PDA

View Full Version : Medicinska sestra - skupna tema

stranice : [1] 2 3 4 5

mladen_22
01.08.2004., 17:25
Evo cisto me zanima:

Znam da se medicinske sestre traze u USA (barem trenutno).

Dakle ima li nasih medicinskih sestara koje bi bile zainteresirane ici na privremeni rad u Ameriku? Recimo ugovor na godinu dana.

Trebale bi pricati engleski. Iskustvo sa i bez.
Pretpostavljam da bi kartu morale platiti same, a bolnica bi im pomogla dobiti vizu i mozda pronaci jeftiniji smjestaj. Sve bi moralo biti legalno.

Pretpostavljam da bi ameri to bili spremni napravit jedino ako bi nase cure pristale raditi za manje love nego americke med. sestre.

Logicno kaj ne.
A nasim curama opet dobro.

BACARDI
02.08.2004., 10:32
KOja je po prilici placa sestre koja radi u Americi?Sta oni to nama nude da to nemozemo dobiti ovdje..
Cula sam price da su se u "kadrovkom sluzbama" kod njih cudom cudili kad su im nase cure pricale koja je ovdje uloga med.sestre.Nije ni cudo da je po njihovim odjelima sve puno mexikanaca i drugih stranaca koji prihvacaju da rade one stvari koje su daleko ispod njihovih kvaliteta/med.sestre(prakticki glume cistacice)

mladen_22
03.08.2004., 02:39
za americke sestre place se krecu od nekih 30 000 do 40 000 dolara godisnje pa na vise s godinama iskustva, specijalizaciji itd.

Koliko mozes dobiti u hr mjesecno/godisnje?

Razlike proizlaze iz razlika u skolovanju. Ti si med. sestra u hr vec sa zavrsenom srednjom skolom a u americi s srednjom skolom nisi nista.
Ovdje da bi dobila titulu med. sestre moras zavrsit barem 2 godine faksa a dosta njih zavrsi 4 godine faksa.

Cak i za pomocnika med. sestri moras zavrsiti 1 godinu faksa.

Da dobro citas. 4 godine faxsa da bi postala medicinska sestra.

Ako se tome pribroji neznanje engleskog jezika onda nije cudo da su neke zene zavrsile i kao cistacice. Moras znat nesto beknut na engleskom inace si im beskorisna.

Ipak, znam za slucaj nase djevojke iz Zagreba koja je bila med. sestra s srednjom skolom i nije zavrsila kao cistacica vec kao pomocnik med. sestri i zaradjivala je pristojno. Engleski je pricala tako tako u vrijeme kad je dosla.

Ocigledno zavisi od slucaja do slucaja.

Ovaj post je bio namijenjen onim med. sestrama koje vec pricaju nesto engleskog, imaju slabo placen posao ili nemaju posao, i htijele bi u relativno kratkom vremenu ustedjeti neku znacajniju svotu novaca.

Mozda ti ne spadas u ovu grupu.

BACARDI
03.08.2004., 09:21
Ovako...sta se placa med.sestara tice-nije bas perfektna..al sve ovisi (o bolnici,smjenama koje radis i o strucnoj spremi).Neke od mojih cura navuku kao pripravnice kao vms do 4-5 000 kn mjesecno ,sta je po mom misljenju jako dobro(to je inace tako bilo u "Dubravi" sta je bila moja zelja,ali oni vise ne placaju).U drugim bolninicama je prosjek oko 3000 kn.
Inace ja sam diplomirala na visokoj zdravstvenoj i sad sam visa.med sestra po trogodisnjem programu.Posao se vise manje moze naci(tocnije staz) al vecina bolnica sad ne placa staz.
Neznam dal bi ja osobno isla USU(s obzirom na sve skupa.)al mislim da cu prije nego sta se igdje maknem prvo odraditi staz i poloziti strucni ispit..

Shtefitza
05.08.2004., 09:04
Za postati medicinska sestra (RN, LVN) moras poloziti neke ispite.

Za postati Medical Assistant (MA) ili Laboratory assistant moras pohadjati neke tecajeve, koji traju razliciti broj mjeseci, ovisno o skoli. Takodjer ovisno o skoli (reputaciji) imat ces bolju ili losiju sansu naci posao.

mladen_22
07.08.2004., 04:37
Evo svjeze informacije:

nase cure, med sestre sa srednjim skolom, mogu zavrsiti tecaj od nekih 6 tjedana, kosta 400-500 dolara i postati CNA iliti pomocnik med. sestre.
U svakom slucaju nije lose za pocetak i nisi cistacica.

BACARDI
07.08.2004., 07:49
Na koju se americku drzavu odnose te informacije?

celica maja
07.08.2004., 19:04
evo, mogu vam iz prve ruke, tj. osobnog iskustva reci nesto o CNA ili PCA (ista stvar). tecaj (bar ovdje gdje ja zivim, a zavisi od drzave do drzave), traje 8 tjedana (ja ga trenutno pohadjam) i placa mi ga bolnica za koju cu raditi. place za CNA su uglavnom slabe, a isto tako zavise od drzave do drzave, te ustanove za koju radite. u "bogatijim" drzavama su satnice vece, ali su isto tako i troskovi zivota veci, pa ti dodje na isto. uglavnom, bolnice uvijek placaju vise od starackih domova i jos ti plate (vise-manje) i pohadjanje tecaja. ovdje gdje sam ja imaju dvije vrste CNA, CNA1 i CNA2, s tim da su CNA2 su bolje placene i za to se jos ide na dodatni tecaj. sto se tice medicinskih sestara, one imaju ODLICNE place i ne rade ni priblizno puno kao nase medicinske sestre. CNA su uglavnom te koje rade sve moguce "prljave" poslove. takodjer postoje 2 vrste med. sestara, LPN i RN, a skolovanje im traje isto - 2 godine, s time da je RN nesto kao visa med. sestra i bolje je placena. onaj tko se odluce studirati 4 godine dobiva B.Sc. titulu i uglavnom radi u menagementu, kao npr. nurse menager i sl. eto, to je ukratko, nadam se da sam pomogla, a ako ima jos pitanja, slobodno pitajte!

celica maja
07.08.2004., 19:09
samo jos da dodam da je potraznja za med. sestrama ovdje ogromna.

mladen_22
08.08.2004., 04:46
"place za CNA su uglavnom slabe"

Mozes li navesti kolik je to "slabo" po satu?

"to se tice medicinskih sestara, one imaju ODLICNE place i ne rade ni priblizno puno kao nase medicinske sestre. CNA su uglavnom te koje rade sve moguce "prljave" poslove. "

Tocno. Place su direktno proporcionalne s nivoom edukacije koju imas, kao sto sam gore naveo.

Molim te da navedes koji su to "prljavi" poslovi?

celica maja
08.08.2004., 05:36
satnica je npr. $7.00-$7.40 u bolnicama, a u starackim domovima jos niza. a pod "prljavim" poslovima podrazumijevam ciscenje smeca po sobama, pranje guza i sl.

Zweinstein
02.03.2005., 06:29
Dragi forumasi

Moja zena Sanja je zavrsila srednju medicinsku i polozila drzavni ispit za medicinske sestre u Hrvatskoj, te radila je u Hrvatskoj kao medicinska sestra nekoliko godina.
Unatrag 3 mjeseca zivimo u USA. Ja imam H1b, a ona H4 vizu.
Pokusavamo nostrificirati njene papire kako bi mogla naci posao u struci. Posla ocito ima, ali da bi pocela postala registered nurse treba proci golgotu na kub.
Zanima me da li medju forumasima ima nekoga s takvim iskustvom, ili bar nekoga tko osobno pozna osobu kojoj je to uspjelo.

:confused:

Hvala na svakoj sugestiji

odejbi
02.03.2005., 06:46
mozda bi ti to bilo bolje pitati na Dijaspori, kad si vec zaspamo pol foruma

Zweinstein
02.03.2005., 07:11
Odejbi:
1. Nisam "zaspamo" - slao sam tamo gdje ima smisla (npr zdravlje, posao ili pravo).
2. Na dijaspori sam pitanje postavio prije nego li igdje drugdje (provjeri ako ne vjerujes)
3. Ako nemas koristan savjet produzi dalje bez uvredljivih komentara.

BACARDI
07.08.2005., 12:34
Dali postoji ovdje itko ko radi izvan granice ili je radio ovaj posao?
Kolike se vani kreću plaće i kako uopće doći do takvih stranica(internetske adrese).I koja je po vama adekvatna plaća za ovo zanimanje.
Kako izgleda stručni ispit koji se polaže na ministarstvu?
Hvala

vočko
08.08.2005., 02:13
4000 kuna :mad: :mad: :mad:

talia
09.08.2005., 23:09
U Kanadi i SAD su medicinske sestre jako trazene i place su im zaista dobre, u Kanadi oko 30$ po satu, a u SAD i vise.Kanada CIC (http://www.cic.gc.ca/english/skilled/)

Manuella
09.08.2005., 23:45
Mislim da odlazim iz Hrvatske:top:

BACARDI
10.08.2005., 00:35
Kanada i Usa su mi nekako jaaakoo daleko...al mislim da bi bilo ok otići sad dok sam mlada i probati...da mi ne bi poslije bilo žao..al onda se više vjerovatno ne bi ni vraćala..

Manuella
10.08.2005., 17:10
BACARDI kaže:
Kanada i Usa su mi nekako jaaakoo daleko...al mislim da bi bilo ok otići sad dok sam mlada i probati...da mi ne bi poslije bilo žao..al onda se više vjerovatno ne bi ni vraćala..

Daj kad budes isla javi se da idemo skupa...:D

mitzy
06.09.2005., 19:41
Vojky:

''Puno je lakše ako si viša medicinska sestra - jer praktično sve ustanove trebaju i viših sestara, a njih baš i nema toliko. Također, bolnice mogu imati u sistematizaciji i dipl.med.sestru, dakle s faksom.''

Kakva je to diplomirana sestra?
Misliš viša sestra sa dvogodišnjim faxom ili?

Četiri godine faxa?:bonk:
I onda bude došla na stage raditi njegu bolesnika? :horor:

Vojky
06.09.2005., 19:55
mitzy kaže:

Kakva je to diplomirana sestra?
Misliš viša sestra sa dvogodišnjim faxom ili?

Četiri godine faxa?:bonk:
I onda bude došla na stage raditi njegu bolesnika? :horor:

Ne, to je baš faks - kod nas se na tome nešto radilo, ali premalo nažalost, ali Slovenija i BIH ima te programe. Evo, program BIH - tri godine: http://www.unze.ba/fakulteti_zf.htm

Naime, zaista su se pojavili iznimno specijalizirani i složeni procesi koji traže odgovarajuće znanje medicinske sestre, koje je iznad više škole.

I to u dva smjera: specijalizirani i složeni medicinski postupci (uključivo i rad sa iznimno skupim i složenim uređajima) te upravljanje - dakle vođenje grupe s 20-30 sestara koliko ih ima veća ustanova, koje traži i neka managerska pa i pravna znanja.

mitzy
06.09.2005., 21:45
Vojky kaže:
Ne, to je baš faks - kod nas se na tome nešto radilo, ali premalo nažalost, ali Slovenija i BIH ima te programe. Evo, program BIH - tri godine: http://www.unze.ba/fakulteti_zf.htm

Naime, zaista su se pojavili iznimno specijalizirani i složeni procesi koji traže odgovarajuće znanje medicinske sestre, koje je iznad više škole.

I to u dva smjera: specijalizirani i složeni medicinski postupci (uključivo i rad sa iznimno skupim i složenim uređajima) te upravljanje - dakle vođenje grupe s 20-30 sestara koliko ih ima veća ustanova, koje traži i neka managerska pa i pravna znanja.

Takvi programi su o.k. mada mislim da se još uvijek u profesiji medicinske sestre presudan staž, odn. radno iskustvo, a ne visoko obrazovanje.
Dakle, da pojednostavnim: sestra sa dugogodišnjim stažom neće uzimati upute od početnice sa ''visokim'' obrazovanjem.
Također, izbor glavnih sestara odjela ide prema ''podobnosti'' i kojekakvim vezama, te razmjenom materijalnih dobara, a ne profesionalnosti i školovanju. Najgore poslove oko njege i terapije radi početnica, bezobzira na obrazovanje.
Tri godine školovanja su mi too much za sestrinski posao.

Vojky
06.09.2005., 23:02
mitzy kaže:
Takvi programi su o.k. mada mislim da se još uvijek u profesiji medicinske sestre presudan staž, odn. radno iskustvo, a ne visoko obrazovanje.
Dakle, da pojednostavnim: sestra sa dugogodišnjim stažom neće uzimati upute od početnice sa ''visokim'' obrazovanjem.
Također, izbor glavnih sestara odjela ide prema ''podobnosti'' i kojekakvim vezama, te razmjenom materijalnih dobara, a ne profesionalnosti i školovanju. Najgore poslove oko njege i terapije radi početnica, bezobzira na obrazovanje.
Tri godine školovanja su mi too much za sestrinski posao.

Ne bih se složio. Prije par godina se dogodila situacija u kojoj je bilo jako puno viših sestara na birou, a opet mnoga mjesta gdje je formalno potrebna viša med. sestra su bila prazna - naravno zato jer su tu sjedile SSS medicinske seste. I onda je kontrolama dosta toga uvedeno u red.

Dakle, ako za neki posao predviđena dip.med. sestra, onda je jednostavno natječaj za tu stručnu spremu. Smatram da je ta stručnost primjerena složenosti poslova koji se danas pojavljuju u suvremenoj medicini - i u uskoj struci i u menadžersko-prezentacijskim djelatnostima. Koliko vidim program iz BIH, nikako nije ni nezanimljiv ni suvišan. To su osobe s određenim specijalizacijama, koje bi u praksi trebale stjecati godinama.

Dipl. medicinska sestra jednostavno obavlja obavlja neke druge poslove u odnosu na SSS i VŠS medicinske sestre, isto kao što dipl.pravnik radi druge poslove u odnosu na VŠS upravnog pravnika ili SSS administivnog referenta. Suvremena medicina i sve što ide oko nje jednostavno traži sve veća znanja i specijalizaciju.

mitzy
13.09.2005., 22:29
My mama je završila prije oko 20 godina Visoku školu za organizaciju rada-nešto kao management u zdravstvu.

Škola je bila jedina u Yu, predavanja u Kranju ili Mariboru, ne sjećam se...uglavnom četverogodišnji studij.

Nikad nije radila na mjestu više sestre, nadređena joj je bila kolegica sa VSS (dvogodišnji fax).
Poanta: podobnost.
Rasplet:ni dan-danas ta škola nije ušla u sistematizaciju.

Ja sam sada u sličnoj situaciji moja sprema, nije u sistematizaciji:''uvjerenje se izdaje privremeno i služi do usklađivanja... tako nekako (neda mi se ići čeprkati po papirima).

Mi smo family koja ima problema sa sistematizacijama.

Činjenica je da ima premalo viših sestara i premalo sestara sa iskustvom u radu (nemaju ga gdje steći, jer nakon staža u bolnici većina ide na biro ili odu na fax i mjenjaju struku, a neke i u trgovke).

Postoji i onaj balkanski faktor: struka funkcionira po običajima, neformalnoj hijerarhiji, čudnim podobnostima i sklonostima...Možeš promjeniti puno stvari, ali ne možeš promjeniti ljude.

Jedna državna bolnica neće zapošljavati takav profil barem još 10 godina, po mojoj skromnoj procjeni.

BACARDI
14.10.2005., 19:21
Dragi moji,ne postoji titula diplomirana med.sestra...barem ne za sad i ne kod nas..Ja sam naime završila višu med.školu po trogodišnjem programu i titula mi je "viša med.sestra"!Kao se nešto priča da bi se trebalo regulirati to zvanje(nas koji smo završili po trogodišnjem programu),jer i ja i osobe koje imaju završene 2.godine više škole imamo istu titulu.
Staž sam završila ali sam radila kao srednja sestra tj.još uvijek sam na istoj poziciji i to mi je prilično ne motivirajuće..mislim većina je ljudi zavidna ,svi te gledaju preko oka ili su u panici da im ne zauzmem radno mjesto(budući da puno ljudi sad ide na višu a nema još završenu školu a tamo rade već godinama-pa im je bed jer ja ipak imam diplomu a oni nemaju) tako da ih je lagana frka.
Uglavnom već poduuže vrijeme radim dakle na istoj poziciji na kojoj sam i bila(pozicija srednje sestre)ali sve mi se čini da neću dugo.Mislim jasno mi je da trebam biti sretna šta uopće radim ali vidim da tu nema napretka,iako mi je jasno da do određene pozicije trebaju godine iskustva(koje imaju upravo te žene koje godinama rade na odjelu i sad se školuju).
Tako da tražim neko drugo radno mjesto gdje ću biti plaćena u skladu sa svojom školom.Ako neko za nešto čuje nek javi !:W

mitzy
14.10.2005., 20:34
Te ''babe'' ne ugrožavaš ti, nego one tebe-nažalost.

Po bolnicama još uvijek ima prednost neformalna hijerarhija.

Meni je bolje odkada ne radim u bolnici. Evo baš danas sam ''spasila'' firmu od jedne tužbe i ravnatelj mi je zahvalan.

MacGregor
15.10.2005., 11:14
BACARDI kaže:
Staž sam završila ali sam radila kao srednja sestra tj.još uvijek sam na istoj poziciji i to mi je prilično ne motivirajuće..mislim većina je ljudi zavidna ,svi te gledaju preko oka ili su u panici da im ne zauzmem radno mjesto(budući da puno ljudi sad ide na višu a nema još završenu školu a tamo rade već godinama-pa im je bed jer ja ipak imam diplomu a oni nemaju) tako da ih je lagana frka.

Da, i nikome nemreš vjerovat, svi se boje za svoje pozicije (teško stečene) i "jedva čekaju" da ih pretekne neka mlada i ambiciozna. ;)

BACARDI kaže:
Uglavnom već poduuže vrijeme radim dakle na istoj poziciji na kojoj sam i bila(pozicija srednje sestre)ali sve mi se čini da neću dugo.Mislim jasno mi je da trebam biti sretna šta uopće radim ali vidim da tu nema napretka,iako mi je jasno da do određene pozicije trebaju godine iskustva(koje imaju upravo te žene koje godinama rade na odjelu i sad se školuju).

Imaš dovoljno predznanja i ako si pametna počet ćeš malo proučavat kako to znanje bolje unovčit, treba ti biti jasno da nekih većih pomaka u smislu napredovanja i bolje plaće kao medicinska sestra nećeš doživit pa ti savjetujem da se počneš educirat u smjeru "prehranom do zdravlja" jer je tu budućnost (wellness).

BACARDI kaže:
Tako da tražim neko drugo radno mjesto gdje ću biti plaćena u skladu sa svojom školom.Ako neko za nešto čuje nek javi !

Evo, javljam ti, istraži mogučnost koju sam ti spomenuo, ima jako puno korisnih informacija koje možeš dobro unovčit (ako ih ne znaš pozivam te na jedno predavanje o prehrani). ;) :top:

goddess11211
13.03.2006., 23:37
kao medicinske sestre skolovane ovdje u hr, kakve su vam sanse pronalaska posla vani u europi, tko probao?

osjecajna
15.04.2006., 20:31
Postoji li kod nas u Hrvatskoj nagluhih medicinskih sestri???
Znam da prije nisam mogla upisati to kod nas jer ne cujem,al ovdje u Kandi sam vec druga godina ali,sad ova jedna iz prakse nova prof nece da me pusti da prodjem i nece da mi pomogne nego je napala me sto je zamene bila jaka uvreda i plakala sam pet dana i rekla sam drugoj profesorici kako me uvrijedila i sve zivo.Upoceku mi rekla pa kupi stetoskop koji se pojaca jer ako ne, padas.I ja kupila stetoskop a ona nece opet da me pusti,pojavila se jako velka napetost izmedju nas dvije i ona nije znala kako da mi pomogne nego mi odmagala i napala me.Sto je prekrsila i sama Kanadski zakon jer je bila i uvrijedila me.Hajd nije to sve nego ona je jednom kad smo jeli za dorucak rekla Bljak kad sam ja ponijela nasu hranu tj. pohovanu cvjetacu.
Jako sam povrijedjena i ako me ne pusti da prodjem prijavicu je.Al nije to sve,nego spustila mi je moral i napravila jos veci strah u meni da ja sad od straha ne znam sta da radim.Toliko sam toga prosla u ovoj prokletoj zemlji:Mucila se dvije godine da naucim prvo francuski pa onda nisu mi priznali nasu srednju (krojacku) i onda morala sam i to i onda kad sam u koledz se upisala bilo je pretesko.Tolko sam imala stresova i teskih ispita da sam do dva sata danju spavala kad je bio mali raspust da bi se odmorila.
Sad pitanje je sta da radim?Kako je sada kod nas i da li ima medicinskih sestri koje nose dva slusna aparata?
Meni govore svi NE DAJ SE I NE ODUSTAJ OD SVOG SNA JER TI TOLIKO VOLIS TAJ POSO DA TE CINI NESRETNOM TE PREPREKE STO TI SE STVARAJU.Al ipak ne odustaj.
Ja sam sada preplasena i ono sto mi je ova nova mlada profesorica (skoro mog godista) rekla me je pogodilo do dna duse.Osjecam da ima tu i diskriminacije sto sam i imigrant i sto ne cujem .Nema pojma kako mi je bilo pretesko da doguram i dovle dokle jesam :mad:

Stipe23
20.04.2006., 13:06
Nadam se da ćeš uspjeti!
Drži se!

- Stipe -

gandalf
27.04.2006., 18:56
Hajde drzi se, ne mogu ti oni nista ako si naucila i spremna si za proci ispit.

Uci i trudi se i dalje i nedaj se isprovocirat. Samo se rijesi budala pa ce i posao doci... :kiss:

georgeWtheNuclear
02.05.2006., 02:10
Koji te tjerao u francuski dio kanade....dodji u Ontario medju ljude.

martiniq25
10.01.2007., 10:28
Prije mjesec i pol (otprilike) bio je natječaj za višu medicinsku sestru u Suvagu.
Nakon razgovora,između 10-ak kandidata,dobila sam odbijenicu,s naznakom da je na to mjesto primljen viši fizioterapeut.
Kako to? :confused: Znači li to da ako si ginekolog možeš se javiti na natječaj za ginekologa,a primiti će okulista?! Mislim stvarno,nemam riječi......:rolleyes:
Od tada se javljam na natječaje za srednju med.sestru,ali nikad nikakav pozitivan odgovor,samo odbijenica da sam prekvalificirana.....

antest
10.01.2007., 12:05
vjerovatno je primljini srednji tehničar a visi terapeut....

kod nas u st ima ok 300 visih sestara koje ne rade u struci..

martiniq25
10.01.2007., 12:29
da, i ja bi voljela raditi negdje drugdje ako u struci nema posla.
ali gdje? nitko me neće primiti jer nemam školu ni iskustvo u toj struci,a jedino što se nudi je honorarni posao na proviziju.to je bez prijave,preko sc-a.

antest
10.01.2007., 13:56
probaj neki sezonski posao....

krokodajl
10.01.2007., 14:12
Ako nema posla u struci, konobari i tako zaradi za upis na neki faks. Ako ti broj iz nicka označava godine, nije uopće prekasno. :top:

antest
10.01.2007., 15:11
a sto ce upisat nakon vise medicinske....

znanja u ostalim podrucima ju jako mala..

krokodajl
10.01.2007., 15:20
Sve je bolje od sjedenja doma, ne. ;)
Moja kolegica iz osnovne je s 26 upisala strojarstvo, završila medicinsku i isto nije mogla naći posao. I jako joj dobro ide, mogu ti reći.

antest
11.01.2007., 00:14
to je jedna od 100000000000000000...

inace medicinska skola je katastrofa sto se tice obrazovanja..... razina lošijih 3 trogodisnjih škola.... govorim to iz iskustva.....

Vojky
11.01.2007., 02:17
Hmmm... Koliko znam, na području RH u biti nedostaje viših medicinskih sestara?

antest
11.01.2007., 08:21
to je farsa jer u splitu svake godine besplatni pripravnički staz odradi 200 sestara...

martiniq25
11.01.2007., 09:45
Krokodajl,tnx,ali ne mislim konobariti ni pod razno.Bolje bi čistila stubišta nego bila konobarica!
Razmišljala sam o faxu(priznajem da sam ispala iz đira što se učenja tiče-diplomirala sam 2003 g. i od tada knjigu nisam pipnula),nastavila bi na višoj-postdiplomski iz javnog zdravstva,ali postoji mali problem-20 000 kn,jednokratno plaćanje.Traje 4 semestra tak da to izađe 40 000 kn.
ma idem ja u ponedjeljak do sc-a vidjeti šta se nudi.

BACARDI
11.01.2007., 11:09
Draga moja..sve mi je jasno o cemu pricas..i ja evo vec skoro 2,5 godine radim na mjestu srednje med.sestre a zavrsila sam visu..gdje god da trazim novi posao svagdje vise manje traze srednju strucnu spremu..
To me totalno frustrira..na sadasnjem radnom mjestu nema perspektive za napredovanje a ja neznam gdje da vise trazim novi posao..

Ovo studiranje javnog zdravstva mi je za sad ipak malo preskupo..a ko zna dal bi se i ta skola priznala...
Sve u svemu jadno..svi kazu treba skolovanih ljudi,fali visih sestara,a onda ti na kraju kazu da si prekvalificiran..Uzas!

martiniq25
11.01.2007., 12:15
Slažem se Bacardi,ali opet....
Ja bi radila na mjestu srednje sestre u bolnici bez beda,ali ne i u kućnoj njezi gdje je plaća 3000kn u prosjeku.

antest
11.01.2007., 13:10
nešto sam cuo ad ce doci neki novi zakon tj ad ce sestre morati ic na nedo doškolovavanje srednje...

savjet....

pokusajte preko neta doci do svih privatnih ordinacija.... pošaljite mailove sa zivotopisom.... katkada im zatreba netko na brzinu...

u hr ce se u iducim godinama otvoriti dosta malih medicinskih centara koje ce trebati sestre... to je vasa prilika

BACARDI
11.01.2007., 13:14
nešto sam cuo ad ce doci neki novi zakon tj ad ce sestre morati ic na nedo doškolovavanje srednje...

savjet....

pokusajte preko neta doci do svih privatnih ordinacija.... pošaljite mailove sa zivotopisom.... katkada im zatreba netko na brzinu...

u hr ce se u iducim godinama otvoriti dosta malih medicinskih centara koje ce trebati sestre... to je vasa prilika

Istina je da ce srednje sestre trebati ici na doskolovavanje..jer ce s vremenom srednje sestre pasti na mjesto bolnicarki a vise na mjesto srednjih sestara...
Predostavljam da ce onda i vise trebati ici dalje studirati al to ce biti malo teze za isfinancirati..ipak 40 000 kn nije sala...
Iskreno nadam se skorasnjoj promjeni..a do tada samo saljem sto vise zivotopisa...Ne gubim nadu :top:

antest
11.01.2007., 17:01
malo zvrkaj internetom gdje se u blizini tebe gradi neki privatni bolnićki centar.... pa pošalji zivotopis i bez ponude za posao....

Martinka
13.01.2007., 19:15
Čitam ja ovaj topic pa mi ništa nije jasno, u hrvatskoj nedostaje nekoliko tisuća viših medicinskih sestara i liječnika, vjerojatno je višak samo u zg.
Moja mama radi kao patronažna sestra, završila je višu i samo je godinu dana radila kao sss (ali to je davno bilo). Kod nas dom zdravlja čak plaća sestrama školovanje i daje slobodne dane za faks jer ih jako puno nedostaje, pa opet malo njih želi studirati, a svi koji završe odmah dobiju posao bez ikakvih problema.

antest
13.01.2007., 21:09
u splitu ima oko 400 visih sestara koje su zavrsile faks iuz rad... al i dalje cekaju posao za visu.

Vojky
13.01.2007., 21:34
u splitu ima oko 400 visih sestara koje su zavrsile faks iuz rad... al i dalje cekaju posao za visu.

A kakava je situacija u Gospiću, Slavonskom Brodu, Vinkovcima? Ako igdje u Hrvatskoj postoji deficit - onda na razini države nema suficita. Nitko ne treba očekivati da će mu se radno mjesto otvoriti u susjedstvu. Imam prijateljicu, višu med. sestru koja je promijenila 3-4 grada dok nije našla posao pola sata vožnje od kuće.

BACARDI
14.01.2007., 06:42
Ljudi ako neko slucaajno,mozda,kojim slucajem nacuje da se negdje,bilo gdje trazi vms -javiteeeeee! Trazim i zelim novi posao kao vms!!!!!:top:

BACARDI
14.01.2007., 06:45
Čitam ja ovaj topic pa mi ništa nije jasno, u hrvatskoj nedostaje nekoliko tisuća viših medicinskih sestara i liječnika, vjerojatno je višak samo u zg.
Moja mama radi kao patronažna sestra, završila je višu i samo je godinu dana radila kao sss (ali to je davno bilo). Kod nas dom zdravlja čak plaća sestrama školovanje i daje slobodne dane za faks jer ih jako puno nedostaje, pa opet malo njih želi studirati, a svi koji završe odmah dobiju posao bez ikakvih problema.

Koji je to dom zdravlja koji placa skolovanje??
Meni ne moraju nista platiti ja imam sve zavrseno...mozda je otvoreno kakvo radno mjesto..

martiniq25
14.01.2007., 09:07
za Vinkovce i Gospić neznam ali u SB nema šanse za posao za vms.
žalosno,ali tako je.bolnica financira školovanje srednjim sestrama koje imaju staža na tom i tom odjelu i samo im plati fax da ih zadrži, a da imaju odgovarajuću spremu i tako rade na gotovo svim odjelima.
Još nisam NIKAD čula da je vms završila fax i odstažirala i dobila posao u bolnici kao vms.
Kao sss da,i to 1,2 god nakon staža,na zamjenu....na određeno...:flop:

Martinka
14.01.2007., 10:16
Koji je to dom zdravlja koji placa skolovanje??
Meni ne moraju nista platiti ja imam sve zavrseno...mozda je otvoreno kakvo radno mjesto..

Ja znam za dz Vinkovci, ali i u okolnim gradovima nedostaje viših sestara i jako puno liječnika, samo što nitko neće doći iz nekog većeg grada ovdje raditi.

BACARDI
14.01.2007., 13:57
žalosno,ali tako je.bolnica financira školovanje srednjim sestrama koje imaju staža na tom i tom odjelu i samo im plati fax da ih zadrži, a da imaju odgovarajuću spremu i tako rade na gotovo svim odjelima.
Još nisam NIKAD čula da je vms završila fax i odstažirala i dobila posao u bolnici kao vms.

ja sam odstazirala kao vms a od kraja staza radim kao sss i naravno na zamjeni :flop:
neznam...mozda bi cak i otisla u neki drugi grad na mjesto vise med.sestre...to bi bilo jedno jako dobro zivotno iskustvo :)

martiniq25
14.01.2007., 16:47
ma i ja sam odstažirala kao vms i bio mi je plaćen staž,80%.
i otišla sam u drugi grad,još sam uvijek tu-kao biti će više prilika,veći grad,bla,bla...
bacardi,jesi ti otvorila temu Poliklinika Sunce na forumu?
Ako znaš išta o tome...pliz javi....

antest
14.01.2007., 18:49
Ljudi ako neko slucaajno,mozda,kojim slucajem nacuje da se negdje,bilo gdje trazi vms -javiteeeeee! Trazim i zelim novi posao kao vms!!!!!:top:

pokusavaj malo na otoke....

moj susjed je otisao na lastovo.... malo je zeznuto zimi.... al liti je doli Kralj... ko u stara vrimena doktor i profesor...

BACARDI
28.01.2007., 17:01
Ljudi nasla sam novi posao -prelazim na stomatoloski faks gdje ce mi biti priznata visa skola i raditi cu kao visa sestra....
nadam se da sam donjela pravu odluku..nemam sta izgubiti ...ipak nemogu reci da mi je bas svejedno sta sam na dosadasnjem radnom mjestu dala otkaz al sta cu -od nekud moram krenuti....

poliklinika sunce se jos nije otvorila...neznam ni kad ce...nesto im se to jako oduzilo...

martiniq25
29.01.2007., 13:33
Bacardi,i ja sam se bila prijavila za neki posao vms na stom.faxu prije mjesec i pol/dva,ali tad je već netko radio.
ja sam isto našla posao u jednoj priv kućnoj njezi gdje će mi biti priznata viša škola i plaća će ići po kolektivnom ugovoru za više sestre-odnosno za zdravstvene djelatnike.:rofl:

opr
01.02.2007., 15:44
Ima li netko informacija kakvi su uvjeti rada (radno vrijeme, plaća....) VMS e kao patronažne sestre u nekom od brojnih domova zdravlja u Zagrebu?

Čeka me uskoro razgovor za posao pa je svaka informacija dobrodošla u smislu što više znam manje me toga može iznenaditi i zateći na licu mjesta.

hvala

BACARDI
01.02.2007., 16:36
Neznam tocno tj.nemam neku konkretnu informaciju al mislim da je odlicno raditi u patronazi..sama si organiziras radno vrijeme....brijem da to nije neki tezak poslic...vjerovatno mjeris tlakove,vadis secere,savjetujes trudnice a onda kasnije i ides u obilazak novorodjenceta....

Ja osobno mislim da je patronaza -odlican posao!Bar koliko sama cula...

Sretno!:top:

martiniq25
01.02.2007., 17:23
Patronaža je super posao! Ja sam bila na razgovoru u domu zdravlja na črnomercu,glavna kaže da se radi od 7-15h,ujutro ideš tamo,popodne isto-valjda pišeš izvješće. moje frendice rade u patronaži u brodu i super im je.imaju službene aute,obilaze bebe,mjere tlak i šećer,drže predavanja.....plaća je isto super,plaća se po koeficijentu-bude otprilike 5000kn.

opr
01.02.2007., 18:47
"Ja sam bila na razgovoru u domu zdravlja na črnomercu"
I zašto si odustala odn. što je pošlo po zlu?

martiniq25
02.02.2007., 08:13
ništa nije pošlo po zlu.konkretnije-uopće nije pošlo!:D
to sam ja u očaju kad nisam radila išla od jedne do druge bolnice/klinike i slučajno otišla u dom zdravlja,primila me glavna sestra,bila sam i kod ravnatelja na razgovoru-kaže on da iamju dosta starih sestara koje bi trebale u mirovinu,da ostavim papire pa će me zvati kad se oslobodi neko mjesto.
no,do sada ništa-što se tiče doma zdravlja...:(
tebi sretno!!!!!

skkare
05.02.2007., 00:22
to što ih ima 400 u splitu koje kako kažeš uz rad završile, to ti je za kurac. više medicinske se vrednuju one završene u zagrebu i rijeci. ovo ostalo kao i mostar, to ti nitko ni ne gleda

laureen
04.04.2007., 08:40
Pozdrav!
Zanimaju me iskustva onih koji su položili stručni ispit za medicinske sestre-kako je bilo i koliko ste ga spremali ?:)

Također me zanima gdje bi mogla nabaviti svu literaturu za taj stručni,jer sam čula da je u "optjecaju" nekakva skripta,a ja nikako doći do nje :D

Ako netko zna,molim da mi javi! Hvala:)

martiniq25
04.04.2007., 16:23
ja sam položila prije 2 god stručni,zakoni i ustav nisu teški,ali patronaža je najgora!!!! ja sam pala prvi put u 4 mj,a onda su me zvali u 7 mj opet. nisam tad imala nikakvu skriptu,učila sam iz skripti s više škole. ni jednom se nisam nešto specijalno pripremala,možda zadnja 2-3 dana.u tjedan dana možeš to riješiti.

naravno,sve ovisi i o tome tko je kakve volje taj dan........

Manuella
05.04.2007., 13:16
Pozdrav!
Zanimaju me iskustva onih koji su položili stručni ispit za medicinske sestre-kako je bilo i koliko ste ga spremali ?:)

Također me zanima gdje bi mogla nabaviti svu literaturu za taj stručni,jer sam čula da je u "optjecaju" nekakva skripta,a ja nikako doći do nje :D

Ako netko zna,molim da mi javi! Hvala:)

Ja sam položila prije jedno...uf....4 godine...isto me zajebavala patronažu.
Isto se nisam ništa posebno spremala....kojih par dana prije sam počela učiti.

Što se tiče literature mi cure koje smo skupa stažirale smo skupile literaturu i rsapitale se za sve.
Znali smo otprilike koje stvari ispitivaju i šta traže od cura koje su bile prije na stručnom jer sve ovisi kad prijaviš ispit kad će te zvati.
Ja sam od mojih cura jedina bila sama. Tak se potrefilo.

Sretno. :)

BACARDI
21.08.2007., 19:41
Isla bi u New York raditi kao med.sestra..ovdje sam zavrsila visoku zdravstvenu..sto znaci da po njima imam titulu RN(registred nurse)...cula sam iz pouzdanih izvora da je placa tamo 60 - 70 000 $ godisnje...ako neko ima iskustva iz prve ruke neka mi napise nesto o tome...otkuda krenuti...kome se obratiti...postoji jedna osoba koja bi mi mogla rijesiti nesto po tom pitanju a mene zanima dal kod nas postoje neke agencije koje salju nase med.sestre u USU i ako da gdje se nalaze te agencije...
Uglavnom-ako neko nesto zna o tome neka mi objasni korak po korak...kako poceti?
hvala

BACARDI
22.08.2007., 13:24
niko nista a... :(

chanel_5
17.09.2007., 08:25
Hoću li nakon završenog studija sestrinstva morati ponovno stažirati,iako imam odrađen pripravnički staž kao srednja sestra? :confused:

peugot206
20.09.2007., 13:40
Nećeš morat.:)

anapipius
07.02.2008., 08:16
ja sam radila u italiji sa svojom srednjom skolom med sestre i tamo su me primili kao visu med sestru,isto tako sam radila na putnickim brodovima americkih kompanija gdje sam bila RN.Prema tome provjerite malo bolje da li su vam informacije dobre jer ono sto mi ucimo u srednjoj skoli oni ne nauce sa 4 fakulteta.Meni je u italiji moja srednja skola vrijedila vise nego talijanki visoka zdravstvena.Kad su vidjeli moje rijevode svjedozba rekli su mi da je to kod njih visa med sestrqa i tako sam i bila tretirana
poz

IVANA981
07.03.2008., 21:07

radim u gospićkoj bolnici prt god sa završenom višom na kirurškom odjelu,upisala sam menadžment,a na mjestu glavne sestre odjela je instrumentar bez završene potrebne škole za to radno mjesto,a ja radim na mjestu srednje sestre,tako je u gospiću

Zlockica
07.03.2008., 23:43
...nije li pozicija vms stupanj vise u odnosu na medicinsku s. u hijerarhiji bolnice?...u ovom slucaju sam fakultet ne znaci nuzno i poziciju...

...prijateljica je nakon srednje laborantske upisala visu med...greska zivota...ona je mislila da si odmah neki mali sef na odjelu...na kraju je 4g radila kao patronazna, sve dok nije shvatila da je biti laborant zakon...

IVANA981
08.03.2008., 20:30
...nije li pozicija vms stupanj vise u odnosu na medicinsku s. u hijerarhiji bolnice?...u ovom slucaju sam fakultet ne znaci nuzno i poziciju...

...prijateljica je nakon srednje laborantske upisala visu med...greska zivota...ona je mislila da si odmah neki mali sef na odjelu...na kraju je 4g radila kao patronazna, sve dok nije shvatila da je biti laborant zakon...

NARAVNO DA FAKULTET NE ZNAČI NUŽNO POZICIJU I NIJE BITNO ŠEFOVANJE,ALI ZAŠTO SE ŠKOLOVATI AKO ODJEL MOŽE VODIT NETKO BEZ ŠKOLE KOJE IZISKUJE TO RADNO MJESTO? PRIJAVILA SAM SE ZA NATJEČAJ KOJI JE TRAŽIO VIŠU STRUČNU SPREMU,A RADIM NA MJESTU SREDNJE STRUČNE SPREME.

Zlockica
09.03.2008., 22:36
NARAVNO DA FAKULTET NE ZNAČI NUŽNO POZICIJU I NIJE BITNO ŠEFOVANJE,ALI ZAŠTO SE ŠKOLOVATI AKO ODJEL MOŽE VODIT NETKO BEZ ŠKOLE KOJE IZISKUJE TO RADNO MJESTO? PRIJAVILA SAM SE ZA NATJEČAJ KOJI JE TRAŽIO VIŠU STRUČNU SPREMU,A RADIM NA MJESTU SREDNJE STRUČNE SPREME.

...potpuno razumijem tvoj revolt...no u zadnje vrijeme sve sam blize vjerovanje da niti za jednu poziciju zapravo ne trebas fakultet ili bilo kakvo drugo obrazovanje nego samo vezu/znjoru/spagu/poznanstva ili to vec...ima tu izuzetaka ALI nazalost ne na pozicijama za koje sam ja skolovana i za koju se trenutno skolujem...Ce'st la vie...pitam se samo, do kada ce tako nesto funkcionirati...:mad:

IVANA981
11.03.2008., 17:47
...potpuno razumijem tvoj revolt...no u zadnje vrijeme sve sam blize vjerovanje da niti za jednu poziciju zapravo ne trebas fakultet ili bilo kakvo drugo obrazovanje nego samo vezu/znjoru/spagu/poznanstva ili to vec...ima tu izuzetaka ALI nazalost ne na pozicijama za koje sam ja skolovana i za koju se trenutno skolujem...Ce'st la vie...pitam se samo, do kada ce tako nesto funkcionirati...:mad:

Žalosno,ali istinito da kod nas tako stvari funkcioniraju,onda se pitaju zašto mladi gube volju za radom,ja se još nedam i vjerujem da će jednom bit bolje,jer uistinu volim svoj posao.

buzzdot
09.05.2008., 14:29
Hello people. Zanimaju me vaša iskustva u svezi polaganja državnog u Osijeku i šire. Ja polažem 15.05. i znam što mi treba, imam većinu literature, ali me zanima sam čin polaganja. Kako izgleda? Koliko u detalje idu? Pomozite mi da ne idem u nepoznato, da barem malo znam što me čeka.....

Marijela
09.05.2008., 22:39
Evo ako neka medicinsk sestra ili njegovateljica i kuharica , želi raditi u Domu za starije i nemoćne, Domani na Jordanovcu, neka se tamo javi. Uvjeti su - plaća 4000 kuna, radno vrijeme - radi se ponekad dnevna a ponekad i noćna smjena na izmjenično, zasada je tako jer je Dom nov i lijep, vlasnici su prekrasni mladji ljudi, obiteljskog je tipa, sve je pristupačno i toplo, glavna sestra nije loša eto kao sve glavne sestre i sve u svemu, može se dogovoritii sami korisnici ako vas trebaju mimo vašeg radnog vremena , može se naplatiti. Eto, tko treba posao , neka tamo nazove

gogilivanili
15.05.2008., 22:17
Hello people. Zanimaju me vaša iskustva u svezi polaganja državnog u Osijeku i šire. Ja polažem 15.05. i znam što mi treba, imam većinu literature, ali me zanima sam čin polaganja. Kako izgleda? Koliko u detalje idu? Pomozite mi da ne idem u nepoznato, da barem malo znam što me čeka.....

Ja sam tek sada ovo procitala...uglavnom ja sam polagala u rijeci prije 5 godina i nisu bas bili prestrogi,ali opet se moralo bar nesto znati...
Ali vidim da si danas polagala,kako je bilo?Jesi li polozila?

buzzdot
16.05.2008., 08:03
Hvala na svim savjetima.:rolleyes: Čast iznimkama.:)

Uglavnom položila sam, :s bilo je prelagano, tri pitanja iz njege, tri iz općeg(zakoni i ustav) i tri iz primarne. Nisu mi dali ni da završim odgovor do kraja, po jedna rečenica za svako pitanje.... A toliko sam se nervirala.... Da padneš stručni u Osijeku stvarno moraš biti tup, glup i neupotrebljiv.
Sada u nabavku posla.....

Još jedno pitanje, ŠTO SAD? Jel moram upisati u radnu, prijaviti se u komoru.... o tome nisam ni razmišljala

pursuiter
02.07.2008., 15:40
Ej ljudi jedno pitanje. Imam prezentaciju o med. ses. i nakon što osoba završi ZVU je viša medicinska sestra. Moje pitanje je kada je osoba diplomirana medicinska sestra:confused:

lahor
04.07.2008., 13:41
Kad završi specijalistički diplomski studij, tj. nakon 5 godina faxa.

Usput, vms se više ne dodjeluje, sad je naziv prvostupnica sestrinstva.

vichyevka
04.07.2008., 16:08
kakav faks za med. sestre? pa postoji medicinska skola i visa medicinska skola a ne faks!

lahor
04.07.2008., 16:45
Postoji trogodišnji studij nakon kojeg si baccalaureus/prvostupnik i nakon toga još dvije godine specijalističkog diplomskog studija nakon kojih si dip. medicinska sestra.
Dakle, moguće je studirati pet godina.

Informiraj se.

Good evil
04.07.2008., 22:48
Errrm... da moguce je 5 godina odstudirati..

samo nisi navela cijene ovih 2 godine... sto si i ne moze bilo tko priustiti.. pogotovo ako su posrijedi obitelj, djeca ili jednostavno financijska oskudica..
Trenutno znam 2 osobe koje su to upisale, i sve su starije sestre s najmanje 10-12godina radnog iskustva, rijedji su slucajevi da netom zavrsena viša medicinska sestra ce upisat specijalisticki diplomski..

lahor
05.07.2008., 10:09
Cijena je popularna, baš u skladu s politikom zvu-a. Jadni su, debelo preplaćeno s obzirom na kvalitetu kadra.

Good evil
09.07.2008., 02:38
Cijena je popularna, baš u skladu s politikom zvu-a. Jadni su, debelo preplaćeno s obzirom na kvalitetu kadra.

Svakako se slažem s tobom :mig:

Good evil
12.01.2009., 14:30
Situacija je sljedeća,
zavrsila sam srednju medicinsku skolu i odmah po zavrsetku upisala faks,
koji nema 'veze' sa srednjom.

Buduci da nisam odradila pripravnički staž, niti polozila drzavni ispit jer redovno studiram i nemam vremena za to, zanima me dal postoji neki rok u kojem se to mora obaviti, kako ne bih 'izgubila' to pravo?

Stvarno nemam pojma dal je moguce uopce izgubit to pravo (jer samim time 'gubim' srednju skolu medicinske sestre odnosno mogucnost da se zaposlim u toj struci ako budem imala potrebe za tim) ili je to 'rekla kazala' prica.. sjecam se da sam kroz srednju nacula od nekog da je potrebno to obavit u roku 2 godine :confused:

Dal ima netko konkretnu informaciju o tome? :ne zna:
Gdje bi se mogla informirat uopce o tom? :confused:

SamoMaloSebe
12.01.2009., 15:02
Ima rok, ima... Tako sam i ja izgubila svoju diplomu medicinske sestre. Kao da je nikad nije ni bilo. I ja mislim da je dvije godine, eventualno ti malo popuste ako nisi mogao naći posao, a cijeli si vrijeme tražio ili si pri kraju sa stažem. To mi je jedan od glupljih zakona...

Good evil
12.01.2009., 15:15
Ne vjerujem da postoje takve idiotarije :confused:

Malo sam zbunjena, kako je dovraga moguce izgubiti nešto ako to vec polozis??
Ako se polozi državni strucni ispit, bez obzira dal je osoba ostala radit u struci ili ne!?

Di bi do vraga mogla se raspitat o tom 'roku' za polaganje uopce pripravničkog i drzavnog ispita? Burza :ne zna: ?

I na kraju krajeva, buduci da sam redovna studentica, nekako mi je logično da bi mogla/trebala dobiti odgodu stažiranja ako zatrazim.
Tako su muski prije mogli trazit odgodu za izvrsenje vojnog roka ako su bili studenti, a ovo je prakticki ista situacija :o

Ruralna
12.01.2009., 18:52
Načula sam da je rok 5 g, ali nije provjerena info, pa me nemojte uzimati za riječ.
2 godine mi se čine prekratak rok, jer nije lako ni upasti odmah na staž, pa bi po tome puno ljudi izvisilo,a i jedna poznanica je išla na staž tek kad je završila faks, tako da sumnjam da su 2 godine u pitanju;)

SamoMaloSebe
13.01.2009., 18:01
Ako nađete način kako izvrdati taj zakon - javite. Ja sam voljela biti sestra. I često mi nedostaje bolnica. I kad mi živci odu u školi, mogla bi se zamisliti opet tamo... :lol:

gabrijella
19.01.2009., 18:22
mislim da taj rok vrijedi za polaganje strucnog ispita. znaci od dana kada si zavrsila staziranje pa do onog trenutka dok ne polozis strucni ispit.

ja sam se isto toga bojala,ali sam onda otisla na razgovor i glavna sestra mi je rekla da nije cula da taj zakon postoji

a i to je malo glupo jer kako bi to bilo da nakon cetiri godine skole,struke izgubis skolu i zvanje??? makar smo mi nista bez staza....:nono:

to ti isto dodje ko da konobar ako se ne zaposli u nekom roku gubi struku,halo,cekaj malo.:hebemu:

a ovo da se gubi diploma,znam da se gubi dozvola za samostalni rad koja se dobije nakon strucnog ispita samo ako u godini dana nisi skupila odredjene bodove koji se skupljaju tako da se ide po seminarima,predavanjima itd

SamoMaloSebe
19.01.2009., 20:08
A dobro, da mene netko sada, skoro deset godina nakon završene srednje škole i bez dana pravog staža pusti na odjel - pa to bi bilo potencijalno krvoproliće. Trebalo bi mi sigurno poprilično vremena da opet uđem u štos, a tko u našem zdravstvu ima vremena baktati se s takvima...

lahor
20.01.2009., 22:15
mislim da taj rok vrijedi za polaganje strucnog ispita. znaci od dana kada si zavrsila staziranje pa do onog trenutka dok ne polozis strucni ispit.

Da, ovo je točno. S tim da i tu popuste, znam konkretne primjere. Dakle, samo ti u miru studiraj, a onda ako ćeš htjeti (možda u apsolventskoj godini) odstažiraj da imaš i to. Nikad ne znaš kad ti može zatrebati.

A ako želiš biti 100% mirna, lijepo nazoveš u ministarstvo, zatražiš osobu zaduženu za stručne ispite i lijepo pitaš. Nemoj se ništa ustručavati.

kiara7
29.01.2009., 20:41
Ciao! Ja sam staz od srednje odradila na 3 god faksa , god 2006/2007 i poznat mi je slucaj med sestre koja ima okvirno 40 god i zbog otkaza je isla odraditi staz tek tada. Morala je ponavljati strucni ispit i na svakom odjelu su je glavne sestre ispitivale sto bi trebale i inace, ali ne rade. Zena odradila staz i ponovo polozila strucni i ima svoje zvanje :) Ali savjetujem da svakako pokusas preko ministarstva dobiti pismenu potvrdu!

luna_lana
30.01.2009., 15:45
Bok svima! :)

Može mala pomoć, imam jedan problem!

Ja sam pripravnički staž završila 5.12.2006, znači prošlo je te dvije godine koliko je rok za polaganja stručnog....mene zanima otkada je taj zakon, nisam imala pojma za to...:ne zna:

Nisam polagala stručni jer sam poziv dobila u studenom 2007, taman kad sam ostala trudna, morala sam čuvati trudnoću - tj ležati i kloniti se bilo kakvog stresa, a znate kak to ide...
Uglavnom ja rodila,sada je sve ok i htjela bih položiti taj državni više da mogu početi raditi na nekakvom normalnom mjestu - sada sam radila na mjestima gdje nisu tražili državni ispit.

Inače apsolvent sam na Zdravstvenom veleučilištu - tak ak mi ponište diplomu od srednje škole budem opet išla stažirati....:confused:

A dobro, bože moj, ako sam jednom mogla volontirati, mogu ja to i opet! :D

Joj, majko moja, sad ozbiljno - kak je sad sa tim stažiranjem, jel su počeli plaćati?

Ja sam pripravnički odradila na KBC-u Zagreb (Rebro) i to 12 mj bez kn i bez slobodnog dana ili godišnjeg, a ponekad sam radila i smjene - a koliko znam sve je to bilo protuzakonito....a da i ne govorim da su nas maksimalno izrabljivali - muka mi je kad se sjetim! :mad:

anin1
30.01.2009., 18:08
Bok svima! :)

Može mala pomoć, imam jedan problem!

Ja sam pripravnički staž završila 5.12.2006, znači prošlo je te dvije godine koliko je rok za polaganja stručnog....mene zanima otkada je taj zakon, nisam imala pojma za to...:ne zna:

Nisam polagala stručni jer sam poziv dobila u studenom 2007, taman kad sam ostala trudna, morala sam čuvati trudnoću - tj ležati i kloniti se bilo kakvog stresa, a znate kak to ide...
Uglavnom ja rodila,sada je sve ok i htjela bih položiti taj državni više da mogu početi raditi na nekakvom normalnom mjestu - sada sam radila na mjestima gdje nisu tražili državni ispit.

Inače apsolvent sam na Zdravstvenom veleučilištu - tak ak mi ponište diplomu od srednje škole budem opet išla stažirati....:confused:

A dobro, bože moj, ako sam jednom mogla volontirati, mogu ja to i opet! :D

Joj, majko moja, sad ozbiljno - kak je sad sa tim stažiranjem, jel su počeli plaćati?

Ja sam pripravnički odradila na KBC-u Zagreb (Rebro) i to 12 mj bez kn i bez slobodnog dana ili godišnjeg, a ponekad sam radila i smjene - a koliko znam sve je to bilo protuzakonito....a da i ne govorim da su nas maksimalno izrabljivali - muka mi je kad se sjetim! :mad:

Ići ću malo off topic...ali ovo gore podebljano mi je stvarno koma...kao da smo u robovlasničkom društvu...ili što:confused:... Da si radila negdje kao NKV čistačica, nitko ne bi tražio da radiš besplatno...Dakle, od takvog volontiranja mi se:bonk:i :rigo:..
i kako ono reče??To je kakti "volontiranje"?
A svi znamo koliko su nam važne medicinske sestre (ne samo doktori!!) kad nam je najgore...to jest kad smo bolesni...Eto. morala sam ovo napisati, sorry na offtopičarenju...

Ruralna
30.01.2009., 18:27
Ako netko mora dva puta stažirati, npr jednom zbog srednje škole, drugi put zbog faksa, onda se ne mora oba puta po godinu dana, nego drugi put 6 mj. Znam cure koje su išle za laborante ili medicinske sestre pa stažirale i kasnije završile predškolski, i onda opet stažirale ali skraćeno.Valjda postoji ta mogućnost koja se može iskoristiti.

luna_08
30.01.2009., 20:15
[/B]

Ići ću malo off topic...ali ovo gore podebljano mi je stvarno koma...kao da smo u robovlasničkom društvu...ili što:confused:... Da si radila negdje kao NKV čistačica, nitko ne bi tražio da radiš besplatno...Dakle, od takvog volontiranja mi se:bonk:i :rigo:..
i kako ono reče??To je kakti "volontiranje"?
A svi znamo koliko su nam važne medicinske sestre (ne samo doktori!!) kad nam je najgore...to jest kad smo bolesni...Eto. morala sam ovo napisati, sorry na offtopičarenju...

A šta ćeš, to ti je bilo tada - uzmi ili ostavi! :rolleyes:

A da ne kažem da su nam rekli u startu da ćemo 6 mj. volontirati, a nakon toga 6 mj imati plaćeno i naravno pravo na godišnji, ko svi ostali normalni ljudi.
Ali ko šta sam napisala - radilo se 12 mj bez kune i slobodnog dana... :mad:

Na razgovoru nisu ni izostavili pitanja o našem privatnom životu i bili su prilično drski i bezobrazni - mislim pitanja o tome imam li muža, djecu, ili dečka, planiram li imati djecu, tko bi ih čuvao ako bi ja bila bolesna, di žive bake i djedovi....meni je to van svake pameti i mimo svih zakona...:hebemu:
Još bi i razumjela da se radi o ugovoru na neodređeno tj za stalno, ali u ovom slučaju....ja sam se osjećala ko najveći jadnik na ovome svijetu...:(

Ruralna

Kod nas ti se priznaje pripravnički staž i položen državni ispit u cijelosti nakon završenog faksa - ne treba ponovno. Ja samo nisam imala pojma za taj vremenski rok u kojem treba položiti državni.
Nadam se da ću uspijeti sa nekakvom molbicom da mi omoguće polaganje državnog ispita sa malim zaostatkom - morat ću iskoristiti one komplikacije u trudnoći...nema mi druge...:)

To se sređuje tamo na ministarstvu na Ksaveru? :confused:

Good evil
30.01.2009., 20:19
Znaci , ako sam dobro shvatila, postoji samo rok za polaganje strucnog ispita nakon odradjenog staža?

Netko iznad je rekao da nakon nekoliko godina bez dana radnog staza bilo bi potencijalno krvoproliće :lol:
ali mislim nekako da nije ipak tako, postoji odredjena doza nesigurnosti ali osobno vjerujem da cu se dugo sjecati
znanja svoje srednjškolske struke, istina i bog nisam voljela praksu a teorijski dio nastave 3. i 4. godine prosla sam sa 5.0 prosjekom,
vjerujem da ipak ima dosta znanja u mojoj glavi, i zao bi mi bilo da to propadne.. pa se nadam da cu nekako uspjet stisnut nakon
faksa u odradit taj pripravnički..

Bed je samo taj sto i nakon svog faksa imam pripravnicki, ah.. nikako na kraj sa tim svim :zubo:

luna_08
30.01.2009., 20:21
luna_lana = luna_08 :)

luna_08
30.01.2009., 20:24
Pa meni se čini da se pripravnički sad i plaća, generaciji nakon mene su plaćali.
A ovisi i u kojoj ga bolnici odrađuješ!
Kad sam ja stažirala KBC nije plaćao, Vinogradska pola, a Infektivna klinika je plaćala cijeli pripravnički.

Good evil
30.01.2009., 20:36
Placaju neke bolnice, moj frend je odradio prosle godine u Klaićevoj, i nisu ga plaćali ali je dobio posao nakon pripravnickog tamo (ako se ne varam, trebala bi provjerit).
Neke plaćaju troškove prijevoza (govorim za zagorje)
Cula sam da u Traumatološkoj placaju, 6mj cini mi se, nisam sigurna al da primaju ograničen broj pripravnika.

Frendice neke su odradjivale pripravnicki u nekom starackom domu u Zg, radile su prakticki smjene kao normalno plaćene sestre (a zapravo, u praksi je najcesce tako i ispadalo, da radis sve a ne dobijes nista..) i imale su placu 3 700kn. Ali i bilo im je naporno, svi pacijenti su bili prakticki nepokretni.

luna_08
30.01.2009., 20:58
Frendice neke su odradjivale pripravnicki u nekom starackom domu u Zg, radile su prakticki smjene kao normalno plaćene sestre (a zapravo, u praksi je najcesce tako i ispadalo, da radis sve a ne dobijes nista..) i imale su placu 3 700kn. Ali i bilo im je naporno, svi pacijenti su bili prakticki nepokretni.
Znači još uvijek traje izrabljivanje u pojedinim bolnicama...:( :mad:

A čuj, je koma radit na takvom mjestu, al vjeruj mi radit godinu dana za 0 kn je još tragičnije.
Meni niti nisu bili produžili ugovor nakon staža.

Inače Klinika za traumatologiju je meni grozna sa katastrofalnim međuljudskim odnosima i nebi tamo otišla ni da mi plate neznam ti koliko.
Joj kad se sjetim vježbi tamo...:mad:

Ruralna
30.01.2009., 21:55
Ruralna

Kod nas ti se priznaje pripravnički staž i položen državni ispit u cijelosti nakon završenog faksa - ne treba ponovno. Ja samo nisam imala pojma za taj vremenski rok u kojem treba položiti državni.

[/QUOTE]

Ma ja sam mislila ako imaš peh pa da te zadese 2 različite struke koje obe zahtjevaju stažiranje dakle kao ta kombinacija da npr medicinska sestra odstažira godinu dana nakon srednje škole, i ako završi faks za predškolski odgoj iza kojeg se isto treba stažirati godinu dana-tada ima mogućnost odraditi taj drugi staž u 6mj (poznam par cura koje su to prošle)

Good evil
30.01.2009., 22:29
Ma ja sam mislila ako imaš peh pa da te zadese 2 različite struke koje obe zahtjevaju stažiranje dakle kao ta kombinacija da npr medicinska sestra odstažira godinu dana nakon srednje škole, i ako završi faks za predškolski odgoj iza kojeg se isto treba stažirati godinu dana-tada ima mogućnost odraditi taj drugi staž u 6mj (poznam par cura koje su to prošle)

Hm, zanimljivo, nisam ovo znala.
Doduse, cesto sam cula, citala u knjigama da med. sestre mogu raditi u vrticima/jaslicama, iako u praksi ne vidjam to. Moguce da radi toga imaju mogucnost odraditi samo pola godine staza.

Moj sadasnji studij se razlikuje od srednje, no opet ima i srodnih poveznica (studiram Socijalni rad) , ali neznam dal bi bilo moguce tako nesto izvesti sa stazem.
Nazalost nakon faksa takodjer ne dobivam plaćen staz, sto je prakticki za ne povjerovat, studij traje 5 godina, i pripadamo istom ministarstvu (zdravlja i soc. skrbi) i iz tog proizlazi velika nepravda, da med. sestre/fizioterapeuti imaju pravo na plaćen staz (barem je takav zakon donešen 1.1.2007. , to sto ga sve bolnice nisu usvojile je drugi problem) a o nama, studentima socijalnog rada nema ni riječi.
Ukoliko se to ne promjeni do kraja mog studija, opako cu razmislit i informirat se dal je moguce da odradim medicinski staz (plaćen) pa potom 6mj od svoje fakultetske struke.

Užas, onda neka mi za vrijeme izbora pričaju kako potiču obrazovanje mladih i fakultete, a ne omoguće im ono najosnovnije nakon fakulteta.
Da odrade svoj posao plaćen, kako to dolikuje.

:mad::mad::mad::mad::mad:

luna_08
30.01.2009., 22:30
Aha, sorry ,krivo sam shvatila.
Bome to onda zaista jeste peh!

FLORENSE
02.02.2009., 10:12
Čekajte ljudi sad ništa ne razumijem.:::evo npr.ja sam 2000,.god.završila srednju med.al nikad nisam išla stažirati,onda sam upisala predškolski i to sam odstažirala i dala strućni Sad kad bi htjela iči u bolnicu stažirati to bi mogla izvesti i na 6 mjeseci?????????????????????????Ovo bi bii dobro kad bi nas odgoitelje(naravno one koji to žele)zapošljavali u bolnicama jer tako i onako nas je puno,a ubili bi 2 muhe jednim udacem!!!!!!!(offtopic))Unaprijed hvala na odgovoru!

Good evil
02.02.2009., 10:21
^^ Ocito postoji mogucnost, raspitaj se.
No, ne kuzim ovu stvar oko odgajatelja i rada u bolnici, zasto bi se vasa struka trebala zapošljavati u bolnicama?
Za koji rad si ti kvalificirana da bi te bolnica zaposlila, eventualno mi pada na pamet neka bolnica/ustanova koja radi sa
djecom s posebnim potrebama, npr. bolnica u Krapinskim toplicama, djecji odjel, djeca s posebnim potrebama i tamo postoji škola
za tu djecu. Drugi odjel mi zaista ne pada na pamet! Naravno, sa medicinskom skolom si kvalificirana za sve odjele :)

FLORENSE
02.02.2009., 12:00
^^ Ocito postoji mogucnost, raspitaj se.
No, ne kuzim ovu stvar oko odgajatelja i rada u bolnici, zasto bi se vasa struka trebala zapošljavati u bolnicama?
Za koji rad si ti kvalificirana da bi te bolnica zaposlila, eventualno mi pada na pamet neka bolnica/ustanova koja radi sa
djecom s posebnim potrebama, npr. bolnica u Krapinskim toplicama, djecji odjel, djeca s posebnim potrebama i tamo postoji škola
za tu djecu. Drugi odjel mi zaista ne pada na pamet! Naravno, sa medicinskom skolom si kvalificirana za sve odjele :)
Ma ok mislila sam pedijatrija .......(u bolnici=)Vidim da ima dosta ljudi koji su sa tim smjerom (med)išli na predškolski,bar mom gradu......

Forsha
15.04.2009., 14:33
Drage kolegice,

eto meni propao fax pa moram ić stažirat...

Imam sad par pitanja...

Da li itko zna koje sve bolnice primaju ljude na staž i kada bi bilo dobro da ja predam te papire?

Imam na ruci (zapešće) tetovažu (kao narukvicu) da li bi mogla imati problema zbog toga?? :confused:

Užasno se bojim tog staža jer sve što sam čula je bilo negativno negativno i samo negativno... A o Državnom da i ne govorim...

Čula sam da navodno od ove godine obavezno je plaćati 6 mjeseci ali ako imaš srece možeš upast i negdje dgje plaćaju cijelu godinu... (to sam čula samo od onih koji imaju veze tak da od toga ništa za mene), Kaj se tiće ovog roka... ja sam čula tj, rekli su mi u školi, da je to rok za stažiranje, znaći od dana kada maturiraš imaš vremena 5 godina za završetak staža inaće gubiš zvanje... nisi više nitko i ništa i kao da niti nisi išao u srednju školu... (izuzetno jadno...)

Ja sam vam jako zahvalna unaprijed na odgovorima....

volim čokoladu
23.04.2009., 19:51
postoji neki rok u kojem moraš odstažirati i isto tako položit državni nakon što odstažiraš. otiđi u upravu bolnice pa pitaj glavnu sestru.

po zakonu, sestri sa SSS su dužni plaćat 6 mj staža, ali mislim da to ne funkcionira nigdi, osim možda u zg.
sestrama, prvostupnicima, po zakonu se plaća cijela godina staža, cca 3800 kn. natječaj je na državnoj razini i koliko sam čula to zasad dobro funkcionira.

a za one što su završili fax nakon kojeg moraju odstažirat, milsil da ne postoji zakon koji bi im skratio staž na 6 mj. riječ je o dvije različite struke i misli da se staž odrađuje kao i inače, bez obzira na dva staža.

lana10
23.04.2009., 22:07
Vremenski rok za stažiranje ne postoji, postoji jedino rok od završetka staža do polaganja ispita.
natječaji za pripravnički staž su bili, a najjednostavnije je obratiti se glavnim sestrama bolnica.
ako se položio stručni ispit dok je medicinska sestra imala SSS, a nakon toga postala prvostupnica, nije potrebno polagati stručni ispit.
Ni jednoj osobi koja je završila srednju školu ne može se oduzeti zanimanje, pa tako ni medicinskim sestrama, jedino sestra sa nepoloženim stručnim ispitom nije ispunila uvijete za upis u Registar medicinskih sestara pri HKMS, što znači da prema Zakonu o sestrinstvu nije stekla uvijete za rad u zdravstvenim ustanovama, iako svaka glavna sestra socijalne ustanove uvijek će dati prioritet osobi koja ima dozvolu za samostalni rad.

kaci1989we
28.04.2009., 15:25
weeeeeeeee.....pripravnik sam u OB Karlovac, bolnicki pripravnik ili placeni kako hocete i imamo rok kojim nas bolnica obavezuje da polozimo strucni ispit a to je godina dana od datuma zavrsetka staza:confused::confused::confused:,a sta se tice vremenskog roka od zavrsetka skole pa do staza mislim da ne postoji jer je samnom primljen decko koji ima 28 godina tako da........:top::top::top:
weeeeee

Good evil
28.04.2009., 18:09
Vremenski rok za stažiranje ne postoji, postoji jedino rok od završetka staža do polaganja ispita.
natječaji za pripravnički staž su bili, a najjednostavnije je obratiti se glavnim sestrama bolnica.
ako se položio stručni ispit dok je medicinska sestra imala SSS, a nakon toga postala prvostupnica, nije potrebno polagati stručni ispit.
Ni jednoj osobi koja je završila srednju školu ne može se oduzeti zanimanje, pa tako ni medicinskim sestrama, jedino sestra sa nepoloženim stručnim ispitom nije ispunila uvijete za upis u Registar medicinskih sestara pri HKMS, što znači da prema Zakonu o sestrinstvu nije stekla uvijete za rad u zdravstvenim ustanovama, iako svaka glavna sestra socijalne ustanove uvijek će dati prioritet osobi koja ima dozvolu za samostalni rad.

Ovo ulijeva nadu :top:
Pretpostavljam, to su provjerene informacije , ili?
Sve u svemu, nadam se da cu imat prilike odstažirati ako se odlucim na to, makar i sa 28 :o
Nikad neznam kakvo ce bit stanje u ovoj nasoj drzavi, i iako cu imat diplomu faksa - pitanje je KAD ce se nac posao u struci,
a bolje u medjuvremenu korisno ubit vrijeme nego radit bas nista. :o

Ovo sto si navela za prvostupnike, to se pretpostavljam odnosi samo na kombinaciju SSS medicinska i VSŠ medicinska - jel?

lana10
28.04.2009., 18:23
Ovo ulijeva nadu :top:
Pretpostavljam, to su provjerene informacije , ili?
Sve u svemu, nadam se da cu imat prilike odstažirati ako se odlucim na to, makar i sa 28 :o
Nikad neznam kakvo ce bit stanje u ovoj nasoj drzavi, i iako cu imat diplomu faksa - pitanje je KAD ce se nac posao u struci,
a bolje u medjuvremenu korisno ubit vrijeme nego radit bas nista. :o

Ovo sto si navela za prvostupnike, to se pretpostavljam odnosi samo na kombinaciju SSS medicinska i VSŠ medicinska - jel?

to se odnosi na kombinaciju
sss medicinska sestra ( ne primalja) i všs/bacc medicinska sestra

kobinacija primaljski stručni ispit pa bacc ili všs medicinska sestra nije moguć

andjeo1902
30.04.2009., 15:33
ma nije rok 2 godine to su gluposti ja cekam staziranje vec 2 godine.a prijatelj je poslije 5 godina otisao stazirati...tako da mislim da nema takav strogi rok da se to odradi..... ali placanje je najjadnije u ovoj drzavi......

JasoN
05.07.2009., 02:17
Imam pitanjce... Da li netko mozda zna do kada su prijave za staziranje ove godine (2009.) ? Za medicinske tehnicare... Ako moze sto prije odgovor, unaprijed zahvaljujem... :D:D:D

volim čokoladu
08.07.2009., 21:55
ako imaš diplomu prvostupnika onda ti je natječaj do 10.7. imaš objavljeno na stranicama HZZO-a

ruza-sb
09.08.2009., 22:56
imam i ja jedno pitanje vezano za pripravnički staž, a to je, da li je moguće staž odraditi u nekoj drugoj državi?? hvala...

..Enja..
15.08.2009., 15:41
Da li netko ima informaciju kad ponovno počinje natječaj za med.sestre za stažiranje u bolnici u Zg-u i St-u?

I još me zanima koje bolnice plaćaju staž.

Hvala

good cat
17.08.2009., 10:44
ej..zna li netko kad se očekuje sljedeći natječaj za pripravnički za prvostupnike sestrinstva??? znam da je zadnji bio do 10.7.!!!!!!!! HVALA

volim čokoladu
18.08.2009., 14:59
ej..zna li netko kad se očekuje sljedeći natječaj za pripravnički za prvostupnike sestrinstva??? znam da je zadnji bio do 10.7.!!!!!!!! HVALA

mislim da ti to "obični" puk ne zna, eventualno ako imaš nekoga u HZZO.
u pravilu ti bude natečaj svako 4 mjeseca, ali s o bzirom na stanje u državi, tko zna...

prošvrljaj po stranicama HZZO-a pa možda nađeš neki broj da se možeš raspitat

Kijara
02.09.2009., 21:53
Molim pomoć!

Prijavila bih se na natječaj za stomatološku sestru. U natječaju piše da je potrebna srednja škola 4 godine - dakle, ne piše koja škola!?! pa mene zanima dali netko tko radi kao medicinska sestra ili stomatološka sestra mora imati završenu medicinsku školu jer ja ju nemam. postoji li neki zakon o tome? pitam Vas to jer imam prijatelja policajca a po struci je poljoprivredni tehničar i bez problema radi kao policajac. ne bi mi nikad palo na pamet prijaviti se na ovaj natječaj ali nisu napisali koju školu traže...hvala!

traxdata
03.09.2009., 07:41
Molim pomoć!

Prijavila bih se na natječaj za stomatološku sestru. U natječaju piše da je potrebna srednja škola 4 godine - dakle, ne piše koja škola!?! pa mene zanima dali netko tko radi kao medicinska sestra ili stomatološka sestra mora imati završenu medicinsku školu jer ja ju nemam. postoji li neki zakon o tome? pitam Vas to jer imam prijatelja policajca a po struci je poljoprivredni tehničar i bez problema radi kao policajac. ne bi mi nikad palo na pamet prijaviti se na ovaj natječaj ali nisu napisali koju školu traže...hvala!

pa naravno da trebaš imati završenu školu za zubarskog tehničara ili kako se već zove ta škola.
apropos prvog posta, možeš se odlučiti na staž i sa 60 godina:D
ja sam živi primjer, farm. tehničar sam, koji je nakon odrađenog faxa i staža sa VSS i položenog stručnog za VSS pukla i išla odstažirati kao farmaceutski tehničar.:D i još je poslodavac bio oduševljen mojom kombinacijom:D

tvoj frend policajac je najvjerojatnije morao završiti nekakav tečaj ili prekvalifikaciju za posao mileka..

Bumblee Bee
18.09.2009., 12:57
da li ima netko tko bi znao da li se pripravnicki staz moze odraditi u vojnoj ustanovi ili da bar zna gdje bi mogla tu informaciju naci??:moli:

Berkut
18.09.2009., 23:33
Molim pomoć!

Za med.sestru kod stomatologa moraš imati završenu 4-godišnju školu za medicinske srstre opcek smijera i položen stručni(državni) ispit....

iksan
03.10.2009., 19:18
Dal ima kakvih novosti po pitanju zapošljavanja naših medicinskih sestara u SAD-u :rolleyes:

Rolerica
06.10.2009., 15:04
Rok za stažiranje ne postoji, ja sam živi primjer, nakon osam godina od završetka srednje škole sam išla na pripravnički staž. Pola godine su mi uplaćivali doprinose za mirovinsko i zdravstveno, a ostalih pola godine sam dobila plaću, 70 %. Nitko ne može uzeti diplomu srednje škole, ne samo medicinskoj struci nego niti jednoj drugoj, tak da svatko tko nije uspio odstažirati, ne treba se toga bojati. Sretno svima!

Good evil
06.10.2009., 21:28
Odlicna vijest iz osobnog iskustva :)

reci, kako ti je bilo nakon 8 godina vratiti se ponovno u te vode?

Rolerica
07.10.2009., 09:35
Odlicna vijest iz osobnog iskustva :)

reci, kako ti je bilo nakon 8 godina vratiti se ponovno u te vode?

Khm, pa ne mogu reći da je bilo jednostavno i da nije bila prisutna velika trema, ali dok dođeš na odjel i počneš radit, sve se nekako posloži i prisjetiš se svega iz srednje škole, nikad se ne treba sramiti i reći da nešto ne znaš, uvijek je bolje par puta pitati nego učiniti nešto na svoju ruku pa si onda u banani. Mogu reći da su sve glavne sestre doista bile divne prema meni i staž mi je ostao u lijepom sjećanju. Svi su rekli da se tih osam godina pauze uopće ne primjeti jer su dolazili stažisti odmah po završetku srednje škole i većinom nisu imali previše pojma o poslu, tak da je i to prošlo. Treba biti uporan, imati volje i rezultat je tu!
Eto, nadam se da sam barem malo pomogla...:mig:

annyy44
10.10.2009., 19:45
može li mi tko odgovoriti koliki je rok nakon staža za polaganje državnog

luna_08
12.10.2009., 11:02
može li mi tko odgovoriti koliki je rok nakon staža za polaganje državnog
Nema ti roka.
Ja sam pripravnički staž završila 2006 godine i predala molbu za državni, dvaput sam dobivala poziv ali nisam izlazila, uglavnom položila sam ga tek ove godine i nije bilo nikakvih problema, nije nitko ništa pitao.

Yilania
18.10.2009., 18:09
ja sam radila u italiji sa svojom srednjom skolom med sestre i tamo su me primili kao visu med sestru,isto tako sam radila na putnickim brodovima americkih kompanija gdje sam bila RN.Prema tome provjerite malo bolje da li su vam informacije dobre jer ono sto mi ucimo u srednjoj skoli oni ne nauce sa 4 fakulteta.Meni je u italiji moja srednja skola vrijedila vise nego talijanki visoka zdravstvena.Kad su vidjeli moje rijevode svjedozba rekli su mi da je to kod njih visa med sestrqa i tako sam i bila tretirana
poz

Kakva je situacija u Italiji s zaposlenjem hrv.med.sestara??
Imaš li kakvu preporuku kamo se javiti?
Budućnost ovdje je upitna,,, pogotovo kad je poslodavac privatnik.
zahvaljujem unaprijed
:confused:

Yilania
18.10.2009., 18:32
Dragi moji,, kome da se obratim negoli vama!!!'??? :ne zna:

Dakle, ja sam medicinska sestra koja je u potrazi za poslom u Austriji. Našla sam jednu bolnicu u koju bi me i primili,,ali kako vjerovati nekome preko e-maila i upustit se u rizik???
Ima li neko ikakva iskustva s time, da možda živi i radi u Austriji, a hrv.je med.sestra?
Ili barem da nekog upitam konkretno za tu bolnicu u Beču dal je ok il je hmmm,,prevara.

Hvala svima koji se jave na ovu temu.

P.S. vjerujem da je gro takvih tema prošlo kroz ovaj forum,al razumite da sam ovdje friška i da nisam još sve prošnjofala. :kava:

:s

HVALA UNAPRIJED!

iksan
18.10.2009., 19:53
Ne znam zašto bi bila upitna..još uvijek su tražene kod nas; doduše manje ih se cijeni u privatnim rukama to je istina..ali natječaja po bolnicama ima periodično pa se javi ;)

Yilania
18.10.2009., 21:20
Ne znam zašto bi bila upitna..još uvijek su tražene kod nas; doduše manje ih se cijeni u privatnim rukama to je istina..ali natječaja po bolnicama ima periodično pa se javi ;)

Da, bolesnih ljudi će uvjek biti i ništa nemože zamjeniti ljudsku ruku. :mig:

Ali, problem je u tome što živim u gradu u kojem je jedna bolnica, i sve ostalo privatne ambulante, a seliti u Zgb ili u neki drugi veći grad i plačat stanarinu i ostalo(koje doma ipak netrebam),,mislim da se ne isplati. Isplatilo be se zato seliti via EU,, možda..

Svejedno hvala na odgovoru. :)

iksan
21.10.2009., 12:11
A da ja uvijek mislim da su svi iz Zagreba, sorry ;) probaj razmišljati dugoročno..upiši visoku školu i stekni titulu baccalauresa i kad uđemo u EU (2012) imaš super šanse za dobiti posao vani.

Arest
23.10.2009., 18:32
A da ja uvijek mislim da su svi iz Zagreba, sorry ;) probaj razmišljati dugoročno..upiši visoku školu i stekni titulu baccalauresa i kad uđemo u EU (2012) imaš super šanse za dobiti posao vani.

upravo čekam tu titulu baccalauresa, nadam se da će mi otvorit put ka europi... za amerikune znam, ali nadam se da u eu da... :)

iksan
24.10.2009., 13:05
upravo čekam tu titulu baccalauresa, nadam se da će mi otvorit put ka europi... za amerikune znam, ali nadam se da u eu da... :)ma bude..pa pogledaj si već sada,interesiraj se..odi po ambasadama pa pitaj :mig:

Slobodapoa
08.12.2009., 14:04
satnica je npr. $7.00-$7.40 u bolnicama, a u starackim domovima jos niza. a pod "prljavim" poslovima podrazumijevam ciscenje smeca po sobama, pranje guza i sl..

Kasnim sa komentiranjem teme ali se nadam da ću nekoga naći. majo možeš li mi reći u kojem si gradu? Ja konkretno tražim način da kao medicinska sestra sa srednjom stručnom spremom odem u New York.. uz naravno želju da se skolujem dalje. samo ne znam dali sa ovom diplomom uopće mogu dobiti posao u struci pa kakav god on za početak bio.i kako uopće mogu aplicirati za posao i mogu li to uopće dok sam još u Zagrebu? eto, zahvalna sam za svaku novu informaciju.

iksan
08.12.2009., 17:58
.

Kasnim sa komentiranjem teme ali se nadam da ću nekoga naći. majo možeš li mi reći u kojem si gradu? Ja konkretno tražim način da kao medicinska sestra sa srednjom stručnom spremom odem u New York.. uz naravno želju da se skolujem dalje. samo ne znam dali sa ovom diplomom uopće mogu dobiti posao u struci pa kakav god on za početak bio.i kako uopće mogu aplicirati za posao i mogu li to uopće dok sam još u Zagrebu? eto, zahvalna sam za svaku novu informaciju.ja isto,ajde reci ako hoćeš pa ću ti poslati par linkova i svoja iskustva do sada :mig: uglavnom nije to baš samo tako.

bezimeni987
10.12.2009., 14:06
a jel itko od Vas poštovanih sestara uzeo u obzir da se u USA plaće prikazuju u brutto iznosu? Valjda znate što to onda znaći

iksan
10.12.2009., 22:03
a jel itko od Vas poštovanih sestara uzeo u obzir da se u USA plaće prikazuju u brutto iznosu? Valjda znate što to onda znaćiMeni lova nije tako veliki motiv kao iskusiti radit u americi ;)

Slobodapoa
14.12.2009., 10:30
ja isto,ajde reci ako hoćeš pa ću ti poslati par linkova i svoja iskustva do sada :mig: uglavnom nije to baš samo tako.

Može super, dobrodošla je svaka informacija. Hvala ti puno :)

iksan
14.12.2009., 16:56
Može super, dobrodošla je svaka informacija. Hvala ti puno :)Imaš poruku :mig:

Arest
20.12.2009., 12:43
imam pitanje za vas koji se interesirate za rad u USA kao med.sestra.... dali se može naći posao i sve sredit preko neta i doći tamo na posao. ili se mora prvo otići tamo obavit hrpu razgovora i testova i onda se vratit u hr... pa opet nazad...?
kakve informacije imate.....?

ja imam želju za van oduvjek, no sad kad treba odlučit kuda sam skroz zbunjen.:) ja sam baccalaureus sestrinstva, govorim engleski, i htio bi u USA, no nikakve rodbine tamo nemam. A njemačka bi mi bila za naći posao najlakše ali moram naučit njemački, što i nije lako baš.

Kako ste vi došli do posla med.sestre u USA?odakle krenut? može i na privat ako se ovakva pitanja već povlaće..

pozz

iksan
20.12.2009., 16:15
Ja nisam ušao u proceduru konkretno već samo čitam,ali koliko stvar kužim moraš bar jednom otići preko i vratiti se doma jer osim intervjua u ambasadi vole te i tamo vidjet i obaviti razgovor.
Zašto ti je problem njemački jezik naučiti,uplati si tečaj neki-nije to bauk jer ako se dvoumiš onda ti je Njemačka po meni bolji izbor :top:

Radament
18.01.2010., 21:15
Imam jedno pitanje, načuo sam da će od početka ove godine stupiti na snagu zakon koj liječnicima, medicinskim sestrama, stomatolozima i fizioterapeutima ukida stručni ispit, dal netko zna išta o tome ?

A sad drugo pitanje.
Dal postoji rok unutar kojeg moraš prijavit/položit stručni ispit nakon završenog pripravničkog staža...i koliko točno je taj rok.

Hvala unaprijed :)

Radament
19.01.2010., 11:03
Dal mi tiko može odgovorit...poprilično je hitno !

BRUNA41
19.01.2010., 14:14
Ako se ima sreće i dobije plaćeni staž - koliko se plaća. I koliko je uostalom plaća medicinskih sestara-tehničara. Govorim o SSS. Hvala na odgovorima

luna_lana
20.01.2010., 01:22
Mislim da bi taj zakon trebao stupiti na snagu tek 2011 godine, tj kad uđemo u EU, ali nemoj se voditi time, tko zna, svašta se govori.
Ne postoji rok, ja sam ga polagala tek nakon što sam završila faks, ali neposredno prije no što sam diplomirala tako da sam u biti polagala stručni kao SSS.

iksan
20.01.2010., 12:38
Imam jedno pitanje, načuo sam da će od početka ove godine stupiti na snagu zakon koj liječnicima, medicinskim sestrama, stomatolozima i fizioterapeutima ukida stručni ispit, dal netko zna išta o tome ?
A sad drugo pitanje.
Dal postoji rok unutar kojeg moraš prijavit/položit stručni ispit nakon završenog pripravničkog staža...i koliko točno je taj rok.
Na znam dal po novom ima rok,ali prije nekoliko godina su se događale stvari da sestre rade 20 godina i više bez stručnog ispita.Što se tiče prvog dijela pitanja-što je onda sa onim pravilom da ako ne skupiš dovoljno bodova na trajnoj godišnjoj edukaciji ideš na ponovno polaganje stručnog :rolleyes:

bub@chii
04.02.2010., 12:58
ja sam nacula za taj isto rok,al kolko sam skuzila nitko se nepridrzava. :ne zna: tko bi reko da danas neke glavne sestre nekih odjela u velikim ustanovama kao sto su recimo Sveti duh nemaju polozen strucni ispit.:confused: Osobno znam jednu glavnu sestru koja je glavna jednog odjela u toj istoj bolnici do prije 3mj imala nepolozen strucni ispit.. pa eto dosla maca na vratanca :D i nakon full puno godina i ona se morala prihvatit knjige iz srednje i ponovit gradivo ;)

Arest
08.02.2010., 22:30
Bok!
pitanje: dali se može promijenit mjesto odrađivanja staža...ako sam sad vezan ugovorom za jednu ustanovu, znam da ga mogu prekinut ali dali će me druga bolnica htjet uzet i priznat mi odrađene odjele s kojih imam potpise.
jel imao tko takvu situaciju? htio bi u drugi grad preselit, to je razlog.

ship-shop
09.02.2010., 16:45
Bez većih problema. Svaka će ti ustanova izaći u susret, samo da rintačiš džabe:top:

Arest
10.02.2010., 12:36
Bez većih problema. Svaka će ti ustanova izaći u susret, samo da rintačiš džabe:top:

ma u tome i je problem što ja ne radim đabe. ja sam vmt.
Ne znam dali bi opet morao slati zahtjev za financiranjem staža i sve to...
znam da moram onda drugi ugovor.. tra la la.... samo ne znam dali moram čekat natječaj ili....
jaoo..čini mi se komplicirano..

ship-shop
10.02.2010., 15:51
Ma trebali bi ti izaći u susret. Pa svi trebaju viši kadar, uglavnom ti je lakše s višom. Koliko ti je još staža ostalo? Ako nije tajna reci u koji grad seliš.

Arest
10.02.2010., 22:40
u zg kao i svi.. he he

Pepelguza
11.02.2010., 00:25
Sad nakon 5 g. razmisljam o tome da odem stažirati... No osjećam se posramljeno jer to nisam obavila prije... Prve godine nakon škole je bilo ono ja idem na faks i tako to, ali nisam upaala na faks, naravno.... Onda jel tu je drugi rok bio, i opet nisam upala... (što da vam kažem imam loše sreće, a malo pameti... a to nejde skupa). I napokon sam počela salti molbe za staž i ono ništa... U jednoj bol. su me popljuvali radi moje visine.... Ovi drugi su mi se smijali, da što ja mislim koliko se ljudi prijavljuje i tako to, klasika, ovo je Hrv. pa svako može svakoga j***** u mozak... No naravno, pare su mi počele trebati, i onda se dogodilo to kaj se dogodilo, da ja sad jednostavno nemogu ostati bez kinte, moram i dalje imati dotok novaca.... Trenutno radim u dućanu... Jednostavno mi treba help, kako da napravim prvi korak, da to pregrizem... jer ako su me ismijavali nakon god dana, kaj će sad tek bit nakon 5......

ship-shop
11.02.2010., 11:08
Neće ti sa srednjom dati plaćeni staž, to zaboravi. Ne znam kakva je sad situacija u Zg, ali ako stalno šalješ molbe s vremenom će te i primiti. Sjećam se da sam i ja taj usrani staž čekao nekih pola godine, al su nas bez problema na kraju primili, mukte radna snaga, šta ćeš... Malo ti je to sad odbojno, ti dođeš tamo 5 godina starija od ostalih, svi tek iz škole, neopterećeni, njima je to puno lakše, al ne postoji drugi način nego godinu dana rintačiti džabe.

@Arest: ma primit će te netko, kažem ti svima treba višeg kadra. Vidi po bolnicama po Zg i nakon tjedan-dva će te netko primiti. Nisi rekao koliko ti je staža ostalo

Pepelguza
11.02.2010., 12:04
Ma nemoraju platiti, naći ču si neki honorarac.... Nije to problem, snaći ću se... Jedini mi je problem kaj me bed sad tražiti staž, pogotovo kad ima "svježih" klinaca koji isto čekaju staž.... Ako ga nisam dobila onda, koje su mi uopće šanse sada... Ako nemam neku vezu sumnjam... Jednostavno neznam kako da napravim prvi korak, jer me koći najviše to što su mi se smijali nakon godinu dana i to u facu......
Žao mi je da mi struka propadne, i one 4 god mukotrpnog rada i odricanja izlazaka i zabave da bi to završila, jer i sami znate da njie bilo jednostavno... Pogotovo zadnje 2 godine.... Dizanje u 5 praksa, pa škola, pa doma tak oko 19 - 20 kako kad, pa učenje, pa opet drugi dan dizanje u 5.... Prof. bez milosti gore nego na fakultetu...... Žao mi je da sad sve to bacim u vjetar.....

ship-shop
11.02.2010., 14:07
Kolega iz mog razreda je isto tako s nekih 23-24 krenuo na staž (doduše imao je opaku vezu za kasnije) i znam još neke koji su i stariji krenuli (kod mene u bolnci jedna sestra odstažirala sa 33 god), tako da ono, izgura se. Gle i mene su nekoliko puta odškartali za staž u bolnici u kojoj se teško dobiva staž, a kamoli posao, isto su me zajebavali, al su me na kraju primili. Najgore na stažu je to što te šutaju i tretiraju ko smeće. Ja sam bio te sreće da sam odstažirao skoro cijeli staž na jednom odjelu i tretiralo me se fer i korektno. Upiši to, prožvakat ćeš nekako. Ja sam tako sa 25 god otišao na višu redovno i nastavio raditi. Da ti ne pričam o rasporedu, obavezama, umoru... Al gura se:top:

annea
11.02.2010., 20:47
:top: hej,

moze li mi netko sada precizno napisati- koliko mjeseci traje staz med sestre?
( plan- koji odjeli... koliko sati)
- da li je placen , koliko mj i koliki iznos?

- da li su subote radne ?

ship-shop
11.02.2010., 23:32
Traje godinu dana, sa srednjom spremom nije plaćen (osim nekih izuzetaka) dok je sa višom plaćen. Načelno bi trebala odraditi 3 mjseca kirurgije, 3 mjeseca interne + ostalo, ali to baš nije tako u praksi.
Kakav će ti biti raspored zavisi do ustanove i do odjela. U vrijeme kad sam ja stažirao cure koje su bile po kirurgiji, neurologiji i sl. su znale tući brdo dana u komadu i to u 1. i 2. smjeni. Ja sam stvarno imao sreće, dva popodneva, dva jutra, dvije noći, dva slobodna, em me nisu tlačili ko ostale stažiste. Nit sam morao trpiti politiku kuće da bolovanje veće od tjedan dana moram nadoknađivati niti slična sranja

annea
12.02.2010., 12:21
hvala na odgovoru, znaci raspored po odjelima i satima ovisi o nadredjenom osoblju...

nije mi sad jasno jer sam cula da su ms sa sss placene dijelom staza?

ship-shop
12.02.2010., 13:05
Ne znam sad kako je u ostalim bolnicama, ovi moji stažisti imaju (zasad, jer se to kod nas stalno minja) pola staža (dakle 6 mjeseci) 80% od osnovice, znači nešto manje od 4tkn-a. Prije su imali 1500kn-a mjesečno, pa neko vrijeme 900kn-a, pa onda ništa, pa sad ovo. Još je bolnica bila ok, pa je onima koji su potpisali volonterski ugovor napravila aneks pa su i oni dobili ovih 80% kroz 6 mjeseci, inače je to dopadalo one koji su potpisali takav ugovor.
Za točnije informacije probaj se raspitati, ne znam kakva je sad situacija po zg bolnicama, a i za raspored se raspitaj, od bolnice do bolnice i od odjela do odjela sigurno postoje velike razlike. Baš javi kakva je situacija kad vidiš. Poz

annea
12.02.2010., 13:22
pozz, i hvala :mig:

Good evil
13.02.2010., 00:20
Ne znam sad kako je u ostalim bolnicama, ovi moji stažisti imaju (zasad, jer se to kod nas stalno minja) pola staža (dakle 6 mjeseci) 80% od osnovice, znači nešto manje od 4tkn-a. Prije su imali 1500kn-a mjesečno, pa neko vrijeme 900kn-a, pa onda ništa, pa sad ovo. Još je bolnica bila ok, pa je onima koji su potpisali volonterski ugovor napravila aneks pa su i oni dobili ovih 80% kroz 6 mjeseci, inače je to dopadalo one koji su potpisali takav ugovor.
Za točnije informacije probaj se raspitati, ne znam kakva je sad situacija po zg bolnicama, a i za raspored se raspitaj, od bolnice do bolnice i od odjela do odjela sigurno postoje velike razlike. Baš javi kakva je situacija kad vidiš. Poz

jel ovo za VMS ili SSS?
zbunilo me jer si napisao iznad da sss neće dat placen pripravnički staž :confused:

Uglavnom sta sam htjela rec, Pepel, mislim da se opterećujes glupostima- tim ismijavanjem. Kolko sam skuzila dvije stvari si spomenula da su te kao ismijali.
Ismijat nekog radi visine nije lijepo a vjerujem da si se loše osjećala ali to samo govori o njihovoj kulturi i nesocijaliziranosti, nemoj sebe bedirati radi tuđeg manjka bontona jer nije vrijedno!
Ovo drugo, što su te otkantali, wtf, to je normalna i uobičajena pojava i ne događa se samo tebi.
Nije sramota past, sramota je ne dignut se - upamti to!

Ja sam sebi rekla da cu ic stažirat kad zavrsim faks - ako neću moć pronaći odmah posao.. što je najgore moram prvo od svog faksa zavrsit staž, koji se isto zasad ne plaća :rolleyes: :rolleyes: (nadamo se skoroj promjeni tog..il barem dok ja ne diplomiram..a biće to valjda kroz 3-4 godine :rofl: )
No eto, ako imaš mogućnost da si odfinanciraš staž (a bit ce ti potrebne extra financije ako te oni neće platit) - stegni zube i počni slat molbe.
Čim prije počneš, manje vremena gubiš..

Šta da kažem.. meni nakon srednje nije padalo na pamet da nastavim staž. Upisala faks 2007. i jos vucem jedan proklet ispit iz 1. godine.. nezavidna situacija, pri čemu mi sve češće pada na pamet da ako i skiksam faks.. ostaje mi eto, ova solucija..

Ali.. nedaj Bože :moli:
(nije da mi je MS mrska, barem ne toliko koliko nakon srednje, nego volim svoj faks :) )

ship-shop
13.02.2010., 09:54
Nekakva politika je da ne plaćuja staž srednjim sestrama. Ne znam kako je sad u Zg, kad sam ja stažirao moja kolegica je u Klaićevoj imala mislim 75% osnovice. Znam da je tlaka radit bez love, ali poanta je što prije završiti taj staž. Da sam ja čekao plaćeni staž čekao bi ga još dugo... Onako sam pregrizao nekako i odradio to, pa su me još zdimili u vojsku... ajme majko kad se sitin

rockyblack
21.02.2010., 09:40
Nekakva politika je da ne plaćuja staž srednjim sestrama. Ne znam kako je sad u Zg,
Možda sve ovisi o bolnici u kojoj stažiraš.
Ja sam još davne 2003. stažirala u Vinogradskoj (i to 3 godine nakon završetka srednje) i prvih 6 mjeseci sam radila besplatno,a drugih 6 su mi plaćali,i to sasvim pristojan novac (netko reče oko 80 posto)
Dobivala sam i slobodne dane,i nekakav godišnji,ne sjećam se koliko točno dana...radila sam u smjenama,i noć i dan,nikakvo izrabljivanje ni podsmijavanje,Nit sam imala ikakvu vezu za pripravnički nego sam samo došla kod glavne sestre i predala papire...

volim čokoladu
25.02.2010., 19:34
Možda sve ovisi o bolnici u kojoj stažiraš.
Ja sam još davne 2003. stažirala u Vinogradskoj (i to 3 godine nakon završetka srednje) i prvih 6 mjeseci sam radila besplatno,a drugih 6 su mi plaćali,i to sasvim pristojan novac (netko reče oko 80 posto)
Dobivala sam i slobodne dane,i nekakav godišnji,ne sjećam se koliko točno dana...radila sam u smjenama,i noć i dan,nikakvo izrabljivanje ni podsmijavanje,Nit sam imala ikakvu vezu za pripravnički nego sam samo došla kod glavne sestre i predala papire...

e ovo je primjer kako bi staž trebao izgledat i kako bi ga trebalo dobit, ali to naravno vrjiedi za normalne sredine. kako ja nisam u normalnoj sredini, tako i sve ostalo ide mimo pravila. moja kolegica je unatoč dobrim ocjenama, četvorke, petice, čekala godinu dana na fucking neplaćeni staž.

Mary_88
26.02.2010., 10:13
ja također prije godinu i pol završila stažiranje u vinogradskoj. na intezivnoj... pola godine me nisu plaćali, pola godine 70 %, što je kod mene iznosilo oko 5000 kn... još bi se i regres dobio i tak... naravno radila sam i noćne i svetke i petke, al sam imala i slobodne dane i godišnje... bilo je naporno, ali se isplatilo...

ship-shop
26.02.2010., 12:28
Ijuuu, meni je prije godinu i pol plaća iznosila 5500, sad i manje. To si imala koeficijent 1.20 na intenzivnu?
Zašto meni ne daju koeficijent nego samo osnovni:(

Mary_88
26.02.2010., 19:55
da... al ja sam znala raditi i 2-3 noće za redom... sada su smanjili taj koeficijent za intezivnu... ne znam točno za kolko, jer nisa mviše tamo... previše stresa... i bakterija...

ship-shop
27.02.2010., 10:40
Ma meni sa 184 radna sata, svim vikendima, 8 noćnih plaća nije nikada, ni u najbolje vrime prebacila 5850kn:(
Bakterije i stres... oš doć kod mene malo:D

Mary_88
27.02.2010., 11:44
a di si ti? mislim znam da je stres svugdje , i bakterije... :)

ship-shop
27.02.2010., 13:20
Akutna psihijatrija, muški prijem. Nema čega nema, od hepatitisa pa dalje, struktura bolesnika od depresije do narkomanije. Ma diznilend:D

zvijezda17
27.02.2010., 17:34
a vam u zg je jos i dobro u splitu te tesko prime bez cvrste veze i to nista ne placaju (lazen placaju 150 kn) ja cu sad zavrsit 4 raz i neman vollje za fax nikakav tako da jedva cekan i molin boga da upadnen na staz:)

ship-shop
27.02.2010., 18:47
U st se čeka još i manje nego odi u zd:mig:

Staž još nekako, problem je posa dobiti

Pepelguza
28.02.2010., 00:07
Đizzz.... Pa ja sam mislila da su i veće plaće kad se rade svetki i petki, noćne i vikendi.... Sad ste me obeshrabrili... Ja sad znam dogurat do 4 000 kao prodavač, s tim da ne radim svetke, bome ni noćne i to oko 7 sati dnevno radim....

Pepelguza
28.02.2010., 00:12
a vam u zg je jos i dobro u splitu te tesko prime bez cvrste veze i to nista ne placaju (lazen placaju 150 kn) ja cu sad zavrsit 4 raz i neman vollje za fax nikakav tako da jedva cekan i molin boga da upadnen na staz:)

Eh da i ovdje se jako teško prođe bez veze.... Ono od 30 ljudi iz mog razreda, 10-ak je otišlo na fakultete, nas 5 se bavi nečim sasvim sedmim, njih 10 je imalo čvrstu vezu za staž, a ostalima je trebalo dost vremena da ga dobiju.... i to po dve tri godine.... S tim da je u Splitu jedna škola, u Zgu su 3... + svi koji dolaze trbuhom za kruhom, s mora, iz slavonije iz zagorja i sa svih strana......

Mislim da bi trebali osigurati stažiranje nakon srednje, svima koji to žele, dakle, tipa kao 5 godina škole, ko nejde na faks, lijepo put pod noge i u bolnicu.... Jer ipak je med.škola malo specifična... Đaba nam 4 godine crnčenja ako kasnije nemremo dobiti staž, i to koji odrađujemo na kruhu i vodi.... Mislim da je to sramota... Doduše što kod nas u Hrv. nije sramota???

ship-shop
28.02.2010., 15:14
Pa ne bih se baš referirao na to da je u St lakše, imaš Firule i Križine, a neš ti koliko osoblja tamo radi. Ma krvavo je i tamo dobiti nešto. Analogno tvojoj tvrdnji se može reći i da u Zg ima više bolnica, kreveta, etc... Daleko od toga da je dobro, nije nigdje bajno, možemo se samo vagati kome je gore, a i tu smo skoro livelirani. Meni je trebalo 5 godina od škole do stalnog posla, dobro, ja sam i u vojsku morao, ali potpisao sam kišu aneksa, po mjesec, po dva, ma show...

Pepelguza
01.03.2010., 10:57
Pa ne bih se baš referirao na to da je u St lakše, imaš Firule i Križine, a neš ti koliko osoblja tamo radi. Ma krvavo je i tamo dobiti nešto. Analogno tvojoj tvrdnji se može reći i da u Zg ima više bolnica, kreveta, etc... Daleko od toga da je dobro, nije nigdje bajno, možemo se samo vagati kome je gore, a i tu smo skoro livelirani. Meni je trebalo 5 godina od škole do stalnog posla, dobro, ja sam i u vojsku morao, ali potpisao sam kišu aneksa, po mjesec, po dva, ma show...

Nisam rekla da je vama lakše, niti to mislim, svi smo u jednakom sosu, samo sam htjela reći da je i ovdje ful teško kao i vama dolje... Pošto si ti rekao da je nama lakše, ali nije... Sve ti je to isto sranje... Da i ovdje mi frendica već 3 godinu kak radi potpisuje samo anekse i ugovore na određeno.... Ali jbg. takva je poltika.... A ja da bi nakon 5 god. dobila staž moram tražit vezu, koju nisam ni onda imala, ali sad znam više ljudi nego onda, pa možda i uspijem...
Sorry ako sam u krivom smislu napisala onaj post, ali u ni jednom trenu nisam pomislila da je vama lakše.....

ship-shop
01.03.2010., 11:16
Ma sve je to do ustanove, u nekoj je bolje, u nekoj gore. Sad... di te dopadne

Možeš dobit neurologiju, a možeš i u nekoj ambulanti. Još je primarna bolje plaćena pa ne ositiš veliku razliku u plaći. Ja sad za 20 min krećem u dežurstvo i sutra u 9 ujutro sam kući, jbg, takav mi je horoskop:D
Al kad vidim koliko ljudi ne radi idem pjevajući na posao

grgatea
05.03.2010., 21:33
Sobzirom da 16.ovog mjeseca polazem strucni za med.sestre,trebam vasu pomoc da cujem iskustva iz prve ruke.Koja su najcesca pitanja i da li je istina da pitaju pitanja iz pripravnicke knjizice?Svakako se javim sa svojim iskustvima i da li sam pala ili prosla...Unaprijed hvala svima !
TEA

grgatea
10.03.2010., 17:35
Sobzirom da 16.o3.ovog mjeseca polazem strucni za med.sestre,trebam vasu pomoc da cujem iskustva iz prve ruke.Koja su najcesca pitanja i da li je istina da pitaju pitanja iz pripravnicke knjizice?Svakako se javim sa svojim iskustvima i da li sam pala ili prosla...Unaprijed hvala svima !
TEA

bigsister
10.03.2010., 21:13
Sobzirom da 16.o3.ovog mjeseca polazem strucni za med.sestre,trebam vasu pomoc da cujem iskustva iz prve ruke.Koja su najcesca pitanja i da li je istina da pitaju pitanja iz pripravnicke knjizice?Svakako se javim sa svojim iskustvima i da li sam pala ili prosla...Unaprijed hvala svima !
TEA

ma nije ti to ništa strašno nauči dođi rastguri i izađi sretna i zadovoljna samo polako i bez treme jer to ti je ništa naspram onoga šta te čeka na poslu :)

rockyblack
11.03.2010., 08:46
Koja su najcesca pitanja i da li je istina da pitaju pitanja iz pripravnicke knjizice?
TEA
ne pitaju iz pripravničke knjižice jer ju ni nemaju sa sobom kad te ispituju. jedino će te pitati gdje radiš,ili ako nisi zaposlena gdje si odradila staž i onda uglavnom pitanja iz tog dijela,npr. ak si na pedijatriji,mogu te pitat kalendar cijepljenja,ospice,rubeola,novorođenče i sl....Često to znaju raditi,iako nije pravilo :)

Vrlo bitno je da kad ti postavi pitanje da odmah počneš pričati,i to samo osnovne stvari,definiciju,podjelu,kako se liječi itd. jer ako vide da znaš reći bar 3 rečenice,odmah prelaze na sljedeće pitanje...

Sretno :)

grgatea
15.03.2010., 14:56
Hvala dragi moji na podrsci,sutra u pola cetri krecem u znojenje i javim se sa iscrpnim izvjescem kako je proslo na ispitu..
pozdrav od Tee

grgatea
17.03.2010., 11:44
samo da se javim da sam prosla i da nije bilo lako,znojilo se puno aali na kraju se isplatilo!hura

grgatea
17.03.2010., 11:58
Za buduce generacije,da ne lutaju kao ja i mole pomoc,eto malih uputa i pitanja koje je moja grupa imala...

USTAV-diobena vlast,granice RH,nepovredivost doma,tko je predsjednik i koliki mu je mandat
ZAKON O RADU-sve o placenom dopustu,porodiljnom te obaveznom i najkracem go.odmoru,ugovor o radu te sto sadrzava
ZZZ-nacela zzz,podjela primarne,sekundarne i tercijalne,razlika kb i kbc bolnica
HZZO-tko su osiguranici,objasniti osnovno,dopunsko i privatno
MIROVINSKO-opce odredbe,tko su osiguranici,kako se mirovinsko financira

PATRONAZA-prednost sto dobijes pitanje o kojem razmisljas dok na red ne dodes
DIJABETES,HEPATITIS,AKUTNI INFARKT MIOKARDA,TRAUME GLAVE,REANIMACIJA,HEMORAGICNI SOK,ANAFILAKTICKI SOK,MENSTRUALNI CIKLUS,PORODNA DOBA,PUERPERIJ,LAKTACIJA,DNEVNI UNOS TEKUCINE U DJECE,KALENDAR CJEPLJENJA,DEKUBITUS

ZDR.NJEGA-znati sve
od DIJABETESA,AKUTNI INFARKT MIOKARDA,DEKOMPENZACIJA SRCA,ULKUS ZELUCA,VOGRALIKOV LANAC,DEZINFEKCIJA,ASEPSA,ANTISEPSA,STERILIZACIJA, OPEKLINE,DJECIJE ZARAZNE BOLESTI,PARKINSONOVA BOLEST,EPILEPSIJA,MULTIPLA,HIPO I HIPERTIREOZA,NJEGA STOME ,NAZOGASTRICNA SONDA

SAVJET-PRICAJ STO ZNAS,NE ZAKOPAVAJ SE JER CES POTONUTI I PASTI!

SRETNO SVIMA I NADAM SE DA SAM MALO OLAKSALA UVID STO SE TRAZI!!!!

POZDRAAV OD TEE

iksan
19.03.2010., 16:27
Zna li neko da li će se opet morati ići polagati stručni ispit ako se nije skupio dovoljan broj bodova za vrijeme trajanja licence :rolleyes:

grgatea
21.03.2010., 01:13
...zasto ne nazoves komoru med.sestara i tehnicara,tamo ces dobiti informaciju iz prve ruke.Evo ti kontakt pa nazovi.
Središnji ured
Adresa: Lašćinska cesta 14a, 10000 Zagreb
Telefon: 01/2444-303, fax: 01/2444-306
E-mail: hkms@hkms.hr

iksan
21.03.2010., 15:05
Budem hvala,ma reko da neko ima iskustva iz prve ruke ;)

plavetnilo100
17.04.2010., 18:28
U kojim gradovima se sestrama sa SSS plaća (dio) staž(a)? Zagreb?

volim čokoladu
19.04.2010., 11:07
znam da zagreb plaća, isto tako znam da split ne plaća

Ruralna
19.04.2010., 17:20
Evo danas izašao natječaj za Split za 20 pripravnika:mig:. Možda nekome bude od koristi ta informacija.

jole.b
16.05.2010., 11:55
hm.... imam isti problem... samo šta sam ja u bosni završio za med tehničara i položio državni...

Kakva je moja situacija uopće... Ovim u Hrvatskoj ak je moguče vjerovatno lakše :S

ak ko može pomoč... havala!!!

volim čokoladu
16.05.2010., 16:37
mislim da su vam šanse dosta male. treba se prvo tu puno iskeširat da bi vam priznali diplome, moćda bi čak im morali polagat neke ispite razlike, morate imat radnu dozvolu. i čisto simnjam da primaju ikoga, a da nije iz EU, bar tako vrijedi za švicarsku...

Radament
31.05.2010., 19:32
Ja sam položio stručni prije nekih 20 dana. I sad tražim posao, no problem je što većina poslodavaca traži da već imam "Odobrenje Za Samostalan Rad". Ja sad ne kužim na koj ja točno način moram ispunit onu Prijavnicu u HKMS registar, da bi oni mene oslobodili skupljanja bodova i plaćanja članarine dok ne nađem posao. Kao "Dobrovoljni" ili "Obavezni" član, i dal još uz tu prijavnicu moram slat i zamolbu za mirovanje članstva (u koju nemam pojma koj vremenski period da stavim...otkud da ja znam koliko dugo neću bit zaposlen).

Dal ima netko iskustva sa ovime. Help Please !!!

katarina198820
01.06.2010., 19:06
:rofl::rofl:hi suer mi je sto vidim da se monogi zanimaju za ono sto zanima i mene....zelim pbjec iz ove uzasne hrvatske i htjela bi maci vani posao i skolovati se ....tko se od vas svih najvise raspitao nek mi kaze sto zna i svi recite sto znate o tome ako vam se da...gdje su najvece place u europi za med sestre????? dali ti daju vremene da naucis jezik???itdvidim da se davno rasprevljalo o ovom ..prvi put postavljam neko pitanje pozzzzzzzzz:mad::mad::mad::mad:Dal ima kakvih novosti po pitanju zapošljavanja naših medicinskih sestara u SAD-u :rolleyes:

hera86
03.06.2010., 14:42
Ja sam položio stručni prije nekih 20 dana. I sad tražim posao, no problem je što većina poslodavaca traži da već imam "Odobrenje Za Samostalan Rad". Ja sad ne kužim na koj ja točno način moram ispunit onu Prijavnicu u HKMS registar, da bi oni mene oslobodili skupljanja bodova i plaćanja članarine dok ne nađem posao. Kao "Dobrovoljni" ili "Obavezni" član, i dal još uz tu prijavnicu moram slat i zamolbu za mirovanje članstva (u koju nemam pojma koj vremenski period da stavim...otkud da ja znam koliko dugo neću bit zaposlen).

Dal ima netko iskustva sa ovime. Help Please !!!

ja mislim da ti nema druge nego otić u hkms, prijavit se i dobit odobrenje. dok ne nađeš posao informiraš se preko interneta gdje ima predavanja a hvala Bogu ima ih svako malo negdje. odeš na 4 oredavanja godišnje i imaš već dovoljno bodova, moraš imat 15 u godini, ako ne skupiš ideš ponovo na stručni. a na predavanjima se stvarno puno toga može čut i naučit. nije od lošega.

BACARDI
03.06.2010., 19:37
Pozdrav svima ! :mig:
Imam poprilicno korisne informacije za sve Vas koji ste zeljni rada u NYC. Imala sam zelju otici tamo prije par god.( 2008.),sad sam nekako ipak za ostanak tu. I cekam da dodje EU i da napravi reda u ovoj nasoj jadnoj drzavi :rolleyes:
Kad se otvore granice, mozda ce nama sestrama biti lakse doci do nekih kvalitetnijih poslova.
Ja sam bacc.ms i sad se skolujem i dalje. Pa cemo vidjet kako ce se stvari razvijati :)
Postavit cu vam ovdje mail koji je meni poslala osoba tada zaduzena za rijesavanje tih pitanja odlaska i zaposljavanja sestara u USI.Barem jednim dijelom.
Ja sam se raspitivala dal treba TOEFL i te neke svari a ogovor je bio slijedeci :

"You do not have to take an English equivalency exam to take the NCLEX exam in New York. The exam is in English only so you will have to pass it with it being written in English we think this is enough of a test of your English no other test is required for New York State. No TOFELl is required.
Second we do not require you to take the CGFNS exam. The only exam you have to take is the NCLEX exam.I am atataching some information what a foreign educated nurse must do in order to become licensed in New York.
-----------------
U privitku je slijedece :

“Foreign Graduate Applicant "

The pathway to licensure for a foreign graduate to licensure in New York State as a Registered Nurse has four steps.

First you will have to contact CGFNS Commission for Graduation from a Foreign Nursing School (215) 349-8767 and request the Credential Verification Forms for New York State. (This agency provides NY with the information it needs to verify that your nursing education meets New York’s standards) Their forms are available on their website www.cgfns.org

Second you will have to complete New York’s form 1 application for Licensure and First Registration and include the applicable fee, ($135.00) Forms are available on our website www.op.nysed.gov
Third All Registered Nurses in New York are mandated to have taken a course in Recognizing and Reporting Child Abuse. If this course was not part of your curriculum it can be taken online through the New York State Nurses Association’s website
www.elearnonline.net there is a fee currently $25.00(this may change)

Forth You will need a Form 3 if you are seeking licensure to New York by endorsement for each state that you hold a license in.

Fifth All nurses in New York have to take and pass the NCLEX exam.($200.00) if you have not taken it yet.

If you prefer applications can be mailed if you provide your mailing address if you
cannot down load them from the internet.

Please feel free to contact me if you have any further questions by phone (518) 474-3817 Ext 120, Fax (518) 474-3706 or email nursebd@ail.nysed.gov

Evo dragi moji nadam se da ste dobili odgovore na neka pitanja,drago mi je ako sam bila od pomoci.
Puno pozdrava svima i sretno :top:

iksan
04.06.2010., 11:17
Bacardi hvala na informacijama :) mene zanima koliko su te razne agencije po internetu sigurne hm..nego a kada si dobila ovaj odgovor,jel to bilo jako davno :rolleyes: a katarina prelistaj si malo ovaj post i moraš odlučiti gdje želiš otići jer vidim da pišeš za europu..ja ti znam da možeš otići do burze (zavod za posao) i da sa njemačkom je super suradnja pa se ispune tamo neki formulari i mislim da nema problema :top:

BACARDI
04.06.2010., 14:34
Ne vjerujem bas previse u vjerodostojnost raznih agencija,ima dosta za procitati na stranici cgfns.org Tamo bas pisu detalji kako,sta,gdje itd..
A ove informacije koje ja imam su stare koje 2 i pol godine. Mozda malo vise.

iksan
04.06.2010., 15:24
Vjerujem da se dosta tog promijenilo od tada naročito zbog stoput izgovorene krize u cijelom svijetu..u svakom slučaju hvala na informacijama ;)

iksan
04.06.2010., 15:27
ako ne skupiš ideš ponovo na stručni. a na predavanjima se stvarno puno toga može čut i naučit. nije od lošega.joj pa šta stvarno ako se ne skupi dovoljno bodova se ide na stručni..sve opet ispočetkaa :confused:

BACARDI
05.06.2010., 11:02
Mozda su ubacili jos koje testiranje(npr.TOEFL),al ne vjerujem da se u globalu puno toga moglo promijeniti. Ni ovaj proces nije bas najbrzi,a ni najeftiniji. Valjda se na kraju to sve isplati. :top:

hera86
05.06.2010., 11:25
joj pa šta stvarno ako se ne skupi dovoljno bodova se ide na stručni..sve opet ispočetkaa :confused:

jes, nas trenutno muči šefica da moooramo,srećom imam dovoljno popiiiii bi da moram opet ić.....

iksan
05.06.2010., 14:16
Kako misliš..znaš li konkretno koliko košta i koliko to sve traje.. čisto da znam prije nego mejlam :rolleyes:

em&em's
05.06.2010., 18:55
bok! :)

mene zanima podrazumijevaju li se medicinski tehničari pod medicinske sestre, i dali je plača ista?:rolleyes:

BACARDI
06.06.2010., 12:32
na ovoj stranici su napisani detalji svega sta te zanima http://cgfns.org/

iksan
06.06.2010., 15:45
bok! :)

mene zanima podrazumijevaju li se medicinski tehničari pod medicinske sestre, i dali je plača ista?:rolleyes:Sve je isto osim što si muško jel..doduše prije će tebe zaposlit na nekoj psihijatriji ili slično gdje treba fizikalije malo ;)

hera86
07.06.2010., 13:44
meni je na stručnom bilo koma, iz ustava su nas 3 prvo potjerali van da ponovimo inače će nas rušit, ha ha. na kraju jedva prošla, al smo se nasmijali,, ja htjela drugo pitanje koje je frendica dobila pa sam na to krenula odgovarat, kao neće ova skužit, a nju ću zeznut ha ha, al je skužila... a na patronaži mi je frajer dao skroz dobra pitanja i skoro sve sam znala, ono tipa znakovi trudnoće, halloo... al mi je reko nama dvjema tj da smo dobile 2 ha ha, ma briga me... njegu mi je bila orlićka i pitala me di sam stažirala, rekoh na endokrini večinu, i sve sam znala, rasturala sam... tad mi je rekla da joj se javim za poso, naravno odjebala me kad sma došla s molbom... ugl nije mi bilo lako, poslije sam se rasplakala od sreće i napila :))
a ako se ne skupi dovoljno bodova ide se ponovo na stručni, nadam se da mi se to neće dogodit, zasad sve ok, al se komora sad postrožila, em ju plačamo tu mač em nas hebe. grozno. neke s posla, nisu znale da se može zamrznut dok idu na prodiljni, pa su se skoro zeznule, al sad više nema zezancije.

iksan
07.06.2010., 18:47
Svako ima svoja iskustva s stručnim..meni je ostalo u pozitivnom sjećanju :mig: nego na stranicama hkms piše da će svaki slučaj rješavati individualno..tako da do vremena kada počinju isticati licence ćemo vidjeti..mislim meni je puno poštenije priznati da nisam uspio obaviti četri odlaska godišnje nego da kao neki imaju na desetke bodova a predavanja nisu vidjeli :rolleyes:

Dog Friends
09.06.2010., 21:38
Imam jedno pitanje!neznam kak su sad zakoni i ovo sa stažiranjem, ali ja sam završila medicinsku u zg-u 2007. i još nisam stažirala, jernije bilo plaćeno i nisam si mogla priuštit rad godinu dana a da mi se ne plati, naravno starci nisu imali...e sad su se stvari malo posložile i zanima me kako trenutno stvari u zg-u funkcioniraju što se tiče plaćanja staža, pa državnog itd...?može li molim vas neko napisat par rečenica ako zna?hvala

iksan
10.06.2010., 10:57
Pročitaj gore..u splitu traže pripravnike..tako bi trebala naći u zagrebu nekog da traži pa odradiš to i ako si dobra prime te!

Radament
11.06.2010., 13:29
Zvao sam ja HKMS i informiro se, Budući da sam nezaposlen...i nemam pojma koliko ću još dugo bit nezaposlen nažalost, poslo sam Prijavu u Registar uz zamolbu za mirovanje članstva (nemoram plaćat članarinu ni skupljat bodove). I samo dok se zaposlim pošaljem zamolbu za aktiviranje članstva i promijenu podataka (da im kažem di radim).

Radament
11.06.2010., 13:37
Stručni prošao dobro.

Ustav i Zakoni - pitam se zašt sam ja to uopće učio koliko je lagano bilo, ispitivači predobri
Patronaža - Super ispitivač, super pitanja, prekido me dok sam počeo mljet sve živo...kolega prošli ste
Zdravstvena Njega - Neka arogantna baba ispitivala, preglupa pitanja (tipa 14 Pravila Virginije Handerson, i pitanja koja bi trebali liječnici odgovarat a ne medicinske sestre/tehničari), ja se provuko za dlaku, rušila pola grupe

Dog Friends
11.06.2010., 14:33
pa trazim, samo pitam ako neko zna točnu situaciju kako ide sa plaćanjem i tako te neke stvari vezane uz samo staziranje, dal dobijem pol god plaćeno, ništa plaćeno, ili kako?ugl sve info vezane za stažiranje, navela sam situaciju gore u postu...:)

volim čokoladu
11.06.2010., 15:40
pa trazim, samo pitam ako neko zna točnu situaciju kako ide sa plaćanjem i tako te neke stvari vezane uz samo staziranje, dal dobijem pol god plaćeno, ništa plaćeno, ili kako?ugl sve info vezane za stažiranje, navela sam situaciju gore u postu...:)

od prije sam čula da je za SSS pola godine plaćeno -75 % plaće, a pola godine nije.
u st ti ništa nije plaćeno...

ovako ti je glupo, najbolje ti je kad se objavi natječaj pitat u bolnici kakvo je stanje s plaćanjem.

pitaj nekoga od svoje generacije...:ne zna:

Mario&Petra
11.06.2010., 19:10
evo ovak stvari stoje:

stažiranje sestrama koje su završile srednju medicinsku je plaćeno 6 mjeseci, a sestrama (tj. prvostupnicama) je plaćeno 12 mjeseciu od HZZO-a. Za prvostupnike se objavljuje natječaj otprilike svaka 3 mjeseca i svaka bolnica na 1 prvostupnika mora zaposliti 2 sestre srednje stručne spreme.

Tako da je sad situacija super, upravo su izašli rezultati natječaja za prvostupnike, oni počnu s radom negdje u 7.mjesecu tako da će te bolnice koje su primile njih, morat zaposlit još na svakog od njih 2 SSS sestre.

Nadam se da sam donekle bila jasna.
Ak vas zanima taj natječaj:

http://www.hzzo-net.hr/01_03.php

Nadam se da sam pomogla. ak imate pitanja slobono pišite

p.s. ja satžiram 6 mjeseci, tak da sam upućena u te stvari...

:)

Isabellla
12.06.2010., 13:29
a u Zagrebu ne postoji niti jedna bolnica koja sve placa med.sestrama sa sss???

medis232
12.06.2010., 14:37
Ja imam pitanje.. idem u srednju medicinsku.. i zanima me zašto kod nekih sestara piše vms. a kod nekih bacc. a ustvari su završili isti studij koji traje 3 godine.. jedino znam da kodsestara koje su završile 3+2 piše dipl.med.sestra

Piggy
12.06.2010., 15:40
A valjda to vms piše za one više sestre koje su završile po starom sustavu.

Mario&Petra
12.06.2010., 17:25
znam da plaća zarazna i mislim da klinika za tumore, za ostale ne znam...

Mario&Petra
12.06.2010., 17:27
bacc. med. tech. piše nama koji smo završili po bolonji,

a vms su one koje još nisu uskladile diplome...

al sve je to isto

eventualno može bit vms ona sestra koja je studirala 2 godine pa nije upisala razlikovnu godinu..:rolleyes:

volim čokoladu
12.06.2010., 22:20
A kakava je situacija u Gospiću, Slavonskom Brodu, Vinkovcima? Ako igdje u Hrvatskoj postoji deficit - onda na razini države nema suficita. Nitko ne treba očekivati da će mu se radno mjesto otvoriti u susjedstvu. Imam prijateljicu, višu med. sestru koja je promijenila 3-4 grada dok nije našla posao pola sata vožnje od kuće.

s ovim se slažem. razumijem one koji imaju već familiju tj djecu pa nisu u mogućnosti se seljakat, ali svi ostali kupite prnje i ajte ča iz splita što prije. ovdje vam pali samo debela veza. isti je savjet i za druge, pa bože, nije taj grad u kojem živite jedini u hrvatskoj, a niti je hrv jedina zemlja...

ako u st ne nađem iole nešto dobro, prva sam koja se seli odavde, čim se ukaže prilika...

volim čokoladu
12.06.2010., 22:24
bacc. med. tech. piše nama koji smo završili po bolonji,

a vms su one koje još nisu uskladile diplome...

al sve je to isto

eventualno može bit vms ona sestra koja je studirala 2 godine pa nije upisala razlikovnu godinu..:rolleyes:

neka izvine oni koji će se nać uvrijeđeni, ali smatram da 2 goddine više škole nisu ni približno jednako teške kao 3 bolonjske, pogotovo oni koji su višu završili prije deset i više godina

aj ovi što su završili 3 god, prije bolonje, program je skoro jednak i tu stvarno nema razlike, al ovo drugo je razlika skoro pa nebo i zemlja...

volim čokoladu
12.06.2010., 22:26
evo ovak stvari stoje:

stažiranje sestrama koje su završile srednju medicinsku je plaćeno 6 mjeseci, a sestrama (tj. prvostupnicama) je plaćeno 12 mjeseciu od HZZO-a. Za prvostupnike se objavljuje natječaj otprilike svaka 3 mjeseca i svaka bolnica na 1 prvostupnika mora zaposliti 2 sestre srednje stručne spreme.

Tako da je sad situacija super, upravo su izašli rezultati natječaja za prvostupnike, oni počnu s radom negdje u 7.mjesecu tako da će te bolnice koje su primile njih, morat zaposlit još na svakog od njih 2 SSS sestre.

Nadam se da sam donekle bila jasna.
Ak vas zanima taj natječaj:

http://www.hzzo-net.hr/01_03.php

Nadam se da sam pomogla. ak imate pitanja slobono pišite

p.s. ja satžiram 6 mjeseci, tak da sam upućena u te stvari...

:)

split ne plaća ništa :rolleyes:

iksan
13.06.2010., 15:03
pa morate odnekud početi..odite stažirati i dokažite se tih godinu dana i kad vas prime doći će plaća :mig:

kamenjar1
13.06.2010., 16:54
To stažiranja je jedan od žešćih oblika ozakonjenog izrabljivanja(pljačke) zaposlenika u hrvatskoj. Dok mi je nedavno baka bila u bolnici jedna vrlo mlada djevojka je neprestano presvlačila i prala pacijentice. Za vrijeme našeg boravka od kojih 20 min ulazila bi u sobu po 10-ak puta kontrolirajući infuziju, noseći tablete i što sve ne. Baka je rekla da je to anđeo. Dofurali smo kavu i čokoladu te joj to dali iz zahvalnosti, a zatim smo saznali da je već nekoliko mjeseci na stažiranju bez ikakve plaće. Roditlji su podigli kredit kako bi joj mogli platiti stan i hranu jer je iz Slavonije. Međutim ona je sretna što je uopće dobila mogućnost stažiranja. Na žalost ne postoji nikakva garancija dobivanja posla. Da stvar bude bolja izgleda da je praksa stalno uzimati stažistkinje za ove prljave poslove. Cure rade džabe dok si glavne i starije sestre piju kavicu. Nakon 12 mjeseci najuriš je i uzmeš drugu koja se jadna isto pokušava dokazati radeći za njih tri i tako u nedogled. Baš me zanima kako bi ljudi reagirali da se ovakva praksa uvede za sve zaposlenike koji se prvi put zaposle?

iksan
14.06.2010., 11:32
Nažalost to moraš strpiti..tako je bilo i meni i isto su me ljudi voljeli i govorili da sam dobar..da ne govorim da su mi u vrijeme posjeta htjeli dat novce!nije u redu da te iskorištavaju a opet kako na koga naletiš,ima i dobrih starijih sestara..moraš voliti ljude i taj posao da bi ga mogao kvalitetno obavljati :mig:

kamenjar1
14.06.2010., 14:18
Nažalost to moraš strpiti..tako je bilo i meni i isto su me ljudi voljeli i govorili da sam dobar..da ne govorim da su mi u vrijeme posjeta htjeli dat novce!nije u redu da te iskorištavaju a opet kako na koga naletiš,ima i dobrih starijih sestara..moraš voliti ljude i taj posao da bi ga mogao kvalitetno obavljati :mig:

To što moraš trpiti iživljavanje pojedinih starijih kolega nije specifično samo za ovu struku i ponekad se razvuče na puno duže vremena od jedne godine. Problem je u ovom neplaćanju koje je vjerujem neustavno, nije u skladu ni s najgorim zakonom o radu, a o nekoj moralosti i ljudskosti odavno smo u ovoj državi prestali pričati. Problem je i u tome što očito neke bolnice na ovaj način nadoknađuju manjak djelatnika umjesto da zaposle nove. Problem je i što te roditelji koji su najčešće na rubu egzistencije(bez uvrede ovo je izuzetno časno zanimanje ali da su imućni sigurno ne bi upisali dijete u školu za medicinske sestre) moraju izdržavati još godinu dana samo, za razliku od škole, ovaj put bez ikakve pomoći džave i benificija u vidu đački domova ili jeftinijeg prijevoza. Zaista se niko ne usuđuje suprostaviti kasti liječnika i ukazati na ovaj "genijalan" običaj koji vjerojatno ima korjenje u srednjem vijeku. Ne znam ima li još koje zanimanje ovakvu praksu? Možda pravnici?

iksan
14.06.2010., 14:58
Na svu sreću se stalo na kraj tome..medicinska škola će biti pet godina pa neće biti potrebe za pripravničkim :)

volim čokoladu
14.06.2010., 20:03
pa morate odnekud početi..odite stažirati i dokažite se tih godinu dana i kad vas prime doći će plaća :mig:

:lol: :lol: :lol: sori, al moram se nasmijat. ovo izgleda kao dobar vic. je, to su i meni pričali, al objesi to mačku o rep. žalosno, al istinito

Na svu sreću se stalo na kraj tome..medicinska škola će biti pet godina pa neće biti potrebe za pripravničkim :)

ta zadnja, peta godina će biti samo vježbe, praktični dio, tako ćeš opet provest pun kufer u bolnici, opet će te izrabljivat, smo što se to više neće zvat pripravnički, nego praktični dio nastave.
jedino dobro je što neki neće izvisit čekajući da dobiju staž, unatoč dobrim ocjenam, i što neće radit smjene, nego 8-satno radno vrijeme.

Isabellla
16.06.2010., 09:18
znam da plaća zarazna i mislim da klinika za tumore, za ostale ne znam...

a jel znas mozda di bi se mogla raspitat za to?

Mela99
16.06.2010., 17:05
Pozdrav svima na ovom forumu:W

Molila bi da se na ovu temu jave isključivo medicinske sestre ili oni koji znaju bilo šta o ovom zanimanju...dakle, zanima me kako je bit medicinska sestra, koje su prednosti i nedostaci ovog posla i sve pozitivne i negativne strane istoga.

Naime, ozbiljno razmišljam o prekvalifikaciji za medicinsku sestru pa bi mi dobro došlo svako iskustvo.

Unaprijed hvala na odgovorima!

Mario&Petra
16.06.2010., 19:32
a jel znas mozda di bi se mogla raspitat za to?

dođeš u bolnicu, pitaš, predaš molbu.....

Glavni frajer kaže:
16.06.2010., 21:02
mlađa radi u bolnici, ima smjene, koju godinu radnog staža + god. dana stažiranja koje je teže našla, dobije oko 5 000kn. s tim da cifra može biti i veča
ako se hvata dežurstava.
morala je upisat višu jer bi bila kasnije u eu samo njegovateljica sa sadašnjom srednjom med.

starija sa par desetljeća staža u domu zdravlja. ima 5 500kn. ne planira na višu.

do sada su med. sestre sa višom, kak se ono zovu?! voditeljice i kaj idu u kućne posjete, imale su jako dobre plaće i ne pretežak poso.

može ti se samo desit peh, da odeš u ambulantu u zakupu gdje ti doktor određuje plaću. pa po tom pitanju možes imat raznolika iskustva.

vjerujem i da je u privatnim poliklinikama dobro plaćeno.

efos
16.06.2010., 21:39
Pozdrav svima na ovom forumu:W

Molila bi da se na ovu temu jave isključivo medicinske sestre ili oni koji znaju bilo šta o ovom zanimanju...dakle, zanima me kako je bit medicinska sestra, koje su prednosti i nedostaci ovog posla i sve pozitivne i negativne strane istoga.

Naime, ozbiljno razmišljam o prekvalifikaciji za medicinsku sestru pa bi mi dobro došlo svako iskustvo.

Unaprijed hvala na odgovorima!

Nadam se da imaš završenu gimnaziju ako bi išla na prekvalifikaciju...ma to je ok posao samo što se teško zaposlit ako nemaš neku vezu...a ono negativna strana je to što je posao zahtijevan, ipak se radi o ljudima (životima), ne...ja msilio ići na prek. za med. teh. no jakoo je skupo i morao bi ići daleko od kuće, no nije to problem nego školarina a i trajalo bi oko par godina..užas, tako dugo za prekvalifikaciju...

Mela99
17.06.2010., 11:24
Nadam se da imaš završenu gimnaziju ako bi išla na prekvalifikaciju....

Imam ekonomsku, zar se samo s gimnazijom može prekvalificirat :confused:
Prije par mjeseci sam zvala medicinsku školu u Varaždinu i rekli su mi da prekvalifikacija traje godinu i pol, a cijena je 14000 kn :rolleyes:
Zvala sam i Zagreb, ali tamo mi nisu htjeli ništa konkrentno reći o cijeni, već su samo rekli da nazovem u 9-tom mjesecu.
Neznam, valjda cijena ovisi o tome koju si srednju školu završio :ne zna:
A sad, što se tiće putovanja, daleko jest, pogotovo tebi ako si iz Slavonije, ali mislim da predavanja nisu toliko obavezna koliko vježbe, barem su mi tako rekli :ne zna:

Al ja imam strašnu želju i volju i jako bih voljela da si mogu ostvarit tu želju :mig:

efos
17.06.2010., 12:25
Imam ekonomsku, zar se samo s gimnazijom može prekvalificirat :confused:
Prije par mjeseci sam zvala medicinsku školu u Varaždinu i rekli su mi da prekvalifikacija traje godinu i pol, a cijena je 14000 kn :rolleyes:
Zvala sam i Zagreb, ali tamo mi nisu htjeli ništa konkrentno reći o cijeni, već su samo rekli da nazovem u 9-tom mjesecu.
Neznam, valjda cijena ovisi o tome koju si srednju školu završio :ne zna:
A sad, što se tiće putovanja, daleko jest, pogotovo tebi ako si iz Slavonije, ali mislim da predavanja nisu toliko obavezna koliko vježbe, barem su mi tako rekli :ne zna:

Al ja imam strašnu želju i volju i jako bih voljela da si mogu ostvarit tu želju :mig:
Ja sam otišao ravno u Varaždinsku srednju medicinsku, jer nisu bili u stanju mi ništa konkretno reći preko telefona...ja sam komercijalist (sada i apsolvent na ekonomiji, al faks tu ne vrijedi)...te mi ravnateljica rekla da bi mi to trajalo oko 4 godine, reko molimmmmm..zamisli kao da nisam išao u srednju školu..s tim da je praksa obvezna i da se tih mjesec dana, valjda u godini dana mora biti tamo..da, predavanja nisu obvezna..i ta školarina je pretjerana...i eto ja odustao..al stvarno imam želju..a što se tiće Zagreba..tamo mi je rekla da bi kao trajalo oko 2 godine al da se još malo pričeka da oni to sve vide :rolleyes:..sve u svemu u ovoj našoj glupoj državi se ne možeš normalno ni prekvalificirat...baš gledam u Bih i Srbiji je to pod normalno...stvarno smo jadni..eto želim ti da uspiješ (sa gimnazijom je rekla da je punoooo lakše, ako da smo mi strukovnjaci glupavi)

Orleanska I.
17.06.2010., 13:24
Moja sestra je med. sestra. Radila je raznolike poslove - od privatnog doma za smještaj starih i nemoćnih, papirologije na medicini rada (uglavnom) i rada na bolničkom odjelu. Najmanje se naradila na medicini rada, najviše u domu i to za minimalac. Plaća i uvjeti rada su joj najbolji bili u bolnici.
Posao je težak, zahtjevan, ali ona to voli, nije joj problem odraditi smjene, noćne, blagdane... I veselilo ju je kad joj stigne plaća. :)