PDA

View Full Version : Klima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

mfcc
11.04.2009., 07:43
pozdrav ljudi evo da se ubacim malo naime prosle godine sam kupio klimu za stan haier 3.5 jacine sa inverterom eto neznam sad tocno koja je oznaka i funkcionirala bez problema po ljeti.ove zime probao ju upaliti i nije se palila vanjska jedinica a nije ni izbacivalo nikakvu gresku pa zvao firmu zbog garancije te ju oni pogledali i rekli da ju moraju skinuti i vanjsku i unutarnju i odnjeti na servis.bila gotova za nekih tjedan dana i kazu da je razlog sto je to model za azijsko trziste ili tako nesto pa da je imala neki softversku gresku mozda zbog razlike u jacini napona pa se zatiltala:ne zna:jel imao netko slicno iskustvo

Razlike u naponima između Europ. Azije i Australije nema (220-230 V/50Hz) dok je u Južnoj Korei i Filipinima 220-230V/60Hz. Znači to što serviserii vama tvrde je čista izmišljotina jer su standardi u prijenosu el. energije kako u euripi tako i aziji isti. SAD, Kanada i veći dio južne amerike imaju napon 110-120V/60Hz, jedino Argentina ima isti standard kao europa (220-230V/50Hz).SAD i Kanada uveli su taj standard prije svega radi sigurnosti tj minimalne mogučnosti da netko pogine radi strujnog udara. Kod vas je problem u nečemu drugome, a to znaju samo serviseri. Očigledno modeli klime koju vi imate imaju možebitnu serijsku grešku. Najvažnije je da su vam oni to otklonili na vaše zadovoljstvo i da sada klima radi bez poteškoća, a koji je bio kvar i koji je uzrok nebi trebalo vas mučiti.

Hawker
11.04.2009., 12:49
pozdrav ljudi evo da se ubacim malo naime prosle godine sam kupio klimu za stan haier 3.5 jacine sa inverterom eto neznam sad tocno koja je oznaka i funkcionirala bez problema po ljeti.ove zime probao ju upaliti i nije se palila vanjska jedinica a nije ni izbacivalo nikakvu gresku pa zvao firmu zbog garancije te ju oni pogledali i rekli da ju moraju skinuti i vanjsku i unutarnju i odnjeti na servis.bila gotova za nekih tjedan dana i kazu da je razlog sto je to model za azijsko trziste ili tako nesto pa da je imala neki softversku gresku mozda zbog razlike u jacini napona pa se zatiltala:ne zna:jel imao netko slicno iskustvo

Haier je skovaca.
Prodano ih je gomila i radile su jednu do dvije godine.

Hawker
11.04.2009., 12:54
Cijevi se mogu tako voditi samo bi bilo poželjno ako možeš da pri savijanju kut bude barem nešto manji od pravoga (90°), makar i kod pravog kuta nebi trebalo biti problema ali treba paziti da kod cijevi ostane kod pravog kuta isti promjer kao i kod ravnog dijela. A cijevi za odvod kondenzata (fleksibilne) moraju uvjek imati mali pad (min 10°) kako bi kondenzat nesmetano mogao oticati kroz njih.

Kut moze biti 90 stupnjeva.:kava:

Pad kondezata je dovoljan 1 stupanj.:kava:

Dodje mi slabo kad vidim ove informacije.

Hawker
11.04.2009., 12:56
Ovako da odgovorim.
Na moru je poželjno imati kučište vanjske jedinice od plastike, naravno ako je to moguče,tj ako takav model proizvođač radi od plastike (tako da to ne ovisi o vašim željama nego o proizvođaču). Naime u 90% slučajeva nakon par godina upotrebe (pa čak i prije) vidio sam vanjske jedinice da imaju tragova hrđe na sebi (neke više, neke manje). Ako model klime ima napajanje klime preko vanjske jedinice, nije problem to napajanje dovesti u kuču do najbliže utičnice i to tako da ga "vučete" putem gdje idu i cijevi koje spajaju vanjsku i unutarnje jedinice (bilo kanalicom ili uštemeno u zid pa kroz bužir).
Što se tiče Haier klima za sada su se pokazale kao solidne i kvalitetne klima a i na glasu su da imaju dobru servisnu podršku. Uglavnom najbolji omjer uloženog i dobivenog. Pošto će klime biti montirane na otoku gdje se temp. ne špuštaju ispod 0°C (po zimi je prosjek oko 10°C) nema potrebe za inverterom, tako da je u vašem slučaju dobar izbor obična on/off klima.

Ovo je teska glupost.
Haier:rofl:

Da znas sto su inverteri onda ne bi ni izvaljivao ove gluposti.:rolleyes:

Hawker
11.04.2009., 13:01
Kao prvo vaša klima ima plin R410 koji je dvokomponentni (50% R32 i 50% R125). Taj plin radi svoga sastava nije pogodno nadopunjavati jer nikad neznate koja je komponenta iscurila više. Zato se on ne nadopunjava nego se izvuće van iz klime i nadopuni sa novom količinom. Direktno nadopunjavanje bez izvlačenja ostatka "starog" plina uzokovalo bi promjenu svojstva njega samom a time i neadekvatan rad klime. Prije nego vam monteri stave novu količinu plina obavezno zahtjevajte da vam otkriju mjesto propuštanja i njegovu sanaciju. Najvjerovatnije je propustilo negdje na spojevima (holenderima). Propuštanje se zna ćešče dešavati u sezoni grijanja jer kod tada klima ima veće tlakove u odnossu kada hladi.
Dali vam unutrašnja jedinica kod uključenja puše prije nego se zaledi topli zrak?

Ovo za plin je totalno netocno.:rolleyes:
R-410a se moze nadopunjavati bez problema.

R-407c koji je trokomponentni nije pametno nadopunjavati ako je iscurili vise od 15%.

Zaprepasten sam losim znanjem nekih ljudi,ali svejedno idu savjetovati druge.:rolleyes:

15 godina radim kao u Daikina. Bio sam na valjda pedesetak seminara.
Nadgledao sam montazu VRV sistema u... ne sjecam se vise koliko hotela i poslovnih zgrada.
Pustao sam u rad iste te sisteme gdje se snaga mjeri u megavatima.
Automatizirao sam vecinu tih sistema,potrosnja struje,nadzor itd...

Kad nakon svega toga vidim sto pisu odredjeni forumasi koji nikad nisu pustili u rad obicni split sistem dodje mi slabo.
A idu savjetovat ljude sto da rade.

Sušena_ćuretina
11.04.2009., 13:35
Za one koji imaju novaca,po meni, ubedljivo su najbolje Daikin klime :s

glupko
11.04.2009., 19:40

Zaprepasten sam losim znanjem nekih ljudi,ali svejedno idu savjetovati druge.:rolleyes:

Nadgledao sam montazu VRV sistema u... ne sjecam se vise koliko hotela i poslovnih zgrada.

Kad nakon svega toga vidim sto pisu odredjeni forumasi koji nikad nisu pustili u rad obicni split sistem dodje mi slabo.
Ne želim se s nikim svaditi ali nemojte izletavati sa informacijama koje ruše ugled ovoj za sada visoko kotirajućoj struci.:top:
I za kraj ni mfcc nije u svemu u pravu ali su njegovi savjeti relativno na mjestu pa ako misliš da nisu napiši kako bi ti i šta isto kao i svi ostali.
P.S. :W pozdrav svima
Kaj se tiče ove 410-ke mfcc je upravu jer svaki iole ozbiljan serviser nikada neće nadopunjavati sistem plinom (pa ni 134) ako nije prije toga izvadio na vagu preostali plin provjerio količinu te razlog ispuštanja plina.Ako iz nijednog drugog razloga onda jer mora po slovu zakona (UNIDO) ispuniti obrasce KTZ1 i KT6 zar ne.Drugi razlog je to što je klima sustav "Zatvoreni sustav" i ne smije biti manjka plina niti za 30 godina (naravno pod uvjetom da je posao dobro obavljen).:cerek:
Tako da ni ti nisi neki vrli.:flop:
15 godina radiš u Daikinu a iz Splita si . Samo ne znam u kojoj firmi?
Vidim da si ing. čim nadgledaš!A puštao si u rad nešto što troši struju i nadzire?:confused:

Hawker
11.04.2009., 19:46
Ne želim se s nikim svaditi ali nemojte izletavati sa informacijama koje ruše ugled ovoj za sada visoko kotirajućoj struci.:top:
I za kraj ni mfcc nije u svemu u pravu ali su njegovi savjeti relativno na mjestu pa ako misliš da nisu napiši kako bi ti i šta isto kao i svi ostali.
P.S. :W pozdrav svima
Kaj se tiče ove 410-ke mfcc je upravu jer svaki iole ozbiljan serviser nikada neće nadopunjavati sistem plinom (pa ni 134) ako nije prije toga izvadio na vagu preostali plin provjerio količinu te razlog ispuštanja plina.Ako iz nijednog drugog razloga onda jer mora po slovu zakona (UNIDO) ispuniti obrasce KTZ1 i KT6 zar ne.Drugi razlog je to što je klima sustav "Zatvoreni sustav" i ne smije biti manjka plina niti za 30 godina (naravno pod uvjetom da je posao dobro obavljen).:cerek:
Tako da ni ti nisi neki vrli.:flop:
15 godina radiš u Daikinu a iz Splita si . Samo ne znam u kojoj firmi?
Vidim da si ing. čim nadgledaš!A puštao si u rad nešto što troši struju i nadzire?:confused:

Ne mudruj.
On je govorio da kod 410a izlazi jedna komponenta vise od druge i da se zato ne moze nadopunjavati.:rolleyes:
Moze se nadopunjavati bez problema,a ako imas instrumente ne moras vadit plin vani. Svaki iole opremljeniji serviser ce ti srediti sistem bez toga.
Jel znas koliko stane u VRV sustav plina na udaljenosti 60 metara do prve racve?:kava:
Ako ne znas onda ne pametuj.

Da,kontrolne sustave. Int. Manager i ITC konkretno kod Daikina.
Sto je tu zbunjujuce toliko?:kava:
Konkretno se radi o 677 unutrasnjih uredjaja vezanih na 44 vanjske jedinice VRV.

EDIT: Svaki VRV zahtjeva dopunu plina (410a) u zavisnosti od duzine cijevi sustava. Dopune se krecu od 10 do u ekstremnim slucajevima 80 kg.

glupko
11.04.2009., 20:17
HawkerVjerojatno si tamo bio šegrt jer to kaj ti pričaš nema veze s vezom.
Plin 410 A se sastoji iz dvije vrste pilna i prilikom gubljenja plina istječe prvo onaj lakši (tu se radi o kemijskim svojstvima) te plin gubi svoje određeno svojstvo za rad po normalnom proračunuza taj stroj.
Nadopuna o kojoj ti pričaš (10-80kg) je nadopuna plina zbog proširenja instalacije i TI JU SIGURNO NIKADA NISI PRORAČUNAVAO jer ako je firma za koju radiš iole ozbiljna taj proračun se dobiva tvornički po narudžbi!
Daj mi molim te reci kojim uređajem ćeš odrediti količinu plina u kg preostalu u stroju osim da ga izvadiš na vagu!?:flop:

Hawker
11.04.2009., 20:21
Vjerojatno si tamo bio šegrt jer to kaj ti pričaš nema veze s vezom.
Plin 410 A se sastoji iz dvije vrste pilna i prilikom gubljenja plina istječe prvo onaj lakši (tu se radi o kemijskim svojstvima) te plin gubi svoje određeno svojstvo za rad po normalnom proračunuza taj stroj.
Nadopuna o kojoj ti pričaš (10-80kg) je nadopuna plina zbog proširenja instalacije i TI JU SIGURNO NIKADA NISI PRORAČUNAVAO jer ako je firma za koju radiš iole ozbiljna taj proračun se dobiva tvornički po narudžbi!
Daj mi molim te reci kojim uređajem ćeš odrediti količinu plina u kg preostalu u stroju osim da ga izvadiš na vagu!?:flop:

Ne dobija se tvornicki po narudbi,imas formulu za izracun.:kava:
I da izracunavao sam je parsto puta.:kava:

Plin 410a se moze nadopunjavati.:kava:

Ne odredjujes preostalu kolicinu u Kg,imas uredjaj koji se spaja na VRV i pomocu softwarea VRV sam uzima plina koliko mu je potrebno.
Za neke tu,to je visa matematika.:kava:

EDIT: Ne mjesati split-sistem u ovo. Vjerujem da s ovim sistemima nisi imao posla.
Ovdje se radi o promasenim savjetima nekih forumasa. Inace mi ne bi ni palo na pamet da se javljam tu.

mfcc
11.04.2009., 20:27

R-407c koji je trokomponentni nije pametno nadopunjavati ako je iscurili vise od 15%.

Ne želim se upuštati ni u kakve polemike ovdje na forumu. Tko želi može prihvatiti moje dobronamjerne savete tko ne želi može slušati ovog "cijenjenog" kolegu. Da li sam u pravu ili ne neka procjene drugi forumaši kojima sam i te kako pomogao, a koje su na ovaj ili onaj način pokušali izvozati razni kvazi monteri i serviseri koji su poslušali par seminara i misle kako imaju svu pamet ovog svijeta (ako malo bolje čitate ovaj forum možete nači njihove postove u vezi moje pomoći i koliko su im pomogli moji savjeti). Između ostalog bijah i ja na dva seminara (nakon toga potpuno odustao) gdje se 80% vremena seminara reklamira određena firma (koja organizira seminar) i njeni proizvodi koje zastupa, a ostatak vremena može se i nešto malo naučiti.
Za razliku od vas "cijenjeni" kolega ja sam završio FER (koji ipak nešto više vrijedi nego 15 seminara) i za razliku od vas ja ipak radim sa turbo chillerima (Trane)snage 4 MW (najjača rashladna snaga u HR i ovom dijelu europe!),rashladnim tornjevima (Evapco) snage 5MW za razliku od vas radim na klima komorama od 70 000m3/h, ventilatorima(ABB) snage 55kW, frekvencijskim regulatorima Danfoss (VLT 6000), visokotlačnoj klimatizaciji (1200 Pa), VAV box (Trane), server sobi hlađenoj sa klima ormarima Emerson snage 130kW, sprinkler sistemu kapaciteta 130m3, sistemu vatrodojave (1200 javljaća dvostrukog djelovanja), 680 protupožarnih zaklopka Belimo, mikroprocesorskim regulatorima i automatikom Siemens, zonskoj klimatizaciji kao i centralnom grijanju...........
I na kraju "cijenjeni" kolega ja sam ipak voditelj održavanja zgrade od 48000m2koja ima najsofisticiraniju opremu u HR što se tiče "building technologies" tj zgradarstva. To vi kolega možete samo sanjati, a u međuvremenu i dalje pohođati razne seminare gdje ako ništa drugo možete nešto fino pojesti i popiti koji sok.
Lijep pozdrav i ugodne seminare želim!

glupko
11.04.2009., 20:35
Niti jedna klima se ne nadopunjava po pravilu struke !!!!!
Već sam ti objasnio i zašto! Zakon ti brani da ju dopunjavaš jer moraš ispuniti stanovite obrasce o curenju plina i sanaciji mjesta curenja i to ne naš nego Svjetski priznati zakon o zaštiti okoliša!
Ako VRV uzima kaj mu treba što onda ti imaš računati?????????????????
A ti uređaji koje spominješ Baziraju se na kilaži te nije preporučljivo (od strane proizvođača) koristiti ih drugačije(TA101A i TA101B) samo da vidiš da nisi Kolumbo

Hawker
11.04.2009., 20:38
Ne želim se upuštati ni u kakve polemike ovdje na forumu. Tko želi može prihvatiti moje dobronamjerne savete tko ne želi može slušati ovog "cijenjenog" kolegu. Da li sam u pravu ili ne neka procjene drugi forumaši kojima sam i te kako pomogao, a koje su na ovaj ili onaj način pokušali izvozati razni kvazi monteri i serviseri koji su poslušali par seminara i misle kako imaju svu pamet ovog svijeta (ako malo bolje čitate ovaj forum možete nači njihove postove u vezi moje pomoći i koliko su im pomogli moji savjeti). Između ostalog bijah i ja na dva seminara (nakon toga potpuno odustao) gdje se 80% vremena seminara reklamira određena firma (koja organizira seminar) i njeni proizvodi koje zastupa, a ostatak vremena može se i nešto malo naučiti.
Za razliku od vas "cijenjeni" kolega ja sam završio FER (koji ipak nešto više vrijedi nego 15 seminara) i za razliku od vas ja ipak radim sa turbo chillerima (Trane)snage 4 MW (najjača rashladna snaga u HR i ovom dijelu europe!),rashladnim tornjevima (Evapco) snage 5MW za razliku od vas radim na klima komorama od 70 000m3/h, ventilatorima(ABB) snage 55kW, frekvencijskim regulatorima Danfoss (VLT 6000), visokotlačnoj klimatizaciji (1200 Pa), VAV box (Trane), server sobi hlađenoj sa klima ormarima Emerson snage 130kW, sprinkler sistemu kapaciteta 130m3, sistemu vatrodojave (1200 javljaća dvostrukog djelovanja), 680 protupožarnih zaklopka Belimo, mikroprocesorskim regulatorima i automatikom Siemens, zonskoj klimatizaciji kao i centralnom grijanju...........
I na kraju "cijenjeni" kolega ja sam ipak voditelj održavanja zgrade od 48000m2koja ima najsofisticiraniju opremu u HR što se tiče "building technologies" tj zgradarstva. To vi kolega možete samo sanjati, a u međuvremenu i dalje pohođati razne seminare gdje ako ništa drugo možete nešto fino pojesti i popiti koji sok.
Lijep pozdrav i ugodne seminare želim!

Voditelj odrzavanja.:)
Protupozarne zaklopke.:kava: Kao da to ima veze s split sistemom.

Svaka tebi cast na turbo chillerima,rashladnim tornjevima itd..
O split sistemima i VRV sistemima imas pogresne zakljucke.
Ja sam zavrsio FESB cijenjeni kolega,ali to nema nikakve veze.:kava:

Kad se vec razbacujemo. Ja sam u Engleskoj vodio obuke ljudi koji rade s VRV sistemima pa o plinovima ponesto znam.:mig:

P.S. Nabrajanjem uredjaja mozes impresionirati neupucene.:mig:

Hawker
11.04.2009., 20:40
Niti jedna klima se ne nadopunjava po pravilu struke !!!!!
Već sam ti objasnio i zašto! Zakon ti brani da ju dopunjavaš jer moraš ispuniti stanovite obrasce o curenju plina i sanaciji mjesta curenja i to ne naš nego Svjetski priznati zakon o zaštiti okoliša!
Ako VRV uzima kaj mu treba što onda ti imaš računati?????????????????
A ti uređaji koje spominješ Baziraju se na kilaži te nije preporučljivo (od strane proizvođača) koristiti ih drugačije(TA101A i TA101B) samo da vidiš da nisi Kolumbo

Moze uzimati sam,a mozes izracunati formulom.
Sto nije jasno?

glupko
11.04.2009., 20:45
Nije mi jasno koju ti funkciju u toj firmi imaš jer zasigurno nisi (školovani) frigomehaničar , pa stoga nemrem vjerovati da si serviser , jer da jesi ne bi dolazio do ovakvih zaključaka!
P.S. Nije uvreda nego konstatacija

Hawker
11.04.2009., 20:48
:rofl::rofl:

I rest my case.:mig:

Pitanje: Koliko si klima uredjaja u zivotu montirao/servisirao?

glupko
11.04.2009., 20:50
A nisi ni obznanio gdje i šta radiš!?

Hawker
11.04.2009., 20:55
A nisi ni obznanio gdje i šta radiš!?

Zao mi samo sto se javih.:rolleyes:

Nakon gomile pogresnih savjeta morao sam.
Porucujem forumasima da naprave "double check" raznoraznih "dobronamjernih savjeta"

Hawker
11.04.2009., 20:56
@glupko

DOPUNA je jedno ,a CURENJE drugo.

glupko
11.04.2009., 20:58
Dopuna se vrši nakon nekog vremena !
Punjenje se vrši pri puštanju u rad ako instalacija zahtjeva više plina od tvornički napunjenog uređaja!

glupko
11.04.2009., 21:00
:rofl::rofl:

I rest my case.:mig:

Pitanje: Koliko si klima uredjaja u zivotu montirao/servisirao?

Vjerojatno više nego ti ali ovo nije chat room:ne zna:

Hawker
11.04.2009., 21:07
Dopuna se vrši nakon nekog vremena !
Punjenje se vrši pri puštanju u rad ako instalacija zahtjeva više plina od tvornički napunjenog uređaja!

Dopuna plinom se vrsi odmah pri pustanju u rad VRV sistema. Poslije nema vise nikakvih nadopuna. Konkretno,ja sam imao slucaj kad je ukupna duzina cijevi bila preko 900 metara. Nakon izracuna tekucinskih cijevi trebalo je nadopuniti oko 40kg plina. VRV ima softverski rijeseno da "zna" ima li propustanja u sistemu ako ga tako podesis. To znaci,vratis se nakon mjesec dana i uredjaj ti "kaze" ima li propustanja ili nema. Simple.

Niti jedan VRV sistem ne dolazi "napunjen" da zadovolji i minimalnu instalaciju,svaki se nadopunjuje.

Split sistem se ne nadopunjuje osim u extremnim uvjetima kad je,zavisno od proizvodjaca,udaljenost izmedju vanjske i unutarnje jedinice prevelika.

Kod Daikina split sistem zahtjeva nadopunu kad je udaljenost veca od 8 metara(inverter)

Nikakav split sistem ne moze raditi na visinskoj razlici od 25 metara osim nekih posebno napravljenih za te uvjete. Ako i radi nece mu biti dug vijek.

glupko
11.04.2009., 21:11
A ti onda i napišeš na VRV koliko kg. plina sadrži taj uređaj ?

Hawker
11.04.2009., 21:18
A ti onda i napišeš na VRV koliko kg. plina sadrži taj uređaj ?

Na elektronici postoji mogucnost upisa tocne kolicine plina koja je u sistemu.
Uredjaj to "zapamti" i poslije moze "reci" jel postojalo propustanje jer se poremete zadani parametri.

Postoje razni nacini. Pomocu "service checkera" se spojis laptopom na uredjaj i mjerenja moraju biti tocna u datom trenutku.
Primjer:
Kod VRV-a u rezimu grijanja kondenzacija mora biti 29,6b,a isparavanje 8,2. Svako vece odstupanje nagovjestava odredjene anomalije u radu.
Ima jos parametara,temp. kondezatora,koji je step el ekspanzionih vent. i jos gomila toga sto se mora poklopiti.

glupko
11.04.2009., 21:24
Evo chiller http://i40.tinypic.com/kao1f8.jpg s natpisom o količini plina , a u ruci imam papire od VRV-S R410A Heat Pump 60Hz RXYMQ-M Series uređaja u kojem je također navedena količina plina u isporućenom uređaju!

Hawker
11.04.2009., 21:31
Evo chiller http://i40.tinypic.com/kao1f8.jpg s natpisom o količini plina , a u ruci imam papire od VRV-S R410A Heat Pump 60Hz RXYMQ-M Series uređaja u kojem je također navedena količina plina u isporućenom uređaju!

Da,na svakom uredjaju mora pisati tocna kolicina plina koji je tvornicki napunjen.

BTW,Daikin je kupio tu firmu s tvoje slike. Sad ce se prodavati pod imenom Daikin.

Svaki uredjaj ima napisano na deklaraciji koja je kolicina plina. Druga je prica koliko moras dopunit. Kod VRV sustava svaki nadopunjujes.

EDIT: Vidim da je plin 407c. Taj plin je Daikin odbacio kao neadekvatan. Taj plin je radi svojih svojstava jako los.

Hawker
11.04.2009., 21:33
Da ne zaboravim. Chilleri se NIKAD ne nadopunjavaju.

glupko
11.04.2009., 21:43
Da ne zaboravim. Chilleri se NIKAD ne nadopunjavaju.

Pa ti si tvrdio suprotno!
btw Ovaj uređaj je pušten u rad u 10 mjesecu prošle godine(2008)!

Hawker
11.04.2009., 21:47
Pa ti si tvrdio suprotno!
btw Ovaj uređaj je pušten u rad u 10 mjesecu prošle godine(2008)!

Tvrdio sam za VRV sisteme. To su freonski sustavi.

Chilleru freon samo vrsi izmjenu temperature vode. To se dogadja unutar chillera pa tako ni nema potrebe za punjenjem plina jer nema freonskih cijevi koje idu od chillera. Samo vodene.

EDIT: U chilleru freon prolazi kroz izmjenjivac kroz koji prolazi i voda. Na taj nacin se vrsi izmjena temperature vode. Freon ne dolazi u doticaj s vodom.
Dalje pumpa hidro bloka pumpa tu vodu dalje u sistem prema fan coilima.
Jedina znacajna razlika medju chillerima su dvocijevni ili cetverocijevni sistemi.

glupko
11.04.2009., 21:58
Ma ja kužim šta ti pričaš ako to dosad nisi shvatio ali forum nije za mene , za tebe i za mfcc-a nego za one koji blage veze nemaju pa treba pisati tako da te svi razumiju i razumjeti kaj ko traži . Što bi u prijevodu značilo nikoga se ne treba napadati ako nema isto mišljenje nego ga dovesti na pravi put putem rasprave .
Vidiš da je sad i tebi i meni jasnija situacija nego prije pola sata ali neki ljudi i dalje neće skužiti srž problema jer nisu iz struke! Kužiš kaj želim reći?

Hawker
11.04.2009., 22:02
Ma ja kužim šta ti pričaš ako to dosad nisi shvatio ali forum nije za mene , za tebe i za mfcc-a nego za one koji blage veze nemaju pa treba pisati tako da te svi razumiju i razumjeti kaj ko traži . Što bi u prijevodu značilo nikoga se ne treba napadati ako nema isto mišljenje nego ga dovesti na pravi put putem rasprave .
Vidiš da je sad i tebi i meni jasnija situacija nego prije pola sata ali neki ljudi i dalje neće skužiti srž problema jer nisu iz struke! Kužiš kaj želim reći?

Ma kuzim.:)
Zadnje vrijeme lako planem.:D

BTW,imas li problema s bukom kod Mcquaya?

glupko
11.04.2009., 22:10
Do sada ne , Što nije slučaj sa nekim York chillerima kojima otpada spužvasta izolacija koja se zalijepi za pokrivni lim pa ako ju ne vratiš zvonca ko katedrala u podne , i to već nakon prvih godinu i pol. do dvije . A McQuayi s kojima sam se do sada susretao su maltene savršeni uređaji jer su u biti jako jednostavni i pouzdani na kraju krajeva pa čak i mali splitići

Hawker
11.04.2009., 22:15
Do sada ne , Što nije slučaj sa nekim York chillerima kojima otpada spužvasta izolacija koja se zalijepi za pokrivni lim pa ako ju ne vratiš zvonca ko katedrala u podne , i to već nakon prvih godinu i pol. do dvije . A McQuayi s kojima sam se do sada susretao su maltene savršeni uređaji jer su u biti jako jednostavni i pouzdani na kraju krajeva pa čak i mali splitići

U Dubrovniku u hotelu Libertas McQuay toliko zvonca da su susjedi ishodovali zabranu rada dok ne uklone nesnosnu buku. To je bilo prosle godine.
Buka je jednostavno nesnosna.

glupko
11.04.2009., 22:23
A koja vrsta buke (kompresori ili nešto drugo (recimo ovo kaj sam naveo ne bih preporučio u Lisinski) možda ventilatori ili nešto 10-o)?
Jesi li bio tamo ?

Hawker
11.04.2009., 22:28
A koja vrsta buke (kompresori ili nešto drugo (recimo ovo kaj sam naveo ne bih preporučio u Lisinski) možda ventilatori ili nešto 10-o)?
Jesi li bio tamo ?

Promatrao sam iz hotela "Bellevue". To je oko 150 metara udaljenosti.
Ventilatori su u pitanju.

glupko
11.04.2009., 22:31
E hebiga sad koliko ih je?
Da li se čuje hukanje ili su krepali meh.?

Hawker
11.04.2009., 22:37
E hebiga sad koliko ih je?
Da li se čuje hukanje ili su krepali meh.?

Ma novi su. Odma je pocela buka.
Koliko sam vidio iz daljine ima jedno 16 ventilatora.
Nije meh. kvar. Huce.

glupko
11.04.2009., 22:47
Pa čuj teško je reči ovako možda se i da smanjiti brzina vrtnje a da to ne utjeće na rad ! Vjerojatno su po defaultu na 85-100% snage a kad bih se stavilo na manje možda ne bi bilo direktnog utjecaja na rad uređaja osim možda produljenja rada zbog smanjenog "otjecanja topline".!

drmix
14.04.2009., 21:54
Pregled potrošnje klima uređaja Fujitsu ASYA12LCC...

nazivna snaga, hlađ/grij
3,5/4,8 kW

nazivna potrošnja , hlađ/grij
0,92/1,24

EER/COP
3,8/3,87

Postignuta unutarnja temperatura je uvijek bila oko 20-21°C. Vanjska srednja dnevna temperatura je prikazana na dijagramu za svaki dan.
Klima grije prostor površine cca. 30 m2, u kući izoliranoj stiroporom s sjeverne strane. Pod i plafon su neizolirani. (i gore i dole je negrijani prostor)

http://img24.imageshack.us/img24/7748/sijkwh.gif
dnevni dijagram potrošnje u kWh i srednja dnevna temp za siječanj 2009.

http://img26.imageshack.us/img26/6126/sijkw.th.gif (http://img26.imageshack.us/my.php?image=sijkw.gif)
Prosječna 10-minutna opterećenja u sij. 2009.

http://img245.imageshack.us/img245/2568/veljkwh.gif
dnevni dijagram potrošnje u kWh i srednja dnevna temp za veljaču 2009.

http://img19.imageshack.us/img19/8619/veljkw.th.gif (http://img19.imageshack.us/my.php?image=veljkw.gif)
Prosječna 10-minutna opterećenja u velj. 2009.

PS
Nadam se da će ovo nekome biti zanimljivo (budući da je izmjereno)

vunko
15.04.2009., 08:18
Molio bih vas pomoć oko izbora klima uređaja jer moja žena imamo pravi mali rat oko toga.
Svar je jednostavna ona bi LG Mirror ili Hitachi RAS 35WX8-RAC 35WX8 ,
dok ja navijam za Toshibu RAS 13SKV-E/RAS 13SAV-E ili Mitsubishi MUZ GA35VA -MSZ GA35VA.

Možete mi reći da li je razlika velika između navedenih uređaja (ne računam na LG).
Cjenovno nije velika razlika,ali me zanima razlika u kvaliteti.
Hvala.

Šala
15.04.2009., 09:26
Bok ljudi.

Malo gledam klime i vidim da se prodaju Panasonic klime međutim na njihovim stranicama i stranicama Alee, ovlaštenog zastupnika, nigdje se ne spominju klime. Je li Panasonic prestao proizvoditi klime??

mfcc
15.04.2009., 17:17
Bok ljudi.

Malo gledam klime i vidim da se prodaju Panasonic klime međutim na njihovim stranicama i stranicama Alee, ovlaštenog zastupnika, nigdje se ne spominju klime. Je li Panasonic prestao proizvoditi klime??

Alea je samo jedan od četri dilera Panasonic potrošačke elektronike tj uređaja u HR. Oni uvoze sve osim klima uređaja (zašto? to pitajte njih). O modelima klima i njihovim karakteristikama možete saznati na ovoj stranici:
http://www.panasonic.com.hr/products.asp?cID=160
Što se tiče njihove kvalitete oni spadaju u sam vrh tj višu klasu odmah između "big five" a to su Daikin, Mitshubishi, Toshiba, Fujitsu i Hitachi. S tim da su sa cijenom od ostalie velike petorke nešto povoljniji.

mfcc
15.04.2009., 17:46
Zanimljivi i korisni dijagrami. Kad nađem malo vremena možemo prodiskutirati. Mislim da će se ovdje razviti dosta zanimljiva diskusija iz koje će forumaši moći izvuči neke zaključke. Isto tako se nadam da će nam se raspravama priključiti i drugi koje zanima klimatizacija i kojima je to posao. Ili netko sličan meni koji se bavi building technology (kod nas poznatija pod nazivom "zgradarstvo")koja je nova tehnička grana a koja se tek prije nekih deset do petnaest godina počela predavati na sveučilištima na zapadu (Miami University). Konkretno program iz te grane imaju Honywell, Jonson Control, Siemens,... Od te grane tehnike odpada 70% na klimatizaciju i grijanje a ostalih 30% na protupožarne sustave, protuprovalne sustave itd

mdj300B
15.04.2009., 18:27
Pozdrav drmix, jako zanimljivi podaci, na koji način si ih sakupio, s kojim uređajem?

Malo sam proučio ove tvoje tablice i dijagrame i došao do podataka ~ 468kWh za siječanj uz srednju mjesečnu temperaturu za Mostar 6,3°C i 550kWh za veljaču uz sr. mj. temp. od 5,9°C iz čega se vidi da samo malo sniženje vanjske sr. mj. temp. povećava potrošnju strjuje za malo veći iznos tj. nije linearno kao što bi smo recimo dobili da se grijemo s običnom grijalicom na struju ali to je naravno odlika svih klima uređaja.

Budući da sam i ja napravio nekakva slična mjerenja u protekloj zimi pa evo nekih podataka.

Klima je Panasonic YW09dke (nije inverter).

nazivna snaga, hlađ/grij
2,65/2,95 kW

nazivna potrošnja, hlađ/grijanje
0,88/0,83 kW

EER/COP
3,05/3,55

Inače ja sam iz posavine i ovdje zime znaju biti dosta hladne a ova je bila onako osrednja ( tako kažu statistike).

Klima grije sobu od 24m2 u potkrovlju a visine je 2,35m s kosinama. Dolje se grije a gore na ploču i kosine je stavljeno 10cm kamene vune. Temperatura sobe od 21-22°C.

Klima se nalazi na malo neoubičajenoj visini od 60cm (kao radijator) što doprinosi boljem grijanju iako me instaler u čudu gledao ja sam tražio tako i tako i bi ali je hlađenje zapostavljeno (vruća glava hladne noge, kad legneš na počinak onda je OK).

Potrošnja 364kWh za siječanj uz prosječnu mjesečnu temp. od -1,5°C (inače klima sama nije mogla zagrijati pa sam u najhladnijim danima kada bi prosječna dnevna temp. znala pasli ispod -5°C palio pomoćnu grijalicu od 1kw i njezina potrošnja se nalazi zajedno u onih 364kWh, apsolutni minimum za ovu godinu je bio 9.1.2009 i iznosio je -17°C a najniža prosječna dnevna temp. u sječnju bila je -12°C).

U veljači je potrošeno 206kWh i nije bilo potrebe za pomoćnim grijanjem a sr. mj. temp. iznosila je 2,6°C.

U ožujku 127kWh, pros. mjes. temp. 6,5°C.

A ukupno za cijelu grijaću sezonu od 1.10.08 do sada 15.04.09 1021kWh.

drmix
15.04.2009., 20:11
drago mi je što nekoga interesiraju podaci...
ipak se radi o stvarnim vrijednostima a ne nekim marketinšim podacima kojima nas prodavači zasipaju...

moram naglasiti da pored vanjske temperature, na potrošnju značajno utječe i vlažnost zraka (tebalo bi onda ubaciti i oblačne i kišne dane) al, jeb'ga, to bi već bilo za studije nekakve...

a mjerenje je vršeno uređajem klase točnosti 1 tako da ne treba sumnjati u podatke.

mdj300B, tebe značajno "spašava" ta vuna u tavanu i taj kolega ispod tebe. :)
a kod mene je bilo 503 kWh u siječnju, 452 kWh u veljači, 325 kWh u ožujku ali nije FMH još izbacio temperature pa će dijagram nešto kasnije...

mdj300B
15.04.2009., 20:52
Istina u pravu si bez izolacije nema grijanja inače mislim na tih 10cm ovog ljeta staviti barem još toliko, ako imaš bilo kakvu mogućnost još nekakve izolacije to bi bio pravi pogodak pogotovo na gornju deku, svakako što deblje, vuna je jeftina :)
Hoću reći, ukoliko smanjiš recimo gubitke topline za recimo 30% sa izolacijom, računi za struju ti neće biti manji 30% već više od toga, dok bi kod obične grijalice imao smanjene račune upravo za 30%, još jedan argument u prilog boljoj izolaciji.

vbugarsk
16.04.2009., 13:46
Molim forumaše za savjet/iskustva vezana za eventualnu mogućnost grijanja klimom kuće u Gorskom kotaru.

Prilažem tlocrt dijela etaže koja bi se grijala. Etaža je na prvom katu, a prizemlje i potkrovlje se ne griju. Kuća nije posebno izolirana, zidovi su od cigle 30 cm, pod i strop su betonska ploča + laminati (pod ispod laminata ima i drveni pod (letve + daske)). Oba vanjska vrata (ulazna i balkonska) su kvalitetnija aluminijska, dok su prozori drveni sa duplim staklom.

Trenutno se etaža grije na drva, i pri tome se potroši cca. 5-6000 kn godišnje u 6-7 mjeseci koliko traje sezona grijanja. U zimskim mjesecima loži se od jutra do mraka, a u prijelaznom periodu (proljeće, jesen) povremeno, po potrebi.

Zanima me da li bi se uz kvalitetnu jedinicu, grijanje na drva moglo zamijeniti grijanjem klimom:
a) barem u prijelaznim godišnjim dobima ?
b) stalno, tijekom cijele sezone grijanja ?

Vanjske temperature se po zimi uglavnom kreću od -8C do 0C, a rijetko (možda 10 dana godišnje) padnu i do -15C. Naravno da bi se, povremeno, u ovim "pikovima", moglo i dalje grijati na drva.

Olakotna okolnost je da je prostor koji je potrebno grijati relativno male površine (dn.boravak i kuhinja) - cca. 21 m2 (visina stropa 2.7m), a povremeno se grije još i hodnik (još 7 m2).

Po onome što sam saznao, izbor bi pao na:
1. Fujitsu Nocria AWYZ14LB
2. Toshiba Super Inverter xx

Pozicija unutarnje jedinice bila bi, sagledavajući raspored namještaja, iznad balkonskih vrata, kao što je pokazano na tlocrtu.

Dva su ključna pitanja:
1. Da li bi grijanje klimom uopće bilo moguće, uz navedene vanjske uvjete, i da li tijekom cijele zime ili samo u prijelaznim godišnjim dobima ?
2. Kolika bi bila godišnja potrošnja struje, odnosno da li bi bila niža ili barem jednaka troškovima za drva ?

Našao sam na netu dijagrame za Nocriu, ali osim pune linije, nisu mi baš jasne one ostale isprekidane... Da li bi se po ovim dijagramima mogla barem teoretski odrediti postrošnja struje ?

Svi vaši komentari/prijedlozi/sugestije/iskustva bit će dobrodošli.

TLOCRT:
http://img256.imageshack.us/img256/2926/klima.png

NOCRIA DIJAGRAMI:
http://img411.imageshack.us/img411/1179/nocria.jpg

glupko
16.04.2009., 13:59
Naravno da možeš evo i kako! (http://www.youtube.com/watch?v=kXPWmaOnYTs)
Malo je skuplja investicija ali vjeruj da se isplati!:top:

vbugarsk
16.04.2009., 19:25

U tom rangu cijene nalazi se i
3. Daikin FTXG 25

Nikakav komentar, savjet, preporuka ??

Hawker
16.04.2009., 20:30
EDIT: Vidim da su temperature do -10.
Koliko god sutjeli o tome za klimu je to neisplativo.

Drzi se drva u Gorskom Kotaru.

Jedini model koji te moze zadovoljiti je RZQ od Daikina.
Ako te zanima poslacu ti sutra podatke na PP.

glupko
16.04.2009., 20:35
[QUOTE=vbugarsk;20029354]
Vanjske temperature se po zimi uglavnom kreću od -8C do 0C, a rijetko (možda 10 dana godišnje) padnu i do -15C. Naravno da bi se, povremeno, u ovim "pikovima", moglo i dalje grijati na drva.

Temperature je dao !
Ako su te temperature u pitanju Ururu Sarara to grije!
vbugarsk Klikni na "kako"

Hawker
16.04.2009., 20:39
[QUOTE=vbugarsk;20029354]

Temperature je dao !
Ako su te temperature u pitanju Ururu Sarara to grije!
vbugarsk Klikni na "kako"

Tesko ce Ururu Sarara to zagrijat,a vjeruj mi da znam o cemu pricam. Prvi smo ih uvezli i prodaju se kao halva. Ali za te uvjete nisu sto god neka reklama kazala. Na kraju krajeva ja sam ovlasteni serviser za Daikin.:D

Jedini ce to uspjesno grijati RZQ model.

glupko
16.04.2009., 20:43
Hawker-u šta je sa Dubrovnikom?
Prepuštam ti raspravu s vbugarsk-im nisam odmah skužio da si to ti ali kužim da bi Ururu Sarara to izvlačila bez problema ako je stvarno najniža temp -15*C a prosijek -8-0*C .

Hawker
16.04.2009., 20:49
Hawker-u šta je sa Dubrovnikom?
Prepuštam ti raspravu s vbugarsk-im nisam odmah skužio da si to ti ali kužim da bi Ururu Sarara to izvlačila bez problema ako je stvarno najniža temp -15*C a prosijek -8-0*C .

Problem je u ocajnoj iskoristivosti,katastrofalnoj zapravo.
RZQ to izvlaci bez problema jer je predvidjen za ekstremne uvjete. Taj uredjaj moze cak i hladiti (razne centrale) usred zime do -15.
Jedini problem je cijena koja je isto ektremna.:rolleyes:

Dubrovnik. Nisam bio,ali sam cuo da su ogradili uredjaje nekim materijalom,slici na plastiku, koji izolira zvuk. Pokusavaju svasta ,a nista ne uspjeva.

Na Bellewue radi 12 Daikin VRV sistema ukupne snage oko 500 Kw ,a ne mozes ih cuti da rade s pet metara..

@vbugarsk
Ako hoces slozicu ti idejno rjesenje za tvoj objekt s RZQ modelom ili Mini VRV modelom. Pitanje je koliko novca kanis uloziti?

glupko
16.04.2009., 20:49
Interklima
Što je ? Sajam klimatizacijske opreme
Gdje je? Grad Zagreb
Kada? Cijeli SLJEDEĆI tjedan
Za koga? Za sve koje interesira klimatizacija ili se bave istim
:jumping::tulum::cheer::klap::zivili::lux:

Hawker
16.04.2009., 20:57
Interklima
Što je ? Sajam klimatizacijske opreme
Gdje je? Grad Zagreb
Kada? Cijeli SLJEDEĆI tjedan
Za koga? Za sve koje interesira klimatizacija ili se bave istim
:jumping::tulum::cheer::klap::zivili::lux:

Bio sam prosle godine. Ako stignemo doc ove godine nadam se da cemo se vidit.

glupko
16.04.2009., 21:01
Kako stvari stoje u petak sam tamo ako me nešto ne zaj...!

vbugarsk
16.04.2009., 21:28
Problem je u ocajnoj iskoristivosti,katastrofalnoj zapravo.
RZQ to izvlaci bez problema jer je predvidjen za ekstremne uvjete. Taj uredjaj moze cak i hladiti (razne centrale) usred zime do -15.
Jedini problem je cijena koja je isto ektremna.:rolleyes:

@vbugarsk
Ako hoces slozicu ti idejno rjesenje za tvoj objekt s RZQ modelom ili Mini VRV modelom. Pitanje je koliko novca kanis uloziti?

Ne znam šta je to RZQ, ali bojim se da je cijena too much. Gornja granica bi bila 10.000 kn.

I mislio sam da će se Gorski kotar teško grijati dizalicama topline, ma kako god tehnički podaci izgledali.

Do koje se uopće vanjske temperature može očekivati ekonomičan rad sa boljim inverterima ?

Ostaje još opcija da se klima koristi samo za prijelazna razdoblja (što isto nije mala stvar), a kad temperatura padne, nazad na drva... U tom bi slučaju možda zadovoljila i neka cijenom povoljnija. Ima li tu kakav prijedlog ?

glupko
17.04.2009., 18:02
Pa čuj ovak najbolje ti je da posjetiš Interklimu pa odlučiš sam!
Ili sjekira i cjepanice.............

Nino81
18.04.2009., 07:27
Pozdrav svima, prošle godine postavljena samsung klima i radila tijekom sezone korektno, nakon zimskih mjeseci probao sam je jučer upaliti, no izgleda da je pustila plin, naime uredno pali vanjsku jedinicu no ne osjeti se da hladi, jedna od cijevi na vanjskoj jedinici smrzava.. Savjet dali zvati servis i koliko bi me otprilike stajalo to ili mogu još šta doma probati.. ps. ako je pustila plin znači da nisu dobro spertljali dal da testiram spojeve sapunicom ili ima neka bolja metoda?

glupko
18.04.2009., 07:40
Da li se smrzne i vanjska jedinica ako duže radi?
Ako i ona smrzava vjerojatno ti je iscurio plin pa zovi servisera !

Nino81
18.04.2009., 07:45
jučer je radila oko pola sata i primjetio sam samo da je malo smrznula na cijevi na spoju kod vanjskog dijela klime... budući da je klima ugrađena pred manje od godinu dana dal se može to prolongirati kroz garanciju?

glupko
18.04.2009., 07:50
Pa naravno to je "nestručna ugradnja" ako je pukao spoj za manje od godinu dana.

Nino81
18.04.2009., 07:58
Hvala, budem probao pa čemo vidjeti..

Krijes Sedam
18.04.2009., 09:14
Mislite li da se možda isplati skoknuti do Interklime i vidjeti nude li se neki akcjski popusti za male korisnike? :)

glupko
18.04.2009., 12:48
U svakom slučaju!Interklima zato i postoji.

Hawker
18.04.2009., 13:07
Pozdrav svima, prošle godine postavljena samsung klima i radila tijekom sezone korektno, nakon zimskih mjeseci probao sam je jučer upaliti, no izgleda da je pustila plin, naime uredno pali vanjsku jedinicu no ne osjeti se da hladi, jedna od cijevi na vanjskoj jedinici smrzava.. Savjet dali zvati servis i koliko bi me otprilike stajalo to ili mogu još šta doma probati.. ps. ako je pustila plin znači da nisu dobro spertljali dal da testiram spojeve sapunicom ili ima neka bolja metoda?

Koja ti se cijev smrzava?
Tanja ili deblja?

nedst
19.04.2009., 10:14
Da li se smrzne i vanjska jedinica ako duže radi?
Ako i ona smrzava vjerojatno ti je iscurio plin pa zovi servisera !

ako se smrzla cijev tanja ili deblja ,znači da je upaljeno hlađenje te se vanjska jedinica ne moze smrznit nego unutarnja.
Morao san se malo ubaciti ,nisan odavno bio na forumu.
moguce da je slab spoj na spojevima kako je rekao kolega glupko ali je samsung inace poznat po tom sta mu pucaju cijevi u vanjskoj i untarnjoj jedinici.

nedst
19.04.2009., 10:19
vidim da se sad okupilo pravih stručnjaka ovdje ,super super ,sad bi se dalo i sta naucit ovdje

mfcc
19.04.2009., 11:57
Molim forumaše za savjet/iskustva vezana za eventualnu mogućnost grijanja klimom kuće u Gorskom kotaru.................

Svi vaši komentari/prijedlozi/sugestije/iskustva bit će dobrodošli.

TLOCRT:
http://img256.imageshack.us/img256/2926/klima.png

NOCRIA DIJAGRAMI:
http://img411.imageshack.us/img411/1179/nocria.jpg

Na vašem mjestu razmislio bi o centralnom grijanju na drva. S obzirom gdje se kuča nalazi tj. Gorski Kotar (ljeta ne previše topla, zime hladne) to bi bilo najbolje i cijelovito rješenje. Dimnjak več imate s obzirom da se sada grijete pomoću peči na drva, a i drva vam sigurno nisu problem. Samo bi trebali kupiti peč za centralno na drva i radijatore. Kasnije kad se netko nastani u prizemlju ili na tavanu samo proširite mrežu centralnog grijanja.
Što se tiče klime: mogli bi se grijati ali samo pomoću onih koji su namjenjeni za tako hladne zime (Toshiba superinverter- grije kad je vani temp. do -20°C), ali s obzirom kako klimama pada snaga (kapacitet) s padom vanjske temp. (vlaga ima veliki utjecaj) za vaš prostor od 28 m2 teško da bi se grijali sa klimom od 3.5kW (to bi se moglo samo kada su vanjske temp. do nekih 0°C), jer već kod vanjskih temp. od -5°C klimi pada snaga oko 30-40%. S obzirom da klime griju zrak pomoču mehaničkog strujanja (ventilator), ljudi imaju osječaj da je temp. u prostoriji nekih 3 stupnja niža nego što stvarno je (ako je temp. 23°C osječaj je kao 20°C). To se dešava radi vlažne ljudske kože preko koje struji topli zarak ispuhan iz klime i odvodi temp. sa površine kože. Ako se mislite grijati pomoču klime za taj prostor trebala bi snaga od 4.5-5kW, a za cijenu koju ste naveli teško da bi dobili japanca invertera (inverteri griju kad je vani temp- -15 do -20°C). Kod radijatora grijanje se vrši konvekciom (70%) i radijaciom (30%), tako da nemate osječaj manje temp. jer topli zrak struji kroz prostoriju malo brzinom i nemate osječaj propuha. Pitanje je isto tako da li bi vaša el. mreža izdržala rad klime od 5.kW rashladne snage (oko 1.56 kW el. snage), moguće da bi imali česte padove napona (rasvjetna tijela počinju žmirkati), što nije dobro za rad klime tj moglo bi štetiti na duže vrijeme njenom radu (klime imaju zaštitu od padova napona ali nikad se nezna).
Razmislite o centralnom grijanju na drva, jer takvo grijanje troši mnogo manje drva nego obično.

vbugarsk
19.04.2009., 15:12
Na vašem mjestu razmislio bi o centralnom grijanju na drva. S obzirom gdje se kuča nalazi tj. Gorski Kotar (ljeta ne previše topla, zime hladne) to bi bilo najbolje i cijelovito rješenje. Dimnjak več imate s obzirom da se sada grijete pomoću peči na drva, a i drva vam sigurno nisu problem. Samo bi trebali kupiti peč za centralno na drva i radijatore. Kasnije kad se netko nastani u prizemlju ili na tavanu samo proširite mrežu centralnog grijanja.

U kući žive moji roditelji, koji bi se, zbog poodmakle dobi, htjeli barem djelimično riješiti drva (priprema, piljenje, cijepanje, slaganje). Ako bi im klima riješila grijanje barem u prijelaznim periodima (proljeće, jesen) to bi za njih bila isplativa investicija. Naravno da smo svijesni da klima ne može U POTPUNOSTI zamijeniti grijanje na drva, tijekom cijele godine.

Što se tiče klime: mogli bi se grijati ali samo pomoću onih koji su namjenjeni za tako hladne zime (Toshiba superinverter- grije kad je vani temp. do -20°C), ali s obzirom kako klimama pada snaga (kapacitet) s padom vanjske temp. (vlaga ima veliki utjecaj) za vaš prostor od 28 m2 teško da bi se grijali sa klimom od 3.5kW (to bi se moglo samo kada su vanjske temp. do nekih 0°C), jer već kod vanjskih temp. od -5°C klimi pada snaga oko 30-40%.
...
Ako se mislite grijati pomoču klime za taj prostor trebala bi snaga od 4.5-5kW, a za cijenu koju ste naveli teško da bi dobili japanca invertera (inverteri griju kad je vani temp- -15 do -20°C).

Hm, moram priznati da mi još uvijek nije jasno do koje se min. vanjske temperature može računati da će klima zadovoljavajuće grijati. Ako, kako kažete, inverterima pada snaga za 30-40% na -5°C, koliku onda snagu daju na -15 ili -20°C ?

Sa druge strane, gledajući dijagrame za Nocriu 14LB, ispada, ako ih dobro razumijem, da pri -15°C, ona još uvijek daje cca. 87% nazivne snage grijanja koja iznosi 6kW, dakle 0,87x6=5,2kW. Pri tome vuče cca. 153% nominalne snage, dakle, 1,35x1,53=2,06kW.

Naravno, ovo su teoretski podaci, ne znam koliko podaci u praksi odstupaju od ovih (iako se radi o Japancu) ?

glupko
19.04.2009., 18:39
Ja ti i dalje preporučam odlazak na Interklimu pa dogovor sa Hawker-om!

frigo_elektroni
20.04.2009., 19:53
Kako do licence za postavljanje klima? Električar sam, obrtnik i nesto prakse u postavljanju klima.

Nadam se da je pitanje jasno! :confused:

mfcc
20.04.2009., 20:57
Kako do licence za postavljanje klima? Električar sam, obrtnik i nesto prakse u postavljanju klima.

Nadam se da je pitanje jasno! :confused:

Barem jedan od djelatnika vaše firme mora imati položen tečaj za gospodarenje plinovima (freonima) i tečaj za ovlaštenog montera pojedinih klima (ovl. serviser za Toshiba, Daikin, LG, Samsung,.....). Gdje se polaže, pitajte ovdje forumaše koji su ovlašteni monteri, kao i ostale podatke o tome što firma mora imati da bi zadovoljila uvjete o gospodarenju sa plinovima (freonima).

mfcc
20.04.2009., 21:19
U kući žive moji roditelji, koji bi se, zbog poodmakle dobi, htjeli barem djelimično riješiti drva (priprema, piljenje, cijepanje, slaganje). Ako bi im klima riješila grijanje barem u prijelaznim periodima (proljeće, jesen) to bi za njih bila isplativa investicija. Naravno da smo svijesni da klima ne može U POTPUNOSTI zamijeniti grijanje na drva, tijekom cijele godine.

Hm, moram priznati da mi još uvijek nije jasno do koje se min. vanjske temperature može računati da će klima zadovoljavajuće grijati. Ako, kako kažete, inverterima pada snaga za 30-40% na -5°C, koliku onda snagu daju na -15 ili -20°C ?

Sa druge strane, gledajući dijagrame za Nocriu 14LB, ispada, ako ih dobro razumijem, da pri -15°C, ona još uvijek daje cca. 87% nazivne snage grijanja koja iznosi 6kW, dakle 0,87x6=5,2kW. Pri tome vuče cca. 153% nominalne snage, dakle, 1,35x1,53=2,06kW.

Naravno, ovo su teoretski podaci, ne znam koliko podaci u praksi odstupaju od ovih (iako se radi o Japancu) ?

Pošto klima koju ste naveli ima 6kW toplinske snage, zadovoljila bi potrebe za grijanjem prostora od 28m2.
Prednost joj je i ta što je namjenjena za područja gdje se zimske temp. duže zadržavaju. Morate jedino znati da kod vas osim niskih zimskih temp. (oko -8°C) veliki utjecaj ima i vlaga. Kod vlage veće od 60-70%rH klime često idu u defrost (radi smrzavanja izmjenjivača vanjske jedinice) i tada unutarnja jedinica prestaje sa radom (traje nekih 5-10 minuta). U tom vremenu dolazi do gubitaka topline koju je postigla klima unutar kuče, pogotovo kod vas koji nemate termo fasadu (stiropor, kamena vuna). Svaki materijal ima svoj koeficjent prolaska topline (U), koji je bolji ako je što manji (bolji toplinski izolator). Koef. prolaska topline kroz neki materijal mjeri se u W/m2 K. Tako termo fasada sa 5 cm stiropora i 25 cm šuplje cigle ima U=0.5 W/m2 K dok kod vas je taj U= 1.6-1.7 Wm2/K. To znaći da su toplinski gubici manji za tri puta.

nedst
20.04.2009., 22:01

Nije mi jasan taj dijagram ,po tome ispada da na 5° vuce 162% i da trosi 1,35x1,62=2,187 a to bi znacilo da ima COP nizi od 3
ne zaboravi da je defrost sve cesci sto niza temperatura i veca vlaga (a vlage tamo ne fali hehe )tako da ce -10 trosit vise na defrost nego na grijanje . Pri takvim bi temperaturama jeftinije i bolje ugrijao s termopećicom koja radi na jeftiniju tarifu a svakako bi bilo dobro izolirati stiroporom taj prostor ,makar i s unutarnje strane ,puno isplativije je uloziti u to nego u neku super ultra skupu klimu koju ce sprzit los napon

vbugarsk
21.04.2009., 09:39
Nije mi jasan taj dijagram ,po tome ispada da na 5° vuce 162% i da trosi 1,35x1,62=2,187 a to bi znacilo da ima COP nizi od 3

Ja sam to razumio ovako: Ako pogledaš krivulje na 7°C (što je najčešće standardna vanjska temperatura pri kojoj se određuje kapacitet grijanja i COP), i kapacitet i input su na 100%, pa je onda COP = 6/1,35 = 4,44.

Input je na 5°C, kao što kažeš 162%, ali je to možda struja koju vuče samo tijekom defrosting-a, a ne kontinuirano....

Ono što meni nije jasno su one dvije točkaste linije, uz koje piše WITHOUT FROST, pogotovo ona gornja, po kojoj se na -15°C iščitava kapacitet od 100%, uz input od 200%, što bi trebalo značiti da i na -15°C, Nocria i dalje može grijati sa 6kW, uz potrošnju od 2x1,35 = 2,7kW, što mi zvuči totalno nerealno !! Da li itko zna, šta bi ta krivulja mogla predstavljati ??

Ova donja točkasta linija mi se čini najrealnija obzirom na gubitak kapaciteta kod nižih temperatura. Po njoj teoretski ispada da bi pri -15°C, Nocria grijala sa samo cca. 47% nazivne snage grijanja, dakle 6x0,47=2,82 kW, i pri tome vukla cca. 80% snage, ili 1,35x0,8 = 1,08 kW, uz COP = 2,82/1,08 = 2,61

Ova puna linija u sredini (WITH FROST) daje pri -15°C još uvijek 88% snage grijanja, odnosno 6x0,88=5,28, ali uz izvučenu snagu od cca. 153%, ili 1,35x1,53= 2,07 kW, i COP=2,55, ali kako sam rekao na početku posta, mislim da kod ove pune linije, input vrijedi samo tijekom defrosting ciklusa.

Kada bi nam barem neki stručnjak sve ovo objasnio ... :confused:

ne zaboravi da je defrost sve cesci sto niza temperatura i veca vlaga (a vlage tamo ne fali hehe )tako da ce -10 trosit vise na defrost nego na grijanje.

Na dosta mjesta sam pročitao da se, zbog manjeg udjela vlage u zraku pri nižim temperaturama, učestalost defrost ciklusa zapravo smanjuje sa padom vanjske temperature. Ispravite me ako griješim. :cerek:

nedst
21.04.2009., 17:00
Točno s nizom temperatorum smanjuje se vlaga ,ali kad se smanji sa 100% na 90% i nije neka sreća s obzirom da ce se zbog nize temperature brze zaledit.
ne znam koliko je tamo vlage u prosjeku ,ali sto ja vidim često kad prođem tunel sv rok zimi -u dalmaciji imas recimo 3-4 stupnja ,lijepo sunčano a tamo imas recimo -7-8 i maglu dakle 100% vlage.
A to na -15 da ce imat 5kw po tom dijagramu moze pisat sta hoce,ali ne vjerujem da ces realno imat niti ta 2kw

frigo_elektroni
21.04.2009., 18:09
Barem jedan od djelatnika vaše firme mora imati položen tečaj za gospodarenje plinovima (freonima) i tečaj za ovlaštenog montera pojedinih klima (ovl. serviser za Toshiba, Daikin, LG, Samsung,.....). Gdje se polaže, pitajte ovdje forumaše koji su ovlašteni monteri, kao i ostale podatke o tome što firma mora imati da bi zadovoljila uvjete o gospodarenju sa plinovima (freonima).

Može li mi netko reci gdje se to može položiti, i koji su uvjeti?

Hvala!

puger
22.04.2009., 00:37
Može li mi netko reci gdje se to može položiti, i koji su uvjeti?

Hvala!

malo je stariji link ali vidi mozda pomogne
http://www.fsb.hr/r-centar/izobrazba-centri.htm

Krijes Sedam
22.04.2009., 18:17
Recimo da morate birati jedan od ova 2 invertera slične cijene, što bi radije birali?

Bazičniji Panasonic: http://www.klimacentar.com/panasonic/inverter/cs/cu-ue12hke.html
Ili bogatiji karakteristikama Haier: http://www.klimacentar.com/haier/inverter/hsu-12hva103/r2db.html

:)

Hawker
23.04.2009., 07:34
Recimo da morate birati jedan od ova 2 invertera slične cijene, što bi radije birali?

Bazičniji Panasonic: http://www.klimacentar.com/panasonic/inverter/cs/cu-ue12hke.html
Ili bogatiji karakteristikama Haier: http://www.klimacentar.com/haier/inverter/hsu-12hva103/r2db.html

:)

Za te pare mozes dobiti Daikina koji je bolji od oba navedena uredjaja.
Ako dodas jos malo para mozes dobiti trenutno najbolji inverter na trzistu Daikin RXS 35.

Daikin RX35 kosta oko 4000 Kn
RXS35- 7100Kn

Ako bas hoces nekog od ta dva onda uzmi Panasonic,ali prije provjeri gdje se proizvodi jer panasonic vise nije kao nekad.

Krijes Sedam
23.04.2009., 08:05
Ako dodas jos malo para mozes dobiti trenutno najbolji inverter na trzistu Daikin RXS 35.

Thanks!

Ali taj Daikin košta 5.481,00 kn, a na to ide sigurno još 1.000 na montažu, što mi je ipak malo preskupo..
http://www.klimacentar.com/daikin/inverter/daikin-ftx-35gv/rx-35gv.html

Hawker
23.04.2009., 08:29
Thanks!

Ali taj Daikin košta 5.481,00 kn, a na to ide sigurno još 1.000 na montažu, što mi je ipak malo preskupo..
http://www.klimacentar.com/daikin/inverter/daikin-ftx-35gv/rx-35gv.html

U Zg imas nekoliko distributera Daikina koji ce ti prodati za 5000 s montazom.:)
Malo poguglaj ili nazovi centralu Daikina,nalazi se u ZG pa ce ti oni pomoci.

U Splitu je taj Daikin zajedno s montazom 5000.

P.S. Ako mozes i ako ces koristiti tu klimu za grijanje i hladjenje toplo preporucam RXS35. Je skuplji ali se isplati svaka ulozena kuna u njega.

glupko
23.04.2009., 13:04
Već sam jednom spomenuo fićeka i merca!
Ljudi moji Daikin je Daikin a sve ostalo su klime!:lol:

Ante007
23.04.2009., 14:29

RXS35- 7100Kn

Ako bas hoces nekog od ta dva onda uzmi Panasonic,ali prije provjeri gdje se proizvodi jer panasonic vise nije kao nekad.

Gdje se može kupiti taj Daikin za 4000kn?

Hawker
23.04.2009., 15:46
Gdje se može kupiti taj Daikin za 4000kn?

U ST.
Dodaj montazu i za 5000 imas vrhunski uredjaj.

Ante007
23.04.2009., 15:48
Gdje u ST? :) Možeš i na pm, ali možda zanima još ljudi.

Ante007
23.04.2009., 16:03
Ok! Hvala! :top:

viz
23.04.2009., 22:11
Zvjezda sajma Interklima, po meni, je japanska klima Fujitsu nocria (COP 6,32 !!!)
http://translate.google.hr/translate?hl=hr&sl=ja&u=http://www.fujitsu-general.com/jp/products/aircon/2005/lineup/ppz/series/as28ppzdetail.html&ei=MdLwSbfQMcmD_AaP_KHqCQ&sa=X&oi=translate&resnum=3&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dfujitsu%2BAS28PPZ%26hl%3Dhr%26sa%3DG

Pred njenim iskorištenjem el. energije se uređaji koji su samo toplinske crpke teško mogu nositi. Svaka čast Japancima!

Krijes Sedam
24.04.2009., 06:13
Ostatak Interklime ja za k... što se tiče malih korisnika :o
Još su tamo Toshiba, Mitsubishi i Sinclair.

glupko
24.04.2009., 07:45
E hebiga a ja cijeli ovaj tjedan šljakam a sljedeći ći vjerojatno drk.. ku... pa dajte malo više sa interklime meni nesretnome...

mfcc
24.04.2009., 16:51
E hebiga a ja cijeli ovaj tjedan šljakam a sljedeći ći vjerojatno drk.. ku... pa dajte malo više sa interklime meni nesretnome...

Evo par slika sa INTERKLIME 2009:

http://i44.tinypic.com/dyx920.jpg
http://i44.tinypic.com/24ord6g.jpg
http://i43.tinypic.com/aw6h3m.jpg
http://i39.tinypic.com/69dvn4.jpg
http://i44.tinypic.com/2wrelwz.jpg

mfcc
24.04.2009., 17:05
Što se tiće INTERKLIME 2009 za običnog maloprodajnog kupca koga zanimaju samo split sistemi nema se što posebnog vidjeti a što se ne bi vidjelo na web stranicama ili dučanima zastupnika određenih brandova klima.
Za ljude koji se bave profesionalno klimama meže se nešto vidjeti ali to je daleko od onoga što je nekad Interklima bila. Moguće da je tome jedan dio ima i u recesiji.
Uglavnom od glavnih igrača što se tiće čhillera nisu bili: TRANE, MC QUAY; CARRIER..... Što se tiće automatike za klimatizaciju tu isto tako nisu bili glavni igrači: SIEMENS, HONEYWELL; SAUTER,...
Isto tako nitko koji predstavlja velike igrače u razhladnim tornjevima nije se predstavio kao EVAPCO,...
Pa tako niti največi igrač što se tiče filtracije i čistog prostora : AAF (American Air Filters).
Što se tiče klima komora tu su jedino bili PRO-KLIMA, GEA, IMP, dok ostalih nije bilo.
Što se tiče elektromotornih pogona za žaluzine i PPZ nije bio nitko od glavnog igrača BELIMO (bili su primjerci ali kao dodatak zračnoj regulaciji).
Itd,.......

Goc Sisak
24.04.2009., 21:29
Evo šta se meni desilo. Majstori koji rade fasadu su otkopčali vanjsku jedinicu i pritom je vjr. iscurio plin. Znam samo da su trebali prvo zatvoriti ventil na manjoj cijevi, upaliti klimu (hlađenje na 2 min.) potom zatvoriti ventil na debljoj cijevi u vanjskoj jedinici i tako zadržati plin unutar vanjske jedinice.

Radi se o LG ART COOL klima uređaju iz 2004 god. Nije inverterski model.

1. Zna li netko koliko košta punjenje plina?
2. Dali to mogu napraviti u kućnoj radinosti? Koji je postupak?

mfcc
25.04.2009., 07:37
Evo šta se meni desilo. Majstori koji rade fasadu su otkopčali vanjsku jedinicu i pritom je vjr. iscurio plin. Znam samo da su trebali prvo zatvoriti ventil na manjoj cijevi, upaliti klimu (hlađenje na 2 min.) potom zatvoriti ventil na debljoj cijevi u vanjskoj jedinici i tako zadržati plin unutar vanjske jedinice.

2. Dali to mogu napraviti u kućnoj radinosti? Koji je postupak?

Vaša klima sigurno ima jednog od ova dva eko plina :R410A ili R 407C, što znaći da se ne mogu napuniti (ako se radi kako struka nalaže) jer oba su višekomponentna (R410A dvokomponentni, R407C trokomponentni).
Na vašem mjetu nebi experimentirao sa nadopunjavanjem jer za to ipak morate biti stručan i imati potrebne uređaje. U svakom slučaju trebalčo bi izvaditi preostali dio plina iz klima, napraviti vakumiranje (izvlaćenje vlage i sitnih čestica zmazanoće/prašine koje bi mogli oštetiti kompresor). Osim toga trebali bi znati koliko plina ide u vašu klimu i tome još dodati određenu količinu ako je udačjenost između jedinica veča od 5 metara.
Moj prijedlog vam je da pozovete servisera i neka vam on to stručno napravi. To vam dođe par stotina kuna (pitajte servisere ovdje na forumu za točnu cijenu), između ostalog s obzirom da niste ovlaštena osoba za taj posao sumljam da bi mogli legalno nabaviti freona na tržištu. Serviser kad obavlja takve poslove mora između ostalog napisati zapisnik s obrazloženjem kako je došlo do curenja plina, koliko je novoga umetnuo itd.

Glavni frajer kaže:
25.04.2009., 11:37

2. Dali to mogu napraviti u kućnoj radinosti? Koji je postupak?nemoj raditi u kućnoj radinosti jer ti treba poseban alat.
ne isplati ti se zvati neki ovlašteni servis.
pokušaj nekog tko se bavi tim stvarima, najbolje neke dečke iz servisa recimo, zamoliti da ti u fušu to srede. nije velika procedura.

kada si namontiraš vanjsku jed., i sve cjevno/strujno pospojiš, izvakumiraš cijevnu vezu i unutarnju jed., te pustiš freon. zatim uključiš uređaj. i kada se uključi kompresor vanjske, spojiš se manometrom. vjerojatno će tlak pasti ispod potrebnih vrijednosti a nakon kratkog vremena i cijevi se početi lediti, i nakon minut rada komprsora, pustiš freon u sustav. i za freon r410 i r407 za trenutnu temp. okoliša trebao bi biti tlak 4bar ili slično...

ali kada već ideš tako nešto raditi najbolje pozovi ovlaštene pa neka ti naprave i redovan servis. tako da si miran prije ljeta... sve skupa sa nadopunjavanjem i servis i put, računaj do ili oko 500kn... tko kaže više mora da ima dobar razlog...

marv144
25.04.2009., 13:12
Imam slicno pitanje kao Allergic (zasad mu jos nitko nije odgovorio).
Dakle trebam kupiti klimu samo za hladjenje, a glavni uvjet je cijena.
Panasonic mi djeluje previse (preskupo) za moje potrebe, pa se cini da u izboru ostaju:

lg
samsung
haier
midea

Znaci klima ce samo hladiti, nece uopce grijati.
Htio bi da radi bar 3-4 godine.
Radje bi klimu koja manje kosta, a da vise trosi, nego obrnuto.
I da li netko moze preporuciti gdje je najbolja podrska korisnicima u Rijeci?

Gledao sam svuda po netu, prelistavao ovaj forum i razne kataloge, zvao trgovacke centre, ali izbor je stvarno tako velik, da se jednostavno gubim u svemu tome.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Glavni frajer kaže:
25.04.2009., 15:06
haier.
koliko znam ima nekoliko ovlaštenih majstora na riječkom području.
osnovni modeli su prihvatljive cijene. u svoje osnovne modele haier zna ugrađivati toshibin kompresor. a oni su na glasu, sa panasonicovim, kao najkvalitetniji...
dakle dobio bi dobru podršku i dobru vanjsku jedinicu.

ali ako je planiraš koristit kroz 3-4 god., sve ove marke bi trebale biti dovoljne...
gledaj kroz to, koju bi dobio jeftinije...

marv144
25.04.2009., 17:14
Super!
Puno hvala na brzom odgovoru...
Odo trazit Haier klime... ;)

Goc Sisak
25.04.2009., 19:56
Znači oko 500 kuna za sve te radnje. To mi se čini ok.

Hawker
26.04.2009., 21:56
nemoj raditi u kućnoj radinosti jer ti treba poseban alat.
ne isplati ti se zvati neki ovlašteni servis.
pokušaj nekog tko se bavi tim stvarima, najbolje neke dečke iz servisa recimo, zamoliti da ti u fušu to srede. nije velika procedura.

kada si namontiraš vanjsku jed., i sve cjevno/strujno pospojiš, izvakumiraš cijevnu vezu i unutarnju jed., te pustiš freon. zatim uključiš uređaj. i kada se uključi kompresor vanjske, spojiš se manometrom. vjerojatno će tlak pasti ispod potrebnih vrijednosti a nakon kratkog vremena i cijevi se početi lediti, i nakon minut rada komprsora, pustiš freon u sustav. i za freon r410 i r407 za trenutnu temp. okoliša trebao bi biti tlak 4bar ili slično...

ali kada već ideš tako nešto raditi najbolje pozovi ovlaštene pa neka ti naprave i redovan servis. tako da si miran prije ljeta... sve skupa sa nadopunjavanjem i servis i put, računaj do ili oko 500kn... tko kaže više mora da ima dobar razlog...

Ne radi se tako.:rolleyes:

Nakon spajanja cijevi i kabela spojis manometre (kod split sistema je obicno samo jedan prikljucak na plinskoj strani) i vakumiras.
Nakon vakumiranja pustis plin (obicno je to inbus cetvorka).
Nakon toga tek palis klimu. Tlak u hladjenju kod klima uredjaja na freon 410a je izmedju 8 i 11 bara.
Na grijanju je izmedju 31 i 34 bara.

Kod freona 407c je tlak u hladjenju 4-5 bara a u grijanju 18-22 bara.

P.S. Ne radi to sam nego zovi servis.

Hawker
26.04.2009., 22:01
Vaša klima sigurno ima jednog od ova dva eko plina :R410A ili R 407C, što znaći da se ne mogu napuniti (ako se radi kako struka nalaže) jer oba su višekomponentna (R410A dvokomponentni, R407C trokomponentni).
Na vašem mjetu nebi experimentirao sa nadopunjavanjem jer za to ipak morate biti stručan i imati potrebne uređaje. U svakom slučaju trebalčo bi izvaditi preostali dio plina iz klima, napraviti vakumiranje (izvlaćenje vlage i sitnih čestica zmazanoće/prašine koje bi mogli oštetiti kompresor). Osim toga trebali bi znati koliko plina ide u vašu klimu i tome još dodati određenu količinu ako je udačjenost između jedinica veča od 5 metara.
Moj prijedlog vam je da pozovete servisera i neka vam on to stručno napravi. To vam dođe par stotina kuna (pitajte servisere ovdje na forumu za točnu cijenu), između ostalog s obzirom da niste ovlaštena osoba za taj posao sumljam da bi mogli legalno nabaviti freona na tržištu. Serviser kad obavlja takve poslove mora između ostalog napisati zapisnik s obrazloženjem kako je došlo do curenja plina, koliko je novoga umetnuo itd.

Sve pet osim jednog.

R 410a se moze nadopunjavati bez problema.
Naravno,ako plin istjece da ce se prvo utvrditi razlog.

R 407c je katasrofa od plina i vecina ozbiljnih proizvodjaca ga je makla iz proizvodnje split sistema.

glupko
27.04.2009., 21:24
(kod split sistema je obicno samo jedan prikljucak na plinskoj strani)
Nije istina svi tvornički urađeni sistemi imaju priključke i na tlačnoj i na usisnoj strani (samo je jedan sakriven u kućištu vanjske jedinice) ali nema to neke veze ipak treba postupiti po sljedećem citatu!
P.S. Ne radi to sam nego zovi servis.:kava:

P.S. Molim modove da smanje slike ili ih stave u link

puger
27.04.2009., 23:24
Nije istina svi tvornički urađeni sistemi imaju priključke i na tlačnoj i na usisnoj strani (samo je jedan sakriven u kućištu vanjske jedinice)
vecina malih split sistema nema prikljucak za visoki tlak

Hawker
28.04.2009., 03:59
Nije istina svi tvornički urađeni sistemi imaju priključke i na tlačnoj i na usisnoj strani (samo je jedan sakriven u kućištu vanjske jedinice) ali nema to neke veze ipak treba postupiti po sljedećem citatu!
:kava:

P.S. Molim modove da smanje slike ili ih stave u link

Mali split sistemi NEMAJU prikljucak na tekucinskoj strani.
Izuzetno su rijetki,i vrlo stari,uredjaji koji to imaju.

Krijes Sedam
28.04.2009., 12:28
Upravo mi u nedjelju bili majstori i ugradili: http://www.klimacentar.com/panasonic/inverter/cs/cu-ue12hke.html

Radi se o firmi SYNERGIA PROJEKT (http://www.klimacentar.com/).
Brzo reagiraju, profesionalni su, majstori odlični, moja preporuka :)

4 druge firme kojima sam slao e-mail upite se nisu uopće ni javili (već 2 tjedna) :D

fornikator
28.04.2009., 16:34
Jel ima neko iskustva sa onim nasim klima uredjajima Vivax?
Jeftini su,jel vrijede?Najviše me zanima jel buče i da li se kvare i jel uopce hlade:)
Zanima me isto za vailannt.Znam da je to firma na glasu glede grijanja ali ne
znam kakve su im klime?
Ima ko iskustva?
Hvala.

glupko
30.04.2009., 11:26
Čuj ovako !
Vrijede kolko para tolko muzike , ali imaju razgranatu mrežu servisa i dosta ih radi već godinama bez problema a da su nešto extra i nisu ali nisu smeće definitivno i radit će ako ti serviseri dobro obave montažu .
Bolje plati dobre servisere malo više nego klima uređaj , jer ako ti posao odrade neki fušeri neće ti ni Daikin raditi.

Brok
06.05.2009., 04:51
Ovlaštena tvrtka obavila mi je u stanu montažu klime s kojom nisam zadovoljan. U cijelom nizu neurednih elemenata montaže izdvajam dva najdelikatnija:

1. Iako u uputama za instalaciju nedvosmisleno piše da vanjska jedinica mora biti horizontalna, postavili su je nagnutu prema naprijed za oko 3 stupnja (udaljenosti donjeg i gornjeg dijela jedinice razlikuju se od (vertikalnog) zida za 2.5 cm). To su objašnjavali vrstom nosača koji su koristili i tvrdili da je tako u redu. Postoji li nekakva tolerancija?

2. Bijela spužvasta izolacija bakrenih cijevi između unutarnje i vanjske jedinice oštećena je gotovo po cijeloj dužini, na nekoliko mjesta i potpuno strgana. Smije li se ona popravljati običnom ljepljivom trakom? Tek na moje insistiranje najoštećenija su mjesta premotana nekakvom debljom trakom. Može li se to tolerirati i kakve su moguće posljedice ako je preostalo neko oštećenje?

glupko
06.05.2009., 15:44
Moj savjet ti je da sve to poslikaš (da se vidi to što si ispričao ovdje) odeš u centralu firme koja ti je ugradila klimu i pokažeš im pa ako ne žele ispraviti lijepo tražiš povrat novca i skidanje iste uz naknadu učinjene štete pri montaži!:top::mad:
Sad i drugi imaju priliku vidjeti razliku između fuš majstora i servisera klima uređaja!:s

zove se nebo
08.05.2009., 09:49
Skidanje klime radi renoviranja fasade!
Da li mogu sam,pitam radi komplikacija mogućih?

glupko
08.05.2009., 13:57
Možeš i sam ali bolje plati majstora !

krčmar
09.05.2009., 10:21
Evo ovako, imam pitanje
Namjeravam kupiti klimu (max 5000kn), pretežito za hlađenje (ali bilo bi dobro da ima i grijanje za svaki slučaj), i da troši što manje struje (koliko može), koristila bi se u prostoru veličine 30m2, što preporučate i gdje?
Hvala puno

Krijes Sedam
09.05.2009., 11:22
Ja imao iste kriterije.
Kupio od: http://www.klimacentar.com/
Ovaj model: http://www.klimacentar.com/panasonic/inverter/cs/cu-ue12hke.html
Od narudžbe preko interneta i plaćanja do instalacije prošlo 3 dana, majstori koji izvode radove su dobri.
Jako zadovoljan ;)

krčmar
09.05.2009., 17:01
Koliko dođe instalacija, i kakav je taj panasonic u klimama, jel to slično samsungu (loše čujem), ili bliže daikinu ?

Krijes Sedam
09.05.2009., 21:57
Panasonic je japanska klima, bolja od Samsunga.
Ali mislim da nije ni savršena kao Daikin.
Instalacija je oko 900kn.

Groton
11.05.2009., 20:03
Dvoumim se između mobilne i normalne dvodjelne klime(za samo jednu sobu) ali ne znam ništa o tome.
Mobilna je:

Coolexpert APY 09CL, 9000BTU 1573 kn

a zidna je:
KOREL TAC-12 CHSC, 1589 KN

Da li su mobilne klime iste kvalitete kao i zidne, i da li mi možete preporučiti nešto za te novce?

babo071
11.05.2009., 20:23
Pozdrav,
Imam dilemu oko klime. Europatrade ima reklamu za Samsung klimu AQV12UGAN/R410a
11.260 Btu/3.5 KW hladjenje
13.649 Btu/ 9.6 kW ?!?!? je li ovo krivo?
A/A klasa
Cijena 3 400kn

Zanima me misljenje o omjeru cijena/kvaliteta i da li je netko imao iskustva/problema s tim modelom. Čudno mi je da se za tako nisku cijenu nudi kao "S-inverter" klima, a znam da inverter klime su skuplje za 1k kn.
Da li je to ista klasa kao i druge inverter klime ili je samo stvar reklame?
I kako to da jedino Europatrade ima sifru kao "…UGAN" dok svi ostali taj model zovu drugacije?
Reklama iz novina (http://www.europatrade.hr/akcije/akcija_klime.pdf)

mfcc
11.05.2009., 20:44
Dvoumim se između mobilne i normalne dvodjelne klime(za samo jednu sobu) ali ne znam ništa o tome.
Mobilna je:

Coolexpert APY 09CL, 9000BTU 1573 kn

a zidna je:
KOREL TAC-12 CHSC, 1589 KN

Da li su mobilne klime iste kvalitete kao i zidne, i da li mi možete preporučiti nešto za te novce?

Razlike između mobilnih i zidnih (split sistemi) klima kao i prednosti i mane već su mnogo puta objašnjavane ovdje na forumu. Pročitajte neke od mojih prijašnjih postova gdje je sve u detalje objašnjeno, pa će vam biti puno jasnije.

laella
12.05.2009., 14:19
Groton, pogledaj tu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=14168); možda dobiješ sliku o prednostima i nedostacima mobilnih klima :mig: .

stanestane
12.05.2009., 19:23
Uzeli smo klimu BEKO, 3.5 kw, 2200kn. Nemam pojma čiji je kompr. jer je još neotpakirana (do ujutro). Da li netko već ima takvu? Pošto želim ohladiti donju etažu kuće oko 85m3, zanima me da li sam pogriješio u odabiru. A svejedno planiram i gore ubacivat istu tj u gornji hodnik, a kuća je polu otvorenog tipa što se tiče unutrašnjosti, dnevni kuhinja hodnik i stepenište su "bez vrata". Pa me zanimaju vaši komentari jer je to za mene "špansko selo".

mfcc
12.05.2009., 20:50
Uzeli smo klimu BEKO, 3.5 kw, 2200kn. Nemam pojma čiji je kompr. jer je još neotpakirana (do ujutro). Da li netko već ima takvu? Pošto želim ohladiti donju etažu kuće oko 85m3, zanima me da li sam pogriješio u odabiru. A svejedno planiram i gore ubacivat istu tj u gornji hodnik, a kuća je polu otvorenog tipa što se tiče unutrašnjosti, dnevni kuhinja hodnik i stepenište su "bez vrata". Pa me zanimaju vaši komentari jer je to za mene "špansko selo".

Beko klime su van inače turske klime. A što se tiče snage mogla bi vam biti dovoljna ali morate znati da odabir snage ne ovisi samo o kvadraturi prostorije nego i o položaju i mjestu gdje se zgrada nalazi, površini i poziciji prozora, izolaciji,dizalicama topline,...... Tako ako želite precizan odgovor morat ćete navesti podatke koje sam vam ovdje naveo.
Beko klime vam inače spadaju u nižu klasu (za kvalitetu i iskustva sa njom pitajte servisere).

balum
12.05.2009., 20:57
Molio bih MFCC ili nekod drugog za prijedlog rjesenja. Na linku dolje mozete pronaci tlocrt stana. Zivim u ZG, ljeti je prilicno vruce, temp. se ne spusta ispod 29 C. U prostoriji od 22m2 se nalazi kuhinja, dnevna soba, primaca. Tu se provodi gotovo citav dan tako da bih tu prostoriju trebalo rashladiti. Prozori su PVC, lodja je u staklu, ujutro vruce ko u stakleniku. :) Mislio sam staviti klimu iznad prozora s unutarnje strane (zelena boja). Vanjsku bi bilo idealno staviti odmah s vanjske strane, no kako je rijec o procelju koji gleda na glavnu ulicu nisam siguran moze li se tako nesto izvesti. Cilj je samo hladjenje u ljetnim danima, grijanje nije nuzno.

Naravno zelja mi je usput hladiti i hodnik i mozda poneki stupanj smanjiti u spavacim sobama ako je to moguce. npr. navece prije spavanja malo pojacat...

Pitanja bi bila:
- koliku jacinu klime uzeti? 3,5kW mozda?
- hoce li jedna unutarnja usjeti malo rashladiti i ostali dio stana. Stan ima nesto vise od 60m2.
- koja je vasa praksa oko montaze klima na procelje zgrade, postoji li mogucnost da mi ju netko uskoro skine? Alternativa je staviti vanjsku na juznu stranu no izvedba je u tom slucaju malo kompliciranija.

http://img57.imageshack.us/img57/8561/dsc00016e.th.jpg (http://img57.imageshack.us/my.php?image=dsc00016e.jpg)

Hvala svima!!:s

babo071
12.05.2009., 21:22
Pozdrav,
Imam dilemu oko klime. Europatrade ima reklamu za Samsung klimu AQV12UGAN/R410a
11.260 Btu/3.5 KW hladjenje
13.649 Btu/ 9.6 kW ?!?!? je li ovo krivo?
A/A klasa
Cijena 3 400kn, plus soma instalacija

Zanima me misljenje o omjeru cijena/kvaliteta i da li je netko imao iskustva/problema s tim modelom. Čudno mi je da se za tako nisku cijenu nudi kao "S-inverter" klima, a znam da inverter klime su skuplje za 1k kn.
Da li je to ista klasa kao i druge inverter klime ili je samo stvar reklame? To jest da li j eto uopće inverter klima?
I kako to da jedino Europatrade ima sifru kao "…UGAN" dok svi ostali taj model zovu drugacije?

Ego
13.05.2009., 02:22
Pitanje... je li bolje za dvije sobe uzeti sustav s jednom vanjskom i dvije unutarnje jedinice, ili dvije vanjske i dvije unutarnje? Čini mi se da su cijene podjednake... Sobe se nalaze jedna pokraj druge.

mfcc
13.05.2009., 19:49
Molio bih MFCC ili nekod drugog za prijedlog rjesenja. Na linku dolje mozete pronaci tlocrt stana.........

Pitanja bi bila:
- koliku jacinu klime uzeti? 3,5kW mozda?
- hoce li jedna unutarnja usjeti malo rashladiti i ostali dio stana. Stan ima nesto vise od 60m2.
- koja je vasa praksa oko montaze klima na procelje zgrade, postoji li mogucnost da mi ju netko uskoro skine? Alternativa je staviti vanjsku na juznu stranu no izvedba je u tom slucaju malo kompliciranija.

http://img57.imageshack.us/img57/8561/dsc00016e.th.jpg (http://img57.imageshack.us/my.php?image=dsc00016e.jpg)

Hvala svima!!:s

Što se tiće snage klime za dn. boravak, na vašem mjestu stavio bi 3.5kW iz razloga što imate unutar te prostorije kuhinju, veliku staklenu stijenu koja gleda na istok,boravaka večeg br. ljudi,... Položaj unuranje jedinice možete ostaviti kako ste zamislili a vanjsku montirajte ako se to može i ako vam ne smeta na pod balkona (ograda balkona ne bi smjela biti puna kako se toplina iz vanjske jedinice ne bi odbijala prema njoj i time smanjila njen učinak kod velikih vanjskih vručina). Do sada se još uvijek primjenjuje pravilnik o montaži vanjskih jedinica samo na uži centar grada, bez obzira na to ja sam vam predložio da je montirate na pod balkona pa vam u bilo kojem slučaju nitko ne može prigovoriti. Kad sam predložio pod balkona za montažu ne shvačajte to u doslovnom smislu jer po pravilima struke, nju ipak treba montirati barem kojih 10-15cm od samog poda (kako ne bi prenosila vibracije na balkon, kako bi imala bolju cirkulac. zraka i kako bi mogli počistiti prašinu ispod nje).
Sa jednom klimom u dn. boravku (radi rasporeda ostalih prostorija) teško da čete moći rashladiti ostatak stana (eventualno hodnik), pa vam predlažem montažu još jedna klime 2.7kW u spavaču sobu (13m2) na zapadni zid (bliže prozoru). Takvom montažom anulirat će te donekle toplinske gubitke prouzrikovane položajem prozora na južnoj strani (radi smanjenja inih obavezno spustiti rolete), a usmjerenjem krilca prema vratima osjetit će te učinak hlađenja i u drugoj (14m2) sobi, uz uvjet da su vam vrata od soba otvorena i ventilator podešen na drugu ili treču brzinu.
Ako ima još kakvih pitanja ili nejasnoća stojim na raspolaganju. :)

mfcc
13.05.2009., 19:55
Pitanje... je li bolje za dvije sobe uzeti sustav s jednom vanjskom i dvije unutarnje jedinice, ili dvije vanjske i dvije unutarnje? Čini mi se da su cijene podjednake... Sobe se nalaze jedna pokraj druge.

Ako imate gdje smjestiti vanjske jedinice definitivno bolja solucija je dva odvojena split sistema (u nekim slučajevima je čak i jeftinija montaža ako su unutarnje i vanjske jedinice razmaka do 3-5 metara). To što su istih cijena najvjerovatnije je slučaj da kod multisplita se radi o jednoj vanjskoj jedinici sa jednim kompresorom. U tom slučaju dolazi do izražaja mana ako se pokvari kompresor da nečete imati hlađenje ni na jednoj unutrašnjoj jedinici.

Ego
14.05.2009., 00:32
Hvala :)

Koliko bi me mogle doči dvije klime neke dobre marke tipa Toshiba, svaka bi hladila cca 20 kvadrata.

Lee Champa
14.05.2009., 09:54
Da bi se rashodovala stara klima (DIPLOMAT 500), potrebno je od ovlaštenog servisera usluga izvlačenja freona uz izdavanje potvrde da je to onda neškodljivi otpad.
Navodno o tom freonu treba obavijestiti MZOPU (njihov propis, kao i obavezan pregled sustava sa >3kg freona jednom godišnje i >30 kg dvaput godišnje).
E sad, oni ne znaju što sa tim freonom pa ga neće ni preuzeti:lol:

mfcc
14.05.2009., 17:35
Hvala :)

Koliko bi me mogle doči dvije klime neke dobre marke tipa Toshiba, svaka bi hladila cca 20 kvadrata.

Ako nemate nekih večih sstaklenih površina, ako na zgradi imate fasadu i nemate veči broj dizača topline dovoljna snaga za svaku prostoriju bila bi 2.7kW. Što se tiće cijena pro-googlajte kakop ne bi ispalo da se ovdje nekoga reklamira.

m.bero
14.05.2009., 18:45
jako dobre i kvalitetne klime su Vaillant ima mrežu servisera nisu toliko bucne a i cijena je realna i ima vise kombinacija sve je stvar ukusa

balum
14.05.2009., 19:09
Što se tiće snage klime za dn. boravak, na vašem mjestu stavio bi 3.5kW iz razloga što imate unutar te prostorije kuhinju, veliku staklenu stijenu koja gleda na istok,boravaka večeg br. ljudi,... Položaj unuranje jedinice možete ostaviti kako ste zamislili a vanjsku montirajte ako se to može i ako vam ne smeta na pod balkona (ograda balkona ne bi smjela biti puna kako se toplina iz vanjske jedinice ne bi odbijala prema njoj i time smanjila njen učinak kod velikih vanjskih vručina). Do sada se još uvijek primjenjuje pravilnik o montaži vanjskih jedinica samo na uži centar grada, bez obzira na to ja sam vam predložio da je montirate na pod balkona pa vam u bilo kojem slučaju nitko ne može prigovoriti. Kad sam predložio pod balkona za montažu ne shvačajte to u doslovnom smislu jer po pravilima struke, nju ipak treba montirati barem kojih 10-15cm od samog poda (kako ne bi prenosila vibracije na balkon, kako bi imala bolju cirkulac. zraka i kako bi mogli počistiti prašinu ispod nje).
Sa jednom klimom u dn. boravku (radi rasporeda ostalih prostorija) teško da čete moći rashladiti ostatak stana (eventualno hodnik), pa vam predlažem montažu još jedna klime 2.7kW u spavaču sobu (13m2) na zapadni zid (bliže prozoru). Takvom montažom anulirat će te donekle toplinske gubitke prouzrikovane položajem prozora na južnoj strani (radi smanjenja inih obavezno spustiti rolete), a usmjerenjem krilca prema vratima osjetit će te učinak hlađenja i u drugoj (14m2) sobi, uz uvjet da su vam vrata od soba otvorena i ventilator podešen na drugu ili treču brzinu.
Ako ima još kakvih pitanja ili nejasnoća stojim na raspolaganju. :)

Zahvaljujem mffc! Ima jedan mali problem, balkon je zatvoren u staklo, ograda balkona je zapravo puni zid. Balkon je pretvoren u lodju. Vanjsku jedinicu bi u tom slucaju eventualno mogao staviti do balkona ili na juzni zid. Prijedlog za drugu unutarnju jedinicu dobro je rjesenje. Pretpostavljam u tom bi slucaju trebalo uzeti dosta jacu vanjsku jedinicu, dovoljnu za dvije unutarnje.

Hawker
14.05.2009., 19:54
Panasonic je japanska klima, bolja od Samsunga.
Ali mislim da nije ni savršena kao Daikin.
Instalacija je oko 900kn.

Panasonic,odavno,nije japanska klima:mig:

YoMaYo
15.05.2009., 00:54
Molim za pomoc znalce, kojih vidim ovdje ima :mig:
Radi se o stanu u Zagrebu, na sedmom katu zgrade uz Savski nasip. Trebam ohladiti dnevni boravak, blagovaonu, kuhinju i mali hodnik kvadrature oko 35 m2, sve spojene prostorije. Dnevni boravak ima dva prozora i balkonska vrata prema na zapadu i jedan prozor na sjeveru, a blagavaona dva prozora na zapadu. Tri strane stana leze na vanjskim zidovima. Znaci zaista zna biti jaaaaako toplo :)
Vanjsku jedinicu bi postavili na balkon na zapadu, na kojem je poprilicno suncano.

Dosta klima sam pogledala i sada se dvoumim izmedu ove dvije, i to zbog razlike u snazi:
Sanyo 2,8 Kw za 2000 kn (redovna cijena iznad 3300 kn)
http://eu.sanyo.com/aircon/Products/Room-air-conditioners/RAC-Constant-Speed/KR-Type-Constant-Speed-7-series/

i Quadro 3,5 Kw za 2200 kn
http://www.inem.hr/proizvod.php?id=698

Kako je Sanyo vec rezervirana lijepo molim hitan savjet.

Hvala puno:)

Krijes Sedam
15.05.2009., 08:25
Panasonic,odavno,nije japanska klima:mig:

Čija je onda?

Hawker
15.05.2009., 14:32
Čija je onda?

Made in India ili u boljem slucaju Thailand.

Krijes Sedam
15.05.2009., 16:27
OK, i Renault je francuski pa se npr. proizvodi tko zna gdje :D

mfcc
15.05.2009., 17:07
Radi se o stanu u Zagrebu, na sedmom katu zgrade uz Savski nasip. Trebam ohladiti dnevni boravak, blagovaonu, kuhinju i mali hodnik kvadrature oko 35 m2, sve spojene prostorije. Dnevni boravak ima dva prozora i balkonska vrata prema na zapadu i jedan prozor na sjeveru, a blagavaona dva prozora na zapadu. Tri strane stana leze na vanjskim zidovima. Znaci zaista zna biti jaaaaako toplo :)
Vanjsku jedinicu bi postavili na balkon na zapadu, na kojem je poprilicno suncano.

Dosta klima sam pogledala i sada se dvoumim izmedu ove dvije, i to zbog razlike u snazi:
http://eu.sanyo.com/aircon/Products/Room-air-conditioners/RAC-Constant-Speed/KR-Type-Constant-Speed-7-series/

Pokušajte napraviti tlocrt stana s površinama prostorija, pozicijama prozora, stranama svijeta,napišite kakvu fasadu imate i kakve prozore, imate li rolete,....
Što više podataka to čete dobiti precizniji odgovor, ali po onom što ste opisali minimalna snaga morala bi biti 3.5kw, a po mom mišljenju ako se želite kvalitetno i brzo hladiti čak i nešto veča.

mfcc
16.05.2009., 12:16
Zahvaljujem mffc! Ima jedan mali problem, balkon je zatvoren u staklo, ograda balkona je zapravo puni zid. Balkon je pretvoren u lodju. Vanjsku jedinicu bi u tom slucaju eventualno mogao staviti do balkona ili na juzni zid. Prijedlog za drugu unutarnju jedinicu dobro je rjesenje. Pretpostavljam u tom bi slucaju trebalo uzeti dosta jacu vanjsku jedinicu, dovoljnu za dvije unutarnje.

Kada se uzima multisplit sistem (jedna vanjska+ dvije unurarnje), snaga vanjske jedinice u pravilu bi trebala biti minimum zbroju snaga unutarnjih ili 10-20% veča (uvijek preporučujem nešto veču snagu). Neki stavljaju i nešto slabiju vanjsku jedinicu od zbroja snaga unutarnjih , međutim tu dolazi do mane to što pri visokim temp. vanjskog zraka (veča unutrašnja temp. opterečena u prostorijama) unutarnje jedinice ako bi trebale, neće moči raditi pri svojim nominalnim snagama (tvornički deklarirane snage). Kada se uzima multi split bilo bi dobro uzeti vanjsku jedinicu sa dva zasebna kompresora (skuplja varijanta) jer u slučaju kvara jednog uvijek će raditi jedna njemu pripadajuča unutrašnja jedinica.

zove se nebo
17.05.2009., 09:46
Demontaža klima sustava - pošto?

Ego
17.05.2009., 09:52
Imam pitanje ovako... imam hodnik, 7,5×2 m, na kraju kojega su dvije sobe od po 20 kvadrata. Nemam nacrt pri ruci, nekako ovako...
http://i155.photobucket.com/albums/s315/Ego1607/St1.jpg

E sad, me zanima, postoji li šansa da unutarnju jedinicu klime postavim na hodnik, negdje bliže sobama, i da ona služi za hlađenje obaju soba?

mfcc
17.05.2009., 12:45
Imam pitanje ovako... imam hodnik, 7,5×2 m, na kraju kojega su dvije sobe od po 20 kvadrata. Nemam nacrt pri ruci, nekako ovako...
http://i155.photobucket.com/albums/s315/Ego1607/St1.jpg

E sad, me zanima, postoji li šansa da unutarnju jedinicu klime postavim na hodnik, negdje bliže sobama, i da ona služi za hlađenje obaju soba?

Postoji (iako to nije po pravilu struke)!
Naime ako instalirate klimu u hodnik morat ćete napraviti nekoliko ustupaka.
1. morat čete podhladiti hodnik za par supnjeva ako mislite osjetiti učunak
klime u sobama.
2. klima će morati raditi na večoj brzini ventilatora kako bi on uspio ubaciti
ohlađeni zrak u sobe
3. krilca klima morati ćete usmjeriti prema sobama
4. klimu staviti u manualni (ručni ) rad kako je automatski nebi isključio
(hlađenje) kada dostigne vrijednost koju ste podesili (zbog malog hodnika
kojega okružuju prostorije klima će brzo postći željenu vrijednost temp.,
ugasit će kompresor-hlađenje, a ostat će raditi samo ventilator koji će ci-
rkulirati ohlađeni zak u hodniku.)
5. klima će radi gore opuisanih razloga imati veču potrošnju i nepravilnu re-
gulaciju, a sobe u nekim dijelovima-bliže prozoru neće biti ohlađene
kako želite.
Pravilna montaža klima bila bi kad bi u svakoj sobi montorali po jednu 2.5-2.7 kW snažnu klimu.

imation4
17.05.2009., 21:34
pozdrav!

Molim komentar na moj prijedlog klime i na mjesto gdje će biti postavljena. Kima će biti korištena za hlađenje i grijanje. Također, molim prijedlog za smještaj vanjske jedinice.

Unaprijed hvala!

slika je u atachmentu!!

puger
17.05.2009., 22:48

zbog kvadrature bi stavio jacu ali obet s druge strane sanyo je ipak sanyo

ulomax
18.05.2009., 23:20
Pitanje za uvazene znalce-Zanima me kolikog stvarnog efekta imaju klime koje se reklamiraju sa sistemima protiv alergija i kao ionizatori zraka.Ja sam naime strasan alergicar (ambrozija) i supruga me punta da instaliramo Samsungovu klimu Mont Blanc ili Modeato.Nije mi zao platiti razliku izmedju tih ili obicnih ako imaju nekog realnog efekta.Molim savjet i objasnjenje koliko je u toj prici reklama a koliko realnost!

glupko
19.05.2009., 08:26
Ako se redovito mijenjaju svi filteri i vrši čiščenje onda imaju jako dobar efekt , jer one za razliku od običnih (kučišta) sadrže i utore za antialergijske filceve

viz
19.05.2009., 08:33
Postoje studije da negativni ioni (ionizacija zraka) pozitivno utječu na ljudsko zdravlje, što proizvođači i distributeri takvih proizvoda naglašavaju marketingom, no znanstvenih dokaza za to još uvijek nema. Stoga ionizator i nije neka jaka prednost.

aircanada
19.05.2009., 12:03
Uh, trebam pomoc/savjet.
Trebam obavezno klimu, u sobi od ~16m^2 (4x4). Koliko kw triba za grijat/hladit?
Kako je jedan zid sobe fasada, zadnja opcija mi je tu stavljat klimu. Ali za drugo rjesenje, udaljenost vanjske i unutarnje jedinice je cca 10m (+/- 1m). Ima "lomljenja" bar 4 puta (kutevi). Koliko to uvecava cijenu?
Citao sam o mobilnim jedinicama, i to mi je nekako najzgodnije rjesenje, jer ne trebam 10m udaljenosti, a i mogu je lako odnit na vikendicu.
Sta mi preporucate, i koju soluciju?
Hvala

Pegaz
19.05.2009., 13:27
Poštovanje. Moramo kupiti klima uređaj pa bi trebao izračun snage kolika je potrebna i neku dobru preporuku. Na Toshibinom kalkulatoru mi je izbacio 4.3 kw snage za hlađenje. Naime pošto živimo u Zgu, klima bi koristila isključivo za hlađenje. Ne znam da li se isplati inverter za to ali definitivno klima mora biti A enegetske klase i renomiranog proizvođaća. Stan je cca 45 kvadrata kako se vidi na skici, jedini vanjski zid gleda na jug tako da je vecinu dana na udaru sunca (k tome i 5. kat). U stanu borave uglavnom dvije osobe i ima dosta velike staklene povrsine (vidi na slici). Zanima me koliko jaku klimu trebam da rashladi stan (ne da spusti temp. svega za koji stupanj).

http://img151.imageshack.us/img151/9072/stanizraunzaklimu.th.png (http://img151.imageshack.us/my.php?image=stanizraunzaklimu.png)

homosapiens
19.05.2009., 13:50
Sanyo mobilnu klimu split sitem znaci sa vanjskim malim prenosivim kompresorom koji stavis na balkon ili negdje van di imas mjesta kroz prozor i sl.
A ove klasicne mobilne sa ispuhom tj. sa onom cjevurom su jako povoljne i za takvu sobu su odlicne osim ako ti ne smeta buka jer kod njih je kompresor u unutrsnjoj jedinici

aircanada
19.05.2009., 14:05
Sanyo mobilnu klimu split sitem znaci sa vanjskim malim prenosivim kompresorom koji stavis na balkon ili negdje van di imas mjesta kroz prozor i sl.
A ove klasicne mobilne sa ispuhom tj. sa onom cjevurom su jako povoljne i za takvu sobu su odlicne osim ako ti ne smeta buka jer kod njih je kompresor u unutrsnjoj jedinici

Ne smeta mi buka, zaspem ja i na koncertu Iron M. :D
Ali je problem sta nemam balkon :( sto bi znacilo da "moram" rezat prozor.
Imas koji link za udjelit?
Hvala na odgovoru!

svtb
19.05.2009., 14:26
Molim za pomoć. Imam već postavljeni klima uređaj (LG 3,6 KW), ali ga dosada nisam servisirao (sutra ću, sutra ću i prodje već 3 godine bez servisa).

Zna li netko koga bih mogao zvati da mi obavi servis (promjena filtera + pregled cijelog sustava).

hvala:confused:

homosapiens
19.05.2009., 14:29
Ne smeta mi buka, zaspem ja i na koncertu Iron M. :D
Ali je problem sta nemam balkon :( sto bi znacilo da "moram" rezat prozor.
Imas koji link za udjelit?
Hvala na odgovoru!

Ako ti ne smeta buka onda odi za tu sobicu kupi jednog Vivaxa za 1000kn i ima da ti ohladi sobicu jako dobro
On ti ima cijev savitljivu koju trbas gurnuti van kroz iskipan prozor jer mu je to ispuh vruceg zraka

orcanic
19.05.2009., 17:31
Nemam pojma o klimama a trebat ce mi nesto pa ako moze savjet od znalaca. Dakle radi se o stanu povrsine 70m2 u ZG, orjentacija S-Z, 4 kat. Klima mi treba za hladjenje, grijanje je plinsko. Htio bi neku bolju klimu (tipa toshiba ili vec nesto u tom fazonu) pa me zanima da li da uzmem jednu jacu jedinicu koja bi npr. bila u hodniku i hladila cijeli stan ili mozda bolje dvije slabije, npr. jedna u boravku a druga u hodniku? Naravno, preporuka za klimu nije naodmet. Zanima me i prica oko tih invertora, jel treba to ili ne treba :D Eto zahvaljujem.

aircanada
19.05.2009., 17:35
Ako ti ne smeta buka onda odi za tu sobicu kupi jednog Vivaxa za 1000kn i ima da ti ohladi sobicu jako dobro
On ti ima cijev savitljivu koju trbas gurnuti van kroz iskipan prozor jer mu je to ispuh vruceg zraka

gledam Vivax, i nema nista jeftinije od 1800kn. Jesi ti to onako odoka reka cijenu ili zbilja ima nesto tako?
Ako moze link na ducan, jer sam iz splita, pa mi igraju samo ducani u i oko splita i oni sa narudzbom.
Hvala

Pegaz
19.05.2009., 21:42
Poštovanje. Moramo kupiti klima uređaj pa bi trebao izračun snage kolika je potrebna i neku dobru preporuku. Na Toshibinom kalkulatoru mi je izbacio 4.3 kw snage za hlađenje. Naime pošto živimo u Zgu, klima bi koristila isključivo za hlađenje. Ne znam da li se isplati inverter za to ali definitivno klima mora biti A enegetske klase i renomiranog proizvođaća. Stan je cca 45 kvadrata kako se vidi na skici, jedini vanjski zid gleda na jug tako da je vecinu dana na udaru sunca (k tome i 5. kat). U stanu borave uglavnom dvije osobe i ima dosta velike staklene povrsine (vidi na slici). Zanima me koliko jaku klimu trebam da rashladi stan (ne da spusti temp. svega za koji stupanj).

http://img151.imageshack.us/img151/9072/stanizraunzaklimu.th.png (http://img151.imageshack.us/my.php?image=stanizraunzaklimu.png)

homosapiens
20.05.2009., 07:28
gledam Vivax, i nema nista jeftinije od 1800kn. Jesi ti to onako odoka reka cijenu ili zbilja ima nesto tako?
Ako moze link na ducan, jer sam iz splita, pa mi igraju samo ducani u i oko splita i oni sa narudzbom.
Hvala

Pogledaj Konzum, Pevec tamo sam prije par dana vidio po 1200kn vivax 2,2kW

sbox
20.05.2009., 13:37
Ako ima neko volje za pomoći, novi sam ovdje i lijen za traženjem informacija ako pišu prije na kojoj stranici.

Trebam klimu 3,50 KW snage za hlađenje, grijanje je riješeno plinom.
Biram između ova 2 modela, a mogući je neki treći model.

LG C12AWR 7.200,00 kn
ili Panasonic E-12DKEW 6.300,00 kn

Koja je bolja i zašto ? Da li u tom rangu cijena (6-7 000) mogu dobiti bolji model ? Ili mogu dobiti nešto što bi me u potpunosti zadovoljilo za manje novca - inverter, ionizator, pročistač zraka, garancija...

Hvala unaprijed !

sbox
20.05.2009., 13:39
Ako ima neko volje za pomoći, novi sam ovdje i lijen za traženjem informacija ako pišu prije na kojoj stranici.

Trebam klimu 3,50 KW snage za hlađenje, grijanje je riješeno plinom.
Biram između ova 2 modela, a mogući je neki treći model.

LG C12AWR 7.200,00 kn
ili Panasonic E-12DKEW 6.300,00 kn

Koja je bolja i zašto ? Da li u tom rangu cijena (6-7 000) mogu dobiti bolji model ? Ili mogu dobiti nešto što bi me u potpunosti zadovoljilo za manje novca - inverter, ionizator, pročistač zraka, garancija...

Hvala unaprijed !

mfcc
20.05.2009., 16:43

Kako je stan površine oko 45 kvadrata (sa kupaonom), pozicije 5 kat i ima dosta staklenih površina, snaga klime 4-5kW bila bi dovoljna (pravu procjenu snage ostavite serviseru).
Što se tiće invertera to morate sami procjeniti dali vam se isplati. Inverteri imaju oko 30% manju potrošnju od običnih klima, ali im je zato cijena 50-70% veća. Ako bi po ljeti klima radila skoro svaki dan (6-8 sati dnevnog rada),. inverter bi bio isplativ (mane i prednosti invertera pročitajte u mojim prijašnjim postovima). Sami procjenite koliko bi se hladili u vrijeme ljetnih vručina, jer inverteri od 4 i više kilovata su dosta skupi.
Što se tiće pozicije unutrašnje jedinice mislim da bi bila dobra.

mfcc
20.05.2009., 17:39
Nemam pojma o klimama a trebat ce mi nesto pa ako moze savjet od znalaca. Dakle radi se o stanu povrsine 70m2 u ZG, orjentacija S-Z, 4 kat. Klima mi treba za hladjenje, grijanje je plinsko. Htio bi neku bolju klimu (tipa toshiba ili vec nesto u tom fazonu) pa me zanima da li da uzmem jednu jacu jedinicu koja bi npr. bila u hodniku i hladila cijeli stan ili mozda bolje dvije slabije, npr. jedna u boravku a druga u hodniku? Naravno, preporuka za klimu nije naodmet. Zanima me i prica oko tih invertora, jel treba to ili ne treba :D Eto zahvaljujem.

Dobit ćete konkretan i precizan odgovor ako napravite tlocrt stana, ovako su samo nagađanja na neviđeno.
Što se tiće invertera pročitajte moje prijašnje postove gdje je sve u detalje objašnjeno.

srdanz
21.05.2009., 01:18
pozdrav svima

odluka je pala jedina dilema je:inverter mitsubishi ili toshiba.snaga 3.5 KW oba.
cijena cca 6.500 kn.( oba su tu blizu) plus ugradnja.
proizvodnja po licenci u maleziji.

zahvaljujem na sugestijama

SEILON
21.05.2009., 04:42
Pozdrav! Imam par pitanja,pa bih zamolio nekog kompetentnog da mi odgovori.Naime,u stanu imam jedan klima uređaj te bih htio postavit drugi,odnosno moje pitanje je: "Da li mogu kupiti unutarnju jedinicu i tu istu jedinicu spojiti na vanjsku jedinicu klime uređaja,tj. da li mogu dvije unutarnje jedinice biti spojene na jednu vanjsku? I ako da, od čega to zavisi te da li vanjska i unutarnja jedinica mora bit od istog proizvođaća i da li obje mogu radit istodobno? Kolika udaljenost smije bit između vanjske i unutarnje jedinice (u mom slučaju bi bila cca 9 m)?Ako to učinim da li "remetim" garanciju vanjske jedinice?"

Unaprijed zahvaljujem!

orcanic
21.05.2009., 09:16
Dobit ćete konkretan i precizan odgovor ako napravite tlocrt stana, ovako su samo nagađanja na neviđeno.
Što se tiće invertera pročitajte moje prijašnje postove gdje je sve u detalje objašnjeno.

Prilazem tlocrt stana i zahvaljujem na pomoci :top:

mfcc
21.05.2009., 16:12

Radi rasporeda prostorija u vašem stanu s jednom unutarnjom jedinicom definitivno nećete moći ohladiti sve prostorije u stanu. Ako bi uzeli jednu klimu snage oko 5kW i nju montirali u predsoblje (hodnik), ona radi svoje snage brzo bi ohladila predsoblje i isključila kompresor (hlađenje), a vi bi ostali bez hlađenja ostalih prostorija.
Najbolja solucija bila bi u svaku sobu po jedna klima, međutim ta varijanta je skupa, pa predlažem jednu jedinicu da montirate u dn. boravak a drugu ako možete u predsoblje. Snage klima kao i točne pozicije dobit ćete kad mi napišete površine sobe (ne vide se dobro na tlocrtu), kakve imate prozore, kakva je fasada i ima li iznad vas još koji stan. Što više podataka to će biti precizniji odgovor.

mfcc
21.05.2009., 16:42
pozdrav svima

odluka je pala jedina dilema je:inverter mitsubishi ili toshiba.snaga 3.5 KW oba.
cijena cca 6.500 kn.( oba su tu blizu) plus ugradnja.
proizvodnja po licenci u maleziji.

zahvaljujem na sugestijama

Oba uređaja su top klasa i tu se ne može fulati. Kojeg čete uzeti odlučite sami (provjerite njihovu iskoristivost), prije toga provjerite kakva im je servisna podrška u vašem gradu. I onda se odlučite.

mfcc
21.05.2009., 16:50
Pozdrav! Imam par pitanja,pa bih zamolio nekog kompetentnog da mi odgovori.Naime,u stanu imam jedan klima uređaj te bih htio postavit drugi,odnosno moje pitanje je: "Da li mogu kupiti unutarnju jedinicu i tu istu jedinicu spojiti na vanjsku jedinicu klime uređaja,tj. da li mogu dvije unutarnje jedinice biti spojene na jednu vanjsku? I ako da, od čega to zavisi te da li vanjska i unutarnja jedinica mora bit od istog proizvođaća i da li obje mogu radit istodobno? Kolika udaljenost smije bit između vanjske i unutarnje jedinice (u mom slučaju bi bila cca 9 m)?Ako to učinim da li "remetim" garanciju vanjske jedinice?"

Unaprijed zahvaljujem!

Ako je vaša vanjska jedinica mono split definitivno nemožete spojiti na nju još jednu unutarnju (slaba snaga kompresora, nema adekvatnih priključaka, upravljačka elektronika nije namjenjena za rad s dvije unutrašnje jedinice,....).
U vašem slučaju najjeftinija varijanta je da kupije još jednu mono split klimu i montirate je u prostoriju u kojoj je želite imati a vanjsku montirajte na mjesto najblize unutrašnjoj (ako je to fizički moguče). Udaljenost između unutarnje i vanjske ovisi o vrsti klime (inverter, on/off), kvaliteti i snazi kompresora,....
Konkretno max. udaljenost i visinska razlika za montažu klima navedeni su u montažnim uputstvima.

orcanic
21.05.2009., 17:05
Radi rasporeda prostorija u vašem stanu s jednom unutarnjom jedinicom definitivno nećete moći ohladiti sve prostorije u stanu. Ako bi uzeli jednu klimu snage oko 5kW i nju montirali u predsoblje (hodnik), ona radi svoje snage brzo bi ohladila predsoblje i isključila kompresor (hlađenje), a vi bi ostali bez hlađenja ostalih prostorija.
Najbolja solucija bila bi u svaku sobu po jedna klima, međutim ta varijanta je skupa, pa predlažem jednu jedinicu da montirate u dn. boravak a drugu ako možete u predsoblje. Snage klima kao i točne pozicije dobit ćete kad mi napišete površine sobe (ne vide se dobro na tlocrtu), kakve imate prozore, kakva je fasada i ima li iznad vas još koji stan. Što više podataka to će biti precizniji odgovor.

Povrsine su slijedece:

Dnevni boravak: 20m2
Sobe: 12.5m2
Predsoblje: 8.5m2
Kuhinja: 6m2

Prozori su veci nego neka normala jer su dodatno spusteni, a tocne mjere nazalost nemam. Svi vanjski armiranobetonski zidovi, kao i zidovi od opeke obloženi su ekspandiranim polistirenom u DEMIT sistemu debljine 7 cm i završno obrađeni SILIKATNOM žbukom. Iznad je isti takav stan. Usput ako moze savjet kako dovesti te vodove od klime preko pola stana do predsoblja, moze li se to ustemavati u zidove ili ide u vodilice? Btw. vodu iz klime isto treba negdje ispustiti? Zahvaljujem!

ciciban3
21.05.2009., 18:40
Poštovani mfcc, vidim da se razumijete u klima uređaje pa bih imala jedno pitanje. Imam klimu Samsung postavljenu prije 3 godine. Muž ju je sam "servisirao", tj počistio i oprao što se dalo očistiti.
Krajem prošlog ljeta, klima je za vrijeme jakog vjetra malo procurila. Mislili smo da je zbog vjetra, pa se nismo zabrinjavali jer je dalje radila OK. Nakon nekog vremena opet je počelo kapati, pa je opet stalo....
Kako je bio već kraj ljeta odgađali smo zvati servisera, ali ovih dana bi ipak trebali to obaviti.
Bez obzira na servisera, moje pitanje vama je zašto je klima procurila i kako se to popraviti?
Hvala!

mfcc
21.05.2009., 19:28
Poštovani mfcc, vidim da se razumijete u klima uređaje pa bih imala jedno pitanje. Imam klimu Samsung postavljenu prije 3 godine. Muž ju je sam "servisirao", tj počistio i oprao što se dalo očistiti.
Krajem prošlog ljeta, klima je za vrijeme jakog vjetra malo procurila. Mislili smo da je zbog vjetra, pa se nismo zabrinjavali jer je dalje radila OK. Nakon nekog vremena opet je počelo kapati, pa je opet stalo....
Kako je bio već kraj ljeta odgađali smo zvati servisera, ali ovih dana bi ipak trebali to obaviti.
Bez obzira na servisera, moje pitanje vama je zašto je klima procurila i kako se to popraviti?
Hvala!

Ako smatrate pod curenjem kapljanje vode (kondenzata) prilikom hlađenja, onda se sigurno radi o začepljenju odvoda kondenzata sa nakupinom nečistoća prilikom trogodišnjeg rada ili vam je pauk ili neki kukac napravio gnjezdo unutat cijevi odvoda kondenzata (fleksibilna cijev). Ovo govorim u slučaju da je prijašnjih godina normalno kondenzat isticao iz tave i odvoda.
Suprug bi vam trebao skinuti prednju masku unutrašnje jedinice i doći do tave (nalazi se ispod hladnjaka/isparivača) i odvodne cijevi kondenzata , tavu dobro počistiti i po mogučnosti u nju staviti tabletu za dezinfekciju (kupuje se u trgovini gdje se nalaze i ostali pribor za klimatizaciju). Cijev za odvod kondenzata možete izpuhati ili bolja solucija odspojiti je i kroz nju protjerati par litara vode kako bi izbacili nečistoće nakupljene u njoj.
To što jedno vrijeme kaplja pa stane, ovisi o količini vlage u zraku. Ako je ima u manjim količinama odvod to nekako i "proguta" ali ako je ima i večim, onda se nakupljena voda u tavi preljeva preko nje i kaplje izvan klime.

mfcc
21.05.2009., 19:42
Povrsine su slijedece:

Dnevni boravak: 20m2
Sobe: 12.5m2
Predsoblje: 8.5m2
Kuhinja: 6m2

Prozori su veci nego neka normala jer su dodatno spusteni, a tocne mjere nazalost nemam. Svi vanjski armiranobetonski zidovi, kao i zidovi od opeke obloženi su ekspandiranim polistirenom u DEMIT sistemu debljine 7 cm i završno obrađeni SILIKATNOM žbukom. Iznad je isti takav stan. Usput ako moze savjet kako dovesti te vodove od klime preko pola stana do predsoblja, moze li se to ustemavati u zidove ili ide u vodilice? Btw. vodu iz klime isto treba negdje ispustiti? Zahvaljujem!

Pošto imate dobu izolaciju, i pošto vam je dn. boravak na sjevernoj strani klima od 2.7 kw bila bi dovoljna, ali ako često kuhate (kuhinja spojena s dn. boravkom) moja preporuka je 3.5kW. Ona košta par stotina kuna više a vi sa njome dobivate nekoliko kW rezervne rashladne snage u slučajevima kada su vani velike vručine i sparina.
Vodove od klime možete dovesti preko nadžbuknih kanalica ili uštemavanjem u zid (ako je stan još u izgradnji). Odvod kondenzata iz klima najčešće se odvodi prema vanjskoj jedinici makar ima i slučajeva kada se cijev spoji na odvod kanalizacije (obavezno napraviti sifon).
Dali vaša klima montirana u predsoblje može biti toliko udaljena od vanjske jedinice trebao bi utvrditi ovlašteni monter na licu mjesta kada izmjeri točnu udaljenost i usporedi s podacima koje garantira proizvođać.
Ako vam solucija s dvije klime ne odgovara, imate mogučnost staviti u dn. boravak nešto jaču klimu (bliže ulaznim vratima) i smjer istrujavanja zraka pomoču krilca i brzine ventilatora usmjeriti prema predsoblju, a sva vrata širom imati otvorena. U toj soluciji morat ćete dn. boravak podhladiti za par stupnjeva kako bi se klima osjetila i u spavačim sobama.

ciciban3
21.05.2009., 20:56
Ako smatrate pod curenjem kapljanje vode (kondenzata) prilikom hlađenja, onda se sigurno radi o začepljenju odvoda kondenzata ...

Puno hvala na brzom odgovoru - i da, kapalo je prilikom hlađenja, grijanje nikada nismo duže uključivali, samo za probu.
Pozdrav :)

.pero vragec
21.05.2009., 21:13
Kupio sam Panasonic klimu i prilikom hlađenja u stanu(kada se udje izvana) se osjeti neugodan miris,nešto kao u bolnici po čistom alkoholu.Klima radi tek par dana.Da li mogu to sam nekako riješiti ili se može riješiti reklamacijom?

orcanic
21.05.2009., 21:36
Pošto imate dobu izolaciju, i pošto vam je dn. boravak na sjevernoj strani klima od 2.7 kw bila bi dovoljna, ali ako često kuhate (kuhinja spojena s dn. boravkom) moja preporuka je 3.5kW. Ona košta par stotina kuna više a vi sa njome dobivate nekoliko kW rezervne rashladne snage u slučajevima kada su vani velike vručine i sparina.
Vodove od klime možete dovesti preko nadžbuknih kanalica ili uštemavanjem u zid (ako je stan još u izgradnji). Odvod kondenzata iz klima najčešće se odvodi prema vanjskoj jedinici makar ima i slučajeva kada se cijev spoji na odvod kanalizacije (obavezno napraviti sifon).
Dali vaša klima montirana u predsoblje može biti toliko udaljena od vanjske jedinice trebao bi utvrditi ovlašteni monter na licu mjesta kada izmjeri točnu udaljenost i usporedi s podacima koje garantira proizvođać.
Ako vam solucija s dvije klime ne odgovara, imate mogučnost staviti u dn. boravak nešto jaču klimu (bliže ulaznim vratima) i smjer istrujavanja zraka pomoču krilca i brzine ventilatora usmjeriti prema predsoblju, a sva vrata širom imati otvorena. U toj soluciji morat ćete dn. boravak podhladiti za par stupnjeva kako bi se klima osjetila i u spavačim sobama.

Hvala na odgovoru. Moze jos preporuka konkretne klime u okviru 5-8 tisuca kn. (dakle klima sa 2 jedinice)?

jmedved
22.05.2009., 06:18
Koja je razlika izmedju ove dvije klime?

Nigdje ne mogu naci tocno sto znaci koje slovo (tj. mogu, ali samo za RE12?K?), a na papiru se ove klime cine identicne. Naravno, cijena nije identicna.

pedjaeviva
22.05.2009., 15:48
m

pedjaeviva
22.05.2009., 16:08
molim vas za savjet,zelim kupiti klima uredjaj nize klase;jedino me interesira horizontalno krilo usmjerivaca vazduha,treba mi takav model klime kod koje se ono moze podesavati u sto vise horizontalnom ili polozaju da hladan vazduh duva vise prema stropu,koju mi marku predlazete?

glupko
22.05.2009., 16:59
Koja je razlika izmedju ove dvije klime?

Nigdje ne mogu naci tocno sto znaci koje slovo (tj. mogu, ali samo za RE12?K?), a na papiru se ove klime cine identicne. Naravno, cijena nije identicna.

HK=heating&Cooling
JK=just-cooling
barem su te oznake vrijedile prije...:ne zna:

monster12
22.05.2009., 18:34
poz svima

hocu da kupim klimu za sobu velicine 18 m2, visine oko 2,8m . Ne bih nista posebno, do nekih 300 eur bi uzeo BEKA ili LG, dvanaestku. Zanima me sta ocekivati u svojoj sobi od klima uredjaja pri temperaturi od nekih 37C. Dali ce biti moguce spustiti na nekih 30 stepeni. Najveci problem mi je sto mi je jako zagusljivo u sobi jer zivim na gornjem spratu i bas je tesko ljeti tu boraviti dok roditelji na donjem spratu imaju savrsenu temperaturu i nema potrebe za klimom..

??

Hvala

mfcc
23.05.2009., 20:10
Pitanje za uvazene znalce-Zanima me kolikog stvarnog efekta imaju klime koje se reklamiraju sa sistemima protiv alergija i kao ionizatori zraka.Ja sam naime strasan alergicar (ambrozija) i supruga me punta da instaliramo Samsungovu klimu Mont Blanc ili Modeato.Nije mi zao platiti razliku izmedju tih ili obicnih ako imaju nekog realnog efekta.Molim savjet i objasnjenje koliko je u toj prici reklama a koliko realnost!

Ionizator je uređaj (sklop) koji ima gomilu elektroda u kaskadi daju visoki napon a između šiljaka generiraju negativne ione (pozitivno utječu na psiho-fizičke funkcije čovjeka). Negat. se ioni zbog svoga neg. naboja odbijaju, što prouzročuje lagani tok zraka u suprotnom smjeru od ionizatora (uzrok elektrostatička disperzija).
Osnovna funkcija ionizatora je obogačivanje zraka negat. ionima. Fina prašina koja se nalazi u zraku zbog ionizatora postaje neg. nabijena i počinje se taložiti na pozitivno nabijene predmete okolo ionizatora (ormari, police, stolovi,...) i na taj se način okolni zrak čisti od čestica prašine koje iritiraju ljude osjetljive na alargije.
Kako znati da ionizator dobro radi? Najjednostavnije je navlaženi dlan približiti ionizatoru i osjetiti lagano pucketanje ili staviti malu diodu pored uređaja i ako ionizator proizvodi dovoljno iona ona će zavjetliti.
Ionizatori u klimama solidno obavljeju posao za koji su namjenjeni, međutim ja uvijek preporučujem kupiti zasebne ionizatore jer su oni kvalitetniji i duplo jači od onih u klimama pa tako i učinkovitiji. Cijene im se kreču od 800kn pa naviše (zavisi od snage, proizvođaču, kvaliteti,...).
Ionizatori se često primjenjuju učinkovito u prostorijama s mnogo elektroničke opreme (server sobe, kompjuterske sale,...) gdje su dosta učinkoviti s tzv elektroničkim smogom.

mfcc
23.05.2009., 20:31
Kupio sam Panasonic klimu i prilikom hlađenja u stanu(kada se udje izvana) se osjeti neugodan miris,nešto kao u bolnici po čistom alkoholu.Klima radi tek par dana.Da li mogu to sam nekako riješiti ili se može riješiti reklamacijom?

Moguće da je klima (isparivač) u tvornici bila tretirana nekim dezinfekcijskim sredstvom, taj miris bi trebao tokom nekog kračeg vremena nestati (djelovanjem strujanja zraka i kondenzata). Ako vas to iritira i ako je klima pod garanciom reklamirajte i neka serviser riješi.

mfcc
23.05.2009., 20:39
Hvala na odgovoru. Moze jos preporuka konkretne klime u okviru 5-8 tisuca kn. (dakle klima sa 2 jedinice)?

U tom cjenovnom rangu možete dobiti Haier i Mideu. Obje su kinezi ali do sada se pokazali kao dosta kvalitetne klime s dobrom servisnom podrškom. Gdje ih i od koga kupiti potražite preko google jer se na forumu ne bavim propagandom i reklmamom, nego samo savjetima i pomoči oko klimatizacije i grijanja u svoje slobodno vrijeme.

mfcc
23.05.2009., 20:49
molim vas za savjet,zelim kupiti klima uredjaj nize klase;jedino me interesira horizontalno krilo usmjerivaca vazduha,treba mi takav model klime kod koje se ono moze podesavati u sto vise horizontalnom ili polozaju da hladan vazduh duva vise prema stropu,koju mi marku predlazete?

Gotovo pa sve klime imaju tu mogučnost. Najbolje bi vam bilo da posjetiti dučane koji se bave prodajom klima i neka vam prezentiraju to što želite a vi odaberite onu za koju mislite da vam najviše odvovara u vezi vašeg zahtjeva.

mfcc
23.05.2009., 20:59
poz svima

hocu da kupim klimu za sobu velicine 18 m2, visine oko 2,8m . Ne bih nista posebno, do nekih 300 eur bi uzeo BEKA ili LG, dvanaestku. Zanima me sta ocekivati u svojoj sobi od klima uredjaja pri temperaturi od nekih 37C. Dali ce biti moguce spustiti na nekih 30 stepeni. Najveci problem mi je sto mi je jako zagusljivo u sobi jer zivim na gornjem spratu i bas je tesko ljeti tu boraviti dok roditelji na donjem spratu imaju savrsenu temperaturu i nema potrebe za klimom..

??

Hvala

Za vaš prostor bija bi dovoljna snaga 2.7kW uz uvjet dobre izolacije. Ako nemate izolaciju (kuča bez fasade), razmislite o 3.5kW. Split sistemi klima učinkoviti su do nekih 42°C vanjske temp, s tim da im snaga polagano počinje padati kod vanjskih 32°C. Ako zatvorite sve prozore i spustite rolete na prozorima s južne i zapadne strane klima od 2.7kW sigurno će vam spustiti temp. u sobi i ispod 30°C. Kod vanjske temp. od 37°C, 2.7kW trebalo bi spustiti temp. u prostoriji na 26-28°C. Najvažnije je da klima izvuče vlagu iz sobe zbog koje se čovjek neugodno osječa, a tek onda da snizi temp.

Nimoy
23.05.2009., 21:21
pozdrav ekipa, nadam se da neću previše davit s ovim pitanjem ali vi koji ste regularni ovdje ćete puno lakše nać odgovor od mene koji bi morao kopat 17 stranica topica :D

Daklem, trebala bi mi klima samo za jednu sobu, grijanje nije potrebno (samo hlađenje), soba je cca 25 metara kvadratnih. Što preporučujete? Inače sam u Rijeci, pa sam gledao ovdje: http://www.electrico.hr/

ali rekoh da pitam prvo na forumu :D.

fala.

monster12
23.05.2009., 23:16
Za vaš prostor bija bi dovoljna snaga 2.7kW uz uvjet dobre izolacije. Ako nemate izolaciju (kuča bez fasade), razmislite o 3.5kW. Split sistemi klima učinkoviti su do nekih 42°C vanjske temp, s tim da im snaga polagano počinje padati kod vanjskih 32°C. Ako zatvorite sve prozore i spustite rolete na prozorima s južne i zapadne strane klima od 2.7kW sigurno će vam spustiti temp. u sobi i ispod 30°C. Kod vanjske temp. od 37°C, 2.7kW trebalo bi spustiti temp. u prostoriji na 26-28°C. Najvažnije je da klima izvuče vlagu iz sobe zbog koje se čovjek neugodno osječa, a tek onda da snizi temp.

Jutros sam kupio Beko BK 130/131 XR

Sta mislis o ovoj klimi? PRekosutra ce biti ugradjena. Soba je izolovana,fasada,rigips i td, imam rolete. E sad ne znam samo koliko je Kw ova moja,ako se ne varam ona je oko 1,5.. Mislim da mi je tako prijatelj rekao,ja se bas i ne kuzim.. Kako to da provjerim?

bokacco
24.05.2009., 07:13
Daklem, trebala bi mi klima samo za jednu sobu, grijanje nije potrebno (samo hlađenje), soba je cca 25 metara kvadratnih.

Uzmi grijanje hlađenje , jer cjenovno nema veće razlike , snaga 2, 5 kw ti je dovoljna , s timšto 3, 5 kw je cjenovno tu negdje i s njom imaš male rezerve , tako da je ona dobitna kombinacija.
Koju marku? Cijena definitivno određuje kvalitetu, s toga kolko para tolko muzike.Evo konkretno , uzmi LG 3,5 kw i morao bi biti zadovoljan.

mfcc
24.05.2009., 08:42
Jutros sam kupio Beko BK 130/131 XR

Sta mislis o ovoj klimi? PRekosutra ce biti ugradjena. Soba je izolovana,fasada,rigips i td, imam rolete. E sad ne znam samo koliko je Kw ova moja,ako se ne varam ona je oko 1,5.. Mislim da mi je tako prijatelj rekao,ja se bas i ne kuzim.. Kako to da provjerim?

Beko klime su made in turkish kao i svi beko proizvodi.
Model vaše klime ima kapacitet hlađenja 12 000btu/h dok je za grijanje 12 500btu/h.
Kako je 1 btu/h = 0.0003 kW/h, izračunom se dobiva da je snaga klime 3.6 kW.
Ako na osnovu rashladne snage želite znati koliko klima troši el. energije podijelite tu snagu s 3.2 i dobit ćete potrošnu (važi za on/off klime). U vašem slučaju to je odprilike 1.125 kW/h el. energije.

jmedved
24.05.2009., 10:02
HK=heating&Cooling
JK=just-cooling
barem su te oznake vrijedile prije...:ne zna:

Nije vise. Ova ima i grijanje. Kazu zastupnici da je samo razlika u dizajnu... :ne zna:

monster12
24.05.2009., 10:20
znaci ovo ce prilicno dobro da hladi moju sobu :)

glupko
24.05.2009., 21:09
Nešto mora biti !
Onda je vjerojatno u pitanju ili vrsta filtera (anti-sve) ili odvlaživanje i ovlaživanje ili nešto 10 ali u svakom slučaju jebeš trgovca ako ti nezna reći šta ti prodaje osim da je u pitanju klima!????????

dalibu
25.05.2009., 15:55
mfcc - pomoc

Prenstvena namjena je grijanje. Konkretno dvojim izmedju:

1. Fujitsu nocria 6,00 kW
2. Daikin Ururu Sarara 5,10 kW
3. ART COOL Inverter C 18AWR 6,07 kW

Znam da su svi uredjaji dobri i da necu pogrijesti koji god da uzmem, no samim tim i dvojba je veca. Zbog toga bi volio cuti vase strucno misljenje (sto iscrpnije) o ovome uzimajuci u obzir poznate okvirne cijene.
Vrijedi li funkcija odvlazivanja/ovlazivanja kod Daikin-a u praksi onoliko koliko je to u razlici cijene u odnosu na ostale?
Sto bi ste Vi na kraju odabrali?

simple
25.05.2009., 16:53
Molim pomoć! U stanu imam predinstalaciju za klima-uredjaj koja ukljucuje bakrenu cijev od 1/2". Je li moguće ugraditi model u cijim je specifikacijama dimenzija 3/8" (a takvi su svi oni koji me zanimaju)? Hvala!

mfcc
25.05.2009., 21:11
mfcc - pomoc

Prenstvena namjena je grijanje. Konkretno dvojim izmedju:

1. Fujitsu nocria 6,00 kW
2. Daikin Ururu Sarara 5,10 kW
3. ART COOL Inverter C 18AWR 6,07 kW

Znam da su svi uredjaji dobri i da necu pogrijesti koji god da uzmem, no samim tim i dvojba je veca. Zbog toga bi volio cuti vase strucno misljenje (sto iscrpnije) o ovome uzimajuci u obzir poznate okvirne cijene.
Vrijedi li funkcija odvlazivanja/ovlazivanja kod Daikin-a u praksi onoliko koliko je to u razlici cijene u odnosu na ostale?
Sto bi ste Vi na kraju odabrali?

Daikin pa tako i njihov model Ururu (ovlaživanja) Sarara (odvlaživanje) je klasa za sebe. Kažu Daikin je Daikin a sve ostalo su klime. Tako da tu što se tiče kvalitete nemožete fulati. Koliko je njegovo ovlaživanje (Ururu) efikasno? Sigurno bolje to nego nikakvo, no međutim uvjeren sam kako jedan adekvatni elektroparni ovlaživač ima bolju učinkovitost nego Ururu (učinkovitost Ururu ovisi o vlažnosti vanjskog zraka).
Naime ovlaživanje je potrebno jedino u sezoni grijanja kada se grijanjem (radijatori, klime, grijalice,...) isušuje okolni zrak (pogledati Moillerov h-x dijagram) što zna biti štetno po ljudsko zdravlje i što je uzrok večoj količini čestica prašine u zraku (nepogodno za ljude osjetljive na razne alergije). Najidealnija vlaga za ljudski organizam je 50-55 %rH.
Fujitshu Norcia namjenjena je za predjele gdje su zimske temp. niske. 6kW snage trebalo bi biti dovoljno za 40-45 m2 (uz dobru izolaciju) radi velike razlike između vanjske i unutrašnje temp., dok u sezoni hlađenja (ljeto) ta snaga dovoljna je za 60m2 radi manje razlike između vanjske i unutrašnje temp. Važno je znati da kod grijanja pomoču klima čovjek ima osječaj kako je temp. 3-4 stupnja niža od stvarne ii razloga prisilnog strujanja zraka preko vlažne ljudske kože koja pospješuje veču odvodnju topline ljudskog tijela.
LG Art Cool klima najviše je došla na glas radi svoga dizajna, pa tako jedan dio cijene duguje svom dizajnu. Inače LG spada u srednju klasu klima i nemože se uspoređivati s Daikinom.
Koju od daikina i Fujitshu odabrati bilo bi najbolje u suradnji s pouzdanim serviserom koji će na osnovu tvorničkih podataka, položaja vaše kuće i izolaciji znati odabrati najidealniju. Ako će vam klima biti namjenjena prije svega za grijanje pokušajte vanjsku jedinicu smjestiti na južnu stranu kako bi pri niskim vanjskim temp. bila što učinkovitija (klimama s padom vanjske temp. pada i učinkovitost/snaga). Obavezno prije odabira provjerite kakva je pouzdanost i servisna podrška za određenu klimu u vašem kraju.

monster12
25.05.2009., 21:12
ugradili smo je malo prije... fino hladi samo me jedno muci pa ako moze neko da mi pojasni...... ja stavim na 25 stepeni i ohladi na 25.. pri tome se onaj dio sto je napolju ugasi,a ovaj unutarnji i dalje radi samo sto vise ne izlazi iz njega skroz hladan zrak vec je vise kao ventilator... Cim se temperatura poveca vanjski dio se upali i opet hladi do 25... Da li je normalno da ovaj unutarnji stalno radi ili se moze napraviti da se i on gasi kada napravi odredjenu temperaturu??

hvala

mfcc
25.05.2009., 22:41
ugradili smo je malo prije... fino hladi samo me jedno muci pa ako moze neko da mi pojasni...... ja stavim na 25 stepeni i ohladi na 25.. pri tome se onaj dio sto je napolju ugasi,a ovaj unutarnji i dalje radi samo sto vise ne izlazi iz njega skroz hladan zrak vec je vise kao ventilator... Cim se temperatura poveca vanjski dio se upali i opet hladi do 25... Da li je normalno da ovaj unutarnji stalno radi ili se moze napraviti da se i on gasi kada napravi odredjenu temperaturu??

hvala

To je normalni rad dvopoložajnih (on/off) klima, za razliku od invertera kada oni dostignu željenu vrijednost temp., kompresor samo smanji broj. okretaja a time i protok freona kroz isparivač (unutarnja jedinica). Zato je inverterska regulacija puno bolja s strane ugodnosti jer nema osječaja propuha (toplo/hladno), kao i sa strane potrošnje (nema naglih startova kompresora).

Jadan
25.05.2009., 23:07
mmfc - molim za pomoć

Kupujemo klimu za dnevni boravak od 16 m2 koji je na južnoj strani i definitivno je da nam treba 3,5 kw za hlađenje. Namjena klime bi bila i hlađenje i grijanje pa me zanima mišljenje o ova dva modela:

1. Panasonic klima,inverter, model CS/CU - E12HKE, 3,5 kw hlađenje/4,4kw grijanje,ener.razred A
cijena je 5.800 kn bez montaže

2.Haier klima,inverter, model HSU-12HVA103/R2(DB), 3,5 kw hlađenje/3,7kw grijanje,ener.razred A
cijena je 4.000 kn bez montaže

Znam da je Panasonic bolji,ali me muči cijena i činjenica da ćemo u stanu ostati još max. 3 godine pa si mislim da idemo na jeftiniju varijantu. Za Panasonic sam provjerila da može grijati pri -15°C vanjske temp.,za Haier ne znam.
Imaš li iskustva kako te 2 klime griju jer nam je to podjednako važno kao i hlađenje? Jel panasonic uistinu vrijedan tih 1800 kn više?

Molim sugestije i hvala

Passenger_57
26.05.2009., 00:23
Je li ovo OK za hlađenje 40-45 metara kvadratnih:

http://www.mp-elektronika.hr/links/klima3.html

winnerica
26.05.2009., 05:35
Kakva su vam iskustva sa sirotinjskim klimama za 1500 kn? Koliko košta uopće postavljanje klime u zg?

hrvojej
26.05.2009., 11:36
Samsung 3,5 kW = 2200,00 HRK
Panasonic ? kw = 3950,00 HRK

Razlika 1750, HRK tj. skuplji skoro 80% ili drugim rijecima mozes kupiti jos jednu klimu sa Hitachi kompresorom u Metrou... (no name..)

Stari moj, oprosti ali malo pretjerujes. Platiti nesto vise za kvalitetniji uredjaj je o.k. i podrzavam takav stav ali ovo znaci biti nepromisljen ili sto se tebe tice biti u najmanju ruku krajnje neobjektivan

Halo?????
Covjek je krajnje objektivan. To sto ti nemas para da si kupis postenu klimu to je druga stvar....

`bubica`
26.05.2009., 11:49
Pozdrav! Ima li netko iskustva s Toyo klimama..?

Pegaz
26.05.2009., 12:48
Da li vrijede kaj ove kineske Panasonic klime ? Za 4 soma kuna mogu dobiti 3.5 kw sa inverterom ili toshubu 3.7 kw A klasa bez invertera, kaj se vise isplati? Mada su obje malo preslabe ali klime preko 4kw su mi preskupe

Pegaz
26.05.2009., 13:11
Pozdrav! Ima li netko iskustva s Toyo klimama..?

Mi ih imamo u firmi, a rade ali sad vise od toga ti neznam

Momze
26.05.2009., 13:53
pozdrav,
krenula sam citati od pocetka, ali skuzih da su ti prvi postovi iz 2004-e godine, pa vjerujem da se dosta toga od tada promijenilo. :D
stoga, molim da mi netko odgovori (sorry, ako je o tome vec bilo rijeci) sto je inverter?
naime, sve klime koje sam si odabrala su ne-inverter i ne kuzim bas razliku.

takodjer, moze li mi netko reci da li ima neke velike razlike u hladjenju/potrosnji energije izmedju Toshibe, DAIKIN i HAIER uredjaja?
razmisljam o:
1. TOSHIBA RAS 13SKP-ES/RAS 13 SA-ES
http://www.klimacentar.com/toshiba/ne-inverter/ras-13gkp-es2/ras-13-ga-es2.html
2. DAIKIN FTY 35/RYN 35 D Early Comfort
http://www.klimacentar.com/daikin/ne-inverter/ftyn-35-d/ryn-35d-eco-comfort.html
3. HAIER HSU 12 HDO 3/R2
http://www.klimacentar.com/haier/ne-inverter/hsu-12hdo3/r2.html

neiki imaju antibakterijske filtere, neki ionizatore, no ne znam koliko je to sve bitno?
naime, klima mi treba za vikendicu i iskljucivo za hladjenje (nije bitno da li grije).

sto bi vi od gore navedenih modela odabrali i da li imate kakav drugi prijedlog? (ali da je u rangu 3,5 kw i do 5000 kn)

hvala! :)

Momze
26.05.2009., 15:01
nasla sam sto je inverter i koja je njegova uloga :)

Inžinjerski timovi u proizvodnim pogonima su znali za nedostatke rada ne-inverterskih klima uređaja na niskim temperaturama I vodili su se idejom da ih otklone.

Proizveli su Inverterski klima uređaj koji ima elektronsku regulaciju broja okretaja kompresora a time I tlakova na kojima radi, čime se postiže veća maksimalna snaga i niža potrošnja električne enrgije.
Inverterski način rada klima uređaja ostvaruje značajnu uštedu energije, ovisno o uvjetima rada od 20 – 40 % u odnosu na klasične klima uređaje.
Ako je temperatura prostorije puno viša od željene temperature, klima uređaj će raditi punom snagom do postizanja željene temperature.
Kada postigne željenu temperaturu inverterski uređaj će prilagoditi odnosno smanjiti svoj učinak tako da bude dovoljan za ravnomjerno održavanje željene temperature.

Time se izbjegavaju nagle promjene u temperaturi prostora te omogućava značajna ušteda energije. Inverterski uređaji uz to pružaju mogućnost grijanja i kod vrlo niskih vanjskih temperatura,do -15°C. Precizna regulacija željene temperature, veća ugodnost klimatiziranog prostora, mogućnost dugih instalacija, mogućnost grijanja i kod niskih vanjskih temperatura, značajna ušteda energije te duži vijek trajanja čine inverter klima uređaje Vašim izborom.

preuzeto sa http://www.klimacentar.com/f/view/klima-uredjaji/-sto-je-inverter-klima-uredaj-/41.html

bila bi zahvalna kada bi mi netko odgovorio na moje drugo pitanje u vezi gore pomenute 3 klime - koju odabrati?

glupko
26.05.2009., 16:56
Daikin !
Ali ako trebaš za vikendicu uzmi Korel ili Mideu (Frigokor) to će ti biti i više nego dovoljno a puno je jeftinije!

glupko
26.05.2009., 16:58
Je upravo sam danas montirao jednu takvu i radi k'o sat!

Luka K.
26.05.2009., 18:25
Pozdrav ljudi, treba mi pomoc sad kad je zapeklo :rofl:
Stan je od nekih 60 kvadrata, prozori su od dvostrukog izo-stakla, plafon je visok tri metra, dvije "gornje" sobe gledaju na zapad, "donja" gleda na istok. Crveno na fotki su zidovi koji su sad tu, a nisu bili kad je tlocrt radjen, plavo je mjesto gdje ce biti vanjska jedinica/-ce, zuto su unutarnje jednice. Zidovi su cigla, gradjeno 1908. :D , fasada sep.

http://img5.imageshack.us/img5/5499/26svi20090109.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=26svi20090109.jpg)

Na moru imamo Toshibu s inverterom tako da sam mislio i ovdje u Zagrebu isto Toshibu s inverterom, dvije vanjske jedinice. (Ili mozda bolje jednu jacu?)

Kljucno pitanje: koje snage da budu vanjske jedince, a koje unutarnje? Onu od 2.5 kW ili bolje od 3.5kW, mislim da su to modeli ras-10 i ras-13.

Cilj mi je da imam adekvatno hladjenje da se ne muci nista, a i da nije overkill... najbitnije mi je hladjenje, centralno imam grijanje na plin, ali to da mogu i klimom zagrijati mi je samo plus.

Hvala na odgovoru!

Momze
26.05.2009., 20:42
Daikin !
Ali ako trebaš za vikendicu uzmi Korel ili Mideu (Frigokor) to će ti biti i više nego dovoljno a puno je jeftinije!

hvala puno! :)

Hannah222
27.05.2009., 14:31
Koju klimu kupiti i gdje za 40-tak kvadrata?
kakve su lg klime?

BundyBoy
27.05.2009., 16:22
molim ako netko ima upute tj. tutorial kako se instalira klima
odnosno kako se spaja vanjska s unutarnjem jedinicom itd...

hvala

winnerica
27.05.2009., 20:31
Je upravo sam danas montirao jednu takvu i radi k'o sat!

Ak nije tajna koja je cijena montaže u Zg?

Silvio
27.05.2009., 21:00
Kako se riješiti smrada iz klime?Klima smrdi po vlazi,u prostoriji se ne puši.Imam stare instalacije odvoda kondezata(nove nisam mogao postaviti zbog gipsanih ploča).Koliko su efikasne tablete?Zna li netko kako se zovu te tablete koje se stave u klimu ili sprej?Što je efikasnije i pomaže li to uopće?

glupko
27.05.2009., 21:06
1000+pdv-firme većinom(manje nije)
800-1100 u fušu (manje nije)

glupko
27.05.2009., 21:07
Koju klimu kupiti i gdje za 40-tak kvadrata?
kakve su lg klime?

Imaš post iznad!

glupko
27.05.2009., 21:12
Ako ti iz klime smrdi po vlagi to znači da ti se stvorila plijesan na izmjenjivaču i turbini pa bih ti preporučio da zoveš nekoga da ti napravi kompletno čiščenje unutarnje i vanjske jedinice te odvoda kondenzata (rastavljanje kompletne unutarnje jedinice te dezinfekcija)
Ali to i košta kaj ne!!!

Silvio
27.05.2009., 21:51
Kolika je cijena takvog servisa i s čime se čiste kondenzacijski odvodi?

glupko
27.05.2009., 23:11
Teško je reči cijenu ovako bez veze jer ne vidim o čemu se točno radi ali ispod 100eura nećeš proči , a da sam radiš ......ne preporučam ali ako baš želiš možeš probati.

`bubica`
28.05.2009., 11:19
Može li mi molim vas netko predložiti neku `dobru` klimu 3.5kW , ali da nije preko 2500 kuna.. evo naša je svoje iznenada odradila tako da bi nam sad hitno trebala nova..:cerek:
Do sada smo imali Toyo, kupili smo je prije 5 godina.. Razmišljali smo o tome da postavimo dvije unutarnje a jednu vanjsku jedinicu.. Jel se to pokazalo dobrim ili ne..? Hvala na svakom savjetu!

monster12
28.05.2009., 13:20
evo danas odlucih da probam kako radi grijanje na mojoj klimi.. temperatura u sobi je 23C a ja sam stavio da grije na 30. medjutim cim upalim grijanje klima prestane raditi i samo mi se na njoj upali neka lampica ( zvijezda,a ispod nje kapljica ) ....

jel neko znagdje je problem

CondoR
28.05.2009., 14:03
Šta mislite o pokretnim klimama, koliko ih je isplativo uzeti i da li su dosta bučne?

Trebam ubrzo klimu uzeti jer smo se ovih dana topili u tropskim vrućinama :zubo: a tek je početak ljeta, s toga sam malo razgledao oglase, pa sam uvidio da ima i ovih pokretnih klima, o kojima baš i nisam nešto upoznat :rolleyes:

glupko
28.05.2009., 14:40
Šta mislite o pokretnim klimama, koliko ih je isplativo uzeti i da li su dosta bučne?

Trebam ubrzo klimu uzeti jer smo se ovih dana topili u tropskim vrućinama :zubo: a tek je početak ljeta, s toga sam malo razgledao oglase, pa sam uvidio da ima i ovih pokretnih klima, o kojima baš i nisam nešto upoznat :rolleyes:

Pregledaj ovaj pdf (http://www.forum.hr/showthread.php?t=14168)

glupko
28.05.2009., 14:54
Može li mi molim vas netko predložiti neku `dobru` klimu 3.5kW , ali da nije preko 2500 kuna.. evo naša je svoje iznenada odradila tako da bi nam sad hitno trebala nova..:cerek:
Do sada smo imali Toyo, kupili smo je prije 5 godina.. Razmišljali smo o tome da postavimo dvije unutarnje a jednu vanjsku jedinicu.. Jel se to pokazalo dobrim ili ne..? Hvala na svakom savjetu!

Za te pare možeš klimu dobiti jedino ako montažu platiš u naturi:cerek:
A dual split ti ne bi preporučio jer je skuplji jedan dual od dva splitića!:kava:
No hard felings:top:

`bubica`
28.05.2009., 15:25
Za te pare možeš klimu dobiti jedino ako montažu platiš u naturi:cerek:
A dual split ti ne bi preporučio jer je skuplji jedan dual od dva splitića!:kava:
No hard felings:top:

Ma ja sam mislila da je klima uređaj do 2500kuna + montaža i dr...:D
Šta ti misliš da je bolje da uzmemo dvije unutrašnje i dvije vanjske jedinice? možeš to argumentirat? Što je to zbilja jeftinije..?
Ne zamjeri što nisam baš informirana o svemu tome..

glupko
28.05.2009., 15:51
Evo ti manual (http://www.scribd.com/doc/10337215/Manual-Servico-Beko) pa traži

glupko
28.05.2009., 15:57
Pa gle treba se čovjek i našaliti !
Nadam se da te nisam uvrijedio!
Pogledaj u Frigokoru Mideu ili Korela cca do 3500 daljinski u ruke po meni jako dobra opcija , a ako ćeš uzimati dvije daju se nagovoriti na popust pa probaj možda ti skinu cijenu montaže pošto je na istom mjestu pa i uređaja jer kupuješ dva .

mfcc
28.05.2009., 19:34
Pozdrav ljudi, treba mi pomoc sad kad je zapeklo :rofl:
Stan je od nekih 60 kvadrata, prozori su od dvostrukog izo-stakla, plafon je visok tri metra, dvije "gornje" sobe gledaju na zapad, "donja" gleda na istok. Crveno na fotki su zidovi koji su sad tu, a nisu bili kad je tlocrt radjen, plavo je mjesto gdje ce biti vanjska jedinica/-ce, zuto su unutarnje jednice. Zidovi su cigla, gradjeno 1908. :D , fasada sep.

http://img5.imageshack.us/img5/5499/26svi20090109.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=26svi20090109.jpg)

Na moru imamo Toshibu s inverterom tako da sam mislio i ovdje u Zagrebu isto Toshibu s inverterom, dvije vanjske jedinice. (Ili mozda bolje jednu jacu?)

Kljucno pitanje: koje snage da budu vanjske jedince, a koje unutarnje? Onu od 2.5 kW ili bolje od 3.5kW, mislim da su to modeli ras-10 i ras-13.

Cilj mi je da imam adekvatno hladjenje da se ne muci nista, a i da nije overkill... najbitnije mi je hladjenje, centralno imam grijanje na plin, ali to da mogu i klimom zagrijati mi je samo plus.

Hvala na odgovoru!

Napišite točne kvadrature svih soba, jer jedinotako vam mogu precizno odgovoriti na vaša pitanja.

Luka K.
28.05.2009., 21:53
Vece sobe (gornje na slici) imaju svaka po nekih 17 kvadrata, manja (donja) soba ima oko 13, hodnik oko 5, kuhinja oko 8. "Gornja" klima bi hladila vece sobe, a donja manju sobu i hodnik, a mozda i kuhinju. Visina plafona je 3 metra (to bi mozda moglo imati veze za grijanje?). Hvala na odgovoru! :)

monster12
28.05.2009., 22:16
skuzio.. :)

ne moze odmah grijati...valjda treba neke 2,3 minute da promijeni nesto i onda tek pocinje..

glupko
28.05.2009., 22:37
Nakon svake promjene režima rada daljinskim upravljačem imaš zadršku da kompresor ne bi bacio riku (kreni stani).
To je sasvim normalno ali zato i imamo priručnike i strpljenje.
Pozdrav

zec1874
29.05.2009., 09:35

Predlažem ti Vaillant klima uređaj. Imaš sve vrste (on-off ili inverter) , tipove (zidne , plafonske) , a imaju ti i servis i rezervne dijelove a to ti ovi tipa TOYO nemaju. Dobiješ i stručnog i ovlaštenog instalatera.

Bok zec 1874.

Emmet
29.05.2009., 13:32
Pozdrav.
Pitanjce za stručnjake, da li je pametno (moguće) ugraditi klimu (unutarnju jedinicu) prema skici u prilogu. Ona bi trebala primarno hladiti dnevnu sobu (veću sobu), ali ako može obje super. Ova pozicija je naime predviđena za klimu prilikom gradnje stana, ali meni se pozicija čini u najmanju ruku čudna. Jel to protiv pravila struke ili se ovako nešto može, budući je predsoblje stvrano vrlo malo.
Također, o kojoj jačini klime pričamo u ovom slučaju, mene zanima najjeftinija kombinacija, klimu neću koristiti za grijanje, samo za hlađenje par dana preko ljeta koliko ima onih nepodnošljivih vrućih dana.
Hvala puno na odgovoru.

http://www.hotlinkfiles.com/files/2574125_6bwmu/KLIMA2.jpg

FrankHarrigan
29.05.2009., 19:37
Pozdrav grupi

Trebao bi savjet za odabir klima uređaja. Garsonjera se nalazi u Rijeci, na prvom katu, između dva druga stana, iznad podruma. Zgrada je negdje iz 1950, i izolacija nije bas bog zna kakva. Soba koja bi se trebala hladit / grijat ima 16 m2, strop je 2.5 m. Na sjevernoj strani su 2 prozora 160x110 cm. Soba je osvjetljena sa 6 halogenki, a unutra su i kompjutor, TV i hi fi pojacalo. U ljetnim mjesecima klima bi trebala hladiti oko 6 sati dnevno, a po zimi grijati (iskljucivo klima) isto oko 6 sati dnevno.

Mislio sam uzeti Panasonic klimu od 2.5 kw pa je prvo pitanje hoce li mi biti dovoljna ili bi trebao uzeti jacu? A drugo pitanje je isplati li se dati 1000 kn vise i uzeti model sa inverterom? - zimi u Rijeci temperatura rijetko ide ispod nule, no klima ce biti u pogonu prakticki cijelu godinu, a ove s inverterom se reklamiraju da stede oko 30% energije. Stogod to znacilo :)

Hvala!

glupko
29.05.2009., 23:28
Pa kak ne , moguće je al ćeš u hodniku pjevati "i'm an ice ice pingui"

spasitelj
30.05.2009., 13:25
imam pitanje, ako netko zna molio bih odgovor.. kupio sam midea klimu mse-12hrn2 rekli su mi da ima ionizator, ali ja nigdje ne vidim kako se on pokrece, mozda automatski kad se pali klima.. zna li netko

Arcanis
30.05.2009., 13:56
A trebao bih i ja klimu, pa da ne otvaram novi thread...

Klima mi treba za potkrovlje koje je dobro izolirano površine 72m^2.
Treba napomenuti da mi je krov prilično nizak tako da volumen i nije toliko velik. Na krajnje 2 strane je visina oko 80cm (taman mi stane radijator).
Klima bi se nalazila u najvećoj sobi P=35m^2 no htio bih da hladi cijelo potkrovlje ako je moguće. Da, samo hladi, grijanje mi nije uopće bitno.

Stari mi je htio uzeti PANASONIC, UW12GKE; kapacitet hlađenja 3.3kW no rekao sam mu da pričeka dok se ne raspitam tu na forumu.
Pročitao sam da su ove kineske klime shit. Crknu li one stvarno nakon 1-2 godine? :)
Da, možete li mi preporučiti jačinu i/ili model/proizvođača. Cijena bi trebala biti oko 3000-3500 kuna bez ugradnje.

Hvala unaprijed!

PS: Iz Siska sam :D

rak21
30.05.2009., 17:05
Odlučih kupiti klimu za stan (cca 43 m2). Pošto bi efektivno radila vrlo malo dana u godini (6, 7. mj) bez grijanja, ne mislim davati neke velike novce tako da je izbor pao na Midea Elite Eco MSE 12 HRN2 (3.5 kW hlađenje). Uglavnom, cijena sa ugradnjom je oko 3600 kn(Frigo-kor).

Ima li netko bolji prijedlog za približnu novčanu cifru (kakvi su ono Panasonici u Metrou; PW 12 GKE), nešto na dobroj akciji i zvučnijeg proizvođača, ukratko nešto što bi bilo bolje od mog trenutnog izbora.

monster12
30.05.2009., 20:27
ja nikako nisam zadovoljan time kako moja klima grije...... sada je vani nekih 10-tak stepeni.. u sobi je 19..... upalim klimu na 27 stepeni... krene grijati,digne na 22 stepena i onda se kompresor ugasi a na klimi se upali lampica ( zvijezdica i kapljica ) i gotovo,jednostavno zakuje kao kad prvi put palis grijanje nakon hladjenja....... cim povecam na 29,30 stepeni klima nastavi grijati i dalje, ali ovako samo ova lampica stoji upaljena i nista se ne desava...

ima neko ideju, u uputama ne mogu da nadjem nista.. ??

mfcc
30.05.2009., 21:27
A trebao bih i ja klimu, pa da ne otvaram novi thread...

Klima mi treba za potkrovlje koje je dobro izolirano površine 72m^2.
Treba napomenuti da mi je krov prilično nizak tako da volumen i nije toliko velik. Na krajnje 2 strane je visina oko 80cm (taman mi stane radijator).
Klima bi se nalazila u najvećoj sobi P=35m^2 no htio bih da hladi cijelo potkrovlje ako je moguće. Da, samo hladi, grijanje mi nije uopće bitno.

Stari mi je htio uzeti PANASONIC, UW12GKE; kapacitet hlađenja 3.3kW no rekao sam mu da pričeka dok se ne raspitam tu na forumu.
Pročitao sam da su ove kineske klime shit. Crknu li one stvarno nakon 1-2 godine? :)
Da, možete li mi preporučiti jačinu i/ili model/proizvođača. Cijena bi trebala biti oko 3000-3500 kuna bez ugradnje.

Hvala unaprijed!

PS: Iz Siska sam :D

Nacrtajte tlocrt stana s točnim površinama prostorija i položajima prozora jer samo vam tako mogu precizno odgovoriti.

mfcc
30.05.2009., 21:49
Pozdrav.
Pitanjce za stručnjake, da li je pametno (moguće) ugraditi klimu (unutarnju jedinicu) prema skici u prilogu. Ona bi trebala primarno hladiti dnevnu sobu (veću sobu), ali ako može obje super. Ova pozicija je naime predviđena za klimu prilikom gradnje stana, ali meni se pozicija čini u najmanju ruku čudna. Jel to protiv pravila struke ili se ovako nešto može, budući je predsoblje stvrano vrlo malo.
Također, o kojoj jačini klime pričamo u ovom slučaju, mene zanima najjeftinija kombinacija, klimu neću koristiti za grijanje, samo za hlađenje par dana preko ljeta koliko ima onih nepodnošljivih vrućih dana.
Hvala puno na odgovoru.

http://www.hotlinkfiles.com/files/2574125_6bwmu/KLIMA2.jpg

Definitivno ta pozicija klime je protiv pravila struke. Za vaš trabala bi snaga klime barem 3.5 kW, s obzirom kako vam je predsoblje malo ta snaga klime brzo bi postigla željenu temp. i otišla u stand by (radi samo ventilator unutrašnje jedinice), i zbog toga razloga slabo bi osjetili efekt hlađenja soba. Jedina mogučnost je da na klimi držite nisku željenu temp. (radi male površine predsoblja i tu temp. bi klima kroz neko vrijeme dostigla i otišla u stand by) ili da na klimi umjesto automatskog moda podesite manual (klima će hladiti bez obzira na postignutu temp.). Međutim u gore navedenim primjerima imat ćete u predsoblju izuzetno niske temp. i veliku piotrošnju el. energije.
Najbolja solucija je da u svaku sobu ugradite po jednu klimu snage 2.5-2.7 kW (u manju sobu ako nađete ugradite klimu do 2 kW).

mfcc
30.05.2009., 21:51
ja nikako nisam zadovoljan time kako moja klima grije...... sada je vani nekih 10-tak stepeni.. u sobi je 19..... upalim klimu na 27 stepeni... krene grijati,digne na 22 stepena i onda se kompresor ugasi a na klimi se upali lampica ( zvijezdica i kapljica ) i gotovo,jednostavno zakuje kao kad prvi put palis grijanje nakon hladjenja....... cim povecam na 29,30 stepeni klima nastavi grijati i dalje, ali ovako samo ova lampica stoji upaljena i nista se ne desava...

ima neko ideju, u uputama ne mogu da nadjem nista.. ??

Možda niste prebacili na daljinskom u mod grijanja (simbol sunca).

monster12
30.05.2009., 21:54
naravno da jesam, nisam toliki idiot....

problem je sto grije jedno vrijeme super, ali onda zakuje iako nije dosla do zeljene temperature i nakon toga 10-15 min miruje pa se opet upali... ovo se ne desava kada na klimi stavim maximalnih 30 stepeni... u svim ostalim se desava..

Luka K.
31.05.2009., 17:11
Ja nacrtao i napisao i biti cu jako jako zahvalan ako mi pomognete :)))

mfcc
02.06.2009., 06:43
Ja nacrtao i napisao i biti cu jako jako zahvalan ako mi pomognete :)))

Na vašem mjestu ako ako je to moguće prije bih stavio unutarnju jedinicu u manju sobu nego na hodnik (nema svrhe podhlađivati hodnik i time trošiti više energije kako bi hladili sobu). Za tu manju sobu bila bi više nego dosta klima snage 2.5-2.7 kW (malo proizvođaća ima manje snage klima). U slučaju da nije moguće takva ugradnja, napravite tako kao što ste predložili (montaža u hodnik). Snaga bi bila dovoljna od 2.5 kW. Za druge dvije sobe bilo bi poželjno ugraditi u svaku sobu zasebno po jednu klimu (dobili bi veću autonomnost i bolje hlađenje uz manju potrošnju energije). U slučaju da to nije moguće napravite isto kao što ste predložili. Snaga za te sobe morala bi biti minimum 3.5 kW, a idealna oko 4.5 kw (neki proizvođaći u ponudi poslije 3.5 kW imaju samo 5 kW). U slučaju da ste se odlučili za soluciju kakvu ste predložili imajte na umu kako ćete morati podhladiti sobu u kojoj je klima za nekih 2-3°C (zavisi o vanjskoj temp., kvaliteti izolacije,....) i ventilator staviti ne veču brzinu kako bi osjetili efekt hlađena u drugoj sobi. Zapamtite kako će to imati za posljedicu veću potrošnju energije (slučaj kada želite ohladiti drugu sobu).

Luka K.
02.06.2009., 08:57
Zahvaljujem, napravit cu kako ste rekli. Toshiba s inverterom, to ok?

mfcc
02.06.2009., 09:52
Zahvaljujem, napravit cu kako ste rekli. Toshiba s inverterom, to ok?

Ako se odlučite u gornje dvije sobe (zapadne sobe) staviti u svaku po jednu jedinicu dosta vam je za svaku 2.5 kW.
Što se tiće Toshiba invertera tu nemožete fulati. One spadaju u sam vrh klase odmah iza Daikina a zajedno sa Mitshibishijem, Fujitsu i ostalim japancima (panasonic je nešto slabiji od ovih prije navedenih, nekad spadao u sam vrh ali izgleda da pomalo gubi utrku).

Luka K.
02.06.2009., 19:06
Hvala na odgovoru! Mislim da ce ipak biti 2.5kW u hodnik i 4.5kW (ili 5) u prvu zapadnu sobu :)

morfin@
02.06.2009., 19:48
Jedan forumaš mi je preporučio da za grijanje uzmemo klimu umjesto el. radijatora pa bih voljela preporuke.
Kuća- 40 kvadrata, kuhinja, soba, kupaona, predsoblje i špajza, nova fasada, stolarija, krov- izolacija o.k.
Da li je dovoljna 1 ili treba više- cijene okvirno ( s ugradnjom)?

benito
02.06.2009., 20:26
Kako premjestiti unutarnju jedinicu tj, kako povuči plin iz unutarnje jedinice u vanjsku da prilikom demontaže iste ne iscuri van.