PDA

View Full Version : Klima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

inra
29.11.2008., 22:06
:ne zna:
Zivim u Zadru (gotovo nikad preniske temperature)
Klima je nova, ugradena u 08mj. 2008god. jos je pod jamstvom.
Marka HAIER, model :HSU12HDO3/R2 3.5KW nije inverter!
stan je novi, dobro izoliran, prostor koji grijem cca 30m2 (ha ,pokusavam grijati:lol:)

Zanima me ima li tko slicna iskustva sa istom?????

Hladenje radi odlicno, a grijanje je vrlo slabo na bilom kojem modu rada.

Umjesto vrucega zraka piri polutopao zrak cak i nakon neprekidnog 2sata rada, i to dok je vanjska tem. 10-15 c. I jos se desava nesto vrlo cudno: tokom zagrijavanja u procesu rada redovito periodicki ispuhuje potpuno hladan zrak nekih 10 sekundi, pa se ugasi. Miruje par min. i sve ponovo- jeli takav nacin rada normalan:confused:
Pitao sam kolege kako rade njihove klime(grijanje) i oni su vrlo zadovoljni kod njih ispuhuje VRELI zrak cijelo vrijeme i dovoljno im je 30min rada da im bude ugodno u prostoru.
Namjeravam nazvati servis koji je istu ugradio, posto je jos pod jamstvom.pa bih ovdje skupio neke informacije i iskustva.

Zanimaju me vasa iskustva (grijanja) sa klima uredajem po mogucnosti HAIER

mi grijemo tridesetak kvadrata haierom bez invertera, star 3 godine. grije odlično. isto smo na moru. kada je stavim na 30 ispuhuje vreli zrak i ugrije prostor za desetak minuta. hladi isto odlično. bez greške. i kada su bili malo hladniji dani, bura recimo, isto je odlično grijala. i po kiši. i pri niskim naponima struje koji su u našem malom selu česta stvar.

jedina mana joj je buka vanjske jedinice. nije ni unutarnja baš tiha, ali od vanjske se ne može spavati u sobi na čiji je zid okačena kao ni u sobi kat iznad. a cijela kuća kao da lagano zuji i vibrira dok klima radi. zna li netko kako tome stati u kraj?

nedst
29.11.2008., 23:05
:ne zna:
stan je novi, dobro izoliran, prostor koji grijem cca 30m2 (ha ,pokusavam grijati:lol:)

Umjesto vrucega zraka piri polutopao zrak cak i nakon neprekidnog 2sata rada, i to dok je vanjska tem. 10-15 c. I jos se desava nesto vrlo cudno: tokom zagrijavanja u procesu rada redovito periodicki ispuhuje potpuno hladan zrak nekih 10 sekundi, pa se ugasi. Miruje par min. i sve ponovo- jeli takav nacin rada normalan:confused:
Pitao sam kolege kako rade njihove klime(grijanje) i oni su vrlo zadovoljni kod njih ispuhuje VRELI zrak cijelo vrijeme i dovoljno im je 30min rada da im bude ugodno u prostoru.
Namjeravam nazvati servis koji je istu ugradio, posto je jos pod jamstvom.pa bih ovdje skupio neke informacije i iskustva.

moguće da su zaprljani filteri na unutrašnjoj jedinici ,provjerite filter sami ,ako ga niste nikad čistili vjerovatno je do toga,druga mogućnost je da fali plina

mdj300B
30.11.2008., 13:03
pa da....:top:
i ja sam pomislio na to.... premalo plina u sustavu....
ako je tako, nebi li onda i hladila slabo?????
a hladi odlicno:p
Sad je evo 12-i mjesec i grijanje je davno počelo a tvoj problem je od početka sezone grijanja ili do nedavno?
Naime, postoji vjerovatnost da je stvarno riječ o manjku plina a mjesto gdje redovito pušta je na spojevima cijevi koje su majstori proveli od vanjske do unutarnje jedinice. Zna se desiti da nije dobro izpertlano ili sl. pa tu pušta.

Ali ono što je bitno tlak u tim cijevima za vrijeme hlađenja je kojih 7-8bara (za tvoj plin R410A) ali pri grijanju je on 3do4 puta veći i zato sada do izražaja dolazi veće curenje na spojevima.

Ako je problem u manjku plina koji je s početkom sezone grijanja počeo rapidno curiti onda će ti i kada dođe sezona hlađenja klima također slabo hladiti.

Znači najvjerovatnije je manjak plina i ako se to ustanovi kada ti majstori provjere moraš od njih tražiti da nađu mjesto gdje pušta (neka ponovno izpertlaju dobro cijevi) i tek onda donapune manjak plina. Inače problem će ti se opet pojaviti nakon izvjesnog vremena.
I nemoj nasjedati na pliču majstora da je nešto sasvim normalno donapuniti svako malo plina u klimu kao da je ona
automobilska guma, jer nije.
Sistem mora biti hermetički zatvoren i ne smije puštati!

Postoji još vjerovatnost da ti se začepila kapilara za grijanje pa bi onda imao slučaj da dobro hladi a loše grije u što sumljam.

-Ako ti vanjska jedinica nije na nekom baš nedostupnom mjestu pogledaj dali se
ledi (ono saće što isto izgleda kao od hladnjaka u automobilu) tj. dali ima snijega na tom dijelu koji gleda prema zidu na koji je okačena vanjska (pogledaj između) naravno dok klima radi.
-Najposlije dali se tebi uopšte vrti vanjski ventilator (jel puše vanjska jedinica).
-Isto provjeri što su ti kolege dolje rekli zaprljanje filtere zraka na unutrašnoj jedinici.
-Zatim ćeš izmjeriti temperaturu ispuha pri max brzini unutarnjeg ventilatora (možeš koristiti toplomjer) a moraš i reći pri kojoj vanjskoj si ovo mjerio (vanjske imaš ovdje http://vrijeme.hr/Zadar.html )

Normalna temp. ispuha unutarnje jedinice pri max ventilatoru i vanjskoj temp. od 7°C ti je kojih 15do 20K viša od temp. u prostoriji, znači ispuh bi trebao biti
oko 40°C a pri min ventilatoru ispuh ide i preko 50°C.

danco26
30.11.2008., 16:08
Sad je evo 12-i mjesec i grijanje je davno počelo a tvoj problem je od početka sezone grijanja ili do nedavno?

Tek smo prije par dana poceli grijati,,,,,, i od pocetka je grijanje slabo...
Tokom ljeta upalili smo klimu samo par puta da ohladi prostor i posao je odradila prilicno dobro i brzo.

danco26
30.11.2008., 16:17
-Ako ti vanjska jedinica nije na nekom baš nedostupnom mjestu pogledaj dali se
ledi (ono saće što isto izgleda kao od hladnjaka u automobilu) tj. dali ima snijega na tom dijelu koji gleda prema zidu na koji je okačena vanjska (pogledaj između) naravno dok klima radi.
-Najposlije dali se tebi uopšte vrti vanjski ventilator (jel puše vanjska jedinica).

ODGOVORI:

Vanjska jedinica je na juznom balkonu i u zavjetrini, zaklonjena od padalina ,na dostupnome mjestu....pogledao sam i nema leda niti snijega dok ista radi....:top:

Vrti se ventilator, redovito se pali i gasi......puse hladno.:top:

danco26
30.11.2008., 17:18
-Isto provjeri što su ti kolege dolje rekli zaprljanje filtere zraka na unutrašnoj jedinici.
-Zatim ćeš izmjeriti temperaturu ispuha pri max brzini unutarnjeg ventilatora (možeš koristiti toplomjer) a moraš i reći pri kojoj vanjskoj si ovo mjerio (vanjske imaš ovdje http://vrijeme.hr/Zadar.html )

Normalna temp. ispuha unutarnje jedinice pri max ventilatoru i vanjskoj temp. od 7°C ti je kojih 15do 20K viša od temp. u prostoriji, znači ispuh bi trebao biti
oko 40°C a pri min ventilatoru ispuh ide i preko 50°C.[/QUOTE]

Provjerio:top: filteri na unutrasnjoj jedinici su vrlo malo prljavi gotovo zanemarivo, upotrijebio usisavac i usisao prasinu.:mig:

Izmjerio temp. ispuha (nisi rekao na kojoj udaljenosti od unutrasnje jedinice) mjereno digitalnim toplomjerom udaljnim cca 10cm od unut. jedinice pri max. ciljanoj temp od 30c i max. jacinom ispuha :

iznosi: 35c
vanjska temp cca. 12c
vrijeme grijanja cca. 30min.
minimalni ispuh 42c

sstame
30.11.2008., 17:31
Ja evo samo da javim da smo konačno dočekali majstora i da ...plin je ipak bio u pitanju.
hvala svima na pomoći...

mdj300B
30.11.2008., 22:35
iznosi: 35c
vanjska temp cca. 12c
vrijeme grijanja cca. 30min.
minimalni ispuh 42c
Da, definitivno smanjena snaga, nema ni 2,5kw a pri toj vanjskoj temperaturi bi trebala biti preko 4kw.
Ovo su definitivno simptomi manjka plina.
Postoji još vjerovatnost da ti je poluneispravan četveroputni ventil (tj. pušta).

Još nešto, dali se pri onim periodičnim upali-ugasi čuje zvuk iz vanjske jedinice -vuuuuššššššš?

Svakako ćeš morati pozvati majstore i ako ustanove manjak plina neka riješe uzrok a ne simptom.

nedst
30.11.2008., 23:47
-

Vanjska jedinica je na juznom balkonu i u zavjetrini, zaklonjena od padalina ,na dostupnome mjestu....pogledao sam i nema leda niti snijega dok ista radi....:top:

Vrti se ventilator, redovito se pali i gasi......puse hladno.:top:

to što se ventilator pali i gasi a istovremeno klima slabo grije ,upućuje na to da bi mogla biti i neispravna sonda-termistor na isparivaču unutarnje jedinice ,ta sonda kontrolira vanjski ventilator, kad izmjeri da je isparivač dovoljno topal-elektronika gasi ventilator.

sstame
01.12.2008., 16:44
Zanima me još jedna stvar,je li moguće da plin curi na ventilu za punjenje plina ako nema zaštitnog čepa??

danco26
01.12.2008., 17:43
Da, definitivno smanjena snaga, nema ni 2,5kw a pri toj vanjskoj temperaturi bi trebala biti preko 4kw.
Ovo su definitivno simptomi manjka plina.
Postoji još vjerovatnost da ti je poluneispravan četveroputni ventil (tj. pušta).

Još nešto, dali se pri onim periodičnim upali-ugasi čuje zvuk iz vanjske jedinice -vuuuuššššššš?

Svakako ćeš morati pozvati majstore i ako ustanove manjak plina neka riješe uzrok a ne simptom.

Hvala ti na trudu mdj300B:s
Nisam obracao puno pozornosti ali nisam primjetio zvuk vuuuuuuššššššš, sasvim normalno se upali i ugasi.(elegantno:)
Danas dok je klima radila obratio sam pozornost na sace vanjske jedinice i bilo je vlazno, ali bez leda, zapravo ni blizu leda. Jeli normalno da vlazi- vjerojatno je ha??

Pokusati cu objasniti sto se desava ,cijeli jedan periodicni ciklus rada klima uredaja kojega posjedujem. mislim da je bolestan:(

Pokretanje klime iz pozicije OFF u ON.
Na daljinskom temp. cca 20C, MODE: ikona SUNCA, FAN :AUTO.
Dakle stisnem tipku ON i odmah svijetli crvena lampica=POWER/HEALTH
nakon cca 1min. upali se zelena lampica=OPERATE i cujem da se vanjska jedinica pokrenila i vidim lagani pad napona npr. na rasvjeti. Dakle sada radi kompresor i sada "trosi" struju jeli tako..????
Lagano osjetim kako unutarnja jedinica pocinje sa ispuhom sve toplijega i toplijega zraka..... i to je sve normalno, ja mislim, ako nije neka me netko ispravi....
PROBLEM:
Problem nastaje kada se iskljuci zel. lampica( dakle kompresor vanjske jedinice prestane raditi) unutarnja jedinica NE PRESTAJE PIRITI i sada mi piri sve hladniji i hladniji zrak.to traje cca 2min. i rashladi prostoriju:lol: to nije normalno zar ne?????i tek onda unutarnja jedinica prestane piriti.
Ponovno se pali zel. sijalica, kompresor,,,,,,,,,,,i sada piri sve topliji i topliji zrak. ...i tako u nedogled....

Nije moguce da je to normalno!!!!!!!!!!!!!

Dok sam ovo pisao, dakle 10min(sporo pisem) kklima se upalila i ugasila 4-5 puta.

Sve opisano iznad su moja razmisljanja i zaključci- ja nisam strucnjak niti znalac, gdje sam pogrijesio ispravite me, molim.:p

nedst
01.12.2008., 20:44
Unutarnja jedinica u normalnom radu nastavi s ispuhivanjem zraka i nakon što je ugasila kompresor dok temperatura na usisnoj strani tj na isparivaču/kondenzatoru ne padne ispod cca 28°C.
mozda je uzrok tom čestom paljenju i gašenju pogršno postavljena klapna -ako je okrenete previsoko klima sama sebe ugrije i gasi se,znači klapna u grijanju treba bit okrenuta put poda

nedst
01.12.2008., 20:45
Zanima me još jedna stvar,je li moguće da plin curi na ventilu za punjenje plina ako nema zaštitnog čepa??
vrlo lako moguće,mora bit čep i mora bit stegnut

danco26
02.12.2008., 17:56
Unutarnja jedinica u normalnom radu nastavi s ispuhivanjem zraka i nakon što je ugasila kompresor dok temperatura na usisnoj strani tj na isparivaču/kondenzatoru ne padne ispod cca 28°C.
mozda je uzrok tom čestom paljenju i gašenju pogršno postavljena klapna -ako je okrenete previsoko klima sama sebe ugrije i gasi se,znači klapna u grijanju treba bit okrenuta put poda

Znam za to.:top:
Klapna je okrenuta put poda.
Tako se sama namjesti na MODE "sunce"

sivkić
04.12.2008., 15:26
Poštovanje stručnjaci!
Imam Panasonic PE12DKE s inverterom malo više od 2 god.i isključivo je koristim za grijanje u Istri(33 kvadrata).Jutros mi je par puta bila zaleđena unutarnja jedinica i žaruljica power je blinkalaa dosad je solidno grijala a danas slabije.Vanjska jedinica mi je viša za 4-5 metara i imam cca 10 m cijevi (drukčije nije moglo obzirom na zaštite fasada i kuća je u nizu).Kod montaže je dopunjen plin.Susjed ima istu i prije 10-tak dana mu nije radila pa su mu dopunili plin(gdje se izgubio).Zašto se zamrzava unutarnja kad je vanjska temperatura bila nešto iznad 0?Trebat ću nadopunit plina i ja?Hvala!

mfcc
04.12.2008., 17:43
Poštovanje stručnjaci!
Imam Panasonic PE12DKE s inverterom malo više od 2 god.i isključivo je koristim za grijanje u Istri(33 kvadrata).Jutros mi je par puta bila zaleđena unutarnja jedinica i žaruljica power je blinkalaa dosad je solidno grijala a danas slabije.Vanjska jedinica mi je viša za 4-5 metara i imam cca 10 m cijevi (drukčije nije moglo obzirom na zaštite fasada i kuća je u nizu).Kod montaže je dopunjen plin.Susjed ima istu i prije 10-tak dana mu nije radila pa su mu dopunili plin(gdje se izgubio).Zašto se zamrzava unutarnja kad je vanjska temperatura bila nešto iznad 0?Trebat ću nadopunit plina i ja?Hvala!

Kao prvo vaša klima ima plin R410 koji je dvokomponentni (50% R32 i 50% R125). Taj plin radi svoga sastava nije pogodno nadopunjavati jer nikad neznate koja je komponenta iscurila više. Zato se on ne nadopunjava nego se izvuće van iz klime i nadopuni sa novom količinom. Direktno nadopunjavanje bez izvlačenja ostatka "starog" plina uzokovalo bi promjenu svojstva njega samom a time i neadekvatan rad klime. Prije nego vam monteri stave novu količinu plina obavezno zahtjevajte da vam otkriju mjesto propuštanja i njegovu sanaciju. Najvjerovatnije je propustilo negdje na spojevima (holenderima). Propuštanje se zna ćešče dešavati u sezoni grijanja jer kod tada klima ima veće tlakove u odnossu kada hladi.
Dali vam unutrašnja jedinica kod uključenja puše prije nego se zaledi topli zrak?

sivkić
05.12.2008., 12:31
Znao sam da će te se Vi javit.Puhala je normalno i odjednom sam osjetio da puše hladnu.Danas radi ok(kiša) a jučer je bila magla.Za koliko bih na daljinskom trebao povećat stupnjeva da dobijem u sobi zeljenu temperaturu?Da li unutarnji "radijator" kod grijanja mora biti mlak,topao ili vruć?U prizemlju (18 m2-29m3) bi trebao stavit još jednu-visinska razlika 8-10m i dužina cijevi cca 15m.Da li da stavim jaču 12 zbog visine i dužine ili bi 9 bilo dosta,sa nadopunom plina naravno?Hvala.

danco26
05.12.2008., 16:35
stan je novi, dobro izoliran, prostor koji grijem cca 30m2 (ha ,pokusavam grijati)

Umjesto vrucega zraka piri polutopao zrak cak i nakon neprekidnog 2sata rada, i to dok je vanjska tem. 10-15 c. I jos se desava nesto vrlo cudno: tokom zagrijavanja u procesu rada redovito periodicki ispuhuje potpuno hladan zrak nekih 10 sekundi, pa se ugasi. Miruje par min. i sve ponovo- jeli takav nacin rada normalan

_

Kaze majstor- "sigurno ima dovoljno plina, niti jedna klima mi jos nije iscurila, imate puno cijevi od vanjske do unautarnje jedinice(ima 3m - 3.5m) i tu su gubici te je zbog toga manja efikasnost grijana.......:o

mfcc
05.12.2008., 23:07
Znao sam da će te se Vi javit.Puhala je normalno i odjednom sam osjetio da puše hladnu.....

Sve je potpuno jasno. Jučer vam se vanjska jedinica zaledila usljed velike vlage (magla=100%rH)) vani. I to je bio razlog zašto vam je najednom počela puhati hladni zrak, tj unutarnja jedinica cirkulirala je zrak iz sobe bez izmjene topline preko isparivača unutarnje jedinice. Danas pošto nije bila tako velika vlaga kao jučer i temp. zraka je bila nešto viša, klima vam je normalno grijala. Trebali ste jučer pričekati da vam klima ode u "defrost" i poslije bi opet normalno grijala. Ako vam kojim slučajem klima prilikom zaleđene vanjske jedninice ne ode u defrost vjerovatno je problem u ventilu, njegovoj špuli ili ne dobivanju napona na dotičnoj špuli (220V). Moguče je i da vam možda fali plina pa zbog toga klima (vanjska jedinica) nemože obaviti potpuni defrost, kao i mogučnost da vam se začepila kapilara. Ali ako vam je danas grijala normalno mogučnost začepljene kapilare odbacite. Taj unutarnji "radijator" stučno se zove isparivač. Kod hlađenja temp. na ispuhu unutarnje jedinice trebala bi biti nekih 8-12°C manja od temp. zraka u prostoriji, dok kod grijanja temp. na ispuhu trebala bi biti nekih 40-50°C. Po tim temp. znati ćete dali vam klima dobro radi. Što se tiče visinske razlike obične klime (on/off) trebale bi savladati nekih 5-8m, dok inverterima ta razlike je dosta veča 10-15m (neke čak i do 20m). Koliko koja klima može savladati razliku najbolje je pogledati u njenim tvorničkim podacima, jer one koje sam naveo su samo okvirni. Kada se vanjska jedinica nalazi na višoj razini od unutarnje to se stručno zove negativna visinska razlika. S obzirom da vam se vaša prostorija nalazi u prizemlju (veči gibici temp. od gornje etaže) ja bih uzeo 3.5kw jer su one par stotina kuna skuplje od 2.7kw, a imate sa njome sigurnost da neće biti poddimenzionirana. Morate isto tako znati da na niskim vanjskim temp. klima gubi svoju snagu, pa je i to još jedan razlog zašto uzeti 3.5kW

mfcc
06.12.2008., 00:47
stan je novi, dobro izoliran, prostor koji grijem cca 30m2 (ha ,pokusavam grijati).......o

Majstor je malo jači koliko vidim! :)
Snaga vaše klime ako nema previše staklenih površina i nije prostorija okrenuta prema jugu dostatna je za 30m2. Međutim samo za hlađenje ali nikako i za grijanje (eventualno za dogrijavanje u prijelaznom razdoblju). Razlog je vrlo jednostavan. Po zimi je puno veča razlika između unutarnje i vanjske temp. nego po ljeti koja iznosi nekih 10°C, pa je takvoj klimu puno lakše ohladiti tu prostoriju. U zimskom razdoblju kada tu istu prostoriju želite zagrijati, razlike između unutarnje i vanjske temp su mnogo veče (od 15-25°C), osim te razlike, obične (on/off) klime več kod nekih 10° C vani, gube svoju snagu koja pri toj temp. iznosi nekih 80% nomilane. Još svemu tome pridodajte i vlagu u zraku (iznad 60%rH) zbog koje vanjska jedinica zna lediti pa odlazi u defrost i dobit ćete uzrok zašto sa njom nemožete zagrijati prostor od 30m2. U vašem slučaju snaga klime ako se s njom mislite i grijati morala bi biti barem 5-6kW prostor. Uzmite sadašnjoj klimi koju imate 20 % snage koliko ona gubi na nekih 10°C vani i isto toliko klimi od 6okW i vidjet ćete koliko vam snage ostane za zagrijavanje vaše prostorije u oba slučaja.Uzmite u obzir i to da več kod nekih 4-5°C vani obične klime rade na nekih 60% svoje nominalne snage, dok je na 0°C već to oko 50% snage.
Isto tako jako je važno da vam vanjska jedinica bude negdje u zavjetrini gdje nema velikih utjecaja hladnih vjetrova koji znaju po zimi puhati.

don-ante
09.12.2008., 01:36
Bog!Kupija san klimu mitsubishi electric msz-gb50va i nisan zadovoljan sa njenim grijanje,problem je što ne može podići više od 23 stupnja u prostoriji od 38m3,visina 2.70,ako je vani manje od 15 stupnjeva,radi se o kući koja nema termo izolaciju osim pvc stolarije i prostorija se nalazi na sunčanoj strani! Dali je to njen max. ili san kupija sranje??!Molin savjet jer majstor kaže da je problem u kući a ne u klimi jeli to moguće ili me farba?Inače živim u Zadru!Što da radin??

papillon108
09.12.2008., 12:41
Bog!Kupija san klimu mitsubishi electric msz-gb50va i nisan zadovoljan sa njenim grijanje,problem je što ne može podići više od 23 stupnja u prostoriji od 38m3,visina 2.70,ako je vani manje od 15 stupnjeva,radi se o kući koja nema termo izolaciju osim pvc stolarije i prostorija se nalazi na sunčanoj strani! Dali je to njen max. ili san kupija sranje??!Molin savjet jer majstor kaže da je problem u kući a ne u klimi jeli to moguće ili me farba?Inače živim u Zadru!Što da radin??

Kupili ste odličnu klimu,bez brige...Mitsubishi Electric je jedna od vodećih firmi u proizvodnji klima uređaja,a ta snaga bi vam morala bit i više nego dovoljna za vaš prostor...i ja živim u Zadru i grijem/hladim 35-40 m2 sa podnim Daikinom od 2.5/3.4 kw bez ikakvih problema...izolacija igra veliku ulogu no morala bi bit stvarno jako loša da ne zagrije vašmali prostor sa tolikom snagom i to odi sa našom blagom zimom...na ovom sajtu imate par stručnjaka kao recimo forumaša pod nickom 'mfcc' koji će vam puno bolje znat reć u čemu bi moga bit problem,no sigurno nije u kvaliteti/snazi klima uređaja...pozdrav:)

mfcc
09.12.2008., 14:12

Mitshubishi klime su dobre klime i spadaju u sam vrh. Vaša klima je snage 5 kw za hlađenje i 5.8kW za grijanje. S obzirom na vašu kvadraturu prostorije, za hlađenje snaga je sasvim dovoljna, međutim za grijanje je negdje na granici. Po ljeti je manja razlika između unutarnje i vanjske temp. pa je zato i lakše klimi taj prostor ohladiti, dok je po zimi obrnuta situacija (deteljno objašnjenje svega toga imate u mojim prijašnjim postovima).
Kod vas prvo što bi trebalo provjeriti količinu plina (ako je veča udaljenost od 5 metra između vanjske i unutarnje jedinice trebalo ju je nadopuniti prema tablicama koja se nalazi u service manualu od proizvođača), ako ga ima dovoljno onda je problem u klimi tj. njezinoj nedovoljnoj snazi s obzorom na površinu (volumen) prostorije i njene gubitke (prozori, vanjski zidovi) ili netočnom očitanju senzora temp. u unutrašnoj jedinici. Mislim da ste trebali uzeti inverter ako ste se mislili na klimu grijati, iz razloga manje potrošnje (oko 30%) a u vašem slučaju manjeg gubitka snage (inverter gubi snagu tek na oko 0°C, dok obična klima već na 10°C). Morate znati da su zidovi uvijek nekih 4-5°C hladniji od temp. u prostoriji (kada je dostignuta željena vrijednost temp.). I kod te temp. zidova imate gubitke, a ako su zidovi hladniji od toga imat ćete još veče gubitke. Naravno zidovi će biti hladniji što je izolacija loša. Tako da nemojte očekivati kako će vam klima odmah zagrijati prostor jer da bi se temp. u prostoriji ustabilila na željenu vrijednost trebat će prvo zagrijati hladne zidove.

mfcc
09.12.2008., 15:04
Još nešto. Istrujna žaluzina kod grijanja trebala bi uvjek biti podešena tako da topli zrak iz klime struji prema dole dok kod hlađenja trebala bi biti usmjerena prema gore (razloge tome pročitajte u mojim postovima). Ako vam kod grijanja ta žaluzina nije tako usmjerena, moguće da vam klima ponovo povuče jedan dio toplog zraka sa ispuha što registrira senzor (nalazi se na usisu) i daje klimi nalog za manjom količinom grijanja. Unutrašnja jedinica trebala bi biti montirana na 20-25cm od stropa (iz gore navedenih razloga), a ako je strop na visini višoj od 3m trebala bi biti monitrana na nekih 220cm. Kod grijanja imamo i još jednu pojavu, a to je da čovjek ima osječaj kako je temp. u prostoriji nekih 3°C manja od one koja zapravo, to je iz razloga strujanja zraka preko kože koja je uvjek vlažna (gubitak topline).Zato je za čovjekovu ugodu bolje centralno grijanje (70% prijenos topline vrši konvekciom a 30% radiaciom-zraćenjem) iako oba grijanja postignu istu temp. u prostoriji.

Slatky
09.12.2008., 17:38
bilo bi dobro i da provjeri kako ju je na daljincu podesio. nemoj je stavit na auto nego na grijanje i to na 30 a ne na temperaturu koju bi vi željeli u prostoriji

papillon108
09.12.2008., 17:38
...inače Mitsubishi MSZ-GB50 je inverter klima,koja u grijanju može potegnut do 7,8 kw i koja grije do -15°C po specifikacijama...

mfcc
09.12.2008., 18:51
Izgleda da sam previdio model. Ako je inverter definitivno je onda greška negdje na klimi. Provjerite onda sve ono što sam gore prije naveo i bilo bi dobro da očitate pomoču termometra temp. na ispuhu unutarnje jedinice i to kod najmanje brzine ventilatora. Temp. bi trebala biti negdje od 45-50°C.

naivac_
09.12.2008., 19:53
Jedno pitanje...imam Haier inverter klimu 3.5/3.7 kWh i dolazi do smrzavanja čelija na vanjskoj jedinici pri nižoj temp.? Inače,kuća mi se nalazi u kotlini i ima vlage. Stoga, da li je to normalna pojava ili ne ???

Slatky
09.12.2008., 20:12
normalna pojava objašnjeno već negdje

naivac_
09.12.2008., 20:16
ok,samo me to zanimalo. Fala..

nedst
09.12.2008., 22:57

Šta je rekao forumaš slatky -podignite temp na 30 pa vidit kako onda grije ,jer inverter pojacava snagu sto je veca razlika između temperature u prostoru i zadane,
a baš zbog loše izolacije moguće da je u visini klime dosta veća temperatura nego na onoj visini gdje vam je termometar,
mi smo imali slučaj da 6 kw ne može ugrijati prostoriju od 30 kvadrata na 18 stupnjeva ,pri vanjskoj temperaturi od +6 jer je prostorija od betonskih blokova i s betonskom pločom bez izolacije,klima je radila cijeli dan.

mig31
10.12.2008., 14:26
NABAVIO KODOVE AKO KOME TREBA NEKA SE JAVI
evo trebali bi meni imam isti problem ka i ti bija bi ti zahvalan

don-ante
11.12.2008., 10:09
zahvljujem svima na odgovorima!Ali sve ovo što je navedeno da provjerin je napravljeno od strane majstora što se tiče njenog ispuha on kaže da klima valja ali samo je ispuh provjerio kod unutarnje jedinice!! Meni osobno nije jasno gosp. kaže da povećan klimu na 30 i da će podići tem.,je to sam napravija i prostor sam ugrijao sa peć na drva da bi nakon toga stavio klimu na 30 i sa najvećon brzinom oko 22:00 do jutra u 06.00 tem. je idalj bila 22 i to na stolu 1 m od klime a u dijeli dnevnog boravka 20 stupnjeva...
Ja mislim da je problem u samom početku jer prodavač je pogriješio sa dimenzioniranjem prostora iako mu je sve prije navedeno pa sad se vadi!!!jiš nešto prodao je za Aklasu a ona je u B klasi,što je činiti??

imanideju
11.12.2008., 10:30
mada je manje-vise sve receno, mislim da sa takvom klimom i sa poluotvorenim prozorom mozes (morao bi...!!!) postici tem. i preko 23 C.
naravno, ako je klima ok!

bez obzira na losu termoizolaciju, jer se ipak radi o juznom stanu i zadru..

stavi klimu na max. vrijednost na daljinskom, i upali vent. na 1.
uzmi termometar i mjeri tem. usisa (to ti je gore na samoj unutarnjoj jedinici), i zatim temp. ispuha.
sve to nakon sto si pustio klimu da radi na max. vrijednosti min. 15 min.

isto napravi (ako si strpljiviji..) i sa vent. na 2 i 3.
posalji izmjerene podatke i znalci sa foruma ce ti lako izracunat, u kakvom je stanju klima.

recimo npr.
prika ima toshibu daisekai

vanjska temp. 5 C.
temp. prostorije, tocnije na usisu klime 25 C., daljinski namjesten na 30 C., i na turbo mode.
nakon 15-ak min., temp ispuha prelazila je 60 C., na vent. 1.

cisto usporedbe radi.

tip nema termoizolaciju, vec kao i ti pvc prozore i obicnu zbuku.
klima je snage grijanje 4,2, hladjenje 3,5 kw nominalno.

mozes bez problema sjediti u kratkom rukavu ako zada na daljinskom 30 C., i stavi ventilator na 2.
nakon pola ure postaje PREVRUCE....!!!

zakljucak,
ako ti je klapna okrenuta prema dole, ako strujanje zraka iz klime nista ne ometa (tipa vrtlozenje zraka, zbog neke fizicke prepreke, pa unutarnji senzor dobija krivu informaciju, da je toplije nego zapravo jest....!) i na daljinskom namjesteno na 30 C., tvoja klima mora grijati odlicno i na tem. oko 0 C., a kamo li visoj.
posebno jer se radi o jacem modelu nego kod mog prike....

nadam se da sam malo pomogao.:)

papillon108
11.12.2008., 17:51
Ja mislim da je problem u samom početku jer prodavač je pogriješio sa dimenzioniranjem prostora iako mu je sve prije navedeno pa sad se vadi!!!jiš nešto prodao je za Aklasu a ona je u B klasi,što je činiti??

...to što je reklamirao uređaj za A klasu nije lipo od njega,ali tu se radi o energetskoj klasi....dakle nema veze sa kvalitetom,snagom i rashladnom učinkovitošću uređaja nego će B klasa povuć nešto više struje od A klase...svejedno to nije loša klasa s obzirom na snagu uređaja...što se tiče dimenzioniranja postora,evo moga primjera s obzirom da smo u istom gradu...ja grijem 40 m2 sa Daikin FVXS25f(podna klima) snage 3.4 kw...stavljen je na automatski rad i 25°C,kada je vanjska temperatura 8°C i unutarnja 15°C on bez turbo rada digne temperaturu na 21°C za nekih 30-45 minuta,temperatura mjerena pri podu...ja inače nisam zimogrozan pa mi takva paše...probao sam ju stavit na 30°C i turbo i za 20 min u istim uvjetima bila je 24°C a susjedna prostorija i hodnik 23°C...s tim da ja nemam problema za izolacijom...dakle sa tom snagom a radi se o vrlo kvalietnom uređaju inače ne bi trebalo bit nikakvih problema...vjerovatno je već došao s nekim kvarom mada su oni vrlo rijetki kod tako renomiraniog proizvođača tako da ne virujem da je nešto ozbiljno...obavezno se posavjetujte sa još kojom klima firmom u gradu,ako zamolite ljubazno doći će već u stan i pogledati u kom je stanju izolacija i dat svoj sud...ako kažu da je do klime ne odustajte,ona je po garancijom i mora ju vam ili popravit ili zamijenit za ispravnu...

nedst
16.12.2008., 15:21
napiši točno koji ti je model

libero07
18.12.2008., 08:52
dakle imam par pitanja pa ako netko zna...

dogovorio sam zbukanje u kuci, predvidio mjesto za klimu, pa bi htio postavit cijev ili buzir kroz zid (izmedu vanjske i unutrasnje jedinice) samo ne znam koje su dimenzije, promjer cijevi. treba mi cca pol metra pa ako znate gdje se moze kupiti bio bih vam zahvalan.

onda unutarnja jedinica, s koje (lijeve ili desne) ledne strana unutarnje jedinice krecu buziri i cijevi prema vanjskoj jedinici. jel to standardizirano ili se razlikuje od proizvodaca do proizvodaca. to pitam zato sto kad se pozbuka ne zelim ni cut za stemanje, dosta mi ga je za dva zivota.

i na kraju koja klima? prostorija je cca 50m2 ali je na najvisem dijelu 5,5 metara (boravak i galerija), uzeo bi klimu s inverterom, mozda kao sekundarno grijanje, prozori pvc low energie, fasada 10 cm stiropora, krov 18cm vune.
koju klimu mi preporucate i najvaznije koje snage

fala ljudi :s

mfcc
18.12.2008., 15:36
dakle imam par pitanja pa ako netko zna...

dogovorio sam zbukanje u kuci, predvidio mjesto za klimu, pa bi htio postavit cijev ili buzir kroz zid (izmedu vanjske i unutrasnje jedinice) samo ne znam koje su dimenzije, promjer cijevi. treba mi cca pol metra pa ako znate gdje se moze kupiti bio bih vam zahvalan.

onda unutarnja jedinica, s koje (lijeve ili desne) ledne strana unutarnje jedinice krecu buziri i cijevi prema vanjskoj jedinici. jel to standardizirano ili se razlikuje od proizvodaca do proizvodaca. to pitam zato sto kad se pozbuka ne zelim ni cut za stemanje, dosta mi ga je za dva zivota.

i na kraju koja klima? prostorija je cca 50m2 ali je na najvisem dijelu 5,5 metara (boravak i galerija), uzeo bi klimu s inverterom, mozda kao sekundarno grijanje, prozori pvc low energie, fasada 10 cm stiropora, krov 18cm vune.
koju klimu mi preporucate i najvaznije koje snage

fala ljudi :s

Priključak freonskih cijevi na unutarnjoj jedinicu najčešće vam je na lijevoj strani dok je na vanjskoj jedinici u pravilu na desnoj. Promjer cijevi ovisi o jačini klime kao i o plinu kojeg ona koristi. Recimo za plin R410 i snagu klime 3.5kW najčešći promjer cijevi su 12 i 6mm. Cijevi možete direktno postaviti u izštemani zid ili u taj zid proviči bužire adekvatnih promjera (obavezno veči od promjera cijevi). Niste naveli gdje se stan nalazi. Jer nije isto bio on na kontinentalnom dijelu HR ili u primorskom. Ako je recimo stan u kontinentalnom dijelu s obzirom na izolaciju i površinu bilo bi vam dostatno i 3.5kW za hlađenje ali to bi važilo samo do vanjskih temp. nekih 30-32°C. Međutim ako bi temp. prešla te vrijednosti i ako se vaš stan nalazi večinom na južnoj strani ta snaga nebi bilo dovoljna. U tom slučaju za hlađenje potrebno je barem 5kw (moja preporuka). Klimu bi obavezno trebalo montirati na galeriji (hladni zrak je lakši od toplog pa kao takav pada prema nižoj razini). Kod grijanja imat ćete obrnuti problem. Ako bi klima bila montirana na galeriji radi lakšeg toplog zraka (koji struji prema višem nivou) njeno dijelovanje na nižoj razini malo bi se osjetilo. Zato bi ja preporučio da u tu prostoriju u slučaju grijanja obavezno montirate dvije jedinice (jedna na galeriji a druga na nižoj razini). Snagu klime za grijanje mogao bih točno odrediti ako bi napisali točnu površinu galerije i nižeg nivoa (poželjan bi bio i tlocrt sa dimenzijama, položajem i površinom prozora kao i stranama svijata). Zapamtite za grijanje klima treba nešto veču snagu nego za hlađenje ako govorimo o istoj površini prostorije (u mojim postovima taj problem je nekoliko puta objašnjen).

Lee Champa
19.12.2008., 10:13
Mislim da su cijevi u inčima!

mfcc
19.12.2008., 16:19
Mislim da su cijevi u inčima!

Kod nas se cijevi označavaju kako u inchima tako i u milimetrima. To što sam ja naznačio 6 i 12 milimetra promjera , oznaćio sam okruglo kako čovjeka nebi bunio. A ako se želi precizno onda to izgleda ovako. plinovita strana-promjer:12.7cm (1/2") a tekuča strana-promjer: 6.35cm (1/4").
Na engkeskom to bi bilo ovako: gas line: 12.7cm(1/2"), liquid line: 6.35cm (1/4").
Mislim da je ovo sada sve pojasnilo i da više netreba na ovome trošiti vrijeme. :)

libero07
19.12.2008., 17:36
u biti zanimao me promjer buzira kroz koji prolaze sve cijevi(2 ili 3) izmedu vanjske i unutarnje jedinice. taj buzir bi prolazio kroz zid kuce. pretpostavljao sam da debljina cijevi nije ista tj. da jace klime trebaju veci promjer ali me zanimalo koliko debeli buzir stavit da nemam poslije problema bez obzira da li mi je klima recimo 3.5 ili 5kw
pardon ako sam se krivo izrazio

ako sam dobro skuzio u pravilu bi prikljucci freonskih cijevi bili tu (crvena strelica) s straznje strane naravno
http://i39.tinypic.com/2u4hc02.jpg
nekako sam najblize mitsubishi klimama no vidjet cu, stignem se predomisliti. nadam se da im je prikljucak bas na toj strani!!

lokacija je zagreb

tlocrt, hm;
recimo kao slovo T
http://i44.tinypic.com/m7q73m.jpg
crveno je klima, g-galerija, gleda na zapad, i bit ce montirana na 5 metara visine samo neznam tocno koja jacina, koja marka, i da kosta tak oko 8 tkuna

hvala

nedst
20.12.2008., 21:44
Ako će cijevi ić direktno kroz zid tj. bužir onda je nebitno s koje strane ćeš ostavit bužir ,može lijevo ,može desno.
Bitno da je bužir 50-55 mm u promjeru,donji dio bužira mora bit par mm viši od dna klime,
ne mora bit bužir ,može i ona odvodna siva cijev.
U principu bi bilo bolje s lijeve strane tako da spoj ostane iza unutarnje ,da ga se moze provjerit u slucaju da klima ispusti plin, ili lakše demontaže,
a treba vidit kako odgovara prema vanjskoj jedinici ,radi estetike.

mfcc
21.12.2008., 10:05
u biti zanimao me promjer buzira kroz koji prolaze sve cijevi(2 ili 3) izmedu vanjske i unutarnje jedinice. taj buzir bi prolazio kroz zid kuce. pretpostavljao sam da debljina cijevi nije ista tj. da jace klime trebaju veci promjer ali me zanimalo koliko debeli buzir stavit da nemam poslije problema bez obzira da li mi je klima recimo 3.5 ili 5kw
pardon ako sam se krivo izrazio...........

.......hvala

Ja bi preporučio snagu od 5kW iz već prije navedenih razloga. I obavezno jedan dio usmjerivača strijanja zraka koji se nalaze u unutrašnjoj jedinici usmjerite prema galeriji a drugi prema ostatku prostorije. U slučaju da usmjerivaće usmjerite prema prostoriji (doljnji dio) moguće da vam hladni zrak iz klime neće zahvatiti galeriju. Što se tiće grijanja ta klima vam može služiti samo za dogrijavanje u prijelaznom razdoblju kada temp. vani nisu niske (do nekih 12°C). Ispod te temp. klima s obzirom na veliki volimen prostorije imat će slabi učinak (već objašnjeno u mojim postovima prije). U slučaju da bi se htijeli preko klime osim hladiti i grijati obavezno bi trebalo montirati dvije unutrašnje jedinice (jedna na galeriju a druga na niži dio). Dok za hlađenje dovoljna bi bila i jedna unutrašnja jedinica montirana na oznaćenom mjestu ali sa gore već navedenim podešenim usmjerivačima. kOd dogrijavanja obavezno žaluzinu na ispuhu usmjeriti prema dole. Na vešem mjestu sproveo bih kroz zid obavezno tri bužira, jedan za kabel a ostala dva za svaku cijev posebno, i nikako zaboraviti sprovesti cijev za odvod kondenzata. Bužire uzmete našto većeg promjera od cijevi kako bi u njih lakše umetnuli te cijevi i kako bi možda jednog dana u njih mogle uči i nešto veće cijevi ako se odlučite za neku jaču klimu. Kabel za spajanje unutrašnje i vanjske jedinice montirajte sa nešto večim brojem žica nego što je to napisano u manualu od klime ili uz njega postavite još jedan. Razlozi su gore navedeni.

Frozzzen
29.12.2008., 18:23
Pozdrav! Kupio sam Quadro klimu, 3,5 kW, inverter prije tjedan dana. Normalno je radila do danas, kad su se na displayu na klimi umjesto oznake za temperaturu pojavila slova Er. Kada ju stavim u mod grijanja, samo trepere ta slova i uopće ne grije. Kada je u auto modu ili hlađenju, radi neko vrijeme i onda se pojavi Er. Zvao sam instalatera, on je rekao da isključim iz struje i ponovno uključim.:rolleyes: Naravno, ništa se nije dogodilo. Da li je netko imao sličan problem ili bar znate o čemu se radi??

puger
29.12.2008., 23:12
Pozdrav! Kupio sam Quadro klimu, 3,5 kW, inverter prije tjedan dana. Normalno je radila do danas, kad su se na displayu na klimi umjesto oznake za temperaturu pojavila slova Er. Kada ju stavim u mod grijanja, samo trepere ta slova i uopće ne grije. Kada je u auto modu ili hlađenju, radi neko vrijeme i onda se pojavi Er. Zvao sam instalatera, on je rekao da isključim iz struje i ponovno uključim.:rolleyes: Naravno, ništa se nije dogodilo. Da li je netko imao sličan problem ili bar znate o čemu se radi??

zovi junaka da to slozi kako treba a ne preko telefona

baxy
01.01.2009., 21:43
Prošao sam brdo tema i prodavaonica i ne mogu izabrati klima uređaje. Trebam split sistem za 8 soba.

Dva puta po 4 unutarnje jedinice 2 - 2.5 kw na jednu vanjsku inverter 10ak kw.

Gledao sam između Toshibe, Fujitsu, Mitsubishi heavy industries i Mitsubishi Electric. Mitsubishi ima malo povoljnije cijene ali sad koja je razlika u kvaliteti HI i electric klima. Toshibu svi hvale ali je imam jednu koja i nije baš tiha kao što reklamiraju. Svugdje sam čitao da su to sve vrhunski klima uređaji ali nigdje konkretne usporedbe. Molim znalce da mi pomognu jer što više okolo pitam teže mi se odlučiti.

Petkovic
03.01.2009., 17:42
Naime, kupio sam prije mjesec dana Panasonic inverter klima uredjaj model RE12HKE. Vanjska jedinica je montirana nize 1 metar od unutrasnje. Duzina cijevi je oko 2 metra. Montirana je na juzni zid. U ovim hladnim danima klima ide cesto uvece u defrost i na +5C. Kisa ne pada i nema puno vlage (barem ja tako mislim). Grijem prostor oko 75m3. Interesuje me da li je normalno da klima ide po 3-4 puta u defrost u toku 8sati (od 16h-24h). Ako nije sta bi po vama mogao biti uzrok ovakvog rada klime i kako to otkloniti.Temperaturu drzim na 24 C i rijetko kada se ugasi tj. skoro da stalno radi. Da li mozda toga klima pravi neki stanby (odmor) ili je to defrost. Desi se da radi i 48 sati bez gasenja. Kakva su iskustva drugih sa ovom klimom.

Hvala!

mfcc
03.01.2009., 23:09
Naime, kupio sam prije mjesec dana Panasonic inverter klima uredjaj model RE12HKE. Vanjska jedinica je montirana nize 1 metar od unutrasnje......
Hvala!

To što vam vaša klima često odlazi u defrost je posljedica velike vlage u zraku iako je vani temp. oko 5°C i normalna je pojava kod klima! Po zimi je vlaga u prosjeku nekih 60-90%rH što je ptrilična količina vlage iako se nama to ne čini (ako je vani magla znajte da je vlažnost u zraku oko 100%rH !!!). Ako pogledate Molierov dijagram (h/x dijagram) uočit ćete da vam je kod 5°C i 70%rH apsolutna vlažnost zraka (apsolutna vlaga) oko 3.7 g/kg. Znači po zimi iako je relativna vlažnost zraka velika (70%rH) ali zbog malih temp. (5°C) apsolutna vlažnost je mala (3.7 g/kg) pa je to glavni uzrok zašto ljudi ne osječaju tu vlagu u zraku kao recimo po ljeti kod iste vrijednosti %rH ljudi osječaju "težak" zrak tj prisutnost vlage u zraku. Ljeti kod iste relativne vlažnosti (70%rH) ali temp. od recimo 30°C, apsolutna vlaga je 18.8 g/kg i to daje čovjeku osječaj "teškog" zraka tj prisustvo veče količine vlage.
Što se pak tiče vaše klime, tj njenog neprestalnog rada, najvjerovatnije je problem u premaloj snazi ili lošoj izolaciji zgrade, čemu još pogoduje velika vlažnost zraka što ima za posljedicu da klima odlazi često u defrost pa u tim trenucima prestaje grijati. Naime vaša klima Panasonic RE12HKE je snage 3.5kW za hlađenje i 4.25kW za grijanje, što je dostatno za hlađenje vaše prostorije (75m3 ili oko 30m2) iz razloga manje razlike između vanjske i unutarnje temp. po ljeti (od 6-12°C) ali po zimi je suprotna situacija. U zimi imate veču razliku između unutarnje i vanjske temp. (od 9-28°C) pa vam je zbog gubitaka potrebna veča znaga za grijati isti prostor nego za hladiti.
Ako ste se odlučili grijati na klimu trebali ste s obzirom na veličinu prostora uzeti jači model (RE18HKE, 5.3/6.6kW), jer morate znati da s padom vanjske temp. klime gube svoju nazivnu snagu, a tome još dodate vlagu i česti defrost i imate uzrok slabog grijanja klime tj njenog naprestalnog rada jer nemože postići temp. koju ste joj zadali.

puger
04.01.2009., 03:12
između Toshibe i Fujitsua nemozes lose izabrati sa Mitsubishiem sam jako malo radio ali ljudi koji su radili nisu se zalili a da ti jos malo otezam izbor pogledaj i sanyo isto odlicni uređaji obicno nesto povoljniji od Toshibe i Fujitsua ili daikin vrhunska kvaliteta sa pripadajucom cjenom

Petkovic
04.01.2009., 08:32
Zahvaljujem na odgovoru.
I sam mislim da mi je trebala jaca klima ali sta je tu je. U pitanju je hodnik i dnevna soba, zajedno su velicine 28 kvadrata. Zgrada je stara ali su prozori novi i dobri (Thyssen profili). Kada sam kupovao klimu vodio sam se onom starom koliko para toliko... Tako da sam se pruzio max koliko sam mogao. Nisam razmisljao o varijanti da joj pada kapacitet i do 50% kada je vlaga (mislio sam da na inverter kompresore to ne utice toliko). Vjerovatno u buducnosti da ce se ova klima preselit u spavacu sobu 16m2 a nju zamijenit sa jacim modelom. Vidjecemo sta ce reci i racuni za struju.

mfcc
04.01.2009., 16:53
Pošto se bavim kako profesionalno tako i na naučnoj razini sa visokosofisticiranom klimatizaciom i grijanjem odlučio sam se za jedan pokus. Tj dokazivanje prvog i drugog zakona termodinamike koji su osnova za klimatizaciju i grijanje. Jučer navečer (23.00 sati) izmerio sam temp. i vlažnost zraka na svome balkonu (sjeverna strana,prvi kat). Stan se nalazi u ZG. Mjerenja sam vršio sa profesionalnim FLUKE instrumentima, s naglaskom na infra-crveni mjerač temp. model FLUKE 62Mini IR THERMOMETER. Izmjerena temp. vani tada je bila -6.1°C a vlažnost zraka 88%rH. Prvo što sam išao mjeriti bila je temp. vanjskog zida i ona je iznosila -3.6°C što znači da iako moja zgrada (novogradnja) ima odličnu izolaciju (30 cm POROTHERM cigla i 5 cm stiropora tj termo fasade) kroz zid dolazi do gubitaka toplinske energije akumulirane unutar stana. Osim gubitaka to isto tako dokazuje drugi zakon termodinamike a koji glasi da temp. sa tijela više vrijednosti uvjek prelazi na tijelo koje ima temp. manje vrijednosti. Slijedeče mjerenje izvršio sam na roletama sa vanjske strane i temp. je iznosila -1.8°C dok je sa njene unutarnje strane iznosila -0.6°C, što opet dokazuje da spuštanjem roleta do kraja smanjujete utjecaj temp. vanskog zraka na vanjsku površinu prozora, što opet ima za posljedicu manje gubitke topline preko prozora. U teoriji klimatizacije i grijanja (S. K. Wang: "Handbook Of Air Conditioning And Refrigeration")stoji da se nekih 60-70% (ovisi o veličini staklenih površina) topline akumulirane u zgradi gubi preko staklenih površina, dok se ostatak gubi preko vanjskih zidova i nešto malo preko poda i stropa. Kako bih dokazao i tu teoriju,osim što sam izmjerio temp. roleta, izmerio sam i temp. staklene površine s unutrašnje strane (kada rolete nisu spuštene i kada su spuštene). Temp. staklene površine (balkonska PVC vrata) bila je +12.6°C kada roleta nije bila spuštena, dok je kod spuštene temp. +14.8°C, što je dokaz da imamo veće gubitke na prozorima kada nisu spuštene rolete (razlika 2.2°C). Kako bi se potvrdila teorija da se na staklenim površinama puno više gubi toplina nego na zidovima koji omeđuju zgradu, izmerio sam i njihovu temp. sa unutrašnje strane i dobio vrijednost od +17.9°C. Iz ovoga se vidi da je temp. zida pri sobnoj temp od 22.0°C (izmereno na digitalnom zidnom termostatu vaillent calorMATIC 230, i provjereno preko FLUKE dig. termometra) za 3.15°C do
5.3°C veća nego temp staklene površine (zavisno dali je roleta spuštena ili nije), što je matematički dokaz da su dosta veći gubici na staklenim površinama nego na zidu. Što imate veče staklene površine imat ćete i veće gubitke pogotovo ako vam rolete nisu do kraja zatvorene. Izmjerio sam i temp. unutarnjih zidova (oni koji ne čine obod zgrade,tj koji nisu vanjski) i njihova vrijednost iznoslia je 20.3°C što znaći da na njima imamo zanemarive toplinske gubitke. U gore nevedenoj knjizi tvrdi se da je temp. vanjskih zidova kod dobro izolorane zgrade nekih 3-4°C niža od temp. grijanih prostora, što sam ovdje i dokazao. Da bih postigao temp. od 22.0°C u dn. boravku kod vanjske temp. od -6.1°C, podesio (bojler) sam temp. polaska radijatorske vode na 62.0°C, i izmerom na samom ulasku u radijator dobio 60.9°C dok je na izlasku iz radijatora voda bila temp. 42.1°C. Ovoj podatak opet dokazuje da imam samo 1.1°C gubitak temp vode od bojlera do ulaska u radijator (treba uzeti u obzir točnost termometra na bojleru) što su zanemarivi bubici. Zazlika između temp. vode polaza i povrata iz radijatora bila je 18.8°C što se podudara sa podacima iz gore navedene knjige a koji govore o nekih 20.0°C. Ova mjerenja na staklenoj površini izvršio sam na balkonskim vratima koja ispod sebe nemaju radijator (nalazi se na zidu odmah do vrata) kako je to slučaj kod prozora. Tako da sm išao i tu temp. izmjeriti i uvjeriti se u djelotvornost montaže radijatora ispod prozora, kako to struka nalaže. Izmerena temp. zida iznad radijatora a ispod prozora bila je 24.5°C (nema gubitaka, čak možemo govoriti o malim dobicima!) dok je ta ista temp na zidu koji nema radijator bila 17.9°C. Temp. prozora (iznad radijatora) s unutrašnje strane kod zatvorenih roleta iznosila je 21.5°C (zanemarivi gubici), dok je sa vanjske strane iznosila 10.8°C. Ako ove temp. usporedima sa temp staklene površine balkonskih vrata gdje ispod njih nema nikakvog grijajučeg tijela, vidimo razliku od 6.7°C (21.5-14.8), što nam govori o potrebi montiranja grijajučeg tijela ispod staklenih površina. Pošto je nemoguće ispod vrata ugraditi radijatore struka je riješila i taj problem. On se zove konvektor i ima funkciju spriječavanja disipacije toplinske energije na velikim staklenim stijenama. On se ugrađuje u podeve ispod staklenih stijena ali temp. vode u njimu morala bi biti nekih 10-15°C veća nego ona za radijatora što iziskiva još jedan krug grijanja koji je moguč samo kod kotlova. Kako bi se uštedjelo na energiji, temp. polaza vode kroz konvektor u pravilu se regulira prema vanjskoj temp. Izmjerio sam i još neke interesantne temp. Na podu (parket) ona je bila 19.7°C (zanemarivi gubici radi toplinskog uzgona zraka u prostoriji), temp.stropa21,emp. komode kao i sjedeće garniture 20.0°C. Ovo nam sve govori o onoj teoriji koja kaže da osim vanjskih zidova moramo zagrijati i ostale dijelove namještaja kako bi očuvali temp. u prostorijama. Do god se to ne postigne imat ćemo gubitke i nalog termostata za daljnje grijanje jer se nemože postići željena vrijednost.
Temp. štedne žarulje (11W) bila je 68.1°C, temp. reflektor žarulje (75W) 122°C, temp. halogenke (10W) 113°C i temp. led svijetiljke (1W)iznosila je29.8°C.
Iz zadnjih očitanja temp. rasvjetnih tijela očitava se ona teorija o njihovoj efikasnosti tj većoj potrošnji el. energija na zagrijavanje nego na osvjetljenje što im je glavna svrha. Ako usporedite izmjerene podatke štedne žarulje i usporeite ih sa ostalim rasvjetnim tijelima uočit ćete zašto su one efikasnije od običnih.

Igor1711
04.01.2009., 19:49
imam isti model i pri vrlo niskim temperaturama mi uopće ne ide u defrost mod.

prijatelj ima york klimu koja mu je jedno vrijeme stalno odlazila u defrost. serviser mu je promijenio relej za defrost i od tad je sve ok.
ne znam, možda je sličan problem i kod tebe....a možda i nije.

Žare 23
05.01.2009., 21:47
Trebam pomoć od nekog majstora koji je radio sa Panasonicom stariji model invertera, mislim da je DKE-12 išao ju pogledat pa zapeo . Hlađenje radi ok , grijanje krene radi po manometrima ok , plina ima ! Kroz par paljenja i gašenja klime na grijanju krene kompresor , vanjski ventilator radi a cijev se ne zagrijava ništa i isparivać hladan . I nakon pet minuta otprilike izbaci grešku . Par puta probam startat i tek kad uspijem da prvo prođe proces otapanja klima proradi . Sumnjam na Četveroputni ventil ali svaki savjet me zanima ?

Slatky
05.01.2009., 22:21
kod grijanja vanjski ventilator ne radi samo kad je u defrostu koliko sam ja primjetio kod mene. vjerojatno elektronika, javit će se već netko tko zna.

Žare 23
05.01.2009., 22:30
Nije baš samo u defrostu jel klima kod određenog tlaka u cijevima gasi vanjski ventilator mislim da je na 25 bara kod neinverter klima a kod invertera ovisi o proizvođaču ali mislim jel nisam previše tome posvečivao vremena

puger
06.01.2009., 02:06
Trebam pomoć od nekog majstora koji je radio sa Panasonicom stariji model invertera, mislim da je DKE-12 išao ju pogledat pa zapeo . Hlađenje radi ok , grijanje krene radi po manometrima ok , plina ima ! Kroz par paljenja i gašenja klime na grijanju krene kompresor , vanjski ventilator radi a cijev se ne zagrijava ništa i isparivać hladan . I nakon pet minuta otprilike izbaci grešku . Par puta probam startat i tek kad uspijem da prvo prođe proces otapanja klima proradi . Sumnjam na Četveroputni ventil ali svaki savjet me zanima ?

moguce ventil
jesi je probo samo upaliti i pustiti jedno 10 min sto se onda desava?
kako krenu manometri kad je upalis dolke dođu i koji je plin
ako se ne varam na panasonicu ima hipower ili neki takav gumb pa probaj njega stisniti i vidi sto se onda događa

puger
06.01.2009., 02:07
Nije baš samo u defrostu jel klima kod određenog tlaka u cijevima gasi vanjski ventilator mislim da je na 25 bara kod neinverter klima a kod invertera ovisi o proizvođaču ali mislim jel nisam previše tome posvečivao vremena

inverter smanji brzinu a ne gasi ventilator po mojim saznanjima

Žare 23
06.01.2009., 10:12
Je moguče je radim klime al takve stvari ne gledam jel do sad nisam imao ovakav problem . Znam da ne inverter gasi ventilator a invertere nisam pratio jel rijetko kad (barem kolko sam ih ja radio ) nisam imao puno problema sa vanjskima ako i jesam obično vanjska elektronika . Nego kvar se pojavio kad je puhala bura bilo je oko -5 a oni nabili klimu na 30 i ispravak 2,6 kw je a ne 3,5 kako sam napisao . Pretpostavljam da se kondenzator zaledio a šta je bilo dalje neznam i pitaš ljude a oni ni sami neznaju jel su onda svi ukučani primili daljenski pa 'popravljali klimu' a inače stručnjaci čak i za upalit klimu

Žare 23
06.01.2009., 10:19
Plin je 410-ka . Varira oko 25bara . Nego ne ide mi u glavu klima vanjska krene i nakon 5 min. i povrat i tlačna strana ništa . I nakon 10 min. izbaci grešku ! Nego krene samo ako kad ju upališ i obavi otapanje !

puger
06.01.2009., 21:27
tlak je 25bara a debela cjev nije topla?
koliki je tlak prije paljenja i temp otprilike

iommy
07.01.2009., 07:48
Svaka čast na ovakvoj elaboraciji. Do sada nisam pročitao nešto ovako dobro obrađeno i pojašnjeno a i korisno!!

zdgrunf
08.01.2009., 08:13
Potrebna mi je montaža klima uređaja u Zagrebu (Špansko) pa molim montere da me kontaktiraju.

Radi se o već pripremljenim instalacijama u regips pregradama koje su se morale postaviti u trenutku izrade regipsa jer naknadno to i ne bi išlo, provedene su sve instalacije, postavljeni nosači, tako da je ostalo samo spojiti unutarnju i vanjsku jedinicu i vakumirati cijevi.
Cijevi ima cca. 5 metara, klima je Panasonic 3.5 kW, vanjska jedinica je na dnu loggie, tako da su ljestve potrebne samo za unutarnju :)

Hvala i pozdrav!

http://img381.imageshack.us/img381/9938/slika013gi4.jpg (http://img381.imageshack.us/my.php?image=slika013gi4.jpg)

Žare 23
08.01.2009., 19:36
Potrebna mi je montaža klima uređaja u Zagrebu (Špansko) pa molim montere da me kontaktiraju.

Radi se o već pripremljenim instalacijama u regips pregradama koje su se morale postaviti u trenutku izrade regipsa jer naknadno to i ne bi išlo, provedene su sve instalacije, postavljeni nosači, tako da je ostalo samo spojiti unutarnju i vanjsku jedinicu i vakumirati cijevi.
Cijevi ima cca. 5 metara, klima je Panasonic 3.5 kW, vanjska jedinica je na dnu loggie, tako da su ljestve potrebne samo za unutarnju :)

Hvala i pozdrav!

http://img381.imageshack.us/img381/9938/slika013gi4.jpg (http://img381.imageshack.us/my.php?image=slika013gi4.jpg)

Reci šta ti treba

baxy
08.01.2009., 20:33
Bog, jedno pitanje da neotvaram novu temu. Planiram klimatizirati 2 kata kuće te mu trebaju 2 inverter sistema sa po 4 unutarnje jedinice (2 - 2,5kw) na jednu vanjsku (10ak kw). Dobio sam ponude za Fujitsu, Toshibu, Mitsubishi Electric i Mitsubishi Heavy Industries. Pošto mi razlika od par tisuća kuna ne igra veliku ulogu zanima me koji bi sistem bio najisplatljiviji, te koja je razlika u klimama Mits Electric i Mits HI? I koji još proizvođači nude takve sisteme(srednja i viša klasa klima)? Možda bih uzeo i jednu veliku centralnu jedinicu 30ak kw pa da kasnije nadodam još unutarnjih po potrebi. Koja bi kombinacija bila najisplatljivija jer bi dogodine stavljao još 10ak klima.

zdgrunf
08.01.2009., 20:50
Reci šta ti treba

Spojiti unutarnju i vanjsku te vakumirati cijevi ako je to potrebno - ima ih cca 5m.

puger
08.01.2009., 21:02
Bog, jedno pitanje da neotvaram novu temu. Planiram klimatizirati 2 kata kuće te mu trebaju 2 inverter sistema sa po 4 unutarnje jedinice (2 - 2,5kw) na jednu vanjsku (10ak kw). Dobio sam ponude za Fujitsu, Toshibu, Mitsubishi Electric i Mitsubishi Heavy Industries. Pošto mi razlika od par tisuća kuna ne igra veliku ulogu zanima me koji bi sistem bio najisplatljiviji, te koja je razlika u klimama Mits Electric i Mits HI? I koji još proizvođači nude takve sisteme(srednja i viša klasa klima)? Možda bih uzeo i jednu veliku centralnu jedinicu 30ak kw pa da kasnije nadodam još unutarnjih po potrebi. Koja bi kombinacija bila najisplatljivija jer bi dogodine stavljao još 10ak klima.

vidi jos daikin i sanyo
mislim da u ovoj klasi nema loseg izbora

mfcc
09.01.2009., 08:55

Sve što se tiće Mitshubishi klima HI i Electric pitaj forumaša pod nickom klimaplus jer se on bavi sa njima. Prvenstveno Mitshubishi HI jer ih on zastupa.

Žare 23
09.01.2009., 17:02
Spojiti unutarnju i vanjsku te vakumirati cijevi ako je to potrebno - ima ih cca 5m.

Nabavi pertlericu i ja ču ti objasnit

Žare 23
09.01.2009., 17:11
vidi jos daikin i sanyo
mislim da u ovoj klasi nema loseg izbora

Po cijeni najpovoljniji je Daikin i ako malo bolje pogledaš jedini proizvođać koji od svojih poćetaka radi iskljućivo rashladne uređaje . A po kvaliteti vrh je Toshiba, Daikin , Fujitsu i Mitshubishi . Najskuplji ti je Mitshubishi i to do 20% od drugih samo više šta je na cijenu od 25,26,27 tisuča kuna dosta ! To šta stavljaš
skuplju ne dobivaš ništa jel su sve tu negdje i to su nijanse koje ti kao korisnik nećeš primjetiti !

Žare 23
09.01.2009., 17:16

Pravilo je što više vanjskih staviš jeftinije je a ovaj recimo VRV je jako skupa investicija I ja se držim ovog prvog jel ako rikne vanjska tebi ne radi nijedna unutarnja te smanjuješ rizik ! Kvar na tim uređajima je rjedak al dogodi se !

Dalke
09.01.2009., 17:40
Interesira me dal netko zna dal je moguće grijati stan sa klimom od 65 kv.m2 visina stropa 2.5m,koja snaga je potrebna i koja je to potrošnja mjesečna...
Hvala ako neko zna tu info..
:kava::eek:

mfcc
09.01.2009., 18:08
Interesira me dal netko zna dal je moguće grijati stan sa klimom od 65 kv.m2 visina stropa 2.5m,koja snaga je potrebna i koja je to potrošnja mjesečna...
Hvala ako neko zna tu info..
:kava::eek:

Moguče. Ali da bi dobili precizan odgovor trebate napraviti tlocrt stana sa preciznim izmjerama, stranama svijeta,položajem prozora kao i njihovim veličinama,... Obavezno treba navesti i mjesto gdje se stan nalazi. Pošto se mislite grijati preko klime u obzir bi dolazili samo inverteri. Ali cijeli stan nemoguče je zagrijati samo sa jednom unutrašnjom jedinicom pa računajte na veči njihov broj (ovisi o broju grijanih prostorija).
Inače od svih grijanja na el. energiju, grijanje preko klime je najekonomičnije jer na potrošeni 1kW el. energije daje oko 3.2kW toplinske energije.

Rani mraz
09.01.2009., 21:10
mfcc!!!! Vidim sve znaš i pokrpao si mi mnoštvo el. rupa ( nadam se i one buđetne ) u ove hladne dane!!! Molim te objasni mi kod klimnog grijanja sa 1 vanjskom i 2 unutarnje jedinice kako funkcionira potrošnja el. energije?
Zanima me konkretno da li je potrošnja struje udvostručena kad su obe unutarnje jedinice upaljene ili se taj omjer nekako drugačije mjeri? - ono npr. Centralna ili A jedinica je odovorna za 80% potrošnje struje jer obavlja glavninu posla a druga ili B jedinica za 20% jer zapravo ako ne griješim ona vrši ispuh već prethodno zagrijanog zraka A jedinice..?
Što će u konačnici reći da istovremenim grijanjem sa obe unutarnje jedinice ne udvostručujem račun struje nego za neki minimalan postotak povečavam???
ili??
Thanks unapred!

mfcc
09.01.2009., 23:22
mfcc!!!! Vidim sve znaš i pokrpao si mi mnoštvo el. rupa ( nadam se i one buđetne ) u ove hladne dane!!! Molim te objasni mi kod klimnog grijanja sa 1 vanjskom i 2 unutarnje jedinice kako funkcionira potrošnja el. energije?
Zanima me konkretno da li je potrošnja struje udvostručena kad su obe unutarnje jedinice upaljene ili se taj omjer nekako drugačije mjeri? - ono npr. Centralna ili A jedinica je odovorna za 80% potrošnje struje jer obavlja glavninu posla a druga ili B jedinica za 20% jer zapravo ako ne griješim ona vrši ispuh već prethodno zagrijanog zraka A jedinice..?
Što će u konačnici reći da istovremenim grijanjem sa obe unutarnje jedinice ne udvostručujem račun struje nego za neki minimalan postotak povečavam???
ili??
Thanks unapred!

Kao i kod drugih načina grijanja tako i preko klima, potrošnja ovisi o izolaciji i položaju zgrade. Što je izolacija bolja potrošnja je manja. Naravno potrošnja isto tako ovisi i o željenoj (setpoint temperature) temp.
Ako imate multisplit sistem klime (jednja vanjska i više unutarnjih), pravilo je da zbroj snaga unutarnjih mora biti jednaki ukupnojnazi vanjske. Najbolje je montirati vanjsku jedinicu nešto jaču od zboja snaga unutarnjih. Znači ako obe unutarnje jedinice rade sa max. snagom zboj njihovih snaga dati če vam max. snagu potrošnj. To podijelite sa 3.2 i dobit ćete okvirnu potrošnju el. energije. mana grijanja preko klime vam je u njihovom mehaničkom strujanju zraka. Kada taj zrak struji preko vlažne ljudske kože, čovjek uvjek ima osječaj da je temp. u prostoriji nekih 3-4°C manja od one stvarne koju pokazuje termometar. Kod radijatorskog grijanja te pojave nema i zato se ono smatra ugodnije nego grijanje klimama.

viz
10.01.2009., 09:08
Kakva su iskustva sa korištenjem KOS ili MAK uređaja firme MB Frigo?
Radi se o kombinaciji klima uređaja Haier i bojlera. Rade po patentu prof. Fabris.
Cijene su OK .
Namjeravam ga koristiti za grijanje PTV i dodatno grijanje/hlađenje stana (kod hlađenja toplina se prebacuje u bojler:-).
Inače imam Panasonic inverter klimu 12GKE i radi bez greške i na -14°C (u odleđivanje ide samo kad je vani veća vlažnost zraka).
Troškovi pripreme PTV bi mi se trebali jako smanjiti.
Problem je to što je ekonomična do temp. cca. 50°C, mali bojler od 80l i što kod tih temp. postoji opasnost od legionarske bolesti, te ću trebati pojačavati jednom tjedno na min. 65°C.
Ako netko već koristi KOS-12i, molio bih utiske na rad istog, kao i razinu zadovoljstva uređajem.

mfcc
10.01.2009., 20:15
Kakva su iskustva sa korištenjem KOS ili MAK uređaja firme MB Frigo?
Radi se o kombinaciji klima uređaja Haier i bojlera. Rade po patentu prof. Fabris.
Cijene su OK .
Namjeravam ga koristiti za grijanje PTV i dodatno grijanje/hlađenje stana (kod hlađenja toplina se prebacuje u bojler:-).
Inače imam Panasonic inverter klimu 12GKE i radi bez greške i na -14°C (u odleđivanje ide samo kad je vani veća vlažnost zraka).
Troškovi pripreme PTV bi mi se trebali jako smanjiti.
Problem je to što je ekonomična do temp. cca. 50°C, mali bojler od 80l i što kod tih temp. postoji opasnost od legionarske bolesti, te ću trebati pojačavati jednom tjedno na min. 65°C.
Ako netko već koristi KOS-12i, molio bih utiske na rad istog, kao i razinu zadovoljstva uređajem.

Zamisao je dobra ali postoji jedna mana. Kako grijati vodu po zimi?. Tada je to preko klime nemoguče. Znači ipak ćete uz klimu trebati imati i bojler bilo plinski ili na striju.
Što se pak tiče legionele, ona se pojavljuje u akumulaciji gdje je temp niža od 50°C, a "ubija" se tako da se vodi temp. povisi na nekih 65°C. Ovo kad sam naveo na 50°C mislio sam na vodu koja se kod te temp. duže vrijeme (par dana) zadržava u akumulaciji. Ako se ta voda češće troši (cijela akumulacija u roku dva do tri dana), ne smije biti straha od legionele. U slučaju kada nema te potrošnje i voda se duže zadržava potrebno je cijeloj akumulaciji na tri do četri sata podiči temp. na 65°C, i time ubijamo bakteriju legionele. Ja konkretno na poslu držim akumulaciju stalno na 58-60°C i ta temp. ne dozvoljava pojavu legionele. Teško je inače svaki dan pratiti potrošnju vode kad mi imamo akumulaciju od 6500 litara, pa sam to riješio na gore opisani način. Inače propisana temp. sanitarne vode je 50-55°C.

viz
10.01.2009., 21:26
Hvala mfcc za ohrabrenje oko legionele, slično mi je i prof. Fabris objasnio. No ipak za one koji žele znati nešto saznati oko ove bolesti:

http://www.hzjz.hr/epidemiologija/legionar.htm

Po meni zamisao je odlična. Jučer kupio i dobio 20% popusta + bit će i povrat poreza za poboljšanje uvjeta stanovanja (država časti) + badava ću dobiti i mali rekuperator O2 (za prozračivanje kupaone).
Kako grijati vodu zimi? - Onako kako je sad grijem - el. grijačem u bojleru 80l snage 2 kW. No dobro ne baš tako - bojler KOS uređaja ima zapreminu 80l i 1.2 kW snagu el. grijača koji služi za intervenciju grijanja temp. preko 55°C , za slučaj otkazivanja klima uređaja i za slučaj velikog pada efikasnosti rada klima uređaja (niske temp. i visoka rel. vlažnost).

Detaljne informacije su na:

sunce_more
11.01.2009., 14:32
Lijepi pozdrav svim članovima Foruma.
@Viz
Drago mi je da si se odlučio za kupnju KOS uređaja, jer se nadam da ćeš podijeliti sa nama iskustva :) (kao što vidiš, nitko se nije javio na tvoju zamolbu, pa pretpostavljam da broj dosadašnjih korisnika i nije baš prevelik). Još pred par godina bio sam zainteresiran za kupnju, dok ga je prof. Fabris radio u suradnji sa "Končarom", ali serviser koji ga je ugrađivao na mom području, nije bio baš nešto ludo zainteresiran za njega, tako da je ostalo na tom. Navodno su koristili neke no name kineske klime, znalo je navodno biti nekakvih problema prilikom montaže, bla bla ...
Kako je MB Frigo sada ipak neka firma koja stoji iza svega, i u slučaju reklamacije znam kome se obratiti, ako tvoja iskustva budu pozitivna, vjerojatno bih se odlučio na kupnju jeftinije 12-ice (neinvertera, kod mene nema niskih temperatura, hehe).
Ako imaš volje objasniti detalje oko toga gratis uređaja (nisam baš skužio o čemu se radi), kao i cijena uređaja, montaže (može i na PP). Unaprijed hvala.

viz
11.01.2009., 19:49
Detaljne informacije su na:

Nisam pazio na link.
Ispravan link je:

http://www.mbfrigo.hr/wp-content/uploads/2008/07/kombi-klima-uredjaji-2008a.pdf

Ispričavam se. Moj grijeh.

viz
11.01.2009., 20:36
Ako imaš volje objasniti detalje oko toga gratis uređaja (nisam baš skužio o čemu se radi), kao i cijena uređaja, montaže (može i na PP). Unaprijed hvala.

Hvala na podršci. Ovo oko Končara je istina - sad samo rasprodaju ostatak sklopova. Naime dobio sam od njih ponudu za samogradnju.
Prof. Fabris mi je obrazložio da nije baš bez puno proračuna i istraživanja došao do kvalitetnih rješenja - nije da se samo tako može mjenjati bojler, el. grijač i neki drugi sklop. Ako će raditi sve kako treba - svaka mu čast, kao i ekipi iz MB Friga. Htjeli su stvoriti povoljan uređaj za ekonomično grijanje PTV (potrošne tople vode).
Samogradnja je stoga po meni dosta ???

Gratis uređaj je ono što je bila moja zamisao, a prof. Fabris mi je obrazložio da nisu takav uređaj razvili. Naime da pojasnim uz vrhunski klima uređaj Haier Art Look, koji ima u najmanjoj izvedbi vrhunski COP (4,59 A), odličan način dezinfekcije zraka UV lampom (bolje od O3 dezinfekcije - manje šteti zdravlju) i mogućnost ugradnje malog uređaja za izmjenu zraka (prozračivanje) sa karakteristikom rekuperacije topline (10. strana u katalogu za 2008.). No rade samo KOS uređaje sa on/off izvedbom i povoljnije inverter izvedbe uređaja.
No kad sam već pitao za to - dobio sam ga gratis uz uređaj - može raditi i uz povoljniji inverter uređaj.
Akcija 20% je vjerojatno stoga što sam dosta kontaktirao e-mailom profesora i šefa u MB Frigo-u i dosađivao im sa raznim idejama i upitima :) , jer akcija od 20% je samo na klima uređaje.

Link za katalog Haier proizvoda s više informacija:

http://www.haier.com.hr/download/download-katalozi/?action=jump&pagesnext=0&category=3&order=0

Montažu sam uzeo njihovu i idući tjedan montiraju uređaj. Zbog povrata poreza to je naj-elegantnije rješenje. A i ljudima MB Friga se to sviđa :mig:

Naravno da ću podjeliti iskustva rada uređaja.

zdeslav_82
13.01.2009., 12:53
Imam panasonic klima, inverter E12DKE staru 27 mjeseci s garancijom od 24 mjeseca. Sve je normalno radilo, isključi je na cca 2 sata i ponovo upalio: Nakon toga cijelo vrijeme je puhala hladni zrak (postavljena je na režim grijanja, 25 °C). Privjeravajući izbacio mi je kod greške F91 (Refrigeration cycle abnormal). Došli majstori i ustanovili kvar - kompresor ne radi. Poludija, nema šta, znajući da se cijena kompresora nije mala.:hebemu:
Cudno mi je da tako kompresor brzo ode budući da se radi o dobrim i provjerenim klimama??? (molim komentar):confused:

Imam još jedno pitanje : Da li mogu s obzirom na to da serviseri nisu došli servisirati klimu nakon 12 mjeseci, budući da tako stoji na garantnom listu te je to uvjet za produljenje garancije daljnjih 12 mjeseci, reći njima da im to nije u redu i neka izvole ugraditi novi kompresor - free.:rospija:

Možda i neko drugo rješenje, iako od ovoga necu ni milimetar odmaknit, kupit novu vanjsku jedinicu s mogućnost priključka dvije unutarnje jedinice. Koliko bi me to doslo u najjeftinijoj varijanti, s tim da druga unutarnja jedinica ne treba da bude više od 9-ke.

Može li mi još itko reći koliko stoji kompresor za navedenu vanjsku jedinicu?

Unaprijed hvala.

Žare 23
13.01.2009., 19:51
Prijatelju evo ja sam kao serviser imao taj slućaj znači na tim modelima zna otići opruga u kompresoru i klima ne radi kako treba ili uopće ne radi ja kolko sam informiran oko 1900 kn minimalno ti je iznos zamjene . Još se raspitaj jel to je sve što ti mogu reć !

viz
13.01.2009., 20:21
Danas su mi gospoda iz MB Friga montirali KOS-12i uređaj + mali rekuperator O2 (montaža je trajala duže nego montaža običnog klima uređaja, što je i normalno).

Kolko sad vidim mislim da će nam temp. u bojleru biti dovoljna od cca. 52°C (ili malo viša).
Sad kad treba grijati (živim u stanu u okolici ZG) radi odlično: grije usporedno i prostor i PTV , a kad dostigne neku od zadanih temperatura - tad taj sklop prestaje prenositi toplinu.

No nije sve tako zgodno. Npr. prikljčci iz klima uređaja na vrhu bojlera prenose vibracije i proizvode tup metalni zvuk. Uspio sam tom zvuku smanjiti glasnoću ukrućenjem i pomicanjem cijevi nad bojlerom.
Bio sam uveravan da mali rekuperator radi i uz povoljniji inverter uređaj - no proizvođač to negira. Može raditi ispravno samo uz Art Look uređaje (za koje je i projektiran). Meni trenutno radi stalno kad radi i vanjska jedinica i nema na sebi filtere (na Art Look uređajima koristi filtraciju unutarnje jedinice). Rezultate prozračivanja vidim već sad (uz ove vanjske temp. već bi se pomalo kondenzirala vlaga na pločicama).

No svakako već sad Prof. Fabris i ekipa iz MB Friga zaslužuju čestitke za ovaj proizvod.

biba
14.01.2009., 08:47
Stan je u Zadru okrent JZ (tamo se koritsti klima) izolacija ne baš najbolja dok su zatvori od PVC-a. Obraćam se ovdje za savjet, pročitao sam skoro sve postove ali sam još u nedoumici. Trenutno za grijanje koristim on/of klima uređaj LG(stara 6 godina) snage 3.5kW hlađenja/3.8kW grijanje kojim se grije oko 25m2 prostora i nekad prostor hodnika. Sada razmišljam o inverteru, slučajno naletio na neke no name Classe (4000kn) i Lader (3500kn) ??? sa postavljanjem. Nisam baš pobornik tih jer o njima nemam nikakvih saznanja dok od ovih srednjih vidim da se preporučuju Haier ili Panasonic dok u veće investicije baš i nebi ulazio.

zdeslav_82
14.01.2009., 08:49
Prijatelju evo ja sam kao serviser imao taj slućaj znači na tim modelima zna otići opruga u kompresoru i klima ne radi kako treba ili uopće ne radi ja kolko sam informiran oko 1900 kn minimalno ti je iznos zamjene . Još se raspitaj jel to je sve što ti mogu reć !

Zahvaljujem na brzom odgovoru. A pazi sada ovo: kako sam rekao meštri su ustanovili kvar na kompresoru (kompresor dobiva signal za upućivanje, ali ne starta). Međutim, ja jutros dođem, onako iz gluposti upalim klimu i odem se tuširati, a kad sam se vratio imao što i vidjeti - klima radi!!??? Kako sad to?

Htio sam još i reći da prije nego što se pokvarila, pri radu kompresora malo se više čuo, u smislu vibracija. Mogao se razaznati njegov početak rada (najprije tiho), ubrzavanje ili povećanje opterećenja (dosta neugodna frekvencija - bruji, ali ne baš toliko glasno) i onda postepeno smanjivanje buke. Da li ti je ovo možda malo pomoglo da potvrdiš svoju sumnju u kvar opruge?

Kažeš 1.900,00 kn. Za zamjenu kompresora tražio je 4.500,00 kn ili neki
zamjenski. Kada bi gledao zamjenski što mi ti preporučuješ?

Uvelike ti zahvaljujem!

mfcc
14.01.2009., 09:52
Stan je u Zadru okrent JZ (tamo se koritsti klima) izolacija ne baš najbolja dok su zatvori od PVC-a. Obraćam se ovdje za savjet, pročitao sam skoro sve postove ali sam još u nedoumici. Trenutno za grijanje koristim on/of klima uređaj LG(stara 6 godina) snage 3.5kW hlađenja/3.8kW grijanje kojim se grije oko 25m2 prostora i nekad prostor hodnika. Sada razmišljam o inverteru, slučajno naletio na neke no name Classe (4000kn) i Lader (3500kn) ??? sa postavljanjem. Nisam baš pobornik tih jer o njima nemam nikakvih saznanja dok od ovih srednjih vidim da se preporučuju Haier ili Panasonic dok u veće investicije baš i nebi ulazio.

Ovi modele koje ste naveli spadaju vam u doljnju klasu i obe su made in china. Naime u kini postoje četri velike tvornice za klime (Haier, Midea, Gree i Quadro). U pravilu sve te no name klime rade se u jednoj od tih tvornica, samo što im pri završnoj obradi naljepe logo koji naručilac želi. Koja je bolja od tih dvije trebaju reći serviseri koji su bili sa njima u kontaktu tj montaži. U pravilu svi će vam reći ako imate želju biti ponosni vlasnik inverter klime da se obavezno kupuju neki od japanaca (Panasonic, Mitshubishi, Toshiba, Fujitsu, Daikin,...) jer su se oni dokazali kvalitemom kod invertera. Od svih njih cijenovno najpristupačniji vam je Panasonic i kada je akcija u Metrou znaju biti dosta povoljni.

biba
14.01.2009., 10:49
Malo sam razgledao i dvoumim se između Haier HSU-12HVA 103/R2 (3.5/3.7 Kw) po cijeni sa montažom 4390,70 kn za koji kažu da ima Toshiba kompresor i 3 godine garancije uz godišnji servi, te Panasonic 3.5/4.25 CS/CU-RE12 HKE po cijeni od 4238,00 kn (montaža je još pod upitnikom).

Žare 23
14.01.2009., 12:34
To ti je to opruga zaštekava te ti neki put uspije startat na grijanju a neki put ne to se i meni događalo na nekim klimama . Uglavnom ta serija invertera ima problema sa kompresorima a pričao sam sa uvoznikom i kaže da če doć ti zamjenski kompresori . Kolko sam ih razumio zamjena kompresora će im iznositi 1900 kn. Dobro uračunaj si skidanje vanjske, te ponovno montiranje . Neka dođe do 3000 kn sve ukupno al opet nije 4500 .

viz
14.01.2009., 13:19
...dvoumim se između Haier HSU-12HVA 103/R2 (3.5/3.7 Kw) ..., te Panasonic 3.5/4.25 CS/CU-RE12 HKE ...

Igrom slučaja ja baš imam u stanu te dvije klime (od jučer Haier koja ima još i boiler sistem - KOS-12i uređaj i godinu i pola staru Panasonic RE12 GKE - ovaj HKE je nasljednik te, a male su razlike među HKE i GKE).

Za Panasonic imam samo riječi pohvale, dok Haier ima neke manje bitne dodatke (ionizator, health mod, regulaciju horizontalnog smjera strujanja zraka, display ...), no kvaliteta upotrijebljenih materijala, koliko vidim, je kod Panasonica bolja. Npr. kod Haier-a se osjeti miris neke kemikalije od plastike/boje/konzervansa?? - valjda će vremenom nestati. Krutost Panasonic klime (unutarnje jedinice) je bolja, no škripe plastike nema.

Druge razlike ću vidjeti daljnjim radom obe.

zdeslav_82
14.01.2009., 21:50
To ti je to opruga zaštekava te ti neki put uspije startat na grijanju a neki put ne to se i meni događalo na nekim klimama . Uglavnom ta serija invertera ima problema sa kompresorima a pričao sam sa uvoznikom i kaže da če doć ti zamjenski kompresori . Kolko sam ih razumio zamjena kompresora će im iznositi 1900 kn. Dobro uračunaj si skidanje vanjske, te ponovno montiranje . Neka dođe do 3000 kn sve ukupno al opet nije 4500 .

Onda da li mi savjetuješ promjenu kompresora ili može radit i ovako?
Može li to uzrokovati neki drugi kvar?
Mogu li odgodit izmjenu kompresora, pa da mi ga promjene kada to poželim jer sada nisam pri novcima, naravno za iznos koji si naveo (1.900,00 kn)?
Do kada će se moći izvršiti izmjena kompresora (onako, odokativno)?
(Da li si ti možda ovlašteni serviser za klime? Ako jesi molim te koja je tvoja firma i na kojem području radiš? Ovo mi možeš poslat na osobni e-mail, a i ne moraš ako ne želiš :mig: ).

Hvala ti puno, masu si mi pomogao. Ovoliko pitanja sam ti postavio jer sam stekao dojam da "sve imaš u malom prstu".

Žare, ovo šta dalje pišem nije upućeno tebi, tako da se ne ljutiš, ali moram se malo "ispuhat".
Mislim da je ovo sramota. Više NIKAD neću kupit niti jedan Panasonic proizvod. Istina je da globaliziram, ali nema šanse. Pa neka ljudima lipo promijene kompresore kad vide da je u tome kvar. A ono što je najgore, meštre sam preporučio i veoma dobrim prijateljima koji, ako im se ovo desi (jer im je montirana ista klima), neće biti u stanju financijski, isto k'o i ja, podnijeti ovakav trošak. U biti ovo je ono "Tko mari za Vas tamo na 'brdovitom Balkanu' (iako nismo), vi ste samo kap u moru našeg tržišta u svijetu" i svih inih prepotentnih izjava globalnih proizvođača.

zdeslav_82
14.01.2009., 23:35
Napomena za Žaru: Nakon ponovnog check-iranja javila se greška F11 (Abnormality / Protection control: Cooling / Heating cycle changeover abnormality, Primary location to verify: 4-way valve / V-coil) i nedugo nakon toga opet pokazuje grešku F91. Inače tijekom rada nije bilo nikakvih problema. Resetiram klimu, upalim je i normalno radi bez ikakvih prijava grešaka (H00).

puger
15.01.2009., 15:37
Imam još jedno pitanje : Da li mogu s obzirom na to da serviseri nisu došli servisirati klimu nakon 12 mjeseci, budući da tako stoji na garantnom listu te je to uvjet za produljenje garancije daljnjih 12 mjeseci, reći njima da im to nije u redu i neka izvole ugraditi novi kompresor - free.:rospija:

nisu oni trebli doci nego si ti trebo zvati da dođu na servis nakon 12 mjeseci i produze ti garanciju tako da si vjerovano izgubio garanciju jos onda

sto se tice rada u hlađenju ce vjerovatno raditi jos nekoliko vremena bez vecih problema jer su u hlađenju nesto manji pritisci

zdeslav_82
15.01.2009., 16:12
nisu oni trebli doci nego si ti trebo zvati da dođu na servis nakon 12 mjeseci i produze ti garanciju tako da si vjerovano izgubio garanciju jos onda

sto se tice rada u hlađenju ce vjerovatno raditi jos nekoliko vremena bez vecih problema jer su u hlađenju nesto manji pritisci

Ja sma nijh zvao, ali su mi rekli da zbog obima posla ne mogu doći, ali da će garancija i dalje vrijediti. Onda nakon 26 mjeseci ugradnje dođu, očiste klimu i reču "sve je u redu". Ako treba mogu to i dokazati telefonskim ispisom biranih poziva. A ujedno su mi rekli nakon ugradnje "Ubaciti ćemo vas u računalo i doći ćemo za godinu dana kod vas radi redovitog servisa". Samo toliko.

I nisam toliki pokvarenjak da im rečem: "Dragi serviseri, vidite da mi je udaren Vaš pečat i upisan datum redovite kontrole od prije mjesec dana čime ste potvrdili garanciju za daljnjih 12 mjeseci, što znači da mi popravite klimu o vašem trošku (jer je još pod garancijom)." Jer ruku na srce, tako i tako mi je istekla garancija, pa zašto da budem toliko pokvaren. A sada na ovi tvoj reply mogao bi razmisliti i o tome. Baš si me rasrdio. Doduše nisam napisao sve kako je bilo od početka :mig:.

A ono što je najgore, i poznanicima što sam im preporučio nešto je otišlo (izbacuje kod F11). E je san pegula.

Zašto iz zastupništva ne kažu: "Dragi kupci, do kvara na klima uređajima te i te serije dolazi zbog pogreške proizvođača, molimo da se u vrijeme trajanja garancije javite zbog besplatne zamjene (cijena kompresora ne ide na trošak dobavljača već proizvođača), a kome je garancija istekla 30, 40% popusta". Pa bi vidio onda kako se prodaju Panasonic klime. Još uvik stojin pri tome da neću više kupovati Panasonic uređaje.

Žare 23
15.01.2009., 17:56
Stvar je te opruge šta nije najbolje kakvoće al nije stvar takva da se sve klime kvare. Tako da kad kupiš klimu možeš držat fige jel ima uređaja i 10 god. starih rade bezprijekorno . Ja ti radim na otocima , ali mogu ti preporućit koga od kolega samo mi treba grad da vidim jel imam koga u blizini . Može ti radit i na grijanju i na hlađenju dok ti skroz ne prođe . Ali bilo bi dobro promjeniti u privatu mi napiši ime firme koja ti je to radila !

Žare 23
15.01.2009., 18:00
a šta se znanja tiće stalno treba ućit niko nezna sve kad vidim neke filozofe slabo mi dođe :rolleyes:

imarkovic
16.01.2009., 23:15
Haierov 12HV model se u prošlogodišnjoj izvedbi znatno poboljšao tehnički i uz kvalitetnu montažu sigurno visoka srednja klasa invertera koja nece razocarat. Sto se tice mirisa imas filtere koje mozes namirisati bilo kojim dezodoransom po zelji i koji ce dati dodatnu svježinu zraka.

imarkovic
16.01.2009., 23:34
Sve je to jedan zacarani krug. Dok su uređaji bili na cijeni i montaza kostala moglo se promptno i kvalitetno odrađivati reklamacije na uređaje čak i ishitrene zamjene uređaja. Kako su cijene pale na minimum - uredjaji se po trgovackim centrima prodaju pod bjelu tehniku sa 10-15% marže, a montažu kako sam negdje procitao tko jos vise placa ???? onda klimatizaciju vise ne mozemo svrstavati u rang luksuznih proizvoda i usluga i ona to stvarno nije. Oni koji se odluce kupiti kvalitetniji uredjaj i odluce se za provjerenog montera niti nemaju problema sa uredjajem i reklamacijama. A oni koji kupe kineskog Panasonica u Metrou, a montazu tko vise placa oni nemaju niti mogu racunati na neku razinu kvalitete i usluge. Garancija koju dobivamo uz uređaj samo je zakonska regulativa, a ako mislite da na uvezenom kontejneru klima iz kine neispravnu robu mozete nekome reklamirati ili vratiti (drugim kontejnerom nazad kinezu) to naravno ne postoji. Pa sa 10-15% zarade po komadu vidite koliko morate prodati uredjaja na svaki reklamirani i zamjenjeni. Dakle ako zelite kvalitetu izvolite je platit, a ako ne - znajte iako to kosta 2000-3000 kn sto nije malo novaca za hrvatske prilike jos uvijek ste prosli dvostruko jeftinije za luksuz (klimatizaciju) koju imate u svom domu ali i dvostruko losiju kvalitetu i ne zahtjevajte tretman kao u prvom slucaju. Dakako bilo bi posteno covjeka upozorit u startu da kad u Pevecu kupuje Whirpoola kako stvari stoje, ali kako vidim i na forumu ljudi su zadovoljni sa svim tim markama klase C i D pa ih preporucaju.

viz
17.01.2009., 17:14
Sto se tice mirisa imas filtere koje mozes namirisati bilo kojim dezodoransom po zelji i koji ce dati dodatnu svježinu zraka.

Ja bih, da sad kupujem neku manje kvalitetnu (osnovni model) inverter klimu (ne one modele koje u slabijoj izvedbi imaju COP cca. 5 - to je drugi cjenovni razred), i sad bio u nedoumici između Panasonica i Haier-a. Osobito uz ove trenutne skontne cijene.
Ne dajem prednost niti jednoj. Svaka ima neke specifičnosti koje mi nisu relevantne i presudne za odabir.

Dezodoransi sadrže dosta kemikalija, od kojih su zasigurno neki štetni po zdravlje (nisu u velikoj koncentraciji, ali su štetni). Tad bih uz isparavanja iz klima uređaja (koja pomalo nestaju), dodao "još malo ulja na vatru". To je filozofija srednjeg vijeka, kad su se dame mirisale kako se ne bi trebale prati (da prikriju neugodne mirise).

Što se tiče svježine zraka:
Eksperiment sa gratis uređajem za prozračivanje s rekuperacijom topline O2, mi je pokazao koliki je značaj prozračivanja i kako se prozračivanje može ostvariti uz visoki komfor (bez stvaranja propuha na cca. 5 min. i kasnijeg grijanja tog zraka). Uz ovaj mali uređaj (koji i nije nešto ludo efektivan što se tiče rekuperacije) i uz njegov mali kapacitet, naša kupaonica je izgubila sveprisutni vonj po raznim mirisima sapuna, deterdženata i ostalih kemikalija, te se drastično smanjilo kondenziranje vlage (zrak je sad niže vlažnosti).

Molio bih stoga nekoga, tko koristi neki centralni (ili de-centralizirani) sustav provjetravanja zraka u stambenom prostoru, da iznese svoje utiske radom istog.

Ovaj uređaj je po svojim karakteristikama "znanstvena fantastika":

http://www.paul-lueftung.net/index1.php4?id=15&ruid=29

nedst
17.01.2009., 17:45
Ovi modele koje ste naveli spadaju vam u doljnju klasu i obe su made in china. Naime u kini postoje četri velike tvornice za klime (Haier, Midea, Gree i Quadro). U pravilu sve te no name klime rade se u jednoj od tih tvornica, samo što im pri završnoj obradi naljepe logo koji naručilac želi. Koja je bolja od tih dvije trebaju reći serviseri koji su bili sa njima u kontaktu tj montaži. U pravilu svi će vam reći ako imate želju biti ponosni vlasnik inverter klime da se obavezno kupuju neki od japanaca (Panasonic, Mitshubishi, Toshiba, Fujitsu, Daikin,...) jer su se oni dokazali kvalitemom kod invertera. Od svih njih cijenovno najpristupačniji vam je Panasonic i kada je akcija u Metrou znaju biti dosta povoljni.

Ostalo se slažem ,ali Quadro uopce nije proizvođač klima ni ničega.
To je samo brand naših uvoznika kao sto je i Vivax .Dovoljno je u google ukucati i vidjeti da se uopce ne spominje nikakva takva firma nego samo ime proizvoda.

imarkovic
17.01.2009., 23:31
Isparivaci i filteri se dezifinciraju sredstvima s vremena na vrijeme koja u sebi imaju odredjeni miris kako bi unistili bakterije, miris tvornicke robe i moguceg ustajalog kondenzata (naravno i ocistili isparivac i povecali protok zraka). Ne znam sta se tu isparuje kao ni sto su dame radile u proslosti. Ako imate MB frigov rekuperator jos bolje. Oni koji nemaju upuhivanje svjezeg zraka, a 99,8% ih nema moraju se cesce pozabaviti sa svojim isparivacima i filterima ako hoce svjezinu + dodavanje ovlazivaca zraka u prostoru jer uz novu stolariju i klima uređaj zrak ostaje bez vlage.

zdeslav_82
18.01.2009., 21:33
Oni koji se odluce kupiti kvalitetniji uredjaj i odluce se za provjerenog montera niti nemaju problema sa uredjajem i reklamacijama. A oni koji kupe kineskog Panasonica u Metrou, a montazu tko vise placa oni nemaju niti mogu racunati na neku razinu kvalitete i usluge.
...
Dakle ako zelite kvalitetu izvolite je platit, a ako ne - znajte iako to kosta 2000-3000 kn sto nije malo novaca za hrvatske prilike jos uvijek ste prosli dvostruko jeftinije za luksuz (klimatizaciju) koju imate u svom domu ali i dvostruko losiju kvalitetu i ne zahtjevajte tretman kao u prvom slucaju. Dakako bilo bi posteno covjeka upozorit u startu da kad u Pevecu kupuje Whirpoola kako stvari stoje, ali kako vidim i na forumu ljudi su zadovoljni sa svim tim markama klase C i D pa ih preporucaju.

Ne znam da li sam te baš razumio i da li je ovo bilo jednim djelom namijenjeno meni, pa da ti odgovorim. Klimu Panasonic kupio sam od Eksportdrva, i postavio mi je ovlašteni serviser. U to doba sam klimu platio 7.000,00 kn. Ne znam da li je ova klima (Panasonic E-12DKEW) ispod prosjeka i da li za te novce očekujem da mi klima otkaže za 27 mjeseci. Drugi put kad budem išao u neke investicije zamolit ću te da me uputiš kod nekog provjerenog dobavljača za neke provjerene marke. Unaprijed hvala.

Slatky
19.01.2009., 17:11
ja sam kupio hladnjak od 5000 kn electrolux pa sam ga za dvije godine morao bacit, pa kad čujem to parolu ako hočeš kvalitetu plati ili koliko para toliko muzike digne mi se kosa na glavi.

Žare 23
19.01.2009., 18:37
Ja sam zakljućio da je najbolje gledat na garanciju , recimo Beko ima 5 god. garanciju a cijene su prihvatljive pa da i izdrži 5 god. dobro je za kolko para daš .

jopi00
19.01.2009., 19:16
Kupija sam stan u Trogiru pa me zanima kome se mogu obratiti za grijanje odnosno klima uređaj cuo sam za par majstora ali me zanima misljenje forumasa koji imaju iskustva u tome

viz
20.01.2009., 10:19
Kupija sam stan u Trogiru pa me zanima kome se mogu obratiti za grijanje odnosno klima uređaj cuo sam za par majstora ali me zanima misljenje forumasa koji imaju iskustva u tome

Mene 1. zanima jesu li se prodavatelji stana držali zakona:

Prema Zakonu o prostornom uređenju i gradnji, (N.N. 76/07 - čl. 15. stavak 2.), prije promjene vlasništva dijela zgrade (stana), prodavač je dužan pribaviti certifikat o energetskim svojstvima zgrade - izdaje ga ovlaštena osoba.

Ako posjedujete taj certifikat o energetskim svojstvima zgrade, tad se u njemu nalazi i podatak o transmisijskim toplinskim gubicima vašeg stana.

Prema tom podatku se dalje projektira sustav grijanja/hlađenja/prozračivanja za vaš stan.
Kod Vas se grijanje toplinskom pumpom zrak/zrak (klima uređaj s mogućnošću grijanja i hlađenja) poprilično isplati stoga što tijekom zime nema puno dana s vanjskom niskom temp. i visokom rel. vlažnošću, te se klima uređaju toliko izrazito ne smanjuje kapacitet grijanja kao i korisno djelovanje tijeko zimskog perioda (kako je to slučaj u kontinentalnom dijelu).

Uz grijanje stambenog prostora, klima uređajem je moguće i grijanje PTV (potrošne tople vode). Kapacitet grijanja PTV se određuje prema broju i potrebama stanara za PTV.

Kombinacija grijanja stambenog prostora i PTV je moguća uređajem tipa KOS ili MAK - hrvatski patent, hrvatski gotov proizvod. Link sam već dao u prethodnim postovima.

crosat
20.01.2009., 12:58
Trebao bi jedan savjet od strucnjaka s foruma... skratio sam popis na ove dvije klime.... da li uzeti

1. Toshiba SUPER Daisekai RAS 13 SKVP-E učinak 3,5/4,2kW COP 4,40 protok zraka 546-157m3/h, 1kW el. energ.=5.1kW toplinske......10.800,00 kn s montažom ili

2. Toshiba Daisekai RAS 16 SKVR-E učinak 4,5/5,5kW COP 3,62 protok zraka 738-205m3/h, 1kW el. energ.=4,27kW toplinske......10.500,00 kn s montažom (na akciji)

obe griju do -15°C

Klima bi zagrijavala 3 prostorije (dnevni boravak-22m2, kuhinju-12m2 i hodnik-15m2 sve odvojeno vratima).
Stan je sjevero-istočno orijentiran ima PVC stolariju i dobro je izoliran. Vremenske prilike: bura i znaju temp. pasti između -4 do -10 stupnjeva. Lokacija istočna obala Istre.

Molim vas mišljenje i prijedlog.

Zahvaljujem

jopi00
20.01.2009., 15:29
:confused:sve ja tebe razumin ali jeli znas kojeg majstora u trogiru da mu se mogu javit:kava:

mfcc
20.01.2009., 15:43
Trebao bi jedan savjet od strucnjaka s foruma... skratio sam popis na ove dvije klime.... da li uzeti

1. Toshiba SUPER Daisekai RAS 13 SKVP-E učinak 3,5/4,2kW COP 4,40 protok zraka 546-157m3/h, 1kW el. energ.=5.1kW toplinske......10.800,00 kn s montažom ili

2. Toshiba Daisekai RAS 16 SKVR-E učinak 4,5/5,5kW COP 3,62 protok zraka 738-205m3/h, 1kW el. energ.=4,27kW toplinske......10.500,00 kn s montažom (na akciji)

obe griju do -15°C

Klima bi zagrijavala 3 prostorije (dnevni boravak-22m2, kuhinju-12m2 i hodnik-15m2 sve odvojeno vratima).
Stan je sjevero-istočno orijentiran ima PVC stolariju i dobro je izoliran. Vremenske prilike: bura i znaju temp. pasti između -4 do -10 stupnjeva. Lokacija istočna obala Istre.

Molim vas mišljenje i prijedlog.

Zahvaljujem

Super Daisekai inaće griju i do -20°C vanjske temp., ali morate znati da važnu ulogu kod grijanja osim vanjske temp. ima i vlažnost vanjskog zraka. Mana grijanja preko klime je u tome što oni sa smanjenjom vanjske temp. i većom vlagom gibe svoju nazivnu snagu.
Vašu kvadraturu sa SUPER Daisekai RAS 13 SKVP-Eteško da ćete zagrijati kod temp. nižih od -5°C, jer na toj temp ona gubi sigurno nekih 30% snage a još ako pribrojite vlagu dobit ćete razlog moje konstatacije.

Dok sa klimom Daisekai RAS 16 SKVR-E, moći ćete zagrijati tu kvadraturu ali morate znati da će vam udaljenije prostorije (kuhinja, hodnik) biti za koji stupanj hladnije od prostorije gdje će vam biti klima. Mane i prednosti grijanja preko klime pročitajte u mojim postovima.
Na vašem mjestu točnu snagu i položaj za montiranje klime prepustio bih ovlaštenom serviseru, jer ovako bez nacrta stana možemo dati samo proizvoljne informacije.

viz
20.01.2009., 17:17
:confused:sve ja tebe razumin ali jeli znas kojeg majstora u trogiru da mu se mogu javit:kava:

Znam samo dva u Zadru (kakvi su inače to majstori - neka se javi netko tko ih poznaje):
info-zadar@mbfrigo.hr
i
optima@net.hr

jopi00
20.01.2009., 18:39
Znam samo dva u Zadru (kakvi su inače to majstori - neka se javi netko tko ih poznaje):
info-zadar@mbfrigo.hr
i
optima@net.hr

PA VALJDA MI MB FRIGO NEKOGA SAVJETUJE:s

viz
20.01.2009., 19:38
PA VALJDA MI MB FRIGO NEKOGA SAVJETUJE:s

Ja sam trenutno nezaposlen i ne lobiram za nikog. To je i razlog što imam vremena za forum:( , a opet želim i naučiti nešto iz iskustva i savjeta drugih:)

Kontaktiraj MB Frigo ili pričekaj da ti se javi netko na forumu iz MB Friga ili netko tko zna dobre majstore za klimu iz Trogira. Ja sam pomogo koliko sam mogao.

crosat
20.01.2009., 20:43
Super Daisekai inaće griju i do -20°C vanjske temp., ali morate znati da važnu ulogu kod grijanja osim vanjske temp. ima i vlažnost vanjskog zraka. Mana grijanja preko klime je u tome što oni sa smanjenjom vanjske temp. i većom vlagom gibe svoju nazivnu snagu.
Vašu kvadraturu sa SUPER Daisekai RAS 13 SKVP-Eteško da ćete zagrijati kod temp. nižih od -5°C, jer na toj temp ona gubi sigurno nekih 30% snage a još ako pribrojite vlagu dobit ćete razlog moje konstatacije.

Dok sa klimom Daisekai RAS 16 SKVR-E, moći ćete zagrijati tu kvadraturu ali morate znati da će vam udaljenije prostorije (kuhinja, hodnik) biti za koji stupanj hladnije od prostorije gdje će vam biti klima. Mane i prednosti grijanja preko klime pročitajte u mojim postovima.
Na vašem mjestu točnu snagu i položaj za montiranje klime prepustio bih ovlaštenom serviseru, jer ovako bez nacrta stana možemo dati samo proizvoljne informacije.

mfcc hvala vam na konkretnom odgovoru.....

serviser pogleao prostor prije par dana i dogovorili se da klima ide u dnevni boravak ravno nasuprot vrata koja dijele dnevni i hodnik (udaljeno 5-6 metra).
Znaci moram uzet ovu 16-icu ako mislim zagrijat prostor?!.... malo veca potrosnja ali barem donekle sigurnost da će sve to funkcionirat kako treba.
brine me samo da nece bit dovoljnog kapaciteta i da ne radi cijelo vrijeme pod punim opterečenjem.

zdeslav_82
21.01.2009., 16:42
Potpis :s

I mirno :zzz:!

Žare 23
21.01.2009., 18:36
Za Zdeslava :
Kupi si Daikin ili Toshiba i za 7000-8000 kn dobiš super kvalitetan uređaj . Ja radim panasonic ali kad mi na seminaru njihov kosooki na svaki upit ili savjet za bolju kvalitetu kaže da je preskupo a to su tako bizarne sitnice reda par dolara oni kažu skupa investicija .

dalibu
22.01.2009., 17:25
Gdje je bolje postaviti NOCRIU 14, 6 kW prvenstveno namijenjenu grijanju:

1. Na zid visok 2,7m koji gledam sa mjesta za sjedenje udaljen oko 3-3,5 metra. Hoće li iritirati puhanjem ovako postavljena nasuprot mjestu za sjedenje (cak i ako namjestim da uvijek puse okomito kad grije? Pitam jer mi je tu idealno mjesto zbog instalacije i udaljenosti vanjske i unutarnje jedinice od oko 1,5 m.

2. Na zid sa s lijeve strane i iza mjesta za sjedenje, vjerovatno je ovo puno bolja pozicija ali tada mi se komplicira instalacija i udaljenost vanjske i unutarnje jedinice se povećava na oko 5,5 m (cijevi duz balkona sa vanjske strane).

Je li prevelik gubitak snage na ovoliku daljinu?

mfcc
22.01.2009., 19:20
Gdje je bolje postaviti NOCRIU 14, 6 kW prvenstveno namijenjenu grijanju:

1. Na zid visok 2,7m koji gledam sa mjesta za sjedenje udaljen oko 3-3,5 metra. Hoće li iritirati puhanjem ovako postavljena nasuprot mjestu za sjedenje (cak i ako namjestim da uvijek puse okomito kad grije? Pitam jer mi je tu idealno mjesto zbog instalacije i udaljenosti vanjske i unutarnje jedinice od oko 1,5 m.

2. Na zid sa s lijeve strane i iza mjesta za sjedenje, vjerovatno je ovo puno bolja pozicija ali tada mi se komplicira instalacija i udaljenost vanjske i unutarnje jedinice se povećava na oko 5,5 m (cijevi duz balkona sa vanjske strane).

Je li prevelik gubitak snage na ovoliku daljinu?

Klima se uvjek instalira tako da ne puše u mjesto gdje ljudi najviše borave. Koje je to mjesto kod vas, vi najbolje znate. E sada, ako na to mjesto nije moguće iz raznih razloga montirati klimu, montiratje je tamo gdje mislite da vam najviše/najbolje paše, jer bolje je imati ikakvu klimu nego nikakvu.
Što se tiće udaljenosti, a s obzirom da kupujete odličnog proizvođaća (FUJITSU) i to inverteski tip, nema mjesta bojazni. Te klime i snage 4/5 kW mogu imati udaljenost između vanjske u unutarnje jedinice 15 metara (uz nadopunu freona), dok visinsku razliku svladavaju do nekih 8-10 metara.
Tako , nemojte se bojati kako će vam klima na nekih 5.5 metara izgubiti snagu.

dalibu
25.01.2009., 18:25
Klima se uvjek instalira tako da ne puše u mjesto gdje ljudi najviše borave. Koje je to mjesto kod vas, vi najbolje znate. E sada, ako na to mjesto nije moguće iz raznih razloga montirati klimu, montiratje je tamo gdje mislite da vam najviše/najbolje paše, jer bolje je imati ikakvu klimu nego nikakvu.
Što se tiće udaljenosti, a s obzirom da kupujete odličnog proizvođaća (FUJITSU) i to inverteski tip, nema mjesta bojazni. Te klime i snage 4/5 kW mogu imati udaljenost između vanjske u unutarnje jedinice 15 metara (uz nadopunu freona), dok visinsku razliku svladavaju do nekih 8-10 metara.
Tako , nemojte se bojati kako će vam klima na nekih 5.5 metara izgubiti snagu.

Hvala mfcc na pomoci :s

Mozda bi problem rijesio i sa LG ART COOL Panel Inverter A12AWV NF2 4,2 kW koja ima ispuhe sa strane i dolje tako da ne puse direktno prema mjestu za sjedenje, no zanima me i kakva je kvaliteta ovog uređaja (mozda netko ima iskustvo sa ovom)???

Jos me zanima kako cesto treba mijenjati filter(e) kod NOCRIE i koliko otprilike kostaju (negdje sam procitao da su skupi i da je bolja varijanta za odrzavanje uredjaj sa plazma filterom kakav je npr. LG)?

viz
25.01.2009., 21:39
... tako da ne puse direktno prema mjestu za sjedenje, ....?

Ukolko Vam je bitna stvar smjer i jačina strujanja zraka kod rada klima uređaja, predlažem Vam da pogledate i podne uređaje kod odabira klima uređaja. Podni uređaji imaju povoljnije - efikasnije strujanje zraka kod grijanja (bliže su podu), a kod hlađenja strujanje je usmjereno prema gore (nešto manje efikasno, no nije usmjereno prema bilo kojoj poziciji osobe u prostoriji). No ovi podni uređaji imaju i manje zgodne stvari : problem kvalitetnog riješenja odvođenja kondenzata - un. jed. je blizu poda, skuplji su - rade se u manjim serijama, nema ih u vrhunskim izvedbama - malo manji stupanj korisnog djelovanja.

Inače i horizontalni usmjerivači strujanja zraka, kod običnih klima uređaja, kad su u poziciji da zrak usmjeravaju prema bočnim stranama, poprilično smanjuju jačinu-brzinu strujanja zraka i time pridonose boljem ugođaju.

drmix
25.01.2009., 22:09
imam snimljeno opterećenje (potrošnja električne energije) zidne inverter klime Fujitsu ASYA 12 LCC u 10-minutnim intervalima

meni je mnogo zanimljivo, ne znam, da li vas zanima to?

Utah
26.01.2009., 01:35
imam snimljeno opterećenje (potrošnja električne energije) zidne inverter klime Fujitsu ASYA 12 LCC u 10-minutnim intervalima

meni je mnogo zanimljivo, ne znam, da li vas zanima to?

stavi..mene zanima..ali stavi i u kojim je uvjetima radila..vanjska temp. zeljena nutarnja temp, ako znas gubitke prostorije i kolka je bila pocetna vrijednost temperature prostorije..nije nebitno jer klima u tih 10min radila da digne temp. sa 15 na 20 ili je samo odrzavala temperaturu..

elite80
26.01.2009., 22:03
stavi..mene zanima..ali stavi i u kojim je uvjetima radila..vanjska temp. zeljena nutarnja temp, ako znas gubitke prostorije i kolka je bila pocetna vrijednost temperature prostorije..nije nebitno jer klima u tih 10min radila da digne temp. sa 15 na 20 ili je samo odrzavala temperaturu..

onda cu morati pricekati da zavrsi prvi mjesec pa da meteorolski zavod izbaci srednje dnevne temperature... jer dosta se razlikuje potrosnja ovisno o vanjskoj temperaturi...

Vlado666
30.01.2009., 10:24
Molio bih znalce da mi pomognu oko problema s klimom.

Prije 5 mjeseci sam kupio klimu HAIER HSU-12HVA1O3/R2(DB) inverter za grijanje i hladjenje. prije par dana mi je pocela neto stekat i postao je vanjski kompresor dosta glasan.
Problem:
klima je nastimana da dosegne unutarnju temperaturu 26 °C medjutim ona se gasi negdje na 20-23 stupnja i onda pocinje vanjska jedinica jako glasno radit. pokazivac temperature na unutarnjoj jedinici zablokira na toj temperaturi kad je prestala puhat. Nakon 10-15 min pokazivac temp padne na 12-15 stupnjeva (zavisi koliko je opala temp u sobi) te se ponovo pocinje paliti unutarnja jedinica i ponovo grije. Taj ciklus mi se stalno desava, svakih 10-20 minuta klima se pali pa gasi, dok vanjski kompresor non stop radi (s tim da je puno glasniji kompresor dok unutarrnja jedinica ne grije).

S takvim radom moja klima ne moze ugrijati sobu od 19 m², moje pitanje je jel imao tko slicnih poteskoca/iskustava i koje je rijesenje.

Jos bi trebao napomenit da je vanjska jedinica nova, zamjenjena prije cca. 20 dana, posto je stara nesto riknula, dobio sam drugu na garnaciju.

nedst
30.01.2009., 17:27
Onda je valjda još pod garancijom kad je bila prije 20 dana.
Zovi servis opet jer ako nastavi tako radit pokvarit ce ti se kompresor u vanjskoj ,to brujanje kad ne radi unutarnja se cuje vjerovatno zbog povećanog tlaka koji je nastao jer unutarnja jedinica neispuše toplinu.
to možete provjerit dodirom vanjskih ventila ,ako su tada prevrući (ne možete držati prst radi topline)onda je prevelik tlak

puger
30.01.2009., 22:58
a mozda fali nesto plina pa se spusta isparenje u vanjskoj pa se svako malo pali defrost sto bi bila puno vjerovatnija opcija od one da unutarnja samoinicijativno prekine ispuhivati
ili je vanjska cjela okovana u led pa re nemoze odlediti
a osim toga nakon 10-15 min rada bez odnosenja temp. kompresor bi ili moro izkliksati ili se klima razletiti po cjelom kvartu od tlakova

Vlado666
31.01.2009., 10:18
Klima je pod garancijom ali ni serviser (nesposoban tip) nema pojma zasto se to dogadja. Vanjski kompresor nije smrzo zato sto je ovih dana temperatura od 0 stupnjeva pa do negdje 2 stupnja. Plina mora biti, neki dan je serviser dosao i provjerio plin i ostalih par gluposti sto bi moglo bit ali nije skuzio uzrok zasto se u pol rada unutarnja jedinica iskljuci i prestane puhat. Neznam vise sto da radim, da trazim drugu unutarnju jedinicu ili sto? vec sam na rubu zivaca, kako je moguce da oni nemaju pojma kako to sredit? zar nitko nije imao neki slican problem???

mfcc
31.01.2009., 19:25
Molio bih znalce da mi pomognu oko problema s klimom.

Prije 5 mjeseci sam kupio klimu HAIER HSU-12HVA1O3/R2(DB) inverter za grijanje i hladjenje. prije par dana mi je pocela neto stekat i postao je vanjski kompresor dosta glasan.
Problem:
klima je nastimana da dosegne unutarnju temperaturu 26 °C medjutim ona se gasi negdje na 20-23 stupnja i onda pocinje vanjska jedinica jako glasno radit. pokazivac temperature na unutarnjoj jedinici zablokira na toj temperaturi kad je prestala puhat. Nakon 10-15 min pokazivac temp padne na 12-15 stupnjeva (zavisi koliko je opala temp u sobi) te se ponovo pocinje paliti unutarnja jedinica i ponovo grije. Taj ciklus mi se stalno desava, svakih 10-20 minuta klima se pali pa gasi, dok vanjski kompresor non stop radi (s tim da je puno glasniji kompresor dok unutarrnja jedinica ne grije).

S takvim radom moja klima ne moze ugrijati sobu od 19 m², moje pitanje je jel imao tko slicnih poteskoca/iskustava i koje je rijesenje.

Jos bi trebao napomenit da je vanjska jedinica nova, zamjenjena prije cca. 20 dana, posto je stara nesto riknula, dobio sam drugu na garnaciju.

Što se točno dešava vašoj klimi ovako na daljinu teško je odrediti, jer takvi kvarovi kao što je vaš su jako rijetki i stručni ljudi koji se bave klimatizaciom mogu samo nagađati.
Prvo bi trebalo izmjeriti temp. sa digitalnim termometrom na usisu i usporediti je sa temp. koju mjeri sama klima. Ako su temp. točno i vaša klima radi radnje koje ste opisali definitino je greška u njenoj elektronici. To što vam kompresor bruji i kada se unutarnja jedinica ugasi, tj prestane puhati topli zrak, znak je da sje troputni ventil u zatvorenom položaju a elektronika i dalje daje nalog za radom kompresoru. Taj slučaj nikako se nebi smio događati i znak je kako elektronika krivo obavlja svoj posao.Naime kada temp. na usisu zraka unutarnje jedinice dosegne onu koju ste zadali (set point temperature), elektrinika bi morala dati signal kompresoru za prestanak rada.
Kod vas se još pojavljuje preveliki delta T (razlika između željene temp. i izmjerene) koji tek onda daje nalog starta kompresoru tj nalog za grijanje. Delta T uvjek se kreće nekih oko 2°C (ovisi o softveru pojedinog proizvođaća klime), jer preveliki delta T ima velike oscilacije u temp. što kod čovjekaizaziva nelagodu, tj osječa velike promjene temp. što se uvijek nastoji izbjeći.
Na vašem mjestu opet bih pozvao servisera i naložio bih mu da riješi taj problem. Prvo što je klima još pod garanciom, a drugo po zakonu o zaštiti potrošača: ako se kupljeni proizvod ne može popraviti u roku od 45 dana od dana prijave, ovlašteni prodavač (serviser) mora kupcu isporučiti isti takav novi ili mu vratiti cijala uložena sredstva.

puger
31.01.2009., 23:57
ovako na daljinu i bez mjerenja ja ispuco svoje prijedloge ali kad sloze javi sto je bilo

Vlado666
01.02.2009., 19:52
serviser ce doci tek u iducu subotu, pa kad bude vidio sto je javim se opet. Ako ne bude znao rijesit problem trazit cu novce nazad, posto vec duuugo imam klimu koja mi samo stoji kao ukras u sobi

drmix
02.02.2009., 21:45

ovih dana se primjeti taj problem. dok je zrak bio još hladan, naletila je južina i kiša... i onda su problemi s klimom, non-stop je u defrostu...
a ista temparatura je bila i prije par dana (i niža) ali je bilo suho vrijeme i klima radila punom parom.

mfcc
03.02.2009., 09:21
ovih dana se primjeti taj problem. dok je zrak bio još hladan, naletila je južina i kiša... i onda su problemi s klimom, non-stop je u defrostu...
a ista temparatura je bila i prije par dana (i niža) ali je bilo suho vrijeme i klima radila punom parom.

Tako je. Netreba se ništa čuditi kada klima (vabjska jedinica) "ide" u defrost iako je vani i nekoliko stupnjeva iznad nule. Razlog tome je prisustvo veče količine vlage u vanjskom zraku.

Zoran252
07.02.2009., 21:40
ako nisi našao nazovi 095-8099 949

Peek
16.02.2009., 08:30
Pozdrav, molim savjet: htjeli bi kupiti klimu, isključivo zbog hlađenja. Radi se o prostoru cca 100m3, izolacija je prilično dobra, zadnjih 6 godina temperatura nije prešla 27 stupnjeva unutra, i to prošle godine kad je u Zagrebu bilo jako vruće. Objekt je samostojeći, Samoborsko gorje, okolo trava pa se sve brzo ohladi čim sunce ode, oko 18 sati. Znači trebalo bi hladiti max 1 mjesec godišnje umjereno. Sukladno tome ne bi htjeli potrošiti previše novaca na vrhunske modele, ali bi svakako uzeli inverter. Jedino je pitanje koji - Samsung, Hitachi, Panasonic...? Trenutno je na akciji Hitachi inverter, besplatna ugradnja, a to i nije zanemarivo...Molim stručnjake za savjet...:)

mfcc
16.02.2009., 10:46
Pozdrav, molim savjet: htjeli bi kupiti klimu, isključivo zbog hlađenja. Radi se o prostoru cca 100m3, izolacija je prilično dobra, zadnjih 6 godina temperatura nije prešla 27 stupnjeva unutra, i to prošle godine kad je u Zagrebu bilo jako vruće. Objekt je samostojeći, Samoborsko gorje, okolo trava pa se sve brzo ohladi čim sunce ode, oko 18 sati. Znači trebalo bi hladiti max 1 mjesec godišnje umjereno. Sukladno tome ne bi htjeli potrošiti previše novaca na vrhunske modele, ali bi svakako uzeli inverter. Jedino je pitanje koji - Samsung, Hitachi, Panasonic...? Trenutno je na akciji Hitachi inverter, besplatna ugradnja, a to i nije zanemarivo...Molim stručnjake za savjet...:)

Precizan odgovor možete dobiti jedino ako tu "ostavite" tlocrt stana (prostorija) sa točnim dimenzijama, položajima prozora, pozicija kuće s obzirom na strane svijeta,...
Kada te podatke napišete onda vam mogu precizno odgovoriti koja bi lima, položaj montaže i snagu klime bila najpogodnija za vas. Što se tiče invertera tu su broj jedan japanci, i ako to možete sebi priuštiti ja vam ih preporučujem.

viz
16.02.2009., 11:16
Pozdrav, molim savjet: htjeli bi kupiti klimu, isključivo zbog hlađenja. Radi se o prostoru cca 100m3,...

Mi imamo Panasonic inverter klimu snage 3.5 kW (12GKE) za hlađenje stana od 100m2 (bila nam je temp. i preko 33°C u stanu u popdnevnim satima ljeti). Jačina klime nam je sasvim dovoljna za hlađenje, a koristimo je i kao potpora sustavu grijanju zimi.
Preporuka za Vas:
kupite najjeftiniju klimu bez mogućnosti grijanja (inverter daje kod hlađenja malu razliku, a s obzirom da Vi ne trebate puno hladiti - mislim da je skupa i nepouzdanija opcija - običan motor je pouzdaniji od inverter motora). Ako imate dobru topl. izolaciju i dobru zaštitu izravnog zračenja sunca - rolete i sl. snaga od 3.5 kW Vam je sasvim dovoljna za 100m2 stamb. prostora.

dalibu
16.02.2009., 14:45
Zanima me kako cesto je potrebno mijenjati filtere za FUJITSU NOCRIU 14 (6 kW) i koliko otprilike kostaju? Da li su isplativije i lakse za odrzavanje klime koje imaju plasma filtere (LG)?

mfcc
16.02.2009., 15:17
Zanima me kako cesto je potrebno mijenjati filtere za FUJITSU NOCRIU 14 (6 kW) i koliko otprilike kostaju? Da li su isplativije i lakse za odrzavanje klime koje imaju plasma filtere (LG)?

Filteri se ne mjenjaju nego peru u mlakoj vodi u koju se može dodati malo deterđenta za pranje suđa (ako su masni od dima cigareta). Nakon što ih operete, možete ih dezinficirati zajedno sa isparivačem pomoču spreja namjenjenog za dezinfekciju klima.

demla1
16.02.2009., 17:30
Prije par dana instaliran je uredjaj no vec nakon par minuta rada problem,klima u grijanju radi par minuta stane i na displayu napise HI stoji jedno 20 min i ponovo krene ali vise nikako negrije samo puse hladno,bili su iz ovlastenog servisa i izvadili kompletan plin i napunili novi na vagu,nakon toga klima je puno bolje grijala ali opt isto.Radi tocno 45 minuta i stane opet HI.U cemu bi bio problem inace klima je inverter i trebala bi raditi do -15,a vani je bilo 4, a ona nece !

mfcc
16.02.2009., 18:08
Prije par dana instaliran je uredjaj no vec nakon par minuta rada problem,klima u grijanju radi par minuta stane i na displayu napise HI stoji jedno 20 min i ponovo krene ali vise nikako negrije samo puse hladno,bili su iz ovlastenog servisa i izvadili kompletan plin i napunili novi na vagu,nakon toga klima je puno bolje grijala ali opt isto.Radi tocno 45 minuta i stane opet HI.U cemu bi bio problem inace klima je inverter i trebala bi raditi do -15,a vani je bilo 4, a ona nece !

Ovako se može nagađati do tko zna kada. Naime slova (HI) na vašem displayu nešto znače, a što točno zna samo ovlašteni serviser jer samo oni imaju service manual. Neka vam serviser opet dođe i neka riješi problem (zato se i zove ovlašteni), i ne puštajte ga da ode dok ne riješi kvar. Inače ovo se sve dešava iz razloga što se danas svakakvi tipovi (čast izuzecima!!!) prozivaju serviserima klima a blage veze nemaju o klimatizaciji. Stručni su do te mjere sve dok se pojavljuju uobičajeni i česti kvarovi, a kad dođe do nekog kompliciranog problema kojeg u praksi još nisu sreli dolazi do ovoga što se vama desilo. Za takvo što da se riješi treba jako dobro teoretsko znanje o procesima u samim klimama.

Peek
18.02.2009., 08:32
Viz, hvala na odgovoru. Inače, radi se o dnevnoj sobi od 37 m2, ali su stropovi 3m visoki. Kuća je novogradnja, samostojeća, s jako dobrom izolacijom i ciglom i stvarno je do sada u 6 godina bilo neugodno 5 dana. Spuštamo rolete kako sunce dolazi, a dolazi od 6 ujutro do 6 popodne. S godinama će i drveće izrasti pa ćemo imati i pravu sjenu. I mi smo razmišljali o 3,5kW, naši prijatelji svi odreda hlade pregrijane stanove od 60-ak kvadrata s 3,5 kW, pa će i nama sigurno biti dosta. Inače je prostor tlocrtno 120m2, ali hladit ćemo samo dnevno područje.
Trenutno ima u Metrou Panasonic inverter od 3,5kW, ali je na temu Metroa i Peveca i sličnih bilo toliko komentara da se ne usuđujem tamo kupiti. Inverter smo htjeli uzeti jer je tiši i radi ujednačenije, a na kraju i potroši manje energije. Samo molim još savjet po pitanju Samsunga invertera ili Panasonica invertera. Jedan je u Metrou na popustu, drugi kod Mlađan servisa isto na popustu...:confused: Hvala!!!!

viz
18.02.2009., 08:59
Viz, hvala na odgovoru. Inače, radi se o dnevnoj sobi od 37 m2, ali su stropovi 3m visoki. Kuća je novogradnja, samostojeća, s jako dobrom izolacijom i ciglom i stvarno je do sada u 6 godina bilo neugodno 5 dana. Spuštamo rolete kako sunce dolazi, a dolazi od 6 ujutro do 6 popodne. S godinama će i drveće izrasti pa ćemo imati i pravu sjenu. I mi smo razmišljali o 3,5kW, naši prijatelji svi odreda hlade pregrijane stanove od 60-ak kvadrata s 3,5 kW, pa će i nama sigurno biti dosta. Inače je prostor tlocrtno 120m2, ali hladit ćemo samo dnevno područje.
Trenutno ima u Metrou Panasonic inverter od 3,5kW, ali je na temu Metroa i Peveca i sličnih bilo toliko komentara da se ne usuđujem tamo kupiti. Inverter smo htjeli uzeti jer je tiši i radi ujednačenije, a na kraju i potroši manje energije. Samo molim još savjet po pitanju Samsunga invertera ili Panasonica invertera. Jedan je u Metrou na popustu, drugi kod Mlađan servisa isto na popustu...:confused: Hvala!!!!

Meni je drago ako sam pomogao u razmišljanju o donošenju odluke.
Ujednačeniji rad je kod invertera - to je definitivno prednost. Sad možete sa zimskim popustom kupiti inv. klimu u vrijednosti obične.
Meni nije tolko problem tko prodaje, već tko ugrađuje: zbog garancije, a i zbog povrata poreza na poboljšanje uvjeta stanovanja (postavljanje treba izvesti tvrtka-prodavač i na računu navesti obe stavke i mjesto ugradnje-adresu). Iz iskustva Panasonic HKE je sasvim OK (za Samsung ne znam).

Peek
18.02.2009., 12:02
Ovaj Panasonic u Metrou je HKE. A dobit ću valjda i neki popis ovlaštenih servisera za ugradnju...svakako ćemo to odbiti od poreza. Imate možda preporuku za ugradnju Panasonica? Područje Samobora, 3m visine.

viz
18.02.2009., 12:16
Ovaj Panasonic u Metrou je HKE. A dobit ću valjda i neki popis ovlaštenih servisera za ugradnju...svakako ćemo to odbiti od poreza. Imate možda preporuku za ugradnju Panasonica? Područje Samobora, 3m visine.

Ovlaštenog servisera obavezno prije ugradnje tražite da Vam ispostavi račun iz kojeg se vidi adresa ugradnje (sa sobom treba imati obrazac za ispis računa). Također Vam mora ovjeriti garanciju. Prije toga mu nemojte platiti montažu. Ovo pričam iz vlastitog poučnog iskustva - potrage za računom (dogovor za račun je bio već kod upita za montažu). Na kraju sam uspio sve dobiti, te sam dobio povrat poreza. Montažer je inače iz Karlovca - preporuke baš i nemam.

Peek
18.02.2009., 13:02
Puno hvala još jednom, pazit ću na te stvari.

glupko
19.02.2009., 20:39
Klime za kućanstvo po klasi :
1. Daikin
2. Toshiba
3. York
4. Samsung
Klime za kućanstvo po cijeni od najskuplje na najjeftiniju:
1. Daikin
2. York
3. Samsung
4. Toshiba
Klima koju bih ti preporućio je Midea jer je to isti k.... što i York za puno manje para ; premda i ostali imaju svoje plagijate tj. niže brendove ovo je baš jedno te isto samo druga naljepnica !!!!
Raspitaj se kod frigokora (oni ti to mogu u fušu odraditi )ali nemoj pitati u "trgovini"

zaccc
20.02.2009., 13:17
Ja mislim za mjesec dana kupiti klimu za jedno 7000 kn , ali da podržava 2 unutarnje jedinice. Jednu bih sad ugradio a , drugu kasnije jer mislim imati tu poslovni prostor.
Zanima me da li je to moguće za te pare i koliko ljudi naplaćuju postavljanje klime?

mfcc
20.02.2009., 16:40
Ja mislim za mjesec dana kupiti klimu za jedno 7000 kn , ali da podržava 2 unutarnje jedinice. Jednu bih sad ugradio a , drugu kasnije jer mislim imati tu poslovni prostor.
Zanima me da li je to moguće za te pare i koliko ljudi naplaćuju postavljanje klime?

Napamet ovako je besmisleno odgovarati. Za jačinu klime a time i model treba puno više podataka nego ste to vi naveli. Konkretno trebaju podaci gdje se nalazi dotična kuča, dali će se klima koristiti samo za hlađenje ili i za grijanje, kolike su površine (volumen) prostorije, na koju su stranu orjentirane, koliko imate staklenih površina, koliko imate u pojedinoj prostoriji dizalica topline (računala, TV, ljudi, pečnice,...),kakva vam je izolacija (pvc/alu prozori,termo fasada,...),.........
Kada sve to nevedete, možemo vam dati konkretni odgovor, ovako samo možemo nagađati a vi nećete dobiti konkretni odgovor koji želite.
Što se tiče montaže ona vam po jedinici dođe u prosjeku oko 1200kn ako je montaža klasičnog tipa (do 5 metra udaljenosti od vanjske jedinice).

zaccc
21.02.2009., 17:53
Napamet ovako je besmisleno odgovarati. Za jačinu klime a time i model treba puno više podataka nego ste to vi naveli. Konkretno trebaju podaci gdje se nalazi dotična kuča, dali će se klima koristiti samo za hlađenje ili i za grijanje, kolike su površine (volumen) prostorije, na koju su stranu orjentirane, koliko imate staklenih površina, koliko imate u pojedinoj prostoriji dizalica topline (računala, TV, ljudi, pečnice,...),kakva vam je izolacija (pvc/alu prozori,termo fasada,...),.........
Kada sve to nevedete, možemo vam dati konkretni odgovor, ovako samo možemo nagađati a vi nećete dobiti konkretni odgovor koji želite.
Što se tiče montaže ona vam po jedinici dođe u prosjeku oko 1200kn ako je montaža klasičnog tipa (do 5 metra udaljenosti od vanjske jedinice).

Kuća se nalazi u Zg u potkrovlju je , ima 2 krovna prozora .Ozbukana je termo zbukom izvana i iznutra. Na krovu je 30 cm staklene vune. Sad na koju strenu je okrenuta nemam pojma jer se ne kuzim u strane svijeta. Od izvora topline ima tv i pecnica. Prozori su drveni sa izo staklima.. Klima bi sluzila samo za hladenje kad je najgora vručina. Sad ne znam kako da izračunam volumen jer ni jedan zid nije isti? Dnevni boravak je 60 kvadrata ali , visina u najvisem dijelu je 3 m a , u najnižem dijelu je 2 m. Valjda sam sad malo olakšao .

mfcc
21.02.2009., 19:54
Kuća se nalazi u Zg u potkrovlju je , ima 2 krovna prozora .Ozbukana je termo zbukom izvana i iznutra. Na krovu je 30 cm staklene vune. Sad na koju strenu je okrenuta nemam pojma jer se ne kuzim u strane svijeta. Od izvora topline ima tv i pecnica. Prozori su drveni sa izo staklima.. Klima bi sluzila samo za hladenje kad je najgora vručina. Sad ne znam kako da izračunam volumen jer ni jedan zid nije isti? Dnevni boravak je 60 kvadrata ali , visina u najvisem dijelu je 3 m a , u najnižem dijelu je 2 m. Valjda sam sad malo olakšao .

Ovako kako ste naveli za dnevni boravak bi vam trebala unutarnja jedinica snage minimalno 5kW i to pod uvjetom da vam je vanjska jedinica montirana na sjevernoj strani kuće, u protivnom ispod 6kw nemojte računati jer imate velike gubitke s obzirom da vam se stan nalazi u potkrovlju. Moja preporuka vam je da stavite u vaš stan dva odvojena split sistema a ne jedan multisplit (dvije unitarnje+jedna vanjska) iz razloga manje cijene kako samih klima tako i montaže. Multisplit ima i jednu veliku manu, a to je ako vam se slučajno pokvari vanjska jedinica nemate mogučnost nikakvog hlađenja na bilo kojoj unutarnjoj jedinici, osim ako vanjska jedinica ima dva odvojena kompresora ( skuplja varijanta u odnosu na onu sa jednim kompresorom). Da rezimiramo: ako mislite hladiti dn. boravak od 60m2 treba vam unutarnja klima od minimalno 5k uz uvjet da je vanjska smještena na sjevernoj strani kuče, u protivnom računajte na nekih 6kw. Ovo sve što sam vam naveo uzmite okvirno jer pravo stanje za potrebom hlađenja tj jačinu klime može odrediti samo serviser na licu mjesta. Bojim se da cifra od 7000kn za oba dvije klime (dn. boravak+ured) neće vam biti dovoljna, jer do snaga od 3.5kW cijene klima su dosta povoljne a iznad toga dosta rastu. Od jeftinijih klima a koje su se do sada pokazale kao dosta pouzdane su vam Haier i Midea. Iako su to izvorni kinezi pokazale su se dosta kvalitetne, a dobra strana im je što imaju dobru servisnu podršku. Izbjegavajte kupovati no name klime koje se često mogu naći u trgovačkim centrima tipa Pevec,....., iz razloga što se uvoze na kontenjere i uvoznici se često znaju "ugasiti" nakon godinu dvije, a time i njihova zakonska podrška glede rezervnih djelova.
Što se tiće ureda, morate mi prvo i njegove dimenzije navesti kako bi vam znao odgovoriti kolika za njega treba rashladna snaga.
Ako vas što još zanima u pogledu klimatizacije pogledajte sve moje postove gdje sam sve to u detalje opisivao i objašnjavao forumašima.

Imotano
23.02.2009., 17:59
Bog ljudi,

htijo bi rado znati po cemu ti to zakljucujes koja je klima najbolja?

Tacuma
23.02.2009., 21:05
Ovlaštenog servisera obavezno prije ugradnje tražite da Vam ispostavi račun iz kojeg se vidi adresa ugradnje (sa sobom treba imati obrazac za ispis računa). Također Vam mora ovjeriti garanciju. Prije toga mu nemojte platiti montažu. Ovo pričam iz vlastitog poučnog iskustva - potrage za računom (dogovor za račun je bio već kod upita za montažu). Na kraju sam uspio sve dobiti, te sam dobio povrat poreza. Montažer je inače iz Karlovca - preporuke baš i nemam.

Znaš, danas se računi ispisuju većinom na računalu...:kava:
Prema tome, kako netko može donijeti unaprijed ispisan račun na ugradnju?
I što ako se potroši više materijala jer stranka ima veće prohtjeve i zahtjeve, treba odbiti platiti razliku zato jer monter nije unaprijed predvidio njene zamisli? Čak i kad se račun radi na licu mjesta, ispisuje se nakon ugradnje-logički, ne?:ne zna:
I zašto bi ti netko ovjerio garanciju , a ti mu nisi platio? Sad zamisli da ti čovjek ovjeri garanciju, a tebi npr. ne prođe autorizacija kartice?
Nikome ne nosim račun prije ugradnje osim ako nije uplaćeno avansno preko žiro računa, s time da sam došao na uvid i sve oko ugradnje dogovorio prije.
Ima svakakvih montera, ali ima bome i svakakvih kupaca koji su puni zahtjeva, ali ne bi ništa platili...

viz
23.02.2009., 22:11
...kako netko može donijeti unaprijed ispisan račun na ugradnju?...

Napisao sam (boldali ste mi iskaz) da se traži račun za ugradnju prije nego što se dođe do ugradnje. Da pojasnim: posao se ne sklapa (ugradnja u ovom slučaju), a da se ne misli izdati račun (vjerujte mi takvih servisera ima jako puno - policija i inspektorat bi imali što raditi).
Ako se dogovori ugradnja uz izdavanja računa - zašto bi se trebalo platiti dok se ne izda račun? (ja sam se zeznuo, no inspektorat mi je pomogao - bili su posrednici kod dobivanja računa. Nije mi se to svidjelo - pa predlažem drugima da izaberu jednostavniji put do dobivanja računa:mig:)
Ako se plaća unaprijed (loše za kupca jer će čekati na ugradnju - serviseru se tad ne žuri, no dobro je kad se kupuje klima zajedno sa ugradnjom), račun za ugradnju se treba odmah ispisati (ako u uredu ima pisač, ako ne objeručke pisati:mig: ). Razlika sredstava kod ugradnje se može naplatiti drugim računom (ne vidim u čemu je tu problem). Ovjera garancije treba isto prije plaćanja montaže- da se ne bi lovili. Znači: dogovor jel će se izdati račun ili se ne misli izdati, montaža, račun, garancija - lova (šećer) na kraju.
Iz iskustva savjetujem svima taj redosljed (možda se to nekima ne sviđa, možda ...)

glupko
24.02.2009., 07:43
Imotano moraš prvo voziti neki auto da bi znao koji je bolji zar ne .......

Tacuma
24.02.2009., 10:30
Napisao sam (boldali ste mi iskaz) da se traži račun za ugradnju prije nego što se dođe do ugradnje. Da pojasnim: posao se ne sklapa (ugradnja u ovom slučaju), a da se ne misli izdati račun (vjerujte mi takvih servisera ima jako puno - policija i inspektorat bi imali što raditi).
Ako se dogovori ugradnja uz izdavanja računa - zašto bi se trebalo platiti dok se ne izda račun? (ja sam se zeznuo, no inspektorat mi je pomogao - bili su posrednici kod dobivanja računa. Nije mi se to svidjelo - pa predlažem drugima da izaberu jednostavniji put do dobivanja računa:mig:)
Ako se plaća unaprijed (loše za kupca jer će čekati na ugradnju - serviseru se tad ne žuri, no dobro je kad se kupuje klima zajedno sa ugradnjom), račun za ugradnju se treba odmah ispisati (ako u uredu ima pisač, ako ne objeručke pisati:mig: ). Razlika sredstava kod ugradnje se može naplatiti drugim računom (ne vidim u čemu je tu problem). Ovjera garancije treba isto prije plaćanja montaže- da se ne bi lovili. Znači: dogovor jel će se izdati račun ili se ne misli izdati, montaža, račun, garancija - lova (šećer) na kraju.
Iz iskustva savjetujem svima taj redosljed (možda se to nekima ne sviđa, možda ...)
Plaćanje prije računa se zove plaćanje predračunom:mig: i u tom slučaju stranka ima R1 ili R2 papir sa svim potrebnim podacima. To što netko od montera nije htio dati račun, to se zove fušeraj i to je neozbiljno.
Što se tiče plaćanja avansno pa čekanja na montažu, opet sve ovisi o monteru. Meni su osobno draži kupci koji dođu u ured, ako su oni korektni, zašto ne bih bio i ja? I da, onda im mogu izdati račun odmah.
Razlika sredstava se može naplatiti drugim računom, ali ako netko ne želi platiti ništa mimo prvog računa i traži drugi račun, zar bih se ja trebao naganjati poslije s kupcem da plati? Kod stranke se ostavi garancija i radni nalog na koji se stavi naznaka da je uplaćeno i da račun stiže poštom, i sve ok. Isto kao što kupac može loviti montera, vjerujte, može i monter kupca.
A što se tiče ovjere garancije prije plaćanja, probaj doći u neki trgovački centar ili firmu koja se bavi tim poslom pa im reci na blagajni da ti ovjere garanciju, a da ćeš tek onda platiti:D
Mislim da će ti se lagano nasmijati i okrenuti očima...:lol:

viz
24.02.2009., 11:39
Mislio sam da ću dobiti kritiku da rasprave oko izdavanja računa uopće nema - račun se uvijek izdaje, no očito da Vam je praksa drugačija (domoljublje je na visokoj razini).
Osobe na blagajni - monteri: zgodna Vam je ta usporedba. Mislim da će ostali monteri biti ponosni kako ste ih usporedili sa osobama koje rade na blagajni.

Tacuma
24.02.2009., 13:34
Mislio sam da ću dobiti kritiku da rasprave oko izdavanja računa uopće nema - račun se uvijek izdaje, no očito da Vam je praksa drugačija (domoljublje je na visokoj razini).
Osobe na blagajni - monteri: zgodna Vam je ta usporedba. Mislim da će ostali monteri biti ponosni kako ste ih usporedili sa osobama koje rade na blagajni.

Ja nisam započeo raspravu oko izdavanja računa iz jednostavnog razloga-ja te probleme nemam i, dapače, vrlo rado izdajem račune! Probleme s garancijama i računima imaju obično ljudi koji traže najjeftiniju uslugu pa biraju koga god. I ne znam kome je tu domoljublje na visokoj razini...
Mislim da sam u trgovačkom centru vidio da se, ako se nešto kupi, mora proći kroz "blagajnu" i tamo platiti-ili ja možda živim u nekom drugom svijetu...:cerek:
I firme imaju svoje blagajne, pulteve ili kako već, na kojem se NAPLAĆUJU roba i usluge, i tamo u većini slučajeva ne sjede monteri...:kava:

Čitam svoj post i nikako da skužim gdje sam uspoređivao osoblje na blagajni i montere?

viz
24.02.2009., 15:06
Ovo postaje dijalog - teško da će netko iz ovog izvući neku pouku (osim kako se nije lijepo prepirati).
No svejedno - slijedi pojašnjenje:
Govorio sam o garanciji nakon montaže klima uređaja. Vi ste u diskusiju unijeli neki trgovački centar.... Čemu ta usporedba?
Meni su ovjeru garancije klima uređaja napravili monteri. Kakve to ima veze sa blagajnom i osobama na blagajni trgovačkog centra? Zašto to uspoređivati? Što izgubite ako prije dobivanja sredstava potvrdite garanciju za uređaj kojeg ste montirali? Obično se to radi istovremeno ili se varam?

Tacuma
24.02.2009., 19:22
Poanta je da svatko treba biti oprezan, pritom mislim i na kupce i na montere.
Nije mi namjera prepirati se, ali mi smeta kada se na temelju jednog lošeg i neprofesionalnog montera sve nas stavlja u isti koš. Trgovački centar je poslužio kao primjer, ne nužno vezano uz klime, već po pitanju ostale elektronike. Nažalost, danas ljudi većinom i kupuju klime u trg.centrima zbog povoljnijih cijena.Garancija se potvrđuje poslije puštanja u rad i kad su novci na vidiku.

Romeo20
25.02.2009., 09:08
Namjeravam grijati stan od 90m2 u kući sa dvije inverter klime marke Fujitsu. Jedna bi mi grijala dnevni boravak + blagavaonicu + kuhinju (ukupno 35 m2), a drugu bih stavio u hodnik iz kojeg se ide u 3 spavaće sobe (hodnik 6m2, sobe po 12m2, ukupno 42 m2). Izolacija je odlična a kuća je u unutrašnjosti Dalmacije gdje temperature ne padaju ispod -10.

1) Bi li se mogao pošteno grijati na ovaj način?
2) Koju jačinu odabrati?
3) Zanima me da li su bolje podne klime ili zidne?
4) Koliki je vijek trajanja klime?

Unaprijed zahvaljujem!

mfcc
25.02.2009., 17:40
Namjeravam grijati stan od 90m2 u kući sa dvije inverter klime marke Fujitsu. Jedna bi mi grijala dnevni boravak + blagavaonicu + kuhinju (ukupno 35 m2), a drugu bih stavio u hodnik iz kojeg se ide u 3 spavaće sobe (hodnik 6m2, sobe po 12m2, ukupno 42 m2). Izolacija je odlična a kuća je u unutrašnjosti Dalmacije gdje temperature ne padaju ispod -10.

1) Bi li se mogao pošteno grijati na ovaj način?
2) Koju jačinu odabrati?
3) Zanima me da li su bolje podne klime ili zidne?
4) Koliki je vijek trajanja klime?

Unaprijed zahvaljujem!

Za cijeloviti odgovor bilo bi dobro da nacrtate tlocrt stana sa prozorima i stranama svijeta. Samo tako vam mogu točno dati odgovor sa kojim ćete biti zadovoljni.
1. Sa klimama se može i te kako dobro grijati, ako su pravilno postavljene i dimenzionirane.
2. Nacrtajte tlocrt pa ćete dobiti precizan odgovor, jer ovako je samo nagađanje.
3. Po kvaliteti su potpuno iste. Mana podnih je što zauzimaju prostor i prije montaže treba dobro osmisliti odvod kondenzata, dok su njene prednosti što mogu ispuhavati zrak prema gore (ljeto) ili prema podu (zima), što kod zidnih nije slučaj.
4. Vijek trajanja najviše ovisi o kvaliteti klime (japanci su No1), broju radnih sati, redovnim servisima, dimenzioniranju,..... Ako se sve ovo što sam naveo poštuje, klime mogu godinama trajati.

Romeo20
26.02.2009., 11:53
Hvala na odgovoru!

Evo i tlocrta stana:

http://www.freeimagehosting.net/uploads/16f705e806.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

desno - ISTOK
lijevo - ZAPAD
gore - SJEVER
dole - JUG

Još da napomenem da se radi o jako visokom potkrovlju gdje je najniža visina 2.4m, a najviša 3m (spušteni strop), prosjek negdje oko 2,8m. Krov je klasičan, a u djelu krova koji je u stropu je izolacija 14cm između greda+ 5 cm pod gredama tervola, a u spuštenom stropu je 18 cm tervola. Fasada je 8cm stiropora. U podu je 3cm tvrdog stiropora. Vanjska stolarija je drvena s low-e staklima. Ispod se nalazi stan koji se također grije.

1) Gdje je najbolje postaviti klime?
2) Koje jačine jedne i druge klime?
3) Jel bolje uzeti dvije odvojene klime ili jednu vanjsku jedinicu s dvije unutarnje?

Unaprijed zahvaljujem!

jopi00
26.02.2009., 15:49
Evo napokon se opet javljam .U Trogiru sam uspio naci dva ozbiljna obrta koji se bave sa klima uređajima ,a to su FM Frigotehnik i Aria i sta je najzanimljivije ne reklamiraju se puno kao i ostali.U svome slucaju sam odabrao ovaj drugi(poznajem brata od vlasnika).U razgovoru sa vlasnikom preporucio mi je klima uređaj Mitsubishi electric podna izvedba MFZ/SUZ-KA35VA za prostor od 37m2 .I sada nakon mjesec dana koristenja a obzirom da su temperature bile niske na daljinskom namištena temperatura na 22 a u prostoriji ugodnih 21.Znam da ce ovo ispasti reklama ali stvarno za klime se treba obratiti ljudima koji znaju šta rade. pozdrav

mfcc
27.02.2009., 18:45
Hvala na odgovoru!

Evo i tlocrta stana:

http://www.freeimagehosting.net/uploads/16f705e806.jpg (http://www.freeimagehosting.net/)

.........................Unaprijed zahvaljujem!

Ako bi se povodili strukom i termodinamikom tj klimatizaciom, najbolja solucija za vas bila bi da ugradite u svaku prostoriju (dn. boravak i tri sobe) po jednu unutrašnju jedinicu. Sa time biste dobili kompletnu klimatizaciju stana bez ikakvih ustupaka. Za svaku sobu bila bi vam dovoljna klima jačine 2.7kW do za dn. boravak bi trebali ugraditi klimu jačine 5kW. Razlozi takvim snagama leži u činjenici što padom vanjske temp. pada i učinkovitost tj snaga klima. Obične klime na vanjskih 10°C izgube nekih 20% svoje nazivne snage, dok na nekih 0°C snaga im pada za nekih 40%. Kod invertera snaga pada kod nekih 2-3°C vani, i to za 15%. Kod vanjske temp. od -5°C inverterima nazivna snaga padne za nekih 30%, itd. Ove podatke uzmite kao okvirne jer koliko kojoj klimi padne snaga ovisi o njenoj kvaliteti tj,. proizvođaču. Obične klime griju kad je vani nekih -5 do -8°C, dok inverteri mogi grijati i kad je vani -15°C (superinverteri do -20°). Do koliko će koja klima s obzirom na vanjsku temp. grijati ovisi o nekoliko činjenica: vlazi, mjestu montaže, vanjskoj temp, kvaliteti klime,... Ja bi vam predlagao ovu soluciju i to monosplit sisteme iz razloga manjih cijena, lakše i estetski lijepše montaže (nema cijavi i kanalica preko cijelih prostorija), i cijelokupne klimatizacije bez ustupaka svih prostorija.
Kod solucije koju vi predlažete ( jedna unutarnja jedinica u dn. boravku+ druga u hodnik) imate jednu veliku manu a to su ustupci. Naime ako bi ugradili jednu unutarnju jedinicu u hodnik pa sa njom grijali ili hladili ostale prostorije, taj hodnik bi trebali dosta podhladiti (4-5°C) u odnosu na sobe, to se odnosi za ljeto. A kad bi željeli grijati (zimsko razdoblje) taj hodnik bi trebali dosta nadgrijati kako bi imali nekih efekta u sobama.To opet znači veču potrošnju el. energije. Tu još morate uzeti u obzir kako vam je hodnik dosta mali pa bi se brzo zagrijao/ohladio (na željenu temp. koju ste podesili) zbog jačine klime, što bi imalo za posljedicu ono što vi sigurno ne želite,tj izostala bi klimatizacije (grijanje/hlađenje) soba. Što se tiče mjesta montaže klima, one se uvjek montiraju tamo gdje najmanje pušu prema mjestuma gdje ljudi najviše borave. Znači klime uvjek moraju puhati od mjesta gdje se boravi, a ne prema tim mjestima. Kako bi sve ovo što sam vam ovdje objasnio bolje razumjeli najbolje bi bilo da pročitate moje postove gdje vam je sve fino objašnjeno što se tiče teorije klimatizacije i grijanja. Kada to napravite biti će vam dosta toga jasnije, a ako ćete imati još kakva pitanja možete ih slobodno ovdje postaviti.

maza666
28.02.2009., 15:00
Ljudi pomagajte!
Ubrzo si namjeravam uvesti klimu u stan. Mislim da će to biti Toshiba Dual multisplit INVERTER (vanjska jedinica model RAS - M14 GAV-E ili model RAS - M18 GAV-E, te unutarnja jedinica RAS - B10 SKVP-E super daiseikai 2 komada). Dakle unutarnje jedinice su 2.5kw svaka kod hladjenja i 3.2kw kod grijanja, pa me zanima koju da vanjsku jedinicu između ovih odaberem?? RAS - M14 GAV-E ima kapacitet hladjenja 4kw (1,4 - 4,5) i kapacitet gijanja 4,4kw (0,9 - 5,2), dok RAS - M18 GAV-E ima kapacitet hladjenja 5.2kw (1,4 - 6,2) i kapacitet grijanja 6.7kw (0,9 - 8,5).
Inače živim u zgradi, na sjeveru Hrvatske, točnije Varaždin. Jedna soba mi ima nekih 12 m2, dok druga ima nekih 20 m2. Sobe su mi dobro izolirane, a prozori su mi PVC s izo-staklima.
Dakle važno mi je da dobro griju u zimi, pošto se njima mislim dosta grijati sve dok vani stvarno ne stisne.
Izabrao bi RAS - M14 GAV-E vanjsku jedinicu, pošto ima dosta dobar EER (3.70) i COP (4.36), ali ne znam dali bi kapacitet bio dosta za ovaj prostor koji mislim klimatizirati.
Koju da izaberem???

mfcc
01.03.2009., 10:32
Ljudi pomagajte!
Ubrzo si namjeravam uvesti klimu u stan. Mislim da će to biti Toshiba Dual multisplit INVERTER (vanjska jedinica model RAS - M14 GAV-E ili model RAS - M18 GAV-E, te unutarnja jedinica RAS - B10 SKVP-E super daiseikai 2 komada). Dakle unutarnje jedinice su 2.5kw svaka kod hladjenja i 3.2kw kod grijanja, pa me zanima koju da vanjsku jedinicu između ovih odaberem?? RAS - M14 GAV-E ima kapacitet hladjenja 4kw (1,4 - 4,5) i kapacitet gijanja 4,4kw (0,9 - 5,2), dok RAS - M18 GAV-E ima kapacitet hladjenja 5.2kw (1,4 - 6,2) i kapacitet grijanja 6.7kw (0,9 - 8,5).
Inače živim u zgradi, na sjeveru Hrvatske, točnije Varaždin. Jedna soba mi ima nekih 12 m2, dok druga ima nekih 20 m2. Sobe su mi dobro izolirane, a prozori su mi PVC s izo-staklima.
Dakle važno mi je da dobro griju u zimi, pošto se njima mislim dosta grijati sve dok vani stvarno ne stisne.
Izabrao bi RAS - M14 GAV-E vanjsku jedinicu, pošto ima dosta dobar EER (3.70) i COP (4.36), ali ne znam dali bi kapacitet bio dosta za ovaj prostor koji mislim klimatizirati.
Koju da izaberem???

U pravilu kada želite imati multisplit sistem, snaga vanjske jedinice trebala bi biti minimalno zboj snaga unutarnjih jedinica. Nećete pogriješiti ako uzmete vanjsku jedinicu nešto manje snage nego one unutarnje,međutim u tom slučaju ako će se tražiti max. snaga (kod velikih vanjskih temp. opterečenja) oba dvije unutarnje istovremeno, to nećete moći postići. Iz tog razloga se uvjek preporučuje da snaga vanjske bude ista ili nešto viša od zbroja snage unutarnjih jedinica. S obzitrom da vam jedna soba ima nekih 12m2 klima od 2.7kW vam je i više nego dosta, ako vam je ta soba okrenuta prema jugu snaga od 2.7kW teško da će biti iskorištena. U tom slučaju mogli biste uzeti vanjsku od 4kW. Međutim morate uzeti u obzir kako klimama s padom vanjske temp. pada i njihov kapacitet (snaga). Inverterima kod nekih 3-4°C vanjske temp. snaga padne za nekih 10%, a na -15°C oko 40% (ove podatke uzmite okvirno, jer oni ovise i o vlažnosti vanjskog zraka, položaju vanjske jedinice, kvaliteti klime,....).
Najbolje bi bilo da se posavjetujete sa ovlaštenim serviserom, a moja preporuka iz gore navedenih razloga (tako svakome preporučujem!) vam je da uzmete onu od 5.2kW.

viz
01.03.2009., 11:08
mfcc divim Vam se kako kvalitetnim savjetima pomažete ljudima (u ovom slučaju vezano uz klime). Što bi rekli na ovo:
Distributera toplinskih crpki sa sjevera Europe sam zamolio za preporuku crpke za buduću kuću (mislim nešto tipa zrak/voda), sa željom da ima sekundarnu funkciju hlađanja.
Odgovorio je da se takvi modeli ne proizvode kod proizvođača koje on zastupa, te da je pametnije za hlađenje uzeti klima uređaj. Razlog je naveo kako toplinska crpka ima preveliku snagu, te će potrošiti drastično više el. energije za rashlađivanje. Mislim da taj distributer ne razlikuje snagu od energije (ili razlikuje no zbog svog asortimana daje takve savjete). Zanima me Vaš komentar.

Slatky
01.03.2009., 14:29
i ja mu se divim i postavljam pitanje za jednog kolegu baš iz njegove specijalnosti, dakle pitanj:
klima uređajima koje su ugrađene u velikim centrima npr. Mercator... konkretno pitanje glasi: kako ući u administrativni mod tako da je moguče unijeti(ponistiti) broj sati koliko je radila klima...jer kada klima odradi 10000 sati ona prestaje sa radom, koliko sam upoznat...u pitanju su upravljačke ploče Macquao Italijanske proizvodnje, mada ima i klima Francuske proizvodnje koje rade sa ovim pločama.

Recimo standardni mod rada u koji je moguče uči kombinacijom tipku lijevo, gore, print...samo radi ilustracije pisem...

i dali je moguče da je taj "administracijski" code pohranjen u mikrokontroleru upravljačke ploče Macquao a mikrokontroler je: 80C52X2-UL

ukoliko je neko radio sa klimama i zna o čemu pričam, zahvaljujem na pomoči!

glupko
01.03.2009., 15:49
i ja mu se divim i postavljam pitanje za jednog kolegu baš iz njegove specijalnosti, dakle pitanj:
klima uređajima koje su ugrađene u velikim centrima npr. Mercator... konkretno pitanje glasi: kako ući u administrativni mod tako da je moguče unijeti(ponistiti) broj sati koliko je radila klima...jer kada klima odradi 10000 sati ona prestaje sa radom, koliko sam upoznat...u pitanju su upravljačke ploče Macquao Italijanske proizvodnje, mada ima i klima Francuske proizvodnje koje rade sa ovim pločama.

Recimo standardni mod rada u koji je moguče uči kombinacijom tipku lijevo, gore, print...samo radi ilustracije pisem...

i dali je moguče da je taj "administracijski" code pohranjen u mikrokontroleru upravljačke ploče Macquao a mikrokontroler je: 80C52X2-UL

ukoliko je neko radio sa klimama i zna o čemu pričam, zahvaljujem na pomoči!

Tih 10000 sati nema veze sa radom klima-sustava nego s radom pojedinog kompresora (ili freonskog kruga)
A klima se ne gasi nakon pređenih 10000 sati nego izbaci alarm (serviseri bi rekli "grešku") koji traži pregled uređaja
U prijevodu trži da se servisira barem jednom godišnje "cca"

mfcc
02.03.2009., 20:50
i ja mu se divim i postavljam pitanje za jednog kolegu baš iz njegove specijalnosti, dakle pitanje................

U Mercaotr-u (Rudeš - ZG) nalaze se klipni (ili vijčani) chilleri marke Ciat (francuska) i to rooftop (krovni) modeli sa zrakom hlađenim kondenzatorima. A automatika koja upravlja klimatizaciom im je Sauter (švicarska).
Sa upravljačkim pločama koje ste naveli nisam do sada radio, ali definitivno je problem što vam serviseri nisu ostavili servisni kod za ulazak u servisnu razinu. Ovo što imate je klasični primjer kako serviseri sebe štite tj ne žele si reziti granu na kojoj sjede. Međutim to nije njihova krivica nego krivica menađmenta firme (Mercator) koja radi štednje prilikom investicije nije uzela u u investicijski tim neku stručnu osobu iz klimatizacije koja bi ih uputila na zamke koje im postavljaju dobavljači (zastupnici) takvih uređaja. Tako sada vidimo kako im se takvo razmišljanje obija duplo u glavu sa stanovišta financija. Naime sve fino stoji dok su chilleri pod garanciom (dvije godine), pa se servisiraju u određenim intervalima (10 000sati), no poslije toga postajete zapravo taoc servisera koji to fino naplačuju i to višestruko. Opet se vračamo na onu činjenicu kako firma nema adekvatno tehnički potkovanu osobu pa ih ovi fino isisavaju, tj fino žive na njihovim jaslama. Isti vam je primjer kada kupite novi auto. Servisirate ih u vremenskim intervalima kako je navedeno u jamstvu ili gibite to jamstvo. No međutim kada to jamstvo prođe, na vama je da sami odredite želite li i dalje te intervale poštovati ili ćete ih iz ovih ili onih razloga malo produžiti. Kao što znate kada prođe jamstveni rok, a vi više ne poštivate te intervale, auto vam se sigurno neće odjednom zaustaviti. Eto sada vidite kako vas serviseri fino mužu.
Ja konkretno radim na Trane chillerima i Siemens automatici i nema teorije da mi kakvi serviseri naprave ovako nešto. I kod Trane-a i kod Siemens automatike imam direktni pristup u servisni mod, a servisera jedino zovem kada sam procjenim dali su mi potrebni. Sada ću vam napisati što kod čilera ide sve u jedan servis i potkrijepiti to sa slikama.

mfcc
02.03.2009., 21:02
http://img218.imageshack.us/img218/5269/ciscenjeunutrasnjostira.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/1371/mikroprocesorskiregulat.jpg
http://img19.imageshack.us/img19/14/digitalniinstrumentzamj.jpg

mfcc
02.03.2009., 21:36
Na žalost sloke nikako ne mogu postati tu na forum, pokušao sam ali mi ne prihvača.
Što se servisa chillera tiće, kod velikog se obavezno pregledavaju kontakti sklopnika koji uklapa motor chillera (provjera da nisu korodirali, čiste se sa najblažim brus papirom), provjerava se kiselost ulja (zbog utjecaja moguće vlage i svakakvih nečistoća), provjerava se tlak ulja, tlak freona na visoko i niskotlačnoj strani kompresora, provjerava se saće kondenzatora da nema na sebi prljavštine, provjerava se isparivać da nema na sebi naslage kamenca, mjeri se struja na sve tri faze motora kompresora pomoću strujnih klješta i uspoređuje sa nazivnom koja je deklarirana na pločici motora kompresora,ako je moguće i termovizijskom kamerom provjeriti sve električne spojeve, mjenjaju se filteri ulja,....
Ako chilleri normalno rade i tlak freona (očitava se na manometrima chillera) je u granicama normale, ako je i tlak ulja(manometar na chilleru) pri radu normalan a ulje nije prljavo (provjeri se preko malog prozora na risiveru -spremištu ulja) ili se jako pjeni, znak je to kako je chiller u odličnom stanju i nije mu potreban veliki servis. Čak i ako ulja u risiveru ima ispod dozvoljene razine, ne znači da je negdje iscurilo nego da chiller radi u niskom stupnju rada i ulje se pomješalo sa freonom, u tom slučaju potrebno je chiler par sati malo opteretiti i provjeriti dali se ulja vratilo u risiver. Važna napomena: procesi u chileru kako kod freona tako i kod ulja su jedan zatvoreni sistem i na njih nemogu utjecati nikakve vanjske pojave!
Što ja radim? Ne zovem servis sve dok ove gore navedena stavke su u granicama normale, sam povremono provjerim struje na svim fazama, i provjerim kontakte sklopnika, provjerim stanje ulja i tlakove freona, provjerim dali chiller ohladi vodu na željenu temp. (set point). U slučaju da sve ovo gore navedeno štima ali chiller ne može ohladiti vodu na željenu temp. obavezno provjerim zaprljanost kondenzatora i rad njegovih ventilatora. Ako je sve to u redu definitivno je problem u pojavi kamenca kod isparivača (voda ne bi smjela biti tvrđa od 5-8°dH, gradska voda ima tvrdoću 25-30°dH), pa onda pristupam skidanju kamenca pomoću posebne kemije koja ne nagriza metal.
Ako koga što još interesira a vezano je uz takvu vrstu klimatizacije neka slobodno pita, a ja kad nađem vremena odgovorit ću!

Slatky
03.03.2009., 17:53
mfcc zahvaljujem na iscrpnom odgovoru:top:

mfcc
04.03.2009., 18:50
Ovako izgleda rashladna stanica sa Trane centrifugalnim (turbo)chillerima ukupne snage 4MW.
http://i39.tinypic.com/349dhjk.jpg
U nastavku slijede slike servisa na tim chillerima, pa ako nekoga što zanima neka postavi pitanja. :)

mfcc
04.03.2009., 18:58
http://i39.tinypic.com/2m6s74y.jpg http://i42.tinypic.com/1z32u7s.jpg
http://i44.tinypic.com/24wvn6q.jpg http://i43.tinypic.com/oj2d0z.jpg

mfcc
04.03.2009., 19:02
http://i43.tinypic.com/oj2d0z.jpg http://i44.tinypic.com/2afikuw.jpg

mfcc
04.03.2009., 19:05
http://i40.tinypic.com/24brzn8.jpg http://i41.tinypic.com/2e2pfs9.jpg

mfcc
04.03.2009., 19:10
http://i44.tinypic.com/1zoje4m.jpg http://i39.tinypic.com/35biakw.jpg

mfcc
04.03.2009., 19:16
http://i41.tinypic.com/iw3uqx.jpg http://i44.tinypic.com/21bmc0p.jpg

Ono sve što sam prije par postova u detalje objasnio imate ovdje u slikovnom obliku. Tako da si sada možete dočarati o čemu sam to pričao. :)

miran18
05.03.2009., 20:59
Poštovani kolege ! neznam da li se ko susretao sa Dixell automatikom za upravljanje sa chillerom ako da molio bi za pomoć imam IC 281 L regulator na Juckerovom uređaju koji ima dva kruga dva kompresora free cooling i totalnu rekuperaciju ukupne snage 200 kw . Problem je u tome što mi je ušla voda u ormarić na kojem se taj regulator nalazio te je došlo do nekoliko pregaranja na tiskanoj pločici kojie je kolega elti uspješno riješio nakon popravka je radio nekoliko mjeseci i stao no ovaj put se nij mogao popraviti . Naručio sam u Enporu u Ljubljani novi čekao nekoliko mjeseci i dobio IC261 L razlika je u tome što ovaj nema rekuperaciju i free cooling no tu nastaju problemi jer se set pointi ne slažu ili se ja varam u tehničkin upustvima sam pronašao podatke da su osjetnici +5v dakle sa tri žice preko jedne je poslan napon +5v aizmeđu ostale dvije mjeri nekakvu vrijednost kada tako odaberem nekakav set point koji to regulira na displeju se pojavi greška i kada je očitam pokazuje da su svi osjetnici u kvaru . Moje pitanje da li je moguće da svi odjednom iz neznam kojeg razloga odu ili je kvaka u nečem drugom , i dali neko u hrvatskoj radi sa
dixell -om. Probao sam mjeriti svaki osjetnik posebno tako da ostaje na svom mjestu ali kad dam napon od 5v sve se čini u redu osim na jjednom koji se nalazi na dnu pločastog izmjenjivača a ako njega iskopčam i dalje se pojavljuje isti kod greške samo bez tog osjetnika tada on nije na popisu osjetnika u kvaru . Molio bi vas da mi pomognete u Hrvatskim granicama jer ovo sa Slovencima nikako da rješim ja sam uvijek kriv i to je tako čak mi ne žele ni novi uređaj isporučiti bez obzira što ja tražim da platim uređaj ali odgovarajući a ne alternativu uređaj košta 150 eura zanemarivo prema vrijednosti chillera koji sada radi na priručnu regulaciju koju sam složio od onog što sam imao . Napomena firma Jucker je prestala sa proizvodnjom i to je sada dodatna otegotna okolnost te upućuju na Dixell direktno a u Dixell-u na Empor. Vjerujem da mfcc ima rješenje Hvala.

glupko
05.03.2009., 22:49
iz ovoga (http://i43.tinypic.com/2ytz9n4.jpg) vidim da je to isto jedino može biti da je nešto software-ski , pod uslovom da si dobro spojio . Ne kažem da nisi.

puger
06.03.2009., 00:42
nikad nisam radio sa Dixell-om ali kod takvih problema i bez prave podrske mislim da ti je najjednostavnije staviti carelovu automatiku u to

miran18
06.03.2009., 17:50
Što se tiče prikopčavanja mislim da sam nekoliko puta kontrolirao i došao sam do zaključka da su priključni konektori identični na oba uređaja i tu nema greške ali u epromu sve je moguće Sada mi radi na jedan carel koji nije baš naj. To nije neki problem prebaciti se na neki drugi uređaj ali mi to zahtjeva i zamjenu regulacije za ventilatore koji rade na svojoj automatici koja opet dobiva signal od Dixella 0-10v te na taj način regulira brzinu ventilatora dok je kod drugi uređaja to riješeno na drugi način a ako i to mjenjam moram mjenjati i regulaciju za protok i temperaturu te zaštitnu regulaciju koja vodi grijače za isparivače i kondezatore to je jako dobro osmišljeno i uređaj je jako dobar samo što su konstrukcijski falili pa je voda mogla ipak ući u samu regulaciju a za to su krivi Juckerovi konstruktori Danas sam radio na jednom Treine uređaju tamo nema šanse da dođe voda u elektroniku ali što je tu je.

glupko
06.03.2009., 21:51
Što se tiče prikopčavanja mislim da sam nekoliko puta kontrolirao i došao sam do zaključka da su priključni konektori identični na oba uređaja i tu nema greške ali u epromu sve je moguće Sada mi radi na jedan carel koji nije baš naj. To nije neki problem prebaciti se na neki drugi uređaj ali mi to zahtjeva i zamjenu regulacije za ventilatore koji rade na svojoj automatici koja opet dobiva signal od Dixella 0-10v te na taj način regulira brzinu ventilatora dok je kod drugi uređaja to riješeno na drugi način a ako i to mjenjam moram mjenjati i regulaciju za protok i temperaturu te zaštitnu regulaciju koja vodi grijače za isparivače i kondezatore to je jako dobro osmišljeno i uređaj je jako dobar samo što su konstrukcijski falili pa je voda mogla ipak ući u samu regulaciju a za to su krivi Juckerovi konstruktori Danas sam radio na jednom Treine uređaju tamo nema šanse da dođe voda u elektroniku ali što je tu je.
Probaj s Elivell-om oni su ti kao i Dixell

mfcc
07.03.2009., 12:37
Poštovani kolege ! neznam da li se ko susretao sa Dixell automatikom za upravljanje sa chillerom ako da molio bi za pomoć imam IC 281 L regulator na Juckerovom uređaju koji ima dva kruga dva kompresora free cooling i totalnu rekuperaciju ukupne snage 200 kw . Problem je u tome što mi je ušla voda u ormarić na kojem se taj regulator nalazio te je došlo do nekoliko pregaranja na tiskanoj pločici kojie je kolega elti uspješno riješio nakon popravka je radio nekoliko mjeseci i stao no ovaj put se nij mogao popraviti . Naručio sam u Enporu u Ljubljani novi čekao nekoliko mjeseci i dobio IC261 L razlika je u tome što ovaj nema rekuperaciju i free cooling no tu nastaju problemi jer se set pointi ne slažu ili se ja varam u tehničkin upustvima sam pronašao podatke da su osjetnici +5v dakle sa tri žice preko jedne je poslan napon +5v aizmeđu ostale dvije mjeri nekakvu vrijednost kada tako odaberem nekakav set point koji to regulira na displeju se pojavi greška i kada je očitam pokazuje da su svi osjetnici u kvaru . Moje pitanje da li je moguće da svi odjednom iz neznam kojeg razloga odu ili je kvaka u nečem drugom , i dali neko u hrvatskoj radi sa
dixell -om. Probao sam mjeriti svaki osjetnik posebno tako da ostaje na svom mjestu ali kad dam napon od 5v sve se čini u redu osim na jjednom koji se nalazi na dnu pločastog izmjenjivača a ako njega iskopčam i dalje se pojavljuje isti kod greške samo bez tog osjetnika tada on nije na popisu osjetnika u kvaru . Molio bi vas da mi pomognete u Hrvatskim granicama jer ovo sa Slovencima nikako da rješim ja sam uvijek kriv i to je tako čak mi ne žele ni novi uređaj isporučiti bez obzira što ja tražim da platim uređaj ali odgovarajući a ne alternativu uređaj košta 150 eura zanemarivo prema vrijednosti chillera koji sada radi na priručnu regulaciju koju sam složio od onog što sam imao . Napomena firma Jucker je prestala sa proizvodnjom i to je sada dodatna otegotna okolnost te upućuju na Dixell direktno a u Dixell-u na Empor. Vjerujem da mfcc ima rješenje Hvala.

Evo upravo sada pročitah vaš post koji me dobro zainteresiaro. Ovo što vi imate a odnosi se na senzore. Takvi senzori sa pomočnom energiom (+5V) zovu se stručno aktivni, dok oni koji se samo baziraju na PTC otrornicima zovu se pasivni. Ovako kako ste mi opisali teško da vam mogu dati precizni odgovor ili još bolje riješenje vašeg problema. Za to bi mi trebala potpuna dokumentacija (projekti automatskog upravljanja) kao i potpuni uviđaj na licu mjesta pravog stanja stvari. Ja sam u ZG pa ako ste tu mogao bih to pogledati i pomoći.

miran18
07.03.2009., 18:29
Na žalost nisam u Zagrebu u Rijeci sam . Vrlo malo ljudi se uopće sretalo sa Dixellovom regulacijom ali ja to gledam malo drugačije kao svaki drugi uređaj i ovaj ima nekakvu logiku samo mi se čini da se ovaj uređaj radi kao univerzalni uređaj i da se mogu na njega postaviti bilo kakvi osjetnici ali za to se kod podešavanja set pointa treba odabrati pravi kod za te osjetnike budući da se u upustvima za programiranje nalazi nekoliko mogućnosti mislim da mi stvara problem za upravljanje kombinacija tih kodova jer se u postavkama za osjetnike odabire kombinacija kodova koja je u knjižici od Juckera odabrana i ja se stalno držim kombinacije od Juckera u upustvima od Dixsella postoji nekoliko mogućnosti a ako se počnem igrati sa tim to je kao pogađanje šifre za otvaranje sefa to bez tehničke podrške proizvođača ne ide . A ako se pridržavam kombinacije koju je odabrao Jucker dešava se kao u gore navedenom , rekli bi naši ljudi a uf problem und dan komen velika vaser voda i odnese sve u ...

Bez obzira na sve veliko hvala

puger
08.03.2009., 20:45
carel ti isto ima opciju kontrole ventilatora 0-10v

masy
09.03.2009., 11:06
Pozdrav svima!

namjeravam kupiti klimu zidnu VIVAX ACP12GEH 3,5Kw, ne treba mi ništa spektakularno,nego samo da šljak i hladi po ljeti. Dosta dobro izgleda,da li netko ima s njima iskustva,kakva je kvaliteta i funkcionalnost? Kaže mi frend koji radi s klimama da je koncepcija zapravo ista kod njih većine,ima razlike u završnog obradi,ali zapravo rade na istom principu.

hvala!

cilla
09.03.2009., 12:35
imam ja VIVAX klimu, ali ne znam koji model

nisam je birala jer je već bila automatski u novom stanu, ali je za sada ok

meni služi i za grijanje jer ja sam na moru pa se tako i grijem
doduše prošlo je manje od godinu dana korištenja, i nisam imala problema niti zamjerke za rad

jedino što je ova moja neki C ili D energetski razred, što ja ne bih izabrala da sam mogla sama birati ali što je tu je tu je :ne zna:

u prošlom podstanarskom stanu sam imala LG klimu i ja ne primjećujem da je ta bila nešto bolja, a vjerujem da su ove jeftinije od ostalih

Tacuma
09.03.2009., 12:50
Ne želim da ispadne reklama jer ja između ostalog radim i s Vivaxom, ali taj model ti je energetski razred A, plin je R410A i klima je OK.
Ono zbog čega su inače solidne je to što imaju sistem odleđivanja pa si bez brige za temperaturu po zimi. Ja sam u kont.dijelu i na uredu sam imao za probu najobičniju Vivaxicu klase D i s plinom R407C. Grijala je dan i noć po zimi bez problema, ali troši nešto više struje.
Ako ti klima neće raditi non-stop, energetski razred ti neće imati veliku ulogu, samim tim jer ju nećeš puno koristiti. Ako će ti raditi stalno, onda koju god marku klime da kupuješ, gledaj da ima ovo prvo gore navedeno.

Slatky
09.03.2009., 18:07
moja isto vivax 35 AEL radi bez greške

Momakipo123
14.03.2009., 10:14
prodajem vanjsku jedinicu od klime tadiran infinity glory gtm-12h ionizator 3,6kw, imamo i unutarnju jedinicu ali se elektomotor pokvario pa unutarnja jedinica ne radi ako nekom treba za djelove neka se javi. cijena po dogovoru. sve informacije na PP

mislim, dakle jesam
14.03.2009., 17:42
Lijep pozdrav svima.

Evo imam nekakvih problema sa klimom u vikendici. Naime, jucer smo je palili i kad bi se ona upalila nakon minute i 48 sekundi prestala bi raditi, znaci ne bi ''vrtjela''. I onda opet nakon 2 minute proradi i onda opet 1 i 48 sekundi radi pa se ugasi. Probali smo sve, izvaditi baterije iz daljinskog pa opet isto,. Zanima me da li je itko imao slican slucaj ili mozda zna u cemu je problem...

Hvala svima

black1888
14.03.2009., 21:39
pa možda je ohladila do onoliko stupnjeva koliko ste naštimali, pa prestala radit...:ne zna:

glupko
15.03.2009., 12:26
Lijep pozdrav svima.

Evo imam nekakvih problema sa klimom u vikendici. Naime, jucer smo je palili i kad bi se ona upalila nakon minute i 48 sekundi prestala bi raditi, znaci ne bi ''vrtjela''. I onda opet nakon 2 minute proradi i onda opet 1 i 48 sekundi radi pa se ugasi. Probali smo sve, izvaditi baterije iz daljinskog pa opet isto,. Zanima me da li je itko imao slican slucaj ili mozda zna u cemu je problem...

Hvala svima
Da , ali kako si ju upalio , u koje režimu , kolika je zadana tražena temperatura , kolika ti je temperatura prostora ....
Da li tako radi i u režimu grijanj i u režžimu hlađenja ....
Provjeri postavke na daljincu probaj ih promijeniti pa javi šta je možda si već dobio odgovor u postu prije!

CaptKirk
24.03.2009., 12:30
Bog svima!
Imam problem s LG klimom (ne znam točno koji model,montirana 2002.godine).
Kad radi u modu grijanja,prvih pola sata je sve ok,a zatim počinju problemi. Naime,u toku rada (grijanja) unutarnja jedinica naglo prekine napajanje (isključi se pa upali zelena lampica) što je popraćeno naprasitim i bučnim gašenjem vanjske jedinice koji kao da naglo ispusti veliku količinu zraka...Nakon toga desetak sekundi puše hladni zrak pa odlazi u defrost. Šta klima duže radi to se sve učestalije ponavlja ovaj problem. Može li me netko savjetovati da li je problem s elektronikom ili je nešto drugo u pitanju? (Od dva majstora koja su mi bila nisam dobio nikakav konkretni odgovor osim što su prekontrolirali tlakove i plin i rekli da je sve u redu s te strane?
Inače,klima grije sasvim dobro dok normalno radi...
Ako netko nešto zna,hitno mi je,hvala unaprijed!

glupko
24.03.2009., 18:34
Pa gledaj ovako da bi klima grijala unutarnji prostor mora hladiti vanjski ; što znači da ujedno hladi i svoj "radni prostor" tj. sama sebe (vanjska jedinica) kad bi radila u nedogled smrzla bi se totalno i krepala bi pa ona kada dostigne željenu temp. sama si okrene proces (grijanje hlađenje) da ne dođe do totalnog smrzavanja a zvukovi zraka koje čuješ je potisak plina kroz kapilaru (TEV) pri okretanju procesa od strane same klime .
Sve u svemu to ti je sasvim normalna pojava

CaptKirk
24.03.2009., 21:41
Hvala na odgovoru,no kužim ja kako ona radi. Ipak je 8 godina "slušam". Ovdje se sigurno radi o nečemu,jer se na sekundu potpuno isključi unutarnja jedinica, Ugasi se čak prva zelena lampica koja indicira da je klima uključena.Kod normalnog odlaska u "defrost" nikad se nije potpuno isljučivala. Ja osobno sumnjam na elektroniku tj napajanje ali sam htio viditi da li je netko imao sličan problem s LG-om.Inače,model je LS-R1 126ABL.

puger
24.03.2009., 22:36
elektronika ili 4putni ventil ili plin
ili samo los kontakt negdje na zicama pa klima nakratko ostane bez napajanja ugasi se lampica 4putni ventil pusti naopako smjer plina i cuje se jako šištanjei nakon cca 2-3 min klima opet normalno grije

Kikica123
26.03.2009., 07:23
dobro jutro,

molila bih pomoć. Ovo je tlocrt stana i nacrtana je klima gdje smo je mi zamislili. E sad, do vanjske jedinice ima 5,2 metra. Da li je dovoljan klima od 3.5KW? ne bi išli na skupu varijantu ako nije potrebno, samoželim da mi hladi, za grijanje nije bitno. Čini mi se ok KLIMA UREĐAJ Vailant V 11-035 W, A razred i ima 3.5kW. Da li moram dopunjavati plin obzirom da je više od 5 metara, te da li će ukoliko ju stavim u hodnik ( koji je 5,8m2 ) biti dovoljno da po potrebi hladi desnu ili lijevu sobu. Desna soba gleda na jug, a lijeva na sjever.

http://img255.imageshack.us/img255/7066/klima.jpg (http://img255.imageshack.us/my.php?image=klima.jpg)

hvala unaprijed na odgovoru

mfcc
27.03.2009., 16:19
dobro jutro,

molila bih pomoć. Ovo je tlocrt stana i nacrtana je klima gdje smo je mi zamislili. E sad, do vanjske jedinice ima 5,2 metra. Da li je dovoljan klima od 3.5KW? ne bi išli na skupu varijantu ako nije potrebno, samoželim da mi hladi, za grijanje nije bitno. Čini mi se ok KLIMA UREĐAJ Vailant V 11-035 W, A razred i ima 3.5kW. Da li moram dopunjavati plin obzirom da je više od 5 metara, te da li će ukoliko ju stavim u hodnik ( koji je 5,8m2 ) biti dovoljno da po potrebi hladi desnu ili lijevu sobu. Desna soba gleda na jug, a lijeva na sjever.

http://img255.imageshack.us/img255/7066/klima.jpg (http://img255.imageshack.us/my.php?image=klima.jpg)

hvala unaprijed na odgovoru

Na žalost ne vidim koliko su vam velike sone (m2), pa bih vas molio da i to naznačite, kao i kakva je izolacija stana i koliko su vam veliki prozori od soba, na koju stranu gledaju. Trebali bi još naznačiti u kojem djelu HR se nalazi stan. Tek sa tim informacijama mogao bi vam točno dati odgovore na vaša pitanja.

Kikica123
27.03.2009., 22:29
Stan je u Zagrebu. Lijeva soba je 18m2 i gleda na sjever, nema prozora već su dvokrilna balkonska vrata ( ca. 140x200 cm ), desna soba je 14m2 i gleda na jug i isto ima dvokrilna balkonska vrata ( 140x200 cm ).
Zgrada je stara 40 god. neznam kakva je izolacija, mi smo zadnji kat, ravan je krov. Želim da mi se temp. može spustiti za par stupnjeva.

hvala na odgovoru.

mfcc
28.03.2009., 09:19
Stan je u Zagrebu. Lijeva soba je 18m2 i gleda na sjever, nema prozora već su dvokrilna balkonska vrata ( ca. 140x200 cm ), desna soba je 14m2 i gleda na jug i isto ima dvokrilna balkonska vrata ( 140x200 cm ).
Zgrada je stara 40 god. neznam kakva je izolacija, mi smo zadnji kat, ravan je krov. Želim da mi se temp. može spustiti za par stupnjeva.

hvala na odgovoru.

obzirom da se stan nalazi na zadnjem katu ispod ravnog krova, zgrada je stara 40 godina što znaći da nema termo fasadu,jedino još niste naveli imate li pvc/alu stolariju, sve to navodi na zaključak kako imate ljeti velika temp. opterečenja. U termo dinamici to se stručno zovu toplinski gubici. Idealno bi bilo (ako financije dozvoljavaju) da montirate u svaku sobi po jednu jedinicu od 2.7kW. S tim bi dobili kvalitetnu klimatizaciju cijelog stana tj soba gdje se najviše boravi. Prijedlog kojeg ste naveli ima nedostatke, tj.on je moguč ali bi morali napraviti ustupke. Konkretno, on je moguč ali da bi hladili iz hodnika obe sobe set point željene temp. na klimi morali bi spustiti za par stupnjeva i klimu podesiti na najvišu brzinu puhanja (veča potrošnja el. energije) kako bi donekle ohladili sobe. Najkritičnija vam je soba koja gleda na jug i u njoj čete imati najveće toplinske gubitke. Da rekapituliram. Moguče je ugraditi 3.5kW klimu u hodnik i hladiti ostale dvije prostorije, ako na njoj spustite temp. za par stupnjeva ,podesite krilca istrujnog otvora prema sobama i ventilator podesite na veču brzinu rada. Međutim morate znati kako će vam hodnik biti podhlađen (za 3-4°C) u odnosu na ostale dvije prostorije. Obratite pažnju i na činjenicu kako vam je hodnik mali pa će klima doseći brzo željenu temp. nakon koje više neće hladiti (radit će samo ventilator) a da u ostalim prostorijama nečete imati temp. koju bi željeli. U tom slučaju morat čete još smanjiti set point (željenu) temp. na klimi. Razdaljinu koju ste naveli može savladati klima od 3.5kW uz moguče neznatno nadopunjavanje freonom (odredit će serviser ako je potrebno). Ako je montirate kako ste predložili mislim da će vam klima za vrijeme velikih temperatura biti stalno uključena iz razloga položaja stana (ispod ravnog krova), položaja soba (južna soba) i loše izolacije zgrade.

Rubelj grill
28.03.2009., 14:30
mfcc, ja sam u vrlo slicnoj situaciji, samo sto su meni te dvije prostorije jos vece, po 22 odnosno 28 m2. isto zadnji kat, jos starija zgrada, medjutim upravo se radi unutarnja fasada (valjda termo?) nemam balkona, novi PVC prozori, oko 140x180cm u svakoj prostoriji. napominjem da ce u sklopu ove vece biti i kuhinja. klima ne treba imati opciju grijanja (makar pretpostavljam da sve novije imaju) zbog centralnog.

mene sada zanima, kolika je proporcionalno razlika u cijeni za jednu jacu (hodnik), odnosno 2 slabije(po sobama) unutarnje jedinice, kljuc u bravu?

stojan
28.03.2009., 17:59
klima mitsubishi
pušta plin na vrhu kompresora gdje se spajaju žice na kompresor
dal je vrisnuo kompresor ili se to da popraviti

glupko
28.03.2009., 19:10
klima mitsubishi

Daj sliku pa ti javim:top:

stojan
28.03.2009., 20:51
Daj sliku pa ti javim

Evo

puger
29.03.2009., 14:05
klima mitsubishi

nema popravka novi kompresor

mfcc
29.03.2009., 15:28
mfcc, ja sam u vrlo slicnoj situaciji, samo sto su meni te dvije prostorije jos vece, po 22 odnosno 28 m2. isto zadnji kat, jos starija zgrada, medjutim upravo se radi unutarnja fasada (valjda termo?) nemam balkona, novi PVC prozori, oko 140x180cm u svakoj prostoriji. napominjem da ce u sklopu ove vece biti i kuhinja. klima ne treba imati opciju grijanja (makar pretpostavljam da sve novije imaju) zbog centralnog.

mene sada zanima, kolika je proporcionalno razlika u cijeni za jednu jacu (hodnik), odnosno 2 slabije(po sobama) unutarnje jedinice, kljuc u bravu?

Možete li napraviti tlocrt stana kako bi vam mogao konkretno i detaljno odgovoriti na vaše pitanje? I napišite u kojem djelu HR je stan.

glupko
29.03.2009., 20:50
klima mitsubishi

Ako je rup točno ne tom spoju koji si označio onda sorry.
Slijedi ti ili izmjena kompresora ili nova klima , vidi kod obližnjih servisa koliko će ti uzeti za izmjenu kompresora pa ocijeni s obzirom na starost klime koliko ti ju se isplati popravljati .

Rubelj grill
30.03.2009., 08:45
Možete li napraviti tlocrt stana kako bi vam mogao konkretno i detaljno odgovoriti na vaše pitanje? I napišite u kojem djelu HR je stan.

http://i42.tinypic.com/10r0qb5.jpg

evo, bas sam se jucer igrao s uredjenjem interijera pa imam tlocrt, zanemarite napisane mjere, nisu tocne, samo sam gledao da pogodim omjere dviju soba i hodnika.

inace, sadasnja klima je smjestena u desnoj prostoriji (gleda na istok) i hladi tu sobu dok do druge i ne dopire bas. stan se nalazi u centru zagreba.

stojan
30.03.2009., 22:00
Ako je rup točno ne tom spoju koji si označio onda sorry.
Slijedi ti ili izmjena kompresora ili nova klima , vidi kod obližnjih servisa koliko će ti uzeti za izmjenu kompresora pa ocijeni s obzirom na starost klime koliko ti ju se isplati popravljati .

ok, hvala, mislio sam da se to da nekako povariti ili zalemiti ali ...

Krijes Sedam
01.04.2009., 19:31
Bok svima!
Kako ova tema ipak ima 51. stranicu :o , da li bi mi netko tko se kuži u klime moago malo pomoći?

Namjeravam kupti klima uređaj koji ima sljedeće karakteristike:
- za 35m2 prostora
- da ima i grijanje
- inverter
- unutarnja i vanjska jedinica (zidna)
- ionizator

Važnija mi je kvaliteta i pouzdanost nego cijena, a sa ugradnjom sam ukupno spreman platiti 4-5.000kn.
Da li bi mi mogli preporučiti nekog proizvođača?
Čisto da krenem od neke točke u daljnju potragu :)
Puno hvala!

glupko
01.04.2009., 21:21
ok, hvala, mislio sam da se to da nekako povariti ili zalemiti ali ...

Ma sve se to da napraviti ali sam popravak bi ti bio jako skup jer oduzima jako puno vremena te ti nitko neće dati garanciju na rad istoga poslije takvog zahvata !

stojan
01.04.2009., 21:42
Ma sve se to da napraviti ali sam popravak bi ti bio jako skup jer oduzima jako puno vremena te ti nitko neće dati garanciju na rad istoga poslije takvog zahvata !

--imam dobrog prijatelja koji se time bavi samo ne znam dali da ga davim s tim

glupko
01.04.2009., 21:52
Pa probaj , možda ima neki kompresor urashodu a da je ispravan pa ti zamijeni i to je to , barem ćeš jeftinije proći.

Dalm
02.04.2009., 15:20
Pozdrav
Razmisljam o kupovini inverter klima uredjaja od 5kw. Vecim dijelom bi se koristio za hladjene soba u potkrovlju ali i ponekad i za grijanje istih.

Imate iskustva s Vaillant klima uredjajima? Zanima me model V 7-050 NW.
http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Proizvodi/Ekoloski_klima_ureoaji/Klima_uredjaji/produkt_vaillant/climaVAIR_plus.html

Ako to ne valja sto preporucate?
Hvala

mfcc
02.04.2009., 20:26
Pozdrav
Razmisljam o kupovini inverter klima uredjaja od 5kw. Vecim dijelom bi se koristio za hladjene soba u potkrovlju ali i ponekad i za grijanje istih.

Imate iskustva s Vaillant klima uredjajima? Zanima me model V 7-050 NW.
http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Proizvodi/Ekoloski_klima_ureoaji/Klima_uredjaji/produkt_vaillant/climaVAIR_plus.html

Ako to ne valja sto preporucate?
Hvala

Vaillant je poznat po grijanju a nikako po hlađenju. Prije nekih 6-7 godina ušao je i u tu branšu kako bi uzo jedan dio kolača. Proizvodi se u Kini, a čiji kompresor ima nebi znao reći. Najbolje neka to kažu monteri koji su postavljali Vaillant klime. Pošto nisu previše rasprostranjeni (pojavili su se prije nekoliko godina u HR) ne može se pouzdano reći ništa o njihovoj kvaliteti. Koliko znam po pričanju sa monterima za sada nisu imali nekih večih problema sa njima.
Inače ako si možete priuštiti ,moja preporuka u svakom pogledu su Japanci (Daikin, Mitshubishi, Toshiba, Fujitsu, Panasonic), pogotovo ako želite ugraditi inverter.
Sve o klimatizaciji možete pročitati u mojim postovima.

mfcc
02.04.2009., 20:40
Bok svima!
Kako ova tema ipak ima 51. stranicu :o , da li bi mi netko tko se kuži u klime moago malo pomoći?

Namjeravam kupti klima uređaj koji ima sljedeće karakteristike:
- za 35m2 prostora
- da ima i grijanje
- inverter
- unutarnja i vanjska jedinica (zidna)
- ionizator

Važnija mi je kvaliteta i pouzdanost nego cijena, a sa ugradnjom sam ukupno spreman platiti 4-5.000kn.
Da li bi mi mogli preporučiti nekog proizvođača?
Čisto da krenem od neke točke u daljnju potragu :)
Puno hvala!

Ako želite konkretan odgovor sa detaljnim obrazloženjem bilo bi dobro da napišete gdje se stan nalazi, njegov položaj u odnosu na strane svijeta, kakva mu je izolacije (fasada, pvc/alu prozori), ima li i koji su dizači topline (TV, računalo, pečnica, br. ljudi koji borave,...). Poželjno bi bilo ako bi mogli nacrtati tlocrt stana.
Navedite da li bi klima koristila samo za hlađenje, povremeno grijanje ili oboje. Kad želite da vam netko precizno odgovori na vaše pitanje morate mu uvjek dostaviti gore navedene podatke.
Što se pak tiče ionizatora (ako baš inzistirate na njemu) najbolja solucija vam je da ga kupite kao samostalni uređaj a ne u kompletu sa klimom, jer oni u klimi su daleko slabiji od samostalnih tj manje učinkovitiji. Napomena, današnje gotovo sve klime (split sistemi) imaju funkciju hlađenja i grijanja.

mfcc
02.04.2009., 20:54
http://i42.tinypic.com/10r0qb5.jpg

evo, bas sam se jucer igrao s uredjenjem interijera pa imam tlocrt, zanemarite napisane mjere, nisu tocne, samo sam gledao da pogodim omjere dviju soba i hodnika.

inace, sadasnja klima je smjestena u desnoj prostoriji (gleda na istok) i hladi tu sobu dok do druge i ne dopire bas. stan se nalazi u centru zagreba.

Na vašem mjestu bih ugradio još jednu split klimu u lijevu sobu (28 m2) koja gleda na zapad. S obzirom da u njoj imate nekoliko dizalica topline (TV, pečnica, ljudi koji u njoj borave),da se nalazi na zadnjem katu ispod ravnog krova, bilo bi idealno montirati klimu od 4 kW. Pošto su prozori sobe orjentirani prema sjeveru, mogla bi proči klima od 3.5 kW (slabiju ne bi preporučio radi gore navedenih razloga). Klimatizaciju dviju soba pomoču jedne klime nikada ne preporučujem (iako je takva klimatizacija moguča uz određene ustupke) iz razloga koje možete pročitati u mojim postovima, da se tu opet ne ponavljam po ko zna koji puta. Ako nešto nije jasno u tim postovima, stojim na raspolaganju kao i do sada. :)

Dalm
03.04.2009., 13:43
Vaillant je poznat po grijanju a nikako po hlađenju. Prije nekih 6-7 godina ušao je i u tu branšu kako bi uzo jedan dio kolača. Proizvodi se u Kini, a čiji kompresor ima nebi znao reći. Najbolje neka to kažu monteri koji su postavljali Vaillant klime. Pošto nisu previše rasprostranjeni (pojavili su se prije nekoliko godina u HR) ne može se pouzdano reći ništa o njihovoj kvaliteti. Koliko znam po pričanju sa monterima za sada nisu imali nekih večih problema sa njima.
Inače ako si možete priuštiti ,moja preporuka u svakom pogledu su Japanci (Daikin, Mitshubishi, Toshiba, Fujitsu, Panasonic), pogotovo ako želite ugraditi inverter.
Sve o klimatizaciji možete pročitati u mojim postovima.

Zahvaljujem na odgovoru.
Za Vaillant sam dobio rabat pa je bio povoljan ali ipak sam imao rezerve. Inace sam razmisljao o Mitshubishi SRK/C50ZG-S za 8400kn (bez montaze).

mfcc
03.04.2009., 17:16
Zahvaljujem na odgovoru.
Za Vaillant sam dobio rabat pa je bio povoljan ali ipak sam imao rezerve. Inace sam razmisljao o Mitshubishi SRK/C50ZG-S za 8400kn (bez montaze).

Ako vam financije to dozvoljavaju uzmite si Mitshubishi jer su to izuzetno kvalitetne klime, i sa njima nema nikakvih problema, pogotovo kad su inverteri u pitanju.

Krijes Sedam
03.04.2009., 20:04
Ako želite konkretan odgovor sa detaljnim obrazloženjem bilo bi dobro da napišete gdje se stan nalazi, njegov položaj u odnosu na strane svijeta, kakva mu je izolacije (fasada, pvc/alu prozori), ima li i koji su dizači topline (TV, računalo, pečnica, br. ljudi koji borave,...). Poželjno bi bilo ako bi mogli nacrtati tlocrt stana.
Navedite da li bi klima koristila samo za hlađenje, povremeno grijanje ili oboje. Kad želite da vam netko precizno odgovori na vaše pitanje morate mu uvjek dostaviti gore navedene podatke.
Što se pak tiče ionizatora (ako baš inzistirate na njemu) najbolja solucija vam je da ga kupite kao samostalni uređaj a ne u kompletu sa klimom, jer oni u klimi su daleko slabiji od samostalnih tj manje učinkovitiji. Napomena, današnje gotovo sve klime (split sistemi) imaju funkciju hlađenja i grijanja.

Imaš pravo, potrebno je više detalja :)
Stan se nalazi na lokaciji Novi-Zagreb (Dugave-Kamenarka), ima 34m2, na 3. katu je, u potkrovlju (ali ima ravan strop iznad kojeg je krov), sam živim u stanu i u stanu maximalno boravi 2-3 ljudi, ali uglavnom je za jednu osobu.

Svi prozori gledaju na SI, a u prostoriji se nalazi još i LCD TV, PC, DVDplayer, mikrovalna, hadnjak, pećnica.
Stan ima dobru izolaciju, susjede imam samo ispd stana i uz zid dnevnog boravka/kuhinje (vidi tlocrt).
Klima bi se koristila tijekom ljetnih mjeseci za hlađenje, par sati dnevno, te tijekom travnja i listopada kada toplana isključi radijatore, a vani nije još pretoplo.

Prilažem tlocrt.
Puno hvala na savjetima! :top:

mfcc
04.04.2009., 19:34
Imaš pravo, potrebno je više detalja :)
Stan se nalazi na lokaciji Novi-Zagreb (Dugave-Kamenarka), ima 34m2, na 3. katu je, u potkrovlju (ali ima ravan strop iznad kojeg je krov), sam živim u stanu i u stanu maximalno boravi 2-3 ljudi, ali uglavnom je za jednu osobu.

Svi prozori gledaju na SI, a u prostoriji se nalazi još i LCD TV, PC, DVDplayer, mikrovalna, hadnjak, pećnica.
Stan ima dobru izolaciju, susjede imam samo ispd stana i uz zid dnevnog boravka/kuhinje (vidi tlocrt).
Klima bi se koristila tijekom ljetnih mjeseci za hlađenje, par sati dnevno, te tijekom travnja i listopada kada toplana isključi radijatore, a vani nije još pretoplo.

Prilažem tlocrt.
Puno hvala na savjetima! :top:

Klimu bi morali ugraditi u dn. boravak (prostorija gdje se najviše boravi) i to na sjeverni zid dn. boravka (ako mislite sa njom hladiti i spavaču sobu) tj. na zid koji se nalazi nasuprot ulaznih vraka dn. boravka. Montirajte je baš u liniji sa tim vratima. Tako kad ćete želiti hladiti i spavaču sobu samo otvorite vrata od dn. boravka i vrata od spavače sobe (vrata od kupaonice obavezno zatvorite kako bi dobili manji volemun/površinu za hladiti, kako bi smanjili toplinsko opterečenje i smanjili potrošnju el. energije). Kod hlađenje (klimatiziranja) spavače sobe morat će te klimu postaviti na veču brzinu istrjujavanja zraka, smanjiti set point temp. za nekih dva stupnja od one koja vam je dovoljna za dn. boravak i krilca usmjetiti prema ulaznim vratima dn. boravka. Jedino takvom regulaciom klime možete ohladiti spavaču sobu pomoću jedne unutrašnje jedinice.
Za 5000kn (sa montažom) jedino možete kupiti Panasonic inverter i to kad je na akciji(Metro). Idealna snaga klime za vaš stan bila bi 4 kw, međutim mislim kako bi mogla proči i 3.5 kW. Ako se klimom prije svega netko misli hladiti uvijek preporučujem da se vanjska jedinica (ako je to moguče) montira na sjeverni zid kako bi klima imala najbolju učinkovitost (najmanji toplinski gubici zbog nemogučnosti utjecaja sunca na izmjenu topline vanjske jedinice sa zrakom). U klimatizaciji i meteorologoji temp. vanjskog zraka uvijek se mjeri na sjevernoj strani (nema utjecaja sunčevog zagrijavanja),na visini od dva metra iznad travnate površine.

Širike
04.04.2009., 21:47
Ne znam ama baš ništa o klimama :bonk: i ako može mala pomoć od mfcc.

Da objasnim.Živim na moru (primorsko-goranska županija na granici sa istarskom županijom uz more blizu trajekta Brestova-Porozina za Cres).Kuća se ne nalazi uz samo more nego više u palnini.Do mora ima 4 km, ali se vidi sa terase i prozora. Kuća je starije gradnje vjerovatno negdje početkom 1900. god ali je renovirana 1998.god. Kuća je ukopana djelomično u zemlju tako da je prizemlje tzv. konoba, onda je kat na kojem živim i tavan.Zidovi kuće su široki 75-80 cm. Kat na kojem se živi je veličine 55 m2 s time da se grije samo 38 m2 (kuhinja i dnevni boravak koji su odvojeni vizualnim zidom visine do pasa) te spavaća soba (ako se pusta vrata otorena), kupaona se grije sa malom puhalicom. Kuća nema posenbnu izolaciju na sebi sem tih zidova širine 75-80 cm. Iznad nas je tavan cijelom dužinom kuće s time da je tavan ustvari podijeljen na dva dijela. U jedan dio tavana se može ući iz kuće taj dio je iznad kuhinje, dnevnog boravka i spavaće sobe a u drugi dio tavna se ulazi sa sjeverne strane kuće jer je kuća ukopana u zemlju zbog terena pa je tavan na tom dijelu kao prizemlje kuće izgleda ali kada se stane na zapadnu stranu kuće onda se vidi da je kuća ustvari još kat na kojem se živi i on djelomično izgleda kao prizemlje te konoba u samom prizemlju.Od tavan nas dijeli knauf i grede na kojmemu su daske na podu te je visina tavana u sredini 175 cm.Ispod kuće je konoba u dužini kuhinje,dnevne sobe i spavaće sobe. Na podu kuće je parket i pločoce, a konobu do kata dijeli betonska deka.Kuća je dugačka oko 17 m (sveukupno) a širina joj je 4 m, s timda to varira jer su prozori uvučeni prema van. Zato se na nacrtu kuće ne vide debeli zidovi i kada se računa taj nacrt dođe oko 52.3 m2 ali tu fale ti prostori od prozora i vrata pa se doda još oko 3-4 m2.Za sada se grije kuća sa termo peći,ali pošto u najvećoj zimi račun od struje dolazi do 900 kn htjela bih promijeniti način grijanja. Zimi temperatura se ne spušta niže od -10 C, a ljeti se penje i do 35 C u hladu. Snijeg pada svake druge godine i ne zadržava se na tlu duže od dana, najviše je bilo do sada između 3-5 dana jedne godine visine oko 10 cm. Kuća je smještena okomito naspram mora tako da većina prozora na kući gleda prema zapadu (kao i dvoja ulazna vrata od kuće), a jedan prozor gleda prema istoku (kuhinjski). Sjeverni dio kuće je okrenut prema planini, a južni prema moru i na njima nema prozora s time da se na južni dio kuće "naslanja" (spojene su jednim dijelom) druga kuća tako da kada se gleda kuće odozgora izgledaju na slovo T ali okrenuto naopačke. Visina stropa u kući je 2.5 m. Prozori na kući su drveni sa vratnicama (grilje) veličine V 95 x Š 85 cm . Ljeti (7-8 mj.) kada vrućine znaju biti velike do 35 C u hladu a po noći do 25 C hladimo kuću sa ventilatorom, ali bi nam i za to dobro došla klima,ali prvenstveno je zbog grijanja zimi.U kući živi dvoje ljudi. Selo gdje se nalazi kuća je smješteno kao u jednom plalninskom procjepu pa vječito malo puše i kada je najveća vrućina u ljeti. A u zimi znaju biti jaka bura i juga (većinom ih bude oko 5 na godinu zajedno) zato je kuća tako i smještena da bura i jugo što manje "tuku" u kuću, a pogotvo kada su velike kiše.

Ovo je nacrt kuće ugrubo :

http://public.fotki.com/zvijezdadanica/nacrt-kue-ugurbo/ (nadam se da se možete snaći,jer u principu nemam pravi nacrt od kuće)

Rečeno mi je da bi bilo dobro ugraditi Panasonic klimu sa inverterom od 3.5 kw (ako sam dobro zapamtila to sa kw?!) jer da bi se račun za struju na taj način smanjio po zimi.

Molim vas ako možete iznijeti vaše mišljenje?

Hvala vam unaprijed

zrixy
05.04.2009., 08:11
Imam jedno pitanje za nekoga tko se razumiije u postavljanje klima uređaja. Imam dvoetažni stan (gornja etaža je potkrovlje). Na doljnoj etaži je kuhinja, dnevni boravak i blagavaona (wc i hodnik), a na gornjoj mala galerija i dvije sobe (i kupaona). E sad, gore je nemoguće staviti vanjsku jedinicu. Jedino mjesto gdje se može staviti vanjska jedinica jest balkon koji se nalazi ispod lijevo od potkrovlja. Je li to moguće izvesti? Da li staviti sistem sa jednom vanjskom i dvije unutarnje jedinice (stan ima 90 m2) ili nekako drugačije? I zanima me kolika je otprilike cijena takve investicije. Koliko košta postavljanje klima uređaja, odnosno koliko košta po metru postavljanje onih cijevi?

Uh nadam se da bu netko skužio kaj sam htjela reći. :D
Hvala!

Krijes Sedam
05.04.2009., 11:44
Klimu bi morali ugraditi u dn. boravak (prostorija gdje se najviše boravi) i to na sjeverni zid dn. boravka (ako mislite sa njom hladiti i spavaču sobu) tj. na zid koji se nalazi nasuprot ulaznih vraka dn. boravka. Montirajte je baš u liniji sa tim vratima. Tako kad ćete želiti hladiti i spavaču sobu samo otvorite vrata od dn. boravka i vrata od spavače sobe (vrata od kupaonice obavezno zatvorite kako bi dobili manji volemun/površinu za hladiti, kako bi smanjili toplinsko opterečenje i smanjili potrošnju el. energije). Kod hlađenje (klimatiziranja) spavače sobe morat će te klimu postaviti na veču brzinu istrjujavanja zraka, smanjiti set point temp. za nekih dva stupnja od one koja vam je dovoljna za dn. boravak i krilca usmjetiti prema ulaznim vratima dn. boravka. Jedino takvom regulaciom klime možete ohladiti spavaču sobu pomoću jedne unutrašnje jedinice.
Za 5000kn (sa montažom) jedino možete kupiti Panasonic inverter i to kad je na akciji(Metro). Idealna snaga klime za vaš stan bila bi 4 kw, međutim mislim kako bi mogla proči i 3.5 kW. Ako se klimom prije svega netko misli hladiti uvijek preporučujem da se vanjska jedinica (ako je to moguče) montira na sjeverni zid kako bi klima imala najbolju učinkovitost (najmanji toplinski gubici zbog nemogučnosti utjecaja sunca na izmjenu topline vanjske jedinice sa zrakom). U klimatizaciji i meteorologoji temp. vanjskog zraka uvijek se mjeri na sjevernoj strani (nema utjecaja sunčevog zagrijavanja),na visini od dva metra iznad travnate površine.

Hvala lijepa!
Malo ću detaljnije potražit ove Panasonic..

A što kažeš na neku od ovih:
http://www.frigos.com.hr/item.php?kategorija_ID=3&item_ID=43
http://www.frigos.com.hr/item.php?kategorija_ID=2&item_ID=9
http://www.klimacentar.com/toshiba/inverter/ras-b16skvp-e-super-daisekai.html
http://www.klimacentar.com/panasonic/inverter/cs/cu-re12-gke.html
http://www.klimacentar.com/haier/inverter/hsu-12hva103/r2db.html

Možda preporuka za web site nekog kvalitetnog prodavača klima uređaja koji vrši i montažu?

mfcc
05.04.2009., 17:40
Imam jedno pitanje za nekoga tko se razumiije u postavljanje klima uređaja. Imam dvoetažni stan (gornja etaža je potkrovlje). Na doljnoj etaži je kuhinja, dnevni boravak i blagavaona (wc i hodnik), a na gornjoj mala galerija i dvije sobe (i kupaona). E sad, gore je nemoguće staviti vanjsku jedinicu. Jedino mjesto gdje se može staviti vanjska jedinica jest balkon koji se nalazi ispod lijevo od potkrovlja. Je li to moguće izvesti? Da li staviti sistem sa jednom vanjskom i dvije unutarnje jedinice (stan ima 90 m2) ili nekako drugačije? I zanima me kolika je otprilike cijena takve investicije. Koliko košta postavljanje klima uređaja, odnosno koliko košta po metru postavljanje onih cijevi?

Uh nadam se da bu netko skužio kaj sam htjela reći. :D
Hvala!

Moguče je montirati unutrašnju jedinicu na drugoj visinskoj razlici (bilo ona pozitivna ili negativna) u odnosu na vanjsku jedinicu. Kolika je max. ta razlika ovisi o kvaliteti i snazi klime (kompresora) tj o proizvođaču.Tu se treba paziti da kod vanjske jedinice (kada je ona na višoj razini od unutarnje) serviser napravi sifon kako kompresor ne bi ostao bez ulja. Današnje sve klime savladavaju sigurno do 5 metra visinske razlike a one kvalitetnije (japanski inverteri) i do 15 metara. Kod montaže split sistema u večini slučajeva preporučljivije je staviti dva odvojena mono-split sitema nego jedan multi-split (u vašem slučaju jedna vanjske i dvije unutrašnje jedinice). Razlog tome je prije svega u nižoj nabavnoj cijeni (multisplit su suplji), lakšoj i na kraju jeftinijoj montaži monosplit klima (manja dužina bakrenih cijevi). Često takva montaža zna ispasti i estetski lijepša. Do 5 metra udaljenosti vanjske od unutrašnje jedinice košta oko 1200kn dok svaki daljnji dužni metar monteri naplačuju 100 kn.

mfcc
05.04.2009., 17:51
Hvala lijepa!
Malo ću detaljnije potražit ove Panasonic..

A što kažeš na neku od ovih:
http://www.frigos.com.hr/item.php?kategorija_ID=3&item_ID=43
http://www.frigos.com.hr/item.php?kategorija_ID=2&item_ID=9
http://www.klimacentar.com/toshiba/inverter/ras-b16skvp-e-super-daisekai.html
http://www.klimacentar.com/panasonic/inverter/cs/cu-re12-gke.html
http://www.klimacentar.com/haier/inverter/hsu-12hva103/r2db.html

Možda preporuka za web site nekog kvalitetnog prodavača klima uređaja koji vrši i montažu?

Kao što sam već prije odgovorio, ako si možete priuštiti moja preporuka uvijek je japanski inverter (Daikin, Toshiba, Fujitsu,Mitshubishi, Panasonic). Koji god da kupili tu nemožete fulati (tu bih možda izdvojio Panasonic koji je za jednu stepenicu nešto slabiji od ostalih japanaca,ali je zato i nešto jeftiniji). Od niže klase (kinezi) za sada su se kao solidni pokazali Haier klime, koji osim prihvatljive nabavne cijene , solidne kvalitete imaju i odličnu servisnu podršku.

mfcc
05.04.2009., 18:13
Ne znam ama baš ništa o klimama :bonk: i ako može mala pomoć od mfcc.

Da objasnim.Živim na moru (primorsko-goranska županija na granici sa istarskom županijom uz more blizu trajekta Brestova-Porozina za Cres).Kuća se ne nalazi uz samo more nego više u palnini.Do mora ima 4 km, ali se vidi sa terase i prozora. Kuća je starije gradnje vjerovatno negdje početkom 1900. god ali je renovirana 1998.god..........

Ovo je nacrt kuće ugrubo :

http://public.fotki.com/zvijezdadanica/nacrt-kue-ugurbo/ (nadam se da se možete snaći,jer u principu nemam pravi nacrt od kuće)

Rečeno mi je da bi bilo dobro ugraditi Panasonic klimu sa inverterom od 3.5 kw (ako sam dobro zapamtila to sa kw?!) jer da bi se račun za struju na taj način smanjio po zimi.

Molim vas ako možete iznijeti vaše mišljenje?

Hvala vam unaprijed

Preporučio bi vam obavezno da uzmete inverter tip klime iz razloga što bi je osim grijanja koristili u ljetnim mjesecima i za hlađenje. U tom slučaju inverteri dolaze do izražaja i svojom manjom potrošnjom el. energije (30-40% u odnosu na on/off klime) opravdavaju uložen novac u njih. Prednosti i mane invertera pročitajte u mojim postovima. Unutrašnju jedinicu montirajte u dn. boravak. 3.5 kW bila bi dovoljna snaga ako bi po zimi temp. bile oko 0°C, no morate znati kako svim klimama pada učinkovitost s padom vanjske temp. Tako da invertari kod nekih 3°C (osim temp. na učinkovitost utječe i vlaga vanjskog zraka-klima češće odlazi u defrost) gube oko 7-8% svoje nominalne snage, na 0°C oko 10% snage itd. Na vašem mjestu razmislio bih radi gore navedenih činjenica o kupnji klime sange 4.5 - 5 kW. U slučaju da kupite 3.5 kW kod temp. nižih od 0°C teško da ćete moći zagrijati taj prostor na nekih 20-21°C, zato preporučujem nešto jaču.

Wolf359
07.04.2009., 09:14
Pozdrav!
Ne znam točno da li ima već ovo pitanje, ali me zanima kakve su klime marke Home / Gree (3.5 kW model)?

Još jedna klima koju razmatram je LG S12AH, ima kakvih iskustava neko s njom?

stojan
07.04.2009., 14:03
Ako vam financije to dozvoljavaju uzmite si Mitshubishi jer su to izuzetno kvalitetne klime, i sa njima nema nikakvih problema, pogotovo kad su inverteri u pitanju.

--riknuo mitsubishi nakon 34 mjeseca

mfcc
07.04.2009., 22:00
Pozdrav!
Ne znam točno da li ima već ovo pitanje, ali me zanima kakve su klime marke Home / Gree (3.5 kW model)?

Još jedna klima koju razmatram je LG S12AH, ima kakvih iskustava neko s njom?

Gree je jedna od tri (Haier, Midea, Gree) največih kineskih kompanija koja proizvodi klime. Dosta često možete naći neke no name klime koji su potpuno istog dizajna i karakteristika kao Gree klime. Kada to uočite znajte da su takve klime zapravo Gree ali naručene od nekog uvoznika za kojeg su na njegov zahtijev zaljepljeni neki drugi logotipi, tj imena. Konkretno Gree klime kao i ostali kinezi spadaju u nižu klasu što opravdavaju niskom cijenom u odnosu na druge.
Dok LG kao i ostali korejci (Samsung, LG) spadaju u srednju klasu. Cijena im je za par stotina kuna viša nego kinezima.

Wolf359
08.04.2009., 14:26
Hvala na odgovoru. Imao sam ponudu klime Horma 12NH1 (ne Home) ali budući da o njoj nisam ništa našao, odustao sam. Majstor je tvrdio da je to u osnovi Gree i da je zapravo dosta kvalitetna ali...

Jedino me još zapravo zanima ta LG klima zbog 5 godina garancije.

.pero vragec
08.04.2009., 14:36
Zanima me savijet za klimu od 3,5 kw sa inverterom.Ono što me zanima je best buy model to jest najbolji omjer uloženog i dobivenog a da sve to bude negdje između 3500 i 5000 kuna.
Ili ako netko zna da li ima i u kojim trgovinama akcija sa klima uređajima.

STINGer
08.04.2009., 16:46
Mene također zanima najjeftinija solucija za rashlađivanje prostorije od cca 22m2 (koja gleda na istok, ali je zadnji kat). Da li su uređaji bez grijanja (nije mi uopće potrebno jer imam etažno plinsko) jeftiniji? Naime, podstanar sam pa da nekako pokušam nagovoriti stanodavca da se baci u trošak :zubo: jer je ljeti prilično pakleno

Allergic
08.04.2009., 18:22
pozdrav cijenjeni forumasi

bome mogu se pohvaliti da sam procitao skoro cijeli thread i bili ste od velike pomoci.. skoro sve mi je jasno :D
anyway u stanu imam u planu rashladiti 2je sobe i citajuci vase postove pogotovo mfcc-ove dosao sam do zakljucka da moram staviti i dvije klime jer je sa jednom to nemoguce adekvatno rashladiti

imam sobe nekih 25 kvadrata sa pogledom na istocnu stranu s time da su krcate elektronikom znaci tv, komp, 2 recievera, dvd playeri i u svakoj sobi je prozor sa balkonskim vratima 3.5 x 1.5m tako da toplina fino cijeli dan siba kroz te zatvorene pvc prozore :D izolacija na kuci je dobra stoga gledajuci ove vase postove dolazim do zakljucka da mi je klima 2.6 kw taman
govorim naravno samo o hladjenju za grijanje je centralno zaduzeno

uglavnom molim pomoc o odabiru marke klime
da li je bolje uzeti japanca panasonica ili koreance samsunga ili pak kineza
vazno da se stvar nekvari i da radi tiho

petroumim se oko ovih proizvodjaca ;]

1. panasonic
2. lg
3. samsung
4 haier
5. midea

cijena klime nebi smjela biti visa od 2500 kn bez montaze
klima nemora biti inverterska jerbo ce raditi max 3 mjeseca
to preko ljeta kad su najvece sparine / vrucine
snaga 2.6 ili 3.5 zavisi sto se moze dobiti za te novce
vazan mi je tih rad i pouzdanost

svaki savjet je dobrodosao

hvala svima i nastavite sa dobrim radom

stojan
08.04.2009., 21:27
klima mitsubishi

-ponudili mi iz deltrona novu vanjsku jedinicu za 3500 kn ili ugradnju novog kompresora za 4500 kn. ja lijepo odnio vanjsku jedinicu u prike i rodjo zavario kompresor s CO2 uredjajom te klima radi ko zvrk. do kada će ne znam ali radi već 3 dana bez problema.

glupko
08.04.2009., 22:18
.pero vragec
Odi u Frigokor i uzmi Midein inverter

glupko
08.04.2009., 22:19
STINGer
Trk u Pevec po Vivaxa najjači brend među slabima
P.S. Ne zaj.....m se

kelj11
09.04.2009., 07:15
Mislim uzeti Hitachi klimu sa inverterom za hlađenje i dogrijavanje,
ima li itko iskustva sa dotičnima, kažu da su vrhunske...
Hvala

glupko
09.04.2009., 09:28
kelj11
Dobro misliš . Nisu vrhunske ali za te pare jesu

glupko
09.04.2009., 09:42
Ma raditi će ona jer ako sad radi znači da rođo nije ništa spržio.

STINGer
09.04.2009., 18:38
STINGer
Trk u Pevec po Vivaxa najjači brend među slabima
P.S. Ne zaj.....m se

Koliko je to otprilike novaca sa ugradnjom? U Pevecu pretpostavljam ne nude montažu? :zubo:

mfcc
09.04.2009., 20:22
Mislim uzeti Hitachi klimu sa inverterom za hlađenje i dogrijavanje,
ima li itko iskustva sa dotičnima, kažu da su vrhunske...
Hvala

Slove za dobre klime ali bilo bi dobro da pročitate ovdje na forumu jednu temu o Hitachi klimama, tj slučaj koji je imao jedan forumaš sa njihovim zastupnikom.
Mislim da je tu prije svega bila neprofesionalnost i neodgovornost zastupnika i njegovo podcjenjivanje kupca nego toliko loša kvaliteta Hitachi-ja.

kelj11
09.04.2009., 20:22
Odlučio sam se za ovaj model,zanima me ima li ga tko i kako je zadovoljan.
http://www.klimacentar.com/hitachi/inverter/ras-35wx8-rac-35wx8.html
Hvala

kelj11
09.04.2009., 20:48
Pročitao sam taj post i meni se čini da je u pitanju neprofesionalno ponašanje zastupnika Hitachi-ja,
ali u istom postu piše da je od dotičnog gospodina brat imao identičnu klimu sa kojom nije imao problema pa se nadam da je bio pojedinačni slučaj i da su naučili lekciju.

glupko
09.04.2009., 21:14
cca 2500 kn s montažom ovisi koliko će ti uzeti za montažu računaj da sam mašio za najviše 200kn

roman28
10.04.2009., 16:39
pozdrav ljudi evo da se ubacim malo naime prosle godine sam kupio klimu za stan haier 3.5 jacine sa inverterom eto neznam sad tocno koja je oznaka i funkcionirala bez problema po ljeti.ove zime probao ju upaliti i nije se palila vanjska jedinica a nije ni izbacivalo nikakvu gresku pa zvao firmu zbog garancije te ju oni pogledali i rekli da ju moraju skinuti i vanjsku i unutarnju i odnjeti na servis.bila gotova za nekih tjedan dana i kazu da je razlog sto je to model za azijsko trziste ili tako nesto pa da je imala neki softversku gresku mozda zbog razlike u jacini napona pa se zatiltala:ne zna:jel imao netko slicno iskustvo

.pero vragec
10.04.2009., 18:02
Da li mi netko može reći koja je razlika između ove dvije Panasonic klime:
CS/CU-E12HKE
CS/CU-UE12HKE

U klima centru je cijena 5518(mislim bez ugradnje,nisam siguran)za prvu odnosno 4650 sa ugradnjom za drugu.

mfcc
10.04.2009., 22:50
CS/CU-E12HKE
CS/CU-UE12HKE

U klima centru je cijena 5518(mislim bez ugradnje,nisam siguran)za prvu odnosno 4650 sa ugradnjom za drugu.

CS/CU-E12HKE CS/CU-UE12HKE

Buka unutarnje jedinice 42 dB 53 dB
Buka vanjske jedinice: 48 dB 61 dB

Prosj. potroš. energije: 475kWh 505kWh

Odvlaživanje: 1.6 l/h 2 l/h

Količ. cirkul. zraka: 672m3 (hlađenje) 594m3
702m3 (grijanje) 624m3

Jakost struje-hlađenje: 4.4A 4.8A

Brojke i podaci koje sam gore naveo govore sve, a sada dali opravdavaju višu cijenu presudite sami.

mfcc
10.04.2009., 22:51
CS/CU-E12HKE
CS/CU-UE12HKE

CS/CU-E12HKE CS/CU-UE12HKE

Buka unutarnje jedinice 42 dB 53 dB
Buka vanjske jedinice: 48 dB 61 dB

Prosj. potroš. energije: 475kWh 505kWh

Odvlaživanje: 1.6 l/h 2 l/h

Količ. cirkul. zraka: 672m3 (hlađenje) 594m3
702m3 (grijanje) 624m3

Jakost struje-hlađenje: 4.4A 4.8A

Brojke i podaci koje sam gore naveo govore sve, a sada dali opravdavaju višu cijenu presudite sami.