PDA

View Full Version : Mađarska

stranice : [1] 2

Sdrafac
03.07.2004., 09:25
Pa ima li tko kakvih iskustava...? Mislim da ću ljetos na Balaton pa me zanimaju detalji....:)

Face
03.07.2004., 18:42
Osobno nisam bio na Balatonu ali prije koju godinu bio je poznanik i kaže da je bilo full dobro. K'o na pravom moru plus Mađarice u toplesu. Samo pazi na stvari (novčanik i to).

Što se tiče ostatka Mađarske, ako voliš više obilaziti mjesta, preporuka je Pečuh (katedrala, Kiralyi ulica, ex džamija u centru pretvorena u katedralu, fini restorančići gdje se dobro klopa, ruševine turskog kupatila u Ferencsak ulici....), Šikloš ima jednu zgodnu tvrđavu, očuvanu, a pomalo i previše autentičnu (samica u kojoj se vide tragovi krvi, prilično uščuvani 'instrumenti' za mučenje zatočenika) možda. Ima i jedno dvije-tri izložbe unutar same tvrđave i kafić unutar iste tvrđave (ne preporučujem da naručiš sok je ga razrijeđuju, iako nije skup),a s kojega se pruža lijep pogled na gradić i okolicu. Navodno u Szegedu ima još veća i ljepša tvrđava, ali tamo nisam bio.

Magor
03.07.2004., 19:00
Face kaže: "Navodno u Szegedu ima još veća i ljepša tvrđava, ali tamo nisam bio."

Na žalost u Szegedu danas nema tvrđave.
Što se tiče Pečuha, imaš pravo. Pravi "mediteranski" grad.

oskar kruška
04.07.2004., 09:49
Magor kaže:
[Na žalost u Szegedu danas nema tvrđave.

:confused:
Ja sam kao klinac bio u jednoj krasnoj tvrđavi i do sad sam bio uvjeren da je to bilo baš u Szegedu. Ili je to možda bila Gyula?

Magor
04.07.2004., 15:44
Oskar kruška kaže: „Ja sam kao klinac bio u jednoj krasnoj tvrđavi i do sad sam bio uvjeren da je to bilo baš u Szegedu. Ili je to možda bila Gyula?"

100 %. Evo tvrđava (http://www.c3.hu/~kvte/malyvad/m0104.jpg) u Gyuli.

Sdrafac
05.07.2004., 05:24
:cool: Hvala....a sad jel ima kakav trajekt poput onog iz Siofolka na drugu stranu jezera i ak ima jel ta stavka skupa te kakva je cesta sa druge strane prema natrag?

Magor
05.07.2004., 16:53
Sdrafac kaže: "Hvala....a sad jel ima kakav trajekt poput onog iz Siofolka na drugu stranu jezera i ak ima jel ta stavka skupa te kakva je cesta sa druge strane prema natrag?"

Skela ili brod?
Skela (s automobilom) samo među Szántódrévom i Tihany-om (10 minuta). Iz Siófoka samo brodovi u Tihany, Balatonfüred i Alsóörs. Evo karta (http://www.szelvezet.hu/misc/gps/balaton.PNG) (plovidbene linije isprekidanim crtama). Česte su linije.
Cijene:
- brodovi:
1-10 km: oko 19 kn
11-20 km: oko 27 kn
21-70 km: oko 34 kn
(bicikl +11 kn)
- skele:
automobil: oko 30 kn
lice: oko 10 kn

Sdrafac
06.07.2004., 14:49
Hvala Ti Magor, reci mi još samo što preporučaš , ako odem brodom u Tihany, gdje mogu sigurno ostaviti kola, gdje ima dobre papice te gdje bi bilo najbolje kupati se,,,jer nije baš da ludujem za kupanjem u toplicama sredinom ljeta! Hvala:s

Magor
06.07.2004., 18:19
Za Sdrafaca:
Sutra ja odgovaram, ali danas nemam vremena, nažalost.
Rad, rad i vino...:D

Sdrafac
06.07.2004., 18:27
Magor kaže:

Sutra ja odgovaram, ali danas nemam vremena, nažalost.
Rad, rad i vino...:D
Kad se nađemo, imaš kantu pive!:W

stoneisland
06.07.2004., 23:46
Sdrafac kaže:
Pa ima li tko kakvih iskustava...? Mislim da ću ljetos na Balaton pa me zanimaju detalji....:)

ja bio prosle godine u balatonfuredu, to je kao popularno mjesto na jezeru, ak se dobro sjecam s nama udaljenije strane jezera. dosao u budimpestu pa nakon 2 dana lutanja pestom otisao na par dana vidjet "njihovo more"

soba po osobi ti dodje od 10-15 eura po danu. imas mili milion ljudi koji to iznajmljuju. dosta ima stranaca svaba, nizozemaca :rolleyes: i austrijanaca. pokoji zalutali englez, amerikanac i drzavljanin zapadnog balkana...
manje vise, siromasni drzavljani zapada dosli na godisnji malo potrositi...

jezero je meni bilo lose, em je plitko, hodas 100m do malo dubljeg, guzva na plazama, naplacivanje plaza tipa 150 forinti, sto je 5 kuna al ti naplate to bezveze, ne dobis nis samo srecu da mozes ispruzit rucnik ispred jezera na kakti uredjenoj plazi.

cijene, mislim da je bilo nesto jeftinije nego kod nas na moru, u restoranima su cijene tipa zagreba, disco naravno skup, upad + cuge...navecer vrlo lagano mozes narucit klopu u restoranu, pojest i pobjec :) ak te zanima taj vid avanture...

zene - pijane svabice svuda...ak te nekaj drugo zanima, pitaj taxiste na licu mjesta, oni sve znaju :top:

Magor
07.07.2004., 14:59
Sdrafac kaže: "...ako odem brodom u Tihany, gdje mogu sigurno ostaviti kola, gdje ima dobre papice te gdje bi bilo najbolje kupati se,,,jer nije baš da ludujem za kupanjem u toplicama sredinom ljeta!"

Gdje ostaviti kola u Tihanju?
Ma gdje. Tamo gdje se parkiraju mnogo kola. Imaš manje šanse da neko obije kola. Glavna stvar je da ne ostaviš ništa u putničkom prostoru. Ali zašto ti pređeš s kolima na drugu obalu? S brodom putovanje je puno bolji i nema brige za kola.
Kriminalitet kod Balatona je manje od drugih europskih ljetovališta, ali nažalost postoje. Najopasnije mjesto je Šiofok. Najsigurnije mjesto je južna obala od Balatonkerestura do Fonjoda.

Dobre papice? Ne znam značenje rijeći „papica". :confused: Sorry.

Za kupanje:
Na južnoj obali do 500 m voda je plitka, na sjevernoj samo do 50 m. Kvalitet vode je dobar (kao pitka voda), na istoku je najbolji. Na južnoj obali mnogo „slobodnih štrandova" (gdje ne treba plaćati).

A kad smo već kod odgovarajućih mjesta, preporučam nekoliko znamenitosti (s slikama) na sjevernoj obali (jer je sjeverna obala lijepša od južnog):
kod Badačonja:
vulkansko brdo Badačonj (http://www.balatonfelvidek.celodin.hu/35.jpg) (437 m) /jedan od 15 vulkanskih brda/
"Segedi Roza" kuća (http://www.rozsako-pince.hu/badacsony/badacsony_szegedyrozahaz.jpg)
"stepenice bjegunaca" (http://www.rozsako-pince.hu/badacsony/badacsony_bujdosok.jpg) na brdu Badačonja
vulkansko brdo Sveti Juraj (http://lazarus.elte.hu/hun/hunfoto/badacsony/p1010353.jpg) (415 m)
tvrđave:
ruševine tvrđave Rezi (http://lazarus.elte.hu/hun/hunfoto/rezi/p1010128.jpg)
tvrđava Sigliget (http://www.szigliget.hu/images/var_fent.jpg)
u Tihanju:
poluotok Tihanj s opatijom (http://lazarus.elte.hu/hun/hunfoto/tihany/p1010333.jpg) podzemno dio opatije (http://tihany.osb.hu/html/kolostor/pic/kripta.gif) s nadgrobnim kamenom mađarskog kralja Andreje I (1046-1060)
poluotok Tihanj (http://lazarus.elte.hu/hun/hunfoto/tihany/p1010370.jpg) sa strane Balatonfureda

Šta je tajna dobrog ljetovanja kod Balatona?
30 % kupanje na štrandu, 30 % kulinarski užici (odlična balatonska vina), 40 % izleti na sjevernoj obali (npr. Badačonj)

Sdrafac
12.07.2004., 17:17
Eto, dobih potvrdjenu rezervaciju za 10.08..pa jedva čekam...nego, koliko znam
za uć u ugarsku dovoljna je samo osobna karta, zar ne? i gdje je preporučljivo jesti? kako naručiti salatu koja nije slatka? koliko alkohola tolerira murija dok voziš?..i ak se sjetiš još čega....a, da...namjeravam potražiti CD od omege kao i DVD..crtane filmove s Gustafom....:)

Magor
13.07.2004., 09:30
Sdrafac: Eto, dobih potvrdjenu rezervaciju za 10.08..pa jedva čekam...

Ljetovanje za vrijeme Olimpijade?! :eek: Po meni je ovo nevjerovatno. :D

Sdrafac: ...nego, koliko znam za uć u ugarsku dovoljna je samo osobna karta, zar ne?...

Koliko znam „da".

Sdrafac: ... i gdje je preporučljivo jesti?...

To zavisi od novčanika. Dobro je znati - „balatonska matematika" kod konobara: 2+2=7 :D

Sdrafac: ...kako naručiti salatu koja nije slatka?...

Hm? U Mađarskoj salate su obično (98%) kisele, a nije slatke.

Sdrafac: [I]...koliko alkohola tolerira murija dok voziš?...[I]

Absolutna nula. Dakle ni jedan dl vina. Kazna od 600 kn do 1500 kn. Za ljeto kod Balatona je mnogo policajaca na cestama i vrlo vole kazniti.

Sdrafac: [I]...namjeravam potražiti CD od omege kao i DVD..crtane filmove s Gustafom...[I]

DVD s Gustavom: 105 kn (17 crtanih filmova „Gusztáv", 88 minuta) I na internetu možeš naručivati CD-ove i DVD-ove: "Folio CD-pošta" Internet trgovina (http://www.folio.hu/lapok/072000/f08728764.html)
CD s Omegom: 113 kn (koncert iz 1980 u „Kisstadion"-u s Beatrice-om i LGT-om) informacije na homepage-u Folio-a (http://www.folio.hu/lapok/085000/f15855181.html)

Sdrafac
14.07.2004., 15:30
:) pa ima i tamo tv...to što se tiče olimpijade, ali to je i dodatni plus..bit će više cura na plaži !:p neznam više što bih pitao...a...ma što se tiče prehrane..ići tamo gdje idu domaćini ili u restorane za strance? koji se jezik koristi, nemoj mi samo kazati mađarski....kakav je benzin, meni treba bezolovni eurosuper 95...te kak ti sve ovo znaš??? :D

Magor
14.07.2004., 16:39
Sdrafac: ići tamo gdje idu domaćini ili u restorane za strance?...koji se jezik koristi, nemoj mi samo kazati mađarski...kakav je benzin, meni treba bezolovni eurosuper 95

U restorane idu samo stranci (97%), za Mađare restorani su preskupi i obično Mađari odlično kuhaju. Mi idemo radije u vinaru, pivnicu. Tamo raspoloženje je bolje.
Što se tiče jezika... Pa da. U Mađarskoj glavni problem je nedostatak poznavanja stranih jezika. :( Nije čudo, jer mađarski jezik nije indoeuropski i vrlo teško za Mađara naučiti indoeuropski jezik. Sasvim druga logika tih jezika. Ali konobari uopće znaju njemački, slučajno engleski.
O benzinu. Ima bezolovni eurosuper 95. I meni to treba.

Sdrafac: te kak ti sve ovo znaš???

Ja sam zadnji mađarski polihistor. :D

Sdrafac
14.07.2004., 17:02
Magor kaže:
[B] Mi idemo radije u vinaru, pivnicu. Tamo raspoloženje je bolje.
:D

to te ja pitam, još onda da mi kažeš kako da prepoznam taj tip lokala???

Magor
14.07.2004., 17:37
Po nazivu.
vinara = „borozó" (vino = bor)
pivnica = „söröző" (pivo = sör /stara sumirska riječ :D /)

Sdrafac
14.07.2004., 17:44
lijepo.....baš hvala....tam ima i hrane, a?? naime ovisnik sam o gulašima...sve vrste..

Magor
14.07.2004., 17:50
Samo pogačice i sl.
Gulaš u malim restoranima: „vendéglő"

Sdrafac
14.07.2004., 17:59
sad znam manje više sve!! idem si stvar isprintati jer ti se nazivi teško pamte /barem ja/ a o izgovoru da i ne pomišljam..ak se još kaj smislim budem pitao, a svakako ću te izvjestiti o zapažanjima kad se vratim doma! lijep pozdrafffffffff! :) :) :) :W

Sdrafac
14.07.2004., 18:04
btw....kad te put nanese u zagreb nadam se da ćeš se javiti pa da isperemo grla...:D

Magor
14.07.2004., 18:10
OK, iako sam bio davno u Hrvatskoj, 1990.

Sdrafac
14.07.2004., 18:20
kao i ja u mađarskoj...ako ne računaš šopinge u nagykanizsi i okolici....u kom si djelu mađarske?

Magor
14.07.2004., 18:23
Nagykanizsa

Sdrafac
14.07.2004., 18:33
pa svrati onda dok sam barem u zalakarosu.....nije daleko , a?:D

Magor
14.07.2004., 18:38
Nedaleko od Zalakaroša (8 km) imam vinograd. :D

Sdrafac
14.07.2004., 18:41
znači mogli bismo se naći uz čašicu??

Magor
14.07.2004., 18:48
U kolovozu nažalost nemoguć, valjda drugom prilikom. Obitelj, olimpijada, rad, vinograd itd.

Sdrafac
14.07.2004., 19:01
ok....poziv i dalje stoji ..pa ako uloviš vremena skokni do poštanskog odmarališta....ionako ću imati odiseju da ga pronađem obzirom na moje znanje mađarskog! a sad odoh doma.pa ...do slijedećeg posta! :W

Sdrafac
24.08.2004., 05:21
eto me nazad, puna zeluca......lol:D

sasakova
13.07.2007., 08:55
Evo, ako netko poželi navratit, iznajmljujem ja vikendicu u Mađarskoj:

The vikendica (http://www.falusi-turizmus.atw.hu/url)

rass
13.07.2007., 15:29
Ako si vec na Balatonu,obavezno skoci do Bp,ima zanimljivih pubova kao jedan npr. sto se zove For sale (pazi ovo,unutra izgleda kao krcma iz nekog western filma,sve je posuto slamom a kikiriki jedes koliko hoces i sve slobodno sipas po podu).Narucis kriglu pive i jedas besplatno kikiriki koliko te volja-prava uzivancija.Ako zelis nesto pojest tamo,malo ces vise para odvojit nego obicno ali klopa je izvrsna.
Imas jos jedan Sir Lancelot-tamo je sve srednji vijek a sve klopas prstima....
Imas Old's Man Pub..........

Pozdrav

P.S Hm,ovoga, koliko god da je vruce nikad se nisam kupao u Balatonu

Annette
15.02.2008., 09:44
Mi idemo vlakom u Budimpeštu, a usput ćemo stati na Balatonu. E sad, imamo 3 stanice na Balatonu na kojima bi mogli izaći. Imate li kakve preporuke na kojoj od ove 3 da izađemo:
Balatonfoldvar
Balatonlelle
ili
Balatonszentgyor???

Hvala

Magor
16.02.2008., 08:09
Balatonfoldvar
Balatonlelle
ili
Balatonszentgyor???

Nemam preporuku.

selo Balatonszentgyörgy: muzej Csillag (’Zvijezda’) lovački dvorac (zanimljiva izložba)
gradić Balatonlelle: - (restorani itd.)
selo Balatonföldvár: -

Sjeverna obala je puno zanimljivija, puno lijepša od južne. (tvrđave, viteške igre, samostan sa grobom kralja Andrije /XI. st./, vinogradi, stari podrumi, geološke znamenitosti, pećine, stari vulkani itd.)

Annette
16.02.2008., 09:00
Nemam preporuku.

selo Balatonszentgyörgy: muzej Csillag (’Zvijezda’) lovački dvorac (zanimljiva izložba)
gradić Balatonlelle: - (restorani itd.)
selo Balatonföldvár: -

Sjeverna obala je puno zanimljivija, puno lijepša od južne. (tvrđave, viteške igre, samostan sa grobom kralja Andrije /XI. st./, vinogradi, stari podrumi, geološke znamenitosti, pećine, stari vulkani itd.)

hvala ti! nažalost, vlak staje samo u ovim mjestima. bitno mi je da malo obiđemo jezero i odemo na neki ručak, pa nastavljamo dalje za Budimpeštu. :)

pionir_pula
16.02.2008., 09:13
Negdje krajem 3. mjeseca idem u Pečuh.
Pa pošto mi taj kraj uopće nije poznat interesira me što tamo zanimljivo mogu naći.
Isključimo ono što govori Lonely planet i virtual tourist.
Nešto što nije toliko poznato, ali je zanimljivo.

Magor
17.02.2008., 07:40
/\ /\ /\

Pečuh je pun znamenitosti.
Turske džamije i minaret, katedrala, starokršćanski mauzolej iz IV. st. (Unesco world heritage), starokršćanski grobovi, starokršćanska crkva, srednjovjekovni gradski zidovi i barbakan, Csontvary muzej, Janus Pannonius muzej, Vasarely muzej (Victor Vasarely je rođen u Pečuhu), Zsolnay muzej (svjetskog glasa), izložba Amerigo Tot, nacionalno kazalište (opera i balet), restorani, kafići, Zoo, planine Meček i gradska četvrt ’Tettye’ (pravi unikum).

Pečuh će biti 'Europski glavni grad kulture' 2010. god.

pionir_pula
17.02.2008., 10:11
A zabava?

nasmijanonebo
18.02.2008., 08:38
pionirpula,
ides u pecuh na vise dana ili samo na 1 dan?
ima dosta toga i obici oko pecuha kao i sam pecuh...
ja bas bila u pecuhu turisticki prije ravno 10 dana:cerek: pa ak te zanima info o bilo cem pitaj (osim o nocnom zivotu, cula sam da ima par dobrih birceva i klubova za izaci)

.pero vragec
18.02.2008., 15:28
pionirpula,
ja bas bila u pecuhu turisticki prije ravno 10 dana:cerek: pa ak te zanima info o bilo cem pitaj (osim o nocnom zivotu, cula sam da ima par dobrih birceva i klubova za izaci)

Mene zanima Pečuh pa daj napiši par stvari(smještaj,znamenitosti,gdje se može dobro pojesti...)nemoj se štediti.Pečuh je relativno blizu Zagreba,šteta ga je ne posjetiti.Šta bi bilo dobro obići u okolici?

pionir_pula
18.02.2008., 15:47
pionirpula,

Više dana.

Piši što te volja. Što mogu tamo kupiti što je autohtono i tako...

Sve piši :top:

nasmijanonebo
19.02.2008., 10:21
sto se tice znamenitosti, ima dosta toga vidjeti u gradu ali i u okolici..sam grad-2 dzamije i minaret..1 (veca dzamija) se nalazi na glavnom trgu (Szecheny Ter) i sad je to crkva ..imas onda katedralu sa 4 zvonika. u kateddrali imas ulaz u kriptu (placa se ulaz, zaboravila cijenu jer je sve u forintama koje imaju puno nula), di ulazis u katakombe sa starokrsc. mauzolejem i grobovima (4.st.)- najveci europski lapidarij, izvrsno odrzavan..to je inace pod zastitom UNESCO kao svjetska bastina..imas onda srednjovjekovni gradski zid i kulu Barbakan (blizu katedrale)..u Pecuhu je i izvrsno ocuvana sinagoga...te imas razne muzeje koji su svi koncentrirani uglavnom u Kaptalan utca (između glavnog trga i trga di je katedrala)- Csontvary muzej, Janus Pannonius muzej, Vasarely muzej (Victor Vasarely je rođen u Pečuhu), Zsolnay muzej (majstor za porculan svjetskog glasa), izložba Amerigo Tot...
od glavnog trga (Szecheny ter, zapamtit ces ga da je tamo velika dzamija-najveca u srednjoj europi) prema istoku ti vodi pjesacka zona, tj. ulica Kiraly utca- puno dobrih kafica, restorana, i u toj ulici je također nacionalno kazalište (opera i balet)..u toj istoj ulici je i najstarija slasticarnica "Caflish"...a takodjer s glavnog trga pravac zapad dodjes na Jokai ter di je glavni djir u proljece i ljeto kad su bircevi vani (nesto kao ZG Cvjetni trg-glavni djir)
takodjer postoji i gradska četvrt ’Tettye’ -to ti je stari Pecuh, u biti vrlo stari dio, povise centra prema gore ..(iako je cijeli grad star :) ), zivopisno je jako- fontane, zgrade, parkovi
na vrhu brda Mecsek (Pecuh se penje iz doline polako prema vrhu brda) imas TV toranj sa kaficem odakle puca pogled na cijelu Baranju..treba otici, pogotovo ako bude suncano i lijepo vrijeme..
uglavnom, bilo bi najbolje da odes u turisticki ured na glavnom trgu (Szecheny ter) i pokupis plan grada i prospekte, tamo ces naci razne preporuke sto vidjeti sl...
za znamenitosti vidi link:
http://hungarystartshere.com/search?sm=1&th=1&gh=1.4.3.4.36&p=1
Uglavnom, Pecuh ima jako bogatu povijest i iznenadit ces se kako je uredjen, sve je obnovljeno i nema tragova socrealizma (skoro nista), uredno, cisto..
tamo su forinte u optjecaju i najbolje je kune u Hrv. mijenjati u forinte (ne eure i ne u Pecuhu)..forinte dijelis sa 35.5 i dobijes iznos u kunama..
cijene- hoteli su jeftiniji nego kod nas..klopa i cuga nesto jeftinija u centru, izvan centra je jos jeftinije..
sto se tice sopinga-imas veliki soping centar Arkad (10 min pjeske od glavnog trga, tam je i inace glavni parking za Pecuh) sa svim brandovima koje imamo i u Hrv...cijene su samo malo niže nego kod nas, a tehnika je cak i skuplja...
kafica i restorana ima bezbroj..inace i u samom gradu ima dosta ducana, ima cak i outlet ducana, tak da mozes pazariti povoljno :-)
e da, u Pecuhu je jaka hrv. zajednica, imaju veliku ulogu u pecuskoj povijesti..imas hrvatsko kazaliste, gimnaziju, vrtic itd..ja sam naletila i na Hrv. klub "August Šenoa", tocno prekp puta "Barbakana", ali bilo je zakljucano pa nisam nikog nasla..
ako volis kolace, svakako isprobaj mađarske kolace..meni je osobno najdrazi Somloi galuska, ali ga nema svuda, samo u toj najstarijoj slasticarnici i jos jednoj na Szecheny ter...
klopa kao klopa-mađarska, meni je bilo fino al ne pase to svakome, jer ima dosta zacina :-)
okolica Pecuha- imas poznati vinogradarski-vinski mađarski kraj tj. vinsku cestu Villany-Siklos(to ti je juznije pod Pecuha, prema Dravi-hrv. granici)..tj. ak ides od Donjeg Miholjca do pecuha, prolazis kroz taj kraj...u Siklosu (23 km od Pecuha) inace imas jednu od najvecih i najbolje ocuvanih srednjevjekovnih utvrda..
nekih 30 km od Pecuha imas i Szigetvar, poznat po utvrdi koju je branio nas Nikola Subic Zrinski (tzv. hrvatski Siget)..nemoj mijesati Szigetvar sa Szegedom, to su 2 grada..
s druge strane brda Mecsek (pecujsko brdo) imas jezero Orfu, al i pecinu Abaliget, jednu od najvecih u Mađarskoj a u pecini se lijece i astmaticari (nisam bila ali pricali su mi)..
e da, cim prijedjes Dravu (iz Donjeg Miholjca) dolazis za par km u Harkanj-jedne od najpoznatijih mađarskih toplica a i opcenito u Europi, toplice su renovirane 2003....pa ak se hoces i umociti, preporucam ti i Harkanj..od Harkanja do Pecuha ima nekih 20 km i to odlicne nove ceste...
sto se tice autohtonog proizvoda, ne pada mi nista na pamet, osim tog zsolnay porculana (ne znam di to ima za kupiti, ja to nisam trazila), i vina iz tog kraja

nasmijanonebo
19.02.2008., 10:26
e da, kak ides krajem 3.mj. ides u pravo vrijeme-od sred.3.mj, do sred.4.mj je Proljetni festival Pecuha-to ce ti biti pravi moving...
sto se tice nocnog zivota-sjedi se po bircevima oko gl.trga..
a preporucili su mi svakako hard rock caffe (nisam bila, nisam stigla) i jos ovo sa neta:
If you are student, or a student-mind adult you cannot miss to go in the summer semester to the well-known 'Golden Triangle' or 'Little Bermudas'. That trinity is composed of three famous bars: 1st - Papucs (a 170 years old authentical Hungarian kocsma), 2nd - the Dante Café, 3rd - the Kiosk - an outdoor kocsma under two hundred years old trees. This complex is in the heart of historical downtown, 50 meters from the neogothic cathedral and the bishop's palace.

pionir_pula
19.02.2008., 16:23
Hvala.
Nasmijanonebo.

aircanada
19.02.2008., 19:27
Tranzit viza za madjarsku? koliko kosta i sta je potrebno?
Jel se moze to na granici, s obzirom da nama ne treba sangajska viza krace od 30 dana.

nasmijanonebo
20.02.2008., 09:16
to ti ja ne znam, nama iz Hrvatske ne treba viza da uđemo u Mađarsku:)

aircanada
20.02.2008., 10:53
to ti ja ne znam, nama iz Hrvatske ne treba viza da uđemo u Mađarsku:)

pa i ja sam iz hrvatske :P

bittersweetness
20.02.2008., 11:28
ovaj vikend idem u Budimpestu..bit ce hladno jel?:rolleyes:

aircanada
20.02.2008., 11:49

ja se nadam snijegu :D

nasmijanonebo
20.02.2008., 15:16
pa i ja sam iz hrvatske :P

pa onda ti ne treba viza za mađarsku...moras imati zelenu kartu ak ides autom, pitaju na granici i prtljaznik provjeravaju ..ipak su oni EU:D

Putnik92
20.02.2008., 16:29

Neće! Zato pičim i ja gore za vikend!

Annette
20.02.2008., 19:14
Neće! Zato pičim i ja gore za vikend!

ja idem 1.3.

nadam se da možemo 'nutra sa osobnom...

nasmijanonebo
21.02.2008., 14:00
ja sam nosila putovnicu sa sobom kao i ekipa tak da ne znam za osobnu..iako sluzbeni podatak kaze da se moze s osobnom u mađarsku...
ak si s autom, obavezno zelena karta, bez toga nema sanse..jer provjeravaju svakog od nas u bazi da li smo na tjeralicama itd..

.pero vragec
22.02.2008., 07:44
Tranzit viza za madjarsku? koliko kosta i sta je potrebno?
Jel se moze to na granici, s obzirom da nama ne treba sangajska viza krace od 30 dana.

Ma nisi ti baš iz Hrvatske.Od kada je Hrvatske nikad nisu trebale vize za Mađarsku!A pogotovo nam ne treba sangajska viza:lol:(vjerojatno si mislio na Schengenski režim granice)

P.S.Može se i osobnom u Mađarsku.

Forumas-zg
22.02.2008., 09:54
ja sam nosila putovnicu sa sobom kao i ekipa tak da ne znam za osobnu..iako sluzbeni podatak kaze da se moze s osobnom u mađarsku...
ak si s autom, obavezno zelena karta, bez toga nema sanse..jer provjeravaju svakog od nas u bazi da li smo na tjeralicama itd..
Oh, ma opet vi sumnjicavci koji stalno mislite da se NE moze s osobnom u zemlje u koje se stvarno moze!!!!! Naravno da se MOZE, NE TREBA PUTOVNICA! :top: Ali, istina, uz jednu napomenu: zbog Slovenaca koji su stvari zakomplicirali prilikom njihovog ulaska u Schengen, sad osim za Sloveniju takodjer i za ulazak u Madjarsku i Italiju trebamo dobiti (kad ulazimo s osobnom) s nase strane granice nekakav "kartoncic", u koji ti onda s Madjarske strane lupe zig da si usao, a moras ga jako dobro cuvati, jer ako ga izgubis ne mozes izaci van iz zemlje, na izlazu ti udara izlazni zig, po meni cista glupost i gnjavaza...
Inace, sto se Madjara tice, oni znaju biti dosta dosadni i neugodni, Slovenci su doista "mila majka" prema njima! Naime, izvan turisticke sezone je promet prema Madjarskoj vrlo slab, pa nemaju sto raditi, onda se sjete dobro zezati svakog slucajnog "putnika-namjernika" - ne gine ti bar pol sata raznih provjera, obavezno provjeravaju i dokumente auta, osiguranje i sve ostalo. A to sve uopce ne ovisi o tome ides li s osobnom ili putovnicom, drzati ce te na granici dugo tako i tako, bar su to moja iskustva i to svaki put!
Moj bi ti savjet stoga bio: ako ides recimo na Balaton ili negdje u tom pravcu, onda je cak KRACE ici preko Slovenije, ides iz Cakovca prema Murskom Srediscu i tamo prijedjes granicu, prodjes svega oko 8 km kroz uzak pojas Slovenije pored Lendave, te odmah kod mjesta Redics udjes u Madjarsku. Sad izmedju SLO i HU nema vise granicne kontrole, a Slovenci te (bar mene nikada nisu) na tom prijelazu nece uopce zezati. Eto, na taj nacin mozes fino (a naravno posve legalno!) posve mimoici Madjarske policajce i carinike! :top:

aircanada
22.02.2008., 21:00
Ma nisi ti baš iz Hrvatske.Od kada je Hrvatske nikad nisu trebale vize za Mađarsku!A pogotovo nam ne treba sangajska viza:lol:(vjerojatno si mislio na Schengenski režim granice)

P.S.Može se i osobnom u Mađarsku.

Ma salija sam se, vidis :lol: :P
Jesam, iz hrvatske sam, ali trenutno zivim (pola godine) u kievu, i nisam nikad putova u Madjarsku, osim presjedanje aviona, a za to me ne zanima madjarska granica. Uvik sam putova slovenija italija, i dalje. nikad sjevernije od varazdina
No hvala. Vec vidim probleme na granici zbog auta :flop:

bittersweetness
25.02.2008., 02:44
ja se veceras vratila iz Budimpeste i bilo je nevjerovatno toplo,pravo proljece,suncano i bez vjetra.Kao i kod nas koliko vidim,iznad prosjecne temperature:kava:

Magor
25.02.2008., 06:24
ja se veceras vratila iz Budimpeste i bilo je nevjerovatno toplo,pravo proljece,suncano i bez vjetra.Kao i kod nas koliko vidim,iznad prosjecne temperature:kava:

Da. 18-20 C. :cerek:

nasmijanonebo
25.02.2008., 06:54
Ma salija sam se, vidis :lol: :P
Jesam, iz hrvatske sam, ali trenutno zivim (pola godine) u kievu, i nisam nikad putova u Madjarsku, osim presjedanje aviona, a za to me ne zanima madjarska granica. Uvik sam putova slovenija italija, i dalje. nikad sjevernije od varazdina
No hvala. Vec vidim probleme na granici zbog auta :flop:

ne vidim zasto bi imao problema zbog auta?
pa ja sad bila s autom i samo 5 minuta trajao pregled-pregled putovnice, prvijera jesmo li u bazi, otvaranje prtljaznika (rutinski) i zelena karta i bye...
i prije kad sam isla vise navrata u mađarsku autom(szombathely, sopron, budimpesta itd) nisu me nikad pretjerano davili na granici..u pecuh sam isla preko donjeg miholjca i istina je da smo bili jedini ljudi na granici pa opet nisu gnjavili..

.pero vragec
25.02.2008., 09:13
Nekoliko puta sam već išao u Mađarsku i nikad nisam imao nekih problema.Obavezno ukucavaju podatke iz putovnice,eventualno traže prometnu dozvolu i to je to.

Putnik92
25.02.2008., 16:22
Inace, sto se Madjara tice, oni znaju biti dosta dosadni i neugodni, Slovenci su doista "mila majka" prema njima!

Da baš su šampioni (skupa s našima) - iza desetak autiju čekao sam pola sata... :confused:

Forumas-zg
26.02.2008., 09:15
Da baš su šampioni (skupa s našima) - iza desetak autiju čekao sam pola sata... :confused:
Eto, bas mi je drago da jos ljudi ima takva (neugodna) iskustva, tj. da ja nisam jedini! :top: Cudim se samo da nitko nije prokomentirao moj post (i sugestiju) kako jednostavno izbjeci Madjare kad se putuje u Madjarsku! Dakle, da jos jednom ukratko ponovim - umjesto prema Goricanu, skrenuti u Varazdinu ili Cakovcu dolje s autoceste, pa pravac Mursko Sredisce, tamo prijeci u Sloveniju, obici Lendavu po obilaznici i nakon manje od 10 km tranzita kroz Sloveniju evo nas u Madjarskoj kod mjesta Redics, gdje vise izmedju SLO i Madj. NEMA nikakve granicne kontrole! Dakle, legalan ulaz u Madjarsku, a BEZ da se prodje njihova granicna kontrola! :top: Jos bih napomenuo da je svim putnicima koji idu prema Balatonu ovaj put cak i KRACI od onoga preko Goricana, takodjer je ljepsi i zanimljiviji, a sto je najvaznije - izbjegavamo moguce neugodnosti s Madjarima! :D

x-type
26.02.2008., 09:34
nismo komentirali jer nam se baš i ne sviđa ta ideja. ne znam kako ti put ispada kraći, ali ide li se na istočnu obalu Balatona, put je dulji 40 km tuda (npr. do Siófoka). također, ne vidim svrhu vožnje po drndavim mađarskim cestama drugog reda kad se do iza Nagykanizse dolazi autocestom i onda ostaje još 30 km ceste prvog reda (a i to će do ljeta biti zamijenjeno autocestom). da ne spominjem stravičan kamionski promet kod Lendave i za tih 8 km kroz Sloveniju se zna potrošiti i 20 minuta. no, u idealnim uvjetima od naplate u Čakovcu do Murskog Središća treba 20 minuta. a za toliko se već skidaš s autoceste iza Nagykanizse i ostaje ti 35 km do Balatona, dok po ovom tvojem putu nakon 20 minuta još imaš 80tak km do Balatona.

.pero vragec
26.02.2008., 09:35
Eto, bas mi je drago da jos ljudi ima takva (neugodna) iskustva, tj. da ja nisam jedini! :top: Cudim se samo da nitko nije prokomentirao moj post (i sugestiju) kako jednostavno izbjeci Madjare kad se putuje u Madjarsku! Dakle, da jos jednom ukratko ponovim - umjesto prema Goricanu, skrenuti u Varazdinu ili Cakovcu dolje s autoceste, pa pravac Mursko Sredisce, tamo prijeci u Sloveniju, obici Lendavu po obilaznici i nakon manje od 10 km tranzita kroz Sloveniju evo nas u Madjarskoj kod mjesta Redics, gdje vise izmedju SLO i Madj. NEMA nikakve granicne kontrole! Dakle, legalan ulaz u Madjarsku, a BEZ da se prodje njihova granicna kontrola! :top: Jos bih napomenuo da je svim putnicima koji idu prema Balatonu ovaj put cak i KRACI od onoga preko Goricana, takodjer je ljepsi i zanimljiviji, a sto je najvaznije - izbjegavamo moguce neugodnosti s Madjarima! :D

Meni je baš drago da nikada ali baš nikada nisam imao problema na mađarskoj granici!I ne pada mi na pamet ići u Mađarsku preko Slovenije...

aircanada
26.02.2008., 23:10
Ja naprimjer uvik sam imao problema sa slovencima.

Kejt 8
26.02.2008., 23:25
Nekoliko puta sam već išao u Mađarsku i nikad nisam imao nekih problema.Obavezno ukucavaju podatke iz putovnice,eventualno traže prometnu dozvolu i to je to.

Ni ja nikad nisam imala nikakvih problema.
Sve "smooth".

Blagajnica
21.04.2008., 15:40
imate li kakva iskustva s Hungaroingom?
gdje navabiti karte i što proporučavate?

aircanada
21.04.2008., 15:52
karte mozes nabaviti, ako mislis na F1, u agencijama ako se ne varam. Trebalo bi bit i saltera za to pokraj staze. Valjda imas podatak da se staza nalazi tik do Budimpeste...

Blagajnica
21.04.2008., 16:47
hvala.
mislim, znam gdje je otprilike staza.
zanima koje mjesto proporučujete za gledanje utrke, a da je ok cijena?

aircanada
21.04.2008., 16:55
ako se ne varam, nemas bas nesto izbora, osim startno ciljne ravnine. Ostalo je ko prije dodje, njegovo je... Ali nisam siguran. Znam da mi je to prijatelj reka da j e isa na jednu utrku, neznam tocno koju. I da su sva 3 dana proveli u kamp kucici ispred, da bi u 6h vatali misto.

frlet
22.06.2008., 11:51
Pozdrav,

mene bi zanimao Balaton zimi za Novu godinu. Zelio bi na kratko otici na odmor u neki welness centar u nekom mirnom mjestu u blizini Zagreba (da nije potrebna duga voznja autom). Dakle, kako je na Balatonu zimi? Kakve su cijene smjestaja i restorana?

Magor
23.06.2008., 06:59
/\ /\ /\

Wellness hoteli:
- u Hévízu (6km od Balatona): http://wellnesshotel.lap.hu/#b15885182
- u Zalakarosu (između Nagykanizse i Balatona): http://wellnesshotel.lap.hu/#b15885183
- http://www.iranymagyarorszag.hu/keres/balaton_regio/wellness/wellness-p1/

sight166
03.02.2009., 13:06
Znate li sto se vise isplati:

kod nas eure promijenit u forinte

kod nas kune promijenit u forinte

u mađ. promijenit eur u forinte

u mađ. promijenit kune u forinte

za iznose do 1000 eur

hvala

MGoran
03.02.2009., 14:35
Najbolja varijanta je dignuti forinte na bankomatu UniCredit Group (ZABA) sa običnom karticom tekućeg računa. Nema nikakve provizije i nikakvih problema.
Na taj način eliminiraš sve moguće provizije prilikom konverzija kn-eur-huf

Vanity
04.02.2009., 07:51
Ova opcija s bankomatom bi bila najpovoljnija. U slučaju da nemaš karticu Unicredit gruop banke, onda ti je bolje mijenjati eure gore. Kune se baš i ne isplati.

mishevi
08.02.2009., 03:33
Znate li sto se vise isplati:

kod nas eure promijenit u forinte

kod nas kune promijenit u forinte

u mađ. promijenit eur u forinte

u mađ. promijenit kune u forinte

za iznose do 1000 eur

hvala

Bolji je tečaj.

champ
17.06.2009., 12:49
Spremamo se s motociklima sljedeći vikend napraviti jedan turistički obilazak - krug oko Balatona. Ranije sam inače dosta često hodao u shopping, u Nagykanizsu i Letenye.

Iz Magorovih postova sam shvatio da je sjeverna obala Balatona puno zanimljivija od južne. Koja se od valute trenutno više isplati mijenjati za forinte, dali kune ili euri? (u Hr je 1 euro - 7,3 kn)

Kakvo je stanje po pitanju dozvoljenih promila u prometu, još uvijek je 0,00? Koje su najbolje destinacije na toj trasi, koje bi obavezno trebalo posjetiti?

Razlivena Tinta
22.06.2009., 19:35
29.6. idem na 10 dana u Mađarsku (projekt u vezi sa školom, nebitno). Prva 3 dana sam u Budimpešti, a ostalih 7 na Balatonu. Ima netko da je bio na Balatonu, iskustva? Zanima me, kakva je tamo ponuda, općenito, kupovina u Mađarskoj, ima nešto vrijedno spomena? Molim vas, ako je netko bio na Balatonu, može mi se javit i na PM i ispričat malo kako mu je bilo, hvala :mig:

x-type
22.06.2009., 23:12
Spremamo se s motociklima sljedeći vikend napraviti jedan turistički obilazak - krug oko Balatona. Ranije sam inače dosta često hodao u shopping, u Nagykanizsu i Letenye.

Iz Magorovih postova sam shvatio da je sjeverna obala Balatona puno zanimljivija od južne. Koja se od valute trenutno više isplati mijenjati za forinte, dali kune ili euri? (u Hr je 1 euro - 7,3 kn)

Kakvo je stanje po pitanju dozvoljenih promila u prometu, još uvijek je 0,00? Koje su najbolje destinacije na toj trasi, koje bi obavezno trebalo posjetiti?

obvezno posjeti Keszthely, jako simpatičan i lijep gradić s prekrasnim dvorcem, i TIhany koji je sav etno. ne znam ima li što zanimljivo u Tapolci, ali znam da ti je ta sjeverozapadna obala (pogotovo oko Tapolce) prepuna kratera ugaslih vulkana i malo ih obilazi i penji se po njima ako imaš vremena. kod mjesta Szigliget imaš ruševine neke utvrde, popni se gore, super je pogled.

0,00 još uvijek vrijedi.

nadam se da voliš slatkovodnu ribu jer ima simpatičnih restorana s odličnom ponudom balatonske ribe :)

Magor
23.06.2009., 16:32
obvezno posjeti Keszthely, jako simpatičan i lijep gradić s prekrasnim dvorcem, i TIhany koji je sav etno. ne znam ima li što zanimljivo u Tapolci, ali znam da ti je ta sjeverozapadna obala (pogotovo oko Tapolce) prepuna kratera ugaslih vulkana i malo ih obilazi i penji se po njima ako imaš vremena. kod mjesta Szigliget imaš ruševine neke utvrde, popni se gore, super je pogled.

Tapolca je također lijep gradić (romantičan centar, mlin s jezerom, pećina s jezerom, kafići-restorani). Blizu grada bivši vulkani. Najpoznatiji je Badacsony (437m). Badacsony ima mnogo znamenitosti (barokni plemićki vinski podrumi iz XVIII-XIX. st., odlična vina, geološki znamenitosti).

- pećina s jezerom u Tapolci: slika1 (http://img268.imageshack.us/img268/7351/tapol.png)
- centar gradića s jezerom u Tapolci: slika2 (http://img268.imageshack.us/img268/8020/tapolu.png)

Btw, dvorac u Keszthelyu je u vezi i s Hrvatima, naime, vlasnik dvorca je bio obitelj Festetics (Feštetić).

- Feštetićev dvorac u Keszthelyu: slika3 (http://img268.imageshack.us/img268/8794/tapola.png)

Dvorac danas služi kao muzej, vrlo lijep. Drugi najveći dvorac u Mađarskoj, odmah iza Esterhazyjevog dvorca u Fertödu.

Inače, cijela sjeverna obala je nacionalni park. (Nacionalni park Balaton (http://www.bfnpi.hu/index.php?lang=en) /english/)

Da, Tihany je zanimljivo mjesto. Vrlo važno mjesto mađarske kulture i povijesti. Ovdje je pokopan kralj Andrija I. (1046-1060.)

- grob kralja Andrije I. (+1060.) u opatiji u Tihanyu: slika4 (http://img269.imageshack.us/img269/2153/tih.png)
- opatija u Tihanyu: slika5 (http://img269.imageshack.us/img269/1113/tiha.png)
- pećine za fratare u Tihanyu: slika6 (http://img269.imageshack.us/img269/5352/tihi.png)
- poluotok Tihany: slika7 (http://img341.imageshack.us/img341/2153/tih.png)

Arienrhod
23.07.2009., 20:23
Mogu li se u Mađarskoj promijeniti kune u forinte?

lajchi
24.07.2009., 05:34
Najbolje ti je kupiti ovdje forinte. U mađarskoj je tečaj takvi da plačaš i 10kn više po 1000 forinti. Ne biti lijen i obavezno tu kupiti, a može i na bankomatu samo ispadne malo skuplje od mijenjanja ovdje. I nikako ne u eurima u Mađarskoj plaćati jer isto imaju bijesni tečaj...

trotter
24.07.2009., 07:27
Mogu li se u Mađarskoj promijeniti kune u forinte?

Mogu.

Neznam kuda ideš u H (možda Budapest) ali mogu se kune promjeniti u forinte, čak niti tečaj nije loš...
Ja uglavnom kupim forinte ovdje (u Zg ih ponekad ima u KunDem mjenjačnicama; poslovnice u Hatzovoj i kod trešnjevačkog placa), ali nedavno sam mijenjao i u centru Budimpešte kune za forinte i tečaj nije ništa lošiji nego euro-forinta. Čak sam se iz iznenadio kako kuna dobro kotira..
Općenito u H kuna je na cijeni pošto je kolko tolko stabilna valuta, a potražnja za kunama je velika (mađarski turisti) tako da se nemoj boljat de nečeš moći zamijeniti. Jedino ako ne ideš u neko selo tamo...

cvor
09.08.2009., 12:15
Mi smo u Siofoku u kampu mijenjali euro - forinta i bilo je povoljnije nego li kupiti forinte u HR u Erste banci, a kurs je bio velika razlika između kampa i bilo koje mjenjačnice u gradu. U kampu su mijenjali po Raiffeisenn bank tečaju... Na 50 eura razlika je bila 1200 forinti... Znam da je je bilo 37 forinti kuna 25. 6. kad smo preračunali eure a mislim da smo za eure dobili 274 ft = 1 euro a u gradu je bilo 250 ft = 1 euro u mjenjačnicama...

A pecivo je koštalo 25 ft...

http://forum.camping-croatia.com/viewtopic.php?f=26&t=166

bubimir__
18.10.2009., 21:12
Može li mi netko molim vas reći po čemu je Mađarska poznata? Što zanimljivo možemo tamo vidjeti? Koji poznate proizvode proizvodi?...

x-type
18.10.2009., 21:46
kulturološki je poznata po bogatoj autro-ugarskoj ostavštini. geografski je poznata po Balatonu i Dunavu. zanimljivo što se može vidjeti su dvorci, utvrde, muzeji, spomenici, crkve, bogomolje ostalih religija, mostovi, rijeke, jezera, rezervati, ugasli vulkani, sportski tereni... poznati mađarski proizvodi su začinska paprika, guščja jetra, suncokreti, tokajac, slatkovodna riba... to je par brzopoteznih. a imamo i temu o Mađarskoj.

aircanada
18.10.2009., 23:15
Dje ti nadjes ugasli vulkan u drzavi ravnoj ko daska :D

Magor
19.10.2009., 07:56

Na sjevernoj obali Balatona odnosno sjeverno od Balatona:
npr. Badacsony, Szent György-hegy, Halápi-hegy, Gulács, Csobánc, Hegyesd, Hajagos, Tóti-hegy, Szigliget, Véndek, Somló

Svi su ugasli vulkani (350-440 m). (slika (http://img190.imageshack.us/img190/2972/bady.png))

nasmijanonebo
19.10.2009., 09:07

hehe,mađarska nije ravna skroz kao daska, ima brezuljaka (pa i sam budim je na brdu,..pa pecuh je u podnozju brda itd itd)..ima brda po cijeloj mađarskoj, jest da nisu biokovo/velebit/ucka itd itd..ali ipak
za nizozemsku se moze reci da je ravna kao daska..
mađarska je zrtva stereotipa, kao i slavonija koja nije isto cijela ravna
..u svakom slucaju ima se svasta za vidjeti u mađarskoj kao sto je vec nabrojao x-type:mig:

aircanada
19.10.2009., 09:17
Ja san se malo salija, jer zbilja kad ides autoputem, nema nekih uspona/padova, a polja se stapaju sa horizontom :)

nasmijanonebo
19.10.2009., 09:29
ma znam da si se salio, al ispravila zbog drugih forumasa, ne znaju svi za šalu :mig:..zato ne volim vozikanje autoputevima ako mi se ne žuri,jer onda bi cijela europa bila dosadna..

x-type
19.10.2009., 16:50
Ja san se malo salija, jer zbilja kad ides autoputem, nema nekih uspona/padova, a polja se stapaju sa horizontom :)

i na ovo mogu dodati jedan "khm": gradilište M6 (http://m.blog.hu/ri/riaria/image/M6%20alagutak%20half.jpg) :mig:

ja sam malo nekompetentan glede Mađarske jer obožavam tu zemlju i najobičnije brdo će meni tamo biti strašna atrakcija :zubo:

btw, zastrašujuće ravna država - Bjelorusija

Magor
20.10.2009., 08:36
Što govori statistika? :D

Mađarska = 93.000 km2
78 - 200 m: 75 % (70.000 km2 - nizina)
200 - 400 m: 20 % (19.000 km2 - brdo)
400 - 1015 m: 5 % (5.000 km2 - gorje)

Evo, tipično područje sjeverno od Budimpešte:
okuka Dunava: http://farm4.static.flickr.com/3049/2731721458_c6abbcc860_b.jpg

cvor
20.10.2009., 09:27
Može li mi netko molim vas reći po čemu je Mađarska poznata? Što zanimljivo možemo tamo vidjeti? Koji poznate proizvode proizvodi?...

Mađarska je super...

Mi smo bili samo par dana u Siofoku u kampu... Nakon tih par dana komentar je bio... Sakrijmo naš turizam na Jadranu... poklopimo se po ušima i šutimo...

Bolje je nositi eure i mijenjati, a najbolje je kupiti forinte kod nas u banci...

Mi smo eto i kampicu prevlačili preko granice i nikad nismo imali problema. Čak me ni zeleni karton nije tražio za nju.

Evo naših kratkih zapisa:
http://forum.camping-croatia.com/viewtopic.php?f=26&t=166

aircanada
20.10.2009., 10:58
i na ovo mogu dodati jedan "khm": gradilište M6 (http://m.blog.hu/ri/riaria/image/M6%20alagutak%20half.jpg) :mig:

ja sam malo nekompetentan glede Mađarske jer obožavam tu zemlju i najobičnije brdo će meni tamo biti strašna atrakcija :zubo:

btw, zastrašujuće ravna država - Bjelorusija

to je gradiliste :P Ja se sjecam, M7 + M3 prosao sam jedan jedini vijadukt, a niti jedan tunel :) Ali kao ranivcu je smatram jer zbilja ima jako malo planina, a i svi usponi/padovi su jako blagog nagiba.. Nisam mislija da je kao nizozemska :P

nukac
20.10.2009., 11:01
Stvarno ne vidim razloga za tunel na toj autocesti, samo malo iskopati s bagerom i to je to. Jedini razlog za tunel - natječaj koji mora dobiti firma od XXX političara... :)

aircanada
20.10.2009., 11:07
Pa to ti i govorim, tunel je potreban kad imas neko brdo, veceg uspona itd... Ali dobar dio HU nije takav :) Inace, mene je odusevio put uz balaton na jesen. Isao sam prema CRO, spustio se odma posli Budimpeste sa autoceste, i uz Balaton dobar dio puta vozio. Svakakvih boja uz cestu, cesta je super, jedino sta ne mozes vozit 130 :) Ali ako imas ~1-2h viska, definitivno je pravi ugodjaj prolaska i za oci i dusu :) Mogao bih ga poistovjetit sa putem sa jugom francuske, koji sam takodjer prosao "lokalnim" cestama.

Magor
20.10.2009., 14:16
Stvarno ne vidim razloga za tunel na toj autocesti, samo malo iskopati s bagerom i to je to. Jedini razlog za tunel - natječaj koji mora dobiti firma od XXX političara... :)

Tuneli su izgrađeni zbog strukture tla (=> les).

nasmijanonebo
20.10.2009., 16:04
hehe, kao sto magor veli, imali su opravdan razlog..a ne kao kod nas, sve je politika..
ipak kod njih nije tako ogrezla korupcija kao kod nas (iako je ima)

x-type
20.10.2009., 16:49
to je gradiliste :P Ja se sjecam, M7 + M3 prosao sam jedan jedini vijadukt, a niti jedan tunel :) Ali kao ranivcu je smatram jer zbilja ima jako malo planina, a i svi usponi/padovi su jako blagog nagiba.. Nisam mislija da je kao nizozemska :P

ma znam, zezam malo, dajem iznimne primjere :mig: i ima ih malo više na M7 od jednog, 5 ih je, ali je jedan veliki (Köröshegy (http://www.panoramio.com/photos/original/6776689.jpg), prekrasno gotovo 2 km dugo zdanje, koje je izgrađeno isto manje-više iz fore jer se dolina mogla lako obići)

Magor
21.10.2009., 08:37
koje je izgrađeno isto manje-više iz fore jer se dolina mogla lako obići)

Ne mogla se, zbog lokalne samouprave. Rezultat: 44 mrd. forinti (1,2 mrd kuna) za totalno nepotreban vijadukt.

Poznata situacija kod nas...

Drugi "lijep" primjer je južnobudimski Metro (4. linija) u Budimpešti. Također je nepotreban (bar po meni). Troškovi su: 590 mrd forinti (16 mrd kuna!!!, 5 Wembley stadiona, 22 Arene Zagreb). :flop:
Treći je megalomanski most M0 na Dunavu za 67 mrd forinti (1,85 mrd kuna).

Imamo novac. :ne zna:

x-type
21.10.2009., 16:26
Treći je megalomanski most M0 na Dunavu za 67 mrd forinti (1,85 mrd kuna).

ok, Budimpešta je grad mostova i bilo bi glupo da su napravili neki ružni bezvezni most, Megyeri je stvarno prekrasan! iako je meni Pentele ljepši od njega uspoređujemo li nove mostove u Mađarskoj :)

miss l on the road
22.10.2009., 15:28
Drugi "lijep" primjer je južnobudimski Metro (4. linija) u Budimpešti. Također je nepotreban (bar po meni). Troškovi su: 590 mrd forinti (16 mrd kuna!!!, 5 Wembley stadiona, 22 Arene Zagreb). :flop:

na stranu troškovi, ali zašto misliš da je 4. linija nepotrebna? :ne zna:
meni je super da ću ovako od kálvin téra do móricz zsigmond körtéra imati samo 3 stanice, jer inače je baš zajebano za doći do tamo, moraš ići na moszkva tér pa na tramvaj... :visi:

a megyeri híd je skoro dobio ime woody allen, ja sam za to navijala :D

Forumas-zg
22.10.2009., 16:40
Oh, kakvi grozni stereotipi!!! Mađarska uopće NIJE ravna ko daska, jest samo njen jugoistočni dio! Ostali dio je baš prilično BRDOVIT! Prošao sam ju cijelu, pa odgovorno to mogu tvrditi i to su prekrasna brda i ne baš toliko niska! Najviši vrh je Kekes u gorju Matra, a taj je visok 1.015 metara, dakle svega 20 manje od Zagrebačkog Sljemena, a na njemu se nalaze i skijaški tereni! Cijeli dio uz slovačku granicu je brdovit, također sve sjeverno od Balatona, pa sve uz Dunav sjeverno od Budimpešte, pa onda brda uz granicu s Austrijom, koja su zapravo najistočniji ogranci Alpi, pa usamljena brda u južnom dijelu (Mecskek i Villany)... Ima tu itekako brda i brda po čitavoj Mađarskoj! Dobro, istina nisu visoka, ali vrhova od 700 i više metara ima na pretek! :top: A eto, kao što sam gore napisao, ima bome i tisućnjaka! :mig:
A kad smo kod vulkana, meni je osim tih vulkanskih kupa nad Balatonom još najfascinantnije TOPLO JEZERO Heviz, koje je u biti vulkansko grotlo, s prekrasnom ljekovitom toplom vodom u kojoj se može kupati cijele godine, tako nešto osim na Islandu nema nigdje u Europi! :top:
Mrvu još offtopic: A kad smo kod Holandije, ona jest gotovo 99% ravna ko daska, ali čak i oni imaju onaj brdoviti komadić zemlje oko Maastrichta, gdje ima i vrhova od preko 300 metara! :mig:

aircanada
22.10.2009., 17:01
Boze, pa jel mora cila bit na 0 metara nadmorske visine da se za nju moze rec da nije brdovita?
S obzirom kolika je povrsina i koliko je od toga planina, moze se rec da je poprilicno ravna :P

Magor
23.10.2009., 16:28

U južnom Budimu živi samo 150-200.000 ljudi. 16 mrd kuna za 200.000 ljudi? :eek: Mislim da je metro od Kispesta do Ferihegy Airporta važniji.

metro4 = 300-350 km autocesta = 15 (!!!) kvalitetnih mostova na Dunavu

miss l on the road
26.10.2009., 00:13
Mislim da je metro od Kispesta do Ferihegy Airporta važniji.

pa taj dio je savršeno povezan busom koji ide svakih 10 min i skoro uvijek je poluprazan (mislim, nikad nije gužva). ne znam ni jedan veći grad osim züricha u kojem je transfer do aerodroma tako brz i redovit. metro tu zaista nije potreban.

Magor
26.10.2009., 07:11

Budapest Summer Olympics 2020 :D

miss l on the road
26.10.2009., 13:28
Budapest Summer Olympics 2020 :D

hehe, dobra!

glupi tokyo :( :D

turbododo
26.10.2009., 13:35
meni je super da ću ovako od kálvin téra do móricz zsigmond körtéra imati samo 3 stanice, jer inače je baš zajebano za doći do tamo, moraš ići na moszkva tér pa na tramvaj... :visi:

a megyeri híd je skoro dobio ime woody allen, ja sam za to navijala :D

Od Kalvin ter do móricz zsigmond körtér ima četiri tramvajske stanice (direktno sa 47, 49) i vožnja traje 5 minuta :ne zna:

miss l on the road
26.10.2009., 13:42
no dobro, krivo sam se izrazila, ja dolazim s druge strane pa sam uvijek išla na moszkva tér pa na bus, ovako bi si drugačije planirala rutu preko kalvina :D

mirko1988
09.11.2009., 11:17
Zdravo volio bi otic u Madjarsku najvise radi provoda i zena,isao bi na granicu preko Donjeg Miholjca,pa sada zanima me gdje je najbolje izaci za dobar provod zanimaju me koji su to klubovi po gradicama Harkanj,Siklos...i Pecuh.Kakve su tamo cijene smjestaja.Gdje su dobre javne kuce??????

alter ego blagajnice
09.11.2009., 11:38
Harakny i Sikološ su o.k.
nemaš puno mjesta za izaći tako da je najbolje da kad dođeš vidiš što te zanima.
Prije su naši išli puno, ali sada je sve drugačije.
meni je super prošetati centrom Pečuha i otići na kavu.
Malo si u minusu jer je sva zabava usmjerena austrijskim i njemačkim penzićima.
inače, tamo se ne ide sa ženom - možda ljubavnicom ili ljubavnikom.
U centru Harkanya preko tržnice imaš super restoran: muškatli čarda.

abeceda
22.01.2010., 20:12
Ak netko zna za neke lokale u Mađarskoj di ima živa muzika sa čardaš.

bik123
28.01.2010., 14:53
Krajem 2. mjeseca idemo autom za Budimpeštu pa smo mislili stati negdje na Balatonu da malo razgledamo i na klopu. Na karti vidim da autoput ide južnom stranom Balatona pa bi tamo negdje stali.

Može neka preporuka u kojem mjestu stati, i gdje se može dobro jesti? Možda u Siofoku?:confused:
Koliko je to od izlaza sa autoceste?

Unaprijed hvala.

nasmijanonebo
28.01.2010., 20:26
autocesta koja ide uz balaton ima vise izlaza..izlaz za siofok je jako blizu grada, ostali izlazi za ostala mjesta su malo dalje, tj. od autoceste do mjesta ima par km, sve je to blizu..nisam stala na balatonu, pa ti nemam sto preopruciti u vezi klope.

Magor
29.01.2010., 07:41
Kad smo već kod Balatona, prije nekoliko dana jezero se zamrznulo. Debljina leda je 12 cm. Otvorena su klizališta na mjestima južne obale (od četvrtaka).

Klizanje u Siófoku (2009.): Video (http://www.youtube.com/watch?v=oMqoCbla85E) (0:17)

U ovim danima desetine tisuća ljudi dolaze na Balaton na klizanje, na hokej ili na jedrenje na ledu itd. U mnogim mjestima prodaje se i kuhano vino, čaj, pečeni kesteni, sendviči i sl.
To je najveće klizalište u srednjoj Europi (79x12 km :D).

nasmijanonebo
29.01.2010., 10:28
wow, :s! a i a na balatonu uopce nije skup smjestaj, dapace.

nasmijanonebo
30.03.2010., 16:09
pitanje:
u hevizu ima ono jezero heviz s termalnom vodom..nigdje ne mogu naci na netu je li se placa upad za kupanje u tom jezeru i ako se placa, koliki je upad?
(btw, smjestaj i ostalo je stvarno jeftino:mig:)
unaprijed hvala na odgovoru :mig:

idem i ja
30.03.2010., 21:08
Mi idemo u subotu na jezero Heviz, plaća se ulaznica za kupanje u jezeru, ovdje su cijene http://www.heviz.hu/index_heviz.php?lang=en&page=content&content_id=205
Najprije smo razmišljali o nekim toplicama kod nas ali mislim da će ovo biti zanimljivije.

nasmijanonebo
30.03.2010., 21:55
hvala na info..ajde kad se vratite, napisi kako je bilo da znam:)..voljela bih otici tamo jedan vikend uskoro:mig:

x-type
30.03.2010., 22:06
ako stignete, skočite do Keszthelya, 7 km je samo udaljen, a meni je gradić predobar.

nasmijanonebo
30.03.2010., 22:22
i taj gradic mi je je otprije u planu:mig: (skupa sa hevizom)
x-type,ti si bio u hevizu?
i?
na fotkama izgleda carobno a i mađarska je, pa znam unaprijed da je:top:

x-type
30.03.2010., 22:41
nisam u Hevizu bio, nekim čudom sam ga mimoišao i to greškom (kad idem tako u neki obilazak, uvijek gledam po google earthu i Heviz je bio u planu, ali sam ga zaboravio staviti na papir). prvom prilikom idem tamo i penjati se na ugasle vulkane oko Tapolce (njih sam otkrio tek kad sam došao na zapadnu obalu Balatona, ali nisam imao vremena pobliže ih obići)

nasmijanonebo
30.03.2010., 23:22
etius tu, brutus:rofl:?
pa ja se "oslonila" na to da si ti taj dio balatona temeljito istrazio ( i tapolcu i zalakaros i ono malo jezerce kraj zalakarosa itd itd.. itd..)..salim se..
svima se dogodi "lapsus itineris":mig:, pa i meni i onda se kao pas grizem sto mi je nesto promaklo he (i ja cackam temeljito po google earth)

x-type
31.03.2010., 16:38
prošao jesam taj cijeli dio od Keszthelya do Veszpréma, ali nisam detaljno, uglavnom sam se držao obale ;)

nasmijanonebo
31.03.2010., 19:33
pa nije ni to lose..prosao si kraj tihany, szigliget,balatonfured..
jesi samo prosao ili si ipak malo i razgledao?..npr. dvorac u veszpremu, samostan u tihanyju itd..

x-type
31.03.2010., 19:47
naravno da sam razgledao :) Tihany me također oduševio, osobito zbog dosta etno motiva. ima veliku koncentraciju restorana s balatonskom ribom, a i položaj na tom poluotoku je fantastičan. pogled na jezero s one litice kod samostana je nevjerojatan.

idem i ja
12.04.2010., 16:16
Početkom travnja išli smo na termalno jezero Heviz, evo par informacija za zainteresirane. Opći utisak je da sam oduševljena i sigurno se tamo vraćamo. Jezero je veliko oko 4.4 ha (44000 m2 ), temperatura vode tijekom godine je 23 – 37C, duboko je čak 38 m, ima snažan izvor termalne ljekovite vode iz jedne spilje na dnu tako da se ukupna voda u jezeru promijeni za 3 i pol dana (voda otječe kanalom do Balatona udaljenog 7 km). Na sredini jezera je veliki paviljon (povezan natkrivenim hodnicima sa obalom), to sve stoji na stupovima oko 1 m iznad nivoa jezera, okolo su drvene platforme za sunčanje sa kojih se stepenicama direktno spuštate u duboku vodu. Unutar paviljona su 4 bazena (oko 20 x 20 m, plus dio između stupova ispod platformi), u 2 bazena je voda još toplija jer se tamo dovodi cjevima direktno sa izvora. Ti bazeni nemaju dno, stepenicama se ulazi direktno u duboku vodu, ima na nekim mjestima sa strane dio od 1 m širine gdje se može stati, i sa strane se može držati za šipke. Također i na vanjskom dijelu ima na više mjesta tih šipki gdje se može uhvatiti, a imaju ponegdje i drvene grede 0.5 m pod vodom, za sjedenje. Ljudi si većinom unajme ili ponesu kolute na napuhavanje i tako plivaju-plutaju jezerom. Tamo nema tobogana, vodene masaže i sl., nema plitkih bazenčića za djecu. Po jezeru ima dosta ružičastih lopoča, počeli su cvjetati sad početkom travnja (ali samo par), ljeti i u jesen su u punoj cvatnji. Kad plivate često vam noga zapne u njihove podvodne stabljike (da ne pomislite na neko podvodno čudovište :D). Unutarnji bazeni nemaju zidove među sobom (samo staklene pregrade iznad vode) i može se plivati kroz vratašca iz jednog u drugi, i također u vanjski dio. Temperatura vode vani (4.4.) je bila 27C, zraka 14C (naravno neposredno iznad jezera je zrak isto topliji ali ako puše vjetar hladno je za mokru glavu, vrat), u unutarnjem najtoplijem bazenu temp. je bila 32C.
Cijene ulaznica variraju od doba dana, koliko sati se ostaje, npr. za 5 sati je 3000 Ft (oko 84 kn), ako doplatite 42 kn možete kroz to vrijeme koristiti i svijet saune (mislim da ima 7 kabina) i 2 jacuzzi bazena i još dobijete 2 dodatna sata na jezeru. Unutar kompleksa možete uzeti i masažu – npr 50 min. za 3900 Ft (110 kn) i dobiju se 2 dodatna sata kupanja na jezeru. U samom mjestu Heviz ima 50 min masaže za 2500 Ft.
Smještaj – osim u hotelima gdje je naravno skuplje, puno ljudi privatno iznajmljuje apartmane i sobe, pogledajte na http://www.hevizszallas.hu/index.htm?lang_id=2&contid=-1&page_id=
Mi smo apartman za dvoje plaćali 30 eur/dan, ima i za 22 eur ali kasno smo počeli tražiti (gužve zbog uskršnjih blagdana). Uglavnom govore njemački no rezervirati možete i na engleskom.
Transport – išli smo vlakom iz Zagreba (3.4. u 04:56) do mjesta Balatonszentgyörgy (tamo je u 07:49, vlak nastavlja za Budimpeštu). Zatim u 08:08 ima vlak Balatonszentgyörgy – Keszthely, vozi 11 minuta. Tamo smo malo obišli taj gradić, ima lijepi dvorac sa parkom (oko pola sata šetnje od obale), zanimljivo je prošetati uz obalu Balatona, a srijedom i subotom je otvorena tržnica (odlične pogačice sa čvarcima!). Autobus Keszthely – Heviz vozi često (nekoliko u sat vremena, karta 245 Ft u 1 smjeru). Nazad smo išli autobusom Heviz – Balatonszentgyörgy (oko 760 Ft) ali kasnio je u polasku 20 min pa nam je pobjegao vlak za Zagreb (u 16:27), srećom imali smo drugi u 20:06 a preko puta stanice je ugodna gostionica, puno jeftinije nego u turističkim mjestima, ima i internet. Uglavnom povratna karta Zagreb – Heviz, vlak + autobus, 130 kn po osobi.
Info o jezeru Heviz na http://www.heviz.hu/index_turista.php?lang=en&page=content&content_id=206&ful=1
Jedna zanimljivost – ako imate srebreni prsten, lančić, nakon kupanja u jezeru poprimit će kao bakrenu boju sa nekim ljubičastim preljevom (valjda zbog sumpora), meni nakon tjedan dana prsten još nema svoju boju ali kažu da se boja vrati. Dok plivate ponekad se malo osjeti miris sumpora, ne uvijek i nije bilo neugodno, voda je lagano radioaktivna i ljekovita, čitala sam čak da zdravstveno osiguranje u Njemačkoj i Austriji svojim umirovljenicima pokriva dio troškova boravka na tom jezeru jer je primjećeno da se nakon 2 tjedna vrate zdraviji (reuma, artritis...) i mjesecima poslije imaju manje problema. Iz Njemačke i Engleske imaju jeftinije letove na neki mali aerodrom 12 km od Heviza tako da ima dosta stranaca, prvenstveno umirovljenika. Mislim da su najljepši mjeseci za posjetit Heviz, s obzirom na temperaturu jezera, travanj, svibanj, početak lipnja, zatim rujan, listopad i početak studenog. Preporuka je da se u jezeru ne bude dulje od pola sata (možda je to zbog temperature vode ljeti kad je oko 35C, ne znam) pa se pola sata odmorite i možete opet. Mi smo ostajali po 45-50 min, i tako 3-4 kupanja u toku dana, živi smo, zdravi, ne svijetlimo u mraku :D

nasmijanonebo
13.04.2010., 08:40
"idem i ja",
:s za tvoj post, sve si izvrsno i zorno opisala:top:!
ja vec duze zelim ici u heviz, a kad pokazem ovaj tvoj post,lakse cu nagovoriti ostale :mig:

Magor
13.04.2010., 16:01
čitala sam čak da zdravstveno osiguranje u Njemačkoj i Austriji svojim umirovljenicima pokriva dio troškova boravka na tom jezeru jer je primjećeno da se nakon 2 tjedna vrate zdraviji (reuma, artritis...) i mjesecima poslije imaju manje problema.

U Mađarskoj također. :D

Inače, Hévíz nije samo termalno jezero nego i ogroman bolnički kompleks.

Iz Njemačke i Engleske imaju jeftinije letove na neki mali aerodrom 12 km od Heviza tako da ima dosta stranaca, prvenstveno umirovljenika.

Balaton Airport u Sármelléku.

Rurik
08.06.2010., 19:16
Bio na Balatonu (u Kesthelyu) i u Hévízu. Lijepo je, nije uopće daleko. Jezero je fascinantno, kao i nedalkei ugasli vulkani. No...

No - sve je nekako prepuno penzionera...:rolleyes:
Ne vidim se baš kako provodim dane s umirovljenom ekipom srednje Europe koja šepa uokolo i namače svoje umorne kosti u sumpornim jezerima... bar dok još sam nisam takav...

faetont
15.06.2010., 01:00
Istina je, Heviz je penzionerski raj! Ja sam bio tamo prije dvije godine, i stvarno ne mogu preporučiti mlađima od 40 godina, osim onome tko baš uživa u tim sumpornim parama i ostalim pričama.

Na Balatonu vrijedi posjetiti male gradiće-tvrđave na sjevernoj obali, poput Sumega, Tapolce, Tihanyja pa i Veszprem je lijep, nešto poput Varaždina. Aktivnosti tipa kupanja u Balatonu, Hevizu, Siofoku, možete stvarno obaviti na privlačnijim mjestima, iako... za nekog tko voli sve probati poput mene nije ni to razocarenje. Barem mogu reći da sam se kupao u tom Hevizu :-)

rokoo
01.03.2011., 09:20
Pečuh, nasmijanonebo? :)

nasmijanonebo
01.03.2011., 09:55
e :mig:..nisi rekao koliko bi love dao za nocenje tamo?
a o tom sto obici u pecuhu sam napisala na prvoj stranici ove teme :mig:
tocnije
http://forum.hr/showpost.php?p=12711493&postcount=43
http://forum.hr/showpost.php?p=12711579&postcount=44

rokoo
01.03.2011., 10:32
e :mig:..nisi rekao koliko bi love dao za nocenje tamo?
a o tom sto obici u pecuhu sam napisala na prvoj stranici ove teme :mig:
tocnije
http://forum.hr/showpost.php?p=12711493&postcount=43
http://forum.hr/showpost.php?p=12711579&postcount=44
Dvoje nas je do 35€ max

trotter
01.03.2011., 10:59
Dvoje nas je do 35€ max

Pošto si s autom predlažem ti da nađeš na licu mjesta ak niš ne nađeš ovak. Lani kad sam bio tamo bila je gužva i svi hoteli su bili puni! Otiđi autom izvan centra pa na brdo (tel toranj nek ti je orijentir). ima dosta gasthausa i sl tipa smještaja za cca 20-40 eura dvokrevetna soba! Auto u gradu ostavljaš jednostavno, ak nigdje pokraj shopping malla ispod stare gradske jezgre..

rokoo
01.03.2011., 11:08
Pošto si s autom predlažem ti da nađeš na licu mjesta ak niš ne nađeš ovak. Lani kad sam bio tamo bila je gužva i svi hoteli su bili puni! Otiđi autom izvan centra pa na brdo (tel toranj nek ti je orijentir). ima dosta gasthausa i sl tipa smještaja za cca 20-40 eura dvokrevetna soba! Auto u gradu ostavljaš jednostavno, ak nigdje pokraj shopping malla ispod stare gradske jezgre..
Hvala na informaciji. Ali bi radije našao nešto ovako. Neda mi se tražit i gubit vrime kad dođem. Pa ako ima netko nekoga za preporučit bio bi zahvalan.

nasmijanonebo
01.03.2011., 11:25
evo, gledala do 35 eura (ukupna cijena po nocenju) (osim jedne iznimke) i da je bas centar di mozes sve pjeske obilaziti
najstrozi centar, prekrasan apartman, 37 eura. tu ti je odmah i pjesacka zona (kiraly utca)
(kao da si u marmontovoj smjesten)
http://www.lyceumapartman.hu/en

http://www.bararia.hu/en/map.html
jako lijepi apartmani, ovo je jako blizu pecujske katedrale i ulice s muzejima a i hrv. klub "a.senoa" ti je odmah tu blizu..automatski ti je to i centar.
cijene do 35 eura.

ima i jeftinije, naravno
http://www.houses.hu/pecs/hungaria_vendeghaz/
33 eura 2-krevetna soba, lokacija isto dobra. centar, sve mozete pjeske obici, jako blizu vam je i najveci soping centar Arkad (ne pricam zbog sopinga, nego ako vam treba supermarketn ili neki restorani ala fast food iako i u samom gradu ima restorana, birceva i sl.)

http://pecsapartments.cabudapest.com/apartment-arkad.htm
isto 35 eura (do 31.3, poslije je 40 eura). isto kod tog soping centra. ima svoj parking, veliki apartman.

http://www.hotelsbudapesthungary.eu/en/panzio-1711
isto kod arkada

http://www.hotelsbudapesthungary.eu/en/uc1404
malo uzbrdo ali blizu pjesacke zone, nema tu bas pentranja.

pazi, nemoj misliti da je taj Arkad soping centar izvan centra grada , to je stvarno u centru, kao npr. u splitu ak gledas da je dioklecijanova strogi centar, arkad bi ti bio negdje (splitski ekvivalent) -ugao zvonimirove i ulice slobode (tam di je glavna gradska ST knjiznica)-e toliko blizu..

itd itd..
nadam se da ce ti nesto od ovog izbora odgovarati :mig:

trotter
01.03.2011., 11:28
Ono kaj ti ja mogu navesti je... szinbad gasthaus, hotel barbakan, hotel koenig, hotel kalvaria.. cijene su bile 50-tak eura za dvije osobe. Bolja varijanta je na licu mjesta, jer izbora ima ohoho. Pecs je turistički grad.
Osim toga ja bih razmislio i o Harkanyu...

rokoo
01.03.2011., 11:54
Ma nasmijanonebo, hvala ti na trudu.

rokoo
01.03.2011., 12:21
Ono kaj ti ja mogu navesti je... szinbad gasthaus, hotel barbakan, hotel koenig, hotel kalvaria.. cijene su bile 50-tak eura za dvije osobe. Bolja varijanta je na licu mjesta, jer izbora ima ohoho. Pecs je turistički grad.
Osim toga ja bih razmislio i o Harkanyu...

Šta ima tamo?

nasmijanonebo
01.03.2011., 12:35
Harkanj (mađ. Harkany) je malo mjesto izmedju hrv. granice i pecuha. jedne od najpoznatijih i najstarijih mađarskih toplica (toplice poznate vec 180 godina).. sad je to jako lijepo uredjeno mjesto. "Kult" mjesto za Slavonce u doba Juge :D. Ono sto je bio Trst za Istru, RI i ZG, tak i Harkanj i Pecuh za Slavonce.
sad ima dosta novih hotela itd itd, nema vise ni traga socrealizmu. a same toplice-ima dosta bazena itd. (i zatvorenog i tovorenog tipa). smjestaj u harkanyju je jos jeftiniji, mozes i za 25 eura naci smjestaj (sveukupna cijena!). Harkanj je inace 20 km prije Pecuha.
Slavonci su tamo masovno isli na kupanje, soping itd (a neki cak i ljetovali jer je bilo jeftinije biti u toplicama nego na moru kod nas).
Ako te zanima povijest, kad ides iz Donjeg Miholjca prema Pecuhu, blizu ti je i Siklos-jedna od najznacajnijih mađarskih tvrđava..nije bas usput, ali samo malo skrenes sa ceste (tvrdjava je inace vidljiva i sa glavne ceste).
http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Bastion_Castle_Sikl%C3%B3s.jpg

Ako uopce mislis svratiti u Harkanj, pazi da ne ides obilaznicom, jer nova cesta do Pecuha zaobilazi i Harkanj.
A i poznati Siget (sigetska bitka 1566., Nikola Zrinski) je blizu Pecuha, cca 35 km:mig: (nije usput kad dolazis iz Hrv. u Pecuh, ali ako si fan povijesti..) Mađari to zovu Szigetvar (da ne pomijesas sa Szegedom)

homosapiens
01.03.2011., 12:52
Harkany toplice prva liga!

Bio sam tamo prije par godina ima jako puno naših osječana i njemaca je bilo dosta.
Sadržaj odličan od bazena, restorana jako dobrih, smještaj unutar kompleksa vrlo dobar i povoljan.
Jeda od največih disco klubova u kojem sam bio nalazi se u blizini kasnije sam čuo da je to bilo skladište od ruske vojske gdje su držali tenkove za invaziju na bivšu Jugoslaviju, pa su nakon raspada sistema dali nekom biznismenu koji je napravio veliki disco.
Moja preporuka.

nasmijanonebo
01.03.2011., 13:26
homosapiens, je li bilo sto ljudi u tom discu..imam osjecaj da je navecer sve prazno u harkanyju:ne zna:
jest, harkany je idealno za kupanje :mig:

Ija
01.03.2011., 14:02
Sad se meni ide tamo :)
Kako se sporazumijevate u Pecuhu? Engleski?

nasmijanonebo
01.03.2011., 14:52
mladji jos i nekak znaju engleski, ali stariji ljudi vise sprehaju njemacki:cerek:
ali bez brige, to je turisticki grad, pa lani je bio europski grad kulture, nije da se neces snaci.
preporucujem pecuh za 1 vikend:top:

homosapiens
01.03.2011., 15:07
homosapiens, je li bilo sto ljudi u tom discu..imam osjecaj da je navecer sve prazno u harkanyju:ne zna:
jest, harkany je idealno za kupanje :mig:

Bilo je krcato jako puno hrvata i lokalnih ljudi koji su tamo doselili iz bosne za vrijeme rata ima cijeli jedan dio Harkanya koji je naseljen bosancima dosta velika zajednica...

Što se tiće jezika osim mađarskog jako puno razumije naše govorno područje jer baš zbog tih izbjeglica iz bosne koji su tamo ostali živjeti gostiju iz Srbije ima restorana npr. restoran Avala gdje gostuju srpski izvođači i slično.

Sam grad Harkany je dosta malen i bez neke promenade zato izgleda pust, ali ima tih par discoteka i toplice i to je u biti to.
Ima jedan disco jako lijep u samoj šumi pokraj ceste koja vodi iz Harkany za Siklos ne vidi se iz automobila i to je dosta manji disco, ali i otmjeniji sa plesačicama i sl. bilo dosta njemaca u njemu.

Pečuh sam isto bio u gornjem dijelu grada obilazio neke znamenitosti, a tamo osim mađarskog još prolazi samo njemački.

nasmijanonebo
01.03.2011., 15:28
u Harkanju su i otprije znali natucati hrv.:mig: (jer je puno nasih dolazilo tamo na kupanjac i soping)..

x-type
01.03.2011., 16:22
u Harkanju su i otprije znali natucati hrv.:mig: (jer je puno nasih dolazilo tamo na kupanjac i soping)..

baš to. vjerujem da i u Pečuhu isto tako. to niej baš moje šoping područje bilo, ali tu gdje sam ja išao (Nagykanizsy, Barcs) jako puno ljudi još uvijek priča hrvatski.

nasmijanonebo
01.03.2011., 16:37
u samom Pecuhu bas i ne znaju hrv. Jedino ako naletis na domicilne Hrvate (tj. Hrvate koji generacijama zive u Pecuhu) ili na nekog Roma iz podrucja bivse Juge:D (kao mi na parkingu kraj Arkada pa nas taj Rom zicao sitnis da nam kao cuva auto:lol:, ali jok, nije mu to proslo)..ali istina je da nas Mađari u Pecuhu i tom kraju vole:cerek:

Ija
02.03.2011., 17:25
Može li se bez putovnice boraviti više dana u Mađarskoj?

nasmijanonebo
02.03.2011., 19:40
moze bez ikakve frke, ne brini!
odgovorila ti na pm.

rokoo
06.03.2011., 20:02
Nikako da nađem apartman u pečuhu za dvoje. Sve je zauzeto

fE rencic iNa
06.03.2011., 20:03
mislimo ić u barcs, zanima me da li se može preko granice samo sa osobnom iskaznicom (punoljetne osobe)

i jos nesto.

ako se ne varam, oni imaju jos forinte, jel tako?

davno nismo bili tamo, sjećam se mjenjačnica gdje se sve moglo promijeniti. dajte mi recite, da li da eure ponesem ili da kune promijenim tamo.

hvala puno.

nasmijanonebo
07.03.2011., 07:55

prosurfaj jos na netu..a da spavas u harkanyu? cisto sumnjam da je tamo sve popunjeno jer tamo se jako puno kuca i soba renta a samo 20 km od pecuha:mig:

mislimo ić u barcs, zanima me da li se može preko granice samo sa osobnom iskaznicom (punoljetne osobe)

i jos nesto.

ako se ne varam, oni imaju jos forinte, jel tako?

davno nismo bili tamo, sjećam se mjenjačnica gdje se sve moglo promijeniti. dajte mi recite, da li da eure ponesem ili da kune promijenim tamo.

hvala puno.

moze se samo sa osobnom iskaznicom.
da, imaju forinte, tesko da ce ti eure primati.
nije velika razlika hoces li eure ili kune mijenjati.

trotter
07.03.2011., 10:04

Isti problem sam imao i ja lani.
Napravi kako sam ti ranije objasnio.. Nađi na licu mjesta. Nije uopće teško, a i vidite izvana kak izgleda tj dali vam se sviđa.

fE rencic iNa
07.03.2011., 11:49
prosurfaj jos na netu..a da spavas u harkanyu? cisto sumnjam da je tamo sve popunjeno jer tamo se jako puno kuca i soba renta a samo 20 km od pecuha:mig:

moze se samo sa osobnom iskaznicom.
da, imaju forinte, tesko da ce ti eure primati.
nije velika razlika hoces li eure ili kune mijenjati.

procitala sam na temi iz 2010 godine gdje pise da se ne isplati mijenjat eure ili kune u mađarskoj. da je najbolje da se to obavi u hr,najisplativije.

jel to istina?

nasmijanonebo
07.03.2011., 11:56
ja mijenjala kune i u hrv. i u mađarskoj za forinte..i nije neka razlika u tecaju da bi se to osjetilo.

fE rencic iNa
07.03.2011., 23:08
da li rade trgovine u mađarskoj nedjeljom, recimo ako odemo rano.

ak se dobro sjecam, znali smo nedjeljom ic prije, a to jedino pase u ovom trenutku.

sta kazete vi, jer rade?

trotter
08.03.2011., 11:05
da li rade trgovine u mađarskoj nedjeljom, recimo ako odemo rano.

ak se dobro sjecam, znali smo nedjeljom ic prije, a to jedino pase u ovom trenutku.

sta kazete vi, jer rade?

Rade nedjeljom... Neznam kam ideš, ali evo ti radno vrijeme jednog shopping centra u Pecsu...
http://www.arkadpecs.hu/

fE rencic iNa
08.03.2011., 12:13
Rade nedjeljom... Neznam kam ideš, ali evo ti radno vrijeme jednog shopping centra u Pecsu...
http://www.arkadpecs.hu/

idem u barč
znači, ako odemo u 11-12 tamo, mogu ocekivat vecinom otvorene trgovine?

trotter
08.03.2011., 12:54
idem u barč
znači, ako odemo u 11-12 tamo, mogu ocekivat vecinom otvorene trgovine?

Shopping centri sigurno. Pošto je Barč malen (zadnji put kad sam bio tamo -s naše strane granice u Terezinom Polju bio sam ko klinac u posjetu JNA karauli (mislim da se zvala Boško Buha)) nije bilo neznam kaj osim polja, bodljikave žice i rusko-mađarske promatračnice), neznam kakva je danas ponuda. :D
Pretpostavljam da postoji kakav hiper market, tipa Tesco koji je usisao one male.
I da, taj ti radi nedjeljom..

Magor
18.03.2011., 13:51
Kad smo već kod Pečuha...

Evo, još jedna znamenitost Baranjske županije: Renaissance Theme Park u Bikalu (28km sjeverno od Pečuha)

- službena stranica (english): http://elmenybirtok.hu/en/home?lang=en
- medieval village: slika (http://img4.imageshack.us/img4/6858/bikal.png)

nasmijanonebo
18.03.2011., 14:15
vidim da je to skroz novi tematski park,ha?

Magor
19.03.2011., 07:48
Da. Izgrađen je između 2008. i 2010.

Ija
19.03.2011., 08:26
Fora je!

Matahari
03.04.2011., 20:33
Mislimo idući tjedan otići malo do Nagvkanizse da probamo kupiti par stvari za svadbu, prvenstveno odjeću, odijela i sl. uglavnom za roditelje. Dal netko zna kolika je razlika u cijenama tamo i kod nas? Da znamo dal nam se uopče isplati ili da idemo samo razgledavati :rofl:

Ija
19.06.2011., 12:47
Gdje fino jesti u Pečuhu ( a da nije jako skupo)??

Ciuc
20.06.2011., 20:18
Planiramo autom do Balatona, jednodnevni izlet.
Preko Čakovca pa dalje do Keszthely?

Imam nekoliko pitanja, ako je netko bio tamo:
Kakve su ceste? Policija? Mogu li mjenjati kune u forinte kod njih?
I sto ima za vidjeti u tom keszthely? :ne zna:

Bilo kakav info ce dobro doci!

x-type
20.06.2011., 22:20
Planiramo autom do Balatona, jednodnevni izlet.
Preko Čakovca pa dalje do Keszthely?

Imam nekoliko pitanja, ako je netko bio tamo:
Kakve su ceste? Policija? Mogu li mjenjati kune u forinte kod njih?
I sto ima za vidjeti u tom keszthely? :ne zna:

Bilo kakav info ce dobro doci!

na Goričanu kupiš vinjetu i voziš se autocestom do izlaza Balatonkeresztúr. otamo pratiš Keszthely, imaš putokaze. Keszthely je meni prekrasan.centar grada je lijepo sređen, ima lijepo korzo na kojemu popijte kavu, pojedite sladolet ili kolače, ima par fino zrihtanih slastičarni u austrougarskom stilu. u gradu ima prekrasan barokni dvorac grofova Festeticsa s divnim perivojem. must see. ima i nekakvih muzeja u dvorcu, nisam imao vremena. inače, centar grada je na brdu s kojeg se možete spustiti pješke ili autom do jezera, ima oko kilometar. uz jezero ima nekakvih događanja, lijepo je prošetati, može se uzeti i vožnja brodom po jezeru koja je meni pomalo neprivlačna, pogotovo zbog načina na koji se nudi (dosadni i napasni agenti koji te zaskoče kad najmanje očekuješ, vuku za rukav i obećaju lud i nezaboravan provod, što je meni garancija za sranje od izleta). sigurno ćete naći i zgodan restoran s balatonskom ribom.

ako imate vremena, imate oko 45 minuta vožnje do Tihanyja. genijalno etno mjesto na poluotoku u Balatonu. tamo ima jako zgodnih restorana gdje sam odlično jeo, etno trgovina, onih ludih kuća na kojima se suši gro paprike, i isto ima neki dvorac (točnije opatija) na brdu, gotovo na litici iznad jezera s fantastičnim pogledom na Balaton. vožnja od Keszthelya do Tihanya je isto odlična jer se prolazi bazenom Tapolce s ugaslim vulkanima. jako lijep kraj, poznat po vinogradima.

iz Tihanyja možete trajektom za male pare na drugu obalu do Szántoda i tamo se prištekate na autocestu za doma.

kune na granici sigurno možeš mijenjati, dalje nemam pojma, u Nagykanizsi isto možeš, ali ne isplati se silaziti s autoceste zbog toga.

Ciuc
21.06.2011., 00:10
x-type, hvala ti puno za informacije! Zivio!

trotter
21.06.2011., 11:14
kune na granici sigurno možeš mijenjati, dalje nemam pojma, u Nagykanizsi isto možeš, ali ne isplati se silaziti s autoceste zbog toga.

Možeš kune mijenjati u svakoj mijenjačnici u H, nema problema. Trenutno je problem dosta loš tečaj kune tamo (forinta je zadnjih dana izgleda skočila) i manje se isplati nego obično, ali uskoro će i kuna porasti kod nas pa će sve doći na svoje..

Ija
27.06.2011., 13:03
Pečuh je divan predivan grad!!!! Divno provedena 2,5 dana...

Ciuc
27.06.2011., 21:40
Bio u Keszthely na Balatonu. Simpaticno malo mjesto. Trenutno preuredjuju onaj dio oko crkve. Barokni dvorac je vrlo lijep. Ona glavna ulica (korzo?) me malo podsjeca na nasu Tkalcicevu u ZG, samo sto ovdje ima puno standova :D Jezero ima neopisive mirise. Parking u prosjeku oko 240 Ff. Kod jezera nasli i za 160 Ft. U restoranu kojem smo bili bas im ne ide engleski. Njemacki im je no.1. Penzionera ima k'o u prici.

Usao preko Goricana, na granici nikakvih problema. Vinjeta 8 Eura, vrijedi 4 dana. Kupili ju na prvom stajalistu, hotel Istvan. Kune se mogu mjenjati i u samom Keszthely-u.
Jako me iznenadila kultura prometa. NITKO nije vozio vise od 50 km/h u naseljenom podrucju. :eek: Izvan naseljenih mjesta, doslovno ravna cesta, nigdje nikoga, maksimalna voznja je bila 80 km/h. Za nepovjerovat! Iako nigdje nismo vidjeli policiju, i mi smo se ukopili u taj djir kulturne voznje sve do Barcsa. Cim je HR postala bliza tako je i gas bio jaci :D Kasnije sam cuo da imaju poprilicno visoke kazne za nepropisnu voznju.

Jos jednom zahvaljujem na svim informacijama koje sam dobio u ovoj temi.

Magor
28.06.2011., 05:25
Kasnije sam cuo da imaju poprilicno visoke kazne za nepropisnu voznju.

Evo, kazne (2011.):

1) gdje maksimalna brzina je 50 km/h, dakle u naseljenom području:
- 65-75 km/h: 30.000 Ft (833 kn)
...
- 105-115 km/h: 130.000 Ft (3.611 kn)
...
- više od 125 km/h: 300.000 Ft (8.333 kn)

2) gdje maksimalna brzina je 90 km/h:
- 105-120 km/h: 30.000 Ft (833 kn)
...
- 150-165 km/h: 90.000 Ft (2.500 kn)
...
- više od 195 km/h: 300.000 Ft (8.333 kn)

3) na autocesti:
- 130-145 km/h: 30.000 Ft (833 kn)
...
- 175-190 km/h: 90.000 Ft (2.500 kn)
...
- više od 210 km/h: 300.000 Ft (8.333 kn)

Da, u pravu si. Baš jučer sam vozio auto u Nagykanizsi i u susjednim područjima. Kultura prometa se drastično popravljala.

Stradi
28.06.2011., 08:41
Slijedi li kazna i za prekoračenje brzine manje od 10 km/h ?

Magor
28.06.2011., 11:52
Slijedi li kazna i za prekoračenje brzine manje od 10 km/h ?

Možda ne, ne znam, jer nikada u životu nisam bio kažnjen. Barem što se prometa tiče. :D

Gilach
28.06.2011., 23:14
Bio u Keszthely na Balatonu. Simpaticno malo mjesto. Trenutno preuredjuju onaj dio oko crkve. Barokni dvorac je vrlo lijep. Ona glavna ulica (korzo?) me malo podsjeca na nasu Tkalcicevu u ZG, samo sto ovdje ima puno standova :D Jezero ima neopisive mirise. Parking u prosjeku oko 240 Ff. Kod jezera nasli i za 160 Ft. U restoranu kojem smo bili bas im ne ide engleski. Njemacki im je no.1. Penzionera ima k'o u prici.

Usao preko Goricana, na granici nikakvih problema. Vinjeta 8 Eura, vrijedi 4 dana. Kupili ju na prvom stajalistu, hotel Istvan. Kune se mogu mjenjati i u samom Keszthely-u.
Jako me iznenadila kultura prometa. NITKO nije vozio vise od 50 km/h u naseljenom podrucju. :eek: Izvan naseljenih mjesta, doslovno ravna cesta, nigdje nikoga, maksimalna voznja je bila 80 km/h. Za nepovjerovat! Iako nigdje nismo vidjeli policiju, i mi smo se ukopili u taj djir kulturne voznje sve do Barcsa. Cim je HR postala bliza tako je i gas bio jaci :D Kasnije sam cuo da imaju poprilicno visoke kazne za nepropisnu voznju.

Jos jednom zahvaljujem na svim informacijama koje sam dobio u ovoj temi.

Moja su iskustva ponešto drugačija, naime istina je da po gradovima uglavnom voze po pravilima i disciplinirano, no izvan njih se ograničenja uopće ne drže, ekipa van grada po običnim cestama vozi preko 100tke samo tako, no čim dođu do naselja odmah puste gas i po pravilima, to stoji :D
Nisam bio milijardu puta tamo, alo ovo malo što jesam, naletio sam na dosta takvih vozača.

A i moji frendovi Mađari voze kao totalni manijaci, tako da ne mogu nešto mega pohvalno o njihovoj vožnji reći :D

Ciuc
29.06.2011., 07:24
@Gilach

Ja sam prosao ovaj mali dio rute i stvarno su bili disciplirani. Nitko nas nije prestigao onako nabrijano kao sto bi kod nas napravili. No,mozda je to tek bio takav 'disciplirani' dan :mig:

trotter
29.06.2011., 07:37
Moja su iskustva ponešto drugačija, naime istina je da po gradovima uglavnom voze po pravilima i disciplinirano, no izvan njih se ograničenja uopće ne drže, ekipa van grada po običnim cestama vozi preko 100tke samo tako, no čim dođu do naselja odmah puste gas i po pravilima, to stoji :D
Nisam bio milijardu puta tamo, alo ovo malo što jesam, naletio sam na dosta takvih vozača.

A i moji frendovi Mađari voze kao totalni manijaci, tako da ne mogu nešto mega pohvalno o njihovoj vožnji reći :D

Od svih Hr susjeda Mađari voze daleko najkulturnije, bilo da je riječ o gradskoj vožnji, vožnji u naseljenim mjestima, izvan naseljenih mjesta, autocesti...
U H, za razliku od dosta zemalja, preticajni trak na autocesti (dvotračnoj) služi isključivo za preticanje i rijetko češ vidjeti nekoga da po njoj vozi što se u dosta zemalja, uključujući i Hr često događa, a o nekim drugim pojavama tipa preticanje po desnom traku, ili vožnji po zaustavnom traku nema niti govora.
Tempo vožnje na autocestama je uglavnom cca 140 km/h i rijetko ko od Mađara vozi iznad cca 150, 160 km/h (ako netko vozi to su stranci, ponekad uključujući i mene), što opet nije tako neobična pojava u drugim zemljama.
U gradu, naseljenim mjestima uglavnom se drže ograničenja, osim Budimpešte di znaju šarf voziti i stil vožnje je sličan svim drugim europskim metropolama.
Nikad u Mađarskoj nisam doživio nikakvu prometnu neugodnost, a u prosjeku sam dvaput mjesečno na njihovim cestama.
Jedina loše strane su po meni cijena benzina, nafte, te ponekad puno kamiona koji Mađarsku koriste kao tranzitnu zemlju... a pozitivnih je izuzetno puno.

Gilach
30.06.2011., 12:19
Nisam mislio na autoceste nego na lokalne i magistralne ceste izvan gradova, osobito u okolici Pečuha, u naseljenim mjestima su vrlo disciplinirani, no čim se nađu van mjesta voze vrlo brzo. Ali kažem, to je samo moje iskustvo i to na temelju relativno malog broja odlaska u Mađarsku pa ne mogu generalizirati previše, samo velim da svaki put kada sam bio tamo sam primjetio istu stvar, van naselja se malo tko držao ograničenja, a u naselju svi. Na autocestama nisam primjerio nikakva odstupanja od normale. Inače nisam ni ja doživio nikakve prometne neugodnosti i generalno im je prometna kultura uredu (žmigavci, stajanje na pješačkim prijelazima itd.).

soul2soul75
12.07.2011., 09:35
Halo ekipa zna li tko jeftin smjestaj u harkanju? da li je tko bio na balatonu? kako je tamo? smjestaj ,cjene itd?

nasmijanonebo
12.07.2011., 10:03
na ovoj temi se nesto pisalo o balatonu.
a harkanj - jeftin je , mislim da mozes naci za 10 eura smjestaj komforno..isplati se tamo otici na kupanje u toplicama (kad sam bila mala, moji isli tamo na ljetovanje, bilo jeftinije nego na jadranu:D). bila sam ja i kasnije, prije 3 godine, i lijepo su sredili mjesto:top:

ToniOsk
16.11.2011., 16:03
Ovako.. Ide se u Pečuh uskoro jedan cijeli dan sa malim budžetom 100-200 kuna, kune staviti u Forinte ili Eure, šta je bolje ? Koliko je prosječno pivo (neko njihovo domace) u kafićima i klubovima i trgovinama i jel se i koliko plaća upad u neki klub, disco ? I šta mađarskog pojest u restoranu za malo novaca?

Gilach
16.11.2011., 16:39
Nema smisla mijenjati kune u eure pa u forinte, u svim mjenjačnicama primaju kune i to po skroz normalnom tečaju (barem svugdje gdje sam ja mijenjao ili gledao) tako da s te strane nemaš beda. Cijene naravno ovise od mjesta gdje odeš, ali generalno je nešto jeftinije nego kod nas ili podjednako, u trgovinama su neke stvari i značajno jeftinije. A za hranu...uzmite što vam lijepo izgleda, a da možete platiti, ionako nećete imati pojma što uzimate ako ne piše i na engleskom :zubo:
Imaš i McDonalds koji je jeftiniji nego kod nas, kebabe na sve strane isto jeftino, pizzerije i slično, ali opet bolje uzeti nešto autohtono ako vam ostane novca, cijene su uglavnom vrlo normalne ili nešto niže nego kod nas ili slične)...

ToniOsk
16.11.2011., 16:52
Nema smisla mijenjati kune u eure pa u forinte, u svim mjenjačnicama primaju kune i to po skroz normalnom tečaju (barem svugdje gdje sam ja mijenjao ili gledao) tako da s te strane nemaš beda. Cijene naravno ovise od mjesta gdje odeš, ali generalno je nešto jeftinije nego kod nas ili podjednako, u trgovinama su neke stvari i značajno jeftinije. A za hranu...uzmite što vam lijepo izgleda, a da možete platiti, ionako nećete imati pojma što uzimate ako ne piše i na engleskom :zubo:
Imaš i McDonalds koji je jeftiniji nego kod nas, kebabe na sve strane isto jeftino, pizzerije i slično, ali opet bolje uzeti nešto autohtono ako vam ostane novca, cijene su uglavnom vrlo normalne ili nešto niže nego kod nas ili slične)...

Hvala puno :p. Znači onda najbolje jednostavno tu u HR u forinte i to je to.. Nisi rekao jel možda znaš za upade u klubove koliko se otprilike plaća?

Gilach
16.11.2011., 17:27
Mislio sam na njihove mjenjačnice, dakle u Mađi promijeniš kune u forinte, ne kod nas :mig:
Kod nas ne znam kak se krecu, ali možeš provjeriti, trenutno bi tečaj trebao biti oko 40 forinti za 1kn.

Za klubove ti ne znam točno, sjećam se da je u neke upad besplatan, u neke se placa, ali cijena se stvarno ne sjećam jer iskreno to me niti ne zanima baš, išao sam po klubovima jer sam morao :zubo: Ali opet, sigurno nije skuplje nego kod nas, a i tih klubova ima dosta pa nešto cete pronaci za sebe.

Raedo
18.11.2011., 09:38
Pozdrav svima!

Imam minorni problem. Situacija je slijedeća: bit će skoro tri mjeseca da sam u Mađarskoj i znam da se na prostoru Schengena bez vize može ostati do 90 dana. Jedini problem jest što ne znam kada počinje računanje tog perioda. Na Internetu sam našla da računanje počinje od prvog ulaska u zemlju i traje 6 mjeseci.
Sada, ja sam to interpretirala ovako: pošto je moj prvi ulazak bio u veljači, to mi se računa do kolovoza. I onda kreće slijedeća runda koja traje pola godine, što znači da mi se to računa do veljače 2012. Molim vas, ispravite me ako sam u krivu.

Ili se to računa od prvog većeg ulaska. U međuvremenu sam izvadila novu putovnicu, i prvi ulazak u Mađarsku je bio u srpnju na 13 dana. Da skratim priču, od srpnja do današnjeg dana, tu sam već 83 dana. Duže vrijeme je počelo 6. 9. i namjera mi je da se vratim u hrvatsku do 4. 12 (taj je period bio prekinut na 4 dana koja sam provela u hrvatskoj)

Moje pitanje jest, moram li se vratiti za tjedan dana, ili mi je dopušteno ostati još malo?

kongres
01.12.2011., 01:08
zamolio bi ljude koji su bili u pecuhu ili znaju nesto o njemu da napisu i pomognu malo!posto bi isli za n.g.,hotel sam izgleda nasao,a sad me zanima gde bi se moglo biti navecer,znaci restoran,klub,pub,dajte slobodno predloge!prva bi opcija mogla biti neki restoran!vec sam nasao neke lokale,cak i u ovoj kiraly ulici gde je i hotel palatinus city center,ali mnogo restorana,kafica,pubova ima samo stranice na madjarskom jeziku,pa mi je nemoguce ista pohvatati!neki imaju englesku verziju,ali onda ni nema ponude za n.g.!neki hoteli nude slavlje za n.g.,ali to nas ne zanima,kad bi bili u ovome!cak i ovom hotelu sam poslao vec 2 mail-a,ni da beknu nesto,da bar napisu neki odg na moja pitanja!znaci ako znate dobar lokal ili sta vec ili di ima neka muzika uzivo,mozda cak sa prostora ex-yu,slobodno napisite!hvala unapred za bilo sta od pecuhu :mig:

kongres
02.12.2011., 03:17
nema nikog da je bio frisko u pecuhu ili da ce ici :( ?

nasmijanonebo
02.12.2011., 09:10
hm, pitaj trottera, mozda je on bio frisko. e da, toma sawyer je bio nedavno ali mislim da je bio samo na jednodnevnom izletu iz osijeka.
ja bila prije 2 godine zadnji put:ne zna:

kongres
03.12.2011., 02:15
pa nek se javi toma ako cita ovo sve,da ne smetam sad sa pp-om!uglavnom uplacen je onaj hotel :mig:,tako da sta god da ima,svakako idemo!mozda nam se pridruze i jos dvoje,jedan par!mislilo da mozda budemo na veceri u tom hotelu,ali su u mail-u napisali neku strasnu bezobraznu cenu za novogodisnju vecer!evo kopiracu kako je pisalo u vezi tog pitanja,ostalo nije bitno:
It is new year dinner with live music in our hotel. It costs 17.000 HUF+10% service fee/person
Gala dinner is from 7 PM.
ja u sledecem mail-u pitam,sta ide u tu veceru,reko kad je to skoro 18000 forinti,preko 400 kn (reko ajde jest i pit),kad u sledecem dobijem:
17.000 HUF+10% service fee is only the dinner (buffee dinner) :eek:
ma reko nedam vam iz principa!da dam za dvoje preko 100 e za muziku (ne znam ni kakva ce biti,jos da mi ispija citavu noc mozak ),jelo koje ne znam u kojoj je kolicini,cim pocinje u 7 im slavlje,a mi cemo tek doci oko pola 7,7,a pice ko zna koliko ce doci onda!nemam ja vremena da proverim ranije koliko oni drze cene i da li je flasa vina 10 e ili 100 e!tako da cemo valjda naci izvan hotela nesto,sreca pa u toj kiraly ulici ima svega,od kafica,restorana,pubova!jako me zacudilo,sto su im sobe jeftine za n.g.,a ovaj docek da je skup tako,samo jelo ispada!
ako jos ljudi znaju sta neka pisu o pecuhu,a tebi u svakom slucaju hvala na pomoci!

ToniOsk
03.12.2011., 13:55
Evo ja bio prošli vikend i oduševio sam se tim gradom, stvarno je sve lijepo sređeno, cijene kao u Hrvatskoj a ponegdje dosta i jeftinije (jedan kafić je imao pivo za oko 6.5 kuna), znači cijene piva ti se uglavnom kreću od onih najeftinijih varijanti od 250 forinti do 500 po nekim boljim pubovima ili klubovima.. Kao savršen klub i jedini u kojem sam bio je Pecsiest caffe malo ispod centra,upad je bio 12 kuna sa čuvanjem stvari, u kiraly utci imaš sve što ti treba, restorana, kafića, a kao pub koji mi je odlican naveo bi Murphys pub, ne možeš ga promašit, odma na uglu kiraly utce, pokraj glavnog trga sa kazim pašinom dzamijom. Jesti jeftino možeš i po ovim fast food stvarima poput gyrosa i kebapa, super je.. Uglavnom sve što ti treba se uglavnom nalazi oko kiraly utce i cijelog tog centra. I samo pazi, sa engleskim previše nisu na Ti, ali u pubu pricaju i savršeno poslužuju goste. Sve u svemu vracam se što prije opet u Pečuh, ne možeš pogrješiti odlaskom tamo.

kongres
03.12.2011., 15:21
hvala na odg,svaka cast :top: !ma ne brinem se ja da tamo nema nista,nego je veliki problem sto smo tamo samo 31. i 1. i naravno tesko sta ce raditi sutra,a najgore sto mi dolazimo tek oko pola 7,7 u hotel i nemamo bas puno vremena traziti gde biti za docek!a najgore sto se nema ni na internetu pronaci nista o doceku u restoranima,klubovima... u pecuhu!ali posto je hotel u kiraly ulici,a ko sto i sam kazes da ima svega u njoj,a i sam sam nasao,valjda cemo moci upasti negde i naci sta nam odg!hvala jos jednom!

kongres
09.12.2011., 16:11
da postavim nekoliko "tehnickih" pitanja,sto bi se reklo!koliko se kutija cigareta moze uneti u madjarsku?cini mi se da je bilo 2 kutije prije!nisam trazio koliko kostaju cigarete u madjarskoj,pa ako ponesem,da znam!koliko sam nasao na net-u,jos uvek vazi ulazak sa osobnom,jel tako?znaci samo se dobije onaj kartoncic i to je to?prije je isto bilo pravilo za lance u toku zime!imam zimske gume i tu nema problema,ali imam i neke nekoristene lance upakovane (verovatno ni ne odgovaraju na moje gume),koji sluze da se stave u gepek kad se ide na neki put,pa ako pita policija,da im se eto pokaze!prije nekoliko godina se moralo imati lance kad je moj brat isao u madjarsku,nisu mu dali preci granicu,pa je kupio tamo od nekoga,za male pare,ali ne znam da li je imao zimske gume ili ne,pa zato pitam da li su obavezni lanci?!

kongres
10.12.2011., 13:22
ajde vi koji pisete o budimpesti,odg meni na ova pitanja!bio bi zahvalan za pomoc :D

nasmijanonebo
12.12.2011., 14:17
dovoljna je osobna iskaznica. u tom slucaju dobijes karton sa tvojim imenom i prezimenom i datumom ulaska u zemlju. to cuvas do izlaska iz mađarske-do povratka u hrv. nemoj to izgubiti!
sto se tice cigareta, ne bih znala, moj muz pusi pa je nosio bar 5-6kutija cigareta sa sobom bez ikakvih problema svaki put. plus zadnji put bili jos s nama i 2 bratica pusaca (a ja okorjeli nepusac:rofl:) pa je bilo jos vise kutija cigareta:D
sto se tice zimske opreme, mi smo imali samo zimske gume kad smo isli za NG (cak je i bilo snijega ponegdje), nismo imali lance, pa nismo imali problema.
Mađari ne gnjave na granici, ni prema Pecuhu:mig:

kongres
12.12.2011., 14:42
zahvaljujem ti :top:!bar ti se javis uvek da pomognes!a ovo sa vinjetama nema veze za put do pecuha,jel da?to je za autoputeve samo?

nasmijanonebo
12.12.2011., 14:51
ja sam isla starom cestom do pecuha, tako da sam namjerno prolazila kroz sam harkanj a ne obilaznicom..a znam da je tamo obilaznica harkanja (zaobilazi mjesto) ali ne znam spada li u sustav autocesta.
ali i ako odes tom "starom" cestom, jako brzo dodjes od hrv. granice do pecuha, jer je to ravna dionica i dobar asfalt..:mig:

trotter
12.12.2011., 15:09
zahvaljujem ti :top:!bar ti se javis uvek da pomognes!a ovo sa vinjetama nema veze za put do pecuha,jel da?to je za autoputeve samo?

Ako ne koristiš autoceste, a voziš auto nema veze.
Od Hr do Pečuha možeš na par načina, preko par prijelaza i niti jedan nije vezan na autocestu s Hun strane.
U Mađarskoj su pod matrica vignette i neke ''obične ceste'' ali za više kategorije vozila (kamione; za osobna vozila se to ne odnosi), tako da za te ceste također treba vinjeta ako npr voziš kamion.

kongres
12.12.2011., 15:41
oboma hvala :mig:

ToniOsk
22.12.2011., 11:33
Evo mene još jednom, najvjerojatnije se također ide i za novu u Pečuh tako da sam si recimo već nabavio najbolji plan za proslavit :D Ugl. od poznanika koje smo tamo upoznali dobili smo ponudu za njihov klub koji jedan od njih tek otvara, tako da će to biti i otvorenje za novu. Neke detalje još ni sam ne znam tako da čekam odgovor i za ostalo, npr. ne znam hoće mi to biti 4000-5000 forinti (100-125 kuna) sa pićem i ostalo ili samo upad (ok, ja ocekujem dzabe ko sto je bilo ponuđeno nedavno :lol:), inače klub se nalazi u blizini poznate pečuške kule barbakan, gotovo u samom centru grada, možda kojih 10 minuta šetnje ili par minuta autom.. U biti piše ti sve na engleskom, pa ako te zanima pogledaj. http://i43.tinypic.com/103vjme.jpg

kongres
08.01.2012., 16:00
eto da napisem koju rec o novogodisnjem putu u pecuh i odsedanju u hotelu palatinus city center!
posto smo kasnije krenuli 31.12. za pecuh (vec sam pisao prije zasto),na granici smo bili kada je vec mrak bio,a samim tim ni kera nije bilo na granici,pa su nas madjari malo drndali na ulasku!smesno mi sto im se dokumenti predaju sa suvozaceve strane,tj. rade policajci u kucicama sa desne strane,tako da se nadvikivao preko devojke :D!onda sam gasio motor i trazio me da izadjem van i da otvaram stvari,haubu motora,kasetu u autu i slicno,nisam jos doziveo ovakav ulazak preko grane (znam EU je to ipak),ali zavrsilo je to brzo sve,a ostatak puta je brzo prosao!hotel,tj. podzemnu garazu smo nekako nasli,cak i brzo,jer siroke ulice,tesko videti table,a i dosta su jednosmerne ulice oko centra,tako da smo se snasli!znali smo da je maria utca odmah iza kiraly ulice,cak smo presekli kiraly ulicu autom,ali nismo mogli odmah skrenuti zbog jednosmerne voznje,pa sam znao da moramo samo krug napraviti!za svaki slucaj pitam mladi par koji je setao,pojma nisu imali gde je ulica,a kamoli eng (naravno) i onda odmah pitam sledeceg coveka,kad ono pijanac koji mi je odmah objasnio kako treba :rofl: ,svaka mu cast,a ni pricat nije mogao,nego samo rukama pokazao!nasli smo nekako parkirali se,ostavili su samo to jedno mesto za auto,za nas jos!odmah su zvali decka da dodje po torbe skroz u garazu (iz garaze se dodje skroz do recepcije),uzeli kljuceve,platili odmah parking i boravisnu taksu na recepciji,da se to resi odmah i krenuli u sobu!kada nas je decko odveo do sobe,odmah smo uvideli problem!naime ja sam mesec dana prije n.g. rezervisao standardnu sobu sa bracnim krevetom,preko booking.com-a,a ono ladno dobili sobicu sa 2 razdvojena kreveta,sto sam odmah rekao da necu,a raznosac je rekao,ok idemo do recepcije!zenska meni kaze nema vise soba standardnih,ja joj kazem da to nije moj problem,da sam rezervisao prije mesec dana,da smo decko i devojka i da mi ne pada na pamet da ovo prihvatim,da mi nam ponudila superior sobu (nije od onih renoviranih),ali je skuplja pa pogledamo,ali sam rekao da necu nista da doplacujem!odemo gore da pogledamo,vec soba,hodnik i sve,dva kreveta spojena,ne bas bracni,kazem ovom neka zove recepciju da pita sta sad,ali je onda zenska rekla da ne treba doplacivati nista (naravno videla da je njihova greska,da nece nas preveslati)!nije moja krivica sto smo dosli kasnije,pa oni podelili sobe!nista specijalno sredjenija soba,ali veca i bolje smo prosli uglavnom!o gradu i slavlju malo kasnije cu napisati!nismo se bas naspavali na krevetu,jastuci neki losiji,kao veliki,ali tanki,pa ko da sam na samom duseku spavao,tako da smo ladno otisli na dorucak,jer nismo ni morali se buditi uz alarm!a dorucak za svaku pohvalu,toliko razne hrane,jaja na oko,bareno povrce,slaninica przena,kobasice pecene,hrenovke,kulen,pahuljice.....ma preterano nesto,svaka pohvala za jelo!osoblje isto od pomoci,na usluzi!
sto se samo grada tice,jako sredjen,naravno oko centra i sam centar,nismo mnogo ni stigli razgledati!sutradan,na 1.1. u svi kafici i restorani maltene radili,a kiraly ulica i trgovi su bili zivi,dosta ljudi,cak i mcdonalds je radio,sto me ipak zacudilo da ne odmaraju,a mi smo vec u podne setali!naravno butici i takve radnje zatvoreni!ima sta da se vidi,ima sta da se poseti i svakako svima za preporuku!
sto se tice same n.g.,meni je prvi put da slavim na ovakav nacin,da na taj dan menjamo lokale i jako mi je cudan takav nacin slavlja,a pogotovo u drzavi kao sto je madjarska!obisli smo kafice i pub-ove i nekako je mirnije to kod njih,sedenje malo i muzika i sve,bilo da je strana ili njihova domaca!na trg i vatromet u ponoc nismo isli,jer imam zimogroznu devojku,pa ispod 10 stepeni,vec je prehladno,tako da je ova opcija otpala!najsokantnije mi je bilo kad smo se nasli u jednom kaficu u ponoc i kada su pustili himnu tacno u 12 :eek:,bas bukvalno su mi oci ispale i nista nam nije bilo jasno!morao sam odmah sutradan na youtube-u morao poslusati madjarsku himnu,da se uverim da je to ono sto je sviralo sinoc!vidim ljudi svi ustali,reko ajde odbrojavace (mi smo svejedno stajali,jer nije bilo mesta),kad ono pusti ovaj muziku,oni svi mirno,na pola poceli neki pevati,mi zacudjeni,tek onda su poceli si cestitati!ovo nikada nisam doziveo!
cene pica ne znam usporediti,ali izgleda da su malo vece!izgleda nije zbog n.g.,jer su nam dali i neke cenike vina,da lakse izaberemo,da ne ispitujemo sve konobara!
http://img337.imageshack.us/img337/1489/p1010776a.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/337/p1010776a.jpg/)
u pub-u korhely radi konobar milan iz hrvatske,tako da ako neko bude isao,moze se lakse sporazumeti!iz kiraly ulice se odmah skene do ovog pub-a!npr. 2 case od 2 dcl cabernet sauvignon-a,platili smo 2200 forinti (ne znam jel domace ili strano),a sto je zanimljivo,kad je konobar doneo racun da platimo,pokazuje cifru di pise koliko da platimo,kad odmah ispod cene u forintama pise i cena u eurima!kad skontam da ladno u e iznosi 8.8,sto se odmah vidi da deru ljude koji nemaju forinte,jer po kursu oko n.g. to kosta 7 e,a ne skoro 9 kao kod njih,ali ovo samo govori sve sto su forumasi pricali,da treba imati forinte,a ne da vas valjaju kasnije!
grad bih opet posetio,ali po toplijem i lepsem vremena,da se malo vise upozna,ali ima se sta za videti i obici!ako se jos sta setim,nadopunicu :top: !

trotter
09.01.2012., 08:58
najsokantnije mi je bilo kad smo se nasli u jednom kaficu u ponoc i kada su pustili himnu tacno u 12 :eek:,bas bukvalno su mi oci ispale i nista nam nije bilo jasno!morao sam odmah sutradan na youtube-u morao poslusati madjarsku himnu,da se uverim da je to ono sto je sviralo sinoc!vidim ljudi svi ustali,reko ajde odbrojavace (mi smo svejedno stajali,jer nije bilo mesta),kad ono pusti ovaj muziku,oni svi mirno,na pola poceli neki pevati,mi zacudjeni,tek onda su poceli si cestitati!ovo nikada nisam doziveo!

!

To je običaj u Mađarskoj. Točno u ponoć je himna. Na televiziji tada vrte slike Parlamenta i ostalih nacionalnih simbola dok ide himna i zbilja svi stoje mirno.

ToniOsk
09.01.2012., 15:32
Haha Kongres, sve od A do Ž što si napisao za himnu u ponoć je bilo isto i kod nas dvoje u Pečuhu , također nakon povratka provjera jel to zaista bila Mađarska himna :lol: I ovo za klubove, podosta drugačije nego kod nas, uglavnom se plaća upad u klub neka sitna cijena, a cugu sam naručuješ i plaćaš što je zapravo dobro jer nemoraš rezervirat mjesec dana unaprijed provod u nekom klubu i platit 200-400 kn kao kod nas. Eto mi sve ukupno za oboje potrošili na cijeli izlet za novu oko 200 kn (put,cuga,upad..) :D I ako me dobro pamčenje služi pred ovim korhely pubom kad sam predprošli put bio svirala je pjesma od Divljih jagoda pa sam ostao zapanjen i naravno pomislio da radi neko od naših ljudi :D Na granici pošto smo vlakom putovali manje je pregleda i ako sam dobro primjetio pregledavaju ljude koji im se čine čudnije (naravno ja sam bio među njima dok djevojku mi nisu gledali), morao sam vadit sve stvari i dodatno me ispipkao da vidi da nemam šta u sebe, ali to radi naša policija, sa Mađarima nikakvih gluposti i jako su ugodni ljudi.

Maisie
26.01.2012., 00:42
Zna netko koliko košta vlak Zg-Pečuh?
Ić ću provjerit na kolodvor, al' sam nestrpljiva.

kopriva-vk
02.04.2012., 22:55
Bok svima..
Daj mi recite jel bio ko u Harkanju kako je tamo ili je bolje otiči u Pečuh??
Kakve su cijene u restoranima ili u hotelu mislim na jelo i piče?

nasmijanonebo
03.04.2012., 08:36
Harkanj je malo mjesto poznato po toplicama. Ima privatnog smejstaja, hotela, ti bazeni itd. Pecuh je vrlo blizu.
Preporucila bih da se bude u Pecuhu a na kupanje u Harkanj.
Sto se tice cijena, u Harkanju se moze naci smjestaj za 10 eura, u Pecuhu do 15 eura uvrh glave..
Sto se tice restorana, nisam zapamtila tocne cijene, ali je jeftinije nego u Hrv. (bar 15-20% jeftinje) i porcije su obilnije.

raky
05.04.2012., 15:37
Evo, kazne (2011.):

3) na autocesti:
- 130-145 km/h: 30.000 Ft (833 kn)
...
- 175-190 km/h: 90.000 Ft (2.500 kn)
...
- više od 210 km/h: 300.000 Ft (8.333 kn)

Da, u pravu si. Baš jučer sam vozio auto u Nagykanizsi i u susjednim područjima. Kultura prometa se drastično popravljala.

kontam da si pogresio, tj da se od 130-145 ne naplacuje a da je od 145-175 kazna 30000ft!?
nekoliko puta sam isao u Budimpestu i redovito vozio preko 130, ali ne previse....recimo do 150km/h...i nekoliko puta sreo i policiju na odmaralistima,ali nikada me nisu zaustavljali.
pa mi se cini da je ipak i tu neko dopusteno prekoracenje u pitanju.

nego, citajuci forum na par mjesta sam nasao tvrdnje da vinjeta nije obavezna na lokalnim cestama, a ja ju uporno placam jer su mi na granici rekli drugacije...recimo 6 ili 8 puta godisnje (ovu na 10 dana,a kako obicno idemo zbog letova iz BP, 10 dana je malo,a opet za mjesec mi jednako kosta kao 2 desetodnevne,no ne mogu biti siguran da li ce povratni let biti unutar 30 dana pa mi mjesecna ne odgovara),
pa bi volio da mi netko to moze stvarno potvrditi i eventualno objasniti nekakav put od Osijeka do Budimpeste a da ne moram autom placati vinjetu.

kontam da bi lokalnim putevima potrosio vise goriva, pa bi me izaslo podjednako,ali ipak me zanima... postoji li put s kojim ne bi morao placati vinjetu

x-type
05.04.2012., 16:53
od Osijeka do Budimpešte se zaista ne isplati drocati državnim cestama jer za tih 50 kn se voziš praznom autocestom, više nego isplativo.

trotter
06.04.2012., 08:45
kontam da si pogresio, tj da se od 130-145 ne naplacuje a da je od 145-175 kazna 30000ft!?
nekoliko puta sam isao u Budimpestu i redovito vozio preko 130, ali ne previse....recimo do 150km/h...i nekoliko puta sreo i policiju na odmaralistima,ali nikada me nisu zaustavljali.
pa mi se cini da je ipak i tu neko dopusteno prekoracenje u pitanju.

nego, citajuci forum na par mjesta sam nasao tvrdnje da vinjeta nije obavezna na lokalnim cestama, a ja ju uporno placam jer su mi na granici rekli drugacije...recimo 6 ili 8 puta godisnje (ovu na 10 dana,a kako obicno idemo zbog letova iz BP, 10 dana je malo,a opet za mjesec mi jednako kosta kao 2 desetodnevne,no ne mogu biti siguran da li ce povratni let biti unutar 30 dana pa mi mjesecna ne odgovara),
pa bi volio da mi netko to moze stvarno potvrditi i eventualno objasniti nekakav put od Osijeka do Budimpeste a da ne moram autom placati vinjetu.

kontam da bi lokalnim putevima potrosio vise goriva, pa bi me izaslo podjednako,ali ipak me zanima... postoji li put s kojim ne bi morao placati vinjetu

Lokalne ceste se NE plaćaju za OSOBNA vozila (vozila u D1 kategoriji). Samo autoceste.
Ostale kategorije D2, D3, D4 plaćaju i neke ceste koje nisu autoceste.
Ovdje je popis.
http://www.motorway.hu/payment/matricainfo_en/dijmentes_engl

Kategorije D1, D2, D3, D4 određuju se prema težini vozila.
Mislim da je D1 do 2,5t.

fE rencic iNa
12.05.2012., 11:46
Nemam pojma gdje ovo pitanje postaviti, nadam se da sam pogodila. Ako nisam, molim da me koji moderator uputi, ili da premjesti temu.

imam par pitanja
1. mogu li punoljetne osobe preći granicu samo s osobnom?
2. rade li tamo trgovine (većina njih) nedjeljom?
3. što se smije unijeti u hrvatsku? čula sam nešto da se sirovo meso ne smije?
4. koliki je limit robe koja se smije uvesti u hr?

Hvala

buhac
12.05.2012., 12:04
Nemam pojma gdje ovo pitanje postaviti, nadam se da sam pogodila. Ako nisam, molim da me koji moderator uputi, ili da premjesti temu.

imam par pitanja

Hvala

to ti je najbolje nazvati carinu i pitat :D
Meso ne smiješ unositi, a robu smiješ unijeti za osobne potrebe u visini 1000 kn po osobi. Znači ako odeš po 5 gajbi pive to baš i nije za osobne potrebe pa bi te mogli zezati.. iako smo mi za svadbu tamo uzeli sokove coca colu, fantu, happy day i bravo sokove u večim koločinima pa nismo imali nikakvih problema.

nukac
12.05.2012., 12:39
Iz EU se smije nosit do 10 kg mesa...

fE rencic iNa
12.05.2012., 13:19
ok, malo se mišljenja razilaze ovdje :)

ja sam čula da se može suhomesnati proizvodi unisit, a ne sirovo meso.

a čula sam i da je 1000 kn po AUTU maksimum robe.

e sad, može još koje mišljenje molim vas ;)

Rebbit
12.05.2012., 13:42
1. ja idem sa osobnom
2. kako koja, isto kao i kod nas.. moze a i ne mora.... kod njih su shoping dani subotom kolko znam...
3. sve, dok te ne uhvate :)
4. budi u granicama normale... ali evo kojeg se mi drzimo (žesta 1l po osobi, šteka 1 po osobi, pivo i cuga, ako nas je 4 u autu natrpamo 20l vina i 2 paketa koka kole (jel imate sta prijavit, da, što, alkohol i sokove, ajd otvori gepek, moš ić), a meso, mozes npr stavit u vrecice pokraj cuge tesko da ce i gledat, ako imas samo meso onda ce ti otvorit vrecice... al mozes ispod sica nagurat i sl to ni ne gledaju, barem mi pogranični tako radimo :) )

Pri tome je potrebno napomenuti da se to odnosi isključivo na veterinarsku kontrolu navedenih proizvoda, međutim što se tiče carinskih propisa, na navedenu robu je također primjenjivo oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a do vrijednosti 300 kuna, dok je za unos robe vrijednosti veće od označene potrebno obračunati i naplatiti carinski dug.
http://www.mup.hr/28842.aspx

nukac
12.05.2012., 17:37
Na linku koji je dao Rebbit, lijepo piše da se iz zemalja EU (a to je i Mađarska) smije uvesti do 10 kg mesa i proizvoda od mesa. Tu se nemaju što razilazit mišljenja, jer tako piše u zakonu.

x-type
12.05.2012., 17:42
Na linku koji je dao Rebbit, lijepo piše da se iz zemalja EU (a to je i Mađarska) smije uvesti do 10 kg mesa i proizvoda od mesa. Tu se nemaju što razilazit mišljenja, jer tako piše u zakonu.

a jel neće tražit kojekakvu sanitarnu, veterinarsku i slične gluposti? znam da se prije vremena EU nije smjelo friško meso voziti. jel to ulaskom Mađe u EU promijenjeno?

Rebbit
12.05.2012., 19:08
pa ako kupis u dućanu i imaš račun onda mislim da to isto vrijedi kao sanitarna...
jer ipak oni "pregledaju" meso prije izlaska na tržište..

nukac
12.05.2012., 19:57
Evo što kažu na linku:

Živežne namirnice, neovisno o količini koja se unosi, moraju udovoljavati propisima o hrani i podliježu pregledu sanitarnog inspektora na graničnim prijelazima ulaska, dok je unos proizvoda životinjskog podrijetla (mesa i mesnih prerađevina i svih drugih proizvoda koji sadrže meso, jaja, mlijeko, sir i druge mliječne proizvoda te hrana za životinje životinjskog podrijetla), slobodan u smislu veterinarskog pregleda pri ulasku u Republiku Hrvatsku do količina navedenih u Tablici 1, po putniku, ovisno o državi iz koje se unosi.

Daklem, ako je kupljeno u dućanu u EU, 10 kg po putniku bez ikakvog pregleda. Daklem, pola pajceka po autu.
Ja sam prije par tjedana vozio 10 kg teletine iz Slovenije, doduše nitko me ništa nije pitao, a ja nikome nisam ni rekao da je tele u autu... :rofl:

Valjda vidio carinik tele za volanom pa mu bilo dosta teletine... :lol:

fE rencic iNa
12.05.2012., 21:41
Evo što kažu na linku:

Daklem, ako je kupljeno u dućanu u EU, 10 kg po putniku bez ikakvog pregleda. Daklem, pola pajceka po autu.
Ja sam prije par tjedana vozio 10 kg teletine iz Slovenije, doduše nitko me ništa nije pitao, a ja nikome nisam ni rekao da je tele u autu... :rofl:

Valjda vidio carinik tele za volanom pa mu bilo dosta teletine... :lol:

:)

još me muči to s iznosom, jel je 1000 kn robe maksimum po osobi, ili po vozilu?

aaston
12.05.2012., 21:50
Po osobi.

fE rencic iNa
13.05.2012., 19:49
zahvaljujem na velikodušnoj pomoći

trotter
14.05.2012., 09:00

imam par pitanja

Hvala

1. Mogu. Karton koji pritom dobiju trebaju čuvati do izlaska iz zemlje.
2. Da. Manje više sve trgovine rade nedjeljom. Veliki centri rade svi nedjeljom, često do 18.00 navečer.
3. Ja često vozim sirovo meso prek granice (Hr-H), ali nikad nisam rekao kaj vozim, tako da ti iz prev ruke mogu reći ak kupiš, dobiješ kaj mesa nemojh reći da je meso i sve 5. Ako ti nađu mesu reci da nisi znao da se isto nesmije voziti. Ak je kupljeno u dućanu naravno da je pregledano prije, ak je iz ''kućne radinosti'' napravi se blesav. Btw, 80% puta niti ne otvorim bunker na granici pri ulasku u Hr, tako da...
4. Limit je 1000 kuna po osobi koja je Hr državljanin.

nukac
14.05.2012., 09:04
Kao što sam već napisao 2 puta, do 10 kg mesa kupljenog u dućanu se smije voziti preko granice. i to po osobi.

trotter
14.05.2012., 09:28
Kao što sam već napisao 2 puta, do 10 kg mesa kupljenog u dućanu se smije voziti preko granice. i to po osobi.

Moj odgovor se nije referirao na tebe i ne odnosi se samo na meso.

Pošto nešto znaš o prijevozu mesa, za tebe pitanje. Kaj je s mesom koje nije iz dućana? Dakle svježe meso (npr zaleđeno) koje je ''domaće proizvodnje''?
Ja takvo vozim često preko granice i do sada me nitko nije ništa pitao. Dakle, na kakvu sanitarnu inspekciju se ja mogu pozvati ako meso nije iz dućana?

nukac
14.05.2012., 09:39
To nemam pojma, ja sam prije par mjeseci vozio meso iz Slovenije u HR, i to iz kućne radinosti. Kako se radilo o 10 kg teletine, nisam htio iskušavati sreću, pa sam lijepo meso pospremio u torbu, a na granici šutio. Makar mislim da ni s takvim mesom ne bi trebalo biti problema, jer se po EU zakonima tele mora zaklati u službenoj mesnici (ne doma) a mozak se obavezno šalje na pregled za BSA (ili kako već se to zove).
Jedino se pajceki smiju klati doma, ali to još nisam vozio.

trotter
14.05.2012., 09:45
To nemam pojma, ja sam prije par mjeseci vozio meso iz Slovenije u HR, i to iz kućne radinosti. Kako se radilo o 10 kg teletine, nisam htio iskušavati sreću, pa sam lijepo meso pospremio u torbu, a na granici šutio. Makar mislim da ni s takvim mesom ne bi trebalo biti problema, jer se po EU zakonima tele mora zaklati u službenoj mesnici (ne doma) a mozak se obavezno šalje na pregled za BSA (ili kako već se to zove).
Jedino se pajceki smiju klati doma, ali to još nisam vozio.

Ja vozim svakakvo meso - svinje, kokoši, patke, purani, zečevi. Sve se to kolje doma i srećom niti mene nisu još nikada ništa pitali. BUde oko 10 kila svaki put.
Sve u svemu moj joker za razgovor u tom slučaju je žena, nek njoj objasne da to npr mora ostati na granici ili tako nešto... :rofl:

nukac
14.05.2012., 10:04
Ma ja sam prošli puta lijepo meso tavio u vreću, vreću zamotao dekom, a oko toga lijepo posložio zmazani veš. (ok možda će to nekom zvučit odvratno). Tako da su i išli otvarati torbu, brzo bi odustali od traženja. Jedino da je naletila kakva mačka, koja bi počela mijaukat ko luda.
Ne znam kako psi za traženje droge reagiraju na meso... :ne zna:

trotter
14.05.2012., 10:10
Ma ja sam prošli puta lijepo meso tavio u vreću, vreću zamotao dekom, a oko toga lijepo posložio zmazani veš. (ok možda će to nekom zvučit odvratno). Tako da su i išli otvarati torbu, brzo bi odustali od traženja. Jedino da je naletila kakva mačka, koja bi počela mijaukat ko luda.
Ne znam kako psi za traženje droge reagiraju na meso... :ne zna:

Neznam kak psi reagiraju, ali ja nikada takvog psa nisam vidio niti na jednoj našoj granici pri ulasku autom u zemlju...
Ja zapravo uopće ne kamufliram. Stavim meso u 2 vikend frižidera led okolo (meso je obično zaleđeno). Uz to vozim i jaja, pa ak im je baš tolko stalo do toga svega ostavim im jednu gusku i 10 jaja na granici.. :D

nasmijanonebo
14.05.2012., 10:32
vas dvojica svercate naveliko:lol:
eh, blago vama.
iz hercegovine ne daju uvesti meso, cak ni iz ducana.cak ni domaci prsut:504: sve provjeravaju pri ulasku u hrv. i max 2 l domaceg vina daju uvesti:rolleyes:
sve je teze postalo svercati dole.:D
(jos malo pa ce se vratiti stara vremena kad se krijumcario duhan preko brda..sad budu i prsute i vino krijumcarili:rofl:).

trotter
14.05.2012., 10:48
vas dvojica svercate naveliko:lol:
eh, blago vama.
iz hercegovine ne daju uvesti meso, cak ni iz ducana.cak ni domaci prsut:504: sve provjeravaju pri ulasku u hrv. i max 2 l domaceg vina daju uvesti:rolleyes:
sve je teze postalo svercati dole.:D
(jos malo pa ce se vratiti stara vremena kad se krijumcario duhan preko brda..sad budu i prsute i vino krijumcarili:rofl:).

Zadnji put sam vozio i par litara rakije, stavio ih u one plastične flaše od obične vode i u bunker pored njih stavio role wc papira, papirnate ručnike i još par gluposti iz Tesca tak da vjerojatno čim je vidio wc papir bilo mu je jasno o kakvoj je sirotinji riječ.. :lol:

ashley
16.05.2012., 14:40
Zna li netko nesto vise o ovome? Ili da je bio da cujem iz prve ruke? Ne mogu bas puno skuziti kad nema stranica drugi jezik osim Madarskog!

http://www.mecsextrem.hu/

Magor
16.05.2012., 15:26
Zna li netko nesto vise o ovome? Ili da je bio da cujem iz prve ruke? Ne mogu bas puno skuziti kad nema stranica drugi jezik osim Madarskog!

http://www.mecsextrem.hu/

sa jedne mađarske stranice:
"To je najveći pustolovni šumski park u Mađarskoj, koji u okolici Pečuha (2km od grada), od sredine ožujka do sredine studenoga, očekuje posjetitelje. U našoj ponudi pored tradicionalnih elemenata za pustolovine, kao što su šumski bob, planinsko igralište od užadi ili zid za planinsko penjanje, posjetitelji koji dolaze s malom djecom naći će također i raznovrsne igre. Pustolovni park obiteljima i školskim razredima koji su na izletu pored cjelodnevnog programa nudi posebnu ponudu programa za gradnju team-buildinga andema tvrtki, kao i organizatorima obiteljskih programa."

Dnevna ulaznica za odrasle: 6.000 Ft
Ulaznica za odrasle od 14 sati: 3.500 Ft
(ulaz ispod 6 godina je besplatan)

ashley
17.05.2012., 06:25
Hvala Magor!

champ
17.05.2012., 09:46
Jedno pitanje za vas koji ćešće odlazite u Mađarsku: kakva u vaša iskustva u vezi kupnje mađarskih forinti, tečajeva u različitim mjenjačnicma, plaćanja karticama i slično?

Imam razne kartice od ZABE, ali ne znam jel se više isplati:

- nositi kune u Mađu, i mijenati ih za forinte
- plaćati kred. karticom na blagajni marketa
- podizati forinte na bankomatu

Ili nešto peto? :mig:

trotter
17.05.2012., 10:46
Jedno pitanje za vas koji ćešće odlazite u Mađarsku: kakva u vaša iskustva u vezi kupnje mađarskih forinti, tečajeva u različitim mjenjačnicma, plaćanja karticama i slično?

Po mojim iskustvima bilo bi ovako nekako (tim redoslijedom po ''isplativosti za nas'' - od najisplativijeg do najneisplativijeg)..

1. plaćanje s kreditnim karticama tamo
2. podizanje forinti na bankomatu u H (ovisi o iznosu koji se podiže jer mislim da je naknada koju plaćaš fiksna, tak da ak malo dižeš manje ti se isplati)
3. mijenjati eure u forinte tamo (ako ih već imaš)
4. mijenjati kune u forinte bilo tu ili tamo
5. mijenjati kune u eure tu pa tamo eure u forinte

Sve u svemu nije značajna razlika bez obzira kaj od ovoga uzmeš ako se ne radi o neznam kako velikom iznosu. Pazi samo da tamo ne odeš u mjenjačnicu deračnicu (ne mijenjati na granici npr), gledaj dal uzimaju proviziju i iznad kolko vrijedi tečaj koji piše velikim slovima, a do kolko onaj koji piše malim slovima..
Sretno!

Btw, kak ide traktorska kosilica?

champ
17.05.2012., 11:11
Sretno!

Btw, kak ide traktorska kosilica?

Hvala ti na odgovoru! Prošle subote bio sam u Tescu (Nagykanizsa, engleski lanac hipermarketa), tj. nakon dugo vremena ponovno sam bio u Mađi...

Imali su u ponudi (na akciji) leđnu motornu prskalicu, za 23.990 forinti, tj. cca. 620 kn, koju sam i kupio. Za te novce, teško da se može kupiti bilo što bolje, i zadovoljan sam poprilično sa njom. U samom objektu Tesca postoji mjenjačnica, za 800 kn (keša) dobio sam točno 30.000 forinti, dakle tečaj 1 kn = 37,5 HUF.

Vjerojatno sam mogao i bolje proći, ali svako (ne)iskustvo se plaća... Najmanje se isplati plaćati na "Ponte Rosu" u Letenyu u kunama, jer ono što bi trebalo (preračunato) koštati 37,5 kn, trgovci naplate s 50 kn.

Traktorić ide "ko zmaj", radi bez greške, kao da je tek kupljen.

trotter
17.05.2012., 11:49
Hvala ti na odgovoru! Prošle subote bio sam u Tescu (Nagykanizsa, engleski lanac hipermarketa), tj. nakon dugo vremena ponovno sam bio u Mađi...

Imali su u ponudi (na akciji) leđnu motornu prskalicu, za 23.990 forinti, tj. cca. 620 kn, koju sam i kupio. Za te novce, teško da se može kupiti bilo što bolje, i zadovoljan sam poprilično sa njom. U samom objektu Tesca postoji mjenjačnica, za 800 kn (keša) dobio sam točno 30.000 forinti, dakle tečaj 1 kn = 37,5 HUF.

Vjerojatno sam mogao i bolje proći, ali svako (ne)iskustvo se plaća... Najmanje se isplati plaćati na "Ponte Rosu" u Letenyu u kunama, jer ono što bi trebalo (preračunato) koštati 37,5 kn, trgovci naplate s 50 kn.

Traktorić ide "ko zmaj", radi bez greške, kao da je tek kupljen.

Vjerovao ili ne i mislio sam si da si skočil prek granice i da je riječ o tak nečemu. :mig:
Naime, prije jedno godinu dana bio sam zainteresiran za kupovinu traktorića kosilice i prije neg sam išta gledao po dućanima išao sam na forum. Iščitao sam manje više sve postove tamo i tvoji postovi su mi najviše pomogli u rješavanju dileme kaj da kupim, kaj da gledam, kakve su razlike itd itd (da ne ulazimo u detalje) iako se nisam javljao tamo niti postavljao pitanja jer zapravo sve odgovore sam našao u tvojim postovima. :top:
Pomogao si jako puno ljudi s pisanjem tamo, međuostalim i meni i zadovoljstvo mi je da ti mogu pomoći bar malo ovdje na ovoj temi. Sve u svemu ja još uvijek nisam kupio traktor kosilicu, ali ću najvjerojatnije dogodine (posijao sam jesenas frišku travu pa mi se čini da je bolje još dok ne ojača i posti korijen s ''običnom'' samohodnom (imam neku jeftinu od mtd-a i za sad je sve 5)). Nije veliki uspon pa će valjda proći i varijanta bez uljne pumpe (neka klasika mtd s b&s motorom) jer financijska strana je isto bitna u cijeloj priči. ;)
Izvinjavam se moderatorima na off topicu... ;)

Kaj se tečaja tiće, forinta je u zadnje vrijeme ojačala malo. Kolko se sjećam ja sam zadnje mijenjao za 1kuna=38 forinti i to isto u Tescu samo u Siofoku prije desetak dana. Sve u svemu nisu te niš oženili i puno je bolja varijata mijenjati u sklopu shopping centra nego ''s trgovcima''. Malo zaboravljam kolki je kad bio kurs jer relativno često nešto mijenjam i motaju mi se već i kune i euri a tečaj stalno varira. Za Novu god je forinta bila nisko pa je skočila itd..
Sve u svemu nešto bi bolje prošao da si kupovao na karticu, ali niti ovako nije loše.
Btw, Magor bi mogao znati di je najbolja mjenjačnica u Nagykanizsi, ak mijenja kaj forinte iako Mađari doslovce sve kupuju za forinte (aute, nekretnine...) tak da zapravo niti nema neke potrebe ak ne putuje van, pa ak čita ovo slobodno napiše koju.

champ
17.05.2012., 12:14
OK, možda se javi i netko tko plaća s karticama na blagajni, pa ćemo doznati i njegova iskustva.

A u vezi nagnutih terena - vjerojatno si vidio moj vinograd i voćnjak, kojeg sam ranije kosio s najobičnijom MTD kosilicom na guranje, Tecumseh motor bez uljne pumpe. U međuvremenu se sve na toj kosilici polomilo, preživio je samo motor, i to nemoguće torture u visokoj travi i grbavom terenu. Tak da te podmazivanje ne treba puno brinuti, koristi za ljeto monogradacijsko SAE-30 ulje, i nemaš brige.

trotter
17.05.2012., 12:36
OK, možda se javi i netko tko plaća s karticama na blagajni, pa ćemo doznati i njegova iskustva.

A u vezi nagnutih terena - vjerojatno si vidio moj vinograd i voćnjak, kojeg sam ranije kosio s najobičnijom MTD kosilicom na guranje, Tecumseh motor bez uljne pumpe. U međuvremenu se sve na toj kosilici polomilo, preživio je samo motor, i to nemoguće torture u visokoj travi i grbavom terenu. Tak da te podmazivanje ne treba puno brinuti, koristi za ljeto monogradacijsko SAE-30 ulje, i nemaš brige.

Ma plaćam ja i s karticama i tako ti obračunaju najbolji tečaj. Izađe te bolje nego u bilo kojoj mjenjačnici, zato sam stavio to na prvo mjesto. Vinjetu npr plaćam uvijek karticom i maksimalno je korektan tečaj.

Vidio sam slike, dobra je kosina. Kod mene nije niti približno tolko. Tecumseh mi se čini nešto otporniji motor od Briggsa, možda griješim. Sve u svemu vjerujem da neće biti problema niti s Briggsom. Najveći problem ja zapravo kamenje koje kolko god da bacam uvijek se negdje nađe i krtičnjaci kojih se nikak riješiti. Nije baš ugodno kad te kamen pogodi u nogu, s traktorčićem će se ti problemi elegantnije rješavati. Hvala za info o ulju i sve ostale!

nasmijanonebo
17.05.2012., 13:07
i ja u ducanima u Mađ. placam iskljucivo karticama (Mastercard). I tako ispadne najpovoljnije. Forintama placam samo kave, kolace, hranu u restoranu i ulaznice ako je sitna svota. Vinjetu isto karticom.

ashley
18.05.2012., 21:55
Po mom iskustvu, ne isplati se kupovati debitnim karticama tipa Amexom, Dinersom jer je tecajna razlika znacajna, odnosno obracunat ce vam najgori moguci tecaj!

nukac
19.05.2012., 06:54
Ha ha... glupost. Kao prvo Amex i Diners nisu debitne nego kreditne kartice. A vjeruj mi, koliko god bile lihvarske kartične kuće, nikad nisu toliko lihvarske ko razne mjenjačnice...

Coco_Nut
19.05.2012., 12:05
I moje iskustvo iz lipnja 2010. je da su mi i Amex i Diners i Visa obračunali povoljniji tečaj za plaćanja karticama nego što je bio tečaj po kojem sam kupio forinte u Zagrebu u OTP banci koja je tada imala najpovoljniji prodajni tečaj.

ashley
19.05.2012., 12:36
Zabuna, da, ne debtine nego kreditne kartice. Mi recimo cesto kupujemo u Tescu u Madi i puno povoljnije prodemo ako placamo sa Maestrom nego Amexom. Provjereno!

Gilach
19.05.2012., 12:50
Ne znam na kakve vi to mjenjačnice nailazite, ja sam valjda imao sreće jer uvijek mijenjam u mjenjačnicama u Mađarskoj i tečajevi su vrlo korektni, kupnjom preko kartica uvijek dobivate loš tečaj, kao i kod konvertiranja u bankama opcenito... :ne zna:
Bitno je samo da ne mijenjate u mjenjačnicama po aerodromima, autobusnim/željezničkim kolodvorima, trgovačkim centrima van grada itd., na takvim mjestima su uvijek lihvarski tečajevi u svakoj zemlji.

nvnk
20.05.2012., 11:35

Nisam siguran ne sumnjaju li već moderatori da sam ZABAin reklamni agent (:rofl:), ali po enti put ću ponoviti za Mađarsku i za sve slične zemlje: Ako imaš nešto što se zove "lepeza" ili "1 za sve", tada na bankomatoma mađarske UniCredit banke dižeš svojim Maestrom (napomena: ne Masterom) forinte bez ikakve naknade.

Tako ne moraš dizati puno love kako bi ti (zbog inaće fiksne naknade) to bilo isplativo. :ne zna:

Jednostavno digneš svaki puta koliko ti treba. :kava:

PS
Jedino kad dođeš doma moraš paziti na izvodi da ti ZABA nije slučajno "greškom" naplatila proviziju (ko meni u Turskoj :rolleyes:).

U tom slučaju to moraš reklamirat, na što oni tu naplatu ponište za 2-3 dana. :)