PDA

View Full Version : Rodni list, upis u maticu i sl. - Q&A

gnjavež
11.06.2007., 08:41
di se u splitu moze dobiti rodni list, koliko kosta otprilike i za koliko bude gotov?

Katrin
11.06.2007., 08:54
pretpostavljam da je postupak isti u svakom gradu :zubo:
u maticnom uredu, platis 20 kn biljege, napises zahtjev i uglavnom bude odmah.

gnjavež
11.06.2007., 08:58
to je sve?
hvala:D
(jos samo da mi je znat di je maticni ured:zubo: )

sofisticate
12.06.2007., 14:07
ja sam bila ima par miseci. Rodni list ti bude odmah gotov, daš 20 kn i ispuniš formular.
matični ured ti je bio na općini (preko puta lavčevića, kraj prava, di je bankomat pbz-a,...) udji unutra i pitaj zaštitara di je ured
ja se ne sićam toćno, ali mislim da je između prekršajnog i bankomata ulaz, u svakom slučaju pitaj zaštitara

xXx_xXx
28.06.2007., 22:05
Mogu li ja izvaditi rodni list za osobu kojoj nisam apsolutno ništa u rodu, kojoj znam samo ime i prezime.

Ispričavam se ako sam promašio podforum.

Unaprijed hvala.:s

Vespazijan
28.06.2007., 22:19
Mogu li ja izvaditi rodni list za osobu kojoj nisam apsolutno ništa u rodu, kojoj znam samo ime i prezime.

Ispričavam se ako sam promašio podforum.

Unaprijed hvala.:s

mozes uz punomoc

ili dokazati pravni interes

xXx_xXx
28.06.2007., 22:28
Hvala ti puno!:s
Spasio si me muka, uzaludnog hodanja, bespotrabnog gubljenja vremena, blamiranja...:klap:

sofisticate
29.06.2007., 13:48
ja sam ga izvadila momku bez ičega, punomoći i pravnog interesa...
samo trebaš znat datum rođenja ime oca majke (djevojačko) kad budeš ispunjavao formular i kad te pitaju zašto kažeš razlog

colour
29.06.2007., 17:08
ja sam ga izvadila momku bez ičega, punomoći i pravnog interesa...
samo trebaš znat datum rođenja ime oca majke (djevojačko) kad budeš ispunjavao formular i kad te pitaju zašto kažeš razlog
Hm, i ja sam tako napravila za bivšeg dečka, sadašnjeg muža.
On nema vremena ni za što pa sam te formalnosti uvijek sama obavljala.
Imaju oni pravila, ali drže se drugog.
Uz razlog, moraš se i naravno potpisat svojim imenom da bude vidljivo tko je tražio i dobio list.
A pravni interes??? Možda je to upravo ono "zašto".
:)

sofisticate
29.06.2007., 22:48
znam da je to zašto pravni interes, ali ja sam rekla da mu treba za neke dokumente jer nisam imala pojma za šta mu zapravo treba

milan666
03.07.2007., 14:37
htio bi da znam koliko se dugo treba cekati za izdavanje rodnog lista i jmb u Hrvastkoj ili u Bosni??

dinis
03.07.2007., 16:04
htio bi da znam koliko se dugo treba cekati za izdavanje rodnog lista i jmb u Hrvastkoj ili u Bosni??

pitanje ti nije baš jasno, jer ako si rođen u hrvatskoj rodni list odmah dobiješ u matičnom uredu

milan666
03.07.2007., 17:09
Roden sam u bosni, tata mi je Srbin a mama Hrvatica. Ja imam Srpsku putovnicu. Htio bi izvaditi Hrvatsku domovnicu ali za to mislim da mi treba Rodni List iz Hrvatske.

colour
03.07.2007., 17:54
Pa što se ne vadi rodni list tamo gdje si rođen :confused:

milan666
03.07.2007., 18:20
imam bosanski rodni list ali mi treba hrvatski da bi dobio domovnicu. Zanima me koliko ce potrajati da dobijem hrvatski rodni list???

Katrin
03.07.2007., 20:33
jako dugo, jer nisi rodjen u hr

e sta ne padne ljudima na pamet... :kava:

verik
03.07.2007., 23:30
imam bosanski rodni list ali mi treba hrvatski da bi dobio domovnicu. Zanima me koliko ce potrajati da dobijem hrvatski rodni list???

Da, jako dugo.;)

milan666
04.07.2007., 20:35
trenutno imam srpski pasos ali htio bi i hravatski. Da li treba da imam hrvatski rodni list za domovnicu ili mogu i bosanski rodni list???

colour
04.07.2007., 22:09
E moj milane, i ja bih htjela svašta...
Pa što otvaraš još jednu temu...
Htio bi hrvatski pasoš?
A da prije daš zahtjev za dobivanje državljanstva?
A tu ti treba više od rodnog lista.
Službene stranice MUP- a RH i sve piše.
A koja ti je to fora s hrvatskim i bosanskim rodnim listom?
Rođen u Bosni i imaš bosanski.
Možeš ga jedino službeno prevodit na koji god jezik hoćeš.
Al uvijek ostaje bosanski.
:cool:

Vincent V
05.07.2007., 10:52
trenutno imam srpski pasos ali htio bi i hravatski. Da li treba da imam hrvatski rodni list za domovnicu ili mogu i bosanski rodni list???

Milan bi htio putovat!!!!

simba
22.08.2007., 15:29
Pomalo možda glupavo pitanje, ali eto :

Što vam piše pod "narodnost" u rodnom listu? jel samo ja imam samo crtice ili i drugi ?:kiss: :rolleyes:

morbidangel
22.08.2007., 15:44
HRVAT

A što bi drugo? :zubo:

simba
22.08.2007., 16:05
Očito može biti i nešto drugo, čim pitam! ! !

Jel zna netko kome se trebam obratiti da to promjenim?

Anton
22.08.2007., 16:21
Očito može biti i nešto drugo, čim pitam! ! !

Jel zna netko kome se trebam obratiti da to promjenim?

Odeš u MUP, i tražiš novi rodni list i promjenu podatka.Možeš biti ono što se osjećaš.:)

simba
22.08.2007., 16:28
Vjerovatno na istom mjestu gdje i dižem rodni list ?...nećem imat crtice:)

larazg
22.08.2007., 18:18
pa mislim da smo svi hrvati ali različite vjeroispovjesti.

colour
22.08.2007., 19:12

Molim?

Niti smo svi Hrvati, niti svi vjeroispovijedamo.

Šala :confused:

camus
22.08.2007., 19:35
crtice su ti zato sto ti se mama i tata nisu izjasnili glede narodnosti kad su te upisali;vjerojatno si rodjen prije 90-tih,....(a bolje crtice neg da ti vjecno pise "jugoslaven" ko mojoj frendici:)
- mislim da se crtice ne mogu mijanjat?!?!? jer ne mogu se mijenjat te glavne rubrike?!?! vjerojatno bi ti stavili biljesku u napomene na dnu....
na svom radnom mjestu pregledavam svakodnevno puno rodnih listova, i uglavnom su crtice....

SETRA Samoborček
22.08.2007., 19:44
Kolko znam meni piše Državljanstvo: Hrvatsko, Narodnost: -----

Vojky
22.08.2007., 23:10
Odeš u MUP, i tražiš novi rodni list i promjenu podatka.Možeš biti ono što se osjećaš.:)

MUP nema ništa s rodnim listom. Oni imaju rubriku nacionalnost u svojim bazama (ispunja se kod traženja osobne), a ovo s rodnim listom - mislim da se nacionalna pripadnost više ne piše na izvodu.

camus
22.08.2007., 23:34
MUP nema ništa s rodnim listom. Oni imaju rubriku nacionalnost u svojim bazama (ispunja se kod traženja osobne), a ovo s rodnim listom - mislim da se nacionalna pripadnost više ne piše na izvodu.

piše, piše, a kako je narodnost posve nebitna (ne mislim tu na nacionalni ponos) mislim da se takve promjene ne provode, ali ako bas inzistiras, to ti je 70kn biljega i opet ces imat crtice, promjena ce biti samo u napomeni
- a sto se tice narodnosti u ostalim obrascima - to ne moras navoditi, tj. nisi obvezan izjasnjavati se o narodnosti, zato i postoje "crtice"

Vojky
22.08.2007., 23:43
piše, piše, a kako je narodnost posve nebitna (ne mislim tu na nacionalni ponos) mislim da se takve promjene ne provode, ali ako bas inzistiras, to ti je 70kn biljega i opet ces imat crtice, promjena ce biti samo u napomeni
- a sto se tice narodnosti u ostalim obrascima - to ne moras navoditi, tj. nisi obvezan izjasnjavati se o narodnosti, zato i postoje "crtice"

Da, uvijek imaš pravo ne izjasniti se.

Inače nacionalna pripadnost je bitna samo za izbore, tj. mogućnost glasovanja na manjinskoj listi i u nekim slučajevima kod dobivanja posla u javnim službama (gdje se traži propocionalna struktura). No, za birački popis vjerojatno se koristi MUP-ova baza prebivališta, rodni list nema bitne podatke za to.

Mada, u biti je ne bi ni trebalo tražiti kod ispunjavanja podataka za rodni list djeteta - nacionalnost je osobni odnos pojedinca prema naciji, osjećaj pripadnosti, zajedničke povijesti, obrazaca ponašanja, jezika i sl., to je jednostavno stvar koju svatko za sebe treba odrediti. A u doba kada se pojedinca upisuje u maticu rođenih, u roku 30 dana od poroda, još se baš i ne izjašnjava naconalno. :)

PeGO
22.08.2007., 23:51
Piše mi Hrvat....možda je tebi narodnost Crtica (-) :)

Vojky
22.08.2007., 23:53
Kolko znam meni piše Državljanstvo: Hrvatsko, Narodnost: -----

Moguće da ispisuje osnovni upis, a nekada se nacionalna pripadnost možda i nije revno bilježila (oni rođeni prije 1974. su znali imati i problema jer se nije pazilo ni na republičko državljanstvo).

Evo, meni na Izvodu iz matice vjenčanih uredno piše nacionalna pripadnost, ali je mjesto JMBG-a niz crtica, kao da je to top-secret. :D

simba
23.08.2007., 08:59
Khm,kuzim...
moze li mi netko objasniti razliku između narodnosti i nacionalnosti?

Što ako sam tu rođena, imam državljanstvo, tata mi je odavdje a mama iz BIH, a ja se se deklariram kao Bošnjakinja. Da li je to narodnost ili nacionalnost?....niš mi nije jasno

Beta ženka
23.08.2007., 09:06
HRVAT

A što bi drugo? :zubo:

:rofl: :rofl: :rofl:

(a bolje crtice neg da ti vjecno pise "jugoslaven" ko mojoj frendici:)

Zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakooooooooooooooooooooon!! ! :top: :s
Mislim na to da piše "Jugoslaven", a ne na "bolje neg da ti vječno piše jugoslaven". :D

Beta ženka
23.08.2007., 09:11
Khm,kuzim...
moze li mi netko objasniti razliku između narodnosti i nacionalnosti?

Što ako sam tu rođena, imam državljanstvo, tata mi je odavdje a mama iz BIH, a ja se se deklariram kao Bošnjakinja. Da li je to narodnost ili nacionalnost?....niš mi nije jasno

Zapravo, nacionalnost i narodnost se u hrvatskom miješaju i izjednačavaju.
U engleskom i francuskom, npr. nationality/nationalité znači državljanstvo. U engleskom se to vidi po nazivu Croatian (francuski ne znam) - dakle, bilo koji državljanin Hrvatske. Narodnost je etnička pripadnost, engl. Croat - isključivo Hrvat, ne i pripadnik nacionalne manjine u RH.

Recimo, ne znam kako bi se to izrazilo za Hrvate i državljane R. Hrvatske, ali recimo Srbi su narodnost, a Srbijanci su državljani Srbije, ali nisu svi Srbi.

A vjeroispovijest je već totalno deseta priča.

Bošnjak bi bila narodnost, Hrvat (uvjetno rečeno, možda bolje Hrvatijanac [Croatian] :zubo: ) državljanstvo, a musliman vjeroispovijest. Ispravite me ako griješim.:o

Vincent V
23.08.2007., 09:15
ja sam isto crtica.

emiliano
26.08.2007., 07:28
Ja mislim da je stvar u ovome :
nekad (prije 1990) u obrascu rodnog lista uopće nije postojala rubrika narodnost ...onda su je uveli, ali je nisu ispunjavali sami, normalno...:zubo:
nego kako se ko u međuvremenu izjašnjavao tako su oni ispunjavali ...
dakle, ako imate crtice znači da nikad niste došli u matični ured i rekli upišite mi to i to u rubriku narodnost ...

alex13
26.08.2007., 07:34

Što vam piše pod "narodnost" u rodnom listu? jel samo ja imam samo crtice ili i drugi ?:kiss: :rolleyes:

Možda kasnim par godina ali sam tek prije dva mjeseca podizala izvod za sina koji je trebao kod upisa u srednju školu: dijetetu piše narodnost: -, državljanstvo: bosansko-hercegovačko?Tu nastaje vrlo zanimljiva diskusija između mene i date gospođe u Matičnom.Dijete je rođeno u Hrvatskoj, ja živim tu već 40 i kusur godina(jedina moja mana je što sam se rodila u Banja Luci)i to je razlog njegovog državljanstva.Ne možeš vjerovati.Živjela birokracija i demokracija!Sva sreća da se nisam rodila u Tunguziji.....

camus
26.08.2007., 09:34
Možda kasnim par godina ali sam tek prije dva mjeseca podizala izvod za sina koji je trebao kod upisa u srednju školu: dijetetu piše narodnost: -, državljanstvo: bosansko-hercegovačko?Tu nastaje vrlo zanimljiva diskusija između mene i date gospođe u Matičnom.Dijete je rođeno u Hrvatskoj, ja živim tu već 40 i kusur godina(jedina moja mana je što sam se rodila u Banja Luci)i to je razlog njegovog državljanstva.Ne možeš vjerovati.Živjela birokracija i demokracija!Sva sreća da se nisam rodila u Tunguziji.....

u gornjim rubrikama uvijek pisu podaci koji su bili prilikom rodjenja, ako vi tada (kad se sin rodio), jos niste imali rijeseno drzavljanstvo, automatski se upisuje drzavljanstvo roditelja, uglavnom oca)...znaci drzavljanstvo bih, to, sto ste tu 40 godina, ne znaci da ste automatski imali drzavljanstvo, ali vam je olaksalo situaciju kad ste zatrazili drzavljanstvo
- sinu sigurno dole u napomeni pise kad je primio drzavljanstvo....

- prije se na to nije obracala paznja, na ta republicka drzavljanstva...

camus
26.08.2007., 09:47
nekad (prije 1990) u obrascu rodnog lista uopće nije postojala rubrika narodnost ...onda su je uveli, ali je nisu ispunjavali sami, normalno...:zubo:
nego kako se ko u međuvremenu izjašnjavao tako su oni ispunjavali ...
dakle, ako imate crtice znači da nikad niste došli u matični ured i rekli upišite mi to i to u rubriku narodnost ...

- natjerao si me da trazim rodni list prije 90-te, i nasla (1982), ima rubrika narodnost: crtice....
- i jos jednom, gornje rubrike nemreju se mijenjati (to je RODNI list i podaci su vjecno onakvi kakve su roditelji prijavili kad ste se rodili)
- sve promjene pisu se ISKLJUCIVO u napomenu....

Vojky
26.08.2007., 14:24

E, to je već smisleno. Dakle, nije bila unašana u knjige. Možda je negdje i postojala kao rubrika, no prije 1990. se na to malo gledalo.

Vojky
26.08.2007., 14:29

Ako je rođeno prije 1990., prema tvom mjestu rođenja mu je službenik upisao republičko državljanstvo. Znali su ljude čak i ne pitati gdje da se upisuje republičko državljanstvo, što istini za volju u SFRJ i nije bilo previše bitno (jedva smo na faksu našli par primjera gdje su državljani SFRJ imali razlike u pravnom statusu s obzirom na republičko državljanstvo - i to su bili iz obiteljskog zakona i sl., Slovenci su imali nešto suvremenije propise oko toga, a ti zakoni su bili republički).

Dosta ljudi je 1990. shvatilo da su u nekoj "pogrešnoj" republičkoj knjizi državljana, u republici s kojom je tek netko od njihovih roditelja imao usputne veze.

California
26.08.2007., 14:40
šveđanka :zubo:
hrvatica :)

colour
26.08.2007., 20:16
Dosta ljudi je 1990. shvatilo da su u nekoj "pogrešnoj" republičkoj knjizi državljana, u republici s kojom je tek netko od njihovih roditelja imao usputne veze.

Ta sam. Bila u statusu stranca dok nije riješena Domovnica.

Ili još bolje, vodila se kao državljanka jedne druge države koja, uz put rečeno, nije ni postojala onda.
Kao ni ja za nju.

Iskustvo koje se ne zaboravlja :eek:

Ris
26.08.2007., 21:05

Neki se očito nikad neće promijeniti!

4,05%
27.08.2007., 21:01

Dešava se da budu crtice.
Meni je do rata pisalo ispravno (tada se to zvalo izvod iz matične knjige rođenih) a nakon reintegracije mi to polje ostaje prazno. Sad, nisam siguran kak se to može promjeniti jer su me tamo na šalteru ubjeđivali kako je to promijeniti "administrativna zavrzlama".
Probaj.

larazg
28.08.2007., 05:51
Neki se očito nikad neće promijeniti!

moj kolega je hrvat ali grkokatoličke vjeroispovjedi. Eto..

mici123
30.08.2007., 15:23
Mada, u biti je ne bi ni trebalo tražiti kod ispunjavanja podataka za rodni list djeteta - nacionalnost je osobni odnos pojedinca prema naciji, osjećaj pripadnosti, zajedničke povijesti, obrazaca ponašanja, jezika i sl., to je jednostavno stvar koju svatko za sebe treba odrediti. A u doba kada se pojedinca upisuje u maticu rođenih, u roku 30 dana od poroda, još se baš i ne izjašnjava naconalno. :)

mislim da sam morala za svog sina upisati nacionalnost kad sam ga išla prijaviti

camus
30.08.2007., 21:53
nisi morala upisati nacionalnost, ja i muz ostavili prazno, nek mali odluci kad odraste (muz je ceh)....

Vojky
30.08.2007., 22:32
mislim da sam morala za svog sina upisati nacionalnost kad sam ga išla prijaviti

Tu rubriku uvijek možeš i ne moraš ispuniti.

Vojky
30.08.2007., 22:33
nisi morala upisati nacionalnost, ja i muz ostavili prazno, nek mali odluci kad odraste (muz je ceh)....

Pošteno!

mici123
03.09.2007., 14:10

kak se ja ovog nisam sjetila??

moram priznati da nisam tada uopće razmišljala. prvi puta sam ga ostavila samog (baka ga je čuvala), imao je samo 2 tjedna, dojila sam ga pa sam stalno razmišljala da nije možda gladan... ko je razmišljao o nacionalnosti!
i tak je sad mali hrvat iako je iz mješanog braka, mogao je 3 nacionalnosti birati, a mi ga zakinuli...

colour
03.09.2007., 14:48
i tak je sad mali hrvat iako je iz mješanog braka, mogao je 3 nacionalnosti birati, a mi ga zakinuli...
Nema veze iz kakvog je braka.
Niste ga zakinuli.

Uvijek može birati.
Nacionalnost je osjećaj, pa i on taj osjećaj, ako bude drugačiji od onog koji ste mu vi upisali, uvijek može iskazati.

simba
03.09.2007., 14:52
izgleda da ne moze birati...barem sto se rodnog lista tiče...

zvala sam matični ured i pitala ako to mogu promjeniti, i žena mi je rekla da ne mogu.Da mogu jedino u izbornom popisu, da je taj podatak jedino tamo bitan (ako hoču glasati za listu moje naionalne manjine)...

Kad sam pitala ako tamo promjenim, hoče li se to prmjeniti i u podacima za rodni list, rekla je da ne,....

colour
03.09.2007., 14:58
Iskreno, pojma nemam kako to ide u dokumentima.

I zašto se ne bi moglo promijeniti.

I je li to samo krivo tumačenje???

Mislim, glupo je da je taj podatak bitan jedino u izbornom popisu (zbog nacionalnih manjina i njihovih lista)

Inače, meni je po dokumentima svašta pisalo upravo zato jer se moji roditelji nisu mogli odlučit.
Ok, bar su znali da ne mogu odlučit u moje ime.

I iskreno, baš me boli briga što mi na papirima piše.

Dovoljno mi je da ja znam i osjećam :)

tomo2007
03.09.2007., 19:46

Rodni list se ne vadi u mupu, i ne možeš biti što hoćeš!
Nije to samo tako kako ti misliš!

user_name
03.09.2007., 19:51

postoji velika razlika izmedu drzavljanstva i nacionalnosti...
drzavljanstvo je nesto sto u nekoj mjeri mozes birati, mozes zaraditi... kako god da se izrazim...
a nacionalnost imas po rodenju, to si sto jesi...
al opet mi nisu jasne te crtice, pa i prije za vrijeme juge se znalo tko je hrvat, tko slovenac, srbin... bla bla... cemu onda te crtice?

Kladi
03.09.2007., 20:37
postoji velika razlika izmedu drzavljanstva i nacionalnosti...
drzavljanstvo je nesto sto u nekoj mjeri mozes birati, mozes zaraditi... kako god da se izrazim...
al opet mi nisu jasne te crtice, pa i prije za vrijeme juge se znalo tko je hrvat, tko slovenac, srbin... bla bla... cemu onda te crtice?

možda za djecu rođenu u miješanom braku?

Ab_Origin
03.09.2007., 20:49
Opterecenost popunjenim rubrikama "nacionalnost" "drzavljanstvo", "vjera" prisutna je samo u kod nas u balkanskom mraku (nikad se ne zna sto nosi buducnost, mozda novi "nacionalno-vjerski" rat) inace to je relikt proslosti a svoju nacionalnost (pripadnost necijem jezicno-kulturno-povijesnom krugu) ljudi u normalnim i naprednim zemljama upraznjavaju kroz individualne aktivnosti i kulturne manifestacije.

_slafko_
03.09.2007., 21:11
Piše mi Hrvat....možda je tebi narodnost Crtica (-) :)
Carski. :s :s :s :top:

user_name
03.09.2007., 21:14
možda za djecu rođenu u miješanom braku?

da, ali to su onda u principu rijetki slucajevi, a mislim da se u tom slucaju ceka da dijete naraste, pa od 16. godine ima mogucnost da samo bira nacionalnost, bilo oca, bilo majke... sad ne znam proceduru koja je tocno, ali znam za jedan slucaj...

simba
03.09.2007., 21:27
kod bošnjaka je problem to,što taj naziv nije postojao prije rata.

Prije rata sam bila muslimanka po narodnosti!Sada kada su to ukinuli,sve se pomješalo,i pojma nemamko postadoh hrvat ,hehe:p

Vojky
03.09.2007., 21:36
Rodni list se ne vadi u mupu, i ne možeš biti što hoćeš!
Nije to samo tako kako ti misliš!

Naravno da možeš po nacionalnosti biti što hoćeš. To je stvar osobnog osjećaja.

Inače, postoji i rubrika u MUP-ovoj bazi, i naravno može se mijenjati.

user_name
03.09.2007., 21:42
Naravno da možeš po nacionalnosti biti što hoćeš. To je stvar osobnog osjećaja.

Inače, postoji i rubrika u MUP-ovoj bazi, i naravno može se mijenjati.

ovo nije tocno, ali pretpostavljam da se razumijemo na sta mislimo...
ako ti je npr. mama slovenka, a tata hrvat, onda ovisi kako se ti osjecas, kao slovenac ili hrvat...
a recimo ne mozes se ti osjecati kao francuz, mislim mozes, ali svejedno nisi francuz po nacionalnosti i nikad neces biti...

colour
03.09.2007., 22:37
Nemaš to po rođenju, to se te razvija.

nacionalnost (pripadnost necijem jezicno-kulturno-povijesnom krugu) ljudi u normalnim i naprednim zemljama upraznjavaju kroz individualne aktivnosti i kulturne manifestacije.
Da, u normalnim zemljama.

da, ali to su onda u principu rijetki slucajevi, a mislim da se u tom slucaju ceka da dijete naraste, pa od 16. godine ima mogucnost da samo bira nacionalnost, bilo oca, bilo majke... sad ne znam proceduru koja je tocno, ali znam za jedan slucaj...
Misliš da su nacionalno mješoviti brakovi rijetki? Nisu.
Dijete ne bira nacionalnost oca ili majke. Dijete kroz svoje odrastanje stiče osjećaj pripadnosti..... i nalazi sebe.

Prije rata sam bila muslimanka po narodnosti!Sada kada su to ukinuli,sve se pomješalo,i pojma nemamko postadoh hrvat ,hehe:p
Ti si uvijek ono što jesi, što osjećaš, kako god to političari i ini nazivali.

ako ti je npr. mama slovenka, a tata hrvat, onda ovisi kako se ti osjecas, kao slovenac ili hrvat...
a recimo ne mozes se ti osjecati kao francuz, mislim mozes, ali svejedno nisi francuz po nacionalnosti i nikad neces biti...
Možeš postati i Francuz po nacionalnosti. Npr. mama Slovenka, tata Hrvat, ti od rođenja živiš u Francuskoj i u tebe se usadi pripadnost tom krugu.

Vojky
03.09.2007., 22:40

Naravno da se možeš osjećati i izjašnjavati kao Francuz i upravo si onda Francuz, govoriš tečno francuski, pripadaš francuskom kulturnom krugu... Nitko nikome ne može određivati nacionalnu pripadnost, o njoj se svaki pojedinac izjašnjava, ukoliko želi.

Nacionalna pripadnost roditelja i djece ne mora biti jednaka. Inače nacije ne bi nastajale, pa i nestajale (čak i ne nasilno, neke su se jednostavno utopile u veće i sl.).

Ris
04.09.2007., 18:33
kako to misliš da nacionalnosti djece i roditelja moraju biti iste? :confused:

nacije si one gdje imaš državljanstvo

vaci
04.09.2007., 19:35
@ri$nacije si one gdje imaš državljanstvo

pa i ne baš
pitaj kapetana hajduka :zubo:
hrvatina od glave do pete, al uzeo bih državljanstvo :)

mislim da je to jedan jednostavan primjer, pogotovo ako pročitaš razgovor (http://www.slobodnadalmacija.hr/20070824/sport03.asp) sa Hrgovićem nakon utakmice Hrvatska-bih

Ris
05.09.2007., 12:13
miješaš narodnost (nacionalnost) i naciju.

Ono prvo je vezano za osjećaj, dok je ovo drugo stvar papira...

colour
05.09.2007., 14:08
Negdje se to tako tumači, ali za nas nacija je jednaka nacionalnosti i jednaka narodnosti, a ovo drugo je državljanstvo.
:)

Ris
05.09.2007., 14:26
za koga to "nas" tj "vas"?

colour
05.09.2007., 14:53
za koga to "nas" tj "vas"?

Ma nisam mislila na "nas" i "vas".

Npr. Američka nacija. Postoji ili ne? Po svoj logici trebalo bi govoriti samo o amer. državljanstvu.
Ali govori se o amaričkoj naciji, iako su tu okupljeni ljudi različitih nacionalnosti.
Nacija u nastajanju.

Nas, mislim sad konkretno ovu državu. Kao i većinu ostalih gdje se nacionalnost ne poistovjećuje s državljanstvom.

Engleski "nationality" znači državljanstvo, pa to unosi zbrku.

Isto tako niti narodnost i nacionalnost nisu baš istovjetni pojmovi.
Narod, nacionalnost, državljanstvo. Tim redoslijedom ako se dobro sjećam.

Ali ovo nema veze s pravom, mislim bar.

Ris
05.09.2007., 15:26
Da su narodnost i nacija jedno te isto,
onda na domovnici - dokazu o državljanstvu, naciji, ne bi postojala kategorija za sebe....

Amerika je prijmer za sebe.

Inače, narodi su specificum za Evropu.

colour
05.09.2007., 15:31
onda na domovnici - dokazu o državljanstvu, naciji, ne bi postojala kategorija za sebe....
U domovnici se spominje samo pojam državljanstva.

Ris
05.09.2007., 15:54
a zašto u rodnom listu onda postoje dvije razl. kategorije; za državljanstvo i narodnost?

colour
05.09.2007., 15:57
Ri§, jesi ti mene našao zezat????????

Dunj@
05.09.2007., 16:04

to smo i mi napravili 1966, a onda su očito sami organi upisali u rubriku jugoslaven ( to sam kasnije čula da su neopredijeljene tako automatski upisivali!), pa je bilo povuci-potegni kad mu je trebala domovnica, iako su ga upisali u državljanstvo RH, po očevu mjestu rođenja. no da, i onda se moglo birati između mog ili muževog mjesta rođenja... bilo bi bolje da je upisano moje (sisak), bilo je bliže za kojekakve potvrde.

no da, tad su se svi čudili zakaj nismo htjeli upisati jugloslaven a meni bilo glupo da mi odlučujemo... i njemu se čudili u jna, jer nije upisao očevu nacionalnost!. on je uvijek glatko odgovarao, da je ovdje odrastao a da s njegovima nema nikakve veze.

Ris
05.09.2007., 16:09
Ri§, jesi ti mene našao zezat????????

očito si ti mene ako su ti postovi ozbiljni!

Ris
05.09.2007., 16:10
to smo i mi napravili 1966, a onda su očito sami organi upisali u rubriku jugoslaven ( to sam kasnije čula da su neopredijeljene tako automatski upisivali!), pa je bilo povuci-potegni kad mu je trebala domovnica, iako su ga upisali u državljanstvo RH, po očevu mjestu rođenja. no da, i onda se moglo birati između mog ili muževog mjesta rođenja... bilo bi bolje da je upisano moje (sisak), bilo je bliže za kojekakve potvrde.

no da, tad su se svi čudili zakaj nismo htjeli upisati jugloslaven a meni bilo glupo da mi odlučujemo... i njemu se čudili u jna, jer nije upisao očevu nacionalnost!. on je uvijek glatko odgovarao, da je ovdje odrastao a da s njegovima nema nikakve veze.

a odakle mu je otac?

colour
05.09.2007., 16:14
to smo i mi napravili 1966, a onda su očito sami organi upisali u rubriku jugoslaven ( to sam kasnije čula da su neopredijeljene tako automatski upisivali!),
Bilo je svakako.
Stvarno ne baratam godinama, ali znam da je postojao period kad nisu dali da se upiše jugosloven.
Zapravo radi se o jednom popisu stanovništva. Nije baš bliža prošlost.

Eto, organi su mijenjali mišljenje.

camus
05.09.2007., 19:02
mislila sam da smo to rijesili....narodnost/nacionalnost uglavnom nasljedjujes od roditelja, ako je roditeljima stalo do toga i ako njeguju taj svoj osjecaj.... moj muz se izjasnjava kao ceh iako mu je i prabaka rodjena u Hrvatskoj, znaci on je 4 generacija i bio je svega jedanput u Ceskoj, i nema cesko drzavljanstvo vec hrvatsko....ali tu je nasljedjen osjecaj pripadnosti...
druga situacija: moja kolegica je odselila u Svedsku prije 12 godina, dobila svedsko drzavljanstvo i rodila dijete grku, ali kaze da malog odgaja ko svedjanina, tj. ne uci ga hrvatski, jer nema namjeru vracati se, i "bolje" mu je ko svedjaninu?!?!?! malom je soba obljepljena svedskom reprezentacijom, svedskim idolima....

colour
05.09.2007., 20:36
mislila sam da smo to rijesili....narodnost/nacionalnost .............
Ma riješili smo, nego šta.

Dunj@
06.09.2007., 07:44
a odakle mu je otac?

napisala sam da je upisan po očevu mjestu rođenja... ok, otac jest bio upisan u hrvatskoj, ali tad je to mjesto bilo pod krajinskom vlašću, pa nije mogao do friških dokumenata. sva sreća ja sam sačuvala potvrdu o njegovu državljanstvu za naše vjenčanje koja je pak pokzalo se bila tada (1964) nepotrebna za muškarce... ali sad je dobro došla jer je je to bio ipak službeni dokument republike hrvatske. to je dobro došlo i ocu i sinu za domovnicu. zato sam rekla da bi bilo bolje da je bio upisan po meni, sve skupa bi bilo jednostavnije.

ako si mislio pitati za nacionalnost, to je drugi par cipela. nama nije bilo važno ni onda ni sada.
to ne znači da ga se odričemo. već samo da dajemo prednost nekim drugim kvalitetama. činjenica jest da smo oboje rođeni i školovani u hrvatskoj, da je on u svim osobnim dokumentima imao zapisano mjesto rođenja u hrvatskoj, a u zagrebu je živio dulje nego ja.... od 1957!, a ja od 1959! ( a ti se tada sigurno nisi još rodio!)

bez obzira koje nacionalnosti bio... do friških državnih potvrda nije mogao! a ja jesam! a to je bilo 1992. jako bitno.

Silajn
02.09.2008., 07:19
Pitanje je u naslovu...je li to isto što i izvod iz matične knjige rođenih?

Usput, zašto bi za išta bilo potrebno da ne bude stariji od šest mjeseci? :misli: Trebalo bi biti identičan onome kojeg imam :ne zna:

Katrin
02.09.2008., 07:24
vadi se u maticnom uredu. nije to dvoje isto :)

u rodnom listu postoji rubrika 'napomene' koja se moze mijenjati, pa zato.

Silajn
02.09.2008., 07:37
Hvala :cerek: :s

A znaš li možda di je moj matični ured, rođena sam u Zagrebu, općina Medveščak? :o

Edit: našla sam - u Draškovićevoj...

*evolution*
20.10.2008., 18:48
Zanima me da li bi moja baka mogla putem interneta da dobije rodni list? Rodjena je na Pagu, Zadarska zupanija. Trenutno boravi u Srbiji. Svaka pomoc je dobrodosla, savet, link...

fooreest
20.10.2008., 20:55
Nek nazove telefonom matični ured na Pagu i nek se raspita, oko 20-30 kn biljega i eto lista, nek se raspita kako poštom to riješiti. Internetom još ne.

*evolution*
20.10.2008., 22:39
Da, to je izgleda jedina opcija. Hvala u svakom slucaju.

Zeckica
27.01.2009., 13:25
Evo ovako,
sestra je bila hrvatska drzavljanka, vise nije... i sada joj za sklapanje braka treba rodni list... mora li ona osobno ici (trudna je i nije joj bas dobro) po njega ili bi mogla ja kao sestra predignuti?
zahvalna za savjet,pozdrav!

kokos bijeli
27.01.2009., 17:31
Mislim da ti to mozes bez problema podignut. Dodjes tamo di ga vadis ili im se obratis pismenim putem i posalju ti ga. Mozda moras platit kojih 20 il 30 kuna i to je to.

kangaroo
23.03.2009., 03:07
Trebam pomoc...
Zelim izvaditi rodni list a zivim u inostranstvo..Da li postoji nacin preko interneta ili postoji nekakav sajt gdje mogu da vidim tocno sta mi je potrebno.
Kavke dokumentacije itd.

kangaroo
23.03.2009., 03:12
Probala sam www.mup.hr ali ne mogu dobiti taj sayt...???

Goričanka
23.03.2009., 05:43
Trebam pomoc...
Zelim izvaditi rodni list a zivim u inostranstvo..Da li postoji nacin preko interneta ili postoji nekakav sajt gdje mogu da vidim tocno sta mi je potrebno.
Kavke dokumentacije itd.

Potrebno je popuniti zahtjev i uplatiti upravnu pristojbu.

Pokušaj preko veleposlanstva ili konzulata. Ako to ne ide nazovi svoj matični ured. Popis matičnih ureda s telefonskim brojem nalazi se na stranicamaSredišnjeg državnog ureda za upravu (www.uprava.hr/index.cgi?A=P&S=U). Na stranici je i tiskanica zahtjeva za izdavanje rodnog lista.

kangaroo
23.03.2009., 10:01
Znam da trebam popuniti zahtjev..!! Trebala bi znati kako izgleda taj zahtjev
i koje informacije je potrebno.
Situacija je malo komplicirana jer nismo rodeni u Hrvatskoj. Ovaj zahtjev je za brata..
ja sam dobila domovnicu ali sam vec zaboravila detalje...on ide na gosdisnji na kratko u Hrvatskoj i bolje da zna sve sto mu treba..da li postoji neki sayt gdje mogu vidjeti ili printati taj zahtjev...

buntspecht
23.03.2009., 14:33
Situacija je malo komplicirana jer nismo rodeni u Hrvatskoj. Ovaj zahtjev je za brata..
ja sam dobila domovnicu ali sam vec zaboravila detalje...on ide na gosdisnji na kratko u Hrvatskoj i bolje da zna sve sto mu treba..da li postoji neki sayt gdje mogu vidjeti ili printati taj zahtjev...

ja sam prosle godine za mamu vadio rodni list.

odes u maticni ured gdje pripadas,uzmes zahtjev koji stoje u hodniku i ispunis

u zahtjevu trebas ispunit ima,prezime,ime oca i majke,mjesto rodjenja i adresu,nista sto vec ne znas,treba ti 20 kn biljega koje moras donjet jer ih u uredu nemaju,i jos 20 kn neke pristojbe platit zeni u uredu i to ti je to.a taj zahtjev to ti je samo reda radi,da imaju gdje zaljepit taksu:rofl:cak i ako nesto ne ispunios nema veze

Goričanka
23.03.2009., 14:35

U prethodnom postu napisala sam ti da se nalazi na stranicama Središnjeg državnog ureda i tiskanica zahtjeva. Otvori stranicu, potraži desno "podaci o matičnim uredima" - otvori "obrasci".

kangaroo
24.03.2009., 05:01
Hvala za pomoc...skuzila sam neke stvari ali jos uvijek imam pitanja..
zasto www.mup.hr ne radi..sve mi se cini da tamo cu najbolje naci
informacije...
Kao sto sam rekla nije bas jednostavno samo otici na mup..i ispuniti formulare..
Problem je da smo ja i brat rodeni van Hrvatske...ali smo bili upisani
kao djeca u matice rodenih...kako se dokaze da si upisan???
znam da je to bio neki problem samnom ali sam rijesila ali se ne sijecam
kako...

Trebalo sam neznam koje dokumente od tate itd...i slali su me iz jedne opcine u drugu....jer nikako da me nadu....
Zato trebam malo pomoci....Brat mi ide za kratko i ne zeli da cijeli godinsnji
provedu u uredima....
Hvala unaprijed...

buntspecht
24.03.2009., 06:33
Hvala za pomoc...skuzila sam neke stvari ali jos uvijek imam pitanja..
zasto www.mup.hr ne radi..sve mi se cini da tamo cu najbolje naci
informacije...
Kao sto sam rekla nije bas jednostavno samo otici na mup..i ispuniti formulare..
Problem je da smo ja i brat rodeni van Hrvatske...ali smo bili upisani
kao djeca u matice rodenih...kako se dokaze da si upisan???
znam da je to bio neki problem samnom ali sam rijesila ali se ne sijecam
kako...

Trebalo sam neznam koje dokumente od tate itd...i slali su me iz jedne opcine u drugu....jer nikako da me nadu....
Zato trebam malo pomoci....Brat mi ide za kratko i ne zeli da cijeli godinsnji
provedu u uredima....
Hvala unaprijed...

zato sto rodni list ne podizes na MUP-u,nego u maticnom Uredu gdje si upisana,MUP nema veze sa Rodnim Listom.
Normalno je to onaj gdje se nalazi bolnica u kojoj si rodjen(a) al posto si rodjena u inozemstvu nadlezan je onaj maticni ured gdje imas prebivaliste u Hrvatskoj.

p.s. vjerojatno imas neki stari izvod iz maticne knjige rodjenih ili kopiju istog,jer kako si putovnicu i osobnu dobila, pa pogledaj koji je maticni ured

kangaroo
24.03.2009., 06:59
Ok...e bas take informacije mi treba...
Nemam nikav izvod iz maticne....pogledala sam sve papire....jedino sam
nasla staru skolsku knjizicu gdje mi kao pise broj maticne knjige....je li to dosta?? On to isto vjerovatno ima...
Ok znaci Rodni list ide podignuti u maticni ured....a oni tamo bi trebali imati njegove podatke je tako???
Posle kad dobije Rodni list onda moze dobiti domovnicu...je tako??
Puno hvala na pomoci....

EasyOn
24.03.2009., 14:23
Moja susjeda je vadila u njemaškoj na hrvatskom veleposlanstvu ili konzulatu, neznam točno, uglavnom, nije trebala ovdje dolaziti.

kangaroo
25.03.2009., 10:09
Lakse ce biti napraviti to u Hrvatskoj...ne u consulate..
Problem sto nije roden u Hrvatsku...kako da dokaza da moze dobiti rodni list..
to mi je pitanje...

Goričanka
25.03.2009., 14:44
Lakse ce biti napraviti to u Hrvatskoj...ne u consulate..
Problem sto nije roden u Hrvatsku...kako da dokaza da moze dobiti rodni list..
to mi je pitanje...

Problem može biti jedino ako ne znate u kojem je matičnom uredu brat upisan, a ne to što je rođen u inozemstvu.

Već sam u ranijem postu napisala da treba popuniti zahtjev sa osobnim podacima. Na temelju popunjenog zahtjeva i uplaćene upravne pristojbe dobit će rodni list. Ispravu kojom brat dokazuje svoj identitet valjda nosi sa sobom, pa ako je refent zatraži dat će mu je na uvid.

Ako ovo nije dovoljno, dala sam ti stranicu na kojoj se nalazi popis matičnih ureda u Hrvatskoj. Nazovi bilo koji od njih i dobit ćeš informaciju što ti je sve potrebno za izdavanje rodnog lista.

potepuh
25.03.2009., 16:33
ako se radi o Zagrebu, probajte "se naci" na

https://e-uprava.apis-it.hr/igrast/afPregledi/Index.jsp

buntspecht
25.03.2009., 16:58
Problem može biti jedino ako ne znate u kojem je matičnom uredu brat upisan, a ne to što je rođen u inozemstvu.

Već sam u ranijem postu napisala da treba popuniti zahtjev sa osobnim podacima. Na temelju popunjenog zahtjeva i uplaćene upravne pristojbe dobit će rodni list. Ispravu kojom brat dokazuje svoj identitet valjda nosi sa sobom, pa ako je refent zatraži dat će mu je na uvid.

Ako ovo nije dovoljno, dala sam ti stranicu na kojoj se nalazi popis matičnih ureda u Hrvatskoj. Nazovi bilo koji od njih i dobit ćeš informaciju što ti je sve potrebno za izdavanje rodnog lista.

neako kad sad ponovno citam,dosao sam do zakljucka da brat doticne uopce nije hrvatski drzavljanin,jer je par postova prije pitala da li moze dobit domovnicu.jer bez domovnice,nema putovnice,osobne itd.

pitanje je dali je brat uopce negdje upisan u maticne knjige,t.j dali su roditelji uopce prijavili rodjenje na ambasadu?

Goričanka
25.03.2009., 20:52
neako kad sad ponovno citam,dosao sam do zakljucka da brat doticne uopce nije hrvatski drzavljanin,jer je par postova prije pitala da li moze dobit domovnicu.jer bez domovnice,nema putovnice,osobne itd.

pitanje je dali je brat uopce negdje upisan u maticne knjige,t.j dali su roditelji uopce prijavili rodjenje na ambasadu?

Navela je da su upisani u maticu rođenih. Ako su upisani u maticu rođenih i znaju u kojem matičnom uredu, rodni list se dobije za 10-tak minuta.

Moguće da nemaju hrvatsko državljanstvo i sada ga traže. Samo, pitanje je jesu li upisani u knjigu državljana iz koje se izdaje domovnica. Ako nisu upisani imat će peripetija dok ne dobiju domovnicu.

Ako treba domovnicu nek se obrati Gradskom uredu za opću upravu u Zagrebu (www.zagreb.hr/default.aspx?id=823) koji je nadležan za izdavanje domovnica za one koji su rođeni u inozemstvu a nemaju prebivalište u Hrvatskoj.

buntspecht
25.03.2009., 21:12
Navela je da su upisani u maticu rođenih. Ako su upisani u maticu rođenih i znaju u kojem matičnom uredu, rodni list se dobije za 10-tak minuta.

Moguće da nemaju hrvatsko državljanstvo i sada ga traže. Samo, pitanje je jesu li upisani u knjigu državljana iz koje se izdaje domovnica. Ako nisu upisani imat će peripetija dok ne dobiju domovnicu.

Ako treba domovnicu nek se obrati Gradskom uredu za opću upravu u Zagrebu (www.zagreb.hr/default.aspx?id=823) koji je nadležan za izdavanje domovnica za one koji su rođeni u inozemstvu a nemaju prebivalište u Hrvatskoj.

navela je ,pa zato me i cudi,kako neces znat u kojem maticnom uredu

inace bas ko sto velis max. 10 minuta

je da,to sa domovnicom,to je nocna mora ak te nema u knjizi drzavljana.prije to bilo jednostavnije,imam neki osjecak da se to dosta poostrilo,ili je to od sluzbenika do sluzbenika,pa kak naletis

kangaroo
25.03.2009., 21:13
Hvala...
nisam se mozda dobro objasnila (Hrvatski nije mi prvi jezik) ali Goricanka je skuzila.
U meduvremenu sam doznala da ja jesam upisana(ocito)jer imam drzavljanstvo a brat nije...imala sam perepetije zato hocu tocno znati da nema on bas toliko..
Znaci on se mora prvo upisati u matici rodenih. to je problem...
probam na www.mup.hr ali jos uvijek ne radi taj sayt....
ps ..maticni ured bi trebalo biti Rijeka.

buntspecht
25.03.2009., 21:24
maticni ured rijeka

http://www.uprava.hr/index.cgi?A=P&S=U&IDZ=8&MJ=RIJEKA&P=index

najbolje da nazoves,prvo moras znat jel ti brat uopce upisan u maticu.nazoves i pitas.
ako nije,nek ti kazu sto sve trebas za upis

steta sto nemaju e-mail adresu:flop:

Đelato
27.03.2009., 17:30
mislin da se to može, ja san bija na brodu par godina i poslalo mi rodni list triba mi je. dva puta san ga gubija. al da ti pravo rečen ne sičan se kako san doša do njega.

Ta-ma-ra
27.03.2009., 23:31
...evo ti mail za odgovor iz prve ruke.....

Odsjek za osobna stanja građana
Voditeljica Odsjeka: Željka Dukić-Srdoč, dipl. iur.
Tel.: 051/354-195
e-mail: zeljka.dukic-srdoc@udu-pgz.hr

slatkaca
30.07.2009., 17:35
volela bih da znam da li je moguce preko interneta dobiti rodni list ili nekako izdejstvovati da on bude poslat postom u srbiju da ne mora licno da se ide...

File
30.07.2009., 21:21
Preko interneta teško (nikako)....
Ali možeš poslat na matični ured pisani zahtjev (sa taxom) pa ti ga onda pošalju poštom na adresu koju navedeš...
Jadino neznam kako da nabaviš 20kn biljega koje moraš poslat ?? u Srbiji nikako...

Najbolje ti je da ti netko koga znaš u HR (rodbina??) to izvadi i pošalje poštom...

slatkaca
31.07.2009., 13:14
hvala puno na odgovoru....

macic7
18.08.2009., 21:10
Smije li rodni list koji se daje kad se prvi put vadi osobna iskaznica biti stariji od 6 mjeseci?

buntspecht
17.12.2009., 11:59
radi se o slijedecem.slao sam neki zahtjev u hrvatsku,bilo je potrebno svoje podatke navest i prilozit rodni list,u mom slucaju njemacki internacionalni.

medjutim dok sam to sve pisao,napisah zemlja rodjenja Zagreb,Jugoslavija,jer mi tako stoji i u rodnom listu,ovdje u njemackoj ne zele to promjenit,jer sam ja rodjen u Jugoslaviji,i basta.

sta sad,dali mi moze bit odbijen zahtjev,i dali se po hrvatskom zakonu nakon osamostaljivanja zemlja rodjenja promjenila retroaktivno? il to nije pogresno.

ono fakat bi bilo glupo da me odbiju,jer kako god bilo ja sam rodjen u jugoslaviji,to definitivno nije laz

Gervasius74
17.12.2009., 14:12
radi se o slijedecem.slao sam neki zahtjev u hrvatsku,bilo je potrebno svoje podatke navest i prilozit rodni list,u mom slucaju njemacki internacionalni.

Pod "rodni list" vjerojatno mislis "Izvod iz matice rodjenih" ?

Izvadi si novi, i tako ti nece priznati ako je stariji od 6 mjeseci (jos jedna debilana nase administracije).

Na novom ce pisati "Zagreb, Hrvatska" i svi sretni.

buntspecht
17.12.2009., 22:11
pa stvar je u tome da mi je rodni list star 2 tjedna,al je njemacki,internacionalni.i oni odbijaju promjenit zemlju rodjenja iz jugoslavija u Hrvatska.kao,pa vi ste rodjeni u jugoslaviji.:(:(

Nickiannita
17.12.2009., 22:14
pa stvar je u tome da mi je rodni list star 2 tjedna,al je njemacki,internacionalni.i oni odbijaju promjenit zemlju rodjenja iz jugoslavija u Hrvatska.kao,pa vi ste rodjeni u jugoslaviji.:(:(

Zasto kao? Pa rodjeni ste u Jugoslaviji. U cemu je problem?

Gervasius74
17.12.2009., 23:54

Hm, dalje ne znam ...

No cudno mi je par stvari ...

Kakav je to "internacionalni" izvod i mat. rodjenih ? Koliko znam to bi trebalo izdavati maticni uredi u RH u kojoj si vec opcini rodjen. Pretpostavljam da bi preko hrvatske ambasade to trebao i dobiti.

Ne znam imas li hrvatsko drzavljanstvo ? Ako si rodjen u Hrvatskoj, bez obzira sto je to tada bila SFRJ, u pravilu bi trebao biti upisan u maticne knjige SR Hrvatske, danas Republike Hrvatske, pa ne bi trebao biti problem dobiti taj list gdje ce pisati "Zagreb, Hrvatska".

E sad, ako nisi bio upisan u hrvatske knjige ili su se zagubile/unistene, onda to je problem. Sto kazu u ambasadi ?

Gervasius74
17.12.2009., 23:57
Zasto kao? Pa rodjeni ste u Jugoslaviji. U cemu je problem?

Ja nisam ! :D

Rodjen sam u Hrvatskoj, a to sto je Hrvatska tada bila u sklopu SFRJ je naprosto bad luck.

Do nedavno sam imao taj izvadak gdje je pisalo Jugoslavija. Kad mi je trebao, i kad su ga odbili jer da je stariji od 6 mjeseci, izvadio sam novi na kojem pise Hrvatska.

Nickiannita
18.12.2009., 09:16
Ja nisam ! :D

Rodjen sam u Hrvatskoj, a to sto je Hrvatska tada bila u sklopu SFRJ je naprosto bad luck.
.

U pravu ne postoji 'bad luck'. Pravna je cinjenica da je bila u sklopu SFRJ.
To sto se vama to ne svidja, druga je stvar.

ryell
18.12.2009., 15:45
Moj stari je sasvim slučajno (zbog poslovnog puta) rođen u Zrenjaninu.
Tada je to bila Vojvodina (1939.), sad je Srbija.
Na staroj osobnoj i ostalim dokumentima mu je pisalo Vojvodina, a na novijim dokumentima piše - Srbija. :ne zna: :D

Pretpostavljam stoga da bi se trebalo pisati ono što "vrijedi" na dan izdavanja dokumenta...

Naïve Lurker
18.12.2009., 16:07
Bas me zanima zahtijevaju li Nijemci od Portugalaca rodjenih u Africi prije 1975. dokumente na kojima pise: rodjen u Angoli (Portugal) ili rodjena u Mozambiku (Portugal). :rofl::lol:
Npr. Mariza: http://en.wikipedia.org/wiki/Mariza

buntspecht
18.12.2009., 22:43
ovi njemci ovdje opcenito su totalno opiceni,sto se tice tak nekih stvari.
pisalo ovdje u novinama,neka istocna njemica koja je dosla ovdje u zapadnu,pa prilikom zamjene osobne,htjela je da joj kao mjesto rodjenja pise Chemnitz a ne kao prije u DDR-u Karl-Marx-Stadt,odbili kao pa sta onda onda se tak zvao.tam si rodjena,kao grad nije promjenio ponovno ime retroaktivno.ali u Rodnom listu joj pak stoji zemlja rodjenja njemacka,niakva DDR,a to je tako SR. njemacka nikad nije ni priznala DDR.:rolleyes::rolleyes:

inace sto se mene tice,danas sam zvao u HR,rekli mi nema veze,znaju oni za takve stvari.
sto se tice hrvatskog izvoda iz maticne knjige,njega nemrem dobit,jer ne salju oni to u njemacku,a i da salju moram platit,i biljege donjet.nemre nista platit cu kad dobijem,posaljite samo iban i bic,ajme koja komplikacija.
ovi njemci ovdje salju ak treba na kraj svijeta,samo prebacis lovu(i to moze i naknadno),niakvih biljega nema i ajmo vozi misko.

Gervasius74
19.12.2009., 16:44

Ono "F" u SFRJ je znacilo federativna. Dakle to je bio savez od 6 republika koje su imale neka svojstva drzava.

Pa su tako postojale republicke i savezne maticne knjige, kao i republicka i savezna "drzavljanstva". Druga je stvar sto ponekad republicke knjige nisu bile azurne, jer su kao bile manje vazne.

Uostalom, nije li pomalo apsurdno da zemlja u kojoj se covjek rodio, vise ne postoji ?

Nickiannita
19.12.2009., 17:14
Ono "F" u SFRJ je znacilo federativna. Dakle to je bio savez od 6 republika koje su imale neka svojstva drzava.

Pa su tako postojale republicke i savezne maticne knjige, kao i republicka i savezna "drzavljanstva". Druga je stvar sto ponekad republicke knjige nisu bile azurne, jer su kao bile manje vazne.

Uostalom, nije li pomalo apsurdno da zemlja u kojoj se covjek rodio, vise ne postoji ?

Nisu bile manje vazne. Od kud vam to?

Da. Za ovu poboldanu recenicu dala bih vam poljubac.:D
Je, apsurdno je i zalosno. Ali to je druga tema, za neki drugi podforum.

Mozda se sretnemo u debati. :)

Gervasius74
20.12.2009., 14:55
Nisu bile manje vazne. Od kud vam to?

Velim "kao" manje vazne.

U savezne knjige su se stvari obavezno upisivale, a u republicke cesto nisu.

Sjecam se kad su se vadile domovnice i svi ti novi dokumenti da je bilo situacija gdje npr. majka i jedno dijete bez problema sve to dobiju, a otac i drugo dijete uz puno natezanja, a svi rodjeni u Hrvatskoj.

Jedni su bili upisani u republicke knjige, a drugi iz nekog razloga nisu, pa su morali dokazivati da su tu rodjeni, da imaju pravo na drzavljanstvo i sl.

General Veresija
25.12.2009., 17:04
inace sto se mene tice,danas sam zvao u HR,rekli mi nema veze,znaju oni za takve stvari.
sto se tice hrvatskog izvoda iz maticne knjige,njega nemrem dobit,jer ne salju oni to u njemacku,a i da salju moram platit,i biljege donjet.nemre nista platit cu kad dobijem,posaljite samo iban i bic,ajme koja komplikacija.
ovi njemci ovdje salju ak treba na kraj svijeta,samo prebacis lovu(i to moze i naknadno),niakvih biljega nema i ajmo vozi misko.

ti si rodjen u ex YU ali vidim mozes dobiti i njemacki izvod iz maticne knjige
kako..? kad si dobio drzavljanstvo upisali su te i u njemacku knjigu rodjenih ?
zanima me posto sam mislio da se to uvijeK mora vaditi u drzavi rodjenja !

prilika
14.03.2010., 08:27
Može li meni netko reći gdje da izvadim rodni list? Rođena sam u Petrovoj bolnici u Zagrebu. Molim vas ako netko zna koja je točna adresa gdje trebam otići po rodni list? Koliko dugo se to čeka i može li se rodni list dobiti u istom danu? Dosta mi je to hitno.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

kiss me
14.03.2010., 14:56
Petrova bolnica spada pod općinu Maksimir, a svaka općina ima svoj matični ured.
Uđete u općinu i pitate stričeka na porti di da idete :D

BassQ
14.03.2010., 14:58
Ja sam rođen u Petrovoj, a papir vadim u Draskovicevoj... Eto! :D

kiss me
14.03.2010., 16:08
Ja sam rođen u Petrovoj, a papir vadim u Draskovicevoj... Eto! :D

Kaj, onda ja to općina Medvešćak? :rolleyes:
Ja sam u Zajčevoj i općina Maksimir sam

BassQ
14.03.2010., 17:05
Kaj, onda ja to općina Medvešćak? :rolleyes:

Da!

PIPBoy 2000
02.09.2010., 16:56
Zanima me zašto i s kojim zakonom se u praznu rubriku nacionalnost u Matičnoj knjizi ne može naknadno upisati ista, tj. zašto na rodnom listu ili izvatku iz matice ne može staviti nacionalnost kada je ona prazna?

blok64
07.11.2010., 07:21
I meni treba izvod iz mat. knjige rodjenih na medjunarodnom obrascu iz HR (zivim u Srbiji). Ne mogu da nadjem na site-u uprava.hr gde se nalazi taj link za stampanje word dokumenta koji bih popunila i poslala u HR uz placenu taxu, naravno. Moze li mi neko pomoci?
Jos par pitanja: gde uplacujem taxu (banka), na koji ziro-racun i sta je to biljeg od 20kn?

Hvala unapred svima :)

Jelky
07.11.2010., 07:47
I meni treba izvod iz mat. knjige rodjenih na medjunarodnom obrascu iz HR (zivim u Srbiji). Ne mogu da nadjem na site-u uprava.hr gde se nalazi taj link za stampanje word dokumenta koji bih popunila i poslala u HR uz placenu taxu, naravno. Moze li mi neko pomoci?
Jos par pitanja: gde uplacujem taxu (banka), na koji ziro-racun i sta je to biljeg od 20kn?

dakle ovako... imaš koga u RH? točnije u svom rodnom grdau gdje ti je izdat prvi rodni list tj gdje si prijavljen u knjigu rođenih?

potrebni podatci na obrascu će biti ime prezime, ime oca, datum rodenja, narodnost, drzavljanstvo, svojstvo osobe koja podnos zahtjev ... datum i vlastoručni potpis - zato nije moguće to preko neta faksirati (ja mislim)

taksa? valjda misliš na taksene marke? to su u biti biljegi... to se kupi u knjižari i boljoj trafici- kiosku a može se i na licu mjesta dati na ruke 20kn (ili koliko već isnosi taksa) + 8 kn (ja mislim ) trošak obrade ili sta je već...

e sad... dali je moguće dobiti rodni list bez da ti osobno dolaziš u RH u svoj rodni grad? Danas je sve kompjuterizirano tako da se neki podaci mogu prebacivati iz općine u općinu (tako sam ja svoj vjenčani list preuzela u svoj rodnom gradu iako se tu nisam vjenčala) Si pitao u svojoj općini sto ti je raditi i kako da dodeš do svog rodnog lista.

blok64
07.11.2010., 08:17
Jelky, veliko hvala na brzom odgovoru!

Znam da ne mogu poslati to preko neta, poslala bih im postom, a preko neta bih samo download-ovala dokumeta koja bih popunila gde treba i poslala postom nazad u HR.
Na zalost nemam nikog u mestu gde sam rodjena, a iskreno, ne ide mi se ni do HR konzulata u BG-u jer su stravicne guzve (po 30-ak ljudi i treba se doci min 3, 4h ranije da se zauzme mesto), a radno vreme im je npr. od 12-14h - tacno kad sam na poslu.
U mojoj BG opstini mi ne znaju nista reci jer su potpuno neobavesteni (klasika). Da sam rodjena u BG-u sve bi glatko proslo, medjutim nisam :)
Nasla sam ovaj link: http://www.uprava.hr/UserDocsImages/Registri_i_Matice/Isprave/IMR.pdf i to je ono sto bih popunila i poslala ALI meni ne treba obican izvod iz knjige rodjenih vec na medjunarodnom obrascu koji oni nemaju u .pdf opciji. Drugo pitanje mi je i ako posaljem taj .pdf zahtev u HR postom, gde da platim tih 30-ak kn, tj. na koju banku da uplatim (koji racun) ili mozda treba da se posalje zajedno sa postom?

buntspecht
07.11.2010., 21:42

ako zivis blizu granice sa HR odi u prvi najblizi grad i zatrazi rodni list. po novome mozes podic rodni list u bilo kojem maticnom uredu u hrvatskoj, neovisno o tome u kojemu si upisana

Jelky
08.11.2010., 14:57
Na zalost nemam nikog u mestu gde sam rodjena, a iskreno, ne ide mi se ni do HR konzulata u BG-u jer su stravicne guzve (po 30-ak ljudi i treba se doci min 3, 4h ranije da se zauzme mesto), a radno vreme im je npr. od 12-14h - tacno kad sam na poslu.

Nasla sam ovaj link: http://www.uprava.hr/UserDocsImages/Registri_i_Matice/Isprave/IMR.pdf i to je ono sto bih popunila i poslala ALI meni ne treba obican izvod iz knjige rodjenih vec na medjunarodnom obrascu koji oni nemaju u .pdf opciji.

Drugo pitanje mi je i ako posaljem taj .pdf zahtev u HR postom, gde da platim tih 30-ak kn, tj. na koju banku da uplatim (koji racun) ili mozda treba da se posalje zajedno sa postom?

na ovome linku sto si poslala ne vodi brigu - ovako izgleda taj dokument ali NE ISPUNJAVAŠ ga ti već ti ga oni isprintaju.. TI podnosiš ZAHTJEV na kojem zaokružiš u svrhu čega ti treba , tu imaš opciju zaokružiti rodni list, izvod iz m.k. ili međunarodni obrazac...

idem dalje surfati mozda ga nađem a ako ga ne nađem zaletit cu se sama do općine pa cu ga skenirat i objavit il cu ti poslat na mail (živim blizu općine :D pa mi kao ono usput )

evo ti link za cijene : taksa je upravna pristojba ;)
http://www.udu-zz.hr/upravne%20pristojbe%20i%20cijene%20obrazaca.pdf
..

,.... evo NAŠLA sam zahtjev http://www.udu-obz.hr/Text/matzah_isprava_rodjeni.pdf koji trebaš isprintat i ispunit... . dobro ovdje je matični grad Osijek , ako se znaš koristit Wordom mozeš to promjeniti u matični grad koji ti treba...
uglavnom tako to izgleda.. dali si u mogućnosti kontaktirati SVOJ matični ured tj. svoj rodni grad .. gdje si mislila to poslati poštom ?? oni će ti vjerovatno reći na koji način da obaviš uplatu :ne zna: pretpostavljam da ćeš priloziti uplatnicu prilikom slanja ovoga zahtjeva ;D

nadam se da sam pomogla..

blok64
08.11.2010., 17:05
@Jelky

Ogromno hvala! Da si mi blize odmah bih te vodila na 'sladoled' :zivili:!!!

Moracu zvati moju HR opstinu pa cu se raspitati o placanju. Cim nesto saznam postuje da bi se i drugi iz SR snasli.

@buntspecht

Hvala i tebi na predlogu, to bi mi bila poslednja varijanta.

Sve vas ljubim i zahvaljujem od srca!

mirjanamirjanak
16.11.2010., 00:10
Dobra vam noć!
Ja sam se mučila i naučila,pa evo da vam javim kako najlakše do izvoda.
Napišite svoje podatke,šta vam treba,stavitr 5 E u kovertu i pošaljite na Vaš Matični ured,adresu nadite na sajtu.Dobit ćete izvod i 10 kuna kusura.
Ja sam zvala ,pitala i tako su mi rekli,odradili su ,svaka čast!Ne zaboravite napisati povratnu adresu!!!
Eto toliko,ne morate se mučiti i nikoga moliti.Pozdrav! :mig:

P.S. Inače iz Osijeka sam,a sad u Srbiji

Forza_Fiume
27.11.2010., 21:23
Zanima me zašto i s kojim zakonom se u praznu rubriku nacionalnost u Matičnoj knjizi ne može naknadno upisati ista, tj. zašto na rodnom listu ili izvatku iz matice ne može staviti nacionalnost kada je ona prazna?

Moze, tko kaze da ne moze...Odi na opcinu i na salteru za izdavanje izvoda iz maticne knjige rodjenih kazes zeni da ti stavi u nacionalnost sta hoces i biti ce ti kad ti izda...Ako se nisi izjasnio nikada sta si onda ti u rubrici nista ne pise... Po zakonu nisi duzan se izjasniti koja ti je nacionalnost...

bikonja
27.11.2010., 22:05
Ne može se upisati.Nema retroaktivnosti.Ukoliko se određeni podatak o narodnosti za određenu godinu tad nije iskazivao ne upisuje se.
Eventualno se o narodnosti i rep.državljanstvu izjašnjavali i roditelji za dijete.
To najviše smeta tzv velike Hrvate i one koji bi upisom riječi to htjeli biti.
Prije za Juge su ljudi drugog republičkog državljanstva umjesto hrvatskog upisivali za djecu sr bih i sr srbija ,pa bi sad kao mjenjali jer su Rvati.
Trebalo je za Juge bit Hrvat,a sad je samo bitno što bolje plivati u moru s morskim cuckima.:mig::kava:

Forza_Fiume
27.11.2010., 22:29
Ne može se upisati.Nema retroaktivnosti.Ukoliko se određeni podatak o narodnosti za određenu godinu tad nije iskazivao ne upisuje se.
Eventualno se o narodnosti i rep.državljanstvu izjašnjavali i roditelji za dijete.
Prije za Juge su ljudi drugog republičkog državljanstva umjesto hrvatskog upisivali za djecu sr bih i sr srbija ,pa bi sad kao mjenjali jer su Rvati.
Trebalo je za Juge bit Hrvat,a sad je samo bitno što bolje plivati u moru s morskim cuckima.:mig::kava:

Da smo imali uredjena drzava pojam nacionalnosti ne bi ni postojao...Sta mene briga sta je netko...moze biti Srbin, Hrvat, Rus...sta hoce...covjek je covjek...
Kod nas danas u djecijim skolskim knjizicama gdje se upisuju ocjene stoji rubrika "nacionalnost"...
STRASNO!!!! I mi hocemo u Europu :kava:

Anton
27.11.2010., 23:05

He he, meni ponosno piše Hrvat u SRH rodnom listu. :)

Da smo imali uredjena drzava pojam nacionalnosti ne bi ni postojao...Sta mene briga sta je netko...moze biti Srbin, Hrvat, Rus...sta hoce...covjek je covjek...
Kod nas danas u djecijim skolskim knjizicama gdje se upisuju ocjene stoji rubrika "nacionalnost"...
STRASNO!!!! I mi hocemo u Europu :kava:

Dobro si napisao. Što tebe brige što je netko. Dakle, što tebe brige što piše u rubrici nacionalost?

kikachica
29.11.2010., 12:04
Samo da vam velim da ista stvar vrijedi i u Italiji. Tu zivim 10 mjeseci, imam boravisnu dozvolu, ali i njihov maticni broj. Kad sam ga isla vaditi, napisala sam da mi je drzava rodjenja Hrvatska. Medjutim, stricek u poreznoj me je pitao...cekaj malo, '83.e godine Hrvatska je bila pod Jugoslavijom, dakle ja sam de facto rodjena u Jugoslaviji i sad eto imam maticni broj s kodom Jugoslavije (u Italiji se maticni broj sastoji od par slova imena,prezimena, datuma rodjenja i drzave rodjenja-za strance, Talijani imaju opcinu rodjenja - po meni je ovaj nacin cak i blesav jer sto ako promijenis prezime...mah, ali to je druga tema). U svakom slucaju, bas ih briga kako se danas zove drzava. Ako ste rodjeni npr. u Ukrajini u 80-ima, drzava rodjenja je SSSR i basta.
To im stvara cak i probleme sa strancima jer neznaju svi za to pravilo.

nvnk
29.11.2010., 13:48

Zanimljivo da ta ista SFRJ (koja se tebi, kako se čini, poprilično sviđa) nikada nije priznavala načelo za koje se ovdje tako gorljivo zalažeš, s obzirom da moj djed (rođen 1912-te) nikada u toj istoj SFRJ nije smio ni pomisliti da u ikoji formular kao zemlju rođenja upiše "Austro-Ugarsku". Samo "Jugoslaviju" ... 1912-te. :rolleyes:

Kakav je to "internacionalni" izvod i mat. rodjenih ? Koliko znam to bi trebalo izdavati maticni uredi u RH u kojoj si vec opcini rodjen.

Ovo pitanje već godinu dana stoji i još nije odgovoreno? :confused:

kikachica
02.12.2010., 14:08
Internacionalni izvod iz matice rodjenih je nista drugo nego rodni list, ali su stavke prevedene na par svjetskih jezika. Evo, ja imam svoj....jezici su: Engleski, talijanski, francuski, njemacki, spanjolski, portugalski i jos 2 jezika koja neznam desifrirati :)
To sluzi kako ne biste trebali prevoditi i ovjeravati rodni list.
Koliko vidim, jedina razlika je sto u medjunarodnom izvatku ne pise mjesto rodjenja roditelja. Eto.

komutator
02.12.2010., 14:44
Samo da vam velim da ista stvar vrijedi i u Italiji. Tu zivim 10 mjeseci, imam boravisnu dozvolu, ali i njihov maticni broj. Kad sam ga isla vaditi, napisala sam da mi je drzava rodjenja Hrvatska. Medjutim, stricek u poreznoj me je pitao...cekaj malo, '83.e godine Hrvatska je bila pod Jugoslavijom, dakle ja sam de facto rodjena u Jugoslaviji i sad eto imam maticni broj s kodom Jugoslavije (u Italiji se maticni broj sastoji od par slova imena,prezimena, datuma rodjenja i drzave rodjenja-za strance, Talijani imaju opcinu rodjenja - po meni je ovaj nacin cak i blesav jer sto ako promijenis prezime...mah, ali to je druga tema). U svakom slucaju, bas ih briga kako se danas zove drzava. Ako ste rodjeni npr. u Ukrajini u 80-ima, drzava rodjenja je SSSR i basta.
To im stvara cak i probleme sa strancima jer neznaju svi za to pravilo.

To je mozda zato što Talijani žele da se osobama koji su rođeni prije 1945 piše "rodjen u Zadru, Rijeci, Poreču, Kopru, pulu ...Italija"

Malo je blesava ta odredba, znaci da su osobe koje su rodjene izmedju 1918 i 1929 rodjene u Kraljevini SHS?

Ili one koje su rodjene u Njemackoj 1939-1945 rodjene u Trećem Reichu?

Ili oni koji su rodjeni u Vukovaru izmedju 1992-96 da su rodjeni u Republici Srpskoj Krajini?

Proxy1969
06.12.2010., 17:40
To je mozda zato što Talijani žele da se osobama koji su rođeni prije 1945 piše "rodjen u Zadru, Rijeci, Poreču, Kopru, pulu ...Italija"

Malo je blesava ta odredba, znaci da su osobe koje su rodjene izmedju 1918 i 1929 rodjene u Kraljevini SHS?

Ili oni koji su rodjeni u Vukovaru izmedju 1992-96 da su rodjeni u Republici Srpskoj Krajini?

nama kao najpametnijoj naciji u Europi (u ostaku sveta su to naše istočne komšije) je sve blesavo, e pa narode to se u normalnom zapadnom civiliziranom svijetu kojem težimo zove STEČENO PRAVO ili pravno-povijsna stečevina jer oni ne mijenjaju gaće i "zastave" kako se kome hoće, osobno sam imao prilke vidjeti taljansku OI talijana rođenog u Puli (Pola) 1918 i što mislite da mu piše kao država rođenja Italija? malo sutra piše Austro - ugarska !

Proxy1969
06.12.2010., 18:18

Da, točno to im i piše !

Njemačka se zvala Njemačka i za vrijeme A.Hitlera !

Ne, tkzv SAO Krajina niked nije bila međunarodno priznata državna tvorevina, piše im RH !

...

probaj u Italiji promjenti prezime (valjda si mislila na udaju? NE ne mijenja se taljanke zdržavaju svoje samo se dodaju muževljevo).

Voltex
27.12.2010., 12:51
evo ovako u najkracim crtama, iman cer od 5 miseca, koja zivi sa majkon iz raznih razloga u drugoj drzavi (Bih), i mala neposjede ime oca u rodnom lisu.
Na svaki pokusaj da nagovorit majku moje ceri da odemo prijavit malu i na moje ime ona se smije i govori da to nikad nece napravit. Dakle mala je prijavljena ali u rodnom list nepise ime oca, pomagaj te sta da radin :(

Clarice
30.12.2010., 10:03
a gle, što reći, osim da između vas postoje neke razmirice. I majka se na ovaj način sad "osvećuje".
Nije pravi način, naravno, ali nekada jedini, ako netko ima potrebu nešto napraviti, a ne zna kako bi to napravio.
U pitanju je očito velika ljutnja, emocionalna povreda ili nešto slično, jer inače se ljudi ne postavljaju tako..

Uzmi u obzir da su žene (mlade mame), vrlo vrlo osjetljive, i odnose se vrlo zaštitnički, i sve će napraviti da zaštite svoje dijete. A ona očito osjeća takvu potrebu.

Budi strpljiv, razmisli kako se može popraviti trenutna situacija, kako možete civilizirano razgovarati i idi korak po korak.

Samo gurati na prvu "daj da prijavim dite na sebe", neće ići.. jer ne ide..

Počmi s malim koracima, zamoli da li se možete vidjeti.. pokaži interes za dijete, intenzivan, stalni, konstantan, i nikad prestajući interes! Jer dijete nije tetka u Australiji koju nazoveš za Božić.
Dijete je tu svaki dan, svaki dan jede, svaki dan ga treba obući, svaki dan se s njime igrati, svaki dan mu čitati priče, pjevati...i taj anganžman nikada ne prestaje.

Znači, daj maksimum od sebe, svaki dan!
Jer prijaviti dijete i dati ljubav djetetu su dvije potpuno različite stvari.
Prva je formalnost, a druga život!

good luck :mig:

piccolapeste
31.01.2011., 10:33
Općine u Zagrebu su se umrežile (ajd', bar nešto) i sad se rodni list ne mora izvaditi baš u općini rođenja...

hypo1977
29.03.2011., 23:21
Imam par nejasnoća što se tiče samog rodnog lista...

Imam malu bebu, 2 godine napunila prije mjesec dana, imenom Filip.e sad, pošto je rodni list bio izvađen mjesec - dva nakon rođenja, u prije 2 ipol mjeseca sam ja promijenio svoje ime iz Mihovil u Mihael.

Pošto Filipu na rodnom listu stoji moje "staro" ime, a ispod u napomeni piše da je ime oca promijenjeno u Mihael sukladno svim člancima, mene zanima je li moguće zatražiti ikako od matičnog ureda ili neke druge institucije da mi izda sinov novi rodni list na kojemu će odmah pisati ime oca Mihael, bez ove napomene da je mijenjano ime iz jednog u drugo?

je li netko možda imao slična iskustva?

Katrin
30.03.2011., 08:41
Ne, samo pise u napomeni.

joke88
30.06.2011., 10:54
ja mislim da meni nista ne pise, tj crtica.. a ja imam 23 godine, jel moguce da onda i meni pisu samo crtice??

pinkis
01.07.2011., 11:49
crtice su ti zato sto ti se mama i tata nisu izjasnili glede narodnosti kad su te upisali;vjerojatno si rodjen prije 90-tih,....(a bolje crtice neg da ti vjecno pise "jugoslaven" ko mojoj frendici:)
- mislim da se crtice ne mogu mijanjat?!?!? jer ne mogu se mijenjat te glavne rubrike?!?! vjerojatno bi ti stavili biljesku u napomene na dnu....
na svom radnom mjestu pregledavam svakodnevno puno rodnih listova, i uglavnom su crtice....

molim?!?!?
meni u rodnom listu pise drzavljanstvo bosanskohercegovacko. i to samo zato sto sam rodjena u jugi (u sr hrvatskoj!) a pritom mi je OTAC porijeklom iz BiH.
znaci i kad imam hrv domovnicu, to se u rodnom listu ne moze promijeniti??
znaci li to da imam dvojno drzavljanstvo?

Sorei
04.07.2011., 13:57
zna li itko kako je pitanje rodnih listova riješeno u državama EU?
ide li se za kratkim podacima ili i kod njih vrijedi ovaj "povijesni" rodni list sa svim važnim i nevažnim podacima?

mile-t-matere
17.08.2011., 10:56
prijateljica mi je rođena u šibeniku, nakon rata.
majka joj je iz šibenika, cijeli zivot tu zivi. a otac je rođen u trilju ali živi u šibeniku. prijateljica ima srpsku narodnost. kako to, jesu li to roditelji proizvoljno mogli odabrati ili? :confused:

issa23
14.07.2012., 13:15
E može netko odgovoriti sa info iz 2012. za rodni list, jel se može izvaditi rodni list u općini u jednom danu?:)) puno hvalaa

Starija Sestra
14.07.2012., 13:18
Da.

deisler
20.09.2012., 18:33
rodjen sam u bih, zivim u zg, gdje da vadim rodni list?

sivkić
20.09.2012., 18:59
Tamo gdje si rođen.

lenayu
12.10.2012., 11:57
da li moze neko da mi objasni razliku izmedju rodnog lista i izvadka iz matice rodjenih?
hvala

sivkić
12.10.2012., 14:03
Tu su obrasci,malo su drugačiji
http://www.uprava.hr/default.aspx?id=11826

lenayu
12.10.2012., 14:52
jasni su mi obrasci,ali mi nije jasno sta je sta, te shodno tome ne znam ni sta ja treba da trazim.

sivkić
12.10.2012., 15:06
Valjda ti je rečeno/napisano šta ti treba.Obično se traži izvod ali...

lenayu
12.10.2012., 16:07
ni.nije mi receno sta jer se dokument prevodi u inostranstvu, tako da je vazno da se vidi gde i kad je osoba rodjena,govorimo o periodu pre 2. sv. rata

sivkić
12.10.2012., 17:22
U inozemstvu će se izdat dokument ako sam dobro razumio ili ga treba nosit u inozemstvo.Bit će internacionalni izvadak iz matice rođenih u oba slučaja.

lenayu
12.10.2012., 17:38
ne,ne, bice na hrvatskom i izdace se u hrvatskoj. a potom ce se kod zvanicnog tumaca prevesti i overiti.

sivkić
12.10.2012., 19:14
Postoji i internacionalni koji se izdaje u RH i treba vrijedit vani.

lenayu
12.10.2012., 19:44
ne znaci mi nista jer se prevodi na madjarski. mada je apsurdna situacija da je taj dokument u to vreme kada je i izdat vec bio na madjarskom, ali je drzavna uprava sve to prevela svojevremeno na hrvatski, tako da moram sa hrvatskog opet da prevodim na madjarski...

bruno044
22.10.2012., 14:14
Nedavno sam dosao do spoznaje da je jedna osoba (po meni neovlasteno) dosla do originala mog rodnog lista. Da skratim pricu, rodjen sam i zivim u Sisku, a doticna osoba koja niije ni pravna niti sam ikakav zakonski ugovor sklopio s njom posjeduje moj rodni list koji je izdan u Splitu. Kako je to moguce? koliko sam citao zakone nitko osim mene i mojih roditelja to ne moze dobiti. a s tom osobom nisam u rodu. dali postoje koje kazne za tog maticara koji je izdao moj rodni list i za tu osobu koja ga je trazila? i dali imam osnove za tuzbu jer smatram da je moja privatnost povrijedena?? MOLIM vas za neke smjernice, savjete i pomoc.

Katrin
22.10.2012., 14:25
Moguce ako postoji pravni interes.

Isprave iz državnih matica izdaju matični uredi na zahtjev osoba koje imaju pravni interes. Pravni interes imaju:
osoba na koju se podaci upisani u maticu odnose,
članovi uže obitelji,
posvojitelj,
skrbnik,
druge osobe koje imaju pravni interes, koji je prije izdavanja isprave potrebno utvrditi.

bruno044
22.10.2012., 14:35
a ukoliko nema pravnog interesa? recimo da je maticar mimo zakona to napravio kao uslugu doticnoj osobi?
da li su te dvije osobe pocinile kazneno ili prekrsajno djelo? Maticar, koji nije imao osnove izdati moj rodni list i doticna osoba koja je to od njega dobila (s kojom nisam niti u rodu, niti jamac, niti sam duzan nesto niti smo ikad potpisivali ikakve ugovore)? molim vas za pomoc jer me od ovog saznanja muce paranoje i bijes istovremeno.

Katrin
22.10.2012., 14:46
Prekrsaj, kazna je novcana. Bar koliko se sjecam, morala bih provjeriti u propisima.

bruno044
22.10.2012., 14:54
Hvala Katrin!! bas se i ne snalazim po tim zakonima :)

Yo!Gurth
11.11.2013., 05:11
Zna li itko točnu informaciju može li se rodni list izdati u nekoj drugoj županiji osim tamo gdje sam rođen? Hvala!

sivkić
11.11.2013., 10:02
U bilo kojem matičnom uredu.

Schlapko
11.11.2013., 23:11
da po novome... bilo gdje u HR... hvala bogu

mopsicaa
14.12.2013., 16:50
Samo za potvrdu, iako sam rođena u drugom gradu, mogu u bilo kojem matičnom uredu u Zagrebu podići svoj rodni list? Hitno mi je, hvala.

drot13
14.12.2013., 17:27
Da, možeš bilo gdje.:top:

bljudva
12.03.2014., 05:38
Molim vas
Rodena sam van Hrvatske. U rodnom listu u mjestu rodenja imam samo maticno ime, dok u hrvatskom drzavljanstvu imam dva imena (krsnno i maticno). 92.g kada je drzavljasntvo upisivano otac je dodao krsno ime. Svi dokumenti su mi od tada sa dvodjelinm imenom. Zar samim tim sto sam tada bila pod roditeljskom skrbi, dakle maloljetna nepojednostavnjuje promjenu u imenu, koju mi sad u maticnom uredu nepriznaju.
To krsno ime mi je sad stvorilo problem kod prepisa rodnog lista iz drzave/mjesta u kojem sam rodena u mjesto/drzavu u kojem zivim.
Neshvatljivo mi je da oni mogu izbrisat postojeci upis u drzavljanstvo, ponistiti trag o postojanju krsnog imena u domovnici. Time mi se ponistavaju i svi dokumenti koje imam.
Ocito je domovnica jaci dokument po snazi do cim nikad nije bilo problema kod "pravnih poslova"
Nastali su tek sad u maticnom uredu jer oni nemaju nacin da se prilagode postojecem stanju.
Molim vas sugerirajte mi nesto suvislo jer se u svemu ovom nesnalazim.
Prijedlog u maticnom je da se ponisti postojeci upis u drzavljanstvo i prema rodnom listu iz druge drzave izvrsi upis, a poslije u pravnom postupku doda krsno ime da nebi mjenjala osobnu i druge dokumente. Neshvatljivo mi je da nisu mogli izvrsit upis po drzavljanstvu kad je ono sve ove godine bilo mjerodavno, a devedesetih je takva procedura postojala, upis u drzavljanstvo po zahtjevu policiske postaje jer se do rodnog lista nije moglo.
Nazalost postoji jos jedan problem ime roditelja. Prepis u maticnu knjigu obavlja se na osnovi vjencanog lista, ali ime roditelja na vjencanom i na njegovoj krstenici nije isto, razlika je u jednom slovu i to je dodatni problem

Hvala na razumjevanju.