PDA

View Full Version : Gume za bicikl

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

Scania007
29.07.2010., 11:33
Chao ljudi,
planiram kupit nove gume za bike, pa me zanima dal bi npr.
dimenzija 26"x1,95 odovarala na felgu 26"x2,0 ?
i koje slick gume kuput?
mislio sam nešto ovako uzet:
klik (http://www.bicikla.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=784&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=63#s)

tvuk
29.07.2010., 11:53
Chao ljudi,
i koje slick gume kuput?
klik (http://www.bicikla.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=784&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=63#s)

A zašto ne uzmeš nešto još tanje (npr. 26x1.5)? Pretpostavljam da trebaš gume za cestu.

Scania007
29.07.2010., 12:59
A zašto ne uzmeš nešto još tanje (npr. 26x1.5)? Pretpostavljam da trebaš gume za cestu.

nekuzim se u gume na biciklima previse, kupil sam si novi bike (scott-a) i sad
bi si jos nove cestovne gume htio kupiti, znam samo da sada imam gore 26"x 2,0... koje gume preporucate?

mazgov
29.07.2010., 13:09
nekuzim se u gume na biciklima previse, kupil sam si novi bike (scott-a) i sad
bi si jos nove cestovne gume htio kupiti, znam samo da sada imam gore 26"x 2,0... koje gume preporucate?

za što ti bicikl treba , možda za nabildat malo snage i kondicije i možda skinut koji kg nepotrebno nataložene mase , onda nema veze koje gume , čak te ripnjače daju bolji otpor i iziskuju više snage i energije , s toga vozi s tim , neko povećanje brzine od oko cck- 1-2 km u prosjeku neš kao početnik ni osjetit, a stigao min . prije ili poslije za vozikanje nije toliko ni bitno

i to 26 x 2.00 nije širina obruča već vidim širina postojeće gume , na obruču moraš vidjet širinu , ali bez nedoumice , uža guma može stati , samo naravno mora biti 26'', ali ako ćeš baš za cestu , uzmi kao što ti tvuk kaže , nešto širine 1.50'' slick

pakleni_patuljak
29.07.2010., 13:25
Chao ljudi,
i koje slick gume kuput?

to je guma za 'divljanje' po gradu.
ako se po gradu/asfaltu samo voziš i ne nastojiš preskočit baš svaku stepenicu na koju naiđeš, onda svakako idi na neku tanju gumu kao što ti je već preporučila ekipa gore...

stealth
29.07.2010., 21:21
http://www.tct-author.hr/index.php?L=HR&STR=PROIZVODI&K=223&PR=BICIKLISTICKAOPREMA&FI=Author&GR=gume
http://www.bicikla.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1024&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=63#s
http://ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=103

Kada stavis nove uze gume, trebati ces i uze zracnice za 26" kotac, a dobro je promijeniti i traku obruca sa novom, tvornicke cesto nisu nesto.

mieko
14.11.2010., 21:26
Pozdrav,
na svom cestovnom biciklu imam gume INNOVA 700Cx40 i nisam zadovoljan s njima. Ljeti su mi bile ok i nisam ih uopce primjecivao. Dolaskom zime i malo kise par sam puta osjetio klizanje gume na rinzolu u gradu,tako da cu ih sigurno mijenjati. Pod rukom su dosta plasticne. Gledao sam druge gume istih dimenzija i mogu reci da im je smjesa drukcija, puno su gumenastije. Gume pumpam na 3.5bara.Za gume znam da im je smjesa bitna. Na autu imam set ljetnih i zimskih i njih redovno mijenjam i strasna je razlika. Na niskim temperaturama ljetna se pretvore u plastiku. Prije sam imao MTB i tu sam uvijek imao jedne gume i bile su dobre. Koje gume vi imate na specijalkama i treking biciklu i kako vam drze?

UglyKidJoe
14.11.2010., 21:44
Imali smo već topic sa ovom tematikom i mislim da bi bilo dobro povezati se sa njime jer ima korisnih stvari u preporuci: od istraživanja do potvrde.:mig:

Filip VW
18.04.2011., 23:29
Continetal Mountain king... Ima li tko kakva iskustva i je li stigla možda nova serija, jer prošla koliko sam čuo je bila katastrofa. :ne zna:

Zna li tko kakav dućan s malo većim izborom u ZGu? U mogućnosti sam do četvrtka naručiti iz Austrije (20 - 25€ po komadu).
Interesiraju me Michelin, Dunlop, Bontrager(izvan cjenovnog ranga), Ritchey...

U slučaju da netko ima Bontragerice Jones XR za prodat, zainteresiran sam. :top:

*Hades*
19.04.2011., 00:57
Continetal Mountain king... Ima li tko kakva iskustva i je li stigla možda nova serija, jer prošla koliko sam čuo je bila katastrofa. :ne zna:

Zna li tko kakav dućan s malo većim izborom u ZGu? U mogućnosti sam do četvrtka naručiti iz Austrije (20 - 25€ po komadu).
Interesiraju me Michelin, Dunlop, Bontrager(izvan cjenovnog ranga), Ritchey...

U slučaju da netko ima Bontragerice Jones XR za prodat, zainteresiran sam. :top:

Jesi probao u Rog-Jomi, Keindl-Sportu ili Marko Projektu pitati?
Tamo imas svega od opreme, bajkova pa i vanjskih guma, pa mozda nadjes nesto po ukusu.

btw. mislim da sam ove Continentalke vidio u Milamari, no ne mogu tvrditi sigurno jer imaju dosta guma.

litrenka
19.04.2011., 07:18
Ako se mogu ubaciti malo :D I ja trazim nove gume...oko mi je zapelo za Conti Race King Supersonic 2.0... jel ima netko iskustva sa njima?

litrenka
04.05.2011., 07:19
Ako se mogu ubaciti malo :D I ja trazim nove gume...oko mi je zapelo za Conti Race King Supersonic 2.0... jel ima netko iskustva sa njima?

Vidim nitko sa komentarom :(

Dosao u posljednjih par dana do zakljucka da trazim nesto "pitomiju" gumu jer mi se vecina ruta sastoji od asfalta, makadama i laksih sumskih puteva...

Izbor (cak i kod) nas je ogroman, pa sam skroz izgubljen sto kupiti... Trazim gumu koja je otprilike jedna sirine kao ove do sada (recimo od 1,9 do 2,1) ne bi uze samo bi nesto sa manjim otporom kotrljanja (sad su gore Kenda Kinetics)... Preporuka bi bila od velike pomoci :top:

Cijena do 250kn/kom

mazgov
04.05.2011., 10:51
Dosao u posljednjih par dana do zakljucka da trazim nesto "pitomiju" gumu jer mi se vecina ruta sastoji od asfalta, makadama i laksih sumskih puteva...

evo

http://www.dropbike.com/forum/viewtopic.php?f=41&t=47032

litrenka
04.05.2011., 19:04
evo

http://www.dropbike.com/forum/viewtopic.php?f=41&t=47032

Kupio sam popodne navedene gume...i ajme majko :top::top::top:

Ne znam uopce od kuda da pocnem...za pocetak prvo tko god razmislja preci sa ripnjaca na ovakvu gumu neka ne razmislja ni milisekundu. Razlika je kao da ste na 100 puta boljem bajku ili u totalno drugoj fizickoj spremi. Ako se vozite pretezno po zemlji, sumi, asfaltu, a izbjegavate mocvare, blato, korjenje i ostalo ovo je pun pogodak. Znam da ce mi iskusniji reci da sam otkrio toplu vodu ali za mene je ovo preporod.

Dakle Schwalbe Hurricane, dimenzija 26x2,0, kupljene i montirane kod majstora Zlatka u Bizmarku. Cijena 159kn/kom.

Napravio nekakvih sitnih 20tak kilometara i opazanja su sljedeca: tamo gdje sam se na ravnici vozio konstantnih 24-26km/h sad bez problema drzim 31-33km/h. Tamo gdje sam napedalirao najvise koliko mogu (ravnica) prije sam isao cca 33km/h (naravno ovisno o vjetru) sada 41km/h. Za vikend cu napraviti ozbiljniji test (Sljeme makadamom gore, pa cestom dolje) ali ovo pocetno odusevljenje mi nitko ne moze oduzeti :D:D:D

Za kraj fotke:

http://img818.imageshack.us/img818/7867/91540886.jpg

http://img535.imageshack.us/img535/8417/86893054.jpg

http://img808.imageshack.us/img808/8672/74207998.jpg

PS: mazgov imas pivu i chevape od mene bilo kada i bilo gdje za preporuku :top:

Kumerle
04.05.2011., 19:21
A kakvo mišljenje imate o ovoj gumi?(Mazgov)
http://imageshack.us/photo/my-images/708/oriflame.jpg/
Maxxis Oriflame 26 x 2.00
Je li bar slična Schwalbe Hurricane?
Imam je na bajku, pa me zanima da li bi što postigao ako bi je zamjenio sa Schwalbe Hurricane ?:ne zna:

tvuk
04.05.2011., 19:46
Imam je na bajku, pa me zanima da li bi što postigao ako bi je zamjenio sa Schwalbe Hurricane ?:ne zna:

Vjerojatno ne, ali ako se voziš skoro isključivo po asfaltu primijetio bi prelazak na ovako nešto:

http://www.keindl-sport.com/detalji.php?id=590

adventure
04.05.2011., 19:50
Napravio nekakvih sitnih 20tak kilometara i opazanja su sljedeca: tamo gdje sam se na ravnici vozio konstantnih 24-26km/h sad bez problema drzim 31-33km/h. Tamo gdje sam napedalirao najvise koliko mogu (ravnica) prije sam isao cca 33km/h (naravno ovisno o vjetru) sada 41km/h. Za vikend cu napraviti ozbiljniji test (Sljeme makadamom gore, pa cestom dolje) ali ovo pocetno odusevljenje mi nitko ne moze oduzeti :D:D:D

Iako je ovo malo drastična razlika u brzinama upravo sam ovo ja govorio prije koji dan tu na forumu.
Semi slick gume i ako ih još napumpaš na viši pritisak (čisto za cestu) idu na ravnici kao lude.
Ako si navikao raditi duge uspone sa jakim i konstantnim tempom na terenu, terenskim gumama na 2 bara onda sa dobrim semi slick gumama uz 4-4.5 bara na cesti imaš osjećaj da letiš.
P.S. i meni su ovo odlične gume samo mi je malo žao bilo što ih nema bez žice pa dobiju malo na težini koja se doduše na ravnici uz konstan tempo totalno izgubi.

adventure
04.05.2011., 20:02
My 2 cents:
Maxxis Oriflame...mislim da je ok ali isto mislim da se na cesti brzo pojede. Te sitne ripne su rijetko trajna stvar ali nisam ih probao (ni Maxxis općenito) pa samo filozofiram. Frend je imao neki drugi model kojim je bio razočaran...

Što se tiče samih dimenzija širine odnosno volumena treba razlikovati čistu cestovnu vožnju i gradsku vožnju.
Najtanja guma koju sam ja imao na gradskom mtb je bila 1.75 i moram priznati da nisam primjetio neku veliku razliku u brzini u odnosu na 2.0 ali zato u udobnosti itekako jesam.
Najveći su problem rubnjaci i sl. čiji se naleti na tanjim gumam prenose jako direktno. Uz to su puno osjetljivije na uzdužna oštećenja (brazde i pruge) i kotač vrlo lako klizne u njih, a to zna biti neugodno čak i ako ste iskusan vozač.
Po meni jako tanke gume prvenstveno za cestovni bicikl. Za neki 26" gradski allrounder mislim da su ipak najbolji i najpraktičniji neki 1.95-2.0 semi slikovi. Toliko od mene po ovom pitanju! ;)

litrenka
04.05.2011., 20:17
Iako je ovo malo drastična razlika u brzinama upravo sam ovo ja govorio prije koji dan tu na forumu..

iskreno ja nisam mogao vjerovati...mislio sam da ce se osjetiti promjena no ne samo da se osjeti promjena nego je i totalno drugaciji feeling :top:
Kazem ovih dana cu ju detaljnije testirati, pa mogu napisati zapazanja na ostalim podlogama i uvijetima....

dUG1
04.05.2011., 20:28
Zanimljivo :)

Pricekat cu da ih malo istestiras :p pa ak valjaju, idem po jedne do Alesa, cisto da sacuvam Nobbya i Ralpha.

Hapi
05.05.2011., 07:21

imao sam serijski na bikeu oriflamea, kao prvo guma je vrlo široka za jednu 2.0 gumu, daje dojam da je bar 2.2 ili čak 2.3.
Vozio sam ju od rujna evo sad do svibnja i tu je došla sredina već lagano do kraja, nemam ciklokomp da vidim koju sam kilometražu napravio, ali računam negdje oko 1500km, vožnja je uglavnom bila po asfaltnoj podlozi (90% vremena)
uvijek je pumpana na oko 3 bara

dJ_rush1
05.05.2011., 09:23
Litrenka, požuri sa reviewom, gume su mi se pohabale, pa si planiram piknut te iste :)

litrenka
05.05.2011., 09:30
Litrenka, požuri sa reviewom, gume su mi se pohabale, pa si planiram piknut te iste :)

:D

no problem...danas napisem kak se ponasaju na standardnoj ruti grad>jarun, a za vikend planiram s njima malo ozbiljniju voznju :top:
ali vec nakon jucerasnjih prvih par km mogu reci tko razmislja o prelasku na ovakav tip gume sa full mtb guma nece sigurno zazaliti..

litrenka
05.05.2011., 21:52
eto napravio đir danas do Zaprešića i natrag, nekih 22km...
Ukratko sve sto sam napisao jucer stoji i danas. Guma se ponasa super na cesti, klizi ne stvara nikakav otpor i daje bitno bolje prosjeke brzine nego ripnjace (jucerasnje brojke su ipak bile malo krive - danas sam ponovo podesio ciklokomp). No recimo da prosjecnu brzinu sigurno mogu ocekivati cca 4km/h vise, a na ravnici mogu napedalirati preko 35km/h sto je sa starim gumama (meni) bilo nemoguce.
U Zapresicu sam naletio na nekakvo gradiliste, pa sam se odlucio zaletiti malo po blatu i soderu i feeling je cisto pristojan ako imas na umu da su ovo ipak prvenstveno cestovne gume. Gripa ima po blatu radi postranicinih ripni jedino na soderu treba pripaziti da ne "pobjegne".... Na losoj cesti (dio rinzola uz aleju bolonje na potezu nakon tunela i prije ulaska u zapresic) odraduje jako dobro... Mislim da cu ih jos malo napumpati (sada su na 3.0/3.8), a deklarireane su do 5 bara, pa zasto ne iskoristii to. Eto...ne znam kaj da vise pisem osim da za 150kn ce se tesko naci bolja all around semi slick MTB guma. Sve ostalo (cak i od istog proizvodaca) da zadovoljava navedene kriterije kosta barem 250kn po komadu.

ps: ako nekoga zanima nesto specificno neka pita :top:

Mr.Cipelić
06.05.2011., 12:29
ps: ako nekoga zanima nesto specificno neka pita :top:

ako je tako,imaš PM..:cerek:

litrenka
06.05.2011., 12:36
ako je tako,imaš PM..:cerek:

Odgovoreno :D

Mr.Cipelić
06.05.2011., 12:44
Odgovoreno :D

ah,šta reći..:cerek:
zahvaljujem na trudu..lijepo od vas..:top:

litrenka
06.05.2011., 12:58
ah,šta reći..:cerek:
zahvaljujem na trudu..lijepo od vas..:top:

No problem :D:top:

adventure
06.05.2011., 13:17
Ako ovo nisu bili dogovori za neke kave, izlaske i sl. (u što se naravno ne petljam) bilo bi bolje da su upiti i odgovori javni. Više bi ljudi imalo koristi...

litrenka
06.05.2011., 13:23
Ako ovo nisu bili dogovori za neke kave, izlaske i sl. (u što se naravno ne petljam) bilo bi bolje da su upiti i odgovori javni. Više bi ljudi imalo koristi...

Slazem se, no sve sto sam Cipelicu poslao na PM pise i u zadnja dva moja posta :top: Detaljniji review napisem ovdje nakon sto ih posteno provozam...

triger-st
06.05.2011., 13:34
Evo da i ja napišem svoje dojmove možda nekome pomognem u izboru nove gume. Neke osnovne stvari: prednju pumpam na 2.3-2.5, a zadnju na 3 bara; vožnja po makadamu, kamenjima koja su neprijatelji guma jer ih režu, ali i po cesti jer ipak treba doć do tih kamenja i makadama.
Maxxis ignitor (prednja i zadnja, 2.1, 620 grama, 160kn- solidna guma, relativno nizak otpor kotrljanja po cesti jer je samo središnji dio u doticaju s cestom, vijek trajanja prilično dug, ako se pumpa malo slabije vrlo lako dođe do snakebitea, po makadamu solidno drži, po mokrome nije baš dobra ali koja guma je! Sve u svemu prilično dobra guma!
Hutchinson iguana (zadnja 2.0, 690 grama 130kn)- osobno nikad više, po cesti katastrofa jer je cila površina gazna (i na 3.5 bara), vrlo brzo se potrošila, vanjske ripne se nakon 300-tinjak km uništile, jedino je soldina po rasutim terenima (dok je još nova i ripne čitave). Kako san reka na početku nikad više!
Geax saguaro (prednja 2.2, 810 grama, 180kn)- najbolji opis gume bi bija :s, po cesti famozna, ripne drže odlično čak i kad se previše nagne bicikla, kad se i prokliže guma vrlo brzo uhvati ponovni kontakt, definitivno najbolja guma šta san ikad ima, kolko će trajat ne znam ali za sada se dobro drži nakon cca 500km, treba pazit na veličine jer je 2.2 dosta široka. Mana je velika masa ali ima i lakših izvedbi. Dok ovo nisam proba nisan zna da guma može bit ovako dobra!
Da napomenem da je ovo samo moje mišljenje i ispričavan se na ne stručnom izražavanju.

adventure
06.05.2011., 15:33
Dvije stvari koje mi se kod Schwalbe Huricane nisu svidile... Cijena naravno kao i kod svih njihovih modela i malo neujednačena ripna tj. prelaz sa središnjeg grebena na bočne ripne. Čini mi se da bi tu moglo biti malo osjećaja gubitka kontrole dok ripne ne uhvate ali to je žrtva brzini.

imao sam serijski na bikeu oriflamea...
Vozio sam ju od rujna evo sad do svibnja i tu je došla sredina već lagano do kraja, nemam ciklokomp da vidim koju sam kilometražu napravio, ali računam negdje oko 1500km

Kao što sam i pretpostavio! Kak sam pametaaaaaann... :D

Geax saguaro (prednja 2.2, 810 grama, 180kn)- najbolji opis gume bi bija :s, po cesti famozna, ripne drže odlično čak i kad se previše nagne bicikla, kad se i prokliže guma vrlo brzo uhvati ponovni kontakt, definitivno najbolja guma šta san ikad ima, kolko će trajat ne znam ali za sada se dobro drži nakon cca 500km, treba pazit na veličine jer je 2.2 dosta široka. Mana je velika masa ali ima i lakših izvedbi. Dok ovo nisam proba nisan zna da guma može bit ovako dobra!
Da napomenem da je ovo samo moje mišljenje i ispričavan se na ne stručnom izražavanju.

Pohvala za cijeli review!! Vrlo dobro opisano.
Što se tiče Hutchinsona nisam vozio Iguana model već samo Piranha. Meni se pokazala kao vrlo brza mtb guma. Troši se srednje brzo. Solidno drži na svim podlogama i iznenađujuće je tiha na asfaltu uz svoj dizajn. Uz cijenu oko 100 kn i težinu cca 600 g meni se pokazala kao dobra guma. Sitni im je nedostatak bočno držanje na terenu tj. u jednom trenutku imaš osjećaj da malo gube grip ali ustvari samo prelaziš na bočnu ripnu i ona onda drži. Naravno treba imati u vidu da to držanje na terenu i boku nije ekstremno ali zato postoje gume za tu namjenu. Ne postoji guma koja je super brza, savršeno drži, ne troši se, lagana i jeftina. Nema takve!

Geax Saguaro sam osobno imao i za njih mogu također potvrditi da su odlične gume. Vrlo su brze i imaju superpredvidljivo ponašanje.
Imao sam ih na rezervnim kotačima koje sam prodao ali gume mi još imam iako ih ne korisim. Ako nekom trebaju dam ih jeftino jer sad imam cijelu kolekciju guma doma. Na PM!

(riječ je o 26x2.0 modelu i to tubless, folding-nemaju žicu u okviru pa su lakše i mogu se složiti. Ovako nešto samo skuplji tubless model: Saguaro (http://keindl-sport.com/detalji.php?id=1258)
Vožene su tako da zadnje ima 65 % a prednja 90 % profila. Na poklon dam tubless mlijeko: klik! (http://keindl-sport.com/detalji.php?id=1158) )

Rebbit
08.05.2011., 11:55
Pozdrav,
evo da ne otvaram novu temu kada ova postoji i priča se o gumama :)

znači vak, mene zanima jedna stvar, a to je, kolika je razlika između mtb guma (26x2) i nekakvih poluslick/slick gradskih guma sličnih dimenzija (26x1.8-1.9)/moze i trekking guma al sam vidio da su one podosta drugacije od ovog navedenog..
znači mislim na razliku u vožnji, koliko je lakse pedalirat i slično.
Npr kada se vozim rekreacijski nije mi bitno jel su mi gore mtb gume ili neke slick i slicno jer se rekreiram, znači želim se ubit od vožnje a ne stić negdje brzo..
ali kada želim ići negdje, tipa vožnje po zagrebu, odlazak do v. gorice (17km) i slicne rute... zanima me koliko bi dobio na vremenu (ako idem u prosjek 20km/h )..
i da, kako se gume ponašaju po makadamu (ne nikakav žešči makadam i dulje relacije nego ono tipa savski nasip, puteljci izmedju kvartova i sl) i silazak i uspinjanje na rinzol :)

nadam se da ste shvatili moje pitanje :zubo:

mazgov
08.05.2011., 13:08
(17km) i slicne rute... zanima me koliko bi dobio na vremenu (ako idem u prosjek 20km/h )..
:

mada će ti se svi kuniti da su se sa slik gumama preporodili i da im bicikl ''leti'' , ja ću ipak reći ne
razlike istina postoje , ali su one tako male pogotovo na tako malim (17 km ) dionicama i na tako malim brzinama (20 km /h )
na biciklu se sve meri u vatima i svaki dobiven vat puno znači , ali dam vat nije toliko drastična razlika da bi se bitno primjetio
na većim udaljenostima , preko sto km , i puno većim brzinama , tada se vat po vat nakupi i u konačnici se osjeti dobitak
moja preporuka , vozi s tim gumama koje imaš i kad ih potrošiš tad razmišljaj o drugima i o eventualno o promjeni tipa gume
u pravilu se ima više pari guma , te se mjenjaju ovisno o uvjetima i načinu vožnje pred samu vožnju
naj bitniji faktor u cijeloj toj priči su mišići i njihova nabildanost , a i srce je bitan mišić
vozi , što više i što češće , dobro se i pravilno hrani , paš' vidit , kako i ''ripnjače'' melju

Rebbit
08.05.2011., 13:21
mada će ti se svi kuniti da su se sa slik gumama preporodili i da im bicikl ''leti'' , ja ću ipak reći ne
razlike istina postoje , ali su one tako male pogotovo na tako malim (17 km ) dionicama i na tako malim brzinama (20 km /h )
na biciklu se sve meri u vatima i svaki dobiven vat puno znači , ali dam vat nije toliko drastična razlika da bi se bitno primjetio
na većim udaljenostima , preko sto km , i puno većim brzinama , tada se vat po vat nakupi i u konačnici se osjeti dobitak
moja preporuka , vozi s tim gumama koje imaš i kad ih potrošiš tad razmišljaj o drugima i o eventualno o promjeni tipa gume
u pravilu se ima više pari guma , te se mjenjaju ovisno o uvjetima i načinu vožnje pred samu vožnju
naj bitniji faktor u cijeloj toj priči su mišići i njihova nabildanost , a i srce je bitan mišić
vozi , što više i što češće , dobro se i pravilno hrani , paš' vidit , kako i ''ripnjače'' melju

tak će i bit..
dok ne dodjem do nekih para pa si kupim set kotača samo za gradsku vožnju (a to si trenutno ne mogu priuštit),
a do onda dok sam u besparici i "ripnjače" valjaju :zubo:
glavno da se vozi :D

haram
08.05.2011., 18:07
Po meni, najvažnija i najprimjetnija stvar kod slik guma je ta što bolje od ripnjača prijanjaju za cestu, dakle ne proklizavaju pri kočenju i zavojima (ripne se savijaju)(opet, trebaju imati i neke žljebove za mokru cestu)...

lijepa alma
08.05.2011., 22:37
Kakav je proizvođač Bontager (mislim da se tako piše) što se tiče guma? Isplati li se to kupovati? :confused:

haram
09.05.2011., 00:29
Bontrager -renomirani :zubo: proizvođač guma (između ostalog)... ali prvo treba gledati na namjenu; nema smisla s vrhunskim gumama za meke terene voziti se po asvaltu...

lijepa alma
09.05.2011., 11:11
Bontrager -renomirani :zubo: proizvođač guma (između ostalog)... ali prvo treba gledati na namjenu; nema smisla s vrhunskim gumama za meke terene voziti se po asvaltu...

A Continental?:confused: Tamo di inače kupujem izgleda da nema više Bontager-a pa bi ako je dobar uzela Continental. Vozam se pretežno po asfaltu, ali na puno dijelova ima dosta neravnina, grba, uzbrdica grubih, dakle, nije onaj mekani fini asfalt za one uske gume. Ajd ako ti nije bed preporučiti mi nešto od ovoga. http://www.rog-joma.hr/osobna_brandovi.asp?sif=1029

Do sada sam imala nešto na ovu foru (takav oblik):http://www.rog-joma.hr/osobna.asp?sif=1502
međutim bolje mi se pokazalo nešto na ovu foru (takve sam imala prije njih): http://www.rog-joma.hr/osobna.asp?sif=1511

Ne kužim na što treba gledati kod odabira:confused: Do sada su mi proizvođači ponudili, ali ovaj zadnji izbor nije nešto, pa od sada sama istražujem i konzultiram se van trgovine. I nakon koliko prosječno km se trebaju mijenjati? Meni se sad počelo događati, ne znam koliko km (dosta već) da je guma kao prazna, nekako se lijepi previše za asfalt pa kao da koči, a nije prazna. Zato bih i mijenjala i uzela nešto bolje. Btw, ove gume su neki lijevi proizvođač.:rolleyes:

mazgov
09.05.2011., 12:21
Ne kužim na što treba gledati kod odabira:confused:

pa , izgled , boju i zvučno ime:top:

tebi trebaju polu slick gume , to što si linkala su ripnjače i to za mekane terene , još samo neznam dali kvalitetno otpuštaju blato:ne zna:

voziš po asfaltu , možeš uzeti i čiste slick , ali kako vidim očito želiš biti malo kul :D pa naginješ gumama sa ripnama
idi na stranicu schwalbe guma i traži neku koja ti se sviđa

BigSaint
09.05.2011., 13:17
Nekakvo mišljenje o Bontrageru H2; htio bi sa svog TREKa skinuti ''ripnjače'', isto Bontrager LT3, pa me zanima da li ima itko iskustava sa ovime i gdje ih uopće tražiti u HR?

lijepa alma
09.05.2011., 13:41
pa , izgled , boju i zvučno ime:top:

tebi trebaju polu slick gume , to što si linkala su ripnjače i to za mekane terene , još samo neznam dali kvalitetno otpuštaju blato:ne zna:

voziš po asfaltu , možeš uzeti i čiste slick , ali kako vidim očito želiš biti malo kul :D pa naginješ gumama sa ripnama
idi na stranicu schwalbe guma i traži neku koja ti se sviđa

Dijelom je i to. :D Kad sam kupila bajk bile su kelly's-ove gume ripnjače i bile su jako kvalitetne, bilo je užitak voziti, a i jako su lijepo izgledale na bajku.:cerek: :cerek:Nažalost, ne mogu više te naći pa tražim nešto na tu foru.

svi_umiru
09.05.2011., 19:23
Ja sam kupila danas unutarnju gumu tj. zračnicu, Kenda, 25 kuna. Nemam pojma jel to puno ili malo, ali isto tako piše na njoj Made in China. Valjda bu posluzila. Eto, samo za info :)

Vanjska guma mi je bila 26x1.95, a unutarnja onda mora ka bit šira pa sam uzela 26x2,125 :)

mazgov
09.05.2011., 19:34
Vanjska guma mi je bila 26x1.95, a unutarnja onda mora ka bit šira pa sam uzela 26x2,125 :)

md, od kud ti to da nutarnja guma mora biti malo šira , sigurno si to pokupila na forumu
vanjska guma ima svoja dva broja , jedan je dijametar , u tvom slučaju 26'', drugi broj je sama širina gume , u tvom slučaju je 1.95
nutarnja guma također ima dijametar i to je 26'' , ali širinu ima od - do , znači da pokriva više širina guma , a ti odabireš onu širinu koja je naj bliža ili koja je u okvirima tvoje vanjske gume
znači 26'' x 1.9 - 2.1 , ako si koju mrvicu ispod ili pak poviše nema veze , sve prolazi , ali bitno je da ne uzmeš drastično tanju gumu , a nešto šira je bolja opcija

Komar22
15.05.2011., 09:40
koju bi mi gumu preporučili za asfalt(dim. 1.9 - 2.0) jer sad imam 2.1 ali sa nekim bjesnim ripnama pa bi želio da ide bajk nest lakse po asfaltu, ali da i moze ici po makadamu, tj. da ima neki zadovoljavajući grip po toj podlozi;)

znaci nekakve plitke ripne, da nije cisti slick opet:misli:

ili previše kompliciram pa se nece primjetit razlika?:rofl::lol:

:)

Ilium
15.05.2011., 12:30
koju bi mi gumu preporučili za asfalt(dim. 1.9 - 2.0) jer sad imam 2.1 ali sa nekim bjesnim ripnama pa bi želio da ide bajk nest lakse po asfaltu, ali da i moze ici po makadamu, tj. da ima neki zadovoljavajući grip po toj podlozi;)

maxxis larsen TT, specialized fast track

Komar22
15.05.2011., 13:07
to bi ta bila?

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/150/48398.jpg

imas kakva iskustva sa njom?

lovački
15.05.2011., 18:04
pozdrav!

danas mi je pukla guma, vozio sam i kotač je upao krozu one 2 rešetke na ulici gdje je voda, samo se čuo udarac i nakon par metara osjetio sam da se guma prazni. imam trek 7.1 fx,
guma je : Bontrager Select Invert, 700x35c; 27 tpi

http://www.google.hr/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=Bontrager+Select+Invert

sad me zanima gdje ima kupiti ta guma, koliko bi mogla koštati i slične informacije!

Danko
15.05.2011., 19:49
pozdrav!

danas mi je pukla guma, vozio sam i kotač je upao krozu one 2 rešetke na ulici gdje je voda, samo se čuo udarac i nakon par metara osjetio sam da se guma prazni. imam trek 7.1 fx,
guma je : Bontrager Select Invert, 700x35c; 27 tpi

http://www.google.hr/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=Bontrager+Select+Invert

sad me zanima gdje ima kupiti ta guma, koliko bi mogla koštati i slične informacije!

sta ne zamjenis samo zračnicu i bok? guma je guma, za grip. zračnica je to što puca. bar kolko ja znam :D

mazgov
15.05.2011., 19:55
pozdrav!

danas mi je pukla guma,!

garnitura zakrpica sa ljepilom i priborom je 9 do 15 kn , skini kotač , trebajuti bar dva mala montirača za pripomoć pri skidanju vanjske gume , ako si vješt , a neke gume dozvoljavaju , može se skinuri i samo sa rukom
zakrpaj gumu i vozi
ako ti je pukla vanjska guma da se vidi rez , tad kupiš novu , ne mora biti nužno bontrager , bilo koja druga koja ti se sviđa i koja odgovara tvojem načinu vožnje , bitno je da je dimenzija 700 , odnosno 622 što je u stvari isto , širina gume tvoje 35 , može nešto šira , a i nešto uža npr 32 ili 37mm , kako voliš
ako je zračnica probušena sa velikom rupom da se ne može zakrpati (a, nema što se ne može) kupiš novu zračnicu i gotovo , opet dimenzije 700 x 35 , s tim što zračnica zadovoljava više širina guma

BigSaint
15.05.2011., 21:22

Ja sam ovo napravio u srijedu; prešao sam sa Bontragera LT3 na Schwalbe Hurricane Performance u 26x2'', razlika se osjeti, lakše se postiže brzina, grip je odličan i nema buke :cerek: a po ''light'' makadamu ide bez problema!:top:

http://www.velostyle.com.ua/images/product_images/popup_images/54111.jpg

Danko
16.05.2011., 11:19
koliko košta taj švalbe hurikan? :D

litrenka
16.05.2011., 11:30
koliko košta taj švalbe hurikan? :D

piše tri posta izand :D 159kn/kom kod Bizmarka...

http://www.forum.hr/showpost.php?p=33421603&postcount=14

lovački
16.05.2011., 14:42
hahah da da ne znam zašto sam uopće mislio da ću morat kupovat novu gumu! naravno da se radilo o zračnici i rješeno je! hvala!

Komar22
16.05.2011., 16:38
ajd.. i ja sam danas naručio si tog Švalbu:rofl:, pa ćemo vidjeti..:D

chopa
16.05.2011., 17:07
piše tri posta izand :D 159kn/kom kod Bizmarka...

http://www.forum.hr/showpost.php?p=33421603&postcount=14

ko iliti što je taj Bizmarck? :)

btw i ja izvuko svoju prastaru Bacini ragu, i na njoj su ove gumetine Rocky Wolf 2.1 sa ogromnim ripnama, pa kontah promjenit za ugodniju voznju na asfaltu sa tim Švalbeom

http://sgvbicycles.com/rocky_red_wall_700c_color_fixie_bike_tire_mountain _bike_colored_tires.html

litrenka
16.05.2011., 17:39
ko iliti što je taj Bizmarck? :)

btw i ja izvuko svoju prastaru Bacini ragu, i na njoj su ove gumetine Rocky Wolf 2.1 sa ogromnim ripnama, pa kontah promjenit za ugodniju voznju na asfaltu sa tim Švalbeom

http://sgvbicycles.com/rocky_red_wall_700c_color_fixie_bike_tire_mountain _bike_colored_tires.html

Google cini cuda :rolleyes:

www.bizmark.hr

MoschuS
16.05.2011., 20:57
Sredjujem jedan malo stariji mtb (nekih 8god ali jako malo vozen) i za pocetak bi ga malo upristojio za gradsku voznju i maknuo ripnjace koje su dosle na njemu (26x1.95). Bike nije neka sreca tako da ne mislim ni ulagati veliku lovu pa me zanima sto mislite o jednoj od ove tri gume?
http://keindl-sport.com/detalji.php?id=1543
http://keindl-sport.com/detalji.php?id=655
http://keindl-sport.com/detalji.php?id=654

btw nije guma ali su od gume :) Da li mi je pametno zamijeniti paknice, nisu istrosene ali su stare kao i bike, znaci nekih 8 god?

Danko
16.05.2011., 22:16
jel u praksi izvedivo (i dal ima veze sa mozgom?!) da si npr priuštim dva komada švalbi i onda ovisno o vožnji mijenjam gume?!

recimo da su mi švalbe po defaultu na kotačima, a ripnjače stavljam kada idem offroad.. ili se to u praksi ne radi. imas jedan par guma koje koristis svugdje i vozi?!

Magmon
17.05.2011., 07:51
...
Iz ovog sta si predlozil se mi za grad cini najbolja ova druga, ja bi ti al predlozil ovu: http://keindl-sport.com/detalji.php?id=1043

zook
17.05.2011., 08:08
jel u praksi izvedivo (i dal ima veze sa mozgom?!) da si npr priuštim dva komada švalbi i onda ovisno o vožnji mijenjam gume?!

recimo da su mi švalbe po defaultu na kotačima, a ripnjače stavljam kada idem offroad.. ili se to u praksi ne radi. imas jedan par guma koje koristis svugdje i vozi?!

Izvedivo je, ali dosadit će ti stalno mjenjati gume. Obično se uzme još jedan komplet kotača i kazeta. Onda mjenjaš "gume" u roku od 2 minute, po potrebi.

GabrijelSimba
17.05.2011., 08:36
Imam na treking biciklu schwalbe semi slick gume 700*35 e sad htio bih preći na slick gume pošto vozim isključivo po cesti,felga je 2.0 pa ako mi možete preporučit dobru gumu,hvala :)

zook
17.05.2011., 08:44
Imam na treking biciklu schwalbe semi slick gume 700*35 e sad htio bih preći na slick gume pošto vozim isključivo po cesti,felga je 2.0 pa ako mi možete preporučit dobru gumu,hvala :)

Continental Grand Prix 28-622 (http://www.bike24.de/1.php?lang=2;content=8;navigation=1;menu=1000,4,22 ,35;product=10202;mid=4;pgc=35:143;page=1)

GabrijelSimba
17.05.2011., 08:48
Continental Grand Prix 28-622 (http://www.bike24.de/1.php?lang=2;content=8;navigation=1;menu=1000,4,22 ,35;product=10202;mid=4;pgc=35:143;page=1)Hvala puno,samo da još pitam,hoću li osjetit kakvu razliku kad prijeđem na ovu gumu?:)

zook
17.05.2011., 08:59
Hvala puno,samo da još pitam,hoću li osjetit kakvu razliku kad prijeđem na ovu gumu?:)

Ne znam koje Schwalbe gume sad imaš, ali vrlo vjerovatno hoćeš. Conti su sigurno lakše, imaju stvarno dobru mješavinu gume koja dobro prijanja za asfalt, a istodobno odlično rola (naravno prikladno napumpana na oko 7 bara).

mazgov
17.05.2011., 09:06

ne samo da se ima rezervni par guma , nego i dva i više pari , pa tako i rezervne kotače s gumama i mjenja se ovisno o terenima po kojim sa vozi
vozač koji noljom procjenom odabere ''pravilnije'' gume na terenu sigurno dade nešto bolji rezultat

MoschuS
17.05.2011., 11:34
Iz ovog sta si predlozil se mi za grad cini najbolja ova druga, ja bi ti al predlozil ovu: http://keindl-sport.com/detalji.php?id=1043
Ova koju si predlozio je 1.5 a imam trenutno gore 1.95 tako da ne znam da li bi to opce islo :confused:
Ja sam mozda mislio uzeti 1.75 ako nadjem ali mislim da mi je najpametnije da prvo skinem postojece i vidim opce kakve su mi zracnice i koju dimenziju opce mogu staviti gore.

Magmon
18.05.2011., 07:40
Ova koju si predlozio je 1.5 a imam trenutno gore 1.95 tako da ne znam da li bi to opce islo :confused: Zbog cega nebi islo? Ici ce i to bez problema.

vidim opce kakve su mi zracnice i koju dimenziju opce mogu staviti gore.
Felgu ces na 99% imat nesto s oko 2cm sirine (vjerovatno 19mm), na to ce ici guma 1,5 bez problema. Zracnica ce mozda biti izvan dimenzija, ali to ne smeta.

MoschuS
18.05.2011., 11:57
Magmon, evo jucer sam pogledao zracnicu i felgu. Zracnica je 1.9-2.125 a felga je 1.75. Jel problem ako na to stavim 1.5 gumu ili je zracnica presiroka?

Magmon
18.05.2011., 18:55
felga je 1.75
Cega? mm, incha?

juanpablom
18.05.2011., 21:40
koje su druge mjere za 622 x 19?

Komar22
19.05.2011., 17:42
i tako ja danas izbušio tog Švalbu:lol:, a niti 15 km nisam prešao s njom:lol:.....ahh:misli:

nego, jel ima šta da se guma iznutra malo pojača?:ne zna:, da je otpornije na bušenje:rofl:

mazgov
19.05.2011., 19:14
nego, jel ima šta da se guma iznutra malo pojača?:ne zna:, da je otpornije na bušenje:rofl:

ovo

http://www.ave.hr/index.php?menu=bicikli&pid=108&cid=20&proizvod=Proline-Antiplat

Komar22
19.05.2011., 20:49
ee to si moram nabaviti

inače guma je pustila sa unutarnje strane unutarnje gume:zubo:, tj, tamo gdje je ona zaštitna traka na felgi koju ja nemam:rofl:...tak da i to nabavljam

triger-st
19.05.2011., 22:12
Da podijelim iskustvo sa tom trakom, više škode nego koristi! Naime, traka mi je 2 puta razrezala gumu i onda san preša na samokrpajuće buvele i preporodija se!
Danas se obnovija sa schwalbe smart sam folding performance, nakon par stotina km napravin review.

chopa
20.05.2011., 12:59
na kolko vi pumpate gume btw?

litrenka
20.05.2011., 13:21

mislim da je to jako ovisno o vozacu, biciklu, terenu i zeljama :D

ripnjace sam pumpao 3.0 prednja, 3.8 zadnja
schwalbice sam prvo stavio na 3.5/4.0, a neki dan dignuo 4.0/4.8

moja voznja je 95% asfalt i imam skoro 100 kila, a i gume trpe pritisak do 5 bara, pa rekoh zasto ne :top:

zook
20.05.2011., 13:28

9 bara

chopa
20.05.2011., 15:04
pa evo, ja isto 100kg, teren grad + nešto malo makadama

al neam blage na kolko pumpat

mazgov
20.05.2011., 15:26
9 bara

2,2 bara:D

Komar22
20.05.2011., 19:47
4 bara zadnja

3 bara prednja

mada mislim da ću zadnju lupit na 4,5 bara:misli:

jesu li onda šanse veće da se guma izbuši?

Anticitizen419
20.05.2011., 19:53
4 bara zadnja

3 bara prednja

mada mislim da ću zadnju lupit na 4,5 bara:misli:

jesu li onda šanse veće da se guma izbuši?
ovisi o terenu
meni je na 2.4, vozim po makadamu većinom ako imam priliku, i ne buše se dok god imam više od 30% mesa na gumi
u pravilu cestovnjaci idu na veći pritisak, a terenci na manji - koliko sam ja dosad vidio

triger-st
23.05.2011., 21:20
Meni je prednja na 2.5 bara (geax saguaro 2.2) a zadnja 3 (smart sam 2.1). Puno ovisi i o samoj gumi, npr. ljudi došli na trku u vodice sa gumama od 450 grama svaka druga je bila izrezana po kamenju.

ms1224
26.05.2011., 22:45
Pozdrav ljudi!

Evo tražim jedno mišljenje. Ja i frend smo se odlučili krenuti ovo ljetom bicom na more. Sad treba još odlučiti koje gume uzeti. Ne bi htjeli da je nešto preskupo, tražimo jednu solidnu gumu. Svi su nam preporučili da idemo na 1.5 semislick, vozimo se skoro sve na asfaltu, pa bih vas molio za mišljenje. Koja bi guma bila prikladna za nas. Evo ja sam naišao na ove. Thanx:)

http://www.huni-bike-shop.hr/proizvod/vanjska-guma-26x150-cross-town-protect-hutchinson/1013/

tomicazgs
01.06.2011., 19:21
Pozdrav

Imam obje Bontragerove LT3 26x2.0 gume, vozim se 95% po cesti i sad me zanima dali bi mi bilo pametno zamjenit ovu mountain gumu za neku tanju cestovnu?

Hvala :D

hazzarder
01.06.2011., 21:04
naravno da bi ukoliko želiš veću brzinu i lakše pedaliranje

rizoc
01.06.2011., 21:43
Pozdrav ljudi!

Evo tražim jedno mišljenje. Ja i frend smo se odlučili krenuti ovo ljetom bicom na more. Sad treba još odlučiti koje gume uzeti. Ne bi htjeli da je nešto preskupo, tražimo jednu solidnu gumu. Svi su nam preporučili da idemo na 1.5 semislick, vozimo se skoro sve na asfaltu, pa bih vas molio za mišljenje. Koja bi guma bila prikladna za nas. Evo ja sam naišao na ove. Thanx:)

http://www.huni-bike-shop.hr/proizvod/vanjska-guma-26x150-cross-town-protect-hutchinson/1013/

Meni osobno ta koju si ti našao izgleda čist ok. :top: Nemam iskustva sa cestovnjacima ali ta izgleda dosta glatka po sredini šta vam je i prednost ako večinom idete cestom, manji je odpor!!!! Valjda če se neko javiti sa svojim zadovoljnim gumama za cestu :p

navi12
02.06.2011., 22:41
Pozdrav ljudi!

Ja sam ih nedavno(ne u Huni) kupio ali još brže vratio,jer su jako išle u osmicu.Izgleda gadna greška u proizvodnji ali što je još žalosnije da se takvo nešto uopče i nalazi u prodaji.........
Nemora značiti da su i te takve otiđi i pogledaj ih...........

winner
04.06.2011., 16:19
Pozdrav ljudi!

mali offtopic:

ako ste iz sjeverozapadne hrvatske, odite na kajkavijanu da testirate izdržljivost prije odlaska na more :D

http://bbk-asi.hr/component/content/article/6-kajkavijana/142-kajkavijana-2011

litrenka
04.06.2011., 17:03
Detaljniji review napisem ovdje nakon sto ih posteno provozam...

Napravio 850km od kad sam ih kupio...

Cesta i dalje vrhunski dojmovi, ide bez šuma i velikog otpora. Prosjek mi je nesto veci nego ranije no najveca razlika se osjeti u brzim sprintevima. Uspjevam bez problema na ravnici nabiti sitno preko 40km/h sto sa ripnjacama nije bio slucaj.

Makadam bez vecih problema pogotovo ako se radi o sitnom nanosu sljunka. Bolje je naravno sa ripnom ali i ovo se vozi bez nekog pretjeranog razmisljanja. Ono sto im je boljka, to sam primjetio u par navrata, je dublji sljunak. Ako recimo naletite na cesti na vecu hrpu sljunka u koji ce vam kotac potonuti nekoliko cm onda se gubi dosta na kontroli i potrebno je koncetracije da ne zveknete :D

Zemlja/šuma/blato s ovim sa mozda i najvise iznenaden jer po profilu gume se ne bi reklo da im je ovo jaca strana no pokazuje se suprotno. Zemljani put savladava kao poput klasicne XC gume, brzo sa puno gripa i bez bjezanja ili blokiranja na jacim kocenjima. Blato guta bez greske do nekih razumnih mjera ali napominjem bitno bolje nego sto bi profil rekao...

U svakom slucaju ako vozite puno asfalta no sa povremenim izletima u šumu ovo se cini medu boljim izborima pogotovo ako uzmemo u obzir prihvatljivu cijenu (napram puno ostalih Schwalbe modela).

Ponavljam radi se o Schwalbe Hurricane, 2.0x26, 159kn/komad.

dJ_rush1
04.06.2011., 19:04
Ovo objašnjenje za blato me navelo da napokon donesem odluku. Bio sam malo skeptičan s obzirom da volim šumu, no eto, hvala na reviewu:top:

dUG1
04.06.2011., 19:18

Cesta i dalje vrhunski dojmovi, ide bez šuma i velikog otpora. Prosjek mi je nesto veci nego ranije no najveca razlika se osjeti u brzim sprintevima. Uspjevam bez problema na ravnici nabiti sitno preko 40km/h sto sa ripnjacama nije bio slucaj.

Makadam bez vecih problema pogotovo ako se radi o sitnom nanosu sljunka. Bolje je naravno sa ripnom ali i ovo se vozi bez nekog pretjeranog razmisljanja. Ono sto im je boljka, to sam primjetio u par navrata, je dublji sljunak. Ako recimo naletite na cesti na vecu hrpu sljunka u koji ce vam kotac potonuti nekoliko cm onda se gubi dosta na kontroli i potrebno je koncetracije da ne zveknete :D

Zemlja/šuma/blato s ovim sa mozda i najvise iznenaden jer po profilu gume se ne bi reklo da im je ovo jaca strana no pokazuje se suprotno. Zemljani put savladava kao poput klasicne XC gume, brzo sa puno gripa i bez bjezanja ili blokiranja na jacim kocenjima. Blato guta bez greske do nekih razumnih mjera ali napominjem bitno bolje nego sto bi profil rekao...

U svakom slucaju ako vozite puno asfalta no sa povremenim izletima u šumu ovo se cini medu boljim izborima pogotovo ako uzmemo u obzir prihvatljivu cijenu (napram puno ostalih Schwalbe modela).

:top:

Fala litrenka, mislim da ce pomoci mnogima koji se jos premisljaju o micanju traktorki :)

P.S. skoro zaboravih - jesi li imao koje busenje?

BigSaint
04.06.2011., 19:30

Slažem se sa svime osim da ovim djelom o blatu (nadam se da nije problem što se nadovezujem na tvoj review), po meni lako upadaju u glib i teško se vade van, a samim time i gube na upravljivosti.
Naravno za ovaj profil to je i više nego ok, ali eto samo moje mišljenje tj. dojmovi.:top:

litrenka
05.06.2011., 00:09
Ovo objašnjenje za blato me navelo da napokon donesem odluku. Bio sam malo skeptičan s obzirom da volim šumu, no eto, hvala na reviewu:top:

po meni tko se vozi po asfaltu sa tek pokojim izletom u blato/šumu/makadam nece pogrijesiti...

Fala litrenka, mislim da ce pomoci mnogima koji se jos premisljaju o micanju traktorki :)

P.S. skoro zaboravih - jesi li imao koje busenje?

meni je trebalo 1000km za micanje i sad kad konacno jesam stalno se pitam zasto nisam ranije :D

hvala Bogu nisam :mig:

Slažem se sa svime osim da ovim djelom o blatu (nadam se da nije problem što se nadovezujem na tvoj review), po meni lako upadaju u glib i teško se vade van, a samim time i gube na upravljivosti.
Naravno za ovaj profil to je i više nego ok, ali eto samo moje mišljenje tj. dojmovi.:top:

Nema uopce problema, s obzirom na relativni mali broj domacih reviewova o gumama svako iskustvo moze pomoci :top:

Mene su se pokazale pristojne u blatu, naravno treba imati na umu da je to i dalje semi-slic guma koja ripnu ima tek na stranici, a da je gazna povrsina glatka. No za sumsku voznju sa malo blata ce posluziti bez greske.

Tko je pak stalno u blatu do grla ionako ne bi trebao razmisljati o ovoj vrsti gume....

kruns
05.06.2011., 12:34
koliko se guma potrošila u tih 800 (ili koliko već sada) km?

mrki88
05.06.2011., 20:06
na koliko da napumpam gume?
vozim se pretežno po asfaltu, ali ima i nekih 2km makadama na ruti koju vozim...
100kg imam, gume su bontragerove (neznam dimenzije napamet, a sad sam na poslu,jbga), kaj stavljaju na trek 4300....
na njima piše max 3.1bar... ja sam mislio na 2.4-2.5 bara, ili je malo previše to?

GULIVER72
05.06.2011., 20:20
vozim se pretežno po asfaltu, ali ima i nekih 2km makadama na ruti koju vozim...
100kg imam, gume su bontragerove (neznam dimenzije napamet, a sad sam na poslu,jbga), kaj stavljaju na trek 4300....
na njima piše max 3.1bar... ja sam mislio na 2.4-2.5 bara, ili je malo previše to?

za asfalt i lagani makadam možeš i preko 2,5.na tim terenima,jače napumpana guma ima manju godirnu površinu i sa samim time manje i trenje....samo ne pretjeruj :amen:

mrki88
05.06.2011., 20:21
za asfalt i lagani makadam možeš i preko 2,5.na tim terenima,jače napumpana guma ima manju godirnu površinu i sa samim time manje i trenje....samo ne pretjeruj :amen:

danke, guliver!:top:

mazgov
05.06.2011., 20:21

zvekni zadnju na tri , a moš i prednju , ili na 2.5 prednju

mrki88
05.06.2011., 20:35
zvekni zadnju na tri , a moš i prednju , ili na 2.5 prednju

ajde da pogodim zlatnu sredinu, nek bude 2.8 :D

litrenka
05.06.2011., 21:43
koliko se guma potrošila u tih 800 (ili koliko već sada) km?

Iskreno, gotovo nista :top:
Ripnjace su se u 1000km bitno vise potrosile, sto je i razumljivo s obzirom da su bile vozene pretezno po asfaltu. Po netu cujem da bez problema idu do 8000km...koliko ima istine u tome saznat cemo do kraja godine valjda...

winner
05.06.2011., 23:51
a kaj veliš na schwalbe silento u usporedbi s hurricane?

http://www.huni-bike-shop.hr/proizvod/schwalbe-silento/748/

litrenka
06.06.2011., 07:15

cini se kao slicna stvar jos malo vise orjentirana prema cesti... vozio ih nisam, pa ne znam sto ocekivati no prema profilu idealna za asfalt i dobre zemljane puteljke...

winner
06.06.2011., 10:31
cini se kao slicna stvar jos malo vise orjentirana prema cesti... vozio ih nisam, pa ne znam sto ocekivati no prema profilu idealna za asfalt i dobre zemljane puteljke...

da, tak i meni izgleda. e sad, hurricane su mi preskupe, a ove bi mi recimo bile ok kaj se cijene tiće :D
tak da ih budem vjerojatno kupil sutra pa javim dojmove :D

mazgov
06.06.2011., 10:41

gazni sloj se po asfaltu brzo troši , guma namjenjena za tvrde i suhe zemljane terene
na tis- dvije , po asfaltu gazni sloj će nestati i guma postaje vrlo skliska po mokrom tvrdom , a pogotovo mekom terenu
guma namjenjena kao rezerva za specifične terene , nije za trening i svakodnevnu upotrebu

hazzarder
06.06.2011., 10:53
evo provjerena semislick guma:
RITCHEY SpeedMax BETA COMP - 26x2.0 - 94kn u ciklocentru

mali otpor na asfaltu, a opet za makadam i nešto zahtjevniji teren.
prijatelj imao 5 godina (pretvorio ih je u slick hahaha) i sada kupio opet iste jer kaže da jako dobro leže u zavojima, a po makadamu su isto odlične.

winner
06.06.2011., 12:39
gazni sloj se po asfaltu brzo troši , guma namjenjena za tvrde i suhe zemljane terene
na tis- dvije , po asfaltu gazni sloj će nestati i guma postaje vrlo skliska po mokrom tvrdom , a pogotovo mekom terenu
guma namjenjena kao rezerva za specifične terene , nije za trening i svakodnevnu upotrebu

e ovaj savjet mi je vrlo koristan. hvala!

a schwalbe road cruiser? 26x1.75, 102 kn
http://www.bike-shop.com.hr/images/product/e23527bbf2eb34c04a04a86ee74a1f43.jpg

inače koristim schwalbe smart sam 2.25 jer većinom vozim po šumama i blatu, al mi sad treba neka semislick jer sad prek ljeta budem više na asfaltu nego u šumi... nikad nisam imao semislick gume pa se ne kužim baš u to ;)

litrenka
06.06.2011., 12:47
e ovaj savjet mi je vrlo koristan. hvala!

inače koristim schwalbe smart sam 2.25 jer većinom vozim po šumama i blatu, al mi sad treba neka semislick jer sad prek ljeta budem više na asfaltu nego u šumi... nikad nisam imao semislick gume pa se ne kužim baš u to ;)

Ako ti je 160kn po komadu za Hurricane preskupo, a i dalje planiras sa gumom na zemlju i blato postoji od Kende (ne znam tocan naziv modela) guma identicna ripnom Hurricaneu i kosta 60kn/komad sto mi se cini bolji izbor od Marathona, ako namjeravas ici i izvan asfalta...

mazgov
06.06.2011., 12:56
;)

to ti je touring guma , malo teška , ali trajna i iždržljiva , nije brza , namjenjena za duge udobnije vožnje

haram
06.06.2011., 13:07
Ako ti je 160kn po komadu za Hurricane preskupo, a i dalje planiras sa gumom na zemlju i blato postoji od Kende (ne znam tocan naziv modela) guma identicna ripnom Hurricaneu i kosta 60kn/komad sto mi se cini bolji izbor od Marathona, ako namjeravas ici i izvan asfalta...

jao-jao...
ako misliš na one Kenda Kross; dobih ih jednom badava, i bijah sretan kad ih skinuh... katastrofa od gume, čak i za te nofce - pa da su i poklonjene... izbjegavati ko kugu... jao-jao...

Magmon
06.06.2011., 13:13

Kenda khan a da se nabavit cak od cca 55kn.

haram: kross je fakt grozna guma. Vrlo los kompromis medu ripnjacom i semislick. Bezveze teska i s nista narocitim performancem.

winner
06.06.2011., 20:27
Kenda khan a da se nabavit cak od cca 55kn.

haram: kross je fakt grozna guma. Vrlo los kompromis medu ripnjacom i semislick. Bezveze teska i s nista narocitim performancem.

znači kenda khan je dobar izbor?

nebi radio s njima puno km, sad mi budu služile za nekoliko dužih vožnji, a onda poslije stavljam natrag smart sam.

kruns
06.06.2011., 20:55
jedno možda bedasto pitanje, kada je guma potrošena?

mazgov
06.06.2011., 21:50
jedno možda bedasto pitanje, kada je guma potrošena?

kad izvire špage i iskoči bubrig sa strane:D

Magmon
07.06.2011., 06:16
znači kenda khan je dobar izbor?
Khan je dobra guma za te novce. Ako uzimas za 26" kotac, onda imaju dvije variante, jedna sirine 1,95 a druga 1,75. Uzmi tu 1,75. Zapravo steta sta se neda nabavit jos uza varianta.

ms1224
08.06.2011., 09:34
hej ljudi, a što mislite na ovu gumu

http://www.keindl-sport.com/detalji.php?id=655

da li bi bila zadovoljavajuća za jedan duži put na more...
da li ima tko takvu gumu..

Astral07
08.06.2011., 10:56
Pozdrav, napravio sam malu greskicu i otvorio novu temu za gume umjesto da sam ovdje posto...pa ako bi se nekom dalo pogledat, http://forum.hr/showthread.php?t=648911

moze odgovor i ovdje, evo ukratko da prepricam
(nisam neki znalac)
imam novi MTB, al su mu gume koma, vozim uglavnom po gradu sa izletima na offroad tu i tamo, al 90% grad

trebam nesto dobro u cijenovnom razredu 90-140kn po gumi, iz zagreba sam pa neki lokalni ducan plz

bitno da dobro drzi zavoje, svi vremenski uvjeti, hvala

Magmon
08.06.2011., 11:55
ms1224: ako ides samo po cesti, onda po mom mysljenju previse debela. Rade potrazi slick dimenziju oko 1,5

GabrijelSimba
08.06.2011., 13:50
Jel netko ima kenda sport cruiser gumu??jel to dobra guma??hvala

Arash's friend
08.06.2011., 17:15
Ima li kakav web ducan sa jeftinom dostavom (recimo neka ekipa iz hong konga) kvalitetnih zracnica? Znaci htio bih nabaviti hd zracnice za 35x620 gume. Po domacim ducanima ih nisam nasao.

Astral07
08.06.2011., 19:01
ebay?

Magmon
08.06.2011., 19:20
Ima li kakav web ducan sa jeftinom dostavom (recimo neka ekipa iz hong konga) kvalitetnih zracnica? Znaci htio bih nabaviti hd zracnice za 35x620 gume. Po domacim ducanima ih nisam nasao.

Ma gle, sa zracnicama ti stoji situaci tak, da uvjek postoji veeeeeeeeeeeeelika tolerancia za sve. Ako nemozes nabavit zracnicu za ovu dimenziju (sta mi je ono iskreno extremno cudno) onda uzmi bez problem 26" (559) x 35.

btw: 35x620, nemislis slucajno 35x622 alias 35x700?

hazzarder
08.06.2011., 22:20
.....vozim uglavnom po gradu sa izletima na offroad tu i tamo, al 90% grad

trebam nesto dobro u cijenovnom razredu 90-140kn po gumi, iz zagreba sam pa neki lokalni ducan plz

bitno da dobro drzi zavoje, svi vremenski uvjeti, hvala

dakle semislick guma definitivno.

Arash's friend
08.06.2011., 22:43
Ma gle, sa zracnicama ti stoji situaci tak, da uvjek postoji veeeeeeeeeeeeelika tolerancia za sve. Ako nemozes nabavit zracnicu za ovu dimenziju (sta mi je ono iskreno extremno cudno) onda uzmi bez problem 26" (559) x 35.

btw: 35x620, nemislis slucajno 35x622 alias 35x700?

da 35x622. Mislim problem je naci HD zracnicu (heavy duty) onih jeftilen ceskih i kineskih ima svugdje.

Arash's friend
08.06.2011., 22:48
ebay?

a ne znam ili sam ja tulav (vjerojatnija varijanta), ili je ebay tlaka za tako nesto traziti, ispadne milijun ponudjaca obicnih a ne HD zracnica, od kojih 99% uopce ne salje u hrvatsku, pa sam se nadao da ako je netko vec napipao nekog da mi skrati muke.

Astral07
09.06.2011., 08:19
namjesti si da ti odma da ponudu za one koji imaju shipping u hrvatsku i onda trazi, valjda ces nes nac
dakle semislick guma definitivno.
na zalost nemaju ih vise i kaze covjek da nece ni imat

hazzarder
09.06.2011., 11:21
ja kupio zadnje te i zadnje continental slick onda :lol:

ma bitno ti je semislick uzet kako si opisao.
nazovi par dućana i reci neka ti na brzinu preko telefona kažu koje semislick gume imaju - dve vrste npr. onda odi na net i pogledaj koja ti se od svih sviđa i onda dođeš u dućkas i kupiš ih i bok

BigSaint
18.06.2011., 06:51
http://static2.bicycletires.com/images400/wtslk2-1.jpg

Nekakva iskustva ili saznanja za ovu gumu? Govorimo o dimenziji 26x1.5:ne zna:

ms1224
22.06.2011., 22:03
ej ljudi pošto idem bicom na more i planiram s frendom proći više od 1000 km nisam još odlučio koje gume uzet. vozit ćemo pretežno po asfaltu, ali bih ipak htio uzeti semislick gumu, ako bude kakvoga makadama.dvoumim se između ove dvije, pa bih molio ako ima tko ove gume, neka izrazi svoje mišljenje.ili možda neka od drugih proizvođača.hvala :D

http://www.michelinbicycletire.com/michelinbicycle/index.cfm?event=countryrock.view

http://www.hutchinsontires.com/en/catalogue-city.php?fiche=city-slick.php&univers=1

Littlefoot
24.06.2011., 17:36
Savjet, ako može, uz isprike zbog nepoznavanja terminologije.

Sin ima Trek 3700 s gumama, hm, "s ripnama" (Bontrager, 26" x 2.0, ako sam dobro pročitao). Kočenje tipa "tata, gle kak guma ostavlja trag na asfaltu" doprinjelo je današnjem pucanju gume - vanjska se toliko stanjila da na tom, probušenom mjestu, ni nema "crne gume" nego se vide "smeđa vlakna". Tu je nastala rupa na vanjskoj gumi, a probušila se i zračnica.

OK, jasno mi je da gumu treba promijeniti (zračnicu sam zakrpao). Sad savjet: on se žali da mu se takve gume, s ripnama, ne sviđaju, nego bi radije htio gume kakve ja imam na trekking biciklu koje su bez ripni, značajno tanje od njegovih (OK, 28", ali mislim da to ne igra ulogu u ovoj priči - na njegovom bi ostale 26").

Mogu li se takve tanje, trekking gume montirati na kotače njegovog Treka 3700? Mislim, kad već kupujem novu gumu, da stavimo onakve kakve bi htio. Dal' je to jednostavan zahvat (tipa "kupim tanje gume i montiram ih na bicikl") ili to zahtijeva i nove zračnice, (možda) nove felge, itd. Nemam pojma što još, i da li uopće nešto.

Magmon
24.06.2011., 18:03
Ovisi o tome kolko tanke gume imas na svom trekkingu. Ali recimo do do sirine cca 35 (37c, u inchima cca 1,5) nije problem s nikakvom felgom.

mazgov
24.06.2011., 18:09
Mogu li se takve tanje, trekking gume montirati na kotače njegovog Treka 3700? Mislim, kad već kupujem novu gumu, da stavimo onakve kakve bi htio. Dal' je to jednostavan zahvat (tipa "kupim tanje gume i montiram ih na bicikl") ili to zahtijeva i nove zračnice, (možda) nove felge, itd. Nemam pojma što još, i da li uopće nešto.

Širinu gume određuje vrsta podloge po kojoj se vozi i širina obruča kotača na koju se ta guma mora namontirati , s obzirom da je odlučeno da se od teških makadamskih terena odustalo , sad jedino ovisi o širini obruča.
Postojeća guma širine 2.00'' je bila i sa sigurnošću se može očekivati da stane i nešto tanja , znači od nekih 1.1 '' što bi u mm bilo 28 mm pa sve naravno dalje do 2.0'' pa i nešto više.
Zračnica je nešto fleksibilnija , ona je od - do , na zračnici piše koje širine pokriva , ukoliko je unutar okvira gume koje namjeravate kupiti onda ok , a ukoliko je preširoka , tad će te ipak morati kupiti nove zračnce.
Gume sa ripnama nisu ni u kojem slučaju za tvrdu podlogu , pa tako ni za asfalt. Trebate uzeti slick (glatku), ili pak polu slick gumu. Klinci u pravilu ne vole tanke gume , jer im nisu kul , pa bi ja predložio da mu se namontiraju neke polu slick gume i nešto šire , s time se duplo dobiva , bicikl je i dalje kul , guma se po asfaltu teže troši , a i mladima mišićima je teže , pa se bolje nabildavaju .
Što bi se reklo , nek ore kad želi biti kul:D

http://www.bizmark.hr/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=194%3Aschwalbe-hurricane-performance&catid=8%3Agume-i-zranice&Itemid=9&lang=hr

možda ovako nešto

Littlefoot
24.06.2011., 18:36
Njegove su vožnje skoro 100% asfalt (uz par stotina metara uređenog makadama između dva asfalta). Divlja kočenja dijelom su tu zbog toga što živimo na vrhu brijega. Ulica se pod pravim kutom spaja na "glavnu" cestu, tak' da dolje treba stati. Brzina bez okretanja pedala pri kraju nizbrdice dosegne nekih 40 km/h, tak' da stradaju i kočnice, i gume. Istina, može se malo nježnije kočiti, pripaziti, al' znamo kakva su djeca, kroz jedno uho unutra, kroz drugo van.

Ovaj bicikl smo kupili prije nekoliko godina, kad je - u njegovim očima - štos bio imati takav bicikl. Sad razumije da mu, za njegove vožnje, više odgovara bicikl kao što je moj trekking. On bi se htio riješiti tih širokih guma; u tom nekom međuvremenu, dok još malo ne poraste i kupimo novi bicikl, pokušat ćemo koliko-toliko usuglasiti želje i mogućnosti.

Polu-slick gume mi se čine OK. Do ponedjeljka trgovine ne rade, tako da ćemo tek tada nešto izabrati. Pretpostavljam da na izbor nema milijun 26" polu-slick tanjih guma koje se mogu montirati na njegove felge. Zračnicu ću pogledati; nemam pojma koje je širine i hoće li stati u novu gumu.

U svakom slučaju, hvala na savjetima!

mazgov
24.06.2011., 20:17
Divlja kočenja dijelom su tu zbog toga što živimo na vrhu brijega. !

Sve to štima , guma se mora trošiti , ako se ne troši , znači da je pre tvrda i takva guma proklizava na mokrim terenima. Da nebi bilo zabune , nema idealne gume po mokro , s toga treba paziti.
Zadnja guma se brže troši , samim tim što je pod većim opterećenjem i stoga još obično sa sa zadnjom kočnicom više koči. Preporučljivo je nakon određenog vremena zarotirati gume , prednju odotraga , zadnju naprijed.

MoschuS
24.06.2011., 20:57
littlefoot : baci oko na ove gumice tj. pokazi ih klincu pa neka izabere koja mu se vise svidja. Sumnjam da ce osjetiti neku veliku raziku u performansama tako da mislim da nema smisla kupovati mu neke skuplje modele, ove za 60-70kn su, mislim, sasvim pristojne. Ja sam nedavno sebi ozeo ove druge (htjeo prve jer su uze i nisu skroz slick ali ih nije bilo) i poprilicno sam zadovoljan s njima, osjetno mi bolje koce na asfaltu i skroz su tihe. Siguran sam da su neke od 150-200kn i puno bolje ali u usporedbi sa defaultnim ripnjacama koje sam imao na svom starom monticu ove su mi super a ne zelim ulagati neku veliku lovu u bajk jer ubrzo dolazi novi.
http://keindl-sport.com/detalji.php?id=1543
http://keindl-sport.com/detalji.php?id=655

Littlefoot
25.06.2011., 09:56
@mazgov: da, rotacija guma ima smisla. Vidjeh ispod svoje guzice - zadnja guma je postala "ćelava", a na prednjoj su se još dobro vidjele ripne. Preporučljivo je kočiti više stražnjom nego prednjom, znam isto na svojoj koži. Neki dan sam doživio black hawk down; buba veličine graha zavukla se ispod majice, i - dok sam je držao desnom rukom i razmišljao "kako je što brže izbaciti" - zakočio jedinom rukom koja je bila na upravljaču - lijevom, dakako. Još zbrajam oguljeno koljeno, podlakticu itd. Seljo-beljo.

@MoschuS: hvala i tebi na savjetima. Živimo u provinciji tako da ćemo izabrati neku od guma koje nude lokalni dućani - samo za njih mi se ne ide u Zagreb, a - kao što kažeš - nije nužno da to budu neke super gume, s obzirom na to tko će ih voziti i gdje.

Magmon
25.06.2011., 10:21
@mazgov: da, rotacija guma ima smisla. Vidjeh ispod svoje guzice - zadnja guma je postala "ćelava", a na prednjoj su se još dobro vidjele ripne. Preporučljivo je kočiti više stražnjom nego prednjom, znam isto na svojoj koži. Neki dan sam doživio black hawk down; buba veličine graha zavukla se ispod majice, i - dok sam je držao desnom rukom i razmišljao "kako je što brže izbaciti" - zakočio jedinom rukom koja je bila na upravljaču - lijevom, dakako. Još zbrajam oguljeno koljeno, podlakticu itd. Seljo-beljo.
Lose. Ako su idealni uvjeti, onda se treba kocit na prednju. Zadnja je puno manje efikastnija a sluzi vise za kocenje po losim uvjetima (snjeg, spadano lisce sa drva itd).

To sta si tjekom kocenja radil gluposti, to je vec stvar druga :)

Zayl
25.06.2011., 12:06
da, koci se s prednjom, uvijek s prednjom. straznjom kocis toliko da pripomognes stabilizaciji. samo se treba paziti kako kocis. nikad ne kociti naglo da se zblokira prednji kotac i nikad ne kociti naglo sa samo jednom rukom.

kaj se tice rotacije, htio bi napomenuti nesto drugo. mozda kod vas na brdskom bajku pase rotacija guma (kod penjanja i tak), ali ja radim skroz suprotno. prednji kotac je vazniji, s njim upravljamo i kocimo i on bi trebao imati najbolje trenje i drzanje podloge. lako se spasiti kad ti proklize straznji kotac, al kad proklize prednji, to obicno znaci pad i ogrebotine u najboljem slucaju. istrosene gume na prednjem kotacu, pogotovo u prolascima kroz zavoje su pogubne, a to kaj ti je na straznjem bolja guma te nece spasiti od pada ak prednji proklize. a posto ionak treba kociti najvise prednjom kocnicom, sigurnije mi je da na prednjem kotacu imam bolju gumu. sto bolja guma, vece trenje i kraci hod kocenja.

kad mi se jedna guma (bilo prednja, bilo straznja, obicno straznja jer se vise trosi) istrosi, to znaci da je guma neispravna i ne pada mi na pamet ju stavljati naprijed ili bilo kam drugdje. bacam ju u smece i kupujem novu. kad kupim novu gumu, nju uvijek stavljam naprijed, a onu s prednjeg stavim na straznji kotac (i nikada ne radim obrnuto). bitnije mi je da je na prednjem bolja guma, al to je samo moje misljenje.

stealth
25.06.2011., 21:13
Savjet, ako može, uz isprike zbog nepoznavanja terminologije.

Sin ima Trek 3700 s gumama, hm, "s ripnama" (Bontrager, 26" x 2.0, ako sam dobro pročitao). Kočenje tipa "tata, gle kak guma ostavlja trag na asfaltu" doprinjelo je današnjem pucanju gume - vanjska se toliko stanjila da na tom, probušenom mjestu, ni nema "crne gume" nego se vide "smeđa vlakna". Tu je nastala rupa na vanjskoj gumi, a probušila se i zračnica.

OK, jasno mi je da gumu treba promijeniti (zračnicu sam zakrpao). Sad savjet: on se žali da mu se takve gume, s ripnama, ne sviđaju, nego bi radije htio gume kakve ja imam na trekking biciklu koje su bez ripni, značajno tanje od njegovih (OK, 28", ali mislim da to ne igra ulogu u ovoj priči - na njegovom bi ostale 26").

Gledam odgovore, pa se pitam cemu komplicirati, jednostavno je da moze. Nadi neke slick ili semi slick oko 1.5"x26", trebati ces i nove zracnice i to je to, naravno da moze.

Littlefoot
27.06.2011., 22:15
Evo, povratna informacija. Kupili smo ovakve Kenda (http://www.keindl-sport.com/detalji.php?id=1543) 26 x 1.75 gume, montirali (zračnica je ispala malo prevelika, al' OK - stala je u gumu), odvoženo je 40-ak km, sve OK.

Hvala svima, još jednom.

Magmon
28.06.2011., 09:14
dobro si napravio.

Gogi000
01.07.2011., 10:10
http://www.bizmark.hr/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=194%3Aschwalbe-hurricane-performance&catid=8%3Agume-i-zranice&Itemid=9&lang=hr

možda ovako nešto
Predobra guma,malo je skuplja ali se definitivo ispati!
Vozio sam se dvije godine na njima i skoro nikakav defekt nisam imao,ove godine sam ih opet uzeo,stim da ova serija ima jos i kevlar guard,znaci zastita protiv busenja do j..a:D

dundalo
01.07.2011., 14:31
Jel mi možete preporučit semi slick gume do 100kn za MTB?

litrenka
01.07.2011., 14:49
Predobra guma,malo je skuplja ali se definitivo ispati!
Vozio sam se dvije godine na njima i skoro nikakav defekt nisam imao,ove godine sam ih opet uzeo,stim da ova serija ima jos i kevlar guard,znaci zastita protiv busenja do j..a:D

Potvrdujem :top: Kupio ih prema preporuci od Mazgova i do sada napravio s njima cca 1200km. Prezadovoljan :mig:

dJ_rush1
01.07.2011., 18:31
Di ima schwalbe hurricane? Samo Bizmark?

litrenka
01.07.2011., 20:46
Di ima schwalbe hurricane? Samo Bizmark?

a cuj dosta bajk trgovina drzi schwalbe, pa nazovi za hurricane...
gugl veli da mario bicikli ih imaju u ponudi i sjecam se da sam ih nasao u jos nekom HR web shopu al se ne mogu sada sjetiti... plus koliko mi je vizual Alešovog ducana u glavi i tam mi se cini da je bilo... U svakom slucaju nije neka egzotika :mig:

ghost
01.07.2011., 21:15
a cuj dosta bajk trgovina drzi schwalbe, pa nazovi za hurricane...
gugl veli da mario bicikli ih imaju u ponudi i sjecam se da sam ih nasao u jos nekom HR web shopu al se ne mogu sada sjetiti... plus koliko mi je vizual Alešovog ducana u glavi i tam mi se cini da je bilo... U svakom slucaju nije neka egzotika :mig:

Pod HITNO mi tribaju nove gume, danas zamalo opet nisam letio (nije kriva guma), a ovaj put da sam letio po mene bi pogrebno došlo, uglavnom od planirane lagane vožnje, završili na teškom makadamu. Kilometraža ništa posebno, ali konfiguracija terena ajme majko. Da napomenem iz kuće izašao bez kacige, s vilicom i gumama napumpanim za asfalt (Maxxis Larsen TT) :D

Nego vratimo se gumama, trenutno je na biciklu Maxxis Larsen TT 2.35. Guma je kao nekakva all-round, ali dobra je jedino na kamenjaru, blato-kiša-cesta 0 bodova, v-max 50km/h, a kako zadnje vrime sve više vozim po cesti išao bi na nešto uže, ali da opet mogu s tim gumama u šumu...:ne zna: Maxxis Ignitor mi je padao na pamet, gledao Schwalbe, vidim nisu jeftine :ne zna:

hazzarder
01.07.2011., 22:50
http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=103

ja imam ritchey speed max beta comp i za sada su predobre

Ivan-VU
14.07.2011., 14:30
Pozdrav!

Uskoro si planiram kupiti nove gume za cestu (isključivo za suho) u dimenziji 700x23.

Do sada sam vozio na Vittoria Rubino Pro i izuzetno sam bio zadovoljan s njima , ali eto igrom slučaja taj bicikl sam prodao (s njim i gume) i sada s novim biciklom dobijem neke gume marke Innova. Mislim si ono ajd potrošit ću ih pa si kupim nove ali prelazak sa Vittorie na Innova je katastrofa.
Grip je ok , dobro koče i drže po zavojima ali je otpor kotrljanja katastrofa. Kad ubrzavam sve to ide teško i kao da su mi se neke žvake zalijepile na gume :rofl:

Dakle trebam neku gume sa što manjim otporom kotrljanja.

Evo link na Vittoria Rubino Pro
150TPI , mislim da je maximalni tlak oko 9,5bara (Innova tek 6,5 bara) , usmjereni dezen , all-round guma.
http://www.vittoria.com/product/rubino/

Što predlažete do 200-250kn po gumi , da si uzmem iste te ili ima nešto bolje?

Koliko sam čitao , slikovi daju još manji otpor kotrljanja i onda bi mi to bila još bolja opcija jer moje gume kišu nikada ne vide.

zook
14.07.2011., 14:42
Moja preporuka su Continental Grand Prix 24-622 (http://www.bike24.de/1.php?lang=2;content=8;navigation=1;menu=1000,4,22 ,35;product=3784;mid=4;pgc=0;page=2;orderby=2)

Udobne, odlično rolaju, otporne na bušenje. Odličan grip u zavojima.

http://www.bike24.de/images/products/p043784.jpg

Ivan-VU
19.07.2011., 15:02
Ovih dana sam svoje Innova gume malo za promjenu napumpao na veći tlak čisto da vidim kako će ići i začudo idu puno lakše , dakle maximalni tlak koji piše na gumi je 6,5 bara , ja napumpao na 9 bara i rolaju kao Vittoria...lakše ide taman za tih 35-40% koliko sam im povećao tlak.

Dakle , stvar je u tlaku pumpanja a ne u samoj smjesi gume i otporu kotrljanja...
Jedinu razliku osjetim u vožnji kroz zavoje - tu je Vittoria ima malo više gripa , i Vittoria je udobnija dosta kad su obje pumpane na identičan tlak , ostalo ne vidim neku razliku...čak bi rekao da kod kočenja Innova daju bolje kontakt i ovako prepumpane.

Definitivno ću slijdeće gume uzeti one koje se mogu pumpati na veći maximalni tlak , tako da one navedene Continental Grand Prix 24-622 ne bi , idu do 8 bara i još su mrvicu šire...

Imate li što dalje za preporučiti? Dakle 23x622 ali da idu na max tlak 9 bara ili više.

Zayl
19.07.2011., 19:41
Ovih dana sam svoje Innova gume malo za promjenu napumpao na veći tlak čisto...

s razlogom na gumama pisu minimalne i maksimalne vrijednosti pritiska koje ta guma moze izdrzati. ili spusti tlak na normalnu vrijednost ili svakodnevno javljaj svoje voznje, a ja cu organizirat kladu koji dan ovaj mjesec ce ti se sidewall gume rasprsnuti (anybody in ?, hehe).

tlak je samo jedna od stavki i nije najbitnija. kod kvalitetnih guma nema bitnih razlika kod pumpanja izvan optimalnih vrijednosti. danasnje gume se rade na takav nacin da daju najbolju voznju unutar tih optimalnih vrijednosti.

ne bi preporucio tak uske gume i tak visoke tlakove, pogotovo na nasim cestama. nemoj se uvrijediti, al po tvojim izjavama vidim da nemas dovoljno znanja za racionalan izbor.

ali ak si toliko zeljan toga, u bicikl biz imas maksis detonator (mislim da se tak zovu), dobre gume i mislim da idu do 8.5 bara ili kenda kotender (ak ih imaju) ili odi u kiendl po neke vittoria. meni su se vitorria gume pokazale ko best buy, mislim da niti jedne ne idu ispod 8.5 bara, a vecina podrzava do 10 bara (ja se furam na rubina rigid). ak nades slick, slobodno i njih uzmes. ak su kvalitetne (a za tvoj budzet moraju biti) nece ti smetati mokra podloga.

Ivan-VU
20.07.2011., 23:05
ne bi preporucio tak uske gume i tak visoke tlakove, pogotovo na nasim cestama. nemoj se uvrijediti, al po tvojim izjavama vidim da nemas dovoljno znanja za racionalan izbor.

ali ak si toliko zeljan toga, u bicikl biz imas maksis detonator (mislim da se tak zovu), dobre gume i mislim da idu do 8.5 bara ili kenda kotender (ak ih imaju) ili odi u kiendl po neke vittoria. meni su se vitorria gume pokazale ko best buy, mislim da niti jedne ne idu ispod 8.5 bara, a vecina podrzava do 10 bara (ja se furam na rubina rigid). ak nades slick, slobodno i njih uzmes. ak su kvalitetne (a za tvoj budzet moraju biti) nece ti smetati mokra podloga.

Možda nemam dovoljno znanja ali zato i pitam ovdje.
Što se tiče naših cesta i uskih guma , ne bih se baš složio jer je dosta važno gdje se tko vozi i kako se vozi. Logično da u gradu tako nešto nije pametan izbor zbog rupa i šahtova, ali moje vožnje su 90% otvorena cesta tako da ne vidim zašto ne pumpati gume na maximalni tlak i koristiti klasične cestovne 23-622. Uostalom , svi moji kolege svoje cestovnjake voze upravo na 23-622 i pumpaju na max tlak. Nažalost , ovi koji imaju klasične gume kupuju neke jeftinije , a ovi drugi imaju tubularne pa mi ne mogu puno pomoći.
Gore sam već napisao da sam vozio na Vittoria , tražim da li su best buy za 250kn ili mogu uzeti za to lovu nešto sa još manjim otporom kotrljanja?
Po mokrome ne vozim nikada tako da me gume za mokro ne zanimaju , postavio sam gore još pitanje da li su slick osjetno brže od guma sa profilom?

Vjerojatno ću na kraju uzeti Vittoriu Rubino Pro Slick , idu do 10 bara , 150TPI.

Zayl
21.07.2011., 08:41
Možda nemam dovoljno znanja ali zato i pitam ovdje.
Što se tiče naših cesta i uskih guma , ne bih se baš složio jer je dosta važno gdje se tko vozi i kako se vozi. Logično da u gradu tako nešto nije pametan izbor zbog rupa i šahtova, ali moje vožnje su 90% otvorena cesta tako da ne vidim zašto ne pumpati gume na maximalni tlak i koristiti klasične cestovne 23-622.

kolko imas kila ? guma u dodiru s podlogom ne smije biti okrugla, nego se mora izravnati. guma mora malo ''sjesti''. rupe i sahtovi nemaju veze s tim, kontakt s podlogom je druga stvar.

Uostalom , svi moji kolege svoje cestovnjake voze upravo na 23-622 i pumpaju na max tlak.

a kad se bace s mosta, budes i ti za njima ?

sry, nisam mogao odoljeti, :rofl:

Po mokrome ne vozim nikada tako da me gume za mokro ne zanimaju , postavio sam gore još pitanje da li su slick osjetno brže od guma sa profilom?

profil na cestovnim gumama ne znaci apsolutno nista. hidroplaning je nemoguc na biciklu, a slick gume ce ti po mokrom asfaltu vjerojatno drzati bolje od ne-slick guma.

brzina gume nije samo otpor kotrljanju, ali.. bit ce brze, ali za rekreativca je to zanemarivo, a potrosit ce ti se puno brze.

Vjerojatno ću na kraju uzeti Vittoriu Rubino Pro Slick , idu do 10 bara , 150TPI.

odlicne gume. 10 bara pomaze, ak si iznad 100 kg, a 150 tpi iznimno smanjuje tezinu gume i super utjece na performanse. ali takve gume ne vozis vise od jedne sezone (slabe sezone). brzo se trose i kolko god one imale zastitu od busenja, slick gume su jako ostjetljive za sve osim cistog asfalta.

Mr.Cipelić
23.07.2011., 00:43
prosim lepo,preporuku za gumu!
cesta cca 60%,makadam 40%,makar ovisi o raspoloženju..
cijena nije toliko upitna,pa molim lijepo ako netko ima kakvu dobru za preporučti..:mig:

P.S.idem se do tuda sutra zaletiti pa ču izvidjeti situaciju,možda čak i te hurikanke od švalbe-a..

http://www.bizmark.hr/joomla/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=8&Itemid=9&lang=hr

hazzarder
23.07.2011., 14:57
to su te poluslik gume koje u biti i nisu loše za makadam.
ritchey ima dobar poluslik

Mr.Cipelić
23.07.2011., 16:21
http://www.schwalbetires.com/node/1337

kupio!javim dojmove nakon odvožene vožnje,možda već sutra! :cerek:

hazzarder
23.07.2011., 18:54
jebene - bit ćeš zadovoljan.

zvm
25.07.2011., 21:51
Pročitao sam skoro sve i manje-više formirao mišljenje, ali ipak da pitam...
Imam MTB gume Kenda (ripnjače) cca 7-8 godina. Dimenzije su 26x2,1. I nikad mi se zračnica nije probušila do prije 3 dana. A danas se probušila drugi put! Dakle, trebam nove gume.
Rekreativac sam, većina kilometara je na asfaltu, ali vozim tu i tamo i po makadamu (na makadamu sam vjeroajtno i probio gumu oba puta, mada nikad nije ispuhala odmah). Vozim uglavnom po suhom.
Koliko sam skužio, ok izbor za moje potrebe bi bile Kenda Khan ili Schwalbe Hurricane, Scwalbe CX Comp. Ili nešto treće? Uglavnom neki semi-slick, je li?
Bitnije mi je da mi guma ne puca i da mi traje dugo. Za to bih podnio i još jedne "traktorske" gume. Znam da su semi-slick prikladnije za moje potrebe, ali opet... kad sam mogao dosad, mogu i dalje.

BigSaint
26.07.2011., 08:11
Pročitao sam skoro sve i manje-više formirao mišljenje, ali ipak da pitam...
Imam MTB gume Kenda (ripnjače) cca 7-8 godina. Dimenzije su 26x2,1. I nikad mi se zračnica nije probušila do prije 3 dana. A danas se probušila drugi put! Dakle, trebam nove gume.
Rekreativac sam, većina kilometara je na asfaltu, ali vozim tu i tamo i po makadamu (na makadamu sam vjeroajtno i probio gumu oba puta, mada nikad nije ispuhala odmah). Vozim uglavnom po suhom.
Koliko sam skužio, ok izbor za moje potrebe bi bile Kenda Khan ili Schwalbe Hurricane, Scwalbe CX Comp. Ili nešto treće? Uglavnom neki semi-slick, je li?
Bitnije mi je da mi guma ne puca i da mi traje dugo. Za to bih podnio i još jedne "traktorske" gume. Znam da su semi-slick prikladnije za moje potrebe, ali opet... kad sam mogao dosad, mogu i dalje.

Evo ja sam već 2000km na ''Uragankama'' i sve češće se vozim po makadamu koji i nije baš prijateljski i nikakvih problema sa bušenjem.:top:

Magmon
26.07.2011., 09:42

Gle:
1)to da imas traktorsku gumu uopce ne znaci da neces busiti gumu. To ti nije pravilo da ripnjace vise izdrze.

2)Pises da stare gume si vozio 7-8 godina i da zelis da ti nove dugo izdrze. To je ljepa ideja ali praksa ovako ne funkcionira. Guma, kao materijal ti nakon nekog vremena jednostavno ostari, pogotovo ako drzis bic na suncu i slicno. Ti mozes imati nakon 4-5 godina jos uvjek na gumi dosta mesa, ali sama guma (meso) ce ti tolko ostariti, da ce ti gumu moci probusiti i mrav.

3)uzmi nesto iz toga sta si napiso, neces pogrijesiti, samo izbjegavaj ripnjace ako planiras voziti samo cestu + makadam

zvm
26.07.2011., 16:21
Hvala na savjetima!
Znam da guma stari i cekao sam kad ce otkazati poslusnost, ali eto trajalo je dosad. :) nevjerojatno mi je bilo da se dosad nisu raspale. I da nikad dosad nisam probusio gumu na ovom biciklu!
Idem vidjeti ima li sto u lokalnom ducanu (Zapresic) od semi-slick ponude.

EDit:
Upravo bio u dućanu . Imaju Bontrager LT3 - ali to je ripnjača. Doduše, ne ovakva kao moja. Ne znam da li da to uzmem ili da pogledam u Zagrebu.....

Još nešto: koliko puta je uputno krpati gumu (zračnicu)? 1-2?

Ivan-VU
27.07.2011., 09:22
kolko imas kila ? guma u dodiru s podlogom ne smije biti okrugla, nego se mora izravnati. guma mora malo ''sjesti''. rupe i sahtovi nemaju veze s tim, kontakt s podlogom je druga stvar.
profil na cestovnim gumama ne znaci apsolutno nista. hidroplaning je nemoguc na biciklu, a slick gume ce ti po mokrom asfaltu vjerojatno drzati bolje od ne-slick guma.

brzina gume nije samo otpor kotrljanju, ali.. bit ce brze, ali za rekreativca je to zanemarivo, a potrosit ce ti se puno brze.

odlicne gume. 10 bara pomaze, ak si iznad 100 kg, a 150 tpi iznimno smanjuje tezinu gume i super utjece na performanse. ali takve gume ne vozis vise od jedne sezone (slabe sezone). brzo se trose i kolko god one imale zastitu od busenja, slick gume su jako ostjetljive za sve osim cistog asfalta.

Imam trenutno 104kg , imao sam i više pa sam skinuo od proljeća upravo vožnjom bicikla. Upravo zato i kažem , s mojom težinom guma na 6 bara izgleda onako dosta "prazna" , sad na 9 bara lijepo sjedne , nije okugla jer se i sad vidi da guma "sjedne" dok sam na biciklu.

Ako će mi se potrošiti za jednu sezonu to mi onda nije baš neka opcija...znači meni treba guma koju mogu pumpati na 9-10 bara (zbog moje težine) , a da će mi držati barem 2 sezone (godišnje napravim oko 2500km pa je poželjno da mogu izdržati barem 5000-6000km)...

Mislio sam da se gume za bicikl ponašaju na cesti kao auto gume po principu "više profila , širi kanali - bolje izbacivanje vode" pa mi se to činilo nepotrebno jer po kiši ne vozim.

Što da onda gledam još bitno kod guma?
Znači - veći TPI - više udobnosti , manji otpor ali više se troše gume...jel tako?

kruns
27.07.2011., 20:14
možda bedasto pitanje: jel gume za bicikl imaju dot oznaku?

BigSaint
28.07.2011., 07:56
možda bedasto pitanje: jel gume za bicikl imaju dot oznaku?

Nije pitanje glupo, dapače, ali eto na kod kuće imam 3 para od različitih proizvođača i nisam ni na jednima našao.

Inače DOT broj je četveroznamenkasti broj u kojemu prve dvije znamenke označavaju tjedan, a druge dvije godinu proizvodnje npr. 2111 = 21 tjedan 2011 godine.

perogabud
02.08.2011., 11:30
Hvala na savjetima!
Znam da guma stari i cekao sam kad ce otkazati poslusnost, ali eto trajalo je dosad. :) nevjerojatno mi je bilo da se dosad nisu raspale. I da nikad dosad nisam probusio gumu na ovom biciklu!
Idem vidjeti ima li sto u lokalnom ducanu (Zapresic) od semi-slick ponude.

EDit:
Upravo bio u dućanu . Imaju Bontrager LT3 - ali to je ripnjača. Doduše, ne ovakva kao moja. Ne znam da li da to uzmem ili da pogledam u Zagrebu.....

Još nešto: koliko puta je uputno krpati gumu (zračnicu)? 1-2?

sused, znaci u nvootvorenom ducanu bas i nema neka ponuda?
ja dok sam vozio jos montic, kupio sam schwalbe gume u staroj vlaskoj u onom ducanu vec kod krizanja s palmoticevom. uzeo sam semi slick (http://www.schwalbe.de/gbl/en/produkte/mtb/produkt/?ID_Produktgruppe=44&ID_Produkt=261) i moram priznat da sam se preporodio nakon origigi ripnjaca koje su bile gore jer sam ionak uglavnom vozio asfalt.

Marsonija
02.08.2011., 16:56
Tko vozi specku preporučujem schwalbe durano, izdrže preko 10000km i imaju odličnu zaštitu protiv bušenja. Ja ih pumpam na 8 atmosfera. Po meni je to najbolja guma za uloženu lovu.

tvuk
02.08.2011., 21:47
Tko vozi specku preporučujem schwalbe durano, izdrže preko 10000km i imaju odličnu zaštitu protiv bušenja. Ja ih pumpam na 8 atmosfera. Po meni je to najbolja guma za uloženu lovu.

Kolko para i di se mogu kupiti? Ne treba mi trenutno, al nek se nađe informacija. :)

"fosil"
03.08.2011., 07:35
Kolko para i di se mogu kupiti? Ne treba mi trenutno, al nek se nađe informacija. :)

25 eurića komad, kod Aleša :D (ja kupio)

bond007
05.08.2011., 13:27
Dečki,pomognite jednoj curi u vezi sa gumama.

Raspucane su mi jako vanjske gume i u raspadajućem stanju. Uopće neznam kako su izdržale toliko dugo.
10 godina su stare i marka je Michelin.
Sada bih trebala kupiti nove, da nije skupo , koje su inače cijene guma?
Veličina je 26 ili 27,neznam, ne vidi se na gumi , i dosta su široke.
Ne vozim se baš često i uglavnom je sada na asfaltu budući da su prošle i ove godine napravili biciklističkih u mojoj okolici za 30 km vožnje.
Neidem po makadamu.

Sad neznam kakve da kupim ,ali da nisu skupe,i da mi preporučite neki dućan u Zagrebu.

Unaprijed zahvaljujem na pomoći

BigSaint
05.08.2011., 15:12
Dečki,pomognite jednoj curi u vezi sa gumama.

Raspucane su mi jako vanjske gume i u raspadajućem stanju. Uopće neznam kako su izdržale toliko dugo.
10 godina su stare i marka je Michelin.
Sada bih trebala kupiti nove, da nije skupo , koje su inače cijene guma?
Veličina je 26 ili 27,neznam, ne vidi se na gumi , i dosta su široke.
Ne vozim se baš često i uglavnom je sada na asfaltu budući da su prošle i ove godine napravili biciklističkih u mojoj okolici za 30 km vožnje.
Neidem po makadamu.

Sad neznam kakve da kupim ,ali da nisu skupe,i da mi preporučite neki dućan u Zagrebu.

Unaprijed zahvaljujem na pomoći

Ako su jako široke ajmo pretpostaviti da je to 26x2'' moja preporuka su;
http://www.schwalbe.de/gbl/en/produkte/mtb/produkt/?ID_Produktgruppe=44&ID_Produkt=187
s obzirom da je 160 kn/kom relativno puno, onda bi kao backup bilo ovo;
http://www.schwalbe.de/gbl/en/produkte/mtb/produkt/?ID_Produktgruppe=44&ID_Produkt=261, to je 100 kn/kom, a sve to možeš naći i promjeniti npr. ovdje; http://www.bizmark.hr/joomla/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=8&Itemid=9&lang=hr

Mali Miraz
07.08.2011., 13:49
Nakon 400km na meridi mi se ispraznila guma... nevjerojatno, negdje je pukla a pazim di se vozim i sve to. :(
Gdje kupiti zracnicu (sto blize centru pozeljno) i po kojoj cijeni?

u pitanju je merida matt tfs 100 d, 26" je kotač....

misko_kc
07.08.2011., 13:53
jedno jednostavno pitanje....ruta ima nešto preko 3000km (asfalt 98%)...imam gume koje su odkotrljale oko 300km Schwalbe CX Comp 26x1.75 http://www.huni-bike-shop.hr/proizvod/schwalbe-cx-comp/740/

ili da kupim druge,nove...tipa Continental Travel Contact SS C194 isto 26x1.75... http://www.bicikla.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=357&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=63#s

nekako mi se ove Schwalbe čine mekane i da će se brzo potrošit...pogotovo jer će tu bit i još dodatnog tereta u bisagama + moja težina (oko 70)

hvala...

GULIVER72
07.08.2011., 14:04
Nakon 400km na meridi mi se ispraznila guma... nevjerojatno, negdje je pukla a pazim di se vozim i sve to. :(
Gdje kupiti zracnicu (sto blize centru pozeljno) i po kojoj cijeni?

u pitanju je merida matt tfs 100 d, 26" je kotač....

u najbližoj ti trgovini biciklističkom opremom, cijena je oko 30 kn......

mazgov
07.08.2011., 14:25
...ruta ima nešto preko 3000km (asfalt 98%)...imam gume koje su odkotrljale oko 300km [B]Schwalbe CX Comp 26x1.75

ili da kupim druge,nove...

hvala...

uzmi ove , odvrtit će 3 tis. bez problema

http://www.bizmark.hr/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=194%3Aschwalbe-hurricane-performance&catid=8%3Agume-i-zranice&It

misko_kc
07.08.2011., 15:43

http://www.bizmark.hr/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=194%3Aschwalbe-hurricane-performance&catid=8%3Agume-i-zranice&It

širina gume?...1,75 ili 2,0 ili tanje?? (tanje od 1,75 nebi jerbo mi biciklo izgleda go oguljena mačka :D )

koje uopšte dimenzije postoje za tu gumu?

BigSaint
07.08.2011., 17:43

mazgov jesi ti ''sahranio'' koje uraganke? Koliko im je, otprilike, vijek trajanja? Moje su sada na 2500 km, vidi se potrošnja, ali daleko je to od zamjene?:confused:

mazgov
07.08.2011., 20:20
uspiju odvrtit nekih 6 do 7 tis , zavisi o terenima i načinu vožnje

perica_mali
26.08.2011., 12:28
Trenutno vozim na hibridnom gradskom biciklu Continental Sport Contact 26x1.5 i gume su pri kraju.
U par navrata shvatio sam koliko su slick jer im stvarno manjka bocnog gripa.
Posto taj bicikl uskoro planiram koristit za duze rute (90% cesta, 10% makadam) razmisljam o kupovini Schwalbe Marathon guma koje imaju ipak naglaseniju ripnu.
Jedino me muci da uzmem u velicini 1.5 ili 1.75.
Ima li izrazite razlike?

tvuk
26.08.2011., 13:23
Trenutno vozim na hibridnom gradskom biciklu Continental Sport Contact 26x1.5 i gume su pri kraju.
U par navrata shvatio sam koliko su slick jer im stvarno manjka bocnog gripa.
Posto taj bicikl uskoro planiram koristit za duze rute (90% cesta, 10% makadam) razmisljam o kupovini Schwalbe Marathon guma koje imaju ipak naglaseniju ripnu.
Jedino me muci da uzmem u velicini 1.5 ili 1.75.
Ima li izrazite razlike?

Za cestu - što uže to bolje.

zealotic
27.08.2011., 21:04
molio bih preporuku za nove gume. imam wheleer pro 900 bike, dimenzije guma ne znam napamet. vozim otprilike 60% asfalt 30%makadam 8% šuma i 2% blato. koliko sam gledao nešto si mislim uzeti schwalbe hurricane. pa ako netko ima koji argument pro i kontra ili koju drugu preporuku (Zg dućani) lijepo molim. hvala i lp

Mr.Cipelić
28.08.2011., 00:29
molio bih preporuku za nove gume. imam wheleer pro 900 bike, dimenzije guma ne znam napamet. vozim otprilike 60% asfalt 30%makadam 8% šuma i 2% blato. koliko sam gledao nešto si mislim uzeti schwalbe hurricane. pa ako netko ima koji argument pro i kontra ili koju drugu preporuku (Zg dućani) lijepo molim. hvala i lp

neki dan uzeo u bizmarku za 110kn komad!
za sada i više nego zadovoljan,dobro drže na cesti i makadamu što odvozih! :mig:

BigSaint
28.08.2011., 10:49
neki dan uzeo u bizmarku za 110kn komad!
za sada i više nego zadovoljan,dobro drže na cesti i makadamu što odvozih! :mig:

Hurican za 110 kn, si 100% siguran, ako jesi odoh si uzeti par za iduću sezonu. Manje više svugdje su 160kn?:ne zna:

Mr.Cipelić
28.08.2011., 12:21
Hurican za 110 kn, si 100% siguran, ako jesi odoh si uzeti par za iduću sezonu. Manje više svugdje su 160kn?:ne zna:

ajme seljačine! :facepalm:
oprosti mi molim te na propustu,zaboravio sam priložiti link na svoje!nisu hurikanke već CX COMP po cijeni od 110kn komad,hurikanka je 160! :mig:

http://www.schwalbe.co.uk/c2-1087-schwalbe-tires-cx-comp.html

BigSaint
28.08.2011., 15:55
ajme seljačine! :facepalm:
oprosti mi molim te na propustu,zaboravio sam priložiti link na svoje!nisu hurikanke već CX COMP po cijeni od 110kn komad,hurikanka je 160! :mig:

http://www.schwalbe.co.uk/c2-1087-schwalbe-tires-cx-comp.html

:top: nije greda, bio sam 99% siguran da misliš na CX kad je ta lova u igri!:D

Veky39
28.08.2011., 21:31
Prosim preporuku za trekkinga 28" polu slick gumu. Uglavnom asfalt, ali se znam zaletit po makadamu, danas čak i po šumi. Sad imam original slick gume i po makdamu me baca u pm
Bicikl je Merida Crossway 10v

perogabud
28.08.2011., 22:46
Prosim preporuku za trekkinga 28" polu slick gumu. Uglavnom asfalt, ali se znam zaletit po makadamu, danas čak i po šumi. Sad imam original slick gume i po makdamu me baca u pm
Bicikl je Merida Crossway 10v
pa ja na svom imam schwalbe sammy slick (http://www.schwalbe.de/gbl/en/produkte/specials/produkt/?ID_Produktgruppe=51&ID_Produkt=242). dosle su s bikeom tak da ne znam di ih ima u zg. jedino mi se cini da mi je nekak brzo ocelavila zadnja (nakon cca 1200km). uglavnom, odlicna guma i mislim da cu se na njoj i zadrzat.

ExCenTric
29.08.2011., 20:34
pa ja na svom imam schwalbe sammy slick (http://www.schwalbe.de/gbl/en/produkte/specials/produkt/?ID_Produktgruppe=51&ID_Produkt=242). dosle su s bikeom tak da ne znam di ih ima u zg. jedino mi se cini da mi je nekak brzo ocelavila zadnja (nakon cca 1200km). uglavnom, odlicna guma i mislim da cu se na njoj i zadrzat.

Kakva je na makadamu?

drasko2002
30.08.2011., 23:04
razmisljam da na trekking 700x40 stavim 700x32. koliko je to izvedivo/pametno? vozim 99% po asfaltu, ostalih 1% po blagom makadamu ako negdje treba prijeci nes. suma i slicno me nikada nece vidjeti.
kako je voziti na tako tankoj gumi, pogotovo sto se tice zavoja i koje su jos situacije kriticne?

Zlikovsk
30.08.2011., 23:15
Tračnice.

Obično bude :facepalm::facepalm: pa :vidiga:

drasko2002
30.08.2011., 23:18
za tracnice znam, i sad mogu upasti u njih, al sam se vec naucio kako prelaziti... da li se cesce ostecuje obruc i zbice ako se naleti na kakvu neravninu?

drasko2002
30.08.2011., 23:21
vidim sada da ima u ponudi i 700x28. koliko je nauze kaj moze ici na trekking?

Zlikovsk
30.08.2011., 23:26
A ono, ovisi gdje voziš.

Mislim, nisu nam nigdje bajne ceste, al u zagrebu su banana, kolko god se bandinjo trudio.

Malo češće nego na mtb buš moro centrirat kotačiće.

Kolko ide? Ovisi kolki ti je rim, neam pojma

Probaj s ovim, imaš i drugih al otprilike buš ubrao.

http://www.bicycletires.com/a_49/tire_width/article.htm

drasko2002
30.08.2011., 23:39
koliko se novaca potrosi na ceste, stvarno su katastrofa, al ajde, mogle bi biti jos i gore... zamisli da je cijeli grad u kockicama kao kod zapadnog kolodvora :D

Zlikovsk
30.08.2011., 23:45
koliko se novaca potrosi na ceste, stvarno su katastrofa, al ajde, mogle bi biti jos i gore... zamisli da je cijeli grad u kockicama kao kod zapadnog kolodvora :D

To bi čak bilo fora! :D

Imao bi di trenirat za Paris Roubaix :kava::lol:

zealotic
31.08.2011., 07:13
kupio sam Schwalbe Hurricane i zasad sam zadovoljan. veća brzina je evidentna. na istom mjestu na kojem sam imao max 67,25 napravio sam 73,24 km/h. :top: za gume

tvuk
31.08.2011., 07:35
vidim sada da ima u ponudi i 700x28. koliko je nauze kaj moze ici na trekking?

U pravilu što uže i glađe gume to si brži po asfaltu i nestabilniji na makadamu. Ja na svojem Rogu imam Schwalbe Marathon Plus 700x28 i nemam problema po Maksimiru, nasipu i slično, a za tračnice se naučiš kak vozit.

Mislim da je veći problem sa užim gumama ak voliš vozit po pločniku i skakat po rinzolima, ja vozim skoro isključivo po cesti tak da me to ne dira.

drasko2002
31.08.2011., 11:32
i ja sam, kazem, 99% vremena na cesti. kada trebam preci rinzol visi od 10ak cm, stanem i prebacim rucno bic preko njega. nikakve egzibicije sa skakanjima me ne zanimaju...
da li su tanje gume podloznije busenju na kamenju? ipak na cesti se zna naci koji kamen, a pogotovo kod mene gdje ima radova na cesti pa sve puno sljunka prije nego izasvaltiraju...

tvuk
31.08.2011., 11:39
i ja sam, kazem, 99% vremena na cesti. kada trebam preci rinzol visi od 10ak cm, stanem i prebacim rucno bic preko njega. nikakve egzibicije sa skakanjima me ne zanimaju...
da li su tanje gume podloznije busenju na kamenju? ipak na cesti se zna naci koji kamen, a pogotovo kod mene gdje ima radova na cesti pa sve puno sljunka prije nego izasvaltiraju...

Nisam primijetio. Ak kupiš kvalitetniju gumu mislim da se toga ne moraš bojati.

drasko2002
31.08.2011., 11:55
tnx

drasko2002
31.08.2011., 12:44
dal moze ova na trekking? pise da je za cestu, ali dimenzije su 700x23

http://www.bicikla.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=818&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=63#s

ili recimo ova, kaze da je za touring, a dimenzija je 700x20

http://www.bicikla.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1026&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=63#s

i jos jedno pitanje - kaj ovaj C oznacava? i koja je razlika izmedju oznaka koje imaju i nemaju taj C

tvuk
31.08.2011., 13:09
dal moze ova na trekking? pise da je za cestu, ali dimenzije su 700x23

http://www.bicikla.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=818&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=63#s

ili recimo ova, kaze da je za touring, a dimenzija je 700x20

http://www.bicikla.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1026&category_id=25&option=com_virtuemart&Itemid=63#s

i jos jedno pitanje - kaj ovaj C oznacava? i koja je razlika izmedju oznaka koje imaju i nemaju taj C

Nema razlike.

Da li će ti te gume pasati ovisi o širini obruča, uska guma ne može ići na jako širok obruč, al po veličini odnosno promjeru bi trebala odgovarati.

anita
31.08.2011., 16:15
Jel ima kod nas za kupiti još kakvih guma osim skroz crnih (28'' trekking)?

perogabud
31.08.2011., 21:56
Kakva je na makadamu?
pa ovisi kakav je. npr., vozio sam od skretanja za dom crvenog kriza pa do krumpirista po onom makadamu i tam sam jurio bez problema. ali uz savski nasip od jankomirskog mosta prema jarunu sam dosta pleso buduci da nije utaban. po nasipu ide ok. mislim, kuzi se razlika cim nisi na cesti, ipak je to vise cestovnjaca :) a kaj se mekanog makadama tice, mislim da bi s bilo kojom gumom te sirine pleso tak da dodje na isto.

Nisam primijetio. Ak kupiš kvalitetniju gumu mislim da se toga ne moraš bojati.
pa jel nije sad po defaultu da svaka malo bolja guma ima puncture protection?

Zlica*
31.08.2011., 22:31
Trenutačno imam Continental CountryRide 700x37c i mislim da bi ih trebalo mijenjati. Vozim isključivo po asfaltu. Ima li itko iskustva sa ovim (http://www.wtb.com/products/tires/hybrid/slick/) ili ovim (http://www.huni-bike-shop.hr/proizvod/schwalbe-road-cruiser-28/765/)? Preporuka za neš treće? Hvala.

čaplja89
07.09.2011., 16:34
Jedno kratko pitanje. Trenutno na trekkingu imam Schwablinicu 700x37C, cilj mi je ici na nesto uze. Isao bih na opet jednu duzu dnevnu turu i interesira me koliko bih s tim dobio? Znaci guma bi bila za cestu. Mene sad zanima na koliko najuze mogu ici i koliko mogu dobiti na tome da idem sad na recimo 700x28 ili manje :/

Veky39
07.09.2011., 21:30
Na trekkingu 28", kolko se bolje vozi sa polu slick gumama po makadamu i šumskom putu?
Trenutačno sam na originalnom slicku i dosta mi bicikl pleše na takvim putićima.
Ak se nađe kojim slučajem ripnjača gore, kolko se osjeti na asfaltu da je teže?

Jel probaval ko kaj takvog?

GULIVER72
10.09.2011., 09:35
Na trekkingu 28", kolko se bolje vozi sa polu slick gumama po makadamu i šumskom putu?
Trenutačno sam na originalnom slicku i dosta mi bicikl pleše na takvim putićima.
Ak se nađe kojim slučajem ripnjača gore, kolko se osjeti na asfaltu da je teže?

Jel probaval ko kaj takvog?

sa "polu slick" gumom na asfaltu nećeš osjetiti nikakvu razliku. Profil ripni nije toliko visok da bi ti otežavalo vožnju (barem nama amaterima :ne zna:)

haram
11.09.2011., 08:17
SCHWALBE CX COMP (http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=103) - imali ko kakova osobita saznanja ? Potrebujem pretežito za asvalt/beton, a more i tvrda zemlja crnica pomalo.
Cijena izgleda o.k., obziroma da jest i podebljana ponešto... :zubo:

Mr.Cipelić
11.09.2011., 14:43
SCHWALBE CX COMP (http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=103) - imali ko kakova osobita saznanja ? Potrebujem pretežito za asvalt/beton, a more i tvrda zemlja crnica pomalo.
Cijena izgleda o.k., obziroma da jest i podebljana ponešto... :zubo:

osobno imam,uzeo u bizmarku nedavno!
vozio cestu i makadam s njom (čak se i niz sljeme spustio)! :cerek:
odlično leži na cesti i laganom makadamu,i po suhome i po kiši,isprobano!
etogac,moji dojmovi,pa ako pomaže! :mig:

haram
11.09.2011., 16:12

... naravno da pomaže -hvala! Bio je to jezičac na vagi...

tvuk
11.09.2011., 20:38

Jesi, al si i ljosnuo ak me pamćenje dobro služi. :D

Al dobro, malo su ipak previše slick za offroad spuštanje niz Sljeme.

ExCenTric
12.09.2011., 11:16
sa "polu slick" gumom na asfaltu nećeš osjetiti nikakvu razliku. Profil ripni nije toliko visok da bi ti otežavalo vožnju (barem nama amaterima :ne zna:)

A kolko ta ripna pomogne na makadamu, lišću?

blufonci
13.09.2011., 10:29
pozdrav svima, pročitah cijelu temu jer imam istu dilemu :)

tj zamjenit traktorsku hutchinson python 26x2 sa nečim više za cestu jer mi je 95% terena asfalt, ova zuji previše i teško mi je držat konstantu preko 33-34 na sat a htio bi brže.

nakon što sam pročitao ovaj topic reko idem si uzet taj schwalbe huricane jer mi se čini baš ono što mi treba, da mogu ponekad zalutat i na drugačiji teren osim asfalta,

ali da vas prije toga pitam šta mislite o ovoj gumi

http://keindl-sport.com/detalji.php?id=1304

schwalbe kojak 26x1,35

znači 95% ako ne i više mi je teren asfalt, vozio bi duge dionice i preko 100km, koja bi guma bila bolji izbor?

kojak ili huricane? i da li bi uopće išla 26x1,35 na tu istu felgu gdje i 26x2 (nov sam u svem tome)

hvala svima unaprijed

Zlikovsk
13.09.2011., 10:51
teško mi je držat konstantu preko 33-34 na sat a htio bi brže.

Prvo podesi ciklokomp. :kava:

Znam da je forum i to sve, nije na odmet malo preuveličavat, al brate mili, stanite na loptu koji put.

Cadelov prosjek je 39.

blufonci
13.09.2011., 10:58
Prvo podesi ciklokomp. :kava:

Znam da je forum i to sve, nije na odmet malo preuveličavat, al brate mili, stanite na loptu koji put.

Cadelov prosjek je 39.

pa hm, po uputama od ciklokompa trebao sam upisati još veći promjer gume ali sam išao mjeriti ručno i upisao izmjerenu vrijednost koja je manja, znači po tome idem još sporije,

ne pričam o prosječnoj brzini već o konstanti na ravnome dijelu, recimo 2, 3 km u komadu držat neku konstantu ... ne morao to sve ni bit točno, trebao sam samo napisat da hoću ići brže :ne zna:

ajd neki komentar na kojaka a ne na brzinu :p

Zlikovsk
13.09.2011., 11:06
OK. Moj bed.

Mislio sam da si pao s neba pa sad rokaš prosjek na đebeljaku 34 km/h.

Kolko vidim taj Kojak je čisti slick. S time zaboravi na brdo.

Stala bi na obruč vjerojatno.

Hurricane ti je bolji izbor osim ako ne misliš vozit isključivo po cesti. Ako misliš samo po cesti onda Kojak nije loš, iako ne znam kakav mu je puncture resistance.

Pročitaj malo reviewe. Možda nađeš i bolje od toga.

drasko2002
13.09.2011., 15:40
ne znam dal je netko vec napisao, ali koje su mane uzih guma? stavio bi na trekking 700x25 (rekao decko iz bicpop da bi islo), trenutno su 700x40. 99% vozim po asfaltu.

Zayl
13.09.2011., 19:28
rupe, tracnice, rinzoli i neudobnija voznja na visokom tlaku.

drasko2002
13.09.2011., 19:40
od ovih 99% po asfaltu 90% je bez rinzola i tracnica, a rupe,... s time da mi je bic preudoban - amortizer na sicu + mekani sic. mogu bez problema voziti 14h dnevno bez ikakvih posljedica za guzicu (provjereno).

BigSaint
14.09.2011., 14:15
Koju od Švalbica preporučate za blato; Rocket Ron, Smart Sam... (mislim samo bzvz nabrajam modele):rofl:

blufonci
14.09.2011., 14:43
potražio sam huricane ali nema ni bizmark ni ozon ni keindl nakon cega sam odustao. tip u keindlu reko da nece ic 1,35 na mtb felgu "klasicne" sirine pa sam u ozonu uzeo schwalbe kojak 26x2.

znaci debeli full slick :)

odma montirao bez poteskoca, prvi dojmovi - trvdo, ali ne previše, ide naravno puno bolje nego traktorska guma, lakše se ubrzava, lakše se održava brzina i puno sporije usporava nakon što se prestane verglat;

ljepi se za cestu i valjda zbog debljine djeluje mi stabilno u zavojima - kod blokiranja zadnjeg tocka brzo se hvata grip; al tek sam 20km presao, vidjet cemo, prakticki su necujne gume, sad tek cujem koliko mi masinice zuje i placu za stelanjem, ciscenjem, podmazivanjem ...

eto uspio sam naverglat do 42 i nesto km/h a imao sam jos jednu sajbu nize, verglo stvarno ko konj, ubi me otpor zraka, nisam mogo vise;

dUG1
14.09.2011., 15:39
Koju od Švalbica preporučate za blato; Rocket Ron, Smart Sam... (mislim samo bzvz nabrajam modele):rofl:

Muddy Mary.
Jedini zajeb je taj kaj na suhom/asfaltu stvara (barem meni) preveliki otpor i dosta brzo se trosi.
Idealne ako imas 2 seta guma koje izmjenjujes po potrebi, ali za univerzalnu gumu, postoji puno bolji izbor.
Nobby Nic recimo :mig:

drasko2002
14.09.2011., 15:51
koje gume preporucujete za jesen/zimu, za trekking 700x35/30? trenutno imam gore slick 700x40.

BigSaint
14.09.2011., 21:58
Muddy Mary.
Jedini zajeb je taj kaj na suhom/asfaltu stvara (barem meni) preveliki otpor i dosta brzo se trosi.
Idealne ako imas 2 seta guma koje izmjenjujes po potrebi, ali za univerzalnu gumu, postoji puno bolji izbor.
Nobby Nic recimo :mig:

Ovakve odgovore volim; ma u zadnje vrijeme smo se navukli na šumu, a kad krene jesen to znači blaoooooooooo...:) pa tražim zamjenu za Uraganku (zbog koje sam danas i opao pri 0 km/h):durica

drasko2002
15.09.2011., 14:32
da li se vama cini da su gume za bicikle neopravdano skupe? pa gume za auto srednje kvalitete koje su daleko kompliciranije za napraviti, a prelaze vise kilometara na puno vecim brzinama kostaju kao neke malo kvalitetnije gume za bic.

haram
15.09.2011., 16:56
da li se vama cini da su gume za bicikle neopravdano skupe? pa gume za auto srednje kvalitete koje su daleko kompliciranije za napraviti, a prelaze vise kilometara na puno vecim brzinama kostaju kao neke malo kvalitetnije gume za bic.

... i još za auto-gume treba puno više materijala...

tvuk
15.09.2011., 18:17
Gume za bicikl možeš kupiti od 50 kuna do 500 kuna, isto kao što gume za auto možeš kupiti od 300 do 3000 kuna. (iznosi su otprilike, nemojte mi sad trolat da ste vidli gume za 279 kuna sa plaćanjem na tri rate :zubo:). Kolko para toliko muzike.

drasko2002
15.09.2011., 18:38
Gume za bicikl možeš kupiti od 50 kuna do 500 kuna, isto kao što gume za auto možeš kupiti od 300 do 3000 kuna. (iznosi su otprilike, nemojte mi sad trolat da ste vidli gume za 279 kuna sa plaćanjem na tri rate :zubo:). Kolko para toliko muzike.

vidio sam gumu za 4.951,98kn :D

MoschuS
15.09.2011., 21:04
Na autu imas 4 a na bicu 2 :D
I za auto jako zavisi od dimenzije, ak imas neke 13ice na malom auto sa celicnim felgama dodje te 300tinjak kuna jer u toj dimenziji ni ne rade bolje gume ali ak imas 17" ode ti 1500kn za svaku bez problema. Eto ja svoje 195/45/16 placao 750kn i to u Sloveniji tako da se to ne moze ni usporedjivati sa gumama za bic.

zvm
18.09.2011., 15:45
Imam problema s gumama u zadnje vrijeme.
Nedavno sam kupio Kenda Kwick, nakon što sam cca 7-8 godina imao neke Kenda prva ugradnja ("traktorske"). Nije mi se probušila guma (zračnica) nikad... do prije mjesec-dva, a onda dvaput u par dana. Za to sam i zamijenio vanjske gume.
Već tada sam ima jako velikih problema sa skidanjem/stavljanjem vanjske gume na felgu. I to samo na zadnju koja je pojačana (vozim dijete na sjedalici na biciklu pa su mi "uvalili" pojačanu felgu prije par godina).

Pogađate, opet mi se probušila zračnica :503: Ovaj put s novim vanjskim gumama. Vozio sam po nekom makadamu, pa livadi - bit će da sam naletio na neki trn ili što već. Svejedno, za nekoga kome s guma nije probušila toliko godina, 3x u mjesec dan je šok i frustracija.

Prvo, mogu li ikako utjecati na "nebušenje"!? Ili jednostavno imam peh, nakon što sam imao sreće toliko godina...

Drugo, tj. ono što u stvari želim pitati: kako skinuti vanjsku gumu s te pojačane felge??? Danas nisam uspio. One plastične "skidalice" koje sam dobio u paketu sa zakrpama ne koriste previše. Probao sam sa velikim žlicama za jelo (sa stranom drške, naravno :)) - s njima sam uspio prošli put nakon puuuno muke. Ne ide.... a ne da mi se opet gnjaviti sat vremena. Usput, prošli put sam u tom "naguravanju" uspio dodatno iskasapiti zračnicu, pa i zato nisam htio opet forsirati.
Naravno da mi je opcija da odnesem kotač u servis. To ću sutra i napraviti. No, malo mi je preveliki udarac na ego da zbog probušene gume idem u servis. :D A i koštat će ako se nastavi ovim tempom....
Nekad prije ('90-ih), vozio sam specijalku (Rog Marathon) po gradu pa sam se namijenjao guma zatvorenih očiju... Stoga mi je sad ovo još veća frustracija.

mazgov
18.09.2011., 16:05
Imam problema s gumama u zadnje vrijeme.
f.

jedno od rješenja

http://www.ave.hr/index.php?menu=bicikli&cid=20

takođe postoje zračnice s mlijekom , znači već u startu u njih je usipano mlijeko koje krpa gumu kad se zbuši , znači to bi bile samokrpajuće zračnice , mislim da se cijena kreće okolo 80 kn

za skidanje vanjske gume treba malo vještine i dobar alat
postoje vanjske gume koje malte ne same spadaju i isto prave problem kod montaže jer neće na obruč , odnosno hoće , al dok staviš jednu stranu spadne druga
nabavi kvalitetne montirače za skidanje gume , unutra je metal obložen plastikom da nebi oštetio gumu
uvijek gumu dobro ispumpaj da nema ništa zraka u zračnici (kod demontaže) , oba ruba gume koji su pojačani i naliježu u žljebove uporno guraj u sredinu obruča
''montiračem'' poduhvati rub gume i izbaci ga van obruča , ''kukicu'' montirača zakvači za žbicu
ponovno sve okolo rub utiskuj u sredinu obruča , drugim montiračem uhvati desetak cm dalje i izbaci rub , potegni jako montirač po rubu obruča i sve dalje ide lako , ako ne ide sa dva montirača , u kombinaciju ubaci treći

možda može i ovo pomoći

http://www.guardianplan.hr/index.php/cPath/136

nvn
18.09.2011., 19:36

jel probao tko ovo? cini se jako zanimljivo..

zvm
18.09.2011., 19:43
jedno od rješenja

http://www.ave.hr/index.php?menu=bicikli&cid=20

takođe postoje zračnice s mlijekom , znači već u startu u njih je usipano mlijeko koje krpa gumu kad se zbuši , znači to bi bile samokrpajuće zračnice , mislim da se cijena kreće okolo 80 kn

Gdje ima tih s mlijekom? Mogu i sam proguglati... ali koliku rupu to može ispuniti? Pretpostavljam većinu onih koje nastanu.

za skidanje vanjske gume treba malo vještine i dobar alat
postoje vanjske gume koje malte ne same spadaju i isto prave problem kod montaže jer neće na obruč , odnosno hoće , al dok staviš jednu stranu spadne druga
nabavi kvalitetne montirače za skidanje gume , unutra je metal obložen plastikom da nebi oštetio gumu

Ima li svaki biciklistički dućan takve montirače? Ove koje imam su plastični, pa se savijaju. Žlica je se ne savija, ali ni ne klizi po obruču i oštećuje gumu (a i obruč)

uvijek gumu dobro ispumpaj da nema ništa zraka u zračnici (kod demontaže) , oba ruba gume koji su pojačani i naliježu u žljebove uporno guraj u sredinu obruča
''montiračem'' poduhvati rub gume i izbaci ga van obruča , ''kukicu'' montirača zakvači za žbicu
ponovno sve okolo rub utiskuj u sredinu obruča , drugim montiračem uhvati desetak cm dalje i izbaci rub , potegni jako montirač po rubu obruča i sve dalje ide lako , ako ne ide sa dva montirača , u kombinaciju ubaci treći

možda može i ovo pomoći

Hvala na savjetima i uputama! :top:
Otrpilike tako i radim. Jedino ne guram oba ruba gume nego samo onaj kojeg želim skinuti. I kad ubacim 2 montirača (žlice) na 10 cm - ne mogu više potegnuti, a niti umetnuti treći. Ili treba više snage upotrijebiti, ili bolju tehniku?! :ne zna:
Kako god, probat ću naći bolje montirače.

Ima li smisla krpati zračnice i koliko puta? Jest jeftinije (mada je i nova zračnica 20-25 kn), ali se i napravi "bubreg". Dao bih 80 kn za te s mlijekom...

mazgov
18.09.2011., 20:09
Gdje ima tih s mlijekom?
Ima li smisla krpati zračnice i koliko puta? ...

http://www.brbsport.hr/index.php?page=shop.product_details&product_id=603&flypage=flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=6

malo vještine i svaka guma se skida , obavezno i suprotni rub utiskavati ka sredini obruča jer onda se dobije i do cm više lufta
koliko puta krpati ??:D , vječno , sve dok ne ide zakrpa preko zakrpe, pogotovo ako su bušotine male , ako je razrezano preko dva tri cm , onda se krpa samo u nuždi
nosi se rezervna zračnica , set za krpanje i alat , operativni zahvat traje četiri pet min , jer toliko ljepilu treba pustit da se suši
inače postoje i brze zakrpice , očistiš mjesto bušenja i pritisneš kao flaster i gotovo
naj bolje ti je da vježbaš u garaži , probušiš šilom gumu i krpaš , potom prednju ... pa zadnju i ... tako :D

zvm
18.09.2011., 21:31
Hvala!
Sutra ću probati nabaviti alata za skidanje. Usput, ne ide uvijek lako ni ispuhivanje do kraja, ali nekako ipak uspijem. U biti, većina ispuše guranjem po cesti. :D
No, ako ostane... sporo to ide kroz ventil.

Sigurno ću vježbati krpanje u garaži - baš mi treba takav trening "kopaj i zatrpavaj". :D
Inače, nije krpanje problem, nego skidanje gume. I to samo s ovog pojačanog (duplog) obruča. S običnog (prednji kotač) ide bez problema i s mojim polualatom.

mazgov
19.09.2011., 11:01
Inače, nije krpanje problem, nego skidanje gume. I to samo s ovog pojačanog (duplog) obruča. S običnog (prednji kotač) ide bez problema i s mojim polualatom.

ja ni nemam nego duple obruče , složive gume same spadnu sa obruča kad nije napumpano , pa čak i neke žične , dok neke gume treba dobrano napeti i potruditi se da bi ih se skinulo
guma se krpa odmah na mjestu bušenja , nema vožnje na praznoj gumi , isjeći ćeš armaturu gume i uništit s vremenom istu
postoji i sprej pod tlakom , unutra je mlijeko za krpanje , natlačiš sprej , potom dopumpaš po potrebi i vozi , samo pod uvjetom da bušotina ipak nije pre velika

zvm
19.09.2011., 11:35
guma se krpa odmah na mjestu bušenja , nema vožnje na praznoj gumi , isjeći ćeš armaturu gume i uništit s vremenom istu
Znam to - nisam ni vozio na praznoj gumi. Nego gurao bicikl dok žena nije došla po mene autom. :D

postoji i sprej pod tlakom , unutra je mlijeko za krpanje , natlačiš sprej , potom dopumpaš po potrebi i vozi , samo pod uvjetom da bušotina ipak nije pre velika

Ne idem ja nikud (pre)daleko od kuće, pa mi se ne da vucarati 100 stvari, tj. ruksak. Bio sam predaleko za hodanje (tj. guranje) - nekih 7-8 km. Ali nisam izgubljen u bespućima.
Svejedno, mala pumpa i taj sprej bi mogli biti ok - pogotovo ako se nekako može zakačiti za bicikl.

Inače, jutros sam otišao u dućan i čovjek mi skinuo gumu - jedva. Zajedno smo potezali. Ima bolje montažere (skidače) od mene i 3 (ja 2), pa smo ipak uspjeli. I kupio sam te montažere za drugi put. :)
Zračnica nije bila skroz ispuhana, niti sam je mogao ispuhati do kraja dok je bila na biciklu.

Pilatus
25.09.2011., 16:30
Tražim gumu za 559x19 felgu.

Treba malo ubrzati MTB po ravnom asfaltu. :D

Guma 1 3/82 - 1 1/2" širine, cestovni profil, i što jeftinija.
Gdje tako nešto mogu naći u Zagrebu?

zvm
29.09.2011., 19:19
Opet mi se probušila guma! :503:
Popiz.... ću više! Pa nisam prošao 100 km od zadnjeg bušenja. I to kupio kao malo bolju zračnicu - Continental (pokazalo se kako je bolja - samo je skuplja jer je Conti).
Naravno, opet ne mogu skinuti vanjsku gumu, usprkos novim skidačima. Očito treba kombinacija snage i vještine koju ja ne posjedujem.
I ,da, naravno, uvijek se buši ta guma na pojačanoj felgi. Guma na "normalnoj" felgi, koju moju skinuti bez problema, se ne buši.

Sad kad sam završio s kukanjem imam pitanje: je li moguće da ipak nešto nije u redu s felgom pa da ona buši gumu? Jer nakon prvog bušenja (prvog nakon x godina!), imam bušenje svako malo. Mislim, naravno da je moguće da je nešto s felgom, ali očito je da nije nešto očito - ne probuši se čim je stavim. Vozim se neko vrijeme (eto 10-ak dana od zadnji put). I ne vozim nekim "opakim" terenima. Danas nisam sišao s asfalta, pa opet...
Dakle, što pogledati na felgi? Što bi drugo moglo biti uzrok tako čestom bušenju?

Ivxsson
29.09.2011., 19:45
Opet mi se probušila guma! :503:
Popiz.... ću više! Pa nisam prošao 100 km od zadnjeg bušenja. I to kupio kao malo bolju zračnicu - Continental (pokazalo se kako je bolja - samo je skuplja jer je Conti).
Naravno, opet ne mogu skinuti vanjsku gumu, usprkos novim skidačima. Očito treba kombinacija snage i vještine koju ja ne posjedujem.
I ,da, naravno, uvijek se buši ta guma na pojačanoj felgi. Guma na "normalnoj" felgi, koju moju skinuti bez problema, se ne buši.

Sad kad sam završio s kukanjem imam pitanje: je li moguće da ipak nešto nije u redu s felgom pa da ona buši gumu? Jer nakon prvog bušenja (prvog nakon x godina!), imam bušenje svako malo. Mislim, naravno da je moguće da je nešto s felgom, ali očito je da nije nešto očito - ne probuši se čim je stavim. Vozim se neko vrijeme (eto 10-ak dana od zadnji put). I ne vozim nekim "opakim" terenima. Danas nisam sišao s asfalta, pa opet...
Dakle, što pogledati na felgi? Što bi drugo moglo biti uzrok tako čestom bušenju?Pogledaj mozda ti je traka od obruca se negdje odljepila sa ti zbica viri i onda onda probusi zracnicu na nekoj rupi. Ili jednostavno nemas srece. Tako sam ja presao 3k kilometara bez busenja , i onda u dva dana dva puta probusim.

zvm
30.09.2011., 10:20
jutros sam skinuo gumu - opet kod majstora i opet jedva (majstor oštetio nokat).
Opet se zračnica probušila s unutarnje strane! A ne vidi se nikakvo oštećenje na felgi. Stavili još jednu zaštitnu traku, kupio novu gumu koja se lakše skida.
Je li moguće da žbica u vožnji malo probije? Iako se ne vidi ništa i ne navodi na tu mogućnost. I obruče je dupli, pa može li žbica uopće do zračnice!?
No, ne vidim što bi moglo biti... Zadnja dva bušenja su bila s unutarnje strane (ne na istom mjestu na zračnici!), a ne vidi se oštećenje na felgi ili zaštitnoj traci.

RYOU
04.10.2011., 19:23
jel moze preporuka za gumu? nesto tipa schvalbe hurricane jer njih vise ne mogu nac nigdje. 26" za MTB ali mi treba nesto sa ravnijom gaznom povrsinom da sam brzi na asfaltu. kakve su ove schvalbe cx? treba mi nesto da nemam straha sici ponekad sa asfalta. citao sam temu ali eto kada schvalbica vise nema a njih svi preporucuju...

litrenka
05.10.2011., 08:00
jel moze preporuka za gumu? nesto tipa schvalbe hurricane jer njih vise ne mogu nac nigdje. 26" za MTB ali mi treba nesto sa ravnijom gaznom povrsinom da sam brzi na asfaltu. kakve su ove schvalbe cx? treba mi nesto da nemam straha sici ponekad sa asfalta. citao sam temu ali eto kada schvalbica vise nema a njih svi preporucuju...

nema ni Bizmark vise Hurricanea?

RYOU
05.10.2011., 18:28
nema ni Bizmark vise Hurricanea?

neznam za bizmark ali nasao sam ih u pedali. nego sta mislite o ovima, schwalbe silento:

www.maraton.si/cms/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=1234&category_id=81&option=com_virtuemart&Itemid=53

malo su jeftinije a na slicnu semu kao hurricane.

litrenka
05.10.2011., 21:40
slicne su samo na fotkama.
Hurricane je semi slick XC guma koja ce bez vecih problema progutati makadam, zemljane puteve, a jedino gdje jako zaostaje za brdskom gumom "punog" profila je blato. Silento je tipicna gradska guma kojoj je mjesto na asfaltu i bilo kakav silazak s njega ce joj/vozacu raditi probleme...

BigSaint
06.10.2011., 20:10
slicne su samo na fotkama.
Hurricane je semi slick XC guma koja ce bez vecih problema progutati makadam, zemljane puteve, a jedino gdje jako zaostaje za brdskom gumom "punog" profila je blato. Silento je tipicna gradska guma kojoj je mjesto na asfaltu i bilo kakav silazak s njega ce joj/vozacu raditi probleme...

Potpisujem uz dodatak da se Hurricane ne snalazi dobro ni u pješčanom glibu.:durica:D

ExCenTric
20.10.2011., 12:50
Koje gume bi preporučili za jesensko i zimsko vrijeme u 28" dimenziji?

Pilatus
27.10.2011., 17:40
Zračnice mi idu od 1.75-2 i nešto. :D
Trenutno imam vanjske gume 1,95 širine.

Jel se mogu voziti sa istim zračnicama , ali na 1,5 gumama?

Znam da nije preporučljivo, ali sam čitao nekoliko ljudi koji tako voze bez ikakvih problema.

tvuk
28.10.2011., 08:01
Zračnice mi idu od 1.75-2 i nešto. :D
Trenutno imam vanjske gume 1,95 širine.

Jel se mogu voziti sa istim zračnicama , ali na 1,5 gumama?

Znam da nije preporučljivo, ali sam čitao nekoliko ljudi koji tako voze bez ikakvih problema.

Ja ne bih, a ti kak hoćeš. :ne zna: