PDA

View Full Version : Ninjutsu/Kobudo

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

shinobi_gatana
26.07.2004., 01:39
Evo nesto za sve zaljubljenike u ninjutsu. Idea ovoga topica je razgovor o ninjutsuu, izmjena iskustava, pomoc... uglavnom mjesto gdje svi zaljubljenici u ovu vjestinu mogu doci i diskutirati o vjestini.

Stvarno bi molio da se ova rasprava ne pretvori opet u sukob nekolicine clanova koji ce se prepucavati jel su ninje bili pozitivci ili negativci, tko je bolji ninjutsu ucitelj, dojo, skola...

Hvala.

Ogius
26.07.2004., 06:14
Da li zna tko kako se kuje katana?
Di se može nabaviti katana.
Ja sam mislio jednu furati u autu (pištolj više nema onakav efekt iznenađenja kao nekad).

Šala. :D

Toco1980
26.07.2004., 06:42
shinobi_gatana kaže:
Evo nesto za sve zaljubljenike u ninjutsu. Idea ovoga topica je razgovor o ninjutsuu, izmjena iskustava, pomoc... uglavnom mjesto gdje svi zaljubljenici u ovu vjestinu mogu doci i diskutirati o vjestini.

Stvarno bi molio da se ova rasprava ne pretvori opet u sukob nekolicine clanova koji ce se prepucavati jel su ninje bili pozitivci ili negativci, tko je bolji ninjutsu ucitelj, dojo, skola...

Hvala. Vidio sam demonstraciju Ninjutsua na Memorijalu Si-Fu Veljko Matoković..... Inače repsektiram sve vještine i nečiji izbor vještine koju trenira, ali nekako mi ninjutsu nije baš drag, budući da su u prošlosti ninje bili poznati kao ubojice i špijuni kojima je jedini cilj bio izvršiti zadatak.

OK, možda je s vremenom vještina prerasla tu dimenziju i sada ima neku drugu svrhu..... :misli: ... ali ipak....

BTW ....koliko je potrebno godina vježbanja da bi se došlo do majstorskog stupnja, i polaže li se još uvijek test ubilačke namjere?

eisenfaust
26.07.2004., 07:41
Molio bih da mi netko objasni sistem polaganja u ninjutsu-u naročino onaj nakon shodana.
Naime, negdje sam načuo da g. Rostohar nosi 12. Dan pa me interesira koliko ih uopće ima :confused: i koji su kriteriji.

thx
:W

eisenfaust
26.07.2004., 07:45
Ogius kaže:
Da li zna tko kako se kuje katana?
Di se može nabaviti katana.
Šala. :D

Malo bi kalio čelik? :D

Sve ovisi što želiš. Za pravu stvar pakleno ćeš platiti. Novi shinsakuto rađen za tvoju mjeru bi te lagano mogao izaći 10k ojro!
Čelično sranje iz Kwona cca 800-ak kunića (nekad bilo), a solidna se oštrica može iskopati za tisućak eura.

čisto par redova veličine cijena...

:top:

Toco1980
26.07.2004., 08:30
eisenfaust kaže:
Naime, negdje sam načuo da g. Rostohar nosi 12. Dan pa me interesira koliko ih uopće ima :confused: i koji su kriteriji. Sad navodno ima 13. dan.... :misli:.... Mislim, i mene zanima koji je kriterij dodjele tih danova, jer mi je malo čudno da čovjek u roku neke 2 godine bude unaprijeđen iz 11.dana u 13.dan.....

Npr, u aikidou recimo ima 10 danova, polaže se do 4. ili 5.dana (ovisno o stilu), a ostali se dodjeljuju za zasluge, ali s tim da mora proći barem nekoliko godina (što je viši stupanj, to više vremena)....

Ogius
26.07.2004., 08:40
shinsakuto - što je to? di se može nabaviti?

eisenfaust
26.07.2004., 08:47
"Živa" oštrica. Hoćeš reći da imaš za iskipati te pare:confused: :eek:
huu, hebote koji sretnik!

imaš neke linkove na Topicu Memorijal Si fu... pa pogledaj.

ali za prvu ruku vidi
www.japanesesword.net
www.japanesesword.com,

a sa ovga drugoga možeš naći nosta linkova

Toco1980
26.07.2004., 09:00
Imaš i ..... http://www.nosyuiaido.com/ ... ako želiš custom katanu..... Iako mislim da ti se ne isplati kupovati nekakav shinken smao da bi stajao na stalku. Inače, katana (pa čak i bokken) zaslužuju respekt jer predstavljaju "dušu" samuraja, tako da zaboravi na nekakvo bezvezno "da izgleda spektakularno" vitlanje i zamahivanje. Ako te mač toliko zanima otiđi na kendo ili (ako baš želiš shinken) kenjutsu ili iaido.

No dobro, da sad baš ne skrećemo previše sa teme.... :rolleyes:

shinobi_gatana
26.07.2004., 10:58
Pozdrav Toco!

Je, priznajem da ninja proslost bas i nije bila moralna i casna, ustvari uopce nije bila moralna ni casna, cak stovise malo je primjera tako necasnih ratnika kao sto su bile ninje. No po mojem misljenju ninja danas vise nema. Isto kao sto samuraji danas vise ne postoje, tako ni ninje danas ne postoje. Danas postoje samo ljudi koji vjezbaju ninjutsu, ali to nisu ninje. Moral ljudi koji vjezbaju ninjutsu je iskljucivo individualan danas. Na svakome mjestu gdje ima 100 ljudi mozes naci uvijek jednoga dobroga i jednoga losega, tako je danas i s ninjutsuom.

Koliko ti treba do majstorskog stupnja ovisi najvise o ucitelju, odnosno o skoli. Mislim ga Bujinkan i Genbukan imaju imaju razlicite kriterije kod nas, odnosno da su ti kriteriji djelomicno postavljeni od Rostohara i Majhena. Koliko ja znam isti ti kriteriji su znatno drugaciji ukoliko ucis od Hatsumija odnosno od Tanemure. To mi se nikako ne svidja. Primjerice Rostohar je dogurao do 13 dana u nevjerojatno kratkome vremenu, dok njegovi ucenici napreduju znatno sporije.

Test ubilacke namjere se i dalje polaze. Znam da ga je polozio Rostohar i jos nekoliko njegovih ucenika, no mislim (nisam siguran) da se u Genbukanu vise ne polaze.

Moram priznati da nikako ne kuzim te Rostoharove danove. Istina je da mu danovi samo padaju s neba. Mislim u ostalim vjestinama vecina (ne svi) ljudi koji treniraju cijeli zivot ne dodoju preko sedmog ili osmog dama, ali da netko toliko napreduje u tako kratkome vremenu stvarno mu nije jasno. Nije da ja sada prozivan Rostohara ili tako nesto. Ja stvarno postujem Rostohara kao ucitelja ali neke stvari mi nisu jasne. Istina u jednoj knjizi Hatsumi je sam rekao da rankovi kod njega nista ne znace i da ako neko ima visoki rank to nuzno ne znaci i da ga on zasluzuje. Ali opet 13i dan, nije li to malo previse. Ma koliko ima majstora s samo 10. danom u Judou ili Aikidou, a koliko u Bujinkanu.

eisenfaust
26.07.2004., 11:06
Mislim da su negdje oko 1997/98 Rostuhar i Majhen nosili su 5. Dan. Ne znam što se desilo sa Majhenom, ali je ovaj drugi nekako uspio više "razvikati" ninjutsu u zg i šire.
No u razdoblju od nekih 7-8 god. dogurati do 13. Dan-a - ne znam. :eek:
Molim da me netko ispravi ako sam tresnuo glupost. Zaista sam paušalno informiran i moguće je da sam nešto previdio...

:W :W

shinobi_gatana
26.07.2004., 11:11
Pozdrav Eisenfaust!

Sistem polaganja ovisi od skole do skole i od ucitelja do ucitelja. Postoje fiksna pravila koja su postavljena od skole, ali sve ostalo ovisi o ucitelju.
Broj danova takoder ovisi od skole do skole, primjerice Bujinkan (Rostohar) ima 15 danova, dok Genbukan ima 10.

eisenfaust
26.07.2004., 11:19
thx

Koliko ukupno ima škola? Koliko sam uspio pohvatati iz odgovora - znači ne postoji neka organizacija od čije bi se strane propisao plan i program rada već svaka škola zasebno utvrđuje isti.

No, što se Rostohara tiče: 13/15 Dan-a opet nije malo, a on baš i nije toliko stara osoba.

:W

shinobi_gatana
26.07.2004., 11:22
Pozdrav Eisenfaust!

Je imali su 5. dan Majhen mislim da je ostao na 5. ili je dobio 6. dan, a Rostohar je dogurao do 13. dana. Moram priznati stvarno prebrzo. Nisam nikada cuo da je netko tako brzo dogurao tako visoko.

shinobi_gatana
26.07.2004., 11:32
Pozdrav Eisenfaust!

Postoji mnogo skola i organizacija. Primjerice Bujinkan je jedna organizacija a poducava devet skola, premda prema nekim teorijama strucnjaka za japanske borilacke vjestine i povijest, tradicija tih skola je jako upitna, bas kao i Hatsumijevo pravo predstavljanja tih skola. No moslim da nije pametno ulaziti u tu raspravu jer ta raspreva uvijek zavrsi svadjom.
Pravila za tih devet skola, ukoliko ih ucis u Bujinkanu odreduje iskljucivo Bujinkan odnosno Hatsumi, te uz njegov blgoslov njegovi ucenici, ako ih ucis pod nekom drugom organizacijom, onda pravila odreduje ta druga organizacija.
Postoje i zasebne skole koje nisu pod nijednom organizacijom, tamo pravila odreduje glava skole - soke.

eisenfaust
26.07.2004., 11:34
živ bio!

yep, malo mi je čudno, ali ne bi se štel mešat!

Kada čovjek pročita njegovu biografiju i zbroji dva-i-dva svašta mu može pasti na pamet. :misli:

No, nešt drugo.

Sablja, odnosno mač, koji koriste ninđe u filmićima jest ravna, mat boje, oštroga kissaki-a, itd. Koliko se površno razumijem u oštrice takvo oružje nije postojalo i kreacija je Hollywooda.

... ili opako griješim?

pozdrav :W

Toco1980
26.07.2004., 11:59
eisenfaust kaže:
No, nešt drugo.

Sablja, odnosno mač, koji koriste ninđe u filmićima jest ravna, mat boje, oštroga kissaki-a, itd. Koliko se površno razumijem u oštrice takvo oružje nije postojalo i kreacija je Hollywooda.
Nije kreacija Holywooda. Ninjato - ravni mač koji su koristili ninje. Kako si ninje nisu mogli priuštiti prave majstore kovače katana (katakanđije), tako su morali sami kovati mačeve koji su po kvaliteti bili znatno lošji, da ne kažem potrošna roba. Takođe, zbog ravne oštrice nisu baš bili pogodni za sječenje, već su se više koristili za ubadanje, ili odbijanje drugih oružja.

eisenfaust
26.07.2004., 12:06
Naravno da je ninjato. :D :top:
No pitam to zbog toga što većina ljudi koji se bave proučavanjem i kupoprodajom antiknih oštrica navode sličnu stvar.
Jasno da je ninjato nešto što nema puno veze sa nihonto.

:)

Toco1980
26.07.2004., 12:08
shinobi_gatana kaže:
.......

Moram priznati da nikako ne kuzim te Rostoharove danove. Istina je da mu danovi samo padaju s neba. Mislim u ostalim vjestinama vecina (ne svi) ljudi koji treniraju cijeli zivot ne dodoju preko sedmog ili osmog dama, ali da netko toliko napreduje u tako kratkome vremenu stvarno mu nije jasno. Nije da ja sada prozivan Rostohara ili tako nesto. Ja stvarno postujem Rostohara kao ucitelja ali neke stvari mi nisu jasne. Istina u jednoj knjizi Hatsumi je sam rekao da rankovi kod njega nista ne znace i da ako neko ima visoki rank to nuzno ne znaci i da ga on zasluzuje. Ali opet 13i dan, nije li to malo previse. Ma koliko ima majstora s samo 10. danom u Judou ili Aikidou, a koliko u Bujinkanu. Pozdrav....

Koliko znam, u Aikidou službeno samo Koichi Tohei (osnivač ki-aikodoa, kojeg treniram) ima 10. dan dodijeljen od osnivača vještine. Nekoliko njih ima 10.dan neslužbeno (verbalno, bez certifikata), dok ih je nekoliko što su dobili 10.dan aikido od nekih drugih organizacija (npr. IMAF) ili su ga pak sami sebi dodjelili.....

BTW, koja je razlika između Bujinkana i Genbukana?

eisenfaust
26.07.2004., 12:45
shinobi_gatana kaže:
Istina u jednoj knjizi Hatsumi je sam rekao da rankovi kod njega nista ne znace i da ako neko ima visoki rank to nuzno ne znaci i da ga on zasluzuje.

Stvar je vjerojatno uzeta iz konteksta... , ali onda pitam kakav kriterij ima Hatsumi za držanje ispita i davanje rankova. Kako možeš dati nekome stupanj koji ne zaslužuje? Što to govori o tebi kao učitelju?

ljiga
26.07.2004., 13:42
Koliko ja znam ninjato (ili shinobi gatana, ak se ne varam ;) ) nije imao definiran izgled, svaki klan je imao drugačiji.
Za razliku od katane, nije mu se "odavala počast" i osim za borbu služio je i kao alat za razbijanje vrata, disanje pod vodom, pomoć pri penjanju i sl. (što jedan samuraj ni za živu glavu nebi radio sa svojom katanom)

Ricky
26.07.2004., 17:12
Ovak. Ništa neznam o ninđama osim onih sa filmova a to je pretpostavljam sranje. Mene zanima ako mi netko može pojasnit što je to test ubilačke namjere i kako se to polaže? Kako se zove najbolji majtor ninđica tj tko je glavni ako ga ima??
Pozdrav!!

:D :D :D :D

Ernesto Che Guevara
26.07.2004., 18:40
shinobi_gatana kaže:
Pozdrav Toco!

Je, priznajem da ninja proslost bas i nije bila moralna i casna, ustvari uopce nije bila moralna ni casna, cak stovise malo je primjera tako necasnih ratnika kao sto su bile ninje. No po mojem misljenju ninja danas vise nema. Isto kao sto samuraji danas vise ne postoje, tako ni ninje danas ne postoje. Danas postoje samo ljudi koji vjezbaju ninjutsu, ali to nisu ninje. Moral ljudi koji vjezbaju ninjutsu je iskljucivo individualan danas. Na svakome mjestu gdje ima 100 ljudi mozes naci uvijek jednoga dobroga i jednoga losega, tako je danas i s ninjutsuom.

Koliko ti treba do majstorskog stupnja ovisi najvise o ucitelju, odnosno o skoli. Mislim ga Bujinkan i Genbukan imaju imaju razlicite kriterije kod nas, odnosno da su ti kriteriji djelomicno postavljeni od Rostohara i Majhena. Koliko ja znam isti ti kriteriji su znatno drugaciji ukoliko ucis od Hatsumija odnosno od Tanemure. To mi se nikako ne svidja. Primjerice Rostohar je dogurao do 13 dana u nevjerojatno kratkome vremenu, dok njegovi ucenici napreduju znatno sporije.

Test ubilacke namjere se i dalje polaze. Znam da ga je polozio Rostohar i jos nekoliko njegovih ucenika, no mislim (nisam siguran) da se u Genbukanu vise ne polaze.

Moram priznati da nikako ne kuzim te Rostoharove danove. Istina je da mu danovi samo padaju s neba. Mislim u ostalim vjestinama vecina (ne svi) ljudi koji treniraju cijeli zivot ne dodoju preko sedmog ili osmog dama, ali da netko toliko napreduje u tako kratkome vremenu stvarno mu nije jasno. Nije da ja sada prozivan Rostohara ili tako nesto. Ja stvarno postujem Rostohara kao ucitelja ali neke stvari mi nisu jasne. Istina u jednoj knjizi Hatsumi je sam rekao da rankovi kod njega nista ne znace i da ako neko ima visoki rank to nuzno ne znaci i da ga on zasluzuje. Ali opet 13i dan, nije li to malo previse. Ma koliko ima majstora s samo 10. danom u Judou ili Aikidou, a koliko u Bujinkanu.

dobar post… :top: s time da bih rekao ono što ja znam u svezi Rostoraha…određeni broj «dana» je dobio čisto zbog zasluga i svoje uloge u Domovinskom ratu (gdje je i teško nastradao)…no bez obzira na bilo kakve priče i moguće netrpeljivosti (a čuo sam da postoje između Rostoraha i Majhena) u svakom slučaju Rostohar je respektabilan majstor ninjutsua…a što se tiče samog ninjutsua…kao što i gornji post navodi…sve ovisi od samog učenika…u svakom slučaju ninjutsu je zanimljiva i respektabilna vještina… :W

Afrofeet
26.07.2004., 22:44
alo svima pa di ste bili dok sam ja prij otvaro postove o ninjutsu?!?!
dobro ajd nije bitno nego ja isto mislim da je to zanimljiva vještina, najviše jer ima tu stvarno svega.
A dajte mi recite šta je to test ubilačke namjere?

Toco1980
27.07.2004., 01:20
Ricky kaže:
.... Mene zanima ako mi netko može pojasnit što je to test ubilačke namjere i kako se to polaže? Afrofeet kaže:
.... A dajte mi recite šta je to test ubilačke namjere? Ako sam dobro shvatio, test ubilačke namjere (sakki) se izvodi na slijedeći način: Kandidat sjedi u seizi (japansko sjedenje na koljenima), dok iza njega stoji soke naoružan katanom. U jednom trenutku on bez ikakve najave zamahne katanom prema glavi kandidata, a na kandidatu je da osjeti napad na vrijeme (ubilačku namjeru) i da se izmakne....

shinobi_gatana
27.07.2004., 04:09
Pozdrav Eisenfaust!

Sto se tice ninja maca, on je stvarno postojao u isto ili slicnom izdanju kao sto ga prihazuju filmovi. Kao sto je gospodin Toco spomenuo ninje si nisu mogle priustiti samurajske sable pa su pocele s izradon kracih maceva. Tip maca koji se koristio ovisi o ninja klanu.
Mozda samo da spomenem kako su samurai koristili sablje, a ne maceve kako mi to pogresno zovemo, dok su ninje koristile maceve. Razlika je velika, jer sablja ima zakrivljenu ostricu, dok mac ima ravnu, pa kao sto je gospodin Toco spomenuo ninja macevi su pogodniji za probadanje dok si samurajski macevi pogodniji za sjecenje. Takodjer kao sto je gospodin Toco spomenuo ninja macevi su bili daleko losije kvalitete nego samurajske sablje.
Sto se tice Hatsumijeve knjige i danova, stvar je u tome sto Hatsumi daje danove za poticaj ucenicima premda oni to ne moraju nuzno zasluziti. Primjerice da peti dan nekome samo da bi ovaj bolje vjezbao.

shinobi_gatana
27.07.2004., 04:18
Pozdrav Toco!

razlika između Bujinkana i Genbukana je u tome sto su to dvije razlicite organizacije koje poducavaju razlicite skole. Ima jos jedna caka. Bujinkan je Hatsumijev, dok je Genbukan Tanemurin. Tu je vazno napomenuti kako je Tanemura bio Hatsunijev ucenk. Sto se tice testa tu si u pravu, jedino mozda jos reci da se napadnuti uz izmicanje moze braniti sabljom

shinobi_gatana
27.07.2004., 04:22
Pozdrav Ljiga!

Potpuno si u pravu, shinobi gatana :D nije imao univerzalan izgled vec je izgled ovosio od klan do klana

skeptik
27.07.2004., 09:22
Toco1980 kaže:
Ako sam dobro shvatio, test ubilačke namjere (sakki) se izvodi na slijedeći način: Kandidat sjedi u seizi (japansko sjedenje na koljenima), dok iza njega stoji soke naoružan katanom. U jednom trenutku on bez ikakve najave zamahne katanom prema glavi kandidata, a na kandidatu je da osjeti napad na vrijeme (ubilačku namjeru) i da se izmakne....
Daaaa??? :eek:
I na koju foru ovaj skuzi da ga ovaj drugi s ledja zeli napasti? :confused: :confused: :confused:
Kojim osjetilom on to "osjeti"?

Ono, malo sam skeptican, pa nek mi netko pruzi neko uvjerljivo objasnjenje.

Ogius
27.07.2004., 11:25
skeptik kaže:
I na koju foru ovaj skuzi da ga ovaj drugi s ledja zeli napasti? :confused: :confused: :confused:

Ono, malo sam skeptican, pa nek mi netko pruzi neko uvjerljivo objasnjenje.
U biti to nije test nego način da se reducira broj polaznika te škole s 1000 na 1 :D

ljiga
27.07.2004., 11:48
Toco1980 kaže:
Ako sam dobro shvatio, test ubilačke namjere (sakki) se izvodi na slijedeći način: Kandidat sjedi u seizi (japansko sjedenje na koljenima), dok iza njega stoji soke naoružan katanom. U jednom trenutku on bez ikakve najave zamahne katanom prema glavi kandidata, a na kandidatu je da osjeti napad na vrijeme (ubilačku namjeru) i da se izmakne.... Čuo sam za tako nešto, ali nisam znao da se tako zove. Čuo sam i da se, u slučaju da kandidat ne uspije s obranom, mač ne zaustavlja (zvuču nevjerojatno, znam). Zanima me, naravno ako je to istina, jel netko u novije vrijeme poginuo na tom testu ?

Toco1980
27.07.2004., 11:58
skeptik kaže:

Ono, malo sam skeptican, pa nek mi netko pruzi neko uvjerljivo objasnjenje. To je teško za objasniti.... Radi se o percepciji prostora.

Ali ako ne vjeruješ da je to moguće, pokušaj ovako: Dok čekaš tramvaj li autobus, stani mirno, opusti se i zatvori oči, te pokušaj na taj način odrediti gdje se nalaze ljudi oko tebe.

.... :misli:

Toco1980
27.07.2004., 14:12
Ogius kaže:
U biti to nije test nego način da se reducira broj polaznika te škole s 1000 na 1 :D Da.... :lol:

BTW, narode, odoh ja na ljetovanje, vraćam se krajem osmog mjeseca. Možda danas pošaljem još koji post, ali od sutra me nema. Pozdrav!
:w

Afrofeet
27.07.2004., 22:20
ljiga kaže:
Čuo sam za tako nešto, ali nisam znao da se tako zove. Čuo sam i da se, u slučaju da kandidat ne uspije s obranom, mač ne zaustavlja (zvuču nevjerojatno, znam). Zanima me, naravno ako je to istina, jel netko u novije vrijeme poginuo na tom testu ?
isto pitanje?

shinobi_gatana
28.07.2004., 14:06
Pozdrav Ernesto Che Guevara!

Je tesko je nastradao u ratu, tocnije stao je na minu i izgubio dio noge (stopala ako se ne varam). Takodjer potpuno si u pravu sto se tice netrpeljivosti Rostohar - Majhen, ali mislim da je to vise uvjetovano netrpeljivoscu izmedju Bujinkana i Genbukana odnosno izmedju Hatsumia i Tanemure. Iskreno receno cuo sam jako "lose" price o Majhenu od njegovih ucenika (neki bivsi, neki sadasnji), no nije pametno ulaziti u takve rekla-kazala rasprave.
Slazem se da je ninjutsu zanimljiva vjestina, mislim ja to volim, neko voli boks, neko kerate, a ja volim ninjutsu. Istina treba imati granicu. ninjutsu kao i svaka druga borilacka vjestina ili sport moze biti zanimljiv, zabavan, cak i nacin zivota, ali treba imati granicu. Ja sam vidio ljude kojima je ninjutsu sve u zivoti, koji pricaju samo o tome, koji citaju samo o tome, koji su popusili faks zbog ninjutsua... ti su ljudi u banani, no kao sto rekoh ako imas granicu onda je ninjutsu prva liga.

shinobi_gatana
28.07.2004., 14:24
Pozdrav Skeptik!

Bujinkan je izveo test na jednoj demonstraciji u cini mi se Osijeku no nisam vise sigiran jel to bio Osijek ili mozda Pakrac, morao bih provjeriti. Ta demonstracija testa ubilacke namjere je bila sramota za ninjutsu, tip je sve izveo, blokirao je macem na vrijeme i sacuvao glavu, no nacin na koj je on to izveo bio je za smijati se. Da je to izveo na javnoj demonstraciji u Japanu, osramotio bi i sebe i ucitelja i skolu.
Sto se tice kako on znakada mac ide prema njemu... Pa on bi to trebao osjetiti nakon godina i godina napornog vjezbanja, tako kad to rade pravi majstori onda ti ne cujes mac kada ga ovaj iza vadi iz korica, isto tako ne cujes kako on sjece zrak tim macem kad te napada i to stvarno izgleda savrseno, no ova dvojca su bila komedija, frajer je izvukao mac ne sav glas, a fijuk kada je zaslekao se valjda cuo u Dubrovniku. I to je bilo to, znaci frajer je cuo kad ga je tip napao i jednostavno podignuo svoj mac i blokirao. Sramora je bila i to da je pogresno drzao mac i pogresno blokirao no nek mu bude.

shinobi_gatana
28.07.2004., 14:28
pozdrav Ljiga!

Ne niko nije poginuo na prilikom testa. Kada ucitelj odluci dati nekom uceniku test, onda je ucitelj siguran da ce ucenik to dobro izvesti. Istina je da se mac ne zaustavlja no zato na taj test idu samo odabrani, ne svi.

shinobi_gatana
28.07.2004., 14:33
Pozdrav Afrofeet!

Evo isti odgovor kao i Ljigi, jedino mozda jos dodati da ako nisi u stanju izvesti to kako treba uvijek mozes dogovoriti neki znak prije napada, napadac moze zafrktati tako da somo ti cujes ili tako nesto. No kaj sad tako i tako fair play nikada nije bio jaca strana ninjama:D

skeptik
28.07.2004., 14:49
Aaaa, znaci fora je u tome da se mac izvlaci iz korica, sto em stvara dovoljno buke em daje dovoljno vremena.
OK, sad vise nisam skeptican. ;)

Ricky
28.07.2004., 15:57
Nisan ovo skužio. Tip sjedi a drugi ninđa iza njega vadi nmač iz korica. I šta sad kad ovaj čuje da vadi mač iz korica?:confused: :confused: :confused:

Ogius
28.07.2004., 18:33
Dakle, to nije test nego show.

Ernesto Che Guevara
28.07.2004., 20:44
shinobi_gatana kaže:

Je tesko je nastradao u ratu, tocnije stao je na minu i izgubio dio noge (stopala ako se ne varam). Takodjer potpuno si u pravu sto se tice netrpeljivosti Rostohar - Majhen, ali mislim da je to vise uvjetovano netrpeljivoscu izmedju Bujinkana i Genbukana odnosno izmedju Hatsumia i Tanemure. Iskreno receno cuo sam jako "lose" price o Majhenu od njegovih ucenika (neki bivsi, neki sadasnji)....

u svakom slučaju Majhen puno zna o Ninjutsu…:top: no to ne znači da je i dobar učitelj…puno toga znam i o njemu a i o Rostoharu…no neke stvari koje sam čuo da se prakticiraju na treningu kod Majhena jednostavno su me prenerazile… :( no dobro taj moj šok možda i nije objektivan..s obzirom da ja obožavam borilačke vještine…a Ninjutsu je ipak nešto drugo…i u svom arsenalu (a tako i treningu) koriste neke stvari koje baš i nisu «plemenite» i borilačka vještina….no kao što rekoh u svakom slučaju Majhen je vrsni znalac Ninjutsua..ako niš drugo neizmjerno mi je drago što je jednog našeg slavnog ali bahatog i drskog boksača «slomio» i time ga javno posramio… :rofl: :lol: :s :D

Afrofeet
28.07.2004., 21:47
Ernesto Che Guevara kaže:
u svakom slučaju Majhen puno zna o Ninjutsu…:top: no to ne znači da je i dobar učitelj…puno toga znam i o njemu a i o Rostoharu…no neke stvari koje sam čuo da se prakticiraju na treningu kod Majhena jednostavno su me prenerazile… :( no dobro taj moj šok možda i nije objektivan..s obzirom da ja obožavam borilačke vještine…a Ninjutsu je ipak nešto drugo…i u svom arsenalu (a tako i treningu) koriste neke stvari koje baš i nisu «plemenite» i borilačka vještina….no kao što rekoh u svakom slučaju Majhen je vrsni znalac Ninjutsua..ako niš drugo neizmjerno mi je drago što je jednog našeg slavnog ali bahatog i drskog boksača «slomio» i time ga javno posramio… :rofl: :lol: :s :D
ovo zvuči zanimljivo.kojeg boksača? kako slomio?

Ernesto Che Guevara
28.07.2004., 22:05
Afrofeet kaže:

babo tračaro....makni se od anonimnog nika i napravi nešto od sebe..samo bi tu srao...bitango..budi faca a ne baba:flop: :bljak:

Ogius
29.07.2004., 08:10
Afrofeet kaže:
mene isto zanima

cincilator
29.07.2004., 08:57
Znam (rekli su mi stariji) da je svojedobni nogometaš Nikica Cukrov nabio u Bakru u kafiću Matu Parlova.

Ogius
29.07.2004., 09:06
Šta nije nabio Cikatića?

cincilator
29.07.2004., 09:08
Ogius kaže:
Šta nije nabio Cikatića?

Ne, tada niko nije čuo za Cikatića.

Ogius
29.07.2004., 09:10
cincilator kaže:
Ne, tada niko nije čuo za Cikatića.
Joj da sad sam se sjetio. To sam ga ja nabio.

Shoki
29.07.2004., 13:31
e, jel istina da je trening ninjutsua prilično brutalan, u smislu da nije čudno da se krvavih zubiju ili rasječene usnice vraćaš doma s treninga? Mislim, jel to istina??

skeptik
29.07.2004., 13:39
Shoki kaže:
e, jel istina da je trening ninjutsua prilično brutalan, u smislu da nije čudno da se krvavih zubiju ili rasječene usnice vraćaš doma s treninga? Mislim, jel to istina??
Toliko je brutalan, da je cudno ako se uopce vratis doma s treninga. :D

Sorry, ali uskoro idem na godisnji, pa se danas malo zajebavam po forumu (vidi i tajne borilacke vjestine ;) ).

Afrofeet
29.07.2004., 21:57
babo tračaro....makni se od anonimnog nika i napravi nešto od sebe..samo bi tu srao...bitango..budi faca a ne baba:flop: :bljak:
de smrdiš već. koji si ti troll.

Ernesto Che Guevara
29.07.2004., 22:06
Afrofeet kaže:
de smrdiš već. koji si ti troll. :vidiga: :rofl: :lol: :asshole:

shinobi_gatana
31.07.2004., 13:11
Pozdrav Skeptik!

Ma tak to rade oni koji nemaju pojma. S takvim kretenarijama i infatilnim ponasanjem mulac bi ostao bez glave u Japanu, ali kod nas je vazno samo da to impresionira publiku kaja se u 99.9% posto slucajeva bas i ne kuzi u to sto one rade i kako bi to trebalo izgledati. Prodaju publici pricu, ovi to popuse i to ti je reklama.

Dobra zabava na moru!

shinobi_gatana
31.07.2004., 13:26
Pozdrav Ricky!

Test izgleda ovako. Jedan ninja sjedi na podu, mozda je bolje reci da kleci na koljenima, a sjedi na svojim petama. Drugi ninja je iza njega i taj drugi ninja izvlaci mac i sjece prvoga ninju (koji sjedi) s ledja. Dok izvlaci mac prvi ninja cuje zvuk maca i zna kada ce ga drugi ninja napasti. Kada drugi ninja napadne prvi blokira napad svojim macem i izmice se.
Sada to mozda izgleda komplicirano, to moze izvesti na takav nacin svako ko to ponovi vjezbajuci 50 puta. Ako to ponovis 500 puta onda stvarno nemas brige.
Znak nije nuzno zvuk maca koji se izvlaci iz toka, to moze biti neki drugi zvuk, sjena, neka reflekija...

shinobi_gatana
31.07.2004., 13:29
Pozdrav Ogius!

Kao sto sam vec rekao to bi trebao biti pravi test ali kako to kod nas ide lakse je muljati pa ce 100 ljudi popusiti pricu, a jedan nece. U Japanu bi neko ostao bez glave zbog takvih gluposti.

shinobi_gatana
31.07.2004., 13:42

Slazem se da Majhen zna o ninjutsu, isto se tako slazem da to ne znaci da je dobar ucitelj. Kad smo vec kod toga mene je najvise zasmetalo kada su ga nekolicina njegovih ucenika pozvali u Medvedgrad (pivnicu) i pokusali razgovarati s nim o treningu. Cim je jedan njegov ucenik predlozio u ime svih ostalih da se nesto izmjeni na treeningu Majhen se poceo bahato naderavati i pozvao ga van da se potuku. Ma mislim to je stvarno sramota. Koje to moraju biti frustracije kada se on tako postavlja na svoje ucenike i kada nemre prihvatiti nikakvu konstruktivnu kritiku od njih. "Tehnicke" promasaje kojih znam mnogo mu mogu oprostiti, ali ovo je stvarno previse.
Takodjer stvari tipa pljuvanje u lice na treningu su mi odvratne i smatram ih iznimno opasnima. Takve stvari se mogu prodati mulcima, ali ako naletis na pravog razbijaca samo ces ga jos vise razljutiti pa ce ti umjesto dvije samarcine polomiti noge.
Majhen se kuzi u ninjutsu, ali bi morao promjeniti neke stvari.

shinobi_gatana
31.07.2004., 13:54
Pozdrav Shoki!

Ma nikome nije u interesu da ti ostanes krezum i da zavrsis u bolnici nakon svakog treninga, ali...
Neki ucitelji ninjutsua kod nas vrte svoje kolo i ne primjenjuju iste metode ucenja kao u Japanu. Odnosno izmislivsi toplu vodu doveli su sigurnost ucenika u pitanje. Ja osobno poznajem momka koji je morao napustiti treninge ninjutsua u Bujinkanu zbog konstantnih ozljeda ramena. Danas cetiri godine kasije jos ima problema s istim ramenom. To mu je zbog padova. U Japanu se padovi uce na tatamiju ili kak bi mi rekli strunjaci, dok je on morao uciti padove na betonu. Kako nije znao ispravno pasti svaki put bi ozljedio rame i tako trening za treningom on je fino zavrsio pod nozem u bolnici. To njegovo rame je izgledalo strasno. To je bila ziva rana...

Ricky
31.07.2004., 14:05
Pozdrav i tebi shinobi_gatana!

Kao prvo. Vi svi ovdje pričate o nekim ljudim. Jesu li to tipovi iz Zagreba ili od nekud drugdje (tj. tko je tko iz ovog topica, Majhen recimo)?
Drugo! Da li si ti učenik ili učitelj ninjitsua?
Treće! Kako netko može dozvoliti da ga netko pljuje??? Misim to je kretenizam prve vrste i nema veze s treningom.
Četvrto!Koliko je po tebi ninjitu efikasan u šori i kakva je ona po sebi (ofenzivna, defanzivna ili nešto treće - ne zanimaju me oružja, znaći samo ruke i noge) ???

Aj sad bok! Idem kući !!

:W :W :W

Ernesto Che Guevara
31.07.2004., 18:44
shinobi_gatana kaže:

Slazem se da Majhen zna o ninjutsu, isto se tako slazem da to ne znaci da je dobar ucitelj. Kad smo vec kod toga mene je najvise zasmetalo kada su ga nekolicina njegovih ucenika pozvali u Medvedgrad (pivnicu) i pokusali razgovarati s nim o treningu. Cim je jedan njegov ucenik predlozio u ime svih ostalih da se nesto izmjeni na treeningu Majhen se poceo bahato naderavati i pozvao ga van da se potuku. Ma mislim to je stvarno sramota. Koje to moraju biti frustracije kada se on tako postavlja na svoje ucenike i kada nemre prihvatiti nikakvu konstruktivnu kritiku od njih. "Tehnicke" promasaje kojih znam mnogo mu mogu oprostiti, ali ovo je stvarno previse.
Takodjer stvari tipa pljuvanje u lice na treningu su mi odvratne i smatram ih iznimno opasnima. Takve stvari se mogu prodati mulcima, ali ako naletis na pravog razbijaca samo ces ga jos vise razljutiti pa ce ti umjesto dvije samarcine polomiti noge.
Majhen se kuzi u ninjutsu, ali bi morao promjeniti neke stvari.

točno tako:top:

shinobi_gatana
01.08.2004., 15:21
Pozdrav Ricky!

Ako se ne varam spominjala su se dvojca citelja iz Zagreba i dvojca iz Japana, nisam vise siguran, mozda jos jedan iz Pakraca. Majhen je ucitelj ninjutsua, danas je glavni za Genbikan u nas. Drugi ucitelj koji se cesto spominjao je Rostohar koji je glavni ucitelj za Bujinkan kod nas. To su dvije razlicite ninjutsu organizacije iz Japana.

Ja sam praktikant ninjutsua.

Ma nije to samo ja te pljunem a ti vices daj opet. Neke budale se sjetile kako bi mogao kada te neko napadne pljunuti mu u lice, onako da ga zbunis i dobijes pol sekunde vremena da ga napadnes dok on nije spreman. U teoriji je stvar odlicna, ali na ulici je malo drugacije. Ako pljunes u lice nekome s borilackim iskustvom, bilo to vojska, sport, borilacke vjestine, ulica... Znaci pljuvanjem mozes samo nadrljati. E sada da se vratimo na staro. Kod Majhena su na treningu vjezbali to pljuvanje, pa bi fino stali jedan nasuprot drugoga, pa ti ovaj pljune u facu i slozi te na pod. Zatim ti pljunes njemu i slozis ga na pod, pa opet on, pa omet ti...

Sto se tice cetvrtog, prvo treba naglasiti da bit ninjutsua nije sora vec neke druge stvari, kao likvidacije, spijunaza, sitni prljavi poslovi... Ninje nisu imale moralni kodeks, tako da su mogli odavljati sve poslove koje drugi nisu mogli, u svakom slucaju ninje su bili nepostivani i omrazeni s punim pravom. Sve pricice o dobrim i plemenitim ninjama su glupost s televizije i jeftinih romana. Borba u svemu tome je bila cesto neizbjezan dio kod ninja. Primjerice ako je ninja nekoga isao likvidirati morao je nauciti kako se maskirati, kako se sakriti, kako se prisuljati, kako ubiti, kako pobjeci... tako da su ninje morale znati puno vise od same borbe. Samim time borilacka kvaliteta je bila ispod borilacke kvalitete samuraja na primjer, sto je ocigledno iz povijesnih dokumenata. Koliko ces se efikasno ofraniti na ulici ako krenes na ninjutsu ovisi najvise o tebi i o protivniku, ali ja moran priznati da bi mnoge stveri koje se uce kod nas u ninjutsu klubovima izostavio na ulici.

Ricky
01.08.2004., 15:36
Hvala na opširnom odgovoru. Ovo s pljuvanjem je glupost jer je definitvo signal za borbu (ist kao kao i kad digneš gard i čekaš neki *****). Ako već misliš nekog zrokat onda to napraviš brzo, bez ikakvih zvukova ili krikova i samo nastaviš dalje hodat. Niko ništa nije vidio niti čuo. Samo provociraš bezveze i još možeš popušit udarac. Ma zajebi. Ima li neki link sa prezentacijama ninjitsua na webu (bez pjluvanja). Baš me zanima???

Comandante Che
01.08.2004., 15:57
shinobi_gatana kaže:
Pozdrav Ricky!

Ako se ne varam spominjala su se dvojca citelja iz Zagreba i dvojca iz Japana, nisam vise siguran, mozda jos jedan iz Pakraca. Majhen je ucitelj ninjutsua, danas je glavni za Genbikan u nas. Drugi ucitelj koji se cesto spominjao je Rostohar koji je glavni ucitelj za Bujinkan kod nas. To su dvije razlicite ninjutsu organizacije iz Japana.

Ja sam praktikant ninjutsua.

Ma nije to samo ja te pljunem a ti vices daj opet. Neke budale se sjetile kako bi mogao kada te neko napadne pljunuti mu u lice, onako da ga zbunis i dobijes pol sekunde vremena da ga napadnes dok on nije spreman. U teoriji je stvar odlicna, ali na ulici je malo drugacije. Ako pljunes u lice nekome s borilackim iskustvom, bilo to vojska, sport, borilacke vjestine, ulica... Znaci pljuvanjem mozes samo nadrljati. E sada da se vratimo na staro. Kod Majhena su na treningu vjezbali to pljuvanje, pa bi fino stali jedan nasuprot drugoga, pa ti ovaj pljune u facu i slozi te na pod. Zatim ti pljunes njemu i slozis ga na pod, pa opet on, pa omet ti...

Sto se tice cetvrtog, prvo treba naglasiti da bit ninjutsua nije sora vec neke druge stvari, kao likvidacije, spijunaza, sitni prljavi poslovi... Ninje nisu imale moralni kodeks, tako da su mogli odavljati sve poslove koje drugi nisu mogli, u svakom slucaju ninje su bili nepostivani i omrazeni s punim pravom. Sve pricice o dobrim i plemenitim ninjama su glupost s televizije i jeftinih romana. Borba u svemu tome je bila cesto neizbjezan dio kod ninja. Primjerice ako je ninja nekoga isao likvidirati morao je nauciti kako se maskirati, kako se sakriti, kako se prisuljati, kako ubiti, kako pobjeci... tako da su ninje morale znati puno vise od same borbe. Samim time borilacka kvaliteta je bila ispod borilacke kvalitete samuraja na primjer, sto je ocigledno iz povijesnih dokumenata. Koliko ces se efikasno ofraniti na ulici ako krenes na ninjutsu ovisi najvise o tebi i o protivniku, ali ja moran priznati da bi mnoge stveri koje se uce kod nas u ninjutsu klubovima izostavio na ulici.

bravo…točno tako..svaki tvoj post iznova dokazuje da si pravi poznavalac borilačkih vještina i Ninjutsua :top:

choi
02.08.2004., 11:57

a budi i ti faca pa se nadji sa mnom!
ili reci ime pa cu te ja sam naci.

shinobi_gatana
02.08.2004., 17:43
Pozdrav Ricky!

E za link stvarno nemam pojma. Ja sam trazio isto neki dobar link s demonstracijama tehnika, ali sto vise informacija stave na internet stranicu, to je sadrzaj losiji, tako da sam jos jako davno odustao od trazenja takvih stvari na netu.

shinobi_gatana
02.08.2004., 17:47
Pozdrav Comandante Che!

Hvala, hvala!

Viva la ravolucion...

Comandante Che
02.08.2004., 20:06
choi kaže:
a budi i ti faca pa se nadji sa mnom!
ili reci ime pa cu te ja sam naci.

dosadnjakoviću blesavi…koliko puta ti još moram reći da nemam vremena za budale kao što si ti…:tulum: .što ti misliš da ja imam vremena da se nalazim se nekakvim frustriranim telcem koji se tu anonimno skriva iza nika..ma daj..se skuliraj…ako si toliko napet zbog frustracija..stani se pred ogledalo i masturbiraj, možda te to smiri…:asshole: :lol: :flop: :bljak:

Comandante Che
02.08.2004., 20:07
shinobi_gatana kaže:

Viva la ravolucion...

Viva!!!....Hasta la victoria siempre :clint: :D ;)

Ricky
02.08.2004., 20:27
Comandante Che kaže:
dosadnjakoviću blesavi…koliko puta ti još moram reći da nemam vremena za budale kao što si ti…:tulum: .što ti misliš da ja imam vremena da se nalazim se nekakvim frustriranim telcem koji se tu anonimno skriva iza nika..ma daj..se skuliraj…ako si toliko napet zbog frustracija..stani se pred ogledalo i masturbiraj, možda te to smiri…:asshole: :lol: :flop: :bljak:

He He :tuctuc: :tuctuc:

Toco1980
21.08.2004., 18:21
NARODE!!! Prenosim ovo s stranica www.bujinkan.hr

Novinar RTL TV Mario Kanaet, napravio je reportažu o Klubu ratničkih vještina Bujinkan Seishin Dojo Zagreb. Reportaža bi trebala biti predstavljena na RTL TV u emisiji "Exploziv", koju vodi gospodična Tatjana Jurić, u Nedjelju 22. Kolovoza 2004, sa početkom u 19.10 sati.

Ako je to tako, dakle, moći ćemo vidjeti što je to ninjutsu..... :misli:

Ricky
22.08.2004., 13:10
Toco1980 kaže:
NARODE!!! Prenosim ovo s stranica www.bujinkan.hr

Novinar RTL TV Mario Kanaet, napravio je reportažu o Klubu ratničkih vještina Bujinkan Seishin Dojo Zagreb. Reportaža bi trebala biti predstavljena na RTL TV u emisiji "Exploziv", koju vodi gospodična Tatjana Jurić, u Nedjelju 22. Kolovoza 2004, sa početkom u 19.10 sati.

Ako je to tako, dakle, moći ćemo vidjeti što je to ninjutsu..... :misli:

Baš me zanima. Isto tako me zanima koliko su ali love za to jer sam čuo da ako želite biti u njihovoj emisiji da se treba dat neka lovica. A možda i nisu tko će ga znat.

Toco1980
22.08.2004., 20:36
Vidio sam reportažu...... Zanimljivo...... :kava:

Afrofeet
22.08.2004., 22:22
a da, zanimljivo, sviđa mi se. Ono penjanje i spuštanje po drveću...fora baš.......

Toco1980
22.08.2004., 23:06
Afrofeet kaže:
a da, zanimljivo, sviđa mi se. Ono penjanje i spuštanje po drveću...fora baš....... Da.... :D ....koliko vremena treba da se to nauči? :D

Inače, nešto mi nije jasno... Na koju foru tip sa onom nekom ogromnom sjekirom može bit pokretljiviji od tipa sa katanom? :misli:

Afrofeet
22.08.2004., 23:19
haha to mi baš nejde u glavu ta sjekira.....to su već izmišljotine...

shinobi_gatana
23.08.2004., 01:31
E pa mora malo za atrakcije ubaciti. Zanimljivo je to da sto je tehnika efikasnija to dosadnije izgleda na TV-u, a sto je tehnika gluplja to atraktivnije izgleda.
Meni osobno sjekira nije ni najmanje zanimljiva, no sto ljudi sto cudi. Svako voli nesto drugo.

Toco1980
23.08.2004., 10:19
E, je'l ninje koriste nunčake? To bi bilo zanimljivo vidjet. :D I što nisu malo bacali te šurikene? :misli:

I nekako mi se čini da je tip malo zakasnio s izmicanjem kad su radili sakki test.... ili se možda varam? :misli:

Toothpaste
23.08.2004., 18:56
Pozdrav ljudi! Jel netko zna kad je repriza tog nastavka Exploziva? Mislil sam si da bu danas, ali nije bila... Hvala.

hrvoje_1
24.08.2004., 10:03
Pozdrav,

Smatram da trebam ispraviti NIZ neistinitosti i netočnosti. Oko 10 godina iskustva u Bujinkanu mi daje pravo ali i obavezu da to učinim. Neki od vas su izrekli praktički prave gluposti. Ubuduće prvo dobro provjerite svoje informacije (i svoje izvore informacija također!). Mene osobno to ne dira toliko, jer toga je bilo i bit će uvijek, ali ovo je popularan forum i čita ga puno ljudi, koji su možda u potrazi za pravim informacijama. Zbog svih istinski zainteresiranih slijede neki (vjerojatno ne i svi - ispričavam se ako nešto preskočim) odgovori na pitanja.

Činjenice u vezi sakki testa:

1) sakki test se izvodi mačem od bambusa!
2) u sakki testu kandidat nema nikakav mač kojim se brani
3) u sakki testu se kandidat nipošto ne može osloniti na zvuk, kojekakve sjene, itd.
4) učitelj ne izvlači mač iz korica.

Netko je nešto pričao o demonstraciji sakki testa koju je vidio na nekom seminaru u Hrvatskoj - to mi zvuči jako nevjerojatno, volio bih čuti više detalja, mada osobno ne vjerujem da se radilo o tome, jer sam gore upravo opisao sakki test. No, ponavljam, nisam nazočio tom seminaru pa ne znam na što se mislilo. Trebaš znati međutim, da taj test izvodi samo Hatsumi i tek par njegovih najboljih učenika. Ostali ne smiju izvoditi taj test; ako si vidio da to netko radi, to je možda bilo u svrhu demonstracije ali nipošto nije moglo biti i pravo polaganje. Čisto sumnjam da se radilo o tome.

Dan zvanja u Bujinkanu:
1) trenutno ih doista ima 15;
2) u Bujinkanu se zvanja ne smatraju toliko važnima, i doista se često daju u svrhu motivacije.

O nemoralnosti vještine: gluposti...Bujinkan je danas sasvim sigurno potpuno otvoren svijetu, promičući zaštitu od nasilja, zaštitu života itd. Njegovi instruktori podučavaju
vojne i policijske postrojbe širom svijeta, za što je sam Hatsumi dobio priznanja i odlikovanja, od predsjednika država, preko japanskog cara, do samog Pape (!). Neke od škola Bujinkana imaju stroga pravila o nenasilju i naredbe o odanosti svojoj obitelji, zajednici, državi... te o zaštiti života. Već sam to citirao jednom na Forumu. Smatram naravno da ništa nije savršeno, te da je korov prisutan svugdje, no to su situacije izvađene iz konteksta. A istovremeno vas pitam koju to tehniku ne biste primijenili u situaciji kada ste napadnuti i pravedno se borite za život? I koja to vojska u ratnim okolnostima ne koristi usluge špijuna ili ne radi zasjede, itd.? Ne zaboravite da je to vještina nastala upravo u takvim prilikama, a ne za potrebe sportskih, gentlemanskih natjecanja.

Šurikeni se koriste, ali ne može sve stati u jedan tv prilog.

Namjera ratne sjekire nikad i nije bila borba protiv protivnika naoružanog samo katanom, već obaranju konja/(oklopljenog) konjanika na bojnom polju.

Dalo bi se o tome vjerojatno unedogled pričati, ali hrpu informacija o izvornom, kvalitetnom i ovlaštenom ninjutsu klubu u Hrvatskoj naći ćete na www.bujinkan.hr.
Tu ipak treba reći i to da ne treba očekivati da se pravo iskustvo može dobiti sa Interneta, ili knjiga, kazeta,... Treba doći, probati.

Pozdrav,
Hrvoje.

Ricky
24.08.2004., 17:25
hrvoje_1 kaže:
Pozdrav,

Smatram da trebam ispraviti NIZ neistinitosti i netočnosti.

Vidim ja da set vi ko i oni vingtchunovci. Imate puno različitih mišljenja a trenirate isto, zar ne?

Toco1980
24.08.2004., 17:43
Ricky kaže:
Vidim ja da set vi ko i oni vingtchunovci. Imate puno različitih mišljenja a trenirate isto, zar ne? Ma kod onih wing-chun prepucavanja sve se svodi na to da nije stvar u vještini već u McDojo-u. Tj. Da netko podučava neku vještinu, a ima (vrlo) upitne kvalifikacije ili rang u toj vještini.... sad za ninjutsu ne znam.... :misli:

shinobi_gatana
25.08.2004., 15:24
Pozdrav hrvoje_1!

Samo bez uzrujavanja molim. Pretpostavljam da je tvoj post isao najvise mene, no krenimo redom.

Neki dan smo mogli vidjeti na RTL-u kako se test izvodi drvenim macem koji nije od bambusa. Tocnije taj boken (drveni mac) koji je bio koristen naprevljen je u Donjem Caglicu (kod Pakraca) a napravio ga je (izvrsno ga je napravio) Petar Antunovic.
Kao je Rostohar rekao "danas se izvodi drvenim macem", odnosi se na Hrvatsku i Bujinkan.
Ako napadac ne izvlaci mac, ako se napadnuti samo izmice onda sav test nema nikakvog smisla, jer svrha testa je bila u realnosti, a u realnoj borbi ti se izmices i napadas.
Sto se tice javnog izvodjenja testa, evo zdnji put na TV-u prije nekojiko dana i to na sramotu svih jako lose izvedenog. Isto kao i Rostoharova obrana od maca kada go je novinar "napao" sjekuci ravno od gore prema dolje. Ne zelim da sada ispadne kako pljujem po njemu ili kako ga smatram losim ili tako nesto, samo sam kritican.
Sto se tice demonstracije imas potpuno pravo. Ako se ne varam (no nisam 100% siguran) demonstracija je bila u Osijeku 8. 3. 2003. u sklopu seminara, kada je izveden test ne kao polaganje vec kao demonstracija.
Sto se tice nemoralnosti i tih spika. Mislim da bi se ninje kao ratnici mogli smatrati u tradicionalno povijesnom kontekstu nemoralnima s sociolosko-eticke strane Japana toga vremena, no danas je nemoralan pojedinac a ne vjestina. Odnosno ja mogu biti nemoralan ili moralan a ne ninjutsu.

preko japanskog cara, do samog Pape

Stvarno, nisam to znao. Imas li nesto vise o tome, stvarno zvuci zanimljivo.

Eto to je bilo mojih par rijeci. Nemoj nista zamjerati.

hrvoje_1
26.08.2004., 09:04
shinobi_gatana kaže:
Pozdrav hrvoje_1!

Samo bez uzrujavanja molim. Pretpostavljam da je tvoj post isao najvise mene, no krenimo redom.

Pozdrav i tebi. Nema uzrujavanja.

Neki dan smo mogli vidjeti na RTL-u kako se test izvodi drvenim macem koji nije od bambusa. Tocnije taj boken (drveni mac) koji je bio koristen naprevljen je u Donjem Caglicu (kod Pakraca) a napravio ga je (izvrsno ga je napravio) Petar Antunovic.
Kao je Rostohar rekao "danas se izvodi drvenim macem", odnosi se na Hrvatsku i Bujinkan.

Ne. U Bujinkanu se test izvodi mačem od bambusa, presvučenim kožom. Mislim da se D. Rostohar zabunio kad je rekao "drveni".

Ako napadac ne izvlaci mac, ako se napadnuti samo izmice onda sav test nema nikakvog smisla, jer svrha testa je bila u realnosti, a u realnoj borbi ti se izmices i napadas.

Mislim da to nije svrha ovog testa.

Sto se tice javnog izvodjenja testa, evo zdnji put na TV-u prije nekojiko dana i to na sramotu svih jako lose izvedenog. Isto kao i Rostoharova obrana od maca kada go je novinar "napao" sjekuci ravno od gore prema dolje. Ne zelim da sada ispadne kako pljujem po njemu ili kako ga smatram losim ili tako nesto, samo sam kritican.

No comment, jer svatko ima pravo na svoje mišljenje o tome da li je nešto dobro ili loše. No 1) to NIJE bio pravi test i 2) kako ti možeš znati da nije dobro izveden? Zar si ga ti položio? Decko koji je to demonstrirao, polozio ga je u Japanu prema tome sigurno ga je dobro izveo onda kada je trebalo. Ovo je bila pokazna vježba.
Također, nisi valjda očekivao da će novinar napasti punom snagom i da će D.R. izmicati punom brzinom i strgati ga svom silinom?

Sto se tice nemoralnosti i tih spika. Mislim da bi se ninje kao ratnici mogli smatrati u tradicionalno povijesnom kontekstu nemoralnima s sociolosko-eticke strane Japana toga vremena, no danas je nemoralan pojedinac a ne vjestina. Odnosno ja mogu biti nemoralan ili moralan a ne ninjutsu.

Svaka vojska koristi komandose, specijalce,...a to je ono što su oni bili. No ne samo to, bili su oni i puno više od toga, ono što se ne zna i ono što nije vidljivo u holivudskim filmovima, po kojima je velika većina ljudi "upoznala" tu vještinu i te ljude. Namjerno kažem "upoznala", jer je holivudski (a često i japanski) filmski pogled na taj svijet, površan, jednostran i nepotpun. Nigdje nije prikazana njihova ljudska strana, njihovo zajednistvo, povezanost, odanost...Odanost svojim obiteljima, svojim zajednicama, svojim gospodarima, za koje su (u ratnim prilikama) bili spremni dati i svoje živote. Često je ta borba bila takva da je neprijatelj bio višestruko nadmoćniji (40 000 "moralnih" samuraja pod vodstvom Shoguna Nobunage na 5000 "nemoralnih" Iga ninja). Ne želim reći da su samuraji bili nemoralni, već samo to da slika nije crno-bijela. Samuraje se prikazuje kao uzvišene i moralne osobe, dok većina ljudi istovremeno ne zna za ritual tsujigiri i što je on značio (samuraj je mogao testirati svoju novu sablju na nedužnom seljaku-prolazniku i nikome za to ne odgovarati). Itd., itd...

Stvarno, nisam to znao. Imas li nesto vise o tome, stvarno zvuci zanimljivo.

http://www.winjutsu.com/papal-award.htm
http://www.winjutsu.com/emperor-award.htm

Eto to je bilo mojih par rijeci. Nemoj nista zamjerati.

Neću, ako i ti meni ne budeš zamjerio ako te ispravim kad pogriješiš ;)

Pozdrav!

Hrvoje

matko1
26.08.2004., 13:08
Toco1980 kaže:
Ma kod onih wing-chun prepucavanja sve se svodi na to da nije stvar u vještini već u McDojo-u. Tj. Da netko podučava neku vještinu, a ima (vrlo) upitne kvalifikacije ili rang u toj vještini.... sad za ninjutsu ne znam.... :misli:

nema toga samo u wing chunu, ima i u aikido-u....ljudi treniraju sa ki-em i dođu u iwama ryu klub i onda ih netko primi rukom i ovi ne mogu nista napraviti (vidio sam kad su radili irimi nage)...ali ipak pricaju o nekom KI-u...i da to treba vjezbati...a koliko sam skuzio u iwama skoli se vjezba tek kasnije kad se ovlada tehnikom i tek onda daje prave rezultate, sto je i meni jasno i razumljivo. takoje i sa wing chunom, nekima tehnike ne funkcioniraju pa onda dodaju chi kung...samo sto kod vas ljudi odlaze vidjeti u odraditi koji trening u neki drugi klub ali u wing chunu toga nema....nitko nece ici vidjeti ali naravno "srati" se moze do prekosutra!:-(

shinobi_gatana
26.08.2004., 23:21
Pozdrav hrvoje_1!

Drago mi je sto mozemo normalno razgovarati i iznositi razlicite stavove bez da se rasprava pretvori u WC raspravu. Mozda neki nauce raspravljati...

Ne. U Bujinkanu se test izvodi mačem od bambusa, presvučenim kožom. Mislim da se D. Rostohar zabunio kad je rekao "drveni".
Mozda se zabunio, ali i prije sam vidio kako demonstrira test s obicnim drvenim macem, a i sada na RTLu je definitivno imao obicni drveni boken u ruci, kazem ti taj mac je 100% bio rad Petra Antunovica.

Mislim da to nije svrha ovog testa.
Svrha je razviti osjecaj, no moras se sloziti da od izmicanja nema bas puno koristi. No sami test nije specifican iskljucivo za Bujinkan, mozda postoje razlike od skole do skole.

No comment, jer svatko ima pravo na svoje mišljenje o tome da li je nešto dobro ili loše.
Ma ja samo hocu reci da su kasnili i kada je Rostohar napao ucenika s ledja I kada je novinar napao Rostohara. Da je mac (i napad) bio pravi oboje bi bili sada dva metra pod zemljom. U Japanu se to smatra krajnjom sramotom, a posto se tu radi o vjestini iz Japana mislim da taj kiks mozemo nazvati sramotom.

Svaka vojska koristi komandose, specijalce,...a to je ono što su oni bili
Ja bi prije rekao da su ninje bili spijuni, placenici, ubojice, izvidnica i tako.
Mislim i ja prakticiram ninjutsu i stvarno volim tu vjestinu...

samuraj je mogao testirati svoju novu sablju na nedužnom seljaku-prolazniku i nikome za to ne odgovarati
Kljucna rijec je MOGAO, mogao je i ubiti svoga sina ako mu dotakne mac, ali takve stvari se nisu provodile u praksi jer su se smatrale krajnje necasnima i nemoralnima. Kada bi se macevi testirali ili kada bi se vjezbalo na zivome mesu onda su se koristili lesevi zivotinja ili osudjenici na smrt. Ima odlicna knjiga zove se Hagakure i nije skupa oko 70kn tamo ti je sve objasnjeno.

Hvala puno za internet stranice!!!

Nemam pojma kaj da kazem i ja sam bio clan Bujinkana kod nas i vani, bio sam clan i drugih ninjutsu organizacija, no to sada nije toliko bitno, uglavnom otisao sam vidjeti sto imaju za reci drugi, ljudi van Bujinkana, tako da sam poceo stvarati sliku o ninjutsuu kao vjestini iz jedne druge perspektive. Nemoj me krivo shvatiti, u Bujinkanu sam radio s divnim ljudima i naucio odlicne stvari, ali kao sto si ti sam rekao "slika nije crno-bijela". Moj prijateljski i najiskreniji savjet je da odes pogledati sto drugi imaju za reci, nemas sto izgubiti...

Toco1980
26.08.2004., 23:48
matko1 kaže:
nema toga samo u wing chunu, ima i u aikido-u....ljudi treniraju sa ki-em i dođu u iwama ryu klub i onda ih netko primi rukom i ovi ne mogu nista napraviti (vidio sam kad su radili irimi nage)...ali ipak pricaju o nekom KI-u...i da to treba vjezbati...a koliko sam skuzio u iwama skoli se vjezba tek kasnije kad se ovlada tehnikom i tek onda daje prave rezultate, sto je i meni jasno i razumljivo. takoje i sa wing chunom, nekima tehnike ne funkcioniraju pa onda dodaju chi kung...samo sto kod vas ljudi odlaze vidjeti u odraditi koji trening u neki drugi klub ali u wing chunu toga nema....nitko nece ici vidjeti ali naravno "srati" se moze do prekosutra!:-( Sad kad si spomenuo aikido i ki-aikido....... Osobno treniram ki-aikido (5 godina) i bio sam na jednom treningu u Iwama-ryu klubu. Tehnika irimi-nage se ne vježba u ki-aikidou, kao ni koshi-nage, ganseki otoshi i još neke, kao što ni buki-waza nije tako opsežna. Što se tiće drugih/ostalih tehnika koje su se radile na tom treningu, mogao sam ih raditi na i "ki-aikido" način, ali nisam zato došao tamo. Došao sam vidjeti i osjetiti koja je razlika između tradicionalnog i ki-aikidoa. Razlika nije toliko velika kao što neki misle (kao npr. razlika između kung-fu-a i tai-chi-a), ali uglavnom sve ide po sistemu omalovažavanja ki-aikidoa da nije pravi aikido, da su to samo neke vježbe i slične gluposti (vidi rječnik iwama-ryu klubova). Osobno mislim da malo iskusniji vježbač ki-aikidoa ne bi trebao imati nikakvih ozbiljnijih problema kada bi išao vježbati s nekim tko trenira npr. iwama-ryu ili čak yoshinkan aikido.

BTW koliko znam do sada niti jedan vježbač tradicionalnog aikidoa nije došao pogledati ili odraditi jedan trening ki-aikidoa, bar ne u klubu gdje ja treniram.

Samo jedan citat iz knjige Koichi Toheia "Kniga o Kiju":
Većina ljudi vježba samo Aikido zahvate i zaboravlja na razvijanje Kija. U Japanu, dok je sensei Ueshiba bio živ, on je uvijek govorio o Kiju, pa su tako i svi drugi govorili o Kiju. Poslije njegove smrti ljudi su ne samo postali nesposobni razumijeti Ki, već su smanjili upotrebi te riječi. Tehnike i zahvati postali su nepravilni, slabiji učenik ne može pomaknuti jačeg. Kada bi sve ostalo kako jest, Aikido senseija Ueshibe postao bi sustav formalnih tehnika....

Uglavnom, da ne duljim i da povučem paralelu s onim WC prepucavanjima, bio sam u drugom Aikido klubu, vidio i osjetio(!) kako se radi, i mogu iz prve ruke govoriti o svojim iskustvima, a ne napamet pljuvati jedne, a druge veličati u nebesa.

matko1
27.08.2004., 07:51
Toco1980 kaže:
Sad kad si spomenuo aikido i ki-aikido....... Osobno treniram ki-aikido (5 godina) i bio sam na jednom treningu u Iwama-ryu klubu. Tehnika irimi-nage se ne vježba u ki-aikidou, kao ni koshi-nage, ganseki otoshi i još neke, kao što ni buki-waza nije tako opsežna. Što se tiće drugih/ostalih tehnika koje su se radile na tom treningu, mogao sam ih raditi na i "ki-aikido" način, ali nisam zato došao tamo. Došao sam vidjeti i osjetiti koja je razlika između tradicionalnog i ki-aikidoa. Razlika nije toliko velika kao što neki misle (kao npr. razlika između kung-fu-a i tai-chi-a), ali uglavnom sve ide po sistemu omalovažavanja ki-aikidoa da nije pravi aikido, da su to samo neke vježbe i slične gluposti (vidi rječnik iwama-ryu klubova). Osobno mislim da malo iskusniji vježbač ki-aikidoa ne bi trebao imati nikakvih ozbiljnijih problema kada bi išao vježbati s nekim tko trenira npr. iwama-ryu ili čak yoshinkan aikido.

BTW koliko znam do sada niti jedan vježbač tradicionalnog aikidoa nije došao pogledati ili odraditi jedan trening ki-aikidoa, bar ne u klubu gdje ja treniram.

Samo jedan citat iz knjige Koichi Toheia "Kniga o Kiju":
Većina ljudi vježba samo Aikido zahvate i zaboravlja na razvijanje Kija. U Japanu, dok je sensei Ueshiba bio živ, on je uvijek govorio o Kiju, pa su tako i svi drugi govorili o Kiju. Poslije njegove smrti ljudi su ne samo postali nesposobni razumijeti Ki, već su smanjili upotrebi te riječi. Tehnike i zahvati postali su nepravilni, slabiji učenik ne može pomaknuti jačeg. Kada bi sve ostalo kako jest, Aikido senseija Ueshibe postao bi sustav formalnih tehnika....

Uglavnom, da ne duljim i da povučem paralelu s onim WC prepucavanjima, bio sam u drugom Aikido klubu, vidio i osjetio(!) kako se radi, i mogu iz prve ruke govoriti o svojim iskustvima, a ne napamet pljuvati jedne, a druge veličati u nebesa.

sto je kung fu? sto ti podrazumijevas pod tim? kung fu je presirok pojam i ne oznacava niti jednu vjestinu posebno, iako se na nasim prostorima moze naci i nekih kung fu klubova tipa talijanski kung fu skola safira, wu shu klubovi itd... mislim da su neki sa iwame isli na ki aikido...ali su se vratili sa smjeskom na licu, iako do njih i dolaze samo ki aikidoke, zatim hombu, pa smatraju da ne moraju ici kad im netko dolazi sam u klub.
citat:U Japanu, dok je sensei Ueshiba bio živ, on je uvijek govorio o Kiju, pa su tako i svi drugi govorili o Kiju.
dok je on bio ziv...dok je on to govorio on je vec vjezbao malo vise godina...tako da mu nije problem pricati o ki-u, ako je tehniku usavrsio...i u iwami se radi KI, ali tek nakon sto se nauci tehnika, tj nakon nekog određenog nivoa a ne na pocetku.
pitanje: ako je iwama tradicionalni aikido, dakle radi se onako kako je ueshiba radio dok je bio u iwami, zar to nije onda sam ueshiba "organizirao" trening da se nakon nekog nivoa vjezba KI? Ondje je to isto ueshibina rijec!? hvala na pojasnjenju

skeptik
27.08.2004., 10:02
shinobi_gatana kaže:
Drago mi je sto mozemo normalno razgovarati i iznositi razlicite stavove bez da se rasprava pretvori u WC raspravu.
Uociti zgodnu dvoznacnost ovog zadnjeg izraza! ;) :D

Paragalactic
27.08.2004., 11:43
skeptik kaže:
Hehehehe... I ja sam to primjetio... :D

Toco1980
27.08.2004., 12:57
matko1 kaže:
sto je kung fu? sto ti podrazumijevas pod tim? kung fu je presirok pojam i ne oznacava niti jednu vjestinu posebno, iako se na nasim prostorima moze naci i nekih kung fu klubova tipa talijanski kung fu skola safira, wu shu klubovi itd... mislim da su neki sa iwame isli na ki aikido...ali su se vratili sa smjeskom na licu, iako do njih i dolaze samo ki aikidoke, zatim hombu, pa smatraju da ne moraju ici kad im netko dolazi sam u klub.
citat:U Japanu, dok je sensei Ueshiba bio živ, on je uvijek govorio o Kiju, pa su tako i svi drugi govorili o Kiju.
dok je on bio ziv...dok je on to govorio on je vec vjezbao malo vise godina...tako da mu nije problem pricati o ki-u, ako je tehniku usavrsio...i u iwami se radi KI, ali tek nakon sto se nauci tehnika, tj nakon nekog određenog nivoa a ne na pocetku.
pitanje: ako je iwama tradicionalni aikido, dakle radi se onako kako je ueshiba radio dok je bio u iwami, zar to nije onda sam ueshiba "organizirao" trening da se nakon nekog nivoa vjezba KI? Ondje je to isto ueshibina rijec!? hvala na pojasnjenju Ovo već lagano ide u OFF TOPIC.....

Iwama ryu-aikido je aikido kakav se vježbao u Iwami početkom 50tih godina prošlog stoljeća. Ueshiba je živio još dobrih 15-20 godina (umro je 1969). U tih 15ak godina aikido se još dalje razvijao, nastavio se razvijati, a razvija se još i danas. Pa sam Ueshiba je rekao nešto kao: "Život je razvoj. Ako se prestanemo razvijati, to je isto kao da smo mrtvi". Tohei se odvojio od Aikikaia 1974. dakle 5 godina nakon njegove smrti, dakle cca 20 godina nakon što je "stao" razvoj Iwama-ryu aikidoa.

Idealno bi bilo trenirati istovremeno nekoliko stilova (npr. Yoshinkan, Aikikai i Shih-shin toitsu), ali realno gledajući to je gotovo nemoguće. Uostalom, zbog čega se prepucavati oko toga koji je stil bolji? Osnova je ista. Stilova Aikidoa ima onoliko koliko ima vježbača... Evo jedan dobar citat iz knjige Mitsugi Saotomea "Principi Aikidoa":
"Brinu me sukobi koje vidim da se pojavljuju između različitih stilova i škola aikidoa. Ljudi se svađaju oko toga koja je škola prava, koja zapravo predstavlja učenje O'senseija. Neke od tih škola, izgleda, pokušavaju prisvajati ime Aikido kao da je to zaštitno ime. Ovo mi se čini tako nepotrebnim. Nitko ne može biti točna replika O'senseija. Isto tako kasnije generacije Aikido studenata ne mogu biti identične kopije svojih učitelja. Ako svaka osoba, koja teži biti aikido učitelj, pokuša usvojiti jedino pravo na njegove tajne temeljeno na površinskim razlikama stila, što ćemo onda imati? Tisuće škola koje su u ratu jer svaka od njih inzistira na tome jedina posjeduje pravu istinu Aikida? Gdje je tu zajedništvo i harmonija?"

Nemoj me krivo shvatiti, meni nije cilj reći da Iwama-ryu nevalja ili što već (božesačuvaj!), već me samo smeta to što što svi toliko negativno govore o ki-aikidou, da nije pravi aikido ili da uopće nije aikido ili borilačka vještina, i slične gluposti....

matko1
27.08.2004., 15:12
Idealno bi bilo trenirati istovremeno nekoliko stilova (npr. Yoshinkan, Aikikai i Shih-shin toitsu), ali realno gledajući to je gotovo nemoguće.

zasto je nemoguce? sta svaki stil ima nesto sto je bolje nego u drugom?
da, to nije istina, aikido je vjestina, a tko sumnja neka proba, vjerujem da nitko nije dosao senseiu i rekao mu da zeli probati, svi probaju sa ucenicima a to nije isto.
a moze li se KI koristiti u drugim sportovima?

Toco1980
27.08.2004., 15:46
matko1 kaže:
zasto je nemoguce? sta svaki stil ima nesto sto je bolje nego u drugom?
da, to nije istina, aikido je vjestina, a tko sumnja neka proba, vjerujem da nitko nije dosao senseiu i rekao mu da zeli probati, svi probaju sa ucenicima a to nije isto.
a moze li se KI koristiti u drugim sportovima? Ne mislim nemoguće u smislu nespojivo, već jednostavno vremenski i financijski, a za početnika i zbunjujuće.... mislim tko voli nek izvoli. (u WinChun-u bi to bilo isto kao da jedan trening ideš recimo Horvatu, drugi Truntiću, treći ne znam kome pa opet ispočetka....)Sensei nije voditelj u smislu da te vodi za rukicu. Sensei je tu da pokaže put, način, a na vježbaču je da "hoda" tim putem, manje ili više uspješno, s manje ili više motivacije.

Što se Kija tiče, Ki se itekako može koristiti ne samo u drugim sportovima, već i u svakodnevnom životu. Ti zapravo već sada koristiš ki, a da toga nisi ni svjestan....

BTW, reci jesi li ti kad trenirao ili treniraš Aikido (čisto radi informacije)?

matko1
27.08.2004., 16:22
Toco1980 kaže:
Ne mislim nemoguće u smislu nespojivo, već jednostavno vremenski i financijski, a za početnika i zbunjujuće.... mislim tko voli nek izvoli. (u WinChun-u bi to bilo isto kao da jedan trening ideš recimo Horvatu, drugi Truntiću, treći ne znam kome pa opet ispočetka....)Sensei nije voditelj u smislu da te vodi za rukicu. Sensei je tu da pokaže put, način, a na vježbaču je da "hoda" tim putem, manje ili više uspješno, s manje ili više motivacije.

Što se Kija tiče, Ki se itekako može koristiti ne samo u drugim sportovima, već i u svakodnevnom životu. Ti zapravo već sada koristiš ki, a da toga nisi ni svjestan....

BTW, reci jesi li ti kad trenirao ili treniraš Aikido (čisto radi informacije)?
jasno mi je zasto, pokusao sam usporediti sa wing chunom kojeg treniram, samo sto su kod vas ljudi malo normalniji, u wing chunu je koma, vidio si i sam kada su pljuvali bagadura a niti ga ne znaju itd. nisam trenirao aikido, no davno sam se dvoumio, i odabrao sam wing chun. iako mi je aikido zakon...sviđa mi se. bio sam na nekim demonstracijama na dif-u, ne znam je li to "drustvo" ili neki drugi klub ali ki je bio, zatim sam otisao malo do iwame i ona mi se vise svidjela.
mislim da ki ili chi treba biti u svakom pokretu, kada hodas, jedes..itd tako da mi je malo cudno kad kazes da si na treningu iwama-i mogao raditi i sve tehnike na KI nacin. ?!?
znam da u wing chunu lneki vjezbaju chi gung jer im pokreti ne sadrze onaj gung ...a zapravo toga ima itekako i moze se dobiti bez vjezbanja chi gunga...

imas li neki primjer za ostale sportove i upotreba KI-a? kako oni to vjezbaju?

shinobi_gatana
27.08.2004., 17:13
Gospodo, nema nikakvo smisla ljutiti se, uzrujavati i svadjati se, jet to samo skracuje zivot.

Toco1980:
Došao sam vidjeti i osjetiti koja je razlika između tradicionalnog i ki-aikidoa.

matko1
ako je iwama tradicionalni aikido

Gospodo, nazalost Aikido sam po sebi nije tradicionalna vjestina. Aikido u bilo kojem obliku je moderna vjestina. Mi (zapadnjaci) se toliko cesto prepucavano oko tih modernih i tradicionalnih stilova karatea, aikida, juda... No stvari su jako jednostavne. Sve vjestine koje datiraju prije pada sogunata odnosno kraja Edo perioda su tradicionalne a sve vjestine koje datiraju nakon pada sogunata odnosno kraja Edo perioda su moderne. Posto je Osensei prijavio svoju vjestinu (Aikido) 1942 godine, a posto je sogunat pao 1868 godine, Aikido je moderna vjestina.

shinobi_gatana
27.08.2004., 17:20
Osobno mislim da malo iskusniji vježbač ki-aikidoa ne bi trebao imati nikakvih ozbiljnijih problema kada bi išao vježbati s nekim tko trenira npr. iwama-ryu ili čak yoshinkan aikido.
Gospon Toco potpuno se slazem s vama. Potrebno je jedino kratko vrijeme privikavanja na novi nacin treninga, nove ljude, prostor...

shinobi_gatana
27.08.2004., 17:23
skeptik kaže:
:) :D :) :D :cool:

Toco1980
27.08.2004., 17:30
shinobi_gatana kaže:
Gospon Toco potpuno se slazem s vama. Potrebno je jedino kratko vrijeme privikavanja na novi nacin treninga, nove ljude, prostor... Upravo to. Tehnike su u biti iste, samo je razlika u sitnicama u izvođenju. Na primjer to bi bilo isto kao da recimo neki mehaničar koji čitav život popravlja samo mercedesove motore ide popravljat recimo motor od BMW-a. Svaki motor ima iste sastavne dijelove, samo su malo drugačije razmješteni u prostoru motora....

Zato ne vidim koji je smisao tih prepucavanja ovaj stil je bolji od onoga (tj. moj tata je jači od tvojeg). Svatko izabire ono što njemu odgovara..... vještinu, stil, učitelja. Da mi se ne sviđa, davno bih ja prešao u neki drugi stil ili neku drugu vještinu....

Toco1980
27.08.2004., 17:37
shinobi_gatana kaže:
Gospodo, nazalost Aikido sam po sebi nije tradicionalna vjestina. Aikido u bilo kojem obliku je moderna vjestina. Mi (zapadnjaci) se toliko cesto prepucavano oko tih modernih i tradicionalnih stilova karatea, aikida, juda... No stvari su jako jednostavne. Sve vjestine koje datiraju prije pada sogunata odnosno kraja Edo perioda su tradicionalne a sve vjestine koje datiraju nakon pada sogunata odnosno kraja Edo perioda su moderne. Posto je Osensei prijavio svoju vjestinu (Aikido) 1942 godine, a posto je sogunat pao 1868 godine, Aikido je moderna vjestina. Jasno! Ali u kontekstu aikidoa u "tradicionalni" aikido spadaju one škole koje se direktno nastavljaju na učenje Moriheia Ueshibe (Aikikai, Iwama-ryu, Yoshinkan....) Dok se ki-aikidom smatraju škole koje su nastale nakon raskola koji se desio 1974. iz razloga što neki instruktori (uključujući i sina osnivača) nisu željeli prihvatiti (dapače, upravo suprotno)prijedlog Koichia Toheia da se uvedu ki treninzi u svrhu poboljšanja vještine.

Toco1980
27.08.2004., 17:56
matko1 kaže:
jasno mi je zasto, pokusao sam usporediti sa wing chunom kojeg treniram, samo sto su kod vas ljudi malo normalniji, u wing chunu je koma, vidio si i sam kada su pljuvali bagadura a niti ga ne znaju itd. nisam trenirao aikido, no davno sam se dvoumio, i odabrao sam wing chun. iako mi je aikido zakon...sviđa mi se. bio sam na nekim demonstracijama na dif-u, ne znam je li to "drustvo" ili neki drugi klub ali ki je bio, zatim sam otisao malo do iwame i ona mi se vise svidjela. Na DIf-u kažeš? Tamo ja treniram. Ne znam kak su izvodili demonstraciju, jer ponekad naprave pravi spektakl, a nekad bude živa dosada.....

matko1 kaže:
mislim da ki ili chi treba biti u svakom pokretu, kada hodas, jedes..itd tako da mi je malo cudno kad kazes da si na treningu iwama-i mogao raditi i sve tehnike na KI nacin. ?!? Ki je, da se tako malo nespretno izrazim, kao neka vrsta "armature"..... Imaš neke koncepte uma i percepcije koji ti omogućuju ulaganje mnogo manje snage, nego što bi inače bilo potrebno..... Pokreti su malo drugačiji (jer su se stilovi različito manje ili više razvijali tokom zadnjih 30-40 godina), ali je njihov smisao isti....

Evo, jedan prijedlog, (naravno ako želiš). Uskoro počinju treninzi (na DIF-u), 6.9. mislim (uvodni tečaj za početnike i prezentacija su obično negdje sredinom listopada), dođi i pokušaj odraditi jedan trening, da osjetiš vještinu. Gledanje je samo gledanje i ne može zamjeniti sudjelovanje.

matko1 kaže:
znam da u wing chunu lneki vjezbaju chi gung jer im pokreti ne sadrze onaj gung ...a zapravo toga ima itekako i moze se dobiti bez vjezbanja chi gunga...

imas li neki primjer za ostale sportove i upotreba KI-a? kako oni to vjezbaju? ..... hm..... Navodno shito ryu karate isto koristi ki u treniranju..... :misli: .....

Evo, našao sam jednu (malo staru, ali ipak korisnu) stranicu o aikidou..... klikni ovdje (http://marvin.cc.fer.hr/~keeper/aikido.htm)

shinobi_gatana
27.08.2004., 20:18
Evo gospon Toco kako se mi krasno slozimo, a ne ko oni iz WCa.:D

Kako si rekao, svatko izabire ono što njemu odgovara pa ako netko hoce ninjutsu nek mu bude, ako netko hoce aikido nek mu bude, ako neko hoce nesto trece nek mu bude, uostalom najgori su oni koji stalno nesto fantaziraju o borilackim vjestinama i sportovima (kao vrhunski strucnjaci) a nista ne treniraju jer fol nista nije dovoljno dobro za njih. Uh sto me takvi ljute.

Toco1980
27.08.2004., 20:41
shinobi_gatana kaže:
Evo gospon Toco kako se mi krasno slozimo, a ne ko oni iz WCa.:D Da.... :D
shinobi_gatana kaže:
Kako si rekao, svatko izabire ono što njemu odgovara pa ako netko hoce ninjutsu nek mu bude, ako netko hoce aikido nek mu bude, ako neko hoce nesto trece nek mu bude, uostalom najgori su oni koji stalno nesto fantaziraju o borilackim vjestinama i sportovima (kao vrhunski strucnjaci) a nista ne treniraju jer fol nista nije dovoljno dobro za njih. Uh sto me takvi ljute. Već sam negdje spomenuo da bolji posao napravi netko tko 5 godina trenira neku vještinu, bez obzira bilo to Tai Chi, Karate, Ninjutsu..., nego oni koji provedu 5 godina filozofirajući i prepucavajući se koja je vještina bolja tj. "učinkovitija"...

A ti tipovi koji su fol veliki majstori i sve znaju i za koje ni jedna vještina nije dovoljno dobra uglavnom budu na jednom treningu karatea, dva-tri treninga kick boxa, juda ili kung-fua, pa se onda jako razočaraju kad na prvom treningu ne nauče nikakav "čarobni" potez koji bi mogao onesposobiti svakog potencijalnog napadača.... I onda kao neka vještina ne valja.

~~~~~~~~~~~~~~
Da se malo vratimo na temu (Ninjutsu)....:

Evo, jedno pitanje koje manje više svatko postavi bez obzira na vještinu..... Koliko vremena treba nekom prosječnom čovjeku da zasluži crni pojas? Kakva su polaganja itd... ?

shinobi_gatana
27.08.2004., 22:56
Toco1980 kaže:
Evo, jedno pitanje koje manje više svatko postavi bez obzira na vještinu..... Koliko vremena treba nekom prosječnom čovjeku da zasluži crni pojas? Kakva su polaganja itd... ?

E vidis to je jako zanimljivo pitanje. Jedini pravi i nazalost nezadovoljavajuci odgovor je ovisi.
kada ce neko dobiti crni pojas u ninjutsuu ovisi o mnogo stvari, u prvome redu o ucitelju i o skoli, a zatim i o samome uceniku. Primjerice ako vec imas crni pojas moze se dogoditi i da ti ga ucitelj prizna, tako da jako brzo dobijes crni pojas za mjesec ili dva. No cak i kada dodjes kao pocetnik bez ikakvo prethodnog iskustva, period koji je potreban za dobivanje crnog pojasa jako varira. Primjerice u judu znas treba napraviti to, to i to i dobijes crni pojas. U ninjutsuu kod nekih ucitelja trebas godinu, kod nekih dvije, kod nekih tri, kod nekih pet... Kod nekih ucitelja svako dobije crni pojas nakon primjerice tri godine, kod nekih ucitelja je to skroz individualno, naprimjer ti ga dobijes za godinu dana a neko drugi ko nije dobar ko ti za pet godina.

matko1
27.08.2004., 23:25
Toco1980 kaže:
Na DIf-u kažeš? Tamo ja treniram. Ne znam kak su izvodili demonstraciju, jer ponekad naprave pravi spektakl, a nekad bude živa dosada.....

Ki je, da se tako malo nespretno izrazim, kao neka vrsta "armature"..... Imaš neke koncepte uma i percepcije koji ti omogućuju ulaganje mnogo manje snage, nego što bi inače bilo potrebno..... Pokreti su malo drugačiji (jer su se stilovi različito manje ili više razvijali tokom zadnjih 30-40 godina), ali je njihov smisao isti....

Evo, jedan prijedlog, (naravno ako želiš). Uskoro počinju treninzi (na DIF-u), 6.9. mislim (uvodni tečaj za početnike i prezentacija su obično negdje sredinom listopada), dođi i pokušaj odraditi jedan trening, da osjetiš vještinu. Gledanje je samo gledanje i ne može zamjeniti sudjelovanje.

..... hm..... Navodno shito ryu karate isto koristi ki u treniranju..... :misli: .....

Evo, našao sam jednu (malo staru, ali ipak korisnu) stranicu o aikidou..... klikni ovdje (http://marvin.cc.fer.hr/~keeper/aikido.htm)

ok, hvala na odgovorima, i da se razumijemo, ja te samo pitam, ne napadam. A nije li na demonstraciji KI-a na DIF-u neki tip iz publike, malo jaci slomio demonstratoru ruku...nesto je ovaj rekao daj ju probaj saviti i ovaj mu se objesio o ruku i krc...

za trening cu vidjeti...

a ima li u nekom neborilackom sportu KI-a? tipa kako netko uspije istrcati ispod 10 ces 100 m ili slicno?

choi
27.08.2004., 23:29
Toco1980 kaže:
Ma kod onih wing-chun prepucavanja sve se svodi na to da nije stvar u vještini već u McDojo-u. Tj. Da netko podučava neku vještinu, a ima (vrlo) upitne kvalifikacije ili rang u toj vještini.... sad za ninjutsu ne znam.... :misli:
itekako je stvar u vjestini u wing chunu, ali i u onome tko je tu osobu naucio doticnu vjestinu...

igor spoljaric
27.08.2004., 23:41
Toco1980 kaže:

..... hm..... Navodno shito ryu karate isto koristi ki u treniranju..... :misli: .....

[/B]

kad su vam tocno termini, volio bi doci probati

Toco1980
28.08.2004., 00:00
igor spoljaric kaže:
kad su vam tocno termini, volio bi doci probati Ovako.....

http://www.aikidozg.com/
http://www.aikidozg.com/obavijesti.html

Treninzi počinju 6.9. u 20:00 h. Mlađa grupa ima treninge (privremeni raspored) Utorkom i Četvrtkom u 20:00 h. Sredinom listopada bi trebao biti novi uvodni tečaj za početnike i prezentacija vještine, ali mislim da nema problema ako netko želi probati da dođe na neki trening......

....lijepi pozdrav :w ...

Toco1980
28.08.2004., 00:19
matko1 kaže:
ok, hvala na odgovorima, i da se razumijemo, ja te samo pitam, ne napadam.Ma nema problema.... ! Ja samo odgovaram. Argumentirano.
matko1 kaže:
A nije li na demonstraciji KI-a na DIF-u neki tip iz publike, malo jaci slomio demonstratoru ruku...nesto je ovaj rekao daj ju probaj saviti i ovaj mu se objesio o ruku i krc...

za trening cu vidjeti...To su vrlo vjerojatno demonstrirali test ujedinjenosti uma i tijela koji se zove "nesavitljiva ruka". Radi se o tome da kada svom snagom držiš ruku ispruženu, a netko je pokuša saviti, uspjet će. Ali ako ruku opustiš i držiš ispruženu ali tvoj um govori da se neće saviti, koliko god ovaj jako stiskao ruka će ostati ravna.... Znam da sigurno zvuči malo čudno, ali mnogi su se začudili kad su to probali.

A sad ako se stvarno čulo jako krckanje i lomljava i po tipa došla hitna... :misli:
matko1 kaže:
a ima li u nekom neborilackom sportu KI-a? tipa kako netko uspije istrcati ispod 10 ces 100 m ili slicno? To se zove ujedinjavanje uma i tijela. Mnogi sportaši to zovu snaga volje. To je onaj sistem - kada tip trči maraton, unatoč umoru trči, a čim prijeđe ciljnu crtu pada od umora na zemlju (a da je utrka slučajno trajala još koji kilometar on bi još dalje trčao). To je jedan aspekt ki-a.

BTW, pun naziv ki-aikdoa je "shin-shin toitsu aikido" što znači "aikido s ujedinjenim umom i tijelom".

hrvoje_1
30.08.2004., 15:05
shinobi_gatana kaže:
Pozdrav hrvoje_1!

Drago mi je sto mozemo normalno razgovarati i iznositi razlicite stavove bez da se rasprava pretvori u WC raspravu. Mozda neki nauce raspravljati...

Naravno da je bolje normalno diskutirati i iznositi argumente, ali ne bih se složio da je to stvar wing chuna, toga ima svugdje.

Mozda se zabunio, ali i prije sam vidio kako demonstrira test s obicnim drvenim macem, a i sada na RTLu je definitivno imao obicni drveni boken u ruci, kazem ti taj mac je 100% bio rad Petra Antunovica.

Već sam objasnio svoje viđenje ovoga.

Ma ja samo hocu reci da su kasnili i kada je Rostohar napao ucenika s ledja I kada je novinar napao Rostohara. Da je mac (i napad) bio pravi oboje bi bili sada dva metra pod zemljom. U Japanu se to smatra krajnjom sramotom, a posto se tu radi o vjestini iz Japana mislim da taj kiks mozemo nazvati sramotom.

Ne bih se htio ponavljati, već sam rekao svoje (i) o ovome. Jedino bih dodao da su ti dečki to položili kad je trebalo, a da ću ocjenu tipa "sramota" uvažiti samo kad je čujem od osobe koja je to isto bolje izvela ili je u stanju izvesti to makar jednako dobro. A čini mi se da ti nisi u toj poziciji, pa me zbilja pomalo iritira stalno i olako korištenje termina "sramota".

Kljucna rijec je MOGAO, mogao je i ubiti svoga sina ako mu dotakne mac, ali takve stvari se nisu provodile u praksi jer su se smatrale krajnje necasnima i nemoralnima. Kada bi se macevi testirali ili kada bi se vjezbalo na zivome mesu onda su se koristili lesevi zivotinja ili osudjenici na smrt. Ima odlicna knjiga zove se Hagakure i nije skupa oko 70kn tamo ti je sve objasnjeno.

Kako znaš da se "...takve stvari nisu provodile u praksi..."? Pretpostavljam jednako kao i ja - vjeruješ određenim knjigama ili izjavama određenih ljudi. U tom smislu sumnjam da ćemo se složiti dok god su nam ti izvori različiti, tako da daljnja rasprava o tome vjerojatno nema smisla.

Hvala puno za internet stranice!!!

Np, to je ujedno bilo i za sve ostale.

Nemam pojma kaj da kazem i ja sam bio clan Bujinkana kod nas i vani, bio sam clan i drugih ninjutsu organizacija, no to sada nije toliko bitno, uglavnom otisao sam vidjeti sto imaju za reci drugi, ljudi van Bujinkana, tako da sam poceo stvarati sliku o ninjutsuu kao vjestini iz jedne druge perspektive. Nemoj me krivo shvatiti, u Bujinkanu sam radio s divnim ljudima i naucio odlicne stvari, ali kao sto si ti sam rekao "slika nije crno-bijela". Moj prijateljski i najiskreniji savjet je da odes pogledati sto drugi imaju za reci, nemas sto izgubiti...

Opet, kako znaš da nisam? Puno mi nešto pretpostavljaš ;) Oko toga se slažemo - i ja mislim da treba imati otvorene oči.

P.S. lagano se povlačim iz rasprave, zato što smatram da se na Internetu ima smisla dati samo osnovne informacije, što sam i učinio. Ljudi koji su stvarno zainteresirani, već će sami potražiti više. Za ostale (bez uvrede) nema smisla trošiti vrijeme na pisanje.

P.P.S. za ostale dečke - zar nije bilo bolje da ste za raspravu o aikidou otvorili drugi topic? Ovako ljudi koji traže informacije o aikidou možda neće te stvari nikad naći u forumu o ninjutsuu ili će bar potrošiti više vremena. Isto vrijedi i za ljude zainteresirane za ninjutsu.

Pozdrav,
Hrvoje.

Toco1980
30.08.2004., 17:52
hrvoje_1 kaže:
... za ostale dečke - zar nije bilo bolje da ste za raspravu o aikidou otvorili drugi topic? Ovako ljudi koji traže informacije o aikidou možda neće te stvari nikad naći u forumu o ninjutsuu ili će bar potrošiti više vremena. Isto vrijedi i za ljude zainteresirane za ninjutsu. Ne znam...... Malo smo otišli u Off-topic, ali se to nadovezalo na raspravu o ninjutsu-u. Sad ak' se nekom moderatoru da prebacivati, i isplati li se to uopće prebacivati..... :misli:

shinobi_gatana
31.08.2004., 17:42
hrvoje_1 kaže:
Naravno da je bolje normalno diskutirati i iznositi argumente, ali ne bih se složio da je to stvar wing chuna, toga ima svugdje.

Ma to se ja samo malo salim, svidja mi se ova dvosmislenost "WC rasprave"...

Ocito je da se razilazimo u nekom misljenjima (sto ne znaci da ne postujem tvoje misljenje), no u neku ruku i to je dobro. Da svi mislimo isto bilo kakve rasprave izgubile bi svako smisao.

Pozdrav!

ljiga
01.09.2004., 08:23
Za sve koji misle da su Ninje nečasni, hitno pročitati Sun Tzu-ovo "Umjeće ratovanja" ;)

Toco1980
01.09.2004., 13:06
ljiga kaže:
Za sve koji misle da su Ninje nečasni, hitno pročitati Sun Tzu-ovo "Umjeće ratovanja" ;) :confused: .... Ukratko? O čemu se radi?.... To s ninjama. Da ne moram cijelu knjigu čitati.... :misli:

shinobi_gatana
01.09.2004., 13:19
ljiga kaže:
Za sve koji misle da su Ninje nečasni, hitno pročitati Sun Tzu-ovo "Umjeće ratovanja" ;)

Gle te stvari tipa jesu li ninje bile casne ili ne traba gledati iz perspektive toga vremena. Vrijednosne norme casti toga vremena u Japanu se jako razlikuju s vrijednosnim normama casti u danasnjem drustvu. Kao prvo, prije tristo godina u Japanu (godina je samo primjer), ali i kod nas pa i na Zapadu opcenito vrijednosne norme casti, isto kao i etike, morala... bile su puno fiksnije. Danas su te norme uvelike izmjenjene i cesto se mjesaju unutar istih geografskih, pa cak i etnickih skupina. Ukoliko mi zelimo odgovoriti na pitanje jesu li ninje bili casni ili necasni ratnici onda moramo problem sagledati iz konteksta vremena ninji.
Normalno da su ninje gledano unutar same skupine, s sociolosko eticke strane, bili moralni i casni, no gledano sire, odnosno gledano iz perspektive Japana toga vremena ninje su smatrane nemoralnima.
Mi to nemamo prava suditi o samim moralno-etickim vrijednostima koje se namecu u Japanu toga doba, vec ih trebamo postivati. Te vrijednosti ne donosim ja ili itko drugi, te vrijednosti nisu rezultat moje procjene ili mojih osjecaja, vec rezultat samog drustva toga vremena. Obicaju koji se nama danas (gledano iz nase perspektive) mogu ciniti "groznima i strasnima", bili su sasvim prihvatljivi za ono vrijeme.
Stoga odgovor na pitanje "jesu li ninje bili casni" je definitivno nisu, zato sto bili smatrani necasnima. Odgovor na pitanje "da li bi ninje danas bili casni" je sasvim nesto drugo i taj odgovor mozemo traziti na jednoj individualnoj razini.

Ista je stvar kada ja koristim termin "sramota", za nesto sto je netko izveo u borilackim vjestinama. Nisam ja taj koji donosi odluku sto se smatra sramotom u japanskim borilackim vjestinama a sto ne. Ne stvaram ja tu nikakva pravila, ali ta pravila postoje. Ta pravila postoje u Japanu i ako ih zelis upoznati onda moras otici u Japan trenirati. Nema tu sivoga, parvila su crno na bijelom.

ljiga
01.09.2004., 14:15
Čuj, po toj logici možemo smatrat nečasnim i crnog roba koji u robovlasničkom SAD-u biježi u Kanadu (pogotovo još ako pri tome ubije svog mučitelja) ili Židova koji u nacističkoj Njemačkoj pokušava pobjeći u Švicarsku. (zato jer su tada od strane tamošnjeg sistema smatrani nečasnima)

Toco1980 kaže:
:confused: .... Ukratko? O čemu se radi?.... To s ninjama. Da ne moram cijelu knjigu čitati.... :misli: Preporučam da pročitaš cijelu knjigu (eng. The art of war), napisana je puno prije ninja, puno prije samuraja, prije Japana kao države (iako kasnije nadopunjena). Sun Tzu je bio kineski ratnik (vjerojatno general, oko 300. god pne) koji je, između ostalih stvari, držao, pojednostavljeno rečeno, da častan cilj opravdava sredstva. Znači, korištenje špijuna, pa i ubojice da bi se npr. izbjegao rat i žrtve je nužno. Koliko je knjiga "vrijedna" i koliko korisna najbolje prikazuje činjenica da se i dan danas proučava na vojnim akademijama. Uz to može se primjeniti i na sve druge aspekte života s obzirom da sadrži veliku dozu taoizma. :top:

Edge
01.09.2004., 15:53
hrvoje_1 kaže:..........

Pozdrav hrvatskom ninji od Tomislava :w .

Toco1980
01.09.2004., 16:22
ljiga kaže:
Preporučam da pročitaš cijelu knjigu (eng. The art of war), napisana je puno prije ninja, puno prije samuraja, prije Japana kao države <SNIP> Mislim da postoji hrvatsko izdanje..... potražiti ću u knjižarama ili knjižnicama.... :kava:

shinobi_gatana
01.09.2004., 18:24
ljiga kaže:
Čuj, po toj logici možemo smatrat nečasnim i crnog roba koji u robovlasničkom SAD-u biježi u Kanadu (pogotovo još ako pri tome ubije svog mučitelja) ili Židova koji u nacističkoj Njemačkoj pokušava pobjeći u Švicarsku. (zato jer su tada od strane tamošnjeg sistema smatrani nečasnima)

Ni robovlasnistvo, ni progoni zidova nisu bili prihvaceni od strane svog stanovnistva. Cak stovise, velika vecina stanovnistva u SAD-u bila je protiv robovlasnistva no nazalost ti ljudi najcesce nisu bili dovoljno imucni da bi ista mogli uciniti. Takodjer ako samo pogledas broj zidova i katolika koji su ostali u njem. tokom rata onda ces dobiti dovoljan broj ljudi da se nemre reci kako su SVI bili za progone zidova i ostalog stanovnistva, a to su samo dvije socioloske skupine.
Nemoj se ljutiti, ali mislim da nisi dobro shvatio moj post (mozda nisam bio dosta razumljiv), pa si postavio problem moralno-eticke vrijednosti s gledista politike, sto ja ni u jednom trenutku nisam ucinio. Stovise ja sam taj isti problem postavio iskljucivo s socioloskog gledista.

s sociolosko eticke strane
vec rezultat samog drustva toga vremena

Ne kazem da isti problem nije saglediv s politicke strane, no onda nema nikakvoga smisla traziti moralne ili eticke vrijednosti ninja.

shinobi_gatana
01.09.2004., 18:29
Toco1980 kaže:
Mislim da postoji hrvatsko izdanje..... potražiti ću u knjižarama ili knjižnicama.... :kava:

Knjigu stvarno nije nikakav problem za nabaviti, ima je vecina knjiznica, a i mozes je kupiti, nije skupa.
Sto se tice same knjige potpuno se slazem s ljigom da je trebas cijelu procitati. Ta knjiga je danas vec postala stvar opce kulture, mislim da bi je svako trebao procitati. Najiskrenije receno ja bi je postavio kao obavezno stivo za svakoga tko se odluci zavrsiti vojni rok.

ljiga
01.09.2004., 20:34
Unaprijed se ispričavam što idem off-topic

shinobi_gatana kaže:
Ni robovlasnistvo, ni progoni zidova nisu bili prihvaceni od strane svog stanovnistva. Cak stovise, velika vecina stanovnistva u SAD-u bila je protiv robovlasnistva no nazalost ti ljudi najcesce nisu bili dovoljno imucni da bi ista mogli uciniti. U tom slučaju možemo uzeti Rim. Većina stanovništva je prihvaćala robovlasništvo i borbe gladijatora, pa ipak nemožemo Spartaka smatrati nečasnim jer se pobunio. Ili nekoga tko je tada oslobađao robove smatrati lopovom, jer je po tadašnjim normama "krao imovinu"

S druge strane bushido je bio prihvaćen od strane vladajuće klase (koja je činila možda 1% stanovništva) dok je ostatku, velikoj većini bio nametnut. To što ta većina nije znala pisat, pa nećeš naći knjigu koja sagledava stvari sa njihovog gledišta, gledišta većine, to je druga stvar. Bushido je odgovarao ratnicima koji su od malih nogu vježbali mačevanje, nije odgovarao seljacima koji tu priliku nisu imali pa im je jedina šansa bila napad s leđa. Što znaći da opet govorimo o političkoj, a ne toliko o sociolosko etickoj strani.

Ispravi me ako negdje griješim

Toco1980
01.09.2004., 20:54
shinobi_gatana kaže:
Knjigu stvarno nije nikakav problem za nabaviti, ima je vecina knjiznica, a i mozes je kupiti, nije skupa.
Sto se tice same knjige potpuno se slazem s ljigom da je trebas cijelu procitati. Ta knjiga je danas vec postala stvar opce kulture, mislim da bi je svako trebao procitati. Najiskrenije receno ja bi je postavio kao obavezno stivo za svakoga tko se odluci zavrsiti vojni rok. Ok, pogledati ću.... inače ja sam mislio dat molbu za civilni vojni rok, ali to sad nije važno... :misli:

Mad Scientist
02.09.2004., 00:37
Sjećam se prije više od deset godina (negdje '92, 93.) jedini Bujinkan u HR bio je Bujinkan dojo kojeg je vodio D. Rostohar.
Doduše, još prije raspada Yu, postojao je neki klub u Zaboku, no to koliko sam skužio sa ninjutsuom nije imalo veze.

Da se vratim na Rostohara (o njemu zaista mogu reći sve najbolje). Osim njega treninge su povremeno vodila dva brata, koji su povremeno dolazili iz njemačke i koji su koliko sam skužio Deana uvelu u ninjutsu (u to vrijeme je Dean imao 1. dan).

I nakon nekog vremena (trenirali smo u prostorijama UHOC-a na Katarininom trgu u Zg.), u klub je povremeno pošeo dolaziti jedan majstor ninjutsua iz Kanade (to nisam 100% siguran, mislim da je bio iz Kanade), te nešto kasnije još jedan iz Njemačke (mislim da je studirao medicinu). Oba su bili Hrvati koji su živjeli vani.
Svi su imali potpuno različit pristup treningu. Dean nije pokazivao puno tehnika, kroz trening bismo prošli nekoliko tehnika, dok su ova dvojica obično pokazala hrpu toga, ali smo slabo što uvježbali.

Meni se osobno Deanov pristup najviše sviđao. Kasnije sam čuo da se klub, dojo, raspao na dva dojoa. Jedan je vodio Dean, a drugi majstor iz Njemačke ... i td. i td. Već godinama nisam u tim vodama, iako su mi treninzi bili zanimljivi i bilo je jako zanimljivih i različitih ljudi

shinobi_gatana
02.09.2004., 23:48
ljiga kaže:
Unaprijed se ispričavam što idem off-topic

U tom slučaju možemo uzeti Rim. Većina stanovništva je prihvaćala robovlasništvo i borbe gladijatora, pa ipak nemožemo Spartaka smatrati nečasnim jer se pobunio. Ili nekoga tko je tada oslobađao robove smatrati lopovom, jer je po tadašnjim normama "krao imovinu"

Ma prijatelju nije da ti grijesis, samo mi govorimo o slicnim a opet jako razlicitim stvarima.
Ja gledam stvari s socioloske strane, a ti s politicke. Posto je bit problema moral problem moramo sagledati s socioloske a ne s politicke strane. Ako problem gledamo s socioloske strane onda moralne vrijednosti odredjuje veca skupina ljudi (primjerice narod), a ako ga gledamo s politicke strane onda nam moral odredjuje manja skupina ljudi unutar naroda odnosno vladajuci sloj. Stoga po mojemu misljenju problem treba sagledati s socioloske strane.

U Rimu su vecina (velika vecina) stanovnistva bila robovi (naravnovarirao to ovisi o razdoblju rimske povijesti, no kao odrednicu koristim Spartak kojega si spomenuo).
S obzirom da je vecina stanovnika bilo roblje, mozemo zakljuciti da je vecina stanovnika bila protiv robovlasnickog sustava. Predpostavljam da si ti htio reci kako je vecina SLOBODNOG stanovnistva u Rimu prihvacala robovlasnicko drustvo, no opet slobodno stanovnistvo je bilo u manjini. Znaci s obzirom da je vecina svog stanovnistva (slobodnog i neslobodnog) bila protiv robovlasnickog sustava Spartakov ustanak se moze okarakterizirati kao moralan, jer je podrzan od vecine stanovnistva.
Tadasnje norme koje su postavljale roba na razinu robe, odnosno predmeta bile su postavljene od malenoga broja stanvnistva, ali imucnog i politicki mocnoga. Da je vecina stanovnistva bila protiv toga najbolje ti pokazuje primjer koji si sam spomenuo, a to je Spartakov ustanak, ali i mnogo drugih stvari koje su se kasnije dogodile.

S druge strane bushido je bio prihvaćen od strane vladajuće klase (koja je činila možda 1% stanovništva) dok je ostatku, velikoj većini bio nametnut. To što ta većina nije znala pisat, pa nećeš naći knjigu koja sagledava stvari sa njihovog gledišta, gledišta većine, to je druga stvar. Bushido je odgovarao ratnicima koji su od malih nogu vježbali mačevanje, nije odgovarao seljacima koji tu priliku nisu imali pa im je jedina šansa bila napad s leđa. Što znaći da opet govorimo o političkoj, a ne toliko o sociolosko etickoj strani.

Bushido ili prevedeno put ratnika bio je iskljucivo vojnicki kodeks, pravila koja su se ticala samo i iskljucivo samuraja. Tako da pitanja tipa sto netko tko nema mjesto u vojnij hijerarhiji misli o bushidu nemaju smisla, jer se sam bushido njih nije ni ticao. Primarni cilj bushida bio je pomoci ratniku kako postupiti u svakoj situaciji. Takodjer bushido je imao uz manoga striktna pravila puno savjeta. Takodjer nevojne osobe nisu ni bile upoznate s bushidom i bushido je smatran tajnim. Bushido je bio nepisani kodeks, a dio tih pravila i savjeta sacuvan je danas u knjizi Hagakure, koja se takodjer smatrala tajnom sve do pada shogunata i nevojne osobe s njom nisu bile ni upoznate.
E da ima jos jedna jako vazna stvar. Bushido je vecinom nastao na temelju obicajnoga prava, sto znaci da nije rezultat trenutne politicke situacije vec stoljetne tradicije naroda.

Kao sto rekoh nije da si u krivu vec problem gledas iz drugacije perspektive.

Pozdrav i nemoj nis zamjeriti...:W

shinobi_gatana
02.09.2004., 23:53
Toco1980 kaže:
Ok, pogledati ću.... inače ja sam mislio dat molbu za civilni vojni rok, ali to sad nije važno... :misli:

Mislim da ce ti se knjiga svidjeti, obavezno javi kako ti se svidjela. Sto se tice civilnog roka, pa to je odlicno, bar ces imati vremena procitati knjigu:D

Toco1980
03.09.2004., 00:31
shinobi_gatana kaže:
Mislim da ce ti se knjiga svidjeti, obavezno javi kako ti se svidjela. Sto se tice civilnog roka, pa to je odlicno, bar ces imati vremena procitati knjigu:D A moći ću i trenirati... :D
...makar bi mi prava vojna obuka mogla dobro doći za kondiciju, mogu trčat i po Maksimiru ... :D

ljiga
03.09.2004., 09:16
Toco1980 kaže:
Ok, pogledati ću.... inače ja sam mislio dat molbu za civilni vojni rok, ali to sad nije važno... :misli: Onda nemože :nono: :nono: :p

ljiga
03.09.2004., 09:35
shinobi_gatana kaže:
Vrijednosne norme casti toga vremena u Japanu se jako razlikuju s vrijednosnim normama casti u danasnjem drustvu. Potpuno sam krivo upotrijebio riječ bushido,govorio sam o ovome. Smatram da ninje nemožemo smatrati nemoralnima jer te vrijednosne norme časti, kako ih zoveš, se ne odnose na cijeli Japan, već samo na vladajuću klasu. Ne vjerujem da su seljaci (koji su bili večina) držali do njih, već su im one bile nametnute. S obzirom da je većina seljaka bilo nepismena nećeš naći knjige koje objektivno prikazuju to razdoblje, već samo iz očiju vladajuće klase. Ali da to i nije istina, opet ne smatram Ninje nečasnima zbog sljedećeg

shinobi_gatana kaže:
U Rimu su vecina (velika vecina) stanovnistva bila robovi (naravnovarirao to ovisi o razdoblju rimske povijesti, no kao odrednicu koristim Spartak kojega si spomenuo).
S obzirom da je vecina stanovnika bilo roblje, mozemo zakljuciti da je vecina stanovnika bila protiv robovlasnickog sustava. Predpostavljam da si ti htio reci kako je vecina SLOBODNOG stanovnistva u Rimu prihvacala robovlasnicko drustvo, no opet slobodno stanovnistvo je bilo u manjini. Znaci s obzirom da je vecina svog stanovnistva (slobodnog i neslobodnog) bila protiv robovlasnickog sustava Spartakov ustanak se moze okarakterizirati kao moralan, jer je podrzan od vecine stanovnistva. To nije važno i ne čini bitnu razliku. Da su kojim slučajem robovi bili i u manjini i dalje nebi Spartaka smatrali nečasnim. Sličan primjer su židovi na području europe za vrijeme prvih križarskih ratova. Velika većina ljudi je bila protiv njih pa ipak njihovo zlostavljanje ne možemo smatrati časnim (iako ga je tada opravdavala velika većina tadašnjih pućana).
Tako da ako baš i je većina ljudi tadašnjeg Japana ninje smatrala nečasnima, što mislim da nije, već samo vladajuća klasa, ali da i je ipak nemožemo ninje takvima smatrati jer iz današnje perspektive su imali moralno pravo na to.

Možda bi ovo trebalo prebaciti na filozofiju ili povijest. ;)

Toco1980
03.09.2004., 10:43
ljiga kaže:
Onda nemože :nono: :nono: :p :confused: ..... a zašto?

shinobi_gatana
03.09.2004., 20:57
ljiga kaže:
Tako da ako baš i je većina ljudi tadašnjeg Japana ninje smatrala nečasnima, što mislim da nije, već samo vladajuća klasa, ali da i je ipak nemožemo ninje takvima smatrati jer iz današnje perspektive su imali moralno pravo na to.

Možda bi ovo trebalo prebaciti na filozofiju ili povijest. ;)

Ma potpuno se slazem da iz danasnje perspektive ninje nisu nemoralni, isto kao sto ninjutsu nije nemoralna vjestina. Ja treniram ninjutsu i nema sanse da bi ga trenirao da ga smatram nemoralnim. Za mene je danas u nasoj kulturi nemoralan pojedinac a ne vjestina. Odnosno nije nemoralan ninjutsu, nemoralan moze biti samo onaj koji ga trenira. No danas je jednaka je sansa da ces naci nemoralnu osobu u ninjutsuu kao i u nogometu, kuglanju ili pikadu.

I definitivno se slazem da je rasprava vise za filozofiju ili povijest ili...:D

shinobi_gatana
03.09.2004., 20:59
Toco1980 kaže:
:confused: ..... a zašto?

Ma mislim da se ljiga samo zeza...

Toco1980
03.09.2004., 21:32
shinobi_gatana kaže:
Ma mislim da se ljiga samo zeza... Aha.... :misli: .... onda dobro...

Edge
03.09.2004., 22:55
Ma ne, mislim da ima nesto protiv tebe.

Toco1980
04.09.2004., 01:00
Edge kaže:
Ma ne, mislim da ima nesto protiv tebe. :confused:

Edge
04.09.2004., 11:18
;)

Vin Cuger
05.09.2004., 15:31
Jel tko od vas vidio taj ninjustsu u pravoj primjeni tj. u fajtu?
Koliko to stvarno vrjedi?

Ricky
05.09.2004., 15:45
Vin Cuger kaže:

Pogledaj američkon ninju 1, 2 i 3 paš vidit!

Afrofeet
05.09.2004., 16:43
Vin Cuger kaže:
Možda nije baš reprezentativan primjer al dobro -
UFC 1 - Pat Smith (kickboxer) vs. Scott Morris (ninja).
Morris je završio bez pola lica od onih brutalnih laktova što mu je udijelio Pat Smith iz mount pozicije. :D

hrvoje_1
06.09.2004., 14:54
Afrofeet kaže:
Možda nije baš reprezentativan primjer al dobro -
UFC 1 - Pat Smith (kickboxer) vs. Scott Morris (ninja).

Sumnjam da je to ikakav primjer. To što netko za sebe tvrdi da je majstor nečega ne znači da on to i jeste. Nije isključeno da je kod nekoga on nešto i trenirao, ali ja za tog tipa nikad nisam čuo u smislu da ga ljudi hvale i cijene kao majstora, a bolje je reći da uopće nisam čuo za njega u ninjutsu krugovima. Pravi majstori su neki drugi ljudi. Ako pitaš ljude koji su stvarno upućeni u ninjutsu da ti nabroje stvarno dobre i relevantne majstore, čut ćeš ta druga imena. Ja tvrdim da se nikad nitko od tih ljudi nije borio na sličnim natjecanjima. A oni su ti koji stvarno JESU majstori.
Naravno da nije isključeno da je i taj Morris trenirao kod nekoga, ali pitanje je kod koga i koliko dugo. Ali je bez sumnje marginalac u svijetu ninjutsua, opet - ako je ikad u njemu i bio. A zašto je važno kod koga je trenirao - varijacije između dojoa su nekad ogromne (uostalom, tako je sa svim vještinama i to je opće poznata stvar), a pogotovo ako gledaš SAD. Imaš hrpu raznoraznih šarlatana koji nemaju veze sa ninjutsuom ali na website stave svoju sliku sa crnim pojasom i za masu ljudi, to je to. Ljudi nasjedaju na gluposti tipa: "Ne mogu reći kod koga sam trenirao", itd., a istina je sasvim jednostavna - danas je ninjutsu transparentan, postoje diplome, certifikati,...i sve se može provjeriti (ako se hoće).

Ninjutsu je reklamni trik kojim se mnogi služe, to treba biti svima jasno. Na svakom koraku se javljaju samozvani majstori - no to ne znači da oni to i jesu.

Ukratko: u UFC-u i/ili Prideu (koliko mi je poznato) dosad nije nastupao nijedan poznatiji majstor a mislim da mogu reći da nije nastupio čak niti kakav solidniji praktičar ninjutsua. Jednostavno, ova vještina se tamo ne može primjeniti do kraja. Netko tko bi nastupio na takvom turniru bi bio ograničen po pitanju onoga što smije koristiti u borbi, jer ninjutsu nije nastao za potrebe sporta, već za potrebe samoobrane u situacijama opasnim po život i koristi mnoge jako opasne tehnike i praktički sve što može. Ali to što ninjutsu praktičari ne nastupaju na Prideu ne znači da ninjutsu nije efikasan.
I - da ne bude zabune - ja nisam jedan od onih koji tvrde da su ninjutsu praktičari prejaki i da ne sudjeluju na Pride/UFC natjecanjima zato što bi pobili sve živo i da su preopasni i šta ja znam. Jednostavno tvrdim da dosad nitko relevantan nije nastupao tamo, najviše zbog toga što su ciljevi kojima praktičar ninjutsua teži dosta drugačiji od onih sportskih. Imam jako puno poštovanja prema Pride/UFC borcima, to je neosporno, ali tvrdim da to nisu jedina mjerila efikasnosti i upotrebljivosti vještine. Ninjutsu je vještina koja je upotrebljavana mnogo puta kroz ratnu povijest Japana i - kako u jednoj knjizi piše - mnoge tehnike su spašavale živote (uočite da se ne spominje "ubijanje" već spašavanje - a propos onog razgovora o (ne)moralnosti, ali o tome u drugom postu).

Ninjutsu je dovoljno dokazan kroz povijest, IMHO. Kad ljudi sa sprdnjom govore o ninjutsuu, jasno je da zapravo nemaju pojma o čemu se tu radi, jer to je jedna od najstarijih, najkompletnijih i najefikasnijih borilačkih vještina u svijetu uopće. Mnogi su je kroz povijest zbilja koristili i upotrebljavali u životno opasnim situacijama.

Pozdrav,
Hrvoje.

Afrofeet
06.09.2004., 16:02
da znam, zato sam i napiso da nije baš neki primjer. samo je čovjek tvrdio da mu je vještina ninjitsu. Ne mora bit.

hrvoje_1
06.09.2004., 16:24
shinobi_gatana kaže:
Gle te stvari tipa jesu li ninje bile casne ili ne traba gledati iz perspektive toga vremena. Vrijednosne norme casti toga vremena u Japanu se jako razlikuju s vrijednosnim normama casti u danasnjem drustvu. Kao prvo, prije tristo godina u Japanu (godina je samo primjer), ali i kod nas pa i na Zapadu opcenito vrijednosne norme casti, isto kao i etike, morala... bile su puno fiksnije. Danas su te norme uvelike izmjenjene i cesto se mjesaju unutar istih geografskih, pa cak i etnickih skupina. Ukoliko mi zelimo odgovoriti na pitanje jesu li ninje bili casni ili necasni ratnici onda moramo problem sagledati iz konteksta vremena ninji.

S ovim se slažem skoro u potpunosti, samo što bih dodao da mislim da nije problem isključivo u tome što većina ljudi uspoređuje "današnji" moral sa "ondašnjim". Netko bi mogao zaključiti da je nekad među ninjama bilo moralno npr. ubiti za novac. Mislim da to među ninjama nikad nije bilo moralno, kako danas, tako i u prošlosti. Dalje, IMHO, pravi ninja to nikada nije ni radio. Kad kažem pravi, ne mislim na borca koji koristi fizičke tehnike, nego na onog koji je prvenstveno u skladu sa filozofijom ninjutsua. On to nije mogao raditi i za sebe reći da je ninja, jer nije bio u skladu sa filozofijom ninjutsua. Jer ta filozofija je ono što čini ninju, a ne maska na glavi i mač za pojasom. A ta filozofija nikada nije tako nešto dopuštala niti poticala, IMHO. Dokaze za to nalazim u nekim od pravila najstarije ninjutsu škole, Togakure ryua. Sad govorim iz glave, ali jedno od njih kaže: "...nasilje treba izbjegavati...", drugo pak: "...savladaj protivnika snažno, ali poštedi mu život..." itd. itd. te po filozofiji ninjutsua iz knjiga i tekstova najrelevantnije osobe po tom pitanju danas - Masaaki Hatsumija. Sve se temelji na tome da ninjutsu treba štititi živote, pomoći da svijet postane boljim mjestom... Nemoguće je da se njihova filozofija promijenila tj. da je nekad bila drugačija, IMHO. Dapače, tvrdim da je bila ista kroz povijest, na istim temeljima je nastala onda, a takva je i danas (u svojoj srži). Pomaže razvoju cijelog bića, uči ustrajnosti kroz teškoće, gradi osobu u karakternom smislu, omogućuje samospoznaju itd. Mislim da su TO temelji na kojima je vještina nastala (naravno, uz aspekt samoobrane te obrane svoje obitelji, zajednice, gospodara). Mislim da nikad nije nastala u svrhu nasilja i silništva nad nemoćnima.

Normalno da su ninje gledano unutar same skupine, s sociolosko eticke strane, bili moralni i casni, no gledano sire, odnosno gledano iz perspektive Japana toga vremena ninje su smatrane nemoralnima.
Mi to nemamo prava suditi o samim moralno-etickim vrijednostima koje se namecu u Japanu toga doba, vec ih trebamo postivati. Te vrijednosti ne donosim ja ili itko drugi, te vrijednosti nisu rezultat moje procjene ili mojih osjecaja, vec rezultat samog drustva toga vremena. Obicaju koji se nama danas (gledano iz nase perspektive) mogu ciniti "groznima i strasnima", bili su sasvim prihvatljivi za ono vrijeme.
Stoga odgovor na pitanje "jesu li ninje bili casni" je definitivno nisu, zato sto bili smatrani necasnima. Odgovor na pitanje "da li bi ninje danas bili casni" je sasvim nesto drugo i taj odgovor mozemo traziti na jednoj individualnoj razini.

Sve to ovisi sa čije točke gledišta gledaš (a naravno ovisi i šta gledaš - navedi neki primjer jer možda ne mislimo na isto (btw, kako znaš da se tako nešto zbilja i događalo?); no svakako smatram ono što sam gore rekao: ubojstva za novac (što se pripisuje ninjama) itd. po mom mišljenju nisu djela (pravih) ninji. Mislim da prave ninje to nisu radili. Koje osobe smatram pravim ninjama i šta smatram pravom filozofijom ninji opisao sam gore, kao što sam već rekao i to da bih naravno i osobno takva i slična djela smatrao nemoralnima, kad bi se moglo reći da su to djela ninji, a - opet kažem - mislim da se to ne može reći, iz razloga opisanih gore. Jednostavno, TO nije bila filozofija ninjutsua, to nisu bili njegovi motivi niti ciljevi.
Ali da se vratim - kako rekoh, sve ovisi sa čije točke gledišta gledaš. Poznato je da povijest pišu pobjednici, a slično kao što je rekao i Ljiga, pitanje je kako bi bili okarakterizirani samuraji iz kuta siromašnog seljaka. Nešto o tome ima npr. u filmu "Sedam samuraja" (koji je, IMHO, jedan od rijetkih ali i najboljih realističnih filmova na temu samuraja - za razliku od bajkovitog "Posljednjeg samuraja", npr. gdje su likovi prikazani crno-bijelo). Zašto to spominjem - zato što većina ljudi upravo iz takvih filmova ima viziju da su samuraji bili izrazito uzvišeni ljudi a ninje najveće smeće...U tom smislu preporučujem "Shinobi no mono", film na kojem su Hatsumi i Takamatsu sudjelovali kao savjetnici. Prikazano je mučenje tj. pravo iživljavanje uhvaćenog ninje od strane samuraja. U "Sedam samuraja" se pak može vidjeti vizija života kakvu je mogao imati siromašni seljak prepušten na milost i nemilost silnim i oholim samurajima i njihovim vojnim igrama. Opet kažem - ne kažem da su samuraji bili nemoralni već da slika nije crno-bijela (moram se ponavljati).

Ista je stvar kada ja koristim termin "sramota", za nesto sto je netko izveo u borilackim vjestinama. Nisam ja taj koji donosi odluku sto se smatra sramotom u japanskim borilackim vjestinama a sto ne. Ne stvaram ja tu nikakva pravila, ali ta pravila postoje. Ta pravila postoje u Japanu i ako ih zelis upoznati onda moras otici u Japan trenirati. Nema tu sivoga, parvila su crno na bijelom.

Ovi su dečki bili u Japanu i položili to kod Japanaca...tako da ne kužim tvoj poantu? Bez uvrede, ali jesi li i sam to probao, bio tamo,...?O kakvim pravilima govoriš, zar tako nešto ima službeno usvojeno kao "crno na bijelom"? Izgleda da ta pravila ne zna ni sam Hatsumi, budući da su kod njega ti ljudi položili?!
D. Rostohar je osobno jako prisni prijatelj Hatsumiju i jako je cijenjen vani, pogotovo u Japanu i vjerojatno najbolje na ovim prostorima zna što Hatsumi misli i kako razmišlja (koliko je to moguće). Tako da ti te izjave (naravno i uvijek IMHO !) nisu na mjestu, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje naravno...Ja i ne pokušavam tebe uvjeriti da misliš kao i ja, već samo iznosim svoj kut gledanja i činjenice koje ja poznajem, a neka nakon toga svatko kreira svoju sliku, to je normalna stvar.
Za kraj, nemoj uspoređivati demonstraciju koju je netko izveo nad TV novinarem sa pravim polaganjem. Znam npr. da se kod jednog od tih polaganja mač (od bambusa ;) žestoko savio kad je svom snagom i u punoj brzini lupio o pod...

Pozdrav,
Hrvoje.

hrvoje_1
06.09.2004., 16:27
Edge kaže:
Pozdrav hrvatskom ninji od Tomislava :w .

Pozdrav hrvatskom ;) Tomislavu od mene ;)

P.S. nisam ti ja ninja prijatelju :) Osim što je to povijesni pojam, u Bujinkan sistemu se uče i druge vještine tako da je najbolje reći "praktičar budo taijutsu vještine". P.S. Marketinški baš i nije nešto, ha? ;)

hrvoje_1
06.09.2004., 16:38
shinobi_gatana kaže:
I definitivno se slazem da je rasprava vise za filozofiju ili povijest ili...:D

Neee! ;) IMO, ovo je vrlo važno. Borilačke vještine su nastale na određenoj filozofiji, stoga se ona mora dobro razumjeti IMHO

Osim toga, ako ja treniram nešto što smatram čistim i poštenim, a drugi misle da sam plaćeni ubojica...normalno da želim ispraviti sliku koju ljudi imaju o meni. Sad...uvijek će biti svakakvih mišljenja i predrasuda i nemoguće je da se ispravi (kriva) slika koju većina ljudi ima o ninjutsuu, ali to niti ne želim, jer ako netko nema želje ni truda saznati istinu o nečemu, već formira mišljenje o tome na temelju izjave treće osobe, nije niti vrijedan truda, IMHO. Kao što je netko rekao na forumu, koga ovo stvarno zanima, ipak će prvenstveno uložiti neki trud i doći na sam izvor i pokušati steći vlastito iskustvo, no ipak, neke stvari treba reći (čak) i na Internetu.

P.S. dosta zanimljivi su mi postovi vas obojice, tako da nećete valjda sad odustati ;) (ali ozbiljno to mislim).

Pozdrav,
Hrvoje.

hrvoje_1
06.09.2004., 16:41
shinobi_gatana kaže:
Nemam pojma kaj da kazem i ja sam bio clan Bujinkana kod nas i vani, bio sam clan i drugih ninjutsu organizacija, no to sada nije toliko bitno, uglavnom otisao sam vidjeti sto imaju za reci drugi, ljudi van Bujinkana, tako da sam poceo stvarati sliku o ninjutsuu kao vjestini iz jedne druge perspektive.

Zanimalo bi me gdje sad treniraš, čisto radi razmjene iskustava. Možeš i na PM ili na mail ako ne želiš na forum.

Pozdrav,
Hrvoje.

ljiga
06.09.2004., 16:50
Zanima me jedna stvar:
ima jedna teorija po kojoj povijesni, autentični ninje nisu uopće koristili crna odijela, već su se kao špijuni maskirali u različite osobe (npr prosjake, koje je bilo ispod časti uopče gledati, što je bilo vrlo praktično) dok je ideja za crna odijela nastala puno kasnije u japanskim kazalištima (neznam točan naziv) gdje su se tako oblačili "pokretači lutaka"

hrvoje_1
06.09.2004., 16:53
shinobi_gatana kaže:
Ja gledam stvari s socioloske strane, a ti s politicke. Posto je bit problema moral problem moramo sagledati s socioloske a ne s politicke strane. Ako problem gledamo s socioloske strane onda moralne vrijednosti odredjuje veca skupina ljudi (primjerice narod), a ako ga gledamo s politicke strane onda nam moral odredjuje manja skupina ljudi unutar naroda odnosno vladajuci sloj. Stoga po mojemu misljenju problem treba sagledati s socioloske strane.

Mislim da bi svatko trebao reći što podrazumijeva pod moralom. Jer, prema ovom što si rekao, a i ovom ispod, nemoralno je svako društvo, pa i današnja demokratska, pošto njihova pravila određuje većina, tj. uvijek ima jedan dio ljudi koji je nezadovoljan!

Znaci s obzirom da je vecina svog stanovnistva (slobodnog i neslobodnog) bila protiv robovlasnickog sustava Spartakov ustanak se moze okarakterizirati kao moralan, jer je podrzan od vecine stanovnistva.

Znači da je većina moralno uvijek u pravu? Pogrešno, IMHO, jer bio onda i nacizam u Nijemaca bio moralan.

Nije to tako jednostavno, ali usudio bih se reći da je moral mješavina 1) religijskih i 2) socijalnih ideja. Također, moral je, u sociološkom smislu, relativna stvar. Pogledaj npr. Inke, koji su žrtvovali djevica ili Indijce koji štuju krave. Inke bi za nas bili nemoralni, a mi za Indijce...malo karikiram, ali tako je to u biti.

Dalje, mislim da je u svakoj osobi, kao univerzalna vrijednost, usađena dobrota, pravda, poštenje,... u obliku savjesti i da je to u biti svugdje isto, uz manje ili veće sociološke razlike. U tom smislu, tvrdim da su ninje imali ista pravila po pitanju ubojstava i nasilja kao što ih ima čovječanstvo danas.
P.S. Ovo je veliki IMHO, btw...da ne bi netko mislio da iznosim službeno stajalište Bujinkana!

Pozdrav,
Hrvoje.

Heraklit
06.09.2004., 20:29
hrvoje_1 kaže:
...To što netko za sebe tvrdi da je majstor nečega ne znači da on to i jeste.....

crofight
08.09.2004., 21:41
Na netu je novi borilački portal www.crofight.com
Naravno, imate zaseban forum za borilačke vještine i mali milion clipova borbi i tehnika !!!

danaye
08.09.2004., 23:53
crofight kaže:
Na netu je novi borilački portal www.crofight.com
Naravno, imate zaseban forum za borilačke vještine i mali milion clipova borbi i tehnika !!!

Nije baš..primjereno stavljati pod wing chun link na bujinkan . :mig:

btw. što je to anan-do?

Toco1980
09.09.2004., 00:26
:confused: Ček' malo, kakve sad to veze ima s Ninjutsuom? Kaj se nije moglo otvoriti zaseban topic? Mislim ono.... :misli:

danaye
09.09.2004., 00:51
Pa čini mi se da nema nikakve (osim ako ne računaš da je bujinkan ustvari wing chun :D ) .
moglo se je,pretpostavljam. :mig:

Toco1980
09.09.2004., 02:46
danaye kaže:
osim ako ne računaš da je bujinkan ustvari wing chun :D :confused: .... E sad sam fakat zbunjen.... Kakve veze ima Bujinkan Ninjutsu sa Wing Chunom?.... :misli:

:D

maximiliancervantes
20.09.2004., 09:12
Sad sam tek stigao na ovaj forum, a malo me zanima ninjutsu pa da i ja nesto kazem. Ima ljudi koji znaju dosta o ninjutsu ali i misle da znaju, a nemaju pojma. Ja mislim da treba izbjegavati politiku dojoa. Zaboravljate zašto trenirate. Trerenirate radi sebe, jer to volite, želite, ispunjava vas, da bi mogli obraniti sebe i svoje voljene. Sve ostalo je izdrkavanje. Tko voli koga, tko koga ne voli. Gurajte nos u svoj šupak a ne u tuđe poslove. Ako nekoga se nešto tiče neka oni to sami riješe. Shinobi gatana ja se ispričavam ali od kada se u testu ubilačke namjere blokira išta mačem? Pričamo o sakki testu još uvjek. Trenirajte zato je želite a ne da bi mogli jebat po tavanu. Ninjutsu je čista vještina za ljude čistog srca i one koji se trude to biti, a ne za tračere, babe i neke wannabe fajtere koji se iživljavaju bez kurca.

Paragalactic
20.09.2004., 09:20
maximiliancervantes kaže:
Trenirajte zato je želite a ne da bi mogli jebat po tavanu. Pa kakav je smisao bilo kojeg sporta ili vještine ako ne ujedinjuje 3Š: šegu, ševu i šoru?

orc
20.09.2004., 19:39
Paragalactic kaže:
Pa kakav je smisao bilo kojeg sporta ili vještine ako ne ujedinjuje 3Š: šegu, ševu i šoru?

E, kad smo već kod tri eš- gledo sam sinoć s mlađim bratom Američanskog Ninđu i odlučio da oćem trenirat ninđicu.

Šalu na stranu- vratio sam se u Zagreb nakon duuugo vremena, malo švrljo po internetu i našo stranicu bunjikan (nisam siguran za spelling). Mislio sam otić provjerit što i kako se tamo radi, pa bih volio čuti ako neko ima kakvih komentara, savjeta, želja, čestitki i pozdrava u svezi s tim. Hvala.

p.s.
inače ninjutsu konkretno nisam nikada trenirao, a u kasnim sam dvadesetima.

Afrofeet
20.09.2004., 21:11
Sad sam tek stigao na ovaj forum, a malo me zanima ninjutsu pa da i ja nesto kazem. Ima ljudi koji znaju dosta o ninjutsu ali i misle da znaju, a nemaju pojma. Ja mislim da treba izbjegavati politiku dojoa. Zaboravljate zašto trenirate. Trerenirate radi sebe, jer to volite, želite, ispunjava vas, da bi mogli obraniti sebe i svoje voljene. Sve ostalo je izdrkavanje. Tko voli koga, tko koga ne voli. Gurajte nos u svoj šupak a ne u tuđe poslove. Ako nekoga se nešto tiče neka oni to sami riješe. Shinobi gatana ja se ispričavam ali od kada se u testu ubilačke namjere blokira išta mačem? Pričamo o sakki testu još uvjek. Trenirajte zato je želite a ne da bi mogli jebat po tavanu. Ninjutsu je čista vještina za ljude čistog srca i one koji se trude to biti, a ne za tračere, babe i neke wannabe fajtere koji se iživljavaju bez kurca.
slažem se. Još je gora stvar kod onih WING ČUN-ovaca. babe i tračare

hrvoje_1
21.09.2004., 08:15
Afrofeet kaže:
slažem se. Još je gora stvar kod onih WING ČUN-ovaca. babe i tračare

Daj ne lupetaj.

hrvoje_1
21.09.2004., 08:51
...

Još kad bi mi pojasnio što je pjesnik htio reći...

Tu se (uglavnom) raspravlja o stvarima koje se tiču ninjutsua/Bujinkana. Na stranu što smatram da su forumi baš to - forumi, mjesta za razgovor, a ne dvorana - mjesto za trening (čini se da ovo nije svima do kraja jasno pa zato to treba "nacrtati") i da forum nipošto nije zamjena za trening, nitko ne može poreći da se tu mogu čuti/naučiti zanimljive stvari.

No na stranu sve to, meni je već skoro pa malo previše priče. Koga zanima nešto više, može još uvijek pitati i tu, što se mene tiče, rado ću pomoći i dati informacije (ako mogu) ali moj savjet je - ako baš želite trenirati - otiđite tamo gdje se trenira i probajte sami. Ujedno ćete se osigurati da vam netko neće prodavati maglu i šta ja znam, moći ćete steći vlastito iskustvo.
Istovremeno, oni koji bi da im se riješe nedoumice što trenirati, te bi malo ovo, malo ono i tako unedogled, a ljute se što im netko ne servira sve te informacije na tanjuru...ja osobno ne želim gubiti vrijeme sa takvima. Izvolite ljudi, eno adresa i sretno.

A ako nekog ovo ne zanima...pa zašto onda čitate ovaj topic?

bok

maximiliancervantes
22.09.2004., 02:43
malo mi je smiješno pogledat postove i vidjet da o ninjutsu-u govore i procjenjuju ga ljudi za koje se vidi da ga nikada nisu trenirali. ( hrvoje ti ne spadaš u ovu kategoriju - pozdrav od ućenika)

ninjutsu je prvenstveno ratnička vještina i kao takva ući vještini
preživljavanja.

a sad koliko će netko trenirati na realan naćin i uložiti vremena i truda u to to je njegova stvar.

inaće treninzi u bujinkanu su teški naporni i bolni, ali svi oni koji su bili u nekoj šori na ulici znaju da i one tako izgledaju.
što više znoja i krvi na treningu manje na ulici.

napredovanje do crnog pojasa je razlićito od dojoa do dojoa i naravno ovisi i o vašem radu i trudu.

prošao sam jako puno razlićitih borilačkih vještina u svojih 10 godina bavljenja vještinama i nije stvar u vještini već u učitelju i u pristupu treningu!!!!!!!!!!!!!!!

hrvoje_1
24.09.2004., 08:26
Svejedno nisam shvatio ono za tavan ;)
Ali dobro, iskreno - kuzim sto zelis reci. No bilo je tu par ljudi koji su vjezbali i sto se mene tice, mozemo razmijeniti iskustva. No mislim da je dovoljno receno - glavna informacija je - opet kazem - website, telefon, adresa...bilo sto od toga. Svi (stvarno) zainteresirani ce otici tamo i rijesiti sve nedoumice bilo razgovorom, bilo treningom. Ne bi trebali vjerovati ni meni, ni tebi, niti bilo kome trecem vec uvijek teziti tome da steknu VLASTITO iskustvo.

Pozdrav (G. M., zar ne? ;)

shinobi_gatana
28.09.2004., 00:12
Pozdrav svima!

Ispricavam se sto nisam ranije odgovorio na neka pitanja i postove, ali tek sam danas stigao u ZG. Trenutno sam totalno umoran tako da cu sutra kad uhvatim vramena odgovoriti na neke postove. Pozdrav svima!

satter
31.10.2004., 20:32
Vin Cuger kaže:

Da i bilo je efikasno i brzo.
Jedan udarac u glavu, protivnik je bio na podu.
tu je borba zavrsila.

Vin Cuger
01.11.2004., 16:55
Fala, jasno mi je da covijeka jednom pogodis u glavu i on pada. To moze i boksac i tkd i wincunas.

Mene je interesiralo koliko su efikasne blokada i dali se te blokade stvarno daju prodati u realnom fajtu. Npr. dobar dio karatista uopce nekoristi karate blokove.

Ima li netko video clipove o ninjutsu, nekakve borbe ili sl.?
-------------------------------------------------------------------------

Jel mi netko moze poblize objasniti sto je to "Kuji Kiri" i dali se uopce poducava u HR Bujinkanu?

Afrofeet
01.11.2004., 22:55
dobar dio karatista u realnom fajtu ništa ne koristi

Toco1980
01.11.2004., 23:45
Vin Cuger kaže:
Mene je interesiralo koliko su efikasne blokada i dali se te blokade stvarno daju prodati u realnom fajtu. Npr. dobar dio karatista uopce nekoristi karate blokove.Ako se mene pita, blokiranje udarca je najgora moguća opcija. Stvar je u tome što prilikom blokiranja dolazi do direktnog sukoba dvije sile i naravno pobjeđuje ona jača. Tako da kada netko uputi vrlo jaki udarac, može se vrlo lako desiti da blok popusti ili da pukne kost kojom je blokirano.....
Vin Cuger kaže:
Jel mi netko moze poblize objasniti sto je to "Kuji Kiri" i dali se uopce poducava u HR Bujinkanu? Kuji kiri? :confused: Znam otprilike što bi bilo kubi kiri. Odrubljivanje glave (ako se ne varam, doslovno bi značilo "rezati vrat" > kubi = vrat; kiri = rezati).

Afrofeet
01.11.2004., 23:47
Ako se mene pita, blokiranje udarca je najgora moguća opcija. Stvar je u tome što prilikom blokiranja dolazi do direktnog sukoba dvije sile i naravno pobjeđuje ona jača. Tako da kada netko uputi vrlo jaki udarac, može se vrlo lako desiti da blok popusti ili da pukne kost kojom je blokirano.....
slažem se. A osim toga blok može "nasjest" na fintu buuum. lights off.

eisenfaust
02.11.2004., 07:44
Vin Cuger kaže:
Fala, jasno mi je da covijeka jednom pogodis u glavu i on pada. To moze i boksac i tkd i wincunas.

ima tu kod mene u kvartu jedan bauštelac kome to nekoliko puta pošlo za rukom :D :D

Vin Cuger
02.11.2004., 08:17
Kuji Kiri je nesto ko meditacija i ima veze sa protokom Ki-a kroz tjelo. Valjda ce se javiti netko tko zna vise.
--------------------------------------------------------------

Kaj ste vi normalni? Naravno da neces cekati da te covjek udari da bi ti mogao blokirati. Normalno je da ces pokusat prvo udarit, ali nemas ti uvijek priliku prvi udarit.
Mene je zanimalo kako bi covjek koji trenira ninjutsu uspio odgovoriti na napad. Koliko je to efikasno itd.

eisenfaust
02.11.2004., 08:25
Vin Cuger kaže:
Koliko je to efikasno itd.

Da ti odmah odgovorim - ne znam!
Ali! bilo bi zgodno to provjeriti sa solidnim boksačem :cool:
A mislim da ni oni ne bi imali ništa protiv :zubo:

matko1
02.11.2004., 08:29
Toco1980 kaže:
Ako se mene pita, blokiranje udarca je najgora moguća opcija. Stvar je u tome što prilikom blokiranja dolazi do direktnog sukoba dvije sile i naravno pobjeđuje ona jača. Tako da kada netko uputi vrlo jaki udarac, može se vrlo lako desiti da blok popusti ili da pukne kost kojom je blokirano.....
.

netocno, postoje u wing chunu blokade (sve su takve) gdje se ne ide silom o silu pa koja je ruka jaca...
kako ti rjesavas vrlo jaki udarac? predpostavljam micanjem, a ja ti mogu reci da "isto tako da kada netko uputi vrlo jaki udarac, može se vrlo lako desiti da se ne uspijes pomaknuti..."

dakle ne slazem se sa tvojom tvrdnjom o blokadi.

eisenfaust
02.11.2004., 08:41
matko1 kaže:
netocno, postoje u wing chunu blokade (sve su takve) gdje se ne ide silom o silu pa koja je ruka jaca...
kako ti rjesavas vrlo jaki udarac? predpostavljam micanjem, a ja ti mogu reci da "isto tako da kada netko uputi vrlo jaki udarac, može se vrlo lako desiti da se ne uspijes pomaknuti..."

dakle ne slazem se sa tvojom tvrdnjom o blokadi.

Ne poznajem dobro druge škole i ne znam koje poučavaju blokade, a koje ne itd. no smatram da blok u pravome smislu riječi i nije najbolje rješenje.

No slažem se s jednim. Kada je ruka (ili nogica) već debelo na putu prema tvojoj glavi onda ti ni blok ni izmicanje neće koristiti jerbo je već kasno.

Uz znojna desetljeća vježbanja možda uspijemo skužiti onaj - baš onaj - trenutak koji prethodi tom udarcu. Al jebiga, dok dođe do toga.... :D

Vin Cuger
02.11.2004., 08:49
Nasao sam ebook o ninjutsu i gdje pise o Kiji Kiri-ju. Cudi me da ninjutsu fanovi nisu culi za Kuji Kiri.

Secrets of Ninja (http://www.artoftheninja.com/ebooks/sotn.zip)

Vin Cuger
02.11.2004., 09:07
No slažem se s jednim. Kada je ruka (ili nogica) već debelo na putu prema tvojoj glavi onda ti ni blok ni izmicanje neće koristiti jerbo je već kasno.

Blokira se u startu kad je ruka tek krenula te onda tvoj blok netreba puno snage da bi zaustavio udarac. Kad ti je ruka vec kod nosa onda je vec kasno.

Uz znojna desetljeća vježbanja možda uspijemo skužiti onaj - baš onaj - trenutak koji prethodi tom udarcu. Al jebiga, dok dođe do toga.... :D [/B]

Zapravo uopce nije toliki problem skuziti onaj "trenutak" (zavisi koju vjestnu treniras). Ljudsko oko je presporo da bi pratilo neciju ruku. Puno je vremena potrebno da informacija dojde u (tromo) oko pa iz oka u mozak. U Wing Chunu postoji vjezba Chi Sao gdje su ruke u kontaktu te se na temelju osjeta dodira blokira.

eisenfaust
02.11.2004., 09:27
Vin Cuger kaže:
Zapravo uopce nije toliki problem skuziti onaj "trenutak" (zavisi koju vjestnu treniras). Ljudsko oko je presporo da bi pratilo neciju ruku. Puno je vremena potrebno da informacija dojde u (tromo) oko pa iz oka u mozak. U Wing Chunu postoji vjezba Chi Sao gdje su ruke u kontaktu te se na temelju osjeta dodira blokira.

Kada imaš neku pojavu koja se, recimo, periodički mijenja 100-ak puta u sekundi onda možeš govoriti o tromosti oka. Što se tiče udarca još nikada nisam vidio niti čuo da je netko uspio udariti, a da to ljudsko oko ne bi uspjelo registrirati. Druga je stvar što često puta čovjek nije u mogućnosti adekvatno reagirati na udarac. Ne brkati stvari :nono:

što kada ruke nisu u kontaktu?

matko1
02.11.2004., 09:36
eisenfaust kaže:
Kada imaš neku pojavu koja se, recimo, periodički mijenja 100-ak puta u sekundi onda možeš govoriti o tromosti oka. Što se tiče udarca još nikada nisam vidio niti čuo da je netko uspio udariti, a da to ljudsko oko ne bi uspjelo registrirati. Druga je stvar što često puta čovjek nije u mogućnosti adekvatno reagirati na udarac. Ne brkati stvari :nono:

što kada ruke nisu u kontaktu?

treniras nesto japansko? odi malo u neki wing chun klub pa vidi kako funkcioniraju blokade...

a ako nisu ruke u kontaktu...pa dođes u kontakt!:) tesko je objasniti preko tipkovnice:)

matko1
02.11.2004., 09:39
eisenfaust kaže:
Ne poznajem dobro druge škole i ne znam koje poučavaju blokade, a koje ne itd. no smatram da blok u pravome smislu riječi i nije najbolje rješenje.

u wing chunu su ti blokade i udarci istovremeni... a to znaci da u trenutku kad bi tvoja saka dosla do mog lice ti bio dobio udarac. naravno samo ako sam ja blokirao tvoj. a tu se onda ti mozes tesko braniti

eisenfaust
02.11.2004., 09:45
matko1 kaže:
treniras nesto japansko? odi malo u neki wing chun klub pa vidi kako funkcioniraju blokade...

premda nemam vlastitog iskustva sa wc-om imao sam prilike vidjeti kao "funkcioniraju". Zaista ništa superiorno no svaki svoga konja hvali pa u tom kontekstu stvari su valjda ok.
a btw ti dođi u neki boksački klub pa demonstriraj iste ;)

matko1 kaže:
a ako nisu ruke u kontaktu...pa dođes u kontakt!:) tesko je objasniti preko tipkovnice:)

fakat zvuči ko pljuga. :D
jebaga ja bi mogo tak pričat tek sa nekih 50 god. staža.

svaka čast :top:

matko1
02.11.2004., 09:48
eisenfaust kaže:
premda nemam vlastitog iskustva sa wc-om imao sam prilike vidjeti kao "funkcioniraju". Zaista ništa superiorno no svaki svoga konja hvali pa u tom kontekstu stvari su valjda ok.
a btw ti dođi u neki boksački klub pa demonstriraj iste ;)

fakat zvuči ko pljuga. :D
jebaga ja bi mogo tak pričat tek sa nekih 50 god. staža.

svaka čast :top:

ti dođi u moj...a dođi ti u moj klub....to nema smisla...bio sam i vidio.

a gdje si ti vidio wing chun? sto si vidio?

eisenfaust
02.11.2004., 09:58
matko1 kaže:
ti dođi u moj...a dođi ti u moj klub....to nema smisla...bio sam i vidio.

a gdje si ti vidio wing chun? sto si vidio?

a ništa posebno, ali vjerojatno to ne bi bio neki kriterij.

fanatične wc-ovce koji su popili šamarčinu ko i većina drugih. No pretpostavljam da se radilo o "gušterima" koji su tek počeli peći zanat.
S druge strane bilo je par likova na prastarim Ultimate dok još nisu komercijalizirani gdje su popili zaista grdih batina. Ružno za vidjeti, a kamoli za doživjeti. Mislim, tragedija općenito, a ne samo zato što su oni bili wc.

Uglavnom, mislim da svatko izvlači iz neke vještina najviše i najbolje ono što mu odgovara bilo da je riječ o wc, hrvanju, pikadu...
no veličati neku školu, držati ju superiornom samo je odraz neznanja, primitivizma i strahovite ograničenosti. Ovo sam spomenuo samo zato što su se svojevremeno vodile rasprave sa jednim likom koji se pojavljivao na forumu pod raznorazim konspirativnim nadimcima, a predstavlja jednu od naglupljih živih osoba. Na stranu njegovo "umijeće" wc-a.

matko1
02.11.2004., 10:03
eisenfaust kaže:
a ništa posebno, ali vjerojatno to ne bi bio neki kriterij.

fanatične wc-ovce koji su popili šamarčinu ko i većina drugih. No pretpostavljam da se radilo o "gušterima" koji su tek počeli peći zanat.
S druge strane bilo je par likova na prastarim Ultimate dok još nisu komercijalizirani gdje su popili zaista grdih batina. Ružno za vidjeti, a kamoli za doživjeti. Mislim, tragedija općenito, a ne samo zato što su oni bili wc.

Uglavnom, mislim da svatko izvlači iz neke vještina najviše i najbolje ono što mu odgovara bilo da je riječ o wc, hrvanju, pikadu...
no veličati neku školu, držati ju superiornom samo je odraz neznanja, primitivizma i strahovite ograničenosti. Ovo sam spomenuo samo zato što su se svojevremeno vodile rasprave sa jednim likom koji se pojavljivao na forumu pod raznorazim konspirativnim nadimcima, a predstavlja jednu od naglupljih živih osoba. Na stranu njegovo "umijeće" wc-a.

ah te osobe...zaboravi njih. ja sam samo htio reci Tocu da i nije tako kao sto je rekao za blokadu. moguce su i efikasne.
sto onda treniras box ili...?

ja sam mislio da si bio u nekom klubu ili da si probao s nekim tko nesto i zna...lako za one koji vjezbaju par mjeseci...glupo je suditi npr wing chun po onom mecu u ufc....tko zna tko je lik i sto si on umislja, mislio sam da si osobno probao. sad si mi malo slicniji afru.:)

eisenfaust
02.11.2004., 10:19
boksom se bavio jedva da mogu reći rekreativno. A neki od frendova bavili se wc-om i ništa posebno. više muke bi mi zadao neki lou renk boksač.
Ali to je bilo prije nekih 7 il 8 god. sad bi pobro šore :zubo:

Afro je neiskusni infantil :D

Sori Afro, lav ju ;)

skeptik
02.11.2004., 10:20
eisenfaust kaže:
... su se svojevremeno vodile rasprave sa jednim likom koji se pojavljivao na forumu pod raznorazim konspirativnim nadimcima, a predstavlja jednu od naglupljih živih osoba.
Tip nije uopce glup (cak je profesor filozofije na Filozofskom), ali ima gadnih problema sa svojom psihom.
(Toliko o duhovnoj dimenziji w.c.-a :D :p .)

eisenfaust
02.11.2004., 10:29
skeptik kaže:
Tip nije uopce glup (cak je profesor filozofije na Filozofskom), ali ima gadnih problema sa svojom psihom.
(Toliko o duhovnoj dimenziji w.c.-a :D :p .)

Vidio sam i previše doktora sc. itd koji su bili izrazito glupe i ograničene osobe!

Što se dotičnog tiče uopće ne ulazim u njegovu kompetentnost predavanja filozofije (jak predmet - nema što)! Ali stvari koje je istrtljao na ovome forumu nemaju veze sa mozgom.
A to da je k tome i bubani to stoji! :top:

Vin Cuger
02.11.2004., 11:06
Kad sam rekao da je oko tromo nisam mislio da ljudsko oko UOPCE neregistrira udarac vec da treba puno vremena da informacija dode u mozak. Mozda si vidio borbu dva vincunasa sa zavezanim ocima.
------------------------------------------------

Jeste li pogledali knjigu ciji sam link stavi u predhodnom postu.

matko1
02.11.2004., 11:19
eisenfaust kaže:
boksom se bavio jedva da mogu reći rekreativno. A neki od frendova bavili se wc-om i ništa posebno. više muke bi mi zadao neki lou renk boksač.
Ali to je bilo prije nekih 7 il 8 god. sad bi pobro šore :zubo:

Afro je neiskusni infantil :D

Sori Afro, lav ju ;)

pa sto onda treniras?

eisenfaust
02.11.2004., 11:44
Vin Cuger kaže:
Kad sam rekao da je oko tromo nisam mislio da ljudsko oko UOPCE neregistrira udarac vec da treba puno vremena da informacija dode u mozak. Mozda si vidio borbu dva vincunasa sa zavezanim ocima.
------------------------------------------------

Jeste li pogledali knjigu ciji sam link stavi u predhodnom postu.

što podrazumijevaš pod puno vremena...

uglavnom lagano si možeš izračunati vrijeme reakcije. znaš kojom brzinom se el. impuls širi živčanim vlaknom, otprilike duljinu vlakna (puta dva) i otprilike ćeš dobiti traženo vrijeme.

i ne treba puno vremena da informacija dođe u mozak. možda je potrebno malo više vremena da dođe do reakcije na informaciju.

eisenfaust
02.11.2004., 11:46
matko1 kaže:
pa sto onda treniras?

kendo

matko1
02.11.2004., 11:54
eisenfaust kaže:
kendo

a sto si prije trenirao?

u wing chunu ima i oruzja tocnije stap pa kad naucim doci cu da malo oprobamo ti sa svojim tehnikama ja sa svojim. biti ce zanimljivo. sta kazes?

eisenfaust
02.11.2004., 12:03
što je bilo prije je bilo...

biti će zanimljivo, svakako :D

skeptik
02.11.2004., 12:19
eisenfaust kaže:
kendo
Tko su ti treneri?
(Mozda poznajem jednog od njih. ;) )

eisenfaust
02.11.2004., 12:32
uhjee, smo zaspamali topic da više nema veza sa naslovom. :D

ulgavnom, na stranicama Saveza je sve vrlo jasno. Ako ima nešto ibera šalji na pm.

skeptik
02.11.2004., 12:39
Imas pm.

Vin Cuger
02.11.2004., 15:40
eisenfaust kaže:
što podrazumijevaš pod puno vremena...

uglavnom lagano si možeš izračunati vrijeme reakcije. znaš kojom brzinom se el. impuls širi živčanim vlaknom, otprilike duljinu vlakna (puta dva) i otprilike ćeš dobiti traženo vrijeme.

i ne treba puno vremena da informacija dođe u mozak. možda je potrebno malo više vremena da dođe do reakcije na informaciju.

Dobro si primjetio, puno ti duze treba zbog reakcije na informaciju, dok se u wc-u posebnim vjezbama na temelju dodira dobiva podsvjesna reakcija obrane i napada. To znaci da nemoras razmisljat tipa on je sad ovo pa cu ja ono, vec je podsvjesno i negubis vrjeme na razmisljanje.
I samim time ti je vjestina puno efikasnija i puno se brze savlada. Naravno da ti na ulici ruke nisu u dodiru sa neprijateljevim vec moras uci u njega. Za to pak razne tehnike.
. U wc-u se ulazi u covjeka sve dok ga onesposobis, dok u drugim vjestinama (puno njih) cijelo vrijeme drzis distancu i udaras. Zbog toga WC borbe traju jako kratko.

eisenfaust
03.11.2004., 07:54
Vin Cuger kaže:
... vec je podsvjesno i negubis vrjeme na razmisljanje.

to je upravo ono čega sam se dotaknuo glede "trenutka koji prethodi udarcu".

A što se tiče ovoga "u drugim vještinama držiš distancu i udaraš" pogledaj par rasprava sa onih par sličnih topica. Neki konsenzus je postignut vezano uz borilačke vještine i borilačke sportove. Ne znam u koju kategoriju bi ušao wc, ali mislim da ga uspoređuješ sa sportovima.

hrvoje_1
03.11.2004., 16:52
Za ljigu (sori na prekasnom odgovoru) - zanimljivo pitanje i dijelom je istina, barem utoliko da su crna kimona zbilja korištena u kazalištima, koliko znam, ali realno, ninje su u određenim misijama sigurno morali nositi crna odijela. No također je istina i da su djelovali maskirani u prosjake, trgovce,...Također, u 20.-tom stoljeću, ninjutsu se često vježbao i pod drugim imenima a samim tim su i (radi neotkrivanja javnosti) kimona bila bijela - npr. poznato je da je T. Takamatsu, Hatsumijev učitelj široj javnosti bio poznat tek kao učitelj bo-jutsua (vještine rukovanja dugim štapom). Slike sa njihovih treninga ih također prikazuju u bijelim kimonima.

Za Vin Cugera - onaj link koji si dao nema veze ni sa ninjutsuom, ni sa kuji-kirijem, riječ je o običnom šarlatanu, dapače, jednom od najpoznatijih šarlatana na netu. Inače, kuji-kiri je nešto što se uči/podučava na višim nivoima (starijim učenicima), a radi se o vježbama kanaliziranja energije kroz meditaciju i karakteristične položaje ruku/prstiju.

Vin Cuger
03.11.2004., 17:37
hrvoje_1 kaže:
Za Vin Cugera - onaj link koji si dao nema veze ni sa ninjutsuom, ni sa kuji-kirijem, riječ je o običnom šarlatanu, dapače, jednom od najpoznatijih šarlatana na netu. Inače, kuji-kiri je nešto što se uči/podučava na višim nivoima (starijim učenicima), a radi se o vježbama kanaliziranja energije kroz meditaciju i karakteristične položaje ruku/prstiju.

Pa ako si vidio u knjizi pod Kujikiri pise da ima 9 polozaja ruku i posebno objasnjenje za svakog od njih, sto je najgore na jos dosta web stranica sam vidio iste polozaje ruku. :confused: :confused:

Afrofeet
03.11.2004., 21:26
Vin Cuger kaže:
To znaci da nemoras razmisljat tipa on je sad ovo pa cu ja ono, vec je podsvjesno i negubis vrjeme na razmisljanje. a u kojim drugim sportovima/vještinama se mora razmišljat? pa svagdi se uvježbava da se udarci rade podsvjesno a ne da se misli "sad ću kroše, a sad ću aperkat pa direkt."

hrvoje_1
04.11.2004., 08:37
Vin Cuger kaže:
Pa ako si vidio u knjizi pod Kujikiri pise da ima 9 polozaja ruku i posebno objasnjenje za svakog od njih, sto je najgore na jos dosta web stranica sam vidio iste polozaje ruku. :confused: :confused:

Sam položaj ruku ne znači praktički ništa. On ih je očito prepisao iz knjiga drugih autora, ali ne zna što znače zato što nikad nije učio ninjutsu.
To bi bilo kao da ja napišem knjigu u kojoj navedem Einsteinove formule za relativnost a nemam pojma šta znače.
P.S. neće se dogoditi ništa magično kad staviš ruke u taj položaj, važan je trening prije toga.
P.P.S. stvarno nisam ekspert za to područje i ne bih ti mogao više reći o tome.

Vin Cuger
04.11.2004., 08:52
Afrofeet kaže:
a u kojim drugim sportovima/vještinama se mora razmišljat? pa svagdi se uvježbava da se udarci rade podsvjesno a ne da se misli "sad ću kroše, a sad ću aperkat pa direkt."

Npr. karate, TKD...

Preokreces recenicu. Reakcija na akciju je podsvjesna zahvaljujuci sistema na koji se vjezba.

Vin Cuger
04.11.2004., 08:53
hrvoje_1 kaže:
Sam položaj ruku ne znači praktički ništa. On ih je očito prepisao iz knjiga drugih autora, ali ne zna što znače zato što nikad nije učio ninjutsu.
To bi bilo kao da ja napišem knjigu u kojoj navedem Einsteinove formule za relativnost a nemam pojma šta znače.
P.S. neće se dogoditi ništa magično kad staviš ruke u taj položaj, važan je trening prije toga.
P.P.S. stvarno nisam ekspert za to područje i ne bih ti mogao više reći o tome.

Uvijek ima sarlatana....

SYSTEM
04.11.2004., 11:42
Ako vas zanima, uskoro će na našim stranicama
www.systems-import.com
biti moguće naručiti ninjutsu opremu po povoljnim cijenama. kažete što želite naručit, ostavite simboličnu kaparu i oprema vam stiže za 7-10 dana. Katane raznih veličina i kvaliteta, tabisi (ninja cizme) za dvoransku i vanjsku primjenu, ninja uniforme, kame, sai mačevi itd. Trenutnu ponudu borilačke opreme možete vidjeti na gor navedenim stranicama ali uskoro će toga biti puno više pa ako trebate nešto čega nema, nazovite. Ukoliko vas zanima možete me i nazvati na 098 213 466

Afrofeet
04.11.2004., 21:32
Vin Cuger kaže:
Npr. karate, TKD...

ne trabunjaj gluposti.

satter
05.11.2004., 16:56
Vin Cuger kaže:

Mene je interesiralo koliko su efikasne blokada i dali se te blokade stvarno daju prodati u realnom fajtu. Npr. dobar dio karatista uopce nekoristi karate blokove.

Ima li netko video clipove o ninjutsu, nekakve borbe ili sl.?
-------------------------------------------------------------------------

Jel mi netko moze poblize objasniti sto je to "Kuji Kiri" i dali se uopce poducava u HR Bujinkanu?

Ne bih objasnjavao sto je kuji kiri da nesto ne pogrijesim ali u bujinkan hr se to ne poducava.

satter
05.11.2004., 17:20
Blokovi se ne moraju izvoditi na nacin da ide direktno blok na udarac vec se moze udarac kontrolirati sa blokom koji ide pod drukcijim kutem od udarca.
time se postize da ne primas silu udarca na sebe a opet imas kontrolu napadaca.
ipak je najbitnije prvo izmaknuti tijelo sa pravca napada pa onda nakon toga ide blok, kontra i ...

na pocetku samo blokiras, kasnije blokiras pa udaras a na kraju blok i tvoj kontra udarac idu istovremeno.

sve je stvar koliko je dobra tvoja reakcija i timeing.

satter
05.11.2004., 17:21
ako te bas tolko zanima zasto ne dodjes pogledat trening?

Vin Cuger
05.11.2004., 17:40
satter kaže:

Gledao sam jednput prije cca 1god. Problem je sto je tema treninga uvjek drukcija i onda nevidim kaj se sve radi, osim toga nevolim raditi sa 50 ljudi.

Inace, u ninjutsuu mi se svidja sto je kompletna vjestina prezivljavanja, te to cini vjestinu vrlo interesantnom.

Vin Cuger
05.11.2004., 17:54
satter kaže:
Blokovi se ne moraju izvoditi na nacin da ide direktno blok na udarac vec se moze udarac kontrolirati sa blokom koji ide pod drukcijim kutem od udarca.
time se postize da ne primas silu udarca na sebe a opet imas kontrolu napadaca.
ipak je najbitnije prvo izmaknuti tijelo sa pravca napada pa onda nakon toga ide blok, kontra i ...

na pocetku samo blokiras, kasnije blokiras pa udaras a na kraju blok i tvoj kontra udarac idu istovremeno.

sve je stvar koliko je dobra tvoja reakcija i timeing.

Naravno, vjestina se uci da bi sa manje snage pobjedio neprijatelja puno jaceg od sebe. Nema smisla da blok direktno nasjeda na udarac, vec je silu udarca potrebno preusmjeriti tj. kontrolirati. Ja nisam nikad tvrdio suprotno.
Najefikasniji nacin obrane je napad. Tako Npr. u wing chun obrana i napad su jedno te isto. Naravno, to podrazumjeva da blok u udarac idu u isto vrjeme sto tehnicki vjestinu cini duplo brzom.

E sad za one reakcije sam pricao. WC funkcionira pomocu osjeta dodira.

JoZ@
05.11.2004., 19:13
satter kaže:
ja bi dosel pogledat trening
aj mi se javi na PM sa br. mob. pa da se dogovorimo ak moze

satter
05.11.2004., 23:04
Vin Cuger kaže:
Gledao sam jednput prije cca 1god. Problem je sto je tema treninga uvjek drukcija i onda nevidim kaj se sve radi, osim toga nevolim raditi sa 50 ljudi.

Inace, u ninjutsuu mi se svidja sto je kompletna vjestina prezivljavanja, te to cini vjestinu vrlo interesantnom.

Pa ako si bio i nije te zainteresiralo onda to ocito nije za tebe.
Nije svaka vjestina za svakoga.

A mozes i opet doci pogledati.

A sto se tice kompletnosti vjestine, to je istina.

Mislim da se u hrvatskoj nigdje ne radi s tolikim brojem razlicitih oruzja. A naravno i mnogo ostalih stvari...

Toco1980
08.11.2004., 17:49
E, sa kojim se se točno oružjima vježba u Bujinkanu...?

satter
08.11.2004., 19:05
Boken (drveni mac), hambo(palica cca 100 cm duzine), bo( stap duljine 200 cm), tanto(noz), jitte(nesto slicno pendreku ali ima jos i kukicu sastrane), manriki( lanac duzine ok 1 m s dva mala utega na kraju), tessen(borbena lepeza), yari(koplje), helebarda, ratni cekic, a i postoje neka "tajna" oruzja koja je malo teze opisati pa nebi ulazio sad u to.
U svakom slucaju ima jos podosta toga.

satter
08.11.2004., 19:06
i naravno nozevi za bacanje i surikeni. :)

Toco1980
08.11.2004., 20:26
:misli: Dosta davno sam vidio neku sliku, nešto u smislu što sve ninja nosi (mislim da je bilo u nekom časopisu, ne sjećam se točno, davno je to bilo).... Uglavnom na podu ispred tipa bilo poslagano sve moguće i nemoguće ... razni mačevi, noževi, štapovi, naginate, kusarikame, šurikeni i još masa toga čemu ne znam naziv..... Pa sam zato pitao čisto iz znatiželje. (BTW gledao sam i jednu demonstraciju ninjutsua na Memorijalu Si-Fu Veljko Matoković....)....

satter
10.11.2004., 09:03
Da to na demonstraciji su bili momci iz bujinkana.

Toco1980
10.11.2004., 17:16
satter kaže:
Da to na demonstraciji su bili momci iz bujinkana. To znam... Mene samo zanima koji su kriteriji dodjele stupnjeva (već je bilo o tome)... Je li u Bunjinkanu postoji neki program polaganja za stupnjeve ili se radi "odokativno"?

satter
11.11.2004., 00:38
stvar je razlicita od dojoa do dojoa.
to kako soke daje te visoke dane nemam pojma.
valjda on ima neka svoja mjerila.
a u bujinkanu je sistem takav da si za svako sljedece zvanje vezan vremenski i naravno zavisi od učestalosti odlazaka na seminare i treninge i od razvoja tvoga znanja.
nije odokativno ali nije ni striktno propisano.
puno faktora je u igri.

satter
11.11.2004., 00:40
Zaboravih.

Zna se koja oruzja i koje tehnike i na koji nacin moras savladati da bi dobio pojedino zvanje.

Znaci nije odokativno.
Ali kazem to je tako u nas a za vanka neznam.

Toco1980
16.11.2004., 14:54
satter kaže:
Zaboravih.

Zna se koja oruzja i koje tehnike i na koji nacin moras savladati da bi dobio pojedino zvanje.

Znaci nije odokativno.
Ali kazem to je tako u nas a za vanka neznam. Koliki je prosjek vremena potrebnog da se dođe do crnog pojasa (1.dan)...?

satter
16.11.2004., 19:02
pet godina je najbrze u nas sta ja znan da je neko dosa do 1 dan.
inace sedan osan do deset

apop
23.11.2004., 14:00
dakle, može li mi netko reći razliku po i do koje su esencijalne za ninpo(duhovni oblik ninjutsua)?

a rostohar je kompleksaš 1.klase. znam ga samo 11godina! )

apop
23.11.2004., 14:02
ali stoga zlatko, koji je manji kompleksaš i veći profesionalac, vježba na velesajmu! utorkom i četvrtkom! te seminari!

apop
23.11.2004., 14:05
ali to je naravno genbukan iliti "mjesto gdje se okupljaju profesionalci u borilačkim i ratničkim vještinama!"

bujinkan je u raspadu!(čim je dao onom kompleksašu 13.dan!)

Toco1980
23.11.2004., 15:03
apop kaže:
bujinkan je u raspadu!(čim je dao onom kompleksašu 13.dan!) :eek: Što stvarno?...

apop
23.11.2004., 15:13
da. i uskoro će svi činovi biti revidirani!
stoga će i roustić-na cestu- :D

inače što se tiče tradicije, drago društvo, rosti je rekao svom vlastitom učitelju-dadi Tešiću da nema što tražiti u njegovoj školi!
a na jednom seminaru u njemačkoj se je čak rosti predstavio kao- dadin učitelj!

inače taj bujinkan u zagrebu je najveća SEKTA moguća! i to sekta od jednog murjaka! koji je toliko paranoičan da piše dosijee o svakom pripadniku ninjutsua u hrvatskoj! taj rostić je lud! :bljak:

Toco1980
23.11.2004., 15:54
Dakle čini se još jedan McDojo.... :rolleyes:

eisenfaust
24.11.2004., 07:52
Ne bih uopće ulazio u strukture Bujinkana itd, no fascinantna je činjenica da Rostohar od 1986! do današnjih dana uspijeva od pukog čitanja knjige, steći 13 od mogućih 15 majstorskih stupnjeva.:eek: , dakle, unutar samo 20 godina rada.
Mislim da sam već prije na nekom postu naveo, ali ponovno molim da se ispravi netočan navod; u razdoblju s kraja 90-ih ('97, '98) Rostohar i Majehem nosili su oboje 5. Dan. U rasponu od niti punih osam godina R. iluminira do 13. Dan-a!
A još veći biser je postao (ne sjećam se točno tko, ali da bi se donekle obrazložili svi ti Dan-i) da Hatsumi daje stupnjeve kako bi i dalje stimulirao dotične. Pa vat'd'fak! Pa valjda čovjeka koji uopće dođe do nekog majstorskog nivoa ne treba više mamiti slatkišima!

Toco1980
24.11.2004., 11:55
To mi je stvarno sumnjivo (to sa danovima)....

Naime, znam da je npr. u Koichi Tohei, koji je u Aikidu jedini čovjek koji službeno ima 10.dan, 30-ak godna (ako izuzmemo nekoliko godina koje je proveo u Kini za vrijeme drugog svjetskog rata) trenirao kod Osnivača kao uchi-deshi (učenik koji živi u dojo-u sa učiteljem i trenira "od jutra do sutra"), pa se može reći da je opravdano dobio tako visoki rang. Ali da netko u razdoblju od nekoliko godina bude promaknut za toliko dan-stupnjeva, a samo na temelju knjiga, video-kaseta i jednog-dva odlaska u Japan.....Hm....

eisenfaust
24.11.2004., 12:01
Ne razumijemo mi te stvari dragi Toco :rolleyes:

hrvoje_1
24.11.2004., 16:45
eisenfaust kaže:
Ne razumijemo mi te stvari dragi Toco :rolleyes:

Naravno da ne razumiješ/te.

Samo zašto napadate i vrijeđate ljude koje ne poznajete, kao ni njihov rad?

Ovako: iz poštovanja prema spomenutom instruktoru, želim odgovoriti što kraće jer kontekst u kojem se spominje je kranje uvredljiv i ne želim u tom istom kontekstu (kojeg on ne zaslužuje, dapače!) razvlačiti njegovo ime u javnosti - a vi sami biste trebali znati da je to u najmanju ruku nekulturno, a i kukavički, s obzirom da te osobe ne sudjeluju u raspravi.

Pacijentu koji se predstavlja kao apop nemam što poručiti osim da bi njemu trebala jedna drugačija poduka.

Međutim, (za početak) dovoljno je reći da ću upozoriti admina na činjenicu da koristiš imena trećih osoba koje ne sudjeluju u raspravama na forumu, a također bi trebao znati da za ovakve vrste vrijeđanja mogu kontaktirati i tvog instruktora Z.M., jer vjerujem da bi moje mišljenje, a ako baš hoćete, i mišljenje D.R.-a, cijenio uvijek prije nego tvoje. Mi se znamo duže i bolje nego što pacijenti poput tebe mogu misliti. To vrijedi i za ostale, koji smatraju da odmah trebaju napadati ovaj ili onaj klub, a ne znaju cijelu priču.

P.S. nisi ni ti anoniman kao što misliš, pa razmisli o tome.

Eisenfaust - što ti, molim te, znaš o tome kako je netko učio? Par knjiga kažeš? Spomenuti majstor ima više treninga, krvi i znoja prolivenog no što ti možeš skupiti u 3 života (kao da bi ti to nešto značilo). Par putovanja u Japan kažeš? Koliko ti putovanja brojiš? O čemu pričaš?

Moliš da ti se objasni...Vas trojica "znalaca" ne zaslužujete da se vama išta objašnjava. "Zaslužio" si to automatskim ocjenjivanjem nečega, prije no što si tu istu stvar upoznao. Ok, onda zadrži tvoje mišljenje, nema se tebi šta objašnjavati. Je, mi smo sekta, najgora, buuu...

Svi ostali, koji se možda pitaju kome vjerovati, neka se pitaju i dalje. To se zove odrastanje i to bi pravi ratnici trebali biti u stanju - odlučivati svojom glavom.

Toco - što reći za tebe - razočarao si me (stvar moje pogrešne procjene), s obzirom na to kako olako povjeruješ svemu što ti netko kaže.

Dajte prvo pogledajte sebe, iskreno i kritički, prije nego idete napadati bolje od sebe.

Iz poštovanja prema spomenutoj osobi, kako rekoh, ne želim više komentirati ništa.

Vidio sam puno majstora, a ovaj o kojem je riječ je jedan od najboljih koje sam vidio.

BAŠ me briga, što luzeri misle o meni ili o nekom od mojih. Svi zainteresirani za nastavak vrijeđanja, mogu pokušati nastaviti uživo.

apop
24.11.2004., 17:28
Mislim da sam već prije na nekom postu naveo, ali ponovno molim da se ispravi netočan navod; u razdoblju s kraja 90-ih ('97, '98) Rostohar i Majehem nosili su oboje 5. Dan. U rasponu od niti punih osam godina R. iluminira do 13. Dan-a!
A još veći biser je postao (ne sjećam se točno tko, ali da bi se donekle obrazložili svi ti Dan-i) da Hatsumi daje stupnjeve kako bi i dalje stimulirao dotične. Pa vat'd'fak! Pa valjda čovjeka koji uopće dođe do nekog majstorskog nivoa ne treba više mamiti slatkišima!

sve točno!
ali novac se veliki obrće u bujinkanu! Sensei Hatsumi je jedan od najbogatijih ljudi u Japanu!
ima čak i svoju privatnu kliniku!
a pojaseve iznad 10.dana je uveo kada mu je ponestalo masne love od 10.dana koje je podijelio po svijetu, a između ostalog i Rostiću!

moram dodati, da se u genbukanu test za šesto čulo polaže sa pravim, japanskim mačem!)

apop
24.11.2004., 17:39
a da su ljudi kompleksaši sektaši u bujinkanu/hrvatska -dokazuje upravo Hrvoje!
pa on se prijeti-!
jer on ne-zna da je Rostić protjerao svog vlastitog učitelja, a sa time se Rostić odrekao i svoje vlastite tradicije i Ninjutsua!
a još se Rostić gura na Seminarima kao učitelj-Dade Tešića! malo mu fali samokritičnosti! :lol:

Jer Dado Tešić je svjetski priznati majstor!
A odmah iza njega u hrvatskoj je- sensei Zlatko Majhen!
a Rostić bi se sa svojom paranojom i dosijeima o Zlatku i o svim pripadnicima genbukana trebao stvarno-hospitalizirati!)

Paragalactic
24.11.2004., 17:46
Ja mislim da bi trebalo napravit test za ninđe za kajjaznam - šesti dan, di moraš maznut pedeset kvadrata biber crijepa a da gazde ne skuže jer se ninđa dobro šulja...
Onda za sedmi dan da zadaća bude preguravanje u redu u elektri na dan kad legnu penzije.
I tak...

Toco1980
24.11.2004., 17:54
hrvoje_1 kaže:
Toco - što reći za tebe - razočarao si me (stvar moje pogrešne procjene), s obzirom na to kako olako povjeruješ svemu što ti netko kaže. Znam, znam.... ne volim kad razočaram ljude.... :( .... Pokazalo se da kada netko govori jedno, a netko drugi suprotno onom prvom, na kraju ispadne da je istina negdje u sredini. Zato sve što ljudi kažu uzimam s određenom dozom rezerve...

Činjenica je da o ninjutsu-u ne znam mnogo (nisam ni tvrdio da znam). Zato najčešće pitam ako mi nešto nije jasno.

Ovo što sam rekao što se tiče danova..... Nisu mi poznati kriteriji po kojima se u Bujinkanu dijele zvanja, ali sam primjetio da se u velikoj većini vještina 10 dan dobiva vrlo, vrlo rijetko. OK, možda je to u Bujinkanu malo drugačije (zapravo i je drugačije...)

Da se razumijemo, meni nije cilj vrijeđati nikoga (nadasve poštujem čovjeka koji se dugo bavi borilačkim vjštinama), ali smatram da se nečije majstorstvo ne mjeri po broju danova koje nosi već stvarnim znanjem i umijećem....

eisenfaust
24.11.2004., 18:23
za hrvaća

dakle, dečko ja sam naveo samo neke činjenice (neke sa samoga sajta bujinkana) s kojima sam manje-više upoznat, a ti mi nisi ponudio niti jedan argumentirani odgovor kojime bi se one potvrdile ili ne. Stoga govori manje iz strasti, a više iz pameti.

Stoga, eto vrlo konkretno i objasni molim te: ako su 98 oboje nosili 5. Dan kako, po kojemu ključu R. danas nosi 13. Dan. Fakat ne znam. Koji su uopće kriteriji davanja visokih stupnjeva (samo bez slatkiša molim)

Vin Cuger
24.11.2004., 20:37
za opapa:

Inace, 200kn uopce nije puno za trening i to nije mlaćenje para. Ja trening placam 400kn i nije mi niti malo žao tih para. Da samo znas koliko se vani naplacuje...
Koliko ti placas kod Z.M-a?
Kakva je uopce razlika izmedju B-kana i G-kana?

satter
24.11.2004., 22:21
OK. Vidim da ste se raspisali odkad sam zadnji put bio.
Hrvoje, u pravu si totalno zato necu ponovno raspravljat o tome ciji je tata jaci od cijeg tate.
Sto se tice deana rostohara i tih dosjea to je samo jos jedan mit kojeg je neznam tko izmislio. Deana genbokan kao takav uopce ne interesira. Njega interesira bujinkan i on vodi "dosjee" o nama koji kod njega treniramo. Ti dosjei su jedina baza podataka u bujinkanu i postoje da bi se objektivno mogao pratiti napredak ucenika, njegova redovitost dolazaka na treninge i seminare.
Sto se tice hatsumi sokea, taj covjek je od Pape Ivana Pavla 2 dobio priznanje za promicanje ljudskih vrijednosti u svijetu.
Inace to je jedini majstor borilackih vjestina koji je ikad dobio takvo priznanje od pape u povijesti katolicke crkve.
AKo mi ne vjerujete posaljite mi mail na PM pa vam posaljem slike.
I da, soke je imao svoju privatnu kliniku prije nego sto se poceo baviti ninjutsuom.

Osobe iz genbokana ne poznajem, njihove majstore ne poznajem i zato o njima ne mogu nista reci.

Al cinjenica da ovako napadaju druge majstore borilackih vjestina dovoljno govori o njima i o njihovom egu.

Opet vam kazem, ako nekoga interesira neka dodje vidjeti trening i sam zakljuci.

A to da smo sekta je istina, ako pod sekta mislis da smo jako bliski i da se smatramo dobrim prijateljima, i da smo svakome kod nas trenira spremni pomoci i na treningu i izvan treninga.
Mislim da je to ionako jos jedna od bitnih stvari kod borilackih vjestina.

satter
24.11.2004., 22:26
E da, sto se tice zvanja.
Da li je uopce bitno koje zvanje tko ima.
Jel mislite da zvanje povecava vase sanse u realnoj borbi?
Zasto vas to tolko interesira?
Soke dodjeljuje visoka zvanja po nekoj svojoj procjeni, ja stvarno neznam koji su mu kriteriji i apsolutno me ne zanima.
Ne treniram radi zvanja i to je to.

Paragalactic
24.11.2004., 22:33
Jel netko od vas ninđi radi ko krovopokrivač? Pa da trenira pentranje po cijeli dan?

satter
24.11.2004., 22:37
Apop, ovaj tvoj fluorescentni potpis ionako dovoljno govori o tvojoj potrebi za paznjom.
HA!

satter
24.11.2004., 22:46
e da bujinkan je u raspadu, zato i moramo traziti vecu dvoranu jer nas je previse pa vise i ne stanemo u ovu nasu! (ima nas oko 50 po treningu)

Yasser
24.11.2004., 23:00
hrvoje_1 kaže:
Naravno da ne razumiješ/te.

Samo zašto napadate i vrijeđate ljude koje ne poznajete, kao ni njihov rad?

Ovako: iz poštovanja prema spomenutom instruktoru, želim odgovoriti što kraće jer kontekst u kojem se spominje je kranje uvredljiv i ne želim u tom istom kontekstu (kojeg on ne zaslužuje, dapače!) razvlačiti njegovo ime u javnosti - a vi sami biste trebali znati da je to u najmanju ruku nekulturno, a i kukavički, s obzirom da te osobe ne sudjeluju u raspravi.

Pacijentu koji se predstavlja kao apop nemam što poručiti osim da bi njemu trebala jedna drugačija poduka.

Međutim, (za početak) dovoljno je reći da ću upozoriti admina na činjenicu da koristiš imena trećih osoba koje ne sudjeluju u raspravama na forumu, a također bi trebao znati da za ovakve vrste vrijeđanja mogu kontaktirati i tvog instruktora Z.M., jer vjerujem da bi moje mišljenje, a ako baš hoćete, i mišljenje D.R.-a, cijenio uvijek prije nego tvoje. Mi se znamo duže i bolje nego što pacijenti poput tebe mogu misliti. To vrijedi i za ostale, koji smatraju da odmah trebaju napadati ovaj ili onaj klub, a ne znaju cijelu priču.

P.S. nisi ni ti anoniman kao što misliš, pa razmisli o tome.

Eisenfaust - što ti, molim te, znaš o tome kako je netko učio? Par knjiga kažeš? Spomenuti majstor ima više treninga, krvi i znoja prolivenog no što ti možeš skupiti u 3 života (kao da bi ti to nešto značilo). Par putovanja u Japan kažeš? Koliko ti putovanja brojiš? O čemu pričaš?

Moliš da ti se objasni...Vas trojica "znalaca" ne zaslužujete da se vama išta objašnjava. "Zaslužio" si to automatskim ocjenjivanjem nečega, prije no što si tu istu stvar upoznao. Ok, onda zadrži tvoje mišljenje, nema se tebi šta objašnjavati. Je, mi smo sekta, najgora, buuu...

Svi ostali, koji se možda pitaju kome vjerovati, neka se pitaju i dalje. To se zove odrastanje i to bi pravi ratnici trebali biti u stanju - odlučivati svojom glavom.

Toco - što reći za tebe - razočarao si me (stvar moje pogrešne procjene), s obzirom na to kako olako povjeruješ svemu što ti netko kaže.

Dajte prvo pogledajte sebe, iskreno i kritički, prije nego idete napadati bolje od sebe.

Iz poštovanja prema spomenutoj osobi, kako rekoh, ne želim više komentirati ništa.

Vidio sam puno majstora, a ovaj o kojem je riječ je jedan od najboljih koje sam vidio.

BAŠ me briga, što luzeri misle o meni ili o nekom od mojih. Svi zainteresirani za nastavak vrijeđanja, mogu pokušati nastaviti uživo.

ps. jedino me čudi da je trebalo da bi do zaključka koji si ovdje iznio trebalo tek da se «pikne» u tvoje vode..no, dobro ljudi pomalo shvaćaju kakvi se anonimni luzeri i s kojom svrhom ovdje skupljaju…ja mogu samo jednu stvar ovdje reći..i to kao majstor W.C.-na, koji poznaje relativno dobro Majhena i slabo Rostohara..da bez obzira na međusobne razmirice istih..da se jako dobro zna važnost, meritornost i znanje majstora Rostohara i da ga svaki ozbiljniji poznavaoc borilačkih vještina itekako cijeni…eto, toliko… :W

apop
25.11.2004., 19:35
onda moraš naći sve njegove foto-stripove!
te sve njegove textove za različite časopise-pisane u 3.licu -O samome sebi! :lol: :"hrabri dejan je izdržao sve ove godine,uprkos.."
a ja i moji prijatelji smo mislili da je to pisao neki njegov učenik koji ga jako cijeni- kao ovi sektaši ovdje: "vesela" "ne-samokritična" "topla" "obitelj" :lol: ,
ali istina je, da je dejan sve textove o samome sebi(a većina ih je o njemu) -Pisao on sam u 3.licu!

hmm..pitam se, da li svaki praktičar treninga borilačkih vještina polaže i dan-samokritičnosti? :vidiga: :lol:

Shoki
25.11.2004., 20:15
a jeste u kurcu
Spajdermen je jači od Betmena!!!!
I gotovo.
:flop:

Afrofeet
25.11.2004., 21:33
satter kaže:
E da, sto se tice zvanja.
Da li je uopce bitno koje zvanje tko ima.
Jel mislite da zvanje povecava vase sanse u realnoj borbi?
Zasto vas to tolko interesira?
Soke dodjeljuje visoka zvanja po nekoj svojoj procjeni, ja stvarno neznam koji su mu kriteriji i apsolutno me ne zanima.
Ne treniram radi zvanja i to je to.
Evo da se priključim raspravi. Evo gore navedeno je jedino točno. Ko mala djeca ste. Ovaj ima 16. dan ovaj 56. u jebote strašno. Smiješno. Ko da je to bitno. ja bi to izbacio najrađe.
Zato više ne volim ni TKD ni aikido ni karate ni judo ni ništa što ima veze s kimonima i pojasevima zbog ovakvih spika.
Lijepo obučem svoje kratke hlačice BEZ POJASA i odem na trening bez razmišljanja jel moj majstor ima 2. ili 3. dan. pa da si mislim možda bi bilo otić bolje kod onog drugog trenera jer on ima 5. dan. svašta

satter
25.11.2004., 23:21
Afro. pametno receno.

Na ulici gospodo zvanja nista ne znace, a ako trenirate borilacke trebali bi znati da su one prvenstveno nastale koa metoda samoobrane od bolje naoruzanih, jacih i privilegiranijih.
Bitno je samo prezivljavanje!

satter
25.11.2004., 23:23
Apop, zanima me zasto si se ti tako uhvatio deana.
Dok tebe nije bilo raspravljalo se samo o borilackoj vjestini, tu i tamo bi se spomenuo soke ali nitko nije spominjao imena.
Al ti je dean "opalio" curu pa si ljubomoran ili sta?

hrvoje_1
26.11.2004., 12:29
Yasser kaže:

ps. jedino me čudi da je trebalo da bi do zaključka koji si ovdje iznio trebalo tek da se «pikne» u tvoje vode..no, dobro ljudi pomalo shvaćaju kakvi se anonimni luzeri i s kojom svrhom ovdje skupljaju…ja mogu samo jednu stvar ovdje reći..i to kao majstor W.C.-na, koji poznaje relativno dobro Majhena i slabo Rostohara..da bez obzira na međusobne razmirice istih..da se jako dobro zna važnost, meritornost i znanje majstora Rostohara i da ga svaki ozbiljniji poznavaoc borilačkih vještina itekako cijeni…eto, toliko… :W

Ja ne sudjelujem često u raspravama na forumu, niti ga čitam čak redovno, u tome je stvar. Mislim da znam na koje rasprave misliš, ali ja nisam mjerodavan da komentiram wing chun, zato nije bilo moje da se miješam.

Ali ako me već pitaš, evo, reći ću svoje mišljenje - (i dalje pod pretpostavkom da si ti "onaj koji mislim da jesi" ;) moram reći da te definitivno razumijem u nekim stvarima, kada pojedinci koji NISU postigli NI BLIZU onome što je postigla osoba koju vrijeđaju, to je smiješno i, u najmanju ruku, nekorektno.

Tvoja odanost tvom učitelju tebi (a i njemu) ide na čast i to je nešto što se rijetko viđa. No vrijeđanja do kojih je dolazilo u tim raspravama mi se nisu svidjele, mada možda ti iz svojeg kuta gledanja znaš više informacija i drugačije reagiraš jer je to tvoja osobna stvar, slično kao i ja sada.

P.S. umjesto da se cijeni ljude poput tvog ili mog instruktora (ili drugih stvarno dobrih instruktora, naravno da ih ima još), kod kojih ljudi iz cijele Hrvatske a i iz inozemstva dolaze radi učenja...nađu se pacijenti koji im nisu ni do gležnjeva, a ne do koljena, pa pljuju. Smiješno, jadno, a i bezobrazno.

Dalje, tu se javlja situacija, da ljudi koji su praktički početnici (mislim na pojedince sa foruma, ne na druge majstore) gledaju na nekog tko je svjetlosnim godinama ispred njih (ne (samo) po zvanju već (važnije), po znanju i ugledu u, kako i sam kažeš, zajednici bor. vještina, i pitaju se: "Kako je on mogao tako daleko doći? Hm...Ma tu nešto smrdi. Mora da je on nekoga prevario. Jer čim ja nisam u stanju doći tako daleko, mora da je to neka muljaža, mora da je to nemoguće!". Umjesto da prihvate činjenicu da je netko stvarno dobar u nečemu.

No, ispravit ću sam sebe - pravi ljudi koji znaju cijeniti pravu stvar, cijenit će ih. Ostali ih nisu ni zaslužili.
I bolje je da iz dobrih klubova odlaze svakakve spodobe, njima tamo nije mjesto.
I tu nema potrebe za pričom više.

Pozdrav!

apop
26.11.2004., 13:36
ma da, slažem se. Dean nije bitan.
ali je koristan jer je užasno smiješan! :lol: :lol:
na ulici odlučuje vještina a ne Sensei! :lol:
Hatsumi & Tanemura su oba majstori i biznismeni! pa šta?
Tko ne-zna raditi ono što znaju oba, taj zna samo 1/2!
jer Hatsumi je osim svega-i vrhunski prevarant!( uvesti još dana koji se masno plačaju! :lol: )
a to je bit Vještine! biti vrhunski prevarant! -samo početnici to ne-znaju!
i onda lakomi kompleksaši-NEKA ZAGRIZU! I NEKA PLATE!
a kad održe seminar sa 13.danom-onda je to najveći Hatsumijev vic! (Hatsumi najviše od svega cijeni smisao za humor!! : jednom starom čiči je dao 7.dan-samo zato što je taj stari čiča rekao svojoj unuci da mu zavine prst u omote gyaku pred svima-i on je pao na pod!)
Hatsumi je umirao od smijeha -i dao mu 7.dan!

a tek da vidite cijene "dana"!
Nitko nije spomenuo cijenu-10.dana! a kamoli 13.dana!
siguran sam da se da provjeriti na netu ili poslati mail u bujinkan hombuo dojo-da se pita-koliko dođe 13.dan! to su desetine hiljada dolara!!
neka neko provjeri-pa da svi znamo-koliko košta biti kompleksaš:)

ja bih predložio-da se napravi sistem-povećavanja kurca-za svaki dan-za po 1cm!
(sa reklamom: nakon nekog vremena, učinit će vam se da vam se ***** povečava svaki dan- :lol: )
npr: 13.dan=13.cm dužine! :lol:
tako da psi veselo laju: "gazda!" gazda!"
jer ipak se samo pojasevi i gazde- cijene na Ninjutsu! slušajte samo Hrvoja! hmm...što to govori?

hrvoje_1
26.11.2004., 13:41
Toco: ok. U svakom slučaju, nisam trebao tebe svrstati u isti koš sa apop-om, ispričavam ti se zbog toga. No ne nasjedaj tako lako svemu što čuješ bez provjere.
P.S. da se razumijemo, niti tebe, niti ikog drugog ja ne pokušavam uvjeriti u nešto. Samo kažem da nešto nije istina i da su neki likovi materijali za proučavanje. I ne očekujem da mi vjeruješ. Samo računam na tvoju (ili bilo čiju) mogućnost prosudbe, vlastitom glavom.
Već sam to rekao i stvarno me MRZI ponavljati, ali neke stvari ipak možda i vrijedi ponoviti - vjerujte svojim očima, srcu, pameti...a ne drugima, bar u ovakvim situacijama. Drugim riječima, vidi sam pa formiraj mišljenje. Ljudi koji ulažu puno truda i napora u nešto,bar to zaslužuju (ne govorim u svoje ime), da netko ne ide pričati gluposti o njima, bez ikakve provjere.
Mada (a i to sam rekao), čak i da na kraju neke analize čovjek kaže: "Ma to je shit, ništa to ne valja..." meni to i dalje ne mijenja moje čvrsto uvjerenje, zato što znam kako sam do njega došao.

Eisenfaust: nisam ja za tebe ni dečko, ni hrvać. No svejedno, pacijent apop i ti niste isti, pa i tebi kažem što i Tocu, nisam vas trebao svrstati u isti koš sa njim. Malo si drzak u tonu, pa mislim da i dalje ja nisam dužan tebi išta objašnjavati, ali reći ću nešto iz vlastite želje, tebi i svim ostalima:

Bujinkan rangiranja NEMAJU VEZE sa rangiranjima u ostalim vještinama.
Točka, završena priča. Svako uspoređivanje sa aikidom, ovim, onim...nema smisla u tom slučaju.
Nema strogih pravila, nema strogih programa, zato što zvanja NISU VAŽNA osim što se daju kao znak učitelja učeniku, da učitelj vidi i primjećuje njegov napredak. O zvanjima ljudi iz Bujinkana misle (uvjeravam) vas puno manje nego što se ovdje priča.

Pitaš kako je moguće da je netko tako brzo napredovao? Moguće je, jer ulaže OGROMNI trud i napor. Kako to ne vidiš?

To što je on prije par godina imao isto zvanje kao netko drugi a sad ima neko više, uopće nije čudno i nema nikakvog drugog uzroka nego u činjenici da se on jako trudi(o). A nijedno zvanje nije tražio, već su mu sva dodijeljena ili ih je položio. Vidio sam i sam kako ga svjetski stručnjaci cijene, a još važnije, vidio sam ga kako radi i ZNAM da je dobar.

Toliko.

hrvoje_1
26.11.2004., 13:47
Za pacijenta apopa:

bolestan si, pa ti opraštam. No, možeš mi se javiti na private ako mi želiš nešto objasniti. Ili se možemo jednom i sresti, pa mi tad možeš pokušati reći.

Ja završavam s komunikacijom s tobom preko foruma, a ti se javi, nemoj biti stranac.

apop
26.11.2004., 14:09
pa tko je uopće komunicirao sa tobom "hrvoje" zvani dean?
:lol: pa ti si prezauzet vučenjem svoje vlastite pseće kućice! :lol:
hoćeš li ti deane odrediti ovim ljudima kako se trebaju ponašati prema tebi? malo si pre-uvredljiv jer si kompleksan, deane! :cool:

eisenfaust
26.11.2004., 14:13
...a apop se negdi gadno opržio u B-kanu...:D

ako veliš da sistem stupnjevanja nema veze sa bilo kojim drugim sportom i vještinom onda bi mogli, da izbjegnu nedoumicu, uvesti jedinstven sustav i nazivlje.

Jer ako ti nakon npr. 6. Dan-a treba barem 6 god. rada da bi uopće mogao pristupiti polaganju za 7. Dan, tada ako interpoliraš svo vrijeme do 13. Dan-a... a recimo da je dosta vremena...

u jako malo vještina ili sportova postoji još manje ljudi koji uopće nose 10. Dan, a tim više što se bave time 50-60 god. istom pa vjerojatno otuda može izaći mala konfuzija