PDA

View Full Version : Potrošnja struje - koliko troše pojedini uređaji

NafNaf
15.12.2010., 00:14
Malo sam se igrao watt-metrom po kući, jer me zanimalo koliko troše pojedini električni uređaji i evo što sam doznao.

Dnevna potrošnja, mjerio sam minimalno deset dana:
Frižider 1,4kWh; Gorenje, star 10 godina, dva kompresora
Bojler 1,9kWh; Gorenje, 4-5 godina star, 30 litara za toplu vodu u kuhinji
Perilica 0,65kWh; Miele 4 godine stara
Stojeća svjetiljka 1,8kWh; max snaga 300W, koristi halogenu žarulju od 230W, de facto glavno svjetlo za dnevni boravak
Kompjuter 1,2kWH; iMac 21,5" Core 2 Duo 3.06GHz/4GB/1TB/Radeon HD 4670/SD (još nije prošlo deset dana mjerenja)

Interesanto je da ovih pet uređaja, po ostvarenim mjerenjima, troši oko 50% od naše ukupne potrošnje (koja je 5000-6000kWh, kako koje godine).

Da li je još netko mjerio koliko mu troše uređaji? I da li je bila ova tema, nisam uspio naći...

84737
17.12.2010., 22:26
Ok, koliko vidim za svaki uređaj si napisao prosječnu dnevnu potrošnju. Zar ne?
Frižider radi 24 sata na dan to je jasno, ali nije mi jasno koliko u prosjeku radi dnevno računalo ili stojeća lampa? Perilica koliko puta je prala u tih 10 dana?
Baš neke izračuna radim doma, pa me zbunjuju tvoji rezultati.

NafNaf
17.12.2010., 23:08
Točno, prosječna dnevna potrošnja.

U ovim uvjetima lampa radi bar osam sati. Kompjuter u pravilu radi više, bar 10 sati, a koristim ga većinu vremena. U ovom vremenu kada sam mjerio, bio sam češće vani, pa je radio par sati manje. Kod kompjutera sam mogao vidjeti watt-metar, koji je u pravilu pokazivao između 100 i 125W potrošnje.

Žena kaže da veš-mašina radi bar 4-5 puta tjedno, u pravilu na programu 60C, koji mislim traje oko sat i pol. Međutim, nisam pratio koliko je točno puta mašina radila u tih deset dana.

Nažalost, točno mjerenje potrošnje je dosta problematično, jer ne postoje pravi uređaji koji bi to radili, a da pri tome budu i cost-effective, odnosno da možeš imati više uređaja i da ti pomognu statistikom, npr. koliko je uređaj bio uključen, maksimalna i minimalna potrošnja i sl.

Magali_B
22.12.2010., 15:10
Dakle ovako, kupili smo uljni radijator (Silver Crest 2000 W + 500 W ventilator), ima 9 rebara. Kako možemo znati koliko struje troši? :misli: S obzirom da s etažnim plinskim grijanjem ne možemo zagrijati stan :rolleyes:, s ovim ''dogrijavamo'', radi cijelo predveče, a po danu dok smo na poslu i navečer dok spavamo ne.

E sad, ne bih htjela opasti u nesvijest kad mi dođe račun za struju :D pa ako mi može neka dobra duša električarska reći koliko otprilike troši struje takav radijator :s U dućanu gdje smo ga kupili nemaju pojma.

koka36
22.12.2010., 15:28
Dakle ovako, kupili smo uljni radijator (Silver Crest 2000 W + 500 W ventilator), ima 9 rebara. Kako možemo znati koliko struje troši? :misli: S obzirom da s etažnim plinskim grijanjem ne možemo zagrijati stan :rolleyes:, s ovim ''dogrijavamo'', radi cijelo predveče, a po danu dok smo na poslu i navečer dok spavamo ne.

E sad, ne bih htjela opasti u nesvijest kad mi dođe račun za struju :D pa ako mi može neka dobra duša električarska reći koliko otprilike troši struje takav radijator :s U dućanu gdje smo ga kupili nemaju pojma.

2,5 kw na sat

Magali_B
23.12.2010., 07:18
2,5 kw na sat

Ok, hvala ti :)

bob4
23.12.2010., 22:15
2,5 kW na sat samo ako nema termostat

NafNaf
24.12.2010., 15:53
Koga zanima koliko troše pojedini uređaji može nabaviti watt-metar. Ja sam svoj kupio u Bauhausu, 150-160 kuna (ako se dobro sjećam, ali imali su akcije u rangu 30-40 kuna).

Njime se može izmjeriti potrošnja svakog uređaja koji se priključuje utičnicom.

Još bih dodao da je nakon deset dana mjerenja, potrošnja mog iMaca ispala 0,95 kWh dnevno (uz napomenu da sam ga u predblagdansko vrijeme koristio manje nego što bih to inače činio).

NafNaf
26.12.2010., 18:29
Evo još malo rezultata, ovaj put preliminarnih.

Spojio sam watt-metar ispred seta od sedam uređaja koji mi služe kao AV/multimedija set. Klasični televizor 32", 16:9; DVB-T; DVD snimač; satelitski prijemnik; multiformat AV player; audio ruter za distribuciju glazbe mrežom; malo pojačalo spojeno na set zvučnika. Radi se uglavnom o starijim uređajima, što konstrukcijiski što nabavno. Televizor je star 7 godina, ostali uređaji bar 3-4 godine. Najoviji je DVB-T kojim sam zamijenio stariji model (šteta - jer novi iako ima više mogućnosti, u biti je lošiji uređaj).

Svi uređaji zajedno troše 20Wh u stand-by modu (to je 175kWh godišnje potrošnje samo za stand-by). Interesantno, kada svira muzika potrošnja je veća samo 2Wh. Razlog ću utvrditi kada nakon deset dana završim mjerenje i onda nakratko istestiram koliko troši svaki uređaj posebno. Inicijalno znam da pojačalo nema stand-by, a čini mi se da audio-router ne upada u stand-by (a prema dokumentaciji bi trebao).

Ako su upaljeni televizor i DVB-T potrošnja ne prelazi 175Wh, a to je najčešće slučaj.

justapixel
27.12.2010., 09:44
Evo mojih podataka za usporedbu.

PC - 200-230W, dnevno potroši 1-2 kWh
Monitor - 100W, dnevno 0.5-1kWh
HTPC - 80-100W, dnevno 2kWh (stalno je upaljen)
TV - 300-400W, dnevno 1-3kWh
Receiver - 55W, dnevno do 0.5 kWh, zanimljivo da toliko troši i u stand by...
Printer, router, switch i zvučnici - 20W u stand by, dnevno 0.5 kWh
Frižider - oko 1kWh dnevno

Ostala potrošnja su perilice koje potroše 1-2 kWh po pranju, laptopi koji potroše oko 0.5 kWh i svjetla koja potroše 0.5-1.5 kWh dnevno.

.

NafNaf
28.12.2010., 09:31
Kolika je tvoja ukupna godišnja potrošnja?

Mogu dodati da mi ovih sedam AV uređaja dnevno za sada troše oko 1,2kWh.

NafNaf
05.01.2011., 19:52
Evo, potrošnja moje AV opreme ispala je 1,5kWh dnevno.

Uređaji koje sam do sada nabrojao godišnje potroše preko 3000kWh.

Na temelju dosadašnjih podataka jasno je da uopće nije problem napraviti godišnju potrošnju od 2000-3000kWh, zapravo ljudi koji troše manja ili imaju jako malo električnih uređaja ili imaju uređaje A+ klase ili jako, jako paze koliko troše.

Još me čeka par testiranja pa ću javiti rezultate...

justapixel
05.01.2011., 21:03
Moja ukupna mjesečna potrošnja je oko 400 kWh, godišnja oko 4800kWh. Većina potrošnje odnosi se na kompjutere i home cinema.

.

*jezebel*
06.01.2011., 00:50
moze li mi netko, molim vas, reci trosi li klima puno ako se stavi na odvlazivanje, odnosno za koliko bi mi se otprilike mogla povecati rata struje? koliko dugo treba raditi kad je se upali? (ne mogu navesti neki odredjeni tip jer je jos nismo nabavili, vjerojatno ce biti neka jeftinija.)

detalji:
stan 34 kvadrata. novogradnja. dvije osobe. kupaonica dobro ventilirana, ali kuhinja je bez prozora i nape. zimi cesce susimo ves u stanu. stan je orijentiran na sjever. grijanje je uglavnom na maksimumu. zracimo cesto, ali svejedno nas muci kondenzacija vlage u prozorima, a nedavno smo morali sanirati i nesto plijesni na sjevernom zidu. prozori: drvo i aluminij.

unaprijed hvala! :)

F10EXX
06.01.2011., 06:46
moze li mi netko, molim vas, reci trosi li klima puno ako se stavi na odvlazivanje, odnosno za koliko bi mi se otprilike mogla povecati rata struje? koliko dugo treba raditi kad je se upali? (ne mogu navesti neki odredjeni tip jer je jos nismo nabavili, vjerojatno ce biti neka jeftinija.)

detalji:
stan 34 kvadrata. novogradnja. dvije osobe. kupaonica dobro ventilirana, ali kuhinja je bez prozora i nape. zimi cesce susimo ves u stanu. stan je orijentiran na sjever. grijanje je uglavnom na maksimumu. zracimo cesto, ali svejedno nas muci kondenzacija vlage u prozorima, a nedavno smo morali sanirati i nesto plijesni na sjevernom zidu. prozori: drvo i aluminij.

unaprijed hvala! :)

Da bi klima odvlazivala, mora hladiti. Jedno ne ide bez drugog. Jeftine klime uvijek trose isto. Jedina je razlika koliko sam ja prijmjetio sto kad stoji na hladjenju onda i kad se iskljuci kompresor ventilator (unutarnje jedinice) ostane raditi, a kad stavim na odvlazivanje i kompresor se ugasi onda se i ventilator ugasi. Tako da uvijek drzim na odvlazivanju jer inace zrak ima neki cudni osjecaj.

the.elles.d
07.01.2011., 21:53
Meni mjerač potrošnje stiže slijedeći tjedan pa ću podijeliti mjerenja s forumašima... ima frižidera A+, pećnica A, mašina za robu A, plazmi i LCDova, linija... Ma svašta :)

NafNaf
10.01.2011., 17:24
Evo nastavak. Danas sam mjerač premjestio ispred ormara za IT i komunikacijsku opremu. Velika većina ovih uređaja stalno je uključena i nikada ne ulazi u power save, stand by ili sleep status.

Ukupno jedan NAS, laserski printer/fax/skener, dvije NT kutije, dvije male ISDN centrale i DSL modem/router troše 85Wh (kada je printer u stand by modu, NAS sam troši 45-50Wh). To je više od 2kWh dnevno, odnosno 745kWh godišnje.

Inače, kada sam navodio ukupnu godišnju potrošnju, nisam baš dobro prenosio podatke u Excel, sada sam to ispravio, tako da je moja godišnja potrošnja za 2010. godinu 6326kWh. Prosječna potrošnja bila je 527kWh mjesečno, najmanja 310 (rujan), a najveća 715kWh (srpanj).

U 2009. sam bio štedljiviji, ukupno 6082kWh, a 2008. skurili smo 7245kWh.

NafNaf
20.01.2011., 20:19
Evo, nakon deset dana potrošnja gore navedene ICT opreme je 1,9kWh dnevno.

Za sada sam došao do blizu 4000kWh, što je oko 2/3 ukupne potrošnje.

Daljnje mjerenje je malo teže, jer se uglavnom radi o uređajima na koje mi nije lako nakačiti watt-metar, ali probat ću nešto smisliti.

sophiae
25.01.2011., 01:32
Ok pitanje.

Živim u stanu od 30 kvadrata, od trošila imam - pećnicu, frižider, vešmašinu, bojler, računalo, mali bojler u kuhinji koji je na pola i termo peć (koja rijetko kad prelazi pola, nikad nije na maximumu i puni se samo noću). Brojilo je u stanu.

van stana sam radnim danima od 7 -23 dakle u tom periodu rade možda samo računalo (ako mi se vrti neki download i sl. al rijetko), bojler i frižider. S tim da sam dobila savjet da mi je bojler bolje držat stalno upaljen jer onda manje troši nego da ga palim svaki dan i punim za tuširanje i sl. pa ga rijetko gasim. Vikendom ili spavam ili učim, mašina radi možda 5 sati u 10 dana i to preko noći.
Usisavam rijetko (1 tjedno) jer nema potrebe, punim mobitel i sušim kosu.

Situacija je sljedeća:
Lani sam imala ratu 89 kn(ljetna) i 154 kn(zimska) i dobila razliku od 1300 kn
Ove godine uz IDENTIČNU potrošnju (jedina razlika je bila ta da sam imala radove u stanu gdje su se rezalica za pločice i drvo koristile neka 2-3 dana)
rate su bile 180 i 275 i dobila sam razliku od 2800 kn (nisu mi uračunali drugu uplatu od 275 kn u 12 mj, koja je vidljiva na njihovoj stranici i danas sam uplatila jednu ratu zaostaka 275 tako da dug ispada 2300 kn.

Mene zanima kako nekome tko u stanu boravi 3 dana u tjednu (praktički) može biti tolika potrošnja struje ( po razlici od obračuna 12.12 do danas 24.1 - ispada da trošim 11 kn tj 15 i 17 kwh dnevno)

I da napomenem nije me bilo mjesec dana tokom ljeta, bojler nije radio 7 i 8 mj (pokvaren), vešmašina nije radila do negdje od 6 do kraja 8 mj (pokvarena) tak da sam kod dečka obavljala pranje robe i kupanje...

Any ideas?
Brojilo je prastaro, jednom prilikom dok sam ga čistila kutija u kojoj je je skoro otpala sa zida... pa ga se ne usudim dirati....

za vikend dolaze dva frenda s mjeračima pa ćemo provjerit koji klinac...

jedino da susjed iznad mene nije na neki foru spojen na moje brojilo :D

p.s.
Poslali su mi rate za ovu godinu 189 i 180 :))))
što ako je potrošnja za 2010 točna znači da bi slj godine dobila još veću razliku za platit...
Ko je tu lud???

sophiae
25.01.2011., 01:43
Inače, kada sam navodio ukupnu godišnju potrošnju, nisam baš dobro prenosio podatke u Excel, sada sam to ispravio, tako da je moja godišnja potrošnja za 2010. godinu 6326kWh. Prosječna potrošnja bila je 527kWh mjesečno, najmanja 310 (rujan), a najveća 715kWh (srpanj).

U 2009. sam bio štedljiviji, ukupno 6082kWh, a 2008. skurili smo 7245kWh. mašala.
moja polugodišnja po njihovom računu je 5265 :flop:
ups lažem od 30.6 - 12.12

justapixel
25.01.2011., 09:02
mašala.
Prati potrošnju na brojilu i vidi jel se poklapa s onom na računu. Prati na dnevnoj bazi i vidi koliko potrošiš preko dana, koliko preko noći, koji uređaj utječe na to. Isključi sve uređaje i vidi jel se brojilo i dalje vrti. Posudi mjerač potrošnje u kWh, spoji ga na termo peć i druge sumnjive komponente, te mjeri par dana.

.

sophiae
25.01.2011., 11:18
Ovaj vikend ćemo mjerit, već sam očitala brojilo.

Od 23 sata sinoć do 9 sati jutros se jeftina 4 kwh a skupa 2 kwh.

Sve je radilo kao i inače (ko i svaki drugi dan zadnjih pola godine).

Bojler, grijanje na 1/3 (koje kada je očitanje vršeno nije radilo niti mj dana tako da teško da je napravilo toliku štetu), komp, uređaji su bili uključeni ali nisu radili...dakle sve ko i svaki drugi dan... i sad budem večeras očitala pa izračunala potrošnju skupe i jeftine tokom cijelog dana

9376 - 23 h
9378 - 09 h

15622 - 23 h
15626 - 09 h

lady007
25.01.2011., 21:36
Hitna pomoć!Selim se u novi stan tj garsonjera 25m2,nema klime grijanje na struju a ja imam 2 radijatora:( Možete mi otprilike reći koliko troše tj kolka će mi cca bit struja?Ako imate bolju ideju slušam...hvala vam :ne zna:

NafNaf
25.01.2011., 23:44
mašala.

Da li sam dobro shvatio - u manje od šest mjeseci 5265kWh? Mislim da je to potrošnja koju ima možda par posto kućanstava sa najvećom potrošnjom u Hrvatskoj.

Inače, rate za struju nisu relevantne, relevantna je potrošnja. Bilo bi dobro neko vrijeme redovito bilježiti stanje na brojilu.

Recimo jedno tjedan dana svaki dan, onda par tjedana tjedno i nakon toga mjesečno, po mogućnosti uvijek u isto vrijeme.

Ferrari-Ficho
04.02.2011., 12:15
Da malo provjerim... mjerenjima ste ustanovili da je stvarno istina što pričaju ekonomski stručnjaci: da gašenje uređaja do stand by faze i dalje troši znatnu količinu struje i da bi ih bilo najbolje gasit isključivanjem iz utičnice :misli:
dobro, to stvarno mogu postić.
Inače, mi smo uspjevali imat ispod 3000 godišenje dok je bilo jedno dijete manje. Ispada da nas je ovo drugo unazadilo po pitanju HEPovih standarda :cerek:
Al neka, neka, stat ćemo mi njima na kraj :zubo:

mali grizzly
04.02.2011., 12:51
Ako ste zapazili na nekim vrhunskim primjercima TV onu oznaku zelene boje i kraj nje stand by - to znači da troše ispod 1 W kad su pripravni...

Tako da se radi o velikom i to globalnom problemu jer PC također "cucla" par W kad je uključen na mrežu i to 24/7/365.
U RH se računa da su najveća grobišta el. energije stari hladnjaci jer ti troše prilično energije, a rade non stop. Otprilike, u nekom kućanstvu koje se ne grije/priprema sanitarnu toplu vodu na struju i nema klimatizaciju, cca 1/3 do 1/4 utrošene struje otpada na hladnjak i tu se ne isplati štedjeti odnosno kupite A ili A+ razred energ. učinkovitosti jer hladnjaci traju i po 10 godina.

Po mom životnom iskustvu, po kućama su najveći potrošači oni majušni kuh. bojleri ispod/iznad sudopera koji su "gnjurac" po funkciji jer nikad nema dosta vode na raspolaganju, a stalno svijetli tinjalica i uključeni su po 3-4 sata dnevno (puta 2 kW grijač).

Suđerica opere nevjerojatnu količinu posuda uz utrošak otprilike 1 kWh odnosno 7-8 puta manje od spomenutog "bojlerića". Izgleda tako nevino, mali bojler i štono bi se seoski reklo: nikad ne bi rek´o!

pere12
02.03.2011., 11:59
majketi kak se tu trosi!! zena i ja potrosimo cca 100-130kwh mjesecno, racuni su nam samo ljeti 120tak kn, inace ispod 100... oke, nas je dvoje i nema nas do 15h radnim danom...

inace smo nam je sad godinu dana u novom stanu i pazil smo kod kupnje aparata da svi budu A+ razred, rasvjeta koja se puno koristi je led il sparne zarulje, klima ima inverter, frizider je na Eco modu, gasim komp dok ga ne trebam, tv takodjer... unatoc tome tv radi barem 3-4 h dnevno i trosi poprilicno (plazma)... kuhamo na struju i to skoro svaki dan... obe perilice rade svakih par dana (pere se po noci u jeftinijoj tarifi)... ostalo je klasika, usisavac, fen, razglas itd.

sve u svemu negdje se struja špara, a negdje se trosi i vise nek se trebalo... ukupno vidim da nam za sad dobro ide :D

Ovcica
06.09.2011., 11:06
Zanima me u koju kategoriju potrošnje spada jedna velika škrinja koja je uglavnom bila puna do pola, 10 god stara , naspram nove vešmašine kategorije A+. (da malo pojasnim dilemu):
Znam da su i škrinja i perilica rublja aparati koji dosta troše struju, ali troši li prva znatno više od druge - čisto po logici da je škrinja konstantno u radu a peremo tipa 4 x tjedno veš..? donedavno sam imala uključenu perilicu i škrinju. sada smo škrinju izbacili iz stana, uzeli novu perilicu. Ima li razloga da tražim HEP da mi smanji akontacijsku ratu za buduće razdoblje ili ne? (zadnjih mjeseci nismo koristili ni škrinju ni perilicu i došla je po obračunu velika preplata) ali su za buduće mjesece iz njima znanog razloga još malo povisili mjesečnu ratu u odnosu na zimski period s početka godine.

enke
20.12.2011., 10:34
Vidjela sam iz gore izračunatih podataka potrošnju električne energije po pojedinom uređajima. Nisam primjetila da li je netko izračunao koliko troši pečnica s dva grijača ( ne znam jačinu grijača) ako peče na 180 C oko 1 sat. Pekla sam kruh u pekaču i on po nekakvim proračunima troši vrlo malo, no sada sam poćela peći u pečnici pa da vidim da li se to isplati. Pećem po dnevnoj skupljoj tarifi.

lukarak
21.12.2011., 15:14
Vidjela sam iz gore izračunatih podataka potrošnju električne energije po pojedinom uređajima. Nisam primjetila da li je netko izračunao koliko troši pečnica s dva grijača ( ne znam jačinu grijača) ako peče na 180 C oko 1 sat. Pekla sam kruh u pekaču i on po nekakvim proračunima troši vrlo malo, no sada sam poćela peći u pečnici pa da vidim da li se to isplati. Pećem po dnevnoj skupljoj tarifi.

Ne isplati se sigurno. Pekac je nekih 600W, barem moj. Pecnica je nekoliko tisuca, al to moras znat da bi ista mogao rec.

marinbzn
18.01.2012., 20:43
11000 Kwh lani rata struje mjesečno ljeti 750 kn, zimi 1100 kn, dva klima uređaja, uljni radijator, norveški radijator, dva bojlera rade samo po noći i dvije perilice rade svaku noć... :503:

rapajic_st
02.10.2012., 12:17
eto da oživimo temu sa jednim pitanjem..

dolazi zima i treba grijat urede..imamo 2 sobe sa 20tak kvadrata svaka..

mislimo kupiti uljne radijatore 3000w .. koliko bi otprilike potrošili mjesečno struje svaki?
s time da radiš 9 sati pa se griješ na nekih 20tak stupnjeva, pa ga kroz noć smanjiši održavaš neku temperaturu,a ujutro malo pojačaš grijanje..

Red Dwarf
02.10.2012., 21:37
Dakle za sve ljude. Ako su vam radijatori deklarirani na 3000W i vi ih nakurite na maksimum (termostat) oni će kuriti 3000W po satu. Odnosno 3kW. To pomnoži s 9 sati i ispadne 27kWh. Dok je na maksimumu on troši koliko piše (otprilike) a naravno kad je manja temperatura onda troši manje. Tu ti nema druge nego kupiti ga i 2-3-4 mjeseca vrtiti i onda iz toga prosjek izračunati. jer nitko nemože znati hoćeš li ga ti koristiti na maksimumu, na 75% snage, na 50% snage itd.

Dakle jedan radijator bi po toj računici mogao dnevno trošiti : 3kW*24h*0,84kn/kWh=60,48kn :) Naravno sumnjam da ćeš ga koristiti 24h na maksimumu ali eto čisto reda radi malo matematike. Jedan radijator na maksimumu ili dva na pola ;)

_Mystical_
03.10.2012., 00:08
drugim riječima, ti mater kolki račun za struju.

tominjo
03.10.2012., 05:33
eto da oživimo temu sa jednim pitanjem..

dolazi zima i treba grijat urede..imamo 2 sobe sa 20tak kvadrata svaka..

mislimo kupiti uljne radijatore 3000w .. koliko bi otprilike potrošili mjesečno struje svaki?
s time da radiš 9 sati pa se griješ na nekih 20tak stupnjeva, pa ga kroz noć smanjiši održavaš neku temperaturu,a ujutro malo pojačaš grijanje..

Ako ste u mogućnosti, da možda kupite klimu.
Klima će trošiti 3 x manje od ovih grijalica.

koka36
06.10.2012., 10:26
Ako ste u mogućnosti, da možda kupite klimu.
Klima će trošiti 3 x manje od ovih grijalica.

ali ne i grijati

claudine
09.10.2012., 19:29
ovako nekako. 31.09. sam si očitala struju. bila je 97469. sada očitam 97942 i ide na 3. to znači da sam u 10 dana potrošila 473kWh :eek:.

da vidimo: bojler od 10l radi cijeli dan - valjda je na termostatu jer kad se napuni, isključi se. frižider radi cijeli dan. i to je sve što radi po cijele dane.
tv i risiver rade prosječno 5 sati dnveno (nekad uopće ne palim, a nekad mi pravi društvo cijeli dan). laptop i zvučnici rade recimo prosječno 7 sati dnevno. žarulje - a ne znam, recimo da rade on-off prosječno 10 sati. kuhalo za vodu radi barem 4 puta dnevno. kuham skoro svaki dan - na struju. recimo da prosječno upalim štednjak 2 puta dnevno i da mi kuhanje traje između pola sata i sat. usisavanje 2xtjedno. do sad sam upalila 2 puta uljni radijator na najmanje. punjenje mobitela - 2-3 puta tjedno. ne feniram kosu. i veš mašina - 1 u tjedan ipo.
u ovih 10 dana sam živjela normalno s tim prosječnim potrošnjama.

inače, bogobojazno vadim sve iz utičnice kad je ugašeno. gotovo ništa nije na stendbaju. stan je rupetina sa starim instalacijama, 3 osigurača sa starim brojilom. jednotarifno je. plava tarifa. jednofazno je.

a da. aparati su uglavnom starudija. šporet je ono malo đubre sa 2 kola i rernom. frižider star ko isus. bojler nije star, ali je drek.

može li mi itko objasniti kako sam mogla potrošiti toliko puno struje u 10 dana? :503:

i da - imam peglu. koristila sam ju možda 4 puta. maksimalno pol sata. :bonk:

jones85
09.10.2012., 22:25
vjerojatno si krivo ocitala struju ili imas susjeda prikopcanog na svoje brojilo

claudine
09.10.2012., 22:52
:bonk:

nisam stavila zarez :D 9746,9 i 9794,2

ah, paničarenje je blentava osobina, od nje čovjek svašta previdi :D

Shwake
10.10.2012., 07:59
ovako nekako. 31.09. sam si očitala struju. ... u 10 dana potrošila 473kWh
da vidimo:
* bojler od 10l radi cijeli dan - valjda je na termostatu jer kad se napuni, isključi se.
* frižider radi cijeli dan. i to je sve što radi po cijele dane.
tv i risiver rade prosječno 5 sati dnveno (nekad uopće ne palim, a nekad mi pravi društvo cijeli dan). laptop i zvučnici rade recimo prosječno 7 sati dnevno. žarulje - a ne znam, recimo da rade on-off prosječno 10 sati.
* kuhalo za vodu radi barem 4 puta dnevno. kuham skoro svaki dan - na struju. recimo da prosječno upalim štednjak 2 puta dnevno i da mi kuhanje traje između pola sata i sat. usisavanje 2xtjedno.
* do sad sam upalila 2 puta uljni radijator na najmanje. punjenje mobitela - 2-3 puta tjedno. ne feniram kosu.
* i veš mašina - 1 u tjedan ipo.
* imam peglu. koristila sam ju možda 4 puta. maksimalno pol sata.
u ovih 10 dana sam živjela normalno s tim prosječnim potrošnjama.
gotovo ništa nije na stendbaju.
stan je rupetina sa starim instalacijama, 3 osigurača sa starim brojilom. jednotarifno je. plava tarifa. jednofazno je.
a da. aparati su uglavnom starudija.
** šporet je ono malo đubre sa 2 kola i rernom.
** frižider star ko isus.
** bojler nije star, ali je drek.
može li mi itko objasniti kako sam mogla potrošiti toliko puno struje u 10 dana?Vi kao da ste pisali scenarij predstave za Kerempuh.

Svi el. uređaji koji rade tako da griju, a koji troše el.en. za to grijanje, troše je u iznosu nominalne (deklarirane) el. snage toga uređaja (u W). Dakle, bilo koje grijaće tijelo (uljni radijator, glačalo, grijaća ploča na štednjaku ili pećnica u štednjaku, bojler na struju, priručno kuhalo, itd.) električne snage od npr. 2 kW (teoretski) troši 2 kWh el.en. u 1 satu.

Radom el. uređaja upravljaju termostati, koji ih uključuju i isključuju iz pogona prema zadanim parametrima (postavnim i graničnim vrijednostima temperatura), tako da ti uređaji realno troše osjetno manje struje u 1 h nego bi im bila maksimalna potrošnja pri non-stop pogonu. Uključivanje i isključivanje termostata na nekom uređaju ovisi od okoline na koju grijaće tijelo prenosi svoju toplinu i parametrima temperature zadanima na termostatu. Na taj način imate različite režime rada kućanskih uređaja, te oni niti ne troše struju na isti način, ali niti u isto vrijeme.

Sva grijaća tijela (na el. en.) najviše potroše el. en. pri početnom pogonu, odn. u vremenu dok se i sama ne zagriju i dok ne zagriju "okoliš" kojemu predaju toplinu na graničnu temperaturu koja je zadana na njihovom termostatu. Nakon toga perioda temostati uključuju i isključuju uređaj u gotovo jednakim vremenskim intervalima, a sukladno postavkama radne temperature uređaja na upravljačkom mu termostatu. Nakon početnog zagrijavanja, dakle, grijaći uređaji troše el.en. u iznosu od oko 40-60% njihove nominalne (priključne, deklarirane) el. snage.

Kod kućanskih uređaja koji troše el. en. izravno za neku vrstu grijanja "okoliša" je odnos potrošnje energije 1:1, odn. maksimalan (ili najnepovoljniji) u odnosu na druga trošila el.en., (elektronički uređaji (PC, tv, radio, ...) je ionako troše višestruko manje), pa treba vrlo racionalno gospodariti s kućanskim uređajima kojima je primarna funkcija nekakvo grijanje "okoliša" (jela, vode za pranje i kupanje, sobnog zraka, itd).
Za djelotvorno smanjenje troškova el. en. treba racionalno koristiti el. uređaje ako se već ne može utjecati na druge okolnosti zbog kojih nastaje prevelika potrošnja el. en. (slaba ili nikakva toplinska izolacija vanjskih zidova, podova i krova objekta u kojem se živi, itd.).

Melani@
28.10.2012., 09:21
Muž, ja i 2 djece živimo u stanu 90m2.
Od velikih potrošača imamo temrmo peć koja nam služi u prijelaznom razdoblju (punimo ju noći), mašinu za suđe, robu, sušilicu, boiler kupaona i boiler kuhinja.

Uglavnom pazim da veliki potrošači rade noći (ali zna se dogodit da i po danu sve radi :p)
Perilica za suđe je radila svaku noć, a za robu 3-4 puta tjedno uglavnom noću...isto toliko i sušilica.
Boiler je stalno upaljen.

Potrošnja struje nam je bila oko 500-600kn.

Od DANAS :D smo se dogovorili da ti veliki potoršači rade SAMO noću, sušilicu neću koristiti nego ću robu sušiti u velikom hodniku na onom nosaču, mašina za robu samo noći, suđe ću početi prati na ruke.
Zanima me da li je za boiler bolje da stalno radi ili kad se otuširamo/okupamo (što je najčešće prije spavanja) da ga po noći stavimo puniti?

Znam da je možda teško odokativno odgovoriti na ovo pitanje ali koliko bi mjesečno na tome mogli uštedjeti?
Hvala!

koka36
28.10.2012., 13:09
Muž, ja i 2 djece živimo u stanu 90m2.
Od velikih potrošača imamo temrmo peć koja nam služi u prijelaznom razdoblju (punimo ju noći), mašinu za suđe, robu, sušilicu, boiler kupaona i boiler kuhinja.

Uglavnom pazim da veliki potrošači rade noći (ali zna se dogodit da i po danu sve radi :p)
Perilica za suđe je radila svaku noć, a za robu 3-4 puta tjedno uglavnom noću...isto toliko i sušilica.
Boiler je stalno upaljen.

Potrošnja struje nam je bila oko 500-600kn.

Od DANAS :D smo se dogovorili da ti veliki potoršači rade SAMO noću, sušilicu neću koristiti nego ću robu sušiti u velikom hodniku na onom nosaču, mašina za robu samo noći, suđe ću početi prati na ruke.
Zanima me da li je za boiler bolje da stalno radi ili kad se otuširamo/okupamo (što je najčešće prije spavanja) da ga po noći stavimo puniti?

Znam da je možda teško odokativno odgovoriti na ovo pitanje ali koliko bi mjesečno na tome mogli uštedjeti?
Hvala!

ništa

diabolica
06.12.2012., 20:27
Malo je OFF, ali kako ja mjerim mjesečnu potrošnju struje, dakle svakog prvog ujutro zapišem stanja na brojilima, i gle čuda.
Negdje prije godinu dana nam je došla elektra i zamijenila brojilo o njihovom trošku jer kao vrijeme je da promijene brojilo iz 1983 sa novim baždarenim iz 1984 g. Hvala , sve vam po spisku i vašoj modernizaciji, ali desilo se čudo.
Smanjila se potrošnja struje. Zamisli, mi smo cijelo vrijeme imali brojilo koje nam se brže vrtilo. Kako to znam, pa uspoređujući brojeve, jer to radim već 4 godine.
Pripazite na stara brojila. Možda uređaji i ne troše tako puno, koliko elektra krade.

_Mystical_
07.12.2012., 07:34
može bit. Mi smo imali ratu struje po 300 kuna prije renovacije stana. Sada 150 kuna.

Mjenjali smo sve kuhinjske aparate, ali i brojilo. Nekako mi je sumnjivo da aparati troše duplo manje, al ok.

tominjo
09.12.2012., 07:44
mystical

znam slucaj gdje je bio zamijenjen samo dubinski frizider i struka je pala za 70 kn mjesecno, a kaj da su mijenjani svi aparati.

Svizac1234
26.01.2013., 11:02
:)Čitam po forumu da se ljudi žale na veliku potrošnju struje,pokušat ću pojasniti kako se može spasiti pokoja kuna iz đepa,odnosno kokje greške ljudi rade.

Krenimo od svjetla;postoje razne vrste osvjetljenja koje koristimo kod kuće,ali još uvijek su najbolje i najzdravije klasične žarulje iako i najviše troše. Osvjetljenje im se mjeri u LUX jedinicama što znači koliko luxa dobijete za određenu potrošnju el energije,žarulja od 100w daje svjetlost cca 1200 luxa kao i štedna sijalica od 20 w ali samo nekih proizvođaća,poput osram,philips i general electric,ima i drugih koje se sad ne mogu sjetiti,ako ne piše osvjetljenje u luxima bolje ne kupujte da ne bacate novac.

Nažalost štedne sijalice gube intenzitet svjetla svojim radom,nakon 6 mjeseci ćete vidjeti kako daje manje svjetla od obične žarulje istih vrijednosti,a uz to su i nezdrave,više na stranici

http://www.mandrilo.com/index.php/istina-o-zaruljama

Radijatori su jako dobri grijači,pravilo je da se postavljaju ispod prozora kako bi imali najveću učinkovitost,snagu je lako izračunato po broju rebara,najčešći su 9=2000w 11=2500w,tolika im je potrošnja dokle god zagrijavaju prostor na željenu temperaturu,kad postignu,termostat isključi i radijator čeka da se prostor ohladi kako bi ponovno počeo raditi. Tu treba paziti da se ne uzimaju jeftini radijatori malih dimenzija jer manja površina grijačeg tijela daje manje topline i on automatski potroši više struje da bi zagrijao potreban prostor,znači na takvim stvarima nije dobro štediti jer su kasnije računi veći od očekivanog,postoje modeli sa ventilatorom koji imaju prednost jer bolje raspršuju toplinu pa tako i brže zagriju prostor.Svako grijače tijelo,bilo radijator ili neka druga peć treba puno više energije da bi postigla 25 c nego recimo 20 c u prostoru,jer je razlika temperature vani i unutra veća,jer i zidovi se hlade sukladno vanjskoj temperaturi.

Bojler ima nekoliko stvari za reći,ovisno o veličini ima i pripadajući grijač,kuhinjski su nešto drugo jer moraju brže zagrijati pa imaju jake grijače.
Bojler je uređaj koji treba gasiti prije kupanja jer ako se što pokvari može vas dobro otresti ako ne i usmrtiti,a ovisno o potrošnji tople vode se pali po potrebi,znači ako vam je to jedini bojler povezan sa kuhinjom gdje perete suđe ručno bolje ga je ne gasiti,dok ako ste mali potrošać i služi vam samo za tuširanje jednom na dan palite ga u jeftinoj tarifi,uz uvjet da imate dovoljno tople vode preko dana.

Hladnjaci su uglavnom mali potrošaći struje,ali i oni imaju način kako se to može smanjiti;ako kupujete novi pogledajte koja je klasa A+ ili bolja,te da ima ventilator u sebi za raspršivanje hladnog zraka,dok kod starijih pažnju treba posvetiti da li se radi snijeg u prostoru za hlađenje,što je znak propusnosti neke brtve,(gume na vratima) i on automatski više mora raditi da postigne željenu temperaturu.

Perilice su stvar o kojima se uglavnom sve zna,postoje klase potrošaća kao i za sve drugo,iako grijač je uglavnom taj koji najviše troši i kod njih nema neke štednje,tako da ako imate volje i vremena najbolje bi bilo raditi s njima u jeftinijoj tarifi.

Klima kao grijač prostora po meni je vrlo neučinkovita jer dok se ugasi postaje hladno a i raznosi bakterije iz svog saća koje nam daje temperaturu,serviseri kažu kako ih je najbolje ne imati u kući ali po ljeti dobro dođu

Eto toliko o tome,nadam se da sam nekome pomogao :)

britva63
26.01.2013., 20:47
naglo mi skocila potrosnja poizdio sam i gledam svaki dan trosim 18 kw a to se desilo od kad su nam mjenjali kalove i ugrađivali ormaric s brojilom vani ,, brojilo je zamjenjeno prije 10 godina uglavnom drasticno skocila potrosnja a uređaji isti,, sutra idem da im hebem mamu ako nece da zamjene brojilo ili vide sta su oni mulci shebali kod premjestanja sata i kabela mozda su nesto zamijenili.. ima tko neko takvo iskustvo,, koliko vrijedi sat i bazdarenje

Svizac1234
27.01.2013., 07:59
naglo mi skocila potrosnja poizdio sam i gledam svaki dan trosim 18 kw a to se desilo od kad su nam mjenjali kalove i ugrađivali ormaric s brojilom vani ,, brojilo je zamjenjeno prije 10 godina uglavnom drasticno skocila potrosnja a uređaji isti,, sutra idem da im hebem mamu ako nece da zamjene brojilo ili vide sta su oni mulci shebali kod premjestanja sata i kabela mozda su nesto zamijenili.. ima tko neko takvo iskustvo,, koliko vrijedi sat i bazdarenje

Ta potrošnja nije ništa neobično jedan radijator 2kw to potroši za 10 sati rada,ništa ne pišeš što si sve imao uključeno.
Brojilo je mjerni uređaj koji ima dolazne i odlazne žice na kojima se nema što pobrkati da bi se potrošnja promijenila

studeni1971
26.02.2013., 21:04
Prosječno račun za struju mi se vrti oko 700 kn.Najviše mi radi štednjak,bojler i perilica za suđe,komp.Dali je to realna potrošnja?

City
26.02.2013., 21:38
U kući ili u stanu?

studeni1971
27.02.2013., 12:17
U kući ili u stanu?

U kući.Samo da dodam WM povremeno radi,komp 8 sati,bojler i frižider stalno,štednjak povremeno.....85 M2

City
27.02.2013., 12:27
Kuće su gutači struje, pogotovo kad je kvadratura veća, znam po svojima.
Ja živim u stanu i struja mi je gotovo najmanji trošak, a imam i rasvjete i električnih aparata ohoho.

studeni1971
27.02.2013., 20:29
Kuće su gutači struje, pogotovo kad je kvadratura veća, znam po svojima.
Ja živim u stanu i struja mi je gotovo najmanji trošak, a imam i rasvjete i električnih aparata ohoho.

Može malo detaljnije.Hvala.

Fi Fi
27.02.2013., 20:41
:)Čitam po forumu da se ljudi žale na veliku potrošnju struje,pokušat ću pojasniti kako se može spasiti pokoja kuna iz đepa,odnosno kokje greške ljudi rade.

Krenimo od svjetla;postoje razne vrste osvjetljenja koje koristimo kod kuće,ali još uvijek su najbolje i najzdravije klasične žarulje iako i najviše troše. Osvjetljenje im se mjeri u LUX jedinicama što znači koliko luxa dobijete za određenu potrošnju el energije,žarulja od 100w daje svjetlost cca 1200 luxa kao i štedna sijalica od 20 w ali samo nekih proizvođaća,poput osram,philips i general electric,ima i drugih koje se sad ne mogu sjetiti,ako ne piše osvjetljenje u luxima bolje ne kupujte da ne bacate novac.

Nažalost štedne sijalice gube intenzitet svjetla svojim radom,nakon 6 mjeseci ćete vidjeti kako daje manje svjetla od obične žarulje istih vrijednosti,a uz to su i nezdrave,više na stranici

http://www.mandrilo.com/index.php/istina-o-zaruljama

Radijatori su jako dobri grijači,pravilo je da se postavljaju ispod prozora kako bi imali najveću učinkovitost,snagu je lako izračunato po broju rebara,najčešći su 9=2000w 11=2500w,tolika im je potrošnja dokle god zagrijavaju prostor na željenu temperaturu,kad postignu,termostat isključi i radijator čeka da se prostor ohladi kako bi ponovno počeo raditi. Tu treba paziti da se ne uzimaju jeftini radijatori malih dimenzija jer manja površina grijačeg tijela daje manje topline i on automatski potroši više struje da bi zagrijao potreban prostor,znači na takvim stvarima nije dobro štediti jer su kasnije računi veći od očekivanog,postoje modeli sa ventilatorom koji imaju prednost jer bolje raspršuju toplinu pa tako i brže zagriju prostor.Svako grijače tijelo,bilo radijator ili neka druga peć treba puno više energije da bi postigla 25 c nego recimo 20 c u prostoru,jer je razlika temperature vani i unutra veća,jer i zidovi se hlade sukladno vanjskoj temperaturi.

Bojler ima nekoliko stvari za reći,ovisno o veličini ima i pripadajući grijač,kuhinjski su nešto drugo jer moraju brže zagrijati pa imaju jake grijače.
Bojler je uređaj koji treba gasiti prije kupanja jer ako se što pokvari može vas dobro otresti ako ne i usmrtiti,a ovisno o potrošnji tople vode se pali po potrebi,znači ako vam je to jedini bojler povezan sa kuhinjom gdje perete suđe ručno bolje ga je ne gasiti,dok ako ste mali potrošać i služi vam samo za tuširanje jednom na dan palite ga u jeftinoj tarifi,uz uvjet da imate dovoljno tople vode preko dana.

Hladnjaci su uglavnom mali potrošaći struje,ali i oni imaju način kako se to može smanjiti;ako kupujete novi pogledajte koja je klasa A+ ili bolja,te da ima ventilator u sebi za raspršivanje hladnog zraka,dok kod starijih pažnju treba posvetiti da li se radi snijeg u prostoru za hlađenje,što je znak propusnosti neke brtve,(gume na vratima) i on automatski više mora raditi da postigne željenu temperaturu.

Perilice su stvar o kojima se uglavnom sve zna,postoje klase potrošaća kao i za sve drugo,iako grijač je uglavnom taj koji najviše troši i kod njih nema neke štednje,tako da ako imate volje i vremena najbolje bi bilo raditi s njima u jeftinijoj tarifi.

Klima kao grijač prostora po meni je vrlo neučinkovita jer dok se ugasi postaje hladno a i raznosi bakterije iz svog saća koje nam daje temperaturu,serviseri kažu kako ih je najbolje ne imati u kući ali po ljeti dobro dođu

Eto toliko o tome,nadam se da sam nekome pomogao :)

boldano :confused:
imaš li instaliranu fido sklopku?

drugo boldano opet :confused::rofl:
i uopće nije istina,a sve ovisi kakvu klimu imaš,dalje koje bakterije,normalo da će ih bit ako se filter i klima ne čiste par godina,ali ako se održava nema problema.

da,svi bi onda u trgovačkim centrima pocrkali od količine bakterija i svega.:facepalm:

da,ako ih pališ ljeti nema bakterija...:rofl:

City
27.02.2013., 20:43
Može malo detaljnije.Hvala.

Imam jedan LCD, hrpu rasvjete (to bi trebalo trošiti ohoho), frižider (non-stop), pećnica jednom dnevno, stolno i prijenosno računalo (non-stop), printer, mobiteli se pune svaki dan...
Nije baš da sam mali potrošač, a račun za struju mi je cca 150 kn. :ne zna:

Fi Fi
27.02.2013., 20:46
Imam jedan LCD, hrpu rasvjete (to bi trebalo trošiti ohoho), frižider (non-stop), pećnica jednom dnevno, stolno i prijenosno računalo (non-stop), printer, mobiteli se pune svaki dan...
Nije baš da sam mali potrošač, a račun za struju mi je cca 150 kn. :ne zna:

pa,to je premalo.:ne zna:
onaj stan di ne spavaš ili drugi?

City
27.02.2013., 20:49
pa,to je premalo.:ne zna:
onaj stan di ne spavaš ili drugi?

Mislim na onaj gdje radim, gdje mi je firma.
A tamo đe sam priležnik (:zubo:) su računi još manji. :D

Fi Fi
27.02.2013., 20:52
Mislim na onaj gdje radim, gdje mi je firma.
A tamo đe sam priležnik (:zubo:) su računi još manji. :D

grijanje toplana pretpostavljam?

City
27.02.2013., 20:53
grijanje toplana pretpostavljam?

Ne, plin. ;)

Fi Fi
27.02.2013., 20:56
Ne, plin. ;)

meni podno odnese dosta struje,al jebiga,ugodnije je stat na toplu pločicu :zubo:

City
27.02.2013., 21:11
meni podno odnese dosta struje,al jebiga,ugodnije je stat na toplu pločicu :zubo:

:rofl:

Ne možeš i ovce i novce. :D

Fi Fi
27.02.2013., 21:17
:rofl:

Ne možeš i ovce i novce. :D

rekao bi Gregor :rofl:

Mirko_M
03.03.2013., 21:50
Danas sam pogledao kolko smo struje potrošili od useljenja i ispada mi oko 280kWh mjesečno. Od toga je cca 1/3 u nižoj tarifi. Brojilo instalirano 2004.

Kuhanje i grijanje na plin. Cca. 150m2 stambenog prostora, štedne žarulje skoro sve, dva kompa, 42" plazma, hi-fi, desetak godina stari fižider s malom škrinjom, suđerica, perilica, garažna vrata na struju. Ne gasim uređaje, svi su na stand-by.

Kad čitam kolko struje drugi troše, nije mi jasno.... :ne zna:

buc2
06.03.2013., 09:29
O potrošnji, odnosno štednji el. energije napisane su tisuće stranica. Na ovom postu već dovoljno primjera i savjeta. Bavim se temom već preko 20 godina pa ću Vam dati neke svoje savjete:

1. Žarulje, odnosno rasvjetna tijela koja rade dnevno duže od sat vremena obavezno zamijeniti sa štednim . Preporučam Osram. Ne kupovati neke divlje i sumnjive marke. ( nema smisla mjenjati žarulju u špajzi koja vam treba minutu ili dvije )

2. Neispravna škrinja za zamrzavanje ili škrinja starija od 15 godina sigurno troši mjesečno 100 kn bespotrebno . Provjerite koliko dugo radi kompresor bez prestanka.

3. LCD uređaj, HI-FI uređaj, DVD , VHS recorder i ini uređaji troše u stand-by poziciji oko 1-2 W pa sad izračunajte koliko se to nakupi godišnje.

4. Za bojlere tople vode je najteže dati savjet, to su gutači energije. Oni koji imaju dvotarifno brojilo neka ga uključe po noći, a po danu samo koriste. Napominjem, samom štednjom vode se smanjuje i potrošnja el. energije.

5. Veš mašine koristite poslije 22.00 sata kada je jeftinija struja, pogotovo ako imate svaki dan po jednu mašinu

O ostalim uređajima u kući ne treba trošiti riječi. Znate i sami da čim više trošite neki uređaj da će vam biti veći račun.
I za kraj : jednom mi se prijatelj žalio da ima veliki račun za vodu, plin, struju. Pregledao sam mu el. instalaciju, koja je bila u redu, zamijenili smo neke žarulje štednima i dobro. Nakon nekoliko mjeseci navratio sam do njega na pivicu. U nekom momentu se njegova kćer (20 god.) išla tuširati. S obzirom da je kombi bojler u dnevnom boravku čuli smo ga kada se uključio. Njegova kćer koja je studentica i ne plaća režije tuširala se 35 minuta. Što god da je radila, bojler se nije gasio 35 minuta. Grubo izračunavši, ona je potrošila cca 1 kubni metar plina, te oko 500 litara vode. (Struju nećemo spominjati). To je oko 7-8 kuna po današnjim cijenama. Izračunajte sami koliko njegova kćer troši mjesečno na tuširanje....
Bio je šokiran, pa on se otušira za 5 minuta. Žena isto. Ja isto. Moja žena isto. Znači moramo sami štediti. Nije baš pametno da LCD televizor radi 12 sati dnevno..... A dva LCD-a u kući ??!!!!

Svizac1234
31.03.2013., 14:05
boldano :confused:
imaš li instaliranu fido sklopku?

Nemam! I fidova može zatajiti,kao i svi drugi uređaji

Svizac1234
31.03.2013., 14:24
O potrošnji, odnosno štednji el. energije napisane su tisuće stranica. Na ovom postu već dovoljno primjera i savjeta. Bavim se temom već preko 20 godina pa ću Vam dati neke svoje savjete:

1. Žarulje, odnosno rasvjetna tijela koja rade dnevno duže od sat vremena obavezno zamijeniti sa štednim . Preporučam Osram. Ne kupovati neke divlje i sumnjive marke. ( nema smisla mjenjati žarulju u špajzi koja vam treba minutu ili dvije )

2. Neispravna škrinja za zamrzavanje ili škrinja starija od 15 godina sigurno troši mjesečno 100 kn bespotrebno . Provjerite koliko dugo radi kompresor bez prestanka.

3. LCD uređaj, HI-FI uređaj, DVD , VHS recorder i ini uređaji troše u stand-by poziciji oko 1-2 W pa sad izračunajte koliko se to nakupi godišnje.

4. Za bojlere tople vode je najteže dati savjet, to su gutači energije. Oni koji imaju dvotarifno brojilo neka ga uključe po noći, a po danu samo koriste. Napominjem, samom štednjom vode se smanjuje i potrošnja el. energije.

5. Veš mašine koristite poslije 22.00 sata kada je jeftinija struja, pogotovo ako imate svaki dan po jednu mašinu

O ostalim uređajima u kući ne treba trošiti riječi. Znate i sami da čim više trošite neki uređaj da će vam biti veći račun.
I za kraj : jednom mi se prijatelj žalio da ima veliki račun za vodu, plin, struju. Pregledao sam mu el. instalaciju, koja je bila u redu, zamijenili smo neke žarulje štednima i dobro. Nakon nekoliko mjeseci navratio sam do njega na pivicu. U nekom momentu se njegova kćer (20 god.) išla tuširati. S obzirom da je kombi bojler u dnevnom boravku čuli smo ga kada se uključio. Njegova kćer koja je studentica i ne plaća režije tuširala se 35 minuta. Što god da je radila, bojler se nije gasio 35 minuta. Grubo izračunavši, ona je potrošila cca 1 kubni metar plina, te oko 500 litara vode. (Struju nećemo spominjati). To je oko 7-8 kuna po današnjim cijenama. Izračunajte sami koliko njegova kćer troši mjesečno na tuširanje....
Bio je šokiran, pa on se otušira za 5 minuta. Žena isto. Ja isto. Moja žena isto. Znači moramo sami štediti. Nije baš pametno da LCD televizor radi 12 sati dnevno..... A dva LCD-a u kući ??!!!!

Slažem se s tobom osim za štedne žarulje,neko vrijeme sam ih koristio pa izbacio jer unutar godine dana itekako oslabe intenzitet svjetla,sad sam vidio na tržištu halogene koje troše 30% manje od standardnih žarulja a daju istu svjetlost. Još nešto,meni su se oči odmorile kad sam skinuo štedne sijalice i vratio žarulje

alexxl
11.04.2013., 21:06
Danas sam si kupil maloga mjerača za potrošnju struje, u Bauhausu, 110 kn.
Prikopčal na njega novu kantu od kompa, stari flat monitor Fujitsu-Siemens i nemrem se načuditi.
Surfanje po internetu, cca 58 W, zgašen monitor...38 W,.....sleep mode 11 W.
Pa kaj komputeri tak malo troše?
Sutra bum ja kod sina u sobu, on ima nekakvu zvijer, radi tih igrica, ono, sve gajnc novo, pa da malo vidim kak to troši, ali dok igra.
Kak je najbolje mjeriti?
Na kaj da pazim?

Svizac1234
12.04.2013., 14:27
Danas sam si kupil maloga mjerača za potrošnju struje, u Bauhausu, 110 kn.
Prikopčal na njega novu kantu od kompa, stari flat monitor Fujitsu-Siemens i nemrem se načuditi.
Surfanje po internetu, cca 58 W, zgašen monitor...38 W,.....sleep mode 11 W.
Pa kaj komputeri tak malo troše?
Sutra bum ja kod sina u sobu, on ima nekakvu zvijer, radi tih igrica, ono, sve gajnc novo, pa da malo vidim kak to troši, ali dok igra.
Kak je najbolje mjeriti?
Na kaj da pazim?

Ja sam to išao mjeriti, komp pod opterećenjem i u praznom hodu,ne moraš mjeriti jer češ kod igranja zahtjevnije igre dobiti upravo onaj zbroj koliko su ti komponente u kompu deklarirane da troše,odnosno nešto malo manje jer nisu stalno na 100% opterećenju

Offshore
12.04.2013., 22:11
Razni kompovi mogu jako razlicito trositi, npr

moj (ustvari sinov, ja sam ga samo slozio,optimizirao i predao u ruke) gaming stroj trosi od 100 injak W u idleu do 450-500 W pod punim opterecenjem (benchmark).....doduse, rijec je o 2 kartice u SLIju, i jos je procesor overclockan,SSD+3 HDDa,5 ventova, przilica etc.....

S druge strane, moj 13.3'' ultra-notebook (iCore5, SSD...) trosi svega 50ak W :)

Svizac1234
14.04.2013., 06:09
Srećom pa današnji uređaji troše manje energije,inače bi svi imali napajanja od cca 1000w. Znam da kad sam računao i mjerio potrošnju svog kompa sa lcd monitorom je iznosila oko 450-500w,a pripremio sam ga za gaming

Offshore
15.04.2013., 15:29
Razni kompovi mogu jako razlicito trositi, npr.....

Mrzim kad lazem (sam sebe), pa sam premjerio potrosnju kompova,
evo rezultata

Dakle:

1) Kucni gaming stroj s relativno malim 20'' CFL LCDom - 210 W (internet browsing), 450-500 W zahtjevne igre/ benchmark
Sam monitor je 50ak W (a to je skoro potrosnja jednog 40'' LED LCDa)
2) 4 godine star HP 15.6'' laptop (IntelCore Duo) 57.8 W (internet browsing)
3) godinu i pol star 15.6'' laptop (i3 Core) 29.2 W (internet browsing)
4) 6 mjeseci star 13.3'' ultra notebook (i5 Core) 20.4 W (internet browsing)
5) iPad 13.5 W

Iskreno, iznenadila me potrosnja najjace makine, mislio sam da je duplo manje,a ono gutac energije :D

Offshore
16.04.2013., 07:35
Imao sam neke sumnje spram potrosnje 8 godina starog hladnjaka sa zamrzivacem, visine 182 cm, i obavio mjerenje (5 dana).

Prosjek je iznenadujuce malen za relativno star uredaj,pun namirnica koji radi u stvarnim uvjetima - svega 0.82 kWh/dan, iliti cca 299 kWh/godisnje, tu negdje oko deklariranih vrijednosti A klase.

Matsushita kompresor, Gorenje, ostaje s nama do daljnjeg :)

Svizac1234
16.04.2013., 19:43
Danas se rade hladnjaci koji uglavnom imaju ventilatore u sebi,po meni za bržu raspodjelu temperature,pa s time bi trebali i manje trošiti struje. Nekada se znalo zalediti zadnja strana hladnjaka,pa su zato postojali grijači koji su to topili i tu su dodatno trošili struju,a vjerujem da i sama cirkulacija zraka ventilatorima ne dozvoljava da se napravi led,a tako i kompresor manje mora raditi.

Offshore
16.04.2013., 20:14
Moj nema ventilator. Koliko manje trosi velicinom slican mome, ali s ventilatorom ?

Svizac1234
16.04.2013., 20:16
Moj nema ventilator. Koliko manje trosi velicinom slican mome, ali s ventilatorom ?

Ja imam samsung novi model 175 visok kombinirani,nije neka razlika 272 kw/god

Offshore
16.04.2013., 20:18
Moj je nesto veci i nesto vise trosi...cini mi se da ventilator ne cini neku znacajnu razliku....

Svizac1234
16.04.2013., 20:21
Moj je nesto veci i nesto vise trosi...cini mi se da ventilator ne cini neku znacajnu razliku....

Moguće,osim što brže ohladi po meni jer hladnoća ne stoji na pozadini hladnjaka već cirkulira,ali moramo uzrti u obzir da i vent ima potrošnju,iako nebitno u ovom slučaju konačne potrošnje

DaniNYC
17.04.2013., 17:42
Pitanje za znalce, s obzirom da se u struju kužim koliko i u kvantnu fiziku - nimalo. :D

U pitanju je nova kuca, ni jedan uređaj još nismo ukljucili i tek danas smo išli isprobati rad bojlera na struju (100l, snaga 1.8kW ako sam dobro procitala).
Dakle, ukljucili ga u 3 popodne, i za tocno 2 sata majka me histericno zove kako je bojler požderao 35kW struje?!?!

E sad, odmah sam joj rekla kako je krivo iscitala potrošnju, ona tvrdi da nije (za razliku od mene, kuži se u struju :p)

Dakle, apsolutno ništa u kuci trenutno ne troši struju, nemamo ni žarulje, jel moguce da je u pitanju nekakva zbrka sa brojilom? Dobili smo novo od elektre kad smo radili instalacije.

Svizac1234
17.04.2013., 18:21
Pretpostavljam da je u pitanju digitalno brojilo,koje u sebi ima očitanje snage i potrošnje? Ono radi na 2 decimale tako da je greška u očitanju moguća. Imao sam jedan slučaj gdje je brojilo pokazivalo određenu potrošnju iako je stan bio potpuno prazan. Išao sam postupkom eliminacije i skidao osigurač po osigurač dok je drugi budno pratio promjene na brojilu,uspostavilo se da se negdje gubi struja na jednom strujnom krugu,na što smo čovjeka uputili privatnom električaru koji mu je to i radio. Sama potrošnja ovog bojlera ne smije premašiti deklariranih 1.8 kw/h,pretpostavljam da su to oni talijanski bojleri sa 2 režima rada srednje i jako grijanje vode.

DaniNYC
18.04.2013., 14:13
Hvala na pomoci! :mig:

I mislila sam da ne ne smije potrošiti više od navedene snage, provjeriti cemo ovih dana u cemu je problem.

luka249
08.08.2013., 08:19
moze li mi netko reci koliko torsi ventilator koji radi 15 sati u novcima naravno ? pise na njemu 50 mhz 150 W

diabolica
09.08.2013., 05:00
Za to vrijeme rada koje si napisao potrošio je 2,47 kn ukupno. 150w/sat ti je za 10 sati 1,5 kwh

luka249
09.08.2013., 08:15
tnx bas me zanimalo :D

Pistons4ever
04.04.2014., 07:40
Nadasve zanimljiva tema, dosta novog sam saznao, ali nisam uspio pronaći za ono što mene zanima. Zna itko kolika je snaga ploča za kuhanje na normalnom eketričnom štednjaku (Končar), znam da je pećnica 2000 w u većini slučajeva, ali za ploče nemam taj podatak.

Plavoki
04.04.2014., 21:23
zavisi od veličine ringa od 1 kw do 2 kw