PDA

View Full Version : Kupnja automobila od pravne osobe

blackson
26.08.2010., 18:20
Dakle,kupujem polovni auto koji je pod leasingom a korisnik je pravna osoba,gospodin od kojeg kupujem je danas platio ostatak rata za leasing pa me zanima koje je sljedeca procedura ? koliko znam ne plaćam prijenos kojie je 5% jer mi pravna osoba izdaje račun u kojem je uračunat pdv,dali se ide nesto ovjerit kod javnog biljeznika ? zanima me koji mi je prvi korak nakon kupnje auta ? mup,javni biljeznik,porezna uprava,nesto deseto ? čitao sam na stranicama mupa vezano za promjenu vlasnika i prvu registraciju,dali je to potrebno napraviti odmah po kupnji auta ? totalno sam neupućen u ove stvari pa bih bio zahvalan kad bi mi netko ukratko objasnio te sitnice

Lijep pozdrav

Crodra
26.08.2010., 18:25
Koliko ja znam, plačaš i PDV, s obzirom da ga je firma stavila u trošak za poreznu osnovicu :ne zna: No, kako su već te sve zakone mijenjali 33 puta u zadnjih 3 godine, netko će ti možda znati točno reći, a drugo ne postoji ništa.
Glavno da dobiješ poštambiljani račun za vozilo od te firme, kako bi s njim mogao na općini platiti porez i ići na policiju prijaviti auto na sebe.

Alkemicharka
26.08.2010., 18:31
Dakle,kupujem polovni auto koji je pod leasingom a korisnik je pravna osoba,gospodin od kojeg kupujem je danas platio ostatak rata za leasing pa me zanima koje je sljedeca procedura ? koliko znam ne plaćam prijenos kojie je 5% jer mi pravna osoba izdaje račun u kojem je uračunat pdv,dali se ide nesto ovjerit kod javnog biljeznika ? zanima me koji mi je prvi korak nakon kupnje auta ? mup,javni biljeznik,porezna uprava,nesto deseto ? čitao sam na stranicama mupa vezano za promjenu vlasnika i prvu registraciju,dali je to potrebno napraviti odmah po kupnji auta ? totalno sam neupućen u ove stvari pa bih bio zahvalan kad bi mi netko ukratko objasnio te sitnice

Lijep pozdrav

Postupak ovisi i o tome da li na vozilu vrijedi registracija, ostaju li tablice na vozilu ili se mijenja registarsko područje. Ako još napišeš te podatke, ja bih ti mogla odgovoriti na pitanje. Uglavnom, nema bilježnika, nema porezne uprave:top:

blackson
26.08.2010., 18:33
Postupak ovisi i o tome da li na vozilu vrijedi registracija, ostaju li tablice na vozilu ili se mijenja registarsko područje. Ako još napišeš te podatke, ja bih ti mogla odgovoriti na pitanje. Uglavnom, nema bilježnika, nema porezne uprave:top:

registracija vrijedi do 1 mjeseca,tablice se mjenjaju i mjenja se registarsko područje sa vinkovaca na županju

blackson
26.08.2010., 18:46
pretpostavljma da prvo ide odjava odnosno promjena vlasnika,dali se ona mora odraditi u mjestu prebavališta novog vlasnika ili na području gdje kupujem auto?dali onda idu probne tablice ili ?

Alkemicharka
26.08.2010., 18:47
registracija vrijedi do 1 mjeseca,tablice se mjenjaju i mjenja se registarsko područje sa vinkovaca na županju

Onda ovako:

- leasing treba ispostaviti račun na korisnika leasinga (tu pravnu osobu od koje ti zapravo kupuješ auto)

- ta pravna osoba ispostavlja račun na tvoje ime

- na računu će biti iskazan PDV, dakle plaćaš krajnji iznos sa PDV-om

- u Vinkovcima trebaju odjaviti vozilo (e sad da li će to riješiti leasing ili korisnik, to se budu oni dogovorili)

- ti moraš dobiti dakle dva računa da bi registrirao vozilo, jedan od leasinga korisniku, drugi od korisnika tebi, odjavljenu prometnu dozvolu i knjižicu vozila, iz razloga da se vidi porijeklo vozila. Inače da imaš samo račun od korisnika prema tebi, na registraciji to ne bi prošlo jer se mora vidjeti od koga je on kupio vozilo

- kad ćeš imati svu tu dokumentaciju, u Županji ideš u PU na registraciju vozila na promjenu vlasništva. Tamo ćeš dobiti nove tablice i nove dokumente.

Obavezno moraš dobiti i policu osiguranja koja pokriva registraciju do 01.mj. 2011.tj.dužni su ti je dati, isto kao i potvrdu da je plaćena cestarina (tu potvrdu je dobio korisnik na ime leasinga kad je u 1.mj. ove godine radio tehnički pregled. U koliko ne dobiješ policu uz vozilo, a neki leasinzi imaju takvu praksu (npr.ja sam kupila auto koji je bio još 8 mj.registriran, a pošto su banditi povukli policu osiguranja:bonk:, lijepo sam morala platiti za godinu dana i ponovo raditi TP) onda postupak u tom dijelu pada u vodu i morao bi i ti raditi TP i platiti osiguranje za godinu dana. Ali nadam se da ćeš dobiti policu i vjerujem da je nisu povukli jer ju je vjerojatno korisnik plaćao sam:top:. Ovo samo shvati kao upozorenje na što moraš obratiti pažnju.

Nadam se da sam bila dovoljno jasna:ne zna::rolleyes:

Alkemicharka
26.08.2010., 18:48
pretpostavljma da prvo ide odjava odnosno promjena vlasnika,dali se ona mora odraditi u mjestu prebavališta novog vlasnika ili na području gdje kupujem auto?dali onda idu probne tablice ili ?

Da, idu probne tablice jer će leasing morati odjaviti svoje

blackson
26.08.2010., 18:51
Onda ovako:

- leasing treba ispostaviti račun na korisnika leasinga (tu pravnu osobu od koje ti zapravo kupuješ auto)

- ta pravna osoba ispostavlja račun na tvoje ime

- na računu će biti iskazan PDV, dakle plaćaš krajnji iznos sa PDV-om

- u Vinkovcima trebaju odjaviti vozilo (e sad da li će to riješiti leasing ili korisnik, to se budu oni dogovorili)

- ti moraš dobiti dakle dva računa da bi registrirao vozilo, jedan od leasinga korisniku, drugi od korisnika tebi, odjavljenu prometnu dozvolu i knjižicu vozila, iz razloga da se vidi porijeklo vozila. Inače da imaš samo račun od korisnika prema tebi, na registraciji to ne bi prošlo jer se mora vidjeti od koga je on kupio vozilo

- kad ćeš imati svu tu dokumentaciju, u Županji ideš u PU na registraciju vozila na promjenu vlasništva. Tamo ćeš dobiti nove tablice i nove dokumente.

Obavezno moraš dobiti i policu osiguranja koja pokriva registraciju do 01.mj. 2011.tj.dužni su ti je dati, isto kao i potvrdu da je plaćena cestarina (tu potvrdu je dobio korisnik na ime leasinga kad je u 1.mj. ove godine radio tehnički pregled. U koliko ne dobiješ policu uz vozilo, a neki leasinzi imaju takvu praksu (npr.ja sam kupila auto koji je bio još 8 mj.registriran, a pošto su banditi povukli policu osiguranja:bonk:, lijepo sam morala platiti za godinu dana i ponovo raditi TP) onda postupak u tom dijelu pada u vodu i morao bi i ti raditi TP i platiti osiguranje za godinu dana. Ali nadam se da ćeš dobiti policu i vjerujem da je nisu povukli jer ju je vjerojatno korisnik plaćao sam:top:. Ovo samo shvati kao upozorenje na što moraš obratiti pažnju.

Nadam se da sam bila dovoljno jasna:ne zna::rolleyes:

do astronauta ti hvala za ovo,plačem od sreće,dakle nema nikakvih 5% na katalosku vrijednost ?

Alkemicharka
26.08.2010., 18:52
do astronauta ti hvala za ovo,plačem od sreće,dakle nema nikakvih 5% na katalosku vrijednost ?

Nema, nije to kupoprodajni ugovor:mig:. zato plaćaš PDV:rolleyes:

girling
26.08.2010., 21:51

Lijep pozdrav

i zašto bi plaćao PDV...nije mi baš bistro.:ne zna:

imaš faktuu kao da si kupio novi auto...tebi kao fiz osobi taj PDV je nebitan. :kava:

edit: sada tek vidim na šta je ALK ciljala...sve jasno i logično.

Alkemicharka
26.08.2010., 21:55
i zašto bi plaćao PDV...nije mi baš bistro.:ne zna:

imaš faktutu kao da si kupio novi auto...tebi kao fiz osobi taj PDV je nebitan. :kava:

Na fakturi je uključen PDV, isto kao i za novi auto jer ga kupuje od pravne osobe. Platiti će krajnju cijenu na računu, dakle sa uključenim PDV-om i ta će se upisivati u MUP-u kao vrijednost vozila. Da kupuje od fizičke osobe, platio bi 5% poreza u poreznoj upravi na temelju kup.ugovora

girling
26.08.2010., 21:56
pogrešno sam si tumačio ono tvoje "..plaćaš PDV..."

naravno da plaća.
:kava:

Alkemicharka
26.08.2010., 21:58
pogrešno sam si tumačio ono tvoje "..plaćaš PDV..."

naravno da plaća.
:kava:

Pogrešno nisi protumačio moje nego njegovo:D. Nisam to ja bila napisala:kava:

girling
26.08.2010., 21:59
Nema, nije to kupoprodajni ugovor:mig:. zato plaćaš PDV:rolleyes:

o ovome ja.

Alkemicharka
26.08.2010., 22:14
o ovome ja.

Citirao si njegov post pa se nismo shvatili:top:

blackson
31.08.2010., 19:26
zanima me još samo jedno,dali račun koji mi izdaje firma mora bit u rzini kataloske cijene auta ili ?

Alkemicharka
31.08.2010., 20:04
zanima me još samo jedno,dali račun koji mi izdaje firma mora bit u rzini kataloske cijene auta ili ?

MUP podatke sa računa prosljeđuje u poreznu upravu. Ne znam koga se tu zapravo želi kontrolirati:ne zna:. Taj auto su oni vodili pod svoje troškove, amortizaciju itd. Sve ovisi i o tome što i kako njima paše da se prikaže vrijednost na računu. Valjda će biti neka realna. Kataloška vrijednost se inače gleda kad su kupoprodajni ugovori između fizičkih osoba i po njoj se plaća porez

putnick982
03.11.2011., 11:48
Kupujem auto od pravne osobe, tocnije od poduzeca koje se bavi prodajom auta. Auti su kupljeni od firme XY sluzili su kao sluzbeni. Prepostavljam da je ta firma XY uzela aute na leasing, pa me zanima kako da ja znam da je firma koja meni prodaje aute zbilja vlasnik auta, a ne npr leasing kuca? Sorry ako glupo zvuci, ali u tim stvarima sam pocetnik...I na sta jos moram pripazit, vezano za te formalne stvari, ne mislim na stanje auta...Pomagajte, hvala

mario1970
03.11.2011., 12:51
Osim ako nije u pitanju mali iznos na račun, a ostalo u kešu.
Ljudi znaju pretjerati pa prodaju auto za 1 kunu, a vrijedi puno više.

Alkemicharka
03.11.2011., 14:23
Kupujem auto od pravne osobe, tocnije od poduzeca koje se bavi prodajom auta. Auti su kupljeni od firme XY sluzili su kao sluzbeni. Prepostavljam da je ta firma XY uzela aute na leasing, pa me zanima kako da ja znam da je firma koja meni prodaje aute zbilja vlasnik auta, a ne npr leasing kuca? Sorry ako glupo zvuci, ali u tim stvarima sam pocetnik...I na sta jos moram pripazit, vezano za te formalne stvari, ne mislim na stanje auta...Pomagajte, hvala

Ako je firma XY uzela auto na leasing, onda mora imati prvo račun od leasinga na sebe i potvrdu da je leasing otplaćen. Pošto je kažeš auto prodan auto kući, firma XY ga prodaje po računu auto kući. Zatim tebi firma koja ti prodaje auto izdaje račun na tvoje ime, a za registraciju moraš priložiti sve račune, dakle račun između leasinga i firme XY, račun između firme XY i auto kuće i račun između tebe i auto kuće. Prvo provjeri da li ta auto kuća ima sve to (prometnu dozvolu, knjižicu vozila, policu ako vrijedi registracija, da li je odjavljen ili nije i da li ima ta oba računa i potvrdu o otplaćenom leasingu).

putnick982
04.11.2011., 09:22
Nisam siguran da je bio u leasingu. Koliko sam ja vidio u prometnoj stoji da je vlasnik firma XY, a buduci da se firma od koje bi ja uzeo autu izmedju ostalog bavi i posredovanjem moze bit da ta firma nije jos vlasnik auta, vec je auto i dalje u vlasnistvu firme XY. Uglavnom, ako je u leasingu to bi trebalo pisati u prometnoj ako se ne varam, a kao sto rekoh u prometnoj stoji da je vlasnik firma XY, nikakav leasing se ne spominje...

Alkemicharka
04.11.2011., 09:59
Nisam siguran da je bio u leasingu. Koliko sam ja vidio u prometnoj stoji da je vlasnik firma XY, a buduci da se firma od koje bi ja uzeo autu izmedju ostalog bavi i posredovanjem moze bit da ta firma nije jos vlasnik auta, vec je auto i dalje u vlasnistvu firme XY. Uglavnom, ako je u leasingu to bi trebalo pisati u prometnoj ako se ne varam, a kao sto rekoh u prometnoj stoji da je vlasnik firma XY, nikakav leasing se ne spominje...

Nisi onda trebao ni spominjati leasing. Ako je auto na firmu XY, onda je. Firma XY treba izdati račun toj auto kući, a auto kuća tebi.

putnick982
06.11.2011., 19:36
Koja je procedura nakon kupnje auta? Koliko sam skuzio, s racunom idem u policiji prvo ili na tehnicki? Btw, auto ima BJ registracije, a ja trebam PU registracije, jer mi je tamo prebivaliste. Registracija vrijedi do 3mj 2012, mogu li ja ostavit BJ registracije do onda ili ne?

Alkemicharka
06.11.2011., 19:44
Koja je procedura nakon kupnje auta? Koliko sam skuzio, s racunom idem u policiji prvo ili na tehnicki? Btw, auto ima BJ registracije, a ja trebam PU registracije, jer mi je tamo prebivaliste. Registracija vrijedi do 3mj 2012, mogu li ja ostavit BJ registracije do onda ili ne?

Ako su BJ tablice još na autu i ako ti na računu napišu da ostaju na vozilu, onda ti u roku 15 dana moraš u svojem prebivalištu prijaviti promjenu vlasništva, predati BJ tablice na poništenje i uzeti nove. Promjena vlasništva u toku registracije se vrši na policiji, barem u većini PU/PP. Moraš imati račun, prometnu, knjižicu vozila i policu osiguranja. Tek po isteku registracije ideš na tehnički.

putnick982
06.11.2011., 19:49
Hvala na odgovoru. Da, BJ registracije su na autu jos, jer je firma ciji su auti tamo registrirana. Vezano za policu osiguranja, ako sam skuzio to je tzv.obvezno osiguranje koje ide uz registraciju i ono se prenose tj vrijedi koliko vrijedi i registracija (do 3.mj 2011.)

yedwy
06.11.2011., 19:55
Nisam siguran da mora mjenjat table u roku 15 dana, mora platiti porez al papire nemora mjenjat nužno, bar u praksi niko ništa ne pita...

Sad s obzirom da i tak mora jahat k sebi u PU u poreznu pitanje je kolko mu ima smisla to odgađat umjesto rješit odma sve je već drugo pitanje...

Alkemicharka
06.11.2011., 20:01
Nisam siguran da mora mjenjat table u roku 15 dana, mora platiti porez al papire nemora mjenjat nužno, bar u praksi niko ništa ne pita...

Sad s obzirom da i tak mora jahat k sebi u PU u poreznu pitanje je kolko mu ima smisla to odgađat umjesto rješit odma sve je već drugo pitanje...

Ne mora on na poreznu jer ne plaća 5% poreza, nego PDV na računu. Po Pravilniku o registraciji i označavanju vozila promjena vlasništva se mora izvršiti u roku 15 dana

Članak 40.
Prodavatelj vozila dužan je u nadležnom tijelu kod kojeg se vozilo vodi u evidenciji u roku od 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo, vratiti registarske plocice te priložiti prometnu dozvolu i knjižicu vozila radi evidentiranja odjave vozila.
Odjavu vozila iz stavka 1. ovog članka može izvršiti i kupac vozila uz predočenje dokaza o vlasništvu u nadležnom tijelu prema mjestu prebivališta ili sjedišta kupca.

Alkemicharka
06.11.2011., 20:02
Hvala na odgovoru. Da, BJ registracije su na autu jos, jer je firma ciji su auti tamo registrirana. Vezano za policu osiguranja, ako sam skuzio to je tzv.obvezno osiguranje koje ide uz registraciju i ono se prenose tj vrijedi koliko vrijedi i registracija (do 3.mj 2011.)

Da, samo ti ne vrijedi cijeli 03.mj. nego do određenog datuma na polici. Kad registriraš na sebe, otiđi u osiguranje čija je polica da ti na poleđini upišu promjenu vlasništva.

mad_mike
08.03.2012., 18:55
Kupujem rabljeni auto koji je službeni auto firme koja ga prodaje (tako su bar meni rekli). E sad, problem je što cijelo vrijeme računam na jednu cijenu, a sad kad sam konačno odlučio da uzimam auto saznam od njih da na tu cijenu još ide i PDV od 25%.
Sad više nisam siguran je li to zbog novog zakona, da li je to oduvijek tako ili me žele preveslati... Cijelo vrijeme sam bio uvjeren da kad fizička osoba kupuje od firme da se ne plaća PDV (dosta firmi sam vidio da tako oglašavaju), a kada se kupuje od druge fizičke osobe da je PDV samo 5%...
I druga stvar, zašto moram platiti porez njima, zar ne plaćam to kod javnog bilježnika ili gdje već?

Zna li netko što je na kraju istina? Plaća li se PDV na rabljeni auto koji je od firme (i koliko)?

Josip4
08.03.2012., 19:28
Kupujem rabljeni auto koji je službeni auto firme koja ga prodaje (tako su bar meni rekli). E sad, problem je što cijelo vrijeme računam na jednu cijenu, a sad kad sam konačno odlučio da uzimam auto saznam od njih da na tu cijenu još ide i PDV od 25%.
Sad više nisam siguran je li to zbog novog zakona, da li je to oduvijek tako ili me žele preveslati... Cijelo vrijeme sam bio uvjeren da kad fizička osoba kupuje od firme da se ne plaća PDV (dosta firmi sam vidio da tako oglašavaju), a kada se kupuje od druge fizičke osobe da je PDV samo 5%...
I druga stvar, zašto moram platiti porez njima, zar ne plaćam to kod javnog bilježnika ili gdje već?

Zna li netko što je na kraju istina? Plaća li se PDV na rabljeni auto koji je od firme (i koliko)?

Ti si pobrkao PDV i porez na prijenos vlasništva od 5%. Kad kupuješ auto od firme, odnosno pravne osobe dobiješ samo R1 račun sa kojim odeš na TP i MUP i napraviš prijenos vlasništva bez da ideš u poreznu plaćati 5% poreza.

Firme cijenu bez PDV-a oglašavaju zbog drugih firmi, a ti kao fizička osoba moraš platit PDV.

Alkemicharka
08.03.2012., 19:45

Uvijek se plaća PDV, bilo da kupuješ registriran auto od pravne osobe, bilo da kupuješ novi iz salona. A koliko? 25% na vrijednost:)

mad_mike
08.03.2012., 19:53
Ti si pobrkao PDV i porez na prijenos vlasništva od 5%. Kad kupuješ auto od firme, odnosno pravne osobe dobiješ samo R1 račun sa kojim odeš na TP i MUP i napraviš prijenos vlasništva bez da ideš u poreznu plaćati 5% poreza.

Firme cijenu bez PDV-a oglašavaju zbog drugih firmi, a ti kao fizička osoba moraš platit PDV.

Hvala ti na odgovoru, sad mi je jasno... Još da mi je znati kako otvoriti firmu i kupiti auto bez tih 25% :D

polki
08.03.2012., 20:43

U mom slučaju je to bilo tako da je dogovorena cijena,npr.30 000 kn,koje sam ja keširao,a na računu je pisalo 25 000+PDV...ukupno 30 000...nema porezne...počneš od STP...pa Mup....pa ili nazad po nove tablice ili,ako si imao na čuvanju..vozi.

Rumburak
09.03.2012., 08:01
Hvala ti na odgovoru, sad mi je jasno... Još da mi je znati kako otvoriti firmu i kupiti auto bez tih 25% :D

ne moraš se tim opterećivati... od 1.3. pdv za kupovinu osobnih vozila firmama nije priznati predporez (osim auto školama, taxistima...).

Josip4
09.03.2012., 19:15

Lako za otvoriti firmu, teže se je doći do posla. Na osobna vozila su do 29.02.2012. priznavali 70% povrata PDV-a, tako da nisi dobio svig 23, odnosno 25% natrag, a kako je kolega gore napisao od 1. ožujka toga više nema za osobna vozila izuzev nekih

To glede vračanja poreza ti je još jedna glupost naše vlade, oni kao prate EU države, samo je zanimljivo kako svaki zakon koji je na snazi u EU okrenu u svoju korist.
Nigdje u EU koliko ja znam ne primjenjuju zakon kao ovaj naš sadašnji, nego se u nekim državama može na povrat PDV-a kupiti samo karavan, zato je recimo NL ili B puna karavana.

zameomevjetar
12.11.2012., 09:15
Dizem temu s jednim pitanjcem.

Dakle kupujem auto koji je u vlasnistvu firme pa cisto da sebi u glavi razjasnim neke stvari.

Dakle, ako je dogovorena cijena i istaknuto da prodavatelj placa pdv, ja idem kod njega s novcima, on mi izda r1 i to je to?
Idem na mup i ostalo ali osim troskova knjizica i tih gluposti nemam drugog troska?
Ne ide se kod biljeznika?

I wonder
12.11.2012., 09:44
ne, ne ideš kod bilježnika i ne plaćaš 5% poreza na promet.
prodavač ti izda račun i to je dovoljno za registraciju na tvoje ime (uz ostale redovne papire).

zameomevjetar
12.11.2012., 10:12
Super, zahvaljujem!
U tom slucaju mi cijena odgovara!

theD
21.11.2012., 17:02
Ako kupujem auto od pravne osobe i nakon sto mi izdaju racun, ja bi trebao odjaviti s tim racunom auto i onda prebaciti na sebe. Eh sad, s obzirom da je auto 200km dalje da li mi je bolje odjaviti auto u mjestu prebivalista prodavatelja, pa podici probne tablice i tako se odvesti do doma ili mogu s trenutnim vazecim tablicama odvesti auto u svoje mjesto prebivalista i tamo ga odjavit i prijavit na sebe?
Hvala na odgovorima :)

Alkemicharka
22.11.2012., 09:14
Ako kupujem auto od pravne osobe i nakon sto mi izdaju racun, ja bi trebao odjaviti s tim racunom auto i onda prebaciti na sebe. Eh sad, s obzirom da je auto 200km dalje da li mi je bolje odjaviti auto u mjestu prebivalista prodavatelja, pa podici probne tablice i tako se odvesti do doma ili mogu s trenutnim vazecim tablicama odvesti auto u svoje mjesto prebivalista i tamo ga odjavit i prijavit na sebe?
Hvala na odgovorima :)

Ako ti pravna osoba po računu ostavlja tablice na vozilu, onda je za tebe svakako povoljnije da se sa njima na autu odvezeš do svojeg prebivališta i tamo ih na policiji predaš na uništenje.

QWAS
05.07.2013., 11:54
Ispričavam se na novom threadu, stvarno mi je hitno.
Zanima me da li je ovo istina:

Po novom od pravne osobe plaćaš prijenos.

i koliko % iznosti porez?
Hvala

girling
05.07.2013., 11:57
ako je tako, onda 5%.

off, zašto 2 teme za istu stvar. ?

QWAS
05.07.2013., 12:20
ako je tako, onda 5%.

off, zašto 2 teme za istu stvar. ?

Zato jer ne mogu editati naslov.

Našao sam: "Posebni porez na stjecanje rabljenih motornih vozila u Hrv. plaća se u slučaju ako je stjecatelj nabavio rabljeno prijevozno sredstvo od građanina, odnsono malog poreznog obveznika ili pravne osobe koja nije porezni obveznik iz druge države čanice.""

Ne znam da li ovaj dio ima veze s tim (isti paragraf, nekoliko redova prije): "Na stjecanje rabljenih m. vozila (koja u registrirana) u Hrv. stjecatelj plaća posebni porez na stjecanje rabljenih m. vozila u Hrv. po stopi od 5 %, ako to sjecanje, odnosno isporuka ne podliježe oprezivanju PDV-om ili porezom na nasljedstva i darove prema posebnim propisima"

Alkemicharka
05.07.2013., 12:38
Ispričavam se na novom threadu, stvarno mi je hitno.
Zanima me da li je ovo istina:

i koliko % iznosti porez?
Hvala

Ma kakav porez 5% od pravne osobe! Firma čije je vozilo izdaje R1 račun sa iskazanim PDV-om i to je to. Ako vrijedi registracija sa tim računom, PD i KV, policom osiguranja i potvrdom o plaćenoj cestarini ideš na MUP.

Imaš ovdje staru temu
http://www.forum.hr/showthread.php?t=573337&page=2

QWAS
05.07.2013., 14:43
je, rekao mi je čovjek da nema poreza.

sad zanima me još jedna stvar. on je otplatio zadnju ratu lizinga i može otkupiti auto za x kuna. meni ga prodaje za y (y=2x), znači za 1x otkupi auto, 2. x mu ostaje v žepu. jeli može tu bit kakvih komplikacija i koje dokumente ja trebam dobiti/potpisati u tom postupku i od koga? nisam nikad radio ništa slično pa molim za razumijevanje.

Hvala :)

Josip4
05.07.2013., 15:35

sad zanima me još jedna stvar. on je otplatio zadnju ratu lizinga i može otkupiti auto za x kuna. meni ga prodaje za y (y=2x), znači za 1x otkupi auto, 2. x mu ostaje v žepu. jeli može tu bit kakvih komplikacija i koje dokumente ja trebam dobiti/potpisati u tom postupku i od koga? nisam nikad radio ništa slično pa molim za razumijevanje.

Glede ovoga da će on otkupiti auto leasinga i prodati ga za puno više, tu nema ništa sporno. Aute koje otkupim od firmi (leasinga), dobijem za 50% tržišne cijene. To je tako, za leasing ili neku firmu on se potpuno amortizira kroz 5 godina.

Komplikacije možeš imati samo u slučaju da navedena firma koja će otkupiti auto od leasinga ima kakva dugovanja.

Eto ja naletio na jedan auto od firme i neda se prepisati. Firma je zatvorena zbog nepravilnosti u radu, a dugovanja nije imala. Na FINI nije bilo nikakve fiducije, ali kad se došlo na MUP, tamo su rekli da se auto ne da prepisati.

Srećom kaj imam žig od firme, pa se auto i dalje može regati na tu istu firmu, pa ga možda kupi netko tko na sebe ne smije ništa imati.:ne zna:

Najbolje ti je sve provjeriti sa vlasnikom na MUP-u. To ti preporučam.

Alkemicharka
05.07.2013., 15:40

Sve to imaš napisano na onoj temi koju sam ti linkala. Uglavnom za registraciju moraš imati dva računa, jedan od leasinga prema toj firmi koja je bila korisnik i drugi od te firme prema tebi. Dakle dva računa, prometnu dozvolu i knjižicu vozila, policu i potvrdu od cestarine i s tim na MUP ako vrijedi registracija.

Josip4
05.07.2013., 15:48
Teme spojene.

QWAS
06.07.2013., 00:42
Dns sam pogledao auto i covjek mi je rekao neke stvari pa cisto da provjerim. Uglavnom auto ima jos 3 rate lizinga, on ga ne moze otkupiti nego sam 3. osoba, ne kupujem auto od njega nego od davatelja lizinga ( u ovom slucaju volksbank, pa je vjerojatno sve ok?!), auto nie na njega nego na neku zenu (kaze da mu je to punica)..zanima me je li to sve moguce?

Alkemicharka
06.07.2013., 13:00
Dns sam pogledao auto i covjek mi je rekao neke stvari pa cisto da provjerim. Uglavnom auto ima jos 3 rate lizinga, on ga ne moze otkupiti nego sam 3. osoba, ne kupujem auto od njega nego od davatelja lizinga ( u ovom slucaju volksbank, pa je vjerojatno sve ok?!), auto nie na njega nego na neku zenu (kaze da mu je to punica)..zanima me je li to sve moguce?

Nije moguće. Postavio si alarmantnu temu da kupuješ auto od pravne osobe a zapravo kupuješ auto od nečije punice:). Ne može tebi Volksbank ispostaviti račun! Ispostavlja ga korisniku leasinga zajedno sa potvrdom da je leasing otplaćen. Tko će platiti još te tri rate?? Kad punica dobije račun i potvrdu (ako je sve to točno da je ona korisnik) onda pak ti sa njom radiš kupoprodajni ugovor, za registraciju prilažeš račun, potvrdu da je otplaćeno, kupoprodajni ugovor, sve već navedene dokumente i na koncu ti ne gine porez 5%.

devedeset
22.07.2013., 21:11
Evo mog slučaja od danas ,22.07.2013.
Prodavatelj (pravna osoba) i ja danas krenusmo u kupoprodaju,pravna osoba mi prodaje automobil.Automobil uredno otkupljen od leasinga,star je 5 godina.Njegov knjigovođa mu kaže da on nije registriran za obavljanje djelatnosti prodaje vozila i da zakon kaže - od 01.04.2013. -da sam dužan platiti porez pri kupoprodaji od 5% kataloške vrijednosti vozila.
Krenuli u poreznu upravu u moje mjesto i gospon poreznik mi kaže ,da ,morate platiti 5%.
Ovo je osobni automobil,nije bio za dostavu,teretni i slično.
I prodavatelj i ja ostali zbunjeni,moram preslagivati financije jer je kataloška vrijednost vozila 100 000 kn te me fasuje 5000 kn poreza.

Čini mi se da je situacija ovakva : ako kupujete (kao fizičke osobe) auto od tvrtke koja je registrirana za prodaju vozila,ne plaćate 5% poreza.
Ako kupujete od tvrtke koja nema registr.djelatnost prodaje vozila ,plaćate 5% poreza.Kako mi je objašnjeno vrijedi od 01.04.2013.

devedeset
24.07.2013., 15:15
Evo mog slučaja od danas ,22.07.2013.
Prodavatelj (pravna osoba) i ja danas krenusmo u kupoprodaju,pravna osoba mi prodaje automobil.Automobil uredno otkupljen od leasinga,star je 5 godina.Njegov knjigovođa mu kaže da on nije registriran za obavljanje djelatnosti prodaje vozila i da zakon kaže - od 01.04.2013. -da sam dužan platiti porez pri kupoprodaji od 5% kataloške vrijednosti vozila.
Krenuli u poreznu upravu u moje mjesto i gospon poreznik mi kaže ,da ,morate platiti 5%.
Ovo je osobni automobil,nije bio za dostavu,teretni i slično.
I prodavatelj i ja ostali zbunjeni,moram preslagivati financije jer je kataloška vrijednost vozila 100 000 kn te me fasuje 5000 kn poreza.

Čini mi se da je situacija ovakva : ako kupujete (kao fizičke osobe) auto od tvrtke koja je registrirana za prodaju vozila,ne plaćate 5% poreza.
Ako kupujete od tvrtke koja nema registr.djelatnost prodaje vozila ,plaćate 5% poreza.Kako mi je objašnjeno vrijedi od 01.04.2013.

ispravak...platio sam 5 % poreza pri kupnji vozila od pravne osobe u ovom slučaju (po objašnjenju poreznika) zato što firma od koje sam kupio auto nije obveznik PDV-a , odnosno PDV nije bio iskazan na računu...
nadam se da će nekome biti od pomoći...

djizus1
03.09.2013., 14:58
Prodajem osobni auto registriran na firmu. Meni kao pravnoj osobi je dovoljno samo izdati R1 račun i kupcu dati policu, prometnu, knjizicu vozila i ono rjesenje o plaćenom porezu za cestovna vozila? Ne moram odjavljivati auto, ići na mup i ostalo? Auto ostaje u istoj županiji (s istim tablicama) i registriran je do 06/2014.

Alkemicharka
03.09.2013., 20:00
Prodajem osobni auto registriran na firmu. Meni kao pravnoj osobi je dovoljno samo izdati R1 račun i kupcu dati policu, prometnu, knjizicu vozila i ono rjesenje o plaćenom porezu za cestovna vozila? Ne moram odjavljivati auto, ići na mup i ostalo? Auto ostaje u istoj županiji (s istim tablicama) i registriran je do 06/2014.

Tako je. Samo na računu obavezno navedi da tablice ostavljaš sa vozilom i dalje kupac sve obavlja sam.

encircled
01.10.2013., 15:23
A može li netko meni dati savjet pošto namjeravam kupiti automobil od pravne osobe, kako da provjerim da je automobil čist, odnosno da poslije neću imati nekih problema ako je firma u nekim dugovanjima, jer se ljudima zna dogoditi da nešto kupe i plate a to na kraju nije njihovo i moraju to vratiti....

Alkemicharka
01.10.2013., 19:52
A može li netko meni dati savjet pošto namjeravam kupiti automobil od pravne osobe, kako da provjerim da je automobil čist, odnosno da poslije neću imati nekih problema ako je firma u nekim dugovanjima, jer se ljudima zna dogoditi da nešto kupe i plate a to na kraju nije njihovo i moraju to vratiti....

Jedino da nađeš neku vezu u poreznoj upravi koja ti može provjeriti da li firma ima neku ovrhu, stečaj i sl.:ne zna:

encircled
12.10.2013., 11:55
Da, napravio sam to.hvala!

!!MEDO!!
12.10.2013., 14:19
ako je pravna osoba kupila automobil nakon Linicevog zakona o ne odbitku PDV-a na osobna vozila, tada ga ona prilikom prodaje ne mora ni platiti, tj ispostavlja kupcu fakturu bez PDV-a na koju kupac placa prijenos bez obzira sto kupuje auto od pravne osobe.

To naravno vrijedi za pravne osobe koje nisu registrirane ua prodaju automobila i sl povezane djelatnosti...

GoogleGuy
30.12.2013., 14:36
Pozdrav,

kupujem vozilo od pravne osobe odmah iza Nove godine. Osiguranje/Registracija mu traje do 20.01.2014.

Da li ja moram auto odmah po kupnji prepisati na sebe ili mogu sve to odraditi neposredno prije 20.01.?
Pod time mislim na obnovu osiguranja na svoje ime, tehnicki, itd...

Hvala

Alkemicharka
30.12.2013., 20:09
Pozdrav,

kupujem vozilo od pravne osobe odmah iza Nove godine. Osiguranje/Registracija mu traje do 20.01.2014.

Da li ja moram auto odmah po kupnji prepisati na sebe ili mogu sve to odraditi neposredno prije 20.01.?
Pod time mislim na obnovu osiguranja na svoje ime, tehnicki, itd...

Hvala

Možeš i ne moraš. Zakonski rok za prijepis je 15 dana od kupnje.

GoogleGuy
02.01.2014., 08:58
Pregledao sam malo ovu temu od ranije, pa samo da utvrdim tocno potrebno za prijepis vozila s pravne na fizicku osobu:

1. R1 Racun
2. Treba li napomena da tablice ostaju meni? Ja ne zelim zadrzati te tablice, ali ocito se s tablicama moram dovesti do PU?
3. Njihova polica osiguranja (vrijedi jos 18 dana), prometna dozvola, knjizica vozila. Kakva je to potvrda da je placena cestarina, trebam li to?
4. U PU dobivam novu prometnu na svoje ime, i svoje tablice (bez obzira sto sam privremeno, samo na jedan dan, zadrzao one njihove)
5. Tek za 18 danaPravim svoje NOVO osiguranje i tehnicki pregled, onda kad stvarno i istice?

Hvala

Alkemicharka
02.01.2014., 20:07
Pregledao sam malo ovu temu od ranije, pa samo da utvrdim tocno potrebno za prijepis vozila s pravne na fizicku osobu:

1. R1 Racun
2. Treba li napomena da tablice ostaju meni? Ja ne zelim zadrzati te tablice, ali ocito se s tablicama moram dovesti do PU?
3. Njihova polica osiguranja (vrijedi jos 18 dana), prometna dozvola, knjizica vozila. Kakva je to potvrda da je placena cestarina, trebam li to?
4. U PU dobivam novu prometnu na svoje ime, i svoje tablice (bez obzira sto sam privremeno, samo na jedan dan, zadrzao one njihove)
5. Tek za 18 danaPravim svoje NOVO osiguranje i tehnicki pregled, onda kad stvarno i istice?

Hvala

Da si ne kompliciraš život možeš odmah čim dobiješ račun obaviti tehnički pregled na svoje ime, platiti u STP sva davanja i nove tablice, naravno i policu osiguranja i na policiji istovremeno izvršiti odjavu i prijavu (njihove tablice daješ na poništenje a svoju novu PD ovjeravaš).

mikey_rs
06.03.2014., 08:16
Dižem temu.
Situacija: Auto je na puničinu firmu/obrt i sad bi ga prepisao na sebe jer mi ove godine izlazi 3 godine od zadnje registracije na mojoj vozačkoj pa da ne izgubim 50% na osiguranje. Jasno mi je da ne plaćam prijenos od 5% jer je na računu od firme izražen PDV i sa time idem na MUP ak sam dobro shvatil i napravim sve tamo (il barem debelu većinu). Problem bi mogao nastat jer je račun iz 12 mjeseca a kolko tu vidim da je spomenuto da auto treba prenijeti u roku od 15 dana. Što mogu očekivati na MUP-u za zakašnjenje od gotovo 3 mjeseca? Kakve su kazne i dal se to da riješit i kako?

Hvala unaprijed.

Alkemicharka
06.03.2014., 10:22
Dižem temu.
Situacija: Auto je na puničinu firmu/obrt i sad bi ga prepisao na sebe jer mi ove godine izlazi 3 godine od zadnje registracije na mojoj vozačkoj pa da ne izgubim 50% na osiguranje. Jasno mi je da ne plaćam prijenos od 5% jer je na računu od firme izražen PDV i sa time idem na MUP ak sam dobro shvatil i napravim sve tamo (il barem debelu većinu). Problem bi mogao nastat jer je račun iz 12 mjeseca a kolko tu vidim da je spomenuto da auto treba prenijeti u roku od 15 dana. Što mogu očekivati na MUP-u za zakašnjenje od gotovo 3 mjeseca? Kakve su kazne i dal se to da riješit i kako?

Hvala unaprijed.

Nema nikakvih kazni, ne brini

mikey_rs
06.03.2014., 10:44
Fala ti puno na brzom odgovoru Alk. Sve riješeno.

P.S. Za one koje zanima: 35kn taksenih i 40kn za njihove dađbine na MUP-u za novu knjižicu.

Alkemicharka
06.03.2014., 20:50
Fala ti puno na brzom odgovoru Alk. Sve riješeno.

P.S. Za one koje zanima: 35kn taksenih i 40kn za njihove dađbine na MUP-u za novu knjižicu.

Kakvih 40 kn?:confused: Nova prometna dozvola je 35 kn.

rikverc
16.06.2014., 17:15
Dakle firma prodaje auto koji su kupili do fizičke osobe 2008. nije placen pdv
sad dali oni ispostavljaju fakturu fizičkoj osobi sa pdvom ili bez.
kako se to plaća gotovinom ili na račun.
Auto je odjavljen tablice su na mup-u

I kako onda kao kupac sa vlasnikom na mup trazit probne pa na tehnički ili kako

Josip4
16.06.2014., 19:08
Dakle firma prodaje auto koji su kupili do fizičke osobe 2008. nije placen pdv
sad dali oni ispostavljaju fakturu fizičkoj osobi sa pdvom ili bez.
kako se to plaća gotovinom ili na račun.
Auto je odjavljen tablice su na mup-u

I kako onda kao kupac sa vlasnikom na mup trazit probne pa na tehnički ili kako

To ti ovisi o firmi, dali je ista u sustavu PDV-a ili nije. Ako je u sustavu PDV-a dobiti ćeš R1 račun sa PDV-om i nećeš morati platiti 5% poreza na prijenos vlasništva. Ako firma nije u sustavu pdv-a onda radite KPU i plaćaš 5% poreza.