PDA

View Full Version : Ventilatori u kupaonici i wc-u

zlocestoca
05.07.2004., 19:19
ventilatori u kupaoni i wcu mi se ne ugase kad iskljucim prekidac nego se vrte jos 2.5 minute :mad:
kako se to regulira? jel mogu to rijesiti sama ili moram zvati elektricara?

Lee Champa
06.07.2004., 05:29
Izgleda da je to normalno

Prvi Vozač
06.07.2004., 07:26
pusti ih nek se vrte ;)

Bankei
06.07.2004., 07:48
zlocestoca kaže:
ventilatori u kupaoni i wcu mi se ne ugase kad iskljucim prekidac nego se vrte jos 2.5 minute :mad:
kako se to regulira? jel mogu to rijesiti sama ili moram zvati elektricara?

Kako to misliš, vrte se, pa ventilator je da se vrti :D
Zezam se, pa normalno da se vrte i kad ugasiš struju, inercija, pa neće valjda ugradit i kočnicu za ventilator :confused: kako bi se zaustavile u djeliću sekunde, pa tu zaustavni put ne igra previše :D

zlocestoca
06.07.2004., 07:55
bankei_ri kaže:
Kako to misliš, vrte se, pa ventilator je da se vrti :D
Zezam se, pa normalno da se vrte i kad ugasiš struju, inercija, pa neće valjda ugradit i kočnicu za ventilator :confused: kako bi se zaustavile u djeliću sekunde, pa tu zaustavni put ne igra previše :D
hm :confused:
kod susjeda se ugase kad iskljuce sklopku (normalno da se vrte jos par sekundi dok se ne zaustave); ventilatori su isti, radi se o novoj zgradi
kod mene se vrte ko ludi jos 2.5 minute (stopala vrijeme :D ) tako da vjerojatno postoji neka fora kako se to moze podesiti
probala sam naci kakav kupaonski-ventilator-sam-svoj-majstor manual na webu, ali nista :(

nn-st1
06.07.2004., 08:47
blago se tebi koji te problemi muče..

mars
06.07.2004., 09:37
Jel to tako oduvijek (otkad ste ih montirali)?
Jedna vrsta ventilatora je tocno takva, s tajmerom koji ih gasi nakon vremena koje je podeseno. Provjeri na ambalazi ako je jos imas.

zlocestoca
06.07.2004., 10:06
mars kaže:
Jel to tako oduvijek (otkad ste ih montirali)?
Jedna vrsta ventilatora je tocno takva, s tajmerom koji ih gasi nakon vremena koje je podeseno. Provjeri na ambalazi ako je jos imas.
u stanu sam manje od tjedan dana i tako rade od pocetka
ambalazu, nazalost, nemam, a kako se kod susjeda gase pretpostavljam da bi kod mene trebalo podesiti taj tajmer
jel akcija podesavanja tajmera jednostavna ili bi bilo bolje da zovem elektricara?

zh1
06.07.2004., 10:15
Ne znam zašto ti smeta taj tajmer , mnogi bi bili oduševljeni da imaju u sanitarnom čvoru na taj naćin riješenu ventilaciju .Taj vremenski interval je podešen tako da izbaci sav zagađeni zrak iz prostora .:D

zlocestoca
06.07.2004., 10:17
zh1 kaže:
Ne znam zašto ti smeta taj tajmer , mnogi bi bili oduševljeni da imaju u sanitarnom čvoru na taj naćin riješenu ventilaciju .Taj vremenski interval je podešen tako da izbaci sav zagađeni zrak iz prostora .:D
malo ide na zivce kad ides na wc usred noci a ventilator zvrnda jos par minuta nakon sto si legao u krevet
mozda ih i ostavim da se vrte, u starom stanu nisu zvrndali, pa mi mozda samo treba vremena da se priviknem

mars
06.07.2004., 11:02
zlocestoca kaže:

jel akcija podesavanja tajmera jednostavna ili bi bilo bolje da zovem elektricara?

nemam pojma, nas je bez tajmera, pali-gasi se naprekidac :D

ROAD RUNNER
06.07.2004., 13:01
ventilator ili ima tajmer na sebi ili ima senzor pokreta sa tajmerom montiran negdje na zidu ili stropu...
Ako te smeta zvrndanje, prespoji ga tako da se gasi na šalteru, tj. odreži mu pomoćno napajanje koje ide preko tajmera :D:D:D

Juraj
06.07.2004., 20:59
... sve puno filozofa :D Ko da nikad niste vidjeli ventilator za kupaonice koje nemaju prirodno prozracivanje:( Da, imas dva potenciometra kojima mozes regulirati slijedece:
- nakon koliko vremena se ukljucuje ventilator nakon paljenja svjetla ( obicno se namjesta na 30-60 sekundi) da bi se sprijecilo paljenje ventilatora npr. ako si samo usao na par sekundi u kupaonicu
- koliko dugo ce ventilator raditi poslije iskljucenja svjetla da bi izvukao mirise ;) obicno se slaze na 2-3 minute.

Od alata ti treba sarafciger.

Lee Champa
07.07.2004., 05:44
Dokle god osjete miris:D :D

zlocestoca
07.07.2004., 07:26
Juraj kaže:
... sve puno filozofa :D Ko da nikad niste vidjeli ventilator za kupaonice koje nemaju prirodno prozracivanje:( Da, imas dva potenciometra kojima mozes regulirati slijedece:
- nakon koliko vremena se ukljucuje ventilator nakon paljenja svjetla ( obicno se namjesta na 30-60 sekundi) da bi se sprijecilo paljenje ventilatora npr. ako si samo usao na par sekundi u kupaonicu
- koliko dugo ce ventilator raditi poslije iskljucenja svjetla da bi izvukao mirise ;) obicno se slaze na 2-3 minute.

Od alata ti treba sarafciger.
hvala :w
za vikend sarafim :D

fakin
09.07.2004., 01:07
da, ali ima i tjmera koji se ne mogu regulirati.treba i na to računati.
zločesta, pa nije valjda da je toliki bed u te 2,5 min ?
još nekaj ne izvlaći mirise, nego smrad kada se zločesta ukaka.:D

zlocestoca
09.07.2004., 08:23
fakin kaže:
da, ali ima i tjmera koji se ne mogu regulirati.treba i na to računati.
zločesta, pa nije valjda da je toliki bed u te 2,5 min ?
još nekaj ne izvlaći mirise, nego smrad kada se zločesta ukaka.:D
fakin, fakin :nono:
mozda i odustanem od "popravaka" - trebalo mi je malo vremena da se naviknem
sad mi se cak i svidja kad oba ventilatora zazvrndaju :D

Lega2
09.07.2004., 12:09
Ajde da malo proširim temu:
koje ventilatore preporučujete kupiti, gdje ih nabaviti i koje su cijene. Sada imam ventilator koji se pali na potez ili kad palim svjetlo u kupaonici, ali je postao jako glasan. Malo sam obilazio po gradu (Osijek) ali nisam baš oduševljen ponudom.

fakin
17.07.2004., 23:38
a kakav bi ti?

Lega2
19.07.2004., 07:20
fakin kaže:
a kakav bi ti?

Promjera 100 mm, koji se pali kada ulazim u kupaonicu i radi cca 5 minuta nakon izlaska ili pali se paljenjem svjetla u kupaonici i radi cca 5 min. nakon gašenja. Do sada sam imao ventilator koji se pali i gasi kada upalim-ugasim svetlo, a uz to ima i poteznicu. Najveći je štos što uopće ne mogu pronaći ventilator sa poteznicom.

cudim_se
02.08.2004., 15:23
Kak smo mi ljudi čudni. Ja sam pizdila jer se na istoj sklopci gasi i svjetlo i ventilator pa kad utrnem svjetlo ugasi se i ventilator. ILi ako hoću da mi radi ventilator onda mora gorit i svjetlo.

Najbolje bi bilo da je to odvojeno, ali kad to kažeš majstorima kao da si rekao da bi jednu svemirsku raketu na sred dnevnog boravka.

Mene inače jako uzrujava kad mi netko kaže NE MOŽE SE TO TAKO. Znam da se sve može, pitanje je samo hoće li se.

Frendica mi je rekla da sam jako zahtjevan kupac. Na kraju moj stan izgleda 20 puta bolje od njenog, jer sam ja tražila dok nisam našla, a ona se valjda u prvi uselila...Stara, ak ti hoćeš odvojeno ventilator koji moš palit i gasit do milje volje...nadji majstora i napravi....

Znaš kako se kaže...snaga i brzina automobila ovisi samo o parama....tako i ovdje...ako si spremna platiti budu dečki napravili!

nn-st1
02.08.2004., 15:49
Najbolje bi bilo da je to odvojeno, ali kad to kažeš majstorima kao da si rekao da bi jednu svemirsku raketu na sred dnevnog boravka. Mene inače jako uzrujava kad mi netko kaže NE MOŽE SE TO TAKO. Znam da se sve može, pitanje je samo hoće li se.

u principu se može sve napravit, ali je obično zajebano.
pogotovo u novoj kupaonici ići štemat zid za instalaciju.
zato električari to ne žele. daleko najlakše je potegnut žicu do plafonjere i spojit ventilator..
stvar je u tome što nešto takvo nije predviđeno projektom el. instalcaija..

Littlefoot
09.08.2004., 11:21
Možda još samo bubica u uho ... postoje ventilatori koji se pale/gase pomoću higrostata (mjeri vlagu u zraku, pa ako ona dosegne razinu namještenu na uređaju, upali ventilator). Ja sam prilično zadovoljan takvim modelom. Zašto? Zato što varijanta "radi dok gori svjetlo" ili "timer na n minuta" ziher ne pomaže kad se klinci kupaju i (posebice zimi) od kupaonice naprave saunu.

VelikoZlo
28.08.2004., 12:53
ok, a di se moze nabavit taj koji se pali na kolicinu vlage ?
koliko kosta cijela prica ?

Littlefoot
28.08.2004., 21:45
Ventilator može biti bilo koji - bitan je higrostat budući da on "glumi" sklopku za paljenje i gašenje.

Čitava seansa (bušenje zida, postavljanje cijevi u zid, montaža ventilatora i higrostata) je u proljeće prošle godine koštala oko 1100 kn. Kupili smo ventilator "Vortice", kvalitetan model koji bi trebao izdržati 30.000 sati rada (recimo, ako "vrti" dva sata dnevno, to bi bilo nekih 40 godina. Nema šanse da izdrži :)). Ima "klapne" koje se otvaraju nakon 20-ak sekundi rada i počinje isisavanje vlažnog zraka, a po gašenju se zatvaraju. To je, recimo, razlika u odnosu na one obične koji su otvoreni čitavo vrijeme, pa kad ne rade može u kupaonicu ulaziti leteća gamad (a zimi hladan zrak). Plus, s vanjske strane imamo gravitacijske klapne (otvore se kad ventilator puše, zatvore kad stoji).

Higrostat je "Helios".

Cijena je paprena, priznajem. I to je jedini nedostatak čitave priče. Naravno, može se proći i jeftinije. Ako ventilator već imaš, ugradiš samo higrostat. Ili, kupiš jeftini ventilator, napraviš cijev i fasadu probušiš sam.

Gdje smo to kupili? Kod lokalnog instalatera grijanja, ventilacije, bla bla. Vjerujem da to u ponudi imaju odgovarajući majstori bilo gdje.

VelikoZlo
31.08.2004., 22:36
cijena upravo prava sitnica :))
istina ... dugotrajno i kvalitetnije rjesenje, no, medjutim, trenutno me ne svrbi 1100 kn :)
u svakom slucaju, hvala na detaljima

Mort
01.09.2004., 00:26
Littlefoot kaže:
...mjeri vlagu u zraku, pa ako ona dosegne razinu namještenu na uređaju, upali ventilator...

A jel ima koji da mjeri razinu smrada?

Littlefoot
01.09.2004., 06:51
Nema na čemu, Veliko Zlo. I drugi put :)

(Ja, dakle - ja - nikad neću postati kralj. A ti, dakle - ti,) Mort - ne znam. Za takve slučajeve kod nas postoji prozor. Otvoriš i vrata, pa propuh napravi svoje. U boljem slučaju smrad izađe van, a u onom nepovoljnijem se isti proširi po ostatku kuće :)

Mali Maleni
19.02.2011., 20:39
Trebam (hitnu) pomoć
Naime, trebam ventilator za kupaonicu. Radi nezgodne montaže, potrebno je da
a) ulazi u cijev ili
b) ima čim "niži" profil van cijevi (maska mora biti tanka - do 20mm)
Dodatna komplikacija je da je za fi80 cijev (našao sam za fi100, ali stvarno mi se ne da štemati - to bi ostavio kao zadnju opciju)
Idealno bi bilo da je za cijev, ako ne onda da barem ima bočne otvore (a ne na naprijed), nešto kao EBB model (http://www.klima-kontakt.hr/ponuda/ventilatori/kupaonski.php)
Ako netko zna gdje bi toga moglo biti (u ZG) da mi skrati bauljanje po dućanima, bio bih zahvalan.

kajperinja
19.02.2011., 20:49
Trebam (hitnu) pomoć
Naime, trebam ventilator za kupaonicu.

Nadam se da ces odgovore dobiti...ja bih samo (kao i uvijek) upozorila na to da ventilator u kupaoni s plinskim bojlerom na dimnjak ne smije biti u kombinaciji.

Mali Maleni
19.02.2011., 20:53
Nadam se da ces odgovore dobiti...ja bih samo (kao i uvijek) upozorila na to da ventilator u kupaoni s plinskim bojlerom na dimnjak ne smije biti u kombinaciji.

No frks. Na toplani smo, nemamo bojler (ne znam jel bi nio sretan radi toga il da plačem, nemamo ni kalorimetar :D)

zh1
19.02.2011., 21:17
"Pavo -promet" u Dugavama (iza maršalke) bi mogao riješiti tvoj problem.Imaš na googlu podatke.

Mali Maleni
20.02.2011., 08:58
AU. Nije ni čudo da nisam našao staru temu, ova je pretpotopna :)
Hvala modovi na preseljenju :top:

"Pavo -promet" u Dugavama (iza maršalke) bi mogao riješiti tvoj problem.Imaš na googlu podatke.

Našao, hvala. Za njih sam i čuo, samo bez imena... (U stilu "ima jedan u Dugavama"). Sutra ću ih zvati/otići tamo pa probat naći...
Doduše, jedino kaj sam našao je Vortice Punot Ghost MG 90, al taj je za fi 92mm
Opet, bolje štemat za 1 cm nego 2...
Hvala još jednom :top:

bager666999
23.02.2011., 07:24
Da li netko zna gdje mogu u ZG pronaći neki podesivi tajmer za ventilator ?
Ventilator postoji ali se pali zajedno sa svjetlom a htio bi da ga mogu upalit neovisno od lampe pa nek onda radi neko namješteno vrijeme

cd_covers
23.02.2011., 08:09
AU. Nije ni čudo da nisam našao staru temu, ova je pretpotopna :)
Hvala modovi na preseljenju :top:

Google....."traženi pojam" site:www.forum.hr

Mali Maleni
23.02.2011., 08:36
Google....."traženi pojam" site:www.forum.hr
Ma znam za to.
Koristim forumsku tražilicu i nikad ne postam na teme starije od godinu dana - ima podforuma na kojima dizanje tako starih tema donosi nagrade.
Vezano uz ovaj podforum, slijedeći put ću znati bolje...
I eto, čisto ako će netko biti u sličnoj situaciji kao ja
Pavo-promet nema cijevnih za fi80, niti ima ikakvih za fi 80 sa plitkom maskom. Ima za fi80, ali strši van cca 10cm...
Znači opcija je štemanje...
hebiga...