PDA

View Full Version : Žalba na (obavezni) prekršajni nalog

s.w.a.t. 24-7
17.07.2010., 12:00
pozdrav forumasi. prvo da objasnim sto se desilo.

uglavnom, zurio sam iz dubrovnika natrag za zadar sa sluzbenim vozilom. nisam se glupirao, al sam zurio. i tamo (ako znate di je to na cesti od ploca prema ravči) kroz kobljaču sam pretekao 4 vozila koja su se kretala full sporo. cinjenica je da je ta cesta koma i da ako neznas put da ces vozit sporije, a sve stranci na cesti... i kako su oni vozili oko 40 ako ne i manje sto stvarno nije bilo potrebno sam ih prakticki samo zaobisao. (znam da nije ispravno, al kad ste preko 12 sati na cesti neda vam se biti jos 3 sata ako mozete 2, 2ipo...) No ono sto nisam vidio je da sam ih presao bas na mjestu di je stajao policaja na motoru. ja njega nisam ni skuzio, a i da jesam bilo bi kasno...
uglavnom, isao je zamnom skroz do malog prologa, i tu zaustavio.

dobio sam kaznu od 2000kn za preticanje kolone. spominjao je da ide i 3mj oduzimanja vozacke, al to nije upisao u prekrsajni nalog, niti to stoji u zakonu (sad sam gledao na stranicama mup-a, al ispravite me ako grijesim). "ponudio" mi je da mi da kaznu od 500kn ako imam novce kod sebe, za preticanje preko pune crte, al ja nisam imao tolko svojih para sa sobom, a budala nisam se sjetio da platim od para iz "kase", tj sluzbenog novcanika, pa da stanem na bankomat i vratim. (valjda sam skroz zablokirao). kako sam rekao da nemam, uredno je napisao obvezni prekrsajni nalog.

on mi je sam rekao da me nemoze pustiti jer mu je trebalo 5km da dode zamnom (ne zato sto sam poslje brzo vozio, jer sam nakon tog preticanja odmah "zapeo" iza drugog auta, a poslje nije bilo nekih dobrih prilika za preticanje, nego dok je sjeo na motor, prestigo ostale aute, itd,) pa je rekao da bi ispao budala, al je rekao da se svakako zalim, i da obavezno idem na sud i da se na sudu mogu izvuci, da kazem da su se ta 4 auta jako sporo kretala i da sam zurio iz xxx razloga i da mi je jako zao, prvi prekrsaj, itd...

e sad... posto to meni stvarno je prvi put da sam dobio kaznu i prekrsajni nalog ja nemam iskustva sa tim. znam da sam pogrjesio i stvarno mi je zao, al sad je kasno. sto da napravim? da li i gdje da saljem zalbu? sto da napisem u zalbi? da li sudac/sutkinja to moze oprostiti ili nemoze?

drot13
17.07.2010., 18:17
... sto da napravim? da li i gdje da saljem zalbu? sto da napisem u zalbi? da li sudac/sutkinja to moze oprostiti ili nemoze?

Napišeš prigovor, pa će o svemu odlučivati sud. napišeš da priznaješ, ali si imao razlog (kao što si tu naveo i kao što ti je policajac rekao), da se kaješ, da nisi kažnjavan iako si stalno na cesti, da si inače uredan vozač, uglavnom sve čega se možeš sjetiti. Suci ti mogu oprostiti, ali obzirom da je težak prekršaj, vjeroajtno će ti smanjiti kaznu (na trećinu ove koju si dobio) plus 100-200 kuna troškovi postupka. Ako ti u nalogu nije napisano oduzimanje vozačke, neće ga niti biti.:top:

s.w.a.t. 24-7
18.07.2010., 12:56
@drot13 hvala. tako cu i postupiti. i taj policajac je rekao da mi na sudu mogu spustiti samo na 700kn (valjda jer je obavezni prekrsajni nalog, a ne prekrsajni nalog, neznam, nerazumijem se u to...). na jednom drugom forumu mi je jedan covjek rekao citiram: "Oduzimanje vozačke i bodove više ne piše policija u nalog nego te stvari se određuju tijekom prekršajnog postupka... ... jer te stvari ne idu po Zakonu o sigurnosti nego i po Prekršajnom zakonu"

ali nadam se da ste vi u pravu, ali kako god bilo nemogu nista promjeniti nego se nadati da ste vi u pravu i da mi je bar vozacka sigurna :)
sutra to saljem u metkovic pa cu valjda dobit priliku na sudu.

drot13
18.07.2010., 22:54
... na jednom drugom forumu mi je jedan covjek rekao...

Tebi je policajac izdao nalog s minimalnom propisanom kaznom i na sudu ne možeš proći gore od toga. Mogao je protiv tebe podnijeti "običnu" prekršajnu prijavu (da sad ne ulazim u nepotrebne detalje), a onda bi sudac odlučivao osvemu, pa bi ti mogao izreći i oduzimanje vozačke i bodove (i tu ti je izašao u susret). Potpuno si miran.:top:

... sutra to saljem u metkovic pa cu valjda dobit priliku na sudu.

Sigurno ćeš dobiti priliku na sudu, jer policija ne može odbaciti prigovor (ako je poslan u roku), nego mora automatski spis proslijediti sudu na odluku (viši stupanj).:top:

s.w.a.t. 24-7
19.07.2010., 12:52
@drot13 hvala ti. evo sad pisem prigovor i saljem danas. to je bilo u petak pa ce sigurno doci dok ne istekne rok :)
a sad idem citat novi blog :)

kralj irud
24.07.2010., 18:25
evo ja se javljam sa sličnom pričom...
ugl, imam kineski motorić od 50 kubika, registriran, služi mi za vozikanje po selu pa nemam običaj stavljat kacigu...
i bio je 13.6., blagdan sv. Ante, ja upalio motor da vidim šta ima na derneku i obišao sam dernek i na 200m od kuće zaustavi me policija...
i prvo pitanje je bilo di je kaciga..a ja govorim:ma zaboravio, mislim, tu ću do derneka samo, i on mi uzme podatke i kaže mi ako ponovim prekršaj da će mi napisat kaznu...
i 3-4 dana poslije došla mi je kazna poštom kući, obvezni prekršajni nalog, kazna 1000kn.
Nemam vozačku, na dan kad mi je napisana kazna mi je bilo 16god...
Žalio sam se odmah isti dan, na što se mogu izvlačit na sudu?

Pero_Kanister
25.07.2010., 14:58
evo ja se javljam sa sličnom pričom...
ugl, imam kineski motorić od 50 kubika, registriran, služi mi za vozikanje po selu pa nemam običaj stavljat kacigu...
i bio je 13.6., blagdan sv. Ante, ja upalio motor da vidim šta ima na derneku i obišao sam dernek i na 200m od kuće zaustavi me policija...
i prvo pitanje je bilo di je kaciga..a ja govorim:ma zaboravio, mislim, tu ću do derneka samo, i on mi uzme podatke i kaže mi ako ponovim prekršaj da će mi napisat kaznu...
i 3-4 dana poslije došla mi je kazna poštom kući, obvezni prekršajni nalog, kazna 1000kn.
Nemam vozačku, na dan kad mi je napisana kazna mi je bilo 16god...

Ja bi na tvome mjestu šutio :D Vozio si bez bozačke čovječe i još se žališ na kaznu zbog kacige!!!!! :p

Katrin
25.07.2010., 15:00

Na nista. Poklopi se usima, priznaj i obecaj da neces nikad vise. Proci ces bolje nego da izmisljas neke price.

kralj irud
25.07.2010., 15:25
Ja bi na tvome mjestu šutio :D Vozio si bez bozačke čovječe i još se žališ na kaznu zbog kacige!!!!! :p
Heh, tako sam i ja mislio da se nisam raspitao...
Kaznu za vozačku mi ne mogu naknadno napisat, a kaznu za kacigu mogu smanjit ko obećaš da nećeš više, ovo je prvi prekršaj bla,bla

Na nista. Poklopi se usima, priznaj i obecaj da neces nikad vise. Proci ces bolje nego da izmisljas neke price.

ma nemam šta izmišljat, i mislio sam tako, kriv sam i gotovo

Pero_Kanister
25.07.2010., 17:47
Heh, tako sam i ja mislio da se nisam raspitao...
Kaznu za vozačku mi ne mogu naknadno napisat, a kaznu za kacigu mogu smanjit ko obećaš da nećeš više, ovo je prvi prekršaj bla,bla

To ti smao misliš :D

drot13
25.07.2010., 22:35
... Kaznu za vozačku mi ne mogu naknadno napisat...

Mogu, a vjerojatno i jesu. Vjerojatno ćeš dobiti poštom poziv za sud. Sad je česti običaj da se manji prekršaji odmah pišu na obvezni prekršajni nalog (brži postupak), a teži idu redovnim putem na sud. Daj im samo malo vremena.:top:

Katrin
26.07.2010., 09:55
Kaznu za vozačku mi ne mogu naknadno napisat

Da, onda bi svi vozili bez vozacke :D

diko
28.07.2010., 14:43
Zanima me jedna stvar pa ću upisat u ovom topicu s obzirom da je nastavaka ove priče. Prije godinu i po napravia sam prekršaj, banalan, ali kriv sam. Nije bitno uopće u ovo priči. Žalia sam se, sastavia kvalitetan prigovor :D, ali ipak nakon godinu dana od događaja na kućnu adresu stiže poštar s uplatnicom i sudskim rješenjem koju je mama skupila, ali me je ovaj put bar pitala dal da uzme:s.
Rješenje je napravljeno jako šturo, kao da uopće sutkinja nije ni čitala moju žalbu već me unaprijed proglasila krivim, bez ikakvog obrazloženja presude. To mi je zasmetalo čisto s ljudske strane jer je bar mogla napravit kvalitetan zapisnik.
Konkretno mene zanima stvar oko plaćanja, radi se o iznosu od 1000 kuna. Na sudskom rješenju ne piše rok do kada sam ja dužan platit, ne piše mi uopće da li imam mogućnost plaćanja u ratama i piše da nemam daljnje pravo žalbe (visoki prekršajni sud i zašto se uskraćuje to pravo? ).
Da li sam dužan platiti iznos u određenom roku, da li mogu čekat određene opomene opet na kućnu adresu s obzirom da rok plaćanja nije naveden i da li mogu samoinicijativno počet plaćat u ratama? Da li postoji mogućnost da se krenu naplaćivat kamate protekom vremena i da na kraju budem dužan platit još veći iznos?
Mislia sam platit kaznu odmah prilikom uručenja uplatnice, zato sam i reka materi da uzme:D, ali nakon šta sam vidia na koji način je sastavljena presuda sutkinja mi je dobro digla živac pa sad ne želim uopće platit dok mi ne navedu neki rok plaćanja.

Katrin
28.07.2010., 14:56
Ocito si se zalio 2 puta, koliko bi jos? I dokle, iducih 10 godina? :)

Nece ti navesti rok placanja i ne idu ti kamate. Sve o tome imas na temi o prigovorima, dovoljno je da procitas zadnjih par stranica.

diko
28.07.2010., 15:16
Ocito si se zalio 2 puta, koliko bi jos? I dokle, iducih 10 godina? :)

Nece ti navesti rok placanja i ne idu ti kamate. Sve o tome imas na temi o prigovorima, dovoljno je da procitas zadnjih par stranica.

žalia sam se jednom..Hvala na odgovoru makar bi volia detaljnije da mi @drot odgovori na sva potpitanja koja sam navea

Katrin
28.07.2010., 15:26
Tesko ti citati, ha? :)

Ako si se zalio VPS-u, onda nemas vise pravo zalbe.

diko
28.07.2010., 15:39
Tesko ti citati, ha? :)

Ako si se zalio VPS-u, onda nemas vise pravo zalbe.

Nisam, krivo čitaš. Žalia sam se prekršajnom sudu nadležne P.P. di se prekršaj desia i upravo radi toga mi nije jasno kako sutkinja može odredit da više nemam pravo žalbe višoj instanci suda.
Inače, prolista sam topic još davnih dana, na neke odgovore sam naiša, dosta toga i sam znam jer sam pravnik po struci :rofl:, ali živim u Hrvatskoj pa se godinama nemam mogućnost bavit ovim poslom :kava:. Teoretsko znanje nije ni blizu praksi, niti su me ovo učili na faksu pa u stvari samo tražim potvrdu onog šta u pravilu znam i sam da mi ne ostaju neke dvojbe. :D

drot13
28.07.2010., 15:43
... Rješenje je napravljeno jako šturo, kao da uopće sutkinja nije ni čitala moju žalbu već me unaprijed proglasila krivim, bez ikakvog obrazloženja presude...

Presude su uvijek obrazložene. Ako je prekršaj bio očit, nema tu puno mjesta za filozofiju.:ne zna:

... Na sudskom rješenju ne piše rok do kada sam ja dužan platit, ne piše mi uopće da li imam mogućnost plaćanja u ratama i piše da nemam daljnje pravo žalbe (visoki prekršajni sud i zašto se uskraćuje to pravo? )...

Odmah platiti, nemaš mogućnsoti plaćanja u ratama (formalno) i nemaš pravo na daljnju žalbu. To pravo nije uskraćeno, nego ti je policija u skraćenom prekršajnom postupku donijela prekršajni nalog, te si iskoristio pravo na žalbu o kojoj je odlučio prekršajni sud (više tijelo). Postupak je takav i potpuno je u redu.:top:
Neformalno - možeš svaki mjesec platiti po 200-300-500 kuna sve dok ne platiš puni iznos. S tim nećeš imati problema.:top:

... Mislia sam platit kaznu odmah prilikom uručenja uplatnice, zato sam i reka materi da uzme..., ali nakon šta sam vidia na koji način je sastavljena presuda sutkinja mi je dobro digla živac pa sad ne želim uopće platit dok mi ne navedu neki rok plaćanja.

Budući da i sam kažeš da si kriv, plati da ti se ne bi nešto zakompliciralo. A bude, i to sigurno.:top:

diko
28.07.2010., 15:56
Presude su uvijek obrazložene. Ako je prekršaj bio očit, nema tu puno mjesta za filozofiju.:ne zna:

Odmah platiti,
Neformalno - možeš svaki mjesec platiti po 200-300-500 kuna sve dok ne platiš puni iznos. S tim nećeš imati problema.:top:

bude, i to sigurno.:top:

I nije baš toliko očit jer su u žalbi navedene brojne olakotne okolnosti i bilo je dovoljno argumenata da mi bar da obrazloženje presude kad već nemam mogućnost da budem pozvan pred sudom i iznesem svoju obranu pa da i sam neke stvari pitam :D i ponudim svoje usluge u vidu zaposlenja :D . Znam iz svog iskustva, određene prakse i iskustva drugih ljudi da do tog svog prekršaja nisam naiša na ovakvu praksu da u presudi sutkinja ne spominje niti jednu stavku moje žalbe već donosi rješenje u doslovno jednoj prostoj rečenici.

Zašto odmah platiti? Radi komplikacija ili nekih drugih razloga? Šta se tiče dolaženja neke opomene, to me ne zamara, eventualno dolazak policije, ali opet ni to me ne zamara radi mene samog već radi drugih stvari.
U svakom slučaju hvala na odgovoru, pomoglo je:top:

drot13
28.07.2010., 16:01
I nije baš toliko očit jer su u žalbi navedene brojne olakotne okolnosti...

Olakotne okolnosti ne poništavaju prekršaj, nego utječu na određivanje eventualne kazne. U ovom slučaju prekršaj je tu, a olakotne okolnosti nisu prihvaćene kao bitne. Nemaš sreće, barem u ovom slučaju.:ne zna:

... Šta se tiče dolaženja neke opomene, to me ne zamara, eventualno dolazak policije, ali opet ni to me ne zamara radi mene samog već radi drugih stvari...

Dolazak policije doma i privođenje radi zamjene novčane kazne kaznom zatvora, raspisivanje potrage ako sud smatra da se skrivaš ili bježiš... Uglavnom, uvijek ima različitih načina nepotrebnih komplikacija.:ne zna:

Katrin
28.07.2010., 16:45
Nisam, krivo čitaš. Žalia sam se prekršajnom sudu nadležne P.P. di se prekršaj desia i upravo radi toga mi nije jasno kako sutkinja može odredit da više nemam pravo žalbe višoj instanci suda.
Inače, prolista sam topic još davnih dana, na neke odgovore sam naiša, dosta toga i sam znam jer sam pravnik po struci :rofl:, ali živim u Hrvatskoj pa se godinama nemam mogućnost bavit ovim poslom :kava:. Teoretsko znanje nije ni blizu praksi, niti su me ovo učili na faksu pa u stvari samo tražim potvrdu onog šta u pravilu znam i sam da mi ne ostaju neke dvojbe. :D

Moja greska, krivo sam procitala :) i ja sam pravnik, zivim u HR, ne bavim se prekrsajnim pravom :ne zna: Da si zaista procitao temu, znao bi barem ovo za placanje na rate :mig:

diko
28.07.2010., 16:57
Moja greska, krivo sam procitala :) i ja sam pravnik, zivim u HR, ne bavim se prekrsajnim pravom :ne zna: Da si zaista procitao temu, znao bi barem ovo za placanje na rate :mig:

Pročita sam za rate, samo me zanimalo da li mogu samoinicijativno počet plaćat na taj način, a ne da mi se desi da platim pola pa da svejedno traže pun iznos.
Nego, recite mi, treba li vam vježbenik? :D

U svakom slučaju hvala oboma na odgovorima:top:

ssanjich
01.08.2010., 00:21
zašto mi je obrisan post u kojem sam pitala na koga moram nasloviti prigovor? policijsku upravu, postaju ili sud??

Kutinski
01.08.2010., 09:09
Dolazak policije doma i privođenje radi zamjene novčane kazne kaznom zatvora, raspisivanje potrage ako sud smatra da se skrivaš ili bježiš... Uglavnom, uvijek ima različitih načina nepotrebnih komplikacija.:ne zna:

Zašto se dovoditi u problem privođenja? Ako ne želim platiti kaznu iz nekog razloga, odem u prekršajni sud i zamolim da me upute na izdržavanje supletorne zatvorske kazne i to je to. Barem je bilo prije 13-14 godina kad se nisam slagao sa viđenjem policajca i otišao u zatvor 1 dan. Znam da je državnom aparatu potreban novac ali neka ga prikuplja korektno!

Katrin
01.08.2010., 09:11
zašto mi je obrisan post u kojem sam pitala na koga moram nasloviti prigovor? policijsku upravu, postaju ili sud??

Jer je prebacen na drugu temu. Ponovi ga slobodno.

ssanjich
01.08.2010., 12:10
Dakle, ponovno pitam :D

Tatu su zaustavili jer je vozio 70km/h u selu gdje je dozvoljeno 50km/h i za to mu htjeli naplatiti kaznu od 1000kn...:rolleyes:
ja sam napisala prigovor...i sutra ga planiram poslati, ali ne znam kome... policijskoj upravi, postaji ili prekršajnom sudu?? :ne zna: riječ je o obveznom prekršajnom nalogu.

zuba
01.08.2010., 18:01
..
ja sam napisala prigovor...i sutra ga planiram poslati, ali ne znam kome... policijskoj upravi, postaji ili prekršajnom sudu?? :ne zna: riječ je o obveznom prekršajnom nalogu.

na samom kraju ti stoji - uputa o pravnom lijeku - u kojoj ti pise u koliko primjeraka i kome se salje..samo treba procitati sve do kraja...

(dakle, PU xxyy, PP xxyy, s pozivom na broj naloga od datuma tog i tog..to ti je sve napisano u gornjem lijevom njegovom uglu.. :mig: )

Katrin
01.08.2010., 18:05
Prigovor se podnosi izdavatelju naloga. S tim da mora sadrzavati osnovu zbog koje se podnosi i obrazlozenje.

ssanjich
01.08.2010., 20:23
na samom kraju ti stoji - uputa o pravnom lijeku - u kojoj ti pise u koliko primjeraka i kome se salje..samo treba procitati sve do kraja...

(dakle, PU xxyy, PP xxyy, s pozivom na broj naloga od datuma tog i tog..to ti je sve napisano u gornjem lijevom njegovom uglu.. :mig: )

jel broj naloga ono što policajac ručno ispiše... npr. 356-23-1-5/P-4-2010 :D

zuba
01.08.2010., 22:03
jel broj naloga ono što policajac ručno ispiše... npr. 356-23-1-5/P-4-2010 :D

:rolleyes:, jeste, ako je to broj koji pise u gornjem lijevom uglu.

a tamo ti pise recimo ovo:

PU zagrebačka
PP zagreb
broj: 511-34-2-08/09

moguce sve to napisano rukom

ssanjich
02.08.2010., 09:30
ne kolutaj tim okicama... :D tek završavam fax :p nisu nas učili kako se piše žalba ili prigovor :rolleyes:

hvala :mig:

Hrvoj
17.08.2010., 19:54
Situacija:

8 i po, auto zaustavljen, jednim kotačem na žutim oznakama autobusnog stajališta, ostatak auta na mjestu gdje je uvijek brdo parkiranih auta, ali nije označeno parkiralište, dakle duboko proširenje odrezano autobusnim stajalištem, tko god je vidio Matulje zna o čemu pričam, nakon x minuta, dal 3 dal 10, nije bitno, auto je prazan, ali upaljen... vozač se vrati do auta, policajac mu piše kaznu, bla bla, zaključe da to ipak nije neki prekršaj, policajac podere, doslovno pokida kopiju koju je planirao dat vozaču.

6 mjeseci kasnije dolazi na kućnu adresu Obavezni prekršajni nalog...

Imam još 2 dana za žalbu...

molim prijedloge, pravno utemeljene

hvala

Napomena, vozač nije dobio nikakav papir niti išta potpisao, niti mu je zataknuto za brisač...

Brazil
17.08.2010., 20:35
Prebačeno s Automobila.

Hrvoj
17.08.2010., 20:38
Hvala, nisam uopće razmišljao o drugom pod forumu, ovo mi činilo dovoljno blisko automobili populaciji :-)

Hrvoj
18.08.2010., 16:16
BUMP :-)

Hića mi je

Katrin
18.08.2010., 16:36
Ajde barem procitaj ovu temu i onu o prigovorima.

Hrvoj
18.08.2010., 19:21
Tipično pravnički, u ovoj državi moraš bit sam sebi sve, doktor, pravnik, automehaničar, poreznik, električar, zidar...

Ovo je forum, mjesto raspravljanja o temama. Zamolio sam pomoć, razumijem da je većina tema odavno obrađena i da vam je dosadno ponavljat. Molio bih, ako vam se ne ponavlja da mi stavite link na obrađenu temu koja je slična mojoj, umjesto da me se upućuje na thread sa 79 stranica.

Hvala,

zaboravite da sam pitao

drot13
19.08.2010., 08:28
Jučer me nije bilo, a sad ti je vjerojatno i kasno za prigovor. Ionako nećeš biti zadovoljan mojim tekstom, ali eto...:ne zna:

Situacija...
Napomena, vozač nije dobio nikakav papir niti išta potpisao, niti mu je zataknuto za brisač...

Ne treba ti ništa dati. Može, ali i ne mora. Nalog se može uručiti odmah ili se može naknadno poslati poštom. U svakom slučaju, rok za žalbu je isti i počinje teći od trenutka uručenja.:ne zna:

Tipično pravnički...

Tipično gotovanski, u ovoj državi bi svi uvijek nekom prečicom. Ako te zanima konkretni pravni svjet i pomoć, obrati se odvjetniku. Ti ljudi su završili škole da bi mogli objektivno davati savjete i to s punim pravom naplaćuju. Kako si došao ovdje, gdje smo svi anonimni, morao si očekivati i drugačije odgovore. Što se tiče Katrininog odgovora, u tih 80-ak stranica imaš milijardu primjera (kao i na sličnim temama koje se tiču parkiranja), a većini je zajedničko jedno - na kraju ćeš platiti kaznu, bez obzira koliko se žalio.:ne zna:

... zaboravite da sam pitao

Razumijem da je najlakše prebaciti svoj bijes na drugoga (pogotovo kad znamo da smo sami krivi), ali to ti neće riješiti problem. A i nitko tu ti nije ništa kriv.:ne zna:

Uglavnom, mogao si napisati prigovor (vjerojatno i jesi), a o svemu bi onda odlučivao sud. U svakom slučaju, budući da se radi o jednostavnom prekršaju za koji evidentno jesi kriv (bez obzira na eventualne olakotne okolnosti), na kraju ćeš biti proglašen krivim.:ne zna:

I još jedno pitanjce. Je li policajac bio mlađi ili stariji?

Hrvoj
19.08.2010., 13:05
Gotovanski, naravno, zato sam došao na forum, po meni forum = kava s prijateljima di drobiš što te tišti, a oni, ako znaju ti pomognu, sve skupa zasoljeno šalom, a ponekad teškim riječima (uvijek ima takvih).

Ovo je moj prvi susret sa pravo podforumom i vidim da ovdje igraju neka druga pravila, vrlo smo si fini i pomalo žitelji grenlanda. No dobro, to je vjerovatno posljedica moje frustracije i naravi stvari, ne možeš bit dobro raspoložen u čekaonici kod doktora ili u redu na sudu...

Ne znam kako je izgledao policajac, jer nisam ja vozio, ali na moje ime glasi kazna, tako da, da, bijesan sam. Pogotovo što mi je isti tada prepričao tu dogodovštinu u smislu, dočekao me policajac kraj auta, ali mi na kraju nije prikeljio kaznu, da bih ju ja dobio 6 mjeseci kasnije.

Naravno da se ne mogu pouzdati 100% u priču dotičnog vozača, zato me to sve frustrira i nije mi jasno u čemu je fora, ako ti policajac kaže, ma da, nije to sad neki veliki prekršaj i pokida kaznu, kako se to prezentira u žalbi? Jel se to uopće spominje ili se standardno leleče...

Ono što me sad zanima, kad netko primi moju žalbu, da li taj ugovori nekakvo sučeljavnje ili mi jednostavno pošalje rješenje po kojem ću platiti kaznu bez daljnjeg prava na žalbu?

Hrvoj
19.08.2010., 13:25
Sad me baš zanima, mene su u školi učili da ako se moraš zaustaviti, da smiješ ako ima 5m do ruba druge trake ili 3m do ruba trake, također, da je puno bolje stat na autobusnom nego na cesti, čak, ako se dobro sjećam, ako moraš recimo iskrcat, sačekat nekog, itd, do 3 min da zaustavljanje nije kažnjivo.

Ispod je slika, u centru Matulja je trokut, malo parkiralište, ali nisu označena mjesta, gdje tokom cijelog dana ljudi staju, idu po kruh, u banku, na kiosk... Jednostavno nema dovoljno parkirališta, pa ljudi koriste ovu površinu, meni se x puta desilo da sam bio zaparkiran na tom mjestu, sjedneš i čekaš jer je svima isto i svi to prihvaćaju pod normalno. Moraš negdje stat. I onda se s vremena na vrijeme nađe neki dokoni policajac, kojem je baš zgodno proć tuda i odradit kvotu...

Evo slika:
http://slike.hr/slike-male/p/parking_0a579.jpg (http://slike.hr/slike/parking_0a579.jpg.html)

Ovaj crveni kvadratić je "nepropisno parkiran auto", na mjestu gdje ne smeta prometu, ne smeta autobusu, jedino je na x minuta (max 8) nekog zagradio, a taj netko će to shvatit jer je on to jučer napravio nekom drugom...

drot13
20.08.2010., 09:09
… Ovo je moj prvi susret sa pravo podforumom i vidim da ovdje igraju neka druga pravila…

Definitivno najbolji podforum.:top::top::top:

... Ne znam kako je izgledao policajac, jer nisam ja vozio, ali na moje ime glasi kazna, tako da, da, bijesan sam. Pogotovo što mi je isti tada prepričao tu dogodovštinu u smislu, dočekao me policajac kraj auta, ali mi na kraju nije prikeljio kaznu, da bih ju ja dobio 6 mjeseci kasnije...

Pitanje je koliko možeš vjerovati vozaču. Možda je i našao uplatnicu, poderao ju i bacio. Je li ti odmah rekao za kaznu ili tek kad si dobio nalog?:ne zna:

... Ono što me sad zanima, kad netko primi moju žalbu, da li taj ugovori nekakvo sučeljavnje ili mi jednostavno pošalje rješenje po kojem ću platiti kaznu bez daljnjeg prava na žalbu?

Policija ne može odlučiti o žalbi, nego predmet mora poslati višem tijelu. U ovom slučaju to je sud koji će održati ročište. Bit ćeš pozvan i dat ćeš svoj iskaz, a možeš predložiti i vozača kao svjedoka i tražiti da se pozove policajac.:top:

Sad me baš zanima, mene su u školi učili…

Takvo parkiranje je kažnjivo, bez obzira što je „lakše“ ili „bolje“ od nečeg drugog. Naravno da u naseljima nema dovoljno mjesta za parkiranje, ali u zakonu ne piše „ako nema mjesta…“.:ne zna:

… I onda se s vremena na vrijeme nađe neki dokoni policajac, kojem je baš zgodno proć tuda i odradit kvotu...

Pa dokono bi bilo da sjedi u birtiji, zar ne? Ovako radi jedan od svojih poslova. A što se tiče kvota, njih nemamo, tako da…:ne zna:

… na mjestu gdje ne smeta prometu, ne smeta autobusu, jedino je na x minuta (max 8) nekog zagradio, a taj netko će to shvatit jer je on to jučer napravio nekom drugom...

Očito ne radiš s ljudima kad misliš da će shvatiti. Ništa neće značiti ako sam ja jučer zagradio nekoga, a danas je netko zagradio mene iako mi se žuri. Ljudi nisu baš objektivni u takvim situacijama.:ne zna:

zdrava_krava
25.08.2010., 10:56
Pozdrav svima!
Prijatelju i meni su napisali kaznu jer nismo bili vezani. Zanima me što bih mogla napisati u žalbi? Prekršaj je iz članka 163. stavka 1. točke 0. Zakona o ZSPC, kažnjiv po članku 163. stavku 8. točki 0. istoga Zakona.
Zahvaljujem!

Starija Sestra
27.08.2010., 17:41
Pozdrav svima!
Prijatelju i meni su napisali kaznu jer nismo bili vezani. Zanima me što bih mogla napisati u žalbi? Prekršaj je iz članka 163. stavka 1. točke 0. Zakona o ZSPC, kažnjiv po članku 163. stavku 8. točki 0. istoga Zakona.
Zahvaljujem!

da nije bilo namjerno, nije vam žao, neće se ponoviti i da nemate novaca

tajči13
09.09.2010., 12:48
Obavezni prekršajni nalog...
....dna tog i tog...na cesti toj i toj...reg oznake..te ite...
ovako je bilo moj muž vozio je desnom stranom ceste u susret mu dolazi stari 70 god..prelazi na suprotnu stranu ceste, muž ga skuži i da se skroz desno.Međutim lik otkine retrovizor na našem autu i baja pobjegne.Međutim moj muž se okrene s autom, i crta za starim.Zaustavi ga nakon nekoliko stotina i metara i pita jel vidio šta je napravio?Baja odgovara....šta hoćeš to je mala matrijalna šteta svako sebi...
Muž lud...zove policiju i kaže šta se odigralo i oni naprave zapisnik...
E da bi danas došlo da je ON kriv i da plati kaznu.ma mislim...
Šta da napravim....:ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna::ne zna:

drot13
09.09.2010., 15:16
Obavezni prekršajni nalog...

Što piše, po kojem članku je kriv?

tajči13
14.09.2010., 10:01
Što piše, po kojem članku je kriv?

na temelju članka 239. a u vezi s člankom 234. prekršajnog zakona, te članak 4. stavka 1

drot13
15.09.2010., 14:33
na temelju članka 239. a u vezi s člankom 234. prekršajnog zakona, te članak 4. stavka 1

To su tehnički čanci. Mislio sam na članak prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Piše nešto kao "čime je počinio prkršaj iz...".:ne zna:

tajči13
17.09.2010., 18:17
To su tehnički čanci. Mislio sam na članak prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Piše nešto kao "čime je počinio prkršaj iz...".:ne zna:

time je počinio prekršaj iz čl. 63 stavka 1......zospnc, kažnjiv po čl. 63. stavka 5, a u vezi s člankom 293 st.1 .....

sory ima tih članaka mali milion, a baš se ne kužim u to.
hvala :):)

spyker22
18.09.2010., 10:01
time je počinio prekršaj iz čl. 63 stavka 1......zospnc, kažnjiv po čl. 63. stavka 5, a u vezi s člankom 293 st.1 .....

sory ima tih članaka mali milion, a baš se ne kužim u to.
hvala :):)
...što će reć da mora platit nekih 1000 + 300 kuna jer se nije pomaka dovoljno desnom rubu kolnika i upa digdi pod put :kava:
Uglavnom prekršaj je utvrđen zbog nedovoljnog rastojanja kod mimoilaženja.

Nije mi jasno kako je moga dobit takvu kaznu. Šta je stari reka kad je policija došla? Pravio se Englez ko i na cesti? On je triba dobit takvu čestitku, a ne tvoj muž. Virujem da je došlo do pogreške :ne zna:

Ja bi na tvom mistu otiša na policiju i zatražio uvid u zapisnik i, ukoliko utvrdim je pošlo do kakve greške, a po svemu sudeći je, načinio bi prigovor na policijski zapisnik.

drot13
18.09.2010., 22:45
... ima tih članaka mali milion, a baš se ne kužim u to...

Nemaš beda, to stvarno zna biti u banani.:top:

... Uglavnom prekršaj je utvrđen zbog nedovoljnog rastojanja kod mimoilaženja.
Nije mi jasno kako je moga dobit takvu kaznu...

Svakako može pisati prigovor, ali prekršaj ne bi bio utvrđen samo tako. Vjerojatno se radilo o tragovima sudara na krivoj (nepovoljnoj) strani ceste.:ne zna:

spyker22
18.09.2010., 23:41
Svakako može pisati prigovor, ali prekršaj ne bi bio utvrđen samo tako. Vjerojatno se radilo o tragovima sudara na krivoj (nepovoljnoj) strani ceste.:ne zna:
Kontam ja tebe, al moguće je da su zaminili podatke, potkrala se pogreška..uvik postoji oni ljudski faktor. A ovo za tragove sudara ne virujem - retrovizor odvaljen, može frcit di bilo, odbit se od koječega pa završit na "krivoj" strani tako da...ipak se tip vratio i krenio za starim :ne zna:

tajči13
20.09.2010., 10:31
Svakako može pisati prigovor, ali prekršaj ne bi bio utvrđen samo tako. Vjerojatno se radilo o tragovima sudara na krivoj (nepovoljnoj) strani ceste.:ne zna:[/QUOTE]

enajgore u svemu tome je šta nije bilo apsolutno nikakvih tragova.Jer gosp. je pobjegao a moj muž za njim, i kad je došla policija već su svi djelovi bili razbacani.a na to dijelu nije bila veća brzina od 50 km/h.
Uglavnom ne priznamo krivnju pa makar morali na sud i s policijom.
P.S ZABORAVILA SAM NAPOMENUT taj gosp je bivši policajac.

drot13
20.09.2010., 12:11
... P.S ZABORAVILA SAM NAPOMENUT taj gosp je bivši policajac.

Naravno, odmah je riječ o mitu i korupciji.:flop:

tajči13
20.09.2010., 12:56
Naravno, odmah je riječ o mitu i korupciji.:flop:

ja to nisam rekla, al očito je iz slučaja da si kolege pomažu.Mislim ko bi blesav zvao policiju ako je kriv??pokri se ušima i šuti.Al ovo je stvarno bezobrazno prema ljudima koji nemaju nikoga velikog da im pomogne.
Ja samo želim da se istjera pravda, ništa drugo.:):):)

drot13
20.09.2010., 23:31
ja to nisam rekla, al očito je iz slučaja da si kolege pomažu.Mislim ko bi blesav zvao policiju ako je kriv??pokri se ušima i šuti.Al ovo je stvarno bezobrazno prema ljudima koji nemaju nikoga velikog da im pomogne.
Ja samo želim da se istjera pravda, ništa drugo.:):):)

Zašto si onda spominjala, ako "nisi rekla"? Zvanje policije ne amnestira od krivnje i ne znači da je ta osoba nevina. Uostalom, niti ti ne možeš biti potpuno objektivna (kao niti itko drugi u toj situaciji), a niti suprug ne mora govoriti istinu (namjerno ili nenamjerno).:ne zna:

tajči13
21.09.2010., 15:34
[QUOTE=drot13;29052863]Zašto si onda spominjala, ako "nisi rekla"? Zvanje policije ne amnestira od krivnje i ne znači da je ta osoba nevina. Uostalom, niti ti ne možeš biti potpuno objektivna (kao niti itko drugi u toj situaciji), a niti suprug ne mora govoriti istinu (namjerno ili nenamjerno).:ne zna:[/QUOTE

taj gospodin je sam naglasio policajcu da je bivši kolega.
A ja tj. suprug da je imalo sumnjao da je kriv, nebi zvao policiju i sam sebi natovario kaznu.Nego bi se pokrio ušima i kupio novi retrovizor.:s:s:s

drot13
22.09.2010., 09:06
... A ja tj. suprug da je imalo sumnjao da je kriv, nebi zvao policiju i sam sebi natovario kaznu.Nego bi se pokrio ušima i kupio novi retrovizor...

Možemo se tako natezati do sutra. Ali nije pravilo da samo nevin traži intervenciju policije, a niti da je sudionik objektivan kod takvog događaja.:ne zna:

tajči13
22.09.2010., 10:18
Možemo se tako natezati do sutra. Ali nije pravilo da samo nevin traži intervenciju policije, a niti da je sudionik objektivan kod takvog događaja.:ne zna:

ok.hvala na informacijama.pozz:top:

RiZoN
10.10.2010., 21:28
Evo ovako, vozio sam se s jos 2 prijatelja na motoru, zaustavila nas je policija i meni i mom prijatelju koji smo bili vozeni dala kaznu od 1000 kuna zbog tog sto nismo imali kacige ( nista nisu napisali u vezi nas trojice na jednom motoru ) nas prijatelj nije bio kaznjen jer je imao kacigu. Ja i moj prijatelj smo nezaposleni i nikad nismo imali nikakav prekrsaj u vezi s zakonom. Planiramo otici do prekrsajnog suda i predati zalbu, kako bi mogli proci?

drot13
10.10.2010., 23:04
... kako bi mogli proci?

Veću kaznu sigurno nećete dobiti, a konačni rezultat ovisi o puno toga, tako da se ne može predvidjeti.:ne zna:

P.S.: Prigovor se podnosi policijskoj postaji koja vam je izdala prekršajni nalog, a oni to dalje šalju na sud.:top:

Obi-Wan Kenobi
23.11.2010., 12:19
Pozdrav svima!

Imam kratko pitanje.

Prije nekoliko mjeseci doživio sam prometnu nesreću (izlijetanje s ceste). Policija je protiv mene podnijela prekršajni nalog i kazna je bila 1500kn +200 kn skica +110kn sudski troškovi. Nisam se žalio nego sam u roku od 8 dana koliko sam imao, platio kaznu.

Zanima me sad koliko trebam čekati na to pravomoćno riješenje i kako to ide dalje?? (Hitno mi je jedino jer mi to riješenje treba za postupak pred drugim tijelima.) Dali sudu moram dostaviti potvrde uplatnica da sam platio kaznu u zakonskom roku ili??

drot13
23.11.2010., 18:46
... Zanima me sad koliko trebam čekati na to pravomoćno riješenje i kako to ide dalje?? (Hitno mi je jedino jer mi to riješenje treba za postupak pred drugim tijelima.) Dali sudu moram dostaviti potvrde uplatnica da sam platio kaznu u zakonskom roku ili??

Budući da si platio, priznao si krivnju, tako da je taj nalog koji imaš pravomoćan i nikakav papir osim njega nećeš dobiti. Policija sudu nije poslala ništa, niti im ti trebaš slati. Za eventualni drugi postupak ti služi samo taj nalog i odresci uplatnica.:top:

Obi-Wan Kenobi
23.11.2010., 22:33
Znaci to je to. Samo odresci od uplatnica da sam platio i prekršajni nalog.

Hvala!

Gospon8
25.01.2011., 20:24
Može li mi netko reći koliko se dugo u prosjeku čeka na odgovor na prigovor?

drot13
26.01.2011., 16:58
Možda i više mjeseci. Nema pravila.:ne zna:

zobena pahulja
07.03.2011., 15:03
Pozdrav :)!

Jučer mi je stigao obvezni prekršajni nalog, odnosno kazna za prekršaj koji sam počinila lani

Članak 250.

(1) Vlasnik vozila, koji ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole dužan je odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.

Naravno da sam ja zaboravila vratiti tablice, i stigla je kazna od 700kn koju moram platiti u roku od 8 dana

Moje pitanje je postoji li realna šansa da mi nekakva žalba bude uvažena s obzirom da sam student i nemam nikakva primanja (je li to uopće može biti ikakva osnova za žalbu), i koje su posljedice neplaćanja (zatvor, dobrotvorni rad?)

Hvala unaprijed :mig:

drot13
07.03.2011., 15:43
Proleti temu (ne moraš daleko) i sve što se odnosi na kazne do 1000 kuna se odnosi i na tvoju.:top:

zobena pahulja
07.03.2011., 16:07
Proleti temu (ne moraš daleko) i sve što se odnosi na kazne do 1000 kuna se odnosi i na tvoju.:top:

Oprosti što te gnjavim, ali imam par konkretnih pitanja...

Prigovor nemam zašto pisati, jer je evidentno da sam kriva

Žalbu pišem sudu ili? Ako da, koji je nadležan?

Druga stvar, ako na odgovor na žalbu/prigovor čekam mjesecima, onda svakako ne mogu platiti u roku od 8 dana

Postoji li opcija da mi se kazna poveća?

Hvala

drot13
07.03.2011., 16:23
Žalba odgađa plaćanje kazne, tako da zanemariš taj rok (samo podnesi žalbu na vrijeme). Podnosiš ju postaji koja ti je izdala nalog, a oni ju dalje šalju sudu. Veću kaznu ne možeš dobiti. U žalbi priznaš prekršaj za koji si evidentno kriva, ali navedeš olakotne okolnosti i tražiš opomenu ili manju novčanu kaznu. Praksa je da kazna kod priznaja padne i za 2/3 prvotno izrečene, a šanse za to su ti odlične (za opomenu ipak nešto manje).:top:

zobena pahulja
07.03.2011., 17:25
Hvala Vam, puno ste mi pomogli :)

drot13
07.03.2011., 18:24
Nema problema.:top:

rocky_zg
26.03.2011., 12:45
Ovo sam već napisao pod temom prigovori, zastare, al možda nije ni ovdje loše postaviti pošto je manje postova, ukoliko će odgovor biti reprezentativan :)

Ovako,
ovo ljeto u Novalji zaustavio sam auto iza znaka zabrane parkiranja. Pritom je auto bio upaljen, ja sam se nalazio u autu i uključio sam sva 4 žmigavca. Bila je taj dan velika kiša, a prijatelj je išao kupit pizzu u 100 metara udaljeni pizza cut. Uglavnom za min. mi je pokucao policajac, a 15 min poslije sam imao u rukama prekršajni policijski nalog na iznos kazne od 500kn. Zanima me, samo okvirno, jesu li mi smjeli napisati kaznu (pretpostavljam da jesu, premda bi me 99% policajaca samo zamolilo da se maknem u toj situaciji, što je i učinio kolega od ovog koji mi je uzeo dokumente neznajući da mi ih je ovaj već uzeo... al eto) ?
Glavna pitanja:
Uložio sam prigovor i dobio prije 2 tjedna presudu kojom se isti odbija te uz to priloženu uplatnicu na 500kn.
Zanima me, šta je sad slijedeći korak ukoliko ne platim? Ovrha (jel moguća pošto sam student sa tekućim računom na koji primam stipendiju) ili zatvor, ili prije toga šalju opomenu? Ako šalju opomenu, zanima me nakon koliko vremena od donošenja odbijajuće presude je šalju i za koliko opomena povećava iznos kazne?
Ukoliko je u pitanju zatvor, za koliko će mi to otić u zastaru po novom zakonu, 4 godine?
Hvala

Anton
26.03.2011., 13:06
Ukoliko je u pitanju zatvor, za koliko će mi to otić u zastaru po novom zakonu, 4 godine?
Hvala

Jesi imao mogućnost dobrotvornog rada? Ako da, uzmi to.

rocky_zg
28.03.2011., 13:59
Jesi imao mogućnost dobrotvornog rada? Ako da, uzmi to.

Nisam, to sam tražio isto u prigovoru, al mi je odbijen, i naređno da platim.

Anton
28.03.2011., 23:55
Nisam, to sam tražio isto u prigovoru, al mi je odbijen, i naređno da platim.

Onda imaš kao opciju kaznu zatvora, ako nemaš novce. Ne sjećam se više točno koliko je dan zatvora preračunato u kune. S time da nemoj računati na zastaru, iako su zatvori popunjeni.

badwork
07.06.2011., 14:09
Pod utjecajem alkohola i bez osobne na biciklu (bmx) sam zaustavljen od strane PP.

Bili kod frenda pili na terasi. Ja ugledao rotirke i otišao da vidim šta se desilo. Bila je neka prometna nesreća. Došao do mene policajac i rekao mi da sam vidno pijan, tražio osobnu i dao da pušem. I danas mi došao "OBAVEZNI PREKRŠAJNI NALOG". piše da sam kriv kazna 600 kn.

Ne radim nigdje, nemam prihoda, nemam skrbnika.

Dajte mi nekakve prijedloge za žalbu ili primjere molim vas.

I imam li kakve šanse da smanjim tu cifru ili uopće neplatim ?

sivkić
08.06.2011., 07:45
Ako nisi do sada kažnjavan ni dobio opomenu napiši prigovor ako ti rok nije istekao.
Tu imaš primjere (vidi pod mobitel opomena) samo napiši puni broj prek naloga.
To je ako te je vidio da voziš a ako te nije vidio da voziš nego si samo stajao pored bicikla onda se žali da nisi počinio prekršaj jer nisi vozio nego gurao bicikl.
http://www.testvoznja.net/index.php?option=com_content&view=article&id=172:izvucite-se-albom-od-plaanja-kazni&catid=50:savjeti&Itemid=66

Opaki
08.06.2011., 07:46
radoznalost je ubila mačku, hahahha

ZlayaA
08.06.2011., 08:08
Supruga je na kućnu adresu dobila obvezni prekršajni nalog i uplatnicu, i to radi prelaska preko pruge bez zaustavljanja, odnosno da se nije uvjerila da ne nailazi vlak (na prijelazu nema rampe). U nalogu piše da je policajac u izvještaju prijavio prekršaj te da je uvidom u video snimku utvrđeno da je do prekršaja stvarno i došlo. Činjenica je da se nije doslovce zaustavila, nego je usporila i lagano u 2. brzini prešla preko pruge, jer je vidljivost dobra i vidi se nadaleko da li vlak nailazi.

Moja pitanja su:
1. Da li su uz obvezni prekršajni nalog trebali poslati i dokaz o počinjenju prekršaju, odnosno sliku ili video zapis budući ju policajac nije zaustavio na licu mjesta?
2. Postoji li mogućnost da video zapis uopće ne postoji nego su nalog izdali samo na temelju izvješća policajca?
3. Koliki su troškovi prekršajnog suca ako se pošalje prigovor?
4. Ako se pošalje prigovor to odgađa plaćanje kazne, jel tak?
5. Kaj bi vi napravili, da li se uopće isplati slati prigovor radi kazne od 500kn?

Hvala svima na konkretnim odgovorima.

sivkić
08.06.2011., 08:23
1.Ne
2.Vjerovatno video postoji
3.oko 120 kn
4.Odgađa na neko vrijeme ali onda sudac rješava stvar pa može potvrdit kaznu,smanjit ili dat opomenu
5.Vrijedi pokušat

Gore imaš primjere žalbi da nije počinjen prekršaj ili da se uzrekne opomena sukladno čl.294 st.5 zakona o sigurnosti prometa na cestama

http://www.mup.hr/UserDocsImages/PA/onkd/2-2009/lmilivojevic_prekrsajni_nalog.pdf
2.2

nihil nihil
07.07.2011., 11:35
Kući je stigao prekršajni nalog... radi se o jednoj subotnjoj večeri,kršenje javnog mira i reda. Konkretnije, bio sam fizički napadnut, no napadač je izvukao deblji kraj. Obadvojica smo završili u stanici i proveli 12 sati u pritvoru. Smatram da nisam kriv te želim uložiti žalbu na prekršajni nalog. Može li mi netko objasniti kako da je napišem,odnosno, što ona treba sadržavati?

Frenki1
17.10.2011., 11:45
Pitanjce:

Trebam li u prigovoru na obvezni prekršajni nalog (nevezanje pojasa) obrazlagati što se desilo ili jednostavno napisati da nisam pocinio prekršaj pa obrazlagati sudu?
Hvala unaprijed na odgovoru

sivkić
17.10.2011., 11:58
Kući je stigao prekršajni nalog... radi se o jednoj subotnjoj večeri,kršenje javnog mira i reda. Konkretnije, bio sam fizički napadnut, no napadač je izvukao deblji kraj. Obadvojica smo završili u stanici i proveli 12 sati u pritvoru. Smatram da nisam kriv te želim uložiti žalbu na prekršajni nalog. Može li mi netko objasniti kako da je napišem,odnosno, što ona treba sadržavati?

Napiši što se točno i kako dogodilo i da smatraš da nisi kriv a sudac će odlučit jel žalba ok ili nije.

Pitanjce:

Trebam li u prigovoru na obvezni prekršajni nalog (nevezanje pojasa) obrazlagati što se desilo ili jednostavno napisati da nisam pocinio prekršaj pa obrazlagati sudu?
Hvala unaprijed na odgovoru

Samo napiši da se ne slažeš sa navedim prekršajem iz broja naloga toga i toga i ostalo ćeš rješavat na sudu.

x12
27.10.2011., 12:08
Bi li mi mogli pomoci,potanko i detaljnije objasniti kako da sastavim žalbu na prekršajnu presudu

sivkić
27.10.2011., 13:02
Imaš sve na temi prigovori,zastare i ostalo.Kome,kada i kako.

drill
13.01.2012., 00:08
Pozdrav.
Dakle,imam pitanje,tiče se prekršajnog naloga(nije obvezni,al mi se nije dalo novi topic otvarati).
Dobio sam kaznu 2ooo kn i tri mjeseca zabrane upravljanja vozilima B kategorije zbog,kako piše u nalogu,kretanjem u krivom smjeru(jednosmjerna ulica je u pitanju).Pošto smatram da nisam kriv,jer nisam se kretao u tom smjeru,nego sam stajao sa strane(to je bilo u 3 ujutro,tako da nisam nikome smetao),želio bi uložiti žalbu.Mene zanima da li mi mogu kaznu ublažiti ako se budem žalio,jer je ipak teži prekršaj(neide mi u korist da sam uhvaćen sa čašom u ruci,i bocom medju nogama,al mi to ne piše u nalogu),točnije,htio bih postići da se makne ova zabrana.Kolike su uopće šanse da mogu nešto postići sa žalbom,jer sam mladi vozač?Da li mi može pomoći to da nikad nisam kažnjavan,te ko o tome odlučuje?
E da,nije me zaustavila prometna,nego interventna,a prometna je došla na njihov poziv,a kako su oni ušli u jednosmjernu bez rotirke(na moj upit su odgovorili da su službeno vozilo i da im ne treba rotirka jer kao idu u intervenciju),frendica koja je bila tada samnom je to slikala,da li bi mi pomoglo šta ako priložim i te slike?

sivkić
13.01.2012., 18:01
Nisi vozio nego si stajao sa strane?Kako su te mogli zaustavit ako nisi vozio?
Napiši prigovor kako je objašnjeno na temi prigovori i pošalji na pp koja te je izdala nalog i čekaj poziv suca koji će odlučit o visini kazne i zabrani.Kontrolirala te policija, nije bitno koja.Slike ti ne vrijede na sudu osim da se žališ na njihovo ponašanje MUP-u što nema veze sa tvojim prekršajem i visinom kazne.

drill
14.01.2012., 15:53
napravili su cijeli krug i dosli do mog auta.

sivkić
16.01.2012., 08:42
Vidjeli su te da voziš i parkiraš ili su samo vidjeli auto parkiran u "krivom" smjeru u odnosu na jednosmjernu ulicu?

drill
16.01.2012., 23:02
Vidjeli su te da voziš i parkiraš ili su samo vidjeli auto parkiran u "krivom" smjeru u odnosu na jednosmjernu ulicu?
u "krivom smjeru"

Anton
16.01.2012., 23:29
u "krivom smjeru"

Ako si bio samo parkiran u krivom smjeru, obrazloži da si zbog razloga tog i tog ( ne znam, budi kreativan ), morao okrenuti auto ručno u tom smjeru i da ti je djevojka pomogla u tome.

sivkić
18.01.2012., 08:00
Auto je bio u krivom smjeru parkiran a da li si ga ti tako parkirao i vozio po kontra smjeru ili možda netko drugi?Vlasnik je vlasnik a vozač je kriv za počinjeni prekršaj a ne moraju bit iste osobe.

mokry
17.02.2012., 17:18
Skrivio sam lakšu prometnu nesreću s manjom materijalnom štetom. Policija je napravila zapisnik i na licu mjesta mi uručila Obvezni prekršajni nalog i uplatnicu na iznos od 1000kn.
Kriv sam i to nije sporno, ali me zanima mogu li se žaliti na visinu kazne. Student sam bez primanja i nikada do sad nisam napravio nikakav prekršaj. Bi li mi sudac umanjio kaznu, ili da samo platim ovo? :)

sivkić
17.02.2012., 17:34
Možeš, a da li sudac hoće ovisi o samo događaju.Ali svakako plaćaš troškove suda.

mokry
17.02.2012., 17:42
Pretpostavljam da se onda ne isplati?

sivkić
17.02.2012., 18:00
Ako ti smanji na pola opet si nešto zaradio a možeš tražit i na dvije-tri rate.

drot13
18.02.2012., 11:11
... ali me zanima mogu li se žaliti na visinu kazne... Bi li mi sudac umanjio kaznu...

Piši prigovor na visinu kazne (uz obavezno priznanje prekršaja, kajanje...) s molbom za smanjenje i plaćanje na rate, a zamoli i za oslobađanje od troškova (priloži dokaz da si student i da nemaš primanja). Uz priznanje i kajanje, kazna će ti sigurno biti smanjena, a kožeš dobiti i plaćanje na rate.:top:

mokry
18.02.2012., 15:47
Ok, budem.

A kome šaljem prigovor? Policijskoj postaji koja ga je izdala? I jel ga moram nositi osobno, ili mogu poslati poštom, preporučeno s povratnicom?

I koji je broj toga naloga? :D Jel to pišem onaj "serijski broj" ili onaj broj koji piše ispod PU Zagrebačka i broja PPP? :D

ciklama765
18.02.2012., 16:19
preporučeno poštom, u dva primjerka, PP koja ga je izdala, oni dalje proslijeđuju. lijepo sve natrkeljaj, da si mlad, student,bez primanja (ako je netko nezaposlen u obitelji isto napiši), neosuđivan, da nije bilo bitnijih štetnih posljedica za druge osobe u prometu, eventualno da ti vremenske prilike nisu išle na ruku iako si prilagodio vožnju uvjetima (glupo zvuči, znam, al samo ti napiši - npr.ako je to bilo u ove dane kad je padao snijeg), da se jako kaješ, priznaješ djelo, bla bla bla... e, i ako nisi kažnjavan, to isto napiši. i bit će to dobro. sigurno ćeš dobiti manju kaznu, tako da, uvijek se isplati.

mokry
18.02.2012., 16:50
Hvala na savjetima. :) Sad sam sastavio nešto, mislim da je ok.
Nisam nikada za ništa kažnjavan i ovo mi je prvi prekršaj pa se stvarno nadam da će uzeti to u obzir.

Jel znaš možda što je/koji je taj broj naloga? :D

drot13
18.02.2012., 17:37
Broj naloga je onaj u zaglavlju gore lijevo, ispod grba, MUP, PU, PP... Počinje sa 511-19-... (ako je PUZ).:top:

mokry
18.02.2012., 17:45
Aha, ok, znam onda koji je. Hvala puno! :)

argera
22.02.2012., 20:42
molim pomoć
pisat ću prigovor na obavezni prekršajni nalog i vjerojatno ću završiti pred sudom pošto mislim da nisam kriva i imam svjedoke, da li i netko može odgovoriti kolliko su sudski troškovi u slučaju da ipak izgubim taj spor.
pošto nikad nisam imala problema za zakonom totalno sam neupućena pa bih vas molila da mi odgovorite dali je moguće da sudac na osnovu moga pojašnjenja u prigovoru jednostavno smanji kaznu ili da me čak oslobodi krivice?

volvo s80
22.02.2012., 21:42
Sud povodom prigovora Vam može smanjiti kaznu u slučaju da priznajete prekršaj, no u slučaju da u prigovoru osporavate krivnju za prekršaj, obvezni prekršajni nalog stavit će se van snage te ćete biti pozvani na sud te će se provesti redovan postupak. U slučaju da budete oglašeni krivima, snosit ćete paušalni trošak prekršajnog postupka od par stotina kuna kao i eventualne troškove svjedoka.

argera
23.02.2012., 21:32
hvala za odgovor:)

kreky
15.03.2012., 17:42
Pozdrav,kod mene je slijedeća situacija:

Naime,prošlo ljeto sam počinio prekršaj,popio par pića nakon čega sam nepromišljeno sjeo za volan. Zaustavila me policija - ukratko,rezultat je 0,68 promila za što mi je policajac napravio prekršajni nalog kojim mi se određuje plaćanje kazne u iznosu od 1000kn te zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilima B kategorije na period od 6 mjeseci.
S obzirom da sam izrazitno vezan uz automobil zbog posla,a i nisam dosada kažnjavan,a i uzevši uobzir ne preveliku količinu alkohola(0,68 prom.),poslao sam prigovor prekšajnom sudu putem nadležne poicijske uprave.U prigovoru navodim da sam kriv,ali molim sud da uzme u obzir da dosada nisam kažnjavan te da bi mi mjera zabrane vožnje ugrozila egzistenciju zbog prirode posla (priložio sam i kopiju ugovora o radu).
Nedavno mi je došao poziv na sud te sam otišao kod prekršajne sutkinje,ona me primila,pregledala žalbu,rekla da je to sve ok i da sad ta žalba ide dalje na Visoki sud u Zg???
Zbog čega ona nije mogla donijeti presudu nego proslijeđuje žalbu dalje na Visoki sud u ZG? Koliko sam ja upućen,na Visoki sud bih išao kada bi ona donijela presudu,a ja se žalio na tu presudu???
Još jedno pitanje: kada mi dođe poziv na taj sud,da li se moram pojaviti osobno na raspravi ili postoji mogućnost obrane u pisanom obliku,jer s obzirom da živim u drugom kralju zemlje,problem mi je ići u Zg na sud (zbog prirode posla,a da ne spominjemo da je to i popriličan trošak).

Puno hvala!

sivkić
15.03.2012., 17:56
Čudno.Ne mora te Visoki pozvat ima kompletan predmet i može donijet odluku bez tebe.Ako te pozovu ideš ako nećeš lošije za tebe.A i njega ćeš platit.

ssm
22.04.2012., 19:18
Čuo sam da se prigovor na obvezni prekršajni može urudžbirati u najbližoj PP, pa oni to onda šalju onoj koja je izdala nalog. Jel to istina ?

sivkić
23.04.2012., 08:17
Protiv podnesenog Obveznog prekršajnog naloga i Prekršajnog naloga, koji sadrže uputu o pravnom lijeku, počinitelj prekršaja ima pravo prigovora nadležnom prekršajnom sudu u roku od osam dana po primitku, odnosno uručenju obveznog ili prekršajnog naloga. Prigovor se podnosi u pisanom obliku putem policijske uprave, odnosno policijske postaje koja je donijela predmetni nalog, u dva istovjetna primjerka.

mozakipo
23.04.2012., 12:46
Vidin da na ovome podforumu ima nekoliko stručnjaka prekršajnog i kaznenog prava pa ako mi možete pomoć :)

Naime radi se o sljedećoj situaciji, lani me u okolici Splita zaustavilo bez pojasa te mi naplatilo kaznu od 500,00 kn...
kako se nisan žalija na izrećenu kaznu ima nekoliko dana mi je stigla na kućnu adresu opomenu iz ministarstva financija - porezna uprava split,
da po primitku opomene moran platit dug u roku od 8 dana inaće će biti pokrenut postupak ovrhe ( student san i nezaposlen te ne znan kako bi ovrhu uopće izvršili ? )....

bija san u područnom ured jer na to imam pravo ako se ne slažen s dugom iz opomene,ali ništa, rekla mi je službenica da moran platit tih 500,00 kn ili u zatvor ( koliko znan ako je kazna ispod 1000,00 kn u zatvor se ne može)...te da moran platit to u roku nekih misec dana i donit uplatnicu ka dokaz...

pa ako neko ima savjet šta da napravin...ima par kazni jednu za pijanstvo...koju su me oslobodili i jednu za pojas ima par godina...

ssm
23.04.2012., 22:12
Protiv podnesenog Obveznog prekršajnog naloga i Prekršajnog naloga, koji sadrže uputu o pravnom lijeku, počinitelj prekršaja ima pravo prigovora nadležnom prekršajnom sudu u roku od osam dana po primitku, odnosno uručenju obveznog ili prekršajnog naloga. Prigovor se podnosi u pisanom obliku putem policijske uprave, odnosno policijske postaje koja je donijela predmetni nalog, u dva istovjetna primjerka.

dobar copy/paste, ali ne nalazim odgovor na pitanje. Ovo bi se moglo protumačiti i tako da možeš jedino odnijeti prigovor u policijskeu postaju koja je donijela predmetni nalog, a ne recimo HP, City Ex ili slično. :rolleyes:

drot13
23.04.2012., 23:05
Pardonček, nekako sam propustio vidjeti tvoje pitanje. Prigovor bi trebala zaprimiti svaka policijska postaja i proslijediti ga nadležnoj. Naglasak na "trebala bi", jer vjerujem da ima svakakvih iskustava.:ne zna:

sivkić
24.04.2012., 08:21
Tako je radi se o onome "trebalo".Ako onaj koji bi trebao proslijedit dalje ne učini svoj dio posla jer ga netko "zaj...bava" pa pošalje ili nikako ili jako kasno podrazumjeva se da prigovor uopće nije poslan pa se postupa drugačije.I onda masa problema pri čemu se zna tko će biti krivac.Vozač.

@ssm -ne mora se nosit i osobno predat, samo poslat prepuručeno preko pošte uz onu malu potvrdicu da se ima dokaz da je i kada poslano.Dakako da ima savjesnih ljudi koji svoj posao obavljaju na vrijeme i uredno ali i onih drugih koji ne rade tako ali primaju istu plaću kao i onaj koji radi.Bolje je potrošit 5-6 kuna i bit siguran nego razmišljat kakav državni služnenik je zaprimio poštu.Vjerovatno je i MUP na svojim stranicama zato i napisao "postaji koja je nalog izdala".

El Profa
25.04.2012., 16:36
Imao sam situaciju da sam išao sa posla i izletio sa ceste u polje!! U izletavanju u polje nisam nikoga ozlijedio na dreger sam napuhao 0.0!! u to vrijeme dok sam izletio sa ceste naišla je interventna policija i pozvala mi prometnu policiju koju sa čekao pola sata!! te su mi napisali kaznu od 1500 kn i 490 kn njihovih troškova!! Sada bi želio da mi smanje kaznu ili mi je daju na rate!! ako je imao netko tako nešto a da mi moze pomoći jer su mi nabrojili neznam ni ja sam kolko članki i stavki da se ne možeš ni snaći u tome!!

sivkić
25.04.2012., 16:48
Napiši žalbu njima na taj i taj broj prekršajnog naloga a oni će dalje predmet prosljedit na sud gadje ćeš od suca zatražit smanjenje ili na rate (do 6) što se tiče kazne a njihov očevid od 490 kn ne možeš smanjit ali im na isti broj pozva na uplatnici možeš uplatit na par puta.Primjere žalbi (linkove) imaš na temi prigovori,žalbe.Neprilagođena brzina.Prekršaj iz tog i tog člana i tog i tog stavka kažnjiv po tom članku i stavku i onda dobiješ puno toga.

El Profa
25.04.2012., 17:06
Hvala puno!!
Može mišljenje za ovo!!

Ime i Prezime
Adresa
Ulica

PREKRŠAJNI SUD
putem
Policijske uprave(ime uprave)
Postaja prometne policije(postaja)

PREDMET: Prigovor na prekršajni nalog broj (broj naloga)

Dana (koji dan se dogodilo) oko 15.40 sati sam upravljao svojim osobnim vozilom marke (marka vozila) reg. oznaka (oznake vozila) krećući se otvorenom cestom iz smjera (XXXXX) prema mjestu (XXXXX).

Između mjestu(XXXX) i mjesta (XXXXXX) u jednom trenutku sam izgubio nadzor na vozilu te prešao u lijevu prometnu traku i sletio u lijevo van kolnika na oranicu.U tome trenutku dok sam izašao iz vozila zaustavilo se policijsko vozilo interventne policije,koji su odmah pozvali prometnu policiju.U prometnoj nesreći nije bilo ozlijeđenih osoba ni vozila dok je na vozilu sa kojim sam ja upravljao nastala materijalna šteta.

Sukladno gore opisanom događaju za koji se smatram krivim, a prekršaje do sada nisam činio niti ću ubuduće činiti te zbog teške materijalne situacije molim Vas da ako ste u mogućnosti za navedeni prekršaj izrečete OPOMENU ILI UPOZORENJE ili da mi Prekršajni sud odredi MANJU KAZNU KOJU SAM U MOGUĆNOSTI PLATITI.

U nadi povoljnog rješenja ovog mog predmeta unaprijed se zahvaljujem.

S štovanjem!

Prigovor podnio:

drot13
25.04.2012., 20:56
OK je, samo možeš izbrisati da tražiš upozorenje, jer sud određuje opomenu (a policija upozorenje).:top:

Cigano
01.05.2012., 23:03
Pozdrav!
Imam jedno pitanje.
Prije 7 mjeseci me zaustavila policija. Napuhao sam 0.73.
Napisao mi je obvezni prekrsajni nalog u kojem pise da trebam platiti 1000kn i zabrana upravljanja 6 mjeseci.
Posto nisam pisao prigovor (zbog neznanja), mislio sam da ce to direktno na sud.
Nekidan mi je dosla obavijest da od primitka obavijesti zabrana upravljanja stupa na snagu. Ne spominje se novcana kazna, niti je dosla uplatnica, ni obrazlozenje.

Zanima me mogu li sada ista poduzeti u vezi ovoga ili da sutim i cekam 6 mjeseci?

Lijep pozdrav

sivkić
02.05.2012., 08:15
Kako nisi u roku od 8 dana uputio prigovor prekršajni nalog je postajo pravomoćan i izvršan i dobio si obavijest o zabrani.Još trebaš sačekat obavijest da nisi platio kaznu.

plavi-safir
13.05.2012., 20:11
pitanje..muz je dobio prekrsajni nalog i kaznu za nevezanje u autombilu 500kn..kada smo malo pogledali taj nalog ustanovili smo da sluzbenik u nalogu uopće nije naveo ispravno njegove tablice..umjesto cu stavio co...dfa li se moze na osnovu toga pisati zalba ili nesto da se ne plati kazna?? jel po tome ispada da se vozio u nekom drugom vozilu a ne u svome...kako moze platit kaznu za auto u kojem nije bio hehehe :)

drot13
13.05.2012., 20:23
Može se žaliti, ali prekršajni nalog se može nadopuniti i ispraviti, pismeno ili svjedočenjem policajca na sudu. Uglavnom, na temelju toga neće biti oslobođen kazne.:nono:

Da_killah
14.05.2012., 17:34
da li mogu u prigovoru na obvezni prekršajni nalog reći da do sada nisam kažnjavan, ako sam pred godinu i pol dobio kaznu od 1000kn od koje sam na sudu oslobođen (dobio samo opomenu)

sivkić
14.05.2012., 21:04
Rehabilitacija je nakon 3 godine od pravomoćnosti odluke.Prigovor treba bit kratak a na sudu bude opširno.

Da_killah
14.05.2012., 23:39
neće biti opširno jer neću ni ići na sud 200km od mene :) iz rijeke sam, kaznu dobio blizu obrovca (2000kn za 94 km/h u naseljenom mjestu), al policajci su mi rekli da se žalim i da napišem da mi je starom bilo slabo (što je i bio slučaj), i da su velike šanse da neće biti ništa od toga ako mi je prvi prekršaj, provjerili su i rekli da nije ništa uvedeno, a imam tu kaznu za koju sam dobio opomenu na sudu pa ne znam na čemu sam. Mislim da sam negdje čitao da je ok ako nemaš prekršaja u zadnjih godinu dana, ali moguće da se varam

sasa80
15.05.2012., 00:25
Po meni ne isplati se s tim petljati buduci su muza identificirali pomocu isprava, a ovo je cisti lapsus calami...
Mislim da bi pametnije bilo priznati i traziti izricanje opomene...

sivkić
15.05.2012., 05:21
neće biti opširno jer neću ni ići na sud 200km od mene :) iz rijeke sam, kaznu dobio blizu obrovca (2000kn za 94 km/h u naseljenom mjestu), al policajci su mi rekli da se žalim i da napišem da mi je starom bilo slabo (što je i bio slučaj), i da su velike šanse da neće biti ništa od toga ako mi je prvi prekršaj, provjerili su i rekli da nije ništa uvedeno, a imam tu kaznu za koju sam dobio opomenu na sudu pa ne znam na čemu sam. Mislim da sam negdje čitao da je ok ako nemaš prekršaja u zadnjih godinu dana, ali moguće da se varam
Policija je napisala nalog ti ćeš napisat žalbu a predmet ide na sud da susac odluči o kazni.Tebe će saslušat sudac po mjestu prebivlišta a nećeš ići do obrovca.Bodovi,vozačka?

Da_killah
15.05.2012., 12:37
Aha, znači prebacuje se onda na sud u rijeci, tj. biti ću pozvan na sud čak i ako u prigovoru ne navedem da želim biti saslušan pred sudom? Pisali su samo novčanu kaznu, bodove niš, vozačku ostavili. Al još ne znam da li mogu reći da nisam kažnjavan kad sam na sudu dobio samo opomenu za prvi prekršaj :)

sivkić
15.05.2012., 16:40
Ne odlučuješ ti da li želiš ili ne želiš bit saslušan pred sucem nego sudac.Vozačku ti ne mogu uzet odmah za takav prekršaj.Zbog opomene odnosno mjere upozorenja nisi u prekršajnoj evidenciji tako da možeš reći da nisi kažnjavan.Bodove dobiješ nakon pravomoćne presude.A kazna bi mogla bit 500-700 kn.

Da_killah
15.05.2012., 23:27
hvala. znači mogu reć da nisam kažnjavan, iako sam okrivljen? isprva mi je na sudu kazna od 1000kn smanjena na 300, al doma je došla samo opomena. znam da pilam, al jebiga...

sivkić
16.05.2012., 08:07
Okrivljen ne znači isto što i osuđen.Opomene kao i novčane kazne ne ulaze u prekršajnu evidenciju.

Da_killah
16.05.2012., 15:01
ah, mislio napisat osuđen, a ne okrivljen, lapsus...

Da_killah
17.05.2012., 14:55
molio bih brz odgovor. što u slučaju da je broj prekršajnog naloga nejasno napisan? konkretno, žalim se na prekršajni nalog, prigovor šaljem u drugu županiju, a nisam siguran je li jedan broj 0 ili 6?:confused:

drot13
17.05.2012., 19:54
Tako i napišeš u prigovoru. Oni će pronaći gdje to spada i neće biti nikakav problem.:top:

lovator32
17.05.2012., 20:36
ei danas mi se desila jedna pizdarija,vozio sam 100 njak metara do trgovine i nazad i nisam se vezao,inace se uvijek vezem,kad sam dosao do kuce vidio sam pandure,brzo sam uzeo pojas kao da sam se tek otkopcao i stao,pandur mi je reko da nisam bio vezan,ja sam reko da jesam bio vezan i da sam se upravo odvezivao jer sam vidio njega,pitao me je ko ti je reko da se odvezes,ja sam mu reko da mi niko nije reko nego da sam nagonski se odvezo,on je reko da moram platit kaznu,ja sam reko da necu to potpisat,i on je poceo vikat kao sta ti neces potpisat,i onda se ulovio za pistolj,pa ga pustio i onda se ulovio za lisice pa i njih pustio,onda je poceo trcat prema autu i vikat sad ces ti vidjet,ja sam izaso iz auta da vidim koji mu je klinac,i onda je poceo zvat pomoc na radio,ovaj drugi policajac je bio neki decko od nekih 18 godina i samo je sutio,ja sam onda poceo razmisljat mozda nemam prvu pomoc kompletnu,mozda nemam trokut u autu lampice i sta ako mi pocne jebote pretresat auto,onda sam reko daj potpisat cu,i potpiso sam,onda mi je poceo nesto kenjat o vezanju,i laganju,ono,je da sam lago al jebem mu mater bio sam 20 metara od kuce,vidio sam je,a vozio sam 100 metara do trgovine.

jel ja mogu njega tuzit? sta bi bilo da nisam potpiso? sad me i zanima,al nisam htio jos deblji racun,btw imo sam sve,poslije sam pogledo i prvu pomoc i trokut i zarulje,al nsao bi on nesto garant :rolleyes:

Guud
17.05.2012., 20:40
Svejedno je da li si potpisao ili ne.

Btw., ti si jedan od tisuću koji se uvijek vežu, ali su bili 10m od kuće. Platit ćeš kaznu i to je to, sljedeći put se veži prije pokretanja automobila ili opet plati kaznu. Znači imaš i izbor, ovisi o tebi.

lovator32
17.05.2012., 20:46
znaci to je samo formalnost?taj papir? e jebemu,kud bas danas kad se nisam vezo,a uvijek se vezem,a mogo mi je dat upozorenje samo je? ja mu reko da sam tu zivim,tu mi je kuca vidi je,ma kakvi nece da cuje covjek,a izgledo je ko da je bio pijan,crvene oci,neuredna odjeca,sve nakrivo..

trebo sam ga dat da puse :D

drot13
17.05.2012., 20:54
jel ja mogu njega tuzit? sta bi bilo da nisam potpiso?

Možeš ga tužiti kao i bilo kojeg policajca kod bilo kojeg postupanja, a o sudu ovisi kako će to završiti.:ne zna:

Što se tiče kazne, svejedno je potpisao ili ne, jer ne potpisuješ priznanje, nego primitak. Da si odbio potpisati, tako bi se navelo i svejedno bi ti nalog bio uručen.:top:

lovator32
17.05.2012., 20:57
ma meni je smetalo ovo za pistolj jebote,nije ti svejedno.. ja sam imo samo baterijsku lampu pored sebe a on se ulovio za pistolj,dobro,pustio ga je odma al sta je mislio? upucat me? :confused: ,sta takvi ljudi nose pistolj uopce? sta ti si pravi policajac?

drot13
17.05.2012., 20:58
Da, smijemo držati ruku na pištolju, izvaditi ga iz futrole, a i ubaciti metak u cijev. Ništa od toga nije uporaba vatrenog oružja.:top:

drot13
17.05.2012., 21:03
Obzirom da je ovo tema za pitanja u vezi obveznih prekršajnih naloga, molio bih da se pitanja o policijskom postupanju postavljaju na odgovarajućoj temi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=706566). Hvala na razumijevanju.

sivkić
18.05.2012., 07:51
jel ja mogu njega tuzit? sta bi bilo da nisam potpiso? sad me i zanima,al nisam htio jos deblji racun,btw imo sam sve,poslije sam pogledo i prvu pomoc i trokut i zarulje,al nsao bi on nesto garant :rolleyes:
Možeš se žalit na postupanje a imaš i "svjedoka".Na kazbu možeš napisat prigovor da si bio vezan ali kauboj nije vidio jer je bio daleko.Nisi napisao da li su te zaustavili ili su došli do tebe kad si se zaustavio ispred kuće.

lovator32
18.05.2012., 11:54
oni su bilo na prilazu u moju kucu,koja je mozda 30 do 50 metara udaljena,imaju jos dvije kuce i nije moj prilaz,ja sam skrenuo i dao zmigavac u prilaz jer sam htio kuci a oni su to shvatili kao da su me zaustavili iako nisu pokazali nista da stanem,ja sam stao jer su zablokirali ulaz u prilaz s autom i onda mi je reko to kroz prozor itd

sivkić
18.05.2012., 13:25
Ako ti nije dao zmak rukom ili stop tablicom onda te nije zaustavljao i ne može shvaćat da te je zaustavio.Vido te izbliza i to je neposredno opažanje.U žalbi možeš napisat da te nisu zaustavljali i da nije iz daljine vido da si bio povezan i u trenutku zaustavljanja si otkopčao pojas jer si mislio izaći van da vidiš da li će se maknut s prilaza kući.

lovator32
18.05.2012., 13:56
Ako ti nije dao zmak rukom ili stop tablicom onda te nije zaustavljao i ne može shvaćat da te je zaustavio.Vido te izbliza i to je neposredno opažanje.U žalbi možeš napisat da te nisu zaustavljali i da nije iz daljine vido da si bio povezan i u trenutku zaustavljanja si otkopčao pojas jer si mislio izaći van da vidiš da li će se maknut s prilaza kući.

nije me zaustavljao,ja sam ulazio nazad u prilaz kuci dolazivsi iz trgovine,ali bio je njihov auto parkiran i priprijecen,i nisam mogao,zato sam stao,prije toga sam ih vidio na daljini od oko 7-8 metara i ulovio se za pojas al sam znao da ga necu stic stavit jer sam vozio pa sam glumio da se tek odvezujem,a sad njih je dvoje i onaj mali lutak koji je sutio ce sigurno potvrdit da su me zaustavljali,vrijedi li pajdo? mogu ja sve to za 500 kuna rec al da necu popusit kaznu za laganje na sudu kasnije ako me pobiju njih dvoje iskazom?
ja bi i rekao da je posegnuo za pistoljem i da mi je nanio dusevnu bol,da nisam mogo spavat i sl.sranja,sta mislis?

Da_killah
18.05.2012., 15:04
Tako i napišeš u prigovoru. Oni će pronaći gdje to spada i neće biti nikakav problem.:top:

eh, već sam prije poslao prigovor, al pitao sam i starce, i oni misle da je šestica, a ne nula. valjda neće bit problema, možda sam jedino mogao poslati i kopiju naloga

sivkić
18.05.2012., 17:02
..ja bi i rekao da je posegnuo za pistoljem i da mi je nanio dusevnu bol,da nisam mogo spavat i sl.sranja,sta mislis?
Njegovo hvatanje za pištolj i lisice ne brišu niti umanjuju tvoj prekršaj.Na njihovo postupanje samo žalba PP,PU ili MUP-u.Možeš se na sudu pokajat i tražit opomenu ili smanjenje kazne.

eh, već sam prije poslao prigovor, al pitao sam i starce, i oni misle da je šestica, a ne nula. valjda neće bit problema, možda sam jedino mogao poslati i kopiju naloga
Radi sigurnosti si mogao.

Kalliste
21.05.2012., 08:20
Može jedno tehničko pitanje? Zvala sam postaju prometne policije i pitala gdje da uručim prigovor, rekla mi je gospođa da pošaljem preporučeno na njihovu adresu i da napišem OPN, to me malo zbunilo, a nisam je shvatila kad mi je govorila, dakle, dal na kovertu pišem ispod adrese OPN i šta je OPN, ovaj serijski broj u desnom gornjem kutku naloga ili ovaj lijevi broj što se ispisiva rukom ispod policijske uprave... Hvala...

sivkić
21.05.2012., 09:31
Opći prekršajni nalog.Kompletan lijevi broj 511-.........Ništa ne trebaš pisat na koverti nego ti je rekla da u prigovoru obavezno napišeš broj OPN-a da se zna sa kojim nalogom ide prigovor.

njoko2
31.05.2012., 09:11
Imam sljedeću situaciju: prije nešto više od dvije god. zaustavljena sam zbog brze vožnje. Policajac izdao prekršajni nalog koji nisam platila, a nisam pisala ni prigovor. Od tada ništa do jučer, kada sam dobila od prekršajnog suda rješenje kojim se navčana kazna od 1000 kn zamjenjuje kaznom zatvora u trajanju od 3 dana, a nakon što je sud zaprimio prekršajni nalog pravomoćan i izvršan sa datumom 21.04.2010. i papire porezne uprave o neuspjeloj prisilnoj naplati(???). Naime, nikada nisam zaprimila bilo kakvo rješenje porezne uprave, a da su htjeli mogli su taj iznos vrlo lako naplatiti budući da imam stalno zaposlenje. Nadalje, sud je ovo rješenje izdao sa datumom 17.04.2012., a ja ga zaprimila 30.5.2012. Meni se čini da je taj prekršajni nalog u zastari...Imam vremena tri dana za žalnu Višem prekršajnom sudu. Ima li tko kakav pametan odgovor, savjet,...

drot13
31.05.2012., 11:41
Nije u zastari, a možeš se žaliti kao i na sve drugo, ali stvarno ne znam što bi tu napisala. Ako još imaš uplatnicu, možeš sada platiti i žaliti se da si platila (uz kopiju uplatnice) i time će postupak biti prekinut.:ne zna:

njoko2
31.05.2012., 14:14
Hvala na odgovoru

coldplug
01.06.2012., 10:16
Dobar dan.

Pred cca 2 mjeseca zaustavljen sam za prekoračenje brzine i dobio obavezni prekršajni nalog te uplatnicu na 500kn.

U zakonskom roku od 8 dana poslao sam preporučeno poštom prigovor na nalog i adresirao ga na policijsku postaju koja ga je izdala, te u prigovoru naslovio na Prekršajni sud županije gdje se nalazi dotična policijska postaja. U prigovoru sam tražio da mi novčanu kaznu zamijene za pisanu opomenu.

Koliko znam, trebao sam dobiti odgovor unutar mjesec dana od primitka prigovora, međutim, ništa još nije stiglo na moju adresu.

Trebam li poduzeti kakve korake?

Thx

sivkić
01.06.2012., 12:15
Trebaš čekat dok dođeš na red kod suca za prekršaje.

coldplug
01.06.2012., 12:18
Trebaš čekat dok dođeš na red kod suca za prekršaje.

OK, to znači da ne trebam ništa poduzimati do daljnjega? Neće mi doći naplata s kamatama ako su oni prigovor negdje recimo zagubili?

sivkić
01.06.2012., 17:05
Ti si svoje obavio.administracija je spora.

drot13
01.06.2012., 20:33
... Koliko znam, trebao sam dobiti odgovor unutar mjesec dana od primitka prigovora, međutim, ništa još nije stiglo na moju adresu...

Ovo bi vrijedilo da je riječ o upravnom postupku, tako da nemaš brige. Ako je poslano u roku, postaja će to automatski proslijediti sudu, a to može potrajati čak i koji tjedan/mjesec. Dok sud to zaprimi, zaduži sutkinji/sucu i oni odrede termin, može proći i još preko nekoliko tjedana/mjeseci.:top:

eddie_the_head
12.06.2012., 09:15
e ovako, imam jedno pitanje procesne naravi. Nisam znao u koju temu da ga stavim.
Prije skoro god dana sam dobio kaznu (obvezni prekršajni nalog) jer sam s frendovima pio na javnom mjestu. 380 kn. Odgađao sam plaćanje i u međuvremenu zaboravio na to i izgubio uplatnicu.
Što sada mogu očekivati? Ja želim platiti kaznu, samo se nadam da neću imat neke neugodnosti, da će me privest il tak nešt...

sivkić
12.06.2012., 11:33
Ako želiš platit obrati se sudu koji te osudio i traži kopiju uplatnice.

Da_killah
14.06.2012., 11:29
Ovakva je situacija, pred jedno mjesec dana dobio sam kaznu za brzinu, 2000kn (mislim čak da sam se raspitivao na ovoj ili prošloj stranici). Napisao sam prigovor i danas dobio poziv na prekršajni sud u Zadru (iz Rijeke sam). U pozivu piše da moram biti 18.6. na sudu u Zadru ili mogu dostaviti pisanu obranu. Budući da zbog drugih obaveza ne mogu do Zadra, zanima me kako stoje stvari s tom pisanom obranom, tj. kako bi to trebalo izgledati i poslati?
Također, uz poziv sam dobio i kopiju prekršajnog naloga, zanima me da li je to redovna procedura, ili je moguće da su to poslali jer sam se možda žalio na krivi prekršajni nalog jer su neki brojevi nerazumljivi, a uz prigovor nisam poslao kopiju prekršajnog naloga. Hvala unaprijed

sivkić
14.06.2012., 11:52
Napiši ono što bi i rekao sucu:da priznaješ prekršaj (ili ne), da se kaješ, da je do prekršaja došlo zbog toga i toga, da si bio svjestan ali...da nisi kažnjkavan za prometne prekršaje (ako nisi).

Da_killah
14.06.2012., 12:14
Aha, tako sam i mislio, znači manje-više iste stvari koje sam napisao i u prigovoru. Nego, može li mi netko napisati/poslati formu te pisane obrane, kako bi to trebalo izgledati i odgovoriti na drugi dio pitanja, ako zna

drot13
14.06.2012., 15:30
Normalno je ti se uz poziv šalje kopija prekršajnog naloga ili optužnog prijedloga i to nema nikakve veze s tekstom tvog prigovora. Što se tiče forme, gornji lijevi kut tvoji podaci, ispod toga, ali s lijeve strane podaci suda, ispod toga tekst (kakav god misliš da treba), a ispod toga mjesto i datum s lijeve strane, a s desne strane potpis. Ovo je okvirno, a u kakvom god obliku da pošalješ, neće biti problema.:top:

Da_killah
15.06.2012., 01:05
kul, hvala puno, valjda će stić na vrijeme, nisu mi ostavili previše vremena :D

sivkić
15.06.2012., 08:26
Poslat ćeš obavezno preporučeno tako da ćeš ispunit zakonski osnov vezano za dane.
Osim što ćeš odgovorit na pitanja:što,gdje,kada,s čime (to je ionako poznato) i zašto i kako se dogodilo.Naravno uz dodatak da si kriv i da se kaješ zbog počinjenog prekršaja i da tražiš smanjenje kazne i plaćanje na rate zbog situacije.

Da_killah
15.06.2012., 11:24
je, nazvao sam i sud, rekli su da će stavit napomenu da sam se javio pa da neće biti problema oko slanja poštom

Bone7ord
29.10.2012., 10:40
Mene zanima ovaj članak 235. stavka 1. Prekršajnog zakona, gdje je propisano da se prigovor protiv prekšajnog naloga podnosi u roku od osam dana. Da li se i u tom roku računaju neradni dani, subota i nedjelja?
Ako sam prekšajni nalog zaprimio u subotu, od kojeg dana se računa početak roka od istog dana - subota, nedjelje - neradnog dana ili ponedeljka?
Ako se i računa vikend, kako je moguće poslati žalbu u nedjelju kada niti pošta ne radi nedjeljom, niti prekršajni sud neradi subotom i nedjeljom?

drot13
29.10.2012., 10:44
Obzirom da ti zadnji dan roka pada u nedjelju, kraj roka se pomiče na ponedjeljak.:top:

Sniffy
04.11.2012., 13:53
ljudi help :(

napravila sam pizdariju...
isla sam na posao jedno jutro i tik pred prugu upalila se zvucna signalizacija. ja sam kasnila na posao i kako je tek pocelo zvoniti, stisnula sam gas i presla prije nego se rampa uopce pocela spustati

50 metara dalje me zaustavila policija i napisali mi kaznu 2000 kn + 6 mj bez vozačke...

znam da sam zeznula zestoko, ali moram pokusati napisati zalbu / molbu da mi ne oduzmu vozacku jer mi treba za posao ...

nemam nikakve ideje ni sto da uopce napisem jer sam kriva, a iza mene nije isao nikakav automobil niti nista...

imate li kakav savjet ili primjer zalbe? trebala bih im to dostaviti sutra :(

Katrin
04.11.2012., 14:01
Savjete i primjere zalbi imas ovdje na barem tri razlicite teme, pogotovo na Prigovorima. Procitaj, priznaj, pokaj se i nadaj najboljem.

besni
16.11.2012., 12:13
bok ljudi trebam jedan savjet živim na selu i vozio sam stajski gnoj pa su po cesti ostali tragovi blata i onda nam je stigla policija da nas je netko prijavio i to sve poslikali te napisali obavezni prekršajni nalog i kaznu od 1100 kn.žalio bi se ali šta točno napisat kako ne znam nisam s tim upoznat

sivkić
16.11.2012., 12:53
Na temi žalbe imaš neki dio obrazca a dovoljno je napisat da se samo žališ.Na sudu ćeš reći da ste se htjeli vratit počistit cestu što ste i učinili normalno nakon što je policija bila a što će se dalje dogodit odlučit će sudac.

besni
17.11.2012., 09:17
da ali dok je policija došla već je dio bio počišćen ali oni su morali napisat kada je bila dojava

sivkić
17.11.2012., 11:06
Pa onda ćeš i reći tako da ste čistili a niste stigli sve do njihova dolaska.Oni pišu vrijeme kad su prekršaj vidjeli i ono što jesu vidjeli.

aspirin
07.12.2012., 09:31
Zdravo svima,

napravio sam prometni prekrsaj pretjecanja preko 2 pune trake. Policajci u civilu,
vozeci u policijskom kombiju su me vidili, krenuli zamnom i zaustavili me. Zaustavili su
me tako da su se vozili pokraj mene i rukama mahali da stanem sa strane, sto sam i
ucinio. kao sto rekoh, bili su u civilu i kako su rekli, nisu na duznosti bili. Pozvali su
drugu patrolu da dodje i napise prekrsajni prijedlog (valjda se tako zove). Danas sam
dobio nesto u posti, pretpostavljam poziv na sud.
Iz situacije koju sam opisao, da li postoji osnova za zalbu na eventualnu presudu? Ili
dali mogu koristiti cinjenicu da su me nepropisno zaustavili kao dio obrane na sudu?

Hvala unaprijed!

drot13
07.12.2012., 10:16
Možeš probati žalbu u tom smjeru, ali ti neće proći. Ako zaustavljanje nije bilo propisno, radi se o disciplinskom prekršaju koji nikako ne utječe na tvoju krivnju za prethodno počinjeni prekršaj.:top:

drot13
16.12.2012., 12:31
Cijela rasprava o prometnim nesrećama je prebačena na odgovarajuću temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=673240). Hvala na razumijevanju.

_Mystical_
16.12.2012., 12:53
drot13, ukoliko uložimo prigovor na obvezni prekršajni nalog, na sud se poziva okrivljenik i policajac, jel?

Kakva je praksa, da li policajci dolaze na sud, i što se događa kad oni ne dođu?

I btw. ako se sud odredi godinu dana nakon nesreće, koliko i da li se uooće sjećaju te nezgode??

drot13
16.12.2012., 13:00
Ovisno na što se žališ, sud će odlučiti koga zvati. Ako samo opće prigovaraš zvat će i tebe i policajca (možda prvo samo tebe), ako prigovaraš na visinu kazne, vjerojatno neće zvati nikoga, a ako prigovaraš na nešto konkretno u biću prekršaja (tj. negiraš ga), zvat će obojicu.:top:

Koliko vidim, praksa se razlikuje od uprave do uprave, ali npr. mi u temeljnoj policiji u Zagrebu budemo disciplinski kažnjeni u slučaju neodazivanja na sud, tako da dolazimo. U slučaju više nedolazaka, sud može (najčešće tako i bude) odbaciti prijavu zbog nedostatka dokaza.:top:

Što se tiče svjedočenja, svjedok uvijek može reći da se ne sjeća ako nije siguran, ali konkretne stvari ljudima najčešće ostanju u sjećanju (jer to nisu uobičajene situacije).:top:

crnjak_xrace
03.01.2013., 22:37
Samo kratki info, zaustavila me policija jer sam stajao tamo di nisam
trebao stajat 400 + 100 kn i dao mi je obvezni prekrsajni nalog..

Dal se zalba pise u roku od 8 dana od kad mi je to taj policajac dao ili kad dode doma ?

drot13
03.01.2013., 22:38
Ako si dobio nalog na ruke, neće ti ništa dolaziti doma, tako da piši odmah.:top:

crnjak_xrace
03.01.2013., 22:39
Ock, ako slucajno odbiju, nema ovrhe jel tako (mogu u zatvor ici na par dana da se odmorim od zivota ? hehe )

sivkić
04.01.2013., 07:22
Ako pišeš prigovor šalju predmet na sud i onda plaćaš sudske troškove na koje ide ovrha kao i za onih 100 kn izdavanja naloga.Za kaznu od 400 ne ide.

crnjak_xrace
04.01.2013., 08:03
hmm to sad nesto po novom..
necu im platit ni lipe, a ako dode do obrhe nek si onda uzmu

sivkić
04.01.2013., 08:33
Ništa nije po novom.Ako se žališ predmet ide na sud kao i u slučaju da ne platiš u roku 8 dana.U oba slučaja idu sudski troškovi.

crnjak_xrace
04.01.2013., 08:42
Ma ne za sudske troskove, to znam, nego da nema opcije da mozes u zatvor..
Znam da se prije to moglo ;)

sivkić
04.01.2013., 09:00
Ta opcija još vrijedi.

crnjak_xrace
04.01.2013., 09:02
E to meni treba :)

jankoli
31.01.2013., 17:30
dobila sam obavezni prekršajni nalog koji je izdalo kominalno zbog nepropisnog parkiranja i hoću podnijeti prigovor, ali ne znam koji je broj obaveznog komunalnog naloga je nije ono kao kad izdaje policija511...
jedini broj koji mi pada na pamet da mi možda mogao biti je neki u desnom gornjem kutu KV i još 5 brojeva. heeeeelp

sivkić
31.01.2013., 20:09
Onda je taj.

Flumen007
02.02.2013., 13:41
dobio sam presudu županijskog prekršajnog suda u Rijeci jer sam napuhao preko 1.5 promila..piše u uputi o pravnom lijeku da se može žaliti u roku od 8 dana i to Visokom prekršajnom sudu u Zagrebu..i sada me zanima koji je postupak? kako šaljem tu žalbu, na koga ju oslovljavam?da li žalbu predajem u policijsku postaju ili? i da li netko već napisanu dobru žalbu za alkohol? p.s. ispričavam se što nisam upućen u cijeli postupak..hvala

Katrin
02.02.2013., 13:48
Ako pročitaš cijelu uputu, vidjet ćeš da piše da 'žalba podnosi putem ovog suda'. Dakle nasloviš na VPS, predaš sudu koji ti je poslao. Primjere žalbi imaš na barem tri teme ovdje, malo prolistaj.

Flumen007
02.02.2013., 16:51
znači mogu im i osobno dostaviti na sud? ne moram isključivo poštom slati?

drot13
02.02.2013., 17:42
Možeš odnijeti i sam.:top:

specialized2910
03.02.2013., 09:47
Pozz!

Ukratko, jucer su me zaustavili presretaci :504: u naselju, gdje su mi izmjerili prosječnih 76km/h (uz odbijenu toleranciju)! :503: Vozio sam više od dopuštenih 50km/h, to ne sumnjam, al iskreno neznam koliko! Padala je kiša, i bila je ona prljava sumaglica što auto ispred tebe stvara! Sad me zanima, pošto znam da takvi nepovoljni utjecaji smetaju u radu lasera, da li je moguće da je Traffivision izmjerio krivu brzinu???

I još nešto, policajci su bili stvarno ok, al su napravili jednu pogrešku! :kava: Na prekršajnom nalogu napisan je datum 02.02.2013., a dolje u lijevom kutu gdje sam potpisao je policajac napisao 02.02.2012.
Sad me zanima da li je učinjenom tom greškom, službeni dokument postao nepravovaljan! Te da li da se žalim na to u nadi da ipak neću trebat platit 1100kn!
Hvala Vam!

Katrin
03.02.2013., 10:14
da li je učinjenom tom greškom, službeni dokument postao nepravovaljan!

Ne.

Vozio si 36 km/h više od dopuštenog, kazna od 1000 kn je zbilja najmanje zlo koje ti se moglo dogoditi.

specialized2910
03.02.2013., 13:15
Ne.

Vozio si 36 km/h više od dopuštenog, kazna od 1000 kn je zbilja najmanje zlo koje ti se moglo dogoditi.

Znači bolje da šutim i platim :503:

Katrin
03.02.2013., 16:26
Možeš se ljutiti jedino na sebe. Imaš pravo prigovora, samo ne vidim na što bi se mogao pozvati, a i povećat češ si troškove.

Guud
03.02.2013., 16:31
Pozz!

Ukratko, jucer su me zaustavili presretaci :504: u naselju, gdje su mi izmjerili prosječnih 76km/h (uz odbijenu toleranciju)! :503: Vozio sam više od dopuštenih 50km/h, to ne sumnjam, al iskreno neznam koliko! Padala je kiša, i bila je ona prljava sumaglica što auto ispred tebe stvara! Sad me zanima, pošto znam da takvi nepovoljni utjecaji smetaju u radu lasera, da li je moguće da je Traffivision izmjerio krivu brzinu???

I još nešto, policajci su bili stvarno ok, al su napravili jednu pogrešku! :kava: Na prekršajnom nalogu napisan je datum 02.02.2013., a dolje u lijevom kutu gdje sam potpisao je policajac napisao 02.02.2012.
Sad me zanima da li je učinjenom tom greškom, službeni dokument postao nepravovaljan! Te da li da se žalim na to u nadi da ipak neću trebat platit 1100kn!
Hvala Vam!

Pravovaljan je, na tipfeler se možeš izvući jedino u meksičkoj sapunici.

Sumnjam da ćeš uspjeti izbjeći kaznu, odnosno, ako nemaš nikakvih primanja niti očekuješ povrat poreza, a voljan si riskirati odlazak u zatvor, mogao bi se izvući zastarom prekršajne sankcije.

dmikul
03.02.2013., 16:54
Jel se u slučaju žalbe uvijek dobiju troškovi suda za platiti? Ili ako se žalba prihvati netreba plaćati troškove suda?
I šta je s troškovima izdavanja kazne od 100, ako se žalimo?

dmikul
03.02.2013., 18:30
I zanima me jel prigovor mora stati na jednu stranicu ili smije biti i na dvije?

Guud
03.02.2013., 22:39
U pravilu troškove suda plaća onaj tko bude proglašen krivim, odnosno ako ti ne budeš proglašen krivim - naravno da nećeš platiti trošak suda. Čak i u slučaju da budeš proglašen krivim postoji mogućnost da te oslobode plaćanja troškova suda, ali sumnjam. Možeš i na 300 stranica.

drot13
04.02.2013., 08:54
Čisto da dodam, u ovakvom slučaju će svako kompliciranje u vidu neosnovane žalbe na uređaj ili zlonamjerno skretanje pozornosti na grešku (koja se može ispraviti u bilo kojem trenutku postupka) vjerojatno dovesti do potvrđivanja kazne i dodatnog sudskog troška. Ali priznanje, kajanje i važeće olakotne okolnosti bez nepotrebnih izmotavanja u prigovoru na visinu novčane kazne jamče smanjenje, možda i na trećinu prvobitnog iznosa (plus molba za oslobađanjem od troškova).:top:

Alen86
12.02.2013., 10:13
bok,pisem prvi puta prigovor, dobio sam obavezni prekrsajni nalog na kojeg se zalim u Zagrebu,a zivim 70 km izvan ZG.

zanima me na koji prekršajni sud u mom slucaju da naslovim prigovor?
na nalogu pise na nadlezni,jel to znaci da moram napisat Prekršajni sud u Zagrebu, il mogu stavit sud koji mi je blize...

hvala

drot13
12.02.2013., 12:25
U Zagrebu.:top:

Lovritt
18.02.2013., 08:16
Bok ljudi, treba mi pokoji pravni savjet :)

Ovaj petak vozio sam iz Rijeke na Rab, te me susjed zamolio ako bi pokupio njega i njegove dvije prijateljice doma (srednjoškolci). Kako ne znam baš najbolje Rijeku, dogovorili smo se da ću ih pokupiti na Žabici (autobusni kolodvor u RI). I tako stanem ja na Žabici doslovno na minutu, rukujem se s ove dvije koje nisam znao, potrpam im na brzinu stvari u bunker i eto policajaca iza mene već mi pišu kaznu.
Uglavnom, dobio sam prekršajni nalog i 500 kn kazne + 100 kuna neki kretenski troškovi uplatnice.
Ako netko ima slična iskustva nek mi da kakav savjet. Ima li smisla uopće žaliti se? Stvarno sam stao doslovno na minutu i nisam za to vrijeme zasmetao ni jednom busu ni taxi-u, istina na mjestu gdje je zabranjeno zaustavljanje i parkiranje. Da li bi mi se zbog žalbe i suđenja mogla značajno uvećati kazna (troškovi postupka, suđenja blabla...)? Isto tako, policajci mi uopće nisu spomenuli onu mogućnost da se manja kazna plati na licu mjesta, jesu li bili dužni to učiniti?
Nisam više student ni nezaposlen, tako da ne mogu računati na to :)

drot13
18.02.2013., 08:28
Još ne postoji mogućnost da se plati manja kazna na licu mjesta, a što se tiče žalbe, veću kaznu od ove ne možeš dobiti, ali možeš dobiti još 100-200 kuna troškova. Moguće je da će ti smanjiti/ukinuti kaznu, pa ćeš žalbom profitirati, da će ju smanjiti i dodati ti troškove, pa ćeš ostati na istom, ali i da će ti ju potvrditi i dodati troškove, pa ćeš još više platiti. Obzirom na situaciju, ako ćeš se žaliti, mislim da bi ti najbolje bilo žaliti se na visinu kazne, tj. priznati prekršaj, napisti da nećeš više, a navesti olakotne okolnosti (nekažnjavanost, opisati situaciju...) i zamoliti za opomenom ili smanjenjem kazne.:top:

I jesi li dobio kaznu za znak zabranjenog zaustavljanja/parkiranja ili za znak zabrane prolaska/ulaska na kolodvor?:misli:

Lovritt
18.02.2013., 08:45
Hvala! :)

Ma prije jedno 2 mjeseca sam dobio opomenu jer sam zaboravio svijetla upalit :(
Prije jedno 4 godine sam dobio kaznu za prekoračenje brzine i platio sam 300 kuna na licu mjesta, a prije 6 godina sam ulovljen kako vozim bez vozačke (al s obzirom da sam taman bio u autoškoli i polagao, oporošteno mi je sve na sudu)
To je sve od mojih kazni i opomeni koje sam ikada dobio :)

U opisu mi piše: Parkirao suprotno postavljenom prometnom znaku gdje je zabranjeno zaustavljanje i parkiranje.

Ako se dobro sijećam zaustavljanje sve do 5 minuta, a preko 5 minuta parkiranje, tako da prema tome nisam parkirao, a piše da jesam :P

sivkić
18.02.2013., 09:00
Do 3 minute zaustavljanje a preko 3 parkiranje.S obzirom da je znak zabrane parkiranja i zaustavljanja prekršaj si počinio.Da li je sa izlaskom iz vozla, pozdravljanjem i trpanjem stvari prošlo manje ili više od 3 minute neće nitko sa sigurnoću moći ustanoviti.

Lovritt
18.02.2013., 09:05
Do 3 minute zaustavljanje a preko 3 parkiranje.S obzirom da je znak zabrane parkiranja i zaustavljanja prekršaj si počinio.Da li je sa izlaskom iz vozla, pozdravljanjem i trpanjem stvari prošlo manje ili više od 3 minute neće nitko sa sigurnoću moći ustanoviti.

Istina, u ovom je slučaju svejedno jer je zabranjeno i zaustavljanje

sivkić
18.02.2013., 09:17
Pošto se radi o nepoštivanju znaka riječ parkirao ili zaustavio je čisto tehnička stvar.Možeš pisat žalbu na visinu kazne ali i tražit da ti se da pismena opomena po čl.294 st5

nina873
18.02.2013., 12:09
možda je offtopic ali samo kratko
drot kako još nije moguće da se na licu mjesta plati manja kazna?
mene su prije 2 mjeseca zaustavili zbog prebrze vožnje,kazna je bila 1000 kn,ponudili su mi da platim 500 na licu mjesta i kao mogu i karticom,imali su u autu pos aparat,ona šema ako ćeš platit odma onda je upola manje

drot13
18.02.2013., 12:18
Još nije moguće (ako će ikada i biti). Provjeri za što su te prvobitno teretili, a za koji prekršaj su tu naplatili. Najvejrojatnije su ti napisali drugi (lakši) prekršaj.:top:

nina873
18.02.2013., 12:51
uslikali su me i pokazali sliku,vozila sam 86km a ograničenje 60,rekli su da je za to kazna 1000 kn al ako ću platit odma to je 500,ja sam si isto pomislila da će mi pisat neki dr.prekšaj al uvijek kad to rade onda i naglase da će mi pisat pojas il nešto dr. a ovdje su mi rekli da je to po novom i imam opciju ako ću platit odma plaćam upola manje,dakle nije se radilo o tome da će mi pisat nešto drugo,ne znam po kojem je članku taj prekršaj,pustili su me i rekli da mi ovaj put opraštaju iako ja si sve mislim da bi mi doma mogla stić kazna pošto postoji slika a to je ovaj jedan policajac spomenuo da im je kao problem i zašto onda pos aparat u autu,to još dotad nisam vidjela,i pokazivao mi neku knjigu sa zakonima i šta ja znam pa objašnjavao al ga pola nisam slušala,ne znam

drot13
18.02.2013., 12:57
Po ovom, čini se da su ti samo htjeli izvući novac, jer još ne vrijedi ovo za plaćanje manje kazne na mjestu počinjenja.:ne zna:

nina873
18.02.2013., 13:13
ok,hvala

tigo95
19.02.2013., 09:36
,vozila sam 86km a ograničenje 60,rekli su da je za to kazna 1000 kn

Gdje je "granica" između 500 i 1000 kuna? Ja sam vozio 83 gdje je ograničenje 60 ( Bologna ). Smanjili mi za 10 i za 73km/h mi dali uplatnicu od 500 kuna.

sivkić
19.02.2013., 10:32
Rekli su joj da je kazna veća pa da plati manju od 500 kn (pravu) kako bi posao brže napravili.

Lovritt
22.02.2013., 20:11
Evo mene opet :)

Sutra mi je krajnji rok za predaju prigovora pa sređujem još neke sitnice. Uglavnom znak za zaustavljanje i parkiranje bio je uočljiv tek 10ak metara prije skretanja na kolodvor i malo je iskrivljen i to ću navest u prigovor i priložit slike.

Ima još jedan detalj. Znak je namontiran na rasvjetni stup na kojemu se nalazi već i tabla s brojem perona. Ima li smisla to navodit u prigovoru? Nigdje nisam mogao naći podatak da li je po pravilu da se znakovi postavljaju na rasvjetne stupove ili moraju biti postavljeni kao samostalni znakovi (na vlastiti stup):)

drot13
22.02.2013., 20:22
Može biti montiran na rasvjetnom stupu.:top:

Lovritt
22.02.2013., 20:35
a onda mi to pada u vodu, bolje ni ne spominjat :)

Kad šaljem preporučeno poštom gleda se datum slanja, je tako? Jer sutra je subota, a dogodilo se to prošlog petka, dakle zadnji dan je u igri :)

Imam li ja kakav dokaz da je žalba zaprimljena ako bude kakvih problema osim one potvrde o pošiljci od pošte?

sivkić
23.02.2013., 00:55
Dovoljna je potvrda o preporučenoj pošiljci iz pošte.

branko_lumina
24.02.2013., 11:21
Poštovani, dobio sam kaznu zbog nezaustavljanja na pješači prijelaz u Splitu. Želio bih se žaliti, zanima me kome podnijeti žalbu, tj. na koju adresu podnijeti žalbu S-D PU/PP ne znam gdje je to.
Unaprijed puno hvala!

WXW
24.02.2013., 11:22
Zašto žalba? Jesi stao pješaku ili nisi? Opiši malo šta se dogodilo.

ddarkok.
24.02.2013., 11:35
pa što ako nije stao pješaku? ubojice imaju pravo žalbe zašto onda on da nema? žalbu tj. prigovor napiši i nosi u policiju. ako jesi kriv to obavezno priznaj uz napomenu kajanja i obećanja neponavljanja prekršaja.
žalba ne znači oslobađanje krivice niti ne priznavanje iste već mogućnost smanjenja kazne.
a ti ne znaš gdje je PU ? ljudi se snađu u australiji a ti ne možeš saznati gdje se nalazi dotična ustanova?
:)

spyker22
24.02.2013., 11:39
Skrolaj http://splitsko-dalmatinska.policija.hr/MainPu.aspx?id=14543 - na putu za Žnjan.

finswimmer
24.02.2013., 11:46
Postupak slijedeći:

1. Napisati žalbu

Policijska uprava splitsko dalmatinaska...................................... ............................. Ime i prezime
odjel sigurnosti cestovnog prometa
adresa i to.. .................................................. ............................................ adredsa, pošt. br

U zakonskom roku podnosim

PRIGOVOR

na prekršajni nalog broj: PN/0111-01/13 (napišeš svoj) kojeg sam primio tog i tog dana na tom i tom mjestu zbog prekršaja iz članka tpg i tog zakona o sigurnosti prometa na cestama. Navedenog dana kretao sam se.... opiši situaciju u 3-4 rečenice.. Smatram da nisam kriv zbog tog i tog razloga, odnosno ako jesi, izjavi da priznaješ svoju krivnju i da moliš smanjivanje kazne zbog npr. socijalne situacije.. Ako nisi bio kažnjavan unatrag 2 godine zbog prekršaja iz ZOSPC-a navedi da nisi bio.

Ukratko to je to, čekaš poziv na prekršajni sud gdje ćeš opet ponovit šta je bilo i čekat odluku suca/sutkinje.

2. Poslati:
Prigovor šalješ u 2 potpisana primjerka postaji prometne policije splitsko dalm. županije koja onda jedan primjerak šalje prekršajnom sudu.

Ukratko je to to..

Sretno!

curry
27.02.2013., 07:02
Pozdrav, situacija je sljedeća.

U travnju 2012. prelazio sam preko pruge. Zaustavio sam auto, uvjerio se da nema vlaka i prešao.
Policija me zaustavila par metara dalje s obrazloženjem da sam prešao nakon pto se upalilo crveno svjetlo. To ne mogu sporiti, i tu ću priznati krivnju. No osim crvenog, na pruzi nije bilo nikakvog zvučnog signala, niti se rampa spustila nakon što sam ju prešao.

Policajac mi nije dao nikakvu kaznu, ništa nisam potpisivao, već je rekao da će sve stići poštom. I stiglo je, no tek ovih dana, u obliku poziva na ročište i prekršajnog naloga. Traže kaznu prema zakonu (2-5 tisuća kuna), te oduzimanje vozačke na 6 mjeseci.

Nisam kažnjavan, bio je to prvi prekršaj. Kakve su šanse da mi ostave vozačku, jer mi treba za posao?

Mogu li se uopće žaliti, kad sam dobio poziv na sud? Neki mi savjetuju da odgađam i odgađam, no i zbog posla i drugih obaveza, ne želim s tim odugovlačiti...

drot13
27.02.2013., 07:50
Ako si dobio poziv, nemaš se što žaliti, nego ćeš svoje reći na sudu. Situaciju ovako opišeš i tamo, a novčanu kaznu će ti sigurno smanjiti. Što se tiče vozačke nisam siguran, ali sud ti može u potpunosti ukinuti tu zabranu. Objasniš da ti je nužno potrebna za posao i zamoliš da ti ju ne odredi, a odmah ćeš i vidjeti rezultat.:top:

sivkić
27.02.2013., 08:51
.. kad sam dobio poziv na sud? Neki mi savjetuju da odgađam i odgađam, no i zbog posla i drugih obaveza, ne želim s tim odugovlačiti...
U ovom slučaju možeš odgađat dok sudac ne napiše nalog za privođenje na sud zbog izbjegavanja prekršajnog progona a onda se možeš pozdravit sa smanjivanjem kazne i mjere.
Kako Drot13 kaže prvo na sud objasnit sve a onda ako nisi zadovoljan žalba VPS-u.

drot13
27.02.2013., 08:58
Vidiš, taj dio sam zaboravio komentirati. Kao što kaže sivkić, nikako ne izbjegavati. Zastara je predaleko, a ovako ćeš samo naljutiti sutkinju/suca.:top:

curry
27.02.2013., 19:49
hvala vam!

slavonija035
10.04.2013., 22:31
dakle, prijatelj je dobio kaznu od 300kn za alkohol na javnom mjestu.
pisati žalbu ili platiti tu kaznu?

svaki oblik pomoći ili savjeta je dobro došao jer do sada nije imao problema sa zakonom :D

sivkić
11.04.2013., 07:20
Ako se žali ide na sud i vjerovatno će platit i sudske troškove.Sudac mu može ostavit kaznu smanjit ili dat ukor.A i sudske troškove mu može smanjit ili oprostit ako je nezaposlen i nema sredstava za uzdržavanje.Tko zna kako će ispast.

miran90
16.05.2013., 23:07
pozdrav,

jucer su me uhvatili u naseljenom podrucju da vozim brzinom od 89 km/h gdje je dopusteno 50 km/h na sto sam dobio kaznu od 1000 kn, e sad me zanima jel mi bolje u zalbi zanijekati navedeno pa ocekivati poziv za sud ili ici na to da smo i sestra i ja studenti i bez prihoda, da unazad 4 i pol godine otkako imam vozacku dozvolu nikad nisam kaznjavan niti opominjan i socijalnu situaciju. ako bi me netko mogao posavjetovati i po mogucnosti dati primjer zalbe, bio bih vam jako zahvalan.

Lp

drot13
17.05.2013., 10:39
Bolja ti je ova druga opcija, a što se tiče žalbe, ne moraš brinuti i filozofirati. Napišeš ovo što si tu napisao i zamoliš za opomenom ili smanjenjem kazne.:top:

P.S.: Sroči nešto i pošalji mi privatnom porukom ako želiš, pa ćem ti baciti pogled i udijeliti koji konkretni savjet ako će trebati.:top:

miran90
17.05.2013., 10:59
hvala vam, poslat cu vam cim napišem nesto :D

ssm
21.05.2013., 12:09
pozdrav,

jucer su me uhvatili u naseljenom podrucju da vozim brzinom od 89 km/h gdje je dopusteno 50 km/h na sto sam dobio kaznu od 1000 kn, e sad me zanima jel mi bolje u zalbi zanijekati navedeno pa ocekivati poziv za sud ili ici na to da smo i sestra i ja studenti i bez prihoda, da unazad 4 i pol godine otkako imam vozacku dozvolu nikad nisam kaznjavan niti opominjan i socijalnu situaciju. ako bi me netko mogao posavjetovati i po mogucnosti dati primjer zalbe, bio bih vam jako zahvalan.

Lp

Imao skoro istu situaciju, nije pomogao prigovor u smislu priznao/prvi prekršaj/itd.

OT: Iskreno, ne vidim razlog zašto bi se onima koji nemaju neku količinu primanja smanjivale kazne ? Kakve veze iznos plaće ima sa brzinom u naseljenom mjestu ?

sivkić
22.05.2013., 07:20
Ne radi se o brzini nego o ublažavanju kazne po prekršajnom zakonu koje vrijedi za sve prekršaje a koji između ostalog kaže ".... Izričući počinitelju prekršaja novčanu kaznu, sud će uzeti u obzir i njegovo imovinsko stanje."

ssm
22.05.2013., 11:39
Ne radi se o brzini nego o ublažavanju kazne po prekršajnom zakonu koje vrijedi za sve prekršaje a koji između ostalog kaže ".... Izričući počinitelju prekršaja novčanu kaznu, sud će uzeti u obzir i njegovo imovinsko stanje."

Pa to me i svrbi, zašto bi to imalo biti tako. Znači ako neko ima manju plaću od mene za isti prekršaj dobit će manju kaznu. Mislim, nema baš smisla. Moram li ja zato što imam veću plaću plaćati i tramvajsku kartu više ?
Mislim, pitanje je načelno, ali ispada da oni sa mercedesima u privatnoj firmi prijavljeni na minimalac plate manje nego ja koji sam uredno prijavljen na toliko koliko i dobijem.

sivkić
22.05.2013., 12:17
Bit ćeš u prednosti od 1.6. jer ćeš moći ostvarit popust pošto ćeš moći platit kaznu odmah ili u roku 8 dana dok ovi bez love neće dobivat popust.
Ipak smo bili u socijalizmu 45 godina...