PDA

View Full Version : Prolazak kroz crveno

stranice : [1] 2 3

izgubljena dusa
26.07.2010., 22:34
zanima me da li je moguce da policija posalje na kucnu adresu zapisnik o prekrsaju, mada su mogli dati zapisnik na licu mjesta?

naime, zaustavila me policija s upaljenim rotirkama i pita me policajac koje je svjetlo bilo na semaforu, ja velim zeleno, na sto se on nasmijao. uzeo mi je vozacku i prometnu, otisao do svog auta, vratio se i rekao je da je kazna 2500 kuna, 2 kaznena boda i 6 mjeseci oduzimanje vozacke. :eek:
tad je nesh pricao na onaj njihov uredjaj ko voki-toki, te mi vratio dokumente i veli dobit cete poziv na kucnu adresu i ode.

e sad sam zbunjena, jer koliko znam, trebala sam dobit zapisnik na koji se mogu zaliti...
kako mogu dokazati da se prekrsaj zaista dogodio, a imam svjedoka-putnika u svom vozilu?

drot13
27.07.2010., 10:35
zanima me da li je moguce da policija posalje na kucnu adresu zapisnik o prekrsaju, mada su mogli dati zapisnik na licu mjesta?...
e sad sam zbunjena, jer koliko znam, trebala sam dobit zapisnik na koji se mogu zaliti...
kako mogu dokazati da se prekrsaj zaista dogodio, a imam svjedoka-putnika u svom vozilu?

Prekršajni postupak se pokreće u nekoliko oblika. Policajac ti može odmah na mjestu prekršaja izdati prekršajni nalog ili ti prekršajni nalog može kasnije biti poslan na kućnu adresu, a može ti napisati prekršajnu prijavu i poslati ju na sud. U tom slučaju ćeš za par mjeseci dobiti poziv za sudsko ročište, pa ćeš tamo dati svoj iskaz i predložiti svjedoka. Trenutno se nemaš na što žaliti, ali nemaš brige, dobit ćeš priliku. Nitko ne bude kažnjen samo tako.:top:

Tamo neka
29.07.2010., 23:14
P Nitko ne bude kažnjen samo tako.:top:

Moram replicirati. Bude, ako naleti na krivog policajca. Mislim da se to mnogima dogodilo ali nemaju svi znanja ni sposobnosti reagirati u navedenom trenutku i izboriti se za sebe. Znam osobu koja je prošla kroz zeleno a policajac je tvrdio da je prošla kroz crveno. Osoba nije imala svjedoka jer je bila sama u autu, a policajac je službena osoba i njegova riječ ima prednost. Ok, izgubljena duša ima svjedoka pa će joj nadam se priča drugačije završiti.

dodo5
29.07.2010., 23:36
Skoro identična stvar se dogodila i meni prije neki dan u Osijeku, prođem na treptajuće zeleno no službeniku u policijiskom vozilu se učini da sam prošao kroz crveno svjetlo. Neposrednim opažanjem, nije vidio direktno. Još je kišilo taj dan, ja ulazim u raskrižje pod ajmo reći završnim treptajućim i nema šanse da bi se zaustavio prilikom kočenja. Velim mu da nije bilo crveno, a on veli on je opazio da je.
Stvarno sam svjestan opasnosti prilikom prolaska kroz crveno i sigurno bih se zaustavio da sam procijenio opasnost za sudionike u prometu. Policajac je bio kulturan i radio svoj posao, ali nemilosrdan i ne prihvaća objašnjenje :ne zna:

Ne znam što da radim, još je on bio sam, a ja sa svjedokom!? Nije mi ništa pisao došlo je na kućnu adresu naknadno :(

Što učiniti!

st sonic
30.07.2010., 00:57
Nije mi ništa pisao došlo je na kućnu adresu naknadno :(

Što učiniti!
Šta i ja. Iskidaj :D hahah a neznan, baš čekan da ti ovaj drot odgovori. E i drot reci meni šta da očekujen, kazna za pojas (500kn) je završila u smeću prije 5-6 mjeseci... Od tada mi ništa nije dolazilo :P

drot13
30.07.2010., 06:53
Moram replicirati. Bude, ako naleti na krivog policajca. Mislim da se to mnogima dogodilo ali nemaju svi znanja ni sposobnosti reagirati u navedenom trenutku i izboriti se za sebe. Znam osobu koja je prošla kroz zeleno a policajac je tvrdio da je prošla kroz crveno. Osoba nije imala svjedoka jer je bila sama u autu, a policajac je službena osoba i njegova riječ ima prednost. Ok, izgubljena duša ima svjedoka pa će joj nadam se priča drugačije završiti.

Od 5 ljudi koji prođu kroz crveno, 4 će reći kako je bilo trepčuće zeleno. Mi nemamo normu i nije nam cilj nabijati bespotrebne kazne. Uostalom, pravih prekršitelja će uvijek biti. Zašto onda izmišljati?:ne zna:

Šta i ja. Iskidaj... hahah a neznan, baš čekan da ti ovaj drot odgovori. E i drot reci meni šta da očekujen, kazna za pojas (500kn) je završila u smeću prije 5-6 mjeseci... Od tada mi ništa nije dolazilo...

Doći će ti, bez brige. Doći će ti zamjena novčane kazne kaznom zatvora. U ovom slučaju - 1 dan zatvora. Ako se na to oglušiš, pokucat će ti na vrata ili će raspisati potragu za tobom, pa će te već negdje pokupiti.:top:

Vare
30.07.2010., 07:09
Doći će ti, bez brige. Doći će ti zamjena novčane kazne kaznom zatvora. U ovom slučaju - 1 dan zatvora. Ako se na to oglušiš, pokucat će ti na vrata ili će raspisati potragu za tobom, pa će te već negdje pokupiti.:top:

Sta nije minimalno 3 dana zatvora, tj bez obzira na visinu kazne, ne moze se biti manje od 3 i vise od 60 dana u zatvoru za prekrsaj.
I mislim da je 300kn/dan u zatvoru. :ne zna:

drot13
30.07.2010., 12:20
Sta nije minimalno 3 dana zatvora, tj bez obzira na visinu kazne, ne moze se biti manje od 3 i vise od 60 dana u zatvoru za prekrsaj.
I mislim da je 300kn/dan u zatvoru. :ne zna:

Mi smo vodili ljude na odsluženje jednog dana zatvora, ali ti sad stvarno ne znam je li im to bio ostatak (koji su izbjegavali) ili cijeli rok.:ne zna:

Dan u zatvoru je 300 kuna i zaokružuje se na manje.:top:

dodo5
30.07.2010., 12:39
''Od 5 ljudi koji prođu kroz crveno, 4 će reći kako je bilo trepčuće zeleno. Mi nemamo normu i nije nam cilj nabijati bespotrebne kazne. Uostalom, pravih prekršitelja će uvijek biti. Zašto onda izmišljati?:ne zna:''

Poštujem to što kažeš, moguće je da to tvrdi 80% ljudi. Ali pazi, bilo je zaista kišno, a je nemam ABS; sve i da je bilo žuto apsolutno nema mogućnosti za zaustavljanjem po tom vremenu. Poznajem svoj auto.

I kako to objasniti i izbjeći kaznu??? Nekom se policajcu učinilo da sam prošao kroz crveno, a nije to ni vidio direktno.

Koja je to muka opravdavati se i dokazivati nevinost :(

Ponavljam znam opasnosti prolaska kroz crveno. Potpuno sam ih svjestan.

Čak i policajac zna da nisam ugrozio promet, pa onda čemu iživljavanje na puku :ne zna:

st sonic
30.07.2010., 12:52
Ok, samo me još zanima šta se od toga "piše", znači dali će biti evidentirano negdje da sam bio u pritvoru i zašto itd... ?

Btw, kazna je došla u najgore moguće vrijeme, kad nisam imao za bon na mobitelu a kamoli za platit kaznu i uz to sam napisao srceparajuću žalbu od koje bi ti suza potekla iz oka :tuzni:, u kojoj ističem da mi je to PRVI PREKRŠAJ IKAD!! (uz to student bla bla, bez primanja bla bla) i svejedno mi stigne odbijenica žalbe BEZ MOGUĆNOSTI PONOVNE ŽALBE.:( A ja si mislim pa zar su toliko jadni i pohlepni (jer obično ako ti je prva kazna, prihvate žalbu) i to me, naravno osim šta san bia financijski sjeban u to vrime, najviše iživciralo. Reka san, nećete sad od mene dobit ništa, iskida kaznu i bacija je... :ne zna:

ZgSash
30.07.2010., 13:17
''Od 5 ljudi koji prođu kroz crveno, 4 će reći kako je bilo trepčuće zeleno. Mi nemamo normu i nije nam cilj nabijati bespotrebne kazne. Uostalom, pravih prekršitelja će uvijek biti. Zašto onda izmišljati?:ne zna:''

Poštujem to što kažeš, moguće je da to tvrdi 80% ljudi. Ali pazi, bilo je zaista kišno, a je nemam ABS; sve i da je bilo žuto apsolutno nema mogućnosti za zaustavljanjem po tom vremenu. Poznajem svoj auto.

I kako to objasniti i izbjeći kaznu??? Nekom se policajcu učinilo da sam prošao kroz crveno, a nije to ni vidio direktno.

Koja je to muka opravdavati se i dokazivati nevinost :(

Ponavljam znam opasnosti prolaska kroz crveno. Potpuno sam ih svjestan.

Čak i policajac zna da nisam ugrozio promet, pa onda čemu iživljavanje na puku :ne zna:
a tko je tebi rekao da trebas dokazivati nevinost??
;)

dodo5
30.07.2010., 14:47
Pa moram, zato što ću se žaliti i onda kod suca! Zar ne?

drot13
30.07.2010., 22:43
Ok, samo me još zanima šta se od toga "piše", znači dali će biti evidentirano negdje da sam bio u pritvoru i zašto itd... ?...

Bit će evidentirano, ali nitko ne može dobiti tu informaciju, tako da nemaš brige.:top:

ZgSash
30.07.2010., 22:59
Pa moram, zato što ću se žaliti i onda kod suca! Zar ne?

to ti je greska u percepciji
sve sto ti trebas je tvrditi svoje ,a na drugoj je strani da dokazuje krivnju
;)

st sonic
30.07.2010., 23:02
Bit će evidentirano, ali nitko ne može dobiti tu informaciju, tako da nemaš brige.:top:
znači ako mi treba potvrda o nekažnjavanju, taj prometni prekršaj ne ide tu, i potvrda je čista ko suza :D "tenk ju" :top:

Katrin
30.07.2010., 23:05
Ta potvrda je sasvim druga stvar, ima tema i o tome :)

st sonic
30.07.2010., 23:14
Ta potvrda je sasvim druga stvar, ima tema i o tome :)
fala, naša san sad :)

Tamo neka
30.07.2010., 23:59
Od 5 ljudi koji prođu kroz crveno, 4 će reći kako je bilo trepčuće zeleno. Mi nemamo normu i nije nam cilj nabijati bespotrebne kazne. Uostalom, pravih prekršitelja će uvijek biti. Zašto onda izmišljati?:ne zna:

Ja nisam spomenula treptajuće zeleno nego ZELENO bez ikakvog treptanja. Krivi si post citirao. To ako ti nemaš potrebu nabijat izmišljene kazne ne znači da su svi tvoji kolege toliko pošteni i razumni. Uvijek odbijaš svaku mogućnost da postoji nepošten policajac. Stavljaš riječi u usta i to mi se ne sviđa. Ako me već citiraš onda kmentiraj napisano, bez dodavanja svojih pridjeva.

drot13
31.07.2010., 12:22
Ja nisam spomenula treptajuće zeleno nego ZELENO bez ikakvog treptanja. Krivi si post citirao. To ako ti nemaš potrebu nabijat izmišljene kazne ne znači da su svi tvoji kolege toliko pošteni i razumni. Uvijek odbijaš svaku mogućnost da postoji nepošten policajac. Stavljaš riječi u usta i to mi se ne sviđa. Ako me već citiraš onda kmentiraj napisano, bez dodavanja svojih pridjeva.

Moj komentar se nije odnosio nužno na tebe (s tim trepčućim zelenim), niti sam išta dodavao, ali poanta je ista. Ja ne odbijam mogućnost da postoji nepošten policajac, jer sam svjestan da ih ima, ali ih nema toliko koliko svi tu volimo pisati. I sam radim taj posao, te mi je poznata činjenica da ljudi u većini slučajeva ne žele priznati počinjenje prekršaja. I to u tolikoj mjeri da sami sebe uvjere da su u pravu (ne samo kod prometa). Opet, ovo se ne odnosi nužno na tebe, budući da osim tebe i tog policajca nitko ne može znati sa sigurnošću kako je točno bilo.:ne zna:

izgubljena dusa
31.07.2010., 16:21
Ali pazi, bilo je zaista kišno, a je nemam ABS; sve i da je bilo žuto apsolutno nema mogućnosti za zaustavljanjem po tom vremenu. Poznajem svoj auto.

takav je slucaj i kod mene. tu je vecer tako padala kisa da sam cak vozila sporije nego sto je bilo ograniceno i isto mi je auto star i ne bi bilo sanse da se naglo zaustavim da je bilo zuto.

poanta je u tome da mi policajac nije ni rekao kakav prekrsaj sam pocinila, nego postavio pitanje o svjetlu na semaforu iz cega bi ja trebala zakljuciti da smatra da sam prosla kroz crveno, a pratio me je kroz dva semafora koja su bila zelena, te upalio rotirke i pretekao mi i postavio se ispred mene i ja njega slijedila do ugibalista, isto prosli jos jedan semafor i to zeleni. dakle tri zelena semafora, a on me pita koje je svjetlo bilo na semaforu? kaj sam trebala rec crveno? :confused:

i zanima me koliko vremena treba proci da stigne kazna na kucnu adresu s obzirom da putujem na more i ne zelim profuckat sansu na zalbu?

drot13
02.08.2010., 16:39
... i zanima me koliko vremena treba proci da stigne kazna na kucnu adresu s obzirom da putujem na more i ne zelim profuckat sansu na zalbu?

Dostava može trajati i par mjeseci, ali nemaš brige, budući da ti rok za žalbu počinje teći od dana potvrđenog primitka (ne može se pismeno samo ostaviti u poštanskom sandučiću).:top:

izgubljena dusa
02.08.2010., 18:52
Dostava može trajati i par mjeseci, ali nemaš brige, budući da ti rok za žalbu počinje teći od dana potvrđenog primitka (ne može se pismeno samo ostaviti u poštanskom sandučiću).:top:

auč, dakle moram obavijestit ostale ukucane da ne potpisuju nista moje dok me nema...

drot13
04.08.2010., 09:47
auč, dakle moram obavijestit ostale ukucane da ne potpisuju nista moje dok me nema...

Ne bih ti niti to preporučio, jer ako te nema doma i dostava nije moguća, mogu zaključiti da izbjegavaš i raspisati potragu. I onda (npr.) te zaustave u kontroli na povratku s mora i zadrže neko vrijeme dok im ne stigne ta koverta (da ti ju odmah i uruče). Zna biti svega.:ne zna:

izgubljena dusa
06.08.2010., 14:19
Ne bih ti niti to preporučio, jer ako te nema doma i dostava nije moguća, mogu zaključiti da izbjegavaš i raspisati potragu. I onda (npr.) te zaustave u kontroli na povratku s mora i zadrže neko vrijeme dok im ne stigne ta koverta (da ti ju odmah i uruče). Zna biti svega.:ne zna:

ajme, cekaj malo...
koliko ja znam, nitko ne smije preuzimati moju postu bez punomoci, a kamoli da preuzima takve stvari jer ipak mora biti samo moj potpis.
moram priznat dapolicija zaista zna biti revna, ajde da ti to mene plasis :D

naravno, nije mi u cilju izbjegavat...

drot13
06.08.2010., 15:38
ajme, cekaj malo...
koliko ja znam, nitko ne smije preuzimati moju postu bez punomoci, a kamoli da preuzima takve stvari jer ipak mora biti samo moj potpis.
moram priznat dapolicija zaista zna biti revna, ajde da ti to mene plasis :D
naravno, nije mi u cilju izbjegavat...

I drugi smiju preuzimati tvoju poštu, a ima dovoljno mogućnosti kako bi dostava bila uredna.:top:
Ne plašim te, samo sam ti iznio jednu od lošijih mogućnosti. Ljudima se situacija često zakomplicira zbog najveće moguće sitnice.:ne zna:

Ta-ma-ra
10.08.2010., 23:22
I drugi smiju preuzimati tvoju poštu, a ima dovoljno mogućnosti kako bi dostava bila uredna.:top:

...preporučenu poštu može preuzeti samo osoba na koju glasi pošiljka, ali istina ima dovoljno mogućnosti da se dostava ipak realizira... nakon tri dostave na kućnu adresu, a osoba još nije zaprimila ide se drugim načinima....
...sori drot ako sam u krivu, ali mislim da i vi radite po ZUP-u :)

elitist
11.08.2010., 01:34
Dakle vozio sam se brzom cestom te sam prošao kroz semafor na žuto svjetlo a crveno me pretpostavljam uhvatilo kada sam bio na suprotnom pješačkom prijelazu.

Policajac me zaustavio (bio je sigurno par stotina metara iza mene) sa rotacijom te nakon sto sam mu pokazao vozačku i prometnu mi je uručio uplatnicu sa cifrom od 2000 kn i jedan papir na kojemu piše da mi se izriče kazna zbog prolaska kroz crveno 2000kn + oduzimanje vozačke na 3 mjeseca :ne zna:

Kako nisam imao problema sa policijom od svog rođenja nisam se snašao u tom trenutku te sam potpisao da sam primio taj papir u ruke i nastavio put doma.

Kako, kada, kome se žaliti na ovu kaznu. Kada će mi doći poziv za sud ili što već? Tvrdim da nisam prošao kroz crveno ali policajčeva riječ protiv moje (nemam svjedoka) je ipak na sudu jača.
Bez vozačke dozvole jednostavno nemogu nigdje, nitko u obitelji ne vozi osim mene. Nekažnjavan sam, nezaposlen...

Jeli moguće barem da mi sud poništi tu kaznu od 3 mjeseca oduzimanja vozačke dozvole, to mi je stvarno previše za gore naveden prolazak kroz ŽUTO svjetlo iako policajac tvrdi suprotno što je uostalom njemu teško procijeniti jer je bio podosta iza mene a uz to je bila i noć...

Molim vas za bilo kakav savjet, pomoć, što god.

Hvala

Draiman
11.08.2010., 03:02
Žali se, napiši isto što si ovdje napisao(nekažnjavan, nezaposlen)... Vjerojatno će ti srezat kaznu upola i maknut zabranu.

drot13
11.08.2010., 08:09
...preporučenu poštu može preuzeti samo osoba na koju glasi pošiljka, ali istina ima dovoljno mogućnosti da se dostava ipak realizira... nakon tri dostave na kućnu adresu, a osoba još nije zaprimila ide se drugim načinima....
...sori drot ako sam u krivu, ali mislim da i vi radite po ZUP-u :)

Potpuno si u pravu, ali ima i drugih zakona.:mig:

Npr., čl. 146. Zakona o prekršajima daje i neke druge mogućnosti.:top:

drot13
11.08.2010., 08:25
... Kako nisam imao problema sa policijom od svog rođenja nisam se snašao u tom trenutku te sam potpisao da sam primio taj papir u ruke i nastavio put doma...

Nisi potpisao priznanje prekršaja, nego si potvrdio da si preuzeo taj papir. Da nisi htio potpisti, policajac bi tako napisao i svejedno ti ga uručio. Ovime ništa nisi izgubio, a na sudu možeš reći da si surađivao u potpunosti, što si dokazao i svojim potpisom. Veliki plus.:top:

... Kako, kada, kome se žaliti na ovu kaznu. Kada će mi doći poziv za sud ili što već? Tvrdim da nisam prošao kroz crveno ali policajčeva riječ protiv moje (nemam svjedoka) je ipak na sudu jača...

Na sudu se utvrđuje istina, a policajci u najvećem broju slučajeva govore istinu (na žalost).:ne zna:
Što se tiče žalbe, moraš se žaliti odmah (na dnu papira koji si dobio ti piše uputa). Napišeš žalbu u bilo kojoj formi, bitno je da sadržava tvoje podatke, podatke postaje koja ti je izdala prekršajni nalog, broj naloga (gornji desni kut, počinje s 511-...) i činjenicu da se žališ (ulažeš prigovor ili kako god). Na kraju staviš datum (pazi na rok) i potpišeš se. To odneseš u postaju ili pošalješ preporučeno (kako bi bilo u roku i kako bi imao dokaz da si poslao). Tada će postaja sve zajedno poslati na sud, pa ćeš dobiti poziv za ročište na kojem ćeš sve saznati iz prve ruke.:top:

... Jeli moguće barem da mi sud poništi tu kaznu od 3 mjeseca oduzimanja vozačke dozvole, to mi je stvarno previše za gore naveden prolazak kroz ŽUTO svjetlo iako policajac tvrdi suprotno što je uostalom njemu teško procijeniti jer je bio podosta iza mene a uz to je bila i noć...

Možeš se žaliti na bilo što, ali teško ćeš poljuljati policajca u njegovoj tvrdnji da je bilo crveno. Bolje ti je skoncentrirati se na olakotne okolnosti: nekažnjavan si, radiš puno kilometara i uvijek si uredan vozač, nezaposlen si i nemaš izvora prihoda (i sve čega se možeš sjetiti)..., i da si uvjeren da nije bilo crveno (jer namjerno ne bi prošao kroz crveno), ali ostavljaš mogućnost da jesi, obzirom da je bila noć i nije bilo prometa, da si se žurio... a i ako je tako (da si prošao kroz crveno) da se kaješ, da nisi nikoga ugrozio (nije bilo prometa), da se kaješ i da se neće ponoviti. Na kraju se zahvališ na razumijevanju i tražiš opomenu ili manju kaznu, budući da će i one ostvariti svrhu kažnjavanja (prevencija da ćeš ubuduće bolje paziti).:top:

Teško da ćeš se potpuno izvući (u bilo kojem slučaju), ali suci u slučaju priznanja (makar i ovako neizravnog), kajanja i par olakotnih okolnosti, imaju običaj izricati trećinu od početne kazne, a ako ti je prvi put, onda ne izriču oduzimanje vozačke dozvole (u pravilu).:top:

P.S.: Ovo je bilo "ukratko", a imaš i divovsku temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=221541) sa drugim primjerima.:top:

elitist
13.08.2010., 18:45
Zahvaljujem se na pomoći.

Javim kako je prošlo kad me pozovu na sud. :top:

minory
13.08.2010., 19:11

mom mužu se dogodilo isto i požurivao ga je da potpiše, on je stranac i nije se snašao i kazna, oduzimanje vozačke...

drot13
14.08.2010., 12:37
mom mužu se dogodilo isto i požurivao ga je da potpiše, on je stranac i nije se snašao i kazna, oduzimanje vozačke...

Potpisivanje nije priznanje krivnje, nego potvrda privitka papira. Nema se čovjek što tu snaći ili ne snaći.:ne zna:

JohnDoe-25
22.08.2010., 13:16

Dobro, ali kad tražiš Potvrdu o nekažnjavanju?

200kn
23.08.2010., 14:30
Potvrda o nekažnjavanju je potvrda nadležnog suda da protiv tebe nije izrečena presuda zbog počinjenja kaznenog djela niti se trenutno vodi postupak protiv tebe zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela.

Preciznije sa stranice općinskog suda u Zagrebu:
U Općinskom kaznenom sudu izdaju se potvrde da se protiv fizičke osobe pred Županijskim sudom u Zagrebu i pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu ne vodi kazneni postupak, dakle da nije doneseno rješenje o istrazi, nije podignuta optužnica koja je stala na pravnu snagu, nije donesena nepravomoćna presuda po optužnom prijedlogu niti je izdan kazneni nalog.

Nepropisno parkiranje, neskupljanje drekeca za svojim pesekom pa čak ni prolazak kroz crveno neće ti onemogućiti dobivanje te potvrde.

Inače, google ti obično donese puno brži i nerijetko točniji odgovor, a čak imaš i manje posla nego postaviti takvo pitanje na forumu :)

Katrin
23.08.2010., 14:45
Donese i forum, samo treba citati (http://www.forum.hr/showthread.php?t=334018).

Jumai
23.08.2010., 15:17

Naravno da postoje i nepošteni policajci, ali ja kao civil koji također ne voli plaćat prometne kazne od stana do posla (cca. 3km) svjedočim 2 prolaska kroz debelo crveno (namjerni prolazak), 5-8 motorista bez kacige, 3 motorista koji su projurili tako brzo da nemožeš vidjet imaju li kacigu, pješaci koji pretrčavaju cestu van pješačkog (na zeleno za automobile), desetke automobila koji voze iznad ograničenja (vidim po tome jer i ja vozim iznad ograničenja, a oni me prestižu), itd.. da sam policajac u sat vremena bi mogao napisat 100 kazni za koje sam 101% siguran u krivnju tako da zaista ne vidim čemu izmišljat prekršaje.

ps. davno je bila kazna 1 dan zatvora, najčešće zbog osobne iskaznice, već duže vrijeme je min. 3 dana, a posljednjih godina se kazna prvo pokuša naplatiti putem porezne uprave, oduzimanjem od povrata poreza. Postoje razne teorije o zastari poreznog dugovanja, svaki odvjetnik priča svoje, po prekršajnom zakonu zastara izvršenja prekršajne sankcije je 2 godine.

Zabranjeni
06.09.2010., 19:45
Imam jedno pitanje te se nadam da sam na pravoj temi.

Naime, u veljači ove godine me zaustavila policija jer sam prošao kroz crveno. Naravno, pokušavao sam se izvlačiti na priču da sam student, žurilo mi se i ostale gluposti :mig:

Nakon toga policajac je objasnio koje posljedice snosim takvim prekršajem, dodjeljivanje bodova, oduzimanje vozačke i novčana kazna te me upitao želim li kaznu poštom ili ma licu mjesta. Ja sam odgovorio da želim poštom nakon čega je on u svoju tekicu upisivao neke podatke.

E sada, tu nastaje problem, nisam na licu mjesta apsolutno ništa potpisivao niti sam dobio ikakvu uplatnicu ili bilo šta drugo a do današnjeg dana na kućnu adresu nisam ništa dobio.

Moram li se brinuti, što dalje, hoce li to doci kad tad na naplatu, da li sam morao išta potpisati na licu mjesta????:ne zna:

drot13
06.09.2010., 20:07
... Moram li se brinuti, što dalje, hoce li to doci kad tad na naplatu, da li sam morao išta potpisati na licu mjesta????...

Da ti je napisao prekršajni nalog, morao bi potpisati na mjestu događaja. Ovako te ili pustio ili podnio prijavu redovnim putem, pa ćeš dobiti poziv za sud. To može trajati i preko godine dana, a u svakom slučaju konačna odluka ne može biti donesena bez da si ti upoznat.:top:

dodo5
20.09.2010., 16:11
Drot13 molim te da mi kažeš iskustva kada je prometni prekršaj (navodni prolazak kroz crveno) utvrđen na osnovu neposrednog opažanja od strane policijskog službenika koji je bio sam u policijskom vozilu, a u vozilu koje je navodno u prekršaju se nalazili vozač i svjedok.

Btw. bio je prolazak kroz 'zeleno na žuto' i s nedovoljno vremena za reakciju tj zaustavljanje, a što je dopušteno.

Smatram da nikako nisam ugrozio promet. Zaista nastojim biti odgovoran u prometu.

Što pred sucem?

drot13
20.09.2010., 23:27
Drot13 molim te da mi kažeš iskustva kada je prometni prekršaj (navodni prolazak kroz crveno) utvrđen na osnovu neposrednog opažanja od strane policijskog službenika koji je bio sam u policijskom vozilu, a u vozilu koje je navodno u prekršaju se nalazili vozač i svjedok.
Btw. bio je prolazak kroz 'zeleno na žuto' i s nedovoljno vremena za reakciju tj zaustavljanje, a što je dopušteno.
Smatram da nikako nisam ugrozio promet. Zaista nastojim biti odgovoran u prometu.
Što pred sucem?

Vidim da priznanje ne dolazi u obzir.:D

Što se tiče postupka, ako policajac dođe na sud i potvrdi da si prošao na crveno, bit ćeš osuđen. Što se tiče nedovoljnog vremena za reakciju, brzinu treba prilagoditi uvjetima u prometu. Znači, ako prilaziš semaforu i vidiš da je već dugo zeleno, logično je očekivati da će ubrzo žuto (i crveno), pa onda treba biti i oprezniji.:ne zna:

izgubljena dusa
21.09.2010., 12:51

Što se tiče postupka, ako policajac dođe na sud i potvrdi da si prošao na crveno, bit ćeš osuđen...

ne bih se slozila. u vecini slucajeva policajac niti ne dodje na sud.
tko je lud da prizna prekrsaj ako ima svjedoka? znaci li to da je policija takva da se njoj vjeruje pa makar imali 5-6 svjedoka, a policija nijednog? gdje je tu pravda?

nazif234
21.09.2010., 13:17
Je li tebi sad jasnije čemu služi država i policija kao njena služba?

Jumai
21.09.2010., 14:11
ne bih se slozila. u vecini slucajeva policajac niti ne dodje na sud.
tko je lud da prizna prekrsaj ako ima svjedoka? znaci li to da je policija takva da se njoj vjeruje pa makar imali 5-6 svjedoka, a policija nijednog? gdje je tu pravda?

Pravda je najčešće na strani zdravog razuma.

Ne vozim mnogo, ali svaki dan redovito vidim vozače koji prolaze na crveno. Osvrni se oko sebe i vidjet ćeš ih i ti. Da si policajac mogao bi svaki dan naplatit 5 kazni po 2000kn. Što misliš, da li bi ti ljudi koji su uhvaćeni kako su prošli kroz crveno rekli "da, jesam, evo 2000kn i vozačka na 3 mjeseca" ili bi tražili bilo kakve načine da spase tih 2000kn i vozačku? Logika ti sama kaže tko je kriv.

dodo5
21.09.2010., 15:43

Što se tiče postupka, ako policajac dođe na sud i potvrdi da si prošao na crveno, bit ćeš osuđen. Što se tiče nedovoljnog vremena za reakciju, brzinu treba prilagoditi uvjetima u prometu. Znači, ako prilaziš semaforu i vidiš da je već dugo zeleno, logično je očekivati da će ubrzo žuto (i crveno), pa onda treba biti i oprezniji.:ne zna:

Hvala na odgovoru.

Da bilo je kroz žuto, nema tu problema sa priznanjem, jer stvarno u trenutku ulaska u raskrižje je taman počelo žuto, ali je padala kiša i bila je kliska cesta. Znam svoj auto proklizio bih glatko u raskrižje, 100%. Brzina je bila normalna, u okviru ograničenja.

Baš mi krivo što policajci nisu uviđavni kod takvih stvari.

ivan-89
22.09.2010., 00:13
takav je slucaj i kod mene. tu je vecer tako padala kisa da sam cak vozila sporije nego sto je bilo ograniceno i isto mi je auto star i ne bi bilo sanse da se naglo zaustavim da je bilo zuto.

poanta je u tome da mi policajac nije ni rekao kakav prekrsaj sam pocinila, nego postavio pitanje o svjetlu na semaforu iz cega bi ja trebala zakljuciti da smatra da sam prosla kroz crveno, a pratio me je kroz dva semafora koja su bila zelena, te upalio rotirke i pretekao mi i postavio se ispred mene i ja njega slijedila do ugibalista, isto prosli jos jedan semafor i to zeleni. dakle tri zelena semafora, a on me pita koje je svjetlo bilo na semaforu? kaj sam trebala rec crveno? :confused:

i zanima me koliko vremena treba proci da stigne kazna na kucnu adresu s obzirom da putujem na more i ne zelim profuckat sansu na zalbu?

Onda si ti trebao/la upitati gospodina policajca kroz koje svjetlo je on stalno prolazio, jer ako je bio vjelo vrijeme iza tebe, a ti prolazio/la kroz crveno kroz koje je on prošao???

Ebach Veley
22.09.2010., 07:50
Ne vozim mnogo, ali svaki dan redovito vidim vozače koji prolaze na crveno. Osvrni se oko sebe i vidjet ćeš ih i ti. Da si policajac mogao bi svaki dan naplatit 5 kazni po 2000kn. Što misliš, da li bi ti ljudi koji su uhvaćeni kako su prošli kroz crveno rekli "da, jesam, evo 2000kn i vozačka na 3 mjeseca" ili bi tražili bilo kakve načine da spase tih 2000kn i vozačku? Logika ti sama kaže tko je kriv.

Ovog bi svi trebali biti svjesni. Meni je osobno žao što se crveno svjetlo još više i češće ne sankcionira jer zadnjih godina u Zagrebu ima sve više ekipe koja ga uopće ne doživljava (posebice u vrijeme špice).

Ono što mene smeta jest da policija potroši 50000€ na bijesni i opremljeni auto za presretača, a nemaju 2000kn za obični kamkorder kojim bi se snimalo križanje i na kojem bi se točno vidjelo tko je prošao ispod kakvog svijetla na semaforu.
Trošak minimalan, sumnja u integritet policajca irelevantna, poricanje nemoguće, trajanje postupka na sudu = trajanje snimke + trajanje pisanja presude. Zašto nemamo nešto takvo?

drot13
22.09.2010., 08:58
ne bih se slozila. u vecini slucajeva policajac niti ne dodje na sud...

Krivo. U ogromnoj većini slučajeva dođemo, budući da smo u protivnom disciplinski odgovorni.:top:

... tko je lud da prizna prekrsaj ako ima svjedoka? znaci li to da je policija takva da se njoj vjeruje pa makar imali 5-6 svjedoka, a policija nijednog? gdje je tu pravda?

Pravda je u tome da krivci odgovaraju. Što da te udari vozač koji je prošao kroz crveno, a u autu ima 4 prijatelja koji tvrde da je prošao kroz zeleno, a ti kroz crveno i spremni su tako i svjedočiti na sudu? Uzimaš li i tu u obzir da je njih 5, a ti sama?:ne zna:

Onda si ti trebao/la upitati gospodina policajca kroz koje svjetlo je on stalno prolazio, jer ako je bio vjelo vrijeme iza tebe, a ti prolazio/la kroz crveno kroz koje je on prošao???

Možeš ga pitati i on može reći da je prošao kroz crveno i ništa mu neće biti. Ništa sporno.:ne zna:

... Ono što mene smeta jest da policija potroši 50000€ na bijesni i opremljeni auto za presretača, a nemaju 2000kn za obični kamkorder kojim bi se snimalo križanje i na kojem bi se točno vidjelo tko je prošao ispod kakvog svijetla na semaforu... Zašto nemamo nešto takvo?

Vjeruj, to i nama nije jasno. Za novce koje daju za jednu pilu bi mogli sve naše aute opremiti video-nadzorom. I nema više korupcije, muljanja i sl. Ali kako ne možemo dobiti niti nove cipele, o tome možemo samo sanjati.:ne zna:

tome
22.09.2010., 12:12
Što da te udari vozač koji je prošao kroz crveno, a u autu ima 4 prijatelja koji tvrde da je prošao kroz zeleno, a ti kroz crveno i spremni su tako i svjedočiti na sudu? Uzimaš li i tu u obzir da je njih 5, a ti sama?:ne zna:Koliko često nailaziš na 4 prijatelja od kojih su sva četvorica spremna pred sudom počiniti vrlo teško kazneno djelo krivokletstva, koji su sva četvorica poput nekih kriminalaca iz filma lojalni onom petom toliko da su spremni riskirati neočekivanog svjedoka sa strane i završiti u zatvoru? (Američka je statistika da se preko 80 % svih presuda donosi na temelju priznanja počinitelja - ljudi su ljudi, pa su takve statistike nvj. svuda.)

A što se kamkordera tiče, bi li sud priznao snimku iz vozačevog vozila?

Jumai
22.09.2010., 12:28
A što se kamkordera tiče, bi li sud priznao snimku iz vozačevog vozila?

Sigurno bi i taj dokaz u najmanju ruku pripomogao tvrdnjama okrivljenog. Ne treba slijepo gledati, tu je sudac koji na temelju svog znanja, iskustva i razuma donosi odluku. Može pogriješiti ko i svi, ali u pravilu nije ni retardiran niti naivan da će nasjesti na "tanku" priču.

ivan-89
22.09.2010., 14:19
Možeš ga pitati i on može reći da je prošao kroz crveno i ništa mu neće biti. Ništa sporno.

Šta hoćete reći time da se policija može ponašat u prometu kako hoće, u tom i je bit problema odnosa policajac-građanin. Sam sam svjedok nepropisnih parkiranja, pretjecanja preko pune linije,...... al kakav to efekt ima na mlade vozače???? Bar bi policija trebala bit UZOR ponašanja u prometu, a ne "Ja sam policajac ja mogu što hoću". Nisam tražio bit u tome što je on prošao kroz crveno, al se iza njega vjerojatno nalazilo još vozila iz kojih su vozači vidjeli da policija prolazi kroz crveno . I sam sam protivnik tih prolazaka kroz žuto jer je moj prijatelj jedva živ ostao prolaskom kroz žuto, al kakav je to primjer nama mladima????

Ili npr. ostavim dostavno vozilo od firme na parking mjesto za invalide i istovaram . OKK prekršio sam propis, al dajte molim vas napravite u gradovima u svakoj ulici mjesto za dostavna vozila jer mi dostavljači nemamo baš vremena 70 puta okružit kroz ulicu da bi našli parking. I dalje se dešava to da dolazi policajac koji parkirava svoje službeno vozilo do mene, također na mjesto za invalide i piše mi kaznu jer sam se ja na par minuta zaustavio na to mjesto. Kad sam pokušao mobitelom uslikati njegovo vozilo kraj svog prijetio mi je privođenjem.

drot13
22.09.2010., 14:32
Koliko često nailaziš na 4 prijatelja od kojih su sva četvorica spremna pred sudom počiniti vrlo teško kazneno djelo krivokletstva...

Trebaš provesti jedan dan (ili bolje, noć), pa ćeš vidjeti stvarno stanje. Prije nekog vremena na sudu, žena je na sudu svjedočila da ju uopće nisam alkotestirao, nego ju zaustavio, uzeo joj dokumente, vratio samo prometnu dozvolu i pustio ju (nije znala obajsniti zašto sam joj uzeo vozačku i zašto se na to nije žalila). Na sud je došla prijateljica koja je tada bila s njom i koja je to potvrdila. Takvih primjera imam hrpu.:ne zna:

... A što se kamkordera tiče, bi li sud priznao snimku iz vozačevog vozila?

Snimke se znaju svakako tretirati na sudu, ali kako ova dokazuje nevinost, vjerojatno bi ju prihvatili.:ne zna:

Sigurno bi i taj dokaz u najmanju ruku pripomogao tvrdnjama okrivljenog. Ne treba slijepo gledati, tu je sudac koji na temelju svog znanja, iskustva i razuma donosi odluku. Može pogriješiti ko i svi, ali u pravilu nije ni retardiran niti naivan da će nasjesti na "tanku" priču.

Potpun otočno. Samo što ljudi dolaze pred sud s pripremljenom pričom i misle da će time iznenaditi suce. A oni su čuli baš sve priče.:ne zna:

Šta hoćete reći time da se policija može ponašat u prometu kako hoće, u tom i je bit problema odnosa policajac-građanin... Bar bi policija trebala bit UZOR ponašanja u prometu, a ne "Ja sam policajac ja mogu što hoću"...

Znači, kada hitno (ali stvarno hitno) trebaš pomoć i zoveš policiju, mi bi trebali stati na crveno svjetlo? Kao primjer mladima?:ne zna:
S pravom se ljutiš na neke postupke policajaca, a i među nama ima dovoljno budala koji se ponašaju kako ne bi trebali, ali ovo s crvenim svjetlom je besmislica. U tom slučaju mi nikad ne bi nikoga mogli uhvatiti (u bijegu vozilom) jer bi se morali slijepo držati propisa? Naravno da ćemo posebno paziti, ali naravno i da ćemo ići za počiniteljem (ili žurno na hitnu intervenciju). O tome nema rasprave.:ne zna:

Jumai
22.09.2010., 19:09
Ili npr. ostavim dostavno vozilo od firme na parking mjesto za invalide i istovaram . OKK prekršio sam propis, al dajte molim vas napravite u gradovima u svakoj ulici mjesto za dostavna vozila jer mi dostavljači nemamo baš vremena 70 puta okružit kroz ulicu da bi našli parking. I dalje se dešava to da dolazi policajac koji parkirava svoje službeno vozilo do mene, također na mjesto za invalide i piše mi kaznu jer sam se ja na par minuta zaustavio na to mjesto. Kad sam pokušao mobitelom uslikati njegovo vozilo kraj svog prijetio mi je privođenjem.

Prije cca. 15 godina, 1995., ratna godina, pravna država ni blizu.. pored kuće ima pješački, vrlo glupo postavljen jer je na pregibu, taman na početku duže nizbrdice, tamo nitko ne stane osim auto-škole i to samo dok kandidat polaže vozački. Puštam aute da prođu i vidim policijski, računam stat će i krenem, ali stao jedva, uz škripu guma doslovno 2cm od mene koji sam još poskočio kad sam skužio da nema namjeru stat. Urla policajac iz auta da jesam li lud, ja mu kažem da je tu pješački, on da sam bahat i da će me privest. Ja dođem do auta i kažem da zahjevam da me privede. On nešto glumio, nadajući da ću se prestrašit i za 100m rekao da izađem iz auta. Ja na bus (još bio maloljetan i nisam vozio) i ravno u policijsku postaju gdje ispričam što se dogodilo. Policajac mi se ispričavao, ali ipak dobio nekakvu disciplinsku sankciju i nešto će mu oduzet od plaće (5% mislim, tad je bio takav zakon). Svi u PP su bili iznimno pristojni i uslužni, nitko u niti jednom trenutku nije izrazio sumnju u moju priču.

zuba
22.09.2010., 19:46
Šta hoćete reći time da se policija može ponašat u prometu kako hoće, u tom i je bit problema odnosa policajac-građanin. Sam sam svjedok nepropisnih parkiranja, pretjecanja preko pune linije,.....

al kakav je to primjer nama mladima????

to je primjer kako se treba prvo provjeriti, raspitati, pa onda buniti.. :D

policija i ostali navedeni u donjim člancima, mogu neke stvari u prometu ipak napraviti, a da ne krše zakonske odredbe:

VOZILA S PRAVOM PREDNOSTI PROLASKA

Članak 149.
(1) Na vozila službe hitne pomoći, vatrogasne službe, unutarnjih poslova i vojne policije, kad posebnim uređajima daju svjetlosne ili zvučne znakove, ne primjenjuju se odredbe ovoga Zakona o ograničenju brzine (članak 52. – 55.), o propuštanju vozila i prednosti prolaska (članak 57.), o zabrani pretjecanja i obilaženja kolone vozila ili na pješačkom prijelazu ili prelaženju iz trake u traku (članak 70. stavak 1. točka 1., članak 74. i članak 75. stavak 1.), o zabrani presijecanja kolone pješaka (članak 89.) obvezi vezivanja sigurnosnim pojasom (članak 163.) te zabrani upotrebe mobitela (članak 196. stavak 3.).
(2) Iznimno, uz uvjet da je to neophodno potrebno, a vodeći računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu, na vozila s prednošću prolaska ne primjenjuju se ni odredbe o strani kretanja vozila (članak 46. – 48. a kada je obustavljen promet i članak 49.), uključivanju u promet (članak 45. stavak 1.) i o zaustavljanju i parkiranju te polukružnom okretanju (članak 79. stavak 1., članak 80. stavak 1. i 3., članak 82. stavak 1. točka od 1. do 11., članak 83., članak 12. stavak 4. i članak 140.).
(3) Kad vozilo unutarnjih poslova i vojne policije upotrebom plavih svjetala osigurava prolaz jednom vozilu ili koloni vozila koja se kreću iza njega, vozači su dužni obratiti pažnju i na vozila kojima se osigurava prolaz, propustiti ih i, prema potrebi, zaustaviti svoja vozila dok ta vozila ne prođu.
(4) Glede međusobnog prava prednosti prolaska vozila iz stavka 1. i 3. ovoga članka važe odredbe ovoga Zakona o propuštanju vozila i prednosti prolaska.

Članak 150.
Iznimno od odredbi članka 149. ovoga Zakona, a vodeći računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu, na vozila policije bez obzira imaju li ugrađene posebne uređaje za utvrđivanje prekršaja i davanje zvučnih i svjetlosnih signala u obavljanju službenih zadaća, ne primjenjuju se odredbe ovoga Zakona o ograničenju brzine (članak 52. – 55.), prelaženja iz trake u traku (članak 75. stavak 1.), o poštivanju prometnih znakova (članak 12. stavak 4.) i o zaustavljanju i parkiranju (članak 79., 80., 82. i 83.) te zabrani upotrebe mobitela (članak 196. stavak 3.).

Članak 151.
(1) Osobni automobili kojima se koriste suci i državni odvjetnici za obavljanje očevida povodom kaznenih djela, službena vozila ovlaštenih carinskih službenika, vozila Kriznog stožera ministarstva nadležnog za zdravstvo, vozila Gorske službe spašavanja te vozila ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa kojima se prevoze uhićene ili osuđene osobe, kad posebnim uređajima daju svjetlosne i zvučne znakove, imaju prednost prolaska u odnosu na sva druga vozila osim vozila pod pratnjom i vozila iz članka 149. stavka 1. i 3. ovoga Zakona i na njih se, uz uvjet iz članka 149. stavka 2. ovoga Zakona, ne primjenjuju odredbe ovoga Zakona o zaustavljanju i parkiranju (članak 79. stavak 1., članak 80. stavak 1. i 3., članak 82. stavak 1. točka 5., 9., 10. i 11., članak 83. stavak 1. i članak 12. stavak 4.).
(2) Osobe koje sudjeluju u prometu na cesti u uvjetima i slučajevima iz članka 150. i 151. dužne su voditi računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu.

Članak 152.
(1) Da bi omogućili prolaz vozilima iz članka 149. i 151. ovoga Zakona, pješaci su se dužni skloniti, a druga vozila propustiti i prema potrebi, zaustaviti se dok ta vozila ne prođu, na način da se vozila u desnoj prometnoj traci pomiču udesno a vozila u lijevoj prometnoj traci ulijevo.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj pješak ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

200kn
22.09.2010., 20:41

Što pred sucem?

Raskrižje moraš napustiti za vrijeme trajanja zelenog svjetla. Ulazak u raskrižje za vrijeme žutog svjetla u principu nije dopušten jer ono uglavnom služi da ljudi koji su još uvijek ušli na zeleno uspiju iz raskrižja izaći dok se ne upali crveno svjetlo.

Jasno da je nekada doista moguće da se žuto svjetlo upali tik prije nego što uđeš u raskrižje, ali onda ćeš ga zasigurno i napustiti prije nego što se upali crveno svjetlo.

Još je nešto važno napomenuti, a to je da su semafori namješteni na način da uzimaju u obzir brzinu kretanja vozila (i mnoge druge faktore) pa tako ako je na određenom dijelu prometnice dopušteno voziti 40km/h (npr. skoro sva raskrižja na Horvaćanskoj), a ti raskrižju prilaziš s brzinom od 70 - 80 km/h (velika većina vozača) - naravno da nećeš moći stati na žuto i proći ćeš kroz crveno. Možda ćeš ući u raksrižje na kasno žuto, ali to je prolazak kroz crveno.
Uostalom, ljudi ograničenja brzine stalno zaokružuju na više i još dodaju postotke, pa se tako 60 km/h tumači kao ma mogu do 80 km/h i neće me dirati (što je nerijetko i istina i što je loše) umjesto da se vozi 55 km/h.

A to da u posljednje vrijeme u Zagrebu ljudi masovno prolaze na crveno je već poprimilo ozbiljne razmjere.

Katrin
26.09.2010., 16:25
Rasprava o prekoracenju brzine premjestena je ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=571888).

žbir
26.09.2010., 23:08
Jel se na kraju može proći kroz žuto ili ne ?

Ja kad sam polagao prošao sam kroz žuto i nije bilo problema i položio sam iz prve.
Sjećam se na "teoriji" iz autoškole da je pisalo da se smije proći kroz žuto.
No, možda se nešto promijenilo ??

200kn
27.09.2010., 09:46
Pročitaj moj prošli post.

I sam znaš da postoje prolasci na žuto i "prolasci na žuto". Jedno je kada se žuto svjetlo upali kada si ti toliko malo udaljen od semafora da sa propisanom brzinom ne stigneš stati, ali onda ćeš sigurno, nastaviš li se kretati istom brzinom, uspjeti izaći iz raskrižja za vrijeme trajanja žutog svjetla.

Drugi prolasci su oni kada se 50m ili 100m prije rasrkižja upali žuto svjetlo, a ti umjesto 40km/h ili 50km/h juriš 70km/h ili 80km/h pa još malo podebljaš gas i stvarno u rasrkižje uđeš u zadnjim milisekundama trajanja žutog svjetla i zapravo većinu svojeg puta kroz raskrižje provedeš dok je zapravo na semaforu crveno svjetlo.

To ne smiješ, a to ljudi jako jako često rade.
Zato na mnogim semaforima postoje i nerazumno dugi periodi kada je svima crveno svjetlo. To zna jako nervirati i značajno smanjuje efikasnost prometa, ali to se redovito čini kako bi se spriječio veliki broj prometnih nesreća na tom raskrižju.
:(

drot13
27.09.2010., 10:11
Pročitaj moj prošli post...

Kako lijepo strukturiran komentar. Bez zezancije:top:
Ti bi trebao predavati vozačima-ponavljačima.:top:

žbir
27.09.2010., 17:45
Opet nema odgovora, smije li se na žuto ući u raskršće ?
Ako da, mora li se izać na crveno ?
Ponavljam, položio iz prve bez greške,a prošao na žuto na ispitu. Nije mi taj ispitivač rekao da sam napravio nešto nezakonito i da pripazim na to.
Linkovi na zakon ili n.n. molim.

No ispričat ću vam svoju priču.

Nakon što sam ušao na žuto, iza mene plava svjetla i ja stajem na prvom idućem skretanju.

Policajac: mladi gospodine znate li što se upravo napravili, prolazak na crveno vam je 3 mjeseca vozačke i 2.5k kuna kazne.
Ja: pa zar nije bilo žuto ?
P: Znate li vi tko je bio iza vas (misleć na sebe jel) ?
Ja: da.
P: pa koje je ONDA svjetlo bilo ?
Ja: ............ crveno (vrlo gorak okus u ustima, vjerojatno tako izgleda kad čovjek pojede govno).
P: da, molim papire, blablabla. Ubuduće više pazite mlad ste vozač itd.
Ja: hvala, doviđenja.

E sad, kao prvo bilo je žuto. Ja nisam ćorav i nisam malouman. Znam koje svijetlo je bilo. Što je najgore zna i on.

Vozim već par godina, auto star 10+ godina, vrlo slab. Nikad nisam imao nekih problema u prometu.
Poštujem sve znakove, nevozim na stazi za tramvaje, stajem pješacima....
Imao sam dosad par susreta s murjom (možda 3-4), što promet, što noćni izlasci i svi su prošli ok.
Uvijek se prema njima odnosim s poštovanjem i oni su uvik bil fer i pošteni prema meni.

Čak i ovo nije bilo toliko strašno (mogao sam mu ić na ruku i reć da je bilo crveno I još dobit kaznu) no taj mladenački ponos je ipak stradao. Gadno je kad se osoba koja predstavlja državu tako ponaša. Nisi kriv, a lažeš da jesi jer ti je tako sugerirano.
Kao neko mini-montirano suđenje di gledaš kako što manju kaznu dobit pa priznaješ sve, iako nisi kriv.

Pitanja za vas:
a) Što bi bilo da sam se držao istine i nastavio tvrdit da je bilo žuto svijetlo ? U pravnom smislu ? Koliko uopće čovjek ima šanse kad je u pitanju moj glas protiv njegovog ?
Ipak sam mlad i nije svejedno kad vam se neki ideali samo tako razbiju. Tako da mi je malo žao što sam progutao govno i nisam ostao vjeran istini.

b) Što bi vi napravili, progutali govno i zadržali vozačku ili ste ipak jači od mene ?

Hvala

Katrin
27.09.2010., 18:29
Opet nema odgovora, smije li se na žuto ući u raskršće?

Vec ti je odgovoreno. Ne, ne smije se, osim ako se nisi u mogucnosti sigurno zaustaviti. Te stvari se uce u auto skoli.

žbir
27.09.2010., 18:56
Vec ti je odgovoreno. Ne, ne smije se, osim ako se nisi u mogucnosti sigurno zaustaviti. Te stvari se uce u auto skoli.

A kad je ovaj "osim", to odlučuje policija ili ?

Ali da je meni murjak rekao prošli ste kroz žuto platit ćete kaznu i uzet ćemo vam vozačku nebi se bunio. Jer to bi bila istina i znam da jesam prošao kroz žuto.

Zašto mi jednostavno tako nije naplatio kaznu, nego mi insinuira da kažem da je bilo crveno ?

Nema logike. Policajac nije tek izašao iz akademije, pa sumnjam da je njegovo neiskustvo u pitanju.

vivekananda
27.09.2010., 19:48
Pitanja za vas:
a) Što bi bilo da sam se držao istine i nastavio tvrdit da je bilo žuto svijetlo ? U pravnom smislu ? Koliko uopće čovjek ima šanse kad je u pitanju moj glas protiv njegovog ?
Ipak sam mlad i nije svejedno kad vam se neki ideali samo tako razbiju. Tako da mi je malo žao što sam progutao govno i nisam ostao vjeran istini.

b) Što bi vi napravili, progutali govno i zadržali vozačku ili ste ipak jači od mene ?

Hvala

a) Iziritirao bi policajca i dobio bi kaznu i možda oduzimanje dozvole.. :D A čuj, mogao si birati između para i ideala. Ti sam si razbio svoje ideale, nitko drugi...

b) Zavisi od situacije. Jednom su mi rekli da sam preticao kolonu vozila preko pune linije (prolaskom kroz raskrižje na otvorenoj cesti). Nije baš bila kolona, nego dva vozila) Ali uglavnom nisam se bunio (pojeo sam govno) dok ne vidim kuda sve to ide. I umjesto 2000 kuna, 3 boda i 3 mjeseca bez dozvole, nakon 15 minuta priče, završio sam samo sa pisanom opomenom, koja btw ističe za 2 mjeseca.. :D.

A opet, jednom sam vozio kombi, i zaustavili su me i htjeli naplatiti kaznu zato jer: nisam bio potpisan na vozačkoj dozvoli, nisam imao naljepnicu za ograničenje brzine naljepljenu na kombiju odozada i još za neku banalnost. Uglavnom htjeli su "biti fini" pa mi pisati samo jednu kaznu, a ne sve tri, na što sam ja (ne znam zašto, majke mi :D) pukao i rekao ma kakva jedna kazna, što vi imate meni opraštati, pišite sve tri,ne treba mi nikakvo opraštanje, da bi me na kraju pustili bez ijedne. A bio sam iznimno drzak na kraju. Nema pravila, no uglavnom je najbolje biti pristojan..

frANZi50
27.09.2010., 19:57

A koja je sankcija ako se uđe na žuto, a postojala je mogućnost za sigurno zaustavljanje?

200kn
27.09.2010., 23:38
Razmisli malo. Sigurno zaustavljanje moguće je ili kada si dovoljno udaljen od semafora u trenutku kada se upalilo žuto svjetlo ili/i kada je brzina kretanja vozila odgovarajuća i dovoljno niska.

A ako je tako, onda dok ti dođeš do crte zaustavljanja s te udaljenosti i tom brzinom, zasigurno će se već upaliti crveno svjetlo ili će se ono upaliti nekoliko milisekundi nakon što tu crtu prijeđeš, što se smatra prolaskom na crveno za što je propisana kazna od 2000 do 5000 kn.

Primijetio sam kako većina vozača dobro zna procijeniti kada je neki vozač (najčešće se radi o vozilu ispred njih) prolaskom na žuto zapravo prošao na crveno, ali isto tako kada se radi o njima se nekako taj dobar osjećaj lako izgubi pa onda evidentan prolazak na crveno postaje prolazak na žuto. To su svi spremni reći i na sudu i to ne zato jer lažu, nego jer su u to uvjereni. Zapravo lažu sebi pa onda nama govore istinu koja je laž :D

A nije to ni loše. Adaptivno je tako selektivno percipirati, pamtiti i dosjećati se -čuva samopoštovanje. :hekla:

I upravo zbog toga iskaz službene osobe ima veći značaj jer se smatra da oni nemaju razloga biti subjektivni.
A ni suvozači kao svjedoci najčešće nisu subjektivni i dobro znaju procijeniti, ali su skloniji počiniti kazneno djelo i dati lažni iskaz na sudu nego ispasti papci i tužiti frenda ili člana obitelji. Pa i to je razumljivo i objašnjivo - čuva socijalne odnose :raspa:

A budući da netko mora čuvati i društvo, imamo policiju. :mig:

Jumai
28.09.2010., 00:00
Opet nema odgovora, smije li se na žuto ući u raskršće ?

Žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti.

Ego
28.09.2010., 00:59
Žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti.

Na siguran način je pomalo nedefinirano, rekao bi. I ja viđam budale koje uletavaju na sam kraj žutog u raskrižje, o tome se nema što govoriti ali postoji ono razdoblje kada je stvarno pitanje osobne procjene je li bolje malo stisnuti gas i proči ili malo jače stisnuti kočnicu. Tu se, čini mi se, meni može činiti riskantno stati na kočnicu jer nisam siguran spava li vozač iza mene, a policajcu se može činiti da sma se nepotrebno zaletavao na žuto.

XPS-ZG
28.09.2010., 01:39
zanima me da li je moguce da policija posalje na kucnu adresu zapisnik o prekrsaju, mada su mogli dati zapisnik na licu mjesta?

naime, zaustavila me policija s upaljenim rotirkama i pita me policajac koje je svjetlo bilo na semaforu, ja velim zeleno, na sto se on nasmijao. uzeo mi je vozacku i prometnu, otisao do svog auta, vratio se i rekao je da je kazna 2500 kuna, 2 kaznena boda i 6 mjeseci oduzimanje vozacke. :eek:
tad je nesh pricao na onaj njihov uredjaj ko voki-toki, te mi vratio dokumente i veli dobit cete poziv na kucnu adresu i ode.

mene je majstor skinuo kao da sam prošao kao kroz crveno detalji nebitni ali isto bezvezni nit me vidio nego je pratio iz kuta od 90 pa sam se zakačio s njim ugl. ja sam platio 2000 kn i vozačka oduzeta na 3 mj.

dobit ćeš kaznu na kućnu adresu, te u roku 8 dana napiši žalbu pošalji s povratnicom ili preporučeno i onda ideš pred sudca, dalje sa sudom rješavaš, najvjerovatnije sučeljavanje sa murijakom a njegova riječ protiv tvoje znaš kako završava! Naravno ukoliko ne dobiješ na sudu plaćaš još sudske troškove!

Na siguran način je pomalo nedefinirano, rekao bi. I ja viđam budale koje uletavaju na sam kraj žutog u raskrižje, o tome se nema što govoriti ali postoji ono razdoblje kada je stvarno pitanje osobne procjene je li bolje malo stisnuti gas i proči ili malo jače stisnuti kočnicu. Tu se, čini mi se, meni može činiti riskantno stati na kočnicu jer nisam siguran spava li vozač iza mene, a policajcu se može činiti da sma se nepotrebno zaletavao na žuto.
istina i ja pratim promet i uvijek kada prolazim uvijek stinem gas jer sumljam u sposobnosti vozača iz sebe da će stat ... ali očito to muriju i zakon ne dira najbolje je žestoko ko majmun se objesnit na kočnicu pa kad te netko iza pogodi naplatit se od osiguranja a njemu bude došla kazna što je sskrivio prometnu nesreću jer nije držao određeni razmak! Samo kad je sudar u pitanju posljedice mogu biti daleko gore!

Jumai
28.09.2010., 03:24

Ako je taj iza tebe stigao stisnut kočnicu i stat, a ti projurio kroz žuto (ili recimo poštenije - crveno), kriv si.

Ako ni ovaj iza tebe nije stao, sumnjam da će policajac naplatiti obojici, ako to napravi imaš čvrste argumente da dobiješ na sudu.

žbir
28.09.2010., 05:45
Jel se more dobit kazna za prolazak kroz žuto ? I kakva je ?

drot13
28.09.2010., 10:55
Jel...

Trebao bi prestati s tim.:ne zna:

200kn
28.09.2010., 11:53
Zanimljivo je da kada god mi se dogodi da prođem na debelo žuto - da, i meni se dogodi - iza mene prođe još najmanje jedan automobil.

Svaki put. Najmanje jedan. Ma :kava:

Katrin
28.09.2010., 11:55
Ima ih koji prodju i na cisto crveno i to ne malo.

200kn
28.09.2010., 12:12
Naravno.
Na ovom raskrižju (http://www.youtube.com/watch?v=WrQnXwFUBCM) žuto svjetlo traje 3 sekunde i svejedno u svakoj fazi semafora netko prođe kroz crveno.
Na snimci je pješacima već i zeleno.

Ovdje (http://www.youtube.com/watch?v=m6NRbmVlSEs&feature=channel) se još bolje vidi i još su dvojica.
A ovdje (http://www.youtube.com/watch?v=KaQu8Pm0nqo&feature=channel) se najbolje vidi i četvorica su :D

O ovo (http://www.youtube.com/watch?v=dQzMGKInPKo&NR=1) je najgori kaos ikada.

Sori na postanju četiri videa, ali kako sam jedan pogledao i stavio link tako sam vidio da je na drugom još gora stvar :tuzni:

lakota
28.09.2010., 12:34
Pozdrav

Prije par mjeseci sam prošao kroz crveno. Dobio sam kaznu 2500kn i 3 mj. bez vozačke. Napisao sam žalbu u kojoj sam tražio da mi se kazna umanji jer nemam drugih prekršaja i omogući plaćanje na rate. Prije mjesec dana su me zvali sa suda da im pošaljem ispis plaće pa će to onda sve ići kod suca i biti riješeno za mjesec dva. E sad problem je što ja idem službeno u Njemačku do božića. Zanima me da li mogu ostaviti vozačku ženi i da ona preda moju vozačku i plati kaznu tako da mi odsluženje kazne krene dok sam u Njemačkoj, ili ću se morati baš ja pojaviti na sudu.

ZgSash
28.09.2010., 12:48
za pocetak , mislim da bi pomoglo kad bi policija postavljala kamere na raskrsca i "skidala" bez pardona sve koji produ na crveno i to na nacin da ne odaju da imaju snimku sve dok se prekrsitelj ne pozali na sudu (sudac bi vajda znao odrediti prigodnu kaznu u takvom slucaju?)
mislim da bi to koristilo i vozacima i policiji

inace , bio sam i sam u situaciji gdje me policajac zaustavo i tvrdio da sam prosao na crveno , iako je bilo cisto zuto i mokar kolnik
cak mi je i sugerirao da se ja nemam kaj s njim raspravljati , nego da postoje drugi nacini da ga udobrovoljim
uglavnom , zalio sam se i dobio na sudu

žbir
28.09.2010., 14:50
Trebao bi prestati s tim.:ne zna:

Pitam kolika je kazna za prolazak na žuto ?
Zanime me i tko utvrđuje opravdanost prolaska kroz žuto ?
Vozač, policija ili netko treći ?

Ako znaš odgovore samo reci, pa nebi ni pitao da znam.

drot13
28.09.2010., 14:55
... Zanima me da li mogu ostaviti vozačku ženi i da ona preda moju vozačku i plati kaznu tako da mi odsluženje kazne krene dok sam u Njemačkoj, ili ću se morati baš ja pojaviti na sudu.

Teško da će to biti gotovo do Božića, ma što ti rekli. Na sud ćeš najvjerojatnije morati, ali ne trebaš se brinuti. Kad dođe poziv, supruga može nazvati sud i reći im gdje si, pa će ročište biti odgođeno za povoljan datum. To nije nikakav problem. Što se tiče određivanja kazne, ako si priznao i tražio manju kaznu, vjerojatno ti niti neće odrediti oduzimanje (osim ako si recidivist).:ne zna:

za pocetak , mislim da bi pomoglo kad bi policija postavljala kamere na raskrsca i "skidala" bez pardona sve koji produ na crveno i to na nacin da ne odaju da imaju snimku sve dok se prekrsitelj ne pozali na sudu (sudac bi vajda znao odrediti prigodnu kaznu u takvom slucaju?)...

Kamere bi bile dobra ideja, a jedno vrijeme se i jesu koristile. Bio je neki pravni problem oko njihovog korištenja, ne znam više o čemu se točno radilo, pa su ih prestali koristiti. Što se tiče drugog dijela tvog prijedloga (čekanje s snimkom), to nije moguće, budući da se prekršitelju treba dati sav materijal kako bi mogao adekvatno organizirati obranu.:ne zna:

... cak mi je i sugerirao da se ja nemam kaj s njim raspravljati , nego da postoje drugi nacini da ga udobrovoljim...

Crveno svjetlo je nekad (a vjerojatno i danas, samo što se to dobro skriva) bio glavni način za uzimanje novaca na cesti. Velika kazna, a ovisiš samo o riječi policajca. Uglavnom, sramota.:ne zna:

žbir
28.09.2010., 14:59
za pocetak , mislim da bi pomoglo kad bi policija postavljala kamere na raskrsca i "skidala" bez pardona sve koji produ na crveno i to na nacin da ne odaju da imaju snimku sve dok se prekrsitelj ne pozali na sudu (sudac bi vajda znao odrediti prigodnu kaznu u takvom slucaju?)

inace , bio sam i sam u situaciji gdje me policajac zaustavo i tvrdio da sam prosao na crveno , iako je bilo cisto zuto i mokar kolnik
cak mi je i sugerirao da se ja nemam kaj s njim raspravljati , nego da postoje drugi nacini da ga udobrovoljim
uglavnom , zalio sam se i dobio na sudu

Slažem se u potpunosti sa prvi dijelom.

A sad na drugi.
Kako je to izgledalo ?
Uzeo ti je vozačku odmah pa si ju dobio nazad nakon suda ili ?

Kako je izgledalo na sudu ?
Pretpostavljam da je bila tvoja riječ protiv njegove (znači ni ti ni on niste imali suvozača) ?
I kakva je bila odluka suda, da si prošao kroz opravdano žuto, žuto ili nešto treće ?

Inače, svaka čast.

To je pravi način, sad se taj tvoj policajac sigurno više ne ponaša kao i prije.
A i da krivo optuži opet nekog, taj netko bi imao puno veće šanse na sudu zbog policajčeve prošlosti.

Tako da si indirektno spasio mnoge tih problema.

Svaka čast na hrabrosti, ja je nisam imao. :top:

drot13
28.09.2010., 15:06
Pitam kolika je kazna za prolazak na žuto ?...

Nema određene kazne za prolazak na žuto. Ako si u raskrižje ušao za trajanja žutog svjetla, ali protivno odredbama, primjenjuje se kazna za crveno svjetlo.:top:

... Zanime me i tko utvrđuje opravdanost prolaska kroz žuto ?...

Na mjestu događaja procjenjuje policajac. Ako se vozač složi, platit će kaznu i time priznati prekršaj, a ako ne, žait će se, pa će o opravdanosti prolaska odlučivati sud.:top:

... A i da krivo optuži opet nekog, taj netko bi imao puno veće šanse na sudu zbog policajčeve prošlosti...

Nema to nikakve veze. Svaki novi slučaj je slučaj sam za sebe.:ne zna:

žbir
28.09.2010., 15:26
Nema određene kazne za prolazak na žuto. Ako si u raskrižje ušao za trajanja žutog svjetla, ali protivno odredbama, primjenjuje se kazna za crveno svjetlo.:top:

Na mjestu događaja procjenjuje policajac. Ako se vozač složi, platit će kaznu i time priznati prekršaj, a ako ne, žait će se, pa će o opravdanosti prolaska odlučivati sud.:top:

Nema to nikakve veze. Svaki novi slučaj je slučaj sam za sebe.:ne zna:

Nerazumijem se u pravo, ali znam da postoji pojam recidivista (možda on označava samo ponavljače kaznenih dijela ali nije sintaksta ni bitna).

E sad, koliko bi sud bio "slijep" da je neki policajac 3 puta neopravdano optužio vozača za prolazak kroz crveno ?
Mislim da bi taj policajac već u startu na suđenju imao "prtljagu".

Tako da je najbolji način borbe s pokvarenim prometni policajcima zasad taj da se građani sami bore (poput zgsasha).
Šteta što mup nema bolju unutarnju kontrolu.

ZgSash
28.09.2010., 18:22
Slažem se u potpunosti sa prvi dijelom.

A sad na drugi.
Kako je to izgledalo ?
Uzeo ti je vozačku odmah pa si ju dobio nazad nakon suda ili ?

Kako je izgledalo na sudu ?
Pretpostavljam da je bila tvoja riječ protiv njegove (znači ni ti ni on niste imali suvozača) ?
I kakva je bila odluka suda, da si prošao kroz opravdano žuto, žuto ili nešto treće ?

Inače, svaka čast.

To je pravi način, sad se taj tvoj policajac sigurno više ne ponaša kao i prije.
A i da krivo optuži opet nekog, taj netko bi imao puno veće šanse na sudu zbog policajčeve prošlosti.

Tako da si indirektno spasio mnoge tih problema.

Svaka čast na hrabrosti, ja je nisam imao. :top:

ovako , nije mi oduzeo vozacku , nego mi je doma dosla presuda na koju sam se zalio
nakon toga , dobio sam poziv na sud , na koji sam dosao s odvjetnikom (ovo je bitno!)
dakle , sudac je procitao za sto me se tereti i odvjetnik je trazio dokaze
policajac ih nije imao, nego je tvrdio da je on vidio kako ja prolazim kroz crveno svjetlo
tada ga je odvjetnik pitao jos par pitanja , u svrhu dokazivanja da zaista zna o cemu govori i on na ta pitanja nije imao odgovora i sudac je presudio da se postupak prekida

takoder , odvjetnik me upozorio da ne spomnjem dio u kojem me policajac pokusao nagovoriti da mu dam mito , jer ja to ne bih mogao dokazati i lako bih se nasao tuzen za klevetu

žbir
28.09.2010., 19:07
ovako , nije mi oduzeo vozacku , nego mi je doma dosla presuda na koju sam se zalio
nakon toga , dobio sam poziv na sud , na koji sam dosao s odvjetnikom (ovo je bitno!)
dakle , sudac je procitao za sto me se tereti i odvjetnik je trazio dokaze
policajac ih nije imao, nego je tvrdio da je on vidio kako ja prolazim kroz crveno svjetlo
tada ga je odvjetnik pitao jos par pitanja , u svrhu dokazivanja da zaista zna o cemu govori i on na ta pitanja nije imao odgovora i sudac je presudio da se postupak prekida

takoder , odvjetnik me upozorio da ne spomnjem dio u kojem me policajac pokusao nagovoriti da mu dam mito , jer ja to ne bih mogao dokazati i lako bih se nasao tuzen za klevetu

A troškovi suđenja i odvjetnika, tko je platio i koliko su koštali ?
Odvjetnika si sam uzeo ili ga dobiješ od države ?

Jumai
29.09.2010., 20:30

Potpisujem ovaj prijedlog, ne samo zbog kažnjavanja prekršitelja koji prođu kroz crveno, već i zbog prometnih nesreća.

Prošli tjedan, afair četvrtak, vraćam se kući oko 3.30h ujutro. Nigdje nikog, semafor pred zgradom gdje živim. Upali se zeleno, ali kako sam tražio neku pjesmu na usb-u, a iza mene niko, odlučim naći tu pjesmu prije nego krenem. U tom trenuktu s suprotne strane, kroz čisto crveno proleti automobil brzinom od najmanje 90-100km/h i to kroz nepregledno križanje, ne možeš ga vidjeti zbog pregiba, niti on može vidjeti da li je tko u raskrižju. Da sam krenuo kao što sam trebao, 99% bi se sudarili. Kako ustvrditi tko je kriv?

zuba
29.09.2010., 21:23
A troškovi suđenja i odvjetnika, tko je platio i koliko su koštali ?
Odvjetnika si sam uzeo ili ga dobiješ od države ?

to je prekršajni postupak, sam angažiraš i plaćaš odvjetnika..
(ni u kaznenom "ne dobiješ" uvijek od države, samo određeni slučajevi)

za visinu troškova i naknadu odvjetnika ti mora odgovoriti zgsash

drot13
30.09.2010., 11:18
... pojam recidivista (možda on označava samo ponavljače kaznenih dijela ali nije sintaksta ni bitna)...

Odnosi se na prekršaj i kazneno djelo, ali (naravno) nije to tu bitno. Bitno je da razumijemo o čemu se tu radi.:top:

... E sad, koliko bi sud bio "slijep" da je neki policajac 3 puta neopravdano optužio vozača za prolazak kroz crveno ?
Mislim da bi taj policajac već u startu na suđenju imao "prtljagu"...

Krivo misliš, mada bi to (u nekim situacijama) bilo logično. Ti se u postupku ne možeš pozivati na prethodne odluke tog policajca (kakve god bile), kao što se niti on ne može pozivati na njih.:ne zna:

... dobio sam poziv na sud , na koji sam dosao s odvjetnikom (ovo je bitno!)...

Da te samo malo ispravim, bitno je samo ako je policajac lagao. Ako je pravilno utvrdio prekršaj i potvrdio to na sudu, odvjetnik je samo bespotreban trošak.:top:

ZgSash
30.09.2010., 13:12
Potpisujem ovaj prijedlog, ne samo zbog kažnjavanja prekršitelja koji prođu kroz crveno, već i zbog prometnih nesreća.

Prošli tjedan, afair četvrtak, vraćam se kući oko 3.30h ujutro. Nigdje nikog, semafor pred zgradom gdje živim. Upali se zeleno, ali kako sam tražio neku pjesmu na usb-u, a iza mene niko, odlučim naći tu pjesmu prije nego krenem. U tom trenuktu s suprotne strane, kroz čisto crveno proleti automobil brzinom od najmanje 90-100km/h i to kroz nepregledno križanje, ne možeš ga vidjeti zbog pregiba, niti on može vidjeti da li je tko u raskrižju. Da sam krenuo kao što sam trebao, 99% bi se sudarili. Kako ustvrditi tko je kriv?

ne , ja sam inicijalno mislio na najobicniju kameru i tronozac , koji bi si policija mogla postaviti na mjesto s kojeg prati promet
bilo bi zanimljivo vidjeti koliko bi od zaustavljenih priznalo ,a koliko bi se islo izvlaciti ,a kad opet promislim - to bi mogla biti i zanimljiva emisija na tv
(mozda i rjesenje problema legalnosti ,a policiji zarada umjesto troska)
;)

drot13 , ovaj policajac o kojem sam pricao jest lagao i jest trazio mito , ali nazalost , nema nacina da se istjera istina , nego je pitanje sto se i kako moze dokazati
a ja iz tog svog primjera mogu samo reci kakouzasno frustrira kad te netko tako ide zajebavati ,a ti svakodnevno gledas prolaske kroz crveno koji ostaju nekaznjeni

Gospa Sinjska
30.09.2010., 14:32

Moze jedno pitanje?

Imao sam cudno iskustvo dok sam se prije par dana vozio Splitom. Priblizavao sam se semaforu na kojem je bilo zeleno svjetlo vozeci 40-50 na sat, u mojoj traci za lijevo skretanje nije bilo nikoga ni ispred ni iza mene. Upali se zuto, ja uredno stanem. Auto stane s moje desne strane i potrubi, ja spustim prozor i vidim policajca koji mi govori: "Momak, sta to radis? Mogao si tu proci." Ja ga upitam sto sam krivo napravio, na sto mi on odgovara "Ajde, vezan si pa cu ti oprostiti ovaj put."

To me jako zbunilo. Uvjeren sam da se na zuto treba zaustaviti, osim ako zaustavljanje se obzirom na okolnosti nije sigurno po mene i ostale sudionike u prometu. Sasvim mi je jasno da policija moze kazniti zbog prolaska kroz zuto. Moje pitanje je postoji li ikakva osnova da u ovakvoj situaciji, gdje sam se uredno zaustavio na zuto, dobijem kaznu, ili se naprosto policajac zabunio?

drot13
30.09.2010., 14:44
ne , ja sam inicijalno mislio na najobicniju kameru i tronozac , koji bi si policija mogla postaviti na mjesto s kojeg prati promet...

Takve akcije postoje i provode se. Obično kod semafora stoji policijski kombi s kamerom, a malo niže u ulici stoje ophodnje i zaustavljaju. U jednom od tih auta imaju računalo na kojem vozačima prikazuju snimke. Naravno da je priznanja puno više, ali i tu ima maštovitih opravdanja i situacija.:top:

... ovaj policajac o kojem sam pricao jest lagao i jest trazio mito , ali nazalost , nema nacina da se istjera istina , nego je pitanje sto se i kako moze dokazati...

Ima načina. Problem je u tome što se ljudima ne zna zezati s time jer misle da će sustav zakazati. Ta vremena su prošla, samo što to neki od kolega još ne shvaćaju.:ne zna:

... uzasno frustrira kad te netko tako ide zajebavati ,a ti svakodnevno gledas prolaske kroz crveno koji ostaju nekaznjeni

Naletit će, kad tad. Svi nalete.:top:

... Imao sam cudno iskustvo dok sam se prije par dana vozio Splitom... Moje pitanje je postoji li ikakva osnova da u ovakvoj situaciji, gdje sam se uredno zaustavio na zuto, dobijem kaznu, ili se naprosto policajac zabunio?

Ako je situacija istinita (u što sumnjam, ali to je moj problem), nemaš nikakve brige jer nema nikakve osnove za kaznu.:top:

Ebach Veley
30.09.2010., 14:51
Takve akcije postoje i provode se. Obično kod semafora stoji policijski kombi s kamerom, a malo niže u ulici stoje ophodnje i zaustavljaju. U jednom od tih auta imaju računalo na kojem vozačima prikazuju snimke. Naravno da je priznanja puno više, ali i tu ima maštovitih opravdanja i situacija.:top:

Veći problem je IMHO što to (a uostalom i sve druge kazne) od strane pravosuđa i države nije popraćeno sa maksimalno skraćenim i učinkovitim postupkom naplate kazne.

drot13
30.09.2010., 14:57
Veći problem je IMHO što to (a uostalom i sve druge kazne) od strane pravosuđa i države nije popraćeno sa maksimalno skraćenim i učinkovitim postupkom naplate kazne.

Potpuno si u pravu, to je jedan ogroman problem kojim se često gubi i ono malo kredibiliteta cijelog tog sustava.:ne zna:

Gospa Sinjska
30.09.2010., 15:10
Ako je situacija istinita (u što sumnjam, ali to je moj problem), nemaš nikakve brige jer nema nikakve osnove za kaznu.:top:

Zahvaljujem na odgovoru.
To sam i mislio, jer sam odmah imao utisak da je policajac u hodu shvatio da je pogrijesio, ali da mu je bilo neugodno reci "ups, moja greska, zaboravi". To mi je razumljivo, i događa se svima.

Tvoja sumnja je u redu (malo profesionalne deformacije pretpostavljam ;) ), ali uvjeravam te da je bilo tako. Odvjetnicki sam vjezbenik po zanimanju i poznajem propise i nacine na koji se primjenjuju. Kad sam u prekrsaju, to mi je uvijek jasno i nikad se ne prepirem. Da je bilo ikakve okolnosti koja bi moje opravdano zaustavljanje dovela u pitanje ne bi te pitao za pojasnjenje. :)

Jumai
30.09.2010., 17:14

Istina, ali mnogo je napravljeno po tom pitanju u proteklih nekoliko godina uvođenjem naplate putem porezne uprave.

Do tad je bilo nemoguće naplatiti kaznu, osim ako se netko smiluje i plati.

Ebach Veley
30.09.2010., 17:48
Da, ali još uvijek ekipa bez primanja i imovine radi budale (proverbial cigani, pijanci i maloljetnici sa 100 prijava) od svih nas koji uredno zarađujemo i ne želimo komplikacije u životu.

drot13
30.09.2010., 20:33
Da, ali još uvijek ekipa bez primanja i imovine radi budale (proverbial cigani, pijanci i maloljetnici sa 100 prijava) od svih nas koji uredno zarađujemo i ne želimo komplikacije u životu.

Nemoj se uzrujavati. Svatko naleti. Pitanje je samo kada i kako, ali sve dođe na svoje.:top:

Ebach Veley
30.09.2010., 20:49
@drot
Da ne idemo dalje u off, reći ću za kraj da je nažalost Žužić naletio na onu sirotu djevojku prije nego što je "naletio" na nekog tko bi ga strpao iza rešetaka. A bilo je prije dovoljno štofa da ga se ozbiljnije prodrma... I niz sličnih primjera gdje su recidivisti ubili. Znam da to nije krivica tebe ili bilo kojeg policajca posebno, ali sustav ipak treba popraviti. Toliko od mene.

spyker22
30.09.2010., 21:04
Naravno da je priznanja puno više, ali i tu ima maštovitih opravdanja i situacija.:top:
Nemojte! Lijep je dan! :rofl:

izgubljena dusa
01.10.2010., 21:54
ne bi li najbolje bilo da se naprave semafori kako spada, a to znaci da se s prestankom zelenog svjetla pocne treptati time najavljujuci dolazak crvenog svjetla? tako nesto sam vidjela u nekoliko gradova, prvenstveno u osijeku, dok je u zagrebu nula.

s obzirom na rasprave koje se vode samim pokretanjem mog posta, potpuno se slazem da nije u redu prolaziti kroz crveno svjetlo, no nisam bijesni vozac da svakodnevno prolazim kroz crveno svjetlo jer mi je zivot ipak drag, no necu tolerirat nepravdu ako smatram da nisam kriva za navodni prekrsaj.

btw. proslo je 2 mjeseca od dogadjaja i nije mi nista stiglo i nadam se da nece jer mi je vec voda dosla do grla uz tolikih problema koje se vode u nasoj predivnoj pravednoj hrvatskoj...

lord varg
01.10.2010., 22:50
treba stavit jezeve
cim se upali crveno hop iskoce bodlje
odma bi se znalo dal si na crveno il zuto

drot13
02.10.2010., 13:42
ne bi li najbolje bilo da se naprave semafori kako spada, a to znaci da se s prestankom zelenog svjetla pocne treptati time najavljujuci dolazak crvenog svjetla?...

Pa žuto najavljuje crveno. To što hrpa ljudi tada stisne gas umjesto kočnice je drugi problem. Misliš li da bi netko kočio na treptajuće zeleno?:ne zna:

... necu tolerirat nepravdu ako smatram da nisam kriva za navodni prekrsaj...

Za događaj nije bitno što ti smatraš. Bitno je jesi li prošla ili ne, a o tome će odlučiti sud.:ne zna:

... proslo je 2 mjeseca od dogadjaja i nije mi nista stiglo i nadam se da nece...

U prekršajnom postupku 2 mjeseca ne znače ništa, a sam postupak može trajati i godinama.:ne zna:

treba stavit jezeve
cim se upali crveno hop iskoce bodlje
odma bi se znalo dal si na crveno il zuto

:top::top::top:

izgubljena dusa
02.10.2010., 22:48
Pa žuto najavljuje crveno. To što hrpa ljudi tada stisne gas umjesto kočnice je drugi problem. Misliš li da bi netko kočio na treptajuće zeleno?:ne zna:

ja sigurno bi :D

Za događaj nije bitno što ti smatraš. Bitno je jesi li prošla ili ne, a o tome će odlučiti sud.:ne zna:

ma i sudovi nisu kao sto su nekad bili...

U prekršajnom postupku 2 mjeseca ne znače ništa, a sam postupak može trajati i godinama.:ne zna:

jos gore...

drot13
05.10.2010., 19:31
ja sigurno bi :D...

I onda bi neka seljačina trubila i vrijeđala jer "ženska stoji na zelenom".:ne zna:

izgubljena dusa
05.10.2010., 20:39
I onda bi neka seljačina trubila i vrijeđala jer "ženska stoji na zelenom".:ne zna:

bolje i to nego da se dokazujem na sudu... :kava:

drot13
06.10.2010., 09:26
bolje i to nego da se dokazujem na sudu... :kava:

Ma sve pet. Ovo nije išlo tebe, nego nekulturne sudionike u prometu.:top:

Ego
06.10.2010., 10:19
Jedna studija o efekima uvođenja kamera na raskrižja: LINK (http://www.fhwa.dot.gov/publications/research/safety/05048/11.cfm#Toc97949059)

Uglavnom, manje sudara u desni bok automobila, ali više sudara odostraga.

tome
15.10.2010., 11:27
Jedna studija o efekima uvođenja kamera na raskrižja: Na Wikipediji je dana detaljnija analiza ovih istraživanja:
http://en.wikipedia.org/wiki/Red_light_camera

JohnDoe-25
23.10.2010., 23:12
ne bi li najbolje bilo da se naprave semafori kako spada, a to znaci da se s prestankom zelenog svjetla pocne treptati time najavljujuci dolazak crvenog svjetla? tako nesto sam vidjela u nekoliko gradova, prvenstveno u osijeku, dok je u zagrebu nula.
..

Da, baš sam ovo komentirao s kolegom iz Zagreba neki dan kad sam bio, u Osijeku je to super riješeno, treptava zelena su super stvar. U Zagrebu ti se dogodi da normalno voziš 60-70 km/h u koloni, i onda ti se odjednom upali žuto, moraš kočiti.

Navodno su treptava zelena zabranjena novim zakonom o sig. prometa na cestama, je li to točno?

drot13
24.10.2010., 11:00
... Navodno su treptava zelena zabranjena novim zakonom o sig. prometa na cestama, je li to točno?

Upravo obrnuto. Predviđeno je (dozvoljeno) da zeleno svjetlo može treptati 3 puta.:top:

frANZi50
26.10.2010., 16:21
Da, baš sam ovo komentirao s kolegom iz Zagreba neki dan kad sam bio, u Osijeku je to super riješeno, treptava zelena su super stvar. U Zagrebu ti se dogodi da normalno voziš 60-70 km/h u koloni, i onda ti se odjednom upali žuto, moraš kočiti.

Ja smatram upravo suprotno. 90% vozača stisne gas kad se upali treptavo zeleno. Nemali broj puta sam i sam tako reagirao. Naime, znaš da će se brzo upaliti žuto, a glupo je kočiti jer je još uvijek zeleno, ako nastaviš istom brzinom žuto će se upaliti u nezgodnom trenutku i moraš naglo kočiti i onda nesvjesno ubrzaš. Zapravo dođe ti na isto kao da se odmah upali žuto.

Angang
27.10.2010., 21:16
Ja smatram upravo suprotno. 90% vozača stisne gas kad se upali treptavo zeleno. Nemali broj puta sam i sam tako reagirao. Naime, znaš da će se brzo upaliti žuto, a glupo je kočiti jer je još uvijek zeleno, ako nastaviš istom brzinom žuto će se upaliti u nezgodnom trenutku i moraš naglo kočiti i onda nesvjesno ubrzaš. Zapravo dođe ti na isto kao da se odmah upali žuto.

i bolje je da stisne gas na treptavo zeleno, nego na žuto!!:cerek::cerek:

frANZi50
31.10.2010., 22:18
i bolje je da stisne gas na treptavo zeleno, nego na žuto!!:cerek::cerek:

Je ali problem je što ubrzaju 2km prije, pa prođu na debelo crveno. :D

zmay
31.10.2010., 23:22
crveno blicajuće svjetlo na pružnom prelazu. neispoštovano. splet gluposti i nepažnje, nebitno.

jel ću izgubiti vozačku?

drot13
01.11.2010., 18:58
... jel ću izgubiti vozačku?

Odlučit će sud.:ne zna:

Angang
02.11.2010., 13:02
crveno blicajuće svjetlo na pružnom prelazu. neispoštovano. splet gluposti i nepažnje, nebitno.

jel ću izgubiti vozačku?

ako si dobio prekršajni nalog u njemu ti piše i kolika je zabrana (pod pretpostavkom da se ne žališ) ako nisi dobio nalog onda ćeš dobiti poziv za sud!!

zmay
02.11.2010., 13:17
nisam dobio ništa od policajca. rekao je samo "doći će službenim putem", tako nekako. malo sam bio sjeban, ne sjećam se baš.

prelistao sam Zakon, propisano je 2-5kkn, oduzimanje dozvole se ne spominje. bumo vidli. sud jbga. aj, bar slobodan dan dobijem lol. hvala.

Angang
02.11.2010., 13:27
nisam dobio ništa od policajca. rekao je samo "doći će službenim putem", tako nekako. malo sam bio sjeban, ne sjećam se baš.

prelistao sam Zakon, propisano je 2-5kkn, oduzimanje dozvole se ne spominje. bumo vidli. sud jbga. aj, bar slobodan dan dobijem lol. hvala.

onda ti preostaje čekati rješenje (prekršajni nalog) ili poziv suda
:kava::kava:

JohnDoe-25
08.11.2010., 12:46

Da, ali bolje da stisne gas kad je treptavo zeleno, nego da ga stisne na žuto. S treptavim zelenim si unaprijed upozoren da se zeleno gasi, nego da te iznenadi žuto tik pred raskrižjem(često mi je to bio problem u Zg, u Os nikad mi se to nije dogodilo). Mislim da treptavo zeleno pomaže pri donošenju odluke o ubrzavanju ili kočenju, naravno da kao i kod svake mogućnosti izbora postoji mogućnost krive odluke iz bilo kojeg razloga.

blitvan
09.11.2010., 16:49
Danas je i došao taj dan...

....
Time je počinio prekršaj iz čl.59. 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kažnjiv po čl 59.st5. istog zakona, ...2000KN

... plačanje u roku 8 dana...

Okrivljeniku se temeljem čl. 59. Prekršajnog zakona izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije, u trajanju od 3 mjeseca.

Znači protutnjal sam kroz crveno (ne namjerno, kaj je najgoer kočio sam, katastrofa gume odnjelo me kroz pješački a ni štop šalter mi ne radi tak da nisu primjetili da kočim) na pješačkom.

Zanima me jel se mogu šalit, tj. jel imam temelj da se žalim pošto sam dobil riješenje prema članku da se radilo o križanji!
Jel ima razlike il se to isto tretira??

Pomozite ljudi ovisi mi posao o ovom!!!!

blitvan
09.11.2010., 17:07
Danas je i došao taj dan...

....
Time je počinio prekršaj iz čl.59. 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kažnjiv po čl 59.st5. istog zakona, ...2000KN

... plačanje u roku 8 dana...

Okrivljeniku se temeljem čl. 59. Prekršajnog zakona izriče zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije, u trajanju od 3 mjeseca.

Znači protutnjal sam kroz crveno (ne namjerno, kaj je najgoer kočio sam, katastrofa gume odnjelo me kroz pješački a ni štop šalter mi ne radi tak da nisu primjetili da kočim) na pješačkom.

Zanima me jel se mogu šalit, tj. jel imam temelj da se žalim pošto sam dobil riješenje prema članku da se radilo o križanji!

Pomozite ljudi ovisi mi posao o ovom!!!!

tome
09.11.2010., 18:04
Napominjem da nisam odvjetnik, već građanin zabrinut za vlastitu sigurnost na cesti.

Mislim da si s iznešenim idejama na dobrom tragu, pa u tom smislu bih i JA preporučio da sucu svakako istakneš SVE te činjenice u kontekstu u kojem si ih naveo:

a) objasni da taj auto voziš za posao, dakle svakodnevno, te da si vičan vozač, a ne početnik,

b) dokaži na sudu da ti štop-svijetla ne rade i potom argumentiraj da zbog toga policija nije uočila da kočiš (na ovaj način nećeš dokazati da JESI kočio, ali ako pokažeš na sudu da ti štop-svijetla ne rade, niti policija neće moći dokazati da NISI kočio, kužiš ;)),

c) dokaži na sudu da si imao "ćelave gume" (pretpostavljam da si to mislio pod "katastrofa gume"), a potom argumentiraj da nisi prošao kroz crveno zato što si tako htio, već zato što nisi mogao utjecati na to (opet, tako nećeš dokazati da jesi HTIO stati, ali ako dokažeš da su ti gume bile ćelave, niti policija neće moći dokazati da nisi HTIO stati ;)).

Iz tvoga posta pretpostavljam da se želiš obraniti od toga da policija optuži da si namjerno prošao kroz crveno, te da želiš dokazati da si vozač dobrih namjera. Ovako nećeš uspjeti dokazati da nisi namjerno prošao, ali niti policija neće moći dokazati da jesi namjerno prošao - sve ove tri stvari će u kombinaciji svesti tu stvar na riječ protiv riječi.

Tko kaže da dvije loše stvari ne čine jednu dobru? Imao si peh što ti štop-svijetla ne rade (pa je policija mislila da ne kočiš), ali su ti, srećom, i gume ćelave (pa to obrazlaže zašto nisi stao iako si kočio).

blitvan
09.11.2010., 19:31
Tome puno hvlala

Evo malo sam googo i ogdoglo

Ovako terete me za

8. PROMET NA RASKRIŽJU

Članak 59.

(5) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji, na mjestu na kojem se promet upravlja uređajem za davanje znakova prometnim svjetlima, ne zaustavi svoje vozilo na znak crvenog svjetla.

A pošto ja nisam prekršaj napravio u križanji več na pješačkom prijelazu upravljanim semaforom

22. OBVEZE VOZAČA PREMA PJEŠACIMA

Članak 133.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji svoje vozilo ne zaustavi ispred pješačkog prijelaza kad mu je danim znakom zabranjen prolaz.

http://www.youtube.com/watch?v=no0XAFwAb7U

spyker22
09.11.2010., 21:57
Nemoj se šalit, pogotovo ne s obranom na ovaj način ko što ti tome preporučuje.
a) objasni da taj auto voziš za posao, dakle svakodnevno, te da si vičan vozač, a ne početnik
b) dokaži na sudu da ti štop-svijetla ne rade i potom argumentiraj da zbog toga policija nije uočila da kočiš...
c) dokaži na sudu da si imao "ćelave gume" (pretpostavljam da si to mislio pod "katastrofa gume"), a potom argumentiraj da nisi prošao kroz crveno zato što si tako htio, već zato što nisi mogao utjecati na to...
Ma milina vičan vozač..štopovi ne rade..ćelave gume :rofl: ..s takvom bi ga obranom i John Deed pustio ko od šale.

A pošto ja nisam prekršaj napravio u križanji več na pješačkom prijelazu upravljanim semaforom
Kažnjen si po članku 59. u kojem se nigdi ne spominje raskrižje tako da ti je argument neutemeljen.

Uglavnom, žali se u svakom slučaju..ako ništa da dobiješ na vrimenu. Neminovno je da ćeš bit kažnjen, makar novčano.
U žalbi dokaži da ti je auto neophodan zbog posla pa ćeš na taj način eventualno uspit sačuvat vozačku (ako bude sriće, dobit ćeš uvjetno). Ovo ćelave gume i štopove ne spominji. Kad budeš na sudu daj sucu do znanja da se kaješ, da su te iznenadili uvjeti na cesti i da nisi moga zaustavit auto. Jedino ćeš na taj način izvuć uvjetno za vozačku.

Sritno!

tome
09.11.2010., 22:12
Kad budeš na sudu daj sucu do znanja da se kaješ, da su te iznenadili uvjeti na cesti i da nisi moga zaustavit auto.Ali, čovjek nije rekao da se kaje, niti da ga je bilo što iznenadilo. Ti mu savjetuješ da laže.

Ja sam elaborirao sve što je i on iznio, dakle (sve u cilju povećanja naše zajedničke sigurnosti u prometu) predložio dam da iznese istinu.

A istina je jača od laži. Ili? :)

spyker22
09.11.2010., 22:27
Aj samo mi reci di mu sugeriram da laže :ne zna: ..upravo nek kaže kako je bilo, al bez štopova i guma.

drot13
10.11.2010., 12:25
... Ti mu savjetuješ da laže...

Kajat će se kad sjedne nasuprot suca, a što se tiče iznenađenja - da se nije iznenadio, uspio bi stati.:top:

tome
10.11.2010., 14:47
Istina. Nisam to uočio, pa povlačim rečeno i ispričavam se. :)

blitvan
10.11.2010., 16:08
Kažnjen si po članku 59. u kojem se nigdi ne spominje raskrižje tako da ti je argument neutemeljen.

Uglavnom, žali se u svakom slučaju..ako ništa da dobiješ na vrimenu. Neminovno je da ćeš bit kažnjen, makar novčano.
U žalbi dokaži da ti je auto neophodan zbog posla pa ćeš na taj način eventualno uspit sačuvat vozačku (ako bude sriće, dobit ćeš uvjetno). Ovo ćelave gume i štopove ne spominji. Kad budeš na sudu daj sucu do znanja da se kaješ, da su te iznenadili uvjeti na cesti i da nisi moga zaustavit auto. Jedino ćeš na taj način izvuć uvjetno za vozačku.

Sritno!

Članak 59. se odnosi na promet na raskrižju

8. PROMET NA RASKRIŽJU

Članak 58.

(1) Vozač koji se približava raskrižju mora voziti s povećanim oprezom koji odgovara prometnim uvjetima na raskrižju.
(2) Vozač je dužan na dovoljnoj udaljenosti pred raskrižjem vozilom zauzeti položaj na onoj prometnoj traci kojom mora proći kroz raskrižje.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji postupi suprotno odredbi stavka 2. ovoga članka.

Članak 59.

(1) Na raskrižju i na drugom mjestu na kojem se upravlja prometom uređajima za davanje znakova prometnim svjetlima (semaforima ili drugim uređajima), prometna svjetla za sudionike u prometu znače:
1) crveno svjetlo – zabranu prolaska,
2) zeleno svjetlo – slobodan prolazak,
3) žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti.
(2) Žuto svjetlo upaljeno istodobno s crvenim svjetlom označava skoru promjenu svjetla i pojavu zelenog svjetla, ali ne mijenja zabranu prolaska koja je dana crvenim svjetlom.
(3) Žuto treptavo svjetlo obvezuje sve sudionike u prometu da se kreću uz povećani oprez.
(4) Zeleno treptavo svjetlo služi za upozorenje sudionika u prometu na skori prestanak slobodnog prolaska i na pojavu žutog, odnosno crvenog svjetla.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji, na mjestu na kojem se promet upravlja uređajem za davanje znakova prometnim svjetlima, ne zaustavi svoje vozilo na znak crvenog svjetla.

A pošto sam ja prekršaj počinil na pješačkom prijelazu ne kači me taj zakon
več ovaj

22. OBVEZE VOZAČA PREMA PJEŠACIMA

Članak 133.

(1) Ako se prometom na obilježenome pješačkom prijelazu upravlja prometnim svjetlima ili znacima ovlaštene osobe, vozač je dužan svoje vozilo zaustaviti ispred pješačkog prijelaza kad mu je danim znakom zabranjen prolaz.
(2) Ako se obilježeni pješački prijelaz iz stavka 1. ovoga članka nalazi na ulazu na bočnu cestu, vozač koji skreće na tu cestu dužan je kretati se smanjenom brzinom i propustiti pješake koji su već stupili ili stupaju na pješački prijelaz, a prema potrebi i zaustaviti svoje vozilo radi propuštanja pješaka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji svoje vozilo ne zaustavi ispred pješačkog prijelaza kad mu je danim znakom zabranjen prolaz.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbi stavka 2. ovoga članka.

spyker22
10.11.2010., 20:17
Članak 59. se odnosi na promet na raskrižju
Ne odnosi se isključivo na promet na raskrižju. Di to piše u članku? To za šta se ti kačiš je samo skup članaka tako naslovljen i razdvojen po poglavljima radi lakšeg snalaženja. A i navedenim člankom sam sebe demantiraš.

članak 59.

(1) Na raskrižju i na drugom mjestu na kojem se upravlja prometom uređajima za davanje znakova prometnim svjetlima (semaforima ili drugim uređajima), prometna svjetla za sudionike u prometu znače...

...(5) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji, na mjestu na kojem se promet upravlja uređajem za davanje znakova prometnim svjetlima, ne zaustavi svoje vozilo na znak crvenog svjetla.

A pošto sam ja prekršaj počinil na pješačkom prijelazu ne kači me taj zakon
več ovaj
Jasno je meni da bi ti tio proć jeftinije, al teško...

blitvan
11.11.2010., 07:39
ma sam da mi papire ne uzmu a ovih dva soma ko živ ko mrtav nek mi bude pouka!

igor.sb
15.11.2010., 13:05
bok :D

odma da kazem, da dosada nisam kaznjavan u prometu

i eto jucer prođem kroz crveno, iako sam bio uvjeren da je jos uvijek gorilo zuto

nije klasicno raskrizje, neg je glavna cesta s sporednom (T raskrizje) na kojoj je semafor

vozio sam se u koloni 50-60 na sat na motoru, semafor je takav da ne pokazuje znak gasenja zelenog (nema treptanja) ide zuto i nakon sek-2 crveno

inace to je jedini u gradu semafor koji nema treptajuce zeleno

nisam duzan na treptavo zuto stat ako procijenim da necu moci se normalno zaustaviti,

kao sto u zakonu stoji
3) žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti

da sam pokusao kociti, ne bi se zaustavio prije semafora, nema sanse, ugrozio bi sebe, mogo sam past, mogo me netko naguziti, il bi se zaustavio na pol raskrizja

policijski auto je bio parkiran uz kucu 10m ispred semafora i slikali su me obicnim digitalcem

da bi me nakon par km zaustavili i klasika znate zasto ste zaustavljeni!? - ne znam!? prolazak kroz crveno bla bla

velim uvjeren sam da nisam, policajac pokazuje digitalac slika govori drugacije
jebi ga :D

slika pokazuje da sam bio 1-2m ispred semafora, zasto nema slike dok zuto gori, jer sigurno nije uslikao jednu-2 slike, nego je okinio bar 10ak slika u sekundi, inace kako bi me i uspio uslikat, al nazalost drugih slika nema, vjerovatno brisane s fotoaparata

i kad se na sporednoj cesti ukljucilo zeleno ja sam bio debelo izvan raskrizja bar 30m, jer je raskrizje jako kratko, tako da nikako nisam mogao ugroziti sebe ni druge svojim prolaskom (vratio sma se nazad i provjerio kako semafor funk. da se ne bi ko pitao kako ja to mogu znat)

....2000kn kazne i oduzimanje vozacke na 3 mj.

znaju oni da je to mjesto skakljivo i da je dobra prilika za vatanje
i izasao mi je max u susret jer sam bio vise nego korektan, napominje mi da svakako pisem prigovor i da se vidimo na suceljavanju, i da ce koliko god bude mogao pomoci da prođem blaze

nikad kaznjavan, student, nemam primanja jednom rijecju jadan :)

e sad sta je pametno rec na suceljavanju, da li je pametno iznositi to da se nisam mogao zaustaviti, i da sam procijenio da je bolje nastavit kretat se, nego naglo kociti, da je samafor takav kakav je sam nikakav, di je puno bolje za vozaca kad uoći da ide treptavo zeleno i drugacije se postavi, nego da mu odma bane zuto

a i moj zaustavni trag s 50-60 bi bio nesto preko 20 m, a uz to bi se i fino povezo jer je cesta ko da ju je netko slaninom namazao, znam da svaki vozac treba prilagodit voznju uvjetima na cesti al :ne zna:

ako se sve uzme u obzir da nisam kaznjavan, studen, bez primanja i ako policajac bude koliko toliko na mojoj strani sta ocekivati, kolika ta kazna moze biti smanjena

da li je moguce uz smanjenje kazne ako bude, traziti i dobrotvorni rad
i da li policajac donosi kuci poziv za sud i presudu, ili mi to sve doceka u sanducicu

te u prigovoru sta sve treba iznjeti, da sam procijenio da ne mogu stat, takva i takva situacija i sve vec gore sto sam pisao il samo ukratko ne osjecam se krivim

malo je dugacko, unaprijed zahvaljujem

spyker22
15.11.2010., 20:59
e sad sta je pametno rec na suceljavanju, da li je pametno iznositi to da se nisam mogao zaustaviti, i da sam procijenio da je bolje nastavit kretat se, nego naglo kociti, da je samafor takav kakav je sam nikakav, di je puno bolje za vozaca kad uoći da ide treptavo zeleno i drugacije se postavi, nego da mu odma bane zuto
Upravo to navedi: da često ideš tom cestom i znajući da je asfalt loš procijenio si da je za sigurnost tebe i ostalih sudionika u prometu bilo bolje da ne kočiš, već da prođeš 'na žuto'.
ako se sve uzme u obzir da nisam kaznjavan, studen, bez primanja i ako policajac bude koliko toliko na mojoj strani sta ocekivati, kolika ta kazna moze biti smanjena
Sve ti ovisi o sucu i dobroj volji. Teško je procijenit, al svakako da su olakotne okolnosti u pitanju..(student, bilo mi je prvi put...)
da li je moguce uz smanjenje kazne ako bude, traziti i dobrotvorni rad
i da li policajac donosi kuci poziv za sud i presudu, ili mi to sve doceka u sanducicu
Ne virujem da ćeš dobit dobrotvorni rad..u pravilu se daje za niže kazne. Poziv na sud će ti donit poštar.

drot13
16.11.2010., 08:49
... da li je moguce uz smanjenje kazne ako bude, traziti i dobrotvorni rad...

Sve ostalo ti je Spajki napisao, samo bih na ovo dodao da suci u najpovoljnijem slučaju izriču kaznu u iznosu od oko 1/3 (malo zaokruženo) od one prvotne. Za ovo tvoje bi to bilo nekih 700 kuna. Veću kaznu od onih 2000 kuna ne možeš dobiti.:top:

P.S.: Spajki, u ovom gradu nema mjesta za dvojicu.:clint::mig:

igor.sb
16.11.2010., 11:18
hvala obojci

drot13 kad si vec spomenuo to smanjenje novcane kazne, jel moguce i vremensko smanjenje oduzimanja vozacka, nek ne bude 3 nek bude 2, il 1mj i najbolje nista

kakva je tu praksa ako znas?

drot13
16.11.2010., 11:23
... jel moguce i vremensko smanjenje oduzimanja vozacka, nek ne bude 3 nek bude 2, il 1mj i najbolje nista...

Ista stvar. I to je moguće, ali isto ovisi o sucu/sutkinji.:top:

Angang
16.11.2010., 11:33
hvala obojci

drot13 kad si vec spomenuo to smanjenje novcane kazne, jel moguce i vremensko smanjenje oduzimanja vozacka, nek ne bude 3 nek bude 2, il 1mj i najbolje nista

ako si kulturan i fin prema sudcu7sutkinji sve se možeš dogovoriti!
manja novčana kazna nasuprot veće zabrane ili obrnuto!! zavisi šta ti je neophodnije a ako si vozač onda ti je vozačka potrebnija pa recimo "žrtvuješ" malo više love i tražiš na rate!

drot13
16.11.2010., 11:46
... manja novčana kazna nasuprot veće zabrane ili obrnuto!! zavisi šta ti je neophodnije a ako si vozač onda ti je vozačka potrebnija pa recimo "žrtvuješ" malo više love i tražiš na rate!

Ovo je potpuno točno. Suci će rado izaći u susret na taj način (ako je sve u redu, naravno).

spyker22
16.11.2010., 12:38
Sve je moguće pa čak i uvjetno oduzimanje :mig: ..samo budi pristojan i ponizan, da sucu dadeš do znanja da ti je jasno da si pogrišio, al eto mislio si da za sigurnost svih sudionika u prometu činiš najbolju moguću stvar pa si postupio kako si postupio.

P.S.: Spajki, u ovom gradu nema mjesta za dvojicu.:clint::mig:
http://planetsmilies.net/not-tagged-smiley-3804.gif

Bižim onda :D

24 pp
17.11.2010., 11:32
Prolazak kroz crveno!

Molim da mi netko pošalje način pisanja prigovora na prometni prekršaj , crveno svjetlo !

bluffmeariver
17.11.2010., 21:34
Kiša, mrak, treperi žuto i ja po gasu kroz veliko raskrižje prošao na knap prije crvenog ili kroz crveno. 100m nakon raskrižja s lijeve strane parkiran na bus stajalištu i okrenut prema meni policijski auto s ugašenim svjetlima. I ništa sva sreća, nisu me pratili, mozda nikog nije ni bilo u autu...Što li su tamo radili ne znam. Jel moguće naknadno dobit kaznu, posjeduju li kameru, koja usput može snimati po mraku i kiši (sumnjam)?

drot13
18.11.2010., 13:31
... Jel moguće naknadno dobit kaznu...

Nemaš brige.:top:

elitist
19.11.2010., 15:31
Pozdrav,

pisao sam vam u prethodnim postovima u vezi mog prolazka kroz crveno.

Dosao je poziv za sud, pojavio sam se, objasnio im sto se dogodilo, materijalno stanje i tako dalje.

Sutkinja me ispitala neke detalje i nakon svega rekla da cu dobiti poziv za drugo suđenje kada bi se trebao pojaviti i policajac.

Sad me zanima kakva je praksa pojavljivanja policajaca?
Ako se pojavi/ne pojavi što onda?
Bore li se policajci svim silama "pobijediti" na sudu ili?

Hvala

spyker22
19.11.2010., 21:11
Kako koji, npr. kolega forumaš drot13 se bori i bilo bi ti zajebano kontra njega :mljacko:, al moj je primjer druga krajnost, kad se policajac nije pojavio na ročištu ni nakon par saziva (2 ili 3) tako da je sutkinja pisala presudu u moju korist zbog nedostatka dokaza. Znači nema pravila..ovisi šta te zakači.

drot13
21.11.2010., 18:31
... kolega forumaš drot13 se bori...

Većina nas se bori iz razno-raznih razloga. Najbanalniji je taj da nas šalju na disciplinski ako izbjegavamo sudove ili ako se glupiramo na ročištu.:ne zna:

... ovisi šta te zakači.

Definitivno.:top:

tonciii
02.01.2011., 11:40
A imam i ja sličan primjer; U 2 ujutro crveno svjetlo, nigdi nikoga na cesti. Okrenem se polukružno lijevo, ali prije semafora (kroz "rupu" gdje je pješački prijelaz, što je u praksi metar prije semafora). Nakon što sam odvozio 30-tak metara, vidim u suprotnoj traci policiju (valjda su bili 100-tinjak metara iza mene kad sam se okretao). Doslovno smo se gledali, jer smo oboje tada sporo vozili. I tako, ja nastavim voziti ka da se ništa nije desilo. Nakon nekih 600-700 metara policija me sustiže i upali rotaciju, ja isti momenat upalin sva četri žmigavca i stanem sa strane. Oni da sam proša kroz crveno, ja da nisam nego kroz "rupu od pješačkog", i tako 5 puta. Rekao sam da priznajem prekršaj (koji već za to ide), ali ne crveno svjetlo. Policajac je tvrdio da uopće nema "rupe" prije semafora, da šta to pričam? Na kraju mi je uzeo podatke i rekao; "Ako stvarno ima "rupa" prije semafora, nećemo ti ništa pisati", te smo otišli svak svojim poslom (naravno, ja jako zadovoljan jer neću dobit prijavu). Malo nakon toga, došla mi je "čestitka" koja je glasila ovako: Dana xy, u toj i toj ulici ste bili zaustavljani od strane policije, te ste se dali u bijeg pri čemu ste bježeći policijskim službenicima prošli kroz crveno svjetlo, te ste zaustavljeni nakon potjere na mjestu xy???
Na sudu sam sucu objasnio šta se ustvari desilo (semafor iz prijave se nalazi 200 metara od prek. suda), te tražio sučeljavanje s policajcem, i predložio 2 svjedoka koji su bili sa mnom u autu. Sudac je rekao da to sve nije potrebno, da on zna kako policija "olako" piše kazne, da je sve u redu. Kada je došlo rješenje, kažnjen sam što sam bježao i prošao kroz crveno (naravno).
E, još jedna BITNA činjenica; Vozio sam auto, i zapisane su reg. oznake mog auta-a policija je u prek. nalogu napisala da sam vozio motor, te tražila da mi se zabrani upravljanje A kategorijom??? U rješenju mi se oduzima B kategorija (ima li veze što su policajci "polupali lončiće" s kategorijom)???
Mislim šta god mi pisali u žalbama ili pričali na sudu, ishod je uvijek isti--svatko je kažnjen!!! Mislim da energiju treba usmjeriti na pokušaj smanjivanja kazne (novčanog dijela), jer sud nikad neće povjerovat nama umjesto policiji!

Alfa KT
06.01.2011., 19:09
svaka im cast,sta sve necu cut.
cak su ti zabranili upravljanje A kategorijom,nigdje nikakve veze :s

izgubljena dusa
17.01.2011., 23:13
no, jos mi nije stigla prekrsajna prijava...
znaci li to da niti nece? :misli:

spyker22
18.01.2011., 07:35
Ne znači..pa tek je pola godine prošlo :cerek:

Susej
29.01.2011., 10:31
Poštovani forumaši,molim za pomoć! Jucer sam na semaforu skretao u lijevo. Jedan auto je bio ispred mene i prošao kroz žuto,ja sam nabio gas da stignem i taman pred semafor pojavi se crveno svijetlo,nisam stigao ni zakocit nego sam samo prosao. policija je stajala s lijeve strane semafora na oko 100 metara udaljenosti. isli su zamnom s upaljenim rotirkama zaustavili me,pitali dal znam zasto su me zaustavili,rekao sam da znam. uzeo mi je dokunemte isao u kombi i pisao kaznu. vratio mi je dokumente i rekao da potpisem neki papir.posto mi je prva kazna uopce,potpisao sam jer nisam znao o cemu se radi. dobio sam 2000kn kazne i oduzimanje vozacke na 3 mj. nisam ništa pio niti sam puhao. imam 4 god vozacku i to mi je prvi prekrsaj.Namjeravam napisat prigovor,ili žalbu neznam u čemu je razlika,da mi se smanji iznos kazne i ostavi vozacka uvjetno što mi je rekao i policajac....vozacka mi treba ful jer nemam kako ic na posao...citao sam da se u prigovoru ne pise nista o situaciji koja se dogodila nego tek na sudu... pošto sam potpisao kaznu znaci da se slazem da sam prosao kroz crveno jel tako? e sad šta da radim? prošao sam kroz crveno al nisam mogao drukcije,da sam zakocio bio bi stao na pola raskrizja... neznam šta da radim,rec da je bilo narancasto nemogu jer nije bilo a i potpisao sam nerazmisljajuci kaznu... Što predlažete? unaprijed hvala na odgovorima i prijedlozima :)

Katrin
29.01.2011., 10:36
Potpisujes primitak naloga, ne priznajes time prekrsaj. Napisi prigovor, imas ovdje i na temi o prigovorima primjere i objasnjenja. Velika je vjerojatnost da ti vozacku nece uzeti, nego ces samo platiti kaznu.

200kn
29.01.2011., 22:46
Jedan auto je bio ispred mene i prošao kroz žuto,ja sam nabio gas da stignem i taman pred semafor pojavi se crveno svijetlo,nisam stigao ni zakocit nego sam samo prosao.

prošao sam kroz crveno al nisam mogao drukcije,da sam zakocio bio bi stao na pola raskrizja... neznam šta da radim,rec da je bilo narancasto nemogu

Ima već puno o tome na ovoj temi, ali prošao si kroz crveno. Čak se usuđujem reći i da je ovaj ispred tebe prošao kroz crveno. Nije to nikakvo narančasto, nego crveno.
Žuto svjetlo služi da oni koji propisanom brzinom prilaze raskrižju i za vrijeme zelenog svjetla u njega uđu, ga stignu napustiti prije nego što se upali crveno.

U principu, nitko ne bi trebao biti u raskrižju za vrijeme trajanja crvenog svjetla, tako da je prolazak na tzv. kasno žuto prolazak na crveno.
Neki čak i uđu u raskrižje za vrijeme trajanja zelenog svjetla pa ih zadesi crveno i to je prekršaj - i to itekako skupo kažnjiv. Nije dovoljno ući u raskrižje (i začepiti ga) treba malo i misliti.

Što se tebe tiče, kao što je Katrin i rekla to što si potpisao je samo primitak naloga (što ti na njemu i piše). Nisi time nikakvu krivnju prihvatio niti išta slično. Ono što bih ti ja preporučio je da napišeš prigovor (ima na temi o prigovorima puno primjera i na zadnjim stranicama), a na sudu da priznaš krivnju, izraziš kajanje i tražiš minimalnu kaznu ili smanjenje uz uvjetno oduzimanje vozačke budući da ti je neophodna za obavljanje posla.

Najuvjerljiviji u priznanju i kajanju ćeš biti ako stvarno uvidiš svoju pogrešku i iskreno se za nju pokaješ te odlučiš da više nećeš dodavati gas kada vidiš žuto, nego kočiti.
Na žuto se ne ulazi u raskrižje.
Dopušta se samo onakav ulazak na žuto kako si ti ušao na crveno (znači da te zadesi doista u trenutku kada više ne možeš zakočiti, a svi znamo kada je doista taj trenutak).

brijanje
30.01.2011., 12:01
Ja ne znam za vas, ali je mom autu zaustavni put na brzinama većim od 40kmh veći od 2 metra...
Tako da u trenutku paljenja žutog svijetla 2 metra ispred semafora ne preostaje išta drugo nego dati gas ili se zaustaviti u križanju.

Elich San
30.01.2011., 12:21
Poštovani forumaši,molim za pomoć! Jucer sam na semaforu skretao u lijevo. Jedan auto je bio ispred mene i prošao kroz žuto,ja sam nabio gas da stignem i taman pred semafor pojavi se crveno svijetlo,nisam stigao ni zakocit nego sam samo prosao. policija je stajala s lijeve strane semafora na oko 100 metara udaljenosti. isli su zamnom s upaljenim rotirkama zaustavili me,pitali dal znam zasto su me zaustavili,rekao sam da znam. uzeo mi je dokunemte isao u kombi i pisao kaznu. vratio mi je dokumente i rekao da potpisem neki papir.posto mi je prva kazna uopce,potpisao sam jer nisam znao o cemu se radi. dobio sam 2000kn kazne i oduzimanje vozacke na 3 mj. nisam ništa pio niti sam puhao. imam 4 god vozacku i to mi je prvi prekrsaj.Namjeravam napisat prigovor,ili žalbu neznam u čemu je razlika,da mi se smanji iznos kazne i ostavi vozacka uvjetno što mi je rekao i policajac....vozacka mi treba ful jer nemam kako ic na posao...citao sam da se u prigovoru ne pise nista o situaciji koja se dogodila nego tek na sudu... pošto sam potpisao kaznu znaci da se slazem da sam prosao kroz crveno jel tako? e sad šta da radim? prošao sam kroz crveno al nisam mogao drukcije,da sam zakocio bio bi stao na pola raskrizja... neznam šta da radim,rec da je bilo narancasto nemogu jer nije bilo a i potpisao sam nerazmisljajuci kaznu... Što predlažete? unaprijed hvala na odgovorima i prijedlozima :)

imala sam sličnu situaciju prije 3 godine,ali sam ja dobila samo novčanu kaznu 1000,00 kn .
pisala sam žalbu, na sudu sve priznala, ali budući da mi bočno nailazio kamion većom brzinom bilo je ili ostati na cesti da me pokupi ili dati gas i proći kroz crveno.
uglavnom budući da mi je to bio prvi prekršaj u životu i da sam tada imala samo porodiljnu naknadu kao nezaposlena, sutkinja mi je smanjila kaznu na 334,00kn +100,00 kn sudskih troškova.
tako da predlažem ti da pišeš žalbu (i pazi na rok od 8 dana) i na sudu se pokaj.

drot13
30.01.2011., 12:35
Bitno je priznanje i kajanje i kazna odmah pada na trećinu prvotne.:top:

Angang
30.01.2011., 14:14
Ja ne znam za vas, ali je mom autu zaustavni put na brzinama većim od 40kmh veći od 2 metra...
Tako da u trenutku paljenja žutog svijetla 2 metra ispred semafora ne preostaje išta drugo nego dati gas ili se zaustaviti u križanju.

prvo, na dva metra od semafora-uopče ne vidiš semafor!
drugo na nijednom semaforu žuto svjetlo ne traje krače od 2 sekunde tako da u trenutku palenja žutog svijetla imaš vremena za zaustaviti se.
ako se voziš 50 km/h to je oko 14 m/s tako da sigurno ne gledaš semafor kad si na oko 10 metara ispred njega!!!

Začudio bi se kako te osjećaj (koji ti vidiš kad "zadnji" put prije raskrižja pogledaš semafor) vara u vezi sa svijetlom na semaforu!!

200kn
30.01.2011., 22:59

Pa to sam i rekao:

Dopušta se samo onakav ulazak na žuto kako si ti ušao na crveno (znači da te zadesi doista u trenutku kada više ne možeš zakočiti, a svi znamo kada je doista taj trenutak).

Takav prolaz se dopušta jer bi ti ako bi se kroz raskrižje nastavio kretati brzinom 40km/h uspio proći prije nego što se upali crveno (odnosno za vrijeme trajanja žutog).

Problem je što ljudi prolaze i dok žuto svjetlo vide kada su 10, 30 pa i 50metara od semafora i onda ih redovito zatekne crveno kada su 2 metra od semafora pa lijepo cijelo vrijeme kretanja kroz raskrižje provedu pod crvenim svjetlom.
Dakako, mala bi razlika bila i da se crveno upali kada su već ušli u raskrižje.

brijanje
31.01.2011., 07:12
prvo, na dva metra od semafora-uopče ne vidiš semafor!

Pa vidim semafore na drugom kraju križanja. :mig:

drugo na nijednom semaforu žuto svjetlo ne traje krače od 2 sekunde tako da u trenutku palenja žutog svijetla imaš vremena za zaustaviti se.
ako se voziš 50 km/h to je oko 14 m/s tako da sigurno ne gledaš semafor kad si na oko 10 metara ispred njega!!!

Ne znam jesam li se zbunio ali govorim o prolasku kroz žuto i izlasku na crveno :confused:

I nisam nigdje tvrdio da žuto traje 2 sekunde već da je na nekim križanjima (pogotovo na kojima se skreće) potrebno dulje od 2s da bi ih se prošlo.

Osim toga, 8m pred semaforom, na npr Slavonskoj, ti kočiš? Sam kažeš da je potrebno manje od pola sek za proć križanje.

Začudio bi se kako te osjećaj (koji ti vidiš kad "zadnji" put prije raskrižja pogledaš semafor) vara u vezi sa svijetlom na semaforu!!

Onda treba bolje riješiti probleme križanja a ne da ovise o subjektivnim doživljajima vozača kojima ljudski mozak ne dopušta da percipiraju tako sitne promjene.

Susej
31.01.2011., 07:37
Hvala svima na odg.i prijedlozima! :) Bio sam kod jednog odvjetnika da čujem njegovo mišljenje o tome,i kaže da će se to dat sredit. Da mi vozačku vjerojatno neće uzet, a za isnos kazne da će vjerojatno smanjit na pola ako ne i više.hmm nadam se da će bit tako...nije mi problem kazna nego oduzimanje vozačke :/ tako da sam slučaj prepustio njemu,jer vjerujem da zna šta radi,a pošto mi je prvi put i nemam baš iskustva s time neka on to proba riješit... :)

brijanje
31.01.2011., 07:50
I što je rekao odvjetnik, da si prošla na crveno ili na žuto?

Angang
31.01.2011., 07:56
Ne znam jesam li se zbunio ali govorim o prolasku kroz žuto i izlasku na crveno :confused:

Osim toga, 8m pred semaforom, na npr Slavonskoj, ti kočiš? Sam kažeš da je potrebno manje od pola sek za proć križanje.

Onda treba bolje riješiti probleme križanja a ne da ovise o subjektivnim doživljajima vozača kojima ljudski mozak ne dopušta da percipiraju tako sitne promjene.

na raskrižjima na kojima treba više vremena obzirom na veličinu istih i žuto svjetlo duže traje!
Ja ti samo hoću reći sljedeće: ako stalno gledaš na semafor - onda ne pratiš promet!! iako je semafor na suprotnoj strani raskrižja.
Ali vjeruj mi ono što ti kažeš "ušao" u raskrižje na žuto to ti je već crveno ( ako ne vjeruješ probaj se negdje gdje je manji promet vozati gore-dolje a nek te neko snima sa strane tako da se vidi semafor (samo pazi da se ne razbiješ))

Ja nisam nigdje rekao da je potrebno manje od sekunde za proći raskrižje, ali ako se voziš 100 na sat onda i ne treba više od pol sekunde da se prođe raskrižje (samo si onda u prekršaju)

Problem križanja dobro je riješen samo što 80 % ili više umjesto da koče na žuto daju gas čak i kad su više od 20-30 metara od raskrižja!!!

Susej
31.01.2011., 09:27
Odvjetnik kaže da sam prošao kroz žuto...

Angang
31.01.2011., 10:18
E vidiš baš zbog toga što TVOJ odvjetnik zna kroz koje si svijetlo prošao a nije bio tamo :cerek: a ti ne znaš, a zakon dopušta da se svako žali za svaki perkršaj Sud poziva policajca koji će (vjerojatno) reći da si prošao kroz crveno (kao i što jesi) jer takvih koji prolaze kroz "žuto" ima pun qurac i policajac sigurno nije izmišljao!!!!
probaj malo stati negdje na raskrižje pa gledaj 10-15 minuta i vidjet ćeš i sam koliko auta dnevno prođe na crveno a policija baš zaustavi tebe koji "nisi" prošao!!!!
:top::top:

Susej
31.01.2011., 12:22
:D a ima ih vjerojatno još takvih da... Jbg,pogriješio sam a greške se plaćaju... al sad znam da nema više zajebancije s time jer ugrožavam sve oko sebe, i ništa mi se nebi promijenilo da sam počekao tu minutu da dođe opet zeleno na semaforu.

stvarna-mishka
31.01.2011., 12:38
Jednom:zubo: sam prošla kroz žuto i zaustavi me policajac. Kaže on prošla si kroz crveno...nisam kažem ja, bilo je žuto. Ne, crveno. Ne, žuto. Bilo je crveno.Nije, bilo je žuto, opet ja. Od rođaka rođakov prijatelj je radio u policiji i tako ja opet prođem nekažnjeno.:jumping:

drot13
31.01.2011., 14:25
Bez brige, naletit ćeš. Samo da bude sreće pa da nitko drugi ne strada:ne zna:

200kn
31.01.2011., 19:27
Kako se uopće i jedna kazna naplati i kakva to mora biti bahatost kada policajac čini kazneno djelo za prijateljevog rođaka od rođaka.

:kava:

June
31.01.2011., 19:44
Jednom:zubo: sam prošla kroz žuto i zaustavi me policajac. Kaže on prošla si kroz crveno...nisam kažem ja, bilo je žuto. Ne, crveno. Ne, žuto. Bilo je crveno.Nije, bilo je žuto, opet ja. Od rođaka rođakov prijatelj je radio u policiji i tako ja opet prođem nekažnjeno.:jumping:

what goes around comes around.... prije ili kasnije, vako il onako...:kava:

frANZi50
01.02.2011., 16:57
U principu, nitko ne bi trebao biti u raskrižju za vrijeme trajanja crvenog svjetla, tako da je prolazak na tzv. kasno žuto prolazak na crveno.
Neki čak i uđu u raskrižje za vrijeme trajanja zelenog svjetla pa ih zadesi crveno i to je prekršaj - i to itekako skupo kažnjiv. Nije dovoljno ući u raskrižje (i začepiti ga) treba malo i misliti.

Zakon predviđa mogućnost ostanka u raskrižju, a ne postoji niti jedan članak koji bi kažnjavao prolazak raskrižja tijekom crvenog svjetla (ako se ušlo na žuto ili zeleno). Tako da mislim da je netočno ovo što govoriš. A i nema logike.

Inače, koliko sam ja uspio percipirati, trajanje žutog svjetla ovisi o ograničenju brzine, a ne o veličini raskrižja. Pri većoj brzini, i žuto svjetlo mora trajati duže jer nitko ne bi uspio zakočiti.

Angang
01.02.2011., 18:05
Zakon predviđa mogučnost ostanka u raskrižju i kažnjava ga!!!!

xamaxy
01.02.2011., 18:37
Drot, kolko god ti htio vjerovati nikak i nikak nejde.
Najlakše je ponavljat parolu " da neki su nepošteni", "a kolko tek vas radi prekršaj i od 10 kaj je prošlo kroz raskrižje" i sl.
Sa druge strane imaš "službenu osobu" koja je prije tjedan dana i meni prodavale fore sa crvenim svijetlom, s time da je još jedan iza mene zaustavljen što je onak u najmanju ruku presmiješno probao prodat.

I kaj bum ja na sudu? Reko nisam prošao na crveno? Pa bu bilo to svi vele?

Jumai
01.02.2011., 18:39
Odvjetnik kaže da sam prošao kroz žuto...

Za prolaz kroz žuto je ista kazna kao i za prolaz kroz crveno. ZSPC je jasan. Promjeni odvjetnika.

Teoretski možeš dokazivati da se nisi mogao zaustavit bez da ugroziš promet, npr. tvrdit da je na cesti bio led, ti stisnuo kočnicu i baš kad su abs + zimske gume počele zaustavljat auto u retrovizoru si skužio staru ladu nivu pa si pustio kočnicu i prošao kroz žuto jer si zaključio da je to najbolje s obzirom bi se ionako zaustavio u raskrižju, a lada se zabušila u tebe i u toj nesreći bi možda i netko bio ozljeđen.

Ali sumnjam da će ti to proć na sudu (dapače, neće :D), posebno ako nemaš pouzdanog svjedoka, npr. policajca koji ti je napisao kaznu i može potvrdit tvoju priću. Brat kao svjedok ne pomaže.

@Franzi: ne smiješ ući u raskrižje ako nisi siguran da u jednom potezu možeš izaći iz njega, to što u praksi svi rade drukčije i policija to ne kažnjava je druga priča. I što kaže Angang, zaustavljanje u raskrižju je kažnjivo.

@xamaxy: isto što bi ti rekao istražiteljima uskoka da nikog ne optuže za kriminal u privatizaciji i javnoj nabavi jer ustanove kako nije bilo kriminala. Provozaj se ulicama grada u kojem živiš i broji prometne prekršaje koje vidiš, siguran sam da ćeš u 20min nabrojati 50 prekršitelja.

drot13
01.02.2011., 19:06
Drot, kolko god ti htio vjerovati nikak i nikak nejde...

Ružno mi zvuči ovo što ću reći, ali to je ipak tvoj problem, a ne moj.:top:

Angang
01.02.2011., 19:16
Za prolaz kroz žuto je ista kazna kao i za prolaz kroz crveno. ZSPC je jasan. Promjeni odvjetnika.

Članak 59. ZSPC-a
(1) Na raskrižju i na drugom mjestu na kojem se upravlja prometom uređajima za davanje znakova prometnim svjetlima (semaforima ili drugim uređajima), prometna svjetla za sudionike u prometu znače:
3) žuto svjetlo – upaljeno samostalno, znači da vozilo ne smije prijeći crtu zaustavljanja niti smije ući u raskrižje, ako se u trenutku kad se žuto svjetlo pojavi, nalazi na takvoj udaljenosti od prometnog svjetla da se može na siguran način zaustaviti.
(2) Žuto svjetlo upaljeno istodobno s crvenim svjetlom označava skoru promjenu svjetla i pojavu zelenog svjetla, ali ne mijenja zabranu prolaska koja je dana crvenim svjetlom.
(3) Žuto treptavo svjetlo obvezuje sve sudionike u prometu da se kreću uz povećani oprez.
(4) Zeleno treptavo svjetlo služi za upozorenje sudionika u prometu na skori prestanak slobodnog prolaska i na pojavu žutog, odnosno crvenog svjetla.
prolaz kroz žuto ije kažnjivo ali je zabranjeno(jer da nije zabranjeno svi bi jurili još više nego do sada-"hvatali žuto")

drot13
01.02.2011., 19:25
Iako ti citiraš zakon, tehnički je Jumai "više" u pravu (što se tiče konkretno ovog pitanja). Ulazak kroz raskrižje kroz žuto svjetlo je zabranjen, a sankcionirat će se kao da je vozač prošao kroz crveno.:top:

Angang
01.02.2011., 19:45
pa to ti piše u zakonu, prolaz kroz žuto je zabranjen!
a prolaz kroz crveno zabranjen i propisana je kazna!

Jumai
01.02.2011., 19:58
Drot ti je već odgovorio, propisana kazna vrijedi i za prolazak kroz žuto, osim su slučaju navedenom u zakonu. A taj slučaj treba dokazat.

Ok, pogriješio sam u tome da je zspc jasan. :)

xamaxy
01.02.2011., 21:03
Članak 59. ZSPC-a
prolaz kroz žuto ije kažnjivo ali je zabranjeno(jer da nije zabranjeno svi bi jurili još više nego do sada-"hvatali žuto")

I ovo je dio istog zakona, samo to nikad nemreš dokazat , a dovoljno je da murjak radeći kvotu veli da to je ta osoba koja je napravila navodni prekršaj i pečen si.

Jumai istina je, vozim se svaki dan kao i većina ovdje i gledam i vidim sve te prekršaje, isto kao i policiju bez svjetala, sa farom koji ne radi, i evo svježe vožnjom po heinzelovoj od ~82kmh s time da mu je rotirka izgovor za nepropisno poluokretanje (i da drot, sigurno su se žurili na intervenciju sami u autu sretanjem i mirnim izlaženjem kod postaje).

Iako je sve više manje jasno nemrem ne pisat o ovakvim najobičnijim ulovima za ministarstvo financija na temelju "da da prošao je ja ga vidio".
Kad me snimi za brzinu bilo je da, to je tak, kolka je kazna i di je mogu platiti. A ovakav ribolov nebu prošao!

Jumai
01.02.2011., 22:04
To što netko drugi vozi pijan, bez svjetala i pritom prolazi kroz crveno ne znaći da smiješ i ti, ili da je to opravdanje.

Svakako skužio si da policajac vidi dovoljno stvarnih prekršaja i da ne mora hvatat nedužne već da kazni polovicu stvarnih prekršitelja koje uoči premašio bi kvotu nekoliko puta. Ali svi kad ih uhvate - nisu krivi. Policajac nema razloga lagat, okrivljeni ima, u ovom slučaju 2000kn i 3mj bez vozačke.

Ali u svakom slučaju sud je tu da presudi po pravu i zakonu.

xamaxy
01.02.2011., 22:09
Koji bi bio moj razlog lagati i to na nekakvom forumu?
Ja imam razloga lagati jer eto, nema nedužnih u prometu i policija radi savršen posao, no dobro, kaj je tu je - natipkam presudu.:top:

brijanje
02.02.2011., 06:19
A ako se može pružiti "dokaz" da su ceste taj dan bile zaleđene?
Ovo dokaz je u navodnicima jer je novinski članak o tome kako su se taj dan hrpe ljudi polomile i vladala je poledica u Zg te su završavali u Traumi.
Jer iskreno, nisam mogao zakočiti na žuto. Dobro, možda sam mogao, uvijek se može, ali tko zna kako bi to završilo (pogotovo kako je fino asfalt razvaljen pred semaforom).

Angang
02.02.2011., 07:00
To što netko drugi vozi pijan, bez svjetala i pritom prolazi kroz crveno ne znaći da smiješ i ti, ili da je to opravdanje.

Svakako skužio si da policajac vidi dovoljno stvarnih prekršaja i da ne mora hvatat nedužne već da kazni polovicu stvarnih prekršitelja koje uoči premašio bi kvotu nekoliko puta. Ali svi kad ih uhvate - nisu krivi. Policajac nema razloga lagat, okrivljeni ima, u ovom slučaju 2000kn i 3mj bez vozačke.

Ali u svakom slučaju sud je tu da presudi po pravu i zakonu.

Drot ti je već nekoliko puta pisao da policajac nema "normu" ili "kvotu" samo da policajac piše kaznu svakome koga vidi u prekršaju za 8 sati (kolika je smjena) ne bi prešao niti 10 KM u smjeni, a di su odlasci na intervencije i sve ostalo!!!!!

Ja imam razloga lagati jer eto, nema nedužnih u prometu i policija radi savršen posao, no dobro, kaj je tu je - natipkam presudu.:top:

ne znam koji bi tebi bio razlog lagati (vjerojatno sam pred sobom tražiš izgovor)

ZgSash
02.02.2011., 09:12
Iako ti citiraš zakon, tehnički je Jumai "više" u pravu (što se tiče konkretno ovog pitanja). Ulazak kroz raskrižje kroz žuto svjetlo je zabranjen, a sankcionirat će se kao da je vozač prošao kroz crveno.:top:

kako to da onda droti ne pisu "prolazak koz zuto"?
;)

frANZi50
02.02.2011., 12:58
Drot ti je već odgovorio, propisana kazna vrijedi i za prolazak kroz žuto, osim su slučaju navedenom u zakonu. A taj slučaj treba dokazat.

A gdje piše da propisana kazna vrijedi i za prolazak kroz žuto? Jer ne piše nigdje. To je interpretacija koja nema nikakve veze s onim što piše u zakonu.

A malo proučite i članak 61. ZoSPC-a:
Članak 61.

(1) Vozač koji je vozilom ušao u raskrižje na kojem se upravlja prometom uređajima za davanje znakova prometnim svjetlima, može napustiti raskrižje ne čekajući da prometnim svjetlom promet bude dopušten (otvoren) u smjeru kojim namjerava produžiti kretanje, uz uvjet da propusti sve sudionike u prometu koji se kreću smjerom u kojem je promet dopušten.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno stavku 1. ovoga članka.

Dakle, u slučaju da uđeš na žuto i prolaziš kroz raskrižje dok je crveno, ili recimo uđeš na zeleno, oćeš lijevo i moraš čekati aute iz suprotnog smjera, a u međuvremenu se upali crveno - nema NIKAKVE osnove za kažnjavanje.

Jumai
02.02.2011., 14:47
kako to da onda droti ne pisu "prolazak koz zuto"?
;)

Previše je onih koji prolaze kroz "debelo" crveno da bi hvatali ljude koji su prošli kroz žuto iako su se mogli zaustaviti da su umjesto gasa pritisnuli kočnicu.

A ako se može pružiti "dokaz" da su ceste taj dan bile zaleđene?
Ovo dokaz je u navodnicima jer je novinski članak o tome kako su se taj dan hrpe ljudi polomile i vladala je poledica u Zg te su završavali u Traumi.
Jer iskreno, nisam mogao zakočiti na žuto. Dobro, možda sam mogao, uvijek se može, ali tko zna kako bi to završilo (pogotovo kako je fino asfalt razvaljen pred semaforom).

Naravno, i poželjno je da to napraviš. Na sudu sude ljudi na temelju svog znanja i iskustva i ako su tvoji navodi argumentirani i imaju uporište postoji realna šansa da se izvučeš. Nađi te novine i spremi ih.

Drot ti je već nekoliko puta pisao da policajac nema "normu" ili "kvotu" samo da policajac piše kaznu svakome koga vidi u prekršaju za 8 sati (kolika je smjena) ne bi prešao niti 10 KM u smjeni, a di su odlasci na intervencije i sve ostalo!!!!!

Komentiram Xamaxyjevu tvrdnju da nije kriv već je policajac trebao ispunit kvotu. Službeno kvota ne postoji, naravno, jer je zamišljeni cilj ulica bez prekršaja. Ipak, ako se policajac u mjesec dana ne napiše niti jednu kaznu sigurno ga neće pohvaliti zato što u njegovom sektoru više nema prekršaja, već će ga kritizirati jer je svima jasno da ne radi svoj posao.

Lažeš jer očekuješ savjet kako se izvući.

ZgSash
02.02.2011., 14:53
to bi kamera tako elegantno rijesila , da mi je potpuno jasno zasto to kod nas nije u uporabi
jebes jednostavno , to nije posao

xamaxy
02.02.2011., 15:48
Hehehe Jumai, dost kvalitetno okrećeš situacije:top:

Nemam razloga za lagati, a pogotovo da dobijem ovdje savjet kako da se izvučem jer imam spreman govor od osoba koje su se minimum jednom "izvukle" tj nazovimo to dokazale nevinost i poništeno na sudu sve.

Ja sam samo u frustraciji komentirao "kaj radit kad te tak skelji a da nisi kriv".

Nisam ja nikakvo nevinašce ili bilo kaj slično, ali ću učiniti sve da me laganjem ne kazni i to značajnom kaznom!

Bez ikakve dvojbe sam ušao u semafor na žuto, vid mi je savršen i nemam nikakvu potvrdu da haluciniram ili povijest takvih ili sličnih epizoda.
Ono što je mogao policajac napravit je konstatirat da sam mogao stati kad mi se upalilo žuto. I onda fino iznesemo pred sudom on svoj zaključak kak sam moga ostati i ja svoj kako nisam i nek sudac/sutkinja zaključi. Najjednostavnije uzet raskrižje u obzir, brzinu, okruženje, uvjete i gotovi za sekundu. E ali da, nije to tak efektno i masno kažnjivo.

A ne da frajer ima zaustavljenu osobu, okreće se prema raskrižju, ja završavam skretanje, a na semaforu crveno taj tren i tvrdi da sam prošao na crveno. Totalni amaterizam i laž! Nema amabaš nikakvog boga da je od početka pratio moju situaciju jer je imao zaustavljenu osobu kojoj se obraćao i čije je podatke imao još u ruci. Nego gle, zgodno, ajmo i ovog probat.
Uz SVE TO, još frajer zaustavlja lika iza mene, ne samo da si je skočio u usta dvostruko nego je sam dokazao moju nevinost. Zahtjev samo nek iznese koju je osobu imao zaustavljenu i kaj je radio kad me "vidio",a ta osoba je svjedok.

A boldano je da vozač u raskrižju kad se upali crveno može mirno kad se omoguće uvjeti završiti radnju!

@ZgSash
To je to! Imam smeće od IXUSa sa memory karticom snima kolko god dugo želiš, samo 1000kn, fantastična slikica i video. Lijepo dobi jedan u ruke, stane se da vidi odlično semafor i lika ispred i nikakav rođo u policiji, babo u ustavnom sudu ili susjed od isusa krista ti ne pomaže!

PS možete unaprijed zaključit žuto je zid kao i crveno, i opet dolazimo na moje da sam budala kaj nisam probao stati pa makar izazvao pošteni raspašoj u zavoju, i OPET dobijem kaznu od 1000 kn bar jer nebu isti drot došao i rekao "bravo bravo, glavno da niste na crveno prošli"

vivekananda
02.02.2011., 17:27
Što se ne smije kad si prvi auto u redu, a želiš skrenuti lijevo, uči u raskrižje i čekati? Mene su učili u auto-školi da može. I što kad te u raskrižju uhvati crveno? U prekršaju si?

200kn
02.02.2011., 17:27
A boldano je da vozač u raskrižju kad se upali crveno može mirno kad se omoguće uvjeti završiti radnju!
Sada ti izvrćeš.

Poanta tog članka nije da se ulazi u raskrižje na crveno pa se onda mirno iz njega izlazi, nego da ako si ušao na zeleno, a zateklo te crveno da moraš (inače 300kn kazne) napustiti raskrižje što prije možeš.

Taj članak moraš gledati u kontekstu onoga da u raskrižje kroz crveno i žuto (!) ne smiješ ni ući.

Što se ne smije kad si prvi auto u redu, a želiš skrenuti lijevo, uči u raskrižje i čekati? Mene su učili u auto-školi da može. I što kad te u raskrižju uhvati crveno? U prekršaju si?

Mene su učili da dva auta smiju ući, ali to nisam našao u zakonu :D

Ako nitko iz suprotnog smjera ne prođe na žuto (što je rijetko), onda biste vas dvoje trebali imati dovoljno vremena da prođete prije nego što se upali zeleno ovima ostalima.

drot13
02.02.2011., 19:22
I ovo je dio istog zakona, samo to nikad nemreš dokazat , a dovoljno je da murjak radeći kvotu veli da to je ta osoba koja je napravila navodni prekršaj i pečen si...

Norme ne postoje, što god ti mislio.:top:

Što se tiče navlačenja prekršaja, čemu bi ja riskirao i zezao se, kad ionako oko mene ima hrpa drugih prekršitelja?:ne zna:

A ako se može pružiti "dokaz" da su ceste taj dan bile zaleđene?...

"Ceste" ne znači i ta cesta na kojoj si ti bio.:ne zna:

... Jer ne piše nigdje...

Pokušaj se tako braniti na sudu, pa ćeš vidjeti što će ti reći i kako ćeš proći.:top:

... Dakle, u slučaju da uđeš na žuto i prolaziš kroz raskrižje dok je crveno, ili recimo uđeš na zeleno, oćeš lijevo i moraš čekati aute iz suprotnog smjera, a u međuvremenu se upali crveno - nema NIKAKVE osnove za kažnjavanje.

Nikakve osim čl. 62. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.:top:

to bi kamera tako elegantno rijesila , da mi je potpuno jasno zasto to kod nas nije u uporabi...

Osobno se zalažem i za to, a i za kamere u službenim autima (a i CCTV). Ali čini se da još nismo na toj razini.:ne zna:

Što se ne smije kad si prvi auto u redu...

Možeš i nisi u prekršaju.:top:

Jumai
02.02.2011., 20:38

Ne, kazna je 1000kn, ali u pravilu policija ne kažnjava za takav prekršaj, dapače, dobar dio policajaca čak ne zna da je to prekršaj. ;)

Razlog tome je stvaranje gužve, odnosno neometan tok prometa. Naime, kad si u raskrižju ne vidiš svoj semafor, već trebaš čekati da se zaustave ovi iz tvog smjera ili krenu oni iz drugog smjera. Ako je na čelu kolone mlad nesiguran vozač ili vozačica, ili neka bakica koja nije baš hitra i iskusna u procjeni te krene tek kad oni iz njenog smjera stanu, postoji realna šansa da će ovi iz suprotnog već krenuti (s desne strane), a ovi s lijeve ostaju blokirani zbog vozila u raskrižju. Ne mogu se vratiti nazad jer su i iza vozila, a i vožnja unatrag u raskrižju dok okolo prolaze ljudi i djeca (ni ne vidiš ih od gepeka) je opasna radnja. Još opasnije je da netko od ovih iz drugog smjera (s desne strane) odluči naglo kočiti i zaustaviti se usred semafora iako mu je zeleno kako bi propustio one koji su ostali u semaforu jer nitko iza njega ne očekuje takvu radnju (zeleno im je, ljudi voze u koloni s nogom na gasu) i postoji velika šansa da bi se desio sudar. Ili ako je ista traka za lijevo i ravno, ovi s druge strane uđu u raskrižje jer većina vozila ide lijevo, onda naleti netko tko želi ravno, a ne može. Takva situacija se desi svakih par minuta na nekoliko najprometnijih križanja u ST.

Jednom su u nekoj emisiji (automotiv, peta brzina ili sl.) pričali o tome.

drot13
02.02.2011., 20:55
Ne, kazna je 1000kn, ali u pravilu policija ne kažnjava za takav prekršaj, dapače, dobar dio policajaca čak ne zna da je to prekršaj.:mig:...

Lijepo si mi namignuo, ali malo si u krivu. Ne smiješ ući u raskrižje ako je očito da ćeš ometati promet, npr. da je cesta na koju želiš skrenuti zakrčena, ali u normalnoj prometnoj situaciji (kao što je ova iz pitanja) smiješ.:top:

Jumai
02.02.2011., 21:25
Ne smiješ se zaustaviti u raskrižju, odnosno ne smiješ ni ući u raskrižje ako je očito da se moraš zaustaviti. Zakon ne navodi razliku u tome da li ideš lijevo ili ravno.

zuba
02.02.2011., 21:34
a koliko vas je zaglavilo u "tom raskrižju"... ;-)

mrdnite se već jednom, zeleno je...

drot13
03.02.2011., 20:32
Ne smiješ se zaustaviti u raskrižju....

U raskrižju se smiješ zaustaviti, inače se promet nikako ne bi mogao odvijati (moraš propustiti neka vozila, pješake...).:top:

Radimo famu bez veze. Činjenica je da ljudi "love" zeleno, pa ulete na crveno i onda se izvlače da je bilo žuto, a činjenica je i da policajci znaju pogriješiti u procjeni. Niti jedno niti drugo nije pravilo, ali događa se. Kao što je jedna pametna rekla, promet je dinamični događaj koji ovisi o puno čimbenika i nema smisla ovoliko raspravljati o jednom.:top

frANZi50
05.02.2011., 13:49
Pokušaj se tako braniti na sudu, pa ćeš vidjeti što će ti reći i kako ćeš proći.:top:

Kakav je to sud koji nešto odlučuje na temelju procjene, a da ista nema podloge u zakonskim propisima? Ako je tako, nabijem takav sud.

Nikakve osim čl. 62. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.:top:

Članak 62. kaže da ne smiješ ući u raskrižje ako bi blokirao odvijanje prometa iz drugih smjerova kad se upali crveno, ali isti članak se NE ODNOSI na slučaj kada MORAŠ stati u raskrižju kako bi propustio aute iz suprotnog smjera, a POGOTOVO se ne odnosi na slučaj kada uopće ne staješ u raskrižju, nego samo prođeš, a eventualno ti se upali crveno ako si ušao na žuto. POVRH SVEGA, najveća je glupost što, osim što prekršaj ne postoji, nepostojeći prekršaj se kažnjava odredbom koja se uopće ne odnosi na taj prekršaj (a to je prolazak na crveno svjetlo, što nema apsolutno nikakve veze sa spomenutim). Spomenuto se odnosi na prolazak kroz žuto.

S druge strane, jedan drugi, već spomenuti članak omogućuje vozaču da legalno ostane u raskrižju kad mu je crveno i da raskrižje napusti za vrijeme trajanja crvenog svjetla, u trenutku kad ne ugrožava vozila iz drugih smjerova. To se, uz već spomenuto, uči i u autoškoli.

drot13
05.02.2011., 15:20
... Ako je tako, nabijem takav sud...

Odličan argument.:top:

... S druge strane, jedan drugi, već spomenuti članak omogućuje vozaču da legalno ostane u raskrižju kad mu je crveno i da raskrižje napusti za vrijeme trajanja crvenog svjetla, u trenutku kad ne ugrožava vozila iz drugih smjerova...

Čim stojiš u raskrižju za vrijeme svojeg crvenog svjetla, velika je (skoro apsolutna) vjerojatnost da ćeš ometati normalno kretanje drugih vozila ili pješaka. A to je onda ipak prekršaj.:ne zna:

frANZi50
06.02.2011., 14:45
Odličan argument.:top:

Nije to argument, nego reakcija. Sud koji odlučuje na temelju nekakve procjene, a da ista nema uporišta u zakonu, ne zaslužuje ništa drugo. Jedan građanin tu nažalost ništa ne može promijeniti pa ne preostaje ništa nego živciranje.

Čim stojiš u raskrižju za vrijeme svojeg crvenog svjetla, velika je (skoro apsolutna) vjerojatnost da ćeš ometati normalno kretanje drugih vozila ili pješaka. A to je onda ipak prekršaj.:ne zna:

Ne mora značiti. Možeš stati u prostor koji odvaja dva smjera i nikome ne smetaš.

U konačnici, sve se ovo uči i u autoškoli. Stoga kažnjavati prolazak kroz žuto svjetlo kao prolazak kroz crvenog, osim što nema nikakve podloge u zdravom razumu, nema je ni u zakonu po kojem sudovi moraju odlučivati. Ako policija "po defaultu" kažnjava svakoga tko se nađe u raskrižju za vrijeme crvenog svjetla, i to kao da je prošao kroz crveno svjetlo, to je ništa drugo nego stari hrvatski način odlučivanja linijom manjeg otpora, zapravo čista nepravda. Nešto slično kao i odredba o "neprilagođavanju vožnje uvjetima na cesti".

xamaxy
08.02.2011., 18:51
Evo danas ko za vraga sam došao na svoje.
Stojim u koloni u VG, križanje Kolareva-zagrebačka. Ispred mene policijski auto.
Sve 5, čekamo zeleno, pomičemo se sa drugima, i na semaforu se upali žuto, te tek crveno te murjak po gasu i obavi skretanje. (to je učestala praksa svih vozača na tom semaforu)

Zapisao sam tablicu auta, vrijeme, model.

Pitanje @drot13,
s obzirom kolko si za pravednost i borbu protiv loših kolega, koji savjet imaš? Otišao bi predat tu primjedbu ili opažanje ujutro u PU Vg. Dal ima smisla? Oće "nestat" ili bu se uistinu frajera pitalo tj provjerilo? Naravno, on bu rekao da nije i generalno kako to sve ide? Moj gubitak vremena i tinte ili ima smisla?

vivekananda
08.02.2011., 19:26
Stojim u koloni u VG, križanje Kolareva-zagrebačka. Ispred mene policijski auto.
Sve 5, čekamo zeleno, pomičemo se sa drugima, i na semaforu se upali žuto, te tek crveno te murjak po gasu i obavi skretanje. (to je učestala praksa svih vozača na tom semaforu)

Pitanje @drot13,
s obzirom kolko si za pravednost i borbu protiv loših kolega, koji savjet imaš? Otišao bi predat tu primjedbu ili opažanje ujutro u PU Vg. Dal ima smisla? Oće "nestat" ili bu se uistinu frajera pitalo tj provjerilo? Naravno, on bu rekao da nije i generalno kako to sve ide? Moj gubitak vremena i tinte ili ima smisla?

Zašto se zamarati i gubiti vrijeme sa tuđim prekršajima koji nisu uzrokovali nezgodu? Da bi napakostio nekom? Vjerovatno možeš i kvalitetnije iskoristiti svoje vrijeme. :ne zna:

OT. Sjećam se one serije Policajci ili tako nekako.. :confused: koja je bila snimana u ZG i ST. Sjećam se kao da je bilo juče, kada je jedan policajac rekao da ne postoji kazna za prolazak kroz žuto svjetlo, nego samo kroz crveno... :D

volim_puding
08.02.2011., 21:34
Unaprijed ocekujem da cu biti popljuvana zbog neznanja, ali moram pitat jer sam veoma zbunjena :confused:

Kako u RH funkcioniraju semafori? Kako sam guglala vidim da na nekim semaforima postoje kamere. Cemu one sluze? Moze li se kazna dobiti ako napravis prekrsaj na semaforu a policija te ne zaustavi (nego te uslikaju pa salju razglednice :rolleyes:)

I znam da je malo izvan teme, ali je li isti slucaj i kad je radar kontrola? Znaci, samo kazna na kucnu adresu.

Propitujem i ispitujem ljude i svima sam vec dosadna, ali moram znat.

Zahvaljujem svakome tko odvoji vremena za moja pitanja :s

Jumai
09.02.2011., 02:59

Pitanje @drot13,

info@mup.hr ili 0800-092.

S mail-om imam iskustva, broj nisam imao potrebe zvat.

Slučaj nije bio poput tvog već se radilo o tome da policija ispred PU nema mjesta za parking pa su redovito parkirali aute i kombije na nogostupu. A nogostup je prilično uzak (vjerojano i nelegalno), ne znam da li je širok više od 120cm. Jednom vozim tom ulicom uobičajenom brzinom, gustoča prometa je velika, ali baš zato se ne smije vuć jer bi odmah nastala gužva (i negodovanja drugih vozača). Vozim cca. 40km/h, kad odjednom ispred mene osvanu - dječja kolica (!!!) progurana ispred kombija koji je visok cca. 2m, zatovoren i nemaš šanse vidjet kroz njega. Naglo cimnem volanom, prođem par cm od kolica, sreća (i čudo) što u susjednom traku nije nitko bio, da jest ne samo što bi ga udario već najvjerojatnije i pokupio kolica. Treba i toj ludi koja je izgurala kolica ispred sebe na cestu dat par pleščurina (jer ni ona ne vidi od kombija, a ne može ić nogostupom jer joj smeta tj kombi), ali jbga. Vratim se tamo, zapišem tablicu, slikam,.. i pošaljem e-mail u 14.35h. U 14.45h dobijem odgovor "zahvaljujemo se.. vaša prijava je zaprimljena, hvala itd..". Nakon cca. 2 mjeseca, ja već zaboravio na to, dolazi e-mail "poštovani, nakon utvrđenih izvida ustvrdili smo da je vaša prijava bila utemeljena te su službenici kažnjeni temeljem zakona o.. itd..." te na kraju "zahvaljujemo na suradnji!".

200kn
09.02.2011., 07:41
I ja moram pohvaliti MUP za odgovaranje na mail.
Svaki put kada sam slao upit sam dobio odgovor koji je doduše bio u rasponu od samo robotskog otkantavanja do vrlo detaljnog i profesionalnog odgovora (sličnog ovome koji navodi jumai).

No jednom sam upit slao anonimno i nitko mi ništa nije odgovorio iako je voditelj Odjela za odnose s javnošću na webu (http://www.mup.hr/52344.aspx) napisao da odgovaraju i na anonimne mejlove.

Pitanje požete postaviti i anonimno, ali da bismo vam mogli odgovoriti uz pitanje morate navesti e-mail na koji želite dobiti odgovor
Jasno sam naznačio mejl na koji mi mogu odgovoriti.
:ne zna:

U svakom slučaju, mejl funkcionira i to jako dobro. Ali se treba potpisati.

A što se tiče konkretnog upita, to je ozbiljni prekršaj koji je policajac napravio, ali nećeš ništa puno tu moći napraviti. Sumnjam da će ga itko išta pitati, a ako zaniječe (što vjerojatno hoće ako ne namjerno, onda zato jer se toga neće sjećati) neće sigurno netko zbog toga tražiti sučeljavanje ili nešto i na kraju od toga neće biti ništa. Dakako, moguće je (iako malo vjerojatno) da je baš išao na intervenciju, ali nije upalio rotirajuća svjetla nego je prvo krenuo pa ih tek kasnije upalio ili ih iz taktičkih razloga uopće nije palio. Tko zna...
Doduše, možeš biti konstruktivniji pa poslati mejl u kojem ih upozoravaš na to raskrižje i da na to da tamo ljudi stalno prolaze kroz crveno (pa navesti da čak i policija to radi) i onda će oni možda pojačati kontrolu tamo.

xamaxy
09.02.2011., 08:42
Thx.

"Doduše, možeš biti konstruktivniji pa poslati mejl u kojem ih upozoravaš na to raskrižje i da na to da tamo ljudi stalno prolaze kroz crveno (pa navesti da čak i policija to radi) i onda će oni možda pojačati kontrolu tamo. "

Ovo ima nekak najviše smisla, jer isto vjerujemda samo prijavim bu bez efekta.
Doduše nisam znao da su se modernizirali za mail. Mali koračić naprijed.

200kn
09.02.2011., 11:12
Ako pošalješ takav mejl, onda će ga oni iz MUP-a proslijediti na PUVG, a ne znam kakvi su oni s odgovaranjem na mail. Ovi u PUZG su super!
Držim fige da ispadne dobro.
Pa i njima ti ta informacija u krajnjoj liniji puno znači. Mi (građani) svi samo gunđamo kako policija ništa ne radi i ne kažnjava ovo i ono, a ne pitamo se kada smo im zadnji put skrenuli pozornost na nešto.

Meni se nekako čini da postoje dvije kategorije građana što se toga tiče:
- većina koja nikada ništa ne prijavljuje
- mali broj onih koji dojavljuju svakakve gluposti i siluju ih za nepotrebne detalje, zamaraju s glupostima, gangrizavi starčeki i slično...

I jako jako jako malo onih koji šalju smislene prijave s dovoljno informacije, koje su istovremeno konkretne, jasne i konstruktivne pa po njima se onda može i postupati.

Nadam se da ćeš biti u ovoj zadnjoj kategoriji i da će sve više biti takvih prijava. :top:

drot13
09.02.2011., 16:53
... Oće "nestat" ili bu se uistinu frajera pitalo tj provjerilo?...

Neće nestati, jer se sve žalbe/prijave/predstavke zavode i na njih se mora odgovoriti. Vidjet će tko je vozio i pitati ga, ali će on reći da nije i najvjerojatnije nikome ništa. Ako se potpišeš, možda će te zvati na razgovor i prijaviti policajca po tvojoj izjavi (ne bi bilo prvi put), ali tu mora biti i nekih prethodnih indicija (takvih žalbi, neurednosti u postupanju i sl.).:top:

... Kako u RH funkcioniraju semafori?...

Kao i svugdje drugdje.:top:

... Kako sam guglala vidim da na nekim semaforima postoje kamere. Cemu one sluze?...

Više ne služe. Bilo je problema s baždarenjem (barem je to bilo objašnjenje) i prestale su funkcionirati za utvrđivanje prekršaja, a sada se koriste samo za provjeru gustoće prometa.:ne zna:

Što se tiče prekršaja, policajac može kod skoro svakog prekršaja naknadno pitati vlasnika tko je vozio taj auto u to vrijeme i na taj način prijaviti osobu (ako ju ne uspije ili ne može zaustaviti).:top:

volim_puding
10.02.2011., 16:32
Kao i svugdje drugdje.:top:

pravo si mi rekao :lol::lol:

igor.sb
23.02.2011., 23:36
bok :D

odma da kazem, da dosada nisam kaznjavan u prometu

i eto jucer prođem kroz crveno, iako sam bio uvjeren da je jos uvijek gorilo zuto

et na kraju sam prosao i vise nego odlicno

kaznu od 2000 kn samanjili na 700kn+100 kn troskovi suda i nisu mi oduzeli vozacku :D

drot13
23.02.2011., 23:41
Kako si se branio?

igor.sb
23.02.2011., 23:59
najvise su uzeli u obzir sto nisam kaznjavan, a vec im je i od prije poznata ta situacija sa tim raskrizjem, tako da se nisam previse morao ni braniti, a i A kategorija mi je jedina kategorija, pa mi mozda nisu i zbog toga oduzeli vozacku

al ono naveo sam da je u tom trenutko prolaska jedino razumno rjesenje bilo ne kociti, jer da jesam, tek tada bi ugrozio sebe i ostale u prometu

btw. vise ne prolazim tim raskrizjem :D

st sonic
27.02.2011., 02:13
evo da se javin drotu da je bia u pravu :D Ukratko, spušia san kaznu od 500kn za pojas na koju san se žalia (prvi prekršaj ikad, student, nezaposlen bla bla, srceparajuće baš :mig: ), i žalba mi je odbijena na šta san puka i bacia je u smeće, naravno bez podmirivanja iste. U jednom postu san pita drota oće mi dolazit još išta doma od opomena i tako to, i čovjek reče:

:D šta me baš razveselilo... ono... toplo oko srca i te šeme :rofl:

I bome došlo mi je doma pismo di mi smanjuju kaznu sa 500 na 300 kn koje moran platit, u protivnom će Porezna uprava u roku 8 dana pokrenuti postupak ovrhe... :ne zna::s:lol:
E sad, moje pitanje drotu je: "kako oni meni mogu izvršit tu ovrhu? Šta će oni uzet studentu na čijem imenu nije apsolutno ništa u kući? Oće mi skidat patike ili će ćaći i materi iznit trosjed iz dnevnog boravka xD" :rofl: Koji kraljevi... Da se razumimo, kazna je plaćena sad kad je umanjena, al eto čisto me zanima jel stoji to šta su napisali i jesu mi mogli išta "dignit", iako se meni to čini ka malo žešći vic :D

drot13
27.02.2011., 18:37
Sjedaju ovrhom na povrat poreza. Kako si student bez primanja, a time i bez povrata, nakon godine dana bi dobio zamjenu u 1 dan zatvora. Ali eto, na priznanje (+ olakotne okolnosti) uvijek smanjuju novčanu kaznu.:top:

Jumai
27.02.2011., 18:54
Zar nije minimalna zatvorska kazna za takav prekršaj 3 dana?

drot13
28.02.2011., 11:35
Zar nije minimalna zatvorska kazna za takav prekršaj 3 dana?

U pravu si. Zaboravih na tu "sitnicu".:top:

Cvitan
10.03.2011., 13:46
Evo moga iskustva s prolaskom kroz "navodno" crveno.

Prvo nisam zaustavljen nego mi je tek naknadno doslo utvrdivanje vozaca, itd.

Postupak naravno ide dalje, i mislim da je nebitno jeste u pravu ili niste, sve se svodi na cjenkanje koliko cete napuniti proracun.

Prije sedam dana sam bio na smijuriji od sudenja...:rofl:
znam da ce biti tesko za povjerovati ali ziva istina...

ukratko, ovako je teklo...
Sudac: Dan', vi ste taj i taj, dana po optuznici,....ste prosli kroz crveno Ja:Ne, nikad u zivotu nisam niti necu, znam sto to znaci za sigurnost prometa, bla , bla
kratak dogovor s zapisnickim stolom pogledima uz uzdah...:top:
nakon toga pitanje koje mi je unistilo obranu :mig:
..." I STA CEMO SAD?"
e sad smo se pogledali ja i zapisnicarka...
Ja: odbaciti tuzbu (nakon stanke od 10tak sekundi) Su: a nemoze, po dokazima...Ja: trazim suceljavanje policajca i mene jer govorim istinu! S: to znaci da cemo ga morati zvati??? J: ne lazem, evo oticu na poligraf koji cu sam platiti Su: HA (doslovce ovako!) ali poligraf vam se ne priznaje kao dokaz, tocnije necu vam ga ja priznati...Ja: I STA CEMO SAD?...Su: pa smanjit cemo malo kaznu, evo recite da ste mozda prosli kroz crveno, da niste sigurni....itd.

uglavnom da ne duljim, uz cjenkanje 700kn jer kao nize ne moze i jos mi na kraju sutkinja kaze HVALA :s

Da napomenem kaznjavan sam, ali nikad radi crvenog, vecinom prekoracenje brzine, i sitniji prekrsaji

drot13
10.03.2011., 14:06
Da nije bilo crveno, ne bi bio prijavljen. Što se tiče poligrafa, on stvarno nije formalni dokaz i ne može se koristiti na taj način. 700 kuna za crveno svjetlo je sasvim OK. Što se tiče sutkinje, ne možeš niti znati koliko ti je pomogla.:top:

Brazil
10.03.2011., 14:11
Što se tiče sutkinje, ne možeš niti znati koliko ti je pomogla.:top:

Pomogao je i on njoj. Prekršajni suci u pravilu nagovaraju ljude da priznaju i olakšaju im posao da imaju spis više u statistici.

Ne zato jer ne
10.03.2011., 14:14
...zabavna priča...

Meni ti ovo sve skupa smrdi.
Ti izjaviš u zapisnik da nisi prošao kroz crveno i na kraju platiš 700kn.

Pa tko bi lud tko nije prošao kroz crveno platio i kunu za nešto što nije napravio. Dakle, priznao si. Znači da si ili lagao kada si rekao da nisi prošao ili lagao kada si priznao. Jedno od toga je lažno svjedočenje i kazneno je djelo. :ne zna:

drot13
10.03.2011., 14:23
Pomogao je i on njoj...

Definitivno je. Zato mu i je oprostila 2/3kazne, bodove i zabranu. Po meni je to povoljan kompromis.:top:

... Prekršajni suci u pravilu nagovaraju ljude da priznaju i olakšaju im posao da imaju spis više u statistici.

I da riješi jdan od tisuća spisa.:top:

Mischa
10.03.2011., 14:26
Da pitam ja...nije bio prolazak kroz crveno, vec prolazak kroz raskrsce sa pravom prvenstva dok semafor nije radio...covjek nas je pokupio, na oba auta totalna steta...i muz i ja zavrsili u bolnici...po zapisniku on kriv..Što mogu ocekivati sada kao daljnji neki postupak??

drot13
10.03.2011., 14:31
Dobit će poziv za sud, a ti i ostali sudionici ćete biti svjedoci. Ako još nije, dobit će prekršaje za koje se tereti, pa ćeš jednostavno otvoriti ZSPC i pogledati predviđene kazne (sud može odrediti i maje od propisanih).:top:

navigator1
10.03.2011., 14:35
Dobit će poziv za sud, a ti i ostali sudionici ćete biti svjedoci. Ako još nije, dobit će prekršaje za koje se tereti, pa ćeš jednostavno otvoriti ZSPC i pogledati predviđene kazne (sud može odrediti i maje od propisanih).:top:

Nista osobno ali kad bi tvoj potpis bio tocan onda bi svi izgubljeni bili nadjeni.

I ... Prolazak kroz crveno se ne moze sankcionirati ako semafor nema treptece zeleno svijetlo. Pocnite se pripremati i uskladjivati sa E.U.

Mischa
10.03.2011., 14:36

Znaci on moze dobiti kazne manje od predvidjenih, a to sto smo muz, nasa nerodjena beba i ja skoro poginuli to nikom nista??

Bez uvrede drot, ne ide to tebe..ali gdje je tu pravda...on je prosao 4 trake prije nego sto se punom brzinom zabio u nas, jer je majstor zabrijao da mu se na semaforu upalilo zuto, pa je lovio semafor (ponavljam, semafor nije radio, tj. blinkalo je zuto konstantno)...

Ostali sudionici u prometu su nas, koji smo bili na glavnoj cesti uredno propustili osim njega koji se skucao u nas...inace radi se o jako prometnom raskrscu u gradu Zagrebu...

Policajac koji me je dosao ispitati u bolnicu drzao se za glavu i ispricavao mi se sto takvi voze nasim cestama..kao da je on kriv...

I sad ti meni kazes da ce on dobiti manju kaznu od predvidjene??

drot13
10.03.2011., 14:44
Ako prizna, pokaje se, ispadne da stvarno nije vidio, postoje eventualne olakotne okolnosti... odgovor je DA, kazna se može smanjiti. Stavi samo sebe u tu poziciju. Da si savjestan vozač, nikad kažnjavana, i jednom neoprezno/slučajno/... prođeš kroz raskrižje i udariš nekoga, naneseš ozljede i sl. Shvaćaš da si kriva, kaješ se i sl. Bi li te trebalo zaključati i baciti ključ ili dati odgovarajući kaznu?:ne zna:

Mischa
10.03.2011., 14:48
Ako prizna, pokaje se, ispadne da stvarno nije vidio, postoje eventualne olakotne okolnosti... odgovor je DA, kazna se može smanjiti. Stavi samo sebe u tu poziciju. Da si savjestan vozač, nikad kažnjavana, i jednom neoprezno/slučajno/... prođeš kroz raskrižje i udariš nekoga, naneseš ozljede i sl. Shvaćaš da si kriva, kaješ se i sl. Bi li te trebalo zaključati i baciti ključ ili dati odgovarajući kaznu?:ne zna:

Cekaj malo, kako mislis da nas nije vidio?? Kako su nas ostali vidjeli?? Ponavljam, on je prosao kroz raskrsce od 4 trake pod punim gasom..ne moze mi reci da nije bio svjestan toga sto radi...

A da ne pricam kakve pizdarije je nakon nesrece radio i ako ikada dodjem na sud, sve cu to podastrijeti sutkinji/sucu, kome god...

drot13
10.03.2011., 14:54
Opet, ako je tako kako kažeš, kazna mu se neće umanjiti. Ali da, čovjek može pogriješiti slučajno. I da, može se dogoditi i tebi.

Mischa
10.03.2011., 15:04
Nisam rekla da se to meni ne moze dogoditi..iako iskreno, mislim da mi se ne bi moglo dogoditi da prodjem kroz takvo raskrsce sa takvom brzinom..ali dobro...

Cvitan
10.03.2011., 16:53

Pa tko bi lud tko nije prošao kroz crveno platio i kunu za nešto što nije napravio. Dakle, priznao si. Znači da si ili lagao kada si rekao da nisi prošao ili lagao kada si priznao. Jedno od toga je lažno svjedočenje i kazneno je djelo. :ne zna:

Cuj ja i NISAM PROSAO KROZ CRVENO! Ajde ti dokazi da si nevin! A ako neznas kako funkcionira sustav nemoj se ni petljat...sud u pravilu vjeruje policajcu bio on u pravu ili krivu, ako nemas bar 2 svjedoka, snimku ili sta drugo mozes se pozdravit.

Sutkinja se nije htjela natezat s pozivima doticnoj osobi jer da sam priznao krivnju bilo bi mi 2000 i 3 mjeseca, sta bi jedva docekala, ovako...meni u obrazlozenju pise da ..."Okr. u svojoj odbrani izjavljuje da je usao u raskrizje na zelenom svjetlu, te dok je bio u raskrizju moguce da se upalilo u crveno..." TO SU MI ONI SAVJETOVALI...ne priznajes ali ostavljas mogucnost da je ipak bilo crveno.

Lagao sam kad sam pristao na to "moguce", a zasto?
Zato sto bi kod suceljavanja naisao na moju rijec protiv policajceve, a bez svjedoka, uz istu sutkinju, sve jasno?

Danas, sutra ce i nekome drugome doci slicno ili isto, pa ako kome pomogne dobro :mig:

Jumai
12.03.2011., 04:11

On nije dosao u svojstvu svjedoka, pa ne moze biti kaznjen za lazno svjesocenje. Da je naveo nekog kao svjedoka, a taj lagao, pocinio bi kazneno djelo.

soulboy
23.03.2011., 11:51
Da li netko zna da li postoji mogućnost naknadnog kažnjavanja zbog prolaska kroz crveno na temelju kamera postavljenih na križanjima? Konkretno , da li takve kamere postoje u Zagrebu (npr. križanje Slavonske - Heinzelove?)
Naime, prije par dana sam prošao kroz žuto (što znam da je isto zabranjeno) zbog toga jer sam procijenio da se ne mogu sigurno zaustaviti prije križanja - lijevi zavoj a padala je kiša. Da li mogu biti naknadno kažnjen zbog navedenog?
Nikad nisam bio kažnjavan ni zbog čega a vozim 10+ godina.

drot13
24.03.2011., 11:22
Od kamera se odustalo. Nemaš brige.:top:

meganeboy
27.03.2011., 08:43
Dakle, pred pola godine sam sudjelovao u sudaru. Ja tvrdim da je drugi vozač prošao kroz crveno, a on tvrdi da sam to bio ja. Svjedoka nema, policija je pokrenula prekršajni postupak protiv obojice, a sada je sudski vještak u vještvu naveo da se ne može utvrditi tko je prošao kroz crveno. Pozvan sam na raspravu ovaj tjedan i zanima me što mogu očekivati, koji su daljni postupci? Hvala!

brijanje
06.04.2011., 10:10
Ukratko:

Prošao kroz žuto, nisam mogao naglo kočiti, policija me zaustavila uz tvrdnju da sam prošao kroz crveno. Napisali kaznu 2000kn i 3mj vozačke.
Ja sam se žalio i tražio suočavanje i jučer sam išao na sud. Ispričao što se dogodilo. I sada šok- kao budete ponovo došli ali će ovaj put doći i policija.
To je takva praksa? Zašto nije policija došla odmah? Te ne vrijedi li pravilo da sam slobodan ako se ne pojave? I još važnije, koliko ću ja puta još morati izostajati sa posla?

bobaxxx
06.04.2011., 11:56
Lijepi pozdrav,

Imam situaciju ili ti peh takav da sam u 5 dana napravio 2 prolaska kroz crveno svjetlo koje je bilo ŽUTO a ovo prvo mi je jos svetlila i strelica zeleno tek kad sam bio u sredini raskrizja se ugasila...drugi slucaj klasika auto iza mene odluka je pala idem kroz zuto kako nebih ugrozio osobe koje se nalaze u prometu zbog svog naglog kocenja, ali gospon policajac kaže da je bilo crveno...
Naravno ja sam mu proturjecio jer imam 500 000 km iza sebe premda sam mlad, imam iskustva jer su svi ti km bili u zagrebu i znam kako se vozi...po svim pravilima auto skole ja nisam kriv...
On je rekao sud ce odlucit...Dobro sta mene zanima...Zanima me kolike su mi sanse i kako si dodatno pomoci jer bi bio jako razocaran da osjetim na svojoj kozi kako pravosude ne funkcionira??? :mad:

Hvala

ZgSash
06.04.2011., 12:01
jel ti kaj znace rijeci "gruda snijega u paklu" ?

Katrin
06.04.2011., 12:15
Naravno ja sam mu proturjecio jer imam 500 000 km iza sebe premda sam mlad, imam iskustva jer su svi ti km bili u zagrebu i znam kako se vozi...
Ne znam sto mi od ovo troje ima manje smisla.

po svim pravilima auto skole ja nisam kriv...
Po propisima jesi.

jer bi bio jako razocaran da osjetim na svojoj kozi kako pravosude ne funkcionira??? :mad:

Kako ne funcionira kad je prekrsitelj uhvacen u prekrsaju i za to ce biti kaznjen? :ne zna:

Nisu 2 prolaska na crveno nikakv peh, nego tvoja kriva odluka :mig:

drot13
06.04.2011., 13:14
... Zašto nije policija došla odmah? Te ne vrijedi li pravilo da sam slobodan ako se ne pojave?

Nema takvog pravila. Sud odlučuje koga će i kada zvati.:top:

... Zanima me kolike su mi sanse i kako si dodatno pomoci...

Bit ćeš kažnjen, a pomoći si možeš tako da ubuduće bolje paziš. Nije ovo nikakvo soljenje pameti, da ne bi bilo zabune, nego čisto činjenica da se 95% vozača takve stvari nikada (ili jako jako rijetko) ne dogode.:top:

jel ti kaj znace rijeci "gruda snijega u paklu" ?

Bingo.:top:

daz
06.04.2011., 13:43
Svaki dan mi malo fali da pokupim nekoliko genijalaca koju su "išli na žuto". Nema dana kada ne moram čekati nakon što mi se upalilo zeleno da se neki biser koji je mislio da još samo on treba proći skloni sa raskršća.

Ja bi svaki dan na cesti mogao pohvatati stotine vozila koja su prošla kroz crveno, žuto (svejedno) I UGROZILA OSTALE SUDIONIKE U PROMETU.

Druga stvar su oni koji su stvarno na granici zelenog i žutog. Policija nemre taj trenutak točno odrediti da ga jebeš. Stoga se ne dajte navesti da ste prošli kroz žuto. Ako priznaš da si prošao kroz žuto, u njihovim očima si kriv.

brijanje
06.04.2011., 14:54
Nema takvog pravila. Sud odlučuje koga će i kada zvati.:top:

Nego ja trebam dva puta izostajati sa posla.:top:

Angang
06.04.2011., 15:00
mogo si odmah platiti pa ne bi niti jednom izostao sa posla!! :top:

brijanje
06.04.2011., 16:21
Ma bravo:top:

Katrin
06.04.2011., 16:49
Nego ja trebam dva puta izostajati sa posla.:top:

Ti si svojom zalbom 'angazirao' sud da se bavi tvojim slucajem. Sad kad se bavi, opet ne valja...

bobaxxx
06.04.2011., 21:49
Ne znam sto mi od ovo troje ima manje smisla.

Po propisima jesi.

Kako ne funcionira kad je prekrsitelj uhvacen u prekrsaju i za to ce biti kaznjen? :ne zna:

Nisu 2 prolaska na crveno nikakv peh, nego tvoja kriva odluka :mig:

najrade bi vam nacrtao situaciju u kojoj sam bio...probat cu opisat....vozim 30 kmh...2 metra od zebre pali se zuto...iza mene na guzici auto...ja sam nastavio vozit za autom(sa15km od prilike) koji je bio ispred mene znaci bila smo dvojica u raskrizju.... jos je svjetlila zelena strelica....kada se upalilo crveno ugasila se i strelica , inace strelica ostaje gorit...al to je sad manje bitno...auto ispred mene je prikocio na sredini raskrizja (iz neznam kog razloga) tako da sam sporo prosao za njim... policajac je sa 30 metara je bacio oko i rekao kako sam prosao kroz ne zuto vec kroz debelo crveno!!! i ja se za ovaj hebeni k... koji sam napravio ne osjecam niti 1% krivim jer nisam napravio nista sto nije po hebenim propisima!!!! (krizanje je kod kauflanda na braimirovoj, skretao sam kod kauflanda lijevo)

daz
08.04.2011., 10:07
Po zakonu ne bi smio niti ući na križanje ako ti nije slobodan prolaz. Pogotovo ne na žuto...

brijanje
08.04.2011., 10:34
Po zakonu ne bi smio niti ući na križanje ako ti nije slobodan prolaz. Pogotovo ne na žuto...

A ako se fino vozite i osoba ispred vas, kako je to već popularno, odluči skrenuti a nije do samog zaustavljanja dala žmigavac? A iz suprotnog smjera rijeka automobila. Vi ga ne možete zaobići a genijalci sredili trake i semafore tako da nema strelice već ovaj koji skreće mora skretati na žuto a ovi iza njega ako ulove žuto? Što onda...:kava:
Trebaju li auti prelaziti jedan po jedan križanje, te dok prvi ne prođe, drugi čeka na crti?Jer ako već nema prepreke na cesti, ne možete znati što će se dogoditi osim ako niste Vidoviti Milan.:ne zna:

daz
08.04.2011., 12:46
Pa ako na žuto ulaziš u križanje a na njemu već dvojica čekaju da propuste ostaje da bi skrenuli ulijevo.... onda ćeš definitivno proći na debelo crveno a ekipa kojoj se otvara semafor će te morati čekati da se makneš.

...ili, kao što se to desilo na Jarunu prije desetak godina... frajer da gas jer vidi da mu se pali zeleno a "genijalac" se odjednom stvori nasred križanja jer "je njemu bilo žuto", pa ga ovaj prvi prepili na pola...

tome
12.04.2011., 10:51
Koji je postupak policije u slučaju da ja podnesem prijavu protiv vozača koji je prošao kroz crveno?

Može li se takva prijava podnijeti? Mogu li je podnijeti na mail, odn. koji bi način bio najpreporučljiviji?

Naime, da nisam gledao i stao, čovjek bi izazvao sudar. Ušao je u raskršće u Heinzelovoj na debelo crveno (jer sam ja krenuo na zeleno i polagano vozio pošto sam se okretao polukružno, te smo se našli nakon što sam ja već došao do pola raskrižja). I čovjek u desnoj traci od mene je morao stati.

To je bilo danas i zapisao sam registraciju, te bih htio osobu naprosto prijaviti, da makar dobije upozorenje.

ZgSash
12.04.2011., 10:58
ne jebu pol posto
ti kazes da je , oni njega pitaju i on kaze da nije i to je to

tome
12.04.2011., 11:11
Niti ne očekujem da ga kazne - nema dokaza.

Ali me zanima hoće li prijava ostati zabilježena i iskočiti prilikom nekog slijedećeg incidenta koji bude uzrokovao. Jer najvjerojatnije hoće.

Jumai
12.04.2011., 13:55
Pošalji mail na pitanja@mup.hr

Nije nužno da ne "jebu pol posto", dapače, samo ćeš svjedok biti ti umjesto policajca. Ako taj kojeg prijaviš ne uvjeri suca da lažeš zbog nekih svojih interesa, prijašnjih sukoba i sl. činjenica koje bi mogle dovesti u pitanje tvoju prijavu, vjerujem da će dobit kaznu.

drot13
12.04.2011., 14:25
Koji je postupak policije u slučaju da ja podnesem prijavu protiv vozača koji je prošao kroz crveno?...

Nažalost, postupka nema nikakvog. I da ga zaustavimo neposredno nakon djela, ne možemo mu ništa.:flop: (flop ide na propise, ne na tebe, da ne bi bilo zbune)

… Ali me zanima hoće li prijava ostati zabilježena i iskočiti prilikom nekog slijedećeg incidenta koji bude uzrokovao...

Opet na žalost, neće ostati zabilježena.:flop:

… vjerujem da će dobit kaznu.

I po treći na žalost, neće.:flop:

tome
12.04.2011., 19:55
Nažalost, postupka nema nikakvog. I da ga zaustavimo neposredno nakon djela, ne možemo mu ništa.:flop:Hvala na odgovoru.

Bi li ulogu igrala priložena video-snimka?

Naime, imam u svakom slučaju namjeru nabaviti tzv. black-box za auto, što postaje sve popularnije vani (osiguravajuća društva to gledaju pozitivno), a možda će postati i obavezno.

Bi li, dakle, prijava neke prometne situacije popraćena video-snimkom (recimo da je dobre rezolucije) pravila razliku?

Prečesto mi se dešava da mi bljeskaju da se maknem dok vozim na granici ograničenja brzine ili mi pri brzini od 80, 90 km/h voze praktički na registraciji.