PDA

View Full Version : Bjelkaste/žućkaste točkice/kamenac na krajnicima / tonziloliti

rizolv
20.03.2009., 20:52
Imam jedno pitanje,naime tocno negdje pri ulazu u grlo,sa lijeve i desne stane gledano od resice na zidovima usne supljine imam kao neke "spiljice" u tkivu,vertikalno polozene,kao neke razrezotine iz kojih ponekad izlaze bijele grudvice necega,vjerojatno hrane ali nisam siguran.Moja pretpostavka je da su to tzv. "gnojni cepovi" jer mi je jednom doktorica pri pregledu grla rekla: gle pa ti imas gnojne cepove.E sad da li je mislila na ovo o cemu govorim ne znam sad.Takodjer sam na samostalni nacin ustanovio da vjerojatno imam odredjen los zadah iz usta (ponekad) pa me zanima da li bi ovo mogao biti jedan od problema.Znam da moze biti raznih uzroka za los zadah (o tome ima materijala na netu) ali mene zanima moze li i ovo biti uzrok takodjer,dakle ovi pretpostavljeni gnojni cepovi.

Zna li itko ista o ovome i je li itko u svojoj usnoj supljini primjetio nesto slicno i gdje se moze o ovome nesto vise procitati i saznati da li se uopce radi o gnojnim cepovima ili necem drugom,naime na netu kao da nema nicega u vezi toga,bar ja nisam nasao nista.Spominju se doduse gnojni cepovi ali na raznim drugim mjestima no ne u usnoj supljini.

Ako itko ista zna da li se ovaj problem uopce moze rijesiti ili bar kako ga minimalizirati.

Dolje u linku se moze naci slika kako to otprilike izgleda kod mene,sam sam nacrtao po sjecanju a strelice pokazuju na te pod navodnicima "cepove" (spiljice) o kojima govorim.Ono u sredini crveno je jezik naravno.

http://i294.photobucket.com/albums/mm111/speccc/Gnojnicepovi2.jpg

Bar Fly
26.03.2009., 13:16
Ja imam isti problem. Užasno smrde te nakupine, tako da pretpostavljam da su one ujedno i glavni uzrok mog jutarnjeg zadaha. . Dešava mi se čišćenje, nakon nekog ljućeg zagrcavanja hranom, ili nakon što povratim, pa se valjda i njih usput promrda. Uglavnog izađu uz težak trud, kao da pokušavam ispljunit riblju kost koja mi je zapela u grlu. Ali ništa ne boli. Nemam pojma ništa o tome, nijedan zubar mi ništa nije komentirao.
Javljam se, samo da znaš da nisi sam.

BeautifullyChaotic
26.03.2009., 13:48
Imam i ja s tim problema... znala sam primjetiti ponekad, no nakon posljednje upale grla toliko mi je to čudo smetalo da sam, pokušavajući ga izvaditi, iziritirala sve, pa me počelo boljeti...
Uglavnom, na netu sam našla članke o tzv. tonsil stones... probaj pogledati na youtubeu, odurno izgleda, ali izgleda kao ovo što ja imam, a po priči, i čini mi se da i ti imaš isti problem.

Bar Fly
26.03.2009., 13:56
Haha, tonsil stones, da! To je to! Savršen naziv, moram priznat. Grkljan-češnjak bi bio moj drugi prijedlog...

BeautifullyChaotic
26.03.2009., 16:25
Haha, tonsil stones, da! To je to! Savršen naziv, moram priznat. Grkljan-češnjak bi bio moj drugi prijedlog...

Ma gore je to i od češnjaka.:rolleyes:

rizolv
26.03.2009., 19:26
Hvala svima na kolegijalnosti :s a i na nekim konkretnim informacijama,probacu sad traziti pod tim "tonsil stones" (ako je to to) ne bih li nasao neke dodatne informacije o tome kao na primjer koji je uzrok nastanka toga,koliko je to duboko usjeceno u tkivu usne supljine i razne druge "tehnicke i medicinske detalje" a pogledacu i na You Tube svakako.

Ako itko dozna jos ista o tome neka stavi tu,i ja cu ako nadjem sta.Pozdrav.

dumbo
26.03.2009., 19:45
moj muž je to imao, a i brat, ali ne konstantno, nego kod pada imuniteta, obično vezano uz neku virozu ili tako nešto...
izlazilo je u kuglicama iz tih pukotina, nešto nemoguće :eek:
i to bi izišlo kad bi sa strane malo pritisnuli, kao pogurali, nečim tvrdim, kao npr. završetkom drške od žice :eek:

rizolv
31.03.2009., 16:05
moj muž je to imao, a i brat, ali ne konstantno, nego kod pada imuniteta, obično vezano uz neku virozu ili tako nešto...
izlazilo je u kuglicama iz tih pukotina, nešto nemoguće :eek:
i to bi izišlo kad bi sa strane malo pritisnuli, kao pogurali, nečim tvrdim, kao npr. završetkom drške od žice :eek:

Pretpostavljam da si ti mislila da kod pada imuniteta se pojavljuju te "kuglice" iznutra,vjerojatno to a ne sami prorezi (cepovi) kao takvi?

Tocno je,to su neke kuglice ili grudvice koje podsjecaju na minijaturne "okruglice od griza" da se slikovito izrazim i koje imaju jako neugodan miris.Zna toga biti prilicno ako se vjesto istisne,npr necim duzim.Cist uzas.

Sad opet moram upitati jer sam ne znam,da li su ovi prorezi (spiljice) u usnoj supljini jednostavno dio gradje usne supljine i to je tu oduvijek ili to nastane kao vrsta oboljenja? Mislim,ja se do pojave ovog nisam bas zagledao u vlastitu usnu supljinu tako da nisam znao kako to doista unutra izgleda glede gradje i sta sve sadrzi.Nisam nikad buljio unutra kao sad.

ico1
31.03.2009., 17:11
http://www.forum.hr/showthread.php?p=19583996#post19583996
Svako tko jedanput dobije gnojnu anginu (s bijelim odvratnim smrdljivim gnojnim čepičima, odvratno i neugodan zadah..) pod obavezno na operaciju
Ne govorim o akutnoj upali koja nije gnojna i koja prođe..
Gnojna angin te je..e godinama, a krajnje posljedice ako se ne odstrani žarište mogu biti reumatoidni artritis, srčane tegobe, (lupanje srca), visoki tlak, upala bubrega, nadražaj štitnjače itd..
Istina nakon operacije smršaviš pet kila, kad gutaš kao da gutaš žilete, u totalnoj si komi, ali korist je višestruko veća
Uglavnom treba izvaditi krv i vidjeti AST (antistreptolizinski titar), ako je povišen.
Antibiotici, penicilin, grgljanje vode sa soli, žalfije, rakije, vodice za ispiranje hexoral, angisept tablete i sva ostala čuda kućne ljekarne ne pomažu, ponavljam ne pomažu, samo uzrokuju još veći nadražaj, mogu samo eventualno pomoći kod akutne upale, ali gnojne nema šanse
Uglavnom treba se tih vragova riješiti najbolje u mladosti
Kad jedanput, samo jedanput dobiješ gnojnu anginu, onda ti ona napravi rupice na krajnicima i više nema šanse da se to zalječi
U tim rupicama će se uvijek taložiti bijele naslage i širiti odvratan zadah
Pogotovo ako neko naginje na to, ja danas bez krajnika imam osjećaj da bi se ti vragovi rado upalili, ali ih sva sreća nema
Davanje antibiotika je slabo učinkovito, samo od njih možeš navuči neku nuspojavu i alergiju (kožni osip), pa imaš dupli problem.
S vremenom se može iz toliko proširiti da iznutra imaš cijelo žarište truleži i onda je jedino rješenje skalpel.
Uglavnom ako se to i zaliječi nekako prividno, pojavit će se opet i opet i opet..
Ja od kada sam se toga riješio više nemam ni jednu grlobolju, niti nemam više odvratni zadah kojeg nemožeš s ničim prikriti.
Da se mene pita svima bi to trebalo izvaditi pri rođenju.
P.S. Meni se toliko zagnojilo da mi je spec.otorinolaringolog nakon operacije rekao da mi se sve raspalo iznutra, leglo truleži, smrada, užas, a da ne govorim da nije to baš bezazleno, mogu nastatio trajne opasne posljedice (sepsa)

mariah-zgb
31.03.2009., 18:08
mislim da je ico1 poprilicno dobro objasnio o cemu se zapravo radi samo mislim da nemora to bit nuzno povezano sa gnojnom anginom jer ju ja nikad nisam imala.. tj bar mi ju doktor nije dijagnosticirao a svejedno sam imala te gnojne, smrdljive cepove.. dakle radi se o krajnicima.. koje su mi pregledali i ustanovili da ih treba odstranit. doktor je pri pregledu rekao da se boji to dirat jer ce mi sve prsnut pa ce on to samo odstranit kod operacije..

godinama su me mucile te mrvice koje su mi izlazile iz grla i uzasno smrdile.. al eto nakon operacije vise nemam problema s time.. pozdrav..

Ivanicapeca
01.04.2009., 07:35
Inače, rupice se stručno zovu kripte. Ako su krajnici "izrovani", oni više nemaju svoju prirodnu funkciju, već su leglo bakterija. U kriptama se taloži hrana i tu se raspada a bakterije uživaju tu...
Svi koji imate s tim problema, odite do otorinca i porazgovarajte o operaciji. Velika koncentracija bakterija može oštetiti vitalne organe u tijelu.

BeautifullyChaotic
01.04.2009., 11:28
Joj ja se užasavam bilo kakvih operacija... ma i odlaska zubaru, a kamoli vađenja krajnika... ali znam da ću se morati suočiti s tim.

ico1
01.04.2009., 11:57
Joj ja se užasavam bilo kakvih operacija... ma i odlaska zubaru, a kamoli vađenja krajnika... ali znam da ću se morati suočiti s tim.

Pripremi se za slijedeče

Nakon šta se smjestiš u bolničku sobu dat će ti nekakav lijek kojeg se mora popiti bez vode, a dan prije operacije se nesmije ništa jesti cijeli dan
Nakon što u piđami dođeš u pratnji sestre u operacijsku salu ko da ideš na stratište, skineš gornji dio pidžame, legneš na uski ležaj, pa ti ruke padaju, pa ti ih oni zavežu, lupe ti par puta po veni na ruci i uguraju nastavak za iglu i zaljepe flasterom
Srce ti počne ići ubrzano, bum, bum, bumm, nakon toga ti anesteziolog/nja ubrizga anesteziju, i pita te jel si pospan, ti veliš da nisi, onda baba ugura još preostalu anesteziju i ti se smiješ misleći da ne djeluje i onda se više ničega nesjećaš do kad se odjednom propudiš kad te dvoje sestara/tehničara bace ko vreću na krevet, onda se naglo digneš i sispljuneš lokvu krvi, narednih minuta samo pljuješ krv u velikim količinama i potrošiš tonu krvavih maramica,
nakon što izgubiš ko zna klko krvi na operaciji i naknadno slijedeći problem je kad ti dođe rodbina nemožeš progovoriti ni a ni be, nego moraš komunicirati pisanjem pisama, narednih dana imaš visoku temperaturu i bolove, dat će ti sestra injekciju u dupe, ako ne želiš onda će pozvati doktora koji će tupiti
Najbolje ti je nakon dva dana otić na svoju ruku doma ako nije privatna jer su bolnice očajne i strpat će te s još likova s ko zna kakvim bolestima jer nemaju kreveta koji će hrkat po noći
Naravno roditelji će te plašit da imaš nešto još u ustima šta doktor treba izvadit, da se nebi pokupila, a ti ćeš to stvarno pomislit jer ćeš imat osjećaj da su ti u grlu zabodene dvije igle sa svake strane
Treba piti kefira da ti ne ode želudac od kiselina od izgladnjivanja, bolnica ti da samo čaj kojeg su napravili od vrča vode i jedne filtar vrećice i par keksa koje nebi mogla prožvakat ni da si zdrava
Na kraju pitat ćeš se šta je doktor radio dok te nije bilo u svjesti, to sam se i ja pitao, osim šta sam vidio usisaljku kojom tu uvlaći izkrajnika drugo sam mogao samo nagađat, vjeojatno su se smijali i zbibvali pošalice dok sam ja mrtav ležao
Itd, itd, neda mi se više pisat...

ico1
01.04.2009., 12:02
I da ovu nastavk iglu šta su ti je zbili prije ubrizgavanja anestezije će ti je ostavit dan dva zabijenu u veni,
Sve je ovo strašno ali ipak se bolje riješit toga

BeautifullyChaotic
01.04.2009., 12:59
A ti to mene ohrabruješ da odem to riješit?:eek:

slonica
01.04.2009., 14:25
Pozdrav svima,

Moja iskustva sa bijelim čepičima. Moje mandule su od angina iz djetinjstva ostale izbušene i ponekad se u tim rupicama stvaraju ti bijeli čepovi. Ja ih tada lagano čačkalicom izvadim van. Meni je u 33 godine života samo jedan doktor savjetovao da izvadim mandule, a svi ostali su rekli da bolje ne. Pogotovo su oprezni kod vađenja u odrasloj dobi. Zadnja doktorica mi je rekla da su i ovakve mandule bolje nego da ih nemam, i da ako mogu vadit te čepove čačkalicom (a da mi se ne diže želudac) da ih vadim i dalje. Napominjem da više nemam angine niti upale grla. Zadnju upalu grla sam imala prije cca. 3 godine, ali ti čepovi se i dalje povremeno javljaju.

ico1
01.04.2009., 15:10
A ti to mene ohrabruješ da odem to riješit?:eek:

To da moraš riješit to tu nema pogovora, samo velim da se zna šta će bit, meni nije niko reko

Pozdrav svima,

Moja iskustva sa bijelim čepičima. Moje mandule su od angina iz djetinjstva ostale izbušene i ponekad se u tim rupicama stvaraju ti bijeli čepovi. Ja ih tada lagano čačkalicom izvadim van. Meni je u 33 godine života samo jedan doktor savjetovao da izvadim mandule, a svi ostali su rekli da bolje ne. Pogotovo su oprezni kod vađenja u odrasloj dobi. Zadnja doktorica mi je rekla da su i ovakve mandule bolje nego da ih nemam, i da ako mogu vadit te čepove čačkalicom (a da mi se ne diže želudac) da ih vadim i dalje. Napominjem da više nemam angine niti upale grla. Zadnju upalu grla sam imala prije cca. 3 godine, ali ti čepovi se i dalje povremeno javljaju.

Vađenje čačkalicom, :D eh.. to sam ja sve prošo, ali to su moram reći bedastoće, kad je krajnik već izbušen onda nema to nikakve svrhe, žarište je duboko unutra i to se nemože čačkalicom
Ta doktorica koja ti savjetuje da vadiš čačkalicom (vjerojatno opće prakse), je da ne velim šta,
Osim toga ako imaš naslage onda je tu automatski neka upala, pogledaj nepce ako je crveno onak ko mala crvena točkica u sredini, to je znak da nije to riješeno.
Ja sam bio kod vrlo kvalitetnog otorinca, niti on mi nije naredio da idem na operaciju, tu odluku trebaš sam donjeti za dobrobit zdravlja
Reći otorincu ja idem na operaciju krajnika i točka.
Ako i dalje hoćeš imat žarište u organizmu od kojega mogu stradati srce, bubrezi, zglobovi i da ti smrdi iz usta onda ok,
Što se tiče ovih opće prakse ja njima ne vjerujem ni pišljivog boba, niti se nesjećam kad sam zadnji put bio kod njih

Violet Stooge
01.04.2009., 15:45
Pripremi se za slijedeče

...

:rofl:

predobro prikazano, baš sam se nasmijala od srca i što je još luđe sad se to sve čini manje strašno koliko god to smiješno zvučalo :D
imala sam gnojnu anginu pa sad proučavam sve ovo i ajoj svaka čast na postu! :cerek:

ico1
01.04.2009., 16:40
I da zaboravio sam da te otorinac pošalje u ambulantu opće prakse prije operacije na injekciju 1000 mg peniclina
drito u dupe, a šta to booooliiiii, a da ne govorim da se sestra koja ju daje pretvara da je pažljiva a zabije ju ti od užitka
a u tom trenu baš se pojavi i doktorica i gledat ti guzicu i naslađuje se, koja sramota ejjj...
Poslije ti utrne dupe tako da šepaš :D

A na operacijskom stolu te totalno uhvati frka da pitaš dokora jel možeš dić se i odustat i to i fakat poželiš
Pomisliš bolje mi je živjet s tim nego ovo :lol:

Violet Stooge
01.04.2009., 17:08
joj ja sam inače paničar kod operacija i krvi i svega, točno se mogu zamislit na operacijskom stolu :D

uf uf za guzu :rofl:

mariah-zgb
01.04.2009., 18:22
hahahhah.. dobro ja imam malo drugacija iskustva..
meni su predlozili vadenje krajnika zbog moguceg zarista jedne kronicne bolesti koju imam pa sam pristala.. jer je bilo moguce da je to zapravo najveci uzrok..

e onda su mi rekli da nabavim uputnicu i dodem tada i tada na razgovor sa anesteziologom.. i rekli da smijem na operaciju.. dali mi tabletu.. ne smijem nista jest ni pit.. skinuli me do pasa i smjestili me na stol u sali za operaciju.. bubnuli iglu u venu.. stavili ono nesto na prst za otkucaje i tlak.. i tu sam se ja malo igrala sa svojim otkucajima i gledala ih na monitoru, ehheh.. onda mi ustrcaju nesto u venu i stave masku nakon koje utonem u san, heheh.. nakon operacije sam se nasla u svom krevetu u sobi di mi je jadna super bakica odmah pozvala sestru kad je skuzila da sam se probudila.. i dali mi maramice i onu posudu za pljuvanje.. kasnije je doso dr pitao kako se osjecam i iduci dan me pustio doma i rekao kad da dodem na kontrolu..
doma sam samo pila caj i jela puuuuno sladoleda.. heheh..
naravno da boli prvih par dana al kasnije je ok.. meni su dali ketonal forte tablete u slucaju da necu moc izdrzat.. na to sam se skoro navukla.. pila dvije dnevno, heheeh..
hvala bogu vise nema fuj smrdljivih cepova.. i iako nije zariste bilo u krajnicima drago mi je da sam ih izvadila..

a sta se tice toga da neki predlazu da se ne izvade to je samo zato da se upala grla nebi spustila na pluca.. jer su krajnici kao neka zastita..

decec
03.04.2009., 14:41
Ja isto ponekad iskašljem te bijele grudice (kako vi to iskopate, ne kužim), ali nikad nisam imao gnojnu anginu. Zna me par puta godišnje bolit grlo i nos mi curi non stop. Imate neki savjet? Imam 26 godina. Ne sviđa mi se baš ideja da odlazim odmah na neke operacije.

hollandija
05.05.2009., 20:39
Imam jedno pitanje,naime tocno negdje pri ulazu u grlo,sa lijeve i desne stane gledano od resice na zidovima usne supljine imam kao neke "spiljice" u tkivu,vertikalno polozene,kao neke razrezotine iz kojih ponekad izlaze bijele grudvice necega,vjerojatno hrane ali nisam siguran.Moja pretpostavka je da su to tzv. "gnojni cepovi" jer mi je jednom doktorica pri pregledu grla rekla: gle pa ti imas gnojne cepove.E sad da li je mislila na ovo o cemu govorim ne znam sad.Takodjer sam na samostalni nacin ustanovio da vjerojatno imam odredjen los zadah iz usta (ponekad) pa me zanima da li bi ovo mogao biti jedan od problema.Znam da moze biti raznih uzroka za los zadah (o tome ima materijala na netu) ali mene zanima moze li i ovo biti uzrok takodjer,dakle ovi pretpostavljeni gnojni cepovi.

Zna li itko ista o ovome i je li itko u svojoj usnoj supljini primjetio nesto slicno i gdje se moze o ovome nesto vise procitati i saznati da li se uopce radi o gnojnim cepovima ili necem drugom,naime na netu kao da nema nicega u vezi toga,bar ja nisam nasao nista.Spominju se doduse gnojni cepovi ali na raznim drugim mjestima no ne u usnoj supljini.

Ako itko ista zna da li se ovaj problem uopce moze rijesiti ili bar kako ga minimalizirati.

Dolje u linku se moze naci slika kako to otprilike izgleda kod mene,sam sam nacrtao po sjecanju a strelice pokazuju na te pod navodnicima "cepove" (spiljice) o kojima govorim.Ono u sredini crveno je jezik naravno.

http://i294.photobucket.com/albums/mm111/speccc/Gnojnicepovi2.jpg

JA IMAM ISTI PROBLEM KAO I TI I TO TI JE TO GNOJNI CEPOVI.JA IMAM NA DESNOM KRAJNIKU SAMO JEDAN TAJ KAO GNOJNI CEP KOJI MI I SADA U OVOM MOMENTU JOS STOJI NA KRAJNIKU PA SAM ISLA KOD KUCNOG DOKTORA DA VIDI ON KAZE AFTE ALI JA ZNAM DA AFTE BOLE OVO MENE NEBOLI SAMO STO MI KRAJNIK MALO TRNE OD TOGA.MA KUCNI DOKTOR NEMA POJMA KAZE DODJI ZA 14 DANA OPET AKO NE PRODJE.I JA TI NISAM MOGLA CEKATI 14 DANA ODEM JA OPET NAKON 7 DANA PA TRAZILA UPUTNICU ZA SPECIJALISTI PA MI JE JEDVA DAO JER NEMA UVEDENO U KOMPJUTERU DA SAM IMALA PRIJE PROBLEMA SA KRAJNICIMA.JA IMAM PROBLEMA VEC 5 GOD.IMAM CESTE UPALE PA 3 DO 4 PUTA GODISNJE.DESNI MI JE KRAJNIK SAV IZBUSEN SA RUPAMA A TO DODJE OD CESTIH UPALA.TAKO DA SAM MU TO SVE REKLA DA NISAM DOLAZILA ZBOG TOGA I ONDA MI JE DAO NEKE ANTIBIOTIKE ALI NA PENCILIN SAM ELARGICNA PA SAM IH POPILA ALI TAJ GNOJ KAO CEP STOJI I DALJE ZNACI NEMA POJMA DAO MI ANTIB I BEZ VEZE SAM IH PILA.TAKO DA SAM JA SA UPUTNICOM BILA U PON 4.MAJA KOD SPECIJALISTE U BOLNICI PA KAD JE VIDIO I SASLUSO MENE DA IMAM CESTE UPALE I KAZE DA SU MI KRAJNICI VELIKI I PUNI RUPA I GDJE SE HRANA SKUPLJA A I IMAM RUZAN ZADAH IZ USTA I TO JE ZBOG TOGA ODMA MI JE REKAO DA MOJI KRAJNICI VISE NEVALJAJU I DA TO TREBAM PERISATI PA SMO SE DOGOVARALI KAD OPERACIJU ALI SAD MAJ I JUNI JE PUNO JEDINO JULI ALI POSTO 17.7 IDEM NA GODISNJI ONDA MI JE REKAO DA CE MI JOS JAVITI ZA TERMIN AKO BI KO ODUSTAO OD OVIH STO IMAJU U MAJU ILI JUNU.ZNACI JA IH MORAM VADITI VAN A IMAM 39 GOD.BRRRRRRRRRR.MALO ME STRAH AL STA CU.

hollandija
05.05.2009., 21:05
To da moraš riješit to tu nema pogovora, samo velim da se zna šta će bit, meni nije niko reko

Vađenje čačkalicom, :D eh.. to sam ja sve prošo, ali to su moram reći bedastoće, kad je krajnik već izbušen onda nema to nikakve svrhe, žarište je duboko unutra i to se nemože čačkalicom
Ta doktorica koja ti savjetuje da vadiš čačkalicom (vjerojatno opće prakse), je da ne velim šta,
Osim toga ako imaš naslage onda je tu automatski neka upala, pogledaj nepce ako je crveno onak ko mala crvena točkica u sredini, to je znak da nije to riješeno.
Ja sam bio kod vrlo kvalitetnog otorinca, niti on mi nije naredio da idem na operaciju, tu odluku trebaš sam donjeti za dobrobit zdravlja
Reći otorincu ja idem na operaciju krajnika i točka.
Ako i dalje hoćeš imat žarište u organizmu od kojega mogu stradati srce, bubrezi, zglobovi i da ti smrdi iz usta onda ok,
Što se tiče ovih opće prakse ja njima ne vjerujem ni pišljivog boba, niti se nesjećam kad sam zadnji put bio kod njih

VADJENJE CACKALICOM NEEEEEE JOJJJJJJJ LJUDI.JA SAM BAS BILA JUCE KOD SPECIJALISTE ZBOG TIH CEPICA I RUPICA PO KRAJNIKU ALI SAMO JEDNOM I CESTE UPALE IMAM.ON JE MENI BEZ RAZMISLJANJA REKAO DA IH MORAM VADITI JER SU VEC DOTRAJALI I DA NEMAJU VISE SVOJU FUNKCIJU PA SADA CEKAM TERMIN ZA OPERACIJU ALI TEK ZA 3 MJESECA I MOMENTALNO JOS IMAM TAJ CEP NA KRAJNIKU I NIJE MI GA HTIO IZVADITI SA CACKALICOM HEHEHE NEGO JE REKAO NEKA STOJI TAKO SVAKAKO CU IH VADITI.\ZNACI NISTA NE VADITE CACKALICOM I STAPICIMA NEKIM NEGO IDITE KOD SPEC.NEMAJU KUCNI DOKTORI OPCE PRAKSE POJMA.POSTO JA ZIVIM U HOLANDIJI PA SE TAKO KAZE KUCNI DOKTOR STA GOD DA TI JE MORAS PRAVITI PRVO TERMIN KOD NJEGA PA AKO TREBAS DALJE KOD SPECIJ.ON TI ODLUCUJE DA LI CE TI DATI UPUTNICU ZA SPECIJAL.JA VAM IMAM 39 GOD I ETO BOJIM SE MALO OPERACIJE JER SAM CULA DA JE KOD STARIJIH MALO TEZE JER SU CVRSCE PRICVRSCENI PA BRRRRRRRRR SAM MALO U POTRAZI I PO FORUMIMA KO IMA TAKE PROBLEME.POZDRAV HOLANDIJA

Grand Funk
20.08.2010., 14:02
Pozdrav,

zadnjih par dana krajnici su mi malo otečeni, i čisto bez veze sam danas išao pogledat ih u ogledalo i primjetio nekoliko malih bijelih točkica po njima, što me je zabrinulo.

Malo sam čitao i te točkice se spominju kod upale krajnika, te angina. Sada meni je čudno jer nemam apsolutno nikakvih drugih simptoma, kao što su; temperatura, umor, glavobolja a ni limfne čvorove ne mogu napipati da su otečeni.. Znači jedino što osjećam su malo otečeni krajnici, mogu i gutat normalno bez bola, jednostavno ih malo "osjetim" tijekom gutanja.

Jel bi mogao netko dati nekakvu dijagnozu? Doktor mi ne radi više danas i vikend je pred nama..

Pušač sam ako to nešto znači.

ema007
20.08.2010., 14:35
Meni dr. rekao da je to kronični tonzilitis, šta god mu to značilo :ne zna:

yin yang
20.08.2010., 18:25
Ova pojava se zove Tonzile stones,i nije nikakva upala u pitanju! Za ovo ne trebaju antibiotici, a dr-i u Hr ne mozgaju previše i samo pišu recepte često čujem za ovaj problem.
U krajnicima imaš udubinice, kao hodničiće, i tu se nekad znaju smjestiti ovi tonzil stonesi ,napose kod ljudi koji su nekad ili u djetinjstvu patili od čestih angina pa su krajnici takvi, malo rupičasti :rofl: . Kod nas doktori čak šalju na vađenje mandula.
ne boj se, nemaš upalu grla niti gnojnu anginu ,niti neznam šta sve ne.

Ti tonzil stones(u prijevodu kamenčići) su sastava najviše kamenca iz vode, uz primjese ostalih bakterija koje svi imamo u ustima a služe za zaštitu zubiju od karijesa, probavljanje hrane itd.. Znači bezopasne totalno.
Oni će izaći sami, pa ih možeš slučajno iskašljat, ili ako su ti na vidiku i jako te smetaju probaj ih maknuti štapićem za uši. Ne kopaj puno po krajnicima da ih ne oštetiš, iako ni to nije neko zlo u biti.

LJudi čak kupuju posebne male žličice :rofl::rofl: za vađenje tih vragova ,ajme meni hahaha.

Grgljaj s nečim grlo, vodicom za usta il čajem od kadulje.

femmelatin
20.08.2010., 18:48
To je točno, ali ako su pritom otečeni i osjeća ih prilikom gutanja, mogla bi ipak biti angina. Vidjet će ako počne boljeti, a dotad kao što kažeš - žalfija.
Inače, angina se može imati a da čovjek nema temperaturu i da se dobro osjeća (imala), dok je kod viroza uobičajeno osjećati se loše i malaksalo.

yin yang
20.08.2010., 19:20
To je točno, ali ako su pritom otečeni i osjeća ih prilikom gutanja, mogla bi ipak biti angina. Vidjet će ako počne boljeti, a dotad kao što kažeš - žalfija.
Inače, angina se može imati a da čovjek nema temperaturu i da se dobro osjeća (imala), dok je kod viroza uobičajeno osjećati se loše i malaksalo.

Eh sad, to bi trebala znati osoba za sebe jel to angina il nije :rofl:, ja bih za sebe znala npr što mi je :p
Krajnici mogu oteći i zbog tog što tonzilestonesi ipak zauzimaju mjesta u njima, logično.

Kod angine je klasično da je krajnik u većini zabijeljen, kao mutan ajmo reć, a bol nije sitna baš :) ; bar kod mene koja ne podnosim nikakvu bol ,od te boli se teško guta pa se ni ne može jesti, i slinu je muka gutati.

Ako su stonesi u pitanju ,bol nije zbog upalnog procesa, već čisto mehanička ,poput osjećaja stranog tijela u grlu il grebuckanja što može bit neugodno al je daleko to od boli zbog streptokoa il stafilokoka.

Teško je znati ovako što je dečku , al sudeći po postu on nema nikakvih smetnji posebnih i to sam htjela naglasiti; ako se osjeća dobro Nek ne pije bezveze antibiotike koji možda nisu potrebni ; čemu ubijati sve bakterije u tijelu zbog krajnika koji ne bole itd itd jer sam svjedok da doktori zbog ovakvih sitnica djele antibiotike ne mareći uopće i sve trpaju u upalu tonzila i bok. Niti ne uzimaju briseve što bi trebali.

Eshyy
20.08.2010., 19:20
Ja ih baš sad imam.
Moja je doktorica rekla da uzimam Vitamin C i Propolis sprej, a ako mi se zacrveni i pojavi se nemogućnost gutanja onda da se joj se javim.

Uglavnom, ništa strašno.

Grand Funk
20.08.2010., 22:32
Hvala svima na odgovorima.

Mislim da sa 100%-tnom sigurnošču mogu reći da nije nikakva upala krajnika ili angina. Zaista su mi simptomi skoro pa nikakvi, jedino malo "osjećam" krajnike što, kao što yin yang kaže, može biti radi stranog tijela u krajnicima.

Malo sam googlao i shvatio da su to sigurno tonsil stones, yin yang je dobro opisala. Probao sam malo grgljati sa slanom vodom i neki su mi izašli, dok sam neke malo sa štapićima ispikao. Imam još par njih iza, do kojih ne mogu jer ću se ispovraćat ako nastavim pikat sa štapićem za uši. :P

Ali ajme, dok sam googlao, pa to izgleda grozno po slikama. Neki imaju te kamenčiće toliko velike da moraju na operaciju...zaista grozno, navodno i zadah u ustima stvara, iako to kod sebe nisam zamjetio. Valjda zato što su relativno sitni.

Jedino me muči zašto sam to dobio? I ponajviše da li će mi se vraćati...nisam nikad tako nešto imao.

Grand Funk
21.08.2010., 08:06
KAMEN U KRAJNICIMA (TONZILOLITIS)
Simptomi: Bele tačkice na krajnicima (tonzilima), mada nisu uvek vidljive; teškoće pri gutanju, metalni ukus u ustima.
Uzroci: Nastaju kada komadići kalcifikovane hrane, sluzi i bakterija ostanu zarobljeni u naborima i šupljinama krajnika. Taj „otpad“ privlači bakterije, stvrdnjava se i počinje da se raspada. Povećanom riziku izložene su osobe koje često pate od upale krajnika, jer zbog bolesti na krajnicima ostaju ožiljci u kojima se zadržava hrana. Na formiranje kamenčića u krajnicima utiču i pilule protiv visokog pritiska, analgetici i antidepresivi, zbog toga što kao nuspojavu imaju suva usta, što znači da u njima nema dovoljno pljuvačke da spere ostatke hrane i bakterije.

Lečenje: Svaku belu tačkicu na krajnicima morate da pokažete lekaru. Stručnjaci preporučuje da jednom dnevno pojedete neki suv kreker ili dvopek, koji će ukloniti kamenčiće. Poželjno je i ispiranje usta mlakom slanom vodom. Lekari ponekad laserskim putem mogu da izravnaju sve neravnine na krajnicima kako se u njima ne bi zadržavali ostaci hrane. Krajnja mera je operacija krajnika.

Prevencija: Dobra higijena usta, redovno pranje zuba i korišćenje bezalkoholne vodice za ispiranje usta, kao i unošenje dosta tečnosti.

Z_interactive
15.12.2011., 21:02
Evo boli me posljednji (3 su već izrasla) umnjak, donji desni i gledam naspram ogledala di će izrast jer nema mista u ustima, kao vidim u ljevom djelu usta skroz blizu resice nekakva rupa i unutra puno nečeg bjeloga, uguram prst i noktom iskopam kolko mogu (odmah mi se diže želudac ako jače ubodem prst pa sam odustao) tog bjelog. To je nešto kao hrpa sitnih kamenčića il tako nešto uglavnom slipljeno i nije baš mljeckavo.

pojma nemam što je to i kad se napravilo:ne zna:

nisam gledao zube ne sjećam se kad, sa pogledam jer me boli umnjak kad ono WFT:confused:

ništa me ne boli i skroz sam OK!

any ideas?:confused:

leeloo27
15.12.2011., 21:14
Ako sam dobro skontala, to ti nije kod zubiju nego kod grla? Jel imaš inače problema sa krajnicima?

Ovo mi zvuči ko kod ljudi kojima su krajnici u banani, ne vrše svoju funkciju jer su od silnih upala postali ko spužva pa se skuplja u njima hrana i stvara se idealno hranilište za bakterije.

Z_interactive
15.12.2011., 21:25
nisam nikad imao s time problema :ne zna:, sve mi je ok samo što mi raste evo zadnji umnjak pa me boli.

evo slika, http://i692.photobucket.com/albums/vv284/Z_interactive/mouth.jpg

rupa je tu negdi di je plavi krug a ovo crveno je taj zadnji umnjak koji mi raste i to je jedino što boli.

jel to možda ima veze što jeko puno slinim nakon što operem zube?

Sashica
15.12.2011., 21:45
Probaj izguglati slike gljivica (candida) u ustima pa provjeri jel ovo tvoje izgleda tako?

Z_interactive
15.12.2011., 22:05
tnx, moguće da je to al nekako je sve to PUNO, ja nemam nikakve simptome i osjećam se ok i sve je normalno (osim što me boli umnjak), zapravo tek sam to slučajno vidio, sutra kod doktora ću vidit.

leeloo27
15.12.2011., 22:12
Ja mislim da ti je to krajnik. :ne zna:

Saška, ne znam baš da od gljivica bude tako kako je on opisao, baš to što je opisao je karakteristično kod krajnika kad su šuplji pa kad se hrana i ostalo smeće skuplja u njima.

Sashica
15.12.2011., 22:32
Ma to mi je samo tako palo na pamet, možda ipak jesu krajnici. Najbolje da ipak ode kod doktora, za svaki slučaj :D

Z_interactive
16.12.2011., 14:40
evo kaže dr da je to ugnojena angina :confused:, uglavnom nešto za ispiranje usta (za grgljanje) i antibiotici bi tribali to rješit - ko da nije dosta umnjak već sad i ovo :mad:

leeloo27
16.12.2011., 15:39
Joj kak sam pametna. :raspa: :D

Samo ne mogu vjerovati da te nije bolilo grlo, ja kad imam gnojnu anginu ne mogu gutati koliko me boli.

I evo jedan narodni lijek što su meni stare bake rekle da je dobro kod angine: jabukovo sirće malo razrijediti u vodi i to tako grgljati u grlu i ispljuniti. :)

Z_interactive
16.12.2011., 17:41
ma nisam ja ni znao da to imam u ustima, nego sam pogledao usta zbog umnjaka koji me boli pa sam slučajno to vidio

Samo ne mogu vjerovati da te nije bolilo grlo, ja kad imam gnojnu anginu ne mogu gutati koliko me boli.

što se to često dešava ?

leeloo27
16.12.2011., 17:46
Misliš jesu li gnojne angine uobičajne?

Jesu, nekima se češće nekima rijeđe događaju. Ja ih nemam često al kad ih imam boli ko sam vrag i ne mogu gutati koliko mi sve bude upaljeno i koliko boli.

ebelinn
17.12.2011., 11:42
Joj kak sam pametna. :raspa: :D

I evo jedan narodni lijek što su meni stare bake rekle da je dobro kod angine: jabukovo sirće malo razrijediti u vodi i to tako grgljati u grlu i ispljuniti. :)

Sirće je ocat, jel tako? Jel mozes molim te napisat otprilike kolko octa, a kolko vode? Hvala :)

Silvery
17.12.2011., 12:53
evo kaže dr da je to ugnojena angina :confused:, uglavnom nešto za ispiranje usta (za grgljanje) i antibiotici bi tribali to rješit - ko da nije dosta umnjak već sad i ovo :mad:
Po onome što opisuješ i po slici, ne bi se reklo da je ugnojena angina, a nema ni smisla se "trovat" bezveze antibioticima kad nemaš klasične simptome.

Svakako te dobro uputio El Gato Felix na onu temu, ima odličnih pojašnjenja. :top:

Z_interactive
17.12.2011., 13:15
pogledao sam tu temu i dobra je.
Baš kao što i piše da se ispiru usta, to mi je dr dao nešto da 2-3 put dnevno grgljam.
dao mi je antibiotike 3 put dnevno, odnosno idućih 10 dana. rekao je da će to pomoći i da me manje boli umnjak jer ima malo mjesta pa mi je malo natečeno.

Ivanicapeca
17.12.2011., 15:20
Ne mora se uopće raditi o upali krajnika, već o rupicama na krajnicima koje su nastale kao posljedica upale krajnika. Te rupice se inače zovu kripte i odlično su vlažno i toplo mjesto gdje se može zavući hrana a onda se tamo bakterije množe i stvaraju se te siraste nakupine. Za dobru higijenu, trebalo bi te nakupine nekako odstraniti- čačkalica ili neki drugi štapić, a poslije usta dobro dezinficirati grgljanjem Hexoralom ili Betadine otopinom.
Filmić kak to dr. rade: http://www.youtube.com/watch?v=PEKTQryabYk

leeloo27
17.12.2011., 15:43
Sirće je ocat, jel tako? Jel mozes molim te napisat otprilike kolko octa, a kolko vode? Hvala :)

Da, jabučni ocat. Ne znam, ja ti to otprilike. Nasipam octa negdje prst debelo i to razrijedim s otprilike toliko vode da si baš ne spržim usnu šupljinu i to grgljam i ispljunem.

Ne sjećam se kad sam to zadnji puta radila, zaobilaze me već godinama gnojne angine. :kuca u drvo: :D

Z_interactive
17.12.2011., 16:21
da! dao mi je betadine i evo 2 puta dnevno grgljam, treba 30 sekundi grgljat, ja to radim 6x5 puta jer ne mogu odjednom 30 sec grgljat.

rekli su mi u ljekarni da to radim dok mi ne nestane ova jel "bjela nakupina" - koliko je to tjedan-2 :ne zna:

Ivanicapeca
17.12.2011., 17:08
da! dao mi je betadine i evo 2 puta dnevno grgljam, treba 30 sekundi grgljat, ja to radim 6x5 puta jer ne mogu odjednom 30 sec grgljat.

rekli su mi u ljekarni da to radim dok mi ne nestane ova jel "bjela nakupina" - koliko je to tjedan-2 :ne zna:

Neće to tako ići. Samo mehaničkim odstranjivanjem- čačkalica i lagano skidanje, a onda održavanje stanja oralnom higijenom.
Malo sam čitala na netu o tim "kamenčićima" iz krajnika (tonsil stones) (http://www.terminatetonsilstones.com/) pa na nekim stranicama spominju kako je odlična terapija nekakvim otopinama s aktivnim kisikom.

Z_interactive
19.12.2011., 22:48
evo bio kod zubarice i kaže ona da nema ona što čistiti već da će to antibiotici riješti :ne zna:

Kukulkan
22.12.2011., 19:26
pozz svima

sad neznam koji je korektan naziv na hrv
na engleskom je "tonsil stones"

u biti radi se o onim gnusnim bjelim ugruscima sto bezveze se stvore u grlu
i inace bi mi se sami olavabili te bi ih ili iskasljao/ispljunuo ili (nazalost) gutnuo

ali sad pre par dana mi se stvorio jedan na desnoj strani, i osjetim da je velik
a nazalost sam po sebi nece da otpadne a rucno nemogu ni do njega (probao sam sa stapicem za uha)
takodjer pokusavam izvana preko vrata stiskati na tom podruciju da se kao pogura

ali nejde...

I sad mi je sranje pred bozic posto ni doktor neradi i sve to
pa me zanima dali postoji neka alternativa kako ga se rjesiti

bilo cajevi ili neki domaci tretman...

jako me zulja, neugodan je u podruciju grla i tesko spavam zbog njega...

molim savjete :(

mjoxer
04.01.2012., 17:53
bog ekipa
evo ovako, nisam bio u dr. jos, jer nisam ni posumlju u to da imam gnojne cepove vec sam mislio da se radi o normalnoj gripi. doduse i to mi je bilo cudno jer se i ne sjecam kad sam zadnji put bio bolestan. temperatura oscilira izmedu 37.5-39 (dan noc), ubrzan rad srca do 70, mozda je nekome to normalno ali meni je inace 50, limfne zljezde na vratu nateknute. e sad, meni se cura bori s time cijeli zivot (ima krajnike) tako da predpostavljam da sam ih dobio od nje. ja sam izvadio krajnike ko dijete pa me sad zanima jeli moguce dobiti te gnojne cepove bez krajnika, kako se ljeci osim operacijom, mislim mlad sam ali mi se neda ici oped pod noz. hvala

UglyKidJoe
04.01.2012., 18:01
bog ekipa
evo ovako, nisam bio u dr. jos, jer nisam ni posumlju u to da imam gnojne cepove vec sam mislio da se radi o normalnoj gripi. doduse i to mi je bilo cudno jer se i ne sjecam kad sam zadnji put bio bolestan. temperatura oscilira izmedu 37.5-39 (dan noc), ubrzan rad srca do 70, mozda je nekome to normalno ali meni je inace 50, limfne zljezde na vratu nateknute. e sad, meni se cura bori s time cijeli zivot (ima krajnike) tako da predpostavljam da sam ih dobio od nje. ja sam izvadio krajnike ko dijete pa me sad zanima jeli moguce dobiti te gnojne cepove bez krajnika, kako se ljeci osim operacijom, mislim mlad sam ali mi se neda ici oped pod noz. hvala

Ne kužim - imaš li na kraju ili ne gnojne čepove? Tj. vidiš li ih? Pusti curu.

Gripe još nema i prati ju općenita malaksalost organizma.

mjoxer
04.01.2012., 18:43
Ne kužim - imaš li na kraju ili ne gnojne čepove? Tj. vidiš li ih? Pusti curu.

Gripe još nema i prati ju općenita malaksalost organizma.

ma evo uzo sam bateriju i ozicu kad unutra carstvo malih bijelih kulica, uzeo sam od cure ospamax (znam da nije pametno prije konzultacije sa dr. ali eto) pa se nadam da ce biti bolje. necu sad nista dirat dok dr ne vidi ali iza toga ide ciscenje

Ivanicapeca
04.01.2012., 18:52
Ima najmanje 5 nedavno aktivnih tema koje se bave ovom problematikom.
I da, treba čistiti, jer se najvjerojatnije radi o tonsil stonesima (http://www.terminatetonsilstones.com/)

UglyKidJoe
04.01.2012., 22:15
Ima najmanje 5 nedavno aktivnih tema koje se bave ovom problematikom.
I da, treba čistiti, jer se najvjerojatnije radi o tonsil stonesima (http://www.terminatetonsilstones.com/)

Hm - čovjek je napisao da je - tonzilektomiran u dječjoj dobi. :mig:

ma evo uzo sam bateriju i ozicu kad unutra carstvo malih bijelih kulica, uzeo sam od cure ospamax (znam da nije pametno prije konzultacije sa dr. ali eto) pa se nadam da ce biti bolje. necu sad nista dirat dok dr ne vidi ali iza toga ide ciscenje

Ospamox je ok - iako mi još nije jasno na čemu su to tebi bijele kuglice kad si navodno tonzilektomiran kao dijete? :misli:

Ivanicapeca
04.01.2012., 22:50
Hm - čovjek je napisao da je - tonzilektomiran u dječjoj dobi. :mig:

Što ne znači da ne mora imati određene kripte tj. šupljine na tkivu gdje su se krajnici nalazili do sada i u kojima se mogu nakupljati ostaci hrane koje bakterije onda lijepo pretvore u stonsiće.:mig:
Nek fino pogleda slikice pa procijeni radi li se o tome.

UglyKidJoe
05.01.2012., 15:12
Što ne znači da ne mora imati određene kripte tj. šupljine na tkivu gdje su se krajnici nalazili do sada i u kojima se mogu nakupljati ostaci hrane koje bakterije onda lijepo pretvore u stonsiće.:mig:
Nek fino pogleda slikice pa procijeni radi li se o tome.

Hmmm.... Tonzilarne lože su nakon tonzilektomije u pravilu plitke i nema baš mogućnosti za stvaranje kripti.
Jedina mogućnost u opciji jest da nije svo tkivo tonzila odstranjeno pa je ostatno rehipertrofiralo te se na toj bazi razvili čepići.

Uglavnom - dg. nije moguće postaviti virtualno.

Garava xy
18.01.2012., 18:38
Ljudi!!!!!!!! Ovako: i ja imam te vragove sa strane obraza, na ulazu u grlo, ne znam ni sama kako da objasnim... Bila sam kod doktora, kaže da imam super zdrave krajnike, nikad nisam imala nikakvu upalu, nikad me grlo nije boljelo... Ugl, meni nije zbog krajnika!! Pa, od čega je onda????? On mi nije znao reći!!! :( :( :(

flash02
10.03.2012., 17:23
Pozdrav
vec duze vrijeme imam osjecaj u grlu kao da imam dlaku,nisam obracao previse pozornosti na to,nije toliko strasno...
nedavno sam poceo tu i tamo izbacivati iz grla kao male komadice neke zute tvari,to me malo zabrinulo pa sam otisao na internet malo pogledat sta bi to moglo biti,i izgleda isto kao kamenac na krajnicima,iako kad ja pokusam pogledat grlo u ogledalo nemogu nista vidjet,te gluposti koje izbacujem izgledaju identicno kao slike za kamenac na krajnicima
Jedino sto mi nema smisla je to sto svi koji imaju kamenac na krajnicima govore da imaju uzasan zadah i da ti kamencici koje izbace iz grla jako smrde,dok moji ne smrde uopce i nemam zadah...
isto tako vec neko vrijeme imam gadan okus u ustima kojeg se nemogu rijesit
Pa ako netko ima ideju sta bi to moglo biti...

ma_mm
06.10.2012., 13:27
Pozdrav
vec duze vrijeme imam osjecaj u grlu kao da imam dlaku,nisam obracao previse pozornosti na to,nije toliko strasno...
nedavno sam poceo tu i tamo izbacivati iz grla kao male komadice neke zute tvari,to me malo zabrinulo pa sam otisao na internet malo pogledat sta bi to moglo biti,i izgleda isto kao kamenac na krajnicima,iako kad ja pokusam pogledat grlo u ogledalo nemogu nista vidjet,te gluposti koje izbacujem izgledaju identicno kao slike za kamenac na krajnicima
Jedino sto mi nema smisla je to sto svi koji imaju kamenac na krajnicima govore da imaju uzasan zadah i da ti kamencici koje izbace iz grla jako smrde,dok moji ne smrde uopce i nemam zadah...
isto tako vec neko vrijeme imam gadan okus u ustima kojeg se nemogu rijesit
Pa ako netko ima ideju sta bi to moglo biti...

ako imaš gadan okus, onda ti je i takav zadah samo što ga sam jako rijetko možeš osjetit, probaj pitat nekog drugog pa ćeš vidjet ;) svi ste zapeli za te tonsil stones a uopće ne mora biti..dovoljno je da vam malo padne imunitet (krajnici su limfne žlijezde) i oni će lučiti gnoj zbog neke upale a to može biti i mala bezbolna upala.

Đastin Bajba
28.11.2012., 21:07
Postoji li što u ljekarni za ispiranje usta radi tih tonzila?

Dajjal
27.11.2013., 11:27
Baš sam se pitao zašto mi s vremena na vrijeme kod grgljanja iz usta ispadne takav neki komadić, kad sam ga pomirisao smrdio je kao 10 drekova.

Čujem da je lijek za to svaku večer žličica jabučnog octa u četvrtinu čaše tople vode i grgljati nekoliko minuta.

papa štrumf
30.11.2013., 23:28
Postoji li što u ljekarni za ispiranje usta radi tih tonzila?ja sam kupio veliku injekciju I veliku iglu. vrh igle sam zaoblio da nije ostra. stavim iglu u rupicu I sa toplom vodom isperem.

papa štrumf
12.01.2014., 00:49
ja sam kupio veliku injekciju I veliku iglu. vrh igle sam zaoblio da nije ostra. stavim iglu u rupicu I sa toplom vodom isperem.treba paziti da igla ne odleti od injekcije pa zavrsi u grlu.

Ivanicapeca
12.01.2014., 16:28
Inače, ako se babavi špatlica za struganje jezika te se kod pranja zubi redovito oriba i jezik, količina tonzilita se prilično smanji.

Kukulkan
21.01.2014., 23:41
Čujem da je lijek za to svaku večer žličica jabučnog octa u četvrtinu čaše tople vode i grgljati nekoliko minuta.

krajnici se ne upale bez razloga
lijek nije grgljanje neznam cega
nego rjesavanje upale u tjelu

Ivanicapeca
24.01.2014., 15:32
krajnici se ne upale bez razloga
lijek nije grgljanje neznam cega
nego rjesavanje upale u tjelu

tonziliti ne nastaju direktno radi upale. Oni su nakupine hrane unutar kripti koje nastaju nakon gnojnih upala.

Alejandro^^
30.01.2014., 09:44
Ajme primijetio sam i ja da imam ovo, i s vremena na vrijeme se pojavi, pa sam googlao i čistio štapićem za uši, ali toliko me tjera povračati, pa se i sam pitam jer vrijedi uopće toliko trud, no ajde na kraju, iz nekog 50-og pokušaja ispadnu.
Ali sam primijetio nedavno da se mi sad skriveni u krajnicima, znaći ne znam kak da objasnim, ubiti kad se nadražio grlo i ideš povračat, i kad se skupe krajnici u jednoj rupici se vide te nakupine. Neznam sad kak da to izvadim, ima neko ideju? :p

Kukulkan
30.01.2014., 12:32
meni je kašljanje i kihanje(na usta) puno pomoglo pri izbijanju van
ovo sa štapićima je govno što si i sam rekao tjera na povračanje i samo si pogoršavaš dan

Ivanicapeca
31.01.2014., 21:20
Sve je stvar treninga. Ja bez problema čak i pritisnem štapićem pa izađe i ono skriveno. Prije mi je stvaralo podražaj na povraćanje, a sad više ne. Inače može se to i kirurški riješiti. Mislim da čak negdje na prvim stranicama postoji i link na zahvat laserom di ti spale te kripte pa se hrana više ne skuplja.

klif
29.06.2014., 11:36
Počeli se i meni pojavljivati mali bijeli grumeni na krajniku. Da li je tko što ozbiljnije napravio po tom pitanju?
Bio sam kod orl doktora i samo mi je pojasnio što je to. Nikakav savjet, niti što dalje s tim..

Imam već zadnjih 3 mjeseca česti sekret iz sinusa koji mi se direktno slijeva u ždrijelo. Ne mogu ga ispuhat, niti ispljunut.
Bol u grlu postoji, baš na krajnicima, mislim da mi je to došlo zbog prehlade i virusne infekcije možda, pa mi je poremetilo krajnike i sad se tamo uspijeva stvoriti taj bijeli kamenčić.

Idem sad na test za alergije, jer me i to smeta, bris nosa, grla, snimio sam sinuse, postoji blago zasjenjenje i blaga devijacija nosa...

Netko bio u sličnoj situaciji?

Ivanicapeca
29.06.2014., 19:16
Špricaj si angalom, pomoći će ti. Jedino što možeš jest nekako čačkalicom to vaditi vani i tako održavati higijenu. Meni se puno manje rade od kad sam nabavila špatlicu za čišćenje jezika.

klif
30.06.2014., 10:06
Špricaj si angalom, pomoći će ti. Jedino što možeš jest nekako čačkalicom to vaditi vani i tako održavati higijenu. Meni se puno manje rade od kad sam nabavila špatlicu za čišćenje jezika.

Hvala ti na odgovoru, ali nekako mi je to čudno/smiješno da se to rješava na taj način. Čačkanjem čačkalicom. Drugo su mi prištići na tijelu ili faci, pa ih istisnem, ali bojim se da je ovo podosta ozbiljnije od toga da bi si ja to sam radio.
Koliko sam shvatio te bijele nakupine, grudice, će se pojavljivati dok je pora i rupica u krajnicima, te je onda jedino potpuno rješenje za to tonzilektomija ili laserska operacija, tj izravnanje tih pora i rupa?

klif
30.06.2014., 10:08
Da, napomenula si to ranije gore. Pardon...

''Inače može se to i kirurški riješiti. Mislim da čak negdje na prvim stranicama postoji i link na zahvat laserom di ti spale te kripte pa se hrana više ne skuplja.''

Ivanicapeca
30.06.2014., 21:15
Ja bez problema to sama maknem. Imam jednu dugu metalnu čačkalicu tj. stomatološku iglu na koju namotam malo vate i lagano pritisnem pored tonsilita i on sam izađe vani. Dok se ne privikneš može biti malko neugodno, ali s vremenom i upornošću se navikneš i postane ti to dio oralne higijene. Može se i paliti, no svako čačkanje oko krajnika u starijoj dobi nosi svoje rizike na krvarenja,tako da to za mene nije opcija, s obzirom da ovako stvar držim pod kontrolom u zadovoljavajućoj formi.

klif
01.07.2014., 08:59
Ja bez problema to sama maknem. Imam jednu dugu metalnu čačkalicu tj. stomatološku iglu na koju namotam malo vate i lagano pritisnem pored tonsilita i on sam izađe vani. Dok se ne privikneš može biti malko neugodno, ali s vremenom i upornošću se navikneš i postane ti to dio oralne higijene. Može se i paliti, no svako čačkanje oko krajnika u starijoj dobi nosi svoje rizike na krvarenja,tako da to za mene nije opcija, s obzirom da ovako stvar držim pod kontrolom u zadovoljavajućoj formi.

Nego daj mi reci, da li ti je prisutan zadah prije i poslije vađenja?
I imaš li problema sa sekretom iz sinusa niz ždrijelo?

Ivanicapeca
01.07.2014., 13:07
Nego daj mi reci, da li ti je prisutan zadah prije i poslije vađenja?
I imaš li problema sa sekretom iz sinusa niz ždrijelo?

Ne razumijem na što točno misliš? Gle, tonsiliti zaudaraju, no ne osjećam taj zadah iz ustiju jer ih redovito čistim pa se ne stigne nagomilati da počne pričinjavati takve probleme.
Nemam kroničnih problema sa sinusima, al da, znam se jednom godišnje bar prehladiti.
Zato sam ti preporučila Angal jer ima antiseptičko djelovanje pa će uništiti povrišinski bakterije koje stvaraju zadah.
Isto tako trebao bi napraviti test na helicobacter pylori da se vidi da li možda ona iz želuca stvara zadah.