PDA

View Full Version : Rodiljni dopust & naknada

stranice : [1] 2 3

Leelu
25.08.2010., 13:40
Pozdrav svima!
Zanima me jedna informacija (možda ima već negdje ta tema, ako ima slobodno me preusmjerite tamo:)...Naime, znam da je do prije nekog vremena žena trebala biti zaposlene (samo) tri mjeseca da bi stekla pravo na porodiljnu naknadu (ako se ne varam) :). Nedavno sam načula da "po novom" žena treba biti zaposlena godinu i pol da bi uopće stekla pravo na isto. Dakle, ako ja radim (na istom mjestu) godinu dana i želim otići na porodiljni to ne mogu, odnosno, ne mogu dobivati naknadu :flop:??! Il ne? Ne znam...pitam :confused:!
Unaprijed hvala :top:

Ivanita5
25.08.2010., 16:46
Najbolje bi bilo kad bi ti poslodavac potpisao Ugovor na neodređeno, to njemu ništa ne znači, ni povećani niti smanjeni trošak u poslovanju. Tada nemaš nikakvih briga, dobivaš cjelokupan iznos plaće do poroda, a nakon poroda prvih 6 mjeseci, a drugih 6 mjeseci se naknada smanjuje.

A ako ipak ostaneš zaposlena na određeno, tada bi trebala imati godinu dana neprekidnog radnog staža (od trenutka kad želiš na bolovanje pa unatrag godinu dana) ili najmanje 18 mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine. Tada imaš pravo na naknadu plaće od HZZO-a za vrijeme bolovanja i porodiljnog dopusta. Samo ne znam da li u visini sadašnje plaće ili to smanjuju.

Ako sam nešto slučajno netočno odgovorila, ili nisam u toku :confused: neka me ispravi onaj tko zna više o tome.
Nadam se da sam ti pomogla.

Magda09
26.08.2010., 16:05
Tako je za primanje naknade u trudnoći moraš imati neprekidan staž od 12 mj., ili 18 mj. sa prekidima.

Ne moraš biti vezana ugovorom na neodređeno, ali bilo bi dobro da sa poslodavcem vidiš mogućnost ako zatrudniš da ti produži ugovor, jer on za tebe nema nikakva davanja (sve plaća država od dana kada si na komplikacijama do PD-a).

Na komplikacijama naknadu ti plaćaju po prosjećnoj satnici unatrag 6 mj.,kada si na PD-u prvih 6 mj. dobivaš kao i plaću,a drugih 6 mj. 2660,00 ili 1663,00 ako ti je plaća niža od 2660,00.

Ako ti je plaća veća od 4300,00 (dok si na komp. ) dobivaš samo 4257,68 (limitirani iznos), a ako je niža dobivaš po satnici s time da ti naknada varira iz mjeseca u mjesec zato što ti svaki mjesec nema jednaki broj radnih sati.

Leelu
28.08.2010., 22:16
Hvala vam na informacijama! :)
Zanima me još ako je ugovor na neodređeno, a još nemam tih 12 (ili 18) mjeseci rada, nego, recimo, tek par mjeseci?

noklica
29.08.2010., 15:57
moras imati ispunjen staz osiguranja, dakle moras imati 12, odnosno 18 mjeseci staza osiguranja.

riche
29.08.2010., 18:36
Zanima me još ako je ugovor na neodređeno, a još nemam tih 12 (ili 18) mjeseci rada, nego, recimo, tek par mjeseci?

Ako nemaš ispunjen uvjet osiguranja od 12 (18) mjeseci imaš pravo na naknadu koja iznosi 50% proračunske osnovice, mislim da je to negdje oko 1600kn.

MiNa8
29.08.2010., 22:27
Da, porodiljna bi bila 1663 kn, a ako ideš prije toga na komplikacije, one su ti 831,00 kn ako nemaš taj uvjet sa stažom.

Magda09
30.08.2010., 08:20

Nije bitno da li si prije ugovora na neodređeno imala ugovor na određeno, bitno ti je samo da ti staž nije prekidan, što znači da si bila prijavljena bez prekida 12 mj.,a 18 mj. ako si imala prekid od 1 ili više dana.

Naknada ti se tada obračunava tako da ti poslodavac izračuna prosjek satnice unatrag 6 mj. i tako ćeš dobivati, ako ti je plaća veća od 4300,00 svaki mjesec do početka PD-a ćeš dobivati 4257,68 (komp.),a nakon toga 6 mj. ćeš dobivati kao punu plaću, a drugih 6 mj. 2660,00.

Ninchi
30.08.2010., 10:16
Da se pridruzim sa svojim pitanjem. Moja situacija je slijedeća :

Bila sam u radnom odnosu od 01.02.2008. do 01.05.2009. – znači godinu i 3 mjeseca ( 15 mjeseci)

Nakon toga imam prekid od godinu dana zbog faksa . No ponovo sam počela raditi 01.05.2010. i u međuvremenu sam ostala sam trudna . Planiram ići na porodiljni u prosincu. Sveukupno kada ću ići na porodiljni ću imati 22 mjeseca radnog staža, od toga 7 mjeseci kontinuirano i prije toga 15 mjeseci . Moje je pitanje na koju visinu naknade imam pravo, da li na onu minimalnu onih 1600kn ili cu ipak dobivat svoju plaću ? Hvala puno na odgovoru i nadam se da sam jasno uspjela opisati situaciju :)

Magda09
30.08.2010., 10:24
Da se pridruzim sa svojim pitanjem. Moja situacija je slijedeća :

Bila sam u radnom odnosu od 01.02.2008. do 01.05.2009. – znači godinu i 3 mjeseca ( 15 mjeseci)

Nakon toga imam prekid od godinu dana zbog faksa . No ponovo sam počela raditi 01.05.2010. i u međuvremenu sam ostala sam trudna . Planiram ići na porodiljni u prosincu. Sveukupno kada ću ići na porodiljni ću imati 22 mjeseca radnog staža, od toga 7 mjeseci kontinuirano i prije toga 15 mjeseci . Moje je pitanje na koju visinu naknade imam pravo, da li na onu minimalnu onih 1600kn ili cu ipak dobivat svoju plaću ? Hvala puno na odgovoru i nadam se da sam jasno uspjela opisati situaciju :)

Ako si ostala trudna nakon 5 mj. znači na PD ideš tek iduće godine. PD ti ide najranije 45 dana prije termina poroda, što znači da bi ti onda išla na čuvanje trudnoće (komplikacije)?

Ninchi
30.08.2010., 10:32
Ostala sam trudna krajem krajem 4. mjeseca :D termin mi je 5.2. , ja sam si računala da bi onda išla na porodiljni negdje u 12 mjesecu, .. jer zasad je sve ok s trudnoćom i ne bi išla na komplikacije ako ne moram :)

Magda09
30.08.2010., 10:45
Ostala sam trudna krajem krajem 4. mjeseca :D termin mi je 5.2. , ja sam si računala da bi onda išla na porodiljni negdje u 12 mjesecu, .. jer zasad je sve ok s trudnoćom i ne bi išla na komplikacije ako ne moram :)

Zakon kaže da imaš pravo na punu naknadu ako imaš neprekidnog staža od 12 mj. ili sa prekidima 18 mj. (unutar 2 god.).Što znači da ti imaš prekid staža i da bi dobivala naknadu ne veću od 1663,00.

Ako ti nije problem idi na podforum trudnice i tamo pitaj, vjerujem da ima forumašica koje su imale isti takav slučaj sa prekidima pa bi ti mogle dati nekakavu bolju info. u vezi tvoga slučaja.:top:

Ninchi
30.08.2010., 10:50
Zakon kaže da imaš pravo na punu naknadu ako imaš neprekidnog staža od 12 mj. ili sa prekidima 18 mj. (unutar 2 god.).Što znači da ti imaš prekid staža i da bi dobivala naknadu ne veću od 1663,00.

Ako ti nije problem idi na podforum trudnice i tamo pitaj, vjerujem da ima forumašica koje su imale isti takav slučaj sa prekidima pa bi ti mogle dati nekakavu bolju info. u vezi tvoga slučaja.:top:

Hvala na odgovoru i bojala sam se da je to to :(

nedoumica
10.09.2010., 11:36
Bok!

Pitanje jedno: u stalnom sam radnom odnosu - na neodređeno - već nekoliko godina. Trenutno sam na čuvanju svoje prve trudnoće već nekoliko mjeseci, pa ću onda na rodiljni od minimalno 6 a maksimalno 12 mjeseci.

Nakon rođenja djeteta, u roku od maksimalno godinu dana, želim ponovo ostati trudna.

Što ako trudnoća ponovo bude zahtijevala čuvanje? Jer kakvo je stanje s ovom, mogu pretpostaviti da hoće :(

Gubim li pravo na naknadu jer nisam radila prethodnih 18 mjeseci (jer sam bila na porodiljnom i čuvanju), iako sam i dalje zaposlenik? :confused:

mayadi
16.09.2010., 22:09
pozz! imam pitanje: radila sam u državnoj firmi na određeno i čim sam ostala trudna mi nisu produžili ugovor, mjesec dana sam bila na zavodu za zapošljavanje i onda sam rodila i javila im da me zbrišu iz evidencije i prijavila se na zdravstveno i dobivala sam lovu mjesečno za koju sam mislila da dobivam preko socijala, no isplaćivao mi je zavod za zapošljavanje i sad ja njima moram taj dug vraćati, ali su mi rekli da, pošto mi je to trebalo socijalno isplaćivati oni meni duguju taj novac i kad ja to sve vratim zavodu za zapošljavanje meni će socijalno to isplatiti, no sad kad sam ja vratila taj svoj dug, oni kažu da mi ništa ne moraju dati i sad meni više ništa nije jasno, to znači da sam ja onda tih par mjeseci što mi je zavod isplaćivao bila nigdje, odnosno nitko mi nije ništa isplatio, tko će meni sad tu lovu vratiti?????

ZovitemeŽuta
09.10.2010., 14:03
Pozdrav,
zna li tko kako bi mi se računao prosjek plaće ako sa porodiljnog odem na bolovanje (komplikacije u trudnoći)? Puno hvala!

Zikomid
10.10.2010., 11:42
pozz! imam pitanje: radila sam u državnoj firmi na određeno i čim sam ostala trudna mi nisu produžili ugovor, mjesec dana sam bila na zavodu za zapošljavanje i onda sam rodila i javila im da me zbrišu iz evidencije i prijavila se na zdravstveno i dobivala sam lovu mjesečno za koju sam mislila da dobivam preko socijala, no isplaćivao mi je zavod za zapošljavanje i sad ja njima moram taj dug vraćati, ali su mi rekli da, pošto mi je to trebalo socijalno isplaćivati oni meni duguju taj novac i kad ja to sve vratim zavodu za zapošljavanje meni će socijalno to isplatiti, no sad kad sam ja vratila taj svoj dug, oni kažu da mi ništa ne moraju dati i sad meni više ništa nije jasno, to znači da sam ja onda tih par mjeseci što mi je zavod isplaćivao bila nigdje, odnosno nitko mi nije ništa isplatio, tko će meni sad tu lovu vratiti?????

Naknadu možeš dobiti samo od jedne ustanove ili Zavoda za zapošljavanje ili HZZO.

Zikomid
10.10.2010., 11:44
Pozdrav,
zna li tko kako bi mi se računao prosjek plaće ako sa porodiljnog odem na bolovanje (komplikacije u trudnoći)? Puno hvala!

Minimalac, 831,50 kn, jer niste dobivali plaću, a porodiljna naknada (niti bilo koja vrsta bolovanja) ne ulazi u obračun bolovanja.
Znači, poslodavac bi predao u HZZO obrazac Potvrda o plaći bez ikakvih podataka o plaći (jer ste bili na teret HZZO), samo bi bili upisani radni sati.

ebelinn
13.10.2010., 12:20
Znaci ako sam nezaposlena imam pravo na 1663 kn godinu dana i to ako sam prijavljena na burzi min. 12 mjeseci ili to nema veze sa burzom?

ivansmoje
14.10.2010., 19:22
Pozdrav svima!

Nadam se da mi netko moze odgovoriti na slijedecu problematiku.

Naime, moja supruga je redovan student 5. (zadnje) godine i namjerava diplomirati sredinom 2011. godine. Uz to, nalazi se u 5. mjesecu trudnoce (po drugi puta ;-)), termin poroda je krajem 2. mj 2011. Koliko smo se raspitali, vidimo da ima pravo, kao redovan student, na porodiljnu naknadu od cca. 1600 kn mjesecno u trajanju 1 godine (molim da mi netko to potvrdi/odbaci).

E sad, moje pitanje je slijedece:
Ako se zena zaposli sa 01.11.2010 (3 mjeseca prije poroda) i time izgubi prava kao redovan student, koja su u tom slucaju njena prava? Da li bi imala uopce pravo na porodiljnu naknadu?

Zikomid
14.10.2010., 20:56
Pozdrav svima!

Nadam se da mi netko moze odgovoriti na slijedecu problematiku.

Naime, moja supruga je redovan student 5. (zadnje) godine i namjerava diplomirati sredinom 2011. godine. Uz to, nalazi se u 5. mjesecu trudnoce (po drugi puta ;-)), termin poroda je krajem 2. mj 2011. Koliko smo se raspitali, vidimo da ima pravo, kao redovan student, na porodiljnu naknadu od cca. 1600 kn mjesecno u trajanju 1 godine (molim da mi netko to potvrdi/odbaci).

E sad, moje pitanje je slijedece:
Ako se zena zaposli sa 01.11.2010 (3 mjeseca prije poroda) i time izgubi prava kao redovan student, koja su u tom slucaju njena prava? Da li bi imala uopce pravo na porodiljnu naknadu?

Naravno da će onda imati pravo, ali što mislite dobiti s tim? Time Vam jedino HZZO može izdati rješenje kojim odbija isplatu jer je zbog datuma zaposlenja i datuma poroda vidljivo da se radi o namještenom radnom odnosu. Ta tri mjeseca koja bi radila uopće ne bi ušla u obračun osnovice za isplatu bolovanja, a supruga ne zadovoljava niti uvjet minimalnog staža (12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine). Prema tome, neka podnese zahtjev za porodiljnu naknadu u svojstvu redovnog studenta za koju je isplata 1663 kn.

Link na Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama:
http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/Zakon_o_rodiljnim_i_roditeljskim_potporama.pdf

ivansmoje
15.10.2010., 07:23
Puno Vam hvala! Tocno takav odgovor smo ocekivali. Hvala!!!

monami
18.10.2010., 13:13
pozz svima,imam pitanje i nadam se da če mi netko reći nešto o ovome,a moja situacija je sljedeća...nezaposlena sam,rodila prije 3 mjeseca,dijete ima problema s nogom..ekvinovarus,najvjerovatnije će morati na operaciju i još dugoooo hodati po bolnicama i vježbama,sad trenutno primam 1600kn i to do djetetovog 1 rođendana.e sad,čula sam da se porodiljni može produžiti,predaš papire na komisiju pa oni odluče koliko ti produže,ali mene zanima dali to vrijedi i za nezaposlene mame,znači dali i meni mogu produžiti porodiljni pa da i nakon djetetovog 1 rođendana nastavim primati 1600kn.unaprijed hvala na odgovorima:):):)

Magda09
18.10.2010., 16:58
pozz svima,imam pitanje i nadam se da če mi netko reći nešto o ovome,a moja situacija je sljedeća...nezaposlena sam,rodila prije 3 mjeseca,dijete ima problema s nogom..ekvinovarus,najvjerovatnije će morati na operaciju i još dugoooo hodati po bolnicama i vježbama,sad trenutno primam 1600kn i to do djetetovog 1 rođendana.e sad,čula sam da se porodiljni može produžiti,predaš papire na komisiju pa oni odluče koliko ti produže,ali mene zanima dali to vrijedi i za nezaposlene mame,znači dali i meni mogu produžiti porodiljni pa da i nakon djetetovog 1 rođendana nastavim primati 1600kn.unaprijed hvala na odgovorima:):):)

Zikomid mislim da je ovo tvoje područje i da bi joj mogla dati najtočniji podatak.

Zikomid
18.10.2010., 18:47
Znaci ako sam nezaposlena imam pravo na 1663 kn godinu dana i to ako sam prijavljena na burzi min. 12 mjeseci ili to nema veze sa burzom?

Morate biti zdravstveno osigurani, prijavljeni na burzu 9 mj neprekidno ili 12 mj s prekidima u zadnje 2 godine prije rođenja djeteta i imati prijavljeno neprekidno prebivalište u Hrvatskoj 3 godine.

SSS
04.11.2010., 11:35
Kao i mnoge cure ovdje, i ja sam zbunjena oko potrebnog radnog staža za ostvarivanje pune porodiljne naknade. Naime, trenutno radim (zadnjih 7 mjeseci), ali imala sam prekinuti radni staž. S druge strane, imam 18 mjeseci radnog staža u zadnje 2 godine.

E sad, ja sam u Zakonu o porodiljnim naknadama pronašla informaciju da vrijedi samo ''12 mjeseci neprekidnog radnog staža''. Vidim da se često spominje i ovih ''18 mjeseci u zadnje 2 godine'', ali u Zakonima taj podatak ja nisam našla. Jel netko 100% siguran da vrijedi tih 18 mjeseci i zašto to nigdje ne piše u Zakonu?

Hvala puno... :)

Zikomid
04.11.2010., 13:01
Kao i mnoge cure ovdje, i ja sam zbunjena oko potrebnog radnog staža za ostvarivanje pune porodiljne naknade. Naime, trenutno radim (zadnjih 7 mjeseci), ali imala sam prekinuti radni staž. S druge strane, imam 18 mjeseci radnog staža u zadnje 2 godine.

E sad, ja sam u Zakonu o porodiljnim naknadama pronašla informaciju da vrijedi samo ''12 mjeseci neprekidnog radnog staža''. Vidim da se često spominje i ovih ''18 mjeseci u zadnje 2 godine'', ali u Zakonima taj podatak ja nisam našla. Jel netko 100% siguran da vrijedi tih 18 mjeseci i zašto to nigdje ne piše u Zakonu?

Hvala puno... :)

Piše u čl. 43. Zakona o obveznom zdr.osiguranju, Narodne novine 150/08
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/01_07.pdf

SSS
04.11.2010., 13:35
Hvala ti Zikomid!!! Sad se bacam na čitanje cijelog Zakona... :)

Zikomid
04.11.2010., 13:57

Ne treba ti cijeli Zakon za porodiljnu naknadu :)

Imaš dovoljno staža, dovoljno isplaćenih plaća i sve ok.

Andy26
09.11.2010., 14:19
Najljepše molim kompetentnu osobu za odgovor!

Naime, radi se o slijedećem:
Radim na ugovor na određeno, trudna sam, imam godinu dana rada u komadu i trebam roditi polovicom slijedeće godine...e sad, ako mi ne produže ugovor, prijavljujem se na burzu.

Moje pitanje je: ako ću biti par mjeseci na burzi prije poroda (znači manje od 9), a imam godinu dana rada u komadu, koliku ću imati porodiljnu naknadu?

Strah me da nebi imala tih 1663kn i da li u mojem slućaju godina dana u komadu utjeće na iznos porodiljne naknade (da li imam prvih 6 mj. naknadu u visini prosjeka plaće, a drugih 6 mj. 2660 ili cijelu godinu 2660kn - čula sam dosta različitih informacija, pa više baš ništa ne znam :confused:)?

Hvala puno na odgovoru :s :s :s

Zikomid
09.11.2010., 15:30
Najljepše molim kompetentnu osobu za odgovor!

Naime, radi se o slijedećem:
Radim na ugovor na određeno, trudna sam, imam godinu dana rada u komadu i trebam roditi polovicom slijedeće godine...e sad, ako mi ne produže ugovor, prijavljujem se na burzu.

Moje pitanje je: ako ću biti par mjeseci na burzi prije poroda (znači manje od 9), a imam godinu dana rada u komadu, koliku ću imati porodiljnu naknadu?

Strah me da nebi imala tih 1663kn i da li u mojem slućaju godina dana u komadu utjeće na iznos porodiljne naknade (da li imam prvih 6 mj. naknadu u visini prosjeka plaće, a drugih 6 mj. 2660 ili cijelu godinu 2660kn - čula sam dosta različitih informacija, pa više baš ništa ne znam :confused:)?

Hvala puno na odgovoru :s :s :s

Da bi imali puni iznos komplikacija u trudnoći, morate imati 12 mjeseci neprekidnog staža ili 18 mjeseci staža u zadnje 2 godine. Kad krenete na rodiljni dopust ukoliko budete bili nezaposlena osoba, iznos je 1663 kn. Naravno, po prekidu radnog odnosa trebate se najprije prijaviti u HZZO kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana, inače gubite pravo na rodiljnu naknadu.

Andy26
10.11.2010., 14:57
Hvala puno na brzom odgovoru!

Toga sam se i bojala-najgora opcija...vidjet ćemo

pinkis
13.11.2010., 07:56
moras imati ispunjen staz osiguranja, dakle moras imati 12, odnosno 18 mjeseci staza osiguranja.

NE!
istu dezinformaciju sam ja procitala pa sam sad u banani.
to za 12/18 mj vrijedi za komplikacije, a za porodiljnu naknadu mora se imati 12 mj neprekidnog staza osiguranjA! nikakvih 18 mjeseci... :flop:
mislim, daj boze da me netko uvjeri u suprotno, ali nisam optimist, jer nitko nije spoemnuo NOVI zakon od 1.1.2009.

osim ako... se u kontinuirani "staz osiguranja" uracunava ono vrijeme kad primas naknadu s biroa!!!??? kod mene je to trajalo nekih 20 dana (inace se ima pravo na to valjda 3 mjeseca...) i odmah potom sam ponovno zaposlena.

zikomid please pomagaj!

Zikomid
13.11.2010., 11:52
NE!
istu dezinformaciju sam ja procitala pa sam sad u banani.
to za 12/18 mj vrijedi za komplikacije, a za porodiljnu naknadu mora se imati 12 mj neprekidnog staza osiguranjA! nikakvih 18 mjeseci... :flop:
mislim, daj boze da me netko uvjeri u suprotno, ali nisam optimist, jer nitko nije spoemnuo NOVI zakon od 1.1.2009.

osim ako... se u kontinuirani "staz osiguranja" uracunava ono vrijeme kad primas naknadu s biroa!!!??? kod mene je to trajalo nekih 20 dana (inace se ima pravo na to valjda 3 mjeseca...) i odmah potom sam ponovno zaposlena.

zikomid please pomagaj!

Čl. 6. stavak 4. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/2008)
«Staž osiguranja je staž koji je fizička osoba ostvarila na temelju svog samostalnog ili nesamostalnog rada, te na temelju naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznoga zdravstvenog osiguranja.» Znači staž osiguranja podrazumijeva rad u poduzeću ili obrtu (nesamostalni rad) ili rad kao npr. vlasnik obrta – obveznik uplate doprinosa (samostalni rad) i vrijeme provedeno na bolovanju (naknada plaće) za vrijeme tog rada ili po prekidu rada (kad HZZO upisuje radni staž u radnu knjižicu).

Ovo je točno: za stupanje na rodiljni dopust treba imati 12 mjeseci staža osiguranja, vidite na www.hzzo-net.hr Shema - rodiljne i roditeljske potpore (tablica u xls formatu).

Zikomid
13.11.2010., 11:55

Ovdje nismo definirali idete li na komplikacije prije rodiljnog dopusta, a navedeni članak vrijedi u slučaju ako isto nije regulirano posebnim propisima.

Ispričavam se, moj previd.

pinkis
13.11.2010., 12:11
Čl. 6. stavak 4. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/2008)
«Staž osiguranja je staž koji je fizička osoba ostvarila na temelju svog samostalnog ili nesamostalnog rada, te na temelju naknade plaće nakon prestanka tog rada ostvarene prema propisima iz obveznoga zdravstvenog osiguranja.» Znači staž osiguranja podrazumijeva rad u poduzeću ili obrtu (nesamostalni rad) ili rad kao npr. vlasnik obrta – obveznik uplate doprinosa (samostalni rad) i vrijeme provedeno na bolovanju (naknada plaće) za vrijeme tog rada ili po prekidu rada (kad HZZO upisuje radni staž u radnu knjižicu).

Ovo je točno: za stupanje na rodiljni dopust treba imati 12 mjeseci staža osiguranja, vidite na www.hzzo-net.hr Shema - rodiljne i roditeljske potpore (tablica u xls formatu).

znaci ovo s biroa se racuna samo ako je vezano uz bolovanje?
moj slucaj, uobicajena naknada po prestanku radnog odnosa ne racuna se kao nastavak staza osiguranja? :(

Zikomid
13.11.2010., 12:53
znaci ovo s biroa se racuna samo ako je vezano uz bolovanje?
moj slucaj, uobicajena naknada po prestanku radnog odnosa ne racuna se kao nastavak staza osiguranja? :(

Jednostavnije, staž osiguranja je onaj staž koji se upisuje u radnu knjižicu.

pinkis
13.11.2010., 13:07
:(

znaci bolje da sam izmislila neko bolovanje koje bi pokrilo tu rupu izmedju 2 posla.

ili jos bolje, da sam sjedila kod kuce i cesala guzicu umjesto sveg tog truda fax pa rad+fax pa jos malo rada... i nista :flop:

mucika
18.11.2010., 10:55
Lijep pozdrav!

Imam jedno pitanje, nisam baš najbolje shvatila da li tih 12 mj neprekinutog radnog staža mora proći do početka trudnoće ili se može taj staž skupljati do onih 28 dana prije poroda kada nastupa obavezni porodiljni?:ne zna:

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Zikomid
18.11.2010., 11:11
Lijep pozdrav!

Imam jedno pitanje, nisam baš najbolje shvatila da li tih 12 mj neprekinutog radnog staža mora proći do početka trudnoće ili se može taj staž skupljati do onih 28 dana prije poroda kada nastupa obavezni porodiljni?:ne zna:

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Kad donesete doznaku u HZZO na njoj piše 1. dan bolovanja i to je datum koji je relevantan za izračunavanje staža osiguranja.

ivanica84
23.11.2010., 08:12
mogu li ja postavit par pitanja?

ja radinm vec 6 godina. prijavljena sam na 3000 kn (drugi dio place dobivam ''na ruke'')-da bi vjerovatno on imao manji porez ili sta ja znan sta vec.
cula sam da bi se mozda mogla dogovorit sa sefom da mi poveca placu da dobivam vecu naknadu.zanima me koliko dugo bi morala imati vecu placu (i koliko da se dogovorim da mi je poveca, da bi imala sto bolju naknadu) da bi primala vecu naknadu, i dali znate kako i koliko bi onda sefu morala vracati to sta on placa radi moga povecanja place?

tanita
23.11.2010., 08:41

ja radinm vec 6 godina. prijavljena sam na 3000 kn (drugi dio place dobivam ''na ruke'')-da bi vjerovatno on imao manji porez ili sta ja znan sta vec.
cula sam da bi se mozda mogla dogovorit sa sefom da mi poveca placu da dobivam vecu naknadu.zanima me koliko dugo bi morala imati vecu placu (i koliko da se dogovorim da mi je poveca, da bi imala sto bolju naknadu) da bi primala vecu naknadu, i dali znate kako i koliko bi onda sefu morala vracati to sta on placa radi moga povecanja place?

evo ti kalkulator placa pa si racunaj,
http://www.moj-posao.net/jseeker_salarycalculation.php?doAction=calculate
osobno mislim da baš i nema neke racunice ako uzmeš u obzir da "kao" punu placu primaš (bar za sad) samo prvih 6mj. (ovo "kao" ti znaci da neceš dobivati 6000 kn koliko si imala placu vec manje)

recimo da ti poveca placu na 6000 kn (netto) ti mu trebaš vratiti cca. 600 I. stup MIO, 200 II. stup, cca, 350 kn poreza, 60 kn prireza (Zgb), 600kn, HZZo, 70 kn doprinos za zapošljavanje, 20 kn, dop. za ozljede na radu, što je cca 1900 kn/mj. :ne zna:

ivanica84
23.11.2010., 08:53
fala....
vidit cemo kako cemo se uspit dogovorit....

Zikomid
23.11.2010., 09:23

Ovakvom prijavom i isplatom na ruke gubite samo Vi, jer Vam se iz plaće izdvaja manji dio doprinosa za mirovinsko osiguranje, a u konačnici utječe na isplatu Vašeg bolovanja (porodiljnog ali i ostalih vrsta bolovanja). Doduše plaćate manji porez, no ovo nije bilo pitanje.

Naravno da se možete dogovoriti sa šefom da Vam poveća bruto i neto plaću koja će biti prikazana u obrascu ER1 (Potvrda o plaći) a koju ćete predati na HZZO radi isplate komplikacija u trudnoći/porodiljne naknade. No treba Vas upozoriti da svako namjerno povećanje plaće u svrhu potraživanja veće porodiljne naknade podliježe kontroli HZZO-a i mogućim sankcijama.

emma11
25.11.2010., 20:02
Molim pomoć za moj slučaj, ako ima netko tko bi mi objasnio na što imam pravo odnosno što bi u mom slučaju bilo najpametnije napraviti. Više mi se vrti u glavi od silnih zakona i promjena zakona.

Nezaposlena sam točno godinu dana, do tada imam 7 godina neprekidnog staža. U ovih godinu dana radila sam na crno - poslodavac mi je svaki mjesec govorio da će me prijaviti ali nije, prestala sam raditi kod njega.
Prijavila sam se na HZZ 01.10., Sada sam i službeno i neslužbeno nezaposlena, dakle uskoro ću biti 2 mjeseca na HZZ-u.
Trudna sam malo manje od 2 mjeseca, nosim blizance, roditi bih trebala početkom 7. mj.
Mogu ostvariti status zaposlene ili nezaposlene osobe tek kad će mi dijeca imati 3 mj.?? A što u međuvremenu?

Razmišljam o dogovoru s jednim poslodavcem da me prijavi na npr 2100 kn (doprinosi su tada cca 1000 kn), kako bih barem nakon godinu dana stekla pravo zaposlene osobe i time dobivala naknadu za rodiljni i roditeljski dopust ali pitam se isplati li mi se to?
1. Kolika bi mi bila naknada za bolovanje (komplikacije u trudnoći) - cca 800 kn??, koliko dugo mogu primati neku ili točno tu naknadu, odnosno mogu li to bolovanje otvoriti odmah idući mjesec? Mora li poslodavac i dalje plaćati doprinose za mene?
2. Kolika bi mi bila naknada za rodiljni, a kolika za porodiljni dopust?

Druga varijanta mi je ostati na HZZ-u, kolike su naknade u tom slučaju?

Hvala

Evo kako sam ja razumjela pravila za rodiljne i roditeljske naknade nezaposlene osobe - ispravite me ako griješim:
1. tijekom trudnoće nemam pravo na ikakve naknade
2. rodiljna naknada za prva tri mjeseca starosti djece imam pravo na 831 kn (kao nezaposlena osoba koja ne ispunjava uvijet 12 mj na HZZ-u)
3. rodiljna naknada za iduća tri mjeseca imam pravo na 1663 kn (kao nezaposlena osoba koja ispunjava uvijet 12 mj na HZZ-u)
4. roditeljska naknada za idućih 30 mjeseci starosti djece imam pravo na 1663 kn?

I evo kako sam razumjela pravila za spomenute naknade zaposlene osobe:
1. svaki mjesec uplaćujem 1000 kn naknade za fiktivnu plaću 2100 kn, ukoliko otvorim bolovanje odmah idući mjesec, za bolovanje mogu ostvariti pravo na naknadu 831 kn?
2. rodiljna naknada za prva tri mjeseca starosti djece imam pravo na 1663 kn (kao zaposlena osoba koja ne ispunjava uvijet 12 mj neprekidnog staža)
3. rodiljna naknada za iduća tri mjeseca imam pravo na punu plaću, dakle 2100 kn u mom slučaju (kao zaposlena osoba koja ispunjava uvijet 12 mj nepr. staža)
4. roditeljska naknada za idućih 30 mjeseci starosti djece imam pravo na 2100 kn ili 1663 kn?

Ali... znači li to da moj poslodavac mora cijelo vrijeme plaćati doprinose za mene ili ako je tako može li me u nekom trenutku odjaviti?

Ovo mi se čini dobar link - ukratko su napisali najosnovnije:

http://www.tenabe.hr/Novine/rodiljneiroditeljskepotpore/tabid/228/Default.aspx

Zikomid
25.11.2010., 21:49
Evo kako sam ja razumjela pravila za rodiljne i roditeljske naknade nezaposlene osobe - ispravite me ako griješim:
1. tijekom trudnoće nemam pravo na ikakve naknade
2. rodiljna naknada za prva tri mjeseca starosti djece imam pravo na 831 kn (kao nezaposlena osoba koja ne ispunjava uvijet 12 mj na HZZ-u)
3. rodiljna naknada za iduća tri mjeseca imam pravo na 1663 kn (kao nezaposlena osoba koja ispunjava uvijet 12 mj na HZZ-u)
4. roditeljska naknada za idućih 30 mjeseci starosti djece imam pravo na 1663 kn?

1. Točno, pravo na naknadu se stječe rođenjem djeteta.
2. i 3. Rodiljna naknada za nezaposlene osobe iznosi 1663 kn (50% proračunske osnovice).
4. 30 mjeseci traje roditeljska pošteda od rada za blizance, treće i svako iduće dijete i iznosi 1663 kn.

I evo kako sam razumjela pravila za spomenute naknade zaposlene osobe:
1. svaki mjesec uplaćujem 1000 kn naknade za fiktivnu plaću 2100 kn, ukoliko otvorim bolovanje odmah idući mjesec, za bolovanje mogu ostvariti pravo na naknadu 831 kn?
2. rodiljna naknada za prva tri mjeseca starosti djece imam pravo na 1663 kn (kao zaposlena osoba koja ne ispunjava uvijet 12 mj neprekidnog staža)
3. rodiljna naknada za iduća tri mjeseca imam pravo na punu plaću, dakle 2100 kn u mom slučaju (kao zaposlena osoba koja ispunjava uvijet 12 mj nepr. staža)
4. roditeljska naknada za idućih 30 mjeseci starosti djece imam pravo na 2100 kn ili 1663 kn?

Ali... znači li to da moj poslodavac mora cijelo vrijeme plaćati doprinose za mene ili ako je tako može li me u nekom trenutku odjaviti?

Poslodavac ne plaća doprinose od prvog dana kad otvorite tzv. komplikacije u trudnoći (bolovanje), a može Vas odjaviti tijekom bolovanja, bilo kojeg trenutka.

Ovo prethodno napisano je pogrešno.

emma11
25.11.2010., 21:56
Zikomid, a znači li ako me poslodavac odjavi tijekom bolovanja da gubim pravo primanja naknada kao zaposlena osoba? U tom treutku se prijavljujem na HZZ i dalje sve kao nezaposlena?

U mom slučaju, 12 mjeseci na HZZ-u napunit ću tek 3 mjeseca nakon poroda, zato sam pisala umanjene naknade za prva tri mjeseca života moje buduće djece.

Ako poslodavac ne plaća naknade, onda me ni ne mora odjaviti... Drugim riječima, to bi mi se isplatilo čak i da uplaćujem doprinose 1000 kn svaki mjesec do otvaranja bolovanja. Ali koliko dugo trebam biti zaposlena da bih mogla otvoriti bolovanje?

Zikomid
25.11.2010., 22:03
Zikomid, a znači li ako me poslodavac odjavi tijekom bolovanja da gubim pravo primanja naknada kao zaposlena osoba? U tom treutku se prijavljujem na HZZ i dalje sve kao nezaposlena?

U mom slučaju, 12 mjeseci na HZZ-u napunit ću tek 3 mjeseca nakon poroda, zato sam pisala umanjene naknade za prva tri mjeseca života moje buduće djece.

Da, odjavom iz radnog odnosa, naravno gubite i prava iz radnog odnosa. Iako poslodavci ne plaćaju doprinose i nemaju trošak plaće trudnica, već su trudnice od prvog dana bolovanja na teret HZZO-a, u praksi ima puno slučajeva odjava iz radnog odnosa.

Pretpostavljam da se radi o blizancima, za koje imate pravo na trogodišnju roditeljsku naknadu u iznosu od 1663 kn, bez obzira da li ste zaposleni ili ne, odnosno u tom razdoblju faktor zaposlenosti ne igra ulogu.

emma11
25.11.2010., 22:03
Poslodavac ne plaća doprinose od prvog dana kad otvorite tzv. komplikacije u trudnoći (bolovanje), a može Vas odjaviti tijekom bolovanja, bilo kojeg trenutka.

Ovo prethodno napisano je pogrešno.

Što je točno pogrešno? Hvala.

Da, odjavom iz radnog odnosa, naravno gubite i prava iz radnog odnosa. Iako poslodavci ne plaćaju doprinose i nemaju trošak plaće trudnica, već su trudnice od prvog dana bolovanja na teret HZZO-a, u praksi ima puno slučajeva odjava iz radnog odnosa.

Pretpostavljam da se radi o blizancima, za koje imate pravo na trogodišnju roditeljsku naknadu u iznosu od 1663 kn, bez obzira da li ste zaposleni ili ne, odnosno u tom razdoblju faktor zaposlenosti ne igra ulogu.

Jeste li pročitali moj prvi post u kojemu sam opisala kompletno svoju situaciju?
Iz ovoga što ste mi napisali čitam kako mi je bolje ostati nezaposlena nego tražiti zaposlenje u ovoj situaciji... čini se nelogično, ali očito istinito. :)

Zikomid
25.11.2010., 22:11
Što je točno pogrešno? Hvala.

Sad sam tek vidjela prvi post, idem proučiti.

Inače, ni komplikacije ni rodiljnu naknadu ne možete dobiti na ruke u HZZO, već morate imati tekući račun koji glasi na Vaše ime. (vezano uz drugi post)

Dakle ovako:
1. nemate staž osiguranja, odnosno nemate 12 mjeseci neprekidnog staža ni 18 mjeseci u zadnje 2 godine prije stupanja na bolovanje; ili 12 mjeseci prije stupanja na rodiljni dopust, da se zaposlite sutra ne dobivate ništa s time
2. zašto ćete plaćati doprinose osobi koja nema nikakav trošak zapošljavajući Vas niti plaća doprinose??

Staž osiguranja, odnosno stjecanje prava zaposlene osobe se gleda prije stupanja na bolovanje, a ne u tijeku bolovanja, tako da Vi ne ostvarujete nikakav status kad djeca navrše 3 mjeseca.

Vi imate samo jednu opciju: primati 1663 kn od rođenja djece do navršene 3 godine. Fiktivnim zapošljavanjem ne dobivate ništa, jer nemate potreban staž osiguranja.

emma11
25.11.2010., 22:27
Hm, zanimljivo, unutar rodiljnog dopusta ne mijenja se moj status. Vrijedi li to i za ostvarivanje statusa nezaposlene osobe? Ispričavam se ako gnjavim, ali ako ne ostvarujem status nezaposlene osobe kad mi djeca navrše 3 mjeseca života izgleda kao da nemam pravo na ikakve naknade :(

Zikomid
25.11.2010., 22:40
Hm, zanimljivo, unutar rodiljnog dopusta ne mijenja se moj status. Vrijedi li to i za ostvarivanje statusa nezaposlene osobe? Ispričavam se ako gnjavim, ali ako ne ostvarujem status nezaposlene osobe kad mi djeca navrše 3 mjeseca života izgleda kao da nemam pravo na ikakve naknade :(

Vi znači mislite da ako Vas poslodavac zaposli i otvorite bolovanje za npr. 3 mjeseca kad budete bili trudni 5 mjeseci ( u tom trenutku nemate uvjet staža osiguranja) ostvarujete sva prava zaposlene osobe nakon narednih 9 mjeseci jer bi tad imali 12 mjeseci staža osiguranja? Staž osiguranja je uvjet prethodnog osiguranja.

emma11
25.11.2010., 22:43
Hvala, razumijem, to što kažete odnosi se na zaposlenu osobu, a što se tiče statusa nezaposlene osobe - isto se traži 12 mj bivanja na HZZ-u kako bi se ispunio uvijet "nezaposlene osobe" i pitam samo hoću li imati ikakvu naknadu?

Ispričavam se stvarno ako gnjavim, jednostavno sam u panici - nezaposlena sam ali nisam bila na HZZ-u, stanje u državi je koma, čim sam svom potencijalnom poslodavcu rekla da sam trudna više mi se nije javio, nosim dvoje djece i ne znam što mi je najbolje činiti, možda preseliti u neku drugu državu? :)

Zikomid
25.11.2010., 22:50
Hvala, razumijem, to što kažete odnosi se na zaposlenu osobu, a što se tiče statusa nezaposlene osobe - isto se traži 12 mj bivanja na HZZ-u kako bi se ispunio uvijet "nezaposlene osobe" i pitam samo hoću li imati ikakvu naknadu?

Ispričavam se stvarno ako gnjavim, jednostavno sam u panici - nezaposlena sam ali nisam bila na HZZ-u, stanje u državi je koma, čim sam svom potencijalnom poslodavcu rekla da sam trudna više mi se nije javio, nosim dvoje djece i ne znam što mi je najbolje činiti, možda preseliti u neku drugu državu? :)

Traži se 9 mjeseci neprekidne prijave na Zavodu za zapošljavanje prije rođenja djeteta ili 12 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine ili u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa ako u tom trenutku imate najmanje 6 mjeseci radnog staža. Imate li to??

Za drugu državu ne znam.:ne zna:

emma11
25.11.2010., 22:59
1. 9 mjeseci prije rođenja djeteta će onda taman biti (na HZZ-u sam od 1.10.), ali taman znači da se radi o danu-dva ... ups, a što ako ranije rodim (termin mi je početkom 7. mj)? Kada pričamo o mjesecima, koliko se računa da mjesec ima dana?
2. 12 mjeseci unutar 2 godine nemam. Imam neprekidan staž ukupno 7 godina sve do dana 12.11.2009.
3. A ovih 6 mjeseci radnog staža bih mogla ispuniti ako se fiktivno zaposlim...

Zikomid
25.11.2010., 23:01
1. 9 mjeseci prije rođenja djeteta će onda taman biti (na HZZ-u sam od 1.10.), ali taman znači da se radi o danu-dva ... ups, a što ako ranije rodim (termin mi je početkom 7. mj)? Kada pričamo o mjesecima, koliko se računa da mjesec ima dana?
2. 12 mjeseci unutar 2 godine nemam. Imam neprekidan staž ukupno 7 godina sve do dana 12.11.2009.
3. A ovih 6 mjeseci radnog staža bih mogla ispuniti ako se fiktivno zaposlim...

Jooj emma11, govorim o uvjetu nezaposlene osobe, jer uvjet zaposlene ne ostvarujete.

emma11
25.11.2010., 23:24
U redu, hvala na strpljenju.
Onih 9 mjeseci ću vrlo vjerojatno imati.
Nemam 12 mj bivanja na HZZ-u u zadnje dvije godine.
A zadnji mogući uvijet nisam sigurna jesam li dobro razumjela, ako je to otvaranje rodiljnog dopusta 30 dana nakon prekida radnog odnosa koje je trajalo barem 6 mjeseci, onda to ne ispunjavam.

Nadam se da će ovo moje mučenje strpljive forumašice Zikomid biti korisno još nekome :)

Zikomid
26.11.2010., 10:08
U redu, hvala na strpljenju.
Onih 9 mjeseci ću vrlo vjerojatno imati.
Nemam 12 mj bivanja na HZZ-u u zadnje dvije godine.
A zadnji mogući uvijet nisam sigurna jesam li dobro razumjela, ako je to otvaranje rodiljnog dopusta 30 dana nakon prekida radnog odnosa koje je trajalo barem 6 mjeseci, onda to ne ispunjavam.Nadam se da će ovo moje mučenje strpljive forumašice Zikomid biti korisno još nekome :)

Ne, prijava na Zavod za zapošljavanje u roku od 30 dana od prekida radnog odnosa koji je trajao bar 6 mjeseci. :)

Jeste bili uopće na HZZO-u?

emma11
27.11.2010., 23:18
Nisam, htjela sam prvo vidjeti koje su mi opcije, jer računam da će me tamo dočekati nepreljubazne osobe.
Vaši odgovori su mi puno pomogli :) hvala.

kvikikviki
28.11.2010., 01:10
molim pomoc
zaposlena sam u firmi 3 g i sad sam trudna 4mj i na komplikacijama do 4 mj,medjutim posto sam prijavljena na odredjeno do nove godine,mene zanima ako mi poslodavac ne produži ugovor imam li ja poslije nove godine pravo na naknadu za bolovanje i porodiljnu naknadu,inace ja sam strani državljanin imam radnu dozvolu ali nemam pravo prijaviti se na zavod za nezaposlene ako mi neproduži ugovor
unaprijed hvala

Zikomid
28.11.2010., 11:04
Nisam, htjela sam prvo vidjeti koje su mi opcije, jer računam da će me tamo dočekati nepreljubazne osobe.
Vaši odgovori su mi puno pomogli :) hvala.

Javite se što su Vam odgovorili i kako ste riješili. :)

Zikomid
28.11.2010., 11:12
molim pomoc
zaposlena sam u firmi 3 g i sad sam trudna 4mj i na komplikacijama do 4 mj,medjutim posto sam prijavljena na odredjeno do nove godine,mene zanima ako mi poslodavac ne produži ugovor imam li ja poslije nove godine pravo na naknadu za bolovanje i porodiljnu naknadu,inace ja sam strani državljanin imam radnu dozvolu ali nemam pravo prijaviti se na zavod za nezaposlene ako mi neproduži ugovor
unaprijed hvala

Da bi ostvarili pravo na naknadu morate imati odobreni stalni boravak u RH, boraviti u RH najmanje 3 godine, te biti zdravstveno osigurani prema propisima RH.

Nezaposlena osoba, bilo hrvatski državljanin, bilo stranac, nema pravo na tzv. komplikacije, već na rodiljnu naknadu (od datuma rođenja djeteta).

ivanica84
02.12.2010., 15:15
ljudi...imala bi vas nesto pitat...jucer san potvrdlia trudnocu i tribala bi to rec i sefu radi posla i ostalog....mene zanima porodiljna naknada koliko max moza bit-ja san prijavljena na 3000 kn, a 2600 dobivan ''na ruke''...kako san ja izracunala po gore navedenoj formuli ja bi dobivala 1000kn-sta mi se pari malo.pa bi ja pokusala sa njin razgovarat da mi uplati vecu placu pa da dobivan i vecu naknadu...i mozete li mi rec sta bi sve tribala napravit-jer jos se nisan snasla u ni cemu :-(

Eva31
06.12.2010., 17:58
Molim pomoć, cijeli dan tražim po netu i našla sam svakave odgovore, pa evo ako netko zna nek napiše. Radi se o mojoj prijateljici. Rodila prvo dijete nakon 10 godina neprekidnog staža bez komplikacija i do tu je sve jasno dobivala je prvih 6 mjeseci naknadu 4257 i sitno kn, a drugih 2660 kn. Evo sad joj se izlazi porodiljni za dva tjedna, ali ona je opet trudna i trebala bi rodit početkom 4. mjeseca. Išla se je konzultirat na HZZO što bi joj bilo najpametnije napravit i rekli joj slijedeće: najbolje da joj se otvore komplikacije i da će onda dobivat bolovanje i naknadu za prvih 6 mjeseci u iznosu 4257 kn, a drugih 6 mjeseci 2660. Danas su ju zvali iz HZZO-a da je u međuvremenu došlo do promjena i da ukoliko ne bude išla raditi dobivat će naknadu od 1660 kn. E sad što da se radi? Jer kad bi se ona i vratila raditi radila bi eventualno neka 3-4 mjeseca i to joj opet nebi bilo dosta da dobiva naknadu prema svojoj plaći. Jer ona zapravo nema prekid staža nego je žena bila na porodiljnom. Jel netko zna nešto o tome? Ja nisam čula da se je u zadnje vrijeme nešto mijenjalo.Pomagajte jer je jadna stvarno u komi.

jaja
06.12.2010., 18:39
pa ajde da ju otkomimo... :kava:

ako bi radila tri ili četiri mjeseca, to je dovoljno da ponovo ima prosjek svoje plaće... i ovo ti je milion posto točno pa nek se mlada mama ne sekira

e sad.. ni taj period ne treba cijeli da odradi... vrlo rado ću sve objasnit na PM

Zikomid
06.12.2010., 20:13
Molim pomoć, cijeli dan tražim po netu i našla sam svakave odgovore, pa evo ako netko zna nek napiše. Radi se o mojoj prijateljici. Rodila prvo dijete nakon 10 godina neprekidnog staža bez komplikacija i do tu je sve jasno dobivala je prvih 6 mjeseci naknadu 4257 i sitno kn, a drugih 2660 kn. Evo sad joj se izlazi porodiljni za dva tjedna, ali ona je opet trudna i trebala bi rodit početkom 4. mjeseca. Išla se je konzultirat na HZZO što bi joj bilo najpametnije napravit i rekli joj slijedeće: najbolje da joj se otvore komplikacije i da će onda dobivat bolovanje i naknadu za prvih 6 mjeseci u iznosu 4257 kn, a drugih 6 mjeseci 2660. Danas su ju zvali iz HZZO-a da je u međuvremenu došlo do promjena i da ukoliko ne bude išla raditi dobivat će naknadu od 1660 kn. E sad što da se radi? Jer kad bi se ona i vratila raditi radila bi eventualno neka 3-4 mjeseca i to joj opet nebi bilo dosta da dobiva naknadu prema svojoj plaći. Jer ona zapravo nema prekid staža nego je žena bila na porodiljnom. Jel netko zna nešto o tome? Ja nisam čula da se je u zadnje vrijeme nešto mijenjalo.Pomagajte jer je jadna stvarno u komi.

Nije došlo do promjena, već je dobila pogrešnu informaciju. Budući da ide s jednog na drugo bolovanje, dobivala bi minimalac, ne zbog toga što nema dovoljno staža (ima ga), već zato što bolovanje, odnosno isplata naknada plaće ne ulazi u obračun osnovice.

Znači, nije bitno što ima dovoljno staža, nije bitno što je njena plaća veća od limita HZZO-a, već je jedini razlog minimalne naknade što ide s jednog na drugo bolovanje.

mala-teja3
13.12.2010., 18:29
e ovako...imam pitanjce...bila sam redovna studentica do 30.09.2010. i bila sam osigurana preko tate.prebacila sam se na izvanredno studiranje, no nisam znala da je zakonski rok 30 dana da odem i prijavim se u zdravstveno (da odem i da imam svoje zdravstveno a ne da vise budem osigurana preko tate)...tako da mi je teta u zdravstvenom na salteru rekla neka ovo ostane ovako i neka budem osigurana preko tate i dalje (iako ne bi smjela)...al posto sam ostala trudna bojim se da ne ostanem bez porodiljne naknade...posto se jos uvijek nisam prijavila ni na biro(trebam roditi 2.5.2010.)...a vjencanje imam 30.12.2010....i jos mi je ta teta u zdravstvenom rekla da kad se vjencam da s vjencanim listom dodjem pa da se osiguram preko muza...no on ide uskoro na biro...hoce li biti nekih problema kad budem isla po svoje zdravstveno posto su mi prava kao redovnog studenta istekla 30.09.2010....i nisam se javila 30 dana nakon isteka tih prava...i nisam se jos odjavila s tatinog zdravstvenog

Zikomid
13.12.2010., 18:38
e ovako...imam pitanjce...bila sam redovna studentica do 30.09.2010. i bila sam osigurana preko tate.prebacila sam se na izvanredno studiranje, no nisam znala da je zakonski rok 30 dana da odem i prijavim se u zdravstveno (da odem i da imam svoje zdravstveno a ne da vise budem osigurana preko tate)...tako da mi je teta u zdravstvenom na salteru rekla neka ovo ostane ovako i neka budem osigurana preko tate i dalje (iako ne bi smjela)...al posto sam ostala trudna bojim se da ne ostanem bez porodiljne naknade...posto se jos uvijek nisam prijavila ni na biro(trebam roditi 2.5.2010.)...a vjencanje imam 30.12.2010....i jos mi je ta teta u zdravstvenom rekla da kad se vjencam da s vjencanim listom dodjem pa da se osiguram preko muza...no on ide uskoro na biro...hoce li biti nekih problema kad budem isla po svoje zdravstveno posto su mi prava kao redovnog studenta istekla 30.09.2010....i nisam se javila 30 dana nakon isteka tih prava...i nisam se jos odjavila s tatinog zdravstvenog

Trebaš se odjaviti od tate, jer si u prekršaju ako koristiš neosnovano zdr.iskaznicu. Po vjenčanju ćeš se prijaviti preko supruga, nema veze što je on nezaposlena osoba (naravno i on ima rok prijaviti se unutar 30 dana od otkaza). Ovaj "savjet" tete sa zdravstvenog je glupost, jer da li će ti ona platiti kaznu ako odeš kod ginekologa sa zdr.iskaznicom na koju nemaš pravo??

mala-teja3
13.12.2010., 18:47
dobro da li je taj zakonski rok prijave na zdravstveno (od isteka mojih prava kao redovnog studenta) 30 ili 90 dana...i da li to ima ikakve veze s porodiljnom naknadom....hocu li imati pravo na nju bar na minimalac...posto jos uvijek studiram kao izvanredan student (iako planiram diplomirati do 2 mjeseca)...???

Zikomid
13.12.2010., 18:55
dobro da li je taj zakonski rok prijave na zdravstveno (od isteka mojih prava kao redovnog studenta) 30 ili 90 dana...i da li to ima ikakve veze s porodiljnom naknadom....hocu li imati pravo na nju bar na minimalac...posto jos uvijek studiram kao izvanredan student (iako planiram diplomirati do 2 mjeseca)...???

30 dana je rok od prijelaza s redovitog na vanredni studij i kad diplomiraš. Kad se udaš osiguraj se preko muža, ali čim diplomiraš, prijavi se na HZZO kao nezaposlena osoba i odjavi od muža. Moram malo provjeriti, jer vanredne studentice nemaju pravo na porodiljnu naknadu. Javim sutra, ok?

mala-teja3
13.12.2010., 19:07
moze moze...vi provjerite pa javite...iako imam vec dogovorenu obranu diplomskog...dakle svakako cu diplomirati do 2 mjeseca i necu vise biti ni redovan ni vanredan student....hvala na ovim podatcima...

Katrin
13.12.2010., 19:40
Molim da ne citirate post direktno iznad vaseg odgovora.

Clarice
15.12.2010., 09:44
Nisam sigurna da sam skužila ovo s naknadama i rokom zaposlenja prije trudnoće..
Evo imaginarna (potencijalna) situacija.
Žena radi godinama, neprekidno. Zatim da otkaz. I npr. 3 mjeseca je bez posla, prijavljena na zavodu za zapošljavanje.
I u tom trećem mjesecu bez posla ide otvoriti čuvanje trudnoće (ako se to uopće može kada ne radi?!), da li ide po prosijek plaće - 3 mjeseca od bivšeg poslodavca i 3 mjeseca od zavoda? Ili jednostavno tu više nema nikakvih prosjeka i nema pravo na naknadu.
Budući bi i sa ta 3 mjeseca (s obzirom na veliku plaću) mogla ući u kategoriju onih koji dobivaju maksimalnu naknadu (4.000 i nešto) od 45 dana pred porod pa do 6 mj. djeteta? A zatim prijeći na onih 2600 i koliko već...

hvala na odgovoru!

Zikomid
15.12.2010., 14:37

Ako nisi prijavljena na biro, nećeš imati pravo na porodiljnu naknadu.

Corina26
17.12.2010., 13:49
Možda ovo pomogne;
VI. PRAVO RODITELJA IZVAN SUSTAVA RADA
Članak 31.
(1) Majka izvan sustava rada iz članka 7. stavka 1. točke 6. ovoga Zakona ima pravo na novčanu pomoć
tijekom rodiljne i roditeljske brige o novorođenom djetetu.
(2) Pod rodiljnom brigom o djetetu iz stavka 1. ovog članka podrazumijeva se razdoblje od rođenja djeteta
do navršenoga 6. mjeseca života djeteta, a pod roditeljskom brigom razdoblje od 6. mjeseca do navršene 1.
godine života djeteta, za prvo i drugo rođeno dijete ili do navršene 3. godine života djeteta kod rođenja
blizanaca, trećeg i svakoga sljedećeg djeteta.

Članak 32.
(1) Majka izvan sustava rada može ostvariti pravo s osnove rodilje i roditeljske brige o djetetu iz članka
31. stavka 1. i 2. ovoga Zakona pod uvjetom da na dan rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:
– da je hrvatska državljanka ili strankinja s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,
– da ima neprekidno prebivalište ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje 5 godina,
– da je zdravstveno osigurana prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.
(2) Iznimno, majka izvan sustava rada, koja u tijeku korištenja prava na novčanu pomoć tijekom rodiljne i roditeljske brige o novorođenom djetetu završi redovito školovanje ili pohađanje sveučilišnog ili stručnog studija ili joj obveze redovitog školovanja ili pohađanje sveučilišnog i stručnog studija miruju ili prekine redovito školovanje, pohađanje sveučilišnog ili stručnog studija, zadržava pravo korištenja priznatog prava do roka propisanog za njegovo korištenje, ako se u roku od 30 dana od dana prekida ili završetka
redovitog školovanja ili pohađanja sveučilišnog studija prijavila u evidenciju nezaposlenih osoba kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
(3) Majka iz stavka 1. ovoga članka koja izgubi status u obveznom zdravstvenom osiguranju, a nije u roku od 30 dana stekla novi status osigurane osobe kod Zavoda, gubi pravo na korištenje prava iz stavka 1.
ovoga članka.

macho_st
25.12.2010., 17:08
Dakle ovako: žena mi je trudna te je na bolovanju već 98 dana zbog komplikacija u trudnoći. U njihovom kolektivnom ugovoru stoji da svaki radnik koji je na bolovanju duže od 90 dana ima pravo na jednokratnu naknadu u iznosu od cca 3000 kuna, međutim njezina pravnica joj je rekla da ona nema pravo na to jer kao da ona nije bolesna i da se njezino bolovanje vodi pod drugom šifrom. Zanima me dali ona ima pravo na tu naknadu jer u kolektivnom ugovoru nigdje se ne spominje da trudnice nemaju pravo na to? Unaprijed zahvaljujem.

Cherry
25.12.2010., 17:35
Ima pravo na tu nakadu jer se komplikacije u trudnoći vode kao bolovanje, jedino ako je već na rodiljnom dopustu onda nema pravo.
Neka provjeri pod kojom šifrom je vode, ali svakako ima pravo ako je na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći.

Zikomid
25.12.2010., 17:42
Dakle ovako: žena mi je trudna te je na bolovanju već 98 dana zbog komplikacija u trudnoći. U njihovom kolektivnom ugovoru stoji da svaki radnik koji je na bolovanju duže od 90 dana ima pravo na jednokratnu naknadu u iznosu od cca 3000 kuna, međutim njezina pravnica joj je rekla da ona nema pravo na to jer kao da ona nije bolesna i da se njezino bolovanje vodi pod drugom šifrom. Zanima me dali ona ima pravo na tu naknadu jer u kolektivnom ugovoru nigdje se ne spominje da trudnice nemaju pravo na to? Unaprijed zahvaljujem.

Pravo na pomoć u svezi bolovanja dužeg od 90 dana regulirano je Pravilnikom o radu. Tzv. komplikacije u trudnoći (šifra na doznaci za bolovanje je G0) nisu isključene zato što pravnica smatra da trudnoća nije bolest (jedino u slučaju da je Pravilnikom baš bolovanje zbog očuvanja trudnoće isključeno iz te nadoknade). Isto tako nigdje nisu navedene šifre bolesti radi kojih osoba ne može dobiti pomoć zbog dužeg bolovanja.

Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći je bolovanje kao i bolovanje zbog ozljede na radu, zbog neke druge bolesti, a supruga od liječnika treba dobiti svaki mjesec (do stupanja na rodiljni dopust) doznaku za bolovanje.

Supruga treba napisati pismenu zamolbu kojom traži pomoć zbog dužeg bolovanja i predati pravnici, koja je dužna u slučaju odbijanja takve pomoći i pojasniti razlog odbijanja.

ana.os
26.12.2010., 14:28
Lijepo molim nekoga kompetentnog da mi odgovori imam li ja pravo na ikakvu porodiljnu naknadu- nezaposlena sam ( diplomirala prije dvije godine, nikad nisam bila u radnom odnosu) i nisam prijavljena na Zavod za zapošljavanje ( ali sam, naravno, zdravstveno osigurana-obvezno i dopunsko- preko HZZO-a). prema svemu dosad pročitanom na raznim forumima, ispada da sam morala biti barem godinu dana prijavljena na biro,da bih imala pravo na naknadu. je li to istina? lijep pozdrav i hvala na odgovoru!

macho_st
27.12.2010., 09:13
Pravo na pomoć u svezi bolovanja dužeg od 90 dana regulirano je Pravilnikom o radu. Tzv. komplikacije u trudnoći (šifra na doznaci za bolovanje je G0) nisu isključene zato što pravnica smatra da trudnoća nije bolest (jedino u slučaju da je Pravilnikom baš bolovanje zbog očuvanja trudnoće isključeno iz te nadoknade). Isto tako nigdje nisu navedene šifre bolesti radi kojih osoba ne može dobiti pomoć zbog dužeg bolovanja.

Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći je bolovanje kao i bolovanje zbog ozljede na radu, zbog neke druge bolesti, a supruga od liječnika treba dobiti svaki mjesec (do stupanja na rodiljni dopust) doznaku za bolovanje.

Supruga treba napisati pismenu zamolbu kojom traži pomoć zbog dužeg bolovanja i predati pravnici, koja je dužna u slučaju odbijanja takve pomoći i pojasniti razlog odbijanja.

Da, tako sam i ja mislio, ali onda joj je tajnica rekla ovako: čim si ti otvorila bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, ti si prešla na teret socijalnog i oni ti uplaćuju svaki mjesec 4200 kuna dok ti mi odnosno poslodavac (inače radi u gradskom vrtiću) nije više ništa dužan pa niti uplatiti tu naknadu. Jeli to istina?

Clarice
27.12.2010., 11:28
Nisam sigurna da sam skužila ovo s naknadama i rokom zaposlenja prije trudnoće..
Žena radi godinama, neprekidno. Zatim da otkaz. I npr. 3 mjeseca je bez posla, prijavljena na zavodu za zapošljavanje.
I u tom trećem mjesecu bez posla ide otvoriti čuvanje trudnoće (ako se to uopće može kada ne radi?!), da li ide po prosijek plaće - 3 mjeseca od bivšeg poslodavca i 3 mjeseca od zavoda? Ili jednostavno tu više nema nikakvih prosjeka i nema pravo na naknadu.
Budući bi i sa ta 3 mjeseca (s obzirom na veliku plaću) mogla ući u kategoriju onih koji dobivaju maksimalnu naknadu (4.000 i nešto) od 45 dana pred porod pa do 6 mj. djeteta? A zatim prijeći na onih 2600 i koliko već...

hvala na odgovoru!

zna tko?

Simple Fille
28.12.2010., 12:33
prema svemu dosad pročitanom na raznim forumima, ispada da sam morala biti barem godinu dana prijavljena na biro,da bih imala pravo na naknadu. je li to istina? lijep pozdrav i hvala na odgovoru!

Ne godinu dana nego najmanje 9 mjeseci neprekidno ili 12 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine prije odlaska na porodiljni dopust.

Magda09
04.01.2011., 11:17
Da, tako sam i ja mislio, ali onda joj je tajnica rekla ovako: čim si ti otvorila bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, ti si prešla na teret socijalnog i oni ti uplaćuju svaki mjesec 4200 kuna dok ti mi odnosno poslodavac (inače radi u gradskom vrtiću) nije više ništa dužan pa niti uplatiti tu naknadu. Jeli to istina?

Nije istina, ako je naknada za bolovanje duže od 90 dana regulirana u ugovoru tada je moraju i isplatiti , osim ako kao što je bio slučaj kod mene u firmi su imali interni ugovor koji kaže da poslodavac nije dužan isplatiti naknadu zbog .... npr: recesije i hrpu drugih podataka.

Magda09
04.01.2011., 11:21

hvala na odgovoru!

Ne može otvoriti bolovanje niti komplikacije u trudnoći , jer to mogu koristiti samo one koje su zaposlene.
Za naknadu se stvarno više ne sjećam kako ide ali pogledaj na forumu TRUDNICE, tamo ima netko tko će ti to dobro objasniti sa konkretnim slučajem.

Zikomid
04.01.2011., 13:14

Ovdje miješate dvije različite kategorije:
1. Naknada plaće (isplata komplikacija u trudnoći) je na teret HZZO-a od prvog dana bolovanja i poslodavac govori točno;
2. Pomoć za bolovanje je u domeni poslodavca i s tim HZZO nema nikakve veze, poslodavac može i ne mora dati tu pomoć.

Naknada plaće nije isto što i pomoć, te se ne isplaćuje iz istih izvora sredstava.

Clarice
05.01.2011., 10:41
Ne može otvoriti bolovanje niti komplikacije u trudnoći , jer to mogu koristiti samo one koje su zaposlene.
Za naknadu se stvarno više ne sjećam kako ide ali pogledaj na forumu TRUDNICE, tamo ima netko tko će ti to dobro objasniti sa konkretnim slučajem.

hvala Magda ..

noellef.
08.01.2011., 22:17
Oprostite mi ako je neko već postavio ovakvo pitanje! Situacija mi je slijedeća: rodila sam dvoje dijece s tim da nisam imala prekida PD. Razlika između cura mi je 13 mjeseci. U međuvremenu mi je firma u kojoj sam radila otišla u stečaj i pred dva dana sam dobila dopis da mi otkazuju ugovor o radu kad mi isteče porodiljni uz otkazni rok od 30 dana. U firmi sam radila nekih 8 godina. Interesira me imam li pravao na burzu, koliko i koliko para?

Clarice
10.01.2011., 11:42
pa na ovo pitanje i ja koja nemam pojma o pravu, bih rekla da naravno imaš pravo na burzu i naknadu..
Neka ti detalje ipak da netko stručniji od mene :D

Dijana_B
11.01.2011., 19:36
Pozdrav svima.Moje ime je Dijana,nova sam ovdje i neznam da li je netko već imao ovakav sličan problem,pa vas molim za pomoć ako imate sličnih iskustava jer sam očajna i neznam više što da radim.Evo ovako: do 30.09.2009.imala sam status redovnog studenta,i zdravstveno osiguranje sam imala preko tate.Nakon toga datuma nisam se prijavila na Zavod u roku od 30 dana jer nisam niti znala da uopće postoje bilo kakvi rokovi prijave niti me tata odjavio jer sam namjeravala nastaviti sa studijem na drugome fakultetu,ali nisam se uspjela upisati.Neočekivano i neplanirano mi se dogodilo to da sam ostala trudna,i 11.12.2010. sam rodila.I sad je problem u tome što nemam pravo na porodiljnu naknadu iako još nisam dobila rješenje doma,jer za vrijeme rođenja djeteta nisam bila osigurana(odnosno bila sam po tati a nisam smjela biti).Tako mi je rekla gospođa u Zavodu za zdravstvo i rekla je da kad dobijem rješenje da se mogu žaliti,a to ću i napraviti pa me sad zanima da li postoji netko tko je imao slična iskustva i dali postoji ikakva nada da mi žalbu uvaže,odnosno da li postoji kakva rupa u zakonu ili bilo što što bi mi pomoglo da ipak ostvarim pravo na porodiljnu naknadu,jer nisam udana,i imam 22 godine i ti novci nam zaista trebaju...Molim vas za bilo kakav savjet ili bilo kakvu pomoć jer sam očajna.Unaprijed se zahvaljujem ...

Zikomid
11.01.2011., 20:02
Nažalost, ne postoji rupa u zakonu.
Da bi se ostvarilo pravo iz obveznog zdr.osiguranja, prvi je uvjet da osoba bude zdravstveno osigurana. Neosigurana osoba nema pravo na rodiljnu naknadu.

paprenjak
12.01.2011., 20:16
Trebam savjet..dali ovrha može sjesti i na socijalnu porodiljnu naknadu od 1600,00 i nešto kuna,jer sam nezaposlena,i ako može kako to spriječiti? Hvala:(:(

boo-boo
15.01.2011., 10:21
A ako ipak ostaneš zaposlena na određeno, tada bi trebala imati godinu dana neprekidnog radnog staža (od trenutka kad želiš na bolovanje pa unatrag godinu dana) ili najmanje 18 mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine. Tada imaš pravo na naknadu plaće od HZZO-a za vrijeme bolovanja i porodiljnog dopusta. Samo ne znam da li u visini sadašnje plaće ili to smanjuju.

Ja bi svoje pitanje na ovo nadovezala.
Naime, ugovor dobivam na dva-tri mj. i nema naznake da će biti na neodređeno. Imam 21mj. neprekinutog radnog staža.
Što ako mi za vrijeme bolovanja (komplikacija u trudnoći) istekne ugovor i poslodavac mi ga ne produži? Imam li tada pravo na naknadu za komplikacije u trudnoći ili samo na porodiljnu naknadu za nezaposlene?

legalis
15.01.2011., 11:34
imala bih pitanje,
Dobila sam tiskanicu 3, na kojoj trebam ispuniti zahtjev za dobivanje rodiljne mj naknade.
Nezaposlena sam. Vodim se izvan sustava rada.
To mi je prva bebica.

Nije mi jasan dio na tiskanici gdje se navodi predmet
1.zahtjev za korištenje prava na rodiljnu brigu o novorođenom djetetu
2.zahtjev za korištenje prava na roditeljsku brigu o novorođenom djetetu,

ispod toga se navodi rodiljna briga o novorođenom djetetu u trajanju do 6mj djetetovog života.
i roditeljska briga o novorođenom djetetu do navršene godine dana života , za prvo i drugo rođeno dijete.

sada mi nije jasno, da li ovdje ostvarujem pravo dobivanja mj naknade do 6 mj djetetovog života ili do godine dana djetetovog života?

Hvala na informaciji. :)

paprenjak
16.01.2011., 09:52
imala bih pitanje,
Dobila sam tiskanicu 3, na kojoj trebam ispuniti zahtjev za dobivanje rodiljne mj naknade.
Nezaposlena sam. Vodim se izvan sustava rada.
To mi je prva bebica.

Nije mi jasan dio na tiskanici gdje se navodi predmet
1.zahtjev za korištenje prava na rodiljnu brigu o novorođenom djetetu
2.zahtjev za korištenje prava na roditeljsku brigu o novorođenom djetetu,

ispod toga se navodi rodiljna briga o novorođenom djetetu u trajanju do 6mj djetetovog života.
i roditeljska briga o novorođenom djetetu do navršene godine dana života , za prvo i drugo rođeno dijete.

sada mi nije jasno, da li ovdje ostvarujem pravo dobivanja mj naknade do 6 mj djetetovog života ili do godine dana djetetovog života?

Hvala na informaciji. :)

Mi smo to ostavili prazno,ispunila teta na šalteru,i dobili godinu dana naknade,tak da nemaš brige:mig::top:

emilybronte
19.01.2011., 14:13
Poštovanje,

može li mi tko pomoći sa informacijom?
već drugu godinu imam nepunu satnicu u školi. prošle godine sam imala 2/3 satnice i plaću 3000 kn. Bila sam prijavljena na neodređeno, ali sam ove školske godine postala tehnološki višak. gradski ured mi je našao pola satnice u drugoj školi i trenutno sam tamo prijavljena na određeno i plaća mi je 2300 kn. u prošloj školi su mi ponudili promjenjeni ugovor na samo 4 sata tjedno. nisam prihvatila jer je to premalo i nadala sam se da ću naći negdje dovoljno sati da popunim satnicu. Ne mogu biti prijavljena u tri škole. na burzi mi se nisu javili do sad, iako sam im se javila i rekla da tražim još pola satnice.

Nedavno sam zatrudnjela i zanima me kolika će mi biti porodiljna naknada i mogu li dobiti još kakav dodatak od burze obzirom da nisam svojim izborom na nepunoj satnici?

zahvaljujem unaprijed.

dondo
23.01.2011., 17:25
Pozdrav svima i odmah na početku isprike ako ej već bilo postavljeno pitanje ali ne mogu naći odgovor.
Supruga mi je na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći, zaposlena je na određeno i ugovor o radu joj istiće 15 dana prije početka porodiljnog dopusta te je od tog trenutka službeno nezaposlena. Bolovanje će trajati do samog porodiljnog.
Zanima me nekoliko stvari:
Da li se mora nakon isteka ugovora odmah prijaviti u zavod za zapošljavanje?
Da li ju ja mogu, pošto je nezaposlena, upisati na poreznu karticu kao uzdržavanog člana obitelji i koristiti polovicu njene povlastice, iako će ona redovito primati porodiljnu naknadu. Za sada imam jednu svoju povlasticu i polovicu na dijete.
Pošto ima preko 15 godina neprekinutog radnog staža, da li nakon završetka porodiljnog dopusta ima pravo na naknadu za nezaposlene, ako ne nađe posao odmah poslije porodiljnog?

Eto toliko, hvala unaprijed na odgovorima.

Zikomid
23.01.2011., 20:06
Mora se javiti na Zavod jer je to jedan od uvjeta za primanje rodiljne naknade nezaposlene osobe. Porezna olakšica nema veze s primanjem rodiljne naknade. Imate pravo prijaviti nezaposlenog člana kao poreznu olakšicu.

paprenjak
24.01.2011., 12:21
Za primanje porodiljne naknade nije potrebno biti prijavljen na zavodu za zapošljavanje,jer ju mogu primati i osobe izvan sustava rada,kao što je moj slučaj. Ali je bitno ako želite da vam se upiše ona jedna godina staža u knjižicu,onda treba biti prijavljen:kava:

Zikomid
24.01.2011., 17:18
Nezaposlena osoba i osoba van sustava rada su dvije kategorije osiguranika koje ostvaruju pravo na rodiljni i roditeljski dopust, te su uvjeti za ostvarivanje tih prava različiti.

emma11
24.01.2011., 21:47
Radila sam, niam bila prijavljena, mogu mu "staviti soli na rep", ostala trudna i gledam što ću - ne ispunjavam uvijet zaposlene a niti nezaposlene osobe jer sam premalo na zavodu. Kao nezaposlena u svakom slučaju imala bih onaj minimalac od 1660 kn (od kad rodim do godine dana starosti djeteta). Najpametnije mi se ipak učinilo uplatiti malo doprinosa za neku "fake" prijavu kako bih barem imala staž... Uplatiti ću 3 mjeseca, otvoriti bolovanje, primati minimalac od 850 kn do rođenja djeteta i nakon toga 1660 kn ali barem ću imati godinu dana staža. Dakle moja preporuka - bolje biti prijavljena trudnica nego nezaposlena/van sustava rada.

Edina
25.01.2011., 17:32
Nezaposlena osoba i osoba van sustava rada su dvije kategorije osiguranika koje ostvaruju pravo na rodiljni i roditeljski dopust, te su uvjeti za ostvarivanje tih prava različiti.

Može malo pojašnjenje.. koja je razlika u statusima za ova dvije kategorije osiguranika?
Naime, nakon prve trudnoće sam ostala doma, nisam se vratila na posao, i nisam se prijavila na burzu jer nisam tražila posao. Uskoro planiramo drugo dijete i zanima me koja prava mogu ostvarit kao nezaposlena osoba koja se nije prijavila na burzu. Zdrastveno imam :)
Hvala!

minory
31.01.2011., 15:58
pozdrav!

nikako da nađem odgovor... koliko majke blizanaca dugo primaju punu plaću isto 6 mj. kao kod jednog djeteta ili duži period?

thanx

gospoja
31.01.2011., 16:31
pozdrav!

nikako da nađem odgovor... koliko majke blizanaca dugo primaju punu plaću isto 6 mj. kao kod jednog djeteta ili duži period?

thanx

isto 6 mj

romanticna
01.02.2011., 17:47
ne znam da li sam napravom mjestu za ovo pitanje...

porodiljni mi ističe 11.02. i nakon toga trebam početi raditi
zanima me, u slučaju da se ja dogovorim s poslodavcem o početku rada tek 01.03., da li za ova dva tjedna moram na mirovinskom prijaviti neplaćeni dopust (obustavlja se radni staž) ili to smije proći neprijavljeno (pretpostavljam da je ipak nelegalno)

dakle, hoće li me itko piliti ako za veljaču nigdje ne sjednu doprinosi poslodavca za zdravstveno i mirovinsko?

hvala unaprijed

Zikomid
01.02.2011., 18:41
Neplaćeni dopust moraš dogovoriti s poslodavcem.

romanticna
01.02.2011., 19:19
Neplaćeni dopust moraš dogovoriti s poslodavcem.

pa i rekla sam ako se dogovorim s poslodavcem...
zanima me da li me država može "proganjati" zbog ta potencijalna dva tjedna

Zikomid
01.02.2011., 19:54
pa i rekla sam ako se dogovorim s poslodavcem...
zanima me da li me država može "proganjati" zbog ta potencijalna dva tjedna

Ta dva tjedna nisi u radnom odnosu, odjavljuju te kompletno sa zdravstvenog i mirovinskog, i zaključuje se radna knjižica. Znači za državu si ti tog trenutka nezaposlena osoba.:lol:

Molly 24
07.02.2011., 18:57
Zanima me da li rodilja dok prima porodiljnu naknadu 1,600.00kn ima pravo povremeno raditi po ugovoru o djelu i do kojeg iznosa mjesečno?!

mama anita
22.02.2011., 18:54
Pozdrav!!!
Molim pomoć što je najbolje napraviti. Sa 06.08.2010. prekinut mi je radni odnos zbog viška radne snage (sa porodiljnog sam se vratila 09.07.2010.)
Ukupno 3 godine radnog staža u kontinuitetu pa sam završila na burzi sa naknadom u sljedećih pet mjeseci (redovito sam se prijavljivala). Zadnji put sam se na burzu prijavila 15.02.Jučer 21.02.2011. sam saznala da sam trudna pa me zanima što napraviti. Imam mogučnost fiktivnog prijavljivanja kod prijatelja pa me zanima da li se mogu recimo nakon mjesec dana prijave otići na komplikacije i tako dočekati porodiljni ili što predlažete molim savjet. Hvala puno!!!

sveki
22.02.2011., 23:08
nešto mi se čini da su postrožili uvjete za takve stvari pa se sjećam ovog članka:
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/03/24/0129006.html?pos=n0

ja ću probati malo objasniti.. ako sam u krivu neka me netko ispravi..

na stranicama hzzo-a se spominje da je potrebno imati 12 mjeseci staža kontinuirano ili 18 sa prekidima u dvije godine.. a tebi je taman prošlo više od 6 mjeseci.. :(
to se zove uvjet prethodnog osiguranja.. a osiguranik, koji ne ispunjava uvjet prethodnog osiguranja, naknada plaće, za sve vrijeme trajanja bolovanja, pripada u iznosu od 25% od proračunske osnovice a ona je oko 3326 kuna, što je dakle 830 i nešto kuna.. to dok su komplikacije.. ono što nisam sigurna je koliko točno mjeseci (sigurno više od 1) morate biti u radnom odnosu da bi hzzo priznao prosjek plaće kao osnovicu za isplatu naknade kada odete na obavezni porodiljni.. skoro sam sigurna da je barem dva.. jer se računaju plaće isplaćene (ovo je bitno) u mjesecu prije kojeg je nastupio slučaj.. tj. ako bolje razmislim.. možda i mjesec i koji dan zapravo, ako se prijavite krajem mjeseca.. primjer: sad se prijavite to je 2.mjesec.. isplata toga je u 3. mjesecu.. i tek onda u 4. mjesecu na bolovanje da bi se gledalo koliko je bilo isplaćeno u 3 mj. sreća je što ide neto satnica.. ali to bi ipak trebalo provjeriti.. jer od toga uvelike ovisi isplativost svega jer u ukupnu računicu treba uračunati i davanja državi za mjesec plaće (na 4000 neta je npr barem oko 7200 bruta cca odokativno.. ovisno o osobnoj olakšici i prirezu, ali to vam točno može izračunati onaj tko bi vas zaposlio.. i s time da bi povrat poreza dobili natrag prilikom predaje porezne prijave)

ali ovako brzinski izračunato djeluje da bi se vjerojatno isplatilo.. osim ako ne doživite sudbinu žene iz članka.. s time da ona i ima donekle realnu obranu.. doista nije mogla znati da je trudna u trenutku zapošljavanja.. tko zna što je s njom na kraju bilo.. :ne zna:

MiNa8
23.02.2011., 09:21
Ovo je sve točno, samo još napomena - da bi se ostvarilo pravo na porodiljnu naknadu u visini plaće, mora se imati 12 mjeseci neprekidnog staža. Inače se dobiva minimalna naknada 1663,00 kn, bez obzira koliko je plaća isplaćeno i koliki im je iznos bio.

latica7
23.02.2011., 10:58
u radnom sam odnosu već nekoliko godina.

zanima me ako sada odem na dopust zbog komplikacija u trudnoći koliko cu dobivati, imam 2400neto.
citala sam da se mora podnjeti lista o zadnje 6isplaćene plaće, plaće mi nisu isplaćene ali su svi doprinosi podmireni i prikazani u OBRASCU IP.

da podnesem IP obrazac gdje mi je neto 2.400, ili cu zbog neisplate plaće imati minimalac 1.600??
napominjem da su doprinosi podmireni ko da sam dobivala 2.400 neto.

i drugo, ako odem na komplikacije, da li je to primanje oslobodjeno ovrhe kao i porodni i dječji, jer mi je tekuci blokiran od strane fine.

u naprijed hvala

sveki
23.02.2011., 17:26
Ovo je sve točno, samo još napomena - da bi se ostvarilo pravo na porodiljnu naknadu u visini plaće, mora se imati 12 mjeseci neprekidnog staža. Inače se dobiva minimalna naknada 1663,00 kn, bez obzira koliko je plaća isplaćeno i koliki im je iznos bio.

da.. zaboravila sam ovo.. onda najbolje isplata minimalca..
hvala

zanima me ako sada odem na dopust zbog komplikacija u trudnoći koliko cu dobivati, imam 2400neto.

za komplikacije 100% dakle, 2400

citala sam da se mora podnjeti lista o zadnje 6isplaćene plaće

osnovica za naknadu čini prosječna neto plaća nastala na temelju isplaćene plaće u prethodnih 6 mjeseci prije mjeseca u kojem se odlazi na komplikacije

, plaće mi nisu isplaćene ali su svi doprinosi podmireni i prikazani u OBRASCU IP.
da podnesem IP obrazac gdje mi je neto 2.400, ili cu zbog neisplate plaće imati minimalac 1.600??
napominjem da su doprinosi podmireni ko da sam dobivala 2.400 neto.

na ip obrascu bi trebale biti iskazane isplaćene plaće za svaki pojedini mjesec.. ukoliko nije bilo isplate, na ip obrascu bi trebale biti iskazane nule.. ovo nisam sigurna, ali mišljenja sam ako su doista uplaćeni svi doprinosi, porezi i prirezi.. da sama neisplata neta radniku nema nikakav utjecaj na izračun prosjeka plaće..
inače, za HZZO je bitan ER-1 obrazac na kojem su osim bruta i neta iskazani i sati rada, jer se naknada temelji na neto satnici

i drugo, ako odem na komplikacije, da li je to primanje oslobodjeno ovrhe kao i porodni i dječji, jer mi je tekuci blokiran od strane fine.

mislim da nije.. a to temeljim čitajući ovršni zakon gdje se ne spominje takvo izuzeće od ovrhe, dok je u zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama izričito spomenuto da se takve naknade izuzimaju od ovrhe.. a komplikacije to nisu.. ali svejedno bi trebali imati pravo na neki dio isplate, u ovisnosti od osnove po kojoj se traži ovrha..
ovdje je jedan dobar link na tu temu gdje mi se čini sve dobro i lijepo objašnjeno da ja sad ne copy pastam..

http://www.obracun-placa.com/index.php/obracun-placa/ovrha-na-placi-i-iznos-place-koji-je-zasticen-u-ovrsnom-postupku-nad-placom/

darija12
24.02.2011., 10:35
evo da Vam kažem i moj problem
imam ugovor na određeno koji mi ističe u ponedeljak 28.2 i koji se nadam da ću dobiti
inače radim kod tog poslodavca 4 puna mjeseca a prije toga sam imala prekid od 2 mjeseca.(radnog staža imam 12 godine)
zanima me da li sad pošto sam ostala trudna imam pravo na naknadu i koliko inače sam na minimalcu 2400kn

ivana.ugovor
24.02.2011., 15:36
može hitan odgovor, 01.06.2009. otišla sam na komplikacije (rodila 27.09.2009.) treće dijete tj. još uvijek sam na trudničkom, uz plaćau iz radnog odnosa primala sam i ugovor o djelu. Kada sam pravila er-1 stavila sam samo neto plaću, danas sam saznala da mi je ugovor o djelu trebao isto ići u prosjek. Da li imam pravo sada tražiti da dostavim novi er1 i da mi isplate razliku. I drugo pitanje da li oni u HZZO-u ne provjeravaju da li er1 točno ispunjen. Po tome ispada da si možemo staviti osnovicu koliku god hoćemo.

sveki
24.02.2011., 17:32
er-1 obrazac mora potpisati odgovorna osoba poslodavca.. na prvoj strani je napomena: "za štetu koja bi nastala zbog davanja netočnih podataka odgovara obveznik uplate doprinosa u smislu Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju"

i na drugoj strani lijepo piše da je "poslodavac dužan čuvati izvorne podatke na osnovi kojih je izradio ovu potvrdu, kako bi se mogla obaviti provjera podataka"
ja se ne bi igrala.. možda su malo spori u provjerama.. ali sigurna sam da bi kad tad došli do toga da vam je osnovica kriva.. vjerojatno ne samo provjerom kod poslodavca, nego i provjerom preko regosa npr.
drugi je par rukava što se vjerojatno za manji iznos osnovice ne bi bunili...:flop:

što se tiče sastavljanja novog er-1 obrasca.. nisam sigurna, ali mislim da na razliku imate pravo.. tj.. vjerojatnije je da imate pravo, ali pitanje kojim putem.. možda bez pogovora, a možda sudski.. trebali bi njih nazvati..

MiNa8
25.02.2011., 19:21
evo da Vam kažem i moj problem
imam ugovor na određeno koji mi ističe u ponedeljak 28.2 i koji se nadam da ću dobiti
inače radim kod tog poslodavca 4 puna mjeseca a prije toga sam imala prekid od 2 mjeseca.(radnog staža imam 12 godine)
zanima me da li sad pošto sam ostala trudna imam pravo na naknadu i koliko inače sam na minimalcu 2400kn

Nekoliko postova iznad tvog pitanja je već odgovoreno na slično pitanje i što se tiče komplikacija u trudnoći i porodiljnog, pa pročitaj. Ukratko, da bi na komplikacijama dobivala veći iznos od minimalca treba 12 mjeseci staža bez prekida ili 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 god. Dok za porodiljni treba imati 12 mjeseci bez prekida (što kod tebe nažalost nije slučaj, jer imaš taj prekid od 2 mjeseca). Inače dobivaš 1663 kn.

seni001
26.02.2011., 11:41
Ja sam zaposlena na pol radnog vremena...(radim u OŠ)...zna li netko kolika mi bude porodiljna naknada drugih 6 mj????:confused:

latica7
26.02.2011., 12:02
molim za savjet.

u 1.mj.sam došla u pbz podignuti dječji, pa sam saznala da mi je blokiran tekući i otišla u finu otvoriti zaštićeni račun.
no zbog sporosti sustava, ne znam koliko dana treba fini da obavijesti HZMO da sredstva uplati na novi zaštićeni račun, pa je opet sjeo dječji i za 2.mj. na PBZ tekući a ne na zaštićeni.

jučer idem podići dječji, i opet me mogu.

PBZ banka ne može isplatiti dječji s blokiranog tekućeg niti ih preknjižiti na zaštičeni račun!!
odem ponovno u finu, gdje su mi rekli da su oni svoj dio posla napravili i da je to do banke što oni ne žele preknjižiti novce.

sto sada da radim???? novci stoje na računu i ne mogu do njih, a opet mi je glupo da im prepustim tih 400kn kad nije krivica u meni već u sustavu, jer je očito da su nesposobni i slabo informirani i svako radi svoj dio posla BEZ OBZIRA NA ISHOD.

ako ima netko kakav savjet bila bi zahvalna.

P.s. citala sam po forumima da je to slučaj samo kod PBZ, dok ostale banke isplačuju dječji i bez zaštičenog računa.

sveki
26.02.2011., 21:24
Ovršni zakon
Članak 122.

(1) U slučaju iz članka 118. stavka 1. ovoga Zakona, ako se ovršeniku uplaćuju primanja i naknade iz članka 91. ili iznosi koji su izuzeti od ovrhe iz članka 92. ovoga Zakona, ovršenik je o tome dužan obavijestiti Agenciju.

(2) Po obavijesti iz stavka 1. ovoga članka, Agencija je bez odgode dužna dostaviti ovršni nalog ili rješenje o ovrsi uplatiteljima iz stavka 1. ovoga članka koji su, bez odgode, dužni uskratiti uplatu na ovršenikov račun primanja i naknada iz članka 91. ili iznosa koji su izuzeti od ovrhe iz članka 92. ovoga Zakona.

(3) Ako se primanja i naknade iz članka 91. ili iznosi koji su izuzeti od ovrhe iz članka 92. ovoga Zakona uplaćuju ovršeniku putem banke, banka je dužna po nalogu Agencije ovršeniku otvoriti poseban račun. O otvaranju posebnog računa banka je bez odgode dužna obavijestiti Agenciju, a Agencija uplatitelje iz stavka 2. ovoga članka radi uplate na poseban račun. Banka ne naplaćuje
naknadu za otvaranje, vođenje i zatvaranje posebnog računa.

nemam baš konkretni odgovor... ali ovo da druge banke isplaćuju.. sumnjam, time bi bile u prekršaju.. a banke mi nekako ne djeluju baš kao najhumanije organizacije koje rade za dobrobit ljudi i još da pri tome plaćaju kazne.. :ne zna: kod vas je vjerojatno bila sporost.. i pošto je uplata već sjela na bokirani račun.. onda je ne žele preknjižiti.. jer su je valjda već prebacili na ovrhovoditelja? :ne zna: vjerujem da ćete slijedeću uplatu moći podignuti.. tj. nadam se.. :o

linola
27.02.2011., 14:38
Pozdrav! Evo ja hitno trebam pomoć. Radni odnos mi je prestao prije godinu i dva mj. Do sestog mj. prošle godine sam primala naknadu sa burze. Nakon što mi je burza prestala isplacivati novce nisam se više javljala i vjerojatno su me izbrisali iz evidencije. Sad me zanima, trudna sam cetiri mj i nisam znala da trebam biti prijavljena na burzi da bi imala pravo na porodinji. E sad dal se mogu prijaviti sad opet na burzu ili kako, dal postoji koji nacin da ostvarim pravo na porodinji, hvala?

mirko zlikovski
27.02.2011., 15:10
Molim za pomoć vezano za porodiljnu naknadu... Naime, imam 5 godina neprekinutog radnog staža i onda rupu od 6 mjeseci kad sam bila nezaposlena i bila na Birou. Prosjke plaće mi je bio cca 4.700,00Kn. Od siječnja ove godine opet radim, i trenutno imam ugovor na 6 mjeseci (plaća 4.500,00Kn). Što ako ostanem trudna i odem na čuvanje trudnoće? Kakva su moja prava, koja je rodiljna naknada?

pinkis
27.02.2011., 16:22
prava su ti nikakva (jer imas rupu u zadnjih 12 mjeseci staza), tj. imas prava kao nezaposlena osoba (minimalac naknade za rodiljni dopust), a za komplikacije imas ostvaren uvjet staza (imat ces onaj maksimum od 4200, ali samo na komp.).

desa 1
01.03.2011., 11:12
Pozdrav svima! Evo i ja bi imala par pitanja vezanih uz staz, komplikacije i porodiljni dopust. Pokusala sam odgovore dobiti na HZZO-u ali su tete koje tamo rade bile jako drske i bezobrazne pa sam u startu odustala.Situcija je ovakva:

Zaposlila sam se 1.11.2010 u ocevoj firmi. Muz i ja sada planiramo drugu bebu pa bi me zanimalo slijedece:

1. da li komplikacije ulaze u neprekidni staz od 12 mj koje bih trebala imati za ostvarivanje pune porodiljne naknade?

2. da li mi se vise isplati sada podici prosjek place pa kada nastupi trudnoca otvoriti komplikacije ( koliko sam skuzila dobivala bih oko 850 kn jer prije otvaranja komplikacija ne bi imala godinu dana neprekidnog r.s. a tata vise ne bi trebao placati doprinose za mene jer bi automatski isla na teret drzave) i da li je tocno da se za porodiljnu naknadu uzima prosjek zadnjih 6 mj prije komplikacija ili mi je bolja opcija ne otvarati komplikacije, raditi do kraja i samo zadnja tri mj povecati si placu zbog prosjeka ?

Nadam se da nisam previse zakomplicirala stvari, unaprijed zahvaljujem na odgovoru

anna2536
02.03.2011., 08:50
evo i opitanja od mene:
malo prije sam doživjela "slučaj" na radnom mjesu:
klijentica ima bebu od 5 mjeseci i od dana kad je ostala trudna do danas nije prilmila ni kunu od ni jedne ustanove, primila je jedino jednokratnu pomoć koju županija daje za rođenje djeteta.
mislim da žena nije ništa ni tražila. (jasno Vam je da nije fakultetski obrazovana , da malo uljepšam )
a jadna, nije ona kriva, ali dal nitko to nije vidio?
ako ne prije onda kad je zatražila tu jednokratnu novčanu pomoć.
iz znatiželje sad pitam, koje su sad njena prava?

kokoroko
02.03.2011., 13:17
Žena radi 3 mjeseca, uskoro ide na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (ima 4000 kn neto plaću).... na bolovanju ima pravo na 800,00 i nešto kuna naknade na teret HZZO-a jer nema 12 mjeseci neprekidnog staža. Nakon komplikacija ima pravo 1663,00 kn naknade za prvih 6 mjeseci.

E sad pitanje za stručne osobe s teme: da li za drugih 6 mjesci porodiljnog na teret MBOMS dolazi do rekalkulacije naknade, tj. da li je za drugih 6 mjeseci naknade uvjet da mora imati 12 mjeseci neprekidnog staža ili bi joj temeljem plaće od 4000 kn ta naknada mogla biti u visini maksimalnog limita od 2500 kn ili ostaje na 1663,00 kn?

lulucry
04.03.2011., 09:35
Dali netko zna...dali se porodiljna naknada za nezaposlene automatski mora primati u HPB ili se to nekome negdje može naglasiti prije početka uplata da se uplačuje na neki drugi t.r. u nekoj drugoj banci...kako to ide?????? hvala na odgovorima

patkiva23
06.03.2011., 13:26
pozdrav!

moja situacije je: radim vec 2 godine kao student ali nisam bila prijavljena zbog studentskih prava.
st.prava su mi istekla 1.3.2011. a poslodavac ce me prijaviti 1.4.2011.

e, sad ja se idem prijaviti na burzu da mi ne istekne rok od 3o dana..

sto znaci da bi imala 1.4.2012. 12 mj staza.

sto bi se dogodilo da u meduvremenu zatrudnim i rodim prije 1.4?
kakva bi prava imala tj dali bi dobivala porodiljnu naknadu?
u teoriji na nemam 12mj staza i 6 mj staza na burzi?

unaprijed hvala

Zikomid
06.03.2011., 13:56
Do 1.4.2012. može se i promijeniti Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama.
Ako se ne promijeni, dobivala bi minimalnu naknadu plaće, jer ne ostvaruješ uvjet prethodnog staža osiguranja.

patkiva23
06.03.2011., 13:59
hvala. to sam i mislilla, a kolika je ta minimalna naknada?

Zikomid
06.03.2011., 14:05
hvala. to sam i mislilla, a kolika je ta minimalna naknada?

831,50 kn za komplikacije, 1663 kn za rodiljni dopust. Naravno, komplikacije se dobijaju samo u slučaju ako je osoba zaposlena.

patkiva23
06.03.2011., 14:11
hvala:)
a ako rodim nakon 1.4.2011.tj imala bi tada 12 mj saza koliko bi onda dobivala naknadu? placa mi je neto 3000kn.koliko bi dobivala prvih 6 mj a koliko drugih 6 mj, naravno pod pretpostavkom da se zakon ne promjeni

Zikomid
06.03.2011., 17:12
hvala:)
a ako rodim nakon 1.4.2011.tj imala bi tada 12 mj saza koliko bi onda dobivala naknadu? placa mi je neto 3000kn.koliko bi dobivala prvih 6 mj a koliko drugih 6 mj, naravno pod pretpostavkom da se zakon ne promjeni

Ne ako rodiš, nego ako kreneš na komplikacije nakon 1.4.2012., onda je naknada u visini tvoje plaće, a od djetetova navršenog 6. mj. 2660 kn.

ena1986
08.03.2011., 16:04
Ne ako rodiš, nego ako kreneš na komplikacije nakon 1.4.2012., onda je naknada u visini tvoje plaće, a od djetetova navršenog 6. mj. 2660 kn.

znači, komplikacije ne ulaze u staž? računa se do prvog dana komplikacija koliko si staža skupio, a ne do prvog dana obaveznog porodiljnog?

cranky
10.03.2011., 14:21
Hej jel' zna netko kakve su to, ovi majmuni u saboru, promjene u zakonu o rodiljnim naknadama danas izglasavali?????? :eek:

v3eka
14.03.2011., 07:36
znači, komplikacije ne ulaze u staž? računa se do prvog dana komplikacija koliko si staža skupio, a ne do prvog dana obaveznog porodiljnog?

e to je ono što i mene zanima?!

zaposlila sam se u 2mj 2010. u 5. mj morala na komplikacije, od 15.09 sam na porodiljnom, primam naknadu od 1600 kn uskoro ću morati podnjet zahtjev za drugih 6 mj porodiljnog zanima me imam li pravo na veću naknadu tih drugih 6 mj s obzirom da sam napunila godinu dana neprekinutog radnog staža?!!!

noellef.
16.03.2011., 13:42
Molim za pomoć! Situacija je slijedeća: do 21.03. sam na porodiljnom. Firma mi je u stečaju i čeka me otkaz (u biti sa već dobila riješenje al moram odraditi otkazni rok od 30 dana samo neznam gdje jer smo ostali na papiru u firmi samo mi na bolovanju). Pitanje je slijedeće: ako ja na dijete produljim bolovanja na tri mjeseca jel mi stečajni može dati otkaz?

Zikomid
19.03.2011., 17:57
Molim za pomoć! Situacija je slijedeća: do 21.03. sam na porodiljnom. Firma mi je u stečaju i čeka me otkaz (u biti sa već dobila riješenje al moram odraditi otkazni rok od 30 dana samo neznam gdje jer smo ostali na papiru u firmi samo mi na bolovanju). Pitanje je slijedeće: ako ja na dijete produljim bolovanja na tri mjeseca jel mi stečajni može dati otkaz?

Može.

pinkis
20.03.2011., 06:44
zasto komolikacije ne bi ulazile u staz?!

jedna lijepa vijest za mame (i tate), posebno za nas koji nemamo uvjet neprekinutosti staza :rolleyes::

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/131897/Default.aspx

Medoch
22.03.2011., 07:32
Bok svima,
nova sam ovdje i trebala bih vašu pomoć.
Već treću godinu radim na određeno i ugovor mi ističe u srpnju ove godine. Nisam imala prekida radnog staža u te tri godine. Trudna sam 2,5 mjeseca i interesira me koja prava imam nakon što mi istekne ugovor jer već znam da mi ga neće produžiti.
Termin mi je u 10. mjesecu.
Da li mi se isplati prijavljivati se na burzu nakon što mi istekne ugovor ili mi je bolje da odem na čuvanje trudnoće prije isteka istog?
Na kakvu porodiljnu naknadu imam pravo nakon što rodim?
Unaprijed hvala na odgovorima!

pinkis
22.03.2011., 17:15
idi na komplikacije prije nego ti istekne ugovor!
tako ces tijekom cijelih komplikacija imati svoju placu (do nekog limita od 4200 ak je veca) a poslije, s obzirom da ces roditi kao nezaposlena, imat ces naknadu od 1663 kn.

Medoch
22.03.2011., 18:13
idi na komplikacije prije nego ti istekne ugovor!
tako ces tijekom cijelih komplikacija imati svoju placu (do nekog limita od 4200 ak je veca) a poslije, s obzirom da ces roditi kao nezaposlena, imat ces naknadu od 1663 kn.

pa mislila sam raditi do isteka ugovora, dakle imat ću cijelo vrijeme svoju plaću koja je još veća od tog iznosa, ali mene zanima što poslije...
zar nemam nekakva prava budući da sam u zadnje 2 godine bila zaposlena više od 18 mjeseci?

pinkis
22.03.2011., 19:29
pa mislila sam raditi do isteka ugovora, dakle imat ću cijelo vrijeme svoju plaću koja je još veća od tog iznosa, ali mene zanima što poslije...
zar nemam nekakva prava budući da sam u zadnje 2 godine bila zaposlena više od 18 mjeseci?

neces imati cijelo vrijeme svoju placu, nego do srpnja!
(da si na komplikacijama, one bi se nakon prestanka ugovora gledale kao nastavno bolovanje, i imala bi 4200 kn do poroda)

pa onda radi do srpnja, do isteka ugovora. a u kolovozu i rujnu, dok si jos trudna, bit ces na birou i primati naknadu za nezaposlene koja iznosi neki postotak od tvoje place (mozda 70%). u svakom slucaju, kad rodis nemas nikakva specijalna prava, osima kao nezaposlena osoba (1663 kn), jer ces ti to i biti, nezaposlena.
obi uvjeti staza od 18 mjeseci s prekidima ili 12 bez prekida odnose se na zene koje su zaposlene u trenutku stupanja na rodiljni dopust.

Medoch
23.03.2011., 07:34
neces imati cijelo vrijeme svoju placu, nego do srpnja!
(da si na komplikacijama, one bi se nakon prestanka ugovora gledale kao nastavno bolovanje, i imala bi 4200 kn do poroda)

pa onda radi do srpnja, do isteka ugovora. a u kolovozu i rujnu, dok si jos trudna, bit ces na birou i primati naknadu za nezaposlene koja iznosi neki postotak od tvoje place (mozda 70%). u svakom slucaju, kad rodis nemas nikakva specijalna prava, osima kao nezaposlena osoba (1663 kn), jer ces ti to i biti, nezaposlena.
obi uvjeti staza od 18 mjeseci s prekidima ili 12 bez prekida odnose se na zene koje su zaposlene u trenutku stupanja na rodiljni dopust.

ok hvala, zakon je stvarno koma, pa ti onda budi trudan :)

mateja.zeba
28.03.2011., 14:08
e ovako...pitanjce za nekog strucnog...vanredna sam studentica...prijavljena na biro...imam zdravstveno preko muza...da li imam pravo na porodiljnu naknadu i na jednokratnu pomoc hzzo-a...???

MiNa8
29.03.2011., 09:57
e ovako...pitanjce za nekog strucnog...vanredna sam studentica...prijavljena na biro...imam zdravstveno preko muza...da li imam pravo na porodiljnu naknadu i na jednokratnu pomoc hzzo-a...???

Da, zašto nebi imala pravo? Kad se rodi dijete, u roku od 30 dana prijavi se na HZZO i dobivat ćeš naknadu.

estrella01
11.04.2011., 12:22
Pozdrav!
Kao redovna studentica primam naknadu u iznosu od 1663kn, a blizi se sedmi mjesec naknade, moram li ja za tu drugu polovicu dostaviti neke dokumente i smanjuje li se sad naknada?
Hvala!!:s

MiNa8
11.04.2011., 14:22
Pozdrav!
Kao redovna studentica primam naknadu u iznosu od 1663kn, a blizi se sedmi mjesec naknade, moram li ja za tu drugu polovicu dostaviti neke dokumente i smanjuje li se sad naknada?
Hvala!!:s

Naknada ostaje ista, ali, koliko se sjećam, trebaš otići s mužem produžiti porodiljni na drugih 6 mjeseci, tj. on treba potpisati neku izjavu da se odriče prava korištenja porodiljnog i da ćeš ti sve iskoristiti.

kuba15
12.04.2011., 08:57
Hola,

mene zanima koja jw procedura ako zelim ponovo aktivirati porodiljni dopust...znaci bila sam godinu dana na porodiljnom nakon rodjenja djeteta, pa sam godinu dana radila, dijete mi treba u osmom mjesecu napuniti tri godine i ja bi do tada ponovo aktivirala porodiljni....zna li ko koja je procedura za to i da li je to u praksi moguce...
Puno fala!!!!!

Janica25
13.04.2011., 19:32
Evo savjeta za Medoch. Čekaj da ti ugovor istekne i odmah se sljedeći dan prijavi u neku firmu na neodređeno, nađi nekoga tko je voljan to učiniti, plati sama doprinose za par dana i otvori komplikacije odmah. Tako ćeš 6 mjeseci nakon poroda primati prosjek svoje plaće, a drugih 6 mjeseci 2660 kn. to ti je definitivno najpovoljnija opcija!mirna si do godine dana starosti djeteta.

mimi1974
11.05.2011., 15:25
Dal postoji mogucnost da me firma prijavi te da tada odem na cuvanje trudnoce? Da li bi tada pala na teret hzzoa ili bi ta firma morala placati za mene? Zelim ustvari znati da li mi se upce isplati prijavljivati s obzirom da su se zakoni promjenili?

Elich San
11.05.2011., 15:45
nikakve koristi nemaš od toga da te sada firma prijavi ako si već trudna. moraš imati plaću barem 6 mjeseci prije otvaranja bolovanja da bi ti se po njoj računao prosjek za porodiljni, a inače dobivaš 1663 kn kao i nezaposlena osoba.

samosvoja
21.05.2011., 07:12
U Hrvatskoj živim 10 godina i imam uredno prijavljeno prebivalište. Prije toga sam živjela u BiH.
Rodila sam i uredno predala sve potrebne papire za porodiljnu naknadu kao osoba van sustava rada. Sada mi traže da im dostavim sljedeće:
- kompjuterski ispis radnog staža izdan od federalnog zavoda za MIO,
- ispis zdravstvenog osiguranja iz BiH iz kojeg će biti razvidno od kada i po kojem osnovu sam imala zdravstveno osiguranje u istoj državi,
- radnu knjižicu iz BiH
Ništa mi nije jasno, je li dovoljno poslati papir iz MUP-a da nemam prijavljeno prebivalište u BiH ili stvarno moram ovo sve slati i zašto?

Zikomid
21.05.2011., 07:37
Da li si u dokumentima negdje navela da si došla iz BIH? Imaš li osobnu iskaznicu za stranca?

samosvoja
21.05.2011., 07:49
Nisam nigdje, jedino mi piše u domovnici da sam rođena u BiH i imam "normalnu" osobnu iskaznicu.

Ovo mi je treće dijete i normalno sam primala naknade za prvo dvoje djece, samo po drugom osnovu jer sam tada radila.

Zikomid
21.05.2011., 11:12
Domovnica se ne predaje kao dokumentacija za primanje rodiljne naknade.

Ako imaš trajno nastanjenje u RH, osobnu iskaznicu kao hrvatska državljanka, uredno prijavljeno prebivalište/boravište i uredno obvezno zdravstveno osiguranje (po kojoj osnovi osiguranja si osigurana?) nema osnove za traženje ove dokumentacije za primanje rodiljne naknade.

Ali te dokumente na HZZO ne bi tražili da negdje nije navedeno da si iz BIH!

samosvoja
21.05.2011., 12:15
Osiguranje imam kao nezaposlena osoba, na zdravstvenoj iskaznici mi piše F 115. Stvarno ne znam da sam negdje u dokumentaciji navela da sam iz BiH, jedino ako je negdje trebalo kao mjesto rođenja. Imam uredno prebivalište 10 godina u RH, ne znam što činiti... pogotovo zato jer mi je beba mala, nema ni putovnicu, trebam ići u BiH tražiti te neke papire,a ne znam zašto.

Zikomid
21.05.2011., 12:29
Po ovome što pišeš, nema razloga za podnošenje dokumentacije iz BIH.

Nazovi u ponedjeljak i pitaj razlog zbog čega se traži dokumentacija iz BIH i navedi ove moje argumente pa mi javi što su ti rekli.

samosvoja
21.05.2011., 12:31
OK, hvala i javim što su rekli.

latica7
24.05.2011., 08:02
Molim za savjet ili kome se obratiti za pomoć;

trenutno sam na komplikacijama u trudnoći, i oduzeta mi je 1/3 primanja,
iako imam otvoren zaštićen račun u fini upravo u tu svrhu- gdje su mi i rekli da su komplikacije kao i porodni izuzete od ovrhe, danas kažu da oni nisu pravnici i da sve ovisi kako tko čita zakon!

oni čitaju kako njima odgovara!

zanima me da li su onda komplik.izuzete ili ne i kome da se obratim za pomoć??

kvikikviki
25.05.2011., 20:25
mene zanima slijedece
trenutno sam na porodiljnom i istice mi ugovor o radu koji nece biti produžen pa me zanima ako se u roku od mjesec dana prijavim na hzz kolika ce mi biti naknada i imam li prava na naknadu kad mi istekne porodiljni jer sam u radnom odnosu 3 g
hvala

Zikomid
26.05.2011., 16:28
Molim za savjet ili kome se obratiti za pomoć;

trenutno sam na komplikacijama u trudnoći, i oduzeta mi je 1/3 primanja,
iako imam otvoren zaštićen račun u fini upravo u tu svrhu- gdje su mi i rekli da su komplikacije kao i porodni izuzete od ovrhe, danas kažu da oni nisu pravnici i da sve ovisi kako tko čita zakon!

oni čitaju kako njima odgovara!

zanima me da li su onda komplik.izuzete ili ne i kome da se obratim za pomoć??

Naknada za komplikacije za trudnoći je izuzeta od ovrhe i isplaćuje se na zaštićeni račun u Fini.

Kad si otvorila zaštićeni račun u Fini, trebala si s tim novootvorenim brojem zaštićenog računa otići u HZZO da ti preusmjere naknadu na zaštićeni račun.

Ako to nisi napravila naknada je knjižena na nezaštićeni račun koji je ovršen.

Mala256
26.05.2011., 23:12
Pozdrav svima!!!Trebam hitan odgovor... Izgubila sam posao 1.09.2010. prije toga imam 3 godine neprekidnog staza. 15.03.2011. sam se natrak zaposlila i ostala trudna. Zanima me koliko bi bila svota novca ako sad odem na komplikacije nakon 3 mjeseca rada??Koliko je porodiljna naknada?? 1660 kuna??Hvala na odgovoru!

latica7
30.05.2011., 07:36
Naknada za komplikacije za trudnoći je izuzeta od ovrhe i isplaćuje se na zaštićeni račun u Fini.

Kad si otvorila zaštićeni račun u Fini, trebala si s tim novootvorenim brojem zaštićenog računa otići u HZZO da ti preusmjere naknadu na zaštićeni račun.

Ako to nisi napravila naknada je knjižena na nezaštićeni račun koji je ovršen.

Napravila sam to sve navedeno, i opet su mi uzeli 1/3 komplikacija, otišla u HZZO i Finu gdje su mi rekli da komplikacije nisu izuzete od ovrhe, pa sam dobila 2/3 naknade na račun-zaštičeni.:confused:

latica7
30.05.2011., 07:53
Napravila sam to sve navedeno, i opet su mi uzeli 1/3 komplikacija, otišla u HZZO i Finu gdje su mi rekli da komplikacije nisu izuzete od ovrhe, pa sam dobila 2/3 naknade na račun-zaštičeni.:confused:

upravo sam zvala HZZO pravnu službu u ZG i dobila isti odgovor- komplikacije nisu izuzete ovrhe.:mad:

danijela28
30.05.2011., 20:32
Znam da se o ovom već 100 puta pisalo, ali da pitam ipak. Prijateljica mi je sad trudna 9 tjedana, radi u državnoj firmi, ima plaću 9000. Iz određenih razloga, vjerojatno će uskoro na komplikacije. Znamo da će na komplikacijama max dobivat 4250 kn, a ono šta nas zanima je sljedeće: kako se izračunava koliko će joj iznositi porodiljna naknada? Da li se računa prema tim 4250 kn ili prema njenoj plaći od 9000, budući da će biti na komplikacijama do kraja. Postoji li neki način da uspije izvuć što veću porodiljnu naknadu? Ima još 28 dana godišnjeg. Hvala.

MiNa8
31.05.2011., 17:12
Znam da se o ovom već 100 puta pisalo, ali da pitam ipak. Prijateljica mi je sad trudna 9 tjedana, radi u državnoj firmi, ima plaću 9000. Iz određenih razloga, vjerojatno će uskoro na komplikacije. Znamo da će na komplikacijama max dobivat 4250 kn, a ono šta nas zanima je sljedeće: kako se izračunava koliko će joj iznositi porodiljna naknada? Da li se računa prema tim 4250 kn ili prema njenoj plaći od 9000, budući da će biti na komplikacijama do kraja. Postoji li neki način da uspije izvuć što veću porodiljnu naknadu? Ima još 28 dana godišnjeg. Hvala.

Prvih 6 mjeseci će imati porodiljnu naknadu u visini svoje plaće (znači, oko 9000kn), a drugih 6 mjeseci 2660kn. Ne može više od toga. Naravno, sve to pod uvjetom da ima 12 mjeseci neprekinutog staža.

medicinka
31.05.2011., 17:28
Prvih 6 mjeseci će imati porodiljnu naknadu u visini svoje plaće (znači, oko 9000kn), a drugih 6 mjeseci 2660kn. Ne može više od toga. Naravno, sve to pod uvjetom da ima 12 mjeseci neprekinutog staža.

Mislim da je ovo možda ipak kriva informacija :confused:
Trenutno sam na čuvanju trudnoće,ili komplikacijama,kako vam drago...
Imala sam neprekidan radni staž godinama,plaću iznad 5000 kn,dobivam na komplikacijama MAXIMALNIH 4250 kn koje isplaćuje hzzo...ne znam koliko isplaćuju za porodiljni prvih šest mjeseci,znam da drugih šest neću biti uopće jer mi nije izvedivo,nažalost...nemoguća misija...Ofkors,govorim o bolovanju,tj.komplikacijama...

MiNa8
31.05.2011., 19:08
Mislim da je ovo možda ipak kriva informacija :confused:
Trenutno sam na čuvanju trudnoće,ili komplikacijama,kako vam drago...
Imala sam neprekidan radni staž godinama,plaću iznad 5000 kn,dobivam na komplikacijama MAXIMALNIH 4250 kn koje isplaćuje hzzo...ne znam koliko isplaćuju za porodiljni prvih šest mjeseci,znam da drugih šest neću biti uopće jer mi nije izvedivo,nažalost...nemoguća misija...Ofkors,govorim o bolovanju,tj.komplikacijama...

Pa ja nisam ni pisala o komplikacijama, nego o porodiljnom. Na komplikacijama je limitirana naknada, kao što je već bilo navedeno u prethodnom postu. A na rodiljnom dopustu nema limita što se prvih 6 mjeseci tiče.

danijela28
31.05.2011., 20:34
Super! Hvala na informacijama.

JANI
01.06.2011., 13:06
Mogu li ja postavit jedno pianje?
Radim već 11 godina neprekidno u obiteljskoj firmi. Koliko bi morala imat minimalno plaću da mi se isplati ovaj najveći iznos od 4200 kn. Oni računaju prosjek plaće zadnjih 6 mj? Ako idem na komplikacije koliko koji iznos bi dobila? Ako sam dobro shvatila kad idem na porodiljni prvih 6 mjeseci dobivam punu plaću a ostalih 6?

MiNa8
01.06.2011., 19:02
Mogu li ja postavit jedno pianje?
Radim već 11 godina neprekidno u obiteljskoj firmi. Koliko bi morala imat minimalno plaću da mi se isplati ovaj najveći iznos od 4200 kn. Oni računaju prosjek plaće zadnjih 6 mj? Ako idem na komplikacije koliko koji iznos bi dobila? Ako sam dobro shvatila kad idem na porodiljni prvih 6 mjeseci dobivam punu plaću a ostalih 6?

Pa trebala bi imati netto plaću oko 4200 barem 5-6 mjeseci, jer će ti za komplikacije uzimati prosjek 6 mjeseci unazad. Ne uzimaju baš 100% prosjek, jer se to računa po netto satnici, pa onda još množi s brojem radnih sati, što opet ovisi o mjesecu (nije uvijek isto). Ali iznos se kreće tu negdje oko prosječne plaće (+/- 300/400kn). Ipak, trebaš znati da ukoliko trenutno imaš plaću puno manju od 4200, npr. 3000kn, pa si onda odjednom povećaš plaću za 1000kn, kad odeš na komplikacije, mogli bi ti poslati reviziju u firmu da utvrde zašto je došlo do tog povećanja. Riskiraš da ti ne priznaju toliku plaću ako utvrde bilo kakve nepravilnosti.
Na porodiljnom prvih 6 mjeseci dobivaš punu plaću, a drugih 6 mjeseci 2660. Međutim, ako ti je plaća inače manja od 2660, onda cijelo vrijeme dobivaš taj manji iznos.

JANI
02.06.2011., 12:50
Hvala Mina sve sam shvatila

pinkis
10.06.2011., 15:42
radila sam do 23.5., od tad sam na rodiljnom dopustu.
zanima me kako i kad cu dobiti placu/naknadu...

pretpostavljam da cu za radzdoblje 1.5.-23.5. dobiti placu - normalno desetog u mjesecu (oko 3/4 iznosa)... a za 23.5.-31.5. dobijem rodiljnu naknadu (oko 1/4 iznosa), dvadesetog u mjesecu? ili? zahtjev za otvaranje porodiljnog sam u hzzo odnijela 19.(ili 20.)5.

MiNa8
11.06.2011., 16:28
radila sam do 23.5., od tad sam na rodiljnom dopustu.
zanima me kako i kad cu dobiti placu/naknadu...

pretpostavljam da cu za radzdoblje 1.5.-23.5. dobiti placu - normalno desetog u mjesecu (oko 3/4 iznosa)... a za 23.5.-31.5. dobijem rodiljnu naknadu (oko 1/4 iznosa), dvadesetog u mjesecu? ili? zahtjev za otvaranje porodiljnog sam u hzzo odnijela 19.(ili 20.)5.

Točno. Ako si predala sve potrebne dokumente uz zahtjev za otvaranje rodiljnog dopusta, trebao bi ti leći oko 20-og (+/- dan ili 2, ovisi kad počnu isplate)

anagram
14.06.2011., 08:19
pozdrav

anagram
14.06.2011., 08:35
Pozdrav,evo jedno pitanjce.Dobila sam otkaz prije 2 mjeseca.Prije toga sam bila na porodiljnom godinu dana,a prije toga otprilike 7 mjeseci na komplikacijama,a sveukupno s tim otprilike 5 godina u radnom odnosu neprekidno.Za to vrijeme plaća klasika,minimalac.Sad sam ponovo trudna.Zanima me da li bi mi se isplatilo ponovo "zaposlit" na mjesec-dva i da li bih imala pravo na komplikacije i porodiljnu naknadu i kolike naknade bih mogla očekivat.Mislim da ispunjavam uvjet 18/24 ali ne znam da li u prosjek plaće ulaze naknade od komplikacija i PD.Unaprijed hvala,nadam se da nisam iskomplicirala

MiNa8
14.06.2011., 11:50
Pozdrav,evo jedno pitanjce.Dobila sam otkaz prije 2 mjeseca.Prije toga sam bila na porodiljnom godinu dana,a prije toga otprilike 7 mjeseci na komplikacijama,a sveukupno s tim otprilike 5 godina u radnom odnosu neprekidno.Za to vrijeme plaća klasika,minimalac.Sad sam ponovo trudna.Zanima me da li bi mi se isplatilo ponovo "zaposlit" na mjesec-dva i da li bih imala pravo na komplikacije i porodiljnu naknadu i kolike naknade bih mogla očekivat.Mislim da ispunjavam uvjet 18/24 ali ne znam da li u prosjek plaće ulaze naknade od komplikacija i PD.Unaprijed hvala,nadam se da nisam iskomplicirala

Ako ispunjavaš uvjet 18/24 (a po tvojoj priči, čini se da da) onda bi imala pravo na komplikacije po prosjeku plaće, ali pod uvjetom da na er-1 obrascu imaš 2 isplaćene plaće (znači, trebala bi odraditi cca 3 mjeseca). U prosjek plaće ti ne ulaze komplikacije i porodiljna od prije. Znači, ako nemaš 2 isplaćene plaće, primala bi 831 kn za komplikacije. A što se porodiljne tiče, mislim da ćeš tu biti na minimalcu od 1663 kn, jer u trenutku otvaranja nećeš imati 12 mj. neprekidnog staža, budući da si već trudna. Toliko ćeš dobivati i ako budeš nezaposlena. E sad, ne znam koliko ti se isplati ovo za komplikacije, ako ćeš morati platiti doprinose za ova 3 mjeseca što bi radila.

Zikomid
14.06.2011., 14:27

Da li ti je radni odnos prestao završetkom roditeljskog dopusta ili si nakon završetka roditeljskog još radila? To je bitno jer naknada plaće za roditeljski ne ulazi u osnovicu za obračun novih komplikacija.

Ne isplati ti se nikako ponovo "zaposliti", jer svako takvo zaposlenje neposredno prije komplikacija i rodiljnog dopusta podliježe kontroli HZZO-a.

anagram
14.06.2011., 15:39
Radni odnos je prestao završetkom PD, znači uživancija na birou.Hvala na odgovoru,pozdrav!

Jaca mv
15.06.2011., 13:12
Radni odnos je prestao završetkom PD, znači uživancija na birou.Hvala na odgovoru,pozdrav!

Bok!
Slične stvari se i meni događaju. Trenutno sam prekinula OPD (nakon4 mj.) i počela raditi na ugovor do 01.10. Znam da mi se više ne računaju 2 mjeseca OPD, već samo idućih 6 RD. Zanima me ako bih RD otvorila pred kraj isteka ugovora dali bi mi naknada bila 2500,00 ili 1600,00 kao nezaposlenoj osobi (što ću na koncu i biti). Ili ako bih se prijavila kao kućna pomoćnica koliko bi mi bili doprinosi tj. dali je to uopće isplativo za 6 mj.?:confused:
Hvala!

branchy25
21.06.2011., 18:06
Nadam se da mi netko moze odgovoriti na sljedece:u 7.mjesecu cu se vjencati u BiH,buduci muz ima sve papire u Hrvatskoj i prebivaliste i zdravstveno osiguranje i prima hrvatsku mirovinu,ja imam domovnicu i hrvatski pasos a prebivaliste u Bih.Da li kad se vjenčamo mogu ostvariti pravo na porodiljnu naknadu ako mi je termin u 12. mjesecu i ako rodim u Hrvatskoj. Unaprijed zahvaljujem

Zikomid
21.06.2011., 18:47
Nadam se da mi netko moze odgovoriti na sljedece:u 7.mjesecu cu se vjencati u BiH,buduci muz ima sve papire u Hrvatskoj i prebivaliste i zdravstveno osiguranje i prima hrvatsku mirovinu,ja imam domovnicu i hrvatski pasos a prebivaliste u Bih.Da li kad se vjenčamo mogu ostvariti pravo na porodiljnu naknadu ako mi je termin u 12. mjesecu i ako rodim u Hrvatskoj. Unaprijed zahvaljujem

Moraš imati zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj. To znači da moraš odjaviti zdr.osiguranje u BIH jer ne možeš imati zdr.osiguranje u dvije države. Kako si zdr.osigurana?

branchy25
22.06.2011., 15:06
Trenutno imam zdravstveno osiguranje preko biro u Mostaru jer sam nezaposlena,a budući muž ima zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj.Znači ja bi se odjavila u Bih i prijavila skroz u Hrvatsku,da li bi mogla preko njega dobiti zdravstveno ili moram naci posao ? Jos me zanima da li trebam nakon vjencanja prvo promijeniti dokumente u Bih jer cu dodati njegovo prezime ili mogu s trenutnim dokumetima se prijaviti u Hrvatsku?Hvala puno

Zikomid
22.06.2011., 18:50
BIH i Hrvatska imaju sklopljen Ugovor (konvenciju) o socijalnom osiguranju, što znači da ti možeš prebaciti osiguranje u RH. Javi se u svoje zdr.osiguranje i reci da seliš u Hrvatsku. Tvoje zdravstveno osiguranje ti mora dati posebnu tiskanicu kojom dokazuješ da si bila osigurana u BIH i pomoću te tiskanice se osiguravaš u Hrvatskoj. Ne moraš naći posao niti se fiktivno prijavljivati jer si osigurana u državi s kojom imamo ugovor. Također se nemoj odricati svog osiguranja i osiguravati se preko muža, jer je uvijek bolje biti osiguran kao nositelj osiguranja, nego kao član obitelji. U svakom slučaju, uvijek se možeš osigurati preko muža, ako to baš želiš. Tvoje osiguranje u Hrvatskoj je moguće jer si napisala da imaš domovnicu, odnosno državljanstvo, u suprotnom ne bi mogla ostvariti prava na ovaj način kako sam ti napisala.

branchy25
23.06.2011., 11:29
Puno hvala na informacijama.,.,.Jeli to onda znači ako budem prebacila zdravstveno da cu imati pravo na djeciji doplatak?Takoder me zanima kako se taj iznos krece i koliko dugo se prima s obzirom da nosim dvojke?Ima li neki rok koliko dugo trebas biti prijavljen,meni je termin u 12. mjesecu?pozzz

Zikomid
23.06.2011., 11:47
Dječji doplatak je pravo iz mirovinskog, a ne iz zdravstvenog osiguranja.

Netspor
03.07.2011., 12:28
Pozdrav,

Imam pitanje. Tih 12 mjeseci kojih treba biti neprekinutih, se računa jednostavno od 1.7.2010. do 1.7.2011.? Vrijedi li 18/24 i za porodiljne naknade ili samo za komplikacije?

Hvala unaprijed!

xTazi
10.07.2011., 12:01
ovako..ja sam predala zahtjev za porodiljni prije par dana..odmah su mi izdali neku potvrdu...sad mene zanima..jel ja s tom potvrdom moran jos negdi ic ili to ostaje meni??? i kad bi mi treba sist prvi porodiljni? misec dana nakon šta san predala zahtjev ili?

Zikomid
10.07.2011., 19:42
Potvrdu ne treba nigdje nositi. Ako su dokumenti predani do prošli tjedan, isplata je krajem ovog mjeseca.

marlaxxx
13.07.2011., 08:55
šta bi to bilo 18/24

meni ističe ugovor sredinom 11 mjeseca. a do tada ću biti negdje 5 mjeseci trudna i bit ću zaposlena 7 mjeseci. prije toga nisam radila 1 godinu, a prije toga sam bila zaposlena za stalno, ali sam dobila otkaz...:( znači nemam neprekidno 12 mjeseci u ovom zadnjem zaposlenju.... da li mi se isplati zaposlit nakon što mi ovdje istekne ugovor...jer pretpostavljam da me neće zadržati...i znači da bi se negdje trebala zaposliti na 5 mjeseci??? da li se to uopće isplati???

zdenka27
13.07.2011., 12:57
Ovo s brojevima ne znam, ali imam savjet!
Najbolje bi bilo otvoriti bolovanje zbog komplikacija u trudnoći prije nego dobiješ otkaz.
S petomjesečnom trudnoćom to ne bi trebao biti preveliki problem.
Iole normalan ginekolog će to učiniti. Ako misliš da ne možeš iskreno, upotrijebi maštu.
I ne čekaj zadnji trenutak!
Sretno s trudnoćom i poslom!

MiNa8
13.07.2011., 14:29
šta bi to bilo 18/24

meni ističe ugovor sredinom 11 mjeseca. a do tada ću biti negdje 5 mjeseci trudna i bit ću zaposlena 7 mjeseci. prije toga nisam radila 1 godinu, a prije toga sam bila zaposlena za stalno, ali sam dobila otkaz...:( znači nemam neprekidno 12 mjeseci u ovom zadnjem zaposlenju.... da li mi se isplati zaposlit nakon što mi ovdje istekne ugovor...jer pretpostavljam da me neće zadržati...i znači da bi se negdje trebala zaposliti na 5 mjeseci??? da li se to uopće isplati???

18/24 ti je 18 mjeseci staža u posljednje 2 god, odnosno 24 mjeseca. Ako u trenutku otvaranja porodiljnog ne budeš imala potrebne uvjete staža, primat ćeš minimalac od 1663 kn, bila ti zaposlena ili ne.

marlaxxx
13.07.2011., 21:42
Ovo s brojevima ne znam, ali imam savjet!
Najbolje bi bilo otvoriti bolovanje zbog komplikacija u trudnoći prije nego dobiješ otkaz.
S petomjesečnom trudnoćom to ne bi trebao biti preveliki problem.
Iole normalan ginekolog će to učiniti. Ako misliš da ne možeš iskreno, upotrijebi maštu.
I ne čekaj zadnji trenutak!
Sretno s trudnoćom i poslom!

Hvala!
ne bi trebao biti problem sigurno pogotovo obzirom na moje godine...
ali stvar je u tome da ću prije dobiti otkaz ako sam na bolovanju...
tj ne radi se ni o otkazu jer to je ugovor na određeno koji ističe 15.11....i mogu ga produžit samo ako vide da me trebaju, a nitko me ne treba ako sam na bolovanju...i ako ću poslije bit na porodiljnom. naći će nekog drugog..to je to. mislim da je samo pitanje morala ako bi me zadržali...

a prosjek plaće mi je jako dobar, ali bit će samo 7 mjeseci takav? a da li mi se isplati zaposlit se negdje na minimalac i uplaćivat si slijedećih 5 mjeseci doprinose, da li se to može nekako izračunat?

18/24 ti je 18 mjeseci staža u posljednje 2 god, odnosno 24 mjeseca. Ako u trenutku otvaranja porodiljnog ne budeš imala potrebne uvjete staža, primat ćeš minimalac od 1663 kn, bila ti zaposlena ili ne.

ustvari sad mi je jasno da se niti ne moram trudit se zapošljavat tih 5 MJESECI nakon isteka ovog ugovora jer to opet neće biti 18 mjeseci u 2 godine....:(
u 2010 sam radila samo 2 mjeseca tj do 18.2...
?????

to je presurovo, šta ne?

zdenka27
13.07.2011., 22:26
Nisam sigurna, ali mislim da ne možeš dobiti otkaz dok si na bolovanju.
Provjeri!

MiNa8
14.07.2011., 09:42
Nisam sigurna, ali mislim da ne možeš dobiti otkaz dok si na bolovanju.
Provjeri!

Ne može dobiti otkaz, to je točno, ali ako se radi o isteku ugovora na određeno vrijeme, onda se to ne smatra otkazom.

marlaxxx jedino rješenje koje mi u tvom slučaju pada na pamet jest da ukoliko ostaneš u radnom odnosu (ili se negdje drugdje zaposliš) kada ostvariš ovih 12 mjeseci neprekidnog staža (već bi onda trebala biti 2 mjeseca na porodiljnom) podneseš zahtjev za revizijom naknade, pa da ti izdaju novo rješenje gdje bi u obzir uzeli prosjek plaće i povećali ti naknadu.

snjeska
19.07.2011., 18:14
hej ljudi

radim u firmi prek 2 godine na odredeno, krajem 9 mi istice ugovor
na komplikacijama sam vec 2 tjedna (trudna sam 2 mj al moram mirovat) pa me zanimaju moja prava
kakva ce mi biti naknada nakon isteka ugovora, ak sam dobro shvatila 100% po prosjeku place dok ne rodim il se varam?,a sto kasnije
dal ce mi gledat za prvih 6mj prosjek place il cu past na minimalac jjer mi je ugovor istekao
kak to uopce funkcionira u praksi

marijapo
20.07.2011., 07:50
Imam jedno pitanje, i zanima me jel itko od vas zna odgovor...
Nisam u radnom odnosu već 5. godina na birou sam se prijavljivala jedno vrijeme al sam prestala.... U drugom mjesecu trudnoće sam stupila u radni odnos,na neodređeno radno vrijeme,. Pa me zanima jel mogu ostvariti porodiljnu naknadu... UNAPRIJED HVALA ZA SVE ODGOVORE.

MiNa8
20.07.2011., 09:14
hej ljudi

radim u firmi prek 2 godine na odredeno, krajem 9 mi istice ugovor
na komplikacijama sam vec 2 tjedna (trudna sam 2 mj al moram mirovat) pa me zanimaju moja prava
kakva ce mi biti naknada nakon isteka ugovora, ak sam dobro shvatila 100% po prosjeku place dok ne rodim il se varam?,a sto kasnije
dal ce mi gledat za prvih 6mj prosjek place il cu past na minimalac jjer mi je ugovor istekao
kak to uopce funkcionira u praksi

Dok si na komplikacijama dobivat ćeš svoj prosjek plaće (limitirano na 4250). Ako ti ugovor istekne za vrijeme komplikacija, a ne produže ti ga, dobivaš i dalje prosjek plaće do 45 dana prije porodiljnog. Onda se prijaviš na HZZ i od njih primaš mjesec i pol naknadu za nezaposlene, a kad rodiš prijaviš se na HZZO i dobivaš minimalac. Najbolje da ti u firmi produže ugovor i nakon isteka, kako bi i dalje mogla dobivati porodiljnu po prosjeku plaće. Oni neće imati baš nikakve izdatke u vezi tebe, a tebi će puno pomoći.

Imam jedno pitanje, i zanima me jel itko od vas zna odgovor...
Nisam u radnom odnosu već 5. godina na birou sam se prijavljivala jedno vrijeme al sam prestala.... U drugom mjesecu trudnoće sam stupila u radni odnos,na neodređeno radno vrijeme,. Pa me zanima jel mogu ostvariti porodiljnu naknadu... UNAPRIJED HVALA ZA SVE ODGOVORE.

Nema veze što si dobila ugovor na neodređeno. Budući da nećeš imati uvjet prethodnog staža od 12 mjeseci neprekidno prije otvaranja porodiljnog (odnosno 18 mj. u zadnje 2 god.) primat ćeš minimalnu porodiljnu naknadu od 1663 kn kao i nezaposlene osobe. Jedino kad napuniš taj uvjet staža, za vrijeme porodiljnog, možeš tražiti reviziju, pa ti mogu povećati naknadu. Beba će ti tada imati 5 mjeseci.

marijapo
20.07.2011., 09:27
Da, jasno mi je to donekle. Al ovo mi je treća trudnoća i trebala bi na porodiljni tri godine ako se nevaram.
A šta se može desit ako se firma pogasi dok sam ja na porodiljnom, hoću mi se prekinut bolovanje il se može nastavit na neki način....

MiNa8
20.07.2011., 14:24
Da, jasno mi je to donekle. Al ovo mi je treća trudnoća i trebala bi na porodiljni tri godine ako se nevaram.
A šta se može desit ako se firma pogasi dok sam ja na porodiljnom, hoću mi se prekinut bolovanje il se može nastavit na neki način....

Da, imaš pravo na porodiljni u trajanju od 3 godine (tj. po novom rodiljni 6 mj, i ostatak roditeljski dopust 2,5 god.). E sad, što se naknada tiče, ako napraviš reviziju nakon što ostvariš 12 mj. neprekidnog staža, dobivat ćeš za preostalo vrijeme naknadu po prosjeku plaće, ali samo dok beba ne napuni 6 mjeseci. Nakon toga primaš maksimalno 2660kn (od 7. mj. do godine dana života bebe), a za cijelu 2. i 3. god. porodiljnog primaš 1663kn.

Ako se firma zatvori dok si na porodiljnom, javljaš se na HZZO i dobivaš i dalje porodiljnu naknadu kao majka izvan sustava rada, 1663kn, a isto tako ti priznaju i staž za sve to vrijeme.

hela84
08.08.2011., 21:12
imam pitanjece:D
dali se danas najvise isplati ici na komplikacije ili tek poslije na porodiljni? pokusavam ostat trudna, i zeljela bi se cim prije informirat! da bar bude cim prije plusic:cerek:

e sad, sveukupni radni staz mi je 5 godina.. u zadnje 3 godine imam stalno zaposlenje, a ostale 2 godine su bile s prekidima (ne vise od 6 mj.) netto placa mi je cirka 2500-2600, kad se dodaju putni troskovi itd.. dode i do 3000kn..
ako odem na komplikacije do koliko mjeseci se prima puna placa, ja sam cula dok ne rodim dok netko kaze do prvih 6 mjeseci trudnoce pa se smanjuje:confused::confused::confused: znaci kako bi islo u mom slucaju ako odem na komplikacije?
a koji bi bio slucaj s porodiljnim da radim dok mogu? ajd odgovorite mi, jer ne kazu mi svi isto!!! hvala

kewica
09.08.2011., 00:26
Ti bi na komplikacijama primala punu plaću (bez putnog troška), isto kao i prvih 6 mjeseci rodiljnog dopusta.
Da ti je plaća veća od 4250 kn, na komplikacijama bi primala 4250 kn, to je maksimum koji se isplaćuje, a prvih 6 mjeseci punu plaću, kolika god je.
Drugih 6 mjeseci naknada može biti od 1660 do najviše 2660 kn. E sad, kako se točno to određuje za drugih 6 mj., neznam, samo znam da je 1660 kn najniža, a 2660 kn najviša naknada koju možeš dobiti.

Ramones!
09.08.2011., 12:37
Drage forumašice,
evo moje priče :mig:

1. MM i ja radimo na bebi :cerek:
2. Zaposlena sam na određeno vrijeme do 31.01.2012. godine
3. Radni staž mi trenutno iznosi 1 godina i 8 mjeseci ( neprekinuto )
4. Plaća mi iznosi cca 4.800,00 kn neto ( bez putnih troškova )
5. Po isteku ugovora u trenutnoj službi sa 31.01.2012. odmah namjeravam ( u slučaju da uspijem ostati trudna ) 01.02.2012. godine sklopiti novi radni odnos sa novim poslodavcem sa istom osnovicom i visinom plaće - radi se o očevoj firmi, akle, fiktivno prijavlljivanje..

Budući da ću trudnoću morati čuvati obzirom na moje zdravstvene tegobe ( znači odmah ću ići na KOMPLIKACIJE ) zanima me:

1. Koliki iznos naknade ću dobivati za vrijeme komplikacija?
2. Koliko nakon poroda prvih 6 mjeseci?
3. Budući da imam "dogovoreno" s novim poslodavcem sklopiti ugovor po isteku sadašnjeg ugovora kako se nebi vodila kao nezaposlena osoba, dali npr smijem biti na koomplikacijama npr 3. mjeseca trudnoće kod starog poslodavca, prekinuti komplikacije na par dana kako bi se ponovo mogla zaposliti kod novog poslodavca, i onda nakon par dana "rada" kod novog poslodavca opet otvoriti komplikacije? DAli se neprekinuti staž za ostaviranje porodiljne naknade u prosjkeu plaće od 12 mjeseci smatra kod istog poslodavca ili je samo bitno da staž niej prekinut??
Jako bi mi pomogle odgovorom, osobito na situaciju pod brojem 3. Dali će i naknada za vrijeme komplikacija ostati ista u novom radnom odnosu ako ću imati istu plaću ili kod tog novog poslodavca također trebam imati neki radni staž kako bi se obračunala naknada ( prosjek )
Uh, nešto sam zabrljala ovu priču.. :rolleyes::lol:

muceki
13.08.2011., 16:15
dragi ljudi trebam pomoć¨! moje dijete sutra puni 6 mjeseci, a ja sam sinoć ( u petak pred produženi vikend :-/) shvatila da od ludnice, godišnjih itd nisam produžila porodiljni za drugih 6 mjeseci, a na njemu namjeravam biti. nakon što sam se par sati istulila pronašla sam na stranicama Trebam informaciju kako je zahtjev moguće podnjeti i retrogradno, ali nema nikakvih informaciija. dal se još nekome ovo dogodilo i mogu li predati zahtjev makar će mi dijete u utorak, prvi radni dan, imati 6 mj i 2 dana! inače imala sam sam preko 15 g neprekinutog staža prije ove trudnoće i bila sam na čuvanju, ako to nešto znači. prežalosna sam i ne kužim kako mi se desio ovakav propust...zato upomoć...tko ima kakvu informaciju nek podijeli s umornom mamom kojoj je mozak negdje na paši...

MiNa8
13.08.2011., 22:17
Drage forumašice,
evo moje priče :mig:

1. MM i ja radimo na bebi :cerek:
2. Zaposlena sam na određeno vrijeme do 31.01.2012. godine
3. Radni staž mi trenutno iznosi 1 godina i 8 mjeseci ( neprekinuto )
4. Plaća mi iznosi cca 4.800,00 kn neto ( bez putnih troškova )
5. Po isteku ugovora u trenutnoj službi sa 31.01.2012. odmah namjeravam ( u slučaju da uspijem ostati trudna ) 01.02.2012. godine sklopiti novi radni odnos sa novim poslodavcem sa istom osnovicom i visinom plaće - radi se o očevoj firmi, akle, fiktivno prijavlljivanje..

Budući da ću trudnoću morati čuvati obzirom na moje zdravstvene tegobe ( znači odmah ću ići na KOMPLIKACIJE ) zanima me:

1. Koliki iznos naknade ću dobivati za vrijeme komplikacija?
2. Koliko nakon poroda prvih 6 mjeseci?
3. Budući da imam "dogovoreno" s novim poslodavcem sklopiti ugovor po isteku sadašnjeg ugovora kako se nebi vodila kao nezaposlena osoba, dali npr smijem biti na koomplikacijama npr 3. mjeseca trudnoće kod starog poslodavca, prekinuti komplikacije na par dana kako bi se ponovo mogla zaposliti kod novog poslodavca, i onda nakon par dana "rada" kod novog poslodavca opet otvoriti komplikacije? DAli se neprekinuti staž za ostaviranje porodiljne naknade u prosjkeu plaće od 12 mjeseci smatra kod istog poslodavca ili je samo bitno da staž niej prekinut??
Jako bi mi pomogle odgovorom, osobito na situaciju pod brojem 3. Dali će i naknada za vrijeme komplikacija ostati ista u novom radnom odnosu ako ću imati istu plaću ili kod tog novog poslodavca također trebam imati neki radni staž kako bi se obračunala naknada ( prosjek )
Uh, nešto sam zabrljala ovu priču.. :rolleyes::lol:

1. Komplikacije su limitirane na iznos od 4250 kn i toliko bi dobivala dok si na komplikacijama.
2. 45 dana prije poroda otvaraš porodiljni i dok beba ne navrši 6 mjeseci primaš prosjek svoje plaće.
3. Možeš biti na komplikacijama, pa ih prekinuti i onda opet kod novog poslodavca otvoriti komplikacije. To ti je i jedina mogućnost, s obzirom da ne možeš zasnovati novi radni odnos ako si na bolovanju, jer se smatra da si privremeno nesposobna za rad. Jedino mislim da ti se u tom slučaju naknada za komplikacije smanjuje, jer opet moraš donositi ER-1 obrazac i izračunava se novi prosjek, a u njega će ući i ovi mjeseci kada si bila na bolovanju. Ako se dobro sjećam, mislim da trebaš na tom novom obrascu imati minimalno 2 isplaćene plaće da bi mogla imati naknadu po prosjeku plaće, odnosno maksimalni iznos od 4250 kn, pa si kalkuliraj malo.
Za porodiljnu naknadu bitno je samo da je staž neprekinut, nebitno je kod koliko poslodavaca si radila. Čini mi se čak da sad i za porodiljni vrijedi opcija da možeš imati 18 mjeseci staža s prekidima u posljednje 2 god.

dragi ljudi trebam pomoć¨! moje dijete sutra puni 6 mjeseci, a ja sam sinoć ( u petak pred produženi vikend :-/) shvatila da od ludnice, godišnjih itd nisam produžila porodiljni za drugih 6 mjeseci, a na njemu namjeravam biti. nakon što sam se par sati istulila pronašla sam na stranicama Trebam informaciju kako je zahtjev moguće podnjeti i retrogradno, ali nema nikakvih informaciija. dal se još nekome ovo dogodilo i mogu li predati zahtjev makar će mi dijete u utorak, prvi radni dan, imati 6 mj i 2 dana! inače imala sam sam preko 15 g neprekinutog staža prije ove trudnoće i bila sam na čuvanju, ako to nešto znači. prežalosna sam i ne kužim kako mi se desio ovakav propust...zato upomoć...tko ima kakvu informaciju nek podijeli s umornom mamom kojoj je mozak negdje na paši...

Možeš podnijeti i nakon što ti dijete napuni 6 mjeseci. Naravno, naknada će ti kasniti jedan mjesec, ali ćeš dobiti i taj zaostatak slijedeći mjesec. Javi se samo što prije u ispostavu HZZO-a i objasni im situaciju. Razlika od redovne procedure prilikom otvaranja roditeljskog dopusta (2. šest mjeseci) je jedino u tome što ćeš morati iz firme donijeti izjavu da se nakon isteka ovih prvih 6 mjeseci nisi vraćala na posao, nisi bila na godišnjem ili bolovanju, tj. da nisi imala nikakav prekid između korištenja rodiljnog i roditeljskog dopusta.

ma-van
18.08.2011., 19:55
Pozdrav svima!

Molila bi Vas pomoć, moja situacija je sljedeća:

1. Zaposlena od 07.05.2009. do 24.02.2011. ( 1god 9 mj 19 dana) prijavljena na plaću od 4,500 kn
2. Na Zavodu za zapošljavanje od 24. 02. do 22. 8. 2011. (NEPUNIH 6 mj) dobivala naknadu
3. Od 22.8. 2011. u radnom odnosu kod obrtnika oca

Moje pitanje je sljedeće.

Ukoliko bi sad ostala trudna (sljedeći mjesec) :
1. kad bi mogla otići na komplikacije u trudnoći, a da imam pravo na puni iznos plaće?
2. koji prosjek plaće bi mi se gledao kad radim svega mjesec dana, a prije toga sam imala prekid?

Hvala puno unaprijed! Kolko sam upućena (a nisam previše) ja bi mogla spadati u onu kategoriju 18 mjeseci u zadnje 2 godine, ali ne znam dal se to tako gleda i za komplikaciju ili samo porodiljni.

MiNa8
20.08.2011., 22:53
Pozdrav svima!

Molila bi Vas pomoć, moja situacija je sljedeća:

1. Zaposlena od 07.05.2009. do 24.02.2011. ( 1god 9 mj 19 dana) prijavljena na plaću od 4,500 kn
2. Na Zavodu za zapošljavanje od 24. 02. do 22. 8. 2011. (NEPUNIH 6 mj) dobivala naknadu
3. Od 22.8. 2011. u radnom odnosu kod obrtnika oca

Moje pitanje je sljedeće.

Ukoliko bi sad ostala trudna (sljedeći mjesec) :
1. kad bi mogla otići na komplikacije u trudnoći, a da imam pravo na puni iznos plaće?
2. koji prosjek plaće bi mi se gledao kad radim svega mjesec dana, a prije toga sam imala prekid?

Hvala puno unaprijed! Kolko sam upućena (a nisam previše) ja bi mogla spadati u onu kategoriju 18 mjeseci u zadnje 2 godine, ali ne znam dal se to tako gleda i za komplikaciju ili samo porodiljni.

1. Od 01.11. bi mogla, ali ne možeš na punu plaću, nego je limitirano na 4250 netto. (tu trebaš imati uvjet 18 mj u posljednje 2 god i taman bi se uklopila u to)
2. Ako radiš samo mjesec dana, a imala si prekid, onda su komplikacije na minimalcu - 831 kn.

Tarsis
23.09.2011., 23:37
Pitanjce, pošto sam naišla na mnogo različitih info., više ni sama ne znam što je istina.

Znači, trudna sam 2 mj., nezaposlena sam i ne javljam se na burzu već duže vrijeme, pa me zanima imam li ikakvo pravo na primanje naknade (one minimalne, naravno).

Negdje piše da se za to treba redovno prijavljivati bar godinu dana prije poroda, negdje piše da ne treba. Ne kužim ni sama više.

Ići ću do burze raspitati se, al pošto je vikend pred nama, do pon ništa. A baš me zanima, pa ako netko ima frišku informaciju, bila bih zahvalna :mig:

Elich San
25.09.2011., 13:13
ako se ne prijavljuješ na biro, nemaš pravo na porodiljnu naknadu.
i da ,točno je da moraš biti na birou barem godinu dana prije trudnoće.

Edina
25.09.2011., 16:38
ako se ne prijavljuješ na biro, nemaš pravo na porodiljnu naknadu.
i da ,točno je da moraš biti na birou barem godinu dana prije trudnoće.

Ovo nije točno!
Naravno da nema pravo na naknadu s burze, al ima sa hzzo-a.
Sve zdravstveno osigurane majke s prebivalištem u RH imaju pravo na naknadu sa hzzo-a.
Ako se ne javljaš na burzu vodiš se kao majka vam sustava rada i imaš pravo godinu dana primati 1660 kn ;)

Nek me ispravi netko ako ovo nije točno :D

Zikomid
25.09.2011., 19:44
Pitanjce, pošto sam naišla na mnogo različitih info., više ni sama ne znam što je istina.

Znači, trudna sam 2 mj., nezaposlena sam i ne javljam se na burzu već duže vrijeme, pa me zanima imam li ikakvo pravo na primanje naknade (one minimalne, naravno).

Negdje piše da se za to treba redovno prijavljivati bar godinu dana prije poroda, negdje piše da ne treba. Ne kužim ni sama više.

Ići ću do burze raspitati se, al pošto je vikend pred nama, do pon ništa. A baš me zanima, pa ako netko ima frišku informaciju, bila bih zahvalna :mig:

Članak 32. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama:
Majka izvan sustava rada može ostvariti pravo s osnove rodiljne i roditeljske brige o djetetu pod uvjetom da na dan rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:
– da je hrvatska državljanka ili strankinja s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,
– da ima neprekidno prebivalište ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje 5 godina,
– da je zdravstveno osigurana prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Imaš pravo na 1663 kn od dana rođenja djeteta do navršenih djetetovih godinu dana.

Znači, majka izvan sustava rada nema uvjet prijave na Zavod za zapošljavanje.

Tarsis
26.09.2011., 23:53
Eto opet dvije različite info :D

Znači imam pravo na naknadu, ali ne s burze, nego sa hzzo-a?

Tamo se trebam javiti kad se bebač rodi? Ili prije?

Hvala :mig:

MiNa8
27.09.2011., 00:18

Javiš se na HZZO kad se rodi beba. HZZ nema ništa s tim. Naravno, trebat ćeš donijeti i papirologiju:
- kopiju rodnog lista djeteta (djece)
- kopiju djetetove zdravstvene
- potvrdu o prebivalištu
- kopiju svoje domovnice
- kopiju kartice tekućeg računa
- potvrdu s HZZ-a da vide od kada si u evidenciji - ako nisi prijavljena na burzu, mislim da onda to ni ne možeš dobiti

Zikomid
27.09.2011., 15:17

Nakon rođenja djeteta, odnosno kad izvadiš rodni list i prikupiš dokumentaciju. Idi u najbliži HZZO i zatraži zahtjev kao majka van sustava rada (ne nezaposlena majka, jer je to druga kategorija). Na zahtjevu piše koja se dokumentacija prilaže zahtjevu.

snjeska
30.09.2011., 17:50
Dobar dan!

mene zanima obzirom da sam na komplikacijama u trudnoci i danas mi istice ugovor i sefica je rekla da bi me sad nakon 2,5 god rada dala ugovor na neodredeno jer sam kvalitetan radnik
obzirom da radim u 2 firme po 4 sata gdje je vlasnik ista osoba al zbog bransi kojom se bave ne mogu sve imat pod 1 firmom vec moraju bit 2 firme
mene zanima dal ce mi hzzo radit probleme da me sefica zaposli sad na 1 firmi puno radno vrijeme na neodredeno tj 8 sati a s ove druge odjave jer ova druga postoji mogucnost da se zatvori firma
dal zna tko kakva je procedura na hzzo i kak to ide
il ja moram maknut se s komplikacija na par dana da sve to odradimo kaj mi je zaista bedasto
nije da muljamo il nekaj,ipak u toj firmi sam radila dosta i zasluzila ugovor na neodredeno
ne zelim ostat bez naknada s hzzo jer se njima ne svidja kaj sam napokon dobila ugovor kak spada

Zikomid
01.10.2011., 11:55
Najbolje bi bilo ne mijenjati ugovor. Micanjem s komplikacija nećeš dobiti ništa.

snjeska
02.10.2011., 10:48
ak je meni to bilo upuceno nemam ja tu nikakvih opcija ugovor mora biti produzen sam me zanima dal ce ovi na hzzo zezat ak mi daju sam na jednoj 8 sati, jer ovo ak ostane 4 sata svaka bilo odredeno il neodredeno oni ne znaju nit se mora kaj mjenjat kod njih

Zikomid
02.10.2011., 11:02
Naravno da je tebi upućeno. Zato i govorim da je najbolje ništa ne mijenjati.

minie
02.10.2011., 23:06
Imam i ja pitanje... :kava:

Zanima me kakva je procedura ako ostanem trudna dok izvrsavam pripravnicki staz... tj. Ako se zaposlim kao pripravnik (18. mjeseci) radim nekih 6 mj. ostanem trudna, radim jos tih 8. mjeseci kao trudnica, to je ukupono 14. mj. odlazim na porodiljni i sto dalje...
imam pravo biti na porodiljnom 1 godinu, pa se vratiti i odraditi ta jos 4 mjeseca sto mi je ostalo ili to ide drugacije...

i narvno zanimaju me primanj dok sam na porodiljnom kako to ide..koliko...
hvala :)

lordica84
06.10.2011., 23:15
Pozdrav,
mene zanima sljedece....
-da li kod utvrđivanja plaće za isplatu porodiljnog ili komplikacija traze samo potvrdu iz firme o visini plaće ili se mora bas predati izvod gdje se vide uplate?
-koliko mjeseci se uzima za prosjek plaće?
-ako netko zna,kolika je razlika u dobrinosima između plaće od 2900kn i one od 4300kn?

naime,u dogovoru sa poslodavcem htjela bih si sama uplatiti tu razliku par mjeseci pa da na komplikacijama i porodiljnom primam vecu placu od ove moje sada.

Zikomid
07.10.2011., 16:30
1. Traži se tipizirani obrazac Potvrda o plaći (ER-1)
2. 6 mj prije mjeseca u kojem se kreće na bolovanje

MiNa8
07.10.2011., 22:21
Pozdrav,
mene zanima sljedece....
-ako netko zna,kolika je razlika u dobrinosima između plaće od 2900kn i one od 4300kn?

naime,u dogovoru sa poslodavcem htjela bih si sama uplatiti tu razliku par mjeseci pa da na komplikacijama i porodiljnom primam vecu placu od ove moje sada.

Razlika ti je oko 800,00 kn mjesečno. Ne mogu ti 100% reći jer ovisi o visini osobnog odbitka i postotka prireza. I nadam se da je ovih 2900, odnosno 4300 netto iznos, tj. iznos koji ti isplate nakon svih odbitaka. Ako si mislila na brutto, onda je razlika manja.
E sad, što se tiče ovog tvog dogovora, samo napomena da naglim povećanjem plaće riskiraš da ti nakon otvaranja komplikacija revizija dođe u firmu i prekontrolira sve što im je sumnjivo, pa ako pronađu bilo kakve nepravilnosti, neće ti odobriti naknadu. Bilo je već dosta takvih slučajeva.

lordica84
08.10.2011., 15:09
hvala na odgovorima.
razgovarat cu jos sa poslodavcem.
u toj firmi radim vec 8godina i poslodavac bi me postavio za voditelja pa bi mi se automatski i plaća povećala za tih 1000-1400kn. vidjet cu snjim. nadam se da ce sve biti u redu.

minie
10.10.2011., 11:06
Meni nitko ne zna dati odgovor ili... :confused:
kako ide pripravnicki staz (pravnika) i trudnoca....

MiNa8
10.10.2011., 15:17

Ja ti nažalost ne znam. Možda netko drugi. Ili probaj postaviti pitanje na trudnicama. Tamo ima puno više mama/cura s različitim iskustvima, pa ti možda mogu odgovoriti.

Zikomid
10.10.2011., 15:27

Gdje radiš kao pripravnik? U nekim ustanovama je posebnim člankom regulirano u ugovoru.

Edina
11.10.2011., 10:26

Moja je šogorica odrađivala pripravnički kod odvjetnika, na porodiljnom je i pravosudni položila. Staž joj je išao godinu dana, kolko je i ostala doma :)

minie
11.10.2011., 10:51
Ne radim jos kod nikoga, nadam se za godinu dana da ce biti... :) cisto me zanima kad pocnem raditi kao pripravnik moram raditi 18 mj. pa smo muz i ja planirali oko bebe da znamo... Najvise me zanima ako ostanem trudna dok traje pripravnicki, hoce li mi se zaustaviti brojanje tih mjeseci, pa kad se vratim nakon 1 god. nasavim gdje sam stala... Jel ako se ne zaustavi, nego se broje mjeseci pripravnickog i dok sam na porodiljnom, sto ako to istekne...onda vise nemam pravo na naknadu ili... to mi malo nije jasno. Ne znam, valjda ce mi sve reci kad dobijem taj posao, ali kako smo muz i ja sada pricali o tome, pa nas sada vec zanima... :mig:

tatjana23
16.10.2011., 10:28
Bok, informacije mi trebaju! :)
Radila sam u jednoj firmi 1 god. i 2 mjeseca, dala sam otkaz i nisam radila 16. dana , nakon 16. dana sam si našla drugi posao i tu radim nekih mj. dana... I ostadoh trudna ! :)
Da li će mi ta pauza stvoriti problem oko primanja? Ako odem na bolovanje koliko ću novaca primati /ili hoću li uopće što primati ? Hvala na odgovoru !

Technogirl
17.10.2011., 12:56
Pitanjce.
Znači rodila sam 18.9.2010, na rješenju od HZZO mi piše da mi porodiljni traje do 14.9.2011.... hoću li dobiti sada u 10mj. još neku lovu za tih 14 dana ili ne?

Ako ide po onom principu za 9mj. se isplaćuje onda bi trebala ha?

mami24
17.10.2011., 14:35
imam pitanje...

mali mi je 13.10 napunio 6mjeseci,negdje sam procitala da se treba produljiti naknada nakon sto dijete navrsi 6mj???zanima me da li je to istina ili??? hvala pozdrav

MiNa8
18.10.2011., 00:49
Bok, informacije mi trebaju! :)
Radila sam u jednoj firmi 1 god. i 2 mjeseca, dala sam otkaz i nisam radila 16. dana , nakon 16. dana sam si našla drugi posao i tu radim nekih mj. dana... I ostadoh trudna ! :)
Da li će mi ta pauza stvoriti problem oko primanja? Ako odem na bolovanje koliko ću novaca primati /ili hoću li uopće što primati ? Hvala na odgovoru !

Da, problem je, jer u slučaju bolovanja ne možeš primati veću naknadu od 831 kn zato što ne ispunjavaš uvjet prethodnog staža od 18 mjeseci u posljednje 2 god. Ako budeš otvarala bolovanje/komplikacije za cca 3,5 mjeseca, onda bi imala pravo na naknadu po prosjeku plaće, odnosno 4250 ako je plaća veća od toga iznosa.

Pitanjce.
Znači rodila sam 18.9.2010, na rješenju od HZZO mi piše da mi porodiljni traje do 14.9.2011.... hoću li dobiti sada u 10mj. još neku lovu za tih 14 dana ili ne?

Ako ide po onom principu za 9mj. se isplaćuje onda bi trebala ha?

Naravno da ćeš dobiti. Vjerojatno će danas-sutra biti isplata. :mig:

imam pitanje...

mali mi je 13.10 napunio 6mjeseci,negdje sam procitala da se treba produljiti naknada nakon sto dijete navrsi 6mj???zanima me da li je to istina ili??? hvala pozdrav

Istina je. I to se obično ide produžiti kad dijete ima 5 mjeseci. Budući da je dijete već napunilo 6 mjeseci, trebala bi što prije otići u HZZO i to riješiti (mora ići i suprug potpisati izjavu da se odriče svog prava na roditeljski dopust), jer u protivnom nećeš više dobivati naknadu.
Produženje ne moraš raditi ako primaš porodiljni kao nezaposlena osoba, jer si u rješenju automatski dobila porodiljni na godinu dana.

silly3
18.10.2011., 11:49
ima neko problema s uplatom, da mu nije uplacena? meni sjedne 17 og isla kupiti namirnice i paf, odbijeno! i dal ce mi isplatiti zadnje u 11 za 10i mjesec, djelic, jer je rodjena sredinom 10og mjeseca beba?

MiNa8
18.10.2011., 17:58
ima neko problema s uplatom, da mu nije uplacena? meni sjedne 17 og isla kupiti namirnice i paf, odbijeno! i dal ce mi isplatiti zadnje u 11 za 10i mjesec, djelic, jer je rodjena sredinom 10og mjeseca beba?

Pa ne bude svaki mjesec na isti datum. Obično bude oko 18.-og, ali zna biti i dan kasnije. Dobit ćeš ovo za 10. mjesec u 11. mjesecu. Zašto nebi dobila?

latyca
21.10.2011., 12:22
tko zna nek pomogne, ovako u 5 sam mjesecu trudnoće i danas mi istječe radni odnos na određeno od 8 mjeseci. Kako ne postoji mogućnost da mi sadašnji poslodavac produlji radni odnos, (bebomrzac:rolleyes:) u ponedjeljak ću se prijaviti u firmu kod prijateljice sa namjerom da otvorim komplikacije već sljedeći tjedan. Zanima me hoću li imati pravo na naknadu od 800 kn (nemam dovoljno radnog staža) i hoće li poslodavac tu morati snositi kakve troškove. Molim one koje znaju...

Zikomid
21.10.2011., 17:10
Poslodavac nema nikakve troškove jer komplikacije od prvog dana idu na teret HZZO-a.

snjeska
21.10.2011., 19:02
tko zna nek pomogne, ovako u 5 sam mjesecu trudnoće i danas mi istječe radni odnos na određeno od 8 mjeseci. Kako ne postoji mogućnost da mi sadašnji poslodavac produlji radni odnos, (bebomrzac:rolleyes:) u ponedjeljak ću se prijaviti u firmu kod prijateljice sa namjerom da otvorim komplikacije već sljedeći tjedan. Zanima me hoću li imati pravo na naknadu od 800 kn (nemam dovoljno radnog staža) i hoće li poslodavac tu morati snositi kakve troškove. Molim one koje znaju...

zakaj kompliciras i ne otvoris komplikacije kod ovog gdje si sada,samo pitam, jer njega nista ne kosta da ti produzava osim ak nije teski idiot,onda najbolje da te netko drugi prijavi jer ne znam dal ce ovi s hzzo delat probleme

teeeeaa
26.10.2011., 07:40
bok,imam pitanje.
trudna sam 5 mjeseci,radim i radit ću do kraja...
plača mi je 8500,koliko ću dobivati prvih a koliko drugih 6 mjeseci?
hvala na odgovoru

snjeska
26.10.2011., 09:28
trebala bi dobivat prvih 6 mj prosjek place, ak ti je oko 8500 onda toliko,a ostalih 6 mj je maximano cca 2500

MiNa8
26.10.2011., 21:07
bok,imam pitanje.
trudna sam 5 mjeseci,radim i radit ću do kraja...
plača mi je 8500,koliko ću dobivati prvih a koliko drugih 6 mjeseci?
hvala na odgovoru

Da, dobivat ćeš 8500 prvih 6 mjeseci ako u trenutku otvaranja porodiljnog imaš godinu dana neprekidnog staža ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine. Ako ne zadovoljavaš jedan od ova 2 uvjeta, onda dobivaš minimalac od 1663kn.

mimica23
27.10.2011., 22:04
imam pitanje!
željela bih ostat trudna u radnom odnosu sam 9 mj. dali se za 100% porodiljnog uzima prosjek zadnjih 6 mj ili godinu dana plaće??

snjeska
28.10.2011., 05:51
godinu dana mala se uzima,a dok ti zatrudnis skupit ces ne brini :)

mimica23
28.10.2011., 14:19
hvala :)

Zikomid
28.10.2011., 16:53
imam pitanje!
željela bih ostat trudna u radnom odnosu sam 9 mj. dali se za 100% porodiljnog uzima prosjek zadnjih 6 mj ili godinu dana plaće??

Uzima se prosjek 6 mjeseci prije mjeseca u kojem osoba kreće na bolovanje.
Godina dana neprekinutog staža je bitna da osoba "ne padne" na minimalnu naknadu.

nety
29.10.2011., 06:37
Imam pitanje sogorica je trudna sad vec 4mj Tek se zaposlila i kod sadasnjeg poslodavca je tek mjesec dana prijavljena Kad ona moze ici na komplikacije i koliko ce joj biti naknada Sta je s porodiljnom naknadom Hoce li s obzirom da prije nije radila ona pasti na 1600kn ili ce prvih 6 mj biti u visini place koju je dobivala
Prijasnjeg staza nema i nije se prijavljivala na burzu

Zikomid
29.10.2011., 08:19
Primat će minimalnu naknadu, 831.50 kn komplikacije i 1663 kn rodiljnu, bez obzira kad krene, jer nema potreban uvjet prethodnog staža osiguranja.

nety
29.10.2011., 08:52
Hvala a jeli dosta ta 2 mj staza da ide na komplikacije

Zikomid
29.10.2011., 17:14
Nije uopće bitno jer ionako ide na minimalac.

maslacak7
01.11.2011., 21:39
Eto od gomile pitanja pa da bude i moje :D
Naime planiramo bebu al ja sam nezaposlena,evo prije koji dan prestala raditi kao sezonac.. koja su moja prava u slucaju da ostanem trudna sad a nemam staza kao sto citam od 1g..hvala:cerek: radila sam 7mj i prosle godine 3...:(