PDA

View Full Version : Kolonizacija i zamjena stanovništva nakon 1990.

Michael Collins
25.11.2010., 14:16
Da odmah napomenem, ovo nije tema "rat su dogovorili ti i ti,radi tog i tog".
Mene zanima sama područja kolinizacije i preseljavanja.

Najviše me zanimaju npr. sela u Vojvodini u kojima su naseljeni Srbi iz Hrvatske,od čega žive,čime se bave i slično.
Zatim tko je naseljavao Zapadnu Slavoniju nakon 1995.,a da li su Srbi iz tog područja otišli u Srbiju ili RS?

Odakle su najviše došli Hrvati u Knin?
Jel imaju neki podaci po općinama rođenja?
Jesu li to Hrvati iz RS ili Hrvati iz nekog drugog područja BiH(Kakanj,Vareš i sl.)

Zna li se gdje su najviše naseljeni Hrvati Bugojna?

Što je sa Bošnjacima istočne Bosne?
Ne vjerujem da su najviše došli u Sarajevo.

Npr. Ibričić je iz Kotor Varoša došao i Bihać,jel to često ili?

NAPOMENA
Ovo nije tema sa prepucavanjima, nego tema slična onima o demografiji ili etničkim mapama, svako spominjanje samog rata osim konteksta preseljenja ili poviejsnih pravdi ili nepravdi idu u offtopic

revolution
25.11.2010., 14:30
Zatim tko je naseljavao Zapadnu Slavoniju nakon 1995.,a da li su Srbi iz tog područja otišli u Srbiju ili RS?

iz Zapadne Slavonije su nakon akcije Bljesak otišli u BiH oni koji i jesu podrijetlom otamo ali i u Srbiju, ukoliko su njihova mjesta sada dio Federacije.
Zapadna je Slavonija naseljena npr u Okučanima i tom dijelu Hrvatima iz BiH, gore oko Grubišnog polja Janjevci, ima praznih područja, tj naselja koja nisu u funkciji stanovanja

dalje, imaš mjesta koja nisu bila zahvaćena ratom, a bila su naseljena srbima iz BiH nakon ww2, oni su mijenjali u velikom broju (ne svi) kuće sa Hrvatima iz BiH.
imaš neka mjesta di sad uredno skupa žive Srbi i Hrvati iz BiH:D, konkretno kod Bjelovara ..

dosljevanje Hrvata iz BiH je u široj okolici Zagreba značajno, gdje su ili mijenjali ili jednostavno kupovali parcele jer su na neki način pronašli rješenje svog imovinskog statusa, ako je u pitanju BL ondje je bilo slučajeva da im je sudski vraćena oduzeta imovina, ali izvan gradskog područja Bl za takvu sudsku preciznost nemam podatke
na Baniji ima slučajeva naseljavanja Hrvata iz BiH po nekim selima, riječ je o ljudima čija je imovina zauzeta u BiH ili uništena.

Michael Collins
25.11.2010., 14:41
Mnogo ljudi ide u Veliku Goricu,za ostatak županija ne znam.

A za Janjevce nisam znao ovo izvan Kistanja i Voćina da ih ima.

revolution
25.11.2010., 14:45
ma Janjevaca nema puno, nije ih ni na Kosovu bilo ...nešto je 90tih Tuđman i neke Hrvate iz Rumunjske cimao, neki jadni ljudi ali to je sporadičan broj..uglavnom, TKO NIJE IMAO NIKAKVOG IZBORA završio je po zapadnim slavonijama dakle ratnim područjima.
tko je imao bilo kakvu mogućnost, rodbinu, nešto novca išao je dalje ili u gradove.

problem je u HDZovoj pompoznoj nesposobnosti što su im i dalje ostala prazna područja, nisu uspjeli ni naselit kužiš?

Michael Collins
25.11.2010., 14:47
ma Janjevaca nema puno, nije ih ni na Kosovu bilo ...nešto je 90tih Tuđman i neke Hrvate iz Rumunjske cimao, neki jadni ljudi ali toje sporadičan broj..uglavnom, TKO NIJE IMAO NIKAKVOG IZBORA završio je po zapadnim slavonijama dakle ratnim područjima.
tkoje imao bilo kakvu mogučnost, rodbinu, nešto novca išao je dalje ili u gradove.

problem je u HDZovoj pompoznoj nesposobnosti što su im i dalje ostala prazna područja, nisu uspjeli ni naselit kužiš?

Revka,nije da se slažem ili ne slažem s tobom,ali u 1. postu sam zamoslio bez HDZ-a,Tuđmana,Miloševića, najvažnije mi je područje naseljavanja,područje iseljavanja, kako žive,čime se bave,koliko ih je, kako ih je primilo lokalno stanovništvo itd.

Može?

demon
25.11.2010., 15:59
Konkretno za Dalmaciju a koliko čujem i za Liku je projekt sa BiH Hrvatima propao. Očekivalo se kako će doseljenici oživjeti poljodjelstvo i slično. Problem je bio u tome što su ljudi imali krive ideje o Bosanacima. Ljudi su tamo odavno prestali živjeti od poljoprivrede i uglavnom su bili zaposleni u industriji. Teško da će čovjek koji je radio u kakanjskim ugljenokopima i imao šljiive oko kuće i malo poveći vrt čisto za svoje potrebe preko noći obrađivati vinograd i uzgajati maraške i breskve... na kraju su ljudi našli posao u industrijskim pogonima koji su obnovljeni, ili su nanovo otvoreni. Čitav eksperiment sa kolonizacijom se hna kraju sveo na ponovno naseljavanje većih središta gdje su ljudi i danas. Okolna sela su ostala zapuštena, a sad su ih i nakačili na te gradiće. Pogledajte koliko je područje grada Gračaca, ili recimo Benkovca u usporedi sa drugim općinama i gradovima...

Mislim kako su do tih spoznaja vladajući došli prije 10-12 godina. Znam kako se jedno vrijeme pričalo točno o zonama gdje će se dopustiti povratak Srba. Razlog je bio taj što tamo nitko nije htio živjeti, a pojavio se strah od doseljavanja iz BiH, recimo babini pristalice su se silom htjelio naseliti u Hrvatsku... Prema priči je jedan od vodećih ljudi našeg HDZ-a, više nije aktivan, objašnjavao Hrvatima iz Bukovice da se doseljavaju u kotarska sela gdje ima zemlje, a ostave se Bukovice, u nju su trebali biti vraćeni Srbi, ali ne i u Kotare... uglavnom kod nas se pričalo kako nema povratka Srba u područje trase autoputa, samo sjeverno...

Kasnije sam čitao kao se isto smatralo i za područje prema BIH, znači povratak u Liku, Kordun i Baniju i to u pogranično područje prema Bihaću, u banijsko Pounje i zapadnu Slavoniju su trebali biti naseljeni Posavljaci...

U konačnici od 250 000 Srba koji su otišli iz Zap. Slavonije (uglavnom prije Bljeska) i područja oslobođenih u Oluji vratilo bi se stotinjak tisuća...

Mislim kako se to više-manje i dogodilo. Teško kako ćemo imati neki masovan povratak.

Michael Collins
25.11.2010., 16:17
U pravu si za autocestu,ali ona je npr. u Lici namjerno građena da ide uz većinski Hrvatska područja,a ne da su tamo naseljavani ili je spriječavan povratak

Peća
25.11.2010., 16:33
Ima jedna priča o nekom selu u Vojvodini,koji su doselili iz Crne Gore.Kada je prije par godina RCG postala državom ovo selo je tražili status nacionalne manjine.Kolorično je zvučalo.

Vojvodina je izgubila Nijemce,a dobila ubogu i zatucanu sirotinju iz dinarskih krajeva,koji kad su došli u kuće protjeranih Nijemaca,za ogrjev je koristila parkete.
Ljudi iz krša došli u ravnice Slavonije ponijeli su sa sobom i neizbrisiv pečat starog kraja.
Mislim da u zap.Slavoniji žive Bosanci i ljudi iz Vojvodine.

Michael Collins
25.11.2010., 16:35
Peća,ti često spominješ Vojvodinu pa mi se činiš upućen.
Tko je zamjenio stanovnike Hrtkovaca i Slankamena?

Michael Collins
25.11.2010., 16:36
Ima jedna priča o nekom selu u Vojvodini,koji su doselili iz Crne Gore.Kada je prije par godina RCG postala državom ovo selo je tražili status nacionalne manjine.Kolorično je zvučalo.
e.

Da nije Lovćenac?
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9B%D0%BE%D0%B2%D1%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%86

Cpatain Rbubish
25.11.2010., 16:47
problem je u HDZovoj pompoznoj nesposobnosti što su im i dalje ostala prazna područja, nisu uspjeli ni naselit kužiš?Omanji "problem" je i sto je kolonizacija ratni zlocin po cetvrtoj zenevskoj konvenciji, ali nemojmo se zamarati detaljima.... :cerek:

Robert Warren
25.11.2010., 16:51
Omanji "problem" je i sto je kolonizacija ratni zlocin po cetvrtoj zenevskoj konvenciji, ali nemojmo se zamarati detaljima.... :cerek:

Ma tebi j sve što radimo ratni zločin.:rolleyes:

Cpatain Rbubish
25.11.2010., 17:00
Imas pravo, problem je u meni, ne u medjunarodnom ugovoru starom preko 50 godina koji je na snazi. Ne znam tko smo to "mi", ja nisam nikog naseljavao u namjeri da promjenim etnicku sliku radi "cisce" drzave.

Glede teme, o hrvatskim planovima kolonizacije ima ponesto ovdje (http://www.sense-agency.com/icty/when-little-kids-play-war%E2%80%A6.29.html?cat_id=1&news_id=11329) makar, koliko razumijem, autora ne zanimaju planovi nego konkretne posljedice.

Michael Collins
25.11.2010., 17:19
Imas pravo, problem je u meni, ne u medjunarodnom ugovoru starom preko 50 godina koji je na snazi. Ne znam tko smo to "mi", ja nisam nikog naseljavao u namjeri da promjenim etnicku sliku radi "cisce" drzave.

Glede teme, o hrvatskim planovima kolonizacije ima ponesto ovdje (http://www.sense-agency.com/icty/when-little-kids-play-war%E2%80%A6.29.html?cat_id=1&news_id=11329) makar, koliko razumijem, autora ne zanimaju planovi nego konkretne posljedice.

Ako razumiješ zašto namjerno ideš trolat temu? :ne zna:

revolution
25.11.2010., 17:19

Slankamen je bio jedna od istočno isturenih tvrđava vojne krajine, naseljen Hrvatima iz Dalmacije u 18.stoljeću, a ukidanjem VK, doseljeni su Slovaci i Nijemci.

Hrtkovci su veliko selo (par tisuća stanovnika, ne?), Hrtkovačko groblje svjedoči o bogatoj prošlosti, mađarska, njemačka prezimena, toponim sela je mađarski... gledano sa današnje točke, trenutni većinski starosjedioci u selu su Klimenti, katolički albanci koji se izjašnjavaju Hrvatima, poslije ww2 broj stanovnika je opao zbog odlaska Nijemaca, potom su u njihove kuće kolonizirani "ljudi iz pasivnih krajeva"

početkom 90tih šešpelj ondje održava mitinge i plaši ljude, bilo je i nekih ozbiljnijih napada, te se neke obitelji iz Hrtkovaca zamijenile imovinu sa Srbima u okolici Požege. po mojim informacijama to nisu bili (ili uglavnom nisu) vojvođanski Hrvati već potomci kolonista, molim da to provjerite). u Hrtkovcima i danas žive Hrvati, zatim spomenuti Klimenti, Mađari, Slovaci i naseljeni su Srbi iz Hrvatske, no nevezano uz Oluju, mislim da su to čak Srbi koji su došli iz hrvatskih gradova izvan ratnih zona, također je bilo nekih doseljavanja iz Baranje nakon reintegracije Podunavlja.
http://www.suboticadanas.info/html/index.php?module=Pagesetter&func=viewpub&tid=3&pid=3780&arc=3780

http://www.zkvh.org.rs/index.php/batina/povijest/69-pregled-povijesti-hrvata-u-vojvodini?start=2

ukoliko nekog zanima više o gorespomenutoj Zapadnoj Slavoniji, zgodna brošura, preporučam pročitati
http://www.documenta.hr/dokumenti/sjecanja.pdf
tu ćete recimo nači podatak o mirovnoj prosvjedu u Pakracu 1991, ali bez uspjeha, naravno, i o tome više danas nitko ni ne govori. ljudi koji su dopremani autobusima ondje "organizirati" pobunu su bili glasniji i jači i dobili su veće povjerenje određenog postotka domaće populacije :rolleyes:

Michael Collins
25.11.2010., 17:28
Zanimljvio Hrtkovci danas imaju 800 stanovnika više nego 1991., dakle sa 2.684 na 3.428

Od tih 3.428 st,samo je 256 Hrvata.

Dakle oko 1.500 ljudi je doseljeno u selo,što je prilično veliki broj.

Mene sada zanima jel to Dalmacija,Bosna,Kordun,Zapadna Slavonija? :ne zna:

Cpatain Rbubish
25.11.2010., 17:38
Ako razumiješ zašto namjerno ideš trolat temu? :ne zna:Ovdje (http://www.ess.uwe.ac.uk/Kosovo/chap4.htm) imas neke podatke o naseljavanju Kosova (broj i mjesta) makar ne postoje ekstenzivne fusnote vec samo generalna referenca na srpske izvore (skrolaj do dna stranice, tocke 6 i 7).

Michael Collins
25.11.2010., 17:39
Kad smo već kod toga, volio bih znati općine sa većim brojem izbjeglica sa Kosova, mislim da su neki Srpski forumaši već stavljali podatke

revolution
25.11.2010., 18:03
po podacima Fonda za humanitarno pravo, koji dosta dobro prate sve, najviše je Hrvata otišlo iz Slankamena, oko 1600.
pritisak na Hrvate u Vojvodini je oscilirao s obzirom na događaje u Hrvatskoj, ali mislim da je dio Hrvata iz Srbije jednostavno otišao van, a nisu svi a priori doselili u Hrvatsku

k tome, plan za naseljavanje u Hrvatsku je bio s bosanskim Hrvatima, ako se držiš teme

Michael Collins
25.11.2010., 18:06
k tome, plan za naseljavanje u Hrvatsku je bio s bosanskim Hrvatima, ako se držiš teme

Tema su svi,bosanski Hrvati, Srbi iz Hrvatske,Bošnjaci istočne Bosne...

Bosanski Hrvati su najbrojniji jer su bili raštrkani i izmješani i dobar dio područja su vojno izgubili...
Ali kažem, to već nije tema...

Navodno je oko 500.000 Srba iz Federacije se preselilo u RS,što mi se čini malo puno...

A tu je i majka svih pitanja:Koliko ima pustih sela danas po Hrvatskoj,Bosni i Kosovu?
Dakle sela sa i po 500,1000 stanovnia,gdje danas nitko ne živi?

player1002
25.11.2010., 18:08
Mnogo ljudi ide u Veliku Goricu,za ostatak županija ne znam.

A za Janjevce nisam znao ovo izvan Kistanja i Voćina da ih ima.
cijela Dubrava u zagrebu ih je

revolution
25.11.2010., 18:09

to nema veze s ratom

Michael Collins
25.11.2010., 18:30
to nema veze s ratom

Zato je nisam napisao.

No ima li još koje selo,osim Voćina i Kistanja?

revolution
25.11.2010., 18:43
Bastaji i Đulovac (miokovićevo) kod Grubišnog polja

"Povijest dolaska kosovskih Hrvata prekrivena je velom šutnje
domoljubnoga licemjerja: doseljenici pričaju kako su ih na Kosovu još
krajem osamdesetih mnogi posjećivali i pričali im bajke o divnome
životu u njihovoj prapostojbini, iz koje su negdje u srednjem vijeku
pobjegli pred Turcima.
Početkom devedesetih srpski rat protiv
Hrvatske i rasistička represija prema nesrbima na Kosovu toj su
sumnjivoj ideji zakasnjele repatrijacije osobito išli na ruku.
Siromašne i
zaplašene Hrvate nije bilo teško nagovoriti da se "vrate kućama". Ondje
ih, govorilo se, čeka sve: kuće, posao, zemlja, stada ovaca već se, samo
za njih prevoze iz Australije...
Tri godine kasnije, obećanja su, naravno,
iza njih. žive u tuđim, srpskim kućama, koje su sve prije nego topli
domovi; sa starosjediocima se razumiju malo ili nikako, posla nemaju
ili je nedostojno plaćen, uvjereni su da im kradu humanitarnu pomoć,
oko njih divlja 3000 hektara neobrađene zemlje, a oni je ne mogu
obrađivati, problema je milijun, a oni ih ne znaju ni formulirati, niti
znaju kome se obratiti da im u tome pomogne.
I tako, dok metropola
grmi o demografskoj obnovi, đulovačka djeca, koje se rađa daleko
najviše u državi, bolježljivo kašljucaju pod fotografijama blagog Papina
lica."

demon
25.11.2010., 20:20
po podacima Fonda za humanitarno pravo, koji dosta dobro prate sve, najviše je Hrvata otišlo iz Slankamena, oko 1600.
pritisak na Hrvate u Vojvodini je oscilirao s obzirom na događaje u Hrvatskoj, ali mislim da je dio Hrvata iz Srbije jednostavno otišao van, a nisu svi a priori doselili u Hrvatsku

Mislim da je više ljudi otišlo iz Šida, odnosno iz jednog od šidskih sela, Kukujevaca. 1991. je imalo oko 1900 ljudi, 90% Hrvati, a danas ima 2200, 3% Hrvati.

Peća
25.11.2010., 20:36
Peća,ti često spominješ Vojvodinu pa mi se činiš upućen.

Ne mogu točno odgovoriti g.Collins,ali osobno držim da je to polovica bosanaca i pravoslavaca iz Hrvatske.
Netrepeljivost domaćeg stanovništva prema bosanskim došljacima je slična kao i RH.

Nije Lovćenac,ne mogu se sjetiti imena.Čitao sam o tom selu u novinama u kratkom tekstu i to u vrijeme osamostaljenja Crne Gore,pa mi je to ostalo kao zanimljivost.

revolution
25.11.2010., 21:09
Mislim da je više ljudi otišlo iz Šida, odnosno iz jednog od šidskih sela, Kukujevaca. 1991. je imalo oko 1900 ljudi, 90% Hrvati, a danas ima 2200, 3% Hrvati.

da, točno je, u postocima je demografski inženjeriing da se tak izrazim za protjerivanje na etničkoj osnovi-najdrastičniji u Kukujevcima
prema srbijanskom zavodu za statistiku od 1698 st. na popisu 1991. godine kao Hrvat se izjasnilo 89%, na popisu 2002. Hrvata je ostalo 3% od 2252 stanovnika ukupno
no u brojkama ipak je 1600 Hrvata iz Slankamena najveća brojka

i još nešto, Hrvati iz Kukujevaca su protjerani (doslovce, upadom nekakvih poluvojnih formacija) nakon akcije Oluja, dakle tipična odmazda i nasilje, ti ljudi do 1995 nisu otišli otamo i vjerojatno su već mislili da je sve i prošlo, Hrtkovce i Slankamen su Hrvati napustili 1992
mislim da Kukujevci nisu izabrani slučajno, to je selo koje je imalo značajnu njemačku populaciju u čije su kuće poslije ww2 naseljeni Hercegovci i Dalmatinci (Hrvati)

Lookey
25.11.2010., 21:45

Lovcenac tj nekadasnji Sekic,u to nema sumnje,samo oni su to kadra uraditi. :D Tamo su Crnogorci u vecini,ali stanovnistvo jos uvek nije nacisto sta su po nacionalnosti. No,u selu je vrlo jaka crnogorska svest,a tamo je i sediste jedne crnogorske narodne organizacije.

Lookey
25.11.2010., 22:01
Sto se Vojvodine tice,prakticno nema mesta koje nije primilo izbegle Srbe bilo iz HR bilo iz BiH. Srbi iz Hrvatske su razmestani ponajvise po Sremu,najvise u sela iz kojih su Hrvati proterani ili sa kojima su razmenili imovinu,ali i druga mesta su dozivela demografski rast zahvaljujuci dolasku Srba iz Hrvatske. Doselili su se i u zapadnu Backu i okolinu Sombora (tamo su Hrvati ostali vecina u tri sela na obali Dunava). Ne znam vredi li da navodim sva ta sela jer je bukvalno svako selo naseljeno : Kljajicevo, Stanisic, Bezdan, Kolut, Svetozar Miletic, Aleksa Santic, Prigrevica... U subotickom kraju dosta Srba otislo je u Suboticu,Bajmok i Palic,manje su zalazili po selima. Od ostalih podrucja tu su jos i Backa Palanka,Novi Knezevac,Pancevo i Novi Sad. Ostatak Vojvodine,posebno Banat ako se izuzme Pancevo nije bio toliko na udaru izbeglica. Kada pricamo o Backoj,tu je situacija bila specificna - nivo netolerancije prema Hrvatima bio je najmanji u poredjenju sa ostatkom zemlje,a doseljeni Srbi nakon 1995. su cesto imali kod koga da dodju jer su njihovi rodjaci decenijama unazad se doseljavali u Backu.

Sto se Srbije tice,izbeglice iz HR su se skoncentrisale mahom na severu Centralne Srbije,u BG-u i okolini pa negde do Kragujevca,juznije od toga vrlo retko,mozda jos jedino u Nisu. Macva i Zapadna Srbija je vise primala Srbe iz BiH.

Kako zive? Zive kao i domicilno stanovnistvo. Neki su se dokopali zemlje,neki su uz posebne programe integracije preseljeni na sela gde im je dodeljena kuca i zemljiste za obradu,neki su se preselili u gradove ili otisli van zemlje. Dosta ih je prodalo imovinu u HR i kupilo neku nekretninu u BG-u,NS-u ili SU-u.

frane2110
25.11.2010., 23:57

cijela Dubrava ima 100-injak tisuca stanovnika ;zelis li reci da je i toliko Janjevaca u Dubravi? :D

frane2110
26.11.2010., 00:30
u Kninu,Benkovcu,Gracacu i Obrovcu su uglavnom iz srednje Bosne .u Korenici mislin isto.
ali doselilo se i nesto Hrvata iz Zagreba i Slavonije u te krajeve kao sto su Gracac i Knin.
Banija i Kostajnica ima ih dosta iz Posavine.

micheale ,otkud rast Hrvata i pad Srba u nekim naseljima istocne Slavonije kao Tenja i Mirkovci ?
Tenja 1991: uk 7.663, 4.177 srba, 2.813 Hrvata i ostali
Tenja 2001:uk 6747, 2024 Srba, 4.385 Hrvata i ostali
-2153 srba ...+1572 hrvata
gdje su srbi otisli i otkud su hrvati dosli ? i nemoguce je da se Srbi izjasnjavaju hrvatima jer se broj pravoslava i katolika poklapa sa brojem Srba odnosno Hrvata.

Sarvas takojer ima vise Hrvata nego prije rata.
nedavno smo culi i za Paulin Dvor, kao prijeratno etnicko cisto srpsko mjesto ,a citao sam da je sada tamo pola/pola, doselili se branitelji ?

Michael Collins
26.11.2010., 07:28
Frane,Lookey,forumska veteranka Revolution,čak i Demon sa povijesti,privukao sam neka velika imena :)
PS
sa Divizijom se još pregovaram oko ugovora :mig:

Michael Collins
26.11.2010., 07:55
Lookey,nisi spomenuo famozni Veternik,ili "Vijeternik" kako ga nazivaju posprdno domaći Srbi?

Michael Collins
26.11.2010., 07:56
micheale ,otkud rast Hrvata i pad Srba u nekim naseljima istocne Slavonije kao Tenja i Mirkovci ?
Tenja 1991: uk 7.663, 4.177 srba, 2.813 Hrvata i ostali
Tenja 2001:uk 6747, 2024 Srba, 4.385 Hrvata i ostali
-2153 srba ...+1572 hrvata
gdje su srbi otisli i otkud su hrvati dosli ? i nemoguce je da se Srbi izjasnjavaju hrvatima jer se broj pravoslava i katolika poklapa sa brojem Srba odnosno Hrvata.

Za Tenju ne znam,ali u obližnji Ivanovac sam čuo da su došli "bosanci",dakle Hrvati iz Bosne

demon
26.11.2010., 10:00
Za Tenju ne znam,ali u obližnji Ivanovac sam čuo da su došli "bosanci",dakle Hrvati iz Bosne

Ivanovac, odnosno Jovanovac je bilo većinski hrvatsko selo i prije DR, iako možda po imenu neki ne bi rekli. :D

1991. je selo imalo 1554 stanovnika od čega 1442 Hrvata i 43 Srba. Hrvati iz Bosne su tu naseljeni vjerovano nakon što su Nijemci "otišli". 1931. u Jovanovcu (Johannesdorf) je bilo uz ostale i 792 Nijemaca.

Našao sam zanimljiv popis sela sa brojem Nijemaca po Slavoniji 1931.:

http://www.genealogienetz.de/reg/ESE/vl_slavo.html

Lookey
26.11.2010., 10:14
Lookey,nisi spomenuo famozni Veternik,ili "Vijeternik" kako ga nazivaju posprdno domaći Srbi?

Tacno,Veternik i Futog,samo u Novom Sadu sada vise preovladjuju Srbi iz BiH koji u poslednje vreme bas masovno dolaze. Nisam ni sam verovao dok se nisam uverio u to. Smem cak da kazem sta je BG bio za Crnogorce,to je Novi Sad za Srbe iz BiH. :D

markozzz
26.11.2010., 10:36
da, točno je, u postocima je demografski inženjeriing da se tak izrazim za protjerivanje na etničkoj osnovi-najdrastičniji u Kukujevcima
prema srbijanskom zavodu za statistiku od 1698 st. na popisu 1991. godine kao Hrvat se izjasnilo 89%, na popisu 2002. Hrvata je ostalo 3% od 2252 stanovnika ukupno
no u brojkama ipak je 1600 Hrvata iz Slankamena najveća brojka

i još nešto, Hrvati iz Kukujevaca su protjerani (doslovce, upadom nekakvih poluvojnih formacija) nakon akcije Oluja, dakle tipična odmazda i nasilje, ti ljudi do 1995 nisu otišli otamo i vjerojatno su već mislili da je sve i prošlo, Hrtkovce i Slankamen su Hrvati napustili 1992
mislim da Kukujevci nisu izabrani slučajno, to je selo koje je imalo značajnu njemačku populaciju u čije su kuće poslije ww2 naseljeni Hercegovci i Dalmatinci (Hrvati)

kao i dobar dio banja luke i prijedora nakon bljeska i oluje

Michael Collins
26.11.2010., 11:51
Ivanovac, odnosno Jovanovac je bilo većinski hrvatsko selo i prije DR, iako možda po imenu neki ne bi rekli. :D

1991. je selo imalo 1554 stanovnika od čega 1442 Hrvata i 43 Srba. Hrvati iz Bosne su tu naseljeni vjerovano nakon što su Nijemci "otišli". 1931. u Jovanovcu (Johannesdorf) je bilo uz ostale i 792 Nijemaca.

Našao sam zanimljiv popis sela sa brojem Nijemaca po Slavoniji 1931.:

http://www.genealogienetz.de/reg/ESE/vl_slavo.html

Ja sam prije 4 godine prolazio onuda nekoliko puta tjedno(nosili smo neku robu) i vidio sam maltene cijelu ulicu kako se grade,i kada sam pitao lika u Tenji što je to,rekao da grade kuće za bosance

Michael Collins
26.11.2010., 11:59
Tacno,Veternik i Futog,samo u Novom Sadu sada vise preovladjuju Srbi iz BiH koji u poslednje vreme bas masovno dolaze. Nisam ni sam verovao dok se nisam uverio u to. Smem cak da kazem sta je BG bio za Crnogorce,to je Novi Sad za Srbe iz BiH. :D

Gdje odlaze?
Ili sam krivo skužio,dolaze iz Bosne?

demon
26.11.2010., 13:03
Bijah vrijedan pa sam ona sela gdje je bio veći broj Nijemaca 1931. usporedio sa stanovništvom 1991.. To su samo sela po Slavoniji, sela po Srijemu nisu navedena. u zagradi je broj Nijemaca 1931., a iza ide ukupan broj 1991. te broj Hrvata i Srba po istom popisu.

Gorjani (1376), 1,267 Uk, 1221 Hrvati, 31 Srbi
Krndija (Kerndia; 1345), 112 Uk, 91 Hrvati, 17 Srbi
Sarvaš (Sarwasch; 1157), 1839 Uk, 862 Hrvati, 711 Srbi
Viškovci (1114), 1261 Uk, 1228 Hrvati
Vrbica (Wrbitza; 1025), 763 Uk, 744 Hrvati, 11 Srbi
Uljanik (972), 399 Uk, 137 Hrvati, 121 Srbi
Tenja (Tenje; 877), 7663 Uk, 2813 Hrvati, 4177 Srbi
Ernestinovo (Ernestinenhof; 838), 1495 Uk, 1099 Hrvati, 297 Srbi
Jovanovac (Johannesdorf; 792), 1554 Uk, 1442 Hrvati, 43 Srbi,
Hrastovac (Eichendorf; 740), 521 Uk, 499 Hrvati, 6 Srbi
Spišić Bukovica (734), 1866 Uk, 1766 Hrvati, 11 Srbi
Petrijevci (Petrowitz; 733), 2327 Uk, 2157 Hrvati, 32 Srbi
Gašinci (Gaschinzi; 716), 893 Uk, 876 Hrvati, 2 Srbi
Tomašanci (Tomaschanzi; 643), 649 Uk, 568 Hrvati, 38 Srbi
Čačinci (Cainci; 635), 2617 Uk, 2121 Hrvati, 289 Srbi
Kula (also Josefsfeld; 600), 395 Uk, 17 Hrvati, 360 Srbi
Drenjski Slatinik (576), 312 Uk, 310 Hrvati,
Mrzović (Merschovitz; 575), 686 Uk, 660 Hrvati, 12 Srbi
Miokovićevo (568), 646 Uk, 285 Hrvati, 260 Srbi
Kešinci (Keschinzi; 563), 977 Uk, 951 Hrvati, 10 Srbi
Semeljci (Semelzi; 562), 1509 Uk, 1435 Hrvati, 40 Srbi
Josipovac (Josefsdorf; 539), 4043 Uk, 3706 Hrvati, 184 Srbi
Antunovac (Antunowatz; 538), 2692 Uk, 2082 Hrvati, 337 Srbi
Našička Breznica (Deutsch Bresnitz; 532). 749 Uk, 600 Hrvati, 31 Srbi

Lookey
26.11.2010., 13:07
Gdje odlaze?
Ili sam krivo skužio,dolaze iz Bosne?

Dolaze masovno iz BiH u NS,ne znam kako si razumeo da odlaze. :confused: :D

Michael Collins
26.11.2010., 13:11

Da,sad sam vidio :brukica:

Jel dolaze iz same RS ili ovi po Glamočima i sl?

revolution
26.11.2010., 13:14
Hrastovac (Eichendorf; 740), 521 Uk, 499 Hrvati, 6 Srbi

ovo je kod Garešnice, protestantsku (koju su koristili Nijemci) crkvu je rvacki tajkun pretvorio u svoj tekstilni pogon :kava:

Michael Collins
26.11.2010., 13:15
ovo je kod Garešnice, protestantsku (koju su koristili Nijemci) crkvu je rvacki tajkun pretvorio u svoj tekstilni pogon :kava:

:flop:
Kao kršćanin sam javno osudio kada je neki idiot razbio prozor na Pravoslavnoj Crkvi.
Ovo mi je također jadno,znam kako su kod nas pošizili kada su neku Hrvatsku Crkvu u SAD-u prodali i pretvorili u restoran...

Ali ovo je već offtopic

acetic
26.11.2010., 13:44
Odakle su najviše došli Hrvati u Knin?
Jel imaju neki podaci po općinama rođenja?
Jesu li to Hrvati iz RS ili Hrvati iz nekog drugog područja BiH(Kakanj,Vareš i sl.)

Dosta Hrvata iz Zenice danas zivi u Kninu, cak stovise, u Zenici danas ima jako malo hrvata, uglavnom su to stariji ljudi, tokom rata se vecina iselila, pola njih u susjednu opcinu Vitez, a pola u Hrvatusku, vecinom Knin.

Iz primjera znam

Lookey
26.11.2010., 13:48
Da,sad sam vidio :brukica:

Jel dolaze iz same RS ili ovi po Glamočima i sl?

To ne znam. Mada za ocekivati je da ih je najvise iz Hercegovine i istocnog dela RS,mada kod mene na poslu ima ih solidan broj koji su iz Banjalucke regije.

revolution
26.11.2010., 14:23
još malo o Slavoniji

Slavonija je u razdoblju između dvaju popisa stanovništva (1991.–2001.) doživjela značajne
sociodemografske promjene u strukturi stanovništva, a strukturalni poremećaj je posebno zahvatio
segment etničkog/nacionalnog. Prostor tog dijela Hrvatske je nacionalno vrlo heterogen, sa značajnim
udjelom Hrvata i Srba u ukupnoj populaciji. Tako je prema popisu 1991. u pet slavonskih županija
bilo ukupno 977.399 stanovnika, a od toga 703.959 Hrvata ili 72,0%, a Srba 167.094 ili 17,0%. Prijeratna etnopolitička mobilizacija s aktiviranjem
predrasuda i stereotipa o drugima/drugačijima, a pogotovo ratni sukobi u čijim je temeljima
srpski osvajački nacionalizam, doveli su do raspada mreže primarnih socijalnih odnosa u lokalnim zajednicama.
Uslijedili su masovni egzodusi civilnog stanovništva, najprije Hrvata, a onda Srba. Nakon
slamanja srpske pobune i mirne reintegracije istočne Slavonije uslijedio je povratak ratnih migranata
u svoje domove i naselja. Velika većina Hrvata se vraća, a povratak Srba je znatno manji. Na bivše
ratne prostore useljavaju i etnički Hrvati iz Bosne i Hercegovine i Vojvodine. Nacionalna struktura
slavonskih gradova i sela doživjela je drastične promjene. Tako se udio Hrvata u ukupnoj populaciji
povećao na 85,6%, a Srba smanjio na 8,7%.

ovome još treba dodati 34387 osoba koje su se na popisu 1991. izjasnile kao Jugoslaveni, 14128 Nacionalno neopredjeljenih i 14269 Nepoznatih.
na popisu 2001. godine više se nije bilo moguće izjasniti kao Jugoslaven, ali je i dalje bilo 13739 Neopredjeljenih i 3006 Nepoznatih.
Također, na popisu 2001. godine 2516 osoba se ozjasnilo kao Ostali, a takvih je 1991. bilo samo 493
u smislu regionalne pripadnosti se na popisu 1991. godine izajasnila 1124 osoba, a 2001. godine tek 31.

veliki pad bilježe i neke druge etničke grupe osim srpske, naravno ne zbog iseljavanja već se sada po svoj prilici izjašnjavaju Hrvatima, što je za etnocentrističku zbilju tipično i očekivano

Michael Collins
26.11.2010., 17:49
Revka zadnji puta,bilo se moguće izjasniti kao Jugoslaven, 176 ljudi je to uradilo.
Nemoj to više stavljat ne znam tko ti je to rekao...

PS
17% Srba u Slavoniji i nije toliko veliki broj naspram 12% u cijeloj RH...
Oni su rasprostranjeni na velikom području,ali npr. u Bordu,Osijeku,Vinkovcima i Požegi ih je bilo mali broj u samim naseljima.

Jel mi može netko dati podatak za udio Srba u Požeškoj Slavonskoj,Brodsko Posavskoj,Bjelovarskoj i Virovitičkoj,ali za 1991. po županijama?

revolution
26.11.2010., 18:00
jao Majki, mogao si se izjasniti kao Ljubičasta vjeverica po nacionalnosti, no u obradi podatak to nigdje neće biti prikazano već ide u "Ostalo" :mig: okej? to kaj navodiš nije to, već sam to objašnjavala više puta

evo ti podaci po županijama - udio Srba

Brodsko posavska žup:
1991
19957(11,4%)
2001
5347(3%)

Požeško slavonska:
1991
25808(19,8%)
2001
5616(6,5%)

Osječko baranjska
1991
53933(16,2%)
2001
28866(8%)

Virovitičko podravska
1991
21905(20,9%)
2001
6616(7%)

Vukovarsko srijemska
1991
45491(19,6%)
2001
31644(15,4%)

Michael Collins
26.11.2010., 18:05
Jesi li sigurna za Virovitičku, mislim da niti jedna u Slavoniji nije imala preko 20%,ovo je više od Vukovarsko-srijemske :ne zna:

revolution
26.11.2010., 18:12
tak piše :ne zna:
ukupan broj stanovnika 104625
Hrvata 75356(72%)

Srba 21905(20,9%)
Jugoslavena 2906(2,7%)
Neopredjeljenih 1475(1,4%)
Nepoznatih 1443(1,3%)
Ostalih 43
Čeha 114
Madžara 385
Crnogoraca110
Turaka 2
Ukrajinaca 12
Slovaka 36
Slovenaca 117
Roma 86
Poljaka 8
Nijemaca 34
Talijana 15
Albanaca 153

edit: nemoj da te zbuni drugačiji teritorijalni ustroj 1991 i 2001 ;)

revolution
26.11.2010., 18:17
inače, u selima oko Suhopolja i Podravske Slatine se do dolaska kolonista poslije ww2 nije govorilo slavenskim jezicima i dijalektima :kava:

demon
26.11.2010., 22:31
Jesi li sigurna za Virovitičku, mislim da niti jedna u Slavoniji nije imala preko 20%,ovo je više od Vukovarsko-srijemske :ne zna:

Ta je županija nastala od bivših velikih općina Virovitice, Podravske Slatine i Orahovice. Mislim da je PS imala oko 35% Srba, Orahovica i Virovitica po 20-ak.

Inače još je više Srba bilo na području Požeško-slavonske. Bilo ih je 22-23%.... :mig:

Michael Collins
27.11.2010., 08:07
Ta je županija nastala od bivših velikih općina Virovitice, Podravske Slatine i Orahovice. Mislim da je PS imala oko 35% Srba, Orahovica i Virovitica po 20-ak.

Inače još je više Srba bilo na području Požeško-slavonske. Bilo ih je 22-23%.... :mig:

No tamo su i Pakrac i Lipik, u samom gradu Požegi ih je npr. vrlo malo.

revolution
27.11.2010., 14:22
županije i jesu politički skrojene (u nekim slučajevima) tako da "pokriju" etničke "viškove", a s druge strane nije se dobila funkcionalnost niti pratila ekonomska gravitacija stanovništva. jedan od najočitiih primjera je sisačko moslavačka županija u koju je Moslavina strpana neprirodno i bez ikakva smisla niti povijesno kulturno ekonomskih kriterija (između sisak i moslavine leži i prirodna barijera, lonjsko polje što se za nedavnih poplava i pokazalo u punom sjaju, jednostavno se do siska moglo jedino okolo prek zagreba:facepalm:). no, razlog stvaranja te županije je bio kristalno jasan: popraviti krvnu sliku koja kvari Banija ili je eventualno može pokvariti. rezultat je da nekada prosperitetna Moslavina već 20 godina stagnira, a niti Sisku to nije preveć pomoglo:rolleyes:

Pakrac i Lipik su sličnim receptom strpani pod POžegu, premda gravitiraju Daruvaru i Bjelovaru, Bjelovar je inače "staro", dakle povijesno središte ovog dijela Hrvatske i za sve za što je Zagreb predaleko, tu je Bjelovar. bio.

Požega je po popisu iz 1991 godine imala u samom gradu 75,3% Hrvata, 14,8%Srba, 4% Jugoslavena i 5,6% Ostalih
u okolici POžege je u jesen 1991. godine Krizni štab evakuirao i potom do temelja spalio 23 srpska sela, tako da oni koji su eventualno razmišljali na koju bi stranu nisu imali većih dvojbi.

podaci za mjesto Pakrac 1991. godine
Pakrac - 8.197 st., Srbi 3.514 (42,86%), Hrvati 3.033 (37,00%), ostali 1.650 (20,14%)

općina Pakrac - 16.367

* Srbi - 7.818 (47,76%)
* Hrvati - 5.619 (34,33%)
* ostali - 2.930 (17,91%)

napomena. ovdje se pod Ostale vode i druge etničke grupe, tzv nacionalne manjine, Česi, Talijani, Madžari itd

bellaswan
27.11.2010., 20:19
za Tenju ne znam, ali Mirkovci su područje od posebne državne skrbi i dosta se mladih tamo odselilo jer dobiju neke povlastice, npr. građevinski materijal za kuću i nešto s porezom je drugačije (kao i VU)... Ipak je tamo katastrofa živjeti... Mislim, ne mogu zamisliti da živim u Ulici V. S. Karadžića... Koma!!!!!!

demon
27.11.2010., 20:28
za Tenju ne znam, ali Mirkovci su područje od posebne državne skrbi i dosta se mladih tamo odselilo jer dobiju neke povlastice, npr. građevinski materijal za kuću i nešto s porezom je drugačije (kao i VU)... Ipak je tamo katastrofa živjeti... Mislim, ne mogu zamisliti da živim u Ulici V. S. Karadžića... Koma!!!!!!

Ime ulice se može promijeniti, ako ti zatraže stanovnici, a odobri gradska vlast. :mig:

bellaswan
27.11.2010., 20:37
u okolici POžege je u jesen 1991. godine Krizni štab evakuirao i potom do temelja spalio 23 srpska sela, tako da oni koji su eventualno razmišljali na koju bi stranu nisu imali većih dvojbi.

Neki govore da je riječ o 26 sela... :kava:
Koja je istina? Većina je tih sela bila slabo naseljena... U nekima se broj stanovnika mogao pobrojati na prste jedne ruke...

Iz Glasa Slavonije
Bagarić: Pisanije Save Štrpca
Podnošenje kaznene prijave komentirao je jučer za naš list Anto Bagarić. “Oni to rade po pisanijama Save Štrpca. Evakuacija je provedena u skladu sa svim međunarodnim konvencijama. O njoj je, na prijedlog Kriznog štaba, odlučilo tadašnje Zborno područje Osijek na čelu s generalom Karlom Gorinšekom”, ustvrdio je Bagarić. Na pitanje zašto su, ako je tako, sva sela spaljena nakon što su ljudi otišli, odgovorio je da to treba pitati vojne vlasti. "Vjerojatno se dogodilo kao i poslije 'Oluje'. Bilo je neodgovornih pojedinaca, to je istina", kazao je Bagarić.

frane2110
27.11.2010., 20:40

Nakon mirne reintegracije 1998., značajan broj Mirkovčana je počeo prodavati svoje kuće i seliti u Srbiju ili drugdje u inozemstvo, pa se zbog toga povećava broj Hrvata, a smanjuje broj Srba u tom dijelu Vinkovaca.
*wiki

Velečasni Tomislav Korov, župnik Župe sv. Ćirila i Metoda je podsjetio da u Mirkovcima, gdje je do rata bilo večinsko srpsko stanovništvo ali se dobar dio njih odselio nakon što se i tu mirnom reintegracijom vratila hrvatska vlast 1998. , sada ima oko 500 katoličkih obitelji sa preko 2 500 vjernika.
http://www.vecernji.hr/vijesti/srakic-blagoslovio-novizgradenu-crkvu-blazenog-alojzija-stepinca-clanak-92954

revolution
27.11.2010., 20:52
Neki govore da je riječ o 26 sela... :kava:
Koja je istina? Većina je tih sela bila slabo naseljena... U nekima se broj stanovnika mogao pobrojati na prste jedne ruke...

26 je evakuirano, a 23 do temelja spaljeno, nisu to bila velika tipična slavonska sela, ali su bila nekakva naselja, a koja više nisu u funkciji stanovanja

naravno da su (i) na internetu dostupni daleko relevantiji podaci i komentari od štrpčevog, kojeg se uvijek citira kada se želi dodati nota dubioze u neku informaciju, jel tak? :kava:

zaključno, evakuacija tih sela možda nije direktno doprinjela radikalnoj promjeni demografske slike požeške okolice, ali je dala nesumnjiv "signal"

bellaswan
27.11.2010., 21:05
Nakon mirne reintegracije 1998., značajan broj Mirkovčana je počeo prodavati svoje kuće i seliti u Srbiju ili drugdje u inozemstvo, pa se zbog toga povećava broj Hrvata, a smanjuje broj Srba u tom dijelu Vinkovaca.
*wiki

Velečasni Tomislav Korov, župnik Župe sv. Ćirila i Metoda je podsjetio da u Mirkovcima, gdje je do rata bilo večinsko srpsko stanovništvo ali se dobar dio njih odselio nakon što se i tu mirnom reintegracijom vratila hrvatska vlast 1998. , sada ima oko 500 katoličkih obitelji sa preko 2 500 vjernika.
http://www.vecernji.hr/vijesti/srakic-blagoslovio-novizgradenu-crkvu-blazenog-alojzija-stepinca-clanak-92954

Znam :D

Lookey
28.11.2010., 21:37
*wiki

Sudbina Mirkovaca je zapecacena. Uopste sva naselja sa srpskom vecinom a nalaze se u predgradju hrvatskih gradova dozivece istu sudbinu. Tenja mi pada na pamet kao potencijalni primer. Dosta Mirkovcana se i dan danas okuplja u selu na neke crkvene praznike (procitao sam to negde) ali tamo vise ne zive.

demon
28.11.2010., 22:23
Sudbina Mirkovaca je zapecacena. Uopste sva naselja sa srpskom vecinom a nalaze se u predgradju hrvatskih gradova dozivece istu sudbinu. Tenja mi pada na pamet kao potencijalni primer. Dosta Mirkovcana se i dan danas okuplja u selu na neke crkvene praznike (procitao sam to negde) ali tamo vise ne zive.

Upbičajeno da se prigradska naselja povećavaju zbog doseljvanja ljudi sa strane, jeftinje kuće, stanovi zemljišta, a grad je blizu.... tako je i Petrovaradin i prije zadnjeg rata postao većinski srpski...

Michael Collins
28.11.2010., 22:37

Ma gledaj,Mirkovci su ipak specifični.
Niti Sotin niti Trpinja niti Bršadin niti ijedno susjedno selo Vukovaru nije na taj način spojeno sa gradom.
Naime da neki huligani preko noći maknut tablu Mirkovci,a ti kreneš autom iz centra Vinkovaca tim putem, ne bi ni znao da si izašao iz Vinkovaca

bellaswan
29.11.2010., 12:36
Mirkovci za mene predstavljaju srpsko uporište za vrijeme Dom. rata. I dan-danas su mi antipatični. Valjda zbog toga... U središtu sela bio veeeeliiikiiii kip Draže Mihajlovića s tri prsta... Stajao je i neko vrijeme nakon reintegracije... Sjećam se...

Zapravo, Mirkovci su Vinkovcima ono što su Negoslavci Vukovaru...

Michael Collins
29.11.2010., 17:41
Mirkovci za mene predstavljaju srpsko uporište za vrijeme Dom. rata. I dan-danas su mi antipatični. Valjda zbog toga... U središtu sela bio veeeeliiikiiii kip Draže Mihajlovića s tri prsta... Stajao je i neko vrijeme nakon reintegracije... Sjećam se...

Bio je,ali su ga Ultrasi iz Vinkovaca skinuli i autom odvukli. :top:
Toliko o tome :D

Osim ove ulice Karadžića, ne vidim neko Srbovanje tamo, a osim toga, politički-upravno gledano,slo ne psootji,nego je dio Vinkovaca

frane2110
29.11.2010., 18:14

tako se onda moze reci i za Knin,Benkovac itd.. bilo pa proslo ,to sada mogu biti samo Hrvatska uporista .

frane2110
29.11.2010., 18:15
Ma gledaj,Mirkovci su ipak specifični.
Niti Sotin niti Trpinja niti Bršadin niti ijedno susjedno selo Vukovaru nije na taj način spojeno sa gradom.
Naime da neki huligani preko noći maknut tablu Mirkovci,a ti kreneš autom iz centra Vinkovaca tim putem, ne bi ni znao da si izašao iz Vinkovaca

granica naselja je zeljeznicka pruga pa i nije tesko znati gdje se nalazis .

Michael Collins
29.11.2010., 18:55
granica naselja je zeljeznicka pruga pa i nije tesko znati gdje se nalazis .

Ima pruga i u Vinkovačkoj Maloj Bosni, postoje i po Borovu Naselju,pa i jedna na Sajmištu,ali naravno ne rade.
Sa obje strane su odmah kuće.

Jedan Lužac je odvojen recimo i od Borova Naselja i od ostatka Vukovara,pa nitko ne tvrdi da je posebno selo.

bellaswan
30.11.2010., 14:13
Prišinci

Lookey
30.11.2010., 16:17
Michael,posto znam da volis mape,evo jedne koja se uklapa u temu :mig:

Udeo izbeglog stanovnistva iz HR i BiH u Srbiji po opstinama (http://img257.imageshack.us/f/udeoizbeglicaizhribihuu.jpg/)

Michael Collins
30.11.2010., 16:26
Michael,posto znam da volis mape,evo jedne koja se uklapa u temu :mig:

Udeo izbeglog stanovnistva iz HR i BiH u Srbiji po opstinama (http://img257.imageshack.us/f/udeoizbeglicaizhribihuu.jpg/)

Zanimljiva mi je ova siva rupa na sjeveru Vojvodine, koja je to općina

Lookey
30.11.2010., 19:38
Zanimljiva mi je ova siva rupa na sjeveru Vojvodine, koja je to općina

To su tri opstine sa madjarskom vecinom - Ada,Kanjiza i Senta.

Michael Collins
30.11.2010., 20:01
To su tri opstine sa madjarskom vecinom - Ada,Kanjiza i Senta.

Ne bi li bilo logičnije da ih se tamo naseljava,bar u općinska središta? :ne zna:

Lookey
30.11.2010., 20:44
Ne bi li bilo logičnije da ih se tamo naseljava,bar u općinska središta? :ne zna:

Iskren da budem,ne znam zasto se to nije sprovodilo u Vojvodini,tj sprovodilo se ali vrlo selektivno (npr. Subotica i Becej su bez razlike naseljavani). Za razliku od toga,pokusalo se sa naseljavanjem izbeglih Srba u Prizren,Pristinu i jos neke kosovske opstine i to znamo kako je proslo nakon NATO bombardovanja kada je 30ak hiljada njih ponovo moralo da izbegne.

Michael Collins
30.11.2010., 20:49
Naseliti 30.000 Srba na Kosovo sa 2 mil ALbanaca je kao staviti jednu žličicu(kašiku :D ) Cedevite u kadu punu vode

Lookey
30.11.2010., 20:56
Naseliti 30.000 Srba na Kosovo sa 2 mil ALbanaca je kao staviti jednu žličicu(kašiku :D ) Cedevite u kadu punu vode

Sulud plan. Mada ko zna sta se tim ljudima na vlasti tada motalo po njihovim sumanutim glavama. Mozda je to bila neka prva faza,sta god bilo zaista je suludo naseliti recimo 2 srpske porodice iz Hrvatske u 99 % albansku opstinu Kacanik kao sto je bio slucaj. :zvrko:

frane2110
30.11.2010., 21:18
Sulud plan. Mada ko zna sta se tim ljudima na vlasti tada motalo po njihovim sumanutim glavama. Mozda je to bila neka prva faza,sta god bilo zaista je suludo naseliti recimo 2 srpske porodice iz Hrvatske u 99 % albansku opstinu Kacanik kao sto je bio slucaj. :zvrko:

mozda ne 2, ali recimo 1000 ili 2000 kao sto je bio slucaj za npr Knin.

Michael Collins
30.11.2010., 21:25
mozda ne 2, ali recimo 1000 ili 2000 kao sto je bio slucaj za npr Knin.

A recimo naseliti svih 30.000 Srba u sam grad Prištinu,iako i to nije neka prevaga.

Čak i npr. da su svi preseljeni u manji Peć,opet bi bilo svega 37.000 Srba(dakle 7.000+ 30.000)dakle oko i 110.000 Albanaca :ne zna: