PDA

View Full Version : Petrinja

Metallic fan
02.11.2010., 18:11
evo kak sam i sam Petrinjac al mlad :D
zanima me kakvo je stanje bilo u mom gradu 1990/1991?
pogotovo nekoliko mjeseci prije prvih napada?
majka mi neželi o tome baš pričati,ne voli se baš tog sjećati
pa ono zanima me kako je to tada bilo?
mislim život u gradu?policijski sat?prestanak prijevoza Sisak-Petrinja?
zamračivanja? i slično tome
za promjenu volio bih da mi netko i odgovori a ne da samo premješta pitanja i da mi jezikovu juhu bez razloga -.-

mayday_bbb
04.11.2010., 08:56
Pridružujem se pitanju, i nadam se da će se naći ovdje izravni učesnici.
Mislim da Petrinja zaslužuje zasebnu temu, da se spomenemo i Tarbuka i sličnih, a posebno s obzirom na to da je u Petrinji bilo gadno do samog kraja, u Oluji.
Kak se zvala ona emisija, Heroji domovinskog rata čini mi se, kad je bila o Ivici Šafariću, tad su on i njegovi suborci ispričali puno zanimljivog o stanju i borbama u Petrinji, pa probaj negdje i tu emisiju naći (i ja bi ju volio imati digitalnu).

A mene bi konkretno zanimalo da li je u Petrinji ostalo Hrvata tijekom okupacije, kako su živjeli, koliko je stradalo, takvih podataka ima za dosta mjesta koja su bila okupirana al za Petrinju ih nisam čuo.

pp5d6
06.11.2010., 19:56
kao i svugdje u SR Hrvatskoj Srbi su držali dosta pozicija.
Za Petrinju se to može posebno reći jer je tamo vedrio i oblačio Boro Mikelić i njegova ekipa.On je bio direktor Gavrilovića i poslije premijer onoga što se zvalo Vlada tzv.republike srpske krajine.
Nakon balvana u sjevernoj Dalmaciji, prvi velika javna pobuna djela Srba izvan Dalmcije bila je u Petrinji u rujnu 1990 di se gomila skupila i vikala OVO JE SRBIJA i sl..
Tada je prvi put intervenirala prava,nova hrvatska policija na koju se tada pucalo i jedan je policajac ranjen u leđa iz puške.Ponavljam bilo je to još 1990. prije prijetnje vojnim udarom u siječnju 1991. pa Pakraca,Plitvica itd.

Kad je Petrinja pala i kasnije Srbi su pobili oko 300 ljudi.

marko86
06.11.2010., 20:25
nadam se da će ljudi iznijet što više informacija.

Te emisije se i ja sjećam, samo je nisam gledao od početka. Znam da je jedan od sudionika rekao da je Kika (jedan stariji čovjek) sprašio snajperom jednog domaćeg četnika koji je odavao vojsci naše položaje. Inače da se osvrnem na Kiku zakon lik, često sam ga viđao u Sisku, živo je negdje blizu mene i nikada se nije skidao iz uniforme

Jedino sjećanje koje ja imam na to razdoblje je da stojim na cesti gledam kako tenkovi idu prema Glini i ništa ne kužim.

mayday_bbb
06.11.2010., 23:21
Evo par filmova...

Junačine (http://www.youtube.com/watch?v=4ysDuLwYaw8)
mix (http://www.youtube.com/watch?v=T4At1WjK8ZU&feature=related)
Tigrovi itd (http://www.youtube.com/watch?v=gEEXhHdsp2k&feature=related) (možda netko prepoznaje osobe, lokacije....)

Keva
07.11.2010., 15:30
Film o Šafariću...
http://www.domovinskirat.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=661:hrt-junaci-domovinskog-rata-ivica-afari&catid=116:filmovi-&Itemid=135

Cicka
08.11.2010., 19:38
http://i110.photobucket.com/albums/n83/Dan12345_2006/More%20picks/2_gbr_crne_mambe_2812729.jpg

Lijevo Šafarić, snimljeno u vrijeme Oluje negdje pred Petinjom

Cicka
08.11.2010., 19:57
U Petrinji je situacija 1990 bila kao i u većini gradova koji su bili miješanog stanovništa, bez apsolutne dominacije Srba ili Hrvata. u Petrinji je po popisu bilo ok 42% Hrvata i 37-38% Srba. U 2 mjesecu osnovan je HSLS, pa pomalo sve ostale stranke, uključno s SDS-om.
U 8 mj 1990 pojavile su se prve barikade (cesta Petrinja - Jabukovac). Negdje u to vrijeme, 28-29.08.1990 grupa naoružanih Srba upala je u Općinski centar za zaštitu od požara i aktivirali sirene. Ukrali su i vatrogasno vozilo.
U to vrijeme Borislav Mikelić je apsolutno (politički) vladao Petrinjom.
Nakon tog incidenta 8 stranaka je potpisalo peticiju za suživot i mir, a Mikelićev odgovor bio je protestni miting protiv RH.
Dakle, možete si misliti kak je to bilo.
U 10 mjesecu bila je sjenica Skupštine općine gdje su Mikeliću rekli: "ti više nisi tata Petrinje..."
Onda su barikade uklonjene, nastao je prividan mir tijekom jeseni i zime.
Bilo je puno poluinformacija i dezinformacija, napetost se je mogla rezati nožem, nepovjerenje je vladalo.
Onda je 1991 počelo i s oružjem.

Mustang51
09.11.2010., 05:47
slika uklonjena iz citata

ma kakva oluja to je sa neke vjezbe i to ili u zimi ili kasna jesen tj rano proljece jer na drvecu iza nema lisca

mayday_bbb
12.11.2010., 22:27
Koje jedinice su bile u Vasilj Gaćeša u "mirnodopsko doba" (pred sam početak rata), prije neg je stigla banda sa svih strana i preko Drine?
Da li danas vojarnu koristi HV?

danguba2
13.11.2010., 01:04
Prvo, zahvaljujem se mayday što je prokrenuo ovu zanimljivu temu.
Volio bih saznati što više o obrani Petrinje, počevši od borbi u selima oko samog grada: Gora, Graberje, Čuntić, Pecki, Dragotinci, Kraljevčani, Pranjavor, Hrastovica, Župić, Taborište...Isto tako zanimaju me ulične borbe po samoj Petrinji? Gdje su bili punktovi mupa po gradu, gdje zng-a, koliko su se zadržali tigrovi u gradu (vjerujem da vam je svima poznat video koji je objavio već pomalo legendarni arhivista) http://www.youtube.com/watch?v=gEEXhHdsp2k
koji je zadatak bio toj postrojbi?

Da li je osim te postrojbe tigrova u Petrinji bilo i drugih postrojbi osim domaćih snaga?

Tko je srušio most na Petrinjčici i zašto?
Ima li istine u tvrdnajma o raketiranju vojarni jna od strane hrvatske vojske?

Može li netko prepričati događaj kod bolnice u kojem je stradalo dosta naših vojnika?

Volio bih vidjeti što više priča iz prvih ruku od branitelja, kao i ostalih svjedoka. Također su poželjne i priče i iz "druge ruke" , a posebno bih volio da se u priču uključe i svjedoci s druge strane, da čujemo i tu priču.

Usput, nije baš vezano ali...kad čitam o drugom svjetskom ratu na Banovini, uviđam da se radnja događa oko istih sela, što mi je jako zanimljivo. Pozdrav i nadam se vašim odgovorima.

Metal
13.11.2010., 01:18
Hmm, ja sam bio sa druge strane- no bio sam relativno mali ali se sjecam da sam jednog dana dosao u skolu i prijatelj iz razreda mi je rekao da sam srbin. Obzirom da nisam znao sta je to, otisao sam kuci i pitao starog sta je to....:eek:
Tada je nekako i poceo rat...
Mozda je ovo sto pisem malo previse off topic, ali tog perioda se sigurno ne sjecam kao dobroga. Inace sam zivio pored Dvora, pa tako-reci, rat nisam ni osjetio kao neki.
Jbg, tako je kako je. :ne zna:

NINJA 07
13.11.2010., 07:35
Koje jedinice su bile u Vasilj Gaćeša u "mirnodopsko doba" (pred sam početak rata), prije neg je stigla banda sa svih strana i preko Drine?
Da li danas vojarnu koristi HV?

Garnizon "Vasilj Gaćeša" je prvenstveno bio centar za temeljnu obuku pješaštva-4 bataljuna, u tom garnizonu je bio oklopno mehanizirani bataljun, bataljun inžinjerije i PZO-a.

Početkom 1. mjeseca 1991. iz kasarne šalju sve redovne vojnike-Hrvate i Slovence u Sombor, a u isto vrijeme stižu autobusi rezervista iz srbije koji popunjavaju kapacitete garnizona-u garnizonu su bili "uskladišteni" (ne znam točno koliko) tenkovi, BOVovi, BVPi, transporteri, hrpa PATova 20/3, minobacaći te pješačko naoružanje. Tijekom 1 i 2. mjeseca u kasarnu se iz skladišta "Šamarice" prebacuju ogromne kolićine streljiva svih vrsta, i teškog naoružanja, kasarna je još od 1. mjeseca pod "izvanrednim režimom" na poligonu "Gavrilović kosa" se svakodnevno vrše vježbe tenkovsko pješačkih napada s pristiglim rezervistima, u to vrijeme u kasarnu stižu i domaći srbi iz Petrinje i okolice.

Vojarnu danas koristi HV

danguba2
13.11.2010., 14:55
Uh isprike, vidim da je metallica fan započeo temu, zato zahvale njemu.
Metal: taj događaj si dakle doživio u Dvoru? Onda su ta djeca koju spominješ morala biti iz Zalamače, Struge, Kozibroda ili Divuše? Znam,o kako su oni prošli u srpnju...naravno da tebe ne krivim zato. Sam kažeš da si bio premlad da bi shvatio događaje oko tebe, jel može onda neka priča iz druge ruke o napadima na Zalamaču, Strugu, na policijsku postaju Kozibrod ili Kostajnicu?

NINJA 07 jel možeš objasniti di je ta poligon gavrilovičeva kosa? Kod kojeg sela?

NINJA 07
13.11.2010., 15:54
NINJA 07 jel možeš objasniti di je ta poligon gavrilovičeva kosa? Kod kojeg sela?
To je poligon-brdo u čijem je podnožju vojarna, kad dođeš na glavni ulaz vojarne onda je lijevo , proteže se skroz do nekadašnjeg strelišta (ne znam je lijoš u funkciji) koje je na suprotnom kraju od glavnog ulaza.

U biti, evo slike s google earth"; http://slike.hr/slike/vojarna_9f694.jpg.html
Crvena strelica-glavni ulaz
Plava strelica-strelište
Crveno omeđen prostor-poligon

Keva
13.11.2010., 16:39
Ovaj razgovor snimljen je dva dana prije pada Petrinje - 19.09.1991...
http://www.domovina.net/intercepts/B6726-190991A086-144!s.mp3

Sudeći po razgovoru , našima je malo falilo da osvoje tu vojarnu u Petrinji. Karadžić je ovdje prognozirao pad cijele Banije u naše ruke ako uspijemo zauzeti ovu vojarnu. Onda nije ni čudo da su forsirali osvajanje Petrinje u uličnim borbama koje su navodno bile jako krvave s dosta gubitaka na obje strane.

E sad bi mene zanimalo da li je to istina - da je našima malo falilo da zauzmu ovu vojarnu ?

I koliko su te borbe zaista bile krvave ?

I koliko je u konačnici ljudi poginulo u Petrinji s naše strane - koliko civila , koliko vojnika ?

Cicka
13.11.2010., 17:08
Kolko se sjećam "Šamarica" je u tim uličnim borbama 02.09. napadnuta i posada je pobjegla u Gaćešu, pri čemu je ostavljeno nekoliko tenkova T-55. Vojarna je opkoljena i tada je iz Zagreba došla vijest o jednom od primirja pa je napad obustavljen. Negdje sam pročitala kako su u tome sudjelovali premijer Gregurić i Luka Bebić, tada u funkciji ministra obrane. Nastala je situacija koja se može opisati kao kaotična. Vlado Demetrović koji je tada bio koordinator odreda NZ u Petrinji rekao je kako ni naoružanje u Šamarici koja je do 17.09. praktički stajala prazna nije dirano "zbog zapovjedi iz Zagreba" i zbog neorganiziranosti...ni oklop, ni išta drugo...Tu se spominje izdaja i svakojake druge teške riječi.

Edit: što se slike tiče. Na Corbisu je datirana 11.08.1995. Naravno, tamo ima puno fotki koje su krivo označene pa je svašta moguće. Jedino mi se čini kako na toj fotki Šafarić ima dva zdrava oka pa bi to moglo pomoći u datiranju...

NINJA 07
13.11.2010., 17:30
...
Sudeći po razgovoru , našima je malo falilo da osvoje tu vojarnu u Petrinji. Karadžić je ovdje prognozirao pad cijele Banije u naše ruke ako uspijemo zauzeti ovu vojarnu. Onda nije ni čudo da su forsirali osvajanje Petrinje u uličnim borbama koje su navodno bile jako krvave s dosta gubitaka na obje strane.
...

Imali smo položaje baš na toj "gavrilović kosi" i imali smo vojarnu kao na dlanu, e sad, osvojiti tu vojarnu, to je već drugi par rukava.

@cicka

Što se tiče skladišta "šamarice" bio sam nekoliko puta u tom skladištu pred sam kraj 1990-12 mjesec, nigdje nisam vidio niti jedan tenk.:ne zna:

Cicka
13.11.2010., 17:45
Navodno je to prebačeno iz Gaćeše u Šamaricu kad je Tarbuk preuzeo zapovjedništvo. Znači 8 mj 1991. Spominju se i neke Prage. Sve se to dogadjalno navodno skupa s dolaskom onih 200 pripadnika VP Iz Pančeva koji su negdje u to vrijeme došli ojačati garnizon. Dio njih je skupa s tim vozilima prebačen u Šamaricu. Mislim kako i gore spomenuti Demetrović govori o tim vozilima, samo moram proviriti u knjigicu o osvajanju vojarni JNA...

NINJA 07
13.11.2010., 18:11
Navodno je to prebačeno iz Gaćeše u Šamaricu kad je Tarbuk preuzeo zapovjedništvo. Znači 8 mj 1991. Spominju se i neke Prage. Sve se to dogadjalno navodno skupa s dolaskom onih 200 pripadnika VP Iz Pančeva koji su negdje u to vrijeme došli ojačati garnizon. Dio njih je skupa s tim vozilima prebačen u Šamaricu. Mislim kako i gore spomenuti Demetrović govori o tim vozilima, samo moram proviriti u knjigicu o osvajanju vojarni JNA...

Vjerojatno su prebačeni iz gačeše kako bi se pojačala obrana, rekoh da ne ispadne kako su u šamarici bili uskladišteni tenkovi.:D

Što se tiče onog što je ostalo u skladištu, nisam siguran da je ostalo puno toga, bez obzira što se radilo o stvarno velikom skladištu, zasigurno znam da se to skladište intenzivno počelo prazniti još u 1. mjesecu 1991.

marko86
13.11.2010., 18:38
Može li mi netko reći kako se Tarbuk zvao? I ako može netko stavit njegovu fotku tu, inače susjed mi se isto tako preziva i uvjeren sam da su nešto u rodu iako mi stara tvrdi da nisu. Znam da sam ga jednom vidio na TV i na prvi mah sam pomislio da mi je to taj susjed, bilo je davno i bio sam klinac pa sam ih možda povezao radi prezimena i uvjerio se da su slični.

NINJA 07
13.11.2010., 18:56
Može li mi netko reći kako se Tarbuk zvao? I ako može netko stavit njegovu fotku tu, inače susjed mi se isto tako preziva i uvjeren sam da su nešto u rodu iako mi stara tvrdi da nisu. Znam da sam ga jednom vidio na TV i na prvi mah sam pomislio da mi je to taj susjed, bilo je davno i bio sam klinac pa sam ih možda povezao radi prezimena i uvjerio se da su slični.

Slobodan Tarbuk

http://hakave.org/index.php?option=com_content&task=view&id=3828&Itemid=208

Usput provjeri jel tvom susjedu kakav rod i županica marina lovrić.:mig:

danguba2
15.11.2010., 00:04
Ninja hvala na karti, nisam iz Petrinje pa neke stvari neznam. Onaj kvart mala srbija jel bilo s njima problema kao npr. u Vukovaru sa kvartom petrova gora? Ili su se srbi držali samo u vojarnama i u svojim selima?
Kad dolaze ovi tigrovi u grad http://www.youtube.com/watch?v=gEEXhHdsp2k ? Koji im je zadatak i gdje su raspoređeni?

Ako se nekome ko zna da, bilo bi super imati kartu petrinje sa ucrtanim punktovima mup, zng (ili nz) po samome gradu :confused:(okolna sela mislim da znam situaciju).

rafael_sk
16.11.2010., 14:51
U Petrinji je situacija 1990 bila kao i u većini gradova koji su bili miješanog stanovništa, bez apsolutne dominacije Srba ili Hrvata. u Petrinji je po popisu bilo ok 42% Hrvata i 37-38% Srba.

po popisu 1991 u Petrinji su Srbi činili relativnu većinu
Srbi Hrvati Jugoslaveni ostali
1991. 18.706 8.445 (45,15%) 7.662 (40,96%) 1.329 (7,10%) 1.270 (6,79%)

danguba2
16.11.2010., 16:49
Da popis iz 1991 je takav, a zanimljiv je utjecaj politike na stanovništvo Petrinje. Popis iz 1948. govori da je u gradu bilo 14% srba a hrvata 83% a gotovo indentično je izgledao popis 1910.

Slično se dogodilo sa samim mjestom Topusko, a mislim da je takva situacija bila i u Glini.

rafael_sk
16.11.2010., 17:15
točno je da je 48 bilo tako. Samo Petrinja je onda imala oko 5000 stanovnika, a 91 oko 18000. odnosno u tom periodu Hrvati iz Petrinje išli su prema Zagrebu, a Srbi iz okolnih sela naseljavali su Petrinju S obzirom da su ti ljudi bili mahom djeca prvoboraca lakše su dolazili do stanova, povoljnih kredita i zaposlenja.Slično je bilo i sa Siskom. koji je '91 mislim imao oko 56% Hrvata, a 45 oko 90%.

Cicka
16.11.2010., 19:37
po popisu 1991 u Petrinji su Srbi činili relativnu većinu
Srbi Hrvati Jugoslaveni ostali
1991. 18.706 8.445 (45,15%) 7.662 (40,96%) 1.329 (7,10%) 1.270 (6,79%)

Da, to se odnosi na sam grad Petrinju. Ako se uzme područje općine Petrinje situacija je bila samo malo bolja, gotovo podjednako Srba i Hrvata.

Cicka
16.11.2010., 19:45
U Najmanovoj knjizi o osvajanju vojarni u Hrvatskoj, o osnivanju narodne zaštite u Petrinji kaže se sljedeće: Tijekom svibnja formirane su 4 satnije NZ. Prvu satniju NZ činili su pripadnici sela Nebojana, Glinske Poljane, Farkašića, Dumače, Slane i Vratečkog.
Od prijavljenih iz naselja Nova Drenčina, Češko Selo i Mošćenica stvaramo 2 satniju NZ
Treću satniju formiramo od dragovoljaca iz sela Gora, Strašnik, Sibić, Graberje, Cepeliš, Križ Hrastovački i Župić.
Četvrta satnija bila je gradska jedinica NZ iz Petrinje i biže okolice.
(...)
Tako ustrojene NZ čuvale su objekte kategorije Doma zdravlja, općinskih, upravnih i sudbenih zgrada, banaka, trgovina i punktova u onim dijelovima općine pod nadzorom republičkih institucija.
Od oko 1100 pripadnika NZ koliko ih je bilo u vremeno od svibnja do rujna 1991 njih oko 300 je bilo naoružano.

ac_thunder
24.11.2010., 15:40

Na pomenutoj slici Šafarića nema, to nisu čak niti pripadnici njegove bojne, već 3. pb, snimka je nastala u pauzi obuke koja se provodila u Petruševcu, 1994. godine (tadašnjoj njihovoj bazi).

Što se tiče filmova i upita oko naših postrojbi, ima tu dosta ljudi koji nisu bili tadašnji pripadnici Tigrova iz Rakitja, bilo je tamo i pripadnika 2. A brigade (kako se tada zvala 2. gbr "Gromovi"), bilo je i domaćih ljudi koji su bili raspoređivani po vodovima/desetinama kao vodiči (imate to objašnjeno u ovdje navedenom dokumentarcu o Šafariću), nešto ljudi iz Gline i iz okolnih sela, jedan manja grupa iz Siska, a i jasno se vidi Siniša Stracaboško tada popularni Rambo sa svojom opakom ekipom pod fantomkama (koji su BTW, prvi napustili Petrinju, kada su se pojavili tenkovi).

danguba2
24.11.2010., 16:53
Znači to nisu sve tigrovi? Ja sam i mislio da su imali par lokalnih vodiča ali da su ostali iz 1. gbr.

jel možeš napraviti neku kartu petrinje sa punktovima, i ako možeš označiti di su bili domaći iz nz (kasnije zng) , gdje mup, gdje 1 gbr, gdje 2.gbr jesu li srbi imali svoja uporišta u gradu osim o one dve vojarne?

pričamo o ovoj snimci http://www.youtube.com/watch?v=gEEXhHdsp2k&feature=related ?

Cicka
25.11.2010., 19:22
Snimak iz Petrinje 01.08.1991
http://www.domovinskirat.hr/images/stories/kronologija/video/1991_08_01_2gbr_petrinja_borbe_u_gradu.wmv

Nakon topničkog napada na Petrinju 02.08.1991
http://www.domovinskirat.hr/images/stories/kronologija/video/1991_08_02_2gbr_petrinja_borbe_u_gradu.wmv

Topnički i tenkovski napad na Petrinju 04.08.1991
http://www.domovinskirat.hr/images/stories/kronologija/video/1991_08_04_2gbr_petrinja_borbe_u_gradu.wmv

Radi se o prvom većem napadu na Petrinju, kad su izašli tenkovi iz vojarne i krenuli u osvajanje Petrinje, no u samom centru naišli su na otpor branitelja i nakon nekoliko sati razmjenjivanja vatre i bliskih borbi u okolnim ulicama, povukli su se nazad u vojarnu i nastavili sa granatiranjem grada iz okrilja vojarne...

danguba2
27.11.2010., 00:07
Cicka napadi na Petrinju u kolovozu?

Zar nije Petrinja napadnuta prvi puta 2. 9 . 1991 ? :ne zna:

Cicka
01.12.2010., 18:17
Cicka napadi na Petrinju u kolovozu?

Zar nije Petrinja napadnuta prvi puta 2. 9 . 1991 ? :ne zna:

Da. Zato sam i stavila ovo ovdje. Osoba koja je uređivala i digitalizirala te snimke ih je datirala ovako. Meni je logično da se radi o 9 mjesecu, ali ni branitelji koji su sudjelovali u obrani Petrinje a ni itko drugi nije sasvim siguran u datume. Očekujem dobiti knjigu o Petrinji u DR, pa možda dobijemo neke odgovore od tamo.

ac_thunder
01.12.2010., 21:42
Da. Zato sam i stavila ovo ovdje. Osoba koja je uređivala i digitalizirala te snimke ih je datirala ovako. Meni je logično da se radi o 9 mjesecu, ali ni branitelji koji su sudjelovali u obrani Petrinje a ni itko drugi nije sasvim siguran u datume. Očekujem dobiti knjigu o Petrinji u DR, pa možda dobijemo neke odgovore od tamo.

OMG, pa barem to nije teško pronaći, npr. ovdje (http://www.hic.hr/ratni-zlocini/hrvatska/banovina/kronologija-ban.htm).

Cicka
01.12.2010., 21:53
OMG, pa barem to nije teško pronaći, npr. ovdje (http://www.hic.hr/ratni-zlocini/hrvatska/banovina/kronologija-ban.htm).

Kaj je to OMG? I što točno nije teško pronaći?

danguba2
04.12.2010., 16:24
Svako malo naletim na podatak da su u Petrinji bila 3 vojna objekta. Ja znam za šamaricu i vasilja gačeša šta je treće? I gdje je bilo smješteno?

Još nešto, kada čitam o onom spomen domu na šamarici u kojoj se smjestili četnici u ljeto 91', onda se spominje i neki vojni obijekat na šamarici. O čemu je riječ? Neko skladište ili? Mislim da se na google earth vidi taj objekt, relativno blizu spomen domu.

Aurgelmir
04.12.2010., 16:52
Petrinja nije trebala, niti smjela pati.

U ratu je bilo malo primjera neki NEGATIVNIH pojava u našim snagama (ne želim ništa konkretno reći; tko želi saznati, neka pročita Bobetkovu knjigu...).

Dalje neću pričati.

ac_thunder
04.12.2010., 19:30
Svako malo naletim na podatak da su u Petrinji bila 3 vojna objekta. Ja znam za šamaricu i vasilja gačeša šta je treće? I gdje je bilo smješteno?

Još nešto, kada čitam o onom spomen domu na šamarici u kojoj se smjestili četnici u ljeto 91', onda se spominje i neki vojni obijekat na šamarici. O čemu je riječ? Neko skladište ili? Mislim da se na google earth vidi taj objekt, relativno blizu spomen domu.

Uz bivšu vojarnu u gradu koju zoveš Šamaricom (po naški vojarna "Zrin"), nalazi se i objekt "Malinova", odmah preko ulice na istočnoj strani "Zrina", znači između ulica Ivana Mažuranića i Ive Maline. To su nekadašnje konjušnice, a potom je to bio auto-park i nešto skladišnih prostora. To je sada predano gradu.

Možda si čuo i za jednu "novu" zgradu koja je JNA izgradila za potrebe njihove prve potpune ženske postrojbe, koje se nalazi tu odmah do vojarne "Zrin" zapravo u njenom krugu, odmah iza bivšeg doma JNA.

O onom objektu na Zrinskoj gori (Šamarica) nebih obzirom da nisam ovlašten davati takve informacije.

Mali žabac
04.12.2010., 19:32

To je bilo radio- relejno čvorište, uglavnom neki centar veze....

danguba2
06.12.2010., 06:47
Uz bivšu vojarnu u gradu koju zoveš Šamaricom (po naški vojarna "Zrin"), nalazi se i objekt "Malinova", odmah preko ulice na istočnoj strani "Zrina", znači između ulica Ivana Mažuranića i Ive Maline. To su nekadašnje konjušnice, a potom je to bio auto-park i nešto skladišnih prostora. To je sada predano gradu.

Eh ma što ja znam, u ratu je zovu šamarica, otkud ti ja znam kak se to danas zove, evo i onu drugu zovem "Gačeša" možda i ona ima drugo ime sad, a našu u novom zg. svi i dalje zovu "maršalka". Rekao sam prije da nisam iz Petrinje, al površno poznam grad, neke srednjoškolske kolege su mi išli na fax kod vas a i prošao sam stotinu puta (tako sad znam di je taj treći objekt jer je bus uvijek prije prolazio cestom između mup-a i vojarne a vidio sam i blizu tog okretišta za bus neke vojne objekte. To je valjda to.)

cicka je stavila linkove (koje ja nemrem otvorit) o napadima na Petrinju u kolovozu, koliko je to istinito? Meni se isto čini da sam neki dan čitao o pucnjavi na policijsku postaju u Petrinji oko 25. 8. ...a uvijek vele da je napad počeo 2. 9.:confused:

Michael Collins
06.12.2010., 15:50
Petrinja je nakon Vukovara najveći grad koji je pao u ruke neprijatelju,a i borbr su bile krvave,no zanima me kolika je zračna udaljenost od najbližih dijelova same Petrinje i smaoga Siska?

ac_thunder
06.12.2010., 16:04
Eh ma što ja znam, u ratu je zovu šamarica, otkud ti ja znam kak se to danas zove, evo i onu drugu zovem "Gačeša" možda i ona ima drugo ime sad

Šamarica je Zrin.

Nekadašnjoj vojarni Vasilj Gaćeša dali smo ime po zapovjedniku 2. pješačke bojne, 2. gardijske brigade "Gromovi" Predragu Matanoviću tako da se sada zove: Pukovnik Predrag Matanović.

tako sad znam di je taj treći objekt jer je bus uvijek prije prolazio cestom između mup-a i vojarne a vidio sam i blizu tog okretišta za bus neke vojne objekte. To je valjda to.

Da, to je objekat "Malinova" (a "okretište" je bilo autobusni kolodvor)

cicka je stavila linkove (koje ja nemrem otvorit) o napadima na Petrinju u kolovozu, koliko je to istinito? Meni se isto čini da sam neki dan čitao o pucnjavi na policijsku postaju u Petrinji oko 25. 8. ...a uvijek vele da je napad počeo 2. 9.:confused:

Što se tiče toga dao sam link na kronologiju pa pogledaj.

Michael Collins
06.12.2010., 17:19
Kojeg je dana Petrinja pala?

Jesu li se branitelji povukli prema Sisku ili su prošli samo oni koji su se probili(dakle je bila opsada)?

danguba2
06.12.2010., 20:51
Kojeg je dana Petrinja pala?

Jesu li se branitelji povukli prema Sisku ili su prošli samo oni koji su se probili(dakle je bila opsada)?

Povlačenje je išlo u drugom smjeru , preko mosta na kupi , na cesti za Zagreb, kod sela Brest. Zračnu duljinu za Sisak si lako pogledaš na google earth

To je ono zakaj ja domače branitelje molim kartu sa punktovima mupa i zng, ja mislim da znam okvirno svari ali mnogo bi sigurno napravio krivo, a ima ovdje ljudi koji bi to super odradili. Kasarne je lako naći i preko google eartha ali ni danas ne znam jesu li srbi osim vojarni držali koji dio grada, npr."malu srbiju" (tak sam čuo da se zove jedan predio)? Ima puno ljudi poput Collinsa koje bi te stvari zanimale.

ac thunder ona kronologija ti nije baš nešto, nije uopće potpuna, čak daleko od toga , zato sam pitao jel zna tko još nešto više.

Što se tiče naziva vojarni , kada govorimo o događajima 91' to su šamarica i gačeša. Isto kao što npr, se danas kaže da su plitvice napadnute od terorista iz Titove Korenice .

ac_thunder
07.12.2010., 15:58
ac thunder ona kronologija ti nije baš nešto, nije uopće potpuna, čak daleko od toga , zato sam pitao jel zna tko još nešto više.

Što se tiče naziva vojarni , kada govorimo o događajima 91' to su šamarica i gačeša. Isto kao što npr, se danas kaže da su plitvice napadnute od terorista iz Titove Korenice .

Kao prvo to nije moja kronologija. Vas su zanimala dva datuma koja tamo jasno stoje. Nisam ih htio samo napisati, već sam potražio već objavljene podatke isto onako kako ste ih mogli potražiti i vi. Takvih podataka ima na webu objavljeno više i može ih se usporediti i pogledati tko je autor (za razliku od foruma gdje se autori nemogu indentificirati, pa vam je to valjda sigurniji podatak ????). Pogledaj što se desilo kada netko (Cicka) ima nekakvu sliku, a nema točne informacije o istoj pa potpisuje čovjeka koji je u to vrijeme bio na bolovanju.

Zanimljivo, neznaš kada su vođene borbe na području Petrinje, a daješ kvalitativne ocjene o kronologiji ratnih zločina na tom području. Odlično, svoje podatke o počinjenim ratnim zločinima na području Banovine, oprosti - Banije do 1992. pošalji na Centar za prikupljanje dokumentacije (CPD) pa vjerujem da će oni svoju kronologiju upotpuniti i biti ti zahvalni na pomoći kao i ovdje prisutan forumaški auditorij.

Što se tiče naziva vojarni dao sam ih čisto radi faktografije, i ispričavam se što sam stekao dojam da te to zanima jer si napisao da:

otkud ti ja znam kak se to danas zove, evo i onu drugu zovem "Gačeša" možda i ona ima drugo ime sad

Od ovakvih poduka možeš se slobodno suzdržati.

Pozdrav :)

danguba2
09.12.2010., 08:02
Pa nisam ni rekao da je to tvoja kronologija, samo ti mi njome kao nešto dokazuješ a ja ti jednostavno kažem da to nije potpuna, cjelovita i temeljita kronologija i ima grešaka.

Da ne znam ništa o borbama na Banovini (evo vidiš i ja tako pišem) je glupost samo kažem da ima njih koji znaju puno više o borbama za Petrinju pa ih pozivam da pišu i rade karte , znam dovoljno da ti kažem da ona kronologija nije baš...

Neznam zašto te toliko ljuti? Zašto to shvaćaš osobno?

Zanimljivo, neznaš kada su vođene borbe na području Petrinje, a daješ kvalitativne ocjene o kronologiji ratnih zločina na tom području. Odlično, svoje podatke o počinjenim ratnim zločinima na području Banovine, oprosti - Banije do 1992. pošalji na Centar za prikupljanje dokumentacije (CPD) pa vjerujem da će oni svoju kronologiju upotpuniti i biti ti zahvalni na pomoći kao i ovdje prisutan forumaški auditorij.

Od ovakvih poduka možeš se slobodno suzdržati.

Gle kad pričamo o 91' to su šamarica, vasilj gačeša, titova korenica, autoput bratstva i jedinstva itd. itd. Šta je tu sporno? Zašto da se suzdržim takvih komentara? Ako si prenaglio i pomislio da ja time želim vratiti ta imena , grdo se varaš. A ovo sa Banijom i nekakvim centrom cpd (šta god to bilo) ti stvarno nije trebalo :flop:

Kad smo kod cicke možda je pogrešila sa onom slikom, zato je super šta se ovdje okupljamo i djelimo info. , pa si nam ti mogao ukazati na pogrešku

ali evo počeli smo oko cicke i kad je počeo napad na Petrinju, jučer sam našao knjigu Petrinjska bojišnica 1991-1995.

Spominje da se već 12.8. otvarala vatra na mup iz šamarice, a 25. 8. iz iste vojarne gađana je opet postaja , ovaj put i sa tromblonima, tako da je prvi kat postaje djelom izgorio. Nastala oštečenja pregledava malo kasnije tog dana predsjednik Tuđman, koji zatim poziva Tarbuka na razgovor. Tarbuk odbija (prepo se franceka ) a Tuđman polazi pješke spram centra prolazeći uz ogradu vojarne :W

nakon tog napada mup se seli...

Peppa Pig
09.12.2010., 08:46
Petrinja je nakon Vukovara najveći grad koji je pao u ruke neprijatelju,a i borbr su bile krvave,no zanima me kolika je zračna udaljenost od najbližih dijelova same Petrinje i smaoga Siska?

cestom ima nekih 12-13 km
uglavnom, blizu

sto se tice datuma, i ja mislim da je pocetak bio 2.9.91 (tad je bila i prva uzbuna u sisku)
kuhalo se, naravno, puno duze
vec u devetom mjesecu 90. petrinjci jedan dan nisu dosli u sisak u skolu zbog barikada

Michael Collins
09.12.2010., 14:12
Evo dvije mape koje mogu polsužiti temi:

Petrinja 1991.
http://img840.imageshack.us/img840/1537/petrinja.jpg

Sisak 1991.
http://img715.imageshack.us/img715/9861/sisak.jpg

Cicka
09.12.2010., 19:37
ali evo počeli smo oko cicke i kad je počeo napad na Petrinju, jučer sam našao knjigu Petrinjska bojišnica 1991-1995.

Baš mi je drago što si uspio to nabaviti. Daj vidi ima li ičega za 02.08 i 03.08. ili su ipak one snimke prije 9 mjesec...

ac_thunder
09.12.2010., 20:11
Pa nisam ni rekao da je to tvoja kronologija,

I sad ja opet moram citirati tvoje riječi i opet iznova se baviti glupostima.

ac thunder ona kronologija ti nije baš nešto

Koliko ja vidim piše - ti. Znači upućuje se nešto na mene. Što god se upućivalo na mene nemora se upićivati jer ja ovdje nisam sa imenom i prezimenom, ovo je anonimni forum.

samo ti mi njome kao nešto dokazuješ a ja ti jednostavno kažem da to nije potpuna, cjelovita i temeljita kronologija i ima grešaka.

Opet - ja? Dokazujem !?!?! Ja pokazujem, dajem primjer najbrže pretrage i koliko toliko vjerodostojne/provjerljive, kako se može nešto pronaći što ima veću težinu od moje informacije jer da ponovim ovdje smo anonimni. I opet sad ovdje moram ponavljati i objašnjavati već objašnjeno.

Vas troje (ti, Cicka i MC) ste tražili datume početka protjerivanja hrvatskih vlasti iz grada i konačne preuzimanje kontrole nad gradom od strane pobunjenih Srba. To tamo piše i piše na još nekoliko kronologija i članaka, sve je na webu pa je pretraživanje brzo i nemorate čekati da na ovaj pdf dođe neki petrinjac i prezentira svoje viđenje početka agresije na grad. I opet da dođe otkud vi znate da je on Petrinjac, da je uopće bio u gradu tada i kakva su njegova saznanja, i uopće kakva mu je percepija primjerice samog početka. I opet na kraju moraš provjeriti te informacije.

Niti jedna kronologija koju sam našao ne odgovara u potpunosti ovoj drugoj, ali vi ste tražili dva datuma, a ne sve datume i događaje koji su se dogodili u Petrinji. Usporedbom tih kronolologija se može doći do datuma, jer su i događaji opisani. Sam početak je uvjek dvojben, za nekoga je to ovo, a za nekoga ono. Netko će reći da je 25.08. bio napad na PP Petrinja, a netko će reći da je došlo do razmjene vatre, a netko treći da je došlo do uzvaraćanja paljbe.

Osobno poznajem, recimo jednog od najvažnijih, učesnika baš tog događaja, tako da nebih baš iznosio sve ovako javno. Ali ako hoćeš moj komentar, strogo taktički gledano to se nebi moglo nazvati napadom. Mnogi to nazivaju napadom na grad, ali ima dosta Petrinjaca koji to ne nazivaju napadom na grad i to s razlogom.

Što da sam je napiso neki datum, ti bi možda rekao ne ja sam našao da je pet dan prije toga bilo pucnjave tamo i tamo. Između ostalog i zato sam vas i uputio na provjeru po autorskim/potpisanim informacijama, a ne anonimnim izvorima od kojih ovdje na ovom pdf otkako ga ja pratim nisam našao niti jednog (IMHO), sa dobrim informacijama.

Naravno, u tvoje viđenje prvog napada na grad se neću mješati, procjenit ćeš sam i zaključiti.

Da ne znam ništa o borbama na Banovini (evo vidiš i ja tako pišem) je glupost samo kažem da ima njih koji znaju puno više o borbama za Petrinju pa ih pozivam da pišu i rade karte, znam dovoljno da ti kažem da ona kronologija nije baš...

Neznam zašto te toliko ljuti? Zašto to shvaćaš osobno?

Piši kako hoćeš, ali mi je smješno tvoje inzistiranje na tim nazivima u kontekstu koji sam ja dao, a nije se ticao nikakvih događaja iz 1991. Jer si pitao koji je treći objekt. Tvoja stvar kako ćeš ih zvati, a razrješavanje nekih problema koje imaš valjda samnom si krivo adresirao ja s tim nemam problema, to su neki geografski pojmovi i nazivi objekata.

Već sam objasnio da sam pomislio da možda želiš znati kako se to zove danas i kao što sam rekao čisto radi faktografije. Svakodnevno (doslovno) koristim te nazive i ušli su mi u uho pa je glupo da ih izbjegavam koristiti.

I opet ti meni objašnjavaš da kronologija nije nešto iako ja nisam nigdje tvrdio da baš ta kronologija je apsolutno potpuna i točna. I opet se obraćaš meni kao da ja imam ikakve veze sa tom kronologijom.

Što to mene ljuti? Osobno što? Onaj smajlić koji sam stavio na kraju ne znači da nešto shvaćam kao osobnu uvredu, već znači upravo suprotno. Kod komunikacije na forumu postoje neka pravila pa ih ja i koristim, ako nisi znao smajlići se koriste za izražavanje osobnih emocija zato se i zovu emotikoni.

Gle kad pričamo o 91' to su šamarica, vasilj gačeša, titova korenica, autoput bratstva i jedinstva itd. itd. Šta je tu sporno? Zašto da se suzdržim takvih komentara? Ako si prenaglio i pomislio da ja time želim vratiti ta imena , grdo se varaš. A ovo sa Banijom i nekakvim centrom cpd (šta god to bilo) ti stvarno nije trebalo

Ništa nije sporno, rako sam ti da mi netrebaš držati predavanje, osim što je totalno off topic, dajem ti i do znanja da dodatna objašnjenja nisu potrebna, nemam dvanest godina, u pola stoljeća sam valjda uspio shvatiti neke stvari pa možemo preći na uobčajeni način komunikacije odraslih ljudi. I opet, emotikon sa smješkom znači da sam dobre volje.

Da sam i pomislio da nečim želiš vratiti ta imena, možda bih i nešto rekao nešto na tu temu, ali zaključak bi se sveo na ovo: tvoja stvar i sa imenima možeš raditi što god hoćeš.

A ovo sa Banijom i nekakvim centrom cpd (šta god to bilo) ti stvarno nije trebalo

Što mi nije trebalo?? Ljudi se bave prikupljanjem dokumentacije o ratnim zločinima koju su počinjeni od strane pobunjenih srba i siguran sam da bi im bilo drago da im neko dostavi dokumentaciju koju posjeduje. Ovdje ima dosta ljudi koje to zanima, pa zar nebi bilo dobro da se ona dopuni i isprave greške. Ja sam stvarno pomislio da je i tebi to interesantno, daj bože da ima više takvih ljudi, jer mi se čini da sve počinje na entuzijazmu pojedinih ljudi, koji opet imaju ograničeno vrijeme i resurse da bi održali besprijekornu kvalitetu informacija, evo vidim da se i Cicka bavi time u svoje slobodno vrijeme, nevidim što je u toj komunikaciji loše.

I na kraju sve ovo je totalni off topic i takve stvari se riješavaju PM-om, pa mi se čini da ću opet dobiti bodove, ako ne i ban. Što bi i tebe moglo zakačiti jer si dobrano offtopičario.

danguba2
09.12.2010., 22:10
od sada ovakve stvari zaista idu na pm jer nema smisla da ljudima ovako dosađujemo

cicka najranije što sam našao jest 25. 8. i jedna pucnjava prije toga. Prije tog nisam našao ništa. (što opet ne mora ništa značiti ali čini mi se da je to prerano.)

Sad ako se uvijek kaže da napad na Petrinju počinje 2.9. valjda se za to ima razlog, ali ja ne razumijem zašto napad na postaju ne ulazi pod početak sukoba. Napad na policajce a pogotovo na postaju je najizravni napad na državu. Očito ja tu neš ne kužim isto tako mi nije jasno zašto se npr. za početak Vukovarske bitke uzima 25. 8 kad su naši još u lipnju pa srpnju odbijali pješačke napade iz Borova sela, a JNA je brodovima, avionima i tenkovima (i to ponekad sa druge strane dunava)djelovala kroz veliki dio ljeta.

ac_thunder
09.12.2010., 22:57
Sad ako se uvijek kaže da napad na Petrinju počinje 2.9. valjda se za to ima razlog, ali ja ne razumijem zašto napad na postaju ne ulazi pod početak sukoba. Napad na policajce a pogotovo na postaju je najizravni napad na državu. Očito ja tu neš ne kužim isto tako mi nije jasno zašto se npr. za početak Vukovarske bitke uzima 25. 8 kad su naši još u lipnju pa srpnju odbijali pješačke napade iz Borova sela, a JNA je brodovima, avionima i tenkovima (i to ponekad sa druge strane dunava)djelovala kroz veliki dio ljeta.

Ovisi od autora do autora. Ljude vole sve staviti u neke definirane oblike, ali to nije uvjek tako lako. I nije uvjek najbolje pa niti najpotrebnije, zato se ovo često definira kao: 2.-21. rujana 1991. vodile su senajžešće bitke u Petrinji. Ovo sve prije se više samatra incidentima, iako neki smatraju i taj 25. kolovoza nekakvim početkom borbi za Petrinju.

Zanači postavlja se pitanje tko je taj koji će to definirati "službeno".

Kada bi znao zašto je došlo do napada 25.8. i što je definicija napada bilo bi ti malo jasnije. Tada JNA nije izvršila nikakav manevar i nije zauzela nikakvo područje ili objekt pod svoj nadzor, niti je razriješila sukob kao takav. Tako da bi se to prije moglo definirati kao razmjena vatre. Naša policija je napustila zgradu jer je bila oštećena i da bi se umanjio rizik od sličnih pojava, a ne zato što je JNA zauzela zgradu.

danguba2
10.12.2010., 07:14
Pa i mislio sam da ima neki razlog koji je nama autsajderima nepoznat. A dobro ako taj događaj nije za forum ok.

ac_thunder
10.12.2010., 16:25
Baš mi je drago što si uspio to nabaviti. Daj vidi ima li ičega za 02.08 i 03.08. ili su ipak one snimke prije 9 mjesec...

Što se tiče ove snimke datirane kao 1.8.1991. mogla bi popričati sa jednim od aktera koji se pojavljuje na videu u prvih 13 sekundi i na 2:13 (ista osoba).

Najlakše bi ga bilo pronaći preko udruge Grom ili udruge Crne mambe, požuri jer se zimi obično seli u toplije krajeve.

Cicka
11.12.2010., 12:08
Popričala sam s nekoliko prisutnih. Nitko nije baš siguran u datume i vrijeme. Prošlo je puno godina. Uostalom ne živim u Zagrebu i nažalost imam dnevni posao što mi ograničava vrijeme koje mogu potrošit na snimanje i pričanje...
Iako osobno vjerujem kako je to 01.09....

danguba2
11.12.2010., 12:52
cicka evo našao sam na kronologiji na drol nešto o sukobima u kolovozu, pa ti usporedi one svoje datume i ovo, možda se poklapaju.
ja nažalost još nisam uspio pogledat one tvoje snimke, neš mi ne štima na kompu

http://www.domovinskirat.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=2747:2606&catid=2:kronologija&Itemid=61

samo moraš otić do kolovoza

zastitar_2
26.12.2010., 19:56
cestom ima nekih 12-13 km
uglavnom, blizu

sto se tice datuma, i ja mislim da je pocetak bio 2.9.91 (tad je bila i prva uzbuna u sisku)
kuhalo se, naravno, puno duze
vec u devetom mjesecu 90. petrinjci jedan dan nisu dosli u sisak u skolu zbog barikada

Toga datuma su prvi puta tenkovi JNA izašli u grad Petrinju i napravili lom.U haustoru Gavrilovičeve mesnice na trgu S.Radiča ranjen u noge i tada zaklan Andrija Rokić iz Hrastovice tada pripadnik pričuvnog sastava MUP-a ali u civilu jer se mojim autom vračao od žene i djece iz Zg.Isto tada ranjen Ž.Ž.te bačen na tenk i odvezen u vojarnu odakle je helikopterom prevezen sa ostalima ranjenicima u tada vojnu bolnicu u Dubravi Zg.Zarobljen između ostalih na istom mjestu M.K.koji je završio u Glinskom zatvoru kasnije razmijenjen u Moščenici.Svoj auto tada Kadeta 1.3 C sam sutradan kada sam išao po ženu koja je od juče ostala na poslu u Domu umirovljenika ,sa susjedom B.Z. dovezao u Hrastovicu,bez zadnje šajbe i stakla na lijevim vratima i naravno bez dokumenata ali je ključ bio u bravi.Tada sam prvi vidio tijelo od pokojnog inače polubrat od moje supruge ali njoj nisam dao da ide vidjeti jer je prizor bio stravičan.

Vidim pojavljuje se pitanje vojnog objekta tada na Šamarici.Istina je taj vojni objekat je postojao jer znam bio sam u jednom dijelu istoga tamo negdje 1982 kada sam radio u spomen domu,a tada je komandir tamo bio zastavnik Nikolić koji je bio naš stalni gost,dosta je cugao i nekoliko puta je znao reći kada su bili nemiri na Kosovu nešto u smislu "Majke im ga spalim,ja za 5 minuta aktiviram tri avionske flote".Po tome i onom dijelu koji sam ja vidio kada sam išao s njim tamo,dao mi je štene od Njemačkog ovčara kuje koju su tamo imali,mislim da je tamo bio neki radarski ili sličan sustav jer je bilo tek nekolicina vojnika možda petorica,a u zemlji ne sječam se koliko smo išli stepenicama vidio sam splet kablova sa svih strana po zidovima i imali su svoju struju,a to znam opet po tome što je dom za sniježnih vijavica znao ostati i bez struje i bez telefona pa je komunikacija sa Petrinjom išla preko vojnog objekta, a veza je bio tadašnji upravitelj Đuro Čorković iz D.Bačuge,preko Mirka Vile,čija je žena radila u kuhinji a živjeli su u lugarnici na Čavić brdu.Taj zastavnik je bio kod nas dan i noć uglavnom grogi od alkohola,rijetko bi došao netko od vojnika,tako da ih opče nismo upoznali.

danguba2
27.12.2010., 16:41
O tom objektu sam čitao kad sam naletio na neke objavljene dokumente , koji govore o uspostavi centra za obučavanje pobunjeničkih odreda na šamarici. Tad su spomenuli da je tim činom dodatno osiguran i taj vojni objekt koji se nalazi u blizini. Na google earthu sam vidio da ima neki manji objekt, postao sam znatiželjan:p Hvala na odgovorima.

danguba2
27.12.2010., 21:11
NINJA 07 sunce ti vidim, pa čitam temu o špegelju i naletim na opise iz Petrinje. :D

"no brzo sam se otrijeznio, recimo da mi je prvo otrežnjenje došlo kad smo trebali zaustaviti tenkove da ne izađu iz "kasarne vasilj gaćeša" kod Petrinje, a malo zatim i u Petrinji, mislim, kaj bi oni nama mogli, kaj bi tada značilo za nas da su stotine tenkova izašle po gradovima, i počele rešetati samo iz PAMova i spregnutih strojnica, ma mi bi ih sve sjebali s puškama pištoljima i dekama u stilu nade dimić, ovo o PAMovima govorim iz iskustva, gadno je kad se zid iza kojeg se skrivaš pretvori u švicarski sir, a ti nit išta znaš niti išta vidiš, jer su ti oči pune ciglene prašine, i malo kasnije kad progledaš, nije ti jasno gdje si ti to bio a da te nije pogodilo, jer kad vidiš sve te silne rupe"

Ajde nemoj da te molim. Vidiš da je tema zamrla, naime za nas knjiške moljce premalo je objavljeno i napisano stvari a vi branitelji stidljivi. Opiši nam ako možeš svoje dane u Petrinji? Kad ste došli, koji ste potez držali itd.

NINJA 07
28.12.2010., 10:57
NINJA 07 sunce ti vidim, pa čitam temu o špegelju i naletim na opise iz Petrinje. :D

Ajde nemoj da te molim. Vidiš da je tema zamrla, naime za nas knjiške moljce premalo je objavljeno i napisano stvari a vi branitelji stidljivi. Opiši nam ako možeš svoje dane u Petrinji? Kad ste došli, koji ste potez držali itd.

Ja sam premalo bio tada tamo a da bi mogao nešto opisivati, svega tjedan dana, a moje ratovanje tada tamo se može svesti na pucanje po tenkovima iz pješačkog oružja, jer na žalost mi-nas 8 koliko nas je bilo na jednom punktu-Taborište, kasnije Hrastovica, nismo imali ni tromblona a kamoli nešto učinkovitije od toga, jedino što znam je da je jedna ekipa tada skinula dva tenka (ili transportera) iz bestrzajca bez ciljničkih naprava.

žacko11
30.12.2010., 07:34
Slično su i nas pretumbavali u "oluji" 95 god.,imali smo tako nesposobnog zapovijednika i vodiča,da su navodno kartu okrenuli naopačke,pa smo se dvije noči ,bespotrebno vrtili u krug. kod Viduševca smo bili stacionirani,i one razrušene crkve(mislim da sam,vidjeo četnika ,kako krade slike i relikvije iz iste,na ju tube).Poslije smo ,dobili neradi zadatak,da čuvamo kolonu izbjeglica.
A prvih dana je bilo ,po meni isto podosta bespotrebno-suvišnih naših gubitaka,ne znaš nit tko pije,niti tko plača,pa ako je netko bio tamo,volio bih da mi pobliže dočara situaciju. Iskreno,da kažem, tada u oluji metka nisam ispalio....
Hvala.
Poz.

koka36
05.01.2011., 21:48
Slično su i nas pretumbavali u "oluji" 95 god.,imali smo tako nesposobnog zapovijednika i vodiča,da su navodno kartu okrenuli naopačke,pa smo se dvije noči ,bespotrebno vrtili u krug. kod Viduševca smo bili stacionirani,i one razrušene crkve(mislim da sam,vidjeo četnika ,kako krade slike i relikvije iz iste,na ju tube).Poslije smo ,dobili neradi zadatak,da čuvamo kolonu izbjeglica.
A prvih dana je bilo ,po meni isto podosta bespotrebno-suvišnih naših gubitaka,ne znaš nit tko pije,niti tko plača,pa ako je netko bio tamo,volio bih da mi pobliže dočara situaciju. Iskreno,da kažem, tada u oluji metka nisam ispalio....
Hvala.
Poz.

U kom smislu da ti dočara, poslje silovitih borbi prva dva dana i okruživanja Petrinje borbe u globalu prestaju i ulazi se postupno u teritorij, šta te točno zanima...

danguba2
08.02.2011., 01:56
"Dvorski digao frku u zapovjedništvu, za mine (kako si napisala) ali i za hrpu drugih stvari koje su i dovele do pada Petrinje, naravno da su ovi iz zapovjedništva sjeli na grbaču Horvata i Dvorski je završio karijeru te je proglašen glavnim krivcom za pad Petrinje, pazi ti to, zap. voda od nekih 25 ljudi je odgovoran za pad Petrinje"

ninja na šta misliš po ovim "hrpu drugih stvari koje su dovele do pada Petrinje" ?

Meni se uvijek čini da je pad Petrinje veliki poraz hr vojske, to je najveći okupirani grad nakon Vukovara.

Namjerno tu postavljam pitanje jer je riječ o samoj obrani Petrinje

NINJA 07
08.02.2011., 08:59
"Dvorski digao frku u zapovjedništvu, za mine (kako si napisala) ali i za hrpu drugih stvari koje su i dovele do pada Petrinje, naravno da su ovi iz zapovjedništva sjeli na grbaču Horvata i Dvorski je završio karijeru te je proglašen glavnim krivcom za pad Petrinje, pazi ti to, zap. voda od nekih 25 ljudi je odgovoran za pad Petrinje"

ninja na šta misliš po ovim "hrpu drugih stvari koje su dovele do pada Petrinje" ?

Meni se uvijek čini da je pad Petrinje veliki poraz hr vojske, to je najveći okupirani grad nakon Vukovara.

Namjerno tu postavljam pitanje jer je riječ o samoj obrani Petrinje

Ukratko, Dvorski-Zebre su bili zaduženi za izviđanja, Dvorski je upozorio na loše utvrđene položaje tamo gdje bi četnici mogli napasti, mine kojima je trebalo minirati neka mjesta a koje su poslane, bile su školske, neki položaji su napušteni čim su četnici krenuli, uglavnom, doslovno se derao u zapovjedništvu jer ovi nisu reagirali ni na jedno izvješće koje su Zebre poslale-dostavile, a vezano za njihova izviđanja. Kako sam već prije napisao, ne volim pisati nešto što sam čuo, ukoliko to nisam provjerio iz više ne povezanih izvora. Ovo sam čuo još 1991. u bazi Petruševac od Dvorskog i još jednog pripadnika Zebri u dva navrata, od Dvorskog sam čuo kad se raspravljao s Horvatom, a od pripadnika Zebri kada je nakon raspada došao kod mene u vod. Drugi put sam čuo prije nekih desetak godina onako kroz razgovor od jednog pripadnika Garbinove postrojbe koji je tada bio u zapovjedništvu, a prekjučer sam istu stvar čuo od osobe koja piše i na ovom forumu, dakle, više ne povezanih izvora.

danguba2
08.02.2011., 22:48
Da, svejedno hvala, fino si napisao da samo prenosiš što si čuo.

Nama koji nismo to doživjeli (odnosno bili premladi) su i ovakve informacije važne i zanimljive, jer sve što mi znamo je službena povijest i službena priča,

pročitam knjigu i milslim to je to, i onda netko kaže da je knjiga uljepšala ratni put ovog, a nije spomenula ovog, neki događaj nije dovoljno zastupljen itd.

ac_thunder
09.02.2011., 18:35

Ključna riječ je vojska, kada se on definira onda je jasno da u pravom smislu te riječi Hrvatske vojske tamo nije bilo.

danguba2
10.02.2011., 01:23
Ključna riječ je vojska, kada se on definira onda je jasno da u pravom smislu te riječi Hrvatske vojske tamo nije bilo.

1. gardijska brigada?

The Worm
10.02.2011., 01:38
1. gardijska brigada?

Thunder vjerovatno misli , na ustroj , sistem zapovjedanja , veza , nedostatak MTS-a ,naivnost ,neznanje . Tj , bili su tamo dečki u Hrvatskim uniformama , ali osim dobre volje nisu imali ništa drugo . Dugačak je proces stvaranja oružane sile , ali silom prilika učili smo 24 sata na dan , i nakon dvije godine , mogli smo se smatrati respektabilnom vojnom silom na prostorima Ex yu . A u Tigrove nitko ne smije sumnjati , oni su bili uvijek naj što je RH imala od oružanih snaga . Pripisat ću to tvoje upitno pitanje , mladosti , neznanju i željom da saznaš istinu .

ac_thunder
10.02.2011., 06:00
Thunder vjerovatno misli , na ustroj , sistem zapovjedanja , veza , nedostatak MTS-a ,naivnost ,neznanje . Tj , bili su tamo dečki u Hrvatskim uniformama , ali osim dobre volje nisu imali ništa drugo . Dugačak je proces stvaranja oružane sile , ali silom prilika učili smo 24 sata na dan , i nakon dvije godine , mogli smo se smatrati respektabilnom vojnom silom na prostorima Ex yu . A u Tigrove nitko ne smije sumnjati , oni su bili uvijek naj što je RH imala od oružanih snaga . Pripisat ću to tvoje upitno pitanje , mladosti , neznanju i željom da saznaš istinu .

Upravo tako.

BTW, Tigrova. U njih se stvarno nema što sumnjati, ljudi su izvršavali zapovjedi svojih zapovjednika i časno se borili. Na snimkama borbi u Petrinji prvenstveno imate pripadnike 2. gbr Gromovi i to legendarnog (stvarno legendarnog) Pere Bajana koji se onako sa svojom skupinom bori sa tromblonima i pokojim RPG-om protiv višestruko nadmoćnijeg i organiziranijeg neprijatelja. Glupo (i potpuno neistinito) bi bilo tog čovjeka nazvati kukavicom i niš koristi, kada se taj (i ostali) dokazao tamo, a i kasnije kroz svoj cijeli ratni put.

The Worm
10.02.2011., 12:40
Upravo tako.

BTW, Tigrova. U njih se stvarno nema što sumnjati, ljudi su izvršavali zapovjedi svojih zapovjednika i časno se borili. Na snimkama borbi u Petrinji prvenstveno imate pripadnike 2. gbr Gromovi i to legendarnog (stvarno legendarnog) Pere Bajana koji se onako sa svojom skupinom bori sa tromblonima i pokojim RPG-om protiv višestruko nadmoćnijeg i organiziranijeg neprijatelja. Glupo (i potpuno neistinito) bi bilo tog čovjeka nazvati kukavicom i niš koristi, kada se taj (i ostali) dokazao tamo, a i kasnije kroz svoj cijeli ratni put.

Thunder , nema se tu puno što mudrovati . Najjednostavnije rečeno , neke bitke se gube , a neke dobivaju , što je manje važno . Važan je krajnji ishod , a svi znaju tko je pobjednik . Iako je cjena pobjede bila vrlo skupa . Možda je mala utjeha da je poraz ovima sa druge strane bio daleko skuplji od naše pobjede

danguba2
13.02.2011., 18:54
E pa ne sumnjam ja u nikoga a kamo li u 1.A. br. , mislio sam da thunder upozorava na nedostatak uvježbanih i organiaizranih postrojba...

slažem se sa da je problem bio "ustroj , sistem zapovjedanja , veza , nedostatak MTS-a"

Problem su bile i vojarne u gradu, i sastav stanovništva nije išao na ruku braniteljima...

s druge strane grad je bio naslonjen na Sisak, na hrvatska sela preko kupe (nije ni Zagreb daleko), sa zapada hrvatska sela, na južnom ulazu u grad opet 3 hrvatska sela...

Čini mi se da su Vukovar, Sunja, Slunj,Pakrac pa i Gospić bili u znatno težim položaju (barem geografski) ali je obrana bila uspješnija.

Naravno da se neke bitke gube, pogotovo ako je nasuprot mnogo jači neprijatelj, i zato rijetko vjerujem u teorije o prodanim gradovima i sl. Naprosto bili smo u tom trenutku ranjivi a oni u naponu snage.

S obzirom na gore navedena bojišta možda je obrana Petrinje mogla biti uspješnija, dugotrajnija ? Možda i ne zbog nekih objektivnih razloga? Kojih?

Molim da ovo shvatite kao provokaciju, samo želim potaknuti raspravu. Zanima me mišljenje upućenih jer kao što sam puno puta rekao, Banovina u dr je nepoznata i ne isprićana priča

ac_thunder
13.02.2011., 19:35
Problem su bile i vojarne u gradu i sastav stanovništva nije išao na ruku braniteljima...

S obzirom na gore navedena bojišta možda je obrana Petrinje mogla biti uspješnija, dugotrajnija ? Možda i ne zbog nekih objektivnih razloga? Kojih?

Jedan od objektivnih razloga, bila je taktička situacija koja je onemogućavala školsko uspostavljanje obrane naših snaga.

Dobro si primjetio vojarne u gradu, naime vojska je cijelo vrijeme bila infiltrirana u gradu kao legalna formacija. Bez ikakvih problema kretali su se po gradu, i to u povećanom stupnju pripravnosti glumeći neutralnost i otvaranje vatre opravdavali nužnom obranom.

Tu dolazimo to političke situacije i procjene stanja te odabira strategije (nacionalne) riješavanja problema rastućih napetosti i oružanih incidenata.

Znaš i sam da su bile predložene dvije strategije: totalna blokada vojarni i ona druga manje agresivna politika toplo-hladno, riješavanja problema pregovorima, a eventualno angažiranje specijalne policije i ZNG-a samo prema teroristima.

Zbog odabira ove druge opcije, već je sama taktička pozicija naših snaga bila izuzetno nepovoljna, čak i da smo imali na raspolaganju dobro uvježbanu i opremljenu vojsku samu obranu bi bilo teško organizirati kada ti je zapravo zabranjeno djelovati i pripremati obranu grada i tako stvoriti realno bolju poziciju u odnosu na neprijatelja (jer lakše se je braniti nego napadati naročito u urbanim područjima).

Organizacija obrane grada u ovim uslovima je bila pred ogromnim problemima i samo bi izuzetno sposoban (kakvih je bilo u Vukovaru) zapovjednik mogao organizirati efikasnu obranu, ali samo uz visoko motivirane (iz Siska i Zagreba su stizale uglavnom obeshrabrujuće vijesti i zapovjedi) i posebno opremljene i obučene vojnike, koji bi zapravo u prvim trenutcima otvorenog sukoba s JNA bili primorani preuzeti sav teret zadržavanja neprijatelja, do uvođenja novih snaga kojim bi se moglo prijeći u protuudar i čišćenje grada.

danguba2
15.02.2011., 00:07
.

Možete li otprilike opisati brojnost i sastav obrane,
znači bili su odredi NZ Petrinje koji su kasnije pretvoreni u bojnu ZNG (otprilike broj?), pa 1. gardijska (zna li se koja formacija, odnosno veličina postrojbe) , pa MUP Petrinje (broj djelatnika?) pa 2. gardijska

Nekako mi je logično da su prisutne bile i postrojbe iz Siska, samostalna bojna ili možda ose?

Čitao sam da je u Petrinji vod satnije Podsused? Zna li se išta o tome?

Pražetina
06.03.2011., 14:00
"16.09.1991.
Pogođen rezervoar amonijaka u "Gavriloviću" u kojem se nalazi 87 tona amonijaka."

nakon ovog dolaze Tigrovi u grad, sa one snimke. mislim drugi dan, tj. 17. a trebali su doći 16. kada je bilo gusto. jer smo ih čekali a nismo dočekali.

Pražetina
06.03.2011., 14:28
nadam se da će ljudi iznijet što više informacija.

Te emisije se i ja sjećam, samo je nisam gledao od početka. Znam da je jedan od sudionika rekao da je Kika (jedan stariji čovjek) sprašio snajperom jednog domaćeg četnika koji je odavao vojsci naše položaje. Inače da se osvrnem na Kiku zakon lik, često sam ga viđao u Sisku, živo je negdje blizu mene i nikada se nije skidao iz uniforme

Jedino sjećanje koje ja imam na to razdoblje je da stojim na cesti gledam kako tenkovi idu prema Glini i ništa ne kužim.
zbog kojeg je 2.9. granatirana vila gavrilović. inače oficir jna koji je imao dozvolu sa naše strane da posjećuju bolesnu majku u selu blizu vile.

phiberoptik
11.04.2011., 15:01
da li mi može netko reći koji su eksponati posloženi ispred petrinjske vojarne (pk Matanović)?

mayday_bbb
19.04.2011., 21:03
Upravo tako.

Može link na borbe koje spominješ?

ac_thunder
19.04.2011., 21:20
Može link na borbe koje spominješ?

http://www.domovinskirat.hr/images/stories/kronologija/video/1991_08_01_2gbr_petrinja_borbe_u_gradu.wmv

mayday_bbb
26.07.2011., 07:50
Ima netko mozda (ili zna gdje na webu postoji) snimku akcije ATJ Lučko (pod vodstvom Marka Lukića i Mladena Markača) u Petrinji, mislim da je bila oko 29.9.1990. i trajala i više od 1 dan? Došli su odraditi policijski posao - spriječiti nerede od okupljenih (komšija), uhitili Zelembabu i Jovana Opačića...vjerujem da je u to vrijeme barem dio akcije bio prikazan recimo u Dnevniku, pa bi snimka mogla postojati....

danguba2
30.07.2011., 12:35
Ima netko mozda (ili zna gdje na webu postoji) snimku akcije ATJ Lučko (pod vodstvom Marka Lukića i Mladena Markača) u Petrinji, mislim da je bila oko 29.9.1990. i trajala i više od 1 dan? Došli su odraditi policijski posao - spriječiti nerede od okupljenih (komšija), uhitili Zelembabu i Jovana Opačića...vjerujem da je u to vrijeme barem dio akcije bio prikazan recimo u Dnevniku, pa bi snimka mogla postojati....

Ekipa koja skida HRTove prilog bi to mogla naći. Inače razvoj događaja u Petrinji je relativno poznat, izmještanje oružja iz pp Petrinja u Sisak -zasjeda lokalnih srba na cesti za Sisak, povratak oružja u Petrinju, masovni prosvjedi provaljivanje u stanicu, upad ATJ, ranjavanje jednog člana ATJ...
No isti dan nemiri su i oko policijskih stanica u Dvoru i Glini i tamo se upučuje ATJ. No o događajima u tim mjestima nemogu ništa nać. Ima li netko kakve info.?

Kyle Reese
16.02.2012., 20:23
Ekipa koja skida HRTove prilog bi to mogla naći. Inače razvoj događaja u Petrinji je relativno poznat, izmještanje oružja iz pp Petrinja u Sisak -zasjeda lokalnih srba na cesti za Sisak, povratak oružja u Petrinju, masovni prosvjedi provaljivanje u stanicu, upad ATJ, ranjavanje jednog člana ATJ...
No isti dan nemiri su i oko policijskih stanica u Dvoru i Glini i tamo se upučuje ATJ. No o događajima u tim mjestima nemogu ništa nać. Ima li netko kakve info.?

Petrinja i Sisak mi se čine jako blizu,i koliko sam skužio čak su spojeni s pomoću nekih sela.

Jel li bilo nekih pokušaja kontranapada naših snaga iz Siska kad aje Petrinja pala,i je li bilo borbi tokom 1992. pa do Oluje?

Drugo pitanje,koje sam postavio i na temi o Oluji je, jesmo li drugog dana se reorganizirali i vojnički uzeli Petrinju,ili je kolaps Srba na drugim bojišnicama tokom Oluje natjeroa i ove na povlačenje.
Je li i nakon 5. bilo otpora i gdje je on bio najjači?

svatoljub
17.02.2012., 07:46
meni je prijatelj bio kao rezervni policajac u petrinji od 10.8.91-12.9.91..i kaže mi da je obrana petrinje bila katastrofalno organizirana..mup je vukao na svoju stranu.ung na svoju stranu,mup se večinom orjentirao na obranu oko policijske stanice i prema gavriloviću te na čuvanje vile gavrilović a zng je pretežno razmješten blizu vojarne i poligona vasil gačeša te u okolnim selima...po njegovom mišljenju je policija bila bolje naoružana ali se sve svelo na čuvanje par punktova u gradu,zng je bila brojnija ali dosta je tu bilo neorganiziranosti i nediscipline..

danguba2
17.02.2012., 12:25
Petrinja i Sisak mi se čine jako blizu,i koliko sam skužio čak su spojeni s pomoću nekih sela.

Događaj koji sam ja spomenuo (na koji si se ti nadovezao) odnosi se na 1990. dakle nema borbenog djelovanja, to su ulični neredi, kaos. Doduše netko je zapucao i ranio jednog našeg policajca.

koka36
18.02.2012., 15:46

Jel li bilo nekih pokušaja kontranapada naših snaga iz Siska kad aje Petrinja pala,i je li bilo borbi tokom 1992. pa do Oluje?

Drugo pitanje,koje sam postavio i na temi o Oluji je, jesmo li drugog dana se reorganizirali i vojnički uzeli Petrinju,ili je kolaps Srba na drugim bojišnicama tokom Oluje natjeroa i ove na povlačenje.
Je li i nakon 5. bilo otpora i gdje je on bio najjači?

Petrinja je u oluji pala nakon što je glavni udar zauzeo zadane položaje i doveo petrinju u okruženje... Pravac preko češkog sela u biti je trebao služiti za razvlačenje njihovih snaga da nemogu koncetrirati snage na pravcu glavnog udara. Nažalost tim oravcem je zapovjedao nesposobnjakovič koji je na silu htio uči u Petrinju što je dovelo do velikih žrtava...
Do oluje oko petrinje i nije bilo nekih borbi nego su se držale zauzete pozicije ali su se borbe vodile oko Glinske poljane koja je bila strateški važna (tuda je i išao glavni udar u Oluji jer se tamo moglo prekinuti komunikaciju Petrinja-glina i dovesti samu Petrinju u okruženje...

turopoljacxxx
02.03.2012., 21:32
evo kak sam i sam Petrinjac al mlad :D
zanima me kakvo je stanje bilo u mom gradu 1990/1991?
pogotovo nekoliko mjeseci prije prvih napada?
majka mi neželi o tome baš pričati,ne voli se baš tog sjećati
pa ono zanima me kako je to tada bilo?
mislim život u gradu?policijski sat?prestanak prijevoza Sisak-Petrinja?
zamračivanja? i slično tome
za promjenu volio bih da mi netko i odgovori a ne da samo premješta pitanja i da mi jezikovu juhu bez razloga -.-

koji te dio Petrinje zanima ili okolice?

kaligula11
04.03.2012., 00:28
Citam ovu temu i nitko ne spominje dio Moscenice koji je vezan s Kotar sumom a od Moscenice do "famoznoga"skladista od vojarne ima 10 minuta pijesice i citavo to vrijeme se moglo zauzeti ali nista kao da je postojao dogovor "Mi smo ovdje " vi ste tu "...koga zanima pojedinosti neka pita rado mu odgovorim............. Mene jedino zanima tko ima slike iz Oluje onih nasih oklpnjaka kod Kolonije sto su pogođeni ...tenk ,transporter .........

koka36
04.03.2012., 11:34
Citam ovu temu i nitko ne spominje dio Moscenice koji je vezan s Kotar sumom a od Moscenice do "famoznoga"skladista od vojarne ima 10 minuta pijesice i citavo to vrijeme se moglo zauzeti ali nista kao da je postojao dogovor "Mi smo ovdje " vi ste tu "...koga zanima pojedinosti neka pita rado mu odgovorim............. Mene jedino zanima tko ima slike iz Oluje onih nasih oklpnjaka kod Kolonije sto su pogođeni ...tenk ,transporter .........

Šumas je bila minirana i dan danas tamo ginu ljudi od tih mina (7-8 kolko ja brojim od rata )....
U oluji smo mi probali proči s tenkovima ali nam je tenk s razminiračem upao u bazen Lanare pa nismo uspjeli...
Naravno u bazene smo došli jer smo imali "sposobnog" vodića koji kao pozna šumu..

A u temi uništenog oklopa imaš sliku tenka i u daljini se vidi transporter...

danguba2
04.03.2012., 20:40
koji te dio Petrinje zanima ili okolice?

Ako imaš vremena i volje piši sve što znaš, kronološki po mogućnosti. Posebna vrijednost ovog foruma su sjećanja sudionika, priče iz prve ruke.

Mene osobno zanima sve od prvih barikada na banovini 1990-te, sukobi u Dragotincima -Kraljevčanima, Pecki, Taborište -Hrastovica, što se događalo oko Cepeliša i Križa? Nitko nije opisivao Goru i Župić. Kakvo je stanje u samoj Petrinji srpanj/kolovoz ima li puškaranja ili drugačijih priovokacija sa vojarnama po gradu? Jesu li Srbi u predjelu koji su nazivali "mala srbija" organizirali straže i kontrolirali ulice tog dijela grada(kao Petrova gora u Vukovaru) ili je MUP nadzirao taj dio grada do pada?

Zanima me sve od organizacije seoskih straža u npr. Strašniku i Sibiću do djelovanja spec policije i A brigada.

hibiscus
09.03.2012., 13:15
Pozdrav svima!
Zna li netko o četničkim zločinima u nekom hrvatskom selu na banovini, kad su četnici poklali cijelu obitelj, dijete cca 5 godina, bebu od nekoliko mjeseci i roditelje, snimka je bila čak i na tv, nakon toga nikad više ništa o tome nije rečeno, nigdje nisam naišla na snimku ili svjedočanstva... je li provedena istraga...zna li se tko je to napravio... je li podignuta optužnica...
Za taj zločin sam čula davno i od jednog pripadnika 2.gardijske brigade, našao se u tom selu nakon oslobađanja... sve u svemu užas...
Budući da se za nekoliko ubijenih četnika u Medačkom đepu još uvijek vode istrage i postupci, zanima me hoće li se konačno početi s procesuiranjem zločina nad Hrvatima.
Zna li tko je li netko optužen za zločnin nad Hrvatima u (mislim) Kraljevčani kod Petrinje?

Kyle Reese
10.03.2012., 13:40
Evo mapa koja detaljno opisuje etničku strukturu 1991. u Petrinjskom kraju i granice okupiranih područja:
http://www21.zippyshare.com/i/40235053/178349/slavonija%201991%202001%201941.jpg

Evo mapa koja detaljno opisuje etničku strukturu 1991. u Petrinjskom kraju i granice okupiranih područja:
http://www21.zippyshare.com/i/40235053/178349/slavonija%201991%202001%201941.jpg

Moja isprika,sada bi trebao raditi link
http://www.forum.hr/showpost.php?p=38439688&postcount=6365

believer
07.05.2012., 21:13
Ja nisam Petrinjac, ali zanima me tematika Domovinskog rata, a posebno ono st se dogadjalo godinu-dvije prije njegova izbijanja. Proucavao sam malo nastanak "Krajine" i moram priznati da nigdje nisam nasao odluku tadasnje opcine Petrinja o prikljucenju toj tvorevini. Za razliku od drugihnopcina sa srpskom vecinom najprije u Dalmaciji i Lici, a onda i na Kordunu i Baniji, pa cak i u zap. Slavoniji (Pakrac). Znaci li to da tadasnja opcinska vlast u Petrinji (ma kakva ona bila!) nije htjela u "Krajinu" ili da jednostavni nisu imali dovoljno glasova za tako nesto, buduci da su Srbi u Petrinji bili samo relativna vecina? Mada, s druge strane, i u Pakracu su imali samo relativnu vecinu pa su se na kratko (do intervencije MUP-a pocetkom ozujka 1991) ipak "prisajedinili Krajini"...

kaligula11
04.08.2012., 21:43
Šumas je bila minirana i dan danas tamo ginu ljudi od tih mina (7-8 kolko ja brojim od rata )....
U oluji smo mi probali proči s tenkovima ali nam je tenk s razminiračem upao u bazen Lanare pa nismo uspjeli...
Naravno u bazene smo došli jer smo imali "sposobnog" vodića koji kao pozna šumu..

A u temi uništenog oklopa imaš sliku tenka i u daljini se vidi transporter...Bili smo si tako blizu a tako daleko .. Ali ako znas da netko ima jos slika neka se javi ..

Lee Champa
05.08.2012., 15:25
.... i moram priznati da nigdje nisam nasao odluku tadasnje opcine Petrinja o prikljucenju toj tvorevini.....

Opština se zvala Boro Mikelić!:lol:

hrvojegd
18.10.2012., 20:30
Pozdrav ljudi,

Evo da i ja spomenem jedan događaj vezan uz ratnu Petrinju 1991. Ujak je bio tamo na položajima sa svojom postrojbom Gromovi 1pb, točnije on i još trojca su držali park u centru. Preko dana su bili smješteni kod ljudi po stanovima kao civili a po noći su držali park, sve do dana 21,09 kad je gamad krenula iz vojarne sa tenkovima. Zapovijed je bila povlačenje preko mosta na Petrinjčici, do kupališta pa do ceste za Brest. Nakon što su prešli mosta sustigao ih je tenk sa popratnim čoporom, odlučili su ga skinuti, ali na nesreču on skida njih. Ujak biva teško ranjen u nogu. Banda ne prelazi most nego se stacionira na početku mosta, njih četvorica završavaju iza nasipa. Zapovjednik odlazi po pomoć prvi, dvojca ostaju s njim, nakon nekog vremena i oni odlaze po pomoć ali se nitko od njih ne vrača. Tako da on ostaje sam na milost i nemilost sebi ili bandi, taj detalj nikad nismo saznali. Poslje toga nema više približavanja petrinji sve do 95. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su 98, jedan dio kod mosta na nasipu a jedan dio u masovnoj grobnici kod groblja. Poznati su mi još neki detalji vezani uz događaj, ali dosta toga fali. Zato bih Vas zamolio ako bilo tko ima kakva saznanj o navedenome događaju neka podijeli to sa nama ili na pp.

Unaprijed zahvaljujem.
Bok.

svatoljub
23.10.2012., 13:55
Pozdrav ljudi,

Evo da i ja spomenem jedan događaj vezan uz ratnu Petrinju 1991. Ujak je bio tamo na položajima sa svojom postrojbom Gromovi 1pb, točnije on i još trojca su držali park u centru. Preko dana su bili smješteni kod ljudi po stanovima kao civili a po noći su držali park, sve do dana 21,09 kad je gamad krenula iz vojarne sa tenkovima. Zapovijed je bila povlačenje preko mosta na Petrinjčici, do kupališta pa do ceste za Brest. Nakon što su prešli mosta sustigao ih je tenk sa popratnim čoporom, odlučili su ga skinuti, ali na nesreču on skida njih. Ujak biva teško ranjen u nogu. Banda ne prelazi most nego se stacionira na početku mosta, njih četvorica završavaju iza nasipa. Zapovjednik odlazi po pomoć prvi, dvojca ostaju s njim, nakon nekog vremena i oni odlaze po pomoć ali se nitko od njih ne vrača. Tako da on ostaje sam na milost i nemilost sebi ili bandi, taj detalj nikad nismo saznali. Poslje toga nema više približavanja petrinji sve do 95. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su 98, jedan dio kod mosta na nasipu a jedan dio u masovnoj grobnici kod groblja. Poznati su mi još neki detalji vezani uz događaj, ali dosta toga fali. Zato bih Vas zamolio ako bilo tko ima kakva saznanj o navedenome događaju neka podijeli to sa nama ili na pp.

Unaprijed zahvaljujem.
Bok.

ja sam učesnik bitke u petrinji i imam neka već pomalo neka sjećanja...znam uglavnom da smo se povlačili zbrda dola,bilo je tragičnih situacija ali sve zboh neorganiziranosti povlačenja,zappovjednici su prvi crtu zapalili a u petrinji je ostalo dosta zng-ovaca i pripadnika mup-a koji nisu znali ni gdje ni što naročito dečki koji nisu bili iz petrinje ili okolice,ja sam se tog 21.9.91 upravo našao blizu mjesta koje ti opisuješ i sličan slučaj se desio kad je isto tako moj prijatelj pogođen u dvije noge možda baš iz istog tenka i nekako smo ga htjeli izvuči ali nije išlo jer je u tom izvlačenju još jedan naš suborac ranjen ali ne tako teško,morali smo ga ostaviti računajući na neku pomoć ali očito je bilo da je nastalo panično povlačenje i u takvim situacijama je svak mislio na svoju glavu,mi smo odnosno ja i još jedan ostali neko vrijeme uz našeg suborca pucajući po čedama ali njih je bilo dosta uz podršku tenka i transportera koji su žestoko šibali po nama morali smo se povući prema srušenom mostu da prijeđemo u brest inaće bi jebeno nastradali a nažalost morali smo ostaviti našeg prijatelja i suborca računajući da će se ma kakvi bili ipak smilovati nad teškim ranjenikom,nažalost nisu i do dan danas nije pronađen.Za ovaj tvoj slučaj ne mogu garantirati da sam nešto vidio ali u onom trenutku na tom mjestu je bilo dosta takvih slučajeva neki se nisu spasili neku jesu.

franeb
23.10.2012., 19:41
ja i još jedan ostali neko vrijeme uz našeg suborca pucajući po čedama ali njih je bilo dosta uz podršku tenka i transportera koji su žestoko šibali po nama morali smo se povući prema srušenom mostu da prijeđemo u brest inaće bi jebeno nastradali a nažalost morali smo ostaviti našeg prijatelja i suborca računajući da će se ma kakvi bili ipak smilovati nad teškim ranjenikom,nažalost nisu i do dan danas nije pronađen..
to se rođo nemože zaboraviti,a ni oprostiti,čede su bili i ostali zločinci!
Sumnjam to jest nemoguće je da niko od tih čeda nezna kako je i di završio taj naš branitelj?Time nas i dan danas muče!!!

svatoljub
24.10.2012., 09:51
to se rođo nemože zaboraviti,a ni oprostiti,čede su bili i ostali zločinci!
Sumnjam to jest nemoguće je da niko od tih čeda nezna kako je i di završio taj naš branitelj?Time nas i dan danas muče!!!

...ma oni su to radili odmah na licu mjesta pogotovo ako si teški ranjenik na umoru...možda su ga i u petrinjčicu bacili tko zna...mi smo preko njihovih veza čuli da su im zapovjednici i kolovođe striktno zapovjedali da nema živih zarobljenika i civila to se odnosilo na paravojne formacije martičevci,paravojnu onog martića iz gline 'šiltove'..ako si imao sreću da nabasaš na jna naročito regularnu vojsku imao si šansu preživjeti makar u zarobljeništvu...inaće par dana prije pada petrinje 16.9.1991 bili smo u blizini vile gavrilović gdje su streljali zarobljene pripadnike mup-a koji su se predali nakon pada tog položaja...tih desetak ili koliko već ne znam više točno ostali su odsječeni zbog loše komunikacije između zapovjedništva petrinje i samih bojovnika na položajima a to je bio dosta čest problem u obrani petrinje tj nekoordiniranost naročito između zng-a i mup-a...bilo je slučajeva naročito u posljednjih desetak dana prije pada petrinje da su bojovnike zng-a ili mup-a slali na neke položaje koji su već bili zauzeti od srba odnosno bila je ničija zemlja pa su mnogi stradali i u zasjedama odnosno doslovce su ušetali među čede...ja sam još tamo 15/16.9...rekao suborcima..'tu je gotovo,grad sigurno pada sve dalje je beznadna borba i mogući laki gubitak glave'...zadnjih dva,tri dana prije konačnog pada bili smo na položaju nedaleko srušenog mosta prema brestu nas šestorica a da tokom dva dana nismo dobili ništa ni za jesti već smo išli riskirajući po već napuštenim kučama tražiti nešto za jelo..tako su najebala i moja dva suborca koja su zalutala već na zauzeti netom prije naš položaj od čeda..sva sreća nekako su se uspjeli izvuči tokom noći a jedan je bio lakše ranjen...u biti zadnja dva dana prije pada grada štitili smo mostobran za izvlačenje preostalih civila i naših snaga..već je tad gotovo 80% petrinje bilo u četničkim i jna rukama

svatoljub
24.10.2012., 10:13
..ja sam inaće na položaje u petrinju došao 3.9.1991 godine baš u jeku prvog najžeščeg napada na grad..inaće prije toga sam imao prvo borbeno iskustvo čuvajući maršalku u zagrebu...a baza mi je bila u petruševcu...prvih deset dana dakle do 13.9.91 stekao sam dojam da u obrani grada ima problema ali opet ne toliko da se grad ne bi mogao kvalitativno braniti..bilo je dosta pripadnika mup-a i zng-a napose iz zagreba i okolice te siska,domaćih....ali je bilo recimo dosta nediscipline i svojevoljnosti napose u nekim zng postrojbama naveo bi tu postrojbu koja je došla sa poznatim 'rambom' stracaboškom koji su se pokušali drugima nametnuti kao 'glavni' na terenu i baš su oni odnosno dio njih imali ponajviše gubitaka u posljednjim danima prije pada petrinje...bilo je i onih koji su se kao 'kurčili' 'ma koji srbi,kakavi martičevci ovo ono..',naročito oni koji su došli netom prije drugog žestokog napada 16.9 na grad..mi smo ih upozoravali da ne ulaze u neke dijelove naselja petrinje naročito u one bliže poligonu i vojarni 'vasilj gačeša' koje su već srbi imali pod kontrolom ili dijelom...pod svojom kontrolom ili je bila 'ničija zemlja' i minirani..tako su najebali i oni španjolski novinari koji su na ničijoj zemlji naletili na našu protivtenkovsku minu....recimo takvo što nije moglo proći u obrani vukovara...zatim tih nekoliko dana prije pada pojavile su se i nekakve grupe 'dragovoljaca civila' sa lovačkim ili pokojim automatskim naoružanjem stvarajući pomutnju pa čak i svađu sa legalnim hrvatskim postrojbama jer 'kao oni će bolje braniti svoj grad i da im predamo oružje jer mi ionako namjeravamo napustiti grad'...neki su im i čak davali oružje i jednostavno otišli...svega i svačega je tu bilo....ali najmanje odlučnog zapovjedanja i discipline...što je i ubrzalo pad grada...po mom mišljenju da nije bile to nediscipline i pojave svakakvih 'dragovoljačkih skupina' naročito civilnih petrinja bi se još relativno dugo mogla braniti ne kažem da možda ne bi pala ali je dugo mogla vezati dio neprijateljskih postrojbi koje su nakon pada expresno prebačene na potez prema viduševcu i lasinji te na potez prema sunji i prema jasenovcu i novskoj

hum5
24.10.2012., 13:22
..ja sam inaće na položaje u petrinju došao 3.9.1991 godine baš u jeku prvog najžeščeg napada na grad..inaće prije toga sam imao prvo borbeno iskustvo čuvajući maršalku u zagrebu...a baza mi je bila u petruševcu...prvih deset dana dakle do 13.9.91 stekao sam dojam da u obrani grada ima problema ali opet ne toliko da se grad ne bi mogao kvalitativno braniti..bilo je dosta pripadnika mup-a i zng-a napose iz zagreba i okolice te siska,domaćih....ali je bilo recimo dosta nediscipline i svojevoljnosti napose u nekim zng postrojbama naveo bi tu postrojbu koja je došla sa poznatim 'rambom' stracaboškom koji su se pokušali drugima nametnuti kao 'glavni' na terenu i baš su oni odnosno dio njih imali ponajviše gubitaka u posljednjim danima prije pada petrinje...bilo je i onih koji su se kao 'kurčili' 'ma koji srbi,kakavi martičevci ovo ono..',naročito oni koji su došli netom prije drugog žestokog napada 16.9 na grad..mi smo ih upozoravali da ne ulaze u neke dijelove naselja petrinje naročito u one bliže poligonu i vojarni 'vasilj gačeša' koje su već srbi imali pod kontrolom ili dijelom...pod svojom kontrolom ili je bila 'ničija zemlja' i minirani..tako su najebali i oni španjolski novinari koji su na ničijoj zemlji naletili na našu protivtenkovsku minu....recimo takvo što nije moglo proći u obrani vukovara...zatim tih nekoliko dana prije pada pojavile su se i nekakve grupe 'dragovoljaca civila' sa lovačkim ili pokojim automatskim naoružanjem stvarajući pomutnju pa čak i svađu sa legalnim hrvatskim postrojbama jer 'kao oni će bolje braniti svoj grad i da im predamo oružje jer mi ionako namjeravamo napustiti grad'...neki su im i čak davali oružje i jednostavno otišli...svega i svačega je tu bilo....ali najmanje odlučnog zapovjedanja i discipline...što je i ubrzalo pad grada...po mom mišljenju da nije bile to nediscipline i pojave svakakvih 'dragovoljačkih skupina' naročito civilnih petrinja bi se još relativno dugo mogla braniti ne kažem da možda ne bi pala ali je dugo mogla vezati dio neprijateljskih postrojbi koje su nakon pada expresno prebačene na potez prema viduševcu i lasinji te na potez prema sunji i prema jasenovcu i novskoj

Ja mislim da je Siniša Dvorski zv. Rambo prije Petrinje bio u KOstajnici. Koliko mi je poznato Rambovi dečki su bili iz baze Petruševec, a to je bila 4. bojna kojoj je prvi zapovjednik bio Drago Horvat. Nisam siguran, ali po pričama mnogih Rambo nije bio u centru Petrinje. Primjerice u monografiji od 2. gbr Gromova nigdje se ne spominju pripadnici 1. br ZNG-a koji su bili u Petrinji sve do njenog pada pa čak su bili angažirani i u centru Grada. ne zanam kako je to opisano u Monogrfaiji, ali mislim da su samo dečki iz Petruševca bili do kraja u Petrinji i imali su gubitke. Pa i nesretni Rambo je tamo bio što je radio to ne znam, ali i njegove "Zebre" su ginule. U KOstajnici prvi poginuli bili su Rambovi dečki mislim da se jedan prezivao Stipić i bio je iz Duvna-Tomislavgrad.

svatoljub
24.10.2012., 14:35
Ja mislim da je Siniša Dvorski zv. Rambo prije Petrinje bio u KOstajnici. Koliko mi je poznato Rambovi dečki su bili iz baze Petruševec, a to je bila 4. bojna kojoj je prvi zapovjednik bio Drago Horvat. Nisam siguran, ali po pričama mnogih Rambo nije bio u centru Petrinje. Primjerice u monografiji od 2. gbr Gromova nigdje se ne spominju pripadnici 1. br ZNG-a koji su bili u Petrinji sve do njenog pada pa čak su bili angažirani i u centru Grada. ne zanam kako je to opisano u Monogrfaiji, ali mislim da su samo dečki iz Petruševca bili do kraja u Petrinji i imali su gubitke. Pa i nesretni Rambo je tamo bio što je radio to ne znam, ali i njegove "Zebre" su ginule. U KOstajnici prvi poginuli bili su Rambovi dečki mislim da se jedan prezivao Stipić i bio je iz Duvna-Tomislavgrad.

istina je da rambo i zebre nisu bile u centru petrinje te pozicije su držali dečki iz mup-a(pretežno rezervni sastav) te manji dio pripadnika 2 gbrigade..dogovor je bio takav da centar te zapadni dio petrinje i dio sjevernog drže dečki iz mup-a te iz druge gardijske brigade pošto je bilo dosta dečkiju iz tog kraja i poznavali su grad i taj dio...dio tigrova(kao ja) i ovi iz zebri od dvorskog su prebačeni na istočne položaje grada te sjeveroistočne dakle prema poligonu vasilj gačeša i 'vili gavrilovioć'..naravno sa nama su bili i dio policijskih postrojbi iz zagreba...upravo su oni najebali kod vile gavrilović...točno je i to da su zebre imale dosta gubitaka pa i zarobljenih i nestalih ali i zbog svoje krivnje...na svoju ruku su neke akcije išli izvoditi a da nisu bili u kordinaciji sa zapovjedništvom grada ili tog dijela bojišta u petrinji..naročito tamo od 14,15.9...uletavali su na tzv.'ničiju zemlju' prema poligonu 'vasilj gačeša' i izvodili neke akcije izviđanja(nepotrebnog) jer se znalo gdje su čede i jna a gdje mi...što je izazvalo žestoku reakciju srba iz poligona koji su počeli tuči nemilosrdnio grad i po našim pozicijama...ne kažem da i nisu imali nekih uspješnih akcija napose recimo 19.9...kad su uspjeli izvuči neke civile iz kuća već kad su četnici bili na ulasku u te ulice..ili kad su zauzimali položaje koje je prije toga napustila policija u povlačenju..istina je da su u gradu ostali zadnji dečki iz zagreba,varaždina...i upravo smo mi imali najtežih gubitaka od 20 do 21.9 i dana pada grada...kada smo imali velike gubitke naročito pri povlačenju koje je bilo neorganizirano a mogli bi reći i panično...to su četnici i jna osjetili i počeli su nas žestoko tuči artiljerijom,tenkovima,pat-ovima naročito prostor oko porušenog mosta kod bresta koji je i bio glavni pravac izvlačenja uz onaj prema moščenici gdje su se povlačili ovi iz 2.gardijske brigade,mup i neke civilne dragovoljačke postrojbe...ja recimo tog paklenog dana 21.9....sam bio na položaju 500 metara od mosta blizu nasipa u jednoj park šumici kad je ispred nas izbio tenk i oklopni transporter a oko njega je bilo oko tridesetak teritorijalaca i martičevaca...tu sam izgubio prijatelja za kojeg se i dan danas ne zna a jedan je bio ranjen a kako vidim na toj poziciji je bilo i drugih naših zaostalih grupa u povlačenju a još ih je ostalo iza..eto koliko je bilo tad nereda u obrani i u povlačenju da su se među naše redove uspjeli ubaciti četnički tenk i transporter kao i ljudstvo i izazvati ubijanje i razaranje..mi nismo mogli druge čekati i štiti odstupnicu zbog izuzetne složene situacije gdje su nam bili životi ugroženi i nije nam bilo druge nego navrat nanos pucajući povlačit se prema mostu i preko njega

svatoljub
24.10.2012., 14:48
...svi smo mi manje više nakon prelaska srušenog mosta u brest doživjeli težsak stres ponajprije zbog očajne situacije u kojoj smo se našli napose zadnja dva dana kao i zbog gubitka prijatelja a neki čak i rođaka,braće..ja kad sam prešao most i prešao u brest bio se počeo polako dan bližiti kraju...sjećam se da kad smo prešli most ja i jedan pajdo smo se praktično bacili na travu od umora i očaja ali nije prošlo ni 5 minuta već su nas počeli žestoko tuči sa nasipa i to isti onaj tenk i transporter...ali bili smo zabrinuti jer je još ostalo dosta naših grupa sa onu stranu mosta u petrinji...neki su čak uspjeli konsolidirati obranu oko samog mosta i mi smo im počeli pružati vatrenu podršku iz bresta kao i jedan bestrzajac sa kojim su naši tukli onaj tenk i transporter koji su bili najveća prijetnja...naše grupe su prelazile most sve do kasnih večernjih sati a posljednja grupa je prešla most kako su mi drugi dan pričali negdje iza ponoći...neki se nisu uspjeli probiti do mosta već su jednostavno uskakali u petrinjčicu ili su se odlučili za proboj prema moščenici uz rijeku i nasip..neki su uspjeli neki nisu...na žalost jedan dio naših dečkiju je zauvijek ostao u petrinji ili su bili zarobljeni jer su bili predaleko dublje u petrinji ili na pložajima blizu poligona odsječeni zbog nekoordinacije u obrani..

hrvojegd
24.10.2012., 17:53
ja sam učesnik bitke u petrinji i imam neka već pomalo neka sjećanja...znam uglavnom da smo se povlačili zbrda dola,bilo je tragičnih situacija ali sve zboh neorganiziranosti povlačenja,zappovjednici su prvi crtu zapalili a u petrinji je ostalo dosta zng-ovaca i pripadnika mup-a koji nisu znali ni gdje ni što naročito dečki koji nisu bili iz petrinje ili okolice,ja sam se tog 21.9.91 upravo našao blizu mjesta koje ti opisuješ i sličan slučaj se desio kad je isto tako moj prijatelj pogođen u dvije noge možda baš iz istog tenka i nekako smo ga htjeli izvuči ali nije išlo jer je u tom izvlačenju još jedan naš suborac ranjen ali ne tako teško,morali smo ga ostaviti računajući na neku pomoć ali očito je bilo da je nastalo panično povlačenje i u takvim situacijama je svak mislio na svoju glavu,mi smo odnosno ja i još jedan ostali neko vrijeme uz našeg suborca pucajući po čedama ali njih je bilo dosta uz podršku tenka i transportera koji su žestoko šibali po nama morali smo se povući prema srušenom mostu da prijeđemo u brest inaće bi jebeno nastradali a nažalost morali smo ostaviti našeg prijatelja i suborca računajući da će se ma kakvi bili ipak smilovati nad teškim ranjenikom,nažalost nisu i do dan danas nije pronađen.Za ovaj tvoj slučaj ne mogu garantirati da sam nešto vidio ali u onom trenutku na tom mjestu je bilo dosta takvih slučajeva neki se nisu spasili neku jesu.

Zanimljiva slučajnost, u ujakovoj grupi uz njega je ranjen bio i zapovjednik desetine, samo lakše (otraga u guzicu) koji se je i prvi povukao. A ova dvojca su ostala još jedno vrijeme s njim. Ujak je jako teško bio ranjen u potkoljenicu. Ujak je za vikend prije 16,09 bio doma i čim je čuo za napad spakirao se i otišao za petrinju, iako mu se je cijela obitelj molila na koljenima da ne ide da je petrinja gotova i da tamo nema pomoći, nije slušao. Ja sam tada bio dosta mali 7god star, sjećam se svega kroz maglu ali moji mi dosta toga pričaju. Jako mi je žao kaj je poginuo jer je imao samo 21 god, kad sebe usporedim s tim godinama dođe mi da zaplačem, užas. On život nije ni okusio. Pa ti govnari četnički nisu imali ni malo srca u sebi.

Evo ovo je mjesto gdje se je to dogodilo, iza čovjeka u crnom.

http://i1340.photobucket.com/albums/o736/hrvojegd/slika_zps667f84d3.jpg
http://i1340.photobucket.com/albums/o736/hrvojegd/slika1_zpse9cacb3b.jpg

Dali se je u toj blizini i Vaša nazgoda dogodila?

Pozdrav,

svatoljub
24.10.2012., 18:47
Zanimljiva slučajnost, u ujakovoj grupi uz njega je ranjen bio i zapovjednik desetine, samo lakše (otraga u guzicu) koji se je i prvi povukao. A ova dvojca su ostala još jedno vrijeme s njim. Ujak je jako teško bio ranjen u potkoljenicu. Ujak je za vikend prije 16,09 bio doma i čim je čuo za napad spakirao se i otišao za petrinju, iako mu se je cijela obitelj molila na koljenima da ne ide da je petrinja gotova i da tamo nema pomoći, nije slušao. Ja sam tada bio dosta mali 7god star, sjećam se svega kroz maglu ali moji mi dosta toga pričaju. Jako mi je žao kaj je poginuo jer je imao samo 21 god, kad sebe usporedim s tim godinama dođe mi da zaplačem, užas. On život nije ni okusio. Pa ti govnari četnički nisu imali ni malo srca u sebi.

Evo ovo je mjesto gdje se je to dogodilo, iza čovjeka u crnom.

http://i1340.photobucket.com/albums/o736/hrvojegd/slika_zps667f84d3.jpg
http://i1340.photobucket.com/albums/o736/hrvojegd/slika1_zpse9cacb3b.jpg

Dali se je u toj blizini i Vaša nazgoda dogodila?

Pozdrav,

to je centar petrinje kod autobusnog kolodvora..na žalost ovaj moj slučaj se desio blizu nasipa kod rijeke petrinjčice u nekom park šumarku...to je od centra udaljeno koji kilometar istočnije...mislim da je tvoj ujak nastradao među posljednjima ili je već bio odsječen i nije se mogao probiti jer centar petrinje je pao već 20.9 negdje u popodnevnim satima a petrinja je potpuno pala 21.9.kad su srbi zauzeli područje oko i do mosta na brestu i obližnju policijsku stanicu..dakle žao mi je al tvoj ujac se našao u još težoj situaciji od moje..najvjerojatnije je zaostao a svojom grupom i našao se u centru petrinje odsječen ili su vjerojatno greškom došli među četnike ili blizu njih i naišli na zasjedu

hrvojegd
24.10.2012., 23:32
to je centar petrinje kod autobusnog kolodvora..na žalost ovaj moj slučaj se desio blizu nasipa kod rijeke petrinjčice u nekom park šumarku...to je od centra udaljeno koji kilometar istočnije...mislim da je tvoj ujak nastradao među posljednjima ili je već bio odsječen i nije se mogao probiti jer centar petrinje je pao već 20.9 negdje u popodnevnim satima a petrinja je potpuno pala 21.9.kad su srbi zauzeli područje oko i do mosta na brestu i obližnju policijsku stanicu..dakle žao mi je al tvoj ujac se našao u još težoj situaciji od moje..najvjerojatnije je zaostao a svojom grupom i našao se u centru petrinje odsječen ili su vjerojatno greškom došli među četnike ili blizu njih i naišli na zasjedu

Nismo se baš razumijeli, on je poginul toćno na nasipu kod mosta preko petrinjćice, znači kad se ide iz grada cestom prema brestu za zagreb i dalje glinu, pređe se most, i sa desne strane.

http://i1340.photobucket.com/albums/o736/hrvojegd/slika1_zpsd64986b5.jpg

Ne bi htio biti naporan, ali stvarno me zanima što više o tome, da možda niste bili ista postrojba ili ga slućajno poznavali?

Po priči njegovih suboraca oni su se povlaćili kroz one zgrade i kuće sa dene strane koje su do mosta (znaći preko puta parka i crkve) jer je tako bilo kao naj sigurnije, nisu spominjali neprijatelje ispred sebe niti zasjedu, nego tenk koji ih je sustigo kad su prešli most.
Vjerojatno da se nisu zadržavali sa skidanjem tog tenka uspjeli bi se bez gubitaka povuči do bresta.

svatoljub
25.10.2012., 07:33
Nismo se baš razumijeli, on je poginul toćno na nasipu kod mosta preko petrinjćice, znači kad se ide iz grada cestom prema brestu za zagreb i dalje glinu, pređe se most, i sa desne strane.

http://i1340.photobucket.com/albums/o736/hrvojegd/slika1_zpsd64986b5.jpg

Ne bi htio biti naporan, ali stvarno me zanima što više o tome, da možda niste bili ista postrojba ili ga slućajno poznavali?

Po priči njegovih suboraca oni su se povlaćili kroz one zgrade i kuće sa dene strane koje su do mosta (znaći preko puta parka i crkve) jer je tako bilo kao naj sigurnije, nisu spominjali neprijatelje ispred sebe niti zasjedu, nego tenk koji ih je sustigo kad su prešli most.
Vjerojatno da se nisu zadržavali sa skidanjem tog tenka uspjeli bi se bez gubitaka povuči do bresta.
dobro..sad si mi dosta pomogao sa ovom kartom...vidiš mi smo ti bili na položajima desno od zagrebačke ulice kad gledaš od mosta brest prema gradu..gdje vidiš ovaj zeleni dio veliki to je ta šuma ili nekakav šumoviti park više ne sjećam nisam bio u petrinji ima već 15-tak godina
bar sa ove strane od bresta...dakle ja sam ti bio na desno od mosta brest uz nasip još kakvih 500 metara pa skoro do one okuke rijeke točno ispod nasipa..dakle tvoj ujac je bio lijevo od nas po ovoj strelici dakle nekakvih možda kilometar niti toliko...nas je tenk i transporter kao i ljudstvo iznenadilo upravo po nasipu najvjerojatnije su probili liniju istočno od nas iz poligona što je izazavalo pomake u našim linijama i povlačenje...ja sam bo u 1 gardijskoj brigadi...a sad da se i imena sjećam ne i baš previše davno je to bilo a ja nakon petrinje i nisam više ostao u tigrovima već sam otišao gao dragovoljac u samostalnoj satniji zng-a u gospić i liku gdje smo se priključili 111 brigadi zng-a...neko vrijeme sam bio i u hos-u 1992 godine u bos.posavini gdje sam na žalost skoro istu navlas sudbinu doživio ko u petrinji kad smo se povlačili iz dervente tj iz njene okolice

svatoljub
25.10.2012., 07:45
...inaće ja sam trebao baš ići tog vikenda mislim da je upravo bio 15 9 1991 godine..ali su tad četnici izveli drugi najveći napad poslije onog 3.9.91 pa sam silom prilika morao ostati tj smjena nije ni došla..i tu je bio početak definitivnog pada grada..jer je taj napad bio najžešći do tad od svih napada na petrinju...između 3.9-16.9....bilo je još par napada ali manjeg inteziteta sve se svodilo na svakodnevno granatiranje ali je ovaj napad od 16.9...bio baš paklen i nakon tog napada su četnici zauzeli sjeverni dio petrinje,vilu gavrilović,ušli u jedan dio 'gavrilovića'...te zauzeli neke ulice bliže centru grada...mislim da su gotovo više od pola današnje radićeve ulice zauzeli...sljedećih nekoliko dana do opet žestokog napada 20.9.1991 godine više se svodilo na granatiranje dijela grada kojeg smo još držali kao i po brestu,moščenici i sisku što je bio uvod da za koji dan kreću u konačno osvajanje petrinje...tog 16.9...mup je dosta pretrpio teške gubitke jer su četnici i jna najžešće udarili na pravcima koje su oni držali..vilu gavrilović,staru bolnicu,kod tvornice gavrilović....dio bliže centru grada..očito su srbi procijenili ako sad uspiju najeti gubitke policioji i zauzeti pozicije koje su oni držali da će lakše ovladati gradom kasnije što je po meni bilo ispravno stajalište pošto je u tom trenutku mup što se tiče oružja pa i borbenog iskustva bolje stajao od nas u zng-u..kod policije je bilo i prtežno protuoklopno naoružanje istina nije ga bilo puno ali ga je policijavećinom držala kod sebe..a policija je većinom i držala zapovjedništvo grada

svatoljub
25.10.2012., 07:52
....po mom položaju koje sam već opisao da se nalazio uz sam nasip 500-tinjak metara lijevo od mosta-brest tih i dana nije bilo nekih prijetnji od četničke pješadije kao i oklopa već je bilo uobičajno granatiranje....jbg po nas su kobni dani nastali 20 i 21.91...kad su nas čede iznenadile na lijevom boku sa svojim oklopom

hrvojegd
25.10.2012., 11:06
dobro..sad si mi dosta pomogao sa ovom kartom...vidiš mi smo ti bili na položajima desno od zagrebačke ulice kad gledaš od mosta brest prema gradu..gdje vidiš ovaj zeleni dio veliki to je ta šuma ili nekakav šumoviti park više ne sjećam nisam bio u petrinji ima već 15-tak godina
bar sa ove strane od bresta...dakle ja sam ti bio na desno od mosta brest uz nasip još kakvih 500 metara pa skoro do one okuke rijeke točno ispod nasipa..dakle tvoj ujac je bio lijevo od nas po ovoj strelici dakle nekakvih možda kilometar niti toliko...nas je tenk i transporter kao i ljudstvo iznenadilo upravo po nasipu najvjerojatnije su probili liniju istočno od nas iz poligona što je izazavalo pomake u našim linijama i povlačenje...ja sam bo u 1 gardijskoj brigadi...a sad da se i imena sjećam ne i baš previše davno je to bilo a ja nakon petrinje i nisam više ostao u tigrovima već sam otišao gao dragovoljac u samostalnoj satniji zng-a u gospić i liku gdje smo se priključili 111 brigadi zng-a...neko vrijeme sam bio i u hos-u 1992 godine u bos.posavini gdje sam na žalost skoro istu navlas sudbinu doživio ko u petrinji kad smo se povlačili iz dervente tj iz njene okolice

Znači prošli ste puno ratišta, hvala bogu da ste izvukli živu glavu.
I šteta kaj vaš ranjeni kolega nije nikad pronađen, mi smo imali sreću kaj smo ujaka bar pokopali doma na groblju.

Onda je moguće nakon što je oklop skinuo ujakovu grupu naletio na vas?
Tamo se onda prema pričam više nije znalo tko pije a tko plača, totalno rasulo, dobro da i više žrtava nije bilo. A gadovi su dobro iskoristili priliku, i još k tome bili su naoružani puno bolje od vas, što im je po mome bila jedina i glavna prednost, jer u glavi nisu imali ništa. Na snimkama sa youtuba se može vidjeti njihova inteligencija i pamet kad daju izjave, jado jado.

svatoljub
25.10.2012., 12:10
Znači prošli ste puno ratišta, hvala bogu da ste izvukli živu glavu.
I šteta kaj vaš ranjeni kolega nije nikad pronađen, mi smo imali sreću kaj smo ujaka bar pokopali doma na groblju.

Onda je moguće nakon što je oklop skinuo ujakovu grupu naletio na vas?
Tamo se onda prema pričam više nije znalo tko pije a tko plača, totalno rasulo, dobro da i više žrtava nije bilo. A gadovi su dobro iskoristili priliku, i još k tome bili su naoružani puno bolje od vas, što im je po mome bila jedina i glavna prednost, jer u glavi nisu imali ništa. Na snimkama sa youtuba se može vidjeti njihova inteligencija i pamet kad daju izjave, jado jado.

..mislim ipak da je tvoj ujak i njegova grupa najebala od tenka i četnika koji su se probili do njih iz smjera tvornice gavrilović ili iz smjera današnje radićeve ulice...oni su bili lijevo od mene bili su bliže centru petrinje bar po karti..nas je napao tenk i transporter tj četničko pješaštvo iz smjera istoka ili sjevero istoka gdje je bio poligon 'vasil gačeša'...očito su probili na tom dijelu blokadu poligona i došli nam iz smjera nasipa gdje smo ih najmanje očekivali dakle nismo spremni bili našom greškom ali isto tako i zbog nekoordinacije zapovjedništva i nas na terenu tad su sve komunikacijske veze jednostavno propale...zamisli ovu situaciju da nam se taj oklop i pješaštvo probilo..usprkos tomu što je naših grupa i snaga bilo iza njih...kasnije sam čuo od nekih bivših gardista koji su bili upravo na tom položaju gdje se probio taj tenk i transporter kao i ljudstvo da su protuoklopne mine bile školske...ili je neko zamjenio upaljače...mada oni pričaju da ne mora netko to biti iz naših redova već da su bili na položaju u dijelu koji je bio večinski srpski pa pretpostavljaju ili da su njihovi izviđaći tokom noći zamjenili mine ili netko od tamošnjih srpskih civila koji su još ostali živjeti..tamo...uglavnom mine nisu proradile i nastao je raspad sustava u obrani jer nije bilo dovopljno ni protuoklopnog naoružanja a moja ga grupa kao ni susjedne nisu ni imale osim nekoliko tromblona što je potrošeno na njihove pješadince

svatoljub
25.10.2012., 12:48
....po mom položaju koje sam već opisao da se nalazio uz sam nasip 500-tinjak metara lijevo od mosta-brest tih i dana nije bilo nekih prijetnji od četničke pješadije kao i oklopa već je bilo uobičajno granatiranje....jbg po nas su kobni dani nastali 20 i 21.91...kad su nas čede iznenadile na lijevom boku sa svojim oklopom

evo ti jedan video isječak iz petrinje upravo na dan 3.9.91 kad sam došao u petrinju i prvi jaki napad na petrinju pa pogledaj
http://www.youtube.com/watch?v=T4At1WjK8ZU

maica
13.11.2012., 23:55
Poštovanje, kakvo je stanje bilo u vojarni Vasil Gačeša. Imate li kakve podatke o rukovodećem kadru, osim Tarbuka. Koji su bili kapetani, Bezbednjaci, gdje su sada

uldi
05.12.2012., 18:26
Že leta 1989 je bil Tarbuk v Gačeši. Moj poveljnik v Šamarici pa je bil Džoka Stević.

Fap1213
02.04.2013., 21:06
Sluzio sam JNA-1985/86g,auto jedinica vozac 2901/7,u petrinji Vasilj Gaćeša,nas je vodio Vranić Hasan,zastavnik,prve klase,dali netko ima informacije o tom covjeku-dali je ziv,i gdje zivi?,bio je jako dobar zastavnik i covjek,volio bi stupit u kontakt s njim

candlesnow
02.09.2013., 18:38
Toga datuma su prvi puta tenkovi JNA izašli u grad Petrinju i napravili lom.U haustoru Gavrilovičeve mesnice na trgu S.Radiča ranjen u noge i tada zaklan Andrija Rokić iz Hrastovice tada pripadnik pričuvnog sastava MUP-a ali u civilu jer se mojim autom vračao od žene i djece iz Zg.Isto tada ranjen Ž.Ž.te bačen na tenk i odvezen u vojarnu odakle je helikopterom prevezen sa ostalima ranjenicima u tada vojnu bolnicu u Dubravi Zg.

zastitar_2, zna li netko ovog korisnika?
ima li itko ikakve informacije o gore citiranom dijelu?