PDA

View Full Version : Modrice po tijelu

Samantha
20.08.2004., 00:04
Koza nogu kao da mi je prozirna,sve se vidi,mreze kapilara,zile...i stalno imam modrice.

ej kao da me netko redovito mlati...

gdje god se taknem ostane modrica,ja se i nesjecam nekog udarca,al svaki dan nadjem pokoju novu modricu.

i treba sigurno po 10-ak dana da prodju.

sta bi mogla poduzet po pitanju modrica,neke vitamine,mast,meleme...?

masterblaster
20.08.2004., 08:45
ha,nemam savjet za kremu,ali modrice i kapilare se puno slabije vide kad su noge osuncane. ;)

Noemi
20.08.2004., 09:57
Uzmi c vitamin sa bioflavonoidima, 500 do 100 mg na dan.
Trebalo bi biti bolje.

A modrice namazi kremom protiv celulita,tako brze nestanu.

Za kapilare na zalost ne znam,ako ima neko rjesenje osim spaljivanja i mene zanima.

Samantha
20.08.2004., 14:12
uzimam obican vitamin c,sumece,nego kakav je to s bioflavonoidima?

377chiara
20.08.2004., 14:32
kako stojis s cirkulacijom? to sto modrice dugo prolaze
moze bit i od toga
ja imam problema s kapilarama
popucale
ko mrezica
al to imam od matere mi

modrice ista stvar
ne sicam se kad me tko mlatnuo zadnji put
nije 20 godina sigurno
a svi bili sigurni da me bivsi mlati
znala bi od rasklapanja kauca :confused: dobit takvu modricu da bi bilo odvratno za vidit
debelu i prominila bi sto boja od ljubicaste do zelene
imala sam onaj afroditin gel ( anticeluliticni)
kad sam se tim mazala modrice bi prosle upola brze:confused:

margarita
20.08.2004., 14:41
Samantha kaže:
Koza nogu kao da mi je prozirna,sve se vidi,mreze kapilara,zile...i stalno imam modrice.

ej kao da me netko redovito mlati...

gdje god se taknem ostane modrica,ja se i nesjecam nekog udarca,al svaki dan nadjem pokoju novu modricu.

i treba sigurno po 10-ak dana da prodju.

sta bi mogla poduzet po pitanju modrica,neke vitamine,mast,meleme...?

ja sam imala isti problem

obavezno idi doktoru - necu da te plashim ali to shto lako dobijesh modrice mozhe biti simptom da neshto nije u redu s krvi

ja sam ishla doktoru i napravio je pretrage krvi - na srecu sve je bilo OK ali je rekao da je odlichno shto sam doshla a ne ignorirala to

i dao mi je da pijem vitamin C i B12 - i proshlo je

ali svakako odi doktoru

mrkvich
25.08.2004., 22:13
dobro da sam vidla ovaj topik...
ja imam tocno isti taj problem, al od slova do slova isti.
noge su mi bash ko da nema koze nek najlon i vide se zile, ziletine i sve to a o masnicama da ne pricam. nemam pojima od kuda mi. inace od malih nogu imam problema sa cirkulacijom, cak sam nekada znala po ljeti spavati sa carapama, govorili su mi da sam hladna ko zmija itd.
mama me kljokala sa onim ginkgo (ak se tak pise) tabletama, pa pauza od 2 mj ja mislim, pa opet...situacija mi se fakat poboljsala sto se cirkulacije tice al noge su mi ostale ko prije, masnice i zilice su tu.

hana
19.09.2005., 17:39
Postoji li neki "trik" iz kucne radinosti kako bi se obicna masnica brze zalijecila? kremice? oblozi?

Ava Adore
19.09.2005., 18:22
Ima ona neka krema, kak se zove, smeđa kutija :D

Ček idem ju naći

Hana_
20.09.2005., 01:19
:D nesto dugo ti to trazis

Baby-poc
20.09.2005., 01:35
Jesi li cula ti sestro za puder??? :D :D :D

la bitch
20.09.2005., 09:57
heparin. tu sam kremu ja koristila, ali sam na kraju odustala jer prelako zadobivam masnice. kazu da je to zbog slabih zila. inace je krema ok. mozes ju staviti i na popucale kapilare, a ima i neki cool efekt.

la bitch
20.09.2005., 09:59
Baby-poc kaže:
Jesi li cula ti sestro za puder??? :D :D :D

kaj ti koristi puder ak su ti cijele noge prekrivene masnicama?

magic
20.09.2005., 10:19
ovisi i kojeg su porijekla modrice ;)

ja sam po cijelim nogama imala modrice od Clivarin inekcija. mazala sam heparin kremom i brzhe su proshle od onih koje nisam mazala.

Ava Adore
20.09.2005., 16:47
Ima nekih masnica koje nijedan puder ne može prekriti... :D

I da, heparin je, pala mi je iza kreveta pa nisam mogla naći :rofl:

Baby-poc
20.09.2005., 16:50
magic kaže:
ovisi i kojeg su porijekla modrice ;)

ja sam po cijelim nogama imala modrice od Clivarin inekcija. mazala sam heparin kremom i brzhe su proshle od onih koje nisam mazala.
ljudi masnice nisu bas ok znak..
bre salim se..
pravac lekaru!!!!!!!!11:eek:

Crimson Petal
21.09.2005., 00:46
Ava Adore kaže:
smeđa kutija

jel nije to u ljubicastoj kutiji? :zubo:

ja sam taj heparin samo jednom koristila i to kad sam imala neku ooogromnu sljivetinu na koljenu... ne sjecam se vise od cega... :misli: :D

bubica
21.09.2005., 08:07
Neko vrijeme sam imala dosta problema sa masnicama na nogama, na potkoljenicama. Nisam ih ničime mazala, jer mi nisu smetale (ne nosim suknje, pa ih vidimo samo ja i moj dragi :D). I ne znam od čega bi došle. Ne bi uopće skužila da sam se negdje udarila. Ponekad bi mi došle na koljena samo zato jer bi kleknula na pod.
Pretpostavljam da mi je falio neki vitamin ili mineral, štatigajaznam :rolleyes:
Dobro, sad barem znam sa čime ću ih mazati ako se opet pojave! :)

hana
21.09.2005., 13:15
hvala svima koji su preporucili nes :)

a puder tesko da ce mi pomoc, ne zelim prikrit nego "izlijecit"

nego ta kremica u smedjo-ljubicastoj ( :D ) tubici jel to samo za bas masnice ono zeleno-ljubicaste-zute i svih ostalih nijansi ili i za ono ko ogrebotine, padnes na cesti pa ti koljena ostanu "oderana"? :p

lala
25.09.2005., 00:43
Provjeri željezo, ako se napr. ne sjećaš kako ih zaradiš. Ako znaš...onda ti je prikrivanje najmanji problem

creative
15.08.2006., 16:47
u zadnje vrijeme, dragom se znaju pojaviti razni krvni podljevi po tijelu kao da se negdje fest lupio. ako izuzmemo da ga po noći opsjeda sotona :D, postoji li još neko, po mogućnosti medicinsko, objašnjenje?

Lavica02
15.08.2006., 23:11
Kod moga sina...dobro imao je 3 godine, iz čistoga mira počele su izbijati nešto nalik šljivama ( ono kad se opališ). Jedino što su mu pronašli je malo niža razina željeza, nakon godinu dana su nestale.
Ali svakako neka posjeti liječnika.

freya.k
18.08.2006., 19:14
da ga to ti ne izmlatiš noću? ;)

zlocestoca
18.08.2006., 19:30
ja sam konstantno u sljivama vec godinama :zubo:
vec sam se navikla...
gdjegod da zapnem (ni ne osjetim) - drugi dan sljiva, ruke i noge pune sljiva - na najcudnijim mjestima
ne smeta me, ne boli, redovito idem na sistematske preglede, da mi nes ne valja valjda bi vec nasli
nezgodno je jedino po ljetu - suknja/haljina, pickaste natikace/sandale a potkoljenice isljivane k'o kod nogometasa :zubo:

creative
18.08.2006., 20:02
da ga to ti ne izmlatiš noću? ;)

ne. :D uzeli smo i to u obzir, ali pojavljuju se i kad smo razdvojeni.

creative
18.08.2006., 20:03
ja sam konstantno u sljivama vec godinama :zubo:
vec sam se navikla...
gdjegod da zapnem (ni ne osjetim) - drugi dan sljiva, ruke i noge pune sljiva - na najcudnijim mjestima
ne smeta me, ne boli, redovito idem na sistematske preglede, da mi nes ne valja valjda bi vec nasli
nezgodno je jedino po ljetu - suknja/haljina, pickaste natikace/sandale a potkoljenice isljivane k'o kod nogometasa :zubo:

gadno. :( jesi to spominjala na sistematskom?

zlocestoca
18.08.2006., 20:05
gadno. :( jesi to spominjala na sistematskom?
nisam, svi nalazi (krv i ostalo) su ok

zlocestoca
18.08.2006., 20:06
mozda zvuci jako gadno, ali nisu to bas tako velike sljivetine - promjer im je od 1 do cca 3 cm

creative
19.08.2006., 20:21
mozda zvuci jako gadno, ali nisu to bas tako velike sljivetine - promjer im je od 1 do cca 3 cm

njemu znaju biti i veće. :( mislit će ljudi da ga tučem. :D

Khan
21.08.2006., 13:36
Trebao bi svakako učiniti barem krvnu sliku i broj trombocita, a možda i šire pretrage-ovisno o mišljenju hematologa. Može biti od bezazlenih do vrlo ozbiljnih stvari.

invisible f
28.08.2006., 04:28
Svakako napravi pretrage krvi

gottcha
28.08.2006., 06:09
zadnji mjesec i meni se to događa :cry:

bude neka zelenkasta šljiva ..ne boli... i onda za dan dva postane crvena, ljubičasta i jako uočljiva.. i nestaje polako polako.... :misli: evo taman jedna nestala a druga se pojavila...

oh well, valjda nije neš ozbiljno :o

Lavica02
28.08.2006., 19:34
Idite na KK, kao što su vam već i dr. na temi rekli. Možda nije ništa, a može biti svašta.

tileo
08.01.2007., 12:36
Lavica 02, pročitala sam tvoj post vezano za modrice kod tvog 3-godišnjaka.
Trenutno me ta pojava ubija kod mog 4-godišnjaka uglavnom na potkoljenicama i podlakticama. U totalnoj sam panici i bili smo kod doktora, radili koagulogram tj.zgrušavanje krvi i to je o.k., a to traje cca 2,5 mjeseca.
Kakve ste vi pregrage radili kad vam se to dešavalo? Jeste li dobivali kakve vitamine ili što? Pomozi savjetom, please ?

Ivanicapeca
08.01.2007., 12:49
Lavica 02, pročitala sam tvoj post vezano za modrice kod tvog 3-godišnjaka.
Trenutno me ta pojava ubija kod mog 4-godišnjaka uglavnom na potkoljenicama i podlakticama. U totalnoj sam panici i bili smo kod doktora, radili koagulogram tj.zgrušavanje krvi i to je o.k., a to traje cca 2,5 mjeseca.
Kakve ste vi pregrage radili kad vam se to dešavalo? Jeste li dobivali kakve vitamine ili što? Pomozi savjetom, please ?
O Bože mili,čemu takva uzbuna? Pa normalno je da se djeca udare u tom razdoblju života i zarade modrice. Ja sam do svoje 11 bila sva u modricama, jer sam stalno đipsala i padala, što s bicikla što na stepenicama.Nemoj držati dijete pod staklenim zvonom, tako ćeš mu samo učiniti više štete nego koristi. Ono upoznaje svijet i kroz padanje na nos i uči se.

kemik
08.01.2007., 13:10
ja ne kuzim o cem se radi u ovom topiku, je li to neki nastavak na neki stari topik, ili je privatno pitanje lavici-02.

ivanicapeca, ceste i dugotrajne modrice mogu biti simptom mnogih, vrlo teskih bolesti. to ne znaci da je svaka modrica oboljenje i potpisivanje smrtne presude, ali isto tako ne treba ni ovako pausalno prosudjivati "pa sta onda", posebno sa ovako sturim informacijama kakve nam je dala otvaracica :)

ante dumbledore
08.01.2007., 16:03
da, modrice mogu biti bezazlene ali i znak teže bolesti pogovoto ako se radi o neočekivano velikim modricama s obzirom na intenzitet ozljede. moguće bolesti ne moraju biti koagulopatije, mogu biti genetičke boesti vezivnog tkiva, tipa ehlers-danlosov sy ili marafan, a može biti i znak neke infekcije

strangelove
09.01.2007., 08:41
kod sy. marfan nećete naći modrice ;)

ante dumbledore
09.01.2007., 17:06
joj da marfan je defekt fibrilina, a on je dio elastičnog tkiva koji se nalazi samo u velikim arterijama, tj aorti. sorry for misleading

Ida Bauer
14.02.2007., 13:34
Dakle...prije dva dana primjetila sam po listovima neke čudne flekice(jako su uočljive)...izgledaju kao modrice...kao da sam natučena....što bi to moglo biti?...baš je ružno.....i pojavilo se praktički preko noći...

teichy
14.02.2007., 13:39
jel ideš na anticelulitne tretmane ili ih sama provodiš? :D

meni listovi bili puni masnica kada sam ja sama, inače "stručnjak" za masažu krenula u akciju rješavanja celulita

Ida Bauer
14.02.2007., 13:41
jel ideš na anticelulitne tretmane ili ih sama provodiš? :D

meni listovi bili puni masnica kada sam ja sama, inače "stručnjak" za masažu krenula u akciju rješavanja celulita

Baš ništa slično...zato se ''plašim''.....

teichy
14.02.2007., 13:44
Baš ništa slično...zato se ''plašim''.....

hm.

onda neznam :misli:

Ida Bauer
14.02.2007., 14:07
E da...uzimam beta-blokatore...i sad sam pročitala u uputstvima:ako se pojave modrice da se javim liječniku...ali uzimam ih već godinu dana pa si mislim da to nije od toga....

-purgerica-
14.02.2007., 14:18
Dakle...prije dva dana primjetila sam po listovima neke čudne flekice(jako su uočljive)...izgledaju kao modrice...kao da sam natučena....što bi to moglo biti?...baš je ružno.....i pojavilo se praktički preko noći...

pazi di se seksaš :zubo:

de_mi
14.02.2007., 14:19
brzo doktoru i vaditi krv

Ida Bauer
14.02.2007., 14:22
brzo doktoru i vaditi krv

Na što ciljamo?

Torma
14.02.2007., 14:44
Da li te flekice izgledaju kao modrice ili to jesu modrice..? Moja sestra je s 14-15 godina pocela dobivati modrice po rukama i nogama, vec su u skoli poceli sumnjati da ju netko mlati- ali onda je krvna slika pokazala blage anomalije u zgrusavanju krvi (deficit faktora VIII)..
Dakle: daj koji ml krvi pa da znas na cemu si.. :)

nina1
14.02.2007., 15:04
Da li te flekice izgledaju kao modrice ili to jesu modrice..? Moja sestra je s 14-15 godina pocela dobivati modrice po rukama i nogama, vec su u skoli poceli sumnjati da ju netko mlati- ali onda je krvna slika pokazala blage anomalije u zgrusavanju krvi (deficit faktora VIII)..
Dakle: daj koji ml krvi pa da znas na cemu si.. :)

moja sestirčna imala je problema s eritrocitima i tombocitima
javljale su se te modrice

dr/iur
14.02.2007., 16:25
Može biti problemčići sa krvi a možda je i reakcija na kontracepcijske pilule ako ih koristiš. Ako si se počela kretati ili viježbati, mozda je od preopterečenja popucao maleni broj kapilara. A možda si se samo udarila da nisi niti primjetila.
Odi svakako k doktoru, on zna najbolje.

Ida Bauer
14.02.2007., 19:25
Da li te flekice izgledaju kao modrice ili to jesu modrice..?
Pa nisu modrice kad se nisam udarila...i ne bole me....ali tako izgleda...nisu onako točno ocrtane fleke,već onako više majih...izgleda natučeno...

Može biti problemčići sa krvi a možda je i reakcija na kontracepcijske pilule ako ih koristiš. Ako si se počela kretati ili viježbati, mozda je od preopterečenja popucao maleni broj kapilara. A možda si se samo udarila da nisi niti primjetila.
Odi svakako k doktoru, on zna najbolje.
Ne koristim kontracepcijske pilule(ali koristim beta-blokatore)...ne vježbam....i mislim da je nemoguće tako se udariti na oba lista na isti način....sjećala bi se...

Hvala na savjetima!

Ida Bauer
16.02.2007., 21:44
Još nisam bila kod liječnika....i nije još prošlo....sad su više smeđe nego plave....mislim da ima veze s cirkulacijom...inače,stalno su mi ruke i noge hladne(beta-blokatori to sve još pogoršavaju)...nekad čak sivkaste....i u kontaktu s toplom vodom praktički poflekavim....osobito šake i stopala...to izgleda kao one mrljice po rukama slabokrvnih ljudi...
Idem u ponedjeljak..pa da vidimo....

diana11
21.02.2007., 14:13
vene su to imam isti problem

Ida Bauer
22.02.2007., 01:50
vene su to imam isti problem

Veli liječnica da nisu...ja sam isto u to sumnjala,ali bilo bi fakat čudno.....premlada sam....
Bila sam na vađenju krvi...pa sad čekam.....

diana11
22.02.2007., 13:25
Veli liječnica da nisu...ja sam isto u to sumnjala,ali bilo bi fakat čudno.....premlada sam....

VENE
Vene
Neka vas noge dobro nose
Sport je najsigurniji način da izbjegnete bolesti vena. Posebno su korisni sportovi koji traže ustrajnost, kao što su vožnja bicikla, jogging, brzo hodanje i plivanje.
Volite li više šetnje, planinarenje, ples, aerobik ili jazz-dance, nećete pogriješiti. No, važno je da se odabranim sportom bavite svaki dan.

SAVJET: Postoji li sumnja na bolesti vena, liječnik vam treba detaljno pregledati noge. Tada će moći utvrditi postoje li neka oštećenja krvnih žila iz prošlosti uzrokovana, recimo, trombozom. Za otkrivanje takvih oštećenja postoje posebni ultrazvučni aparati koji uz uporabu novog softwarea mogu prepoznati i najmanje nepravilnosti. Ti instrumenti strukturu vena i cirkulaciju krvi u njima prikazuju vrlo oštro u različitim bojama

Varikozne vene su proširene vene vijugavog tijeka koje se nalaze najčešće po nogama. Smatra se da su prisutne kod oko 10-20% populacije. U najvećem postotku se nalaze kod ženskog dijela populacije. Nastaju najčešće u doba adolescencije. Nisu prolazna pojava nego tijekom vremena povećava im se broj i veličina često skupa s kapilarama.
Kod većine ljudi pričinjavaju samo estetski problem naročito kod žena. S vremenom je čest razvoj tamne pigmentacije potkoljenica, upala kože te pojava rane. U manjem postotku je moguć razvoj duboke venske tromboze koja često bude fatalna ako se na vrijeme ne prepozna. Prvi znakovi koji bi mogli upozoravati na njen razvoj jesu: promjer jedne noge je veći od promjera druge noge, na dodir bolnost noge naročito mišića listova, pojava modre boje kože potkoljenice, bolnost noge je veća u visećem položaju, podizanje stopala je praćeno s boli u listu.

Uzroci nastajanja proširenih vena su multifaktorijalni i često udruženi :

nasljeđe ima najvažniju ulogu jer kod osoba s slabim vezivnim tkivom dolazi lako do širenja vena usljed povišenog tlaka krvi naročito kod dužeg stajanja tijekom godina
ženski hormoni pridonose razvoju naročito tokom trudnoće ili nakon poroda, kontracepcija ili nadomjesna terapija
pubertet
povećana tjelesna težina
ozljede
dugotrajno stajanje, spuštena stopala, visoke pete
povećani pritisak u trbušnoj šupljini : trudnoća, ekspanzivni procesi
postrombotski sindrom
Svaka vidljiva vena ili kapilara na nogama ne predstavlja nikakvu pretnju po zdravlje ili estetski poremećaj koji treba ukloniti. Kod pojedinih ljudi se vene pojačano ističu konstitucijski naročito kod sportaša. Vene predstavlju vrstu rezervara krvi koja se vraća nazad u srce pri čemu bitnu ulogu imaju zalisci vena koji usmjeravaju krv prema srcu. Zalisci vena imaju ulogu ventila koji propuštaju krv samo u jednom smjeru. Gubljenjem njihove funkcije dolazi do povratka krvi što je ključni događaj u nastajanju varica. Uloga mišićne kontrakcije je bitna u pumpanju krvi prema srcu. Na nogama se venski sustav dijeli na duboki koji teče između mišića koji im daju potporu te površinski sustav koji se nalazi u koži i potkožju, a nema potporu mišića te je sklon širenju. Oba sustava su spojena putem perforantnih vena pomoću kojih prebacuju krv iz jednog sustava u drugi. Vene dubokog sustava putem mišićnih kontrakcija prebacuju i skupljaju krv u površinski sustav vena manjim dijelom, a većim dijelom prema srcu. Kod dužeg stajanja dolazi do nakupljanja krvi, ali bez transporta zbog čega se povisuje tlak. Daljim porastom tlaka dolazi do prodora krvi kroz stijenku vene u tkivo što je ključni događaj u nizu poremećaja: pigmentacija kože, rana, upala. Perforantne vene omogućavaju smjer krvi samo iz dubokog venskog sustava u površni. Kada oslabe zalisci perforantnih vena ili kada se vene prošire dolazi do prodora krvi iz dubokog venskog sustava u površinski sustav koji nema mišićnu potporu te dolazi do nastajanja proširenih vena. Kapilare se ne moraju nužno javiti s proširenim venama no najčešće budu zajedno. Za razvoj kapilara nogu najbitniju ulogu imaju ženski hormoni i nasljeđe. Kapilare lica nastaju zbog ženskih hormona i najčešće zbog dužeg izlaganja suncu koje stimulira oslobađanje tvari u organizmu koje potiču razvoj kapilara.

Metode za uklanjanje proširenih vena i kapilara :

operativne metode koje se izvode u općoj ili lokalnoj anesteziji. Postoji čitav niz tehnika koje vaskularni kirurg određuje. Primjenjuju se kod većih vena. Jako efikasna metoda no potreban je postoperativni tijek od par dana. Ne uklanja kapilare.
sklerozacija. Posebni oblik sklerozacije je uvođenje sonde u venu pod nadzorom ultrazvuka. Prednost metode je njena efikasnost i niski troškovi postupka. Nakon zahvata se može vratiti odmah uobičajenim aktivnostima. Efektivna za vene i kapilare. Neograničeno se može koristiti.
laseri i IPL uređaji koji se apliciraju površno. Uništavaju vene i kapilare tako što hemoglobulin upija energiju zrake koja uništava vene i kapilare. IPL uređaj se koristi za kapilare. Laser se može primjenjivati i putem sonde koja se uvlači u venu. U novije vrijeme se koristi radiofrekvencija posebno ELOS tehnologija koja putem radiofrekvencije i optičke energije destruira vene i kapilare. Navedene metode daju dobre rezultate posebno ELOS tehnologija. Metode su ograničene promjerom vene te se koriste kod vena promjera do 3-5 mm. Laseri su najbolji oblik terapije kod pigmentacije kože. Metode su pouzdane i efektivne no ograničavajući faktor je visoka cijena zahvata.
elektrokoagulacija kapilara. Kapilare se uništavaju putem struje te je nešto veća mogućnost nastajanja ožiljaka.
krioterapija tj. zaleđivanje vena putem sonde koja se uvlači u venu i koristi tekući dušik za destrukciju vena. Radi se o relativno novijoj metodi.
Sklerozacija. Sklerozacija je metoda koja se temelji na ubrizgavanju sklerozirajućeg sredstva u venu ili kapilaru čime se potiče upala i time nestajanje vene ili kapilare. Osnovni preduvjet za zahvat je nošenje elastičnih čarapa minimum 3 tjedna nakon zahvata te hodanje neposredno nakon zahvata. Sredstvo se ubrizgava inzulinskom iglom nakon čega se stavlja tupfer na mjestu uboda koji se nosi par dana ili drži 24h.. Sam zahvat je bezbolan kod većine ljudi jer ubod ne boli. Jedino se nekad može osjetiti peckanje prilikom ubrizgavanja sredstva. Kod 50-90% pacijenata se može očekivati poboljšanje no konačni rezultat najviše ovisi o pacijentu i pridržavanju uputa o ponašanju. Rezultati se vide odmah kod manjih vena i kapilara dok kod većih vena potrebno je par tjedana da nestanu. Ovisno o promjeru žile odreduje se postotak sredstva za sklerozaciju. Preporuča se početi zahvat na bedrima te se spuštati na potkoljenice. Tretman se može ponavljati po potrebi, razmak između tretmana je oko 7-14 dana. Prosječno je potrebno oko 3 tretmana da bi se kapilare i vene nogu uklonile što ovisi o broju promjena.
Sve navedene metode daju dugotrajne rezultate no uz uvjet pridržavanja uputa, bitni su također nasljedni faktori. Nakon nekog vremena, prosječno 3-5 godina dolazi do izbivanja novih žila i kapilara. Tretirane žile i kapilare nestaju, ali dolazi do nastajanja novih.

Prevencija i ostale metode za suzbijanje vena te kapilara :

elastične čarape ili zavoji zauzimaju centralno mjesto u prevenciji jer zamjenjuju zalistke koji su izgubili svoj ulogu te simuliraju mišičnu kontrakciju. Prednost je na strani čarapa jer daju jednakomjerni tlak duž vena za razliku od elastičnih zavoja. Preporuča se što više nositi elastične čarape osim ljetnih mjeseci kada se mogu koristiti derivati flavonoida koji donekle mogu zamjeniti ulogu elastičnih čarapa.
derivati flavonoida koji povećavaju tonus vena i povoljno utiču na limfni sustav. Poboljšavaju cirkulaciju i time smanjuju oticanje i bolnost nogu. Povećavaju nepropusnot stijenki žila i smanjuju upalu indirektno. Mogu se koristiti kao kreme ili tablete koje su efektivnije.
derivati vitamina K i C koji jačaju stijenke žila i kapilara te smanjuju njihovu propusnost.
korekcija tjelesne težine i spuštenih stopala. Izbjegavajte saune i kupke jer toplina loše utiče što se može zapaziti ljeti. Nosite niže pete, do 5 cm i izbjegavajte duža stajanja te sjedenja. Kad možete noge držite u povišenom položaju ili legnite.
fizička aktivnost koja smanjuje venski tlak mišićnim kontrakcijama. Prilikom stajanja dolazi do povišenja venskog tlaka zbog nedostatka mišićne kontrakcije. Što češće upotrebljavati muskulaturu nogu i izbjegavati stajanja te sjedenje. Kod dužeg stajanja i sjedenja uraditi svako malo par koraka. Povremeno koristite hladni tuš.
aparati koji masažom potiču vensku i limfnu cirkulaciju tako što zamjenjuju mišićnu kontrakciju.
Unatoč primjeni novih metoda i sredstava sklerozacija i dalje zauzima ključnu ulogu u borbi protiv proširenih vena i kapilara.

--------------------------------------------------------------------------------
Članak prenesen iz časopisa
"Doktor u kući"
neznam prouci malo ovaj clanak, zelim ti svako dobro i da je sve ok pozz

diana11
22.02.2007., 13:27

Proširene vene
Proširene vene treba operirati kada postanu vidljive i kada se ultrazvukom utvrdi oštećenje venskih zalistaka.

1. Tromboflebitis
2. Posttrombotski sindrom
3. Spontano krvarenje
4. Flebotromboza
Operacija jedini lijek

Zabluda je da uvijek ima vremena za uklanjanje proširenih vena, jer se odgađanjem operacije omogućuje razvoj komplikacija.

Pri pomisli na proširene vene prvo nam na um pada narušen izgled nogu. Noge s proširenim venama izgledaju ružno, kvrgave su, a ponekad je i koža na njima tamnija. No, najčešće se ne zna, ili se zaboravlja, da su proširene vene ozbiljan, pa i po život opasan zdravstveni problem. U mlađoj dobi, kada se vene pojavljuju, proširene vene ne prate tegobe, već se primjećuje samo estetski nedostatak. Kako bolest napreduje i razvija se, pod utjecajem raznih faktora rizika, postaju primjetni jasni znakovi tegoba i komplikacija.

Proširene vene nastaju zbog oštećenja venskih zalistaka, a osoba koja ima proširene vene naslijedila je osjetljivu građu venskih zalistaka. Rađamo se, dakle, sa sklonošću proširenim venama, a razvoj bolesti i njezin intenzitet mogu potaknuti faktori rizika (trudnoća, kontracepcijske pilule, obuća s visokim petama, pretilost, dugo sjedenje ili stajanje), ali sami faktori rizika, bez nasljedne skonosti, ne mogu stvoriti proširene vene.
Proširene vene ne mogu spontano zacijeliti, niti se mogu izliječiti lijekovima. Jedini je način liječenja njihovo uklanjanje, ali treba ukloniti i mjesto na kojem je zalistak oštećen, zbog čega je i nastalo proširenje. Neliječena bolest proširenih vena brzo napreduje i neminovno dovodi do komplikacija koje mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, pa i život.
Držimo li se osnovnog postulata medicinske znanosti - bolje spriječiti nego liječiti - ranim i pravodobnim liječenjem proširenih vena spriječit ćemo nastanak i razvoj komplikacija.

1. Tromboflebitis

Tromboflebitis (thrombophlebitis) začepljenje je površinske, uglavnom proširene vene, praćeno upalom zida vene, a prepoznaje se po crvenilu, bolovima i otvrdnuću. Nastaje zbog usporene venske cirkulacije u proširenoj veni te zbog promjena u stijenci vene. Može se pojaviti u svakoj životnoj dobi, a posebno je često u trudnoći i nakon poroda. Liječi se ambulantno: mirovanjem, hladnim oblozim i antibioticima. I nakon liječenja tromb često zaostaje u površinskoj veni, a može se napipati kao tvrdi čvor neposredno ispod kože.

2. Posttrombotski sindrom

Posttrombotski sindrom (syndroma post thromboticum) naziva se i 'kronična venska insuficijencija', a nastaje ako se začepljenje površinskih vena dulje vrijeme ne liječi. Razvije li se taj poremećaj, nastaju velike promjene u protoku krvi, jer se krv ne usmjerava fiziološki prema srcu, već se vraća prema stopalima i tu opterećuje površinske vene. Zbog pritiska velikog volumena krvi, najčešće u predjelu potkoljenica i skočnog zgloba, nastaju otekline, koje se ne mogu otkloniti limfnom drenažom. Koža na oteklinama nedovoljno je opskrbljena kisikom i hranjivim tvarima i napokon se otvara rana, najčešće s unutarnje strane na donjem dijelu potkoljenice, ali može nastati i na drugim dijelovima. Otvorena rana (ulcus venosum) krajnji je stadij posttrombotskog sindroma.

3. Spontano krvarenje

Spontano krvarenje (haemorrhagia spontanea) vrlo je obilno krvarenje iz jako proširene vene, a može nastati spontano ili ga pak izaziva beznačajna ozljeda. Kod jako proširenih vena mjestimično se razvijaju tzv. 'aneurizme', balonasta proširenja zida vene, jer se širenjem vene stanjuje njezin zid. Vena na tom mjestu potpuno gubi elastičnost i slična je mlohavoj vreći. Pošto se površinske vene nalaze neposredno ispod kože, podložne su vanjskim utjecajima, a i spontano mogu doslovno prsnuti, što uzrokuje veoma obilno krvarenje. U literaturi su opisani i slučajevi takvih krvarenja s najtežim ishodom.

4. Flebotromboza

Flebotromboza (phlebothrombosis) stvaranje je krvnog ugruška u dubokim venama, a u 80 posto slučajeva posljedica je dugotrajnih i neliječenih proširenih površinskih vena. Kada su površinske vene jako proširene, u duboki venski sustav prelazi mnogo venske krvi. Zbog toga se šire i duboke vene, pa se njihovi zalisci više ne dodiruju. Na tim mjestima nastaju vrtložne struje krvi, koje pogoduju odlaganju krvnih pločica i stvaranju krvnog ugruška, odnosno tromboze. Ovu komplikaciju osobito ozbiljnom i opasnom čini velika mogućnost da se stvoreni tromb odvoji od zida vene i 'otputuje' do plućne vene, gdje može uzrokovati po život opasnu plućnu emboliju.
Flebotromboza može nastati i kod osoba koje nemaju proširene površinske vene, ali najčešće nastaje baš na proširenim površinskim venama.

FAKTORI RIZIKA
Što smeta venama?
Trudnoća mijenja hormonski status žene, zbog čega slabi elastičnost zida vene i povišeni tlak u veni naglo i prekomjerno širi krvnu žilu.
Kontracepcijske pilule u tijelu stvaraju hormonski status trudnoće, s istim posljedicama.
Pretjerana tjelesna težina s mnogo masnog tkiva otežava protok krvi u venama i tako pogoduje razvitku proširenih vena.
Obuća s visokim potpeticama mijenja biostatičke odnose, što se odražava na tonus mišića potkoljenice i smanjenje funkcije 'mišićne pumpe', što također ubrzava stvaranje proširenih vena.
Dugo stajanje i sjedenje isključuje pozitivno djelovanje 'mišićne pumpe'. Stezanje i opuštanje mišića pri kretanju, ubrzava protok krvi kroz krvne žile. Pri dugom mirovanju, mišići ne pomažu krvnim žilama i opet se stvaraju uvjeti za brži razvoj proširenih

Operacija jedini lijek

Pošto se venski zalisci ne mogu popraviti, niti kirurški zamijeniti, jedini je način liječenja - ukloniti ih. Time će se ukloniti i osnovna karika u mehanizmu nastanka proširenih vena. Dakako da treba ukloniti i proširene vene, kako bi se uspostavila normalna venska cirkulacija u površinskim venama. Time se onemogućuje prevelik dotok venske krvi u duboki venski sustav i komplikacije koje su s time povezane, a ako je prisutna otvorena rana, ona će spontano zarasti za 4 do 6 tjedana.
Prema pravilu 'boje spriječiti nego liječiti', nameće se i odgovor na ključno pitanje - 'kada ukloniti proširene vene?' Dakle, proširene vene treba operirati kada su one vidljive i kada se ultrazvukom utvrdi oštećenje venskih zalistaka.
Zabluda je da 'uvijek ima vremena za uklanjanje proširenih vena', jer odgađanjem operacije dovodimo pacijenta u opasnost da zadobije jednu od nimalo bezazlenih komplikacija.
U razvijenim zemljama (i kod nas u Hrvatskoj) operacija proširenih vena danas se radi ambulantno, u lokalnoj anesteziji, a pacijent neposredno nakon zahvata ide sam kući, bez tuđe pomoći. Time se izbjegava rizik opće anestezije, a i pacijenti s oštećenim srčano-žilnim i dišnim sustavom mogu biti operirani bez rizika.

Operacije proširenih vena danas se rade suvremenom operacijskom tehnikom, kroz otvore u koži od samo 2-3 milimetra, koje ne treba šivati. Nakon nekog vremena ožiljci postaju nevidljivi, pa se, osim funkcionalnog, postiže i odličan estetski učinak.
Svaki poremećaj površinskog venskog sustava nastalu zbog proširenih vena treba liječiti odmah. Operacija kojom se u ranom stadiju uklanjaju proširene vene nije nikako zahvat koji se poduzima radi izgleda, nego operacija koja treba spriječiti oštećenje dubokih vena i kasnije vrlo teške komplikacije.

prim. mr. dr. Viktor Lastrić

Članak prenesen iz časopisa
"Doktor u kući"

diana11
22.02.2007., 13:29
VENE
Vene
Neka vas noge dobro nose
Sport je najsigurniji način da izbjegnete bolesti vena. Posebno su korisni sportovi koji traže ustrajnost, kao što su vožnja bicikla, jogging, brzo hodanje i plivanje.
Volite li više šetnje, planinarenje, ples, aerobik ili jazz-dance, nećete pogriješiti. No, važno je da se odabranim sportom bavite svaki dan.

SAVJET: Postoji li sumnja na bolesti vena, liječnik vam treba detaljno pregledati noge. Tada će moći utvrditi postoje li neka oštećenja krvnih žila iz prošlosti uzrokovana, recimo, trombozom. Za otkrivanje takvih oštećenja postoje posebni ultrazvučni aparati koji uz uporabu novog softwarea mogu prepoznati i najmanje nepravilnosti. Ti instrumenti strukturu vena i cirkulaciju krvi u njima prikazuju vrlo oštro u različitim bojama

diana11
22.02.2007., 13:30
Varikozne vene su proširene vene vijugavog tijeka koje se nalaze najčešće po nogama. Smatra se da su prisutne kod oko 10-20% populacije. U najvećem postotku se nalaze kod ženskog dijela populacije. Nastaju najčešće u doba adolescencije. Nisu prolazna pojava nego tijekom vremena povećava im se broj i veličina često skupa s kapilarama.
Kod većine ljudi pričinjavaju samo estetski problem naročito kod žena. S vremenom je čest razvoj tamne pigmentacije potkoljenica, upala kože te pojava rane. U manjem postotku je moguć razvoj duboke venske tromboze koja često bude fatalna ako se na vrijeme ne prepozna. Prvi znakovi koji bi mogli upozoravati na njen razvoj jesu: promjer jedne noge je veći od promjera druge noge, na dodir bolnost noge naročito mišića listova, pojava modre boje kože potkoljenice, bolnost noge je veća u visećem položaju, podizanje stopala je praćeno s boli u listu.

Uzroci nastajanja proširenih vena su multifaktorijalni i često udruženi :

nasljeđe ima najvažniju ulogu jer kod osoba s slabim vezivnim tkivom dolazi lako do širenja vena usljed povišenog tlaka krvi naročito kod dužeg stajanja tijekom godina
ženski hormoni pridonose razvoju naročito tokom trudnoće ili nakon poroda, kontracepcija ili nadomjesna terapija
pubertet
povećana tjelesna težina
ozljede
dugotrajno stajanje, spuštena stopala, visoke pete
povećani pritisak u trbušnoj šupljini : trudnoća, ekspanzivni procesi
postrombotski sindrom
Svaka vidljiva vena ili kapilara na nogama ne predstavlja nikakvu pretnju po zdravlje ili estetski poremećaj koji treba ukloniti. Kod pojedinih ljudi se vene pojačano ističu konstitucijski naročito kod sportaša. Vene predstavlju vrstu rezervara krvi koja se vraća nazad u srce pri čemu bitnu ulogu imaju zalisci vena koji usmjeravaju krv prema srcu. Zalisci vena imaju ulogu ventila koji propuštaju krv samo u jednom smjeru. Gubljenjem njihove funkcije dolazi do povratka krvi što je ključni događaj u nastajanju varica. Uloga mišićne kontrakcije je bitna u pumpanju krvi prema srcu. Na nogama se venski sustav dijeli na duboki koji teče između mišića koji im daju potporu te površinski sustav koji se nalazi u koži i potkožju, a nema potporu mišića te je sklon širenju. Oba sustava su spojena putem perforantnih vena pomoću kojih prebacuju krv iz jednog sustava u drugi. Vene dubokog sustava putem mišićnih kontrakcija prebacuju i skupljaju krv u površinski sustav vena manjim dijelom, a većim dijelom prema srcu. Kod dužeg stajanja dolazi do nakupljanja krvi, ali bez transporta zbog čega se povisuje tlak. Daljim porastom tlaka dolazi do prodora krvi kroz stijenku vene u tkivo što je ključni događaj u nizu poremećaja: pigmentacija kože, rana, upala. Perforantne vene omogućavaju smjer krvi samo iz dubokog venskog sustava u površni. Kada oslabe zalisci perforantnih vena ili kada se vene prošire dolazi do prodora krvi iz dubokog venskog sustava u površinski sustav koji nema mišićnu potporu te dolazi do nastajanja proširenih vena. Kapilare se ne moraju nužno javiti s proširenim venama no najčešće budu zajedno. Za razvoj kapilara nogu najbitniju ulogu imaju ženski hormoni i nasljeđe. Kapilare lica nastaju zbog ženskih hormona i najčešće zbog dužeg izlaganja suncu koje stimulira oslobađanje tvari u organizmu koje potiču razvoj kapilara.

Metode za uklanjanje proširenih vena i kapilara :

operativne metode koje se izvode u općoj ili lokalnoj anesteziji. Postoji čitav niz tehnika koje vaskularni kirurg određuje. Primjenjuju se kod većih vena. Jako efikasna metoda no potreban je postoperativni tijek od par dana. Ne uklanja kapilare.
sklerozacija. Posebni oblik sklerozacije je uvođenje sonde u venu pod nadzorom ultrazvuka. Prednost metode je njena efikasnost i niski troškovi postupka. Nakon zahvata se može vratiti odmah uobičajenim aktivnostima. Efektivna za vene i kapilare. Neograničeno se može koristiti.
laseri i IPL uređaji koji se apliciraju površno. Uništavaju vene i kapilare tako što hemoglobulin upija energiju zrake koja uništava vene i kapilare. IPL uređaj se koristi za kapilare. Laser se može primjenjivati i putem sonde koja se uvlači u venu. U novije vrijeme se koristi radiofrekvencija posebno ELOS tehnologija koja putem radiofrekvencije i optičke energije destruira vene i kapilare. Navedene metode daju dobre rezultate posebno ELOS tehnologija. Metode su ograničene promjerom vene te se koriste kod vena promjera do 3-5 mm. Laseri su najbolji oblik terapije kod pigmentacije kože. Metode su pouzdane i efektivne no ograničavajući faktor je visoka cijena zahvata.
elektrokoagulacija kapilara. Kapilare se uništavaju putem struje te je nešto veća mogućnost nastajanja ožiljaka.
krioterapija tj. zaleđivanje vena putem sonde koja se uvlači u venu i koristi tekući dušik za destrukciju vena. Radi se o relativno novijoj metodi.
Sklerozacija. Sklerozacija je metoda koja se temelji na ubrizgavanju sklerozirajućeg sredstva u venu ili kapilaru čime se potiče upala i time nestajanje vene ili kapilare. Osnovni preduvjet za zahvat je nošenje elastičnih čarapa minimum 3 tjedna nakon zahvata te hodanje neposredno nakon zahvata. Sredstvo se ubrizgava inzulinskom iglom nakon čega se stavlja tupfer na mjestu uboda koji se nosi par dana ili drži 24h.. Sam zahvat je bezbolan kod većine ljudi jer ubod ne boli. Jedino se nekad može osjetiti peckanje prilikom ubrizgavanja sredstva. Kod 50-90% pacijenata se može očekivati poboljšanje no konačni rezultat najviše ovisi o pacijentu i pridržavanju uputa o ponašanju. Rezultati se vide odmah kod manjih vena i kapilara dok kod većih vena potrebno je par tjedana da nestanu. Ovisno o promjeru žile odreduje se postotak sredstva za sklerozaciju. Preporuča se početi zahvat na bedrima te se spuštati na potkoljenice. Tretman se može ponavljati po potrebi, razmak između tretmana je oko 7-14 dana. Prosječno je potrebno oko 3 tretmana da bi se kapilare i vene nogu uklonile što ovisi o broju promjena.
Sve navedene metode daju dugotrajne rezultate no uz uvjet pridržavanja uputa, bitni su također nasljedni faktori. Nakon nekog vremena, prosječno 3-5 godina dolazi do izbivanja novih žila i kapilara. Tretirane žile i kapilare nestaju, ali dolazi do nastajanja novih.

Prevencija i ostale metode za suzbijanje vena te kapilara :

elastične čarape ili zavoji zauzimaju centralno mjesto u prevenciji jer zamjenjuju zalistke koji su izgubili svoj ulogu te simuliraju mišičnu kontrakciju. Prednost je na strani čarapa jer daju jednakomjerni tlak duž vena za razliku od elastičnih zavoja. Preporuča se što više nositi elastične čarape osim ljetnih mjeseci kada se mogu koristiti derivati flavonoida koji donekle mogu zamjeniti ulogu elastičnih čarapa.
derivati flavonoida koji povećavaju tonus vena i povoljno utiču na limfni sustav. Poboljšavaju cirkulaciju i time smanjuju oticanje i bolnost nogu. Povećavaju nepropusnot stijenki žila i smanjuju upalu indirektno. Mogu se koristiti kao kreme ili tablete koje su efektivnije.
derivati vitamina K i C koji jačaju stijenke žila i kapilara te smanjuju njihovu propusnost.
korekcija tjelesne težine i spuštenih stopala. Izbjegavajte saune i kupke jer toplina loše utiče što se može zapaziti ljeti. Nosite niže pete, do 5 cm i izbjegavajte duža stajanja te sjedenja. Kad možete noge držite u povišenom položaju ili legnite.
fizička aktivnost koja smanjuje venski tlak mišićnim kontrakcijama. Prilikom stajanja dolazi do povišenja venskog tlaka zbog nedostatka mišićne kontrakcije. Što češće upotrebljavati muskulaturu nogu i izbjegavati stajanja te sjedenje. Kod dužeg stajanja i sjedenja uraditi svako malo par koraka. Povremeno koristite hladni tuš.
aparati koji masažom potiču vensku i limfnu cirkulaciju tako što zamjenjuju mišićnu kontrakciju.
Unatoč primjeni novih metoda i sredstava sklerozacija i dalje zauzima ključnu ulogu u borbi protiv proširenih vena i kapilara.

diana11
22.02.2007., 13:31
Savjeti za samoliječenje
Vene

Teškoće koje prate proširene vene variraju od blagih promjena pa sve do podljeva, upale i rana koje teško zacjeljuju

Proširene vene vrlo su čest zdravstveni problem i smatra se da od njega pati 10 do 20 posto populacije. Više pogađa žene., a često je praćen pojavom vidljivo istaknutih mrežica kapilara, laganim oticanjem nogu, osjećajem težine u nogama, bolovima i katkad grčevima. Vremenom proširene vene postaju veće i brojnije, tako da teškoće mogu varirati od blagih promjena, više estetskih nego zdravstvenih, pa sve do podljeva, upale i rana koje teško zacjeljuju.

Uzroci mogu biti različiti, a najčešće se udružuje njih nekoliko. Uz genetsku predispoziciju, to su prekomjerna tjelesna težina, dugo sjedenje ili stajanje, nedostatak tjelesne aktivnosti, trudnoća, ozljede i neki drugi čimbenici.

Savjeti koji mogu pomoći :

· Što češće odmarajte noge u povišenom položaju i izbjegavajte dugotrajno stajanje i sjedenje.
· Lagano masirajte noge odozdo prema gore, što pospješuje otjecanje venske krvi.
· Nabavite posebne potporne čarape za vene, koje će pritiskom na vene olakšati (kratkotrajno) otjecanje zaostale venske krvi.
· Bavite se lakšim sportskim aktivnostima (gimnastika, plivanje, vožnja biciklom, lagano trčanje)
· Koristite naizmjenično hladne i tople kupke
· Možete koristiti i pripravke u obliku masti, kreme ili gela s dodatkom ekstrakta divljeg kestena

Pripravci u obliku masti, kreme ili gela s dodatkom ekstrakta divljeg kestena (npr. Holyplant - Balzam s divljim kestenom) olakšat će vaše tegobe s venama. Smanjite prekomjernu tjelesnu težinu i prestanite pušiti.

· Izbjegavajte saune i jako sunce.

Hepan je lijek na bazi heparina koji sprječava zgrušavanje krvi, olakšava cirkulaciju u tretiranom dijelu i uklanja simptome proširenih i upaljenih vena. Primjenjuje se nanošenjem na bolno područje jednom do tri puta na dan, bez masiranja.

prouci malo ove clanke, zelim ti svako dobro brzi oporavak i javi rezultate pozz

FFE
22.02.2007., 15:49
uslikaj te "modrice" pa posalji da vidimo. :) ovako je tesko reci.

a ovaj spam gore, ajme, boze...:rolleyes:

bibobu
22.02.2007., 18:40
Fakt si se uhvatila vena:rolleyes: Si cula kad za koju drugu bolest???

Ida kako je kad se posjeces?? Krvaris li vise nego obicno??
Imas li modrice mozda po rebrima, stomaku...???

Ida Bauer
23.02.2007., 16:07
Fakt si se uhvatila vena:rolleyes: Si cula kad za koju drugu bolest???

Ida kako je kad se posjeces?? Krvaris li vise nego obicno??
Imas li modrice mozda po rebrima, stomaku...???

Modrice su samo po listovima......ne krvarim nešto posebno...
Inače...nalazi od krvne slike su OK i sad me šalju dermatologu......:confused:

Ida Bauer
03.03.2007., 22:46
Još ne znam o čemu se radi...ali idem u pon kod dermatologa...makar ja mislim da to nije dermatološki problem.....mislim da to nije na površini kože.

sarkom
03.03.2007., 23:03
Koje beta blokere uzimaš?

Ida Bauer
03.03.2007., 23:05
Koje beta blokere uzimaš?

Bloxan...to je metoprolol 2x50mg...piše u uputstvima ako se jave modrice da se javim liječniku...al ih uzimam već godinu dana pa mislim da nije od toga

sarkom
03.03.2007., 23:11
Bloxan je selektivni beta blokator kaj sigurno znaš.Inače doza je relativno mala(preporučena dnevna je 150 mg) no bez obzira na dužinu upotrebe pojedinog ljeka nuspojave se znaju javljati kasnije.Konkretno farmaceutska industrija na uputsvima ne napiše uvijek sve detalje;).
Jesi razgovarala s doktoricom da probaš promjeniti lijek?

Ida Bauer
03.03.2007., 23:16
Bloxan je selektivni beta blokator kaj sigurno znaš.Inače doza je relativno mala(preporučena dnevna je 150 mg) no bez obzira na dužinu upotrebe pojedinog ljeka nuspojave se znaju javljati kasnije.Konkretno farmaceutska industrija na uputsvima ne napiše uvijek sve detalje;).
Jesi razgovarala s doktoricom da probaš promjeniti lijek?

Nisam..jer ona očito ne sumnja da bi to mogao biti uzrok problema.
Možda znaš što je to koagulogram?...taj test sam trebala napraviti(kod vađenja krvi),ali uputnica nije bila pa to nisam,a ostalo je bilo OK(SE,KKS,Tr,fE,TRIGLICERIDI,HEPATOGRAM)...a na uputnici za dermatologa piše Vasculitis cruris?..što je to?...ne znam tolko latinski....

sarkom
03.03.2007., 23:29
Koagulogram je naziv za laboratorijske testove kojima se utvrđuje zgušavanje krvi.(sad nabrzinu se mogu sjetiti da se radi PV-protrombinsko vrijeme,VK,vrijeme krvarenja no ima još nekih pretraga u sklopu koagulograma kaj se nemrem trenutno sjetiti:( .)
Stara sam več i nisam dugo več bila na poslu radi bolesti.

Vaskulitis je upala vena no za vasculitis cruris nisam čula:confused: no nije teško prevesti
po naši upala vena podkoljenice( cruris je podkoljenica)

Po toj dijagnozi nebi bilo možda bolje otići do vaskulanog kirurga ipak mu je to nekak bliže nego dermatologu;)

Ida Bauer
03.03.2007., 23:34
Po toj dijagnozi nebi bilo možda bolje otići do vaskulanog kirurga ipak mu je to nekak bliže nego dermatologu;)

To sam i ja pomislila....ma vidjet ću u pon....a na ovaj koagulogram me mogla ponovo poslati..:flop:
Hvala na pomoći:kiss:

sarkom
03.03.2007., 23:37
Bilo mi je zadovoljstvo ako sam ti mogla malo pomoči.:top:
Inače neznam kak je u Zagrebu no u Varaždinu se koagulogram radi na transfuziji.

Ida Bauer
03.03.2007., 23:41
Bilo mi je zadovoljstvo ako sam ti mogla malo pomoči.:top:
Inače neznam kak je u Zagrebu no u Varaždinu se koagulogram radi na transfuziji.

Nisam iz Zg-a...zapravo sam ti susjeda...Čakovec:top:

diana11
05.03.2007., 10:52
a ja ti pisala o venama a netko me naspotao sta sam se ulovila tih vena a ti imas iste simpotme kao i ja ja sam 28.02.07 bila kod vaskularnog (za vene) i jos moram flebologu bas zbog tih masnica imam 43 godine i znam o cemu pricam

Ida Bauer
05.03.2007., 11:05
a ja ti pisala o venama a netko me naspotao sta sam se ulovila tih vena a ti imas iste simpotme kao i ja ja sam 28.02.07 bila kod vaskularnog (za vene) i jos moram flebologu bas zbog tih masnica imam 43 godine i znam o cemu pricam

Ma znam možda to jesu vene...ali meni je to prestrašno,jer imam 23 godine odakle meni to:confused: ...a veli liječnica da ne bi trebale biti....

diana11
05.03.2007., 11:25
Ma znam možda to jesu vene...ali meni je to prestrašno,jer imam 23 godine odakle meni to:confused: ...a veli liječnica da ne bi trebale biti....

vene su takoder i nasljedne godine nisu bitne, a i vrsta profesionalnog oboljenja npr trgovci dugogodisnje stajanje na nogama, za unutarnje vene ti je flebolog i od unutarnjih vena prilikom njihovog pucanja nastaju masnice ja ti imam problema s tim od 11 mjeseca prosle godine

Ida Bauer
05.03.2007., 21:52
Nisu vene:top: ...bila sam danas kod dermatologa...i dok je žena pogledala fleke prvo me upitala dal se volim stiskati na radijator...a ja praktički živim na radijatoru:rofl: ...užasno sam zimogrozna i stalno se stiskam na izvore topline...na poslu osim radijatora imam i grijalicu s kojom sam u simbiozi..
Dijagnoza je erythema ab igne cruris....ustvari su to neke opekline tj.hiperpigmentacija zbog stalnog izlaganja toplini:D ...ustvari nije tako bezopasno kako zvuči,jer se tako može dobiti rak kože:flop:
Uglavnom,nema sunčanja i solarija ovo ljeto,a možda se fleke ni neće povući:flop: ...i tako...tko voli reš pečenu kožicu?:rofl: :rofl:

FFE
05.03.2007., 22:05
Nisu vene:top: ...bila sam danas kod dermatologa...i dok je žena pogledala fleke prvo me upitala dal se volim stiskati na radijator...a ja praktički živim na radijatoru:rofl: ...užasno sam zimogrozna i stalno se stiskam na izvore topline...na poslu osim radijatora imam i grijalicu s kojom sam u simbiozi..
Dijagnoza je erythema ab igne cruris....ustvari su to neke opekline tj.hiperpigmentacija zbog stalnog izlaganja toplini:D ...ustvari nije tako bezopasno kako zvuči,jer se tako može dobiti rak kože:flop:
Uglavnom,nema sunčanja i solarija ovo ljeto,a možda se fleke ni neće povući:flop: ...i tako...tko voli reš pečenu kožicu?:rofl: :rofl:

ERYTHEMA AB IGNE:eek:

da si nam poslala sliku znala bih o cemu se radi. cutis marmorata. bas sam nedavno citala jedan znanstveni clanak o tome, plus imala sam i jedan slucaj. uglavnom, ne treba ti nikakva terapija. povuci ce se samo od sebe, a ti se vise ne izlazi jakome izvoru topline. i bravo za dermatologa, mnogi i ne znaju o cemu se radi.:top:

sarkom
06.03.2007., 12:46
FFE dali je ERYTHEMA AB IGNE ista stvar kao toasted skin??

Nekak mi je sve jasno ali da se baš pržiš lagano na radijatoru i grijalici:confused: Kak je s solarijem ?? koliko su česti posjeti ;)

Ida Bauer
06.03.2007., 22:15
FFE dali je ERYTHEMA AB IGNE ista stvar kao toasted skin??

Nekak mi je sve jasno ali da se baš pržiš lagano na radijatoru i grijalici:confused: Kak je s solarijem ?? koliko su česti posjeti ;)
U solariju sam bila svega par puta u životu...nisam bila od prošle godine na proljeće.Ovo je posljedica konstantnog izlaganja velikoj toplini,a ne UV zrakama.Ja sam isto mislila da je nemoguće...zapravo je smiješno:rofl: ...al ipak nije šala,jer eto, može doći i do raka kože.
Veli dermatologinja da se joj po nekoliko ljudi na godinu javi sa takvom pojavom i svi se redom vole ''pržiti'' na radijatorima i sl...a uglavnom su to žene.Neka žena je sjedila sa radijatorom (onim na struju,na kotačiće) među nogama...kao da je sjedila na njemu...i noge su joj cijele bile takve:flop:
Zato ljudi pazite!

LaraFabian
03.06.2007., 19:43
Pozdrav svima!

Već 2-3 dana neprestano dobivam modrice praktički ni od čega... Zanima me na što bi to moglo ukazivati?!

corrina
03.06.2007., 19:53
Pozdrav svima!

Već 2-3 dana neprestano dobivam modrice praktički ni od čega... Zanima me na što bi to moglo ukazivati?!
Naravno otiđi do liječnika.Imaš već nešto na tu temu pod nazivom Erythemia nodosum.

Ida Bauer
03.06.2007., 20:03
Možda ovo (http://www.forum.hr/showthread.php?t=196313).

Mitch_B
03.06.2007., 20:23
Moguća trombocitopenija, provjeri trombocite, brzo !!
Ako griješim , tim bolje !
Pogledaj PM

medex
04.06.2007., 06:59
A joj koji grozni savjeti. Pa radi se samo o modricama, pricekaj još nekoliko dana. Ako se do tada stanje ne popravi onda nešto poduzmi. Erytema nodosum i trombocitopenija su vrlo ozbiljne dijagnoze i ne bi se trebalo njima tek tako razbacivati, radi nekoliko modrica koje se javljaju 2 dana. Imaš još koji problem uz to?

Mitch_B
04.06.2007., 08:43
A joj koji grozni savjeti. Pa radi se samo o modricama, pricekaj još nekoliko dana. Ako se do tada stanje ne popravi onda nešto poduzmi. Erytema nodosum i trombocitopenija su vrlo ozbiljne dijagnoze i ne bi se trebalo njima tek tako razbacivati, radi nekoliko modrica koje se javljaju 2 dana. Imaš još koji problem uz to?

Ništa ne boli da izvadi krv i provjeri ..

kemik
08.07.2007., 19:39
Dakle, imam tridesetak masnica, po celom telu. e, sad, nije da baš ove zadnje dane provodim igrajući šah, ono, jasno mi je da imam neke masnice, ali ovoliki broj me malo zbunjuje :confused:

postoji li neka boleština, sindrom, stanje koje bi uzrokovalo/objasnilo toliku hrpu masnica? molim da pritom bude manje smrtonosno od hemofilije :D, a ozbiljnije od "trapava si, kemik, sam ti sjedi, :bicedobro: "

hvala :)

Torma
08.07.2007., 19:51
Trapava si, kemik.. :D

A sad ozbiljno: hemofiliju nemas jer si zensko :mig:

Vec sam negdje pisala o tome: moja sestra je imala tu jednu fazu modrica- isto nije sjedila skrstenih ruku ali brate tolko modrica ja koja se bavim ekstremnim sportom zaradim u dva mjeseca a njoj su se pojavile u dva tjedna.. E sad posto sam ja onda imala kojih 14-ak godina sjecam se samo da su je slali na neke detaljne pretrage faktora zgrusavanja i da je ustanovljeno da ima deficit faktora VIII.. A cula sam i da deficit vitamina K moze utjecati..

Ne znam koliko je ovo tvoje ozbiljno, ali moja sis je bas bila ono black & blue- doslo je do toga da su iz skole zvali jer su mislili da je doma mlate.. :rolleyes:

Ak si na moru: ja se obicno tamo izudaram po stijenama da ni ne osjetim, cak i pod vodom- rana i modrica ko u prici.. Kontinentalno dijete valda :mig:

kemik
08.07.2007., 19:55
A sad ozbiljno: hemofiliju nemas jer si zensko :mig: da, to je i meni naknadno palo na pamet :o, ali mi je bilo preglupo ić ispravljat svoju pizdariju :brukica: eto, sad cijeli svijet zna :o

E sad posto sam ja onda imala kojih 14-ak godina sjecam se samo da su je slali na neke detaljne pretrage faktora zgrusavanja i da je ustanovljeno da ima deficit faktora VIII.. A cula sam i da deficit vitamina K moze utjecati..
OK, vit K se moze kupit u tabletama i pit, a kaj sa faktorom VIII? jel ona to nekak pila/primala/nešto?
Ak si na moru: ja se obicno tamo izudaram po stijenama da ni ne osjetim, cak i pod vodom- rana i modrica ko u prici.. Kontinentalno dijete valda :mig:

da bar jesam :tuzni:

vanili
08.07.2007., 20:04
Mislim da se masnice javljaju i kod leukemije. Odi rađe kod doktora:rolleyes:

Torma
08.07.2007., 20:09
OK, vit K se moze kupit u tabletama i pit, a kaj sa faktorom VIII? jel ona to nekak pila/primala/nešto?

Ne bi ja to bas na blef uzimala, ako je stvarno lose i definitivno znas da masnice nisi sama uzrokovala (obicno se pojavljuju na ledjima i opcenito mjestima gdje ih je teze samo tak zaradit) idi na pretrage i to trazi uputnicu za bolnickog hematologa..
Moja sestra je primila dvije doze plazme i kasnije nekakve tablete oko godinu dana..a onda su nalazi postali normalni.. Ali pretrage i lijecenje su se odvijali u Torontu, ko zna kak je tu..(iako Kanadski lijecnici :flop: )
Kad ante dodje on ce te bolje savjetovati.. :D

kemik
08.07.2007., 20:11
ma joj, naravno da nebum ništa na svoju ruku uzimala, nisam baš tak tupasta :D

sam sam htjela vidjet ima li smisla da odem doktorici i kažem "alo, ja puna šljiva", odnosno kolko dugo to treba trajat i kakvog intenziteta bit da posjet prepunoj ordinaciji ima smisla.

i, vanili, fala na lijepim zeljama :zubo:, ali brijem da nemam leukemiju ;)

edit:

Kad ante dodje on ce te bolje savjetovati.. :D

a mozda dodje i koji lijecnik sa diplomom ;)

Torma
08.07.2007., 20:25
a mozda dodje i koji lijecnik sa diplomom ;)

Ja mislila da je on taj .. :D

Jeb ga- ja biolog, pa izvlacim iz toga najbolje sto mogu sto se tice davanja medicinskih savjeta.. :mig:

Edit: ja bila u domu zdravlja jucer ujutro. Prazno. Samo su se klime cule.

tough_cookie
08.07.2007., 21:12
ja glasam za trapavu kemik :top: . mislim da je to jos najsretnija dijagnoza :kiss: .

potpis: trapava_cookie (morat cu promijenit nick :rofl: ) - vidi moj post o ligamentima gore :mig:

*jezebel*
08.07.2007., 22:11
reci cu ti ako mi nacrtas sintetski betakaroten!... salim se:zubo: . pa... moze biti ako imas povisen kortizol ili od nekih lijekova ili ako si jako stara (hehehe) iliiiiiiiiiii... evo tu jos poslastica:p , nema puno, necemo pretjerivat':

http://www.medicinenet.com/bruises/article.htm
http://www.medicinenet.com/bruises/page2.htm
http://www.medicinenet.com/bruises/page3.htm

...ali nisam doktor i nemam diplomu.

kemik
08.07.2007., 22:13
moze biti ako imas povisen kortizol ili od nekih lijekova ili ako si jako stara (hehehe)

1) nemam pojma
2) ne pijem nikakve lijekove
3) pa nisam baš tak stara :tuzni:

hvala za linkove :kiss:

baja
09.07.2007., 09:33
ja bi otišla doktoru
.... moja teta je sklona "modričarenju" jer boluje od lupusa...
sorry na primjeru al' bar nije hemofilija :zubo:

vrtlog
29.01.2008., 21:03
Odrasla ženska osoba je prije koji tjedan po tijelu j primjetila modrice koje nisu uzrokovane udarcima. Malo surfanja po internetu je otkrilo da je to jedan od simptoma leukemije, a isto tako da je posljedica nedostatka vitamina.
Krv se vadi za koji dan, ali sada je problem što uz sve to ona se osjeća jako slabo, bez energije, kašlje jako dugo već. jel itko imao slična iskustva *

fermina-daza
29.01.2008., 21:34
Kud' odmah na leukemiju? Trombocitopenija također može biti uzrok modricama. Recimo, moj slučaj. Moja majka nema ni prvo ni drugo, a zna imati modrice. Naročito kada se osjeća iscrpljeno. Znam za još nekoliko osoba kojima se pojavljuju modrice, a nije im otkrivena nikakva bolest.

vrtlog
29.01.2008., 22:32
Kud' odmah na leukemiju? Trombocitopenija također može biti uzrok modricama. Recimo, moj slučaj. Moja majka nema ni prvo ni drugo, a zna imati modrice. Naročito kada se osjeća iscrpljeno. Znam za još nekoliko osoba kojima se pojavljuju modrice, a nije nije im otkrivena nikakva bolest.

ma znam. znamo i osobu koja ima isto to šta i tvoja majka.

Lamb Of God
20.05.2008., 21:35
ne znam kako da opišem ovu situaciju, ali nadam se da će barem netko od vas skužit no čem je riječ i da će mi pomoć.. netko me malo stisne,lupi, ja se sama nevjesno negdje lupim i evo već imam masnicu. i to ne sad samo jednu, cijele ruke su mi u masnicama! izgledam kao da me netko premlatio! a to baš i nije naj feeling... stari mi je rekao da to nikako nije dobro i da kao postoji neka bolest, al da se ne moće sad sjetit. bi li vi meni mogli reći zašto je meni koža tako osjetljiva a pravilno se hranim?! :confused:

awia
20.05.2008., 22:10
ne znam kako da opišem ovu situaciju, ali nadam se da će barem netko od vas skužit no čem je riječ i da će mi pomoć.. netko me malo stisne,lupi, ja se sama nevjesno negdje lupim i evo već imam masnicu. i to ne sad samo jednu, cijele ruke su mi u masnicama! izgledam kao da me netko premlatio! a to baš i nije naj feeling... stari mi je rekao da to nikako nije dobro i da kao postoji neka bolest, al da se ne moće sad sjetit. bi li vi meni mogli reći zašto je meni koža tako osjetljiva a pravilno se hranim?! :confused:

nije ti koža osjetljiva nego kapilare. odi si provjeri trombocite, vjerojatno imaš manjak.

nana_22
21.05.2008., 06:50
I meni je tako. Lagano se udarim negdje i sljedeći dan mi je to mjesto plavo. Za popizdit.

Ja sam provjeravala trombocite i u redu su. :ne zna:

dichy
21.05.2008., 10:19
Isti problem...ali se ja čak ne moram niti udariti...ljeti budem sva u masnicama ako sam predugo na toplome...

Zato sam uglavnom u klimatiziranom i jako malo na suncu...

Provjerila trombocite i sve ok.

Rekli su mi da su mi žile krte, tj. nisu elastične, pa kad se šire - pucaju

Dobila sam nekakav c vitamin sa cjelodnevnim otpuštanjem i doxilec koji sam kupovala u Sloveniji.

Göttspöđä
02.06.2008., 16:13
Sva sam u masnicama. Da mi netko sada vidi noge, mislio bi da me netko fizički zlostavlja. Šta da radim s tim užasom? Ide ljeto i moji listovi sa uzorkom stenlijevke izgledaju stravično... :ne zna:

Mazala sam se svakakvim narodnim medicinama no čini mi se da kockice leda imaju najbolji efekt (jasno mi je zašto), ali samo ako se primijene ubrzo nakon nastanka. Šljivu staru 2 dana kod mene ništa ne uklanja... izraz "kapilare osjetljive na mehanički udarac" su u mom slučaju mala riječ za to kako moje noge izgledaju :(

dichy
02.06.2008., 16:29
Sva sam u masnicama. Da mi netko sada vidi noge, mislio bi da me netko fizički zlostavlja. Šta da radim s tim užasom? Ide ljeto i moji listovi sa uzorkom stenlijevke izgledaju stravično... :ne zna:

Mazala sam se svakakvim narodnim medicinama no čini mi se da kockice leda imaju najbolji efekt (jasno mi je zašto), ali samo ako se primijene ubrzo nakon nastanka. Šljivu staru 2 dana kod mene ništa ne uklanja... izraz "kapilare osjetljive na mehanički udarac" su u mom slučaju mala riječ za to kako moje noge izgledaju :(

Vidi, bio ti je već taj topic ovdje na zdravlju...

Potreži malo...jer smo se tamo raspisali...pa mi se ne da ponovo...

Inače imam i ja isti problem...stvar je u žilama koje su krte i kad se šire - pucaju...

cmokic
02.06.2008., 16:32

tako je i kod mene, kad me dečko izmasira izgledam kao da me je istukao.. probala sam svašta, al ništa nije pomoglo tako da sada kada idu ljetni dani ne pudram samo lice nego i masnice :) malo korektora čini čuda :)

ljuda
10.10.2008., 10:47
ovak...
prije neznam koliko ali nedavno primjetila sam na tijelu male okrugle masnice...pravilnog oblika..mislila sam da sam se lupila...ali nestale pa se pojavile opet! pojavljuju se stalno na tri ista mjesta..doslovno male masnice pravilnog okruglog oblika. Da li je netko imao nešto slično ili zna nešto o tome??

peper
10.10.2008., 12:28
Znam da masnice koje lako nastaju kod nekih ljudi, kao one od najblažeg udarca ili stiska znaju biti povezane sa problemima u radu jetre ili s nekim poremećajem u zgrušavanju krvi. Ipak, ako te toliko brine, ne traži odgovore na forumu, već odi do liječnika.:ne zna:

rimar
14.02.2009., 10:52
Več neko vrijeme me boli koljeno i imam dvije modrice na različitim mjestima, a 99% sam siguran da se nisam ozlijedio (možda u snu ;-). Da li je to moguče?

hasnfefer
15.02.2009., 11:54
Več neko vrijeme me boli koljeno i imam dvije modrice na različitim mjestima, a 99% sam siguran da se nisam ozlijedio (možda u snu ;-). Da li je to moguče?

za modrice ne zanam da su moguće, možda si nesvjesno nešto potegnuo koljenom, npr, kod sjedanja za stol, ili u busu / autu, prilikom vožnje na biciklu, rolama, skate-u, milijun je opcija. ako te samo boli, iz čistog mira moglo bi biti tzv iver, ili ligamenti. Mene zna često, iz čistog mira panično zabolit, a onda isto tako i prođe. Prijatelj je bio iz istog razloga kod doktora, i rekli su mu da ima iver, i da mora na operaciju. Obojica spaljujemo tisuće km godišnje na biciklu!! Ali gle, ako nastavi, odi doktoru, malo će te ozračit na roentgenu, i to je to!!

Hvedica
18.02.2009., 22:49
ovak ne želim te plašiti, ali moja prijateljica je imala te simpome,uspostavilo se da je leukemija,sad je već 5 godina zdrava i sve je ok. nemoj se prepast ali samo ti govorim da ako se nastavi da ne isključiš i tu mogučnost.

melps
18.02.2009., 23:01
slične simptome kao tvoje imam i ja, također me bole koljena bez udarca, jednom sam dva dana šepala a znam da se nisam udarila,modrice također,s tim da mene počne nekad i ne znam kako to objasniti koža na dodir.

Hvedica
19.02.2009., 10:06
Moju prijateljicu je jako noga boljela, i isto je modrice imala, otišla je na pregled uglavnom zbog noge, no s obzirom da je u principu sve s nogom bilo ok, otkrilo se da je leukemija. No najbolje je otići doktoru i objasnit sve, mi tu možemo nagađati ali on će ti najbolje reći.

corinne
10.03.2009., 21:54
aaaaaaaaa.. :(

meni bile te modrice prije par mjeseci, dva-tri mj unatrag, isto onak, same od sebe nastajale..preko noci.. i sad me poceo boliti zglob isto tako, nisam nista pala ni ne znam.. leukemija? :(

Termination
10.03.2009., 23:04
kud odmah na leukemiju, pobogu... može bit anemija i što šta drugo, neki ljudi jednostavno imaju sklonost modricama a da se nikad ne ustanovi pravi uzrok

obvezno prekontroliraj krv, da budeš sigurna!

AuroraXXX
09.06.2009., 20:59
Sto bi mogle znaciti plave fleke po tijelu, ako su svi nalazi krvi u redu ( a nije doslo ni do udaraca)? :ne zna:

ataše
09.06.2009., 22:16
Sto bi mogle znaciti plave fleke po tijelu, ako su svi nalazi krvi u redu ( a nije doslo ni do udaraca)? :ne zna:

hemofilija?

AuroraXXX
09.06.2009., 22:44
Neee,to nikako. Da je to, vec bi se odavno otkrilo

Ida Bauer
10.06.2009., 04:47

http://www.forum.hr/showthread.php?t=196313

AuroraXXX
10.06.2009., 22:55
Hvala Idic:)

andreja999
08.07.2009., 19:39
dakle nisam našla ništa slično, imam nedefinirane masnice na obje potkoljenice, ne bole, izgledaju prestrašno, kao da me netko opalio bejzbol palicom...

nešto prije toga imala sam ih na natkoljenici, pretpostavila sam da je to od stolca i sjedenja u nsbu, jer su bile na obje noge u obliku crte...

ništa od toga ne boli, ni na dodir, a možda je zgodno spomenut da sam smršavila 6 kila u 2mjeseca, pa ako to ima kakve veze

netko neki savjet prije nego odem liječniku?

da i moja majka misli da ja imam nekoga ko me redovito mlati :(

Cedevitarka
14.11.2009., 16:23
I ja imam plave fleke po tijelu, bedra i listovi. Krv sam vadila nedavno i bilo je sve ok.. Uz to imam i svrabez cijelog tijela.. Ima netko takvih iskustava, mislim, uz svrabez?

Engelchen00012
14.11.2009., 16:55
U solariju sam bila svega par puta u životu...nisam bila od prošle godine na proljeće.Ovo je posljedica konstantnog izlaganja velikoj toplini,a ne UV zrakama.Ja sam isto mislila da je nemoguće...zapravo je smiješno:rofl: ...al ipak nije šala,jer eto, može doći i do raka kože.
Veli dermatologinja da se joj po nekoliko ljudi na godinu javi sa takvom pojavom i svi se redom vole ''pržiti'' na radijatorima i sl...a uglavnom su to žene.Neka žena je sjedila sa radijatorom (onim na struju,na kotačiće) među nogama...kao da je sjedila na njemu...i noge su joj cijele bile takve:flop:
Zato ljudi pazite!

Ajoj...tek sam sad skužila kako to izgleda. Da si stavila sliku odmah bih ti rekla! :rofl: Ma imam tih fleka koliko hoćeš. Upravo zbog izvora topline!:rolleyes::rolleyes: Ali nije me ta pojava nikad zabrinjavala.

zdenka27
18.11.2009., 07:35
Cedevitarka, kada si vadila krv da li su vađeni trombociti i oni faktori vezano za zgrušavanje?
Jedna moja znanica je imala modrice po nogama i ispostavolo se da ima manjak trombocita, a liječnica ju u početku ismijala jer se kontrolirala radi drugih bolesti i često vadila krv.

Cedevitarka
26.11.2009., 23:57
S krvi je bilo sve ok, ali mislim da zadnji put nisam vadila te vrijednosti za zgrusavanje, morat cu to vaditi. Hvala, pozdrav! :mig:

nan
13.07.2010., 10:05
Pojavile su mi se podkožne masnice na nogi (butina), same od sebe, prvo jedna veća u obliki polumjeseca, onda dva dana kasnije u polukrugu još pet manjih, nepravilnog oblika, odprilike 8mm. Masnice su crvenkasto-smeđe, ne mijenjaju boju, samo polako blijede. Što bi mogao biti uzrok?

Unicorn7
13.07.2010., 10:16
Pojavile su mi se podkožne masnice na nogi (butina), same od sebe, prvo jedna veća u obliki polumjeseca, onda dva dana kasnije u polukrugu još pet manjih, nepravilnog oblika, odprilike 8mm. Masnice su crvenkasto-smeđe, ne mijenjaju boju, samo polako blijede. Što bi mogao biti uzrok?
To isto se desilo i meni i doktor mi je rekao da je to od anemije...Odi vaditi krv. :)

nan
13.07.2010., 10:45
To isto se desilo i meni i doktor mi je rekao da je to od anemije...Odi vaditi krv. :)

Pomankanje željeza?

zdenka27
13.07.2010., 15:36
Mogu biti i neki drugi poremećaji krvi npr. manjak trombocita, ali i puno bezazlenije stvari vezane za osjetljive kapilare.
Svakako bi prva stvar bila posjetiti liječnika i napravit krvnu sliku!

nan
13.07.2010., 21:20
Hvala na odgovorima.
Čekam da se moj doktor vrati sa dopusta, a onda svakako odem pregledat krv.

pink5
14.07.2010., 14:23
imam jednu masnicu na nadlaktici. Malo boli na dodir,veličine kovanice od jedne kune. Nije cijela plava,nego je samo rub kruga plav,unutra je žućkaste boje.
Inače sam sklona pucanju kapilara i proširenim venama,jel bi to mogao biti uzrok?

Unicorn7
17.07.2010., 10:03
Pomankanje željeza?

Ne, željezo je ok, al svejedno mi dala Ferrum Lek..

zdenka27
18.07.2010., 14:57
Unicorn, ako sam dobro shvatila: imaš masnice, krvna slika u redu i liječnica ti prepisala tablete za željezo i rekla pa-pa?! Koje su pretrage (krvne) uopće rađene? I kad se to događalo? Ovih dana?

marina_pu
05.08.2010., 16:00
Jel neko mozda zna zbog cega nastaju modrice osim zbog udarca?
Odjednom su mi se pocele pojavljivati modrice po nogama, nemam pojma od cega, nigdje se nisam udarila... Inace, rodila sam prije 7 mjeseci, neznam dal je to povezano... Nalaz krvi je u redu, samo je malo povisem MPV, kaze dr da su to trombociti ali da je to u redu.

nakazinho
28.02.2011., 20:41
pozdrav svima! Molim za savjet osobe koje su imale sličan problem. Suprugi mi se neki dan pojavila modrica na listu lijeve noge, nigdje se nije udarila. Ispod modrice se osjeti neka kvržica, boli na dodir. Kroz nekoliko dana od kada je to primjetila, modrica se povećala, sada je veličina šake, plavo-ljubičaste boje. Lječnik kaže da je došlo do puknuća manje vene. Na vaskularnu kirurgiju skoro neće biti naručena, a poslodavac prijeti otkazom u slučaju bolovanja. Inače radi u trgovini i 8 sati na dan je na nogama. Može li to s vremenom proći samo od sebe, postoji li kakav lijek (gel, krema, steznik), ili je nužan zahvat doktora? Mama joj je također imala nekih problema s venama. Molim za slična iskustva.

leeloo27
28.02.2011., 20:44
Stiglo sa Ženskog zdravlja.

alka1
28.02.2011., 21:41
kao prvo ne mogu vjerovati da vas neće primiti na vaskularnoj, hrvatsko zdravstvo stvarno je katastrofa!

Ima masa gelova s divljim kestenom, ja sam koristila ali to je sve upitno, Venotrex nije bio loš.

Definitivno da bi čarape za vene pomogle, a ja sam konkretno koristila medicinske čarape s Celliantom, kvržice koje sam imala na oba lista su nestale i više ne boli.Ako trebate informacije može na pp.
Inače se bavim jahanjem pa su mi listovi dosta opterećeni i bolni, a i dosta sam na nogama pa su stoga i nastali problemis venama. Ali meni nije nije ni jednom pukla vena.

Unicorn7
12.03.2011., 03:21
Unicorn, ako sam dobro shvatila: imaš masnice, krvna slika u redu i liječnica ti prepisala tablete za željezo i rekla pa-pa?! Koje su pretrage (krvne) uopće rađene? I kad se to događalo? Ovih dana?

Pozdrav, ma da, tako je bilo. Ali na kraju sam dobila Alopeciu Areatu i izliječila. Nemam više masnice, bila sam jako anemična.

Mucalo24
09.06.2011., 08:24
Ljudi pomagajte,

uz mnogo nepažnje, mogu reći da sam se pošteno satro i imam mnogo uobičajenih modrica po nogama, no kako je prošlo par dana, modrice mijenjaju boju i ok, to kužim, za nekoliko dana će nestati.

Međutim oba zgloba na nogama su mi natečena, uganuo sam gležanj i jedan i drugi.

Preko noći malo splasne, tokom dana, razumije se, od hodanja itd, situacija je opet napuhnuta.

Ono što mene mući je to da na desnoj nozi na stopalu ispod one kosti, na prostoru od pete do prstiju, imam ogromno područje koje je plavo,zeleno, svakakvo, kao da se krv podlila na to mjesto il nešto.

I kako dani prolaze, to čudo ne mijenja boju kao normalne modrice.

Kaj da radim?
Ne boli me.
Oće to proć samo do sebe kroz nekoliko dana? Jel to tak uobičajeno da malo duže vremena treba?

maky385zg
07.08.2011., 21:27
Pozdrav svima. Imam masnice sa vanjske strane oba gležnja već preko mjesec dana. Masnice nisu plave boje. Ništa me ne boli i nije naoteknuto. Malo sam deblji lik.... Bio sam kod doktora opće prakse i ovaj nema pojma. Reko mi je da promjenim tenisice kaj sam i napravio i ništa se nije promjenilo...

Ima netko ideju što bi moglo bit. Sad me već malo strah... Napominjem da nemam nigdje drugih masnica, osjećam se dobro i nemam temperaturu. Radim uredski posao i te masnice su se pojavile kada je počela košnja trave i pojačana fizička aktivnost :)

Puno hvala unaprijed svima na odgovorima....

lessfear
14.04.2012., 11:09
Ispričavam se ako ova tema postoji, onda me prebacite na temu sa sličnim problemima.

Naime, radi se o tome da ako me netko slučajno lupi (ali ne jako) ili ako se negdje lupim (ništa jako, čak ni ne osjetim bol), meni nastanu dosta velike masnice. Vidljive su i velike. Ima tko problem s tim i kako to riješiti? :ne zna:

El Gato Félix
14.04.2012., 11:41
Poštovana,

je li Vam se ova sklonost modricama pojavila nedavno ili to traje jako dugo? Ima li još tko u obitelji sklonost modricama? Pojavljuju li se u Vas kakva druga krvarenja (iz nosa, zubnog mesa), otekline zglobova? Uzimate li kakve lijekove?

lessfear
14.04.2012., 16:02
Poštovana,

je li Vam se ova sklonost modricama pojavila nedavno ili to traje jako dugo? Ima li još tko u obitelji sklonost modricama? Pojavljuju li se u Vas kakva druga krvarenja (iz nosa, zubnog mesa), otekline zglobova? Uzimate li kakve lijekove?

Traje duže vrijeme. Točno sam to primijetila u zadnjih godinu dana. I koliko znam, to nitko u obitelji nema. I nemam krvarenje niti otekline, a ni ne uzimam nikakve lijekove. Hvala na odgovoru. :)

El Gato Félix
14.04.2012., 22:54
Novi set pitanja.

Gdje se modrice najčešće javljaju? Imate li modrice i po trupu, vratu, licu? Koje ste okvirno dobi (ne morate navesti točan broj godina, može i samo okvirno, dvadesete, tridesete...)? Imate li još kakvih tegoba: umor, povećanu težinu, tanku kožu, ljubičaste strije? Kakvi su menstruacijski ciklusi i krvarenja - normalni, pojačana krvarenja?

Kolika je veličina tih modrice, otprilike? Veća od kovanice? Jesu li na dodir modrice tvrđe od ostalog dijela kože, možete li ih opipati?

Nastaju li modrice katkad spontano ili se radi samo o tome da su modrice mnogo veće nego što je jačina ozljede/udarca?

Ne uzimate češće niti Andol, Aspirin i sl.?

Jeste li, otkad se sklonost modricama počela javljati, vadili krv i kakvi su bili nalazi?

Napominjem da unatoč odgovorima na ova pitanja neće biti moguće preko foruma izjasniti se o čemu se radi i kako će savjet završiti s "javite se svojem liječniku", ali će se moći steći barem približna slika u kojem smjeru bi išle Vaše tegobe.

lessfear
15.04.2012., 14:47
Novi set pitanja.

Gdje se modrice najčešće javljaju? Imate li modrice i po trupu, vratu, licu? Koje ste okvirno dobi (ne morate navesti točan broj godina, može i samo okvirno, dvadesete, tridesete...)? Imate li još kakvih tegoba: umor, povećanu težinu, tanku kožu, ljubičaste strije? Kakvi su menstruacijski ciklusi i krvarenja - normalni, pojačana krvarenja?

Kolika je veličina tih modrice, otprilike? Veća od kovanice? Jesu li na dodir modrice tvrđe od ostalog dijela kože, možete li ih opipati?

Nastaju li modrice katkad spontano ili se radi samo o tome da su modrice mnogo veće nego što je jačina ozljede/udarca?

Ne uzimate češće niti Andol, Aspirin i sl.?

Jeste li, otkad se sklonost modricama počela javljati, vadili krv i kakvi su bili nalazi?

Napominjem da unatoč odgovorima na ova pitanja neće biti moguće preko foruma izjasniti se o čemu se radi i kako će savjet završiti s "javite se svojem liječniku", ali će se moći steći barem približna slika u kojem smjeru bi išle Vaše tegobe.

Radi se o mojoj mami koja je u 40-ima. Naime ona se ni ne sjeća di je dobila te modrice, ali ih vidi jer se dosta jako vide. Udari se u rub stola, netko ju malo trkne s nogama, itd itd, i evo masnice. No, ona ni ne osjeti kada se lupi jer se ne lupi jako. Mislim da ima tanju kožu, a ovo vezano za menstruaciju, to zaista ne znam. Nisam mislila da može biti toliko "dubok" problem, već da se može nekako čak i prirodnim metodama riješiti. Inače je dosta umorna, ali to zbog posla i ostalih stvari koje obavlja. No, ona je radoholičar. I dosta su velike masnice, tipa kao kovanica od 5 kn, a ponekad i veće. I hvala opet na odgovoru, iako sam loše objasnila. :(

El Gato Félix
15.04.2012., 23:00
Radi se o mojoj mami koja je u 40-ima. Naime ona se ni ne sjeća di je dobila te modrice, ali ih vidi jer se dosta jako vide. Udari se u rub stola, netko ju malo trkne s nogama, itd itd, i evo masnice. No, ona ni ne osjeti kada se lupi jer se ne lupi jako. Mislim da ima tanju kožu, a ovo vezano za menstruaciju, to zaista ne znam. Nisam mislila da može biti toliko "dubok" problem, već da se može nekako čak i prirodnim metodama riješiti. Inače je dosta umorna, ali to zbog posla i ostalih stvari koje obavlja. No, ona je radoholičar. I dosta su velike masnice, tipa kao kovanica od 5 kn, a ponekad i veće. I hvala opet na odgovoru, iako sam loše objasnila. :(

Poštovana,

Sada su stvari ipak malo jasnije.

Načelno, tri su velike skupine uzroka spontanim krvarenjima - poremećaj stijenke krvnih žila, poremećaj u broju ili funkciji trombocita (krvnih pločica) i poremećaj u sustavu zgrušavanju krvi.

Prve dvije skupine poremećaja obično dovode do spontanih krvarenja u kožu, odnosno u kožu i sluznice, odnosno do sklonosti nastajanju modrica. Poremećaj u sustavu zgrušavanja dovodi do sklonosti krvarenjima, često u zglobove i unutarnje organe.

Kod osoba mlađe dobi, ženskog spola, može doći do sponatnog nastajanja modrica, uglavnom u predjelu nogu, a da pritom nema nikakvih poremećaja vezanih uz trombocite ili faktore zgrušavanja. Radi se o sklonosti malih krvnih žila u koži da pucaju. To je tzv. purpura simplex.

U starijoj dobi dolazi do sklonosti pucanju krvnih žila/kapilara u koži, zbog promjena u strukturi kože pri starenju. To je purpura senilis.

Međutim, kod Vaše majke je vjerojatno posrijedi nešto sasvim drugo. Na osnovi opisanih tegoba, pretpostavljam da je poremećaj ili na razini stijenke krvnih žila ili u svezi trombocita. Kako je sklonost modricama ipak uočila prije određenog vremena, a ista ranije nije postojala, ako sam Vas dobro razumio, onda je svakako potrebno istražiti uzrok ove pojave.

Neki lijekovi znaju uzrokovati smanjenje broja trombocita što se onda očituje sklonošću nastajanja modrica. Međutim, naveli ste da ni to nije slučaj u Vaše majke.

Zato se ona treba javiti svojem izabranom liječniku. On će joj postaviti ovakva i slična pitanja, napraviti pregled i nakon toga odlučiti je li potrebna dalja obrada u smislu testova probiranja sustava hemostaze (KKS s posebnim osvrtom na Trc, DKS, PV, APTV, TV, fibrinogen itd.), a zatim je, po potrebi, uputiti na daljnju obradu.

Želim Vašoj majci i Vama svako dobro.

Lijepi pozdrav. :)

lessfear
20.04.2012., 15:36
Poštovana,

Sada su stvari ipak malo jasnije.

Načelno, tri su velike skupine uzroka spontanim krvarenjima - poremećaj stijenke krvnih žila, poremećaj u broju ili funkciji trombocita (krvnih pločica) i poremećaj u sustavu zgrušavanju krvi.

Prve dvije skupine poremećaja obično dovode do spontanih krvarenja u kožu, odnosno u kožu i sluznice, odnosno do sklonosti nastajanju modrica. Poremećaj u sustavu zgrušavanja dovodi do sklonosti krvarenjima, često u zglobove i unutarnje organe.

Kod osoba mlađe dobi, ženskog spola, može doći do sponatnog nastajanja modrica, uglavnom u predjelu nogu, a da pritom nema nikakvih poremećaja vezanih uz trombocite ili faktore zgrušavanja. Radi se o sklonosti malih krvnih žila u koži da pucaju. To je tzv. purpura simplex.

U starijoj dobi dolazi do sklonosti pucanju krvnih žila/kapilara u koži, zbog promjena u strukturi kože pri starenju. To je purpura senilis.

Međutim, kod Vaše majke je vjerojatno posrijedi nešto sasvim drugo. Na osnovi opisanih tegoba, pretpostavljam da je poremećaj ili na razini stijenke krvnih žila ili u svezi trombocita. Kako je sklonost modricama ipak uočila prije određenog vremena, a ista ranije nije postojala, ako sam Vas dobro razumio, onda je svakako potrebno istražiti uzrok ove pojave.

Neki lijekovi znaju uzrokovati smanjenje broja trombocita što se onda očituje sklonošću nastajanja modrica. Međutim, naveli ste da ni to nije slučaj u Vaše majke.

Zato se ona treba javiti svojem izabranom liječniku. On će joj postaviti ovakva i slična pitanja, napraviti pregled i nakon toga odlučiti je li potrebna dalja obrada u smislu testova probiranja sustava hemostaze (KKS s posebnim osvrtom na Trc, DKS, PV, APTV, TV, fibrinogen itd.), a zatim je, po potrebi, uputiti na daljnju obradu.

Želim Vašoj majci i Vama svako dobro.

Lijepi pozdrav. :)

Hvala puno na pomoći i također svako dobro i lijep pozdrav! :)

tončina
08.05.2012., 01:53
Poštovani
Također imam problem vezan uz modrice...Naime od 12-toga mjeseca prošle godine počele su se pojavljivati pretežito po nogama 3do 4 masnice mjesečno.Dva puta od tad sam vadila krvnu sliku, prvi put u 12 mjesecu(sve uredno, osim željeza 7.3)i drugi put u 4 mjesecu o.g (sve uredno ,željezo 7.9 uibc 51).Međutim sad trenutno na listu noge imam malenu tamno smeđu modricu koja traje već 10 dana, a ponekad kad se udarim svom snagom masnica mi niti ne izađe..Mjesečnice su mi uredne(nisu obilne),drugih krvarenja nemam osim zubnog mesa s kojim imam problem već 15 godina.Užasno me zabrinjavaju te modricei s obzirom na učinjenu krvnu sliku mislite li da ima potrebe opet vaditi krv ili što bi mogao biti po vašem mišljenju uzrok ovih moji problema....

sandrkaloo
09.02.2013., 13:08
Nakon sto sam udario nogom jace, ujutro sam se probudio sa jakim bolovima, nemogucnosti da stanem na nogu, i sa velikim otekom, tj sve se odnosi na dio noge ispod gleznja, na stopalo. Kroz iduca dva sata slicna bol se javila i u drugoj nozi, al u znatno manjoj kolicini. Nakon posjeta ortopedu i slikanja noge, saznao sam da sam nabio male kosti koje drze znatan broj malih zglobova i tako cine kostanu mrezu zgloba. Mirovao sam 60 sati, dizuc se samo na wc, mazao sam deep relifeom u tih 60 sati. Jos imam otek i jos ne mogu hodati, ali danas su mi se na prstima od te noge pojavile modrice sa udubinama i izbocinama. Imam ih na pocetku prstiju, ne na vrhu, iako na jednom prstu imam par komada. Velicine su badema. OBJASNJENJE MODRICA.:503::503:

body halleck
09.02.2013., 17:32
Nakon sto sam udario nogom jace, ujutro sam se probudio sa jakim bolovima, nemogucnosti da stanem na nogu, i sa velikim otekom, tj sve se odnosi na dio noge ispod gleznja, na stopalo. Kroz iduca dva sata slicna bol se javila i u drugoj nozi, al u znatno manjoj kolicini. Nakon posjeta ortopedu i slikanja noge, saznao sam da sam nabio male kosti koje drze znatan broj malih zglobova i tako cine kostanu mrezu zgloba. Mirovao sam 60 sati, dizuc se samo na wc, mazao sam deep relifeom u tih 60 sati. Jos imam otek i jos ne mogu hodati, ali danas su mi se na prstima od te noge pojavile modrice sa udubinama i izbocinama. Imam ih na pocetku prstiju, ne na vrhu, iako na jednom prstu imam par komada. Velicine su badema. OBJASNJENJE MODRICA.:503::503:

Objašnjenje modrica će ti moći dati samo liječnik, nakon bar temeljne lab.obrade (KKS uz malo jači osvrt na trombocite po potrebi, veliki koagulogram, po potrebi još neke diferentnije pretrage).
A, jesu li te novonastale modrice "svježe", ili su već "drugačije" plave boje, možda čak i zelenkaste,žućkaste?
Jel ta otečenija noga hladnija,ili toplija od one druge?
Jesi li još nešto osim DeepReliefa koristio protiv bolova(katkad i sam DeepRelief zna napraviti modrice kod "osjetljivih" osoba, posebice ako ga se obilno i često koristi)?
Jesi li i inače sklon nakon traume imati izražene modrice (ili netko od bliže rodbine)?
Jesi li kad pio kakove tbl/caps protiv bolova/povišene temp. pa možda imao modrice po tijelu bez evidentne traume?
Jesi li možda prehlađen/bolestan, ili si nedavno bio?

Harry Hole
04.04.2013., 17:30
Ovak, već par dana me muči temperatura i imam 4-5 modrica po tijelu, ali od ničega, znači nisam se nigdje udario ni slično. Zanima me jel netko možda ima sličnih iskustava. Neki savjet. Thanks

body halleck
04.04.2013., 17:40
Ovak, već par dana me muči temperatura i imam 4-5 modrica po tijelu, ali od ničega, znači nisam se nigdje udario ni slično. Zanima me jel netko možda ima sličnih iskustava. Neki savjet. Thanks

Ti si kandidat za što skoriji pregled liječnika, moguće je kako se neke "stvari" odvijaju u sklopu moguće infekcije.
A, jesi li za snižavanje temp. pio kakve lijekove, Aspirin,Andol i sl.?

Harry Hole
05.04.2013., 09:07
Popio sam otprilike 4-5 Lupoceta 500 i sad više nemam temperaturu, naravno modrice su i dalje tu. Jel moguće da je to od teretane, da naknadno se pojavljuju zbog popucalih kapilara??

JWoww
19.09.2013., 19:16
Trebam malu pomoc.
Ovak, nedavno sam pila Silapen tablete (nekih 8 dana) zbog upale grla i citajuci onaj papiric unutra pod nuspojave sam naisla na hepatitis i sad me to lagano zabrinjava jer otada po nogama imam modrice koje svrbe i nastaju same od sebe (nitko me ne udara nit se udaram). Malo sam to guglala i pise da to ima veze sa hepatitisom pa me zanima jeli itko imao slican slucaj.

nebraaa
28.09.2013., 20:55
ovako, dobio sam hematom na bedru. Nisam nigdje pao niti ozlijedio, pa me zanima jel se postoje još drugi uzroci hematoma?

leeloo27
29.09.2013., 12:38
Jesi primjetio možda još negdje? Možda ti je pukla neka kapilara, pogotovo ako si se naprezao. Ako primjetiš da ti se pojavi još negdje idi kod doktora.

nebraaa
29.09.2013., 15:50
Jesi primjetio možda još negdje? Možda ti je pukla neka kapilara, pogotovo ako si se naprezao. Ako primjetiš da ti se pojavi još negdje idi kod doktora.

a što može biti u pitanju?

leeloo27
29.09.2013., 23:12
A može biti svašta i to ne baš lijepoga (od poremećeja u zgrušavanju krvi, različitih imunoloških oboljena do leukemije i sl.). Ne želim te plašiti, samo ti pokušavam reći da obratiš pažnju dal prolaze masnice, da li se pojavljuju spontano same od sebe na različitim mjestima i ako da, da takve stvari ne zanemariš nego da odeš kod doktora.

Većina nas se negdje lupi da pa zaboravimo ili nam pukne kapilara pa nastane podljev. Nije to ništa neuobičajeno, ali je problem kad se odjednom po tijelu krenu pojavljivati masnice za koje nema nikakvih objašnjenja.

sobarica
29.09.2013., 23:52
ovako, dobio sam hematom na bedru. Nisam nigdje pao niti ozlijedio, pa me zanima jel se postoje još drugi uzroci hematoma?

Isto to se je dogodilo i meni prije dvije godine i to sam slučajno primjetila jer je bio sa stražnje strane. Hematom je bio u promjeru 12-15cm i bila sam sigurna da nije od nikakvog udarca. Odmah sam otišla kod doktorice i napravila sam krvne pretrage, ultrazvuk abdomena i sva sreća sve je bilo u redu. Doktorica predpostavlja da mi je pukla kapilara jer ja i inače imam problema a također i problema sa srcem(urođena srćana mana). Svakako otiđi na pregled jer takve stvari znaju biti opasne a povremeni sistematski ne škodi.

mario1965
31.10.2013., 14:56
Trebam malu pomoc.
Ovak, nedavno sam pila Silapen tablete (nekih 8 dana) zbog upale grla i citajuci onaj papiric unutra pod nuspojave sam naisla na hepatitis i sad me to lagano zabrinjava jer otada po nogama imam modrice koje svrbe i nastaju same od sebe (nitko me ne udara nit se udaram). Malo sam to guglala i pise da to ima veze sa hepatitisom pa me zanima jeli itko imao slican slucaj.

prepiši sa "papirića" rečenicu gdje se spominje hepatitis (da nam bude jasnije) pa se može odgovoriti.

El Gato Félix
31.10.2013., 16:32
Trebam malu pomoc.

Poštovana,

neke stvari nisu jasne iz ovoga upita. Zašto ste pili Silapen zbog upale grla "nekih 8 dana" kad je dobro poznato da se on pije za streptokoknu anginu 10 dana, a ne manje?

Prije bih rekao, iako sam možda u krivu, da se radi o purpuričnim promjenama (a ne hepatitisu), možda kao posljedica trombocitopenije, a koja može biti sekundarna, kao posljedica primjene lijekova, npr. penicilina, što Silapen jest.

Javite se svojem liječniku!

fiume69
20.11.2013., 15:10
Pozdrav. Prije nekoliko dana primjetila sam na rukama i bedrima gotovo 10-tak masnica za koje se ne sjecam kako sam ih "zaradila". Pojavile su se u roku par dana i ponasaju se kako se vec modrice ponasaju, mijenjaju boju i sad su vec malo zelenkaste. Ima ih od velicine novcica pa do cca promjera 4 cm na bedrima. Malo bolne na dodir. Zadnji laboratorijski nalaz od prije nekih mjesec-dva bio je uredan. Imam 44 godine i nemam simptome menopauze. Koza tijela je normalna, nije "prozirna" i ne osjecam nikakve druge posebne simptome (umor, temperatura). Ne pijem lijekove, generalno sam vrlo dobrog zdravlja. Trebam li brinuti i ovu neobicnu pojavu dalje istrazivati? Vidim ovdje ima nekih koji znaju...