PDA

View Full Version : Prelazak granice - maloljetnici

DeLuxXe
24.07.2010., 00:41
Zdravo, zanima me zna li netko da li osoba od 16 godina s osobnom moze prijeci sama granicu (Bosna i Hercegovina)??

Hvala :D

kralj irud
24.07.2010., 18:10
trebala bi moć, naravno uz uvjet da imaš osobnu/putovnicu...
a kako misliš sama, pješke bi je prešla ili s mopedom/motociklom?

aocaoc
27.07.2010., 17:41
eto zanima me kako da predem granicu, idem u mostar i imam samo osobnu... imam 16,5 godina i kako mogu sam prec granicu jel treba neko dopustenje roditelja ( ako je moguce samo od majke ) i kako to dopustenje ostvariti?
nista ne znam o ovome tako da molim pomoc
hvala unaprijed!

riche
28.07.2010., 09:28
Hrvatska dopušta izlazak iz zemlje osobama starijim od 14 godina bez pratnje ili punomoći ali za ulazak u BiH prema njihovom zakonu potrebna je pratnja roditelja ili punomoć za ulazak maloljetnih stranaca. Koliko se to primjenjuje je pitanje, ali prema zakonu je potrebna punomoć.

aocaoc
28.07.2010., 09:52
znaci ravno kod javnog b. sa svojima da mi daju punomoc?
jel moze samo mama samnom? jer je stari kreten i vec unaopred govori da men on nece nikuda pustit.

marko86
29.07.2010., 00:30
Mislim da bi mogao i ovako uđeš u Neum kao ideš do Dubrovnika ali onda skreneš prema Mostaru ili gdje god želiš, na isti način tako možeš po cijeloj Europi bez putovnice ( mislim EU) kao uđeš u Sloveniju sa osobnom a onda brate kud te volja nosi, sumnjam da će te netko tražit putovnicu ako ne radiš probleme.

Jedno slično pitanje da li je po zakonu moguće ući u Italiju samo sa osobnom ( mene moji uvjeravaju da ne )

Gilach
29.07.2010., 10:49
Jedno slično pitanje da li je po zakonu moguće ući u Italiju samo sa osobnom ( mene moji uvjeravaju da ne )

Moguće je bez problema. Hrvati mogu sa osobnom u sve susjedne zemlje (uključujući i Italiju) osim Srbije.

kralj irud
01.08.2010., 10:56
ja mislim da se može i u Srbiju....il' je se nekad davno moglo, dok sam još bio mlad...
E: stvarno, sad sam prpa malo po internetu, stvarno se ne može u Srbiju s osobnom...zanimljivo

simple mind
01.08.2010., 15:03
znaci ravno kod javnog b. sa svojima da mi daju punomoc?
jel moze samo mama samnom? jer je stari kreten i vec unaopred govori da men on nece nikuda pustit.

ovjeriti punomoć kod javnog bilježnika može mama i bez tebe.
i da, može samo jedan roditelj.

efos
01.08.2010., 15:42
ja mislim da se može i u Srbiju....il' je se nekad davno moglo, dok sam još bio mlad...
E: stvarno, sad sam prpa malo po internetu, stvarno se ne može u Srbiju s osobnom...zanimljivo

Ne može se u Srbiju sa osobnom...samo sa putovnicom..

ostri
02.08.2010., 12:59

Nikad se nije ni moglo. Čak je jedno vrijeme trebala i viza.

bond007
08.08.2010., 21:04
Možeš sam bez ikakve punomoći, ja sam išla sa 16 par puta i nitko me ništa nije pitao, imaš osobnu i možeš bez ičije punomoći prelaziti granicu

bond007
08.08.2010., 21:06
Ne može se u Srbiju sa osobnom...samo sa putovnicom..

općenito za sve dobi? samo putovnica u Srbiju?

ostri
12.08.2010., 17:53
Nije potrebna osobna. Djeca s 14 mogu prijeć granicu bez roditelja, a ne mogu ni izvaditi osobnu.

google1
12.08.2010., 23:51
općenito za sve dobi? samo putovnica u Srbiju?
Da putovnica je potrebna za Srbiju!

ilki
18.05.2011., 14:00
sljedeci mjesec letim iz Zagreba za Stuttgart sa sinom koji ima 11 godina! Posto sam rastavljena a sin ima ocevo prezime da li moram imati nekakvu potvrdu da ne dodje do nekakvih problema? da li je dosta rodni list od djeteta? Od avio- kompanije sam dobila upute da je za njih samo bitno da imamo valjane putovnice a za drugo moram kontaktirati konzulat u stuttgartu! molim pomoc
unaprijed zahvalna

Opaki
19.05.2011., 19:09
Da putovnica je potrebna za Srbiju!

Za Crnu Goru osobna za Srbija do Tokija putovnica:rofl:

sivkić
20.05.2011., 08:01
sljedeci mjesec letim iz Zagreba za Stuttgart sa sinom koji ima 11 godina! Posto sam rastavljena a sin ima ocevo prezime da li moram imati nekakvu potvrdu da ne dodje do nekakvih problema? da li je dosta rodni list od djeteta? Od avio- kompanije sam dobila upute da je za njih samo bitno da imamo valjane putovnice a za drugo moram kontaktirati konzulat u stuttgartu! molim pomoc
unaprijed zahvalna

Ponesi rodni list zlu ne trebalo.

nidus
15.10.2011., 09:08
Ako želim sa sobom povesti prijateljičino dijete u UK, koliko shvaćam, ona mi treba dati punomoć. Je li dovoljna punomoć samo jednog roditelja, pošto je u jako lošim odnosima sa bivšim mužem?

sivkić
16.10.2011., 09:02
MUP-ove stranice kažu ovo:
"Ukoliko ne putuju u pratnji roditelja ili drugog zakonskog zastupnika moraju kod sebe imati ovjerenu suglasnost oba roditelja koja glasi na osobu sa kojom dijete putuje."
Iako MUP redovino ne osvježuje svoje stranice kod mama i beba sam čitao da je kod bilježnika dovoljan potpis jednog od roditelja.

RinaRea
17.10.2011., 19:45
Vidim da je tema od prošle godine pa bi me zanimala jedna stvar?
Sin mi ima više od 15 godina, može izvaditi osobnu, a ukoliko bi prelazio granicu samnom treba li potpis drugog roditelja?

sivkić
18.10.2011., 19:21
Ne jer već ide s jednm roditeljem.

lolzor
04.01.2012., 00:57
e ovako nisam siguran kud da ovo pišem tak da izvinite ago je krivo mjesto.

e imam 16 godina i zanima me ako mogu putovati busom preko granice u mađarsku bez pratnje roditelja ili druge punodobne osobe. što bi roditelji trebali napravit da odem tamo kada želim? hvala.

Kambe
04.01.2012., 01:14
pitaj na podforumu Pravo, tamo ce ti netko sigurno znat

sivkić
04.01.2012., 11:40
Možeš slobodno sama putovat uz ispravnu putovnicu ili osobnu.

marijamagralena
23.01.2012., 08:02
evo da vam olaksam,nisam punoljetna imam 17 god i par mj ,putujem svagdje sama sa putovnicom bez pratnje roditelja tako da bez problema mozete :)

njofra5
25.01.2012., 22:06
Zanima me imam 17 i dali mogu s osobno u srbiju?! Hvala unaprijed!

Katrin
25.01.2012., 22:18
S osobnom ne.

Angie88
27.03.2012., 19:58
Ništa mene ovdje nije jasno... Može mi netko pomoć?
Idem s bratom u srbiju. Oboje imamo putovnice. On ima 16, ja 24 godine.
Dali meni treba punomoć ili on može samnom bez ikakve punomoći u Srbiju ???

sivkić
27.03.2012., 20:21
Samo sa putovnicama možete ići.Osoba starija od 14 god može sama putovat sa svojim važećim putnim dokumentima.

sk96
01.04.2012., 18:39
Pozdrav, jedno pitanje. Smije li maloljetnik u dobi od 16 godina samostalno uz putovnicu putovati u Srbiju? Ako itko ima iskustva. Pravilo za HR je da maloljetnik stariji od 14 godina smije, međutim ne znam pravila za Srbiju.
P.S Putovao sam samostalno u Mađarsku, Nizozemsku, Portugal, stoga ne vidim razlog zašto nebih smio. :D
Zahvaljujem na odgovoru.

sk96
01.04.2012., 20:07
evo da vam olaksam,nisam punoljetna imam 17 god i par mj ,putujem svagdje sama sa putovnicom bez pratnje roditelja tako da bez problema mozete :)

Jesi bila baš u Srbiji samostalno? Znam za ostale zemlje, putovao sam i ja u Mađarsku, Austriju, Nizozemsku, Portugal svakakvim prijevozim sredstvima od vlaka, busa, aviona itd., postoji mogućnost da oni imaju svoja pravila, pa mi treba osoba koja ima iskustva s putovanjima baš u Srbiju. :)

sivkić
02.04.2012., 06:33
Ukoliko ti matčna zemlja dozvoli izlazak iz zemlje nema zapreka ni za ulazak u drugu državu sa ispravnom putovnicom.

Kralj567
11.04.2012., 17:15
Imam 15 godina za 3 mjeseca, da li si mogu napravit putovnicu? Čula sam da je to moguće tek od 15-te, ali idem na jedan neplanirani put u Bosnu ovaj mjesec, a putovnice nemam, ona se kao dugo radi pa sam mislila da bi osobna bila lakši način, jel moguće to?

sivkić
13.04.2012., 09:10
Možeš napravit putovnicu i u žurnom postupku a zahtjev podnosi jedan od roditelja.
Možeš ići i s osobnom.

olimpia
20.04.2012., 22:11
Ovako, planiramo sljedeći tjedan ići do Dubrovnika, inače smo iz Splita, imamo malu od 14mj. da li je dosta rodni list i domovnica za prelazak preko Neuma? Stvarno mi se ne isplati sad joj raditi putovnicu za par kilometara tranzita kroz BiH? Da li netko ima iskustva?

sivkić
23.04.2012., 07:49
Nije bitna kilometraža nego sam prelazak državne granice.Naši ti ne bi smjeli dopustit izlaz a bosanci ulaz.

Pindača
24.04.2012., 20:01
Bok, imam 16 godina i trebala bi sa dečkom i još nekim prijateljima otići u jednu vikendicu u Sloveniju na jednu noć. Zanima me dal moram vadit punomoć, potvrdu ili bilo šta? Čula sam da se može putovat uz punoljetnu osobu ako imas 16 ili si stariji od 16. Hitno mi treba ova informacija, ako bilo tko zna nešto o ovome?!

drot13
24.04.2012., 20:16
Da, moraš biti uz punoljetnu osobu, a toj osobi tvoji roditelji moraju dati punomoć da te smije voditi preko granice. Ne psotoji neki obrazac, nego oni smo na papir napišu izjavu sa svojim podacima, tvojim podacima, podacima punoljetne osobe koja te vodi, gdje idete na put i koliko dugo, te sa svojim brojevima na koje se izjava može provjeriti u slučaju potrebe i to ovjere kod javnog bilježnika.:top:

sivkić
25.04.2012., 10:02
Za mlađe od 14 god treba punomoć ostali putu bez.

LuckyD
30.04.2012., 20:18
Treba li roditelj koji putuje u inozemstvo sam sa djetetom maladim od 14 godina imati punomoc drugog roditelja?Procitali smo clanak 6 zakona o putnim ispravama i nismo dobili odgovor ili barem mi odgovor nismo razumili.Pitanje postavljam zbog sljedece situacije .

Ukratko.Zivimo u inozemstvu, u braku smo i imamo 13-o godisnje djete.Kuci dolazimo 2-3 puta godisnje.Ja sam uglavnom sama putovala natrag sa djetetom jer moj muz ima znatno krace praznike i nikad mi nitko nije zatrazio nikakvu punomoc od oca.U januaru ove godine je moj muz prvi put sam putavao sa sinom i trazili su mu punomoc od mene.Tad mu je receno da roditelj koji sam putuje sa djetetom mora imat punomoc drugog roditelja ovjerenog kod javnog biljeznika i to samo za to putovanje sa datumom putovanja i destinacijom.E sad ovo ljeto se ja sama vracam sa sinom i imamo vec karte tako da nije problem napravit tu punomoc ali kako napravit punomoc za Bozicne i Novogodisnje praznike kad ovo ljeto dok smo su Cro necemo znat tocne datume.Mozda na ambasadi?.Ali ona nam je par sati voznje avionom.
Hvala na pomoci i sugestijama

sivkić
30.04.2012., 21:38
čl. 6 lijepo kaže da dijete može putovat u pratnji roditelja ili zakonskog zastupnika a samo kad putuje s drugim osobama potrebna je suglasnost.
Zato jer netko ne zna pročitat što piše u vašim putovnicma ponesi izvod iz knjige rođeni.
Izdavanje putovnice djeci je regulirano tako da oba roditelja moraju dat pristanak za izradu pa se podrazumjeva da dijete može putovat s jednim bez punomoći drugog roditelja.

LuckyD
30.04.2012., 22:10
čl. 6 lijepo kaže da dijete može putovat u pratnji roditelja ili zakonskog zastupnika a samo kad putuje s drugim osobama potrebna je suglasnost.
Zato jer netko ne zna pročitat što piše u vašim putovnicma ponesi izvod iz knjige rođeni.
Izdavanje putovnice djeci je regulirano tako da oba roditelja moraju dat pristanak za izradu pa se podrazumjeva da dijete može putovat s jednim bez punomoći drugog roditelja.

Mi svi u obitelji imamo isto prezime.Dijete je do sada bezbroj puta putovalo samo samnom i nikad nije bilo nikakvih problema.U njegovom trinaestogodisnjem zivotu promjenio je 5 putovnica s tim da sam osim za zadnju izdanu u ljeto 2011-e uvjek morala i ja dat pristanak.Zbog toga nas je ova situacija u januaru iznenadila.Ja na otoku,oni dvoje na Splitskom aerodromu pokazuju vize,moj muz pokazuje moju povratnu kartu na e-mailu,zadnj pozv za ukrcaj,moj klinac objasnjava da on i tata moraju putovat zbog posla i skole a mama mora ostat jos u CRo ...takvu situaciju ne zelim sebi a ni njemu ponovno priustit.Nadam se da me razumijes.Moram priznat da sam ja kruta sto se tice pravila i zakona.Ako zakon govori da mi ne treba punomoc necu je napravit, ako trba onda cu je napravit i to je to.
Znaci po clanku 6 moje djete ima pravo putoivat sa jednim roditeljem bez punomoci drugog.
hvala

sivkić
30.04.2012., 22:19
Isto prezime i ista adresa i logički da ste mama i dijete ili tata i dijete.Netko poznaje malo zakona pa to koristi na krivoj strani.Bit ovjerene suglasnosti je da se spriječe krađe djece.

olimpia
02.05.2012., 08:18
Ovako, planiramo sljedeći tjedan ići do Dubrovnika, inače smo iz Splita, imamo malu od 14mj. da li je dosta rodni list i domovnica za prelazak preko Neuma? Stvarno mi se ne isplati sad joj raditi putovnicu za par kilometara tranzita kroz BiH? Da li netko ima iskustva?

Ako kome bude trebalo da zna, bez problema smo prošli, imali smo njenu domovnicu i rodni list, al nisu uopće pogledali :)

sivkić
02.05.2012., 10:16
Ovo su teški izuzeci nezakonitog rada jedne i druge strane granične policije a ne pravilo.

olimpia
02.05.2012., 19:32
Ovo su teški izuzeci nezakonitog rada jedne i druge strane granične policije a ne pravilo.

Ne bih baš rekla da su teški izuzeci, jeli protuzakonito neću ulaziti al izuzeci nisu dosta naših obitelji prolazi sa bebama na putu za Du, i dosta rodilja dolazi roditi u St i vrača se sa bebama doma i naravno da bebe nemogu imati putovnicu.

sivkić
02.05.2012., 19:41
Bebe iz rodilišta su izuzete jer kako nisu prijavljene policiji po prebivalištu roditelja ne mogu ni dobit putovnicu a sva ostala djeca su dužna su imat putnu ispravu za prelazak državne granice.Govorimo o zakonima ne o praksi.

Potjeh.
04.05.2012., 19:29
Trebali bi skoro krenuti iz Dubrovnika u Split sa bebačem od 11 mjeseci. Treba li za njega izvaditi putovnicu (nisam siguran da će na vrijeme doći) ili možemo kroz Neum sa drugim dokumentima?

Svako malo se sjetim apsurda da moram proći dvije granice kako bih otišao bilo gdje van svoje županjie. Gdje je ta brza cesta?! :)

sivkić
04.05.2012., 20:21
Po zakonu bi trebalo ali pogledaj odgovore na temi "prelazak granice-maloljetnici" vezano za Neum.

ivanx
07.05.2012., 09:55
Imam ptanje;
Imam 11 godina i pozvan sam u Ameriku preko praznika,točnije u saveznu državu Indijanu.Pa imam ptanje mogu li ja potovati sam uz punomoć roditelja?
Točije se radi o poljetanje u/sa aedroma u Zagrebu ili Beogradu i slijetanje u međunarodnom aedromu u Chicagu o`Hare(kako li se zove) pa dali je to moguće,s time da imam pratnju u avionu?Ako imate nekakvu stranicu koja sadrži neke informacije u vezi ovom pitanju molim da mi pošaljete linik.Unaprijed hvala!

drot13
07.05.2012., 09:57
Preleti zadnjih par stranica ove teme i vidjet ćeš sve, a ukratko imaš na stranici MUP-a, pitanje br. 13 (http://www.mup.hr/1166.aspx).:top:

leo_ja
02.08.2012., 23:17
Pozz! Nadam se da sam smjestio temu na pravo mjesto, a ako nisam, molim da ju premjestite! Imam jedno pitanje. Dakle, imam djecu od 15.5 i 16.5 godina. Oni bi sredinom ovog mjeseca htjeli ići kod rodbine (strica, strine) u Beograd. Mi bi ih odvezli preko vikenda i ostali u BG dva ili tri dana, a zatim bi se vratili kući u RH. Smiju li djeca ostati još u BG, a zatim se vlakom sami vratiti u RH s obzirom na njihove godine. Naravno, imaju putovnice.

ryell
02.08.2012., 23:32
Ja sam s 15-16 sama proputovala pola Europe (vlak, bus), nigdje nikakvih problema. :ne zna:

sivkić
03.08.2012., 07:56
Normalno kad je limit 14 godina.

Tiin
17.09.2012., 22:51
Pozdrav ekipa imam pitanje jedno. Znam da je vodeno dosta rasprava na ovu temu ali jednostavno nisam mogao naći potpuno riješenje mog problema. Ovako trebao bi putovat van granica hrvatske ( odrediste Mostar ) , autobusom, potpuno sam ( 'potpuno sam' znači da nejdem sa nikakvom grupom nego potpuno sam "turistički", bez odgovorne osobe a ta osoba me dočeka tamo). Sad mi recite jel to moguce? Malo sam gledao zakone i zakoni nalažu da se "mora" imati punomoć potpisana od strane oba roditelja i ovjerena kod javnog bilježnika na osobu koja me prati tj. odgovornu osobu, naravno ako zelim proći granicu. Isto tako citam da ja kao maloljetnik takoder nebi smjeo niti unutar hrvatske putovat potpuno sam autobusom, vlakom jel kao postoji slucaj od otmice, bjega, itd. ( sto potpuno razumijem ), ali to se uredno krši, ja znam iz svog iskustva da sam minimalno 20-ak puta sam putovao po hrvatskoj, busom, vlakom, avionom i nitko mi nikada ni "A" nije rekao po tom pitanju. Potpuno sam siguran da kao maloljetnik smijem prelaziti granicu ako idem avionom, jel me teta stjuardesa preuzme i kad stignemo na odrediste odprati odgovornoj osobi, ali sve naravno uz punomoć roditelja. Ali sad mene zanima jel ja mogu busom? Ili ce bit problema na grani?

Sad vi meni recite jel sam ja u krivu, jel ja krivo ćitam ili šta, jel po ostalim temam, forumima čitam da maloljetnici stariji od 16-17 godina bez problema prolaze granice sa BiH, Slovenijom, Mađarskom bla bla. niti ih traže punomoć niti ništa, samo obavezna osobna iskaznica ili putovnica.

sivkić
19.09.2012., 05:12
Tko ti brani da ideš sam autobusom uz važeće dokumente.Kupi kartu i putuj.

koilko987
23.09.2012., 11:18
Zelimo s prijateljem od 16.g. poci preko granice ovo popodne ali ne znamo mora li s njie ici netko od njgovih da bi nas pustili.Oce l nas pustit ako imamo maloljetnika sa drugim prezimenom?

bsokac
16.01.2013., 18:57
Dakle, ja(21 godina) i brat(13 godina, u 5. mjesecu 14) bi išli ovu subotu u aranžmanu tur. agencije u šoping u Sloveniju u Maribor iz Hrvatske. Zanima me da li on kao maloljetnik smije sa mnom prijeći granicu samo sa svojom putovnicom ili treba neka potvrda te kolika je tome cijena? Hvala unaprijed

sivkić
17.01.2013., 06:35
Smije i ne treba nikakva potvrda.

FORTI
13.05.2013., 12:58
Htjela bih nešto reći o ovoj temi, da upozorim na mogući problem kod prelaska granice s djecom.
Imam dva sina - trinaest i šesnaest godina, s kojima putujem sama od njihovog rođenja. Nikada me ni na jednoj granici nisu pitali ni za kakve papire za njih, osim njihovih putovnica. Ta putovanja uključuju i Englesku i Njemačku, što znači da su nas pregledali najtvrđi carinici. Sve do neki dan kad sam letjela s djecom u Amsterdam preko Minhena. Pita me njemački carinik gdje idem, kažem na odmor u Amsterdam. Gdje je otac djece, dalje će on. Ja se počnem smješkati misleći da on sa mnom lagano ćakula pa kažem - neko mora i raditi, ostao je kući. A on pita imam li dozvolu od njega da djeca idu sa mnom preko granice. Pošto sam prvi put u životu čula za to, ja mislim on se šali, i nastavljam ležerno da su to moja djeca i mogu ići s njima gdje hoću. E , tu me on počeo gledati opasnim pogledom i ozbiljnim glasom mi kaže : Gospođo, ja se ne šalim, stvarno vas pitam gdje vam je suglasnost, bez nje djeca ne mogu preko granice, otkud ja znam da ih vi ne odvodite od oca? Tu tek meni sine da sam u vrlo lošoj poziciji i počnem ulizivačkim tonom o tome kako o tome ništa ne znam i da prvi put čujem, da sam putovala posvuda....Držao mi je predavanje nekoliko minuta, onda mi je rekao da će me pustiti, ali da više nikada ne krenem bez potpisane i ovjerene suglasnosti oca, jer da njihovi šefovi traže da se taj papir obavezno ima. I tako prođoh, sva istraumirana.
Nemam pojma na osnovu čega mi je tu suglasnost tražio, ali nije ugodno. Pogotovo ne bi bilo ugodno da me spriječio da nastavim put.
Zato upozoravam forumaše da suglasnost ponesu, pa čak i iako to naš zakon striktno ne traži. Ja ću ga slijedeći put sigurno imati.

sivkić
14.05.2013., 08:01
Nemam pojma na osnovu čega mi je tu suglasnost tražio, ali nije ugodno. Pogotovo ne bi bilo ugodno da me spriječio da nastavim put.
Zato upozoravam forumaše da suglasnost ponesu, pa čak i iako to naš zakon striktno ne traži. Ja ću ga slijedeći put sigurno imati.
Možda zbog ovoga (slično i kod njih)

"Prilikom obavljanja granične kontrole nad maloljetnicima koji putuju u pratnji jednog roditelja ili osobe koja mu nije zakonski zastupnik, a postoji sumnja u nezakonito odvođenje maloljetnika, policijski službenik će obaviti detaljne provjere koje se odnose na putovanje maloljetnika."

Klik95
27.07.2013., 19:07
Ovako.Nov sam na forumu.Nisam nigdje našao temu za predstavljanje pa se nisam ni predstavio ali sad ću.Ja sam Alen i živim u Bjelovaru.17 i pol mi je godina i želim s kolegom i njegovim djedom u utorak ići u Njemačku na par dana(u nedjelju se vraćamo).Danas sam bio na MUP-Bjelovar i rekli su mi da s ovom osobnom mogu u Njemačku.Sad drugo me zanima kako s punomoći.Dali je potrebna i kako ju srediti.Dali trebam punomoć oba roditelja ili je jedan dovoljan.Svaka informacija je dobro došla.Ne znam dali se što promijenilo nakon ulaska Hrvatske u EU.
lijep pozdrav

NN101
27.07.2013., 19:46
Ovako.Nov sam na forumu.Nisam nigdje našao temu za predstavljanje pa se nisam ni predstavio ali sad ću.Ja sam Alen i živim u Bjelovaru.17 i pol mi je godina i želim s kolegom i njegovim djedom u utorak ići u Njemačku na par dana(u nedjelju se vraćamo).Danas sam bio na MUP-Bjelovar i rekli su mi da s ovom osobnom mogu u Njemačku.Sad drugo me zanima kako s punomoći.Dali je potrebna i kako ju srediti.Dali trebam punomoć oba roditelja ili je jedan dovoljan.Svaka informacija je dobro došla.Ne znam dali se što promijenilo nakon ulaska Hrvatske u EU.
lijep pozdrav

Ja sam nedavno vodio maloljetnog nećaka u Njemačku i u zagrebačkom veleposlanstvu su mi rekli da se za maloljetnike preporuča neformalna dozvola roditelja ako putuju sami. Inače nema razlike između maloljetnika i odraslih.

Ovo je odgovor veleposlanstva na njemačkom, a ti se snađi s prijevodom.

Bei einer Einreise nach Deutschland gibt es keine Unterscheidung
zwischen Erwachsenen und Minderjährigen, so dass die
Einreisevoraussetzungen von allen erfüllt sein müssen. Sollten
*Minderjährige* beabsichtigen, alleine, d.h. ohne ihre
Sorgeberechtigten, nach Deutschland zu reisen, wird jedoch empfohlen,
dass die Sorgeberechtigten zusätzlich eine formlose Erlaubnis zum
Verlassen des Heimatlandes und für die Reise ausstellen und der
minderjährigen Person mitgeben.

Klik95
27.07.2013., 19:57
Neformalnu? Kako to mislite? To je išao poslije 1.7.2013. ili?

sivkić
30.07.2013., 09:16
Prema članku 6. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana,
državljanin RH mlađi od 14 godina može putovati u inozemstvo samo u
pratnji roditelja ili drugog zakonskog zastupnika ili uz njihovu suglasnost u
pratnji druge osobe. Suglasnost mora biti ovjerena od javnog bilježnika,
diplomatske misije ili konzularnog ureda.

Schengenski zakonik:
6. Maloljetnici

6.1. Službenici posebnu pozornost obraćaju maloljetnicima koji putuju sami ili u pratnji. Maloljetnici koji prelaze vanjsku granicu podliježu istoj kontroli prilikom ulaska i izlaska kao i odrasle osobe, na način utvrđen ovom Uredbom.

6.2. U slučaju maloljetnika s pratnjom, službenik provjerava imaju li osobe koje prate maloljetnike roditeljsku skrb nad njima, posebno kada su maloljetnici u pratnji samo jedne odrasle osobe i kada postoje ozbiljni razlozi za sumnju da su možda nezakonito odvojene od skrbi osobe (osoba) koja (koje) zakonito ostvaruje (ostvaruju) roditeljsku skrb nad njima. U tom slučaju, službenik provodi daljnju istragu u svrhu otkrivanja bilo kakve nedosljednosti ili proturječnosti u danim informacijama.

6.3. U slučaju maloljetnika koji putuju sami, službenici temeljitom kontrolom putnih isprava i dokaznih isprava utvrđuju napuštaju li maloljetnici državno područje protiv volje osobe (osoba) koja (koje) ostvaruje (ostvaruju) roditeljsku skrb nad njima.

pilip88
10.08.2013., 21:05
pozdrav,imam 17 godina i hocu ici u bosnu sa prijateljem i njegovim tatom i sad me zanima mogu ja prijeci sam bez roditelja

sivkić
10.08.2013., 22:03
Možeš.

pilip88
10.08.2013., 23:05
Možeš.

znaci ne treba mi nikakva potvrda od roditelja ili tako nesto

sivkić
12.08.2013., 14:17
Ne.Ali ti nitko ne brani da je imaš.

zeljkoBIH
26.08.2013., 22:10
pozz..Imam jedno pitanje.Moze li beba tek rodjena"novorodjence" da predje granicu HR i BiH.Znaci djete koje je rodjeno u Hr da predje u Bih naravno uz prisustvo oba roditelja.hvala

Satelitić
26.08.2013., 22:27
pozz..Imam jedno pitanje.Moze li beba tek rodjena"novorodjence" da predje granicu HR i BiH.Znaci djete koje je rodjeno u Hr da predje u Bih naravno uz prisustvo oba roditelja.hvala

može ako ima putovnicu

sivkić
27.08.2013., 05:21
Ili osobnu."Tranzit" preko neumskog koridora dozvoljen je i uz izvod iz knjige rođenih.

RyanDunn
02.09.2013., 16:07
Pozdrav, imam 17 i po godina i planiram uskoro put preko granice u Srbiju, imam vazecu biometrijsku putovnicu RH i putujem javnim prijevozom (autobusom).
Treba li mi sto jos od dokumenata, odnosno nekakve suglasnosti roditelja?

Prelazio sam nekoliko puta istu tu granicu, takoder autobusom, bez suglasnosti i nitko nista nije pitao. Sve u starosti od 16 godina.

Nisam putovao preko otkad je ovo s EU pocelo, pa me zanima kako i sto ciniti.

Treba li mi suglasnost?

Nekoliko mojih prijatelja putovalo je prosli mjesec isto tamo, bez suglasnosti, nisu punoljetni i nitko ih nista nije ni pitao.

sivkić
11.09.2013., 07:50
Neće ni tebe jer imaš sve potrebno.

petra1809
22.10.2013., 14:25
Pozdrav. Ima li netko od maloljetnika iskustva sa prelaskom granice od kada smo ušli u EU? Točnije odlaskom maloljetnika u Srbiju. Do sada su mi svaki put govorili da ne mogu sama i uvijek sam uzimala potvrde ovjerene od javnog bilježnika da mogu preći granicu uz pratnju sestre. Međutim, tu potvrdu me nitko do sada na granici nije tražio, osim jednom i to zato jer je papir bio u putovnici. Zanima me je li netko bio do sada u takvoj situaciji? Imam 17,5 godina i osobnu i putovnicu i htjela bi otići sama bez da maltretiram sestru da dolazi po mene u Hrv.

sivkić
23.10.2013., 08:37
Možeš sama i bez potvrde.

petra1809
23.10.2013., 11:30
Hvala. Jos nesto.. Prijavu boravka sam napravila 2 dana nakon sto sam dosla u Bg u 12. mj i sestri su poslali kaznu. Moze li se dogoditi da uz novcanu kaznu dobijem i zabranu ulaska u zemlju? Drugi put kad sam bila prijavila sam se isti dan..

sivkić
23.10.2013., 12:12
Znači da te je ona bila dužna prijavit kad si došla a za tebe nema kazni.

petra1809
23.10.2013., 13:49
Ok, hvala :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (http://tapatalk.com/m?id=1)

rosemary505
12.12.2013., 14:53
Imam pitanje. Planiram sa djetetom od 13 god. otići na jednodnevni izlet u Graz preko turističke agencije prije Nove godine. Dijete ima novu osobnu i išlo bi sa majkom, dakle sa jednim roditeljem, autobusom i vratili bi se navečer. Da li mu je dovoljna samo osobna? Ponijeti ću i domovnicu i rodni list za svaki slučaj.

Gedeon
13.12.2013., 01:43
Naravno da je dovoljna.

bono.tadic1
28.07.2014., 15:26
Bok!
Imam 15 godina i imam i osobnu i putovnicu, pa me zanima mogu li sam otići u BiH autobusom? Znači bez roditelja, brata, sestre... Što mi sve treba? Punomoć?
Hvala unaprijed!

sivkić
28.07.2014., 16:34
Samo dokumneti.

bono.tadic1
28.07.2014., 16:54
Hvala puno!