PDA

View Full Version : Prirodno ponašanje životinja

ivan1980
16.08.2010., 11:18
ovak,zgrozim se kad netko na forumu kaže "moj glupi mačak je opet ulovio miša" ili "jeb...... pes mi je zatukao kokoš i sl" -TO JE ŽIVOTINJAMA PRIRODNO ,negdje sam čak pročitao da to što mačke ulove vlasnici nose veterinaru..... mogu reči da ljudi glupo razmišljaju jer domaća-kućna mačka je potomak divlje pa ako su ti ljudi tak čudni nek idu tamo gdje je tigar pa mu nek brane da ulovi nekog divljeg zeca pa nek nose toga zeca veterinaru

oću reči da naša mačka nije kriva što ide lovit ili nešto grebat,trgat itd nego smo MI VLASNICI krivi šta joj nedamo mogučnost da grebe npr. drvo pa grebe namještaj...

recite dali se slažete i dali krivite mačku kad nešto ulovi ili slomi zbog prirodne potrebe?

P.S. nemojte misliti da podržavam kad vam lisica zakolje zečeve i sl.,pitam za MAČKE I PSE

hlapichka
16.08.2010., 11:23
ljutim se na svoju kad uhvati misa ili pticu ili ZECA jer to radi cisto iz zabave i lovackog instinkta, a ne zato sto je gladna. drugo su tigrovi i lavovi koji to uglavnom rade da se prehrane. svaku zivinu koju ulovi pokusam spasit, i ne vidim kako time ikome ista lose radim?! ne kradem joj obrok, a nekoj zivotinjici spasim zivot kao sto sam i svojoj macki kad sam ju nasla.
vegetarijanka sam pa valjda zato gledam tako na to, al uvjerena sam da nikome stetu ne radim. moju kozu ce proc durenje jer sam joj uzela igracku, a zivotinjici cu spasit zivot.

ivan1980
16.08.2010., 11:39
ljutim se na svoju kad uhvati misa ili pticu ili ZECA jer to radi cisto iz zabave i lovackog instinkta, a ne zato sto je gladna. drugo su tigrovi i lavovi koji to uglavnom rade da se prehrane. svaku zivinu koju ulovi pokusam spasit, i ne vidim kako time ikome ista lose radim?! ne kradem joj obrok, a nekoj zivotinjici spasim zivot kao sto sam i svojoj macki kad sam ju nasla.
vegetarijanka sam pa valjda zato gledam tako na to, al uvjerena sam da nikome stetu ne radim. moju kozu ce proc durenje jer sam joj uzela igracku, a zivotinjici cu spasit zivot.

pa BRAVO,treba pomagati ali ja ne govorim o pomaganju miševima i sl. nego kad mačka donese miša i onda vlasnik mačke "GLUPI MAČAK,MARŠ:mad:" i sl. , pa čak i nekoliko tema na ovom forumu započne "Moj glupi mačak opet ulovio štakorčinu"
znači li to da je mačak glup jer ima lovački instinkt?!?:mad:

ja živim u međimurju na selu i moj mačak je nagrađen od svih susjeda jer svaki dan ulovi bar 1 miša ili štakora, pa štakori su bolest i štetočine.kod nas je sramota kad mačak ništa nemože uloviti:top:

Ms_Manners
16.08.2010., 11:54
Moj pas isto ima fetiš na hvatanje miševa, čak je i dobar u tome, na nasipu mu je to glavna zanimacija ako samo trenutak nema čime zabaviti. Doduše, njih se ne može spasiti baš jer im presudi u sekundi, ali vidim da ga upozorenje i prekoravanje ipak malo obeshrabre i manje to radi, a ako ga upozorim kad krene vrebati prestane i ide dalje. Kužim da je to u njemu, ali ipak mi nije drago kad mi nešto ubije, također sam vegićka i smeta mi to. Kad ga zbog toga izgrdim ne vrijeđam ga i ne vičem, to nije onaj ton koji koristim kad napravi nešto stvarno gadno već više onaj za nestašluke, kad mi se uvalja u nešto i slično što također ne smije, i on zna razliku. Malo jest vjerojatno smiješno kad vidiš na nasipu psa kako sjedi, a ja mu objašnjavam zašto se to ne radi, ali s njim mi to dosta dobro pali.

papi73
16.08.2010., 13:12
moj hvata bube :)))

primjetila sam sad po ljeti da su nam upale neke bube u stan... nije neki masovni broj, tak da necu spricat, ovo cucak fino potamani i ne bunim se.

Tupelo
16.08.2010., 13:39
moj hvata bube :)))

primjetila sam sad po ljeti da su nam upale neke bube u stan... nije neki masovni broj, tak da necu spricat, ovo cucak fino potamani i ne bunim se.

Moja glupača ih jede. :o

Podnu lampu tretira kao drive-in. Obiđe je svakih sat-dva i posauga sve kaj tamo nađe.
Sad su krenuli oni mali zeleni skakavčići (?) i veoma je sretna zbog toga. Ja ih se bojim, pa mi ovo čak i dobro dođe.

TurbulentFluid
16.08.2010., 13:51
Slažem se.

Prirodno ponašanje životinja i njihovo genetsko naslijeđe je nešto čega ljudi moraju biti svijesni. Mačke će loviti miševe, a lovački psi (dugonogi goniči, terijeri) će goniti divljač, ovčari će "skupljati" stado (ako nema ovaca, onda vlasitu obitelj), aporteri će aportirati a polarci vući na uzici.

Kao klinka sam uzgajala mišomore (vrlo slučajno - pogodila me je "dobra" mačka) i za mačke je svakako prirodno da love miševe, ptice, bube... itd. Lovački instinkt kod mačke nije povezan s hranom - zbog toga ogroman broj seoskih glupana drži mačke gladne u staji i nadaju se da će pobiti miševe - a one ništa. Mišomor lovi miševe i kad je gladan i kad je sit, a ne-lovica ih ne lovi, i "bok". Mišomor se najčešće uči, i to na način da se odgaja uz druge mišomore. Vrlo rijetko se dogodi "prirodni" mišomor (moj sadašnji mačak je takav).

To ne znači da se ovo ponašanje ne može i ne mora pokušati suzbiti. Mačka nije "glupa" što lovi, no bilo bi ju dobro spriječiti - osim ako nije profi mišomor. :mig: Naime, mačka može uhvatiti i pojesti plijen koji je otrovan nekim deratizacijskim sredstvom, bijesan ili pun parazita, pa vlasnici koji odnesu plijen veterinaru (osobito ako je riječ o šišmišu!) i nisu toliki "kreteni" kao što se na prvi pogled čini. :kava:
Mačke ne treba tući ili kažnjavati, one jako ponosno donesu lovinu unatoč kazni - treba im objesiti zvonce oko vrata i ne ih puštati van u vrijeme aktivnosti glodavaca (rano ujutro i predvečer).
Inače, moje mačke su dugo živjele s kućnim ljubimcima - zečevima i hrčcima, i nikad ih nisu napadale, iako su neke od njih bile dobri mišomori.

Pas koji goni divljač a nije registrirani lovački pas u prijavljenom lovu može zaraditi metak u čelo od lovca ili rasporen trbuh od strane mame medvjedice ili prasice, te ugriz bjesne lisice. :kava: Takvo ponašanje treba spriječiti vezanjem na lajnu i ne oslobađanjem na terenu gdje ima divljih životinja.
Natezanje lajne od strane polarnih pasa može se i mora suzbiti, jer takvi psi najčešće završe zapušteni u svojim dvorištima.
Itd.

Čovjek mora biti svjestan da je životinja - upravo to, životinja, i ako nije u stanju prihvatiti i kontrolirati njeno ponašanje, najbolje da ne uzme tu životinju.

papi73
16.08.2010., 14:13

Podnu lampu tretira kao drive-in. Obiđe je svakih sat-dva i posauga sve kaj tamo nađe.
Sad su krenuli oni mali zeleni skakavčići (?) i veoma je sretna zbog toga. Ja ih se bojim, pa mi ovo čak i dobro dođe.

oooo da! meni je fenomenalno kako uhvati bubu... (i presladak je kad ih hvata i jezikom i sapama, svim sredstvima :mig: ) i onda ju mljacka pol sata, ne bi da je biftek dobio :))) jbg, nisam vegan i ne volim sve zivotinje isto, moj cucak mi je prvi na svijetu po pitanju zivina, a bube na kuhinjskom elementu su mi samo novi poriv za ciscenje za kojim nisam luda :)

Tupelo
16.08.2010., 14:25
oooo da! meni je fenomenalno kako uhvati bubu... (i presladak je kad ih hvata i jezikom i sapama, svim sredstvima :mig: ) i onda ju mljacka pol sata, ne bi da je biftek dobio :)))

Ajme, da. :rofl:
Žvaće k'o luda. I još me ponosno gleda u stilu "Vidi kako sam samostalna. Znam se ja i sama prehraniti. Još malo pa mi više uopće nećete trebati, glupani jedni obični"

Naravno, prorijedili smo puse. :o

papi73
16.08.2010., 14:30
mi smo puse prorijedili kad je poceo lizat guzice i pise drugim psima :))) ovo je mila majka :)) ja samo priznam, od svega kaj pas moze ubijat zbog svog nagona, meni ovo s bubama sasvim ok :)

ivan1980
16.08.2010., 15:51

evo o tome vam govorim,zar je glupača jer ima nagon za lovom i igrom?

Ms_Manners
16.08.2010., 15:56

:facepalm:
Molim te, reci da ne misliš to ozbiljno. Mislim da si fulao kontekst i ton.

Luxy
16.08.2010., 15:58
:facepalm:
Molim te, reci da ne misliš to ozbiljno. Mislim da si fulao kontekst i ton.

:lol::top:

Tupelo
16.08.2010., 15:58

Ivane, opusti se i čitaj s razumijevanjem.
Glupača je jedan od nadimaka moje beštije.
I nije daleko od istine. :D

ivan1980
16.08.2010., 17:01
aha,ok , a vi koji nosite životinje (ulov) k veterinaru dali to nosite i štakore ili divlje zvjeri.....
baš je lijepo da ste neki vegetarijanci i štitite životinje ali to mi neide u glavu:mikrocerek: kad neki nose nekvu lovinu k veterinaru PA TO JE ZaKON
PRIRODE

i već sam prije napomenuo da tu u međimurju mačak nije mačak ako nesmije-nemože-nezna uloviti stetočine,moj je lovac koji svaki dan ulovi 1 miša ili štakora I ZA TO JE OD SVIH SUSJEDA NAGRAĐEN i svi ga hvale

evo šta ja mislim o tome!!!

a to što vaše mačke dođu u kuću s lovinom ste vi krivi.

životinju sprječavati u lovu je čista glupost pa ajde mačku još možete sprječiti da nešto ulovi ali .... ma to mi je tak glupo i čudno da neznam kaj bi rekel.... onda ako hoćete da mačka ne lovi onda Vi potamanite te glodavce (s ljepilom,lektrošokom,kavezima...) !!!

:):):) najbolje je kad majka priroda odluči :):):)

ps ispričavam se na tonovima i izrazima

Tupelo
16.08.2010., 17:09
aha,ok , a vi koji nosite životinje (ulov) k veterinaru dali to nosite i štakore ili divlje zvjeri.....
baš je lijepo da ste neki vegetarijanci i štitite životinje ali to mi neide u glavu:mikrocerek: kad neki nose nekvu lovinu k veterinaru PA TO JE ZaKON
PRIRODE

Reci, zašto misliš da ne bi trebalo pomoći ozlijeđenoj životinji?
Ako pas skrši mačku/štakora što bi učinio? Ostavio ga da pati?

Evo, ja sam zvala veterinara da uspava miša. Jer bi bogec umirao satima da nisam. Meni je to potpuno normalno i ne mogu zamisliti da postupim drugačije.

Zašto bi u ime, kako ga ti zoveš, "zakona prirode" trebalo pustiti ozlijeđenu životinju da umire u mukama? :ne zna:

Ms_Manners
16.08.2010., 17:20
PA TO JE ZaKON
PRIRODE

:):):) najbolje je kad majka priroda odluči :):):)

Gle, zakon prirode bio bi i da većina ljudskog roda pomre tako, nekad se moglo od gripe, slomljene noge i sl., pa nećemo reći kad te frkne temperatura da je to zakon prirode i milo te gledati dok rikavaš po dekretu majke prirode nego ćemo te voditi doktoru. Ako padneš niz liticu zovemo GSS, nećemo samo reći da je to prirodna selekcija jer si trapav pa i bolje tako. A da ti pas ozlijedi drugog psa ili mačku, bi li njima pomogao? Naravno da ću pomoći, ako moj pas ozlijedi neku životinju, ja sam za to odgovorna, bila ta životinja susjedov pudl, gradski golub ili neki zec ili kuna.
Tom logikom ni svoje pse ne bismo liječili puno jer sve je to zakon prirode.

Didi
16.08.2010., 17:26
Gle, zakon prirode bio bi i da većina ljudskog roda pomre tako, nekad se moglo od gripe, slomljene noge i sl., pa nećemo reći kad te frkne temperatura da je to zakon prirode i milo te gledati dok rikavaš po dekretu majke prirode nego ćemo te voditi doktoru. Ako padneš niz liticu zovemo GSS, nećemo samo reći da je to prirodna selekcija jer si trapav pa i bolje tako.Nije usmjereno ni protiv koga osobno, ali kad čitam kojekakve mudrolije po forumu, pitam se, pitam. :cerek:

ivan1980
16.08.2010., 20:42
pa moj mačak ne ostavi mišonju ili pticu ili štakora nego ljepo pojede

(tu i tamo glavu ostavi):D

ivan1980
16.08.2010., 20:44
i pitam dali i štakore nosite veterinaru?!?!za ptice je ok ali za ŠTAKORE :eek:

TurbulentFluid
16.08.2010., 21:00

Pazi, to što se ti vodiš zdravoseljačkom logikom, to je u redu. Mišomorima je posao tamanjenje - miševa, i to je također u redu, mišomor je radna životinja kao i pas vodič slijepih. Vidjela sam u Slavoniji kako pripuštaju mišomore u silose, i mogu vam reći, nitko od vas ne bi jeo kruha da je to vidio! :lol: (ja ne jedem kruh :mig: )

Uspješnom je mišomoru nužno ostaviti plijen da se njime igra, jer je to dio "treninga" i onog što je potrebno da ostane dobar mišomor.

Ali ako ti uživaš u gledanju poluživog mačjeg plijena kako ugiba, bez obzira koje je vrste, onda si psihički poremećen. Da, ja bih štakora odnijela veterinaru, to su mi osobito lijepe životinje, i u šumama na mom području nisu štetočine. One životinje koje moji mišomori ostave polužive, i kojima nema spasa, ubijem sama, brzo i efikasno, da se ne muče.

Nije uopće potrebno da ovdje maltretiraš ljudei trollaš forum. To što ti ne razumiješ što neki ljudi rade, pa - nije nužno da svi sve razumijemo. Ni ja ne razumijem zašto ti ovdje zaj*** ljubitelje životinja, pa :ne zna:

Ms_Manners
16.08.2010., 21:27

To mjesto na kojem si pokupio tu međimursku logiku, ima li i program čitanja s razumijevanjem?
Gle sad ovamo:

Naravno da ću pomoći, ako moj pas ozlijedi neku životinju, ja sam za to odgovorna, bila ta životinja susjedov pudl, gradski golub ili neki zec ili kuna.

Dakle, svaku životinju koju bi moj pas ozlijedio, ja bih zbrinula. Štakori su još uvijek životinje, ne? Nema tu jednakih i jednakijih, moj vet sve prima, a tebi objašnjavati zašto očito je traćenje slova. Didi je u pravu.

ivan1980
17.08.2010., 16:30
oprostite ali nisam digao temu radi svađanja, npr ja neke životinje nemogu ni gledat (poluživi miš ili štakor) a kamoli da ga diram,stavljam u auto/kuću/biloštodrugo...... i ja nikoga ne vrijeđam i ne gnjavim....

i nisam psihićki poremećen i za to sam vas prijavio

Luxy
17.08.2010., 19:57
Uf, krive cure si nasao optuzivati za trollanje. One samo vole zivotinje a kako je ovo forum ljubitelja zivotinja i kucnih ljubimaca ne bi se trebao cuditi njihovom stavu.
Da ti je Smartie tu po guzici bi vec odavno dobio:rofl:
Koliko ti Ivane uopce imas godina? Ne djelujes mi bas kao da imas 30 god...:ne zna:
Ja se slazem sa curama, naravno, da moj pas ozlijedi drugu zivotinju pobrinula bih se da se ta zivotinja spasi i ne bih mogla gledati da neko siroto bice ugiba pred mojim ocima.
Kad mi je moja kokerica donjela pticu koju je priklala (iako joj je to prirodni nagon kao pticaru) srce mi je prepuklo. Toj pticici vise nije bilo spasa pa sam je pokopala u sumi ali da ju se ikako dalo spasiti naravno da ne bih stajala i gledala kako crkava ili, nedaj boze, bacila pticu da sama ugiba u sumi.
Eh sad sto se stakora tice... Ja ih se malo frnjam jer su ovi koji su bili u mojoj zgradi vjerojatno bijesni ili nesto drugo s njima ne valja jer se znaju zaletit i napadat ljude umjesto da bar pokusaju pobjeci pa ne znam bas da li bih se usudila pruziti ruku i sama ga primiti ali vrlo vjerojatno bih i svog psa i stakora nosila kod veterinara da se desi okrsaj.

TurbulentFluid
17.08.2010., 19:59
oprostite ali nisam digao temu radi svađanja, npr ja neke životinje nemogu ni gledat (poluživi miš ili štakor) a kamoli da ga diram,stavljam u auto/kuću/biloštodrugo...... i ja nikoga ne vrijeđam i ne gnjavim....

i nisam psihićki poremećen i za to sam vas prijavio

Pa to je tvoj problem, što druge opterećuješ s time...? :ne zna: Sad smo mi svi krivi i "čudni" jer se tebi gadi miš ili štakor, o bogovi što još neću čuti... :rolleyes:

PluGGerica
17.08.2010., 20:01
ovak,zgrozim se kad netko na forumu kaže "moj glupi mačak je opet ulovio miša" ili "jeb...... pes mi je zatukao kokoš i sl" -TO JE ŽIVOTINJAMA PRIRODNO ,negdje sam čak pročitao da to što mačke ulove vlasnici nose veterinaru..... mogu reči da ljudi glupo razmišljaju jer domaća-kućna mačka je potomak divlje pa ako su ti ljudi tak čudni nek idu tamo gdje je tigar pa mu nek brane da ulovi nekog divljeg zeca pa nek nose toga zeca veterinaru

oću reči da naša mačka nije kriva što ide lovit ili nešto grebat,trgat itd nego smo MI VLASNICI krivi šta joj nedamo mogučnost da grebe npr. drvo pa grebe namještaj...

recite dali se slažete i dali krivite mačku kad nešto ulovi ili slomi zbog prirodne potrebe?

P.S. nemojte misliti da podržavam kad vam lisica zakolje zečeve i sl.,pitam za MAČKE I PSE

mom zecu je prirodno nabijat nogom po podu da cijela kuća zveči kad joj neke ne paše. to je prirodno slažem se.
da bar i to riješimo.. pravilnim odgojem životinje mogu biti civilizirane jednako gotovo kao i vlasnik. i to što drnda po namještaju je idiotna osobina vlasnika što si je nabavio živinu pa ne zna s njom.
ako sam uspjela zeca priučit da nejde na krevet, sere u svoju kutiju i traži hranu i vodu i izlazak onda jebo sve ako nerem mačku ili psa.
i to što lovi miša je loša osobina da jer nemaš pojma koju boleštinu miš nosi sa sobom i nosiš mačku veterinaru ako ti je stalo da vidiš jel skupila štogod. osim ako je drzis vani pred zgradom hraneći je kruhom namočenim u mlijeko što je, kažem odmah, vrlo retardirano. radije ih nemojte hranit nego da im to dajete.

Megy :D
17.08.2010., 20:49
divljina je zivotinjama u krvi. ljudi su pripitomili male sada zvane "domace macke", ali one su jos uvijek divlje. macke moraju loviti miseve i ptice, to im nemozete zabraniti. to je kao da covjeku zabranis jesti hranu, jer macka kad ulovi plijen najcesce ga i pojede. psi koji su puste i koji nemoju vlasnika oni su divlji, bijesni. napaduju ljude, a i druge pse. njega ces tesko poslije pripitomiti.
evo jednog stvarnog dogadaja ( nezz tocno kada se to desilo, ali mozda neki znaju ) :

jedna zena je uzela pumu dok je bila mala. ona ju je odgojila. brinula se za nju, hranila, mazila.... puma je s tom zenom odrasla. kada je puma postala velika, ona je zaklala svoju vlasnicu.
divljim zivotinjama je to u krvi. eto to je dokaz da se divlje zivotinje koje zive u sumi, đunglama.., ne moze pripitomiti, jer ce vas kad-tad ubiti. domace macke, one to vec nemogu, ali su isto divlje. one moraju loviti. kod pasa to je vec drugacije. njega se moze dresirati, pa te on slusa ili je maza odmalena, kao moj.

Ms_Manners
17.08.2010., 20:49
npr ja neke životinje nemogu ni gledat (poluživi miš ili štakor) a kamoli da ga diram,stavljam u auto/kuću/biloštodrugo......

A gle sad, to nije pak baš dosljedno, na tom selu na koje se ti pozivaš ja nisam vidjela puno gadljivih ljudi, bar ne odraslih muškaraca koji ne mogu, kako sam kažeš, miša ni vidjet, i sve mi se čini da tu zapravo i dolazimo do problema, tebi je to bljak i ne kužiš kako cure imaju želudac pokupit štakora i miša, pomoć mu, poštedjet ga muka ako mu se pomoć ne može. Lakše je prozvat nešto neživotinjom nego stisnut malo ako zatreba.

PluGGerica
17.08.2010., 21:25
divljina je zivotinjama u krvi. ljudi su pripitomili male sada zvane "domace macke", ali one su jos uvijek divlje. macke moraju loviti miseve i ptice, to im nemozete zabraniti. to je kao da covjeku zabranis jesti hranu, jer macka kad ulovi plijen najcesce ga i pojede. psi koji su puste i koji nemoju vlasnika oni su divlji, bijesni. napaduju ljude, a i druge pse. njega ces tesko poslije pripitomiti.
evo jednog stvarnog dogadaja ( nezz tocno kada se to desilo, ali mozda neki znaju ) :

jedna zena je uzela pumu dok je bila mala. ona ju je odgojila. brinula se za nju, hranila, mazila.... puma je s tom zenom odrasla. kada je puma postala velika, ona je zaklala svoju vlasnicu.
divljim zivotinjama je to u krvi. eto to je dokaz da se divlje zivotinje koje zive u sumi, đunglama.., ne moze pripitomiti, jer ce vas kad-tad ubiti. domace macke, one to vec nemogu, ali su isto divlje. one moraju loviti. kod pasa to je vec drugacije. njega se moze dresirati, pa te on slusa ili je maza odmalena, kao moj.

uspoređuješ pumu s mačkom i psom koji žive dosljedan broj godina uz nogu čovjeku?
uostalom postoje škole za pse, pa kad već posotji tako velika neukost ovdje preporučujem da se raspitate tamo.
u amsterdamu su psi bez takvih škola doslovno zabranjeni. jednom kad ju prođu znaju malte ne više od čovjeka. tako da manje seruckanja, više imformiranja.

TurbulentFluid
17.08.2010., 22:05
A gle sad, to nije pak baš dosljedno, na tom selu na koje se ti pozivaš ja nisam vidjela puno gadljivih ljudi, bar ne odraslih muškaraca koji ne mogu, kako sam kažeš, miša ni vidjet, i sve mi se čini da tu zapravo i dolazimo do problema, tebi je to bljak i ne kužiš kako cure imaju želudac pokupit štakora i miša, pomoć mu, poštedjet ga muka ako mu se pomoć ne može. Lakše je prozvat nešto neživotinjom nego stisnut malo ako zatreba.

Ja bih se složila... živim na selu 30 godina i ne poznajem nikog tko se boji/ne može ni gledat miša ili štakora...?

Zmije da, vuka i medvjeda da, ali miša...? :ne zna:

18.08.2010., 21:54
uspoređuješ pumu s mačkom i psom koji žive dosljedan broj godina uz nogu čovjeku?
uostalom postoje škole za pse, pa kad već posotji tako velika neukost ovdje preporučujem da se raspitate tamo.
u amsterdamu su psi bez takvih škola doslovno zabranjeni. jednom kad ju prođu znaju malte ne više od čovjeka. tako da manje seruckanja, više imformiranja.

ne usporedujem ja domacku macku i psa sa pumom, nego sam samo rekla da divlje zivotinje nemozes nikako pripitomiti ipak ovo je tema *prirodno ponasanje zivotinja* pa tako da mislim da sam mogla to reci.

Collinna
20.08.2010., 15:40

Kako si to lijepo rekla..:top: Eto,ukrala si mi riječi iz usta:rofl:

20.08.2010., 17:40
pa BRAVO,treba pomagati ali ja ne govorim o pomaganju miševima i sl. nego kad mačka donese miša i onda vlasnik mačke "GLUPI MAČAK,MARŠ:mad:" i sl. , pa čak i nekoliko tema na ovom forumu započne "Moj glupi mačak opet ulovio štakorčinu"
znači li to da je mačak glup jer ima lovački instinkt?!?:mad:

ja živim u međimurju na selu i moj mačak je nagrađen od svih susjeda jer svaki dan ulovi bar 1 miša ili štakora, pa štakori su bolest i štetočine.kod nas je sramota kad mačak ništa nemože uloviti:top:

slazem se s tobom ivane :top:. moja macka svaki put kada ulovi misa dobije nagradu, nisam luda da ju jos zbog toga tucem. bolje da ih macka uhvati, nego da misevi okolo hodaju i prenose bolestine. pogotovo u kuci ili na tavanu. pustim macku neka ide na tavan i eto ti misa. ili stakori. oni ti sve pozderu. bolje da ih macka ulovi i bacis stakora nego da ti zice od struje pojede ili slicno. a i kako ces zabraniti macki da lovi :ne zna:

TurbulentFluid
20.08.2010., 21:43
slazem se s tobom ivane :top:. moja macka svaki put kada ulovi misa dobije nagradu, nisam luda da ju jos zbog toga tucem. bolje da ih macka uhvati, nego da misevi okolo hodaju i prenose bolestine. pogotovo u kuci ili na tavanu. pustim macku neka ide na tavan i eto ti misa. ili stakori. oni ti sve pozderu. bolje da ih macka ulovi i bacis stakora nego da ti zice od struje pojede ili slicno. a i kako ces zabraniti macki da lovi :ne zna:

Odlično! :top: Nije ti palo na pamet da bi mačka koja jede te miševe s boleštinama mogla prenijeti boleštine i na tebe...? :kava:

Luxy
21.08.2010., 00:23
Odlično! :top: Nije ti palo na pamet da bi mačka koja jede te miševe s boleštinama mogla prenijeti boleštine i na tebe...? :kava:

Pusti ih Turbo, vec ce oni doc na forum sa pitanjima tipa- "Moj susjed je naucio svoje pse da kolju macke! Kako da spasim svoju macku?!"
E pa i psu je normalno da napada macku i da je zakolje fino pa ja ne vjerujem da itko od nas popusta njihovoj "prirodi" na stetu macke. A ja npr poznajem ljude koji za macke smatraju da su prljave stetocine. I sta sad? Da ja fino naucim svog psa da kolje macke i odvedem u ulicu kod tih ljudi da malo "pocisti" ulicu? A valjda znaci da je ponasanje dobro i normalno ako pas nakon toga dobije poslasticu, bez obzira od kakve nenormalne moroncine je dobiva, zar ne?

Nekim ljudima su macke nametnici ne vrijedni zivota, nekim ljudima su misevi nametnici ne vrijedni zivota, Hitleru su Zidovi bili nametnici ne vrijedni zivota... Bas zanimljivo, zar ne? ;)

papi73
21.08.2010., 00:31

a da malo pocistis? deratiziras i umanjis problem stakora, i maca ti dobije veci izazov?

Collinna
21.08.2010., 09:09
Štakori pa i miševi mogu prenijeti razne bolesti i otrove na mačke,zato je uvijek bolje mački uzeti miša/štakora nakon što ga ulovi.Priroda je od mačke načinila lovca,zato ju treba pustiti da lovi,ali ako već hraniš tu mačku i nije gladna zašto onda da jede štakore i miševe od kojih se može zaraziti.Moj mačak kad ulovi miša ili štakora ošamuti ga i kad se beštijica počne slabo branit on se počne igrati s njom.Malo ga pusti da uteče pa ga opet uhvati šapom i vrati,pa ga malo ugrize,pa ga opet pusti..itd.
Osobno ne volim štakore,miševe,kukce i sl. i drago mi je što imam mačka koji ih vješto lovi,no kad se medju njegovim plijenom nađe koja ptičica ja mu ne dozvolim da je ozljedi (bar onda kad ja gledam).Svatko ima pravo odlučivati za svog ljubimca i svatko ga ima pravo puštti ili nepuštati da lovi.. :kava:

21.08.2010., 12:24

da ali ja ne diram macku cijele dane. i naravno okupam ju svaki mjesec. ali i nesmijem ju puno dirati zbog toga sto dobim crvene flekove pa svaki put kada ju diram moram oprati ruke, ali imam ju zato sto jako volim macke i nekako mij e cudno biti u kuci bez macke. tako da mislim da nemoze bas prenjeti bolestinu na mene, i nije bas pretjerano u kuci nego je vani.

Collinna
21.08.2010., 16:07
Možda ne može na tebe,ali na nekog drugog može.I to bez obzira kupaš li ju i koliko često.Pojede štakora,štakor prenese bolest na nju,ona dođe u susjedno dvorište gdje se npr. susjedov sin igra,pomazi ju ili ga ona poliže(zna se i to dogoditi,posebno nakon što fino smaže plijen) i eto ti problema.
A i sama mačka može imati problema zbog toga.Šanse za takav (ili sličan) scenarij su minimalne,ali nisu zanemarive.
Dok s druge strane,ako mačka živi vani sve i da hoćeš ne možeš je spriječiti..tako da...uzalud priča :rofl:

TurbulentFluid
22.08.2010., 20:00
Dok s druge strane,ako mačka živi vani sve i da hoćeš ne možeš je spriječiti..tako da...uzalud priča :rofl:

Upravo to... moj je fantastičan mišomor, dnevno 2-3 komada, nakon košnje i više, katastrofa... :( Srećom živimo na selu pa su male beštijice zdrave a nitko ih ni ne truje; tako da jedino prakticiramo cjepivo protiv bjesnoće i pratele, pratele, pratele...

saurus
22.08.2010., 23:46
Mislim da ovaj problem pretežno nastaje zato što vlasnici antropomorfiziraju svoje kućne ljubimce.

Što zaista nije teško i svakome se koji put omakne! Kako i ne bi, kada im tepamo, mazimo ih i odgajamo, pa u žaru te ljubavi jednostavno zaboravimo da to nisu naša mala, nikad odrasla djeca, nego rasni primjerci odraslih pasa, mačaka ili drugih vrsta. Sa svim svojim prirodnim potrebama, unatoč često neprirodnim životnim uvjetima (malenom stanu, gradu i sl.).

Čini mi se da je baš to najčešći uzrok naše odbojnosti kada nam naša Boni ponosno u kuću donese svoju lovinu - goluba, miša ili malog, zelenog skakavca.

Naravno, to je sasvim pogrešno. Mačku ili psa treba pohvaliti u slučaju uspješnog ulova (osim ako smo iz razumljivih razloga dresurom korigirali to prirodno ponašanje, recimo ptičara, da po Maksimiru ne lovi labudove!).

A, sad, što se postupanja sa plijenom tiče, ako nije popapan, slažem se da mu treba skratiti muke. I nema tu razlike između ptičice, štakora ili bube, sve su to živa bića, mala čuda velike prirode, koja jednostavno nisu imala sreće, ali ne trebaju zato nepotrebno patiti.

Didi
22.08.2010., 23:53
Naravno, to je sasvim pogrešno. Mačku ili psa treba pohvaliti u slučaju uspješnog ulova (osim ako smo iz razumljivih razloga dresurom korigirali to prirodno ponašanje, recimo ptičara, da po Maksimiru ne lovi labudove!).Zanima me samo kako će ptičar shvatiti razliku između golubova po vrtu i labudova u Maksimiru. :ne zna: Otprilike jednako uspješno kao što će shvatiti da prljavim šapama smije skočiti na vlasnika u trenirci, a ne smije kada je u odijelu.

papi73
23.08.2010., 00:19
A, sad, što se postupanja sa plijenom tiče, ako nije popapan, slažem se da mu treba skratiti muke. I nema tu razlike između ptičice, štakora ili bube, sve su to živa bića, mala čuda velike prirode, koja jednostavno nisu imala sreće, ali ne trebaju zato nepotrebno patiti.

znaci da bi bilo oportuno da ja svojoj bestiji istrgam onog zelenog skakavca od 4 mm sto ga mljacka pol sata pa da mu skratim muke? il da mu uskratim onu govedju zilu za kojom je lud , zato jer on nije uhvatio govedo, pa ga ja nisam zatamanila do kraja?

ta pitanja etike na forumima tipa kucni ljubimci, nikad ne zavrsi nicim dobrim osim svadjom i kljucanjem teme.

saurus
23.08.2010., 00:26
Zanima me samo kako će ptičar shvatiti razliku između golubova po vrtu i labudova u Maksimiru. :ne zna: Otprilike jednako uspješno kao što će shvatiti da prljavim šapama smije skočiti na vlasnika u trenirci, a ne smije kada je u odijelu.

Nemam psa (samo macu!), možda nisam navela najbolji primjer.

Ne znam koliko se dresurom može postići da pas, recimo, ne lovi labuda na Maksimirskom jezeru, iako mu se u šetnji šumom slične stvari dopuštaju. Čula sam da ozbiljan i strpljiv rad može dati zadivljujuće rezultate i mislila sam baš na takve slučajeve, u kojima neposlušnost ne bi trebalo pohvaliti. U svakom slučaju, kada bi se takvo što ipak dogodilo, ne bi bio kriv pas, nego vlasnik, koji očito nije dobro procijenio situaciju i po potrebi koristio povodac.

Eto, smiješno ili ne, ja pokušavam svoga mačka naučiti da ne lovi pčele i bumbare na balkonu - zbog njegove sigurnosti, a i da ne skrši moje zelene ljubimce! U stanu ima svu slobodu, vješt je lovac i često zajedno lovimo, na primjer, kada je lovina na stropu, pomognem mu da se popne, ili je metlom potjeram. Imamo i ugovoreni znak: me, me... To znači da sam uočila negdje nekakvu muhu, pa mu dam signal, a on neizostavno istog trenutka jurne sa drugog dijela stana, jer zna o čemu se radi! E, ali kada smo na balkonu, onda ga nikada ne pohvalim kada krene na pčelu, već ga blago zaustavljam i odvraćam od nauma.

To sam htjela reći... :)

saurus
23.08.2010., 00:34
znaci da bi bilo oportuno da ja svojoj bestiji istrgam onog zelenog skakavca od 4 mm sto ga mljacka pol sata pa da mu skratim muke? il da mu uskratim onu govedju zilu za kojom je lud , zato jer on nije uhvatio govedo, pa ga ja nisam zatamanila do kraja?

ta pitanja etike na forumima tipa kucni ljubimci, nikad ne zavrsi nicim dobrim osim svadjom i kljucanjem teme.

Naglasila sam da se radi o postupanju sa ulovom koji nije pojeden. Naravno da ga neću otimati maci sve dok je s njim zabavljena, jer je to prirodan život i u to se ne miješam.

A naturati svoj stav drugima mi nije ni na kraj pameti!

papi73
23.08.2010., 00:45
Nemam psa (samo macu!), možda nisam navela najbolji primjer.

Ne znam koliko se dresurom može postići da pas, recimo, ne lovi labuda na Maksimirskom jezeru, iako mu se u šetnji šumom slične stvari dopuštaju. Čula sam da ozbiljan i strpljiv rad može dati zadivljujuće rezultate i mislila sam baš na takve slučajeve, u kojima neposlušnost ne bi trebalo pohvaliti. U svakom slučaju, kada bi se takvo što ipak dogodilo, ne bi bio kriv pas, nego vlasnik, koji očito nije dobro procijenio situaciju i po potrebi koristio povodac.

To sam htjela reći... :)

Bitno je da naucis kontorlirati svog psa, sto manje vise, 90% nas ovdje to pokusava. A kao drugo, sumnjam da netko tko koristi svog psa za lov sece svog psa uz maksimirsko jezero. i lovacki psi ne ubijaju zivotinje, pravi lovacki psi , pokazuju gdje su. godici gone, pticar tjera ptice da ih lovac ubije, ako bas tako hoces. ja ne volim lov... ali stvarno bih htjela vidjet lovca koji seta pesa kraj maksimirskog jezera nedjeljom dopodne :))

Didi
23.08.2010., 08:05
Eh, da, Saurus, ja opet nemam nikakvog iskustva s mačkama. dakle, kao što je Papi rekla, pas se uči poželjnom ponašanju bez obzira na okolnosti, a od toga smije odstupiti tek ako mu se dopusti. Mislim, u teoriji. U praksi, beštije ne slušaju baš uvijek pa ih korigiraš. Pse i mačke doveli smo u situaciju da žive u ljudskim društvenim uvjetima i privikavamo ih da te okolnosti poštuju, to je jedini način suživota, a nagone im dajemo da zadovoljavaju u zamjenskim aktivnostima. Da je navika druga priroda pokazuje, možda ekstreman, slučaj jedne labradorice iz mojeg bivšeg susjedstva koju su vlasnici učili pristojnom ponašanju, između ostaloga da ne ganja ptice po parku. Poslije su je vodili na IPO pa pas nikako nije htio u zube primiti pernati plijen. :ne zna:

Luxy
23.08.2010., 08:34
Eto iz razloga koji je navela Didi moja smije ganjati golubove po parku (budimo realni, nikad nijednog nece uhvatiti...:rolleyes:). Ukoliko se odlucimo na IPO zelim da ipak ima nekakvu sansu. Naravno da ja nadzirem to ganjanje golubova da se slucajno nesto ne omakne.:mig:
Da mi donese vec ozlijedjenog goluba (dakle nije njena krivica sto je ptica na samrti) pohvalila bih je i otisla sa pticom kod veterinara da vidimo da li se pticu moze spasiti. Od goldena se ne ocekuje da ubija ptice nego da vec mrtve ili na samrti donosi pa je za to ne bih ukorila. Da uhvati pticu u letu... druga prica. To joj nije posao i to se nesmije raditi. Kad je na povodcu za pticama ne ide jer zna da nema navlacenja i da mora cekati pustanje sa lajne da zapocne sa trcanjem i sl.
S druge strane, pas ne mora na IPO nositi pernati plijen nego apotrer bilokakve vrste, tj. onaj na koji je naucena- npr. loticu tako da ni odbojnost prema nocenju ptica nije toliko losa stvar kad je IPO u pitanju.:ne zna:

Didi
23.08.2010., 08:47
S druge strane, pas ne mora na IPO nositi pernati plijen nego apotrer bilokakve vrste, tj. onaj na koji je naucena- npr. loticu tako da ni odbojnost prema nocenju ptica nije toliko losa stvar kad je IPO u pitanju.:ne zna:Jesi li sigurna? Ovo što ja pričam dogodilo se, istina, prije dosta vremena, ali točno znam da je u pitanju bila umjetna pernata patka.

Luxy
23.08.2010., 09:36
Jesi li sigurna? Ovo što ja pričam dogodilo se, istina, prije dosta vremena, ali točno znam da je u pitanju bila umjetna pernata patka.

Yep, mozes donjeti svoj aporter. Pitala sam u slucaju da ova moja pokaze previse interesa za ptice pa da mora stati na kraj tome.

saurus
23.08.2010., 11:28
Pse i mačke doveli smo u situaciju da žive u ljudskim društvenim uvjetima i privikavamo ih da te okolnosti poštuju, to je jedini način suživota, a nagone im dajemo da zadovoljavaju u zamjenskim aktivnostima...

Nemam bogato iskustvo sa ljubimcima - samo ovog mačka, prvog i jedinog, kojeg smo udomili nakon što smo ga pronašli teško unesrećenog pokraj ceste (izgubio je jedno oko i zadobio brojne ozlijede po glavi i tijelu, koje smo dugo liječili).

Prije toga, uvijek sam željela imati psa, ali nije bilo uvjeta (najprije roditeljska zabrana, onda podstanarstvo). Kada sam konačno postala "svoj na svom" počeo me mučiti upravo problem o kojemu pričamo: imam li pravo životinji uskratiti ili bitno ograničiti njezin prirodni habitus. Sva sreća, iz te dvojbe izvukla me viša sila, pronalazak moga mačka.

Naš dosadašnji suživot me naučio da ljudi i mačke funkcioniraju na principu čopora. Vrlo brzo naš mačak je pronašao svoje mjesto u novom čoporu, "snimio" pravila igre, pronašao svog "alfu" u čoporu i odlično se prilagodio. Naravno, i mi smo se prilagodili njegovim potrebama.

Zato sam danas sklona zaključiti da je prirodno (u najširem smislu riječi, ne mislim tu na nagone) ono što je usvojeno u svome čoporu. Kod mačića, to je ono što ga nauči mama-mačka, nakon separacije, ono što ga nauči novi "čopor".

Zanima me kako ostali, koji imaju puno više iskustva, razmišljaju o mojoj "čoporskoj teoriji"?

TurbulentFluid
23.08.2010., 12:55
Nemam bogato iskustvo sa ljubimcima - samo ovog mačka, prvog i jedinog, kojeg smo udomili nakon što smo ga pronašli teško unesrećenog pokraj ceste (izgubio je jedno oko i zadobio brojne ozlijede po glavi i tijelu, koje smo dugo liječili).

Prije toga, uvijek sam željela imati psa, ali nije bilo uvjeta (najprije roditeljska zabrana, onda podstanarstvo). Kada sam konačno postala "svoj na svom" počeo me mučiti upravo problem o kojemu pričamo: imam li pravo životinji uskratiti ili bitno ograničiti njezin prirodni habitus. Sva sreća, iz te dvojbe izvukla me viša sila, pronalazak moga mačka.

Naš dosadašnji suživot me naučio da ljudi i mačke funkcioniraju na principu čopora. Vrlo brzo naš mačak je pronašao svoje mjesto u novom čoporu, "snimio" pravila igre, pronašao svog "alfu" u čoporu i odlično se prilagodio. Naravno, i mi smo se prilagodili njegovim potrebama.

Zato sam danas sklona zaključiti da je prirodno (u najširem smislu riječi, ne mislim tu na nagone) ono što je usvojeno u svome čoporu. Kod mačića, to je ono što ga nauči mama-mačka, nakon separacije, ono što ga nauči novi "čopor".

Zanima me kako ostali, koji imaju puno više iskustva, razmišljaju o mojoj "čoporskoj teoriji"?

Osobno, rekla bih da je ok - ako je riječ o psima. :ne zna:

Koliko vidim iz dosadašnjeg iskustva s mačkama (3 ženke, 8 mužjaka, gotovo nikad jedna sama) mačke nemaju bitno uređene čopore niti "alfa" jedinke u smislu u kojem ti opisuješ (nešto tipa vučji čopor). Činjenica je da zajednički osvajaju teritorij i brane ga od invazije mačaka koje ne pripadaju njihovom kućanstvu, no nema nikakve međusobne hijerarhije, čak ni kod hranjenja (svi navale, pa tko što zgrabi). Jedino je Mama uvijek Mama, i kako ona kaže tako jest.

Što se tiče učenja, svakako jako uče od mame i starijih mačaka, no lovačko ponašanje se neće izgubiti ni ako uđu u "čopor", kako ga ti nazivaš, koji ne lovi.

Kao dijete sam uzgajala mišomore (uvijek od moje mačke, da ne bi bilo zabune). Proces uzgoja je vrlo jednostavan, mačiće se drži ljeti, idealno mjesec-dva prije sjenokoše. Malene mačiće (do 8 tjedana) se socijalizira i s njima se puno, puno, puno igra - zato su ih kod nas uvijek uzgajala djeca (možeš misliti što naprave od kuće :D). Mačke se ne smiju kažnjavati ni za što. Drže se uz majku do 4-5 mjeseci, kada ih majka samostalno nauči lovu (u to vrijeme sjenokoše su pune plijena). Sve gluparije koje ljudi često rade (izgladnjivanje, mučenje, hranjenje mrtvim miševima :rolleyes:) su samo gluparije i nemaju veze s lovom. Kad se istrenirani mišomor "da" dalje, novi se vlasnik i dalje s njim treba igrati (vući lopticu na uzici i sl) i poticati lovačko ponašanje, osobito kad mišomor nema posla. Ako mišomor dođe u obitelj s mačkama koje nisu mišomori, on neće prestati biti mišomor već će, ukoliko je neka od mačaka mlađa od njega, i ona naučiti "vještinu". Starije mačke neće uz mlađeg mišomora postati mišomori - najčešće će postati čistači, tj. mišomori najčešće donose plijen bez da ga pojedu, a one čekaju... :rofl:

Danas imam kastriranog poluperzijskog mačora od 7 godina, koji ne lovi, i mladog, kastriranog mišomora koji donosi 2-3 miša na dan (naučio od mačkice koju smo, nažalost, eutanazirali nakon teških ozlijeda pretrpljenih pod kotačima automobila :( ). Među njima nema nikakve hijerarhije.
Što se tiče odnosa s ljudima, najviše se vežu za onog tko im poklanja najviše pažnje, za razliku od pasa koji se često vežu za najautoritativniju osobu u obitelji, bez obzira koliko se ta osoba bavi s njima.

saurus
23.08.2010., 13:55
Po tome izgleda da je naš mačak pomalo atipičan, jer je tipičan "čoporski" primjerak! Uvijek nas slijedi (iz jedne prostorije u drugu) i nikada nije sam u prostoriji. Iako se upravo ja najviše bavim s njim - od igre, do maženja i hranjenja - priznaje samo autoritet moga supruga!

Razmišljam o ovome što si rekla da mačke najviše uče od svoje mame i starijih mačaka... Pretpostavljam da velika sklonost našega mačka da uči od nas i da se prilagođava (pa i u vezi lova na pčele i bumbare!) potječe od toga što je kastriran, jer se za takve mačke u literaturi navodi da uvijek ostaju pomalo zaigrane i djetinjaste. Možda nas doživljava kao svoju mamu? :mig: