PDA

View Full Version : Novi Zeland

puffko
14.07.2004., 21:28
... planiram putovati u 11. mjesecu/prva polovina 12, posjeta prijateljima + turizam. Ima netko iskustva i ako da sto biste preporucili nekome tko ima cca 4-5 tjedana? Samo Northern Island ili ima smisla ici i na Southern? Frend kod kojeg idem je u Aucklandu i to ce mi biti baza.

Unimatrix
14.08.2004., 19:15
Bio sam tamo prije par godina i oduševio se krajolikom. Toliko prirodnih ljepota, toplih gejzira, nevjerojatnih životinja i svega ostaloga egzotičnog na jednom mjestu. Iako je južni otok još egzotičniji od sjevernog teško ćeš stići sve to pregledati. Kad dođeš u Auckland (prekrasan grad) obavezno otiđi na Sky Tower odakle imaš fenomenalan pregled grada. Nakon toga ćeš vidjeti po gradu bezbroj turističkih agencija pa pokupi sve moguće brošure, ja sam ih imao 30-tak. Progooglaj malo i naći ćeš vjerojatno sve te brošure i agencije i na netu pa se možeš unaprijed pripremiti. Preporučam da na izlete ideš baš organizirano preko tih agencija jer će doživljaj biti potpun i nećeš gubiti vrijeme.
U svakom slučaju, vjerojatno nećeš stići proći sve što si zaželio pa ćeš se na kraju vratiti tužan :).

Ako imaš kakvih konkretnih pitanja, tu sam.

--
Damir

Noemi
16.08.2004., 14:17
Meni je to putovanje snova...lijepo se provedi pa se javi s detaljima:)

Emma
01.09.2004., 07:17
Unimatrix kaže:
Bio sam tamo prije par godina i oduševio se krajolikom. Toliko prirodnih ljepota, toplih gejzira, nevjerojatnih životinja i svega ostaloga egzotičnog na jednom mjestu. Iako je južni otok još egzotičniji od sjevernog teško ćeš stići sve to pregledati.
...
Mislim priroda je zaista prekrasna. Samo oko Aucklanda mozes obilaziti citav tjedan..Nek te odvede na 'Pihu' famozna i jako opasna palza, oko 40tak min od grada. I 'Curl Curl' plaza u popodnevnim satima...

Mr Spiker
27.09.2004., 00:09
I 'Curl Curl' plaza u popodnevnim satima...

Hm, ovo je moja favorite, samo sto se nalazi nekih 2500 km od Aucklanda, just accross teh Tassie :D

:top:

puffko
09.01.2005., 16:52
Vratila se s Novog Zelanda (5 tjedana, 3000+ km puta po zemlji + Bozic u Aucklandu). Utisci jako dobri. Nazalost nisam stigla obici donju polovicu Juznog otoka.

Najvise impressed sa:
- vulkansko podrucje u centralnom sjevernom otoku - Rotorua, Waiotapu
- plaze zapadno od Aucklanda u Waitakere ranges
- Southern Alps. Provela sam par dana oko Lewis Passa/Hanmer Springs gdje se mozes tochati u hot pools s pogledom na planine. Navodno najbolje zimi kad gore pada snijeg, a voda je u bazenima preko 40 celzijusa...
- Marlborough Sounds. Male romanticne uvale do kojih ne mozes doci drukcije nego pjesice ili brodicama.
- Napier - art-deco grad izgradjen nakon potresa 1931.
- kitovi u Kaikouri
- otocici u Bay of Islands...

onda
Ljudi - u Aucklandu i Wellingtonu zanimljiva mjesavina porijeklom-Evropljana, Maora, Azijata i Pacific islanders. Pacificke otocane (Tonga, Samoa itd) u pocetku je tesko razlikovati od Maora, ali oni itekako kuze razliku; Tonganci itd misle za Maore da su obicni slackers koji zive na socijalnoj skrbi (sto Maori misle o Tongancima nisam saznala).

Inace vrlo opustena i simpaticna kultura - nocni zivot im nije bas najjaca strana, ali se s ljudima lako upoznati, cafe- i restoranska scena jako dobro razvijena (hrana je odlicna, odrazava sve kulture koje su se nasle zajedno na Novom Zelandu).

Gradovi, osim Wellingtona koji ima kompaktan centar, ziv centar grada i dosta zanimljivu kulturu, nisu bas nesto. Auckland je u biti aglomerat desetaka naselja i u downtown navecer nitko ziv ne zalazi - ide se u vlastito susjedstvo ili u par popularnijih cetvrti (Ponsonby, Parnell, Mission Bay) koje ne izgledaju nista drukcije od ostatka grada osim sto imaju vise kafica i restorana po kvadratnom kilometru.

Javni transport jako slabo razvijen tako da preporucam svima koji idu da odsjedaju sto centralnije mogu. Zeljeznicka mreza skoro da i ne postoji; postoje tzv backpackers busevi (kakvi su-ne znam); daleko najbolja varijanta je auto. Novozelandjani inace imaju pod normalno dva auta po kucanstvu i zapravo se drugim transportom i ne koriste.

Smjestaj - prosjecno dobre kvalitete i razumne cijene; hosteli redovno nude osim dorms i povoljne (i vrlo dobre) dvokrevetne sobe s kupaonom.

I tako... vec planiram kad cu ponovno :)

Black555
10.01.2005., 11:15
Puffko - koliko si sveukupno potrošila za tih 5 tjedana na NZ, znači sve od smještaja, puta, hrane, đeparca...?

:)

puffko
10.01.2005., 12:06
Ne mogu ti reci ukupno jer sam barem pola od tih 5 tjedana bila smjestena u Aucklandu i Wellingtonu gdje sam spavala kod prijatelja in jihovih prijatelja.

Takodjer smo road-trip putovali frendovim autom dakle nije mi trebao rent-a-car, osim na juznom otoku.

Tu doduse postoji dobra fora - mozes iznajmiti relocation car i dobiti ga za npr $50 (sve je NZ dollars) na 48 ili 72 sata - mi smo tako prevezli auto iz Christchurcha u Picton.

E sad ostalo.

Karta London- Auckland (ja sam isla preko Seula). Ovisi o sezoni. Mene je kostala oko 600 britanskih funti, a rezervirala sam je oko 3.5 mjeseca unaprijed. Raspon je mislim od 500- infinity.

Benzin oko $15/100 km

Spavanje dvokrevetna soba, neki put s vlastitom kupaonom, neki put dijeli jos s par soba u hostelima i B&B - od 40-70 $/noc. Visekrevetni dorms su jos dosta jeftiniji. Preporucam ikampiranje - jako dobri i uredjeni camping sites, oko $6-8/noc.

Hrana. Ovisi gdje jedes. Supermarketi su dobro opskrbljeni i cijene su cini mi se kao i kod nas. Foodcourts po shopping mallovima nude obilne porcije npr thai, kineske itd hrane po $5-10. U cafes se obicno moze dosta dobro jesti za $10-15. Restorani - ovisi o klasi. U dobrom restoranu racunaj na oko $100 za dvije osobe.

Izleti/activities. Ne mogu se tocno sjetiti pojedinacnih cijena, ali mislim da ulaznice u razlicite natural reserves itd su od $8-16/odrasla osoba. No recimo whale watching trip je $125, a swimming with dolphins oko $100. Slicno za rafting, kayaking itd itd.

Ugrubo bih rekla da za spavanje i hranu dvije osobe trebaju racunati na minimalno $50/dnevno ako ce kampirati i spavati u dorms i hranu kupovati u supermarketima. Ostalo sve ovisi o afinitetima, budgetu itd.

Constatinopol
11.01.2005., 09:50
Fantastican topic za sve koji misle putovati na Nz.
Puno ti hvala Puffko.
Premda sam vecinu tih stvari procitao u travel guideima dobro ih je cuti od naseg covjeka/zene.

I jedno pitanje:jesi li primjetila jos neke razlike kod ljudi,kulture ili sl.sto bi mi europljani trebali znati?

puffko
11.01.2005., 12:45
Constatinopol kaže:

I jedno pitanje:jesi li primjetila jos neke razlike kod ljudi,kulture ili sl.sto bi mi europljani trebali znati?

Novozelandska kultura visemanje jest britanska kultura. Tek se zadnjih par desetljeca to mijenja.

No jos uvijek vecina mladih Novozelandjana kad nakon faksa odlaze studirati ili raditi par godina nekamo van (vrlo uvrijezeno, tzv OE - overseas experience), uglavnom idu u UK. UK im inace daje holiday-work visas i tako i potice stalne veze s bivsim kolonijama.

Bottom line, kultura je nesto kao otvorenija i opustenija varijanta britanske - recimo vise skotska nego engleska. Dosta su neformalni, vole outdoors aktivnosti, dosta putuju (razumljivo!). Iako imaju ogroman protok turista, redovno ce te svaka prodavacica pitati otkud si, kako ti se svidja. Tips se u restoranima ne ocekuju, a vecera se puno ranije nego kod nas - nerijetko su dinner invitations za 6.30 pm (i naravno rano na spavanje).

Nazalost nisam bas imala priliku druziti se s Maorima i Pacific Islanders. Oni su jos uvijek (posebno ovi zadnji - Maore drzava jako potice na obrazovanje itd) slabo zastupljeni u srednjoj klasi.
Tako da su uglavnom koncentrirani u siromasnim gradskim cetvrtima (Manukau City u Aucklandu) i nekim seoskim podrucjima na sjevernom otoku. Tako da o tome ne mogu nista reci.

Constatinopol
11.01.2005., 13:15
Hm,zanimljivo.

Jeli Seul zanimljiv stopover?

Ja bih rade u Japan,Argentinu ili Bankok.
O Koreji kao destinaciji nisam cuo nesto pozitivno.

Najjeftinije je preko Malezije,zar ne?

puffko
11.01.2005., 13:49
Constatinopol kaže:
Hm,zanimljivo.

Jeli Seul zanimljiv stopover?

Ja bih rade u Japan,Argentinu ili Bankok.
O Koreji kao destinaciji nisam cuo nesto pozitivno.

Najjeftinije je preko Malezije,zar ne?

Ne znam je li Seul zanimljiv, bila sam samo na aerodromu jer mi je stopover bio prekratak.

To ne bih napravila ponovno. Ostala bih ako je kako moguce jednu noc negdje na putu da se aklimatiziram.

U trenutku kad sam ja kupovala karte Seul je bio najjeftinija varijanta. Dapace Korean Airlines inace imaju reputaciju relativno jeftinog prevoznika.

Prvi put cujem da je najjeftinije ici preko Kuala Lumpura. Mislim da su cijene vecine prijevoznika - Cathay, Air New Zealand, Quantas, Emirates, etc - vise manje iste, izuzev Singapore Airlinesa koji su obicno skuplji (i bolji). Sve ovisi o tome koliko karata pojedinih klasa je ostalo u trenutku kad kupujes.

Nitko mi nije inace nudio Japan ili Argentinu. U opciji su bili najcesce bili stopoveri u Singapuru, Hongkongu, i LA.

Constatinopol
12.01.2005., 08:51
puffko kaže:
Ne znam je li Seul zanimljiv, bila sam samo na aerodromu jer mi je stopover bio prekratak.
Trebala si pitati frequent inter continental letace.
No,nema veze,sad znas kao je provesti 30-ak sati u avionima i sok promjene vrem zona :cool:

Jedan frend s NZ je imao stopover u LA i Hong Kongu i rekao je nikad vise,pa cu mu vjerovati.
Ako vec toliko love placam za put,izabrati cu stopover po svom izboru,sto eura manje vise nije vazno...

Pa i sama turist viza za NZ je skoro toliko...
Pitam se kada ce ova nasa putovnica vrijediti gdje sve druge vrijede:confused:

Uglavnom jedva cekam upoznati taj magicni New Zealand:)

ur1el
04.11.2005., 16:35
Eto, bila mi je sestra u Novom Zelandu na 2 mjeseca, te je sada
napisala izvrstan putopis koji prati kratki filmic i 239 izvrsnih
slika, izabranih medju njih 2000... uglavnom, ako nekoga zanima kakva su iskustva jednog prosjecnog covjeka u Novom Zelandu i
dobre slike nek se zaputi na ovaj link: http://www.spreha.net/232.htm

evo i par thumbova slika da vas namame da pogledate i procitate putopis

http://www.spreha.net/galerija/albums/userpics/10002/normal_IMG_6435.jpg

http://www.spreha.net/galerija/albums/userpics/10002/normal_IMG_5989.jpg

http://www.spreha.net/galerija/albums/userpics/10002/normal_IMG_5805.jpg

http://www.spreha.net/galerija/albums/userpics/10002/normal_IMG_5907.jpg

zelja74
20.09.2006., 15:43
Idem pocetkom slijedece godine na navedene destinacije. Ima li tko kakve preporuke sto treba vidjeti i gdje svakako treba otici? Na Zelandu se ne bih dugo zadrzavao, ali u Australiji cu svakako ostati par tjedana.

Rentacar se podrazumijeva, dakle udaljenost nije prevelik problem.

sara4
27.09.2006., 15:17
Vidjela sam fotografije sa Novog Zelanda onih koji su bili, ja bih se sigurno zadrzala tamo. :zubo:

enzed
28.09.2006., 21:34
Bok!

Eto ne znam koliko se dugo misliš zadržati, ali ako ti je "duže vrijeme" 3 tjedna u Australiji, mislim da u nekom kračem razdoblju, nećeš moći baš vidjeti nešto previše od Novog Zelanda. Ja sam bila mjesec dana, tjedan dana sam provela u Aucklandu, a ostatak vremena sam putovala po cijeloj državi-Rotorua, Taupo, River Valley, Waitomo, Wellington, Nelson, Westport, Franz Joseph, Wanaka, Queenstown i Christchurch + okolni bushevi, planine, kišne šume, vodopadi itd. S time da smo se svugdje zadržali oko 2-3 dana, što meni nije bilo baš dovoljno. Mislim da svakako trebaš vidjeti sva mjesta koja sam gore navela, ali možeš si složiti i neku kraću rutu, recimo samo po sjevernom otoku, ili napraviti neku dobru kombinaciju sa južnim. Ja sam išla Kiwi Experiencom (turistički bus za backpackere koji te vodi alternativnim putevima po svim mjestima), pa bi mogao pogledati na njihovoj stranici koje sve rute imaju definirane i koliko ti vremena treba za svaku, pa obići sve sa rent-a-carom. Preporučila bi ti Kiwi ako ideš solo ili ako si željan upoznavanja mlade lude ekipe iz cijeloga svijeta, no naići ćeš i na takve i ako iznajmiš neki auto jer masa ekipe i tako putuje po državi, no ovako su svi nekako simpatično na okupu i zajebancija u busu. Što se tiće rent-a-cara ne bih znala kakve su cijene, no možda bi ti ispalo povoljnije da kupiš auto (imaš oglase po backpackerskim agencijama), pa ga prodaš kada sve odradiš. No opet, malo si kratak sa vremenom...Novi Zeland je nešto nevjerojatno, svako mjesto me oduševilo i ako te zanimaju ekstremni sportovi, upotpunit će ti doživljaj. Ja osobno nisam baš takav tip osobe, bar sam mislila da nisam, no došla sam tamo i našla se u situacijama da skačem iz aviona, da letim preko kanjona povezana sa tankom žicom i da ti ne pričam što još :) No i ako te uopće ne zanimaju takve stvari, sigurno će biti aktivnosti i to u svakom mjestu, koje će te zainteresirati, a ako želiš samo uživati u prirodi i razgledavati gradove, sela, pašnjake itd bit će ti super. Evo pogledaj si na http://www.kiwiexperience.com/ malo rute. Možda bi bilo dobro da dobro odradiš sjeverni otok i vrh južnog (koji je meni bio najlijepši), recimo da se zadržiš malo duže u Abel Tasman national parku koji je predivan. Plaže su prekrasne, možeš i kampirati u parku, a za prijevozno sredstvo koristiti kanu i unutrašnjost obići cipelcugom. Ekipa koja je bila kaže da je fenomenalno!
Za Aussie ne znam. Evo idem 04.01. Namjeravam obići cijelu istočnu obalu, pa se možda i vidimo tamo!

vanelic
29.09.2006., 01:02
bok!
moze li netko dati iz prve ruke informacije o turistickoj vizi za Novi Zeland? Ja sam mislio otici na Novi Zeland ove godine, ali kad sam iz njihove ambasade iz Haaga cuo sto traze za dobivanje vize i da se ceka cca 5 mjeseci, odlucio sam radje otici u Aziju.

ZUJAN_BJ
29.09.2006., 12:09
ja idem 11.12.Idemo samo na južni otok.........prvo idemo u Christchurch i onda za Queenstown di pićimo na Milford Sound i Routeburn ture........i još par nekih manjih tura.............planiramo kajak,rafting i naravno Bungy jumping........budemo bili kojih mjesec dana........
samo još nešto,trenutno tražim ruksak i bacio sam oko na 'Deuter Aircomfort 65+10',ima li netko ikakvih prijedloga u vezi ovoga.........

Kreso J.
23.10.2006., 12:47
Pozdrav! Evo za vizu za Novi Zeland: KONZULAT NOVOG ZELANDA
Zagreb, Trg Stjepana Radića 3
Tel.: 01/6151-382

Ja mislim ic 2.2007. i ostat mjesec dana. (Auckland - pa Maori tour - pa Hamilton~ work)

Sad skupljam pare... i moram se zaposlit. Ne znam dal se mogu karte kupit na rate??? Student sam (ali izvanredni), pa cu vidjet dal mogu preko STA: http://www.sta-zagreb.com/avio_karte.php?koda=AKL&odhod=%&veljavnost=%

kod njih je put 950€ (bez taksi), znači oko 6.800kn, a imaš i prek generalturista za 1250€.... pa biraj. vidi prek e-toursa.

KILLERDOG
23.10.2006., 14:43
možeš

puffko
12.11.2006., 11:44
bok!
moze li netko dati iz prve ruke informacije o turistickoj vizi za Novi Zeland? Ja sam mislio otici na Novi Zeland ove godine, ali kad sam iz njihove ambasade iz Haaga cuo sto traze za dobivanje vize i da se ceka cca 5 mjeseci, odlucio sam radje otici u Aziju.

Ovo sam kasno vidjela, pa ne znam hoce li ti koristiti. Mozda nekome drugom.

NZ je naime 2005 (nakon mog prvog putovanje koje je bilo u prosincu 2004) uveo posebnu provjeru za gradjane nekih 20-tak zemalja. Uvedeno nakon neke gadne greske negdje u Aziji & pred zadnje izbore (kako to vec ide).

Uglavnom, dok mi je prvi put trebalo valjda 3 dana da dobijem vizu--ja zivim u UK pa to sredjujem u konzulatu u Londonu--zadnji put (ozujak 2006) je trajalo poprilicno duze. Putovnica mi je naime putovala u Wellington u nekakav shady novi department koji nema e-maila, tel broja koji bi se mogao zvati... ma nista..

Kartu sam vec bila kupila, vrijeme je prolazilo, putovnica i dalje u NZ :confused:

Onda sam se malo pokrenula, pisala hrvatskom konzulatu u Aucklandu (koji mi nista nisu mogli pomoci, ali su zato navodno nosili moje pismo na sastanak s Minister of Immigration gdje su lobirali da se Hrvatska skine s liste, jer sam unutra, kako su rekli, izvrsno iznijela sve argumente, od povijesnih veza nadalje :rofl: ).

I skup s prijateljima u NZ sam bombardirala taj department faxevima i zahtjevima za urgent procedure...

Na kraju je uspjelo, putovnica je stigla na vrijeme. Trebalo je 1,5 mjesec, uz ovakav uporan pristup.

Idem uskoro opet, ovaj put mi ne treba viza (jer su mi na osnovu nekih stvari dali multiple entry) ali ako idete svakako se raspitajte je li Hrvatska jos uvijek na toj listi i salje li vam se putovnica u Wellington...

Vjerojatno cu se i u Aucklandu malo i raspitati sto se zbiva.

puffko
12.11.2006., 11:53
Trebala si pitati frequent inter continental letace.
No,nema veze,sad znas kao je provesti 30-ak sati u avionima i sok promjene vrem zona :cool:

Jedan frend s NZ je imao stopover u LA i Hong Kongu i rekao je nikad vise,pa cu mu vjerovati.
Ako vec toliko love placam za put,izabrati cu stopover po svom izboru,sto eura manje vise nije vazno...

Pa i sama turist viza za NZ je skoro toliko...
Pitam se kada ce ova nasa putovnica vrijediti gdje sve druge vrijede:confused:

Uglavnom jedva cekam upoznati taj magicni New Zealand:)

Btw zadnji put sam imala stopover u Hong Kongu. :top:
Grad je prica za sebe (i shopping i kultura i arhitektura) no cak i ako cete samo prespavati ili imate nekoliko slobodnih sati je aerodrom, na otoku Lantau, jako zgodan & na zgodnom mjestu.
Za prespavati--postoje travel lounges s krevetima. Ili ako mozete malo vise potrositi novi i dobar Regal hotel.
A ako imate nekih 4-5 sati slobodnih, mozete lokalnim prijevozom (osoblje na aerodromu ce vam objasniti) otici do budistickog svetista na vrhu brda s velikim kipom Buddhe.
Posjet je svetistu dozivljaj, a i pogled odande (te iz autobusa) na Juzno Kinesko more je fantastican.
A lokalni autobusi i po ofucanosti i po stilu voznje sofera podsjecaju na prijevoz na nasim otocima :D

bebalutka
13.11.2006., 15:28
Bok Svima!
Drago mi je da sam naisla na ovaj forum buduci da sam u par minuta saznala vise korisnih informacija nego na sluzbenoj stanici nz immigration.
Samo, da sam bar potrazila info prije slanja putovnice u Haag! Meni se dogadja upravo ono sto se dogodilo Puffko-danas sam dobila mail da mi salju putovnicu u Wellington i...strefilo me! What the f##"!!??
Imam let za 6.12 ali izgleda da ce malo pricekati...
Najveci je problem to sto mi je cijeli vacation ogranicen radom van Hrvatske i ne mogu cekati unedogled. Vec krajem 1. ili pocetkom 2 mj. moram natrag!
Odustajanje isto nije opcija jer nakon 3 godine u vezi, stvarno je vrijeme da si upoznam buducu svekrvu, slomilo bi im se srce da ne dodjem.
Ukratko, Puffko, na koga konkretno da vrsim pritisak? Da li sad znas broj tel, fax, e-mail tog ureda u Wellingtonu ili ipak sve treba ici preko Konzulata u Aucklandu?
Da li imam sanse za ubrzanje buduci da sam samo "obican smrtnik" koji ide u privatnu posjetu?
Jos koji savjet prije nego stupim u akciju?

puffko
13.11.2006., 18:47
Bok Svima!
Drago mi je da sam naisla na ovaj forum buduci da sam u par minuta saznala vise korisnih informacija nego na sluzbenoj stanici nz immigration.
Samo, da sam bar potrazila info prije slanja putovnice u Haag! Meni se dogadja upravo ono sto se dogodilo Puffko-danas sam dobila mail da mi salju putovnicu u Wellington i...strefilo me! What the f##"!!??
Imam let za 6.12 ali izgleda da ce malo pricekati...
Najveci je problem to sto mi je cijeli vacation ogranicen radom van Hrvatske i ne mogu cekati unedogled. Vec krajem 1. ili pocetkom 2 mj. moram natrag!
Odustajanje isto nije opcija jer nakon 3 godine u vezi, stvarno je vrijeme da si upoznam buducu svekrvu, slomilo bi im se srce da ne dodjem.
Ukratko, Puffko, na koga konkretno da vrsim pritisak? Da li sad znas broj tel, fax, e-mail tog ureda u Wellingtonu ili ipak sve treba ici preko Konzulata u Aucklandu?
Da li imam sanse za ubrzanje buduci da sam samo "obican smrtnik" koji ide u privatnu posjetu?
Jos koji savjet prije nego stupim u akciju?

Konzulat meni, kako sam gore napisala, nije mogao pomoci: na kraju sam ja pomagala njima. Mozes ih ev nazvati ili e-mailati da vidis je li doslo do kakvih promjena, jer su (kako su mi rekli) intenzivno lobirali da se Hrvatska makne s te liste.

1) Zovi Dept of Immigration u Wellingtonu, nadji broj informacija na internetu, objasni u cemu je problem i raspitaj se kako doci do tog odjela (Immigration Processing Group, ako se ne varam).

2) Poslat cu ti na PM broj faxa koji sam ja koristila i ime osobe. No ne garantiram da je to i danas pravi broj--proslo je punih 8 mjeseci.

ZUJAN_BJ
31.12.2006., 23:59
Moje putovanje po jugu Novog Zelanda.

12.12.- Doputovao sam i nabrzinu obišao Christchurch, našao se sa mojim prijateljem Ivanom koji je došao u NZ još prije tjedan dana i napravio par tura (Tongariro Crossing i Abel Tasman Coastal Track) , zatim smo ulovili let za Queenstown i onda bus za Te Anau (naša baza za prvi dio putovanja).

13.12.-Nakon što smo već dan ranije doputovali u Te Anau i nakon jutarnje pripreme krenuli smo na našu prvu turu;Milford Track.Početne točka bila je mjesto Te Anau Downs odakle smo otplovili brodom do početka Milford Tracka.Nakon iskrcavanja sa broda imali smo oko kilometar pješačenja do prve kolibe (koja je samo za 'navođene šetače').Nakon toga smo prešli preko prvog visečeg mosta na našem putovanju,a bilo ih je ukupno, pa rekao bih, preko 20.Cijelim putem do prve kolibe 'Clinton Hut' put vodi kraj Clinton rijeke,al se baš nismo kupali mada je voda kristalno čista i pitka ali je temperatura svega oko 10C.Taj prvi dan smo propješačili oko 5km. Inače ruksaci su nam težili oko 20kg.tako da to nije baš bilo hodanje po korzu.

14.12.-Buđenje je bilo oko 6 ujutro i pranje u ledenoj vodi uzetoj iz rijeke.Danas nas je put vodio večinom kroz nizinu i šumske dijelove,ali se nakon nekih 14 kilometara počeo malo dizati prema Mackinnon prelazu.Skoro cijelim putem nas je pratila rijeka uz mnoge vodopade koji su se spuštali sa vrhova planina.Nakon 17km pješačenja dolazimo da slijedeče kolibe;Mintaro Hut. Nakon kratke pauze odlučujemo se popeti na Mackinnon prevoj i to iz razloga što je vrijeme u NZ bilo jako lijepo zadnjih 3 dana pa smo htjeli to lijepo vrijeme i iskoristiti jer u Fiordland nacionalnom parku godišnje je čak 200 dana kišovito, pa nismo htjeli riskirati da na na prevoju slijedeći dan dočeka kiša.

15.12.-Opet rano buđenje (dobra vreča za spavanje je zbilja pomogla jer su noći jako hladne).Napadamo oštro cik-cak uspon na Mackinnon prevoj sa ruksacima natrpanim do boli.Izlazimo iz flore visokog raslinja i polako ulazimo u neku alpsku floru koja je mješavina kamenja i niskog raslinja.Nakon prelaza najviše točke prevoja 'Pass Day Shelter' spuštamo se ponovo prema dolini . Put ponovo vodi zig-zag i na dijelovima je jako strm.Sve je ponovo puno vodopada sa svih strana sa mnogim visečim mostovima i onda dolazimo do kolibe 'Quintin shelter' gdje malo klopamo na brzinu ostavljamo ruksake i šibamo do najvišljeg vodopada u Novom Zelandu 'Sutherland Falls' 580m.Bio sam zbilja impresioniram kojom se silinom vdopad obrušava u malo jezero.Nakon toga nastavljamo put prema slijedečoj kolibi;Dumpling Hut.Danas smo prešli oko 14km.Polako se privikavamo na težinu koja pritišće leđa pa više nije naporno kao prva dva dana.

16.12.-Današnji dan počeo je kišovito.Nebo se spojilo sa zemljom.Kažu da danas plačamo danak za lijepo vrijeme koje smo imali do sada. Krečemo več u 6.30 prema Sandfly Point ,prije nego što rijeke nabujaju i preplave sve prelaze jer se nadam da će mi noge ostati suhe i molim boge da moje Gore-Tex gojzerice izdrže ovaj test.Uzalud.Na kraju ove ture od 18km po kiši kavu prije nikada nisam doživio,bio sam mokar do kostiju.U svakoj cipeli sam imao najmanju litru vode,putovnica mi se namočila makar je bila u ruksaku zaštičena plastičnom folijom i ruksak imao zaštitu od kiše,sve uzalud.Morali smo prelaziti prijeko rijeka koje su nabujale preko puteva,pa ulaziti u vodu sve do koljena.Prešli smo tih 18km u rekordnom vremenu,.nije bilo vremena za slikanje i divljenja prirodi.Po dolasku na Sandfly Point kiša je prestala tako da je dvosatni obilazak Milford fjorda prošao u nekak tmurnoj atmosferi.Čak i poslije kiše Milford fjord djeluje tak mistično,fenomenalno mjesto.........super iskustvo.
Poslije obilaska Milford fjorda hvatamo autobus i legendarnom Milford cestom vračamo se u dvosatnoj vožnji u Te Anau.

17.12.-Danas je vrijeme odmora od nošenja tereta i hodanja.odlučili smo dan provesti u kajaku na Doubtful fjordu (Doubtful Sound-Sound of Silence).Fjord je malo manje poznat nego Milford ali je zato najdublji,nema turista i obiluje zbilja raznom florom i faunom.Prvo hvatamo brod preko Manopouri jezera, zatim kombijem preko Wilmont prevoja (makadamska cesta ali zbog logistike najskuplja cesta ikada napravljena u Novom Zelandu) do Doubtful fjorda.Nema turista,nema buke,nema aviona niti helikoptera.Dan je super,more mirno.Kao i svagdije u Novom Zelandu,oko nas je sve puno vodopada koji se slijevaju u Doubtful Sound.Provodim cijeli dan u kajaku.Nailazimo na delfine i tuljane.Temperatura mora je svega 12C tako da smo kupanje ostavili za neka druga vremena.Po završetku ovoga fenomenalnog iskustva ponovo se vračamo u TeAnau.

18.12.-Vrijeme je za još jedan 'tramp'.Ovaj put idemo na Routeburn.Bus dolazimo na početnu točku nazvanu ;Divide.Oko sat i pol voženje od Te Anau.Nakon krće vožnje dolazimo do Howden kolibe gdje ostavljamo ruksake i odlazimo na Key Summit.Vrh sa kojeg puca pogled na na Darran planinu i Hollyford dolinu.Na tom vrhu bilo je jako vjetrovito.Propuhalo me kao nikada u životu.Vrčamo se do Howden kolibe i kao u svakoj kolibi upisujemo se u knjigu posjetioca kao ekipa iz Hrvatske.Dobro smo prelistalisvaku knjigu i nigdje nismo zamjetili ikoga da bi se upisao iz Hrvatske.Svi nas obavezno pitaju odakle smo i svi nas super prihvačaju na svakom koraku.Inače primječujem da je puno Izraelaca uz naravno Amere i ekipe iz Skandinavije i EU sa tu i tamo nekim padobrancom iz 'nesvrstanih' haha.Nakon prolaska kraj fenomenalnih Earland vodopada, gdje prolaz skoro vodi ispod samog vodopada koji se obrušava sa 174m visine.Nakon otprilike 16km hodanja dolazimo do Mackenzie kolibe smještenoj na samom Mackenzie jezeru.(dubine oko 50m i trenutne temp. oko 6C)

19.12.- Juto počinje naoblakom i dosta kasno (oko 8 sati) polazimo prema alpsom dijelu Routeburna.penjemo se zig-zag puteljcima prema Conical vrhu odakle puco pogled prema Hollyford dolini,jezero Mckerrow, Martins uvali i sve do Tasmanskog mora.Super.Šumska vegetacija polako prelazi u samo nisko raslinje sa kamenjem.Dosta je hladno,reako bih,oko 8C, a ljeto je.Kišica pomalo paducka.Uspinjemo se do Tarahaku Whakatipu.Osječaj je kao da smo na vrhu svijeta.Spuštamo se prema Routeburn Falls kolibi gdje samo kuhamo kavicu i sada več po jačoj kiši šibamo prema Routeburn Flats kolibi koja je smještena u dolini na Emily potoku.Na ovom dijeli ima dosta visećih inproviziranih mostova.Večina puteljaka je nepostoječi jer su vremenom uništeni odronom zemlje uzrokovani kišom i snijegom.Ovaj dio puta bio je oko 14km.

20.12.-Kišurina ponovo.Ovaj dio puta je lakši i kraći.Kiša lijevo k'o iz kabla.Voda u potocima raste zbilja velikom brzinom.Prelazimo sve mostove i potoke još po suhom za razliku od Milforda.Put nas vodi kroz ravnicu i nisko raslinje svo do Routeburn Shelter da izlazimo na makadam cestu i tu završava naša tura.
Lovimo Bus i odlazimo do Glenorchy mjesta.(inače poznatom po snimanju LOTR). Ne zadržavavamo se nego odmah nastavljamo za Queenstown
Dan je rezerviran za tuširanje i klopu i razgledavanje Queenstowna.Pronalazim i super kvalitetnu pivu,jedna od najboljih koju sam uopče probao,a probao sam ih užasno puno;'Hop Rocker'.Ločemo je u ogromnim količinama i žderemo janjetinu.Uživamo.
Probam organizirati put u Wanaku i odlazak na Rob Roy Glečer što je skoro bilo nemoguče organizirati u jednom danu zbog prevoza.Hodamo se po Queenstownu i onda nam pada na um 'briljantna' ideja,Renat-A-Car.Iznajmljujemo Toyotu Camry za sutra i odlazimao na još Hop Rocker-a!Wowwwwwwwww!

21.12.-Dolayimo u Wanaku oko 10 ujutro.Prolazimo pokraj Wanaka jezera i šibamo put MtAspring nacionalnog parka.Dolazimo do makadam ceste po kojoj još vozimo kojih 20km do kraja MtAspring ceste.Ostavljamo auto i ulazimo u prekrasnu West Matutitiki dolinu ćijom sredinom teče istoimena rijeka.Ulazimo u šumoviti predio i polako se počinjemo penjati pream Rob Roy Glečeru.Poslije jedno sat i pol hoda dolazimo ispod glačera i tu ujedno završava ikakvi obilježeni putevi.Odlazimo do RobRoy rijekice koja se spušta sa glačera i tu stajemo da si pripremimo malo klupu prije povratka.
Ali tu nam vrag ne daje mira i odlučujemo da se budemo probali popesti bliže na glečer makar nam je rečeno da je to jedino moguče sa helikopterom..Nakon jedno 2 sta penjanja na mjestima jako strmima i moram reči dosta opasnima (di nam je pamet, kad si bolje razmislim baš smo bili bedasti)dolazimo na sami glečer.Cijelim putem društvo nam je pratila Novo Zelandska papiga 'Kea' misleči u sebi,pa što ova dva luđaka rade ovdije.Čujemo kak glečer puca,mislim su sebivo je upozorenje,bolje da se maknemo odavde.Odlučujemo se vratiti na mjesto polaska ali povratak ispada puno zahtjevniji nego što smo pretpostavljali.Za povratak smo odlučili drugčiju varijantu od uspona i to smo se dosta zahebali.Vegatacije je skoro neprohodna i jednom sam se čak i poskliznuo i dosta otktrljao niz padinu.Kada sam naposlijetku ugledao našu polaznu točku u daljini jako mi je odahnulo.Ipak sve pet.Žurimo se do West Matutitiki doline.Dolazimo do auto i vračamo se do Wanak-e,a potom i do Queenstowna.
Onda opet na janjetinu i Hop Rocker.

22.12-.Danas je u Queenstovnu na rasporedu Shotover Jet i White water rafting.Shootover rijeka je oko 9C i kako je bilo na tim aktivnostima je mislim svima jasno.Hladno i super.Na raftingu (grade 5) je tip ispo iz čamca smrznuo se ko ..... .Baš je bilo super.Navečer opet na pivčugu i nočni život Queenstowna.

23.12.-Zujimo po Queenstownu,kupujemo poklone i u 4 sata je let iz Queenstovna za Sydney......................

PS Ovo je samo sklapano na brzinu,budem probao još malo doraditi u dogledno vrijeme.Ovaj topic sam zaljepio i na 'Svijet oko nas' pa nek moderatori vide di bi trebao ostati.

Slikice; http://picasaweb.google.com/ZujanBj/...ingSouthIsland

ZUJAN_BJ
01.01.2007., 06:44
Pardon,pogrešni link sam postavio za slikice,ovaj bi trebao delati;
http://picasaweb.google.com/ZujanBj/NewZealandTrampingSouthIsland

legolas1
01.01.2007., 18:14
sjajne slike:eek:

zlocestoca
01.01.2007., 19:52
prekrasne fotke!

ZUJAN_BJ
07.01.2007., 02:01
Samo još par stvari da napomenem........mislim,svijet u kojem mi živimo i Novi Zeland su jednostavno neusporedivi.Na cijelom mom putovanju niti na jednom slučaju,niti na jednom mjestu bilo to u gradskim centrima ili tu najnetaknutijoj prirodi nisam vidio niti najmnji komad smeča u bilo kakvom obliku.Ali niti najmanji;komadić papira,ostatak jabuke,komad papirnate maramice ma apsolutno ništa........Na 'trampu' jednostavno svi nose svoje smeče sa sobom pa čak naprimjer i ogriske jabuka i kada se vrate u civilizaciju, jednostvno tu odlažu sve svoje smeče u kontejnere.
A onda ona tutistička mašinerija u Queenstovnu.Svi ti lijepo cukaju nofce na jedan fin i kuturan naćin tako da je gost super zadovoljan.Sve je organizirano do perfekcije i sve funkcionira ko švicarski sat.Nitko nije nadrkan (ko kod nas),svi ti se obračaju sa smješkom,nastoje zapamtiti ime tako da ti se u daljnjoj konverzaciji mogu obračati po imenu,raspituju se odakle smo i čime se bavimo,meni je poslije ovakvog iskustva samo žao što ponovo vidim koja smo mi sirotinja.Mislim o ponudi da se i ne govori i sa našim turizmom se nikako nemre uspoređivati.Jednostavno bi poslao sve one naše ministre i glavonje koje rade u turizmu da jednostavno odu tamo i vide što je to 'turizam',ono kod nas na Jadranu to sigurno nije.Teško je govoriti o tome to se treba doživjeti.Ja sam je jednostavno ponovo uvjerio da smo mi i naš mentalitet jednostavno najveći mulj na Balkanu.

ZUJAN_BJ
11.01.2007., 10:07
nove slikice dodane na linku;

bob10
14.01.2007., 14:53
nove slikice dodane na linku;

Odlične fotografije!
Koliko dugo si čekao vizu za Novi Zeland?

Pozdrav.

novozelanđanka
31.01.2007., 01:39
kak mi je drago da sam nasla ovaj topic!! :top:

stvarno su ti fenomenalne slike !!

btw. puffko, ti si isla samo turisticki u NZ?
i kolko ti sad vrijedi ova viza sa multiple entry?

jel itko od vas je ikad pomislio ici dole zbog nekog sezonskog posla ili intershipa?

tnx :)

vlado_aussie
10.02.2007., 06:15
Ja inace zivim u Adelaide, Australija, i u prosincu 2006. sam sa djevojkom (koja ima NZ putovnicu) zelio ici na NZ da posjetimo njezinu rodbinu i idemo u turisticki obilazak. Naravno, za uci u NZ mi je potrebna bila viza. Na NZ immigration website-u je preporuceno da hr. drzavljani koji zive u Australiji apliciraju preko Sydney-a, i da je processing time 7 radnih dana. Ja sam aplicirao 3 tjedna unaprijed, ali su me nakon nekoliko dana obavijestili da mi aplikaciju salju za Wellington, i da cu morati mijenjati putne planove. Nakon toga, potegao sam veze, i mama od moje djevojke je kontaktirala lokalnog member of parliament u NZ i najvise zahvaljujuci tome sam dobio vizu u roku od 2 tjedna, iako su mi rekli da se ceka sve do 4 mjeseca. Velika je za*ebancija sa vizom, i da sam znao da se ceka tako dugo ja bi na vrijeme aplicirao. Ljudi iz hr.veleposlanstva u Canberri i konzulata u Aucklandu mi nisu mogli pomoci.
Nakon ovoga, preporucam svima koji planiraju na NZ da osiguraju vizu barem par mjeseci prije planiranog putovanja.

Zemlja je inace zakon! Priroda je super, sve je jako zeleno (za razliku od Australije), i u 3 tjedna na NZ smo prosli dobar dio sjevernog (Auckland, Rotorua, Bay of Plenty, Taupo, Napier, Taranaki, Wellington) i juznog (Abel Tasman NP, Nelson, Blenheim, Kaikoura, Hanmer Springs, Christchurch, Lake Tekapo) otoka. Posebno preporucujem Taupo za tandem skydiving (NZ$200), bilo je zakon, najjeftinije u NZ i Australiji, zorb u Rotorui, obavezan posjet Kaikouri, super je scenery, te Lake Tekapo - nevjerovatna boja jezera. Nazalost nismo imali vremena ici prema Dunedin, te Queenstown, Milford Sound/Fiordland, te zapadnu obalu juznog otoka, ali to cemo slijedeci put, nakon sto postanem australski PR pa me ne treba NZ viza.

Pozdrav svima,
Vlado

puffko
10.02.2007., 07:03
Ja sam aplicirao 3 tjedna unaprijed, ali su me nakon nekoliko dana obavijestili da mi aplikaciju salju za Wellington, i da cu morati mijenjati putne planove. Nakon toga, potegao sam veze, i mama od moje djevojke je kontaktirala lokalnog member of parliament u NZ i najvise zahvaljujuci tome sam dobio vizu u roku od 2 tjedna, iako su mi rekli da se ceka sve do 4 mjeseca. Velika je za*ebancija sa vizom, i da sam znao da se ceka tako dugo ja bi na vrijeme aplicirao. Ljudi iz hr.veleposlanstva u Canberri i konzulata u Aucklandu mi nisu mogli pomoci.
Nakon ovoga, preporucam svima koji planiraju na NZ da osiguraju vizu barem par mjeseci prije planiranog putovanja.

Nazalost jedini nacin za hrvatska putnike na Novi Zeland da saznaju o tome koliko se u zadnje skoro 2 godine procedura produljila i zakomplicirala je ovako neformalnim putem--i zato je dobro da pisemo na forumu.

Naime IPG (Immigration Processing Group) u Wellingtonu *nece* objaviti listu zemalja koja ima posebni tretman. Navodno ih ima 20-tak. Mijenja li se, dodaju li koga ili oduzimaju--to cak ni specijalisti za imigraciju ne znaju.

puffko
10.02.2007., 07:05
kak mi je drago da sam nasla ovaj topic!! :top:

stvarno su ti fenomenalne slike !!

btw. puffko, ti si isla samo turisticki u NZ?
i kolko ti sad vrijedi ova viza sa multiple entry?

Turisticki-privatno :cerek:
Nekih godinu dana, vrijeme je za produljivanje.

novozelanđanka
13.02.2007., 23:25
Turisticki-privatno :cerek:
Nekih godinu dana, vrijeme je za produljivanje.

je lako onda produljit vizu, neg dobiti prvu.... or?
procitala sam tonu .nz stranica sta imaju veze s vizama, geeeez.. i znam da jos ziher ima nekih informacija sta nisam polovila...
uf meni je to sve tak scary :(
mislim da cu probat preko studija za pocetak do tamo
oh nadam se da ce sve stimat... :moli:

tnx anyway :)

puffko
14.02.2007., 10:09
je lako onda produljit vizu, neg dobiti prvu.... or?
procitala sam tonu .nz stranica sta imaju veze s vizama, geeeez.. i znam da jos ziher ima nekih informacija sta nisam polovila...
uf meni je to sve tak scary :(
mislim da cu probat preko studija za pocetak do tamo
oh nadam se da ce sve stimat... :moli:

tnx anyway :)

Ne znam je li lakse...sad cemo vidjeti sto ce reci.

Nije mi nikad bilo tesko dobiti vizu, samo je bilo pitanje traje li 2 tjedna ili 2 mjeseca. Ako se krenes prijavljivati na vrijeme, turisticku vizu ces dobiti.

Ovo sto ti hoces je nekakav working holiday--ali mislim da nazalost Hrvatska nema ugovor s Novim Zelandom za tako nesto (zasto, ne znam).

Onda postoji ona mogucnost sezonskog rada u poljoprivredi i sl.. sto ja znam, meni to bas ne zvuci nesto :/.

Mislim da je ovo prek studija najbolje, jer studenti jednom kad udju kao studenti mogu i dobiti nekakav temporary work permit (ali treba provjeriti). Usputnog posla po restoranima, ducanima i sl ima na sve strane, svugdje, a posebno u Aucklandu i rastucim turistickim mjestima tipa Tauranga, samo se treba pripremiti da ces mozda morati proci, i platiti, medical. A ako imas neka posebna znanja i vjestine, npr znas jedriti i sl, mozes naci i bolje placene stvari.
I naravno moras ok govoriti engleski (naglasak nije problem, navikli su oni na svasta).

Mitri
21.02.2007., 14:23
Molim za savjet u vezi puta za NZ. Putovat ću s mužem i djetetom u 10 mjesecu. Djete će tada biti staro 1.5 godinu. S obzirom na duljinu puta, mislili smo da bi bilo pametno negdje stati na par dana i malo odmoriti, a i nešto vidjeti pa bi molila vaša iskustva. Također, svaki savjet glede aviokompanija ili leta općenito mi je dragocjen.

conan
21.02.2007., 14:57
Postoji mogućnost da na NZ do onda ukine vize . To govorim jer sljedeći mjesec navodno ukidaju Bugarskoj i Rumunjskoj a iskreno se nadam da ćemo i mi biti u istom paketu.

bob10
21.02.2007., 15:09
Molim za savjet u vezi puta za NZ. Putovat ću s mužem i djetetom u 10 mjesecu. Djete će tada biti staro 1.5 godinu. S obzirom na duljinu puta, mislili smo da bi bilo pametno negdje stati na par dana i malo odmoriti, a i nešto vidjeti pa bi molila vaša iskustva. Također, svaki savjet glede aviokompanija ili leta općenito mi je dragocjen.

Može se napraviti kraći odmor kada se putuje na Novi Zeland ili u Australiju npr. u Singapuru ili na nekom sličnom odredištu u Aziji (Hong Kong, Kuala Lumpur....).

To je za preporučiti jer let do NZ traje oko 24 sata (bez vremena koje ode na presjedanja i čekanja između letova).

Što se tiče avio kompanija moja preporuka su Quantas i Air New Zealand, a ako su skupi onda stara dobra Lufthansa.

Kažu da su za te destinacije dobri i Singapore Airlines i Malaysa Airlines.

Bez obzira kojom se kompanijom putuje, treba se šetati i "istezati" za vrijeme letova, jer su letovi stvarno jako dugi. Međutim isplati se sve skupa jer je taj dio svijeta fenomenalan.

Nadam se da ćete imati sreće s vizom za Novi Zeland, jer se ista zna čekati i po nekoliko mjeseci (barem je tako bilo do proše godine).

puffko
21.02.2007., 21:36

Letjela sam vise puta Cathayem i Air New Zealand te s Korean Airlines. Cathay Pacific je po mom misljenju najbolji (ljubaznost, kvaliteta hrane), Korean najgori. Air New Zealand tako osrednji.

O Singapore Airlines sam cula sve najbolje, no karte su im uvijek malo preskupe za moj dzep.

Hong Kong ima odlican aerodromski hotel, novi, s vrlo udobnim sobama (i krevetima) ako hocete odsjesti samo jednu noc. Aerodrom je dobro povezan vlakom s gradom, a ako vam se i ne ide do grada, mozete barem razgledati otok Lantau (gdje je aerodrom) --budisticki samostan s ogromnim Budinim kipom koji se svakako isplati pogledati.

Air New Zealand je u kombinaciji s Virgin Atlantic poceo letjeti preko Tokija, sto mi se cini kao odlicno mjesto za stati--posebno kad se leti s malim djetetom.

Zadnji put sam se vratila preko San Francisca (s Air NZ/Virgin) sto je mozda i bolje rjesenje--no ako imate hrvatski pasos a nemate vec americku vizu, onda se treba s time gombati. S te strane je H-K povoljniji jer viza za boravak <15 dana ne treba.

ZUJAN_BJ
22.02.2007., 07:00
Ja na preko oceanskim letovima koristim skoro pa isključivo 'Air Emirates' i oni imaju let Dubai-Sydney-Christchurch.........svakako bih pogledao tu opciju........ja sam inače zadnji put koristio 'Air New Zealand' i to ponovo nakon 15 godina i nisam imao nikakvih zamjerki nakon što su prije 15 godina ostavili u USA na mene fantastičan utisak!
Inače mislim da iz Frankfurta imaju let za Auckland prek' LA ak se ne varam,(makar su imali) al na tim letovima koriste one stare rage B747 dok Emirates leti sa puno modernijima i udobnijima Airbusevima A340

puffko
22.02.2007., 07:14
Postoji mogućnost da na NZ do onda ukine vize . To govorim jer sljedeći mjesec navodno ukidaju Bugarskoj i Rumunjskoj a iskreno se nadam da ćemo i mi biti u istom paketu.

Bugarska i Rumunjska su sada u EU... a Hrvatska je na nesretnoj IPG listi.
Ja se ne bih bas nadala.

Mitri
22.02.2007., 08:26
Hvala na brzim odgovorima. Što se vize tiče, zvala sam konzulat u Zagrebu i tip mi je rekao da se radi skraćivanju vremena čekanja vize, ali da se za sada čeka oko 3 mjeseca. Mi još imamo vremena, idemo tek u listopadu.
Kak ste vi podnjeli taj put, mislim koliko je fizički naporan? Malo me frka zbog bebača.

ZUJAN_BJ
22.02.2007., 09:16
Za bebača nemaš frke.......do dvije godine starosti ima mali krevetić koji uštekaš u zid ispred sebe,znači imaš prvi red iza zida.......biti će sve 5!
A put je dug...........najbolje ga je prelomiti u dva dijela ak' možeš......a koliko je fizički naporan.....to ovisi od osobe do osobe.........nekome nije frka ,a neki nemreju doći k sebi mjesec dana nakon puta.......a di idete na NZ?Meni je NZ bio super..........super su organizirani,nema neke frke i strke, ma sve je tam 5.
Christchurch mi je jedan od najačih gradova koja sam ikada posjetio.......ali ne i najeftiniji.........

Mitri
22.02.2007., 13:23
Hvala, utješio si me. Idemo u Auckland kod familije. Tek sam počela skupljati informacije o putu i NZ općenito pa mi ovaj topic puno pomaže. Nadam se da ćemo u mjesec dana svašta stići vidjeti.

Tempion
22.02.2007., 15:13
Moje putovanje po jugu Novog Zelanda.

Milford Track.

Gledala sam neki dan dokumentarac na Discovery-ju o Milford tracku, kažu da se treba rezervirati i do 6 mjeseci unaprijed...?? Kak si ti to sredio? Kolika je cijena?

conan
22.02.2007., 15:45
Bugarska i Rumunjska su sada u EU... a Hrvatska je na nesretnoj IPG listi.
Ja se ne bih bas nadala.

Da nebi bilo nisam znao! UK je Bugarskoj i Rumunjskoj ukinuo vize 31.12.2006 tj. samo jedan dan prije nego što su te države ušle u uniju. Što ti to govori ? Da im je UK ukinula vize iz jednostavnog razloga što je morala i baš zato što je morala držala ih je do kraja. Kako ti znaš to nije za usporedbu sa HR jer nama do 11.1999 god nije prije trebala UK viza te je ista opet ukinuta prošlog ožujka tako da se mi i oni nemožemo nikako usporediti. Liberalizacija viza u svjetu zadnjih godina naspra EU se lineira tj. ako treba jednoj članici viza onda treba i svima i tako obrnuto. Nažalost to nije primjer za Kanadu i SAD. Inače, NZ je dosta liberalizirana država s obzirom na njen položaj u svijetu tako da npr. jednom UAE ,Bahreinu ili Kuwajtu nije potrebna viza dokle te države za pristupiti EUROPI moraju prije svratiti do konzulata.

Ja sam i više nego uvjeren da do kraja godine ako ne i prije NZ ukida vize i nama!
Živi bili pa vidjeli.
p.s.Ono sa listom IPG nisam razumio?

puffko
22.02.2007., 21:40
Ja sam i više nego uvjeren da do kraja godine ako ne i prije NZ ukida vize i nama!

a imas kakve insider informacije ili je to tvoj osobni osjecaj?

p.s.Ono sa listom IPG nisam razumio?

Immigration Processing Group.
Hrvatska je do 2005. imala relativno ok vizni rezim s novim zelandom. Da si tad rekao ovo za ukidanje viza, ja bih i povjerovala.
Onda su nas stavili na listu zemalja koje zahtijevaju posebnu provjeru. Zato sad treba po 2-3 mjeseca cekanja.
Dakle da bi nam ukinuli vizu prvo nas trebaju maknuti s te liste zemalja visokog rizika.

puffko
22.02.2007., 21:54
Kak ste vi podnjeli taj put, mislim koliko je fizički naporan? Malo me frka zbog bebača.

Prvih 10-12 sati bez problema, onaj drugi dio mi se uvijek otegne.
Zaustavljanje na par dana negdje stvarno pomaze. Ma cak i na popodne ili noc ako se ucekiras u sobu s krevetom i tusem.

Moje iskustvo je da sam uvijek po dolasku na NZ naravno jetlagged ali nista dramaticno. Jednostavno bi mi se tjedan dana spavalo dosta rano, vec u 8 navecer npr, i budila bih se nesto ranije. I nisam bila bas za neke turbo aktivnosti prvih 4-5 dana. Ali sve drugo ok.

Puno mi je veci problem povratak u Evropu, i to posebno kad putujem za vrijeme evropske zime. Cini mi se da je dolazak iz dana koji traje 15+ sati na 8 sati sunceve svjetlosti dnevno prilican sok za organizam.

Nastoj piti sto vise vode mozes jer se stvarno dehidrira; ako poneses svoju bocu, mozes je uvijek napuniti kod stjuardesa (jer oni sluze one male case). I nastoj prosetati svaki par sati, napraviti neke vjezbe rastezanja i slicno. I pazi sto ces obuci, naravno--nikako ali nikako ne imati najlonke ili nesto slicno--mozda je to ocit savjet ali takav let je najbolje provesti u sto meksim soknama, bez gumice i sl. Nositi naocale a ne lece, i obuci se slojevito. Skinuti sminku, staviti neki lagani moisturizer. Neki uzimaju tablete za spavanje da se ufuraju u zonu destinacije. Meni se to ne svidja, mislim da je bolje odspavati koliko mozes bez forsiranja i onda na NZ nastojati ostati budna do nekog pristojnog vremena.

Djeca, cini mi se, podnose putovanja dosta dobro. Moj decko je poceo putovati tako long-distance u dobi tvoga djeteta i nema nikakvih traumaticnih iskustava, a i njegova mama i baka kazu da nije bilo problema.

ZUJAN_BJ
23.02.2007., 08:02
Gledala sam neki dan dokumentarac na Discovery-ju o Milford tracku, kažu da se treba rezervirati i do 6 mjeseci unaprijed...?? Kak si ti to sredio? Kolika je cijena?
Sredio sve prek interneta,platio i rezervirao 6 mjeseci unaprijed (sa MC) i to sve prek DOCa, http://www.doc.govt.nz/ ,i točno je da rezervacije brzo odu,a mislim da se rezervacije otvaraju 01. 07. a ja sam rezervirao negdije oko 03.07.Sve cijene su na DOC stranicama ,a inače je oko NZ$ 40 nočenje u onim njihovim kolibama.Imaš sve informacije na DOC stranici,a inače odgovaraju prompno na svaki e-mail........
Dakle sve je sređeno prek interneta od avionskih karata,nočenja,kajaka,raftinga,prevoza po NZ, ma apsolutno sve.......nisam niti jednom pomislio otići u putničku agenciju,dilaš sa svima direktno.

Mitri
23.02.2007., 13:25
Puno hvala na savjetima. Imam još jedno pitanjce. Da li je velika razlika u cijeni aviokarata kupljenih direktno i preko agencije? Baš nekako i nemamo vremena sami organizirati putovanje pa sam mislila da bi bilo sigurnije da nam agencija odmah rezervira i smještaj negdje gdje ćemo stati (još nismo odlučili gdje bi stajali par dana), osiguranje i sl. Kakva su vaša iskustva?

ZUJAN_BJ
23.02.2007., 14:07
Nisam koristio agencije za putovanja več neko duže vrijeme tak nemrem reč koja je razlika...........u svakom slučaju sretno..........

dashabl
18.04.2007., 00:15
Cao svima...evo da se pridruzim u mastanju o odlasku na Novi Zeland...naime upoznala sam svog sad decka online:cerek: , a on je sa NZ i tako je uskoro ako Bog da idem na NZ...za razliku od vas ja sam iz Bosne i Hercegovine, ali me kaci isti vizni rezim, i.e. apliciranje za vizu putem poste u The Hague Branch...pa sam odlucila da stupim u kontakt s njima...i u odgovoru kao attachment dobijem sledece:
..."Dear Sir/Madam

Thank you for your application for a visa.

We are writing to advise that your application, once receipted, will be transferred to the Immigration Profiling Group (IPG) in Wellington for processing. Because your application will be processed in Wellington, it is estimated that your application will take between two and four months to process. Given this processing timeframe, can you please confirm by return that you agree for your original passport to be sent to the IPG.

If you do not wish your passport to be sent to the IPG, we can either hold it here in The Hague, or return it to you by courier. However, please note that if we return your passport to you, and your application is later approved, you will need to send your passport back to either the IPG or to The Hague for visa endorsement.

Yours faithfully
"...
Dakle to je to...kasnije sam ih kontaktirala s pitanjem da li je moguce ukoliko apliciram u avgustu a kartu rezervisem u novembru, da mi se do tad viza isprocesuira...dobila sam odgovor da je to sasvim dovoljno vremena...I HOPE:mad:

E sad pitanjce za vas o cijeni karata...do nedavno je STA travel bio najpovoljniji sa cijenama od 750 eura (no airport taxes included) za Christchurch i Auckland, sa Korean air-om...medjutim pre par dana dobijem od njih obavjestenje da Korean air vise ne vozi tu rutu i da je prva najpovoljnija cijena 1000 eura...ajde nije to ogromna razlika, mada 250 eura nije malo...ali najveci problem s njihovim kartama je sto su im karte limitirane na poprilicno kratke periode e.g. 1 mjesec ili 3 mjeseca i NE MOGU se produziti...a meni treba mooooore:kiss: :p

Onda pogledam malo na e tours-u i tamo nadjem cijene od 935 eura sa Korean air-om i 1030 eura sa Croatian airlines-om...i najbitnije karte su u trajanju od 6 i 12 mjeseci...jos ne znam da li su u cijenu ukljucene aerodromske takse...javim vam...

Toliko...eh da ja planiram aplicirati za turisticku vizu na par mjeseci jer sam cula da se ta najlakse dobija a i cisto sumnjam ako im kazem da idem tamo da se vidim s deckom da ce to vidjeti kao plus...

Eto ukoliko neko ima kakvih dodatnih savjeta ili povoljnijih cijena karata...please write

puffko
18.04.2007., 19:38
Cao svima...evo da se pridruzim u mastanju o odlasku na Novi Zeland...naime upoznala sam svog sad decka online:cerek: , a on je sa NZ i tako je uskoro ako Bog da idem na NZ...za razliku od vas ja sam iz Bosne i Hercegovine, ali me kaci isti vizni rezim, i.e. apliciranje za vizu putem poste u The Hague Branch...pa sam odlucila da stupim u kontakt s njima...i u odgovoru kao attachment dobijem sledece:
..."Dear Sir/Madam

Thank you for your application for a visa.

We are writing to advise that your application, once receipted, will be transferred to the Immigration Profiling Group (IPG) in Wellington for processing. Because your application will be processed in Wellington, it is estimated that your application will take between two and four months to process. Given this processing timeframe, can you please confirm by return that you agree for your original passport to be sent to the IPG.

If you do not wish your passport to be sent to the IPG, we can either hold it here in The Hague, or return it to you by courier. However, please note that if we return your passport to you, and your application is later approved, you will need to send your passport back to either the IPG or to The Hague for visa endorsement.

Yours faithfully
"...
Dakle to je to...kasnije sam ih kontaktirala s pitanjem da li je moguce ukoliko apliciram u avgustu a kartu rezervisem u novembru, da mi se do tad viza isprocesuira...dobila sam odgovor da je to sasvim dovoljno vremena...I HOPE:mad:

E sad pitanjce za vas o cijeni karata...do nedavno je STA travel bio najpovoljniji sa cijenama od 750 eura (no airport taxes included) za Christchurch i Auckland, sa Korean air-om...medjutim pre par dana dobijem od njih obavjestenje da Korean air vise ne vozi tu rutu i da je prva najpovoljnija cijena 1000 eura...ajde nije to ogromna razlika, mada 250 eura nije malo...ali najveci problem s njihovim kartama je sto su im karte limitirane na poprilicno kratke periode e.g. 1 mjesec ili 3 mjeseca i NE MOGU se produziti...a meni treba mooooore:kiss: :p

Onda pogledam malo na e tours-u i tamo nadjem cijene od 935 eura sa Korean air-om i 1030 eura sa Croatian airlines-om...i najbitnije karte su u trajanju od 6 i 12 mjeseci...jos ne znam da li su u cijenu ukljucene aerodromske takse...javim vam...

Toliko...eh da ja planiram aplicirati za turisticku vizu na par mjeseci jer sam cula da se ta najlakse dobija a i cisto sumnjam ako im kazem da idem tamo da se vidim s deckom da ce to vidjeti kao plus...

Eto ukoliko neko ima kakvih dodatnih savjeta ili povoljnijih cijena karata...please write

Danshabl...naravno da ces se aplicirati za turisticku vizu--nego koju drugu? Za nekakvu vizu po partnership osnovi nemas nikakve osnove jer ce ti traziti da dokaze da ste zajedno zivjeli, placali racune, u krajnjoj liniji se--vidjeli. A ako sam dobro skuzila, vi se znate online. Odi lijepo turisticki, vidi kako ti se i on i zemlja svidjaju, pa onda dalje razmisljaj hoces li imigrirati.

Btw jednom kad si u zemlji, vizu mozes produziti (mislim do 3 mjeseca).

O IPG imas na proslim stranicama ovog topica. Tri mjeseca bi trebala biti dosta.

Ja sam kartu placala razne cifre od ca 550 funti (kao student) do preko 800. Povratak je uglavnom fleksibilan, jednom kada je put zapoceo. Korean Airlines su zaista bili najjeftiniji, ali i najgori--pogledaj na webu Air New Zealand (nadji ih googleom) imaju li kakve posebne ponude.

KLM je imao neku ok ponudu preko Beca, Amsterdama, Kuala Lumpur do Aucklanda.

novozelanđanka
23.04.2007., 00:24
puffko, imas PM :)

dashabl
24.04.2007., 21:07
Hvala Pufko...:p :)

Mitri
30.05.2007., 08:19
Mi smo konačno poslali zahtjev za vizu. Novosti oko vize su da se više ne šalje putovnica, nego fotokopija putovnice ovjerena kod konzula u Zagrebu. Ovjera košta 150 kn po putovnici. Original se šalje tek naknadno kad se dobije viza. Ajde super da su se to sjetili!
Jel tko od vas stajao u Kuala Lumpuru?

Unimatrix
30.05.2007., 08:43
Ja sam stajao u Kuala Lumpuru, negdje 2 sata smo čekali. Pazi da ne zalutaš, aerodrom je ogroman ;)

bob10
30.05.2007., 14:36
Mi smo konačno poslali zahtjev za vizu. Novosti oko vize su da se više ne šalje putovnica, nego fotokopija putovnice ovjerena kod konzula u Zagrebu. Ovjera košta 150 kn po putovnici. Original se šalje tek naknadno kad se dobije viza. Ajde super da su se to sjetili!
Jel tko od vas stajao u Kuala Lumpuru?

Koliko se dugo čeka turistička viza za Novi Zeland (mislim naravno na hrvatske državljane)?
Prošle godine se čekalo od 1,5 do čak 4 mjeseca!?
Stvarno bi trebali ubrzati cijelu proceduru!

Ivanicapeca
03.06.2007., 10:31
Ako ima tko od vas tko je bio, nek stavi kakvu fotkicu i napiše svoje utiske i preporuke što nikako propustiti vidjeti. Ja sam totalno zapaljena za ideju da probam skupiti lovu i otputovati tamo. :cerek:

ZUJAN_BJ
04.06.2007., 08:24
Ako ima tko od vas tko je bio, nek stavi kakvu fotkicu i napiše svoje utiske i preporuke što nikako propustiti vidjeti. Ja sam totalno zapaljena za ideju da probam skupiti lovu i otputovati tamo. :cerek:

Mitri
05.06.2007., 08:32
Koliko se dugo čeka turistička viza za Novi Zeland (mislim naravno na hrvatske državljane)?
Prošle godine se čekalo od 1,5 do čak 4 mjeseca!?
Stvarno bi trebali ubrzati cijelu proceduru!

Još uvjek je isto. Kažu od 2 do 4 mjeseca. Mi putujemo 12.10. i nadam se da ćemo ju do tada dobiti.

puffko
08.06.2007., 15:42

Procitaj topic otpocetka, ja sam pisala nakon prve posjete sto me se posebno dojmilo.

puffko
20.07.2007., 13:07
Za sve buduce putnike na NZ:

Hrvatska se skida s Immigration Processing Group liste (vec jest ili ovih dana) tako da putovnice (ili fotokopije putovnica) vise ne idu u Wellington i vize se odobravaju u konzulatima, kao sto je bilo do 2005. Barem za londonski konzulat to znaci da ce se opet odobravati u roku od max 1 tjedan.

E sad jos da ukinu i turisticku vizu, no otom potom.

Mitri
25.07.2007., 09:22
Stvarno? Nisam to čula. Nama se javila žena iz immigration office-a u NZ i tražila nas neke dodatne papire tipa zašto je suprug služio civilnu, a ne redovnu vojsku. Jedva smo našli to rješenje, a kako su svi sudski tumači u ZG na godišnjem, načekat ćemo se do petka da nam to prevedu, a mislim da za to treba i nadovjera samo ne znam od koga... Ludnica.
I tražila je da joj još jednom potvrdimo da ćemo odsjest kod rođaka, a ne u hotelu.:confused: Kaj je to tak čudno?
Putovnice još nije spominjala, ali kako nam vizu obrađuju u Wellingtonu, mislim da ćemo ih tamo i slati.

puffko
25.07.2007., 09:30
Stvarno? Nisam to čula. Nama se javila žena iz immigration office-a u NZ i tražila nas neke dodatne papire tipa zašto je suprug služio civilnu, a ne redovnu vojsku. Jedva smo našli to rješenje, a kako su svi sudski tumači u ZG na godišnjem, načekat ćemo se do petka da nam to prevedu, a mislim da za to treba i nadovjera samo ne znam od koga... Ludnica.
I tražila je da joj još jednom potvrdimo da ćemo odsjest kod rođaka, a ne u hotelu.:confused: Kaj je to tak čudno?
Putovnice još nije spominjala, ali kako nam vizu obrađuju u Wellingtonu, mislim da ćemo ih tamo i slati.

Koliko treba proci od skidanja s liste do promjene nacina rada, ne znam, ali u informaciju ne sumnjam. Izvor je immigration consultant u Aucklandu.

cuba libre
02.09.2007., 17:49

Mozda sam se kasno ukljucila, ali mozda ce pomoci moje iskustvo. Mi smo prosle godine bili na NZ mjesec dana, zahtjev za vizu smo predali u Haagu, a putovnicu smo tamo poslali DHLom a iz Haaga su prosljedili na NZ. Isto nas je zvala zenksa i pitala neka pitanja. Sve u svemu, vizu smo cekali cca2mj, jer muz cesto poslovno putuje pa nije mogao dugo biti bez putovnice. Isli smo preko Kuala Lumpura, imalo smo 12satni stop over koji smo proveli (prespavali) u hotelu kraj aerodroma za 30EUR po osobi. Tako da nam nastavak puta nije bio jako naporan. Jedino mi se na NZ ne svidja procedura na aerodromu, 10 pregledavanja torbi, ispitivanja i njuskanja pasa. I placanja na izlasku 25NZD! Sama zemlja je prekrasna, ono zelenilo i povratak u sivilo zagreba u 2 mjesecu.....Ali bili i vidjeli, ne bi se opet vratili.

puffko
07.09.2007., 13:08
[QUOTE=cuba libre;10018501] Jedino mi se na NZ ne svidja procedura na aerodromu, 10 pregledavanja torbi, ispitivanja i njuskanja pasa.QUOTE]

Pa nisu bas neki strasni psi :) --a istina jest da su rigorozni oko unosenja bilokakvih bioloskih materijala, ali te to i upozore i prije puta i u avionu i ima se dovoljno vremena ispuniti deklaraciju. Meni nisu nista osobito pregledavali torbu, nit su me ispitivali ista vise no u nekoj drugoj zemlji.

Btw Hrvatska vise nije na IPG listi i putovnice definitivno vise ne idu na NZ. Bila sam u londonskom konzulatu prije tjedan dana.

Mitri
07.09.2007., 13:47
[QUOTE=cuba libre;10018501] Jedino mi se na NZ ne svidja procedura na aerodromu, 10 pregledavanja torbi, ispitivanja i njuskanja pasa.QUOTE]

Pa nisu bas neki strasni psi :) --a istina jest da su rigorozni oko unosenja bilokakvih bioloskih materijala, ali te to i upozore i prije puta i u avionu i ima se dovoljno vremena ispuniti deklaraciju. Meni nisu nista osobito pregledavali torbu, nit su me ispitivali ista vise no u nekoj drugoj zemlji.

Btw Hrvatska vise nije na IPG listi i putovnice definitivno vise ne idu na NZ. Bila sam u londonskom konzulatu prije tjedan dana.

Na što točno misliš pod biološki materijal? Što se ne smije unositi?
Istina je za putovnice i po novom se viza čeka oko 3 tjedna mada smo mi
vizu dobili još po starom - slali putovnice u Wellington, jer nam se tamo obrađivao zahtjev.

bob10
07.09.2007., 14:04
[QUOTE=puffko;10099085]

Na što točno misliš pod biološki materijal? Što se ne smije unositi?
Istina je za putovnice i po novom se viza čeka oko 3 tjedna mada smo mi
vizu dobili još po starom - slali putovnice u Wellington, jer nam se tamo obrađivao zahtjev.

U pravilu se ne smije unositi nikakva hrana ili piće i tu je pogotovo strogo zabranjeno unošenje hrane životinjskog podrijetla npr. meso ili sir.
Naravno možeš imati npr žvake ili neke čokoladice, ali to svakako trebaš prijaviti.

Osim toga potrebno je prijaviti i bilo kakve lijekove koje se eventualno nosi sa sobom.

Ne treba raditi veliki problem od toga, bitno je imati što manje tih stvari koje kontroliraju, pa će i cijela procedura trajati kraće.

Za detaljne informacije treba malo istraživati po službenim stranicama za Novi Zeland (slično je i za Australiju).

I da ne treba se truditi nešto skrivati, jer su im psi odlično istrenirani.

Sve je to ništa kada se zna kako te čeka posjet jednoj od najljepših zemalja na svijetu.

Znači sada se viza za NZ čeka oko 3 tjedna, barem je to neka dobra vijest.

asja
08.11.2007., 11:32
alo ljudi!!!
a kako je sa radnim vizama? naime ja i dečko bi otišli na 3-6 mjeseci radit ili kao vodiči u adventure agencijama (imamo iskustva) il u struci ako je ikako moguće (urban planning, agronomija). ono što smo do sad uspjeli saznat je da nismo na popisu zemalja koje mogu dobit work holiday, skill visu je puno teže dobit jer ljudi planiraju puno duže ostat.... u konzulatu su nam rekli da nam preostaje jedino da dobimo pozivno pismo od neke firme. a to je malo zeznuto jer firme traže da imaš vizu. ima li tko kakvih iskustava pliz??? hvala!!

funkster
08.11.2007., 11:42
alo ljudi!!!
a kako je sa radnim vizama? naime ja i dečko bi otišli na 3-6 mjeseci radit ili kao vodiči u adventure agencijama (imamo iskustva) il u struci ako je ikako moguće (urban planning, agronomija). ono što smo do sad uspjeli saznat je da nismo na popisu zemalja koje mogu dobit work holiday, skill visu je puno teže dobit jer ljudi planiraju puno duže ostat.... u konzulatu su nam rekli da nam preostaje jedino da dobimo pozivno pismo od neke firme. a to je malo zeznuto jer firme traže da imaš vizu. ima li tko kakvih iskustava pliz??? hvala!!

Odi na podforum Dijaspora, tamo ce ti odgovoriti na ta pitanja

puffko
12.06.2008., 23:55
Svojevremeno sam iskritizirala Korean Air kao najgoru kompaniju u raznim transkontinentalnim kombinacijama npr prema NZ i Ozu.

Htjela bih se ispraviti i reci da su se jako popravili, kupili nove avione, imaju jednak entertainment sustav kao i ostali i hranu koja je ok.

Osim toga ako letite iz NZ i Oza stize se u Seul navecer i kompanija placa nocenje u svom aerodromskom hotelu, koji je americko-poslovnog tipa ali besprijekorno mjesto za odmoriti se izmedju dva leta. 5*, odlican dorucak itd.

Cak su mi bili i bolji od Air New Zealand koji su zbilja neki put prelezerni.

besana
16.03.2009., 14:15
Koliko vam je u eurima kostala karta do NZ povratna i kakva je klima tamo,kakve su zime?Cula sam da nema zmija,koje zuivotinje imju

ivanhoe80
16.03.2009., 16:01
Dobro je da se malo pokrene tema jer su upisi prestari, pa bih molio da se ekipa koja je bila nedavno uključi sa svježijim infom.!

Za početak, ja sam trenutno u ispitivanju prijevoza do dolje za kraj godine i ovo je nekakav rezime: najpovoljnije avio karte su cca do 10000 kn (1350 €) za 12. mj. koji je usput početak sezone (njihovo ljeto, blaga klima i popriličan broj turista). Opcije su Lufthansa via Hong Kong, Shanghai ili Singapore, Cathay Pacific (via Hong Kong) - oni usput imaju svoj ured u Zg koji vrši rezervaciju vezanih karata za ovo područje Europe!, Korean via Seoul i sl. Emirates i Quantas nisam razmatrao jer lete preko Sydneya pa treba tranzitna viza, ali ako je nekome zgodno jako dobar stopover... Malaysia još nije "izvjesila" cijene, ali po pričanju ekipe poprilično su konkurentni (via Kuala Lumpur). Postoji i opcija: pronaći na netu jeftinije letove iz Londona za recimo Auckland pa organizirati sam prijevoz do Londona, isplativije je ali nije vezana karta. Koliko sam uspio naletiti tijekom pretraživanja cijene su tu negdje i za ostala razdoblja.

Konkretno moja pitanja bi bila:
- jel' netko koristio self drive rute agencija iz Novog Zelanda, koliko se teško naviknuti na vožnju lijevom stranom i jel' se isplati uzeti nekakvu accommodation card? Je li rent a car jeftiniji na licu mjesta ili online?
- koji su troškovi za recimo hranu u osrednjim barovima, cijena pive, dućani i sl.?
- jel' tko odradio baš dojmljivi 1 ili 2-dnevni tracking?
- off the beaten track preporuke?
Unaprijed hvala!

besana
17.03.2009., 23:34
Beskonačne livade žarkozelene boje isprepliću se sa brdima, dolinama, rijekama i morem u raskošnim tonovima plave. Kada je svjetski putnik i pisac Rudyard Kipling, autor „Knjige o džungli“, tokom putovanja po Novom Zelandu ugledao živopisnu prirodu fjorda Milford Sound spontano ga je proglasio osmim svjetskim čudom.

Na drugom kraju svijeta, nalazi se najljepša zemlja na svijetu Novi Zeland. Krajolik oba njegova otoka toliko je raznolik i lijep da sam pogled na njega odmara i opušta, dok u velegradovima poput Aucklanda ili Wellingtona život pulsira kao u košnici.

Prirodne ljepote
Zaista izgleda bajkovito, kao da se nad njim nadvila neka praiskonska čarolija, na Južnom otoku leži fjord Milford Sound. Ondje su čak 165 metara visoki vodopadi Bowen koji se rasprskavaju u dubini fjorda. Na tom se mjestu može vidjeti i omiljni fotografski motiv Mitre Peak, visok 1692 metra. Idealno polazište za obilazak fjordova slikoviti je gradić Queentown. To je i svojevrsno rodno mjesto bungee – jumpinga. Danas se za bungee – jumping upotrebljava gumirano uže dok su izvorno u tom maorskom ritualu inicijacije, kojim su dječaci postajali muškarci, onih s najviših stabala skakali sa lijanama vezanim oko zglobova i – ostajali nepovrijeđeni.
Queenstown je okružen prekrasnom prirodom koja je poslužila kao kulisa za hit film „Gospodar prstenova“.

Jedinstvena idila
Potragu za idealnom plažom uspješno ćete okončati ako krenete od sjeverne strane Južnog ostrva, na primjer u nacionalni park Abel Tasman ili krenite prema, na zapadnoj strani položenom, Golden Bayu. Grad Nelson takođe se diči plažom Tahunanui i ostrvom Rabbit, odnosno dvjema najljepšim plažama Novog Zelanda, Najbolju supu od školjki možete jesti u restauraciji Chez Eelco.

Auckland – za ljubitelje života u velegradu
Nakon što se nauživate prirodnih ljepota, možda ćete se zaželjeti i gradske vreve i raznolikosti koje pruža velegrad. Auckland, grad smješten na Sjevernom ostrvu, pravo je mjesto za vas. Neboderi, prvoklasni barovi, prije svega u centru odnosno High Streetu, te prije svega ljubazni i veseli stanovnici Aucklandu daju posebnost. U Wellingtonu, glavnom gradu Novog Zelanda, svakako posjetite Chocolate Fish Cafe.
Prekrasan pogled na Scorching Bay te ukusne grickalice.
Kod Rotorua – zuji, zveči, tutnji, huči: gejziri i termalne kupke fasciniraju svakog posjetioca. Jedinstven doživljaj je kupka na Hot Water Beachu (Plaži vruće vode).
Za oseke u pijesku možete iskopati svojevrsne kade, a zatim tokom plime u njima uživati u ljekovitoj termalnoj vodi.

Zeleni žad
Poludragi kamen, tipičan je za Novi Zeland. Prastanovnici, Maori, od zelenog žada izrađuju atraktivan nakit. Hokitika, grad trgovine, idealno je mjesto za kupovinu prekrasnog, umjetnički izrađenog nakita od žada.

Ako volite akciju, Novi Zeland je zemlja za vas. Novozelanđani imaju izrazito avanturistički duh pa nije ni čudo da su izmislili bungee jumping. Brza vožnja gliserom i splavarenje su uobičajeni hobiji, a Auckland ima nadimak "Grad Jedara". Novi Zeland su prvi naselili Polinezijci 950. godine. Europljani su ga počeli naseljavati tek sredinom 19. stoljeća. Danas je Novi Zeland domovina Maora, Polinezijaca, Azijaca i Europljana, a Novozelanđani, od milja zvani "Kiwis", poznati su kao opušteni, prirodni i dinamični ljudi kojima ništa nije teško.

besana
17.03.2009., 23:42
Mene jos zanima jedno.Moj decko zivi tamo i ima njihove papire.Doslo je do toga da govorimo o braku,gdje je najbolje udati se.Da on dodje ovamo ili da ja turisticki odem tamo pa se tamo vjencamo.Na koji nacin bih lakse dobila papire za ostanak u NZ

deli
29.03.2009., 14:40
Mene jos zanima jedno.Moj decko zivi tamo i ima njihove papire.Doslo je do toga da govorimo o braku,gdje je najbolje udati se.Da on dodje ovamo ili da ja turisticki odem tamo pa se tamo vjencamo.Na koji nacin bih lakse dobila papire za ostanak u NZ

pa tu dodji turisticki i udaj se. odmah ces dobiti papire, bez problema.
A ako te decko ostavi prije nego sto se ozenite, mogu ti ja pomoci i ozeniti te uz malu naknadu. :cerek:
salim se. ova ti je kombinacija da ti dodjes tu jednostavnija ali ako bi se radje vjencvali u lijepoj nasoj zbog obitelji itd. moze i to samo sto ce malo duze potrajati:top:

deli
29.03.2009., 15:16
Koliko vam je u eurima kostala karta do NZ povratna i kakva je klima tamo,kakve su zime?Cula sam da nema zmija,koje zuivotinje imju

a koliko moze kostati, od EUR1400-2000, zavisi od ponude i potraznje, sezone, skolskih i ostalih praznika itd. Pogledaj malo www.jeftineavionskekarte.com
ili javi meni kad putujes pa da se ja ovdje raspitam, Nekad je jeftinije kartu kupiti ovdje u NZ. Ukoliko nosis vise stvari isplati ti se ici preko Amerike ili Kanade jer mozes nositi dva kofera plus rucnu prtljagu.
klima ti nije svugdje ista, zavisi gdje ides, velike su razlike, na sjeveru sjevernog otoka skoro tropska klima, na jugu juznoga sljiva Tako i zime, negdje majka, a drugdje maceha. Ako ides u Auckland tamo ti je klima super, osim sto dosta pada kisa.
..nema zmijica, ja se sve nadam da ce dozvoliti uvoz ali za sada nista. Nema ni paukova, ni skorpiona, ni zutih ni zelenih vragova :( bas nista jako pitomo. Samo psi i macke, neke pticice a ala kiwi, pukekoe (moj mali ih zove plave patke je imaju plavo perje)

deli
29.03.2009., 22:57
...a zaboravio sam ti pod zivotinja spomenuti ovcice kojih ima oko 30 000 000 (zajedno sa janjcima) te possum (ne znam kak se to prevodi na hrvatski) i koje izgledaju ovako: http://plantanswers.tamu.edu/recipes/possum.jpg
kojih isto ima boz zna koliko (navodno oko 70 mil.) i koje uglavnom vidis zgazene na cesti.
Nhih su prvobitno uvezli da unistavaju stakore i zbog krzna ali su se te zivotinje strasno namnozile, (zenke imaju mlade svake godine)
i sada se tretiraju kao "pest" jer unistavaju lisce i drvece pa ih ljudi i lovci tamane masovno jer nemaju prirodnih neprijatelja

Slika veca od 640*480

deli
30.03.2009., 01:28
Dobro je da se malo pokrene tema jer su upisi prestari, pa bih molio da se ekipa koja je bila nedavno uključi sa svježijim infom.!

Za početak, ja sam trenutno u ispitivanju prijevoza do dolje za kraj godine i ovo je nekakav rezime: najpovoljnije avio karte su cca do 10000 kn (1350 €) za 12. mj. koji je usput početak sezone (njihovo ljeto, blaga klima i popriličan broj turista). Opcije su Lufthansa via Hong Kong, Shanghai ili Singapore, Cathay Pacific (via Hong Kong) - oni usput imaju svoj ured u Zg koji vrši rezervaciju vezanih karata za ovo područje Europe!, Korean via Seoul i sl. Emirates i Quantas nisam razmatrao jer lete preko Sydneya pa treba tranzitna viza, ali ako je nekome zgodno jako dobar stopover... Malaysia još nije "izvjesila" cijene, ali po pričanju ekipe poprilično su konkurentni (via Kuala Lumpur). Postoji i opcija: pronaći na netu jeftinije letove iz Londona za recimo Auckland pa organizirati sam prijevoz do Londona, isplativije je ali nije vezana karta. Koliko sam uspio naletiti tijekom pretraživanja cijene su tu negdje i za ostala razdoblja.

Konkretno moja pitanja bi bila:
- jel' netko koristio self drive rute agencija iz Novog Zelanda, koliko se teško naviknuti na vožnju lijevom stranom i jel' se isplati uzeti nekakvu accommodation card? Je li rent a car jeftiniji na licu mjesta ili online?
- koji su troškovi za recimo hranu u osrednjim barovima, cijena pive, dućani i sl.?
- jel' tko odradio baš dojmljivi 1 ili 2-dnevni tracking?
- off the beaten track preporuke?
Unaprijed hvala!

pa sto se karte tice 12 mjesec tamo negdje od 10 ili 15.12 ti je najskuplji mjesec za avionska putovanja za bilo koju destinacieu zbog Bozica i Nove godine, skolskih praznika, godisnjih odmora itd. Sto budes duze odgadjao sa kupnjom karte to ce one postajati sve skuplje zbog toga sto je potraznja velika i sve ove jeftinije karte ce se ranije prodati.

sto se tice iznajmljivanja vozila svakako rezerviraj online, rezerviranje na licu mjesta pogotovo u zracnoj luci moze biti vrlo skupo, da ne kazem da riskiras da ni ne nadjes vozilo. Probaj http://www.jucy.co.nz/car-rental-vehicle.asp, njih se dosta vidja na cestama i dosta su povoljni ili jednostavno trazi preko google i vidi sta je najpovoljnije. U Aucklandu ima nekoliko rent a car agencija koje imaju neke krntije od auta ali ih iznajmljuju jako jeftino.
Ne znam na koliko ti vremena treba auto ili koliko vas putuje. Ako ti auto treba na duzi period moze se cak i isplatiti kupnja nekog jeftinijeg rabljenog auta. U Aucklandu se svake nedjelje odrzava sajam rabljenih auta. Ili jednostavno pogledaj www.trademe.co.nz gdje se prodaje sve i svasta.Fora je u tome sta taj isti auto mozes na kraju ponovo prodati i povratiti dio love koju si ulozio u kupovinu istog.

Sto se tice self route agencija nemam nikakvih iskustava sa njima ali pretpostavljam da je to laksa kombinacija sto se tice organizacije i rezervacija, a vidio sam i da cijene nisu lose. Ako si sve sam organiziras vjerovatno ces proci jeftinije ali ces potrositi puno vise vremena. Voznja lijevom stranom i nije neki problem. Meni je najveci problem bio koristenje mjenjaca lijevom rukom posto nisam ljevak. Preporucio bih ti da uzmes automatic, a ovdje je vecina vozila automatic, pa tog problema neces imati.
Stranci imaju najveci problem sa "give way to the right" pravilom koji koliko znam ne vrijedi nigdje drugdje na svijetu osim na Novom Zelandu. Po tom pravilu, vozilo koje skrece lijevo mora dati prednost vozilu koje dolazi iz suprotnog pravca i skrece desno, znaci isto kao na kruznom toku. Vrlo glupo i zbunjujuce moram priznati i cesti uzrok sudara jer nisu svi naviknuti na to pravilo.
Nisam nikad cuo za accommodation card, probaj http://www.wotif.com za jeftiniji smjestaj ali tu mozes maksimalno 3 mjeseca unaprijed rezervirati. Rezerviranje smestaja oko Bozica i nove godine moze biti problem sto se tice cijene i popunjenosti.

Sto se tice hrane ona nije posebno skupa i moze se dosta povoljno jesti vani. Preko dana mnogi jedu u "cafe" koji tipicno sluze dorucak/brunch (jaja u razno raznim kobinacijama i slicno) koji je vrlo popularan ovdje te jela i sendvice koji se sluze za rucak, obicno neka kombinacija pacificke i azijske hrane ili evropske. Ta jela obicno kostaju od NZD10-20 i kvaliteta varira izrazito. u tim se objektima narucuje na sanku i plati unaprijed nakon cega se dobije broj koji se stavi na stol pa vam tzv. konobar to samo donese kad je gotovo. U pravim restoranima se cijene glavnih jela krecu izmedju $20-35, negdje i manje, a negdje i vise. Azijski restorani, a pogotovu malezijski, kineski i indijski su jeftiniji. Voda je besplatna, a kruh se gotovo nikad ne servira uz glavno jelo nego obicno kao neko predjelo po astronomskih cijenama. Mnogi azijski restorani su BYO gdje si mozete donijeti vlastito vino ili pivo jer oni nemaju licencu za prodaju istog. Boca vina u restoranima je od $20-50, kava svugdje $3-4, pivo $5-8. Ima sve vise restorana u vinskim podrumima koji su dosta dobri.
Osim ovog gore postoje jos mnoge mogucnosti jos jeftinije prehrane, fast food objekata ima na tone (Mac Donald, Burger King, KFC, Pizza Hut...), sve samo smece ali vrlo popularno ovdje, fish' chips i ostali razno razni take aways,mahom sa azijskom kuhinjom gdje se vecina novozelandjana redovito hrani jer ili ne znaju kuhati ili nemaju vremena ili oboje. Takodjer u sklopu trgovackih centara postoje tzv "food courts" gdje imaju po nekoliko pultova sa brzom prehranom ili gotovom hranom.
Od svih tih preporucio bih probati "Nando's chicken" koji je za nijansu skuplji ali ima izvrsnu piletinu (oko $15 za pola pileta i chips)
Od malo boljih fast food mjesta takodjer bih izdvojio Burger Fuel i Burger Wisconsin.
Isto tako preporucujem probati zelene skoljke (mussels) koje su jedno 3 puta vece nego kod nas, ostrige i "scallops" (ne mogu se sjetiti kako se to kaze na hrvatskom)
Ducani tj. superkmarketi su dobro opskrbljeni i svi veci supermarketi imaju gotova pripremljena topla jela koja su "jestiva".
Sto se tice of the beaten track preporucio bih ti Hawkes bay (ako je to uopce off the beaten track), jedno 1.30 sat i pol voznmje od jezera Taupo.
Topla klima, mnogo vocnjaka i vinograda, mnogi od njih sa vlastitim restoranima, zanimljiva arhitektura u gradu Napier koji je srusen u potresu negdje 1930ih i kasnije izgradjen u Art Deco stilu.

puffko
30.03.2009., 02:08
Super si odgovorio deli, sve mogu potpisati. Jedino jos dodati fish and chips, ta engleska institucija je ovdje jos usavrsena zbog obilja ribe; to je mozda najautenticniji lokalni fast food i ne prodaju samo pohane filete nego i, kao sto je Deli spomenuo, razne skoljke, dimljenu ribu itd.

'Off the beaten track' ti je relativan pojam na NZ jer je ovdje tako niska gustoca stanovnistva da guzvu u jadranskom smislu neces skoro nigdje naci, cak i na vrhuncu sezone.

Ipak, vecina turista ide za Juzni otok, dok je na Sjevernom cini mi se vise domacih turista i mladih ljudi koji su ovdje malo dulje na working holiday.

Hawkes Bay je lijep i Napier je jedinstven, slazem se. Coromandel je prekrasan (npr s biciklima) i ljeti je pravi dozivljaj (Hot Water Beach je vrlo poznata ali mislim da je izvikanost opravdana). Moji prijatelji cesto kampiraju u Te Uruwera po jezerima (mislim da bi se taj dio i Eastern Cape/Gisborne mogli kvalificirati za off the beaten track).

Ako si u Aucklandu par dana ljeti isplati se odvesti se autom do Leigh/Goat Island Marine Reserve (oko 90 km, jedno sat i pol) i uzeti odijelo i masku i gledati ribe; vidjivost je odlicna, more toplo i mirno, ukratko ok i za djecu i slabe plivace, ne treba nikakva vjestina.

Put iz Aucklanda prolazi kroz Matakana Valley sa sminkerskim organic farmama, te s nekoliko prekrasnih sculpture gardens npr Zealandia.

deli
31.03.2009., 23:55
Super si odgovorio deli, sve mogu potpisati. Jedino jos dodati fish and chips, ta engleska institucija je ovdje jos usavrsena zbog obilja ribe; to je mozda najautenticniji lokalni fast food i ne prodaju samo pohane filete nego i, kao sto je Deli spomenuo, razne skoljke, dimljenu ribu itd.

'Off the beaten track' ti je relativan pojam na NZ jer je ovdje tako niska gustoca stanovnistva da guzvu u jadranskom smislu neces skoro nigdje naci, cak i na vrhuncu sezone.

Ipak, vecina turista ide za Juzni otok, dok je na Sjevernom cini mi se vise domacih turista i mladih ljudi koji su ovdje malo dulje na working holiday.

Hawkes Bay je lijep i Napier je jedinstven, slazem se. Coromandel je prekrasan (npr s biciklima) i ljeti je pravi dozivljaj (Hot Water Beach je vrlo poznata ali mislim da je izvikanost opravdana). Moji prijatelji cesto kampiraju u Te Uruwera po jezerima (mislim da bi se taj dio i Eastern Cape/Gisborne mogli kvalificirati za off the beaten track).

Ako si u Aucklandu par dana ljeti isplati se odvesti se autom do Leigh/Goat Island Marine Reserve (oko 90 km, jedno sat i pol) i uzeti odijelo i masku i gledati ribe; vidjivost je odlicna, more toplo i mirno, ukratko ok i za djecu i slabe plivace, ne treba nikakva vjestina.

Put iz Aucklanda prolazi kroz Matakana Valley sa sminkerskim organic farmama, te s nekoliko prekrasnih sculpture gardens npr Zealandia.

...a da fish and chips ta poznata novozelandska institucija na koju su vrlo ponosni jer tvrde da je njihov najbolji na svijetu. Ne znam, nemam ga sa cime usporedjivati jer ga nigdje drugdje nisam probao. U Engleskoj sam to uporno izbjegavao probati no ovdje sam popustio iskusenju i vlastitom uvjerenju da je riba jedino dobra na gradele, na leso ili na brodet. Nekad zna biti i dobro kad je frisko napravljeno tradicionalnom metodom gdje se svjezi fileti ribe uvaljaju u smjesu za pohanje pa se onda prze u ulju. No problem je u tome sto su vecinu tih fish and chips objekata mahom pokupovali Kinezi kojima je manje stalo do kvalitete a vise do zarade pa jednostavno kupe vec pripremljene smrznute filete koje onda samo ubace direktno iz zamrzivaca u ulje. A kao sto je Pufko ovdje primijetila tu se osim ribe i chipsa i ostale morske hrane, prze i kobasice,pljeskavice, banane i ananas pa cak i cokolada.
Druga stvar na koju su novozelandjai ponosni su njhove "pies", pite sa raznim vrstama mesa ili povrcem, a ima i slatkih pita.
Sve gore navedeni izvori prehrane pored fast food objekata su uglavnom nezdravi i doprinose visokoj stopi pretilnosti koja je medju vecima u svijetu, a posebno je izrazena medju lokalnom Maori stanovnistvu kao i doseljenicima sa Pacifickih otoka koji na njihovu zalost osim sto se hrane nezdravom masnom hranom jos imaju i geneticke predispozicije za pretilnost.
Zaboravio sam spomenuti da su u manjim mjestima ili "off the beaten track" mogucnosti raznolike prehrane drasticno smanjuju i cesto se svode na nesto sto oni zovu "dairy", manjim ducanima sa osnovnim prehrambenim artiklima i ostalim kucnim potrepstinama, a u mjestima daleko od civilizacije dairy obicno ima i nesto tople hrane kao przeni krompirici, nekakve pohane kobasice ili hrenovke, pite podgrijane u mikrovalnoj ili pohani fileti ribe iz zamrzivaca, uglavnom hrana "za cucke", nikakva.

Sto se tice ''off the beaten track" Gisborne i Eastern Cape se tu stvarno mogu svrstati. Ja sam tamo isao samo iz Napier i ta je cesta vrlo naporna za voznju, krivina za krivinom, nikad kraja.
Coromandel je zaista lijep, mada se meni ta Hot water beach nije toliko posebno dojmila, vjerovatno zbog gore navedenog jer tamo nije bilo nis dobroga za pojest, a izmori se covjek kopajuci te rupe u pijesku. Salu na stranu na Coromandelu ima jos mnogo plaza koje su zaista lijepe.
Bay of Islands je isto vrlo lijep i svakako ga treba ukljuciti u itinerar.

Sto se smjestaja i ostalog tice evo nekih dodatnih informacija/linkova
www.bnb.co.nz - jako dobar sajt za bed and breakfast i smjestaj na farmama
www.aatravel.co.nz - hoteli i moteli ali jos stosta drugo
www.newzealand.com - smjestaj itd.
www.athomenz.org.nz - bed and breakfast
www.tourism.net.nz
www.accommodationinnewzealand.co.nz
www.nzonline.org.nz
www.bluecastle.co.nz

cipelić
01.04.2009., 06:59
Uff koja prekrasna zemlja...nadam se da cu jednom u zivotu biti u mogucnosti posjetiti NZ :cerek: ...a vi koji idete i koji ste tamo-ljubomorna sam :mig:

ivanhoe80
03.04.2009., 13:10
@deli
@puffko
puno zahvaljujem! Odgovorili ste mi na gotove sve dubioze, naročito oko hrane...

Inače, putujem u 12. mj. baš zato što sam jedan od onih koji nažalost moraju koristiti godišnji odmor da bi odradili ovakvo putovanje... Ali karte se još mogu naći za cifre ispod 10000 kn, što je super cijena. Ovo o kartama sam pisao generalno, i kao nekakav odgovor @besanoj.
S obzirom da ćemo imati 20ak čistih dana u NZ što i nije baš preveć (iz gore navedenog razloga) razmišljali smo ne ići na sjever i Bay of islands. Vi spominjete Coromandel pa mi se čini da bi jednodnevni izlet mogao malo kompenzirati to? Napier je već uključen u itinerar, Rotorua je isto tako must see (htjeli bismo posjetiti neko Maorsko selo) na sjevernom otoku.
Vezano za ove one day hikove, ljudi generalno preporučuju Tonagriro crossing ili Arthurs pass, pa ako vi koji ste bliže zbivanjima imate kakvu info, bio bih zahvalan!

puffko
03.04.2009., 22:11
S obzirom da ćemo imati 20ak čistih dana u NZ što i nije baš preveć (iz gore navedenog razloga) razmišljali smo ne ići na sjever i Bay of islands. Vi spominjete Coromandel pa mi se čini da bi jednodnevni izlet mogao malo kompenzirati to? Napier je već uključen u itinerar, Rotorua je isto tako must see (htjeli bismo posjetiti neko Maorsko selo) na sjevernom otoku.
Vezano za ove one day hikove, ljudi generalno preporučuju Tonagriro crossing ili Arthurs pass, pa ako vi koji ste bliže zbivanjima imate kakvu info, bio bih zahvalan!

Ako kreces iz Aucklanda onda ti je Coromandel sigurno jednostavnije uključiti nego Bay of Islands. To ti je oko 2.5 max 3 sata od Aucklanda na istok i onda se lako spustiš za Rotoruu (koja opet 2.5-3 h od Coromandela).
Za Coromandel iz Aucklanda možeš ići autoputom ili barem jedan dio možeš ići po pitoresknijoj coastal route kroz Mirandu koja je ornitološki park prirode http://www.miranda-shorebird.org.nz/. Imaš i neke staromodne hot springs (meni simpa, http://www.mirandahotsprings.co.nz/) i dobar fish and chips u Kaiaua (provjereno, deli--jednom cu napisati guidebook Fish and Chip shops of North Island :D).

Coromandel ima lijepe plaže, suptropsku prirodu, neke prirodne atrakcije (pored Hot Water Beach vrlo ti je blizu Cathedral Cove i marine reserve) predivno je mjesto za odmor, ali nema povijest koju ima Bay of Islands--koji je mjesto Treaty of Waitangi http://www.nzhistory.net.nz/category/tid/133. No opet ima drukčiju vrstu povijesti jer je to mjesto zlatne groznice oko 1900.

Uglavnom ako imaš samo 20 dana, radije odi na Coromandel na dan-dva opuštanja na plaži, odsjedni negdje na istočnoj obali (Whitianga je praktično locirana i dobro opskrbljena dućanima i kafeima) i sačuvaj si dan-dva više za planinarenje.

Tongariro Crossing vs Arthur Pass? Pa ovisi koliko hoćeš biti na sjevernom odnosno južnom otoku... to su ti posve drukčiji krajolici i doživljaji, sjeverni je vulkanski (i Tongariro), južni je recimo alpski u nekoj ogromnoj i nenaseljenoj verziji. Ne znam ostavi si za južni barem pola svog boravka jer je ogroman i prekrasan.

Little Floramy
04.04.2009., 17:23
Molila bih pomoc ako netko ima kakvu informaciju vezano za posao i selidbu u n.zeland.Prijateljica mi se vratila ovaj tjedan od tamo i veli da nude stan i hranu i da ti nadu posao,da imas benificije na djecu i na stupanj obrazovanja.Ako ima bilo tko kakvu informaciju mene jako interesira kako to ide,isli bi suprug,ja i djete od 18mj.Nikad nisam razmisljala o preseljenju koliko unazad par dana,probali bi pa vidjeli bar nekih god.dana ako se snademao mozda i ostanemo.Procitala sam sve o tom otoku, i cula dosta lijepe price tako da me sad jos ova njena teza zaista zaintrigirala!!
Hvala unaprijed na informacijama.....
mlada mama krece u akciju....na N.zeland!!!!!!!!:lol:

conan
04.04.2009., 18:54
Molila bih pomoc ako netko ima kakvu informaciju vezano za posao i selidbu u n.zeland.Prijateljica mi se vratila ovaj tjedan od tamo i veli da nude stan i hranu i da ti nadu posao,da imas benificije na djecu i na stupanj obrazovanja.Ako ima bilo tko kakvu informaciju mene jako interesira kako to ide,isli bi suprug,ja i djete od 18mj.Nikad nisam razmisljala o preseljenju koliko unazad par dana,probali bi pa vidjeli bar nekih god.dana ako se snademao mozda i ostanemo.Procitala sam sve o tom otoku, i cula dosta lijepe price tako da me sad jos ova njena teza zaista zaintrigirala!!

Neki dan gledam emisiju Gorana Milića o Australiji.....naš čovijek sa troje djece otišao tamo prije 8 godina i već sada ima 2 kuće i 5 auta....ja nisam mogao vjerovati ali čini se da je istina.....

puffko
04.04.2009., 19:56

Zivim tu, a nemam pojma sto ti je prijateljica mislila pod "nude stan i hranu" :confused:. Beneficije na djecu i stupanj obrazovanja su, pretpostavljam, dodatni bodovi koje dobivas na zahtjevu za imigraciju. To je tocno, ali i ovisi i o tome sto si po struci. S nekim strukama ces dobiti jos bodova i vrlo lako naci posao, no za neke imigracijski ured nije zainteresiran, a ni posla posebno sada u recesiji nema, ili su place niske.

Nije mi namjera ti kvariti entuzijazam, meni je samoj dobro tu, ali cini mi se da ti je prijateljica ispricala preruzicastu pricu pa biste se mogli razocarati. Jedna stvar je ici turisticki i uzivati u lijepom krajoliku i egzotici, selidba na drugi kraj svijeta je OGROMAN korak i velika zivotna promjena.

U svakom slucaju, imas temu "Posao na Novom Zelandu" na podforumu Dijaspora pa pocni tamo citati i pogledati linkove koji su ljudi stavili.

deli
05.04.2009., 11:12

Hm da ti nije prijateljica slozila tu pricu 1.Aprila.
Salu na stranu ako nemate neke super kvalifikacije za zanimanja koja se na Novom Zelandu jako traze i koje ovdje nece niktko raditi, nitko se nece ubiti da vas ovamo dovuce pogotovo u ovo vrijeme recesije kada ljudi masovno ostaju bez posla.
kao sto Pufko ovdje kaze, na forumu Dijaspora vec postoji tema o zaposljavanju na Novom Zelandu pa Good Luck

Padrone
05.04.2009., 21:02
Nema razloga lagati,kaze da je tako....:ne zna: ja sam samo pitala ako netko zna ili ima iskustva u tome.Covjek koji zivi u Christchurch-u ima svoj restorancic i jedan je od bogatijih tamo a imigrirao je iz Hrvatske.On joj je pricao o poslovima i svim informacijama koje sam ja navela.Promjenio je ime jer oni nisu mogli zapamtiti njegovo(hrv.) saznati cu kako se tocno zove a mozda ga i znate.
Ja sam medicinske struke a muz mi je informaticar.

besana
17.04.2009., 16:56
pa tu dodji turisticki i udaj se. odmah ces dobiti papire, bez problema.
salim se. ova ti je kombinacija da ti dodjes tu jednostavnija ali ako bi se radje vjencvali u lijepoj nasoj zbog obitelji itd. moze i to samo sto ce malo duze potrajati:top:

Znaci tako se najbolje udati.Doci turisticki i udati se.Malo mi je to sumnjivo:confused:

besana
01.06.2009., 23:56
Ipak odlucila da bude tako......Ako mi daju vizu koja je poslana na NZ.Dok se dokumenti prevedu i jave osjedicu!

pantea
03.09.2010., 13:10
dakle viza treba, kolko se dana ceka izrada i kolko kosta?
i jel neko putovao s nekom agencijom ili organizacijom?

Adama
14.09.2010., 08:52
Vizu trebaš skupa s obrascima i traženim potvrdama slati u NZ ambasadu u London i računaj maksimalno 3-4 tjedna da ti je vrate. Ja sam trebao radnu vizu pošto sam išao na 4 mjeseca poslovno i platio sam ju 80 funti+18funti za dostavu iz londona u Zg. Mislim da je visitor viza 55+18.
Putovao sam Emiratima što bi i tebi savjetovao.

Fuerteventura
14.09.2010., 14:49
Najjefinije za NZ je s KoreanAir. :mig:

Adama
16.09.2010., 15:13
Koliko je karta prek njih? Ja sam svoju prije pola godine platio ravno 10000kn.
Meni su Emirati najbolja opcija jer su, koliko sam primjetio, jedini koji daju 30kg prtljage u ekonomskoj klasi, svi ostali (Singapour, Malaysia, Lufthansa, Quantas, Korea...) daju 20kg.

*New JoJo*
18.11.2010., 13:58
Bok svima!

Namjeravam zivjeti u novom zelandu i samo me nesto zanima,pa ako neko moze,molim da mi pomogne!
Kako doci do vize i koliko kosta?
I moji roditelji namjeravaju ici,sto ce ostati sami tu,ali problem je taj sto oni imaju mama 52 godine a tata 58,i sad,ima li sanse da dobiju vizu s obzirom na godine?

Ne znate koliko ste mi pomogli s odgovorom!!

aaston
18.11.2010., 14:22
Ovo ti je krivo mjesto za takvo pitanje. Postavi ga na podforumu ''Dijaspora''.
Ovdje smo ti sami turisti.

*New JoJo*
18.11.2010., 22:34
Hmm,oprostite mozda sam bezobrazna,no ne bih li trebalo ovakvo pitanje biti tu jer...je vezano za ovu temu...vidjela sam u ovoj temi slicna pitanja pa...ma nema veze :ne zna:

aaston
19.11.2010., 18:36
Nitko ti ne brani da tu postaviš pitanje ali ovdje ćeš teško dobiti pravi odgovor. Tema je ''Novi Zeland'' ali tu svraćaju uglavnom ljudi koji tamo putuju turistički i kojima treba turistička viza.
Tebi treba useljenička viza a za to će ti najbolje informacije dati ljudi koji nešto znaju o tome i koji žive na Novom Zelandu. Oni su ti na ''dijaspori''.
Ne znam šta ti tu nije jasno? :ne zna:

Uputio sam te na idući korak a ti kako hoćeš.

kefa
19.11.2010., 19:57
treba li vinjeta za vizu?

Makamaka
21.12.2010., 21:38
Pošto i sam želim u NZ a svaka informacija je dobrodošla evo što sve treba za turističku vizu:

www.immigration.govt.nz/branch/londonbranchhome/croatiannotes.htm.

Ovdje je sve poprilici jasno a zanima me zna li netko koliko otprilike koliko trebas love na računu pa da i ne treba sponzor? :)

aaston
22.12.2010., 14:01
1000NZ$ za mjesec dana ako nemaš osiguran smještaj ili 400NZ$ na mjesec dana ako imaš osiguran smještaj.
Piše ti na njihovom siteu i na formularu koji ispunjavaš.

Btw. bio sam radoznao i pogledao taj formular… mati mila al' se ima tamo šta ispunjavati, nisu normalni.

codered
12.05.2011., 17:16
Eto i ja se odlucio otisnuti na avanturu na novi zeland i imam puno pitanja...

1) Isplati li se ici na novi zeland cca 35 dana? Stignem li prijeci zemlju u tom periodu temeljito, ne bas od kutka do kutka nego najbitnije zanmenotisti/ prirodne fenomene itd)
2) Uz zivot po hostelima i svratistima i prehranu "daj šta bilo" kolko HRK bi potrosio tamo u tom periodu od 35 dana?
3) Kolka je cijena vize za nz (strasno su zahtjevni na aplikaciji -.-)
4) Koliko je ta zemlja "tourist friendly" jer planiram ici sam, i nebih volio se osjecat usamljeno po manjim gradovima, ima li puno turista u ranu jesen?
5) Cijene po pubovima i alkohola opcenito kako se krecu?
6) Posto je klima raznolika, mogu li uz 80 litarski backpack ponjeti sve sto mi treba?
7) Ima li tamo puno kriminala il je situacija ko i u svim zapadno europskim zemljama?
8) Eh ovo je najteze, ima li tko kakvu ideju za rutu putovanja, uzimajuci u obzir da startam i zavrsavam u Aucklandu?

nukac
12.05.2011., 17:48
Ovo je meni super polazna točka, britanska turistička agencija koja radi individualne aranžmane ali puno toga se sazna iz njihovog kataloga:
http://www.discover-the-world.co.uk/en/destinations/new-zealand/index.html

deli
13.05.2011., 16:48
Eto i ja se odlucio otisnuti na avanturu na novi zeland i imam puno pitanja...

1) Isplati li se ici na novi zeland cca 35 dana? Stignem li prijeci zemlju u tom periodu temeljito, ne bas od kutka do kutka nego najbitnije zanmenotisti/ prirodne fenomene itd)
2) Uz zivot po hostelima i svratistima i prehranu "daj šta bilo" kolko HRK bi potrosio tamo u tom periodu od 35 dana?
3) Kolka je cijena vize za nz (strasno su zahtjevni na aplikaciji -.-)
4) Koliko je ta zemlja "tourist friendly" jer planiram ici sam, i nebih volio se osjecat usamljeno po manjim gradovima, ima li puno turista u ranu jesen?
5) Cijene po pubovima i alkohola opcenito kako se krecu?
6) Posto je klima raznolika, mogu li uz 80 litarski backpack ponjeti sve sto mi treba?
7) Ima li tamo puno kriminala il je situacija ko i u svim zapadno europskim zemljama?
8) Eh ovo je najteze, ima li tko kakvu ideju za rutu putovanja, uzimajuci u obzir da startam i zavrsavam u Aucklandu?

Mozda ti ovo moze pomoci
http://www.kiwiexperience.com/

Buda83
13.05.2011., 19:32
Ja bi si pogledao dal NZ igra doma negdje dok sam tamo jer su poznati po uvodu u utakmicu tj. njihova Haka, a ponekad znaju imati i "rat" na terenu kad recimo igraju sa npr. Australijom, Tongom...brijem da je doživljaj vidjet to uživo.

http://www.youtube.com/watch?v=8eGCsEQ15L4&feature=related

http://www.allblacks.com/

Barbudo
15.05.2011., 14:55
Codered, evo odgovora umjesto linkova
1. 35 dana je dovoljno, čak iako namjeravaš na južni otok
2. Teško je procijeniti, ali računaj na 50 NZD dnevno...plus prijevoz
3. Cijenu vize sam zaboravio, ali znam da su dečka rođenog 1990. godine tražili da napiše zašto nije sudjelovao u Domovinskom ratu
4. Tourist friendly su ljudi koji putuju New Zealandom kao i ti. Sami domaći ljudi su mahom hladni i poslovni, osim ako ne naletiš na zemljake. To ti toplo preporučujem.
5. Skupo. Isplati se kupit u dućanu (nemreš poslije 10 navečer i do određenog sata dopodne). Kafiće - zaboravi.
6. Da, ako ga vješto i kvalitetno složiš. Može biti i vruće i kišovito-hladnjikavo.
7. Auckland kao i svi veliki gradovi, provincija mahom sigurna. Subotom polude, pa loču i razbijaju....ima dosta drogeraša...
8. Pitanje svih pitanja je želiš li odraditi samo sjeverni otok ili obadva. Ja sam odradio samo sjeverni. Ustvari, kako sam imao 12 dana, bilo je dovoljno za Auckland s okolicom (evo ti link mog putopisa http://centar-seljan.com/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=28). Problem je što je prijevoz dosta skup, vlak papren, Novi Zeland je skupa zemlja, svuda se plaćaju ulaznice od 20 dolara naviše.
Novi Zeland je lijepa zemlja, ali osobno niti bih tamo živio, niti bih tamo ponovno išao. Kao da su ju napravili štreberi, sve je kao po koncu, preorganizirano, preuredno, upravo bolesno. Kad ujutro vidjeh Queen Street u Aucklandu, pao sam na guzicu: kao roboti idu na posao, u hodu ili na rolama srču instant kavu, nitko s nikim, vrijeme je novac....c'mon give me a break...
Ak imaš još koje pitanje....

codered
15.05.2011., 16:31
Hm,hm. Ja bi definitivno iso na oba otoka, jer ak sam vec preso pol zemaljske kugle onda cu i zemlju proc kak spada.Hvala ti na info...
Kakve su cijene hostela inace...u aucklandu planiram bit najkraće, prvenstveno me zanimaju svratista/hosteli on the road...
Mozda sam zaboravio najbitnije pitanje..isplati li se ici solo? Znam da je to stvar osobnog ukusa al ipak pitam zbog atrakcija itd itd..ne zelim bit tamo lonely skroz..

puffko
15.05.2011., 22:08
Sorry Barbudo, ali ako si 'odradio' samo Auckland s okolicom onda zaista nisi puno od NZ vidio.

Juzni otok, ako se vec dolazi na NZ turisticki i placa tako skupa karta, se ne propusta.

Takodjer, davati ovako pausalne komentare o zemlji nakon 12 dana... Ljudi 'hladni i poslovni'? Cuj i ti kad u Zagrebu/Zadru/Splitu zivis svoj normalni zivot, radis, studiras itd nemas vremena se druziti s turistima na proputovanju kroz tvoj grad :ne zna: Ali kad su ti isti ljudi na odmoru, onda ce se bez problema druziti s domacima i strancima bez ikakve razlike.

Codered, imas moj putopis od prije 7 godina na pocetku teme. No ja ti nazalost vise za cijene hostela itd ne mogu precizno odgovoriti jer tu zivim a i nisam u tom djiru. Ne znam ni cijenu vize--no, iako jest komplicirano, nikome mome jos nisu odbili.

Jednu stvar ti medjutim mogu reci. Mozes ici sam, posebno ako odsjedas po backpackers i mozda i bukiras neku od ovih busnih tura po NZ. Po backpackers dapace preferiraju ljude koji zele biti dio komunalnog iskustva--sjecam se recimo u YMCA u Rotorui gdje su bile zabave oko heated thermal pool (inace preporucam taj hostel).

Mislim da su cijene od 20-tak dolara, u spavaonicama s vise kreveta, do 60+ ako zelis svoju sobu.

Atrakcije jesu skupe. No cesto se nude povoljni dealovi te ima masa websiteova tipe TreatMe (http://www.treatme.co.nz/), groupon, itd gdje mozes kupiti ulaznice za razne skupe stvari tipa swimming with dolphins itd za puno nize cijene. Treba se time baviti no jednom kad budes znao da ides, mozes dosta izorganizirati unaprijed.

E da htjela sam nesto spomenuti u vezi aviokarte. Malaysian Airlines je imao/ima neku super promociju za 1500 dolara cca (oko 750 eura) povratna NZ-Evropa. Ne znam za uvjete i za Hr je krivi smjer itd ali treba gledati (inace je to five-star airline). Ja sam naisla na isto dosta dobar deal s Lufthansom preko Singapore i HK. No vodite racuna da sve sto je u vrijeme rugby world cup je vec prodano ili vrlo skupo, tako da putovanja prije 11. mjeseca ne treba planirati--no moglo bi se dogoditi da bas iza RWC avioni budu 'prazni'i da bude povoljnih karata za to razdoblje izmedju RWC i pocetka pune ljetne sezone.

Adama
15.05.2011., 22:56
Je, bolje ići iza RWC-a jer će sigurno sve biti skuplje i bukirano, barem u gradovima gdje će se prvenstvo održavati. S druge strane bit će luda atmosfera, kao kod nas kad bude prvenstvo u nogometu, pogotovo u gradovima domaćinima.
Ja sam lani putovao Emiratima, karta Zg-Auckland me došla 10000 kn i jeftinije od toga nisam našao, a prednost Emirata je što daju 30 kg prtljage u ekonomskoj klasi i naravno, A380 :D
Cijene soba po dormovima su bile cca 25NZ$ što je oko 100 kn. Tebi treba visitors viza i ona dođe 55 funti (šalješ papire i putovnicu u London) + 20 funti da ti ju vrate nazad (možeš izabrati i da ju osobno podigneš u Londonu :rofl: ). Znači računaj da su ti troškovi vize cca 700-800 kn.

Budući da planiraš 35 dana imat ćeš dosta vremena za sve obići. Na sjeveru se isplati otići do Caipe Reinge i 90 mile beach, zatim Bay of Islands, Rotorua, vulkani središnjeg platoa sjevernog otoka i obavezno Tongariro crossing. Što se južnog otoka tiče Queenstown, Mt Cook village, krstarenje Milford i Doubtful soundom, zapadna obala, ledenjaci Fox i Franz Jozef, Punakaiki, Marlborough sounds, Abel Tasman nacionalni park itd...

Možeš i tu malo baciti pogled
http://www.newzealand.com/travel/International/

Što se transporta tiče ovi autobusi su na glasu kako najjeftiniji
http://nakedbus.com/

A možeš odabrati i vlak, posebno je zanimljiv tranzalpine koji vozi kroz Južne Alpe a ima i otvoreni vagon da možeš fotkati :)
http://www.tranzscenic.co.nz/services/tranzalpine.aspx

Ali moja preporuka bi bila da svakako, ako možeš financijski, uzmeš i rentacar na par dana, ima jeftinih firmi pa te neće izaći preskupo (rentacar i benzin su jeftiniji nego kod nas).
Što se vremena tiče u 10-11 mjesecu sjeverni otok je topliji tako da su dnevne najčešće 20-25, južni otok vrlo slično, samo su jutra tamo hladnija. Vrijeme je općenito dosta promjenjivo, česte su izmjene sunca i kiše, a zapadna obala južnog otoka je jedno od najkišovitih mjesta na svijetu izvan tropa.

puffko
15.05.2011., 23:08
Adama odlican post!

Ja bih dodala Coromandel, ako je vruce i htio bi se malo opustiti na plazama (do Whitiange pa Cathedral Cove/Hahei/New Chums Beach) i ako ne stignes na sami sjever (ili mozda to ostavis za kraj?). To je svega par sati voznje od Aucklanda a ima i brod iz Aucklanda koji nije skup (pogledaj na Fullers ferries website). Od Coromandela do Rotorue je opet par sati, pa onda mozes prema Taupu, Tongariro Crossing, pa Wellington na dosta efikasan nacin, tako da niti jedan dan ne gubis vise od 2-3 sata na put.

Ja jako volim Napier ali istina je da Hawke's Bay nije bas usput (a East Cape jos gore) pa ne bi to se trudila zgurati.

No ostavila bih si jedan dan za Wellington na putu ka Juznom otoku ako se ide trajektom, cisto da malo udahnes gradsku atmosferu, odes u Te Papa muzej i tako.

codered
15.05.2011., 23:36
Kad je tocno rugby kup? Jer ja planiram ici u rujnu.Znam da je sve to naknap, al eto ne ocekujes pare na kvizu i onda te potrefe kad najmanje ocekujes...samo se bojim da cu tesko uspijet pronac 35 slobodnih dana na zimske praznike poslije semestra :(

puffko
16.05.2011., 00:00
Kad je tocno rugby kup? Jer ja planiram ici u rujnu.Znam da je sve to naknap, al eto ne ocekujes pare na kvizu i onda te potrefe kad najmanje ocekujes...samo se bojim da cu tesko uspijet pronac 35 slobodnih dana na zimske praznike poslije semestra :(

Pocinje pocetkom 9 i traje do potkraj 10. valjda. Ali ja idem u suprotnom smjeru za vrijeme RWC (za Evropu) pa ne znam tocno.

Joj bojim se da ce ti karte biti JAKO skupe. Meni su jos u veljaci rekli da kupujem karte asap (i jesam) jer je jeftinijih kategorija vec tad bilo malo.

Rujan ti nije bas neko vrijeme za Juzni otok, to je jos uvijek zima (recimo kao veljaca-ozujak u Hrvatskoj iako je klima drukcija) i moze ti se potrefiti snijeg--super za snowboarders i skijase ali nije ti bas nesto za razgledavanje, cak i na sjevernom otoku centralni plato zna biti zameten u to doba godine.

Ja bih ti iskreno preporucila da putujes ako ikako mozes izmedju 1.11. i 1.4. jer je tad vrijeme puno stabilnije.

codered
16.05.2011., 00:13
hm... mozda bi zbilja bilo bolje.Recimo otic tamo odma poslije nove godine....
Tak cu imat vremena za isplanirat i pobrat jeftine letove.
Kolko se inace ceka na vizu za novi zeland posto saljem putovnicu za london?I jel i dalje praksa da se salje putvnica na obradu cak u nz...il je to bila praksa prije par godina?

puffko
16.05.2011., 00:21
hm... mozda bi zbilja bilo bolje.Recimo otic tamo odma poslije nove godine....
Tak cu imat vremena za isplanirat i pobrat jeftine letove.
Kolko se inace ceka na vizu za novi zeland posto saljem putovnicu za london?I jel i dalje praksa da se salje putvnica na obradu cak u nz...il je to bila praksa prije par godina?

4 tjedna ako nema problema i ako se ne potrefi godisnji odmor in the meantime.
Rjesava se u Londonu.

Barbudo
16.05.2011., 01:07
Draga puffko ja sam dao samo svoje mišljenje i prenio iskustvo. A iskustvo mi se temelji na vlastitim opažanjima i razgovorom sa nekoliko desetaka Hrvata koji tamo žive i koji su mi opisali kako se u Aucklandu u pet godina (prije mog boravka 2008.) mnogo promijenilo od vremena ispijanja čaja, prema jurišanju na posao sa kavicom u ruci.
Drugo, naveo sam u putopisu gdje sam bio, pa ako je okolica Aucklanda jezero Taupo i ostala mjesta koja se spominju OK.
No, slažem se s komentatorima da treba vidjeti Južni otok (uostalom vidjeti što više), koji je sasvim drugačiji...
Uglavnom, vjerojatno ja više preferiram zemlje drugačijeg tipa, ali je člinjenica da je što se prirode tiče Novi zeland jedna od najljepših zemalja svijeta. I svakako preporuka da se ode tamo.

puffko
16.05.2011., 01:47
Draga puffko ja sam dao samo svoje mišljenje i prenio iskustvo. A iskustvo mi se temelji na vlastitim opažanjima i razgovorom sa nekoliko desetaka Hrvata koji tamo žive i koji su mi opisali kako se u Aucklandu u pet godina (prije mog boravka 2008.) mnogo promijenilo od vremena ispijanja čaja, prema jurišanju na posao sa kavicom u ruci.
Drugo, naveo sam u putopisu gdje sam bio, pa ako je okolica Aucklanda jezero Taupo i ostala mjesta koja se spominju OK.
No, slažem se s komentatorima da treba vidjeti Južni otok (uostalom vidjeti što više), koji je sasvim drugačiji...
Uglavnom, vjerojatno ja više preferiram zemlje drugačijeg tipa, ali je člinjenica da je što se prirode tiče Novi zeland jedna od najljepših zemalja svijeta. I svakako preporuka da se ode tamo.

Nisam gledala putopis ali si u gornjem postu sam napisao Auckland s okolicom, pa sam se na to nadovezala.

Cuj u postu si dao prilicno kategoricko misljenje i nigdje nije pisalo da je na temelju ankete medju lokalnim Hrvatima nego je zvucalo kao tvoje osobno.

I meni je jednostavno bilo smijesno da zakljucujes da su Novozelandjani 'hladni' i 'poslovni' i 'zure na posao s kavicom' i onda to stavljas u kontekst Central Business Districta u najvecem gradu u zemlji. Pa kakvi bi bili u poslovnom centru nego zaposleni/poslovni/uzurbani? Cak i Hrvatska nije vise zemlja u kojoj se piju kave pol radnog vremena--pogotovo sad u vrijeme krize (pozvat cu i ja na svoje hrvatske izvore :rofl:).

Novozelandjani nisu ni hladniji ni poslovniji nego ljudi u bilo kojoj drugoj razvijenoj zemlji. Novozelandjani uostalom su jako nehomogena grupa i obuhvacaju od anglo tipova koji su maltene engleskiji od Engleza do Pacific Islanders (pa da dalje udarim po stereotipovima: koji svi imaju milijun djece, sve ide prek obiteljskih veza i jako su vezani uz crkvu) i Kineza i Indijaca i raznih evropskih varijanti ukljucujuci Hrvate :ne zna:

U subotu sam slavila 1. rodjendan moje kceri i imala sam u drustvu Kineze (3. generacija u NZ), Litvance, Hrvaticu s njenom polusvedskom obitelji, irski par, Talijanku udanu za lokalnog Kiwija s njihovom mixed djecom, i nekoliko anglo-Novozelandjana. To je Auckland danas.

Adama
16.05.2011., 06:40
Moje iskustvo s NZ je bilo potpuno pozitivno, meni se sve, baš sve tamo svidilo (osim onih glupih, nepraktičnih okrentnih kvaka na vratima koje svi furaju :D ), ljudi, atmosfera, stil života, prirodu da ne spominjem. Naši ljudi s kojima sam se družio su svi od reda sretni i zadovoljni svojim životom i često sam čuo "osjećam se mlađe nego prije 15 godina kad sam došao ovdje".
U subotu sam slavila 1. rodjendan moje kceri i imala sam u drustvu Kineze (3. generacija u NZ), Litvance, Hrvaticu s njenom polusvedskom obitelji, irski par, Talijanku udanu za lokalnog Kiwija s njihovom mixed djecom, i nekoliko anglo-Novozelandjana. To je Auckland danas.
Baš to, veliki mix, radio sam 4 mjeseca na University of Auckland i imam jednu fotku di je nas 14 s faksa i tek poslije skužim da na njoj nema niti jednog Kiwija!

MillionMan
16.05.2011., 14:19
Ima tamo nasih koliko hoces. Mozes mi pozdravit stirca (dundo)

kanaya
01.11.2011., 15:38
Molim pomoc! Jako bi zeljela posjetiti prijateljicu na Novom Zelandu za ove skolske praznike (kraj prosinca pocetak sijecnja). Znam da mi treba viza, ali neznam radim li najprije vizu pa onda kupujem kartu (sto bi bilo u zadnji cas) ili kupim kartu pa cekam vizu (sto ako je ne dobijem na vrijeme???)
i ima li netko iskustva s airtikets? preko njih sam nasla najjeftiniju kartu (oko 1300 eura)
i zna li netko kako potvrditi da imam dovoljno NZ$ za boravak tamo (koliko je uopce to)
Hvala!!!

magdas
24.11.2011., 12:10
pozdrav svima..zeljela bih studirati iduce godine u australiji ili novom zelandu pa me zanima kakav je Auckland kao grad za studente? mislim internacionalne? ima li ponuda nocnog zivota, sadrzaja i to, da li je potreban auto ili je ok javni prijevoz, da li jako cesto pada kisa, da li su plaze sigurne za kupanje..jako se dvoumim da li bih nz ili australiju, jer makar me NZ puno vise privlaci, ta priroda i to, cini mi se da u AU ima vise zivota za mlade, da je dinamicniji zivot..a kako cu ici sama, zeljela bih sredinu u kojoj cu se moci uklopiti i osim studiranja i povremeno raditi neki posao, i tak..pa trazim malu pomoc ;)
eto, hvala ! =)

puffko
24.11.2011., 18:59
pozdrav svima..zeljela bih studirati iduce godine u australiji ili novom zelandu pa me zanima kakav je Auckland kao grad za studente? mislim internacionalne? ima li ponuda nocnog zivota, sadrzaja i to, da li je potreban auto ili je ok javni prijevoz, da li jako cesto pada kisa, da li su plaze sigurne za kupanje..jako se dvoumim da li bih nz ili australiju, jer makar me NZ puno vise privlaci, ta priroda i to, cini mi se da u AU ima vise zivota za mlade, da je dinamicniji zivot..a kako cu ici sama, zeljela bih sredinu u kojoj cu se moci uklopiti i osim studiranja i povremeno raditi neki posao, i tak..pa trazim malu pomoc ;)
eto, hvala ! =)

Radim na Uni of Auckland. Nisam predavala ni zivjela u Australiji pa ti ne mogu usporediti.

Studenti (i profesori) su zbilja od svuda, mislim da s uklapanjem neces imati problema.

Sto se nocnog zivota tice i sadrzaja--koncerata, predstava, klubova, standup comedy i to--naravno da ima. Mislim, sveuciliste je veliko i vec oko sveucilista ima dosta toga, a i u gradu.

Kisa visemanje svugdje na NZ pada puno. Pozitivna strana je da u Aucklandu tj na sjeveru sjevernog otoka je rijetko hladno i da kisa obicno padne i onda se brzo razvedri ('Four seasons in one day'). Medjutim ja bez mantila ili kisobrana u torbi nigdje ne idem osim na vrhuncu ljeta. (NZ ne bi bio tako zelen da nema kise, naravno)

Ovo je grad vozaca i s autom je zgodnije. Medjutim ako si nadjes smjestaj u CBD/Graftonu/Ponsonby/St Mary's Bay, tim centralnim kvartovima (a vecina smjestaja namijenjenog studentima i jest oko U of Auckland, Auckland University of Technology itd), ili pak negdje otkud imas dobru vezu s vlakom, onda mozes proci bez njega.

Spominjes povremeni posao. S time trebas biti oprezna kakvi su ti uvjeti vize, naravno. Posla inace uvijek ima, visemanje svi studenti jos nesto rade sa strane.

magdas
24.11.2011., 23:02
Radim na Uni of Auckland. Nisam predavala ni zivjela u Australiji pa ti ne mogu usporediti.

Studenti (i profesori) su zbilja od svuda, mislim da s uklapanjem neces imati problema.

Sto se nocnog zivota tice i sadrzaja--koncerata, predstava, klubova, standup comedy i to--naravno da ima. Mislim, sveuciliste je veliko i vec oko sveucilista ima dosta toga, a i u gradu.

Kisa visemanje svugdje na NZ pada puno. Pozitivna strana je da u Aucklandu tj na sjeveru sjevernog otoka je rijetko hladno i da kisa obicno padne i onda se brzo razvedri ('Four seasons in one day'). Medjutim ja bez mantila ili kisobrana u torbi nigdje ne idem osim na vrhuncu ljeta. (NZ ne bi bio tako zelen da nema kise, naravno)

Ovo je grad vozaca i s autom je zgodnije. Medjutim ako si nadjes smjestaj u CBD/Graftonu/Ponsonby/St Mary's Bay, tim centralnim kvartovima (a vecina smjestaja namijenjenog studentima i jest oko U of Auckland, Auckland University of Technology itd), ili pak negdje otkud imas dobru vezu s vlakom, onda mozes proci bez njega.

Spominjes povremeni posao. S time trebas biti oprezna kakvi su ti uvjeti vize, naravno. Posla inace uvijek ima, visemanje svi studenti jos nesto rade sa strane.

Joj hvala ti na odgovoru ;) cini se super =)
uglavnom, meni se najvise i svida Uni of Auckland, pa jel znas mozda kako oni stoje sa stipendijama? je li prerano da im saljem upit (znaci tek bi 2013 studirala, al bih dosla ranije )..inace nisam sigurna u jos nesto..ja cu ove studentske godine zavrsiti 4-godisnji studij ( tj.4+1 ) pa bi ja tamo studirala ovu 1 diplomsku godinu..jel to njima master ili graduate degree, to je isto jel? koliko sam skuzila, njima prediplomski trraje 3 godine..

puffko
28.11.2011., 00:27
Joj hvala ti na odgovoru ;) cini se super =)
uglavnom, meni se najvise i svida Uni of Auckland, pa jel znas mozda kako oni stoje sa stipendijama? je li prerano da im saljem upit (znaci tek bi 2013 studirala, al bih dosla ranije )..inace nisam sigurna u jos nesto..ja cu ove studentske godine zavrsiti 4-godisnji studij ( tj.4+1 ) pa bi ja tamo studirala ovu 1 diplomsku godinu..jel to njima master ili graduate degree, to je isto jel? koliko sam skuzila, njima prediplomski trraje 3 godine..

Ne znam bas puno o stipendijama za honours ili za masters tj nisam sigurna ima li stipendija za international students. Sto studiras?

Ima dosta informacija za international students na websiteu. Ne nije prerano se raspitati za 2013, pa pocetak skolske godine 2013 je za tek malo vise od godine dana jer ovdje sk godina pocinje krajem veljace.

Za PhD stipendija ima, i u tom slucaju se najbolje obratiti na odsjek (Department) ili institut ili bas profesoru koji te zanima i vidjeti sto ima.

Rok
10.04.2012., 22:21
Pozdrav sveopći narode :)

Daklem, moguce je da cu krajem godine (pocetkom 12.mjeseca) u/na (to mi je vjecna dvojba) Novi Zeland,pa imam par pitanja za vas iskusne.

Kao i vecina,idem u Auckland,kod prijatelja.

Pošto sam živio u/na Novom Zelandu ,imam trajnu dozvolu boravka, pa bih molio da me prosvjetlite informacijom treba li mi onda viza?
(Oprostite ako je ovo gore sta sam pitao glupost,ali ja nemam pojma o pojmu o tim vizama i svemu tome,pa...razumite me)

Također,koju bi mi kompaniju preporucili za letjeti do "dole"? Kojom rutom? Vidio sam da ima London-Sydney, Frankfurt-sydney, Beč-Dubai ,itd. itd...

Zahvaljujem na vašim odgovorima (koje ćete ,nadam se,napisati ) :)

puffko
11.04.2012., 02:13
Pozdrav sveopći narode :)

Daklem, moguce je da cu krajem godine (pocetkom 12.mjeseca) u/na (to mi je vjecna dvojba) Novi Zeland,pa imam par pitanja za vas iskusne.

Kao i vecina,idem u Auckland,kod prijatelja.

Pošto sam živio u/na Novom Zelandu ,imam trajnu dozvolu boravka, pa bih molio da me prosvjetlite informacijom treba li mi onda viza?
(Oprostite ako je ovo gore sta sam pitao glupost,ali ja nemam pojma o pojmu o tim vizama i svemu tome,pa...razumite me)

Također,koju bi mi kompaniju preporucili za letjeti do "dole"? Kojom rutom? Vidio sam da ima London-Sydney, Frankfurt-sydney, Beč-Dubai ,itd. itd...

Zahvaljujem na vašim odgovorima (koje ćete ,nadam se,napisati ) :)

ako imas PR onda ti naravno ne treba viza.

Sto se letova tice, nema potrebe letjeti preko Australije--imas dovoljno kompanija koje lete direktno za NZ (tj direktno iz Amerike ili Azije).
Osobno uvijek letim sa Star Alliance kompanijama, zbog frequent flier bodova, i uvijek preko Azije jer su americke sigurnosne mjere naporne i LA i SF aerodromi puno gori od azijskih. I da, izbjegavam London Heathrow po svaku cijenu.
Najcesce letim Zagreb--Minhen ili Frankfurt--Hong Kong ili Singapur ili Tokio--Auckland. Obicno kombiniram Lufthansu i Air NZ ili Singapore Airlines. Uvijek stanem na noc, ponekad i dulje, u Aziji.

Minhen je ok i ne suvise opterecen aerodrom--nije na razini azijskih ali je jednostavno organiziran, novi i dobro povezan s Hrvatskom (a i blizu).

Sto se kompanija tice, sve ti je to visemanje slicno i sve su uglavnom ok: Air NZ, Quantas, Malaysian, Cathay Pacific, Korean, Singapore Airlines (ajde oni su mozda malo bolji i taj aerodrom je super).

Tako da bih se ja ravnala prema cijeni, i naravno ako ces imati stopover (a sto bih ja uvijek preporucila) prema lokaciji tog stopovera.

nukac
11.04.2012., 06:18
Treba pazit za letove preko Australije, jer treba tranzitna viza za Australiju, tako da je bolje izbjegnuti to nepotrebno maltretiranje.

neno2111
31.08.2012., 14:29
[QUOTE=Unimatrix;1964083]bok zovem se nenad borak htio bih otic u novi zeland no nemam tamo nikog i neznam jel mi treba viza molim te jel mi mozes objasnit kako najlakse doci tamo i ostati tamo s obitelji ili sam sta je bolje hvala ti
pozdrav neno borak

neno2111
31.08.2012., 15:36
:ne zna:Dali treba turistička viza ako idem kao turist na 3 mjeseca ili mogu bez vize.

--
Damir

puffko
31.08.2012., 20:40
[QUOTE=Unimatrix;1964083]bok zovem se nenad borak htio bih otic u novi zeland no nemam tamo nikog i neznam jel mi treba viza molim te jel mi mozes objasnit kako najlakse doci tamo i ostati tamo s obitelji ili sam sta je bolje hvala ti
pozdrav neno borak

Da, treba viza
Preporucam prvo pogledati http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/visit/
pa onda pitati dalje pitanja.

dreamers
13.09.2012., 16:37
Da, treba viza
Preporucam prvo pogledati http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/visit/
pa onda pitati dalje pitanja.

Pozdrav forumasi,

Planiram na put u NZ oko 15.11. Zarucnik je dobio posao, ja idem sa njim..e sad, planiram traziti turisticku vizu - ja sam inace zaposlena i situirana u Zagrebu, uzela sma neplaceni godisnji...zanima me da li je istina da cu vizu dobiti bez problema?!I koliko se ceka?!Isto me zanima da li je u mom slucaju mozda moguce traziti turisicku vizu na 06 mjeseci?! Hvala svima :)

inka1104
14.09.2012., 01:34
Potpuno se slazem super si to opisala !

Nisam gledala putopis ali si u gornjem postu sam napisao Auckland s okolicom, pa sam se na to nadovezala.

Cuj u postu si dao prilicno kategoricko misljenje i nigdje nije pisalo da je na temelju ankete medju lokalnim Hrvatima nego je zvucalo kao tvoje osobno.

I meni je jednostavno bilo smijesno da zakljucujes da su Novozelandjani 'hladni' i 'poslovni' i 'zure na posao s kavicom' i onda to stavljas u kontekst Central Business Districta u najvecem gradu u zemlji. Pa kakvi bi bili u poslovnom centru nego zaposleni/poslovni/uzurbani? Cak i Hrvatska nije vise zemlja u kojoj se piju kave pol radnog vremena--pogotovo sad u vrijeme krize (pozvat cu i ja na svoje hrvatske izvore :rofl:).

Novozelandjani nisu ni hladniji ni poslovniji nego ljudi u bilo kojoj drugoj razvijenoj zemlji. Novozelandjani uostalom su jako nehomogena grupa i obuhvacaju od anglo tipova koji su maltene engleskiji od Engleza do Pacific Islanders (pa da dalje udarim po stereotipovima: koji svi imaju milijun djece, sve ide prek obiteljskih veza i jako su vezani uz crkvu) i Kineza i Indijaca i raznih evropskih varijanti ukljucujuci Hrvate :ne zna:

svijetlosivo
13.11.2012., 07:50
Nedavno smo napravili vizu za NZ i u tome su nam je pomoglo dosta toga ovdje napisanoga, pa sam samo htjela ukratko napisati naše iskustvo, možda nekome pomogne.

Idemo cijela obitelj i nismo mogli slati putovnice. Nismo znali kak se one točno trebaju ovjeriti pa smo nazvali konzula (Nikola Jelinčić počasni konzul, Vlaška 50A, 01/4612060).
Ovjerili smo putovnice kod njega i tako to sve zajedno poslali u London. Dokumente smo popunjavali kao obitelj, znači jedni dokumenti za sve, s tim da smo planirali slati i vjenčani list i rodni list djeteta ali je njegov savjet bio da to ne treba slati jer kao oni to neće raumjeti jer oni ionako ne razumiju hrvatski. Na kraju to ipak nismo poslali.
Iz Londona su se vrlo brzo javili, ne sjećam se točno ali negdje za tjedan do 10 dana. Mi smo im u svim tim dokumentima koje smo slali napisali da ćemo biti u Londonu uskoro i pitali da li možemo tada doći do njih i dobiti vizu, možda su se zato tako brzo javili.
Uglavnom sve je išlo glatko, jedino što su tražili vjenčani list i rodni list za dijete, što smo mogli odmah poslati. Tražili su po mogućnosti prijevod (mi smo na kraju preveli i ovjerili kod sudskog tumača i to im odnijeli uz originale na uvid). Mislim da bi prošlo i da smo poslali na hrvatskom, možda kopije ovjerene kod konzula i da bi se tako skratio proces. Mi smo ionako putovali u London, pa nam nije zbog toga nastao problem, ali da nismo imali bi ponovno trošak slanja i vjerojatno bi se produžilo vrijeme izdavanja vize.
Uglavnom nama je prošlo je točno dva tjedna od kad smo poslali dokumente do kad nam je viza bila u putovnici, multiple entry na 6 mjeseci.
Idemo u 1. mjesecu, sad detaljno planiramo put i jedva čekamo :-)

vgw.makaveli
27.01.2013., 19:12
Nedavno smo napravili vizu za NZ i u tome su nam je pomoglo dosta toga ovdje napisanoga, pa sam samo htjela ukratko napisati naše iskustvo, možda nekome pomogne.

Idemo cijela obitelj i nismo mogli slati putovnice. Nismo znali kak se one točno trebaju ovjeriti pa smo nazvali konzula (Nikola Jelinčić počasni konzul, Vlaška 50A, 01/4612060).
Ovjerili smo putovnice kod njega i tako to sve zajedno poslali u London. Dokumente smo popunjavali kao obitelj, znači jedni dokumenti za sve, s tim da smo planirali slati i vjenčani list i rodni list djeteta ali je njegov savjet bio da to ne treba slati jer kao oni to neće raumjeti jer oni ionako ne razumiju hrvatski. Na kraju to ipak nismo poslali.
Iz Londona su se vrlo brzo javili, ne sjećam se točno ali negdje za tjedan do 10 dana. Mi smo im u svim tim dokumentima koje smo slali napisali da ćemo biti u Londonu uskoro i pitali da li možemo tada doći do njih i dobiti vizu, možda su se zato tako brzo javili.
Uglavnom sve je išlo glatko, jedino što su tražili vjenčani list i rodni list za dijete, što smo mogli odmah poslati. Tražili su po mogućnosti prijevod (mi smo na kraju preveli i ovjerili kod sudskog tumača i to im odnijeli uz originale na uvid). Mislim da bi prošlo i da smo poslali na hrvatskom, možda kopije ovjerene kod konzula i da bi se tako skratio proces. Mi smo ionako putovali u London, pa nam nije zbog toga nastao problem, ali da nismo imali bi ponovno trošak slanja i vjerojatno bi se produžilo vrijeme izdavanja vize.
Uglavnom nama je prošlo je točno dva tjedna od kad smo poslali dokumente do kad nam je viza bila u putovnici, multiple entry na 6 mjeseci.
Idemo u 1. mjesecu, sad detaljno planiramo put i jedva čekamo :-)

Kako napreduje prica? Ja dolazim uskoro :D

svijetlosivo
09.02.2013., 11:20
Kako napreduje prica? Ja dolazim uskoro :D

Na žalost ovo pišem od doma što znači da je naše vrijeme na NZ isteklo :(
A bilo je preeeediiivno!!!
Dosta smo toga prošli, svašta smo vidjeli (u okviru mogućnosti s obzirom da smo išli s malim djetetom), imam toliko dojmova, slike da i ne spominjem, ne znam kad ću ih sve stići pogledati... Samo putovanje je prošlo ok, imali smo svakakvih vrsta smještaja, prijevoza, ma super super.
Kamo ti ideš?

trauma_os
10.02.2013., 11:03
Bok svima!

Spremam se put Novog Zelanda krajem ove godine i polako se pripremam za borbu s birokracijom oko viza i svega ostaloga pa sam tako surfajući bespućima interneta pronašla nekoliko informacija koje, koliko vidim, nije još nitko do sada pisao.

Dakle, većina vas je pisala da ste vize riješavali preko veleposlanstva u Londonu te da se čeka par tjedana uz naknadu od otp. 800tinjak kuna. Na stranici novozelandskog ministarstva vanjskih poslova (http://www.nzembassy.com/germany/going-to-new-zealand/visas/visitor%E2%80%99s-visa) pronašla sam podatak gdje stoji da državljani zemalja Europske unije ne trebaju imati turističku vizu što bi značilo da od ove godine možemo u NZ i bez vize :rofl:

Ako netko ima više informacija neka se slobodno nadoveže.