PDA

View Full Version : Znate li koliko plaćate Hrvatske željeznice?

Vojky
29.11.2010., 14:40
Čitam Proračun za 2011.:

3102 RAZVOJ I SIGURNOST ŽELJEZNICKOG PROMETA, INFRASTRUKTURE I ŽIČARA 2.214.867.417 kuna

Od toga:

A570334 ODRŽAVANJE ŽELJEZNICKE INFRASTRUKTURE I REGULACIJA
PROMETA 1.047.800.000

A761011 POTICANJE ŽELJEZNICKOG PUTNICKOG PRIJEVOZA 330.000.000

K761009 OSUVREMENJIVANJE I IZGRADNJA ŽELJEZNICKE
INFRASTRUKTURE 316.350.000

T761012 MODERNIZACIJA ŽELJEZNICKIH VOZILA 190.000.000

I tako dalje, ima još dosta manjih stavki.

/isprika zbog verzala, to je izravni copy/paste iz Prijedloga Proračuna, gdje stavke jesu pisane velikim slovima/

Dakle, svaki građanin Hrvatske godišnje daje 500 kuna za željeznice - prosječna četveročlana obitelj 2000 kuna. Imamo li uopće sliku zašto i koliko to plaćamo, što se s tim radi i tko odgovara za naše novce? Da li vidite kakve pomake u razvoju HŽ-a, jer ovakvi ili veći novci su išli već dugo godina...

Taroth
29.11.2010., 14:42
osobno, mislim da na taj iznos utjece:

- korupcija managementa (vjerojatno se sve nabavlja po visestruko visim cijenama)
- veliki broj zaposlenih (nekih 13.000, umjesto max. 5.000 koliko je potrebno)
- visoke place (skretnicar zna imati do 10k kn placu)

_Bea_
29.11.2010., 14:44
ako se itko ikad vozio prugama diljem Europe dolazi do zakljucka da su Hrvatske pruge jedne od najneodrzavanijih u Europi (ne znam kakve su po BG i RO) a o kolodvorima da ne pricam, to je kao iz horora pogotovo od Like do Ploca, to je prestrasno.
ZG kolodvor je uzasan kakav bi trebao priliciti jednom glavnom gradu
Splitski katastrofa
Rijecki (?!) njima je i autobusni boze spasi, ako se to uopce moze nazvati autobusnim kolodvorom
za Osjecki ne znam

HR kolodvori bi mogli posluziti za snimanje horora ili wild west filmova iz 50ih

paullaa
29.11.2010., 14:46
E dragi Vojki...lova iz proračuna , je curila na sve strane a mi se nikada baš nismo zabrinuto pitali di će..vjerovali mi svojim vođama...više nego muz ženi ili žena muzu...
Slijepo vjerovali ocima i majki...slijepo .

fgzcvijetic
29.11.2010., 14:48
....
Dakle, svaki građanin Hrvatske godišnje daje 500 kuna za željeznice - prosječna četveročlana obitelj 2000 kuna. Imamo li uopće sliku zašto i koliko to plaćamo, što se s tim radi i tko odgovara za naše novce? Da li vidite kakve pomake u razvoju HŽ-a, jer ovakvi ili veći novci su išli već dugo godina...

Dat ću i dvostruko ako mi HŽ i RH naprave TGV linije na relacijama Zagreb-Vukovar, Split- Zagreb, Rijeka-Zagreb, Rijeka - Dubrovnik.... što naravno nikad neće jer bi to ubilo HAC i Croatia Airlines.

Ovako, i ja se pitam zašto? Za masne menadžerske ugovore, za mračne investicije, za održavanje glasačke socijale...?

KRIN1
29.11.2010., 14:55
osobno, mislim da na taj iznos utjece:

- korupcija managementa (vjerojatno se sve nabavlja po visestruko visim cijenama)

sve za kumove :D

Libertango
29.11.2010., 14:56
Imamo li uopće sliku zašto i koliko to plaćamo, što se s tim radi i tko odgovara za naše novce? ...

Plaća sindikalnih čelnika u HŽu je da se normalnom čovjeku zavrti u glavi... Oko 18 000 kn mjesečno.. a koliko takvih ima... a koliko mjesecima ima godina... uglavnom za te profesionalne čohače jajca se nabere zgodna suma......

_Bea_
29.11.2010., 15:04
Dat ću i dvostruko ako mi HŽ i RH naprave TGV linije na relacijama Zagreb-Vukovar, Split- Zagreb, Rijeka-Zagreb, Rijeka - Dubrovnik.... što naravno nikad neće jer bi to ubilo HAC i Croatia Airlines.

Ovako, i ja se pitam zašto? Za masne menadžerske ugovore, za mračne investicije, za održavanje glasačke socijale...?

Danska zemlja koja ima milijun vise st od HR ima pruge provucene kroz cijelu zemlju, a isto tako i aerodrome i autoceste kroz cijelu zemlju, pa ne znam bas da su im ili autoceste ili zracni promet 'propali' da ne govorim koliko su im pruge odrzavanije, modernije, a tek vlakovi i kolodvori kao 80 godina razlike od HR

Hollow Point
29.11.2010., 15:05
za Osjecki ne znam

HR kolodvori bi mogli posluziti za snimanje horora ili wild west filmova iz 50ih

Bio prije 3 godine. Kao da je vrijeme stalo tamo negdje 1947. godine.

Hollow Point
29.11.2010., 15:06
Plaća sindikalnih čelnika u HŽu je da se normalnom čovjeku zavrti u glavi... Oko 18 000 kn mjesečno.. a koliko takvih ima... a koliko mjesecima ima godina... uglavnom za te profesionalne čohače jajca se nabere zgodna suma......

Lako za njihove plaće. Problem je u tome što, kako kažeš, čohaju jaja. :D

DEFENSE
29.11.2010., 15:18
Puno koštaju a pomaka nema, tamo pohitno treba nešto drastično promjeniti, već smo mogli imati barem potpuno novu kraću bržu, željezničku prugu Zagreb- Rijeka da se radilo po dionicu po dionicu.

Grom
29.11.2010., 15:28
ako se itko ikad vozio prugama diljem Europe dolazi do zakljucka da su Hrvatske pruge jedne od najneodrzavanijih u Europi (ne znam kakve su po BG i RO) a o kolodvorima da ne pricam, to je kao iz horora pogotovo od Like do Ploca, to je prestrasno.
Splitski katastrofa
Rijecki (?!) njima je i autobusni boze spasi, ako se to uopce moze nazvati autobusnim kolodvorom
za Osjecki ne znam

jos kad uzmes u obzir da je sve to izgrađeno u doba mraka,
sta tek da je bilo svjetla prije

Tuli_Kupferberg
29.11.2010., 15:40

S tim da je u planu obnova.

Što se autobusnog tiče (ako je i on bio u pitanju), u završnoj je fazi izgradnja novoga (javno-privatno partnerstvo).

No od kolodvora daleko je važnije za Osijek da ima kvalitetnu željezničku vezu sa ZG. Pruge, iako ih stalno nešto krpaju, mjestimice značajno usporavaju promet. Znači fali nam takva da putnički vlak može voziti barem 130kn/k, a ne bi bilo zgorega prugu od Vrpolja do Osijeka elektrificirati. No, bilo bi dobro vidjeti koji su projekti uključeni u sve to.

Noćobdija
29.11.2010., 15:43
za 500 KN godišnjeg avansa/pretplate/abonomana koliko im dajem, očekivao bih besplatnu uslugu kad mi treba.

ali ne, svaku kartu moram platiti. ako ne platim, deru me kaznom.

despot
29.11.2010., 15:46
jos kad uzmes u obzir da je sve to izgrađeno u doba mraka,
sta tek da je bilo svjetla prije

Pod doba mraka smatras Austro-Ugarsku!? Jer tad je naime sagradjen jedini kolodvor koji lici na nesto - zagrebacki. Split nema kolodvora, ni autobusnog, ni zeljeznickog, jer ono je sve, ali kolodvor - nije.

buntspecht
29.11.2010., 15:54
Splitski katastrofa
za Osjecki ne znam

sto se tice pruga, to je uzas jedan, od od zagreba do siska ti treba preko sat vremena a nema ni 50 km....vlak ne vozi brze od 50 na sat...

a kolodvor u zagrebu je prica za sebe, to je odavno trebalo srusit i napravit kolodvor kakav prilici nekom glavnom gradu

ja neznam kud odlazi ta lova, pruge su sranje, kolodvori uzas, vlakovi u raspadanju:confused:

Eric Prydz
29.11.2010., 16:04
Nisam vrhunski ekonom, dobro vise u povojima ali i budali je dovoljno za vidjeti;

"Inter-city" (barem za nase pojmove) vlak na relaciji OS-ZG i obratno vecinom kada sam se vozio u najboljem slucaju je polupun, ali u najboljem slucaju.
Ne mozes pojesti nista jer vagon-restoran cami negdje i sluzi bog-zna-cemu.
Brzina koju taj nagibni vlak moze postici ogranicena je losom infrastrukturom zbog cega putnici trpe jos i vise.
Ima jos vjerojatno pokoja stvar ali ovako ugrubo i ovo je vec dovoljno.

Stara "Podravka" (iliti ne IC vlak) staje u svakom manjem mjestu u kojem obicno je zaposlen kakav skretnicar, vodja kolodvora (ili malog kioska koji se naziva kolodvor) i(li) signalizator (kako god se zove).

Informatizacija sustava anyone?

Kad se natovari k tome sustavna pljacka, "javna nabava" (iako se kao nesto pokusava uciniti na transparentnosti, bilo na KNu nedavno) i sposoban managment, jsano je da bacamo veliku hrpu para u vjetar.

Cak i da se uspije nesto napraviti po pitanju zeljeznica i u javnoj nabavi i otpusti gomila nepotrebnih djelatnika, zeljeznica u RH je premala da bi se mogla uspjesno servisirati, ovisi i o medjunarodnim prugama.
Nismo bajni ali oko nas ili na nas se nastavlja recimo Srbija, BiH itd., dok neke zemlje u okruzenju ne pokrenu stvar (kao i mi sami) novci se i dalje lopatama bacaju.

Kanzas
29.11.2010., 16:08
sto se tice pruga, to je uzas jedan, od od zagreba do siska ti treba preko sat vremena a nema ni 50 km....vlak ne vozi brze od 50 na sat...

a kolodvor u zagrebu je prica za sebe, to je odavno trebalo srusit i napravit kolodvor kakav prilici nekom glavnom gradu

ja neznam kud odlazi ta lova, pruge su sranje, kolodvori uzas, vlakovi u raspadanju:confused:

Lova odlazi na plaće za bar 5 000 prekobrojnih radnika u HŽ-u, koji ne rade ništa, a primaju 10 000 kuna plaće. Kad se govori o rezovima u državnim službama, prvo treba krenuti od željeznice. Da se otpusti 5000 ljudi nitko ne bi ni primijetio, jer ne rade ništa.

buntspecht
29.11.2010., 16:10
Nisam vrhunski ekonom, dobro vise u povojima ali i budali je dovoljno za vidjeti;

"Inter-city" (barem za nase pojmove) vlak na relaciji OS-ZG i obratno vecinom kada sam se vozio u najboljem slucaju je polupun, ali u najboljem slucaju.
Ne mozes pojesti nista jer vagon-restoran cami negdje i sluzi bog-zna-cemu.
Brzina koju taj nagibni vlak moze postici ogranicena je losom infrastrukturom zbog cega putnici trpe jos i vise.
Ima jos vjerojatno pokoja stvar ali ovako ugrubo i ovo je vec dovoljno.

Stara "Podravka" (iliti ne IC vlak) staje u svakom manjem mjestu u kojem obicno je zaposlen kakav skretnicar, vodja kolodvora (ili malog kioska koji se naziva kolodvor) i(li) signalizator (kako god se zove).

Kad se natovari k tome sustavna pljacka, "javna nabava" (iako se kao nesto pokusava uciniti na transparentnosti, bilo na KNu nedavno) i sposoban managment, jsano je da bacamo veliku hrpu para u vjetar.

Cak i da se uspije nesto napraviti po pitanju zeljeznica i u javnoj nabavi i otpusti gomila nepotrebnih djelatnika, zeljeznica u RH je premala da bi se mogla uspjesno servisirati, ovisi i o medjunarodnim prugama.
Nismo bajni ali oko nas ili na nas se nastavlja recimo Srbija, BiH itd., dok neke zemlje u okruzenju ne pokrenu stvar (kao i mi sami) novci se i dalje lopatama bacaju.

a mogla bi, pogledaj austrijske , svicarske, ili slovenske zeljeznice....

Frasier
29.11.2010., 16:11
U turizmu smo imali "Mediteran kakav je nekad bio". Mogao bi se HŽ ponudit njemačkim turistima sa "Željeznica kakva je nekad bila".

buntspecht
29.11.2010., 16:11
Lova odlazi na plaće za bar 5 000 prekobrojnih radnika u HŽ-u, koji ne rade ništa, a primaju 10 000 kuna plaće. Kad se govori o rezovima u državnim službama, prvo treba krenuti od željeznice. Da se otpusti 5000 ljudi nitko ne bi ni primijetio, jer ne rade ništa.

lova isto odlazi od karata, cijene karata recimo na relaciji zagreb-sisak su smijesne. sto jednostavno nemoze bit

Grunf
29.11.2010., 16:17
Čitam Proračun za 2011.:

3102 RAZVOJ I SIGURNOST ŽELJEZNICKOG PROMETA, INFRASTRUKTURE I ŽIČARA 2.214.867.417 kuna

Od toga:

PROMETA 1.047.800.000

/isprika zbog verzala, to je izravni copy/paste iz Prijedloga Proračuna, gdje stavke jesu pisane velikim slovima/

370 milijuna kuna vrijedan remont pruge od Mađarske granice do Rijeke (http://www.poslovni.hr/vijesti/hz-ce-sa-370-mil-kuna-obnoviti-dio-pruge-prema-madarskoj-162309.aspx)

Počeo kapitalni remont riječke pruge (http://www.poslovni.hr/vijesti/hz-infrastruktura-poceo-kapitalni-remont-na-rijeckoj-pruzi-163620.aspx)

Počeli radovi na ojačavanju tunela Kalvarija (http://www.vecernji.hr/regije/poceli-radovi-ojacavanju-tunela-kalvarija-clanak-218443)

HŽ Infrastruktura predstavila projekt nizinske pruge Botovo-Zagreb-Rijeka vrijedan par milijardi eura (http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A285A2863285928582863285A285828592858286328 962897289E2863288F2891288E2863285D285A2858285F285A 285F28632863286328592863F)

http://www.youtube.com/watch?v=Dv_lXif_2bE - Novi EMV za prigradski i regionalni promet koji je na testiranju i uskoro će se uvesti u promet HŽ-a

Tome treba dodati i obnovu perona u Vinkovcima i obnovu pruge Vinkovci-Tovarnik koja će biti gotova ubrzo. Prije par godina je obnovljena Lička pruga.

Grunf
29.11.2010., 16:23

To bi bila odlična stvar. Da iz Zagreba dođeš za 2 sata u Split :s:s

To ne bi ubilo ni CA ni HAC nego bi diglo državu. :top:

Kanzas
29.11.2010., 16:29
lova isto odlazi od karata, cijene karata recimo na relaciji zagreb-sisak su smijesne. sto jednostavno nemoze bit

Svaki građanin plati 500 kuna godišnje za željeznice, i na to još kartu. Sad ti procijeni je li karta skupa ili jeftina. Naravno, tih 500 kuna je pod uvjetom da svi plaćaju porez, dakle i novorođena djeca. Realno, svaki porezni obveznik plati željeznici bar 2000 kuna prije nego kupi kartu.

Eric Prydz
29.11.2010., 16:33
a mogla bi, pogledaj austrijske , svicarske, ili slovenske zeljeznice....

Tesko da te pruge nisu ukljucene u kakav medjunarodni zeljeznicki pravac prijevoza roba?

buntspecht
29.11.2010., 17:04
Tesko da te pruge nisu ukljucene u kakav medjunarodni zeljeznicki pravac prijevoza roba?

ako su austrijske i slovenske zeljeznice na nekom vatnom pravcu, onda bi trebali biti i mi, kaj ne

Grunf
29.11.2010., 17:23
ako su austrijske i slovenske zeljeznice na nekom vatnom pravcu, onda bi trebali biti i mi, kaj ne

Da, na više međunarodnih pravaca: http://www.prometna-zona.com/koridori/RailNetwork.jpg

Kroz hrvatsku idu paneuropski koridori Vb i Vc te koridor X. Zato se i ponešto ulaže u željeznice jer bi inače sve bilo zapušteno, a cijeli HŽ bi služio kao poligon za uhljebljivanje HDZ-ovaca i kao paradržavni fond za financiranje HDZ-a.

margoth.
29.11.2010., 19:05
hrvatske željeznice....
što reći o tome kada nam je i vrli ministar kalmeta u jednom intervjuu izjavio da nam ne trebaju željeznice kad imamo tako lijepe autoceste.
ja se vrlo rijetko vozim vlakom, ali otkad sam se preselila u zapadni dio grada povremeno koristim prigradsku željeznicu.
naravno to je izvrsna ideja, svakako je treba razvijati...ali na što to liči u
stvarnosti je fakat šou program.
recimo, kartu u vrapču možete kupiti od pola 6 ujutro !!!! pa do negdje 2-3 sa pauzom od jedno sat vremena za gablec.
popodne i nedjeljom se ne može kupiti karta.
e onda je morate kupiti u vlaku, ako kondukter uopće dođe....
ako ne dođe ili ga jednostavno zaobiđete, nikom ništa.
ali kad idete u suprotnom smijeru, a nemate kartu onda vam kondukter može odrapiti i kaznu tj. duplu kartu jer blagajna na gl. kolodvoru radi stalno....
samo što kartu za prigradsku vožnju kupujete na istom šalteru kao i za sve druge vožnje pa ak vam je vlak za 5 min ne možete pola sata stajati u redu ...

škrinjica bisera....hrvatska željeznica u 21.stoljeću :D

strelnikov
29.11.2010., 20:54
Naravno po vama treba zatvorit hž i ljude baciti na ulicu i sagradit još autoputeva i vozit se dok nestane nafte. Zašto netko ne razmišlja na duge staze? nestanak fosilnih goriva? željeznicu jedinu to neće previše pogoditi, naravno da nitko ne vidi ekološke prednosti željeznice, zašto kroz švicarsku nije dozvoljen tranzit kamionima nego se isti tovare na vlakove a željeznica zarađuje ali ne kod nas je bolje da kamioni idu autoputevima a novac od cestarina ide stranim koncesionarima a ko šljivi okoliš.
Sve željeznice u evropi su subvencionirane i upravo je eu ta koja uvjetuje razvoj želježničke mreže za prijem u istu, pošto je RH na X koridoru koji je najbliža i najbrža želj. veza za bliski istok.

http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Svijet/Economist-Cargo-10-tako-dosadno-ime-za-tako-veliku-stvar

LudiBudha
29.11.2010., 21:37
Dajemo za željeznicu koje nemamo...
Dajemo za autoceste koje nemamo...
Jadrolinija ukida linije...
Aerodrom povremeno ne radi zbog bure...
Gradimo most koji nikad neće dovršiti...

Biser Jadrana, Dubrovnik:rofl:

Anton
29.11.2010., 22:55

Misliš na kolodvorsku zgradu? Pa obiđi malo svoju (http://www.lapotnikoff.de/Images/Landscape/Web/Bahnhof%20Mannheim%20Schnee.JPG) Njemačku (http://de.academic.ru/pictures/dewiki/48/021104_bahnhof-regensburg_1-640x480.jpg) i reci mi zašto (http://www.galenfrysinger.com/europe/dresden01.jpg) ne srušite (http://cms.frankfurt-live.com/upload/2008-q3/2008-07-21_Hauptbahnhof.jpg) takve kolodvore (http://langabi.name/gallery/albums/germany04/Leipzig_train_station_BIG.jpg)tamo?

Što konkretno s njom? Odnosno, što znaš o informatizaciji HŽ-a?

Tko to prima 10 000 kn plaće, daj mjesto i kolodvor i reci radi li se o brutto ili netto plaći? Koje to ljude treba otpustiti i zašto? Koliko poznaješ tehnologiju željezničkog prometa?

Svaki građanin plati 500 kuna godišnje za željeznice, i na to još kartu. Sad ti procijeni je li karta skupa ili jeftina. Naravno, tih 500 kuna je pod uvjetom da svi plaćaju porez, dakle i novorođena djeca. Realno, svaki porezni obveznik plati željeznici bar 2000 kuna prije nego kupi kartu.

Koliko godišnje platiš za autoceste?

Eric Prydz
29.11.2010., 23:02
Naravno po vama treba zatvorit hž i ljude baciti na ulicu i sagradit još autoputeva i vozit se dok nestane nafte. Zašto netko ne razmišlja na duge staze? nestanak fosilnih goriva? željeznicu jedinu to neće previše pogoditi, naravno da nitko ne vidi ekološke prednosti željeznice, zašto kroz švicarsku nije dozvoljen tranzit kamionima nego se isti tovare na vlakove a željeznica zarađuje ali ne kod nas je bolje da kamioni idu autoputevima a novac od cestarina ide stranim koncesionarima a ko šljivi okoliš.

To sto ce nestati fosilnih goriva ne znaci da ce automobli lebdjeti zrakom.
Postoje alternative (poput elektricnog motora) koje jako obecavaju napustanje benzina kao tradicionalnog napoja za motore. Trziste ce biti spremno prihvatiti takve automobile kada bude spremno za to.
Prometnice ce biti jos dugo vremena potrebne i dobro je da imamo dobru cestovnu povezanost.

Sto se tice HZa, infrastruktura mora biti sposobna podnjeti teret, vlakove i brzinu. Hrvatske to ne mogu jer nije bilo ulaganja, osim krpanja, 40 godina.
Neke linije su zbog infrastrukture u toliko losem stanju da je prometovanje moralo biti prekinuto zbog sigurnosti putnika. Nisu ni kod susjeda u boljem stanju.

Koji je gledajuci kompletnu dionicu pravca interes piciti robu i promet medjunarodnim pravcem do Hrvatske, Srbije, Bosne ili Makedonije i onda udariti o zid? Vani nisu neozbiljni da ne vide takve stvari, da postoje kapaciteti davno bi se prometovalo. Cijela regija je slijepo crijevo.

HZu ce trebati prema nekim procjenama vremena do 2020. da se dovede infrastruktura u zadovoljavajuce stanje. Ovo su procjene iz HZa btw.

Sto se tice postojeceg kadra koji ce biti reduciran; jednako kao i poljoprivrednici, brodogradilista i javnog sektora ako nisu u stanju izdrzati na trzistu trebaju biti preusmjereni u druge djelatnosti jer predstavljaju realno uteg na proracun dok su neki dovoljno strucni da u privatnom sektoru doprinesu. Uostalom, u HZu su otpremnine i vise nego dobre, zbrinjavanje radnika ce nas jako puno kostati, nece sigurno ostati bez kruha na cesti.

Vojky
29.11.2010., 23:07

Pa to i jest glavno pitanje - zašto? Jer, od Ivanića do Zagreba vlak vozi 4-5 minuta dulje nego kada sam se ovdje doselio, a i dalje ima tri prljava vagona i ako ne dođeš 20 minuta prije polaska iz Zagreba moraš stajati - stoga se vozim automobilom, umjesto da uredno sjednem u vlak i čitam do Zagreba. Od Zagreba do Rijeke brzi vlak ide skoro 4 sata. Neću ni spominjati kako je Osijek povezan... Onaj nagibni do Splita je u konfiguraciji za linije do 200 km i stoga neudoban. A i svaki strojovođa će ti još pokazati desetke loše postavljenih prijelaza i drugih opasnih mjesta.

Mislim da se nitko ne bi bunio da se vide neki jači pomaci, ali ovako dajemo ogromne novce, a nekih većih pomaka u tom sustavu jednostavno nema. Ono što je problem je potpuni nedostatak poslovnosti, tipa zašto linije oko Zagreba nemaju dodatne vagone, ako bi to dovelo nove putnike i nove novce? Pa ako ih nemaš, a znaš da će generirati prihod, uzme se na lesing...

Svi ti državno sufinancirani sustavi na kraju samo gledaju koliko će kapnuti od strane poreznih obveznika...

Vojky
29.11.2010., 23:10
Biser Jadrana, Dubrovnik:rofl:

A, vas je zahebalo što se Austro-ugarska raspala, imali ste lijepu željezničku liniju sve do Beča... :)

Hollow Point
29.11.2010., 23:12
S tim da je u planu obnova.

Jel se što popravilo? Kada sam bio tamo, nešto su radili...

U turizmu smo imali "Mediteran kakav je nekad bio". Mogao bi se HŽ ponudit njemačkim turistima sa "Željeznica kakva je nekad bila".

:lol::s:s:s:top:

Vojky
29.11.2010., 23:15
:lol::s:s:s:top:

E, da je bar "Željeznica kakva je nekad bila"...

Kada dođeš u tehnički muzej u Minhenu i vidiš parnjaču iz doba prije prvog svjetskog rata koja je vozila 120 km/h, shvatiš što je Europa, a što Balkan. :) Gotovo 100 godina kasnije mi još nemamo njihovu tehnologiju...

Vojky
29.11.2010., 23:17

Francuzi su sebi uzeli kao cilj razvoja željeznice: "Dvostruko brže od automobila, dvostruko jeftinije od aviona." Čini se kao dobar koncept.

Eric Prydz
29.11.2010., 23:36
@ Anton

To sto imaju racunala na salterima je vrhunac informatizacije, da budem cinican.

Osnovno; mozes li kupiti on-line kartu za vlak poput u Deutsche bahnu recimo?
U koliko vlakova koji trenutno prometuju nasim prugama mozes recimo naci spojiste za internet, da ne spominjem wireless?
Da bi rijesio prigovor na usluge npr. upucen sam da dodjem osobno u prostor nekakve HZove zgrade u ZG iz OS iliti podrska klijentima?
Nisam ulazio u postansku halu na Glavnom kolodvoru ali na pogled mi ne djeluje ni poput skladista boljeg trgovackog centra a kamoli poput informatiziranog skladista.

To su glavna pitanja za mene kao potencijalnog klijenta, bez da ulazim u moguca suvremena tehnoloska rijesenja skretnica na pruznim pravcima i kolodvorima i sva ostala koja bi koristenjem tehnologije mogla zamjeniti nepotrebno ljudsko prisustvo.

Ako managment najavljuje otpustanje stotine radnika u izvjesnom roku, ocigledno da postoje rijesenja koja ce omoguciti da zeljeznice i dalje funkcioniraju.

banderas
30.11.2010., 00:19
Čitam Proračun za 2011.:

Od toga:

PROMETA 1.047.800.000

Eto, opet je iznos preko 2 milijarde kuna, od 2000. godine do danas su ti iznosi takvog reda veličine, jedno vrijeme čak i preko 3 milijarde kuna godišnje.
I uz sve te bačene tone novaca, pruga između 2 najveća hrvatska grada ni dan danas nije elektrizirana, niti je to uopće u bližoj budućnosti u planu.

banderas
30.11.2010., 00:22
Sve željeznice u evropi su subvencionirane i upravo je eu ta koja uvjetuje razvoj želježničke mreže za prijem u istu, pošto je RH na X koridoru koji je najbliža i najbrža želj. veza za bliski istok.

http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Svijet/Economist-Cargo-10-tako-dosadno-ime-za-tako-veliku-stvar

A na šta voze vlakovi na pruzi Zagreb-Split. Da, oni famozni nagibni vlakovi, jesi možda vidio električnu trolu na njima? Ili možda ipak voze na, hmmmmm, naftu? :D

banderas
30.11.2010., 00:26
Što konkretno s njom? Odnosno, što znaš o informatizaciji HŽ-a?

Znam ja :D Koliko daleko je dogurala informatizacija i tko je sve svih ovih godina radio u toj informatizaciji se najbolje vidi u tome ako se dođe na blagajnu i zatraži željezničku kartu do npr. Ljubljane. Službenica će lijepo izvaditi blokove, indigo papir, kemijsku i ispisati rukom cijelu kartu, kopiju preko indiga će zadržati sebi. Super informatizacija, isto tako se radilo i 1910. godine :D

E da, informatizaciju putničkog međunarodnog prometa je velepoštovana HŽ Informatika počela 2002. godine. Nakon 8 godina i dalje se međunarodne karte pišu rukom.

A idemo malo i na domaći promet i "rad" HŽ Informatike na njemu: http://www.jutarnji.hr/sprzili-10-milijuna-eura-na-aparate-koje-nikad-nisu-koristili/305521/
Od dana pisanja ovog članka do danas je jedina promjena to da su i tih par aparata koji su bili u 4674. pilot fazi odbačeni i potpuno povučeni iz bilo kakve upotrebe.

A sad mi ti reci jednog direktora HŽ Informatike kroz povijest koji je informatičke struke. Od servisera Abakus računala Stanića pa nadalje. A možeš reći i broj zaposlenih koji neuspješno već 8 godina informatiziraju putnički promet. :)

Vojky
30.11.2010., 00:28
Eto, opet je iznos preko 2 milijarde kuna, od 2000. godine do danas su ti iznosi takvog reda veličine, jedno vrijeme čak i preko 3 milijarde kuna godišnje.

Da, kada uračunamo inflaciju, dobivamo preko 30 milijardi kuna, skoro 6 milijardi dolara. Jedan gradski automobil po većoj hrvatskoj obitelji. A nitko ne iznosi rezultate, osim što vidimo nešto novoopremljenih vagona.

buntspecht
30.11.2010., 00:31
Misliš na kolodvorsku zgradu? Pa obiđi malo svoju (http://www.lapotnikoff.de/Images/Landscape/Web/Bahnhof%20Mannheim%20Schnee.JPG) Njemačku (http://de.academic.ru/pictures/dewiki/48/021104_bahnhof-regensburg_1-640x480.jpg) i reci mi zašto (http://www.galenfrysinger.com/europe/dresden01.jpg) ne srušite (http://cms.frankfurt-live.com/upload/2008-q3/2008-07-21_Hauptbahnhof.jpg) takve kolodvore (http://langabi.name/gallery/albums/germany04/Leipzig_train_station_BIG.jpg)tamo?

zato sta su ocito dovoljno velike i ne treba prosirenje.u njemackoj se ruse kolodvori (vidi stuttgart) .nemres od kolodvora napravit spomenik kulture.on treba sluzit svrsi.posto se kolodvor nemoze izmjestit, a na glavnom bas i nevidim nesto puno mjesta za dogradnju.zato bi to trebalo srusit i napravit kolodvor dostojan jednom glavnom gradu...i ne dramit previse zbog zgrade, jer ak malo pogledas, osim vanjske fasade u toj je zgradi sve relativno novo

btw. kolodvor mannheim ciju sliku si stavi je 99 novogradnja, samo ovo vanjski zidovi su stari, sve ovo metalno, od najgornjih prozora,kupola je novo, osim toga podzemni dio..niko nije dramio kad su ga razvalili 1999-2000

Grunf
30.11.2010., 00:39
Kaj ti briješ? Kakvo rušenje kolodvora? On je i više nego dostojan jednom glavnom gradu. Pruge, vagoni i lokomotive su nedostojni putnika. Po meni bi ulaganje u željeznice trebalo biti ono kaj su autoceste bile u prošlom desetljeću za Hrvatsku. Novi hrvatski New deal hehe. Brze pruge Hrvatske. :top:

Ja bih želio za 2 sata doći iz Zagreba u Split vlakom ili za 3 sata u Dubrovnik. Približimo hrvatske gradove našim građanima. Spojimo Hrvatsku. Zakoračimo u 21. stoljeće. :top:

buntspecht
30.11.2010., 00:42
Kaj ti briješ? Kakvo rušenje kolodvora? On je i više nego dostojan jednom glavnom gradu. Pruge, vagoni i lokomotive su nedostojni putnika. Po meni bi ulaganje u željeznice trebalo biti ono kaj su autoceste bile u prošlom desetljeću za Hrvatsku. Novi hrvatski New deal hehe. Brze pruge Hrvatske. :top:

Ja bih želio za 2 sata doći iz Zagreba u Split vlakom ili za 3 sata u Dubrovnik. Približimo hrvatske gradove našim građanima. Spojimo Hrvatsku. Zakoračimo u 21. stoljeće. :top:

mozda nekoj palanci od 200.000 stanovnika, a ne gradu koji ima 700.000 stanovnika

Grunf
30.11.2010., 00:47
mozda nekoj palanci od 200.000 stanovnika, a ne gradu koji ima 700.000 stanovnika

Opet ti i tvoje palanke. :rofl:

Kolodvor je dostojan grada. Postoji milijun stvari koje nisu dostojne grada u Zagrebu, a kolodvor nije jedna od njih.

P.S. Zagreb ima 800.000 ljudi. :kava:

buntspecht
30.11.2010., 00:50
Opet ti i tvoje palanke. :rofl:

Kolodvor je dostojan grada. Postoji milijun stvari koje nisu dostojne grada u Zagrebu, a kolodvor nije jedna od njih.

P.S. Zagreb ima 800.000 ljudi. :kava:

ovo je tama o zeljeznicama, ostalih milijun stvari su nebitne.

darthraven
30.11.2010., 07:37

Zagreb - Đurmanec. 59 km. 1 sat i 40+ minuta. Najsporija dionica u Hrvatskoj (a u Jugi je bila međunarodna).

Anton
30.11.2010., 08:11
Da odmah u startu naglasim, nije mi uopće namjera braniti HŽ, upravo suprotno, no na neke stvari moram reagirati.

@ Anton

To sto imaju racunala na salterima je vrhunac informatizacije, da budem cinican.

A šta bi trebali imati? Holodekove?

Osnovno; mozes li kupiti on-line kartu za vlak poput u Deutsche bahnu recimo?
U koliko vlakova koji trenutno prometuju nasim prugama mozes recimo naci spojiste za internet, da ne spominjem wireless?
Da bi rijesio prigovor na usluge npr. upucen sam da dodjem osobno u prostor nekakve HZove zgrade u ZG iz OS iliti podrska klijentima?
Nisam ulazio u postansku halu na Glavnom kolodvoru ali na pogled mi ne djeluje ni poput skladista boljeg trgovackog centra a kamoli poput informatiziranog skladista.

To su glavna pitanja za mene kao potencijalnog klijenta, bez da ulazim u moguca suvremena tehnoloska rijesenja skretnica na pruznim pravcima i kolodvorima i sva ostala koja bi koristenjem tehnologije mogla zamjeniti nepotrebno ljudsko prisustvo.

Ne možeš. No onda ne pišeš o informatizaciji HŽ-a, nego o informatizaciji HŽ Putnički prijevoz.

Ako managment najavljuje otpustanje stotine radnika u izvjesnom roku, ocigledno da postoje rijesenja koja ce omoguciti da zeljeznice i dalje funkcioniraju.

Otkad menadžeri išta znaju o funkcioniranju željezničkog prometa? Otkad menadžeri išta znaju o ičemu, osim o svojim interesima?

Znam ja :D Koliko daleko je dogurala informatizacija i tko je sve svih ovih godina radio u toj informatizaciji se najbolje vidi u tome ako se dođe na blagajnu i zatraži željezničku kartu do npr. Ljubljane. Službenica će lijepo izvaditi blokove, indigo papir, kemijsku i ispisati rukom cijelu kartu, kopiju preko indiga će zadržati sebi. Super informatizacija, isto tako se radilo i 1910. godine :D

Daklem, da ponovim, vi ovdje pričate o informatizaciji HŽ Putnički prijevoz.

E da, informatizaciju putničkog međunarodnog prometa je velepoštovana HŽ Informatika počela 2002. godine. Nakon 8 godina i dalje se međunarodne karte pišu rukom.

A idemo malo i na domaći promet i "rad" HŽ Informatike na njemu: http://www.jutarnji.hr/sprzili-10-milijuna-eura-na-aparate-koje-nikad-nisu-koristili/305521/
Od dana pisanja ovog članka do danas je jedina promjena to da su i tih par aparata koji su bili u 4674. pilot fazi odbačeni i potpuno povučeni iz bilo kakve upotrebe.

Pa, za tu lakrdiju zna svatko tko iole prati željeznicu.

A sad mi ti reci jednog direktora HŽ Informatike kroz povijest koji je informatičke struke. Od servisera Abakus računala Stanića pa nadalje. A možeš reći i broj zaposlenih koji neuspješno već 8 godina informatiziraju putnički promet. :)

A sad mi ti reci jednog od direktora HŽ-a kroz povijest koji je prometne struke? Da, bio je jedan, Tomislav Josip Mlinarić, i njega su u ekspresnom roku zamijenili sindikati u sprezi sa vladom, jer nije bio stranačka osoba.

zato sta su ocito dovoljno velike i ne treba prosirenje.u njemackoj se ruse kolodvori (vidi stuttgart) .

Ne drobi poluinformacije. U Njemačkoj se NE RUŠE kolodvori, a i taj u Stuttgartu se ne ruši, nego ruše njegova dva krila, a isti je nominiran kao UNESCO baština. Rezultat dotičnog kontroveznog projekta pod imenom Stuttgart 21 su masovni prosvjedi koji traju mjesecima i pobjeda stranke Zelenih na lokalnim izborima. Ovo je iznimka koja potvrđuje pravilo i vidimo što se događa kada nekome padne na pamet takvo nešto.

nemres od kolodvora napravit spomenik kulture.

Naravno da možeš i to se svugdje u svijetu radi. To što je tebi kultura i kulturna baština stran pojam, je isključivo tvoj problem.

on treba sluzit svrsi.posto se kolodvor nemoze izmjestit, a na glavnom bas i nevidim nesto puno mjesta za dogradnju.zato bi to trebalo srusit i napravit kolodvor dostojan jednom glavnom gradu...i ne dramit previse zbog zgrade, jer ak malo pogledas, osim vanjske fasade u toj je zgradi sve relativno novo

A koja bi to bila svrha, kakav je kolodvor dostojan grada Zagreba i reci mi kakvu ulogu igra sama zgrada u cijeloj priči? Što je novo u zgradi? Kameni pod, ogromna vrata od masivnog drveta, prozori od masivnog drveta.

btw. kolodvor mannheim ciju sliku si stavi je 99 novogradnja, samo ovo vanjski zidovi su stari, sve ovo metalno, od najgornjih prozora,kupola je novo, osim toga podzemni dio..niko nije dramio kad su ga razvalili 1999-2000

Opet malo lažemo, a? Nitko nije "razvalio" kolodvor, nego je isti nadograđen upravo da sliči prvotnoj ideji kolodvora koji je uništen u Drugom svjetskom ratu i upravo u tome i je poanta. Pogledaj tu novogradnju (http://www.allianz-pro-schiene.de/presse/pressemitteilungen/2005/2005-35/mannheim-hbf-bild-1.jpg) kako izgleda, pa mi reci koliko se razlikuje od zagrebačkog glavnog kolodvora?

Preach
30.11.2010., 08:29
HŽ je takav gubitaš da to nije normalno. Znadem za masu ljudi koji rade u manjim gradovima sa nekom smiješnom srednjom školom ili čak osnovnom, a imaju elegantno plaće od 5-7000kn. Ovo nije nikakvo napuhavanje, već istina. Osobno, javni prijevoz ne koristim nikad. Rađe potrošim nešto više na gorivo nego da se vozim u tim neispravnim, sporim i smrdljivim krntijama bez adekvatne ventilcije. Fuj! Žao mi je nekih ljudi, al kako je već netko gore napisao, treba barem 5000 otkaza podijelit....

VIVA PIVA
30.11.2010., 08:33

Srušit?:confused:
Zgrada glavnog kolodvora je jedna od zaštitnih vizura Zagreba.

sprint1
30.11.2010., 08:54

:top: srušit? Pa ovo je naj zgrada u cijelom Zg-u..

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Zagreb%2C_Main_Station.JPG

KRIN1
30.11.2010., 09:01

opet se javio neki "kajkavac". takvi bi sve rušili :D

Trumbettoo
30.11.2010., 09:01
Neka neka, pusta lova ide ko zna gdje osim u hŽ (2-3 milje!), svake godine al nema veze, najveći problem (ima i tu puno toga za srezati i popraviti, međutim svrha je usmjeriti fokus javnosti jedne protiv drugih) su porodiljne naknade, dječji doplatci, plaće za medicinske seke, učitelje i pandure . Pa kad krene halabuka i pucanje iz rovova jedni prema drugima.

Glođite se ljudožderi. Dotle drugi mlate paru. :lol:

strelnikov
30.11.2010., 09:06
A na šta voze vlakovi na pruzi Zagreb-Split. Da, oni famozni nagibni vlakovi, jesi možda vidio električnu trolu na njima? Ili možda ipak voze na, hmmmmm, naftu? :D

Želj. veza Zagreb-Split postoji i preko B.Novog do Knina koja je bila elektrificirana prije rata te treba obnovit kontaknu mrežu i elektificirat do Splita. Uostalom uvijek postoji alternativa-biodizel koji bi u slučaju nestanka nafte bio prioritet za željeznički promet.

Vojky
30.11.2010., 09:26
HŽ je takav gubitaš da to nije normalno. Znadem za masu ljudi koji rade u manjim gradovima sa nekom smiješnom srednjom školom ili čak osnovnom, a imaju elegantno plaće od 5-7000kn.

I ovo je nedopustivo. Firme koje primaju državne potpore za svoje redovan rad ne bi smjele imati plaće iznad onih u državnoj i javnoj službi. Dakle, SSS 3300-3500 kuna, VSS s dosta staža 5500 kuna, VSS šef s 30 ljudi ispod sebe i 20 godina staža - 6800, savjetnici pri upravi 7200 i tako dalje, kako je u ministarstvima. Mogu postojati dodaci za SSS odgovorna mjesta, kao što postoje za npr. medicinske sestre.

Kome se ne sviđa, lijepo na tržište pa neka dijeli kako želi, može i 20.000 kuna.

HŽ ima 40% zaposlenih s osnovnom školom i plaće koje su iznad plaća u prosvjeti, gdje je 80% VSS-a. To je jednostavno nedopustivo za sustav kojega plaćaju porezni obveznici. Svi dijelovi HŽ-a koji primaju potpore države bi trebali na državne plaće.

p555
30.11.2010., 10:28
Osobno, javni prijevoz ne koristim nikad. Rađe potrošim nešto više na gorivo nego da se vozim u tim neispravnim, sporim i smrdljivim krntijama bez adekvatne ventilcije. Fuj! Žao mi je nekih ljudi, al kako je već netko gore napisao, treba barem 5000 otkaza podijelit....

Potpis na ovo!
Ja sam isto prestao koristiti usluge HŽ-a jer su vlakovi užasno nepouzdani i skupi za ono što nude :rolleyes: Kada trebam ići npr. u Zagreb na udaljenosti od 80km putničkim vlakom se putuje 1h i 40min a brzim 50min po HŽ-ovom voznom redu. Međutim zbog katastrofalnog stanja pruge vlakovi na pojedinim mjestima voze užasno sporo, onda još čekaju na kolodvorima prolazak vlaka iz suprotnog smjera jer je pruga jednotračna, a to čekanje se ponekad zna odužiti i do 15 min :eek: Zbog toga ja se ne sjećam da sam ikada došao točno na vrijeme u ZG ili obrnuto nazad kući u KT, tako se vožnja putničkim vlakom oduži i na 2h a brzim i na 1h i 15min.
Naravno, plaćaš punu kartu ako sjediš, stojiš u hodniku ili u prolazu između vagona, nema govora da ti npr. vrate dio novaca ako ne sjediš ili da se ispričaju ako zbog njihovog kašnjenja (koje je očito normalno stanje u HŽ-u) ne stigneš na vrijeme gdje trebaš :flop:
Cijena karte na relaciji Kutina-Zagreb je 49.90kn za brzi vlak, dakle 50kn u jednom smjeru a za putnički 6kn manje. Ja sa svojim autom koji je dizelaš i mali potrošač nema teorije da potrošim 100kn dizela do ZG i natrag koliko me košta povratna karta. Pa neka se gospoda u HŽ-u malo zamisle oko ovoga da je isplativije ići autom nego vlakom :flop:

banderas
30.11.2010., 10:33
Daklem, da ponovim, vi ovdje pričate o informatizaciji HŽ Putnički prijevoz.

Aha, to je odgovor na cijeli moj post? :D Nije informatizacija HŽa, nego informatizacija HŽ Putničkog prijevoza? :zubo:
A kojeg holdinga je član HŽ Putnički prijevoz, da nije slučajno, errrr, HŽ Holdinga?
A informatizaciju putničkog prometa je zadnjih 8 godina neuspješno provodila (i potrošila preko 100 milijuna kuna) upravo HŽ Informatika, koja, nota bene, spada pod HŽ Infrastrukturu a ne Putnički prijevoz.

Vojky
30.11.2010., 10:34
Naravno, plaćaš punu kartu ako sjediš, stojiš u hodniku ili u prolazu između vagona, nema govora da ti npr. vrate dio novaca ako ne sjediš ili da se ispričaju ako zbog njihovog kašnjenja (koje je očito normalno stanje u HŽ-u) ne stigneš na vrijeme gdje trebaš :flop:

Ja sam jednom kupivši kartu prvog razreda i nakon što brzi vlak nije imao prvi razred (kojega je morao imati) tražio od konduktera da navedeno napiše u kartu i poslije tražio refundaciju. Malo su čudno gledali, ali isplatili. :)

Cijena karte na relaciji Kutina-Zagreb je 49.90kn za brzi vlak, dakle 50kn u jednom smjeru a za putnički 6kn manje. Ja sa svojim autom koji je dizelaš i mali potrošač nema teorije da potrošim 100kn dizela do ZG i natrag koliko me košta povratna karta. Pa neka se gospoda u HŽ-u malo zamisle oko ovoga da je isplativije ići autom nego vlakom :flop:

Slično je i na relaciji Ivanić-Grad - Osijek. Ukoliko putujem izvan autoceste, preko Bjelovara i Virovitice, stignem jednako brzo kao i vlakom, a cijena mog benzinca i to ako se sam vozim, je niža od cijene vožnje vlakom... Uza gorivo od skoro 9 kuna voziti automobilom je jeftinije od vlaka gdje se još upumpava 300.000.000 kuna u subvenciju putničkog prometa?!?

Tu jednostavno netko uzima naše novce. A ako je vožnja vlakom iz nekih razloga zaista skuplja od vožnje automobilom, onda taj vlak treba ukinuti i ljudima sponzorirati kupnju automobila. Jeftinije, brže i udobnije. Makar protivno svemu što govori teorija prometa o ekonomičnosti istog...

Anton
30.11.2010., 10:55
Aha, to je odgovor na cijeli moj post? :D Nije informatizacija HŽa, nego informatizacija HŽ Putničkog prijevoza? :zubo:

Pa, da.

A kojeg holdinga je član HŽ Putnički prijevoz, da nije slučajno, errrr, HŽ Holdinga?

Mora ti biti jasno, da unutarnja struktura je nešto drugo. Svaka tvrtka egzistira za sebe, odnosno odluke su potpuno individualne, unatoč tome što su pod HŽ Holdingom.

A informatizaciju putničkog prometa je zadnjih 8 godina neuspješno provodila (i potrošila preko 100 milijuna kuna) upravo HŽ Informatika, koja, nota bene, spada pod HŽ Infrastrukturu a ne Putnički prijevoz.

De iure je, no de facto je to zasebna tvrtka.

Eric Prydz
30.11.2010., 10:57
A šta bi trebali imati? Holodekove?

Ako vrhunac informatizacije i koristenje suvremenih tehnologija u zeljeznickom poslovanju svedes na racunala na salteru i polupismene zaposlenike koji tamo rade, onda stvarno :ne zna:
Uostalom da mogu privuci strucniji visokokvalificirani kadar ucinili bi to davno ali ne mogu, barem bez da im ne nude ogromne place.

Pljuni mi u lice ako je u HZu vise od 20% zaposlenika informaticki pismeno.

Ne možeš. No onda ne pišeš o informatizaciji HŽ-a, nego o informatizaciji HŽ Putnički prijevoz.

Da, HZ putnicki prijevoz je dio velikog sustava HZa i koriste istu infrastrukturu kao i HZ Cargo itd. Kao da odvojis glavu od tijela.

banderas kaže:
Aha, to je odgovor na cijeli moj post?

jbt kao da si mi ukrao redak s monitora :D

Anton
30.11.2010., 11:28
Moderatori, dajte provjerite u čemu je problem, mislim da postoji greška sa bazom. Vidim u pretraživaču poruku od korisnika Eric Prydz, ali je ne vidim u temi.

Anton
30.11.2010., 11:33
Ako vrhunac informatizacije i koristenje suvremenih tehnologija u zeljeznickom poslovanju svedes na racunala na salteru i polupismene zaposlenike koji tamo rade, onda stvarno :ne zna:

Ne razumijem? Samo ti pokušavam reći da je apsurdno govoriti o općoj informatizaciji HŽ-a, a referiraš se samo na HŽ Putnički prijevoz.

Uostalom da mogu privuci strucniji visokokvalificirani kadar ucinili bi to davno ali ne mogu, barem bez da im ne nude ogromne place.

Itekako bi stručni kadar tamo upao, da nema tolike korupcije. Plaće su dobre, samo šanse da netko izvana upadne su mizerne.

Pljuni mi u lice ako je u HZu vise od 20% zaposlenika informaticki pismeno.

Vjerojatno. No, gdje sam ja to uopće sporio?

Da, HZ putnicki prijevoz je dio velikog sustava HZa i koriste istu infrastrukturu kao i HZ Cargo itd. Kao da odvojis glavu od tijela.

Kakve veze ima to što koriste istu infrastrukturu? I ja se vozim istom cestom kao i ti, je li to znači da nas dvojica imamo jednake aute? Ne branim uopće HŽ, nego idemo raščlaniti pojmove. Uostalom, na mom forumu je već dosta toga napisano na ovu problematiku, a ja sam zadnji koji će braniti ikoga. Samo želim nazvati stvari svojim imenom.

DEFENSE
30.11.2010., 11:34

:top: još da nam se to i isplati, ne bi bilo loše:rofl:

buntspecht
30.11.2010., 11:52
Ne drobi poluinformacije. U Njemačkoj se NE RUŠE kolodvori, a i taj u Stuttgartu se ne ruši, nego ruše njegova dva krila, a isti je nominiran kao UNESCO baština. Rezultat dotičnog kontroveznog projekta pod imenom Stuttgart 21 su masovni prosvjedi koji traju mjesecima i pobjeda stranke Zelenih na lokalnim izborima. Ovo je iznimka koja potvrđuje pravilo i vidimo što se događa kada nekome padne na pamet takvo nešto.

da njegov najveci dio. i ne nece ci u unesco bastinu. to su bile samo price za malu djecu.a sta se tice masovnih prosvjeda, ovaj mjesec doslo 500 ljudi:D
inace kolodvor nije uzrok demonstracijama, nego netransparetno trosenje love iz gradske kase sto se tice tog projekta.

Naravno da možeš i to se svugdje u svijetu radi. To što je tebi kultura i kulturna baština stran pojam, je isključivo tvoj problem.

super mozemo i stadion dinama proglasit kulturnom bastinom, kaj samo je 15-tak godina mladji nego kolodvor.ako nesto ne ispunjava svoju funkciju, u ovom slucaju, premalen,sto drugo preostaje nego rusit.ili bi ti mozda izmjestao prugu pa negdje drugdje gradio kolodvor.svasta:rolleyes:

btw. vidimo sta se desava sa tvornicom nada dimic koja je isto iz nekog razloga neki spomenik, a koji ce isto tako bit srusen,isto ko i tvornica kras koja je bila malo dalje, a iz nekog razloga nije bila spomenik:rolleyes:

A koja bi to bila svrha, kakav je kolodvor dostojan grada Zagreba i reci mi kakvu ulogu igra sama zgrada u cijeloj priči? Što je novo u zgradi? Kameni pod, ogromna vrata od masivnog drveta, prozori od masivnog drveta.

jedan veliki kolodvor sa svim stvarima, kafici, wc-i, cekaonica sa sjedalima,da je toplo nutra, natkriveni peroni........

Opet malo lažemo, a? Nitko nije "razvalio" kolodvor, nego je isti nadograđen upravo da sliči prvotnoj ideji kolodvora koji je uništen u Drugom svjetskom ratu i upravo u tome i je poanta. Pogledaj tu novogradnju (http://www.allianz-pro-schiene.de/presse/pressemitteilungen/2005/2005-35/mannheim-hbf-bild-1.jpg) kako izgleda, pa mi reci koliko se razlikuje od zagrebačkog glavnog kolodvora?

sve iznad prvog kata je novogradnja, kad se to radilo bili su ostali samo vanjski zidovi, sve drugo je bilo sruseno, znam jer sam milion puta prolazio u te dvije godine kroz improvizirani prolaz

DEFENSE
30.11.2010., 11:57

Slažem se

Anton
30.11.2010., 12:13
da njegov najveci dio. i ne nece ci u unesco bastinu. to su bile samo price za malu djecu.a sta se tice masovnih prosvjeda, ovaj mjesec doslo 500 ljudi:D

Bilo ih je i po 100 000. Uostalom, Zeleni su pobjedili na izborima. To je već nešto. I bio je nominiran, nije i postao UNESCO baština. No, nebitno za raspravu.

inace kolodvor nije uzrok demonstracijama, nego netransparetno trosenje love iz gradske kase sto se tice tog projekta.

A što je to nego kolodvor? Ono, nije govno, nego se pas posro.

super mozemo i stadion dinama proglasit kulturnom bastinom, kaj samo je 15-tak godina mladji nego kolodvor.ako nesto ne ispunjava svoju funkciju, u ovom slucaju, premalen,sto drugo preostaje nego rusit.ili bi ti mozda izmjestao prugu pa negdje drugdje gradio kolodvor.svasta:rolleyes:

Usporedba ti je savršena. :top:

btw. vidimo sta se desava sa tvornicom nada dimic koja je isto iz nekog razloga neki spomenik, a koji ce isto tako bit srusen,isto ko i tvornica kras koja je bila malo dalje, a iz nekog razloga nije bila spomenik:rolleyes:

Nije neki razlog, nego je spomenik industrijske arhitekture. Nekome tko to ne prati, teško je to objasniti. Razumiješ? Otprilike kao da mravu objašnjavam zašto čitam Dostojevskog.

jedan veliki kolodvor sa svim stvarima, kafici, wc-i, cekaonica sa sjedalima,da je toplo nutra, natkriveni peroni........

Sve to ima Zagreb Glavni kolodvor.

sve iznad prvog kata je novogradnja, kad se to radilo bili su ostali samo vanjski zidovi, sve drugo je bilo sruseno, znam jer sam milion puta prolazio u te dvije godine kroz improvizirani prolaz

Bilo je srušeno i sada je IZGRAĐEN da izgleda kao STARI kolodvor. Napisao sam:

Nitko nije "razvalio" kolodvor, nego je isti nadograđen upravo da sliči prvotnoj ideji kolodvora koji je uništen u Drugom svjetskom ratu i upravo u tome i je poanta.

I što sam ja krivo napisao? :rolleyes:

Nisi mi odgovorio na pitanje.

Pogledaj tu novogradnju kako izgleda, pa mi reci koliko se razlikuje od zagrebačkog glavnog kolodvora?

Eric Prydz
30.11.2010., 12:17
Ne razumijem? Samo ti pokušavam reći da je apsurdno govoriti o općoj informatizaciji HŽ-a, a referiraš se samo na HŽ Putnički prijevoz.

HZ Putnicki prijevoz i HZ Cargo direktno koriste postojecu zastarijelu infrastrukturu (kao i vuca vlakova, HZ infrastruktura je zaduzena za odrzavanje).

Za razliku od lokalnih i "privatnih" autocesta, pokusaj preurediti starog Trabanta i provozat se infrastrukturom u vlasnistvu HZa....nije jednako i nije za usporedbu.

HZ Holding je ukupnost nabrojanih dijelova, holding poduzece. Sad smo rasclanili....ako je Putnicki prijevoz zastario, ako je Cargo zastario, Vuca vlakova zastarijela, Infrastruktura zastarjela o kakvoj mi tu informatizaciji pricamo?

Dao sam ti primjer zastarjelosti u Putnickom prijevozu, dao sam u Cargo, u Infrastrukturi a ti ispalis o salterima i racunalima (a i banderas ti kaze da se medjunarodne karte ispisuju vlastorucno na blokicu, o cemu mi tu jos mozemo pricati?).

Vjerojatno. No, gdje sam ja to uopće sporio?

Nigdje, pitao si me znam li na kakvom je stanju informatiziranost, dajem ti primjere koji uskacu u oci. Zasto traziti sitnice kada otpada limarija s auta :ne zna:

buntspecht
30.11.2010., 12:29
Sve to ima Zagreb Glavni kolodvor.

kad si zadnji put bio na glavnom:lol:

Bilo je srušeno i sada je IZGRAĐEN da izgleda kao STARI kolodvor. Napisao sam:

nekad
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mannheim_Hauptbahnhof_Mittelbau_1928.jpg
sad
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mannheim-Hauptbahnhof.jpg

uf slicnosti:D

banderas
30.11.2010., 12:34
Pa, da.

Mora ti biti jasno, da unutarnja struktura je nešto drugo. Svaka tvrtka egzistira za sebe, odnosno odluke su potpuno individualne, unatoč tome što su pod HŽ Holdingom.

De iure je, no de facto je to zasebna tvrtka.

Gle, Holding nije na Marsu nego je spoj tvrtki unutar HŽa. I kad se govori općenito o informatizaciji HŽa, naravno da pod to spada i informatizacija HŽ Putničkog prijevoza, ne znam šta ti tu nije jasno? Ne možeš govoriti kako je informatizacija Putničkog prijevoza nešto drugo od informatizacije HŽa kao cjeline.
A poslovi tvrtki se itekako isprepliću, a kao dokaz za to sam ti dao da je Informatika koja je de iure pod Infrastrukturom radila informatizaciju Putničkog prijevoza. Odnosno, pokušavala napraviti jer ništa ozbiljnije nije završila, unatoč bačenim stotinama milijuna kuna. Lokalni promet (bez rezervacija) su napravili relativno brzo jer je to realno i najjednostavniji poduhvat. S domaćim rezervacijama je već bilo masu problema, od izdavanja duplih do nemogućnosti parcijalnih rezervacija (da se isto mjesto odvojeno rezervira npr od Zagreba do Knina i od Knina do Splita). Inozemne rezervacije nikad nisu ni napravili nego kupili gotove terminale od EPAe, dugo vremena su im te rezervacije samo na njemačkom bile (bez hrvatskog), nadam se da su to u međuvremenu ispravili. A međunarodni promet nikad nisu ozbiljno ni zagrebali jer jednostavno nemaju kadrova za to. Iako im je jedno vrijeme broj zaposlenih u Informatici prelazio i 100 (navodno čak i 200!), tamo sve skupa ne postoji 5 ljudi koji poznaju međunarodni promet. A tih 5 koji znaju, nemaju pojma o informatici :D
I onda lijepo i dan danas se međunarodne karte izdaju tako da se ispisuju kemijskom preko indigo papira. Orient express. Koji sufinanciramo s 300 milijuna kuna direkt iz proračuna :flop:

Anton
30.11.2010., 12:36
HZ Putnicki prijevoz i HZ Cargo direktno koriste postojecu zastarijelu infrastrukturu (kao i vuca vlakova, HZ infrastruktura je zaduzena za odrzavanje).

Za razliku od lokalnih i "privatnih" autocesta, pokusaj preurediti starog Trabanta i provozat se infrastrukturom u vlasnistvu HZa....nije jednako i nije za usporedbu.

HZ Holding je ukupnost nabrojanih dijelova, holding poduzece. Sad smo rasclanili....ako je Putnicki prijevoz zastario, ako je Cargo zastario, Vuca vlakova zastarijela, Infrastruktura zastarjela o kakvoj mi tu informatizaciji pricamo?

A sada mi dovedi u korelaciju prometnu infrastrukturu i informatizaciju? Jesam ja igdje napisao da je prometna infrastruktura nova i kvalitetna?

Dao sam ti primjer zastarjelosti u Putnickom prijevozu, dao sam u Cargo, u Infrastrukturi a ti ispalis o salterima i racunalima (a i banderas ti kaze da se medjunarodne karte ispisuju vlastorucno na blokicu, o cemu mi tu jos mozemo pricati?).

Ne. Ti si samo dao stanje u HŽ Putnički prijevoz iz perspektive LAIKA i PUTNIKA. Što i nije sporno. Sporno je što pričaš da si dao uvid u stanje HŽ Cargo ( je li uopće znaš kako oni posluju i što koriste od informatičkih sustava? ).

Nigdje, pitao si me znam li na kakvom je stanju informatiziranost, dajem ti primjere koji uskacu u oci. Zasto traziti sitnice kada otpada limarija s auta :ne zna:

Da, daješ mi primjer za HŽ Putnički prijevoz i govoriš o cijelom HŽ-u, što nije točno. Dakle, ako je jedno jaje pokvareno, nisu i ostala. Bar što se informatizacije tiče.

Anton
30.11.2010., 12:42
kad si zadnji put bio na glavnom:lol:

Neki dan. :kava:

nekad
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mannheim_Hauptbahnhof_Mittelbau_1928.jpg
sad
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mannheim-Hauptbahnhof.jpg

uf slicnosti:D

Kupi si naočale, i to dobre. Osim korintskih stupova na pročelju, možeš li mi reći koje su to značajne razlike? Ili se voliš smijati svojim glupostima?

Gle, Holding nije na Marsu nego je spoj tvrtki unutar HŽa. I kad se govori općenito o informatizaciji HŽa, naravno da pod to spada i informatizacija HŽ Putničkog prijevoza, ne znam šta ti tu nije jasno? Ne možeš govoriti kako je informatizacija Putničkog prijevoza nešto drugo od informatizacije HŽa kao cjeline.

Mogu, jer jako dobro poznajem stanje na HŽ-u i ne vidim smisla da ti nešto objašnjavam kada ne znaš stanje ispod površine.

A poslovi tvrtki se itekako isprepliću, a kao dokaz za to sam ti dao da je Informatika koja je de iure pod Infrastrukturom radila informatizaciju Putničkog prijevoza.

Da, na što sam ti ja napisao da je de facto zasebna tvrtka.

Odnosno, pokušavala napraviti jer ništa ozbiljnije nije završila, unatoč bačenim stotinama milijuna kuna. Lokalni promet (bez rezervacija) su napravili relativno brzo jer je to realno i najjednostavniji poduhvat. S rezervacijama je već bilo masu problema, od izdavanja duplih do nemogućnosti parcijalnih rezervacija (da se isto mjesto odvojeno rezervira npr od Zagreba do Knina i od Knina do Splita). A međunarodni promet nikad nisu ozbiljno ni zagrebali jer jednostavno nemaju kadrova za to. Iako im je jedno vrijeme broj zaposlenih u Informatici prelazio i 100 (navodno čak i 200!), tamo sve skupa ne postoji 5 ljudi koji poznaju međunarodni promet. A tih 5 koji znaju, nemaju pojma o informatici :D
I onda lijepo i dan danas se međunarodne karte izdaju tako da se ispisuju kemijskom preko indigo papira. Orient express. Koji sufinanciramo s 300 milijuna kuna direkt iz proračuna :flop:

I gdje ja ovo sporim? Nigdje.

banderas
30.11.2010., 12:59
Anton, vjeruj mi da sam jako, jako dobro upoznat sa stanjem u HŽu, par forumaša ovdje znaju tko sam i što sam i ne pišem ni 1% onoga što znam i neozbiljno je s tvoje strane da mi govoriš da ne znam stanje ispod površine. Na moje vrlo konkretne stvari ti odgovaraš s "nije HŽ nego HŽ Putnički prijevoz" ili "to nije sporno" i onda mi spuštaš na način da ne znam stanje ispod površine.
OK, evo ti malo da se maknem od Putničkog prijevoza par vrlo konkretnih pitanja da zagrebem, kako ti kažeš, ispod površine:
Koliko se do sad platilo uvođenje SAP sustava i kome? Kako to da je posao potpisan s jednom tvrtkom (opće poznatom) a da 99% posla obavlja druga tvrtka? Nije valjda da je ova prva, potpisnica, trebala samo da se namjesti posao uz sitnu provizijicu? :eek:
Kad smo već kod implementiranja SAPa, kako to da ga ne obavlja daleko najpriznatija tvrtka u tom području, Siemens? Kako to da se nije niti javila na natječaj?
Što je s call centrima i je li istina da se trenutno resetira server na svaki najmanji problem jer je prekinuto plaćanje održavanja vanjskoj firmi?
Pa onda pitanje za Vuču vlakova, je li istina (retoričko pitanje :zubo: ) da 100.000 eur plaćena oprema za catering za nagibne vlakove stoji i dalje u Strojarskoj ulici u Zagrebu, neiskorištena a nije se baš jučer kupila?
Tko je odgovarao (opet retoričko :zubo: ) da su se nagibni vlakovi kupovali bez rezervnih dijelova pa da od 8 kompozicija koje je kupljeno je jedna odmah stavljena na stranu za čupanje rezervnih dijelova? Gotova kompozicija se platila za čupanje rezervnih dijelova za preostale kompozicije!
Koliko je uopće od kupljenih 8 kompozicija aktivno danas? :)

Fotograf
30.11.2010., 13:09
Tko je odgovarao (opet retoričko :zubo: ) da su se nagibni vlakovi kupovali bez rezervnih dijelova pa da od 8 kompozicija koje je kupljeno je jedna odmah stavljena na stranu za čupanje rezervnih dijelova? Gotova kompozicija se platila za čupanje rezervnih dijelova za preostale kompozicije!

Molim te, reci da ovo nisi mislio ozbiljno / da si se šalio / da podmećeš... ? Pa nije moguće!!!! :flop:

KRIN1
30.11.2010., 13:42
Molim te, reci da ovo nisi mislio ozbiljno / da si se šalio / da podmećeš... ? Pa nije moguće!!!! :flop:

je. moguće i istinito.

darthraven
30.11.2010., 14:01
je. moguće i istinito.

I nažalost, nimalo iznenađujuće.

freelancer
30.11.2010., 14:02
Ma željeznice su nam kao i Japanu, ja osobno mislim da je i premalo to što izdvajamo.

KRIN1
30.11.2010., 14:04
Ma željeznice su nam kao i Japanu, ja osobno mislim da je i premalo to što izdvajamo.

je. prebrze su ( preskliske ) :D

Eric Prydz
30.11.2010., 14:11
@Anton

Znam da znas vise od mene o citavoj tematici u i oko vlakova ali isto tako vjerujem da ces u konacnici i sam priznati da smo u vecini pa tako i u informatizaciji citavog sustava daleko od zapadnih susjeda.

Citavu pricu sam povukao o suvremenim tehnologijama a imajuci u vidu ulaganja iz drzavnog proracuna s ciljem unaprijedjenja citavog sustava i racionaliziranje broja radnika kako bi sve stalo na svoje noge a ne na teret drzavnog proracuna.
Postoji debelo lufta za smanjivanjem broja zaposlenih uvodjenjem novih tehnologija kao i za smanjivanje troskova poslovnog procesa.

Isto tako iz stavki proracuna predvidjenog za HZ u 2011. vidi se da se ulaze premalo za modernizaciju, ne zato sto nije potrebno jer su zeljeznice suvremene nego jer se novca nema ali je zasigurno prijeko potreban.

U nekim drzavama racunalo salje signal i pomjera skretnicu, kod nas je zaposlen skretnicar i prometnik vlakova.

strelnikov
30.11.2010., 19:51
Vojky ajde uvedi anketu za ukidanje željeznice u hrvata molim te, možda imate šansu svi vi mrzitelji željeznica riješit se največeg zla u državi hrvatskoj HŽ-a možda vam i referendum uspije to je baš zadnje vrijeme u modi.
Svi serete baš doslovno po zaposlenima kao neuki jadni poludebilni željezničari, kao da su oni krivi za lopovsko gospodarenje i pranje novca u hž i cjelokupno stanje jel su jadni debilni pa marš sa svima na cestu. Kako nikom nije palo na pamet da je željeznica najekološkije prijevozno sredstvo i sama obnova željeznice bi otvorila nova radna mjesta ali ne vama je bolje da se otvaraju šoping centri kao možda uzdanice ekonomskog napretka i razvitka.

Anton
30.11.2010., 20:26
Anton, vjeruj mi da sam jako, jako dobro upoznat sa stanjem u HŽu, par forumaša ovdje znaju tko sam i što sam i ne pišem ni 1% onoga što znam i neozbiljno je s tvoje strane da mi govoriš da ne znam stanje ispod površine. Na moje vrlo konkretne stvari ti odgovaraš s "nije HŽ nego HŽ Putnički prijevoz" ili "to nije sporno" i onda mi spuštaš na način da ne znam stanje ispod površine.

Pa u čemu je onda problem da napišeš konkretno? Eto, ja ne znam tko si, kao niti većina forumaša. Dakle, anoniman si. Napiši onoliko koliko možeš. Ako radiš na HŽ-u, zašto ne dođeš na moj forum?

OK, evo ti malo da se maknem od Putničkog prijevoza par vrlo konkretnih pitanja da zagrebem, kako ti kažeš, ispod površine:
Koliko se do sad platilo uvođenje SAP sustava i kome? Kako to da je posao potpisan s jednom tvrtkom (opće poznatom) a da 99% posla obavlja druga tvrtka? Nije valjda da je ova prva, potpisnica, trebala samo da se namjesti posao uz sitnu provizijicu? :eek:

A što te to čudi? Korupcija u državnoj tvrtki? Ma nemoguće. Pa M-SAN/KING-ICT je zaštićen kao lički medvjed. To je valjda svima jasno. Kao što je valjda svima jasno da nije HŽ jedini koji je njihov klijent.

Kad smo već kod implementiranja SAPa, kako to da ga ne obavlja daleko najpriznatija tvrtka u tom području, Siemens? Kako to da se nije niti javila na natječaj?

Jer je znala, kao i HP, da nema šanse pokraj lokalnih divova.

Što je s call centrima i je li istina da se trenutno resetira server na svaki najmanji problem jer je prekinuto plaćanje održavanja vanjskoj firmi?

:misli:

Kojim "call centrima"?

Pa onda pitanje za Vuču vlakova, je li istina (retoričko pitanje :zubo: ) da 100.000 eur plaćena oprema za catering za nagibne vlakove stoji i dalje u Strojarskoj ulici u Zagrebu, neiskorištena a nije se baš jučer kupila?

Naravno da je istina.

Nitko nije odgovarao. Kao što nitko nije odgovorao uopće za kupovinu tog smeća koje se prodaje pod imenom "IC vlak" dok je isti u Njemačkoj vlak za drugorazredne pruge na kratkim relacijama.

@Anton

Znam da znas vise od mene o citavoj tematici u i oko vlakova ali isto tako vjerujem da ces u konacnici i sam priznati da smo u vecini pa tako i u informatizaciji citavog sustava daleko od zapadnih susjeda.

Zato sam i postavio pitanje oko kojeg je počela cijela rasprava. Hoću reći, da treba stvari nazvati svojim imenom i reći konkretno što ne funkcionira, a ne drvljem i kamenjem na svaki aspekt HŽ-a.

Citavu pricu sam povukao o suvremenim tehnologijama a imajuci u vidu ulaganja iz drzavnog proracuna s ciljem unaprijedjenja citavog sustava i racionaliziranje broja radnika kako bi sve stalo na svoje noge a ne na teret drzavnog proracuna.
Postoji debelo lufta za smanjivanjem broja zaposlenih uvodjenjem novih tehnologija kao i za smanjivanje troskova poslovnog procesa.

Naravno da ima prostora za unaprijeđenje sustava, no to traži ogromne investicije, koje uz ovakav način poslovanja nisu moguće.

Isto tako iz stavki proracuna predvidjenog za HZ u 2011. vidi se da se ulaze premalo za modernizaciju, ne zato sto nije potrebno jer su zeljeznice suvremene nego jer se novca nema ali je zasigurno prijeko potreban.

Ne ulaže se zato što interesnim skupinama ne odgovara modernizacija.

U nekim drzavama racunalo salje signal i pomjera skretnicu, kod nas je zaposlen skretnicar i prometnik vlakova.

Ne treba ti tu računalo. Imaš toga kod nas već desetljećima.

buntspecht
30.11.2010., 20:59
Nitko nije odgovarao. Kao što nitko nije odgovorao uopće za kupovinu tog smeća koje se prodaje pod imenom "IC vlak" dok je isti u Njemačkoj vlak za drugorazredne pruge na kratkim relacijama.

bas, u njemackoj je to za relacije od 40-50 km. za te pare koliko su dali, mogli su kupit duplo vise ocuvanih rabljenih....ovako utukli pare a ostatak voznog parka u raspadu

Vojky
30.11.2010., 22:01
Vojky ajde uvedi anketu za ukidanje željeznice u hrvata molim te, možda imate šansu svi vi mrzitelji željeznica riješit se največeg zla u državi hrvatskoj HŽ-a možda vam i referendum uspije to je baš zadnje vrijeme u modi.

Pretpostavljam da su sukladno ovome postu i oni koji su protiv bojanja tunela za 200 kuna po kvadratu mrzitelji autocesta? :)

O kakvim mrziteljima željenica ti govoriš?

Vojky
30.11.2010., 22:05
Naravno da ima prostora za unaprijeđenje sustava, no to traži ogromne investicije, koje uz ovakav način poslovanja nisu moguće.

Pa barem u HŽ-u ima para k'o blata. Za dobivenih cca. 30 miljardi kuna u zadnjih 10 godina se mogla do Splita napraviti pruga od pozlaćenih šina sa svom signalizacijom od poludragog kamenja, čime bi postala jedna od vodećih turističkih atrakcija u svijetu...

Govorimo o doslovno enormnom trošenju novaca poreznih obveznika, za koje imamo par novoobojenih vagona i loše nagibne vlakove.

Fotograf
01.12.2010., 07:30
Zato sam i postavio pitanje oko kojeg je počela cijela rasprava. Hoću reći, da treba stvari nazvati svojim imenom i reći konkretno što ne funkcionira, a ne drvljem i kamenjem na svaki aspekt HŽ-a.

Čuj, to te ne treba previše čuditi. Što meni, kao onome koji ih uzdržava, znači da, primjerice, kafić u upravi funkcionira besprijekorno kad usluge koje meni trebaju (putnički prijevoz) zapravo ne valjaju i kada svuda samo vidim primjere bacanja mog novca. Činjenica da je, štojaznam, HŽ Cargo uspješan meni ništa ne znači. Ja ih vidim kao "HŽ".

Fotograf
01.12.2010., 07:31
Pa barem u HŽ-u ima para k'o blata. Za dobivenih cca. 30 miljardi kuna u zadnjih 10 godina se mogla do Splita napraviti pruga od pozlaćenih šina sa svom signalizacijom od poludragog kamenja, čime bi postala jedna od vodećih turističkih atrakcija u svijetu...

Vojky, care! :rofl: :s

Moslavina
01.12.2010., 08:37
Velika novost je smanjenje brzine prometovanja vlakova na pojedinim dionicama pruga zbog očajnog stanja istih, tako će od nove godine dionica pruge od Dugog Sela do Ivanić Grada biti usporena na samo 60 km/h.
Ako je do sada putnički vlak ovih 30 km vozio 40 minuta, koliko će to biti s novom ograničeniom brzinom? Može li tko izračunati?

Falkon
01.12.2010., 09:31
Bome ima i poreznih obveznika koji višestruko vrate svoje novce date HŽ-u isisavanjem (krađom) goriva iz dizelki pod okriljem mraka.

p555
01.12.2010., 09:53
Velika novost je smanjenje brzine prometovanja vlakova na pojedinim dionicama pruga zbog očajnog stanja istih, tako će od nove godine dionica pruge od Dugog Sela do Ivanić Grada biti usporena na samo 60 km/h.
Ako je do sada putnički vlak ovih 30 km vozio 40 minuta, koliko će to biti s novom ograničeniom brzinom? Može li tko izračunati?

No eto, još jedan razlog zašto je isplativije ići autom :rolleyes: Još malo pa će se i biciklom brže stizati nego vlakom :rofl:
Bravo HŽ :s Znači za istu cijenu prijevozne karte još će se sporije putovati!

Pa gledaj ako putnički na relaciji Zagreb-Kutina putuje po HŽ-ovom voznom redu 1h i 40min, a brzi 50min, a realno stanje je da zbog očajnog stanja pruge putnički putuje 2h, a brzi 1h i 15min, računaj da će ti se vožnja do Ivanića produžiti za kojih 15-20min :kava:

Eric Prydz
01.12.2010., 10:36
Ne treba ti tu računalo. Imaš toga kod nas već desetljećima.

Si siguran da nema mehanickih skretnica koje se moraju rucno podesavati?

Druga stvar koja mi obicno upada u oci je broj prometnika vlakova;

Postavljanjem nekakvih GPS uredjaja na svaki vlak, senzora na kolodvore i slanjem podataka u jedinstveni komandni centar vjerojatno bi se mogao reducirati broj zaposlenih u to dijelu? Zar je potreban prometnik vlakova i na kolodvoru s jednom prugom u svakom malom selu?

Da ne ispada da sam se okomio na obicnog radnika, racionalizirati bi se zasigurno moglo i trebalo zaposlene "iza stola" a svega toga su svjesni i u upravi.
Znaju da ce biti prisiljeni otpustati radnike ali ce tu itekako naici na otpor sindikata kojih u HZu ima i vise od desetak ako se ne varam.

Zanimljivo da u uvodnom postu kod svih silnih stavki nema stavke za place radnika, bilo bi interesantno vidjeti koliko novca tu ode iz proracuna svake godine.

Anton
01.12.2010., 11:34

Govorimo o doslovno enormnom trošenju novaca poreznih obveznika, za koje imamo par novoobojenih vagona i loše nagibne vlakove.

Neću se spuštati na ovakav nivo rasprave. Dodjeli si karton za trolanje.

Si siguran da nema mehanickih skretnica koje se moraju rucno podesavati?

Naravno da ima. Imaš i likovnih signala. No, nisam to tvrdio, nego to da imaš skretnica sa daljinskim postavljanjem.

Druga stvar koja mi obicno upada u oci je broj prometnika vlakova;

Postavljanjem nekakvih GPS uredjaja na svaki vlak, senzora na kolodvore i slanjem podataka u jedinstveni komandni centar vjerojatno bi se mogao reducirati broj zaposlenih u to dijelu?

Sličan sistem, bez GPS-a, jer on nije niti potreban, si imao još u 80tima na dionici Sarajevo - Strizivojna, odnosno hrvatski dio: Slavonski Šamac - Strizivojna/Vrpolje.

Zar je potreban prometnik vlakova i na kolodvoru s jednom prugom u svakom malom selu?

Nije baš tako i da bi shvatio zašto je tako kako je, moraš biti upućen u tehnologiju željezničkog prometa i interne pravilnike HŽ-a.

Da ne ispada da sam se okomio na obicnog radnika, racionalizirati bi se zasigurno moglo i trebalo zaposlene "iza stola" a svega toga su svjesni i u upravi.

Možda nisi, no, lako ti je pričati kada ti nisi taj prometnik. Da se razumijemo, nemam koga razloga braniti, ali najmanje su tu krivi obični ljudi. Krivce tražite u žutoj kući u Mihanovićevoj i milijunskim ugovorima za kupnju razne opreme i razne modernizacije koje pas s maslom ne bi pojeo, a učinile su više financijske štete, nego koliko dođu plaće radnika za 30 godina.

zaphod
01.12.2010., 16:10
jer još trava nije nikla tamo di je stala Kalmetina štikla

Moslavina
01.12.2010., 22:14
http://www.gopetition.com/petition/41056.html

Kanzas
02.12.2010., 16:43
Izdavajanja za željeznicu treba odmah smanjiti za milijardu kuna, pa neka HŽ sam reducira troškove, otpuštanjem, modernizacijom, smanjenjem plaća, kako god žele. Ako ne uspiju, tad svima podijeliti otkaze i rasformirati tvrtku, te raspisati međunarodni natječaj na kojem bi se izabrao novi koncesionar za obavljanje željezničkog prometa. Ako njemačke željeznice znaju kako učinkovito poslovati, neka dođu u RH. Hrvatska si ovakvu željeznicu više ne može priuštiti. Kad god se povede rasprava o rezanju troškova i smanjivanju plaća u javnom sektoru, uvijek ću prvo upozoriti na željeznicu.

zacky
02.12.2010., 17:25
To će se na kraju i desiti!
Imat ćemo koncesionare,privatne kompozicije,a samo jedne tračnice.
I onda brzi neće brzo prometovat brzo zbog gradskog vlaka ili obrnuto kako je sada
da međugradski kasni sve u 16 jer stalno načekava nekakve brze.

Anton
02.12.2010., 19:08
Izdavajanja za željeznicu treba odmah smanjiti za milijardu kuna, pa neka HŽ sam reducira troškove, otpuštanjem, modernizacijom, smanjenjem plaća, kako god žele. Ako ne uspiju, tad svima podijeliti otkaze i rasformirati tvrtku, te raspisati međunarodni natječaj na kojem bi se izabrao novi koncesionar za obavljanje željezničkog prometa. Ako njemačke željeznice znaju kako učinkovito poslovati, neka dođu u RH. Hrvatska si ovakvu željeznicu više ne može priuštiti. Kad god se povede rasprava o rezanju troškova i smanjivanju plaća u javnom sektoru, uvijek ću prvo upozoriti na željeznicu.

Željeznice nigdje ne mogu živjeti bez subvencija ( bar kad je u pitanju putnički promet ), pa tako i u Njemačkoj.

To će se na kraju i desiti!
Imat ćemo koncesionare,privatne kompozicije,a samo jedne tračnice.
I onda brzi neće brzo prometovat brzo zbog gradskog vlaka ili obrnuto kako je sada
da međugradski kasni sve u 16 jer stalno načekava nekakve brze.

:facepalm:

Zna se rang vlaka, odnosno koji vlak ima prioritet. Tebi bi bilo normalno da putnički vlak između Sesvetskog Kraljevca i Trnave ima prioritet nad međunarodnim vlakom Beograd - München?

zacky
02.12.2010., 19:15
I što si sad otkrio?
Jel to znači da na 200 km treba potrošit 3 sata na samu vožnju,a barem 1 na čekanja?
Jel to želimo?

Anton
02.12.2010., 19:18
I što si sad otkrio?

Ne razumijem pitanje.

Jel to znači da na 200 km treba potrošit 3 sata na samu vožnju,a barem 1 na čekanja?

Ne, no ne razumijem kakve to veze ima sa mojim upisom?

Jel to želimo?

Ne, no ne razumijem kakve to veze ima sa mojim upisom?

zacky
02.12.2010., 19:23
Dakle ti ne shvačaš konkretan problem

Anton
02.12.2010., 19:47
Dakle ti ne shvačaš konkretan problem

Shvaćam probleme, no ti ne poznaješ način funkcioniranja željezničkog prometa, pa ne vidim onda smisla da ti išta objašnjavam. Napisao sam zašto je tako kako je.

zacky
02.12.2010., 20:04
Shvaćam probleme, no ti ne poznaješ način funkcioniranja željezničkog prometa, pa ne vidim onda smisla da ti išta objašnjavam. Napisao sam zašto je tako kako je.

Ne moraš se truditi.
Evo mog objašnjenja,ima samo jedan kolosijek i jasno da ne mogu oba
vlaka proći istovremeno.

Anton
02.12.2010., 20:13
Ne moraš se truditi.
Evo mog objašnjenja,ima samo jedan kolosijek i jasno da ne mogu oba
vlaka proći istovremeno.

I jasni su ti rangovi vlakova?

Zek0slav
02.12.2010., 20:14
Pa sto ti mislis zacky, kako se do sada regulirao promet? :)

zacky
02.12.2010., 20:18
I jasni su ti rangovi vlakova?

Mislim da je,evo što mislim,putnički čeka brzog iz bilo kojeg smjera.
Da su dva kolosijek ne bih morao čekati i stigao bi po voznom redu
barem otprilike + - koju minutu.

zacky
02.12.2010., 20:20
Pa sto ti mislis zacky, kako se do sada regulirao promet? :)

Stavi putničkog na čekenje koliko treba da treba.
Pa tko hoće hoće,uzmi ili ostavi :)

Anton
02.12.2010., 20:32
Mislim da je,evo što mislim,putnički čeka brzog iz bilo kojeg smjera.
Da su dva kolosijek ne bih morao čekati i stigao bi po voznom redu
barem otprilike + - koju minutu.

I kada su dva kolosijeka, opet bi morao čekati, ako u tom trenutku situacija tako traži, jer putnički vlak je vlak nižeg ranga od brzog vlaka.

Kanzas
02.12.2010., 20:45
Željeznice nigdje ne mogu živjeti bez subvencija ( bar kad je u pitanju putnički promet ), pa tako i u Njemačkoj.

Treba vidjeti koliko subvencija će treba željeznice nakon što im radnici dobiju plaću 2500 kuna, koliko zaslužuju, i kad se broj radnika smanji za nekoliko tisuća te da otkaz cijeloj dosadašnjoj upravi. Mislim da će i dalje biti potrebne, ali milijardu kuna godišnje se može uštedjeti.

Anton
02.12.2010., 20:48
Treba vidjeti koliko subvencija će treba željeznice nakon što im radnici dobiju plaću 2500 kuna, koliko zaslužuju, i kad se broj radnika smanji za nekoliko tisuća te da otkaz cijeloj dosadašnjoj upravi. Mislim da će i dalje biti potrebne, ali milijardu kuna godišnje se može uštedjeti.

Već sam napisao - ti i pojedinci želite radničku krv, a oni su tu najmanje krivi. Niti jedan radnik u Hrvatskoj ne bi smio imati plaću 2500 kn. Uzroke nemilog trošenja novca traži u žutoj kući u Mihanovićevoj, a ne u radnicima.

Kanzas
02.12.2010., 20:53
Već sam napisao - ti i pojedinci želite radničku krv, a oni su tu najmanje krivi. Niti jedan radnik u Hrvatskoj ne bi smio imati plaću 2500 kn. Uzroke nemilog trošenja novca traži u žutoj kući u Mihanovićevoj, a ne u radnicima.

I rekao sam da cijelu upravu treba istjerati na ulicu, do zadnjeg, bez i jedne kune otpremnine, uz reviziju poslovanja i kaznene prijave. Radnici sa osnovnom školom ne mogu imati više od 2500, koliko vrijede na tržištu rada. Subvencije se ne daju da bi radnici imali plaće veće od potrebnih, siguran sam da ima dovoljno nezaposlenih bez ikakve škole koji su spremni raditi za 2500.

Vojky
02.12.2010., 20:54
Neću se spuštati na ovakav nivo rasprave. Dodjeli si karton za trolanje.

Činjenica jest da su uzeti ogromni novci poreznih obveznika, a imamo smanjivanje brzine na prugama. Svatko tko uzima proračunske novce to mora obrazložiti, detaljno.

Vojky
02.12.2010., 20:57
I rekao sam da cijelu upravu treba istjerati na ulicu, do zadnjeg, bez i jedne kune otpremnine, uz reviziju poslovanja i kaznene prijave. Radnici sa osnovnom školom ne mogu imati više od 2500, koliko vrijede na tržištu rada. Subvencije se ne daju da bi radnici imali plaće veće od potrebnih, siguran sam da ima dovoljno nezaposlenih bez ikakve škole koji su spremni raditi za 2500.

Da, državna plaća za NKV radnika i jest oko 2500 kuna. SSS je oko 3300, VSS savjetnik je 4700, viši savjetnik 5600, načelnici s 30 ljudi ispod sebe do 7000, posebni položaji u kabinetu oko 7500. I takve plaće (mogu biti dodaci za posebne uvjete) bi trebale biti i u željeznici i u brodogradilištima i u svim drugima koji primaju subvenicije za svoj rad. Kome ne odgovara, odbiti subvencije pa raditi komercijalno.

Ne može NKV u državno financiranom sustavu imati plaću u rangu visokoškolovanog nastavnika koji odgovara za 30 djece (5000-5500 kuna). A ima. Kome se dijeli takve plaće, osnovat firmu pa neka dijeli i 50.000 kuna. Vlastitih.

KRIN1
02.12.2010., 20:59
Činjenica jest da su uzeti ogromni novci poreznih obveznika, a imamo smanjivanje brzine na prugama. Svatko tko uzima proračunske novce to mora obrazložiti, detaljno.

:top:
u uređenoj državi.
mi smo uneređena država :D

Kanzas
02.12.2010., 21:06
Da, državna plaća za NKV radnika i jest oko 2500 kuna. SSS je oko 3300, VSS savjetnik je 4700, viši savjetnik 5600, načelnici s 30 ljudi ispod sebe do 7000, posebni položaji u kabinetu oko 7500. I takve plaće (mogu biti dodaci za posebne uvjete) bi trebale biti i u željeznici i u brodogradilištima i u svim drugima koji primaju subvenicije za svoj rad. Kome ne odgovara, odbiti subvencije pa raditi komercijalno.

Ne može NKV u državno financiranom sustavu imati plaću u rangu visokoškolovanog nastavnika koji odgovara za 30 djece (5000-5500 kuna). A ima. Kome se dijeli takve plaće, osnovat firmu pa neka dijeli i 50.000 kuna. Vlastitih.

Nije mi jasno zašto se ovo ne provede? Ovaj sadašnji sustav je bolestan i nepravedan, svaki dan koji traje je dan previše, a oni koji ga dopuštaju su moralno i politički odgovorni za njega i trebaju snositi odgovornost za to.

zacky
02.12.2010., 21:07
I kada su dva kolosijeka, opet bi morao čekati, ako u tom trenutku situacija tako traži, jer putnički vlak je vlak nižeg ranga od brzog vlaka.

Da,ali takvih situacija bi i bilo manje,pa bi i mogućnost dolaska na vrijeme
bila veća.I prema tome gubici manji i tko zna što još.

Kanzas
02.12.2010., 21:07

Eto vidiš, viši savjetnik sa doktoratom ima manju plaću od konduktera sa osnovnom školom.

zacky
02.12.2010., 21:10
Kondukteri nebi trebali imati malu plaću,jer su ujedno i kontrolori,
a to je stvarno bad pozicija.

WorkingGirl
02.12.2010., 21:11

:facepalm:

istina, samo deutsche bahn tih 7-8 milijardi eura trosi na odrzavanje pruga i izgradnju novih,na sta ih i eu obvezuje, a ne na place, bozicnice i ko zna sta jos. tamo barem vidis u sta ta silna lova ide.ja uopce ne vidim u sta kopd nas lova ide, nit novih vlakova nit novih pruga. a i ove postojece su manje-vise u ocajnom stanju,a bogami i vlakovi

Vojky
02.12.2010., 21:11
Eto vidiš, viši savjetnik sa doktoratom ima manju plaću od konduktera sa osnovnom školom.

Da, viši savjetnik s doktoratom ima nešto ispod 6000 kuna.

Ako ćemo gledati one koji rade po terenu i smjenama - policajac ne dobije preko 4500 kuna, a definitivno ima teži i odgovorniji posao od konduktera.

Vojky
02.12.2010., 21:13
Znaju da ce biti prisiljeni otpustati radnike ali ce tu itekako naici na otpor sindikata kojih u HZu ima i vise od desetak ako se ne varam.

Ne varaš se. Naime, ako imaš u sindikatu više od mislim 700 članova, onda prema Kolektivnom ugovoru ne moraš raditi ništa, baviš se sindikatom 100%, a "plaćica", veća od nastavnika u najvišem zvanju pred mirovinom, uredno ide.

starks
02.12.2010., 21:41

Niste naveli javne nabave koje generiraju javna poduzeća....tu su najrastrošniji..na nečiju privatnu korist...

2007 iz proračuna se izdvojilo 44 mlrd . kuna za javne nabave
2008 30 mlrd. kuna

a godišnje se na plaće u državnoj i javnoj službi potroši 22 mlrd.kuna

i ako se još nadodaju i subvencije iole objektivan promatrač može vidjeti da privatni sektor sprži duplo više proračunskih kuna od javnog sektora...

drugi je par cipela da je taj privatni sektor u sprezi sa vrhom javnog sektora koji odlučuje tko će pobijediti u javnoj nabavi...

Nedavno su najglasniji protiv klijentelizma bili Škegro(čiji j einvesticijski fond uzeo stotinjak miliona kuna iz poračuna) i Hanžeković koji se obogatio politički dodijeljenim poslovima od strane javnih poduzeća...

Hajka se u medijima vodi krivo i od strane onih koji su se najviše okoristili istim sektorom :-)

Anton
02.12.2010., 21:55

Zašto ne bi mogli? Nije isto biti trgovac za 2500 kn na toplom i skretničar koji je na otvorenom, za iste novce.

AU, što si mi ti odjednom revan i pravedan. Da si bar svugdje takav. Nisi li upravo TI taj koji je tu stavljao podatke od DZS kako je sve transparentno i kako je sve fino obrazloženo? Naravno da jesi, no sigurno neću kopati među tvoji 40 000 upisa.

Gdje, kako, kada? Kome ti prodaješ demagogiju? Vojky, bez valjanog argumenta, ovo gore uzimam u rangu sa proročanstvima Babe Vange.

Da,ali takvih situacija bi i bilo manje,pa bi i mogućnost dolaska na vrijeme
bila veća.I prema tome gubici manji i tko zna što još.

Joj, zaboravi, ne razumiješ i stvarno mi se ne da objašnjavati.

Daj mi reci, ali konkretno, koje su to plaće u netto iznosu i za koja radna mjesta?

Kondukteri nebi trebali imati malu plaću,jer su ujedno i kontrolori,
a to je stvarno bad pozicija.

Ne, kondukteri nisu kontrolori. Kontrolori su nešto drugo.

istina, samo deutsche bahn tih 7-8 milijardi eura trosi na odrzavanje pruga i izgradnju novih,na sta ih i eu obvezuje, a ne na place, bozicnice i ko zna sta jos. tamo barem vidis u sta ta silna lova ide.ja uopce ne vidim u sta kopd nas lova ide, nit novih vlakova nit novih pruga. a i ove postojece su manje-vise u ocajnom stanju,a bogami i vlakovi

Pa, apsolutno se slažem.

Da, viši savjetnik s doktoratom ima nešto ispod 6000 kuna.

Pa kakve ti laži pišeš, da je to nevjerojatno. :facepalm:

Daj mi točno radno mjesto tog višeg savjetnika sa doktoratom koji ima ispod 6000 kn netto. Koja tvrtka, koja diploma i koje radno mjesto? Naravno da NEĆEŠ dati, jer pišeš neistine, u koje stvarno ne znam tko može povjerovati.

Ako ćemo gledati one koji rade po terenu i smjenama - policajac ne dobije preko 4500 kuna, a definitivno ima teži i odgovorniji posao od konduktera.

Po čemu teži i odgovorniji? Kondukter vrlo često izbiva daleko od kuće, ponekad odlazi u 300 km udaljene gradove, što bi u jednom danu značilo preko 600 km vožnje. U takvim situacijama susreće se sa raznim klošarima, pijancima, nekulturnim osobama, švercerima, prevarantima, balavurdijom koja pravi probleme i ne plaća karte. I sve to bez ikakve zaštite ili ovlasti da bilo što učini, a često bude sam-samcat u takvim situacijama.
I po čemu je onda policijski posao teži od kondukterskog?

Vojky
02.12.2010., 22:09
Pa kakve ti laži pišeš, da je to nevjerojatno. :facepalm:

Daj mi točno radno mjesto tog višeg savjetnika sa doktoratom koji ima ispod 6000 kn netto. Koja tvrtka, koja diploma i koje radno mjesto? Naravno da NEĆEŠ dati, jer pišeš neistine, u koje stvarno ne znam tko može povjerovati.

Viši savjetnik u bilo kojem ministarstvu... Plaća je oko 5600-5700, dobije se 15% na doktorat i to je to. Ja bih kao viši savjetnik s položajem voditelja odsjeka (obično položaj šefa pravne službe u nekoj upravi), doktoratom, djetetom na poreznoj kartici i prirezom manjim od zagrebačkog imao ispod 7000 kuna. Ne znam zašto se tako pjeniš na činjenice.

Skoro isto je i u javnoj službi. Evo recimo za kompletnu javnu službu, od Hrvatskog hidrometerološkog zavoda do neznastvenog osoblja Ruđera:

d) Radna mjesta I. vrste
1 viši unutarnji revizor 1,90
2. unutarnji revizor 1,70
3. viši inspektor 1,62
4. viši upravni savjetnik
viši strucni savjetnik (odredene struke) 1,57
5. inspektor 1,37
6. pomocni unutarnji revizor 1,30
7. voditelj racunovodstva
upravni savjetnik
strucni savjetnik (odredene struke ili zaodredene poslove) 1,27
8. tajnik ustanove 1,25
9. samostalni upravni referent
strucni suradnik (odredene struke ili zaodredene poslove)
ostala radna mjesta I. vrste 1,15

e) Radna mjesta II. vrste
1. tajnik ustanove
voditelj racunovodstva 1,12
2. inspektor
revizor
kontrolor 1,08
3. viši informaticki referent 1,02
4. viši upravni referent
viši strucni referent (odredene struke ili za
odredene poslove) ostala radna mjesta II. vrste 1,00

f) Radna mjesta III. vrste
1. voditelj racunovodstva 0,95
2. inspektor
revizor
kontrolor 0,90
3. upravni referent
strucni referent
informaticki referent
racunovodstveni referent – financijski knjigovoda 0,88
4. administrativni referent
administrativni tajnik
racunovodstveni referent
ekonom 0,85
5. daktilograf
ostala radna mjesta III. vrste 0,80

NAMJEŠTENICI
a) Položaji II. vrste
1. voditelj ustrojstvene jedinice
voditelj radionice 0,92

b) Položaji III. vrste
1. voditelj odsjeka
voditelj radionice 0,85

c) Radna mjesta II. vrste
1. radna mjesta II. vrste 0,90
d) Radna mjesta III. vrste
1. radna mjesta III. vrste 0,80
e) Radna mjesta IV. vrste
1. radna mjesta IV. vrste 0,62

http://www.nsz.hr/datoteke/Uredba_o_koeficijentima.pdf

To je još po starim titulama - prva vrsta je faks, druga je viša, treća je srednja, a četvrta osnovna škola. Osnovica je oko 5200 kuna za ovu godinu. Osnovica puta koeficijent je bruto I. plaća. Postoje neki dodaci (ovlaštene službene osobe, rad u otežanim uvjetima i slično).

Dakle, kao neki šef pravne službe u školi bih bio savjetnik (jer nemam odjel ili odsjek ispod sebe, a često ni klasificirano mjesto višeg savjetnika), koeficijent 1,27. Teta u referadi bi imala 0,80. NKV ima 0,62.

Državne plaće preko nekih 7000 kuna su ti razina savjetnik premijerke ili predsjednika Sabora. I nema niti jednog razloga da sustavi koji primaju novce od poreznih obveznika imaju plaće više od državnih. To je gruba nepravda prema službenicima, javnim i državnim.

Po čemu teži i odgovorniji? Kondukter vrlo često izbiva daleko od kuće, ponekad odlazi u 300 km udaljene gradove, što bi u jednom danu značilo preko 600 km vožnje. U takvim situacijama susreće se sa raznim klošarima, pijancima, nekulturnim osobama, švercerima, prevarantima, balavurdijom koja pravi probleme i ne plaća karte. I sve to bez ikakve zaštite ili ovlasti da bilo što učini, a često bude sam-samcat u takvim situacijama.
I po čemu je onda policijski posao teži od kondukterskog?

Da li kondukter u svom radu uobičajeno i praktično svakodnevno mora svladati naoružane, da li je često da ga potencijalno zaražena osoba ozlijedi? Da li radi pretežito s problematičnim osobama? I da li ima dužnost, kao ovlaštena službena osoba, reagirati 24 sata, čak i ako je na odmoru, ono, dođe do tučnjave u birtiji, on mora reagirati i smiriti situaciju? Ako ne, onda mu ne treba plaća viša od plaće policajca. Naravno, nitko mu ne brani da otvori privatno i prima 20.000 kuna.

Kanzas
02.12.2010., 22:10
Zašto ne bi mogli? Nije isto biti trgovac za 2500 kn na toplom i skretničar koji je na otvorenom, za iste novce.

Da, nije isto, biti trgovac je teže. Za rad na otvorenom može i 2700, najviše, više od toga nitko u HŽ-u ne zaslužuje, čak i da RH ima mnogo novca, a nema ga, ona je u minusu. Ako misle da im rad na slobodnom tržištu vrijedi više od 2700 kuna, slobodni su se okušati na njemu.

Vojky
02.12.2010., 22:18
Evo još jedan vrlo novi izvor o državnim plaćama, i to poseban, povećan koeficijent:

7.Su.-350/2010

06. rujna 2010.g

OBAVIJEST I UPUTE KANDIDATIMA

uz javni natječaj Županijskog suda u Rijeci
za izvanredni prijam službenika u državnu službu na neodređeno vrijeme
za radno mjesto

- SUDSKI SAVJETNIK – 1 izvršitelj/ica

Opis poslova :

- pomaže sucu u radu
- izrađuje nacrte sudskih odluka
- obavlja i druge poslove određene zakonom i Sudskim poslovnikom

Podaci o plaći :

Plaća službenika čini umnožak koeficijenta složenosti poslova radnog mjesta i osnovice za izračun plaće, uvećan za 0,5 % za svaku navršenu godinu radnog staža.

Osnovica za izračun plaće iznosi 5.108,84 kn, a koeficijent složenosti poslova radnog mjesta I vrste sudski savjetnik je 1,60.

http://sudovi.pravosudje.hr/zsri/index.php?linkID=9

Dakle, diplomirani pravnik s pravosudnim ispitom i radnim stažom, na vrlo odgovornom mjestu sudskog savjetnika ima ispod 6000 kuna neto plaće. Osnovica je i manja nego što sam prethodno naveo.

Sada pogledajmo HŽ:

Zaposlenici i plaće

Krajem lipnja u HŽ Hrvatske željeznice holdingu bilo je zaposleno 12.789 radnikâ, odnosno 54 radnika manje nego na početku godine. Broj radnika u Željezničkome fondu smanjen je za četrnest ljudi, tako da ih je krajem lipnja u fondu bilo 74.
Krajem lipnja 2010. u društvima u vlasništvu HŽ Hrvatskih željeznica holding d.o.o. bilo je zaposleno 5397 radnikâ ili 105 radnika manje nego na početku godine. Ukupno je u sustavu bilo zaposleno 18.269 radnikâ ili 176 radnikâ manje nego na početku godine.
Prosječna neto plaća iznosila je 5961 kunu i u odnosu na državni prosjek bila je veća za 13,3 posto. U HŽ Putničkom prijevozu prosječna neto plaća iznosila je 5459 kunâ, u HŽ Cargu 5465 kunâ, u HŽ Vuči vlakova 6619 kunâ, u HŽ Infrastrukturi 5964 kunâ, a u HŽ Holdingu 8408 kunâ.

http://www.hznet.hr/poslovanje-u-prvom-polugodistu2010

Dakle, u sustavu gdje je preko 40% ljudi NKV, plaće su veće od državnog prosjeka, i veće nego prosjek u prosvjeti!

U samom Holdingu imaju prosjek koji je veći od plaće docenta na faksu ili savjetnika u kabinetu ministra i više nego što može dobiti srednješkolski nastvnik u najvišem zvanju s doktoratom!

Ima se para...

zacky
02.12.2010., 22:23
Joj, zaboravi, ne razumiješ i stvarno mi se ne da objašnjavati.

Znam,svi ćemo zaboravit,neda se to shvatit.

Eric Prydz
02.12.2010., 22:45
Uz 5 tisuca otkaza ide i 5 tisuca otpremnina a to nece budi siguran biti jeftino.
Da se razumijemo, svatko tko bilo u javnom bilo u privatnom sektoru ispunjava uvjete zasluzuje otpremninu ali ce se sindikati izboriti da otpremnine budu sto je vise moguce izdasnije.

Ali to nije specificnost HZ nego i svih drzavnih tvrtki i to treba urediti a ne da zaposlenik ili posebice rukovodeci u drzavnim sluzbama nakon par godina rada dobijaju otpremnine za koje prosjecan Hrvat radi 10 godina ili vise od toga.

Moj pokojni djed je radio citav radni vijek NKV posao za HZ u Vinkovcima i jeben je to posao ali postoji isto tako trziste koje vrednuje i odredjuje visinu necije place. I zidari rade na otvorenom, u trgovackim centrima ljudi ljeti rade u skladistima na -20 dok je vani 40 celzijevih stupnjeva tako da ne bi trebalo izlaziti iz okvira pravednog vrednovanja necijeg rada.

Vojky
02.12.2010., 22:49
Moj pokojni djed je radio citav radni vijek NKV posao za HZ u Vinkovcima i jeben je to posao ali postoji isto tako trziste koje vrednuje i odredjuje visinu necije place. I zidari rade na otvorenom, u trgovackim centrima ljudi ljeti rade u skladistima na -20 dok je vani 40 celzijevih stupnjeva tako da ne bi trebalo izlaziti iz okvira pravednog vrednovanja necijeg rada.

Da se razumijemo - ja sam prvi da ljudi imaju. Ali unutar javnog sustava, a HŽ ne može uz ove subvencije reći da nije unutar javnog sustava, plaće moraju biti ujednačene: državna služba, prosvjeta, znanost, zdravstvo, pa onda tu i Hrvatske vode, HRT, HŽ i brodogradilišta. Drugo je ako radiš bez subvencija, kao primjerice Croatia osiguranje. Onda je to klasična firma, samo s državom kao vlasnikom.

Kome se tako nešto osobno ne sviđa - na tržište, kao što sam ja otišao iz državnog sustava jer sam kao savjetnik, magistar znanosti u ministarstvu imao 4270 kuna (2003. godine, sada bi to zvanje i magisterij donosili 5000 kn).

Anton
02.12.2010., 22:57
Viši savjetnik u bilo kojem ministarstvu... Plaća je oko 5600-5700, dobije se 15% na doktorat i to je to. Ja bih kao viši savjetnik s položajem voditelja odsjeka (obično položaj šefa pravne službe u nekoj upravi), doktoratom, djetetom na poreznoj kartici i prirezom manjim od zagrebačkog imao ispod 7000 kuna. Ne znam zašto se tako pjeniš na činjenice.

Zato što ljudima prodaješ fino upakiranu demagogiju. Ne znam koliki idiot bi osoba morala biti, da povjeruje da dr.sc. radi za 7000 kn netto. Možda na papiru. No, eto, samo si onako usput zaboravio spomenuti rad na fakultetima, službene putove i ostale blagodati, je li tako?
Otprilike, ista shema kao sa saborskim zastupnicima. Prima npr. 12 000 kn plaće. No eto, zbog samo našim pravnicima znanih zakona, tu mu se ne uračunavaju naknade iz npr. nadzornih odbora. Tako jedan saborski zastupnik dobije još jednu plaću iz par nadzornih odbora, plus službeni putovi, i eto te na 50 000 čiste gotovine koja ti sjeda svaki mjesec na račun.

To je još po starim titulama - prva vrsta je faks, druga je viša, treća je srednja, a četvrta osnovna škola. Osnovica je oko 5200 kuna za ovu godinu. Osnovica puta koeficijent je bruto I. plaća. Postoje neki dodaci (ovlaštene službene osobe, rad u otežanim uvjetima i slično).

"Neki dodaci" :D, to se onako usput spomene, kao nevažna stvar, je li? To što takvi dodaci, kao što sam gore napisao, čine još jednu li više plaća, nikome ništa, a?

Državne plaće preko nekih 7000 kuna su ti razina savjetnik premijerke ili predsjednika Sabora. I nema niti jednog razloga da sustavi koji primaju novce od poreznih obveznika imaju plaće više od državnih. To je gruba nepravda prema službenicima, javnim i državnim.

I sada ćeš me uvjeriti da savjetnik premijerke i predsjednik Sabora primaju koliko kn? I vjeruješ li ti u to što pišeš? :)

Da li kondukter u svom radu uobičajeno i praktično svakodnevno mora svladati naoružane, da li je često da ga potencijalno zaražena osoba ozlijedi?

Koji to policajac ( prometni? granični? ) mora svaki dan savladavati naoružane? Vojky, jako dobro poznajem policijski i kondukterski posao, zbog posla koji radim. Nemoj meni prodavati ovakve gluposti, ako već pokušavaš drugima. Odgovorno tvrdim, da je kondukter što se tiče izloženosti potencijalne opasnosti, ništa manje opasno zanimanje kao i policajac.

Da li radi pretežito s problematičnim osobama?

Koji to policajac radi sa pretežito problematičnim osobama? Prometni? Granični? Tebi je onda sav hrvatski puk pretežno problematičan.

I da li ima dužnost, kao ovlaštena službena osoba, reagirati 24 sata, čak i ako je na odmoru, ono, dođe do tučnjave u birtiji, on mora reagirati i smiriti situaciju? Ako ne, onda mu ne treba plaća viša od plaće policajca. Naravno, nitko mu ne brani da otvori privatno i prima 20.000 kuna.

E da mi je vidjeti takvog policajca, a nije da sam jednom bio u blizini situacije kao što je gore opisana.

Da, nije isto, biti trgovac je teže. Za rad na otvorenom može i 2700, najviše, više od toga nitko u HŽ-u ne zaslužuje, čak i da RH ima mnogo novca, a nema ga, ona je u minusu. Ako misle da im rad na slobodnom tržištu vrijedi više od 2700 kuna, slobodni su se okušati na njemu.

Ne mislim da je teže, no neću polemizirati oko toga. Kada spominješ slobodno tržište i kušanje istoga, reci mi gdje bi se trebao zaposliti 55 godišnji skretničar sa svojim zanimanjem?

Sada pogledajmo HŽ:

Zaposlenici i plaće

Krajem lipnja u HŽ Hrvatske željeznice holdingu bilo je zaposleno 12.789 radnikâ, odnosno 54 radnika manje nego na početku godine. Broj radnika u Željezničkome fondu smanjen je za četrnest ljudi, tako da ih je krajem lipnja u fondu bilo 74.
Krajem lipnja 2010. u društvima u vlasništvu HŽ Hrvatskih željeznica holding d.o.o. bilo je zaposleno 5397 radnikâ ili 105 radnika manje nego na početku godine. Ukupno je u sustavu bilo zaposleno 18.269 radnikâ ili 176 radnikâ manje nego na početku godine.
Prosječna neto plaća iznosila je 5961 kunu i u odnosu na državni prosjek bila je veća za 13,3 posto. U HŽ Putničkom prijevozu prosječna neto plaća iznosila je 5459 kunâ, u HŽ Cargu 5465 kunâ, u HŽ Vuči vlakova 6619 kunâ, u HŽ Infrastrukturi 5964 kunâ, a u HŽ Holdingu 8408 kunâ.

http://www.hznet.hr/poslovanje-u-prvom-polugodistu2010

Dakle, u sustavu gdje je preko 40% ljudi NKV, plaće su veće od državnog prosjeka, i veće nego prosjek u prosvjeti!

Je li tebi jasno, da taj prosjek diže žuta kuća i razni partijski direktorčići i sindikalni čelnici, a ne prosječni radnik? Odnosno, da bi imao uvid u realno stanje stvari, morao bi prvo rasčlaniti zanimanja i plaće, po pojedinim tvrtkama. Tek bi onda dobio uvid u pravo stanje stvari.

U samom Holdingu imaju prosjek koji je veći od plaće docenta na faksu ili savjetnika u kabinetu ministra i više nego što može dobiti srednješkolski nastvnik u najvišem zvanju s doktoratom!
Ima se para...

Jao, kada mi netko ide pričati o jadnim docentima, dobijem proljev. :lol::rofl: Mislim da nema boljeg zanimanja od sveučilišnog profesora/docenta. Plaća ti možda u osnovici nije velika, ali što si oni sve pišu i za čega dobiju novce, bolje da ne iznosim, jer ću dobiti isključenje. :)

Ali to nije specificnost HZ nego i svih drzavnih tvrtki i to treba urediti a ne da zaposlenik ili posebice rukovodeci u drzavnim sluzbama nakon par godina rada dobijaju otpremnine za koje prosjecan Hrvat radi 10 godina ili vise od toga.

Upravo tako.

Normalno da je to jeben posao. I upravo tako, i sva ostala zanimanja bi trebala imati jednaka vrednovanja. No, to je problem zakonodavstva.

Vojky
02.12.2010., 23:09
Zato što ljudima prodaješ fino upakiranu demagogiju. Ne znam koliki idiot bi osoba morala biti, da povjeruje da dr.sc. radi za 7000 kn netto. Možda na papiru. No, eto, samo si onako usput zaboravio spomenuti rad na fakultetima, službene putove i ostale blagodati, je li tako?

A da li itko uračunava da i radnik u HŽ-u može vikendom okopavati vinograd ili popodne slagati pločice u fušu? Doktor znanosti u državnoj službi ima ispod 7000 kuna. To ti je tako. Možeš provjeriti, u državnim službama nema tajnosti plaća. I što sa službenim putovanjima? Dobije se 170 kuna dnevnice, kao i drugdje.

Govoriš o sustavu u kojemu sam godinama radio. I čak zbog potreba posla vidio popise plaća (makar nisu tajni).

Otprilike, ista shema kao sa saborskim zastupnicima. Prima npr. 12 000 kn plaće. No eto, zbog samo našim pravnicima znanih zakona, tu mu se ne uračunavaju naknade iz npr. nadzornih odbora. Tako jedan saborski zastupnik dobije još jednu plaću iz par nadzornih odbora, plus službeni putovi, i eto te na 50 000 čiste gotovine koja ti sjeda svaki mjesec na račun.

Molim te, odmah prijavi tog zastupnika DORH-u, ili bilo kojim novinama - državni dužnosnici nemaju pravo na naknadu iz upravnih ili nadzornih odobra još otkada je Mateša bio premijer. Imaju oko 16.000 kuna, ništa tajno.

"Neki dodaci" :D, to se onako usput spomene, kao nevažna stvar, je li? To što takvi dodaci, kao što sam gore napisao, čine još jednu li više plaća, nikome ništa, a?

Inspektori i ovlaštene službene osobe imaju 20%, radnici u zdravstvu imaju sukladno njihovom kolektivnom ugovoru, neki imaju i dodatke na otežane uvjete rada, postoji 10% na smjenski rad u prosvjeti. Ništa u smislu u kojem govoriš.

I sada ćeš me uvjeriti da savjetnik premijerke i predsjednik Sabora primaju koliko kn? I vjeruješ li ti u to što pišeš? :)

Oko 7500-8000 kuna. Barem to nije problem provjeriti. Poneki imaju koji nadzorni odbor, no to je samo par ljudi u cijelom sustavu.

ZA SSS, konkretno, jedna moja poznanica, tajnica državnog tajnika tamo gdje sam radio, prije pola godine mi je rekla točnu plaću - 3300 kuna plus prijevoz, s tim da često ostaje dulje, jer šef zna doći s puta potpisivati u pet popodne. Ponekad, jer je državni tajni obziran, dobije par stotina kuna prekovremene. Da bi riješila stambeno pitanje njena obitelj uzdržava jednog penzionera (ugovor o doživotnom uzdržavanju). I to ti je državna služba.

Koji to policajac ( prometni? granični? ) mora svaki dan savladavati naoružane? Vojky, jako dobro poznajem policijski i kondukterski posao, zbog posla koji radim. Nemoj meni prodavati ovakve gluposti, ako već pokušavaš drugima. Odgovorno tvrdim, da je kondukter što se tiče izloženosti potencijalne opasnosti, ništa manje opasno zanimanje kao i policajac.

O.K. Onda 4500 kuna sa svim dodacima.

Koji to policajac radi sa pretežito problematičnim osobama? Prometni? Granični? Tebi je onda sav hrvatski puk pretežno problematičan.

Imaš ih par na Forumu, pisali kako izgleda prosječan dan prosječnog policajca na terenu.

HŽ-ove plaće su za javni sektor - ogromne. Oko 50% iznad prosjeka tog sektora. Na račun poreznih obveznika, koji u prosjeku imaju 5200 kuna.

Kanzas
02.12.2010., 23:09
Ne mislim da je teže, no neću polemizirati oko toga. Kada spominješ slobodno tržište i kušanje istoga, reci mi gdje bi se trebao zaposliti 55 godišnji skretničar sa svojim zanimanjem?

Ne zanima me gdje, isto kao što nitko ne pita gdje će se zaposliti NKV radnici iz drugih propalih tvrtki. Neka radi gdje god želi. Željeznica nije socijalna ustanova, za socijalnu pomoć treba se javiti uredu za socijalnu skrb.

Kanzas
02.12.2010., 23:19
Da se razumijemo - ja sam prvi da ljudi imaju. Ali unutar javnog sustava, a HŽ ne može uz ove subvencije reći da nije unutar javnog sustava, plaće moraju biti ujednačene: državna služba, prosvjeta, znanost, zdravstvo, pa onda tu i Hrvatske vode, HRT, HŽ i brodogradilišta. Drugo je ako radiš bez subvencija, kao primjerice Croatia osiguranje. Onda je to klasična firma, samo s državom kao vlasnikom.

Kome se tako nešto osobno ne sviđa - na tržište, kao što sam ja otišao iz državnog sustava jer sam kao savjetnik, magistar znanosti u ministarstvu imao 4270 kuna (2003. godine, sada bi to zvanje i magisterij donosili 5000 kn).

Upravo tako, ovo treba stalno ponavljati.

Vojky
02.12.2010., 23:39
Upravo tako, ovo treba stalno ponavljati.

Mada, meni je jasno da ljudi čuju za plaće različitih županijskih pročelnika (+ 2 nadzorna u komunalnim društvima i službeni auto), pa odmah to prenose na državne službe. No, da ne širimo off...

HŽ je samo ogledalo države u kojoj se nalazi. Drži vodu i ne talasaj... Nažalost, jer nema jake države bez jake željeznice.

antoniacrnooka
03.12.2010., 02:27
Mada, meni je jasno da ljudi čuju za plaće različitih županijskih pročelnika (+ 2 nadzorna u komunalnim društvima i službeni auto), pa odmah to prenose na državne službe. No, da ne širimo off...

HŽ je samo ogledalo države u kojoj se nalazi. Drži vodu i ne talasaj... Nažalost, jer nema jake države bez jake željeznice.
A jesu li ti možda za "paradokse" oko HŽ-a krivi opet nezaposleni i Tito po kojima stalno pljuješ ?

Smotani2
03.12.2010., 18:34

Na žalost, u pravu si.
Također, potpuno si u pravu što se tiče visine plaća u firmi koja dobiva milijarde subvencija poreznih obveznika.
Samo jedan primjer iz života:
Moj školski kolega. Nije uspio završiti srednju školu. Dakle, NKV radnik. Završio u HŽ, sad je jedan od onih stručnih radnika koji, kad vlak stoji na stanici, čekičem lupka po kotačima.
Pijanac.
Plaća 6400 kuna, nekih 20 godina staža.
Ja sam, budala, završio fakultet.
Zaposlen sam u privatnoj, velikoj firmi, imam odgovoran posao i plaću od jedva 5000 kuna.

zacky
03.12.2010., 19:42
Što on čak i lupa,inače slabo oni to provjeravaju!
Valjda kakva plaća takva...

ZgeNbo
03.12.2010., 21:22
Na žalost, u pravu si.

Moj školski kolega. Nije uspio završiti srednju školu. Dakle, NKV radnik. Završio u HŽ, sad je jedan od onih stručnih radnika koji, kad vlak stoji na stanici, čekičem lupka po kotačima.
Pijanac.
Plaća 6400 kuna, nekih 20 godina staža.
Ja sam, budala, završio fakultet.
Zaposlen sam u privatnoj, velikoj firmi, imam odgovoran posao i plaću od jedva 5000 kuna.

i moj se kolega koji radi u hž-u hvali kako bere premije za nekakva pasivna dežurstva i te šeme. pruga zagreb-vinkovci mi prolazi iza bašće i to kad vidim kad krenu održavanja oko nje pa to je za plakat. 50metara kanala se čisti 2 tjedna uz pomoć kombinirke sa tarupom.a plaće su boli glava, a ja sa všs na šalteru hp d.d. rmbačim za 4300kn (to je zajedno sa prijevozom) sa 550bodova

blaznica
03.12.2010., 21:39
Prosječna neto plaća iznosila je 5961 kunu i u odnosu na državni prosjek bila je veća za 13,3 posto. U HŽ Putničkom prijevozu prosječna neto plaća iznosila je 5459 kunâ, u HŽ Cargu 5465 kunâ, u HŽ Vuči vlakova 6619 kunâ, u HŽ Infrastrukturi 5964 kunâ, a u HŽ Holdingu 8408 kunâ.[/I]

kako su si navukli tolike plaće???

KRIN1
04.12.2010., 07:21
kako su si navukli tolike plaće???

navukli isto, kao i državni dužnosnici.
što manje radiš, veća si faca. nije se lako, šepuriti ko paun :D

blaznica
04.12.2010., 09:16
ne, ne, ne, oni imaju puno veću plaću od prosjeka plaće državnih dužnosnika
zar je normalno da skretničar ima veću plaću od profesora???? :eek:

blaznica
04.12.2010., 09:21
i evo sad, čitam paralelno o hrt-u i hž-u

na hrt-u otpustili 400 ljudi, honoraraca koji su radili za 3-4 tisuće kuna. a da u hž-u počnu otpuštati (18.000 zaposlenih!, jeote :eek:)?
u čemu je razlika? zašto po hrt-u jašu, a hž radi što hoće?

vojky? što ti misliš?

KRIN1
04.12.2010., 09:25

je.
transformiramo se u zemlju sa konobarima, čistaćima, kuharima, spremaćicama,..
ne trebaju nam obrazovani - takvi samo stvaraju probleme ( ovima, kaj su do politike došli preko kupljenih diploma ) :D

strelnikov
04.12.2010., 09:50
ne, ne, ne, oni imaju puno veću plaću od prosjeka plaće državnih dužnosnika

To je najnormalnije i u zemljama EU, moraš uzimat u obzir težinu rada, noćne sate, odgovornost, u Austriji strojovođa ima veču plaču od kancelara dakle šefa države a OBB je također subvencioniran od matične države!!!

miggyd1967
04.12.2010., 11:27
To je najnormalnije i u zemljama EU, moraš uzimat u obzir težinu rada, noćne sate, odgovornost, u Austriji strojovođa ima veču plaču od kancelara dakle šefa države a OBB je također subvencioniran od matične države!!!

Da ne pričamo na pamet potražio sam neke brojke.

1. Poslovno izvješće OBBa za prošlu godinu:
Operating Figures of ÖBB Group 2009 2008 Change in %
Sales in million EUR 4,827.8 5,031.1 -4%
Total revenues in million EUR 5,747.6 5,831.0 -1%
Earnings before interest and taxes (EBIT) in million EUR 313.6 6.4 >100%
Financial results in million EUR -192.8 -1,021.1 >100%
Earnings before taxes (EBT) in million EUR 120.8 -1,014.7 >100%

Iz njih se vidi da su prošle godine OBB imale oko 920 mil. Eur veće troškove od prihoda na tržištu (sale /prodaja/).
Međutim kako je to nastalo?
Isto izvješće:
In 2009, ÖBB-Group invested a total of 2,698.9 million EUR

Znači da su investirali oko 2,7 mlrd Eur. Da nisu investirali ništa poput HŽ-a bili bi u ogromnom plusu (cca 1,6 mlrd Eura).

Ovo ogromno investiranje je posljedica velikih ulaganja zbog krize i gradnje novih pruga prema jugu i modernizacije postojećih. Inače su ostvarivali dobit. (Prema Wikipedii 513,6 mil. Eur operativne dobiti, odnosno profit od 42,3 mil. Eura 2007.

Evo još malo podatkića (Wikipedia):
5,700 km (3,500 route miles); 57% electrified
1,230 locomotives.
3,136 passenger vehicles
220 Electrical Multiple Unit
145 Diesel Multiple Unit
ÖBB's bus services travel 52,500,000 km (32,621,988 mi) per year.

Još malo podatkića:

Broj zaposlenih:
the company employs 42,893, thereof 9,273 employees, 32,299 tenured employees and 1,321 apprentices. In 2007, ÖBB-Personenverkehr AG carried 447 million passengers of which 238 million were bus passengers

(Ne čuditi se, OBB je najveći autobuser u Autriji)
Zavisni financijski pokazatelj.
Total revenues per employee in TEUR 125

S taskvim poslovanjem HŽ bi trebao imati prihodena tržištu od oko 2,225 MLrd Eur u odnosu na broj zaposlenika. U stvarnosti ih ima desetak puta manje.

Ukratko, OBB je profitabilna tvrtka, velikim dijelom zbog velikih ulaganja pa korisnici usluga ne bježe od željeznica, ali i organizacja, rukovodstvo i ostalo imaju svoj utjecaj.

Da zaključim, ne bih imao ništa protiv da HŽ ima kakve god hoće plaće s rezultatima OBB-a.
Ali sada je situacija takva da školstvo koje jedino u Hrvatskoj ima rezultate u ramngu prosjeka razvijenih zemalja ima ubjedljivo najmanje plaće. Naravoučenje -kvalitetan rad se ne isplati- Što bolje radiš više buš najebal!

clouseau
04.12.2010., 11:37
Ne znam od kud čitaš ta izvješća, no jesi li svjestan da se investicija u dugotrajnu imovinu ne knjiži kao rashod? Dakle ako željeznica kupi lokomotivu za npr. 500.000 eura onda to ne knjiže kao trošak od 500k eura već jednostavno kao pretvaranje financijske imovine (gotovine) u materijalnu imovinu. Trošak je samo onaj dio vrijednosti investicije koji se amortizirao u određenom periodu.

miggyd1967
04.12.2010., 12:01
Ne znam od kud čitaš ta izvješća, no jesi li svjestan da se investicija u dugotrajnu imovinu ne knjiži kao rashod? Dakle ako željeznica kupi lokomotivu za npr. 500.000 eura onda to ne knjiže kao trošak od 500k eura već jednostavno kao pretvaranje financijske imovine (gotovine) u materijalnu imovinu. Trošak je samo onaj dio vrijednosti investicije koji se amortizirao u određenom periodu.

Sa službenog sitea OBB-a.

Ovi podaci se odnose na tok novca (cash flow). Tj, vrlo jednostavno ulaz - izlaz
Ulaz su prihodi na tržištu (sales)+ državna pomoć + krediti
Izlaz su troškovi zaposlenika, investicije, otplate kredita i svaki drugi izlaz novca iz sustava.

Iz detaljnijih prikaza vidi se da su im glavni trošak zaposlenici i investicije (apsolutno najveći trošak). Što se tiče subvencija dobivaju ih po projektima, npr, za svaki kamion na RoLi zbog zaštite okoliša, za održavanje putničkih linija prema zabačenim mjestima, za održavanje povijesnih željeznica i muzejskih postava, itd.

Inače, investicije su im uglavnom namijenjene održavanju infrastrukture. (Razumljivo, preračunali su se sa kupnjom 300 taurusa pred desetak godina pa imaju vučnih vozila preko glave, railjet je samo pokušaj korištnja brojnih taurusa koji čame po depoima (cca 3,6 mil eura komad, danas bi zapadao oko 4,5 miliona).
Stvar je knjigovodstva kako će npr, knjižiti 700 milona Eura koliko vrijede zamjena naponskih stanica 2010.-2015. Meni se čini da će time vrijednost kapitalne imovine ostati podjednaka (Jedna stanica mijenja drugu, ali možda i neće , vrag će ga znat!), ali to ne utječe na cash flow.

jožarafat
04.12.2010., 12:14
"3102 RAZVOJ I SIGURNOST ŽELJEZNICKOG PROMETA, INFRASTRUKTURE I ŽIČARA 2.214.867.417 kuna

Od toga:

PROMETA 1.047.800.000

T761012 MODERNIZACIJA ŽELJEZNICKIH VOZILA 190.000.000"

MOLIM TE LIJEPO...koja modernizacija? vozim se vlakom svakim radnim danom(kad imam nastavu...) i još nisam vidio ništa novo na vlakovima...samo par vagona ima "REDOVITI TEH. PREGLED" sve ostalo je bilo na "VANREDNIM POPRAVCIMA..." i ovijek stave pre malo vagona tako da ljudi na predposljednjoj stanici nemaju mjesta ni da stoje ILI stave 2 kupe-a...od mojeg mjesta do Čakovca ima 5 stanica...ORGANIZACIJA HŽ-a JE U VELIKOM KU*CU

clouseau
04.12.2010., 12:15
Pa da, ali pod dobiti firme se ne smatra rezultat cash flowa. Firma može u nekom razdoblju ostvariti dobit a imati istovremeno negativan cash flow (tj. manje gotovine na kraju razdoblja nego na početku), i obrnuto.

miggyd1967
04.12.2010., 12:42
Pa da, ali pod dobiti firme se ne smatra rezultat cash flowa. Firma može u nekom razdoblju ostvariti dobit a imati istovremeno negativan cash flow (tj. manje gotovine na kraju razdoblja nego na početku), i obrnuto.

Prihvaćam ispravak.

Nisam knjigovođa.

Možemo li prihvatiti podatak s Wikipedie po kojoj OBB, posluje s dobiti, a ovogodišnji i prošlogodišnji negativni cash flow pripisati velikom investiranju radi poticanja privrede?

miggyd1967
04.12.2010., 12:43
"3102 RAZVOJ I SIGURNOST ŽELJEZNICKOG PROMETA, INFRASTRUKTURE I ŽIČARA 2.214.867.417 kuna

Od toga:

PROMETA 1.047.800.000

T761012 MODERNIZACIJA ŽELJEZNICKIH VOZILA 190.000.000"

MOLIM TE LIJEPO...koja modernizacija? vozim se vlakom svakim radnim danom(kad imam nastavu...) i još nisam vidio ništa novo na vlakovima...samo par vagona ima "REDOVITI TEH. PREGLED" sve ostalo je bilo na "VANREDNIM POPRAVCIMA..." i ovijek stave pre malo vagona tako da ljudi na predposljednjoj stanici nemaju mjesta ni da stoje ILI stave 2 kupe-a...od mojeg mjesta do Čakovca ima 5 stanica...ORGANIZACIJA HŽ-a JE U VELIKOM KU*CU

Pisao sam o OBBu, a ne o HŽu.

Vojky
04.12.2010., 12:47
i evo sad, čitam paralelno o hrt-u i hž-u

na hrt-u otpustili 400 ljudi, honoraraca koji su radili za 3-4 tisuće kuna. a da u hž-u počnu otpuštati (18.000 zaposlenih!, jeote :eek:)?
u čemu je razlika? zašto po hrt-u jašu, a hž radi što hoće?

vojky? što ti misliš?

Dužnosnika ne (državni tajnik je po zadnjem 12.800 kn, ministar mislim 17.000 kn), ali debelo više od državnih i javnih službenika. Taj što lupa u kotače s konretno navedenih 6200 kuna ima više od:

- višeg savjetnika u ministarstvu, s 20 godina staža i doktoratom
- savjetnika u MVPEI s diplomatskim dodatkom
- sudskog savjetnika
- nastavnika s 10 godina staža u srednjoj školi koji je i razrednik
- više medicinske sestre koja radi s bolesnicima

I tako dalje... Ja pravi kažem da su plaće u javnom sektoru male, ali takve razlike na račun poreznih obveznika su nedopustive. Kada bi se ujednačile, onda bi u prosjeku bile više. Što se konkretno NKV-a tiče, gore sam naveo koliki je koeficijent, toliko imaju čistačice po školama i ministarstvima, dakle ispod 3000 kuna, možda se vrte oko 3000, ako je tajnik socijalno osjetljiv pa im u sistematizaciju stavi smjenski rad (što čak i ima smisla).

Što ja mislim? Ima tome 10 godina kada sam razgovarao s jednim bivšim velikogoričkim gradonačelnikom - moje pitanje je bilo kako im je komunalna firma uspjela doći do stečaja. Čovjek je rekao genijalnu rečenicu: "To je firma gdje je svatko svakog držao za jajca." U tu kategoriju ti ulazi i HŽ. Ovaj dolje zna da u bilo kakvim promjenama kao NKV neće nigdje raditi za 6200 kuna (osim kakav prekrcaj, najteži fizički rad), ovaj malo iznad zna da neće moći iznijeti kantu dizela da nitko ne vidi, onaj još malo više da neće biti siguran zaposliti kćerku, onaj iz sindikata da više možda neće imati kolektivni po kojem ako ima 700 radnika ne mora ništa oko svog posla raditi (profesionalni sindikalista), a o onima u upravi neću ni govorit...

I onda ti to tako ide, desetljećima. A nemaš vlast koja bi imala muda to razbucati i stvoriti kvalitetne željeznice koje bi nam bile koriste, udobne i na koje bismo bili ponosni.

Inače, s televizijom bih ja isto - dok ima pretplatu, plaća najviše zvjezdice u programu nema što biti iznad plaće savjetnika predsjednice Vlade, a to je 2,50 koeficijent, ili tu negdje. A članovi uprave na razinu državnog tajnika. Malo? Nema problema, odreknite se pretplate i na tržište, djelite onda i po 30.000 kn, ja ću prvi čestitat!

clouseau
04.12.2010., 13:59
Nisam knjigovođa.

Nisam ni ja :D

Možemo li prihvatiti podatak s Wikipedie po kojoj OBB, posluje s dobiti, a ovogodišnji i prošlogodišnji negativni cash flow pripisati velikom investiranju radi poticanja privrede?

Pa meni se čini kao sasvim moguća i normalna situacija.

blaznica
04.12.2010., 14:58
zar 18.000 ljudi u hž-u može imati takve odgovornosti? ja govorim o tome da tri radnika rade posao jednog, da ima brdo nkv-a koji ne bi smjeli imati plaću veću od plaće medicinskih sestara, učitelja, policajaca, a imaju

blaznica
04.12.2010., 15:04
Dužnosnika ne

sori, mislila sam na službenike

što se hrta tiče, ok. jedino što bi izlaskom na tržište postao komercijalna televizija, još jedna u nizu. mislim da bi ukidanje javne televizije bio korak unatrag. u teoriji, smisao pretplate i jest - neovisno i objektivno informiranje

djemba
04.12.2010., 20:55
[

Ti prodaješ gluposti ! Kondukter ima opasno zanimanje kao i policajac?? :lol:
Na stranu što su (po mom mišljenu i iskustvu) kondukteri HŽ -a zbilja ljubazni i zaslužuju svaku pohvalu zbog toga ali izreči ovakvu tvrdnju ??

Kondukter kada vidi da bi mogla nastati "neugodna" situacija samo zbriše i ne traži kartu ( x puta vidio ) .
Kontrolori idu u paru i sa zaštitarima dakle laganini .
Kako je onda onim babama iz Zet kotrole ?Njima je duplo teže .

Hollow Point
04.12.2010., 23:19
Kako je onda onim babama iz Zet kotrole ?Njima je duplo teže .

A tek prometnim/komunalnim redarima :D

koka2004
06.12.2010., 08:44
Vojky, kažeš da tvoja prijateljica (SSS) radi u državnoj službi za 3.300 kn. Da radi prekovremene, koji joj nisu plaćeni. Interesira me, zašto plaćanje tih prekovremenih ovisi o dobroj volji njezinog šefa? Ona po kolektivnom ugovoru ima pravo da joj se ti sati plaćaju. Zašto to ne traži od svog poslodavca?

Drugo, s obzirom da je ona SSS sa 3300 kn plaće, po tvojoj logici strojovođa (isto SSS) bi trebao biti plaćen u istom iznosu.
I sad ti meni reci, kolika bi trebala biti osnovna plaća jednog strojovođe da bi on nakon što odradi cijeli mjesec, a od toga recimo jedan praznik, dvije nedjelje, tri subote, 40 noćnih sati i 15 prekovremenih, dobio 3300 kn plaće?

Treće, kažeš da ona od tih novaca ne može živjeti. Ne bi li onda bilo logično da se ona i njezin sindikat bore da se njoj plaća poveća, a ne da se jednom strojovođi smanji?

I stvarno ne mogu shvatiti da ste svi ovdje uvjereni da su za neefikasnost i zastarjelost hrvatskih željeznica krive plaće na HŽ-u. Vi stvarno vjerujete da bi smanjivanje broja operativnih radnika i njihovih plaća rezultiralo boljim prugama, lokomotivama, vagonima, nekim logičnim voznim redovima i sl.?

I da, na HŽ-u je već odavno trebalo puno puno toga napraviti. Između ostalog i smanjiti broj radnika na nekim radnim mjestima.
Ali broj radnika i njihove plaće najmanji su problem na HŽ-u.
Generalni problem je što ova država za željeznicu nije zainteresirana. I jedva čeka da će morati otvoriti pruge stranim operaterima. Znam da i neki od vas to jedva čekaju, samo što će se nakon toga dogoditi da će stranci voziti samo ono što se isplati (a putnički promet je u većini slučajeva neisplatljiv), a neisplatljive vožnje će država skupo platiti, a i pitanje je kakvim lokomotivama će doći na naše pruge. Ali par tisuća ljudi će ostati bez posla i vi svi sretni i zadovoljni, jer su oni ionako samo neškolovani pijanci.

somied
06.12.2010., 09:31
Drzava nije zainteresirana za HZ? :facepalm:
Nakon miljardi kn koje su bacene u tu rupu bez dna? Za zeljeznicki promet nisu zainteresirani gradjani. U Hrvatskoj je mislim oko milijun i pol osobnih automobila, a cestovni promet je ugodniji, brzi i cijenom nije znatno skuplji (ili je mozda i jeftiniji) ukoliko se vise osoba vozi u autu. Pogotovo nakon sto su izgradjene autoceste.

blaznica
06.12.2010., 10:38
Ne bi li onda bilo logično da se ona i njezin sindikat bore da se njoj plaća poveća, a ne da se jednom strojovođi smanji?

a iz čega će joj se povećati nakon što se namiri 18.000 ljudi iz hž-a? nisu svi strojovođe; od nje ima veću plaću i šalterski službenik. neka izvole ulagati u modernizaciju i neka racionaliziraju poslovanje

sprint1
06.12.2010., 10:40
Inače, s televizijom bih ja isto - dok ima pretplatu, plaća najviše zvjezdice u programu nema što biti iznad plaće savjetnika predsjednice Vlade, a to je 2,50 koeficijent, ili tu negdje. A članovi uprave na razinu državnog tajnika. Malo? Nema problema, odreknite se pretplate i na tržište, djelite onda i po 30.000 kn, ja ću prvi čestitat!

E ovo ne valja jer tako nećeš podići kvalitet. Zvijezdicu treba platiti koliko god treba(ma kakvi koeficijenti te spopali?)tj.koliko tržište diktira, inače će otići na konkurentsku TV a mi ćemo onda(opet) plakati kako je program nekvalitetan...:kava:

Tu treba jedan pravi menadžer koji će restrukturirati HTV ali na način da pritom ne uništi ono što je dobro, kao na primjer:
FESTO: Najbolji su HRT-ov Dnevnik... (http://www.index.hr/vijesti/clanak/festo-najbolji-su-hrtov-dnevnik-i-zoran-sprajc-te-rtlov-duel-josipovica-i-bandica/526940.aspx)

KRIN1
06.12.2010., 10:49
Tu treba jedan pravi menadžer koji će restrukturirati HTV ali na način da pritom ne uništi ono što je dobro, kao na primjer:
FESTO: Najbolji su HRT-ov Dnevnik... (http://www.index.hr/vijesti/clanak/festo-najbolji-su-hrtov-dnevnik-i-zoran-sprajc-te-rtlov-duel-josipovica-i-bandica/526940.aspx)

sve naše nagrade i nagrađene, treba promatrati kritički.
ne zanosi se tim nagradama. obično su lažne :D

Slizim
06.12.2010., 11:20
Čitam Proračun za 2011.:

Od toga:

PROMETA 1.047.800.000

Svaka drzava ulaze u zeljeznicu.
SAmo razlika izmedju nas i normalnih drzava je ta sto drzave u Europi KORISTE SVOJE ZELJEZNICE za prevoz svega isvacega kao ekoloski cisce, brze i jeftinije sredstvo prevoza a nasa drzava ZBOG ROBOVANJA KAMIONSKOJ MAFIJI i dalje placa najskuplji prijevz kamionima na svijetu, dok zeljeznice na svojim vagonima skupljaju prasinu a moraju se pruge i ostala infrastruktura stano odrzavati u hladnom i upotrebjivom pogonu da ne dodje do nesrece.

To bi isto bilo kad bi neko imao kupleraj pa ga rdovito cistio i placao kurve koje nista ne rade, a kada dodje musterija nabavljao 50% skuplje kurve sa strane da obave taj posao umjesto njegovih iz razloga .......................................

samo znanoj nasoj drzavi i kamionkoj mafiji.

Grupa Queen
06.12.2010., 11:23
Što fali HŽ-u i prugama? Mogli bi početi naplaćivati turistima i duplo skuplje karte pod sloganom "retro-željeznice, doživite duh Austro-ugarske u 21. stoljeću, ko to more platit?". :cerek:

KRIN1
06.12.2010., 11:31
Što fali HŽ-u i prugama? Mogli bi početi naplaćivati turistima i duplo skuplje karte pod sloganom "retro-željeznice, doživite duh Austro-ugarske u 21. stoljeću, ko to more platit?". :cerek:

retro željeznice, na mlazni pogon ! :rofl:
( barba luka )

Slizim
06.12.2010., 12:01
retro željeznice, na mlazni pogon ! :rofl:
( barba luka )

retro-zeljeznice - na MAMLAZNI pogon. :lol::eek::rolleyes::mad:

Vojky
06.12.2010., 19:17
Vojky, kažeš da tvoja prijateljica (SSS) radi u državnoj službi za 3.300 kn. Da radi prekovremene, koji joj nisu plaćeni. Interesira me, zašto plaćanje tih prekovremenih ovisi o dobroj volji njezinog šefa? Ona po kolektivnom ugovoru ima pravo da joj se ti sati plaćaju. Zašto to ne traži od svog poslodavca?

Zato što ti u državnom proračunu nema novaca... Jednostavno taj novac za prekovremene praktično ne postoji. Nisu ti svi u finim sustavima gdje na račun poreznih obveznika tuku prekovremene... Ako se državni tajnik baš ne iskilavi tražeći tih par stotina kuna nadoknade prekovremenih, tajnica dobije slobodne dane, koje ionako nema kada iskoristiti. Stari sistem.

Drugo, s obzirom da je ona SSS sa 3300 kn plaće, po tvojoj logici strojovođa (isto SSS) bi trebao biti plaćen u istom iznosu.
I sad ti meni reci, kolika bi trebala biti osnovna plaća jednog strojovođe da bi on nakon što odradi cijeli mjesec, a od toga recimo jedan praznik, dvije nedjelje, tri subote, 40 noćnih sati i 15 prekovremenih, dobio 3300 kn plaće?

Nisam rekao da bi strojovođa trebao biti jednako plaćen. Temeljna plaća za SSS u državnoj i državnoj financiranoj javnoj službi je negdje oko toga. A onda na to idu dodaci na prekovremene, noćne, posebne odgovornosti, kao što npr. postoje takvi dodaci za policajce i medicinske sestre. Dobije sestra u bolnici i preko 5.000 kn, ali ne ona koja sjedi 8 sati za šalterom, već ona koja radi smjene u npr. rađaoni. Nema razloga da drugačije bude u HŽ-u, barem dok uzima novce poreznih obveznika. Nisu baš tamo svi strojovođe, a plaće su prema državnoj službi - ogromne.

Treće, kažeš da ona od tih novaca ne može živjeti. Ne bi li onda bilo logično da se ona i njezin sindikat bore da se njoj plaća poveća, a ne da se jednom strojovođi smanji?

A kome bi ti uzela za sada povećati državni proračun?

I stvarno ne mogu shvatiti da ste svi ovdje uvjereni da su za neefikasnost i zastarjelost hrvatskih željeznica krive plaće na HŽ-u. Vi stvarno vjerujete da bi smanjivanje broja operativnih radnika i njihovih plaća rezultiralo boljim prugama, lokomotivama, vagonima, nekim logičnim voznim redovima i sl.?

Da, naravno da bi. Što će im 43% NKV radnika. Kakve poslove danas može obavljati NKV radnik?

Generalni problem je što ova država za željeznicu nije zainteresirana.

Ako 30 milijardi kuna u 10 godina tebi znači "nezainteresirano", ne znam što reći... To ti je cca. 7000 kn po stanovniku, jedna veća obitelj je mogla kupiti Sparka koliko je u zadnjih 10 godina utukla u HŽ.

Vojky
06.12.2010., 19:26
Svaka drzava ulaze u zeljeznicu.
SAmo razlika izmedju nas i normalnih drzava je ta sto drzave u Europi KORISTE SVOJE ZELJEZNICE za prevoz svega isvacega kao ekoloski cisce, brze i jeftinije sredstvo prevoza a nasa drzava ZBOG ROBOVANJA KAMIONSKOJ MAFIJI i dalje placa najskuplji prijevz kamionima na svijetu, dok zeljeznice na svojim vagonima skupljaju prasinu a moraju se pruge i ostala infrastruktura stano odrzavati u hladnom i upotrebjivom pogonu da ne dodje do nesrece.

Dva konkretna pitanja:

a) Možeš li ovdje postati jedan račun ili narudžbu u kojemu država sama treba neki veći prijevoz i koristi kamione umjesto vlakova? Radio sam u prilično velikom ministarstvu, nije nam u pravilu trebalo ništa veće od Dobla.

b) Hoćeš da ti kratko ili široko napišem jadanja jednog mog poznanika, direktora lučkog poduzeća, vezano za ne slanje vagona od strane HŽ-a, kada su mu potrebni za teret? Pa ako imaš ime i kolosjek kolodvora gdje ispravni vagoni sakupljaju prašinu, samo ti ovdje napiši... Nije to klasificiran podatak...

Zašto opće priče kada možemo pričati konkretno?

zacky
06.12.2010., 19:31
Vagoni čekaju po kolosijecima jedni druge da prođeju.
Skoro nigdje u cijelosti nema dvokolosiječnih pruga.
Recimo Zet ih ima i nije mu dosta jer u gradu več treba podzemna.

Fotograf
06.12.2010., 21:55
Jao, kada mi netko ide pričati o jadnim docentima, dobijem proljev. :lol::rofl: Mislim da nema boljeg zanimanja od sveučilišnog profesora/docenta.

Ima, ima - HŽ! Zanimljivo, a ne dobiješ proljev kada braniš HŽ?

Grunf
06.12.2010., 22:08
Evo najnovijih vijesti: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=68438275&postcount=1840

Nakon 150 godina željeznice u Međimurju HŽ je odlučio polagano gasiti taj sport tamo. S-R-A-M-O-T-A

Vojky
06.12.2010., 23:02
Evo najnovijih vijesti: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=68438275&postcount=1840

Nakon 150 godina željeznice u Međimurju HŽ je odlučio polagano gasiti taj sport tamo. S-R-A-M-O-T-A

Čuješ, kada primaš preko dvije milijarde proračunskog novca, onda su ti pruge, vlakovi, vagoni i slično samo smetnja u poslovanju... :)

Inače, slažem se, doslovno sramota, pa tamo su prolazile prve tračnice u Hrvatskoj, skoro prije 150 godina!

Svatko, ali baš svatko tko prima državne novce, treba odgovarati za ono što je potrošio. A moj vlak do Zagreba vozi dulje nego prije 10 godina.

Grunf
06.12.2010., 23:10
Čuješ, kada primaš preko dvije milijarde proračunskog novca, onda su ti pruge, vlakovi, vagoni i slično samo smetnja u poslovanju... :)

Inače, slažem se, doslovno sramota, pa tamo su prolazile prve tračnice u Hrvatskoj, skoro prije 150 godina!

Svatko, ali baš svatko tko prima državne novce, treba odgovarati za ono što je potrošio. A moj vlak do Zagreba vozi dulje nego prije 10 godina.

Uskoro kreće obnova pruge pa ćeš brže stizati do Zagreba. :D

Ali da, ovo je sramota nad sramotama. Odsad će Čakovčanci morati putovati 5 sati duže da bi došli do Ljubljane npr. :flop:

Vojky
06.12.2010., 23:16
Ali da, ovo je sramota nad sramotama. Odsad će Čakovčanci morati putovati 5 sati duže da bi došli do Ljubljane npr. :flop:

A j... ga, kada su glasali za SDP-ovog gradonačelnika, valjda ih treba malo opametit.

Vojky
06.12.2010., 23:23
Gledam malo, Wikipedia...

Flying Scotsman was something of a flagship locomotive for the LNER. It represented the company at the British Empire Exhibition at Wembley in 1924 and 1925. At this time it acquired its name and the new number of 4472. From then on it was commonly used for promotional purposes.

With suitably modified valve gear, this locomotive was one of five Gresley Pacifics selected to haul the prestigious non-stop Flying Scotsman train service from London to Edinburgh, hauling the inaugural train on 1 May 1928. For this the locomotives ran with a new version of the large eight-wheel tender which held 9 tons of coal. This and the usual facility for water replenishment from the water trough system enabled them to travel the 392 miles (631 km) from London to Edinburgh in eight hours non-stop.

Znači Zagreb-Split brat-bratu šest sati nisu trebali ni trošiti novce za ove nemačke nagibne, parnjača iz 20-tih godina je jednako brza, a imali bi i puno turista. Čak je enegetski neovisna o nafti. :)

koka2004
07.12.2010., 09:13

Vidiš, upravo zato ja kažem da država nije zainteresirana za željeznicu.

Jer joj je svejedno kako se taj novac potroši.

Da je zainteresirana za željeznicu, prvo bi na vodeća mjesta postavila prave ljude (a ne po sistemu "barba Luka") i onda od njih tražila da nekog vraga i rade. Te trošenje novaca strogo kontrolirala.

Inače, s tim vlakovima prema Madžarskoj stvarno se nitko živ nije vozio.

Kako je do toga došlo lijepo je opisao jedan forumaš na Antonovom forumu (nadam se da mi neće zamjeriti, ako ga citiram i ovdje):

Zato što sam iz Mađarske, dobro mogu objasniti ovu situaciju i sa druge strane, sa strane Mađarske i MÁV-a. Ovo je ukidanje posljedica procesa. Pogledao sam mađarski vozni red od 2002. (nažalost hrvatski vozni red nemam). Kako se sjećam, bilo je tri ili četiri para vlakova na pograničnim relacijama. Ove su relacije bile sljedeće: Nagykanizsa-Varaždin-Nagykanizsa; Gyékényes-Koprivnica-Gyékényes; Pécs-Osijek-Pécs. Tretutno nemam vozni red kod sebe, ali pogledat ću još jedanput i napisat ću broj vlakova i vremena odlazaka. A pogledajte relacije: vlakovi su prometovali između većih gradova! Zbog toga je bilo više putnika. Sjećam se kad MDmot-ovi su išli prema Varaždinu. Vlak nije bio prazan kao sada. A sad, zašto je prazan? Najprije, skratili su relaciju vlakova: iz Varaždina je vlak išao samo do Murakeresztúra. Na južnoj strani, skratili su relaciju na Pécs-Beli Manastir. Mogućnost izravnog putovanja između tih većih gradova je uništila. Broj putnika se smanjio, a još je bilo nekoliko. Ali to nije bilo dovoljno: prethodni listopad su ukidali(uništili?) vlakove koji su prometovali rano popodne; ostao je dva para vlakova, jedan rano ujutro, a jedan kasno uvečer. Od tada, nitko nije izabrao vlak. U Mađarskoj čak nije bilo mogućnost presjedenja prema drugim smjerima. Ostao je prazan vlak. Ljeti sam putovao večernjim vlakom od Gyékényesa do Koprivnice. Bio je potpuno prazan osim graničara koji su putovali nazad u Hrvatsku…

Sve te očito krive odluke donijelo je vodstvo HŽ-a (a ne onaj tko lupa po kotačima - inače se zove pregledač). A vodstvo HŽ-a je postavljeno i nadzirano od države.

Prazni vlakovi najčešće su posljedica:
- nelogičnih voznih redova
- dugog vremena putovanja

Ali volje da se to promjeni nit kod vodstva HŽ-a nit kod države nema. I zato je mislim da država nije zainteresirana za željeznicu.

Svakoj imalo pametnoj državi je u interesu što više tereta staviti na željeznicu. Za to postoji hrpa razloga:
- ekologija
- manje teretnih vozila na cestama - manja oštećenja kolnika
- razvoj morskih luka (tko će teret s broda u luci Rijeka pretovarivati na kamione, ako može u luki Koper hrpu kontejnera staviti na vlak?)
- zarada (teretni promet je daleko isplatljivi od putničkog)

A to što tvoj kolega nije mogao dobiti vlak za prijevoz tereta je najvjerojatnije posljedica toga što nema dovoljno ispravnih lokomotiva. Da, događa se da iz tog razloga moraju odbiti prijevoz. A tome može biti kriv i pregledač, ako je onak pijani svejedno uočio napuknuće kotača ili strojovođa, ako je odbio voziti neispravnu lokomotivu. Ajmo im sad zaradu za taj neobavljeni prijevoz odbiti od plaće! :D

Slizim
07.12.2010., 15:15

Tako je.
Jer, ako nisu imali praznog hoda, ako su RADILI onda su na ulozenih dvije milijarde proracunskog novca trebali ZARADITI prevozom jos 2 milijarde novca kao svoj ostatak dohodka, nakon podmirivanja struje, personala, i svih drugih tehnickih i dr. troskova.

Njima su te 2 milijarde "smetnja u poslovanju" isto kao i TV RTV pristojba, jer su se uljuljkali u zimski san gdje ce i pod uvjetom da uopce ne rade kako treba, drzava uvijek dati novce. Kada budu znali da nece biti tako onda ce raditi i imati kao i svugdje na svijetu ostatak dohodka.

Slazem se, apsolutno. Oni spadaju u drzavne mastodonte koji su upravo STIMULIRANI DA SJEDE I PRIMAJU PARE.
Mora se jedanput znati koje vrijednosti ko produkuje pa onda stimulirati ono sto valja, a uzeti tamo gdje se nema ostatak vrijednosti.

Slizim
07.12.2010., 15:19
Vidiš, upravo zato ja kažem da država nije zainteresirana za željeznicu.

Jer joj je svejedno kako se taj novac potroši.

Da je zainteresirana za željeznicu, prvo bi na vodeća mjesta postavila prave ljude (a ne po sistemu "barba Luka") i onda od njih tražila da nekog vraga i rade. Te trošenje novaca strogo kontrolirala.

Inače, s tim vlakovima prema Madžarskoj stvarno se nitko živ nije vozio.

Kako je do toga došlo lijepo je opisao jedan forumaš na Antonovom forumu (nadam se da mi neće zamjeriti, ako ga citiram i ovdje):

Zato što sam iz Mađarske, dobro mogu objasniti ovu situaciju i sa druge strane, sa strane Mađarske i MÁV-a. Ovo je ukidanje posljedica procesa. Pogledao sam mađarski vozni red od 2002. (nažalost hrvatski vozni red nemam). Kako se sjećam, bilo je tri ili četiri para vlakova na pograničnim relacijama. Ove su relacije bile sljedeće: Nagykanizsa-Varaždin-Nagykanizsa; Gyékényes-Koprivnica-Gyékényes; Pécs-Osijek-Pécs. Tretutno nemam vozni red kod sebe, ali pogledat ću još jedanput i napisat ću broj vlakova i vremena odlazaka. A pogledajte relacije: vlakovi su prometovali između većih gradova! Zbog toga je bilo više putnika. Sjećam se kad MDmot-ovi su išli prema Varaždinu. Vlak nije bio prazan kao sada. A sad, zašto je prazan? Najprije, skratili su relaciju vlakova: iz Varaždina je vlak išao samo do Murakeresztúra. Na južnoj strani, skratili su relaciju na Pécs-Beli Manastir. Mogućnost izravnog putovanja između tih većih gradova je uništila. Broj putnika se smanjio, a još je bilo nekoliko. Ali to nije bilo dovoljno: prethodni listopad su ukidali(uništili?) vlakove koji su prometovali rano popodne; ostao je dva para vlakova, jedan rano ujutro, a jedan kasno uvečer. Od tada, nitko nije izabrao vlak. U Mađarskoj čak nije bilo mogućnost presjedenja prema drugim smjerima. Ostao je prazan vlak. Ljeti sam putovao večernjim vlakom od Gyékényesa do Koprivnice. Bio je potpuno prazan osim graničara koji su putovali nazad u Hrvatsku…

Sve te očito krive odluke donijelo je vodstvo HŽ-a (a ne onaj tko lupa po kotačima - inače se zove pregledač). A vodstvo HŽ-a je postavljeno i nadzirano od države.

Prazni vlakovi najčešće su posljedica:
- nelogičnih voznih redova
- dugog vremena putovanja

Ali volje da se to promjeni nit kod vodstva HŽ-a nit kod države nema. I zato je mislim da država nije zainteresirana za željeznicu.

Svakoj imalo pametnoj državi je u interesu što više tereta staviti na željeznicu. Za to postoji hrpa razloga:
- ekologija
- manje teretnih vozila na cestama - manja oštećenja kolnika
- razvoj morskih luka (tko će teret s broda u luci Rijeka pretovarivati na kamione, ako može u luki Koper hrpu kontejnera staviti na vlak?)
- zarada (teretni promet je daleko isplatljivi od putničkog)

A to što tvoj kolega nije mogao dobiti vlak za prijevoz tereta je najvjerojatnije posljedica toga što nema dovoljno ispravnih lokomotiva. Da, događa se da iz tog razloga moraju odbiti prijevoz. A tome može biti kriv i pregledač, ako je onak pijani svejedno uočio napuknuće kotača ili strojovođa, ako je odbio voziti neispravnu lokomotivu. Ajmo im sad zaradu za taj neobavljeni prijevoz odbiti od plaće! :D
Ah koka, pa drzava i nalikuje na nas HZ ili je obratno. :ne zna:
Dok god nasa drzava zna da moze uvijek povecati PDV a kao povod iskoristiti umirovljenike, trudnice i one na burzi rada, a novce dati SVOJIM MASTODONTIMA UMJESTO NAPRAVITI REORGAIZACIJU SVEGA- dotle ce se dogadjati da ce preko ledja poreznih obveznika drzava biti nezainteresirana.

I mne ne bi interesiralo koliko stoji Paski sir dok god bi ga neko za mene drugi placao.
Da smo svaki put znali gdje ce ici 1% PDV kada je ovaj kvasao, znali bismo i zasto se HZ daju novci bez pokrica.