PDA

View Full Version : Čvarci - kamo su nestali?

stranice : [1] 2

loodi
11.02.2009., 20:30
Inače sam iz Slavonije pa volim čvarke. Nema boljih od Slavonskih... No sve više se prodaju uvozni po 120 do 160 kuna, no tome izgleda dolazi kraj, čovjek iz Slavonskog Broda patentirao slavonske čvarke.
http://www.sbonline.net/vijesti/clanak1001-3019.htm

Odmah skočili Slovenci i kažu - čvarci su njihov proizvod.
Nema više čvaraka po 140 kuna - to njih žulja :)

Inače - volite li čvarke?

Francesca
11.02.2009., 22:02
Ne volim, ali volim Galovićek kulin :cerek:

polly
11.02.2009., 22:04

o da :klopa:
ali ne slavonske :zubo:

Martinn
11.02.2009., 23:48

Upravo tako, slavonski se uglavnom ne stišću, pa su premasni.

Deedy
11.02.2009., 23:51
Upravo tako, slavonski se uglavnom ne stišću, pa su premasni.

Gotovo sam pa Slavonac (umalo) :D
ali ne volim debele masne čvarke, već samo ove protisnute... skviiiiiz van...

Inače, odličan naslov topica.... haha :lol:

Magor
12.02.2009., 07:21
"E, sada se u priču o čvarcima pojavljuju i Slovenci. Čim su u novinama pročitali kako je Galović patentirao slavonske čvarke odmah su se oštro usprotivili. Slovenci tvrde kako su čvarci zajednička europska baština a ne hrvatska odnosno slavonska."

U ovom slučaju se slažem sa Slovencima. Čvarci su poznati u cijeloj srednjoj Europi, pretpostavljam da u cijeloj Europi.
U Mađarskoj također oni su dobro poznati i imaju ogromnu tradiciju. Uz kobasice/slanine/šunke čvarci su pravo nacionalno/seljačko jelo.

sis
12.02.2009., 08:09

i ja. moraju biti tanki slani i dobro istisnuti

solar
12.02.2009., 08:19
i ja. moraju biti tanki slani i dobro istisnuti

takozvani zagorski :klopa:

Tinach
12.02.2009., 08:23
mogu pojest koji (dobro stisnuti) čvarak. ali definitivno otkidam na domaču paštetu od čvaraka :klopa:

ta.ja
12.02.2009., 12:06
Ne možete tvrditi da su čvarci slavonski proizvod. Koliko ja znam, čvarci se rade u bilo kojem području Hr gdje se kolju svinje. Kod nas (okolica Rijeke) se zovu ocvirki. Osobno ih nisam nikad probala, ali svi moji u familiji ih jedu. Ne kupujemo ih, nego se uvijek jedu naši proizvodi.

Donata
12.02.2009., 12:27
Inače sam iz Slavonije pa volim čvarke. Nema boljih od Slavonskih...

Uf, sad idemo na regionalnu podjelu, pa se budemo svađali jesu li bolji zagorski ili slavonski .. :D
Volim čvarke, ali ne te slavonske. Zagorski čvarci za mene!

Patkica_ST
12.02.2009., 14:26
Mene zanima zašto su na cijeni gotovo kao i pršut? :confused:

agent
12.02.2009., 14:57
Mene zanima zašto su na cijeni gotovo kao i pršut? :confused:

zato jer se raja ne buni! a cijena masti (kg) je ispod 20 kn!

murtela
12.02.2009., 15:12
Čitala sam članak o tome ( mislim da je bilo iće i piće al nisam sigurna) i ne sjećam se sad detalja ali neki proizvođač čvaraka je pričao o tome kako danas svinje nisu onako masne kao nekad pa ima manje čvaraka i time su i skuplji.

polly
12.02.2009., 15:16
danas svinje nisu onako masne kao nekad pa ima manje čvaraka i time su i skuplji.

da, malo se napredovalo u uzgoju, a i u prehrani
masna svinja kak nekad nije nikom interesantna, jer ne daje ona samo špek za čvarke nego još puno ostalog "otpada"
a i danas se bolje iskorištavaju svi dijelovi pajceka u proizvodnji, pa i zato fali čvaraka na tržištu
te, dobar dio stanovništva danas više nema nikakve familije ili poznatih na selu koji uzgajaju svinje samo za vlastitu potrošnju pa da bi im poklanjali čvarke
i tako samo spali na skupe industrijske čvarke :tuzni:

Magor
12.02.2009., 16:24
Čitala sam članak o tome ( mislim da je bilo iće i piće al nisam sigurna) i ne sjećam se sad detalja ali neki proizvođač čvaraka je pričao o tome kako danas svinje nisu onako masne kao nekad pa ima manje čvaraka i time su i skuplji.

Da, tako je. Apsolutno točno.

Baš zbog toga napravim čvarke kući. Susjedi obožavaju mirise. :D

Magor
12.02.2009., 16:46
/\ /\ /\

kući = kod kuće :o:D

poznanik
12.02.2009., 17:05
glupo je da se itko ima za buniti oko čvaraka kada ih cijela regija proizvodi. nisu ovi zaštićeni kao "čvarci" već "slavonski čvarci".

Štrikalica
12.02.2009., 18:30
ali ne volim debele masne čvarke, već samo ove protisnute... skviiiiiz van...

daaa.. onak kad su spljošteni i skoro pa u pločicama..i kad se osjeti dimljeno meseko u njima.. :cerek:

al ih je teško naći..barem meni.

meni čak i ne smeta kad su djelomično masni..samo ne volim kad su svi onak one kocke gnjecave masti..

x-type
12.02.2009., 18:36
ne moraju bit ubitačno istisnuti, ali one neistisnute ne volim. nerijetko su takvi i žilvai, a žilav čvarak je najgori mogući čvarak. isto tako mrzim blijede čvarke, koliko god ukusni bili. mora se dodati optimalna količina mlijeka da poprime onu crvenkastu boju. ne valja niti previše mlijeka da su pretamni, to je još gore. to je jedno od rijetkih jela kod kojih mi je izgled vrlo bitan :)

Deedy
13.02.2009., 00:02
daaa.. onak kad su spljošteni i skoro pa u pločicama..i kad se osjeti dimljeno meseko u njima.. :cerek:

al ih je teško naći..barem meni.

meni čak i ne smeta kad su djelomično masni..samo ne volim kad su svi onak one kocke gnjecave masti..

U mom kvartu (ist sajd of taun) frajer radi dobre čvarke... prilično jeftine. I furt friške, pa to je dobro za uzrujat' se! :rofl:
Dostavim pol kg gratis na zahtjev u krugu od 3 km...

buky1
13.02.2009., 07:07

ček ček, kakve veze ima dimljeno meso s čvarcima :blink:

ima kod mene čvaraka ni ćuko neće da ih jede! :lol:

Štrikalica
13.02.2009., 08:02
ček ček, kakve veze ima dimljeno meso s čvarcima :blink:

ima kod mene čvaraka ni ćuko neće da ih jede! :lol:

ma znam mehaniku izrade čvaraka, al meni se (vjerojatno) čini kod tih spljoštenih, da unutra naletim i na male komade suhog meseka.. znaš ono, kao kod špeka: bijelo-crveno :D

možda je čisto psihološki.. :confused:

zajebi ćuku, jest će :hekla:

@deedy - thnx

buky1
13.02.2009., 08:12
znači čvarci se rade od sježe slanine netom oderane sa svinjinih leđa. Ti komadići mesa ostanu na slanini ako se ne očisti dobro. Isto tako može ostati o komadića kože koja bude jako tvrda

Emericzy
13.02.2009., 08:15
Znam da je to danas nepopularno hvaliti -- ali ti slovenski industrijski čvarci su izvrsni. Zovu se Ocvirki i ima ih u Mercatoru u okruglim plastičnim teglicama. Naprosto nisma vjerovao kad sam probao -- prvi industrijski čvarci koje sam probao da su stvarno fini. Ove Galovićeve nisam probao i samo se nadam da su tu negdje po kvaliteti sa Slovencima. Nadam se da će mu projekt uspjeti.

polly
13.02.2009., 08:35
Znam da je to danas nepopularno hvaliti -- ali ti slovenski industrijski čvarci su izvrsni.

nemam problema sa nacionalnošću pojedinog jela, ali ti čvarci nisu ni blizu izvrsnosti
bolji su od raznolikog smeća kaj ih nazivaju čvarcima, samo to
dobrim dijelom su od sala a ne od špeka

deedy, di su ti friški i fini?

Emericzy
13.02.2009., 08:38
nemam problema sa nacionalnošću pojedinog jela, ali ti čvarci nisu ni blizu izvrsnosti
bolji su od raznolikog smeća kaj ih nazivaju čvarcima, samo to
dobrim dijelom su od sala a ne od špeka

Čvarci se i rade od sala. Špek ja više dodatak nego sirovina.

buky1
13.02.2009., 09:16
Kakvog sad sala? Prave se od debele leđne slanine. One od sala kad se istope bacimo kokošama!

Evo proslogodišnjih:

http://www.index.hr/video/film.aspx?id=5787

Juraj2
13.02.2009., 09:37
Čvarci se i rade od sala. Špek ja više dodatak nego sirovina.

nemoj se šaliti, neko od mladjih bi te mogao shvatiti za ozbiljno.
od sala mozes raditi salenjake

polly
13.02.2009., 09:38
Kakvog sad sala? Prave se od debele leđne slanine. One od sala kad se istope bacimo kokošama!

ma nemaš ti pojma
isto kao niti ja
:rofl:

nemoj te od sala bacat kokoškama, lijepo ih spakiraj i skupo prodaj pravim znalcima
kila krivih čvaraka u mercatoru je 140 kn, ovi od sala bi iši i skuplje, pa ti vidi što bi ti se više isplatilo :D

solar
13.02.2009., 09:46
ja bi sad čvarke :mabel:

danci1980
13.02.2009., 09:48
Joj obožavan jist ocvirki. Pogotovo ki su doma parićani.

Štrikalica
13.02.2009., 10:08
znači čvarci se rade od sježe slanine netom oderane sa svinjinih leđa. Ti komadići mesa ostanu na slanini ako se ne očisti dobro. Isto tako može ostati o komadića kože koja bude jako tvrda

e, pa to je onda to :)

viš da moji okusni pupoljci ne fulavaju kad se dokopaju fine papice :D ..znala sam da ima nekog mesa unutra..

btw. ja sam u Billi kupila dobre čvarke pred par mjeseci..

buky1
13.02.2009., 10:20
http://i174.photobucket.com/albums/w118/buky1/Cvarci.jpg

Deedy
13.02.2009., 10:24

Naravno da imaju i mesnatih dijelova... i to o-ho-hooooo... :)

Istočnije od Pešćenice... za popiz* istočno. :D

No, velim... za neke Gastro persone ne bi mi bio bed... Toliko budu vrući u tom kartonskom škarniclofnu da ga skroz omaste... ono... ne treba čovjek grijanje u autu... uz to preporučam štogod friškog sira (zrnastog kažete?)...

i to je to... dobar tek.. :D

Štrikalica
13.02.2009., 10:32
Toliko budu vrući u tom kartonskom škarniclofnu da ga skroz omaste... ono... ne treba čovjek grijanje u autu... uz to preporučam štogod friškog sira (zrnastog kažete?)...

i to je to... dobar tek.. :D

Vrući? :confused:

Deedy
13.02.2009., 10:35
Vrući? :confused:

Da. Tek napravljeni stignu u tu mesnicu.

Osjećaš miris? :mig:

(mislim, znaš kako se spravljaju čvarci?? na početku su vrući... krava nije ljubičaste boje i te fore) :D hehe

Emericzy
13.02.2009., 11:11
Vi ste iz gospodske riti ispali, kako bi rekla moja pokojna baka. Govorite o novovjekim metroseksualnim čvarcima. Normalni tradicionalni čvarci nisu cilj sami po sebi nego kolateralni (kako se to danas veli) proizvod pri crvrljenju masti, a mast se ne cvrlji od špeka nego od sala. Druga je stvar što se onda ubaci i malo mesnate slanine da čvarci, kad ih već spremaš za jelo, budu ukusniji.

Raditi čvarke samo od mesnatog špeka je kao raditi hladetinu od krtog mesa. Naravno, može se i bude ukusna, ali koja je poanta? Kužiš, kao da umjesto kolača sa šlagom jedeš samo šlag.

Apropos slovenskih industrijskih čvaraka -- nađi mi neke druge industrijske čvarke koji su podnošljivi, a kamo li dobri kao slovenski Ocvirki iz Mercatora. Koja ti je to mudrost ustanoviti da ti, recimo, ujna radi bolje čvarke od slovenske mesne industrije? Nemoj uspoređivati kruške i jabuke samo zato da sjebeš Emericzijev post.

Deedy
13.02.2009., 11:17
Nemam ništa protiv nekoliko varijanti istog jela...

salo, špek, malo mesa.... :ne zna:

jest ću ono što više volim, ono što mi više odgovara.... call it what you want, baby, I just call it love..

Emericzy
13.02.2009., 11:20

jest ću ono što više volim, ono što mi više odgovara.... call it what you want, baby, I just call it love..

I malo crnog piva uz to...

Deedy
13.02.2009., 11:38
I malo crnog piva uz to...

To te smeta ili što?

Kad malo razmislim, uzet ću konjak.
Tebi u čast. I to baš konjak. Sviđa mi se riječ, više nego piće.

Tinach
13.02.2009., 11:42
Da. Tek napravljeni stignu u tu mesnicu.

Osjećaš miris? :mig:

(mislim, znaš kako se spravljaju čvarci?? na početku su vrući... krava nije ljubičaste boje i te fore) :D hehe

auuuuu..ja znam sve o vrućim čvarcima. Posljedica toga je da znam sve i o tome kak je kad cijelo popodne sjediš na wc-u s lavorom u krilu i kuneš i sebe i čavrke i svinju i mesara.

Deedy
13.02.2009., 11:43
auuuuu..ja znam sve o vrućim čvarcima. Posljedica toga je da znam sve i o tome kak je kad cijelo popodne sjediš na wc-u s lavorom u krilu i kuneš i sebe i čavrke i svinju i mesara.

ouch...

pravit ću se fini (kao da se nisam poderao od smijeha čitajući ovo)

Žao mi je, žao.. :(

polly
13.02.2009., 12:27
............ Govorite o novovjekim metroseksualnim čvarcima. .
loš pokušaj izvlačenja :kava:

............ Apropos slovenskih industrijskih čvaraka -- nađi mi neke druge industrijske čvarke koji su podnošljivi, a kamo li dobri kao slovenski Ocvirki iz Mercatora.
imaš baš u merkatoru industrijske, daleko bolje čvarke od tih slovenskih

polly
13.02.2009., 12:28
..

drugačiji okus, drugačiji miris, drugačiji izgled, drugačija tekstura,....i na kraju svega daleko brže se kvare nego čvarci od špeka

buky1
13.02.2009., 12:43
Ljudi moji pogledajte malo ovu sliku:!: :

http://www.hrphotocontest.com/data/gallery1/1340/9380.jpg

Salo se nalazi unutar svinje od rebara pa dole prama dupetu. Ovdje je oderano.
Slanina je sve okolo, mesnata se ostavlja za sušenje a od leđne se režu čvarci i topi mast. I salo se topi, ali se ne reže na dimenziju čvaraka od slanine 2x2x2 nego se reže da bude otp. ko pola kutije cigareta. Čvarci od sala budu fuj i sa jedne strane imaju nešto što izgleda ko spržena folija.

EDIT: Možda ipak i nije oderano, slabo se vidi

Dlapek
13.02.2009., 13:08
Ljudi moji pogledajte malo ovu sliku:!: :

http://www.hrphotocontest.com/data/gallery1/1340/9380.jpg

Salo se nalazi unutar svinje od rebara pa dole prama dupetu. Ovdje je oderano.
Slanina je sve okolo, mesnata se ostavlja za sušenje a od leđne se režu čvarci i topi mast. I salo se topi, ali se ne reže na dimenziju čvaraka od slanine 2x2x2 nego se reže da bude otp. ko pola kutije cigareta. Čvarci od sala budu fuj i sa jedne strane imaju nešto što izgleda ko spržena folija.

EDIT: Možda ipak i nije oderano, slabo se vidi
A kaj s onim iza?

Štrikalica
13.02.2009., 13:14
Vi ste iz gospodske riti ispali, kako bi rekla moja pokojna baka. Govorite o novovjekim metroseksualnim čvarcima. Normalni tradicionalni čvarci nisu cilj sami po sebi nego kolateralni (kako se to danas veli) proizvod pri crvrljenju masti, a mast se ne cvrlji od špeka nego od sala. Druga je stvar što se onda ubaci i malo mesnate slanine da čvarci, kad ih već spremaš za jelo, budu ukusniji.

Raditi čvarke samo od mesnatog špeka je kao raditi hladetinu od krtog mesa. Naravno, može se i bude ukusna, ali koja je poanta? Kužiš, kao da umjesto kolača sa šlagom jedeš samo šlag.

.

Isuse i Kriste, na ovom je pdf-u dio ekipe opasniji od lokalnog ogranka Al-Qa'ide :rofl:

U tri dana najebala sam tri puta.. Prvo zbog viške pogače, a onda nadalje :D

Dajte se malo opustite ljudi, nitko vas nije imenovao Svećenicima Hrama Originalnog Recepta / Nadbiskupije Uvrijeđenog Čvarka.... :D

@Deedy - auuuu :klopa: : cure joj sline :, ma znam da su u startu vrući, ali kao gradski jado tako rijetko imam priliku uopće doći do takvih naših staaarih finih klopa... a da ih se dokopam odmah friško ispod peke? To mi se još nije desilo :) ...barem ne otkad su mi umrli baka i deda, Slavonci.. :(

Štrikalica
13.02.2009., 13:16
Jedno konstruktivno pošto vidim da se dosta kužite - je li itko probao napraviti čvarke doma, u stanu? Jasno, manju količinu..ali je li izvedivo?

Deedy
13.02.2009., 13:26
@Deedy - auuuu :klopa: : cure joj sline :, ma znam da su u startu vrući, ali kao gradski jado tako rijetko imam priliku uopće doći do takvih naših staaarih finih klopa... a da ih se dokopam odmah friško ispod peke? To mi se još nije desilo :) ...barem ne otkad su mi umrli baka i deda, Slavonci.. :(
:(
nije nemoguća misija, kao što već rekoh
Jedno konstruktivno pošto vidim da se dosta kužite - je li itko probao napraviti čvarke doma, u stanu? Jasno, manju količinu..ali je li izvedivo?

Kuća, terasa... plinski štednjak... jest!
(isto tako je moguće i u stanu... nego da je moguće- al ono, miris.. i to)

Moji su iz Srijema, tako da.... ja sam prvi u familiji ispod 80 kg.. :zubo:

Deedy
13.02.2009., 13:29
drugačiji okus, drugačiji miris, drugačiji izgled, drugačija tekstura,....i na kraju svega daleko brže se kvare nego čvarci od špeka

Ovo zadnje mi je potpuno irelevantno, s obzirom da si više volim priuštiti nešto što pojedemo u dan, dva, negoli da stoji 2 tjedna, pa da mislim na rok valjanosti neke mesne tvorevine...
Više volim za koji tjedan otići po novu količinu, opetovano frišku. :cerek:

Štrikalica
13.02.2009., 13:48
Kuća, terasa... plinski štednjak... jest!
(isto tako je moguće i u stanu... nego da je moguće- al ono, miris.. i to)

Moji su iz Srijema, tako da.... ja sam prvi u familiji ispod 80 kg.. :zubo:

Stan, balkon veličine mačjeg zahoda.. :zubo:

Još sam Kućnom savjetu na popisu za odstrijel od afere "Ajvar-2004." :zubo:

Emericzy
13.02.2009., 14:25
To te smeta ili što?

Kad malo razmislim, uzet ću konjak.
Tebi u čast. I to baš konjak. Sviđa mi se riječ, više nego piće.

Nema frke. Ti pij što tebi pašem a ja ću crno pivo. Recimo Velebitsko. Bijeli kruh. I dobre čvarke. Možda malo luka ili turšije. (Inače mrzim bijeli kruh, ali uz čvarke mi je najbolji.)

Emericzy
13.02.2009., 14:27
loš pokušaj izvlačenja :kava:
Ne znam zašto to misliš.

imaš baš u merkatoru industrijske, daleko bolje čvarke od tih slovenskih
Koje? One švapske? Ti su mi bez teka. Druge nisam vidio.

Emericzy
13.02.2009., 14:31

Naravno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I nema finijih. Jedino nekome bude zlo od mirisa. Zna biti dosta intenzivan. Ali čvarci... vrući... Isuse, za poginut.

Ali moraš paziti; čvarke se lako zajebe brzinom, prevelikom temperaturom itd.

Emericzy
13.02.2009., 14:37

:rofl: Razumijem te u potpunosti. Mi smo malo pomalo odustali od pothvata koji utječu na susjedstvo. :) Sad pokušavam još nagovoriti ženu da napravimo Kimchee, a ona veli da će nas susjedi ubit. Ja velim da meni to ne bazdi, a ona kaže, nije važno što je tebi, nego što je susjedima...

Dlapek
13.02.2009., 14:47
Stan, balkon veličine mačjeg zahoda.. :zubo:

Ja sam morala promijeniti kvart nakon akcije "Bakalar- jelo naših baka " !

polly
13.02.2009., 15:06
Ja sam morala promijeniti kvart nakon akcije "Bakalar- jelo naših baka " !

ja mogu kuhat kaj god oću
trule čarape, automobilske gume,......sve to moja suseda odozdol nadmaši :zubo:
najgore je kaj akcije nakuhavanja ima oko 3 u noći, nedavno mi je pas dobio živčani slom jer je mislila da je požar pa nas je redom sve išla budit, a ovoj samo izgorio biskvit tak da je dim sukljao kroz prozor

glede čvaraka
naravno da se mogu napraviti i na šparetu u stanu
samo što čvarci jako smrde dok se rade, ona početna faza je stvarno ružna
i dobar špek je teško nabaviti, znaju ponekad biti jako žilavi bez obzira na dobar postupak i prešanje, nisus sve pasmine svinja baš za sve dobre

solar
13.02.2009., 15:08
moji starci maju kuhinju s balkonom.. uglavnom kad su bili mlađi i zdraviji (kolesterol i sl.) čvarke smo redovito cvrljili na balkonu :D

Deedy
13.02.2009., 15:10
Nema frke. Ti pij što tebi pašem a ja ću crno pivo. Recimo Velebitsko. Bijeli kruh. I dobre čvarke. Možda malo luka ili turšije. (Inače mrzim bijeli kruh, ali uz čvarke mi je najbolji.)

A, ok. Nismo se razumijeli onda prije... valjda.

Crno pivo it is! :)

Emericzy
13.02.2009., 16:31
ja mogu kuhat kaj god oću
trule čarape, automobilske gume,......sve to moja suseda odozdol nadmaši :zubo:

Dok se nisam preselio, imao sam ispod sebe susjeda koji je redovno oko 6-7 ujutro kuhao nešto što je mirisom podsjećalo na strvinu... blagi užas. Prvo, neshvatljivo rano kuhanje -- oboje su bili penzioneri, drugo taj miris...

Mislim da je to što su kuhali bilo dobro za premazivanje vrhova strelica, kao kurare...

Sva sreća da smo pobjegli od tamo.

Deedy
13.02.2009., 16:37
Dok se nisam preselio, imao sam ispod sebe susjeda koji je redovno oko 6-7 ujutro kuhao nešto što je mirisom podsjećalo na strvinu... blagi užas. Prvo, neshvatljivo rano kuhanje -- oboje su bili penzioneri, drugo taj miris...

Mislim da je to što su kuhali bilo dobro za premazivanje vrhova strelica, kao kurare...

Sva sreća da smo pobjegli od tamo.

Nije ništa kuhao! :kava:

:D

čvarci, vratite se na čvarke... pustimo sad ko je kome najvie zasmrdio u susjedstvu ;)

polly
13.02.2009., 17:42
Dok se nisam preselio, imao sam ispod sebe susjeda koji je redovno oko 6-7 ujutro kuhao nešto što je mirisom podsjećalo na strvinu... .

fileki, prva voda :zubo:

deedy, zločest si :tuctuc:

Emericzy
13.02.2009., 20:25
Nije ništa kuhao! :kava:

čvarci, vratite se na čvarke... pustimo sad ko je kome najvie zasmrdio u susjedstvu ;)

:lol::lol:

agent
13.02.2009., 20:38
volim čvarke koji imaju i malo mesa sastrane!

domar
02.10.2010., 16:21
Znate što su čvarci, kad se špek topi ostane mast i ostaci koji se lagano prešaju i kad se ohlade - to su čvarci.

zadnjih 10 godina nisam jeo čvarke, možda tu i tamo, u laboratorijskim količinama

Kad se sjetim nekih davnih dana, kada su čvarci bili ono zadnje u frižderu što bi se jelo,

frknuli bi nosom, uzeli glavicu luka, narezali kruha, čvarke pred sebe i nas par bi se najelo i pripremilo za dobru rakiju, koje opet više nema, gemišt, pivu...

Gledam po dućanima, kila čvaraka od 70 - 100 kn. kila,

jbg. pa kavijar je jeftiniji, gdje su nestali čvarci,

sad bi za njih dao ne znam koliko, samo da se podsjetim mladosti, ali ove iz dućane neću iz principa, jbg. ko da ih je ruski robot radio,

čvarci moraju biti lagano hruskavi, sa malo masti u sebi, slani s šmekom po luku, neki su stavljali i jabuku dok se pripremaju,

nije mi jasno, gdje su nestali čvarci?

Krkimir
02.10.2010., 16:30
a sada Zagorci to čuvaju za sebe? :kokice:

Sigurna
02.10.2010., 16:31
Ja imaaaaaaaaaaaaaaaaaaam....:p prijatelja koji ih doma kuha....i još tople mi donese, mmmmmmmmmmmm...pa sa lukom i bijelim kruhom, jao!

Sigurna
02.10.2010., 16:33
a sada Zagorci to čuvaju za sebe? :kokice:

Otkad je to (samo) zagorski specijalitet? :eek:

Inspektor Dane
02.10.2010., 16:54
Kriva je industrija biljnih ulja i margarina (i domaće i strane) koje agresivno vrše marketinšku kampanju zadnjih 30tak godina da je svinjska mast zlo i da je loša za zdravlje.

A i sve manje ljudi živi na selu pa se bavi sa uzgojem prasaca.
A bome i već stasaju novi klinci koji su narasli na McShit fastfoodu i sve im je fuj :raspa:

Inače primjetih istina stidljivo nutricionisti lagano počinju pričat da sv. mast i nije tolko loša koliko se priča, naravno u razumnim količinama.

kumek
02.10.2010., 17:27
Na žalost sve je manje nekadašnjih masnih svinja a sve više mesnih koje imaju relativno malo špeka. Industrija prasaca je velika, veliki je i uzgoj ali tip svinja je sada drugačiji. Mast se na žalost više ne koristi toliko a špek se cijeni samo da je što više crven. Inače u mesnici u Zaprešiću prošli tjedan kila čvaraka 80 kuna dragi moji prijatelji. Nije da ih se ne traži. Inače u slavoniji oko dana republike ih ima kolkio želiš. Nije baš tako strašna situacija. Zato u Mađarskoj gdje sam sada...raj na zemlji čvaraka svih vrsta i oblika, cijena kile oko 30 kn.

Ivy_x
02.10.2010., 20:23
Mi smo složili svoje :) Jako, jako zadovoljni. Perfektni, jako stisnuti, odlični. Ali, kod nas ima u Vajdinim mesnicama njihovih čvaraka, ful neloših, po 33 kune kila rinfuza (kupila baš u petak za čvarkeše), a ima i pakirano po pola kile, oko 20 kuna.

Krkimir
02.10.2010., 20:37
kod nas ima u Vajdinim mesnicama njihovih čvaraka, ful neloših, po 33 kune kila rinfuza
a gdje to? :kokice:

Sigurna
02.10.2010., 20:54
a gdje to? :kokice:

Samo po cijeloj Hrvatskoj. :rolleyes:
Gugl je i tvoj prijatelj.

legica21
02.10.2010., 22:12
ja ih jedem svake godine :cerek:

Slavonija :cerek:

alapača
02.10.2010., 22:32
kak nema čvaraka? :confused:
ima čvaraka kolko oš :ne zna: eno ih u metrou u jankomiru stoje preko puta soje :D

polly
03.10.2010., 00:00
.... Ali, kod nas ima u Vajdinim mesnicama njihovih čvaraka, ful neloših, po 33 kune kila rinfuza (kupila baš u petak za čvarkeše), a ima i pakirano po pola kile, oko 20 kuna.

oprosti, ali ti su valjda najgori na cijelom tržištu
grozni za vidjet a još gori za pojest :zabranjeni smajlić:
najmanje špeka ima u njima

Krkimir
03.10.2010., 00:24
a gdje u Zagrebu ima za kupiti dobrih čvaraka po normalnoj cijeni? :ne zna:
(i da su istisnuti do kraja, a ne da zagrizem pa da se van cijedi mast)

polly
03.10.2010., 00:32
po normalnoj nigdje
moj zadnji dobar ulov je bio u sparu, mislim da se firma zove mesoprodukt ili nekaj tome slično, uglavnom počinje sa meso***, čvarci su u ovalnoj posudi, 90 i koja kuna
no kako je ulov bio prije mjesec dana, moguće da više i nisu tak fini

Ivy_x
03.10.2010., 01:21
oprosti, ali ti su valjda najgori na cijelom tržištu
grozni za vidjet a još gori za pojest :zabranjeni smajlić:
najmanje špeka ima u njima

:mig: ma sve pet. Ne kažem ja da su ti čvarci vrhunac gurmanluka, ali su - jeftini. I zbilja nisu nejestivi, a ne bih rekla ni loši, kad ih recimo usporedim s nekim drugim brendovima, koje sam kupovala po 100 i više :eek: kuna. Ništ bolji ni lošiji. Čak dapače, odlični su za ono kaj meni treba, slasne čvarkeše.

Sjetila sam se da i Kiš ima čvarke :lol: Njegovi su oko 120 kuna, ali vrijede. Mesnice ima u Čakovcu, Prelogu i Donjem Kraljevcu.

Inače mi se čini da baš svaka mesnica ima svoje čvarke, samo treba ući i pitati, a mnogi daju i za probati.

ivo-medo
03.10.2010., 07:42

kod galovića u vlaškoj preko puta petrove crkve su super čvarci:)

nick78
03.10.2010., 10:02
:mig: ma sve pet. Ne kažem ja da su ti čvarci vrhunac gurmanluka, ali su - jeftini. I zbilja nisu nejestivi, a ne bih rekla ni loši, kad ih recimo usporedim s nekim drugim brendovima, koje sam kupovala po 100 i više :eek: kuna. Ništ bolji ni lošiji. Čak dapače, odlični su za ono kaj meni treba, slasne čvarkeše.

Sjetila sam se da i Kiš ima čvarke :lol: Njegovi su oko 120 kuna, ali vrijede. Mesnice ima u Čakovcu, Prelogu i Donjem Kraljevcu.

Inače mi se čini da baš svaka mesnica ima svoje čvarke, samo treba ući i pitati, a mnogi daju i za probati.

Ma ne mogu čvarci vrijedit 120 kn, to je totalna budalaština.

Može se otić malo po selima u vrijeme kolinja, i imati malo sreće da netko još uzgaja stare masnije vrste svinja i kupiš materijal za peć čvarke po 20-30 kn po kili i sam napraviš čvarke doma u većem loncu.

Ivy_x
03.10.2010., 10:51
Ma ne mogu čvarci vrijedit 120 kn, to je totalna budalaština.

Može se otić malo po selima u vrijeme kolinja, i imati malo sreće da netko još uzgaja stare masnije vrste svinja i kupiš materijal za peć čvarke po 20-30 kn po kili i sam napraviš čvarke doma u većem loncu.

Pa "materijal" možeš kupiti i u mesnici. Ali pitanje je bilo gdje kupiti čvarke, a ne kako sam napraviti :)

nick78
03.10.2010., 11:32
Pa "materijal" možeš kupiti i u mesnici. Ali pitanje je bilo gdje kupiti čvarke, a ne kako sam napraviti :)

Pa i ne možeš kupit u svakoj mesnici, jer danas jako malo uzgajaju normalne masne svinje.

A gdje kupiti, ja isto nisam našao ništa jestivo ispod 80 kn za kilu, a često i ovi od 120 ili više kuna su koma.

Sigurna
03.10.2010., 12:37
E kako je dobro nekad ne biti gradsko dijete :).

kumek
03.10.2010., 12:51

Bolje je napraviti i još ti mast ostane, nema pečenih jaja do onih pečenih na domaćoj masti. A bogami nit kotlovine ili peke.

Adaminfo
03.10.2010., 13:45
Nestali??pa gdje ti živiš....evo im opet sezone....čvarci,sol,luk, kruh mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Ivy_x
03.10.2010., 13:48
nema pečenih jaja do onih pečenih na domaćoj masti. A bogami nit kotlovine ili peke.

:top: pravi gurman :cerek:

meemoo
03.10.2010., 15:41
kod nas u slavoniji stalno ima cvaraka, jos kad su topli :D i rakije ima :S

kumek
03.10.2010., 16:09
kod nas u slavoniji stalno ima cvaraka, jos kad su topli :D i rakije ima :S
E tako je, još rakija bogu fala....pa to je bolje od sexa....

štemajzl
03.10.2010., 18:00
Ja svojevremeno kupio u mesnici Francek na Trešnjevačkom.
Bili oko 70 čn/kg.

domar
03.10.2010., 19:26
Koliko treba špeka, slanine za kilu čvaraka,

napravit ću ih sam,

ne bi trebala biti nauka,

nekad smo doma pravili čvarke, ali bilo je to u doba I.B.Mažuranić!:mig:

Emericzy
04.10.2010., 09:01
Na Utrinskoj tržnici kod Rođe. (A mislim da Rođo ima štandove još ponegdje, uključivo Dolac.) Više nego solidni čvarci. A Rođo ima dobre i druge stvari, kobasice i to...

Shoki
04.10.2010., 09:39
ja bi čvarakaaaaaa sa ajvarooooom :(
sad sam gladan

judolino
04.10.2010., 11:00
Na Utrinskoj tržnici kod Rođe. (A mislim da Rođo ima štandove još ponegdje, uključivo Dolac.) Više nego solidni čvarci. A Rođo ima dobre i druge stvari, kobasice i to...

Jebo te patak, pa i ja tamo kupujem!
Češnjovke su ful okej, po toj cijeni ne možeš kupiti bolje kobase za kuhanje (a mogu se i dosušiti).

Nego, zna li tko gdje se može kupiti dobrog sirovog špeka (da ne vuče na koncentrat)? Uz malo trude, eto i masti i friških čvaraka (a od friških boljih nema).

alapača
04.10.2010., 14:17
rođo bezkonzervansni rođo?

Emericzy
04.10.2010., 14:29
Ne znam za to, ali to je Rođo kome je, kako mu piše na natpisu, "Hrvatska u srcu, a kulin u želucu".

alapača
04.10.2010., 14:42
kod nekog rođe na dolcu kupuje moja majka jer on navodno nema konzervanse u mesnim prerađevinama.
a valjda nema dva rođe na dolcu :D

judolino
04.10.2010., 14:53
kod nekog rođe na dolcu kupuje moja majka jer on navodno nema konzervanse u mesnim prerađevinama.
a valjda nema dva rođe na dolcu :D

Evo, baš sam sad maznuo jednu Rođinu češnjovku... Milina!

twisted.x.siste
04.10.2010., 15:01
Srećom, moj je otac strastveni mesojed pa svake godine sa svojom muškom družinom priprema šunkice, kobasice, i ČVARKE koji su moj favorit. Kako za 2 mjeseca trebam roditi, taman i doba "koljevine" kad se rade čvarci, rekla sam da mi u rodilište ne dolaze bez vrećice čvaraka :raspa:

sasa80
04.10.2010., 19:55
Znate što su čvarci, kad se špek topi ostane mast i ostaci koji se lagano prešaju i kad se ohlade - to su čvarci.

zadnjih 10 godina nisam jeo čvarke, možda tu i tamo, u laboratorijskim količinama

Kad se sjetim nekih davnih dana, kada su čvarci bili ono zadnje u frižderu što bi se jelo,

frknuli bi nosom, uzeli glavicu luka, narezali kruha, čvarke pred sebe i nas par bi se najelo i pripremilo za dobru rakiju, koje opet više nema, gemišt, pivu...

Gledam po dućanima, kila čvaraka od 70 - 100 kn. kila,

jbg. pa kavijar je jeftiniji, gdje su nestali čvarci,

sad bi za njih dao ne znam koliko, samo da se podsjetim mladosti, ali ove iz dućane neću iz principa, jbg. ko da ih je ruski robot radio,

čvarci moraju biti lagano hruskavi, sa malo masti u sebi, slani s šmekom po luku, neki su stavljali i jabuku dok se pripremaju,

nije mi jasno, gdje su nestali čvarci?

:confused::confused::confused:

nestali??

pa u kojim se ti to gastro krugovima krećeš??

nisu nigdje nestali, dapače evo ih uskoro, oko dana republike:mig:

Komar22
04.10.2010., 20:59
čvarki..:lux:

ta.ja
05.10.2010., 09:16
Da odgovorim na pitanje - gdje su nestali čvarci/ocvirki = kamo i sve ostale mesne prerađevine od svinjetine - sve je otišlo u kuki, gleda se samo zarada, a ne kvaliteta. Ocvirki, panceta, kobasice - sve je ista priča, nažalost.

Srećom, u štali su dva klempota, tako da će ocvirki biti upravo onakvi kakvi trebaju biti

Zenabr1
08.10.2010., 07:46
na žalost na dolcu ih ima po 70kn,i nisu baš nešto

maalena
08.10.2010., 09:46
čvarci da su tako skupi?!
kod nas se još održavaju kolinja/svinjokolje i prave hrpetine čvarake koje jedemo par dana dok su "friški" a kasnije im se samo pseto veseli :facepalm:

Zenabr1
08.10.2010., 15:09
kod nas se još održavaju kolinja/svinjokolje i prave hrpetine čvarake koje jedemo par dana dok su "friški" a kasnije im se samo pseto veseli :facepalm:

možeš ih i nama poslati,kad imaš viška,i mi ćemo se veseliti.:mig::cerek:

Emericzy
08.10.2010., 16:04

Vau-vau. Vau-vau.

Krkimir
08.10.2010., 16:17
prebolesno je da kila čvaraka košta više nego kila pršuta :ne zna:

maalena
08.10.2010., 16:47
Vau-vau. Vau-vau.

:lol::lol::lol: uz nogu!

ivo-medo
08.10.2010., 16:48
prebolesno je da kila čvaraka košta više nego kila pršuta :ne zna:

zakon ponude i potražnje:kava:

Kladi
08.10.2010., 21:44

ovdje mi mirišu slavonski čvarci.

ne želim uvrijediti slavonce, ali moram nešto reći....nikad nisam bila ponuđena slavonskim čvarcima a da mogu reći da su mi baš po ukusu:(
slavonski čvarak je specifičan ali nije mi to to. obzirom da se tamo tuku velike količine svinja i ima se puno posla nekako mi se čini da se premalo pažnje posvećuje izradi čvaraka. debeli, nejednaki....svakakvi

još jednom se ispričavam slavoncima:)

maalena
08.10.2010., 22:31
ovdje mi mirišu slavonski čvarci.

ne želim uvrijediti slavonce, ali moram nešto reći....nikad nisam bila ponuđena slavonskim čvarcima a da mogu reći da su mi baš po ukusu:(
slavonski čvarak je specifičan ali nije mi to to. obzirom da se tamo tuku velike količine svinja i ima se puno posla nekako mi se čini da se premalo pažnje posvećuje izradi čvaraka. debeli, nejednaki....svakakvi

još jednom se ispričavam slavoncima:)

imaš dobar nos :D

čvarci su kakve ih tko napravi (mislim na veličinu), mi ih ne prešamo a ja uvijek biram one sitnije.

neki dodaju mlijeko dok se tope, neki ne - iskreno ne znam koja mu je svrha :ne zna:

Magor
09.10.2010., 07:17
neki dodaju mlijeko dok se tope, neki ne - iskreno ne znam koja mu je svrha :ne zna:

Pomoću mlijeka čvarci ljepše porumene.

Mlijeko dodati samo na kraju pečenja!

Emericzy
09.10.2010., 08:49
Mnogi stavljaju i luka.

Elich San
09.10.2010., 08:57
nije baš točno da slavonci prave masne, debele, nejednake čvarke, barem ne u mome kraju.
mi ih prešamo , i većina ljudi u mom kraju ih preša( možda starije generacije ne jer su navikli na masne čvarke, i slaninu sapunjaru :D).
mlijeko se stavlja kako već netko reče pri kraju pečenja da bi čvarci dobili lijepu rumenu boju.

uh, sad sam gladna i ne mogu dočekat svinjokolju i čvarke:rofl:

mokry
09.10.2010., 09:23
Vidio sam jučer u CC1, pokraj Interspara, Mavrović ima svoj štand sa svojim proizvodima među kojima su i čvarci. Cijena im je 50kn, ali mislim da ne za kg, nego za pakiranje (a ne čini mi se baš veliko :D). Pa ako nekog zanima...

Kladi
09.10.2010., 18:01
nije baš točno da slavonci prave masne, debele, nejednake čvarke, barem ne u mome kraju.
mi ih prešamo , i većina ljudi u mom kraju ih preša( možda starije generacije ne jer su navikli na masne čvarke, i slaninu sapunjaru :D).
mlijeko se stavlja kako već netko reče pri kraju pečenja da bi čvarci dobili lijepu rumenu boju.

vjerujem ja tebi, al ja do sada nisam imala sreće sa slavonskim čvarcima.

mlijeko ne stavljam jer se čvarci prebrzo ovlaže. duže su hrskavi pečeni bez mlijeka, malo su svjetiliji, točno no to s nijansama mi ne smeta.

mafri
12.10.2010., 08:36
Ajme da mi je cvaraka... :klopa:
Moram mami rec da ide po mesnicama trazit salo svinjsko i nek napravi......

Cthulhu
15.10.2010., 06:45
Moja baza za jutarnju kavu svaki dan pravi svježe čvarke.

Kad god hoćemo čvaraka, dobijemo gratis uz kavu. :p

okusnipupoljčić
15.10.2010., 07:13
molim vas, objasnite neznalici kako se čvarci prešaju. :cerek:

x-type
15.10.2010., 19:13
Ajme da mi je cvaraka... :klopa:
Moram mami rec da ide po mesnicama trazit salo svinjsko i nek napravi......
špek, a ne salo. mi znamo kupit, ima po supermarketima, neka sića po kg. uglavnom za lovu za koju bi kupio kilu čvaraka si možeš kupiti tog špeka za zimsku zalihu čvaraka za cijelo susjedstvo. i dobri su, nisu ništa lošiji od onih od domaćeg špeka.

molim vas, objasnite neznalici kako se čvarci prešaju. :cerek:
:confused:
iscvrljiš ih i stisneš u ovakvoj (http://www.ritosa.com/katalog/slike/presa-za-cvarke.jpg)preši

mafri
15.10.2010., 21:16
špek, a ne salo. mi znamo kupit, ima po supermarketima, neka sića po kg. uglavnom za lovu za koju bi kupio kilu čvaraka si možeš kupiti tog špeka za zimsku zalihu čvaraka za cijelo susjedstvo. i dobri su, nisu ništa lošiji od onih od domaćeg špeka.

iscvrljiš ih i stisneš u ovakvoj (http://www.ritosa.com/katalog/slike/presa-za-cvarke.jpg)preši

Ma spek,malo sam se zeznula..:ne zna:

okusnipupoljčić
15.10.2010., 21:20
to što se prodaje po supermarketima je bolje ne kupovati.
mesar mi je rekao da treba čekati 12.mjesec kad se prodaju NAŠE svinje s dovoljno masnoće da bi čvarci uopće mogli biti kvalitetni.

hvla. to je nešto kao preša za krumpir.

ZgSash
15.10.2010., 21:27
ta presa je smece

inace , dobre cvarke sam nasao na placu kod autobusnog kolodvora
bas onakve kakve volim: dobro spresani, kao daska , s komadicima mesa
sad mi je zao kaj nisam kupio 10 kila

Elich San
15.10.2010., 21:28

u taqkvoj preši prešaš ako imaš viška vremena i živaca, a ako nemaš onda prešaš u preši ručne izrade a koja se sastoji od bubnja stare veš mašine, na koji je navaren dugačak navoj i na to dođe okrugla, teška ,drvena ploča koja se šarafi po tom navoju ovisno o tome koliko tanke želiš čvarke. :D

izgleda otprilike ovako http://paprika.com.hr/popup_image.php?pID=893 samo u puuuuuno većem izdanju :D

Elich San
15.10.2010., 21:30
mesar mi je rekao da treba čekati 12.mjesec kad se prodaju NAŠE svinje s dovoljno masnoće da bi čvarci uopće mogli biti kvalitetni.

hvla. to je nešto kao preša za krumpir.

mi za suzšenje mesa i za prave čvarke koristimo svinje koje su ''zrele'', dakle minimalno 1,5 g starosti da bi to bilo TO

alapača
15.10.2010., 23:16
ta presa je smece

inace , dobre cvarke sam nasao na placu kod autobusnog kolodvora

asti plac "kod autobusnog kolodvora" :D
priznajem da sam se zamislila - pa gdje kod autobusnog ima plac :misli: sve u glavi vrtim cijeli kanal, pa iza kolodvora, pa si mislim pa nije valjda niknuo neki novi... :rofl:
pa šta ne kažeš na branimircu? :confused:

Krkimir
16.10.2010., 00:46
inace, dobre cvarke sam nasao na placu kod autobusnog kolodvora
koliko koštaju? :kokice:

okusnipupoljčić
16.10.2010., 07:02
mi za suzšenje mesa i za prave čvarke koristimo svinje koje su ''zrele'', dakle minimalno 1,5 g starosti da bi to bilo TO

nema šanse da ću ja znat razlikovat dobnu starost prasca, mogu se samo uzdat u svekoliko mesarovo poštenje.:D
meni će ova preša za krumpir bit sasvim dovoljna, radit ću od kila pa vidit jel uopće to znam napravit. ako je dobro, opet ću samo male količine, pa tako dok nam ne dosadi.

koliko sam shvatila iz prijašnjih postova, kad se doda mlijeko, ono ne mijenja okus ni kvalitetu, nego samo boju. jel točno?

x-type
16.10.2010., 15:31

zašto? i zašto nema našeg mesa prije 12. mjeseca? :confused:

Kladi
16.10.2010., 22:57
pa šta ne kažeš na branimircu? :confused:

ma možda mu je neugodnjak:p

ZgSash
17.10.2010., 11:08
treba se sjetiti usred tipkanja kako se to tocno zove
:)
ako se dobro sjecam , cijena je bila 80 kuna/kg

zlocka
10.11.2010., 11:09
gdje nabaviti svježi špek za čvarke?
lokalne mesnice nedaju, kao i oni rade čvarke i prodaju.
bilo je nekada u mercatoru, ali sad ne prodaju više.
moji doma rade fine čvarke (s mlijekom i lukom) i prefini su, ne mogu se kupovni sa njima ni usporediti.

Kladi
10.11.2010., 20:25
@zloćka...znala sam viđati špek za topljenje u metrou

zlocka
11.11.2010., 12:39
thx, nije mi usput al probat ću se zaletiti

BD-zg
11.11.2010., 17:09
Prošlo je prvo kolinje ove godine i skužili smo da od cijele svinje imamo samo 3kg čvaraka:(
sad sam u potrazi za friškim špekom odraslih svinja u večini mesnica nemaju uopče špek jer kao niko im ne kupuje ni čisti špek ni čvarke
ja si mislim a ko če ti ih kupiti za 100kn po kili kad je vratina 30kn kila:rofl:

Barba Branko
14.12.2010., 21:15
Prošlo je prvo kolinje ove godine i skužili smo da od cijele svinje imamo samo 3kg čvaraka:(
sad sam u potrazi za friškim špekom odraslih svinja u večini mesnica nemaju uopče špek jer kao niko im ne kupuje ni čisti špek ni čvarke
ja si mislim a ko če ti ih kupiti za 100kn po kili kad je vratina 30kn kila:rofl:

Bravo!
Evo moje kalkulacije, koja je BtW već objavljena:
Evo ti nešto na temu tih je*enih čvaraka:
Neki dan sam, kako sam ovdje već napisao, kupio oko 3 kg fine slanine, po cijeni od 2,99 kn za kilogram. Znači 9 kuna.

Danas sam od te slanine napravio čvarke. Fine, mirišljave, lagano smeđkaste i rrrrreš. Gotove čvarke sam stavio na vagu. Bilo je nešto više od pola kile.

Kalkulacija: pola kile čvaraka = 9 kuna. Jedan kilogram = 18 kuna. Neka je radna snaga i potrošni materijal još toliko, to iznosi 36 kuna za kilogram.

Čvarci su u stvari nuz produkt pri dobivanju masti. Meni je, kao nuz produkt pri dobivanju čvaraka, ostalo oko pola kilograma kožice za szekely gulaš i za sarme i oko kilogram i pol masti. Vrijednost ovoga bi trebalo odbiti od prvotno iskazanih 36 kuna. Pošto je kilogram svinjske masti?

Okud 70 kuna?

Ovo je moja kalkulacija.

Lijepo molim da drug Čvarak pojasni svoju kalkuaciju.:rofl:

Nema odgovora.:p
Maca papala...tipkovnicu!:lol::lol::lol:

German
15.12.2010., 07:51
Okud 70 kuna?

Evo priča mi nekidan jedan proizvođač suhomesnatih proizvoda da naveći razlog poskupljenja čvaraka zapravo leži u samim svinjama. Prednost se daje pasminama u kojima je količina masnog tkiva u ondnosu na meso svedena na minimum. On sam tvrdi da se prije 10 - 15 godina, prije velikog vala uvoza novih pasmina svinja po jednoj svinjskoj polovici dobilo oko 5 kg čvaraka. Sada jedva kilu natuče.. :ne zna:

štemajzl
15.12.2010., 10:12
Danas sam od te slanine napravio čvarke.
Pokušao bih i to.

Špek treba narezati, ubaciti u lonac i topiti. Koliko to traje? Kad procijenimo da je gotovo (kad i kako?), čvarke treba stisnuti (po želji), a mast procijediti i pustiti da se ohladi.

Jesam li štogod propustio? Neki dodaci? Sol, začini? Znam da neki spominju mlijeko, što s tim? Ako da, koliko i kad?

Krkimir
15.12.2010., 10:16
Čvarci su nus-proizvod od pravljenja svinjske masti. S obirom da je zadnjih godina "trend" da je svinjska mast štetna :misli: i forsira se maslinovo ulje,
malo ljudi se odlučuje na proizvodnju čvaraka jer ne mogu nikome prodati svinjsku mast :(
Ja se nadam da će se ta "moda" u skoroj budućnosti promijeniti :kava:

Loopy
15.12.2010., 10:39
Čvarci su nus-proizvod od pravljenja svinjske masti. S obirom da je zadnjih godina "trend" da je svinjska mast štetna :misli: i forsira se maslinovo ulje,
malo ljudi se odlučuje na proizvodnju čvaraka jer ne mogu nikome prodati svinjsku mast :(
Ja se nadam da će se ta "moda" u skoroj budućnosti promijeniti :kava:

Pa s obzirom da je malo-malo po medijima prvo neka namirnica zdrava (zdravije od nje nema) pa onda kroz mjesec dana ustanove da je zapravo ta ista pogubna za naše zdravlje, tako će vrlo vjerojatno i maslinovo ulje proglasit ubojicom (čudi me da već nisu) pa se možda mast počne opet cijeniti:ne zna:

typhoid_mary
15.12.2010., 18:46
gice nisu vise sto su nekad bile,nemaju puno masti
u štitaru su 40 kn kila, vukovar 30 kn kila i jako su dobri taman, hrskavi fini
e sad caka je u tome sto ekipa kupuje po selima i onda nosi u zg pa prodaju po 100 kn. lopovi! po ducanima kad idem to nije to, jebate cvarak kad je bljed i komadina onak turbo. doma cvaraka imam uvijek bez toga se nemre jer se rade ili pogacice ili se klopa ovak uz luk :klopa: al naravno uzimam od svojih rođaka po normalnoj cifri ili dobijem.

skmato
15.12.2010., 20:43
gice nisu vise sto su nekad bile,nemaju puno masti
u štitaru su 40 kn kila, vukovar 30 kn kila i jako su dobri taman, hrskavi fini
e sad caka je u tome sto ekipa kupuje po selima i onda nosi u zg pa prodaju po 100 kn. lopovi! po ducanima kad idem to nije to, jebate cvarak kad je bljed i komadina onak turbo. doma cvaraka imam uvijek bez toga se nemre jer se rade ili pogacice ili se klopa ovak uz luk :klopa: al naravno uzimam od svojih rođaka po normalnoj cifri ili dobijem.

100 kn :eek:

Barba Branko
15.12.2010., 20:59
Pokušao bih i to.

Špek treba narezati, ubaciti u lonac i topiti. Koliko to traje? Kad procijenimo da je gotovo (kad i kako?), čvarke treba stisnuti (po želji), a mast procijediti i pustiti da se ohladi.Jesam li štogod propustio? Neki dodaci? Sol, začini? Znam da neki spominju mlijeko, što s tim? Ako da, koliko i kad?

E moj Štemajzli, mi smo stari znanci. Molim te pročitaj gore moju kalkulaciju. Ako se nekome isplati sirovu slaninu prodavati po 2,99 kune za kilogram, onda nema logike da se čvarci prodaju po 70 pa čak i po sto kuna. To me strahovito i ljuti i žalosti.

Najviše od svega me ljuti to, što gospoda (ako ih tako smijem nazvati) koji te čvarke prodaju po toj cijeni, ne obrazlože svoju kalkulaciju.

Ja sam svoju kalkulaciju obrazložio. Volio bih čuti njih.:mig:

A ako te interesira tehnologija pripreme čvaraka, javi mi se na PM i poslat ću ti recept. Nije to ništa komplicirano.
:top:
Što bi Mađar reko: Egyszerű mind a pofon!:lol:

typhoid_mary
15.12.2010., 21:34
100 kn :eek:

:rofl: haha tako sam i ja regirala kad sam vidjela, šlagiralo me skoro
tocnije u konzumu su 120 kn

a gle ovo

POŠAST KOLINJA – Iz slatinske tvrtke Mesoprerada hrvatskom tržištu isporučeno više od 5 tona čvaraka
Slavonski čvarci dostižu astronomsku cijenu i do 180 kn!
Iako su u posljednjih godinu dana poskupjeli gotovo pet puta, kupci ne pitaju za cijenu

:kava: nisu normalni

Barba Branko
15.12.2010., 21:59
:rofl: haha tako sam i ja regirala kad sam vidjela, šlagiralo me skoro
tocnije u konzumu su 120 kn

a gle ovo

POŠAST KOLINJA – Iz slatinske tvrtke Mesoprerada hrvatskom tržištu isporučeno više od 5 tona čvaraka
Slavonski čvarci dostižu astronomsku cijenu i do 180 kn!
Iako su u posljednjih godinu dana poskupjeli gotovo pet puta, kupci ne pitaju za cijenu

:kava: nisu normalni

Sasvim sigurno da nisu normalni.:rolleyes:

Gospodu iz Mesoprerade lijepo molim za kalkulaciju. :D

Ma pas malter! Svi drapaju, budale plaćaju, ali niko neće da izađe sa kalkulacijom.:p

Gospodo drapatori, kalkulaciju molim!:mad:

Kladi
15.12.2010., 23:01
Špek treba narezati, ubaciti u lonac i topiti. Koliko to traje? Kad procijenimo da je gotovo (kad i kako?), čvarke treba stisnuti (po želji), a mast procijediti i pustiti da se ohladi.

Jesam li štogod propustio? Neki dodaci? Sol, začini? Znam da neki spominju mlijeko, što s tim? Ako da, koliko i kad?

jučer samm topila..cca 15-20kg:ne zna:

ja ne stavljam ni sol ni mlijeko nego ih lagano talim....
imam veliku rajnglu, crni emajl...unutra stavim malo masti od lani, špek rezan na kockice cca 3x3x3 i 1 dcl vode. stavim na vatru i miješam jedno sat vremena dok ne zakuhaju, dok ne počnu puštat mast pod sebe......miješam stalno jer ne smiju zagorjeti, ako zagore, ostaju iznutra špekasti.
topila sam sveukupno 3,5 sata na laganoj vatri...
procijedila mast u banju i onda malo stisnula čvarke, ali malo jer su se toliko dobro istopili da nema potrebe za velikim prešanjem...

kad ih jedemo, kad ih stavim u zdjelicu, tanjur onda ih posolim. ako ih soliim u toku topljenja ili odmah po cijeđenju.....ovlaže se
po mom...da bi ostali hrskavi ne treba im ni soli ni mlijeka! tako radim godinama.

Kladi
15.12.2010., 23:03
Sasvim sigurno da nisu normalni.:rolleyes:

Gospodu iz Mesoprerade lijepo molim za kalkulaciju. :D

Ma pas malter! Svi drapaju, budale plaćaju, ali niko neće da izađe sa kalkulacijom.:p

Gospodo drapatori, kalkulaciju molim!:mad:

boje se poreza na extraprofit!:D

stvarno glupost da čvarak kao nusprodukt masti ima takvu cijenu, a gledam večeras u Getrou... 1kg masti = 20 kn!:rolleyes:

*jezebel*
15.12.2010., 23:05
jel' probao netko cvarke iz izvorno.hr (imaju dvije vrste - obicne i ovi drugi su valjda suhi ili kak' se vec zovu...)? kakvi su?

hvala!

manchild
15.12.2010., 23:54
visoka je cijena zato kaj ih raja traži! nema drugog razloga

polly
16.12.2010., 07:04
.....

ja ne stavljam ni sol ni mlijeko nego ih lagano talim....
imam veliku rajnglu, crni emajl...unutra stavim malo masti od lani, špek rezan na kockice cca 3x3x3 i 1 dcl vode. stavim na vatru i miješam jedno sat vremena dok ne zakuhaju, dok ne počnu puštat mast pod sebe......miješam stalno jer ne smiju zagorjeti, ako zagore, ostaju iznutra špekasti.
topila sam sveukupno 3,5 sata na laganoj vatri...
procijedila mast u banju i onda malo stisnula čvarke, ali malo jer su se toliko dobro istopili da nema potrebe za velikim prešanjem...

...

mi smo stavljali i luk (za miris i okus) u mlijeko (za boju)
no zadnji put sam to radila rije 30 godina pa sam zaboravila točno kako ide, morala bi starce pitati
pamtim samo da ide malo vode na dno (da ne zagore odmah) i da treba velika i široka rajngla da se mogu fino topiti i lagano miješati
trenutak dodavanja luka i mlijka mi je isario

Elich San
16.12.2010., 09:08
sol se ne stavlja dok se čvarci tope već nakon prešanja, ali se i ne mora.(mi stavljamo ,i ne omekšaju nam čvarci zbog toga, ostaju fini hrskavi jer ih dobro sprešamo),
mlijeko se stavlja pred kraj topljenja čvaraka i to samo radi boje, isto ne utječe na hrskavost čvaraka. mi stavljamo samo 2-3 dcl na jedan kotao čvaraka.

ove sezone smo pojeli već dobrih 5 kg čvaraka, ostalo nam još 2-3 kg :(

spyker22
16.12.2010., 22:17
Nisam zna da im je toliku cijenu nabilo :eek: ..evo prodajem ovo sve što sam danas napravio - 1kg > 100 kuna :rofl:

Kladi
16.12.2010., 22:47
mi smo stavljali i luk (za miris i okus) :bonk: istina, hvala, polly! zaboravila sam reći da stavim glavicu luka 10-15' prije cijeđenja.

sanela...u našoj kući se uvijek solilo špek prije topljenja, ali malo....mlijeko se obavezno stavljalo.
od kad ja topim uvela sam te novine na osnovu razgovora s više ljudi i uistinu imam bolje čvarke nego ikada.....čak mi to i mama priznaje:cerek:
posolimo ih prema ukusu kad se jedu...

Magor
17.12.2010., 08:59
Što bi Mađar reko: Egyszerű mind a pofon!:lol:

Egyszerű, mint a pofon!

Barba Branko
17.12.2010., 21:03
Egyszerű, mint a pofon!

Köszönöm szépen! De mink parasztak ugy mongyunk hogy mind! Te hát aszt hogy kel irni, mink nem tudjunk.

Deedy
17.12.2010., 21:33
Nisam zna da im je toliku cijenu nabilo :eek: ..evo prodajem ovo sve što sam danas napravio - 1kg > 100 kuna :rofl:

Danas sam usput bacio oko u Sparu, 119.90 kn/ kg.
Svjetlije čvarke u životu nisam vidio.

štemajzl
17.12.2010., 22:34
Danas sam i ja u Sparu bacio oko na ponudu čvaraka.
Imaju 2-3 pakirane vrste + rinfuza na odjelu salama. Jedno gore od drugog, a sve cijena 100+ čuna.

Katafakingstrofa.

Krkimir
17.12.2010., 23:47
Meni izgleda kao da je u Zagrebu na djelu mafijaški čvarko-kartel :Snajper:
Evo kao što je Barba Branko napravio, kila čvaraka ga je koštala 18 kuna
(ne računamo mast).
I da baciš mast :nono: a da čvarke prodaš po duplo većoj cijeni, to je 36 kuna.
A skoro svugdje je 3X više od toga! :eek:
zašto neko ne prodaje po 50 kuna kila, to je profit 270% (ne računamo mast) :ne zna:

alapača
18.12.2010., 12:53
da mi je znati tko nam je, kako i zašto, usadio u glave ideju da je bolje kupovati zapakirano u dućanu nego friško od susjede

štemajzl
18.12.2010., 15:10
Jbg, BB je Salo kupio za 3 kn/kg, meni ga danas prodalo po 15 kn/kg.

mokry
18.12.2010., 17:23
Maloprije sam se tako fino najeo domaćih, s lukom. :cerek:

Inače, da ih baka i deda ne rade nema šanse da bih dao 100+kn za to, makar ih nikad više ne jeo. Cijene su bezobrazne.:flop:

Deedy
18.12.2010., 17:26

Inače, da ih baka i deda ne rade nema šanse da bih dao 100+kn za to, makar ih nikad više ne jeo. Cijene su bezobrazne.:flop:

Za jednog finog modnog mondenjaka čvarci ne gode kilaži! :mudri:
hehe

mokry
18.12.2010., 17:29
Ne dira me kilaža baš previše. :zubo: Pogotovo kad su čvarci, špek i druge suhomesnate delicije u pitanju. :D

Kladi
18.12.2010., 17:31

a ne bi ih sam radio?:mig::D

mokry
18.12.2010., 17:36
Pa mislim da je njima na selu ipak lakše držati svinju, nego meni u stanu u Zagrebu. :D
A i deda je bio mesar, tak da mu to nije neki problem.

Kad budem u penziji, tko zna... :D

Deedy
18.12.2010., 17:38
Je, geni su geni! :Satara:

Nego, ja to ne mogu gledati (prostodušno tovljenje čvarcima).

Iz tog razloga zatvorim oči dok ih jedem. :D
Prilozi: svježi sir (ako imam zrnati, super) i luk.

štemajzl
19.12.2010., 19:06
Ovo je vam je praktički LIVE. :mig:

http://i296.photobucket.com/albums/mm168/genijalac/zuljba/19122010252.jpg

Kladi
19.12.2010., 19:18
Ovo je vam je praktički LIVE. :mig:

:rofl::top: bit će krasni!:cerek:

Deedy
19.12.2010., 19:32
Opaaaaa... ekskluziva! :s
Molim i jedan fotak nakon mejkovera.

štemajzl
19.12.2010., 20:08
Za prvi put nisam kemijao s mlijekom, soljenjem, lukom i sličnim da vidim kako ispadaju po difoltu. Posolit ću kad se ohlade ako bude trebalo. Za tiskanje definitivno treba nešto ozbiljnije od ručne gnječilice za krumpir (http://farm3.static.flickr.com/2167/2171124620_30a4dac0cc_o.jpg) iako, za ove količine smiješno je raditi s bilo čim drugim. Koliko ih je malo ispalo, mogao sam ih individualno tiskati u gnječilici za češnjak. :D

http://i296.photobucket.com/albums/mm168/genijalac/zuljba/19122010256.jpg

Barba Branko
19.12.2010., 21:05
Jbg, BB je Salo kupio za 3 kn/kg, meni ga danas prodalo po 15 kn/kg.

Dragi moj Štemajzli, salo je totalno neupotrebljivo za čvarke. Za čvarke nam treba slanina, sa kožicom i najmanje 1 cm debela (slanina). A može i dva, pa i više. Zamoli mesara da ti odstrani kožicu i upotrebi je (kožicu)za szekely gulaš. Svaki veći supermarket, koji ima mesnicu ima slaninu za čvarke po vrlo pristupačnim cijenama. U Plodinama je to 2,99 kn/kg

Imao sam sličan slučaj, kod lokalnog mesara. Kaže on 15 kn/kg. U plodinama je 2,99 kažem ja. Maaaa evo dat ću vam za 6. No thank you! rekoh ja.:p

Deedy
19.12.2010., 21:09
Oj, štemek, bez obzira na količinu i ino, izgledaju prvoklasno. Nadam se da si im se nasolio majke i da si bio lukav! (usp. luk, op. a.). :)

štemajzl
19.12.2010., 21:15
Dragi moj Štemajzli, salo je totalno neupotrebljivo za čvarke....
Ma tipfeler. Bila je slanina.

DD, nije loše, prvi mačići upravo se bacaju niz ždrijelo. :klopa:

Emericzy
19.12.2010., 21:43
Za prvi put nisam kemijao s mlijekom, soljenjem, lukom i sličnim da vidim kako ispadaju po difoltu. Posolit ću kad se ohlade ako bude trebalo. Za tiskanje definitivno treba nešto ozbiljnije od ručne gnječilice za krumpir (http://farm3.static.flickr.com/2167/2171124620_30a4dac0cc_o.jpg) iako, za ove količine smiješno je raditi s bilo čim drugim. Koliko ih je malo ispalo, mogao sam ih individualno tiskati u gnječilici za češnjak. :D

Čista pornografija

Barba Branko
19.12.2010., 21:43
Ma tipfeler. Bila je slanina.

DD, nije loše, prvi mačići upravo se bacaju niz ždrijelo. :klopa:

Štemi, ne foliraj! Oni pljosnati "čvarici" na slici su od sala.

I još neto ne izmišljaj toplu vodu. Poslao sam ti recept. Pročitaj i tako postupi i nema greške.

Nešto mi je kasno. Idem po jednu čokoladicu, pa ću to zaliti jednom fiiiinom travaicom, pa u krpe.:mig:

Samo mi je žao da uz čokoladicu nemam koji čvarak.:D

polly
19.12.2010., 21:47
..... Za tiskanje definitivno treba nešto ozbiljnije od ručne gnječilice za krumpir (http://farm3.static.flickr.com/2167/2171124620_30a4dac0cc_o.jpg) ......

s onom starinskom, trokutastom, je puno lakše
a i mlijeko pridonosi tome da se lakše stisnu i budu prhkiji

bravo za trud i volju :)

vumen
21.12.2010., 21:55
...i ja bih probao napraviti čvarke u kućnoj radinosti u gradu :rolleyes:
Za početak me brine kakvu slaninu odabrati? Najčešće kupujem u billi i tamo sam viđao samo carsko meso, salo i kožice, a sirovu slaninu ne, pa ako može savjet (može i slika) kako odabrati pravi komad za čvarke? i da li se može peći i kožica ili je treba obavezno odstraniti?

polly
21.12.2010., 22:04
.. da li se može peći i kožica ili je treba obavezno odstraniti?

obavezno
jer kao prvo prska pred kraj (kipuču mast sigurno ne želiš na faci)
a kao drugo buš si gebis potrgal kad takav čvarak zagrizeš

e sad, materijal
ne mogu naći sliku trenutno
no treba ti čista bijela slanina
ne salo, slanina
kao špek samo be mesa
bijeli, tvrdi, ravni komadi pomalo sapunastog izgleda
recimo ovo http://www.deadprogrammer.com/photos/salo-1.jpgsamo da nije prošarano mesom
al' ne smeta meso, ja čak volim kda ga malo ima, no ti komadi su tvrđi i hruskaju
i naravno da nije sušeno :D

OpticaLL
06.01.2011., 12:59
Pronasao sam stvarno jako dobre cvarke, prave domace, gotovo pa savrseno stisnute - ali zato okusom izvrsne. Lokacija - u Gajevoj ulici (ZG) u onim drvenim kucicama, kada krenete Gajevom po desnoj strani druga kucica po redu (preko puta Navigare ducana). Covjek je iz Slavonskog Broda, obitelj Popovic il nesto takvo.. cvarci u kutijicama po cca. 30dkg - 25 kuna. Kila 80kn.. Mislim da je tamo jos dan il dva.. :mig:

Barba Branko
06.01.2011., 22:11
Pronasao sam stvarno jako dobre cvarke, prave domace, gotovo pa savrseno stisnute - ali zato okusom izvrsne. Lokacija - u Gajevoj ulici (ZG) u onim drvenim kucicama, kada krenete Gajevom po desnoj strani druga kucica po redu (preko puta Navigare ducana). Covjek je iz Slavonskog Broda, obitelj Popovic il nesto takvo.. cvarci u kutijicama po cca. 30dkg - 25 kuna. Kila 80kn.. Mislim da je tamo jos dan il dva.. :mig:

Lipi moj,
Svaka cijena, za kilogram čvaraka, koja je preko 40 kuna jeste čista pljačka. Pogledaj moju kalkulaciju gore.:top:

Drug Čvarak je nestao, kada sam zatražio njegovu kalkulaciju. Nema gaga!:D
Nestao!:cerek: Ispario!:mig:

Osobno mislim da ga je sram iznijeti neku kalkulaciju od 80 do 140 kuna za kilograma čvaraka. :p

Krkimir
07.01.2011., 13:07
čvarci u supermarketima koštaju 120 kuna :eek:
http://danas.net.hr/novac/page/2010/12/02/0124006.html
Tko ih kupuje? :ne zna: Uvijek ih ima, ne bi ih držali ako ih ne mogu prodati.

Emericzy
07.01.2011., 15:38
Mislim da su čvarci artikl s a velikom cjenovnom elastičnošću, kao npr. banane ili kava. Što će reći, nije osobito važno koliko koštaju jer ih kupci žele, a kupuju ih u tolikoj količini da njihova cijena ne utječe bitno na mjesečni budžet. Koštali oni 50 kuna po kili ili 150, prodavat će se podjednako.

kumek
07.01.2011., 17:11
Jeo jučer čvarke od onog Galovića.....kua od ovce....ne preporučujem. Ne znam možda ih radi od nekakvih starih sorti svinja ali brate ne valjaju.

OpticaLL
07.01.2011., 17:34
Ovo sto sam ja nasao vise ne drzi vodu, nestalo im.. navodno ce bit na nekom sajmu na trgu, sredinom veljace.. :mig:

polly
07.01.2011., 18:27
.....

120?
oni kaj su isporučili kulene "predsjednikovim ljudima" ih prodaju po 180 :zubo:
a u ljeto im je cijena bila 80, bemti pohlepu

čvarci u mesnici "kinfa" na dolcu :s
zaboravih jel su 80 ili 90 kn, al' vrijede

bond007
08.01.2011., 20:26
Dragi moj Štemajzli, salo je totalno neupotrebljivo za čvarke. Za čvarke nam treba slanina, sa kožicom i najmanje 1 cm debela (slanina). A može i dva, pa i više. Zamoli mesara da ti odstrani kožicu i upotrebi je (kožicu)za szekely gulaš. Svaki veći supermarket, koji ima mesnicu ima slaninu za čvarke po vrlo pristupačnim cijenama. U Plodinama je to 2,99 kn/kg

Imao sam sličan slučaj, kod lokalnog mesara. Kaže on 15 kn/kg. U plodinama je 2,99 kažem ja. Maaaa evo dat ću vam za 6. No thank you! rekoh ja.:p

Ne vjerujem da je 3 kn špek za topiti. Toliko košta samo salo, a od sala se baš i ne mogu napraviti čvarci.
Mi smo plaćali 15 kn u jednoj mesnici špek,ali na kraju se pokazalo neisplativo.
Gdje naći taj špek jeftinije osim u Plodinama? TO mi i baš nije blizu

Barba Branko
08.01.2011., 22:14
http://danas.net.hr/novac/page/2010/12/02/0124006.html
Tko ih kupuje? :ne zna: Uvijek ih ima, ne bi ih držali ako ih ne mogu prodati.

Svatko ko plati čvarke više od 20 do 25 kuna za kilogram je totalni kreten!:p

Emericzy
08.01.2011., 23:16

Bojim se da smo mi u Zagrebu uglavnom osuđeni da budemo totalni kreteni.

x-type
09.01.2011., 12:17
Ne vjerujem da je 3 kn špek za topiti. Toliko košta samo salo, a od sala se baš i ne mogu napraviti čvarci.
Mi smo plaćali 15 kn u jednoj mesnici špek,ali na kraju se pokazalo neisplativo.
Gdje naći taj špek jeftinije osim u Plodinama? TO mi i baš nije blizu

imaju nekad i po toliko.
Barba Branko - kakav auto voziš? koliko si ga platio? dijelovi + rad + transport + svi mogući manipulativni troškovi prosječnog auta stoje redovito nekih 40% njegove prodajne cijene. ako je riječ o nekim autima s boljim pedigreom, to se penje i do 70%. čini li nas to sve skupa kretenima?

polly
09.01.2011., 16:07
iksač,
tu ti vrijedi ona stara "nije bitno što se kaže nego tko kaže" ;)

kod mene doma se godišnje pojede 2 kile čvaraka, što je puno za gradsku populaciju
i sad bi ja kakti trebala obilaziti placeve (tramvaj karta, bus karta, gorivo, amortizacija auta,...) u potrazi za kvalitetnim i jeftinim špekom
pa kad dođem doma nakon više satne ili više dnevne potrage krenut rezat špek, topit ga, stiskat čvarke
usmrdit ne stan nego cijelu zgradu (tko kaže da topljenje šeka ne smrdi nek se naruči otrincu mam sutra), oribat hrpetinu suđa, potrošiti podosta vremena i na kraju hitit mast u smeće
na kraju ispada računica da mi je jeftinije kupit te 2 kile

Pellaprat
09.01.2011., 16:47

iksač,
tu ti vrijedi ona stara "nije bitno što se kaže nego tko kaže" ;)

kod mene doma se godišnje pojede 2 kile čvaraka, što je puno za gradsku populaciju
i sad bi ja kakti trebala obilaziti placeve (tramvaj karta, bus karta, gorivo, amortizacija auta,...) u potrazi za kvalitetnim i jeftinim špekom
pa kad dođem doma nakon više satne ili više dnevne potrage krenut rezat špek, topit ga, stiskat čvarke
usmrdit ne stan nego cijelu zgradu (tko kaže da topljenje šeka ne smrdi nek se naruči otrincu mam sutra), oribat hrpetinu suđa, potrošiti podosta vremena i na kraju hitit mast u smeće
na kraju ispada računica da mi je jeftinije kupit te 2 kile

Juuuuuuuuuhuuuu, nisam samo ja kreten na ovom pdf-u.
Hvala, što više ne moram smišljati nekakav kretensko-otrovni odgovor. Ahhhh:D

Za 2 kile čvaraka godišnje, što je cca i moja potrošnja, za 5-6 puta što napravim krampogače, ići topiti špek, i napraviti si posla prek glave, stvarno bih si rekao da sam kreten.:cerek:

Barba Branko
09.01.2011., 20:12
120?
oni kaj su isporučili kulene "predsjednikovim ljudima" ih prodaju po 180 :zubo:
a u ljeto im je cijena bila 80, bemti pohlepu

čvarci u mesnici "kinfa" na dolcu :s
zaboravih jel su 80 ili 90 kn, al' vrijede

Ma može, ajde za gušt, ne zaje*avati se sa topljenjem slanine i sve to ostalo. 50 do 80 kuna za kilogram je u redu! Ali ne plaćajte niti lipe više:mig:

Inače... mažete debeloj guski vrat!:p

Barba Branko
09.01.2011., 20:22
imaju nekad i po toliko.
Barba Branko - kakav auto voziš? koliko si ga platio? dijelovi + rad + transport + svi mogući manipulativni troškovi prosječnog auta stoje redovito nekih 40% njegove prodajne cijene. ako je riječ o nekim autima s boljim pedigreom, to se penje i do 70%. čini li nas to sve skupa kretenima?
Maaa daaaaj Type, naj ga s oproštenjem s*at :zubo:
Kakve veze imaju čvarci sa autima?

Auti se proizvode u Njemačkoj, Franciji, Japanu, Koreji... A čvarci u Slavoniji! Pa bogami i u Istri. :mig:

rekla sam već više puta da ovakav način razgovora na gastronomiji neću tolerirat
sa onim "kretenima" si već zaslužio karton
ovako stvarno neće ići
polly

x-type
09.01.2011., 20:42
Maaa daaaaj Type, naj ga s oproštenjem s*at :zubo:
Kakve veze imaju čvarci sa autima?

Auti se proizvode u Njemačkoj, Franciji, Japanu, Koreji... A čvarci u Slavoniji! Pa bogami i u Istri. :mig:

ne razumijem :confused: imaju isto luđačke marže. kakve veze ima gdje se rade? zašto za kulen ne kažeš da je precijenjen? ili španjolski pršut? jebo ga vrag njegov jest da je famozan, al brate 115€ kila, pa taman da je u Dubaju napravljen ne vrijedi toliko! ili kulen iz siromašne Slavonije, 250 kunića. a kila mesa 40 i šaka začina par kuna. ako tržište to diktira, sve je u redu. tko voli, nek si priušti. eto, ne moramo s autima uspoređivati.

mmz<3
10.01.2011., 22:17
ne razumijem :confused: imaju isto luđačke marže. kakve veze ima gdje se rade? zašto za kulen ne kažeš da je precijenjen? ili španjolski pršut? jebo ga vrag njegov jest da je famozan, al brate 115€ kila, pa taman da je u Dubaju napravljen ne vrijedi toliko! ili kulen iz siromašne Slavonije, 250 kunića. a kila mesa 40 i šaka začina par kuna. ako tržište to diktira, sve je u redu. tko voli, nek si priušti. eto, ne moramo s autima uspoređivati.

nemoze se za kulen usporedivat kila mesa 40 kn i saka zacina... ima tu puno puno vise posla!! :mig:

x-type
10.01.2011., 22:26
nemoze se za kulen usporedivat kila mesa 40 kn i saka zacina... ima tu puno puno vise posla!! :mig:

nisu ni čvarci lonac špeka :ne zna:

Prosjecan
10.01.2011., 23:29
meni ovo super kad ponavljamo priču o čvarcima ko onomad o kobasicama... pogotovo one matematičke i kolika bi mogla/trebala biti cijena čvaraka...

dvije stvari koje treba znati prije nego uopće idete raditi bilo kakvu svinjokolju:

1. Kila mesa nije kila (suhih) kobasica.
2. Kila špeka nije kila čvaraka.

A onda možemo o tome koliko teška mora biti svinja da bi imala špeka dovoljno za 2-3-4 kile čvaraka i koja je cijena takve svinje i gdje ju kupiti. Isto tako možemo i s kulenom... i vidjet ćete da ta matematika baš "ne štima" i nije jednostavna.

Svinja od 220 kila je dala 3 i pol ajde... 4 kile čvaraka. To znači da je potrebno 50-ak kilograma svinje za kilu čvaraka. Ako je cijena kilograma svinje 10 kn žive vage a mesar za svoj trud i muku oko klanja uzme 400 kn - kolika je cijena kilograma čvaraka?

A koliko su teške "tovne" svinje čije meso kupujete u hipermarketima i mesnicama? Gdje je špek svinji od 150 kilograma?

štemajzl
11.01.2011., 08:20
meni ovo super kad ponavljamo priču o čvarcima ko onomad o kobasicama... pogotovo one matematičke i kolika bi mogla/trebala biti cijena čvaraka...
A ponavljamo i iste logičke greške kad se pokušava opravdati ovakva nebulozna cijena čvaraka.

1. Ne ide cijela svinja u čvarke.
2. Ne moraju čvarci otplatiti cijelu svinju.
3. Mast koja zaostaje kao 'gubitak' u proizvodnji čvaraka ne baca se u smeće nego se također prodaje.

Nevjerojatno je da se cijena čvaraka izjednačila s cijenama boljih kobasica i cijenama jeftinijih kulena. Tko je ovdje lud?

Emericzy
11.01.2011., 08:30
Nevjerojatno je da se cijena čvaraka izjednačila s cijenama boljih kobasica i cijenama jeftinijih kulena. Tko je ovdje lud?

Nitko. To je normalna stvar na tržištu. Roba je tražena, ponuda je relativno mala, kupcu cijena nije presudni faktor... a što očekuješ?

Dobro je to; ovako će bar biti dobra ponuda, jer se trgovcima isplati. A nas ne ubije. Mislim, koji ti je faktor u kućnom budžetu cijena čvaraka?

evilly
11.01.2011., 08:41
3. Mast koja zaostaje kao 'gubitak' u proizvodnji čvaraka ne baca se u smeće nego se također prodaje.

A zašto bi čvarci trebali biti manje vrijedni od kobasica? :ne zna:

Čvarke kupili dva puta, jedni se pojeli na silu, drugi se bacili u smeće, možda oni nisu valjali, možda smo mi jednostavno navikli na svoje domaće.
Jednom godišnje napravimo si jednu dozu za zadovoljiti nepce.
Nemamo gubitka jer mast ne bacamo u smeće, kroz godinu dana će se potrošiti, nisu to neke enormne količine.
Bar za ispeći jaje na oko na masti :top: mljac..

štemajzl
11.01.2011., 10:45
...
...
Neće me ubiti cijena pola kile ili kila čvaraka koju godišnje pojedem, al kad se uzmu u obzir sirovine i posao s kulenom ili kobasicama i sirovine i posao s čvarcima, onda njihova podjednaka cijena izgleda nebulozno.

Ako je jedino opravdanje ponuda/potražnja, onda osjećam da mi rastu magareće uši od cijene od preko 120 kuna za nestisnute čvarke iz kojih šprica mast kad ga zagrizeš. Ne, hvala, iz principa.

U tom slučaju špekulante nabijem na kitu i radije ću uzeti par kila špeka, napraviti si čvaraka koliko mi treba i kakve volim, a i mast se ionako koristi za čušpajze, gulaše i kotlovinu.

Krkimir
11.01.2011., 12:06
Nitko. To je normalna stvar na tržištu. Roba je tražena, ponuda je relativno mala
malo o relativnoj ponudi:
Bio sam prije Božića u Iloku, i kako sam čuo da su tamo čvarci jeftiniji, htio sam uzeti kilu-dvije. Uđem u mesnicu, pitam da li ima, mesar kaže da je bilo prekjučer ali da je sve otišlo u Zagreb. :misli:
Ovo sa čvarcima je postao biznis, kupi za 30 i prodaj za 90 :kava:

Prosjecan
11.01.2011., 13:35
A ponavljamo i iste logičke greške kad se pokušava opravdati ovakva nebulozna cijena čvaraka.

1. Ne ide cijela svinja u čvarke.
2. Ne moraju čvarci otplatiti cijelu svinju.

Ne opravadavam ti cijenu čvaraka nego ti pokušavam objasniti da onaj špek kojeg kupuješ u mesnici nije od svinje od 220 kila. Da svinje danas nemaju toliko špeka i da rastu enormnom brzinom zahvaljujući hormonima rasta koji se ubrizgavaju špricama upravo u taj špek pod vratom.

Nigdje ni ne tvrdim da će čvarci otplatiti cijelu svinju (ili da to trebaju) - tek ti velim da ti za 4 kile onih suhih čvaraka kojih nema na polici treba svinja od 220 kila koja košta toliko kila puta 10 kn + koljač i obrada. A to netko mora platiti da bi ti dobio svoje "suhe" čvarke.

Plus takva svinja ima tamnije i starije meso koje je dobro samo za u kobasice i kulenove a koje opet nema tko kupiti i "dočekati" po onoj računici koju smo prije izveli na temi o kobasicama. Takvo meso nećeš naći na policama hipermarketa.

I zato je cijena čvaraka takva kakva je... meni se jednako tako ne sviđa ko ni tebi ali si pomoći ne mogu. Kvalitetna sirovina je rijetka, proizvedene količine su male, potražnja je veća od ponude i to generira cijenu koju generira.

Dodaj svemu tome legislativu koja seljaku ne dozvoljava plasiranje vlastitih proizvoda osim kroz OPG za kojeg ima taksenih nameta toliko da nema šanse baviti se time... i dođeš do poraznog rezultata da ti kila čvaraka zaista košta toliko koliko košta.

Marže i preprodavače namjerno ne spominjem ali i oni odigraju svoju ulogu u tome.

Krkimir
11.01.2011., 13:42
Marže i preprodavače namjerno ne spominjem ali i oni odigraju svoju ulogu u tome.
a to je najzanimljivije :mig:
Čvarci u Slavoniji koštaju 30-40 kuna. Kako to?
U Mađarskoj su 30 kuna. hmmm...
Cijena čvaraka izvan Slavonije se poduplala u roku 2 godine. Zašto?

Prosjecan
11.01.2011., 13:55
Krki... a tko ti brani da ih kupiš u Mađarskoj ili Slavoniji?

Cijena se poduplala zato jer je potražnja narasla stostruko... dok je bilo kvalitetnih čvaraka to je bila sirotinjska hrana i nitko ih nije kupovao (priča ko i s bakalarom)... najednom su se gospoda dosjetili da bi jeli čvarke... e pa sad kupujte precijenjeni i neistisnuti škart i usput kukajte gdje su nestali "oni" čvarci. (Ovo dakako ne ide drage gastroforumaše i nikog ponaosob)

Ova gore moja računica 220kg prase = 4 kg "čips" čvaraka je empirijska. Problem je u tome što 200+ kg prasad nećeš naći osim kod ljudi koji hrane "za sebe" pa hrane recimo 5 komada od toga sa 2 prodana pokriju troškove za svoja othranjena 3 a takvih je sve manje.

kumek
11.01.2011., 13:55
a to je najzanimljivije :mig:
Čvarci u Slavoniji koštaju 30-40 kuna. Kako to?
U Mađarskoj su 30 kuna. hmmm...
Cijena čvaraka izvan Slavonije se poduplala u roku 2 godine. Zašto?

Za madjarsku osobno svjedocim da cijena nije tocna. Bas sam danas kupijo i to u CORI a ima i u spar-u i na placu i svugdje drugdje. 0.5 kg je 450 forinti sto je manje od dva ojra pa cvarci ispadaju oko 25 kn po kili. Ima ih sto vrsta, od sitnih, krupnih, mijesanih a ima i cak jako velikih recimo 3 x 7 cm. Slavonski tip cvaraca..onak polustisnuti...

Kladi
11.01.2011., 16:05
Ima ih sto vrsta, od sitnih, krupnih, mijesanih a ima i cak jako velikih recimo 3 x 7 cm. Slavonski tip cvaraca..onak polustisnuti...

koji zločin!:(

Barba Branko
11.01.2011., 19:11
Drug Čvarak, po treći put kalkulaciju pliz.

I lijepo molim, nemojmo upoređivati čvarke, aute i kulen, jer to nema veze s pameću.:p

Barba Branko
11.01.2011., 19:20

dvije stvari koje treba znati prije nego uopće idete raditi bilo kakvu svinjokolju:

1. Kila mesa nije kila (suhih) kobasica.
2. Kila špeka nije kila čvaraka.

A onda možemo o tome koliko teška mora biti svinja da bi imala špeka dovoljno za 2-3-4 kile čvaraka i koja je cijena takve svinje i gdje ju kupiti. Isto tako možemo i s kulenom... i vidjet ćete da ta matematika baš "ne štima" i nije jednostavna.

Svinja od 220 kila je dala 3 i pol ajde... 4 kile čvaraka. To znači da je potrebno 50-ak kilograma svinje za kilu čvaraka. Ako je cijena kilograma svinje 10 kn žive vage a mesar za svoj trud i muku oko klanja uzme 400 kn - kolika je cijena kilograma čvaraka?

A koliko su teške "tovne" svinje čije meso kupujete u hipermarketima i mesnicama? Gdje je špek svinji od 150 kilograma?

A ben! Čitavi traktati o čvarcima! :zubo:

Lapulapu
11.01.2011., 19:24
Da su dobri, meni ne bi bilo žao platiti 100 kn kilo. Pa nije da živim na njima. Prošli vikend sam nazočila pripremi, nije to baš dječji vrtić. Ni po količinama materijala a bome ni po poslu. U svakom slučaju nije nešto što bih ponavljala doma, čak i da imam domaće sastojke.

Prosjecan
11.01.2011., 19:28
barba... uz dužno poštovanje spram vaših godina i gastronomskih iskustava... ova moja računica važi za svinjokolju koja datira od 19.11. ljeta gospodnjeg 2010. Imate vlastitu računicu po kilogramu gotovih čvaraka i konačnu cijenu svinje od koje ste uzeli špek za iste?

polly
11.01.2011., 21:05
....
Cijena se poduplala zato jer je potražnja narasla stostruko... dok je bilo kvalitetnih čvaraka to je bila sirotinjska hrana i nitko ih nije kupovao (priča ko i s bakalarom)... najednom su se gospoda dosjetili da bi jeli čvarke... e pa sad kupujte precijenjeni i neistisnuti škart i usput kukajte gdje su nestali "oni" čvarci. .....

:top:
+ što se danas uzgajaju drugačije svinje
vjerojatno više nitko ne uzgaje pasmine od prije četrdesetak godina

zaboravih napisati, ima na dolcu čvaraka po 40 kuna
to što se meni nisu svidjeli ne znači da ne valjaju
i bila sam totalno zapanjena cijenom svinjskih nogica, 25 kuna kila
prije koju godinu ih se teško našlo jer nisu imale kupaca, a sad nogica i kožica i repeka i vuheka friških kak u priči

Prosjecan
11.01.2011., 21:35
polly, par važnih faktora je u tome svemu koje gastronomi zaboravljaju. RH ima ratom uništen kompletan stočni fond koji je obnavljan iz uvoza kad su se iz EU rješavali viškova koji su mahom bili "sumnjivi". Konkretno, država je seljake poticala za uzgoj ovaca i goveda koja su sva misteriozno prorijedila se brojem a ljudi kredite i dan danas vraćaju (imam slučaj u familiji... od nekakvih 120 ovaca preživjelo je nakon prve godine 20, ostalo misteriozno pougibalo i sad uzgajaju samo za sebe).

Druga stvar, konkretno za te fakin čvarke... da bi ih dobila kvalitetne treba ti prase od 200 kila, a to prase ne uzgojiš u jednoj godini i nema te farme koja je to u stanju, jer mast se ne isplati prodavati (ako je po 20 kn/kg) dok je meso po 25-28-30. A do mesa i brže dođeš... pa onda ona vratina iz Konzuma/Plodina/Bille/Keruma/NTL-a ili već odakle je od svinje koja je oko 140-160 kila - mlado meso - mlađe od godine dana. A od toga - nema čvaraka ni masti jer nema špeka.
Probaj kupiti but ili plećku u hipermarketu i od toga raditi kobasice pa ćeš vidjeti koliko "vode" to meso sadrži kad kalira, a koliko kalira ono od teže i veće svinje.

No, nažalost - takvih svinja ima sve manje baš kao i uzgajivača, baš kao i onih koji proizvode domaće suhomesnate proizvode.

A kad već spominjem suhomesnate proizvode uočih jednu zanimljivost... Interspar - suha slavonska kobasica 63 kn/kg. Proizvođač - tvrtka iz Zadra. :D Sastojci... napisani u 2 reda. U prvom redu E-ovi... u drugom meso, sol, češnjak, paprika. Prvi red duži od drugog.

I opet - ne kritiziram niti mislim da je cijena čvaraka na tržištu realna i poštena za kupce, samo pokušavam račundžijama objasniti gdje griješe u matematici i koje faktore nisu uračunali.

Barba Branko
11.01.2011., 21:48
polly, par važnih faktora je u tome svemu koje gastronomi zaboravljaju. RH ima ratom uništen kompletan stočni fond koji je obnavljan iz uvoza kad su se iz EU rješavali viškova koji su mahom bili "sumnjivi". Konkretno, država je seljake poticala za uzgoj ovaca i goveda koja su sva misteriozno prorijedila se brojem a ljudi kredite i dan danas vraćaju (imam slučaj u familiji... od nekakvih 120 ovaca preživjelo je nakon prve godine 20, ostalo misteriozno pougibalo i sad uzgajaju samo za sebe).

Druga stvar, konkretno za te fakin čvarke... da bi ih dobila kvalitetne treba ti prase od 200 kila, a to prase ne uzgojiš u jednoj godini i nema te farme koja je to u stanju, jer mast se ne isplati prodavati (ako je po 20 kn/kg) dok je meso po 25-28-30. A do mesa i brže dođeš... pa onda ona vratina iz Konzuma/Plodina/Bille/Keruma/NTL-a ili već odakle je od svinje koja je oko 140-160 kila - mlado meso - mlađe od godine dana. A od toga - nema čvaraka ni masti jer nema špeka.
Probaj kupiti but ili plećku u hipermarketu i od toga raditi kobasice pa ćeš vidjeti koliko "vode" to meso sadrži kad kalira, a koliko kalira ono od teže i veće svinje.

No, nažalost - takvih svinja ima sve manje baš kao i uzgajivača, baš kao i onih koji proizvode domaće suhomesnate proizvode.

A kad već spominjem suhomesnate proizvode uočih jednu zanimljivost... Interspar - suha slavonska kobasica 63 kn/kg. Proizvođač - tvrtka iz Zadra. :D Sastojci... napisani u 2 reda. U prvom redu E-ovi... u drugom meso, sol, češnjak, paprika. Prvi red duži od drugog.
I opet - ne kritiziram niti mislim da je cijena čvaraka na tržištu realna i poštena za kupce, samo pokušavam račundžijama objasniti gdje griješe u matematici i koje faktore nisu uračunali.

Hm,hm! Opet jedan traktakt o čvarcima. Da prostiš, dogodine ću ja uzgajati par svinčeta samo za čvarke. Pršute, plečke, kobasice, kulen, karmenadle neću računati. Samo ću pravit čvarke!

Ja sam ovu temu započeo, dozvolite da je zatvorim.:mig:
Smatrajte ovu temu zatvorenom!:p
Pametnom je i ovoliko dostata. :zubo:
A ostalima...:mad:

Anton
11.01.2011., 22:11
Vidi, ima i ovdje tema o čvarcima, a ja mislio prebačena sa MK. :D

Dakle, koga zanimaju slavonski čvarci, besplatna dostava u Zagreb( po dogovoru i u ostale dijelove Hrvatske ), neka mi se javi na PP.

A ti Barba Branko malo smiri strasti. Koliko dođe litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja iz Istre?

x-type
11.01.2011., 22:15
Koliko dođe litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja iz Istre?

zar još nisi naučio? ne možeš miješati maslinovo ulje s čvarcima. ni kulen ni aute ni nikakav drugi proizvod koji možeš kupiti za novac. niente. nulla.

Anton
11.01.2011., 22:17
zar još nisi naučio? ne možeš miješati maslinovo ulje s čvarcima. ni kulen ni aute ni nikakav drugi proizvod koji možeš kupiti za novac. niente. nulla.

Aha. Ja se ispričavam. Zaboravio sam da maslinovo ulje kapa iz naručja bogova. Posipam se pepelom.

Barba Branko
11.01.2011., 22:25
A ti Barba Branko malo smiri strasti. Koliko dođe litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja iz Istre?

Ja zatvorio temu, a ovaj opet o autima, kulenima, pa sad i o maslinovu ulju!
Svašta!:p
Tema je zatvorena!
Rekosmo: pametnom i ovoliko je dosta.
A onom tko nije...:mad:

Anton
11.01.2011., 22:26
Ja zatvorio temu, a ovaj opet o autima, kulenima, pa sad i o maslinovu ulju!
Svašta!:p
Tema je zatvorena!
Rekosmo: pametnom i ovoliko je dosta.
A onom tko nije...:mad:

Nisi moderator i nisi taj koji o tome odlučuje. Dakle, slušam ( čitam ). Zašto je litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja vrijednija od kile čvaraka?

manchild
12.01.2011., 00:05
Nisi moderator i nisi taj koji o tome odlučuje. Dakle, slušam ( čitam ). Zašto je litra ekstra djevičanskog maslinovog ulja vrijednija od kile čvaraka?

bravo!

te cijene maslinovog ulja su bolesno visoke

kumek
12.01.2011., 09:46

Bez ikakvog razloga, marketinsko govno. Pogotovo ta istra, kaj god je iz istre mora kostat barem troznamenkasti broj. Ima jos bolje, neki majstori (neka genijalka je stavila link tu na gastronomiji kao super stvar) prodaju istinsku, ekolosku, prvoklasnu (a da kakvu drugu) rakiju.....2 dcl 50 kuna....ima i raznijeh maslinovih ulja i onih tartufa....sve po prikladnoj cijeni....mjesto porijekla...istra. A ova izdrk... s maslinovim uljem vise niti pas s maslom nemre pojesti. Pa jebote malo prosece kroz maslinik kroz godinu i cijeli posel mu je pobiranje i presanje, nije niti cudo da svatko tko na moru ima malo zemlje "uzgaja masline" i pobire poticaje...nes ti posla...a triba se i prignit aeee

Lapulapu
12.01.2011., 10:04
ajte o maslinovom ulju i opravdanosti cijene nastavite ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=62862&page=43), mi bismo o čvarcima :)

Vidim da se ovdje kao loša osobina spominju nedovoljnu 'stisnutost'. I sama ih volim čipsaste, no čini mi se da su veliki i masni i nestisnuti zapravo uobičajeni u nekim krajevima hr.

kumek
12.01.2011., 10:12
ajte o maslinovom ulju i opravdanosti cijene nastavite ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=62862&page=43), mi bismo o čvarcima :)

Vidim da se ovdje kao loša osobina spominju nedovoljnu 'stisnutost'. I sama ih volim čipsaste, no čini mi se da su veliki i masni i nestisnuti zapravo uobičajeni u nekim krajevima hr.

Zapadni krajevi su poljoprivredno siromasniji i mast je bila vaznija od cvaraka koji se zapravo brzo pojedu. Istok je bio bogatiji pa su imali i vise svinja i dulje su ih gojili pa je svega bilo vise. Dnas vise ne radimo toliko fizicki i drugacije su zivotne navike pa nam jako masno vise toliko ne pase zato su "zagorski" cvarci popularniji a kazu mi da ih i u slavoniji sad vise stiscu nego prije...ne kao u zagorju ali opet...

Kladi
12.01.2011., 10:19

da, to sam svojevremeno rekla i ja baš za čuvene slavonske čvarke.....meni je i opet žao što to govorim ali slavonski čvarak mi nije ono što ja smatram čvarkom.....uz dužno poštovanje slavoncima i slavoniji:)

nejednako, krupno rezan špek, prenaglo istopljen...zato unutra ostaje "špekast", nedovoljno stisnut.....
neću reći da zagorci npr. (jer je to moje porijeklo) prave dobre čvarke:nono:.....ali ovak, pojedinačno i ponaosob da se naići na dobre čvarke...vjerojatno je to stvar domaćice....osobno - prilično se posvećujem topljenju špeka da bi imala i lijepu, bijelu, kvalitetnu mast i odlične čvarke, al kad ih topim onda radim samo to....nema da se ja razdrapim između 3-4 posla....lako skrenu s pravog puta:mig:

ono s mlijekom....to je mit!:mig: ja u svoje ne stavljam ni sol ni mlijeko i imam stvarno čvarke po vlastitom ukusu i uvijek su mi hvaljeni.

al ih je uvijek premalo!:D

Lapulapu
12.01.2011., 10:22
Zapadni krajevi su poljoprivredno siromasniji i mast je bila vaznija od cvaraka koji se zapravo brzo pojedu. Istok je bio bogatiji pa su imali i vise svinja i dulje su ih gojili pa je svega bilo vise. Dnas vise ne radimo toliko fizicki i drugacije su zivotne navike pa nam jako masno vise toliko ne pase zato su "zagorski" cvarci popularniji a kazu mi da ih i u slavoniji sad vise stiscu nego prije...ne kao u zagorju ali opet...

joj meni su grozni oni nestisnuti :no:

ono s mlijekom....to je mit!:mig: ja u svoje ne stavljam ni sol ni mlijeko i imam stvarno čvarke po vlastitom ukusu i uvijek su mi hvaljeni.

al ih je uvijek premalo!:D

ok, ti ne stavljaš, ali možeš li mi reći KAD se stavlja mlijeko? i kako, u kojoj količini? I koju funkciju uopće ima to mlijeko?

Jer tu gdje sam gledala to nisu činili. a nisu ni solili.

kumek
12.01.2011., 10:24

ok, ti ne stavljaš, ali možeš li mi reći KAD se stavlja mlijeko? i kako, u kojoj količini? I koju funkciju uopće ima to mlijeko?

U zagorju stavljaju mlijeko ali koliko se sjecam pod kraj radi boje..i ne smije se jos dugo nakon dodatka peci. To ti mislim nitko tocno ne moze reci, moras vidjeti.

Prosjecan
12.01.2011., 10:40

Mlijeko se stavlja da bi oni "čips" čvarci ostali žilavi i da se ne bi "mrvili". Kad? U zadnjih 20 minuta topljenja kad je špek već dobio boju i skoro je gotov i spreman za stiskanje. Količina? Ne puno... recimo između 0,3 i 0,5L (ako pričamo o svinji od 200+ kila, nikad nismo vagali koliko je to špeka).

Lapulapu
12.01.2011., 10:43
E, hvala svima na objašnjenju, al ja nikako ne volim žilave čvarke, baš mi se sviđa da su prhki. Pitam jer imamo zamrznut još dio materijala pa ćemo pokušat sami prvom prilikom, pa eto...skupljam trikove i tajne ;)

Ali to mlijeko onda ostaje u masti, zar ne?

Prosjecan
12.01.2011., 10:52
Na koji način bi to mlijeko ostalo u masti? ako si ikad kuhala mlijeko... za 20 minuta uspije i prekipiti i izaći po peći... e sad, kad ga staviš u vruću mast na 20 minuta... ono služi samo da bi "zatvorilo" čvarke da zadrže onu žilavost (koju ti ne voliš), ne ostaje nigdje. Princip ti je sličan kao kad naglo zapečeš meso sa svake strane a onda ga pustiš da se samo "kuha", to je funkcija mlijeka u čvarcima.

Za prhke i sipke čvarke... sve ovisi za što ti trebaju... ako misliš raditi pogačice od čvaraka onda su takvi ok... ali ako ih misliš stisnuti do "čipsa" - bez mlijeka će ti se jače raspadati i mrviti.

Lapulapu
12.01.2011., 10:58
Ako sam dobro razumjela, mlijeko se ulije u smjesu komada špeka koji cvrči i topi se, dakle i u već otopljenu mast. Zar u potpunosti ispari? i apsolutno ništa ni molekule ne ostane u masti? Da razjasnim, zanima me samo teoretski, vjera mi ne zabranjuje konzumiranje mlijeka u masti :D

S čvarcima ne mislim ništa drugo nego ih grickati :cerek: Ne smeta mi da se mrve, glavno da su hrustavi i prhki. I takvi čim dulje da ostanu :zubo: Uostalom, samljet ću ih ako mi budu trebali sitni.

...ako se razmrve, lizat ću posudu :rofl:

Pellaprat
12.01.2011., 12:24
Na koji način bi to mlijeko ostalo u masti? ako si ikad kuhala mlijeko... za 20 minuta uspije i prekipiti i izaći po peći... e sad, kad ga staviš u vruću mast na 20 minuta... ono služi samo da bi "zatvorilo" čvarke da zadrže onu žilavost (koju ti ne voliš), ne ostaje nigdje. Princip ti je sličan kao kad naglo zapečeš meso sa svake strane a onda ga pustiš da se samo "kuha", to je funkcija mlijeka u čvarcima.Za prhke i sipke čvarke... sve ovisi za što ti trebaju... ako misliš raditi pogačice od čvaraka onda su takvi ok... ali ako ih misliš stisnuti do "čipsa" - bez mlijeka će ti se jače raspadati i mrviti.

Ne bi bilo. Mlijeko u čvarcima daje aromu i specifičnu smeđkastu boju zbog karamelizacije mliječnih ugljikohidrata.

Prosjecan
12.01.2011., 12:52
@Pellaprat, ne bih znao za razliku u aromi jer drugačije čvarke nikad i nigdje nisam jeo nego one s dodanim mlijekom... za boju se slažem, no ista u dobroj mjeri ovisi i o tome koliko ih jako stisneš i koliko masti iz njih ne/izađe. Za žilavost znam da je mlijeko uzrok tome jer sam vidio kupovne blijede i sipke a masne čvarke.

Lapulapu
12.01.2011., 13:32
Dobro, jel to mlijeko nestane iz masti u potpunosti ili ne :ceka: ?

kumek
12.01.2011., 13:35
Dobro, jel to mlijeko nestane iz masti u potpunosti ili ne :ceka: ?

Da...doduse ne nestane, nist nemre nestat..ali da vise nema mlijeka kao mlijeka..nema.

Deedy
12.01.2011., 13:37
Jučer je kolegica dofurala namaz od čvaraka... :D
Probao na kruh, vrlo ukusno- i pitam se: Ne osjećam ništa posebno više osim čvaraka, možda malo mast... hm...

Znate što je stavila unutra? Upravo to- mljeveni čvarci flajšmašinom i sv. masti i udri! Dakle... :)

JPK
12.01.2011., 13:41

Tu još valja dodati i jadransku lignju. Nijedna druga svjetska lignja joj nije ravna, a uopće pitati za cijenu je uvreda toj plemenitoj i jedinstvenoj životinji.

alapača
12.01.2011., 13:45
Da...doduse ne nestane, nist nemre nestat..ali da vise nema mlijeka kao mlijeka..nema.

a ako sam na primjer alergična na mlijeko smijem li jesti te čvarke? :confused: :D

kumek
12.01.2011., 14:19
a ako sam na primjer alergična na mlijeko smijem li jesti te čvarke? :confused: :D

Smijes misko, smijes. Ako si do sada jela cvarke i nisi dobila alergiju onda je jasno da taj dio koji ti smeta iz mlijeka vise ne postoji uz to sto je kolicina mlijeka bila ionako vrlo mala na cijeli lonac gdje se cvrce cvarci.:mig::D

kumek
12.01.2011., 14:20
Tu još valja dodati i jadransku lignju. Nijedna druga svjetska lignja joj nije ravna, a uopće pitati za cijenu je uvreda toj plemenitoj i jedinstvenoj životinji.

Oooooo i to isto, nema ti take nidje na svijetu, barem 300 kn kilo ko bratu....a cijena normalno ovisi o raspolozenju prodavaca koji interesantno nikad nije raspolozen da kosta recimo 80 kn kila.....

kumek
12.01.2011., 14:21
Probao na kruh, vrlo ukusno- i pitam se: Ne osjećam ništa posebno više osim čvaraka, možda malo mast... hm...

Znate što je stavila unutra? Upravo to- mljeveni čvarci flajšmašinom i sv. masti i udri! Dakle... :)

Jel neko probo duvan cvarke sestre i braco po cvarcima?

Deedy
12.01.2011., 14:58
Jel neko probo duvan cvarke sestre i braco po cvarcima?

Eksplejn pliz... :ne zna:

kumek
12.01.2011., 15:14
Eksplejn pliz... :ne zna:

Slika govori vise od tisucu rijeci...izgledaju kao...pa kao duvan.:D

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=448846

Ti su najbolji za one kojima je svaki cvarak premasan...... a dobriiiii ko dobra rakija.:D

Deedy
12.01.2011., 15:20

Ti su najbolji za one kojima je svaki cvarak premasan...... a dobriiiii ko dobra rakija.:D

Vrlo zanimljivo štivo. :top:
A, to su oni čvarci koji izgledaju kao neugledna masa... sitnije cile sitnije...
moglo bi biti zanimljivo, tim više što su lišeni masnoće više nego ostali pobratimi.
(mislim da sam jednom i jeo to, ali nisam siguran da je baš bilo ono... "do egga")

Emericzy
12.01.2011., 15:21

:rofl: Jako smiješan i jako srpski članak. :rofl:

Magor
12.01.2011., 15:36

Često pravim namaz od čvaraka. Ne trebaš kupiti čvarke prvog kvaliteta, za namaz dovoljno je i slabijeg kvaliteta (u sasvim malim komadićima, npr. to kod nas u Mađarskoj košta 5-6 kn/kg, odlični su i za pogačice od čvaraka).

Namaz od čvaraka:
sastojci: mljeveni čvarci (mlinom za meso) + malo soli + malo senfa + sitno nasjeckani ljubičasti luk + malo papra

Sve dobro izmiješati pa staviti u hladnjak na nekoliko sati (najbolje preko noći).

x-type
12.01.2011., 16:15
što se tiče veličine čvaraka - ja ne volim baš kad su luđački iscijeđeni. treba ih stisnuti do određene mjere tako da ostane i nešto krupnijih.
u slavonskim čvarcima nije problem to što su neistisnuti, već što su često nedovoljno iscvrljeni pa su žilavi. barem sam ja uvijek na takve naletio.

oko mlijeka - netko je gore spomenuo 3-5 deci. meni se to čini jako jako puno. mi stavimo deci-deci i pol. ako stavimo više, onda su pretamni.

kumek
12.01.2011., 16:15
:rofl: Jako smiješan i jako srpski članak. :rofl:

Clanak je super, ali meni su ti cvarci odlicni bolji nego k... u guzici kako bi rekao jedan birtas .....eto da i to kazem debeli jura u birtiji kod debelog jure da ne kazete da izmisljam usporedbe...

ovo mi je najbolji dio:

Cilj mu je da Valjevo postane poznato po čvarcima, k’o Leskovac po roštilju, Užice po pršuti, da od toga svi imaju vajde, i narod i država,

kumek
12.01.2011., 16:17
Često pravim namaz od čvaraka. Ne trebaš kupiti čvarke prvog kvaliteta, za namaz dovoljno je i slabijeg kvaliteta (u sasvim malim komadićima, npr. to kod nas u Mađarskoj košta 5-6 kn/kg, odlični su i za pogačice od čvaraka).

Namaz od čvaraka:
sastojci: mljeveni čvarci (mlinom za meso) + malo soli + malo senfa + sitno nasjeckani ljubičasti luk + malo papra

Sve dobro izmiješati pa staviti u hladnjak na nekoliko sati (najbolje preko noći).
Pa mi smo to privremeni sudrzavljani.....:D Gdi nadjes te sitne? Plac ili gdje?..pa da napravim barem pogacice jerbo nemam flajsmasinu

kumek
12.01.2011., 16:20
što se tiče veličine čvaraka - ja ne volim baš kad su luđački iscijeđeni. treba ih stisnuti do određene mjere tako da ostane i nešto krupnijih.
u slavonskim čvarcima nije problem to što su neistisnuti, već što su često nedovoljno iscvrljeni pa su žilavi. barem sam ja uvijek na takve naletio.

oko mlijeka - netko je gore spomenuo 3-5 deci. meni se to čini jako jako puno. mi stavimo deci-deci i pol. ako stavimo više, onda su pretamni.

Slazem se, meni su odlicne pole krumpira koje onda mocim u tavicu gdje je stavljena zlica svinjske masti i ti ne jako stisnuti cvarci pa sve zagrijano na peci...pa uz to luk s octom i gemisti i hujahaj.