor ili adresu gdje se mogu raspitati :moli:
Hvala! :)

drama.queen
22.06.2010., 17:18
pozdrav!

ja sam medicinska sestra, i završila sam studij sestrinstva, i odmah da se vratim na to, puno nas ima na zavodu, ja recimo i sa diplomom sjedim kod kuće. domovi za stare i nemoćne, stomatološke ordinacije, zdravstvene njege u kući, ne žele ni čuti za zapošljavanje kada čuju da imam faks, što je u neku ruku razumljivo jer bi ja prvom prilikom otišla iz takve neke ustanove u bolnicu, jer bolnica svakako ima najbolje uvjete rada.
spominju se tu neke cifre od 17000kn za prekvalifikaciju.. meni to nije puno, samo iz tog razloga jer ćeš ti biti medicinska sestra/tehničar u roku godinu, dvije uz plaćanje, a ja sam recimo išla 4 godine, i opet su tu razni troškovi, iako ni približno toliki, u suprotnom, puno traže.
ukoliko ne voliš rad s ljudima u bilo kojem smislu, bolje nađi neku drugu prekvalifikaciju, to ti savjetujem od srca.. rad s bolesnim ljudima je izrazito težak, naravno najviše psihički, a ukoliko radiš van pedijatrijskih odjela, naravno i fizički padaš s nogu. ukoliko si gadljiva na bilo što također odustani, jer će ti biti teško, pogotovo na odjelima gdje su komatozni i nepokretni bolesnici (iako njih imaš skoro na svakom odjelu, naravno najviše na neurologiji, neurokirurgiji, kir odjelima). nedostatak ovoga posla je to što ti nemaš praznik i vikend, kao recimo druga zanimanja (iako sada većina radi praznicima). ukoliko imaš djecu, to je dosta nezahvalno, jer blagdanima i noćima ne budeš uz svoju obitelj.. al naravno s time se pomiriš ako izabereš ovu struku.
sestre su dosta necijenjene svuda u svijetu, pa tako i kod nas. što god da se radi u zdravstvu, bilo koja reforma, sve prvo ide preko leđa sestara.
ali ako će ti išta pomoći, nikada, al baš nikada, nebi izabrala neko drugo zanimanje.. volim to što radim, osjećaš se bitno i presretno kad nekome pomogneš, i ponosna sam što sam medicinska sestra! :)

efos
22.06.2010., 17:50
pozdrav!

ja sam medicinska sestra, i završila sam studij sestrinstva, i odmah da se vratim na to, puno nas ima na zavodu, ja recimo i sa diplomom sjedim kod kuće. domovi za stare i nemoćne, stomatološke ordinacije, zdravstvene njege u kući, ne žele ni čuti za zapošljavanje kada čuju da imam faks, što je u neku ruku razumljivo jer bi ja prvom prilikom otišla iz takve neke ustanove u bolnicu, jer bolnica svakako ima najbolje uvjete rada.
spominju se tu neke cifre od 17000kn za prekvalifikaciju.. meni to nije puno, samo iz tog razloga jer ćeš ti biti medicinska sestra/tehničar u roku godinu, dvije uz plaćanje, a ja sam recimo išla 4 godine, i opet su tu razni troškovi, iako ni približno toliki, u suprotnom, puno traže.
ukoliko ne voliš rad s ljudima u bilo kojem smislu, bolje nađi neku drugu prekvalifikaciju, to ti savjetujem od srca.. rad s bolesnim ljudima je izrazito težak, naravno najviše psihički, a ukoliko radiš van pedijatrijskih odjela, naravno i fizički padaš s nogu. ukoliko si gadljiva na bilo što također odustani, jer će ti biti teško, pogotovo na odjelima gdje su komatozni i nepokretni bolesnici (iako njih imaš skoro na svakom odjelu, naravno najviše na neurologiji, neurokirurgiji, kir odjelima). nedostatak ovoga posla je to što ti nemaš praznik i vikend, kao recimo druga zanimanja (iako sada većina radi praznicima). ukoliko imaš djecu, to je dosta nezahvalno, jer blagdanima i noćima ne budeš uz svoju obitelj.. al naravno s time se pomiriš ako izabereš ovu struku.
sestre su dosta necijenjene svuda u svijetu, pa tako i kod nas. što god da se radi u zdravstvu, bilo koja reforma, sve prvo ide preko leđa sestara.
ali ako će ti išta pomoći, nikada, al baš nikada, nebi izabrala neko drugo zanimanje.. volim to što radim, osjećaš se bitno i presretno kad nekome pomogneš, i ponosna sam što sam medicinska sestra! :)

Jesi ti ikad bila u radnom odnosu, u svojoj struci...pitam zbog toga što si napisala -volim to što radim-, ovo za gadljivost nije točno..koliko ima samo studenata na medicini kojima se gade neke osnovne stvari vezane za struku iliti posao..sve se to s vremenom prihvati...a što se tiče prekvalifikacije od cca 2 god., nije to malo jer i mi smo išli u srednju 4 godine..dakle polažemo samo stručne predmete koje nismo imali..toliko da se zna....i nitko ama baš nitko neće upisat određenu prekvalifikaciju ako ga to nimalo ne zanima, to je pod normalno...uostalom ovo za vikende i blagdane..sve je plaćeno i naravno dobiju se neki drugi dani slobodni...dok npr. s trgovinom to nije slučaj (samo primjer)..dakle sve u svemu ovo zanimanje koliko god je teško (ni ostala nisu laka) je vrlo dobro plaćeno i donekle priznato...

volim čokoladu
22.06.2010., 18:05
Jesi ti ikad bila u radnom odnosu, u svojoj struci...pitam zbog toga što si napisala -volim to što radim-, ovo za gadljivost nije točno..koliko ima samo studenata na medicini kojima se gade neke osnovne stvari vezane za struku iliti posao..sve se to s vremenom prihvati...a što se tiče prekvalifikacije od cca 2 god., nije to malo jer i mi smo išli u srednju 4 godine..dakle polažemo samo stručne predmete koje nismo imali..toliko da se zna....i nitko ama baš nitko neće upisat određenu prekvalifikaciju ako ga to nimalo ne zanima, to je pod normalno...uostalom ovo za vikende i blagdane..sve je plaćeno i naravno dobiju se neki drugi dani slobodni...dok npr. s trgovinom to nije slučaj (samo primjer)..dakle sve u svemu ovo zanimanje koliko god je teško (ni ostala nisu laka) je vrlo dobro plaćeno i donekle priznato...

samo stručni predmeti nisu malo, to ti je skoro pola predmeta iz srednje škole.

a to da su vikendi i blagdani plaćeni, istina, ali samo u državnim firmama, a dobit posao u bolnici je u današnje vrijeme ravno dobitku na lutriji. kod privatnika nema razlike, dan, noć, praznik, blagdan, sve je to njima isto, plaće su nikakve, a o priznatosti da i ne govorim, uhvati me smij i tuga u isto vrijeme...

morska alga
22.06.2010., 18:16
Tko je zainteresiran tj nema obitelj i djecu treba znati da se može dobiti i radna viza za švabiju, nešto njemačkog bi i trebalo znati.

drama.queen
22.06.2010., 18:48

radila sam u struci, na kirurškom odjelu, pa sam se našla među onim "sretnicima" kojima nije produžen ugovor po nalogu ministarstva.. a što se tiče prihvaćanja onoga što ne voliš.. hm, navikneš s vremenom na to, al nije isto kada ti nešto ne smeta od samog početka, i kada se na nešto moraš privikavati.. to ti ne mogu opisati, sve dok se sam u to ne uvjeriš..
a što se tiče dobre plaćenosti.. hm, i o tome bi se dalo raspravljati.. meni je moja plaća bila super, ali recimo naše je zdravstvo katastrofa, baš iz tog razloga što je malo plaćeno.. da pojasnim.. jedan specijalist gastroenterolog, kada radi kolonoskopiju, za tu je pretragu plaćen 19kn :confused: ... a recimo kada ideš kod frizera,plaćaš minimum 30kn, bilo koji radnik što god ti dođe kući napraviti naplati 100kn sat.. e pa sad, da se tako plaća i doktorima, zdravstvo bi nam puno bolje bilo... a da ne govorimo da je odgovornost u ovom primjeru, frizera minimalna, a liječnika ogromna.. primjer je možda bezveze, ali sam samo navela razlike u plaćanju usluga koje su nemjerljive.. logičnije bi bilo da je doktor plaćen 30kn, a frizer 19kn..
a što se tiče toga da je "puno" 2 godine za prekvalifikaciju... ha čuj, nema šanse da stekneš znanje i vještine kao netko tko je išao 4 godine, jer je to sve zgurano u kratko vrijeme, ali naravno da ovdje ne dolazi u pitanje dali bi bilo kvalitetan tehničar, to isključivo ovisi o tvojoj želji i volji..
al svakako ovo zanimanje nije cijenjeno kao što je nekad bilo.. al što god ja ovdje napisala, uvijek će se naći netko tko se neće samnom složiti što je normalno.. ali dok ne vidiš i ne probaš, ničije mišljenje ti neće imati smisla.. to je tako.. nisam ni ja vjerovala svemu dok se nisam i sama uvjerila..

efos
22.06.2010., 19:10
radila sam u struci, na kirurškom odjelu, pa sam se našla među onim "sretnicima" kojima nije produžen ugovor po nalogu ministarstva.. a što se tiče prihvaćanja onoga što ne voliš.. hm, navikneš s vremenom na to, al nije isto kada ti nešto ne smeta od samog početka, i kada se na nešto moraš privikavati.. to ti ne mogu opisati, sve dok se sam u to ne uvjeriš..
a što se tiče dobre plaćenosti.. hm, i o tome bi se dalo raspravljati.. meni je moja plaća bila super, ali recimo naše je zdravstvo katastrofa, baš iz tog razloga što je malo plaćeno.. da pojasnim.. jedan specijalist gastroenterolog, kada radi kolonoskopiju, za tu je pretragu plaćen 19kn :confused: ... a recimo kada ideš kod frizera,plaćaš minimum 30kn, bilo koji radnik što god ti dođe kući napraviti naplati 100kn sat.. e pa sad, da se tako plaća i doktorima, zdravstvo bi nam puno bolje bilo... a da ne govorimo da je odgovornost u ovom primjeru, frizera minimalna, a liječnika ogromna.. primjer je možda bezveze, ali sam samo navela razlike u plaćanju usluga koje su nemjerljive.. logičnije bi bilo da je doktor plaćen 30kn, a frizer 19kn..
a što se tiče toga da je "puno" 2 godine za prekvalifikaciju... ha čuj, nema šanse da stekneš znanje i vještine kao netko tko je išao 4 godine, jer je to sve zgurano u kratko vrijeme, ali naravno da ovdje ne dolazi u pitanje dali bi bilo kvalitetan tehničar, to isključivo ovisi o tvojoj želji i volji..
al svakako ovo zanimanje nije cijenjeno kao što je nekad bilo.. al što god ja ovdje napisala, uvijek će se naći netko tko se neće samnom složiti što je normalno.. ali dok ne vidiš i ne probaš, ničije mišljenje ti neće imati smisla.. to je tako.. nisam ni ja vjerovala svemu dok se nisam i sama uvjerila..
Ma ok..al ovo za frizera i gastroenterologa nije dobar primjer...liječnik ne zaradi plaću po broju napravljenih kolonoskopija već ima fiksnu plaću....ok, istina je da su liječnici jakoooo malo plaćeni, s obzirom da se jako dugo školuju..težina studija, naporan i stresan tempo zanimanja...no onda bi mogli tako i za ostale struke..recino profesor isto ne zarađuje mnogo..iako!!!-dovoljno (ne znam zašto se bune)...dok bi po meni liječnici trebali imati veće plaće...recimo već odavno želim biti med.teh. i stvarno bih volio završiti prekvalifikaciju (no ne mogu zbog toga što se moram preselit u drugi grad a samim time veliku ulogu u svemu tome igraju financije, nažalost)...svi znamo da prekvalifikaciju upisuju odrasli polaznici (više unose sebe u sve to nego srednjoškolac) pa samim time smatram da kad završe puno više znaju nego onaj tko je završio redovno srednju (naravno ima iznimaka) i recimo bio bez posla nekoliko godina....a i eto ništa mi ni prek. ne garantira da ću se zaposlit, osim ako potegnem neku vezu..tako da mi je to dvosjekli mač..al ovo da sestre nisu cijenjene ne stoji..bar što se tiče laika...ali u očima viših sestri, doktora/ica ste na niskom nivou, to se zna...

drama.queen
22.06.2010., 19:20
Ma ok..al ovo za frizera i gastroenterologa nije dobar primjer...liječnik ne zaradi plaću po broju napravljenih kolonoskopija već ima fiksnu plaću....ok, istina je da su liječnici jakoooo malo plaćeni, s obzirom da se jako dugo školuju..težina studija, naporan i stresan tempo zanimanja...no onda bi mogli tako i za ostale struke..recino profesor isto ne zarađuje mnogo..iako!!!-dovoljno (ne znam zašto se bune)...dok bi po meni liječnici trebali imati veće plaće...recimo već odavno želim biti med.teh. i stvarno bih volio završiti prekvalifikaciju (no ne mogu zbog toga što se moram preselit u drugi grad a samim time veliku ulogu u svemu tome igraju financije, nažalost)...svi znamo da prekvalifikaciju upisuju odrasli polaznici (više unose sebe u sve to nego srednjoškolac) pa samim time smatram da kad završe puno više znaju nego onaj tko je završio redovno srednju (naravno ima iznimaka) i recimo bio bez posla nekoliko godina....a i eto ništa mi ni prek. ne garantira da ću se zaposlit, osim ako potegnem neku vezu..tako da mi je to dvosjekli mač..al ovo da sestre nisu cijenjene ne stoji..bar što se tiče laika...ali u očima viših sestri, doktora/ica ste na niskom nivou, to se zna...

ma znam da ima fiksnu plaću, ali ta pretraga mu isto oduzima vrijeme, znanje i trud kao i svakom drugome.. što se tiče cijenjenosti, i mnogi laici nas ne cijene (dakako to ovisi o ljudima), ali puno njih si svašta dozvoljava, od raznih psovki do fizičkog obračuna, a to je kao da lupiš policajca, jer je sestra službena osoba. svašta ima u našoj struci, puno se stvari prešuti.. no neka, ja nisam imala nikakvih sukoba s nikime, nadam se da neću ni imati. sve u svemu, tko god se odluči na prekvalifikaciju, svaka mu čast, odabrao je humano zanimanje, zanimanje u koje mora uložiti puno znanja, truda, volje, želje, strpljenja, empatije i svega ostaloga.. i što reći.. želim ti sve najbolje u tvojoj namjeri da postaneš tehničar! :) :top:

efos
22.06.2010., 19:26
ma znam da ima fiksnu plaću, ali ta pretraga mu isto oduzima vrijeme, znanje i trud kao i svakom drugome.. što se tiče cijenjenosti, i mnogi laici nas ne cijene (dakako to ovisi o ljudima), ali puno njih si svašta dozvoljava, od raznih psovki do fizičkog obračuna, a to je kao da lupiš policajca, jer je sestra službena osoba. svašta ima u našoj struci, puno se stvari prešuti.. no neka, ja nisam imala nikakvih sukoba s nikime, nadam se da neću ni imati. sve u svemu, tko god se odluči na prekvalifikaciju, svaka mu čast, odabrao je humano zanimanje, zanimanje u koje mora uložiti puno znanja, truda, volje, želje, strpljenja, empatije i svega ostaloga.. i što reći.. želim ti sve najbolje u tvojoj namjeri da postaneš tehničar! :) :top:

Možda i budem jednog dana :D..tnx..eto sretno sa poslom i bez brige...cijenjeni ste (škart od ljudi samo ignorirajte)...:top:

drama.queen
22.06.2010., 19:30
Možda i budem jednog dana :D..tnx..eto sretno sa poslom i bez brige...cijenjeni ste (škart od ljudi samo ignorirajte)...:top:

hvala! :) a nije baš lako ignorirati kad moraš skrbiti za tu osobu.. al' zato preostali dobri pacijenti "podignu" raspoloženje, i zaboraviš na jednog lošeg! :mig:

bacc.med.techn.
22.06.2010., 21:10
Hello,

ja sam završio Studij sestrinstva prošle godine i trenutno sam nezaposlen. Prije toga završio sam srednju medicinsku školu u trajanju 4 godine...Izrazito volim i cijenim svoju struku, ne bih je nikada mijenjao...Tijekom školovanja, odnosno tijekom nastave i vježbi čovjek raste usporedno sa zanimanjem i ono postane dio tebe.....Koliko god školovanje trajalo (od ove godine će trajati 5) potrebno je izdržati jer se radi o vrlo jedinstvenom i zahtijevnom zanimanju u kojemu se radi sa životima ljudi...odnosno znanja nikada dosta te je potrebno cjeloživotno kontinuirano obrazovanje...Istina je kako se našu struku podcijenjuje ali to je problem društva koje smatra kako smo mi "pomoćnici liječnicima" što je nespojivo sa zdravim razumom....Svi imaju svoj djelokrug rada i kako bi se tijekom dana posao obavio na kvalitetnoj razini i kako bi svi bili zadovoljni mora doći do timskog rada u kojemu svatko CIJENI članove tima.....isto tako se treba razumjeti razina rada liječnika ali i spremačice jer jedno bez drugoga ne ide.....Čovijek što se više školuje povlači sa sobom veći stupanj odgovornosti a ne kako mnogi misle "šetanje sa rokovnikom ispod ruke i naređivanje"....
Dolaze nam promjene od strane EU koje zahtijevaju podizanje naše struke na višu razinu što zaista podržavam i jedva čekam da krenu subspecijalizacije sestara/tehničara....Svima koji žele upisati ovo zanimanje želim poručiti da dobro razmisle jer najgore što se može dogoditi je naići na medicinsku sestru/tehničara koji "rade" svoj posao što moraju ili su bili natjerani (kruh koji je zamiješen od strane nezadovoljnog radnika ili iskaljivanje nezadovoljstva na nekom objektu neće ostaviti nikakve posljedice, ali kada je bolesnik u nevolji i bori se za opstanak te naiđe na takvog radnika posljedice ostaju puno dublje nego što mislimo....jer svi mi želimo da se prema nama postupa dostojanstveno....
Svima nama, sadašnjim i budućim medicinskim sestrama/tehničarima želim bolje dane za našu struku u vidu zapošljavanja, međuljudskih odnosa, napredovanja i dostojanstva....

"Nursing is caring; but it takes more than a caring person to be a nurse." :mig:

drama.queen
22.06.2010., 21:15
Hello,

ja sam završio Studij sestrinstva prošle godine i trenutno sam nezaposlen. Prije toga završio sam srednju medicinsku školu u trajanju 4 godine...Izrazito volim i cijenim svoju struku, ne bih je nikada mijenjao...Tijekom školovanja, odnosno tijekom nastave i vježbi čovjek raste usporedno sa zanimanjem i ono postane dio tebe.....Koliko god školovanje trajalo (od ove godine će trajati 5) potrebno je izdržati jer se radi o vrlo jedinstvenom i zahtijevnom zanimanju u kojemu se radi sa životima ljudi...odnosno znanja nikada dosta te je potrebno cjeloživotno kontinuirano obrazovanje...Istina je kako se našu struku podcijenjuje ali to je problem društva koje smatra kako smo mi "pomoćnici liječnicima" što je nespojivo sa zdravim razumom....Svi imaju svoj djelokrug rada i kako bi se tijekom dana posao obavio na kvalitetnoj razini i kako bi svi bili zadovoljni mora doći do timskog rada u kojemu svatko CIJENI članove tima.....isto tako se treba razumjeti razina rada liječnika ali i spremačice jer jedno bez drugoga ne ide.....Čovijek što se više školuje povlači sa sobom veći stupanj odgovornosti a ne kako mnogi misle "šetanje sa rokovnikom ispod ruke i naređivanje"....
Dolaze nam promjene od strane EU koje zahtijevaju podizanje naše struke na višu razinu što zaista podržavam i jedva čekam da krenu subspecijalizacije sestara/tehničara....Svima koji žele upisati ovo zanimanje želim poručiti da dobro razmisle jer najgore što se može dogoditi je naići na medicinsku sestru/tehničara koji "rade" svoj posao što moraju ili su bili natjerani (kruh koji je zamiješen od strane nezadovoljnog radnika ili iskaljivanje nezadovoljstva na nekom objektu neće ostaviti nikakve posljedice, ali kada je bolesnik u nevolji i bori se za opstanak te naiđe na takvog radnika posljedice ostaju puno dublje nego što mislimo....jer svi mi želimo da se prema nama postupa dostojanstveno....
Svima nama, sadašnjim i budućim medicinskim sestrama/tehničarima želim bolje dane za našu struku u vidu zapošljavanja, međuljudskih odnosa, napredovanja i dostojanstva....

"Nursing is caring; but it takes more than a caring person to be a nurse." :mig:

potpisujem!!!!!!!
:klap::klap::klap::klap::klap::klap::klap::klap::k lap::klap: (ne stane mi više ovih što pljeskaju!)

bacc.med.techn.
22.06.2010., 21:27
neka izvine oni koji će se nać uvrijeđeni, ali smatram da 2 goddine više škole nisu ni približno jednako teške kao 3 bolonjske, pogotovo oni koji su višu završili prije deset i više godina

aj ovi što su završili 3 god, prije bolonje, program je skoro jednak i tu stvarno nema razlike, al ovo drugo je razlika skoro pa nebo i zemlja...

naravno....bolonjski program ima težinu i kvalitetu....iako i u njemu ima propusta ali ova dva programa se ne mogu uspoređivati....:)

ship-shop
22.06.2010., 21:43
A što, ovi prije nisu imali kvalitetu?

volim čokoladu
23.06.2010., 08:13
imali su kvalitetu u ono vrijeme kad je takav program bio na snazi, ali ovaj sadašnji orogram je po meni kvalitetniji od onog prije... vjerojatno će za deset godina izmislit nešto što će biti kvalitetnije od bolonje. to jednostavno tako ide...

volim čokoladu
23.06.2010., 08:17

slažem se s cijelim postom, ali ovo mi je nekako... kratko, jasno i puno govori... :)

svaka čast :top:

nadam se da će ti se želje ostvarit :mig:...

vipovka
23.06.2010., 08:20

nebi se složila da ima pun kufer med sestra na zavodu
ja evo tražim jednu da me mijenja da mogu na godišnji odmor, i ispada da tražim iglu u plasti sijena...

volim čokoladu
23.06.2010., 09:07
kužim što hoćeš reć, ali i kad nađeš zamjenu za godišnji, ta ista osoba se opet vraća na biro. sve su to neke zamjene od mjesec, dva, par tjedana i to je to. onda su opet nezaposlene.
ok, bolje je i tako, nego sjedit doma besposlen, bez daljnjega, ali ništa to nije konkretno...

Hrc
23.06.2010., 09:21
Seruckate bezveze...razdijelili su ispite na nekoliko dijelova i sada kao ima hrpetina ispita i sada je kao teže. Pogledati treba program i sve se vidi. Najbolji mi je onaj specijalistički ili kako se već zove na VMS koji se zove Menađment u sestrinstvu ili tako nešto. Koje je to prodavanje magle da nepovjerovat. Ako je menađment onda to spada pod ekonomiju. I čime bi trebali upravljati? Gdje? U RH? :lol: Ali treba pobrat hrpu para budalama pa ajmo.

Kakav proces nisu položili ovi stari? Koliko ti treba da skužiš kako sve ide? Ili to možda učiš na faxu? Ili se samo buba napamet za labuda?

A najbolji su mi ovi novi nazivi kao ovaj bacc. med. techn ali znam da sam umro od smijeha kada je na TVju bila neka žena sa, viša med. sestra sa nekom titulom preko cijelog ekrana i jedva je stalo. :lol: A mogli su napisati viša medicinska sestra. Ali jebat ga kada više nije perač prozora nego menadžer za iluminiscenciju staklenih površina i slično :rofl: . Ljepše zvuči i nitko više neće biti medicinska sestra

volim čokoladu
23.06.2010., 10:11
sori, al ne bih se složila s tobom. program je zahtjevniji i to dosta...
znam iz prve ruke, kolegica je završila višu po starom programu (2 god) i kaže da je to bilo pizdarija, polagali su po 3-4 ispita u jednom danu, a sad ti to više ne možeš spremit u tako kratkom roku. a gdje su pusti seminari, vježbe, izlaganja...

mi nismo imali menađment, nego koordinaciju, al slično je to, i vjeruj mi, nije prodavanje magle. srećom imalia smo super predavača pa je to i bilo tako dobro. naučila sam o sebi više nego na ikojem predavanju. istina, da nije predavala ta koja je, vjerojatno bi bilo prodavanje magle...

fifyca1
23.06.2010., 10:39
Uglavnom plavu kuvertu

a daajtee.... :))) stvarno nemam blage veze sta treba predat...jedni mi kazu jedno drugi drugo...a kad zovem nitko mi se nejavlja... heeellppp:ne zna::s

vipovka
23.06.2010., 10:40
u današnje vrijeme niti jedan posao nije siguran, i mislim da bi trebalo krenuti od zamjena, jer kad uđeš jednom u krug, onda mi barem, preporučamo jedna drugu i na kraju svaka od njih je dobila stalan posao, samo mana današnje mladeži je što bi svi sve na sigurno, za stalno, s dobrom plaćom, i slično..očito sam ogorčena što i ove godine, zbog obima posla u mojoj ambulatni neću uživati na godišnjem odmoru....malo sam se makla od autroičine teme, ali svaki posao je dobar, zanimljiv, i težak, ako čovjek hoće raditi, ako ne želi raditi, s niti jednim neće biti zadovoljan...

ship-shop
23.06.2010., 10:49
Neman pojma više što triba... Ne javljaju se zato što u ovoj državi nitko ništa ne radi

ship-shop
23.06.2010., 10:57
Proces ti je sistem rada koji bi se trebao lagano uvoditi u praksu, al mene zanima da vidim kad će to zaživiti.

Danas je od 15 kolegija na godini jedino njega masakr i eventualno tu još uleti po jedan teži kolegij, u zg je to anatomija, u rijeci je uglavnom engleski... Osim što te prekroje sto puta uglavnom glupostima iz njege, što ti zapravo više nosiš s te škole nego što su oni prije? Frka je eto što moraš sve u rokovima dati, često to bude sve loše organizirano.
Općenito ne dijelim fascinaciju oko bologne tako da...

volim čokoladu
23.06.2010., 11:03
naravno da je najvažnij eući u krug pa to ide, ali poanta mog posta je bil ada nas ima na zavodu i da situacija nije bajna pa mi nij ejasnmo zašto bi se netko htio prekvalificirat. ali gledajući danas, u ovoj prokletoj državi ništa nije bajno, osim za par lovaša

fifyca1
23.06.2010., 12:09
e pa tu si u pravu...slazem se...jedino sto znaju je pit kavu....dok mi trckaramo okolo....:kava: :kava: :kava: :flop:

ship-shop
23.06.2010., 15:14
Ma sad imaš praznika pa se to pospajalo, pa ih pola vata muve okolo i tako... Uglavnom zovi u kadrovske i pitaj, to ti je najbolje

drama.queen
23.06.2010., 15:29
nebi se složila da ima pun kufer med sestra na zavodu
ja evo tražim jednu da me mijenja da mogu na godišnji odmor, i ispada da tražim iglu u plasti sijena...

Ako si u Os, ja ću te drage volje mijenjati!! :) :) :) :)

vipovka
23.06.2010., 18:01
Ako si u Os, ja ću te drage volje mijenjati!! :) :) :) :)

dalmacija je u pitanju, ali hvala na dobroj volji :) :) :)
osim ako ne ideš možda na ljetovanje u moje krajeve, pa možeš spojiti ugodno s korisnim :)

drama.queen
23.06.2010., 18:35
dalmacija je u pitanju, ali hvala na dobroj volji :) :) :)
osim ako ne ideš možda na ljetovanje u moje krajeve, pa možeš spojiti ugodno s korisnim :)

ne idem nažalost.. ne radim pa nemam baš financijskih mogućnosti... :(

morska alga
24.06.2010., 08:41
ne idem nažalost.. ne radim pa nemam baš financijskih mogućnosti... :(
Odi minjaj ženu, nađi neku jeftinu sobicu i imaš posao i godišnji odmor. Odnosno nek ti se ona raspita ima li šta jeftino u blizini.

vipovka
24.06.2010., 16:42
Odi minjaj ženu, nađi neku jeftinu sobicu i imaš posao i godišnji odmor. Odnosno nek ti se ona raspita ima li šta jeftino u blizini.

e problem je što u tom periodu nema jeftinih sobičaka
ali ako se moji apartmani do dogodine izgrade, pružit ću joj i smještaj i posao :) mada bi ipak trebala željeti da se ona do dogodine zaposli

marac66
25.06.2010., 09:57
evo ja radim već 5 godina na odjelu intenzivne njege. Kao prvo, nemoj ići na prekvalifikaciju ako se ne možeš zaposliti u bolnici. A gužve su velike, i sama vidiš kakvo je stanje u zdravstvu, više se otpušta nego prima.
Još uvijek imamo relativno dobra primanja, ali vjeruj radimo ko mazge. Trenutno su godišnji odmori i radi se dan, noć , izlaz.....više smo na poslu nego kući, nedostaje nam osoblja a oni i dalje otpuštaju. Ponekad je preteško i psihički i fizički, emocionalno isto ne možeš ostati ravnodušan, često se radi o životima mladih djevojaka. Ja sam na ginekološkoj postoperacijskoj intenzivnoj i ima svega. Osim toga, teško je kad za Božić ili blagdane moraš biti odvojen od obitelji, a zadesi te bar jedna smjena. Ali s vremenom se pomiriš. Nije lako sve u svemu, ali lijepo je kad imaš priliku raditi human posao,ja osobno sam sretna kad nekome pomognem, kad vidim da je pacijentu bolje mojom zaslugom i intervencijom,još kad su svjesni i cijene to što radimo...lijep je osjećaj. Ali nije posao za svakoga, za to moraš imati štih da bi obavljao kako treba svoje dužnosti. A što se tiče prekvalifikacije od 2 godine..premalo je. Ja kad sam počela radit,, iza sebe sam imala 4 god škole, 1 god pripravničkog staža..besplatnog, 2 godine kućne njege.....al kad sam ušla u šok sobu..shvatila sam da ništa ne znam, znala sam u teoriji ali iskustva nisam uopće imala. Radile smo sa starijim kolegicama godinu dana i tek tad dobile dozvolu za samostalno vođenje smjene. Kao da nikad nisam išla u školu,u praksi je sve drukčije....ništa se ne radi po knjizi jer nema ni uvjeta ni vremena...mora se brzo reagirat i snaći s onime što imaš. Ali sad sam "tata od zanata" iako još puno toga ima novoga, uvijek dolaze novi aparati, nove metode..uvijek iznova moraš učiti . Nije lako raditi s ljudima, radi se o životima koji su ponekad doslovno u tvojim rukama..odgovornost je prevelika,i moraš biti full odgovoran da bi otišao kući iz smjene čiste savjesti....
A o eu ne smijem ni pomislit, jer već smo dobili dopis da ćemo morat ići na ispite da bi zadovoljili "njihove"kriterije....sramota šta dopušta naša država,do sad smo bili educirani i kvalificirani, a kad uđemo u uniju više nećemo biti....di je tu logika????

volim čokoladu
25.06.2010., 18:10
evo ja radim već 5 godina na odjelu intenzivne njege. Kao prvo, nemoj ići na prekvalifikaciju ako se ne možeš zaposliti u bolnici. A gužve su velike, i sama vidiš kakvo je stanje u zdravstvu, više se otpušta nego prima.

sori, al ovo je pomaloi glupa izjava. šansa da će se netko nakon prekvalifikacije od dvije godine zaposlit bolnici je ravna nuli, prije ćeš dobit na lotu. ali kako je u našoj državi sve moguće uz debelu vezu onda je vjerojatno i to moguće.

ja imam završene 4 godine srednje, 3 faxa, odrađen staž, i kad i budem imala iskustva, svejedno neću moć dobit posao u bolnici jer za njega traže 10 000 eura, koje ja da i imam, ne bi dala...
s time sam samo htjela prikazat koliko je teško dobit posao u bolnici

efos
25.06.2010., 23:23
sori, al ovo je pomaloi glupa izjava. šansa da će se netko nakon prekvalifikacije od dvije godine zaposlit bolnici je ravna nuli, prije ćeš dobit na lotu. ali kako je u našoj državi sve moguće uz debelu vezu onda je vjerojatno i to moguće.

ja imam završene 4 godine srednje, 3 faxa, odrađen staž, i kad i budem imala iskustva, svejedno neću moć dobit posao u bolnici jer za njega traže 10 000 eura, koje ja da i imam, ne bi dala...
s time sam samo htjela prikazat koliko je teško dobit posao u bolnici

De molim vas..:rolleyes:..ne upisuje nas 10000 prekvalifikaciju da se sad nešto bunite...i sami ste rekli da ste se redovno školovali i nakon svega toga kad ste došli na posao ništa niste znali..pa tako će onda i ovi sa prekvalifikacijom...uostalom ni student med. koji završi ništa ne zna što se tiće prakse..tako da se to više ni ne uspoređuje...što se tiće posla vjerujemo da je zahtjevan no ne i nesavladiv...(kad vidim tu kod sebe tko je završio srednju med. dosta mi svega)...ovo za posao..svatko od nas poosob je snalažljiv i na bilo koje načine si dođe do posla...e sad nitko nije kriv što se netko od vas ne može zaposlit, jednim dijelom zato što ste lijeni (ne svi)...ako nema posla kod kuće ima drugih gradova..npr. moja frendica..završila redovnu med. školu...i sad ju ja bio pitao kao jel radiš a ona ma ne..reko zašto..kaže ona meni jel bi ti radio u Domu zdravlja!!!!, ja si mislim si ti normalna pa zašto ne...još je to Dom zdravlja u Osijeku...kaže ona nema teorije..i tako ona je bila nezaposlena nekoliko godina dok si nije našla posao u jednoj zagrebačkoj bolnici...no eto to su možda iznimke.....no što bih htio reći...svatko svoje zanimanje brani...no ne možete nešto govorit za drugog....svatko ima pravo da proba radit ono što želi, pa makar poslije i odustao...što bih sad ja trebao reći u svezi komercijaliste...nemoj na prekvalifikaciju, ja sam išao redovno a ti ćeš to dati u godinu dana (ono najosnovnije, minimum minimuma)...svatko ima pravo odlučivanja i tu nema ljutnje...(a ovo da je zahtjevno to stoji al si zato plaćen i posao ti je siguran dok god nešto ne zabrljaš, a što se tiće blagdana ima jakooo puno poslova i to punooo manje plaćenih na kojima se radi kad drugi ne rade....eto toliko...(ukratko)

morska alga
26.06.2010., 06:57
Mislim da ti volim čokoladu samo želi reći koliko je teško i da rezultati ne slijede uloženi trud.
To sa mitom je strava, imala sam informaciju da je u Šibeniku 1991. godine traženo za samo premještaj sa odjela na šalter poliklinike 5000 DM.
Stvarno se zaključi da od tamo treba bježat. Treba pogledati i koliko je sestara išlo na prekvalifikacije u druge struke i studirati uz rad samo da se maknu od tamo. Naravno ako to uspije a u realnom životu ništa nije kao u teoriji.

marac66
26.06.2010., 10:32
volim čokoladu,ne kužim zašto je glupa izjava, :ne zna:u biti smo rekli isto, zar ne?
rekla sam u prijevodu da ne gubi vrijeme na prekvalifikaciju kad je šansa za posao mala...

Mela99
26.06.2010., 16:26
Hvala vam svima na odgovorima i iskustvu :)

Nije lako, znam, država nam je u krizi i to jako teškoj, posla nema, ma da si neznam šta završio :(
Ja imam završenu srednju ekonomsku i dvogodišnju višu poslovnu školu - smjer trgovinsko poslovanje i od 2003 pa do dana današnjeg imam samo godinu i 9 mjeseci radnog staža i samo da napomenem na jesen ću navršit punih 30 godina :D Čak 5 godina sam provela na zavodu kao nezaposlena, katastrofa jelda?
Radila sam jedino u veleprodaji pića kao komercijalist i to gotovo dvije godine, dali su mi otkaz kao zbog isteka ugovora na određeno, a znam jako dobro da im je to bio samo izgovor jer je posla bilo itekako puno i trebalo im je još radnika. Međutim, meni se potrefilo da sam u mjesec dana završila 3 puta na bolovanju (od toga sam dva puta bila i u bolnici) i tu je izgleda mom šefu puknuo film jer kod njega nesmiješ nikad bit bolestan.

I tako, doma sam od 11-tog mjeseca i nikako nemogu naći posao, ekonomisti su jako slabo traženi, a ako se i traže moraju bit diplomirani. Ako se javim za trgovca, čistačicu ili konobaricu, traži se iskustvo koje nemam i naravno, prekvalificirana sam, tako da stvarno više neznam na koji način i gdje da se zaposlim. Neznam, zadnjih par godina me strašno počela privlačit medicina i eto ozbiljno razmišljam o prekvalifikaciji :ne zna:
Znam da su male šanse dobit posao u bolnici, ali eto ja se nadam jer u nadi je spas :p Već sam razgovarala sa ravnateljicom medicinske škole u Varaždinu i bila je jako jako ljubazna i objasnila mi je kako ide procedura, samo se još moram definitivno odlučit, no upisi bi bili tek iduću jesen. I da, mislim da prekvalifikacija od 2 godine nije premala kako je netko rekao jer se polaže samo razlika predmeta i to vjerojatno samo stručnih koje nismo imali u srednjoj školi, tako da se prve dvije godine priznaju zbog istih predmeta, a druge dvije se moraju položiti plus, naravno vježbe.

med. sestra
26.06.2010., 19:53
hello! pozdrav svima na forumu! :w

znam da se možda neki neće složiti s mojim komentarima ali nema veze. znam da danas svatko grabi priliku za zapošljavanje, i to je u redu, ali htjela bih odma na početku reći da je meni prekvalifikacija za sestru glupost. samim time jer traje 2 godine, a to je u rangu sa njegovateljicama,bez obzira koju školu i koliko godina fakulteta imali prije toga. netko je spomenio da dijete od 15 godina teško može samo odlučiti čime se želi baviti u životu.. pa ovako, ja sam odmalena znala da želim biti medicinska sestra, i nikada nisam požalila za odlukom koju sam donijela "kao malo dijete", tako da ne
tražite izgovore o lošem školovanju ili upisivanju krivog smjera obrazovanja,
jer za one koji sami nisu mogli donijeti odluku o školi, roditelji, staratelji,
skrbnici, starija braća i sestre su trebali biti uz vas!!! ja sam također
završila studij sestrinstva i na godini sam imala osobu koja se prekvalificirala
za tehničara, što naravno graniči sa zdravom pameti :confused: jer takva osoba apsolutno nema nikakve temelje da upiše studij za prvostupnika sestrinstva. kažem to jer on nije znao osnovne stvari iz opće njege, kao ni brojne skraćenice koje se svakodnevno koriste na odjelima (ET,KPR,skraćenice pretraga, i da ne navodim da nikada nije dao injekciju, osim na lutki). ne kažem da bi tako postupila svaka osoba koja se prekvalificira ali eto. efos se u svojim komentarima stalno osvrće kako su sestre dobro plaćene za svoj
posao..hm, vjerujem da ti je najjači motiv za prekvalifikaciju upravo to, jer to najviše spominješ.. ako ti je to jedan od većih motiva, odustani odmah, jer niti ćeš ti biti zadovoljan, niti tvoji kolege, a na samom kraju, niti pacijenti. također si spomenuo da ukoliko se želiš prekvalificirati moraš se odseliti u drugi grad, a to ti baš ne odgovara. onaj tko uistinu nešto želi, nema te prepreke koja će ga spriječiti u ostvarenju njegovih želja,a ako postoje, možda ta želja i nije toliko velika. također si spomenuo, da se svatko sam snalazi za posao, pa ako je tako zašto si ne nađeš posao u svojoj struci nego
želiš prekvalifikacijU??
mela99 je spomenula da od 2003. ima godinu i nešto radnog staža.. dakle tebi je glavni motiv "možda nađem posao".. i to je ok, ali sestara ima puno na zavodu, pogledaj recimo osječku bolnicu koja je u novinama od prosinca kada je 100 sestara dobilo otkaz i iako im je obećano, nisu vraćene na posao.. to ima svugdje..
i nikada, nisam čula da je ijedna bolnica zaposlila osobu koja je dobila "status"
medicinske sestre/tehničara prekvalifikacijom, jer u svakom natječaju koji objave, traže četverogodišnju medicinsku školu pod obavezno!!
također sam čula da se osobe koje završe prekvalifikaciju nazivaju instant medicinskim sestrama.. ja si to recimo nikada nebi dozvolila..ali svatko zna svoje.
činjenica je da je posao medicinske sestre težak, uz pacijenta si 24/7, liječnikova si desna ruka, iako oni to rijetko kada priznaju. navikneš na svašta, ali ako "to nešto" nemaš u krvi ni ta navika nije ugodna, i samo budeš razočaran i s grčem u želucu ideš raditi. medicinska sestra nije samo osoba koja je obučena za rad s bolesnim ljudima, ona je majka bolesnoj djeci, snaga i volja nemoćnima i starima, radost tužnima, oči i sluh, slijepima i gluhima, nada umirućima.. tko to nema u srcu, može završiti 100 fakulteta, ali nikada neće biti dobra sestra/tehničar!

toliko od mene!

pozdrav! :W

volim čokoladu
26.06.2010., 20:27
Mislim da ti volim čokoladu samo želi reći koliko je teško i da rezultati ne slijede uloženi trud.
To sa mitom je strava, imala sam informaciju da je u Šibeniku 1991. godine traženo za samo premještaj sa odjela na šalter poliklinike 5000 DM.
Stvarno se zaključi da od tamo treba bježat. Treba pogledati i koliko je sestara išlo na prekvalifikacije u druge struke i studirati uz rad samo da se maknu od tamo. Naravno ako to uspije a u realnom životu ništa nije kao u teoriji.

skužila si što hoću reći. nije mi poanta bila nikoga obeshrabrivat ni omalovažavat. samo hoću reć da za prekvalifikaciju trba uložiti puno vremena, truda i novac, a vrlo teško je dobiti ikakvu nagradu za trud.
ako netko hoće na prekvalifikaciju, samo naprijed, svaka čast, ali stanje je daleko od zadovoljavajućeg u našoj struci.
a što se tiče posla, ima i dobrih i loših strana, kao i svugdje, ali neke loše srane ljudi ne vide, nego tek kad počnu raditi, i to nakon par godina kad se neke stvari počnu nakupljat pa kad s vremenom postanemo malo ispaljot, u najmanju ruku.

volim čokoladu,ne kužim zašto je glupa izjava, :ne zna:u biti smo rekli isto, zar ne?
rekla sam u prijevodu da ne gubi vrijeme na prekvalifikaciju kad je šansa za posao mala...

ma nisam mislila da je tvoja izjava glupa, ja san berlavo napisala. po meni je glupo prekvalificirati i opet raditi posao za 2500 kn, jer za iole bolje treba dosta love i veze, tako da oni koji nemaju, ne znam zašto se odlučuju na prekvalifikaciju :ne zna:...

volim čokoladu
26.06.2010., 20:36
činjenica je da je posao medicinske sestre težak, uz pacijenta si 24/7, liječnikova si desna ruka, iako oni to rijetko kada priznaju. navikneš na svašta, ali ako "to nešto" nemaš u krvi ni ta navika nije ugodna, i samo budeš razočaran i s grčem u želucu ideš raditi. medicinska sestra nije samo osoba koja je obučena za rad s bolesnim ljudima, ona je majka bolesnoj djeci, snaga i volja nemoćnima i starima, radost tužnima, oči i sluh, slijepima i gluhima, nada umirućima.. tko to nema u srcu, može završiti 100 fakulteta, ali nikada neće biti dobra sestra/tehničar!

slažem se s tobom, u većini, i naprosto me strah kako će ovo naše zdravstvo uopće opstajat....

ali ta zadnja tvoja izjava mi je ono... za povraćat :rolleyes: :D
toliko patetike na jednom mjestu
to je kao ona definicije virginie hendrson, čini mi se. za mene previše preseravanja. još kad sam pročitala da je sestra noga onome bez noge, odvalila sam od smija :lol:

med. sestra
26.06.2010., 22:05
slažem se s tobom, u većini, i naprosto me strah kako će ovo naše zdravstvo uopće opstajat....

ali ta zadnja tvoja izjava mi je ono... za povraćat :rolleyes: :D
toliko patetike na jednom mjestu
to je kao ona definicije virginie hendrson, čini mi se. za mene previše preseravanja. još kad sam pročitala da je sestra noga onome bez noge, odvalila sam od smija :lol:

pa možda je to onako malo "sladunjavo" napisano, ali je istinito i to ne možeš osporiti.. dakako cijela ta moja izjava, pa tako i ona od Hendersonove napisana je metaforički.. u biti sve što radiš po odjelu, radiš za pacijenta ono što on ne može.. to je samo ovdje malo ljepše napisano.. :)

Katherine K.M.
27.06.2010., 22:37
Alo ljudi....molim sve seke i brace koji su u proteklih godinu dana izlazili na stručni ispit u SPLITU da podjele iskustva......
Znači kakve su komisije, dali je sestra Županović još uvijek onako stroga, koja se pitanja najčešće vrte iz njege, ustava i zakona i patronaže, dali je kod njege još uvijek po tri pitanja-dva iz Prlićke i treće iz stručne njege......i dali pila sa pod pitanjima koja nemaju veze sa temom
Dali ako padneš jedan dio drugi put polažeš samo taj dio ili sve ponovno...
E i dali se ispiti polažu kroz 7 i 8 mjesec....
Molim vas da dobaciti pokoje iskustvo da lakše spavam
Unaprijed hvala.

volim čokoladu
29.06.2010., 14:29
kad sam vidila kraticu DSI, mislila sam tko zna šta sad to znači, šta su još izmislili da treba polagat..., kad ono stručni :lol:
ja sam se svega naslušala o tom stručnom i glavnoj sestri, ali neću se puno obazirat na to (imsm još 3 mjeseca staža). spremit ću koliko najbolje mogu pa bumo vidili.
koliko ja znam ako položiš ustav ili patronažu, a padneš njege, to ne moraš opet polagat.
rasitak se u kadrovskoj kad je bio zadnji stručni. najčešće ide svako 3-4 mjeseca

a sad, da li ćeš položit, hmhm pitanje je sad. moraš imat i malo sreće, kao i na svakom ispitu, uvijek možeš okinit, kao i proć od šale

jesi li već prijavila stručni

sretno :)

volim čokoladu
29.06.2010., 14:56
eno na stranicama posao.hr ima par dobrih oglasa za med sestre, doduše većinom za zagreb, ali tko može, nek se seli za dobar posao. nadam se da sam od pomoći bila... :mig:

Katherine K.M.
30.06.2010., 09:20
Prijavila sam ga ima 4 miseca ali još ne zovu, zvala sam nekoliko puta ministarstvo i papiri su još uvik u Zg-u ka bit će poslani za tjedan dana u st tj. kažu da nemaju još dovoljno stažista za izaći kad ono saznam da se ovu subotu održava ispit......a mene maslaju iz Zagreba na veliko.....
Učiti i učiti, i ja se trudim ne obazirati na te loše priče ali ipak se ne nadam da ću proći iz prve jer tako to funkcionira......što više ne položenih ispita više šoldi u državnu blagajnu ide!
Jeli znaš što o điru pitanju koja kolaju i načinu ispitivanja?

Mela99
30.06.2010., 09:42
Draga med. sestra, otvorila sam ovu temu prvenstveno da čujem iskustva med. sestara i da saznam neke osnovne stvari o ovom zanimanju koje bi mi pomogle u konačnoj odluci.
I stvarno ne znam čemu toliko čuđenje što razmišljam o promjeni zanimanja i isto tako ne znam čemu toliko negativnih komentara u smislu «nema šanse zaposlit se – bit ćeš «instant» med. sestra – to je sve glupost». Imam dojam kao da ti je iz nekog razloga krivo, mada vjerojatno nije tako jer nema ni razloga za to. Svatko sam odlučuje što će sa svojim životom.

Ako je sve to glupo, besmisleno i toliko nemoguće, zašto onda uopće postoje prekvalifikacije i zašto se ljudi sve više odlučuju na to. Znači da su svi oni glupi jer će biti tkz. instant kuhari, konobari ili med. sestre. i zbog toga nikad neće dobiti posao u toj drugoj struci.

Nama su sami djelatnici Zavoda za zapošljavanje savjetovali da se prekvalificiramo ako dugi niz godina ne možemo naći posao u struci (kao što je i moj slučaj). I ta želja da postanem med. sestra nije hir, već postoji duže godina i sve veća i veća je, jer medicina me strašno zanima i voljela bih naučit puno o njoj, imam želju i volju pomagat ljudima bez obzira na plaću. I da nađem posao u svojoj struci ne mogu imat veliku plaću bez obzira na višu spremu.

I još jednom, ne može se baš računati «samo 2 godine prekvalifikacije» jer se 2 godine priznaju iz ranije završene srednje škole zbog istih predmeta, polaže se samo razlika iz stručnih predmeta i naravno vježbe koje su obavezne. A usporedba s njegovateljicama ne stoji, jer njegovateljica postaneš tečajem koji traje 6 mjeseci, a ovo o čemu ja govorim je srednja medicinska škola koja se bavi obrazovanjem odraslih.

I zasigurno će mi biti puno teže završit ju sada, nego što bi mi bilo prije 12 godina jer sad imam i obitelj i moram platit ne baš malu cifru. Mislim da bi se to trebalo cijenit i ne omalovažavat činjenicom da ne bi bila «prava» med. sestra. Složila bi se s tvojom izjavom jedino da mi neki brzinski tečaj to omogući, a ovo je ipak škola. Uostalom, zvala sam kadrovsku u našoj bolnici (Koprivnica) da se malo raspitam pa su mi rekli da ću ako završim školu, odradim jednogodišnji staž i položim DSI imat šanse za zaposlenje isto kao i da sam od samog početka išla u medicinsku školu. Eto…

volim čokoladu
30.06.2010., 13:41
@mella
mislim da post od mesd sestre nije bio upućen direktn tebi, tako da se nemoj ljutit. ona ti je samo napisala realno stanje, i to te vrlo lako može očekivat kad budeš tražila posao. svaka čast na trudu koji ćeš uložit za prekvalifikaciju.

u kadrovskoj ti jesu rekli da se možeš zaposlit kao i svako tko je završio srednju med, ali isto tako je moguće da su lagali. ne želim ti ja ništa loše, ali stanje u državi je katastrofa. njima treba novaca, i ljude filaju svačim, znam iz iskustva. ali ipak, za dobro svih nas, nadam se da sam u krivu

sretnoi

volim čokoladu
30.06.2010., 13:41
@mella
mislim da post od mesd sestre nije bio upućen direktn tebi, tako da se nemoj ljutit. ona ti je samo napisala realno stanje, i to te vrlo lako može očekivat kad budeš tražila posao. svaka čast na trudu koji ćeš uložit za prekvalifikaciju.

u kadrovskoj ti jesu rekli da se možeš zaposlit kao i svako tko je završio srednju med, ali isto tako je moguće da su lagali. ne želim ti ja ništa loše, ali stanje u državi je katastrofa. njima treba novaca, i ljude filaju svačim, znam iz iskustva. ali ipak, za dobro svih nas, nadam se da sam u krivu

sretnoi

volim čokoladu
30.06.2010., 13:47
đizs krajst, 4 mjeseca :eek: oni nisu normalni

a ne znam šta bih ti pametno rekla. i mene to sve skupa čeka, i to vrlo skoro

ne znam što ti pita, niam se puno raspitivala, jer mi njoš nije trebalo

samo sam čula da ako položiš njege, da će ti ustav i patronažu progledat kroz prste. obrnuto naravno ne ide

efos
30.06.2010., 19:40
med.sestra-upravo krivo misliš..ne idem ja za novcima..doduše svima su važni..idem ponajprije za strukom...očito ne kužiš da to volim tj. želim al me financije zezaju...samo da ti kažem ono što sam vidio po bolnicama po meni pola med. sestara/tehničara nebi dobilo posao tj. nebi mi završilo srednju...a to što je posao težak, vjerujem..no NIJE teži od posao doktora koji operira..ali ni približno...dakle oni sa ili bez prekvalifikacije (srednja) moraju imati iste uvjete zapošljavnja...ma koliko se ti opirala tome (a i drugi)..očito nisi bila na Zapadu...za sebe mogu reći da sam čak i predobar za ovaj posao..jer imam jako debele živce i vrlo sam kulturna osoba...nije da se hvalim al ti moram nekako objasnit...sve si mislim da si misliš da sam eto preko noći odlučio upisati prekvalifikaciju..NE..nažalost falilo mi nekoliko bodova za upisu u srednju a eto vezu nisam potegnuo, iako sam mogao..dakle idem na pošteno....upravo sam i danas bio u bolnici KBC te vidio svega, naravno mislim na osoblje..i sve si mislim ok to valjda tako mora biti-nažalost....no sve u svemu nebih se raspravljao jer se ne špoznajemo ali sam ti eto dao bar mali uvid u sve to..no o ovoj temi bih mogao napisat bibliju, al nema svrhe (možda sam to malo grubo napisao :-))...eto pri kraju sam s faksom-ekonomija..a ja i dalje mislim na posao u medicini-no polako se odvikavam-nažalost...eto moje zanimanje koje bih htio raditi je neostvareno i zbog toga mi je jako, jako žao...svim završenim med.sestrama/tehničarima želim da se što prije zaposlite jer vjerujte mi zanimanje vam je odlično ma koliko teško bilo...pozzz

ship-shop
01.07.2010., 13:09
Ma ja da danas biram, opet bi ovaj posao odabrao, samo kažem ti, ima tu dijapazon radnih mjesta, što u primarnoj, što u sekndarnoj... Zavisi kakve si sreće...
Neki od nas rade po bolničkim odjelima u krvavim uvjetima, neki rade u boljim, ponavljam nije isto hoće te dopasti oftalmologija ili neurologija. Sestra koja radi u ambulanti ima nešto manju plaću od mene, ali ja odrapim noći, vikende, praznike, na odjelu koji zarazan do bola i to ja i sestra u smjeni na 60 bolesnika, pa ti vidi

volim čokoladu
01.07.2010., 15:25
sori, al malo mi je apsurdno da ste vas dvoje na 60 bolesnika. ma koji je to odjel?

ship-shop
01.07.2010., 18:43
imaš pm:mig:

Mela99
02.07.2010., 07:43
tako da se nemoj ljutit

Ma ne ljutim se, samo mi je malo digla živac izjava da je prekvalifikacija glupost :)

No dobro, htjela sam još pitati kako je sa pripravničkim, jel ga teško dobit i kako to sve izgleda? Jel obiđeš sve odjele ili si samo na jednom? To naravno, nije plaćeno, jel tako?

I zanima me dal netko možda ima za posudit ili za prodat knjige za med. školu, tako da malo utvrdim gradivo?

Mela99
02.07.2010., 07:47
eto pri kraju sam s faksom-ekonomija..a ja i dalje mislim na posao u medicini-no polako se odvikavam-nažalost...eto moje zanimanje koje bih htio raditi je neostvareno i zbog toga mi je jako, jako žao...

Pa zašto bi bilo neostvareno? Zbog financija? Evo, ja ću ako treba i kredit dić samo da si ostvarim želju, eto toliko jako želim bit medicinska sestra :) Recite da sam luda, ali tako je :D

iksan
02.07.2010., 12:35
Pa zašto bi bilo neostvareno? Zbog financija? Evo, ja ću ako treba i kredit dić samo da si ostvarim želju, eto toliko jako želim bit medicinska sestra :) Recite da sam luda, ali tako je :De da je bar više takvih koji rade svoj posao zbog pomaganja a ne zbog para :top:

volim čokoladu
02.07.2010., 13:24
Pa zašto bi bilo neostvareno? Zbog financija? Evo, ja ću ako treba i kredit dić samo da si ostvarim želju, eto toliko jako želim bit medicinska sestra :) Recite da sam luda, ali tako je :D

a majko mila, luda si, definitivno... :D:mig:
šala na stranu, a ako to svarno želiš, samo naprijed :top:

efos
02.07.2010., 17:13

Problem je što ne radim evo već godinu dana...a tako želim to upisat..jednostavno ne mogu...trebao bih otići u Varaždin..tamo se zaposlit i tko zna dal bi i imao za prekvalifikaciju s obzirom da bi morao iznajmit stan, hrana itd....a i imam 26 kuka :D, zakasnio sam malo....mislim da to neću nikad prebolit :(, no dobro što je tu je...i da ako netko misli da taj posao želim radit zbog novaca grdno se prevario, upravo suprotno...samo sam napomenuo da je super posao i još k tomu plaćem (donekle)...da mi je do novaca zaposlio bih se (a to sam i radio) u trg. centru kao poslovođa i imao bi veću plaću a manje stresa....(to je primjer)

efos
02.07.2010., 17:14

Nisi luda, potpuno te razumijem...:mig:, samo naprijed..:top:

med. sestra
02.07.2010., 18:19
nisam nikoga htjela uvrijediti, samo sam rekla svoje mišljenje općenito o prekvalifikacijama, a pogotovo za moju struku. njegovateljice su se školovale 2 godine, tečaj od 6 mj polažeš za pomoćnog djelatnika, to nije isto. no nema veze.
nisam vas ja nazvala instant med sestrama, nego sam rekla da sam čula da tako ljudi govore. i mi smo imali sve 4 godine stručne predmete, i vježbe 3 godine + staž. no dobro.
pitala si za staž. po novome od jeseni više nema staža, nego škola traje 5 godina. po meni glup zakon jer nakon škole nema šanse da netko upiše faks iz tog razloga što neće imati dovoljnu razinu znanja iz općih predmeta koji bi se slušali samo 2 godine. tu su se vodili brojni razgovori i naklapanja,i mislim da im to neće uspjeti jer će im se smanjiti broj osoba koje upisuju medicinsku školu, a i fakulteti gube na tome. ali zasad zakon stoji, pa onaj tko to bude htio mora se pomiriti s time da na faks neće ići što je notorna glupost!
inače, staž je dosad odrađivan godinu dana, uglavnom mijenjaš odjele, ali to ovisi o glavnoj sestri bolnice i glavnoj sestri odjela na kojem si. ja sam recimo kroz godinu dana bila samo na 2 odjela. uglavnom se ne plaća, ali to isto ovisi o bolnici. od odjela do odjela ovisi što radiš i kakvi su prema tebi. ja sam recimo na oba odjela sa svima bila u super odnosima, radila sam mnoge stvari koje pripravnik nebi baš trebao raditi (očito su imali povjerenja). na brojnim odjelima budeš potrčko, i na mnogim odjelima se iživljavaju na pripravnicima, što nije u redu, al to naravno ovisi o načelima i moralu osobe.
uglavnom radiš prvu i drugu smjenu, na odjelima gdje rade turnuse znaju i pripravnicima takve smjene staviti..
eto..

Mela99
03.07.2010., 10:26
Ma sve ok :five:

Ajme, nema staža, pa kako to? Jel to sigurno 100%
Kako ću onda ja ako zbilja završim prekvalifikaciju :confused:
A daj mi molim te još reci kako izgledaju te vježbe? Jel se to obavlja u bolnici?

Efos, u potpunosti te razumijem jer smo u biti u istoj koži :mig:
Ali, možda se ne bi morao preselit, jer, meni su rekli da predavanja nisu obavezna već samo vježbe, a to ti nije stalno, čini mi se tek dok položiš njegu.
Ispravite me ako griješim.
Kažeš, tebi su izračunali da bi morao polagat 4 godine plus 17000 kn :eek: Koju srednju školu imaš završenu?

efos
03.07.2010., 13:41

A daj mi molim te još reci kako izgledaju te vježbe? Jel se to obavlja u bolnici?

Ali, možda se ne bi morao preselit, jer, meni su rekli da predavanja nisu obavezna već samo vježbe, a to ti nije stalno, čini mi se tek dok položiš njegu.
Kažeš, tebi su izračunali da bi morao polagat 4 godine plus 17000 kn :eek: Koju srednju školu imaš završenu?

Ja sam komercijalist, to ti je tipa ekonomist...meni je to skupo što je ona meni rekla...što si ti završila i koliko su tebi rekli....
Meni ti ta ravnateljica rekla da su mjesec dana vježbe (u godini) i to obavezne...al opet volio bi ići i na predavanja, ja sam ti u svemu temeljit i moram sve vidjet i slušat..a pogotovo sad ovo..:)

med. sestra
03.07.2010., 14:49

što se tiče staža to je 100% sigurno, evo ti link iz novina pa pročitaj više o tome..

http://www.jutarnji.hr/medicinskim-sestrama-ne-treba-ni-hrvatski-ni-engleski-jezik/822230/

što se tiče vježbi, neznam kako je to u drugim školama, mi smo imali u prvoj godini vježbe u kabinetu gdje smo učili opću njegu (od kupanja pacijenata, stavljanja u određene položaje,vitalnih znakova, terapije, venepunkcije, transfuzije, do umirućeg bolesnika). kad smo to usvaršili jedni na drugima ili lutkama, krenili smo na vježbe u bolnicu u 2 godini školovanja, gdje smo imali 6 tjedana vježbi (2 tjedna interna klinika, 2 tjedna kirurgija, 2 tjedna neurologija). u trećoj godini, dobivaš druge zdravstvene njege,imaš 9 tjedana vježbi i ideš na sve ostale odjele osim pedijatrije (nju u 4.-toj god), koju prije posjeta u bolnici imaš nekoliko tjedana u kabinetu. u četvrtoj godini imaš 12 tjedana vježbi. neznam sada koje smo odjele posjećivali tijekom 3 i 4 godine, al znam da smo sve prošli. vježbe smo obavljali od 7-10 nakon toga smo išli na nastavu, a u trećoj i četvrtoj godini, smo vježbe imali od 7-10 i cijelo popodne nastava. to je bilo malo naporno, al na kraju krajeva izdržljivo. na vježbama radiš sve, ali to ovisi o nastavniku-mentoru koji ti vodi vježbe. prvo krećeš kako sam već napisala od kupanja, pa učiš terapiju, pa razne pripreme za pretrage, pa dječji odjel koji je specifičan po svemu i tako.. kao i u svakom poslu, pa tako i dok si ovdje na vježbama, najvažnija ti je volja i motivacija da naučiš što više.. e sad ja neznam kako bi oni vama napravili te vježbe po bolnici i odjelima, to se mora dogovarati sa glavnim sestrama odjela, al to ni nije vaša briga nego briga osoba koje sudjeluju u školovanju odraslih, tj prekvalifikaciji...

volim čokoladu
04.07.2010., 12:42
ukidanje staža je jedna od većih gluposti koji će napraviti.
istina je da te ovaj staž malo "izmaltretira" ali po meni, ako hoćeš naučit i vrijedan si, daje ti dosta dobar preglaed onoga što bi trebao znati i priliku da dosta toga naučiš.

opet ovisi kako će te vježbe biti organizirane, ali jdno je kad si ti tamo učenik na vježbama, a jedno kad si pripravnik na kojeg se mogu oslonit i koji je dio radnog inventara na odjelu.

ja sam još na stažu i osim što sam naučila pun kufer stvari (moraš se doslovce tuć da ti nešto pokažu, ali da se), naučila sam dosta o sebi kao o osobi i postala dosta zrelija. možda glupo zvuči, ali to mi je skoro pa i jednako i važno kao i ovaj stručni dio

ship-shop
04.07.2010., 13:29
Staž te profilira kao radnika. Ovako ćeš nakon položenog stručnog upasti na posao ko tudum zadnji i tamo pitati kako infuziju postaviti

med. sestra
04.07.2010., 13:51
i ja se slažem da je glupost što ukidaju staž.. i ja sve što znam raditi, velik sam dio naučila na stažu, samim time što sam prepuštena sama sebi, nisam u grupi sa kolegama iz razreda, niti imam mentora nastavnika da je tu ako nešto zaškripi.. snalazi se sam kako znaš, i to je ono što je super kod staža! :) iako, oni su sa ovim zakonom očito htjeli postići to da država ne mora davati novce za pripravnike. a petom godinom školovanja postići će tzv "staž", jer bi tu zadnju godinu imali samo vježbe...:ne zna:

volim čokoladu
04.07.2010., 14:43
i ja se slažem da je glupost što ukidaju staž.. i ja sve što znam raditi, velik sam dio naučila na stažu, samim time što sam prepuštena sama sebi, nisam u grupi sa kolegama iz razreda, niti imam mentora nastavnika da je tu ako nešto zaškripi.. snalazi se sam kako znaš, i to je ono što je super kod staža! :) iako, oni su sa ovim zakonom očito htjeli postići to da država ne mora davati novce za pripravnike. a petom godinom školovanja postići će tzv "staž", jer bi tu zadnju godinu imali samo vježbe...:ne zna:

e baš to, naučiš se snalazit kako znaš i umiješ. to je po meni i najveća poanta staža

ne bi ni ja bolje napisala :top:

iksan
04.07.2010., 14:58
da zapravo koliko će taj budući staž biti kvalitetan u odnosu na ovaj prije..jer stvarno ako te stave negdje s kolegom lakše je..slažem se sto posto?!

Mela99
05.07.2010., 09:22
Ajme, katastrofa :flop:

Efos, ja sam po struci ekonomist i rekli su mi, točnije, sama ravnateljica mi je rekla da bi prekvalifikacija trajala oko 2,5 godine, a za cijenu su mi rekli da sve ovisi koliko se još ljudi prijavi. Rekla mi je da najbolje nazovem ponovno u 11-om mjesecu kad će znati točnije informacije i da bi trebala vidjet sve moje papire iz srednje škole pa da mi može točno izračunati broj ispita i sve ostalo. Ako bi se i upisala to bi bilo tek iduću jesen jer čekaju da završi generacija koja sad trenutno ide na predavanja.

Ali mene jako muči jedna stvar: kad sam zvala u Zagreb u Mlinarsku da se raspitam za istu stvar, rekli su mi da se prekvalifikacija ukida zbog novog programa, tj. zbog uredbe o petogodišnjem školovanju med. sestara i da će o obrazovanju odraslih nešto više znati u 9-om mjesecu. Sad se ja bojim da će se ukinuti u svim školama koje su to radile, a baš ih i nema puno (osim Vž i Mlinarske neznam nijednu). Trebala bih ponovno zvat u Vž da čujem, možda oni znaju nešto više o svemu. Ajme, na 100 muka sam zbog svega ovog :(

Jel možda znate gdje bih se još mogla raspitati?

efos
05.07.2010., 10:18
Ajme, katastrofa :flop:

Efos, ja sam po struci ekonomist i rekli su mi, točnije, sama ravnateljica mi je rekla da bi prekvalifikacija trajala oko 2,5 godine, a za cijenu su mi rekli da sve ovisi koliko se još ljudi prijavi. Rekla mi je da najbolje nazovem ponovno u 11-om mjesecu kad će znati točnije informacije i da bi trebala vidjet sve moje papire iz srednje škole pa da mi može točno izračunati broj ispita i sve ostalo. Ako bi se i upisala to bi bilo tek iduću jesen jer čekaju da završi generacija koja sad trenutno ide na predavanja.

Ali mene jako muči jedna stvar: kad sam zvala u Zagreb u Mlinarsku da se raspitam za istu stvar, rekli su mi da se prekvalifikacija ukida zbog novog programa, tj. zbog uredbe o petogodišnjem školovanju med. sestara i da će o obrazovanju odraslih nešto više znati u 9-om mjesecu. Sad se ja bojim da će se ukinuti u svim školama koje su to radile, a baš ih i nema puno (osim Vž i Mlinarske neznam nijednu). Trebala bih ponovno zvat u Vž da čujem, možda oni znaju nešto više o svemu. Ajme, na 100 muka sam zbog svega ovog :(

Jel možda znate gdje bih se još mogla raspitati?

Joj...ti u Varaždinu su tako nestručni..zamisli ja sam ih zvao telefonom (prije) da se raspitam o svemu tome i ona meni kaže ne mogu ja to tako preko telefona i ja morao doći....da bi bio svega 5-10 minuta na razgovoru...i sad jel to normalno...
Ja sam isto zvao Mlinarsku. Rekli mi da će sve znati u 9 mjesecu. E sad mislim da više nigdje nema prekvalifikacija, jako jadno...:flop:

iksan
05.07.2010., 10:47
Pa nema vam još dok ne utvrde kako će i što će dalje..kolega mi se interesira za to pa su njemu isto rekli.čekati deveti mjesec ;)

efos
05.07.2010., 13:31
Pa nema vam još dok ne utvrde kako će i što će dalje..kolega mi se interesira za to pa su njemu isto rekli.čekati deveti mjesec ;)

Nije problem 9 mj. nego to što samo 2 grada imaju prekvalifikaciju....(npr.u BiH i Srbiji je sve tako normalno organizirano...

Mela99
05.07.2010., 16:00
Joj...ti u Varaždinu su tako nestručni..zamisli ja sam ih zvao telefonom (prije) da se raspitam o svemu tome i ona meni kaže ne mogu ja to tako preko telefona i ja morao doći....da bi bio svega 5-10 minuta na razgovoru...i sad jel to normalno...
Ja sam isto zvao Mlinarsku. Rekli mi da će sve znati u 9 mjesecu. E sad mislim da više nigdje nema prekvalifikacija, jako jadno...:flop:

Pa nemogu vjerovat, ja sam zvala i lijepo su mi sve objasnili preko telefona.
Baš su čudni, pa nije to što te zanima nikakva tajna, ne?
A dobro, nista, hvala vam svima na odgovorima, a ja ću čekati 9. mjesec :hekla:

Ako bilo što saznate, javite!

iksan
05.07.2010., 21:54
Nije problem 9 mj. nego to što samo 2 grada imaju prekvalifikaciju....(npr.u BiH i Srbiji je sve tako normalno organizirano...slažem se,ja uvijek gledam kako je sve nama pred nosom a ne mislim na druge iz drugih gradova i mjesta :top:

Yilania
11.07.2010., 20:19
Tek sad vidim odgovore, hvala!
ne vjerujem više nikom,,,al nakon godine dana bar sam unaprijedila svoj njemački jezik. još samo da nam je ući u EU..... :) ipak je u nadi spas!

Sretno svima koji imaju iste ili slične želje, snove, ciljeve, kako god!

plavetnilo100
12.07.2010., 13:28
Nakon diplomskom (3 + 2) jel otvoren u HR još studij + 2 godine za doktorirat sestrinstvo? Ili je to zasada moguće samo u inozemstvu?

Fotograf
12.07.2010., 13:56
Nakon diplomskom (3 + 2) jel otvoren u HR još studij + 2 godine za doktorirat sestrinstvo? Ili je to zasada moguće samo u inozemstvu?

Početi će uskoro.

Yilania
15.07.2010., 21:34
Dragi moji!
Vjerujem da nas ima podosta i da bi se dalo kvalitetno popričat o ovoj temi.
Med.sam sestra u općoj i otkad je reforme,sve ide po zlu.
Postali smo socijalna,administrativna i kompjuterska ustanova,a da ne govorim o sitnom inventaru.Zabrinjavajuća je činjenica da se u najmanjem postotku bavimo ljudskim stanjima, bolestima,,
Najbitnije je da u programu sve štima i da klikneš na pravu ikonu(jer ćeš u protivnom zabrljat),a to dal ćeš pogledat,doživjet pacijenta,ko mari! Sve su veće gužve zbog socijalne situacije u zemlji i zbog stalnog prilagođavanja na nove "kartone", a empatija i humanost blijedi. Al ja se svim snagama trudim da 100-tinjak ljudi dnevno osjeti i vidi da ih doživljavam i suosjećam,kao(vjerujem) i većina vas,kolega!

Iskustva, prilagođavanje na ovu situaciju, način rada, moralna podrška,,, sve je više nego dobro došlo!!
hvala!!

med. sestra
16.07.2010., 13:22

je.. Moja profesorica je doktorirala sestrinstvo početkom ove godine.

plavetnilo100
16.07.2010., 16:58

U Zagrebu ili ?

med. sestra
17.07.2010., 15:20
U Zagrebu ili ?

Osijek.

volim čokoladu
17.07.2010., 20:50
Početi će uskoro.

ma to je osmiščjno da se pokupi lova i ništa drugo. da bi to funkcioniralo mora se reorganizirati ovaj truli sistem i država i povrh svega naš glup mentalitet

a da nije riječ o nadi prlić?

volim čokoladu
17.07.2010., 20:51
btw Vojky-ju dižem spomenik :s :s :s :s

vipovka
18.07.2010., 06:50
Dragi moji!
Vjerujem da nas ima podosta i da bi se dalo kvalitetno popričat o ovoj temi.
Med.sam sestra u općoj i otkad je reforme,sve ide po zlu.
Postali smo socijalna,administrativna i kompjuterska ustanova,a da ne govorim o sitnom inventaru.Zabrinjavajuća je činjenica da se u najmanjem postotku bavimo ljudskim stanjima, bolestima,,
Najbitnije je da u programu sve štima i da klikneš na pravu ikonu(jer ćeš u protivnom zabrljat),a to dal ćeš pogledat,doživjet pacijenta,ko mari! Sve su veće gužve zbog socijalne situacije u zemlji i zbog stalnog prilagođavanja na nove "kartone", a empatija i humanost blijedi. Al ja se svim snagama trudim da 100-tinjak ljudi dnevno osjeti i vidi da ih doživljavam i suosjećam,kao(vjerujem) i većina vas,kolega!

Iskustva, prilagođavanje na ovu situaciju, način rada, moralna podrška,,, sve je više nego dobro došlo!!
hvala!!

meni osobno informatizacija paše. upravo zbog toga ja imam više vremena da se pozabavim pacijentima, nema vađenja i slaganja kartona pisanja po ne znam niti ja koliko recepata, zivkanja iz ljekarne da pišem urednije, itd,itd..Dok ja stavim da mi se nešto printa lipo porazgovaram s njima. Velika većina mojih pacijenata je zadovoljna uvođenjem kompa, sad ne treabaju čekati red za 2 recepta, ili se opet vraćati i slično, i njima je ušteda vremena. da, ima dana kad komp zakaže, ali operateri to brzo poprave :)
mislim da je sve u organizaciji rada :)
jedino to famozno slanje na cezih mi stvara "muke", čas radi, čas ne radi, a sad šta će biti s e-receptima i e uputnicama to ne znam :) to ćemo vidit uskoro :)

Yilania
18.07.2010., 19:38
hmm, neznam. blago tebi! :)

kod nas postoje e-recepti i e-uputnice, i bitno je drukčije, dodatan posao. postoji i e-naručivanje-još jedan dodatak.
mislim da ovisi i o ambulanti, tj.kolko pacijenata i kolko kroničara ima.
recimo, u mene je slučaj da je ambulanta koja ima 2300 pacijenata, i puno kroničara te starije populacije. dnevno nemamo ispod 100 posjeta, a u 1 danu neki tjedan smo zabilježili 108 poziva(na koje odg.med.sestra,tj.ja)
Organizacija je u zadnje 3 god.štimala i nije bilo tolkih gužva,bilo je oko 80-ak posjeta što je donekle ok.
možda je nešto sad pošlo po zlu u mom načinu rada. :ne zna:

al samo znam da iscrpljena dolazim doma ko nikad do sad.

vipovka
18.07.2010., 20:32
hmm, neznam. blago tebi! :)

kod nas postoje e-recepti i e-uputnice, i bitno je drukčije, dodatan posao. postoji i e-naručivanje-još jedan dodatak.
mislim da ovisi i o ambulanti, tj.kolko pacijenata i kolko kroničara ima.
recimo, u mene je slučaj da je ambulanta koja ima 2300 pacijenata, i puno kroničara te starije populacije. dnevno nemamo ispod 100 posjeta, a u 1 danu neki tjedan smo zabilježili 108 poziva(na koje odg.med.sestra,tj.ja)
Organizacija je u zadnje 3 god.štimala i nije bilo tolkih gužva,bilo je oko 80-ak posjeta što je donekle ok.
možda je nešto sad pošlo po zlu u mom načinu rada. :ne zna:

al samo znam da iscrpljena dolazim doma ko nikad do sad.

moja dr nema tako puno pacijenata. mi imama cca 1600 i ne primamo više, ona je našla neku svoju računicu dnevno imamo cca 60-tak pacijenata, i ja imam vremena na pretek,provodim sve ono što država zahtjeva, preventive preglede, cijepljenje ana-te, i slično, zivkam pacijente da se odazovu i sl
mislim da je najbitniji timski rad, dr i ja se odlično slažemo, odnosno odlično funkcioniramo kao tim, imamo privatna poslova načela i od toga ne odustajemo, tako da uspijemo dobro organizirati sve, čak i na pauzu stati.
ja sebi naručim pacijente, hitnoću primim odmah, a oni što im treba "samo nešto" znaju da trebaju doći po to, zamolim ih da me ne zvikaju za recepte nego da dođu na šalter s onim što im treba, ako im treba upunica znaju da mi trebaju donijeti nalaz, ali ja sam skoro 2 godine ponavljala igovorila i brbljala i sad znaju :)oni s kontroom inr-a zovu na tel, tako da ne moraju dolaziti.trenutno radim na mlađoj populaciji i objašnajvam da me ne trebaju zvati svaki dan jeli bila komisija za bolovanje :) nego svakom uzmem br telefona i obećam da ću se javiti
sve u svemu, ja sam zadovoljna :)
žao mi je što kod tebe nije tako....

Yilania
18.07.2010., 20:45
Pozdrav svim kolegicama i kolegama!
Netko je gore spomenuo Varaždinsku med.školu.pa samo da natuknem da nije isto dal preko telefona razgovarate sa tajnikom,računovodkinjom ili ravnateljicom. :)
A nebojte se, uskoro ćemo u EU,a prognoza je da će do 2020.u EU faliti 100000 med.sestara, pa konkurencijo, marširajte!! :) nema straha za posao.
Većina nas je počela svoju priču poslom njegovateljice, čistačice ili sl.,al rastemo iz dana u dan i samim time se dokazujemo da možemo i želimo i kad-tad ćemo svi doći na svoje!
:W

Mela99
19.07.2010., 11:22
Yilania, ovo zvuči jako ohrabrujuće :top:
Samo, kao što sam već rekla, bojim se da više neće biti prekvalifikacija zbog novog programa koji se uvodi i ukidanja pripravničkog staža.
Neznam kako će sve te izmjene utjecati na odrasle koji žele to završiti:ne zna:
I dalje čekam rujaaaaan!

malosunce19
20.07.2010., 13:46
Pozdrav svima.imam jedno pitanje..
Zavrsila sam srednju medicinsku 21.7.prosle godine sam pocela stazirati-volontirati u bolnici,sutra mi istice tih godinu dana...
dakle,slijedece sto moram odraditi je strucni ispit...
par mojih prijatelja je radilo je radilo par mjeseci dok su cekali drzavni,tocnije-3 mjeseca(to je kao limit).po zakonu to kao tako moze,samo placa je 70% od osnovice...takav posao najcesce ide preko veze,i iskombinira se nesto da si dobo posao zbog npr.potrebe sluzbe...
e sad,treba mi netko od vas tko zna vise o tome ili tko zna gdje to u zakonu pise i da li uopce pise..ja trazim,citam,al ne nadjem nista

pleeasee help:-)

volim čokoladu
20.07.2010., 20:11
koliko ja znam, zakonski možeš radit bez stručnog, al ga moraš položit u roku od 6 mjeseci. al pitanje je hoće li te poslodavac primit bez stručnog.

ship-shop
21.07.2010., 16:04
A vrla prla, ko drugi:mig:

volim čokoladu
21.07.2010., 16:31
ah, neću komentirat :rolleyes:
jedino na pm :D

ship-shop
21.07.2010., 20:13
Ne hvala:D

Sandra1100
29.07.2010., 01:31
Pozdrav svima..
Zamolila bih za par informacija..
Zavrsila sam medicinsku skolu u Sarajevu i tamo sam i stazirala i polozila drzavni. Vec 5 god zivim u Zagrebu i kad sam tek dosla tu, nostrificirala sam diplomu i to je sve ok, ali me ne priznaju ni staz ni drzavni.. Priznaje mi se samo moja skola, a ovo sve moram ispocetka.. Ima li mozda netko informaciju da li s obzirom da sam radila staz vec u Sarajevu da uspijem nekako prepolovit staziranje ovdje makar na pola god? I ustvari, gdje se uopce predaju ti papiri za staz ( ministarstvo, bolnice ili gdje vec) ? I ako netko zna popis bolnice koje placaju staz?
Unaprijed hvala...

med. sestra
29.07.2010., 11:26
Pozdrav svima..
Zamolila bih za par informacija..
Zavrsila sam medicinsku skolu u Sarajevu i tamo sam i stazirala i polozila drzavni. Vec 5 god zivim u Zagrebu i kad sam tek dosla tu, nostrificirala sam diplomu i to je sve ok, ali me ne priznaju ni staz ni drzavni.. Priznaje mi se samo moja skola, a ovo sve moram ispocetka.. Ima li mozda netko informaciju da li s obzirom da sam radila staz vec u Sarajevu da uspijem nekako prepolovit staziranje ovdje makar na pola god? I ustvari, gdje se uopce predaju ti papiri za staz ( ministarstvo, bolnice ili gdje vec) ? I ako netko zna popis bolnice koje placaju staz?
Unaprijed hvala...

ja sam imala kolegicu na stažu koja je bila u istoj situaciji kao i ti, morala je ponoviti cijeli staž i ići na državni.. po meni totalna glupost, ali to su naši hrvatski zakoni... papire za staž predaješ u bolnicu (služba za kadrovske poslove u ravnateljstvu bolnice). što se tiče plaćanja, to neznam.

med. sestra
29.07.2010., 11:28
Hmm imam samo jedno pitanjce :)
Ja nisam išla na medicinu nego za vet. teh. ali pretpostavljam da je procedura ista :)
Pošto sam u stalnom radnom odnosu zanima me da li mogu ići stažirati, ali da taj radni odnos ne prekidam? Dakle mogla bih u ambulanti biti suprotno od smjena koje radim i vikendima.
Da li netko zna odgovor ili adresu gdje se mogu raspitati :moli:
Hvala! :)

to nije izvedivo, jer bi ti na dva mjesta išao staž i upisivao se u radnu knjižicu, a to po zakonu nije baš moguće.. :)

tommek13
24.08.2010., 18:55
gdje mogu pronaci trenutno vazeci pravilnik o pripravnickom stazu i strucnom ispitu? nasao sam samo neki iz 1994. :S

med. sestra
25.08.2010., 13:53
gdje mogu pronaci trenutno vazeci pravilnik o pripravnickom stazu i strucnom ispitu? nasao sam samo neki iz 1994. :S

očito taj i dalje stoji na snazi.. vidim da je 2003. god rađena samo neka dopuna.. :)

veronika_87
28.08.2010., 15:10
Mene zanima može li se pripravički staž odraditi u nekoj privatnoj ordinaciji ili se baš mora u bolnici?
Načula sam da neke privatne ordinacije traže pripravnike pa zato pitam.

brunika
06.09.2010., 11:01
ja mislim da se nemože odraditi staž kod privatnika,jedino ako ima nekakvu dozvolu ili tako nešto od ministarstva. ja sam išla pitati kod nekoliko privatnika i svi su mi odgovorili da mogu kod njih raditi ali nemogu dobiti potreban potpis za obavljen staž jer nisu kao ovlašteni... jedino ako nešto novo nije izašlo... to je ono što ja znam..

brunika
06.09.2010., 11:18
mene zanima također jedna stvar.. ja sam završila za primalju i nakon 3 godine napokon sam dobila staž,sad sam pri kraju i zanima me gdje mogu pronaći potrebnu literaturu za stručni. koga god sam pitala rekli su mi da na internetu ima sve ali mi nisu rekli ni na kojoj stranici ni ništa konkretno. sve sam pretražila i samo mi se prikazalo za opći smjer,a pretpostavljam da nije isto sve. pa ako ima koja primalja da je završila stručni ili se sprema za to i koja bi bila voljna mi reći gdje mogu to naći bila bih joj zahvalana.
unaprijed hvala

veronika_87
08.09.2010., 21:31
ja mislim da se nemože odraditi staž kod privatnika,jedino ako ima nekakvu dozvolu ili tako nešto od ministarstva. ja sam išla pitati kod nekoliko privatnika i svi su mi odgovorili da mogu kod njih raditi ali nemogu dobiti potreban potpis za obavljen staž jer nisu kao ovlašteni... jedino ako nešto novo nije izašlo... to je ono što ja znam..

Hvala ti na odgovoru.
A što se može raditi ako se nema već odrađeni staž?

brunika
09.09.2010., 10:32
Hvala ti na odgovoru.
A što se može raditi ako se nema već odrađeni staž?

bilo što gdje se možeš zaposliti.. ali nisam sigurna da možeš struku. prijavi se na burzu i oni će ti nešto naći ako nemožeš odmah dobiti staž. ja sam čekala 3 godine na red.. sretno!!!:top:

volim čokoladu
09.09.2010., 20:22
bilo što gdje se možeš zaposliti.. ali nisam sigurna da možeš struku. prijavi se na burzu i oni će ti nešto naći ako nemožeš odmah dobiti staž. ja sam čekala 3 godine na red.. sretno!!!:top:

3 godine??? čovječe, stvarno nemaš sreće :mad:

koliko ja znam bez staža ti rijetko tko prima, ali bez stručnog već možeš, ali odreda su to šup poslovi u struci koje skoro pa nitko i neće kao trajno rješenje. svi to prihvate kao privremeno i vrlo brzo zbiče

lahor
09.09.2010., 22:16
mene zanima također jedna stvar.. ja sam završila za primalju i nakon 3 godine napokon sam dobila staž,sad sam pri kraju i zanima me gdje mogu pronaći potrebnu literaturu za stručni. koga god sam pitala rekli su mi da na internetu ima sve ali mi nisu rekli ni na kojoj stranici ni ništa konkretno. sve sam pretražila i samo mi se prikazalo za opći smjer,a pretpostavljam da nije isto sve. pa ako ima koja primalja da je završila stručni ili se sprema za to i koja bi bila voljna mi reći gdje mogu to naći bila bih joj zahvalana.
unaprijed hvala

Kontaktiraj komoru primalja, morali bi imati te informacije. Barem u kojem broju Narodnih novina se nalazi pravilnik o stručnom ispitu pa da si pogledaš.

bumbica23
22.09.2010., 08:53
ima netko da zna kada bi mogao biti natjećaj za srednje sestre u kbc splitu? molim vas ako imate koju informaciju podijelite ju s menom... oćajna sam više...

nurse teyoo
06.10.2010., 17:05
Zanima me da li se u svim zagrebačkim bolnicama prvostupnicima plaća staž,i koliko?i,da koja je procedura da ja koja sam završila srednju i fax u st..dođem na staž u zg?p.s neam nikakvu vezu..:P..i mogu li ja osobno birat bolnicu u kojoj bi stažirala,evo ja bi tila klaićevu :)..

volim čokoladu
07.10.2010., 13:07
Zanima me da li se u svim zagrebačkim bolnicama prvostupnicima plaća staž,i koliko?i,da koja je procedura da ja koja sam završila srednju i fax u st..dođem na staž u zg?p.s neam nikakvu vezu..:P..i mogu li ja osobno birat bolnicu u kojoj bi stažirala,evo ja bi tila klaićevu :)..

svako mjesec dva izađe ti natječaj za financiranje pripravničkog staža VŠS i VSS, bude ti na stranicama HZZO-a. možeš birat bolnicu koju hoćeš. koliko znam za sada nije bilo problema s plaćanjem, svi us dobijali 70% pune plaće određenog kadra. isto tako, koliko j aznam, nije ti problem dobit staž preko tog natječaja. sve koji su predali, su i dobili tamo gdje su htjeli (govorim za našu struku). kad ti izađe natječaj, prati upute, pošalji papire i nemaš problema.

nurse teyoo
10.10.2010., 15:39
Ok, hvala na informacijama :)

Leucistic Lucy
10.10.2010., 16:14
Moj savjet ti je da bježiš od Klaićeve :(

rexona9
11.10.2010., 18:50
molim sve koji imaju pitanja za DSI MEDICINSKA SESTRA da mi pošalju na mail : doma-seco@net.hr !!! unaprijed se zahvaljujem svima :s

Hobo Brane
11.10.2010., 19:06
Ej zdravo mene zanima jel ima kaj novo za staz sss, tj koje bolnice u zg plaćaju staz i dal cijelu godinu il pola godine, tnx

volim čokoladu
12.10.2010., 12:02
najbolje je od bolnice do bolnice i lipo se raspitat
pitaj svoju generaciju, ili generaciju prije, koji već stažiraju

Hobo Brane
13.10.2010., 18:48
Ma sad je bio natječaj na rebru pa čekam odg, al to me zanimalo. Radim od 8-16 pa mi nije bas lagano od bolnice do bolnice a bivse kolege bas ne vidjam, 5 godina je proslo. pa sam htio laganije saznat tnx svejdno

volim čokoladu
13.10.2010., 21:43
a sori onda, nisam znala, nije bilo ništa zlonamjerno, dapače, dobronamjerno
btw nisam iz zg pa ne znam, sori

Hobo Brane
14.10.2010., 20:03
Nije bed tnx :)

tonkalovezguffy
17.10.2010., 21:50
vidjela sam na nekoj slici medical tehnician u ratnim uvjetima. kako se može postati misionar ili koja je riječ... kako se to postane.ima li neki protokol da li znate.hvola.tonka

marko86
17.10.2010., 22:30
vidjela sam na nekoj slici medical tehnician u ratnim uvjetima. kako se može postati misionar ili koja je riječ... kako se to postane.ima li neki protokol da li znate.hvola.tonka

meni je nekako logično da moraš biti u vojsci za to.

i-je-i-nije
19.10.2010., 02:16
misionari su misionari, a medicinske sestre su medicinske sestre :kava:

googlaj doktore bez granica. za civilne misije nisi u vojsci.

sonja princeza
31.10.2010., 15:28
e ja od iduceg tjedna idem zvat redom , pa dojavim

taychy1989
02.11.2010., 20:23
Ej ljudi, ja friška...saznanja o plaćanju staža su sljedeća za zagreb: klaićeva pola plaća, pola ne, slijede je klinika za tumore,traumatološka,vinogradska,sv.duh,jankomir.. .ak se ne varam u moje je vrijeme vrapče bilo bagatela, dakle bez kunica cijelu godinu...a jedini koji su plaćali bilo je rebro, infektivna i dubrava...e al bilo je to davne 2008.... ja imala sreću pa ušla u tim iz rebra a kad ono čisto izrabljivanje u neku ruku...pozitivno je bilo jedino 80%plaće...negativna iskustva s radnim okruženjem, same intrige, ogovaranja, varanja....i tako u nedogled...počela sam na odjelu i za dva tjedna završila u intenzivnoj...kojeficijent naravno nepromijenjen, vodili me i dalje u evidenciji za odjel da me slučajno nebi platili koju kunu više...bez obzira na raspored radiš kad treba i kad ne treba, nitko te ne pita dal si u stanju iz dnevne doć u jutarnju i iz noćne u podnevnu il čak ostat i jutarnju smjenu, a vjerujte toga ima puuuuuuuunooo...da stvar bude još žalosnija ili smiješnija, ovisi kak uzmete, nisam uopće dobila primjerak radnog ugovora...6 mj sam odstažirala i otišla na trudničko, sad mi ističe porodiljni i trebam se vratit u pakao...ja bi najradije negdje drugdje al me frka da mi neće htjet dat požiganu pripravničku knjižicu(što naravno nije legalno), al ja nemam nikakav ugovor kojim bi mogla dokazat da sam zaista odstažirala...ima li itko sličnih iskustava?
naime na putovanje do rebra i nazad gubim 5 sati dragocjenog vremena koje bi u svakom slučaju htjela provest sa svojim djetetom a ne po tramvajima i busevima...dakle htjela bi se zaposlit negdje bliže, al kao što rekoh, šta sam onda ak mi ovi na rebru neće htjet priznat odstažirano??? sorry kaj sam duga, unaprijed hvala na razumijevanju... :))

sandymandy
07.11.2010., 14:48
Ove godine postajem stručni prvostupnik sestrinstva (3 god.) i zanima me gdje mogu upisati sljedece dvije godine? Da li se mora odratiti staž ili se odmah mogu upisati te dvije godine?

volim čokoladu
08.11.2010., 20:16
mislim da moraš odradit staž i položit stručni. čini mi se da sam tako pročitala na stranicama zdravstvenog veleučilišta u zg. oni trenutno jedini imaju te dodatne 2 godine. moj savjet, prvo odradi staž stručni, stekni malo radnog iskustva i tek onda upisuj dodatne dvije. u suprotnom mi nema smisla.

malo pogledaj na www.zvu.hr

Hobo Brane
09.11.2010., 18:08
ja ti nemrem pomoći ne znam dal možeš išta srediti, no mislim da su se promijenili ko plaća a ko ne zbog ovih spajanja bolnica, znam da vrapče plaća cijelu godinu, jer mi je frend tamo od lipnja ove godine, a za ostale ne znam, nadam se da ću saznati tu na forumu, tnx, od rebra što sam se prijavio zasad ništa nisu mi ni odbijenicu poslali :(

plavetnilo100
13.11.2010., 21:20
Ove godine postajem stručni prvostupnik sestrinstva (3 god.) i zanima me gdje mogu upisati sljedece dvije godine? Da li se mora odratiti staž ili se odmah mogu upisati te dvije godine?

Moraš prvo odradit staž i položit državni ispit.
Ako si bio stručni studij sestrinstva najvjerovatnije ćeš morat i položit razliku nekih predmeta.

A poslije diplomskog možeš i na 3 godine doktorata. :)

volim čokoladu
14.11.2010., 17:50
u zg ne treba polagat nikakvu razliku ispita, jer je to us klopu veleučilišta, a koliko vrijedi ta diploma je upitno.
zapravo, upitno je koliko vrijedi i jedna diploma u sestrinstvu

ship-shop
15.11.2010., 12:15
Da, tu se slažem, to je takav čušpajz u struci da je to čudo. Jednako tako je jako upitno sve to što na faxu pričaju. Ko će to provoditi danas sutra... slušam ja njih što pričaju, onda odem na posao, a tamo nema normalnog sapuna pa se sve mislim, aj da vidim ko će to jednog dana napraviti reformu

volim čokoladu
15.11.2010., 13:12
pa baš to, cirkus, i ništa drugo. na poslu brišemo ruke onim pamučnim ručnicima, plahti za jutarnju njegu uopće nema, stalno moram ić u kolegice pitat da mi da neke lijekove.... sjedi i plači, a oni nama pričaju o diplomama :rolleyes:

madima150
15.11.2010., 16:23
Mene zanima koliko je točna provjera bodova na stranici hkms. Imam 16 bodova po mom, išla sam na 4 predavanja, no par mjeseci mi piše 8 bodova, a sad krajem mjeseca mi ističe rok za skupljanje bodova..

madima150
15.11.2010., 16:29
općenito je zdravstvo u Hrvatskoj i naš posao za plakati...

dianna
16.11.2010., 10:06
Ovako: ja sam završila daaavno ekonomsku školu, upisala fax koji ne želim itd...i sad,, razmišljam o prekvalifikaciji za med.sestru, ima li mogućnosti za to?? što se sve treba za prekvalificirati??

NAJBOLJA
16.11.2010., 14:07

slažem se sa svim napisanim postovima.... :cerek:
meni je glupo da neko razmislja o prekvalifikaciji za med sestre , a toliko ima sestara bez posla, sa završenom srednjom školom....

i sad, idemo logikom, 100 ih završi redovno, četverogodišnju školu, i 100 se prekvalificira, daj mi recite,, molim vas, dali ce poslodavac, prije primiti, prvih 100 ili drugih 100 ... :ne zna:

i neko je napisao, da ce u EU trebati sestara do 2020.god, , možda i hoće, naravno, ali i dalje djeca idu redovno u škole, i svaka generacija dovede hrpu novih med sestara sa završenom redovnom, medicinskom školom , podržavam sve vrste prekvalifikacija, ali za med . sestru , to mi nema smisla.
Toje isto koda ja idem upisat fax za profesora matematike, a neznam ni tablicu množenja... :rofl::lol:

volim čokoladu
16.11.2010., 14:43
ima netko da zna kada bi mogao biti natjećaj za srednje sestre u kbc splitu? molim vas ako imate koju informaciju podijelite ju s menom... oćajna sam više...

a draga moja, načekat će se. zato savjet: traži posao negdje drugdje. nije bolnica jedino mjesto gdje se može zaposlit.

ship-shop
16.11.2010., 15:38
Jedna stvar je jasna ko dan, a to je da je zdravstvo gutač novca, ono može pojesti novce bez beda, jače od bilo koje druge branše. Da bi proveli neke reforme (i to samo recimo u sestrinstvu) treba pljunuti milijarde (ne milijune), a kasa je prazna. Pa kad mi netko počne priču o procesu zdravstvene njege dobijen neurološke ispade.

Espace
16.11.2010., 20:43
Do isteka pripravničkog staža imam nešto manje od 2mj.

a u mojoj knjižici fali još samo jedan potips...tj. još mjesec dana imam za odradit a onda na godišnji do isteka ugovora.

Ono što hoću pitat dali ja mogu prijavit stručni ispit prije nego li mi istekne onaj datum ugovora? ili je samo bitno da su svi potpisi u knjižici???
ako da, reci te mi koliko se otprilike čeka da me pozovu na stručni.

Pozdrav

dianna
17.11.2010., 07:59
Ovako: ja sam završila daaavno ekonomsku školu, upisala fax koji ne želim itd...i sad,, razmišljam o prekvalifikaciji za med.sestru, ima li mogućnosti za to?? što se sve treba za prekvalificirati??

može netko pomoć?? objasnit..:moli:

Mela99
17.11.2010., 11:10
Najbolja, Zašto bi prekv. za med. sestru bila drugačija od prekv. za ostala zanimanja?
Kažeš svake godine iz škola izađe brdo sestara koje traže posao. To je istina, ali to vrijedi i za sva ostala zanimanja. I naravno, mnogo je onih koji se nemogu zaposliti. Ne kužim zašto bi to zanimanje bilo drugačije od drugih što se tiče zapošljavanja... jer teško se zapolislit da si neznam šta završio. I zašto podržavaš sve ostale prekv., a za sestru ti je glupo :ne zna: Koja je onda uopće svrha prekvalifikacija?

Evo jedan primjer: žena je po struci kuharica i sad joj nešto puhnulo u glavu i htjela bi bit ekonomist. A svi znamo da su kuharice među najtraženijim zanimanjima, a eto ona želi nešto sasvim deseto, dok sam npr. ja po zanimanju upravo ekonomist i već 7 godina nemogu naći posao u struci pa eto... I šta bih ja sad trebala, nekoga odgovarat od onoga što on želi? Nek se ljudi obrazuju za ono šta im se sviđa i šta im je drago, ako već imaju tu mogućnost...sretno im bilo svima :top:

Eh da, ja se evo isto interesiram za prekv. za sestru pa sam se raspitivala i na Zavodu za zapošljavanje gdje su mi rekli da je situacija što se ovog zanimanja tiče jako dobra i da nema puno sestara na Zavodu, barem što se tiče naše županije i to me baš ohrabrilo da ustrajem u svojoj želji :mig:

Mela99
17.11.2010., 11:21
dianna, kod nas još jedino Medicinska škola u Varaždinu obavlja prekvalifikacije za med. sestru. Ja ih zvala već par puta, ali nisu mi znali reći kada će upisivati nove polaznike. Trenutno imaju jednu grupu koja je pri kraju i sad čekaju da skroz završe pa će upisivat novu generaciju. S obzirom da imaš istu školu kao i ja, to bi ti trajalo oko 2,5 god., a cijena ovisi o broju polaznika, prijašnjem obrazovanju i broju ispita, ali mislim da neće biti manja od 17000 kn :eek:
Najbolje ti je otići direktno tamo i dogovoriti se o svemu.
Odakle si?

dianna
17.11.2010., 11:28
poslala sam ti PM :)

bumbica23
19.11.2010., 11:50
VOLIM ČOKOLADU... misliš da neće biti ubrzo natjećaja u bolnici? tražim na svim, mjestima...na sve natjećaje se prijavljujem i ništa...treba veza i to ogromna da se danas mogu zaposliti ali je nemam...trudim se iz petnih žila naći ali ništa...razoćarana sam takvim sistemom današnjice da bez novca ili veze ne možeš raditi...

NAJBOLJA
19.11.2010., 13:31
Najbolja, Zašto bi prekv. za med. sestru bila drugačija od prekv. za ostala zanimanja?
Kažeš svake godine iz škola izađe brdo sestara koje traže posao. To je istina, ali to vrijedi i za sva ostala zanimanja. I naravno, mnogo je onih koji se nemogu zaposliti. Ne kužim zašto bi to zanimanje bilo drugačije od drugih što se tiče zapošljavanja... jer teško se zapolislit da si neznam šta završio. I zašto podržavaš sve ostale prekv., a za sestru ti je glupo :ne zna: Koja je onda uopće svrha prekvalifikacija?

Evo jedan primjer: žena je po struci kuharica i sad joj nešto puhnulo u glavu i htjela bi bit ekonomist. A svi znamo da su kuharice među najtraženijim zanimanjima, a eto ona želi nešto sasvim deseto, dok sam npr. ja po zanimanju upravo ekonomist i već 7 godina nemogu naći posao u struci pa eto... I šta bih ja sad trebala, nekoga odgovarat od onoga što on želi? Nek se ljudi obrazuju za ono šta im se sviđa i šta im je drago, ako već imaju tu mogućnost...sretno im bilo svima :top:

Eh da, ja se evo isto interesiram za prekv. za sestru pa sam se raspitivala i na Zavodu za zapošljavanje gdje su mi rekli da je situacija što se ovog zanimanja tiče jako dobra i da nema puno sestara na Zavodu, barem što se tiče naše županije i to me baš ohrabrilo da ustrajem u svojoj želji :mig:

ne možeš uspoređivati, kuharicu, ekonomista, trgovca i slično s medicinskom sestrom.. čisto iz tog razloga ne podržavam, jel znam šta sam ja prošla, u 4 godine, uskoro 5, i to nema šanse da neko nauči u 2... sorry...

to je specifično zanimanje... kuharici može zagorit ručak, ali nikom ništa napravit će ponovno, ekonomista može krivo nešta izračunati, ali će ponovno kad vidi da nije dobro.. ali ti kao medicinska sestra nemaš mjesta za pogreške, jel život ne možeš vratiti ... iz tog razloga draga moja forumašice :rolleyes: med sestra radi s ljudskim životima, i to je specifično, ni jedno zanimanje se ne može mjerit s time, i imat na tolikoj važnosti, koliko je važan život nečiji, na kraju krajeva i naš... toliko... ko svatio, svatio... ko nije, kad se prekvalificira-bude :cerek:

Cura_22
19.11.2010., 16:44
Zašto bi prekv. za med. sestru bila drugačija od prekv. za ostala zanimanja?

Hm možda zato što za ovaj posao treba imati
višegodišnju školu, kontinuirano učiti, ići na
praksu godinama, i onda još nakon toga
godinu dana besplatno stažirati..a da ne
govorim o tome da moraš biti za taj posao,
trebaš biti empatična, razumijeti ljude,
imati dosta živaca za one kojima je kućni
odgoj nepoznat pojam...

dok sam npr. ja po zanimanju upravo ekonomist i već 7 godina nemogu naći posao u struci

Ovo mi je upalo u oči, nemožeš naći posao u svojoj struci pa ćeš
se prekvalificirati u med.sestru, a njih toliko ne može naći posao..
E to me nervira, da mi ti npr. jednog dana pred nosom uzmeš
posao a 2 godine si na tečaj išla i zoveš se med. sestrom..ma daj..

Ako ćemo pošteno, neka ta prekvalifikacija traje 5 godina što je
ekvivalentno normalnom redovitom obrazovanju med sestre.

med. sestra
19.11.2010., 17:58
Hm možda zato što za ovaj posao treba imati
višegodišnju školu, kontinuirano učiti, ići na
praksu godinama, i onda još nakon toga
godinu dana besplatno stažirati..a da ne
govorim o tome da moraš biti za taj posao,
trebaš biti empatična, razumijeti ljude,
imati dosta živaca za one kojima je kućni
odgoj nepoznat pojam...

:klap: :klap: :klap: :klap: :klap: :klap: :klap: :klap: klap:

mislim da sam već napisala pa ću se ponoviti.. a možda i nisam pa sada kažem - kada bolnice objavljuju natječaje za zapošljavanje UVJET zapošljavanja je završena ČETVEROGODIŠNJA medicinska škola... :p

prekvlifikacijom može samo rad u ustanovama za stare i nemoćne, kućnim njegama, eventualno zubnim ordinacijama, što je odličan izbor od ovog troje nabrojanog.. :top:

Cura_22
19.11.2010., 18:19
:klap: klap:

mislim da sam već napisala pa ću se ponoviti.. a možda i nisam pa sada kažem - kada bolnice objavljuju natječaje za zapošljavanje UVJET zapošljavanja je završena ČETVEROGODIŠNJA medicinska škola... :p

prekvlifikacijom može samo rad u ustanovama za stare i nemoćne, kućnim njegama, eventualno zubnim ordinacijama, što je odličan izbor od ovog troje nabrojanog.. :top:

Ma šta ti je. S tečaja pravo u bolnicu, pa će se hvaliti vidi me
26-27 god i imam 2 struke:s how yes no:kava:

volim čokoladu
21.11.2010., 01:28
VOLIM ČOKOLADU... misliš da neće biti ubrzo natjećaja u bolnici? tražim na svim, mjestima...na sve natjećaje se prijavljujem i ništa...treba veza i to ogromna da se danas mogu zaposliti ali je nemam...trudim se iz petnih žila naći ali ništa...razoćarana sam takvim sistemom današnjice da bez novca ili veze ne možeš raditi...

znam kako je u splitu, i koliko se traži za određene poslove
zato sam se ja odselila iz splita i dobro mi je za sada

ship-shop
21.11.2010., 16:21
E, moramo apelirati, situacija u Dalmaciji je alarmantna, by ZD:s:s:s

Misija moguće
21.11.2010., 19:43
super. a ja bi htjela biti odvjetnica pa nisam. :P
4 godne muke, 3 dana prakse u tjednu-ponekad i više- i to ne u slobodne dane(ko u drugih zanimanja) već uz redovnu nastavu,a da ne napominjem da nema gableca,a kamoli da je plačeno. i onda završe te 4 godine, evo ti i 5. Prisilni volonterski pripravnički staž. kažem prisilni jer mi u tih godinu dana nitko nije dao niti pauzu za pojesti,ni cipelarinu. NIŠTA! i sad nek mi neko kaže da je ova dresura jednaka tamo nekim tečajevima i prekvalifikacijama za bogate. volim svoj posao, al ne cijeni se ništa,nema mogućnosti napredovanja, jadne one koje se muče i bore u privatnim domovima pa kuhaju,peru,čiste,njeguju i sestruju jer nemaju izbora.
mah,kad imaš veze, nije ti važna ni prekvalifikacija, ni znanje,ni vještine. pred nosom ti ukrade posao netko tko nije uopće zainteresiran za to,već za lovu,,, ko tamo oni gore što vode našu zemlju... malo sam se zanjela,ispričavam se.
bit svega je da, dok god se ne počne cijeniti znanje i sposobnost, tak je svejedno dal imaš ovu il onu školu, srednju il visoku, tečaj il bez njega.

ship-shop
21.11.2010., 21:47
A gle... većina nas je prošla taj sistem, nakon škole na neplaćeni staž, uglavnom izrabljujući, ja san se nekako dokopa posla, bez veze jednostavno su trebali muške i primili me, pa me zakačila jebena vojska (malo mi je bilo godinu besplatno rintačiti, pa još i to sranje), pa dok dobiješ posa opet, pa godine na ugovorima po misec dana... Pitanje je i koliko će mi se viša isplatiti, danas treba visoku završiti.
Ja ne znam npr. što se ekipa uopće muči sa strojarstvom... horror od faxa, a di će ti ljudi sutra raditi... Tržište rada je nemilosrdno, ako si suficitaran na njemu svejedno ti je koji stupanj obrazovanja imaš. Sestre su više deficitarne, ali tu se veže druga problematika, a to je ustrojstvo zdravstvenog sustava. Potpuno je iluzorno očekivati da će netko zdravstvo, a samim time i sestrinstvo dovesti u red kod nas. Ni manje i jednostavnije sustave nisu i neće, a tek zdravstvo... Baš da vidim tko će zaposliti neki normalan broj sestara svih stupnjeva obrazovanja na određen broj bolesnika, tko će im dati uvjete za kvalitetan rad... Već san reka, zdravstvo je jedna velika papilova, nemamo normalnog sapuna po bolnicama, a očekujemo reforme... Od koga? Onog idiota Milinovića? Ili od komore? Sramota me da mi je krovna udruga maligna nakupina foteljaša i diletanata zainteresiranih samo za svoje dupe, totalno neorganiziranih i udaljenih od sestara i pacijenata. Da od njih očekujem da cijene znanje, kompetencije i iskustvo...

Misija moguće
22.11.2010., 19:33
uh,vidim da su frustracije sve veće i veće......
nažalost ima puno agresije i nezadovoljstva od strane pacijenata pa i osoblja. na nama je da imamo samokontrolu i da sačuvamo dostojanstvo.
sva sreća da imam posao i redovnu plaću jer bi već odavno svakome rekla svoje!!!

ship-shop
22.11.2010., 21:37
Ma nije to da su frustracije sve veće i veće, takvo je stanje odavno.
Vrag ti brani da kažeš svakom svoje... da vidiš kad nama ispali film na poslu...

Misija moguće
23.11.2010., 16:35
Ma nije to da su frustracije sve veće i veće, takvo je stanje odavno.
Vrag ti brani da kažeš svakom svoje... da vidiš kad nama ispali film na poslu...

aha, HZZO mi brani! prijave me imenom i prezimenom,jer moji osobni podaci stoje na vratima ambulante, a tvoji ne.

ship-shop
23.11.2010., 20:47
Meni piše na lenti:mig:

Misliš pacijentima reći svoje ili? Ja nemam namjeru, samo nadležnim organima

beAt fReaK
24.11.2010., 10:25
ako stvarno želiš raditi ovaj posao, onda odradi osnovnu edukaciju kako treba.
znači od A do Ž: ili program četverogodišnje medicinske škole ili bar 3 godine na ZVU.
osim puno ljubavi i strpljenja prema ljudima, mora se odraditi praksa,a i biti u kontinuiranom apdejtu.
po meni najhumanije zanimanje i divim im se, stvarno :s

Mela99
24.11.2010., 13:14

Sorry, nisam te htjela iznervirat, ni tebe ni bilo koga :)
Savršeno dobro razumijem da je ovaj posao drugačiji od drugih i da nemožeš bit sestra na osnovu tečaja. Evo, kod nas na veleučilištu postoje prekvalifikacije za sva moguća zanimanja, jedino za med. sestru NE i to mi je također jasno zašto. Ja sam govorila o medicinskoj školi koja se bavi obrazovanjem odraslih i ovdje se polažu samo stručni predmeti jer se ostali priznaju budući da sva zanimanja osim stručnih, imaju i predmete koji su zajednički kao što su hrvatski, matematika i sl. pa ne postoji potreba da se to ponovno polaže. Zbog toga su te 2g. manje. Osim toga ide se na vježbe na kojima se uče stvari iz bolničke prakse. Također se mora odraditi praksa, položiti DSI i upisati u komoru med. sestara.
I ne želim se prekv. iz nekog svog hira nego mi se taj posao jako sviđa.
Kažem, ohrabrenje mi je što je u našoj županiji ovo zanimanje deficitarno i situacija na zavodu je :top:
Evo mene bi isto nerviralo da mi ova gore navedena kuharica uzme posao, a išla je na tečaj od par mjeseci dok sam se ja školovala 6 godina za to, tako da razumijem zašto te nerviram :) Al mislim da je med. škola ipak drugačija i da se nemože mjeriti s nikakvim tečajem.

guess torbica
28.11.2010., 14:26
pozdrav svima,jeli znate gdje u hrvatskoj,tj.kojem gradu postoji mogucnost prekvalifikacije u farmaceutskog tehnicara,prijateljica mi je zavrsila medicinsku skolu,zdravstveno laboratorijski tehnicar,i u zd jednostavno nema sanse da se zaposli sa sss kao laborant,odradila je i staz,dok kao farmacet ima sanse...hvala

emanuela55
01.12.2010., 19:11
Jedna osoba me zamolila da ovo pitam, dakle osoba je završila za medicinsku sestru prije 6-7 godina, nije nikad odstažirala, kako napisati molbu tog tipa? Hvala :mig:

emanuela55
02.12.2010., 08:51
ciao ljudi, prijateljica me zamolila da joj saznam kako da napiše molbu za stažiranje (a to je opet za 3. osobu :) ), ja inače znam pisati standardne molbe, al za ovo :ne zna: cura je završila srednju prije 7 godina, i sad želi odstažirat. pliz help :moli:

Ruralna
02.12.2010., 10:02
Javlja li se na natječaj za stažiste ili šalje molbu otvorenog tipa?
Molba za stažiranje je slična kao i kada se piše za posao, nema tu neke prevelike razlike.

emanuela55
02.12.2010., 11:02
Javlja li se na natječaj za stažiste ili šalje molbu otvorenog tipa?
Molba za stažiranje je slična kao i kada se piše za posao, nema tu neke prevelike razlike.

baš za stažiranje
dakle blablabla, ja sam ta i ta, završila sam tu i tu školu, i želim stažirati u vašoj bolnici?

Ruralna
02.12.2010., 12:58
baš za stažiranje
dakle blablabla, ja sam ta i ta, završila sam tu i tu školu, i želim stažirati u vašoj bolnici?
Pa da.:D
Molba je kratka i jasna, priložiš životopis i to je to.
Meni su npr za stažiranje (ne u bolnici) tražili motivacijsko pismo zašto baš želim kod njih pa je to onda malo drugačije, ali ako traže samo molbu, onda kratko napišeš što imaš;)

sekica
03.12.2010., 01:29
ako stvarno želiš raditi ovaj posao, onda odradi osnovnu edukaciju kako treba.
znači od A do Ž: ili program četverogodišnje medicinske škole ili bar 3 godine na ZVU.
osim puno ljubavi i strpljenja prema ljudima, mora se odraditi praksa,a i biti u kontinuiranom apdejtu.
po meni najhumanije zanimanje i divim im se, stvarno :s

apsolutno se slažem s tobom....
radim ovaj posao već gotovo desetljeće....prošla sam i četverogodišnju školu, koja je sve samo ne laka...i višu...onda je još bila dvogodišnja.....
med sestra je jako težak i zahtjevan posao....nije to kao sestra helga iz naše male klinike....radim u jednoj zg bolnici na odjelu onkologije.u smjenama.
ljuti me kad mi dolaze klinci koji završavaju srednju med školu i nemaju blage veze što je u stvari njihov posao....što med sestra radi......da, ona radi sa ljudima, bolesnima, umirućima.......da....ne radi samo sa papirima...oni misle da mi nemamo kontakt sa pacijentom, sa dekubitusima, sa pelenama i drugim stvarima......o čemu mi pričamo? kakva je razina našeg školovanja? trebalo bi ukinuti srednju medicinsku jer djeca od 14 god, današnja djeca, nisu sposobna opredjeliti se za taj posao......sramota je da nakon 4 godine nisu vidjeli stome, rane, dekubituse, tumore.......previše njih pada u nesvijest prvih radnih dana.....
i da, ima puno sestara na zavodu, puno ih je nezaposleno, a mi nemamo osoblja...i da, statistike govore da ima višak sestara u našoj bolnici......po kojoj to matematici?????? milinovićevoj? od 30 dana u mjesecu ja sam, doslovno, slobodna 2 dana...i za to dobijem plaću 5500 kn......mislim da sam stvarno debelo preplaćena.......i da, znala sam kad sam se opredjelila za ovaj posao da nema praznika ni vikenda.....sve sam znala i nije mi smetalo...postala sam i majka i ok, sve je super....volim posao i dalje ga radim sa smješkom na licu.....i onda dođem kući i gledam svoje dijete i mislim si da li je moje dijete krivo što majka radi stalno pa nju nema tko voditi vikendom na klizanje, u kino, u zoo i sl.......svi idu sa roditeljima samo moje ide sa tetkama strinama bakama......sve bi to bilo ok da nas ne izrabljuju.....
samo želim reći, ja sam med sestra, koja obožava svoj posao.rad na onkologiji je iznimno težak, pogotovo psihički, ali mi nalazimo načina da taj stres usmjerujemo u pozitivnom smjeru....ali moram reći, ova politika današnja....uništava nam entuzijazam......svakim danom imam sve manje volje za ovim poslom.....ne znam kaj da vam kažem.......što dalje, to gore.......eto, kad ja dam otkaz možda uleti koja od vas na moje mjesto.....
a ja tražim vezu u dm-u? ima tko? ;-)

volim čokoladu
04.12.2010., 08:18
poštovani, javljam se na natječaj za pripravnički
završila sam školu tad i tad, te bih htjela se dalje usmjerit u strci, bla bla
kroz srednjoškolsko obrazovanje sam bila uzoran đak (ako je)

ma kratko, par rečenica, pro forme

volim čokoladu
04.12.2010., 21:30
radim ovaj posao već gotovo desetljeće....prošla sam i četverogodišnju školu, koja je sve samo ne laka...i višu...onda je još bila dvogodišnja.....
med sestra je jako težak i zahtjevan posao....nije to kao sestra helga iz naše male klinike....radim u jednoj zg bolnici na odjelu onkologije.u smjenama.
ljuti me kad mi dolaze klinci koji završavaju srednju med školu i nemaju blage veze što je u stvari njihov posao....što med sestra radi......da, ona radi sa ljudima, bolesnima, umirućima.......da....ne radi samo sa papirima...oni misle da mi nemamo kontakt sa pacijentom, sa dekubitusima, sa pelenama i drugim stvarima......o čemu mi pričamo? kakva je razina našeg školovanja? trebalo bi ukinuti srednju medicinsku jer djeca od 14 god, današnja djeca, nisu sposobna opredjeliti se za taj posao......sramota je da nakon 4 godine nisu vidjeli stome, rane, dekubituse, tumore.......previše njih pada u nesvijest prvih radnih dana.....
i da, ima puno sestara na zavodu, puno ih je nezaposleno, a mi nemamo osoblja...i da, statistike govore da ima višak sestara u našoj bolnici......po kojoj to matematici?????? milinovićevoj? od 30 dana u mjesecu ja sam, doslovno, slobodna 2 dana...i za to dobijem plaću 5500 kn......mislim da sam stvarno debelo preplaćena.......i da, znala sam kad sam se opredjelila za ovaj posao da nema praznika ni vikenda.....sve sam znala i nije mi smetalo...postala sam i majka i ok, sve je super....volim posao i dalje ga radim sa smješkom na licu.....i onda dođem kući i gledam svoje dijete i mislim si da li je moje dijete krivo što majka radi stalno pa nju nema tko voditi vikendom na klizanje, u kino, u zoo i sl.......svi idu sa roditeljima samo moje ide sa tetkama strinama bakama......sve bi to bilo ok da nas ne izrabljuju.....
samo želim reći, ja sam med sestra, koja obožava svoj posao.rad na onkologiji je iznimno težak, pogotovo psihički, ali mi nalazimo načina da taj stres usmjerujemo u pozitivnom smjeru....ali moram reći, ova politika današnja....uništava nam entuzijazam......svakim danom imam sve manje volje za ovim poslom.....ne znam kaj da vam kažem.......što dalje, to gore.......eto, kad ja dam otkaz možda uleti koja od vas na moje mjesto.....

sistem nam je dosta loš, djeca završe školu i ni onda ne znaju što ih čeka.
slažem se da bi se za ovakav posao trebalo opredjelit tek nakon srednj škole jer tada baš i nisu zreli za ovakvu vrstu posla. samo što onda fax ne bi smio bit 3, nego pet godina i s puno boljim programom.

dosta njih misli da se radi samo s papirima, kako si rekla, a pelene, govna, krv, povraćanje, urin, svakojaki mirisi i raspadne tvari, ljudska bol i ptanja i mnogo drugih stvari su za nekog tamo.

posao je i više nego težak, ako ga želiž radit onako kako treba.

na papiru nas ima i previše, a od tog radi malo više od polovice. ostali su na godišnjem, bolovanjima, porodiljnima i sl, a u stvarnosti nas fali na odjelima. radi se dan, noć, izlaz, i opet dan, noć... i to u komadu 12 sati

a da ne spominjem ne spavanja. nema tog dnevnog sna koji to može nadoknadit

tužno, žalosno, ima se para za svakakve nepotrebne stvari, a za ono stvarno potrebno se nema.
sestre su najveći stup u zdravstvu, jer realno ima nas najviše od zdr kadra

svim kolegicama sretno i nadam se da ćemo opstat

Loth_lorien
07.12.2010., 13:29
imam pitanje u vezi prekvalifikacije za med. sestru... Zanima me jeli netko razmišljao o prekvalifikaciji u BiH, čula sam da je dosta jeftinije ali me zanima kako je priznato u RH, pa ako netko ima informacija o tome bila bih jako zahvalna...

ship-shop
08.12.2010., 18:10
Ne znam točno, ali ako se ne varam u bosni sa višom imaš diplomu koju ti odi ratificiraju. Znači tri god umisto 5 odi. Isplati se razmisliti o toj soluciji

sekica
09.12.2010., 19:16
sistem nam je dosta loš, djeca završe školu i ni onda ne znaju što ih čeka.
slažem se da bi se za ovakav posao trebalo opredjelit tek nakon srednj škole jer tada baš i nisu zreli za ovakvu vrstu posla. samo što onda fax ne bi smio bit 3, nego pet godina i s puno boljim programom.

dosta njih misli da se radi samo s papirima, kako si rekla, a pelene, govna, krv, povraćanje, urin, svakojaki mirisi i raspadne tvari, ljudska bol i ptanja i mnogo drugih stvari su za nekog tamo.

posao je i više nego težak, ako ga želiž radit onako kako treba.

na papiru nas ima i previše, a od tog radi malo više od polovice. ostali su na godišnjem, bolovanjima, porodiljnima i sl, a u stvarnosti nas fali na odjelima. radi se dan, noć, izlaz, i opet dan, noć... i to u komadu 12 sati

a da ne spominjem ne spavanja. nema tog dnevnog sna koji to može nadoknadit

tužno, žalosno, ima se para za svakakve nepotrebne stvari, a za ono stvarno potrebno se nema.
sestre su najveći stup u zdravstvu, jer realno ima nas najviše od zdr kadra

svim kolegicama sretno i nadam se da ćemo opstat

slažem se s tobom...čak je i zakon protiv nas.....
nadam se da ćemo opstati...moramo......što nas ne ubije, ojača nas.....bar bi tak trebalo biti...iako sam ja toliko iscrpljena već da se uhvatim masu puta kako spavam otvorenih očiju......
drži se......držimo se skupa....valjda ćemo se izboriti za nešto bolje

BACARDI
09.12.2010., 20:34
I ja tražim vezu u DM-u :D
Božićnica 7 500 kn .

Orleanska I.
10.12.2010., 10:22
Ne znam točno, ali ako se ne varam u bosni sa višom imaš diplomu koju ti odi ratificiraju. Znači tri god umisto 5 odi. Isplati se razmisliti o toj soluciji

Nostrificiraju?

Loth_lorien
10.12.2010., 18:04

Prvenstveno sam mislila na prekvalifikaciju na srednješkolskoj razini, znači za zvanje med.sestre SSS, čula sam da je tamo puno jeftinije pa me zanimalo ako je itko išao na tu soluciju:ne zna:

volim čokoladu
10.12.2010., 19:08
I ja tražim vezu u DM-u :D
Božićnica 7 500 kn .

ma ne mogu virovat :eek:

i ja bi u dm

Hobo Brane
11.12.2010., 19:16
@emanuella poslao sam ti na pm primjer molbe, to su ti neke osnove, u molbi se u pravilu ne piše previše samo neke osnove pa nadam se da će ti pomoći frendici

@sonja princeza jesi saznalo nešto, tj tko točno plaća

evo ja sam sad neki dan bio na razgovoru u kb dubrava, prvih 6mjeseci se ne plaća, za 10ak dana mi šalju odgovor

med. sestra
14.12.2010., 16:01
imam pitanje u vezi prekvalifikacije za med. sestru... Zanima me jeli netko razmišljao o prekvalifikaciji u BiH, čula sam da je dosta jeftinije ali me zanima kako je priznato u RH, pa ako netko ima informacija o tome bila bih jako zahvalna...

samo bih se nadovezala.. ja kad sam stažirala, bila je jedna djevojka samnom koja živi u Bosni i koja je tamo završila i školu i staž.. u RH ima rodbinu, i tu je došla živjeti jer tamo nije mogla naći posao.. kad ono paf! staž odrađen tamo naša država i sustav školovanja ne priznaju..
tako da, ukoliko netko odluči na prekvalifikaciju tamo, neka nikako ne pristaje na odradu staža u BIH, jer će ga svakako ovdje morati ponoviti!

anchesa
16.12.2010., 15:41
ovako imam i ja pitanjce... ja sam isto završila srednju medicinsku školu i sad sam upisala vandredni faks ( sanitarstvo) jer nisam uspjela redovno zbog državne mature :flop: i sad me zanima neki su mi rekli kao da bez staža necu moci dobiti pravo na polaganje državnog ispita... ali meni nije problem stažirat ali nebih baš u bolnici... pošto sam upisala sanitarstvo zanima me je li moguce da odradim staž u svojoj struci ( tj. u javnom zdravstvu-labaratoriju ) znaci da mi je vezano za faks... jer mi se tako neda ici u bolnicu da me j... ko beba zvečku :D .. vecina prijatelja je otišla i nisu baš pretjerano sretni... svjesna sam da cu tamo morat rintat i raditi džaba :( ako budem morala... ali me samo zanima ako tko zna dali mogu to kako izbjeci.. bila bih vam jako zahvalna... hvala unaprijed :cerek:

hermanica
17.12.2010., 17:40
Pozdrav, forumaši... i ja imam jedno pitanje... Završila sam med.školu u Varaždinu... a prije 2 mjeseca sam počela stažirati u županijskoj bolnici Čakovec... naravno, besplatno... e, mene zanima, dali ja imam neko pravo da dobim barem 6 mjeseci plaćeno, pošto sam dijete samohranog roditelja, i k tome imam još sestru koja studira... dali ima neko sličnih iskustava? neznam dali da pišem zamolbe bolnici u Čakovcu ili centru za socijalnu skrb...jer, bi u ovo vrijeme, i minimalna naknada mene zadovoljila...ako ko ima kakvih sličnih iskustava, bila bih jako zahvalna =)

NAJBOLJA
20.12.2010., 10:03
Joj kak mi to ide na k....c :rofl: jednu frendicu pitam, njoj KAO plačaju cjelu god u Vinogradskoj, pitam drugu , ona kaže da njoj samo zadnjih 6 mj, ko tu koga hebe ?!:ne zna:

Još nešto, jel ste vi išli osobno nosit molbe , ili ste poslali preporučeno glavnoj sestri bolnice poštom??

NAJBOLJA
20.12.2010., 10:27

imaš plaču 5.500 a radis 30 dana s 2 dana odmora???? :confused::rolleyes: svaka cast, ja bi dala otkaz .... moja susjedan je medicinska sestra isto u zg u jednoj bolnici, na kirurgija , ima vise slobodnog nego ti , i dobiva placu preko 7 .000 , ne kužim kako to, za isti posao, tolika razlika.... :ne zna: ja nisam odstažirala, ali radim privatno i imam 5, 000kn a ne radim skoro pa ništa:rolleyes: ni po pitanju posla , ni vremenski...

NAJBOLJA
20.12.2010., 14:34
E vo danas cjelo prijepodne zovem, sve bolnice, sve frendove.... :rofl:
Imam konačno neka saznanja.... koja cu podijeliti s vama, samo čekam par dana da mi se sve potvrdi... :cerek:

Odmah mogu reci kom se žuri odstažirat a nije mu greda što neće bit baš ništa plaćen javite se, bolnici u Križevcima, oni imaju samo 6 stažistica i odmah će vas primiti , ali radite đabalesko....

Po mojim saznanjima u Vinogradskoj se plača prvih 6 mjeseci samo putni trošak (kako koga izađe, neki dobiju 200 kn, neki 300kn...) a drugih 6 mjeseci se između 4.000-4.500 kn

Još cu vam kad potvrdim neke stvari javiti za druge bolnice.. Samo znam da jedna bolnica plaća svih 12 mjeseci, ali tamo se upada s vezom... (isto 4.000-4.500kn mjesecno) ... eto :cerek:

Hobo Brane
20.12.2010., 17:54
@najbolja a koja bolnica plaća cijelu godinu nisi to napisala, ja znam samo za vrapče

ja sam svoju molbu poslao poštom u kadrovsku normalno, s napomenom za event. natječaj pripravnika, te sam također i dobio broj od glavne sestre koju sam zvao, te mi je rekla da ne trebaju no kasnije me zvala

_mata hari_
24.12.2010., 00:47
Moj savjet ti je da bježiš od Klaićeve :(
:)

Kao osoba koja je tamo prosla pravi pakao u toku pripravničkog staža ni najvećem neprijatelju ne bi preporučila da ode tamo, kako na staž tako ni raditi. Nakon godinu dana sustavnog vrijeđanja; od toga da sam nesposobna:confused: do fizičkog napada, nazivanja fuficom i sl. Na kraju sam doznala da je to sve zato što tamo već godinama NITKO ne dolazi raditi bez veze tj. plave koverte upućene gl.sestri pedijatrije:mad: Ako kolega ne zna sam napisati molbu za posao, nema problema i to valjda ulazi u cijenu usluge ili mu je pak prosjek ocjena iz srednje 2.00, dok smo mi s diplomama i srednjom bez mature glupi i nesposobni:eek: Međuljudski odnosi su UŽASNI!!!
Klaićevu izbjegavajte u širokom luku!!!

ship-shop
26.12.2010., 09:14
Pa lipo, zavisi di radiš, jel radiš u smjenama, koliki ti je koeficijent, staž, porezne olakšice i tako... Muči i tuci se nogon u guzicu od sriće da radiš lagan posa, to je kapital za dobiti

marija99
27.12.2010., 18:03
Pozdrav svima! Zanima me ako netko zna, trebala bi početi stažirati u Varaždinskim toplicama (bacc.fizioterapije), a inače sam iz Zagreba. Zanima me kako je organiziran prijevoz i dali je uopće organiziran? Hoče li mi bolnica pokrivati troškove prijevoza iz Zagreba do Varaždinskih toplica? Eto, bila bi mi zahvalna ako netko ima kakvu informaciju pliz pišite :)

*the lady
09.01.2011., 11:58
moze li mi netko reci koje poslove obavlja visa medicinska sestra tj koja je razlika u poslovima koje obavlje srednja medicinska sestra i onih koje obavlja visa?i zaposljavaju li se lakse srednje medicinske sestre ili one vise?

Luscinia
10.01.2011., 09:54
Zanima me, da li se može odraditi pripravnički staž u ambulanti (ordinacija opće prakse)? Naime, imam određenih zdravstvenih problema (multipla skleroza), i nisam baš za rad na odjelima (ne da ja ne bih htjela, nego je bolest jača od mene), a vjerujem da će se naći lijek i da ću jednog dana moć normalno radit pa bi mi bila šteta da ne odradim pripravnički do 24. godine (sad mi je 20). pa eto, ako netko ima nekakvu informaciju, bila bi mu/joj jako zahvalna! Pozdrav!

Lena_88
10.01.2011., 15:01
ja ti znam par kolegica koje su ga obavljale u oop. ali su morale ići par po par dana na odjele po bolnicama ili bi im glavna sestra u ambulanti sredila potpise. najbolje ti je da se raspitaš još... sretno! :)

BACARDI
11.01.2011., 13:47
moze li mi netko reci koje poslove obavlja visa medicinska sestra tj koja je razlika u poslovima koje obavlje srednja medicinska sestra i onih koje obavlja visa?i zaposljavaju li se lakse srednje medicinske sestre ili one vise?

Gledajuci oglase cini mi se da su srednje med.sestre trazenije od onih sa visom skolom(da ne pricam o dipl.med.sestrama).
Razlog je jednostavan- na rukovodecem mjestu je dovoljna jedna osoba (vms), dok srednjih sestara ipak treba puno vise.

Razlika je raspodjeli posla i organizaciji. A trebala bi biti i u placi- ma da to ni ne mora biti pravilo. Vise sestre imaju oko 500 - 1000 kn vecu placu- ako.

Leucistic Lucy
19.01.2011., 11:29
:)

Kao osoba koja je tamo prosla pravi pakao u toku pripravničkog staža ni najvećem neprijatelju ne bi preporučila da ode tamo, kako na staž tako ni raditi. Nakon godinu dana sustavnog vrijeđanja; od toga da sam nesposobna:confused: do fizičkog napada, nazivanja fuficom i sl. Na kraju sam doznala da je to sve zato što tamo već godinama NITKO ne dolazi raditi bez veze tj. plave koverte upućene gl.sestri pedijatrije:mad: Ako kolega ne zna sam napisati molbu za posao, nema problema i to valjda ulazi u cijenu usluge ili mu je pak prosjek ocjena iz srednje 2.00, dok smo mi s diplomama i srednjom bez mature glupi i nesposobni:eek: Međuljudski odnosi su UŽASNI!!!
Klaićevu izbjegavajte u širokom luku!!!

Znam o čemu pričaš :D

Inače sam odstažirala na S. Duhu 2008., ali u Klaićevoj sam bila 2 tjedna na obilascima i mogu samo reći :flop: :flop: :flop:

*the lady
19.01.2011., 15:24
hvala na odgovoru!

Može li mi još netko objasniti znači li ovaj novi zakon o medicinskim sestrama da će srednje medicinske sestre kada uđemo u EU moći raditi u Hrvatskoj, ali ne i u drugim zemljama EU, ukoliko će htjeti raditi u nekoj drugoj zemlji, ili one neće moći raditi ni u Hrvatskoj (nego će morati ići na neko doškolovanje)?

tamaradujm
19.01.2011., 17:37
Bok svima na ovoj temi!
upravo pohađam program prekvalifikacije za med sestru u BiH (inače sam iz Splita).
Zanima me hoću li ja morati odraditi pripravnički staž u RH i položiti stručni ispit-kako bih se mogla zaposliti u Hrvatskoj ili ću se moći zaposliti samo sa završenim programom prekvalifikacije?zanima me jer škola za med sestre u Bih traje 4 godine, a u hrv 5
I kome bih se mogla obratiti za to pitanje?

plavetnilo100
19.01.2011., 22:38
Može li mi još netko objasniti znači li ovaj novi zakon o medicinskim sestrama da će srednje medicinske sestre kada uđemo u EU moći raditi u Hrvatskoj, ali ne i u drugim zemljama EU, ukoliko će htjeti raditi u nekoj drugoj zemlji, ili one neće moći raditi ni u Hrvatskoj (nego će morati ići na neko doškolovanje)?

Po EU kao srednja medicinska sestra si njegovateljica ustvari... oće li moć radit ne znam, mislim da da, ali kao njegovatelj... mene zanima kako će to sve izgledat jer sad kod nas postoji mogućnost obrazovanja za srednju sestru, prvostupnika, magistra i doktora sestrinstva... a do sad, koliko znam, nije bilo toliko rangova i sve se svodilo na srednje i više sestre... ulaskom u EU promjene bi trebale bit uvedene svakako!

samo što onda fax ne bi smio bit 3, nego pet godina i s puno boljim programom.

Faks i traje 5 godina. Po Bolonja principu 3 + 2 godine. Kao i na svim ostalim fakultetima možeš se zaustavit na 3. Ovo je relativno nov faks, jer je prije bila ka viša škola pa ljudi i nisu baš upoznati.

trebalo bi ukinuti srednju medicinsku jer djeca od 14 god, današnja djeca, nisu sposobna opredjeliti se za taj posao......

Slažem se... vani u svijetu ne postoje medicinske škole... završiš gimnaziju i tek onda možeš upisat sestrinstvo... netko sa 14 godina sigurno da ne zna u šta se upušta upisivanjem medicinske.

*the lady
19.01.2011., 23:50
znaci srednje med sestre ce u hrv raditi na istim mjetima ko i pije i bit ce im priznat stupanj strucne spreme, a ako zele raditi u zemljama EU onda ce tamo raditi kao njegovateljice?ne razumijem uopce kj se to tocno treba dogodit kad udjemo u eu??nisu li u eu prave sestre samo vise sestre?ko bi radio u hrv onda ako su srednje medicinske sestre samo njegovateljice?

BACARDI
20.01.2011., 20:04
znaci srednje med sestre ce u hrv raditi na istim mjetima ko i pije i bit ce im priznat stupanj strucne spreme, a ako zele raditi u zemljama EU onda ce tamo raditi kao njegovateljice?ne razumijem uopce kj se to tocno treba dogodit kad udjemo u eu??nisu li u eu prave sestre samo vise sestre?ko bi radio u hrv onda ako su srednje medicinske sestre samo njegovateljice?

Čini se da to sve još visi u zraku i sve ćemo saznati za koju godinu kad uđemo u EU. Iskreno, jedva čekam da dođe Europa i napravi malo reda.
Nadam se da će se napraviti i red šta se obrazovanja i zapošljavanja tiče i da će se škola napokon početi cijeniti tj. da će sestre biti adekatno plaćene s obzirom na stupanj stručne spreme.

arco
21.01.2011., 16:46
Evo da ne otvaram novu temu, možda će mi netko tu znati odgovoriti. Ovakva je situacija:

Na zadnjem HZZO-ovom natječaju sam dobio pravo na plaćeni pripravnički staž u jednoj zdra. ustanovi, ali u međuvremenu sam saznao da sam isto tako primljen na studij u inozemstvu koji bih trebao započeti krajem kolovoza. To znači da bih mogao odraditi samo 6 mjeseci staža, nakon čega bih ga morao prekinuti.

Zanima me ima li tko iskustva sa prekidom staža koji je financiran od strane HZZO-a tj. postoji li kakva posebna procedura i da li rade probleme oko toga?

peugot206
22.01.2011., 12:59
[QUOTE=taychy1989;29791044]...bez obzira na raspored radiš kad treba i kad ne treba, nitko te ne pita dal si u stanju iz dnevne doć u jutarnju i iz noćne u podnevnu il čak ostat i jutarnju smjenu, a vjerujte toga ima puuuuuuuuno...

Hahaha!Kak sam se nasmijala na ovo!A šta si ti mislila kako se u bolnici radi? Ja zadnja 2 tj radim jedan dan od 7 do tri, drugi dan 12 sati i tak svaki dan +vikende po 12 h.u bolnicama ti je tako, pogotovo na rebru.meni je moj posao zakon i nebih ga mjenjala iako imam uvijek oko 230h mjesečno.

volim čokoladu
25.01.2011., 10:32
Čini se da to sve još visi u zraku i sve ćemo saznati za koju godinu kad uđemo u EU. Iskreno, jedva čekam da dođe Europa i napravi malo reda.
Nadam se da će se napraviti i red šta se obrazovanja i zapošljavanja tiče i da će se škola napokon početi cijeniti tj. da će sestre biti adekatno plaćene s obzirom na stupanj stručne spreme.

i ja se nadam, ali nekako mi to zvuči kao nešto što se unatoč europi neće baš tek tako riješiti.

BACARDI
25.01.2011., 16:03
A kako komentirate ovo šta hkms radi s licencama ?

:rolleyes:

volim čokoladu
26.01.2011., 11:39
A kako komentirate ovo šta hkms radi s licencama ?

:rolleyes:

na šta točno misliš???

p.s. koliko ste čekale od komore na onu karticu za bodove? ja sam poslala ima već dva tjedna i još ništa...

BACARDI
26.01.2011., 14:38
Mislim na onu pljačku oko "izmišljenog" ispita koji košta 700 kn da bi se obnovila licenca za one koji nisu sakupili dovoljan broj bodova.
Malo je too much ..

Mario&Petra
26.01.2011., 15:36
mislim da je 700 kn ok, zato jer ako osoba ne može otiči na tih par predavanja godišnje---sramota! :tutuc:
ajd razumjela bih da to dugo traje il neš, ali bunit se što moraš platiti ispit 700kn jer nisi obavljao svoju dužnost 5 godina(btw u većini slučajeva klafranje i tračanje pola sata, ak predavač ne opomene)!!
mislim, ta predavanja služe nekoj trajnoj edukaciji i koji put na tim predavanjima vele stvari koje s vremenom zaboraviš---mislim da svaka osoba može izdvojiti tih par sati godišnje!!!

pa meni (al to je samo moje mišljnje, nemojte me pojesti odma) ZASLUŽENo plaćaju ___ja bih im naplatila i više!!! :rospija:

ali kaj je veća sramota su pitanja za ispit.... mislim KATAFAKINSTROFA!!! osnove osnova... i još se bune da im je previše i traže neznam kakvu literturu...
tolko od mene
:D

BACARDI
26.01.2011., 16:09
Bilo bi u redu da je sve po p.s- u .. Ovako znam "babe" koje karticu ni nemaju i nisu nikad isle na predavanja, a skupile su bodove nekim magicnim putem, dok su one koje su imale manje srece - morale platiti.
U svakom slucaju, dobra pouka za buduce generacije. Sad su dosta love pobrali i ovo im je najbrza zarada-IKAD. Vjerujem da je ovo i zadnji put da se na taj način sestre pljačkaju jer ionako od te komore nemamo nista.
Nes' ti edukacije. Od te love koju nam mjesecno uzimaju bi nam mogli platiti neki put recimo van granica lijepe naše da vidimo kako vani stvari fino funkcioniraju.

darth.miro
26.01.2011., 19:20
bok svima!!!
dali netko zna nesto o staziranju medicinske sestre u domovima za starije i nemocne??
zna mozda netko u kojoj bolnici u zg se najmanje ceka na staz?

volim čokoladu
27.01.2011., 18:41
Mislim na onu pljačku oko "izmišljenog" ispita koji košta 700 kn da bi se obnovila licenca za one koji nisu sakupili dovoljan broj bodova.
Malo je too much ..

za ovo prvi put čujem od vas :ne zna:
Bilo bi u redu da je sve po p.s- u .. Ovako znam "babe" koje karticu ni nemaju i nisu nikad isle na predavanja, a skupile su bodove nekim magicnim putem, dok su one koje su imale manje srece - morale platiti.
U svakom slucaju, dobra pouka za buduce generacije. Sad su dosta love pobrali i ovo im je najbrza zarada-IKAD. Vjerujem da je ovo i zadnji put da se na taj način sestre pljačkaju jer ionako od te komore nemamo nista.
Nes' ti edukacije. Od te love koju nam mjesecno uzimaju bi nam mogli platiti neki put recimo van granica lijepe naše da vidimo kako vani stvari fino funkcioniraju.

slažem se s tim da od te komore ionako nemamo ništa.

da su ta predavanja bar nečemu, nego većinom su to gluposti, stvari koje sam već ćula mali milijon puta.

svak traži priliku da na brzinu zgrne love :rolleyes:

BACARDI
29.01.2011., 17:23
Po meni je to bezobrazno. Al kao što rekoh, ma idućim generacijima više neće zarađivati.
Stvarno nam se sestrinstvo srozava sve niže i niže.

volim čokoladu
29.01.2011., 22:34
ono što je mene dijelom raspizdilo je što su svima višu od 2 godine priznali kao trogodišnji studij, i automatski su dobili status prvostupnika. sad će se neki naći uvrijeđeni, ali smatram da to nije fer. ne znam tko je odgovoran za to, komora ili netko drugi ali je krajnje diskriminirajuće.

ok mi je da priznaju ovima šta su završili 3 prije bolonje, ali 2 trampat za 3 mi je krajnje bezobrazno.
danas se očito može sve i svašta. a i ja se čudim ko pile glisti :rolleyes:

sekica
30.01.2011., 00:53
imaš plaču 5.500 a radis 30 dana s 2 dana odmora???? :confused::rolleyes: svaka cast, ja bi dala otkaz .... moja susjedan je medicinska sestra isto u zg u jednoj bolnici, na kirurgija , ima vise slobodnog nego ti , i dobiva placu preko 7 .000 , ne kužim kako to, za isti posao, tolika razlika.... :ne zna: ja nisam odstažirala, ali radim privatno i imam 5, 000kn a ne radim skoro pa ništa:rolleyes: ni po pitanju posla , ni vremenski...

ja radim na onkologiji jedne zg bolnice....eto, kod nas su takve plaće...nemam razloga ne govoriti istinu....radimo prekovremene jer nas nema, ne daju nam zamjene za kolegice koje su otišle u penziju i na porodiljni jer po nekoj njihovoj sistematizaciji nas ima dovoljno....:ne zna:
kaj se tiče ovih licenci i komore.....nije problem ići na predavanja, ali objasnite mi ovo....za prošlu godinu sam imala 6 predavanja na kojima sam bila, a evidentirano mi je bilo samo 3......čija je to greška????????možemo hodati po predavanjima do beskonačnosti kad evidencija je u komi.....nema smisla....

a ovo za priznavanje 2 u 3 godišnju školu nisam čula....koliko ja znam bila je razlikovna godina koju si morao ići i tek nakon toga si imao priznatu trogodišnju...postao prvostupnik.....

september00
30.01.2011., 10:40
a ovo za priznavanje 2 u 3 godišnju školu nisam čula....koliko ja znam bila je razlikovna godina koju si morao ići i tek nakon toga si imao priznatu trogodišnju...postao prvostupnik.....

Nažalost, istina je. Imali su rok u kojem su trebali predat zahtjev, i svi koji su na vrijeme predali, postali su prvostupnici. Bilo bi pravedno da su barem morali položit proces, al, eto, nisu:confused:.

to je skroz diskriminirajuće, jer dvogodišnja i sadašnja trogodišnja jednostavno nije isto.

A što se tiče naše bajne komore, naravno da je to krađa. 700 kn, za šta? Za nekakvu provjeru znanja za koju se unaprijed znaju pitanja. I ne samo to, bilo da si sms, bilo da si vms imaš ista pitanja. I kakva je to onda provjera znanja?!?

BACARDI
30.01.2011., 11:40
ono što je mene dijelom raspizdilo je što su svima višu od 2 godine priznali kao trogodišnji studij, i automatski su dobili status prvostupnika. sad će se neki naći uvrijeđeni, ali smatram da to nije fer. ne znam tko je odgovoran za to, komora ili netko drugi ali je krajnje diskriminirajuće.

ok mi je da priznaju ovima šta su završili 3 prije bolonje, ali 2 trampat za 3 mi je krajnje bezobrazno.
danas se očito može sve i svašta. a i ja se čudim ko pile glisti :rolleyes:

To se sve događa i svi sve znamo, a opet to mimo nas nezapaženo prolazi. Jer se niko ne buni, a pojedinac je sam nemoćan da išta promjeni.

Ja sam 2000.g upisala tzv visoku zdravstvenu školu i plaćala sam 3.g. školarinu 8 400 kn da bi na kraju dobila naziv prvo- viša med. sestra, a onda kad su izmislili bolonju su naziv promjenili u bacc. sestrinstva. (mislim da je moja generacija bila prva koja je upisala školu po trogodišnjem studiju).
I dok sam samo tražila promjenu naziva jer nisam vms nego bacc.ms, za taj list papira sam morala platiti 250 kn.
Isto tako kolegice koju se davnih dana završile višu u trajanju od 2.g su platile oko 500 kn i dobile isti naziv kao i ja.
Sramotno i degradirajuće. Svaka čast svakom, al ja sam treću godinu strudiranja uredno platila 8400 kn i maltretirala se sa hodanjem po vježbama i seminarima itd itd. i na kraju nas se sve strpalo i isti koš.
To je samo kod nas moguće.

:flop:

volim čokoladu
30.01.2011., 21:16
To se sve događa i svi sve znamo, a opet to mimo nas nezapaženo prolazi. Jer se niko ne buni, a pojedinac je sam nemoćan da išta promjeni.

Ja sam 2000.g upisala tzv visoku zdravstvenu školu i plaćala sam 3.g. školarinu 8 400 kn da bi na kraju dobila naziv prvo- viša med. sestra, a onda kad su izmislili bolonju su naziv promjenili u bacc. sestrinstva. (mislim da je moja generacija bila prva koja je upisala školu po trogodišnjem studiju).
I dok sam samo tražila promjenu naziva jer nisam vms nego bacc.ms, za taj list papira sam morala platiti 250 kn.
Isto tako kolegice koju se davnih dana završile višu u trajanju od 2.g su platile oko 500 kn i dobile isti naziv kao i ja.
Sramotno i degradirajuće. Svaka čast svakom, al ja sam treću godinu strudiranja uredno platila 8400 kn i maltretirala se sa hodanjem po vježbama i seminarima itd itd. i na kraju nas se sve strpalo i isti koš.
To je samo kod nas moguće.

:flop:

aj da bar netko kuži

taj isti komentar na račun mijenjanja titula sam već negdje napisala na forumu pa su me pošteno popljuvali :rolleyes: valjda su se ovi sa dvi godine našli uvrijeđenima.
svaka čast svakome, ne omalovažavam ja ničije obrazovanje, ali 2 nije jednako 3, i što si ti spomenula nije jednako platiti 2 ili 3 godine.

plavetnilo100
31.01.2011., 15:50
Ok. Dvije godine nisu isto što i tri, ali da zbog toga treba radit drame - ne treba. Šta bi trebala neka žena s godinama iskustva koja je praktički pred mirovinu ić polagat još puste razlike ispita da dobije isti naslov? Pa ajde šta... Ako vas to toliko dira odite još 2 godine na diplomski pa će te bit višeg ranga od njih. Hah...

papiga
31.01.2011., 20:56
Prvenstveno sam mislila na prekvalifikaciju na srednješkolskoj razini, znači za zvanje med.sestre SSS, čula sam da je tamo puno jeftinije pa me zanimalo ako je itko išao na tu soluciju:ne zna:

ja sam zavrsila prekvalifikaciju u Bosni , trajala je 3 godine jer sam imala gimnaziju.hrvacka mi je priznala diplomu bez problema.odradila sam praksu u bosni a staz u Hrvackoj .prijavila se na biro sa nostrificiranim diplomama u jako brzo me pozvali na staz u dom zdravlja.eto nadam se da sam ti pomogla.

volim čokoladu
31.01.2011., 21:51
Ok. Dvije godine nisu isto što i tri, ali da zbog toga treba radit drame - ne treba. Šta bi trebala neka žena s godinama iskustva koja je praktički pred mirovinu ić polagat još puste razlike ispita da dobije isti naslov? Pa ajde šta... Ako vas to toliko dira odite još 2 godine na diplomski pa će te bit višeg ranga od njih. Hah...

nije kvaka u tome tko je viši rang nego u tome da se neko za istu stvar namuči dosta više, i po pitanju vremena, truda, financija. i draga moja, kad tebe ne dira to tako, zašto ti ne bi godinu faxaplatila 15 000kn, umjesto 10 000, i to puta 3. mislim da bi onda malo drugačije gledala.

uostalom koja je težina 2 godine po starom sistemu, a koja sad po bolognji... mislim da je razlika poprilična,
.

plavetnilo100
01.02.2011., 15:29
nije kvaka u tome tko je viši rang nego u tome da se neko za istu stvar namuči dosta više, i po pitanju vremena, truda, financija. i draga moja, kad tebe ne dira to tako, zašto ti ne bi godinu faxaplatila 15 000kn, umjesto 10 000, i to puta 3. mislim da bi onda malo drugačije gledala.

uostalom koja je težina 2 godine po starom sistemu, a koja sad po bolognji... mislim da je razlika poprilična,
.

Slazem se da je razlika izmedu prije i sada poprilicna... kako na nasem tako i na drugim fakultetima.

Sto se novca tice istina... no uvijek je postojala i odredena kvota ljudi koji si upadali bez placanja, ne? Znam da nekome tko je placao svakako nije svejedno oce to bit 10.000 jednu ili dvije godine i uz skupe knjige... Ali ne vidim smisla da se trazi od neke starije sestre, koja je u svoje vrijeme zavrsila visu po tadasnjem jedinomogucem programu, s desetke godina iskustva, da ode polagat razlikovne ispite samo da ne izgubi vec steceni naslov.

volim čokoladu
02.02.2011., 12:33
Slazem se da je razlika izmedu prije i sada poprilicna... kako na nasem tako i na drugim fakultetima.

Sto se novca tice istina... no uvijek je postojala i odredena kvota ljudi koji si upadali bez placanja, ne? Znam da nekome tko je placao svakako nije svejedno oce to bit 10.000 jednu ili dvije godine i uz skupe knjige... Ali ne vidim smisla da se trazi od neke starije sestre, koja je u svoje vrijeme zavrsila visu po tadasnjem jedinomogucem programu, s desetke godina iskustva, da ode polagat razlikovne ispite samo da ne izgubi vec steceni naslov.

ali ona ne gubi stečeni naziv, a to je VMS, što će biti do kraja života. i budimo realni, ona će na tom mjesti radit do penzije, bez obzira na razinu obrazovanja, iz razloga koji si već navela, pun kufer rada u struci, iskustvo i sl, i to mi je i ok. znači nitko nju ne prisiljava ni na šta, niti ugrožava radno mjesto.

al ono što me smeta su one koje su brzinski završile višu, radile tko zna gdje i onda mi se busaju tamo gdje nije mjesto. nek bar iskreno kažu, jebi ga, priznat će nam se 3, a završile dvije, eto iskoristile smo situaciju, i gotovo, a ne mi se tamo preseravat i sl.

jedna kolegica je iskreno rekla da su te 2 po starom sistemu bile pi**n dim. glavna je sestra na odjelu, iskustva preko 30 godina, i ja je i više nego poštujem, i zbog iskustva i znanja koje nema veze sa školom, ali i zato je ženska rekla onako kako je. nije sve u školi.

ship-shop
10.02.2011., 11:28
S tim priznavanjem dvogodišnje kao trogodišnje su najviše napravili budalama one sestre koje su polagale tu razliku.
Osnovni problem u svom tom idiotskom školovanju je kvalieteta istog. Uvjeti na nekim fakultetima su koma, organizacija isto. Pustih priča o procesu na kolegijima njege, svakakvih trkeljanja o organizaciji... Da bi se sve svelo uglavnom na maskariranje oko seminara, načina pisanja, margina, mentorovih shvaćanja procesa i košuljica... Prave dokumentacije za dijagnoze nema. A redom sve nepismenija do nepismenije sestre drži predavanja, pravi prezentacije, ispravlja seminare i sl. Pola ih ne zna što su znakovi interpunkcije, a ne bi znali što je prosto proširena rečenica sve da ih u glavu pogodi. Čast iznimkama, njima kapu skidam. Najmanje problema i maltretiranja dolazi od strane doktora, ali to valjda tako ide, ko će koga, ako ne svoj svoga.
Živo me zanima kad će i kako kod nas proces uvoditi. Na čelu s onom kancerogenom tvorbom od komore.

BACARDI
11.02.2011., 18:52
S tim priznavanjem dvogodišnje kao trogodišnje su najviše napravili budalama one sestre koje su polagale tu razliku.
Osnovni problem u svom tom idiotskom školovanju je kvalieteta istog. Uvjeti na nekim fakultetima su koma, organizacija isto. Pustih priča o procesu na kolegijima njege, svakakvih trkeljanja o organizaciji... Da bi se sve svelo uglavnom na maskariranje oko seminara, načina pisanja, margina, mentorovih shvaćanja procesa i košuljica... Prave dokumentacije za dijagnoze nema. A redom sve nepismenija do nepismenije sestre drži predavanja, pravi prezentacije, ispravlja seminare i sl. Pola ih ne zna što su znakovi interpunkcije, a ne bi znali što je prosto proširena rečenica sve da ih u glavu pogodi. Čast iznimkama, njima kapu skidam. Najmanje problema i maltretiranja dolazi od strane doktora, ali to valjda tako ide, ko će koga, ako ne svoj svoga.
Živo me zanima kad će i kako kod nas proces uvoditi. Na čelu s onom kancerogenom tvorbom od komore.

Potpisujem ! :facepalm:

volim čokoladu
13.02.2011., 18:08

svaka čast :top:
koliko god situacija bila žalosna, na momente si me uspila i nasmijat postom :s

ship-shop
13.02.2011., 19:49
Hvala kolegice. Čisto informativno, ja sam tehničar:D

BACARDI
14.02.2011., 18:08

:W

ship-shop
14.02.2011., 19:56
Eto, ima nas:klap:

volim čokoladu
15.02.2011., 12:15

ok, tehničaru :D

BACARDI
16.02.2011., 15:27
Ima li neko informacije koliko sestre imaju plaće u npr. Poliklinici Sv.Rok ili Suncu ili npr. u Svjetlosti ?
Općenito u toj privatnoj praksi i kakvi su tamo uvjeti ?

:ne zna:

LENA LOO
16.02.2011., 18:56
Recite mi jeli itko zna plaća li se pripravnički za primalju igdje u Hrvatskoj?

ship-shop
16.02.2011., 23:27
Ne znam za te veće, ali kod manjih privatnika ti je u pravilu bolja lova i uvjeti. Zavisno od toga gdje sad radiš to ti ne moraju biti neki puno bolji uvjeti, a mogu i astronomski

BACARDI
17.02.2011., 13:41
Ne znam za te veće, ali kod manjih privatnika ti je u pravilu bolja lova i uvjeti. Zavisno od toga gdje sad radiš to ti ne moraju biti neki puno bolji uvjeti, a mogu i astronomski

A šta bi po tebi bila bolja lova i uvijeti ? :)
Onak' čisto informativno..

ship-shop
17.02.2011., 19:45
Ma generalno govoreći, ako radiš na nekoj oronuloj traumi ili neurologiji lakše bi ti palo neko takvo radno mjesto, nego da se prebacuješ šta ja znam... s neke nove oftalmologije:mig:
Plaća bez obzira što neki pričali varira od bolnice do bolnice.
Šta ja znam, meni su iz moje perspektive svi uvjeti bolji od ovih u kojima sam:confused:

BACARDI
17.02.2011., 20:40
Ma generalno govoreći, ako radiš na nekoj oronuloj traumi ili neurologiji lakše bi ti palo neko takvo radno mjesto, nego da se prebacuješ šta ja znam... s neke nove oftalmologije:mig:
Plaća bez obzira što neki pričali varira od bolnice do bolnice.
Šta ja znam, meni su iz moje perspektive svi uvjeti bolji od ovih u kojima sam:confused:

Trava je uvijek zelenija u tuđem dvorištu, zar ne ? :)

volim čokoladu
17.02.2011., 22:23

iz iskustva, mogu reć da ti u privatnika može biti super, bolje nego igdje drugdje, ali zato može bit i gadno, pogotovo kućne njege, starački domovi i sl. sve zavisi na koga naletiš.

ali ni u bolnici nije bajno. jedino što imaš neku sigurnost, koja je danas ipak važna s obzirom na "bajno" stanje u državi, al se i naradiš, pogotovo trauma (radila), dojenčad (radila) :D neurologija i intenzivne.. :mig:

kamencic
18.02.2011., 12:10
http://www.posao.hr/vijesti/kako-do-posla-u-njemackoj/2203/

zna li netko više o ovome?vezano što se tiče med.sestre

ship-shop
18.02.2011., 21:17
Meni je pripravnički bija zakon, zakačija me odjel di san dobija smjene skupa s osobljem (nakon nekog vremena), tretiralo me kao i svakog drugog člana osoblja, za razliku od većine meni je stvarno bilo odlično.
@bacardi: a je, ma i traumu bi potpisa samo da par miseci ne gledan ovo što gledan, valjda stvar zasićenja:ne zna:

volim čokoladu
19.02.2011., 22:06
Meni je pripravnički bija zakon, zakačija me odjel di san dobija smjene skupa s osobljem (nakon nekog vremena), tretiralo me kao i svakog drugog člana osoblja, za razliku od većine meni je stvarno bilo odlično.
@bacardi: a je, ma i traumu bi potpisa samo da par miseci ne gledan ovo što gledan, valjda stvar zasićenja:ne zna:

sori, ali može li se znat gdje radiš? :)

BACARDI
19.02.2011., 23:41

Da, da i mene zanima !
:D

luna_lana
20.02.2011., 15:42
Ja sam vam prije par godina stažirala na KBC-u Zagreb, točnije na Rebru, kad su nas pozvali na razgovor na Šalatu kod glavne sestre KBC-a, sestre Orlićrekli su nam da će biti plaćen, negdje 70%, nakon 20-tak dana kad smo došli potpisat ugovor, u ugovoru je stajalo da će nam se plaćati samo drugih 6 mjeseci, kad smo odstažirali prvih 6 mjeseci obavjestili su nam da nam neće platiti ni drugih 6 mjeseci, tako da sam ja odvolontirala svojih 12 mjeseci i to bez kune i bez ijednog slobodnog dana, niti bolovanja niti godišnjeg.
I još sme strpali cijelu godinu da radim na psihijatriji i naravno da nam nakon pripravničkog nisu produžili ugovore.
Prokleti bili!!! :mad:

ship-shop
21.02.2011., 00:38

Pa već san ti bija reka jednom na private:mig:

o-killed
21.02.2011., 07:03
http://www.posao.hr/vijesti/kako-do-posla-u-njemackoj/2203/

zna li netko više o ovome?vezano što se tiče med.sestre

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=6176

eto, ko dobro zna njemački, može ići... dobro da ne zna puno ljudi u hrvatskoj njemački, ne bi nas imao ko liječiti :D

luna_lana
21.02.2011., 17:04
Ima li netko kakvih informacija kolika je plaća medicinske sestre u ambulanti, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.?

BACARDI
21.02.2011., 17:39
Ima li netko kakvih informacija kolika je plaća medicinske sestre u ambulanti, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.?

Pa ja bi rekla oko 3500-4000kn .
Zapravo nemam pojma- govorim napamet..:)

Remm
21.02.2011., 21:28
Imali tu koja med.sestra/tehničar koji rade u Njemačkoj da mi kažu kako dobiti "Anerkennung" ??

-zainteresiran sam za posao u Njemačkoj.
ako se ide preko biro onda se ne radi kao med sestra nego kao njeogoavtelj/ica

(može i na privat)