PDA

View Full Version : Rodiljni dopust & naknada

stranice : 1 [2] 3

MiNa8
02.11.2011., 23:53
Eto od gomile pitanja pa da bude i moje :D
Naime planiramo bebu al ja sam nezaposlena,evo prije koji dan prestala raditi kao sezonac.. koja su moja prava u slucaju da ostanem trudna sad a nemam staza kao sto citam od 1g..hvala:cerek: radila sam 7mj i prosle godine 3...:(

Ako si nezaposlena, imaš pravo na godinu dana porodiljnog po 1663kn mjesečno + upis staža u radnu knjižicu. Porodiljnu naknadu ostvaruješ tek kad se rodi beba.

Scarpeta
03.11.2011., 10:02
dan :mig: ovak,do kraja porodiljnog ima još god i pol,a poslodavac zatvara firmu...kako onda ide porodiljni dalje? ide se na burzu i sve po starom? hvala

maslacak7
03.11.2011., 18:10
Ako si nezaposlena, imaš pravo na godinu dana porodiljnog po 1663kn mjesečno + upis staža u radnu knjižicu. Porodiljnu naknadu ostvaruješ tek kad se rodi beba.

hvala:cerek:.. znaci dok sam trudna nista nego kad se rodi beba. Nisam to nista znala.

MiNa8
04.11.2011., 12:18
dan :mig: ovak,do kraja porodiljnog ima još god i pol,a poslodavac zatvara firmu...kako onda ide porodiljni dalje? ide se na burzu i sve po starom? hvala

Odeš na HZZO i javiš promjenu statusa. Porodiljnu ćeš dobivati i dalje, a na HZZ se javljaš tek kad ti istekne porodiljni i onda kod njih ostvaruješ još nekoliko mjeseci naknade za nezaposlene (ovisno o stažu).

Rainbow75
04.11.2011., 19:50
Što se na kraju nosi u Jukićevu za produljenje? Kopija rodnog lista i...? Može mm tamo popuniti ako još šta treba? Ima tko da je bio nedavno?

MiNa8
05.11.2011., 19:28
Što se na kraju nosi u Jukićevu za produljenje? Kopija rodnog lista i...? Može mm tamo popuniti ako još šta treba? Ima tko da je bio nedavno?

Produljenje porodiljnog, drugih 6 mjeseci (odnosno roditeljski dopust)? Treba suprug ići s tobom da potpiše izjavu da se on odriče svog prava korištenja roditeljskog dopusta. Drugo ništa ne treba, jer si sve papire predala prilikom otvaranja rodiljnog dopusta. Ako se što promijenilo od prošle godine, nek me netko ispravi.

nata2907
07.11.2011., 10:46
Draga MiNa8 molila bi te da mi pojasniš malo..
Ovako, ja uopće nemam staža, diplomirala sam pred godinu dana i točno tih godinu dana sam na birou i stalno mi prijete s brisanjem ak se ne javim na neke gluposti od posla i sad mene zanima dal ja gubim kaj s tim brisanjem a planiram ostati trudna, dal ću ako me izbrišu svejedno imati kakvu naknadu iako nemam radnog staža? Ukratko, dal se moram javljat na hzz radi neke naknade koje bi dobila kad rodim jer sam nezaposlena bez staža il ću to dobit i ako me sad izbrišu jer od njih zbilja nikakve koristi samo mi dižu živce..

Puno ti hvala na odgovoru!

gka14
07.11.2011., 14:20
Molim pomoć!

Zanima me dali se osobi produžuje isplaćivanje naknade za nezaposlene u sljedećem konkretnom slučaju.

Osobi je u kolovozu istekao ugovor o radu bez mogućnosti za produljenje zbog čega je ostvarila pravo na isplatu naknade za nezaposlene u razdoblju od 3 mjeseca. U toku ta 3 mjeseca utvrđeno je da je dotična osoba trudna. Dali se u tom slučaju produžuje isplata naknade za nezaposlene ili se nakon 3 mjeseca prekida?

Ako da, koliko dugo mora biti mora zaposlena na novom radnom mjestu da bi joj se isplaćivao veći iznos porodiljne naknade?

Pozdrav,

MiNa8
07.11.2011., 15:07
Draga MiNa8 molila bi te da mi pojasniš malo..
Ovako, ja uopće nemam staža, diplomirala sam pred godinu dana i točno tih godinu dana sam na birou i stalno mi prijete s brisanjem ak se ne javim na neke gluposti od posla i sad mene zanima dal ja gubim kaj s tim brisanjem a planiram ostati trudna, dal ću ako me izbrišu svejedno imati kakvu naknadu iako nemam radnog staža? Ukratko, dal se moram javljat na hzz radi neke naknade koje bi dobila kad rodim jer sam nezaposlena bez staža il ću to dobit i ako me sad izbrišu jer od njih zbilja nikakve koristi samo mi dižu živce..

Puno ti hvala na odgovoru!

Ne moraš biti prijavljena na HZZ da bi ostvarila porodiljni, tj. rodiljni i roditeljski dopust. Prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama NN 85/08 ostvaruješ pravo na naknadu od dana rođenja djeteta, po 1663 kn mjesečno, a spadaš u kategoriju roditelja izvan sustava rada. (Ako bi recimo ostala do poroda u evidenciji HZZ-a, ostvarila bi porodiljnu naknadu kao nezaposlena osoba. Razlike nema, isti je iznos naknade, jedino je po različitoj osnovi ostvaren...) Jedini uvjet za porodiljni je da si zdravstveno osigurana u RH.

MiNa8
07.11.2011., 15:17
Molim pomoć!

Zanima me dali se osobi produžuje isplaćivanje naknade za nezaposlene u sljedećem konkretnom slučaju.

Osobi je u kolovozu istekao ugovor o radu bez mogućnosti za produljenje zbog čega je ostvarila pravo na isplatu naknade za nezaposlene u razdoblju od 3 mjeseca. U toku ta 3 mjeseca utvrđeno je da je dotična osoba trudna. Dali se u tom slučaju produžuje isplata naknade za nezaposlene ili se nakon 3 mjeseca prekida?

Ako da, koliko dugo mora biti mora zaposlena na novom radnom mjestu da bi joj se isplaćivao veći iznos porodiljne naknade?

Pozdrav,

Ne, trudnoća nezaposlene osobe nije razlog za produljenje novčane naknade. Ako si ostvarila naknadu u trajanju od 3 mjeseca, toliko dugo ćeš ju i dobivati, osim ako se zaposliš ili na neki drugi način izgubiš to pravo. Produljenje možeš ostvariti jedino ako si godinu dana neprekidno u evidenciji HZZ-a.

Veći iznos porodiljne naknade ne ovisi o HZZ-u, tj. o prijavi u njihovu evidenciju. On se ostvaruje isključivo na temelju prethodnog staža osiguranja. Pa tako ako si zaposlena i želiš otvoriti porodiljni dopust, da bi ostvarila veći iznos od minimalca (1663kn) moraš u trenutku otvaranja porodiljnog imati godinu dana neprekidnog staža ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine. Ovo prvo, znači, ne bi mogla ostvariti ako si već trudna, a trenutno si nezaposlena. Međutim, možda kod tebe postoji mogućnost za veći iznos naknade ako imaš ovaj drugi uvjet (18 mjeseci u posljednje 2 god). I naravno, moraš se opet negdje zaposliti, jer kao nezaposlena osoba ne možeš ostvariti to pravo, bez obzira na staž.

nata2907
07.11.2011., 16:09
Ne moraš biti prijavljena na HZZ da bi ostvarila porodiljni, tj. rodiljni i roditeljski dopust. Prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama NN 85/08 ostvaruješ pravo na naknadu od dana rođenja djeteta, po 1663 kn mjesečno, a spadaš u kategoriju roditelja izvan sustava rada. (Ako bi recimo ostala do poroda u evidenciji HZZ-a, ostvarila bi porodiljnu naknadu kao nezaposlena osoba. Razlike nema, isti je iznos naknade, jedino je po različitoj osnovi ostvaren...) Jedini uvjet za porodiljni je da si zdravstveno osigurana u RH.

Još jedanput hvala, sad bar znam da se neću više zezat s biroom :mig:

gka14
08.11.2011., 09:18
OK hvala ti :)

Ja imam 12 mj staža u zadnje 2 godine. Čula sam negdje za opciju da me neki privatnik zaposli kod sebe na papiru a ja njemu dajem novce da mi isplaćuje plaću kako bi si podigla visinu porodiljne naknade. Zanima me dali to stvarno funkcionira i koliko dugo prije poroda moram biti prijavljena da radim kod nekog da bi ostvarila veću naknadu?

MiNa8
08.11.2011., 23:52
OK hvala ti :)

Ja imam 12 mj staža u zadnje 2 godine. Čula sam negdje za opciju da me neki privatnik zaposli kod sebe na papiru a ja njemu dajem novce da mi isplaćuje plaću kako bi si podigla visinu porodiljne naknade. Zanima me dali to stvarno funkcionira i koliko dugo prije poroda moram biti prijavljena da radim kod nekog da bi ostvarila veću naknadu?

Imaš 12 mjeseci staža, a treba ti 18. Za veću porodiljni ti, dakle, treba još 6 mjeseci staža. Naravno da postoji ova opcija fiktivnog zapošljavanja. Ljudi se snalaze kako znaju. Ipak, ne znam koliko bi to tebi bilo isplativo, jer bi morala uplaćivati dosta velike iznose 6 mjeseci. Na kraju bi još bila u minusu. Jedino, ako budeš morala ići na komplikacije, onda postoji mogućnost da si uspiješ povećati porodiljnu naknadu. No tu sad opet sve ovisi o tvojoj konkretnoj situaciji. I, kod fiktivnog zapošljavanja pomalo riskiraš da ti kontrolori iz HZZO-a naprave reviziju (što znaju napraviti ako im je bilo što sumnjivo, pogotovo ako se trudnice zapošljavaju, pa odmah idu na bolovanje), pa na kraju ostaneš bez naknade...

samosvoja
09.11.2011., 18:22
Je li postoji neki zakonski rok za koji HZZO treba izdati rješenje o rodiljnoj naknadi (ma kakvo ono bilo)?

Darwinx
10.11.2011., 11:52
IX. POSTUPAK OSTVARIVANJA PRAVA
Članak 44.
(1) Prava iz ovoga Zakona ostvaruju se na temelju rješenja Zavoda donesenog na osnovi pisanog zahtjeva korisnika iz članka 7. ovoga Zakona, ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka pravo na rodiljni dopust od 45. dana prije očekivanog termina poroda i pravo na obvezni rodiljni dopust ostvaruje se na temelju izvješća o bolovanju kojeg izdaje izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite, a na prijedlog izabranog doktora ginekologa iz obveznoga zdravstvenog osiguranja o danu očekivanog poroda na kojoj izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite obvezno naznačuje samo početni datum korištenja prava.
(3) U postupku rješavanja po zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku ako ovim Zakonom ili propisom donesenim na temelju ovoga Zakona nije drukčije propisano.
(4) Zahtjev za ostvarivanje prava prema ovom Zakonu podnosi se najkasnije 30 dana prije naznačenog roka za početak njegova korištenja ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.

A po ZUP-u mislim da je rok 30 dana.

samosvoja
10.11.2011., 16:24
IX. POSTUPAK OSTVARIVANJA PRAVA
Članak 44.
(1) Prava iz ovoga Zakona ostvaruju se na temelju rješenja Zavoda donesenog na osnovi pisanog zahtjeva korisnika iz članka 7. ovoga Zakona, ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka pravo na rodiljni dopust od 45. dana prije očekivanog termina poroda i pravo na obvezni rodiljni dopust ostvaruje se na temelju izvješća o bolovanju kojeg izdaje izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite, a na prijedlog izabranog doktora ginekologa iz obveznoga zdravstvenog osiguranja o danu očekivanog poroda na kojoj izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite obvezno naznačuje samo početni datum korištenja prava.
(3) U postupku rješavanja po zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku ako ovim Zakonom ili propisom donesenim na temelju ovoga Zakona nije drukčije propisano.
(4) Zahtjev za ostvarivanje prava prema ovom Zakonu podnosi se najkasnije 30 dana prije naznačenog roka za početak njegova korištenja ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.

A po ZUP-u mislim da je rok 30 dana.

Hvala lijepa na iscrpnom odgovoru :)

lioness
15.11.2011., 19:42
recimo da je zena, koja ima vise od 3 g neprekinutog radnog staza, zaposlena na neodredjeno, na roditeljskom dopustu i ostane trudna.

zbog ranije rodjenog prvorodjenog djeteta bi isla odmah na komplikacija, ima godisnjeg za iskoristit iz 11. i 12. (2 radna mjeseca negdje) gdje bi imala punu placu, a ako ode na komplikacije ima onaj maksimalan iznos.

dakle, jel postoji uvjet da se gleda neki minimalan iznos isplacenih placa,a ako tog iznosa nema, da li se gleda prosjek koji je isplacen prije odlaska na prvi porodiljni ili nesto drugo?

MiNa8
15.11.2011., 23:16
recimo da je zena, koja ima vise od 3 g neprekinutog radnog staza, zaposlena na neodredjeno, na roditeljskom dopustu i ostane trudna.

zbog ranije rodjenog prvorodjenog djeteta bi isla odmah na komplikacija, ima godisnjeg za iskoristit iz 11. i 12. (2 radna mjeseca negdje) gdje bi imala punu placu, a ako ode na komplikacije ima onaj maksimalan iznos.

dakle, jel postoji uvjet da se gleda neki minimalan iznos isplacenih placa,a ako tog iznosa nema, da li se gleda prosjek koji je isplacen prije odlaska na prvi porodiljni ili nesto drugo?

Ako ide s roditeljskog na komplikacije, mora odraditi 3 mjeseca (u ovom slučaju 2 mjeseca godišnjeg + 1 mjesec rada), tj. imati 2 isplaćene plaće na ER-1 obrascu (budući da se ne uzima u obzir ona plaća iz mjeseca u kojem se otvara bolovanje). Ako nema ta 3 mjeseca rada, dobiva se cijelo vrijeme oko 2200 kn (to je neki prosjek kojeg HZZO isplaćuje bez obzira na visinu plaće), i na komplikacijama i kasnije na rodiljnom, odnosno roditeljskom dopustu.

Prosjek koji je isplaćen prije odlaska na prvi porodiljni gleda se u slučaju ako se ide direktno na drugi porodiljni, bez prekida i bez otvaranja komplikacija. Onda se i na drugom rodiljnom/roditeljskom dobiva isti iznos kao i na prvom (prema stvarnom prosjeku plaće) i ne mora se ponovo nositi ER-1 obrazac.

lioness
16.11.2011., 09:15
Ako ide s roditeljskog na komplikacije, mora odraditi 3 mjeseca (u ovom slučaju 2 mjeseca godišnjeg + 1 mjesec rada), tj. imati 2 isplaćene plaće na ER-1 obrascu (budući da se ne uzima u obzir ona plaća iz mjeseca u kojem se otvara bolovanje). Ako nema ta 3 mjeseca rada, dobiva se cijelo vrijeme oko 2200 kn (to je neki prosjek kojeg HZZO isplaćuje bez obzira na visinu plaće), i na komplikacijama i kasnije na rodiljnom, odnosno roditeljskom dopustu.

Prosjek koji je isplaćen prije odlaska na prvi porodiljni gleda se u slučaju ako se ide direktno na drugi porodiljni, bez prekida i bez otvaranja komplikacija. Onda se i na drugom rodiljnom/roditeljskom dobiva isti iznos kao i na prvom (prema stvarnom prosjeku plaće) i ne mora se ponovo nositi ER-1 obrazac.

to je situacija kad tipa zatrudnis 3 mj nakon rodjenja dijeteta, jel? ne vidim kako bi drugacije bilo. (osim ako imas blizance)

MiNa8
16.11.2011., 09:32
to je situacija kad tipa zatrudnis 3 mj nakon rodjenja dijeteta, jel? ne vidim kako bi drugacije bilo. (osim ako imas blizance)

Da, upravo tako, ako je razmak između dvije trudnoće jako mali ili kod blizanaca. Takvi slučajevi nisu baš tako česti. U ostalim slučajevima potreban je taj minimalan rad od 3 mjeseca da bi se naknada obračunavala po prosjeku plaće.

lioness
16.11.2011., 10:01
Ako ide s roditeljskog na komplikacije, mora odraditi 3 mjeseca (u ovom slučaju 2 mjeseca godišnjeg + 1 mjesec rada), tj. imati 2 isplaćene plaće na ER-1 obrascu (budući da se ne uzima u obzir ona plaća iz mjeseca u kojem se otvara bolovanje). Ako nema ta 3 mjeseca rada, dobiva se cijelo vrijeme oko 2200 kn (to je neki prosjek kojeg HZZO isplaćuje bez obzira na visinu plaće), i na komplikacijama i kasnije na rodiljnom, odnosno roditeljskom dopustu..

glede ovog - a ako firma uplacuje za tekuci mjesec placu u tom mjesecu?

npr osoba se sredinom 1. vrati na posao. 27.1. dobiva placu za pola prvog mj, 27.2. za cijeli 2. i 27.3. za cijeli 3., a sa 1.4. ide na komplikacije. jel dosta te 2 pune place (koje su vece od 4260) za komplikacije od 4260 i isplatu pune place za veijeme rodiljnog dopusta?

MiNa8
16.11.2011., 11:13
glede ovog - a ako firma uplacuje za tekuci mjesec placu u tom mjesecu?

npr osoba se sredinom 1. vrati na posao. 27.1. dobiva placu za pola prvog mj, 27.2. za cijeli 2. i 27.3. za cijeli 3., a sa 1.4. ide na komplikacije. jel dosta te 2 pune place (koje su vece od 4260) za komplikacije od 4260 i isplatu pune place za veijeme rodiljnog dopusta?

Da. Bitno je da su minimalno 2 plaće navedene na ER-1 obrascu. Ne mora čak biti ni pun mjesec, ali moraju biti 2 isplate, pa se na temelju toga obračunava neto satnica. Ovaj tvoj slučaj je isto ok (bile bi to 2,5 plaće), iako mi je stvarno čudno da netko isplaćuje plaću unaprijed, tj. prije nego što je mjesec završio, jer nekad se može dogoditi da npr. netko ode na bolovanje zadnji/predzadnji dan u mjesecu i onda obračun neće biti ispravan.

lioness
16.11.2011., 11:41
Da. Bitno je da su minimalno 2 plaće navedene na ER-1 obrascu. Ne mora čak biti ni pun mjesec, ali moraju biti 2 isplate, pa se na temelju toga obračunava neto satnica. Ovaj tvoj slučaj je isto ok (bile bi to 2,5 plaće), iako mi je stvarno čudno da netko isplaćuje plaću unaprijed, tj. prije nego što je mjesec završio, jer nekad se može dogoditi da npr. netko ode na bolovanje zadnji/predzadnji dan u mjesecu i onda obračun neće biti ispravan.

je nesvakidasnje, ali tako je. place sjednu u tekucem mjesecu za tekuci mjesec.

petra288
18.11.2011., 10:26
molim vas za savjet, ako uđem u radni odnos sa namjerom da otvorim komplikacije (nezaposlena sam)a u 6 sam mjesecu trudnoće, i steknem pravo na onih nesretnih 800 kn, kad će mi se početi plaćati naknada od 1660 kn, jeli sa danom rođenja djeteta ili prije?

MiNa8
18.11.2011., 22:16
molim vas za savjet, ako uđem u radni odnos sa namjerom da otvorim komplikacije (nezaposlena sam)a u 6 sam mjesecu trudnoće, i steknem pravo na onih nesretnih 800 kn, kad će mi se početi plaćati naknada od 1660 kn, jeli sa danom rođenja djeteta ili prije?

Ako ti sve ispadne po planu, tj. ako HZZO-u ne bude sumnjivo što si se zaposlila u 6. mjesecu trudnoće i odmah otišla na komplikacije, 831,50 kn ćeš dobivati do 45 dana prije očekivanog termina poroda, a nakon toga 1663 kn do godine dana života djeteta (minus 2-3 dana). Ako ostaneš i dalje nezaposlena, imaš također pravo na naknadu od 1663 kn mjesečno, ali tek kad se dijete rodi.

A.L.I.C.E.
19.11.2011., 11:10
ljudi, super ste, stvarno puno pomažete svojim znanjem i iskustvima, mene sad zanima nešto vezano za dječji doplatak. ako već ima ta tema, molim, preusmjerite me da vas ne davim... sama nisam našla..
uglavnom, nezaposlena sam, pa me zanima može li nezaposlena majka uz porodiljnu naknadu zatražiti i dječji doplatak za bebu?

Zikomid
19.11.2011., 11:17
Može, naknada ne isključuje doplatak i obratno. Za doplatak se javi u Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje.

A.L.I.C.E.
19.11.2011., 12:40
Može, naknada ne isključuje doplatak i obratno. Za doplatak se javi u Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje.

hvala puno na informaciji!

petra288
21.11.2011., 08:05
Ako ti sve ispadne po planu, tj. ako HZZO-u ne bude sumnjivo što si se zaposlila u 6. mjesecu trudnoće i odmah otišla na komplikacije, 831,50 kn ćeš dobivati do 45 dana prije očekivanog termina poroda, a nakon toga 1663 kn do godine dana života djeteta (minus 2-3 dana). Ako ostaneš i dalje nezaposlena, imaš također pravo na naknadu od 1663 kn mjesečno, ali tek kad se dijete rodi.

mina, hvala na odgovoru, znači imati ću pravo na 1663 kn mjesečno naknade kad se beba rodi do njene 1 godine bez obzira bila zaposlena ili ne?
planiraju me zaposliti na određeno nekih 3-4 mjeseca, do rođenja djeteta, jeli to previše prozirno za HZZO?, ili da im predložim da me zaposle na neodređeno...uh:503:

električni_zec
21.11.2011., 08:53
Obvezno na neodređeno vrijeme...

MiNa8
21.11.2011., 10:12
mina, hvala na odgovoru, znači imati ću pravo na 1663 kn mjesečno naknade kad se beba rodi do njene 1 godine bez obzira bila zaposlena ili ne?
planiraju me zaposliti na određeno nekih 3-4 mjeseca, do rođenja djeteta, jeli to previše prozirno za HZZO?, ili da im predložim da me zaposle na neodređeno...uh:503:

Da, u svakom slučaju je bolje na neodređeno. Ali gledaj (nije da te odgovaram od toga) rizik ćeš ipak morati preuzeti u slučaju zaposlenja. Dosta su postrožili uvjete od prošle godine, pa su kontrole česte i sve što je sumnjivo ide na reviziju HZZO-a, šalju kontrole u firmu i obavljaju razgovore s trudnicom i poslodavcem da bi utvrdili da je sve po propisima. I, ako te zaposle, vjerojatno ćeš morati ti preuzeti dio troškova (ili čak sve) za doprinose, dok ne odeš na komplikacije. Preračunaj koliko ti se to isplati.
No, kao što sam rekla, ako si nezaposlena, dobivat ćeš također rodiljnu naknadu 1663 kn godinu dana od dana rođenja djeteta, a zahtjev za to podnosiš u HZZO-u. I, također imaš pravo na jednokratnu novčanu pomoć od HZZO-a.

petricakerempuh
03.12.2011., 19:27
Bok svima...
nova sam u svemu ovome, pokušavamo planirati obitelj, ali ovo je sve jako komplicirano ;)
u glavnom, kakva je situacija ako na stažu (ugovor na 12mj) kao dr.med. ostanem trudna, dakle, imam li pravo na naknadu za porodiljni ili ne? i kolika je? npr ako u 8 mj rada otvorim PD (znaci ne ranije na cuvanje trudnoce nego onak kak treba)? mi smo planirali da prvih 6mj idem ja pa onda on, ali ne znam kako cemo ako nemam pravo na naknadu, tj. ako je naknada neka minimalna :/
hvala

Zikomid
03.12.2011., 20:20
Ako se radi o prvom radnom odnosu, tj. kako pišeš 8 mjeseci staža, imaš pravo na 1663 kn, odnosno minimalnu rodiljnu naknadu.

petricakerempuh
04.12.2011., 09:42
hvala...
ipak cemo onda cekati neka bolja vremena :/

miljenka1975
05.12.2011., 17:42
Pozdrav svima!

Ispričavam se ako je tema već bila, ali zanimalo bi me koliko vremena prije je radnica koja koristi porodiljni dopust dužna obavijestiti poslodavca o povratku na posao?

Hvala

phytolife
07.12.2011., 02:17
zna li netko sto je sa prijevozom u toj delimitiranoj naknadi? da li se isto odbija kao za vrijeme komplikacija?

goliath
07.12.2011., 10:09
30 dana!

Zaposleni roditelj koji u tijeku korištenja prava na rodiljne i roditeljske potpore namjerava mijenjati način korištenja tog prava, obvezan je najmanje 30 dana prije nastanka te promjene, pisano obavijestiti svog poslodavca o toj namjeri, sve to sukladno članku 47. stavak 1. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama ("Narodne novine“, broj 85/08, 110/08.), vezano uz članak 70. stavak 1. Zakona o radu.

think.pink34
07.12.2011., 17:06
postavila sam pitanje na trudnicama ali možda prije ovdje dobijem odgovor. što je sa nezaposlenim majkama koje na osnovu prethodnog rada primaju naknadu sa biroa za zapošljavanje?

naime, znam da sve nezaposlene majke imaju pravo na naknadu od 1660 kuna od rođenja do prve godine života? da li se u tom slučaju prekida isplata sa biroa i ide na teret zdravstvenog? da li se nakon navršene godine života djeteta može ponovno vratiti na biro po neisplaćene naknade? ili se za vrijeme rodiljnog i roditeljskog samo isplaćuje naknada razlike između iznosa sa biroa do ovih 1660 kuna :504:?

Opal Zg
07.12.2011., 17:13
zna li netko sto je sa prijevozom u toj delimitiranoj naknadi? da li se isto odbija kao za vrijeme komplikacija?

prijevoz se ne odbija, on niti ne ulazi u prosijek plaće

naknada za prijevoz je namijenjena za pokriće troškova koje imaš do i sa posla, to je naknada na koju se ne plaćaju doprinosi i porezi i kao takva ne ulazi ni u brutto ni u netto plaću

ako si na komplikacijama ili porodiljskom ne ideš na posao pa poslodavac nema ni obavezu isplaćivanja naknade za prijevoz

MiNa8
08.12.2011., 13:09
postavila sam pitanje na trudnicama ali možda prije ovdje dobijem odgovor. što je sa nezaposlenim majkama koje na osnovu prethodnog rada primaju naknadu sa biroa za zapošljavanje?

naime, znam da sve nezaposlene majke imaju pravo na naknadu od 1660 kuna od rođenja do prve godine života? da li se u tom slučaju prekida isplata sa biroa i ide na teret zdravstvenog? da li se nakon navršene godine života djeteta može ponovno vratiti na biro po neisplaćene naknade? ili se za vrijeme rodiljnog i roditeljskog samo isplaćuje naknada razlike između iznosa sa biroa do ovih 1660 kuna :504:?

Za vrijeme rodljnog/roditeljskog dopusta naknada na temelju prethodnog rada s HZZ-a se obustavlja i nastavlja se s njenom isplatom nakon iskorištenja rodiljnog/roditeljskog dopusta, budući da se istovremeno ne mogu koristiti oba prava. Potrebno je izvršiti odjavu sa HZZ-a, odnosno to će napraviti HZZO koji će poslati dopis u HZZ i na temelju toga dobit ćeš rješenje o obustavi isplate. Nakon porodiljnog se ponovo prijaviš na HZZ i dobivaš naknadu.
Ako se radi o produženoj novčanoj naknadi (kada je nezaposlena osoba godinu dana neprekidno u evidenciji), naknada se ne nastavlja nakon porodiljnog, tj. gubi se pravo na nju s danom otvaranja rodiljnog dopusta.

think.pink34
08.12.2011., 14:32
Ako se radi o produženoj novčanoj naknadi (kada je nezaposlena osoba godinu dana neprekidno u evidenciji), naknada se ne nastavlja nakon porodiljnog, tj. gubi se pravo na nju s danom otvaranja rodiljnog dopusta.

puno hvala na odgovoru, prvi dio sam shvatila, ali ovaj me buni. trenutni status mi je da sam tek dobila otkaz kao tehnološki višak i još se nisam niti prijavila na biro radi stjecanja prava na naknadu. zakonski rok je ako sam dobro polovila 30 dana da se ostvari pravo na naknadu?!

cure na HZZ-e su mi rekle da temeljem prethodnog staža imam pravo na minimalno godinu dana isplate naknade. s obzirom na činjenicu da sam MPO pacijent ipak se stalno nadam mogućoj trudnoći, a sada je naravno svaka kuna užasno važna, pa bih svakako voljela izbjeći sve mogućnosti gubljenja svojih prava.

MiNa8
08.12.2011., 16:00
puno hvala na odgovoru, prvi dio sam shvatila, ali ovaj me buni. trenutni status mi je da sam tek dobila otkaz kao tehnološki višak i još se nisam niti prijavila na biro radi stjecanja prava na naknadu. zakonski rok je ako sam dobro polovila 30 dana da se ostvari pravo na naknadu?!

cure na HZZ-e su mi rekle da temeljem prethodnog staža imam pravo na minimalno godinu dana isplate naknade. s obzirom na činjenicu da sam MPO pacijent ipak se stalno nadam mogućoj trudnoći, a sada je naravno svaka kuna užasno važna, pa bih svakako voljela izbjeći sve mogućnosti gubljenja svojih prava.

Budući da ćeš se tek prijaviti na HZZ, onda se taj dio ne odnosi na tebe. Zanemari ga. :) Odnosi se na one osobe koje su imale pravo na naknadu, iskoristile ga i budući da u roku od godine dana nisu uspjele pronaći posao, HZZ im opet odobrava novčanu naknadu u trajanju od nekoliko mjeseci. Samo za ovu kategoriju vrijedi da ako se prekine isplata (zbog bilo kojeg razloga), naknada se ne može nastaviti, nego se gubi pravo na nju.
Produžena novčana naknada je pravo koje je HZZ uveo krajem prošle godine. Prije toga nije bilo.

think.pink34
09.12.2011., 09:02
Budući da ćeš se tek prijaviti na HZZ, onda se taj dio ne odnosi na tebe. Zanemari ga. :) Odnosi se na one osobe koje su imale pravo na naknadu, iskoristile ga i budući da u roku od godine dana nisu uspjele pronaći posao, HZZ im opet odobrava novčanu naknadu u trajanju od nekoliko mjeseci. Samo za ovu kategoriju vrijedi da ako se prekine isplata (zbog bilo kojeg razloga), naknada se ne može nastaviti, nego se gubi pravo na nju.
Produžena novčana naknada je pravo koje je HZZ uveo krajem prošle godine. Prije toga nije bilo.

najljepše zahvaljujem, nova sam u ovim vodama :zubo:, naime nikada nisam bila niti dana na birou pa se bojim da nešto ne zeznem i ostanem bez svojih prava, a imam puno prethodnog staža.

i još jedno pitanje, ako netko zna, s obzirom na to da imam možda nekakve realne šanse da mi preko biroa nađu posao makar preko sezone, radi prijašnjeg radnog iskustva, obrazovanja i sl. da li imam pravo odbiti posao radi lječenja, tj da li HZZ-e uvažava takvu vrstu dokumentacije ili ih to apsolutno ne zanima.

vandax
12.12.2011., 10:20
Jučer sam čula da je jedna kolegica dobivala svoju brutto plaću prvih 6 mjeseci, pa me zanima da li je to moguće. Na komplikacijama je dobivala oko 4100, a prvih 6 mjeseci oko 4800. Kaže da se ne skida porez.
Iskreno nije mi ništa to jasno jer su meni u firmi pisali netto plaću i to sam dobivala na komplikacijama, a sada ću vidjeti koliko ću dobivati na porodiljskom.

MiNa8
12.12.2011., 10:33
Jučer sam čula da je jedna kolegica dobivala svoju brutto plaću prvih 6 mjeseci, pa me zanima da li je to moguće. Na komplikacijama je dobivala oko 4100, a prvih 6 mjeseci oko 4800. Kaže da se ne skida porez.
Iskreno nije mi ništa to jasno jer su meni u firmi pisali netto plaću i to sam dobivala na komplikacijama, a sada ću vidjeti koliko ću dobivati na porodiljskom.

Kriva informacija. Nije nikako mogla dobivati brutto plaću. Na komplikacijama je limit na 4250. Ako je plaća veća od toga, dobiva se 4250, ako je manja, dobiva se iznos plaće. Prvih 6 mjeseci dobiva se netto iznos plaće bez obzira kolika ona bila. Drugih 6 mjeseci minimalni iznos je 1663kn, a maksimalni 2660kn.

sandra13
12.12.2011., 11:28
od 1.8. 2008 do 10.09. 2008. sam primala novčanu naknadu sa biroa, koju sam stekla neprekidnim radnim stažom od 3 god. 6 mj i 17 dana. Prekinula sam primanje novčane naknade nakon 10.09. 2008. zbog ponovnog zaposlenja koje je trajalo 3 mj. i 1 dan, nakon čega odlazim na porodiljni dopust na kojem sam do 22.12. 2009. godine, sa radnim stažom u radnoj knjižici do tog datuma. Što znači da od 10.09 do 2008 do 22.12. 2009 imam staž od godinu i 3 mj i 13 dana. Nakon tog koristim još 2 godine porodiljnog dopusta zbog tog što ostvarujem pravo na 3 godine porodiljnog zbog tog što mi je to 4 dijete.Međutim te dvije godine nisam imala pravo na staž već samo na minimalac. Dobilla sam rješenje od socijalnog da imam pravo na porodiljni do 9.12. ove godine iako će dijete navršiti 3 godine 23.12. ove godine pa mi to nije jasno. Isto tako me zanima kakava bi bila moja prava sa biroa i imam li ih uopće. Moje mišljenje je da bi možda trebala dobiti nastavak one naknade koju sam prekinula kad sam se ponovno zaposlila. Zanima me :confused: produžena naknada i imam li ja pravo na to. Inače na birou sam od 1998. god i redovito se javljam. Malo je zapetljano pa ako netko zna nešto, pucajte.

mcik
13.12.2011., 07:43
pozdrav svima! pitanjce: nakon što se preda zahtjev za rodiljnu naknadu, nakon koliko vremena otprilike hzzo počne uplaćivati novce? mjesec, dva tri, pet? :D

MiNa8
13.12.2011., 09:50
od 1.8. 2008 do 10.09. 2008. sam primala novčanu naknadu sa biroa, koju sam stekla neprekidnim radnim stažom od 3 god. 6 mj i 17 dana. Prekinula sam primanje novčane naknade nakon 10.09. 2008. zbog ponovnog zaposlenja koje je trajalo 3 mj. i 1 dan, nakon čega odlazim na porodiljni dopust na kojem sam do 22.12. 2009. godine, sa radnim stažom u radnoj knjižici do tog datuma. Što znači da od 10.09 do 2008 do 22.12. 2009 imam staž od godinu i 3 mj i 13 dana. Nakon tog koristim još 2 godine porodiljnog dopusta zbog tog što ostvarujem pravo na 3 godine porodiljnog zbog tog što mi je to 4 dijete.Međutim te dvije godine nisam imala pravo na staž već samo na minimalac. Dobilla sam rješenje od socijalnog da imam pravo na porodiljni do 9.12. ove godine iako će dijete navršiti 3 godine 23.12. ove godine pa mi to nije jasno. Isto tako me zanima kakava bi bila moja prava sa biroa i imam li ih uopće. Moje mišljenje je da bi možda trebala dobiti nastavak one naknade koju sam prekinula kad sam se ponovno zaposlila. Zanima me :confused: produžena naknada i imam li ja pravo na to. Inače na birou sam od 1998. god i redovito se javljam. Malo je zapetljano pa ako netko zna nešto, pucajte.

Roditeljski dopust (drugih 6 mjeseci porodiljnog) inače završava 2-3 dana prije djetetova 1. rođendana, jer se ne uzima kalendarski 6 mjeseci, nego 180 dana, pa to obično bude nešto prije rođendana. Iako mi nije jasno zašto je kod tebe tolika razlika u danima (13 dana prije). Možda zato što si koristila 3 godine, pa su ti na svakoj godini oduzeli tih nekoliko dana.
Pravo na upis radnog staža za nezaposlene majke na porodiljnom se ima samo za prvu godinu. Za ostale dvije ne.
Što se naknade sa HZZ-a tiče, po ovome što si napisala, imaš pravo na nastavak naknade koju si započela koristiti prije odlaska na porodiljni, jer ju nisi iskoristila do kraja.
Pravo na produženu novčanu naknadu nemaš, jer si 3 godine bila na porodiljnom, pa nisi ni bila u evidenciji HZZ-a. Da bi ostvarila to pravo, trebaš biti godinu dana neprekidno u evidenciji. Znači, to bi bilo tek nagodinu u ovo vrijeme.

pozdrav svima! pitanjce: nakon što se preda zahtjev za rodiljnu naknadu, nakon koliko vremena otprilike hzzo počne uplaćivati novce? mjesec, dva tri, pet? :D

Ako predaš do 5. u mjesecu za prethodni mjesec, onda ćeš dobiti oko 18-og u mjesecu. Ako predaš nakon tog datuma, dobit ćeš slijedeći mjesec 2 naknade: za taj mjesec + zaostatak iz prošlog.
Npr. otvaraš porodiljni od 12.12., papire predaš 04.01., 18.01. dobivaš naknadu za 12. mjesec.

Zikomid
13.12.2011., 17:36

Na Potvrdi o plaći koja se predaje u HZZO obavezno se upisuje i bruto i neto plaća, a osnovica se obračunava na temelju neto plaće.

Goga i Robert
15.12.2011., 15:13
DRAGI FORUMAŠI !
POZDRAV OD NOVOG ČLANA FORUMA IMAM JEDNU VAŽNU OBAVIJEST ZA SVE ČLANOVE FORUMA ! PRIJE MJESEC DANA SU MI SA TEKUĆEG RAČUNA UZELI NOVCE ZA NAPLATU OVRHE A TI NOVCI SU BILI UPLAĆENI OD GRADA ZAGREBA ZA 3. I 4. DIJETE.NOVCI SU ZAŠTIĆENI ZAKONOM IMALI VI ZAŠTIČENI RAČUN ILI NE ! DOBIO SAM POVRAT NOVACA OD FINE.FINA TUMAČI DA TI NOVCI SU UPLAĆENI SA STRANE SOCIJALNE SKRBI,ZNAČI NOVCE NIKO NE SMIJE DIRATI NA RAČUNU,AKO SU VAM PORODILJNU NAKNADU UZELI IMATE PRAVO NA POVRAT TIH NOVACA ZAKONOM !!!

junacina
31.12.2011., 19:19
Procitao sam ovdje puno korisnih informacija, ali nisam naisao na odgovor na sljedecu situaciju:

Zena je bila nezaposlena duze vrijeme (1god) i onda se zaposlila i sad je zaposlena 4 mjeseca (na neodredjeno) i zatrudnila je. To znaci da termin rodjenja pada kada ce biti zaposlena 1god i 15 dana.

Da bi primila rodiljnu naknadu u punom iznosu svoje place, mora imati 12 mjeseci naprekidnog rada. Da li to mora imati u:
A) trenutku termina rodjenja
B) trenutku onih 28 do 45 dana prije termina rodjenja
C) jos nekom trenutku prije trenutka B (npr. predavanje zahtjeva za rodiljnu naknadu ili tako nesto)

I dodatno pitanje u vezi cuvanja trudnoce / komplikacije. Ako uskoro nakon trudnoce ode na cuvanje (znaci u tom trenu recimo da ima 5 mjeseci neprekidnog radnog staza), hoce li zena automatski time biti primorana na 830kn naknade do rodjenja djeteta i 1660kn nakon rodjenja (tj. i onih 28-45 dana prije rodjenja)...ili bi mogla umjesto 1660kn dobiti punu placu rodiljnog dopusta nakon rodjenja djetata (pod uvjetom kad bi u ovom gore pitanju bio odgovor A tocan odgovor)?

Elabela
31.12.2011., 20:14
Joj imam malo kompliciranu situaciju.
Radila sam 13mjeseci,onda sam bila kod kuće 5,5mjeseci.
Zaposlila sam se sredinom 10tog mjeseca i 5 dana nakon početka rada ustanovila trudnoću(treću).
Dakle bila sam trudna kad sam počela raditi,ali to još nisam znala.
Sad 20tog ovog mjeseca sam otvorila komplikacije.Da bi mi u računovodstvu rekli da mogu imati velike probleme zbog toga što sam bila trudna kad sam počela raditi i da najbolje da ne otvaram komplikacije.
Imam ugovor do pola sljedeće godine,tj. do iza termina za porod.
1. Ako mi pronađu adekvatno radno mjesto i ostanem raditi,koliko bi me još trebali šlepati da ne budem sumljiva.(sad radim od sredine 10mjeseca).
2. Po mojoj računici u 3ćem mjesecu imam 18mjeseci rada s prekidom od 5,5meseci unutar 2god.
Za prosjek mi treba 6 isplaćenih plaća.To znači da se u prosjek uzima i plaća od bivšeg poslodavca ako kod ovog nemaš tih 6plaća,bez obzira što je bilo prekida između tih poslodavaca?
3. Imam doznake od doktora za komplikacije koje nisam nigdje predala,zanima me kako da zaustavim komlikacije.Joj najradije bi sjela i plakala.
Uopće ne znam u što sam se uvalila.Još gore je to što ne znam kako će završiti.
Po točnim vremenskim terminima,radila sam od 1.04.2010.-30.04.2011. onda sam počela 15.10.2011. Do kad bih točno sad trebala izdržati na poslu da me nitko ne sumnjiči za pronevjeru i da bih ostvarila pravo na prosjek plaće za vrijeme porodiljnog.Kod obadva poslodavca radim za minimalac,koliki je moj porodiljni sad u stvari.

Zikomid
01.01.2012., 12:55
Procitao sam ovdje puno korisnih informacija, ali nisam naisao na odgovor na sljedecu situaciju:

Zena je bila nezaposlena duze vrijeme (1god) i onda se zaposlila i sad je zaposlena 4 mjeseca (na neodredjeno) i zatrudnila je. To znaci da termin rodjenja pada kada ce biti zaposlena 1god i 15 dana.

Da bi primila rodiljnu naknadu u punom iznosu svoje place, mora imati 12 mjeseci naprekidnog rada. Da li to mora imati u:
A) trenutku termina rodjenja
B) trenutku onih 28 do 45 dana prije termina rodjenja
C) jos nekom trenutku prije trenutka B (npr. predavanje zahtjeva za rodiljnu naknadu ili tako nesto)

I dodatno pitanje u vezi cuvanja trudnoce / komplikacije. Ako uskoro nakon trudnoce ode na cuvanje (znaci u tom trenu recimo da ima 5 mjeseci neprekidnog radnog staza), hoce li zena automatski time biti primorana na 830kn naknade do rodjenja djeteta i 1660kn nakon rodjenja (tj. i onih 28-45 dana prije rodjenja)...ili bi mogla umjesto 1660kn dobiti punu placu rodiljnog dopusta nakon rodjenja djetata (pod uvjetom kad bi u ovom gore pitanju bio odgovor A tocan odgovor)?

U trenutku kad kreće na bolovanje. Ako nema dovoljan staž osiguranja, dobit će minimalac - 831,50 kn za komplikacije i 1663 kn za rodiljni.

Joj imam malo kompliciranu situaciju.
Radila sam 13mjeseci,onda sam bila kod kuće 5,5mjeseci.
Zaposlila sam se sredinom 10tog mjeseca i 5 dana nakon početka rada ustanovila trudnoću(treću).
Dakle bila sam trudna kad sam počela raditi,ali to još nisam znala.
Sad 20tog ovog mjeseca sam otvorila komplikacije.Da bi mi u računovodstvu rekli da mogu imati velike probleme zbog toga što sam bila trudna kad sam počela raditi i da najbolje da ne otvaram komplikacije.
Imam ugovor do pola sljedeće godine,tj. do iza termina za porod.
1. Ako mi pronađu adekvatno radno mjesto i ostanem raditi,koliko bi me još trebali šlepati da ne budem sumljiva.(sad radim od sredine 10mjeseca).
2. Po mojoj računici u 3ćem mjesecu imam 18mjeseci rada s prekidom od 5,5meseci unutar 2god.
Za prosjek mi treba 6 isplaćenih plaća.To znači da se u prosjek uzima i plaća od bivšeg poslodavca ako kod ovog nemaš tih 6plaća,bez obzira što je bilo prekida između tih poslodavaca?
3. Imam doznake od doktora za komplikacije koje nisam nigdje predala,zanima me kako da zaustavim komlikacije.Joj najradije bi sjela i plakala.
Uopće ne znam u što sam se uvalila.Još gore je to što ne znam kako će završiti.
Po točnim vremenskim terminima,radila sam od 1.04.2010.-30.04.2011. onda sam počela 15.10.2011. Do kad bih točno sad trebala izdržati na poslu da me nitko ne sumnjiči za pronevjeru i da bih ostvarila pravo na prosjek plaće za vrijeme porodiljnog.Kod obadva poslodavca radim za minimalac,koliki je moj porodiljni sad u stvari.

Računovodstvo ti u svakom slučaju ne može reći da ne otvaraš komplikacije, pogotovo ako imaš doznaku liječnika, odnosno liječnik je utvrdio da bi trebala otvoriti bolovanje. Ako želiš poništiti doznake, trebaš se javiti liječniku koji ih je izdao.

Za prosjek su ti dovoljne 2 isplate (ako imaš 12 mjeseci neprekidnog staža ili 18 mjeseci staža s prekidima u zadnje 2 godine), a u ostalim slučajevima 6 isplata. Znači ako hoćeš imati 6 isplata za prosjek, trebala bi krenuti na bolovanje tek u svibnju. Inače se uzima prosjek plaće prethodnog poslodavca, ako rad kod tog poslodavca ulazi u prosjek. Tebi prethodni poslodavac nikako ne ulazi u prosjek.

junacina
01.01.2012., 19:10
U trenutku kad kreće na bolovanje. Ako nema dovoljan staž osiguranja, dobit će minimalac - 831,50 kn za komplikacije i 1663 kn za rodiljni.

Znaci nema mogucnosti reprogramiranja (za preostali vremenski period) ako se tijekom koristenja porodiljne naknade ostvare trazeni uvjeti staza osiguranja (12 mj. neprekidnog rada)?

MiNa8
01.01.2012., 22:11
Znaci nema mogucnosti reprogramiranja (za preostali vremenski period) ako se tijekom koristenja porodiljne naknade ostvare trazeni uvjeti staza osiguranja (12 mj. neprekidnog rada)?

Ima, ali tek u trenutku otvaranja drugih 6 mjeseci porodiljnog dopusta, odnosno roditeljskog dopusta i to će supruga moći ostvariti. Onda se uzima novi prosjek, tj. prosjek isplaćenih plaća. Taj iznos je između 1663 kn i 2660kn. Ako je prosjek plaće bio veći od 2660, dobiva se 2660, jer je to maksimum. Ako je prosjek bio manji, onda se dobiva naknada po prosjeku.

Kod supruge će u trenutku otvaranja porodiljnog nedostajati nekoliko dana za punu naknadu (čini mi se svega 13, odnosno 30 dana), budući da se porodiljni otvara 45, tj. 28 dana prije očekivanog termina. Zato će dobiti minimalnu porodiljnu naknadu do rođenja djeteta i prvih 6 mjeseci života bebe.
A komplikacije, kao što je zikomid rekla, minimalac od 831,50kn, bez obzira kad ih počne koristiti.

Flower soul
02.01.2012., 09:49
Pozdrav, molim Vas za odgovor! Naime na koliku naknadu ima pravo trudnica koja je zaposlena na određeno vrijeme 4 mjeseca (prije toga je radila dvije godine, nakon čega je otišla na porodiljno nakon kojega je dobila otkaz, te bila nezaposlena godinu dana i sada, kako je prethodno navedeno opet radi). Molim Vas da mi navedete koliko bi trebala raditi kod tog poslodavca kako bi imala pravo na naknadu pune plaće. Unaprijed hvala

junacina
02.01.2012., 10:12
Ima, ali tek u trenutku otvaranja drugih 6 mjeseci porodiljnog dopusta, odnosno roditeljskog dopusta i to će supruga moći ostvariti. ..

Kod supruge će u trenutku otvaranja porodiljnog nedostajati nekoliko dana za punu naknadu (čini mi se svega 13, odnosno 30 dana), budući da se porodiljni otvara 45, tj. 28 dana prije očekivanog termina. Zato će dobiti minimalnu porodiljnu naknadu do rođenja djeteta i prvih 6 mjeseci života bebe.
A komplikacije, kao što je zikomid rekla, minimalac od 831,50kn, bez obzira kad ih počne koristiti.

Dakle, ako sam dobro shvatio, rodiljna naknada i roditeljska naknada su 2 razlicite stvari i za svaku se posebno mora predati zahtjev pa se i posebno gleda onaj minimalni staz osiguranja u ta 2 trenutka.

Kako to da onda komplikacije (zar nije to kao i obicno bolovanje?) i rodiljni dopust nisu isto tako 2 razlicite stvari? Tako da se uvjet minimalnog staza osiguranja isto gleda u 2 razlicita trenutka - trenutak otvaranja komplikacija i trenutak otvaranja rodiljnog dopusta (28/45 dana prije rodjenja bebe)?

I jos jedno pitanje, tko bira da li ce rodiljni dopust krenuti 28 ili 45 dana prije rodjenja bebe - sama trudnica ili postoje neki uvjeti? I jel moguce izabrati neki broj dana izmedju 28 i 45 ili samo jedan od ta 2 broja?

I da, hvala puno Zikomid i MiNa8 na odgovorima :top: ...jos malo pa cu i shvatiti cijeli postupak oko porodiljnog :)

Malena10
02.01.2012., 12:54
a sto ako se prenese termin?
onda rodiljni prije termina nece biti 45 dana, nego npr. 60? sto je s naknadom za tih 15 dana vise?
i kako se u tom slucaju racuna trajanje porodiljnog, od stvarnog datuma poroda 6 mj. obavezno + 180 dana?

MiNa8
02.01.2012., 17:04
Dakle, ako sam dobro shvatio, rodiljna naknada i roditeljska naknada su 2 razlicite stvari i za svaku se posebno mora predati zahtjev pa se i posebno gleda onaj minimalni staz osiguranja u ta 2 trenutka.

Kako to da onda komplikacije (zar nije to kao i obicno bolovanje?) i rodiljni dopust nisu isto tako 2 razlicite stvari? Tako da se uvjet minimalnog staza osiguranja isto gleda u 2 razlicita trenutka - trenutak otvaranja komplikacija i trenutak otvaranja rodiljnog dopusta (28/45 dana prije rodjenja bebe)?

I jos jedno pitanje, tko bira da li ce rodiljni dopust krenuti 28 ili 45 dana prije rodjenja bebe - sama trudnica ili postoje neki uvjeti? I jel moguce izabrati neki broj dana izmedju 28 i 45 ili samo jedan od ta 2 broja?

I da, hvala puno Zikomid i MiNa8 na odgovorima :top: ...jos malo pa cu i shvatiti cijeli postupak oko porodiljnog :)

Točno, rodiljni i roditeljski dopust su različita prava i ukoliko majka (ili otac) ne produži dopust na drugih 6 mjeseci, smatra se da ih neće koristiti sada, nego u neko drugo vrijeme, npr. za 2-3 god ili po potrebi. Produžetak se obično radi kad beba napuni 5 mjeseci i onda se može priložiti novi obrazac s plaćama ukoliko postoji osnova za povećanje naknade.
Komplikacije nisu isto što i porodiljni, naravno, ali, kada se rodiljni dopust otvara nakon korištenja komplikacija, ukoliko nije došlo do nikakvih promjena, ne mora se prilagati prosjek plaće, nego i dalje vrijedi onaj koji je priložen prilikom otvaranja komplikacija. Ispunjava se zahtjev, predaje doznaka i nakon rođenja djeteta se donese rodni list. Budući da supruga u trenutku otvaranja rodiljnog dopusta neće imati potreban staž osiguranja, neće moći ostvariti punu naknadu.
Nekako je uobičajeno da trudnica ide na rodiljni dopust 45 dana prije termina ukoliko je koristila komplikacije, a ako ih ne koristi, onda to bude 28 dana prije termina. Ali, nije pravilo, jer žene koje ne koriste komplikacije mogu i prije tih 28 dana krenuti na rodiljni dopust.

MiNa8
02.01.2012., 17:21
Pozdrav, molim Vas za odgovor! Naime na koliku naknadu ima pravo trudnica koja je zaposlena na određeno vrijeme 4 mjeseca (prije toga je radila dvije godine, nakon čega je otišla na porodiljno nakon kojega je dobila otkaz, te bila nezaposlena godinu dana i sada, kako je prethodno navedeno opet radi). Molim Vas da mi navedete koliko bi trebala raditi kod tog poslodavca kako bi imala pravo na naknadu pune plaće. Unaprijed hvala

Da bi ostvarila pravo na punu naknadu, trebala bi u trenutku otvaranja rodiljnog dopusta imati 12 mjeseci neprekidnog staža ili 18 mjeseci u posljednje 2 godine s prekidima. Ne znam sad konkretno koliko bi trebala još raditi, jer nisi naveo koliko je točno trudna.

a sto ako se prenese termin?
onda rodiljni prije termina nece biti 45 dana, nego npr. 60? sto je s naknadom za tih 15 dana vise?
i kako se u tom slucaju racuna trajanje porodiljnog, od stvarnog datuma poroda 6 mj. obavezno + 180 dana?
Prenošenjem termina trudnica ostvaruje malo dužu rodiljnu naknadu, nego što je to bilo predviđeno. Rodiljni dopust se normalno otvara 45 dana prije termina, a sve što je preko toga ide u korist trudnici/mami. Nakon rođenja se odnese rodni list bebe na HZZO i na osnovu toga se određuje trajanje rodiljnog dopusta - od dana rođenja do navršenih 6 mjeseci djeteta, a za roditeljski dopust onda još dodatnih 180 dana.

Zikomid
02.01.2012., 19:00

Obvezni rodiljni dopust traje 98 dana, 28 dana prije očekivanog termina poroda i 70 dana nakon poroda.
Iznimno može započeti 45 dana prije poroda.
Prijedlog za otvaranje obveznog rodiljnog dopusta daje ginekolog, a na temelju tog prijedloga izabrani liječnik opće prakse izdaje doznaku za poslodavca.

Flower soul
02.01.2012., 20:08
[QUOTE=MiNa8;37452700]Da bi ostvarila pravo na punu naknadu, trebala bi u trenutku otvaranja rodiljnog dopusta imati 12 mjeseci neprekidnog staža ili 18 mjeseci u posljednje 2 godine s prekidima. Ne znam sad konkretno koliko bi trebala još raditi, jer nisi naveo koliko je točno trudna.

Trudna je trenutno dva mjeseca

junacina
02.01.2012., 21:39
Komplikacije nisu isto što i porodiljni, naravno, ali, kada se rodiljni dopust otvara nakon korištenja komplikacija, ukoliko nije došlo do nikakvih promjena, ne mora se prilagati prosjek plaće, nego i dalje vrijedi onaj koji je priložen prilikom otvaranja komplikacija. Ispunjava se zahtjev, predaje doznaka i nakon rođenja djeteta se donese rodni list. Budući da supruga u trenutku otvaranja rodiljnog dopusta neće imati potreban staž osiguranja, neće moći ostvariti punu naknadu.

Da, kod nas konkretno ce biti tako, ali cisto onako da znamo za ubuduce kako sve to funkcionira. Znaci, u situaciji kada zena otvori komplikacije recimo nedugo nakon sto sazna da je trudna i tada nema 12mj. osig. staza, prima 831,50kn. Ako u trenutku kada otvara rodiljni dopust, recimo 45 dana prije poroda, zadovoljava 12mj. osig. staza (recimo da ga je zadovoljila u 6.mjesecu trudnoce), tada ce ipak primati punu placu rodiljne naknade (tih 45 dana + 6mj) ako sam dobro shvatio?

MiNa8
03.01.2012., 09:48
Trudna je trenutno dva mjeseca
Nažalost, uvjet za punu naknadu će ostvariti tek prilikom otvaranja drugih 6 mjeseci porodiljnog (roditeljski dopust). Budući da je bila nezaposlena godinu dana, neće imati ni uvjet prethodnog staža 18 mjeseci u posljednje 2. godine, jer će joj u svakom trenutku nedostajati 2 mjeseca staža. Znači, ako ode na komplikacije, primat će 831,50kn, a porodiljna će biti za prvih 6 mjeseci 1663kn, jer neće imati dovoljno staža.

Da, kod nas konkretno ce biti tako, ali cisto onako da znamo za ubuduce kako sve to funkcionira. Znaci, u situaciji kada zena otvori komplikacije recimo nedugo nakon sto sazna da je trudna i tada nema 12mj. osig. staza, prima 831,50kn. Ako u trenutku kada otvara rodiljni dopust, recimo 45 dana prije poroda, zadovoljava 12mj. osig. staza (recimo da ga je zadovoljila u 6.mjesecu trudnoce), tada ce ipak primati punu placu rodiljne naknade (tih 45 dana + 6mj) ako sam dobro shvatio?

Upravo tako.

junacina
03.01.2012., 14:15
Upravo tako.

Dakle da sumiram...komplikacije, rodiljni dopust i roditeljski dopust su 3 razlicite stvari. Svaki od ta 3 dopusta se otvara posebno u 3 razlicita vremenska trenutka i u svakom od ta 3 trenutka se gleda postoji li uvjet osiguravajuceg staza (12mj ili 18/24mj) prema kojem se odredjuje visina naknade.

Zahvaljujem vam jos jednom na edukaciji o rodiljnim naknadama.

MiNa8
03.01.2012., 22:02
Dakle da sumiram...komplikacije, rodiljni dopust i roditeljski dopust su 3 razlicite stvari. Svaki od ta 3 dopusta se otvara posebno u 3 razlicita vremenska trenutka i u svakom od ta 3 trenutka se gleda postoji li uvjet osiguravajuceg staza (12mj ili 18/24mj) prema kojem se odredjuje visina naknade.

Zahvaljujem vam jos jednom na edukaciji o rodiljnim naknadama.

Točno. S tim, da svakako prilikom otvaranja drugih 6 mjeseci dopusta napomenite da želite reviziju, kako bi vam u obzir uzeli prosjek plaće, jer ste zadovoljili uvjet staža.

ruzica0303
06.01.2012., 16:24
Pozdrav,
imam konkretno pitanje.
Termin poroda mi je bio 31.7.2011,porodiljni sam otvorila 45 dana po zakonu prije termina,a rodila sam 9.8.2011..
Sad me zanima ako itko moze izracunati koliko dugo bih jos trebala dobiti puni iznos naknade,tj.prosjek place a kada mi pocinjeonih drugih 2600:503:?!
Hvala puno...

MiNa8
07.01.2012., 00:41
Pozdrav,
imam konkretno pitanje.
Termin poroda mi je bio 31.7.2011,porodiljni sam otvorila 45 dana po zakonu prije termina,a rodila sam 9.8.2011..
Sad me zanima ako itko moze izracunati koliko dugo bih jos trebala dobiti puni iznos naknade,tj.prosjek place a kada mi pocinjeonih drugih 2600:503:?!
Hvala puno...

Puni iznos naknade dobivaš do 08.02., a onda koristiš roditeljski dopust u trajanju od 180 dana, tj. do 06.08. i dobivaš 2660kn.

OttoRino
07.01.2012., 05:56
ima san čuti da će po novom zakonu sve mame dobivati rodiljnu naknadi.
od 6 mjeseca trudnoće sve dok dijete ne napuni 3. godinu.
i to u visini prosječne plaće u RH.
to zato jer je prošla godina bila porazna šta se tiče nataliteta

rokoo
07.01.2012., 13:33
Dobar dan.
Moja situacija je sljedeća:
Radila sam neprekinuto od 9.6.2008. do 17.5.2009. (11 mjeseci i 9 dana) te od 18.5.2009. do 20.12.2011. (2 godine, 7 mjeseci i 2 dana) te sam dala otkaz zbog udaje i selidbe. Prije par dana sam shvatila da sam zatrudnila oko 4.12.2011. Još mi traje vremenski period za prijavu na HZZ i HZZO.
Imam mogućnost fiktivnog zaposlenja kod prijatelja, te me zanima:
1. Može li me prijaviti retroaktivno, dakle odmah nakon prestanka starog radnog odnosa, točnije od 21.12.2011. i je li mi taj datum uopće važan da bih ostvarila pravo na naknadu, ili može i s malim prekidom?
2. Kakva su mi prava ukoliko me prijavi na određeno, te ja zbog komplikacija odem na bolovanje? Namjeravam ići na komplikacije jer mi je to prva trudnoća a imam dosta godina, te par slučajeva komplikacija s ozbiljnim posljedicama u trudnoćama u bliskoj obitelji. Ako me prijavi na određeno, dobivam li punu plaću (u izračunu prosjeka zadnjih 6 mjeseci do odlaska na bolovanje) do isteka tog ugovora ili sve do odlaska na rodiljni?
3. Ukoliko me prijavi na neodređeno, kakve obveze ima poslodavac prema meni, i kakve su opasnosti od inspekcije za njega i slično?

Hvala puno za pomoć

ruzica0303
07.01.2012., 20:43
Puni iznos naknade dobivaš do 08.02., a onda koristiš roditeljski dopust u trajanju od 180 dana, tj. do 06.08. i dobivaš 2660kn.

Hvala ti puno:)

MiNa8
08.01.2012., 13:49
Dobar dan.
Moja situacija je sljedeća:
Radila sam neprekinuto od 9.6.2008. do 17.5.2009. (11 mjeseci i 9 dana) te od 18.5.2009. do 20.12.2011. (2 godine, 7 mjeseci i 2 dana) te sam dala otkaz zbog udaje i selidbe. Prije par dana sam shvatila da sam zatrudnila oko 4.12.2011. Još mi traje vremenski period za prijavu na HZZ i HZZO.
Imam mogućnost fiktivnog zaposlenja kod prijatelja, te me zanima:
1. Može li me prijaviti retroaktivno, dakle odmah nakon prestanka starog radnog odnosa, točnije od 21.12.2011. i je li mi taj datum uopće važan da bih ostvarila pravo na naknadu, ili može i s malim prekidom?
2. Kakva su mi prava ukoliko me prijavi na određeno, te ja zbog komplikacija odem na bolovanje? Namjeravam ići na komplikacije jer mi je to prva trudnoća a imam dosta godina, te par slučajeva komplikacija s ozbiljnim posljedicama u trudnoćama u bliskoj obitelji. Ako me prijavi na određeno, dobivam li punu plaću (u izračunu prosjeka zadnjih 6 mjeseci do odlaska na bolovanje) do isteka tog ugovora ili sve do odlaska na rodiljni?
3. Ukoliko me prijavi na neodređeno, kakve obveze ima poslodavac prema meni, i kakve su opasnosti od inspekcije za njega i slično?

Hvala puno za pomoć

1.) Može retroaktivno, ali mislim da je dozvoljeno samo 15 dana unatrag. Kod tebe može proći i s prekidom (iako bi bilo bolje da je bez prekida, čisto zbog inspekcije), jer zadovoljavaš uvjet od 18 mjeseci staža u zadnje 2 godine s prekidima.
2.) Ovisi koliko bi to određeno bilo. Ako imaš ugovor na recimo 6 mjeseci, onda nakon isteka ugovora gubiš pravo na rodiljnu naknadu u punom iznosu i dobivaš ju kao nezaposlena osoba, 1663 kn. Znači, ako ti istekne ugovor za vrijeme komplikacija, dobivaš iznos komplikacija do njihova zaključenja, tj. ne prekidaju se s danom prestanka ugovora. Ako ugovor bude na duže vrijeme, onda imaš normalna prava kao i ostale trudnice u radnom odnosu. Budući da još uvijek imaš dovoljno isplaćenih plaća (od bivšeg poslodavca), moguće je izračunati prosjek prema kojemu bi dobivala isplatu komplikacija (dovoljno je 2 isplate).
3.) Kada odeš na komplikacije/porodiljni, poslodavac nema nikakve obveze. Sve troškove snosi država, tj. HZZO. Potrebno je samo donositi jedan primjerak doznake od liječnika poslodavcu kako bi ju imao u evidenciji prilikom obračuna plaća, ali i zbog moguće inspekcije.

rokoo
08.01.2012., 20:49
1.) Može retroaktivno, ali mislim da je dozvoljeno samo 15 dana unatrag. Kod tebe može proći i s prekidom (iako bi bilo bolje da je bez prekida, čisto zbog inspekcije), jer zadovoljavaš uvjet od 18 mjeseci staža u zadnje 2 godine s prekidima.
2.) Ovisi koliko bi to određeno bilo. Ako imaš ugovor na recimo 6 mjeseci, onda nakon isteka ugovora gubiš pravo na rodiljnu naknadu u punom iznosu i dobivaš ju kao nezaposlena osoba, 1663 kn. Znači, ako ti istekne ugovor za vrijeme komplikacija, dobivaš iznos komplikacija do njihova zaključenja, tj. ne prekidaju se s danom prestanka ugovora. Ako ugovor bude na duže vrijeme, onda imaš normalna prava kao i ostale trudnice u radnom odnosu. Budući da još uvijek imaš dovoljno isplaćenih plaća (od bivšeg poslodavca), moguće je izračunati prosjek prema kojemu bi dobivala isplatu komplikacija (dovoljno je 2 isplate).
3.) Kada odeš na komplikacije/porodiljni, poslodavac nema nikakve obveze. Sve troškove snosi država, tj. HZZO. Potrebno je samo donositi jedan primjerak doznake od liječnika poslodavcu kako bi ju imao u evidenciji prilikom obračuna plaća, ali i zbog moguće inspekcije.

Ej! BAš ti Hvala. Dugo vec trazim odgovor na ova pitanja i sad mi ti tako sve odgovoris.
Hvala još jednom

MiNa8
08.01.2012., 23:36
Ej! BAš ti Hvala. Dugo vec trazim odgovor na ova pitanja i sad mi ti tako sve odgovoris.
Hvala još jednom

Nema na čemu. Evo samo mali ispravak, vidim da je malo promijenjen zakon u međuvremenu, pa je tako rok za prijavu/odjavu radnika na mirovinsko osiguranje 8 dana, a ne kako je prije bilo 15.

tina3101
09.01.2012., 05:43
bok svima. idem par pitanja pa ako netko zna molila bih da mi odgovori. situacija je sljedeca. prijateljica je nedavno saznala da je trudna a zaposlena je tek 5 mjeseci. planira ici na bolovanje zbog komplikacija pa je interesira na koliku naknadu tijekom bolovanja ima pravo te na koliku porodiljnju naknadu? prije godinu dana udala se i doselila iz BIH tako da u hrvatskoj ima samo tih 5 mjeseci staža.

MiNa8
09.01.2012., 09:35
bok svima. idem par pitanja pa ako netko zna molila bih da mi odgovori. situacija je sljedeca. prijateljica je nedavno saznala da je trudna a zaposlena je tek 5 mjeseci. planira ici na bolovanje zbog komplikacija pa je interesira na koliku naknadu tijekom bolovanja ima pravo te na koliku porodiljnju naknadu? prije godinu dana udala se i doselila iz BIH tako da u hrvatskoj ima samo tih 5 mjeseci staža.

Na komplikacijama 831,50 kn, a na porodiljnom 1663kn.

monatina
09.01.2012., 09:49
Na komplikacijama 831,50 kn, a na porodiljnom 1663kn.
Samo da se nadovezem na ovo,ako u trenu otvaranja porodiljnog bude imala 12 mj r. staza imat ce prosjek place prvih 6 mj a drugih max 2660 kn

tina3101
09.01.2012., 10:11
hvala puno na odgovorima

dan27
09.01.2012., 23:05
IMAM JEDNO PITANJE ... OVAKO UZELA BIH U FIRMI NEPLACENO DO 3 . GOD. DJETETA RADI KOMPLIKACIJA I BOLESTI TE ME ZANIMA AKO U TOM PERIODU OSTANEM TRUDNA (NIJE DA PLANIRAM ALI MOZE SE DOGODITI ) DALI BI IMALA PRAVO NA NAKNADNU ILI NE? A RADILA SAM POSLJE RODILJNOG DOPUSTA 8. MJESECI, I RADIM U FIRMI VEC 6 GODINA! HVALA! :ne zna:

think.pink34
10.01.2012., 09:58

1. koliko sam ja upoznata, retroaktivno se može prijaviti samo 8 dana unatrag, nekada je bilo 15 dana. provjerite u svakom slučaju.

2. zar nije moguće sklopiti ugovor na određeno na npr 3 mjeseca i onda kada istekne ako je poslodavac dobre volje i dobre duše produžiti ugovor?

zar se ne može ugovor na određeno produživati između poslodavca i djelatnika i u tijeku komplikacija i u tijeku primanja rodiljne naknade ako poslodavac već ne želi osobu prijaviti na neodređeno?

naime, poslodavcu ni iz džepa ni u džep, ionako ide sve na teret HZZO-a

MiNa8
10.01.2012., 16:27
1. koliko sam ja upoznata, retroaktivno se može prijaviti samo 8 dana unatrag, nekada je bilo 15 dana. provjerite u svakom slučaju.

2. zar nije moguće sklopiti ugovor na određeno na npr 3 mjeseca i onda kada istekne ako je poslodavac dobre volje i dobre duše produžiti ugovor?

zar se ne može ugovor na određeno produživati između poslodavca i djelatnika i u tijeku komplikacija i u tijeku primanja rodiljne naknade ako poslodavac već ne želi osobu prijaviti na neodređeno?

naime, poslodavcu ni iz džepa ni u džep, ionako ide sve na teret HZZO-a

1) Da, točno je da je 8 dana. Ispravila sam podatak u postu nakon ovoga.
2) Naravno da je moguće. Ono što sam navela, bila je samo pretpostavka. Iako, nažalost, većina poslodavaca ne želi produžiti ugovor kada sazna za trudnoću zaposlenice.

MiNa8
10.01.2012., 16:37
IMAM JEDNO PITANJE ... OVAKO UZELA BIH U FIRMI NEPLACENO DO 3 . GOD. DJETETA RADI KOMPLIKACIJA I BOLESTI TE ME ZANIMA AKO U TOM PERIODU OSTANEM TRUDNA (NIJE DA PLANIRAM ALI MOZE SE DOGODITI ) DALI BI IMALA PRAVO NA NAKNADNU ILI NE? A RADILA SAM POSLJE RODILJNOG DOPUSTA 8. MJESECI, I RADIM U FIRMI VEC 6 GODINA! HVALA! :ne zna:

Kada uzimaš neplaćeni dopust, poslodavac te odjavljuje s mirovinskog i zdravstvenog i smatra se kao da trenutno nisi u radnom odnosu, iako te tvoje radno mjesto čeka. Imala bi pravo na porodiljnu naknadu, ali u minimalnom iznosu.

Big_Mama
11.01.2012., 17:57
Pozdrav svima!

Nadam se da mi možete pomoći, počela sam iščitavati zakone i dopune, a znate i sami s kojom mukom je teško izvući konkretan odgovor od ''vrlo ljubaznih'' dama iz HZZO, pa vas molim za savjete/iskustva jer mi se čini da vi forumaši najbolje znate …

Svježa sam trudnica (3 mjeseca) i termin mi je 19.7.2012. (moram na obavezni porodiljni 28 dana ranije što mi ispada 22.6.2012.) Od 6/2010. do 11/2011. bila sam na burzi. Obzirom na trudnoću, odlučila sam se samozaposliti s 1.12.2011. i prijaviti na 5000kn sljedećih 6 mjeseci jer ću na taj način kao imati veću naknadu nego da sam ostala na burzi. Obzirom na HZZO formulare, čini se da ne mogu niti ispuniti 6 mjeseci jer moram na porodiljni 22.6., a ovakva hormonalna + moram strogo mirovati, tek danas sam skopčala u kaj sam se uvalila. Ako sam dobro shvatila, prvih 6 mjeseci ću primati 1.663kn kao da sam nezaposlena jer prijavi ne prethodi 12 mjeseci staža (tak da bi si za tih 6 mjeseci samo si potrošila ušteđevinu/trošak doprinosa), a koliko bi primala sljedećih 6 mjeseci? Jesam li u krivu?

Kakva bi mi situacija bila da se pošaljem na komplikacije (ionako moram strogo mirovati)? Koliki bi iznos primala za komplikacije obzirom da dosad imam samo 1 plaću? Kada bi mi se isplatilo poslati se na komplikacije obzirom na roditeljsku naknadu?

Hvala vam puno!

angie01
11.01.2012., 23:13
bilo je vrijeme da se i ja registriram pa evo :)
pozdrav svima, pridružuje vam se još jedan član s pitanjima :P
ovako, radim u školi od 6.9.2011. i trudna sam 2 mj...
čitala sam sad o tome kako nema 12 mj radnog staža pa me sve to lagano uplašilo
znači koliko sam shvatila ukoliko odem na kompikacije dobivam taj minimalac, pa prvih 6 mj 1660 kn, a drugih 2660 kn, tako nekako?
a šta se događa ako skroz do kraja šk godine radim, još ljetni praznici (termin mi je 19.8.), znači do godine dana će mi faliti nekih mjesec dana!
jel se može po tom pitanju nešto napraviti?

MiNa8
12.01.2012., 10:41
Pozdrav svima!

Nadam se da mi možete pomoći, počela sam iščitavati zakone i dopune, a znate i sami s kojom mukom je teško izvući konkretan odgovor od ''vrlo ljubaznih'' dama iz HZZO, pa vas molim za savjete/iskustva jer mi se čini da vi forumaši najbolje znate …

Svježa sam trudnica (3 mjeseca) i termin mi je 19.7.2012. (moram na obavezni porodiljni 28 dana ranije što mi ispada 22.6.2012.) Od 6/2010. do 11/2011. bila sam na burzi. Obzirom na trudnoću, odlučila sam se samozaposliti s 1.12.2011. i prijaviti na 5000kn sljedećih 6 mjeseci jer ću na taj način kao imati veću naknadu nego da sam ostala na burzi. Obzirom na HZZO formulare, čini se da ne mogu niti ispuniti 6 mjeseci jer moram na porodiljni 22.6., a ovakva hormonalna + moram strogo mirovati, tek danas sam skopčala u kaj sam se uvalila. Ako sam dobro shvatila, prvih 6 mjeseci ću primati 1.663kn kao da sam nezaposlena jer prijavi ne prethodi 12 mjeseci staža (tak da bi si za tih 6 mjeseci samo si potrošila ušteđevinu/trošak doprinosa), a koliko bi primala sljedećih 6 mjeseci? Jesam li u krivu?

Kakva bi mi situacija bila da se pošaljem na komplikacije (ionako moram strogo mirovati)? Koliki bi iznos primala za komplikacije obzirom da dosad imam samo 1 plaću? Kada bi mi se isplatilo poslati se na komplikacije obzirom na roditeljsku naknadu?

Hvala vam puno!

Da, nećeš ispunjavati ni 12 mjeseci neprekidnog staža, niti 18 mjeseci u posljednje 2 godine s prekidima, pa ćeš na komplikacijama (ako ih otvoriš) dobivati 831,50 kn, a na porodiljnom 1663 kn. Za drugih 6 mjeseci porodiljnog (roditeljski dopust) možeš maksimalno dobiti 2660 kn, (to je limit) jer ćeš onda imati uvjet od 12 mjeseci staža, ali ćeš morati raditi minimalno do 01.03. kako bi imala 2 isplaćene plaće. Koliko ti se to sve isplati, ne znam.

bilo je vrijeme da se i ja registriram pa evo :)
pozdrav svima, pridružuje vam se još jedan član s pitanjima :P
ovako, radim u školi od 6.9.2011. i trudna sam 2 mj...
čitala sam sad o tome kako nema 12 mj radnog staža pa me sve to lagano uplašilo
znači koliko sam shvatila ukoliko odem na kompikacije dobivam taj minimalac, pa prvih 6 mj 1660 kn, a drugih 2660 kn, tako nekako?
a šta se događa ako skroz do kraja šk godine radim, još ljetni praznici (termin mi je 19.8.), znači do godine dana će mi faliti nekih mjesec dana!
jel se može po tom pitanju nešto napraviti?

Ako imaš prethodnog staža od prije, možda možeš dobiti više od tog minimalca. (18 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine). Ako ne, onda je ovako kao što si već zaključila. Ne možeš ništa napraviti, jer ti je godina dana staža bez prekida tek 05.09., a tada ćeš već roditi.

OttoRino
12.01.2012., 10:50
prije žene nisu imale nikakvu naknadu pa su radjale min. 8 djece.
a kaj bi vi pak štele, bog s vami.

Big_Mama
12.01.2012., 14:38
[QUOTE=MiNa8;37602959]Da, nećeš ispunjavati ni 12 mjeseci neprekidnog staža, niti 18 mjeseci u posljednje 2 godine s prekidima, pa ćeš na komplikacijama (ako ih otvoriš) dobivati 831,50 kn, a na porodiljnom 1663 kn. Za drugih 6 mjeseci porodiljnog (roditeljski dopust) možeš maksimalno dobiti 2660 kn, (to je limit) jer ćeš onda imati uvjet od 12 mjeseci staža, ali ćeš morati raditi minimalno do 01.03. kako bi imala 2 isplaćene plaće. Koliko ti se to sve isplati, ne znam.

@MiNa8 Od srca ti fala na brzom odgovoru i živcima s nama izgubljenima :504:(prestala sam cmoljiti)! Ni ja ne vidim poantu u koju sam se nesmotreno uvalila bez obzira kaj sam imala sve uvjete na burzi da primam minimalac godinu dana i jedino me tješi da sam skopčala kod 1.plaće, a ne zadnje... Pokušavam se izvući iz s***a u koje sam se uvalila i da budem barem na nuli s troškovima (5 godina smo radili na bebi, pa sam prepozitivna i čini se cijepljena na praktičnost + svaki dan me hiče na drugu stranu, a samo smijem ležati).

Ako znaš, molim te još pojašnjenje:
1) Ako si uplatim 2 plaće (12/11 i 1/12) i pošaljem se 1.3. na komplikacije, da li si 1.3. prvo moram uplatiti plaću za 2/12? Ako si ne uplatim za 2/12, znači li to da za 2/12 primam 831kn za komplikacije ili 831kn dobijem tek u 4.mjesecu za 3.mjesec ili imam rupu?
2) Obzirom da na porodiljni (45 dana) mogu ići 5.6., da li za 6/12 primam i dalje 831kn od komplikacija ili se to računa kao 1663kn? Ista stvar za 7/12 kad mi je termin?
3) Obzirom na termin 7/12, rodiljna naknada se računa 8/12 – 1/13 ili 7/12 – 12/12?
4) Obzirom na 2 ili 3 isplaćene plaće i tada već 12 mjeseci staža, roditeljska naknada će mi iznositi 2.660kn ili prosjek te 2-3 plaće za 6 mjeseci staža? Ako mi prosjek ispada manje od 1.663kn, da li mi je i dalje zagarantiran taj minimalac ili mogu dobiti i manje?

Puno hvala! :)

MiNa8
12.01.2012., 15:49
Ako znaš, molim te još pojašnjenje:
1) Ako si uplatim 2 plaće (12/11 i 1/12) i pošaljem se 1.3. na komplikacije, da li si 1.3. prvo moram uplatiti plaću za 2/12? Ako si ne uplatim za 2/12, znači li to da za 2/12 primam 831kn za komplikacije ili 831kn dobijem tek u 4.mjesecu za 3.mjesec ili imam rupu?
2) Obzirom da na porodiljni (45 dana) mogu ići 5.6., da li za 6/12 primam i dalje 831kn od komplikacija ili se to računa kao 1663kn? Ista stvar za 7/12 kad mi je termin?
3) Obzirom na termin 7/12, rodiljna naknada se računa 8/12 – 1/13 ili 7/12 – 12/12?
4) Obzirom na 2 ili 3 isplaćene plaće i tada već 12 mjeseci staža, roditeljska naknada će mi iznositi 2.660kn ili prosjek te 2-3 plaće za 6 mjeseci staža? Ako mi prosjek ispada manje od 1.663kn, da li mi je i dalje zagarantiran taj minimalac ili mogu dobiti i manje?

Puno hvala! :)

1) Mali ispravak, ne možeš se ti sama poslati na komplikacije. Poslat će te ginekolog ako imaš indikacija za to. Dobro, pod pretpostavkom da odeš 01.03. na komplikacije, ne moraš si baš taj dan uplatiti plaću za veljaču, ali ju trebaš uplatiti do kraja ožujka, ovisno kad inače isplaćuješ plaće. Međutim, ta ti plaća neće ući u obračun za porodiljni, jer u ožujku otvaraš komplikacije, a plaća iz tog mjeseca ne ulazi u prosjek. Ali, 2 isplaćene plaće moraš imati da bi ti kasnije mogli izračunati prosjek, što bi značilo plaću za 12. i 01. mjesec. 831,50 kn ćeš dobiti tek oko 20.04. (komplikacije za ožujak).

2) Ako otvoriš porodiljni 05.06. za 4 dana dobivaš iznos za komplikacije, a ostatak mjeseca rodiljnu naknadu, ali ne cijelih 831,50, odnosno 1663 kn, nego te iznose podijeljene proporcionalno s brojem radnih dana u lipnju. Za srpanj dobivaš 1663kn.

3) Rodiljni dopust počinje 45 dana prije termina, ali ti se prvih 6 mjeseci računa od dana rođenja djeteta, pa od toga datuma + 6 mjeseci. Nakon toga ide roditeljski dopust u trajanju od 180 dana (ne 6 mjeseci!).

4) Roditeljska naknada će ti iznositi 2660 ako ti je prosjek te 2 plaće veći od 2660. Ako je manji, onda dobivaš taj manji iznos, ali ne manje od 1663. Ako imaš samo 2 isplaćene plaće, onda se prosjek računa samo na osnovu njih. Ne dijeli se ništa sa 6.

Big_Mama
12.01.2012., 17:02
Da, nećeš ispunjavati ni 12 mjeseci neprekidnog staža, niti 18 mjeseci u posljednje 2 godine s prekidima, pa ćeš na komplikacijama (ako ih otvoriš) dobivati 831,50 kn, a na porodiljnom 1663 kn. Za drugih 6 mjeseci porodiljnog (roditeljski dopust) možeš maksimalno dobiti 2660 kn, (to je limit) jer ćeš onda imati uvjet od 12 mjeseci staža, ali ćeš morati raditi minimalno do 01.03. kako bi imala 2 isplaćene plaće. Koliko ti se to sve isplati, ne znam.

Ako imaš prethodnog staža od prije, možda možeš dobiti više od tog minimalca. (18 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine). Ako ne, onda je ovako kao što si već zaključila. Ne možeš ništa napraviti, jer ti je godina dana staža bez prekida tek 05.09., a tada ćeš već roditi.

1) Mali ispravak, ne možeš se ti sama poslati na komplikacije. Poslat će te ginekolog ako imaš indikacija za to. Dobro, pod pretpostavkom da odeš 01.03. na komplikacije, ne moraš si baš taj dan uplatiti plaću za veljaču, ali ju trebaš uplatiti do kraja ožujka, ovisno kad inače isplaćuješ plaće. Međutim, ta ti plaća neće ući u obračun za porodiljni, jer u ožujku otvaraš komplikacije, a plaća iz tog mjeseca ne ulazi u prosjek. Ali, 2 isplaćene plaće moraš imati da bi ti kasnije mogli izračunati prosjek, što bi značilo plaću za 12. i 01. mjesec. 831,50 kn ćeš dobiti tek oko 20.04. (komplikacije za ožujak).

2) Ako otvoriš porodiljni 05.06. za 4 dana dobivaš iznos za komplikacije, a ostatak mjeseca rodiljnu naknadu, ali ne cijelih 831,50, odnosno 1663 kn, nego te iznose podijeljene proporcionalno s brojem radnih dana u lipnju. Za srpanj dobivaš 1663kn.

3) Rodiljni dopust počinje 45 dana prije termina, ali ti se prvih 6 mjeseci računa od dana rođenja djeteta, pa od toga datuma + 6 mjeseci. Nakon toga ide roditeljski dopust u trajanju od 180 dana (ne 6 mjeseci!).

4) Roditeljska naknada će ti iznositi 2660 ako ti je prosjek te 2 plaće veći od 2660. Ako je manji, onda dobivaš taj manji iznos, ali ne manje od 1663. Ako imaš samo 2 isplaćene plaće, onda se prosjek računa samo na osnovu njih. Ne dijeli se ništa sa 6.

MiNa8 - Fala najljepša!
Konačno sve mogu staviti na papir i podvući crtu za svoje uvaljivanje!
Sve jasno za komplikacije, mislim da jedino s tim ne bi trebala imati problema obzirom da ionako imam strogo mirovanje otpočetka do daljnjega…
Puseki

noahtali
14.01.2012., 08:41
Pozdrav svima!!

da se i ja malo nadovezem sa pitanjem...
supruzi mi istice porodiljni 27.03 u trajanju od 3 godine (blizanci)..
radila je u firmi na neodredeno koja je u meduvremenu otisla u stecaj
i nastavila sa poslovanjem. Oni sad zahtjevaju od nje da po zavrsetku
porodiljnog mora doci odraditi otkazni rok od 30 dana!!!

Mene sad zanima jel je ona obavezna otici i odraditi otkazni i dali ima
na pravo godisnji?...predpostavljam da zakonski se nikako nemoze vratiti
u firmu i raditi!!!

mely2
16.01.2012., 09:38
kćer mi je trudna mjesec i pol dana, u radnom je odnosu na određeno vrijeme do 30.04.2012., neprekidno radi kod istog poslodavaca od 8/2009.
Ako bi sada otvorila komplikacije u trudnoći, kakav je postupak u vezi isplate bolovanja i dokumenata, da li joj bolovanje isplaćuje poslodavac ili HZZO?

monatina
17.01.2012., 16:35
kćer mi je trudna mjesec i pol dana, u radnom je odnosu na određeno vrijeme do 30.04.2012., neprekidno radi kod istog poslodavaca od 8/2009.
Ako bi sada otvorila komplikacije u trudnoći, kakav je postupak u vezi isplate bolovanja i dokumenata, da li joj bolovanje isplaćuje poslodavac ili HZZO?
sve ide na teret hzzo-a (ako se radi o komplikacija s vezi trudnoce i porodiljnog)
sto znaci ako joj produze ugovor njih to kosta 0 kn.
ako bi sad otvorila bolovanje imala bi do dana otvaranja porodiljnog (45 dana prije termina,bez obzira sto 30.04.2012. ostaje bez radnog odnosa) prosjek svoje place ,ukoliko nije veci od 4200 kn (to je max na komplikacijama) a cijeli porodiljni 1660 kn.Ukoliko bi joj se ugovor produzio (ponavljm poslodavac nema nikakvih troskova za nju od kad otvori komplikacije s vezi trudnoce)
imala bi prosjek place (ne veci od 4200 kn) na komplikacijama ,zamtim prosjek svoje place prvih 6 mj porodiljnog te drugih 6 mj(ako se ne vrati radit) 2660 kn.

sunashce
20.01.2012., 07:19
pozdrav!
imam jedno pitanje. trenutno sam na porodiljnom kao nezaposlena majka, već 8,5 mjeseci. pruža mi se prilika dobiti posao u struci, ali samo na 5 mjeseci. zanima me imam li pravo nakon tih 5 mjeseci ponovno otvoriti porodiljni, budući se radi o 3. djetetu? i kako bi se u tom slučaju obračunavala porodiljna naknada, po plaći ili se vraćam na 1663 kn?

MiNa8
21.01.2012., 11:59
pozdrav!
imam jedno pitanje. trenutno sam na porodiljnom kao nezaposlena majka, već 8,5 mjeseci. pruža mi se prilika dobiti posao u struci, ali samo na 5 mjeseci. zanima me imam li pravo nakon tih 5 mjeseci ponovno otvoriti porodiljni, budući se radi o 3. djetetu? i kako bi se u tom slučaju obračunavala porodiljna naknada, po plaći ili se vraćam na 1663 kn?

Roditeljski dopust (drugih 6 mjeseci, odnosno u tvom slučaju 30 mjeseci) možeš iskoristiti do 8. godine života djeteta. Jednostavno ga prekineš, pa nastaviš korištenje nakon radnog odnosa. Kod ponovnog otvaranja vraćaš se na 1663kn.

sunashce
22.01.2012., 15:50
Roditeljski dopust (drugih 6 mjeseci, odnosno u tvom slučaju 30 mjeseci) možeš iskoristiti do 8. godine života djeteta. Jednostavno ga prekineš, pa nastaviš korištenje nakon radnog odnosa. Kod ponovnog otvaranja vraćaš se na 1663kn.

hvala!
nešto slično su mi rekli i na HZZO-u

*Lotta*
23.01.2012., 13:56
Pozdrav i molim vas za pomoć u pojašnjenju! :)

Moja situacija je sljedeća. Imam u radnoj knjižici točno 9 mj. radnog staža i sada bih krajem 5. mj. bilo točno godinu dana da sam na birou. Znači li to da ću ja imati tek nakon rođenja djeteta pravo na naknadu od 1600 kn?
Ako sam dobro shvatila, i da sam kod nekog prijavljena, s obzirom na to da nemam 12. mj. radnog staža u komadu ni ne bih imala pravo na naknadu veću od 1600 kn?

MiNa8
23.01.2012., 14:12
Pozdrav i molim vas za pomoć u pojašnjenju! :)

Moja situacija je sljedeća. Imam u radnoj knjižici točno 9 mj. radnog staža i sada bih krajem 5. mj. bilo točno godinu dana da sam na birou. Znači li to da ću ja imati tek nakon rođenja djeteta pravo na naknadu od 1600 kn?
Ako sam dobro shvatila, i da sam kod nekog prijavljena, s obzirom na to da nemam 12. mj. radnog staža u komadu ni ne bih imala pravo na naknadu veću od 1600 kn?

Točno. Da bi ostvarila pravo na veću naknadu, moraš, prije svega, biti u radnom odnosu, te imati 12 mjeseci staža u kontinuitetu ili 18 mjeseci staža s prekidima u posljednje dvije godine.

*Lotta*
23.01.2012., 14:49
MiNa8 hvala ti na brzom odgovoru! :)

Znači, s obzirom na to da ću kao nezaposlena osoba (na stranu što sam sada i trudnica) od 5. mjeseca (godina dana na birou) imati pravo na novčanu naknadu u iznosu od nekih recimo 750 kn, to bih mogla dobivati sve do 9. mj. dok ne rodim. Onda nastupa onih 1600 kn. Sorry, mozak mi je malo usporen od hormona. :D

MiNa8
23.01.2012., 17:45
MiNa8 hvala ti na brzom odgovoru! :)

Znači, s obzirom na to da ću kao nezaposlena osoba (na stranu što sam sada i trudnica) od 5. mjeseca (godina dana na birou) imati pravo na novčanu naknadu u iznosu od nekih recimo 750 kn, to bih mogla dobivati sve do 9. mj. dok ne rodim. Onda nastupa onih 1600 kn. Sorry, mozak mi je malo usporen od hormona. :D

Da, ako si godinu dana bez prekida na HZZ-u i imala si već pravo na novčanu naknadu, onda imaš pravo na produženu novčanu naknadu ovisno o stažu. Ako je to duže od datuma kad budeš rodila, onda ti se s danom poroda novčana naknada prekida, odjavljuješ se s HZZ-a i ostvaruješ rodiljnu naknadu 1663kn godinu dana.

*Lotta*
23.01.2012., 19:40
Hvala na strpljenju i svemu! :)

highsky
27.01.2012., 07:59
Pozdrav

Supruga i ja smo se vjenčali prosle godine u 4. mjesecu. Ona je inace državljanka RH iz Bosne i Hercegovine. Od lipnja 2011. je prijavljena na zavod za zaposljavanje kao nezaposlena osoba. Trenutno je u 3. mjesecu trudnoce i u srpnju očekujemo prinovu u obitelji. Citajuci forume na internetu sam zakljucio da ona nema pravo na rodiljnu naknadu iz razloga sto nema prebivaliste u RH min. 3 godine. (nije nikad bila fiktivno prijavljena u RH kao vecina Hrvata koji ne zive u RH). Sad me zanima, buduci da u ovoj drzavi zivim 30 godina, uredno placam porez, doprinose i ostala davanja, a rodiljnu naknadu ne moze koristiti zbog te 3 godine prebivalista, je li postoji ipak neki nacin za ostvariti tu naknadu. Izgleda da se postenje u ovoj drzavi najmanje isplati. Osjecam se totalno diskriminirano u vlastitoj drzavi, pogotovo nakon sto cujem price kako doplatke za djecu, rodiljne naknade i sl. primaju ljudi koji nikad ni dana nisu zivjeli u Hrvatskoj.

MiNa8
28.01.2012., 01:06
Pozdrav

Supruga i ja smo se vjenčali prosle godine u 4. mjesecu. Ona je inace državljanka RH iz Bosne i Hercegovine. Od lipnja 2011. je prijavljena na zavod za zaposljavanje kao nezaposlena osoba. Trenutno je u 3. mjesecu trudnoce i u srpnju očekujemo prinovu u obitelji. Citajuci forume na internetu sam zakljucio da ona nema pravo na rodiljnu naknadu iz razloga sto nema prebivaliste u RH min. 3 godine. (nije nikad bila fiktivno prijavljena u RH kao vecina Hrvata koji ne zive u RH). Sad me zanima, buduci da u ovoj drzavi zivim 30 godina, uredno placam porez, doprinose i ostala davanja, a rodiljnu naknadu ne moze koristiti zbog te 3 godine prebivalista, je li postoji ipak neki nacin za ostvariti tu naknadu. Izgleda da se postenje u ovoj drzavi najmanje isplati. Osjecam se totalno diskriminirano u vlastitoj drzavi, pogotovo nakon sto cujem price kako doplatke za djecu, rodiljne naknade i sl. primaju ljudi koji nikad ni dana nisu zivjeli u Hrvatskoj.

Da, da bi ostvarila pravo na rodiljnu naknadu kao nezaposlena osoba, mora imati prebivalište u RH 3 godine. Da, kojim slučajem, nije prijavljena na HZZ, taj uvjet bi bio povećan na 5 godina. Mislim da zakonski može ostvariti pravo na naknadu jedino ako se zaposli, jer u tom slučaju ne gledaju minimalno prebivalište (barem tako ne stoji u Zakonu). Možda se javi još netko s nekim drugačijim savjetom...

srdilica
31.01.2012., 08:44
Imam pitanje i trebam vaš savjet! Ovako od 15.03.2010 do 15.03.2011 sam bila na porodiljnom sa prvom curicom, nakon čega sam ostala bez posla tehnološki višak s tim da sam imala do 15.05.2011 otkazni rok. Od 15.05.2011 do 01.10.2011 sam bila na burzi i od 01.10. opet radim u drugoj firmi a u međuvremenu dok sam počela raditi sam ostala natrag trudna neplanirano slučajno se dogodilo. Sad radim 4 mjeseca i od 26.01.2012 mi je doktor otvorio komplikacije jer nesmijem sjediti 8 sati zbog bolova u preponama.
Mene sad zanima kolika mi bude naknada i kaj ulazi u prosjek! Imam prije porodiljnog u komadu radni staž od 7 godina i 2 mjeseca i po novom zakonu ide i porodiljni pod radni staž tako da do 15.05.2011 imam u komadu staža 8 godina i 7 mjeseci. Samo prekid od 4 i pol mjeseca koje sam bila na burzi. Molim da mi neko pomogne! Dali mi bude ulazil u prosjek ovo kaj sam na burzi dobila i zadnje 2 plaće koje sam do sad tu na novom radnom mjestu dobila ili kaj!
Hvala vam puno!!!

MiNa8
31.01.2012., 23:30
Imam pitanje i trebam vaš savjet! Ovako od 15.03.2010 do 15.03.2011 sam bila na porodiljnom sa prvom curicom, nakon čega sam ostala bez posla tehnološki višak s tim da sam imala do 15.05.2011 otkazni rok. Od 15.05.2011 do 01.10.2011 sam bila na burzi i od 01.10. opet radim u drugoj firmi a u međuvremenu dok sam počela raditi sam ostala natrag trudna neplanirano slučajno se dogodilo. Sad radim 4 mjeseca i od 26.01.2012 mi je doktor otvorio komplikacije jer nesmijem sjediti 8 sati zbog bolova u preponama.
Mene sad zanima kolika mi bude naknada i kaj ulazi u prosjek! Imam prije porodiljnog u komadu radni staž od 7 godina i 2 mjeseca i po novom zakonu ide i porodiljni pod radni staž tako da do 15.05.2011 imam u komadu staža 8 godina i 7 mjeseci. Samo prekid od 4 i pol mjeseca koje sam bila na burzi. Molim da mi neko pomogne! Dali mi bude ulazil u prosjek ovo kaj sam na burzi dobila i zadnje 2 plaće koje sam do sad tu na novom radnom mjestu dobila ili kaj!
Hvala vam puno!!!

Ti imaš uvjet od 18 mjeseci staža s prekidima u posljednje dvije godine, tako da ćeš dobivati naknadu po prosjeku iz ove dvije isplaćene plaće. Naknada s HZZ-a se ne računa.

global123456
15.02.2012., 09:37
Pozdrav svima,
Prijateljica je zatrudnila i zadnje zaposlenje je joj je bilo honoralno i to samo tjedan dana u osmom mjesecu, pri tome se samo prijavila na HZZO a ne i na HZZ pa ju sada brine kako moze ostvarit rodiljnu naknadu pri rodenju djeteta?
Svakako javite jer je jako zabrinuta jer nezna dal ima uopce pravo jer se na HZZ-u ne vodi kao nezaposlena osoba i nezna dal sada ima pravo se uopce prijavit na HZZ ako samo tako moze ostavarit rodiljnu naknadu u iznosu cca 1600 kuna od rodenja djeteta.

Hvala vam puno na brzom odgovoru lijepi pozdrav:):confused:

MiNa8
15.02.2012., 09:41
Pozdrav svima,
Prijateljica je zatrudnila i zadnje zaposlenje je joj je bilo honoralno i to samo tjedan dana u osmom mjesecu, pri tome se samo prijavila na HZZO a ne i na HZZ pa ju sada brine kako moze ostvarit rodiljnu naknadu pri rodenju djeteta?
Svakako javite jer je jako zabrinuta jer nezna dal ima uopce pravo jer se na HZZ-u ne vodi kao nezaposlena osoba i nezna dal sada ima pravo se uopce prijavit na HZZ ako samo tako moze ostavarit rodiljnu naknadu u iznosu cca 1600 kuna od rodenja djeteta.

Hvala vam puno na brzom odgovoru lijepi pozdrav:):confused:

Ima pravo na rodiljnu naknadu kao majka izvan sustava rada. Ne mora uopće biti prijavljena na HZZ. Nakon rođenja djeteta javi se u HZZO, dostavi potrebnu dokumentaciju i dobiva naknadu godinu dana, a ima pravo i na upis staža.

mm2606
15.02.2012., 13:46
cure pomozite idiotu, naime trenutno sam na rodiljnom, beba će kroz 9 dana navršiti 6 mjeseci, a nisam se javila na HZZO za produljenje. :504: Kreten! Naravno zvala sam i nitko mi se ne javlja. Malo me puno panika lovi sada jer neznam kaj se sad može dogoditi? Ići ću sutra, ali da li netko zna kaj da očekujem?

Doma2012
16.02.2012., 16:38
Imam pitanje vezano za prodiljnu naknadu i trebam vaš savjet. Nedostaje mi 11 dana do punih 18 mjeseci radnog staža ( s prekidima) u posljednje dvije godine. Zanima me postoji li mogućnost žalbe i kolike su šanse da ostvarim veću naknadu od propisane 1663kn?

global123456
17.02.2012., 13:50
Ima pravo na rodiljnu naknadu kao majka izvan sustava rada. Ne mora uopće biti prijavljena na HZZ. Nakon rođenja djeteta javi se u HZZO, dostavi potrebnu dokumentaciju i dobiva naknadu godinu dana, a ima pravo i na upis staža.

sto se tice upisa staza gdje to ode u HMZO i sto joj treba za to?:504:

MiNa8
18.02.2012., 07:57
Imam pitanje vezano za prodiljnu naknadu i trebam vaš savjet. Nedostaje mi 11 dana do punih 18 mjeseci radnog staža ( s prekidima) u posljednje dvije godine. Zanima me postoji li mogućnost žalbe i kolike su šanse da ostvarim veću naknadu od propisane 1663kn?

Znam za slučaj gdje je jednoj mami nedostajao 1 dan za 12 mjeseci neprekidno, pa se žalila Jadranki Kosor i nekako uspjela osigurati veću naknadu. Kod tebe je drugačije stanje. Mislim, žaliti se možeš uvijek, ali ne vjerujem da ćeš s tim nešto postići. Imat ćeš pravo na veću naknadu u trenutku otvaranja drugih 6 mjeseci.

sto se tice upisa staza gdje to ode u HMZO i sto joj treba za to?:504:

Izvadak iz matične knjige rođenih za dijete
djetetova domovnica
potvrda o prebivalištu i roditelja i djeteta (vadi se na MUP-u)
ako su oba roditelja nezaposlena, tada je potrebno dati izjavu o dogovoru koji će roditelj koristiti ovo pravo na staž
radnu knjižicu roditelja koji će koristiti pravo na staž
kopija osobne iskaznice roditelja koji ce koristiti pravo na staž
tiskanica M-1P (kupi se u knjižari ili Narodnim novinama).

Sva se dokumentacija podnosi područnoj službi HZMO-a, Odjelu matične evidencije, prema prebivalištu roditelja. Pravo na staž se ne odobrava rješenjem (kao kod dodatnog rodiljnog dopusta), već je vraćena kopija tiskanice M-1P potvrda o priznanju svojstva osiguranika. Staž će u radnu knjižicu upisati HZMO.

Myra
21.02.2012., 19:52
Jel ima netko da nije dobio rješenje za porodiljni za drugih 6 mjeseci, a trebao je? 23.2. punimo 6 mjeseci, a još nisam ništa dobila, niti poslodavac. Zahtjev smo predali prije mjesec dana... Hvala

argentina
27.02.2012., 09:56
dal se za prvih 6 mj porodiljnog dopusta dobije puna placa?

drot13
27.02.2012., 11:11
Da.:top:

ljube215
27.02.2012., 21:36
Pozdrav,
molim Vas pomoć, skroz sam zbunjena.
Trudna sam 3 mj, redovna sam studentica, 5 godina, te od ljeta apslovent.
Zdravstveno sam osigurana preko muža, a dopunsko mi je besplatno jer sam redovan student.
Termin poroda mi je polovicom 9 mj a s krajem 9 mj gubim studentska prava i postajem izvanredni student.
Samim time gubim besplatno dopunsko os i na porodiljnu naknadu putem fakulteta.
Što mi je činiti? Trebam li se prijaviti na HZZ? Podnosim li neki novi zahtjev u HZZO za porodiljnu naknadu ili? Kao nezaposlena ili?
Nisam nikad bila u radnom odnosu...

snjeska
28.02.2012., 13:16
dal se za prvih 6 mj porodiljnog dopusta dobije puna placa?

da puna plaća minus prijevoz

littlemoney
07.03.2012., 11:08
Moje stanje je ovako: poslije srednje medicinske škole odstažirala sam godinu dana (to se vodi kao radni staž ali sam bila pripravnik-volonter i nisam dobivala plaću), poslije stažiranja sam upisala fakultet i završila ga nakon 3 godine. Nisam radila, sada sam 1 mjesec prijavljena na biro. Kakva su moja prava za dobivanje naknade za vrijeme trudnoće i poslije poroda?

MiNa8
07.03.2012., 12:27
Pozdrav,
molim Vas pomoć, skroz sam zbunjena.
Trudna sam 3 mj, redovna sam studentica, 5 godina, te od ljeta apslovent.
Zdravstveno sam osigurana preko muža, a dopunsko mi je besplatno jer sam redovan student.
Termin poroda mi je polovicom 9 mj a s krajem 9 mj gubim studentska prava i postajem izvanredni student.
Samim time gubim besplatno dopunsko os i na porodiljnu naknadu putem fakulteta.
Što mi je činiti? Trebam li se prijaviti na HZZ? Podnosim li neki novi zahtjev u HZZO za porodiljnu naknadu ili? Kao nezaposlena ili?
Nisam nikad bila u radnom odnosu...

Kad rodiš, podnosiš prijavu na HZZO i ostvaruješ pravo na porodiljnu naknadu i na upis staža u trajanju od godine dana. Naknada je 1663kn. Na HZZ se možeš, ali ne moraš prijaviti, jer ionako si trudna, pa nećeš uskoro moći raditi. Mala je vjerojatnost i da će netko zaposliti trudnicu...

Moje stanje je ovako: poslije srednje medicinske škole odstažirala sam godinu dana (to se vodi kao radni staž ali sam bila pripravnik-volonter i nisam dobivala plaću), poslije stažiranja sam upisala fakultet i završila ga nakon 3 godine. Nisam radila, sada sam 1 mjesec prijavljena na biro. Kakva su moja prava za dobivanje naknade za vrijeme trudnoće i poslije poroda?

Za vrijeme trudnoće nemaš nikakvu naknadu. Kad rodiš, prijavljuješ se na HZZO i ostvaruješ naknadu 1663 kn godinu dana i imaš pravo na upis staža (kao i ljube215).

Flegi
07.03.2012., 22:44
...molim za pomoććć :/ više sam luda sa ovom papirologijom...a što je najgore nitko,ali baš nitko mi ništa sigurno ne zna reć!...pa i ove knjigovođe su stvarno filmski likovi!!!
ovako ukratko....
1.kako izračunati prosijek plaće? -ja sam to laički i čisto logički ovako : zadnjih 6 plaća zbrojit i podijelit sa 6 :)
meni je prosijek ispao 2780, a mojoj knjigovotkinji 2650
2.još i više bitno za mene : prvih 6 mjeseci ću primati prosjek plaće koji varira iz mjeseca u mjesec u mojem slučaju za nekih 100-150 kn
- sada pitanje : koliko ću primati drugih 6 mj???
-ja sam bila donekle uvjerena da će to biti 2660,ona granica,ali pošto je ovaj njen prosjek 10 kn manji od granice,dali to znači da padam na 1660 ili ostajem na isto???

-ako padam....poludit ću ;(
inače imam 5 godina ne prekinutog radnog odnosa koji je na neodređeno

-unaprijed fala :*

HLAPICH
08.03.2012., 15:42
Pozdrav!Kuma nam ima delikatnu situaciju i ne zna što poduzeti,a ja joj ne znam pomoći.Situacija je ovakva:nezaposlena je,na porodiljnom za treću bebu koja ima sada 2 godine(znači još 1 godinu ima rodiljnu naknadu od 1663kn),međutim,ona je opet trudna i taman će roditi negdje malo prije isteka rodiljne naknade(znači malo prije 3.rođendana 3.djeteta).Pitanje:dali ona ,kao nezaposlena,ima pravo na ponovno 3 godine naknade,odnosno njeno produljenje,s obzirom da nije bila na burzi(rekli su da se ne treba prijavljivati dok ne istekne tri godine)od kada je rodila 3.bebu.Dali i ona ostala prava(naknada Zagreba i doplatak)vrijede ponovno ili ide kao da je treće dijete?Ma živa zavrzlama,hvala unaprijed na odgovoru,a kumici čestitke na hrabrosti.:)

MiNa8
09.03.2012., 00:28
...molim za pomoććć :/ više sam luda sa ovom papirologijom...a što je najgore nitko,ali baš nitko mi ništa sigurno ne zna reć!...pa i ove knjigovođe su stvarno filmski likovi!!!
ovako ukratko....
1.kako izračunati prosijek plaće? -ja sam to laički i čisto logički ovako : zadnjih 6 plaća zbrojit i podijelit sa 6 :)
meni je prosijek ispao 2780, a mojoj knjigovotkinji 2650
2.još i više bitno za mene : prvih 6 mjeseci ću primati prosjek plaće koji varira iz mjeseca u mjesec u mojem slučaju za nekih 100-150 kn
- sada pitanje : koliko ću primati drugih 6 mj???
-ja sam bila donekle uvjerena da će to biti 2660,ona granica,ali pošto je ovaj njen prosjek 10 kn manji od granice,dali to znači da padam na 1660 ili ostajem na isto???

-ako padam....poludit ću ;(
inače imam 5 godina ne prekinutog radnog odnosa koji je na neodređeno

-unaprijed fala :*

1. Nije baš tako jednostavno. :) Ne računa se prosjek ukupnih plaća nego prosjek mjesečnih radnih sati. Neki mjeseci imaju 160 sati, neki 168, 176. Zbroje se svi sati i na osnovu toga se dobije prosječna neto satnica po kojoj se kasnije računa naknada. I zato ti naknada neće biti svaki mjesec ista, nego će ovisiti o broju radnih sati u mjesecu za koji primaš naknadu. Npr. satnica je 15 kn, mjesec ima 160 radnih sati, dobivaš 2400kn. Slijedeći mjesec ima 176 sati, dobivaš 2640kn...
2. Drugih 6 mjeseci ćeš dobivati isto tako po prosječnoj satnici, ali ako u nekom mjesecu iznos prijeđe 2660, dobit ćeš 2660, jer je to maksimum. Ako je manji iznos od toga, onda dobiješ manji iznos. 1663kn nećeš dobivati, jer imaš dosta više od tog minimalca.

Pozdrav!Kuma nam ima delikatnu situaciju i ne zna što poduzeti,a ja joj ne znam pomoći.Situacija je ovakva:nezaposlena je,na porodiljnom za treću bebu koja ima sada 2 godine(znači još 1 godinu ima rodiljnu naknadu od 1663kn),međutim,ona je opet trudna i taman će roditi negdje malo prije isteka rodiljne naknade(znači malo prije 3.rođendana 3.djeteta).Pitanje:dali ona ,kao nezaposlena,ima pravo na ponovno 3 godine naknade,odnosno njeno produljenje,s obzirom da nije bila na burzi(rekli su da se ne treba prijavljivati dok ne istekne tri godine)od kada je rodila 3.bebu.Dali i ona ostala prava(naknada Zagreba i doplatak)vrijede ponovno ili ide kao da je treće dijete?Ma živa zavrzlama,hvala unaprijed na odgovoru,a kumici čestitke na hrabrosti.:)

Naravno da ima ponovno pravo. Kad rodi, prijavit će se na HZZO, prekinuti ostatak starog roditeljskog dopusta i otvoriti novi rodiljni. Ne mora se prijavljivati na burzu. Ostala prava isto ima, ali mora podnijeti novi zahtjev za dječji, jednokratnu naknadu i naknadu od grada.

HLAPICH
09.03.2012., 09:33
Puno hvala na odgovoru,to nas sve veseli!

lega_iz_osijeka
09.03.2012., 17:35
ako može odgovor,malo nam je hitno:)
žena mi je trudna,u radnom je odnosu na neodređeno 2 godine,plaća joj iznosi cca 2170 kuna,koliko će ona dobivati porodiljne naknade ode ili sad na porodiljni(u drugom je mjesecu trudnoće) a koliko nakon poroda?hvalaa

Flegi
09.03.2012., 20:21
MINa8 puuno ti hvala...sad mi je lakše :)
- lega iz osijeka - evo ja sam ti u sličnoj situaciji , pa ti možda moj odgovor barem malo pomogne,govorim ti iz iskustva, ne iz struke,tako da poslije mene još malo provjeriš :D
ovako ako žena ide na komplikacije sada primat će 100% plaće, koju isplaćuje HZZO,ali ona će ti malo kasnit u odnosu na plaću, pod pretpostavkom da je plaću primala 1. u mj, naknadu za komplikacije će primiti 20.
-28 dana ili 45 prije termina poroda, počinje teći porodiljni , i tada će primati isto toliko 100% prosijek zadnjih 6 plaća, a pošto je osigurana na minimalac toliko će primat i sljedećih tj. drugih 6 mj roditeljske naknade :)
- neka ti MINa8 potvrdi,ali mislim da je to to :D

lega_iz_osijeka
10.03.2012., 05:05
hvala puno:D a na porodiljnom može biti do 1. godine djetetovog života?cijelo vrijeme znači prima puno plaću?znači ako bi otišla sada(gazdrica ju podržava da ode)znači bila bi 6 mjeseci na komplikacijama(pošto je sad trudna mjesec i pol)zatim mjesec i pol prije poroda ide na porodiljni...i onda do djetetove 1 godine?ili?

MiNa8
10.03.2012., 08:41
hvala puno:D a na porodiljnom može biti do 1. godine djetetovog života?cijelo vrijeme znači prima puno plaću?znači ako bi otišla sada(gazdrica ju podržava da ode)znači bila bi 6 mjeseci na komplikacijama(pošto je sad trudna mjesec i pol)zatim mjesec i pol prije poroda ide na porodiljni...i onda do djetetove 1 godine?ili?

Da, Flegi je sve točno napisala. :mig: Na porodiljnom može biti do 1. godine života bebe i cijelo vrijeme je puna plaća. Na komplikacije može ići odmah ako ima indikacije za to, tj. ako joj ginekolog preporuči mirovanje. Naknada je ista i na komplikacijama, budući da je na minimalcu, a poslodavac od dana otvaranja komplikacija do završetka porodiljnog nema baš nikakve izdatke na osnovi toga.

Flegi
10.03.2012., 14:02
:trio: jejejeje mi volimo pune plaće :cerek:

ivanais
19.03.2012., 12:26
dobar dan! imam neka pitanja pa molim ako mi neko može odgovoriti!

Trenutno sam stalno zaposlena na neodređeno vrijeme na iznos minimalca odnosno oko 2200kn. to mi je prvo zaposlenje i punih 12 mjeseci mi istiće u 06.2012 godine. Zanima me što je pametnije napraviti otići na porodiljni zbog komlikacija u trudnoći odmah ili pričekati dok mi ne istekne 12 mjeseci te me zanima kolike iznose nakanda bi primala u oba slučaja, a kolika će mi porodiljna naknada biti nakon rođenja djeteta za prvih 6. mjeesci a koliko kasnije

unaprijed hvala na odovoru! :)))

moody_blue
19.03.2012., 21:11
može jedno pitanje i od mene, ako netko zna odgovor:

majka sam blizanaca koji su navršili godinu dana. upravo mi je počeo teći tzv. "roditeljski dopust", a u međuvremenu mi je istekao ugovor o radu.

- da li se trebam javiti na HZZ ili HZZO zbog promjene statusa zaposlenosti?
- rješenje s HZZO-a o korištenju roditeljskog dopusta do 3. god. života djece sam već dobila. do ovog mjeseca mi je naknada uredno sjedala, međutim ovaj mjesec sam primila samo 800kn, pretpostavljam da je to jer mi se datumi preklapaju: do 10.02. sam koristila porodiljni pa je sjeo taj dio (više) naknade, od 10.02. koristim roditeljski, naknada je niža (minimalac) pa bi mi još trebao sjesti ostatak, da li sam u pravu?

hvala unaprijed. :)

sunshine83
22.03.2012., 06:37
Molim pomoć!!!

Otvorila sam bolovanje zbog komplikacija u trudnoći 01.02.2012. Radni odnos zasnovala sam 01.02.2011.ugovorom o volonterskom radu koji je trajao 6 mj., tj. do 31.07.2011. nakon čega sam 01.08.2011. potpisala ugovor o radu na određeno vrijeme, do 30.09.2012.Dakle, nije bilo prekida radnog odnosa. U trenutku otvaranja bolovanja imam staž osiguranja u trajanju od 12 mj. Računam na naknadu plaće u iznosu 100% osnovice. Međutim, pošto sam u 8. mj. trudnoće doživjela šok prilikom pogleda na stanje računa na bankomatu (uplaćeno mi je 831,50), uputila sam se direktno u Područni ured HZZO-a kod "ljubazne " tete da mi objasni da je to neka greška Međutim, teta mi veli da ja nemam dovoljno staža, odnosno da volonteri ne ulaze u to...Ja njoj pokušavam objasnit da su mi za prvih 6 mj. plaćeni doprinosi za zdrav. i mirov. i da mi je to sve upisano u radnu knjižicu, ali ne...ona opet svoje...Nemate vi staža dovoljno i gotovo...:504:Na R1 obrascu o uplaćivanim plaćama za drugih 6mj. imam 5 plaće, a 6. koja mi je isplaćena u veljači 2012. za siječanj 2012. se ne vidi jer kako su mi rekli u firmi to je tako zato jer sam od 01.02.2012. otvorila bolovanje pa ne može biti prikazana, iako je isplaćena....
Ja sad više tu ništa ne kužim,,bila sam uvjerena da imam pravo na 100% naknadu...ali sad više nisam sigurna...
Da li je to stvarno moguće da ću nakon godinu dana krvavog rada, neplaćenih prekovremenih, neiskorištenog godišnjeg itd. primati mizeriju od 831,50 kn...'??? Zanima me odnosi li se to i na rodiljnu naknadu, da li ću primati min. 1663kn, umjesto pune plaće???? :503: Žena u HZZO-u mi je rekla da sam ja počela raditi 01.08.2011...a ovih 6 mj. prije se ne računa iako su mi uplačivani doprinosi i upisano u radnu knj.???? Ne kužim, tko je tu lud???

Molim neku pametnu glavicu da mi objasni...ima li smisla pisati prigovor, žalbu????

sxy
22.03.2012., 18:44
Majka sam i radim u poduzeću za stalno već duži niz godina prije 10.mj koristila sam pravo na porodiljni od godinu i pol dana.., sad sam saznala za trudnoću ( 3 dijete) dali tko zna kakva imam prava i kada mogu ići na porodiljni ?
Hvala

Dali green
23.03.2012., 11:14
Pozdrav forumaši, zanima me do kada traje roditeljski dopust; da li traje do datuma rođenja djeteta ili do datuma izlaska iz bolnice? Imali smo nekih komplikacija pa smo ostali u bolnici nekih desetak dana...

MiNa8
24.03.2012., 15:58
Kakve veze ima izlazak iz bolnice? Rodiljni dopust traje do 6 mjeseci djetetova života, a roditeljski onda još 180 dana nakon toga, tako da se na posao vraćaš (ukoliko radiš) 2-3 dana prije djetetovog 1. rođendana. Ako si nezaposlena, onda ti roditeljski traje do dana pred bebin rođendan. (365 dana)

Dali green
24.03.2012., 17:16
Naišla sam na taj podatak sa bolnicom na jednom drugom forumu, pa provjeravam...:misli:
Ugl. hvala na odgovoru.

*Dragonlady*
28.03.2012., 09:03
POzdrav! Molim pomoć iskusnih forumaša :)
Naime, kolegica je na porodiljnom i od ovog mjeseca joj kreće isplata rodiljne naknade. Prijavljena je na cca 2.300,00kn, a radnog staža bez prekida ima preko 10godina. U Hzzo su joj rekli da će ovih posljednjih 6 mjeseci primati naknadu od 1660kn jer je srednje stručne spreme?! Zanima me ako je to istina jer do sada nisam čula za to?!

MiNa8
29.03.2012., 14:22
Gluposti! Visina rodiljne naknade ne određuje se po stručnoj spremi, nego po visini plaće, pod uvjetom da majka ima dovoljno prethodnog radnog staža.

mateja_s
05.04.2012., 10:29
Bok ne znam gdje da pitam, rodila sam drugo dijete u 10. mj.,počela sam raditi u 3.mj. nisam znala da imam pravo godinu dana na plaćeni porodiljni dopust i sad su mi ga ukinuli, poslodavac mi nije rekao da imam pravo ostati na porodiljnom dopustu. Radilo se o probnom radu i o ugovoru na određeno. Međutim danas je stiglo riješenje kako mi ukidaju plaćeni porodiljni dopust. Ne znam što da radim, da li da se žalim ili mom slučaju nema pomoći? Zahvaljujem

ana58
06.04.2012., 08:46
Pozdrav! Nova sam tu pa molim neku dobru dušu da mi pokuša odgovoriti i dati neki savjet za moju kompliciranu situaciju.
Trudna sam 3 mjeseca. Uvjet za 18 mjeseci staža ispunit ću 30.6.a taj isti dan mi ističe ugovor s poslodavcem koji mi ga ne namjerava produžiti. Znači ja sam od 1.7. nezaposlena osoba i bezobzira na ispunjeni uvjet nemam pravo na naknadu u visini plaće nego samo 1600 kn koju dobivam od burze? Odnosno 830 kn prije otvaranja porodiljnog? Hvala na odgovoru.

Zikomid
06.04.2012., 17:00
Bok ne znam gdje da pitam, rodila sam drugo dijete u 10. mj.,počela sam raditi u 3.mj. nisam znala da imam pravo godinu dana na plaćeni porodiljni dopust i sad su mi ga ukinuli, poslodavac mi nije rekao da imam pravo ostati na porodiljnom dopustu. Radilo se o probnom radu i o ugovoru na određeno. Međutim danas je stiglo riješenje kako mi ukidaju plaćeni porodiljni dopust. Ne znam što da radim, da li da se žalim ili mom slučaju nema pomoći? Zahvaljujem

Poslodavac nema veze s roditeljskim dopustom, jer se isplaćuje na teret HZZO-a. Trebala si podnijeti zahtjev u HZZO za razdoblje od navršenih 6 mjeseci do godine dana života djeteta.

Što piše u rješenju kojeg si dobila?

Pozdrav! Nova sam tu pa molim neku dobru dušu da mi pokuša odgovoriti i dati neki savjet za moju kompliciranu situaciju.
Trudna sam 3 mjeseca. Uvjet za 18 mjeseci staža ispunit ću 30.6.a taj isti dan mi ističe ugovor s poslodavcem koji mi ga ne namjerava produžiti. Znači ja sam od 1.7. nezaposlena osoba i bezobzira na ispunjeni uvjet nemam pravo na naknadu u visini plaće nego samo 1600 kn koju dobivam od burze? Odnosno 830 kn prije otvaranja porodiljnog? Hvala na odgovoru.

Nezaposlena majka ima pravo na rodiljni dopust, a ne na komplikacije, tj. bolovanje prije rodiljnog.

Znači da sad kreneš na komplikacije primaš 831,50 kn, a na rodiljnom 1663 kn, jer nemaš staža a zaposlena si, a ako radiš do 1.7. tad primaš 1663 kn kao nezaposlena majka.

Lea3107
12.04.2012., 17:25
Pozdrav!Zanima me dali produljena porodiljna naknada radi njege djeteta još uvijek vrijedi samo za zaposlene majke?

benjamin10
13.04.2012., 11:12
Molim odgoor ako netko ima iskustva.Trenutno za drugo dijete dobivam 2100 kn naknade zbog toga što sam odmah nakon prvog ostala trudna sa malenom i nisam se ponovno vratila na posao nego otvorila bolovanje.Prijavljena sam na minimalac,koliko je on već 2300,2400,i prvu godinu sam imala punu naknadu.Sad me zanima koliko bih imala naknadu da ostanem trudna sa trećim i da samo otvorim bolovanje pa rodiljni?Planiramo troje svakako.Hvala unaprijed.

Simply Anna
13.04.2012., 12:08
Molim za pomoć, ako netko zna.

Trudna sam, te nakon poroda planiram na porodiljnom do navršenih 6 mjeseci djeteta, drugi šest mjeseci bi na porodiljni išao suprug. Budući da je on nezaposlen (ali preko mene ima zdravstveno osiguranje) zanima me ostvaruje li on kakva prava na naknadu tih drugi šest mjeseci (ima preko 4 godine staža, ali već godinu dana je nezaposlen i nije prijavljen na burzu).

Hvala

Lei
13.04.2012., 12:18
Ne moze on na porodiljni jer mora za to biti zaposlen (odnosno, ne moze preuzeti od tebe jer si ti zaposlena... morate biti u istom statusu da bi se preuzeo dio porodiljnog - ili oboje nezaposleni ili oboje zaposleni). Al zato mozete tih 6 mjeseci ostaviti za kasnije, pa iskoristiti naknadno, cak i u djelovima.

Simply Anna
13.04.2012., 13:18
aha. kuzim.

Da ovo "za kasnije" znam..tako mi je ostalo i 6 mjeseci i od prvog djeteta.

Hvala!

lega_iz_osijeka
17.04.2012., 14:06
znači ovako ...supruga je trudna sad 14 tjedana i otišla je na "komplikacije", radnog staža neprekidno ima više od 2 godine...sad je čula da poslodavac zatvara radnju 20.7...a ona ima još godišnjeg od ove godine...dali taj godišnji propada ili?sad joj je doktorica otvorila to neko bolovanje u trajanju od 60 dana...jel to ok?tko ju i koliko plaća za to vrijeme?a tko poslije?malo smo izgubljeni u svemu tome...

Simply Anna
25.04.2012., 09:30
Još jedno pitanje....

Moram na mirovanje zbog komplikacija u trudnoći, zaposlena sam za stalno zadnjih osam godina, zna li netko kolika je naknada za razdoblje mirovanja, prosjek plaće ili je limitirano?

nety
25.04.2012., 15:54
Može pomoć...ja cijelu trudnoću na komplikacijama ..kao MPO trudnica nisam morala na komisju Danas išla po doznke za proli mj i rekla mi je da mi od 17 05 ide porodiljni Jeli trebam ja još u 5 mj po doznake ići Ove su mi do 30 04 kaj trebam slijedeće napraviti Imam već pripremljen onaj papir za otvaranje porodiljnog još kako mi sestra rekal da netrebam više kod njih po diznake dolaziti ..bar ja tako skužila pitala u hzzo-u ali oni mi niš nisu znali reći

Kriminaldo
03.05.2012., 21:08
ima li ikoga ko može pomoć?

supruga je u radnom odnosu na neodređeno vrijeme. kod rođenja drugog djeteta 2010, supruga je koristila 1 godinu plaćenog porodiljnog u skladu sa zakonom. budući da je 2. dijete bilo bolesno, te zbog činjenice da nam nema tko čuvati djecu dok radimo, supruga je odlučila iskoristit svoje zakonsko pravo i koristiti 2. godinu (neplačenog) porodiljnog... e tu počinju problemi...

s danom početka druge godine porodiljnog, suprugu su odjavili iz radnog odnosa... znači staž joj miruje, vratili su joj radnu knjižicu, nema zdravstvenog itd, itd... sa "obećanjem" da ju čeka radno mjesto kad se vrati...da li je takav postupak ispravan?? ili su zakonske odredbe i praksa u takvim slučajevima drukčije...

i sad naravno, pokušavamo upisati 2 dijete u vrtić, a supruga naravno nemože dobiti potvrdu da je zaposlena, a bez koje naravno naše dijete nema "prednost" upisa u vtić kroz ostvarenje dodatnih bodova...

kome se možemo obratiti u ovoj j...oj birokratskoj državi za savjet..ima li ko kakvih sličnih iskustava?
hvala puno svima

Zikomid
03.05.2012., 21:18
Ne postoji neplaćeni porodiljni. Supruga je na neplaćenom dopustu, a to znači da prava iz radnog odnosa miruju, tj. poslodavac je odjavljuje sa zdravstvenog i mirovinskog, ne prima plaću i zapravo je nezaposlena osoba. Ne može dobiti potvrdu za vrtić jer u ovom trenutku nije zaposlena.

Za zdravstveno se trebala javiti na HZZO u roku od 30 dana od odjave.
Obično je takav odnos s poslodavcem reguliran ugovorom.

Kriminaldo
03.05.2012., 21:30
da..krivo sam se izrazio...

znači to je ispravan postupak?

ali opet...pitanje je datum djetetovog rođendana....zašto ne bi dobili potvrdu da je supruga inače u radnom odnosu i da počinje raditi od 1.8.2012. pa ionako se ide u vrtić tek u 9. mjesecu??

Zikomid
03.05.2012., 21:55
Da, postupak je ispravan. Reguliran je Zakonom o radu (NN 149/09).
Potvrdu može dobiti kad bude zaposlena, a to sad nije.

Kriminaldo
03.05.2012., 23:18
Puno hvala!

zvijer
07.05.2012., 12:12
Pitanje koje imam je dosta komplicirano , nisam našla temu gdje da ga postavim pa otvaram zasebno , modovi molim prebacite ako ima što slično.

Dakle ovako , trenutno sam na produljenju porodiljnog zbog njege djeteta sa povećanim potrebama , firma u kojoj sam zaposlena otišla je u stečaj ( krajem 2011. ) .

Koja su moja prava sada (porodiljni mi istječe krajem svibnja ) ?
Zvala sam odvjetnika koji zastupa stečajnog upravitelja ( do stečajnog nemogu doći telefonski ) , pitala dali mi mogu napraviti potvrdu da sam još uvijek zaposlena u firmi , a za svrhu vrtića.
Kaže da ne , da iako sam na porodiljnom ugovori o radu se raskidaju ( a u stečajnoj dokumentaciji stoji da sam još jedini zaposleni ?? ) i da neće napraviti potvrdu .

Dali je ovo stvarno istina ?
Može li mi netko odgovoriti imam li pravo dobiti potvrdu iako sam na porodiljnom a firma je u stečaju .

Honey Bites
23.05.2012., 14:47
Je li po novom OBAVEZNI RODILJNI dopust do navršenog 42. ili 70. dana djetetovog života?

Može li se, jednom prekinut, takav rodiljni nastaviti i nakon koliko?

Ako se ne može nastaviti RODILJNI, može li se makar RODITELJSKI otvoriti ili se ni na njega nema pravo nakon prekinutog rodiljnog?

Hvala unaprijed ako mi netko uspije odgovoriti :cerek:

Naime radi se o promjeni posla pa mi je taj podatak iznimno važan jer u 42 dana se uklapam, ali u 70 nikako ne... :(

Zikomid
23.05.2012., 19:01
Rodiljni dopust
• obvezno koristi majka djeteta od rođenja djeteta do 70. dana od dana rođenja djeteta, a može koristiti i do navršenog 6. mjeseca života djeteta
• od 71. dana majka može prekinuti korištenje prava radi zaposlenja ili samozaposlenja i pravo prenijeti na oca djeteta koji pravo u preostalom trajanju koristi sukladno svom radno-pravnom statusu (o čemu ovisi novčana naknada)

Roditeljski dopust
• ostvaruje se nakon isteka rodiljnog dopusta, odnosno od navršenog 6. mjeseca djetetova života i može se prekinuti i ponovno početi koristiti.
Mora se iskoristiti do navršene djetetove 8.godine života.

Honey Bites
23.05.2012., 21:21
To sve sam i ja pročitala, ali nigdje ne piše:

Ne otac nastaviti nego majka jer otac je u drugačijem statusu tj. nezaposlen.

Ako se ne može nastaviti RODILJNI, može li se makar RODITELJSKI otvoriti ili se ni na njega nema pravo nakon prekinutog rodiljnog?

piranjica
24.05.2012., 15:41
proučavala sam zakon ali nisam našla odgovor na svoje pitanje:
otprilike dva mjeseca nakon što rodim isteći će mi ugovor, znači dva mjeseca porodiljnog ću dobiti punu plaću, a šta ću dobiti nakon toga? samo 1660 kn ili ipak više ako sam bila zaposlena godinu i pol prije toga?
i da li mi se može preostali dio do godine dana priznati staž? čula sam da nešto takvo postoji ali uopće neznam uvjete za to
Hvala!

Tanya13
28.05.2012., 17:51
Mene samo zanima dal mi je plaća ista tj. 4200 i onaj zadnji mjesec prije poroda (porodiljni) ili već ide moja normalna veća plaća koju ću dobivati 6 mj. nakon poroda? i od kad se zbraja zadnjih 6 mj. za prosjek, čim odem na komplikacije ili kasnije?
HVALA !

Zikomid
02.06.2012., 10:18
To sve sam i ja pročitala, ali nigdje ne piše:

Ne otac nastaviti nego majka jer otac je u drugačijem statusu tj. nezaposlen.

Prekinuti obvezni rodiljni se može nastaviti, odnosno iskoristiti do navršenog 6.mj. djetetova života. Nakon prekinutog obveznog može se koristiti roditeljski.

Xabo
17.06.2012., 10:33
Pozdrav,
trenutno sam na rodiljnom dopustu i trebala bi početi raditi u 7.mj. no međutim suprug i ja planiramo odmah ići na drugo dijete i ja bih išla na komplikacije. zanima me koliko bih trebala raditi između rodiljnog i otvaranja komplikacija, odnosno koliko mi treba potvrda o plaći da bih ostvarila pravo na punu plaću za komplikacije i prvih 6 mj. porodiljnog.

Zikomid
17.06.2012., 11:00
Trebala bi imati 2 isplaćene plaće.

LaraFabian
18.06.2012., 08:51
Zna li netko koja bi bila idealna situacija u slučaju da promijenim radno mjesto (i možda imam prekid od nekoliko dana) i zaposlim se kao pripravnik (prvi put u struci)... kada bi najbolje bilo roditi bebu da bih ostvarila pravo tih prvih 6 mj.na punu plaću i kada bih mogla ponovno ostati trudna da bih opet ostvarila pravo na punu plaću prvih 6 mj.
Hvala

p.s. da li se kao radni staž broji samo rad u Hr ili i u drugim zemljama (mislim zbog onih 18 mj.s prekidima u 2 godine)

Xabo
18.06.2012., 09:47
Hvala na brzom odgovoru Zikomid

Zikomid
18.06.2012., 16:56
Zna li netko koja bi bila idealna situacija u slučaju da promijenim radno mjesto (i možda imam prekid od nekoliko dana) i zaposlim se kao pripravnik (prvi put u struci)... kada bi najbolje bilo roditi bebu da bih ostvarila pravo tih prvih 6 mj.na punu plaću i kada bih mogla ponovno ostati trudna da bih opet ostvarila pravo na punu plaću prvih 6 mj.
Hvala

p.s. da li se kao radni staž broji samo rad u Hr ili i u drugim zemljama (mislim zbog onih 18 mj.s prekidima u 2 godine)

Ne gleda se radni staž, nego staž osiguranja, znači bitno je osiguranje u RH.

LaraFabian
19.06.2012., 09:42
aaaa hvala Zikomid!

bojka99
21.06.2012., 16:02
moze pomoc ako ima ko da zna.... ovako na porodiljnom sam prvih 6 mj je proslo i imala sam 1663 kune ponovo su obracunali i rekli da cu dobivat drugih 6 mj 2400. e sad trebalo je krenuti od ovog mjeseca i sjelo mi samo 1800 kuna. izvadim izvjesce iz banke kad ono poslali mi te novce na 2 puta prvo 1350 i isti dan 450. odem u hzzo i zenska mi kaze da nema pojma sta je to i da nezna nac u kompu da bi vidila sta je??????? jel se to vec nekome desilo???

dr-phil
07.08.2012., 10:06
jedna naša draga kolegica je nedavno zatrudnila i odmah je najavila da će u cijelom kolovozu imati trudničke mučnine i da neće biti sposobna raditi (naravno,onda je baba vanga pa zna mjesec dana unaprijed kad će joj biti muka,a kad ne :504:)

stoga je meni propao godišnji kojeg sam planirao (s nadom da ću ga moći iskoristiti u listopadu :rolleyes:), dok se ona zabavlja svaki dan na hvaru (jedan kolega je njen susjed, pa šaje izvještaj :mad:)

s obzirom da je ovo zaista kap koja je preljela čašu (nemojte da sad nabrajam prethodne "incidente") i prouzročila mi velike neugodnosti sa mojom obitelji (jer svi sad imaju problema zbog toga što ja moram ostati na poslu,a imali smo organiziran put), postoji li koja mogućnost da se "zaštitimo" od terora dotične?

postoji li mogućnost da se pošalje inspekcija HZZO na kućnu adresu i da popiše da dotična nije kući? ima li koristi od toga? :ne zna:

ili trudnica u ovoj državi može raditi baš sve što želi, jer je zakon štiti ?

mom2be
07.08.2012., 10:16
poslodavac moze traziti reviziju bolovanja
HZZO bi joj u tom slucaju trebao poslati kontrolore

kuzim te al se bojim da, nazalost, neces nista postici
em dugo traje, em su neka stanja tesko "dokaziva" - ako joj je ginic dao bolovanje zbog mucnina/povracanja kako dokazati da ne povraca? a za to cak ne mora ni "lezati doma", ne znam... :ne zna:

mala8
07.08.2012., 10:23
a kako znaš da ona na hvaru ne grli školjku svako jutro i uistinu ima/nema mučnine?
ne znam što bi inspekcija tu puno pomogla, postoje različite indikacije za otvaranje komplikacija u trudnoći i nije nužno da sve budu strogo mirovanje...
tako je kako je, žena je trudna, ti ćeš radit...
osobno sam radila u trudnoći, jer sam mogla, i onda se od umora srušila u 20. tt :rolleyes: sad kad vratim film, bilo bi bolje da sam od početka ležala i guštala...a ne se nervirala i radila.
svaka od nas različito podnosi trudnoću, ali dok god ginekolozi daju bolovanja kako koja trudnica želi, mislim da nema pomoći sa nijedne strane...
nije baš da se to kontrolira...

dr-phil
07.08.2012., 10:26
poslodavac moze traziti reviziju bolovanja
HZZO bi joj u tom slucaju trebao poslati kontrolore

kuzim te al se bojim da, nazalost, neces nista postici
em dugo traje, em su neka stanja tesko "dokaziva" - ako joj je ginic dao bolovanje zbog mucnina/povracanja kako dokazati da ne povraca? a za to cak ne mora ni "lezati doma", ne znam... :ne zna:

mislili smo se to uraditi, ali ne bismo htjeli da nas napadne da provodimo teror nad trudnicom

misli li netko da ima smisla slati kontrolu na kućnu adresu?

mom2be
07.08.2012., 10:29
mislili smo se to uraditi, ali ne bismo htjeli da nas napadne da provodimo teror nad trudnicom

misli li netko da ima smisla slati kontrolu na kućnu adresu?

a sto bi s tim postigli?
kontrolor treba pregledati medicinsku dokumentaciju, obici nju i njenog ginica
kao sto sam ti rekla, nisu sva stanja koja su indikacija za bolovanje u trudnoci takva da trebas lezati 100% vremena

moja bivsa sefica je poslala kontrolore kolegici, ljudi dosli, pregledali papire, popricali s njom i to je bilo to
oni uostalom nisu ni specijalisti ginekologije, sumnjam da bi netko od njih isao "pobijati" preporuku specijalista i snositi odgovornost da nesto s bebom/trudnocom podje po zlu

nuklea500
07.08.2012., 11:02
Trudna sam 12 tjedana i već ozbiljno razmišljam o bolovanju. Trenutno sam na kraćem bolovanju zbog terapije antibioticima, ali iako mi je trudnoća zasad uredna, stres koji proživljavam na poslu je toliki da se svaki put nakon što se na poslu nasekiram dodatno sekiram zbog straha da ta moja sekiracija nije naškodila bebici i stalno imam filmove kako zbog tog silnog stresa doživljavam spontani pobačaj. U meni je život koji moram čuvati, život za koji sam ja odgovorna i ne bih sebi oprostila ako bi se taj dragocjeni život ugasio jer sam glumila super heroja i nastavila raditi stresan posao.

Još ću dobro razmisliti, ali ako se stresne situacije na poslu nastave događati, jedino odgovorno ponašanje će biti da otiđem na bolovanje.

Toj curi što je otišla odmah na bolovanje svaka čast. Znala je odrediti prioritete.

A to što ne miruje, nema veze i ne dokazuje da je sposobna raditi. Stres je u trudnoći najopasniji, a brćkanje u moru i hodanje po večericama i nije neki stres. Očito joj treba opuštanje. Pametna žena.

angelina333
08.08.2012., 18:19
dr. Phil imam osjecaj da izazivas jacmenac! ;)
Sala mala, i sama sam trudna pa sam osjetljivija na takva pitanja na radnom mjestu.
Mislim da ne bi trebao slat kontrolu jer nis od toga, glavni problem je sto ti poslodavac ne daje GO , npr. uzimanjem novog radnika, a ne u trudnici. Koja se nema potrebu opravdavat nikome da li ima mucnine ili ne. Legalno je na bolovanju i inat poslodavca je pogresno usmjeren na tebe :(

nosorog
08.08.2012., 19:07
jedna naša draga kolegica je nedavno zatrudnila i odmah je najavila da će u cijelom kolovozu imati trudničke mučnine i da neće biti sposobna raditi (naravno,onda je baba vanga pa zna mjesec dana unaprijed kad će joj biti muka,a kad ne :504:)

stoga je meni propao godišnji kojeg sam planirao (s nadom da ću ga moći iskoristiti u listopadu :rolleyes:), dok se ona zabavlja svaki dan na hvaru (jedan kolega je njen susjed, pa šaje izvještaj :mad:)

s obzirom da je ovo zaista kap koja je preljela čašu (nemojte da sad nabrajam prethodne "incidente") i prouzročila mi velike neugodnosti sa mojom obitelji (jer svi sad imaju problema zbog toga što ja moram ostati na poslu,a imali smo organiziran put), postoji li koja mogućnost da se "zaštitimo" od terora dotične?

zena vam je najavila mjesec dana unapred da je nece biti.
Zapravo je bila iskrena i postena.
Mislim da se posao u mjesec dana mogao organizirati tako da tvoj GO ne pati.
Uz to, njeno bolovanje je na teret drzave, a ne poslodavca, tak da je tvoj poslodavac mogao odmah uzeti zamjenu (osim ako to nije posao koji zante radtii samo ti i ona)

cisto sumnjam da je rekla "bit ce mu muka pa cu otici na komplikacije u doba kada dr-phil ima odmor", al da sam ja poslodavac i da mi radnica kaze da je trudna, potrudila bi se odmah traziti zamjenu, jer racunam cak i ak kaze da ce raditi (nikad se ne zna) da prek noci moze nes poci po zlu.

na kraju krajeva, zena je mogla biti i bolesna (ne trudna, nego bolesna) i iznenada otici na bolovanje kad si ti vec na odmoru sa poslodavcem, bi li te onda poslodavac vratio na posao sa GO?
:misli:

JOSIPA28
10.08.2012., 08:27
Poštovani! Rijetko sam na forumu pa se nadam da neću negdje u nečemu pogriješiti. Imam jedno pitanje vezano za porodiljni dopust. Na porodiljnom sam godinu dana,treće dijete. Sada bih prekinula i počela raditi. Radila bih godinu dana i onda nastavila porodiljni. Uspjela sam po zakonima naći da porodiljno mogu nastaviti uz prethodnu pisanu suglasnost poslodavca koju on može ne dati pa me socijalno 30 dana od dana zahtjeva šalje na porodiljno. Zanima me da li je to istina i da li mi poslodavac može u tom periodu ili nakon što pisanim putem zatražim suglasnost za nastavak porodiljnog dati otkaz? Znam da bi svejedno mogla na porodiljno preko socijalnog,ali bitno mi je da ne dobijem otkaz pa me zato zanima da li mi mogu dati otkaz u tom periodu? To ne mogu nigdje naći,ni u pravilniku o radu,niti kolektivnom ugovoru ni nigdje dalje pa molim da mi netko kaže gdje to mogu provjeriti? Dali postoji zakonom određeno koliko moram dugo raditi nakon što prekinem porodiljno do ponovnog odlaska na porodiljno? načula sam da moram raditi 9 mjeseci da bi opet mogla na porodiljno,ali ne znam da li je to istina? znam da mogu dvaput godišnje koristiti porodiljno od najmanje 30 dana pa mi je to malo čudno tj. nemoguće da moram raditi 9 mjeseci. Molola bih nekog tko je upućen u zakone da mi pomogne i odgovori ili kaže gdje mogu dobiti besplatnu pravnu pomoć u vezi toga jer mi je jako bitno. Unaprijed puno hvala!

mmimmi
13.08.2012., 11:58
Molim vas za pomoć :-)
nisam sigurna gdje se obratiti za pravnu pomoć pa mozda neko već ima slično iskustvo....za mjesec dana se vraćam na posao nakon porodiljnog i nakon 10 godina rada moje se radno mjesto ukida i nude mi se nepovoljniji uvjeti.( a radno mjesto se ukida iz čistog nepotizma te se posao predaje kćerci direktora ) Znam da me zakon štiti da se zena nakon porodiljnog mora vratiti na iste uvjete međutim mene muči koliko vremenski me taj zakon štiti tj. koliko se mogu toga uhvatiti i tražiti iste uvjete prije odlaska na porodiljni?
hvala puno

m@m@
15.08.2012., 21:33
večer :)
imam jedno pitanje, bolje da se zblamiram tu nego kad budem sutra žensku na zavodu išla pitat:D
naime,ovako: 2007.god sam rodila i nakon 9mj išla raditi. ostala su mi 3 mjeseca neiskorištenog porodiljnog tj roditeljskog dopusta, to se tak' sad zove ne?
tad mi je bilo rečeno da ta 3mj mogu iskoristiti kad god hoću do, valjda, 6.7.god djetetova života.
jel i danas to tako ili se nešto promijenilo?
hvala

edit: još nešto - što to znači kad mi je u radnu knjižicu udaren žig RODITELJ IZ čl.15 ZOMO i datum od kojeg do kojeg sam bila osigurana, jel mi tad išao staž ili ne?
hvala

JOSIPA28
17.08.2012., 08:18
večer :)
imam jedno pitanje, bolje da se zblamiram tu nego kad budem sutra žensku na zavodu išla pitat:D
naime,ovako: 2007.god sam rodila i nakon 9mj išla raditi. ostala su mi 3 mjeseca neiskorištenog porodiljnog tj roditeljskog dopusta, to se tak' sad zove ne?
tad mi je bilo rečeno da ta 3mj mogu iskoristiti kad god hoću do, valjda, 6.7.god djetetova života.
jel i danas to tako ili se nešto promijenilo?
hvala

edit: još nešto - što to znači kad mi je u radnu knjižicu udaren žig RODITELJ IZ čl.15 ZOMO i datum od kojeg do kojeg sam bila osigurana, jel mi tad išao staž ili ne?
hvala

možeš ga koristiti do osme godine djeteta,najviše dva puta godišnje po najmanje 30 dana s tim da ti poslodavac mora dati pisanu suglasnost za to. A ti moraš pisanim putem tražiti suglasnost od poslodavca. ja sam godinu dana na dopustu i sad mislim ići raditi pa nagodinu uzeti resto rodiljnog dopusta,tj oko godinu i pol još imam. Ako otac koristi najmanje 3 mjeseca dopusta,onda mu se produžuje za još dva mjeseca. To je ono što ja znam jer sam za sebe provjeravala. valjda sam ti malo pomogla!

m@m@
17.08.2012., 08:30
možeš ga koristiti do osme godine djeteta,najviše dva puta godišnje po najmanje 30 dana s tim da ti poslodavac mora dati pisanu suglasnost za to. A ti moraš pisanim putem tražiti suglasnost od poslodavca. ja sam godinu dana na dopustu i sad mislim ići raditi pa nagodinu uzeti resto rodiljnog dopusta,tj oko godinu i pol još imam. Ako otac koristi najmanje 3 mjeseca dopusta,onda mu se produžuje za još dva mjeseca. To je ono što ja znam jer sam za sebe provjeravala. valjda sam ti malo pomogla!

hvala ti:)
bitno mi je samo da mogu to još iskoristiti , ta 3mj koja su mi ostala , jer mi je frendica rekla da se to može samo do 3.god djetetova života po novom, a očito uopće nije tako.
tnx:cerek:

okruglica
24.08.2012., 13:03
Mene zanima postoji li razlika između "godine dana neprekinutog radnog staža" i "godine dana neprekinutog rada".
Što od tog dvoje ja moram imati da bih ostvarila punu plaću prvih šest mjeseci nakon poroda?

S obzirom na to da sam u svojoj kratkoročnoj blistavoj karijeri jedan dio odradila na nepuno radno vrijeme, pa iako sam radila više od mjesec dana u radnoj knjižici mi je upisano tek 9 dana radnog staža (od mjesec dana rada), zanima me je li bitno vrijeme rada, ili vrijeme radnog staža?

Lali Puna
24.08.2012., 14:22
naravno, broji se radni staž. nikog ne zanima što si i koliko si radila, ako to nije evdientirano u ranoj knjižici i ako za to nisu plaćeni doprinosi. kako bi drugačije i dokazala da si radila?!

paty
24.08.2012., 14:26
Mene zanima postoji li razlika između "godine dana neprekinutog radnog staža" i "godine dana neprekinutog rada".
Što od tog dvoje ja moram imati da bih ostvarila punu plaću prvih šest mjeseci nakon poroda?

S obzirom na to da sam u svojoj kratkoročnoj blistavoj karijeri jedan dio odradila na nepuno radno vrijeme, pa iako sam radila više od mjesec dana u radnoj knjižici mi je upisano tek 9 dana radnog staža (od mjesec dana rada), zanima me je li bitno vrijeme rada, ili vrijeme radnog staža?

Bitan je neprekinuti staž. Također si vodi računa da se rad na pola radnog vremena gleda kao rad na puno radno vrijeme , ali samo u određenim slučajevima, a sve temeljem članka 69 zakona o radu.

okruglica
24.08.2012., 16:07
naravno, broji se radni staž. nikog ne zanima što si i koliko si radila, ako to nije evdientirano u ranoj knjižici i ako za to nisu plaćeni doprinosi. kako bi drugačije i dokazala da si radila?!

Moram priznati da nisam sigurna, moram provjeriti, ali čini mi se da u radnoj knjižici piše i jedno i drugo( odnosno, piše period od mjesec i nešto dana u jednoj koloni, a u drugoj priznatih 9 dana staža, jer nisam radila puno radno vrijeme).

okruglica
24.08.2012., 16:12
Bitan je neprekinuti staž.

:(

To i meni ima više smisla, no ipak se ponadah da ću barem jedan mjesec morati manje raditi.
A prokletstvo, baš, baš se namučih do skupljanja te jedne godine.

Tinkerbell505
29.08.2012., 11:43
Molim vas pomoć

Od 01.07.2012. radim u novoj firmi sa znatno boljom plaćom od bivše firme. od 01.10.2012 namjeravam otvoriti komplikacije. Koji mjeseci se broje za prosjek naknade na komplikacijama, a koji kasnije za porodiljni dopust? Naime plaća za deveti mjesec će biti znatno manja s obzirom da se radi o stimulacijama, a sad moram izbjegavati terenski posao. Kako bi utjecalo da 9 mjesec radim na pola radnog vremena?

Hvala na odgvorima

Zikomid
29.08.2012., 17:11
U obračun ulazi plaća za 3,4,5,6,7 i 8 mjesec. Plaća za 9 mjesec nema nikakvog utjecaja na osnovicu za izračun komplikacija.
Možeš tražiti reviziju osnovice kad kreneš na rodiljni dopust ako je to povoljnije za tebe, odnosno ako su plaće za mjesece koje ulaze u obračun veće od ovih plaća.

JOSIPA28
30.08.2012., 06:58
hvala ti:)
bitno mi je samo da mogu to još iskoristiti , ta 3mj koja su mi ostala , jer mi je frendica rekla da se to može samo do 3.god djetetova života po novom, a očito uopće nije tako.
tnx:cerek:

Možeš koristiti do osme godine djetetova života. Ja sam išla pitati u socijalno pravmika i tako mi je rekao. Pozdrav!

okruglica
05.09.2012., 13:01

Ipak je drukčije.

U radnoj knjižici je evidentiran i rad(vrijeme rada) i radni staž.

Iako je rad bio duži, zbog nepunog radnog vremena u radni staž se ubraja kraće radno vrijeme(radila sam mjesec dana, u radni staž ušlo 9 dana).
No kako navodi paty(hvala paty), za naknadu u trudnoći itd. se priznaje nepuno radno vrijeme kao puno radno vrijeme.
Odnosno, priznaje se vrijeme rada(mjesec dana), a ne radni staž(devet dana).
Barem sam ja tako shvatila iz članka na koji me forumašica uputila(doduše, ne bi škodila koja kraća rečenica u tim člancima.)
Evo:

"ZAKON O RADU

Članak 69.
Ako je za stjecanje određenih prava iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom važno prethodno trajanje radnog odnosa, razdoblja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, smatrat će se radom u punom radnom vremenu."

andja1988
06.09.2012., 12:24
Postovani,posto u nasem divnom HZZO-u nikako dobiti 2 ista odgovora,obracam se vama u nadi da ce netko znati odgovor...
Na roditeljskom dopustu sam za 3 dijete kao nezaposlena osoba,i nedavno sam rodila 4 dijete..tokom trudnoce pitala sam da li imam pravo na isti i za ovo dijete i dobila sam potvrdan odgovor. Ali,sad mi gđa na salteru kaze da nemam i da se ni ne trudim podnositi zahtjev jer su me sa prvim danom ovog dopusta maknuli s biroa tako da od 26.02.2010. vise nisam prijavljena tamo...
Da li imam ikakvo pravo ili nemam?!?! Ako stvarno nemam necu ni podnositi zahtjev,ali ako imam nebi htjela da propadne jer se gđi nije dalo objasnjavati mi u detalje moja prava..

okruglica
06.09.2012., 19:55
Postovani,posto u nasem divnom HZZO-u nikako dobiti 2 ista odgovora..

:rofl:

Nažalost, ne znam odgovor na tvoje pitanje, već ti samo želim pružiti podršku.
Znam kako je to biti izgubljen u moru različitih odgovora i tumačenja.
Uglavnom, ne odustaj dok ne dobiješ siguran i jasan odgovor.
Pa makar ga morao dati i sam ministar. Taj će valjda biti valjan :cerek:

Zikomid
06.09.2012., 21:05
Postovani,posto u nasem divnom HZZO-u nikako dobiti 2 ista odgovora,obracam se vama u nadi da ce netko znati odgovor...
Na roditeljskom dopustu sam za 3 dijete kao nezaposlena osoba,i nedavno sam rodila 4 dijete..tokom trudnoce pitala sam da li imam pravo na isti i za ovo dijete i dobila sam potvrdan odgovor. Ali,sad mi gđa na salteru kaze da nemam i da se ni ne trudim podnositi zahtjev jer su me sa prvim danom ovog dopusta maknuli s biroa tako da od 26.02.2010. vise nisam prijavljena tamo...
Da li imam ikakvo pravo ili nemam?!?! Ako stvarno nemam necu ni podnositi zahtjev,ali ako imam nebi htjela da propadne jer se gđi nije dalo objasnjavati mi u detalje moja prava..

Imaš pravo na roditeljski dopust u trajanju od 30 mjeseci (900 dana) – za blizance, 3. i svako slijedeće dijete.

Vezano za odjavljivanje s biroa smatra se da je uvjet vođenja u evidenciji nezaposlenih ispunjen i u slučaju kada je došlo do prestanka vođenja u toj evidenciji:
› radi ostvarenog primitka prema propisima o porezu na dohodak
› radi korištenja prava na rodiljne i roditeljske potpore

Podnesi zahtjev što prije, jer postoje rokovi za podnošenje zahtjeva:
› ako je zahtjev podnesen u roku od 30 dana od dana rođenja djeteta pravo se ostvaruje od dana rođenja djeteta
› ako je zahtjev podnesen u roku od 120 dana od dana rođenja djeteta pravo se ostvaruje od dana podnošenja zahtjeva
› korisnik koji zahtjev podnese po isteku roka od 120 dana od dana rođenja djeteta nema pravo na rodiljnu poštedu od rada.

.

andja1988
06.09.2012., 21:18
Hvala do neba! Znaci,zahtjev ponovno podnosim kao nezaposlena osoba? I da li treba neka potvrda da sam na roditeljskom dopustu ili je dovoljna samo obicna potvrda sa biroa da sam u njihovoj evidenciji bila do 26.2. ??

Zikomid
07.09.2012., 20:03
Zahtjev podnosiš kao osoba van sustava rada.
Prekinut ćeš sadašnji roditeljski i krenuti na roditeljski za četvrto dijete.

Stone_Cold
08.09.2012., 18:24
Pozdrav svima,

molila bi pomoć...

ugovor o radu na određeno istječe mi 31.12.2012 a roditi bi trebala 08.03.2012, u ovoj firmi imam više od 12 mj.radnog staža. i netto plaću preko 6000 kn

E sad, biti ću iskrena - nebi željela ići na porodiljni sa burze jer je naknada mala ali sam svjesna da veću naknadu gubim kad mi istekne ugovor o radu.

E sad, neki mi savjetuju da par dana prije isteka ugovora otvorim komplikacije i da onda do poroda imam neku veću naknadu ( naknada za bolovanje) i da se onda naknada nastavlja isplaćivati sa hzzo-a i slijedećih godinu dana ( prvih 6 mj.prosjek plaće pa onda manje)

drugi mi savjetuju da otvorim komplikacije do poroda i onda na burzu ( kao što sam rekla, sa burze baš i ne želim ići na porodiljni)..

i treća solucija koju sam imala u glavi do par dana mi je bila da se zaposlim od 01.01. 2013 u jednoj firmi ( vlasnik je prijateljica tako da bi me prijavila bez obzira što moram na porodiljni) u kojoj sam i trebala početi raditi od tog datuma ( s obzirom da sam znala da u prosincu ostajem bez posla pregovarala sam sa ovom novom firmom za vrijeme ljeta dok još nisam znala da sam trudna i dogovorila se da pređem kod njih od 01.01.) i da od njih idem na onaj obavezni porodiljni 28 dana prije

Sad čula sam da HZZO ide u provjere takvih zapošljavanja u visokoj trudnoći i nebi htjela zeznuti frendicu pa me interesira koja mi je od ovih solucija najpovoljnija za dobivanje neke pristojne naknade.

Nadam se da nisam previše zakomplicirala i unaprijed se zahvaljujem na odgovorima...

profinjena0811
17.09.2012., 12:00
Dragi Forumovci kod mene je ovakva situacija (pa ako netko zna nešto o tome i voljan mi je svojim savjetom pomoći samo dajte ):
Redovna sam studentica, suprug je zaposlen na neodređeno; imamo dijete od 9mj.koje ima poteškoća u razvoju i kao takvo ja imam pravo na produženi porodiljni dopust(dakle automatski i na primanje naknade s HZZO-a i veći dječji doplatak); međutim na HZZO-u mi je službenica rekla da ne mogu ostvariti pravo na produljeni porodiljni, tj.produljenu rodiljnu naknadu jer sam NEZAPOSLENA(navodno za to pravo oba roditelja moraju biti zaposlena što je po meni apsurd jer onda ispada da nama nezaposlenima treba manje novca nego zaposlenima...). S tim da se ja ne vodim kao nezaposlena,dakle nemam radnu knjižicu,ne idem po burzi tražeći posao jer se redovito školujem.
Da li netko zna da li ipak mogu ostvariti porodiljnu naknadu i na koji način? (CZSS je uredno uzeo na vještačenje svu zdrav.dokumentaciju tako da ću uskoro imati i službeno riješene o tome da imam pravo na produljeni porodiljni - tj.oni to nazivaju "njega majke")
(s tim da sam u postupku razvoda i dijete će biti povjereno meni na skrb)

Agent 47
17.09.2012., 17:44
Molim za pomoć.
Moja žena je otvorila porodiljni prije tjedan dana. Termin joj je 21.10.2012. Taj dan joj ističe i ugovor o radu na određeno vrijeme i neće se produljivati.
1. Zanima me kada joj istekne ugovor što mora napraviti s radnom knjižicom, odnosno treba li je odnijeti na HZZO ili na Hrvatski zavod za zapošljavanje?
2. Prije otvaranja porodiljnog imala je nerepkidno više od 12 mjeseci rada pa me zanima hoće li joj nakon isteka ugovora o radu naknada pasti na minimalno 1663 kn ili će i dalje dalje ostati prosjek zadnjih 6 plaća.
3. Što mora napraviti kada joj istekne 6 mjeseci porodiljnog da bi nastavila koristiti idućih 6 mjeseci roditeljskog dopusta i primala naknadu?

lidaaaa
19.09.2012., 18:25
Trebam mišljenje i savjet...
Uskoro se sa porodiljnog vraćam na posao i mislila sam iskoristiti godišnji iz 2012 i to u cijelosti,ali sad me iz firme zovu da neka ne trošim godišnji, da mi se to ne isplati jer će mi prosjek biti mali ( sada sam na 2600, a plaća mi je inače oko 5000), ja sam mislila da se prosjek plaće računa iz mog koeficijenta, a ne iz HZZO-ove plaće....

Lukrina
19.09.2012., 21:03
Molim za pomoć.
Moja žena je otvorila porodiljni prije tjedan dana. Termin joj je 21.10.2012. Taj dan joj ističe i ugovor o radu na određeno vrijeme i neće se produljivati.
1. Zanima me kada joj istekne ugovor što mora napraviti s radnom knjižicom, odnosno treba li je odnijeti na HZZO ili na Hrvatski zavod za zapošljavanje?
2. Prije otvaranja porodiljnog imala je nerepkidno više od 12 mjeseci rada pa me zanima hoće li joj nakon isteka ugovora o radu naknada pasti na minimalno 1663 kn ili će i dalje dalje ostati prosjek zadnjih 6 plaća.
3. Što mora napraviti kada joj istekne 6 mjeseci porodiljnog da bi nastavila koristiti idućih 6 mjeseci roditeljskog dopusta i primala naknadu?

1. treba se na burzi prijavit kao nezaposlena, U HZZO se mora prijavit isto da je nezaposlena da joj reguliraju status zdrav. osiguranja

2. imat ce prosjek place zadnjih 6 mjeseci

3. treba se javit u hzzo i ispunit neki formular, imat ce naknadu i ako je nezaposlena

Ovo je vrijedilo prije 2 godine kad sam ja imala istu situaciju mislim da vrijedi i sada

Opal Zg
19.09.2012., 21:28
Trebam mišljenje i savjet...
Uskoro se sa porodiljnog vraćam na posao i mislila sam iskoristiti godišnji iz 2012 i to u cijelosti,ali sad me iz firme zovu da neka ne trošim godišnji, da mi se to ne isplati jer će mi prosjek biti mali ( sada sam na 2600, a plaća mi je inače oko 5000), ja sam mislila da se prosjek plaće računa iz mog koeficijenta, a ne iz HZZO-ove plaće....

ne znam što ti piše u kolektivnom o obračunavanju godišnjeg, ali obično se plaća kao redovan rad ili kao prosjek zadnja tri mjeseca (u tvom slučaju, zadnja tri mjeseca koja si radila prije porodiljskog)

ako postoji kolektivni onda je on zakon, ali nema tog zakona po kojem se godišnji obračunava po satnici za porodiljski... to su dvije sasvim drugačije satnice

lidaaaa
20.09.2012., 08:00
ne znam što ti piše u kolektivnom o obračunavanju godišnjeg, ali obično se plaća kao redovan rad ili kao prosjek zadnja tri mjeseca (u tvom slučaju, zadnja tri mjeseca koja si radila prije porodiljskog)

ako postoji kolektivni onda je on zakon, ali nema tog zakona po kojem se godišnji obračunava po satnici za porodiljski... to su dvije sasvim drugačije satnice

Hvala ti, tako sam i ja mislila, što li sve neće smisliti da se vratim ranije na posao... nemamo kolektivni ugovor

Agent 47
25.09.2012., 16:16
1. treba se na burzi prijavit kao nezaposlena, U HZZO se mora prijavit isto da je nezaposlena da joj reguliraju status zdrav. osiguranja

2. imat ce prosjek place zadnjih 6 mjeseci

3. treba se javit u hzzo i ispunit neki formular, imat ce naknadu i ako je nezaposlena

Ovo je vrijedilo prije 2 godine kad sam ja imala istu situaciju mislim da vrijedi i sada

Hvala puno Lukrina.

rocky6
26.09.2012., 10:32
Pozdrav svima!
Imam pitanje.. znači supruga je nezaposlena i rodila je u 7-om mjesecu ove godine... E sad.. pošto sam je imao kao poreznu olakšicu do tada, početkom porodiljnog sam je skinuo sa svoje porezne kartice jer je počela dobivati porodiljnu naknadu. Danas je prijatelj (koji je u istoj situaciji kao i ja) išao odjaviti svoju suprugu sa porezne kartice jer je također počela primati porodiljnu naknadu međutim u poreznoj su mu rekli da nije potrebno ako njena primanja ne prelaze 13k kn ove godine...e sad ako je to tako ja bi ponovno vratio svoju suprugu nazad kao poreznu olakšicu pošto nema nikakvih dodatnih primanja osim porodiljnog koji će za ovu godinu iznositi cca 9900kn (od 7mj do 12mj)...Vjerovatno ću zvati poreznu da priupitam ali čisto ako mi netko može isto potvrdit, bilo bi super...
Unaprijed hvala!:D

lakota
26.09.2012., 20:32
Sad mi nije jasno jel uvjet za staž 12 mjeseci neprekinuto ili se još uvijek priznaje 18 mjeseci u zadnje dvije godine?
Moja žena radi 5 godina u istoj OŠ gdje joj produžuju i mijenjaju ugovor na po godinu dana. Ovo ljeto ravnateljica ju je poslala na burzu preko ljeta. Tako joj je radni odnos prekinut nakon 5 godina ali znači samo na 2 mjeseca. Koliku porodiljnu naknadu će ona dobivati 1600 ili prosjek plaće? Koliko će dobivati ako bude išla na komplikacije?
Osim toga ona treba roditi početkom 6-og mjeseca a ugovor joj ističe u 7-om, ako dobije porodiljni u iznosu prosjeka plaće da li joj to ostaje i nakon isteka ugovora ili se ugovor mora produžiti (što je pitanje da li će biti moguće)?

lakota
27.09.2012., 11:28
Sad mi nije jasno jel uvjet za staž 12 mjeseci neprekinuto ili se još uvijek priznaje 18 mjeseci u zadnje dvije godine?
Moja žena radi 5 godina u istoj OŠ gdje joj produžuju i mijenjaju ugovor na po godinu dana. Ovo ljeto ravnateljica ju je poslala na burzu preko ljeta. Tako joj je radni odnos prekinut nakon 5 godina ali znači samo na 2 mjeseca. Koliku porodiljnu naknadu će ona dobivati 1600 ili prosjek plaće? Koliko će dobivati ako bude išla na komplikacije?
Osim toga ona treba roditi početkom 6-og mjeseca a ugovor joj ističe u 7-om, ako dobije porodiljni u iznosu prosjeka plaće da li joj to ostaje i nakon isteka ugovora ili se ugovor mora produžiti (što je pitanje da li će biti moguće)?

Evo informirao sam se na HZZO-u i drugim sajtovima pa za one koji imaju slična pitanja:
Uvjet staža je još uvijek 12 mjeseci neprekinuto ili 18 mjeseci u zadnje dvije godine, tko ima to porodiljna naknada prvih 6 mjeseci je prosjek plaće.
Bitno je imati važeći ugovor s poslodavcem prije poroda ako on istekne nakon poroda naknada ostaje ista za prvih 6 mjeseci. Ali ako se ugovor ne obnovi drugih 6 mjeseci naknada neće biti 2500 nego 1600 koliko dobijaju nezaposlene majke.

MiNa8
27.09.2012., 19:02
Pozdrav svima!
Imam pitanje.. znači supruga je nezaposlena i rodila je u 7-om mjesecu ove godine... E sad.. pošto sam je imao kao poreznu olakšicu do tada, početkom porodiljnog sam je skinuo sa svoje porezne kartice jer je počela dobivati porodiljnu naknadu. Danas je prijatelj (koji je u istoj situaciji kao i ja) išao odjaviti svoju suprugu sa porezne kartice jer je također počela primati porodiljnu naknadu međutim u poreznoj su mu rekli da nije potrebno ako njena primanja ne prelaze 13k kn ove godine...e sad ako je to tako ja bi ponovno vratio svoju suprugu nazad kao poreznu olakšicu pošto nema nikakvih dodatnih primanja osim porodiljnog koji će za ovu godinu iznositi cca 9900kn (od 7mj do 12mj)...Vjerovatno ću zvati poreznu da priupitam ali čisto ako mi netko može isto potvrdit, bilo bi super...
Unaprijed hvala!:D

Da, možeš je vratiti na karticu, ali isto tako možeš i sačekati 2. mjesec, pa predati poreznu prijavu, odnosno tražiti povrat poreza na godišnjoj razini, pa će ti vratiti porez za ove mjesece u kojima trenutno nisi prijavio suprugu.

buducitata
12.10.2012., 12:34
Pozdrav,

Ja sam zaposlen moja zena nije jer je stranac u zemlji i ima privremeni boravak.

Dali je netko bio u toj situaciji i zna kako sto je najbolje, sto je najbolje financijsko rjesenje za nas i kako prijaviti se za porodiljni.

Mogu srediti i "fake" zaposlenje za nju ,ako treba...

bubamara1
12.10.2012., 23:58
Molim za pomoc
Na trece dijete sam iskoristila godinu dana porodiljnog i vratila se na posao, sad bih otvorila rodiljni za preostale dvije godine. Mali ce napuniti 3 god 17.12. Gospoda na hzzo mi je napisala papirologiju koju trebam donijet.
Na ovo radno mjesto se najvjerojatnije necu vratiti. Tu radim 8.5 godina na neodredeno. Zanima me procedura prekidanja rodiljnog u slucaju da se javimna natjecaj za drugo radno mjesto i budem primnjena, dakle kome se obratiti-starom poslodavcu, hzzo-u, pretpostavljam da bih trebala prekinuti taj rodiljni i dat otkaz; da li i tad trebam odraditi otkazni rok? Spomenula mi je gda na hzzo da moram za rodiljni donijet suglasnost poslodaca al sto ako mi je ne zeli dat a svejedno imam pravo iskoristiti. Sva sam zbunjena. Upisala sam fax i nikako se uskladiti; ovo mi se cini super rijesenje samo me eto zanima tih par detalja.
Hvala

aurora3
13.10.2012., 23:07
Planiram trudnoću - do prošli mjesec sam bila na produženoj njezi za prvo dijete koje sad već ima 7 godina.
Nisam u radnom odnosu od tog prekida,
DAl je još uvijek moguće prijaviti se negdi na misec/dva pa otvoriti bolovanje? jeu tu išta postrožili?

bananicaB
27.10.2012., 23:52
Moja situacija je sljedeca:U veljaci 2010. sam otvorila komplikacije u trudnoci i nakon toga bila na porodiljnom,obje naknade su mi bile 2600.Zatim sam odmah nakon porodiljnog otvorila komplikacije od mj dana i porodiljni,i obje naknade su mi bile 2100.Sada sam treci put trudna i zanima me koliku bih naknadu dobuvala za komplikacije kada bih ih otvorila odmah nakon porodiljnog?!Zaposlena sam ua stalno,prije komplikacija sam radila skoro 3 godine.Hvala puno!!!

Miriam
19.11.2012., 17:43
Moje situacija je slijedeća: na porodiljnom sam i firma mi je blokirana, a zaposlenici su svi završili preko noći na burzi.
Nije proglašen stečaj, nego vlasnici pokušavaju spasiti što se spasiti dade, ali pitanje je hoće li uspjeti.

Moja pitanja su slijedeća:
- kada mi istekne porodiljni, završavam li odmah na burzi i da li je moguće da mi daju otkaz dok sam na porodiljnom ?
- što u slučaju ako bude proglašen stečaj ?
- kolika je naknada na burzi nakon što mi istekne porodiljni ? (rekli su mi 70% prihoda prva tri mjeseca, nakon toga 30 % prihoda - da li se to odnosi na moju plaću koju sam imala u toj firmi ili na porodiljnu naknadu koja će idućih 6 mjeseci biti 2600)

Već sada radim korake da nađem drugi posao i nadam se da ću uspjeti prije isteka porodiljnog.
Hvala na odgovorima i ako ima netko nekakav pravni savjet, rado slušam :)

angelina333
28.11.2012., 17:51
Pripremam se na Rodiljni dopust.
Pitanje:
Koliko inače poslodavcu treba da izda potvrdu o plaći, tzv. R-1 obrazac?
To mi izdaje na temelju doznaka, tj. otvorenog porodiljnog?
I malo me buni ovo predavanje dokumentacije do 5og u mj., da li znači da ću naknadu za 12.mj. dobiti do 20og u 1.mj.ako predam dokumentaciju najkasnije do 5.12. ili imam vrmena do 5.1.?

Zikomid
28.11.2012., 18:43
ER-1 ili Potvrda o plaći se popunjava na temelju izdane doznake jer je bitan prvi dan bolovanja. Može se popuniti u par minuta.
Naknada se isplaćuje unatrag, znači predajom dokumentacije do 5.12. dobije se naknada za 11 mj negdje oko 20.12.

angelina333
29.11.2012., 10:16
ER-1 ili Potvrda o plaći se popunjava na temelju izdane doznake jer je bitan prvi dan bolovanja. Može se popuniti u par minuta.
Naknada se isplaćuje unatrag, znači predajom dokumentacije do 5.12. dobije se naknada za 11 mj negdje oko 20.12.
Hvala! Znaci imam vremena. :) Jer porodiljni otvaram 3.12.a rok mi je 5.1.da bih dobila naknadu za 12.mj.redovno 20.1. :)

Zikomid
29.11.2012., 20:19
Tako je.

Ako ideš na rodiljni dopust, a prije toga ne otvaraš komplikacije, nosiš samo jednu doznaku, kasnije, tj. do navršenih 6 mjeseci djetetova života više ne nosiš doznake, nego se obračun naknade radi automatski.

slavicab
03.12.2012., 10:22
Moram li na rodiljni dopust 28 dana prije poroda? Mogu li to odgoditi za nekoliko dana? Ne bih radila, ali imam priliku prijeći na bolje radno mjesto, a mora proći natječaj, pa odbor, a za to treba dana. Mogu li potpisati ugovor o radu na neodređeno ako sam u to vrijeme na rodiljnom dopustu (28 dana prije)? Radi se doslovno o tjedan dana više koji mi trebaju.

Zikomid
03.12.2012., 18:41
Rodiljni dopust je obvezan 28 dana prije očekivanog termina poroda i 70 dana nakon poroda. Za to razdoblje liječnik ti mora izdati doznaku.

angelina333
03.12.2012., 21:30
je l ima netko da je otvarao rodiljni 45 dana do termina?
meni ginić napisao preporuku, a doktorica opće prakse mi rekla da mi je trebao napisati formalnosti radi 2-3 dana komplikacija a onda ostalo porodiljni jer samo 28 dana do prolazi bez te formalnosti. za sad imam ovako kako sam dobila preporuku ginića. čekam ER1 obrazac pa ću do HZZO-a da vidim da li će me prošetat :( ili mi priznat ovako...

Zikomid
04.12.2012., 17:03
Obvezni rodiljni dopust se može otvoriti s 45 dana prije termina, a mora 28 dana prije termina poroda.
To što je rekla dr opće prakse nije istina.

dublin
11.12.2012., 03:30
Miriam, ako firma ide u stecaj, mozes dobiti otkaz ugovora u radu.
I tada dobivas porodiljnu kao nezaposlena osoba, 1663kn cini mi se..

vicana365
17.12.2012., 14:55
Molim vas,mozete li mi pojasniti sljedeću situaciju? Trudna sam,termin mi je 03.03.2013.,to valjda znači da bih trebala na obvezni porodiljni 04.02.2013. ako sam dobro izračunala ? E sada imam pitanje,radila sam u prekidima i to od 04.10.2010. do 03.10.2011. te od 13.02.2012. i sada još uvijek radim.Znači da bih imala godinu dana neprekidnog staža trebala bih otvoriti 13.02.2013.Zanima me kad odem 04.02. 2013. na porodiljni ostvarujem li pravo na punu naknadu plaće,plaća mi je dobra 7000 kn?

angelina333
20.12.2012., 22:31
Molim vas,mozete li mi pojasniti sljedeću situaciju? Trudna sam,termin mi je 03.03.2013.,to valjda znači da bih trebala na obvezni porodiljni 04.02.2013. ako sam dobro izračunala ? E sada imam pitanje,radila sam u prekidima i to od 04.10.2010. do 03.10.2011. te od 13.02.2012. i sada još uvijek radim.Znači da bih imala godinu dana neprekidnog staža trebala bih otvoriti 13.02.2013.Zanima me kad odem 04.02. 2013. na porodiljni ostvarujem li pravo na punu naknadu plaće,plaća mi je dobra 7000 kn?

Pravilo je 12 mjeseci staža bez prekida. Ili 18 mjeseca unutar 2 godine sa prekidima. Od 04.02. 2011.-04.02. 2013. ako sam dobro izračunala imaš nešto više od 14mjeseci, znači nedovoljno :( A 04.02. 2013. nećeš ostvariti 12mj u komadu :(
Tad ti počinje obavezni porodiljni od 45 ili 28 dana? Pitam da otvoriš porodiljni sa 14.02. ...

Kada bi zadovoljila uvjete imala bi...Prvih 6 mjeseci porodilja ti je prosjek 6 isplaćenih plaća a drugih 6 mjeseci dobivaš max 2600kn :rolleyes:
A u tvom slučaju ćeš primati cijeli porodiljni 1600kn :(

vicana365
21.12.2012., 08:21
Zapravo me samo zanimalo da li dobivam punu plaću ako imam 18 mjeseci u zadnje dvije godine radnog staža ili baš mora biti 12 mjeseci neprekinutog radnog staža da bih dobivala punu plaću?
Koliko računam,a više ni sama ne znam mislim da imam ovaj uvjet od 1,5 godinu u zadnje dvije godine.Ako imam znači prvih 6 mjeseci puna plaća,ostalih 2 600?

angelina333
23.12.2012., 09:21
Zapravo me samo zanimalo da li dobivam punu plaću ako imam 18 mjeseci u zadnje dvije godine radnog staža ili baš mora biti 12 mjeseci neprekinutog radnog staža da bih dobivala punu plaću?
Koliko računam,a više ni sama ne znam mislim da imam ovaj uvjet od 1,5 godinu u zadnje dvije godine.Ako imam znači prvih 6 mjeseci puna plaća,ostalih 2 600?
ako imaš 18 mj unutar 2 god - da :) dobivaš prosjek plaće do 6mj bebe, poslije 2600

vicana365
26.12.2012., 20:52
ako imaš 18 mj unutar 2 god - da :) dobivaš prosjek plaće do 6mj bebe, poslije 2600

Hvala na odgovoru.E sad me zanima jel se tih 6 mjeseci misli dok beba ne napuni 6 mjeseci? Kolika je onda naknada onih 28 dana prije rođenja bebe,tj prije termina?Jel to isto prosjek plaće? Ispričavam se ako sam dosadna,ali to ništa ne kužim.Hvala

angelina333
28.12.2012., 17:22
Hvala na odgovoru.E sad me zanima jel se tih 6 mjeseci misli dok beba ne napuni 6 mjeseci? Kolika je onda naknada onih 28 dana prije rođenja bebe,tj prije termina?Jel to isto prosjek plaće? Ispričavam se ako sam dosadna,ali to ništa ne kužim.Hvala
nisi dosadna :) 45 (28) dana prije termina počinje rodiljni dopust i traje do navršenih 6mj.bebe i isplaćuje se prosjek plaće. nakon toga je tzv.roditeljski i onda je onaj max od 2600

angelina333
28.12.2012., 17:55
samo da provjerim info, ko zna.
obavezni Rodiljni dopust je do 42 dana starosti bebe. Ako tata ide od 43 dana do 6 mj, i on ima prosjek plaće (naravno ako zadovoljava uvjet staža) ?

vicana365
30.12.2012., 20:14
samo da provjerim info, ko zna.
obavezni Rodiljni dopust je do 42 dana starosti bebe. Ako tata ide od 43 dana do 6 mj, i on ima prosjek plaće (naravno ako zadovoljava uvjet staža) ?

A taj obvezni porodiljni dopust što to znači? Mislim bitno je da je naknada plaće puna 6 mjeseci? Nije valjda da je samo 42 dana? Ajme jesam zakomplicirala

tatjana23
31.12.2012., 16:26
Molim vas, help! :) Otvorila sam kod ginekologa danas koplikacije (ide mi od 02.01.2013 god) Dobila sam samo jedan papir gdje piše preporuka za bolovanje ! I nekakve šifre.... Da li je to ta famozna doznaka??? To ide u Hzzo?? Hvala puno, sad sam totalno zbunjena ! :)

angelina333
01.01.2013., 23:50
Molim vas, help! :) Otvorila sam kod ginekologa danas koplikacije (ide mi od 02.01.2013 god) Dobila sam samo jedan papir gdje piše preporuka za bolovanje ! I nekakve šifre.... Da li je to ta famozna doznaka??? To ide u Hzzo?? Hvala puno, sad sam totalno zbunjena ! :)
to nije doznaka. ginić daje samo preporuku za komplikacije, otvara ih dr.OP, znači to njoj nosiš da ti izda doznake. po novom ginić otvara samo porodiljni

angelina333
01.01.2013., 23:53
A taj obvezni porodiljni dopust što to znači? Mislim bitno je da je naknada plaće puna 6 mjeseci? Nije valjda da je samo 42 dana? Ajme jesam zakomplicirala
da da, primaš prosjek plaće onih 28/45 dana prije termina i do navršenih 6 mj bebe. ali mene zanima za tatu, ko zna, nakon 42 dana starosti bebe, do kad mama mora bit na porodiljnom, koliko on prima za preostalo vrijeme do tih 6mj? prosjek plaće ili 1600kn?

j.kach kach
02.01.2013., 08:06
Pozdrav!!!
mene zanima mijenja li se iznos porodiljne naknade ako sam prethodno bila na komplikacijama? Uzima li se prosjek moje dotadasnje place (prije otvaranja komplikacija),
ili prosjek ove umanjene place za vrijeme bolovanja?

vicana365
02.01.2013., 13:53
Koliko je meni poznato ginekolog po novom otvara komplikacije,a dr.opće medicine porodiljni.Tako je meni moj dr. rekao.

vicana365
02.01.2013., 13:57
Koliko ja znam,meni je moj dr.opće medicine rekao da po novom porodiljni otvara dr.opće medicine na preporuku ginekologa,a komplikacije po novom od 01.12. otvara ginekolog i daje doznaku.
Mislim da se u prosjek plaće uzima i naknada koju primaš za vrijeme komplikacija.

vicana365
02.01.2013., 13:59
Pozdrav!!!
mene zanima mijenja li se iznos porodiljne naknade ako sam prethodno bila na komplikacijama? Uzima li se prosjek moje dotadasnje place (prije otvaranja komplikacija),

Mislim da uzima i prosjek te umanjene plaće.
I po novom kako mi je moj dr.opće rekao dr.opće otvara porodiljni,a ginekolog komplikacije od 01.12.12..i daje doznake za komplikacije.

Zikomid
02.01.2013., 18:15
Pozdrav!!!

Ako nema prekida između komplikacija i rodiljnog dopusta, osnovica za isplatu se ne mijenja.
Komplikacije ne idu u prosjek jer to nije plaća, već naknada plaće.

angelina333
02.01.2013., 23:33
Koliko je meni poznato ginekolog po novom otvara komplikacije,a dr.opće medicine porodiljni.Tako je meni moj dr. rekao.
Ja sam cula za drugacija iskustva, neznam provjeri. Porodiljni sam otvarala neposredno prije novog zakona a na komplikacijama nisam uopce bila.

tatjana23
03.01.2013., 19:23
Evo po novom (išla sam kod Dr.op.pr. I gin.) Ginek.otvara komplikacije,meni je otvorila s 2.1 i na kraj mj.dolazim kod nje po doznake za Hzzo,a preporuku za bolov.sta mi je dala nosim u firmu..znači na hzzo idem pred kraj mj. Kak sam ja skužila!:) Eto,možda kome pomogne info. Pozz

vicana365
04.01.2013., 14:03
Evo po novom (išla sam kod Dr.op.pr. I gin.) Ginek.otvara komplikacije,meni je otvorila s 2.1 i na kraj mj.dolazim kod nje po doznake za Hzzo,a preporuku za bolov.sta mi je dala nosim u firmu..znači na hzzo idem pred kraj mj. Kak sam ja skužila!:) Eto,možda kome pomogne info. Pozz

Znači dr.opće prakse nosimo prporuku za porodiljni? Ili i porodiljni otvara ginekolog?

tatjana23
04.01.2013., 15:30
Znači dr.opće prakse nosimo prporuku za porodiljni? Ili i porodiljni otvara ginekolog?

Porodiljni otvara dr.opće prakse . Kao olakšali su nam ali zapravo su zakomplicirali...

vicana365
05.01.2013., 08:48
Porodiljni otvara dr.opće prakse . Kao olakšali su nam ali zapravo su zakomplicirali...

Baš.Znači prvo kod ginekologa po "preporuku" za obvezni porodiljni pa onda kod dr.opće prakse po otvaranje bolovanja ?

tatjana23
05.01.2013., 10:12
Baš.Znači prvo kod ginekologa po "preporuku" za obvezni porodiljni pa onda kod dr.opće prakse po otvaranje bolovanja ?

Mislim da je tako ! Do tog dijela nisam još došla! :D

Anđa Đoli
16.01.2013., 08:20
Pozdrav, zanima me iznos porodiljne naknade u slučaju da mi istekne ugovor o radu? Naime, planiram trudnoću i zbog svog stanja ću vjerojatno morat na bolovanje sa samim početkom trudnoće. Prosječna plaća mi je 4300. U slučaju da odem na bolovanje i za vrijeme njega mi ugovor istekne, kako se izračunava naknada za to bolovanje nakon isteka ugovora i kasnije za porodiljni? Na ovom poslu bih imala 6 mjeseci neprekidnog rada (ili 12, ovisno dal mi produže prvi ugovor ili ne), a prije toga sam 7 mjeseci bila na burzi. Sve zajedno imam 3 godine staža!

MiNa8
16.01.2013., 17:23
Ako u trenutku otvaranja bolovanja imaš 12 mjeseci neprekidnog ili 18 mjeseci staža s prekidima u posljednje 2 godine, dobivat ćeš naknadu prema prosjeku plaće. Ako nemaš taj uvjet, onda dobivaš 831,50 kn. Ako ti istekne ugovor za vrijeme bolovanja, dobivaš naknadu do mjesec i pol pred porod, onda do poroda eventualno naknadu s HZZ-a (ako na nju imaš pravo) i kad rodiš dobivaš 1663 kn godinu dana, jer si nezaposlena.

Anđa Đoli
16.01.2013., 20:41
hvala mina! sve mi se čini da neću uspjet natuč godinu dana neprekidnog rada. :( a daj mi reci, dal tih godinu dana se broje do otvaranja bolovanja ili odlaska na porodiljni?

MiNa8
16.01.2013., 22:36
Ako ideš na bolovanje, onda do otvaranja bolovanja i ako za vrijeme tog bolovanja/komplikacija dobiješ otkaz, porodiljna ti kasnije na minimalcu.
Ako ne ideš na bolovanje, već direktno na porodiljni, onda u trenutku otvaranja porodiljnog trebaš imat uvjet staža 12 neprekidno, odnosno 18/24 s prekidima.

knjiza
19.01.2013., 05:14
Ako nema prekida između komplikacija i rodiljnog dopusta, osnovica za isplatu se ne mijenja.

da li još uvijek vrijedi da osiguranica može donijeti novi er-1 prilikom otvaranja rodiljnog dopusta nastavno na komplikacije, ako joj je tako isplativije ?

Zikomid
19.01.2013., 09:36
Vrijedi.

knjiza
19.01.2013., 16:37
Hvala :)

vita2209
22.01.2013., 17:03
Hitno molim pomoc!!!
Rodila sam trece dijete i koristila rodiljni tj.roditeljski dopust kao zaposlena do 18mj djetetova zivota - nakon toga sam prekinula roditeljski dopust, vratila se na posao i radila 11mj. Nakon sto sam dobila otkaz dala sam zahtjev za koristenjem ostatka roditeljskog dopusta (po zakonu je do navrsene trece godine treceg djeteta). Zahtjev je na moje cudenje odbijen iako djete tada bilo staro 2god i 5mj. - na rjesenju je pisalo iz razloga jer sam pravo pocela koristiti kao zaposlena, a posto sam sada nezaposlena vise nemam pravo.Nakon toga sam ulozila zalbu i ipal dobila novo rjesenje gdje su mi odobrili roditeljski dopust do djetetove trece godine. Posto sam i dalje nezaposlena htjela sam iskoristiti pravo na koristenje roditeljkog dopusta za trece djete do njegove osme godine za 11 mjeseci koja sam radila kad sam mogla biti na roditeljskom - u zavodu su mi rekli da nemam pravo jer sam nezaposlena i da to pravo mogu steci samo ako se negdje zaposlim i radim u komadu 9 mjeseci. PA GDJE MI TO ZIVIMO? Sada kada mi pravo treba nemogu ga iskoristiti, da radim nebi trebala roditeljsku naknadu. Od 36mjeseci koliko sam mogla koristiti, koristila sam samo 25 jer sam 11 odradila, punila blagajnu zavodu preko 10god i sad nemam pravo, a neki koji nikad nisu radili dobivaju naknadu i dalje.
KAKO DA OSTVARIM PRAVO DA ISKORISTIM PREOSTALIH 11MJ RODITELJSKE NAKNADE?
DALI IMAM PRAVO NA NEKU DRUGU POMOC KAO NEZAPOSLENA MAJKA TROJE DJECE?
Molim Vas za pomoc
Hvala

Maya_24
28.01.2013., 17:00
U rujnu 2011g potpisala sam ugovor o djelu i ugovor o skolovanju s firmom ovb. Troskovi skolovanja iznose 1100 kn i ukoliko ne bi radila za njih iducih godinu dana ja bi ih sama trebala podmiriti. Nekoliko dana prije polaganja ispita na hanfi saznala sam da sam trudna, zavrsila na hitnoj i na komplikacijama u trudnoci. Htjela sam odjaviti ispit ali su mi rekli da vise nemogu. Isla sam i polozila ispit. Sada tvrtka ovb od mene trazi da platim troskove skolovanja. Zar nemam pravo da za vrijeme komplikacija u trudnoci i porodiljnog ne radim a kasnije nastavim? Sad jednostavno neznam jesam li ja u pravu ili oni; odnosno trebam li im platiti ili ne.

duda1986
28.01.2013., 23:36
Imam jedno pitanje,na porodiljnom sam sedam mjeseci,pozvana sam da se vratim nazad raditi,pa me zanima da li mogu na muza prebaciti ostatak porodiljnog i koliku bi naknadu dobivao,jer u trenutku kad sam rodila bio je nezaposlen,a sad radi,a ako kojim slucajem da dobije otkaz dal ima pravo na porodiljnu naknadu.............hvala.............