PDA

View Full Version : Hrvatice izdvajaju i do 6000 kn za kremicu

stranice : [1] 2

Hannah 3
03.12.2010., 01:25
drage moje,
zanima me u kojoj mjeri vjerujete carobnim obecanjima proizvodjaca krema za lice.
mislite li uistinu da ijedna krema moze utjecati na stanice koze ili cak na potkozno tkivo i imati efekt pomladjivanja ili pak, jos nevjerojatnije, lifting efekt?

na razmisljanje me potaknuo podatak da se kod nas pocela (i to navodno jako dobro) prodavati krema od nekih 6.000 kuna.

http://www.zagreb-shopping.com/component/content/article/389-hrvatice-izdvajaju-i-do-6000-kn-za-kremice

ok, jasno mi je da neke koristi od krema ima, u smislu da nam daju potrebnu vlagu i masnocu, zastitu od sunca ili eventualno neke vitamine (posebno C i E), ali kolika je realna vidljiva i objektivna ucinkovitost tih preskupih cuda u staklencicama, koliko je to sve sto obecavaju medicinski moguce?

da li ista vise cine za kozu od jednog avenea iz ljekarne ili nivee?

ja mislim da ne.mislim da je to jednostavno medicinski i bioloski nemoguce.

molim vas, ostavite mi temu na zenskom kutku, jer na kozmetici mozda necemo dobiti tako objektivna i razlicita misljenja, posto je to podforum specijaliziran za kozmetiku , a bas me zanimaju razna misljenja zena ovdje.

COMMONWEALTH
03.12.2010., 03:36
J a s v e b a s v j e r u j e m ... z a t o j e r m e d i j i k a z u:)

jtvatn10
03.12.2010., 04:32
Mislim da nijemoguce to sto oni kazu u reklamama, za par sati i par mjeseci vidjeti efekat. Mozese malo, malo popraviti i to je sve.

Konkubina
03.12.2010., 07:36
jel postoji kakav čudotvorni pripravak od kojeg se obnavljaju stanice mozga?
ja bi prvo to uzela da regeneriram svoj zakržljali organ, a onda bi tek bila u stanju spoznati kako mi je baš neophodna krema za 6 iljada kuna :rolleyes:

noaccount
03.12.2010., 07:57
ne vjerujem u cudotvorno djelovanje krema. koristim onu koja mi daje dobar osjecaj na licu.

gica
03.12.2010., 08:04
...bila sam jedno vrijeme zaluđena kremicama, al ni tada mi nikad nije palo na pamet pljunit više od 100 kn za primjerak...ma ni toliko...

...evo već pune dvije godine ne koristim kremu nikakvu, uopće, ni za lice ni za tijelo i koža mi je bolja nego ikad :cerek:

...tako da ne, ne vjerujem nikakvim kremicama, po meni je to potpuno nepotrebno, ukoliko nemaš ozbiljnih problema sa kožom, a tada ti ionako trebaju kremice koje ti prepiše doktor valjda :ne zna:

...inače, poznajem tetu koja vrlo vjerojatno već ima tu kremicu u svojoj kupaoni:D...moram priznat da žena za svoje godine izgleda ko avion, al ona je oduvijek bila jako lijepa, divne kože i mladolika, tako da nikad nećemo znat jel joj to od preskupih kremica ili ne :ne zna:

susannah
03.12.2010., 08:10
jebote!
mislila sam da ne postoje kreme koje su skuplje od 400tinjak kuna. a i na tu cijenu sam ostala k'o tavom pogodjena.

inace, potpisujem ovo dolje:
ne vjerujem u cudotvorno djelovanje krema. koristim onu koja mi daje dobar osjecaj na licu.

noaccount
03.12.2010., 08:15
ja sam se navukla na baleinu dnevnu sa q10. kosta 25 kn ali mi je super na kozi. imam i jednu skuplju pa ih kombiniram.

Gilda.
03.12.2010., 08:29
Pa ovak. Ja imam već godinica i malo iskustva s kremama pa mogu nekaj i reči po tom pitanju:D
Mislim da nije stvar u cijeni jer je sve iznad određene cifre porez na budale koje se pale na egzotične sastojke. Stvar bi išla redosljedom otprilike ovako : genetika, zdrav život, kvaliteta kreme, učestalost nanošenja. S tim da kvaliteta kreme za mene i za nekog drugog nije ista.
Probala sam neke skupe razvikane kremice od kojih mi je lice gorjelo i osulo se, neke su bile OK. No uvijek se vraćam l'orealu jer mi se pokazao najbolji. Od njihovih maski, kemijskog pilinga do krema.:ne zna: Dobro, Clarinsov Wake up losion za dame u najboljim godinama je mrak:cerek:
S obzirom na godine lice mi nije ništa gore od nekih koje su kod kozmetičarke na raznim tretmanima jednom mjesečno i koriste puno skuplje kreme od mene. Ja nikad kod kozmetičarke kročila:ne zna: svašta se doma može odradit. Osim ako se ima problema s tenom i slično. To je drugo.
Jeste li ikad vidjele ženu u 40tim i 50tim (imate ovih naših selebritija koje se naslikavaju) a da im se ne vidi koliko godina imaju? Ima ih njegovanih i manje njegovanih. S boljim i lošijim tenom. Bore se može odgodit, al tonus i zategnutost... gravitacija i godine čine svoje.
Osim pod nož... on zasigurno zateže:D

Pješčani sat
03.12.2010., 08:43
drage moje..

na razmisljanje me potaknuo podatak da se kod nas pocela (i to navodno jako dobro) prodavati krema od nekih 6.000 kuna.

Mislim da nije stvar u cijeni jer je sve iznad određene cifre porez na budale koje se pale na egzotične sastojke. Stvar bi išla redosljedom otprilike ovako : genetika, zdrav život, kvaliteta kreme, učestalost nanošenja. S tim da kvaliteta kreme za mene i za nekog drugog nije ista.
slažem se u potpunosti

Probala sam neke skupe razvikane kremice od kojih mi je lice gorjelo i osulo se, neke su bile OK.
S obzirom na godine lice mi nije ništa gore od nekih koje su kod kozmetičarke na raznim tretmanima jednom mjesečno i koriste puno skuplje kreme od mene.
prvo bih se osvrnula na dio texta iz linkanog članka:
Čudotvorne kremice koje koštaju prosječnu hrvatsku plaću ili čak i dvije, dok neki nemaju ni za kruh! Tko ih uopće kupuje? Je li njihova vrtoglava cijena opravdana i potrebna
:rolleyes: taj dio mi je nepotreban, jer ljudi će uvijek trošiti, na skupa vina, na nepotreban skupi nakit, let u svemir, kog boli briga ako ja svojih 6 000 kuna zapijem, zakockam, potrošim na kurve ili si kupim hidratantnu kremu? super su mi te novinarske moralne vertikale

što se tiče same kreme, probala sam neke skuplje kreme i uopće mi nije sjelo :ne zna: i zaista, zaista mi se ne da davati pare nekom Decleoru ili kome već da si ima za loft prilozima od moje mikroplaće.
za noć stavljam becutan jer mi je super, sad zimi kad mi je koža suha, ne iritira mi kožu, što zagrebaška voda na primjer radi pa nakon tuširanja imam plikove po licu par sati, i becutan umiri. stavljam ulje na područje oko očiju za smanjivanje stvaranja bora.
preko dana imam neku Müllerovu kremu. i to bi bilo to. ne idem na čišćenja lica, bila sam par puta i iskrena kozmetičarka mi je rekla da nema potrebe za tim ako je lice čisto bez nekih ispada. ne mislim da je ovo jedini i najmudriji način čuvanja kože, ali meni trenutno paše.
pijem dosta tekućine, ne stavljam previše šminke, ne pušim-i vjerujem da si time pomažem.
na kraju, ni ne želim maskirati sve bore smijalice i biti trajno začuđena ko Nicole Kidman

Gilda.
03.12.2010., 08:48
E to, za pušenje.
Kad sam prestala pušit, očigledno, vidno poboljšanje izgleda tena bar 30tak% u odnosu na prije.
Časna riječ.
Boja, vlažnost/suhoća...

typhoid_mary
03.12.2010., 08:58
mah sa dobrom reklamom mozes svasta prodat
radje prirodno nesto, jer ovo sve ostalo nema sanse da stavim na lice od kad sam probala garnier nesto i osula se ko idiot :eek: od tad nema vise kemijskih stvari osim u svrhu zdravlja

parfemic1
03.12.2010., 11:50
bljuv!

fleur amour
03.12.2010., 11:55
Mislim, da postoji neka takva krema koja zaista pomlađuje, da bi recimo Madonna danas u pedesetoj izgledala kao onda 'Like a virgin' nekad, a ne kao izbotoksirana fufa koja se bori protiv prirode. Ima ljudi na svijetu koji mogu baš sve platiti, pa im to nije vratilo mladenački izgled.
Tako da, mislim da svaka krema iznad 500 kn je zaista porez na budale, i da krema može samo malo malkice ublažiti bore samo zato jer se redovito hrani i hidratizira koža. I mislim da zdrav način života može puuuno više napraviti za kožu od jedne kreme.

faye
03.12.2010., 11:58
ja se ne mogu natjerati ni da redovno koristim najobicniju, najjeftiniju kremnu za lice :o

fleur amour
03.12.2010., 11:58
...inače, poznajem tetu koja vrlo vjerojatno već ima tu kremicu u svojoj kupaoni:D...moram priznat da žena za svoje godine izgleda ko avion, al ona je oduvijek bila jako lijepa, divne kože i mladolika, tako da nikad nećemo znat jel joj to od preskupih kremica ili ne :ne zna:

nije sigurno.. tu ima veze genetika, crte lice, i stav prema životu..

klonka
03.12.2010., 12:04
Bit ću u potpunosti oftopic, ali stvarno mi više na jetra idu ti naslovi tipa Hrvati ovo, Hrvatice ono... zar u parfumerijama pitaju za nacionalnost? :rolleyes:

proVINCI'jalka
03.12.2010., 12:08
Bit ću u potpunosti oftopic, ali stvarno mi više na jetra idu ti naslovi tipa Hrvati ovo, Hrvatice ono... zar u parfumerijama pitaju za nacionalnost? :rolleyes:

pretpostavljam da je naslov takav stoga što, za razliku od austrijanaca naprimjer, hrvatima standard nije takav da to može opravdat. doduše, ja vjerujem da te koje izdvajaju 6000 kuna za kremicu spadaju u 2% onih koji to mogu.

klonka
03.12.2010., 12:11
pretpostavljam da je naslov takav stoga što, za razliku od austrijanaca naprimjer, hrvatima standard nije takav da to može opravdat. doduše, ja vjerujem da te koje izdvajaju 6000 kuna za kremicu spadaju u 2% onih koji to mogu.
Pa da, ali kako znaju da u tih 2% žena koje si mogu priuštiti kremu ne spadaju npr. žene stranih ambasadora?

proVINCI'jalka
03.12.2010., 12:13
Pa da, ali kako znaju da u tih 2% žena koje si mogu priuštiti kremu ne spadaju npr. žene stranih ambasadora?

pa tako što u žutim časopisima mogu vidjet kojekakve koje su se prigodom promocija raznoraznih kremica naslikavala uz iste ili su u specijaliziranim tiskovinama navele šta koriste.

klonka
03.12.2010., 12:16
pa tako što u žutim časopisima mogu vidjet kojekakve koje su se prigodom promocija raznoraznih kremica naslikavala uz iste ili su u specijaliziranim tiskovinama navele šta koriste.
Je, raznorazne Snježane Mehun i Lane Biondić i hrpica manekenkuša koje ih dobiju od sponzora na poklon ili koriste testere, ali uredno napominju kako ne mogu zaspati ako ne grle kutijicu La Prairie kreme. :rolleyes:

Ustalom, tko kaže da je sve to za kućnu upotrebu? Moja kozmetičarka radi s tim basnoslovno skupim kremicama...

DanyBD
03.12.2010., 12:24
Mislim, da postoji neka takva krema koja zaista pomlađuje, da bi recimo Madonna danas u pedesetoj izgledala kao onda 'Like a virgin' nekad, a ne kao izbotoksirana fufa koja se bori protiv prirode. Ima ljudi na svijetu koji mogu baš sve platiti, pa im to nije vratilo mladenački izgled.

Ovo mi padne na pamet svaki put kada razmišljam o tome koju kremu uzeti. Ne vjerujem u čarobnu moć kreme od 6000 kn, isto kao što ne vjerujem u djelotvornost krema protiv celulita. Ne bi se žene podvrgavale komplikovanim hirurškim zahvatima da sličan efekat može postići tubica kreme.
Ne dajem za kremu više od 10-15 eura, a neprovjerene ne uzimam jer mi je koža osjetljiva i suva. Dugoročno gledano, mislim da će za mene biti bolje da dobijem koji kg, nego da investiram u kreme od 50-100 eura, jer ću inače vrlo ružno stariti.

Gilda.
03.12.2010., 12:27
Dugoročno gledano, mislim da će za mene biti bolje da dobijem koji kg, nego da investiram u kreme od 50-100 eura, jer ću inače vrlo ružno stariti.

:five:
Vidiš ti pametno žensko čeljade:cerek:

proVINCI'jalka
03.12.2010., 12:27
Je, raznorazne Snježane Mehun i Lane Biondić i hrpica manekenkuša koje ih dobiju od sponzora na poklon ili koriste testere, ali uredno napominju kako ne mogu zaspati ako ne grle kutijicu La Prairie kreme. :rolleyes:

ima i toga, ali ne uvijek.

Ustalom, tko kaže da je sve to za kućnu upotrebu? Moja kozmetičarka radi s tim basnoslovno skupim kremicama...

pa i tvoja kozmetičarka je, pretpostavljam, hrvatica. kao i još njih ko zna koliko koje kupuju takvu kozmetiku za salone.

Gilda.
03.12.2010., 12:30
Ma bezveze uopće zvuče ti članci. Zaista. Pa jel bitno koliki nam je standard općenito? Uvijek će bit onih koji imaju više i onih koji imaju manje.
Iz iskustva znam da neki ljudi koji i nemaju previše vole za neke svoje strasti dati i zadnji novčić iako im život o tome baš i ne ovisi.
I kaj sad, ne bi se smjelo tih krema uvozit jer ima siromašnih?
Pa da nitko ne kupuje ne bi ih ni bilo po dućanima.
Zakaj se nitko ne čudi autima od parsto tisuća eura koji se u ovom siromaštvu prodaju:rolleyes: Kaj je to nekaj drukčije od kreme za par somova kuna?

Pješčani sat
03.12.2010., 12:32
ma meni nije jasno čemu fuss oko tog što netko drugi troši pare na kremu :ne zna:
jel bi bilo više u redu da su te iste Hrvatice kupile hladnjak/cipele/povećale sise?
ili je problem što to rade Hrvatice, a ne Amerikanke?
zar bi svi trebali imati 3000 plaće koju ćemo dobivati sa zakašnjenjem?

electric_barbarella
03.12.2010., 12:36
ma meni nije jasno čemu fuss oko tog što netko drugi troši pare na kremu :ne zna:
jel bi bilo više u redu da su te iste Hrvatice kupile hladnjak/cipele/povećale sise?

u zadnje vrijeme je uzasno popularno, barem ovdje, raspravljati tko na sta i kako trosi i tko je na teret kome
to sve u ovom rastrosnom blagdanskom duhu jel :zubo:

onak iskreno...boli me kurac ko sta kome kupuje i u kolko je kredita usao i tko ga sponzorira i financira...
I simply don't care :ne zna::kava:

nata_lie
03.12.2010., 12:37

da. trebali bi. :D onda ne bi toliko zavidjeli jedni drugima. :D

zivo mi se jebe hoce li netko dat 60, 600 ili 6000kn za sto god. ako ima, neka trosi.

svi bi da imamo. tako da, ne dizite hajku bezveze. :zubo:

klonka
03.12.2010., 12:48
pa i tvoja kozmetičarka je, pretpostavljam, hrvatica. kao i još njih ko zna koliko koje kupuju takvu kozmetiku za salone.
Ma nemoj. Kako znaš da nije Srpkinja? :zubo: Da se razumijemo, ne znam ni ja i ne mislim da je važno. Samo primjećujem koliko je glupo da se u člancima o ekonomskom standardu govori o tome kako troše Hrvati. Ili Austrijanci. Ili Ameri. Kao da je to neko bitno obilježje koje povezuje onih 2% koji imaju za kreme od 6000 kuna i radnice Kamenskog. :rigo:

proVINCI'jalka
03.12.2010., 12:58
Ma nemoj. Kako znaš da nije Srpkinja? :zubo: Da se razumijemo, ne znam ni ja i ne mislim da je važno. Samo primjećujem koliko je glupo da se u člancima o ekonomskom standardu govori o tome kako troše Hrvati. Ili Austrijanci. Ili Ameri. Kao da je to neko bitno obilježje koje povezuje onih 2% koji imaju za kreme od 6000 kuna i radnice Kamenskog. :rigo:

samo što nisam baš sigurna da te kreme kupuju isključivo oni koji mogu. oću reć, mogu bez većih posljedica. mislim da je problem (i utoliko ono 'hrvati', 'rumunji' il 'uzbekistanci' ima smisla) u tome što mnogi kupuju, a da se prilično izjebu s otplatom. redovi za iphone su, recimo, zanimljiv fenomen. passati po cestama, također. kao i prada torbe. a onda nije problem ni uvrstit na popis kremu od šest iljada kuna. čisto kao zanimljivost na šta siromašni hrvati troše.

naravno, oni zaista siromašni koji se krpaju za kruh i mlijeko nema šanse ni da uđu u parfumeriju. pričamo o prosjeku, kao i obično.

aryna
03.12.2010., 13:05
što se mene tiče, nek svatko troši svoje pare na šta hoće.

nije točno da je skupa preparativna kozmetika ista ili lošija od jeftinije i da se tu isključivo plaća porez na budale (djelomično, u nekim slučajevima - naime, nisam sigurna je li ova la prairie krema od 6.000 kuna nužno puno bolja od neke od 2.000 kn, ali je sigurno da je većina krema od 2.000 kn bolja od većine krema od 70 kn). samo nije istina da će ti neka krema od 2.000 kn automatski biti bolja od neke od 200. od tih npr. 20 basnoslovno skupih krema možda će ti jedna ili dvije super odgovarati, od dve-tri ćeš možda dobiti i neku reakciju i sl. poanta je u tome da upikneš kaj ti paše, baš za tvoju kožu, što za neke može biti dosta teška misija.

može se desit da ti baš paše neka jeftinija krema (meni se to ugl. ne događa :D), ali može se desiti da ti neka skuplja krema sjedne ko kec na deset i evidentno je po tvom licu da ti je bolja od onih sto jeftinih koje si imala. i onda si najebala, jer povratka na staro više nema, baš dugoročno osjetiš razliku u kvaliteti ongo što stavljaš na lice :lol:. zato je moje geslo: "get rich or die tryin''" :mig: :lol:

u principu, znam da je razočaravajuće, ali ipak kvaliteta kreme i općenito preparativne kozmetike raste s njenom cijenom, naravno s nekim iznimkama (plus, nitko nikad ne zna hoće li biti alergičan na neki 'aktivni sastojak'). npr. ja ne mogu koristiti apsolutno ništa s retinolom ili AHA kiselinama i zalud da me netko uvjerava da je to dobra krema "jer je skupa" i npr. košta soma kuna; meni to ne paše i bok, trebam tražit nešto drugo s blažim sastojcima.

krema i preparativna kozmetika ne mogu odgodit bore i ostale znakove starenja, ali svakako pridonose izgledu njegovanosti, a on isto ima svojih prednosti tj. govori sam za sebe. i stvar je u individualnom osjećaju ugode - ako te u nekoj kremi bilo šta iritira, vidjet će ti se to na faci i na koži i popizdit ćeš s njom, bar je tak meni... a ako ti paše, onda ti to isto koža osjeti.

da, znam, svi smo imali ili imamo bake koje s 80 nisu imale nijednu boru, a nikad kremu nisu koristile :mig: tak da nemojte mi sad počet s priičama "moja prababa nije tolko trošila na kozmetiku, pa je imala bolji ten od severine", ali kumulativni efekti ispravne njege se s godinama ipak vide na licu.

naglasak je na ispravnoj, tj. na pravilnoj njezi.
ako koristiš skupe kreme, ali one koje u principu nisu za svoj ten, isto si možeš napraviti sranje s kožom (a isto se odnosi i na kozmetičke tretmane).

aryna
03.12.2010., 13:13
a u prilog tome da samo teške snobice troše silnu lovu na kreme: baš nedavno sam bila u onom douglasu u ilici i dođe neka ženska od cca 35 godina u nekoj prejadnoj jaknici, jadnim ofucanim čizmicama, sparušene kose i dosta lošeg tena... i ko navođeni projektil zaleti se ravno do sisleyeve police, dograbi onu njihovu najnoviju noćnu kremu od 3 i pol soma kuna, dnevnu od dva i pol soma i još neku od oko dva soma plus njihovu kremu za ruke koja košta skoro soma kuna :D :top: ... i zaleti se s te četiri kreme u ruci na blagajnu.

ja si mislim "jesi popizdila ženo, jel znaš da to sve skupa košta skoro 10 somova kuna?" ... kad li ona mrtva-hladna zavuče papke u jadnu ofucanu torbicu, izvadi 10 somova kuna, gurne prodavačici u ruke i odtetura dalje. :confused: :confused: :confused: nimalo lana biondić type, moram reć... po tipu: zadnji tip žene za koji bih rekla da bi pljunuo deset somova kuna na kreme. :ne zna:

Morticia Addams
03.12.2010., 13:24
a u prilog tome da samo teške snobice troše silnu lovu na kreme: baš nedavno sam bila u onom douglasu u ilici i dođe neka ženska od cca 35 godina u nekoj prejadnoj jaknici, jadnim ofucanim čizmicama, sparušene kose i dosta lošeg tena... i ko navođeni projektil zaleti se ravno do sisleyeve police, dograbi onu njihovu najnoviju noćnu kremu od 3 i pol soma kuna, dnevnu od dva i pol soma i još neku od oko dva soma plus njihovu kremu za ruke koja košta skoro soma kuna :D :top: ... i zaleti se s te četiri kreme u ruci na blagajnu.

ja si mislim "jesi popizdila ženo, jel znaš da to sve skupa košta skoro 10 somova kuna?" ... kad li ona mrtva-hladna zavuče papke u jadnu ofucanu torbicu, izvadi 10 somova kuna, gurne prodavačici u ruke i odtetura dalje. :confused: :confused: :confused: nimalo lana biondić type, moram reć... po tipu: zadnji tip žene za koji bih rekla da bi pljunuo deset somova kuna na kreme. :ne zna:

:lol::lol::lol:
Ne znam zašto, al' udavila sam se od smijeha.
Otetura dalje... :rofl:

proVINCI'jalka
03.12.2010., 13:26

ae, možda radi ko dostavljačica? :D

Morticia Addams
03.12.2010., 13:27
ae, možda radi ko dostavljačica? :D

Čega, kokaina?

proVINCI'jalka
03.12.2010., 13:27
Čega, kokaina?

čega treba :ne zna:

Morticia Addams
03.12.2010., 13:30
čega treba :ne zna:

Mula. :D

klonka
03.12.2010., 13:31
samo što nisam baš sigurna da te kreme kupuju isključivo oni koji mogu. oću reć, mogu bez većih posljedica. mislim da je problem (i utoliko ono 'hrvati', 'rumunji' il 'uzbekistanci' ima smisla) u tome što mnogi kupuju, a da se prilično izjebu s otplatom. redovi za iphone su, recimo, zanimljiv fenomen. passati po cestama, također. kao i prada torbe. a onda nije problem ni uvrstit na popis kremu od šest iljada kuna. čisto kao zanimljivost na šta siromašni hrvati troše.
A ne znam baš, mislim da je isto u SAD-u (sjeti se samo onih Oprah showova u kojima neki financijski stručnjaci pokušavaju ljudima koji pokazati kako da gospodare svojim budžetom; istina da su tamo radi televizičnosti uzimali najretardiranije slučajeve koji ne znaju skuhati ručak pa jedu po restoranima ili ne znaju oprati robu pa kupuju novu umjesto da je peru pa nisu baš najbolji primjer ovoga o čemu pričam, ali manje retardiranih koji si priušćuju luksuz za koji nemaju itekako ima i tamo), Velikoj Britaniji, Francuskoj i sl. Jednostavno, danas cijeli svijet živi na kredit.

Nego, razmišljam malo i ne mogu doći do odgovora što te teme zapravo žele poručiti čitateljima? Da smo zemlja bogatih koji lažu kako su siromašni ili da smo zemlja siromašnih koji se prave da su bogati? I pobogu, ako je takvih 2% populacije ili 20% populacije, što ostatak građana ove države ima s njima?

nata_lie
03.12.2010., 13:37
Nego, razmišljam malo i ne mogu doći do odgovora što te teme zapravo žele poručiti čitateljima? Da smo zemlja bogatih koji lažu kako su siromašni ili da smo zemlja siromašnih koji se prave da su bogati? I pobogu, ako je takvih 2% populacije ili 20% populacije, što ostatak građana ove države ima s njima?

oboje?
oni koji imaju, skrivaju da imaju. a vecina onih koji nemaju zele biti kao oni koji imaju, pa i zive tako iako nemaju. zato i odosmo u kurac svi.

klonka
03.12.2010., 13:40
a vecina onih koji nemaju zele biti kao oni koji imaju, pa i zive tako iako nemaju. zato i odosmo u kurac svi.
Bojim da takvi nisu u većini nego su vidljiviji. I opet ću reći, 30 km u bilo kojem pravcu van glavnog grada pa gledajte.

aryna
03.12.2010., 13:44

pa fakat, meni je ženska izgledala ko da je pala s marsa: mislila sam kad joj prodavačica na blagajni kaže da to košta 10 somova kn, da će reći: "a?? :eek: ja sam mislila da to sve skupa košta 200 kuna, sorry!", kad li ono - poker face. :frajer: i odbauljala je dalje isto u tom nekom polu-ludom stilu. :ne zna: :confused:

ae, možda radi ko dostavljačica?

viš na to nisam pomislila.
misliš, dostavlja skupe kreme na kućni prag milostivama ili jet-settericama? ne vjerujem, mislim da bi si naručiteljice unajmile nekog geja - svog stilista da im to kupi i dostavi sa stilom, ne??!

ili misliš da dostavlja nešto drugo pa a conto toga ima love? ma ne, bila bi onda i inače vjerojatno bolje upicanjena. mislim, ona jakna, ona taška... :rolleyes:

ili je to bila herp, pa nam ovdje na forumu prodaje bozu kak kupuje jeftinu obleku, a kad tamo poskrivećki špara za kreme?! :kava:

proVINCI'jalka
03.12.2010., 13:45
A ne znam baš, mislim da je isto u SAD-u (sjeti se samo onih Oprah showova u kojima neki financijski stručnjaci pokušavaju ljudima koji pokazati kako da gospodare svojim budžetom; istina da su tamo radi televizičnosti uzimali najretardiranije slučajeve koji ne znaju skuhati ručak pa jedu po restoranima ili ne znaju oprati robu pa kupuju novu umjesto da je peru pa nisu baš najbolji primjer ovoga o čemu pričam, ali manje retardiranih koji si priušćuju luksuz za koji nemaju itekako ima i tamo), Velikoj Britaniji, Francuskoj i sl. Jednostavno, danas cijeli svijet živi na kredit.

ali standard nam generalno nije isti. glupost je, no standard nije. :D osim toga, koga ovdje boli kurac što amerikanac troši xy cifru na nešto kad u tome nema atraktivnosti. e, ali hrvat...:ne zna:

razni mediji, razne teme, razni motivi. :ne zna: neki tekstovi takve prirode napisani su isključivo zato da izreklamiraju neki proizvod i zapale što više publike, neki da prokažu glupost, neki jer prate kozmetičku industriju ili naprosto žutilo, neki jer nemaju ništa pametnije, itd...

što se statistike tiče, vjerujem da bitno više građana živi iznad svojih mogućnosti od tih 20%, možda se ne tiču svih kreme za šest tisućica, al ih se tiču kojekakve druge stvari kupnja kojih prelazi njihove financijske okvire.

aryna
03.12.2010., 13:49
što se statistike tiče, vjerujem da bitno više građana živi iznad svojih mogućnosti od tih 20%, možda se ne tiču svih kreme za šest tisućica, al ih se tiču kojekakve druge stvari kupnja kojih prelazi njihove financijske okvire.

točno... kak nikome ne pada na pamet kak je moguće da toliko građana RH svake zime ide na skijanje, po svemu i to bi trebalo biti znatno iznad naših mogućnosti?

istina je da smo sa srednjim strojarskim tehničarem šukerom kao ministrom gospodarstva već odavno trebali totalno propast i jest travu, pa opet će u 1. mjesecu granice bit zakrčene s kolonama siromašnih hrvata koji odlaze u austriju, italiju i francusku na skijanje s kompletnom familijom.

vision one
03.12.2010., 13:50
ja nisam u godinama gdje bi mi trebala takva kremica,ali sumnjam da bi ju kupila..mozda bi,mozda nebi..ne patim za tim mazalicama..kupila sam si sve sta se u dm-u moze kupit,to me proslo,sad imam jedan serum i kremicu za lice,koje koristim svake prijestupne jer sam ljena,a i mislim da lice ne treba maltretirat s tim supstancama..

ako bude trebalo jednog dana,ic cu pod noz i to je to:cerek:

kremica od 6000kn ima svoje kupce i ne treba se zamarat zasto tolko kosta..

proVINCI'jalka
03.12.2010., 13:50
misliš, dostavlja skupe kreme na kućni prag milostivama ili jet-settericama? ne vjerujem, mislim da bi si naručiteljice unajmile nekog geja - svog stilista da im to kupi i dostavi sa stilom, ne??!

ne znam, možda ova milostiva oće bit spešl van. :ne zna:

ili misliš da dostavlja nešto drugo pa a conto toga ima love? ma ne, bila bi onda i inače vjerojatno bolje upicanjena. mislim, ona jakna, ona taška...

možda nema oko za lipo. :ne zna:

ili je to bila herp, pa nam ovdje na forumu prodaje bozu kak kupuje jeftinu obleku, a kad tamo poskrivećki špara za kreme?! :kava:

ne znam.
a morebit joj je par dana prije taman sija na račun kakav đekpot? :ne zna:

Lastan
03.12.2010., 13:56
Poznajem ženu koja troši pare na takve kremice.
Zna da ne djeluju; diplomirala je fiziku i kemiju i dobro zna da je 90% svega što tvrde u reklamama teško sranje. Ali je opsjednuta izgledom i nema tu više racionalnosti.
Zna da bi joj više pomoglo da prestane pušiti nego sve čudotvorne kremice od po par tisuća kuna, no ona to troši iz čiste patologije.

klonka
03.12.2010., 13:56
Pa i ja mislim da znatno više ljudi živi iznad svojih mogućnosti samo što, kao što i sama primjećuješ, to nisu svima kremice za 6000 kuna: drugima su to tečajevi jezika, teretane i ljetovanja što se maltene kod nas računa pod normalu, a trećima rabljene knjige za školu i meso jednom tjedno na tanjuru.

proVINCI'jalka
03.12.2010., 13:57
točno... kak nikome ne pada na pamet kak je moguće da toliko građana RH svake zime ide na skijanje, po svemu i to bi trebalo biti znatno iznad naših mogućnosti?

ja mislim da puno ljudi zbog ljetovanja i zimovanja diže kredite, zadužuje se itd. neki to nekako izguraju, al bogami ima ih i koji se dovedu u stanje da kuću moraju prodat jer su izgubili kompas (ne mislim sad samo na ljetovanja i zimovanja nego na razne razloge).

nata_lie
03.12.2010., 14:00
Zna da ne djeluju; diplomirala je fiziku i kemiju i dobro zna da je 90% svega što tvrde u reklamama teško sranje. Ali je opsjednuta izgledom i nema tu više racionalnosti.
Zna da bi joj više pomoglo da prestane pušiti nego sve čudotvorne kremice od po par tisuća kuna, no ona to troši iz čiste patologije.

trosi zato sto moze. zato sto ima. nebitno sto nema rezultata.
kako rekoh, svi bi trosili da imaju. ma koliko sutjeli o tome.

ja mislim da puno ljudi zbog ljetovanja i zimovanja diže kredite, zadužuje se itd. neki to nekako izguraju, al bogami ima ih i koji se dovedu u stanje da kuću moraju prodat jer su izgubili kompas (ne mislim sad samo na ljetovanja i zimovanja nego na razne razloge).

osobno znam familiju sa cetvero djece koja jedva jedvice spaja kraj s krajem. znam ih dugo tako da znam da nemaju.
ali se uzeo najnoviji auto na kredit. tolko o tome.

proVINCI'jalka
03.12.2010., 14:00
Pa i ja mislim da znatno više ljudi živi iznad svojih mogućnosti samo što, kao što i sama primjećuješ, to nisu svima kremice za 6000 kuna: drugima su to tečajevi jezika, teretane i ljetovanja što se maltene kod nas računa pod normalu, a trećima rabljene knjige za školu i meso jednom tjedno na tanjuru.

dobro, slažem se, ima raznih primjera. što hoćeš reći?

aryna
03.12.2010., 14:01

ključ je u dobroj mjeri u životu: način života, klopa, kretanje, dobra njega, duševna ravnoteža - sve daje svoj obol i svoj prilog.

ne može se krivit kreme da su loše, ako istovremeno dimiš ko turčin.

i za ženski izgled, pa tako i ženski ten: sreća čuda čini (npr. zaljubljenost, ljubav) :mig:... isto tako, na žalost i stres i nesreća čuda čine, u obrnutom smislu, naravno. :(

klonka
03.12.2010., 14:04
dobro, slažem se, ima raznih primjera. što hoćeš reći?
Ne znam ni ja, to ovisi o onome što članak želi poručiti svojim čitateljima, a to još uvijek nisam uspjela dokučiti. Jer ja zaista ne znam kakve veze imaju ovi prvi s onim trećima osim činjenice da svi žive u ovoj usranoj državi u kojoj novine pišu idiotske članke o tome kako "mi Hrvati" trošimo za kreme od 6000 kuna ili stojimo u redovima za iPhone.

proVINCI'jalka
03.12.2010., 14:09
Ne znam ni ja, to ovisi o onome što članak želi reći. Jer ja zaista ne znam kakve veze imaju ovi prvi s onim trećima osim činjenice da svi žive u ovoj usranoj državi u kojoj novine pišu idiotske članke o tome kako "mi Hrvati" trošimo za kreme od 6000 kuna ili stojimo u redovima za iPhone.

članak daje neku inormaciju. da, neki ljudi, a k tome su hrvati, troše 6000 kuna na kreme za lice. ili, šta ja znam, 7000 kuna na iphone. 250000 kuna na aute. ima ih. i neki od njih doma u frižideru imaju samo svjetlo i eventualno paštetu. i da, glupi su jer to sve rade, a ne mogu financijski stat iza toga. i da, državljani su najljepše nam naše. u čemu je problem, što ti nije jasno? :D

klonka
03.12.2010., 14:16
Problem je u tome što se ja (zajedno s većinom ljudi u Hrvatskoj) ne mogu poistovjetiti s tim kolektivnim "mi" pa se pitam zašto članak naslovom i temom inzistira da smo "svi mi" dio te kaše koju čini jedan izrazito mali postotak populacije i kojim nam se pravom taj kolektivni identitet priljepljuje?

Hannah 3
03.12.2010., 14:24

ma nije poanta mog pitanja bila u tome da me briga tko i koliko trosi i kaj ljudi rade sa svojom lovom, nego me cisto zanimalo kaj mislite o tim svim pustim obecanjima proizvodjaca i opcenito o moci kremica i o tome kolika razlika na licu uopce moze biti od kreme.

koliko ljudi uopce vjeruju u to sve.

nije ni mene briga kaj neko radi sa svojim novcima, ja prva ne virim u tudji novcanik, ali takav je bio naslov teksta koji sam procitala i stavila link, pa sam tak i ja metnula naslov.

muzak
03.12.2010., 14:27
Problem je u tome što se ja (zajedno s većinom ljudi u Hrvatskoj) ne mogu poistovjetiti s tim kolektivnim "mi" pa se pitam zašto članak naslovom i temom inzistira da smo "svi mi" dio te kaše koju čini jedan izrazito mali postotak populacije i kojim nam se pravom taj kolektivni identitet priljepljuje?

Pa ne poistovjećuj se onda.
I novine se moraju prodati :mig:

proVINCI'jalka
03.12.2010., 14:32
Problem je u tome što se ja (zajedno s većinom ljudi u Hrvatskoj koji, usput, nisu nužno Hrvati) ne mogu poistovjetiti s tim kolektivnim "mi" pa se pitam zašto članak naslovom i temom inzistira da smo "svi mi" dio te kaše koju čini jedan izrazito mali postotak populacije i kojim nam pravom se taj kolektivni identitet priljepljuje?

većina ljudi u hrvatskoj jesu hrvati.
većina ljudi živi iznad svojih mogućnosti.
kreme za lice od 6000 kuna su lajtmotiv za članak koji je vjerojatno htio samo biti senzacionalistički, ali s druge strane implicira ovo što se tiče življenja iznad mogućnosti. možda bi pravilnije bilo da je naslov 'neki hrvati troše 6000 kuna na kreme za lice', ali to onda ne bi bilo dovoljno glasno. mislim jebiga sad ispravljat krive drine novinarstva.

hrvati troše sumanute cifre za ovo i ono svakodnevno i svakodnevno na tu temu postoje tekstovi po medijima. u mnogima se neću pronać, u nekima možda hoću. u nekima možda hoćeš i ti. i šta sad? :ne zna:

Hannah 3
03.12.2010., 14:35

ajme, ja nekad znam takva izac do grada (npr.ak sam izmedju setnje psa i odlaska u teretanu), da bi mi neupuceni promatrac valjda udijelio 2-3 kune.
jednostavno me nije briga kakav dojam cu ostaviti ako usput idem nekaj obavit po gradu, pa udjem u koji ducan.

iako, a o tome sam pisala na forumu davno, u jednom ducanu u ilici gdje sam si gledala neku vestu, prodavacica mi je, ne bas suptilno, sugerirala da oni imaju visoke cijene i rekla nek joj ne razvlacim robu (uzela sam vestu u ruke) i uputila me da probam preko puta u sisleyu (tada je na tom mjestu u ilici bio sisley, a ducan u kojem sam dozivjela ovu ugodu se zvao (mislim bar) monari ili tak nekaj.

a ja sam jednostavno nakon setnje s pesom po parku ostala u starim tajicama i tenisicama i bez make-upa i drznula se takva dosetati do centra.

Lastan
03.12.2010., 14:37
ne može se krivit kreme da su loše, ako istovremeno dimiš ko turčin.
Ne može. Ali ostaje činjenica da su sve te kremice obično sranje.
Kad je Nivea reklamirala kremu koja ti mijenja DNK u koži (što svatko s imalo biološkog obrazovanja čita kao: izaziva tumore), ne znam ni što im je bilo u glavama ni što se nalazilo u kremicama. No znam da je zanimljiv broj ljudi primijetio da im je ten puno bolji otkad se ne zajebavaju s kremicama. Neovisno o drugim životnim navikama.

White Russian
03.12.2010., 14:39
Obećanja proizvođača upravo su to: pusta obećanja. Ženske na reklamama su vrlo njegovane, pod rasvjetom koja laska koži i pod profesionalnom šminkom. Ponekad i izoperirane ili imaju 15 godina. Nek mi radije pokažu neku bez navedenih faktora koja koristi tu čudotvornu kremu, pa da vidimo njezinu kožu. Varaju nas i lažu kvaziznanstvenim izrazima, čudesnim sastojcima koji "mijenjaju strukturu DNA" (?!) Pa kak ih nije sram? :mad:Ne vjerujem u kremu za 6000 kn. Ne vjerujem ni u onu od 1000. Vjerujem da neke od superskupih krema mogu imati dobar učinak na kožu ali neproporcionalno dobar kad bi se usporedile s nekim jeftinijim kremama a pogotovo home-made kremama od isključivo prirodnih sastojaka (za koje treba određeno znanje, naravno). Jeftinije je i zabavnije preventivno živjeti zdravo.

Joj, dok vidim da je čak i Lidl na svojem pilingu za 8 kuna zaštitio neki supertajni supermoćni sastojak superkemijskoznanstvenog imena :rofl: So not impressed :kava:

White Russian
03.12.2010., 14:40
Eh, vidim da je netko taman spomenuo mijenjanje strukture DNK. Shit, mrzim imati potrošene argumente :D

klonka
03.12.2010., 14:42
kreme za lice od 6000 kuna su lajtmotiv za članak koji je vjerojatno htio samo biti senzacionalistički, ali s druge strane implicira ovo što se tiče življenja iznad mogućnosti. možda bi pravilnije bilo da je naslov 'neki hrvati troše 6000 kuna na kreme za lice', ali to onda ne bi bilo dovoljno glasno. mislim jebiga sad ispravljat krive drine novinarstva.

hrvati troše sumanute cifre za ovo i ono svakodnevno i svakodnevno na tu temu postoje tekstovi po medijima. u mnogima se neću pronać, u nekima možda hoću. u nekima možda hoćeš i ti. i šta sad? :ne zna:
Isto tako dobar dio tih famoznih Hrvata jedva spaja kraj s krajem pa im život iznad mogućnosti nije luksuz nego nužnost ako žele obući i školovati djecu i pritom ne krepati od gladi i hladnoće, ali to se spomene u medijima kao usputna vijest tek povremeno kad DZS objavi svoja statistička izvješća. I šta sad? Ako ćemo tako, a onda nikome ništa. Smijem li se barem ljutiti na novinarske tekstove koji ponizuju svoju čitateljsku publiku plasirajući informacije na jedan vrlo bezobrazan način ili se moram pomiriti s krivim Drinama našeg novinarstva i praviti se da ta govna od tiskovina nisu sukreatori javnog mnijenja?

proVINCI'jalka
03.12.2010., 15:00
Isto tako dobar dio tih famoznih Hrvata jedva spaja kraj s krajem pa im život iznad mogućnosti nije luksuz nego nužnost ako žele obući i školovati djecu i pritom ne krepati od gladi i hladnoće, ali to se spomene u medijima kao usputna vijest tek povremeno kad DZS objavi svoja statistička izvješća. I šta sad? Ako ćemo tako, a onda nikome ništa. Smijem li se barem ljutiti na novinarske tekstove koji ponizuju svoju čitateljsku publiku plasirajući informacije na jedan vrlo bezobrazan način ili se moram pomiriti s krivim Drinama našeg novinarstva i praviti se da ta govna od tiskovina nisu sukreatori javnog mnijenja?

meni se informacije o lošem standardu ne čine sakrivene, pa pune su ih tiskovine :ne zna:
ali su isto tako puni šoping centri diljem hrvatske, a nije baš da se samo prehrambeni proizvodi dobro prodaju.

ljuti se, tko sam ja da ti branim? :D

fleur amour
03.12.2010., 15:00

Stvar je u tome da je Hrvatska mala zemlja, s niskim standardom, i da realno nema mnogo ljudi koji će dati pare za takve stvari. Zato to i izaziva senzaciju, jer pali ljude u njihove prazne džepove. U jednoj Americi to bi bila besmislena vijest, jer se zna da jednostavno ima ljudi koji si to mogu priuštiti.

proVINCI'jalka
03.12.2010., 15:02
Stvar je u tome da je Hrvatska mala zemlja, s niskim standardom, i da realno nema mnogo ljudi koji će dati pare za takve stvari. Zato to i izaziva senzaciju, jer pali ljude u njihove prazne džepove. U jednoj Americi to bi bila besmislena vijest, jer se zna da jednostavno ima ljudi koji si to mogu priuštiti.

pa meni je to jasno, ne pratiš.

proVINCI'jalka
03.12.2010., 15:05
osobno znam familiju sa cetvero djece koja jedva jedvice spaja kraj s krajem. znam ih dugo tako da znam da nemaju.
ali se uzeo najnoviji auto na kredit. tolko o tome.

evo o ovome ja pričam. a takvih primjera ima more. i često su po medijima.

btw, automobil nije luksuz, ali NOVI automobil jest. naročito automobil više klase. :mig:

aryna
03.12.2010., 16:12
ajme, ja nekad znam takva izac do grada (npr.ak sam izmedju setnje psa i odlaska u teretanu), da bi mi neupuceni promatrac valjda udijelio 2-3 kune.

nisi to bila ti. :kava:
ova nema ni psa. :rofl:
nije bila obučena kao da je šetala psa, nego kao jadna i tužna žena bez kućnog ljubimca i bez motivacije da ode u teretanu.

Ne može. Ali ostaje činjenica da su sve te kremice obično sranje.
Kad je Nivea reklamirala kremu koja ti mijenja DNK u koži

nisu SVE te kremice sranje. ima dobrih kremica. ali ni od jedne nećeš počet drugačije izgledat... samo njegovanije (i to ako dobro izabereš, ne znači nužno da je ta najskuplja najbolja za tebe, ali može bit i da je :p). nijedna ti neće promijenit ni facu ni glavu.

a da neka krema "mijenja DNK u koži" je sranje od reklame, to je točno.

ali pitanje je jesi li glup(a) da popušiš glupu reklamu ili si razumna i znaš si pronaći ono što je za tebe najbolje, pa još u nekom suglasju sa svojim standardom itd. :ne zna: mislim, ako si možeš priuštiti, a to ti paše i sretna si zbog toga, priušti si!

Modesti
03.12.2010., 16:14
pa sad, ako se baš želim zgražavati nad nečijom bedastoćom onda ću se prije zgražavati nad bedastoćom onog koji kupuje cigarete valjda u nadi da dobije rak pluća, nego nad bedastoćom nekog ko eto kupuje kremicu od 6000 kn u nadi da će izgledati bolje
na kraju krajeva glupost ovog prvog platiti će porezni obveznici, a koka troši svoje pare

lovely_one
03.12.2010., 17:30
Ja da imam 6000 kuna viška radije bih dala u dječji dom ili azilu za napuštene životinje.
Pola-pola.

SgtHartmann
03.12.2010., 17:35
Ja da se odlucujem definitivno bi dao u azil za pse.Kakve kreme od 6000 kn?Sta je unutra?Crnogorski znoj?

pourquoi
03.12.2010., 17:38
6000 kuna za kremu? vot? to fakat postoji? i unutra je samo krema? da nije, recimo, dijamant na dnu posudice? rubinčić nekakav? ključ od vrata raja? recept za kokakolu? ne? samo krema? i to netko kupuje? a zašto?

:(

pourquoi
03.12.2010., 17:41
Crnogorski znoj?

:lol:

SgtHartmann
03.12.2010., 17:41
Sta da drugo kazem?Prepelicje mlijeko??!!!

Hannah 3
03.12.2010., 17:42
mene jos uvijek zanima da li ljudi uistinu vjeruju da ijedna krema moze podici (ili imati ikakav utjecaj na ) potkozne strukture, promijeniti nacin na koji se stanice ponasaju, obrnuti ili usporiti proces starenja,povecati proizvodnju kolagena u kozi....
znam da je kozmeticka kirurgija tema za sebe, ali nekako si mislim, ok, ako netko izdvaja neuobicajeno velik novac u zelji i nadi da ce se dogoditi velika promjena i pomladjen izgled, zar ne bi bilo svrsishodnije taj novac malo staviti sa strane i zasparati za jedan dobar i mudro osmisljen zahvat kod vjestog estetskog kirurga.

pod uvjetom, naravno da je osobi jako bitan mladenacki izgled i da joj pomisao na takav ,ne bas jednostavan i potencijalno riskantan zahvat nije odbojna.

mislim da, za razliku od krema, to ipak ima vidljiv ucinak, ako je dobro napravljeno.
iako, da se ne zavaravamo, ne pomladjuje kozu, niti njene stanice tjera na drugacije ponasanje, kao ni krema.
ali bar ima nekog efekta, sto mi se cini da je cilj nekoga tko u uvjerenju da ce se pomladiti daje jako velike (po meni besmisleno velike, neovisno o imovinskom stanju) novce za kremu.

Hannah 3
03.12.2010., 17:45
Ja da se odlucujem definitivno bi dao u azil za pse.Kakve kreme od 6000 kn?Sta je unutra?Crnogorski znoj?

nektar cvjetica s madagaskara koji je pobran prije nego ujutro dodju pcelice.
nisam ovo izmislila, cula davno takvu pricu o diorovoj liniji prestige.
mmmmm.....kako to pomladjuje....

SuperCow
03.12.2010., 17:48
Danas sam popizdila kad sam saznala da mamina frendica koja nam godinu dana duguje 50 tisuća jer je skoro ostala bez kuće zbog neplaćenih kredita, kupuje kremu za lice s nekim jebenim kavijarom unutra, a košta par tisuća kuna.
I onda je nazovem jer mi trebaju pare za kartu da bi mogla doći doma za vikend i ona mi uplati bijednih 70kn na račun :2up: jer jadna nema više, nema od čega živjet.

Znam da sam offtopic :kava:

SgtHartmann
03.12.2010., 17:48
nektar cvjetica s madagaskara koji je pobran prije nego ujutro dodju pcelice.
nisam ovo izmislila, cula davno takvu pricu o diorovoj liniji prestige.
mmmmm.....kako to pomladjuje....

Joj :lol::lol:

Ako su to stvarno radili prije pcela da ih bar te pcele za nezgodna mjesta ugrizu:top:

SgtHartmann
03.12.2010., 17:49
Moje misljenje glasi.Skalpel jedino VIDLJIVO pomaze.Ajde da ne budem bas tako grub Botox i Filleri su cisto dosta i efikasniji od kremica u monogocemu a i jeftiniji zajedno od jedne po 6000 kn.

Hannah 3
03.12.2010., 17:50
Danas sam popizdila kad sam saznala da mamina frendica koja nam godinu dana duguje 50 tisuća jer je skoro ostala bez kuće zbog neplaćenih kredita, kupuje kremu za lice s nekim jebenim kavijarom unutra, a košta par tisuća kuna.
I onda je nazovem jer mi trebaju pare za kartu da bi mogla doći doma za vikend i ona mi uplati bijednih 70kn na račun :2up: jer jadna nema više, nema od čega živjet.

Znam da sam offtopic :kava:

pa i nisi off.
zene cesto kupuju dosta skupe kreme, pa makar ih razvlacile na 12 rata, umjesto da kupe neku koja im je dostupna.
mislim, ulazit u rate za kremu :ne zna:

Kamena
03.12.2010., 17:51
Kod nas sigurno, kad sve zbrojimo, skupe kremice ne kupuje veći postotak žena, nego u bilo kojoj drugoj zemlji... Koristim hidrantantnu kremu (nije skuplja od 100 kuna, i dobra mi je- namažem i ruke s njom pa sam na miru, bez stezanja, ljuskica i ostalih čudesa) par puta kroz tjedan jer imam užasno suhu kožu pa mi je to uistinu neophodno. Ne vjerujem svim tim reklamama, a da to čak i je istina, nemam ništa protiv bora i starenja, još je rano da se s time opterećujem... A i da imam, nemam para za te gluposti, niti ću ikada imati. Radije bih donirala te pare, kao i ostali. :)

SgtHartmann
03.12.2010., 17:52
Ja koristim hidratantnu samo jer ima previse mjesta za mazanje.Ajde modovi ne ljutite se OT je ponekad zdrav.

Hannah 3
03.12.2010., 17:53
Ja koristim hidratantnu samo jer ima previse mjesta za mazanje.Ajde modovi ne ljutite se OT je ponekad zdrav.

a di si stavljas fillere, ak se smije znat?

SgtHartmann
03.12.2010., 17:54
a di si stavljas fillere, ak se smije znat?

Naravno nije tajna.Na sva strateski vazna mjesta da se dame ne bi tuzile.Dakle radim to zbog vas!

pourquoi
03.12.2010., 17:59
ma pisdarije.

imam 35, pijem, pušim, drogiram se :D i lice mi je zadnji put bilo u kontaktu s kremom kad me mama mazala dok sam bila dojenče, ali kad kupujem karte na busnom kolodvoru, tete me redovno traže iksicu :D

a imam frendicu koja troši čitavo bogatstvo na kremice za obraze, za te-zone, za podočnjake, za nadočnjake, za dan, za noć, za zimu, za ljeto, za vjetar, za sunce, s faktorima, bez faktora, s kavijarom, sa slonovskom spermom, sa zlatnim listićima, s puževim balama... :rolleyes:

i, pogađate, ten joj je... onak... :no:

SuperCow
03.12.2010., 18:06
ma pisdarije.

imam 35, pijem, pušim, drogiram se :D i lice mi je zadnji put bilo u kontaktu s kremom kad me mama mazala dok sam bila dojenče, ali kad kupujem karte na busnom kolodvoru, tete me redovno traže iksicu :D

a imam frendicu koja troši čitavo bogatstvo na kremice za obraze, za te-zone, za podočnjake, za nadočnjake, za dan, za noć, za zimu, za ljeto, za vjetar, za sunce, s faktorima, bez faktora, s kavijarom, sa slonovskom spermom, sa zlatnim listićima, s puževim balama... :rolleyes:

i, pogađate, ten joj je... onak... :no:

Ima jedna stara koja kaže da se ten uništi kad ga previše navikavaš na te neke umjetne stvari. Istina da to roditelji najčešće govore djeci zato da ovi ne traže preskupe stvari :zubo: ali možda to sve skupa i nije potpuno netočno.
Najskuplja krema koju sam ikad kupila koštala je 700kn, i to na preporuku dermatologinje zbog alergije na sunce.
Je, pomogla je, ali mi je još više pomoglo obično maslinovo ulje :ne zna:

Ida Bauer
03.12.2010., 18:20
ne vjerujem baš u čuda kozmetike,najbitnije mi je dobro sredstvo za čišćenje koje ne isušuje i ne nadražuje kožu,pošto koristim šminku,i hidratantna krema...sve ostalo mislim da bi koža trebala dobiti iznutra tj.prehranom...nema te kreme koja može toliko napraviti za kožu koliko može zdrava prehrana...neka tri mjeseca bila sam na nekoj,ajmo reći, dijeti gdje sam pila samo vodu i čajeve i to 2-3l na dan,jela puno voća i povrća,ništa konzervirano,ništa iz vrećice i sl,meso samo svježe i kuhano u slanoj vodi,puno mahunarki,tijesto samo integralno i to rijetko i sl...koža mi je bila:s:s:s...čak su i podočnjaci nestali,najvjerojatnije zbog smanjenog unosa loših ugljikohidrata...ma kakve kreme
najskuplji preparat za lice koji sam kupila je serum Estee Lauder Advanced Night Repair za nekih 140 eura i ne vidim sad baš neka svjetska čuda..barem ne za sad...
6000kn za kremu nedam jer ta krema vjerojatno realno vrijedi 60kn,da se pokaže da takva krema stvarno čini nešto jako dobro za kožu,pomlađuje i sl,odrekla bi se nečeg i kupila bi,jer se bojim med.zahvata

itapita
03.12.2010., 18:27
neki kažu da je koža najveći organ tijela i apsorbira ne znam sad koliki postotak tvari

dakle, na kožu se ne bi smjelo stavljati ništa što ne bi stavio u usta..a kreme su u principu otrovne, jel?

odnosno, da pojedeš cijelu bočicu kreme, otrovao bi se, a svejedno je namažeš po koži (koja to sve skupa upije)..dakle, koža bi se trebala mazati kombinacijama biljnih i eteričnih ulja (jestivih)

a to nije tak skupo

žalfija
03.12.2010., 18:40
...
Zna da ne djeluju; diplomirala je fiziku i kemiju...sranje...

ali je opsjednuta izgledom i nema tu više racionalnosti.

:o

...
Kad je Nivea reklamirala kremu koja ti mijenja DNK u koži (što svatko s imalo biološkog obrazovanja čita kao: izaziva tumore)...

:eek: :cry::rofl:

To je sve što imam za reći na ovu temu. I da koristim jojobino ulje za lice, ako koga zanima, 50 kn/50ml.:kava:

Slizim
03.12.2010., 19:11
...bila sam jedno vrijeme zaluđena kremicama, al ni tada mi nikad nije palo na pamet pljunit više od 100 kn za primjerak...ma ni toliko...

...evo već pune dvije godine ne koristim kremu nikakvu, uopće, ni za lice ni za tijelo i koža mi je bolja nego ikad :cerek:

...tako da ne, ne vjerujem nikakvim kremicama, po meni je to potpuno nepotrebno, ukoliko nemaš ozbiljnih problema sa kožom, a tada ti ionako trebaju kremice koje ti prepiše doktor valjda :ne zna:

Tako je.
POsljedice pusenja cigareta, lose aktivnosti jajnika za vrijeme reproduktivnog zvota zene, lose prehrane i nedovoljne higijene i njege koze, ne moze sanirati nikakva krema na svijetu.
Jedna obicna dobra hidratantna kremica kao npr. Garnier Intensive Care koja kosta u Konzuu 30 kn a sadrzaj je 200 ml, pokazala se bolja od svih hidratantnih krema koje kostaju po 100 kn za 50 ml. Proizodi se u Izraelu a u njoj su vocna mikro ulja i minerali (za izrazito suhu kozu).

Nisam van teme, samo skrecem paznu na to da se dogadja da jedna obicna kremica ima nekad bolji ucinak nego 10x skuplja.
Imam i ja nocnu regenerativnukremicu dugo vremena odabiranu (necu reklamirati) ali ona uopce nije skupa i dostupna je svakoj zeni.
Daleko vise polazem na dobru prehranu, kretanje i izbjegavanje otrova svih vrsta, kao sto su nr. alkohol, pice, hormoni, itd. itd.
Do op. mioma imala sam dobru hormonsku potporu. Sada uzimam fithormone i opet je dobro.
Svak moze za malo novca puno uciniti z sebe.
Kreme od 6000 kn ostavicemo zenama koje nikad nisu imale kvalitetnu kozu i muskulaturu.

Hannah 3
03.12.2010., 19:13
http://forums.thefashionspot.com/f45/expensive-face-cream-ny-times-article-33910.html
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-46892/The-big-face-cream-con.html ovo mi je narocito zanimljiv tekst (test)
http://www.newsweek.com/2008/01/02/are-expensive-skin-creams-better-than-drugstore-brands.html

Slizim
03.12.2010., 19:22
Tako da, mislim da svaka krema iznad 500 kn je zaista porez na budale, i da krema može samo malo malkice ublažiti bore samo zato jer se redovito hrani i hidratizira koža. I mislim da zdrav način života može puuuno više napraviti za kožu od jedne kreme.

Vidjela sam skoro jednu Madoninu sliku sa "samo" obicnom dnevnom sminkom. Ona izgleda jako staro i nasminkana i gore nego prosjecna osoba njenih godina koja je tek ustala izkreveta.
Tek toliko o kozmetici i svemu sto je ucinila za svoju ljepotu.
Moja pokojna baka je ljepse izgledala onaj dan kada je umrla od mozdaog udara a nikada se nije sminkala i imala je puno godina.

Slizim
03.12.2010., 19:32

Mislim da je vise teziste dato na to da te zene ne mogu kupiti prohujalu mladost ili sacuvati lice od zivotnog stila koji ga poruznjuje.
Vidjela sam zene npr. S.Eclestone, koja izgleda gore nego vrsnjakinja koja tesko radi i nema novca ni z kozmeticki tretman.
Vidjela sam manekenke od 29 godina koje vec sada izgledaju kao da im je 40.
Nekako ispada da obican svijet, tj. zene koje nisu u svijetu glume, mode ili nisu poznate da su automatski ruzne i nemaju kremice 6000 kn da bi bile lijepe, to je prica iz koje bi se zakljucilo da se ljepota moze kupiti. Ne moze.

Pogledajte samo skrpljene i napunjene usne i zategnutestvari koje se ponovo moraju zatezati. Katastrofa.
Namm lijepim hrvaticama je dovoljna kremica koju mozemo kupiti za svoje novce. Sve ostalo prevec mi imamo. I ljepotu i svjezinu i pamet i ne sluzimo samo kao meso na estradi da bi nam sminka bila "poslovno ulaganje".
Moja je baka umrla ljepsa od 20-30 godina mladje zene a koristila je samo obicnu kremicu koja se mogla kupiti u svakoj maloj trgovini i nijese sminkala.
JA se sminkam, jer mi se svidja.

Slizim
03.12.2010., 19:38

Ah, :lol: i meni je smijesno, upravo sam takvu zamislila u drogeriji. :eek:
A mozda se napila neke zestice, e?

Slizim
03.12.2010., 19:53
jednostavno me nije briga kakav dojam cu ostaviti ako usput idem nekaj obavit po gradu, pa udjem u koji ducan.

iako, a o tome sam pisala na forumu davno, u jednom ducanu u ilici gdje sam si gledala neku vestu, prodavacica mi je, ne bas suptilno, sugerirala da oni imaju visoke cijene i rekla nek joj ne razvlacim robu (uzela sam vestu u ruke) i uputila me da probam preko puta u sisleyu (tada je na tom mjestu u ilici bio sisley, a ducan u kojem sam dozivjela ovu ugodu se zvao (mislim bar) monari ili tak nekaj.

a ja sam jednostavno nakon setnje s pesom po parku ostala u starim tajicama i tenisicama i bez make-upa i drznula se takva dosetati do centra.
Mene su na osnovu tenisica procijenile da imam vise novca, a nisu shvatile da ja volim izdrzljive tenisice a volim i da su lijepe.
Odmah su me odvele "tamo gdje su vece cijene".:zubo:
I normalno, kakva sa nekad netakticna odmah iim kazem da ne mislim kosti ostaviti u radnji, pogledam i kupim bas jeftinije a za sto znam da mi je potrebno.

Lastan
03.12.2010., 20:00
http://forums.thefashionspot.com/f45/expensive-face-cream-ny-times-article-33910.html
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-46892/The-big-face-cream-con.html ovo mi je narocito zanimljiv tekst (test)
http://www.newsweek.com/2008/01/02/are-expensive-skin-creams-better-than-drugstore-brands.html
Zgodno.

Inače, Ben Goldacre u svojoj knjizi Bad Science (prevedena i kod nas, ali je englesko izdanje daleko jeftinije i nije prošlo kroz šape vjerojatno lošeg prevoditelja) opisuje kako napraviti kvalitetnu kremu u kućnoj radinosti, kvalitete jednake ili veće od najskupljih krema. I detaljno obrazlaže zašto svi koji kupuju skupe kremice plaćaju čisti placebo (a placebo, pokazano je, djeluje bolje ako ga skuplje platiš).

noaccount
03.12.2010., 20:03

ne, daleko od toga. nek kupuju prema plateznoj moci. ali uzmi primjer vlatke pokos sa vjecni prefiksom "njegovana".
uz sav trud koji ulaze u sebe, na njoj se vidi svaka godina

Modesti
03.12.2010., 20:52
Vidjela sam zene npr. S.Eclestone, koja izgleda gore nego vrsnjakinja koja tesko radi i nema novca ni z kozmeticki tretman.
V.

ne znam što si ti vidjela, ali slavica ide istoj fizoterapeutkinji kao i ja, vidjeh je par puta i žena izleda jebeno dobro
pravi komad žene, bedevija što bi rekli
sad koliko plaća za kreme ne znam, al masažu leđa plati 110 kn ko i ja :zubo:

Ida Bauer
03.12.2010., 21:04
ne znam što si ti vidjela, ali slavica ide istoj fizoterapeutkinji kao i ja, vidjeh je par puta i žena izleda jebeno dobro

isto kao i Vlatka Pokos,netko ju je spomenuo,da joj se kao vide godine...pustimo ljepotu,njegovana je i mladolika:top:

noaccount
03.12.2010., 21:06
isto kao i Vlatka Pokos,netko ju je spomenuo,da joj se kao vide godine...pustimo ljepotu,njegovana je i mladolika:top:

ma u tome i jest fora....vlatka nije mladolika...izgleda ko dobro drzeca 40-godisnjakinja. a toliko godina i ima!!!

Slizim
03.12.2010., 21:10
Zgodno.

Inače, Ben Goldacre u svojoj knjizi Bad Science (prevedena i kod nas, ali je englesko izdanje daleko jeftinije i nije prošlo kroz šape vjerojatno lošeg prevoditelja) opisuje kako napraviti kvalitetnu kremu u kućnoj radinosti, kvalitete jednake ili veće od najskupljih krema. I detaljno obrazlaže zašto svi koji kupuju skupe kremice plaćaju čisti placebo (a placebo, pokazano je, djeluje bolje ako ga skuplje platiš).

Prije par godina na TV je bila emisija o zivotu H.Rubinstajn, pa je izmedju ostalog, navela zbog cega su povecali cijenu jedneizuzetno dobre kreme na americkom trzistu - razlog je bio sto su zene zbog male cijene kreme pomislile da nije dovoljno dobra.
Mehanizam razmisljanja zena je pogodjen: ponekad zene smatraju da same vise vrijede ako kupuju skuplje stvari - mislim zene snobovi. :lol:
A meni je, npr. uvijek zao dati veliku lovu za kremu - mislim, ja razumijem da zene u godinama trebaju da imaju kreme za zahtjevniju kozu, ali dok se ne dodje u te godine ipak nije potrebno koristiti takve kreme - nema potrebe.

SgtHartmann
03.12.2010., 21:19
Ako je vecini zena to "bacanje novaca" besmisleno TKO ih kupuje?

noaccount
03.12.2010., 21:22
zapravo, niti jedna od nas nije kupila kremo za 6 tis kuna. zato ne znamo ...mozda fakat djeluju:D

SgtHartmann
03.12.2010., 21:26
zapravo, niti jedna od nas nije kupila kremo za 6 tis kuna. zato ne znamo ...mozda fakat djeluju:D

Onda ih ne bi bilo u slobodnoj prodaji.Puno puta kad sam bio u parfumeriji sam vidio kako zene kupuju vrlo blizu te cifre ali razne proizvode i skoro svaka pita jel moze na rate:ne zna:

Jel nekome toliko potrebno to nesto od npr. 3000 kn kozmetike da udje u dug zbog toga a onda se zali kako se nema?

Ne kuzim zasto se onda ponekad i kreme po 6000 kn ne prodaju?Zasto ne ako je praksa i navika kupovanje na rate?

Hannah 3
03.12.2010., 21:28
ma u tome i jest fora....vlatka nije mladolika...izgleda ko dobro drzeca 40-godisnjakinja. a toliko godina i ima!!!

to je istina, a dobrodrzeca nije zbog ikakvih krema , jeftinih ili skupih, nego zato kaj joj je fizicki izgled jedna od najvaznijih stvari u zivotu, pa se jako trudi da uvijek bude dotjerana,izmanikirana, nafrizirana, pazi kak se oblaci, vjerojatno zdravo jede i mozda rekreativno vjezba...

malo off, ali za nekoga tko djeluje kao da mu je izgled na prvom mjestu, malo me cudi da nije bila cak ni na botoxu-mimika joj je skroz netaknuta, a ima i dosta bora smijalica oko ociju i mislim da se dosta sunca.

mozda ceka jos koju godinu, pa ce na konkretan zahvat i onda u potragu za partnerom :ne zna:

Hannah 3
03.12.2010., 21:29

aha..lastane,kako ono bjese.. placebo?

SgtHartmann
03.12.2010., 21:29
to je istina, a dobrodrzeca nije zbog ikakvih krema , jeftinih ili skupih, nego zato kaj joj je fizicki izgled jedna od najvaznijih stvari u zivotu, pa se jako trudi da uvijek bude dotjerana,izmanikirana, nafrizirana, pazi kak se oblaci, vjerojatno zdravo jede i mozda rekreativno vjezba...

malo off, ali za nekoga tko djeluje kao da mu je izgled na prvom mjestu, malo me cudi da nije bila cak ni na botoxu-mimika joj je skroz netaknuta, a ima i dosta bora smijalica oko ociju i mislim da se dosta sunca.

mozda ceka jos koju godinu, pa ce na konkretan zahvat i onda u potragu za partnerom :ne zna:

Tko ce sve to platiti?Fulala je ona sve svoje prilike za sponzorstvo jedino ako se ne prikljuci dobrovoljcima za palijativnu njegu staraca u podrucju centra ZG.

Ida Bauer
03.12.2010., 21:32

i to je super:top:...kaj više i treba,njegovana i dobrodržeća...to hoću i ja,niš više..

Hannah 3
03.12.2010., 21:47
moja mama je isla u gimnaziju sa dvije sestre blizanke.
kasnije se jedna od njih vrlo bogato udala u americi i puno je ulagala u svoj izgled, koristila svu najbolju kozmetiku koja joj je bila dostupna.
druga sestra je ostala u zagrebu i zivjela jednim prosjecnim zivotom.
kad su se nakon 20 godina svi nasli na nekom reunionu, te dvije zene su imale potpuno isto lice.
ocito najvecu ulogu u svemu tome ima genetika, a kreme su bitne da nam daju vlagu, masnocu i zastitu.

vjerujem da medju kremama ima razlika u kvaliteti (koje nisu drasticne kao razlike u cijeni), ali oper ponavljam- mislim da nema na ovom svijetu te kreme koja ce ikako utjecati na stanice, na DNK ili potkozne strukture ili bore mimike.

SgtHartmann
03.12.2010., 21:49
Zenske najvaznija vam je genetika a kad pricam o dobroj genetici muskaraca onda ne mislim na izgled Frane Lasica!On je tema za sebe!

noaccount
03.12.2010., 21:50
i to je super:top:...kaj više i treba,njegovana i dobrodržeća...to hoću i ja,niš više..

sori, uz njezinu "njegu", ja bi ocekivala da mi daju ipak koju manje ne 40

noaccount
03.12.2010., 21:51
ocito najvecu ulogu u svemu tome ima genetika, a kreme su bitne da nam daju vlagu, masnocu i zastitu.

.

:top: bila sam kod kozmeticarke koja je pljuvala po plavoj Nivei. da nema nista osim vode tj vlage.. a kaj mi vise treba :D

Hannah 3
03.12.2010., 21:58
sori, uz njezinu "njegu", ja bi ocekivala da mi daju ipak koju manje ne 40

i opet dolazimo na genetiku.
od njege izgledas njegovano, a ne mladje.

noaccount
03.12.2010., 22:07
i opet dolazimo na genetiku.
od njege izgledas njegovano, a ne mladje.

pa ja u to vjerujem. ali one koje kupuju preskupe kreme, ocito ne

Hannah 3
03.12.2010., 23:03
Vidjela sam skoro jednu Madoninu sliku sa "samo" obicnom dnevnom sminkom. Ona izgleda jako staro i nasminkana i gore nego prosjecna osoba njenih godina koja je tek ustala izkreveta.
Tek toliko o kozmetici i svemu sto je ucinila za svoju ljepotu.
Moja pokojna baka je ljepse izgledala onaj dan kada je umrla od mozdaog udara a nikada se nije sminkala i imala je puno godina.

da, madonna izgleda relativno lose za zenu od 50 godina.
osusena je ko bakalar, a u faci izgleda ok jedino kad se valjda prije nekog snimanja nafila s restylanom i malo popegla botoxom, makar mi je tesko povjerovati da nije imala kakav lifting, jer osim tih spomenutih losih fotki, vidla sam i neke na kojima definitivno izgleda da je nesto radila.

moja mama je u madonninim godinama jos bila u puno boljem stanju od nje, a nije bas gledala s cim ce se mazat, uvijek je govorila da je njoj to sve jedno te isto i da kad dodju neke godine, da nema te kreme koja ce ti pomoc.

a znam da je u zivotu koristila i jeftine i srednje i skupe i da je zakljucila to kaj sam gore napisala.

Herp
04.12.2010., 00:30

Nije mogla biti Herp; napisala si da je ova imala loš ten, a meni na istom gdjegod i zavide, iako koristim isključivo plavu Niveu. :p

SgtHartmann
04.12.2010., 00:38
Jel te i pitaju da li smiju biti tvoji frendovi?Bez uvrede pitam samo jer se nikada nisam susreo sa ljudima koji sami za sebe kazu da su toliko u necem dobri ili da su toliko lijepi da na glas kazu da im netko zbog necega zavidi.

baja
04.12.2010., 00:41
da, znam, svi smo imali ili imamo bake koje s 80 nisu imale nijednu boru, a nikad kremu nisu koristile :mig: tak da nemojte mi sad počet s priičama "moja prababa nije tolko trošila na kozmetiku, pa je imala bolji ten od severine", ali kumulativni efekti ispravne njege se s godinama ipak vide na licu.
dobar post na temu
kozmetika nije presudna, jer pod njegu spada i pristup prehrani, higijeni, održavanju tijela općenito, ali može jako lijepo ispolirati karoseriju :D

SgtHartmann
04.12.2010., 00:42
@Herp
Svaka cast:s:s
To je stav!Reci ti njima!

Herp
04.12.2010., 00:47
Jel te i pitaju da li smiju biti tvoji frendovi?Bez uvrede pitam samo jer se nikada nisam susreo sa ljudima koji sami za sebe kazu da su toliko u necem dobri ili da su toliko lijepi da na glas kazu da im netko zbog necega zavidi.

Ikad čuo za hiperbolu ili, možda, karikaturu?
Smajlić na kraju rečenice nije dovoljan znak da je se ne shvaća predoslovno?
Da, rečenica bi bila puno bolja i zanimljivija i bolje bi zvučala da sam umjesto toga napisala "ja imam dobar ten". :kava:

SgtHartmann
04.12.2010., 00:54
Ikad čuo za hiperbolu ili, možda, karikaturu?
Smajlić na kraju rečenice nije dovoljan znak da je se ne shvaća predoslovno?
Da, rečenica bi bila puno bolja i zanimljivija i bolje bi zvučala da sam umjesto toga napisala "ja imam dobar ten". :kava:

Ajde ajde malo sale nikom ne skodi.Poslije sam skuzio smajlica i da ispricavam ti se da nisam bolje pogledao.
Ponekad ti ipak malo zavide......

Hannah 3
04.12.2010., 01:10
ja bi utjecaj na izgled koze poslozila ovim redom (otprilike):
neumoljivo protjecanje vremena
genetika
izlozenost suncu
mimika (jako mrstenje koje stvara bore izmedju obrva npr.)
hormoni
nivo stresa
san
prehrana
pusenje
alkohol
.
.
.
.
krema (prakticki bilo koja koja stiti od sunca, daje potrebnu vlagu i masnocu i eventualno ima neke vitamine) i povremeni lagani peeling.

mozda nije dobar redosljed i mozda sam nekaj zaboravila, ali ok.

pjegava i prgava
04.12.2010., 17:27
da imam novca na bacanje bas bih si kupila tu kremicu da vidim jel cemu. lijepim ljudima je teze prihvatiti da nece cijeli zivot biti tako lijepi i mladi. nije ni svaka krema za svaku kozu, te vase plave nivea kreme, i opcenito nivea, meni su premasne i preteske. jedna od boljih krema s kojom sam se susrela je iz payot linije koja isto nije bas jeftina ali ako se uzme u obzir da traje 3-4 mj. zapravo uopce nije skupa. a jedan od najboljih recepata za masku je zlica meda, zlica limuna i zlica mlijeka, nimalo skup, a odlican. meni nije bas svejedno kako cu se osjecati u svojoj kozi u kojoj vrijeme provodim od 0-24.
uzmimo, na ovoj 65-godisnjoj bakici se vide bore, godine, mimika, i da ne koristi botox, ali se vidi i da je njegovala kozu. da sam musko meni bi se i u toj dobi na nju dizao.

http://i52.tinypic.com/34e84mt.jpg

kao klinka sam si skupila za jednu vrlo skupu loptu jer sam se bavila sportom, i tu loptu sam mazala kremom navecer, a ako je ne bih namazala na njoj bi se sutradan to vidjelo. koza bi joj bila suha i stara. i lopte treba njegovati, a kamoli ne zivu kozu.

MelodyNine
04.12.2010., 17:49
krema (prakticki bilo koja koja stiti od sunca, daje potrebnu vlagu i masnocu i eventualno ima neke vitamine) i povremeni lagani peeling. .

eto, to je to. to i ja mislim.
naime, nemoguće je kremom djelovati na DNA (kako se reklamira Nivea DNAge, npr.), ne izravno, ali implicitno nam poručujući da možemo pomjeriti vrijeme - kremom.
mora da misle da se ženama mozak osušio dosad.

ne bih ni luda izdvajala za kremu ogroman novac.
kreme, pored sastojaka koji vlaže i omekšavaju kožu, sadrže i čestice koje reflektiraju svjetlost, i slične sastojke koji čine da lice "zasja". Vitamin C i E je stari dobri saveznik za kožu, ali i njega je bolje unositi hranom, a ne površinski. Tu spadaju i B vitamiti i cink, naprimjer.

Efekat koji postiže najskuplja i najkvalitetnija krema je malo drukčiji od onog koji ima jeftinija, prosto zato što su u nju ubačeni sastojci koji daju bolji i upadniji trenutan učinak - insistira se na redovitom korištenju kako se ne bi primijetilo kako je učinak samo trenutan - a koji su malo skuplji za nabaviti, proizvesti ili smućkati ili su jednostavno nekom starom sastojku promijenili ime.

Eto, to je moje mišljenje.
A ja koristim kreme srednje do niže cjenovne kategorije, prosto zato što sam vidjela na sebi upravo ovo o čemu pričam - učinak je na duge staze potpuno isti i kod skupe i kod jeftine kreme, dakle, nikakav ako ne vodiš računa o prehrani, načinu života, i sl.

Illana
04.12.2010., 18:04
uzmimo, na ovoj 65-godisnjoj bakici se vide bore, godine, mimika, i da ne koristi botox, ali se vidi i da je njegovala kozu. da sam musko meni bi se i u toj dobi na nju dizao.

Hm, bakica je u svakom smislu za pet, ali ako slikica nije malko retuširana, rekla bih da teta ne koristi samo finu kremu. Ovo je ličeko ipak malo jače održavano. :mig:

Hannah 3
04.12.2010., 18:11
susan sarandon (na slici gore) je jedna od rijetkih zena u hollywoodu, koje nisu puno radile na sebi kaj se tice pomladjivanja, ali tu opet najvecu ulogicu ima genetika, jer zena izgleda iznadprosjecno dobro za svoje godine.

u biti tko zna je li nesto radila, ako i je, jako je diskretno i s mjerom.

jedino joj mozda malo taj dekolte nije trebao bit tak jako dubok, ali dobro...

MelodyNine
04.12.2010., 18:15
pa fakat, meni je ženska izgledala ko da je pala s marsa: mislila sam kad joj prodavačica na blagajni kaže da to košta 10 somova kn, da će reći: "a?? :eek: ja sam mislila da to sve skupa košta 200 kuna, sorry!", kad li ono - poker face. :frajer: i odbauljala je dalje isto u tom nekom polu-ludom stilu. :ne zna: :confused:

ili misliš da dostavlja nešto drugo pa a conto toga ima love? ma ne, bila bi onda i inače vjerojatno bolje upicanjena. mislim, ona jakna, ona taška... :rolleyes:

a možda je ovaj scenarij: cijeli se život patila sa platom-crkavicom, zapustila se i bila u depresiji, i onda odjednom dobila odličan posao/dobila na lotu/iznenadno nasljedstvo/sponzora, i odlučila da će prvo što će učitini biti da kupi te Sisley kreme koje je gledala po netu :D
I ti si bila svjedok njenog prvog dana kad joj je puk'o film, i kad je odlučila uložiti u sebe, ni manje ni više, nego deset somova :D

Hannah 3
04.12.2010., 18:21
ma ne mora bit da svako ko ima love ujedno to pokazuje na van, oblacenjem i skupim torbicama.
mozda se zeni jednostavno nije dalo rihtat, a trebala si je to otic kupit.
(iako kod nas masu ljudi voli da se vidi da imaju, imali-ne imali, al se jako potrude da se na van dobije dojam da se ima)

NatriX
04.12.2010., 18:35
kvalitetnu kožu ili imaš ili nemaš.
i u dosta velikoj mjeri, koža je ogledalo onog iznutra, kako se tko hrani, koliko spava,
kakav način života vodi i općenito koliko je zadovoljan sam sa sobom.
meni je nivea krema nešto s čim se moja koža super srela. za šminku već idem trošiti, jer mogu,
a i ne da mi se više eksperimentirati pa idem nekom inercijom.
ali u ove perverzije od par tisuća kuna za jedan proizvod...ne bi išlo.
mislim da bi trebali biti listići od platine unutra da ga idem kupovati.
nego me cisto zanimalo kaj mislite o tim svim pustim obecanjima proizvodjaca i opcenito o moci kremica i o tome kolika razlika na licu uopce moze biti od kreme.

koliko ljudi uopce vjeruju u to sve.
ako dođe neka koja misli da joj jedna tubica može ispeglati bore i još naleti na prodavača koji je sposoban i
'arapu pijeska prodati', dat će ona i više od šest tisuća kuna, makar joj na plaći sjede dva kredita,
a računi se nisu platili zadnja tri mjeseca.

naravno, uvijek sam za njegu, ali njega podrazumijeva puno više od skupe kremice.

*Ava*
04.12.2010., 21:34
Bombastičan naslov, reklama, to mu je jedina funkcija.

Ne, ne vjerujem u čudotvornost krema. Najviše sam za kremu dala 300 kuna. Isprobala svašta, od Afrodite, Avena, Cliniquea, Gatneaua... Efekt: vrlo sličan, ja nisam na koži primijetila nikakve značajne razlike

Nuria Monfort
04.12.2010., 22:04
Kremu za lice ne trošim jerbo sam mlada i ne treba mi. :D Koristim samo kremu za ruke i to najobičniju, Baleu za 9 kn iz DM-a.

Ne vjerujem u pretjeranu čudotvornost krema, mnogo toga ovisi o genima, zdrastvenom stanju. Godine čine svoje, osoba s 40 godina nikad neće moći izgledati kao ona s 20.
Ljudi često ima nerealna očekivanja.

mahunarka
04.12.2010., 22:28
Nikad ne bih dala toliko novaca za kremicu zbog toga što mislim da nijedna krema nije toga vrijedna, ali znam curke koje bi trošile pare a da nemaju legitimnu potrebu za takvom kremom. S druge strane, poznajem ljude sa nevjerojatno osjetljivom kožom koji nemaju izbora i moraju kupovati takve proizvode jer im se inače naprave rane i nenormalno se čohaju. :(
Dakle, osobno nikad, ali na tuđe navike u njezi kože ne gledam sa osudom. :ne zna:

glora's bastard
04.12.2010., 22:46
nisam baš sve čitala, ali ovo s Niveom DNA je fora u tome da ima spf 15 pa štiti dna od starenja :rofl: nivea (http://www.nivea.hr/Proizvodi/Njega-lica/dnage/DNAge-ucvrscujuca-dnevna-njega)

inače, ne znam, recimo ima krema koje sadrže zlato pa su skupe jer se koža bori protiv zlata i tako se regenerira. laički rečeno, jelte :zubo:

Hannah 3
04.12.2010., 22:48
S druge strane, poznajem ljude sa nevjerojatno osjetljivom kožom koji nemaju izbora i moraju kupovati takve proizvode jer im se inače naprave rane i nenormalno se čohaju. :(

ne kuzim, naprave im se rane i cohaju se jer im je koza osjetljiva,pa im pomazu jedino kreme od par tisuca-sorry, nisam skuzila kaj hoces rec.

Hannah 3
04.12.2010., 22:51
nisam baš sve čitala, ali ovo s Niveom DNA je fora u tome da ima spf 15 pa štiti dna od starenja :rofl: nivea (http://www.nivea.hr/Proizvodi/Njega-lica/dnage/DNAge-ucvrscujuca-dnevna-njega)

inače, ne znam, recimo ima krema koje sadrže zlato pa su skupe jer se koža bori protiv zlata i tako se regenerira. laički rečeno, jelte :zubo:

ja mislim da ta nivea kaj se tice ucinka na kozi nije nis puno losija (ili nis losija)od bilo koje skupe kreme slicnog sastava, a isto tako mislim da su obe jednako slabo ili nikako ucinkovite u usporavanju procesa starenja.

glora's bastard
04.12.2010., 22:56
ja mislim da ta nivea kaj se tice ucinka na kozi nije nis puno losija (ili nis losija)od bilo koje skupe kreme slicnog sastava, a isto tako mislim da su obe jednako slabo ili nikako ucinkovite u usporavanju procesa starenja.

ne znam, ne volim niveu i njihove proizvode. i zpravo mislim da samo štete koži. radije bih onda kupila baleu ili alverde recimo. :ne zna:

aryna
04.12.2010., 22:58
ma ne mora bit da svako ko ima love ujedno to pokazuje na van, oblacenjem i skupim torbicama.
mozda se zeni jednostavno nije dalo rihtat, a trebala si je to otic kupit.
(iako kod nas masu ljudi voli da se vidi da imaju, imali-ne imali, al se jako potrude da se na van dobije dojam da se ima)

ne, nije stvar u rihtanju (čini mi se da većina ljudi 'rihtanjem' podrazumijeva ono da se sat vremena šminkaš pred ogledalom, odeš frizeru, pomno izabereš taškicu i cipelice i onda izađeš van, sav upicanjen i sa svakom dlakom na svom mjestu) niti u tome da je u trenirci otišla van zato što je upravo prošetala psa ili išla u teretanu. ni meni se ponekad "ne da rihtat", ali ne mogu pronać u svom ormaru odjevne predmete u tako jadnom stanju... ako odem van u trenirci i tenisicama, ili starijim trapericama i staroj jakni, opet je sve to u boljem stanju, nekako urednije, ljepše, mislim nisu krpe... http://www.pic4ever.com/images/dancegirl2.gif

nikog ne podcjenjujem, svatko ima neke svoje preferencije u životu i sigurno da su za cijeniti oni kojima je važnije ono 'iznutra' nego izvana... i zašto bi, uostalom, nekom bilo stalo do fensi-šmensi obleke, no samo sam htjela napomenuti da nikad ne znamo kaj je nekom važno u životu!

tako da teško je reći koja je to "hrvatica spremna dati 6.000 kuna za jednu la prairie kremu"... možda bi se čovjek iznenadio da vidi da su to spremne i one kojima to baš ne piše na nosu i koje na prvi pogled ne djeluju ni najmanje neskromno i rasipno.

a inače slažem se s teorijom nekog gore: možda je ženska dobila na lotu, možda je upravo dobila dobar posao, možda je taj dan popizdila na muža, uzela teško ušparanu ušteđevinu i odlučila si dat oduška, možda je počela padat u depresiju i pomislila da će se osjećat bolje ako si kupi 3 najskuplje kreme... možda je s gorčinom pomislila da cijeli život štedi na sebi, a ugađa drugima... možda, možda, možda... tko zna... u svakom slučaju - njene pare, njeno pravo.

http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif

glora's bastard
04.12.2010., 23:00
aryna, ma možda žena radi kao kućna pomoćnica pa obavlja kupnju za neku milostivu :D

mahunarka
04.12.2010., 23:29
ne kuzim, naprave im se rane i cohaju se jer im je koza osjetljiva,pa im pomazu jedino kreme od par tisuca-sorry, nisam skuzila kaj hoces rec.
Pričala sam o specijaliziranoj medicinskoj kozmetici za koju itekako moraš iskeširat para i para, od kreme za ruke čija se koža doslovno peruta ako postoji bilo kakva razlika u temperaturi, do toga da se ne daj bože čovjek oznoji jer mu koža ne podnosi vlastite izlučevine (da tako kažem) pa stalno mora bit u tankom sloju ekstra skupe kreme. It's a medical condition kojeg likec nije odabrao, samo se našao u cjeloživotnom trošku :(

aryna
04.12.2010., 23:39
aryna, ma možda žena radi kao kućna pomoćnica pa obavlja kupnju za neku milostivu :D

ma ne, ljudi znaju iznenadit, ne možeš znat na šta je tko spreman odvojit lovu.

samo neke su žene kao oglasna ploča, onak kad je vidiš upicanjenu pomisliš da sigurno jako puno troši na sebe, ali je očito da i ove naizgled skromne i neugledne znaju bit totalno neočekivano perverzne, mamicu im njihovu. :mad: http://www.pic4ever.com/f_sabzmoom_58d78cf.gif

ove prve su samo očigledne... ali ima ovih "pritajenih rasipnica".

baja
05.12.2010., 08:12
Pričala sam o specijaliziranoj medicinskoj kozmetici za koju itekako moraš iskeširat para i para, od kreme za ruke čija se koža doslovno peruta ako postoji bilo kakva razlika u temperaturi, do toga da se ne daj bože čovjek oznoji jer mu koža ne podnosi vlastite izlučevine (da tako kažem) pa stalno mora bit u tankom sloju ekstra skupe kreme. It's a medical condition kojeg likec nije odabrao, samo se našao u cjeloživotnom trošku :(čak i ako se radi o medicinskoj kozmetici, mislim da je krivi pristup tretiranje posljedica bolesti (manifestacije na koži) baš kao što je krivi pristup osloniti se samo na skupocjenu kremu koja će nam održavati kožu mladolikom
moja prijateljica se borila/bori s perutanjem ruku; spas joj je donijela homeopatija odnosno disciplina u odabiru hrane, a ne kremice

mala ptica
05.12.2010., 08:23
Iako sam predstavnik jedne kozmetičke tvrtke i prodajem njihove proizvode i koristim njihovu kozmetiku ne vjerujem da neka krema može pomladiti lice i kožu, to su gluposti koje dobar marketing prodaje.Bit svega je genetika a kreme mogu pomoći utoliko da ti smanje bore(ovisi koji tip kože imaš)te bore jesu na tvome licu ali uz pomoć krema su manje izražajne.Prvo pravilo:-jedanput tjedno raditi piling kože,drugo pravilo nikad ne ostaviti make up i sa njime ići spavat, svaku veče očistiti lice s tonikom ili mlijekom i staviti noćnu kremu prije odlaska na spavanje.Osobe koje imaju suhu kožu sklonije su pojavljivanju bora ali zato trebaju kremu koja će to spriječiti .

Slizim
05.12.2010., 10:20
ne, nije stvar u rihtanju (čini mi se da većina ljudi 'rihtanjem' podrazumijeva ono da se sat vremena šminkaš pred ogledalom, odeš frizeru, pomno izabereš taškicu i cipelice i onda izađeš van, sav upicanjen i sa svakom dlakom na svom mjestu) niti u tome da je u trenirci otišla van zato što je upravo prošetala psa ili išla u teretanu. ni meni se ponekad "ne da rihtat", ali ne mogu pronać u svom ormaru odjevne predmete u tako jadnom stanju... ako odem van u trenirci i tenisicama, ili starijim trapericama i staroj jakni, opet je sve to u boljem stanju, nekako urednije, ljepše, mislim nisu krpe... http://www.pic4ever.com/images/dancegirl2.gif

nikog ne podcjenjujem, svatko ima neke svoje preferencije u životu i sigurno da su za cijeniti oni kojima je važnije ono 'iznutra' nego izvana... i zašto bi, uostalom, nekom bilo stalo do fensi-šmensi obleke, no samo sam htjela napomenuti da nikad ne znamo kaj je nekom važno u životu!

tako da teško je reći koja je to "hrvatica spremna dati 6.000 kuna za jednu la prairie kremu"... možda bi se čovjek iznenadio da vidi da su to spremne i one kojima to baš ne piše na nosu i koje na prvi pogled ne djeluju ni najmanje neskromno i rasipno.

a inače slažem se s teorijom nekog gore: možda je ženska dobila na lotu, možda je upravo dobila dobar posao, možda je taj dan popizdila na muža, uzela teško ušparanu ušteđevinu i odlučila si dat oduška, možda je počela padat u depresiju i pomislila da će se osjećat bolje ako si kupi 3 najskuplje kreme... možda je s gorčinom pomislila da cijeli život štedi na sebi, a ugađa drugima... možda, možda, možda... tko zna... u svakom slučaju - njene pare, njeno pravo.

http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif
A cuj, mozda je kucna pomocnica koja je svojoj gazdarici kupila kreme?
Iako, danas i kucne pomocnice ne izgledaju kao ofucane pijane zene?
Ne vjerujem da bi zena tako zapustenog izgleda i odjece potrosila toliko na kreme. Ona bi potrosila radije na alkohol i zderanje ali na kreme ne.
Zena koja je navikla da se brine o sebi ne moze biti lijena obuci se i njegovati, ima smisla soziti boje, elegantna je. I izgleda potpuno prirodno takva kakva je.
U prirodi je zene da se njeguje, da voli da je lijepo pocesljana, da mirise, da je cista, da voli ponekad na sebe staviti lijepe svjetlucave stvari, da voli da se svidi, da voli zavoditi.
Takva kakva je usla u drogeriju, bolje bi joj bilo da namaze svoje cipele kremicom - bila bi veca korist. Mislim, kada se zena duhovno zapusti, to se osjeti i s vana, unutra jad = svana jos veci jad.

A njega se uci odmalena. Malo kamilice, cuvaju se rucice, kasnije zdrav zivot, paznja i osvanes, okrenes se oko sebe i vidis zapustenu curu od 25 a ti deset dvadeset godina starija izgledas i svjezija i njegovanija i zategnutija, boljih zuba, kose, koze. Nije to nista neobicno.
Uz to sve moze ici dobra doza sportske aktivnosti i profesionalne i amaterske.

Dakle: kucna pomocnica.

Slizim
05.12.2010., 10:30
Iako sam predstavnik jedne kozmetičke tvrtke i prodajem njihove proizvode i koristim njihovu kozmetiku ne vjerujem da neka krema može pomladiti lice i kožu, to su gluposti koje dobar marketing prodaje.Bit svega je genetika a kreme mogu pomoći utoliko da ti smanje bore(ovisi koji tip kože imaš)te bore jesu na tvome licu ali uz pomoć krema su manje izražajne.Prvo pravilo:-jedanput tjedno raditi piling kože,drugo pravilo nikad ne ostaviti make up i sa njime ići spavat, svaku veče očistiti lice s tonikom ili mlijekom i staviti noćnu kremu prije odlaska na spavanje.Osobe koje imaju suhu kožu sklonije su pojavljivanju bora ali zato trebaju kremu koja će to spriječiti .

Ja koristim kao piling talog od kafe. Poslije tog pilinga kojeg nanesem, istrljam blago lice i saperem toplom vodom, na licu ostanu odredjene masnoce od kafe koje mu jako gode.
Kao masku koristim med i mlijeko (umuceno) i poslije nje jej lice osvjezeno, nahranjeno.
Povremeno lice ocistim jabukovim sircetom koje je predohrana pojavljivanju koznih problema (ali domace jabukovo sirce koje sam pravila ja od organske jabuke).
Obicna garnierova krema (u crvenojkutiji od 200 ml 30 kn) dnevna, a nocu stavljam neku kremu na kojoj jevelika maslina ili super rich od Rosala-a.
Sve su to izuzetno jeftine kremice a odabrane su prema ucinkovitosti.

Tako da ujutro kada ustanem prodjem rukom kroz kosu i izgledam sasvim dobro i da se uopce ne nasminkam da odmah mogu izac van.Ko to danas moze reci za sebe? Malo ko. A sve je zdrav zivot, nekonzumiranje alkohola, duvana, sportske aktivnosti, plivanje, boravak u prirodi i sto je najvaznije: redovit seks s muzem ili bez njega, dakle redovit orgazam, osjecaj da si zena u pravom smislu te rijeci + geneika = rezultat.
Kremice su sporedna stvar.

Lastan
05.12.2010., 10:36
čak i ako se radi o medicinskoj kozmetici, mislim da je krivi pristup tretiranje posljedica bolesti (manifestacije na koži) baš kao što je krivi pristup osloniti se samo na skupocjenu kremu koja će nam održavati kožu mladolikom
moja prijateljica se borila/bori s perutanjem ruku; spas joj je donijela homeopatija odnosno disciplina u odabiru hrane, a ne kremice
Izbjegavanje hrane na koju je alergična možda joj i jest donijelo spas. Homeopatija je placebo još u većoj mjeri od skupe kozmetike.

A nerijetko manifestacije na koži jesu bolest – kožne bolesti nemaju uzrok u slezeni ili mjehuru.

Lastan
05.12.2010., 10:37
… ili, bolje, prestati pušiti i možda se malkice potkožiti.

klonka
05.12.2010., 10:46
Ona bi potrosila radije na alkohol i zderanje ali na kreme ne.
:rolleyes:

U prirodi je zene da se njeguje, da voli da je lijepo pocesljana, da mirise, da je cista, da voli ponekad na sebe staviti lijepe svjetlucave stvari, da voli da se svidi, da voli zavoditi.
A esencijalistička tumačenja ovog tipa naročito obožavam. :Serek:

aryna
05.12.2010., 13:14

nije bila pijana!!!!! :facepalm: i ofucana možda nije prava riječ. nemojmo stalno karikirati do ibera. :rolleyes: kad sam napisala da je odteturala dalje, nisam mislila na to da je pijana, nekako mi se činila zbunjena, odsutna duhom, ali nije stvar u tome da je bila pijana, a nit ofucano nije pravi izraz. no da sad ne navlačimo mak na konac.

neka norma bi valjda bila - kao što kažeš - da žena koja kupuje skupu kozmetiku djeluje njegovano i da se uočava da je to kod nje neka rutina, način života. no, vidjela sam svega, među ostalim i žena s prelošim tenom kako kupuju jako skupu kozmetiku i stvarno su spremne puno odvojit na nju: da li od očaja ili zato što ne znaju pravilno odabrati (što se onda vidi i po njihovom tenu), to ne znam.

ali u principu točno je da se na ženi koja se zna njegovati to vidi - vidi se jedan kontinuitet i to da nije naglavačke uletila u to - odn. da taj izgled nije postigla samo s posljednjom čudotvornom kremom koju je kupila i koju upotrebljava tek 2 tjedna. to mora bit neka konstanta, jel.

poanta je samo u tome da moraš znati odabrati, a ako znaš - možeš dosta s tim pravilnim odabirom napraviti, bez obzira što neki tvrde da su sve kreme uzalud. samo krema možda da, ali njega kao njega, dakle jedan širi spektar, itekako ostavlja traga.

Hannah 3
05.12.2010., 13:58
najvise traga ostavlja izbjegavanje suncanja, alkohola, zivot bez teskog stresa,uravnotezeni hormoni, dovoljno sna i dobra genetika.

ako to imas, a mazes se doista najobicnijom niveom ili necim sto ti zbilja daje samo nuznu vlagu i vraca masnocu, imat ces vjerojatno bolji ten i ljepsu kozu od bilo koje zene koja se maze najekskluzivnijim kremama i serumima na redovitoj bazi, a ima hormonske disbalanse, tezi stres, manjak sna, puno se suncala, pije i ima losu genetiku.

a ako dvije zene imaju jednak nacin zivota i jednake nabrojane faktore,dobre ili lose (blizanke nek cak budu)i ako se jedna maze najekskluzivnijim anti aging preparatima, a druga koristi neku kremu totalno jednostavnu,ja sam poprilicno uvjerena da ce im lice kad se ujutro umiju i obrisu rucnikom izgledati tako da ce neupuceni promatrac tesko moci pogoditi koja je koja.

ovo nije pljuvanje po skupim kremama, nego samo izrazavam uvjerenje da kreme kao takve, bile jeftine li skupe, ne cine toliko koliko vecina zena vjeruje, narocito u smislu pomladjivanja.

MelodyNine
05.12.2010., 14:38
Ne vjerujem da bi zena tako zapustenog izgleda i odjece potrosila toliko na kreme. Ona bi potrosila radije na alkohol i zderanje ali na kreme ne.
Zena koja je navikla da se brine o sebi ne moze biti lijena obuci se i njegovati, ima smisla soziti boje, elegantna je. I izgleda potpuno prirodno takva kakva je.
Takva kakva je usla u drogeriju, bolje bi joj bilo da namaze svoje cipele kremicom - bila bi veca korist. Mislim, kada se zena duhovno zapusti, to se osjeti i s vana, unutra jad = svana jos veci jad.

Dakle: kucna pomocnica.

: facepalm:

izvini, ali ovo jednostavno ne mogu prešutjeti.
jedna od najbogatijih žena koje poznajem hoda okolo u t-majici (ne, nije nikakva markirana) i običnim farmericama, kose svezane u rep, kovrčave, raščupane.
Šminka se rijetko, ali zato preparativna kozmetika u njenoj kupaonici vrijedi mojih godišnjih primanja i više.
I ono malo šminke što ima, skupa je.

I ne, dušu niko ne nosi na uglancanim cipelama.
Neko je kućna pomoćnica poslom, neko je prosjak u dušom. Pa da ima sve pare ovog svijeta.

aryna
05.12.2010., 14:43
Izbjegavanje hrane na koju je alergična možda joj i jest donijelo spas. Homeopatija je placebo još u većoj mjeri od skupe kozmetike.

A nerijetko manifestacije na koži jesu bolest – kožne bolesti nemaju uzrok u slezeni ili mjehuru.

koža je najveći organ i itekako ga se mora znati njegovati, a kako je to teško znaju oni koji se npr. pate s dermatitisima, ekcemima. i tek je onda vidljivo koliko je za kožu važna kombinacija čimbenika. a uzrok dermatitisa zna se jedino kod kontaktnog dermatitisa.

'manifestacije na koži' itekako mogu imati i unutarnje uzroke, ne u slezeni ili mjehuru, ali mogu imat u želucu ili crijevima. a najčešće su kombinacija unutarnjih uzroka (česta je nasljedna sklonost, vezana uz sklonost alergijama, astmi i sl.) i vanjskih (najčešće manifestacija psihičkog stanja, tj. emocionalnog stresa, pa do onih konkretnijih, banalnijih iritansa, tipa deterdžent, sapuni i sl).

problema s kožom najčešće i imaju osjetljiviji, senzibilni ljudi - zato se za 'neosjetljive' i kaže debelokošci :p. ljudi koji po psihičkoj strukturi nisu debelokošci češće će imati problema s kožom - njihova je koža 'tanka', osjetljiva i na njoj se manifestira ono što te muči i pati iznutra i izvana.

problemi s kožom često su jako neuhvatljivi, zato su unutar medicinske struke dermatologe dugo zezali da to uopće nije znanost... da oni pipaju u mraku i isprobavaju po metodi pokušaja i pogreške što će nekom pacijentu pomoći.

a inače, kod problema s kožom poput dermatitisa, ekcema koji znaju bit jako dugotrajni i uporni nije stvar u alergiji na neku hranu (drugo su alergijski osipi) - nije svaka "manifestacija na koži" alergija. tj. na nikakvom alergijskom testu ti se neće pokazati alergija na tu hranu koja ti trenutno može škoditi stanju kože, nego ako se patiš s nekakvim dermatitisom poželjno je i korisno prestati jesti određenu težu hranu, hranu s puno kuhinjske soli, poput npr. trajnih salama, konzervirane hrane...
dakle, uvesti određeni lakši režim prehrane, pronaći adekvatnu vanjsku njegu (kreme, masti, losioni), plus - možda najvažnije - rješavanje psihičkog stanja/emocionalnog stresa, onog što te zapravo muči... tek onda ima šanse da se ti problemi s kožom postepeno srede. s kožom je uvijek u pitanju kombinacija faktora.

e sad, i po tome je očito: kao što je bitna kombinacija faktora tu, kod problema i bolesnog stanja kože, tako je bitna i kod zdravog, dakle kod njege općenito: ne samo kreme, nego i prehrana, način života (kretanje, friški zrak) i duševno, psihičko, emocionalno stanje.

ako se samo jedan od tih faktora popravi vidjet će ti se na koži - nebitno jesi li uveo bolju (skuplju :misli:... kvalitetniju :p) kremu ili si više na svježem zraku ili si naprosto sretniji i bolje volje... ili si se naprosto zaljubila pa zračiš. :cerek:

a naravno, poboljšat jedan faktor, a zasrat sve ostale također ne pridonosi puno. :p :D :frajer:

sun.shine
05.12.2010., 14:48
neki kažu da je koža najveći organ tijela i apsorbira ne znam sad koliki postotak tvari

dakle, na kožu se ne bi smjelo stavljati ništa što ne bi stavio u usta..a kreme su u principu otrovne, jel?

odnosno, da pojedeš cijelu bočicu kreme, otrovao bi se, a svejedno je namažeš po koži (koja to sve skupa upije)..dakle, koža bi se trebala mazati kombinacijama biljnih i eteričnih ulja (jestivih)

a to nije tak skupo

Na kožu stavljam i pamuk i vunu, a ne pada mi napamet to staviti u usta. Na kožu stavljam i kreme sa SPF-om, a ni to mi ne pada napamet staviti u usta. Jedem sladoled, a koža mi ne bi bila zahvalna na maski od sladoleda...

Otkad je bedevija kompliment? :confused::confused: Ja mislila da je to opis nezgrapne negraciozne neženstvene žene.

Hannah 3
05.12.2010., 14:54

hmmmm.... ok. malo sam zatecena. ove svjetlucave stvari...zavodjenje...
a bila sam prilicno sigurna da sam zensko.
doktore, sto sa mnom nije u redu?

Elektra
05.12.2010., 14:56

Također, nadodala bih, kako je važno za kožu da se sa pravilnom njegom krene dosta rano. One spike tipa 'premlada sam' su totalno bezveze jer koži bez obzira na to zaista treba određena njega. Uz to, bitno je da se npr. šminka obavezno skida prije spavanja, a znam da mnoge cure to ne rade, a koža itekako pamti. :o

ma nije poanta mog pitanja bila u tome da me briga tko i koliko trosi i kaj ljudi rade sa svojom lovom, nego me cisto zanimalo kaj mislite o tim svim pustim obecanjima proizvodjaca i opcenito o moci kremica i o tome kolika razlika na licu uopce moze biti od kreme.

Ono što sam ja iskusila je da razlika može biti u tome da je koža elastičnija, zdravije sjaji (ne onaj masni sjaj, nego baš zdravi sjaj), nije dehidrirana i tome sl. ali takav efekt dobijem i sa kremom od 30kn, ali i sa kremom od 200+ kuna. Barem što sam ja isprobala. Ostale priče mi zaista ne drže vodu jer da je tako ne bi se tolike žene botoksirale i radile kojekakva sranja sa kožom da izgledaju mlađe. :o

mene jos uvijek zanima da li ljudi uistinu vjeruju da ijedna krema moze podici (ili imati ikakav utjecaj na ) potkozne strukture, promijeniti nacin na koji se stanice ponasaju, obrnuti ili usporiti proces starenja,povecati proizvodnju kolagena u kozi....

Ne, ne vjerujem, a razlog piše odmah iznad ovog quota. :)

Illana
05.12.2010., 15:04
poanta je samo u tome da moraš znati odabrati, a ako znaš - možeš dosta s tim pravilnim odabirom napraviti, bez obzira što neki tvrde da su sve kreme uzalud. samo krema možda da, ali njega kao njega, dakle jedan širi spektar, itekako ostavlja traga.

Slažem se.
Iako bih se mogla složiti i s tim da ti do određene dobi čak ni ne treba bogznašto, ali u većini slučajeva poslije 40. za iznimno dobar izgled više nije dovoljna ni jako dobra krema.

Ne mislim sad da su potrebni neki agresivni zahvati da bi i iza 50. koža dobro izgledala, (kako kome), ali obično žene koje uistinu žive od svog izgleda, pogotovo u zrelijoj dobi, koriste razno-razne tretmane, ne znam ni ja kojih sve čuda nema, no u svakom slučaju je to nešto više od masažice i fine kreme.

Samo što o tome malo koja otvoreno priča. To da je lice Sofije Loren onak fino od maslinovog ulja je isto onak, priča za veliku djecu. :D

Elektra
05.12.2010., 15:12
Prije par godina na TV je bila emisija o zivotu H.Rubinstajn, pa je izmedju ostalog, navela zbog cega su povecali cijenu jedneizuzetno dobre kreme na americkom trzistu - razlog je bio sto su zene zbog male cijene kreme pomislile da nije dovoljno dobra.
Mehanizam razmisljanja zena je pogodjen: ponekad zene smatraju da same vise vrijede ako kupuju skuplje stvari - mislim zene snobovi. :lol:

Ovo nije vezano samo uz kreme nego općenito uz sve što kupujemo. Mnogima je cijena glavni pokazatelj kako je nešto sigurno kvalitetno ukoliko košta, što može biti daleko od istine, ali to je valjda način da si ljudi opravdaju toliku cijenu.:)

Afrika paprika
05.12.2010., 15:18
budući da ne primijetim razliku između kreme od 300kn koju mi stavi kozmetičarka nakon dva tri tretmana godišnje, kao niti nakon baleine od 20kn, jebemese za kremu i kavijare i nosorogova muda koja sadrže. ubaciš malo kemije u naziv, precijeniš i to je to, kokošs go nuts.

Megalodona
05.12.2010., 18:20
hmmmm.... ok. malo sam zatecena. ove svjetlucave stvari...zavodjenje...
a bila sam prilicno sigurna da sam zensko.
doktore, sto sa mnom nije u redu?

ovo sam se i ja zapitala, što sam patka ako mi takvo ponašanje nije prirodno? :confused:

ot: imam tanku kožu, i stresno i loše razdoblje se vidi na njoj. nisam primjetila da mi skuplja krema pomaže a kupila baš za to razdoblje neki serum od e. arden, preporučila teta u parfumeriji.
možda nisam pogodila kremu :ne zna:

s druge strae, kada sam sretna, naspavana itd. nemam problema s kožom, nikakvi miteseri, pojačana masnoća, ništa.

od kada sam to skužila, koristim niveu soft, i super mi je, odustala sam od ikakvih skupljih kremica, i pustim da mi se stanje organizma vidi i na koži :D

baja
05.12.2010., 19:32

nemam dovoljno znanja da bi mogla tvrditi kako je nešto placebo, ili ne
svakako, sklonija sam teorijama koje tijelo promatraju kao cjelovit sustav u kojem su svi organi u međusobnoj zavisnosti
tako da vjerujem da je svaka bolest posljedica neuravnoteženih funkcija više od jednog organa
za većinu kožnih problema ili je krivac, ili tek okidač, kiselost organizma, uglavnom uzrokovana šećerom
izbor hrane itekako utječe na kvalitetu kože

ako homeopatija i jest placebo, ne znam kako djeluje na malu djecu
svoju kćer sam odvela homeopatkinji zbog dermatitisa i riješili problem vrlo brzo
problema s kožom najčešće i imaju osjetljiviji, senzibilni ljudi ;)
kad sam dovela bajicu, teta homeopatkinja je odmah rekla: ona još cuca prst, zar ne? naravno, ona je osjetljiva duša....

Brijana
05.12.2010., 20:42
Kupila sam jednom "čudotvornu" kremu koja navodno ispunjava bore i one brzo i vidno nestaju, baš da vidim efekt. Piše da se rezultati vide već nakon nekoliko dana, a nakon 4 tjedna se navodno skroz popravi situacija. Imam dvije simetrične bore "smijačice", svaku s jedne strane lica. Pa sam radi testa išla mazati tu kremu samo s jedne strane puna 2 mjeseca. Po deklaraciji te kreme, faca mi je trebala izgledati skroz asimetrično nakon 2 mjeseca, s jedne strane bora, s druge bez nje ili jedva vidljiva. Naravno, nije bilo nikakve razlike. Pitala sam i drugu osobu za objektivnu procjenu, nije bilo moguće pogoditi s koje strane sam se mazala. S druge strane, da sam se mazala s obje strane, samu sebe bih uvjerila da mi se situacija popravlja zahvaljujući kremi, jer bih s vremenom počela drukčije percipirati svoje lice u ogledalu. Nevjerojatna je moć sugestije i autosugestije ;)

marko356
05.12.2010., 20:47
sta je najgore i muski se navlacu na te pizdarije. kurac muski, to supederi i metro nesto seksualci. metnen kap nivee i to samo kad je bura a moran vani i bogkte pomoga

Lastan
05.12.2010., 21:13
Pa, ja imam. :kava:
ako homeopatija i jest placebo, ne znam kako djeluje na malu djecu
svoju kćer sam odvela homeopatkinji zbog dermatitisa i riješili problem vrlo brzo
Kad mama očekuje da će lijek djelovati, to se i na dijete prenese.
A postoji tu i činjenica da neke stvari prođu same od sebe.
kad sam dovela bajicu, teta homeopatkinja je odmah rekla: ona još cuca prst, zar ne? naravno, ona je osjetljiva duša....
*khm*coldreading*khm*
I jeftina psihologija.

baja
05.12.2010., 21:34
A postoji tu i činjenica da neke stvari prođu same od sebe.u idealnim uvjetima, svaka bi bolest trebala tako proći, da se tijelo samo obrani
ali rijetko kad je tako
no, bilo placebo-znanost ili placebo-vradžbina, bitno da liječi
toliko o tome, odosmo u off

aryna
05.12.2010., 21:50
svakako, sklonija sam teorijama koje tijelo promatraju kao cjelovit sustav u kojem su svi organi u međusobnoj zavisnosti
tako da vjerujem da je svaka bolest posljedica neuravnoteženih funkcija više od jednog organa

apsolutno.
i, ne sve, ali većina bolesti je psihosomatska, to sad već i zapadna medicina priznaje, a još do pred desetak godina se poprilično opirala toj tezi.
"kad duša plače, tijelo zove upomoć" (kum 3 :zubo:).

Pa, ja imam. :kava:

Kad mama očekuje da će lijek djelovati, to se i na dijete prenese.
A postoji tu i činjenica da neke stvari prođu same od sebe.

*khm*coldreading*khm*
I jeftina psihologija.

nemaš ti pojma, lastane.
ovo tvoje je jeftina psihologija - ne, dijete ne zna da mu mama očekuje da će lijek djelovati.

mama mu je najvjerojatnije očekivala da će lijek djelovati i kad ga je vodila "regularnom" doktoru po "zapadnjački" lijek (dapače - mama je tada vjerojatno još više očekivala da će lijek djelovati!).

Hannah 3
05.12.2010., 23:05
eh, kad bi placebo djelovao kod krema, kak bi sve koje vjeruju bile zategnute i pomladjene!

Lastan
06.12.2010., 00:24
apsolutno.
i, ne sve, ali većina bolesti je psihosomatska, to sad već i zapadna medicina priznaje, a još do pred desetak godina se poprilično opirala toj tezi.
Da. Psihosomatska.
Naročito virusne i bakterijske.
Onak totalno.

http://img.skitch.com/20101030-gepn5kk1bt5tt1736jchxs7cbc.png
nemaš ti pojma, lastane.
ovo tvoje je jeftina psihologija - ne, dijete ne zna da mu mama očekuje da će lijek djelovati.
Hm. Kome da vjerujem: nepoznatoj forumašici ili znanstvenicima koji su istraživali fenomen placeba? :misli:
Teška odluka…
mama mu je najvjerojatnije očekivala da će lijek djelovati i kad ga je vodila "regularnom" doktoru po "zapadnjački" lijek (dapače - mama je tada vjerojatno još više očekivala da će lijek djelovati!).
Aha. U kulturi gdje se svakakve gluposti “znaju” o medicini i gdje su alternativci posvuda. Naravno.

Lastan
06.12.2010., 00:27
eh, kad bi placebo djelovao kod krema, kak bi sve koje vjeruju bile zategnute i pomladjene!
Pa one vjeruju da jesu. To je dovoljno.
Točnije, vjeruju da su zategnutije nego što su bile. Ili, još bolje, da im treba veća doza.
Poremećaj percepcije vlastita izgleda sličan anoreksiji, zapravo. :kava:

Brijana
06.12.2010., 00:33
Poremećaj percepcije vlastita izgleda sličan anoreksiji, zapravo.

Nije sličan, ali ima srodnosti - te dvije stvari su često povezane.

Baš me zanima da li je još netko radio ovakve asimetrične pokuse s kremama. Da li je netko stvarno primjetio razliku lijevog i desnog dijela lica nakon selektivnog mazanja nekom kremom kroz dulje vrijeme?

aryna
06.12.2010., 01:11
Da. Psihosomatska.
Onak totalno.

kaj nisi vidio da sam napisala većina... iliti jako velik dio oboljenja ima psihosomatsku podlogu... to se ne odnosi na tvoje vodene kozice ili salmonelu, tikvane... :facepalm:

nemaš pojma, nabadaš bez veze o placebu i o tome da dijete osjeća kad mu mamica očekuje da će lijek djelovati...

sun.shine
06.12.2010., 01:33
kaj nisi vidio da sam napisala većina... iliti jako velik dio oboljenja ima psihosomatsku podlogu... to se ne odnosi na tvoje vodene kozice ili salmonelu, tikvane... :facepalm:

nemaš pojma, nabadaš bez veze o placebu i o tome da dijete osjeća kad mu mamica očekuje da će lijek djelovati...

Daj javi onima na onkologiji, kirurgiji ili CIT-u da se presele na psihijatriju, mnogo ćeš im pomoći. :top:

žalfija
06.12.2010., 01:39
...

A esencijalistička tumačenja ovog tipa naročito obožavam. :Serek:

Oh, ne, želiš reći da se ne voliš okititi lijepim svjetlucavim stvarima?!http://www.pic4ever.com/images/4yajuyo.gif

aryna
06.12.2010., 01:45
budući da je lastanu sve placebo, nije mi jasno kak je bajina kćerkica uslijed placeba izliječila probleme s kožom homeopatijom, samo zato što je, po lastanovom, "osjetila da joj mama baja vjeruje u homeopatiju", dok se gomili novorođenčadi - ako smo već kod kože - ne može izliječit ni obični pelenski osip i kronično upaljenu crvenu guzu s nikakvom kremom ili mašću koju im da liječnik, makar njihova mama možda apsolutno vjeruje liječniku ili farmaceutu ili toj najnovijoj super kremi za bebino dupence i sve se to zna pretvorit u kronični problem, pa onda krene s atopičnim dermatitisom itd.. . mislim, zakaj ne vjerovat da jedna mast iz 21. stoljeća ne bi mogla izlječit crveno dupence ili dermatitis, ali eto ne može...

pa onda si, lastane, ti alternativac jer ti je očito geslo: "važno je vjerovati i placebo radi sve". samo kak to da se jednom ta vjera ostvari, drugi put ne... ono, misteriozno je vjera profunkcionirala upravo s tom 20. ili 50. masti po redu, homeopatskim pripravkom, votever? ovdje, na ovom topicu, pričamo o koži, tak da nemoj mi sad počet pričat o difteriji ili koleri ili raku.

i kad bi se koža tak fino liječila placebom i vjerom onda bi dovoljno bilo reći pacijentu koji boluje od kroničnog dermatitisa da je upravo izašla fenomenalna krema koja košta 20.000 kn i da je riješio problem i riješit će ga... a kao što znamo nije tako... ljudi koji pate od ekcema i kroničnih dermatitisa znaju potrošit novaca i novaca na skupe preparate, godinama obilazit dermatologe i ništa im ne pomaže, a obično će im najbolji savjet dati netko tko njihov problem uspije sagledat sveobuhvatno i isto tako ga i liječit, što je na žalost za liječnike specijaliste i dalje rijetko (mada ih ima koji to znaju, nije da nema).

aryna
06.12.2010., 01:58
Daj javi onima na onkologiji, kirurgiji ili CIT-u da se presele na psihijatriju, mnogo ćeš im pomoći. :top:

mene jako čudi da se ti iščuđavaš tome da je jako velikom broju bolesti podloga psihosomatika. daj se malo raspitaj, to će ti danas potvrditi jako velik broj vrlo kvalitetnih liječnika, nikakvih šarlatana.

ovo s kirurgijom se šališ, jel da? da, slomljeni kuk moraš operirati i ne može ti pomoć psihijatar, kao ni kod upale slijepog crijeva ili granuloma zuba, naravno da sve to mora ići pod nož... sa spominjanjem psihosomatike ja nisam rekla da su psihijatri ti koji mogu ili trebaju liječiti karcinome (jao, niti nije poanta drito u psihijatriji kod spominjanja psihosomatike - bože oslobodi, ljudi, kak ste bukvalni), ali se možda moglo s nečim pomoći, prevenirati, i prije nego što se bolest razvila. (naravno, čovjeka je nemoguće držati pod staklenim zvonom i na žalost teško i sebe i svoje bližnje možemo zaštititi od svih loših događaja i stresnih životnih faza koje na njega mogu nepovoljno djelovati i možda mu na žalost u konačnici priskrbiti ili pospješiti bolest)....

i naravno da genetika tu svakako ima svoje prste, ali nije nužno ni genetika presudna - ako ti imaš genetske predispozicije za neku bolest nije nužno da se ta bolest zaista i razvije kod tebe. dakle, čovjeka se ne može držat pod staklenim zvonom, ali glupo je ne shvaćat koliku ulogu psihosomatika igra kod bolesti.

mislim, šta je tebi uopće čudno, nisi čula koliko stresni događaji i loše psihičko stanje (npr. tuga, depresija) mogu biti okidač već kao prvo za smanjeni imunitet, i za gomilu bolesti, sve do karcinoma... i za kardiovaskularne bolesti i moždani udar i infarkt? da, i za problleme s kožom o kojima se tu govori.

Hannah 3
06.12.2010., 01:59
a obično će im najbolji savjet dati netko tko njihov problem uspije sagledat sveobuhvatno i isto tako ga i liječit, što je na žalost za liječnike specijaliste i dalje rijetko (mada ih ima koji to znaju, nije da nema).

:top:

Hannah 3
06.12.2010., 02:04
psiha, a narocito dugotrajni teski stres imaju ogroman utjecaj na organizam i imunitet.
u takvoj prici, najmanje sto nas treba zabrinjavati bi bio izgled koze lica (iako su posljedice na njemu vidljive), ali ono sto ne vidimo a desava se iznutra,pa cak i do maligne bolesti moze dovesti ako imunoloski sistem negdje zakaze i ne unisti malignu stanicu, to itekako ima veze sa stresom.
ne samo sa stresom, ali u teskom i trajnom ili ponavljanom stresu se desava niz hormonalnih i kemijskih reakcija i poremecaja koji mogu dovesti do raznih bolesti.

sun.shine
06.12.2010., 03:01
mene jako čudi da se ti iščuđavaš tome da je jako velikom broju bolesti podloga psihosomatika. daj se malo raspitaj, to će ti danas potvrditi jako velik broj vrlo kvalitetnih liječnika, nikakvih šarlatana.

ovo s kirurgijom se šališ, jel da? da, slomljeni kuk moraš operirati i ne može ti pomoć psihijatar, kao ni kod upale slijepog crijeva ili granuloma zuba, naravno da sve to mora ići pod nož... sa spominjanjem psihosomatike ja nisam rekla da su psihijatri ti koji mogu ili trebaju liječiti karcinome (jao, niti nije poanta drito u psihijatriji kod spominjanja psihosomatike - bože oslobodi, ljudi, kak ste bukvalni), ali se možda moglo s nečim pomoći, prevenirati, i prije nego što se bolest razvila. (naravno, čovjeka je nemoguće držati pod staklenim zvonom i na žalost teško i sebe i svoje bližnje možemo zaštititi od svih loših događaja i stresnih životnih faza koje na njega mogu nepovoljno djelovati i možda mu na žalost u konačnici priskrbiti ili pospješiti bolest)....

i naravno da genetika tu svakako ima svoje prste, ali nije nužno ni genetika presudna - ako ti imaš genetske predispozicije za neku bolest nije nužno da se ta bolest zaista i razvije kod tebe. dakle, čovjeka se ne može držat pod staklenim zvonom, ali glupo je ne shvaćat koliku ulogu psihosomatika igra kod bolesti.

mislim, šta je tebi uopće čudno, nisi čula koliko stresni događaji i loše psihičko stanje (npr. tuga, depresija) mogu biti okidač već kao prvo za smanjeni imunitet, i za gomilu bolesti, sve do karcinoma... i za kardiovaskularne bolesti i moždani udar i infarkt? da, i za problleme s kožom o kojima se tu govori.

Ae, tumori su se mogli prevenirati psihoterapijom i jogom. Ti si provalila o većini bolesti koje su psihosomatske i sad se vadiš. Ovako na prvu bih provalila da su najčešće bolesti karijesi, bronhitisi, sinusitisi, astme, artritisi, skolioze, reume i slično. Prije se mislilo da su i čir na želucu i sindrom iritabilnog crijeva bolesti od živčanosti, a zapravo su od bakterija. Dodudše, vjerojatno bi ljudi pošizili nakon što bi to čuli, tako da je bilo i samoispunjajućih proročanstava i noceba. A problemi s kožom o kojima se ovdje govori nisu psorijaze i neurodermatitisi nego bore. Najizboranije osobe koje sam ja vidjela su babe koje su cijeli život kopale u polju i sportski jedriličari, a ne kontrolori leta i neurokirurzi.

glora's bastard
06.12.2010., 07:41
http://scindeks.nb.rs/article.aspx?artid=0350-25380103149L

Savremena psihoneuroimunološka istraživanja potvrdila su da biopsihosocijalna reakcija izazvana delovanjem stresa može biti uzrok ili deklanširajući činilac brojnih mentalnih i somatskih poremećaja. Smatra se da poremećaji povezani sa stresom, ili, takozvane bolesti životnog stila predstavljaju uzrok smrti u 70-80% slučajeva u razvijenom svetu dok je taj procenat u zemljama u razvoju nešto niži. Istraživanja u oblasti psihoneuroimunologije ukazuju na značaj narušavanja funkcija imunog sistema u kompleksnom uticaju stresogenih faktora na zdravlje jedinke. U radu je prikazan pregled savremene literature vezane za istraživanje povezanosti stresa i telesnih bolesti za koje se smatra da su njime uslovljeni (infektivne bolesti, kožne bolesti, kardiorespiratorni poremećaji gastrointestinalni i autoimuni poremećaji). Diskutuje se i uticaj hroničnog stresa na funkcionisanje centralnog nervnog sistema, kao i povezanost stresa, bolesti i tipa ličnosti. Rezultati savremenih istraživanja i klinička iskustva iznova potvrđuju i naglašavaju značaj potrebe celovitog multidimenzionalnog pristupa u razumevanju, prevenciji i lečenju somatskih pacijenata.

eto vidite šta tu piše, sve je u glavi, a bore na faci :zubo:

Gilda.
06.12.2010., 07:56
Ja ne mogu vjerovati kako netko ne vjeruje u psihosomatske uzroke bilo čega, pa čak i vanjskog izgleda. Kaj niste nikad istu osobu vidjeli u nesretnom i jadnom stanju, pa onda u sretnom stanju? Lice, bore, izgled kože... sve. Sve izgleda drugačije. Drugima. Ne samo sebi.
I naravno da neke bolesti uzrokuju virusi i bakterije, neke su genetski uvjetovane. No kako to da se neki ljudi u istom okruženju razbole, a drugi ne? Kako neki prebole nešto lakše i brže, a drugi od iste bolesti padnu u krevet danima i tjednima?
Pa i sami liječnici ističu važnost psihičkog stanja kod liječenja bolesti, čak i tumora.

Gilda.
06.12.2010., 08:13
Da. Psihosomatska.
Onak totalno.
.

Imunitet je i te kako psihosomatski uvjetovan.

Gzena
06.12.2010., 09:07
Ae, tumori su se mogli prevenirati psihoterapijom i jogom.

Pa onak, da.... kod nekih.
Zaista je važno 'duševno stanje'. Kao i imunitet. Kao i ishrana.

Kaj misliš zakaj Japanci nemaju uopće problema sa srčanim bolestima? Žive potpuno drugačijim životom od zapadnjaka. Pritom ne mislim lakšim ili lagodnijim nego imaju potpuno drugačiju filozofiju. Prehrana i meditacija je osnova njihovog življenja, bez obzira što rade kao mravi. Pa ti reci.

glora's bastard
06.12.2010., 09:20

Kaj misliš zakaj Japanci nemaju uopće problema sa srčanim bolestima? Žive potpuno drugačijim životom od zapadnjaka. Pritom ne mislim lakšim ili lagodnijim nego imaju potpuno drugačiju filozofiju. Prehrana i meditacija je osnova njihovog življenja, bez obzira što rade kao mravi. Pa ti reci.

da, a jes vidla kakvu samo kožu imaju japanke :D

ma nije baš sve uzrokovano stresom ima nešto i do životnih navika (pušenje, ishrana, spavanje...). pa onda kakva im je kutura i mentalitet. pa opet u kojim godinama se samoubiju...

a vidi ovo http://www.youtube.com/watch?v=b0A9-oUoMug :rofl: kako se ovdje ne pogužvaju, to mi nije jasno

MelodyNine
06.12.2010., 09:23
I naravno da neke bolesti uzrokuju virusi i bakterije, neke su genetski uvjetovane. No kako to da se neki ljudi u istom okruženju razbole, a drugi ne? Kako neki prebole nešto lakše i brže, a drugi od iste bolesti padnu u krevet danima i tjednima?
Pa i sami liječnici ističu važnost psihičkog stanja kod liječenja bolesti, čak i tumora.

Imaju jači imunitet :ne zna:
Nemaju kroničnih bolesti, koje stvaraju povoljno okruženje za zarazu, itd. Uvjeti života isto tako utječu na bolest - ja se najviše razbolijevam upravo kada većinu vremena u godini provedem zatvorena u kući, izolirana, i onda izletim van, i sve me živo napadne :D
Prehrana isto tako - kad jedem zdravo, kada spavam dovoljno, zbilja se teže razbolim od npr. gripe. Tako da je prošle godine nisam ni bolovala, ni običnu prehladu nisam imala.
Mislim da idete u krajnosti, svako je pomalo u pravu. Ne možeš od stresa dobiti gripu, već od virusa gripe, ali ti stresom oslabljen imunitet može "pomoći" da se razboliš.
Sa druge strane, od raka obolijevaju i ljudi koji žive relativno normalan i zdrav život.

Jedino sa čim bih se složila kada je u pitanju psiha i bolest, a sa tim se slaže i većina liječnika koje znam, jeste da je jako bitno psihičko stanje pacijenta nakon medicinske intervencije (teške operacije, kemoterapije, presađivanja organa, itd.). Ne, klasični liječnici nikada neće reći da je to najvažnije, ali će reći da je dobro kada pacijent ima volju za životom i kad ga nešto "drži na okupu".

sun.shine
06.12.2010., 09:25
Da. Kod nekih.

...a možda ipak samo jedu više dobrih masnoća, tj. omega3 (ribe).
Mislim, jesi našla primjer za duševno stanje, u Japanu su izračunali da godišnje gube oko 35 milijardi dolara zbog gomiletine samoubojstava i depresivaca. Pa ti meditiraj.

Gilda.
06.12.2010., 09:27
Mislim da idete u krajnosti, svako je pomalo u pravu. Ne možeš od stresa dobiti gripu, već od virusa gripe, ali ti stresom oslabljen imunitet može "pomoći" da se razboliš.

".

Pa niš drugo nisam ni rekla:ne zna: a tak sam i Arynu shvatila.

glora's bastard
06.12.2010., 09:28

da, tak sam i ja vas shvatila :ne zna:

:D

baja
06.12.2010., 09:30
Zaista je važno 'duševno stanje'. u zdravom tijelu je i zdrav duh :o

MelodyNine
06.12.2010., 09:30

pa slažem se s vama, samo se zbilja ne slažem da su uzročnici većine bolesti psihosomatski, eto to je :ne zna:

isto tako, uredan život nije garancija da se nećeš razboljeti, kao ni dobro psihičko stanje. dakle, može pomoći ili odmoći u određenom broju situacija, ali to je sve.
zloćudni tumor nećeš sigurno bolje podnijeti optimističan.

Gilda.
06.12.2010., 09:35
pa slažem se s vama, samo se zbilja ne slažem da su uzročnici većine bolesti psihosomatski, eto to je :ne zna:

isto tako, uredan život nije garancija da se nećeš razboljeti, kao ni dobro psihičko stanje. dakle, može pomoći ili odmoći u određenom broju situacija, ali to je sve.
zloćudni tumor nećeš sigurno bolje podnijeti optimističan.

Mislim da ipak hoćeš.:ne zna:

A kaj se tiče boldanog, pa nije li to dovoljno? O tom se na kraju krajeva i radi.

MelodyNine
06.12.2010., 09:42
Mislim da ipak hoćeš.:ne zna:

A kaj se tiče boldanog, pa nije li to dovoljno? O tom se na kraju krajeva i radi.

kažem ti, kada su u pitanju teške bolesti, ljudi smognu snage za optimizam tek kad neka terapija upali. navela sam ekstreman primjer zloćudnoga tumora, zato što je u takvim slučajevima terapija najmučnija, bilo da se radi samo o kemoterapiji, ili kombinaciji sa operacijom. užasno se teško fizički podnosti, da ne govorim o gubitku kose i sl. dakle, taj se teški dio mora proći, i jako je teško, ako ne i nemoguće, u pola takvog užasa biti optimističan.

kasnije, vlastita ti psiha može zbilja pomoći da ne misliš da će se bolest vratiti, da živiš najbolje što možeš.

boldano - pa, nije dovoljno, ali je jedino što psiha može uraditi. nije dovoljno, jer da bi se bolest izliječila, potreban je lijek. psiha nije lijek, zato nije dovoljna. ali ponekad može pomoći da se osjećamo subjektivno, bolje.

ja mogu biti jako sretna i pod gripom, ali moram priznati da mi spavanje po 12 sati, tekućina, aspirin i vitamin C puno bolje pomogne nego neka komedija na TV-u, ili činjenica da sam sekund prije nego ću se razboljeti bila jako sretna :D

glora's bastard
06.12.2010., 09:46
pa nije samo da psiha djeluje na tijelo, i tijelo djeluje na psihu. može se djelovati u oba smjera, može se djelovati na smao jedan segment, a najčešće je na oba.

MelodyNine
06.12.2010., 09:54
pa nije samo da psiha djeluje na tijelo, i tijelo djeluje na psihu. može se djelovati u oba smjera, može se djelovati na smao jedan segment, a najčešće je na oba.

normalno. samo je onaj pravi uzročnik ili u jednom ili u drugom, to hoću reći.

naprimjer, ako imaš napade panike usljed visokog tlaka, ili variranja, tvoj se problem može riješiti kontrolom tlaka.

ako si depresivan stalno zbog, recimo, kronične boli, bol se mora ukloniti. ako ne može, onda si zbilja u kurcu :D

ali, u glavnom, razumijemo se :D

baja
06.12.2010., 10:00
pa nije samo da psiha djeluje na tijelo, i tijelo djeluje na psihu. jab' rekla da tijelo ne more ništa dok mu psika ne kaže :D

Gzena
06.12.2010., 10:09
...a možda ipak samo jedu više dobrih masnoća, tj. omega3 (ribe).
Mislim, jesi našla primjer za duševno stanje, u Japanu su izračunali da godišnje gube oko 35 milijardi dolara zbog gomiletine samoubojstava i depresivaca. Pa ti meditiraj.

Pa rekoh prehrana...:ne zna:

Nisam mislila na depresiju(govorila sam o kliničkim bolestima). Oni su mahom takvi zbog količine posla i japanskog mentaliteta - krivnje, odgovornosti. Pa direktor se ubije ako dovede firmu u stečaj. :ne zna:

I u Finskoj je visoka stopa samoubojstava i velik broj alkoholičara, a recimo da imaju daleko manje stresan život nego Hrvati.

Jebe se Fincima što imaju solidne plaće i što ne moraju brinuti oko toga hoće li kupiti Kalnički ili obični crni kruh. Oni brinu oko socijalizacije, malo ih je na velikom prostoru, pola godine im je mrak i sve to utječe na njihovo stanje.

No, ne oboljevaju kao ni Japanci od srčanih bolesti i tumora, nego od depresije( a puše i piju ko smukovi isto kao i Japanci :D).

pjegava i prgava
06.12.2010., 10:12
japanci jedu puno ribe, a riblje ulje je cudotvorno.
kad je moja baka lezala u bolnici na samrti zamolila me da joj porezem nokte na nogama. tek tada sam shvatila da nisam bila sigurna koliko puta sam joj u zivotu uopce vidjela cijela stopala. u njenoj mladosti bilo ih je nepristojno pokazivati, a ona je valjda tu naviku zadrzala kroz cijeli zivot. to su bila stopala tridesetogodisnjakinje. i koza lica joj je bila skoro bez bora, a tamo gdje je sunce nije bas doticalo, skoz glatka (ledja, noge). moja majka se ipak nesto vise suncala, a to nije tip koze koji ima kapacitet za primiti puno sunca, pa bore koje ona ima, iako ima kozu na moju baku i izgleda 10 god. mladje, su vecinom izazvane suncem. sunce direktno kida elasticne veze u kozi. vlatka pokos se voli suncati pa se moze mazati ne znam cime, bore su tu neumitne.

aryna
06.12.2010., 11:33
Ae, tumori su se mogli prevenirati psihoterapijom i jogom. Ti si provalila o većini bolesti koje su psihosomatske i sad se vadiš.

ja sam provalila da se tumori mogu prevenirati psihoterapijom i jogom? :eek: ma molim te nemoj izmišljati. gdje sam ja to napisala? to da i velik broj organskih bolesti ima psihosomatsku bazu je danas u medicini oopće mjesto... unatoč tvom grčevitom držanju za viruse i bakterije... također si mogla primijetiti da sam napisla NE SVE, ali velik dio bolesti, zato mi nemoj gurat u usta stvari koje nisam rekla, a pogotovo izmišljati da sam spominjala prevenciju psihoterapijom i jogom jer je to laž.

ne znam zašto se iščuđavaš nad time da i velik broj tumora ima korjen u stresu i događajima koji su jako psihički pogodili i uzdrmali čovjeka. na primjer: među ženama koje su preživjele opsadu vukovara u domovinskom ratu zabilježen je izuzetno povećan broj raka dojke.

aryna
06.12.2010., 11:44
Ne možeš od stresa dobiti gripu, već od virusa gripe, ali ti stresom oslabljen imunitet može "pomoći" da se razboliš.

nitko nije rekao da se gripa dobiva od stresa, ali da stres itakako djeluje na imunološki sustav općenito to je točno. ne znam zašto neki ljudi ovdje sve shvaćaju tako bukvalno..

svaki će ti epidemiolog ii imunolog unatoč "svemogućnosti virusa", među prvim stvarima kod prevencije naglasiti "podizanje imuniteta". a druga je stvar što ne možemo uvijek živjeti by the book, i - kao što sam već rekla - staviti se pod stakleno zvono i kontrolirati sve: od količine stresa, vanjske okoline i ljudi i situacija koje utječu na nas, do pravilne prehrane, vježbe itd. no, psiha je kao faktor ravnoteže cijelog organizma izuzetno važna... i može vraške stvari napravit.

MelodyNine
06.12.2010., 11:47
svaki će ti epidemiolog ii imunolog unatoč "svemogućnosti virusa", među prvim stvarima kod prevencije naglasiti "podizanje imuniteta". a druga je stvar što ne možemo uvijek živjeti by the book, i - kao što sam već rekla - staviti se pod stakleno zvono i kontrolirati sve: od količine stresa, vanjske okoline i ljudi i situacija koje utječu na nas, do pravilne prehrane, vježbe itd. no, psiha je kao faktor ravnoteže cijelog organizma izuzetno važna... i može vraške stvari napravit.

da, zapravo je "stakleno zvono" itekako medvjeđa usluga.
ali nije stres jedini i što je još važnije, nije čak ni najjači obarač imuniteta.
samo je jako česta pojava u modernom dobu, i skoro svi smo mu izloženi.
nisam samo tebi odgovarala, već općenito.
mislim da je beskorisno liječiti psihu, ako nije uzrok u njoj.

aryna
06.12.2010., 11:57
normalno. samo je onaj pravi uzročnik ili u jednom ili u drugom, to hoću reći.

naprimjer, ako imaš napade panike usljed visokog tlaka, ili variranja, tvoj se problem može riješiti kontrolom tlaka.

ako si depresivan stalno zbog, recimo, kronične boli, bol se mora ukloniti. ako ne može, onda si zbilja u kurcu :D

šta je bilo prije: kokoš ili jaje?
vrlo često može i obratno: ako se uklone napadaji panike prestat će i problemi s oscilacijama tlaka... ili npr. s rješavanjem depresije prestat će i 'kronične boli' i stalne boljke, "loše mi je". "boli me ovo, boli me ono"...

sun.shine je spomenula i problem čira na želucu, kao, eto, nema veze s njim stres već samo bakterija. nije točno da se to više ne smatra bolešću vezanom uz stres i psihosomatiku, nego isključivo uz bakteriju, ona vjerojatno misli na Helicobacter pylori. ništa se nije promijenilo, i danas se smatra da ta bakterija može biti djelomično odgovorna za nastanak čira na želucu, a glavni su razlog nastajanja čira poremećeni obrambeni mehanizmi sluznice želuca. ti obrambeni mehanizmi i te kako mogu biti poremećeni upravo stresom, pa se čir na želucu i dalje prvenstveno smatra "menadžerskom bolešću" par excellence, kojoj pogoduje i velikm dijelom je izaziva stresan način života.

MelodyNine
06.12.2010., 11:59
inače, čisto informativno, evo nešto o psihosomatskim bolestima, definicije, i pobrojane najčešće takve bolesti.

http://www.medikus.hr/psiha/123-psihosomatske-bolesti.html

prebrala sam sve medicinske web stranice, i našla razne psihosomatske bolesti.
Rak i gripa nisu među njima. Jeste čir na želucu.

Ovo je isto dobar link.

http://www.patient.co.uk/health/Psychosomatic-Disorders.htm

U principu, poenta je u sljedećem:

However, the term psychosomatic disorder is mainly used to mean... "a physical disease that is thought to be caused, or made worse, by mental factors".

pjegava i prgava
06.12.2010., 12:01
naravno da je imunitet kljucna stvar. da imas imunitet na sve bolesti ne bi nikad bio bolestan kao morski psi. oni su najstarija vrsta na zemlji i stekli su imunitet na sve bolesti pa se nikad ne razbole.
kod imuniteta je psiha jako bitna, izreka 'usro sam se od straha' je dosla od toga sto se ljudi doslovce useru kad ih je necega jako strah. to je samo jedan od primjera kako psiha direktno instantno djeluje na probavni trakt tj. tjelesno, u sekundi.

Slizim
06.12.2010., 12:06
Kupila sam jednom "čudotvornu" kremu koja navodno ispunjava bore i one brzo i vidno nestaju, baš da vidim efekt. Piše da se rezultati vide već nakon nekoliko dana, a nakon 4 tjedna se navodno skroz popravi situacija. Imam dvije simetrične bore "smijačice", svaku s jedne strane lica. Pa sam radi testa išla mazati tu kremu samo s jedne strane puna 2 mjeseca. Po deklaraciji te kreme, faca mi je trebala izgledati skroz asimetrično nakon 2 mjeseca, s jedne strane bora, s druge bez nje ili jedva vidljiva. Naravno, nije bilo nikakve razlike. Pitala sam i drugu osobu za objektivnu procjenu, nije bilo moguće pogoditi s koje strane sam se mazala. S druge strane, da sam se mazala s obje strane, samu sebe bih uvjerila da mi se situacija popravlja zahvaljujući kremi, jer bih s vremenom počela drukčije percipirati svoje lice u ogledalu. Nevjerojatna je moć sugestije i autosugestije ;)
Nije samo koza kriva za nastajanje bora. Tzv. bore mimika su ipak uzrokovane grimasama licakoje se stalno ponavljaju. Takodjer, kako covjek stari, stari i ispodkozn muskulatora, misici lica - sve u paketu. Jedna krema ne moze pokriti ni blizu nedostatak kolagena, materija za regeneraciju i koze i muskulatore koje produkuje organizam ili nema hormonke potpore ili unosa hranom.

aryna
06.12.2010., 12:06
mislim da je beskorisno liječiti psihu, ako nije uzrok u njoj.

nitko nije nigdje napisao da treba liječiti psihu da bi se prevenirale ili liječile organske bolesti. ja to nigdje nisam napisala.

treba je jednostavno tretirati - na neki način njegovati kao i sve ostalo - uzimati je u obzir kao vrlo važan faktor utjecaja i kao što njeguješ nokte ili kosu ili čuvaš želudac, paziš na probavu, uvažavati i važnost duševne ravnoteže, emocionalnog života, psihičkog stanja, te imati neke mjere "nošenja" sa stresom koji je prisutan i - kao što smo i rekli - na žalost ga je teško izbjeći.

važno je znati suočiti se sam sa sobom i znati izanalizirati neke stvari, procesuirati ih, 'probaviti', eventualno racionalizirati, stati na loptu... znati održavati svoju duševnu, psihičku, emocionalnu ravnotežu... nisu svi ljudi za to talentirani i mnogi, čak i vrlo inteligentni ljudi, će često pustit kola da odjure nizbrdo, a mogli bi i sami mnogo učiniti za sebe. samo u tome je bila moja poanta. pa tko shvaća - shvaća.

proVINCI'jalka
06.12.2010., 12:09
što se ljupkih boleština tiče, kaže statistika da je karcinom želuca jedina vrsta karcinoma koja je u padu. a to se tumači osvještenijom prehranom i prevencijom odnosno ranijim odlaženjem na popularne pretrage poput gastroskopije te većim obraćanjem pažnje na učestale bolove, nadutost, lošu probavu i sl., pogotovo nakon određene dobi. meni se u ovom slučaju stil života čini bitnom stavkom trenda.

inače, od onih sam koji vjeruju da je dobro sve što čovjeku pomaže, bilo objektivno bilo subjektivno. mislim da od velike pomoći cjelokupnom organizmu može biti i ljekovito bilje naročito ako se koristi uz pomoć educiranih stručnjaka. doduše, bilo bi ga najbolje uvesti u prehranu kao prevenciju. svjedok sam slučaju u kojem je miom na maternici unutar dva mjeseca terapije odabranim biljnim preparatima smanjen više od pola centimetra, a nikakva druga terapija se nije koristila osim navedene. dapače, klasični liječnici sve više priznaju (a često i sami koriste) mogućnosti alternativnih načina liječenja. mislim da je simbioza jednog i drugog pristupa bolesti najbolji put k izlječenju.

u slučaju teške bolesti ne bih nikad ništa pretpostavila službenoj medicini, ali bih je svakako nadopunila i lijekovima koji nisu nužno nastali unutar farmaceutske industrije.

sun.shine
06.12.2010., 12:19
što se ljupkih boleština tiče, kaže statistika da je karcinom želuca jedina vrsta karcinoma koja je u padu. a to se tumači osvještenijom prehranom i prevencijom odnosno ranijim odlaženjem na popularne pretrage poput gastroskopije te većim obraćanjem pažnje na učestale bolove, nadutost, lošu probavu i sl., pogotovo nakon određene dobi. meni se u ovom slučaju stil života čini bitnom stavkom trenda.

inače, od onih sam koji vjeruju da je dobro sve što čovjeku pomaže, bilo objektivno bilo subjektivno. mislim da od velike pomoći cjelokupnom organizmu može biti i ljekovito bilje naročito ako se koristi uz pomoć educiranih stručnjaka. doduše, bilo bi ga najbolje uvesti u prehranu kao prevenciju. svjedok sam slučaju u kojem je miom na maternici unutar dva mjeseca terapije odabranim biljnim preparatima smanjen više od pola centimetra, a nikakva druga terapija se nije koristila osim navedene. dapače, klasični liječnici sve više priznaju (a često i sami koriste) mogućnosti alternativnih načina liječenja. mislim da je simbioza jednog i drugog pristupa bolesti najbolji put k izlječenju.

u slučaju teške bolesti ne bih nikad ništa pretpostavila službenoj medicini, ali bih je svakako nadopunila i lijekovima koji nisu nužno nastali unutar farmaceutske industrije.

Samo jedna anegdota: Moja susjeda ima slična razmišljanja kao, a možda i radikalnija u smjeru alternative. Povela se priča o visokom kolesterolu, i evo ti nje, neće ona statine, to te doktori truju, ona samo crvenu rižu, vidi, samo crvenu rižu, i kolesterol ko djetetu, a ne ti otrovi statini.
Žena ode doma, i ja malo prokopam o toj presvetoj crvenoj riži... glavni sastojak: statin. Ne samo da se "truje" isto kao i ljudi pod paskom liječnika, nego još to uzima nekontrolirano i bez obzira na svoje stanje.
Pa kad joj se mišići krenu prirodno raspadati...

Slizim
06.12.2010., 12:19
Ja ne mogu vjerovati kako netko ne vjeruje u psihosomatske uzroke bilo čega, pa čak i vanjskog izgleda. Kaj niste nikad istu osobu vidjeli u nesretnom i jadnom stanju, pa onda u sretnom stanju? Lice, bore, izgled kože... sve. Sve izgleda drugačije. Drugima. Ne samo sebi.

Pa i lijecnici kada zakaze dijagnostika ili iim pacijent nije "dovoljno imucan da se oko njega muce" kazu - psihosomatska bolest, ili, nije ti nista - pa covjek umre od tog njihovog - nije ti nista.

Psihosomatski faktor jej izuzetno vazan u nastanku svake bolesti. Covjekov imuni sistem sasvim drukcije djeluje kada covjek ima psihosomatsku situaciju. Da bi se doslo do te situacije treba proci dosta vremena, ali jednom kada nastane, tri puta vise vremena treba da se psihosomatska bolest izlijeci.
Obicno pacijenti prodju "krizni put do dijagnoze. Pocnu sa kozom, nastave sa probavom, neuralgijma, artralgijama misicja, fobijama od bolesti (covjek osjeca da nesto u redu) itd.
Nase zdravstvo je toliko specijalizirano da zbog te silne specijalizaije ne vidi drvo od velike sume ili obratno. Nema zajednickog djelovanja svih disciplina i interdisciplina, pa se sve izvan kirurskog noza ili gama zracenja ili citostatika - smatra alternatiom, plemenskim vradzbiinama ili glupostima.

A homeopatija je dokazano pomogla mnogim ljudima bas kada su tkiva u pitanju a bogme i psihosomatska strana osobe. Hoomepatija je vracanje covjeka prirodi.

Kao sto znate svaki organizam koji se pravilno tretira sposoban je samizljecenju do onog stupnja dok nisu nastale pojave: benigni tumori koji su previse izrasli ili Ca metastaze koje nisu uvjetovane samo hormonskim statusom.
Zvanicna medicna to ne priznaje nego i dalje ide uhodanim stazama i vjerojatno med. sestra u gumenim rukavicamado pazuha ni ne razmislja da nekom djetetu aplicira bojne otrove koji ce ubiti zdrave stanice iunistiti imuni sistem a Ca ce cekati ucahuren svojih 5 min.

Od dana kada je pronadjen antibiotik, bacil TBC, te slojevito snimanje RTG aparatom CT, te eventualno UZ - nicega bitnog u medicini nema da je pronadjeno a da je pomoglo covjeku. Mozda dodati i papa test. Medjutim vidi se da se radi o HPV virusu koji izaziva rak a ne raku koji se otkriva papatestom. Malo je cudan poredak rijeci.

proVINCI'jalka
06.12.2010., 12:23
Samo jedna anegdota: Moja susjeda ima slična razmišljanja kao, a možda i radikalnija u smjeru alternative. Povela se priča o visokom kolesterolu, i evo ti nje, neće ona statine, to te doktori truju, ona samo crvenu rižu, vidi, samo crvenu rižu, i kolesterol ko djetetu, a ne ti otrovi statini.
Žena ode doma, i ja malo prokopam o toj presvetoj crvenoj riži... glavni sastojak: statin. Ne samo da se "truje" isto kao i ljudi pod paskom liječnika, nego još to uzima nekontrolirano i bez obzira na svoje stanje.

dobro, ima ljudi koji vjeruju u sve što negdje pročitaju il što im susjeda kaže pa su sami sebi najbolji liječnici. glupo je, dakako, ignorirati klasičnu medicinu, ali mi je isto tako glupo apriori odbijati mogućnost da i druge vrste liječenja mogu pomoći.

edit, ova iz mog primjera je cijelu priču odradila pod kontrolom svoje službene ginekologinje :mig:

Slizim
06.12.2010., 12:33

Jedno je ljekovita supstanca unutar hrane a drugo je izolirana ljekovita supstanca postupkom sintetizacije ili necim drugim.
Ti znas da postoje ogranicenja kod Cvitamina npr. Ali ako uzimas voce i povrce bogato C vitamino nece ti nista biti.
Tako je i sa mrkvom i A vitaminom.
Tako j i sa ostalim vitaminima.
Jednostavno vitamini i minerali u hrani su izbalansirani sa drugim sastojcima koji garantiraju da se covjek u prehrani nece predozirati. Zato se i govori o "raznolikoj prahrani" gdje uz neki "potencijalno" stetni sastojak se u istojhrani nalazi i onaj koji ce stetu prduprijediti ili smanjiti ili na drugi nacin eliminirati toksicni ucinak potencijalno ljekovite supstancije.

Danas je reklamna masinerija toliko jaka da ljudi napustaju organski uzgoj ili jedu sve i svasta nadajuci se da ce u ljekarnikupiti minerale i vitamine, te da dalje od toga ne trebaju.
Pogresno.
Ono sto se kupuje u ljekarni jesintetika a ono zdravo do cega mzes doci je priroda.
Ja jedem samo makrobioticku rizu. Moji PSI se tuku za tu rizu be obzira s cime bila pripremljena.
Ja ne jedem bijelo brasno, secer i solim sto manje, ne koristim vegetu sa kemikaliama pojacivacima okusa. Jedem hlado tresteno ulje i ribaje 2x tjedno.
Jedem SVE vrste mesa i hranu pripremam doma, ne jedem polupripremljeno.
Izgledam i osjecam se kao moje kolegic 10-15 godina mladje.
I onaj ogromni miom koji sam operirala na onakav opsezni nacin je posljedica prezivljenih 4 godine, gubitka braata i majke u njemu - a i miomu je trebalo bar 14 godina da dodje do ove situacie. Ostalo o.k. Cak mi je i najstariji pas zivio 17 godina.
Pazite cure sto jedete, sto unosite u se i na se, koliko se krecete i o cemu razmisljate. Pa cete biti lijepe dugo dugo vremena.

Slizim
06.12.2010., 12:36
- ispravka: prezivljenih 4 godine rata. Sorry.

MelodyNine
06.12.2010., 12:41
ma, ima liječnika i liječnika. treba dobro i pažljivo odabrati kome otići - ja se uvijek raspitam, nije mi problem ni malo sačekati dok ne dobijem preporuke.

ima liječnika koji itekako razmišljaju i povezuju medicinske oblasti, pa te mogu uputiti pravom specijalisti. jeste, to se zove "hodanje od liječnika do liječnika", ali mislim da ljudi rade preveliku dramu od toga. jao, prošao sam toliko liječnika, ne mogu više kod još jednog specijaliste.

tako je mamina prijateljica šetala od jednog do drugog - problemi sa kožom, bolovi u kostima, i napokon počeli bubrezi da joj prave probleme - i završi nekako na hematologiji, zbog čudnih krvnih nalaza. tamo joj specijalistica kaže da ode na imunološke pretrage, zapiše joj ime liječnika, čak i pribilježi koje testove da radi, iako to nalazi sami govore. i ona nju ništa ne upita, već odluči ne otići. dosta njoj hodanja po liječnicima, ne znaju oni ništa.

nakon 3 mjeseca nezamislivih muka, muž je odvede imunologu.
imala je lupus.

mislim, neke je bolesti teško dijagnosticirati. nije život Dr. House, pa da ti odmah posumnjaju na najkompliciraniju moguću dijagnozu.

aryna
06.12.2010., 12:51
ma, ima liječnika i liječnika.

ima liječnika koji itekako razmišljaju i povezuju medicinske oblasti,

e to je točno.
a ovo drugo najvažnije.

liječnik mediokritet nije od neke velike koristi (samo da još ne našteti), a ovaj drugi može biti dragocjen.

Lastan
06.12.2010., 14:16
Psihosomatski faktor jej izuzetno vazan u nastanku svake bolesti.
Da, stvarno. Baš svake.
Reci oboljelima od AIDS-a da im je to psihosomatski. :kava:
Nase zdravstvo je toliko specijalizirano da zbog te silne specijalizaije ne vidi drvo od velike sume ili obratno. Nema zajednickog djelovanja svih disciplina i interdisciplina, pa se sve izvan kirurskog noza ili gama zracenja ili citostatika - smatra alternatiom, plemenskim vradzbiinama ili glupostima.

A homeopatija je dokazano pomogla mnogim ljudima bas kada su tkiva u pitanju a bogme i psihosomatska strana osobe. Hoomepatija je vracanje covjeka prirodi.
Ovo je tipična homeopatska propaganda. I najobičnije sranje.
Homeopatija je dokazano posvemašnja glupost. Običan placebo; po efektu se ne razlikuje od Cedevita bombona.

Možeš ti dalje trabunjati što hoćeš, no dok mi ne pokažeš makar jedno znanstveno istraživanje koje pokazuje da se djelovanje homeopatije razlikuje od placeba, sve to odlazi u vjetar kao bljezgarenje neinformirane i medicinski posve neobrazovane forumašice.
Od dana kada je pronadjen antibiotik, bacil TBC, te slojevito snimanje RTG aparatom CT, te eventualno UZ - nicega bitnog u medicini nema da je pronadjeno a da je pomoglo covjeku. Mozda dodati i papa test.
Upamti ove svoje riječi. Jer ćeš ih, posve lako moguće, jednog dana morati pojesti.

Slizim
06.12.2010., 18:07
Da, stvarno. Baš svake.
Reci oboljelima od AIDS-a da im je to psihosomatski. :kava:

Ovo je tipična homeopatska propaganda. I najobičnije sranje.
Homeopatija je dokazano posvemašnja glupost. Običan placebo; po efektu se ne razlikuje od Cedevita bombona.

Možeš ti dalje trabunjati što hoćeš, no dok mi ne pokažeš makar jedno znanstveno istraživanje koje pokazuje da se djelovanje homeopatije razlikuje od placeba, sve to odlazi u vjetar kao bljezgarenje neinformirane i medicinski posve neobrazovane forumašice.

Upamti ove svoje riječi. Jer ćeš ih, posve lako moguće, jednog dana morati pojesti.
Napisi nam ti makar par otkrica van ovih sto sam navela, osim imunologije i njenih "bisera" poprilicno odgovornih za poplavu autoimunih bolescura.
Znas ti dobro o cemu govoris ali opet svak ovdje nastupa iz svojih interesa a poneki jer mogu zaviriti "iza kamere" i "iza kulisa".
Otkud tolika ljutnja kada ste toliko sigurni, a opet, znam koliko vam je do ljudskog zdravlja - to je u medicini uvijek proporcionalno imovinskom stanju pacijenta - zato te ruzne uvrede - ostavi svojoj bransi.
Napisi nesto o novim izumima u medicini. :eek:

MelodyNine
06.12.2010., 18:15
Napisi nam ti makar par otkrica van ovih sto sam navela, osim imunologije i njenih "bisera" poprilicno odgovornih za poplavu autoimunih bolescura.

u životu nisam vidjela klasičnije obrtanje teza :D
dijagnostika koja je otkrila simptome bolesti je ta koja je odgovorna za njihovu "poplavu".
to je isto kao da kažeš da je otkriće penicilina skrivilo poplavu bakterijskih oboljenja. :rofl:

nisam ni liječnica ni biolog, pa mi pada na pamet inzulin, presađivanje srca, bajpas, pacemaker, kemoterapija, vakcine,smanjenje smrtnosti nakon operacija, smrtnosti pri porođaju, antibiotici, itd.

Slizim
06.12.2010., 18:42
dijagnostika koja je otkrila simptome bolesti je ta koja je odgovorna za njihovu "poplavu".
to je isto kao da kažeš da je otkriće penicilina skrivilo poplavu bakterijskih oboljenja. :rofl:

nisam ni liječnica ni biolog, pa mi pada na pamet inzulin, presađivanje srca, bajpas, pacemaker, kemoterapija, vakcine,smanjenje smrtnosti nakon operacija, smrtnosti pri porođaju, antibiotici, itd.

Sto je po tebi imunologija (sigurno nije cista dijagnostika)?
Inzulin je lijecenje posljedica bolesti pankreasa.
Presadjivanje srca je kirurski zanatski posao ....... antibiotici su u paketu koji sam vec spomenula.
Sto si htjela reci?

Ovdje cemo se vratiti kremici od 6000 kn.
Koza kao ljudski organ skoro uvijek reagira na stanja i bolesti organizma. Ona je svojevrsni skrining za neke vrste bolesti i uvijek se nalazi u sklopu dijagnostike nekih bolesti pregled koznih fenomena.
Tu,sto se tice koze, alternativa je daleko bolje uspjela djelovati prakticno. Neka se medicinari ljute koliko hoce, nije medicina samo: odi u apoteku, popij i ckaj da prodje.
Ne. Covjek jekompleksno bice i zdravlje je biljka koja je ovisna od milijun raznoraznih procesa u organizmu.

Zvanicna medicina hrvatskog tipa nije u stanju uzeti od pacijenta anamnezu (povijest bolesti) i pacijent je doveden do tog da nekada ne smije ljekaru ni kazati sto mu smeta, sto osjeca, gdje ga boli sve pod firmom : Sto ti znas, ja sam ljekar.
Zato se i dogadjaju kardinalne greske da nas tretiraju kao pilice i kokosija jaja bez razuma. A moze se puno saznati od pacijenta.

Meni su htjeli upakirati karcinom ovarija i nisu mi vjerovali u KBC da imam miom vec 10 godina samo zato jer me je moj ginekolog uputio bez povijesti bolesti. A stosta se moglo izbjeci.

Dakle, definitivno, kremica od 6000 kn je nesto nedostupnovecini hrvatica, ali da vjerujem da si zataj novac jedna zena moze prustiti mnogo situacija poslije kojih ce biti svjezijeg tena, odmornija, relaksirana, svakako.
Ja bih radija u velnes centar ili negdje na put 2-3 dana, ako me se pita.

MelodyNine
06.12.2010., 19:14
Sto je po tebi imunologija (sigurno nije cista dijagnostika)?
Inzulin je lijecenje posljedica bolesti pankreasa.
Presadjivanje srca je kirurski zanatski posao ....... antibiotici su u paketu koji sam vec spomenula.
Sto si htjela reci?

ja ne znam šta si ti htjela reći :ne zna:
to su sve, manje-više, neka postignuća medicine u 20. stoljeću.
Mislim, postoje, a prije nisu postojali, ili ih je bilo, ali ne u toliko naprednoj formi.
Kažem da obrćeš teze, kada kažeš da je medicina proizvela bolesti samim svojim napretkom.
Imunologija se bavi imunim sustavom - njegovim osobinama i reakcijama na bolesti, kao i poremećajima. To si mogla i sama saznati, ili već znaš. Osim autoimunih bolesti, ona se bavi još i hrpom stvari, kao što su alergije, padovi imuniteta, stanje imuniteta usljed tumora, pa i dijagnostikom, između ostalog.

A na koju si foru diskvalificirala inzulin?

Šta ako je presađivanje srca kirurški zanatski posao? Šta to znači, da je jednako kao zakucati čavao na zid? Ljudi su prije masovno umirali poslije najmanjih srčanih zahvata, a o transplantaciji i premosnicama nije bilo govora. To su postignuća koja spašavaju živote, prema tome stvarno nema smisla da ih omalovažavaš, a bogami ni osnove.

marko356
06.12.2010., 19:19
bogte pomoga, te kremice sluze za mazanje a ne da ih jidete za veceru. ko zna sta mecu u njih kad ovako znate namlit.

Slizim
06.12.2010., 19:28
ja ne znam šta si ti htjela reći :ne zna:
to su sve, manje-više, neka postignuća medicine u 20. stoljeću.
Mislim, postoje, a prije nisu postojali, ili ih je bilo, ali ne u toliko naprednoj formi.
Kažem da obrćeš teze, kada kažeš da je medicina proizvela bolesti samim svojim napretkom.
Imunologija se bavi imunim sustavom - njegovim osobinama i reakcijama na bolesti, kao i poremećajima. To si mogla i sama saznati, ili već znaš. Osim autoimunih bolesti, ona se bavi još i hrpom stvari, kao što su alergije, padovi imuniteta, stanje imuniteta usljed tumora, pa i dijagnostikom, između ostalog.

A na koju si foru diskvalificirala inzulin?

Šta ako je presađivanje srca kirurški zanatski posao? Šta to znači, da je jednako kao zakucati čavao na zid? Ljudi su prije masovno umirali poslije najmanjih srčanih zahvata, a o transplantaciji i premosnicama nije bilo govora. To su postignuća koja spašavaju živote, prema tome stvarno nema smisla da ih omalovažavaš, a bogami ni osnove.

Gdje si procitala da am napisala da je medicina proizvela bolesti samim svojim napretkom? Je li ti uopce citas sto je neko napisao?
Ko je to napisao i gdje si procitalada je neko diskvalificirao inzulin? Halo. Inzulin je hormon pankreasa i on nije nikakvo super nauzno otkrice za koje se nije i ranije znalo.
Modernizirali su se operativni zahvati, a ta modernizacija se moze djelomicno zahvaliti i svemirskoj tehnologiji (npr. color doppler), radarskoj tehnici recimo, i napretku drugih naucnih disciplina kojima se medicina posluzia i razradili ih cak i drugi strucnjaci iz drugih oblasti za medicinsku oblast.

I molim te NEMOJ SVOJE IZMISLJOTINE UVALJIVATI DA SAM IH JA NAPISALA te iznositi stvari van konteksta recenice u kojoj su napisane.
Kao sto je Lastan ucinio vec u prvoj recenici i naveo SVE.

MelodyNine
06.12.2010., 19:58
Gdje si procitala da am napisala da je medicina proizvela bolesti samim svojim napretkom? Je li ti uopce citas sto je neko napisao?

ovdje:

proglasila si imunologiju odgovornom za poplavu imunih bolesti :ne zna:

Ko je to napisao i gdje si procitalada je neko diskvalificirao inzulin? Halo. Inzulin je hormon pankreasa i on nije nikakvo super nauzno otkrice za koje se nije i ranije znalo.

pobogu, mislim na proizvedeni, biosintetski inzulin, koji se koristi kod oboljelih od dijabetisa, odnosno na TERAPIJU inzulinom, ne na OTKRIĆE hormona.

Modernizirali su se operativni zahvati, a ta modernizacija se moze djelomicno zahvaliti i svemirskoj tehnologiji (npr. color doppler), radarskoj tehnici recimo, i napretku drugih naucnih disciplina kojima se medicina posluzia i razradili ih cak i drugi strucnjaci iz drugih oblasti za medicinsku oblast.

da, i?
zar nismo za interdisciplinarnost?
iskreno, nemam pojma o svemirskoj tehnologiji, ali znam da je transplantacija srca spasila voljenoj osobi život, i to je sve što moram znati.

Lastan
06.12.2010., 22:01
Cjepiva. Antibiotici (ma koliko ih ljudi imbecilno zloupotrebljavali). Umjetni zglobovi. Presađivanje organa. Nadolazeće terapije matičnim stanicama i uzgoj zamjenskih organa. Dijagnostika. CAT, PET itd. Kemoterapija. Kirurgija. Neurokirurgija. Radioterapija. Mogao bih nastaviti, ali čemu.
Znas ti dobro o cemu govoris ali opet svak ovdje nastupa iz svojih interesa a poneki jer mogu zaviriti "iza kamere" i "iza kulisa".
Otkud tolika ljutnja kada ste toliko sigurni, a opet, znam koliko vam je do ljudskog zdravlja - to je u medicini uvijek proporcionalno imovinskom stanju pacijenta - zato te ruzne uvrede - ostavi svojoj bransi.
Moja branša s medicinom nema veze. Struka su mi jezici i obrazovanje. No znam dovoljno biologije, kemije i fizike, pa i matematike, da bih znao da homeopatija ne može djelovati.
Napisi nesto o novim izumima u medicini. :eek:
O kojima želiš da pišem?

klonka
06.12.2010., 22:37
Paa... dijagnostika manje, ali farmaceutska industrija poprilično, to nema veze s obrtanjem teza nego s obrtanjem para. Granične vrijednosti se sve više smanjuju i normalna stanja se proglašavaju bolestima samo kako bi se na pacijentu bolje zaradilo.

Lastan
06.12.2010., 22:49
Paa... dijagnostika manje, ali farmaceutska industrija poprilično, to nema veze s obrtanjem teza nego s obrtanjem para. Granične vrijednosti se sve više smanjuju i normalna stanja se proglašavaju bolestima samo kako bi se na pacijentu bolje zaradilo.
… tj. kako bi se i zdrave ljude proglasilo pacijentima.
No treba ipak medicinu razlikovati od farmacije, a posebno od farmaceutske industrije.

Hannah 3
06.12.2010., 22:57
No treba ipak medicinu razlikovati od farmacije, a posebno od farmaceutske industrije.

a doktori ne suradjuju s istom!!!`???
molim te...i ne odlucuju koliko i kojeg lijeka ce pacijent uzimati?

aryna
06.12.2010., 22:58
Moja branša s medicinom nema veze. Struka su mi jezici i obrazovanje. No znam dovoljno biologije, kemije i fizike, pa i matematike, da bih znao da homeopatija ne može djelovati.

glavno da ti misliš da mala beba može ozdraviti, jer osjeća da joj mama vjeruje u lijek koji zapravo nije lijek. :bicedobro: toliko o tvojoj teškoj znanosti. :mig: :top:
vrač - vrač - truć - srać

... i počelo se previše offtopičariti ovdje.
vratimo se na temu ili nek se tema zatvori.

MelodyNine

yep, farmaceutska industrija konkretno, razvila se u mafiju za sebe. to više nije ni teorija zavjere - oni to rade prilično otvoreno, imaju toliko novaca da ih boli dupe.
no, to ne umanjuje važnost nauke i medicine kao takve, te onoga što može, čak u domeni realnog i mogućeg, a ne naših snova i fantazija, učiniti za nas.
kao što ni ne umanjuje činjenicu da su neke bolesti, jednostavno, bolesti za koje treba tretman.

klonka
U teoriji da, ali u praksi to ide sve teže i teže. :(

no, to ne umanjuje važnost nauke i medicine kao takve, te onoga što može, čak u domeni realnog i mogućeg, a ne naših snova i fantazija, učiniti za nas.
kao što ni ne umanjuje činjenicu da su neke bolesti, jednostavno, bolesti za koje treba tretman.
Zar je to itko osporavao?

Osporavale su se samo vrste tretmana... koga zanima, neka baci pogled na rad američkog liječnika i medicinkog antropologa Paula Farmera o tuberkulozi u Rusiji. Zanimljiv primjer koji pokazuje što točno u klasičnom tretmanu kojeg propisuje WHO ne funkcionira i zašto.

baja
06.12.2010., 23:06
svaka bolest treba tretman
različiti su jedino pristupi
meni se čini idealnim kad bi zapadna medicina dala malo prostora suptilnijim metodama koje se njeguju stoljećima/tisućljećima; kroz hranu, tjelovježbu, meditaciju
srećom, ima već takvih liječnika kod nas, malobrojni ali dobri

Lastan
06.12.2010., 23:17
meni se čini idealnim kad bi zapadna medicina dala malo prostora suptilnijim metodama koje se njeguju stoljećima/tisućljećima; kroz hranu, tjelovježbu, meditaciju
Prevencija je jedno. Liječenje drugo.
Prevencija je iznimno bitna, no kad ne upali, ide se na druge metode.

MelodyNine
06.12.2010., 23:24

ima čak i kod nas takvih liječnika.
u principu, niti jedan normalan i savjestan liječnik ti neće zabraniti da se zdravo hraniš, da vježbaš, pa ni da meditiraš, prakticiraš jogu, šta god ti je volja, da se osjećaš bolje.
uostalom, kad naletim na nekog takvog, uopće mu ne govorim takve stvari. šta njega boli kurac je li ja meditiram :D i samo vičem: aha, mhmmmm :D

MelodyNine
06.12.2010., 23:29
Osporavale su se samo vrste tretmana... koga zanima, neka baci pogled na rad američkog liječnika i medicinkog antropologa Paula Farmera o tuberkulozi u Rusiji. Zanimljiv primjer koji pokazuje što točno u klasičnom tretmanu kojeg propisuje WHO ne funkcionira i zašto.

ne, ja zapravo nisam ništa osporavala, pa ni to što ti govoriš.

samo sam reagirala na ono o psihosomatskim bolestima, te pomalo na homeopatiju, i upravo na određene vrste omalovažavanja onoga što, ipak, kada su u pitanju teške bolesti, medicina može učiniti za čovjeka. ok, eto, barem za mene, ako ne d'o bog zatreba :D

smatram da niti jedna alternativna medicina ne smije diskvalificirati klasičnu tako bahato kako čini (istovremeno ovi klasičari odgovaraju, naravno, bahatošću), uoliko želi da je se ozbiljno tretira. jer je glupo, pompezno i neosnovano tvrditi za svoj metod da je otvoren, alternativan, i da posmatra tijelo u cjelini, a biti isključiv kada je u pitanju klasična nauka, i na kraju krajeva, vlastite kolege u struci, u kojoj nisu svi korumpirani, nesposobni gadovi.

a većina alternativaca koje sam srela je upravo takva. i to me odbija. užasno odbija.

aryna
06.12.2010., 23:34
samo sam reagirala na ono o psihosomatskim bolestima, te pomalo na homeopatiju, i upravo na određene vrste omalovažavanja onoga što, ipak, kada su u pitanju teške bolesti, medicina može učiniti za čovjeka.

ja nisam primijetila da je ovdje itko omalovažavao ono što medicina, kad su u pitanju teške bolesti, može učiniti za čovjeka.

iz čega si ti to iščitala?

MelodyNine
06.12.2010., 23:42
ja nisam primijetila da je ovdje itko omalovažavao ono što medicina, kad su u pitanju teške bolesti, može učiniti za čovjeka.

iz čega si ti to iščitala?

Pa i lijecnici kada zakaze dijagnostika ili iim pacijent nije "dovoljno imucan da se oko njega muce" kazu - psihosomatska bolest, ili, nije ti nista - pa covjek umre od tog njihovog - nije ti nista.

Kao sto znate svaki organizam koji se pravilno tretira sposoban je samizljecenju do onog stupnja dok nisu nastale pojave: benigni tumori koji su previse izrasli ili Ca metastaze koje nisu uvjetovane samo hormonskim statusom.
Zvanicna medicna to ne priznaje nego i dalje ide uhodanim stazama i vjerojatno med. sestra u gumenim rukavicamado pazuha ni ne razmislja da nekom djetetu aplicira bojne otrove koji ce ubiti zdrave stanice iunistiti imuni sistem a Ca ce cekati ucahuren svojih 5 min.

Od dana kada je pronadjen antibiotik, bacil TBC, te slojevito snimanje RTG aparatom CT, te eventualno UZ - nicega bitnog u medicini nema da je pronadjeno a da je pomoglo covjeku..

sori, ali ne samo boldano nego i cijeli post, iz kojeg sam izdvojila dijelove, potpuno je omalovažavajući i meni osobno nema smisla.

na to sam mislila kad sam rekla omalovažavanje, i ne da mi se više niti svađati niti ponavljati. cijelu medicinu bazirati na lošem medicinskom sistemu u državi, ili vlastitom negativnom iskustvu, nije normalno.

želim svima da budu živi i zdravi, a ako nas nekom nesrećom zadesi bolest, ja ću sama birati, kao i ti.

jednostavno sam takva, i doviđenja. nisam alternativac kad je zdravlje u pitanju, ne vjerujem u mitologiju stresova i proizvodnje bolesti u glavi, to je kod mene tako. :ne zna:

aryna
06.12.2010., 23:46
nisam alternativac kad je zdravlje u pitanju, ne vjerujem u mitologiju stresova i proizvodnje bolesti u glavi, to je kod mene tako. :ne zna:

nisam ni ja alternativac. a psihosomatika nema veze s mitologijom stresova.

baja
07.12.2010., 00:17
Prevencija je jedno. Liječenje drugo.
Prevencija je iznimno bitna, no kad ne upali, ide se na druge metode.
nisam mislila na prevenciju u smislu rekreacije nego na stvarno uvažavanje terapeutskih aspekata alternativnih metoda od strane zapadne medicine
ne suprostavljam dostignuća znanosti mudrosti tradicije, mislim da bi trebali kvalitetnije surađivati
za takvu suradnju bi trebalo olabaviti spregu medicine i farmacije kojoj nije u intreresu liječiti npr. dermatitis prirodnim pripravcima
osim toga, farmaciji ide u korist da su ljudi poprilično lijeni i da im je jednostavnije piti žute i zelene nego preuzeti odgovornost za sebe i liječiti se prevencijom
u principu, niti jedan normalan i savjestan liječnik ti neće zabraniti da se zdravo hraniš, da vježbaš, pa ni da meditiraš, prakticiraš jogu, šta god ti je volja, da se osjećaš bolje.ne radi se o tom da bi trebao zabraniti nego da bi trebao preporučiti, odnosno znati ponuditi pacijentu širi uvid u bolest, više mogućnosti za oporavak
a većina liječnika nije takva
strogo su specijalizirani za određeni dio tijela ili za ispisivanje recepata/uputnica
čast, več spomenutim, iznimkama koji nisu preponosni učiti šire od znanstvenih okvira

Lastan
07.12.2010., 00:23
nisam mislila na prevenciju u smislu rekreacije nego na stvarno uvažavanje terapeutskih aspekata alternativnih metoda od strane zapadne medicine
Znaš kako se zove alternativna medicina koja funkcionira? Medicina. :kava:
čast, več spomenutim, iznimkama koji nisu preponosni učiti šire od znanstvenih okvira
Ovakve gluposti čujem isključivo od ljudi koji o znanosti kurca ne znaju. :kava:

baja
07.12.2010., 00:31
:kava:Ovakve gluposti čujem isključivo od ljudi koji o znanosti kurca ne znaju. :kava:prevencije radi, smanji unos kave
... ja sam pričala o znanosti...robinji forme, akademske etikete, a takva proizvodi liječnike birokrate

Lastan
07.12.2010., 00:50
prevencije radi, smanji unos kave
... ja sam pričala o znanosti...robinji forme, akademske etikete, a takva proizvodi liječnike birokrate
Glupo mi ponavljati prethodni post, pa ću te samo uputiti da ga ponovno pročitaš. Nema riječi koju bih promijenio. :kava:

Gilda.
07.12.2010., 08:37
Znaš kako se zove alternativna medicina koja funkcionira? Medicina. :kava:

Meni nekaj nije jasno.
Veliš medicina jedina funkcionira. Homeopatija je placebo.
Dokazano je da placebo pomaže u određenoj mjeri. Istraživanja postoje.
U čemu je onda problem?
Je li bitnije kako se nešto naziva i u što ljudi vjeruju ili ne, ili je bitno da ljudima bude bolje ma iz kojeg razloga to bilo?

vrrrlet
07.12.2010., 08:47
Je li bitnije kako se nešto naziva i u što ljudi vjeruju ili ne, ili je bitno da ljudima bude bolje ma iz kojeg razloga to bilo?

Bitno je. Dok ne prestanemo vjerovati u bogove i krenemo vjerovati u sebe nema raja na Zemlji.

Gilda.
07.12.2010., 08:51
Bitno je. Dok ne prestanemo vjerovati u bogove i krenemo vjerovati u sebe nema raja na Zemlji.

Pa nisu homeopati bogovi.:rolleyes:
A kaj nije ono dokazano i djelovanje molitve na opće poboljšanje stanja organizma izazvano općim poboljšanjem stanja duše?:D
Ja nit molim nit idem homeopatima, molim lijepo. Ne može me se optužiti za pristranost:o

Illana
07.12.2010., 09:03
A kaj nije ono dokazano i djelovanje molitve na opće poboljšanje stanja organizma izazvano općim poboljšanjem stanja duše?:D

Je, ima svega, ali treba nazvati stvari svojim imenom.

I problem je što nitko ni na jednoj strani ne poznaje točno te tzv. mehanizme samoiscjeljenja da može i zna efikasno pokrenuti taj okidač u tijelu čovjeka. Sve se svodi na to - kod nekog upali, kod nekog ne.

Iz svog iskustva mogu navesti primjer iz mlađih dana dok sam imala poprilično bolne menstruacije i isprobavala koješta u namjeri da riješim famozni uzrok, ali ništa od toga svega nije pomoglo. I meditacije i biljni pripravci i prehrana i vježbe, a na koncu bi mi pomogao jedino stari kafetin.

Ima službena medicina na duši koješta, ali ono što se danas pod alternativom ispisuje kojekuda i što ljudi prihvaćaju prilično apsolutno ne bi pas s maslom pojeo i tu treba biti jako oprezan.

baja
07.12.2010., 09:05
Nema riječi koju bih promijenio. :kava:dobro, obzirom da se uistinu trudiš argumentirati svoje statvove najbolje i jest da ostaneš na etiketama

JPK
07.12.2010., 09:05
smatram da niti jedna alternativna medicina ne smije diskvalificirati klasičnu tako bahato kako čini (istovremeno ovi klasičari odgovaraju, naravno, bahatošću), uoliko želi da je se ozbiljno tretira. jer je glupo, pompezno i neosnovano tvrditi za svoj metod da je otvoren, alternativan, i da posmatra tijelo u cjelini, a biti isključiv kada je u pitanju klasična nauka, i na kraju krajeva, vlastite kolege u struci, u kojoj nisu svi korumpirani, nesposobni gadovi.

a većina alternativaca koje sam srela je upravo takva. i to me odbija. užasno odbija.

Meni je presmiješno kad netko misli da klasična (evidence based) medicina uopće ima nekakvu alternativu, jer to samo po sebi implicira posvemašnju zatucanost i neshvaćanje osnova znanosti, koje se u tim krugovima najčešće pretenciozno naziva 'otvorenošću uma'.

Znanstvena metoda je zapravo vrlo slična dokaznom postupku na sudu - postavi se neka hipoteza, i onda se, po mogućnosti objektivno, iznose dokazi koji je podupiru ili opovrgavaju.

Što bi bila alternativa sudskom postupku koji se bazira na empirijskim dokazima koji uspostavljaju uzročno-posljedičnu vezu između događaja? Donošenje presude na temelju glasina, anegdotalnih dokaza, osobnih dojmova, te linč. Evo, to je otprilike bit 'alternative'.

Naravno, izvan medicine sigurno postoji hrpa tvari i postupaka koji liječe, ali one postaju dijelom medicine čim se njihova djelotvornost dokaže. Alternativom na kraju ostaju samo istinska sranja, poput homeopatije.

baja
07.12.2010., 09:07
Ima službena medicina na duši koješta, ali ono što se danas pod alternativom ispisuje kojekuda i što ljudi prihvaćaju prilično apsolutno ne bi pas s maslom pojeo i tu treba biti jako oprezan.mislim da je šarlatanstvo jednako zastupljeno s obje strane

Gilda.
07.12.2010., 09:18
Je, ima svega, ali treba nazvati stvari svojim imenom.
Slažem se.
Lastan je homeopatiju nazvao placebom. S obzirom da se placebo efektom vrlo često dobija učinak, u čemu je konkretno problem?
Samo to pitah.:)

Illana
07.12.2010., 09:19
mislim da je šarlatanstvo jednako zastupljeno s obje strane

Ne bih to rekla, ne znam. Moja iskustva sa svima su uglavnom pozitivna, nemam ti ja nekih loših primjera, bar se ne sjećam. Jako sam znatiželjna kad su sve ove stvari u pitanju i sklona sam isprobavati sve i svašta, a što više znaš bolje si možeš pomoći.

Zato bih mogla reći da je kombinacija jednog i drugog neki idealan spoj, ali opet ponavljam, treba puno, puno paziti što od kuda dolazi i o čemu se priča.

Negdje je spomenuto kako majka utječe na dijete... to je živa istina. Majka svojim emocionalno-mentalnim stanjem doista je u stanju silno utjecati čak i na fizičko stanje djeteta. To sad kažem nevezano uz tvoj slučaj. Što je dijete manje, to više. I za to imam vlastito iskustvo, sačuvaj me bože. :D

Uranija
07.12.2010., 09:23
mislim da je šarlatanstvo jednako zastupljeno s obje strane

Nikako nije i ne može bit egal liječenje bolesti antibiotikom ili citostatikom po jednoj strani, a po drugoj kristalima, pijenjem urina i prehranom po krvnim grupama ili čajevima od zove.

Iz jednostavnog razloga što uspješnost drugih metoda djeluje samo po onoj i ćorava kokoš jednom ubode zrno.

Gzena
07.12.2010., 09:26
Ovisi o kakvoj je bolesti riječ. Upala uha se može liječiti antibiotikom, ali jednako tako sasvim uspješno i onom biljkom pazikuća(ne znam kak se zove u vas :D).

Mislim da se klasična medicina precjenjuje, a alternativna podcjenjuje. I slažem se s bajom. Šarlatanstva ima na obje strane.

JPK
07.12.2010., 09:27
Slažem se.
Lastan je homeopatiju nazvao placebom. S obzirom da se placebo efektom vrlo često dobija učinak, u čemu je konkretno problem?
Samo to pitah.:)

1) Homeopati svoju vodu ne reklamiraju kao placebo, nego kao lijek koji djeluje i na druge načine osim sugestije, što je prevara.

2) U medicini se je li nešto lijek ili ne utvrđuje tako da se mjeri koliko je učinkovitiji od placeba.

Illana
07.12.2010., 09:33
2) U medicini se je li nešto lijek ili ne utvrđuje tako da se mjeri koliko je učinkovitiji od placeba.

Koliko nešto treba biti efikasno da bilo lijek?

Lastan
07.12.2010., 09:53
Meni nekaj nije jasno.
Veliš medicina jedina funkcionira. Homeopatija je placebo.
Dokazano je da placebo pomaže u određenoj mjeri. Istraživanja postoje.
U čemu je onda problem?
Placebo pomaže u određenoj mjeri. Ta je mjera prilično mala i svaki se lijek u dvostruko ili višestruko slijepom testiranju uspoređuje s placebom. Lijek se smatra lijekom tek ako je značajno bolji od placeba.
Ja nemam ništa protiv placeba. Štoviše, morao bi postojati lijek imenom Antibiotik 9000 koji bi se propisivao kretenima koji dođu od liječnika zahtijevati neki jak antibiotik za prehladicu, a koji bi se sastojao od tabletica glukoze.
Ali itekako je bitno kako se što naziva i što to uistinu jest. Naročito kad ovako ljudi po forumu propovijedaju svoje razne religije. I da, homepatiju smatram religijom u istoj mjeri kao i vegetarijanstvo; propovjednika po forumu koliko ti srce želi, uvijek s istim pljuvanjima po ostatku svijeta.

Stvarno mi dođe da se počnem baviti homeopatijom i skupo prodavati destiliranu vodu.

baja
07.12.2010., 09:54
Zato bih mogla reći da je kombinacija jednog i drugog neki idealan spoj, ali opet ponavljam, treba puno, puno paziti što od kuda dolazi i o čemu se priča.s ovim se svakako slažem
a i zagovaram na ovoj temi
Negdje je spomenuto kako majka utječe na dijete... to je živa istina. Majka svojim emocionalno-mentalnim stanjem doista je u stanju silno utjecati čak i na fizičko stanje djeteta. To sad kažem nevezano uz tvoj slučaj. Što je dijete manje, to više. I za to imam vlastito iskustvo, sačuvaj me bože. :Di s ovim se slažem
pa se pitam, isto kao i aryna, zašto onda ne djeluje u svakom slučaju, nevezano za pristup terapiji
zašto antibiotik ne djeluje unatoč majčinoj uvjerenosti da radi najbolje za svoje dijete?
Nikako nije i ne može bit egal liječenje bolesti antibiotikom ili citostatikom po jednoj strani, a po drugoj kristalima, pijenjem urina i prehranom po krvnim grupama ili čajevima od zove.karikiraš, gadno
govorim o liječenju sintetičkim pripravcima s jedne strane ili prirodnim, sa istim ili sličnim djelovanjem, s druge strane
tako, ljekovito bilje i urin nisu u istoj kategoriji